Об утверждении Методики оценки эффективности деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа"
Совместный приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 1 февраля 2019 года № 43 и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 1 февраля 2019 года № 24. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2019 года № 18272. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 27 января 2020 года № 32/НҚ и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы от 28 января 2020 года № 25.
Сноска. Утратил силу совместным приказом и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 27.01.2020 № 32/НҚ и Председателя Агентства РК по делам государственной службы от 28.01.2020 № 25 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 39 Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки эффективности деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа".
2. Признать утратившим силу:
1) совместный приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 24 октября 2017 года № 379 и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 24 октября 2017 года № 232 "Об утверждении Методики оценки эффективности организационного развития государственных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16133, опубликован 11 января 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан);
2) совместный приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 27 марта 2018 года № 110 и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 30 марта 2018 года № 87 "О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 24 октября 2017 года № 379 и Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 24 октября 2017 года № 232 "Об утверждении Методики оценки эффективности организационного развития государственных органов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17162, опубликован 17 июля 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2019 жылғы 1 ақпандағы № 43 және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2019 жылғы 1 ақпандағы № 24 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 6 ақпанда № 18272 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2020 жылғы 27 қаңтардағы № 32/НҚ және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 2020 жылғы 28 қаңтардағы № 25 бірлескен бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 27.01.2020 № 32/НҚ және ҚР Мемлекеттік қызмет істері агенттігі төрағасының 28.01.2020 № 25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бірлескен бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 5-тармақтан қараңыз.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 39-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қоса беріліп отырған "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық даму тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 24 қазандағы № 379 және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2017 жылғы 24 қазандағы № 232 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16133 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 11 қаңтарда жарияланған).
2) "Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық даму тиімділігін бағалау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2017 жылғы 24 қазандағы №379 және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2017 жылғы 24 қазандағы №232 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің 2018 жылғы 27 наурыздағы № 110 және Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2018 жылғы 30 наурыздағы № 87 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 17162 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Этолондық бақылау банкінде 2018 жылғы 17 шілдеде жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

3. Департаменту государственной политики в области информационно-коммуникационных технологий Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра информации и коммуникаций Республики Казахстан, курирующего вопросы информатизации, и заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции, курирующего вопросы государственной службы.
5. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
Д. Абаев
Председатель Агентства
Республики Казахстан по делам
государственной службы и противодействию коррупции
А. Шпекбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение
к совместному приказу
Министра информации и
коммуникаций Республики Казахстан
от 1 февраля 2019 года № 43 и
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
от 1 февраля 2019 года № 24
Методика оценки эффективности деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика оценки эффективности деятельности государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа" (далее – Методика) разработана в целях реализации Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 (далее – Система оценки).

3. Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы мемлекеттік саясат департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау ақпараттандыру мәселелеріне жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар вице-министріне және Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының мемлекеттік қызмет мәселелеріне жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы бұйрық Әдістеменің 2-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
Д. АбаевҚазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері
және сыбайлас жемқорлыққа
қарсы іс-қимыл агенттігінің төрағасы
А. Шпекбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар
министрінің
2019 жылғы 1 ақпандағы № 43
және Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі төрағасының
2019 жылғы 1 ақпандағы № 24
бірлескен бұйрығына қосымша
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесі 1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін (бұдан әрі – Бағалау жүйесі) іске асыру мақсатында әзірленді.

2. Настоящая Методика применяется для оценки эффективности деятельности государственных органов начиная с периода 1 января 2018 года. При этом бонусные показатели "Стратегическое кадровое планирование" и "Уровень знания языков" применяются на период оценки с 1 января 2019 года.
3. В настоящей Методике используются следующие понятия и определения:
1) замещение вакантных административных государственных должностей корпуса "А" – штрафной показатель, определяющий уровень длительного замещения вакансий административных государственных должностей корпуса "А";
2) информационно-коммуникационная услуга – услуга или совокупность услуг по имущественному найму (аренде) и (или) размещению вычислительных ресурсов, предоставлению программного обеспечения, программных продуктов, сервисных программных продуктов и технических средств в пользование, включая услуги связи, посредством которых обеспечивается функционирование данных услуг;
3) наличие структурного подразделения по информационным технологиям – бонусный показатель для местных исполнительных органов при наличии структурного подразделения по информационным технологиям, равный 5 баллам;
4) сменяемость впервые принятых служащих – показатель, определяющий эффективность организации наставничества и адаптации впервые принятых служащих в государственном органе;
5) регистрация информационных систем на архитектурном портале – процесс предоставления государственным органом сервисному интегратору запроса на регистрацию с описанием информационной системы, а также предоставление электронных копий акта ввода информационной системы государственного органа в опытную эксплуатацию и технической документации согласно Правилам регистрации информационных систем государственных органов, учета сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и размещения электронных копий технической документации объектов информатизации "электронного правительства", утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 128 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13320);
6) доля зарегистрированных информационных систем государственных органов на архитектурном портале – информационные системы, по которым осуществлена регистрация информационных систем государственных органов, учет сведений об объектах информатизации "электронного правительства" и размещение электронных копий технической документации объектов информатизации "электронного правительства";

2. Осы Әдістеме 2018 жылғы 1 қаңтардағы кезеңнен бастап мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау үшін қолданылады. Бұл ретте "Стратегиялық кадрлық жоспарлау" және "Тілдерді білу деңгейі" бонустық көрсеткіштері 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап бағалау кезеңіне қолданылады.
3. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар мен анықтамалар пайдаланылады:
1) "А" корпусының бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына алмасу – "А" корпусының бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарын ұзақ уақыт алмастыру деңгейін айқындайтын айыппұл көрсеткіші;
2) ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызмет – есептеу ресурстарын мүліктік жалдау (жалдау) және (немесе) орналастыру, бағдарламалық қамтамасыз етуді, бағдарламалық өнімдерді, сервистік бағдарламалық өнімдер мен техникалық құралдарды пайдалануға беру жөніндегі қызмет немесе олар арқылы осы көрсетілетін қызметтердің жұмыс істеуі қамтамасыз етілетін байланыс қызметтерін қоса алғандағы көрсетілетін қызметтердің жиынтығы;
3) ақпараттық технологиялар бойынша құрылымдық бөлімшенің болуы – ақпараттық технологиялар бойынша құрылымдық бөлімше болған кезде жергілікті атқарушы органдар үшін бонустық көрсеткіш 5 балға тең;
4) алғаш қабылданған қызметшілердің ауыспалығы – мемлекеттік органда алғаш қабылданған қызметшілердің тәлімгерлігін және бейімделуін ұйымдастыру тиімділігін айқындайтын көрсеткіш;
5) архитектуралық порталда ақпараттық жүйелерді тіркеу – мемлекеттік органның сервистік интеграторға ақпараттық жүйенің сипаттамасы көрсетілген сұрау салуды тіркеуге ұсыну, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 128 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13320 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін тіркеу, "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алу және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін орналастыру қағидаларына сәйкес мемлекеттік органның ақпараттық жүйесін тәжірибелік пайдалануға енгізу актісінің және техникалық құжаттаманың электрондық көшірмелерін ұсыну процесі;
6) архитектуралық порталда тіркелген мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің үлесі – мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерін тіркеу, "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді есепке алу және "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің техникалық құжаттамасының электрондық көшірмелерін орналастыру жүзеге асырылған ақпараттық жүйелер;

7) этика и взаимоотношения в коллективе – показатель, определяющий уровень развития организационной культуры в государственном органе, а также приверженности служащих морально-этическим нормам;
8) использование информационных систем другого государственного органа – информационная система, владельцем которой является другой государственный орган, предназначенная для автоматизации процессов оказания государственных органов/функций согласно Положению государственного органа;
9) гендерный состав – показатель, определяющий представительство женщин в государственном органе на руководящих должностях в соответствии с Концепцией семейной и гендерной политики до 2030 года;
10) недостоверная отчетная информация – отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты;
11) использование системы "Е-кызмет" – бонусный показатель, определяющий уровень использования интегрированной информационной системы "Е-кызмет";
12) удовлетворенность условиями труда – показатель, определяющий уровень обеспеченности служащих необходимыми условиями для надлежащей работы;
13) нормированность труда – показатель, определяющий наличие переработок в государственном органе;
14) стабильность кадрового состава – показатель, определяющий уровень устойчивости кадровой политики и постоянства кадров в государственном органе;
15) прозрачность конкурсных процедур – показатель, определяющий уровень прозрачности процесса отбора кадров в государственном органе;
16) карьерный рост – показатель, определяющий уровень соблюдения принципа карьерной модели в государственном органе;
17) обучение государственных служащих – показатель, определяющий своевременность направления на обучение государственных служащих;
18) прозрачность поощрения в государственном органе – показатель, определяющий уровень прозрачности и справедливости поощрения в государственном органе;
19) управленческие практики в государственном органе – показатель, определяющий эффективность внутреннего менеджмента в государственном органе;
20) интранет–портал государственных органов – информационная система, предназначенная для автоматизации бизнес-процессов и обеспечивающая информационное взаимодействие государственных органов посредством единого окна доступа ко всем государственным информационным системам, за исключением электронных информационных ресурсов ограниченного доступа;
21) использование ведомственных, а также информационных систем, курируемых государственными органами, организациями в сферах и отраслях – информационная система, состоящая на балансе государственного органа, а также у подведомственной организации, предназначенная для автоматизации функций согласно положению государственного органа;

7) әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас – мемлекеттік органда ұйымдастырушылық мәдениеттің даму, сондай-ақ қызметшілердің моральдық-әдептілік нормаларды ұстауы деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
8) басқа мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін пайдалану – басқа мемлекеттік орган иесі болып келетін, мемлекеттік органның ережесіне сәйкес мемлекеттік қызметтерді/функцияларды көрсету процестерін автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;
9) гендерлік құрам - 2030 жылға дейінгі отбасылық және гендерлік саясат тұжырымдамасына сәйкес әйелдердің мемлекеттік органда басшы лауазымдардағы өкілдігін айқындайтын көрсеткіш;
10) дұрыс емес есептік ақпарат - қайта тексеру барысында дұрыс емес ақпараттық фактілер анықталатын есептік ақпарат;
11) "Е-қызмет" жүйесін пайдалану – "Е-қызмет" интеграцияланған ақпараттық жүйені пайдалану деңгейін айқындайтын бонустық көрсеткіш;
12) еңбек шарттарымен қанағаттану – қызметшілердің тиісті жұмыстар үшін қажетті жағдайлармен қамтамасыз етілу деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
13) еңбектің нормалануы – мемлекеттік органдағы артық жұмыстардың бар болуын айқындайтын көрсеткіш;
14) кадрлық құрамның тұрақтылығы – мемлекеттік органдағы кадрлық саясаттың орнықтылығы мен кадрлардың тұрақтылығын айқындайтын көрсеткіш;
15) конкурстық рәсімдердің ашықтығы – мемлекеттік органдағы кадрларды іріктеу процесінің ашықтығы деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
16) мансаптық өсу – мемлекеттік органда мансаптық моделдің қағидатын сақтау деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
17) мемлекеттік қызметшілерді оқыту – мемлекеттік қызметшілерді уақтылы оқытуға жіберуді айқындайтын көрсеткіш;
18) мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы – мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы мен әділдігінің деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
19) мемлекеттік органдағы басқару тәжірибесі – мемлекеттік органдағы ішкі менеджменттің тиімділігін айқындайтын көрсеткіш;
20) мемлекеттік органдардың интранет-порталы – бизнес-процестерді автоматтандыруға арналған және қол жеткізілуі шектеулі электрондық ақпараттық жүйелерін қоспағанда, барлық мемлекеттік ақпараттық жүйелерге қол жеткізудің бірыңғай терезесі арқылы мемлекеттік органдардың ақпараттық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін ақпараттық жүйе;
21) мемлекеттік органдардың, ұйымдардың жетекшілік ететін салаларда және аяларда ведомстволық, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді пайдалануы – мемлекеттік органның, сондай-ақ ведомстволық бағынысты ұйымдардың балансында тұрған, мемлекеттік органның ережесіне сәйкес функцияларды автоматтандыруға арналған ақпараттық жүйе;

22) соблюдение меритократии – показатель, определяющий уровень соблюдения государственными органами принципов меритократии;
23) фактический эффект - ожидаемый эффект от внедрения информационной системы (сокращение эксплуатационных затрат, снижение административных барьеров в результате повышения эффективности работы; оптимизация процесса и так далее);
24) чистая сменяемость персонала – показатель, определяющий уровень добровольного ухода работников из системы государственной службы;
25) стратегическое кадровое планирование – бонусный показатель, определяющий наличие в государственном органе стратегии управления персоналом;
26) неполная отчетная информация – отчетная информация, в которой отсутствуют отдельные ее части (приложения, разделы, таблицы, значения показателей и другое), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации;
27) уровень знания языков – бонусный показатель, определяющий уровень знания государственного и английского языков государственными служащими, а также созданные государственным органом условия для их изучения;
28) несвоевременная отчетная информация - отчетная информация, представленная/размещенная позже срока, предусмотренного Графиком оценки;
29) выходное интервью – показатель, определяющий охват анкетированием увольняющихся служащих, а также причины их увольнения;
30) архитектурный портал "электронного правительства" (далее – архитектурный портал) – информационная система, предназначенная для осуществления регистрации, учета, хранения и систематизации сведений об объектах информатизации "электронного правительства" в соответствии с классификатором и дальнейшего использования государственными органами для мониторинга, анализа и планирования в сфере информатизации;
31) сервисный интегратор "электронного правительства" – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, на которое возложены функции по методологическому обеспечению развития архитектуры "электронного правительства" и типовой архитектуры "электронного акимата", а также сопровождение проведения оценки эффективности деятельности государственных органов по применению информационных технологий.
4. Методика предназначена для определения эффективности принимаемых мер по организационному развитию в центральных государственных (далее – ЦГО) и местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы (далее – МИО) (далее –оцениваемые государственные органы).
5. Оценка эффективности организационного развития государственных органов (далее – оценка эффективности) осуществляется согласно Графику проведения оценки эффективности деятельности, утверждаемому приказом Руководителя Администрации Президента Республики Казахстан (далее – График оценки) по следующим направлениям:

22) меритократияны сақтау – мемлекеттік органдардың меритократия кағидаттарын сақтауы деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
23) нақты нәтиже – ақпараттық жүйені енгізуден күтілетін нәтиже (пайдалану шығындарын қысқарту, жұмыс тиімділігін арттыру нәтижесінде әкімшілік кедергілерді төмендету; процесті оңтайландыру және тағы басқалары);
24) персоналдың таза ауыспалығы – жұмыскерлердің мемлекеттік қызмет жүйесінен өз еркімен кету деңгейін айқындайтын көрсеткіш;
25) стратегиялық кадрлық жоспарлау – мемлекеттік органда персоналды басқару стратегиясының болуын айқындайтын бонустық көрсеткіш;
26) толық емес есептік ақпарат - есептік ақпарат құрылымындағы бекітілген талаптарда көзделген жекелеген бөліктері жоқ (қосымшалары, бөлімдері, кестелері, көрсеткіштің мәні және басқалар) есептік ақпарат;
27) тілдерді білу деңгейі – мемлекеттік қызметшілердің мемлекеттік және ағылшын тілдерін білу деңгейін, сондай-ақ мемлекеттік орган оларды оқыту үшін жасаған жағдайларын айқындайтын бонустық көрсеткіш;
28) уақытылы емес есептік ақпарат - өз уақытынан кеш ұсынылған/ орналастырған бағалау кестесімен көзделген есептік ақпарат;
29) шығу сұхбаты – қызметінен шығарылатын қызметшілерге сауалнама жүргізуді қамтуды, сондай-ақ олардың босатылу себептерін айқындайтын көрсеткіш;
30) "электрондық үкіметтің" архитектуралық порталы (бұдан әрі - архитектуралық портал) – сыныптауышқа сәйкес "электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерді тіркеуді жүзеге асыруға, есепке алуға, сақтауға және бір жүйеге келтіруге және ақпараттандыру саласында мониторингтеу, талдау және жоспарлау үшін мемлекеттік органдардың одан әрі пайдалануына арналған ақпараттық жүйе;
31) "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы - "электрондық үкіметтің" архитектурасын және "электрондық әкімдіктің" үлгілік архитектурасын дамытуды әдіснамалық қамтамасыз ету, сондай-ақ мемлекеттік органдардың ақпараттық технологияларды қолдану жөніндегі қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізуді сүйемелдеу жөніндегі функциялар жүктелген Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін заңды тұлға".
4. Әдістеме орталық мемлекеттік (бұдан әрі – ОМО) және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың (бұдан әрі – ЖАО) жергілікті атқарушы органдарында (бұдан әрі – бағаланатын мемлекеттік органдар) ұйымдастырушылық дамыту бойынша қабылданған шаралардың тиімділігін айқындауға арналған.
5. Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық дамуының тиімділігін бағалау (бұдан әрі – тиімділікті бағалау) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Басшысының бұйрығымен бекітілетін қызмет тиімділігіне бағалау жүргізу кестесіне сәйкес (бұдан әрі – Бағалау кестесі) мынадай бағыттар бойынша жүзеге асырылады:

1) управление персоналом;
2) применение информационных технологий.
6. Оценка эффективности осуществляется следующими уполномоченными на оценку органами (далее – уполномоченные на оценку органы):
1) Администрацией Президента Республики Казахстан – оценка эффективности Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции (далее – уполномоченный орган по делам государственной службы) по направлению "Управление персоналом";
2) Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан – оценка эффективности Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган в сфере информатизации) по направлению "Применение информационных технологий";
3) уполномоченным органом по делам государственной службы – оценка эффективности ЦГО и МИО по направлению "Управление персоналом";
4) уполномоченным органом в сфере информатизации – оценка эффективности информационных систем ЦГО и МИО по направлению "Применение информационных технологий".
7. Уполномоченный орган в сфере информатизации привлекает сервисного интегратора "электронного правительства" для сопровождения проведения оценки эффективности деятельности государственных органов по применению информационных технологий.
Глава 2. Источники информации для оценки эффективности организационного развития государственных органов
8. Оцениваемые государственные органы ежегодно в сроки, установленные Графиком оценки, представляют в уполномоченные на оценку органы отчетную информацию на электронных и бумажных носителях по итогам отчетного (календарного) года:
1) о результатах выходного интервью, по форме, согласно приложению 1 к настоящей Методике;
2) о количестве человеко-часов, отработанных государственными служащими, по форме, согласно приложению 2 к настоящей Методике;
3) об участии наблюдателей на конкурсах на занятие вакантных должностей в государственном органе, по форме, согласно приложению 3 к настоящей Методике;
4) о продвижении работников государственного органа по службе, по форме, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
5) о штатной численности государственного органа, по форме, согласно приложению 5 к настоящей Методике;
6) о количестве государственных служащих, непрерывно работающих в государственном органе более трех лет, по форме, согласно приложению 6 к настоящей Методике;
7) о государственных служащих, подлежащих прохождению и прошедших повышение квалификации и переподготовку, по форме, согласно приложению 7 к настоящей Методике;
8) об уровне знаний языков государственными служащими в государственном органе по форме, согласно приложению 8 к настоящей Методике;

