"5. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Алгебра и начала анализа" составляет:
1) в 10 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).";
в приложении 188 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Геометрия" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).";
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Геометрия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию в приложении к указанному приложению изложить в редакции согласно приложению 14 к настоящему приказу;
в приложении 189 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. "Алгебра және анализ бастамалары" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).";
көрсетілген бұйрыққа 188-қосымшада:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. "Геометрия" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).";
көрсетілген қосымшаға қосымшадағы Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Геометрия" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар осы бұйрыққа 13-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 189-қосымшада:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы №604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).";
пункт 9 изложить в следующей редакции:
"9. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Начальная военная и технологическая подготовка" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году, а также 30 часов для проведения учебно-полевых (лагерных) сборов за счет часов вариативного компонента;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).";
приложения 208, 209, 210, 211, 212, 213, 214, 215, 216, 217, 218 и 219 к указанному приказу изложить в редакции согласно приложениям 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 и 32 к настоящему приказу;
в приложении 220 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Самопознание" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).";
приложение 221 к указанному приказу изложить в редакции согласно приложению 33 к настоящему приказу;
в приложении 222 к указанному приказу:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).";
9-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"9. "Алғашқы әскери және технологиялық дайындық" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат, сондай-ақ далалық оқу жиынына (лагерьлік) вариативті бөлімнен 30 сағат қарастырылған;
2) 11-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).";
көрсетілген бұйрыққа 208209210211212213214215216217218 және 219-қосымшалар осы бұйрыққа 2021222324252627282930 және 31-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 220-қосымшада:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. "Өзін-өзі тану" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 болып тіркелген).";
көрсетілген бұйрыққа 221-қосымша осы бұйрыққа 32-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 222-қосымшада:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

10.5.1.5 уметь правильно использовать причастия при составлении текстов в соответствии со стилистическими особенностями текстов
3-четверть
Торговля и помощь: двусторонние торговые соглашения
Ыбырай Алтынсарин "Дүние қалай етсең табылады?"
Аудирование
10.1.1.1 уметь продолжить тему, прогнозируя по отрывкам текстов и опираясь на свои знания;
10.1.3.1 знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
10.2.2.1 опираясь на тексты научно-популярного и публицистического стилей, уметь составлять монологи и диалоги, уместно применяя выразительные средства речи и используя речевой этикет;
10.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Чтение
10.3.2.1 знать оформление и структуру научно-популярного и публицистического стилей текстов (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист), уметь анализировать их жанровые и языковые особенности;
10.3.5.1 уметь находить из энциклопедии дополнительный материал по теме текста, делать общие заключения
Письмо
10.4.1.1 уметь использовать языковые средства в соответствии с особенностями публицистического и научного стилей, писать небольшие статьи, составлять издательский лист, тезисы, интервью;
10.4.4.1 уметь составлять план к тексту, к каждому разделу (подпункту) подбирать основной и дополнительный материал (опорная схема, ментальная карта, презентация)
Использование языковых средств
10.5.1.6 знать способы образования наречий, уметь правильно использовать их при составлении текстов
Гендерный облик в средствах массовой информации
Рассказ "Диктор" из книги Жанболат Ауыпбаева
"Ашылмаған аралдар"
Аудирование
10.1.2.1 слушая текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), опираясь на написанное, объяснять содержание;
10.1.6.1 уметь прослушивать материал из разных источников по определенной проблеме, сравнивать их и аргументированно высказывать свое мнение
Говорение
10.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
10.2.5.1 уметь уверенно и свободно участвовать в: "дискуссиях-монологах", "дискуссиях-диалогах", "дискуссиях-полилогах"
Чтение
10.3.1.1 уметь различать факты и мнение, определяя основную и дополнительную информацию, уточнять их связь с идеей текста;
10.3.3.1 уметь анализировать социально-общественные проблемы, поднятые в художественной литературе, и оценивать персонажи, сравнивая их с реальной жизнью
Письмо

10.5.1.5 мәтін құрауда есімше сөздерді стильдік қызметіне сай орынды қолдану
3-тоқсан
Сауда мен көмек: екі жақты келісімді сауда
Ыбырай Алтынсарин "Дүние қалай етсең табылады?"
Тыңдалым
10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну;
10.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу
Айтылым
10.2.4.1 мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, оған түсініктеме беру;
10.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру
Оқылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
10.3.6.1 мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау
Жазылым
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (аргументативті эссе);
10.4.5.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін (компрессия) құрастыру
Тілдік бағдар
10.5.1.6 үстеудің жасалу жолы мен сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану
Бұқаралық ақпарат құралдарындағы гендерлік бейне
Жанболат Ауыпбаев "Ашылмаған аралдар" кітабынан "Диктор" деректі әңгімесі
Тыңдалым
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау
Айтылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету;
10.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау;
10.3.5.1 мәтін тақырыбына байланысты қосымша материалдарды энциклопедиялардан тауып, ортақ қорытындылар жасау
Жазылым
10.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу;

10.4.2.1 аргументируя свое мнение, уметь писать эссе по определенной проблеме ("согласие/ несогласие" эссе, дискуссивное эссе, аргументированное эссе);
10.4.4.1 уметь составлять план к тексту, к каждому разделу (подпункту) подбирать основной и дополнительный материал (опорная схема, ментальная карта, презентация)
Использование языковых средств
10.5.1.7 знать функции служебных слов в предложении, уметь уместно использовать при их составлении текста
Опасные отходы на планете Земля
Рассказ Думан Рамазан "Соңғы дем",
Кайнар Олжай "Земля и небо"
Аудирование
10.1.4.1 уметь слушать драматические, прозаические, поэтические произведения, уточнять проблемы произведений;
10.1.5.1 уметь анализировать аргументы, на которых основывается мнение автора (основная мысль), определять второстепенную мысль произведения
Говорение
10.2.4.1 уметь определять порядок частей, абзацов текста, устанавливать взаимосвязь их содержания с темой, давать пояснения к тексту;
10.2.6.1 уметь сравнивать информации из разных графических текстов (иллюстрации, фотоснимки, схемы, условные обозначения), объяснять основную идею
Чтение
10.3.4.1 уметь проводить сравнительный анализ (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист);
10.3.6.1 уметь высказывать свое мнение по основной мысли текста, оценивать ее, уточняя в содержании текста соответствующую информацию
Письмо
10.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы;
10.4.6.1 уметь правильно использовать языковые средства в соответствии с определенным контекстом, соблюдая орфографические и пунктуационные нормы
Использование языковых средств
10.5.2.1 знать виды связей слов, уметь правильно их использовать при составлении текстов
Социальное неравенство: права человека и помощь
Поэма Улыкбек Есдәулет "Қара пима"
Аудирование
10.1.2.1 слушая текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), опираясь на написанное, объяснять содержание;
10.1.3.1 знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
10.2.2.1 опираясь на тексты научно-популярного и публицистического стилей, уметь составлять монологи и диалоги, уместно применяя выразительные средства речи и используя речевой этикет;
10.2.5.1 уметь уверенно и свободно участвовать в: "дискуссиях-монологах", "дискуссиях-диалогах", "дискуссиях-полилогах"
Чтение
10.3.2.1 знать оформление и структуру научно-популярного и публицистического стилей текстов (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист), уметь анализировать их жанровые и языковые особенности;
10.3.4.1 уметь проводить сравнительный анализ (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист)
Письмо
10.4.2.1 аргументируя свое мнение, уметь писать эссе по определенной проблеме ("согласие/ несогласие" эссе, дискуссивное эссе, аргументированное эссе);
10.4.5.1 уметь составлять лаконичные тексты (компрессия) научно-популярного и публицистического стилей с использованием основных понятий и терминов
Использование языковых средств
10.5.2.1 знать виды связей слов, уметь правильно их использовать при составлении текстов
4-четверть
Здоровье молодежи - богатство общества
Рассказ Бердибек Сокпакбаева "Шестнадцати летний чемпион"
Аудирование
10.1.2.1 слушая текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), опираясь на написанное, объяснять содержание;
10.1.6.1 уметь прослушивать материал из разных источников по определенной проблеме, сравнивать их и аргументированно высказывать свое мнение
Говорение
10.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
10.2.5.1 уметь уверенно и свободно участвовать в: "дискуссиях-монологах", "дискуссиях-диалогах", "дискуссиях-полилогах"
Чтение
10.3.1.1 уметь различать факты и мнение, определяя основную и дополнительную информацию, уточнять их связь с идеей текста;
10.3.3.1 уметь анализировать социально-общественные проблемы, поднятые в художественной литературе, и оценивать персонажи, сравнивая их с реальной жизнью
Письмо
10.4.2.1 аргументируя свое мнение, уметь писать эссе по определенной проблеме ("согласие/ несогласие" эссе, дискуссивное эссе, аргументированное эссе);

10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі)
Тілдік бағдар
10.5.1.7 шылаулардың сөйлемдегі қызметін білу, мәтін құрауда орынды қолдану
Жер планетасындағы қауіпті қалдықтар
Думан Рамазан "Соңғы дем" әңгімесі,
Қайнар Олжай "Жер мен аспан арасындағы дастан" кітабы
Тыңдалым
10.1.4.1 прозалық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау;
10.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу), жазбаға сүйеніп мәтін мазмұнын түсіндіру
Айтылым
10.2.1.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану;
10.2.4.1 мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, оған түсініктеме беру
Оқылым
10.3.4.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, тезис) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау;
10.3.6.1 мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау
Жазылым
10.4.1.1 публицистикалық және ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала жазу;
10.4.5.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден негізгі ұғымдарды анықтай отырып, жинақы мәтін (компрессия) құрастыру
Тілдік бағдар
10.5.2.1 мәтін құрауда сөздердің байланысу түрлері мен тәсілдерін орынды қолдану
Әлеуметтік теңсіздік: адам құқықтары және көмек
Ұлықбек Есдәулет "Қара пима" поэмасы
Тыңдалым
10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну;
10.1.5.1 мәтіннен автордың көзқарасын (негізгі ойын) негіздейтін аргументтерді талдай отырып, астарлы ойды анықтау
Айтылым
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық мәтіндерге сүйеніп, монолог және диалог құрау, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушыға әсер ету;
10.2.5.1 пікірталастың "пікірталас -монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау;
10.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
Жазылым
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе);
10.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну (тірек-схема, менталды карта, презентация)
Тілдік бағдар
10.5.2.1 мәтін құрауда сөздердің байланысу түрлері мен тәсілдерін орынды қолдану
4-тоқсан
Жастардың денсаулығы - қоғам байлығы
Бердібек Соқпақбаев "Он алты жасар чемпион" әңгімесі
Тыңдалым
10.1.4.1 прозалық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау;
10.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу
Айтылым
10.2.1.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану;
10.2.4.1 мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, оған түсініктеме беру
Оқылым
10.3.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала, эссе, баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
10.3.6.1 мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау
Жазылым
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе);

10.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы
Использование языковых средств
10.5.2.2 знать способы образования сложных предложений (сложных предложений смешанного типа), уметь правильно их использовать в письменных работах
Неравенство в использовании цифровых технологий
Отрывок из романа М. Шаханова "Заблуждение цивилизации" "Компьютерные полулюди"
Аудирование
10.1.4.1 уметь слушать драматические, прозаические, поэтические произведения, уточнять проблемы произведений;
10.1.5.1 уметь анализировать аргументы, на которых основывается мнение автора (основная мысль), определять второстепенную мысль произведения
Говорение
10.2.4.1 уметь определять порядок частей, абзацев текста, устанавливать взаимосвязь их содержания с темой, давать пояснения к тексту;
10.2.6.1 уметь сравнивать информации из разных графических текстов (иллюстрации, фотоснимки, схемы, условные обозначения), объяснять основную идею
Чтение
10.3.4.1 уметь проводить сравнительный анализ (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист);
10.3.6.1 уметь высказывать свое мнение по основной мысли текста, оценивать ее, уточняя в содержании текста соответствующую информацию
Письмо
10.4.5.1 уметь составлять лаконичные тексты (компрессия) научно-популярного и публицистического стилей с использованием основных понятий и терминов;
10.4.6.1 уметь правильно использовать языковые средства в соответствии с определенным контекстом, соблюдая орфографические и пунктуационные нормы
Использование языковых средств
10.5.2.1 знать виды связей слов, уметь правильно их использовать при составлении текстов
Общество и закон
Ермек Өтетілеуулы "Ата Заң",
Ораторство
Аудирование
10.1.1.1 уметь продолжить тему, прогнозируя по отрывкам текстов и опираясь на свои знания;
10.1.3.1 знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
10.2.2.1 опираясь на тексты научно-популярного и публицистического стилей, уметь составлять монологи и диалоги, уместно применяя выразительные средства речи и используя речевой этикет;
10.2.5.1 уметь уверенно и свободно участвовать в: "дискуссиях-монологах", "дискуссиях-диалогах", "дискуссиях-полилогах"
Чтение
10.3.2.1 знать оформление и структуру научно-популярного и публицистического стилей текстов (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист), уметь анализировать их жанровые и языковые особенности;
10.3.4.1 уметь проводить сравнительный анализ (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист)
Письмо
10.4.2.1 аргументируя свое мнение, уметь писать эссе по определенной проблеме ("согласие/ несогласие" эссе, дискуссивное эссе, аргументированное эссе);
10.4.4.1 уметь составлять план к тексту, к каждому разделу (подпункту) подбирать основной и дополнительный материал (опорная схема, ментальная карта, презентация)
Использование языковых средств
10.5.2.1 знать виды связей слов, уметь правильно их использовать при составлении текстов

10.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу
Тілдік бағдар
10.5.2.2 құрмалас сөйлемдердің (аралас) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
Сандық технологияны пайдаланудағы теңсіздік
Мұхтар Шаханов "Өркениеттің адасуы" романынан үзінді "Компьютер басты жарты адамдар"
Тыңдалым
10.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, өз біліміне сүйеніп тақырыпты жалғастыру;
10.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында қолданылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
10.2.5.1 пікірталастың "пікірталас -монолог", "пікірталас-диалог", "пікірталас-полилог" түрлерінде сенімді және еркін сөйлеу;
10.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (иллюстрация, фотосурет, сызба, шартты белгі) ақпараттарды салыстыру, негізгі идеясын түсіндіру
Оқылым
10.3.1.1 мәтіндегі негізгі және қосымша ақпараттарды анықтай отырып, факті мен көзқарасты ажырату, мәтін идеясымен байланысын анықтау;
10.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселені талдау және кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау
Жазылым
10.4.2.1 қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе, аргументативті эссе);
10.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтап ұсыну (тірек-схема, менталды карта, презентация)
Тілдік бағдар
10.5.2.2 құрмалас сөйлемдердің (аралас) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану
Қоғам және заң
Ермек Өтетілеуұлы "Ата Заң",
Шешендік сөздер
Тыңдалым
10.1.4.1 драмалық, прозалық, поэзиялық шығарманы тыңдау, шығармада көтерілген жалпыадамзаттық мәселені айқындау;
10.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз көзқарасын аргументтер негізінде дәлелдеу
Айтылым
10.2.1.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндерден күрделі сөздердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану;
10.2.4.1 мәтіндегі бөлімдердің, абзацтардың орналасу тәртібін, ақпараттың тақырыппен байланысын анықтау, оған түсініктеме беру
Оқылым
10.3.4.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, интервью, баспасөз парағы) бойынша салыстырмалы (жанры, құрылымы, тілдік құралдары, мақсатты аудиториясы) талдау жасау;
10.3.6.1 мәтін мазмұнындағы деректі ақпаратты толық анықтап, негізгі ойға өз көзқарасын білдіру және оны бағалау
Жазылым
10.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу;
10.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу, сөйлем деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бағдар
10.5.2.2 құрмалас сөйлемдердің (аралас) жасалу жолдарын білу, жазба жұмыстарында орынды қолдану

2) 11 класс:
Тема
Художественные произведения
Коммуникативные навыки
Цели обучения
1-четверть
Социальное неравенство в современном обществе
Рассказ Ерболат Абикенулы "Мы ищем квартиру"
Аудирование
11.1.1.1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11.1.3.1 знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
11.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Чтение
11.3.2.1 знать оформление и структуру научно-популярного и публицистического стилей текстов (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист), уметь анализировать их жанровые и языковые особенности;
11.3.5.1 уметь проводить критический анализ содержания текстов из дополнительных научно-справочных источников
Письмо
11.4.1.1 уметь использовать языковые средства в соответствии с оосбенностями публицистического и научного стилей, писать небольшие статьи, составлять аннотации, репортажи, послания;
11.4.4.1 уметь составлять план к тексту, к каждому разделу (подпункту) подбирать основной и дополнительный материал (опорная схема, ментальная карта, презентация), с оформлением ссылок на источники
Использование языковых средств
11.5.1.1 уметь различать омонимы и правильно их использовать при составлении научно-популярных и публистических текстов
Экология.
Нефть и атомная индустрия
Гаухар Сейтжан "Черное золото народа ..."
Аудирование
11.1.2.1 слушая текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), и систематизировать информацию;
11.1.6.1 уметь прослушивать материал из разных источников по определенной проблеме, сравнивать их и аргументированно, логически правильно и ясно высказать свое мнение
Говорение
11.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
11.2.5.1 уметь уверенно и свободно выступать перед аудиторией, используя вербальные и невербальные средства
Чтение
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи;
11.3.1.1 уметь определять в тексте детальную информацию, факты и взгляды, второстепенную мысль, обсуждать впечатления читателей и авторскую позицию
Письмо
11.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы;
11.4.6.1 уметь правильно использовать языковые средства в соответствии с определенным контекстом, соблюдая орфографические и пунктуационные нормы
Использование языковых средств
11.5.1.2 использовать синонимический ряд прилагательных в соответствии со стилистическими особенностями текстов
Язык. Искусство. Литература
Илияс Жансугиров поэма "Куй"
Аудирование
11.1.4.1 уметь слушать художественные произведения, сравнивать с другими видами искусства (кино, театр, музыка, танцы, рисование, скульптура, архитектура);
11.1.5.1 уметь определять основную мысль произведения, анализируя прием, оказывающий впечатление на слушателя, позицию автора и его отношение к рассматриваемой проблеме
Говорение
11.2.4.1 уметь слушать художественные произведения, сравнивать с другими видами искусства (кино, театр, музыка, танцы, рисование, скульптура, архитектура);
11.2.6.1 уметь прослушивать материал из разных источников по определенной проблеме, сравнивать их и аргументированно, логически правильно и ясно высказать свое мнение
Чтение
11.3.4.1 уметь проводить сравнительный анализ (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист);
11.3.6.1 уметь оценивать проблему, основную мысль текста, аргументировано и системно излагать свое мнение
Письмо
11.4.2.1 аргументируя свое мнение, уметь писать эссе по определенной проблеме ("согласие/ несогласие" эссе, дискуссивное эссе);
11.4.5.1 уметь составлять лаконичные тексты (компрессия) научно-популярного и публицистического стилей, выделяя информационно значимые фрагменты текста
Использование языковых средств
11.5.1.3 использовать имена числительные при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
2-четверть
Проблема безработицы в обществе
Ыбырай Алтынсарин "Атымтай жомарт"
Аудирование
11.1.1.1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11.1.3.1 знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
11.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Чтение
11.3.2.1 знать оформление и структуру научно-популярного и публицистического стилей текстов (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист), уметь анализировать их жанровые и языковые особенности;
11.3.5.1 уметь проводить критический анализ содержания текстов из дополнительных научно-справочных источников
Письмо
11.4.1.1 уметь использовать языковые средства в соответствии с особенностями публицистического и научного стилей, писать небольшие статьи, составлять аннотации, репортажи, послания;
11.4.4.1 уметь составлять план к тексту, к каждому разделу (подпункту) подбирать основной и дополнительный материал (опорная схема, ментальная карта, презентация), с оформлением ссылок на источники
Использование языковых средств
11.5.1.4 использовать местоимения при составлении текста в соответствии со стилистическими особенностями текстов
Прошлое и будущее независимой страны
Повесть Дукенбая Досжана "Долгожительница, повидавшая четырех правителей"
Аудирование
11.1.2.1 слушая текст, уметь записывать (конспектировать) основные идеи (информацию), и систематизировать информацию;
11.1.6.1 уметь прослушивать материал из разных источников по определенной проблеме, сравнивать их и аргументированно, логически правильно и ясно высказать свое мнение
Говорение
11.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
11.2.5.1 уметь уверенно и свободно выступать перед аудиторией, используя вербальные и невербальные средства
Чтение
11.3.1.1 уметь определять в тексте детальную информацию, факты и взгляды, второстепенную мысль, обсуждать впечатления читателей и авторскую позицию;
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Письмо
11.4.3.1 уметь эффективно использовать в творческих письменных работах изобразительные средства и приемы;
11.4.6.1 уметь правильно использовать языковые средства в соответствии с определенным контекстом, соблюдая орфографические и пунктуационные нормы
Использование языковых средств
11.5.1.5 уметь различать в текстах причастные обороты, уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов
Национальный театр - храм искусства
Рассказ Сабита Оразбая "Сама жизнь - театр"
Аудирование
11.1.5.1 уметь определять основную мысль произведения, анализируя прием, оказывающий впечатление на слушателя, позицию автора и его отношение к рассматриваемой проблеме
Говорение
11.2.4.1 уметь извлекать необходимую информацию в текстах (факты, характеристики, цифровые данные, ссылки), обсуждать цели их использования;
11.2.6.1 уметь сравнивать информации из разных графических текстов (иллюстрации, фотоснимки, схемы, условные обозначения), определять основные процессы
Чтение
11.3.4.1 уметь проводить сравнительный анализ (жанр, структура, языковые средства, целевая аудитория) текстов научно-популярного и публицистического стилей (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист);
11.3.6.1 уметь оценивать проблему, основную мысль текста, аргументированно и системно излагать свое мнение
Письмо
11.4.2.1 аргументируя свое мнение, уметь писать эссе по определенной проблеме ("согласие/ несогласие" эссе, дискуссивное эссе, аргументированное эссе);
11.4.5.1 уметь составлять лаконичные тексты (компрессия) научно-популярного и публицистического стилей, выделяя информационно значимые фрагменты текста
Использование языковых средств
11.5.1.5 уметь различать в текстах причастные обороты, уместно использовать их при составлении устных и письменных текстов
3-четверть
Туризм: экотуризм
Сәкен Сейфуллин поэма "Кокшетау",
Стих Илияс Жансүгірова "Портреты Жетису"
Аудирование
11.1.1.1 уметь прогнозировать по отрывкам текстов, извлекая необходимую информацию из текста;
11.1.3.1 знать значение слов и терминов, используемых в учебно-профессиональной, общественно-политической, социально-культурной сферах
Говорение
11.2.1.1 знать особенности научно-популярного и публицистического стилей, определять способы образования сложных слов, использовать их при составлении устных текстов;
11.2.3.1 знать составные элементы интонации: мелодика, ритм, тембр, темп, интенсивность, уметь использовать их в устной речи
Чтение
11.3.2.1 знать оформление и структуру научно-популярного и публицистического стилей текстов (статья, эссе, тезис, интервью, издательский лист), уметь анализировать их жанровые и языковые особенности;
11.3.5.1 уметь проводить критический анализ содержания текстов из дополнительных научно-справочных источников
Письмо
11.4.1.1 уметь использовать языковые средства в соответствии с особенностями публицистического и научного стилей, писать небольшие статьи, составлять аннотации, репортажи, послания;
11.4.4.1 уметь составлять план к тексту, к каждому разделу (подпункту) подбирать основной и дополнительный материал (опорная схема, ментальная карта, презентация), с оформлением ссылок на источники
Использование языковых средств
11.5.1.6 уметь правильно использовать наречия при составлении текстов в соответствии со стилистическими особенностями
Права и равенство мужчин и женщин в мире

2) 11-сынып:
Тақырыптар
Көркем шығармалар
Коммуникативтік дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Қазіргі қоғамдағы әлеуметтік теңсіздік
Ерболат Әбікенұлы "Пәтер іздеп жүр едік" әңгімесі
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну
Айтылым
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау;
11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (мақала) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, шағын мақала жазу;
11.4.6.1 мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
Тілдік бағдар
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
Экология. Мұнай және атомдық индустрия
Гауһар Сейітжан "Қара алтыны халқымның ..."
Тыңдалым
11.1.3.1 оқу-кәсіби, қоғамдық-саяси, әлеуметтік-мәдени тақырыптар аясында және мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну;
11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану;
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (аннотация) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, аннотация жазу;
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі);
11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация)
Тілдік бағдар
11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
Тіл. Өнер. Әдебиет
Ілияс Жансүгіров "Күй" поэмасы
Тыңдалым
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу;
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану;
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату
Оқылым
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (дәріс) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау;
11.3.6.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтап, көтерілген мәселеге баға беру, өзіндік көзқарасын жүйелі, дәлелді жеткізу
Жазылым
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу;
11.4.6.1 мәтін деңгейінде тыныс белгілерін қолдана білу
Тілдік бағдар
11.5.1.2 сын есім сөздердің синонимдік қатарын стильдік ерекшеліктеріне сәйкес қолдану
2-тоқсан
Қоғамдағы жұмыссыздық мәселесі
Ыбырай Алтынсарин "Атымтай жомарт"
Тыңдалым
11.1.2.1 мәтінді тыңдай отырып, негізгі идеяларды (ақпараттарды) қысқаша түртіп жазу (конспектілеу) және берілген ақпараттарды жүйелеу;
11.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
Айтылым
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау;
11.2.6.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (үндеу) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген әлеуметтік-қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, үндеу жазу;
11.4.4.1 тақырып бойынша мәтінге жоспар құрып, әр тармақшаға қажетті негізгі және қосымша мәліметтерді жинақтау, дереккөздерге сілтеме көрсетіп таныстыру (тірек-схема, менталды карта, презентация);
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (дискуссивті эссе)
Тілдік бағдар
11.5.1.3 мәтін құрауда сан есімнің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
Тәуелсіз еліміздің өткені мен келешегі
Дүкенбай Досжан "Төрт патшаны көрген кейуана" хикаяты
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау;
11.1.5.1 мәтін бойынша автор позициясын және көтерілген мәселеге қарым-қатынасын, тыңдаушыға ықпал ету тәсілін талдай отырып, негізгі ойды анықтау
Айтылым
11.2.2.1 ғылыми және кәсіби мәтіндерге сүйеніп, монологпен диалогті үйлестіре қолдану, сөз әдебі мен сөйлеу этикеті формаларын орынды қолданып, тыңдаушылармен қарым-қатынас орнату;
11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (очерк) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау
Жазылым
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу;
11.4.5.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндерден басты лексикалық бірліктерді нақтылап, мәтіннің ақпараттық-маңызды фрагменттерін анықтап, (компрессия) жинақы мәтін құрастыру
Тілдік бағдар
11.5.1.4 мәтін құрауда есімдіктердің мағыналық түрлерін стильдік ерекшеліктеріне сай қолдану
Ұлттық театр –өнер ордасы
Сәбит Оразбай "Өмірдің өзі театр" әңгімесі
Тыңдалым
11.1.1.1 мәтін үзінділері бойынша болжам жасау, тиісті ақпаратты анықтай білу;
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану;
11.2.3.1 сөйлеу ағымындағы интонацияның құрамдас бөліктері: әуен, әуез, тембр, қарқын, кідірісті сөйлеу мәнеріне сай қолдану
Оқылым
11.3.2.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің (баспасөз парағы) құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық және тілдік ерекшеліктерін талдау;
11.3.5.1 қосымша ғылыми-анықтамалық ақпарат көздерінен алынған материалдар негізінде мәтін мазмұнына сыни тұрғыдан талдау жасау
Жазылым
11.4.3.1 шығармашылық жазба жұмыстарында көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарын тиімді қолданып жазу;
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, баспасөз парағын жазу
Тілдік бағдар
11.5.1.5 мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап, оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану
3-тоқсан
Туризм: экотуризм
Сәкен Сейфуллин "Көкшетау" поэмасы,
Ілияс Жансүгіров "Жетісу суреттері" өлеңі
Тыңдалым
11.1.4.1 көркем шығарманы тыңдау, басқа өнер туындыларымен (кино, театр, музыка, би, сурет-мүсін өнері, сәулет) салыстырып, тақырып ортақтығына сипаттама жасау;
11.1.6.1 көтерілген мәселе бойынша әртүрлі дереккөздерден алынған мәтіндерді тыңдау және салыстыру, өз ойын логикалық дұрыс, аргументті және айқын жеткізу
Айтылым
11.2.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндердегі күрделі сөздер мен терминдердің жасалу жолын анықтау, ауызша мәтін құрауда орынды қолдану;
11.2.4.1 кәсіби бағыттағы түпнұсқа мәтіндерден қажетті ақпаратты (деректерді, сипаттамаларды, сандық көрсеткіштерді, сілтемелерді) анықтау, олардың қолданылу мақсатын талдау
Оқылым
11.3.4.1 ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндер (мақала, аннотация, үндеу) бойынша салыстырмалы (құрылымы, қызметі, мақсатты аудиториясы, оқырманға әсері) талдау жасау;
11.3.1.1 мәтіннен детальді ақпараттарды, факті мен көзқарасты, астарлы ойды анықтау, берілген ақпараттың оқырманға әсерін және автор позициясын талқылау
Жазылым
11.4.1.1 ғылыми және публицистикалық стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, үндеу жазу;
11.4.2.1 қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу (аргументативті эссе)
Тілдік бағдар
11.5.1.5 мәтіндерден көсемше оралымды сөйлемдерді анықтап,оларды ауызша және жазбаша мәтіндер құрауда орынды қолдану
Әлемдегі ерлер мен әйелдердің құқықтары мен теңдігі

15. Общеобразовательный аспект: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
16. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.
17. Стратегический аспект: овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
18. 11 класс (уровень В1.2)
19. Межкультурно-коммуникативный аспект:
1) успешное общение на практически всех уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) детальное понимание основного содержания длительных обсуждений;
3) прием сообщения-запроса о возникших проблемах;
4) предоставление информации, необходимой в процессе интервью/ консультации (например, описать свои симптомы врачу);
5) объяснение, почему что-либо является проблемой;
6) изложение сюжета короткого рассказа, статьи, содержания беседы, обсуждения, обсуждения документального фильма;
7) выражение своего отношение и ответ на ряд уточняющих вопросов;
8) проведение заранее подготовленной беседы, проверяя и подтверждая имевшуюся информацию, составление рассказа, как что-либо делается, давая четкие указания;
9) достаточно уверенный обмен накопленной фактической информацией по бытовым и не бытовым вопросам, лежащим в сфере интересов;
10) написание коротких простых эссе на интересующие темы;
11) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание нормы общения и стереотипов, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей немецкого языка, их свободное применение в реальной языковой и культурной среде;
12) знание правил построения высказываний, их объединения в текст;
13) свободное и неосознанное использование высказывания для выполнения различных коммуникативных функций;
14) последовательное построение высказывания в соответствии со схемами взаимодействия.
20. Воспитательный аспект:
1) проявление позитивного отношения к немецкому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности и чувства патриотизма к Родине.
21. Общеобразовательный аспект: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством немецкого языка.
22. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению немецкого языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.

15. Жалпы білім беру аспектісі: неміс тілі арқылы жалпы мәдениетті жоғарылату, тілін үйренетін елі туралы ой-өрісін, білімін, қоршаған орта туралы білімін кеңейту.
16. Дамыту аспекті:
1) неміс тілін үйренуге деген тілдік икем мен тілдік тапқырлықты, сөз тәртібінің мәдениетін, қызығушылығын, тұлғаның жағымды қасиеттерін дамыту: жігерлік, ақыл-есі;
2) тапсырылған параметрлерде тілді тиімді игеруді қамтамасыз ететін анықтамалық әдебиетті, замануи оқыту технологияларын қолдану;
3) өз ой-пікірін ойға қонымды және жүйелі баяндау, көпшілік мақұлдаған тақырыпқа арналған пікірталас, коммуникативтік сипаттағы үйреншікті емес ахуалды шешу;
4) жалпы адамзат мәдениетін дамытуда ұлттық мәдениеттің (өз және басқа тілдік) жетістіктері туралы және басқа мәдениет аясында ана тілі мен мәдениетінің рөлі туралы кеңінен түсінігі болуы тиіс.
17. Стратегиялық аспект: басқа тілдік дербес сөйлесуге қабілетті және дайын , екінші тілдік тұлғалық негізгі сипаттамасын меңгеру.
18. 11-сынып (В1.2-деңгей)
19. Мәдениетаралық-коммуникативтік аспект:
1) басқа тілідік мәдени өкілдерімен барлық деңгейде табысты тілдесу;
2) ұзақ талқылаудың негізгі мазмұнын жете түсіну;
3) туындаған мәселелер бойынша хабарлама-сауалды қабылдау;
4) сұхбаттасу/кеңес үдерісіне қажетті ақпаратты беру (мысалы, дәрігерге өзінің ауру белгісінің нышанын айту);
5) не нәрсенің мәселе болып жатқандығын түсіндіру;
6) қысқа әңгіменің, мақаланың сюжетін, сұхбаттасудың мазмұнын талқылау, деректі фильмді талқылау;
7) анықтайтын сұрақтарға жауап беру және өз пікірін білдіру;
8) бар ақпаратты тексеріп және растап, алдын ала дайындалған сұхбаттасуды өткізу, нақты нұсқау бере отырып, ненің қалай істелінетіні туралы айту;
9) мүдделі саладағы тұрмыстық және тұрмыстық емес мәселелер бойынша деректі ақпаратпен алмасу;
10) қызықтыратын тақырып бойынша қысқа қарапайым эссе жазу;
11) елтаным мен мәдени білімнің болуы, қарым –қатынас жасау нормалары бойынша білім, ұлттық сипаттың өзгешелігі және неміс тілін білетіндердің ұлттық менталитетінің ерекшелігі, еркін тілдік және мәдени ортада қолдану;
12) пікір білдіру ережелерін білу, оларды мәтінде біріктіру;
13) әртүрлі коммуникативтік қызметті орындау үшін өз пікірін еркін қолдану;
14) қарым-қатынас жасау сызбасына сәйкес пікірді дәйекті түрде құру.
20. Тәрбиелік аспект:
1) неміс тілі мен мәдениетіне позитивті қатынас қалыптастыру;
2) әртүрлі көзқарасқа құрметпен қарау, толеранттылық және Отанға деген патриоттық сезім көрсету.
21. Жалпы білім беру аспектісі: мәдениетті дамыту, ой өрісін кеңейту, неміс тілі арқылы ел, қоршаған орта туралы білімдерін жетілдіру.
22. Дамыту аспектісі:
1) тілдік қабілетті және тілдік болжауды, сөйлеу мәдениетін, неміс тілін үйренуге қызығушылықты, тұлғаның жағымды қасиеттерін: зейін, ерік-жігерін арттыру;
2) белгіленген параметрлер бойынша тілді меңгеру тиімділігін қамтамасыз ететін әдеби анықтамалар, оқытудың заманауи технологияларын қолдану;
3) жалпылама тақырыптар бойынша пікірталастар, дәйекті түрде өз ойын білдіру, коммуникативті сипаттағы стандартты емес жағдаяттарды шешу;
4) жалпы адами мәдениеттің дамуында ұлттық мәдениеттің (өзіндік және басқа тілдік) жетістіктері туралы кең көріністің болуы және басқа мәдениетте ана тілі мен мәдениетінің рөлі.

23. Стратегический аспект: овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
Глава 3. Система целей обучения
24. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе число показывает раздел, третье - нумерацию учебной цели.
Раздел 1. Аудирование (Hören/Херен):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми приходится иметь дело в школе, на отдыхе
11.1.1 понимать основные положения четко произнесенных высказываний в пределах литературной нормы на известные темы, с которыми придется иметь дело в профессиональной среде
10.1.2 понимать простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой, улавливая основные идеи и конкретные детали при условии, что говорят четко, со знакомым произношением
11.1.2 понимать детально простые информационные сообщения об обычных повседневных вопросах и темах, связанных с учебой и будущей профессиональной деятельностью
10.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
11.1.3 следить за основными моментами долгой дискуссии в общих чертах, при условии, что все произносится четко, на литературном языке
10.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
11.1.4 понимать лекцию или беседу по учебной и профессиональной тематике при условии, что предмет выступления знаком, а само выступление простое и обладает четкой структурой
10.1.5 понимать короткие простые беседы в общих чертах на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
11.1.5 понимать короткие простые беседы в деталях на знакомые темы при условии, что говорят медленно, с четким нормативным произношением
10.1.6 понимать простую техническую информацию, например, правила эксплуатации приборов ежедневного пользования
11.1.6 понимать подробные инструкции технического характера
10.1.7 понимать основные положения сводок новостей по радио и элементарные тексты на знакомые темы в записи, звучащие относительно медленно и четко
11.1.7 понимать информацию, содержащуюся в большинстве материалов по интересующей теме, звучащих по радио или в записи, и характеризующихся четким, нормативным произношением
10.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко
11.1.8 понимать большую часть телевизионных программ по интересующей тематике, например, интервью, короткие лекции, репортажи, когда они звучат медленно и четко

23. Стратегиялық аспект: басқа тілдік дербес сөйлесуге қабілетті және дайын , екінші тілдік тұлғалық негізгі сипаттамасын меңгеру.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
24. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші сан бөлімді, үшінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді.
1-бөлім. Тыңдалым (Horen/ХҰрен):
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.1.1 мектепте, демалыста жерлерде қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну
11.1.1 кәсіптік салада қолданылатын белгілі тақырыптардағы әдебиеттік нормаларға сәйкес нақты айтылған пікірлердің негізгі түйінін түсіну
10.1.2 оқумен байланысты күнделікті сұрақтар және тақырыптар туралы қарапайым ақпараттық хабарламалардың негізгі ойын егжей-тегжейлі және таныс айтылыммен жеткізгенде түсіну
11.1.2 оқуға және болашақ кәсіби қызметке байланысты күнделікті сұрақтар мен тақырыптар туралы егжей-тегжейлі қарапайым ақпараттық хабарламаларды түсіну
10.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру
11.1.3 айқын әдеби тілде айтылған жағдайда жалпылама ұзақ жүргізілген пікірталастың негізгі сәттерін бақылап отыру
10.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу тақырыбына байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну
11.1.4 баяндама нысаны таныс, ал баяндаманың өзі қарапайым және нақты құрылымды болған жағдайда оқу және кәсіби тақырыпқа байланысты дәріс немесе әңгімені түсіну
10.1.5 баяу, нақты нормативке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді жалпы түрде түсіну
11.1.5 баяу, нақты нормативтке сәйкес айтылған жағдайда таныс тақырыптардағы қысқа қарапайым әңгімелерді егжей-тегжейлі түсіну
10.1.6 қарапайым техникалық ақпаратты түсіну, мысалы, күнделікті қолданылатын құрылғыларды пайдалану ережелері
11.1.6 техникалық сипаттағы нақты нұсқаулықтарды түсіну
10.1.7 радио арқылы берілген ақпарат мәліметтерінің негізгі ойын және таспаға жазылған таныс тақырыптардағы қарапайым мәтіндерді баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
11.1.7 радиодан берілген немесе таспаға жазылған қызықтыратын тақырыптағы ақпараттың басым бөлігін баяу және нақты нормативті айтылған жағдайда түсіну
10.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы теледидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну
11.1.8 қызықтыратын тақырыптардағы телевидидар бағдарламаларының басым бөлігін, мысалы, сұхбаттарды, қысқа дәрістерді, репортаждарды баяу және нақты айтылған жағдайда түсіну

Раздел 2. Говорение (Sprechen/Шпрехен):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.2.1 уметь довольно бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
11.2.1 уметь бегло, простым языком описать один из интересующих вопросов в виде ряда последовательных утверждений
10.2.2 описывать знакомые, интересующие темы простым языком, свой опыт, а также свою реакцию на этот опыт, чувства по этому поводу
11.2.2 довольно бегло описывать что-либо или рассказывать в форме ряда последовательных утверждений, рассказать сюжет книги или фильма и описать свою реакцию на него
10.2.3 строить аргументацию таким образом, что за его/ ее мыслью не сложно следить
11.2.3 объяснять, обосновывать свою точку зрения и оценивать точку зрения собеседника на общие и учебные темы
10.2.4 объяснять коротко причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
11.2.4 объяснять подробно причины чего-либо и дать разъяснения по различным вариантам решения чего-либо, планам и действиям
10.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках бытовой и учебной сферы деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
11.2.5 делать короткие, отрепетированные объявления по теме в рамках учебной и профессиональной сферы деятельности, которые вполне можно понять, несмотря на акцент в ударениях и интонации
10.2.6 делать простой, заранее подготовленный доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что практически на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого достаточно четко разъяснены
11.2.6 делать развернутый доклад по знакомой тематике, который будет ясным настолько, что на всем его протяжении можно следить за мыслью, и основные положения которого четко разъяснены
10.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
11.2.7 отвечать на ряд вопросов по своему выступлению, но при этом быть вынужденным время от времени просить повторить вопрос, если он был произнесен в слишком быстром темпе
10.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
11.2.8 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в сложный связный текст
Раздел 3. Чтение (Leseverstehen/Лезеферстеен):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.3.1 читать простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему, и достаточно хорошо их понимать
11.3.1 понимать в деталях простые тексты, содержащие фактическую информацию на интересующую тему
10.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
11.3.2 понимать описание событий, ощущений и желаний в личных письмах в пределах, позволяющих регулярно общаться с другом по переписке
10.3.3 просматривать довольно большой текст, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
11.3.3 просматривать тексты большого объема, чтобы найти нужную информацию, а также собрать информацию из различных частей текста или из разных текстов с тем, чтобы выполнить конкретное задание
10.3.4 находить и понимать актуальную информацию в повседневном письменном материале, например, в письмах, брошюрах и коротких официальных документах
11.3.4 читать длинные тексты художественной и нехудожественной литературы в рамках некоторых незнакомых общих и учебных тем
10.3.5 улавливать, какие основные выводы сделаны в текстах, очевидно направленных на доказательство какой-либо точки зрения
11.3.5 улавливать нить рассуждений по теме, затрагиваемой в тексте
10.3.6 выявлять основные положения простой газетной статьи на знакомую тему
11.3.6 выявлять основные положения разных типов газетных статей на знакомую тему
10.3.7 понимать правила, например, правила безопасности, когда они написаны простым языком
11.3.7 понимать написанные простые инструкции по пользованию оборудований
10.3.8 использовать некоторые незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
11.3.8 использовать незнакомые бумажные и цифровые ресурсы для проверки значения и расширения понимания
10.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в коротких текстах на общие и учебные темы
11.3.9 определять несоответствия в приводимых аргументах в длинных текстах на различные общие и учебные темы

2-бөлім. Айтылым (Sprechen/Шпрехен):
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу
11.2.1 өте тез, қарапайым тілмен өзін қызықтыратын сұрақтардың бірін бір қатар дәйекті тұжырымдамалар түрінде сипаттай білу
10.2.2 таныс, қызықтыратын тақырыптарды, өзінің тәжірибесін, сонымен қатар осы тәжірибеге байланысты өз реакциясын, сезімін қарапайым тілмен сипаттау
11.2.2 өте тезбір оқиғаны сипаттау немесе бірқатар дәйекті тұжырымдамалар ретінде кітап немесе кітаптың сюжетін айту және оған деген өз реакциясын сипаттау
10.2.3 дәлелдемелерді ойын қадағалауды қиынға соқпайтындай етіп құру
11.2.3 жалпы және оқу тақырыптарына байланысты өзінің көзқарасын түсіндіру, негіздеу және әңгімелесушінің көзқарасын бағалау
10.2.4 бір оқиғаның себептерін қысқаша сипаттау және бір мәселені, жоспар және әрекетті шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру
11.2.4 бір оқиғаның себептерін егжей-тегжейлі түсіндіру және бір мәселені, жоспар, әрекетті және бір істі шешудің түрлі нұсқалары туралы түсіндірме беру
10.2.5 тақырыпқа қатысты тұрмыстық және оқу салалары бойынша қысқаша, алдын-ала дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау
11.2.5 тақырыпқа қатысты оқу және кәсіби салалар бойынша қысқаша, алдын-ала дайындалған екпін түсіруі мен интонациясына қарамай түсінуге болатын хабарландырулар жасау
10.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған қарапайым баяндама әзірлеу
11.2.6 басынан бастап ойын толық түсініп отыруға болатын және негізгі ережелері анық түсіндірілген, таныс тақырып бойынша алдын-ала дайындалған кең көлемдегі баяндама әзірлеу
10.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну
11.2.7 өзінің сөйлеген сөзі бойынша бірқатар сұрақтарға жауап беру, егер сұрақ жылдам айтылған болса, оны қайталап қоюды өтіну
10.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын қарапайым байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
11.2.8 өз тәжірибесіне деген сезімі мен реакциясын күрделі байланысқан мәтін ретінде құрастыра отырып өз тәжірибесін сипаттау
3-бөлім. Оқылым (Leseverstehen/Лезеферстеен):
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді оқу және оны жеткілікті деңгейде түсіну
11.3.1 қызықтыратын тақырыптағы нақты мәліметтері бар қарапайым мәтіндерді жеткілікті деңгейде түсіну
10.3.2 хат алмасу бойынша досымен үнемі қарым-қатынас жасауға мүмкіндік беретін шектерде жеке хаттардағы оқиғалардың, сезімдердің және тілектердің сипаттамасын түсіну
11.3.2 хат алмасу бойынша досымен үнемі қарым-қатынас жасауға мүмкіндік беретін шектерде жеке хаттардағы оқиғалардың, сезімдердің және тілектердің сипаттамасын түсіну
10.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін өте үлкен мәтінді қарап, сондай-ақ нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр түрлі бөліктерінен немесе әр түрлі мәтіндерден ақпаратты жинау
11.3.3 қажетті ақпаратты табу үшін үлкен көлемді мәтінді қарастыру, сонымен қатар нақты тапсырманы орындау үшін мәтіннің әр бөлігінен немесе әртүрлі мәтіндерден ақпарат жинау
10.3.4 күнделікті жазбаша материалда, мысалы, хаттарда, брошюраларда және қысқа ресми құжаттарда өзекті ақпаратты табу және түсіну
11.3.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көркем және басқа да әдебиеттердегі ұзақ мәтіндерді оқу
10.3.5 белгілі бір көзқарасты дәлелдеуге бағытталған мәтіндердегі негізгі қорытынды ойларды түсіну
11.3.5 мәтінде қозғалған тақырыптың тұжырымдама тізбегін түсіну
10.3.6 таныс тақырыптағы газет мақаласының негізгі тұжырымдамасын анықтау
11.3.6 таныс тақырыптағы әртүрлі типтегі газет мақалаларының негізгі тұжырымдамасын анықтау
10.3.7 қарапайым тілде жазылған ережелерді мысалы, қауіпсіздік ережелерін түсіну
11.3.7 құрылғыларды қолдану бойынша жазылған қарапайым нұсқаулықтарды түсіну
10.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаздағы және цифрлы кейбір таныс емес ресурстарды қолдану
11.3.8 мағанасын тексеру және түсінікті кеңейту үшін қағаз және цифрлы таныс емес ресурстарды қолдану
10.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша қысқа мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау
11.3.9 жалпы және оқу тақырыптары бойынша ұзақ мәтіндерде келтірілген аргументтердегі сәйкессіздіктерді анықтау

Раздел 4. Письмо (Schreiben/Шрайбен):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию на него в простой связный текст
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности
10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства
11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
10.4.9 пересказать историю в письменном виде
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Раздел 5. Использование немецкого языка (Spracheverwendung/Шпрахефервендунг):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим темам
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по незнакомым общим и учебным темам
10.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения
11.5.2 использовать в речи в неограниченном количестве указательные, относительные, неопределенные местоимения, а также прилагательные и наречия, их степени сравнения
10.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам
11.5.3 систематизировать знания о склонении существительных и прилагательных, об образовании множественного числа существительных, использовать эти знания для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам
10.5.4 использовать неограниченно основные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по знакомым общим и учебным темам
11.5.4 использовать неограниченно продуктивные способы словообразования (аффиксация, словосложение, конверсия), основные нормы речевого этикета (реплики-клише, наиболее распространенную оценочную лексику), синонимы, антонимы и другие служебные слова для построения высказывания по незнакомым общим и учебным темам
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам
11.5.5 использовать разные типы вопросов, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по незнакомым общим и учебным темам
10.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch/Партицип I и Партицип II (дер лезенде Шюлер; дас гелезене Бух) в рамках знакомых общих и учебных тем
11.5.6 использовать распространенные определения с Partizip I и Partizip II (der lesende Schűler, das gelesene Buch/Партицип I и Партицип II (дер лезенде Шюлер; дас гелезене Бух) в рамках частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.7
использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, некоторые пассивные формы по знакомым общим и учебным темам
11.5.7
использовать разнообразие видовременных форм глаголов, модальных глаголов и их эквивалентов, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.8 использовать конструкции haben/ sein + zu + Infinitiv / хабен/ зайн + цу + Инфинитиф для выражения долженствования, возможности, систематизировать знания о разных способах выражения модальности
11.5.8 использовать разнообразие модальных конструкций, сложносочиненных и сложноподчиненных предложений по незнакомым общим и учебным темам
10.5.9 использовать формы Konjunktiv/Коньюнктиф от глаголов haben, sein, werden, kőnnen, mőgen/хабен, зайн, верден, кенен, меген для выражения вежливой просьбы, желания, косвенный вопрос с союзом ob/об по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.9 использовать субстантивированные причастия, формы сослагательного наклонения: сочетание wűrde + Infinitiv, Präteritum Konjunktiv / вюрде + Инфинитиф, Претеритум Коньюнктиф в рамках знакомых общих и учебных тем
10.5.10 использовать наиболее употребительные глаголы с управлением, использовать после глаголов типа beginnen, vorhaben/бегиннен, форабен, сочетаний типа den Wunsch haben / ден Вунш хабен + смысловой глагол в Infinitiv с zu (Ich habe vor, eine Reise zu machen/Инфинитиф с цу (Их хабе фор, айне Райзе цу махен) по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
11.5.10 использовать глаголы и устойчивые глагольные выражения с наиболее сложным управлением типа aufhören mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ für A., Angst haben vorD. / ауфхерен мит Д., гратулирен цу Д., беданкен зих бай Д./ фюр А., Ангст хабен форД по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.11 использовать сложносочиненные и сложноподчиненные предложения, применяя вводящие их союзы и союзные слова, по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем
11.5.11 использовать сложноподчиненные предложения - уступительные придаточные предложения с союзом (obwohl/ obgleich /обволь/ обглайх) по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt/цюрст, данн, насгер, цулецт)
11.5.12 использовать в речи знания о функциональной значимости предлогов, о разных средствах связи в тексте для обеспечения его целостности, связности (например, с помощью наречий zuerst, dann, naсhher, zuletzt / цюрст, данн, насгер, цулецт)
10.5.13 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.13 использовать способы выражения прямой и косвенной речи по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем

4-бөлім. Жазылым (Schreiben/Шрайбен):
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.4.1 кейбір қысқа элементтерді біріктіре отырып, таныс және қызықты сұрақтардың кең шеңберінде қарапайым мәтіндерін жазу
11.4.1 кейбір қысқа элементтерді біріктіре отырып, таныс және қызықты сұрақтардың кең шеңберінде қарапайым мәтіндерін жазу
10.4.2 таныс, қызықты сұрақтар қатары бойынша қарапайым, егжей-тегжейлі сипаттама жасау
11.4.2 қарапайым мәтінге өз сезімдері мен реакциясын тұжырымдай отырып, өз тәжірибесін сипаттау
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа эссе жазу
11.4.3 қызмет өрісі шеңберінде орналасқан таныс күнделікті және әлеуметтік мәселелер бойынша жинақталған нақты ақпарат туралы өз ойын жинақтау және хабарлау
10.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып, қажетті қарапайым ақпарат сұрап жеке хат және жазбалар жазу
11.4.4 кез келген қажетті ақпаратты сұрата отырып, маңызды деп есептейтін нәрсені нақты баяндай отырып жеке хаттар мен жазбаларды жазу
10.4.5 өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін егжей-тегжейлі сипаттайтын хаттар жазу
11.4.5 жаңалықтар және мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын білдіріп, жеке хаттар жазу
10.4.6 проблеманы айқындап түсіндіретін, сұрақ қойылған хабарламаларды жазу
11.4.6 достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге немесе күнделікті өмірде кездесетін тұлғаларға нені басты деп санайтынын анық білдіріп, маңызды ақпаратты қамтитын қысқа жазбахат жазу
10.4.7 қызықтыратын тақырып бойынша ауызша айтылғанды кейіннен қолдануға болатындай етіп, нақты жазба жазу
11.4.7 қарапайым дәрістер барысында таныс тақырыпқа қарапайым сөйлеу тілінде нормативтік диалектіде түсінікті етіп айтылғандардың негізгі кезеңдерін тізімдеп жазба ретінде жазу
10.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
11.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, әртүрлі көлемдегі қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
10.4.9 оқиғаны жазбаша түрде айтып шығу
11.4.9 оқиғаны жазбаша түрде айтып шығу
5-бөлім. Неміс тілінің қолданысы (Spracheverwendung/Шпрахефервендунг):
Білім алушы:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.5.1 таныс жалпы тақырыптар бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдер мен күрделі атаулы топтарды қолдану
11.5.1 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдерді және күрделі атаулы топтарды қолдану
10.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану
11.5.2 сөйлеу барысында шектеусіз көлемде сілтеу, қатыстық, белгісіздік есімдіктерін, сонымен қатар, сын есім мен үстеулерді, олардың салыстырмалы шырайларын қолдану
10.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану
11.5.3 зат есім мен сын есімдердің септелуі, көпше түрдегі зат есімдердің жасалуы туралы білімдерді жүйелеу, аталған білімдерді таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыруға қолдану
10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның негізгі тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану
11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша ой құрастыру үшін сөзжасамның продуктивті тәсілдерін (аффиксация, сөздерді біріктіру, конверсия), сөйлеу әдебінің негізгі нормаларын (реплика-клише, көп таралған бағалау лексикасы), синонимдер, антонимдер және өзге де көмекші сөздерді шектеусіз қолдану
10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі шақ формаларын және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік және модальді формаларын қамтитын түрлі типтегі сұрақтарды қолдану
10.5.6 таныс жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/Партицип I және Партицип II (дер лезенде Шюлер; дас гелезене Бух) таралған анықтамаларды қолдану
11.5.6 жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары шеңберінде Partizip I және Partizip II (der lesende Schuler; das gelesene Buch/Партицип I және Партицип II (дер лезенде Шүйлер; дас гелезене Бух) таралған анықтамаларды қолдану
10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, кейбір пассивті формаларды қолдану
11.5.7 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі мезгілдік формаларын, модальді етістіктерді және олардың эквиваленттерін, оның ішінде пассивті формалардың үздіксіз артушы әртүрлілігін қолдану
10.5.8 міндеттілікті, мүмкіндікті білдіру үшін haben/sein + zu + Infinitiv / хабен/зайн + цу + Инфинитиф құрылымын қолдану, модальділіктің түрлі тәсілдері туралы білімді жүйелеу
11.5.8 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша модальді құрылымдардың әртүрлілігін, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану
10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша ob/об жалғаулығымен жанама сұрақтарды, ынтаны, сыпайы өтінішті білдіру үшін haben, sein, werden, konnen, mogen/хабен, зайн, верден, кҰнен, мҰген етістіктерінен шығатын Konjunktiv/Коньюнктиф формаларын қолдану
11.5.9 жалпы және оқу тақырыптарының шеңберінде субстантивті қатысуларды, сілтемелік көңіл-күйдің түрлерін қолдану:: wurde + Infinitiv/вюрде + Инфинитиф тіркестерін, Prateritum Konjunktiv/Претеритум Коньюнктиф
10.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша басқарумен жиі қолданылатын етістіктерді beginnen, vorhaben/бегиннен, форабен етістіктерінен кейін den Wunsch haben/ден Вунш хабен + Infinitiv-тегі мағыналық етістіктерді zu мен (Ich habe vor, eine Reise zu machen/Инфинитиф цу мен (Их хабе фор, айне Райзе цу махен) тіркестерін қолдану
11.5.10 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша aufhoren mit D., gratulieren zu D., bedanken sich bei D./ fur A., Angst haben vorD/ауфхҰрен мит Д., гратулирен цу Д., беданкен зих бай Д./ фюр А., Ангст хабен форД түріндегі неғұрлым күрделі басқарумен етістіктер және тұрақты етістік тіркестерін қолдану
10.5.11 таныс, таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша жалғаулықтар мен жалғаулық сөздерді пайдалана отырып, салалас құрмалас және бағыныңқы құрмалас сөйлемдерді қолдану
11.5.11 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша (obwohl / obgleich / обволь / обглайх) жалғаулықтарымен бағыныңқы құрмалас – қарсылықты бағыныңқы сөйлемдерді қолдану
10.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt / цюрст, данн, насгер, цулецт) үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану
11.5.12 сөйлеу барысында көмекші сөздердің қызметтік маңыздылығы, мәтін тұтастығын, байланыстылығын қамтамасыз ету үшін (мысалы, zuerst, dann, naсhher, zuletzt / цюрст, данн, насгер, цулецт) үстеулерінің көмегімен ондағы түрлі байланыс құралдары туралы білімдерін қолдану
10.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша төл және төлеу сөздерді айту тәсілдерін қолдану
11.5.13 таныс, жартылай таныс емес жалпы және оқу тақырыптарының қатары бойынша төл және төлеу сөздерді айту тәсілдерін қолдану

15. Общеобразовательный аспект: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством французского языка.
16. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению французского языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.
17. Стратегический аспект: овладение основными характеристиками вторичной языковой личности, способной и готовой к самостоятельному иноязычному общению.
18. 11 класс (уровень В1.2)
19. Межкультурно-коммуникативный аспект:
1) успешное общение на практически всех уровнях с представителями иноязычной культуры;
2) детальное понимание основного содержания длительных обсуждений;
3) прием сообщения-запроса о возникших проблемах;
4) предоставление информации, необходимой в процессе интервью/ консультации (например, описать свои симптомы врачу);
5) объяснение, почему что-либо является проблемой;
6) изложение сюжета короткого рассказа, статьи, содержания беседы, обсуждения, обсуждения документального фильма;
7) выражение своего отношения и ответ на ряд уточняющих вопросов;
8) проведение заранее подготовленной беседы, проверяя и подтверждая имевшуюся информацию, составление рассказа, как что-либо делается, давая четкие указания;
9) достаточно уверенный обмен накопленной фактической информацией по бытовым и не бытовым вопросам, лежащим в сфере интересов;
10) написание коротких простых эссе на интересующие темы;
11) наличие страноведческих и культурологических знаний, знание нормы общения и стереотипов, специфики национального характера и особенностей национального менталитета носителей французского языка, их свободное применение в реальной языковой и культурной среде;
12) знание правил построения высказываний, их объединения в текст;
13) свободное и неосознанное использование высказывания для выполнения различных коммуникативных функций;
14) последовательное построение высказывания в соответствии со схемами взаимодействия.
20. Воспитательный аспект:
1) проявление позитивного отношения к французскому языку и культуре;
2) уважение различных точек зрения, проявление толерантности и чувства патриотизма к Родине.
21. Общеобразовательный аспект: повышение общей культуры, расширение кругозора, знаний о стране изучаемого языка, об окружающем мире в целом посредством французского языка.
22. Развивающий аспект:
1) развитие языковых способностей и языковой догадки, культуры речевого поведения, интереса к изучению французского языка, положительных свойств личности: волевые качества, память;
2) использование справочной литературы, современных технологий обучения, обеспечивающих эффективность овладения языком в заданных параметрах;
3) изложение своих мыслей логично и последовательно, дискуссия на общепринятые темы, решение нестандартных ситуаций коммуникативного характера;
4) наличие широких представлений о достижениях национальных культур (собственной и иноязычной) в развитии общечеловеческой культуры и о роли родного языка и культуры в зеркале чужой культуры.

15. Жалпы білім беру аспектісі: француз тілі арқылы жалпы мәдениеттерін, ой-өрістерінің кеңеюін, оқылатын тілдің елі туралы білімдерін, қоршаған әлем туралы білімдерін арттыру.
16. Дамыту аспекті:
1) тілдік қабілеттер мен тілдік болжамдарды, тілдік мінез-құлық мәдениетін, француз тілін үйренуге қызығушылығын, тұлғаның жағымды қасиеттерін дамыту: ерік-жігер қасиеттері, есте сақтау қабілеттерін дамыту;
2) тілдің тиімді меңгерілуін қамтамасыз ететін анықтамалық әдебиеттерді, оқытудың заманауи технологияларын белгіленген өлшемде қолдану;
3) өз ойын қисынды және жүйелі түрде баяндау, жалпыға ортақ тақырыптарға пікірталас, коммуникативтік сипаттағы стандарттан тыс жағдайларды шешу;
4) жалпы адамзат мәдениетінің дамуында ұлттық мәдениеттердің (өзінің және шетелдік) жетістіктері туралы және өзге мәдениет көзқарасында өзінің ана тілі мен мәдениетінің рөлі туралы кеңінен түсініктің болуы.
17. Стратегиялық аспект: шетел тілінде өздігінен қарым-қатынас жасауға қабілетті және оған дайын екінші тілді меңгерген тілдік тұлғаның негізгі қасиеттеріне ие болу.
18. 11-сынып (В1.2-деңгейі).
19. Мәдениаралық-коммуникативтік аспект:
1) өзге тілді мәдениет өкілдерімен барлық деңгейде табысты қарым-қатынас жасау;
2) ұзақ талқылаудың негізгі мазмұнын егжей-тегжейлі түсіну;
3) туындаған проблемалар туралы сауал- хабарлама қабылдау;
4) сұхбат/кеңес процесі барысында (мысалы, дәрігерге өз ауруы белгілерін сипаттау) қажетті ақпарат беру;
5) бұл жағдай неге проблема болып табылатындығын түсіндіру;
6) қысқа әңгіменің, мақаланың, әңгіменің мазмұнының, талқылаудың, документальды фильмді талқылаудың сюжетін мазмұндау;
7) бірқатар нақтылаушы сұрақтарға өз көзқарасын білдіру және жауап беру;
8) бар ақпараттарды тексере және растай отырып, алдын-ала дайындалған әңгімені өткізу, не қалай жасалатындығы туралы нақты нұсқаулық бере отырып, әңгіме құрастыру;
9) қызығушылық тудыратын тұрмыстық және тұрмыстық емес мәселелер жөнінде жинақталған нақты ақпараттармен еркін алмасу;
10) қызықтыратын тақырыптарға қарапайым қысқа эссе жазу;
11) елтану және мәдениеттану білімінің болуы, қарым-қатынас нормаларын және стереотиптерін, француз тілінде сөйлеушілердің ұлттық менталитетінің және ұлттың мінезінің ерекшеліктерін білу, оларды нақты тілдік және мәдени ортада еркін қолдану;
12) айтылатын ойды құрастыру және оларды мәтінге біріктіру ережелерін білу;
13) айтылатын ойды әртүрлі қарым-қатынас функцияларын орындау барысында еркін және бейсаналы түрде қолдану;
14) пікірлерді өзара іс-қимылсыз басына сәйкес дәйекті құру.
20. Тәрбиелік аспект:
1) француз тілі мен мәдениетіне оң көзқарас қалыптастыру;
2) әртүрлі көзқарастарды құрметтеу, толеранттылық және Отанға деген патриоттық сезім білдіру.
21. Жалпы білім беру аспектісі: француз тілі арқылы жалпы мәдениетті көтеру, ой-өрісті, оқытылатын тіл елі туралы, жалпы қоршаған әлем туралы білімді өрістету.
22. Дамыту аспектісі:
1) тілдік қабілеттер мен тілді сезіну қабілеттерін дамыту, тіл мәдениеті әдебін, француз тілін үйренуге деген қызығушылықты, тұлғаның ерік жігері, жады сияқты жағымды қасиеттерін дамыту;
2) тілдің тиімді меңгерілуін қамтамасыз ететін анықтамалық әдебиеттерді, оқытудың заманауи технологияларын белгіленген өлшемде қолдану;
3) өз ойын қисынды және жүйелі түрде баяндау, жалпыға ортақ тақырыптарға пікірталас, коммуникативтік сипаттағы стандарттан тыс жағдайларды шешу;
4) жалпы адамзат мәдениетінің дамуында ұлттық мәдениеттердің (өзінің және шетелдік) жетістіктері туралы және өзге мәдениет көзқарасында өзінің ана тілі мен мәдениетінің рөлі туралы кеңінен түсініктің болуы.

Раздел 4. Письмо (Production еcrite/Продюксьонь экрит):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
11.4.1 писать простые связные тексты по широкому кругу знакомых и интересующих вопросов, связывая воедино ряд отдельных коротких элементов
10.4.2 делать простые, подробные описания по целому ряду знакомых, интересующих вопросов
11.4.2 описывать свой опыт, формулируя свои чувства и реакцию па него в простой связный текст
10.4.3 писать короткие простые эссе на интересующие темы
11.4.3 суммировать и сообщить довольно свободно свое мнение по поводу собранной фактической информации по знакомым повседневным и социальным вопросам, находящимся в рамках поля деятельности
10.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая простую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
11.4.4 писать личные письма и записки, запрашивая любую необходимую информацию, четко излагая то, что считает важным
10.4.5 писать личные письма, довольно подробно описывая свой опыт, события и чувства
11.4.5 писать личные письма, рассказывая о новостях и своих мыслях по абстрактным темам или темам, касающимся культуры: музыки, фильмов
10.4.6 записывать сообщения, содержащие вопросы, поясняющие проблемы
11.4.6 писать записки с короткой важной информацией друзьям, учителям, обслуживающему персоналу или тем, кто фигурирует в повседневной жизни, вразумительно излагая то, что считает важным
10.4.7 делать под диктовку достаточно точные записи, которыми можно воспользоваться позднее, при условии, что речь идет об интересующей теме
11.4.7 делать записи в виде списка ключевых моментов во время простой лекции, при условии, что тема знакома, речь проста и произносится четко, на нормативном диалекте
10.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки, используя формулировку и структуру исходного текста
11.4.8 перефразировать простым языком короткие письменные отрывки разного объема, используя формулировку и структуру исходного текста
10.4.9 пересказать историю в письменном виде
11.4.9 пересказать историю в письменном виде
Раздел 5. Использование французского языка (Utilisation de la langue/Итилизасьонь дө ля льаньг):
Обучающийся должен:
10 класс
11 класс
В1.1
В1.2
10.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим темам
11.5.1 использовать абстрактные составные существительные и сложные именные группы по знакомым общим и учебным темам, а также незнакомым темам
10.5.2 использовать различные количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных, по знакомым общим и учебным темам
11.5.2 использовать количественные прилагательные для исчисляемых и неисчисляемых существительных и именные группы по незнакомым общим и учебным темам
10.5.3 использовать различные сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий и степени сравнения по знакомым общим и учебным темам
11.5.3 использовать сложные прилагательные и обычные прилагательные в качестве причастий, сравнительные структуры, при помощи которых можно образовать сравнительные структуры по незнакомым общим и учебным темам
10.5.4 использовать синонимы, антонимы и другие служебные слова, в роли предетерминатив по знакомым общим и учебным темам
11.5.4 использовать определяющие слова и предопределяющие по незнакомым общим и учебным темам
10.5.5 использовать вопросы, которые включают в себя разные временные и модальные формы глаголов, по знакомым общим и учебным темам
11.5.5 использовать разные типы вопросов по незнакомым общим и учебным темам
10.5.6 использовать местоимения, включая неопределенное местоимение on и количественные местоимения по знакомым общим и учебным темам
11.5.6 использовать относительные, демонстративные, неопределенные и количественные местоимения и большое количество рефлексивных местоимений по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым общим и учебным темам
11.5.7 использовать разнообразие простых совершенных форм, включая некоторые пассивные формы, включая обстоятельство времени и места, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.8 использовать разнообразные формы будущего времени, в том числе пассивный залог, по знакомым общим и учебным темам
11.5.8 использовать формы будущего времени, в том числе пассивные формы, по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.9 использовать увеличенное разнообразие активных и пассивных настоящих и прошлых простых форм и последних совершенных простых форм в описательной и косвенной речи по ряду общих и знакомых учебных тем
11.5.9 использовать повышенное разнообразие активных и пассивных простых настоящих и прошлых форм и прошлых совершенных простых форм в повествовании и косвенной речи по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.10 использовать формы настоящего непрерывного времени и прошлых непрерывных форм, в том числе непрерывное растущее разнообразие пассивных форм, по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.11 использовать повышенное разнообразие представленных речевых форм для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных и встроенных вопросов по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
11.5.11 использовать речевые формы для заявлений, вопросов и команд, в том числе косвенных вопросов по ряду незнакомых общих и учебных тем
10.5.12 использовать повышенное разнообразие структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями по знакомым и ряду незнакомых общих и учебных тем
11.5.12 использовать разнообразные структуры наречия сравнительной степени с правильными и неправильными наречиями, различные вербальные наречия по знакомым и незнакомым общим и учебным темам
10.5.13 использовать различные модальные формы для обозначения настоящего и прошедшего времени, чтобы выразить сожаление и критику по знакомым общим и учебным темам
11.5.13 использовать прошедшее время модальных форм для выражения сожаления и критики по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам
10.5.14 использовать предлоги перед существительными и прилагательными, использовать предлоги перед географическими названиями по ряду знакомых общих и учебных тем
11.5.14 использовать повышенное разнообразие предлогов перед существительными и прилагательными, по ряду знакомых и частично незнакомых общих и учебных тем
10.5.15 использовать формы инфинитива после глаголов и прилагательных, использовать формы герундия, использовать формы сослагательного наклонения и начинать использовать фразовые глаголы на знакомые общие и учебные темы
11.5.15 использовать формы инфинитива глаголов, использовать формы герундия, использовать фразовые глаголы, сложноподчиненные предложения с придаточными цели, условия, образа действия на знакомые общие и учебные темы
10.5.16 использовать разные союзы, условные придаточные с SI (си) при объяснении знакомых общих и учебных тем
11.5.16 использовать условные придаточные с SI (си) инфинитивные конструкции (сложное дополнение, сложное подлежащее), причастные конструкции, безличные конструкции в предложениях в знакомых общих и учебных темах
10.5.17 активизировать в процессе общения формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым общим и учебным темам
11.5.17 использовать относительные придаточные предложения, формы изъявительного и сослагательного наклонения глагола по знакомым и частично незнакомым общим и учебным темам

4-бөлім. Жазылым (Production ecrite/Продюксьоң экрит):
Білім алушылар білуге тиісті:
10 - сынып
11 - сынып
В1.1
В1.2
10.4.1 жекелеген қысқа элементтерін біріктіріп, таныс және қызықтыратын мәселелердің кең шеңберінде қарапайым байланысқан мәтін жазу
11.4.1 жекелеген қысқа элементтерін біріктіріп, таныс және қызықтыратын сұрақтардың кең шеңберінде қарапайым байланысқан мәтін жазу
10.4.2 бірқатар таныс, қызықтыратын мәселелер бойынша жай, нақты сипаттама жасау
11.4.2 өзінің тәжірибесін сипаттай отырып, оған қатысты өз сезімдері мен әсері туралы байланысқан мәтін құрастыру
10.4.3 қызықтыратын тақырып бойынша қысқа эссе жазу
11.4.3 іс әрекет өрісі шеңберінде орналасқан таныс күнделікті және әлеуметтік мәселелер бойынша жинақталған нақты ақпарат туралы өз пікірін жүйелеу және хабарлау
10.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып, қажетті қарапайым ақпарат сұрап жеке хат және жазбалар жазу
11.4.4 жеке хат, жазбахат, нені негізгі санайтынын айтып ақпарат сұрап хат жазу
10.4.5 өз сезімдері мен оған әсері туралы өз тәжірибесін егжей-тегжейлі сипаттайтын хаттар жазу
11.4.5 жаңалықтар және мәдениетке қатысты музыка, фильмдерге байланысты абстракті тақырыптар бойынша өз ойларын білдіріп, жеке хаттар жазу
10.4.6 проблеманы айқындап түсіндіретін, сұрақ қойылған хабарламаларды жазу
11.4.6 достарына, мұғаліміне, қызмет көрсетушілерге немесе күнделікті өмірде кездесетін тұлғаларға нені басты деп санайтынын анық білдіріп, маңызды ақпаратты қамтитын қысқа жазбахат жазу
10.4.7 қызықтыратын тақырып бойынша ауызша айтылғанды кейіннен қолдануға болатындай етіп, нақты жазба жазу
11.4.7 қарапайым дәрістер барысында таныс тақырыпқа қарапайым сөйлеу тілінде нормативтік диалектіде түсінікті етіп айтылғандардың негізгі кезеңдерін тізімдеп жазба ретінде жазу
10.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
11.4.8 берілген мәтіннің алғашқы редакциясы мен құрылымын пайдаланып, әртүрлі көлемдегі қысқаша жазба үзінділерін қарапайым тілмен қайта жазу
10.4.9 оқиғаны жазбаша түрде айтып шығу
11.4.9 оқиғаны жазбаша түрде айтып шығу
5-бөлім. Француз тілін қолдану (Utilisation de la langue/Итилизасьоң дө ля льаңг):
Білім алушылар білуге тиісті:
10-сынып
11-сынып
В1.1
В1.2
10.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдерді және күрделі атаулы топтарды қолдану
11.5.1 таныс жалпы және оқу тақырыптары, сонымен қатар таныс емес тақырыптар бойынша абстрактілі құрамдас зат есімдерді және күрделі атаулы топтарды қолдану
10.5.2 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер үшін түрлі есептік сын есімдерді қолдану
11.5.2 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша саналатын және саналмайтын зат есімдер және атаулы топтар үшін түрлі сандық сын есімдерді қолдану
10.5.3 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімшелер және шырайлар ретінде түрлі күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану
11.5.3 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша көмегімен салыстырмалы құрылым жасауға болатын есімшелер ретінде күрделі сын есімдерді және жай сын есімдерді қолдану
10.5.4 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша предетерминатив рөлінде синонимдерді, антонимдерді және басқа да қызметтік сөздерді қолдану
11.5.4 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша анықтауыш және болжауыш сөздерді қолдану
10.5.5 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістіктің түрлі шақ формаларын және модальды түрлерін қамтитын сұрақтарды қолдану
11.5.5 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша әр түрлі сұрақтарды қолдану
10.5.6 on белгісіз есімдігі мен сандық есімдіктерді қоса таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша есімдікті қолдану
11.5.6 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша қатысымдық, көрсетімдік, белгісіз және сандық есімдіктерді және рефлексивтік есімдіктердің көбін қолдану
10.5.7 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай аяқталған формалардың сан-алуан түрлілігін, мезгіл және мекен пысықтауыштарды, оның ішінде кейбір пассивті формаларды қолдану
11.5.7 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша жай аяқталған формалардың сан-алуан түрлілігін, мезгіл және мекен пысықтауыштарды, оның ішінде кейбір пассивті формаларды қолдану
10.5.8 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша келер шақ формаларының сан-алуан түрлілігін, оның ішінде ырықсыз етісті қолдану
11.5.8 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша келер шақ формаларын, оның ішінде пассив түрлерін қолдану
10.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы және өткен шақтардыңың дара актив және пассив формаларының сан-алуан түрлілігі мен соңғы аяқталған формаларын сипаттама және төлеу сөзде қолдану
11.5.9 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша осы және өткен шақтардыңың дара актив және пассив формаларының сан-алуан түрлілігі мен соңғы аяқталған формаларын көп мөлшерде хабарлы және төлеу сөзде қолдану
10.5.10 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы шақ және үздіксіз өткен шақ түрлерін, оның ішінде үздіксіз өсетін пассив форма түрлерін қолдану
11.5.10 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша үздіксіз осы шақ және үздіксіз өткен шақ түрлерін, оның ішінде үздіксіз өсетін пассив форма түрлерін қолдану
10.5.11 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш, сұрақтар мен команда үшін оның ішінде жанама және жапсарлас сұрақтарда ұсынылған тілдік формаларды артығымен түрлендіріп қолдану
11.5.11 таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өтініш білдіру, бұйрық беру және сұрақ қою, оның ішінде жанама сұрақтар қою үшін сөйлеу формаларын қолдану
10.5.12 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша салыстырмалы шырай үстеулерінің құрылымындағы дұрыс және дұрыс емес үстеулердің сан-алуан түрлілігін қолдану
11.5.12 таныс және таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша салыстырмалы шырай формасындағы үстеулердің сан-алуан түрлі құрылымын, әртүрлі вербалды үстеулерді қолдану
10.5.13 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша өкініш және сын білдіру мақсатында осы және өткен шақты белгілеу үшін әртүрлі модальды формаларды қолдану
11.5.13 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша өкініш және сын білдіру мақсатында өткен шақ модалді формасын қолдану
10.5.14 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында және географиялық атаулардың алдында көмекші сөздерді қолдану
11.5.14 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша зат есім мен сын есімнің алдында көмекші сөздердің алуан түрлілігін қолдану
10.5.15 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша етістік пен сын есімдерден кейін инфинитив түрін қолдану, герундий формасын қолдану, шартты рай формасын қолдану және фразалық етістіктерді қолдана бастау
11.5.15 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша етістіктіктің инфинитив түрін қолдану, герундий формасын қолдану, фразалық етістіктерді, мақсат, шартты, іс-әрекет бағыныңқылы құрмалас сөйлемдерді қолдану
10.5.16 таныс жалпы және оқу тақырыптарын түсіндіргенде әртүрлі жалғаулықтарды, SI (си) шартты бағыныңқылыларды қолдану
11.5.16 жалпы таныс және оқу тақырыптары бойынша сөйлемдерде SI (си) шартты бағыныңқылымен инфинитивті құрылымдарды (күрделі толықтауышты, күрделі бастауышты), есімшелі конструкцияларды, жақсыз конструкцияларды қолдану
10.5.17 таныс жалпы және оқу тақырыптары бойынша қарым-қатынас процесінде етістіктің ашық райын және шартты райын белсендендіру
11.5.17 таныс және ішінара таныс емес жалпы және оқу тақырыптары бойынша қатысымдық бағыныңқы сөйлемдерді, етістіктің ашық райы және шартты райы формаларын қолдану

Повторение курса геометрии 7-9 классов
Аксиомы стереометрии. Параллельность в пространстве
Аксиомы стереометрии и их следствия
10.2.1 - знать аксиомы стереометрии, их следствия; иллюстрировать и записывать их с помощью математических символов;
Взаимное расположение прямых в пространстве
10.2.2 - знать определение параллельных и скрещивающихся прямых в пространстве, определять и изображать их;
10.2.3 - знать свойства параллельных прямых в пространстве и применять их при решении задач;
Тетраэдр, параллелепипед
10.1.1 - знать определение тетраэдра и параллелепипеда, уметь изображать тетраэдр, параллелепипед и их элементы на плоскости;
Взаимное расположение прямой и плоскости. Параллельность плоскостей
10.2.4 - знать признак и свойства параллельности прямой и плоскости, применять их при решении задач;
10.2.5 - знать признак и свойства параллельности плоскостей, применять их при решении задач;
2 четверть
Перпендикулярность в пространстве
Перпендикулярность прямой и плоскости. Теорема о трех перпендикулярах
10.2.6 - знать определение и свойства перпендикулярных прямых и применять их при решении задач;
10.2.7 - знать определение, признак и свойства перпендикулярности прямой и плоскости, применять их при решении задач;
10.2.8 - знать определение перпендикуляра, наклонной и проекции наклонной в пространстве;
Расстояния в пространстве
10.3.1 - знать теорему о трех перпендикулярах и применять ее при решении задач;
10.3.5 - уметь находить расстояние от точки до плоскости и между скрещивающимися прямыми;
Углы в пространстве
10.2.9 - знать определение угла между двумя прямыми в пространстве;
10.2.10 - уметь изображать угол между скрещивающимися прямыми и их общий перпендикуляр;
10.3.2 - знать определение угла между прямой и плоскостью, уметь изображать и находить его величину;
10.3.3 - знать определение угла между плоскостями (двугранный угол), уметь изображать и находить его величину;
Перпендикулярность плоскостей
10.3.4 - знать признак и свойство перпендикулярных плоскостей и применять их при решении задач;
3 четверть
Перпендикулярность в пространстве
Прямоугольный параллелепипед
10.1.2 - знать определение и свойства прямоугольного параллелепипеда;
10.3.7 - выводить свойства прямоугольного параллелепипеда и применять их при решении задач;
Ортогональная проекция плоской фигуры на плоскость и ее площадь
10.2.11 - изображать ортогональную проекцию плоской фигуры на плоскость;
10.3.6 - знать формулу площади ортогональной проекции плоской фигуры на плоскость и применять ее при решении задач;
Прямоугольная система координат и векторы в пространстве
Векторы в пространстве и действия над ними. Коллинеарные и компланарные векторы

7-9-сыныптардағы геометрия курсын қайталау
Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі параллельдік
Стереометрия аксиомалары және олардың салдарлары
10.2.1 - стереометрия аксиомаларын, олардың салдарларын білу; оларды кескіндеу және математикалық символдар арқылы жазып көрсету;
Кеңістіктегі түзулердің өзара орналасуы
10.2.2 - кеңістіктегі параллель және айқас түзулер анықтамаларын білу, оларды анықтау және кескіндеу;
10.2.3 - кеңістіктегі параллель түзулердің қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
Тетраэдр, параллелепипед
10.1.1 - тетраэдр және параллелепипедтің анықтамаларын білу, тетраэдр, параллелепипедті және олардың элементтерін жазықтықта кескіндей алу;
Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Жазықтықтардың параллельдігі
10.2.4 - түзу мен жазықтықтың параллельдік белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.5 - жазықтықтардың параллельдік белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану;
2-тоқсан
Кеңістіктегі перпендикулярлық
Түзу мен жазықтықтың перпендикулярлығы. Үш перпендикуляр туралы теорема
10.2.6 - перпендикуляр түзулердің анықтамасы мен қасиеттерін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.7 - түзу мен жазықтықтың перпендикулярлық анықтамасын, белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану;
10.2.8 - кеңістіктегі перпендикуляр, көлбеу және көлбеудің проекциясы анықтамаларын білу;
Кеңістіктегі арақашықтықтар
10.3.1 - үш перпендикуляр туралы теореманы білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.3.5 - нүктеден жазықтыққа дейінгі және айқас түзулер арасындағы арақашықтықтарды таба білу;
Кеңістіктегі бұрыштар
10.2.9 - кеңістіктегі екі түзу арасындағы бұрыш анықтамасын білу;
10.2.10 - айқас түзулер арасындағы бұрыш пен олардың ортақ перпендикулярын сызбада кескіндей алу;
10.3.2 - түзу мен жазықтық арасындағы бұрыштың анықтамасын білу, кескіндей алу және оның шамасын табу;
10.3.3 - жазықтықтар арасындағы бұрыштың (екіжақты бұрыш) анықтамасын білу, кескіндей алу және оның шамасын табу;
Жазықтықтардың перпендикулярлығы
10.3.4 - жазықтықтардың перпендикулярлық белгісі мен қасиетін білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
3-тоқсан
Кеңістіктегі перпендикулярлық
Тікбұрышты параллелепипед
10.1.2 - тікбұрышты параллелепипед анықтамасын және қасиеттерін білу;
10.3.7 - тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару және есептер шығаруда қолдану;
Жазық фигураның жазықтыққа ортогональ проекциясы және оның ауданы
10.2.11 - жазық фигураның ортогональ проекциясын жазықтықта салу;
10.3.6 - жазық фигураның жазықтыққа ортогональ проекциясы ауданының формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар
Кеңістіктегі векторлар және оларға амалдар қолдану. Коллинеар және компланар векторлар

10.4.1 - знать определения вектора в пространстве, длины вектора, равных векторов;
10.4.2 - выполнять сложение векторов и умножение вектора на число;
10.4.3 - знать определения коллинеарных и компланарных векторов в пространстве;
Прямоугольная система координат в пространстве
10.4.5 - знать определение прямоугольной системы координат в пространстве и уметь изображать ее;
10.4.6 - изображать точку пространства по ее координатам в прямоугольной системе координат;
Координаты вектора в пространстве
10.4.11 - знать понятие координат вектора, уметь находить координаты вектора, раскладывая его по единичным векторам;
Сложение и вычитание векторов в координатах, умножение вектора на число в координатах
10.4.13 - выполнять в координатах сложение, векторов и умножение вектора на число;
Разложение вектора по трем некомпланарным векторам
10.4.14 - знать условие коллинеарности и компланарности векторов и применять их при решении задач;
10.4.15 - раскладывать вектор по трем некомпланарным векторам;
Расстояние между двумя точками
10.4.7 - уметь находить расстояние между двумя точками в пространстве;
10.4.12 - уметь находить координаты и длину вектора в пространстве;
Деление отрезка в данном отношении
10.4.8 - выводить формулы координат точки, делящей отрезок в заданном отношении и применять их при решении задач;
Координаты середины отрезка
10.4.9 - знать формулы координат середины отрезка и применять их при решении задач;
4 четверть
Прямоугольная система координат и векторы в пространстве
Скалярное произведение векторов
10.4.4 - знать определение и свойства скалярного произведения векторов в пространстве;
10.4.16 - знать формулу скалярного произведения векторов в координатной форме и применять ее при решении задач;
10.4.17 - вычислять угол между двумя векторами в пространстве;
10.4.18 - знать и применять условие перпендикулярности векторов в пространстве;
Уравнение сферы
10.4.10 - знать уравнение сферы и применять его при решении задач;
Уравнение плоскости
10.4.19 - выводить общее уравнение плоскости (ax+by+cz+d = 0) через вектор нормали и точку, лежащую на этой плоскости;
Уравнение прямой в пространстве
10.4.20 - составлять каноническое уравнение прямой;
10.4.21 - уметь переходить от канонического вида к параметрическому виду уравнения прямой;
10.4.22 - составлять уравнение прямой, проходящей через две заданные точки;
Повторение курса геометрии 10 класса
2) 11 класс
Раздел долгосрочного плана
Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Повторение курса геометрии 10 класса
Многогранники
Понятия о многогранном угле, геометрическом теле

10.4.1 - кеңістіктегі вектор, вектордың ұзындығы, тең векторлар анықтамаларын білу,
10.4.2 - векторларды қосу және векторды санға көбейтуді орындау;
10.4.3 - кеңістіктегі коллинеар және компланар векторлардың анықтамаларын білу;
Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі
10.4.5 - кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі анықтамасын білу және оны кескіндей алу;
10.4.6 - кеңістіктегі нүктені оның координаталары бойынша тікбұрышты координаталар жүйесінде кескіндеу;
Кеңістіктегі вектордың координаталары
10.4.11 - вектордың координаталары ұғымын білу, вектор координаталарын бірлік векторлар бойынша жіктеп таба білу;
Координатасымен берілген векторларды қосу және азайту, координатасымен берілген векторды санға көбейту
10.4.13 - координаталарымен берілген векторларды қосуды және векторды санға көбейтуді орындау;
Векторды үш компланар емес вектор бойынша жіктеу
10.4.14 - векторлардың коллинеарлық және компланарлық шартын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.4.15 - векторды үш компланар емес векторлар бойынша жіктеу;
Екі нүктенің арақашықтығы
10.4.7 - кеңістіктегі екі нүкте арасындағы арақашықтықты таба білу;
10.4.12 - кеңістіктегі вектордың координаталарын және ұзындығын таба білу;
Кесіндіні берілген қатынаста бөлу
10.4.8 - кесіндіні берілген қатынаста бөлетін нүкте координаталарының формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
Кесінді ортасының координаталары
10.4.9 - кесінді ортасының координаталары формулаларын білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
4-тоқсан
Кеңістіктегі тікбұрышты координаталар жүйесі және векторлар
Векторлардың скаляр көбейтіндісі
10.4.4 - кеңістіктегі векторлардың скаляр көбейтіндісінің анықтамасы мен қасиеттерін білу;
10.4.16 - координаталық түрдегі векторлардың скаляр көбейтіндісі формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
10.4.17 - кеңістіктегі екі вектордың арасындағы бұрышты есептеу;
10.4.18 - кеңістіктегі векторлардың перпендикулярлық шартын білу және қолдану;
Сфера теңдеуі
10.4.10 - сфера теңдеуін білу және оны есептер шығаруда қолдану;
Жазықтық теңдеуі
10.4.19 - жазықтықтың жалпы теңдеуін (ax+by+cz+d=0) нормаль вектор және осы жазықтықтағы нүкте бойынша қорытып шығару;
Кеңістіктегі түзудің теңдеуі
10.4.20 - түзудің канондық теңдеуін құрастыру;
10.4.21 - түзу теңдеуінің канондық түрінен параметрлік түріне көше алу;
10.4.22 - берілген екі нүкте арқылы өтетін түзудің теңдеуін құру;
10-сыныптағы геометрия курсын қайталау
2) 11-сынып
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
10-сыныптағы геометрия курсын қайталау
Көпжақтар
Көпжақты бұрыш, геометриялық дене туралы түсінік

11.1.1 - знать понятие многогранного угла и геометрического тела, уметь изображать их на плоскости;
Понятие многогранника
11.1.2 - знать определение многогранника и его элементов;
11.3.3 - решать задачи на нахождение элементов многогранников;
Призма и ее элементы, виды призм
11.1.3 - знать определение призмы, ее элементов, виды призм; уметь изображать их на плоскости;
11.3.3 - решать задачи на нахождение элементов многогранников;
Развертка, площадь боковой и полной поверхности призмы
11.3.1 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности призмы и применять их при решении задач;
11.1.11 - уметь выполнять развертки многогранников и тел вращений;
Пирамида и ее элементы. Правильная пирамида
11.1.4 - знать определение пирамиды, ее элементов, виды пирамид; уметь изображать их на плоскости;
11.2.4 - определять расположение проекции вершины пирамиды на плоскость основания;
11.3.3 - решать задачи на нахождение элементов многогранников;
Усеченная пирамида
11.1.5 - знать определение усеченной пирамиды, уметь изображать ее на плоскости;
11.3.3 - решать задачи на нахождение элементов многогранников;
2 четверть
Многогранники
Развертка, площадь боковой и полной поверхности пирамиды и усеченной пирамиды
11.3.2 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности пирамиды (усеченной пирамиды) и применять их при решении задач; 11.1.11 - уметь выполнять развертки многогранников и тел вращений;
Сечения многогранников плоскостью
11.2.1 - уметь строить сечения многогранника плоскостью;
Правильные многогранники
11.1.6 - знать определение правильного многогранника, распознавать виды правильных многогранников;
Применение уравнений прямой и плоскости в пространстве
Взаимное расположение прямой и плоскости в пространстве
11.2.6 - знать взаимное расположение прямой и плоскости в пространстве
Расстояние от точки до плоскости в пространстве
11.4.1 - знать формулу нахождения расстояния от точки до плоскости, применять ее при решении задач;
Нахождение угла между двумя прямыми и угла между прямой и плоскостью в пространстве
11.4.2 - находить угол между прямыми (по заданным уравнениям прямых);
11.4.3 - применять условие параллельности и перпендикулярности прямых в пространстве при решении задач;
11.4.5 - находить угол между прямой и плоскостью;
3 четверть
Тела вращения и их элементы
Цилиндр и его элементы. Развертка, площадь боковой и полной поверхности цилиндра
11.1.7 - знать определение цилиндра, его элементов; уметь изображать цилиндр на плоскости;
11.3.5 - решать задачи на нахождение элементов тел вращения (цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара);

11.1.1 - көпжақты бұрыш пен геометриялық дене ұғымдарын білу, оларды жазықтықта кескіндеу алу;
Көпжақ ұғымы
11.1.2 - көпжақтың анықтамасын және оның элементтерін білу;
11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуға есептер шығару;
Призма және оның элементтері, призма түрлері
11.1.3 - призманың анықтамасын, оның элементтерін, призма түрлерін білу; оларды жазықтықта кескіндей алу;
11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуға есептер шығару;
Пpизманың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
11.3.1 - призманың бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу;
Пирамида және оның элементтері. Дұрыс пирамида
11.1.4 - пирамиданың анықтамасын, оның элементтерін, пирамида түрлерін білу; оларды жазықтықта кескіндей алу; 11.2.4 - пирамида төбесінің табан жазықтығына проекциясының орналасуын анықтау;
11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуға есептер шығару;
Қиық пирамида
11.1.5 - қиық пирамида анықтамасын білу, оны жазықтықта кескіндей алу;
11.3.3 - көпжақтардың элементтерін табуға есептер шығару;
2-тоқсан
Көпжақтар
Пирамиданың, қиық пирамиданың жазбасы, бүйір беті және толық бетінің аудандары
11.3.2 - пирамиданың (қиық пирамиданың) бүйір және толық бетінің аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу;
Көпжақтардың жазықтықпен қималары
11.2.1 - көпжақтың жазықтықпен қималарын сала білу;
Дұрыс көпжақтар
11.1.6 - дұрыс көпжақтың анықтамасын білу, дұрыс көпжақтардың түрлерін ажырата білу;
Кеңістіктегі түзу мен жазықтық теңдеулерінің қолданылуы
Кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы
11.2.6 - кеңістіктегі түзу мен жазықтықтың өзара орналасуын білу;
Кеңістіктегі нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтық
11.4.1 - нүктеден жазықтыққа дейінгі арақашықтықты табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
Кеңістіктегі түзулер арасындағы бұрышты, түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты табу
11.4.2 - түзулер арасындағы бұрышты (түзулердің теңдеулері бойынша) табу;
11.4.3 - координаталардағы түзулердің параллельдігі мен перпендикулярлығы шартын есептер шығаруда қолдану;
11.4.5 - түзу мен жазықтық арасындағы бұрышты табу;
3-тоқсан
Айналу денелері және олардың элементтері
Цилиндр және оның элементтері. Цилиндрдің жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
11.1.7 - цилиндрдің анықтамасын, оның элементтерін білу; цилиндрді жазықтықта кескіндей алу;

11.3.4 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности цилиндра и применять их при решении задач;
11.1.11 - уметь выполнять развертки многогранников и тел вращений;
Конус и его элементы. Развертка, площадь боковой и полной поверхности конуса
11.1.1.8 - знать определение конуса, его элементов; уметь изображать конус на плоскости;
11.3.5 - решать задачи на нахождение элементов тел вращения (цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара);
11.3.6 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности конуса и применять их при решении задач;
11.1.11 - уметь выполнять развертки многогранников и тел вращений;
Усеченный конус и его элементы. Развертка, площадь боковой и полной поверхности усеченного конуса
11.1.9 - знать определение усеченного конуса, его элементов; уметь изображать усеченный конус на плоскости;
11.3.5 - решать задачи на нахождение элементов тел вращения (цилиндра, конуса, усеченного конуса, шара);
11.3.7 - выводить формулы площади боковой и полной поверхности усеченного конуса и применять их при решении задач;
11.1.11 - уметь выполнять развертки многогранников и тел вращений;
Сфера, шар и их элементы. Площадь поверхности сферы
11.1.10 - знать определение сферы, шара; уметь изображать их на плоскости;
11.3.8 - решать задачи на нахождение площади поверхности сферы;
Касательная плоскость к сфере.
11.2.3 - знать взаимное расположение плоскости и сферы;
11.1.4.4 - решать задачи на взаимное расположение плоскости и сферы в координатах;
11.3.9 - знать определение и свойство касательной плоскости к сфере;
11.3.10 - решать задачи, связанные с сечениями шара и сферы плоскостью;
Сечения цилиндра, конуса и шара плоскостью
11.2.2 - изображать сечения цилиндра, конуса и шара плоскостью;
4 четверть
Объемы тел
Общие свойства объемов тел
11.3.11 - знать и применять свойства объемов пространственных тел;
Объем призмы
11.3.12 - знать формулу нахождения объема призмы и применять ее при решении задач;
Объемы пирамиды и усеченной пирамиды
11.3.13 - знать формулы нахождения объема пирамиды и усеченной пирамиды и применять их при решении задач;
Объем цилиндра
11.3.14 - знать формулу нахождения объема цилиндра и применять ее при решении задач;
Объемы конуса и усеченного конуса
11.3.15 - знать формулы нахождения объемов конуса и усеченного конуса и применять их при решении задач;
Подобие пространственных фигур
11.3.17 - знать свойство объемов подобных пространственных фигур и применять его при решении задач;
Объем шара и его частей

11.3.4 - цилиндрдің бүйір беті және толық беті аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.3.5 - айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару;
11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу;
Конус және оның элементтері. Конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
11.1.8 - конустың анықтамасын, оның элементтерін білу; конусты жазықтықта кескіндей алу;
11.3.5 - айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару;
11.3.6 - конустың бүйір және толық беті аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу;
Қиық конус және оның элементтері. Қиық конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары
11.1.9 - қиық конустың анықтамасын, оның элементтерін білу, қиық конусты жазықтықта кескіндей алу;
11.3.5 - айналу денелерінің (цилиндр, конус, қиық конус, шар) элементтерін табуға есептер шығару;
11.3.7 - қиық конустың бүйір беті және толық беті аудандары формуларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;
11.1.11 - көпжақтар мен айналу денелерінің жазбаларын жасай алу;
Сфера, шар және олардың элементтері. Сфера бетінің ауданы
11.1.10 - сфера, шардың анықтамаларын білу; жазықтықта кескіндей алу;
11.3.8 - сфера бетінің ауданын табуға есептер шығару;
Сфераға жүргізілген жанама жазықтық
11.2.3 - сфера мен жазықтықтың өзара орналасуын білу;
11.4.4 - координаталардағы сфера мен жазықтықтың өзара орналасуына есептер шығару;
11.3.9 - сфераға жанама жазықтықтың анықтамасын және қасиетін білу;
11.3.10 - шар мен сфераның жазықтықпен қималарына байланысты есептер шығару;
Цилиндр, конус және шардың жазықтықпен қималары
11.2.2 - цилиндрдің, конустың және шардың жазықтықпен қималарын кескіндеу;
4-тоқсан
Денелердің көлемдері
Денелер көлемдерінің жалпы қасиеттері
11.3.11 - кеңістік денелерінің көлемдерінің қасиеттерін білу және қолдану;
Призма көлемі
11.3.12 - призма көлемін табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
Пирамида және қиық пирамида көлемдері
11.3.13 - пирамида және қиық пирамида көлемдерін табу формулаларын білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
Цилиндр көлемі
11.3.14 - цилиндр көлемін табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;
Конус және қиық конус көлемдері
11.3.15 - конус және қиық конус көлемдерін табу формулаларын білу және оларды есептер шығаруда қолдану;
Кеңістік фигураларының ұқсастығы
11.3.17 - кеңістіктегі ұқсас фигуралар көлемдерінің қасиетін білу және оны есептер шығаруда қолдану;
Шар және оның бөліктерінің көлемдері

11.3.16 - знать формулы нахождения объема шара и его частей и применять их при решении задач;
Комбинации геометрических тел
11.2.5 - изображать комбинации геометрических тел на плоскости; 11.3.18 - решать задачи практического содержания на комбинации геометрических тел;
Повторение курса геометрии 10-11 классов
Приложение 15
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 7 марта 2019 года № 105
Приложение 191
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 409
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Целью изучения учебного предмета "Информатика" в 10-11 классах естественно-математического направления является обеспечение обучающихся глубокими знаниями, умениями и навыками в области аппаратного и программного обеспечения, представления данных, информационных процессов и систем, создания и преобразования информационных объектов, компьютерных сетей и информационной безопасности для эффективного использования современных информационных технологий на практике.
3. Задачи учебной программы:
1) формировать у обучающихся понимание роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий;
2) обеспечение обучающихся пониманием базовых принципов работы компьютеров, для предоставления им возможности анализировать системы, разрабатывать решения, программные приложения, развивать и улучшать их, а также оценивать свои продукты;
3) научить обучающихся решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
4) развивать у обучающихся логическое, алгоритмическое, а также вычислительное мышление, включающее способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;

11.3.16 - шар және оның бөліктері көлемдерін табу формулаларын білу және оларды есеп шығаруда қолдану;
Геометриялық денелердің комбинациялары
11.2.5 - көпжақтар мен айналу денелерінің комбинацияларын жазықтықта кескіндеу;
11.3.18 - геометриялық денелерінің комбинациясына берілген практикалық мазмұнды есептер шығару;
10-11-сыныптардағы геометрия курсын қайталау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 7 наурыздағы
№ 105 бұйрығына 14-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 191-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 409-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
2. Жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11 сыныптарда "Информатика" оқу пәнін оқытудың мақсаты білім алушыларды аппараттық және бағдарламалық қамтамасыз ету саласында терең біліммен, іскерлікпен және дағдылармен қамтамасыз ету, қазіргі заманғы ақпараттық технологияларды практикада тиімді пайдалану үшін деректерді, ақпараттық процестер мен жүйелерді ұсыну, ақпараттық объектілерді, Компьютерлік желілер мен ақпараттық қауіпсіздікті құру және қайта құру болып табылады.
3. Негізгі міндеттері:
1) білім алушылардың ақпараттық процестердің қоғамдағы рөлі жайлы, сондай-ақ ақпараттық технологияларды пайдаланудың техникалық мүмкіндіктері мен перспективалары туралы түсінігін қалыптастыру;
2) білім алушыларға жүйені талдау, шешім ұсыну, бағдарламалық қосымшалар жасау, оларды дамытып жетілдіру, сонымен қатар, өздерінің өнімдерін бағалау мүмкіндігін беру мақсатында компьютердің жұмыс істеуінің негізгі қағидаларын түсінуін қамтамасыз ету;
3) талдау, абстракция, үлгілеу мен программалау арқылы білім алушыларға әртүрлі тапсырмаларды шешуді үйрету;
4) білім алушылардың логикалық, алгоритмдік, сондай-ақ, жалпылау және үйлестік тапсырмаларды құрамдас бөліктерге бөлу және ортақ заңдылықтарды табу, қойылған міндеттерді орындауға қажетті тиімді және рационалды тәсілдер табу сияқты қамтитын есептік ойлау қабілетін дамыту;

5) формировать у обучающихся информационную культуру – следовать общепринятым правилам и действовать в интересах личности и всего казахстанского общества;
6) способствовать овладению академического языка и обогащению терминологического словаря обучающимися в рамках предмета;
7) познакомить обучающихся с принципами и методами разработки, конструирования и программирования управляемых электронных устройств на базе вычислительной платформы;
8) развить навыки программирования в современной среде программирования;
9) углубить знания, повысить мотивацию к обучению путем их практического применения;
10) интегрированного применения знаний, полученных в различных образовательных областях (математика, физика, информатика);
11) развить интерес к научно–техническому разработкам;
12) развить творческие способности обучающихся.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Информатика"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Информатика" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
5. Содержание учебного предмета "Информатика" организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые отражают цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" естественно-математического направления включает 6 разделов:
1) аппаратное и программное обеспечение;
2) представление данных;
3) информационные процессы и системы;
4) создание и преобразование информационных объектов;
5) разработка приложений;
6) компьютерные сети и информационная безопасность.
7. Раздел "Аппаратное и программное обеспечение" включает следующие подразделы:
1) аппаратное обеспечение;
2) программное обеспечение.
8. Раздел "Представление данных" включает следующие подразделы:
1) системы счисления;
2) логические основы компьютера;
3) кодирование информации.
9. Раздел "Информационные процессы и системы" включает следующие подразделы:
1) реляционная база данных;
2) разработка базы данных;
3) структурированные запросы;
4) современные тенденции развития информационных технологий.

