Об утверждении Методики по формированию Вспомогательного счета туризма и расчетов основных показателей отрасли туризм
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 24 апреля 2018 года № 54. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 мая 2018 года № 16879
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и подпунктом 258) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику по формированию Вспомогательного счета туризма и расчетов основных показателей отрасли туризм.
2. Управлению национальных счетов совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Керимханова Г.М.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Айдапкелов
"СОГЛАСОВАН"
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
_________ А. Мухамедиулы
26 апреля 2018 года
Утверждена
приказом Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
от 24 апреля 2018 года № 54
Методика по формированию Вспомогательного счета туризма и расчетов основных показателей отрасли туризм

Туризмнің қосалқы шотын қалыптастыру және туризм саласының негізгі көрсеткіштерін есептеу бойынша әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2018 жылғы 24 сәуірдегі № 54 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 мамырда № 16879 болып тіркелді
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 258) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Туризмнің қосалқы шотын қалыптастыру және туризм саласының негізгі көрсеткіштерін есептеу бойынша әдістеме бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Ұлттық шоттар басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Г.М. Керімханова) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
Н. Айдапкелов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрі
____________ А. Мұхамедиұлы
2018 жылғы 26 сәуір
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті төрағасының
2018 жылғы 24 сәуірдегі
№ 54 бұйрығымен
бекітілді
Туризмнің қосалқы шотын қалыптастыру және туризм саласының негізгі көрсеткіштерін есептеу бойынша әдістеме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика по формированию Вспомогательного счета туризма и расчетов основных показателей отрасли туризм (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" (далее – Закон).
2. Методика применяется Комитетом по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан при формировании Вспомогательного счета туризма и расчетах основных показателей отрасли туризм.
3. В настоящей Методике используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также в Законе Республики Казахстан от 13 июня 2001 года "О туристской деятельности в Республике Казахстан" и следующие основные определения:
1) промежуточное потребление – стоимость товаров и услуг, которые трансформируются или полностью потребляются в процессе производства в отчетном периоде;
2) производительность труда – показатель эффективности производства, характеризующий выпуск продукции в расчете на единицу используемых ресурсов, представляющий собой соотношение объема производства и затрат трудовых ресурсов;
3) потребление, относящееся к туризму внутри страны – туристское потребление посетителей, являющихся как резидентами, так и нерезидентами, в пределах экономической территории соответствующей страны;
4) валовая добавленная стоимость – характеризует конечный результат производственной деятельности и представляет собой ценность, добавленную обработкой в данном производственном процессе. Исчисляется на уровне отраслей как разность между выпуском товаров и услуг и промежуточным потреблением, включает потребленную в процессе производства стоимость основного капитала;
5) потребление, относящееся к въездному туризму – туристское потребление посетителей-нерезидентов в пределах экономической территории соответствующей страны;
6) индекс физического объема – относительный показатель, характеризующий изменение объемов производства в сравниваемых периодах. Рассчитывается путем деления стоимости определенного показателя в текущем периоде, оцененного в ценах базисного периода, на его стоимость в базисном периоде;
7) инвестиции в основной капитал по концепции системы национальных счетов – вложения в материальный и нематериальный основной капитал;
8) валовая добавленная стоимость, создаваемая в отраслях туризма – сумма валовой добавленной стоимости, создаваемой всеми действующими в отрасли туризма заведениями, независимо от того, предназначена ли вся производимая ими продукция для посетителей, и независимо от степени специализации их производственного процесса;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Туризмнің қосалқы шотын қалыптастыру және туризм саласының негізгі көрсеткіштерін есептеу бойынша әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
2. Әдістемені Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Туризмнің қосалқы шотын қалыптастыру және туризм саласының негізгі көрсеткіштерін есептеу кезінде қолданады.
3. Осы Әдістемеде Заңда, сонымен қатар 2001 жылғы 13 маусымдағы "Қазақстан Республикасындағы туристік қызмет туралы" Қазақстан Республикасының Заңында айқындалған мәндердегі ұғымдар және келесі негізгі анықтамалар пайдаланылады:
1) аралық тұтыну – есепті кезеңде тауарлар мен көрсетілетін қызметтер өндірісіне шығындар ретінде өндіріс процесінде түрленетін немесе толық тұтынылатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтер құны;
2) еңбек өнімділігі – пайдаланылатын ресурстар бірлігіне есептегенде өнім шығарылымын сипаттайтын, өндіріс көлемі мен еңбек ресурстары шығындарының арақатынасын білдіретін өндіріс тиімділігінің көрсеткіші;
3) ел ішіндегі туризмге қатысты тұтыну – тиісті елдің экономикалық аумағы шегінде резиденттер де, бейрезиденттер де болып табылатын келушілердің туристік тұтынуы;
4) жалпы қосылған құн – өндірістік қызметтің соңғы нәтижесін сипаттайды және берілген өндірістік процестегі өңдеумен қосылған құндылықты білдіреді. Салалар деңгейінде тауарлар және көрсетілген қызметтер шығарылымы және аралық тұтыну арасындағы айырма ретінде есептеп шығарылады, өндіріс процесінде тұтынылатын негізгі капиталдың құнын қамтиды;
5) келу туризміне қатысты тұтыну – тиісті елдің экономикалық аумағы шегінде бейрезидент келушілердің туристік тұтынуы;
6) нақты көлем индексі – салыстырмалы кезеңде саладағы өндіріс көлемінің өзгеруін сипаттайтын салыстырмалы көрсеткіш. Базистік кезеңде есептелген және базистік кезеңдегі бағасына белгілі бір құнның ағымдағы кезеңге бөліндісімен есептеледі;
7) ұлттық шоттар жүйесінің тұжырымдамасы бойынша негізгі капиталға салынған инвестициялар – негізгі капиталға материалдық және материалдық емес салымдар;
8) туризм салаларында құрылатын жалпы қосылған құн – өндіретін жалпы өнімінің тұтынушыларға арналғанына не арналғанына қарамастан, және олардың өндірістік процесінің мамандану дәрежесіне қарамастан туризм саласында жұмыс істейтін барлық мекемелер құрайтын жалпы қосылған құнның сомасы;

9) валовая добавленная стоимость, создаваемая непосредственно в туризме – часть валовой добавленной стоимости, создаваемой в отраслях туризма и в других отраслях экономики, непосредственно связанных с обслуживанием посетителей в соответствии с динамикой потребления, относящегося к туризму внутри страны;
10) туристские расходы – сумма денежных средств, заплаченных за приобретение товаров и услуг для потребления, а также ценностей, для личного использования или использования в качестве подарка до и во время туристической поездки;
11) потребление, относящееся к выездному туризму – туристское потребление резидентов за пределами экономической территории соответствующей страны;
12) потребление, относящееся к внутреннему туризму – туристское потребление посетителей-резидентов в пределах экономической территории соответствующей страны.
Глава 2. Формирование Вспомогательного счета туризма
4. Вспомогательный счет туризма (далее – ВСТ) представляет собой систему статистических показателей в виде десяти таблиц, формируемой на ежегодной основе.
5. При формировании ВСТ для согласования показателей таблиц используются классификации туристских продуктов и отрасли туризм.
6. Классификация туристских продуктов включает типичные для туризма потребительские товары и прочую продукцию имеющую отношение к туризму.
7. Классификация туристских продуктов приведена в приложении 1 к настоящей Методике.
8. Классификация отрасли туризм включает виды экономической деятельности, связанные с производством типичных туристских продуктов.
9. Классификация отрасли туризм приведена в приложении 2 к настоящей Методике.
10. Классификация туристских продуктов и отрасли туризм позволяет формировать следующие десять таблиц, входящие в ВСТ:
Таблица 1. "Потребление, относящееся к въездному туризму, в разбивке по продуктам и категориям посетителей" (далее – таблица 1) согласно приложению 3 к настоящей Методике;
Таблица 2. "Потребление, относящееся к внутреннему туризму, в разбивке по продуктам, категориям посетителей и видам поездок" (далее – таблица 2) согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Таблица 3. "Потребление, относящееся к выездному туризму, в разбивке по продуктам и категориям посетителей" (далее – таблица 3) согласно приложению 5 к настоящей Методике;
Таблица 4. "Потребление, относящееся к туризму внутри страны, в разбивке по продуктам" (далее – таблица 4) согласно приложению 6 к настоящей Методике;
Таблица 5. "Счета производства в отраслях туризма и в других отраслях" (далее – таблица 5) согласно приложению 7 к настоящей Методике;

