О внесении изменений в некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета и финансовой отчетности
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 августа 2018 года № 184. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 октября 2018 года № 17572.
В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", в целях совершенствования ведения бухгалтерского учета и финансовой отчетности Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам ведения бухгалтерского учета и финансовой отчетности, согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Признать утратившими силу некоторые постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан по перечню согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Департаменту бухгалтерского учета (Рахметова С.К.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) настоящего пункта и пунктом 4 настоящего постановления.
4. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
5. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Галиеву Д.Т.

Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларына бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілік мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2018 жылғы 27 тамыздағы № 184 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 17 қазанда № 17572 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес және бухгалтерлік есеп жүргізуді және қаржылық есептілікті жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілік мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі бекітілсін.
2. Осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес тізбе бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының кейбір қаулыларының күші жойылды деп танылсын.
3. Бухгалтерлік есеп департаменті (Рахметова С.К.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2), 3) тармақшаларында және 4-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
5. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары Д.Т. Ғалиеваға жүктелсін.

6. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 184
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам ведения бухгалтерского учета и финансовой отчетности
1. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 сентября 2008 года № 79 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5348, опубликовано 12 декабря 2008 года в Собрании актов центральных исполнительных и иных центральных государственных органов Республики Казахстан № 12) следующие изменения:
в Типовом плане счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в главе 1:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящий Типовой план счетов бухгалтерского учета для отдельных субъектов финансового рынка Республики Казахстан (далее – План счетов) разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и предназначен для группировки и текущего отражения элементов финансовой отчетности в стоимостном выражении единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами (далее – накопительные пенсионные фонды), организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (за исключением юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком), профессиональными участниками рынка ценных бумаг Республики Казахстан и микрофинансовыми организациями (далее – организации) на счетах бухгалтерского учета для составления финансовой отчетности.";
подпункт 6) пункта 4 исключить;
в главе 2:
в параграфе 1 номера и названия счетов 1060 91, 1270 91, 1280 91, 1280 92, 1280 93, 1280 94 и 1280 95 исключить;
в параграфе 3 номера и названия счетов 3390 91 и 3390 92 исключить;
в параграфе 4 номера и названия счетов 4030 91, 4030 92, 4030 93, 4030 94, 4030 95 и 4030 96 исключить;
в параграфе 6 номера и названия счетов 6240 91 и 6280 91 исключить;
в параграфе 7 номера и названия счетов 7310 91, 7310 92, 7310 93, 7310 94 и 7440 91 исключить;
в параграфе 9 номер и название счета 8760 исключить;
в главе 3:
в параграфе 1 номера, названия и описания счетов 1060 91, 1270 91, 1280 91, 1280 92, 1280 93, 1280 94, 1280 95, 3390 91 и 3390 92 исключить;
в параграфе 3 номер, название и описание счета 8760 исключить;
в параграфе 4 номера, названия и описания счетов 4030 91, 4030 92, 4030 93, 4030 94, 4030 95 и 4030 96 исключить;
в параграфе 6 номера, названия и описания счетов 6240 91 и 6280 91 исключить;
в параграфе 7 номера, названия и описания счетов 7310 91, 7310 92, 7310 93, 7310 94 и 7440 91 исключить.

6. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 тамыздағы
№ 184 қаулысына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілік мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 22 ақпандағы № 79 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5348 болып тіркелген, 2008 жылғы 12 желтоқсанда Қазақстан Республикасының орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілері жинағында № 12 жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарында:
1-тарауда:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы қаржы нарығының жекелеген субъектілеріне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспары (бұдан әрі – Шоттар жоспары) "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрі – жинақтаушы зейнетақы қорлары), банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдардың (бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны қоспағанда), Қазақстан Республикасының бағалы қағаздар нарығы кәсіби қатысушыларының және микроқаржы ұйымдарының (бұдан әрі – ұйымдар) қаржылық есептілік элементтерін топтастыру және қаржылық есептілікті жасау үшін бухгалтерлік есеп шоттарында құндық көрсеткішпен ағымдағы көрсетуге арналған.";
4-тармақтың 6) тармақшасы алып тасталсын;
2-тарауда:
1-параграфта 1060 91, 1270 91, 1280 91, 1280 92, 1280 93, 1280 94 және 1280 95 шоттардың нөмірлері және аттары алып тасталсын;
3-параграфта 3390 91 және 3390 92 шоттардың нөмірлері және аттары алып тасталсын;
4-параграфта 4030 91, 4030 92, 4030 93, 4030 94, 4030 95 және 4030 96 шоттардың нөмірлері және аттары алып тасталсын;
6-параграфта 6240 91 және 6280 91 шоттардың нөмірлері және аттары алып тасталсын;
7-параграфта 7310 91, 7310 92, 7310 93, 7310 94 және 7440 91 шоттардың нөмірлері және аттары алып тасталсын;
9-параграфта 8760 шоттың нөмірі және аты алып тасталсын;
3-тарауда:
1-параграфта 1060 91, 1270 91, 1280 91, 1280 92, 1280 93, 1280 94, 1280 95, 3390 91 және 3390 92 шоттардың нөмірлері, аттары және сипаттары алып тасталсын;
3-параграфта 8760 шоттың нөмірі, аты және сипаты алып тасталсын;
4-параграфта 4030 91, 4030 92, 4030 93, 4030 94, 4030 95 және 4030 96 шоттардың нөмірлері, аттары және сипаттары алып тасталсын;
6-параграфта 6240 91 және 6280 91 шоттардың нөмірлері, аттары және сипаттары алып тасталсын;
7-параграфта 7310 91, 7310 92, 7310 93, 7310 94 және 7440 91 шоттардың нөмірлері, аттары және сипаттары алып тасталсын.

2. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 1 июля 2011 года № 68 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7121, опубликовано 5 октября 2011 года в газете "Юридическая газета" № 144 (2134) следующее изменение:
в Инструкции по ведению бухгалтерского учета отдельными субъектами финансового рынка, утвержденной указанным постановлением:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Настоящая Инструкция детализирует ведение бухгалтерского учета операций по размещению собственных денег во вклады, займы, ценные бумаги, производные финансовые инструменты, аффинированные драгоценные металлы, иностранную валюту, операций хеджирования, а также операций РЕПО и обратного РЕПО единым накопительным пенсионным фондом, добровольными накопительными пенсионными фондами (далее – накопительные пенсионные фонды), организациями, осуществляющими отдельные виды банковских операций (за исключением юридического лица, ранее являвшегося дочерним банком), профессиональными участниками рынка ценных бумаг и микрофинансовыми организациями (далее – организация).".
3. Утратил силу постановлением Правления Агентства РК по регулированию и развитию финансового рынка от 23.11.2022 № 99 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 августа 2012 года № 270 "Об утверждении Правил организации ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7978, опубликовано 12 декабря 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 431-432 (27250-27251) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и в целях совершенствования порядка организации ведения бухгалтерского учета операций, осуществляемых финансовыми организациями, акционерным обществом "Банк Развития Казахстана", Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:";
в Правилах организации ведения бухгалтерского учета, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации ведения бухгалтерского учета (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" (далее – Закон о бухгалтерском учете) и определяют порядок организации ведения бухгалтерского учета финансовыми организациями (за исключением организаций, созданных в организационно-правовой форме товарищества с ограниченной ответственностью) и акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" (далее – организации).".

2. "Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2011 жылғы 1 шілдедегі № 68 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7121 болып тіркелген, 2011 жылғы 5 қазанда "Заң газеті" газетінде № 144 (2134) жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы нарығының жекелеген субъектілерінің бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Нұсқаулық (бұдан әрі – осы Нұсқаулық) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорының, ерікті жинақтаушы зейнетақы қорларының (бұдан әрі – жинақтаушы зейнетақы қорлары), банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымдардың (бұрын еншілес банк болған заңды тұлғаны қоспағанда), бағалы қағаздар нарығы кәсiби қатысушыларының және микроқаржы ұйымдарының (бұдан әрi – ұйым) меншiктi ақшаны салымдарға, қарыздарға, бағалы қағаздарға, туынды қаржы құралдарына, тазартылған бағалы металдарға, шетел валютасына орналастыру операцияларының, хеджирлеу операцияларының, сондай-ақ РЕПО және керi РЕПО операцияларының бухгалтерлiк есебін жүргiзуді нақтылайды.".
3. Күші жойылды – ҚР Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 23.11.2022 № 99 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
4. "Бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 тамыздағы № 270 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7978 болып тіркелген, 2012 жылғы 12 желтоқсанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 431-432 (27250-27251) жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және қаржы ұйымдары, "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамы жүзеге асыратын операциялардың бухгалтерлік есебін жүргізуді ұйымдастыруды жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:";
көрсетілген қаулымен бекітілген Бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бухгалтерлік есеп жүргізуді ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы (бұдан әрі – Бухгалтерлік есеп туралы заң) Қазақстан Республикасының Заңдарына сәйкес әзірленді және қаржы ұйымдарының (жауапкершілігі шектеулі серіктестік ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған ұйымдарды қоспағанда) және "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының (бұдан әрі – ұйымдар) бухгалтерлік есебін жүргізуді ұйымдастыру тәртібін белгілейді.".

5. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 19 декабря 2015 года № 240 "Об утверждении Правил расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13056, опубликовано 5 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
в Правилах расчета коэффициентов, характеризующих убыточность (коэффициент убыточности, коэффициент затрат, комбинированный коэффициент) страховой (перестраховочной) организации, утвержденных указанным постановлением:
подпункт 8) пункта 1 изложить в следующей редакции:
"8) чистые расходы – чистые расходы по выплате комиссионного вознаграждения, общие и административные расходы, а также прочие расходы, соответствующие аналогичным статьям расходов, предусмотренным в приложении 5 к Правилам представления финансовой отчетности финансовыми организациями, микрофинансовыми организациями, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 41, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13504 (далее – постановление № 41);".
6. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 26 "Об утверждении Правил размещения на интернет-ресурсах депозитария финансовой отчетности, фондовой биржи информации о корпоративных событиях, финансовой отчетности и аудиторских отчетов, списков аффилиированных лиц акционерных обществ, а также информации о суммарном размере вознаграждения членов исполнительного органа по итогам года" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13438, опубликовано 7 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
в Правилах размещения на интернет-ресурсах депозитария финансовой отчетности, фондовой биржи информации о корпоративных событиях, финансовой отчетности и аудиторских отчетов, списков аффилиированных лиц акционерных обществ, а также информации о суммарном размере вознаграждения членов исполнительного органа по итогам года, утвержденных указанным постановлением:
подпункты 1) и 2) пункта 10 изложить в следующей редакции:
"1) перечнем и формами, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15384 (далее – приказ № 404), – для акционерного общества (за исключением финансовой организации);

5. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылығын сипаттайтын коэффициенттерді (шығындылық коэффициентін, жұмсалған қаражат коэффициентін, аралас коэффициентті) есептеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 19 желтоқсандағы № 240 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13056 болып тіркелген, 2016 жылғы 5 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымының шығындылығын сипаттайтын коэффициенттерді (шығындылық коэффициентін, жұмсалған қаражат коэффициентін, аралас коэффициентті) есептеу қағидаларында:
1-тармақтың 8) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"8) таза шығыстар – комиссиялық сыйақы төлеу бойынша шығыстар, жалпы және әкімшілік шығыстар, сондай-ақ Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13504 тіркелген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 41 қаулысымен (бұдан әрі – № 41 қаулы) бекітілген қаржы ұйымдарының, микроқаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсынуы қағидаларына 5-қосымшада көзделген ұқсас шығыстар баптарына сәйкес келетін басқа да шығыстар;".
6. "Қаржылық есептілік депозитарийінің, қор биржасының интернет-ресурстарында корпоративтік оқиғалар туралы ақпаратты, қаржылық есептілікті және аудиторлық есептерді, акционерлік қоғамдардың үлестес тұлғаларының тізімдерін, сондай-ақ жыл қорытындысы бойынша атқарушы органның мүшелері сыйақысының жиынтық мөлшері туралы ақпаратты орналастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 26 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13438 болып тіркелген, 2016 жылғы 7 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржылық есептілік депозитарийінің, қор биржасының интернет-ресурстарында корпоративтік оқиғалар туралы ақпаратты, қаржылық есептілікті және аудиторлық есептерді, акционерлік қоғамдардың үлестес тұлғаларының тізімдерін, сондай-ақ жыл қорытындысы бойынша атқарушы органның мүшелері сыйақысының жиынтық мөлшері туралы ақпаратты орналастыру қағидаларында:
10-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) акционерлік қоғам (қаржы ұйымын қоспағанда) үшін – Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15384 тіркелген "Жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығымен (бұдан әрі – № 404 бұйрық) бекітілген тізбеге және нысандарға;

2) постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 41 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности финансовыми организациями, микрофинансовыми организациями", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13504 (далее – постановление № 41), для финансовой организации;";
подпункт 1) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"1) бухгалтерского баланса и отчета о прибылях и убытках, составленных в соответствии с формами, утвержденными приказом № 404, – для акционерного общества, за исключением финансовой организации;".
7. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 41 "Об утверждении Правил представления финансовой отчетности финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13504, опубликовано 7 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил представления финансовой отчетности финансовыми организациями, микрофинансовыми организациями";
преамбулу и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"В соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", в целях совершенствования порядка представления финансовой отчетности финансовыми организациями, микрофинансовыми организациями Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила представления финансовой отчетности финансовыми организациями, микрофинансовыми организациями.";
в Правилах представления финансовой отчетности финансовыми организациями, специальными финансовыми компаниями, исламскими специальными финансовыми компаниями, микрофинансовыми организациями, утвержденных указанным постановлением:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила представления финансовой отчетности финансовыми организациями, микрофинансовыми организациями";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила представления финансовой отчетности финансовыми организациями, микрофинансовыми организациями (далее – Правила) разработаны в соответствии с законами Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан", от 28 февраля 2007 года "О бухгалтерском учете и финансовой отчетности" и определяют порядок представления финансовой отчетности финансовыми организациями и микрофинансовыми организациями, включая формы, перечень, периодичность и сроки ее представления.";

