Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к радиотехническим объектам"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 апреля 2018 года № 188. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2018 года № 17241. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 февраля 2022 года № ҚР ДСМ-19.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 28.02.2022 № ҚР ДСМ-19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 6 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к радиотехническим объектам".
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 173 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к радиотехническим объектам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10951, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 16 июня 2015 года).
3. Комитету охраны общественного здоровья Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Цой А.В.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Т. Сулейменов
"___" ________ 20 ___ года
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
_____________ Д. Абаев
"___" ________ 20 ___ года
Утверждены
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 23 апреля 2018 года № 188
Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к радиотехническим объектам"
Глава 1. Общие положения

"Радиотехникалық объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 23 сәуірдегі № 188 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 шілдеде № 17241 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 28 ақпандағы № ҚР ДСМ-19 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.02.2022 № ҚР ДСМ-19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабының 6-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Радиотехникалық объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары бекітілсін.
2. "Радиотехникалық объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 173 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10951болып тіркелген, 2015 жылғы 16 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қоғамдық денсаулық сақтау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін қазақ және орыс тілдерінде қағаз және электрондық түрде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі А. В. Цойға жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
___________________ Т. Сүлейменов
20___ жылғы " " ____________
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар
министрі
___________________ Д. Абаев
20___ жылғы " " ___________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 23 сәуірдегі
№ 188 бұйрығымен
бекітілген
"Радиотехникалық объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Санитарные правила "Санитарно-эпидемиологические требования к радиотехническим объектам" (далее – Санитарные правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 144 и статьи 145 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс), устанавливают санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, размещению, реконструкции, вводу в эксплуатацию радиотехнических объектов (далее – РТО), условиям работы с источниками физических факторов, оказывающих воздействие на человека, контролю уровней электромагнитных полей (далее – ЭМП), мероприятиям по профилактике неблагоприятного воздействия ЭМП на человека, создаваемых РТО и предназначены для юридических и физических лиц, деятельность которых связана с проектированием нормативной документации по предельно допустимым выбросам физических факторов в окружающую среду и санитарно-защитным зонам РТО.
2. В настоящих Санитарных правилах используются следующие термины и определения:
1) антенно-фидерный тракт (далее – АФТ) – промежуточные устройства (кабели, волноводы, соединения) для передачи радиосигнала от передатчика (приемника) к излучающей (приемной) части антенны;
2) излучаемая мощность антенны – суммарная мощность передающих средств, подводимая к антенне, с учетом потерь в антенно-фидерном тракте;
3) антенны направленного излучения – передающие средства, предназначенные для излучения в узком секторе (антенны спутниковой, радиорелейной связи);
4) биологически-опасная зона (далее – БОЗ) – зона, образующаяся вокруг радиопередающих антенн, на границе которой уровень электромагнитного поля равен предельно допустимому уровню (далее – ПДУ);
5) суммарное электромагнитное излучение – это энергетическая совокупность излучений электромагнитных волн от всех передающих антенн РТО, расположенных на одной территории;
6) вторичное излучение – переизлучение электромагнитной энергии различными металлическими и металлосодержащими предметами и конструкциями, находящимися в зоне действия ЭМП;
7) зона ограничения застройки (далее – ЗОЗ) – территория, где на высоте свыше 2 м от поверхности земли, уровни ЭМП превышают ПДУ. Внешняя граница ЗОЗ определяется по максимальной высоте жилых зданий перспективной застройки, на уровне верхнего этажа которых, уровни электромагнитного поля не превышают ПДУ;
8) радиотехнический объект (РТО) – объект радиотехнического профиля, технологически излучающий в окружающую среду электромагнитные колебания в диапазоне радиочастот от 30 кГц до 300 ГГц;

1. Осы "Радиотехникалық объектілерге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидалары (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 144-бабының 6-тармағына және 145-бабына сәйкес әзірленген, радиотехникалық объектілерді жобалауға, орналастыруға, қайта жаңартуға, пайдалануға енгізуге, адамға әсер ететін физикалық факторлардың көздерімен жұмыс істеу жағдайларына, радиотехникалық объектілер (бұдан әрі – РТО) тудыратын электр магниттік өрістердің (бұдан әрі – ЭМӨ) адамға қолайсыз әсерінің алдын алу жөніндегі іс-шараларға қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарды белгілейді және РТО қызметі қоршаған ортаға, санитариялық-қорғаныш аймақтарға және физикалық факторлардың рұқсат етілетін шекті шығарындылары жөніндегі нормативтік құжаттама жобаларын жобалаумен қызметі байланысты заңды және жеке тұлғаларға арналған.
2. Осы Санитариялық қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылды:
1) антенналық-фидер тракті (бұдан әрі – АФТ) – радиосигналды таратқыштан (қабылдағыштан) антеннаның сәуле бөлетін (қабылдайтын) бөлігіне беруге арналған аралық құрылғылар (кабельдер, толқын тасымалдаушылар, қосылыстар);
2) антеннаның сәулелену қуаты – антенналық-фидер трактіндегі шығынды есепке ала отырып,антеннаға берілетін таратушы құралдардың жиынтық қуаты;
3) бағытталған сәулелену антенналары – тар секторда сәулеленуге арналған таратушы құралдар (спутниктік, радиорелелік байланыс антенналары);
4) биологиялық қауіпті аймақ (бұдан әрі – БҚА) – шекарасындағы электр магниттік өрістің деңгейі рұқсат етілетін шекті деңгейге (бұдан әрі – РШД) тең радиотаратқыш антенналардың айналасында пайда болатын аймақ;
5) жиынтық электр магниттік сәулелену – бұл бір аумақта орналасқан РТО-ның барлық таратушы антенналарынан шығатын электр магниттік толқындардың энергетикалық сәулелену жиынтығы;
6) қайталама сәулелену – ЭМӨ-нің әсер ету аймағында орналасқан әртүрлі металл және құрамында металл бар заттармен және конструкциялармен электр магниттік энергияны қайта сәулелеу;
7) құрылысты шектеу аймағы (бұдан әрі – ҚША) – жер бетінен 2 м-ден (бұдан әрі – м) жоғары биіктікте ЭМӨ деңгейлері РШД-ден асатын аумақ. ҚША-ның сыртқы шекарасы болашақтағы құрылыстың тұрғын ғимараттарының ең жоғары биіктігі бойынша, электр магниттік өрістің деңгейлері РШД-ден аспайтын жоғарғы қабат деңгейінде айқындалады;
8) радиотехникалық объект (РТО) – қоршаған ортаға 30 кГц-тен бастап 300 ГГц-ке дейінгі радиожиілік ауқымында қоршаған ортаға электр магниттік тербелістерді технологиялық шығаратын радиотехникалық бейіндегі объект;

9) радиоэлектронные средства (РЭС) – технические средства, предназначенные для передачи и (или) приема радиоволн и состоящее из одного или нескольких передающих и (или) приемных устройств либо их комбинаций, включая вспомогательное оборудование;
10) санитарно-защитная зона (далее – СЗЗ) – территория, примыкающая к радиотехническому объекту, на внешней границе которой на высоте 2 м от поверхности земли уровни ЭМП равны ПДУ;
11) секторные (панельные) антенны – передающие средства, предназначенные для излучения радиоволн в определенном секторе (антенны сотовой радиосвязи, беспроводного радиодоступа и другие);
12) селитебная территория – часть территории населенного пункта, предназначенная для размещения жилой, общественной (общественно-деловой) и рекреационной зон, а также отдельных частей инженерной и транспортной инфраструктур, других объектов, размещение и деятельность которых не оказывает воздействия, требующего специальных СЗЗ;
13) максимальная рабочая мощность передатчика – технически достижимая при данном оборудовании, или ограниченная в силу каких-либо причин, максимально развиваемая мощность передатчика, без учета потерь в АФТ;
14) паспортная мощность передатчика – максимальная возможная мощность, указанная в технической документации на передающее оборудование;
15) антенны кругового излучения – передающие средства, предназначенные для излучения во все стороны по горизонтальной оси (антенны связи организаций, ретрансляторы, телевизионные, радиовещательные и другие);
16) электромагнитное излучение (далее – ЭМИ) – электромагнитные колебания, создаваемые естественным или искусственным источником;
17) электромагнитное поле – поле, возникающее вблизи источника электромагнитных колебаний и по пути их распространения;
18) энергетическая нагрузка (доза, экспозиция) – суммарная энергетическая экспозиция электромагнитной энергии за время ее воздействия за смену.
19) хозяйственная зона общеобразовательных организаций – зона, имеющая отдельный въезд (вход) и размещаемая со стороны производственных помещений столовой и вблизи учебно-опытной зоны.
3. Требования настоящих Санитарных правил направлены на предотвращение неблагоприятного воздействия на здоровье человека ЭМП радиочастотного диапазона от 30 килоГерц (далее – кГц) до 300 ГигаГерц (далее – ГГц), создаваемых стационарными передающими РТО, РЭС радиосвязи, радиовещания, телевидения, радиолокации и радиоподавления, работающие в диапазоне частот 30 кГц-300 ГГц, радиопередающими устройствами, предназначенных для передачи телевизионного вещания, станциями эфирно-кабельного телевидения, радиопередающими устройствами, предназначенных для передачи звукового (радио) вещания, приемо-передающими РЭС, предназначенных для ультракоротковолновой (далее – УKB) и транкинговой системы радиосвязи, стационарными (базовыми) станциями сотовой связи, РЭС коротковолнового (далее – КВ) диапазона, радиорелейными станциями с мощностью передатчика более 1 Вт (далее – Вт), базовыми системами беспроводного радиодоступа (WLL) с мощностью передатчика от 2 Ватт включительно и выше, стационарными (земными) станциями спутниковой связи, РЭС морской, воздушной служб (береговые, радиолокационные станции, радиомаяки), стационарными долговременными системами радиоподавления.

