Об утверждении Правил проведения государственной экспертизы недр и Положения о государственной комиссии по экспертизе недр
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 мая 2018 года № 335. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2018 года № 16964.
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 29.06.2018.
В соответствии с пунктом 5 статьи 89 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила проведения государственной экспертизы недр согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Положение о государственной комиссии по экспертизе недр согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету геологии и недропользования Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
Приложение 1
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 16 мая 2018 года № 335
Правила проведения государственной экспертизы недр
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения государственной экспертизы недр (далее – Правила) разработаны в соответствии пунктом 5 статьи 89 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения государственной экспертизы недр (далее – экспертиза).

Жер қойнауына мемлекеттік сараптама жүргізу қағидаларын және Жер қойнауын сараптау жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 16 мамырдағы № 335 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 мамырда № 16964 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 89-бабы 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) Жер қойнауына мемлекеттік сараптама жүргізу қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес;
2) Жер қойнауын сараптау жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ереже осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 16 мамырдағы
№ 335 бұйрығына
1-қосымша
Жер қойнауына мемлекеттік сараптама жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауына мемлекеттік сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 89-бабы 5-тармағына сәйкес (бұдан әрі – Кодекс) әзірленген және жер қойнауына мемлекеттік сараптама (бұдан әрі – сараптама) жүргізу тәртібін айқындайды.

2. Экспертиза запасов подземных вод с эксплуатационными запасами более одной тысячи кубических метров в сутки, а также минеральных, промышленных, теплоэнергетических подземных вод вне зависимости от объема эксплуатационных запасов, а также геологических отчетов о пространстве недр, проводится государственной комиссией по экспертизе недр (далее – Комиссия).
Экспертиза запасов подземных вод с эксплуатационными запасами до одной тысячи кубических метров в сутки проводится подкомиссиями Комиссии, создаваемыми при территориальных подразделениях уполномоченного органа по изучению недр (далее – подкомиссии).
Глава 2. Порядок проведения государственной экспертизы недр
3. Недропользователь представляет на экспертизу окончательный отчет о результатах геологического изучения (далее – отчет) по форме, утверждаемой уполномоченным органом по изучению недр в соответствии с пунктом 5 статьи 90 Кодекса.
4. Недропользователь направляет на экспертизу отчет в одном экземпляре на бумажном и электронном носителях, а также авторскую справку, отражающую в кратком виде основное содержание отчета (в произвольной форме, не более 10 листов) на бумажном носителе в одном экземпляре.
Сноска. Пункт 4 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 528 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Секретарь Комиссии или подкомиссии проверяет полноту документов, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил. При неполном представлении документов, отчет возвращается, о чем недропользователь уведомляется письменно в течение 7 (семи) календарных дней со дня поступления отчета.
6. Отчет, поступивший на рассмотрение Комиссии или подкомиссии, передается заместителю председателя Комиссии или подкомиссии, который определяет ответственных за проведение экспертизы из числа членов Комиссии или подкомиссии.
7. Экспертиза проводится в срок до 60 (шестидесяти) календарных дней со дня поступления отчета.
После изучения материалов членами Комиссии или подкомиссии в течение 40 (сорока) календарных дней со дня поступления отчета проводится рабочее заседание Комиссии или подкомиссии.
В течение 2 (двух) календарных дней после рабочего заседания проводится пленарное заседание Комиссии или подкомиссии.
8. При рассмотрении материалов повышенной сложности либо большого объема, срок проведения экспертизы увеличивается по решению председателя Комиссии, но не более 90 (девяноста) календарных дней.