9) тікелей туризмде құрылатын жалпы қосылған құн – ел ішіндегі туризмге жататын тұтыну серпініне сәйкес тұтынушыларға қызмет көрсетумен тікелей байланысты туризм салаларында және экономиканың басқа салаларында құрылатын, жалпы қосылған құнның бөлігі;
10) туристік шығыстар – тұтыну үшін тауарлар мен қызметтерді, сонымен қатар жеке тұтыну немесе сыйлық ретінде пайдалану үшін туристік сапарға дейін және сапар кезінде сатып алуға жұмсалған ақша қаражаттарының сомасы;
11) шығу туризміне қатысты тұтыну – тиісті елдің экономикалық аумағы шегінен тыс жерде резиденттердің туристік тұтынуы;
12) ішкі туризмге қатысты тұтыну – тиісті елдің экономикалық аумағы шегінде резидент келушілердің туристік тұтынуы.
2-тарау. Туризмнің қосалқы шотын қалыптастыру
4. Туризмнің қосалқы шоты (бұдан әрі – ТҚШ) жыл сайынғы негізде қалыптастырылатын он кесте түріндегі статистикалық көрсеткіштер жүйесін білдіреді.
5. Кестелер көрсеткіштерін келісу үшін ТҚШ қалыптастыру кезінде туристік өнімдер мен туризм саласының жіктелімі пайдаланылады.
6. Туристік өнімдер жіктеліміне туризмге тән тұтыну тауарлары және туризмге қандай да бір қатысы бар өзге де өнімдер кіреді.
7. Турисік өнімдер жіктелімі осы Әдістемеге 1-қосымшада келтірілген.
8. Туризм саласының жіктеліміне типтік туристік өнімдерді өндірумен байланысты экономикалық қызметтің түрлері кіреді.
9. Туризм саласының жіктелімі осы Әдістемеге 2-қосымшада келтірілген.
10. Туристік өнімдер мен туризм саласының жіктелімі ТҚШ-ға кіретін келесі он кестені қалыптастыруға мүмкіндік береді:
Осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес 1-кесте "Өнімдер және келушілердің санаттары бойынша бөлінісіндегі келу туризміне қатысты тұтыну" (бұдан әрі – 1-кесте);
Осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес 2-кесте "Өнімдер және келушілердің санаттары және сапарлар түрлері бойынша бөлінісіндегі ішкі туризмге қатысты тұтыну" (бұдан әрі – 2-кесте);
Осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес 3-кесте "Өнімдер және келушілердің санаттары бойынша бөлінісіндегі шығу туризміне қатысты тұтыну" (бұдан әрі – 3-кесте);
Осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес 4-кесте "Өнімдер бойынша бөлінісіндегі ел ішіндегі туризмге қатысты тұтыну" (бұдан әрі – 4-кесте);
Осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес 5-кесте "Туризм салаларындағы және басқа салалардағы өндіріс шоттары" (бұдан әрі – 5-кесте);

Таблица 6. "Общий объем внутреннего предложения и потребления, относящийся к туризму внутри страны" (далее – таблица 6) согласно приложению 8 к настоящей Методике;
Таблица 7. "Занятость в отраслях туризма" (далее – таблица 7) согласно приложению 9 к настоящей Методике;
Таблица 8. "Валовое накопление основного капитала в отраслях туризма" (далее – таблица 8) согласно приложению 10 к настоящей Методике;
Таблица 9. "Коллективное туристское потребление в разбивке по продуктам и уровням органов государственного управления" (далее – таблица 9) согласно приложению 11 к настоящей Методике;
Таблица 10. "Неденежные показатели" (далее – таблица 10) согласно приложению 12 к настоящей Методике.
11. Таблицы 1, 2, 3 описывают туристское потребление в стоимостном выражении по видам туризма, по туристским продуктам и по категориям посетителей. В таблице 1 рассматривается въездной туризм, в таблице 2 – внутренний туризм, а в таблице 3 – выездной туризм. Величина и структура туристских расходов определяются отдельно для туристов и экскурсантов.
12. Для расчета потребления относящегося к въездному туризму таблицы 1 используются административные данные о поездках и транспортных услугах в экспорте услуг, которые разбиваются по туристским продуктам, согласно структуре расходов посетителей-нерезидентов, полученных на основе общегосударственных статистических наблюдений.
13. Для расчета потребления относящегося к внутреннему туризму в таблице 2 используются данные о туристских расходах посетителей-резидентов на осуществление внутренних туристических поездок, а также часть расходов на выездные туристические поездки, осуществленные внутри страны перед отъездом. Туристические расходы посетителей-резидентов основываются на данных из статистических форм общегосударственного статистического наблюдения.
14. Для расчета потребления относящегося к выездному туризму в таблице 3 используются административные данные о поездках и транспортных услугах в импорте услуг. Полученные административные данные разбиваются по туристским продуктам согласно структуре расходов домашних хозяйств на поездки за пределами Республики Казахстан, полученным на основе общегосударственного статистического наблюдения.
15. В таблице 4 оценивается основной агрегированный показатель как потребление, относящееся к туризму внутри страны, путем суммирования показателей расходов, связанных с въездным туризмом (таблица 1) и внутренним туризмом (таблица 2), и всех дополнительных компонентов, в том числе расходов посетителей-резидентов совершающих бизнес-поездки.

Осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес 6-кесте "Ел ішіндегі туризмге қатысты ішкі ұсыныс пен тұтынудың жалпы көлемі" (бұдан әрі – 6-кесте);
Осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес 7-кесте "Туризм салаларындағы жұмыспен қамту" (бұдан әрі – 7-кесте);
Осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес 8-кесте "Туризм салаларындағы негізгі капиталдың жалпы жинақталуы" (бұдан әрі – 8-кесте);
Осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес 9-кесте "Өнімдер және мемлекеттік басқару органдарының деңгейлері бөлінісіндегі ұжымдық туристік тұтыну" (бұдан әрі – 9-кесте);
Осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес 10-кесте "Ақшалай емес көрсеткіштер" (бұдан әрі – 10-кесте).
11. 1, 2, 3-кестелер туристік тұтынуды туризм, туристік өнімдер түрлері және келушілер санаты бойынша құндық мәнде сипаттайды. 1-кестеде кіру туризмі, 2-кестеде ішкі туризм, ал 3-кестеде шығу туризмі қарастырылады. Туристік шығындардың көлемі мен құрылымы туристер және экскурсанттар үшін жеке-жеке анықталады.
12. 1-кестедегі келу туризміне қатысты тұтынуды есептеу үшін жалпымемлекеттік статистикалық байқаулар негізінде алынған бейрезидент келушілер шығыстарының құрылымына сәйкес туристік өнімдер бойынша бөлінетін қызметтер экспортындағы сапарлар және көліктік көрсетілетін қызметтер туралы әкімшілік деректер пайдаланылады.
13. 2-кестедегі ішкі туризмге қатысты тұтынуды есептеу үшін ішкі туристік сапарларды жүзеге асыруға резидент келушілердің туристік шығыстары, сондай-ақ кетер алдындағы ел ішінде жүзеге асырылған туристік шығу сапарларына шығыстары туралы деректер пайдаланылады. Резидент келушілердің туристік шығыстары жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысандарының деректеріне негізделеді.
14. 3-кестедегі шығу туризміне қатысты тұтынуды есептеу үшін қызметтер импортындағы сапарлар және көліктік көрсетілетін қызметтер туралы әкімшілік деректер пайдаланылады. Алынған әкімшілік деректер жалпымемлекеттік статистикалық нысанның негізінде алынған үй шаруашылықтарының Қазақстан Республикасынан тыс жердегі сапарларға жұмсаған шығыстарының құрылымына сәйкес туристік өнімдер бойынша бөлінеді.
15. 4-кестеде келу туризмі (1-кесте) және ішкі туризммен (2-кесте) байланысты шығыстар көрсеткіштерін және барлық қосымша компоненттердің, соның ішінде бизнес сапарлар жасайтын резидент келушілердің шығыстарын қосу арқылы ел ішіндегі туризмге қатысты тұтыну сияқты негізгі агрегатталған көрсеткішке баға беріледі.