9) радиоэлектрондық құралдар (РЭҚ) – радиотолқындарды беруге және (немесе) қабылдауға арналған және бір немесе бірнеше таратқыш және (немесе) қабылдағыш құрылғылардан не қосалқы жабдықты қоса алғанда, олардың комбинацияларынан тұратын техникалық құралдар;
10) санитариялық-қорғаныш аймағы (бұдан әрі – СҚА) – сыртқы шекарасында ЭМӨ деңгейлері жер бетінен 2 м биіктікте РШД-ге тең радиотехникалық объектіге жапсарлас орналасқан аумақ;
11) секторлық (панельдік) антенналар – белгілі бір секторда радиотолқындардың сәулеленуіне арналған антенналар (ұялы радиобайланыс, сымсыз радиоқолжетімділік антенналары және басқалары);
12) селитебті аумақ – тұрғын үйлерді, қоғамдық (қоғамдық-іскерлік) және рекреациялық аймақтарды, сондай-ақ орналастырылуы мен қызметі арнайы СҚА-ны талап ететін әсері болмайтын инженерлік және көліктік инфрақұрылымдардың жекелеген бөліктерін орналастыруға арналған елді мекен аумағының бір бөлігі;
13) таратқыштың ең жоғары жұмыс қуаты – АФТ-дағы шығынды есепке алмастан, осы жабдықта техникалық қол жетерлік немесе қандай да бір себептерге байланысты шектелген таратқыштың ең жоғары дамитын қуаты;
14) таратқыштың паспорттық қуаты – таратушы жабдыққа арналған техникалық құжаттамада көрсетілген ең жоғары ықтимал қуат;
15) шеңберлік сәулелену антенналары – барлық жаққа көлденең ось арқылы сәулеленуге арналған таратушы құралдар (ұйымның байланыс антенналары, қайта таратқыштар, телевизиялық, радиохабар тарату антенналары және басқалары);
16) электр магниттік сәулелену (бұдан әрі – ЭМС) – табиғи немесе жасанды көз тудыратын электр магниттік тербелістер;
17) электр магниттік өріс – электр магниттік тербелістердің көзіне жақын жерде және олардың таралу жолының бойында туындайтын өріс;
18) энергетикалық жүктеме (доза, экспозиция) – бір ауысымда электр магниттік энергияның әсер ету уақытындағы оның жиынтық энергетикалық экспозициясы;
19) жалпы білім беру ұйымдарының шаруашылық аймағы – бөлек кіретін (кіреберіс) жері бар және асхананың өндірістік үй-жайлары жағында және оқу-тәжірибелік аймағына жақын орналасқан аймақ.
3. Осы Санитариялық қағидалардың талаптары 30 килоГерц (бұдан әрі – кГц)-300 ГигаГерц (бұдан әрі – ГГЦ) жиілігі аумағында жұмыс істейтін стационарлық таратушы РТО, радиобайланыс, радио хабарларын тарату, телевизия, радиолокация және радиобасудың РЭҚ, телевизиялық хабар таратуға арналған радиотаратушы құрылғылар, эфирлік-кабельді телевизия станциялары, дыбыстық (радио) хабар таратуға арналған радиотаратушы құрылғылар, ультрақысқа толқынды (бұдан әрі – УҚТ) және транкингтік радиобайланыс жүйесіне арналған қабылдау-таратушы РЭҚ, стационарлық (базалық) ұялы байланыс станциялары, қысқатолқынды (бұдан әрі – ҚТ) ауқымдағы РЭҚ, таратқышының қуаты 1 ваттан (бұдан әрі – Вт) жоғары радиорелелік станциялар, таратқышының қуаты 2 Вт қоса алғанда және жоғары базалық сымсыз радиоқолжетімділік (WLL) жүйелері, стационарлық (жердегі) спутниктік байланыс станциялары, теңіз, әуе және басқа да қызметтердің РЭҚ (жағалаудағы, радиолокациялық станциялар, радиошамшырақтар және басқалар), стационарлық ұзақ уақыт радиобасу жүйелері тудыратын 30 кГц-тен 300 ГГц-ке дейінгі радиожиілік ауқымындағы ЭМӨ-нің адамның денсаулығына қолайсыз әсерінің алдын алуға бағытталған.

4. Требования Санитарных правил не распространяются на РТО, РЭС подвижных УКВ-радиосвязи, КВ-диапазона, радиорелейные станции с мощностью передатчика до 1 Вт включительно при условии размещения вне помещений, стационарные (базовые) системы беспроводного радиодоступа (WLL) с мощностью передатчика до 2 Ватт при условии размещения вне помещений (далее – Вт), изделия бытовой техники, бытовые радиоприемные устройства, высокочастотные устройства бытового назначения, абонентские терминалы сотовой связи, абонентские терминалы стандарта DECT (Дэкт) (1880-1990 МГц), абонентские терминалы систем беспроводного радиодоступа (WLL), аппаратуру синхронного перевода речи (индуктивный и синхронный), репортажные и концертные радиомикрофоны, средства индуктивной телефонной связи, телеконтроля и сигнализации, кабельные вещательные и промышленные высокочастотные телевизионные системы, в том числе используемые в шахтах, устройства охранной радиосигнализации автомашин, устройства дистанционного управления охранной сигнализации и оповещения (433,075-434,79 МГц), аппаратуру радиоуправления моделями (самолетов, катеров) (28,0-28,2 МГц; 40,66-40,70 МГц), детские радиопереговорные устройства и радиоуправляемые игрушки (26957-27283 кГц), РЭС для обработки штрих-кодовых этикеток и передачи информации, полученной с этих этикеток (430 МГц), слухоречевые радиотренажеры для людей с дефектами слуха, внутридомовые устройства с технологиями беспроводного соединения "Bluetooth" (Блютуз), "Wi–Fi" (Вай-фай) с дальностью передачи до 100 метров, РЭС используемые внутри офисных, складских помещений (считыватели, измерители, фемтосоты), РЭС используемые для дистанционного снятия показаний счетчиков.
На РЭС отдельного назначения требования настоящих Санитарных правил применяются в области нормативных значений допустимых уровней воздействия ЭМП.
Глава 2. Санитарно-эпидемиологические требования к проектированию, размещению, реконструкции и вводу в эксплуатацию радиотехнических объектов
5. На проекты РТО (РЭС) по установлению границ воздействия ЭМП и размещения РТО, указанных в пункте 3 настоящих Санитарных правил, в том числе после изменений, влияющих на электромагнитную обстановку прилегающей территории (изменение местоположения антенн, режимов излучения, количества и высоты размещения антенн) выдается санитарно-эпидемиологическое заключение территориального подразделения ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в порядке, установленном Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (далее - Закон).