5) білім алушылардың ақпараттық мәдениетін қалыптастыру – жалпы ережелерді ұстану және жеке тұлға мен бүкіл Қазақстандық қауымның мүддесінде әрекет ету;
6) білім алушылардың пән аясында академиялық тілді меңгеруіне және терминологиялық лексиканы байытуға жағдай жасау;
7) есептеуіш платформалар негізінде басқарылатын электрондық құрылғыларды құру, құру, программалаудың тәсілдері және қағидаттарымен білім алушыларды таныстыру;
8) қазіргі таңдағы программалау ортасында программалау дағдыларын дамыту;
9) тәжірибеде қолдану арқылы білімді тереңдету және оқуға деген ынтаны арттыру;
10) әртүрлі білім саласында (математика, физика, информатика) алған білімдерін кіріктіріп қолдану;
11) ғылыми-техникалық әзірлемелерге деген қызығушылықтарын дамыту;
12) білім алушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.
2 – тарау. "Информатика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Информатика" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 тіркелген).
5. Оқу пәнінің мазмұны оқыту бөлімдерінен тұрады. Бөлімшелер күтілетін нәтижелер: дағды немесе білік, білім немесе түсінік түрінде сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын әр бөлім бөлімшелерге бөлінген.
6. Жаратылыстану-математика бағытындағы "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны 6 бөлімді қамтиды:
1) аппараттық және программалық қамтамасыз ету;
2) деректерді ұсыну;
3) ақпараттық процестер мен жүйелер;
4) ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру ;
5) қосымшаларды әзірлеу;
6) компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік
7. "Аппараттық және программалық қамтамасыз ету" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) аппараттық қамтамасыз ету;
2) программалық қамтамасыз ету.
8. "Деректерді ұсыну" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) есептеу жүйелері;
2) компьютердің логикалық негіздері;
3) ақпаратты кодтау.
9. "Ақпараттық процестер мен жүйелер" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) реляциялық деректер қоры;
2) мәліметтер қорын құру;
3) құрылымдалған сұраныстар;
4) ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы процестер.

10. Раздел "Создание и преобразование информационных объектов" включает следующие подразделы:
1) 3D – моделирование;
2) web (веб)-проектирование.
11. Раздел "Разработка приложений" включает следующие подразделы:
1) алгоритмы и программы;
2) мобильные приложения;
3) ITStartup (ай-тистартап).
12. Раздел "Компьютерные сети и информационная безопасность" включает следующие подразделы:
1) организация компьютерных сетей;
2) меры безопасности при работе в сети.
13. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 10 класса включает следующие разделы:
1) аппаратное и программное обеспечение: функции устройства управления (далее - УУ), арифметико- логического устройства (далее - АЛУ) и регистров памяти как отдельных частей процессора;
2) представление данных: системы счисления: перевод целых чисел из десятичной системы счисления в двоичную, восьмеричную, шестнадцатеричную и обратно. Логические основы компьютера: логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия); логические выражения; таблицы истинности; логические элементы компьютера (конъюнктор, дизъюнктор, инвертор); логические схемы. Кодирование информации: таблицы кодировки символов Unicode (юникод) и ASCII (аск(и)й);
3) информационные процессы и системы: реляционная база данных: поле, запись, индекс, первичный ключ; Bigdata (бигдейта) (большие данные). Разработка базы данных "structured query language (стракчуред куери лангуйдж)" ("язык структурированных запросов") (далее –SQL (эс кю эль)): типы данных, однотабличная и многотабличная базы данных; формы; отчеты; запросы. Структурированные запросы: запросы на выборку в конструкторе и средствами SQL (эс кю эль); связь web (веб)-страницы с базой данных;
4) создание и преобразование информационных объектов: web-проектирование: HTML (аш ти эм эл) (Hyper Text Markup Language (хайпер текст маркап лангуйдж) — "язык гипертекстовой разметки"), CSS (си эс эс) (Cascading Style Sheets (каскадинг стайл шит) — каскадные таблицы стилей); использование скриптов; внедрение мультимедиа на web-страницу;
5) разработка приложений: алгоритмы и программы: пользовательские функции и процедуры; работа со строками; работа с файлами; методы сортировки; алгоритмы поиска на графах;
6) компьютерные сети и информационная безопасность: организация компьютерных сетей: компоненты сети (узлы, маршрутизаторы, коммутаторы); IP (ай-пи)-адреса; DNS (ди эн эс) (Domain Name System (домейн нейм систем) - система доменных имен); частные виртуальные сети. Информационная безопасность: информационная безопасность, конфиденциальность, целостность и доступность; шифрование данных; меры безопасности данных пользователя - пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация.

10. "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) 3D – модельдеу;
2) web (веб)-жобалау.
11. "Қосымшаларды әзірлеу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) алгоритмдер және программалар;
2) мобильдік қосымшалар;
3) IT Startup (ай-ти стартап).
12. "Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) компьютерлік желілерді ұйымдастыру;
2) желіде жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
13. 10-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) Аппараттық және программалық қамтамасыз ету: басқару құрылғысының (бұдан әрі - БҚ), арифметика- логикалық құрылғының (бұдан әрі - АЛҚ) және жад регистрінің процессордың бір бөлігі ретінде функциясын сипаттау.
2) Деректерді ұсыну: есептеу жүйелері: ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне аудару және кері аудару. Компьютердің логикалық негіздері: логикалық операциялар (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия); логикалық өрнектер; ақиқат кестесі; Компьютердің логикалық элементтері (конъюнктор, дизъюнктор, инвертор); логикалық сызбалар. Ақпаратты кодтау: Unicode (юникод) және ASCII (аск(и)и) символдарын кодтау кестелері.
3) Ақпараттық процестер мен жүйелер: реляциондық деректер қоры: жол, жазба, индекс, бірінші кілт; Bigdata (бигдейта) (үлкен деректер). Деректер қорын "structured query language" (стракчуред куери лангуйдж) ("құрылымдалған сұраныстар тілі") (бұдан әрі SQL (эс кю эль)) әзірлеу: деректер қорын, мәліметтер типін, біркестелі және көпкестелі деректер қоры; формалар; есептер; сұраныстар. Құрылымдық сұраныстар: конструктор режимінде іріктеуге сұраныстар жасау, SQL (эс кю эль), конструктордың және (SQL) (эс кю эль) көмегімен іріктеуге бағытталған сұраныстарды жасау; web (веб)-беттердің деректер қорымен байланысы.
4) Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру: web-жобалау: HTML (аш ти эм эл) (Hyper Text Markup Language — (хайпер текст маркап лангуйдж) "гипермәтіндік белгілеу тілі"), CSS (си эс эс) (Cascading Style Sheets — (каскадинг стайл шит) каскадты кестелер стилі); скрипттерді пайдалану, web (веб)-парақшаға мультимедиа нысандарын енгізу.
5) Қосымшаларды әзірлеу: алгоритмдер мен программалар: пайдаланушы функциялары және процедуралары, жолдармен жұмыс жасау, файлдармен жұмыс жасау, сұрыптау әдістері; графтардағы іздеу алгоритмдері.
6) Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік: компьютерлік желілерді ұйымдастыру: желілік компоненттер (тораптар, маршрутизаторлар, коммутаторлар); IP (ай-пи)-мекен-жайы; DNS (ди эн эс) (Domain Name System (домейн нейм систем) — домендік атаулар жүйесі); жеке виртуалды желілер. Ақпараттық қауіпсіздік: ақпараттық қауіпсіздік, құпиялық, тұтастық және қол жетімділік; деректерді шифрлау; пайдаланушы деректерінің қауіпсіздік шаралары - құпиясөздер, есеп жазбалары, сәйкестендіру, биометриялық сәйкестендіру.

14. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 11 класса включает следующие разделы:
1) аппаратное и программное обеспечение: характеристики мобильных устройств. Программное обеспечение: виртуальные машины; закономерности развития аппаратного и программного обеспечения;
2) информационные процессы и системы: современные тенденции развития информационных технологий: принципы машинного обучения, нейронных сетей; искусственный интеллект; проектирование нейронной сети; метод "обучение с учителем"; технология Blockchain (блокчейн); современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане; портал электронного правительства; "интернет вещей";
3) создание и преобразование информационных объектов: 3D – моделирование: виртуальная и дополненная реальности; их влияние на здоровье человека; создание 3D-панорамы (виртуального тура) с видом от первого лица;
4) разработка приложений: мобильные приложения: интерфейс мобильного приложения; разработка и установка мобильного приложения; умный дом, разработка программы для управления устройством умного дома. ITStartup (ай-ти стартап): принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ; пути продвижения и реализация продукта, маркетинговая реклама;
5) компьютерные сети и информационная безопасность: информационная безопасность: защита информации и интеллектуальной собственности; электронная цифровая подпись, назначение, алгоритм использования.
Глава 3. Система целей обучения
15. Цели обучения в учебной программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел учебной программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4 "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
16. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) Аппаратное и программное обеспечение
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Аппаратное обеспечение
10.1.1.1 описывать функции УУ, АЛУ и регистров памяти как отдельных частей процессора
11.1.1.1 сравнивать характеристики основных составляющих мобильных устройств: планшеты, телефоны
2. Программное обеспечение
11.1.2.1 описывать назначение виртуальных машин;
11.1.2.2 приводить примеры, описывающие закономерности развития аппаратного и программного обеспечения
2) Представление данных
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Системы счисления
10.2.1.1 переводить целые числа из десятичной системы счисления в двоичную, восьмеричную, шестнадцатеричную и обратно
2. Логические основы компьютера
10.2.2.1 использовать логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия);

14. 11-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) аппараттық және программалық қамтамасыз ету: мобильдік құрылғылар сипаттамасы. Программалық қамтамасыз ету: Виртуалды машиналар; аппараттық және программалық қамтамасыз етудің даму заңдылықтары;
2) ақпараттық процестер мен жүйелер: ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы процестер: машина оқыту қағидаттары, нейрондық желілер; жасанды интеллект; нейрондық желілерді жобалау; "мұғаліммен оқыту" әдісі; Blockchain технологиясы; Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістері; электрондық үкімет порталы; "заттар интернеті";
3) ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру: 3D – модельдеу: виртуалды және кеңейтілген шындық; олардың адам денсаулығына әсері; бірінші тұлға көрінісімен 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау;
4) қосымшаларды әзірлеу: мобильді қосымшалар: мобильді қосымшалар интерфейсі; мобильді қосымшаларды әзірлеу және орнату; ақылды үй, ақылды үй құрылғысымен басқару үшін программаларды әзірлеу. IT Startup (ай-ти стартап): Crowdfunding (краудфандинг) платформаларының жұмыс қағидалары; маркетингтік жарнама, өнімді өткізу және сату жолдары;
5) компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік: ақпараттық қауіпсіздік: ақпараттарды және зияткерлік меншікті қорғау; электрондық цифрлық қолтаңба, сипаттау, пайдалану алгоритмі.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
15. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" – сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" – оқу мақсатының реттік саны.
16. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1) Аппараттық және программалық қамтамасыз ету
Білім алушылар міндетті:
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Аппараттық қамтамасыз ету
10.1.1.1 басқару құрылғысының (БҚ), арифметика- логикалық құрылғының (АЛҚ) және жад регистрінің процессордың бір бөлігі ретінде функциясын сипаттау
11.1.1.1 ұялы құрылғылардың негізгі құрауыштарының сипаттамасын салыстыру: планшеттер, телефондар
2. Программалық қамтамасыз ету
11.1.2.1 виртуалды машиналардың қызметін сипаттау;
11.1.2.2 аппараттық және программалық қамтамасыз етуде даму заңдылықтарын сипаттайтын мысалдар келтіру.
2) Деректерді ұсыну
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Есептеу жүйелері
10.2.1.1 ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне аудару және кері аудару
2. Компьютердің логикалық негіздері
10.2.2.1 логикалық операцияларды қолдану (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия);

10.2.2.2 строить таблицы истинности для заданного логического выражения;
10.2.2.3 объяснять назначение основных логических элементов: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор;
10.2.2.4 преобразовать логические выражения в логические схемы и наоборот
3. Кодирование информации
10.2.3.1 сравнивать таблицы кодировки символов Unicode(юникод) и ASCII(аск(и)и́)
3) Информационные процессы и системы
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Реляционная база данных
10.3.1.1 объяснять понятие "реляционная база данных";
10.3.1.2 формулировать определения терминов: поле, запись, индекс;
10.3.1.3 определять первичный ключ в базе данных;
10.3.1.4 оценивать положительные и отрицательные стороны использования Bigdata(бигдейта)
2. Разработка базы данных
10.3.2.1 определять типы данных в базе данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.2 создавать однотабличную базу данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.3 создавать многотабличную базу данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.4 создавать форму для ввода данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.5 создавать отчеты, используя извлеченные данные (SQL (эс кю эль))
3. Структурированные запросы
10.3.3.1 создавать запросы, используя извлеченные данные (SQL (эс кю эль));
10.3.3.2 устанавливать связь web-страницы с базой данных
4. Современные тенденции развития информационных технологий
11.3.4.1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов);
11.3.4.2 описывать сферы применения искусственного интеллекта в промышленности, образовании, игровой индустрии, обществе;
11.3.4.3 проектировать нейронную сеть в электронных таблицах/программах математического моделирования по готовому алгоритму;
11.3.4.4 описывать области применения метода "обучение с учителем" при разработке искусственного интеллекта;
11.3.4.5 объяснять назначение и принцип работы технологии Blockchain (блокчейн);
11.3.4.6 анализировать современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане;
11.3.4.7 описывать функции портала электронного правительства;
11.3.4.8 описывать принципы работы "интернета вещей";
11.3.4.9 рассуждать о перспективах "интернета вещей"
4) Создание и преобразование информационных объектов
Подраздел
10 класс
11 класс
1. 3D - моделирование
11.4.1.1 объяснять назначение виртуальной и дополненной реальностей;
11.4.1.2 рассуждать о влиянии виртуальной и дополненной реальностей на психическое и физическое здоровье человека;
11.4.1.3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
2. Веб-проектирование
10.4.2.1 использовать HTML (аш ти эм эл) -теги при разработке web (веб)-страниц;
10.4.2.2 использовать CSS (си эс эс) при разработке web-страниц;

10.2.2.2 берілген логикалық элементтер үшін ақиқат кестесін құру;
10.2.2.3 1 негізгі логикалық элементтердің нысаналы мақсатын түсіндіру: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор;
10.2.2.4 логикалық өрнектерді логикалық сызбаға және керісінше ауыстыру
3. Ақпаратты кодтау
10.2.3.1 Unicode және ASCII символдарын кодтау кестесін салыстыру
3) Ақпараттық процестер мен жүйелер
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Реляциондық деректер қоры
10.3.1.1 "реляциондық деректер қоры" ұғымын түсіндіру
10.3.1.2 жол, жазба, индекс терминдерінің анықтамасын құрастыру
10.3.1.3 деректер қорында бірінші кілтті анықтау
10.3.1.4 Bigdata оң және теріс әсерлерін бағалау
2. Мәліметтер қорын жасау
10.3.2.1 деректер қорында мәліметтер типін анықтау (SQL);
10.3.2.2 біркестелі деректер қорын құру (SQL);
10.3.2.3 көпкестелі деректер қорын құру (SQL);
10.3.2.4 деректерді енгізуге арналған форма жасау (SQL);
10.3.2.5 алынған мәліметтерді қолдана отырып, есептерді жасау (SQL);
3. Құрылымдалған сұраныстар
10.3.3.1 конструктордың көмегімен іріктеуге бағытталған сұраныстарды жасау (SQL (эс кю эль));;
10.3.3.2 web –парақша мен деректер қорынның байланысын орнату
4. Ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы үрдістер
11.3.4.1 машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру;
11.3.4.2 өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда жасанды интеллект қолдану саласын сипаттау;
11.3.4.3 дайын алгоритмдермен математикалық модельдеудің электрондық кестелеріндегі/ бағдарламаларындағы нейрондық желілерді жобалау;
11.3.4.4 жасанды интеллектіні әзірлеуде "мұғаліммен оқыту" әдісін қолдану ауқымын сипаттау;
11.3.4.5 Blockchain технологиясының мақсаты мен жұмысын түсіндіру;
11.3.4.6 Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдау; 11.3.4.7 2 электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттау;
11.3.4.8 "заттар интернетінің" жұмыс қағидаларын сипаттау;
11.3.4.9 "заттар интернетінің" перспективасы туралы айту
4) Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру
1. 3D - модельдеу
11.4.1.1 виртуалды және кеңейтілген шындықтың мақсатын түсіндіру;
11.4.1.2 адамның психикалық және физикалық денсаулығына виртуалды және кеңейтілген шындықтың әсері туралы айту
11.4.1.3 бірінші тұлға көрінісімен 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау;
2. Web (веб)-жобалау
10.4.2.1 web (веб)-парақшаларды жасауда HTML (аш ти эм эл)-тегтерін қолдану
10.4.2.2 web-парақшаларды жасауда CSS (си эс эс) қолдану

10.4.2.3 использовать готовые скрипты при разработке web-страниц;
10.4.2.4 применять HTML (аш ти эм эл) -теги для вставки мультимедиа объектов на web (веб)-страницу
5) Разработка приложений
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Алгоритмы и программы
10.5.1.1 писать код на языке программирования, используя функции и процедуры;
10.5.1.2 использовать процедуры и функции для обработки строк;
10.5.1.3 использовать файлы для чтения и записи информации;
10.5.1.4 реализовывать алгоритмы сортировки для решения практических задач;
10.5.1.5 реализовывать алгоритмы поиска на графах для решения практических задач
2. Мобильные приложения
11.5.2.1 создавать дружественный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
11.5.2.2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.5.2.3 объяснять, как устанавливать разработанное мобильное приложение;
11.5.2.4 организовывать передачу данных с датчиков умного дома;
11.5.2.5 разрабатывать программу для вывода данных, полученных с датчиков умного дома;
11.5.2.6 разрабатывать программу для управления устройством умного дома
3. IT Startup (ай-ти стартап)
11.5.3.1 описывать понятие Startup (стартап);
11.5.3.2 описывать принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ;
11.5.3.3 описывать пути продвижения и реализации продукта;
11.5.3.4 создавать маркетинговую рекламу (инфографика, видео)
6) Компьютерные сети и информационная безопасность
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Организация компьютерных сетей
10.6.1.1 описывать назначение компонентов сети (узлы, маршрутизаторы, коммутаторы);
10.6.1.2 объяснять назначение и представление IP (ай пи)-адреса;
10.6.1.3 объяснять назначение системы доменных имен (DNS (ди эн эс));
10.6.1.4 объяснять назначение частной виртуальной сети
2. Информационная безопасность
10.6.2.1 объяснять значения терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность", "целостность" и "доступность";
10.6.2.2 оценивать необходимость шифрования данных;
10.6.2.3 объяснять использование мер безопасности данных пользователя: пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация
11.6.2.1 обосновывать необходимость защиты информации и интеллектуальной собственности (Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" от 10 июня 1996 года, "О доступе к информации" от 16 ноября 2015 года, "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" от 7 января 2003 года);
11.6.2.2 описывать назначение электронной цифровой подписи и сертификата;
11.6.2.3 описывать алгоритм использования электронной цифровой подписи
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящему приказу.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Информатика"
для 10-11 классов естественно -
математического направления
уровня общего среднего образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов естественно – математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию

10.4.2.3 web (веб)-парақшаларды жасауда дайын скриптілерді қолдану
10.4.2.4 Web (Веб)-бетке мультимедиа нысандарын кірістіру үшін HTML (аш ти эм эл) тегтерін қолдану
5) Қосымшалар әзірлеу
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Алгоритмдер және программалар
10.5.1.1 Функциялар мен процедураларды пайдаланып бағдарламалау тілінде кодты жазу;
10.5.1.2 жолдарды өңдеу үшін процедуралар мен функцияларды пайдалану; 10.5.1.3 ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану;
10.5.1.4 практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру;
10.5.1.5 практикалық есептерді шешу үшін іздеу алгоритмдерін іске асыру
2. Мобильдік қосымшалар
11.5.2.1 конструкторде ыңғайлы мобильдік қосымшасының интерфейсін құру;
11.5.2.2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.5.2.3 әзірленген мобильді қосымшаны орнату жолын түсіндіру
11.5.2.4 ақылды үй датчиктерінен деректер жіберуді ұйымдастыру;
11.5.2.5 ақылды үй датчиктерінен алынған деректерді шығару бағдарламаларын өңдеу;
11.5.2.6 ақылды үй құрылғысын басқару үшін бағдарлама әзірлеу
3. IT Startup (ай-ти стартап)
11.5.3.1 Startup (стартап) түсінігін баяндау; 11.5.3.2 Crowdfunding (краудфандинг) платформаларының жұмыс істеу қағидаларын сипаттау;
11.5.3.3 өнімді насихаттау және сату жолдарын сипаттау;
11.5.3.4 маркетингтік жарнама жасау (инфографика, бейне)
6) Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Компьютерлік желілерді ұйымдастыру
10.6.1.1 желілік компоненттердің қызметін сипаттау (желілік түйіндер, бағдарлауыш, коммутатор)
10.6.1.2 IP (ай пи)–адрестің жазылуы мен қызметтерін, ұсынылуын түсіндіре алу
10.6.1.3 (DNS (ди эн эс)) домен аттар жүйесінің қызметтерін сипаттау
10.6.1.4 жеке виртуалды желінің мақсатын түсін,діру
2. Ақпараттық қауіпсіздік
10.6.2.1 "Ақпараттық қауіпсіздік", "құпиялық", "тұтастық" және "қолжетімділік" терминдерінің мағынасын түсіндіру;
10.6.2.2 Деректерді шифрлау қажеттілігін бағалау;
10.6.2.3 қолданушының мәліметтеріне қатысты қауіпсіздік шаралардың қолданылуын түсіндіру: құпиясөз, тіркелу жазулары, аутентификация, биометриялық аутентификация
11.6.2.1 ақпараттарды немесе зияткерлік меншікті қорғау қажеттіліктерін дәлелдеу (1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 2003 жылғы 7 қаңтарғы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары);
11.6.2.2 электронды сандық қолтаңба және сертификаттың қолданылуын сипаттау;
11.6.2.3 электронды сандық қолтаңба қолдану алгоритмін сипаттау
18. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа сәйкес қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-
математика бағытындағы
10-11-сыныптарына арналған
"Информатика" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағытындағы 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

1) 10 класс
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
10.1A Компьютерные сети и информационная безопасность
Принципы работы компьютерных сетей
10.6.1.1 описывать назначение компонентов сети (узлы, маршрутизаторы, коммутаторы);
10.6.1.2 объяснять назначение и представление IP (ай пи)-адреса;
10.6.1.3 объяснять назначение системы доменных имен (DNS (ди эн эс));
10.6.1.4 объяснять назначение частной виртуальной сети
Информационная безопасность
10.6.2.1 объяснять значения терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность", "целостность" и "доступность"
Методы защиты информации
10.6.2.2 Оценивать необходимость шифрования данных
Методы идентификации личности
10.6.2.3 объяснять использование мер безопасности данных пользователя: пароли, учетные записи, аутентификация, биометрическая аутентификация
10.1B Представление данных
Перевод чисел из одной системы счисления в другую
10.2.1.1 переводить целые числа из десятичной системы счисления в двоичную, восьмеричную, шестнадцатеричную и обратно
Логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
10.2.2.1 использовать логические операции (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
Построение таблиц истинности
10.2.2.2 строить таблицы истинности для заданного логического выражения
Логические элементы компьютера
10.2.2.3 объяснять назначение основных логических элементов: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор
Логические основы компьютера
10.2.2.4 преобразовать логические выражения в логические схемы и наоборот;
10.1.1.1 описывать функции Устройства управления, Арифметико-логического устройства и регистров памяти как отдельных частей процессора
Принципы кодирования текстовой информации
10.2.3.1 сравнивать таблицы кодировки символов Unicode (юникод) и ASCII (аск(и)и́).
2 четверть
10.2А Алгоритмизация и программирование
Пользовательские функции и процедуры
10.5.1.1 писать код на языке программирования, используя функции и процедуры
Работа со строками
10.5.1.2 использовать процедуры и функции для обработки строк
Работа с файлами
10.5.1.3 использовать файлы для чтения и записи информации
Методы сортировки
10.5.1.4 реализовывать алгоритмы сортировки для решения практических задач
Алгоритмы на графах
10.5.1.5 реализовывать алгоритмы поиска на графах для решения практических задач
3 четверть
10.3А Веб-проектирование
Способы разработки веб-сайтов. HTML (аш ти эм эл)
10.4.2.1 использовать HTML (аш ти эм эл)-теги при разработке web (веб)-страниц
Форматирование текста (шрифт, абзац, списки)
10.4.2.1 использовать HTML (аш ти эм эл)-теги при разработке web (веб)-страниц
Таблицы
10.4.2.1 использовать HTML (аш ти эм эл)-теги при разработке web (веб)-страниц
CSS (си эс эс)
10.4.2.2 использовать CSS (си эс эс) при разработке web (веб)-страниц
Внедрение мультимедиа
10.4.2.4 применять HTML (аш ти эм эл)-теги для вставки мультимедиа объектов на web (веб)-страницу
Использование скриптов
10.4.2.3 использовать готовые скрипты при разработке web-страниц
4 четверть

1) 10-сынып
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
10.1A Компьютерлік желілер және ақпараттық қауіпсіздік
Компьютерлік желілердің жұмыс жасау принциптері
10.6.1.1 желілік компоненттердің мақсатын сипаттау (тораптар, маршрутизаторлар, коммутаторлар);
10.6.1.2 IP (ай пи)-мекен-жайының мақсатын және көрсетілуін түсіндіру;
10.6.1.3 домендік атаулардың жүйесінің (DNS (ди эн эс)) мақсатын түсіндіру
10.6.1.4 жеке виртуалды желінің мақсатын түсіндіру
Ақпараттық қауіпсіздік
10.6.2.1 1 "ақпараттық қауіпсіздік", "құпиялық", "тұтастық" және "қол жетімділік" терминдер маңызын түсіндіру
Ақпаратты қорғау әдістері
10.6.2.2 Деректерді шифрлау қажеттілігін бағалау
Идентификациялау әдістері
10.6.2.3 Пайдаланушы деректерін қорғау шараларын қолдануды түсіндіру: парольдер, тіркеулік жазба, аутентификация, биометриялық аутентификация
10.1B Деректерді ұсыну
Бір санау жүйесінен екінші санау жүйесіне сандарды аудару
10.2.2.1 ондық жүйедегі бүтін сандарды екілік, сегіздік, он алтылық санау жүйесіне және кері аудару
Логикалық операциялар (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
10.2.2.1 логикалық операцияларды қолдану (дизъюнкция, конъюнкция, инверсия)
Ақиқат кестесін құру
10.2.2.2 берілген логикалық элементтер үшін ақиқат кестесін құру
Компьютердің логикалық элементтері
10.2.2.3 маңызды логикалық элементтердің мақсатын түсіндіру: конъюнктор, дизъюнктор, инвертор
Компьютердің логикалық негіздері
10.2.2.4 логикалық өрнекті логикалық сызбаға өзгерту немесе керісінше;
10.1.1.1 басқару құрылғысының (БҚ), арифметика- логикалық құрылғының (АЛҚ) және жад регистрінің процессордың бір бөлігі ретінде функциясын сипаттау
Мәтіндік ақпаратты кодтау принциптері
10.2.3.1 Unicode (юникод) және ASCII(аск(и)й) символдарын кодтау кестесін салыстыру
2-тоқсан
10.2А Алгоритмдеу және программалау
Пайдаланушы функциялары мен процедуралары
10.5.1.1 функциялар мен процедураларды пайдаланып бағдарламалау тілінде код жазу
Жолдармен жұмыс жасау
10.5.1.2 жолдарды өңдеу үшін процедуралар мен функцияларды пайдалану
Файлдармен жұмыс жасау
10.5.1.3 Ақпаратты оқу және жазу үшін файлдарды пайдалану
Сұрыптау әдістері
10.5.1.4 практикалық есептерді шешу үшін сұрыптау алгоритмдерін іске асыру
Графтардағы алгоритмдер
10.5.1.5 практикалық есептерді шешу үшін графтардағы алгоритмдерді іске асыру
3-тоқсан

10.4А Информационные системы
Bigdata (бигдейта)
10.3.1.4 оценивать положительные и отрицательные стороны использования Bigdata (бигдейта)
Основные понятия баз данных
10.3.1.1 объяснять понятие "реляционная база данных";
10.3.1.2 формулировать определения терминов: поле, запись, индекс
Первичный ключ в базе данных
10.3.1.3 определять первичный ключ в базе данных
Разработка базы данных
10.3.2.1 определять типы данных в базе данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.2 создавать однотабличную базу данных (SQL (эс кю эль));
10.3.2.3 создавать многотабличную базу данных (SQL (эс кю эль))
Формы
10.3.2.4 создавать форму для ввода данных (SQL (эс кю эль));
Запросы
10.3.3.1 создавать запросы, используя извлеченные данные (SQL (эс кю эль))
Отчеты
10.3.2.5 создавать отчеты, используя извлеченные данные (SQL (эс кю эль))
Связь web-страницы с базой данных
10.3.3.2 устанавливать связь web-страницы с базой данных
2) 11 класс
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
11.1А Искусственный интеллект
Искусственный интеллект
11.3.4.1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов);
11.3.4.2 описывать сферы применения искусственного интеллекта в промышленности, образовании, игровой индустрии, обществе
Проектирование искусственного интеллекта
11.3.4.3 проектировать нейронную сеть в электронных таблицах/программах математического моделирования по готовому алгоритму;
11.3.4.4 описывать области применения метода "обучение с учителем" при разработке искусственного интеллекта
2 четверть
11.2А 3D - моделирование
Виртуальная и дополненная реальности
11.4.1.1 объяснять назначение виртуальной и дополненной реальностей;
Человек в виртуальной реальности
11.4.1.2 рассуждать о влиянии виртуальной и дополненной реальностей на психическое и физическое здоровье человека
3D-панорама и виртуальный тур
11.4.1.3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
Разработка 3D-панорамы (виртуального тура)
11.4.1.3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
11.2В Аппаратное обеспечение
Виртуальные машины
11.1.2.1 описывать назначение виртуальных машин
Характеристики мобильных устройств
11.1.1.1 сравнивать характеристики основных составляющих мобильных устройств: планшеты, телефоны;
11.1.2.2 приводить примеры, описывающие закономерности развития аппаратного и программного обеспечения
3 четверть

10.4 А Веб-жобалау
HTML (аш ти эм эл) web (веб)-сайттарын әзірлеу әдістері.
10.4.2.1 web (веб)-парақшаларды әзірлеуде HTML (аш ти эм эл)-тегтерін қолдану
Мәтінді форматтау (қаріп, абзац, тізімдер)
10.4.2.1 web (веб)-парақшаларды әзірлеуде HTML (аш ти эм эл)-тегтерін қолдану
Таблицалар
10.4.2.1 web (веб)-парақшаларды әзірлеуде HTML (аш ти эм эл)-тегтерін қолдану
CSS (си эс эс)
10.4.2.2 web (веб)-парақшаларды жасауда CSS (си эс эс) қолдану
Мультимедианы енгізу
10.4.2.4 веб -бетте мультимедиа нысандарын енгізу үшін HTML (аш ти эм эл) тегтерін қолдану
Скрипттер пайдалану
10.4.2.3 web (веб)-беттерді әзірлеу кезінде дайын скрипттерді пайдалану
Деректер базасымен web (веб)-беттердің байланысы
10.3.3.3 web (веб)-беттердің деректер базасымен байланысын орнату
4-тоқсан
10.3А Ақпараттық жүйелер
Bigdata (бигдейта)
10.3.1.4 Bigdata(бигдейта)-ны пайдалануда оң және теріс әсерлерін бағалау
Деректер қорының негізгі ұғымдары
10.3.1.1 "реляциондық деректер қоры" ұғымын түсіндіру
10.3.1.2. жол, жазба, индекс терминдерінің анықтамасын құрастыру
Деректер қорында бастапқы кілт
10.1.2.4 программалық жасақтаманы суреттерді өңдеу үшін пайдалану
деректер қорында бірінші кілтті анықтау
Деректер қорын әзірлеу
10.3.2.1 деректер қоры жолдарының мәліметтер типін анықтау (SQL) (эс кю эль);
10.3.2.2 біркестелі деректер қорын құру (SQL) (эс кю эль);
10.3.2.3 көпкестелі деректер қорын құру (SQL) (эс кю эль);
Формалар
10.3.2.4 деректерді енгізуге арналған форма жасау (SQL) (эс кю эль);
Есептер
10.3.2.5 алынған мәліметтерді қолдана отырып, есептер жасау (SQL) (эс кю эль);
Сұраныстар
10.3.3.1 конструкторды пайдаланып іріктеу сұрауын құру
Құрылымдалған сұраныстар
10.3.3.2 кестеден деректер таңдау үшін құрылымдалған сұраныстар тілін пайдалану (SQL) (эс кю эль);
2) 11-сынып
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
11.1А Жасанды интеллект
Жасанды интеллект
11.3.4.1 машина оқыту, нейрондық желілер (нейрондар және синапстардың) қағидаттарын түсіндіру;
11.3.4.2 өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда жасанды интеллект қолдану саласын сипаттау;
Жасанды интеллекті жобалау
11.3.4.3 электрондық кестелердегі/математикалық модельдеу бағдарламаларындағы нейрондық желілерді жобалау;
11.3.4.4 жасанды интеллектіні әзірлеуде "мұғаліммен оқыту" әдісін қолдану ауқымын сипаттау;
2-тоқсан
11.2А 3D - жобалау
Виртуалды және кеңейтілген шындық
11.4.1.1 виртуалды және кеңейтілген шындықтың мақсатын түсіндіру;
Виртуалды шындықтағы адам
11.4.1.2 Виртуалды және кеңейтілген шындықтың психикалық және физикалық денсаулыққа әсері туралы айту;
3D-панорама және виртуалды тур
11.4.1.3 бірінші тұлға көрінісі бар 3D-панорама жасау (виртуалды тур;
Виртуалды турдың 3D-панорамасын әзірлеу
11.4.1.3 бірінші тұлға көрінісі бар 3D-панорама жасау;
11.2В Аппараттық қамтамасыз ету
Виртуалды машиналар
11.1.2.1 виртуалды машиналардың мақсатын сипаттау;
Мобильдік құрылғылар сипаттамасы
11.1.1.1 мобильді құрылғылардың негізгі компоненттерінің сипаттамаларын салыстыру: планшеттер, телефондар;
11.1.2.2 аппараттық және программалық қамтамасыз етуде даму заңдылықтарын сипаттайтын мысалдар келтіру;
3-тоқсан

11.3А Интернет вещей
Что такое "интернет вещей"
11.3.4.8 описывать принципы работы "интернета вещей";
11.3.4.9 рассуждать о перспективах "интернета вещей"
Создание мобильного приложения
11.5.2.1 создавать дружественный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
11.5.2.2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.5.2.3 объяснить, как устанавливать разработанное мобильное приложение
Умный дом
11.5.2.4 организовывать передачу данных с датчиков умного дома;
11.5.2.5 разрабатывать программу для вывода данных, полученных с датчиков умного дома
Разработка проекта умного дома
11.5.2.6 разрабатывать программу для управления устройством умного дома
11.3В ITStartup (ай-ти стартап)
Как запустить свой Startup (стартап)
11.5.3.1 описывать понятие Startup(стартап);
11.5.3.2 описывать принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ;
Продвижение проекта
11.5.3.3 описывать пути продвижения и реализация продукта
ITStartup(ай-ти стартап) и реклама
11.5.3.4 создавать маркетинговую рекламу (инфографика, видео)
4 четверть
11.4А Цифровая грамотность
Цифровизация в Казахстане
11.3.4.6 анализировать современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане
Технология Blockchain (блокчейн)
11.3.4.5 объяснять назначение и принцип работы технологии Blockchain (блокчейн)
Правовая защита информации
11.6.2.1 обосновывать необходимость защиты информации и интеллектуальной собственности (Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" от 10 июня 1996 года, "О доступе к информации" от 16 ноября 2015 года, "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" от 7 января 2003 года);
Электронная цифровая подпись и сертификат
11.6.2.2 описывать назначение электронной цифровой подписи и сертификата;
11.6.2.3 описывать алгоритм использования электронной цифровой подписи
Электронное правительство
11.3.4.7 описывать функции портала электронного правительства
Приложение 16
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 7 марта 2019 года № 105
Приложение 192
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 410
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).

11.3А Заттар интернеті
Заттар интернеті деген не
11.3.4.8 "заттар интернетінің" жұмыс қағидаларын сипаттау;
11.3.4.9 "заттар интернетінің" перспективалары туралы айту;
Мобильді қосымшаны құру
11.5.2.1 конструкторде ыңғайлы мобильдік қосымшасының интерфейсін құру;
11.5.2.2 кодтың блоктарымен және циклдарымен мобильді қосымшаны жасау;
11.5.2.3 әзірленген мобильді қосымшаны орнату жолын түсіндіру;
Ақылды үй
11.5.2.4 ақылды үй датчиктерінен алынған деректерді шығаруды ұйымдастыру;
11.5.2.5 ақылды үй датчиктерінен алынған деректерді шығару бағдарламаларын әзірлеу;
Ақылды үй жобасын әзірлеу
11.5.2.6 ақылды үй құрылғысын басқару үшін бағдарлама әзірлеу;
11.3В IT Startup (ай-ти стартап)
Startup (стартап)-ты іске қалай қосады?
11.5.3.1 Startup (стартап) түсінігін баяндау
11.5.3.2 Crowdfunding (краудфандинг) платформасының жұмыс принциптерін сипаттау;
Жобаны алға жылжыту
11.5.3.3 өнімді нарықта алға жылжыту және сату жолдарын сипаттау;
IT Startup (ай-ти стартап) және жарнама
11.5.3.4 маркетингтік жарнама құру (инфографика, видео);
4-тоқсан
11.4А Сандық сауаттылық
Қазақстандағы цифрландыру
11.3.4.6 Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдау;
Blockchain (блокчейн) технологиясы
11.3.4.5 Blockchain (блокчейн) технологиясының мақсаты мен жұмыс істеу қағидатын түсіндіру;
Ақпараттарды құқылы қорғау
11.6.2.1 ақпараттарды және зияткерлік меншікті (1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 2003 жылғы 7 қаңтарғы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары) қорғаудың қажеттілігін негіздеу;
Электронды цифрлық қолтаңба және сертификат
11.6.2.2 описывать назначение электронной цифровой подписи и сертификата
11.6.2.3 Электрондық үкімет порталында электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану
Электронды үкімет
11.3.4.7 электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 7 наурыздағы
№ 105 бұйрығына 15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 192-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 410-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).

2. Целью изучения учебного предмета "Информатика" в 10-11 классах общественно-гуманитарного направления является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками в области компьютерных систем, создания и преобразования информационных объектов, информационных процессов и систем, разработки приложений для эффективного использования современных информационных технологий на практике.
3. Задачи учебной программы:
1) формировать у обучающихся понимание роли информационных процессов в обществе, технических возможностей и перспектив использования информационных технологий в различных сферах человеческой деятельности;
2) способствовать формированию у обучающихся умений эффективно использовать информационные технологии в повседневной жизни, в учебе и дальнейшей трудовой деятельности;
3) развивать у обучающихся понимание базовых принципов работы компьютеров, для предоставления им возможности анализировать системы, разрабатывать решения, программные приложения, развивать и улучшать их, а также оценивать свои продукты;
4) научить обучающихся решать разнообразные задачи посредством анализа, абстракций, моделирования и программирования;
5) развивать у обучающихся логическое, алгоритмическое, а также вычислительное мышление, включающее способность к обобщению и аналогии, разложению задачи на составные части и выделению общих закономерностей, нахождению эффективных и рациональных способов решения поставленных задач;
6) формировать у обучающихся информационную культуру – следовать общепринятым правилам и действовать в интересах личности и всего казахстанского общества;
7) понимать термины искусственный интеллект, Blockchain (блокчейн), Startup (стартап), Crowdfunding (краудфандинг);
8) способствовать овладению обучающимися академического языка и обогащению понятийного аппарата по предмету;
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Информатика"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Информатика" составляет:
1) в 10 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
5. Содержание учебного предмета "Информатика" организовано по разделам обучения. Разделы разбиты на подразделы, которые отражают цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.

2. "Информатика" оқу пәнін оқыту мақсаты білім алушыларды негізгі біліммен, тиімді пайдалануға арналған заманауи ақпараттық технологиялармен жүретін жұмыс дағдылары және қабілеттерімен қамтамасыз ету болып табылады.
3. Негізгі міндеттері:
1) білім алушылардың ақпараттық процестердің қоғамдағы түсінігін, ақпараттық технологияларды адам іс-әрекетінің әр түрлі салаларында пайдаланудың техникалық мүмкіндіктері мен перспективаларын қалыптастыру;
2) білім алушылардың ақпараттық технологияларды күнделікті өмірде, оқуда және одан әрі жұмысында тиімді пайдалана алу мүмкіндігін қалыптастыру;
3) білім алушыларға жүйені талдау, шешімдерді әзірлеу, программалық қосымшалар жасау, өздерінің өнімдерін бағалау үшін, олардың компьютермен жұмыс істеудің базалық қағидаларды түсіну түсініктерін дамыту;
4) талдау, абстракция, модельдеу мен программалау арқылы білім аушыларға әр түрлі тапсырмаларды шешуді үйрету;
5) білім алушыларда логикалық, алгоритмдік, сонымен қатар, жалпылау мен үйлестік, тапсырмаларды құрамдас бөлікке ажырату мен ортақ заңдылықтарды бөлу, қойылған тапсырмаларды шешуге тиімді және рационалды тәсілдер табу мүмкіндіктерін қосатын есептік ойлауды дамыту;
6) білім алушыларда ақпараттық мәдениетті қалыптастыру – жалпы ережелерді ұстану және жеке тұлға мен бүкіл қазақстандық әлеуметтің мүддесін көздеу;
7) жасанды интеллект, Blockchain, Startup, Crowdfunding терминдерін түсіну;
8) білім алушылардың академиалық тілді меңгеруіне және пән бойынша ұғымдық аппаратты байытуға септік жасау.
2 – тарау. "Информатика" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Информатика" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде №8170 тіркелген).
5. Оқу пәнінің мазмұны бағдарламаның пән бойынша оқыту бөлімдерінен тұрады. Әр бөлім бөлімшелерге бөлінген. Бөлімшелер күтілетін нәтиже, дағды немесе білік, білім немесе түсінік түрінде оқыту мақсаттарын қамтиды.

6. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" включает следующие разделы:
1) компьютерные системы;
2) создание и преобразование информационных объектов;
3) информационные процессы и системы;
4) разработка приложений.
7. Раздел "Компьютерные системы" включает следующие подразделы:
1) облачные технологии;
2) информационная безопасность.
8. Раздел "Создание и преобразование информационных объектов" включает следующие подразделы:
1) теория дизайна;
2) создание видео контента;
3) веб-проектирование;
4) 3D – моделирование.
9. Раздел "Информационные процессы и системы" включает раздел: современные тенденции развития информационных технологий.
10. Раздел "Разработки приложений" включает следующие разделы:
1) мобильные приложения;
2) ITStartup (ай-ти стартап).
11. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 10 класса включает следующие разделы:
1) "Компьютерные системы".
Информационная безопасность: "информационная безопасность", "конфиденциальность" и "целостность" данных; меры безопасности – резервное копирование и шифрование данных; методы идентификации личности;
2) "Создание и преобразование информационных объектов"
Теория дизайна: понятия "дизайн", "применимость", классификация визуального дизайна; принципы восприятия информации; принципы "хорошего дизайна" (удобство, простота); форматы графических файлов; конвертация графических файлов; разработка дизайн-макета сайта;
Создание видео контента: основные принципы видеосъемки и видеомонтажа; программы для работы с видео; монтаж видеоклипов;
Веб-проектирование: конструктор сайтов; мультимедиа на веб-странице; методы продвижения сайта; публикация сайта;
3) Информационные процессы и системы"
Современные тенденции развития информационных технологий: принципы машинного обучения, нейронных сетей; сферы применения искусственного интеллекта; назначение и принцип работы технологий Blockchain(блокчейн).
12. Базовое содержание учебного предмета "Информатика" для 11 класса включает следующие разделы:
1) "Компьютерные системы"
Облачные технологии: совместный доступ к файлам;
Информационная безопасность: защита информации и интеллектуальной собственности; электронная цифровая подпись, назначение, алгоритм использования;
2) "Создание и преобразование информационных объектов"
3D – моделирование: виртуальная и дополненная реальности; их влияние на здоровье человека; создание 3D-панорамы (виртуального тура) с видом от первого лица;
3) "Информационные процессы и системы"
Современные тенденции развития информационных технологий: современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане; портал электронного правительства;

6. Қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы "Информатика" оқу пәнінің базалық мазмұны 4 бөлімді қамтиды:
1) компьютерлік жүйелер;
2) ақпараттық нысандарды құру және түрлендіру;
3) ақпараттық процестер және жүйелер;
4) қосымшаны құру;
7. "Компьютерлік жүйелер" бөлімі келесі бөлімшелерді қамтиды:
1) бұлттық технологиялар;
2) ақпараттық қауіпсіздік.
8. "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) дизайн теориясы;
2) видео контент құру;
3) веб-жобалау;
4) 3D – модельдеу.
9. "Ақпараттық процестер мен жүйелер" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды: ақпараттық технологияларды дамытудың заманауи үрдістері.
10. "Қосымшаларды әзірлеу" бөлімі келесідей бөлімшелерді қамтиды:
1) мобильдік қосымшалар;
2) IT STARTUP (ай-ти стартап).
11. 10-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) "Компьютерлік жүйелер"
Ақпараттық қауіпсіздік: "ақпараттық қауіпсіздік", деректер "құпиялылығы" және "тұтастығы"; қауіпсіздік шаралары - деректерді резервтік көшіру және шифрлау; жеке тұлғаны сәйкестендіру әдістері;
2) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру"
Дизайн теориясы: "дизайн", "қолданылуы", визуалды дизайнның классификациясы; Ақпаратты қабылдау принциптері; "жақсы дизайн" қағидаттары (ыңғайлылық, қарапайымдылық); графикалық файл пішімдері; графикалық файлдарды түрлендіру; сайттың дизайн-макетін әзірлеу.
Бейне контентін құру: видео түсірілімнің негізгі қағидалары және бейнелерді өңдеу; бейнемен жұмыс істеу бағдарламалары; бейне клиптерді өңдеу.
Веб-жобалау: сайттар конструкторы; веб-беттегі мультимедиа; сайтты алға жылжыту әдістері; сайтты жариялау.
3) "Ақпараттық процестер мен жүйелер"
Ақпараттық технологияларды дамытудың қазіргі заманғы үрдістері: машиналық оқытудың принциптері, нейрондық желілер; жасанды интеллект қолдану салалары; Blockchain (блокчейн) технологиясының мақсаты мен жұмыс принципі.
12. 11-сыныпқа арналған "Информатика" оқу пәнінің базалық білім мазмұны:
1) "Компьютерлік жүйелер"
Бұлттық технологиялар: файлдарды ортақ пайдалану.
Ақпараттық қауіпсіздік: ақпаратты және зияткерлік меншікті қорғау; электрондық цифрлық қолтаңба, мақсат, қолдану алгоритмі.
2) "Ақпараттық объектілерді құру және түрлендіру"
3D – модельдеу: виртуалды және кеңейтілген шындық; олардың адам денсаулығына әсері; бірінші тұлға көрінісімен 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау.
3) "Ақпараттық процестер мен жүйелер"
Ақпараттық технологияларды дамытудағы заманауи үрдістер: Қазақстанда цифрландыру процесінің қазіргі заманғы үрдістері; электрондық үкімет порталы.

