Об утверждении плана мероприятий по управлению и использованию пастбищ по Абайскому району на 2018-2019 годы
Решение Абайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 28 марта 2018 года № 22/5-VІ. Зарегистрировано Управлением юстиции Абайского района Департамента юстиции Восточно-Казахстанской области 11 апреля 2018 года № 5-5-144. Утратило силу решением Абайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 30 декабря 2019 года № 42/10-VI
Сноска. Утратило силу решением Абайского районного маслихата Восточно-Казахстанской области от 30.12.2019 № 42/10-VI (вводится в действие с 01.01.2020).
Примечание РЦПИ.
В тексте документа сохранена пунктуация и орфография оригинала.
В соответствии со статьями 813 Закона Республики Казахстана от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", подпункта 15) пункта 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Абайский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить согласно приложению план мероприятий по управлению и использованию пастбищ по Абайскому району на 2018-2019 годы.
2. Настоящее решение вводится в действие по истеченити десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии,
секретарь маслихата
Е. Лдибаев
Приложение к решению
Абайского районного маслихата
от 28 марта 2018 года № 22/5-VІ
План по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2018-2019 годы
Настоящий План по управлению пастбищами и их использованию по Абайскому району на 2018-2019 годы (далее – План) разработан в соответствии с Законами Республики Казахстан от 20 февраля 2017 года "О пастбищах", от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказами Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 24 апреля 2017 года № 173 "Об утверждении Правил рационального использования пастбищ", Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 3-3/332 "Об утверждении предельно допустимой нормы нагрузки на общую площадь пастбищ".
План принимается в целях рационального использования пастбищ, устойчивого обеспечения потребности в кормах и предотвращения процессов деградации пастбищ.
План содержит:
1) схему (карту) расположения пастбищ на территории административно-территориальной единицы в разрезе категорий земель, собственников земельных участков и землепользователей на основании правоустанавливающих документов, согласно приложения 1 настоящего Плана;

Абай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған іс–шара жоспарын бекіту туралы
Шығыс Қазақстан облысы Абай аудандық мәслихатының 2018 жылғы 28 наурыздағы № 22/5-VІ шешімі. Шығыс Қазақстан облысы Әділет департаментінің Абай ауданындағы Әділет басқармасында 2018 жылғы 11 сәуірде № 5-5-144 тіркелді. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Абай аудандық мәслихатының 2019 жылғы 30 желтоқсандағы № 42/10-VI
Ескерту. Күші жойылды - Шығыс Қазақстан облысы Абай аудандық мәслихатының 30.12.2019 № 42/10-VI шешімімен (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
Құжаттың мәтінінде түпнұсқаның пунктуациясы мен орфографиясы сақталған.
"Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы Заңының 8, 13 - баптарына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабы 1-тармағы 15) тармақшасына сәйкес, Абай аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Абай ауданы бойынша жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі 2018-2019 жылдарға арналған іс –шара жоспары қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізілсін.
Сессия төрағасы,
мәслихат хатшысы
Е. Лдибаев
Абай аудандық мәслихатының
2018 жылғы 28 наурыздағы
№ 22/5-VІ шешіміне қосымша
Абай ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар
Осы Абай ауданы бойынша 2018-2019 жылдарға арналған жайылымдарды басқару және оларды пайдалану жөніндегі жоспар (бұдан әрі - Жоспар) "Жайылымдар туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 20 ақпандағы , "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңдарына, "Жайылымдарды ұтымды пайдалану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2017 жылғы 24 сәуірдегі № 173, "Жайылымдардың жалпы алаңына түсетін жүктеменің шекті рұқсат етілетін нормасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 3-3/332 бұйрықтарына сәйкес әзірленді.
Жоспар жайылымдарды ұтымды пайдалану, жемшөпке қажеттілікті тұрақты қамтамасыз ету және жайылымдардың тозу процестерін болғызбау мақсатында қабылданады.
Жоспар мазмұны:
1) құқық белгілейтін құжаттар негізінде жер санаттары, жер учаскелерінің меншік иелері және жер пайдаланушылар бөлінісінде әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында жайылымдардың орналасу схемасы (картасы) осы Жоспардың 1 қосымшасына сәйкес;