4. Санитариялық қағидалардың талаптары жылжымалы УҚТ-радиобайланыс, ҚТ-ауқымдағы РТО, РЭҚ-қа, үй-жайдан тыс орналастырылған жағдайда таратқышының қоса алғанда қуаты 1 Вт дейінгі радиорелелік станцияларға, үй-жайдан тыс орналастырылған жағдайда таратқышының қуаты 2 Вт дейінгі стационарлық (базалық) сымсыз радиоқолжетімділік (WLL) жүйелеріне, тұрмыстық техника бұйымдарына, тұрмыстық радиоқабылдағыш құрылғыларға, тұрмыстық мақсаттағы жоғары жиілікті құрылғыларға, ұялы байланыстың абоненттік терминалдарына, DECT (Дэкт) (1880-1990 МГц) стандартының абоненттік терминалдарына, сымсыз радиоқолжетімжілік (WLL) жүйелерінің абоненттік терминалдарына, сөзді синхронды аудару аппаратурасына (индуктивті және синхронды), репортаж және концерт радиомикрофондарына, индуктивті телефон байланысы, телебақылау және сигнализацияқұралдарына, кабельдік хабар тарату және өнеркәсіптік жоғары жиілікті, оның ішінде шахтада пайдаланылатын телевизиялық жүйелерге, автокөліктердің күзет радиосигнализация құрылғыларына, күзет сигнализациясын және хабар таратуды қашықтықтан басқару құрылғыларына (433,075–434,79), үлгілерді (ұшақтар, катерлер және басқасын) радиобасқару аппаратурасына (28,0–28,2 МГц; 40,66–40,70 МГц), балалардың радио арқылы сөйлесу құрылғыларына және радиомен басқарылатын ойыншықтарға (26957-27283 кГц), штрихкодты заттаңбаларды өңдеу және осы зат таңбалардан алынған ақпаратты беруге арналған РЭҚ-қа (430 МГц), есту ақаулары бар адамдарға арналған есту-сөйлеу радио жаттықтырушыларына, беру ұзақтығы 100 метрге дейін "Bluetooth" (Блютуз), "Wi–Fi" (Вай-фай) сымсыз жалғау технологиялары бар үйішілік құрылғыларға, кеңсе, қойма үй-жайлары ішінде пайдаланылатын РЭҚ-қа (оқитын құралдар, өлшеуіштер, фемтосоттар және басқасы), есептеуіштердің көрсеткіштерін қашықтықтан алу үшін пайдаланылатын РЭҚ-қа қолданылмайды.
Өзге мақсаттағы РЭҚ-қа егер басқа нормативтік құжаттарда өзгеше айқындалмаса, ЭМӨ әсерінің рұқсат етілетін деңгейлерінің нормативтік мәндері аясында қолданылады.
2 тарау. Радиотехникалық объектілерді жобалауға, орналастыруға, қайта құруға және пайдалануға енгізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
5. ЭМӨ әсерінің шекараларын белгілеу және осы Санитариялық қағидалардың 3-тармағында көрсетілген РТО-ны орналастыру бойынша РТО (РЭҚ) жобаларына, оның ішінде іргелес аумақтағы электр магниттік жағдайға әсер ететін өзгерістерден (антеннаның орналасқан жерін, сәулелену режимдерін, антенналардың саны мен орналасу биіктігін өзгерту) кейін "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Заң) белгіленген тәртіппен халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесі санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды береді.

6. Проектная документация для получения санитарно-эпидемиологического заключения в территориальном подразделении ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения представляется юридическими и физическими лицами, в чьем ведении находится РТО или проектными организациями.
За полноту, достоверность и качество разработанного проекта несут ответственность заказчик и разработчик проектной документации.
7. Проектная документация утверждается руководителем разработчика проектной документации, организации либо индивидуальным предпринимателем и согласовывается с заказчиком (владельцем РТО).
8. Юридические и физические лица, в чьем ведении находятся РЭС, расположенные на РТО, предоставляют собственнику объекта необходимые данные для проведения расчетов ЭМИ, а также обеспечивают взаимный обмен данными, необходимыми для проведения таких расчетов.
9. В проектной документации представляются расчеты суммарного ЭМИ от всех передающих антенн кругового и секторного излучения с учетом антенн сторонних операторов, расположенных на объекте (при наличии).
10. На проекты РТО (РЭС) по установлению границ воздействия ЭМП и размещения РТО, указанных в пункте 4 настоящих Санитарных правил, санитарно-эпидемиологическое заключение не требуется.
11. Для РЭС направленного излучения получают отдельное санитарно-эпидемиологическое заключение по форме, утвержденной приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 мая 2015 года № 415 "Об утверждении форм учетной и отчетной документации в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11626) (далее – Приказ № 415).
12. Перечень сведений и материалов, необходимых для получения санитарно-эпидемиологического заключения, которые содержатся в проектной документации, представлен в приложении 1 к настоящим Санитарным правилам.
13. Не требует санитарно-эпидемиологического заключения демонтаж и окончательный вывод из работы передатчиков и антенн. Собственник РТО направляет информацию об этом в территориальное подразделение ведомства государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
14. При размещении на объекте (крыше, антенно-мачтовом сооружении, земельном участке) передающих антенн одного или нескольких РТО (РЭС), принадлежащих одному или разным юридическим и физическим лицам, санитарно-эпидемиологическое заключение на проектную документацию с расчетом суммарного ЭМИ от всех передающих антенн (с учетом антенн сторонних операторов расположенных на объекте, при наличии) выдается отдельно на РЭС каждого владельца.

6. Санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алу үшін жобалау құжаттамасын халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне иелігінде РТО болатын заңды және жеке тұлғалар немесе жобалау ұйымдарымен ұсынылады.
Әзірленген жобаның толықтығы, дұрыстығы мен сапасына тапсырыс беруші мен жобалау құжаттамасын әзірлеуші жауапты болады.
7. Жобалау құжаттамасын әзірлеушінің, ұйымның лауазымды тұлғалары не жеке кәсіпкер бекітеді және тапсырыс берушімен (РТО иесі) келісіледі.
8. Иелігінде РТО-да орналасқан РЭҚ болатын заңды және жеке тұлғалар объектінің меншік иесіне ЭМС есептеулерін жүргізу үшін қажетті деректерді береді, сондай-ақ осындай есептеулер жүргізу үшін қажетті деректермен өзара алмасуды қамтамасыз етеді.
9. Жобалау құжаттамасында жобалаушы негіздеген жағдайларды қоспағанда, объектіде орналасқан басқа операторлардың антенналарын ескере отырып, барлық шеңберлік және секторлық сәулеленудің таратушы антенналары шығаратын жиынтық ЭМС есептеулері беріледі (бар болғанда).
10. ЭМӨ әсерінің шекараларын белгілеу және осы Санитариялық қағидалардың 4-тармағында көрсетілген РТО-ны орналастыру бойынша РТО (РЭҚ) жобаларына санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды талап етілмейді.
11. Бағытталған сәулелену РЭҚ үшін "Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы есепке алу мен есеп құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылы 30 мамырда № 415 бұйрығымен (бұдан әрі - № 415 Бұйрық) бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11626 болып тіркелген) формаға сәйкес жеке санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алады.
12. Санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алуға қажетті жобалау құжаттамасында мәліметтер мен материалдардың тізбесі осы Санитариялық қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген.
13. Қабылдаушылар мен антенналарды демонтаж жасау мен толықтай жұмыстан шығарылуына санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды қажет етілмейді. РТО иесі бұл туралы ақпаратты санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне жолдайды.
14. Объектіде (шатырда, антенна-мачта құрылысында, жер учаскесінде және басқасы) бір немесе әртүрлі заңды және жеке тұлғаларға тиесілі бір немесе бірнеше РТО (РЭҚ)таратушы антенналары орналасқан жағдайда жобалау құжаттамасына санитариялық-эпидемиологиялық қорытындыны барлық таратушы антенналардан шығатын жиынтық ЭМС-ті есептей отырып (бар болған жағдайда, объектіде орналасқан басқа операторлардың антенналарын ескере отырып), әрбір РЭҚ иесіне жеке беріледі.