16. Основой для составления таблиц 5 и 6 являются данные таблицы "Ресурсы-Использование" Системы национальных счетов.
17. В таблице 5 представлен счет производства в отраслях туризма и других отраслей экономики Республики Казахстан. Выпуск отраслей туризма представлен в разбивке по видам продуктов, и оценивается в базисных ценах. Промежуточное потребление оценивается в ценах покупателей. Разница между двумя величинами именуется валовой добавленной стоимостью (далее – ВДС) в базисных ценах и имеет отношение к каждой отрасли туризма в целом.
18. ВДС равна сумме строк таблицы 5: оплата труда наемных работников, прочие налоги за вычетом субсидий на продукцию и валовой смешанный доход. Сумма ВДС всех отраслей туризма (графа 5.13) равняется показателю Валовой добавленной стоимости, создаваемой в отраслях туризма (далее – ВДСОТ).
19. В таблице 6 сопоставляются потребление, относящееся к туризму внутри страны из таблицы 4 и внутреннее предложение в ценах покупателей. Общий объем внутреннего предложения получается путем суммирования внутреннего выпуска отраслей туризма из таблицы 5 и дополнительных показателей: импорт, чистые налоги за вычетом субсидий на продукты, произведенные и импортированные, торговая и транспортная наценка.
20. Доля туризма (в процентах) определяется соотношением потребления, относящегося к туризму внутри страны из таблицы 4 к внутреннему предложению (графа 6.4). Доля туризма отражает долю потребления, относящегося к туризму внутри страны в рамках каждого отдельного элемента предложения. Доля туризма применяется при оценке агрегированного показателя Валовой добавленной стоимости, создаваемой непосредственно в туризме (далее – ВДСНТ).
21. Доля потребления, относящегося к туризму внутри страны, по каждому продукту отрасли туризма определяется на индивидуальной основе, с использованием доли туризма.
22. В каждой отдельной отрасли определяется доля туризма в объеме выпуска ее конечной продукции (в стоимостном выражении), в качестве суммы долей туризма, соответствующих каждому продукту. Доля туризма используется и в отношении компонентов промежуточного потребления и добавленной стоимости.
23. Для каждой отдельной отрасли устанавливается часть ее валовой добавленной стоимости (в базисных ценах), соответствующей вкладу выпускаемой ею конечной продукции в общее потребление, относящееся к туризму внутри страны и эти величины суммируются по отраслям туризма и по всем другим отраслям экономики. Суммирование всех частей добавленной стоимости по всем отраслям в результате равняется ВДСНТ.

16. ҰШЖ "Ресурстар-Пайдалану" кестесінің деректері 5 және 6- кестелерді құрастыру үшін негіз болып табылады.
17. 5-кестеде туризм салаларының және Қазақстан Республикасының басқа экономикалық салаларындағы өндіріс шоты көрсетілген. Туризм салаларының шығарылымы өнімдердің түрлері бойынша бөліністе ұсынылған және базистік бағаларда бағаланады. Аралық тұтыну сатып алушының бағасында бағаланады. Екі шаманың арасындағы айырмашылық базистік бағалардағы жалпы қосылған құн (бұдан әрі – ЖҚҚ) деп аталады және тұтас әрбір туризмнің саласына қатысы бар.
18. ЖҚҚ 5-кестедегі жалдамалы қызметкерлердің еңбекақысын төлеу, өнімдерге берілген субсидияларды шегергендегі басқа да салықтар және жалпы аралас табыс жолдарының сомасына тең. Туризмнің барлық салаларының ЖҚҚ жиыны (5.13-баған) Туризм салаларында құрылатын жалпы қосылған құн (бұдан әрі – ТСЖҚҚ) көрсеткішіне теңеседі.
19. 6-кестеде 4-кестеден ел ішіндегі туризмге қатысты тұтыну мен сатып алушылар бағасындағы ішкі ұсыныс салғастырылады. Ішкі ұсыныстың жалпы көлемі 5-кестедегі туризм салаларының ішкі шығарылымы мен импорт, өндірілген және импортталған өнімдерге субсидияларды шегергенде таза салықтар және сауда мен көліктік үстеме бағалар сияқты қосымша көрсеткіштердің сомасы арқылы шығарылады.
20. Туризмнің үлесі (пайызбен) 4-кестедегі ел ішіндегі туризмге қатысты тұтынудың ішкі ұсынысқа (6.4-баған) қатынасы арқылы анықталады. Туризмнің үлесі ұсыныстың әрбір жеке элементі шегіндегі ел ішіндегі туризмге жататын тұтыну үлесін білдіреді. Туризмнің үлесі Тікелей туризмде құрылатын жалпы қосылған құнның (бұдан әрі – ТТЖҚҚ) агрегатталған көрсеткішін бағалауда қолданылады.
21. Туризм саласының әрбір өнімі бойынша ел ішіндегі туризмге қатысты тұтынудың үлесі туризмнің үлесін пайдаланумен жеке негізде анықталады.
22. Әрбір жекелеген сала үшін әрбір өнімге сәйкес келетін туризм үлесінің сомасы ретінде оның түпкілікті өнімі (құндық мәндегі) шығарылымның көлеміндегі туризм үлесі айқындалады. Туризмнің үлесі аралық тұтыну компонентіне де, қосылған құнға да қатысты пайдаланылады.
23. Әрбір жекелеген сала үшін ел ішіндегі туризмге жататын жалпы тұтынуға өзі шығаратын түпкілікті өнім үлесіне сәйкес келетін жалпы қосылған құн (базистік бағаларда) белгіленеді және бұл шамалар туризм салаларымен қатар экономиканың басқа да салалары бойынша жинақталады. Барлық салалар бойынша жалпы қосылған құнның барлық бөліктерін жинақтау нәтижесінде ТТЖҚҚ-ға теңеседі.

24. В рамках ВСТ ВДСНТ отражает часть добавленной стоимости создаваемой отраслями туризма и другими отраслями, которая связана с потреблением посетителей.
25. Таблица 7 отражает количественную оценку занятости населения в отраслях туризма: количество занятого населения, количество отработанных часов, количество занятого населения в эквиваленте полной занятости населения. Данные по занятости формируются на основании статистических форм общегосударственного статистического наблюдения, в разбивке по полу и статусу занятости по видам экономической деятельности.
26. В таблице 8 определяется валовое накопление основного капитала (далее – ВНОК) в отраслях туризма и в других отраслях экономики. Источником данных для оценки ВНОК служат статистические формы общегосударственных статистических наблюдении по приобретениям (выбытиям) основных фондов и инвестициям в основной капитал.
27. Таблица 9 характеризует коллективное туристское потребление и отражает стоимость нерыночных услуг, которые предоставляются органами государственного управления разных уровней для совместного потребления посетителями. При составлении таблицы 9 используются данные административных источников о расходах на коллективное туристское потребление по видам услуг и уровням управления.
28. В таблице 10 представлены неденежные показатели о количестве поездок в разбивке по видам туризма, категориям посетителей и продолжительности пребывания и видах транспорта, используемых посетителями-нерезидентами для въезда на территорию страны. Источниками информации служат итоги общегосударственных статистических наблюдений и статистический бизнес-регистр.
Глава 3. Расчеты основных показателей отрасли туризм
29. В рамках ВСТ на ежегодной основе формируются основные агрегированные показатели: потребление, относящееся к туризму внутри страны, ВДСОТ, индекс физического объема (далее – ИФО) ВДСОТ, индекс производительности труда отрасли туризм, ВДСНТ, ИФО ВДСНТ.
30. На квартальной основе в целом по республике и в разрезе регионов рассчитываются следующие показатели отрасли туризм:
ВДС отрасли туризм;
ИФО ВДС отрасли туризм;
производительность труда отрасли туризм;
индекс производительности труда отрасли туризм;
инвестиций в основной капитал отрасли туризм;
ИФО инвестиций в основной капитал отрасли туризм;
численность занятого населения отрасли туризм.
31. ВДС отрасли туризм является суммой ВДС видов экономической деятельности, связанных с производством туристских продуктов. Оценка ВДС отрасли туризм в постоянных ценах осуществляется методом дефлятирования и экстраполирования входящих в отрасль туризма видов экономической деятельности.