2. Пайдаланылатын қорлардың көлеміне қарамастан, тәулігіне мың шаршы метрден көп болатын жерасты суларының және минералдық, өнеркәсіптік, жылу-энергетикалық жерасты суларының қорларына, сондай-ақ жер қойнауының кеңістігі туралы геологиялық есептерге сараптаманы жер қойнауын сараптау жөніндегі мемлекеттік комиссия (бұдан әрі – Комиссия) жүргізеді.
Тәулігіне мың шаршы метрге дейін пайдаланылатын қорлары бар жерасты суларының қорларына сараптаманы жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің жанынан құрылған Комиссияның кіші комиссиялары (бұдан әрі – кіші комиссия) жүргізеді.
2-тарау. Жер қойнауына мемлекеттік сараптама жүргізу тәртібі
3. Жер қойнауын пайдаланушы Кодекстің 90-тармағының 5-тармақшасына сәйкес жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша геологиялық зерттеу нәтижелері туралы түпкілікті есепті (бұдан әрі – есеп) сараптамаға ұсынады.
4. Жер қойнауын қолданушы есепті бір данада қағаз және электрондық тасығыштарда, сондай-ақ есептің негізгі мазмұнын қысқаша көрсететін (еркін нысанда, 10 парақтан аспайтын) авторлық анықтаманы қағаз тасығышта бір данада сараптамаға жібереді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 528 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Комиссияның немесе кіші комиссияның хатшысы осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген материалдардың толық болуын тексереді. Құжаттар толық ұсынылмаған жағдайда есеп қайтарылады, бұл туралы жер қойнауын пайдаланушы есеп келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 7 (жеті) күн ішінде жазбаша хабарланады.
6. Комиссияның немесе кіші комиссияның қарауына келіп түскен есеп Комиссияның немесе кіші комиссияның мүшелері ішінен сараптама жүргізуге жауаптыларды айқындайтын Комиссия немесе кіші комиссия төрағасының орынбасарына беріледі.
7. Сараптама есеп келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 60 (алпыс) күнге дейінгі мерзімде жүргізіледі.
Материалдар зерделенгеннен кейін Комиссияның немесе кіші комиссияның мүшелері есеп келіп түскен күннен бастап күнтізбелік 40 (қырық) күн ішінде Комиссияның немесе кіші комиссияның жұмыс отырысын өткізеді.
Жұмыс отырысынан кейін күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде Комиссияның немесе кіші комиссияның пленарлық отырысы өткізіледі.
8. Күрделілігі жоғары немесе үлкен көлемді материалдарды қарастыру кезінде сараптама жүргізу Комиссия төрағасының шешімі бойынша күнтізбелік 90 (тоқсан) күннен аспайтын мерзімге ұлғайтылады.

9. Рабочее и пленарное заседания Комиссии или подкомиссии проводятся с участием представителей недропользователя, исполнителей отчета и приглашенных специалистов. О дате проведения рабочего и пленарного заседаний уведомляются за 5 (пять) календарных дней письменно в произвольной форме.
10. На материалы, прошедшие экспертизу, ставится штамп, удостоверяющий прохождение экспертизы.
11. В штампе отражаются категории принятых запасов, номер протокола, дата проведения пленарного заседания. Штамп проставляется в тексте отчета на титульном листе и на каждом листе графических приложений, отражающем категоризацию запасов.
12. Протокол пленарного заседания Комиссии или подкомиссии составляется в течение 16 (шестнадцати) календарных дней со дня проведения заседания.
13. Протокол пленарного заседания Комиссии в течение 2 (двух) календарных дней после составления направляется в адрес соответствующего территориального подразделения, геологический фонд и недропользователю.
14. Протоколы пленарных заседаний подкомиссий в течение 2 (двух) календарных дней после составления направляются в геологический фонд и недропользователю.
15. Положительное заключение Комиссии или подкомиссии является основанием для постановки на государственный учет запасов подземных вод в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан.
16. В случае, если по результатам экспертизы на экспертируемые материалы получено отрицательное заключение Комиссии или подкомиссии, недропользователь представляет материалы отчета на повторную экспертизу при условии их доработки с учетом полученных замечаний и рекомендаций, изложенных в протоколе.
Приложение 2
к приказу Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 16 мая 2018 года № 335
Положение о государственной комиссии по экспертизе недр
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Положение о государственной комиссии по экспертизе недр (далее - Положение) разработано в соответствии пунктом 5 статьи 89 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" и определяет организацию деятельности государственной комиссии по экспертизе недр (далее – Комиссия).
2. Комиссия создается при уполномоченном органе по изучению недр, подкомиссии - при территориальных подразделениях уполномоченного органа по изучению недр (далее – подкомиссии).
3. Комиссия и подкомиссии состоят из председателя, его заместителя, секретаря и членов Комиссии и подкомиссий. Комиссия и подкомиссий состоят из нечетного количества членов.
4. Председателем Комиссии является руководитель ведомства уполномоченного органа по изучению недр. Заместителем председателя Комиссии является заместитель руководителя ведомства уполномоченного органа по изучению недр.