15. При размещении на объекте радиотехнического профиля (антенно-мачтовом сооружении, земельном участке) специально предназначенном по целевому назначению для размещения РТО (РЭС) двух и более РЭС с одного или разных владельцев, собственник объекта радиотехнического профиля получает единое санитарно-эпидемиологическое заключение с учетом всех РЭС, независимо от вида и мощности антенн, находящихся на данном объекте.
16. На земельных участках, не предназначенных по целевому назначению для размещения РТО, установка вновь размещаемых РТО обладающих инфраструктурой, не допускается, кроме случаев ограниченного целевого пользования земельным участком (договор сервитута).
17. При размещении передающих антенн РТО, РЭС с суммарной мощностью всех передатчиков, свыше 1000 Вт кругового и секторного излучения в горизонтальной плоскости (при направлении главного лепестка в соответствующую сторону) проводится на радиомачтах на расстояниях до территории жилой застройки, детских, учебных и организаций здравоохранения, определенных по результатам расчетов размеров СЗЗ и ЗОЗ, но не менее:
1) при высоте установки антенн более 100 м от земли –100 м;
2) при высоте установки антенн от 50 до 100 м – 200 м;
3) при высоте установки антенн менее 50 м –300 м.
18. Не допускается размещение передающих антенн РТО, РЭС диапазона свыше 30 МГц с излучаемой мощностью более 100 Вт на крышах жилых, общественных и административных зданий.
19. При размещении антенн радиолюбительских радиостанций диапазона 1,8-30 МГц, радиостанций гражданского диапазона частот 26,5-27,5 МГц с эффективной излучаемой мощностью более 100 Вт обеспечивается невозможность доступа людей в зону установки антенны на расстояние не менее 5 м от любой ее точки. Не допускается размещение передающих антенн диапазона 3-30 МГц с мощностью передатчиков более 1 килоВатт (далее – кВт) на крышах жилых, общественных и административных зданий.
20. Антенны РЭС секторного излучения с отрицательным углом места максимума излучения в вертикальной плоскости (с наклоном вниз) более 10 градусов и излучаемой мощностью более 25 Вт, размещаемые в глубине крыш жилых, общественных и административных зданий, монтируются на высоте не менее 5 м от уровня крыши.
21. Антенны РЭС секторного излучения с мощностью излучения не более 25 Вт допускается размещать на капитальных (выполненных из кирпича, железобетона) стенах зданий в непрямой видимости из окон, балконов, лоджий указанных зданий.

15. Мақсаты бойынша РТО (РЭҚ) орнатуға арналған радиотехникалық бейіндегі объектіде (шатырда, антенна-мачта құрылысында, жер учаскесінде және басқасы) иесі бір, бір немесе әртүрлі иелердің екі және одан көп РЭҚ орналасқан жағдайда объектінің меншік иесі объектідегі антенналардың түрлері мен қуатына қарамастан, барлық РЭҚ-ты есепке ала отырып, бір санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алады.
16. Мақсаты бойынша РТО, РЭҚ орналастыруға арналмаған жер учаскелерінде, жер учаскесін шектеулі нысаналы пайдалану құқығы (сервитут шарт) жағдайларды қоспағанда, инфрақұрылымы бар қайта орнатылатын РТО-ны, РЭҚ-ды орнатуға жол берілмейді.
17. Бір антеннаға жүргізілетін таратқыштардың жиынтық қуаты 1000 Вт-тан артық болатын көлденең жазықтықтағы шеңберлік және секторлық сәулеленудің РЭҚ таратушы антенналарын орналастыру (басты күлтесі тиісті жаққа бағытталғанда) тұрғын үй құрылысының, балалардың, оқу және денсаулық сақтау ұйымдарының аумағына дейін, СҚА мен ҚША өлшемдерін есептеу нәтижелері бойынша айқындалған қашықтықта, бірақ кемінде:
1) антеннаны жерден 100 м жоғары биіктікте орналастырған кезде – 100 м;
2) антеннаны 50-ден 100 м дейінгі биіктікте орналастырған кезде – 200 м;
3) антеннаны кемінде 50 м биіктікте орналастырған кезде – 300 м қашықтықта радиомачталарда жүргізіледі.
18. Ауқымы 30 МГц тиімді сәулелену қуаты 100 Вт-тан артық РТО, РЭҚ антенналарды тұрғын үйлердің, қоғамдық және әкімшілік ғимараттардың шатырларында орналастыруға жол берілмейді.
19. Ауқымы 1,8-30 МГц радиоәуесқойлық радиостанциялардың, тиімді сәулелену қуаты 100 Вт-тан артық 26,5-27,5 МГц жиіліктегі азаматтық ауқымдағы радиостанциялардың антенналарын орналастыру кезінде антенналарды орнату аймағына оның кез келген нүктесінен кемінде 5 м қашықтықта адамдардың кіруінің мүмкін болмауы қамтамасыз етіледі. Таратқыштарының қуаты 1 килоВаттан (бұдан әрі – кВт) артық болатын ауқымы 3-30 МГц таратушы антенналарды тұрғын үйлердің, қоғамдық және әкімшілік ғимараттардың шатырларында орналастыруға жол берілмейді.
20. Тұрғын үйлердің, қоғамдық және әкімшілік ғимараттардың шатырларының ортасында орналастырылатын тік жазықтықтағы (төменге еңіспен) ең жоғары сәулелену орнының терісбұрышы 10 градустан артық және сәулелену қуаты 25 Вт-тан артық болатын секторлық сәулеленудің РЭҚ антенналары шатыр деңгейінен кемінде 5 м биіктікте орнатылады.
21. Сәулелену қуаты 25 Вт аспайтын секторлық сәулеленудің РЭҚ антенналарын ғимараттардың негізгі қабырғаларына (кірпіштен, темір-бетоннан жасалған) аталған ғимараттың терезелерінен, балкондарынан, лоджияларынан тікелей көрінбейтін жерде орналастыруға жол беріледі.

22. Антенны РЭС кругового излучения не допускается размещать на стенах с окнами, балконами, лоджиями жилых, общественных и административных зданий вне зависимости от результатов расчетов СЗЗ, ЗОЗ и БОЗ.
23. Допускается размещение на капитальных (выполненных из кирпича, железобетона) стенах зданий или не капитальных стенах, не граничащих с помещениями для пребывания людей, антенн направленного излучения с мощностью излучения не более 10 Вт. Расстояние от антенны до окон, балконов, лоджий составляет не менее 3 м.
24. Допускается размещение антенн РЭС кругового и секторного излучения, а также антенн станций спутниковой связи на крыше зданий, предназначенных для пребывания людей (производственных, жилых и общественных зданий), при соблюдении одного из следующих условий:
1) наличия железобетонного перекрытия верхнего этажа;
2) наличия металлической кровли;
3) наличия технического этажа.
25. Внутри зданий и сооружений допускается установка только специально предназначенных для этого внутренних (indoor) (индор) антенн.
26. Контейнеры с оборудованием РТО (РЭС) не допускается устанавливать внутри жилых, общественных и рабочих помещений.
27. На земельных участках общеобразовательных организаций размещение проектируемых РТО (РЭС) осуществляется в хозяйственной зоне.
28. Границы СЗЗ определяются на высоте 2 м от поверхности земли. Размер СЗЗ рассчитывается от основания антенны с учетом перспективного развития РТО.
29. Границы СЗЗ и ЗОЗ уточняются юридическими и физическими лицами, являющимися собственниками РТО, РЭС после проведения инструментальных замеров уровней ЭМП. При обоснованной необходимости такого уточнения для проектируемых РТО, РЭС в графе "Предложения" санитарно-эпидемиологического заключения, утвержденного Приказом № 415, делается соответствующая запись.
30. На внешних границах ЗОЗ на высоте существующей застройки, не допускается превышение уровней ЭМП. Внешняя граница ЗОЗ определяется по максимальной высоте зданий сложившейся и перспективной застройки, при отсутствии сведений о перспективной застройке на высоте установки антенн РЭС от уровня земли.
31. Для передающих радиостанций, оборудованных антеннами кругового излучения, телевизионных станций, а также для радиолокационных станций кругового обзора СЗЗ и ЗОЗ устанавливаются вокруг РТО, РЭС.
32. Для передающих станций, оборудованных антеннами направленного действия, а также для радиолокационных станций, антенны которых сканируют в определенном секторе или фиксированы в одном направлении, СЗЗ и ЗОЗ устанавливаются в направлении излучения электромагнитной энергии, с учетом боковых и задних лепестков, вертикальной и горизонтальной диаграмм направленности излучения антенн.