1) персоналды басқару;
2) ақпараттық технологияларды қолдану.
6. Тиімділікті бағалауды келесі бағалауға уәкілетті органдар (бұдан әрі – бағалауға уәкілетті органдар) жүзеге асырады:
1) Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі – "Персоналды басқару" бағыты бойынша Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігінің (бұдан әрі – мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган) тиімділігін бағалау;
2) Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі – "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша Ақпарат және коммуникациялар министрлігінің (бұдан әрі – ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган) тиімділігін бағалау;
3) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган – "Персоналды басқару" бағыты бойынша ОМО мен ЖАО тиімділігін бағалау;
4) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган – "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша ОМО мен ЖАО ақпараттық жүйелерін және интернет-ресурстарының тиімділігін бағалау.
7. Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторын мемлекеттік органдардың ақпараттық технологияларды қолдану бойынша қызметінің тиімділігіне бағалау жүргізуді сүйемелдеу үшін тартады.
2-тарау. Мемлекеттік органдардың ұйымдастырушылық даму тиімділігін бағалауға арналған ақпарат көздері
8. Бағаланатын мемлекеттік органдар бағалауға уәкілетті органдарға жыл сайын Бағалау кестесінде белгіленген мерзімдерде есептік (күнтізбелік) жылдың қорытындысы бойынша электрондық және қағаз тасығыштарда есептік ақпаратты:
1) осы Әдiстемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығу сұхбатының нәтижелерi туралы;
2) осы Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметшілердің жұмыс істеген адам-сағат саны туралы;
3) осы Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органдағы бос лауазымдарға орналасуға арналған конкурстарға байқаушылардың қатысуы туралы;
4) осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік орган қызметкерлерінің қызмет бабында көтерілуі туралы;
5) осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органның штат саны туралы;
6) осы Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органда 3 жылдан аса үздіксіз жұмыс істеп келе жатқан мемлекеттік қызметшілердің саны туралы;
7) осы Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша біліктілігін арттырудан өтуге тиіс және өткен және қайта даярлаудан өткен мемлекеттік қызметшілер туралы;
8) осы Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес мемлекеттік органда мемлекеттік қызметшілердің тілдерді білу деңгейі туралы;

9) копию стратегии управления персоналом государственного органа и краткую информацию о ее реализации;
10) отчет по применению информационных технологий по форме, согласно приложению 9 к настоящей Методике.
9. Достоверность данных обеспечивается оцениваемыми государственными органами.
10. Информация для проведения оценки представляется на электронных носителях уполномоченным органом в сфере информатизации в Канцелярию Премьер-Министра Республики Казахстан, уполномоченным органом по делам государственной службы в Администрацию Президента Республики Казахстан согласно Графику оценки.
11. Оценка осуществляется уполномоченным органом по делам государственной службы на основании результатов анализа представленной информации, согласно подпунктам 1) – 9) пункта 8 настоящей Методики.
12. Оценка осуществляется уполномоченным органом в сфере информатизации, на основании результатов анализа представленной информации, согласно подпункту 10) пункта 8 настоящей Методики.
13. Анализ по представленной информации проводится сервисным интегратором "электронного правительства" и предоставляется в уполномоченный государственный орган в сфере информатизации за 3 календарных дня до срока предоставления уполномоченным государственным органом в сфере информатизации заключений в оцениваемые государственные органы, установленного в Графике оценки.
14. Источниками информации для проведения оценки по направлению "Управление персоналом" также являются:
1) статистические данные, отчетная информация государственных органов и данные автоматизированной электронно-пропускной системы;
2) данные мониторинга состояния кадров государственной службы в Республике Казахстан по состоянию на 1 января года, следующего за отчетным периодом, предоставляемые в уполномоченный орган по делам государственной службы ежегодно;
3) результаты проверок, проведенных уполномоченным органом по делам государственной службы в оцениваемых государственных органах;
4) информация об уровне использования государственными органами информационной интегрированной системы "Е-кызмет", получаемая из данной информационной системы;
5) результаты опроса государственных служащих по форме, согласно приложению 10 к настоящей Методике;
6) отчетные данные о замещении вакантных административных государственных должностей корпуса "А", предоставляемые на ежемесячной основе в уполномоченный орган по делам государственной службы.
15. Источником информации для проведения оценки по направлению "Применение информационных технологий" также является архитектурный портал государственных органов.

9) мемлекеттік органның персоналды басқару стратегиясының көшірмесі және оны іске асыру туралы қысқаша ақпарат;
10) осы Әдістемеге 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ақпараттық технологияларды қолдану бойынша есепті ұсынады.
9. Ақпараттың дәйектілігін бағаланатын мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді.
10. Бағалауды жүргізуге арналған ақпаратты Бағалау кестесіне сәйкес ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесіне, мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне электрондық тасығышта ұсынады.
11. Бағалауды осы Әдістеменің 8-тармағының 1) - 9) тармақшаларына сәйкес ұсынылған ақпаратты талдау нәтижелері негізінде мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
12. Бағалауды осы Әдістеменің 8-тармағының 10) тармақшасына сәйкес ұсынылған ақпаратты талдау нәтижелерінің негізінде ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
13. Ұсынылған ақпарат бойынша талдауды "электрондық үкіметтің" сервистік интеграторы жүргізеді және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті мемлекеттік органға Бағалау кестесінде белгіленген, бағаланатын мемлекеттік органдарға қорытындыларды беру мерзіміне дейін 3 күнтізбелік күн бұрын ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға ұсынылады.
14. "Персоналды басқару" бағытын бағалау жүргізу үшін ақпарат көздеріне мыналар жатқызылады:
1) мемлекеттік органдардың статистикалық деректері, есептік ақпараты және автоматтандырылған электрондық өткізу жүйесінің деректері;
2) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға жыл сайын ұсынылатын есептік кезеңнен кейінгі жылдың 1 қаңтарындағы жағдай бойынша Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет кадрларының жай-күйіне жүргізілген мониторингтің деректері;
3) бағаланатын мемлекеттік органдарда мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган жүргізген тексерулердің нәтижелері;
4) осы ақпараттық жүйеден алынатын "Е-қызмет" интеграцияланған ақпараттық жүйесін мемлекеттік органдардың пайдалану деңгейі туралы ақпарат;
5) осы Әдістемеге 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметшілердің сауалнама нәтижелері;
6) мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға ай сайынғы негізде берілетін, "А" корпусының бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасу туралы есептік деректері.
15. Мемлекеттік органдардың архитектуралық порталы "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша бағалау жүргізудің ақпараттық көзі болып табылады.

Параграф 1. Перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации
16. В соответствии с пунктом 41 Системы оценки уполномоченными на оценку органами осуществляется перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов (далее – перепроверка), при этом отчетная информация оцениваемых государственных органов, подлежащая перепроверке, определяется на основе системы управления рисками.
17. Перепроверка проводится на предмет определения достоверности, предоставленной оцениваемыми государственными органами отчетной информации.
Комплекс организационных мер, принимаемых уполномоченными на оценку органами для перепроверки данных по направлениям оценки эффективности, включает в себя следующее:
проведение уполномоченными на оценку органами мероприятий, предусмотренных в настоящей Методике, по установлению соответствия представленной информации фактическим данным;
направление запросов по установлению соответствия предусмотренных в настоящей Методике сведений в оцениваемые государственные органы о представлении дополнительных сведений.
18. Проведение перепроверочных мероприятий в государственных органах осуществляется согласно Графику оценки путем анализа подтверждающих документов, а также просмотра информационных систем.
19. Процедура перепроверки состоит из сбора подтверждающих документов у оцениваемых государственных органов, проведения сверки отчетной информации, составления Акта сверки по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации по форме, согласно приложению 11 к настоящей Методике (далее – Акт сверки).
20. В рамках перепроверки уполномоченные на оценку органы могут получать электронные копии подтверждающих документов, за исключением документов, имеющих гриф секретности, а также пометку "Для служебного пользования".
Параграф 2. Своевременность, полнота и достоверность отчетной информации
21. Оцениваемые государственные органы своевременно представляют/размещают полную и достоверную отчетную информацию в соответствии с Графиком оценки.
22. В случаях представления/размещения несвоевременной, неполной, недостоверной отчетной информации из итоговой оценки оцениваемых государственных органов по каждому направлению вычитаются штрафные баллы.
23. За представление/размещение оцениваемыми государственными органами несвоевременной отчетной информации вычитается по 1 (одному) штрафному баллу за каждый календарный день просрочки, но не более 5 штрафных баллов.
За отсутствие отчетной информации вычитается 5 (пять) штрафных балла.
24. За представление/размещение оцениваемыми государственными органами неполной отчетной информации вычитается 2 (два) штрафных балла.

1-параграф. Есептік ақпараттарда қамтылған деректерді қайта тексеру
16. Жарғының 41-тармағына сәйкес бағалауға уәкілетті органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратында қамтылған деректерді қайта тексеруді (бұдан әрі – қайта тексеру) жүзеге асырады, бұл ретте бағаланатын мемлекеттік органдардың қайта тексеруге жататын есептік ақпараттары тәуекелдерді басқару жүйесінің негізінде айқындалады.
17. Қайта тексеру бағаланатын мемлекеттік органдар ұсынған есептік ақпаратының дәйектілігін айқындау мәніне жүргізіледі.
Тиімділікті бағалау бағыттары бойынша деректерді қайта тексеру үшін бағалауға уәкілетті органдар қабылдайтын ұйымдастырушылық шаралардың кешені мыналарды қамтиды:
бағалауға уәкілетті органдардың ұсынылған ақпараттың нақты деректерге сәйкестігін белгілеу бойынша осы Әдістемеде көзделген іс-шараларды жүргізуі;
бағаланатын мемлекеттік органдарға осы Әдістемеде көзделген мәліметтердің сәйкестігін белгілеу бойынша қосымша мәліметтерді ұсыну туралы сұрау салуларды жіберу.
18. Мемлекеттік органдарда қайта тексеру іс-шараларын жүргізу растайтын құжаттарды талдау, сондай-ақ ақпараттық жүйелерді зерттеу арқылы Бағалау кестесіне сәйкес жүзеге асырылады.
19. Қайта тексеру рәсімі бағаланатын мемлекеттік органдардан растайтын құжаттарды жинау, есептік ақпаратқа салыстыру жүргізу, осы Әдістемеге 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептік ақпаратта қамтылған деректерді қайта тексеру қорытындылары бойынша Салыстыру актісін (бұдан әрі – Салыстыру актісі) жасаудан тұрады.
20. Қайта тексеру шеңберінде бағалауға уәкілетті органдардың құпиялылық грифі, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар құжаттарды қоспағанда, растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін алуға болады.
2-параграф. Есептік ақпараттардың уақтылығы, толықтығы және дұрыстығы
21. Бағаланатын мемлекеттік органдар бағалау кестесіне сәйкес толық және дұрыс есептік ақпаратты уақтылы ұсынады/орналастырады.
22. Уақтылы, толық емес, дұрыс емес есептік ақпарат ұсынылған/орналастырылған жағдайда бағаланатын мемлекеттік органдардың қорытынды бағасынан әрбір бағыт бойынша айыппұл балдары шегеріледі.
23. Бағаланатын мемлекеттік органдардың уақтылы есептік ақпаратты ұсынбағаны/орналастырғаны үшін әрбір кешіктірген күнтізбелік күн үшін 1 (бір) айыппұл балы шегеріледі, бірақ 5 айыппұл балдан көп емес.
Есептік ақпараттың болмағаны үшін 5 (бес) айыппұл балы шегеріледі.
24. Бағаланатын мемлекеттік органдардың толық емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін 2 (екі) айыппұл балы шегеріледі.

25. За представление/размещение оцениваемыми государственными органами недостоверной отчетной информации вычитается 0,2 штрафных баллов за каждый зафиксированный факт.
26. Общая сумма всех вычитаемых за представление/размещение недостоверной информации штрафных баллов не должна превышать 10 баллов.
27. Факты предоставления/размещения недостоверной информации фиксируются в Акте сверки по итогам перепроверки данных.
28. Информация о штрафных баллах отражается в заключении о результатах оценки эффективности деятельности государственного органа в разделе "Вычет баллов".
Глава 3. Оценка по направлению "Управление персоналом"
29. Оценка эффективности по направлению "Управление персоналом" осуществляется уполномоченным органом по делам государственной службы по следующим критериям:
1) кадровый потенциал государственного органа;
2) организация труда;
3) меритократия и организационная культура.
30. Объектами оценки по направлению "Управление персоналом" являются ЦГО и их ведомства, территориальные подразделения ЦГО и их ведомства в областях, городах республиканского значения и столице, а также МИО, за исключением районных подразделений.
31. Заключение о результатах оценки эффективности деятельности государственного органа по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа" формируется согласно приложению 12 к настоящей Методике.
Параграф 1. Оценка по критерию "Кадровый потенциал государственного органа"
32. По критерию "Кадровый потенциал государственного органа" оценивается кадровый состав государственного органа, его изменение и эффективность кадровой политики государственного органа.
33. Оценка по критерию "Кадровый потенциал государственного органа" (K) рассчитывается по следующей формуле:
K = C + S + J + V + G – A,
где:
C – оценка государственного органа по показателю "Чистая сменяемость персонала" (уход из системы государственной службы по собственному желанию);
S – оценка государственного органа по показателю "Стабильность кадрового состава";
J – оценка государственного органа по показателю "Сменяемость впервые принятых служащих";
V – оценка государственного органа по показателю показатель "Выходное интервью"
G – оценка государственного органа по показателю "Гендерный состав";
А – оценка государственного органа по штрафному показателю "Замещение вакантных административных государственных должностей корпуса А".
Максимальное значение по данному критерию составляет 30 баллов.
34. Оценка по показателю "Чистая сменяемость персонала" (уход из системы государственной службы) (C):

25. Бағаланатын мемлекеттік органдардың дұрыс емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін әрбір тіркелген факт үшін 0,2 айыппұл балы шегеріледі.
26. Дұрыс емес ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін шегерілетін айыппұл балдарының жалпы сомасы 10 балдан аспауы тиіс.
27. Дұрыс емес ақпаратты ұсыну/орналастыру фактілері деректерді қайта тексеру қорытындылары бойынша Салыстыру актісінде тіркеледі.
28. Айыппұл балдары туралы ақпарат мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындының "Балдарды шегеру" бөлімінде көрсетіледі.
3-тарау. "Персоналды басқару" бағыты бойынша бағалау
29. "Персоналды басқару" бағыты бойынша тиімділікті бағалауды мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган мынадай көрсеткіштер бойынша жүзеге асырады:
1) мемлекеттік органның кадрлық әлеуеті;
2) еңбекті ұйымдастыру;
3) меритократия және ұйымдастырушылық мәдениеті.
30. ОМО және олардың ведомстволары, ОМО аумақтық бөлімшелері мен олардың облыстардағы, Астана және республикалық маңызы бар қалалардағы ведомстволары, сондай-ақ аудандық бөлімшелерді қоспағанда ЖАО "Персоналды басқару" бағыты бойынша бағалау объектілері болып табылады,
31. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес қалыптастырылады.
1-параграф. "Мемлекеттік органның кадрлық әлеуеті" өлшемшарты бойынша бағалау
32. "Мемлекеттік органның кадр әлеуеті" өлшемшарты бойынша мемлекеттік органның кадрлық құрамы, оның өзгеруі және мемлекеттік органның кадр саясатының тиімділігі бағаланады.
33. "Мемлекеттік органның кадрлық әлеуеті" өлшемшарты бойынша бағалау (K) мынадай формула арқылы есептеледі:
K = C + S + J + V + G – A,
мұнда:
C – "Персоналдың таза ауыспалығы" (мемлекеттік қызмет жүйесінен өз еркімен кету) көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның бағасы;
S – "Кадрлық құрамның тұрақтығы" көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның бағасы;
J – "Алғаш рет қабылданған қызметшілердің ауыспалығы" көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның бағасы;
V – "Шығу сұхбаты" көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның бағасы;
G – "Гендерлік құрам" көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның бағасы;
А – "А корпусының бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарына орналасудың" айыппұл көрсеткіші бойынша мемлекеттік органның бағасы.
Аталған өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мәні 30 балды құрайды.
34. "Персоналдың таза ауыспалығы" көрсеткіші бойынша бағалау (мемлекеттік қызмет жүйесінен кету) (C):

1) если показатель чистой сменяемости персонала (t) меньше или равен 0,06, государственному органу присваивается максимальный балл (10 баллов).
Показатель чистой сменяемости персонала рассчитывается по следующей формуле:
где:
t – показатель чистой сменяемости персонала;
a1 – сведения о чистой сменяемости государственных служащих,занимающих руководящие должности, полученные в рамках мониторинга состояния кадров государственной службы Республики Казахстан, проводимого уполномоченным органом по делам государственной службы;
b1 – среднее количество руководящих административных государственных должностей в соответствии со штатным расписанием государственного органа (суммируется количество руководящих административных государственных должностей в соответствии со штатным расписанием государственного органа по состоянию на последний день каждого квартала и делится на количество кварталов в году (4);
a2 – сведения о чистой сменяемости государственных служащих, занимающих не руководящие должности, полученные в рамках мониторинга состояния кадров государственной службы Республики Казахстан, проводимого уполномоченным органом по делам государственной службы;
b2 – среднее количество не руководящих административных государственных должностей в соответствии со штатным расписанием государственного органа (суммируется количество не руководящих административных государственных должностей в соответствии со штатным расписанием государственного органа по состоянию на последний день каждого квартала и делится на количество кварталов в году (4).
2) если показатель чистой сменяемости персонала (t) равен или больше 0,09, государственному органу присваивается оценка 0 баллов по показателю.
3) в остальных случаях оценка по показателю рассчитывается по следующей формуле:
где:
C – оценка по показателю "Чистая сменяемость персонала";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
t – показатель чистой сменяемости персонала.
Максимальное значение по данному показателю составляет 10 баллов.
35. Оценка по показателю "Стабильность кадрового состава" (S):
где:
S – оценка по показателю "Стабильность кадрового состава";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
h – количество государственных служащих, непрерывно проработавших более трех лет в системе данного государственного органа;
b – среднее фактическое количество административных государственных служащих государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12);
m – количество государственных служащих (из числа назначенных), непрерывно проработавших более трех лет в системе прежнего государственного органа.
В случае реорганизации государственного органа или выделения дополнительных штатных единиц государственному органу в течение оцениваемого года при расчете оценки по данному показателю учитывается количество государственных служащих (из числа назначенных), непрерывно проработавших более трех лет в системе прежнего государственного органа.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.

1) персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші (t) 0,06-тен аз немесе тең болған жағдайда, мемлекеттік органға ең жоғарғы балл (10 балл) беріледі.
Персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
t – персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші;
a1 – мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган жүргізетін Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет кадрларының жай-күйін мониторингтеу шеңберінде алынған басшылық лауазымдарға ие мемлекеттік қызметшілердің таза ауыспалығы туралы мәліметтер;
b1 – мемлекеттік органның штаттық кестесіне сәйкес басшылық мемлекеттік әкімшілік лауазымдардың орташа саны (әр тоқсанның соңғы күнгі жай-күйі бойынша мемлекеттік органның штаттық кестесіне сәйкес мемлекеттік әкімшілік басшылық лауазымдар саны қосылады және жылдың тоқсандар санына бөлінеді (4).
a2 – мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган жүргізетін Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік қызмет кадрларының жай-күйін мониторингілеуеу шеңберінде алынған басшылық емес лауазымдарға ие мемлекеттік қызметшілердің таза ауыспалығы туралы мәліметтер;
b2 – мемлекеттік органның штаттық кестесіне сәйкес басшылық емес мемлекеттік әкімшілік лауазымдардың орташа саны (әр тоқсанның соңғы күнгі жай-күйі бойынша мемлекеттік органның штаттық кестесіне сәйкес мемлекеттік әкімшілік басшылық емес лауазымдар саны қосылады және жылдағы тоқсандар санына бөлінеді (4).
2) персоналдың таза ауыспалығының көрсеткіші (t) 0,09-ға тең немесе одан артық болған жағдайда, мемлекеттік органға көрсеткіш бойынша 0 балл беріледі.
3) басқа жағдайларда көрсеткіш бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
C – персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
t – персоналдың таза ауыспалық көрсеткіші.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 10 балды құрайды.
35. "Кадрлық құрамның тұрақтығы" көрсеткіші бойынша бағалау (S):
мұнда:
S – "Кадрлық құрамның тұрақтығы" көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
h – аталған мемлекеттік органның жүйесінде үш жылдан аса үздіксіз жұмыс жасаған мемлекеттік қызметшілердің саны;
b – мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерінің орташа нақты саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша органдағы жұмыскерлердің нақты саны қосылады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12).
m – бұрынғы мемлекеттік орган жүйесінде үш жылдан астам үздіксіз жұмыс істеген мемлекеттік қызметшілердің (тағайындалғандар қатарынан) саны.
Бағаланатын жыл ішінде мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған немесе мемлекеттік органға қосымша штаттық бірлік бөлінген жағдайда, осы көрсеткіш бойынша бағалауды есептеу кезінде, бұрынғы мемлекеттік орган жүйесінде үш жылдан астам үздіксіз жұмыс істеген мемлекеттік қызметшілердің (тағайындалғандар қатарынан) саны ескеріледі.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 5 балды құрайды.

36. Оценка по показателю "Стабильность кадрового состава" (S2) для вновь образованного государственного органа (менее трех лет):
где:
S2 – оценка по показателю "Стабильность кадрового состава";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
h – количество государственных служащих, непрерывно проработавших более трех лет в системе государственной службы;
b – среднее фактическое количество административных государственных служащих государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12).
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
37. Оценка по показателю "Сменяемость впервые принятых служащих" (J):
где:
J – оценка по показателю "Сменяемость впервые принятых служащих" ;
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
p – количество государственных служащих, уволенных в первый год поступления на государственную службу (за исключением уволенных по итогам испытательного срока и уволенных в связи с назначением на другую государственную должность в порядке перевода);
b – общее количество назначенных лиц, впервые принятых на государственную службу (за исключением назначенных на временные вакансии);
1 – коэффициент приведения полученных результатов к балльному значению.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
38. Оценка по показателю "Выходное интервью" (V):
где:
V – оценка по показателю "Выходное интервью";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
a – количество лиц заполнивших выходное интервью в отчетном периоде из числа служащих уволенных с системы государственной службы по собственному желанию по форме, согласно приложению 13 к настоящей Методике;
b – общее количество служащих, уволенных в отчетном периоде служащих из системы государственной службы по собственному желанию.
Если большинство (более 50%) уволенных служащих связывает свое увольнение с негативными аспектами деятельности государственного органа (к примеру, неблагоприятный морально-психологический климат, несоблюдение руководством этических норм, переработки и другие), из результата оценки по показателю "выходное интервью" вычитается 1 штрафной балл.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
39. Оценка по показателю "Гендерный состав" (G):
1) если коэффициент государственных служащих женщин, занимающих руководящие должности (j) больше или равен 0,3, государственному органу присваивается максимальный балл (5 баллов).
коэффициент государственных служащих женщин, занимающих руководящие должности, рассчитывается по следующей формуле:
где:
j – коэффициент государственных служащих - женщин, занимающих руководящие должности;
a – количество государственных служащих - женщин, занимающих руководящие должности по состоянию на последний день оцениваемого года;
b – среднее фактическое количество государственных служащих государственного органа, занимающих руководящие должности (суммируется фактическая численность работников занимающих руководящие должности в органе, по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12);

36. Жаңадан құрылған мемлекеттік органға (кемінде үш жыл) арналған "Кадрлық құрамның тұрақтылығы" көрсеткіші бойынша бағалау (S2):
мұнда:
S2 – "Кадрлық құрамның тұрақтылығы" көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
h – мемлекеттік қызмет жүйесінде үш жылдан аса үздіксіз жұмыс жасаған мемлекеттік қызметшілердің саны;
b – мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерінің орташа нақты саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерінің нақты саны қосылады және жылдың айлар санына бөлінеді (12).
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 5 балды құрайды.
37. "Алғаш рет қабылданған қызметшілердің ауыспалығы" көрсеткіші бойынша бағалау (J):
мұнда:
J – "Алғаш рет қабылданған қызметшілердің ауыспалығы" көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
p – мемлекеттік қызметке кірген алғашқы жылы қызметтен шығарылған мемлекеттік қызметшілер саны (сынақ мерзімі қорытындысы бойынша қызметтен шығарылғандарды және ауысу тәртібімен басқа мемлекеттік лауазымға тағайындалуына байланысты жұмыстан босатылғандарды қоспағанда);
b – мемлекеттік қызметке алғаш рет қабылданған тағайындалған адамдардың жалпы саны (уақытша бос орындарға тағайындалғандарды қоспағанда));
1 – алынған нәтижелерді балдық мәнге келтіру коэффициенті;
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 5 балды құрайды.
38. "Шығу сұхбаты" көрсеткіші бойынша бағалау (V):
мұнда:
V – "Шығу сұхбаты" көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
a – мемлекеттік қызмет жүйесінен өз қалауы бойынша шығарылған қызметшілер санынан есептік кезеңде осы Әдістемеге 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шығу сұхбатын толтырған адамдардың саны;
b – есептік кезеңде мемлекеттік қызмет жүйесінен өз қалауы бойынша қызметтен шығарылған қызметшілердің жалпы саны.
Қызметтен шығарылған қызметшілердің көпшілігі (50% -дан астамы) өздерінің қызметтен шығарылуын мемлекеттік орган қызметінің келеңсіз аспектілерімен байланыстырған жағдайда (мысалы, қолайсыз моральдық - психологиялық климат, басшылықтың әдеп нормаларын сақтамауы, артық жұмыс істеу және т.б.) "шығу сұхбаты" көрсеткіші бойынша бағалау нәтижесінен 1 айыппұл балл шегеріледі.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 5 балды құрайды.
39. "Гендерлік құрам" (G) көрсеткіші бойынша бағалау:
1) басшы лауазымды атқаратын әйел мемлекеттік қызметшілердің коэффициенті (j) 0,3-тен көп немесе тең болған жағдайда, мемлекеттік органға ең жоғары балл (5 балл) беріледі.
басшы лауазымды атқаратын әйелдердің мемлекеттік қызметшілерінің коэффициенті мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
j – басшы лауазымдағы әйелдердің мемлекеттік қызметшілердің коэффициенті;
a – мемлекеттік қызметшінің - басшы лауазымды атқаратын әйелдердің бағаланатын жылдың соңғы күнгі жағдай бойынша саны;
b – мемлекеттік органның басшы лауазымындағы мемлекеттік қызметшілерінің орташа нақты саны (әрбір айдың соңғы күнгі жағдай бойынша органда басшы лауазымды атқаратын қызметкерлердің нақты саны жинақталады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12);

2) в остальных случаях оценка по данному показателю рассчитывается по следующей формуле:
где:
G – оценка по показателю "Гендерный состав"
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
j – коэффициент государственных служащих - женщин, занимающих руководящие должности;
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
40. Оценка по штрафному показателю "Замещение вакантных административных государственных должностей корпуса "А" (A):
где:
А – оценка по штрафному показателю "Замещение вакантных административных государственных должностей корпуса "А";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (1,5);
d – количество длительных вакантных административных государственных должностей корпуса "А" (более трех месяцев) в течение оцениваемого периода;
v – среднее количество административных государственных должностей корпуса "А" в соответствии со штатным расписанием государственного органа (суммируется количество административных государственных должностей в соответствии со штатным расписанием государственного органа по состоянию на последний день каждого квартала и делится на количество кварталов в году (4);
1 – коэффициент приведения полученных результатов к бальному значению.
При расчете оценки по данному показателю для МИО также учитываются должности акимов городов областного значения (за исключением акимов городов, являющихся административными центрами областей), районов областей и районов в городах.
Максимальное значение по данному показателю составляет 1.5 штрафных балла.
Параграф 2. Оценка по критерию "Организация труда"
41. По критерию "Организация труда" оценивается уровень организации рабочих процессов внутри государственного органа через создание комфортных условий труда и эффективной системы управления персоналом.
42. Оценка по критерию "Организация труда" (O) рассчитывается по следующей формуле:
O = N + T + Y + S + U + E,
где:
O – оценка по критерию "Организация труда";
N – показатель "Нормированность труда";
T – показатель "Удовлетворенность условиями труда";
Y – показатель "Управленческие практики в государственном органе".
U – показатель "Обучение государственных служащих";
S – бонусный показатель "Стратегическое кадровое планирование";
E – бонусный показатель "Использование системы "Е-кызмет".
Максимальное значение по данному критерию составляет 30 баллов.
Примечание: Бонусный показатель "Стратегическое кадровое планирование" применяется при оценке на период с 1 января 2019 года.
43. Оценка ЦГО по показателю "Нормированность труда" (N):
где:
N – оценка ЦГО по показателю "Нормированность труда";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (15);
a – среднее количество человеко-часов в государственном органе в рабочие дни;
b – нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период;
1 – коэффициент приведения полученных результатов к балльному значению;

2) қалған жағдайларда осы көрсеткіш бойынша бағалау келесі формула бойынша есептеледі:
мұнда:
G – "Гендерлік құрам" көрсеткіші бойынша баға;
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (5);
j – басшы лауазымдағы әйелдердің мемлекеттік қызметшілерінің коэффициенті;
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
40. "А" корпусының бос әкімшілік лауазымдарына орналасу" айыппұл көрсеткіші бойынша бағалау (A):
мұнда:
А – "А" корпусының бос әкімшілік мемлекеттік лауазымдарына орналасу" айыппұл көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (1,5);
d – бағаланатын кезең ішінде "А" корпусының ұзақ уақыт бос мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының саны(үш айдан астам) ;
v – мемлекеттік органның штат кестесіне сәйкес "А" корпусының мемлекеттік әкімшілік лауазымдарының орташа саны (әрбір тоқсанның соңғы күніндегі жағдай бойынша мемлекеттік органның штат кестесіне сәйкес мемлекеттік әкімшілік лауазымдар саны жинақталады және жылдағы тоқсандар санына бөлінеді (4);
1 – алынған нәтижелерді балдық мәнге келтіру коэффициенті.
ЖАО үшін осы көрсеткіш бойынша бағалауды есептеу кезінде сондай-ақ облыстық маңызы бар қалалар (облыстардың әкімшілік орталығы болып табылатын қалалардың әкімдерін қоспағанда), облыстардың аудандары мен қалалардағы аудандар әкімдерінің лауазымдары ескеріледі.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 1,5 айыппұл балын құрайды.
2-параграф. "Еңбекті ұйымдастыру" өлшемшарты бойынша бағалау
41. "Еңбекті ұйымдастыру" өлшемшарты бойынша ыңғайлы жұмыс жағдайын және персоналды басқарудың тиімді жүйесін құру арқылы мемлекеттік органның ішінде жұмыс процестерін ұйымдастыру деңгейі бағаланады.
42. "Еңбекті ұйымдастыру" (O) өлшемшарты бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
O = N + T + Y + S + U + E
мұнда:
O – "Еңбекті ұйымдастыру" өлшемшарты бойынша бағалау;
N – "Еңбектің нормалануы" көрсеткіші;
T – "Еңбек жағдайына қанағаттану" көрсеткіші;
Y – "Мемлекеттік органдағы басқару тәжірибесі" көрсеткіші.
U – "Мемлекеттік қызметшілерді оқыту" көрсеткіші;
S – "Стратегиялық кадрлық жоспарлау" бонустық көрсеткіші;
E – "Е-қызмет жүйесін пайдалану" бонустық көрсеткіші.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 30 балды құрайды.
Ескертпе: "Стратегиялық кадрлық жоспарлау" бонустық көрсеткіші 2019 жылғы 1 қаңтардан басталған кезеңді бағалау кезінде қолданылады.
43. "Еңбектің нормалануы" көрсеткіші бойынша ОМО бағалау (N):
мұнда:
N – "Еңбектің нормалануы" көрсеткіші бойынша ОМО бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (15);
a – мемлекеттік органдағы жұмыс күндеріндегі адам-сағатының орташа саны;
b – есептік кезең жиынтығындағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы;
1 – алынған нәтижелерді баллдық мәнге келтіру коэффициенті;

8 – показатель жесткости, установленный исходя из среднего значения переработки свыше 1 часа в день.
Среднее количество человеко-часов в рабочие дни (a) определяется по следующей формуле:
где:
m – общее количество человеко-часов, отработанных государственными служащими в течение отчетного периода в рабочие дни, включая время работы в сверхурочное время (расчет m производится с учетом 10 минут необходимых на выход государственного служащего из здания государственного органа после завершения рабочего дня);
n – средняя фактическая численность работников государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12).
Общее количество человеко-часов, отработанных государственными служащими в течение отчетного периода в рабочие дни, рассчитывается согласно данным автоматизированной электронно-пропускной системы.
Нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период определяется по следующей формуле:
где:
b – нормальная продолжительность рабочего времени в совокупности за отчетный период;
d – количество рабочих дней в совокупности за отчетный период;
21 – количество дней оплачиваемого ежегодного трудового отпуска за исключением выходных дней;
8 – продолжительность рабочего дня (в часах).
44. Если полученный результат по показателю "Нормированность труда" составил значение со знаком минус, государственному органу присваивается 0 баллов.
45. При расчете показателя "Нормированность труда" учитывается среднее количество человеко- часов отработанных в выходные и праздничные дни. Часы сверхурочной работы, отработанные госслужащим на основании акта работодателя в соответствии с трудовым законодательством не учитываются при расчете среднего количества человеко-часов в выходные и праздничные дни.
В случае наличия сверхурочных работ в выходные и праздничные дни государственному органу присваиваются штрафные баллы по следующей шкале:
Среднее количество человеко-часов в выходные и праздничные дни
Штрафные баллы
9-184 часов
1 штрафной балл
свыше 184 часов
2 штрафных балла
Среднее количество человеко-часов в выходные и праздничные дни (s) определяется по следующей формуле:
где:
p – общее количество человеко-часов, отработанных государственными служащими в течение отчетного периода в выходные и праздничные дни;
n – средняя фактическая численность работников государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12).
Общее количество человеко-часов, отработанных государственными служащими в течение отчетного периода в выходные и праздничные дни, рассчитывается согласно данным автоматизированной электронно-пропускной системы.
Максимальное значение по данному показателю составляет 15 баллов.

8 – күніне 1 сағаттан астам артық жұмыс жасау орташа мәнінің негізінде белгіленген қатаңдық көрсеткіші.
Жұмыс күндері адам-сағатының орташа саны (a) мынадай формула арқылы айқындалады:
мұнда:
m – есептік кезеңде мемлекеттік қызметшілердің жұмыс күндері, үстеме жұмыстардың уақытын қоса алғанда, істеген адам-сағатының жалпы саны (мұнда m мемлекеттік қызметшінің жұмыс күні аяқталғаннан кейін мемлекеттік органның ғимаратынан шығуға қажетті 10 минутты ескеру арқылы есептеледі);
n – мемлекеттік орган қызметкерлерінің орташа нақты саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметкерлерінің нақты саны қосылады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12).
Есептік кезеңде мемлекеттік қызметшілердің жұмыс күндері істеген адам-сағатының жалпы саны автоматтандырылған электрондық-өткізу жүйесінің деректеріне сәйкес есептеледі.
Есептік кезең жиынтығындағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы мынадай формула арқылы айқындалады:
мұнда:
b – есептік кезең жиынтығындағы жұмыс уақытының қалыпты ұзақтығы;
d – есептік кезең жиынтығындағы жұмыс күндерінің саны;
21 – демалыс күндерді қоспағанда ақысы төленетін жыл сайынғы еңбек демалысының күндер саны,;
8 – жұмыс күнінің ұзақтығы (сағат).
44. "Еңбектің нормалануы" көрсеткіші бойынша алынған нәтиже минус белгісімен болған жағдайда, мемлекеттік органға 0 балл беріледі.
45. "Еңбектің нормалануы" көрсеткішін есептеу кезінде демалыс және мереке күндеріндегі істелген адам-сағатының орташа саны есепке алынады. Мемлекеттік қызметшінің жұмыс берушінің актісінің негізінде орындаған мерзімінен тыс жұмыс сағаттары, оның ішінде еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндеріндегі адам-сағатының орташа санын есептеу кезінде ескерілмейді.
Демалыс және мереке күндерінде мерзімнен тыс жұмыс істеу байқалса, мемлекеттік органға мынадай шәкіл бойынша айыппұл салынады:
Демалыс және мереке күндері адам-сағатының орташа саны
Айыппұл балдары
9-184 сағат
1 айыппұл балы
184 сағаттан жоғары
2 айыпұл балы
Демалыс және мереке күндеріндегі адам-сағатының орташа саны (s) мынадай формула арқылы айқындалады:
мұнда:
р – мереке және демалыс күндерінде есептік кезеңде мемлекеттік қызметшілердің істеген адам-сағатының жалпы саны;
n – мемлекеттік орган қызметкерлерінің орташа нақты саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша қызметкерлердің нақты саны қосылады, жылдағы ай санына бөлінеді (12).
Мереке және демалыс күндерінде есептік кезеңде мемлекеттік қызметшілердің істеген адам-сағатының жалпы саны автоматтандырылған электрондық-өткізу жүйесінің деректеріне сәйкес есептеледі.
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мәні 15 балды құрайды.