9. Комиссияның немесе кіші комиссияның жұмыс және пленарлық отырысы жер қойнауын пайдаланушы өкілдерінің, есепті орындаушылар мен шақырылған мамандардың қатысуымен өткізіледі. Жұмыс және пленарлық отырыстарды өткізу күні туралы күнтізбелік 5 (бес) күн ішінде еркін түрде жазбаша хабарланады.
10. Сараптамадан өткен материалдарға сараптамадан өткенін куәландыратын мөртабан қойылады.
11. Мөртабанда қабылданған қорлардың санаттары, хаттама нөмірі, пленарлық отырысты өткізу күні көрсетіледі. Мөртабан негізгі беттегі мәтінге және қорлардың санатталуын көрсететін графикалық қосымшалардың әрбір бетіне қойылады.
12. Комиссияның немесе кіші комиссияның пленарлық отырысының хаттамасы отырыс өткізілген күннен бастап күнтізбелік 16 (он алты) күн ішінде жасалады.
13. Комиссияның пленарлық отырысының хаттамасы жасалғаннан кейін күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде тиісті аумақтық бөлімшелерінің, геологиялық қор мен жер қойнауын пайдаланушының мекенжайына жіберіледі.
14. Кіші комиссияның пленарлық отырыстарының хаттамалары жасалғаннан кейін күнтізбелік 2 (екі) күн ішінде геологиялық қорға және жер қойнауын пайдаланушыға жіберіледі.
15. Комиссияның немесе кіші комиссияның оң қорытындысы Қазақстан Республикасының су заңнамасына сәйкес жерасты сулары қорларын мемлекеттік есепке қою үшін негіз болып табылады.
16. Егер сараптама нәтижелері бойынша сараптама жүргізілетін материалдарға Комиссияның немесе кіші комиссияның теріс қорытындысы алған жағдайда, хаттамада баяндалған ұсыныстар мен ескертулерді есепке ала отырып, оларды пысықтау шартымен есеп материалдарын қайта сараптауға ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 16 мамырдағы
№ 335 бұйрығына
2-қосымша
Жер қойнауын сараптау жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жер қойнауы сараптау жөніндегі мемлекеттік комиссия туралы ереже (бұдан әрі – Ереже) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 89-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленген және жер қойнауын сараптау жөніндегі мемлекеттік комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қызметін ұйымдастыруды айқындайды.
2. Комиссия - жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның жанынан, кіші комиссия - жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерінің жанынан (бұдан әрі – кіші комиссия) құрылады.
3. Комиссия және кіші комиссия төрағадан, оның орынбасарынан, Комиссияның немесе кіші комиссияның хатшысы мен мүшелерінен тұрады.
4. Комиссияның төрағасы жер қойнауын пайдалану жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының басшысы болып табылады. Комиссия төрағасының орынбасары жер қойнауын пайдалану жөніндегі уәкілетті органның ведомство басшысының орынбасары болып табылады.