2) приемлемые схемы пастбищеоборотов, согласно приложения 2 настоящего Плана;
3) карту с обозначением внешних и внутренних границ и площадей пастбищ, в том числе сезонных, объектов пастбищной инфраструктуры, согласно приложения 3 настоящего Плана;
4) схему доступа пастбище пользователей к водоисточникам (озерам, рекам, прудам, копаням, оросительным или обводнительным каналам, трубчатым или шахтным колодцам), составленную согласно норме потребления воды, согласно приложения 4 настоящего Плана;
5) схему перераспределения пастбищ для размещения поголовья сельскохозяйственных животных физических и (или) юридических лиц, у которых отсутствуют пастбища, и перемещения его на предоставляемые пастбища, согласно приложения 5 настоящего Плана;
6) схему размещения поголовья сельскохозяйственных животных на отгонных пастбищах физических и (или) юридических лиц, не обеспеченных пастбищами, расположенными в сельском округе, согласно приложения 6 настоящего Плана;
7) календарный график по использованию пастбищ, устанавливающий сезонные маршруты выпаса и передвижения сельскохозяйственных животных, согласно приложения 7 настоящего Плана;
8) иные требования, необходимые для рационального использования пастбищ на соответствующей административно-территориальной единице.
План принят с учетом сведений о состоянии геоботанического обследования пастбищ, сведений о ветеринарно-санитарных объектах, данных о численности поголовья сельскохозяйственных животных с указанием их владельцев – пастбище- пользователей, физических и (или) юридических лиц, данных о количестве гуртов, отар, табунов, сформированных по видам и половозрастным группам сельскохозяйственных животных, сведений о формировании поголовья сельскохозяйственных животных для выпаса на отгонных пастбищах, особенностей выпаса сельскохозяйственных животных на культурных и аридных пастбищах, сведений о сервитутах для прогона скота и иных данных, предоставленных государственными органами, физическими и (или) юридическими лицами.
По административно-территориальному делению в Абайском районе имеется 9 сельских округов, 11 сельских населенных пунктов.
Общая площадь территории Абайского района 2009391 га, из них пастбищные земли – 1875372 га.
По категориям земли подразделяются на:
земли сельскохозяйственного назначения –1030474 га;
земли населенных пунктов – 175241 га;
земли промышленности, транспорта, связи, для нужд космической деятельности, обороны, национальной безопасности и иного несельскохозяйственного назначения –1990 га;
земли лесного фонда – 8522 га;
земли особо охраняемых природных территорий –6400 га;
земли запаса –786764га.

2) жайылым айналымдарының қолайлы схемалары осы Жоспардың 2 қосымшасына сәйкес;
3) жайылымдардың, оның ішінде маусымдық жайылымдардың сыртқы және ішкі шекаралары мен алаңдары, жайылымдық инфрақұрылым объектілері белгіленген картасы осы Жоспардың 3 қосымшасына сәйкес;
4) жайылым пайдаланушылардың су тұтыну нормасына сәйкес жасалған су көздерiне (көлдерге, өзендерге, тоғандарға, апандарға, суару немесе суландыру каналдарына, құбырлы немесе шахталы құдықтарға) қол жеткізу схемасы осы Жоспардың 4 қосымшасына сәйкес;
5) жайылымы жоқ жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын орналастыру үшін жайылымдарды қайта бөлу және оны берілетін жайылымдарға ауыстыру схемасы осы Жоспардың 5 қосымшасына сәйкес;
6) ауылдық округ маңында орналасқан жайылымдармен қамтамасыз етілмеген жеке және (немесе) заңды тұлғалардың ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын шалғайдағы жайылымдарға орналастыру схемасы осы Жоспардың 6 қосымшасына сәйкес;
7) ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі осы Жоспардың 7 қосымшасына сәйкес;
8) тиісті әкімшілік-аумақтық бірлікте жайылымдарды ұтымды пайдалану үшін қажетті өзге де талаптарды қамтуға тиіс.
Жоспар жайылымдарды геоботаникалық зерттеп-қараудың жай-күйі туралы мәліметтер, ветеринариялық-санитариялық объектілер туралы мәліметтер, иелерін-жайылым пайдаланушыларды, жеке және (немесе) заңды тұлғаларды көрсете отырып, ауыл шаруашылығы жануарлары мал басының саны туралы деректер, ауыл шаруашылығы жануарларының түрлері мен жыныстық жас топтары бойынша қалыптастырылған үйірлердің, отарлардың, табындардың саны туралы деректер, шалғайдағы жайылымдарда жаю үшін ауыл шаруашылығы жануарларының мал басын қалыптастыру туралы мәліметтер, екпе және аридтік жайылымдарда ауыл шаруашылығы жануарларын жаю ерекшеліктері, малды айдап өтуге арналған сервитуттар туралы мәліметтер, мемлекеттік органдар, жеке және (немесе) заңды тұлғалар берген өзге де деректер ескеріле отырып қабылданды.
Әкімшілік-аумақтық бөлінісі бойынша Абай ауданында 9 ауылдық округ, 11 елді мекен бар.
Абай ауданының жалпы көлемі 2 009 391 га, оның ішінде жайылымдық жерлер –1875372 га.
Санаттар бойынша жерлердің бөлінісі:
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлер –1030474 га;
елді мекен жерлері –175241 га;
өнеркәсiп, көлiк, байланыс, ғарыш қызметі, қорғаныс, ұлттық қауіпсіздік мұқтажына арналған жерлер және ауыл шаруашылығына арналмаған өзге де жерлер – 1990 га;
орман қорының жерлері – 8522 га;
ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың жерлері –6400га;
аудандық жер қоры–786764 га.