46. Оценка МИО по показателю "Нормированность труда" (N)рассчитывается по следующей формуле:
где:
N – оценка МИО по показателю "Нормированность труда";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (15);
i1 – индекс согласия с утверждением 1 опросного листа государственных служащих;
i2 – индекс согласия с утверждением 2 опросного листа государственных служащих;
i3 – индекс согласия с утверждением 3 опросного листа государственных служащих;
Максимальное значение по данному показателю составляет 15 баллов.
47. Оценка по показателю "Удовлетворенность условиями труда" (T) рассчитывается по следующей формуле:
где:
T – оценка по показателю "Удовлетворенность условиями труда";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
i4 – индекс согласия с утверждением 4 опросного листа государственных служащих;
i5 – индекс согласия с утверждением 5 опросного листа государственных служащих;
i6 – индекс согласия с утверждением 6 опросного листа государственных служащих;
i7 – индекс согласия с утверждением 7 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по показателю составляет 5 баллов.
48. Оценка по показателю "Управленческие практики в государственном органе" (Y) рассчитывается по следующей формуле:
где:
Y – оценка по показателю "Управленческие практики в государственном органе";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
i8 – индекс согласия с утверждением 8 опросного листа государственных служащих;
i9 – индекс согласия с утверждением 9 опросного листа государственных служащих;
i10 – индекс согласия с утверждением 10 опросного листа государственных служащих;
i11 – индекс согласия с утверждением 11 опросного листа государственных служащих;
i12 – индекс согласия с утверждением 12 опросного листа государственных служащих;
i13 – индекс согласия с утверждением 13 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
49. Индекс согласия с утверждениями (i) используется для перевода оценки по шкале от 1 до 4 в пределы от 0 до 1. Формула расчета:
где:
i – индекс согласия с утверждением;
x – среднее арифметическое значение оценки в соответствии с опросным листом по шкале от 1 до 4 (сумма значений утверждений деленное на количество опрошенных лиц);
1 – минимальное среднее арифметическое значение оценки соответствующее 0 по шкале от 0 до 1;
3 – разница между максимальным (4) и минимальным (1) значением по шкале от 1 до 4.
50. Оценка по показателю "Обучение государственных служащих" (U) рассчитывается по следующей формуле:
где:
U – оценка по показателю "Обучение государственных служащих";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
a – количество государственных служащих, прошедших повышение квалификации в отчетном периоде, из числа подлежащих в рамках выделенных бюджетных средств;
b – количество государственных служащих, подлежащих прохождению повышения квалификации в отчетном периоде в рамках выделенных бюджетных средств;
c – количество государственных служащих, прошедших переподготовку, в отчетном периоде, из числа подлежащих в рамках выделенных бюджетных средств;
d – количество государственных служащих, подлежащих прохождению переподготовки в отчетном периоде в рамках выделенных бюджетных средств;

46. "Еңбектің нормалануы" көрсеткіші бойынша ЖАО есептеуді бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
мұнда:
N – "Еңбектің нормалануы" көрсеткіші бойынша ЖАО бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (15);
i1 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 1 тұжырыммен келісу индексі;
i2 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 2 тұжырыммен келісу индексі;
i3 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 3 тұжырыммен келісу индексі;
Аталған көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 15 балды құрайды.
47. "Еңбек жағдайына қанағаттану" көрсеткіші (Т) бойынша бағалау:
мұнда:
T – "Еңбек жағдайына қанағаттану" көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
i4 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 4 тұжырыммен келісу индексі;
i5 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 5 тұжырыммен келісу индексі;
i6 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 6 тұжырыммен келісу индексі;
i7 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 7 тұжырыммен келісу индексі.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
48. "Мемлекеттік органдағы басқару тәжірибесі" көрсеткіші (Y) бойынша бағалау мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
Y – "Мемлекеттік органдағы басқару тәжірибесі" көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
i8 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 8 тұжырыммен келісу индексі;
i9 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 9 тұжырыммен келісу индексі;
i10 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 10 тұжырыммен келісу индексі;
i11 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 11 тұжырыммен келісу индексі;
i12 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 12 тұжырыммен келісу индексі;
i13 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 13 тұжырыммен келісу индексі.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
49. Тұжырыммен келісу индексі (i) 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша бағаны 0-ден 1-ге дейінгі бағалауға аудару үшін қолданылады. Есептеу формуласы:
мұнда:
i – тұжырыммен келісу индексі;
x – сауалнама парағына сәйкес 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша бағалаудың орташа арифметикалық мәні (сауалнама алынған тұлғалардың санына бөлінген тұжырымдар мәнінің сомасы);
1 – 0-ден 1-ге дейінгі шәкіл бойынша 0-ге сәйкес келетін бағалаудың ең төменгі орташа арифметикалық мәні;
3 – 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша ең жоғарғы (4) және ең төменгі (1) мәндерінің айырмашылығы.
50. "Мемлекеттік қызметшілерді оқыту" (U) көрсеткіші бойынша бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
мұнда:
U – "мемлекеттік қызметшілерді оқыту" көрсеткіші бойынша бағалау";
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (5);
a – бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде оқуға жататындар санынан, есепті кезеңде біліктілігін арттырудан өткен мемлекеттік қызметшілердің саны;
b – бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде есепті кезеңде біліктілігін арттырудан өтуге жататын мемлекеттік қызметшілердің саны;
c – бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде оқуға жататындар санынан, есепті кезеңде қайта даярлаудан өткен мемлекеттік қызметшілердің саны;
d – бөлінген бюджет қаражаты шеңберінде есепті кезеңде қайта даярлаудан өтуге жататын мемлекеттік қызметшілердің саны;

0,5 – коэффициент для приведения полученных результатов к балльному значению.
В случае отсутствия государственных служащих, подлежащих повышению квалификации в оцениваемом периоде, a/b = 1.
В случае отсутствия государственных служащих, подлежащих переподготовке в оцениваемом периоде, c/d = 1.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов
51. Оценка по бонусному показателю "Стратегическое кадровое планирование" (S):
Данный показатель оценивает стратегическое управление человеческими ресурсами и кадровую политику государственного органа.
В случае наличия у государственного органа утвержденной Стратегии управления персоналом, в соответствии с Типовым положением о службе управления персоналом (кадровой службе) (далее – Типовое положение), утвержденным приказом Председателя Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции от 21 октября 2016 года № 15 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14456), государственному органу по данному показателю присваивается 1,5 бонусных балла.
В случае отсутствия у государственного органа утвержденной Стратегии управления персоналом в соответствии с Типовым положением государственному органу бонусные баллы не присваиваются.
Максимальное значение по бонусному показателю составляет 1,5 балла.
Примечание: Бонусный показатель "Стратегическое кадровое планирование" (S) применяется на период оценки с 1 января 2019 года.
52. Оценка по бонусному показателю "Использование системы "Е-кызмет" рассчитывается по следующей формуле:
Е=k/s,
где:
Е – оценка по показателю "Использование системы "Е-кызмет";
k – общее количество кадровых документов, обработанных в информационной системе "Е-кызмет" в автоматическом режиме (за исключением документов в режиме ручного ввода);
s – среднее фактическое количество административных государственных служащих государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого месяца и делится на количество месяцев в году (12).
При этом под "автоматическим режимом" понимается реализация пользователями информационной системы "Е-кызмет" процессов по оформлению, согласованию, подписанию и регистрации документов по вопросам управления персоналом в электронном виде в информационной системе "Е-кызмет".
Под "режимом ручного ввода" понимается реализация процессов по оформлению, согласованию, подписанию и регистрации документов вне системы "Е-кызмет", которые затем вводятся в систему для учета.
Количество бонусных баллов государственного органа по данному показателю определяется в соответствии со следующей шкалой:

0,5 – алынған нәтижелерді балдық мәнге келтіру коэффициенті.
Бағаланатын кезеңде біліктілігін арттыруға жататын мемлекеттік қызметшілер болмаған жағдайда, a/b = 1.
Бағаланатын кезеңде қайта даярлануға жататын мемлекеттік қызметшілер болмаған жағдайда, c/d = 1.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
51. "Стратегиялық кадрлық жоспарлау" бонустық көрсеткіші бойынша бағалау (S):
Бұл көрсеткіш адами ресурстарды стратегиялық басқаруды және мемлекеттік органның кадр саясатын бағалайды.
Мемлекеттік органда Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі төрағасының 2016 жылғы 21 қазанда № 15 бұйрығымен (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2016 жылғы 24 қарашада № 14456 тіркелген) бекітілген Персоналдық басқару қызметі (кадр қызметі) туралы үлгілік ережеге сәйкес бекітілген персоналды басқару стратегиясы болған жағдайда осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органға 1,5 бонустық балл беріледі.
Мемлекеттік органда персоналды басқару қызметі туралы үлгілік ережеге сәйкес бекітілген персоналды басқару стратегиясы болмаған жағдайда, осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органға бонустық балл берілмейді.
Бонустық көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 1,5 балды құрайды.
Ескертпе: "Стратегиялық кадрлық жоспарлау" бонустық көрсеткіші 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап бағалау кезеңіне қолданылады.
52. "Е-қызмет" жүйесін пайдалану" (Е) көрсеткіші мынадай формула бойынша есептеледі:
Е = k / s,
мұнда:
Е – "Е-қызмет" жүйесін пайдалану" көрсеткіші бойынша бағалау
k – автоматты режимде "Е-қызмет" ақпараттық жүйесінде өңделген кадр құжаттарының жалпы саны (қолмен енгізу режиміндегі құжаттарды қоспағанда));
s – мемлекеттік органның мемлекеттік әкімшілік қызметшілерінің орташа нақты саны (әр айдың соңғы күнгі жай-күйі бойынша органдағы қызметкерлердің нақты саны қосылады және жылдағы айлар санына бөлінеді (12).
Бұл ретте, "автоматты режим" "Е-қызмет" ақпараттық жүйесін пайдаланушылардың "Е-қызмет" ақпараттық жүйесінде электрондық түрде персоналды басқару мәселелері бойынша құжаттарды ресімдеу, келісу, қол қою және тіркеу жөніндегі процестерді іске асыруын білдереді.
"Қолмен енгізу режимі" кейін есепке алу жүйесіне енгізілетін "Е-қызмет" жүйесінен тыс құжаттарды ресімдеу, келісу, қол қою және тіркеу бойынша процестерді іске асыруды білдіреді.
Осы көрсеткіш бойынша мемлекеттік органның бонустық балдарының саны келесі шәкілге сәйкес айқындалады:

показатель (Е) равен или больше значения 6 – 1,5 балла;
показатель (Е) равен или больше значения 5 – 1 балл;
показатель (Е) равен или больше значения 4 – 0,5 балла;
В остальных случаях бонусные баллы не присваиваются.
Максимальное значение по бонусному показателю составляет 1,5 балла.
Параграф 3. Оценка по критерию "Меритократия и организационная культура"
53. По критерию "Меритократия и организационная культура" оценивается эффективность деятельности государственного органа по реализации принципов меритократии и установлению деловых взаимоотношений в рамках организации, соблюдение этических норм государственными служащими.
54. Оценка по критерию "Меритократия и культура" (M) рассчитывается по следующей формуле:
M = A + B + C + D + E + F,
где:
М – оценка государственного органа по критерию "Меритократия и организационная культура";
A – показатель "Прозрачность конкурсных процедур";
B – показатель "Соблюдение меритократии";
C – показатель "Карьерный рост";
D – показатель "Прозрачность поощрения в государственном органе";
E – показатель "Этика и взаимоотношения в коллективе";
F – показатель "Уровень знания языков".
Максимальное значение по данному критерию составляет 40 баллов.
Примечание: Показатель "Уровень знания языков" применяется на период оценки с 1 января 2019 года.
55. Оценка по показателю "Прозрачность конкурсных процедур" (A):
где:
А – оценка по показателю "Прозрачность конкурсных процедур";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
a – количество состоявшихся конкурсов на занятие вакантных должностей в государственном органе, проведенных с участием наблюдателей;
b – общее количество состоявшихся конкурсов на занятие вакантных должностей.
Максимальное значение по данному показателю составляет 10 баллов.
56. Оценка по показателю "Соблюдение меритократии" (B):
где:
В – оценка по показателю "Соблюдение меритократии";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
i14 – индекс согласия с утверждением 14 опросного листа государственных служащих;
i15 – индекс согласия с утверждением 15 опросного листа государственных служащих;
i16 – индекс согласия с утверждением 16 опросного листа государственных служащих;
i17 – индекс согласия с утверждением 17 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по данному показателю составляет 10 баллов.
57. Оценка по показателю "Карьерный рост" (C):
где:
С – оценка по показателю "Карьерный рост";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (10);
a – количество государственных служащих, назначенных на вышестоящую должность в системе данного государственном органа за отчетный период из числа работников системы данного государственного органа;
b – общее количество государственных служащих, назначенных на вышестоящие должности в государственном органе за отчетный период (кроме низовых должностей).
В случае реорганизации государственного органа, а также для вновь образованного государственного органа в течение оцениваемого года при расчете оценки по данному показателю учитывается количество государственных служащих, назначенных на вышестоящую должность в данном государственном органе за отчетный период в сравнении с прежней государственной должностью в другом государственном органе.
Максимальное значение по данному показателю составляет 10 баллов.

(Е) көрсеткіші 6 – 1,5 балға тең немесе одан көп;
(Е) көрсеткіші 5– 1 балл мәніне тең немесе одан көп;
(Е) көрсеткіші 4– 0,5 балға тең немесе одан көп;
Қалған жағдайларда бонустық ұпайлар берілмейді.
Бонустық көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 1,5 балды құрайды.
3-параграф. "Меритократия және ұйымдастырушылық мәдениет" өлшемшарты бойынша бағалау
53. "Меритократия және ұйымдық мәдениет" өлшемшарты бойынша мемлекеттік органның меритократия қағидаттарын іске асыру және ұйым шеңберінде іскерлік өзара қарым-қатынастарды орнату жөніндегі қызметінің тиімділігі, мемлекеттік қызметшілердің әдеп нормаларын сақтауы бағаланады.
54. "Меритократия және мәдениет" (M) өлшемшарты бойынша бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
M = A + B + C + D + E + F,
мұнда:
М – "Меритократия және ұйымдастырушылық мәдениет" өлшемшарты бойынша мемлекеттік органды бағалау;
A – "Конкурстық рәсімдердің ашықтығы" көрсеткіші;
B – "Меритократияны сақтау" көрсеткіші;
C – "Мансаптық өсу" көрсеткіші;
D – "Мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы" көрсеткіші;
E – "Әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас" көрсеткіші;
F – "Тілдерді білу деңгейі" көрсеткіші;
Аталған өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мәні 40 балды құрайды.
Ескертпе: "Тілдерді білу деңгейі" көрсеткіші 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап бағалау кезеңіне қолданылады.
55. "Конкурстық рәсімдердің ашықтығы" көрсеткіші бойынша бағалау (A):
мұнда:
А – "Конкурстық рәсімдердің ашықтығы" көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
a – мемлекеттік органда қадағалаушылардың қатысуымен бос лауазымдарға орналасуға өткізілген конкурстарының саны;
b – бос лауазымдарға орналасуға өткізілген конкурстардың жалпы саны.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 10 балды құрайды.
56. "Меритократияны сақтау" көрсеткіші бойынша бағалау (B):
мұнда:
В – "Меритократияны сақтау" көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
i14 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 14 тұжырыммен келісу индексі;
i15 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 15 тұжырыммен келісу индексі.
i16 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 16 тұжырыммен келісу индексі;
i17 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 17 тұжырыммен келісу индексі.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 10 балды құрайды.
57. "Мансаптық өсу" көрсеткіші бойынша бағалау (C):
мұнда:
С – "Мансаптық өсу" көрсеткіші бойынша бағалау;
к – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (10);
a – аталған мемлекеттік орган жүйесінің қызметкерлерінің қатарынан есептік кезеңде осы мемлекеттік органның жүйесінде жоғары лауазымға тағайындалған мемлекеттік қызметшілердің саны;
b – есептік кезеңде мемлекеттік органда жоғары лауазымға тағайындалған мемлекеттік қызметшілердің жалпы саны (төменгі деңгейдегі лауазымдардан басқа);
Мемлекеттік орган қайта ұйымдастырылған жағдайда, сондай-ақ бағаланатын жыл ішінде жаңадан құрылған мемлекеттік орган үшін осы көрсеткіш бойынша бағалауды есептеу кезінде есепті кезеңде осы мемлекеттік органда жоғары тұрған лауазымға тағайындалған мемлекеттік қызметшілердің саны басқа мемлекеттік органда бұрынғы мемлекеттік лауазымымен салыстырғанда ескеріледі.
Көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 10 балды құрайды.