2) қаржы ұйымы үшін – Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13504 тіркелген "Қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, ислам арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсынуы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 41 қаулысына (бұдан әрі – № 41 қаулы);";
11-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) қаржы ұйымын қоспағанда, акционерлік қоғам үшін – № 404 бұйрықпен бекітілген нысандарға сәйкес жасалған бухгалтерлік баланс және пайда мен зияндар туралы есеп;".
7. "Қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, ислам арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсынуы қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 41 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13504 болып тіркелген, 2016 жылғы 7 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының, микроқаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсынуы қағидаларын бекіту туралы";
кіріспесі және 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына және "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес, қаржы ұйымдарының, микроқаржы ұйымдарының қаржылық есептілікті ұсыну тәртібін жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қаржы ұйымдарының, микроқаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсынуы қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген қаулымен бекітілген Қаржы ұйымдарының, арнайы қаржы компанияларының, ислам арнайы қаржы компанияларының, микроқаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсынуы қағидаларында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының, микроқаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсынуы қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қаржы ұйымдарының, микроқаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсынуы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы, "Бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік туралы" 2007 жылғы 28 ақпандағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әзірленді және қаржылық есептілік нысандарын, тiзбесiн, кезеңділігін және ұсыну мерзімдерін қоса алғанда, қаржы ұйымдарының және микроқаржы ұйымдарының қаржылық есептiлiктi ұсыну тәртібін айқындайды.";

пункты 11 и 13 исключить;
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. В Национальный Банк ежемесячную финансовую отчетность представляют:
1) страховые (перестраховочные) организации, исламские страховые (перестраховочные) организации по формам согласно приложениям 4 и 5 к Правилам не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
2) единый накопительный пенсионный фонд по формам согласно приложениям 6, 7, 8 и 9 к Правилам не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
в случае наличия пенсионных активов, переданных во внешнее управление, – не позднее двадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
3) добровольные накопительные пенсионные фонды по формам согласно приложениям 6, 7, 8 и 9 к Правилам не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
4) организации, осуществляющие брокерскую и дилерскую деятельность на рынке ценных бумаг, по формам согласно приложениям 10 и 11 к Правилам не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
5) управляющие инвестиционным портфелем по формам согласно приложениям 10, 11, 12 и 13 к Правилам не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем;
6) Национальный оператор почты по формам согласно приложениям 14 и 15 к Правилам не позднее двадцать пятого числа месяца, следующего за отчетным месяцем;
7) страховые организации, имеющие лицензию в отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика, по формам согласно приложениям 12 и 13 к Правилам не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем.";
текст в правом верхнем углу приложения 4 изложить в следующей редакции:
"Приложение 4
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями,
микрофинансовыми организациями";
текст в правом верхнем углу приложения 5 изложить в следующей редакции:
"Приложение 5
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями,
микрофинансовыми организациями";
текст в правом верхнем углу приложения 6 изложить в следующей редакции:
"Приложение 6
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями,
микрофинансовыми организациями";
текст в правом верхнем углу приложения 7 изложить в следующей редакции:
"Приложение 7
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями,
микрофинансовыми организациями";
текст в правом верхнем углу приложения 8 изложить в следующей редакции:
"Приложение 8
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями,
микрофинансовыми организациями";
текст в правом верхнем углу приложения 9 изложить в следующей редакции:
"Приложение 9
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями,
микрофинансовыми организациями";
текст в правом верхнем углу приложения 10 изложить в следующей редакции:
"Приложение 10
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями,
микрофинансовыми организациями";
текст в правом верхнем углу приложения 11 изложить в следующей редакции:
"Приложение 11
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями,
микрофинансовыми организациями";

11 және 13-тармақтар алып тасталсын;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Ұлттық Банкке ай сайынғы қаржылық есептілікті:
1) сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдары Қағидаларға 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
2) бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры Қағидаларға 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша: есепті айдан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей;
сыртқы басқаруға берілген зейнетақы активтері болған жағдайда – есепті айдан кейінгі айдың жиырмасынан кешіктірмей;
3) ерікті жинақтаушы зейнетақы қорлары Қағидаларға 6, 7, 8 және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
4) бағалы қағаздар нарығында брокерлік және дилерлік қызметті жүзеге асыратын ұйымдар Қағидаларға 10 және 11-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
5) инвестициялық портфельді басқарушылар Қағидаларға 10, 11, 12 және 13-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей;
6) Ұлттық почта операторы Қағидаларға 14 және 15-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепті айдан кейінгі айдың жиырма бесінен кешіктірмей;
7) "өсірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары Қағидаларға 12 және 13-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей ұсынады.";
4-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының,
микроқаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi ұсынуы
қағидаларына
4-қосымша";
5-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының,
микроқаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi ұсынуы
қағидаларына
5-қосымша";
6-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының,
микроқаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi ұсынуы
қағидаларына
6-қосымша";
7-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының,
микроқаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi ұсынуы
қағидаларына
7-қосымша";
8-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының,
микроқаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi ұсынуы
қағидаларына
8-қосымша";
9-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының,
микроқаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi ұсынуы
қағидаларына
9-қосымша";
10-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының,
микроқаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi ұсынуы
қағидаларына
10-қосымша";
11-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының,
микроқаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi ұсынуы
қағидаларына
11-қосымша";