5. Председателями подкомиссий являются руководители соответствующих территориальных подразделений. Заместителями председателей подкомиссий являются заместители руководителей соответствующих территориальных подразделений.
6. Секретарем и членами Комиссии и подкомиссий являются квалифицированные работники геологических специальностей уполномоченного органа по изучению недр и его территориальных подразделений.
Глава 2. Задача и функции Комиссии и подкомиссий
7. Основной задачей Комиссии и подкомиссий является проведение государственной экспертизы недр (далее - экспертиза), в ходе которой Комиссия и подкомиссии в рамках компетенции определяют:
1) достоверность данных о количестве запасов, качестве, составе подземных вод, а также об особенностях недр;
2) полноту и достоверность гидрогеологических, геологических, горнотехнических, инженерно-геологических, технико-экономических данных для условий добычи подземных вод и использования пространства недр;
3) балансовую принадлежность эксплуатационных запасов подземных вод по степени их изученности и подготовленности месторождений для дальнейшего использования с учетом природоохранных и других ограничений; степень подготовленности пространства недр для использования;
4) результаты и качество поисковых, разведочных, опытно-эксплуатационных работ по геологическому изучению и оценке запасов подземных вод;
5) обоснованность консервации месторождений подземных вод, списания запасов подземных вод или изменения балансовой принадлежности оставшихся запасов.
Сноска. Пункт 7 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 528 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. К компетенции Комиссии относится экспертиза запасов подземных вод с эксплуатационными запасами более одной тысячи кубических метров в сутки и минеральных, промышленных, теплоэнергетических подземных вод вне зависимости от объема эксплуатационных запасов, а также геологических отчетов о пространстве недр.
К компетенции подкомиссий относится экспертиза запасов подземных вод с эксплуатационными запасами до одной тысячи кубических метров в сутки.
Комиссия и подкомиссии в своей деятельности осуществляют следующие функции в рамках проводимой экспертизы:
1) выдают заключение государственной экспертизы эксплуатационных запасов подземных вод, которое является основанием для их постановки на государственный учет;

5. Кіші комиссиялардың төрағалары тиісті аумақтық бөлімшелердің басшылары болып табылады. Кіші комиссиялар төрағаларының орынбасарлары тиісті аумақтық бөлімшелердің басшыларының орынбасарлары болып табылады.
6. Комиссиялардың және кіші комиссиялардың хатшылары мен мүшелері жер қойнауын пайдалану жөніндегі уәкілетті органның және олардың аумақтық бөлімшелерінің геологиялық мамандықтарының білікті қызметкерлері болып табылады.
2-тарау. Комиссиялардың және кіші комиссиялардың міндеттері мен функциялары
7. Комиссиялар мен кіші комиссиялардың негізгі міндеттері жер
қойнауына мемлекеттік сараптама жүргізу (бұдан әрі - сараптама) болып табылады, оның барысында Комиссиялар мен кіші комиссиялар құзыреті шеңберінде:
1) жерасты су қорларының көлемі, сапасы, құрамы туралы, сондай-ақ жер қойнауының ерекшеліктері туралы деректердің нақтылығын;
2) жерасты суларын өндіру және жер қойнауының кеңістіктерін пайдалану талаптары үшін гидрогеологиялық, геологиялық, тау-кен техникалық, инженерлік-геологиялық, техникалық-экономикалық деректердің толықтығы мен нақтылығын;
3) жерасты суларын пайдалану қорларының табиғат қорғау және басқа да шектеулерді ескере отырып, әрі қарай пайдалану үшін кен орындарын зерттеу және даярлау дәрежесі бойынша олардың теңгерімдік тиесілігі; жер қойнауы кеңістігінің пайдалану үшін даярлану дәрежесі;
4) жерасты су қорларын геологиялық зерттеу және бағалау бойынша іздеу, барлау, тәжірибелік-пайдалану жұмыстарының нәтижелері мен сапасын;
5) жерасты суларының кен орындарын консервациялау, жерасты су қорларын жою немесе қалған қорлардың баланстық тиістілігін өзгертудің негізділігін айқындайды.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 528 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Комиссиялардың құзыретіне пайдаланылатын қорлардың көлеміне қарамастан, тәулігіне мың шаршы метрден көп болатын пайдаланылатын қорлары бар жерасты суларының және минералдық, өнеркәсіптік, жылу-энергетикалық жерасты суларының қорларына, сондай-ақ жер қойнауының кеңістігі туралы геологиялық есептерге сараптама жүргізу жатады.
Кіші комиссиялардың құзыретіне тәулігіне мың шаршы метрге дейін пайдаланылатын қорлары бар жерасты суларының қорларына сараптама жүргізу жатады.
Комиссиялар мен кіші комиссиялар өз қызметінде жүргізілетін сараптама шеңберінде мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) жерасты суларының пайдалану қорларына мемлекеттік сараптама қорытындысын береді, бұл оларды мемлекеттік есепке қою үшін негіз болып табылады;