Климат района пустынная и полупустынная, зима холодная, лето жаркое и засушливое. Среднегодовая температура воздуха в январе – -22; -35°С, в июле +20; +33°С. Средний размер осадков составляет - 20 мм, а годовой – 236 мм.
Растительный покров района разнообразный, свыше 1000 видов растений. Самые распространенные из них ковыль волосатик, овсяница и полынь пустынная.
Почвы светло-каштановые. Толщина плодородного слоя почвы 20-25 см.
В районе действуют 9 ветеринарных пунктов и 10 скотомогильников.
В настоящее время в Абайском районе насчитывается крупного рогатого скота 50996 голов, мелкого рогатого скота 148402 голов, 35205 голов лошадей, 170 голов верблюдов и 8201 голов птиц.
Для обеспечения сельскохозяйственных животных по Абайскому району имеются всего 1875372 га пастбищных угодий. В черте населенного пункта числится 166997 га пастбищ, в землях запаса имеются 723389 га пастбищных угодий.
В некоторых сельских округах в связи с ростом поголовья скота на личных подворьях ощущается недостаток пастбищных угодий.
Для решения этих проблем – необходимо рационально выделить пастбищные угодья из государственного фонда и увеличить площади пастбищ за счет земель населенных пунктов, земель сельскохозяйственного назначения и земель запаса Абайского района.
Приложение 1
к Плану по управлению
пастбищамии их использованию
по Абайскому району
на 2018-2019 годы
Приложение 2
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Абайскому району
на 2018-2019 годы
Приложение 3
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Абайскому району
на 2018-2019 годы
Приложение 4
к Плану по управлению
пастбищами и их
использованию по
Абайскому району
на 2018-2019 годы
Приложение 5
к Плану по управлению
пастбищами и
их использованию по Абайскому району
на 2018-2019 годы
Приложение 6
к Плану по управлению
пастбищами и
их использованию
по Абайскому району
на 2018-2019 годы
Приложение 7
к Плану по управлению
пастбищами и
их использованию
по Абайскому район
на 2018-2019 годы
Календарный график по использованию пастбищ, определяющие сезонные маршруты выпаса и отгона сельскохозяйственных животных
Сельский округ
Период отгона животных на отдаленные пастбища
Период отгона животных с отдаленных пастбищ
1
Кенгирбай би
Первая половина апреля
Первая декада октября
2
Кокбай
Первая половина апреля
Первая декада октября
3
Кундызды
Первая половина апреля
Первая декада октября
4
Архат
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
5
Каскабулак
Вторая половина апреля
Вторая декада октября
6
Саржал
Первая половина апреля
Первая декада октября
7
Токтамыс
Первая половина апреля
Первая декада октября
8
Медеу
Первая половина апреля
Первая декада октября
9
Караул
Первая половина апреля
Вторая декада октября