58. Оценка по показателю "Прозрачность поощрения в государственном органе" (D) рассчитывается по следующей формуле:
где:
D – оценка по показателю "Прозрачность поощрения в государственном органе";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
i18 – индекс согласия с утверждением 18 опросного листа государственных служащих;
i19 – индекс согласия с утверждением 19 опросного листа государственных служащих;
i20 – индекс согласия с утверждением 20 опросного листа государственных служащих;
i21 – индекс согласия с утверждением 21 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
59. Оценка по показателю "Этика и взаимоотношения в коллективе" (Е) рассчитывается по следующей формуле:
где:
E – оценка по показателю "Этика и взаимоотношения в коллективе";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (5);
i22 – индекс согласия с утверждением 22 опросного листа государственных служащих;
i23 – индекс согласия с утверждением 23 опросного листа государственных служащих;
i24 – индекс согласия с утверждением 24 опросного листа государственных служащих;
i25 – индекс согласия с утверждением 25 опросного листа государственных служащих;
i26 – индекс согласия с утверждением 26 опросного листа государственных служащих;
i27 – индекс согласия с утверждением 27 опросного листа государственных служащих.
Максимальное значение по данному показателю составляет 5 баллов.
60. Индекс согласия с утверждениями (i) используется для перевода оценки по шкале от 1 до 4 в пределы от 0 до 1. Формула расчета:
где:
i – индекс согласия с утверждением;
x – среднее арифметическое значение оценки в соответствии с опросным листом по шкале от 1 до 4(сумма значений утверждений деленное на количество опрощенных лиц);
1 – минимальное среднее арифметическое значение оценки соответствующее 0 по шкале от 0 до 1;
3 – разница между максимальным (4) и минимальным (1) значением по шкале от 1 до 4.
61. Оценка по бонусному показателю "Уровень знания языков" (F):
где:
F – оценка по бонусному показателю "Уровень знания языков";
k – коэффициент для приведения полученных результатов к весовому значению (1.5);
a – количество государственных служащих, имеющих сертификат об успешной сдаче экзамена по системе оценке уровня владения государственного языка "Казтест" (не ниже уровня B1);
b – количество государственных служащих, имеющих сертификат об успешной сдаче экзамена по системе оценке уровня владения английского языка "IELTS" (не ниже уровня 4,5) или соответствующего эквивалента (TOEFLPBT не менее 477, TOEFLIBT не менее 53, APTIS не ниже уровня B1 CEFR) либо окончившие высшие учебные заведения на английском языке;
c – средняя фактическая численность государственных служащих государственного органа (суммируется фактическая численность работников в органе по состоянию на последний день каждого квартала и делится на количество кварталов в году (4);

58. "Мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы" көрсеткіші (D) бойынша бағалау мына формула арқылы есептеледі:
мұнда:
D – "Мемлекеттік органда көтермелеудің ашықтығы" көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
i18 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 18 тұжырыммен келісу индексі;
i19 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 19 тұжырыммен келісу индексі;
i20 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 20 тұжырыммен келісу индексі.
і21 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 21 тұжырыммен келісу индексі.
Бұл көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
59. "Әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас" (E) көрсеткіші бойынша бағалау мына формула арқылы есептеледі:
мұнда:
E – "Әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас" көрсеткіші бойынша бағалау;
k – алынған нәтижелерді үлестік мәнге келтіру коэффициенті (5);
i22 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 22 тұжырыммен келісу индексі;
i23 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 23 тұжырыммен келісу индексі;
i24 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 24 тұжырыммен келісу индексі;
i25 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 25 тұжырыммен келісу индексі;
i26 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 26 тұжырыммен келісу индексі.
i27 – мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағындағы 27 тұжырыммен келісу индексі.
Осы көрсеткіш бойынша ең жоғарғы мән 5 балды құрайды.
60. Тұжырыммен келісу индексі (i) 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша бағаны 0-ден 1-ге дейінгі бағалауға аудару үшін қолданылады. Есептеу формуласы:
мұнда:
i – тұжырыммен келісу индексі;
x – сауалнамаға сәйкес 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша бағалаудың орташа арифметикалық мәні (сауалнама алынған тұлғалардың санына бөлінген тұжырымдар мәнінің сомасы);
1 – 0-ден 1-ге дейінгі шәкіл бойынша 0-ге сәйкес келетін бағалаудың ең төменгі орташа арифметикалық мәні;
3 – 1-ден 4-ке дейінгі шәкіл бойынша ең жоғарғы (4) және ең төменгі (1) мәндерінің айырмашылығы
61. "Тілдерді білу деңгейі" бонустық көрсеткіші бойынша бағалауды есептеу тәртібі" (F):
мұнда:
F – "Тілдерді білу деңгейі" бонустық көрсеткіші бойынша бағалау";
k – алынған нәтижелерді өлшем мәніне келтіруге арналған коэффициент (1.5);
а – "ҚАЗТЕСТ" мемлекеттік тілді меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша емтиханды табысты тапсыру туралы (B1 деңгейінен төмен емес) сертификаты бар мемлекеттік қызметшілердің саны;
b – ағылшын тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша "IELTS" емтиханын сәтті тапсырғаны туралы (4,5 деңгейден төмен емес) немесе тиісті эквивалент (TOEFLPBT кемінде 477, TOEFLIBT кемінде 53, APTIS деңгейден төмен емес B1 CEFR) немесе ағылшын тілінде жоғары оқу орындарын бітірген сертификаты бар мемлекеттік қызметшілердің саны;
c – мемлекеттік органның мемлекеттік қызметшілерінің орташа нақты саны (әрбір тоқсанның соңғы күніндегі жағдай бойынша органдағы қызметкерлердің нақты саны жинақталады және жылдағы тоқсандар санына бөлінеді (4);

0.5 – коэффициент для приведения полученных результатов к балльному значению.
Максимальное значение по данному показателю составляет 1,5 баллов.
Примечание: Бонусный показатель "Уровень знания языков" применяется на период оценки с 1 января 2019 года.
Параграф 4. Итоговая оценка государственных органов по направлению "Управление персоналом"
62. Оценка эффективности деятельности по направлению "Управление персоналом" рассчитывается по следующей формуле:
H = K + O + M – W,
где:
H – общий балл по направлению "Управление персоналом";
K – балл по критерию "Кадровый потенциал государственного органа";
O – балл по критерию "Организация труда";
M – балл по критерию "Меритократия и организационная культура";
W – штрафные баллы.
Баллы выставляются по критериям и показателям для оценки эффективности деятельности государственного органа по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 14 к настоящей Методике.
Глава 4. Оценка по направлению "Применение информационных технологий"
63. Оценка эффективности по направлению "Применение информационных технологий" осуществляется по следующим критериям:
1) наполнение архитектурного портала;
2) функциональная работоспособность информационных систем;
3) эффективность информационных систем государственных органов;
4) автоматизация функций государственных органов;
5) использование Интранет-портала государственных органов.
64. Заключения о результатах оценки применения информационных технологий в центральных государственных органах и местных исполнительных органах формируются по форме, согласно приложению 15 к настоящей Методике.
Параграф 1. Оценка по критерию "Наполнение архитектурного портала"
65. По критерию "Наполнение архитектурного портала" оценивается степень наполнения архитектурного портала государственными органами и проводится согласно информации размещенной на архитектурном портале. Оценка направлена на стимулирование государственных органов к размещению пакетов документов и необходимой информации об информационных системах на архитектурном портале согласно приложению 19 к настоящей Методике.
66. Оценка по критерию "Наполнение архитектурного портала" (А):
где:
A – степень наполнения архитектурного портала оцениваемым государственным органом;
m – количество документов, предоставленных оцениваемым государственным органом для регистрации информационных систем;
s – количество документов в соответствии с Перечнем нормативно-технической документации, указанных в приложении 19.
n – общее количество информационных систем оцениваемого государственного органа и их ведомственных и подведомственных организаций;

0.5 – алынған нәтижелерді балдық мәнге келтіруге арналған коэффициент;
Аталған өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мәні 1,5 балды құрайды.
Ескертпе: "Тілдерді білу деңгейі" көрсеткіші 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап бағалау кезеңіне қолданылады.
4-Параграф. "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қорытынды бағасы
62. "Персоналды басқару" бағыты бойынша қызметтің тиімділігін бағалау мына формула арқылы есептеледі:
H = K + O + M – W
мұнда:
H – "Персоналды басқару" бағыты бойынша жалпы балл;
K – "Мемлекеттік органның кадрлық әлеуеті" көрсеткіші бойынша балл;
O – "Еңбекті ұйымдастыру" көрсеткіші бойынша балл;
M – "Меритократия және ұйымдастырушылық мәдениет" көрсеткіші бойынша балл;
W – айыппұл балдар.
Балдар осы Әдістемеге 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалауға арналған өлшемшарттар мен көрсеткіштер бойынша қойылады.
4-тарау. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша бағалау
63. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша тиімділікті бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) архитектуралық порталды толықтыру;
2) ақпараттық жүйелердің функционалды iске қабiлеттiлiгі;
3) мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінің тиімділігі;
4) мемлекеттік орган функциясының автоматтандырылуы;
5) мемлекеттік органдардың интранет-порталын пайдалану.
64. Орталық мемлекеттік органдарда және жергілікті атқарушы органдарда ақпараттық технологиялардың қолданылуын бағалау нәтижелері туралы қорытынды осы Әдістемеге 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
1-параграф. "Архитектуралық порталды толықтыру" өлшемшарты бойынша бағалау
65. "Архитектуралық порталды толықтыру" өлшемшарты бойынша мемлекеттік органдардың архитектуралық порталын толтыру дәрежесі бағаланады және архитектуралық порталда орналасқан ақпаратқа сәйкес жүргізіледі. Бағалау мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелер туралы құжаттар пакетін және қажетті ақпаратты архитектуралық порталда осы Әдістемеге 19-қосымшаға сәйкес орналастыруға ынталандыруға бағытталған.
66. "Архитектуралық порталды толықтыру" өлшемшарты бойынша бағалау:
мұнда:
А – бағаланатын мемлекеттік органның архитектуралық порталын толтыру дәрежесі;
m – ақпараттық жүйелерді тіркеу үшін бағаланатын мемлекеттік орган берген құжаттар саны;
s – 19 қосымшада көрсетілген нормативтік-техникалық құжаттама тізбесіне сәйкес құжаттар саны;
n – бағаланатын мемлекеттік органның және оның ведомстволық және ведомстволық бағынысты ұйымдарының ақпараттық жүйелерінің жалпы саны;

k1 – коэффициент, равный 30.
Максимальное значение по данному критерию составляет 30 баллов.
67. В случае отсутствия на балансе государственного органа информационных систем оцениваемым государственным органом предоставляется информация в виде справки об их отсутствии и присваивается 0 баллов по данному критерию.
Параграф 2. Оценка по критерию "Функциональная работоспособность информационных систем"
68. Оценка по данному критерию направлена на формирование целостной картины о функциональной работоспособности информационных систем всех оцениваемых государственных органов и их ведомственных и подведомственных организаций, а также анализу потенциала их развития согласно техническому документу, описывающему эту процедуру.
69. Оценка по критерию "Функциональная работоспособность информационных систем" (В):
где:
B – уровень функциональной работоспособности информационных систем оцениваемого государственного органа;
n – количество обследуемых информационных систем;
Pn – количество функций обследуемой информационной системы, указанных в техническом задании на ее разработку;
Fn – количество функций обследуемой информационной системы, указанных в техническом задании на ее разработку, реализация которых была подтверждена в ходе оценки;
k – коэффициент, равный 20.
70. Уполномоченный на оценку орган проводит выборку не менее 2 и не более 5 информационных систем (в случае наличия) оцениваемого государственного органа для проведения демонстрации и анализа функциональной работоспособности.
71. Результаты анализа заявленных и фактически реализуемых функций информационных систем включаются в заключение о результатах оценки эффективности деятельности оцениваемого государственного органа.
72. В случае отсутствия на балансе государственного органа информационных систем оцениваемым государственным органом предоставляется информация в виде справки об их отсутствии и присваивается 0 баллов по данному критерию.
Максимальное значение по данному критерию составляет 20 баллов.
Параграф 3. Оценка по критерию "Эффективность информационных систем государственных органов"
73. Оценка по данному критерию направлена на изучение эффектов достигнутых за счет внедрения информационных систем оцениваемого государственного органа и информационных систем его ведомственных и подведомственных организаций согласно документу, описывающему эту процедуру.
74. Оценка по критерию "Эффективность информационных систем государственных органов" (С):
где:
C – эффективность информационных систем государственных органов;
Pn – заявленный эффект от информационной системы оцениваемого государственного органа, указанный в технико-экономическом обосновании (в случае наличия) на ее разработку;
En – фактический эффект от информационной системы оцениваемого государственного органа;
n – общее количество информационных систем оцениваемого государственного органа;
k – коэффициент, равный 20.

k1 – коэффициент, 30-ға тең.
Аталған критерий бойынша ең жоғарғы мәні 30 балды құрайды.
67. Мемлекеттік органның балансында ақпараттық жүйелер болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган олардың жоқтығы туралы анықтама түрінде ақпарат ұсынады және бұл өлшемшарт бойынша 0 балл беріледі.
2-параграф. "Ақпараттық жүйелердің функционалды iске қабiлеттiлiгі" өлшемшарты бойынша бағалау
68. Осы өлшемшарт бойынша бағалау барлық бағаланатын мемлекеттік органдардың және олардың ведомстволық және ведомстволық бағынысты ұйымдарының ақпараттық жүйелерінің функционалды iске қабiлеттiлiгінің кешенді бейнесін қалыптастыруға, сондай-ақ осы рәсімді сипаттайтын техникалық құжатқа сәйкес олардың даму әлеуетін талдауға бағытталған.
69. "Ақпараттық жүйелердің функционалды iске қабiлеттiлiгі" өлшемшарты бойынша бағалау (В):
мұнда:
B – бағаланатын мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінің функционалды iске қабiлеттiлiк деңгейі;
n – зерттелетін ақпараттық жүйелер саны;
Pn – зерттелетін ақпараттық жүйені әзірлеу үшін техникалық тапсырмасында көрсетілген функцияларының саны;
Fn – бағалау кезінде расталған ақпараттық жүйені әзірлеу үшін техникалық тапсырмасында көрсетілген функцияларының саны;
k – коэффициент, 20-ға тең.
70. Бағалауға уәкiлеттi орган бағаланатын мемлекеттік органның 2-ден аз болмайтын және 5-тен аспайтын ақпараттық жүйесін (болған жағдайда) функционалдық жұмысқа қабілеттілігін көрсету және талдау жүргізу үшін іріктеуді жүргізеді.
71. Ақпараттық жүйелердің берілген және іс жүзінде іске асырылған функцияларын талдау нәтижелері бағаланатын мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындыға қосылады.
72. Мемлекеттік органның балансында ақпараттық жүйелер болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган олардың жоқтығы туралы анықтама түрінде ақпарат береді және осы өлшемшарт бойынша 0 балл беріледі.
Аталған өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мәні 20 балды құрайды.
3-параграф. "Мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінің тиімділігі" өлшемшарты бойынша бағалау
73. Осы өлшемшарт бойынша бағалау осы рәсімді сипаттайтын құжатқа сәйкес бағаланатын мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерін және олардың ведомстволық және ведомстволық бағынысты ұйымдарының ақпараттық жүйелерін енгізу арқылы қол жеткізілген әсерді зерттеуге бағытталған.
74. "Мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінің тиімділігі" өлшемшарты бойынша бағалау (С):
мұнда:
C – мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінің тиімділігі;
Pn – ақпараттық жүйені әзірлеуге арналған техника-экономикалық негіздемеде (болған жағдайда) көрсетілген бағаланатын мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінің мәлімделген әсері;
En – бағаланатын мемлекеттік органның ақпараттық жүйесінің нақты әсері;
n – бағаланатын мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінің жалпы саны;
k – коэффициент, 20-ға тең.

75. В случае отсутствия технико-экономического обоснования, необходимо руководствоваться техническим заданием, где указывается назначение, цель системы, а также критерии оценки достижения цели.
76. Результаты анализа заявленных и фактически наблюдаемых эффектов от применения информационных систем, с указанием доли достижения по каждому из них и среднего уровня достижения всех эффектов включаются в заключение о результатах оценки эффективности деятельности оцениваемого государственного органа.
Максимальное значение по данному критерию составляет 20 баллов.
Параграф 4. Оценка по критерию "Автоматизация функций государственных органов"
77. Оценка по данному критерию направлена на комплексное изучение работы по автоматизации деятельности оцениваемых государственных органов.
78. Оценка по критерию "Автоматизация функций государственных органов" (D):
где:
D – автоматизация функций государственных органов;
F1 – количество функций оцениваемого государственного органа, автоматизированных посредством информационных систем данного государственного органа, либо информационных систем его ведомственных и подведомственных организаций;
F2 – количество функций оцениваемого государственного органа, автоматизированных посредством информационно-коммуникационная услуг, а также сервисных программных продуктов, реализованных в рамках сервисной модели информатизации;
F3 – количество функций оцениваемого государственного органа, автоматизированных посредством информационных систем других государственных органов, либо информационных систем их ведомственных и подведомственных организаций;
F4 – количество функций оцениваемого государственного органа, автоматизированных посредством информационных систем сторонних организаций в рамках оказания государственных услуг за счет бюджета государственного органа;
n – общее количество функций оцениваемого государственного органа подлежащих автоматизации;
k – коэффициент, равный 20.
79. Уполномоченным органом в сфере информатизации перечень функций, подлежащих автоматизации, утвержденного внутренним нормативным актом оцениваемого государственного органа сравнивается с положением государственного органа.
80. В случае отсутствия в оцениваемом государственном органе перечня функций, подлежащих автоматизации, утвержденного внутренним нормативным актом оцениваемого государственного органа, доля автоматизированных функций оценивается в сравнении с общим количеством функций содержащихся в положении об оцениваемом государственном органе.
81. "Единая система электронного документооборота", "Система электронного документооборота" и "Интранет-портал государственных органов" учитываются в расчете по данному критерию только при автоматизации функций межведомственного характера.
Максимальное значение по данному критерию составляет 20 баллов.