24. ТҚШ шеңберінде ТТЖҚҚ келушілердің тұтынуымен байланысты туризм салаларымен және басқа салалармен құрылатын қосылған құнның бөлігі ғана көрсетеді.
25. 7-кесте туризм салаларындағы халықты жұмыспен қамтудың сандық бағалауын көрсетеді: жұмыспен қамтылған халық саны, жұмыс істеген сағаттар саны, халықтың толық жұмыспен қамтылу баламасында жұмыспен қамтылған халық саны. Жұмыспен қамтылу бойынша деректер жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысандары негізінде жынысы және жұмыспен қамтылу мәртебесі бөлінісінде экономикалық қызмет түрелері бойынша қалыптастырылады.
26. 8-кестеде туризм салаларындағы және экономиканың басқа салаларындағы негізгі капиталдың жалпы жинақталуы (бұдан әрі – НКЖЖ) анықталады. Негізгі қорларды сатып алу (шегеру) және негізгі капиталға салынған инвестициялар бойынша жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың статистикалық нысандары НКЖЖ-ны бағалау үшін дереккөз болып табылады.
27. 9-кесте ұжымдық туристік тұтынуды сипаттайды және келушілердің бірге тұтынуы үшін мемлекеттік басқару органдарының әр түрлі деңгейлерімен ұсынылатын нарықтық емес қызметтерінің құнын көрсетеді. 9-кестені құруда көрсетілетін қызмет түрлері және басқару деңгейі бойынша ұжымдық туристік тұтыну шығыстары туралы әкімшілік дереккөздердің деректері пайдаланылады.
28. 10-кестеде туризм түрлері, келушілер санаты және тұрақтау ұзақтығы мен ел аумағына кіру үшін бейрезидент келушілер пайдаланатын көлік түрлері бойынша бөлінісіндегі сапарлар саны туралы ақшалай емес көрсеткіштер ұсынылған. Жалпымемлекеттік статистикалық байқаулардың қорытындылары және статистикалық бизнес-тіркелім ақпараттың дереккөзі болып табылады.
3-тарау. Туризм саласының негізі көрсеткіштерін есептеу
29. ТҚШ шеңберінде жыл сайынғы негізде агрегатталған көрсеткіштер: ел ішіндегі туризмге қатысты тұтыну, ТСЖҚҚ, ТСЖҚҚ нақты көлем индексі (бұдан әрі – НКИ), туризм саласындағы еңбек өнімділігінің индексі, ТТЖҚҚ, ТТЖҚҚ НКИ қалыптастырылады.
30. Тоқсандық негізде тұтас республика және өңірлер бөлінісінде туризм саласы бойынша келесі негізгі көрсеткіштер саналады:
туризм саласының ЖҚҚ;
туризм саласының ЖҚҚ НКИ-і;
туризм саласының еңбек өнімділігі;
туризм саласының еңбек өнімділігінің индексі;
туризм саласының негізгі капиталына салынған инвестициялар;
туризм саласының негізгі капиталына салынған инвестицияларының НКИ-і;
туризм саласында жұмыспен қамтылған халық саны.
31. Туризм саласының ЖҚҚ туристік өнімдерді өндірумен байланысты экономикалық қызмет түрлерінің ЖҚҚ-ның сомасы болып табылады.Туризм саласының ЖҚҚ бағалау тұрақты бағаларда туризм саласына жататын экономикалық қызмет түрлерін дефляторлау және экстраполяциялау әдісімен жүзеге асырылады.

32. Метод дефлятирования состоит в делении стоимости товаров и услуг в текущем периоде на индекс, отражающий изменение цен на товары и услуги в текущем периоде по сравнению с ценами базисного периода. Процедура переоценки описана в общем виде следующим образом:
где:
Sզtpo - стоимость товаров (услуг) текущего периода в ценах базисного периода;
զt - количество товаров (услуг) в текущем периоде;
pt и po - цены в текущем и базисном периодах;
Sզtpt - стоимость товаров (услуг) в текущем периоде в текущих ценах;
IPt/o - индекс цен в текущем периоде по сравнению с базисным периодом.
33. Метод экстраполирования состоит в умножении стоимости товаров и услуг в базисном периоде на индекс, отражающий изменение физического объема данной совокупности товаров и услуг (или товаров и услуг, репрезентативных для данной совокупности) в текущем периоде по сравнению с базисным периодом. Процедура описана в общем виде следующим образом:
где:
Sզopo - стоимость товаров (услуг) в базисном периоде;
զo - количество товаров (услуг) в базисном периоде;
Iզt/o - индекс физического объема товаров (услуг) в текущем периоде по сравнению с базисным периодом.
34. ИФО ВДС отрасли туризм рассчитывается как отношение стоимости ВДС отрасли туризм в отчетном периоде, оцененной в ценах базисного периода, на его стоимость в базисном периоде:
где:
индекс физического объема отрасли туризм;
S զ t p o - стоимость отрасли туризм в текущем периоде в ценах базисного периода;
S զ o p o - стоимость отрасли туризм в базисном периоде.
35. Производительность труда отражает, насколько эффективно труд объединен с другими факторами производства, сколько других ингредиентов имеются в наличии в расчете на работника и насколько быстро проявляется воплощенный и невоплощенный технический прогресс. Производительность труда (тысяч тенге/человек) рассчитывается по следующей формуле:
где:
Pj - производительность труда, тысяч тенге/человек;
GVA – ВДС отрасли туризм, тысяч тенге;
Е – численность занятого населения отрасли туризм, человек.
В численность занятого населения включаются наемные работники и самостоятельно занятые работники.
36. Для расчета индекса производительности труда используется следующая формула:
где:
Ip- индекс производительности труда отрасли туризм, %;
IGVAt - индекс физического объема ВДС по отрасли туризм за отчетный период (%);
Lt - численность занятого населения отрасли туризм за отчетный период, человек;
Lt-1 - численность занятого населения отрасли туризм за соответствующий период предыдущего года, человек.

32. Дефляторлау әдісі ағымдағы кезеңдегі тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің құнын базистік кезеңдегі бағамен салыстырғанда осы тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге ағымдағы кезеңдегі баға өзгерісін сипаттайтын индекске бөлуден тұрады. Қайта бағалау рәсімі жалпы алғанда мынадай үлгіде сипатталған:
мұндағы:
Sզtpo - базистік кезең бағасындағы ағымдағы кезеңдегі тауарлар (көрсетілетін қызметтер) құны;
զt - ағымдағы кезеңдегі тауарлар (көрсетілетін қызметтер) көлемі;
pt және po - ағымдағы және базистік кезеңдегі бағалар;
Sզtpt - ағымдағы кезеңдегі ағымдағы бағамен тауарлар (көрсетілетін қызметтер) құны;
Ipt/o - базистік кезеңмен салыстырғандағы ағымдағы кезеңдегі бағалар индексі.
33. Экстраполяциялау әдісі тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің базистік кезеңдегі құнын ағымдағы кезеңде базистік кезеңмен салыстырғанда тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің осы жиынтығының нақты көлемінің өзгерісін көрсететін индекске көбейтуден тұрады. Рәсім жалпы алғанда мынадай үлгіде сипатталған:
мұндағы:
Sզopo - базистік кезеңдегі тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) құны;
զo - базистік кезеңдегі тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) көлемі;
Iզt/o - ағымдағы кезеңдегі тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) базисті кезеңмен салыстырғандағы нақты көлем индексі.
34. Туризм саласының ЖҚҚ НКИ-і туризм саласының есепті кезеңдегі ЖҚҚ құнының базистік кезеңнің бағасымен бағаланған, базистік кезеңдегі оның құнына қатынасымен есептеледі:
мұндағы:
- туризм саласының нақты көлем индексі;
S զ t p o - базистік кезең бағасындағы ағымдағы кезеңдегі туризм саласының құны;
S զ o p o - базистік кезеңдегі туризм саласының құны.
35. Еңбек өнімділігі өндірістің басқа факторларымен еңбектің қаншалықты тиімді біріктірілгенін, бір жұмысшыға есептелгендегі қанша басқа ингредиенттердің қолда бар екендігін және жүзеге асырылған жүзеге асырылмаған техникалық прогресс қаншалықты тез көрініс табатындығын сипаттайды. Еңбек өнімділігі (мың теңге/адам) келесі формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Pj - еңбек өнімділігі, мың теңге/адам;
GVA – туризм саласының ЖҚҚ, мың теңге;
Е – туризм саласындағы жұмыспен қамтылған халық саны, адам.
Жұмыспен қамтылған халық санына жалдамалы жұмыскерлер мен өзін- өзі жұмыспен қамтыған жұмыскерлер енгізілген.
36. Еңбек өнімділігінің индексін есептеу үшін келесі формула пайдаланылады:
мұндағы:
Ip- туризм саласындағы еңбек өнімділігінің индексі, %;
IGVAt- есепті кезеңдегі туризм саласы бойынша ЖҚҚ нақты көлемінің индексі (%);
Lt- есепті кезеңдегі туризм саласындағы жұмыспен қамтылған халық саны, адам;
Lt-1 - өткен жылдың тиісті кезеңіндегі туризм саласындағы жұмыспен қамтылған халық саны, адам.