22. Шеңберлік сәулеленудің РЭҚ антенналарын СҚА, ҚША және БҚА есептеу нәтижелеріне қарамастан, тұрғын үй, қоғамдық және әкімшілік ғимараттардың терезелері, балкондары, лоджиялары бар қабырғаларына орналастыруға жол берілмейді.
23. Ғимараттардың негізгі қабырғаларына (кірпіштен, темір-бетоннан жасалған) немесе адамдар болатын үй-жайлармен шектеспейтін негізгі емес қабырғаларға сәулелену қуаты 10 Вт-тан аспайтын бағытталған сәулелену антенналарын орналастыруға жол беріледі. Антеннадан терезеге, балкондарға, лоджияға дейінгі қашықтық кемінде 3 м құрайды.
24. Шеңберлік және секторлық сәулеленудің РЭҚ антенналарын, сондай-ақ спутниктік байланыс станцияларының антенналарын адамдардың болуына арналған ғимараттардың (өндірістік, тұрғын үй және қоғамдық ғимараттар) шатырында, мынадай шарттардың біреуі сақталған жағдайда орналастыруға жол беріледі:
1) жоғарғы қабаттың темір-бетон жабынының болуы;
2) металл шатырдың болуы;
3) техникалық қабаттың болуы.
25. Құрылыстар мен ғимараттардың ішінде тек осыған арналған ішкі (indoor) (индор) антенналарды ғана орнатуға жол беріледі.
26. РТО (РЭҚ) жабдықтары бар контейнерлерді тұрғын үй, қоғамдық және жұмыс үй-жайларының ішіне орнатуға жол берілмейді.
27. Жалпы білім беру ұйымдарының жер учаскелерінде жобаланатын РТО (РЭҚ) орналастыру шаруашылық аймақта жүзеге асырылады.
28. СҚА шекаралары жер бетінен 2 м биіктікте айқындалады. СҚА өлшемі РТО-ның болашақтағы дамуын ескере отырып, антеннаның негізінен бастап есептеледі.
29. СҚА және ҚША шекараларын ЭМӨ деңгейлеріне құрал-саймандық өлшеулер жүргізгеннен кейін иелігінде РТО, РЭҚ болатын заңды және жеке тұлғалар нақтылайды. Жобаланған РТО, РЭҚ үшін осындай нақтылауға негізделген қажеттілік болғанда № 415 Бұйрықпен бекітілген санитариялық-эпидемиологиялық қорытындының "Ұсыныстар" деген бағанына тиісті жазба жасалады.
30. ҚША-ның сыртқы шекараларында бар құрылыстың биіктігінде ЭМӨ деңгейінің РШД-ден артуына жол берілмейді. ҚША-ның сыртқы шекарасы қалыптасқан және болашақтағы құрылыс ғимаратының ең жоғары биіктігі бойынша, жер деңгейінен РЭҚ антенналарын орнату биіктігінде болашақтағы құрылыс туралы мәліметтер жоқ болғанда айқындалады.
31. Шеңберлік сәулелену антенналарымен жабдықталған таратушы радиостанциялар, телевизиялық станциялар, сондай-ақ шеңберлік шолудың радиолокациялық станциялары үшін СҚА және ҚША РТО-ның, РЭҚ-дың айналасына орнатылады.
32. Бағытталған әрекеттегі антенналармен жабдықталған таратушы станциялар үшін, сондай-ақ антенналары белгілі бір секторда сканерлейтін немесе бір бағытта бекітілген радиолокациялық станциялар үшін СҚА және ҚША электр магниттік энергияның сәулелену бағытында, бүйірлік және артқы күлтелерді, антенналардың сәулелену бағыттылығының тік және көлденең диаграммаларын ескере отырып орнатылады.

33. Для передающих станций, антенны которых излучают электромагнитную энергию под определенным углом к горизонту и уровень ЭМП изменяется в зависимости от высоты, ЗОЗ устанавливается по нижнему наклону луча дифференцированно по вертикали в пределах высоты зданий прилегающей жилой застройки.
Глава 3. Санитарно-эпидемиологические требования к условиям работы с источниками физических факторов оказывающих воздействие на человека и контроль уровней электромагнитных полей
34. В целях обеспечения безопасности человека от вредного воздействия физических факторов, ПДУ электромагнитного поля на селитебной территории, в местах отдыха, внутри жилых, общественных и производственных помещений представлены согласно приложению 2 к настоящим Санитарным правилам.
35. Оборудование РТО, РЭС не превышает ПДУ электромагнитных полей диапазона частот 30 кГц - 300 ГГц на рабочих местах при профессиональном воздействии, а также гигиеническая оценка воздействия ЭМП осуществляется по энергетической нагрузке электрического поля, магнитного поля, плотности потока электромагнитной энергии согласно приложению 3 к настоящим Санитарным правилам.
Санитарно-эпидемиологические требования к условиям труда работающих, подвергающихся в процессе трудовой деятельности профессиональному воздействию ЭМП различных частотных диапазонов при любом характере воздействия ЭМП, соответствуют требованиям настоящих санитарных правил.
36. При одновременном облучении от нескольких источников, для которых установлены одни и те же ПДУ, суммарная напряженность электрического поля (Е) или суммарная плотность потока энергии (далее – ППЭ) не превышают значения ПДУ:
Есум = (Е12 + Е22 + … + Еn2)0,5 <Епду (1)
ППЭсум = ППЭ1 + ППЭ2 + … + ППЭn <ППЭпду (2)
При одновременном облучении от нескольких источников, для которых установлены разные ПДУ, суммарная напряженность электрического поля (далее –Е) и суммарная ППЭ не превышают 1,0:
(Е1/ЕПДУ1)² +…(Еn/ЕПДУn)²+ППЭ1/ППЭПДУ1+…ППЭn/ППЭПДУn ≤1 (3)
где:
Е1,2,…,n – в формуле (1) –напряженность электрического поля, создаваемая каждым источником ЭМП в отдельности, вольт на метр (далее – В/м);
в формуле (3) – суммарная напряженность электрического поля в каждом нормируемом диапазоне частот, определенная по формуле (1), В/м;
Епду1,2,…,n – предельно допустимая напряженность электрического поля нормируемого диапазона, В/м;
ППЭ1,2,…,n – в формуле (2) – плотность потока энергии, создаваемая каждым источником ЭМП в отдельности, микроватт на квадратный сантиметр (далее - мкВт/см2);
в формуле (3) – суммарная плотность потока энергии в каждом нормируемом диапазоне частот, определенная по формуле (2), мкВт/см2;
ППЭПДУ – предельно допустимый уровень плотности потока энергии нормируемого диапазона, мкВт/см2.

33. Антенналары белгілі бір бұрышта көкжиекке электр магниттік энергияны сәулелейтін және ЭМӨ деңгейі биіктікке байланысты өзгеретін таратушы станциялар үшін ҚША іргелес тұрғын үй құрылысы ғимаратының биіктігі шегінде тігінен сәуленің төменгі көлбеуі бойынша дифференциялы орнатылады.
3 тарау. Адамға әсер ететін физикалық факторлар көздерімен жұмыс жасау жағдайына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар және электромагниттік өрістер деңгейің бақылау
34. Селитебті аумақтағы, жаппай демалыс орындарындағы, тұрғын үй, қоғамдық және өндірістік үй-жайлардың ішіндегі РТО, РЭҚ тудыратын, сыртқы ЭМӨ РЖ-ның әсеріне ұшыраған ЭМӨ деңгейлері осы Санитариялық қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес ұсынылған.
35. РТО, РЭҚ жабдығы персоналдың жұмыс орындарында кәсіптік әсері 30 кГц-300 ГГц диапазондағы жиілік электромагниттік өрісі РШД-ден аспайды және де ЭМӨ-нің әсерін гигиеналық бағалау осы Санитариялық қағидаларға 3-қосымшасына сәйкес электр өрісінің энергетикалық жүктемесі, магниттік өріс, электр магниттік энергия ағынының тығыздығы бойынша жүзеге асырылады.
Еңбек процесінде ЭМӨ-нің кез келген сипатында әртүрлі жиілік ауқымдарының ЭМӨ-нің кәсіптік әсеріне ұшырайтын жұмысшылардың еңбек жағдайларына қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар осы санитариялыққағидалардың талаптарына сәйкес келеді.
36. РШД бірдей белгіленген бірнеше көздерден бір мезгілде сәулеленген кезде электр өрісінің жиынтық кернеулігі(Е) немесе энергия ағынының жиынтық тығыздығы (бұдан әрі – ЭАТ) РШД мәнінен аспайды:
Ежиынт = (Е12 + Е22 + + Еn2)0,5<Ершд (1)
ЭАТжиынт = ЭАТ1 + ЭАТ2 + + ЭАТn<ЭАТршд (2)
Әртүрлі РШД белгіленген бірнеше көздерден бір мезгілде сәулеленген кезде электр өрісінің жиынтық кернеулігі(бұдан әрі – Е) және жиынтық ЭАТ 1,0-ден аспайды:
(Е1/ЕРШД1)2 + (Еn/ЕРШДn)2+ЭАТ1/ЭАТРШД1+ ЭАТn/ЭАТРШДn <1 (3)
мұнда:
Е1,2,…,n– (1) формулада – әрбір ЭМӨ көзі жеке тудыратын электр өрісінің кернеулігі, метрге вольт (бұдан әрі – В/м); (3) формулада – (1) формула бойынша айқындалған әрбір нормаланған жиілік ауқымындағы электр өрісінің жиынтық кернеулігі, В/м;
ЕРШД1,2,…,n – нормаланған ауқымдағы электр өрісінің шекті рұқсат етілетін кернеулігі, В/м;
ЭАТ1,2,…,n– (2) формулада – әрбір ЭМӨ көзі жеке тудыратын энергия ағынының тығыздығы, шаршы сантиметрге микроватт (бұдан әрі – мкВт/см2);
(3) формулада – (2) формула бойынша айқындалған әрбір нормаланған жиілік ауқымындағы энергия ағынының жиынтық тығыздығы, мкВт/см2;
ЭАТРШД – нормаланған ауқымның энергия ағыны тығыздығының шекті рұқсат етілетін деңгейі, мкВт/см2.