4) "Разработка приложений"
Мобильные приложения: интерфейс мобильного приложения; разработка и установка мобильного приложения;
IT Startup (ай-ти стартап): принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ; пути продвижения и реализация продукта, маркетинговая реклама.
Глава 3. Система целей обучения
13. Цели обучения в учебной программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел учебной программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.1.2.1 "10" – класс, "1.2" – раздел и подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
14. Система целей обучения дана по разделу на каждый класс:
1) Компьютерные системы
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Облачные технологий
11.1.1.1 объяснятьчто такое облочные технологии;
11.1.1.2 использовать файлы (текстовые документы, календари, презентаций, таблицы) в общем доступе, удаленно и совместно их редактировать
2. Информационная безопасность
10.1.2.1 объяснять значения терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность" и "целостность" данных;
10.1.2.2 описывать меры безопасности, включая понятия: резервное копирование и шифрование данных;
10.1.2.3 аргументировать использование разных методов идентификации личности
11.1.2.1 обосновывать необходимость защиты информации и интеллектуальной собственности (Законы Республики Казахстан "Об авторском праве и смежных правах" от 10 июня 1996 года, "О доступе к информации" от16 ноября 2015 года, "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" от 7 января 2003 года);
11.1.2.2 описывать назначения электронной цифровой подписи и сертификата;
11.1.2.3 использовать электронную цифровую подпись на портале электронного правительства
2) Создание и преобразование информационных объектов
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Теория дизайна
10.2.1.1 объяснять понятия "дизайн", "применимость";
10.2.1.2 классифицировать визуальный дизайн по видам;
10.2.1.3 объяснять, как принципы восприятия информации реализуются в проекте;
10.2.1.4 реализовывать принципы "хорошего дизайна" (удобство, простота);
10.2.1.5 объяснять разницу между форматами графических файлов;
10.2.1.6 объяснять необходимость конвертации графических файлов;
10.2.1.7 разрабатывать дизайн-макет сайта средствами графического редактора с учетом особенностей веб-эргономики
2. Создание видео контента
10.2.2.1 соблюдать основные принципы видеосъемки и видеомонтажа;
10.2.2.2 монтировать видеоклипы по собственному сценарию, вставляя звуки, изображения, добавляя эффекты, переходы и текст;

4) "Қосымшаларды әзірлеу"
Мобильді қосымшалар: мобильді қосымшалар интерфейсі; мобильді қосымшаларды әзірлеу және орнату.
IT Startup (ай-ти стартап): Crowdfunding (краудфандинг) платформаларының жұмыс қағидалары; маркетингтік жарнама, өнімді өткізу және сату жолдары.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.1.2.1. кодында "10" – сынып, "1.2" – бірінші бөлімнің екінші бөлімшесі, "1" – оқу мақсатының реттік саны.
14. Білім алушыларға қойылатын мақсаттар:
1) Компьютерлік жүйелер
Білім алушылар міндетті
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Бұлттық технологиялар
11.1.1.1 бұлтты технологияның не екенін түсіндіру
11.1.1.2 жалпыға қолжетімділікке арналған файлдарды (мәтіндік құжаттар, күнтізбелер, презентациялар, кестелер) қолдану, қашықтан және бірлесіп өңдеу
2. Ақпараттық қауіпсіздік
10.1.2.1 "ақпараттық қауіпсіздігі", "құпиялылық" және "тұтастық" терминдерінің мағынасын түсіндіру
10.1.2.2 қауіпсіздік шараларын, оның ішінде түсініктерді сипаттаңыз: деректерді резервтік көшіру және шифрлау
10.1.2.3 әртүрлі сәйкестендіру әдістерін қолдануды дәйектеу
11.1.2.1 ақпараттарды және зияткерлік меншікті (1996 жылғы 10 маусымдағы "Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы", 2015 жылғы 16 қарашадағы "Ақпаратқа қол жеткізу туралы", 2003 жылғы 7 қаңтарғы "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" Қазақстан Республикасының Заңдары) қорғаудың қажеттілігін негіздеу
11.1.2.2 электрондық цифрлық қолтаңбаның және сертификаттың мақсатын сипаттау
11.1.2.3 электрондық үкімет порталында электрондық цифрлық қолтаңбаны қолдану
2) Ақпараттық нысандарды құру және түрлендіру
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Дизайн теориясы
10.2.1.1 "дизайн", "қолдану" ұғымдарын түсіндіру
10.2.1.2 түрлер бойынша көрнекі дизайнды жіктеу
10.2.1.3 ақпараттарды қабылдау принциптері жобада қалай іске асырылатынын түсіндіру
10.2.1.4 "жақсы дизайн" қағидаттарын іске асыру (ыңғайлылық, қарапайымдылық және т.б.)
10.2.1.5 сурет файл форматтары арасындағы айырмашылықты түсіндіру
10.2.1.6 графикалық файлдарды түрлендіру қажеттілігін түсіндіру
10.2.1.7 Веб-эргономиканың ерекшеліктерін ескере отырып, графикалық редактор арқылы сайттың дизайн-макетін жасау
2. Бейне контенттер құру
10.2.2.1 бейнемонтаж және бейнежазбаның негізгі қағидаларын қадағалау
10.2.2.2 бейне клиптерді өз сценарийіңізге сәйкес өңдеп, дыбыстарды, суреттерді, әсерлерді, өтулерді және мәтінді қосу

10.2.2.3 сравнивать возможности программ для работы с видео
3. Веб-проектирование
10.2.3.1 создавать веб-сайт, используя конструктор сайтов;
10.2.3.2 размещать мультимедиа на веб-странице (звук и видео);
10.2.3.3 описывать методы продвижения сайта;
10.2.3.4 использовать файловый обменник для публикации сайта
4. 3D - моделирование
11.2.4.1 объяснять назначение виртуальной и дополненной реальностей;
11.2.4.2 рассуждать о влиянии виртуальной и дополненной реальности на психическое и физическое здоровье человека;
11.2.4.3 создавать 3D-панораму (виртуальный тур) с видом от первого лица
3) Информационные процессы и системы
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Современные тенденции развития информационных технологий
10.3.1.1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов);
10.3.1.2 описывать сферы применения искусственного интеллекта в промышленности, образовании, игровой индустрии, обществе;
10.3.1.3 объяснять назначение и принцип работы технологий Blockchain(блокчейн)
11.3.1.1 анализировать современные тенденции процесса цифровизации в Казахстане;
11.3.1.2 описывать функции портала электронного правительства
4) Разработка приложений
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Мобильные приложения
11.4.1.1 создавать дружественный интерфейс мобильного приложения в конструкторе;
11.4.1.2 разрабатывать мобильное приложение, используя блоки кода с условиями и циклами;
11.4.1.3 объяснять, как устанавливать разработанное мобильное приложение
2. IT Startup(ай-тистартап)
11.4.2.1 описывать понятие Startup (стартап);
11.4.2.2 описывать принципы работы Crowdfunding (краудфандинг) платформ;
11.4.2.3 описывать пути продвижения и реализации продукта;
11.4.2.4 создавать маркетинговую рекламу (инфографика, видео)
15. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящему приказу.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Информатика"
для 10-11 классов общественно-
гуманитарного направления уровня
общего среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Информатика" для 10-11 классов общественно – гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10 класс
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1 четверть
10.1A Информационная безопасность
Информационная безопасность

10.2.2.3 бейнемен жұмыс істеу үшін бағдарламалардың мүмкіндіктерін салыстыру
3. Веб-жобалау
10.2.3.1 сайттар конструкторын қолданып веб-сайт жасау
10.2.3.2 мультимедианы веб-бетте орналастыру (дыбыс және бейне)
10.2.3.3 веб-сайтты насихаттау әдістерін сипаттау
10.2.3.4 сайтты жариялау үшін файлды алмастырғышты пайдалану
4.3D - модельдеу
11.2.4.1 виртуалды және кеңейтілген шындықтың мақсатын түсіндіру
11.2.4.2 адамның психикалық және физикалық денсаулығына виртуалды және кеңейтілген шындықтың әсері туралы айту
11.2.4.3 бірінші тұлға көрінісімен 3D панорама (виртуалды саяхат) жасау
3) Ақпараттық процестер және жүйелер
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Ақпараттық технологияларды дамытудағы қазіргі заманғы үрдістер
10.3.1.1 Машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру
10.3.1.2 өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда жасанды интеллект қолдану саласын сипаттау
10.3.1.3 Blockchain технологиясының мақсаты мен жұмысын түсіндіру
11.3.1.1 Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдау
11.3.1.2 электрондық үкімет порталының функцияларын сипаттау
4) Қосымшаларды әзірлеу
Бөлімше
10-сынып
11-сынып
1. Мобильді қосымшалар
11.4.1.1 конструкторде ыңғайлы мобильдік қосымшасының интерфейсін құру
11.4.1.2 кодтың блоктарымен және циклдарымен мобильді қосымшаны жасау
11.4.1.3 әзірленген мобильді қосымшаны орнату жолын түсіндіру
2. IT STARTUP (ай-ти стартап)
11.4.2.1 Startup (стартап) түсінігін баяндау
11.4.2.2 Crowdfunding (краудфандинг) платформаларының жұмыс істеу қағидаларын сипаттау
11.4.2.3 өнімді насихаттау және сату жолдарын сипаттау
11.4.2.4 маркетингтік жарнама жасау (инфографика, бейне)
15. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес іске асырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің Қоғамдық-
гуманитарлық бағытындағы
10-11-сыныптарына арналған
"Информатика" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Информатика" оқу пәнінен жаңартылған мазмұн бойынша үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
10.1A Ақпараттық қауіпсіздік
Ақпараттық қауіпсіздік

10.1.2.1 объяснять значения терминов "информационная безопасность", "конфиденциальность" и "целостность" данных
Методы защиты информации
10.1.2.2 описывать меры безопасности, включая понятия: резервное копирование и шифрование данных
Методы идентификации личности
10.1.2.3 аргументировать использование разных методов идентификации личности
10.1B Создание видео контента
Программы для работы с видео
10.2.2.3 сравнивать возможности программ для работы с видео
Правила видеомонтажа
10.2.2.1 соблюдать основные принципы видеосъемки и видеомонтажа
Монтаж видео
10.2.2.2 монтировать видеоклипы по собственному сценарию, вставляя звуки, изображения, добавляя эффекты, переходы и текст
Разработка и защита проекта
10.2.2.1 соблюдать основные принципы видеосъемки и видеомонтажа;
10.2.2.2 монтировать видеоклипы по собственному сценарию, вставляя звуки, изображения, добавляя эффекты, переходы и текст
2 четверть
10.2A Теория дизайна
Дизайн в нашей жизни
10.2.1.1 объяснять понятия "дизайн", "применимость";
10.2.1.2 классифицировать визуальный дизайн по видам
Принципы "хорошего дизайна"
10.2.1.3 объяснять, как принципы восприятия информации реализуются в проекте;
10.2.1.4 реализовывать принципы "хорошего дизайна" (удобство, простота)
Графика для веб-страницы
10.2.1.5 объяснять разницу между форматами графических файлов;
10.2.1.6 объяснять необходимость конвертации графических файлов
Разработка дизайна сайта
10.2.1.7 разрабатывать дизайн-макет сайта средствами графического редактора с учетом особенностей веб-эргономики
3 четверть
10.3А Веб-проектирование
Карта сайта
10.2.1.7 разрабатывать дизайн-макет сайта средствами графического редактора с учетом особенностей веб-эргономики
Главная страница сайта
10.2.3.1 создавать веб-сайт, используя конструктор сайтов
Контент
10.2.3.1 создавать веб-сайт, используя конструктор сайтов
Мультимедиа на веб-странице
10.2.3.2 размещать мультимедиа на веб-странице (звук и видео)
Публикация сайта
10.2.3.4 использовать файловый обменник для публикации и распространения результатов проекта
Продвижение сайта
10.2.3.3 описывать методы продвижения сайта
4 четверть
10.4А Искусственный интеллект и технология Blockchain (блокчейн)
Принципы машинного обучениея
10.3.1.1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов)
Принципы организации и работы нейронных сетей
10.3.1.1 объяснять принципы машинного обучения, нейронных сетей (нейронов и синапсов)
Сферы применения искусственного интеллекта

10.1.2.1 "ақпарат қауіпсіздігі", "құпиялылық" және "тұтастық" терминдерінің мағынасын түсіндіру
Ақпаратты қорғау әдістері
10.1.2.2 қауіпсіздік шараларын, оның ішінде түсініктерді сипаттаңыз: деректерді резервтік көшіру және шифрлау
Жеке тұлғаны идентификациялау әдістері
10.1.2.3 әртүрлі сәйкестендіру әдістерін қолдануды дәйектеу
10.1B Бейне контент құру
Бейнемен жұмыс істеуге арналған программалар
10.2.2.3 бейнемен жұмыс істеу үшін бағдарламалардың мүмкіндіктерін салыстыру
Бейне түсіру
10.2.2.1 бейнемонтаж және бейнежазбаның негізгі қағидаларын қадағалау
Бейнемонтаждаудың ережесі
10.2.2.1 бейнемонтаж және бейнежазбаның негізгі қағидаларын қадағалау
Бейнені монтаждау
10.2.2.2 бейне клиптерді өз сценарийіңізге сәйкес өңдеп, дыбыстарды, суреттерді, әсерлерді, өтулерді және мәтінді қосу
Жобаны әзірлеу және қорғау
10.2.2.1 бейнемонтаж және бейнежазбаның негізгі қағидаларын қадағалау
10.2.2.2 бейне клиптерді өз сценарийіңізге сәйкес өңдеп, дыбыстарды, суреттерді, әсерлерді, өтулерді және мәтінді қосу
2-тоқсан
10.2А Дизайн теориясы
Біздің өміріміздегі дизайн
10.2.1.1 "Дизайн", "қолдану" ұғымдардың түсіндіру
10.2.1.2 түрлер бойынша көрнекі дизайнды жіктеу
"Жақсы дизайн" принципі
10.2.1.3 ақпараттарды қабылдау принциптері жобада қалай іске асырылатынын түсіндіру
10.2.1.4 "жақсы дизайн" қағидаттарын іске асыру (ыңғайлылық, қарапайымдылық және т.б.)
Веб-бетке арналған графика
10.2.1.5 сурет файл форматтары арасындағы айырмашылықты түсіндіру
10.2.1.6 графикалық файлдарды түрлендіру қажеттілігін түсіндіру
Сайт дизайнын әзірлеу
10.2.1.7 Веб-эргономиканың ерекшеліктерін ескере отырып, графикалық редактор арқылы сайттың дизайн-макетін жасау
3-тоқсан
10.3А Веб-жобалау
Сайттың картасы
10.2.1.7 Веб-эргономиканың ерекшеліктерін ескере отырып, графикалық редактор арқылы сайттың дизайн-макетін жасау
Сайттың басты беті
10.2.3.1 сайттар конструкторын қолданып веб-сайт жасау
Мазмұны
10.2.3.1 сайттар конструкторын қолданып веб-сайт жасау
Веб-беттегі мультимедия
10.2.3.2 мультимедианы веб-бетте орналастыру (дыбыс және бейне)
Сайтты жариялау
10.2.3.4 сайтты жариялау үшін файлды алмастырғышты пайдалану
Сайтты насихаттау
10.2.3.3 веб-сайтты насихаттау әдістерін сипаттау
4-тоқсан
10.4А Жасанды интеллект және Blockchain (блокчейн) технологиясы
Машиналық оқыту принциптері
10.3.1.1 машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру
Нейронды желілердің жұмысы және ұйымдастыру принциптері
10.3.1.1 машиналық оқыту принциптерін, нейрондық желілерді (нейрондық және синапстар) түсіндіру
Жасанды интеллектіні қолдану саласы

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Цель обучения учебному предмету "Химия" - предоставление обучающимся системы знаний о веществах и их превращениях, законах и теориях, объясняющие зависимость свойств веществ от их состава и строения, предоставление обучающимся возможности для приобретения понимания химических процессов, законов и их закономерностей для безопасного применения в реальной жизни для критической оценки информации и принятия решений.
3. Задачи обучения:
1) формирование системы знаний о веществах и закономерностях их взаимодействий друг с другом (факты, понятия, законы, теории);
2) формирование опыта осуществления известных способов деятельности в виде интеллектуальных, ,экспериментальных и исследовательских умений и навыков;
3) формирование опыта творческой, поисковой деятельности по решению новых проблем, требующих самостоятельного претворения ранее усвоенных знаний и умений в новых ситуациях, формирование новых способов деятельности на основе уже известных;
4) формирование опыта ценностных и критических отношений к объектам или средствам деятельности человека, его проявление в отношении к окружающему миру, что представляет в совокупности вкладом предмета "Химии" в формирование ключевых и предметных компетентностей, способствующих решению жизненных проблем каждого члена общества.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Химия"
4. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" составляет:
1) в 10-классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
2) в 11-классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету "Химия" зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года №500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2012 года № 8170), выбранного организацией среднего образования.
5. Содержание учебного предмета включает 5 разделов:
1) Частицы вещества;
2) Закономерности протекания химических реакций;

1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
2. "Химия" пәнін оқытудың мақсаты - білім алушыларға зат және олардың айналымы, заттар қасиеттерінің олардың құрамы мен құрылысына тәуелділігін түсіндіретін заңдар мен теориялар туралы білім жүйесін ұсыну, білім алушыларға химиялық үдерістердің мағынасын, негізгі заңдар мен заңдылықтарды түсініп, оларды шынайы өмірде қауіпсіз қолдана алуға, ақпаратты сыни бағалауға және шешім қабылдауға мүмкiндiк беру.
3. Негізгі міндеттері:
1) заттар және олардың бір-бірімен әрекеттесу заңдылығы туралы білім жүйесін қалыптастыру ( фактілер, түсініктер, заңдар және теориялар);
2) зияткерлік және экспериментальдық және зерттеушілік біліктер мен дағдылар түрінде іс-әрекеттердің танымал әдістерін жүзеге асыру тәжірибелерін қалыптастыру;
3) жаңа проблемаларды шешуде жаңа бір жағдайда бұрын меңгерілген білім және білікті өз бетімен жаңғыртуды талап ететін шығармашылық, ізденіс іс-әрекеттер тәжірибесін қалыптастыру, танымал іс-әрекеттер негізінде жаңа әдісін қалыптастыру;
4) қоғамның әрбір мүшесінің өмірлік проблемасын шешуге әсер ететін, "Химия" пәнінің жиынтық үлесі болып табылатын өзекті және пәндік құзіреттіліктің қалыптасуында көрінетін, қоршаған ортаға қарым-қатынасын көрсететін адам әрекетінің объектіге немесе қаражатқа құнды және сындарлы қарым-қатынас тәжірибесін қалыптастыру.
2-тарау. "Химия" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Химия" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында 136 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. Оқу пәнінің мазмұны 5 бөлімнен тұрады:
1) заттардың бөлшектері;
2) химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары;

3) Энергетика химических реакций;
4) Химия вокруг нас;
5) Химия и жизнь.
6. Раздел "Частицы вещества" включает следующие подразделы:
1) атомы, ионы и молекулы;
2) состав и строение атома;
3) распределение и движение электронов в атомах;
4) Виды химической связи.
7. Раздел "Закономерности протекания химических реакций" включает следующие подразделы:
1) периодический закон и периодическая система;
2) Закон сохранения массы веществ;
3) стандартные электродные потенциалы.
8. Раздел "Энергетика химических реакций" включает следующие подразделы:
1) экзотермические и эндотермические реакции;
2) скорость химических реакций;
3) химическое равновесие;
4) теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов.
9. Раздел "Химия вокруг нас" состоит из следующих подразделов:
1) химия Земли;
2) углерод и его соединения.
10. Раздел "Химия и жизнь" состоит из подраздела "Биохимия".
11. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 10 класса:
1) "Строение атома". Атом – сложная частица, радиоактивность, энергетические уровни и подуровни квантовые числа и орбитали;
Решение задач на тему: "Вычисление средней относительной атомной массы ".
2) "Периодичность изменений свойств элементов и их соединений" в периодах и группах, закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах, закономерности изменения окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
Расчеты по уравнениям реакций "расчет выхода продукта в процентах от теоретически возможного".
3) "Химическая связь". Ковалентная связь, свойства ковалентной связи, типы гибридизации: sp-, sp2-, sp3-, электроотрицательность и полярность связи, ионная связь, теория отталкивания электронных пар, металлическая связь, водородная связь, кристаллические решетки. Лабораторный опыт № 1: "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)".
4) "Стехиометрия". Основные стехиометрические законы химии; относительная атомная и молекулярная масса, количество вещества, стехиометрические законы;
5) "Введение в термодинамику". Внутренняя энергия и энтальпия, закон Гесса, энтропия, свободная энергия Гиббса;
Практическая работа №1: "Определение теплового эффекта реакции нейтрализации";
Решение задач на тему: "Применение закона Гесса и следствий из него".
6) "Кинетика". Скорость химической реакции, влияние концентрации на скорость химических реакций, влияние давления на скорость химических реакций, влияние температуры на скорость химических реакций, катализ.
Решение задач на тему: "Закон действующих масс";
Практическая работа № 2: "Исследование влияния различных факторов на скорость химических реакций";
Решение задач на тему: "Правило Вант-Гоффа, Скорость химических реакций";
Лабораторный опыт № 2: "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции";

3) химиялық реакциялардың энергетикасы;
4) химия және қоршаған орта;
5) химия және өмір.
6. "Заттардың бөлшектері" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) атомдар, иондар және молекулалар;
2) атом құрамы мен құрылысы;
3) атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы;
4) химиялық байланыстың түрлері.
7. "Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) периодтық заң мен периодтық жүйе;
2) заттар массасының сақталу заңы;
3) стандартты электрондық потенциалдар.
8. "Химиялық реакциялардың энергетикасы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар;
2) химиялық реакцияның жылдамдығы;
3) химиялық тепе-теңдік;
4) қышқылдар мен негіздер теориялары. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер.
9. "Химия және қоршаған орта" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Жер химиясы;
2) көміртек және оның қосылыстары.
10. "Химия және өмір" бөлімі "Биохимия" бөлімшесінен тұрады.
11. "Химия" оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Атом құрылысы. Атом – күрделі бөлшек", радиоактивтілік, энергетикалық деңгейлер және деңгейшелер, кванттық сандар және орбитальдар;
"Орташа салыстырмалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару;
2) Периодтар мен топтардағы "Элементтер мен олардың қосылыстарының периодты өзгеруі", период және топ бойынша қышқылды-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, периодтар және топтарда қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары;
3) "Химиялық байланыс". Ковалентті байланыс, ковалентті байланыс қасиеттері, гибридтену түрлері: sp, sp2, sp3, электртерістілік және байланыс полярлығы, иондық байланыс, электронды жұптардың тебісу теориясы, металдық байланыс, сутекті байланыс, кристалдық торлар;
№ 1 зертханалық тәжірибе: "Ковалентті байланысты заттардың (N2, О2, алмаз) модельдерін құрастыру";
4) "Стехиометрия". Химияның негізгі стехиометриялық заңдары, салыстырмалы атомдық және молекулалық масса, зат мөлшері, стехиометриялық заңдар;
5) "Термодинамикаға кіріспе". Ішкі энергия және энтальпия, Гесс заңы, Гиббстің бос энергиясы, энтропия;
№ 1 практикалық жұмыс: "Бейтараптану реакциясының жылу эффектісін анықтау";
"Гесс заңы және оның салдарын қолдану" тақырыбына есептер шығару;
6) "Кинетика". Химиялық реакция жылдамдығы, концентрацияның реакция жылдамдығына әсері, қысымның химиялық реакция жылдамдығына әсері, температураның химиялық реакция жылдамдығына әсері, катализ;
"Әрекеттесуші массалар заңы" тақырыбына есептер шығару;
№ 2 практикалық жұмыс: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі факторлардың әсерін зерттеу";
"Вант-Гофф ережесі, химиялық реакциялар жылдамдығы" тақырыбына есеп шығару;
№ 2 зертханалық тәжірибе: "Химиялық реакция жылдамдығына әртүрлі катализаторлар әсерінің тиімділігін зерттеу";

7) "Химическое равновесие". Влияние различных факторов на равновесие, принцип Ле-Шателье-Брауна, константа равновесия, химическое равновесие в промышленных процессах;
Лабораторный опыт № 3: "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов";
Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций". Химическое равновесие в промышленных процессах
8) "Окислительно-восстановительные реакции". Электрохимический ряд потенциалов, гальванические элементы, электролиз.
Практическая работа № 3: "Составление электрохимического ряда напряжений металлов".
9) "Аналитические методы". Аналитические методы в современных исследованиях, хроматография;
Лабораторный опыт № 4: "Бумажная хроматография".
10) "Элементы 17 группы". Закономерности изменения свойств галогенов, окислительно-восстановительные свойства галогенов, определение галогенид-ионов в водном растворе, применение галогенов и их соединений;
Лабораторный опыт № 5: "Изучение свойств галогенов и определение галогенид-ионов в водном растворе".
11) "Элементы 2 (II) группы". Физические свойства элементов 2 (II) группы, химические свойства элементов 2 (II) группы, природные карбонаты;
Лабораторный опыт № 6: "Изучение свойств элементов 2 (II) группы и их соединений";
Практическая работа № 4: "Решение экспериментальных задач";
12) "Введение в органическую химию". Состав и структура органических веществ, функциональные группы, гомологические ряды, номенклатура IUPAC алифатических соединений, виды изомерии, алканы, продукты сгорания алканов, свободно-радикальный механизм реакции замещения алканов, галогенирование. Циклоалканы.
Лабораторный опыт № 7: "Составление моделей молекул органических веществ";
Решение задач на тему: "Определение молекулярной формулы вещества по продуктам сгорания и по гомологическим рядам".
13) "Непредельные углеводороды". Состав, структура и реакционная способность алкенов, стереоизомерия (цис-транс или E-Z), реакции присоединения алкенов (алкадиенов, алкинов, нефть, состав, методы переработки и нефтепродукты, природный газ и уголь: основные продукты, их переработки.
Лабораторный опыт № 8: "Качественные реакции на ненасыщенность связи".
14) "Галогеноалканы". Получение галогеноалканов, реакции элиминирования галогеноалканов.
15) "Спирты: одноатомные, многоатомные". Классификация и химические свойства спиртов, промышленное производство этилового спирта. Фенол, его строение и свойства
Лабораторный опыт № 9 "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты";
Демонстрация № 1: "Получение этилового спирта брожением глюкозы".

7) "Химиялық тепе-теңдік". Химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторлар, Ле-Шателье-Браун принципі, тепе-теңдік константасы, өнеркәсіптік процестердегі химиялық тепе-теңдік;
№ 3 зертханалық тәжірибе: "Әртүрлі факторлардың динамикалық тепе теңдік күйіне әсерін зерделеу";
"Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу". Өнеркәсіптік процестердегі химиялық тепе-теңдік тақырыбына есептер шығару;
8) "Тотығу-тотықсыздану реакциялары". Электрохимиялық потенциалдар қатары, гальваникалық элементтер, электролиз;
№ 3 практикалық жұмыс: "Металдардың электрохимиялық кернеу қатарын құрастыру";
9) "Аналитикалық әдістер". Заманауи зерттеулердегі аналитикалық әдістер, хроматография;
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Қағаз хроматографиясы";
10) "17-топ элементтері". Галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары, галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетттері, сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау, галогендер және олардың қосылыстарының қолданылуы;
№ 5 зертханалық тәжірибе: "Галогендер қасиеттерін зерттеу және сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау";
11) "2 (ІІ)-топ элементтері". 2 (ІІ)-топ элементтерінің физикалық қасиеттері; 2 (ІІ)-топ элементтерінің химиялық қасиетттері; табиғи карбонаттар;
№ 6 зертханалық тәжірибе: "2 (ІІ)-топ элементтері және оның қосылыстары қасиеттерін зерделеу";
№4 практикалық жұмыс: "Эксперименттік есептер шығару";
12) "Органикалық химияға кіріспе". Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы, функционалдық топтар, гомологтық қатар, алифатты қосылыстардың IUPAC номенклатурасы, изомерия түрлері, алкандар, алкандардың жану өнімдері, алкандардың бос-радикалды орынбасу реакциясы механизмі, галогендеу, циклоалкандар;
№ 7 зертханалық тәжірибе: "Органикалық заттар молекулаларының модельдерін құрастыру";
"Жану өнімдері және гомологиялық қатар бойынша заттардың молекулярлық формулаларын анықтау" тақырыбына есептер шығару.
13) "Қанықпаған көмірсутектер". Алкендердің құрамы, құрылымы және реакцияға түсу қабілеті, стереоизомерия (цис-транс немесе E-Z); алкендердің, алкадиендердің, алкиндердің қосылу реакциялары, мұнайдың құрамы, мұнай өнімдерін өңдеу әдістері, табиғи газ және көмір, олардың өндірудегі негізгі өнімдер, полимеризация;
№ 8 зертханалық тәжірибе: "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция";
14) "Галогеналкандар". Галогеналкандарды алу, галогеналкандардың элиминирлеу реакциялары;
15) "Спирттер: біратомды, көпатомды спирттер". Спирттердің жіктелуі және химиялық қасиеттері, этил спиртін өнеркәсіптік өндіру, фенол, оның құрылысы мен қасиеттері;
№ 9 зертханалық тәжірибе: "Спирттердің судағы ерігіштігі, жануы, бір атомды және көпатомды спирттерге сапалық реакциялар";
№1 көрсетілім: "Глюкозаны ашыту арқылы этил спиртін алу";

12. Базовое содержание учебного предмета "Химия" 11-класса:
1) "Соединения ароматического ряда". Строение молекулы бензола, получение бензола и его гомологов, химические свойства бензола и его гомологов;
Лабораторный опыт № 1: "Составление моделей молекул бензола".
2) "Номенклатура и изомерия циклических соединений". Номенклатура IUPAC для ароматических и гетероциклических соединений, асимметричные атомы углерода, пространственные изомеры.
3) "Карбонильные соединения". Строение и номенклатура карбонильных соединений, получение и свойства альдегидов и кетонов, карбоновых кислот, реакция этерификации, сложные эфиры и мыла;
Лабораторный опыт № 2: "Изучение свойств уксусной кислоты";
Лабораторный опыт № 3: "Получение и свойства сложных эфиров".
4) "Амины и аминокислоты". Классификация и номенклатура аминов, физические, химические свойства и получение аминов, состав, строение, биологическая роль аминокислот, физические и химические свойства аминокислот;
Лабораторный опыт № 4: "Составление моделей молекул аммиака и аминов";
Лабораторный опыт № 5: "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода";
Лабораторный опыт № 6: "Свойства аминокислот";
5) "Химия живого". Классификация углеводов и их строение, свойства и применение углеводов, белки, структуры белковых молекул, определение структуры полипептидов, роль и применение ферментов, нуклеиновые кислоты: состав и структура ДНК, РНК, ATФ и энергия, биологически значимые элементы, загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами, влияние тяжелых металлов на белки;
Лабораторный опыт № 7: "Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал";
Практическая работа № 1: "Денатурация и цветные реакции белков";
Лабораторный опыт № 8 "Изготовление модели ДНК";
6) "Синтетические полимеры". Высокомолекулярные соединения, реакции полимеризации, реакции поликонденсации, полиамиды и полиэфиры, применение, воздействие пластиков на окружающую среду;
Лабораторный опыт № 9: "Полимеры и их свойства";
Практическая работа № 2: "Распознавание пластмасс и волокон;.
7) "Органический синтез". Основные функциональные группы в органических соединениях, генетическая связь органических веществ;
Практическая работа № 3: "Решение экспериментальных задач"
8) "Элементы 14 (IV) группы". Изменение свойств элементов 14 (IV) группы, химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений, свойства оксидов элементов 14 (IV) группы, формы нахождения в природе и способы получения простых веществ;
Лабораторный опыт № 10: "Химические свойства свинца, олова и их соединений";

12. "Химия" оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) Ароматты қосылыстар қатары". Бензол молекуласының құрылысы, бензол және оның гомологтарын алу, бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері;
№ 1 зертханалық тәжірибе: "Бензол молекуласының моделін құрастыру";
2) "Циклді қосылыстардың номенклатурасы және изомериясы". Ароматты және гетероциклді қосылыстар үшін IUPAC номенклатурасы, Ассимметриялық көміртегі атомы, кеңістіктік изомерлер;
3) "Карбонилді қосылыстар". Карбонильді қосылыстардың құрылысы және номенклатурасы, альдегидтер мен кетондардың, карбон қышқылдарының алынуы және қасиеттері, этерификация реакциясы, күрделі эфирлер және сабын;
№2 зертханалық тәжірибе: "Сірке қышқылының қасиеттерін зерттеу";
№ 3 зертханалық тәжірибе: "Күрделі эфирлердің алынуы және қасиеттері";
4) "Аминдер және аминқышқылдары". Аминдердің жіктелуі және номенклатурасы, аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы, аминқышқылдарының құрамы, құрылысы, биологиялық рөлі, аминқышқылдардың физикалық және химиялық қасиеттері;
№ 4 зертханалық тәжірибе: "Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру";
№ 5 зертханалық тәжірибе: "Аминқышқылы молекуласының модельдерін құрастыру және ассиметриялы көміртек атомын анықтау";
№ 6 зертханалық тәжірибе: "Аминқышқылдар қасиеттері";
5) "Тірі ағза химиясы". Көмірсулардың жіктелуі және олардың құрылысы, көмірсулардың қасиеттері және қолданылуы, нәруыздар, нәруыз молекулаларының құрылымы, полипептидтер құрылымын анықтау, ферменттер ролі және қолданылуы, ДНҚ құрылымы, ATФ және энергия, биологиялық маңызды металдар, қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы, ауыр металдардың нәруыздарға әсері;
№ 7 зертханалық тәжірибе: "Альдегидоспирт ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция";
№ 1 практикалық жұмыс: "Денатурация және ақуыздардың түсті реакциялары";
№ 8 зертханалық тәжірибе: "ДНҚ моделін жасау";
6) "Синтетикалық полимерлер". Жоғары молекулалы қосылыстар, полимерлену реакциясы, поликонденсация реакциялары, полиамидтер мен полиэфирлер, пластиктердің қолданылуы және қоршаған ортаға әсері;
№ 9 зертханалық тәжірибе: "Полимерлер және олардың қасиеттері";
№ 2 практикалық жұмыс: "Пластмассаларды және талшықтарды тану";
7) "Органикалық синтез". Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар, органикалық заттардың генетикалық байланысы;
№ 3 практикалық жұмыс: "Экспериментальды есептер шығару";
8) "14-топ элементтері". 14 (ІV)-топ элементтері қасиеттерінің өзгеруі;
14 (ІV) топ элементтері және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері, 14 (ІV)-топ элементтері оксидтерінің қасиеттері, жай заттардың табиғатта таралу түрлері және алыну әдістері;
№ 10 зертханалық тәжірибе: "Қорғасын, қалайы және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері";

9) "Азот и сера". Особенности строения и свойства молекулы азота, аммиак и соли аммония, промышленное получение аммиака, промышленное производство азотных удобрений, экологическое воздействие оксидов азота и нитратов на окружающую среду, сероводород и сульфиды, диоксиды серы, влияние на окружающую среду и применение, контактный способ получения серной кислоты,
Лабораторный опыт № 11: "Качественная реакция на ионы: аммония, сульфат";
Демонстрация № 1: "Окислительные свойства серной и азотной кислот";
10) "Растворы кислот и оснований". Теории кислот и оснований, ионное произведение воды, водородный показатель, сила кислот и оснований, степень диссоциации, буферные растворы, кислотно-основное титрование;
Практическая работа № 4: "титрование сильного основания сильной кислотой".
11) Переходные металлы". Общая характеристика переходных металлов; биологическая роль переходных металлов, комплексные соединения;
Лабораторный опыт №12 "Свойства комплексных ионов переходных металлов";
12) "Производство металлов". Получение металлов и сплавов, применение электролиза в промышленности, научные принципы химических производств, проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов;
Лабораторный опыт № 13 "Гальваническое покрытие металлических предметов".
13) "Разработка новых веществ и материалов". Разработка и создание новых материалов, природные и синтетические соединения с физиологической активностью, разработка и синтез лекарственных препаратов, нанотехнология структура наноуглеродных частиц, разработка новых полимеров, практическое значение новых материалов.
14) "Зеленая химия". 12 принципов "зеленой химии", загрязнение атмосферы, гидросферы, литосферы, разрушение озонового слоя Земли, глобальное потепление.
Глава 3. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе содержат кодировку. Первое число кода обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели в данном подразделе. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) Частицы вещества
Обучающиеся должны уметь:
10-класс
11-класс
1.1 Атомы, ионы и молекула
10.1.1.1 называть формулировки и границы применимости основных стехиометрических законов химии: закона сохранения массы, закона объемных отношений, закона Авогадро;
10.1.1.2 объяснять физический смысл понятий "относительная атомная масса", "относительная молекулярная масса" и "молярная масса";

9) "Азот және күкірт". Азот молекуласы құрылысының ерекшеліктері мен қасиеттері, аммиак және аммоний тұздары, аммиакты өнеркәсіпте алу, азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік алынуы, азот оксидтері және нитраттарының қоршаған ортаға экологиялық әсері, күкірттісутек және сульфидтер, күкірт оксидтері, күкірт диоксидінің қоршаған ортаға әсері және қолданылуы; күкірт қышқылын алудың жанасу әдісі;
№ 11 зертханалық тәжірибе: "Аммоний, сульфаттар ионына сапалық реакция";
№ 1 көрсетілім: "Күкірт және азот қышқылдарының тотықтырғыш қасиеттері";
10) "Қышқыл және негіз ерітінділері". Қышқыл және негіздер теориясы, судың иондық көбейтіндісі, сутектік көрсеткіш, қышқыл және негіздер күші, диссоциациялану дәрежесі, буферлі ерітінділер; қышқылды-негіздік титрлеу;
№ 4 практикалық жұмыс: "Күшті негізді күшті қышқылмен титрлеу";
11) "Ауыспалы металдар". Ауыспалы металдардың жалпы сипаттамасы, кешенді қосылыстар, ауыспалы металдардың биологиялық рөлі, кешенді қосылыстар;
№ 12 зертханалық тәжірибе: "Ауыспалы металдардың кешенді иондарының қасиеттері";
12) "Металдар өндірісі". Металдар және құймаларды алу, электролизді өнеркәсіпте қолдану, химиялық өндірістің ғылыми принциптері, металл өндірісі кезіндегі қоршаған ортаны қорғау проблемалары;
№ 13 зертханалық тәжірибе: "Металл бұйымдарды гальваникалық қаптау";
13) "Жаңа заттарды және материалдарды өндіру". Жаңа материалдарды әзірлеу және құру, физиологиялық белсенді табиғи және синтетикалық қосылыстар, дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру, нанотехнология, нанокөміртекті бөлшектердің құрылымы, жаңа полимерлерді алу, жаңа материалдардың практикалық мәні;
14) "Жасыл химия". "Жасыл химияның" 12 принципі. Атмосфера, гидросфера, литосфераның ластануы. Жердің озон қабатының бұзылуы, Ғаламдық жылыну.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқыту мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқыту мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10"-сынып, "2.1" – екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқыту мақсатының реттік саны.
1. Заттардың бөлшектері:
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
1.1 Атомдар, молекулалар және иондар
10.1.1.1 химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы;
10.1.1.2 "салыстырмалы атомдық масса", "салыстырмалы молекулалық масса" және "молярлық масса" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;

10.1.1.3 производить вычисления с использованием величины количества вещества и стехиометрических законов
1.2 Состав и строение атома
10.1.2.1 объяснять физический смысл понятий "нуклиды" и "нуклоны";
10.1.2.2 вычислять среднюю относительную атомную массу смеси природных изотопов элемента;
10.1.2.3 объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов;
10.1.2.4 использовать кривую отношения протонов/нейтронов в ядрах атомах химических элементов для определения устойчивости ядер изотопов;
10.1.2.5 составлять уравнения ядерных реакций
1.3 Распределение и движение электронов в атомах
10.1.3.1 называть характеристики и значения квантовых чисел;
10.1.3.2 применять принцип минимума энергии, принцип Паули, правило Хунда для заполнения электронных орбиталей;
10.1.3.3 различать формы s-, p-, d-, f- орбиталей;
10.1.3.4 писать электронные конфигурации первых 36 химических элементов
1.4 Виды химической связи
10.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорноакцепторному механизмам;
10.1.4.2 объяснять образование двойных и тройных связей;
10.1.4.3 описывать свойства ковалентной связи;
10.1.4.4 объяснять различие видов гибридизации;
10.1.4.5 объяснять взаимосвязь строения и свойств веществ;
10.1.4.6 объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атомов и прогнозировать на ее основе вид химической связи в соединении;
10.1.4.7 составлять диаграмму "точек и крестов" для соединений с ковалентной связью;
10.1.4.8 понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;
10.1.4.9 составлять диаграмму "точек и крестов" для соединений с ионной связью;
10.1.4.10 использовать теорию отталкивания электронных пар для прогнозирования пространственной формы молекул и ионов;
10.1.4.11 объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов;
10.1.4.12 объяснять механизм образования водородной связи;
10.1.4.13 прогнозировать свойства соединений с различными видами связей и типами кристаллических решеток
2) Закономерности протекания химических реакций
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11-класс
2.1 Периодический закон и периодическая система
10.2.1.1 описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления;
10.2.1.2 объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам;

10.1.1.3 зат мөлшері шамасын және стехиометриялық заңдарды қолданып есептеулер жүргізу
1.2 Атомның құрамы мен құрылысы
10.1.2.1 "нуклидтер" мен "нуклондар" ұғымының мағынасын түсіндіру;
10.1.2.2 қоспадағы химиялық элементтің табиғи изотоптарының орташа салыстырмалы атомдық массаларын есептеу;
10.1.2.3 радиоактивтіліктің табиғатын және радиоактивті изотоптарды қолдануды түсіндіру;
10.1.2.4 изотоптардың ядросы тұрақтылығын анықтау үшін химиялық элементтердің атом ядроларындағы протон/нейтрон қатынасы қисығын қолдану;
10.1.2.6 ядролық реакциялар теңдеулерін құрастыру
1.3 Атомда электрондардың қозғалысы мен таралуы
10.1.3.1 квант сандарының сипаттамасы мен мәндерін атау;
10.1.3.2 электрон орбитальдарын толтыру үшін минимальді энергия принципі, Паули принципі, Хунд ережесін қолдану;
10.1.3.3 - s-, p-, d-, f- орбитальдарының пішінін ажырату;
10.1.3.4 алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
1.4 Химиялық байланыстың түрлері
10.1.4.1 донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.2 қос және үш еселі байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.3 ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау;
10.1.4.4 әртүрлі гибридтену түрлерін түсіндіру;
10.1.4.5 заттың құрылысы мен қасиеттерінің өзара байланысын түсіндіру;
10.1.4.6 атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау;
10.1.4.7 ковалентті байланысты қосылыстар үшін "нүктелер мен айқыштар" диаграммасын құрастыру;
10.1.4.8 иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну;
10.1.4.9 ионды байланысты қосылыстар үшін "нүктелер мен айқыштар" диаграммасын құрастыра алу;
10.1.4.10 молекулалардың және иондардың кеңістіктік пішінін жорамалдау үшін электрон жұптарының тебісу теориясын қолдану;
10.1.4.11 металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру;
10.1.4.12 сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру;
10.1.4.13 кристалл тор типтері және байланыс түрлері әртүрлі қосылыстардың қасиеттерін болжау
2. Химиялық реакциялардың жүру заңдылықтары:
Білім алушылар білуі тиіс:
10-сынып
11-сынып
2.1 Периодтық заң және периодтық жүйе
10.2.1.1 химиялық элемент атомдарының қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі;
10.2.1.2 период және топ бойынша химиялық элементтердің оксидтерінің, гидроксидтерінің және сутекті қосылыстарының қышқылдық-негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру;

10.2.1.3 прогнозировать закономерности изменений свойств соединений химических элементов по периодам и группам;
10.2.1.4 прогнозировать свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе;
10.2.1.5 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств галогенов в группе;
10.2.1.6 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций галогенов;
10.2.1.7 планировать и проводить работу по экспериментальному распознаванию галогенид - ионов;
10.2.1.8 объяснять использование хлора для обеззараживания воды и оценивать преимущества и недостатки данного процесса;
10.2.1.9 определять физиологическую роль галогенов и их соединений;
10.2.1.10 объяснять закономерности изменения физических свойств элементов 2 (ІІ) группы;
10.2.1.11 объяснять закономерности изменения химических свойств элементов 2 (ІІ) группы;
10.2.1.12 называть области применения важнейших соединений щелочноземельных металлов;
10.2.1.13 планировать и проводить эксперимент по качественному определению катионов металлов 2 (ІІ) группы;
10.2.1.14 составлять схему круговорота карбонатов в природе и называть области их применения
11.2.1.1 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов 14 (IV) группы;
11.2.1.2 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений;
11.2.1.3 объяснять свойства оксидов элементов 14 (IV) группы со степенью окисления (+2) и (+4);
11.2.1.4 прогнозировать относительную стабильность соединений элементов 14 (IV) группы со степенями окисления (+2) и (+4) в водных растворах;
11.2.1.5 описывать способы простых веществ и химических соединений элементов 14 (получения IV) группы;
11.2.1.6 анализировать информацию о распространении и применении элементов 14 (IV) группы и их соединений;
11.2.1.7 объяснять низкую химическую активность молекулы азота;
11.2.1.8 объяснять механизм образования связей в ионе аммония;
11.2.1.9 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства газообразного аммиака и его водного раствора;
11.2.1.10 объяснять научные принципы промышленного синтеза аммиака (процесса Габера) и окисления оксида серы и азота
11.2.1.11 объяснять процесс производства азотных удобрений;
11.2.1.12 анализировать воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
11.2.1.13 предлагать пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота на окружающую среду;
11.2.1.14 объяснять восстановительные свойства сероводорода;

10.2.1.3 периодтар және топтарда бойынша химиялық элементтердің қосылыстарының тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылығын болжау;
10.2.1.4 периодтық кестеде орналасуы бойынша химиялық элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжау;
10.2.1.5 топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру;
10.2.1.6 галогендердің тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыр;
10.2.1.7 галогенид-иондарды тәжірибе жүзінде анықтауды жоспарлау және анықтау;
10.2.1.8 хлордың суды залалсыздандыруда қолдануын түсіндіру және осы процестің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
10.2.1.9 галогендер және олардың қосылыстарының физиологиялық ролін анықтау;
10.2.1.10 -2 (ІІ) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру;
10.2.1.11 2 (ІІ) топэлементтерінің химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру;
10.2.1.12 сілтілік-жер металдардың маңызды қосылыстарының қолданылу аясын атау;
10.2.1.13 - 2 (ІІ) топ металдары катиондарын сапалық анықтауды жоспарлау және оны тәжірибе жүзінде жасау;
10.2.1.14 - табиғаттағы карбонаттар айналымының схемасын құру және олардың қолданылу аймағын атау
11.2.1.1 14 (ІV) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру;
11.2.1.2 14 (ІV) элементтерінің және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.2.1.3 14 (ІV) топэлементтерінің +2 және +4 тотығу дәрежелі оксидтерінің қасиеттерін түсіндіре алу;
11.2.1.4 14 (ІV) топ элементтерінің сулы ерітіндідегі +2 және +4 тотығу дәрежелі қосылыстардың салыстырмалы тұрақтылығын болжау;
11.2.1.5 14 (ІV) топ элементтерінің жай заттары және химиялық қосылыстарының алыну әдістерін сипаттау;
11.2.1.6 14 (ІV) топ элементтерінің және оның қосылыстарының таралуы және қолданылуы туралы мәліметтерді талдау;
11.2.1.7 азот молекуласының химиялық белсенділігінің төменділігін түсіндіру;
11.2.1.8 аммоний ионындағы байланыстардың түзілу механизмін түсіндіру;
11.2.1.9 газ тәрізді аммиактың және оның сулы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.2.1.10 аммиакты өнеркәсіпте өндірудің (Габер процесі) ғылыми принциптерін түсіндіру;
11.2.1.11 азот тыңайтқыштары өндірісі үдерісін түсіндіру;
11.2.1.12 азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топыраққа және су ресурстарына әсерін талдау;
11.2.1.13 азот қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселелерін шешудің жолдарын ұсыну;
11.2.1.14 - күкіртсутектің тотықсыздандырғыш қасиеттерін түсіндіру;

11.2.1.15 знать качественную реакцию на сульфидион;
11.2.1.16 называть источники загрязнения атмосферы диоксидом серы и проблему образования кислотных дождей;
11.2.1.17 знать области применения оксида серы (IV) в пищевой промышленности;
11.2.1.18 объяснять процесс получения серной кислоты контактным способом;
11.2.1.19 объяснять научные принципы промышленного производства серной кислоты;
11.2.1.20 называть области применения серной кислоты;
11.2.1.21 объяснять, какие металлы являются переходными, на основе электронного строения атомов Ti –Сu;
11.2.1.22 знать, что переходные элементы проявляют переменную степень окисления;
11.2.1.23 объяснять физические и химические свойства переходных металлов на основе строения атомов;
11.2.1.24 описать строение комплексного соединения;
11.2.1.25 описывать реакции переходных металлов с образованием комплексов, в том числе комплексов меди (+2), комплексов железа (+2, +3) с водой и аммиаком, и знать их цвет;
11.2.1.26 описывать химические свойства комплексных соединений переходных металлов;
11.2.1.27 объяснять, что в составе гемоглобина содержатся комплексы железа (+2) и понимать их роль в транспортировке кислорода;
11.2.1.28 объяснять, как происходит отравление угарным газом и описывать способы оказания первой помощи
2.2 Закон сохранения массы веществ
10.2.2.1 производить расчеты с применением величины "молярная концентрация", "молярный объем" при нормальных и стандартных условиях;
10.2.2.2 вычислять количество вещества (массу, объем и количество частиц) продуктов реакций по известным количествам (массам, объемам и количеству частиц) исходных веществ, если одно из них взято в избытке и содержит определенную долю примесей
10.2.2.3 вычислять выход продукта в процентах от теоретически возможного;
10.2.2.4 выводить простейшие и молекулярные формулы органических веществ по массовым долям элементов и относительной плотности их паров
11.2.2.1 решать задачи по уравнениям параллельно протекающих реакций;
11.2.2.2 решать задачи по уравнениям последовательно протекающих реакций
11.2.2.3 решать задачи на образование и разбавление олеума;
11.2.2.4 решать задачи по уравнениям реакций замещения
2.3 Стандартные электродные потенциалы
10.2.3.1 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронного баланса;
10.2.3.2 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронно-ионного баланса полуреакций;
10.2.3.3 объяснить понятие "стандартный электродный потенциал";

11.2.1.15 - сульфид-ионының сапалық реакциясын білу;
11.2.1.16 - атмосфераның күкірт диоксидімен ластану көздерін және қышқыл жаңбырдың түзілу мәселелерін атау;
11.2.1.17 - тағам өнеркәсібінде күкірт (IV) оксидін қолданылу аймағын атау;
11.2.1.18 - күкірт қышқылын жанасу әдісімен алу процесін түсіндіру;
11.2.1.19 - күкірт қышқылын өнеркәсіптік өндірудің ғылыми принциптерін түсіндіру;
11.2.1.20 - күкірт қышқылының қолдану аймағын атау;
11.2.1.21 - Ti –Сu атомдарының электрондық құрылысы негізінде қандай металдар ауыспалы болатындығын түсіндіру;
11.2.1.22 - ауыспалы элементтер айнымалы тотығу дәрежесін көрсететінін білу;
11.2.1.23 атомдар құрылысы негізінде ауыспалы металдардың физикалық және химиялық қасиеттерін түсіндіру;
11.2.1.24 кешенді қосылыстың құрылымын сипаттау;
11.2.1.25 ауыспалы металдардың кешен түзу реакцияларын, оның ішінде мыс (+2) кешендерінің, темір (+2, +3) кешендерінің сумен және аммиакпен реакцияларын сипаттау және олардың түсін білу;
11.2.1.26 - ауыспалы металдардың кешенді қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттау;
11.2.1.27 гемоглобин құрамында темір (+2) кешенінің болатынын түсіндіру және оттегін тасымалдаудағы оның ролін түсіну;
11.2.1.28 иіс газымен улану қалай жүретіндігін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдісін сипаттау
2.2 Заттар массасының сақталу заңы
10.2.2.1 қалыпты және стандартты жағдайда "молярлық концентрация", "молярлық көлем" шамаларын қолданып есептеулер жүргізу;
10.2.2.2 бастапқы заттардың белгiлi зат мөлшерлері (массалары, көлемдері, бөлшек сандары) бойынша реакцияға қатысқан заттардың бiреуi артық мөлшерде және құрамында белгілі үлесте қоспалары бар болған жағдайда реакция өнiмдерiнiң зат мөлшерлерін (массаларын, көлемдерін, бөлшек сандарын) есептеу;
10.2.2.3 теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын пайызбен есептеу;
10.2.2.4 элементтердің белгілі массалық үлестері және олардың буларының салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттардың қарапайым және молекулалық формуласын шығару
11.2.2.1 параллель жүретін реакциялар теңдеулері бойынша есептер шығару;
11.2.2.2 тізбектеле жүретін реакция теңдеулері бойынша есептер шығару;
11.2.2.3 олеумнің түзілуіне және сұйытылуына есептер шығару;
11.2.2.4 орынбасу реакциялары теңдеулері бойынша есептер шығару
2.3 Стандартты электрондық потенциалдар
10.2.3.1 электронды баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакциясы теңдеулерін құрастыру;
10.2.3.2 жартылай иондық реакция әдісімен тотығу – тотықсыздану реакцияларының электрондық-иондық теңдеулерін құрастыру;
10.2.3.3 "стандартты электродтық потенциал" ұғымын түсіндіру;