37. Инвестиции в основной капитал отрасли туризм формируются на основе первичных данных общегосударственных статистических наблюдений респондентов, осуществляющих инвестиционную деятельность.
38. Инвестиции, связанные с развитием туризма включают: инвестиции в специфические туристские основные фонды, инвестиции предприятий отрасли туризма в основные фонды, не относящиеся к категории специфических туристских, и инвестиции в связанную с туризмом инфраструктуру.
39. Географический охват инвестиционной деятельности предусматривает учет инвестиционных вложений по месту ее фактического осуществления, независимо от места регистрации хозяйствующего субъекта, осуществляющего инвестиционную деятельность.
40. При формировании данных учитываются инвестиции по направлению использования, отражающие направленность вложений (конечное использование основных средств).
41. Группировка по инвестициям в основной капитал отрасли туризм формируется путем агрегирования объемов инвестиций в основной капитал по направлениям использования в соответствии с видами экономической деятельности.
42. Расчет ИФО инвестиций в основной капитал отрасли туризм основывается на применении метода дефлятирования данных за отчетный период с использованием соответствующих индексов цен (по видам активов).
43. Для расчета численности занятого населения отрасли туризм составляются две основные группировки по количеству рабочих мест и отработанных часов: первая – в разбивке занятых в соответствии с полом и вторая – согласно упрощенным принципам классификации занятости, в соответствии с которыми из общего состава рабочей силы выделяются только наемные работники.
44. Сбор информации численности занятого населения отрасли туризм осуществляется путем проведения выборочного обследования занятости населения и формируется в разбивке по полу, статусу занятости и по видам экономической деятельности.
Приложение 1
к Методике по формированию
Вспомогательного счета туризма
и расчетов основных
показателей отрасли туризм
Классификация туристских продуктов
A.
Потребительские продукты:
A.1. Типичные туристские продукты:
A.1.1.Сопоставимые на международном уровне типичные туристские продукты, являющиеся основными продуктами для целей международного сопоставления туристских расходов:
1. Услуги по размещению посетителей
2. Услуги предприятий общественного питания
3. Услуги железнодорожного пассажирского транспорта
4. Услуги дорожного пассажирского транспорта
5. Услуги водного пассажирского транспорта
6. Услуги воздушного пассажирского транспорта
7. Услуги сдачи в аренду транспортного оборудования

37. Туризм саласының негізгі капиталына салынған инвестициялар инвестициялық қызметті жүзеге асыратын респонденттерге жалпымемлекеттік байқаудың алғашқы деректері негізінде қалыптасады.
38. Туризмді дамытумен байланысты инвестицияларға арнайы туристік негізгі қорлар, туризм саласы кәсіпорынының арнайы туристік санатқа байланысты емес негізгі қорларға инвестициясы және туризммен байланысты инфрақұрылымға инвестиция кіреді.
39. Инвестициялық қызметтің географиялық ауқымы инвестициялық қызметті жүзеге асыратын шаруашылық субъектілерін тіркеу орнына қарамастан инвестициялық салым есебінің оның нақты жүзеге асыру орны бойынша қарастырылады.
40. Салым бағытын (негізгі қорларды түпкілікті пайдалану) көрсететін пайдалану бағыты бойынша инвестициялар деректерді қалыптастыру кезінде ескеріледі.
41. Туризм саласының негізгі капиталына салынған инвестицияларды топтастыру экономикалық қызмет түрлеріне сәйкес пайдалану бағыттары бойынша негізгі капиталға салынған инвестиялардың көлемдерін агрегаттау арқылы қалыптастырылады.
42. Туризм саласының негізгі капиталына салынған инвестициялардың НКИ-ін есептеу тиісті баға индекстерін (актив түрлері бойынша) пайдалана отырып есепті кезеңге деректерді дефляторлау әдісін қолдануға негізделеді.
43. Туризм саласында жұмыспен қамтылған халық санын есептеу үшін жұмыс орындары мен жұмыспен өтелген сағаттар саны бойынша екі негізгі топтама құрастырылады: біріншісі – жынысына сәйкес жұмыспен қамтылғандар бөлінісінде және екіншісі – жұмыспен қамтылу жіктелімінің оңайлатылған қағидаттарына сәйкес, жұмыс күшінің жалпы құрамынан тек жалдамалы қызметкерлер бөліп алынады.
44. Туризм саласында жұмыспен қамтылған халық саны ақпаратын жинау жынысы, жұмыспен қамтылу мәртебесі және экономикалық қызмет түрлері бойынша халыққа іріктемелі зерттеу жүргізу арқылы жүзеге асырылады.
Туризмнің қосалқы шотын
қалыптастыру және туризм
саласының негізгі
көрсеткіштерін есептеу
бойынша әдістемеге
1-қосымша
Туристік өнімдер жіктелімі
A.
Тұтыну өнімдері:
A.1. Типтік туристік өнімдер
A.1.1. Туристік шығыстарды халықаралық салғастыру мақсаты үшін негізгі өнімдер болып табылатын халықаралық деңгейде салғастырылатын типтік туристік өнімдер
1. Келушілерді орналастыру бойынша көрсетілетін қызметтер
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының көрсетілетін қызметтері
3. Жолаушылардың теміржол көлігінің көрсетілетін қызметтері
4. Жолаушылардың жол көлігінің көрсетілетін қызметтері
5. Жолаушылардың су көлігінің көрсетілетін қызметтері
6. Жолаушылардың әуе көлігінің көрсетілетін қызметтері
7. Көлік жабдығын жалға беру көрсетілетін қызметтері

8. Туристические агентства и другие услуги по бронированию
9. Услуги в культурной области
10. Спортивные и рекреационные услуги
A.1.2. Характерные для конкретной страны типичные туристские продукты
11. Типичные туристские товары для конкретной страны
12. Типичные туристские услуги для конкретной страны
A.2. Другие потребительские продукты подразделяются на две подкатегории, каждая из которых определяется самой страной и соответственно является характерной для той или иной страны:
A.2.i. Смежные туристские продукты
A.2.ii. Не связанные с туризмом потребительские продукты
B.
Продукты, не относящиеся к потреблению
B.1. Товары, обладающие определенной ценностью (картины, предметы искусства, драгоценности)
B.2. Прочие непотребительские продукты, включающие продукты, связанные с валовым накоплением основного капитала в отраслях туризма и туристским коллективным потреблением.
Приложение 2
к Методике по формированию
Вспомогательного счета туризма
и расчетов основных
показателей отрасли туризм
Классификация отрасли туризм
Отрасли туризма
Код
Виды деятельности
Сопоставимые на международном уровне
1
Размещение посетителей
55

8. Туристік агенттіктер және брондау бойынша басқа да көрсетілетін қызметтер
9. Мәдениет саласында көрсетілетін қызметтер
10. Спорттық және рекреациялық көрсетілетін қызметтер
A.1.2. Нақты елге тән типтік туристік өнімдер
11. Нақты ел үшін типтік туристік тауарлар
12. Нақты ел үшін типтік туристік көрсетілетін қызметтер
A.2. Өзге тұтыну өнімдері екі кіші категорияға бөлінеді, олардың әрқайсысын ел өзі анықтайды және тиісінше сол немесе басқа елге тән болып табылады:
A.2.i. Аралас туристік өнімдер
A.​2.​ii. Туризммен байланысты емес тұтыну өнімдері
B.
Тұтынуға жатпайтын өнімдер
B.1. Белгілі бір құны бар тауарлар (суреттер, өнер туындылары, құндылықтар)
B.2. Туризм салаларындағы негiзгi капиталдың жалпы қорлануымен және туристік ұжымдық тұтынумен байланысты өнімдер кіретін өзге де тұтынылмайтын өнімдер.
Туризмнің қосалқы шотын
қалыптастыру және туризм
саласының негізгі
көрсеткіштерін есептеу
бойынша әдістемеге
2-қосымша
Туризм саласының жіктелімі
Туризм саласы
Код
Қызмет түрлері
Халықаралық деңгейде салғастырылатын
1
Келушілерді орналастыру
55

8. Аренда и сдача в аренду автомобилей и легковых автомобилей
9. Прокат и аренда развлекательного и спортивного инвентаря
8
Деятельность туристических агентств и других организаций, занимающихся бронированием
79
10. Деятельность туроператоров, турагентов и прочих организаций, предоставляющих услуги в сфере туризма
9
Деятельность, связанная с оказанием услуг в культурной области
90
91
11. Деятельность в области творчества, искусства и развлечений

8. Автомобильдер мен жеңіл автомобильдерді жалға алу және жалға беру
9. Ойын-сауық және спорттық құрал-саймандарды жалдау және жалға алу
8
Туристік агенттіктер және брондаумен айналысатын басқа да ұйымдардың қызметі
79
10. Туристік операторлардың, туристік агенттіктердің және туризм саласында қызмет көрсететін өзге де ұйымдардың қызметі
9
Мәдениет саласында көрсетілетін қызметтермен байланысты қызмет
90
91
11. Шығармашылық, өнер және ойын-сауық саласындағы қызмет