приложение 12 изложить в редакции согласно приложению 1 к Перечню некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, в которые вносятся изменения по вопросам ведения бухгалтерского учета и финансовой отчетности, (далее – Перечень);
приложение 13 изложить в редакции согласно приложению 2 к Перечню;
текст в правом верхнем углу приложения 14 изложить в следующей редакции:
"Приложение 14
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями,
микрофинансовыми организациями";
текст в правом верхнем углу приложения 15 изложить в следующей редакции:
"Приложение 15
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями,
микрофинансовыми организациями";
текст в правом верхнем углу приложения 16 изложить в следующей редакции:
"Приложение 16
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями,
микрофинансовыми организациями".
8. Внести в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 27 марта 2017 года № 47 "Об утверждении Правил автоматизации ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15084, опубликовано 16 мая 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующее изменение:
в Правилах автоматизации ведения бухгалтерского учета, утвержденных указанным постановлением:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила автоматизации ведения бухгалтерского учета (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан" и определяют порядок автоматизации ведения бухгалтерского учета финансовыми организациями (за исключением юридических лиц, исключительной деятельностью которых является инкассация банкнот, монет и ценностей), акционерным обществом "Банк Развития Казахстана" и микрофинансовыми организациями (далее – организация).".
Приложение 1 к Перечню
некоторых постановлений
Правления Национального
Банка Республики Казахстан, в
которые вносятся изменения
по вопросам ведения
бухгалтерского учета и
финансовой отчетности
Приложение 12
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями,
микрофинансовыми организациями
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Бухгалтерский баланс по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)"
Отчетный период: ____________ _____ года
Индекс: Ф1-УИП
Периодичность: ежемесячная
Представляют: управляющие инвестиционным портфелем и страховые организации, имеющие лицензию в отрасли "страхование жизни", и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика
Куда представляется: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Вид финансовой отчетности: отдельная
Форма
Бухгалтерский баланс по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)
__________________________________________________________________________
(полное наименование управляющего инвестиционным портфелем)
_________________________________________________________________________
(полное наименование инвестиционного фонда (прочего клиента))
по состоянию на "___" ____________ _____ года
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
На конец отчетного периода
На начало отчетного периода
1
2
3
4
Активы
Денежные средства и эквиваленты денежных средств
1
Аффинированные драгоценные металлы
2
Вклады в банках
3
Ценные бумаги
4
в том числе:
государственные ценные бумаги Республики Казахстан
4.1
ценные бумаги международных финансовых организаций
4.2
негосударственные ценные бумаги иностранных эмитентов
4.3
ценные бумаги иностранных государств
4.4
негосударственные ценные бумаги эмитентов Республики Казахстан
4.5
прочие ценные бумаги
4.6
Депозитарные расписки
5
Паи паевых инвестиционных фондов
6
Инвестиции в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами
7
Требования по операциям "обратное РЕПО"
8
Дебиторская задолженность
9
Производные финансовые инструменты
10
Нематериальные активы
11
Основные средства
12
в том числе:
земельные участки

12-қосымша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының бухгалтерлік есеп жүргізу және қаржылық есептілік мәселелері бойынша өзгерістер енгізілетін кейбір қаулыларының тізбесіне (бұдан әрі – Тізбе) 1-қосымшаға сәйкес нысанда жазылсын;
13-қосымша Тізбеге 2-қосымшаға сәйкес нысанда жазылсын;
14-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының,
микроқаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi ұсынуы
қағидаларына
14-қосымша";
15-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының,
микроқаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi ұсынуы
қағидаларына
15-қосымша";
16-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Қаржы ұйымдарының,
микроқаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi ұсынуы
қағидаларына
16-қосымша".
8. "Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 27 наурыздағы № 47 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15084 болып тіркелген, 2017 жылғы 16 мамырда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Бухгалтерлік есеп жүргізуді автоматтандыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасының заңына сәйкес әзірленді және қаржы ұйымдарының (айрықша қызметі банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау болып табылатын заңды тұлғаларды қоспағанда), "Қазақстанның Даму Банкі" акционерлік қоғамының және микроқаржы ұйымдарының (бұдан әрі – ұйым) бухгалтерлік есепті жүргізуін автоматтандыру тәртібін айқындайды.".
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
бухгалтерлік есеп жүргізу және
қаржылық есептілік мәселелері
бойынша өзгерістер енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
1-қосымша
Қаржы ұйымдарының,
микроқаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi ұсынуы
қағидаларына
12-қосымша
"Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Есепті кезең: _____ жылғы ____________
Индекс: Н1-ИПБ
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: инвестициялық портфельді басқарушылар және "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Қаржылық есептілік түрі: жеке
Нысан
Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша бухгалтерлік баланс
_________________________________________________________________
(инвестициялық портфельді басқарушының толық атауы)
_________________________________________________________________
(инвестициялық қордың (басқа да клиенттің) толық атауы)
_____ жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
(мың теңге)
Баптың атауы
Жол коды
Есепті кезеңнің соңында
Есепті кезеңнің басында
1
2
3
4
Активтер
Ақшалай қаражат және ақша қаражатының баламалары
1
Тазартылған бағалы металдар
2
Банктердегі салымдар
3
Бағалы қағаздар
4
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары
4.1
халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары
4.2
шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздары
4.3
шет мемлекеттердің бағалы қағаздары
4.4
Қазақстан Республикасы эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздары
4.5
басқа бағалы қағаздар
4.6
Депозитарлық қолхаттар
5
Инвестициялық пай қорларының пайлары
6
Акционерлік қоғамдар болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестициялар
7
"кері РЕПО" операциялары бойынша талаптар
8
Дебиторлық берешек
9
Туынды қаржы құралдары
10
Материалдық емес активтер
11
Негізгі құрал-жабдықтар
12
оның ішінде:
жер телімдері