Ауданның климаттық зонасы шөлді және жартылай шөлейтті, қысы қатты, жазы ыстық және құрғақ. Ауаның жылдық орташа температурасы қаңтар айында -22; -35°С, шілде айында – +20; +33°С. Жауынның орташа түсімі – 20 мм, ал жылдық – 236 мм.
Ауданның өсімдік жамылғысы әртүрлі, шамамен алғанда 1000-нан астам түрлері бар. Олардың ішінде ең көп тараған түрі селеу шөп, бетеге және жусан шөптері болып табылады.
Топырағы ашық-қызғылт қоңыр. Топырақтың құнарлы қабатының қалыңдығы 20-25 см.
Ауданда 9 мал дәрігерлік пункті және 10 мал көмінділері бар.
Қазіргі уақытта Абай ауданында ірі қара мал 50996 бас, ұсақ мал 148402 бас, 35205 бас жылқы, 170 бас түйе және 8201 бас құстар саналады.
Ауыл шаруашылығы жануарларын қамтамасыз ету үшін Абай ауданы бойынша барлығы 1875372 га жайылымдық алқаптары бар. Елді-мекен шегіндегі жайылымдары 166997 га жайылым саналады, қордағы жерлерде 723389 га жайылымдық алқаптар бар.
Ауданның кейбір ауылдық округтерінде жеке шаруашылықтардағы мал басының өсуіне байланысты жайылымдық алқаптардың жетіспеушілігі байқалады.
Бұл мәселелерді шешу үшін-мемлекеттік қордан жайылымдық алқаптарды ұтымды бөлу және елді мекен, ауыл шаруашылық мақсатындағы және Абай ауданының қордағы жерлерінен бөлу есебінен ұлғайту қажет.
Абай ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 1-қосымша
Абай ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану
жөніндегі жоспарға 2-қосымша
Абай ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 3-қосымша
Абай ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 4-қосымша
Абай ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 5-қосымша
Абай ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 6-қосымша
Абай ауданы бойынша
2018-2019 жылдарға арналған
жайылымдарды басқару және
оларды пайдалану жөніндегі
жоспарға 7-қосымша
Ауыл шаруашылығы жануарларын жаюдың және айдаудың маусымдық маршруттарын белгілейтін жайылымдарды пайдалану жөніндегі күнтізбелік графигі
Ауылдық округі
Жануарлардың шалғайдағы жайылымдарға кеткен кезеңі
Жануарлардың шалғайдан жайылымдарға кеткен кезеңі
1
Кеңгірбай-би
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның бірінші онкүндігі
2
Көкбай
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның бірінші онкүндігі
3
Құндызды
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның бірінші онкүндігі
4
Арқат
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
5
Қасқабұлақ
Сәуірдің екінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі
6
Саржал
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның бірінші онкүндігі
7
Тоқтамыс
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның бірінші онкүндігі
8
Медеу
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның бірінші онкүндігі
9
Қарауыл
Сәуірдің бірінші жартысы
Қазанның екінші онкүндігі

Климат района сухой, умеренно континентальный, есть основные 3 вида рельефа: мелко сопочные холмистые равнины, мелькие сопки и низкие горы. Пастбища в районе сезонные. Согласно видовому составу весной используются (разнообразные); летом (полынно-ковыльно типчаковые); весной и осенью (полынно-ковыльные); летом (горные); осенью и зимой (полынно-ковыльные) пастбища. Каждый сезон используются наличием скота на пастбищев разные сроки. Продолжительность содержания животных на пастбище – 290-310 дней.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
га – гектар
°С – показатель Цельсия
мм - миллиметр
см - сантиметр
с/о - сельский округ

Аудан территориясының климаты-құрғақ, рельефтің негізгі 3 түрі бар олар: қыратты аласатөбелі жазықтар, ұсақшоқылар және аласа таулар. Ауданда барлық жайылым маусымды. Түрлік құрамына қарай олар көктемде (құбылмалы); жазда (жусанды-көделі-бетегелі); көктем мен күзде (жусанды-көделі); жазда (таулы); күз бен қыста (жусанды-көделі) жайылымдықтарды пайдалануға болады. Әрбір маусым жайылымда малдың әртүрлі мерзімде болуына байланысты пайдаланылады. Жайылымда малды ұстау ұзақтығы – 290-310 күн.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
га – гектар
С° –цельсий көрсеткіші
мм - миллиметр
см - сантиметр
а/о - ауылдық округі