12. Деятельность библиотек, архивов, музеев и других учреждений культурного обслуживания
10
Деятельность, связанная с оказанием спортивных и рекреационных услуг
92
93
13. Деятельность по организации азартных игр и заключения пари
14. Деятельность в области спорта, организации отдыха и развлечений
Приложение 3
к Методике по формированию
Вспомогательного счета туризма
и расчетов основных
показателей отрасли туризм
Таблица 1. Потребление, относящееся к въездному
туризму, в разбивке по продуктам и категориям посетителей
тысяч тенге
Продукты
Расходы, относящиеся к въездному туризму
Туристы
Экскурсанты
Посетители
(1.1)
(1.2)
(1.3) = (1.1) + (1.2)
A. Потребительские продукты
A.1 Типичные туристские продукты
1. Услуги по размещению посетителей
х
2. Услуги предприятий общественного питания
3. Услуги железнодорожного пассажирского транспорта
4. Услуги дорожного пассажирского транспорта
5. Услуги водного пассажирского транспорта
6. Услуги воздушного пассажирского транспорта
7. Услуги сдачи в аренду транспортного оборудования
8. Туристические агентства и другие услуги по бронированию
9. Услуги в области культуры
10. Спортивные и рекреационные услуги
11. Типичные туристские товары для конкретной страны
12. Типичные туристские услуги для конкретной страны
A.2. Другие потребительские продукты
B.1. Изделия, обладающие определенной ценностью
Всего
Примечание: х – данная позиция не подлежит заполнению.
Приложение 4
к Методике по формированию
Вспомогательного счета туризма
и расчетов основных
показателей отрасли туризм
Таблица 2. Потребление, относящееся к внутреннему
туризму в разбивке по продуктам, категориям посетителей и видам поездок
тысяч тенге
Продукты
Расходы, относящиеся к внутреннему туризму
Внутренние поездки
Выездные поездки
Все виды поездок
Туристы
Экскурсанты
Посетители
Туристы
Экскурсанты
Посетители
Туристы
Экскурсанты
Посетители
(2.1)
(2.2)
(2.3) = (2.1) + (2.2)
(2.4)
(2.5)
(2.6)= (2.4)+(2.5)
(2.7) = (2.1) + (2.4)
(2.8) = (2.2) + (2.5)
(2.9) = (2.3)+ (2.6)
A. Потребительские продукты
A.1 Типичные туристские продукты
1. Услуги по размещению посетителей
х
х
х
2. Услуги предприятий общественного питания
3. Услуги железнодорожного пассажирского транспорта
4. Услуги дорожного пассажирского транспорта
5. Услуги водного пассажирского транспорта
6. Услуги воздушного пассажирского транспорта
7. Услуги сдачи в аренду транспортного оборудования
8. Туристические агентства и другие услуги по бронированию
9. Услуги в области культуры

12. Кітапханалардың, архивтердің, музейлердің және мәдени қызмет көрсететін басқа мекемелердің қызметі
10
Спорттық және рекреациялық көрсетілетін қызметтермен байланысты қызмет
92
93
13. Құмар ойындар және бәс тігуді ұйымдастыру қызметі
14. Спорт, демалыс пен ойын-сауықты ұйымдастыру саласындағы қызмет
Туризмнің қосалқы шотын
қалыптастыру және туризм
саласының негізгі
көрсеткіштерін есептеу
бойынша әдістемеге
3-қосымша
1-кесте. Өнімдер және келушілердің санаттары бойынша бөлінісіндегі келу туризміне қатысты тұтыну
мың теңге
Өнімдер
Келу туризміне қатысты шығындар
Туристтер
Экскурсанттар
Келушiлер
(1.1)
(1.2)
(1.3) = (1.1) + (1.2)
A. Тұтыну өнімдері
A.1 Типтік туристік өнімдер
1. Келушілерді орналастыру бойынша көрсетілетін қызметтер
х
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының көрсетілетін қызметтері
3. Жолаушылардың теміржол көлігінің көрсетілетін қызметтері
4. Жолаушылардың жол көлігінің көрсетілетін қызметтері
5. Жолаушылардың су көлігінің көрсетілетін қызметтері
6. Жолаушылардың әуе көлігінің көрсетілетін қызметтері
7. Көлік жабдығын жалға беру қызметтері
8. Туристік агенттіктер және брондау бойынша басқа да көрсетілетін қызметтер
9. Мәдениет саласында көрсетілетін қызметтер
10. Спорттық және рекреациялық көрсетілетін қызметтер
11. Нақты ел үшін типтік туристік тауарлар
12. Нақты ел үшін типтік туристік көрсетілетін қызметтер
A.2. Өзге де тұтыну өнімдері
B.1. Белгілі бір құндылығы бар бұйымдар
Барлығы
Ескертпе: х – осы позиция толтыруға жатпайды.
Туризмнің қосалқы шотын
қалыптастыру және туризм
саласының негізгі
көрсеткіштерін есептеу
бойынша әдістемеге
4-қосымша
2-кесте. Өнімдер және келушілердің санаттары және сапарлар түрлері бойынша бөлінісіндегі ішкі туризмге қатысты тұтыну
мың теңге
Өнімдер
Ішкі туризмге қатысты шығыстар
Ішкі сапарлар
Шығу сапарлары
Сапарлардың барлық түрі
Туристтер
Экскурсанттар
Келушiлер
Туристтер
Экскурсанттар
Келушiлер
Туристтер
Экскурсанттар
Келушiлер
(2.1)
(2.2)
(2.3) = (2.1) + (2.2)
(2.4)
(2.5)
(2.6) = (2.4) + (2.5)
(2.7) = (2.1) + 2.4)
(2.8) = (2.2) + (2.5)
(2.9) = (2.3) + (2.6)
A. Тұтыну өнімдері
A.1 Типтік туристік өнімдер
1. Келушілерді орналастыру бойынша көрсетілетін қызметтер
х
х
х
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының көрсетілетін қызметтері
3. Жолаушылардың теміржол көлігінің көрсетілетін қызметтері
4. Жолаушылардың жол көлігінің көрсетілетін қызметтері
5. Жолаушылардың су көлігінің көрсетілетін қызметтері
6. Жолаушылардың әуе көлігінің көрсетілетін қызметтері
7. Көлік жабдығын жалға беру қызметтері
8. Туристік агенттіктер және брондау бойынша басқа да көрсетілетін қызметтер
9. Мәдениет саласында көрсетілетін қызметтер

12. Типичные туристские услуги для конкретной страны
A.2. Другие потребительские продукты
B.1. Изделия, обладающие определенной ценностью
Всего
Приложение 7
к Методике по формированию
Вспомогательного счета туризма
и расчетов основных
показателей отрасли туризм
Таблица 5. Счета производства в отраслях туризма и в других отраслях
тысяч тенге
Продукты
Размещение посетителей
Общественное питание
Железнодорожный пассажирский транспорт
Пассажирский дорожный транспорт
Водный пассажирский транспорт
Воздушный пассажирский транспорт
Аренда транспортного оборудования
(5.1)
(5.2)
(5.3)
(5.4)
(5.5)
(5.6)
(5.7)
A. Потребительские продукты
A.1 Типичные туристские продукты
1. Услуги по размещению посетителей
2. Услуги предприятий общественного питания
3. Услуги железнодорожного пассажирского транспорта
4. Услуги дорожного пассажирского транспорта
5. Услуги водного пассажирского транспорта
6. Услуги воздушного пассажирского транспорта
7. Услуги сдачи в аренду транспортного оборудования
8. Туристические агентства и другие услуги по бронированию
9. Услуги в области культуры
10. Спортивные и рекреационные услуги
11. Типичные туристские товары для конкретной страны
12. Типичные туристские услуги для конкретной страны
A.2. Другие потребительские продукты
B. Продукты, не относящиеся к потреблению
B.1. Изделия, обладающие определенной ценностью
B.2. Другие продукты, не относящиеся к потреблению
товары
услуги
I. Общий объем выпуска (в базисных ценах)
II. Общий объем промежуточного потребления (по ценам покупателей)
(I–II). Валовая добавленная стоимость (в базисных ценах)
Оплата труда наемных работников
Прочие налоги за вычетом субсидий на продукцию
Валовой смешанный доход
продолжение таблицы 5
Продукты
Деятельность туристических агентств и других организаций, занимающихся бронированием
Деятельность, связанная с оказанием услуг в культурной области
Деятельность, связанная с оказанием спортивных и рекреационных услуг
Розничная торговля характерными для конкретной страны типичными туристскими товарами
Прочие типичные виды деятельности в туризме, характерные для конкретной страны
Всего
Другие отрасли*
Выпуск продукции внутренних производителей
(5.8)
(5.9)
(5.10)
(5.11)
(5.12)
(5.13)
(5.14)
(5.15) = (5.13) + (5.14)
A. Потребительские продукты
A.1 Типичные туристские продукты
1. Услуги по размещению посетителей
2. Услуги предприятий общественного питания
3. Услуги железнодорожного пассажирского транспорта
4. Услуги дорожного пассажирского транспорта
5. Услуги водного пассажирского транспорта
6. Услуги воздушного пассажирского транспорта