37. Для контроля уровней ЭМП, создаваемых РЭС, используются расчетные и инструментальные методы.
38. Расчетные методы определения уровней ЭМП, создаваемых РТО с учетом типов передающих средств, рабочих частот, режимов и мощностей, параметров и пространственного расположения антенн, рельефа местности, наличия переотражающих поверхностей используются только на этапе экспертизы проектной документации.
Рассчитываются границы БОЗ передающих антенн, при необходимости –границы БОЗ суммарного излучения с указанием протяженности в горизонтальной и вертикальной плоскостях и относительно мест размещения антенн. Допускается рассчитывать уровни ЭМП на высотах СЗЗ (2м от земли) и ЗОЗ (на уровне окон прилегающих зданий) в круговом направлении (для антенн кругового излучения) или азимутальном направлении (для секторных и направленных антенн).
39. Инструментальные методы используются для контроля уровней ЭМП, создаваемых РЭС. При использовании инструментальных методов контроля обеспечивается постоянство режимов и максимальной мощности излучающих средств.
40. При инструментальном методе контроля уровней ЭМП используются средства измерения, прошедшие государственную поверку и имеющие соответствующий сертификат согласно Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений". Пределы относительной погрешности средства измерения не превышают ±30 %. Гигиеническая оценка результатов измерений осуществляется с учетом погрешности средства измерения.
41. Измерения уровней напряженности электрического (магнитного) поля и плотности потока энергии ЭМП проводится при включении оборудования на максимальную мощность излучения в соответствии с методическими указаниями, утвержденными согласно статьи 144 Кодекса. Инструментальный контроль уровней ЭМП РТО, РЭС проводится юридическими и физическими лицами, в чьем ведении находится РТО, РЭС при:
1) вводе в эксплуатацию РТО, РЭС;
2) необходимости уточнения границ СЗЗ, ЗОЗ вводимых в эксплуатацию и действующих РТО, РЭС;
3) при изменении условий и режима работы РТО, РЭС, влияющих на уровни ЭМП (изменение ориентации антенн, увеличение мощности передатчиков);
4) при изменении ситуационного плана на территории, прилегающей к РТО, РЭС;
5) размещении антенн радиолюбительских радиостанций, радиостанций гражданского диапазона;
6) после проведения мероприятий по снижению уровней ЭМП.

37. РЭҚ тудыратын ЭМӨ деңгейлерін бақылау үшін есептеу және құрал-саймандық әдістер пайдаланылады.
38. Жобалау құжаттамасын сараптау кезеңінде таратушы құралдардың типтерін, жұмыс жиіліктерін, режимдер мен қуаттарды, параметрлер мен антенналардың кеңістікте орналасуын, жергілікті жердің бедерін, қайта шағылысатын беттердің болуын ескере отырып, РТО тудыратын ЭМӨ деңгейлерін анықтаудың есептеу әдістері ғана пайдаланылады.
Таратушы антенналардың БҚА шекарасы қажет болған жағдайда – тікжәне көлденең жазықтықтардағы ұзындық көрсетіле отырып және антенналардың орналасқан жерлеріне қатысты жиынтық сәулеленудің БҚА шекарасы есептеледі. ЭМӨ деңгейлерін СҚА (жерден 2 м) және шеңберлік бағытта (шеңберлік сәулелену антенналары үшін) немесе азимуттық бағытта (секторлық және бағытталған антенналар үшін) ҚША (іргелес ғимарат терезесінің деңгейінде) биіктіктерінде есептеуге жол беріледі.
39. Құрал-саймандық әдістер РЭҚ тудыратын ЭМӨ-нің деңгейін бақылау үшін пайдаланылады. Бақылаудың құрал-саймандық әдістерін пайдалану кезінде сәулелеуші құралдардың режимдерінің және ең жоғары қуатының тұрақтылығы қамтамасыз етіледі.
40. ЭМӨ деңгейлерін бақылаудың құрал-саймандық әдісі кезінде "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасының Заңына сейкес мемлекеттік тексеруден өткен және тиісті сертификаты бар өлшеу құралдары пайдаланылады. Өлшеу құралдарының салыстырмалы қателік шектері ± 30 % аспайды. Өлшеу нәтижелерін гигиеналық бақылау өлшеу құралдарының қателігін ескере отырып жүзеге асырылады.
41. Электр (магниттік) өрісі кернеулігінің деңгейлерін және ЭМӨ энергиясы ағынының тығыздығын өлшеу Кодекстің 144 бабына сәйкес бекітілген әдістемелік нұсқауларға сәйкес жабдықты сәулеленудің ең жоғары қуатына қосқан кезде жүргізіледі. РТО, РЭҚ ЭМӨдеңгейлерін құрал-саймандық бақылауды иелігінде РТО, РЭҚболатын заңды және жеке тұлғалар:
1) РТО, РЭҚ пайдалануға берілгенде;
2) пайдалануға енгізілетін және жұмыс істеп тұрған РТО, РЭҚ-тың СҚА, ҚША шекараларын нақтылау қажет болғанда;
3) ЭМӨ деңгейіне әсер ететін РТО, РЭҚ-тың жұмыс жағдайлары мен режимі өзгергенде(антенналар бағдарының өзгеруі, таратқыштар қуатының көбеюі);
4) РТО, РЭҚ-қаіргелес аумақта жағдайлық жоспар өзгергенде;
5) радиоәуесқойлық радиостанциялар антенналарын, азаматтық ауқымдағы радиостанцияларды орналастырғанда;
6) ЭМӨ деңгейлерін төмендету бойынша іс-шаралар өткізілгеннен кейін жүргізеді.
Иелігінде РТО, РЭҚ болатын заңды және жеке тұлғалар халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелеріне РТО, РЭҚ ЭМӨ деңгейлеріне жүргізілген құрал-саймандық өлшеулерхаттамаларының көшірмелерін ұсынады.

42. Инструментальный контроль уровней ЭМП РТО, РЭС проводится при проведении проверок операторов РТО, РЭС или селитебной территории территориальными подразделениями государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 21 Кодекса.
43. В случае превышения ПДУ уровней напряженности электрического (магнитного) поля и плотности потока энергии ЭМП, юридические и физические лица, являющиеся собственниками РТО, РЭС, принимают меры по сокращению числа РЭС и доведению показателей до ПДУ электромагнитного поля на селитебной территории, в местах отдыха, внутри жилых, общественных и производственных помещений согласно приложению 2 настоящих Санитарных правил и энергетической нагрузки электрического поля, магнитного поля, плотности потока электромагнитной энергии, согласно приложению 3 настоящих Санитарных правил.
Глава 4. Санитарно-эпидемиологические требования к проведению мероприятий по профилактике неблагоприятного воздействия ЭМП на человека
44. Обеспечение защиты работников от неблагоприятного влияния ЭМП осуществляется юридическими и физическими лицами, в чьем ведении находится РТО (РЭС) путем проведения организационных, инженерно-технических и профилактических мероприятий.
45. Организационные мероприятия предусматривают:
1) выбор рациональных режимов работы;
2) ограничение продолжительности пребывания персонала в условиях воздействия ЭМП;
3) организацию рабочих мест на расстояниях от источников ЭМП, обеспечивающих соблюдение нормативных требований.
46. Инженерно-технические мероприятия включают:
1) рациональное размещение источников ЭМП;
2) применение коллективных и индивидуальных средств защиты, в том числе экранирование источников ЭМП или рабочих мест.
47. Профилактические мероприятия включают прохождение предварительных (при поступлении на работу) и периодических медицинских осмотров лиц, профессионально связанных с воздействием источников ЭМП РТО (РЭС) в соответствии с Перечнем вредных производственных факторов, профессий, при которых проводятся обязательные медицинские осмотры, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 28 февраля 2015 года № 175 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10987) и Правил проведения обязательных медицинских осмотров, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 128 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10634).