2) объективно оценивают количество и качество запасов подземных вод, их значение для экономики, гидрогеологических, горнотехнических условий добычи и использования пространства недр;
3) выдают заключение государственной экспертизы геологического отчета, прилагаемого к заявлению о выдаче Лицензии на использование пространства недр.
Сноска. Пункт 8 с изменениями, внесенными приказом и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 528 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Комиссия и подкомиссии в ходе проведения экспертизы:
1) запрашивают и получают от центральных государственных и местных исполнительных органов, подведомственных уполномоченному органу по изучению недр организаций и учреждений, водопользователей и недропользователей информацию, документы и материалы, необходимые для выполнения возложенной на нее задачи;
2) проводят по необходимости выездные заседания на экспертируемых объектах;
3) отклоняют представленные на экспертизу отчеты в случае нарушения недропользователем сроков проведения операций по недропользованию, оговоренных лицензионными условиями, до внесения уполномоченным органом по изучению недр в действующую лицензию соответствующих изменений;
4) принимают решения по вопросам, входящим в ее функции.
Глава 3. Организация деятельности Комиссии и подкомиссий
10. Заседания Комиссии и подкомиссий проводятся по мере поступления материалов на экспертизу.
11. Заседания Комиссии и подкомиссий подразделяются на рабочее и пленарное.
12. Рабочие заседания Комиссии проводятся под председательством заместителя председателя Комиссии, а при его отсутствии - ответственным за проведение экспертизы членом Комиссии. Рабочие заседания подкомиссий проводятся под председательством заместителя председателя подкомиссии. Результатом рабочего заседания является проект решения Комиссии или подкомиссии в произвольной форме.
13. Пленарные заседания Комиссии и подкомиссий проводятся под председательством председателя Комиссии или подкомиссии, или его заместителем. Результатом пленарного заседания является протокол Комиссии или подкомиссии.
14. Пленарное заседание Комиссии или подкомиссии считается правомочным, если в нем приняли участие не менее половины от общего числа членов Комиссии или подкомиссии. Члены Комиссии или подкомиссии не делегируют свои полномочия по участию в заседании другим лицам.