10.2.3.4 использовать таблицу стандартных электродных потенциалов для прогнозирования возможности протекания химических реакций в водных растворах;
10.2.3.5 понимать гальванический элемент как устройство для преобразования энергии химической реакции в электрическую;
10.2.3.6 объяснять принцип работы гальванических элементов;
10.2.3.7 описывать процессы зарядки и разрядки аккумуляторов;
10.2.3.8 описать сущность процесса электролиза;
10.2.3.9 применять эмпирические правила для прогнозирования продуктов электролиза на электродах
11.2.3.1 анализировать важнейшие способы получения металлов: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия и оценивать их достоинства и недостатки;
11.2.3.2 знать составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугуна, стали, латуни, бронзы, мельхиора, дюралюминия;
11.2.3.3 описывать способы получения и свойства чугуна и стали;
11.2.3.4 объяснять способы получения металлов электролизом;
11.2.3.5 различать процессы гальваностегии, гальванопластики;
11.2.3.6 изучить принципы использования гальванических покрытий для декоративных целей и защиты от коррозии;
11.2.3.7 называть общие научные принципы химических производств;
11.2.3.8 обосновывать необходимость вторичной переработки материалов;
11.2.3.9 объяснять экологические проблемы металлургической промышленности
3) Энергетика химических реакций
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11класс
3.1 Экзотермические и эндотермические реакции
10.3.1.1 понимать, что изменения внутренней энергии и энтальпии являются тепловыми эффектами;
10.3.1.2 понимать, что химические реакции включают в себя процессы разрыва связей и образования новых химических связей;
10.3.1.3 определять экспериментально изменение энтальпии реакции и вычислять ее на основе справочных данных;
10.3.1.4 объяснять физический смысл закона Гесса и следствия из него, уметь использовать его для расчета изменения энтальпии химических реакций;
10.3.1.5 объяснять энтропию как меру беспорядка в системе и вычислять ее по справочным данным;
10.3.1.6 объяснять изменение свободной энергии Гиббса и вычислять ее по справочным данным;
10.3.1.7 прогнозировать самопроизвольное протекание реакции по термодинамическим данным
3.2 Скорость химических реакций
10.3.2.1 знать выражение скорости для гомогенных и гетерогенных реакций;
10.3.2.2 производить расчеты средней скорости реакций;
10.3.2.3 объяснять применение закона действующих масс для обратимых реакций;
10.3.2.4 производить расчеты используя закон действующих масс;
10.3.2.5 объяснять влияние давления на скорость химических реакций;

10.2.3.4 сулы ерітіндідегі химиялық реакциялардың жүру мүмкіндігін болжау үшін стандартты электродтық потенциалдар кестесін қолдану;
10.2.3.5 гальваникалық элементті химиялық реакция энергиясын электр энергиясына айналдыратын құрылғы есебінде түсіну;
10.2.3.6 гальваникалық элементтің жұмыс принципін түсіндіру;
10.2.3.7 аккумуляторларды зарядтау және разрядтау процесін сипаттау;
10.2.3.8 электролиз процесінің мәнін сипаттау;
10.2.3.9 электродтардағы электролиз өнімдерін болжау үшін эмпирикалық ережелерді қолдану
11.2.3.1 металдарды алудың маңызды әдістерін талдау: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия және олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
11.2.3.2 ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын маңызды құймалардың құрамын білу: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюралюминий;
11.2.3.3 шойын және болатты алу әдістерін және қасиеттерін сипаттау;
11.2.3.4 металдарды электролизбен алу әдісін түсіндіру;
11.2.3.5 гальваностегия, гальванопластика процестерін ажырату;
11.2.3.6 коррозиядан қорғау және декоративті мақсаттар үшін гальваникалық жабындарды қолдану принциптерін зерделеу;
11.2.3.7 химиялық өндірістің жалпы ғылыми принциптерін атау;
11.2.3.8 материалдарды екіншілік қайта өңдеудің қажеттілігін негіздеу;
11.2.3.9 металлургия өнеркәсібінің экологиялық проблемаларын түсіндіру
3. Химиялық реакциялар энергетикасы:
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
3.1 Экзотермиялық және эндотермия-лық реакциялар
10.3.1.1 ішкі энергия және энтальпия өзгерістер жылу эффектісі болып табылатындығын түсіну
10.3.1.2 химиялық реакциялар - байланыстардың үзілуі мен жаңа байланыстардың түзілу процесін қамтитындығын түсіну;
10.3.1.3 реакцияның энтальпия өзгерісін тәжірибе жүзінде анықтау және оны анықтамалық деректер негізінде есептеу;
10.3.1.4 Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу;
10.3.1.5 энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіндіру және оны анықтамалық деректер бойынша есептеу;
10.3.1.6 Гиббстің бос энергия өзгерісін түсіндіру және анықтамалық деректер арқылы есептеу;
10.3.1.7 термодинамикалық мәндер бойынша реакцияның өздігінен жүру бағытын болжау
3.2 Химиялық реакциялардың жылдамдығы
10.3.2.1 гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін білу;
10.3.2.2 қарапайым реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер жүргізу;
10.3.2.3 реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру;
10.3.2.4 әрекеттесуші массалар заңы бойынша есептеулер жүргізу;
10.3.2.5 химиялық реакция жылдамдығына қысымның әсерін түсіндіру;

10.3.2.6 экспериментально изучить влияние температуры на скорость химических реакций;
10.3.2.7 экспериментально изучить влияние концентрации на скорость химических реакций;
10.3.2.8 производить расчеты по правилу Вант-Гоффа;
10.3.2.9 объяснять физический смысл понятия "энергия активации"
10.3.2.10 объяснять сущность процесса катализа;
10.3.2.11 различать гомогенный и гетерогенный катализ;
10.3.2.12 объяснять механизм действия катализаторов;
10.3.2.13 экспериментально изучить влияние различных катализаторов на скорость разложения пероксида водорода
3.3 Химическое равновесие
10.3.3.1 объяснять динамический характер химического равновесия;
10.3.3.2 прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;
10.3.3.3 объяснять, почему катализатор способствует быстрому установлению равновесия, но не смещает его;
10.3.3.4 экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия;
10.3.3.5 составлять выражение константы равновесия реакции;
10.3.3.6 прогнозировать влияние различных факторов на константу равновесия;
10.3.3.7 производить расчеты, связанные с константой равновесия;
10.3.3.8 объяснять роль смещения химического равновесия для увеличения выхода продукта в химической промышленности на примере процесса Габера и окисления оксида серы и азота.
3.4 Теории кислот и оснований. Ионные равновесия в растворах электролитов
11.3.4.1 описывать теории Аррениуса, Льюиса и Бренстеда-Лоури и объяснять границы их применимости;
11.3.4.2 знать значение ионного произведения воды;
11.3.4.3 понимать водородный показатель как -lg [H+] и преобразовывать рН раствора в концентрацию [H+] и обратно;
11.3.4.4 рассчитывать pH сильной кислоты и сильного основания;
11.3.4.5 объяснять принцип действия буферных растворов;
11.3.4.6 называть области применения буферных растворов;
11.3.4.7 понимать сущность кислотно основного титрования;
11.3.4.8 проводить титрование сильного основания сильной кислотой;
11.3.4.9 проводить расчеты по результатам титрования
4) Химия вокруг нас
Обучающиеся должны уметь
10-класс
11-класс
4.1 Химия Земли
11.4.1.1 называть и объяснять 12 принципов "Зеленой" химии;
11.4.1.2 объяснять масштабы загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы;
11.4.1.3 изучать причины разрушения озонового слоя;
11.4.1.4 прогнозировать последствия "парникового эффекта";
11.4.1.5 разграничивать проблемы "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя;
11.4.1.6 оценивать пути решения глобальных проблем
4.2 Углерод и его соединения
10.4.2.1 понимать органическую химию, как химию углеводородов и их производных;

10.3.2.6 химиялық реакция жылдамдығына температураның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу;
10.3.2.7 химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу;
10.3.2.8 - Вант-Гофф ережесі бойынша есептеулер жүргізу;
10.3.2.9 "белсендіру энергиясы" ұғымының физикалық түсіндіру;
10.3.2.10 катализ процесінің мәнін түсіндіру;
10.3.2.11 гомогенді және гетерогенді катализді ажырату;
10.3.2.12 катализаторлардың әсер ету механизмін түсіндіру;
10.3.2.13 сутек пероксидінің айырылу жылдамдығына әртүрлі катализаторлардың әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу
3.3 Химиялық тепе-теңдік
10.3.3.1 химиялық тепе-теңдіктің динамикалық сипатын түсіндіру;
10.3.3.2 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау;
10.3.3.3 не себепті катализатор тепе-теңдіктің тез орнауына әсер ететінін, бірақ ығысуына әсер етпейтіндігін түсіндіру;
10.3.3.4 әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу;
10.3.3.5 реакция үшін тепе-теңдік константасының өрнегін құру;
10.3.3.6 тепе-теңдік константасына әр түрлі факторлардың әсерін болжау;
10.3.3.7 тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару;
10.3.3.8 Габер процесі мысалында химиялық өнеркәсіптегі өнімнің шығымын арттыруда химиялық тепе-теңдіктің ығысу ролін және күкірт оксиді мен азот оксидінің тотығу процесін түсіндіру
3.4 Қышқылдар мен негіздер теориясы. Электролиттер ерітінділеріндегі иондық тепе-теңдіктер
11.3.4.1 Аррениус, Льюис және Бренстед-Лоури теорияларын және олардың қолдану шектерін сипаттау және түсіну;
11.3.4.2 судың иондық көбейтіндісін білу;
11.3.4.3 сутектік көрсеткішті lg[H+] ретінде түсіну және ерітіндінің рН ін концентрацияға [Н+] және кері түрлендіру;
11.3.4.4 күшті қышқыл және күшті негіздің pH ін есептеу;
11.3.4.5 буферлі ерітінділердің әсер ету принципін түсіндіру;
11.3.4.6 буферлі ерітінділердің қолдану аймағын атау;
11.3.4.7 қышқыл-негіздік титрлеудің мәнін түсіну;
11.3.4.8 күшті негізді күшті қышқылмен титрлеуді жүргіз;
11.3.4.9 титрлеу нәтижесі бойынша есептеулер жүргізу
4. Химия және қоршаған орта:
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
4.1 Жер химиясы
11.4.1.1 "Жасыл химияның" 12 принципін атау және оны түсіндіру;
11.4.1.2 атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану масштабын түсіндіру;
11.4.1.3 озон қабатының бұзылу себептерін зерделеу;
11.4.1.4 "парникті эффектінің" салдарларын болжау;
11.4.1.5 "парникті эффектінің" және озон қабатының бұзылу мәселелерін ажырату;
11.4.1.6 ғаламдық мәселелерді шешудің жолдарын бағалау
4.2 Көміртек және оның қосылыстары
10.4.2.1 - органикалық химия - бұл көмірсутектер және олардың туындыларының химиясы деп түсіну;

10.4.2.2 различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
10.4.2.3 различать основные классы органических соединений по функциональным группам;
10.4.2.4 объяснять формирование гомологических рядов и сходство свойств их гомологов;
10.4.2.5 составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC;
10.4.2.6 называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых;
10.4.2.7 исследовать процесс горения различных алканов и объяснять их применение в качестве топлива;
10.4.2.8 оценивать продукты сгорания алканов и экологические последствия для окружающей среды;
10.4.2.9 определять молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания и гомологическим рядам;
10.4.2.10 объяснять свободно-радикальный механизм реакции замещения на примере галогенирования алканов;
10.4.2.11 составлять уравнения реакций галогенирования алканов;
10.4.2.12 знать гомологический ряд, строение, химические и физические свойства циклоалканов
10.4.2.13 объяснять термин "ненасыщенность" и влияние ненасыщенности на свойства соединения;
10.4.2.14 экспериментально доказывать ненасыщенность связей в алкенах;
10.4.2.15 различать молекулы цис и транс-изомеров и понимать это как разновидность стереоизомерии;
10.4.2.16 различать электрофильные и нуклеофильные частицы;
10.4.2.17 объяснять механизм электрофильного присоединения для алкенов;
10.4.2.18 прогнозировать продукты реакций присоединения к асимметричным алкенам;
10.4.2.19 составлять уравнения реакций присоединения: галогенирования, гидратации, гидрогалогенирования;
10.4.2.20 объяснять сущность реакции полимеризации;
10.4.2.21 экспериментально доказывать относительную инертность пластиков по отношению к химическим реагентам;
10.4.2.22 составлять схему процесса производства полиэтилена;
10.4.2.23 называть области применения полиалкенов и оценивать значимость продуктов их переработки;
10.4.2.24 объяснить свойства алкадиенов на основе их строения
10.4.2.25 изучать нахождениев природе, получение каучука и резины
10.4.2.26 составлять структурные формулы алкинов, изучить химические свойства и способы получения алкинов
10.4.2.27 объяснять процесс фракционирования нефти и области применения фракций;
10.4.2.28 объяснять процессы каталитического и термического крекингов;
10.4.2.29 знать состав и получение из природного и попутного газов, угля важнейших продуктов
10.4.2.30 классифицировать спирты по расположению функциональной группы и по количеству гидроксильных групп;

10.4.2.2 - көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату;
10.4.2.3 - функционалдық топтар бойынша органикалық қосылыстардың негізгі кластарын ажырату;
10.4.2.4 - гомологтық қатардың қалыптасуын және оның өкілдері қасиеттерінің ұқсастығын түсіндіру;
10.4.2.5 - қосылыстардың құрылымдық формуласын құру және оларды IUPAC номенклатурасы бойынша атау;
10.4.2.6 - изомерия түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастыру: құрылымдық, байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық изомерлер;
10.4.2.7 - әр түрлі алкандардың жану процесін зерттеу және олардың отын ретінде қолдануын түсіндіру;
10.4.2.8 - алкандардың жану өнімдерін және қоршаған ортаға экологиялық салдарын бағалау;
10.4.2.9 - берілген жану өнімдері бойынша заттың гомологтық қатары бойынша молекулалық формуласын анықтау;
10.4.2.10 - алкандардың галогендену реакциясы мысалында орынбасу реакциясының бос радикалды механизмін түсіндіру;
10.4.2.11 - алкандардың галогендеу реакция теңдеулерін құру;
10.4.2.12 Циклоалкандардың гомологтық қатарын, құрылысын, химиялық, физикалық қасиеттерін білу;
10.4.2.13 - "қанықпағандық" терминін және оның қосылыстың қасиеттеріне әсерін түсіндіру;
10.4.2.14 - алкендердің қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу;
10.4.2.15 - цис- және транс- изомерлер молекулаларының модельдерін құру және оны стереоизомерияның бір түрі ретінде түсіну;
10.4.2.16 - электрофильді және нуклеофильді бөлшектерді ажырату;
10.4.2.17 - алкендер үшін электрофильді қосылу реакциясы механизмін түсіндіру;
10.4.2.18 - асимметриялы алкендерге қосылу реакциясының өнімдерін болжау;
10.4.2.19 - қосылу реакциялары теңдеулерін құру: галогендеу, гидратациялау, гидрогалогендеу;
10.4.2.20 - полимерлеу реакциясының мәнін түсіндіру;
10.4.2.21 - химиялық реагенттерге қатысы бойынша пластиктердің салыстырмалы инерттілігін тәжірибе жүзінде дәлелдеу;
10.4.2.22 полиэтилен өндірісі процесінің схемасын құру;
10.4.2.23 полиалкендердің қолдану аймағын атау және олардың өнімдерін қайта өңдеудің маңыздылығын бағалау;
10.4.2.24 алкадиендердің құрылысы негізінде олардың қасиеттерін түсіндіру
10.4.2.25 каучук пен резинаның табиғатта таралуын, алыну жолдарын оқу
10.4.2.26 алкиндердің құрылымдық формулаларын құрастыру, химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын оқу
10.4.2.27 мұнайды айдау үдерісінің маңызын түсіну және қолданылу аясын сипаттау;
10.4.2.28 термиялық және катализдік крекинг процесін түсіндіру;
10.4.2.29 мұнайға серік газдардан маңызды өнімдер алу жолдарын білу
10.4.2.30 спирттерді функционалдық топтардың орналасуы және гидроксил тобының саны бойынша жіктеу;

10.4.2.31 объяснять химические свойства спиртов на основе взаимного влияния атомов;
10.4.2.32 проводить качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты;
10.4.2.33 составлять уравнения реакций получения этанола гидратацией этилена и брожением глюкозы;
10.4.2.34 оценивать преимущества и недостатки способов получения этанола;
10.4.2.35 изучать токсичные действия спиртов на организм человека;
10.4.2.36 объяснять радикальный механизм реакций получения галогеноалканов;
10.4.2.37 выявлять проблемы окружающей среды, связанные с влиянием галогеноалканов;
10.4.2.38 составлять уравнения реакций галогеноалканов с нуклеофильными реагентами;
10.4.2.39 объяснять механизм реакций нуклеофильного замещения галогеноалканов;
10.4.2.40 объяснять механизм реакции элиминирования
10.4.2.41 Знать состав и свойства фенола, практическое применение фенола для получение пластмасс
11.4.2.1 описывать строение функциональных групп альдегидов, кетонов и карбоновых кислот
11.4.2.2 составлять структурные формулы альдегидов , кетонов, и карбоновых кислот называть их по IUPAC;
11.4.2.3 объяснять различные способы получения альдегидов и кетонов;
11.4.2.4 экспериментально распознавать альдегиды и кетоны;
11.4.2.5 называть продукты окисления и восстановления альдегидов и кетонов;
11.4.2.6 приводить примеры реакций нуклеофильного присоединения альдегидов и кетонов;
11.4.2.7 объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот;
11.4.2.8 составлять уравнения реакций, характеризующих химически карбоновых кислот е свойства карбоновых кислот;
11.4.2.9 описывать механизм реакции этерификации;
11.4.2.10 называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств;
11.4.2.11 знать состав и строение жиров
11.4.2.12 объяснять структуру молекулы бензола;
11.4.2.13 составлять реакции получения бензола и его гомологов;
11.4.2.14 объяснять энергию образования связи в молекуле бензола с позиции делокализации электронов;
11.4.2.15 составлять уравнения реакций присоединения, характерных для бензола и его гомологов;
11.4.2.16 объяснять механизм реакций нитрования и галогенирования бензола;
11.4.2.17 объяснять важность реакций бензола для синтеза органических соединений;
11.4.2.18 объяснять взаимное влияние атомов в молекуле толуола;
11.4.2.19 различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации";

10.4.2.31 - молекуладағы атомдардың өзара әсері негізінде спирттердің химиялық қасиеттерін түсіндіру;
10.4.2.32- біратомды және көпатомды спиртттерге сапалық реакция жүргізу;
10.4.2.33 - этанолды этиленді гидратациялау және глюкозаны ашыту арқылы алу реакциясының теңдеулерін құрастыру;
10.4.2.34 - этанолды алу әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
10.4.2.35 спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерделеу;
10.4.2.36 галогеналкандарды алу реакциясының радикалды механизімін түсіндіру;
10.4.2.37 галогеналкандардың әсеріне байланысты қоршаған ортада туындаған мәселелерді айқындау;
10.4.2.38 нуклеофильді реагенттермен галогеналкандардың реакция теңдеулерін құрастыру;
10.4.2.39 галогеналкандардың нуклеофильді орынбасу реакциясының механизмін түсіндіру;
10.4.2.40 элиминирлеу реакциясының механизмін түсіндіру
10.4.2.41 фенолдың құрамы мен құрылысын, пластмасса өндіруде фенолдың қолданылуын білу
11.4.2.1 альдегидтердің, кетондардың және карбон қышқылдарының функциональды топтарының құрылысын сипаттау;
11.4.2.2 альдегидтердің, кетондардың және карбон қышқылдарының құрылымдық формулаларын құрастыру және оларды IUPAC бойынша атау;
11.4.2.3 альдегидтер және кетондарды алудың түрлі әдістерін түсіндіру;
11.4.2.4 альдегидтер және кетондарды тәжірибе жүзінде анықтау;
11.4.2.5 альдегидтер және кетондардың тотығу және тотықсыздану өнімдерін атау;
11.4.2.6 альдегидтер және кетондардың нуклеофильді қосылу реакциясына мысалдар келтіру;
11.4.2.7 карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін және алыну жолдарын түсіндіру;
11.4.2.8 карбон қышқылдарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.9 этерификация реакциясының механизмін сипаттау;
11.4.2.10 карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, сабын, синтетикалық жуғыш заттар және биодизельді отындардың қолданылу аймағын атау;
11.4.2.11 Майлардың құрамы мен құрылысын білу
11.4.2.12 бензол молекуласының құрылымын түсіндіру;
11.4.2.13 бензол және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастыру;
11.4.2.14 электрондардың делокализациясы тұрғысынан бензол молекуласындағы байланыстардың түзілу энергиясын түсіндіру;
11.4.2.15- бензол және оның гомологтарына тән қосылу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.16 бензолды нитрлеу және галогендеу реакциясының механизмін түсіндіру;
11.4.2.17 органикалық қосылыстар синтезі үшін бензол реакциясының маңыздылығын түсіндіру;
11.4.2.18 толуол молекуласындағы атомдардың өзара әсерлесуін түсіндіру;
11.4.2.19 "мономер", "құрылымдық буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" негізгі ұғымдарын ажырату;

11.4.2.20 составлять уравнение реакции полимеризации и изучить свойство полимеров;
11.4.2.21 составлять уравнение реакции поликонденсации;
11.4.2.22 понимать, что полимеры, полученные поликонденсацией, подвергаются гидролизу и являются биологически разлагаемыми;
11.4.2.23 называть свойства и области применения полимеров: полиэтилена, полипропилена, полистирола, тефлона, поливинилхлорида, полиметилметакрилата, полиэфира, фенолформальдегидных смол, а также пластмасс на их основе;
11.4.2.24 экспериментально распознавать пластмассы и волокна;
11.4.2.25 анализировать влияние способов получения и применения пластиков на окружающую среду;
11.4.2.26 описывать процесс утилизации полимеров
11.4.2.27 называть области наук, занимающихся разработкой и созданием новых материалов;
11.4.2.28 называть представителей физиологически активных природных и синтетических соединений, таких как аспирин и таксол;
11.4.2.29 объяснять важность молекулярной оболочки и хиральности для физиологической активности соединений;
11.4.2.30 описывать процесс получения аспирина как пример синтетического лекарственного препарата;
11.4.2.31 перечислять проблемы производства лекарственных средств;
11.4.2.32 объяснять физический смысл понятий "наночастица", "нанохимия" и "нанотехнология";
11.4.2.33 описывать методы синтеза и исследования наночастиц;
11.4.2.34 называть области применения наночастиц;
11.4.2.35 характеризовать особенности наноматериалов;
11.4.2.36 описывать структуру углеродных наночастиц: фуллерена С60, графена, нанотрубок, нанонитей, нановолокон;
11.4.2.37 описывать получение наноматериалов путем выращивания кристаллов и полимеризацией;
11.4.2.38 объяснять важность разработки новых полимеров и композиционных материалов;
11.4.2.39 оценивать практическое значение новых материалов для развития различных областей деятельности человека;
11.4.2.40 распознавать функциональные группы веществ с помощью качественных реакций;
11.4.2.41 определять соединения с помощью химических и физических испытаний;
11.4.2.42 решать экспериментальные задачи на распознавание веществ по их физическим и химическим свойствам;
11.4.2.43 описывать генетическую связь основных классов органических соединений;
11.4.2.44 проводить простейший органический синтез и оценивать выход продукта;
11.4.2.45 составлять и решать задачи на цепочки превращений на основе генетической связи органических веществ
5) Химия и жизнь
Обучающиеся должны уметь
10 класс
11 класс
5.1 Биохимия
11.5.1.1 знать классификацию и номенклатуру аминов;
11.5.1.2 сравнивать структуры аммиака и аминов;

11.4.2.20 полимерлену реакциясының теңдеуін құрастыру;
11.4.2.21 поликонденсация реакциясының теңдеуін құру;
11.4.2.22 поликонденсация реакциясы негізінде алынатын полимерлер гидролизденетінін және биологиялық ыдырай алатынын түсіну;
11.4.2.23 полиэтилен, полипропилен, полистирол, тефлон, поливинилхлорид, полиметилметакрилат, полиэфир, фенолформальдегид шайыры полимерлерінің негізінде алынған пластмассалардың қасиеттерін, қолдану аймағын атау;
11.4.2.24 пластмасса және талшықтарды тәжірибе жүзінде анықтау;
11.4.2.25 қоршаған ортаға пластиктер өндірісінің және қолданысының әсерін талдау;
11.4.2.26 полимерлерді утилизациялау процесін сипаттау;
11.4.2.27 жаңа материалдарды жасаумен және өндірумен айналысатын ғылымдар саласын атау;
11.4.2.28 аспиринді, таксолды физиологиялық белсендігі жоғары табиғи және синтетикалық қосылыстардың өкілдері ретінде атау;
11.4.2.29 физиологиялық белсенділік үшін хиральділік және молекулалық қабаттың маңыздылығын түсіндіру;
11.4.2.30 синтетикалық дәрілік препарат үлгісі ретінде аспиринді алу процесін сипаттау;
11.4.2.31 дәрілік заттарды өндіру проблемаларын атау;
11.4.2.32 "нанобөлшек", "нанохимия" және "нанотехнология" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;
11.4.2.33 нанобөлшектерді синтездеу және зерттеу әдістерін сипаттау;
11.4.2.34 нанобөлшектердің қолдану аймағын атау;
11.4.2.35 наноматериалдардың ерекшеліктерін сипаттау;
11.4.2.36 -көміртекті нанобөлшектер құрылымын сипаттау: фуллерен С60, графен, нанотүтік, наножіп, наноталшықтар;
11.4.2.37 кристалдарды өсіру және полимеризациялау жолымен наноматериалдардың алынуын сипаттау;
11.4.2.38 жаңа полимерлер және композициялық материалдар өндірудің маңыздылығын түсіндіру;
11.4.2.39 адамзаттың әр түрлі бағыттағы іс-әрекетін дамыту үшін жаңа материалдардың практикалық маңызын бағалау;
11.4.2.40 сапалық реакциялар көмегімен функционалды топтарды анықтау;
11.4.2.41 физикалық және химиялық сынақ көмегімен қосылыстарды анықтау
11.4.2.42 физикалық және химиялық қасиеттері бойынша заттарды анықтауға арналған есептер шығару;
11.4.2.43 органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысын сипаттау;
11.4.2.44 қарапайым органикалық синтезді жүргізе алу және түзілген өнімнің шығымын бағалау;
11.4.2.45 органикалық заттардың генетикалық байланысы негізінде өзгерістер тізбегін құрастыру және есептерді шешу
5. Химия және өмір:
Білім алушылар жасай алады
10-сынып
11-сынып
5.1 Биохимия
11.5.1.1 аминдердің жіктелуін және номенклатурасын білу;
11.5.1.2 аммиак және аминдер құрылымын салыстыру;

11.5.1.3 объяснять физические свойства аминов;
11.5.1.4 сравнивать основные свойства аммиака, аминов и анилина;
11.5.1.5 описывать механизм образования аминов реакцией нуклеофильного замещения галогеноалканов и восстановлением нитрилов;
11.5.1.6 составлять уравнение реакции получения анилина восстановлением нитросоединений;
11.5.1.7 знать тривиальные и систематические названия аминокислот;
11.5.1.8 описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.9 объяснять биологическую роль заменимых и незаменимых аминокислот;
11.5.1.10 объяснять способность аминокислот образовывать биполярные ионы;
11.5.1.11 экспериментально доказывать амфотерность аминокислот;
11.5.1.12 объяснять образование пептидных связей при получении белков из a – аминокислот;
11.5.1.13 составлять уравнение реакции гидролиза белков;
11.5.1.14 составлять линейные и циклические формы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.15 экспериментально определять наличие функциональных групп в глюкозе;
11.5.1.16 составлять уравнения реакций спиртового, молочнокислого, маслянокислого брожения глюкозы;
11.5.1.17 проводить качественную реакцию на крахмал;
11.5.1.18 называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.19 сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы;
11.5.1.20 описывать функции белков для жизни;
11.5.1.21 различать первичную, вторичную и третичную структуры белка;
11.5.1.22 называть факторы, определяющие формы различных структур белка;
11.5.1.23 описывать зависимость свойств белка от качественного и количественного аминокислотного состава;
11.5.1.24 определять состав полипептида по данным реакции гидролиза;
11.5.1.25 экспериментально проводить качественные реакции на белки;
11.5.1.26 экспериментально проводить реакции денатурации белка;
11.5.1.27 объяснять процесс ферментативного катализа и действие ферментов с точки зрения модели "замка и ключа";
11.5.1.28 объяснять конкурентное ингибирование;
11.5.1.29 описывать модель структуры ДНК;
11.5.1.30 объяснять систему кодирования первичной структуры белка в молекуле ДНК;
11.5.1.31 составлять структуру и схему гидролиза АТФ;
11.5.1.32 оценивать роль биологически значимых металлов: железа, магния, кальция, калия, натрия;
11.5.1.33 перечислять источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами;
11.5.1.34 объяснять токсичное воздействие тяжелых металлов на живые организмы
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Химия" для 10-11-классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящему приказу.

11.5.1.3 аминдердің физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.5.1.4 аммиак, аминдер және анилиннің негіздік қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.5 нитрилдерді тотықсыздандыру арқылы және галогеналкандардан нуклеофильді орынбасу реакциялары арқылы аминдердің түзілу механизмін сипаттау;
11.5.1.6 нитроқосылыстарды тотықсыздандырып анилин алу реакциясы теңдеуін құрастыру;
11.5.1.7 аминқышқылдардың жүйелі және тривиальді аталуынбілу;
11.5.1.8 аминқышқылдар молекулаларының құрамын, құрылысын сипаттау;
11.5.1.9 алмастырылатын және алмастырылмайтын аминқышқылдардың биологиялық ролін түсіндіру;
11.5.1.10 аминқышқылдардың биполярлы иондар түзу қабілетін түсіндіру;
11.5.1.11 аминқышқылдардың екідайлылығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу;
11.5.1.12 a-аминқышқылдардан ақуыздар алу кезінде пептидтік байланыстардың түзілуін түсіну;
11.5.1.13 ақуыздар гидролизнің реакция теңдеуін құрастыру;
11.5.1.14 глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлозаның молекулаларының сызықты және циклді формасын құрастыру;
11.5.1.15 глюкозаның функционалдық топтарын тәжірибе жүзінде анықтай алу;
11.5.1.16 глюкозаның спирттік, сүт қышқылды, май қышқылды ашу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;
11.5.1.17 крахмалға сапалық реакция жүргізе алу;
11.5.1.18 сахароза, крахмал, целлюлозаның гидролиз өнімдерін атау;
11.5.1.19 крахмал және целлюлозаның құрылысын, қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.20 ақуыздардың өмір үшін ролін сипаттау;
11.5.1.21 ақуыздың бірінші, екінші, үшінші реттік құрылымдарын ажырату;
11.5.1.22 ақуыздың әр түрлі құрылымдарының пішінін анықтайтын факторларды атау;
11.5.1.23 ақуыз қасиеттерінің аминқышқылдардың сапалық және сандық құрамына тәуелділігін сипаттау;
11.5.1.24 гидролиз реакциясы бойынша берілген деректер негізінде полипептидтің құрамын анықтау;
11.5.1.25 ақуызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;
11.5.1.26 ақуыздардың денатурациясы реакциясын тәжірибе жүзінде жасау;
11.5.1.27 "құлып және кілт" моделі тұрғысынан ферменттердің әрекетін және ферментативті катализ процесін түсіндіру;
11.5.1.28 ингибирлі бәсекелестікті түсіндіру;
11.5.1.29 ДНҚ құрылымының моделін сипаттау;
11.5.1.30 ДНҚ молекуласындағы ақуыздың біріншілік құрылымын кодтау жүйесін түсіндіру;
11.5.1.31 АТФ гидролизі құрылымын және сызбасын құрастыру;
11.5.1.32 биологиялық маңызды металдардың: темір, магний, кальций, калий, натрийдің ролін бағалау;
11.5.1.33 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау;
11.5.1.34 ауыр металдардың тірі ағзаға уытты әсерін түсіндіру
14. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Химия" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

15. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Химия"
естественно-математического
направления уровня общего
среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Химия" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10-класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1-четверть
10.1 А Строение атома
Атом – сложная частица.
Решение задач на тему:
"Вычисление средней относительной атомной массы"
10.1.2.1 объяснять физический смысл понятий "нуклиды" и "нуклоны";
10.1.2.2 вычислять среднюю относительную атомную массу смеси природных изотопов элемента
Радиоактивность
10.1.2.3 объяснять природу радиоактивности и применение радиоактивных изотопов;
10.1.2.4 использовать кривую отношения протонов/нейтронов в ядрах атомах химических элементов для определения устойчивости ядер изотопов;
10.1.2.5 составлять уравнения ядерных реакций
Энергетические уровни и подуровни. Квантовые числа и орбитали
10.1.3.1 называть характеристики и значения квантовых чисел;
10.1.3.2 применять принцип минимума энергии, принцип Паули, правило Хунда правила для заполнения электронных орбиталей;
10.1.3.3 различать формы s, p, d, f орбиталей;
10.1.3.4 составлять электронные конфигурации первых 36 химических элементов
10.1 В Периодичность изменений свойств элементов и их соединенй
Закономерность изменения свойств элементов в периодах и группах
10.2.1.1 описывать закономерности изменения свойств атомов химических элементов: радиуса, энергии ионизации, сродства к электрону, электроотрицательности и степени окисления
Закономерность изменения кислотно-основных свойств соединений в периодах и группах.
10.2.1.2 объяснять закономерности изменений кислотно - основных свойств оксидов, гидроксидов и водородных соединений химических элементов по периодам и группам
Закономерности изменения окислительно-восстановительных свойств соединений в периодах и группах.
10.2.1.3 прогнозировать закономерности изменений свойств соединений химических элементов по периодам и группам;
10.2.1.4 прогнозировать свойства химических элементов и их соединений по положению в периодической системе
10.1 С Химическая связь
Ковалентная связь.
Свойства ковалентной связи
10.1.4.1 объяснять образование ковалентной связи по обменному и донорно-акцепторному механизмам;
10.1.4.2 объяснять образование двойных и тройных связей;

15. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-
математикалық бағыттағы
10-11-сыныптарға арналған
"Химия" пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Химия" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырыбы/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
10.1 А Атом құрылысы
Атом – күрделі бөлшек.
"Орташа салыстармалы атомдық массаны есептеу" тақырыбына есептер шығару
10.1.2.1 "нуклидтер" мен "нуклондар" ұғымының физикалық мәнін түсіндіру;
10.1.2.2 табиғи қоспадағы химиялық элемент изотоптарының орташа салыстырмалы атомдық массаларын есептеу
Радиоактивтілік
10.1.2.3 радиоактивтіліктің табиғатын және радиоактивті изотоптарды қолдануды түсіндіру;
10.1.2.4 изотоптардың ядросы тұрақтылығын анықтау үшін химиялық элементтердің протон/нейтрон қисығын қолдану;
10.1.2.5 ядролық реакциялар теңдеулерін құрастыру
Энергетикалық деңгейлер. Кванттық сандар және орбитальдар
10.1.3.1 Квант сандарының мәні мен сипаттамасын атаау;
10.1.3.2 электрон орбитальдарын толтыру ережесін: минимальді энергия принципін, Паули принципін, Хунд ережесін қолдану;
10.1.3.3 s, p, d, f орбитальдарының пішінін ажырату;
10.1.3.4 алғашқы 36 химиялық элементтің электрондық конфигурациясын жазу
10.1 B Элементтер мен олардың қосылыстарының периодты өзгеруі
Период және топ бойынша элементтер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.1 химиялық элемент атомдарының физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарының сипаттау: атом радиусы, иондану энергиясы, электронтартқыштық, электртерістілік және тотығу дәрежесі;
10.2.1.2 период және топ бойынша химиялық элементтердің оттекті және сутекті қосылыстарының қышқылдық – негіздік қасиеттерінің өзгеру заңдылығын түсіндіру
Периодтар және топтарда қосылыстардың тотығу-тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.3 периодтар және топтарда бойынша химиялық элементтердің қосылыстарының тотығу - тотықсыздану қасиеттерінің өзгеру заңдылығын болжау;
10.2.1.4 периодтық кестеде орналасуы бойынша химиялық элементтердің және олардың қосылыстарының қасиеттерін болжау
10.1 C Химиялық байланыс
Ковалентті байланыс.
Ковалентті байланыс қасиеттері
10.1.4.1 донор-акцепторлы және алмасу механизмі бойынша ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру;
10.1.4.2 қос және үш еселі байланыстың түзілуін түсіндіру;

10.1.4.3 описывать свойства ковалентной связи
Типы гибридизации: sp-, sp2-, sp3-.
Лабораторная работа №1 "Составление моделей веществ с ковалентной связью (N2, О2, алмаз)"
10.1.4.4 объяснять различие видов гибридизации;
10.1.4.5 объяснять взаимосвязь строения и свойств веществ
Электроотрицательность и полярность связи
10.1.4.6 объяснять физический смысл понятия электроотрицательности атома и прогнозировать на ее основе вид химической связи в соединений;
10.1.4.7 составлять диаграмму "точек и крестов" для соединений с ковалентной связью
Ионная связь
10.1.4.8 понимать, что ионная связь образуется в результате электростатического притяжения противоположно заряженных ионов;
10.1.4.9 составлять диаграмму "точек и крестов" для соединений с ионной связью
Теория отталкивания электронных пар
10.1.4.10 использовать теорию отталкивания электронных пар для прогнозирования пространственной формы молекул и ионов
Металлическая связь
10.1.4.11 объяснять природу металлической связи и ее влияние на физические свойства металлов
Водородная связь
10.1.4.12 понимать механизм образования водородной связи
Кристаллические решетки
10.1.4.13 прогнозировать свойства соединений с различными видами связи и типами кристаллических решеток
10.1D Стехиометрия
Основные стехиометрические законы химии
10.1.1.1 называть формулировки и границы применимости основных стехиометрических законов химии: закона сохранения массы, закона объемных отношений, закона Авогадро
Относительная атомная и молекулярная масса
10.1.1.2 объяснять физический смысл понятий "относительная атомная масса", "относительная молекулярная масса" и "молярная масса"
Количество вещества. Стехиометрические законы
10.1.1.3 производить вычисления с использованием величины количества вещества и стехиометрических законов
Расчеты по уравнениям реакций "Расчет выхода продукта в процентах от теоретически возможного"
10.2.2.1 производить расчеты, с применением понятий "молярная концентрация", "молярный объем" при нормальных и стандартных условиях;
10.2.2.2 вычислять количества вещества (массу, объем и количество частиц) продуктов реакций по известным количествам (массам, объемам и количеству частиц) исходных веществ, если одно из них взято в избытке и содержит определенную долю примесей;
10.2.2.3 вычислять выход продукта в процентах от теоретически возможного
2 четверть
10.2 A Введение в термодинамику
Внутренняя энергия и энтальпия.
Практическая работа №1 "Определение теплового эффекта реакции нейтрализации"

10.1.4.3 ковалентті байланыстың қасиеттерін сипаттау
Гибридтену түрлері: sp, sp2, sp3.
№1 зертханалық тәжірибе
"Ковалентті байланысты заттардың (N2, О2, алмаз) моделін құрастыру"
10.1.4.4 гибридтелу түрінің әртүрлілігінің физикалық мәнін түсіндіру;
10.1.4.5 заттың құрылысы мен қасиеттерінің өзара байланысын түсіндіру
Электртерістілік және байланыс полярлығы
10.1.4.6 атомдардың электртерістілік ұғымының физикалық мәнін түсіндіру және оның негізінде химиялық байланыстың түрін болжау;
10.1.4.7 ковалентті байланысты қосылыстар үшін "нүктелер мен айқыштар" диаграммасын құрастыру
Иондық байланыс
10.1.4.8 иондық байланыстың қарама-қарсы зарядталған иондардың электростатикалық тартылуы нәтижесінде түзілетіндігін түсіну;
10.1.4.9 ионды байланысты қосылыстар үшін "нүктелер мен айқыштар" диаграммасын құрастыру
Валентті электрон жұбы бұлттарының тебісу теориясы
10.1.4.10 молекулалардың және иондардың кеңістіктік пішінін жорамалдау үшін валентті электрон жұбы бұлттарының тебісу теориясын қолдану
Металдық байланыс
10.1.4.11 металдық байланыстың табиғатын және оның металдардың физикалық қасиеттеріне әсерін түсіндіру
Сутектік байланыс
10.1.4.12 сутекті байланыстың түзілу механизмін түсіндіру
Кристалдық торлар.
10.1.4.13 кристалл тор типтері және байланыс түрлері әртүрлі қосылыстардың қасиеттерін болжау
10.1 D Стехио-метрия
Химияның негізгі стехиометриялық заңдары
10.1.1.1 химияның негізгі стехиометриялық заңдарының тұжырымдамасын, қолдану аясын атау: зат массасының сақталу заңы, көлем қатынастар заңы, Авогадро заңы
Салыстырмалы атомдық және молекулалық масса
10.1.1.2 "салыстырмалы атомдық масса", "салыстырмалы молекулалық масса" және "молярлық масса" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру
Зат мөлшері. Стехиометриялық заңдар
10.1.1.3 зат мөлшері ұғымын және стехиометриялық заңдарды қолданып есептеулер жүргізу
Реакция теңдеулері бойынша есептеулер. "Теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы өнімнің проценттік шығымын есептеу"
10.2.2.1 қалыпты және стандартты жағдайда "молярлық концентрация", "молярлық көлем" ұғымдарын қолданып есептеулер жүргізу;
10.2.2.2 бастапқы заттардың белгiлi зат мөлшерлері (массалары, көлемдері, бөлшек сандары) бойынша реакцияға қатысқан заттардың бiреуi артық мөлшерде және құрамында белгілі үлесте қоспалары бар болған жағдайда реакция өнiмдерiнiң зат мөлшерлерін (массаларын, көлемдерін, бөлшек сандарын) есептеу;
10.2.2.3 теориялық мүмкіндікпен салыстырғандағы реакция өнімінің шығымын процентпен есептеу
2 тоқсан
10.2 A Термо-динамикаға кіріспе
Ішкі энергия және энтальпия.
Практикалық жұмыс №1 "Бейтараптану реакциясының жылу эффектісін анықтау"

10.3.1.1 понимать, что изменения внутренней энергии и энтальпии являются тепловыми эффектами;
10.3.1.2 понимать, что химические реакции включают в себя процессы разрыва связей и образования новых химических связей;
10.3.1.3 определять экспериментально изменение энтальпии реакции и вычислять ее на основе справочных данных
Закон Гесса.
Решение задач на тему: "Применение закона Гесса и следствий из него"
10.3.1.4 объяснять физический смысл закона Гесса и уметь использовать его для расчета изменения энтальпии химических реакций
Энтропия
10.3.1.5 объяснять энтропию как меру беспорядка в системе и вычислять ее по справочным данным
Свободная энергия Гиббса
10.3.1.6 объяснять изменение свободной энергии Гиббса и вычислять ее по справочным данным;
10.3.1.7 прогнозировать самопроизвольное протекание реакции по термодинамическим данным
10.2 B Кинетика
Скорость химической реакции
10.3.2.1 знать выражение скорости для гомогенных и гетерогенных реакций;
10.3.2.2 производить расчеты средней скорости реакций
Влияние концентрации на скорость химических реакций.
Решение задач на тему: "Закон действующих масс"
Влияние давления на скорость химических реакций.
10.3.2.3 объяснять применение закона действующих масс для реакций;
10.3.2.4 производить расчеты используя закон действующих масс
10.3.2.5 объяснять влияние давления на скорость химических реакций
Влияние температуры на скорость химических реакций.
Практическая работа №2 "Исследование влияния различных факторов на скорость химических реакций".
Решение задач на тему: "Правило Вант-Гоффа",скорость химических реакции
10.3.2.6 экспериментально изучить влияние температуры на скорость химических реакций;
10.3.2.7 экспериментально изучить влияние концентрации на скорость химических реакций;
10.3.2.8 производить расчеты по правилу Вант-Гоффа;
10.3.2.9 объяснять физический смысл понятия "энергии активации"
Катализ.
Лабораторный опыт №2 "Исследование эффективности влияния различных катализаторов на скорость химической реакции"
10.3.2.11 объяснять сущность процесса катализа;
10.3.2.12 различать гомогенный и гетерогенный катализ;
10.3.2.13 объяснять механизм действия катализаторов;
10.3.2.14 экспериментально изучить влияние различных катализаторов на скорость разложения пероксида водорода
10.2C Химическое равновесие
Химическое равновесие
10.3.3.1 объяснять динамический характер химического равновесия
Влияние различных факторов на равновесие.
Принцип Ле-Шателье-Брауна
Лабораторная работа №3 "Изучение смещения динамического равновесия под действием различных факторов"
10.3.3.2 прогнозировать влияние изменения температуры, концентрации и давления на химическое равновесие;

10.3.1.1 ішкі энергия және энтальпия өзгерістер жылу эффектісі болып табылатындығын түсіну;
10.3.1.2 химиялық реакциялар - байланыстардың үзілуі мен жаңа байланыстардың түзілу процесін қамтитындығын түсіну;
10.3.1.3 реакцияның энтальпия өзгерісін тәжірибе жүзінде анықтау және оны анықтамалық деректер негізінде есептеу
Гесс заңы және оның салдары.
Есеп шығару
"Гесс заңы және оның салдарын қолдану"
10.3.1.4 Гесс заңының физикалық мәнін түсіндіру және оны химиялық реакцияның энтальпия өзгерісін есептеу үшін қолдана алу
Энтропия
10.3.1.5 энтропияны жүйенің ретсіздік өлшемі ретінде түсіндіру және оны анықтамалық деректер арқылы есептеу
Гиббстің бос энергиясы
10.3.1.6 Гиббстің бос энергия өзгерісін түсіндіру және анықтамалық деректер арқылы есептеу;
10.3.1.7 термодинамикалық мәндер бойынша реакцияның өздігінен жүру бағытын болжау
10.2 B Кинетика
Химиялық реакция жылдамдығы
10.3.2.1 гомогенді және гетерогенді реакциялар үшін жылдамдық өрнегін білу;
10.3.2.2 - қарапайым реакциялардың орташа жылдамдығына есептеулер жүргізу
Концентрацияның реакция жылдамдығына әсері.
Қысымның реакция жылдамдығына әсері.
Есеп шығару
"Әрекеттесуші массалар заңы"
10.3.2.3 реакциялар үшін әрекеттесуші массалар заңының қолданылатындығын түсіндіру;
10.3.2.4 әрекеттесуші массалар заңы бойынша есептеулер жүргізу;
10.3.2.5 химиялық реакция жылдамдығына қысымның әсерін түсіндіру
Температураның реакция жылдамдығына әсері.
Практикалық жұмыс №2 "Химиялық реакция жылдамдығына әр түрлі факторлардың әсерін зерттеу".
Есеп шығару
"Вант -Гофф ережесі"
Химиялық реакциялардың жылдамдығы
10.3.2.6 химиялық реакция жылдамдығына температураның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу;
10.3.2.7 химиялық реакция жылдамдығына концентрацияның әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу;
10.3.2.8 Вант-Гофф ережесі бойынша есептеулер жүргізе алу;
10.3.2.9 "белсендіру энергиясы" ұғымының физикалық мәнін түсіндіру
Катализ.
№2 зертханалық тәжірибе "Реакция жылдамдығына әр түрлі катализаторлар әсерінің тиімділігін зерттеу"
10.3.2.11 катализ процесінің мәнін түсіндіру;
10.3.2.12 гомогенді және гетерогенді катализді ажырату;
10.3.2.13 катализаторлардың әсер ету механизмін түсіндіру;
10.3.2.14 сутек пероксидінің айырылу жылдамдығына әр түрлі катализаторлардың әсерін тәжірибе жүзінде зерделеу
10.2 C Химиялық тепе-теңдік
Химиялық тепе-теңдік
10.3.3.1 химиялық тепе-теңдіктің динамикалық сипатын түсіндіру
Химиялық тепе-теңдікке әсер ететін факторлар. Ле-Шателье-Браун принципі.
№3 зертханалық тәжірибе "Динамикалық тепе-теңдік күйін зерттеу"
10.3.3.2 химиялық тепе-теңдікке температура, концентрация және қысым өзгерісінің әсерін болжау;

10.3.3.3 объяснять, почему катализатор способствует быстрому установлению равновесия, но не смещает его;
10.3.3.4 экспериментально изучать влияние различных факторов на смещение равновесия
Константа равновесия.
Решение задач на тему: "Нахождения константы равновесия и равновесных концентраций"
10.3.3.5 составлять выражение константы равновесия реакции;
10.3.3.6 прогнозировать влияние различных факторов на константу равновесия;
10.3.3.7 производить расчеты, связанные с константой равновесия
Химическое равновесие в промышленных процессах
10.3.3.8 объяснять роль смещения химического равновесия для увеличения выхода продукта в химической промышленности на примере процесса Габера и окисления оксида серы и азота.
3 четверть
10.3 A Окислительно-восстанови-тельные реакции
Окислительно-восстановительные процессы
10.2.3.1 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронного баланса;
10.2.3.2 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций методом электронно-ионного баланса (полуреакций)
Электрохимический ряд потенциалов
10.2.3.3 описывать понятие "стандартный электродный потенциал"
Гальванические элементы. Практическая работа №3 "Составление электрохимического ряда напряжений металлов"
10.2.3.4 использовать таблицу стандартных электродных потенциалов для прогнозирования возможности протекания химических реакций в водных растворах;
10.2.3.5 понимать гальванический элемент как устройство для преобразования энергии химической реакции в электрическую;
10.2.3.6 объяснять принцип работы гальванических элементов;
10.2.3.7 описывать процессы зарядки и разрядки аккумуляторов
Электролиз
10.2.3.8 описывать сущность процесса электролиза;
10.2.3.9 применять эмпирические правила для прогнозирования продуктов электролиза на электродах.
10.3B Аналити-ческие методы
Аналитические методы в современных исследованиях
10.1.4.15 называть области применения инструментальных методов анализа
Хроматография.
Лабораторный опыт №4 "Бумажная хроматография"
10.1.4.16 описывать принцип разделения веществ методом бумажной хроматографии и рассчитывать коэффициент удерживания для выделяемого компонента
10.3C Элементы 17 группы
Закономерности изменения свойств галогенов
10.2.1.5 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств галогенов в группе
Окислительно-восстановительные свойства галогенов
10.2.1.6 составлять уравнения окислительно-восстановительных реакций галогенов
Определение галогенид - ионов в водном растворе. Лабораторный опыт №5 "Изучение свойств галогенов и определение галогенид - ионов в водном растворе"