75. Техникалық-экономикалық негіздеме болмаған жағдайда жүйенің міндеті, мақсаты, сондай-ақ мақсатқа қол жеткізуді бағалау өлшемшарттары көрсетілетін техникалық тапсырманы басшылыққа алу қажет.
76. Ақпараттық жүйелерді қолданудан берілген және іс жүзінде анықталған әсерлерін талдау нәтижелері олардың әрқайсысына қол жеткізу үлесі және барлық әсерге қол жеткізудің орташа деңгейі көрсетіле отырып, бағаланатын мемлекеттік органның тиімділігін бағалау нәтижелерін қорытындылауға қосылады.
Аталған өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мән 20 балды құрайды.
4-параграф. "Мемлекеттік органдар функцияларының автоматтандырылуы" өлшемшарты бойынша бағалау
77. Аталған өлшемшарт бойынша бағалау бағаланатын мемлекеттік органдардың қызметін автоматтандыру бойынша жұмыстарды кешенді зерделеуге бағытталған.
78. "Мемлекеттік органдардың функцияларының автоматтандырылуы" өлшемшарты бойынша бағалау (D):
мұнда:
D – мемлекеттік органдар функцияларының автоматтандырылуы;
F1 – аталған мемлекеттік органның ақпараттық жүйесі, не оның ведомстволық және ведомстволық бағынысты ұйымдардың ақпараттық жүйелері арқылы автоматтандырылған бағаланатын мемлекеттік органның функциялар саны;
F2 – ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтер арқылы автоматтандырылған бағаланатын мемлекеттік органның функциялар, сондай-ақ ақпараттандырудың сервистік моделі шеңберінде іске асырылған сервистік бағдарламалық өнімдер саны;
F3 – басқа мемлекеттік органның, не оның ведомстволық және ведомстволық бағынысты ұйымдарының ақпараттық жүйелері арқылы автоматтандырылған бағаланатын мемлекеттік органның функциялар саны;
F4 – мемлекеттік органның бюджеті есебінен мемлекеттік қызметтерді көрсету шеңберінде бөгде ұйымдардың ақпараттық жүйелері арқылы автоматтандырылған бағаланатын мемлекеттік органның функциялар саны;
n – автоматтандыруға жататын бағаланатын мемлекеттік органның жалпы функциялар саны;
k – 20-ға тең коэффициент.
79. Ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган бағаланатын мемлекеттік органның ішкі нормативтік актісімен бекітілген автоматтандыруға жататын функциялар тізбесін мемлекеттік органның ережесімен салыстырады.
80. Бағаланатын мемлекеттік органда бағаланатын мемлекеттік органның ішкі нормативтік актімен бекітілген автоматтандыруға жататын функциялардың тізбесі болмаған жағдайда, автоматтандырылған функциялардың үлесі бағаланатын мемлекеттік орган туралы ережеде қамтылған функциялардың жалпы санымен салыстыра отырып бағаланады.
81. "Электрондық құжат айналымының бірыңғай жүйесі", "Электрондық құжат айналымы жүйесі" және "Мемлекеттік органдардың интранет-порталы" ведомствоаралық сипаттағы функцияларды автоматтандыру кезінде ғана осы өлшемшарт бойынша есептеу есепке алынады.
Аталған өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мәні 20 балды құрайды.

Параграф 5. Оценка по критерию "Использование Интранет-портала государственных органов"
82. Оценка по данному критерию направлена на выявления доступности ведомственной статистики и иной информации, размещаемой государственными органами на интранет-портале государственных органов согласно утвержденному перечню.
83. Оценка по критерию "Использование Интранет-портала государственных органов" производится по следующим индикаторам:
1) наличие утвержденного перечня информации государственных органов, подлежащих публикации в модуле "Библиотека документов" Интранет-портала государственных органов;
2) степень наполнения папки оцениваемого государственного органа согласно перечню.
84. Оценка по критерию "Использование Интранет-портала государственных органов" рассчитывается по следующей формуле (Е):
E = L + T,
где:
E – использование Интранет-портала государственных органов;
L – наличие утвержденного перечня информации государственных органов, подлежащих публикации в модуле "Библиотека документов" Интранет-портала государственных органов, равный к 3 баллам;
T – степень наполнения папки оцениваемого государственного органа согласно перечню.
85. По индикатору "степень наполнения папки оцениваемого государственного органа согласно перечню" оценка проводится следующим образом: при наличии в модуле "Библиотека документов" Интранет-портала государственных органов 100% опубликованных информации, государственному органу присваивается 7 баллов. При наличии более чем 70% и менее 100% информации, оценка составляет 5 баллов. При наличии менее чем 70% информации, оценка составляет 0 баллов.
Максимальное значение по данному критерию составляет 10 баллов.
Параграф 6. Итоговая оценка государственных органов по направлению "Применение информационных технологий"
86. Оценка эффективности деятельности по направлению "Применение информационных технологий" рассчитывается по формуле:
I = A + B + C + D + E,
где:
I – общий балл по направлению "Применение информационных технологий";
А – балл по направлению "Наполнение архитектурного портала";
В – балл по критерию "Функциональная работоспособность информационных систем";
С – балл по критерию "Эффективность информационных систем государственных органов";
D – балл по критерию "Автоматизация функций государственных органов";
E – балл по критерию "Использование Интранет-портала государственных органов".
87. Баллы выставляются по критериям и показателям для оценки эффективности деятельности государственного органа по направлению "Применение информационных технологий" блока "Организационное развитие государственного органа", по форме согласно приложению 16 к настоящей Методике.

5-параграф. "Мемлекеттік органдардың интранет-порталын пайдалану" өлшемшарты бойынша
82. Аталған өлшемшарт бойынша бағалау бекітілген тізбеге сәйкес мемлекеттік органдардың интранет-порталына мемлекеттік орган орналастыратын ведомстволық статистиканың және өзге де ақпараттың қолжетімділігін анықтауға бағытталған.
83. "Мемлекеттік органдардың интранет-порталын пайдалану" өлшемшарты бойынша бағалау келесі индикаторлар бойынша жүргізіледі:
а) мемлекеттік органдардың интранет-порталының "Құжаттар кітапханасы" модулінде жариялауға жататын мемлекеттік органның бекітілген ақпарат тізбесінің болуы;
b) тізбеге сәйкес бағаланатын мемлекеттік орган папкасының толықтырылу деңгейі.
84. "Мемлекеттік органдардың интранет-порталын пайдалану" өлшемшарты бойынша бағалау (Е) мына формула бойынша есептеледі:
E = L + T,
мұнда:
E – Мемлекеттік органдардың интранет-порталын пайдалану;
L – Мемлекеттік органдардың интранет-порталының "Құжаттар кітапханасы" модулінде жариялауға жататын мемлекеттік органдардың бекітілген ақпарат тізбесінің болуы, 3 балға тең;
T – тізбеге сәйкес бағаланатын мемлекеттік орган папкасының толықтырылу дәрежесі.
85. "Тізбеге сәйкес бағаланатын мемлекеттік орган папкасының толықтырылу дәрежесі" индикаторы бойынша бағалау осылайша жүргізіледі: мемлекеттік органдардың интранет-порталының "Құжаттар кітапханасы" модулінде 100% ақпарат жарияланған жағдайда мемлекеттік органға 7 балл беріледі.70% -дан артық және 100%-дан кем ақпарат болған жағдайда баға 5 балл болады. 70%-дан кем ақпарат болған жағдайда баға 0 балл болады.
Аталған өлшемшарт бойынша ең жоғарғы мәні 10 балды құрайды.
6-Параграф. " Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша мемлекеттік органдардың қорытынды бағасы
86. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша қызмет тиімділігін бағалау мынадай формула арқылы есептеледі:
I = A + B + C + D + E,
мұнда:
I – "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша жалпы балл;
A – "Архитектуралық порталды толықтыру" бағыты бойынша балл;
B – "Ақпараттық жүйелердің функционалды iске қабiлеттiлiгі" өлшемшарты бойынша балл;
C – "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің тиімділігі" өлшемшарты бойынша балл;
D – "Мемлекеттік органның функциясын автоматтандыру" өлшемшарты бойынша балл;
Е – "Мемлекеттік органдардың интранет-порталын пайдалану" өлшемшарты бойынша балл.
87. Балдар "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау үшін өлшемшарттары мен көрсеткіштері осы Әдістемеге 16 қосымшаға сәйкес нысан бойынша беріледі.

Глава 5. Общая оценка эффективности государственного органа по блоку "Организационное развитие государственного органа"
88. Общая оценка эффективности государственного органа по блоку "Организационное развитие государственного органа" определяется по следующей формуле:
где:
О – общая оценка по блоку "Организационное развитие государственного органа";
H – итоговая оценка по направлению "Управление персоналом" с учетом вычета штрафных баллов по данному направлению;
I – итоговая оценка по направлению "Применение информационных технологий" с учетом вычета штрафных баллов по данному направлению.
89. В соответствии с полученным результатом оценки определяется степень эффективности деятельности государственного органа по блоку "Организационное развитие государственного органа".
Высокая степень эффективности государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 балла, низкая степень – от 50 до 69,99 балла. Неэффективной признается деятельность государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 50 баллов.
90. Заключения о результатах оценки эффективности деятельности оцениваемых государственных органов по блоку "Организационное развитие государственного органа" формируются уполномоченным органом в сфере информатизации по форме, согласно приложению 17 к настоящей Методике и представляются в уполномоченный органу по государственному планированию.
Глава 6. Заключение о результатах оценки эффективности организационного развития государственного органа
91. Администрацией Президента Республики Казахстан формируется заключение о результатах оценки эффективности деятельности уполномоченного органа по делам государственной службы по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 12 к настоящей Методике и представляется в уполномоченный орган по делам государственной службы.
92. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности по направлению "Управление персоналом" в уполномоченном органе по делам государственной службы Администрацией Президента Республики Казахстан заключение о результатах оценки эффективности вносится в уполномоченный орган в сфере информатизации.
93. Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан формируется заключение о результатах оценки эффективности деятельности уполномоченного органа в сфере информатизации по направлению "Применение информационных технологий" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 15 к настоящей Методике и представляется в уполномоченный орган в сфере информатизации.

5-тарау. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органның тиімділігін жалпы бағалау
88. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша мемлекеттік органның тиімділігін жалпы бағалау мынадай формула арқылы айқындалады:
О – "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша жалпы баға;
H – "Персоналды басқару" бағыты бойынша қорытынды баға;
I – осы бағыт бойынша айыппұл балдарын есептен шығарлыуын есепке ала отырып "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша қорытынды баға.
89. Бағалаудан алынған нәтижеге сәйкес "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша бағаланатын мемлекеттік орган қызметінің тиімділік дәрежесі айқындалады.
Мемлекеттік органның жоғары тиімділік дәрежесі 90-нан 100 балға дейін, орташа деңгейі 70-тен 89,99 балға дейін, төменгі дәреже 50-ден 69,99 балға дейін сәйкес келеді. Бағалау нәтижелері бойынша 50-дан кем балл жинаған мемлекеттік органның қызметі тиімсіз деп танылады.
90. "Мемлекеттiк органның ұйымдастырушылық дамуы" блогы бойынша бағаланатын мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындыларды ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган осы Әдістемеге 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырады және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
6-тарау. Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуының тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды
91. Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды жасайды және мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
92. Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органға "Персоналды басқару" бағыты бойынша тиімділігін бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімін өткізгеннен кейін тиімділікті бағалау нәтижелері туралы қорытынды ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға енгізіледі.
93. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Кеңсесі осы Әдістемеге 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды жасайды және ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға ұсынады.

94. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности по направлению "Применение информационных технологий" в уполномоченном органе в сфере информатизации Канцелярией Премьер-Министра Республики Казахстан заключение о результатах оценки эффективности вносится в уполномоченный орган в сфере информатизации.
95. Уполномоченным органом по делам государственной службы формируется заключение о результатах оценки эффективности деятельности оцениваемых государственных органов по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа" по форме, согласно приложению 12 к настоящей Методике и представляется в оцениваемые государственные органы.
96. После проведения процедуры обжалования результатов оценки эффективности уполномоченным органом по делам государственной службы представляется заключение о результатах оценки эффективности по направлению "Управление персоналом" в уполномоченный орган в сфере информатизации.
97. Заключения о результатах оценки эффективности деятельности оцениваемых государственных органов по направлению "Применение информационных технологий" блока "Организационное развитие государственного органа" формируются уполномоченным органом в сфере информатизации по форме, согласно приложению 15 к настоящей Методике и представляются в оцениваемые государственные органы.
Глава 7. Порядок обжалования результатов оценки
98. С момента получения результатов оценки оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами оценки в течение пяти рабочих дней направляет возражения с подтверждающими документами в уполномоченные на оценку органы.
99. В случае отсутствия возражений к результатам оценки оцениваемому государственному органу необходимо в течение пяти рабочих дней представить в уполномоченные на оценку органы соответствующее уведомление. По истечении установленного срока возражения оцениваемых государственных органов не принимаются.
100. В случае поступления обоснованных возражений для проведения процедуры обжалования по направлению "Управления персоналом" в уполномоченном органе по делам государственной службы создается Специальная комиссия, в состав которой не могут входить сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов, представивших возражения. Количество и состав Специальной комиссии определяется уполномоченным на оценку органом самостоятельно, но не менее 5 человек.
101. Для проведения процедуры обжалования по направлению "Применение информационных технологий" в уполномоченном органе в сфере информатизации создается Специальная комиссия, в состав которой не могут входить сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов, представивших возражения. Количество и состав Специальной комиссии определяется уполномоченным на оценку органом самостоятельно, но не менее 5 человек.

94. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі Кеңсесінің ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша тиімділігін бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімін өткізгеннен кейін тиімділікті бағалау нәтижелері туралы қорытынды ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға енгізіледі.
95. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган осы Әдістемеге 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша бағаланатын мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды жасайды және бағаланатын мемлекеттік органдарға ұсынады.
96. Мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті орган тиімділікті бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімін өткізгеннен кейін "Персоналды басқару" бағыты бойынша тиімділікті бағалау нәтижелері туралы қорытындыны ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға ұсынады.
97. "Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша бағаланатын мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытындыны ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган осы Әдістемеге 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасайды және бағаланатын мемлекеттік органдарға ұсынады.
7-тарау. Бағалау нәтижелеріне шағымдану тәртібі
98. Бағалау нәтижелерін алған сәттен бастап бағаланатын мемлекеттік орган бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті органға растайтын құжаттарымен наразылығын жібереді.
99. Бағалау нәтижелеріне қарсылықтар болмаған жағдайда, бағаланатын мемлекеттік орган бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті органдарға тиісті хабарламаны ұсынуы тиіс. Белгіленген мерзім өткеннен кейін бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылықтары қабылданбайды.
100. "Персоналды басқару" бағыты бойынша шағымдану рәсімін жүргізу үшін негізделген қарсылықтар келіп түскен жағдайда, мемлекеттік қызмет істері жөніндегі уәкілетті органда арнайы комиссия құрылады, оның құрамына қарсылықтар жіберген мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер кіре алмайды. Арнайы комиссияның саны мен құрамын бағалауға уәкілетті орган дербес айқындайды, бірақ кемінде 5 адам болуы тиіс.
101. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша шағымдану рәсімдерін өткізу үшін ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органда арнайы комиссия құрылады, оның құрамына қарсылықтар жіберген мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер кіре алмайды. Арнайы комиссияның саны мен құрамын бағалауға уәкілетті орган дербес айқындайды, бірақ 5 адамнан кем болмауы тиіс.

Фамилия имя отчество (при его наличии) лиц, имеющих сертификат об успешной сдаче экзамена по системе оценке уровня владения английского языка "IELTS" (не ниже уровня 4,5) или соответствующего эквивалента либо окончившие высшие учебные заведения на английском языке;
1
Центральный аппарат государственного органа, в том числе аппарат акима (информация предоставляется в разрезе департаментов, управлений и так далее)
1.2
Территориальные подразделения государственного органа, в том числе управления акимата
2
Ведомства государственного органа (информация предоставляется в разрезе управлений и так далее)
Всего
Руководитель государственного органа
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                               (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения государственного органа
______________ _________________________________________________________________
(подпись)                               (расшифровка подписи)
"____"______________20___года
Приложение 9
к Методике оценки
эффективности деятельности
государственных органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
Отчет по применению информационных технологий ________________________________________________
(наименование ЦГО/МИО)
Отчет по критериям:

Ағылшын тілін меңгеру деңгейін бағалау жүйесі бойынша "IELTS" емтиханын сәтті тапсырғаны туралы (4,5 деңгейден төмен емес) сертификаты бар немесе тиісті эквивалентті не жоғары оқу орындарын ағылшын тілінде бітірген адамдардың тегі аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда);
1
Мемлекеттік органның орталық аппараты, оның ішінде әкім аппараты (ақпарат департаменттер, басқармалар бөлігінде және тағы да басқа түрде беріледі)
1.2
Мемлекеттік органның аумақтық бөлімшелері, оның ішіде әкімдік басқармалары
2
Мемлекеттік органның ведомстволары (ақпарат басқармалар бөлігінде және тағы да басқа түрде беріледі)
Барлығы
Мемлекеттік органның басшысы ________       _____________________
(қолы)       (колды таратып жазуы)
Мемлекеттік органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _______       _____________________
(қолы)       (колды таратып жазуы)
20___жылғы "____" __________
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметінің тиімділігін
бағалау әдістемесіне
9-қосымша
нысан
Ақпараттық технологияларды қолдану бойынша есеп
________________________________________________________
(ОМО/ЖАО атауы)
Мынадай өлшемшарттар бойынша есеп:

1) функциональная работоспособность информационных систем;
2) эффективность информационных систем государственных органов;
3) автоматизация функций государственных органов;
4) использование Интранет-портала государственных органов.
Таблица 1. По критерию "Функциональная работоспособность информационных систем"
№ п/п
Наименование информационной системы
Заявленная функция информационной системы
Соответствующий пункт в техническом задании на данную функцию
1
2
3
4
Таблица 2. По критерию "Эффективность информационных систем государственных органов"
№ п/п
Наименование информационной системы
Заявленный эффект информационной системы
Величина ожидаемого эффекта
Единица измерения эффекта
Срок наступления ожидаемого эффекта (в случае наличия)
Фактический эффект от информационной системы
Подтверждающий технический документ
1
2
3
4
5
6
7
8
Таблица 3. По критерию "Автоматизация функций государственных органов"
№ п/п
Номер функции в Положении государственного органа
Функция государственного органа
Автоматизированная посредством:
Наименование информационных систем государственного органа, либо информационные системы его подведомственных организаций
Наименование ИК-услуг и сервисных программных продуктов, реализованных в рамках сервисной модели информатизации
Наименование информационных систем других государственных органов, либо информационных систем их подведомственных организаций
Наименование информационных систем сторонних организаций в рамках оказания государственных услуг за счет бюджета государственного органа
1
2
3
4
5
6
7
* необходимо приложить перечень функций подлежащих к автоматизации, утвержденный внутренним нормативным актом оцениваемого государственного органа в отсканированном варианте
Таблица 4. По критерию "Использование Интранет-портала государственных органов"
№ п/п
Наименование документа, размещенной на ИПГО
Описание документа
Наличие утвержденного перечня информации*
1
2
3
4
*необходимо приложить утвержденный перечень информации государственных органов, подлежащих публикации в модуле "Библиотека документов" ИПГО
Руководитель государственного органа
_____________ __________________________________________________________________
(подпись)                               (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения государственного органа
______________ _________________________________________________________________
(подпись)                               (расшифровка подписи)
"____"______________20___года
Приложение 10
к Методике оценки
эффективности деятельности
государственных органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
Опросный лист государственных служащих
Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции проводит опрос государственных служащих в целях оценки эффективности управления персоналом государственных органов. Опрос носит анонимный характер.