42. РТО, РЭҚ ЭМӨ деңгейлерінқұрал-саймандық бақылауды РТО, РЭҚ операторларына тексеру жүргізу кезінде немесе селитебті аумақта Кодекстің 21-бабының 3 және 4 тармақтарына сәйкес халықтың санитариялық- эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері жүргізеді.
43. Электр (магниттік) өріс кернеулігінің және ЭМӨ энергиясы ағыны тығыздығының деңгейлері РШД-ден артқан жағдайда РТО, РЭҚ болатын заңды және жеке тұлғалар РЭҚ санын азайту және селитебтік аумақта орналасқан демалыс орындарында, тұрғын үй, қоғамдық және өндірістік үй-жайларында электромагнитік өрісін РШД дейін келтіру рұқсат етілген көрсекішіне дейін осы Санитариялық ереженің 2-қосымшасында, электромагниттік энергия ағымының тығыздығы бойынша, белгіленген гигиеналық нормативтерге дейінгі көрсеткіштерге жеткізу бойынша осы Санитариялық ереженің 3-қосымшада көрсетілген шараларды қабылдайды.
4-тарау. ЭМӨ-нің адамға қолайсыз әсерінің алдын алу бойынша шаралар жүргізуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар
44. Жұмыскерлерді ЭМӨ-нің қолайсыз әсерінен қорғауды қамтамасыз етуді иелігінде РТО, РЭҚ болатын заңды және жеке тұлғалар ұйымдастырушылық, инженерлік-техникалық және профилактикалық іс-шараларды жүргізу жолымен жүзеге асырады.
45. Ұйымдастырушылық іс-шаралары:
1) жұмыстың ұтымды режимдерін таңдауды;
2) ЭМӨ-нің әсер ету жағдайларында персоналдың болу ұзақтығын шектеуді;
3) ЭМӨ көздерінен қашықтықта, нормативтік талаптарды сақтауды қамтамасыз ететін жұмыс орындарын ұйымдастыруды көздейді.
46. Инженерлік-техникалық іс-шаралар қамтиды:
1) ЭМӨ көздерін ұтымды орналастыруды
2) ұжымдық және жеке қорғаныш құралдарын қолдануды, оның ішінде ЭМӨ көздерін немесе жұмыс орындарын экрандауды қамтиды.
47. Алдын алу шараларына Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 28 ақпандағы № 175 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10987 болып тіркелген) бекітілген Міндетті медициналық қарап тексеру өткізілетін зиянды өндірістік факторлардың, кәсіптердің тізбесіне және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 128 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10634 болып тіркелген) бекітілген Міндетті медициналық қарап тексеруді өткізу қағидаларына сәйкес алдын ала (жұмысқа тұру алдында) және мерзімдік тексеріп-қараулардан өту жатады.

48. Ограничивается доступ людей, не связанных непосредственно с обслуживанием антенного оборудования РЭС, к месту установки передающих антенн.
49. Территория (участки крыш), на которых уровень ЭМП превышает ПДУ для населения и на которые возможен доступ лиц, не связанных непосредственно с обслуживанием РТО, ограждается и обозначается предупредительными знаками. При проведении работ на данных участках передатчики РТО отключаются.

48. РЭҚ-тың антенна жабдығына қызмет көрсетуге тікелей байланысты емес адамдардың таратушы антенналар орналасқан жерлерге кіруіне шектеу қойылады.
49. Халық үшін ЭМӨ деңгейі РШД-ден асатын және РТО-ға қызмет көрсетуге тікелей байланысты емес адамдардың кіруі мүмкін аумақтар (шатырлардың учаскелері) қоршалады және ескерту белгілерімен белгіленеді. Осы учаскелерде қандай да бір жұмыс жүргізу кезінде РТО таратқыштары ажыратылады.

50. Отражающие ЭМП радиочастот экраны выполняются из металлических листов, сетки, проводящих пленок, ткани с микропроводом, металлизированных тканей на основе синтетических волокон, имеющих высокую электропроводность и заземляются.
51. Во всех случаях размещения РТО, РЭС его собственник рассматривает возможность применения различных методов защиты (пассивных и активных) общественных и производственных зданий от ЭМП на стадиях проектирования, строительства, реконструкции и эксплуатации.
Приложение 1
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к радиотехническим объектам"
Перечень сведений и материалов, необходимых для получения санитарно-эпидемиологического заключения

50. Радиожиіліктердің ЭМӨ шағылдыратын экрандар металл табақтардан, торлардан, өткізгіш үлдірлерден, шағын сымдары бар арқаулардан, синтетикалық талшықтар негізіндегі металл арқаулардан немесе электр өткізгіштігі жоғары кез келген басқа да материалдардан жасалады және жерге тұйықталады.
51. РТО-ны, РЭҚ-ды орналастырудың барлық жағдайларында оның иесі қоғамдық және өндірістік ғимараттарды жобалау, салу, реконструкциялау және пайдалану сатыларында ЭМӨ-ден қорғаудың әртүрлі әдістерін (белсенді емес және белсенді) қолдану мүмкіндігін қарайды.
"Радиотехникалық объектілерге
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
1-қосымша
Санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды алуға қажетті мәліметтер мен материалдардың тізбесі

1. Данные раздела 2 указать для каждой из передающих антенн (передатчиков);
2. Предусматривается внесение дополнительных данных, необходимых для оценки влияния некоторых РЭС;
3. Диаграммы излучения антенн в вертикальной и горизонтальной плоскостях.
Примечание: вместо диаграмм представляются указания (ссылки) на расчетные формулы, описывающие диаграммы; для антенн равномерного кругового излучения диаграмма излучения в горизонтальной плоскости не требуется;
4. Ситуационный план прилегающей территории.
Примечание: в масштабе 1:500 – 1:2000 с указанием места размещения антенн, этажности застройки, границ СЗЗ и ЗОЗ (при необходимости) и привязкой к улицам, магистралям или другим известным ориентирам. Допускается использовать за основу для составления ситуационного плана спутниковые карты и достоверные карты-схемы Интернет-сайтов. При отсутствии известных ориентиров на плане указываются географические координаты места нахождения РТО (РЭС);
5. Схема размещения антенн в вертикальной плоскости;
6. Фотоматериалы размещения РТО (РЭС) (рекомендуется);
7. Материалы расчета распределения уровней ЭМП на прилегающей территории (границ БОЗ от передающих антенн).
Примечание: в материалы расчетов входят: описание порядка и формул расчета, непосредственно таблицы с расчетами и графиками (размеров БОЗ, СЗЗ, ЗОЗ), ссылка на применяемые автоматизированные расчетные программы (при наличии), выводы об электромагнитной обстановке на прилегающей территории по результатам расчетов и предусмотренных мерах защиты (безопасности), данные и подпись специалиста организации, проводившего расчет.
Приложение 2
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к радиотехническим объектам"
Предельно допустимые уровни электромагнитного поля на селитебной территории, в местах отдыха, внутри жилых, общественных и производственных помещений
Диапазон частот
30-300 кГц
0,3-3 МГц
3-30 МГц
30-300 МГц
0,3-300 ГГц
Нормируемый параметр
Напряженность электрического поля, Е (Вольт/метр. В/м)
Плотность потока энергии, ППЭ (микроВатт на квадратный сантиметр, мкВт/см2)
Предельно допустимые уровни
25
15
10
3
10
25*
Примечание: * - для случаев облучения от вращающихся и сканирующих антенн.
Приложение 3
к Санитарным правилам
"Санитарно-эпидемиологические
требования к радиотехническим объектам"
Энергетическая нагрузка электрического поля, магнитного поля, плотности потока электромагнитной энергии