10.3.3.3 не себепті катализатор тепе-теңдіктің тез орнауына әсер ететінін, бірақ ығысуына әсер етпейтіндігін түсіндіру;
10.3.3.4 әр түрлі факторлардың тепе-теңдіктің ығысуына әсерін тәжірибе жүзінде зерттеу
Тепе-теңдік константасы.
"Тепе-теңдік константасын мен тепе-теңдік күйдегі концентрацияларды табу" тақырыбына есептер шығару
10.3.3.5 берілген реакция үшін тепе-теңдік константасын жазу;
10.3.3.6 тепе-теңдік константасына әр түрлі факторлардың әсерін болжау;
10.3.3.7 тепе-теңдік константасына қатысты есептерді шығару
Өнеркәсіптік процестердегі химиялық тепе-теңдік
10.3.3.8 Габер процесі мысалында химиялық өнеркәсіптегі өнімнің шығымын арттыруда химиялық тепе-теңдіктің ығысу ролін және күкірт оксиді мен азот оксидінің тотығу процесін түсіндіру
3-тоқсан
10.3 A Тотығу-тотықсыздану реакциялары
Тотығу-тотықсыздану процесі
10.2.3.1 электрондық-иондық баланс әдісімен тотығу-тотықсыздану реакциясы теңдеулерін құрастыру;
10.2.3.2 жартылай иондық реакция әдісімен тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру
Электрохимиялық потенциалдар қатары
10.2.3.3 "стандартты электродтық потенциал" ұғымын сипаттау
Гальваникалық элементтер. Практикалық жұмыс №3 "Металдардың электрохимиялық кернеу қатарын құрастыру"
10.2.3.4 сулы ерітіндідегі химиялық реакциялардың жүру мүмкіндігін болжау үшін стандартты электродтық потенциалдар кестесін қолдану;
10.2.3.5 гальваникалық элементті химиялық реакция энергиясын электр энергиясына айналдыратын құрылғы есебінде түсіну;
10.2.3.6 гальваникалық элементтің жұмыс принципін түсіндіру;
10.2.3.7 аккумуляторларды зарядтау және разрядтау процесін сипаттау
Электролиз
10.2.3.8 электролиз процесінің мәнін сипаттау;
10.2.3.9 электродтардағы электролиз өнімдерін болжау үшін эмпирикалық ережелерді қолдану
10.3 B Аналитикалық әдістер
Заманауи зерттеулердегі аналитикалық әдістер
10.1.4.15 инструменталды талдау әдістердің қолданылу аймақтарын атау
Хроматография.
№4 зертханалық тәжірибе "Қағаз хроматографиясы"
10.1.4.16 қағаз хроматографиясы әдісімен заттарды бөлу принципін сипаттау және бөлінетін компоненттің сіңіру коэффициентін есептеу
10.3C 17-топ элементтері
Галогендер қасиеттерінің өзгеру заңдылықтары
10.2.1.5 топ бойынша галогендердің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру
Галогендердің тотығу-тотықсыздану қасиетттері
10.2.1.6 галогендердің тотығу-тотықсыздану реакция теңдеулерін құрастыру
Сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау. №5 зертханалық тәжірибе "Галогендер қасиеттерін зерттеу және сулы ерітіндідегі галогенид иондарын анықтау"

10.2.1.7 планировать и проводить работу по экспериментальному распознаванию галогенид ионов
Применение галогенов и их соединений
10.2.1.8 объяснять использование хлора для обеззараживания воды и оценивать преимущества и недостатки данного процесса;
10.2.1.9 определять физиологическую роль галогенов и их соединений
10.3D Элементы 2 (II) группы
Физические свойства элементов 2 (II) группы
10.2.1.10 объяснять закономерности изменения физических свойств элементов 2 (II) группы
Химические свойства элементов 2 (II) группы.
Лабораторный опыт №6 "Изучение свойств элементов 2 (II) группы и их соединений"
10.2.1.11 объяснять закономерности изменения химических свойств элементов 2 (II) группы;
10.2.1.12 называть области применения важнейших соединений щелочноземельных металлов
Практическая работа №4 "Решение экспериментальных задач"
10.2.1.13 планировать и проводить эксперимент по качественному определению катионов металлов 2 (II) группы
Природные карбонаты
10.2.1.14 составлять схему круговорота карбонатов в природе и называть области их применения
10.3 E Введение в органическую химию
Состав и структура органических веществ.
10.4.2.1 - понимать органическую химию, как химию углеводородов и их производных;
10.4.2.2 различать эмпирическую, молекулярную, структурную и пространственную формулы углеводородов;
10.2.2.3 выводить простейшие и молекулярные формулы органических веществ по массовым долям элементов и относительной плотности их паров
Гомологические ряды.
Номенклатура IUPAC алифатических соединений.
Лабораторный опыт №7 "Составление моделей молекул органических веществ"
10.4.2.4 объяснять формирование гомологических рядов и сходство свойств их гомологов;
10.4.2.5 составлять структурные формулы соединений и называть их по номенклатуре IUPAC
Виды изомерии
10.4.2.6 называть виды изомерии и составлять формулы изомеров: структурных, положения связи, функциональных групп и межклассовых;
Алканы. Продукты сгорания алканов.
Решение задач на тему:
"Определение молекулярной формулы вещества по продуктам сгорания и гомологическим рядам"
10.4.2.7 исследовать процесс горения различных алканов и объяснять их применение в качестве топлива;
10.4.2.8 оценивать продукты сгорания алканов и экологические последствия для окружающей среды;
10.4.2.9 определять молекулярную формулу вещества по данным продуктам сгорания и гомологическим рядам.
Свободно-радикальный механизм реакции замещения алканов. Галогенирование

10.2.1.7 галогенид-иондарды тәжірибе жүзінде анықтауды жоспарлау және анықтау
Галогендер және олардың қосылыстарының қолданылуы
10.2.1.8 хлордың суды залалсыздандыруда қолдануын түсіндіру және осы процестің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
10.2.1.9 галогендер және олардың қосылыстарының физиологиялық ролін анықтау
10.3D Элементы 2 (II) группы
2 (ІІ)-топ элементтерінің физикалық қасиеттері
10.2.1.10 2 (ІІ) топ элементтерінің физикалық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алу
2 (ІІ) -топ элементтерінің химиялық қасиетттері. №6 зертханалық тәжірибе "2 (ІІ) - топ элементтері және оның қосылыстары қасиеттерін зерделеу"
10.2.1.11 2 (ІІ) топ элементтерінің химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіре алу;
10.2.1.12 сілтілік-жер металдардың маңызды қосылыстарының қолданылу аясын атау
Практикалық жұмыс №4 "Эксперименттік есептер шығару"
10.2.1.13 2 (ІІ) топ металдарын сапалық анықтауды жоспарлау және оны тәжірибе жүзінде жасау
Табиғи карбонаттар
10.2.1.14 табиғаттағы карбонаттар айналымының схемасын құру және олардың қолданылу аймағын атау
10.3 E Органикалық химияға кіріспе
Органикалық заттардың құрамы мен құрылысы
10.4.2.1 органикалық химия - бұл көмірсутектер және олардың туындыларының химиясы деп түсіну;
10.4.2.2 көмірсутектердің эмпирикалық, молекулалық, құрылымдық және кеңістіктік формулаларын ажырату;
10.2.2.3 элементтердің белгілі массалық үлестері және олардың буларының салыстырмалы тығыздығы бойынша органикалық заттардың қарапайым және молекулалық формуласын табу
Гомологтық қатар.
Алифатты қосылыстардың Теориялық және қолданбалы химияның халықаралық одағы номенклатурасы.
№7 зертханалық тәжірибе "Гомологтық қатардағы органикалық заттар молекулаларының модельдерін құрастыру"
10.4.2.4 гомологтік қатардың қалыптасуын және оның өкілдері қасиеттерінің ұқсастығын түсіндіру;
10.4.2.5 қосылыстардың құрылымдық формуласын құру және оларды Теориялық және қолданбалы химияның халықаралық одағы номенклатурасы бойынша атау
Изомерия түрлері.
10.4.2.6 изомерия түрлерін атау және изомерлер формулаларын құрастыру: құрылымдық, байланыстың орны бойынша, функционалдық топтар және классаралық изомерлер
Алкандар. Алкандардың жану өнімдері.
"Жану өнімдері және гомологтық қатарлар бойынша заттардың формулаларын анықтау" тақырыбына есептер шығару
10.4.2.7 әр түрлі алкандардың жану процесін зерттеу және олардың отын ретінде қолдануын түсіндіру;
10.4.2.8 алкандардың жану өнімдерін және қоршаған ортаға экологиялық салдарын бағалау;
10.4.2.9 берілген жану өнімдері бойынша заттың молекулалық формуласын анықтау
Алкандардың бос-радикалды орынбасу реакциясы механизмі.
Галогендеу

10.4.2.10 объяснять свободно-радикальный механизм реакции замещения на примере галогенирования алканов;
10.4.2.11 составлять уравнения реакций галогенирования алканов.
Циклоалканы
10.4.2.12 знать гомологический ряд, строение, химические и физических свойства циклоалканов.
4 четверть
10.4А Непредельные углеводороды
Состав, структура и реакционная способность алкенов. Лабораторная работа №8 "Качественные реакции на ненасыщенность связи"
10.4.2.13 объяснять термин "ненасыщенность" и влияние ненасыщенности на свойства соединения;
10.4.2.14 экспериментально доказывать ненасыщенность связей в алкенах.
Стереоизомерия (цис-транс или E-Z)
10.4.2.15 различать молекулы цис и транс-изомеров и понимать это как разновидность стереоизомерии.
Реакции присоединения алкенов
10.4.2.16 различать электрофильные и нуклеофильные частицы;
10.4.2.17 объяснять механизм электрофильного присоединения для алкенов;
10.4.2.18 прогнозировать продукты реакций присоединения к асимметричным алкенам;
10.4.2.19 составлять уравнения реакций присоединения: галогенирования, гидратации и гидрогалогенирования
Полимеризация
10.4.2.20 объяснять сущность реакций полимеризации;
10.4.2.21 экспериментально доказывать относительную инертность пластиков по отношению к химическим реагентам;
10.4.2.22 составлять схему процесса производства полиэтилена;
10.4.2.23 называть области применения полиалкенов и оценивать значимость продуктов их переработки
Алкадиены
10.4.2.24 объяснить свойства алкадиенов на основе их строения
10.4.2.25 изучать нахождениев природе, получение каучука и резины
Алкины
10.4.2.26 составлять структурные формулы алкинов, изучить химические свойства и способы получения алкинов
Нефть, состав, методы переработки и нефтепродукты
Природный газ и уголь: основные продукты, их переработки.
10.4.2.27 объяснять процесс фракционирования нефти и области применения фракций;
10.4.2.28 объяснять процессы каталитического и термического крекингов;
10.4.2.29 знать состав и получение из природного и попутного газов, угля важнейших продуктов
10.4 B Галогеноалканы
Получение галогеноалканов
10.4.2.36 объяснять радикальный механизм реакций получения галогеноалканов;
10.4.2.37 выявлять проблемы окружающей среды, связанные с влиянием галогеноалканов
Реакции нуклеофильного замещения галогеналканов
10.4.2.38 составлять уравнения реакций галогеноалканов с нуклеофильными реагентами;
10.4.2.39 объяснять механизм реакций нуклеофильного замещения галогеноалканов
Реакции элиминирования галогеналканов
10.4.2.40 объяснять механизм реакции элиминирования

10.4.2.10 - алкандардың галогендену реакциясы мысалында орынбасу реакциясының бос радикалды механизмін түсіндіру;
10.4.2.11- алкандардың галогендеу реакция теңдеулерін құру
Циклоалкандар
10.4.2.12 циклоалкандардың гомологтық қатарын, құрылысын, физикалық, химиялық қасиеттерін білу
4-тоқсан
10.4А Қанықпаған көмірсутектер
Құрамы, құрылымы және реакцияға түсу қабілеті.
№8 зертханалық тәжірибе "Байланыстың қанықпағандығына сапалық реакция"
10.4.2.13 "қанықпағандық" терминін және оның қосылыстың қасиеттеріне әсерін түсіндіру;
10.4.2.14 алкендердің қанықпағандығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу
Стереоизомерия (цис-транс немесе E-Z).
10.4.2.15 цис-және транс-изомерлер формулаларының моделін құра білу және оны стереоизомерияның бір түрі ретінде түсіну
Алкендердің қосылу реакциялары
10.4.2.16 электрофильді және нуклеофильді бөлшектерді ажырату;
10.4.2.17 алкендер үшін электрофильді қосылу реакциясы механизмін түсіндіру;
10.4.2.18 асимметриялы алкендерге қосылу реакциясының өнімдерін болжау;
10.4.2.19- қосылу реакциялары теңдеулерін құру: галогендеу, гидратациялау, гидрогалогендеу
Полимеризация.
10.4.2.20 полимерлеу реакциясының физикалық мәнін түсіндіру;
10.4.2.21 химиялық реагенттерге қатысы бойынша пластиктердің салыстырмалы инерттілігін тәжірибе жүзінде дәлелдеу;
10.4.2.22 полиэтилен өндірісі процесінің схемасын құру;
10.4.2.23 полиалкендердің қолдану аймағын атау және олардың өнімдерін қайта өңдеудің маңыздылығын бағалау
Алкадиендер
10.4.2.24 алкадиендердің қасиеттерін олардың құрылысы негізінде түсіндіру;
10.4.2.25 алкиндердің табиғатта таралуын, каучук пен резинаның алынуын зерделеу
Алкиндер
10.4.2.26 алкиндердің құрылымдық формулаларын құрастыру, алкиндердің химиялық қасиеттері мен алыну жолдарын зерделеу
Мұнай, құрамы, алыну жолдары.
Табиғи газдар және көмір: негізгі өнімдер және оны өндіру жолдары
10.4.2. 27 мұнайды фракциялау процесін және фракциялардың қолдану аясын түсіндіру;
10.4.2.28 термиялық және катализдік крекинг процесін түсіндіру;
10.4.2.29 мұнайға серік газдардан маңызды өнімдер алу жолдарын білу
10.4 B Галоген-алкандар
Галогеналкандарды алу
10.4.2.36 галогеналкандарды алу реакциясының радикалды механизімін түсіндіру;
10.4.2.37 галогеналкандардың әсеріне байланысты қоршаған ортада туындаған мәселелерді айқындау
Галогендердің нуклеофильді орынбасу реакциялары
10.4.2.38 нуклеофильді реагенттермен галогеналкандардың реакция теңдеулерін құрастыру;
10.4.2.39 нуклеофильді орынбасу реакциясының механизмін түсіндіру
Галогендердің элиминирлеу реакциялары
10.4.2.40 элиминирлеу реакциясының механизмін түсіндіру

10.4C Спирты одноатомные, многоатомные
Классификация и химические свойства спиртов.
Лабораторный опыт № 9 "Растворимость спиртов в воде, горение спиртов, качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты"
10.4.2.30 классифицировать спирты по расположению функциональной группы и по количеству гидроксильных групп;
10.4.2.31 объяснять химические свойства спиртов на основе взаимного влияния атомов;
10.4.2.32 проводить качественные реакции на одноатомные и многоатомные спирты
Промышленное производство этилового спирта
Демонстрация №2 "Получение этилового спирта брожением глюкозы"
10.4.2.33 составлять уравнения реакций получения этанола гидратацией этилена и брожением глюкозы;
10.4.2.34 оценивать преимущества и недостатки способов получения этанола;
10.4.2.35 изучать токсичные действия спиртов на организм человека
Фенол, его состав и свойства.
10.4.2.41 Знать состав и свойства фенола, практическое применение фенола для получение пластмасс..
2) 11класс
Раздел долгосрочного плана
Темы/Содержание раздела долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
11.1 А Соединения ароматического ряда
Строение молекулы бензола.
Лабораторный опыт №1 "Составление моделей молекул бензола"
11.4.2.12 объяснять структуру молекулы бензола
Получение бензола и его гомологов
11.4.2.13 составлять реакции получения бензола и его гомологов
Химические свойства бензола и его гомологов.
11.4.2.14 объяснять энергию образования связи в молекуле бензола с позиции делокализации электронов;
11.4.2.15 составлять реакции присоединения характерные для бензола и его гомологов;
11.4.2.16 объяснять механизм реакций нитрования и галогенирования бензола;
11.4.2.17 объяснять важность реакций бензола для синтеза органических соединений;
11.4.2.18 объяснять взаимное влияние атомов в молекуле толуола
11.1В Карбонильные соединения
Строение и номенклатура карбонильных соединений
11.4.2.1 знать строение функциональных групп альдегидов и кетонов; карбоновых кислот
11.4.2.2 составлять структурные формулы альдегидов и кетонов, карбоновых кислот называть их по IUPAC
Получение альдегидов и кетонов,
11.4.2.3 объяснять различные способы получения альдегидов и кетонов
Реакции окисления, нуклеофильного присоединения альдегидов и кетонов.
11.4.2.4 экспериментально распознавать альдегиды и кетоны;
11.4.2.5 составлять уравнения реакций окисления и восстановления альдегидов и кетонов;
11.4.2.6 приводить примеры реакций нуклеофильного замещения альдегидов и кетонов
Свойства карбоновых кислот.
Лабораторная работа №2 "Изучение свойств уксусной кислоты"

10.4 C Спирттер
Спирттердің жіктелуі және химиялық қасиетттері.
№9 зертханалық тәжірибе "Біріншілік, екіншілік, үшіншілік спирттерге клий дихроматы әсерін зерттеу".
10.4.2.30 спирттерді функционалдық топтардың орналасуы және гидроксил тобының саны бойынша жіктеу;
10.4.2.31 молекуладағы атомдардың өзара әсері негізінде спирттердің химиялық қасиеттерін түсіндіру;
10.4.2.32 біратомды және көпатомды спиртттерге сапалық реакция жүргізу
Этил спиртін өнеркәсіптік өндіру Көрсетілім №2 "Глюкозаны ашыту арқылы этил спиртін алу"
10.4.2.33 этанолды этиленді гидратациялау және глюкозаны ашыту арқылы алу реакциясының теңдеулерін құрастыру;
10.4.2.34 этанолды алу әдістерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
10.4.2.35 спирттердің адам ағзасына уытты әсерін зерттеу
Фенол, оның құрамы мен қасиеттері
10.4.2.41 фенолдың құрамы мен қасиеттерін білу, пластмасса өндіруде фенолдың қолданылуы
2) 11-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Тақырып/Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі мазмұны
Оқыту мақсаттары
1 тоқсан
11.1 A Ароматты қосылыстар қатары
Бензол молекуласының құрылысы.
№1 зертханалық тәжірибе "Бензол және толуол молекуласының моделін құрастыру"
11.4.2.12 бензол молекуласының құрылымын түсіндіру
Бензол және оның гомологтарын алу
11.4.2.13 бензол және оның гомологтарын алу реакцияларын құрастыру
Бензол және оның гомологтарының химиялық қасиеттері.
11.4.2.14 электрондардың делокализациясы тұрғысынан бензол молекуласындағы байланыстардың түзілу және үзілу энергиясын түсіндіру;
11.4.2.15 бензол және оның гомологтарына тән қосылу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.16 бензолды нитрлеу және галогендеу реакциясының механизмін түсіндіру;
11.4.2.17 органикалық қосылыстар синтезі үшін бензол реакциясының маңыздылығын түсіндіру;
11.4.2.18 толуол молекуласындағы атомдардың өзара әсерлесуін түсіндіру
11.1 B Карбонилді қосы-лыстар
Карбонильді қосылыстардың құрылысы және номенклатурасы
11.4.2.1 альдегидтер және кетондардың; карбонды қышқылдар функциональды топтарының құрылысын білу;
11.4.2.2 альдегидтер және кетондардың, карбонды қышқылдардың құрылымдық формулаларын құрастыру және оларды Теориялық және қолданбалы химияның халықаралық одағы бойынша атау
Альдегидтер және кетондардың алынуы
11.4.2.3 альдегидтер және кетондарды алудың түрлі әдістерін түсіндіру
Альдегидтер және кетондардың тотығу, нуклеофильді қосылу реакциялары.
11.4.2.4 альдегидтер және кетондарды тәжірибе жүзінде анықтау;
11.4.2.5 альдегидтер және кетондардың тотығу және тотықсыздану өнімдерінің реакция теңдеулерін құрастыру;
11.4.2.6 альдегидтер және кетондардың нуклеофильді қосылу реакциясына мысалдар келтіру
Карбон қышқылдарының қасиеттері.
№2 зертханалық тәжірибе "Карбон қышқылының алынуы және қасиеттері"

11.4.2.7 объяснять физические свойства и способы получения карбоновых кислот;
11.4.2.8 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства карбоновых кислот
Реакция этерификации. Сложные эфиры и мыла. Лабораторный опыт №3 "Получение и свойства сложных эфиров"
11.4.2.9 описывать механизм реакции этерификации;
11.4.2.10 называть области применения карбоновых кислот, сложных эфиров, мыла, синтетических моющих средств
Жиры. Строение и свойства жиров.
11.4.2.11 Знать состав, строение и свойства жиров, практическое применение жиров.
2 четверть
11.2А Амины и аминокислоты
Классификация и номенклатура аминов.
Лабораторный опыт №4 "Составление моделей молекул аммиака и аминов"
11.5.1.1 знать классификацию и номенклатуру аминов;
11.5.1.2 сравнивать структуры аммиака и аминов
Физические, химические свойства и получение аминов.
11.5.1.3 объяснять физические свойства аминов;
11.5.1.4 сравнивать основные свойства аммиака, аминов и анилина;
11.5.1.5 описывать механизм образования аминов реакцией нуклеофильного замещения галогеноалканов и восстановлением нитрилов;
11.5.1.6 составлять уравнение реакции получения анилина восстановлением нитросоединений
Состав, строение, биологическая роль аминокислот.
Лабораторный опыт №5 "Составление молекул аминокислот и определение ассиметричного атома углерода"
11.5.1.7 знать тривиальные и систематические названия аминокислот;
11.5.1.8 описывать состав и строение молекул аминокислот;
11.5.1.9 объяснять биологическую роль заменимых и незаменимых аминокислот
Физические и химические свойства аминокислот.
Лабораторный опыт №6 "Свойства аминокислот"
11.5.1.10 объяснять способность аминокислот образовывать биполярные ионы;
11.5.1.11 - экспериментально доказывать амфотерность аминокислот
Пептидная связь.
Образование белков
11.5.1.12 объяснять образование пептидных связей при получении белков из a – аминокислот;
11.5.1.13 составлять уравнение реакции гидролиза белков
11.2В Химия живого
Классификация углеводов и их строение
11.5.1.14 составлять линейные и циклические формы молекул глюкозы, фруктозы, рибозы, дезоксирибозы, сахарозы, крахмала и целлюлозы
Строение, свойства и применение углеводов.
Лабораторный опыт №7
"Химические свойства глюкозы как альдегидоспирта. Качественная реакция на крахмал".
11.5.1.15 экспериментально определять наличие функциональных групп в глюкозе;
11.5.1.16 составлять уравнения реакций спиртового, молочнокислого, маслянокислого брожения глюкозы;

11.4.2.7 карбон қышқылдарының физикалық қасиеттерін және алыну жолдарын түсіндіру;
11.4.2.8 карбон қышқылдарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Этерификация реакциясы.
Күрделі эфирлер және сабын.
№3 зертханалық тәжірибе "Күрделі эфирлердің алынуы және қасиеттері"
11.4.2.9 этерификация реакциясының механизмін сипаттау;
11.4.2.10 карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, сабын, синтетикалық жуғыш заттар және биодизельді отындардың қолданылу аймағын атау
Майлар. Майлардың құрылысы мен қасиеттері
11.4.2.11 Майлардың құрамы мен құрылысын білу
2-тоқсан
11.2 A Аминдер және амин-қышқылдар
Аминдердің жіктелуі және номенклатурасы.
№4 зертханалық тәжірибе "Аммиак және аминдер молекуласының модельдерін құрастыру"
11.5.1.1 аминдердің жіктелуін және номенклатурасын атау;
11.5.1.2 аммиак және аминдер құрылымын салыстыру
Аминдердің физикалық, химиялық қасиеттері және алынуы.
11.5.1.3 аминдердің физикалық қасиеттерін түсіндіру;
11.5.1.4 аммиак, аминдер және анилиннің негіздік қасиеттерін салыстыру;
11.5.1.5 нитрилдерді тотықсыздандыру арқылы және галогеналкандардан нуклеофильді орынбасу реакциялары арқылы аминдердің түзілу механизмін сипаттау;
11.5.1.6 нитроқосылыстарды тотықсыздандырып анилин алу реакциясы теңдеуін құрастыру
Аминқышқылдар: құрамы, құрылысы, биологиялық ролі
№5 зертханалық тәжірибе "Аминқышқылы молекуласының модельдерін құрастыру және ассиметриялы көміртегі атомдарын анықтау"
11.5.1.7 аминқышқылдардың жүйелі және тривиальді аталуын атау;
11.5.1.8 аминқышқылдардың құрамын, құрылысын сипаттау;
11.5.1.9 алмастырылатын және алмастырылмайтын аминқышқылдардың биологиялық ролін түсіндіру
Аминқышқылдар қасиеттері.
№6 зертханалық тәжірибе "Аминқышқылдар қасиеттері"
11.5.1.10 аминқышқылдардың биполярлы иондар түзу қабілетін түсіндіру;
11.5.1.11 аминқышқылдардың екідайлылығын тәжірибе жүзінде дәлелдеу
Пептидтік байланыс. Ақуыздың түзілуі
11.5.1.12 a-аминқышқылдардан ақуыздар алу кезінде пептидтік байланыстардың түзілуін түсіндіру;
11.5.1.13 ақуыздар гидролизнің реакция теңдеуін құрастыру
11.2B Тірі ағза химиясы
Көмірсулар: глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлоза
11.5.1.14 глюкоза, фруктоза, рибоза, дезоксирибоза, сахароза, крахмал және целлюлозаның молекулаларының сызықты және циклді формасын құрастыру
Құрылысы, қасиеттері және қолданылуы.
№7 зертханалық тәжірибе "Альдегидоспирт ретінде глюкозаның химиялық қасиеттері. Крахмалға сапалық реакция"
11.5.1.15 глюкозаның функционалдық топтарын тәжірибе жүзінде анықтау;
11.5.1.16 глюкозаның спирттік, сүт қышқылды, май қышқылды ашу реакцияларының теңдеулерін құрастыру;

11.5.1.17 проводить качественную реакцию на крахмал;
11.5.1.18 называть продукты гидролиза сахарозы, крахмала и целлюлозы;
11.5.1.19 сравнивать строение и свойства крахмала и целлюлозы
Белки. Структуры белковых молекул
11.5.1.20 описывать функции белков для жизни;
11.5.1.21 различать первичную, вторичную и третичную структуры белка;
11.5.1.22 называть факторы, определяющие формы различных структур белка;
11.5.1.23 описывать зависимость свойств белка от качественного и количественного аминокислотного состава
Определение структуры полипептидов. Практическая работа №1 "Денатурация и цветные реакции белков"
11.5.1.24 определять состав полипептида по данным реакции гидролиза;
11.5.1.25 экспериментально проводить качественные реакции на белки;
11.5.1.26 экспериментально проводить реакции денатурации белка
Роль и применение ферментов
11.5.1.27 объяснять процесс ферментативного катализа и действия ферментов с точки зрения модели "замка и ключа";
11.5.1.28 объяснять конкурентное ингибирование
Структура ДНК и РНК. Лабораторный опыт №8 "Изготовление модели ДНК"
11.5.1.29 описывать модель структуры ДНК и РНК
11.5.1.30 объяснять систему кодирования первичной структуры белка в молекуле ДНК
ATФ и энергия
11.5.1.31 составлять структуру и схему гидролиза АТФ
Биологически значимые элементы
11.5.1.32 оценивать роль биологически значимых металлов: железа, магния, кальция, калия, натрия
Загрязнение окружающей среды тяжелыми металлами
11.5.1.33 перечислять источники загрязнения окружающей среды тяжелыми металлами
Влияние тяжелых металлов на белки
11.5.1.34 объяснять токсичное воздействие тяжелых металлов на живые организмы
11.2С Синтетические полимеры
Высокомолекулярные соединения
11.4.2.19 различать понятия "мономер", "элементарное звено", "олигомер", "полимер", "степень полимеризации"
Реакции полимеризации.
Лабораторный опыт №9 "Полимеры и их свойства";
11.4.2.20 составлять уравнение реакции полимеризации и изучить свойство полимеров
Реакции поликонденсации. Полиамиды и полиэфиры
11.4.2.21 составлять уравнение реакции поликонденсации;
11.4.2.22 понимать, что полимеры, полученные поликонденсацией, подвергаются гидролизу и являются биологически разлагаемыми
Применение и воздействие пластиков на окружающую среду.
Практическая работа №2 "Распознавание пластмасс и волокон"
11.4.2.23 называть свойства и области применения полимеров: полиэтилена, полипропилена, полистирола, тефлона, поливинилхлорида, полиметилметакрилата, полиэфира, фенолформальдегидных смол, а также пластмасс на их основе;

11.5.1.17 крахмалға сапалық реакция жүргізу;
11.5.1.18 сахароза, крахмал, целлюлозаның гидролиз өнімдерін атау;
11.5.1.19 крахмал және целлюлозаның құрылысын, қасиеттерін салыстыру
Ақуыздар.
Ақуыз молекулаларының құрылымы
11.5.1.20 өмір үшін ақуыздардың ролін сипаттау;
11.5.1.21 ақуыздың бірінші, екінші, үшінші реттік құрылымдарын ажырату;
11.5.1.22 ақуыздың әр түрлі құрылымдарының пішінін анықтайтын факторларды атау;
11.5.1.23 ақуыз қасиеттерінің аминқышқылдардың сапалық және сандық құрамына тәуелділігін сипаттау
Полипептидтер құрылымын анықтау.
Практикалық жұмыс №1 "Денатурация және ақуыздардың түсті реакциялары"
11.5.1.24 гидролиз реакциясы бойынша берілген деректер негізінде полипептидтің құрамын анықтау;
11.5.1.25 ақуызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;
11.5.1.26 ақуыздардың денатурациясы реакциясын тәжірибе жүзінде жасау
Ферменттер ролі және қолданылуы
11.5.1.27 "құлып және кілт" моделі тұрғысынан ферменттердің әрекетін және ферментативті катализ процесін түсіндіру;
11.5.1.28 ингибирлі бәсекелестікті түсіндіру
дезоксирибонуклеин қышқылының құрылымы.
№8 зертханалық тәжірибе "дезоксирибонуклеин қышқылының моделін жасау"
11.5.1.29 дезоксирибонуклеин және рибонуклеин қышқылының құрылымы моделін сипаттау;
11.5.1.30 дезоксирибонуклеин қышқылының молекуласындағы ақуыздың біріншілік құрылымын кодтау жүйесін түсіндіру
Аденозинтрифосфат және энергия
11.5.1.31 аденозинтрифосфат гидролизі құрылымын және сызбасын құрастыру
Биологиялық маңызды металдар
11.5.1.32 биологиялық маңызды металдар: темір, магний, кальций, калий, натрийдің рөлін бағалау
Қоршаған ортаның ауыр металдармен ластануы
11.5.1.33 қоршаған ортаның ауыр металдармен ластану көздерін атау
Ауыр металдардың ақуызға әсері.
11.5.1.34 ауыр металдардың тірі ағзаға уытты әсерін түсіндіру
11.2C Синтетикалық полимерлер
Жоғары молекулалы қосылыстар химиясының негізгі ұғымдары
11.4.2.19 "мономер", "құрылымдық" "буын", "олигомер", "полимер", "полимерлену дәрежесі" негізгі ұғымдарын білу
Полимерлену реакциясы
№9 зертханалық тәжірибе
"Полимерлену реакциясы"
11.4.2.20 полимерлену реакциясы теңдеулерін құрастыру
Поликонденсация реакциялары: полиамидтер мен полиэфирлер
11.4.2.21 поликонденсация реакциясы теңдеулерін құру;
11.4.2.22 поликонденсация реакциясы негізінде алынатын полимерлер гидролизденіп, биологиялық ыдырай алатынын түсіну
Пластиктердің қолданылуы және қоршаған ортаға әсері.
Практикалық жұмыс №2 "Пластмассаларды және талшықтарды тану"
11.4.2.23 полиэтилен, полипропилен, полистирол, тефлон, поливинилхлорид, полиметилметакрилат, полиэфир, фенолформальдегид шайыры және олардың негізінде алынған пластмассалардың қасиеттерін, қолдану аймағын атау;

11.4.2.24 экспериментально распознавать пластмассы и волокна;
11.4.2.25 анализировать влияние способов получения и применения пластиков на окружающую среду;
11.4.2.26 описывать процесс утилизации полимеров
3 четверть
11.3A Органический синтез
Основные функциональные группы в органических соединениях
11.4.2.42 распознавать функциональные группы веществ с помощью качественных реакций;
11.4.2.43 определять соединения с помощью химических и физических испытаний;
11.4.2.44 решать экспериментальные задачи на распознавание веществ по их физическим и химическим свойствам
Генетическая связь органических веществ.
Практическая работа №3 "Решение экспериментальных задач"
11.4.2.45 описывать генетическую связь основных классов органических соединений;
11.4.2.46 проводить простейший органический синтез и оценивать выход продукта;
11.4.2.47 составлять и решать задачи на цепочки превращений на основе генетической связи органических веществ
11.3 B Элементы 14 (IV)-группы
Изменение свойств элементов 14 (IV) группы
11.2.1.1 объяснять закономерности изменения физических и химических свойств элементов 14 (IV) группы
Химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений.
Лабораторный опыт №10 "Химические свойства свинца, олова и их соединений"
11.2.1.2 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства элементов 14 (IV) группы и их соединений;
11.2.2.1 решать задачи по уравнениям параллельно протекающих реакций
Свойства оксидов элементов 14 (IV) группы
11.2.1.3 объяснять свойства оксидов элементов 14 (IV) группы со степенью окисления (+2) и (+4);
11.2.1.4 прогнозировать относительную стабильность соединений элементов 14 (IV) группы со степенями окисления (+2) и (+4) в водных растворах
Формы нахождения в природе и способы получения простых веществ
11.2.1.5 описывать способы получения простых веществ и химических соединений элементов 14 (IV) группы;
11.2.1.6 анализировать информацию о распространении и применении элементов 14 (IV) группы и их соединений
11.3C Азот и сера
Особенности строения и свойства молекулы азота
11.2.1.7 объяснять низкую химическую активность молекулы азота
Аммиак и соли аммония.
Лабораторный опыт №11 "Качественная реакция на ионы аммония,сульфат"
11.2.1.8 объяснять механизм образования связей в ионе аммония;
11.2.1.9 составлять уравнения реакций, характеризующих химические свойства газообразного аммиака и его водного раствора
Промышленное получение аммиака
11.2.1.10 объяснять научные принципы промышленного синтеза аммиака (процесс Габера) и окисления оксида серы и азота
Промышленное производство азотных удобрений

11.4.2.24 пластмасса және талшықтарды тәжірибе жүзінде анықтау;
11.4.2.25 қоршаған ортаға пластиктер өндірісінің және қолданысының әсерін талдау;
11.4.2.26 полимерлерді утилизациялау процесін сипаттау
3 тоқсан
11.3A Органикалық синтез
Органикалық қосылыстардағы негізгі функционалдық топтар.
11.4.2.42 сапалық реакциялар көмегімен функционалды топтарды анықтау;
11.4.2.43 физикалық және химиялық сынақ көмегімен қосылыстарды анықтау;
11.4.2.44 физикалық және химиялық қасиеттері бойынша заттарды анықтауға арналған есептер шығару
Органикалық заттардың генетикалық байланысы. Практикалық жұмыс №3 "Экспериментальды есептер шығару"
11.4.2.45 органикалық қосылыстардың негізгі кластарының генетикалық байланысын сипаттау;
11.4.2.46 қарапайым органикалық синтезді жүргізе алу және түзілген өнімнің шығымын бағалау;
11.4.2.47 органикалық заттардың генетикалық байланысы негізінде өзгерістер тізбегін құрастыру
11.3B 14-топ элементтері
14 (ІV)топ элементтері қасиеттерінің өзгеруі
11.2.1.1 14 (ІV) топ элементтерінің физикалық және химиялық қасиеттерінің өзгеру заңдылықтарын түсіндіру
14(ІV) топ элементтері және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері.
№10 зертханалық тәжірибе "Қорғасын, қалайы және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттері"
11.2.1.2 14 (ІV) элементтерінің және олардың қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру;
11.2.2.1 параллель жүретін реакциялар теңдеулері бойынша есептер шығару
Әр түрлі тотығу дәрежелерін көрсететін 14 (ІV) -топ элементтері оксидтерінің қасиеттері
11.2.1.3 14 (ІV) топ элементтерінің +2 және +4 тотығу дәрежелі оксидтерінің қасиеттерін түсіндіру;
11.2.1.4 14 (ІV) топ элементтерінің сулы ерітіндідегі +2 және +4 тотығу дәрежелі қосылыстардың салыстырмалы тұрақтылығын болжау
Жай заттардың табиғатта таралу түрлері және алыну әдістері
11.2.1.5 14 (ІV) топ элементтерінің жай заттары және химиялық қосылыстарының алыну әдістерінің реакция теңдеулерін құру;
11.2.1.6 14 (ІV) топ элементтерінің және оның қосылыстарының таралуы және қолданылуы туралы мәліметтерді талдай білу
11.3C Азот және күкірт
Азот молекуласы құрылысының ерекшеліктері мен қасиеттері
11.2.1.7 азот молекуласының химиялық белсенділігінің төменділігін түсіндіру
Аммиак және аммоний тұздары.
№11 зертханалық тәжірибе 1 "Аммоний ионына сапалық реакция"
11.2.1.8 аммоний ионындағы байланыстардың түзілу механизмін ажырату;
11.2.1.9 газ тәрізді аммиактың және оның сулы ерітіндісінің химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру
Аммиакты өнеркәсіпте алу
11.2.1.10 аммиакты өнеркәсіпте өндірудің (Габер процесі) ғылыми принциптерін түсіндіру
Азотты тыңайтқыштардың өнеркәсіптік алынуы

11.2.1.11 объяснять процесс производства азотных удобрений
Экологическое воздействие оксидов азота и нитратов на окружающую среду.
11.2.1.12 анализировать воздействие оксидов азота на атмосферу, нитратов на почву и водные ресурсы;
11.2.1.13 предлагать пути решения проблемы уменьшения воздействия соединений азота на окружающую среду
Сероводород и сульфиды
11.2.1.14 объяснять восстановительные свойства сероводорода;
11.2.1.15 знать качественную реакцию на сульфидион
Диоксид серы, влияние на окружающую среду и применение.
Демонстрация №1 "Окислительные свойства серной и азотной кислот"
11.2.1.16 называть источники загрязнения атмосферы диоксидом серы и описывать проблему образования кислотных дождей;
11.2.1.17 знать области применения оксида серы (IV) в пищевой промышленности;
11.2.2.2 решать задачи по уравнениям последовательно протекающих реакций
Контактный способ получения серной кислоты
11.2.1.18 объяснять процесс получения серной кислоты контактным способом;
11.2.1.19 объяснять научные принципы промышленного производства серной кислоты;
11.2.1.20 называть области применения серной кислоты;
11.2.2.3 решать задачи на образование и разбавление олеума
11.3D Растворы кислот и оснований
Теории кислот и оснований
11.3.4.1 описать теории Аррениуса, Льюиса и Бренстеда-Лоури и объяснять границы их применимости
Ионное произведение воды. Водородный показатель
11.3.4.2 знать значение ионного произведения воды;
11.3.4.3 понимать водородный показатель как -lg[H+] и преобразовывать рН раствора в концентрацию [H+] и обратно;
11.3.4.4 рассчитывать pH сильной кислоты и сильного основания
Буферные растворы
11.3.4.5 объяснять принцип действия буферных растворов;
11.3.4.6 называть области применения буферных растворов
Кислотно-основное титрование. Практическая работа №4 "Титрование сильного основания сильной кислотой"
11.3.4.7 понимать сущность кислотно - основного титрования;
11.3.4.8 проводить титрование сильного основания сильной кислотой;
11.3.4.9 проводить расчеты по результатам титрования
4 четверть
11.4A Производство металлов
Получение металлов и сплавов
11.2.3.1 анализировать важнейшие способы получения металлов: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия и оценивать их достоинства и недостатки;
11.2.3.2 знать составы важнейших сплавов, применяемых в науке, технике и в быту: чугуна, стали, латуни, бронзы, мельхиора, дюралюминия;

11.2.1.11 азот тыңайтқыштары өндірісі үдерісінің химизмін түсіндіру
Азот оксидтері және нитраттарының қоршаған ортаға экологиялық әсері
11.2.1.12 азот оксидтерінің атмосфераға, нитраттардың топыраққа және су ресурстарына әсерін талдау;
11.2.1.13 азот қосылыстарының қоршаған ортаға әсерін азайту мәселелерін шешудің жолдарын ұсыну
Күкірттісутек және сульфидтер
11.2.1.14 күкіртсутектің тотықсыздандырғыш қасиеттерін түсіндіру;
11.2.1.15 сульфид ионын тәжірибе жүзінде анықтау
Күкірт диоксиді және қышқыл жаңбырлар.
Тағам өнеркәсібінде күкірт диоксидін қолдану.
Көрсетілім №1 "Күкірт және азот қышқылдарының тотықтырғыш қасиеттері"
11.2.1.16 атмосфераның күкірт диоксидімен ластану көздерін атау және қышқыл жаңбырдың түзілу мәселелерін сипаттау;
11.2.1.17 тағам өнеркәсібінде күкірт диоксиді қолданылу аймағын атау;
11.2.2.2 тізбектеле жүретін реакция теңдеулері бойынша есептер шығару
Күкірт қышқылын алудың контакт әдісі
11.2.1.18 күкірт қышқылын жанасу әдісімен алу процесін түсіндіру;
11.2.1.19 күкірт қышқылын өнеркәсіптік өндірудің ғылыми принциптерін түсіндіре алу;
11.2.1.20 күкірт қышқылының қолданылу аймағын атау;
11.2.2.3 олеумнің түзілуіне және сұйытылуына есептер шығару
11.3D Қышқыл және негіз ерітінділері
Қышқыл-негіздік теория
11.3.4.1 Аррениус, Льюис және Бренстед-Лоури теорияларын және олардың қолдану шектерін сипаттау
Судың иондық көбейтіндісі.
Сутектік көрсеткіш
11.3.4.2 судың иондық көбейтіндісін білу;
11.3.4.3 сутектік көрсеткішті -log[H+] ретінде түсіну және ерітіндінің рНін концентрацияға [Н+] және кері түрлендіру;
11.3.4.4 күшті қышқыл және күшті негіздің pHін есептеу
Буферлі ерітінділер
11.3.4.5 буферлі ерітінділердің әсер ету принципін түсіндіру;
11.3.4.6 буферлі ерітінділердің қолдану аймағын атау
Қышқыл және негіздер күші. Диссоциациялану дәрежесі. Оствальдтың сұйылу заңы
11.3.4.7 әлсіз қышқылдар мен негіздердің сулы ерітіндіде диссоциациялануын түсіндіру;
11.3.4.8 әлсіз қышқылдар мен негіздердің диссоциациялану константасының өрнегін жаза алу және Оствальдтың сұйылту заңының қолданылуына есептер шығару
Қышқылды -негіздік титрлеу.
Практикалық жұмыс №4 "Күшті негізді күшті қышқылмен титрлеу"
11.3.4.9 титрлеу нәтижесі бойынша есептеулер жүргізу
4 тоқсан
11.4A Металдар өндірісі
Металдар және құймаларды алу
11.2.3.1 металдарды алудың маңызды әдістерін талдау: гидрометаллургия, пирометаллургия, электрометаллургия және олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін бағалау;
11.2.3.2 ғылымда, техникада және тұрмыста қолданылатын маңызды құймалардың құрамын атау: шойын, болат, жез, қола, мельхиор, дюралюминий;

11.2.3.3 описывать способы получения и свойства чугуна и стали
Применение электролиза в промышленности.
Лабораторный опыт №12 "Гальваническое покрытие металлических предметов"
11.2.3.4 объяснять способы получения металлов электролизом;
11.2.3.5 различать процессы гальваностегии, гальванопластики;
11.2.3.6 изучить принципы использования гальванических покрытий для декоративных целей и защиты от коррозии
Научные принципы химических производств
11.2.3.7 называть общие научные принципы химических производств;
11.2.3.8 обосновывать необходимость вторичной переработки материалов
Проблемы охраны окружающей среды при производстве металлов
11.2.3.9 объяснять экологические проблемы металлургической промышленности
11.4B Переходные металлы
Общая характеристика переходных металлов
11.2.1.21 объяснять, какие металлы являются переходными, на основе электронного строения атомов Ti –Сu;
11.2.1.22 знать, что переходные элементы проявляют переменную степень окисления;
11.2.1.23 объяснять физические и химические свойства переходных металлов на основе строения атомов;
11.2.2.4 решать задачи по уравнениям реакций замещения
Комплексные соединения.
Лабораторный опыт №13 "Свойства комплексных ионов переходных металлов"
11.2.1.24 описать строение комплексного соединения;
11.2.1.25 описывать реакции переходных металлов с образованием комплексов, в том числе комплексов меди (+2), комплексов железа (+2, +3) с водой и аммиаком и знать их цвет;
11.2.1.26 описывать химические свойства комплексных соединений переходных металлов
Биологическая роль переходных металлов
11.2.1.27 объяснять, что в составе гемоглобина содержатся комплексы железа (+2) и понимать их роль в транспортировке кислорода;
11.2.1.28 объяснять, как происходит отравление угарным газом, и описать способы оказания первой помощи
11.4C Разработка новых веществ и материалов
Разработка и создание новых материалов
11.4.2.29 описать области наук, занимающихся разработкой и созданием новых материалов
Природные и синтетические соединения с физиологической активностью
11.4.2.30 называть представителей физиологически активных природных и синтетических соединений, таких как аспирин и таксол;
11.4.2.31 объяснять важность молекулярной оболочки и хиральности для физиологической активности соединений
Разработка и синтез лекарственных препаратов
11.4.2.32 описывать процесс получения аспирина как пример синтетического лекарственного препарата;
11.4.2.33 перечислять проблемы производства лекарственных средств
Нанотехнология
11.4.2.34 объяснять физический смысл понятий "наночастица", "нанохимия" и "нанотехнология";

11.2.3.3 шойын және болатты алу әдістерін және қасиеттерін сипаттау
Электролизді өнеркәсіпте қолдану.
№12 зертханалық тәжірибе "Металл заттарын гальваникалық қаптау"
11.2.3.4 металдарды электролизбен алу әдісін түсіндіру;
11.2.3.5 гальваностегия, гальванопластика процестерін ажырату;
11.2.3.6 коррозиядан қорғау және декоративті мақсаттар үшін гальваникалық жабындарды қолдану принциптерін зерделеу
Химиялық өндірістің ғылыми принциптері
11.2.3.7 химиялық өндірістің жалпы ғылыми принциптерін атау;
11.2.3.8 екіншілік қайта өңдеудің қажеттілігін негіздеу
Металл өндірісі кезіндегі қоршаған ортаны қорғау проблемалары
11.2.3.9 металлургия өнеркәсібінің экологиялық проблемаларын түсіндіру
11.4B Ауыспалы металдар
Ауыспалы металдардың жалпы сипаттамасы.
11.2.1.21 Ti –Сu атомдарының электрондық құрылысына сүйене отырып, қандай металдар ауыспалы болатындығын түсіндіру;
11. 2.1.22 ауыспалы элементтер айнымалы тотығу дәрежесін көрсететінін білу;
11.2.1.23 атомдар құрылысы негізінде ауыспалы металдардың физикалық және химиялық қасиеттерін түсіндіру;
11.2.2.4 орынбасу реакциялары теңдеулері бойынша есептер шығару
Кешенді қосылыстар.
№13 зертханалық тәжірибе "Ауыспалы металдар кешенді иондарының қасиеттері"
11.2.2.24 комплексті қосылыстардың құрылысын сипаттау;
11.2.1.25 ауыспалы металдардың кешен түзу реакцияларының оның шінде мыс (+2) кешендерінің, темір (+2, +3) кешендерінің сумен және аммиакпен құрастыру және олардың түсін білу;
11.2.1.26 ауыспалы металдардың кешенді қосылыстарының химиялық қасиеттерін сипаттау
Ауыспалы металдардың биологиялық ролі.
11.2.1.27 гемоглобин құрамында темір (+2) кешенінің болатынын түсіндіру және оттегін тасымалдаудағы оның ролін түсіну;
11.2.1.28 иіс газымен улану қалай жүретіндігін түсіндіру және алғашқы көмек көрсету әдісін сипаттау
11.4 C Жаңа заттарды және материалдарды өндіру
Жаңа материалдар
11.4.2.29 жаңа материалдарды жасаумен және өндірумен айналысатын ғылымдар саласын білу
Физиологиялық белсенді табиғи және синтетикалық қосылыстар
11.4.2.30 аспиринді, таксолды физиологиялық белсендігі жоғары табиғи және синтетикалық қосылыстардың өкілдері ретінде атау;
11.4.2.31 физиологиялық белсенділік үшін хиральділік және молекулалық қабаттың маңыздылығын түсіндіру
Дәрілік препараттарды синтездеу және өндіру
11.4.2.32 синтетикалық дәрілік препарат үлгісі ретінде аспиринді алу процесін сипаттау;
11.4.2.33 - дәрілік заттарды өндіру проблемаларын тізімдеу
Нанотехнология.
11.4.2.34 "нанохимия" және "нанотехнология" ұғымдарының физикалық мәнін түсіндіру;

11.4.2.35 описывать методы синтеза и исследования наночастиц;
11.4.2.36 называть области применения наночастиц
Структура наноуглеродных частиц
11.4.2.37 характеризовать особенности наноматериалов;
11.4.2.38 описывать структуру углеродных наночастиц: фуллерена С60, графена, нанотрубок, нанонитей, нановолокон;
11.4.2.39 описывать получение наноматериалов путем выращивания кристаллов и полимеризацией
Разработка новых полимеров
11.4.2.40 объяснять важность разработки новых полимеров и композиционных материалов;
Практическое значение новых материалов
11.4.2.41 оценивать практическое значение новых материалов для развития различных областей деятельности человека
11.4 D "Зеленая химия"
12 принципов "Зеленой химии". Загрязнение атмосферы, гидросферы, литосферы
11.4.1.1 называть и объяснять 12 принципов "Зеленой химии";
11.4.1.2 объяснять масштабы загрязнения атмосферы, гидросферы и литосферы
Разрушение озонового слоя Земли
11.4.1.3 изучать причины разрушения озонового слоя
Глобальное потепление.
11.4.1.4 прогнозировать последствия "парникового эффекта";
11.4.1.5 разграничивать проблемы "парникового эффекта" и разрушения озонового слоя;
11.4.1.6 оценивать пути решения глобальных проблем
Приложение 18
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 7 марта 2019 года № 105
Приложение 201
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 419
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 классов уровня общего среднего образования по обновленному содержанию (естественно-математическое направление, общественно-гуманитарное направление)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Изучение отечественной истории призвано формировать историческое сознание личности через осмысление исторического прошлого и определение своего положения в современном мире, гражданской позиции и своего отношения к событиям и явлениям, понимая их сущность и направленность.
3. Содержание учебного предмета предполагает осмысление обучающимися основных вопросов этнического, политического, социально-экономического и культурного развития Казахстана в различные исторические периоды, определяя его место и роль в мировом историческом процессе.