12. Нақты ел үшін типтік туристік көрсетілетін қызметтер
A.2. Өзге де тұтыну өнімдері
B.1. Белгілі бір құндылығы бар бұйымдар
Барлығы
Туризмнің қосалқы шотын
қалыптастыру және туризм
саласының негізгі
көрсеткіштерін есептеу
бойынша әдістемеге
7-қосымша
5-кесте. Туризм салаларындағы және басқа салалардағы өндіріс шоттары
мың теңге
Өнімдер
Келушілерді орналастыру
Қоғамдық тамақтандыру
Жолаушылардың теміржол көлігі
Жолаушылардың жол көлігі
Жолаушылардың су көлігі
Жолаушылардың әуе көлігі
Көлік жабдығын жалға беру
(5.1)
(5.2)
(5.3)
(5.4)
(5.5)
(5.6)
(5.7)
A. Тұтыну өнімдері
A.1 Типтік туристік өнімдер
1. Келушілерді орналастыру бойынша көрсетілетін қызметтер
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының көрсетілетін қызметтері
3. Жолаушылардың теміржол көлігінің көрсетілетін қызметтері
4. Жолаушылардың жол көлігінің көрсетілетін қызметтері
5. Жолаушылардың су көлігінің көрсетілетін қызметтері
6. Жолаушылардың әуе көлігінің көрсетілетін қызметтері
7. Көлік жабдығын жалға беру қызметтері
8. Туристік агенттіктер және брондау бойынша басқа да көрсетілетін қызметтер
9. Мәдениет саласында көрсетілетін қызметтер
10. Спорттық және рекреациялық көрсетілетін қызметтер
11. Нақты ел үшін типтік туристік тауарлар
12. Нақты ел үшін типтік туристік көрсетілетін қызметтер
A.2. Өзге де тұтыну өнімдері
B. Тұтынуға қатысты емес өнімдер
B.1. Белгілі бір құндылығы бар бұйымдар
B.2. Тұтынуға қатысты емес, өзге де өнімдер
тауарлар
көрсетілетін қызметтер
I. Жалпы шығарылым көлемі (базистiк бағаларда)
II. Аралық тұтынудың жалпы көлемі (сатып алушылардың бағаларында)
(I–II). Жалпы қосылған құн (базистiк бағаларда)
Жалдамалы қызметкерлердің еңбекақысын төлеу
Өнімдерге берілген субсидияларды шегергендегі басқа салықтар
Жалпы аралас табыс
5-кестенің жалғасы
Өнімдер
Туристік агенттіктер және брондаумен айналысатын басқа да ұйымдардың қызметі
Мәдениет саласында көрсетілетін қызметтермен байланысты қызмет
Спорттық және рекреациялық көрсетілетін қызметтермен байланысты қызмет
Нақты елге тән типтік туристік тауарлар үшін бөлшек сауда
Нақты елге тән туризмдегі қызметтің басқа да типтік түрлері
Барлығы
Өзге салалар*
Ішкі өндірушілер өнімінің шығарылымы
(5.8)
(5.9)
(5.10)
(5.11)
(5.12)
(5.13)
(5.14)
(5.15) = (5.13) + (5.14)
A. Тұтыну өнімдері
A.1 Типтік туристік өнімдер
1. Келушілерді орналастыру бойынша көрсетілетін қызметтер
2. Қоғамдық тамақтандыру кәсіпорындарының көрсетілетін қызметтері
3. Жолаушылардың теміржол көлігінің көрсетілетін қызметтері
4. Жолаушылардың жол көлігінің көрсетілетін қызметтері
5. Жолаушылардың су көлігінің көрсетілетін қызметтері
6. Жолаушылардың әуе көлігінің көрсетілетін қызметтері

10. Деятельность, связанная с оказанием спортивных и рекреационных услуг
11. Розничная торговля характерными для конкретной страны типичными туристскими товарами
12. Прочие типичные виды деятельности в туризме, характерные для конкретной страны
продолжение таблицы 7
Количество отработанных часов*
Количество занятого населения в эквиваленте полной занятости населения, человек*
Наемные работники
Самозанятые
Наемные работники
Самозанятые
Мужчины
Женщины
Всего
Мужчины
Женщины
Всего
Мужчины
Женщины
Всего
Мужчины
Женщины
Всего
Примечание: * Оценка с использованием данных выборочного обследования
занятости населения.
Приложение 10
к Методике по формированию
Вспомогательного счета туризма
и расчетов основных
показателей отрасли туризм
Таблица 8. Валовое накопление основного капитала в отраслях туризма
тысяч тенге
Продукты
Отрасли туризма
Размещение посетителей
Общественное питание
Железнодорожный пассажирский транспорт
Пассажирский дорожный транспорт
Водный пассажирский транспорт
Воздушный пассажирский транспорт
Аренда транспортного оборудования
Деятельность туристических агентств и других организаций, занимающихся бронированием
(8.1)
(8.2)
(8.3)
(8.4)
(8.5)
(8.6)
(8.7)
(8.8)
I. Специфические туристские основные активы
1. Гостиницы и рестораны
2. Прочие нежилые здания и сооружения, подходящие для использования в отраслях туризма
3. Оборудование для пассажирского транспорта в целях туризма
4. Другие машины и оборудование, приспособленные для производства типичных туристских товаров
х
х
х
х
х
х
х
х
5. Благоустройство земель, используемых в целях туризма
х
х
х
х
х
х
х
х
II. Инвестиции отраслей туризма в другие произведенные активы специфических нетуристических продуктов
(I + II) Всего
Пункт меморандума:
III. Иные нефинансовые активы
Примечание: х – данная позиция не подлежит заполнению.
продолжение таблицы 8
Продукты
Отрасли туризма
Деятельность, связанная с оказанием услуг в культурной области
Деятельность, связанная с оказанием спортивных и рекреационных услуг
Розничная торговля характерными для конкретной страны типичными туристскими товарами
Прочие типичные виды деятельности в туризме, характерные для конкретной страны
Валовое накопление основного капитала в туризме
Другие отрасли
Валовое накопление основного капитала всего по экономике
(8.9)
(8.10)
(8.11)
(8.12)
(8.13)
(8.14)
(8.15) = (8.13) + (8.14)
I. Специфические туристские основные активы
1. Гостиницы и рестораны
2. Прочие нежилые здания и сооружения, подходящие для использования в отраслях туризма
3. Оборудование для пассажирского транспорта в целях туризма
4. Другие машины и оборудование, приспособленные для производства типичных туристских товаров
х
х
х
х
х
х
х