1. 2-бөлімнің деректерін таратушы антенналардың (таратқыштар) әрқайсысы үшін көрсету керек;
2. Кейбір РЭҚ әсерін бағалау үшін қажетті қосымша деректерді енгізу көзделеді;
3. Антенналардың тік және көлденең жазықтықтағы сәулелену диаграммалары.
Ескертпе: диаграммалардың орнына диаграммаларды сипаттайтын есептеу формулаларына нұсқаулар (сілтемелер) беріледі; бірқалыпты шеңберлік сәулелену антенналары үшін көлденең жазықтықтағы сәулелену диаграммасы талап етілмейді.
4. Іргелес аумақтың жағдайлық жоспары.
Ескертпе: антенналардың орналасу орнын, құрылыстың қабаттылығын, СҚА мен ҚША (қажеттілігіне қарай) және көшелерге, магистральдарға немесе басқа белгілі бағдарларға байланыстылығын көрсете отырып 1:500 – 1:2000 масштабында. Жағдайлық жоспарды құру үшін негіз ретінде спутниктік карталарды және интернет-сайттардың дұрыс карта-схемаларын қолдануға жол беріледі. Белгілі бағдарлар болмағанда жоспарда РТО (РЭҚ) тұрған жерінің географиялық координаттары көрсетіледі.
5. Антенналарды тік жазықтықта орналастыру схемасы.
6. РТО (РЭҚ) орналастырудың фотоматериалдары (ұсынылады).
7. Іргелес аумақтағы ЭМӨ деңгейлерін бөлуді есептеу материалдары (таратушы антенналардан БҚА шекарасын);
Ескертпе: есептеу материалдарына мыналар кіреді: есептеу тәртібі мен формулаларының сипаттамасы, есептеулері мен графиктері бар тікелей кестелер (БҚА, СҚА, ҚША өлшемдері), қолданылатын автоматтандырылған есептеу бағдарламаларына сілтеме (бар болған кезде), есептеулер нәтижелері және көзделген қорғау (қауіпсіздік) шаралары бойынша іргелес аумақтағы электр магниттік жағдай туралы қорытындылар, есептеу жүргізген ұйым маманының деректері мен қолы.
"Радиотехникалық объектілерге
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
2-қосымша
Селитебті аумақтағы, демалыс орындарындағы, тұрғын, қоғамдық және өндірістік үй-жайлардың ішіндегі электр магниттік өрістің рұқсат етілетін шекті деңгейлері
Жиіліктер диапазоны
30 - 300 кГц
0,3 - 3 МГц
3 - 30 МГц
30 - 300 МГц
0,3 - 300 ГГц
Нормаланатын параметр
Электр өрісінің кернеулігі, Е (Вольт/метр. В/м)
Энергия ағынының тығыздығы, ЭАТ (шаршы сантиметрге микроВатт, мкВт/см2)
Рұқсат етілетін шекті деңгейлер
25
15
10
3
10
25*
Ескертпе:* - айналатын және сканерлейтін антенналардан сәулелену жағдайлары үшін.
"Радиотехникалық объектілерге
қойылатын санитариялық-
эпидемиологиялық талаптар"
санитариялық қағидаларына
3-қосымша
Электр өрісінің, магниттік өрістің, электр магниттік энергия ағыны тығыздығының энергетикалық жүктемесі

Энергетическая нагрузка в диапазоне частот 30 кГц-300 МГц рассчитывается по формулам:
ЭНЕ = Е2*Т; ЭНН = Н2* Т (1)
где: Е - напряженность электрического поля, Вольт/метр (далее – В/м);Н - напряженность магнитного поля, Ампер/метр (далее –А/м); Т –время воздействия в течение рабочей смены, час.
Одновременное воздействие электрического и магнитного полей в диапазонах частот 0,03 –3 МГц и 30 –50 МГц следует считать допустимым при условии:

30 кГц – 300 МГц жиіліктер ауқымындағы энергетикалық жүктеме мынадай формулалар бойынша есептеледі:
ЭЖЕ = Е2*Т; ЭЖН = Н2* Т (1)
мұнда: Е – электр өрісінің кернеулігі, Вольт/метр (бұдан әрі – В/м); Н – магнит өрісінің кернеулігі, Ампер/метр (бұдан әрі – А/м); Т – жұмыс ауысымы кезіндегі әсер ету уақыты, сағат.
0,03 – 3 МГц және 30 - 50 МГц жиіліктер ауқымындағы электр және магнит өрісінің бір уақыттағы әсерін мынадай жағдайда рұқсат етілген деп санау керек:

(ЭНЕ / ЭНЕпд) + (ЭНн / ЭННпд) < 1 (2)
где: ЭНЕпд, ЭНнпд – предельно-допустимые значения энергетической нагрузки (принимаются по таблице приложения).
Энергетическая нагрузка в диапазоне частот 300 МГц-300 ГигаГерц (далее - ГГц) рассчитывается по формуле:
ЭНппэ = ППЭ * Т (3)
где: ППЭ – поверхностная плотность потока энергии поля, микроВатт на квадратный сантиметр (далее -микроВатт/см2); Т –время воздействия в течение рабочей смены, час.
Предельно-допустимые значения Е, Н и ППЭ на рабочих местах следует определять, исходя из допустимой энергетической нагрузки и времени воздействия по формулам:

(ЭЖЕ / ЭЖЕрш) + (ЭЖн / ЭЖНрш) < 1 (2)
мұнда: ЭЖЕрш, ЭЖНрш – энергетикалық жүктеменің рұқсат етілетін шекті мәндері (қосымшаның кестесі бойынша қабылданады).
300 МГц - 300 ГигаГерц (бұдан әрі – ГГц) жиіліктер ауқымындағы энергетикалық жүктеме мынадай формула бойынша есептеледі:
ЭЖЭАТ = ЭАТ * Т (3)
мұнда: ЭАТ – өріс энергиясы ағынының үстіңгі қабатының тығыздығы, шаршы сантиметрге микроВатт (бұдан әрі – микроВатт/см2); Т – жұмыс ауысымы ішіндегі әсер ету уақыты, сағат.
Жұмыс орындарындағы Е, К және ЭАТ рұқсат етілетін шекті мәндерді рұқсат етілетін энергетикалық жүктемеге және әсер ету уақытына қарай мынадай формула бойынша айқындау қажет:

Епд = (ЭНЕпд/Т)0,5; Нпд = (ЭННпд / Т)0,5; ППЭпд = К * ЭНппэпд/Т (4)
где: Епд, Нпд, ППЭпд – предельно-допустимые значения электрического, В/м, магнитного, А/м, полей и плотности потока энергии, мкВт/см2; ЭНЕпд, ЭНнпд, ЭНппэпд - предельно допустимые значения энергетической нагрузки (принимаются по таблице 1); К – коэффициент ослабления биологической эффективности, равный: 10 – для облучения от вращающихся и сканирующих антенн и 1 – в остальных случаях.
Примечание: если полученные значения превышают максимальные значения Епд, Нпд, ППЭпд, указанные в таблице 1, в качестве предельно- допустимых значений принимают последние.
Допустимое время воздействия в зависимости от интенсивности ЭМИ определяется по формулам:

Ерш = (ЭЖЕрш / Т)0,5; Нрш = (ЭЖНрш /Т)0,5; ЭАТрш = К·ЭЖэатрш/Т (4)
мұндағы: Ерш, Нрш, ЭАТрш – электр В/м, магниттік, А/м өрістердің және энергия ағыны тығыздығының, мкВт/см2 рұқсат етілетін шекті мәндері;
ЭЖЕрш, ЭЖНрш, ЭЖэатрш – энергетикалық жүктеменің рұқсат етілетін шекті мәндері (1-кесте бойынша қабылданады); К – биологиялық тиімділіктің бәсеңдеу коэффициенті, мынаған тең: 10 – айналатын және сканерлейтін антенналардан сәулелену үшін және 1 – қалған жағдайларда.
Ескертпе: егер алынған мәндер 1-кестеде көрсетілген Ерш, Нрш, ЭАТрш ең жоғарғы мәндерінен асатын болса, рұқсат етілетін шекті мән ретінде соңғылар қабылданады.
ЭМС қарқындылығына байланысты рұқсат етілетін әсер ету уақыты мынадай формулалар бойынша айқындалады:

Т = ЭНЕпд/Е2; ЭНнпд/Н2; ЭНппэпд/ППЭ (5)
где: Епд, Нпд, ППЭпд – предельно-допустимые значения электрического, В/м, магнитного, А/м, полей и плотности потока энергии, мкВт/см2; ЭНЕпд, ЭНнпд, ЭНппэпд – предельно-допустимые значения энергетической нагрузки (принимается по таблице)
Предельно-допустимые уровни электромагнитных полей диапазона частот 30 кГц-300 ГГц на рабочих местах при профессиональном воздействии
Параметр
Предельные значения в диапазонах частот (МГц)

Т=ЭЖЕрш /Е2; ЭЖнрш/ Н2; ЭЖэатрш/ЭАТ (5)
мұнда: Ерш, Нрш, ЭАТрш – электр, В/м, магниттік, А/м және энергия ағыны тығыздығының мкВт/см2рұқсат етілетін шекті мәндері; ЭЖЕрш, ЭЖнрш ЭЖэатрш – энергетикалық жүктеменің рұқсат етілетін шекті мәндері (кесте бойынша қабылданады).
Жұмыс орындарында 30 кГц – 300 ГГц жиіліктер ауқымында кәсіби әсер ету кезінде электр магниттік өрістердің рұқсат етілетін шекті деңгейлері
Параметр
Жиіліктер ауқымындағы шекті мәндер (МГц)

2) на рабочих местах возможного нахождения лиц, профессионально не связанных с электромагнитными излучениями, ПДУ принимаются в размере 0,5 указанных в таблице значений.

2) электр магниттік сәулеленуге кәсіби байланысы жоқ адамдардың болуы мүмкін жұмыс орындарында РШД мәндер кестесінде көрсетілген 0,5 мөлшерінде қабылданады.