2) жерасты су қорларының көлемі мен сапасына, олардың экономика үшін маңыздылығына, өндірудің және жер қойнауы кеңістігін пайдаланудың гидрогеологиялық, тау-кен техникалық жағдайларына объективті бағасын береді;
3) Жер қойнауы кеңістігін пайдалануға лицензия беру туралы өтінішке қоса берілетін геологиялық есептің мемлекеттік сараптамасының қорытындысын береді.
Ескерту. 8-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 528 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Комиссия мен кіші комиссия сараптама жүргізу барысында:
1) орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардан, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға ведомстволық бағынысты ұйымдар мен мекемелерден, су қолданушылар мен жер қойнауын қолданушылардан өздеріне жүктелген міндеттерді орындау үшін қажетті ақпаратты, құжаттар мен материалдарды сұрайды және алады;
2) қажет болған жағдайда сараптама жүргізілетін объектілерде көшпелі отырыстар өткізеді;
3) су қолданушы немесе жер қойнауын қолданушы құзыретті орган қолданыстағы арнайы су қолдану келісіміне немесе лицензияға тиісті өзгерістер енгізгенге дейін арнайы су қолдану келісімінде немесе лицензиялық талаптармен келісілген су қолдану немесе жер қойнауын қолдану операцияларын жүргізу мерзімдерін бұзған жағдайда сараптамаға ұсынылған есептерді кері қайтарады;
4) өздерінің функцияларына кіретін мәселелер бойынша шешім қабылдайды.
3-тарау. Комиссиялар мен кіші комиссиялардың қызметін ұйымдастыру
10. Комиссия мен кіші комиссия отырыстары сараптамаға материалдардың келіп түсуіне қарай өткізіледі.
11. Комиссия мен кіші комиссия отырыстары жұмыс және пленарлық болып бөлінеді.
12. Комиссияның жұмыс отырыстары Комиссияның төрағасы орынбасарының, ал ол болмаған жағдайда – сараптама жүргізуге жауапты Комиссия мүшесінің басшылығымен жүргізіледі. Кіші комиссиялардың жұмыс отырыстары кіші комиссия төрағасы орынбасарының басшылығымен жүргізіледі. Жұмыстық қарастыру нәтижесі еркін нысандағы Комиссия немесе кіші комиссия шешімінің жобасы болып табылады.
13. Комиссияның және кіші комиссияның пленарлық отырыстары Комиссия немесе кіші комиссия төрағаларының басшылық етуімен өтеді. Төраға болмаған жағдайда отырысты оның орынбасары жүргізеді. Пленарлық отырыстың нәтижесі Комиссия немесе кіші комиссия хаттамасы болып табылады.
14. Егер пленарлық отырыста Комиссияның немесе кіші комиссияның жалпы мүшелер санының кем дегенде жартысы қатысқан болса, онда Комиссия немесе кіші комиссияның пленарлық отырысы заңды деп танылады. Комиссия немесе кіші комиссия мүшелері отырыстарға қатысу бойынша өздерінің құзыреттерін басқа тұлғалармен бөліспейді.

15. Члены Комиссии и подкомиссий обладают равными голосами при принятии решения.
16. Решения принимаются большинством голосов присутствующих на заседании членов Комиссии и подкомиссий. При равенстве голосов во время принятия решения, голос председательствующего является решающим.
17. При необходимости на заседания Комиссии и подкомиссий приглашаются должностные лица, не являющиеся членами Комиссии и подкомиссий.
18. Председатель Комиссии руководит ее деятельностью и курирует деятельность подкомиссий. В случае отсутствия председателя Комиссии его обязанности исполняет заместитель председателя.
19. Председатели подкомиссий руководят деятельностью соответствующей подкомиссии при территориальном подразделении.
20. Секретари Комиссии и подкомиссий организуют прием материалов на экспертизу и их подготовку к пленарным заседаниям Комиссии и подкомиссий.
21. Результаты экспертизы оформляются протоколом, в котором отражаются данные об утверждении запасов подземных вод, о распределении запасов по категориям, расчетном сроке эксплуатации, требований стандартов или технических условий к качеству подземных вод, назначения их использования, о переводе запасов из одной категории в другую по данным геологоразведочных работ или эксплуатации, списании запасов подземных вод, рекомендации, а также решения по иным вопросам, входящим в компетенцию Комиссии и подкомиссий.
Сноска. Пункт 21 – в редакции приказа и.о. Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 20.07.2023 № 528 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. По итогам пленарного заседания Комиссии или подкомиссии в протоколах отражаются решения с одним из следующих индексов:
1) по промежуточным отчетам, представленным недропользователями, по участкам недр, работы по разведке по которым не завершены:
индекс "П", означающий, что объемы предварительно оцененных запасов подземных вод приняты к сведению;
2) по итоговым отчетам, представленным недропользователями, по результатам проведенных оценочных работ:
индекс "У", означающий, что запасы подземных вод утверждены и подлежат постановке на Государственный учет подземных вод;
3) по геологическим отчетам об использовании пространства недр:
индекс "А", означающий, что материалы геологического отчета об использовании пространства недр апробированы.
Протоколы без индекса отражают решения с отрицательными заключениями.