10. Спорттық және рекреациялық көрсетілетін қызметтермен байланысты қызмет
11.Нақты елге тән типтік туристік тауарлар үшін бөлшек сауда
12. Нақты елге тән туризмдегі қызметтің басқа да типтік түрлері
7-кестенің жалғасы
Жұмыс істеген сағаттар саны*
Толық жұмыспен қамтылу баламасындағы жұмыспен қамтылған халық саны, адам*
Жалдамалы қызметкерлер
Өзін өзі жұмыспен қамтығандар
Жалдамалы қызметкерлер
Өзін өзі жұмыспен қамтығандар
Ерлер
Әйелдер
Барлығы
Ерлер
Әйелдер
Барлығы
Ерлер
Әйелдер
Барлығы
Ерлер
Әйелдер
Барлығы
Ескертпе: * Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктеп зерттеудің деректерін пайдаланумен бағалау.
Туризмнің қосалқы шотын
қалыптастыру және туризм
саласының негізгі
көрсеткіштерін есептеу
бойынша әдістемеге
10-қосымша
8-кесте. Туризм салаларындағы негізгі капиталдың жалпы жинақталуы
мың теңге
Өнімдер
Туризм салалары
Келушілерді орналастыру
Қоғамдық тамақтандыру
Жолаушылардың теміржол көлігі
Жолаушылардың жол көлігі
Жолаушылардың су көлігі
Жолаушылардың әуе көлігі
Көлік жабдығын жалға беру
Туристік агенттіктер және брондаумен айналысатын басқа да ұйымдардың қызметі
(8.1)
(8.2)
(8.3)
(8.4)
(8.5)
(8.6)
(8.7)
(8.8)
I. Ерекше туристік негізгі активтер
1. Қонақ үйлер және мейрамханалар
2.Туризм салаларында пайдалануға келетін тұрғын емес ғимараттар мен имараттар
3. Туризм мақсатындағы жолаушылар көлігіне арналған жабдықтар
4. Типтік туристік тауарларды өндіруге арналған басқа машиналар және жабдықтар
х
х
х
х
х
х
х
х
5. Туризм мақсаттарына пайдаланылатын жерлерді абаттандыру
х
х
х
х
х
х
х
х
II. Ерекше туристік емес өнімдердің басқа да өндірілген активтеріндегі туризм салаларының инвестициялары
(I + II) Барлығы
Меморандум тармағы:
III. Өзге қаржылық емес активтер
Ескертпе: х – осы позиция толтыруға жатпайды.
8-кестенің жалғасы
Өнімдер
Туризм салалары
Мәдениет саласында көрсетілетін қызметтермен байланысты қызмет
Спорттық және рекреациялық көрсетілетін қызметтермен байланысты қызмет
Нақты елге тән типтік туристік тауарлар үшін бөлшек сауда
Нақты елге тән туризмдегі қызметтің басқа да типтік түрлері
Туризмдегі негізгі капиталдың жалпы жинақталуы
Басқа салалар
Тұтас экономикадағы негізгі капиталдың жалпы жинақталуы
(8.9)
(8.10)
(8.11)
(8.12)
(8.13)
(8.14)
(8.15) = (8.13) + (8.14)
I. Ерекше туристік негізгі активтер
1. Қонақ үйлер және мейрамханалар
2.Туризм салаларында пайдалануға келетін тұрғын емес ғимараттар мен имараттар
3. Туризм мақсатындағы жолаушылар көлігіне арналған жабдықтар
4. Типтік туристік тауарларды өндіруге арналған басқа машиналар және жабдықтар
х
х
х
х
х
х
х

5. Благоустройство земель, используемых в целях туризма
х
х
х
х
х
х
х
II. Инвестиции отраслей туризма в другие произведенные активы специфических нетуристических продуктов
(I + II) Всего
Пункт меморандума:
III. Иные нефинансовые активы
Примечание: х – данная позиция не подлежит заполнению.
Приложение 11
к Методике по формированию
Вспомогательного счета туризма
и расчетов основных
показателей отрасли туризм
Таблица 9. Коллективное туристское потребление в разбивке по продуктам и уровням
органов государственного управления
тысяч тенге
Продукты
Уровни органов государственного управления
Коллективное туристское потребление (9.4) = (9.1) + (9.2) + (9.3)
Пункт меморандума
Национальный (9.1)
Региональный (9.2)
Местный (9.3)
Промежуточное потребление в разбивке по отраслям туризма
Рекламные услуги в сфере туризма
х
х
Информационные услуги для посетителей
х
х
Государственные административные услуги, относящиеся к оптовой и розничной торговле, системе предприятий общественного питания, гостиницам и ресторанам
х
х
Государственные административные услуги, относящиеся к делам в сфере туризма
х
х
Всего
х
х
Примечание: х – данная позиция не подлежит заполнению.
Приложение 12
к Методике по формированию
Вспомогательного счета туризма
и расчетов основных
показателей отрасли туризм
Таблица 10. Неденежные показатели
Количество поездок и проведенных ночей в разбивке по видам туризма и категориям
посетителей
Въездной туризм
Внутренний туризм
Выездной туризм
Туристы
Экскурсанты
Посетители
Туристы
Экскурсанты
Посетители
Туристы
Экскурсанты
Посетители
Количество поездок
Количество проведенных ночей
х
х
х
Примечание: х –данная позиция не подлежит заполнению.
Въездной туризм: количество прибытий и проведенных ночей в разбивке по видам
транспорта
Количество прибытий
Количество проведенных ночей
1. Воздушный транспорт
2. Водный транспорт
3. Наземный транспорт
3.1. железнодорожный транспорт
3.2. экскурсионные междугородные и городские автобусы и другой транспорт на дорогах общего пользования
3.3. аренда транспортных средств

5. Туризм мақсаттарына пайдаланылатын жерлерді абаттандыру
х
х
х
х
х
х
х
II. Ерекше туристік емес өнімдердің басқа да өндірілген активтеріндегі туризм салаларының инвестициялары
(I + II) Барлығы
Меморандум тармағы:
III. Өзге қаржылық емес активтер
Ескертпе: х – осы позиция толтыруға жатпайды.
Туризмнің қосалқы шотын
қалыптастыру және туризм
саласының негізгі
көрсеткіштерін есептеу
бойынша әдістемеге
11-қосымша
9-кесте. Өнімдер және мемлекеттік басқару органдарының деңгейлері бөлінісіндегі ұжымдық туристік тұтыну
мың теңге
Өнімдер
Мемлекеттік басқару органдарының деңгейлері
Ұжымдық туристік тұтыну
(9.4) = (9.1) + (9.2) + (9.3)
Меморандум тармағы
Ұлттық (9.1)
Өңірлік (9.2)
Жергiлiктi (9.3)
Туризм салалары бөлінісіндегі аралық тұтыну
Туризм саласындағы жарнамалық көрсетілетін қызметтер
х
х
Келушілерге арналған ақпараттық көрсетілетін қызметтер
х
х
Көтерме және бөлшек саудаға, қоғамдық тамақтандыру, қонақ үйлер және мейрамханаларға қатысты мемлекеттік әкімшілік көрсетілетін қызметтер
х
х
Туризм саласындағы істерге қатысты мемлекеттік әкімшілік көрсетілетін қызметтер
х
х
Барлығы
х
х
Ескертпе: х – осы позиция толтыруға жатпайды.
Туризмнің қосалқы шотын
қалыптастыру және туризм
саласының негізгі
көрсеткіштерін есептеу
бойынша әдістемеге
12-қосымша
10-кесте. Ақшалай емес көрсеткіштер
Туризм түрлері және келушілер санаттары бойынша бөлінген сапарлар саны мен өткізілген түндердің саны
Келу туризмі
Ішкі туризм
Шығу туризмі
Туристтер
Экскурсанттар
Келушiлер
Туристтер
Экскурсанттар
Келушiлер
Туристтер
Экскурсанттар
Келушiлер
Сапарлардың саны
Өткiзiлген түндер саны
х
х
х
Ескертпе: х – осы позиция толтыруға жатпайды.
Келу туризмі: Көлік түрлері бойынша бөлінісіндегі келу саны мен өткізілген түндер саны
Келіп тоқтау саны
Өткізілген түндер саны
1. Әуе көлігі
2. Су көлігі
3. Жер көлігі
3.1. темір жол көлігі
3.2. қалааралық экскурсия және қала автобустары және жалпы пайдаланымдағы жолдардағы басқа көліктер
3.3. көлік құралдарын жалға алу

3.4. частный автомобиль
3.5. другие виды наземного транспорта
Всего
Количество заведений и возможности по размещению в разбивке по формам
размещения
Размещение посетителей
Операции с недвижимостью
Деятельность по организации краткосрочного размещения
Площадки для кемпинга, стоянки для туристических автофургонов и трейлер-парки
Другие виды размещения
Операции с собственной или арендованной недвижимостью
Операции с недвижимостью на основе платы за услугу или на контрактной основе
Количество заведений
Возможности по размещению (число номеров)
Возможности по размещению (число коек)
Использование возможностей (число номеров)
Использование возможностей (по числу коек)
Количество заведений в отраслях туризма, классифицируемых по среднему числу
рабочих мест
Отрасли туризма
<=5

3.4. жеке көлік
3.5. жер үсті көлігінің басқа түрлері
Барлығы
Орналастыру орындарының нысандары бөлінісіндегі орналастыру орындары бойынша мекемелер және мүмкіндіктер саны
Келушілерді орналастыру
Жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар
Қысқа мерзімді орналастыруды ұйымдастыру бойынша қызмет
Кемпингке арналған алаңдар, туристік автофургондар мен трейлер-паркілер үшін тұрақтар
Орналастырудың басқа түрлері
Жеке немесе жалға алынған жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар
Қызметке төлем негізінде немесе шарттық негізде жылжымайтын мүлікпен жасалатын операциялар
Мекемелер саны
Орналастыру орындары (нөмірлер саны)
Орналастыру орындары (төсек-орын саны)
Пайдалану мүмкіндіктері (нөмірлер саны)
Пайдаланылған мүмкіндіктер (төсек-орын саны)
Жұмыс орындарының орташа саны бойынша жіктелетін туризм салаларындағы мекемелер саны
Туризм салалары
<=5