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Бухгалтерский баланс по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем и страховыми организациями, имеющими лицензию в отрасли "страхование жизни", и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Заполненную форму подписывают первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 3 указываются данные на конец отчетного периода, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные на начало отчетного периода.
8. В строках с 1 по 23 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.
Приложение 2 к Перечню
некоторых постановлений
Правления Национального Банка
Республики Казахстан
в которые вносятся изменения
по вопросам ведения
бухгалтерского учета и
финансовой отчетности
Приложение 13
к Правилам представления
финансовой отчетности
финансовыми организациями,
микрофинансовыми организациями";
Форма, предназначенная для сбора административных данных "Отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)"
Отчетный период: ____________ _____ года
Индекс: Ф2-УИП
Периодичность: ежемесячная
Представляют: управляющие инвестиционным портфелем и страховые организации, имеющие лицензию в отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика
Куда представляется: Национальный Банк Республики Казахстан
Срок представления: не позднее пятого рабочего дня месяца, следующего за отчетным месяцем
Вид финансовой отчетности: отдельная
Форма
Отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)
_____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(полное наименование управляющего инвестиционным портфелем)
____________________________________________________________________________
(полное наименование инвестиционного фонда (прочего клиента))
по состоянию на "___" ____________ _____ года
(в тысячах тенге)
Наименование статьи
Код строки
За период с начала года по отчетную дату
За отчетный период
1
2
3
4
Чистые активы инвестиционного фонда на начало периода
1
Поступления активов клиента
2
Поступления от размещения ценных бумаг (паев) инвестиционного фонда
3
Доходы в виде вознаграждения по размещенным вкладам
4
Доходы в виде вознаграждения (купона и (или) дисконта) по ценным бумагам
5
в том числе:
государственным ценным бумагам Республики Казахстан
5.1
ценным бумагам международных финансовых организаций
5.2
негосударственным ценным бумагам иностранных эмитентов
5.3
ценным бумагам иностранных государств
5.4
негосударственным ценным бумагам эмитентов Республики Казахстан
5.5
прочим ценным бумагам
5.6
Доходы по операциям "обратное РЕПО"
6
Доходы в виде дивидендов по акциям
7
Доходы от купли-продажи ценных бумаг
8
Доходы от инвестиций в капитал юридических лиц, не являющихся акционерными обществами
9
Доходы от переоценки
10
в том числе:
от изменения справедливой стоимости ценных бумаг

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша бухгалтерлік баланс" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Инвестициялық портфельді басқарушылар және "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары нысанды есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша ай сайын толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейiн дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5.Толтырылған нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы адам), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезең соңындағы деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда есепті кезең басындағы деректер көрсетіледі.
8. 1 – 23-жолдарда бас кітаптан немесе деректер базасынан алынған ақпарат негізінде халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған деректер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
бухгалтерлік есеп жүргізу және
қаржылық есептілік мәселелері
бойынша өзгерістер енгізілетін
кейбір қаулыларының тізбесіне
2-қосымша
Қаржы ұйымдарының,
микроқаржы ұйымдарының
қаржылық есептiлiктi ұсынуы
қағидаларына
13-қосымша";
"Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зияндар туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Есепті кезең: _____ жылғы ____________
Индекс: Н2-ИПБ
Кезеңділігі: ай сайын
Ұсынатындар: инвестициялық портфельді басқарушылар және "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының сақтандырушының инвестицияларына қатысу талаптары көзделетін сақтандыру шарттарын жасауды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары
Қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі
Ұсыну мерзімі: есепті айдан кейінгі айдың бесінші жұмыс күнінен кешіктірмей
Қаржылық есептілік түрі: жеке
Нысан
Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зияндар туралы есеп
___________________________________________________________
(инвестициялық портфельді басқарушының толық атауы)
____________________________________________________________
(инвестициялық қордың, басқа клиенттің толық атауы)
_____ жылғы "___" ____________ жағдай бойынша
(мың теңгемен)
Баптың атауы
Жол коды
Жыл басынан бастап есепті күнге дейінгі кезеңде
Есепті кезеңде
1
2
3
4
Кезең басындағы инвестициялық қордың таза активтері
1
Клиент активтерінің түсімдері
2
Инвестициялық қордың бағалы қағаздарын (пайларын) орналастырудан түсімдер
3
Орналастырылған салымдар бойынша сыйақы түріндегі кірістер
4
Бағалы қағаздар бойынша сыйақы (купон және (немесе) дисконт) түріндегі кірістер
5
оның ішінде:
Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағалы қағаздары бойынша
5.1
халықаралық қаржы ұйымдарының бағалы қағаздары бойынша
5.2
шетел эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздары бойынша
5.3
шет мемлекеттердің бағалы қағаздары бойынша
5.4
Қазақстан Республикасы эмитенттерінің мемлекеттік емес бағалы қағаздары бойынша
5.5
басқа бағалы қағаздар бойынша
5.6
"Кері РЕПО" операциялары бойынша кірістер
6
Акциялар бойынша дивидендтер түріндегі кірістер
7
Бағалы қағаздарды сатып алу-сатудан түскен кірістер
8
Акционерлік қоғамдар болып табылмайтын заңды тұлғалардың капиталына инвестициялардан түскен кірістер
9
Қайта бағалаудан түскен кірістер
10
оның ішінде:
бағалы қағаздардың әділ құнының өзгеруінен