15. Комиссия және кіші комиссия мүшелері шешім қабылдау кезінде тең дауысқа ие.
16. Шешім отырысқа қатысушы Комиссиялар мен кіші комиссиялар мүшелерінің көпшілік даусымен қабылданады. Шешім қабылдау кезінде дауыстар тең болған жағдайда төрағалық етушінің даусы шешуші болып табылады.
17. Қажет болған жағдайда Комиссиялар мен кіші комиссиялардың отырыстарына Комиссия мен кіші комиссияның мүшесі болып табылмайтын лауазымды тұлға шақырылады.
18. Комиссияның төрағасы оның қызметін басқарады, әдістемелік басқаруды және кіші комиссияның қызметіне жетекшілік етеді. Комиссия төрағасы болмаған жағдайда оның міндетін төрағаның орынбасары атқарады.
19. Кіші комиссиялардың төрағалары аумақтық бөлімшелердің жанындағы тиісті кіші комиссияның қызметіне басшылық етеді.
20. Комиссия мен кіші комиссиялардың хатшылары сараптамаға материалдарды қабылдауды және оларды Комиссия мен кіші комиссияның пленарлық отырыстарына дайындауды ұйымдастырады.
21. Сараптама нәтижелері хаттамамен ресімделеді, онда жерасты суларының қорларын бекіту туралы, қорларды санаттар бойынша бөлу, пайдаланудың есептік мерзімі, жерасты суларының сапасына стандарттардың немесе техникалық шарттардың талаптары, оларды пайдалану мақсаты туралы, геологиялық барлау жұмыстарының немесе пайдаланудың деректері бойынша қорларды бір санаттан екіншісіне ауыстыру, жерасты суларының қорларын есептен шығару туралы деректер, ұсынымдар, сондай-ақ Комиссия мен кіші комиссиялардың құзыретіне кіретін өзге де мәселелер бойынша шешімдер көрсетіледі.
Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің м.а. 20.07.2023 № 528 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Комиссияның немесе кіші комиссияның пленарлық отырысының қорытындылары бойынша хаттамаларда мынадай индекстердің бірі қойылған шешім көрініс табады:
1) барлау бойынша жұмыстары аяқталған жер қойнауының учаскелері бойынша жер қойнауын пайдаланушы ұсынған аралық есептер бойынша:
алдын ала бағаланған жерасты су қорларының көлемі назарға алынғандығын білдіретін "П" индексі;
2) жүргізілген бағалау жұмыстарының нәтижелері бойынша жер қойнауын пайдаланушы ұсынған қорытынды есептер бойынша:
жерасты су қорларының бекітілгендігін және пайдалы қазбалардың мемлекеттік есебіне енгізу керектігін білдіретін "У" индексі;
3) жер қойнауының кеңістігін пайдалану туралы геологиялық есеп бойынша:
жер қойнауының кеңістігін пайдалану туралы геологиялық есеп материалдарының мақұлданғандығын білдіретін "А" индексі.
Индекссіз хаттамалар теріс қорытынды берілген шешімдерді көрсетеді.

23. Протокол, отражающий результаты экспертизы, подписывается председательствовавшим на заседании и визируется всеми присутствовавшими членами Комиссии или подкомиссий.

23. Сараптама нәтижелері көрсетілген хаттамаға отырыста төрағалық етуші қол қояды және Комиссиялар мен кіші комиссиялардың барлық қатысушы мүшелері бұрыштама қол қояды.