1) Ақпараттық жүйелердің функционалды iске қабiлеттiлiгі;
2) Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің тиімділігі;
3) Мемлекеттік органдар функцияларының автоматтандырылуы;
4) Мемлекеттік органдардың интранет-порталын пайдалану.
1-кесте. "Ақпараттық жүйелердің функционалды iске қабiлеттiлiгі"өлшемшарты бойынша
№ р/с
Ақпараттық жүйенің атауы
Ақпараттық жүйенің берілген функциясы
Техникалық тапсырмада осы функцияға арналған тиісті тармақ
1
2
3
4
2-кесте. "Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің тиімділігі" өлшемшарты бойынша
№ р/с
Ақпараттық жүйенің атауы
Ақпараттық жүйенің мәлімделген әсері
Күтілетін әсердің шамасы
Әсердің өлшем бірлігі
Күтілетін әсердің басталу мерзімі (болған жағдайда)
Ақпараттық жүйенің нақты әсері
Растайтын техникалық құжат
1
2
3
4
5
6
7
8
3-кесте. "Мемлекеттік органдар функцияларының автоматтандырылуы" өлшемшарты бойынша
№ р/с
Мемлекеттік органның ережесіндегі функцияның нөмірі
Мемлекеттік органның функциясы
Арқылы автоматтандырылған:
Мемлекеттік органның ақпараттық жүйелерінің атауы, немесе оның ведомстволық бағынысты ұйымдарының ақпараттық жүйелері
АК-қызметтер мен ақпараттандырудың сервистік моделі шеңберінде іске асырылған сервистік бағдарламалық өнімдер атауы
Басқа мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінің немесе олардың ведомстволық бағынысты ұйымдарының ақпараттық жүйелерінің атауы
Мемлекеттік органның бюджеті есебінен мемлекеттік қызмет көрсету шеңберінде бөгде ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің атауы
1
2
3
4
5
6
7
* бағаланатын мемлекеттік органның ішкі нормативтік актісімен бекітілген, автоматтандыруға жататын функциялар тізбесінің сканерленген нұсқасы қоса берілуі тиіс
4-кесте. "Мемлекеттік органдардың интранет-порталын пайдалану" өлшемшарты бойынша
№ р/с
МОИП-та орналасқан құжаттың атауы
Құжаттың сипаттамасы
Бекітілген ақпарат тізбесінің болуы*
1
2
3
4
* 1) МОИП-тың "Құжаттар кітапханасы" модулінде жариялауға жататын мемлекеттік органдардың бекітілген ақпарат тізбесін қоса беру қажет
Мемлекеттік органның басшысы _______       _____________________
(қолы)       (колды таратып жазуы)
Бағалауға уәкілетті органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _______       _____________________
(қолы)            (колды таратып жазуы)
20___жылғы "____" __________
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметінің тиімділігін
бағалау әдістемесіне
10-қосымша
нысан
Мемлекеттік қызметшілердің сауалнама парағы
Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігі мемлекеттік органдардың персоналды басқару тиімділігін бағалау мақсатында мемлекеттік қызметшілерге сауалнама жүргізеді. Сауалнама анонимді сипатта болады.

Согласны ли Вы со следующими утверждениями? Отметьте степени согласия по шкале от 1 до 5, где 1 – совершенно не согласен, 5 – совершенно согласен. Просим выбрать только один из вариантов ответа.
Утверждения(i)
Варианты ответов
Нормированность труда
1. Задерживаетесь ли вы на работе после окончания рабочего времени без письменного распоряжения руководства?
4. Нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства
3. Да,несколько раз в месяц
2. Да, несколько раз в неделю
1. Да, ежедневно
2. Мне приходится задерживаться на работе без письменного распоряжения руководства и в среднем длительность переработок составляет
4. Нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства
3. До 30 минут
2. До 1 часа
1. До 2 часов и более
3. Выходили ли вы на работу в выходные или праздничные дни без письменного распоряжения руководства в течение года?
4. Нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства
3. Да, несколько раз в квартал
2. Да, несколько раз в месяц
1. Да, постоянно выхожу в выходные или праздничные дни
Удовлетворенность условиями труда
4. Я удовлетворен(а) работой в моем государственном органе
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
5. Я располагаю в достаточном объеме всем необходимым техническим оснащением для выполнения своих профессиональных обязанностей (оргтехника, канцелярские принадлежности, освещение и др.)
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
6. У меня достаточно времени для сохранения баланса между работой и личной жизнью
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
7. Я обеспечен(а) бесперебойным доступом ко всем информационным системам необходимым для выполнения моей работы
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Управленческие практики в государственном органе
8. Я могу свободно обратиться к первому руководителю государственного органа (ведомства) по профессиональным вопросам
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
9. МоҰ руководство отмечает мои достижения в профессиональном развитии
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
10. В моем подразделении достаточное количество сотрудников для выполнения необходимого объема работ
4. Совершенно согласен

Сіз келесі тұжырымдармен келісесіз бе? 1-ден 5-ке дейінгі шәкіл бойынша келісу дәрежесін белгілеңіз, мұндағы 1 – мүлдем келіспеймін, 5 – толық келісемін. Тек бір ғана жауап нұсқасын таңдау керек.
Тұжырымдар (i)
Жауап нұсқалары
Еңбектің нормалануы
1. Басшылықтың жазбаша өкімінсіз жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін Сіз жұмыста кідіресіз бе?
4. Жоқ, ондай болған емес, егер үстеме жұмысқа тартса, онда тек басшылықтың жазбаша өкімі бойынша
3. Иә, айына бірнеше рет
2. Иә, аптасына бірнеше рет
1. Иә, күн сайын
2. Менің басшылықтың жазбаша өкімісіз жұмысты кідіруіме тура келеді және артық жұмыс жасау ұзақтығы орта есеппен
4. Жоқ, ондай болған емес, егер үстеме жұмысқа берілсе, онда тек басшылықтың жазбаша өкімі бойынша
3. 30 минутқа дейін
2. 1 сағатқа дейін
1. 2 сағатқа дейін және одан көп
3. Сіз жыл бойында басшылықтың жазбаша өкімінсіз демалыс немесе мереке күндері жұмысқа шықтыңыз ба?
4. Жоқ, егер үстеме жұмысқа тапсырса, онда тек басшылықтың жазбаша өкімі бойынша
3. Иә, тоқсанына бірнеше рет
2. Иә, айына бірнеше рет
1. Иә, демалыс немесе мереке күндері үнемі шығамын
Еңбек жағдайына қанағаттануы
4. Менің мемлекеттік органымның жұмысына мен қанағатанамын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
5. Мен кәсіби міндеттерімді орындау үшін барлық қажетті техникалық жабдықтармен (ұйымдастыру техникасы, кеңсе жабдықтары, жарықтандыру және т. б.) қамтамасыз етілгенмін
4. Толығымен келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
6. Маған жұмыс пен жеке өмір арасындағы тепе-теңдікті сақтау үшін уақыт жеткілікті
4. Толығымен келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
7. Мен жұмысыма қажетті барлық ақпараттық жүйелерге үздіксіз қол жеткізу мүмкіндігіне иемін.
4. Толығымен келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Мемлекеттік органдағы басқарушылық тәжірибелер
8. Мемлекеттік органның (ведомствалық) бірінші басшысына кәсіби сұрақтарым бойынша еркін жүгіне аламын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
9. Менің басшылығым кәсіби дамудағы менің жетістіктерімді атап өтеді
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
10. Менің құрылымдық бөлімшемде қажетті жұмыстарды орындау үшін қызметкерлер жеткілікті
4. Толық келісемін

3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
11. В моем государственном органе поручения распределяются эффективно между исполнителями
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
12. Я получаю задания с доступным и четким разъяснением по их исполнению
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
13. Я ежедневно свободно успеваю завершать порученную мне работу
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Соблюдение меритократии
14. Процедура приема на работу сотрудников в моем государственном органе прозрачна и справедлива
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
15. На работу в мой государственный орган принимают талантливых и квалифицированных работников
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
16. В моем государственном органе повышение получают достойные сотрудники заслужено (без связей или патронажа)
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
17. Я считаю, что смогу получить повышение по службе в моем государственном органе в случае своевременного и качественного исполнения своих должностных обязанностей
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Прозрачность поощрения в государственном органе
18. Я удовлетворен(а) принимаемыми в моем государственном органе стимулирующими мерами (материальные поощрения)
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
19. Процедура материального поощрения в моем государственном органе справедлива и прозрачна
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
20. Меры нематериального поощрения (награды, грамоты, благодарности, доска почета) в моем государственном органе применяются справедливо
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
21. Я никогда не сталкивался с фактами фаворитизма при распределении размеров материального поощрения в моем государственном органе
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
Этика и взаимоотношения в коллективе
22. В моем государственном органе случаи неэтичного поведения (грубость, оскорбление, нецензурная брань, рукоприкладство) со стороны руководства к подчиненным происходят
4. Никогда
3. Очень редко
2. Довольно часто
1. На ежедневной основе

3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
11. Менің мемлекеттік органымда тапсырмалар орындаушылар арасында тиімді бөлінеді
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
12. Мен орындалуына қарай қол жетімді және анық түсініктемесі бар тапсырмаларды аламын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
13. Мен маған тапсырылған жұмысты күн сайын мүдірмей аяқтап үлгеремін
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Меритократияны сақтау
14. Менің мемлекеттік органымда жұмысқа қабылдау рәсімі әділ және айқын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
15. Менің мемлекеттік органымда жұмыс істеуге талантты және білікті қызметкерлерді қабылдайды
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
16. Менің мемлекеттік органымда жұмыста көтерілуге лайықты жұмысшылар ие (қолдаусыз немесе патронажсыз)
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
17. Менің ойымша, өз лауазымдық міндеттерімді уақытында және сапалы орындаған жағдайда менің мемлекеттік органымда қызмет бойынша жоғарылауым мүмкін
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Менің мемлекеттік органымдағы ашықтық
18. Менің мемлекеттік органымда қабылданылатын ынталандыру (материалдық ынталандыру) шараларына ризамын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
19. Менің мемлекеттік органымда матералдық ынталандыру әділ және айқын
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
20. Менің мемлекеттік органымда материалдық емес көтермелеу шаралары (марапаттар, грамоталар, алғыстар, құрмет тақтасы) әділ қолданылады
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
21. Мен ешқашан менің мемлекеттік органымда материалдық көтермелеу мөлшерін бөлу кезінде фаворитизм фактілеріне тап болған емеспін
4. Толық келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
Әдеп және ұжымдағы өзара қарым-қатынас
22. Менің мемлекеттік органымда басшылық тарапынан бағынушыларға әдепсіз (дөрекілік, қорлау, әдепсіз тіл, қол көтеру) әрекеттер орын алады.
4. Ешқашан
3. Өте сирек
2. Жиі
1. Күнделікті негізде

23. В моем государственном органе случаи неэтичного поведения (грубость, оскорбление, нецензурная брань, рукоприкладство) между коллегами происходят
4. Никогда
3. Очень редко
2. Довольно часто
1. На ежедневной основе
24. Опишите, пожалуйста, атмосферу в вашем рабочем коллективе
4. Благоприятный морально-психологический климат
3. Скорее благоприятный морально-психологический климат
2. Скорее неблагоприятный морально морально-психологический климат
1. Неблагоприятный морально-психологический климат
25. В моем государственном органе мне не приходилось сталкиваться злоупотреблением служебным положением начальства и других сотрудников
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
26. Мне не приходилось на работе быть свидетелем разговоров на повышенных тонах с нецензурной лексикой
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
27. Я выполняю поручения (руководства), не связанные со своими прямыми служебными обязанностями
4. Никогда
3. Очень редко
2. Довольно часто
1. На ежедневной основе
Дополнительные вопросы
28. Планируете ли вы в ближайшее время уволиться из системы государственной службы?
1. Да
2. Нет
29. Хотели бы вы перейти на работу в другой государственный орган?
1. Да
2. Нет
30. Каковы, по вашему мнению, причины переработки сотрудников в вашем государственном органе?
7. Поступление писем/поручений со сжатыми сроками исполнения
6. Нагрузка на сотрудников из-за наличия вакансий
5. Частые совещания, отсутствие руководства на месте
4. Задерживаюсь на работе, ожидая ухода руководителей с работы
3. Наличие поручений не связанных с основной работой
2. "Дежурства"
1. Свой ответ
31. В моем государственном органе используется программа по автоматическому отключению компьютеров после окончания рабочего времени
1. Да
2. Нет
32. В вашем государственном органе программа по автоматическому отключению компьютеров после окончания рабочего времени работает эффективно?
4. Да, возможности продления работы компьютера не имеется
3. Да, имеется возможность только однократного продления работы компьютера (до 30 минут)
2. Нет, имеется возможность неоднократного продления работы компьютера
1. Нет, данная программа не установлена и не используется
33. Меня устраивает размер заработной платы и в целом он соответствует уровню в других частных или иных организациях, где я могу найти работу
4. Совершенно согласен
3. Скорее согласен
2. Скорее не согласен
1. Совершенно не согласен
34. Какие меры нематериального поощрения применяются в вашем государственном органе

23. Менің мемлекеттік органымда әріптестер арасында әдепсіз (дөрекілік, қорлау, әдепсіз тіл, қол көтеру) әрекеттер орын алады
4. Ешқашан
3. Өте сирек
2. Жиі
1. Күнделікті негізде
24. Сіздің ұжымыңыздағы атмосфераны сипаттаңыз
4. Қолайлы моральдық-психологиялық климат
3. Моральдық-психологиялық климат қолайлы шығар
2. Моральдық-психологиялық климат қолайлы емес шығар
1. Қолайсыз моральдық-психологиялық климат
25. Менің мемлекеттік органымда мен басшылық және басқа да қызметкерлер тарапынан қызмет жағдайын теріс пайдалану жағдайларын байқамадым
4. Толығымен келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
26. Мен жұмыс барысында дөрекі сөздерді қолданып қатты дауыстап сөйлеудің куәгері болмағанмын
4. Толығымен келісемін
3. Келісетін шығармын
2. Келіспейтін шығармын
1. Мүлдем келіспеймін
27. Мен өзімнің тікелей қызметтік міндеттеріммен байланысты емес тапсырмаларды (басшылықтың) орындаймын
4. Ешқашан
3. Өте сирек
2. Жиі
1. Күнделікті негізде
Қосымша сұрақтар
28. Жақын арада мемлекеттік қызмет жүйесінен кетуді жоспарлап отырсыз ба?
1. Иә
2. Жоқ
29. Сіз басқа мемлекеттік органға жұмысқа ауысқыңыз келеді ме?
1. Иә
2. Жоқ
30. Сіздің ойыңызша, Сіздің мемлекеттік органыңызда қызметкерлердің асыра жұмыс жасауының себептері қандай?
7. Орындалу мерзімі қысқа хаттардың/тапсырмалардың түсуі
6. Бос орындар бар болуына байланысты қызметкерлерге түскен жүктеме
5. Жиі кеңестер, басшылықтың орнында болмауы
4. Басшылардың жұмыстан кетуін күтіп, жұмыста кідіріп қаламын
3. Негізгі жұмыспен байланысты емес тапсырмалардың болуы
2. "Кезекшілік"
1. Өз жауабы бар
31. Менің мемлекеттік органымда жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін компьютерлерді автоматты түрде өшіру бағдарламасы пайдаланылады
1. Иә
2. Жоқ
32. Сіздің мемлекеттік органыңызда компьютерлерді автоматты түрде өшіру бағдарламасы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін тиімді жұмыс істейді ме?
4. Иә, компьютердің жұмысын ұзарту мүмкіндігі жоқ
3. Иә, компьютер жұмысын бір рет ұзарту мүмкіндігі бар (30 минутқа дейін)
2. Жоқ, компьютер жұмысын бірнеше рет ұзарту мүмкіндігі бар
1. Жоқ, бұл бағдарлама орнатылмаған және пайдаланылмайды
33. Жалақымның көлемі мені қанағаттандырады, жалпы алғанда, ол басқа жеке немесе басқа да мен жұмысқа орналаса алатын ұйымдардың деңгейіне сәйкес келеді
4. Толығымен келісемін
3. Келісемін
2. Келіспеймін
1. Мүлдем келіспеймін
34. Сіздің мемлекеттік органыңызда қандай материалдық емес көтермелеу шаралары қолданылады

6. Награды
5. Грамоты
4. Благодарственные письма
3. Размещение фото на доске почета или на сайте государственного органа
2. Устные благодарности от руководства
1. Свой ответ
35. Если вы прошли курсы повышения квалификации или обучения за последний год, устроила ли вас программа обучения (содержание курса, лекции, материала)?
1. Да
2. Нет
3. Не проходил (а) курсы или обучение
36. Если вы прошли курсы повышения квалификации или обучения за последний год, соответствовала ли программа обучения вашему направлению работы?
1. Да
2. Нет
3. Не проходил (а) курсы или обучение
37. Если вы прошли курсы повышения квалификации или обучения за последний год, использовали ли вы полученные знания и навыки в своей работе?
1. Да
2. Нет
3. Не проходил(а) курсы или обучение
38. Какие положительные изменения, по Вашему мнению, произошли на государственной службе за последние годы?
Укажите свой ответ
39. Какие отрицательные изменения, по Вашему мнению, произошли на государственной службе за последние годы?
Укажите свой ответ
40. Если бы была возможность, что бы вы изменили в своей работе/государственном органе или на государственной службе?
Укажите свой ответ
41. Какие улучшения рабочих процессов были приняты руководством за последний год? (Можно выбрать несколько вариантов)
Укажите свой ответ
42. В случае возникновения конфликтной ситуации, станете ли вы обращаться к уполномоченному по этике?
1. Да
2. Нет
Сведения о респонденте
1. Ваш пол:
1) Мужской 2) Женский
2. Ваша должность:
1) Руководящая (руководитель управления/отдела и выше)
2) Исполнитель (эксперт, главный эксперт, специалист и другие)
3. Стаж работы:
1) до 3 лет 2) с 3 до 7 лет 3) больше 7 лет
Приложение 11
к Методике оценки
эффективности деятельности
государственных органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
АКТ СВЕРКИ
по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации
___________________________________________________________________
(наименование ЦГО/МИО)
____________________
(отчетный период)
Наименование
Вычитаемые баллы
1
Представление/размещение неполной информации
2
Представление/размещение недостоверной информации
3
Несвоевременность отчетной информации
4
Отсутствие отчетной информации
ВСЕГО:
1. Представлена/размещена неполная информация, в том числе отсутствуют следующие элементы (приложения, разделы, таблицы, значения показателей и др.), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации, в частности:
1)_______________________________
2)_______________________________
Вычет составляет: ___ балла.
2. Представлена/размещена недостоверная информация. В ходе перепроверки выявлены следующие несоответствия действительности фактов:

6. Марапаттар
5. Грамоталар
4. Алғыс хаттар
3. Фотосуретті құрмет тақтасына немесе мемлекеттік органның сайтына орналастыру
2. Басшылықтан ауызша алғыс
1. өзіңіздің жауабыңыз
35. Егер сіз соңғы жылда біліктілікті арттыру немесе оқу курстарынан өткен болсаңыз, оқу бағдарламасы (курстың, дәрістің, материалдың мазмұны) сіздің ойыңыздан шықты ма?
1. Иә
2. Жоқ
3. Курстардан немесе оқудан өтпедім
36. Егер сіз соңғы жылда біліктілікті арттыру немесе оқу курстарынан өткен болсаңыз, оқу бағдарламасы сіздің жұмысыңыздың бағытына сәйкес келді ме?
1. Иә
2. Жоқ
3. Курстардан немесе оқудан өтпедім
37. Егер сіз соңғы жылда біліктілікті арттыру немесе оқыту курстарынан өткен болсаңыз, сіз алған білім мен дағдыларды өз жұмысыңызда пайдаландыңыз ба?
1. Иә
2. Жоқ
3. Курстардан немесе оқудан өтпедім
38. Сіздің ойыңызша, соңғы жылдары мемлекеттік қызметте қандай оң өзгерістер орын алды ?
өзіңіздің жауабыңызды көрсетіңіз
39. Сіздің ойыңызша, соңғы жылдары мемлекеттік қызметте қандай теріс өзгерістер орын алды ?
өзіңіздің жауабыңызды көрсетіңіз
40. Егер мүмкін болса, сіз өз жұмысыңызда / мемлекеттік органда немесе мемлекеттік қызметте не өзгертер едіңіз?
өзіңіздің жауабыңызды көрсетіңіз
41. Басшылық соңғы жылы жұмыс процестерін жақсарту үшін қандай шаралар қабылдады?
өзіңіздің жауабыңызды көрсетіңіз
42. Даулы жағдай туындағанда әдеп жөніндегі уәкілге жүгінесіз бе?
1. Ия
2. Жоқ
Респондент туралы мәліметтер
1. Сіздің жынысыңыз:
1) Ер 2) Әйел
2. Сіздің лауазымыңыз:
1) Басшы (басқарма/бөлім басшысы және одан да жоғары)
2) Орындаушы (сарапшы, бас сарапшы, маман және басқалары)
3. Еңбек өтілі:
1) 3 жылға дейін 2) 3 жылдан бастап 7 жылға дейін 3) 7 жылдан артық
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметінің тиімділігін
бағалау әдістемесіне
11-қосымша
нысан
Есептік ақпаратта қамтылған деректерді қайта тексеру қорытындылары бойынша САЛЫСТЫРУ АКТІСІ ___________________________________________________________________
(ОМО/ЖАО атауы)
____________________
(есепті кезең)
Атауы
Есептелетін балдар
1
Толық емес ақпаратты ұсыну/орналастыру
2
Дәйексіз ақпаратты ұсыну/орналастыру
3
Есептік ақпаратты уақтылы ұсынбау
4
Есептік ақпараттың жоқтығы
БАРЛЫҒЫ:
1. Толық емес ақпарат ұсынылған/орналастырылған, оның ішінде есептік ақпараттың құрылымына белгіленген талаптармен көзделген келесі элементтер (қосымша, бөлімдер, кестелер, көрсеткіштердің мәні және басқалар) жоқ, атап айтқанда:
1) _______________________________
2) _______________________________
Шегеру: ______ балды құрайды.
2. Дәйексіз ақпарат ұсынылған/орналастырылған. Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін келесі фактілер анықталды:

1)___________________________________________________________
2)___________________________________________________________
Вычет составляет: ______ балла.
3.Согласно Графику оценки срок представления/ размещения государственным органом отчетной информации:
"____" ____________ 20 ___ года
Фактическая дата представления отчетной информации: "___" ______ 20 ___ года
4. Отчетная информация оцениваемого государственного органа: есть/нет (нужное подчеркнуть).
Вычет составляет: ______ балла.
Итоговый вычет: ______балла.
Представитель уполномоченного на оценку органа, должность
____________ _______________ _________________________________________
(дата)             (подпись)                   (расшифровка подписи)
Представитель оцениваемого государственного органа, должность
____________ _______________ _________________________________________
(дата)             (подпись)                   (расшифровка подписи)
Приложение 12
к Методике оценки
эффективности деятельности
государственных органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
Заключение о результатах оценки эффективности деятельности государственного органа по направлению "Управление персоналом" блока "Организационное развитие государственного органа"
_____________________________________________________________________________
(наименование ЦГО/МИО)
_______________
(отчетный период)
№ п/п
Критерии оценки
Баллы
1
Кадровый потенциал государственного органа
2
Нормированность труда
3
Меритократия и организационная культура
Вычет баллов
Общая оценка:
Анализ эффективности деятельности ЦГО/МИО по направлению "управление персоналом":
Выводы и рекомендации:
__________________________________________________________________
Руководитель государственного органа/соответствующего отдела Администрации Президента Республики Казахстан
_______________ ___________________________________________________
(подпись)                   (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Руководитель соответствующего структурного подразделения уполномоченного на оценку органа/ соответствующего структурного подразделения Администрации Президента Республики Казахстан
_______________ __________________________________________________
(подпись)                   (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Приложение 13
к Методике оценки
эффективности деятельности
государственных органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
Выходное интервью с увольняемыми государственными служащими
1. С чем связано Ваше увольнение ?
а) переход в квазигосударственный сектор
б) работа в частном секторе
в) выход основного сотрудника
г) переезд
д) состояние здоровья (болезнь)
е) другой вариант ____________________________________________

1) _______________________________
2) _______________________________
Шегеру: ______ балды құрайды.
3. Бағалау кестесіне сәйкес мемлекеттік органның есептік ақпаратты ұсыну/орналастыру мерзімі:
"____" ____________ 20 ___ жыл.
Есептік ақпараттың нақты ұсынылған күні : "___" ______ 20 ___ жыл.
4. Бағаланатын мемлекеттік органның есептік ақпараты: бар/жоқ (астын сызу).
Шегеру: ______ балды құрайды.
Қорытынды шегеру : ______ балл.
Бағалауға уәкілетті органның
өкілі, лауазымы __________      ____________       __________________________
(күні)             (қолы)                   (қолды таратып жазу)
Бағаланатын мемлекеттік
органның өкілі, лауазымы ______       ____________       ____________________
(күні)             (қолы)       (қолды таратып жазу)
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметінің тиімділігін
бағалау әдістемесіне
12-қосымша
нысан
"Мемлекеттік органның ұйымдастырушылық дамуы" блогының "Персоналды басқару" бағыты бойынша мемлекеттік орган қызметінің тиімділігін бағалау нәтижелері туралы қорытынды
______________________________________________________________
(ОМО/ЖАО атауы)
____________
(есепті кезең)
№ р/с
Бағалау көрсеткіштері
Балдар
1
Мемлекеттік органның кадрлық әлеуеті
2
Еңбектің нормалануы
3
Меритократия және ұйымдастырушылық мәдениет
Балдарды шегеру
Жалпы баға:
"Персоналды басқару" бағыты бойынша ОМО / ЖАО қызметінің тиімділігін талдау:
Қорытындылар мен ұсынымдар:
__________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің тиісті бөлімі/ мемлекеттік органның басшысы
________       ______________________
(қолы)       (қолды таратып жазуы)
20 ___ жылғы "____" ____________
Қазақстан Республикасы Президенті Әкімшілігінің органын/тиісті құрылымдық бөлімшесін бағалауға уәкілетті тиісті құрылымдық бөлімшенің басшысы
_______             ______________________
(қолы)             (қолды таратып жазуы)
20 ___ жылғы "____" ___________
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметінің тиімділігін
бағалау әдістемесіне
13-қосымша
нысан
Босатылатын мемлекеттік қызметшілермен жұмыстан шығудағы сұхбат
1. Жұмыстан кетудің басты себебі?
а) квазимемлекеттік органға ауысу
б) жеке секторда жұмыс жасау
в) негізгі қызметкердің жұмысқа шығуы
г) көшу
д) денсаулық жағдайы (ауыру)
е) басқа да себептер ____________________________________________

2. Что послужило основной причиной Вашего увольнения?
а) отсутствие перспективы карьерного роста
б) неудовлетворенность действующим социальным пакетом
в) высокая загруженность
г) желание сменить сферу деятельности
д) притеснение со стороны руководства
е) отсутствие возможностей для повышения уровня квалификации
ж) низкая заработная плата
з) другой вариант ____________________________________________
3. Стаж работы в данном государственном органе:
а) менее года
б) от 1 – до 3 лет
в) от 3 – до 5 лет
г) от 5 – до 10 лет
д) от 10 – до 15 лет
е) от 15 – до 20 лет
ж) более 20 лет
4. Пол:
а) мужской
б) женский
5. Является ли Ваша должность руководящей?
а) ДА
б) НЕТ
6. Соответствовала ли работа Вашим целям и ожиданиям?
а) ДА
б) НЕТ
7. Видели ли Вы перспективу карьерного роста на работе?
а) ДА
б) НЕТ
8. Как часто Вы задерживались на работе и работали в выходные дни?
а) нет, такого не было, если привлекали к сверхурочной работе, то только по письменному распоряжению руководства
б) несколько раз в месяц
в) несколько раз в неделю
г) задерживали ежедневно и работал(а) в выходные дни
9. При работе в выходные дни предоставлялся ли Вам другой день отдыха или производилась ли оплата в соответствии с трудовым законодательством?
а) ДА
б) НЕТ
10. Как Вы считаете, равномерно ли распределена работа в Вашем структурном подразделении между сотрудниками?
а) ДА
б) НЕТ
11. Поручалась ли Вам работа выходящая за рамки функциональных обязанностей?
а) ДА
б) НЕТ
12. Информировала ли Вас служба управления персоналом о возможности прохождения данного анкетирования?
а) ДА
б) НЕТ
Пояснение по заполнению формы "Выходное интервью с увольняемыми государственными служащими"
1. Задача выходного интервью - выявление основных причин ухода государственных служащих из системы государственной службы по собственному желанию.
2. Служба управления персоналом (кадровая служба) информирует государственных служащих о необходимости прохождения интервью в случае увольнения.

2. Сіздің жұмыстан кетуіңіздің басқа себептері?
а) келешекте мансаптық өсудің жоқтығы
б) казіргі әлеуметтік жағдаймен қанағаттанбау
в) жұмыстың аса көптігі
г) қызмет саласын ауыстыру ниеті
д) басшылық тарапынан қысым көрсету
е) біліктілігін арттыру деңгейін көтеру үшін мүмкіндіктің болмауы
ж) жалақының төмен болуы
з) басқа да себептер____________________________________________
3. Осы мемлекеттік органдағы жұмыс өтілі:
а) бір жылдан төмен
б) 1 жылдан - 3 жылға дейін
в) 3 жылдан - 5 жылға дейін
г) 5 жылдан - 10 жылға дейін
д) 10 жылдан - 15 жылға дейін
е) 15 жылдан - 20 жылға дейін
ж) 20 жылдан жоғары
4. Жынысы:
а) ер б) әйел
5. Сіздің лауазымыңыз басшылық лауазым болып табылады ма?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
6. Жұмысыңыз Сіздің мақсаттарыңыз бен үмітттеріңізге сәйкес келді ма?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
7. Жұмыста келешекте мансаптық өсу мүмкіндігін көрдіңіз бе?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
8. Қаншалықты жиі Сіз жұмыста кідіріп қалдыңыз және демалыс күндері жұмыс істедіңіз?
а) жоқ, ондай болған жоқ, тек қана мерзімнен тыс жұмыс болған жағдайда ғана басшының жазбаша өкіміне сәйкес
б) айына бірнеше рет
в) аптасына бірнеше рет
г) күнделікті қалдым және демалыс күндері жұмыс істедім
9. Демалыс күндері жұмысқа шыққанда Сізге басқа демалыс күні берілді ме немесе еңбек заңнамасына сәйкес төлемдер жүргізілді ме?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
10. Сіз қалай ойлайсыз, құрылымдық бөлімшелерде қызметкерлер арасында жұмыс бірдей бөліне ме?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
11. Сізге функционалдық міндеттеріңізден тыс жұмыстар тапсырылды ма?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
12. Осы сауалнаманың жүргізілетіні туралы персоналды басқару қызметі Сізді хабарландырды ма?
а) ИӘ
б) ЖОҚ
"Жұмыстан босатылатын мемлекеттік қызметшілермен шығу сұхбатынының" нысанын толтыру бойынша түсініктеме
1. Шығу сұхбатының міндеті - мемлекеттік қызметшілердің өз еркімен мемлекеттік қызмет жүйесінен кетуінің негізгі себептерін анықтау.
2. Персоналды басқару қызметі (кадр қызметі) мемлекеттік қызметшілерді жұмыстан босатылған жағдайда сұхбаттан өту қажеттігі туралы хабардар етеді.

3. Выходное интервью заполняется государственным служащим, увольняемым с государственной службы, по форме согласно приложению к настоящей Методике начиная с 1 января 2019 года.
При выборе ответа "другой вариант" на 1 и 2 вопросы следует указать причину увольнения.
4. Заполненное выходное интервью в автоматическом режиме направляется в Агентство Республики Казахстан по делам государственной службы и противодействию коррупции или его территориальные подразделения и носит конфиденциальный характер.

3. Шығу сұхбатын мемлекеттік қызметтен босатылатын мемлекеттік қызметші осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша 2019 жылдың 1 қаңтарынан бастап толтырады.
1 және 2 сұраққа "басқа нұсқа" деген жауап таңдаған кезде жұмыстан босатылу себебін көрсету керек.
4. Толтырылған шығу сұхбаты автоматты режимде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік қызмет істері және сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл агенттігіне немесе оның аумақтық бөлімшелеріне жіберіледі және құпия түрде болады.

5. Форма для заполнения выходного интервью выгружается автоматически при запуске государственным служащим заявления об увольнении в Интегрированной информационной системе "Е-қызмет" (далее – ИИС "Е-қызмет").
6. Анкеты в ИИС "Е-қызмет" расположены в подразделе "Опросник" раздела "Процессы" по следующим адресам: http://10.61.42.73/ekyzmet-ui/jsp/login.jsp либо http://10.245.12.73/ekyzmet-ui/jsp/login.jsp.

5. Шығу сұхбатын толтыруға арналған нысан мемлекеттік қызметші "Е-қызмет" интеграцияланған ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі –"Е-қызмет" ИАЖ) жұмыстан босату туралы өтінішті іске қосқан кезде автоматты түрде түсіріледі.
6. "Е-қызмет" ИАЖ-дегі сауалнамалар "процестер" бөлімінің "сауалнама" кіші бөлімінде мынадай мекенжайлар бойынша орналасқан: http://10.61.42.73/ekyzmet-ui/jsp/login.jsp немесе http://10.245.12.73/ekyzmet-ui/jsp/login.jsp.

1. По направлению "управление персоналом".
2. По направлению "применение информационных технологий".
Выводы и рекомендации:
__________________________________________________________________
Руководитель государственного органа
________________ ___________________________________________________
(подпись)                         (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Руководитель соответствующего структурного подразделения уполномоченного на оценку органа
__________________ ________________________________________________
(подпись)                   (расшифровка подписи)
"____" ______________ 20 ___ года
Приложение 18
к Методике оценки
эффективности деятельности
государственных органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
форма
Таблица разногласий по результатам оценки по направлению ________________________________________________________________________________
(оцениваемый государственный орган)
Заключение уполномоченного на оценку органа
Возражение оцениваемого государственного органа
Решение по итогам обжалования (принято/отклонено)
Примечание (обоснование принятия/отклонения возражения)
1
2
3
4
5
Выводы:
По критерию 1: _____.
По критерию 2: _____.
Общий балл с учетом итогов обжалования составил _____.
Председатель комиссии, должность
______________ _________________ _________________________________________
(дата)             (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
С итогами обжалования ознакомлен:
Представитель государственного органа, должность
______________ ________________ __________________________________________
(дата)             (подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 19
к Методике оценки
эффективности деятельности
государственных органов по блоку
"Организационное развитие
государственного органа"
Перечень нормативно-технической документации:
1. Техническое задание;
2. Описание программы;
3. Руководство пользователя;
4. Руководство администратора;
5. Программа и методика испытаний;
6. Политика информационной безопасности;
7. Акт ввода в опытную эксплуатацию (при наличии);
8. Акт ввода в промышленную эксплуатацию (при наличии).

1. "Персоналды басқару" бағыты бойынша.
2. "Ақпараттық технологияларды қолдану" бағыты бойынша.
Қорытындылар мен ұсынымдар:
__________________________________________________________________
Мемлекеттік органның басшысы ________      ___________________________
(қолы)             (қолды таратып жазуы)
20 ___ жылғы "____" ___________
Бағалауға уәкілетті органның тиісті
құрылымдық бөлімшесінің басшысы _____       _____________________
(қолы)       (қолды таратып жазуы)
20 ___ жылғы "____" ___________
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметінің тиімділігін
бағалау әдістемесіне
18-қосымша
нысан
Бағалау нәтижесі бойынша _____________________________________ бағытына
келіспеушілік кестесі ___________________________________________________
(бағаланатын мемлекеттік орган)
Бағалауға уәкілетті органның қорытындысы
Бағаланатын мемлекеттік органның қарсылығы
Шағымдану нәтижелері бойынша қорытынды (қабылданды/қабылданған)
Ескерту (қарсылықты кабылдау /қабылдамау негіздемесі)
1
2
3
4
5
Қорытынды:
1-өлшемшарт бойынша: _______
2-өлшемшарт бойынша: _______
Шағымдану қорытындысын қосқандағы жалпы балл _____ құрайды.
Комиссияның төрағасы, лауазымы ______ _________ ___________________________
(күні) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Шағымдану қорытындыларымен таныстым:
Мемлекеттік органның өкілі, лауазымы ______ _________ _______________________
(күні) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
"Мемлекеттік органның
ұйымдастырушылық дамуы"
блогы бойынша мемлекеттік
органдар қызметінің тиімділігін
бағалау әдістемесіне
19-қосымша
Нормативтік-техникалық құжаттама тізімі:
1. Техникалық тапсырма;
2. Бағдарлама сипаттамасы;
3. Қолданушы нұсқаулығы;
4. Әкімшінің нұсқаулығы;
5. Сынау бағдарламасы және әдістемесі;
6. Ақпараттық қауіпсіздік саясаты;
7. Тәжірибелік пайдалануға енгізу актісі (бар болса);
8. Өндірістік пайдалануға енгізу актісі (бар болса).