22.3
прочим лицам
22.4
Прочие расходы
23
Итого расходов
24
Невыясненные (ошибочно зачисленные) суммы
25
Возврат невыясненных (ошибочно) зачисленных сумм
26
Чистые активы на конец периода
27
Изменения в чистых активах
28
Первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее)
_______________________________________________________ ____________ ____________
Фамилия, имя, отчество                               подпись       дата
(при его наличии)
Главный бухгалтер ______________________________________ ____________ ____________
Фамилия, имя, отчество                               подпись       дата
(при его наличии)
Исполнитель ________________________________________________________ ____________
Фамилия, имя, отчество                                     подпись
(при его наличии)
Телефон исполнителя ____________________
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных данных
"Отчет о прибылях и убытках по
активам инвестиционного фонда
прочих клиентов)"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, "Отчет о прибылях и убытках по активам инвестиционного фонда (прочих клиентов)" (далее – форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 65) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма заполняется ежемесячно управляющим инвестиционным портфелем и страховыми организациями, имеющими лицензию в отрасли "страхование жизни" и осуществляющие заключение договоров страхования, предусматривающих условия участия страхователя в инвестициях страховщика, по состоянию на конец отчетного периода.
4. Единица измерения, используемая при заполнении формы, устанавливается в тысячах тенге. Сумма менее пятисот тенге округляется до нуля, а сумма, равная пятистам тенге и выше, округляется до тысячи тенге.
5. Заполненную форму подписывают первый руководитель (на период его отсутствия – лицо, его замещающее), главный бухгалтер и исполнитель.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 3 указываются данные за период с начала года по отчетную дату, включая последний день отчетного периода.
7. В графе 4 указываются данные за отчетный период, включая последний день отчетного периода.
8. В строках с 1 по 28 указываются данные на основании информации из главной книги или базы данных, сгруппированные с учетом требований международных стандартов финансовой отчетности.

22.3
басқа тұлғаларға
22.4
Басқа шығыстар
23
Шығыстар жиынтығы
24
Анықталмаған (қате аударылған) сомалар
25
Анықталмаған (қате аударылған) сомаларды қайтару
26
Кезең соңындағы таза активтер
27
Таза активтердегі өзгерістер
28
Бірінші басшы
(ол болмаған кезеңде – оның
орнындағы тұлға) _____________________ ____________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты қолы күні (бар болса)
Бас бухгалтер _____________________ ____________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты қолы күні (бар болса)
Орындаушы _____________________ ____________
Тегі, аты, әкесінің аты қолы (бар болса)
Орындаушының телефоны _____________________
"Инвестициялық қордың
(басқа клиенттердің) активтері
бойынша пайда мен зияндар
туралы есеп" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанына қосымша
"Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зияндар туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Инвестициялық қордың (басқа клиенттердің) активтері бойынша пайда мен зияндар туралы есеп" әкімшілік деректер жинауға арналған нысанын (бұдан әрі – нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 65) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды инвестициялық портфельді басқарушы және "өмірді сақтандыру" саласында лицензиясы бар және сақтанушының инвестицияларға қатысуы немесе сақтандырушы пайдасының талаптарын көздейтін сақтандыру шарттарын жасасуды жүзеге асыратын сақтандыру ұйымдары ай сайын, есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша толтырады.
4. Нысанды толтыру кезінде пайдаланылатын өлшем бірлігі мың теңгемен белгіленеді. Бес жүз теңгеден кем сома нөлге дейiн дөңгелектенеді, ал бес жүз теңгеге тең және одан жоғары сома мың теңгеге дейiн дөңгелектенеді.
5. Толтырылған нысанға бірінші басшы (ол болмаған кезеңде – оның орнындағы тұлға), бас бухгалтер және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 3-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, жыл басынан бастап есепті күнге дейінгі кезеңдегі деректер көрсетіледі.
7. 4-бағанда есепті кезеңнің соңғы күнін қоса алғанда, есепті кезеңдегі деректер көрсетіледі.
8. 1 – 28-жолдарда бас кітаптан немесе деректер базасынан алынған ақпарат негізіндегі, халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының талаптары ескеріле отырып топтастырылған деректер көрсетіледі.

9. По строке 1 в графе 3 указываются данные по состоянию на 1 января соответствующего года, в графе 4 указываются данные по состоянию на первое число каждого отчетного месяца.
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 27 августа 2018 года № 184
Перечень некоторых постановлений Правления Национального Банка Республики Казахстан, признанных утратившими силу
1. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2008 года № 100 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета специальными финансовыми компаниями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5434).
2. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 20 марта 2009 года № 25 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета исламскими специальными финансовыми компаниями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5635).
3. Пункт 2 изменений и дополнений, вносимых в некоторые нормативные правовые акты, регулирующие вопросы осуществления бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности, являющихся приложением 1 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 февраля 2012 года № 43 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты, регулирующие вопросы осуществления бухгалтерского учета и составления финансовой отчетности" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7503, опубликовано 24 мая 2012 года в газете "Казахстанская правда" № 150-151 (26969-26970).
4. Пункты 2 и 3 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета, в которые вносятся изменения и дополнения, являющегося приложением к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 17 июля 2015 года № 131 "О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11993, опубликовано 17 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
5. Пункты 2 и 3 Перечня нормативных правовых актов Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета, являющегося приложением к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 6 "О внесении изменений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13415, опубликовано 4 апреля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").

9. 1-жол бойынша 3-бағанда тиісті жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша деректер көрсетіледі, 4-бағанда әр есепті айдың біріндегі жағдай бойынша деректер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2018 жылғы 27 шілдедегі
№ 184 қаулысына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының күші жойылды деп танылған кейбір қаулыларының тізбесі
1. "Арнайы қаржы компанияларының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2008 жылғы 28 қарашадағы № 100 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5434 тіркелген).
2. "Исламдық арнайы қаржы компанияларының бухгалтерлік есепті жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 20 наурыздағы № 25 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5635 тіркелген).
3. "Бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау мәселелерін реттейтін кейбір нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 ақпандағы № 43 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7503 тіркелген, 2012 жылғы 24 мамырда "Егемен Қазақстан" газетінің № 261-266 (27340) жарияланған) 1-қосымша болып табылатын бухгалтерлік есепті жүргізу және қаржылық есептілікті жасау мәселелерін реттейтін кейбір нормативтік құқықтық актілерге енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың 2-тармағы.
4. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2015 жылғы 17 шілдедегі № 131 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №11993 тіркелген, 2015 жылғы 17 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) қосымша болып табылатын бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 2 және 3-тармақтары.
5. "Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есепті жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 6 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №13415 тіркелген, 2016 жылғы 4 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) қосымша болып табылатын бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 2 және 3-тармақтары.

6. Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 2 ноября 2017 года № 200 "О внесении изменений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 ноября 2008 года № 100 "Об утверждении Инструкции по ведению бухгалтерского учета специальными финансовыми компаниями" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16035, опубликовано 13 декабря 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
7. Пункт 2 Перечня некоторых нормативных правовых актов Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения по вопросам ведения бухгалтерского учета, являющегося приложением 3 к постановлению Правления Национального Банка Республики Казахстан от 22 декабря 2017 года № 251 "Об утверждении Типового плана счетов бухгалтерского учета для страховых (перестраховочных) организаций, исламских страховых (перестраховочных) организаций, обществ взаимного страхования и страховых брокеров, Инструкции по ведению бухгалтерского учета страховыми (перестраховочными) организациями, исламскими страховыми (перестраховочными) организациями, обществами взаимного страхования, страховыми брокерами и о внесении изменений и дополнений в некоторые нормативные правовые акты Республики Казахстан по вопросам ведения бухгалтерского учета" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16390, опубликовано 2 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

6. "Арнайы қаржы компанияларының бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2008 жылғы 28 қарашадағы № 100 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 2 қарашадағы № 200 қаулысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16035 тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2017 жылғы 13 желтоқсанда жарияланған).
7. "Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарына, өзара сақтандыру қоғамдарына және сақтандыру брокерлерiне арналған бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын, Сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, исламдық сақтандыру (қайта сақтандыру) ұйымдарының, өзара сақтандыру қоғамдарының, сақтандыру брокерлерiнiң бухгалтерлік есеп жүргізуі жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы және Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілеріне бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 22 желтоқсандағы № 251 қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16390 тіркелген, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 2 наурыз жарияланған) 3-қосымша болып табылатын бухгалтерлік есеп жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасының кейбір нормативтік құқықтық актілері тізбесінің 2-тармағы.