11.4.2.35 нанобөлшектерді синтездеу және зерттеу әдістерін сипаттау;
11.4.2.36 нанобөлшектердің қолдану аймағын атау
Нанокөміртекті бөлшектердің құрылымы
11.4.2.37 наноматериалдардың ерекшеліктерін сипаттау;
11.4.2.38 көміртекті нанобөлшектер құрылымын сипаттау: фуллерен С60, графен, нанотүтік, наножіп, наноталшықтар;
11.4.2.39 кристалдарды өсіру және полимеризациялау жолымен наноматериалдардың алынуын сипаттау
Полимерлер
11.4.2.40 жаңа полимерлер және композициялық материалдар өндірудің маңыздылығын түсіндіру;
Жаңа материалдардың практикалық мәні
11.4.2.41 адамзаттың әр түрлі бағыттағы ісәрекетін дамыту үшін жаңа материалдардың практикалық маңызын бағалау
11.4 D "Жасыл химия"
"Жасыл химияның" 12 принципі.
Атмосфера, гидросфера, литосфераның ластануы
11.4.1.1 "Жасыл химияның" 12 принципін атау және оны түсіндіру;
11.4.1.2 атмосфера, гидросфера және литосфераның ластану масштабын түсіндіру
Жердің озон қабатының бұзылуы
11.4.1.3 озон қабатының бұзылу себептерін зерделеу
Ғаламдық жылыну
Мини- жоба: "Қоршаған ортаны қорғау"
11.4.1.4 "парникті эффектінің" әсерін болжау;
11.4.1.5 "парникті эффектінің" және озон қабатының бұзылу мәселелерін ажырату;
11.4.1.6 ғаламдық мәселелерді шешудің жолдарын бағалау
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 7 наурыздағы
№ 105 бұйрығына 17-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 201-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 419-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарға арналған "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы (жаратылыстану-математикалық бағыт, қоғамдық-гуманитарлық бағыт) 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
2. Отандық тарихты зерделеу өткен тарихи оқиғаларды түсіну және оларды талдау негізінде қазіргі замандағы орнын анықтау, азаматтық ұстанымын қалыптастыру және оқиғалар мен құбылыстарға жеке көзқарасын білдіре отырып, олардың маңызы мен мәнін түсінуді қамтамасыз ететін жеке тұлғаның тарихи санасын қалыптастыруға бағытталған.
3. Оқу пәнінің мазмұны білім алушыларға әртүрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның әлемдік тарихи процестегі орны мен рөлін анықтай отырып, этникалық, саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени даму жолдарының негізгі ерекшеліктерін түсінуге мүмкіндік береді.

4. Цель учебного предмета: способствовать формированию личности обучающегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности на основе изучения ключевых событий и процессов отечественной истории.
5. Задачи учебного предмета:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества на территории Казахстана в различные исторические периоды;
2) воспитание гражданственности, казахстанской идентичности, развитие мировоззренческих убеждений обучающихся на основе осмысления исторически сложившихся культурных, национальных традиций, нравственных и социальных норм;
3) формирование целостного представления о месте и роли Казахстана в мировом историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
5) развитие навыков ведения краеведческой работы и изучения региональной истории;
6) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
7) развитие навыков проектной, исследовательской деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
8) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;
9) развитие коммуникативных навыков: ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета
"История Казахстана"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "История Казахстана" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
7. Содержание учебного предмета "История Казахстана" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.

4. Оқу пәнінің мақсаты – отандық тарихтың негізгі оқиғалары мен процестерін оқыту негізінде тарихи санаға, азаматтылық пен отансүйгіштік қасиеттерге ие, тарихи білім мен дағдыларды оқу және қоғамдық іс-әрекеттерде тиімді және шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
5. Оқу пәнінің міндеттері:
1) Қазақстан аумағындағы қоғамның әртүрлі тарихи кезеңдеріндегі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси және мәдени дамуының негізгі мәселелері туралы білім қалыптастыру;
2) тарихи қалыптасқан мәдени, ұлттық дәстүр, әлеуметтік және адамгершілік нормаларды білімалушылардың түсінуі негізінде оларда азаматтылық пен қазақстандық бірегейлікті, дүниетанымдық ұстанымдарды тәрбиелеу;
3) әлемдік тарихи процестегі Қазақстанның орны мен рөлі туралы жалпы тұтас түсінік қалыптастыру;
4) тарихи оқиғалар, құбылыстарды тарихи заңдылықтарды ескере отырып зерттеу, оқиғалар мен тұлғаларға қатысты пікірлер мен берілген бағаларды салыстыру және сыни тұрғыдан талдау дағдыларын дамыту, өткен кезеңмен қазіргі уақытқа қатысты пікірталастық мәселелерге өзіндік көзқарасты қалыптастыру;
5) өлке тарихын зерделеу, өлкетанулық жұмыстарды жүргізу дағдыларын дамыту;
6) әртүрлі тарихи деректермен жұмыс істеу, тарихи ақпаратты іздеу және жүйелеу дағдыларын дамыту;
7) әртүрлі деректерді қолдана отырып, жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
8) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени процестерді түсіну үшін тарихи білімдерін қолдана білу дағдыларын қалыптастыру;
9) коммуникативтік дағдыларды қалыптастыру, оның ішінде, өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық білдіру, командада жұмыс істей алу, түрлі деректерден алынған ақпараттарды қолдану.
2-тарау. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Қазақстан тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
7. "Қазақстан тарихы" оқу пәнінен білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.

8. Содержание учебного предмета включает четыре раздела:
В 10 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) этнические и социальные процессы;
3) из истории государства, войн и революций;
4) развитие культуры.
В 11 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) политико-правовые процессы;
3) развитие общественно-политической мысли;
4) развитие образования и науки.
9. Раздел "Цивилизация: особенности развития" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность;
2) цивилизация Великой Степи;
3) Центральная Азия и мировая цивилизация.
10. Раздел "Этнические и социальные процессы" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) истоки происхождения казахского народа;
2) традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация.
11. Раздел "Из истории государства, войн и революций" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) ранние государства на территории Казахстана;
2) империи кочевников Великой степи;
3) Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии;
4) путь к независимости и возрождение национальной государственности.
12. Раздел "Развитие культуры" в 10 классе включает следующие подразделы:
1) традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации;
2) культура Казахстана в советский период;
3) культура в период национального возрождения.
13. Раздел "Цивилизация: особенности развития" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) традиционная система жизнеобеспечения казахов;
2) степь и город: взаимодействие и взаимовлияние;
3) социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время.
14. Раздел "Политико-правовые процессы" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) история формирования полиэтнического общества в Казахстане;
2) политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений.
15. Раздел "Развитие общественно-политической мысли" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) эволюция общественно-политической мысли Казахстана;
2) "Алаш" – общественная мысль и национальная идея;
3) общенациональная идея "Мәңгілік Ел" – консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке.
16. Раздел "Развитие образования и науки" в 11 классе включает следующие подразделы:
1) научное наследие средневекового Казахстана;
2) развитие образования и науки Казахстана в XVIII-XX веках;
3) казахстанская система образования и науки на современном этапе.
17. Цели обучения, организованные систематично и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.

8. Оқу пәнінің білім мазмұны төрт бөлімді қамтиды:
10-сыныпта:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) этникалық және әлеуметтік процестер;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан;
4) мәдениеттің дамуы.
11-сыныпта:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) саяси-құқықтық процестер;
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы;
4) білім мен ғылымның дамуы.
9. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы;
2) Ұлы дала өркениеті;
3) Орталық Азия және әлемдік өркениет.
10. "Этникалық және әлеуметтік процестер" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қазақ халқының шығу тегінің бастауы;
2) дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы.
11. "Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттер;
2) Ұлы даланың көшпенді империялары;
3) қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет;
4) тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттілікті жаңғырту.
12. "Мәдениеттің дамуы" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы;
2) кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті;
3) ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет.
13. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) қазақтардың тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі;
2) дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері;
3) Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік- экономикалық дамуы.
14. "Саяси-құқықтық процестер" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы;
2) Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты.
15. "Қоғамдық-саяси ойдың дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың эволюциясы;
2) "Алаш" – қоғамдық ой және ұлттық идея;
3) "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясы – ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негізі.
16. "Білім мен ғылымның дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы;
2) XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы;
3) қазіргі кезеңдегі Қазақстандық білім және ғылым жүйесі.
17. Оқыту мақсаттары әр бөлімше ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.

18. Учебная программа направлена на формирование базовых навыков исторического мышления: интерпретация исторических источников, ориентация во времени и пространстве, навыки исторического анализа и объяснения.
19. Формирование навыков исторического мышления, а также эффективная реализация целей обучения по предмету "История Казахстана" осуществляется на основе исторических концептов (понятий):
1) изменение и преемственность;
2) причина и следствие;
3) доказательство;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
20. Ожидаемые результаты реализации обучения на основе исторических концептов:
1) изменение и преемственность. Обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве; объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем; объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
2) причина и следствие. Обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и/или влияний; понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи; объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве.
3) доказательство. Обучающиеся должны уметь: анализировать особенности исторического источника, такие как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству; на основе анализа и оценки исторического свидетельства, делать обоснованные заключения и соответствующие выводы; анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом.
4) сходство и различия. Обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах, в течение определенного отрезка времени и/или в различных обществах, или внутри одного общества.
5) значимость. Обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества.
6) интерпретация. Обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
21. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 10 класса:
1) цивилизации: особенности развития. Центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность. Исторические и географические аспекты понятия "Центральная Азия". История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии. Факторы возникновения цивилизации Центральной Азии. Особенности центрально-азиатских очагов цивилизации. Цивилизация Великой Степи. Историко-географическая характеристика понятия "Великая Степь". Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы). Особенности древних археологических культур на территории Казахстана. Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников. Преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи. Влияние ранних кочевников на ход мировых исторических процессов. Центральная Азия и мировая цивилизация. Вклад народов Центральной Азии в развитие материальной культуры мира. Вклад народов Центральной Азии в развитие духовной культуры мира. Исследовательская работа: Великая Степь в истории мировой цивилизации;

18. Оқу бағдарламасы базалық тарихи ойлау дағдыларын: тарихи деректердің интерпретациясы, уақыт пен кеңістікте бағдарлану, тарихи талдау және түсіндіруді қалыптастыруға бағытталған.
19. "Қазақстан тарихы" пәні бойынша тарихи ойлау дағдыларын қалыптастыру және оқыту мақсаттарын тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) өзгеріс пен сабақтастық;
2) себеп пен салдар;
3) дәлел;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
20. Тарихи концептілер негізінде оқытудың қүтілетін нәтижелері:
1) "Өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды; сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді; тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;
2) "Себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды; ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді; тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
3) "Дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтардың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден әртүрлі, қарама-қайшы айғақтарды талдайды;
4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе әртүрлі қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады;
5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
21. 10-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы. "Орталық Азия" ұғымының тарихи және географиялық аспектілері. Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы. Орталық Азия өркениеттері пайда болуының факторлары. Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктері. Ұлы Дала өркениеті. "Ұлы Дала" ұғымының тарихи-географиялық сипаттамасы. Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі). Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктері. Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті. Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығы және өзара байланысы. Ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсері. Орталық Азия және әлемдік өркениет. Орталық Азия халықтарының әлемдік материалдық мәдениеттің дамуына қосқан үлесі. Орталық Азия халықтарының әлемдік рухани мәдениеттің дамуына қосқан үлесі. Зерттеу жұмысы: Әлемдік өркениет тарихындағы Ұлы Дала;

2) этнические и социальные процессы. Истоки происхождения казахского народа. Понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос". Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана. Формирование казахского этноса как результат многовекового этнического процесса. Культурно-генетический код как основа нации. Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация. Историческая обусловленность формирования родоплеменной структуры казахов. Эволюция родоплеменной организации казахов. Функциональное значение принципа родства и родовой структуры. Понятия "устная историология", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел". Консолидирующая роль родоплеменной организации казахов. Социальная стратификация казахского традиционного общества. Понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр". Функции социальных институтов в традиционном обществе казахов. Исследовательская работа: Этносоциальная организация казахского общества;
3) из истории государства, войн и революций. Ранние государства на территории Казахстана. Политическая организация ранних государств на территории Казахстана. Понятия "государство", "власть", "политическая организация". Империи кочевников Великой степи. Тюркская империя – классический образец государственности кочевников. Становление и развитие Великого Тюркского каганата. Преемники Тюркской империи. Преемственность форм государственного устройства. Геополитическая активность тюркских государств раннего и развитого средневековья. Роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира. империя Чингисхана и ее наследники. Роль Чингисхана в мировой истории. Развитие улусной системы на территории Казахстана. Геополитическая активность государств XIII-XV веков и их влияние на ход исторических процессов в Евразии. Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии. Историческая преемственность Ак Орды и Казахского ханства. Образование Казахского ханства – закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана. Роль казахских ханов в создании и укреплении Казахского государства. Политические институты Казахского ханства. Преемственность форм государственного устройства. Роль предков в защите и сохранении благодатной земли. Путь к независимости и возрождение национальной государственности. Утрата государственного суверенитета. Национально-освободительная борьба казахского народа за восстановление государственного суверенитета. Восстановление государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий. Советская форма казахской государственности. Понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство". Достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период. Возрождение национальной государственности. Роль Первого Президента Н.А.Назарбаева в возрождении национальной государственности. Восстановление государственной независимости Казахстана – закономерный результат исторического процесса. Государственные стратегии и программы развития Республики Казахстан. Исследовательская работа: Эволюция казахской государственности;

2) этникалық және әлеуметтік процестер. Қазақ халқының шығу тегі. "Антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдары. Қазақстан аумағындағы этногенез және этникалық процестер. Қазақ этносының қалыптасуы – көп ғасырларлық этникалық процестердің нәтижесі. Мәдени-генетикалық код - ұлттың негізі. Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы. Қазақтарда ру-тайпалық құрылым қалыптасуының тарихи шарттары. Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының эволюциясы. Туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционалдық маңызы. "Ауызша тарихнама", "шежіре", "ру", "тайпа", "ата-жұрт", "атамекен", "ел" ұғымы. Қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасыуының біріктіруші рөлі. Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуі. "Ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдары. Дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың қызметі. Зерттеу жұмысы: Дәстүрлі қазақ қоғамының этноәлеуметтік ұйымдасуы;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттер.Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы. "Мемлекет", "билік", "саяси ұйым" ұғымдары. Ұлы Дала көшпенділерінің империялары. Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Ұлы Түрік қағанатының қалыптасуы мен дамуы. Түркі империясының мұрагерлері. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Ерте және дамыған орта ғасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігі. Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы түркі империясының рөлі. Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері. Шыңғысханның әлем тарихындағы рөлі. Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуы. XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігі және олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер етуі. Қазақ хандығы – Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет. Ақ Орда мен Қазақ хандығының тарихи сабақтастығы. Қазақ хандығының құрылуы – Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақ хандарының Қазақ мемлекетінің қалыптасуы мен нығаюындағы рөлі. Қазақ хандығының саяси институттары. Мемлекеттік құрылым түрлерінің сабақтастығы. Бабаларымыздың ұлан-ғайыр аумақты қорғап сақтаудағы рөлі. Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы. Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуы. Қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген ұлт-азаттық күресі. Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендіктің қалпына келтірілуі. Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі. "Автономдық кеңес республикасы", "Кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтары. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы. Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлі. Қазақстанның мемлекеттік тәуелсіздігінің қалпына келтірілуі – тарихи процестердің заңды нәтижесі. Қазақстан Республикасының мемлекеттік стратегиялары мен бағдарламалары; Зерттеу жұмысы: Қазақ мемлекеттілігінің эволюциясы;

4) развитие культуры. Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации. Материальная культура и прикладное искусство казахского народа. Понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие". Эволюция и преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана. Традиционное мировоззрение казахов. Понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет". Духовные и нравственные ценности казахского народа: обычаи и традиции. Патриотизм как особое отношение к родной земле, культуре и традициям. Памятники истории и культуры степной цивилизации. Классификация памятников истории и культуры. Духовные святыни Казахстана – каркас национальной идентичности. Литературное и музыкальное наследие казахского народа: истоки, традиции, современность. Культура Казахстана в советский период. Достижения и противоречия развития культуры советского периода. Новые направления и жанры. Культура в период национального возрождения. Развитие казахстанской культуры. Новые направления и жанры. Интеграция в международное культурное пространство. Исследовательская работа: Культура и традиции как генетический код нации.
22. Базовое содержание учебного предмета "История Казахстана" для 11 класса:
1) цивилизация: особенности развития. Традиционная система жизнеобеспечения казахов. Кочевое скотоводство и земледелие на территории Казахстана. Влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана. Понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема". Классификация традиционной хозяйственной деятельности. Промыслы и ремесла в традиционной системе жизнеобеспечения казахского народа. Этнографическое изучение ремесел и промыслов казахов. Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние. Направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана. Роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана. Взаимодействие и взаимовлияние оседлого и кочевого населения в экономической и культурной сфере. Социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время. Понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика". Факторы, определившие направления экономического развития Казахстана в ХХ веке. Этапы развития экономики Республики Казахстан. Перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан. Исследовательская работа: Особенности экономического развития Казахстана в разные исторические периоды;

4) мәдениеттің дамуы. Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті – дала өркениетінің мұрасы.Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері. "Мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдары. Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің эволюциясы және сабақтастығы. Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы. "Әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдары. Қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтары: әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер. Туған жерге, оның мәдениеті мен салт-дәстүріне құрмет көрсету- шынайы патриотизмнің көрінісі. Дала өркениеті тарихымен мәдениетінің ескерткіштері. Тарихи және мәдени ескерткіштердің классификациясы. Қазақстанның рухани құндылықтары – ұлттық бірегейліктің негізі. Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы: бастауы, дәстүрі, қазіргі уақыттағы дамуы. Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның мәдениеті. Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет. Қазақстандық мәдениеттің дамуы. Жаңа бағыттар мен жанрлар. Халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесі. Зерттеу жұмысы: Мәдениет және дәстүр – ұлттың генетикалық коды.
22. 11-сыныпқа арналған "Қазақстан тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Қазақтардың тіршілігін қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі.Қазақстан аумағындағы көшпелі мал шаруашылығы және егіншілік. Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсері. "Тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі", "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдары. Дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерінің классификациясы.Қазақ халқының тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесіндегі кәсіптері мен қолөнері. Қазақтардың қолөнері мен кәсіптерінің этнографиялық зерттелуі. Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері. Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдары. Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі. Отырықшы және көшпенді халықтардың экономикалық және мәдени өзара қарым-қатынасы және өзара әсері. Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік-экономикалық дамуы. "Экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдары. ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторлар. Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдері. Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болашағы. Зерттеу жұмысы: Әртүрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктері;

2) политико-правовые процессы. История формирования полиэтнического общества в Казахстане. Понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав". Этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана. Формирование полиэтнического общества Казахстана в советский период. Понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм". Культурное взаимовлияние этносов Казахстана в советский период. Политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений. Понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента". Основные направления и приоритеты миграционной политики Республики Казахстан. Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия. Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана. Исследовательская работа: Этносы Казахстана: история и судьбы;
3) развитие общественно-политической мысли. Эволюция общественно-политической мысли Казахстана. Общественно-политическая мысль древнего и средневекового Казахстана. Развитие общественно-политической мысли в период Казахского ханства. Идеологические ценности представителей течения "Зарзаман". Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века. "Алаш" – общественная мысль и национальная идея. Концептуальные основы национальной идеи "Алаш". Обществено-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности (движение "Алаш" и политические взгляды казахских революционеров-демократов). Общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке. Историческая основа общенациональной идеи "Мәңгілік Ел". Общенациональные ценности казахстанского общества. Значимость консолидирующих ценностей идеи "Мәңгілік Ел". Политика государства в области идеологии ("Патриотический акт – Мәңгілік Ел", "Концепция укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"). Исследовательская работа: Консолидирующая роль общественно-политической мысли;
4) развитие образования и науки. Научное наследие средневекового Казахстана. Развитие науки в средневековом Казахстане. Выдающиеся ученые и мыслители средневекового Казахстана. Развитие образования и науки Казахстана в XVIII-XX веках. Исследование Казахстана в XVIII- начале XX века. Вклад исследователей в развитие науки. Возникновение и развитие образовательных учреждений в Казахстане в XIX веке. Специфика деятельности образовательных учреждений Казахстана XIX-начала ХХ века. Достижения и противоречия советской системы образования. Ликвидация безграмотности. Школьное, профессиональное и высшее образование. Реформы советской системы образования в Казахстане. Роль АН КазССР в развитии науки Казахстана. Выдающиеся ученые Казахстана. Сложности и противоречия развития науки в Казахстане в условиях советской политической системы. Казахстанская система образования и науки на современном этапе. Развитие системы образования и науки Республики Казахстана в годы независимости: успехи, проблемы и перспективы. Модернизация системы образования Республики Казахстан. Интеграция Казахстана в мировое образовательное и научное пространство. Стратегии и программы Республики Казахстан в области образования и науки. Международная образовательная программа Республики Казахстан "Болашак". Инновационные организации образования и науки Республики Казахстан. Исследовательская работа: Вклад деятелей малой родины в развитие науки и образования.

2) саяси-құқықтық процестер. Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы. "Аграрлық саясат", "көші-қон саясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдары.Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдері. Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы. "Депортация", "арнайы қоныс аударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдары. Кеңестік кезеңдегі Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлері. Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты."Көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдары. Қазақстан Республикасының көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтары. Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі. Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі. Зерттеу жұмысы: Қазақстан этностары: тарихы мен тағдыры;
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы.Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанда қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы. "Зар заман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары. ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары. "Алаш" – қоғамдық ой және ұлттық идея."Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері. Қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастары ("Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары). "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы – ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негіз."Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі. Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтары. "Мәңгілік Ел" идеясының біріктіруші құндылықтарының маңыздылығы. Мемлекеттің идеология саласындағы саясаты("Мәңгілік Ел" – патриоттық актісі" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасы"). Зерттеу жұмысы: Қоғамдық-саяси ойдың біріктіруші рөлі;
4) білім мен ғылымның дамуы. Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы.Ортағасырлық Қазақстандағы ғылымның дамуы. Ортағасырлық Қазақстанның көрнекті ғалымдары мен ойшылдары. XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы. XVIII-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы зерттеулер. Зерттеушілердің Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесі. XIX ғасырда Қазақстанда оқу орындарының пайда болуы мен дамуы. XIX ғасырда -ХХ ғасырдың басында Қазақстанда өмір сүрген білім беру мекемелерінің ерекшеліктері. Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары. Сауатсыздықты жою. Мектептік, кәсіби және жоғары білім беру. Кеңестік білім беру жүйесінің реформалары. Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлі. Қазақстанның көрнекті ғалымдары. Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтары және қарама-қайшылықтары. Қазіргі кезеңдегі Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі.Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан Республикасының білім және ғылым жүйесінің дамуы: жетістіктері, проблемалары және болашағы. Қазақстан Республикасы білім беру жүйесінің жаңғыртылуы. Қазақстанның әлемдік білім және ғылым кеңістігіне кірігуі. Қазақстан Республикасының білім және ғылым саласындағы стратегиялары мен бағдарламалары. Қазақстан Республикасының "Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасы. Қазақстан Республикасының инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдары. Зерттеу жұмысы: Білім мен ғылымға үлес қосқан менің өлкемнің тұлғалары.

Глава 3. Система целей обучения
23. Система целей обучения содержит кодировку. Код первого числа обозначает класс, второе и третье число – раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2 "10" - класс, "2" - раздел, "1" - подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
Раздел 1:
10 класс
Цивилизация: особенности развития
11 класс
Цивилизация: особенности развития
Обучающиеся должны:
10.1.1.1 использовать понятие "Центральная Азия" для характеристики историко-географических особенностей региона
11.1.1.1 исследовать влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана
10.1.1.2 исследовать взгляды ученых о роли Центральной Азии в мировой цивилизации
11.1.1.2 определять особенности кочевого скотоводства и земледелия, используя понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема"
10.1.1.3 характеризовать особенности древних центрально-азиатских очагов цивилизаций
11.1.1.3 классифицировать традиционную хозяйственную деятельность, используя карту
10.1.2.1 определять историко-географический регион "Великая Степь", используя карту
11.1.1.4 характеризовать развитие ремесла и промыслов у казахов на основе этнографических материалов
10.1.2.2 объяснять сущность понятия "Великая Степь" на основе анализа исторических источников
11.1.2.1 исследовать направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана, используя карту
10.1.2.3 объяснять истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи
11.1.2.2 анализировать роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана
10.1.2.4 характеризовать особенности древних археологических культур на территории Казахстан
11.1.2.3 характеризовать взаимодействие оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений
10.1.2.5 анализировать преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи
11.1.2.4 анализировать культурное взаимовлияние оседлого и кочевого населения на основе источников
10.1.2.6 характеризовать особенности кочевой цивилизации Великой Степи, используя критерии определения понятия "цивилизация
11.1.3.1 использовать понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика" для анализа особенностей экономического развития Казахстана
10.1.2.7 оценивать влияние цивилизации ранних кочевников на ход мировых исторических процессов, анализируя различные точки зрения
11.1.3.2 анализировать факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке

3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
23. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқыту мақсатының реттік саны.
1- бөлім:
10-сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
11-сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
Білім алушылар:
10.1.1.1 "Орталық Азия" түсінігін аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану
11.1.1.1 Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсерін зерттеу
10.1.1.2 әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттеу
11.1.1.2 көшпелі мал шаруашылығы мен егіншіліктің ерекшеліктерін "тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі" , "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдарын пайдалана отырып анықтау
10.1.1.3 Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін сипаттау
11.1.1.3 картаны пайдаланып дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерін классификациялау
10.1.2.1 картаны пайдаланып "Ұлы Дала" тарихи-географиялық аймағын анықтау
11.1.1.4 этнографиялық материалдар негізінде қазақтарда қолөнер мен кәсіптердің дамуын сипаттау
10.1.2.2 тарихи дерек көздерді талдау негізінде "Ұлы Дала" ұғымының мәнін түсіндіру
11.1.2.1 картаны пайдаланып, Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдарын зерттеу
10.1.2.3 Ұлы дала өркениетінің пайда болуы мен қалыптасу ерекшеліктерін түсіндіру
11.1.2.2 Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөліне талдау жасау
10.1.2.4 Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениеттердің ерекшеліктерін сипаттау
11.1.2.3 сауда-экономикалық қарым-қатынастар жүйесіндегі көшпелі және отырықшы халықтың өзара қарым-қатынасын сипаттау
10.1.2.5 Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығын және өзара байланысын талдау
11.1.2.4 дереккөздер негізінде көшпелі және отырықшы халықтың мәдени өзара әсерін анықтау
10.1.2.6 "Өркениет" ұғымын айқындау критерийлерін пайдалана отырып, Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін сипаттау
11.1.3.1 Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдарын пайдалану
10.1.2.7 әртүрлі көзқарастарды талдау арқылы ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалау
11.1.3.2 ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторларды талдау

10.1.3.1 анализировать достижения материальной культуры народов Центральной Азии, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс
11.1.3.3 анализировать этапы развития экономики Республики Казахстан, выявляя их особенности
10.1.3.2 анализировать достижения народов Центральной Азии в области науки, духовной культуры, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс
11.1.3.4 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан
Раздел 2:
10 класс
Этнические и социальные процессы
11 класс
Политико-правовые процессы
Обучающиеся должны:
10.2.1.1 использовать понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос" для объяснения этнических процессов на территории Казахстана
11.2.1.1 использовать понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана
10.2.1.2 определять этапы этногенеза на территории Казахстана, выявляя преемственность этнических процессов
11.2.1.2 исследовать этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана
10.2.2.1 использовать понятия "ру", "тайпа", "жүз", "ата-жұрт", ата-мекен", "ел" для описания этнической структуры казахов
11.2.1.3 использовать понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм", "толерантность" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана
10.2.2.2 анализировать предпосылки формирования родоплеменной организации казахов на основе анализа исторических периодов
11.2.1.4 объяснять особенности культурного взаимовлияния этносов Казахстана в советский период
10.2.2.3 объяснять особенности родоплеменной структуры казахов на основе данных устной историологии (шежіре, генеалогические предания)
11.2.2.1 использовать понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" для определения особенностей миграционной политики
10.2.2.4 объяснять функциональное значение принципа родства и родовой структуры, учитывая особенности кочевой цивилизации казахов
11.2.2.2 объяснять основные направления и приоритеты миграционной политики на основе казахстанских законодательных актов и программ
10.2.2.5 объяснять консолидирующую роль родоплеменной организации казахов
11.2.2.3 оценивать казахстанскую модель межэтнического, межконфессионального согласия на основе изучения государственных стратегий и программ
10.2.2.6 использовать понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" для выявления характерных особенностей социальной стратификации казахов

10.1.3.1 Орталық Азия халықтарының материалдық мәдениет жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау
11.1.3.3 Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдерін талдау, олардың ерекшеліктерін анықтау
10.1.3.2 Орталық Азия халықтарының рухани мәдениеті мен ғылым саласындағы жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау
11.1.4.4 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттеу және Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық даму болашағын болжау
2-бөлім:
10- сынып
Этникалық және әлеуметтік процестер
11- сынып
Саяси-құқықтық процестер
Білім алушылар:
10.2.1.1 Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін "антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдарын пайдалану
11.2.1.1 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қон саясаты", "моноэтностық құрам" ұғымдарын пайдалану
10.2.1.2 этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағында этногенездің кезеңдерін айқындау
11.2.1.2 Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу
10.2.2.1 қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін "ру", "тайпа ", "жүз", " ата-жұрт", "ата-мекен" ұғымдарын пайдалану
11.2.1.3 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "депортация", "арнайы қонысаударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдарын пайдалану
10.2.2.2 тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау
11.2.1.4 Кеңестік кезеңде Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлесу ерекшеліктерін түсіндіру
10.2.2.3 қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар)
11.2.2.1 көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалану
10.2.2.4 қазақ көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін ескере отырып, туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционалдық маңызын түсіндіру
11.2.2.2 Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіру
10.2.2.5 қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлін түсіндіру
11.2.2.3 мемлекеттік стратегияларды және бағдарламаларды зерттеу негізінде ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісін бағалау
10.2.2.6 қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін "ақсүйек", "қарасүйек ", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдарын пайдалану

11.2.2.4 характеризовать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении национального единства и казахстанской идентичности
10.2.2.7 объяснять функциональную роль социальных институтов традиционного казахского общества
10.2.2.8 использовать понятие "культурно-генетический код" для оценки значимости культуры, обычаев, традиций родной земли.
Раздел 3:
10 класс
Из истории государства, войн и революций
11 класс
Развитие общественно-политической мысли
Обучающиеся должны:
10.3.1.1 использовать понятия "государство", "власть", "политическая организация" для определения признаков государственности ранних кочевников Казахстана
11.3.1.1 определять общественно-политические идеи исторических личностей древнего и средневекового Казахстана
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
10.3.1.3 характеризовать особенности политического устройства ранних государств на территории Казахстана
11.3.1.3 определять общественно-политические идеи исторических деятелей Казахского ханства
10.3.2.1 исследовать процесс развития тюркских государств на основе изучения источников, выявляя преемственность форм государственного устройства
11.3.1.4 объяснять идеи представителей "Зарзаман", отражающие историческую судьбу казахской национальной государственности
10.3.2.2 характеризовать геополитическую активность тюркских государств раннего и развитого средневековья
11.3.1.5 анализировать общественно-политическую деятельность казахских просветителей XIX века
10.3.2.3 оценивать роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира
11.3.2.1 определять исторические основы национальной идеи "Алаш"
10.3.2.4 исследовать процесс развития улусной системы на территории Казахстана, выявляя преемственность форм государственного устройства
11.3.2.2 сопоставлять общественно-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности
10.3.2.5 характеризовать геополитическую активность государств XIII-XV веков, выявляя степень их влияния на ход исторических процессов в Евразии
11.3.3.1 определять исторические основы общенациональной идеи "МәңгілікЕл"
10.3.3.1 устанавливать историческую преемственность Ак Орды и Казахского ханства
11.3.3.3 объяснять политику государства в области идеологии на основе изучения "Патриотического акта – Мәңгілік Ел" и "Концепции укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"
10.3.3.2 обосновывать образование Казахского ханства как закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана

11.2.2.4 Ұлттық бірлікті және қазақстандық бірегейлікті нығайтудағы Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін сипаттау
10.2.2.7 дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру
10.2.2.8 туған жердің мәдениеті, салт дәстүрінің маңызына баға беруде "мәдени-генетикалық код" ұғымын қолдану
3- бөлім:
10-сынып
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан:
11-сынып
Қоғамдық саяси ойдың дамуы
Білім алушылар:
10.3.1.1 Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін "мемлекет", "билік", "саяси ұйым" ұғымдарын пайдалану
11.3.1.1 ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын анықтау
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
10.3.1.3 Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау
11.3.1.3 қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын анықтау
10.3.2.1 деректерді талдау негізінде түркі мемлекеттерінің дамуын зерттеу, мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтау
11.3.1.4 қазақ ұлттық мемлекеттілігінің тарихи тағдыры туралы "Зар-заман" өкілдерінің идеяларын түсіндіру
10.3.2.2 ерте және дамыған ортағасырлардағы түркі мемлекеттерінің геосаяси белсенділігін сипаттау
11.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау
10.3.2.3 түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы Түркі империясының рөлін бағалау
11.3.2.1 "Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
10.3.2.4 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы ұлыс жүйесінің дамуын зерттеу
11.3.2.2 қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастарын салыстыру
10.3.2.5 XIII -XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігін сипаттау арқылы, олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер ету дәрежесін анықтау
11.3.3.1 "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
10.3.3.1 Ақ Орда және Қазақ хандығының тарихи сабақтастығын анықтау
11.3.3.3 "Мәңгілік Ел" – патриоттық актісін" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасын" зерттеу негізінде мемлекеттің идеология саласындағы саясатын түсіндіру
10.3.3.2 Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдау

10.3.3.3 исследовать особенности политических институтов Казахского ханства, выявляя преемственность форм государственного устройства
10.3.4.1 устанавливать причинно-следственные связи утраты государственного суверенитета Казахстана
10.3.4.2 исследовать борьбу казахского народа за восстановление государственного суверенитета
10.3.4.3 исследовать историю восстановления государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий
10.3.4.4 использовать понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство" для объяснения советской формы казахской государственности
10.3.4.5 анализировать достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период
10.3.4.6 определять роль Первого Президента Н.А. Назарбаева в возрождении национальной государственности
10.3.4.7 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы развития Республики Казахстан
Раздел 4:
10 класс
Развитие культуры
11 класс
Развитие образования и науки
Обучающиеся должны:
10.4.1.1 использовать понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие" для описания культурных достижений казахского народа
11.4.1.1 определять достижения науки в разные исторические периоды
10.4.1.2 определять важнейшие достижения материальной культуры казахского народа, анализировать преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана
11.4.1.2 исследовать вклад ученых средневекового Казахстана в развитие научных знаний
10.4.1.3 использовать понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет" для выявления особенностей традиционного мировоззрения казахского народа
11.4.2.1 объяснять основные направления научных исследований Казахстана в XVIII - начале XX века
10.4.1.4 объяснять духовные и нравственные ценности казахского народа на основе исследований обычаев и традиций
11.4.2.2 оценивать вклад исследователей XVIII - начала XX века в развитие науки Казахстана на основе изучения их трудов
10.4.1.5 исследовать известные памятники истории и культуры степной цивилизации
11.4.2.3 определять изменения и преемственность в развитии образовательных учреждений на территории Казахстана в XIX - начале ХХ века
10.4.1.6 классифицировать памятники истории и культуры, учитывая их типологические особенности
11.4.2.4 классифицировать образовательные учреждения XIX - начала ХХ веков на территории Казахстана, исходя из специфики их деятельности

10.3.3.3 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін зерттеу
10.3.4.1 Қазақстанның мемлекеттік егемендігіненайрылуының себеп-салдарын анықтау
10.3.4.2 қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттеу
10.3.4.3 Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру тарихын зерттеу
10.3.4.4 Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрін түсіндіру үшін "автономдық кеңес республикасы", "кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдарын пайдалану
10.3.4.5 Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын талдау
10.3.4.6 Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлін анықтау
10.3.4.7 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттей отырып, Қазақстан Республикасының даму бағдарларын болжау
4- бөлім:
10 - сынып
Мәдениеттің дамуы
11- сынып
Білім мен ғылымның дамуы
Білім алушылар:
10.4.1.1 қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттау үшін "мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдарын пайдалану
11.4.1.1 әртүрлі тарихи кезеңдердегі ғылымның жетістіктерін анықтау
10.4.1.2 қазақ халқының материалдық мәдениетінің маңызды жетістіктерін анықтау; - Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің сабақтастығын талдау
11.4.1.2 ғылымның дамуына Қазақстан ортағасырлық ғалымдардың қосқан үлесін зерттеу
10.4.1.3 қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымын анықтау үшін "әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдарын пайдалану
11.4.2.1 XVIII ғасырдағы -ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы ғылыми зерттеулердің негізгі бағыттарын түсіндіру
10.4.1.4 қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді зерттеу негізінде түсіндіру
11.4.2.2 XVIII ғасырдағы-ХХ ғасырдың басындағы зерттеушілердің еңбектерін зерделеу негізінде Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесін бағалау
10.4.1.5 дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу
11.4.2.3 XIX-ХХғасырдың басында Қазақстан аумағында оқу орындарының дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықты анықтау
10.4.1.6 типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, тарихи және мәдени ескерткіштерді классификациялау
11.4.2.4 XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстандағы білім беру мекемелерін қызметтік ерекшеліктеріне сәйкес жіктеу

10.4.1.7 определять значение устного народного творчества в культурном наследии казахского народа
11.4.2.5 использовать понятия "ликбез", "красная юрта", "учительский институт", "школьное образование", "профессиональное образование", "высшие учебные заведения" для определения особенностей развития советской системы образования
10.4.1.8 выявлять важнейшие достижения казахской литературы, отражающие духовно-нравственные ценности народа
11.4.2.6 анализировать реформы советской системы образования в Казахстане, выявляя достижения и противоречия
10.4.1.9 определять истоки и особенности традиционной музыкальной культуры на основе фольклора и трудов исследователей
11.4.2.7 определять роль Академии Наук Казахской ССР в развитии науки Казахстана
10.4.2.1 определять новые направления и жанры в области культуры Казахстана в советский период
11.4.2.8 оценивать вклад выдающихся ученых Казахстана в развитие науки в советский период
10.4.2.2 анализировать достижения и противоречия, обобщая особенности развития культуры советского периода
11.4.2.9 анализировать сложности и противоречия развития науки Казахстана в условиях советской политической системы
10.4.3.1 характеризовать новые направления и жанры в области культуры Республики Казахстан
11.4.3.1 анализировать предпосылки и значение модернизации системы образования и науки на основе изучения стратегий и программ Республики Казахстан
10.4.3.2 объяснять процесс интеграции в международное культурное пространство
11.4.3.2 оценивать значение создания инновационных организаций образования и науки для интеграции в мировое образовательное и научное пространство
10.4.3.3 обобщать знания о национальной культуре
11.4.3.3 анализировать значение международной образовательной программы Республики Казахстан "Болашак" в модернизации страны
10.4.3.4 использовать понятие "малая родина" для исследования значимости культурно-исторического наследия народа
24. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 классов уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящему приказу.
25. С целью развития самостоятельности, познавательной активности, способности к проектно-исследовательской деятельности каждый тематический раздел завершается исследовательской работой обучающихся. Предлагаемые в долгосрочных планах темы исследований имеют обобщающий характер. Обучающиеся имеют возможность выбора того или иного аспекта в рамках обозначенной темы исследования.

10.4.1.7 қазақ халқының мәдени мұрасындағы ауыз әдебиетінің маңызын анықтау
11.4.2.5 Кеңестік білім беру жүйесінің даму ерекшеліктерін анықтау үшін "сауатсыздықты жою", "қызыл отау", "мұғалімдер институты", "мектептегі білім беру", "кәсіби білім беру", "жоғары оқу орындары" ұғымдарын пайдалану
10.4.1.8 халықтың рухани -адамгершілік құндылықтарын сипаттайтын қазақ әдебиетінің маңызды жетістіктерін анықтау
11.4.2.6 Қазақстандағы кеңестік білім беру жүйесін реформалауды талдау, жетістіктері мен қайшылықтарын анықтау
10.4.1.9 фольклор және зерттеушілер еңбектерінің негізінде дәстүрлі музыкалық мәдениеттің бастаулары мен ерекшеліктерін анықтау
11.4.2.7 Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлін анықтау
10.4.2.1 Кеңестік дәуірдегі Қазақстанның мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды анықтау
11.4.2.8 Кеңестік кезеңде ғылымның дамуына Қазақстанның көрнекті ғалымдарының қосқан үлесін бағалау
10.4.2.2 кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін қорытындылай келе, жетістіктер мен қайшылықтарды талдау
11.4.2.9 Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтарын және қарама-қайшылықтарын талдау
10.4.3.1 Қазақстан Республикасының мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды сипаттау
11.4.3.1 Қазақстан Республикасының стратегиялары мен бағдарламаларын зерттеу негізінде білім және ғылым жүйесін жаңартудың алғышарттары мен маңызын талдау
10.4.3.2 халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесін түсіндіру
11.4.3.2 әлемдік білім мен ғылым кеңістігіне ену үшін инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдарын құру маңыздылығын бағалау
10.4.3.3 ұлттық мәдениет туралы білімді қорытындылау
11.4.3.3 Қазақстан Республикасының "Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасының елді жаңғыртудағы маңыздылығын талдау
10.4.3.4 халықтың тарихи мәдени мұрасының маңызын зерттеуде "Туған жер" ұғымын қолдану
24. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
25. Тұлғаның танымдық белсенділігін, шығармашылық, жобалық-зерттеушілік қабілеттерін дамыту үшін әр тақырыптық бөлім білім алушылардың зерттеу жұмысымен аяқталады. Ұзақ мерзімді жоспарда зерттеу тақырыптары жалпылама берілген. Білім алушылар осы белгіленген тақырып шеңберінде түрлі мәселелерді қарастыра алады.

26. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "История
Казахстана" для 10-11 классов
уровня общегосреднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "История Казахстана" для 10-11 классов уровня общего среднего образования по обновленному содержанию (общественно-гуманитарное направление, естественно-математическое направление)
1) 10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивилизация: особенности развития
Центрально-азиатские цивилизации: многообразие и культурная общность
Центральная Азия: исторические и географические аспекты понятия
10.1.1.1 использовать понятие "Центральная Азия" для характеристики историко-географических особенностей региона
История изучения традиционных цивилизаций Центральной Азии
10.1.1.2 исследовать взгляды ученых о роли Центральной Азии в мировой цивилизации
Древние очаги центрально-азиатских цивилизаций
10.1.1.3 характеризовать особенности древних центрально-азиатских очагов цивилизаций
Цивилизация Великой Степи
"Великая Степь": историко-географическая характеристика
10.1.2.1 определять историко-географический регион "Великая Степь", используя карту;
10.1.2.2 объяснять сущность понятия "Великая Степь" на основе анализа исторических источников
Истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи (энеолит, эпоха бронзы)
10.1.2.3 объяснять истоки и особенности возникновения цивилизации Великой Степи;
10.1.2.4 характеризовать особенности древних археологических культур на территории Казахстана;
10.1.2.5 анализировать преемственность и взаимовлияние древних культур Великой Степи
Цивилизация Великой Степи в эпоху ранних кочевников
10.1.2.6 характеризовать особенности кочевой цивилизации Великой Степи, используя критерии определения понятия "цивилизация";
10.1.2.7 оценивать влияние цивилизации ранних кочевников на ход мировых исторических процессов, анализируя различные точки зрения
Центральная Азия и мировая цивилизация
Вклад народов Центральной Азии в развитие мировой культуры
10.1.3.1 анализировать достижения материальной культуры народов Центральной Азии, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс;
10.1.3.2 анализировать достижения народов Центральной Азии в области науки, духовной культуры, обобщая их вклад в общечеловеческий прогресс
Исследовательская работа
Великая Степь в истории мировой цивилизации
2 четверть
Этнические и социальные процессы
Истоки происхождения казахского народа
Этногенез и этнические процессы на территории Казахстана

26. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 10-11-сыныптарына
арналған "Қазақстан тарихы"
оқу пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік
оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарына арналған "Қазақстан тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Бөлім
Тарау
Тақырыптар
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшеліктері
Орталық Азия өркениеттері: саналуандылығы және мәдени ортақтығы
Орталық Азия: ұғымының тарихи және географиялық аспектілері
10.1.1.1 "Орталық Азия" түсінігін аймақтың тарихи және географиялық ерекшеліктерін сипаттау үшін пайдалану
Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы
10.1.1.2 әлемдік өркениеттегі Орталық Азияның рөлі туралы ғалымдардың пікірін зерттеу
Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары
10.1.1.3 Орталық Азия өркениеттері нің ежелгі ошақтарының ерекшелікте рін сипаттау
"Ұлы Дала өркениеті
"Ұлы Дала": тарихи-географиялық сипаттамасы
10.1.2.1 картаны пайдаланып "Ұлы Дала" тарихи-географиялық аймағын анықтау;
10.1.2.2 тарихи дерек көздерді талдау негізінде "Ұлы Дала" ұғымыныңмәнін түсіндіру
Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі)
10.1.2.3 Ұлы дала өркениетінің пайда болуы мен қалыптасуерекшеліктерін түсіндіру;
10.1.2.4 Қазақстан аумағындағы ежелгі археологиялық мәдениет тердің ерекшеліктерін сипаттау;
10.1.2.5 Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығын және өзара байланысын талдау
Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті
10.1.2.6 "Өркениет" ұғымын айқындау критерийлерін пайдалана отырып, Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін сипаттау;
10.1.2.7 әртүрлі көзқарастарды талдау арқылы ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи процестер барысына әсерін бағалау
Орталық Азия және әлемдік өркениет
Әлемдік мәдениеттің дамуына Орталық Азия халықтарының қосқан үлесі
10.1.3.1 Орталық Азия халықтарының материалдық мәдениет жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау;
10.1.3.2 Орталық Азия халықтарының рухани мәдениеті мен ғылым саласындағы жетістіктерін талдау арқылы адамзаттың дамуына қосқан үлесін қорытындылау
Зерттеу жұмысы
Әлемдік өркениет тарихындағы Ұлы Дала
2-тоқсан
Этникалық және әлеуметтік процестер
Қазақ халқының шығу тегі
Қазақстандағы этногенез және этникалық процестер

10.2.1.1 использовать понятия "антропогенез", "этногенез", "этнос" для объяснения этнических процессов на территории Казахстана;
10.2.1.2 определять этапы этногенеза на территории Казахстана, выявляя преемственность этнических процессов
Традиционное казахское общество: этническая структура и социальная организация
Историческая обусловленность формирования родоплеменной структуры казахов
10.2.2.1 использовать понятия "ру", "тайпа", "жүз", "ата-жұрт", "ата-мекен", "ел" для описания этнической структуры казахов;
10.2.2.2 анализировать предпосылки формирования родоплеменной организации казахов на основе анализа исторических периодов
10.2.2.8 использовать понятие "культурно-генетический код" для оценки значимости культуры, обычаев, традиций родной земли
Особенности родоплеменной структуры казахов
10.2.2.3 объяснять особенности родоплеменной структуры казахов на основе данных устной историологии (шежіре, генеалогические предания);
10.2.2.4 объяснять функциональное значение принципа родства и родовой структуры, учитывая особенности кочевой цивилизации казахов;
10.2.2.5 объяснять консолидирующую роль родоплеменной организации казахов
Особенности социальной стратификации традиционного казахского общества
10.2.2.6 использовать понятия "ақсүйек", "қарасүйек", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" для выявления характерных особенностей социальной стратификации казахов;
10.2.2.7 объяснять функциональную роль социальных институтов традиционного казахского общества
Исследовательская работа
Этносоциальная организация традиционного казахского общества
3 четверть
Из истории государства, войн и революций
Ранние государства на территории Казахстана
Политическая организация ранних государств на территории Казахстана
10.3.1.1 использовать понятия "государство", "власть", "политическая организация" для определения признаков государственности ранних кочевников Казахстана;
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.1.3 характеризовать особенности политического устройства ранних государств на территории Казахстана
Империи кочевников Великой степи
Тюркская империя – классический образец государственности кочевников. Преемники Тюркской империи
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.2.1 исследовать процесс развития тюркских государств на основе изучения источников, выявляя преемственность форм государственного устройства;
10.3.2.2 характеризовать геополитическую активность тюркских государств раннего и развитого средневековья;

10.2.1.1 Қазақстандағы этникалық процестерді түсіндіру үшін "антропогенез", "этногенез", "этнос" ұғымдарын пайдалану;
10.2.1.2 этникалық процестердің сабақтастығын анықтай отырып, Қазақстан аумағындағы этногенездің кезеңдерін айқындау
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымы қалыптасуының тарихи шарттары
10.2.2.1 қазақтардың этникалық құрылымын сипаттау үшін "ру", "тайпа ", "жүз", " ата-жұрт", "ата-мекен" ұғымдарын пайдалану;
10.2.2.2 тарихи кезеңдерді талдау негізінде қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасу түрінің қалыптасу алғышарттарын талдау;
10.2.2.8 туған жердің мәдениеті, салт дәстүрінің маңызына баға беруде "мәдени-генетикалық код" ұғымын қолдану
Қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктері
10.2.2.3 қазақтардың ру-тайпалық құрылымының ерекшеліктерін ауызша тарихнама негізінде түсіндіру (шежіре, генеалогиялық аңыздар);
10.2.2.4 қазақ көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін ескере отырып, туыстық принциптердің және рулық құрылымның функционал дық маңызын түсіндіру;
10.2.2.5 қазақтардың ру-тайпалық ұйымдасуының біріктіруші рөлін түсіндіру
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
10.2.2.6 қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін "ақсүйек", "қарасүйек ", "хан", "сұлтан", "би", "батыр" ұғымдарын пайдалану;
10.2.2.7 дәстүрлі қазақ қоғамындағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру
Зерттеу жұмысы
Дәстүрлі қазақ қоғамының этноәлеуметтік ұйымдасуы
3-тоқсан
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан
Қазақстан территориясындағы ерте мемлекеттер
Қазақстан аумағындағы ерте мемлекеттердің саяси ұйымдасуы
10.3.1.1 Қазақстандағы ерте көшпенділердегі мемлекеттілік белгілерін анықтау үшін "мемлекет", "билік ", "саяси ұйым" ұғымдарын пайдалану;
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңде рін түсіндіру;
10.3.1.3 Қазақстан территориясын дағы ерте мемлекеттердің саяси құрылымының ерекшеліктерін сипаттау
Ұлы Дала көшпенділерінің империялары
Түркі империясы - көшпенділер мемлекеттілігінің классикалық үлгісі. Түркі империясының мұрагерлері
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуыныңтарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.2.1 деректерді талдау негізінде түркі мемлекеттерінің дамуын зерттеу, мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтау;
10.3.2.2 ерте және дамыған орта ғасырлардағы түрк імемлекеттерінің геосаяси белсенділігін сипаттау;

10.3.2.3 оценивать роль Тюркской империи в формировании и развитии тюркского мира
Империя Чингисхана и ее наследники
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.2.4 исследовать процесс развития улусной системы на территории Казахстана, выявляя преемственность форм государственного устройства;
10.3.2.5 характеризовать геополитическую активность государств XIII-XV веков, выявляя степень их влияния на ход исторических процессов в Евразии
Казахское ханство – первое национальное государство в Центральной Азии
Ак Орда – основа Казахского ханства
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.3.1 устанавливать историческую преемственность Ак Орды и Казахского ханства
Казахское ханство: политические институты государства
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.3.2 обосновывать образование Казахского ханства как закономерный результат исторических процессов на территории Казахстана;
10.3.3.3 исследовать особенности политических институтов Казахского ханства, выявляя преемственность форм государственного устройства
Путь к независимости и возрождение национальной государственности
Борьба казахского народа за восстановление государственного суверенитета
10.3.4.1 устанавливать причинно-следственные связи утраты государственного суверенитета Казахстана;
10.3.4.2 исследовать борьбу казахского народа за восстановление государственного суверенитета;
10.3.4.3 исследовать историю восстановления государственного суверенитета в форме Алашской и Туркестанской (Кокандской) автономий
Советская форма казахской государственности
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.4.4 использовать понятия "автономная советская республика", "советская союзная республика", "унитарное государство" для объяснения советской формы казахской государственности;
10.3.4.5 анализировать достижения и противоречия общественно-политического развития Казахстана в советский период
Возрождение национальной государственности
10.3.1.2 объяснять исторические этапы формирования государственности на территории Казахстана;
10.3.4.6 определять роль Первого Президента Н.А. Назарбаева в возрождении национальной государственности;
10.3.4.7 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы развития Республики Казахстан
Исследовательская работа
Эволюция казахской государственности
4 четверть
Развитие культуры
Традиционная культура казахского народа – наследие степной цивилизации
Материальная культура и прикладное искусство казахского народа

10.3.2.3 Түркі әлемінің қалыптасуы мен дамуындағы Түркі империясының рөлін бағалау
Шыңғысхан империясы және оның мұрагерлері
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.2.4 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақстан аумағында ұлыс жүйесінің дамуын зерттеу;
10.3.2.5 XIII -XV ғасырлардағы мемлекеттердің геосаяси белсенділігін сипаттау арқылы, олардың Еуразиядағы тарихи процестердің барысына әсер ету дәрежесін анықтау
Қазақ хандығы - Орталық Азиядағы алғашқы ұлттық мемлекет
Ақ Орда - Қазақ хандығының негізі
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.3.1 Ақ Орда және Қазақ хандығының тарихи сабақтастығын анықтау
Қазақ хандығы: мемлекеттің саяси институттары
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.3.2 Қазақ хандығының құрылуын Қазақстан аумағындағы тарихи процестердің заңды нәтижесі ретінде тұжырымдау;
10.3.3.3 мемлекет құрылысындағы сабақтастықты анықтай отырып, Қазақ хандығының саяси институттарының ерекшеліктерін зерттеу
Тәуелсіздікке жол және ұлттық мемлекеттіліктің қайта жаңғыртылуы
Мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру жолындағы қазақ халқының күресі
10.3.4.1 Қазақстанның мемлекеттік егемендігінен айрылуының себеп-салдарын анықтау;
10.3.4.2 қазақ халқының мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру үшін жүргізген күресін зерттеу;
10.3.4.3 Түркістан (Қоқан) және Алаш автономиясы түрінде мемлекеттік егемендікті қалпына келтіру тарихын зерттеу
Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрі
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттіліктің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.4.4 Қазақ мемлекеттілігінің кеңестік түрін түсіндіру үшін "автономдық кеңес республикасы", "кеңес одағы республикасы", "унитарлы мемлекет" ұғымдарын пайдалану;
10.3.4.5 Кеңестік кезеңдегі Қазақстанның қоғамдық-саяси дамуының жетістіктері мен қайшылықтарын талдау
Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуы
10.3.1.2 Қазақстанда мемлекеттілік тің қалыптасуының тарихи кезеңдерін түсіндіру;
10.3.4.6 Ұлттық мемлекеттіліктің жаңғыртылуындағы Тұңғыш Президент Н.Ә. Назарбаевтың рөлін анықтау;
10.3.4.7 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттей отырып Қазақстан Республикасының даму бағдарларын болжау
Зерттеу жұмысы
Қазақ мемлекеттілігінің эволюциясы
4-тоқсан
Мәдениеттің дамуы
Қазақ халқының дәстүрлі мәдениеті - дала өркениетінің мұрасы
Қазақ халқының материалдық мәдениеті және қолданбалы қолөнері

10.4.1.1 использовать понятия "культура", "степная цивилизация", "материальная культура", "духовная культура", "прикладное искусство", "культурное наследие" для описания культурных достижений казахского народа;
10.4.1.2 определять важнейшие достижения материальной культуры казахского народа - анализировать преемственность историко-этнографических процессов на территории Казахстана
Традиционное мировоззрение казахов
10.4.1.3 использовать понятия "обряд", "ритуал", "обычаи", "традиции", "менталитет" для выявления особенностей традиционного мировоззрения казахского народа;
10.4.1.4 объяснять духовные и нравственные ценности казахского народа на основе исследований обычаев и традиций
Памятники истории и культуры
10.4.1.5 исследовать известные памятники истории и культуры степной цивилизации;
10.4.1.6 классифицировать памятники истории и культуры, учитывая их типологические особенности
Литературное и музыкальное наследие казахского народа
10.4.1.7 определять значение устного народного творчества в культурном наследии казахского народа;
10.4.1.8 выявлять важнейшие достижения казахской литературы, отражающие духовно-нравственные ценности народа;
10.4.1.9 определять истоки и особенности традиционной музыкальной культуры на основе фольклора и трудов исследователей
Культура Казахстана в советский период
Достижения и противоречия в области культуры советского периода
10.4.2.1 определять новые направления и жанры в области культуры Казахстана в советский период;
10.4.2.2 анализировать достижения и противоречия, обобщая особенности развития культуры советского периода;
Культура в период национального возрождения
Развитие культуры на современном этапе
10.4.3.1 характеризовать новые направления и жанры в области культуры Республики Казахстан;
10.4.3.2 объяснять процесс интеграции в международное культурное пространство;
10.4.3.3 обобщать знания о национальной культуре;
10.4.3.4 использовать понятие "малая родина" для исследования значимости культурно-исторического наследия народа
Исследовательская работа
Культура и традиции как генетический код нации
2) 11 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивилизация: особенности развития
Традиционная система жизнеобеспечения казахов
Развитие кочевого скотоводства и земледелия на территории Казахстана
11.1.1.1 исследовать влияние природно-географического фактора на формирование и развитие системы жизнеобеспечения населения Казахстана;
11.1.1.2 определять особенности кочевого скотоводства и земледелия, используя понятия "система жизнеобеспечения", "система расселения", "экосистема";
11.1.1.3 классифицировать традиционную хозяйственную деятельность, используя карту
Промыслы и ремесла
11.1.1.4 характеризовать развитие ремесла и промыслов у казахов на основе этнографических материалов
Степь и город: взаимодействие и взаимовлияние
Роль Великого Шелкового пути в развитии городской культуры Казахстана
11.1.2.1 исследовать направления и трассы Великого Шелкового пути на территории Казахстана, используя карту;
11.1.2.2 анализировать роль Великого Шелкового пути в возникновении и развитии городов Казахстана
Экономическое и культурное взаимодействие и взаимовлияние
11.1.2.3 характеризовать взаимодействие оседлого и кочевого населения в системе торгово-экономических отношений;
11.1.2.4 анализировать культурное взаимовлияние оседлого и кочевого населения на основе источников
Социально-экономическое развитие Казахстана в новейшее время
Развитие экономики Казахстана в ХХ веке
11.1.3.1 использовать понятия "экономическая система", "традиционная (аграрная) экономика", "плановая (социалистическая) экономика" для анализа особенностей экономического развития Казахстана;
11.​1.​3.​2 анализировать факторы, определившие направления социально-экономического развития Казахстана в ХХ веке
Развитие экономики Республики Казахстан
11.​1.​3.​3 анализировать этапы развития экономики Республики Казахстан, выявляя их особенности;
11.​1.​3.​4 исследовать содержание государственных стратегий и программ, прогнозируя перспективы социально-экономического развития Республики Казахстан
Исследовательская работа
Особенности экономического развития Казахстана в разные исторические периоды
2 четверть
Политико-правовые процессы
История формирования полиэтнического общества в Казахстане
Изменение моноэтнического состава населения Казахстана (XVIII - начало XX века)
11.2.1.1 использовать понятия "аграрная политика", "переселенческая политика", "моноэтнический состав" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана;
11.2.1.2 исследовать этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана
Формирование полиэтнического общества в советский период
11.2.1.3 использовать понятия "депортация", "спецпереселенцы", "полиэтническое общество", "национальная политика", "интернационализм", "толерантность" для объяснения процесса изменения этнического состава Казахстана;
11.2.1.2 исследовать этапы изменения этнического состава населения на территории Казахстана;
11.2.1.4 объяснять особенности культурного взаимовлияния этносов Казахстана в советский период
Политика Республики Казахстан в области межэтнических отношений
Миграционная политика Республики Казахстан
11.2.2.1 использовать понятия "миграция", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" для определения особенностей миграционной политики;

10.4.1.1 Қазақ халқының мәдени жетістіктерін сипаттау үшін
"мәдениет", "дала өркениеті", "материалдық мәдениет", "рухани мәдениет", "қолданбалы өнер", "мәдени мұра" ұғымдарын пайдалану;
10.4.1.2 қазақ халқының материалдық мәдениетінің маңызды жетістіктерін анықтау;
- Қазақстандағы тарихи-этнографиялық процестердің сабақтастығын талдау
Қазақтардың дәстүрлі дүниетанымы
10.4.1.3 қазақ халқының дәстүрлі дүниетанымын анықтау үшін "әдет-ғұрып" "рәсім", "салт-дәстүр", "діл (менталитет)" ұғымдарын пайдалану;
10.4.1.4 қазақ халқының рухани-адамгершілік құндылықтарын салт-дәстүрлерді зерттеу негізінде түсіндіру
Тарихи және мәдени ескерткіштер
10.4.1.5 дала өркениетінің белгілі тарихи және мәдени ескерткіштерін зерттеу;
10.4.1.6 типологиялық ерекшеліктерін ескере отырып, тарихи және мәдени ескерткіштерді классификациялау
Қазақ халқының әдеби және музыкалық мұрасы
10.4.1.7 Қазақ халқының мәдени мұрасындағы ауыз әдебиетінің маңызын анықтау;
10.4.1.8 халықтың рухани -адамгершілік құндылықтарын сипаттайтын қазақ әдебиетінің маңызды жетістіктерін анықтау;
10.4.1.9 фольклор және зерттеушілер еңбектерінің негізінде дәстүрлі музыкалық мәдениеттің бастаулары мен ерекшеліктерін анықтау
Кеңестік кезеңдегі Қазақстан мәдениеті
Кеңестік кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар
10.4.2.1 Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениеті саласындағы жаңа бағыттарды және жанрларды анықтау;
10.4.2.2 кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін қорытындылай отырып, жетістіктер мен қайшылықтарды талдау
Ұлттық жаңғыру кезеңіндегі мәдениет
Мәдениеттің қазіргі кезеңдегі дамуы
10.4.3.1 Қазақстан Республикасының мәдениет саласындағы жаңа бағыттарын және жанрларды сипаттау;
10.4.3.2 халықаралық мәдени кеңістікке кірігу процесін түсіндіру;
10.4.3.3 ұлттық мәдениет туралы білімді қорытындылау;
10.4.3.4 халықтың тарихи мәдени мұрасының маңызын зерттеуде "Туған жер" ұғымын қолдану
Зерттеу жұмысы
Мәдениет және дәстүр – ұлттың генетикалық коды
2) 11-сынып:
Бөлім
Тарау
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшеліктері
Қазақтардың тіршілікті қамтамасыз етудің дәстүрлі жүйесі
Қазақстанда көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің дамуы
11.1.1.1 Қазақстан халқының тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің қалыптасуына және дамуына табиғи-географиялық факторлардың әсерін зерттеу;
11.1.1.2 көшпелі мал шаруашылығы және егіншіліктің ерекшеліктерін "тіршілікті қамтамасыз ету жүйесі" , "қоныстану жүйесі", "экожүйе" ұғымдарын пайдалана отырып анықтау;
11.1.1.3 картаны пайдаланып дәстүрлі шаруашылық қызмет түрлерін жіктеу
Қолөнер мен кәсіптер
11.1.3.4 этнографиялық материалдардың қазақтарда қолөнер мен кәсіптердің дамуын сипаттау
Дала мен қала: өзара қарым-қатынас және өзара әсері
Қазақстан қала мәдениетінің дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлі
11.1.2.1 картаны пайдаланып, Ұлы Жібек жолының Қазақстан аумағындағы бағыттары мен жолдарын зерттеу;
11.1.2.2 Қазақстан аумағында қалалардың пайда болуы мен дамуындағы Ұлы Жібек жолының рөлін талдау
Экономикалық және мәдени өзара қарым-қатынас және өзара әсері
11.1.2.3 сауда-экономикалық қарым-қатынастар жүйесінде көшпелі және отырықшы халықтың өзара қарым-қатынасын сипаттау;
11.1.2.4 дереккөздер негізінде көшпелі және отырықшы халықтың мәдени өзара әсерін анықтау
Қазақстанның қазіргі замандағы әлеуметтік- экономикалық дамуы
ХХ ғасырдағы Қазақстан экономикасының дамуы
11.1.3.1 Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономикалық жүйе", "дәстүрлі (аграрлы) экономика", "жоспарлы (социалистік) экономика" ұғымдарын пайдалану;
11.1.3.2 ХХ ғасырда Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық даму бағыттарын анықтаған факторларды талдау
Қазақстан Республикасының экономикасының дамуы
11.1.3.3 Қазақстан Республикасы экономикасының даму кезеңдерін талдау, олардың ерекшеліктерін анықтау;
11.1.4.4 мемлекеттік стратегиялар мен бағдарламалардың мазмұнын зерттеу және Қазақстан Республикасы әлеуметтік-экономикалық даму болашағын болжау
Зерттеу жұмысы
Әртүрлі тарихи кезеңдердегі Қазақстанның экономикалық даму ерекшеліктері
2-тоқсан
Саяси-құқықтық процестер
Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасу тарихы
Қазақстан халқының моноэтникалық құрамының өзгеруі (XVIII ғасыр - XX ғасырдың басы)
11.2.1.1 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "аграрлық саясат", "көші-қонсаясаты", "моноэтностыққұрам" ұғымдарын пайдалану;
11.2.1.2 Қазақстан аумағындағы халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу
Кеңестік кезеңде Қазақстанда полиэтникалық қоғамның қалыптасуы
11.2.1.3 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "депортация", "арнайы қонысаударылған дар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдарын пайдалану;
11.2.1.2 Қазақстанда халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу;
11.2.1.4 Кеңестік кезеңде Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлесу ерекшеліктерін түсіндіру;
Қазақстан Республикасының этносаралық қатынастар саласындағы саясаты
Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты
11.2.2.1 көші-қон саясатының ерекшеліктерін анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын пайдалану;

11.2.2.2 объяснять основные направления и приоритеты миграционной политики на основе казахстанских законодательных актов и программ
Казахстанская модель межэтнического и межконфессионального согласия
11.2.2.3 оценивать казахстанскую модель межэтнического, межконфессионального согласия на основе изучения государственных стратегий и программ
Роль Ассамблеи народа Казахстана в общественно-политической и культурной жизни Казахстана
11.2.2.4 характеризовать роль Ассамблеи народа Казахстана в укреплении национального единства и казахстанской идентичности
Исследовательская работа
Этносы Казахстана: история и судьбы
3 четверть
Развитие общественно-политической мысли
Эволюция общественно-политической мысли Казахстана
Истоки и развитие общественно-политической мысли
11.3.1.1 определять общественно-политические идеи исторических личностей древнего и средневекового Казахстана;
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Развитие общественно-политической мысли в период Казахского ханства
11.3.1.3 определять общественно-политические идеи исторических деятелей Казахского ханства;
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Идеологические ценности представителей течения "Зарзаман"
11.3.1.4 объяснять идеи представителей "Зарзаман", отражающие историческую судьбу казахской национальной государственности;
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Общественно-политические взгляды казахских просветителей XIX века
11.3.1.5 анализировать общественно-политическую деятельность казахских просветителей XIX века;
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
"Алаш" – общественная мысль и национальная идея
Концептуальные основы национальной идеи "Алаш"
11.3.2.1 определять исторические основы национальной идеи "Алаш"
Движение "Алаш" и политические взгляды казахских революционеров-демократов
11.3.2.2 сопоставлять общественно-политические взгляды национальной интеллигенции о путях развития казахской государственности;
11.3.1.2 оценивать вклад исторических деятелей в развитие общественно-политической мысли Казахстана
Общенациональная идея "Мәңгілік Ел" - консолидирующая основа казахстанского общества в XXI веке
Историческая основа общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
11.3.3.1 определять исторические основы общенациональной идеи "МәңгілікЕл"
Общенациональные ценности казахстанского общества
11.3.3.2 определять значимость консолидирующих ценностей идеи "Мәңгілік Ел";

11.2.2.2 Қазақстандық заңнаманың және мемлекеттік бағдарламалардың негізінде көші-қон саясатының негізгі бағыттары мен басымдықтарын түсіндіру
Ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық моделі
11.2.2.3 мемлекеттік стратегияларды және бағдарламаларды зерттеу негізінде ұлтаралық және конфессияаралық келісімнің қазақстандық үлгісін бағалау
Қазақстанның саяси-әлеуметтік және мәдени өміріндегі Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлі
11.2.2.4 Ұлттық бірлікті және қазақстандық бірегейлікті нығайтудағы Қазақстан халқы Ассамблеясының рөлін сипаттау
Зерттеу жұмысы
Қазақстан этностары: тарихы мен тағдыры
3-тоқсан
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы
Қоғамдық-саяси ойдың бастауы және дамуы
11.3.1.1 Ежелгі және ортағасырлық Қазақстанның тарихи тұлғаларының қоғамдық-саяси идеяларын анықтау;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
Қазақ хандығы дәуіріндегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы
11.3.1.3 Қазақ хандығы дәуіріндегі тарихи тұлғалардың қоғамдық-саяси идеяларын анықтау;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
"Зарзаман" ағымы өкілдерінің идеологиялық құндылықтары
11.3.1.4 Қазақ ұлттық мемлекеттілігінің тарихи тағдыры туралы "Зар-заман" өкілдерінің идеяларын түсіндіру;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
ХІХ ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси көзқарастары
11.3.1.5 XIX ғасырдағы қазақ ағартушыларының қоғамдық-саяси қызметін талдау;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
"Алаш" –қоғамдық ой және ұлттық идея
"Алаш" ұлттық идеясының тұжырымдамалық негіздері
11.3.2.1 "Алаш" ұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
"Алаш" қозғалысы және қазақ революционер-демократтарының саяси көзқарастары
11.3.2.2 Қазақ мемлекеттілігінің даму жолдары туралы ұлттық зиялылардың қоғамдық-саяси көзқарастарын салыстыру;
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау
"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы - ХХІ ғасырдағы Қазақстан қоғамын біріктіруші негіз
"Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негізі
11.3.3.1 "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясының тарихи негіздерін анықтау
Қазақстан қоғамының жалпыұлттық құндылықтары
11.3.3.2 "Мәңгілік Ел" идеясының біріктіруші құндылықтарының маңыздылығын анықтау;

11.3.3.3 объяснять политику государства в области идеологии на основе изучения "Патриотического акта –Мәңгілік Ел" и "Концепции укрепления и развития казахстанской идентичности и единства"
Исследовательская работа
Консолидирующая роль общественно-политической мысли
4 четверть
Развитие образования и науки
Научное наследие средневекового Казахстана
Развитие науки в средневековом Казахстане
11.4.1.1 определять достижения науки в разные исторические периоды;
11.4.1.2 исследовать вклад ученых средневекового Казахстана в развитие научных знаний
Развитие образования и науки в Казахстане в XVIII -XX веках
Исследование Казахстана в XVIII - начале XX века
11.4.2.1 объяснять основные направления научных исследований Казахстана в XVIII - начале XX века;
11.4.2.2 оценивать вклад исследователей XVIII - начала XX века в развитие науки Казахстана на основе изучения их трудов
Деятельность образовательных учреждений Казахстана в XIX - начале ХХ века
11.4.2.3 определять изменения и преемственность в развитии образовательных учреждений на территории Казахстана в XIX - начале ХХ века;
11.4.2.4 классифицировать образовательные учреждения XIX - начала ХХ века на территории Казахстана, исходя из специфики их деятельности
Достижения и противоречия советской системы образования
11.4.2.5 использовать понятия "ликбез", "красная юрта", "учительский институт", "школьное образование", "профессиональное образование", "высшие учебные заведения" для определения особенностей развития советской системы образования;
11.4.2.6 анализировать реформы советской системы образования в Казахстане, выявляя достижения и противоречия
Академия наук Казахской ССР – крупнейший научный центр СССР
11.4.2.7 определять роль АН Казахской ССР в развитии науки Казахстана;
11.4.2.8 оценивать вклад выдающихся ученых Казахстана в развитие науки в советский период;
11.4.2.9 анализировать сложности и противоречия развития науки Казахстана в условиях советской политической системы
Казахстанская система образования и науки на современном этапе
Проблемы и перспективы развития образования и науки Республики Казахстан
11.4.3.1 анализировать предпосылки и значение модернизации системы образования и науки на основе изучения стратегий и программ Республики Казахстан;
11.4.3.2 оценивать значение создания инновационных организаций образования и науки для интеграции в мировое образовательное и научное пространство;
11.4.3.3 анализировать значение международной образовательной программы Республики Казахстан "Болашак" в модернизации страны
Исследовательская работа
Вклад деятелей малой родины в развитие науки и образования
Приложение 19
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 7 марта 2019 года № 105
Приложение 202
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 420
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения

11.3.3.3 "Мәңгілік Ел – патриоттық актісін" және "Қазақстандық бірегейлікті және бірлікті нығайту және дамыту тұжырымдамасын" зерттеу негізінде мемлекеттің идеология саласындағы саясатын түсіндіру
Зерттеу жұмысы
Қоғамдық-саяси ойдың біріктіруші рөлі
4-тоқсан
Білім мен ғылымның дамуы
Ортағасырлық Қазақстанның ғылыми мұрасы
Ортағасырлық Қазақстандағы ғылымның дамуы
11.4.1.1 әртүрлі тарихи кезеңдердегі ғылымның жетістіктерін анықтау;
11.4.1.2 ғылымның дамуына Қазақстан ортағасырлық ғалымдардың қосқан үлесін зерттеу
XVIII-XX ғасырлардағы Қазақстандағы білім мен ғылымның дамуы
XVIII-ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы зерттеулер
11.4.2.1 XVIII-ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы ғылыми зерттеулердің негізгі бағыттарын түсіндіру;
11.4.2.2 XVIII-ХХ ғасырдың басындазерттеушілердің еңбектерін зерделеу негізінде Қазақстандағы ғылымды дамытуға қосқан үлесін бағалау
XIX - ХХ ғасырдың басында Қазақстандағы оқу орындарының қызметі
11.4.2.3 XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан аумағында оқу орындардың дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықты анықтау;
11.4.2.4 XIX-ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанда өмір сүрген білім беру мекемелерін қызметтік ерекшеліктеріне сәйкес жіктеу
Кеңестік білім беру жүйесінің жетістіктері мен қайшылықтары
11.4.2.5 Кеңестік білім беру жүйесінің даму ерекшеліктерін анықтау үшін "сауатсыздықты жою", "қызыл отау", "мұғалімдер институты", "мектептегі білім беру", "кәсіби білім беру", "жоғары оқу орындары" ұғымдарын пайдалану;
11.4.2.6 Қазақстандағы кеңестік білім беру жүйесін реформалауды талдау, жетістіктері мен қайшылықтарын анықтау
Қазақ КСР Ғылым академиясы – КСРО-ның ірі ғылыми орталығы
11.4.2.7 Қазақстан ғылымын дамытудағы Қазақ КСР Ғылым академиясының рөлін анықтау;
11.4.2.8 Кеңестік кезеңдегі ғылымның дамуына Қазақстанның көрнекті ғалымдарының қосқан үлесін бағалау;
11.4.2.9 Кеңестік саяси жүйе жағдайында Қазақстан ғылымы дамуының қиындықтарын және қарама-қайшылықтарын талдау
Бүгінгі таңдағы Қазақстандағы білім және ғылым жүйесі
Қазақстан Республикасы білімімен ғылымы дамуының мәселелері мен болашағы
11.4.3.1 Қазақстан Республикасының стратегиялары мен бағдарламаларын зерттеу негізінде білім және ғылым жүйесін жаңартудың алғышарттары мен маңызын талдау;
11.4.3.2 әлемдік білім және ғылым кеңістігіне ену үшін инновациялық ғылыми және білім беру ұйымдарын құрудың маңыздылығын бағалау;
11.4.3.3 Қазақстан Республикасы "Болашақ" халықаралық білім беру бағдарламасының елді жаңғыртудағы маңыздылығын талдау
Зерттеу жұмысы
Білім мен ғылымға үлес қосқан менің өлкемнің тұлғалары.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 7 наурыздағы
№ 105 бұйрығына 18-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 202-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 420-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Изучение всемирной истории призвано формировать историческое сознание личности через осмысление исторического прошлого и определение своего положения в современном мире, гражданской позиции и своего отношения к событиям и явлениям, понимая их сущность и направленность. Изучение истории способствует воспитанию патриотизма и формированию гражданско-правового сознания учащихся, общекультурному развитию и социализации посредством приобщения к национальным и общемировым ценностям.
3. Изучение всемирной истории предполагает осмысление учащимися основных вопросов этнического, политического, социально-экономического и культурного развития истории мира в различные исторические периоды.
4. Цель учебного предмета: на основе изучения ключевых событий и процессов всемирной истории способствовать формированию личности учащегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, уважающего национальные и общечеловеческие ценности, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности.
5. Задачи предмета:
1) формирование знаний о ключевых проблемах этнического, социального, экономического, политического и культурного развития общества в различные исторические периоды;
2) воспитание патриотизма, толерантности, уважения гуманистических традиций и демократических ценностей, выработанных человечеством на протяжении всей истории;
3) формирование целостного представления о всемирно-историческом процессе;
4) развитие навыков исследования событий и явлений с точки зрения их исторической обусловленности, сопоставления и критического анализа различных точек зрения и оценок исторических событий и личностей, определение собственного отношения к дискуссионным проблемам прошлого и современности;
5) развитие навыков работы с различными типами исторических источников, поиска и систематизации исторической информации;
6) развитие навыков проектной, исследовательской деятельности и исторической реконструкции с привлечением различных источников;
7) развитие умения использовать исторические знания и навыки для понимания современных политических, социально-экономических и культурных процессов;
8) развитие коммуникативных навыков: ясно выражать свои мысли в устной и письменной форме, работать в команде, использовать информацию из различных источников.

1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
2. "Дүниежүзі тарихы" пәнін оқыту өткен тарихты ұғыну және қазіргі әлемде өз орнын, азаматтық ұстанымын және оқиғалар мен құбылыстарға деген қарым-қатынасын анықтап, олардың мәні мен бағытын түсіну арқылы тұлғаның тарихи санасын қалыптастыруға бағытталған. Тарихты зерделеу патриотизмге тәрбиелеу, білім алушылардың бойында азаматтық-құқықтық сананың қалыптасуына, жалпы мәдениеттік даму, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар арқылы әлеуметтенуге септігін тигізеді.
3. Дүниежүзі тарихы пәнін оқу оқушылардың әр түрлі тарихи кезеңдегі әлем тарихының этникалық, саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамуының негізгі сұрақтары бойынша түсінік қалыптастыруды көздейді.
4. Оқу пәнінің мақсаты - дүниежүзі тарихының негізгі оқиғалары мен процестерін оқу негізінде тарихи санасы қалыптасқан, азаматтық-патриоттық қасиеттерге ие, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды құрметтейтін, тарихи білім мен дағдыларын оқу процесінде және әлеуметтік жағдайда белсенді әрі шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.
5. Оқу пәнінің міндеттері:
1) тарихи кезеңдегі қоғамдағы негізгі этникалық, әлеуметтік, экономикалық, саяси, мәдени мәселелер туралы білімдерді қалыптастыру;
2) тарихи кезеңдер бойы адамзат қалыптастырған патриотизмді, толеранттылықты, гуманистік ғұрыптар мен демократиялық құндылықтарды құрметтеуге тәрбиелеу;
3) әлемдік-тарихи процесс туралы толық біртұтас білім қалыптастыру;
4) оқиғалар мен құбылыстарды тарихи себептілігі, салыстырмалылығы мен көзқарастар, тарихи оқиғалар және тұлғаларға баға беруде сыни тұрғыдан зерттеу барысында, өткен және қазіргі таңдағы пікірталастық мәселелерге білім алушы тарапынан өзіндік көзқарас білдіруді дамыту;
5) тарихи деректердің типтерімен жұмыс жасау, іздеу және тарихи материалды жіктеу дағдыларын дамыту;
6) деректерді қолдана отырып жобалық, зерттеу әрекетін және тарихи реконструкция дағдыларын дамыту;
7) қазіргі кездегі саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени мәселелерді ұғыну үшін тарихи білімдері мен дағдыларын қолдана білу қабілетін дамыту;
-8) коммукативтік дағдыларды дамыту: өз ойын ауызша және жазбаша түрде анық жеткізе білу, топта жұмыс жасау, деректерден алынған ақпараттарды пайдалану.

Глава 2. Организация содержания предмета "Всемирная история"
6. Максимальный объем учебной нагрузки по учебному предмету "Всемирная история" составляет:
1) в 10 классе по 2 часа в неделю, в учебном году - 68 часов;
2) в 11 классе по 2 часа в неделю, в учебном году - 68 часов.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
7. Содержание учебного предмета "Всемирная история" организовано по разделам обучения. Разделы далее разбиты на подразделы, которые содержат цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов.
8. Содержание учебного предмета включает четыре раздела:
В 10 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) этнические и социальные процессы;
3) из истории государства, войн и революций;
4) развитие культуры.
В 11 классе:
1) цивилизация: особенности развития;
2) политико-правовые процессы;
3) развитие общественно-политической мысли;
4) развитие образования и науки.
9. Раздел "Цивилизация: особенности развития" для 10 класса включает следующие подразделы:
1) цивилизация: теории и подходы к изучению;
2) классификация цивилизаций;
3) история мировых цивилизаций;
4) взаимодействие цивилизаций.
10. Раздел "Этнические и социальные процессы" для 10 класса включает следующие подразделы:
1) антропогенез и этногенез;
2) межэтнические отношения в мировой истории;
3) исторические формы социальной организации общества.
11. Раздел "Из истории государства, войн и революций" для 10 класса включает следующие подразделы:
1) исторические типы и формы государства и политические режимы;
2) военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории;
3) революции как один из факторов трансформации общества.
12. Раздел "Развитие культуры" для 10 класса включает следующие подразделы:
1) способы сохранения культурного наследия человечества;
2) искусство - отражение развития общества;
3) духовно-нравственные ценности современного общества.
13. Раздел "Цивилизация: особенности развития" для 11 класса включает следующие подразделы:
1) исторические типы экономических систем: изменение и преемственность;
2) влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств;
3) дифференциация стран мира по уровню экономического развития на современном этапе.

2-тарау. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
7. "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінен білім мазмұны бөлімдер арқылы қамтылған. Аталған бөлімдер сыныптар бойынша оқыту мақсаттарын қамтитын бөлімшелерден тұрады.
8. Оқу пәнінің білім мазмұны төрт бөлімді қамтиды:
10-сынып:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) этникалық және әлеуметтік процестер;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан;
4) мәдениеттің дамуы.
11-сынып:
1) өркениет: даму ерекшеліктері;
2) саяси-құқықтық процестер;
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы;
4) білім мен ғылымның дамуы.
9. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) өркениет: зерттеудің теориялары мен әдістері;
2) өркениеттердің жіктелуі;
3) әлем өркениеттерінің тарихы;
4) өркениеттердің өзара әрекеттесуі.
10. "Этникалық және әлеуметтік процестер" бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) антропогенез және этногенез;
2) әлем тарихындағы этносаралық қатынастар;
3) қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары.
11. "Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан" бөлімі
10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер;
2) әлем тарихының барысына әсер еткен әскери-саяси оқиғалар;
3) революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде.
12. "Мәдениеттің дамуы." бөлімі 10-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары;
2) өнер – қоғам дамуының бейнесі;
3) қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары.
13. "Өркениет: даму ерекшеліктері" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық;
2) мемлекеттердің экономикалық дамуына табиғи-географиялық фактордың әсері;
3) қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі.

14. Раздел "Политико-правовые процессы" для 11 класса включает следующие подразделы:
1) правовое государство и гражданское общество;
2) современная политическая система мира;
3) проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе.
15. Раздел "Развитие общественно-политической мысли" для
11 класса включает следующие подразделы:
1) эволюция общественной мысли в новое и новейшее время;
2) борцы за свободу и справедливость в ХХ веке;
3) выдающиеся политики-реформаторы ХХ - начала ХХI века.
16. Раздел "Развитие образования и науки" для 11 класса включает следующие подразделы:
1) образование как общечеловеческая ценность;
2) научно-технический прогресс;
3) современные научные технологии.
17. Цели обучения, организованные системно и последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу, оценивать достижения обучающихся и информировать их о следующих этапах обучения.
18. Для эффективной реализации целей и подходов данной учебной программы необходимо организовать процесс обучения предмету "Всемирная история" на основе исторических концептов (понятий), таких как:
1) доказательство;
2) изменение и преемственность;
3) причина и следствие;
4) сходство и различие;
5) значимость;
6) интерпретация.
19. Ожидаемые результаты реализации обучения на основе исторических концептов:
1) изменение и преемственность: обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве, объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем, объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
2) причина и следствие: обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и /или влияний, понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи, объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве;
3) доказательство: обучающиеся должны уметь анализировать особенности исторического источника, такие как аудитория, цели, точки зрения, формат, аргумент, ограничения и контекст, относящиеся к рассматриваемому доказательству, на основе анализа и оценки исторического свидетельства, делать обоснованные заключения и соответствующие выводы, анализировать различные, иногда противоречивые свидетельства из первичных источников и вторичных работ в целях создания объективного представления о прошлом;

14. "Саяси-құқықтық процестер" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам;
2) әлемнің қазіргі саяси жүйесі;
3) қазіргі кездегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі.
15. "Қоғамдық-саяси ойдың дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы;
2) ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер;
3) ХХ ғасырдағы- ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар.
16. "Білім мен ғылымның дамуы" бөлімі 11-сыныпта келесі бөлімшелерден тұрады:
1) білім алу бүкіл адамзаттық құндылық ретінде;
2) ғылыми-техникалық прогресс;
3) қазіргі заманғы ғылыми технологиялар.
17. Оқыту мақсаттары әр тарау ішінде мұғалім мен білім алушыға болашақ қадамдары жөнінде өзара ой бөлісуге, оларды жоспарлау мен бағалауға мүмкіндік беретін бірізділік пен сабақтастықты көрсетеді.
18. "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша оқыту мақсаттары мен тәсілдерін тиімді жүзеге асыру төмендегі тарихи концептілерге (түсініктерге) негізделеді:
1) дәлел;
2) өзгеріс пен сабақтастық;
3) себеп пен салдар;
4) ұқсастық пен айырмашылық;
5) маңыздылық;
6) интерпретация.
19. Тарихи концептілер негізінде оқытудың қүтілетін нәтижелері:
1) "Дәлел" бойынша білім алушылар: қарастырылып отырған дәлелге қатысты: аудитория, мақсаттар, көзқарастар, формат, аргумент, шектеулер және контекст сынды тарихи айғақтың ерекшеліктерін талдайды, тарихи айғақтарды талдау және бағалау негізінде дәйекті қорытынды жасайды, өткен заман туралы объективті түсінік қалыптастыру мақсатында түпнұсқалық және қосалқы деректерден , қарама-қайшы айғақтарды талдайды;
2) "Өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды, сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді, тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;
3) "Себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды, ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді, тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;

4) сходство и различия: обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах, в течение определенного отрезка времени и/или в различных обществах, или внутри одного общества;
5) значимость: обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества;
6) интерпретация: обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
20. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 10 класса:
1) цивилизация: особенности развития. Цивилизация: теории и подходы к изучению. Понятие "цивилизация". Основные подходы к изучению понятия "цивилизация".Классификация цивилизаций. Традиционный (аграрный) тип цивилизации: оседло-земледельческая, кочевая. Индустриальный и постиндустриальный этапы развития цивилизации. Влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации. История мировых цивилизаций. Цивилизации Древнего мира (Древний Египет, Древнее Двуречье, Древний Китай, Древняя Индия, Древняя Греция, Древний Рим). Древние религиозные верования (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейство, даосизм). Древние философские учения (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Традиционные цивилизации Африки (бушмены, нубии, Гана, Мали, Сунгай), Америки (майя, инки, ацтеки), Австралии и Океании (полинезийцы, таитяне, гавайцы). Мировые религии и развитие цивилизаций (буддизм, христианство, ислам). Тенденции развития мировых религий в современном мире. Современные деструктивные религиозные организации и течения. Взаимодействие цивилизаций. Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций (Великий шелковый путь, международные организации: Всемирная торговая организация (ВТО), Международный валютный фонд (МВФ), Организация стран - экспортеров нефти (ОПЕК), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Евразийский экономический союз (ЕАЭС)). Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций. Дипломатия как фактор сближения цивилизаций. Военно-политический аспект взаимодействия цивилизаций (завоевательные походы, колониальная экспансия, военно-политические союзы, мировые войны, холодная война, локальные конфликты, межэтнические столкновения). Диалог культур (взаимодействие и взаимовлияние культур, глобализация);
2) этнические и социальные процессы. Антропогенез и этногенез. Теории происхождения человека (религиозная, космическая, эволюционная). Понятия "этнос", "этногенез", "нация". Теории происхождения этносов. Этническая карта мира: история и современность (образование и распад национальных государств, понятие "национальная идентичность", ассимиляция этносов, проблема малых этносов). Межэтнические отношения в мировой истории. Межнациональные отношения: проблемы и противоречия. Причины и последствия межнациональных конфликтов (национализм, шовинизм, расовая дискриминация, нацизм). Способы мирного взаимодействия этносов (международная интеграция, Организация объединенных наций (ООН), Европейский союз (ЕС), Международная организация тюркской культуры (ТюрКСОЙ), Евразийский экономический союз (ЕАЭС), Организация исламского сотрудничества (ОИС), Ассамблея народа Казахстана). Исторические формы социальной организации общества. Разнообразие теорий о социогенезе (формационный подход, цивилизационный подход). Исторические формы социальной организации общества (кровно-родственный, соседско-территориальный, макроэтнический принципы организации общества). Социальная стратификация современного общества;

4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады;
5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
20. 10 - сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері. Өркениет: зерттеудің теориялары мен тәсілдері. "Өркениет" түсінігі. "Өркениет" түсінігін зерттеудегі негізгі тәсілдер. Өркениеттердің жіктелуі. Өркениеттің дәстүрлі (аграрлы) түрі: отырықшы-егіншілік, көшпелі. Өркениет дамуының индустриалдық және постиндустриалдық кезеңдері. Қазіргі заманғы өркениеттің дамуына ақпараттық технологиялардың ықпалы. Әлем өркениеттерінің тарихы. Ежелгі әлем өркениеттері (Ежелгі Египет, Ежелгі Месопотамия, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Ежелгі Греция, Ежелгі Рим). Ежелгі діни наным-сенімдер (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейлік, даосизм). Ежелгі философиялық ілімдер (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Африка (бушмендер, нубийлер, Гана, Мали, Сунгай), Америка (майя, инктер, ацтектер) және Австралия мен Океанияның (полинезиялық, Таити аралының тайпалары, гавайлықтар) дәстүрлі өркениеттері. Әлемдік діндер және өркениеттің дамуы (буддизм, христиандық, ислам). Қазіргі заманғы әлемдік діндердің даму тенденциялары. Қазіргі заманғы деструктивті діни ұйымдар мен ағымдар. Өркениеттердің өзара әрекеттесуі. Өркениеттердің сауда-экономика саласындағы өзара әрекеттесулері (Ұлы жібек жолы, халықаралық ұйымдар: Дүниежүзілік сауда ұйымы (ДСҰ), Халықаралық валюта қоры (ХВҚ), Мұнай экспорттаушы елдер ұйымы(МЭЕҰ), Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО) және тағы басқалар. Өркениеттердің дипломатиялық саладағы өзара әрекеттесулері. Дипломатия өркениеттердің өзара жақындасу факторы ретінде. Өркениеттердің өзара әрекеттесуінің әскери-саяси аспектісі (жаулаушылық соғыстар, отарлық экспансия, әскери-саяси одақтар, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыс, жергілікті қақтығыстар, этносаралық қақтығыстар). Мәдениеттер диалогі (мәдениеттердің өзара әрекеттесуі мен өзара ықпалдары);
2) этникалық және әлеуметтік процестер. Антропогенез және этногенез. Адамның пайда болуы туралы теориялар (діни, ғарыштық, эволюциялық). "Этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдары. Этностардың пайда болуына байланысты теориялар. Әлемнің этникалық картасы: өткен заман және қазіргі уақытта (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы мен ыдырауы, "ұлттық сана", этностардың ассимиляциясы, шағын этностардың проблемалары). Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар. Ұлтаралық қатынастар: мәселелер және қарама-қайшылықтар. Ұлтаралық қақтығыстардың себептері мен салдарлары (ұлтшылдық, шовинизм, нәсілдік кемсітушілік, нацизм). Этностардың бейбіт өзара әрекеттесуінің тәсілдері (халықаралық интеграция, Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропа Одағы (ЕО), Түркі мәдениетін және өнерін дамыту халықаралық ұйымы(ТҮРКСОЙ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО), Ислам Ынтымақтастық Ұйымы (ИЫҰ), Қазақстан халқы Ассамблеясы және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары. Социогез туралы теориялардың әртүрлілігі (формациялық тәсіл, өркениеттік тәсіл және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары (қоғам ұйымдасуының қандық-туыстық, көршілік-аумақтық, макроэтникалық қағидалары). Қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясы;

3) из истории государства, войн и революций: Исторические типы и формы государства и политические режимы. Понятия "государство", "власть", "институт управления". Теории происхождения государства (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс). Эволюция форм государства: от древности до современности (монархия, республика, теократические государства). Типы политических режимов (тоталитарные, авторитарные, демократические). Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории. Образование мировых империй в эпоху античности (Персидская империя, империя Александра Македонского, Римская империя). Завоевательные походы гуннов как один из факторов падения Западной Римской империи и перехода от античности к средневековью. Арабские завоевания и Крестовые походы (создание и распад Арабского халифата и государств крестоносцев). Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии (Монгольская империя, Золотая Орда, империя эмира Тимура, Московское государство, государство Хубилая, Ильханат). Влияние походов Наполеона на изменение Европы (ускорение капиталистического развития, распространение либеральных общественных идей в Европе). Мировые войны и система международных отношений: Версальско-Вашингтонская, Ялтинско-Потсдамская системы. Революция как один из факторов трансформации общества. Буржуазные революции как катализатор формирования индустриального общества (Английская буржуазная революция XVII века, Французская буржуазная революция XVIII века, Война за независимость США, "весна народов" 1848 года в Европе). Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства (Октябрьская социалистическая революция 1917 года, гражданская война 1946-1949 годов в Китае, Кубинская революция 1959 года). Изменение социальной структуры общества в результате социалистических революций. Революции новейшего времени: причины и последствия ("бархатные революции" 1989-1990 годов в Восточной Европе, "Арабская весна" 2010-2011 годов на Ближнем Востоке, "цветные революции" на постсоветском пространстве). Последствия революционного способа решения проблем общества.
4) развитие культуры. Сохранение культурного наследия человечества. Деятельность специализированного учреждения Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) по сохранению историко-культурного наследия человечества. Список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества (Эрмитаж, Лувр, Британский музей, Метрополитен, Национальный музей Японии, Египетский музей, Галерея Уффицы, Национальный музей Республики Казахстан). Роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира. Искусство – отражение развития общества. Направления и стили искусства в контексте исторических процессов (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек). Влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства. Тенденции развития современного искусства. Массовая культура и ее влияние на современное общество (кино, радио, телевидение, интернет, спорт, музыка, современная литература, современное изобразительное искусство). Духовно-нравственные ценности современного общества. Формирование общечеловеческих нравственных ценностей (религиозные и философские идеи, национальные обычаи и традиции, фольклор, традиционная музыка и литература, семейные ценности). Трансформация ценностей в контексте исторических событий (формирование национальных государств, мировые войны, окончание холодной войны). Исторические события ХХ века, оказавшие влияние на переоценку нравственных ценностей общества. Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации (прагматизм, рационализм, крайний индивидуализм, нигилизм, конформизм, социальная апатия, потребительская психология, религиозный фанатизм, неофашизм, неформальные молодежные организации).

3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан. Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер. "Мемлекет", "билік", "басқару институты" ұғымдары. Мемлекеттің пайда болу теориялары (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс және тағы басқалар). Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін (монархия, республика, теократиялық мемлекеттер). Саяси режимдердің типтері (тоталитарлық, авторитарлық, демократиялық). Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери - саяси оқиғалар. Антикалық дәуірдегі әлемдік империяларының қалыптасуы (Парсы империясы, Александр Македонский империясы, Рим империясы). Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары Батыс Рим империясының ыдырауы мен антикалық кезеңінен орта ғасырларға көшу процесінің бір факторы ретінде. Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары (Араб халифаты мен кресшілер мемлекеттерінің құрылуы мен ыдырауы). Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының әсері (Моңғол империясы, Алтын Орда, Әмір Темір империясы, Мәскеу мемлекеті, Құбылай мемлекеті, Ильханат). Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері (капиталистік дамудың жеделдетілуі, Еуропада либералдық әлеуметтік идеялардың таратылуы). Дүниежүзілік соғыстар және халықаралық қатынастар жүйесі: Версаль - Вашингтон, Ялта - Потсдам жүйелері. Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде. Буржуазиялық революциялар индустриалды қоғам қалыптасуының катализаторы ретінде (XVII ғасырдағы Ағылшын буржуазиялық революциясы, XVIII ғасырдағы Француз буржуазиялық революцияы, АҚШ-ғы тәуелсіздік үшін соғыс, Еуропадағы 1848 жылғы "ұлттар көктемі"). Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды тәсілі ретінде (1917 жылғы Қазан Социалистік революциясы, Қытайдағы 1946-1949 жылдардағы Азаматтық соғыс, 1959 жылғы Куба революциясы). Социалистік революциялар нәтижесіндегі қоғамдық құрылымының өзгеруі. Қазіргі заманның революциялары: себептері мен салдарлары (Шығыс Еуропадағы 1989-1990 жылдардағы "барқыт революциясы", Таяу Шығыстағы 2010-2011 жылдардағы "Араб көктемі", бұрынғы Кеңес Одағы елдеріндегі "түрлі-түсті революциялар"). Қоғам проблемаларын революциялық жолмен шешудің салдарлары;
4) мәдениеттің дамуы. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары. Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалуға бағытталған ЮНЕСКО-ның қызметі. ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мұрасының тізімі. Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы (Эрмитаж, Лувр, Британ мұражайы, Метрополитен, Жапония Ұлттық мұражайы, Египет мұражайы, Уффици галереясы, Қазақстан Республикасының Ұлттық мұражайы және тағы басқалар). Әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтау барысындағы мұражайлардың рөлі. Өнер – қоғам дамуының көрінісі. Тарихи процестер аясындағы өнердің бағыттары мен стильдері (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек стилі және тағы басқалар). Өнердің бағыттары мен стильдерінің дамуына қоғамдық процестердің тигізетін әсері. Қазіргі кездегі өнердің даму тенденциялары. Бұқаралық мәдениет және оның қазіргі қоғамға тигізетін әсері (кино, радио, теледидар, интернет, спорт, музыка, қазіргі заманғы әдебиет, қазіргі заманғы бейнелеу өнері). Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары. Жалпыадамзаттық моральдық құндылықтардың қалыптасуы (діни және философиялық идеялар, ұлттық әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер, фольклор, дәстүрлі музыка мен әдебиет, отбасылық құндылықтар). Тарихи оқиғалар аясындағы құндылықтардың өзгеруі (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыстың аяқталуы). Қоғамның адамгершілік құндылықтарды қайта бағалауына ықпал еткен ХХ ғасырдың тарихи оқиғалары. Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі (прагматизм, рационализм, шектен тыс дарашылдық, нигилизм, конформизм, әлеуметтік апатия, тұтынушылық психология, діни фанатизм, неофашизм, бейресми жастар ұйымдары);

21. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 11 класса:
1) цивилизации: особенности развития. Исторические типы экономических систем: изменения и преемственность. Экономика и типы экономических систем (понятия "экономика" и "экономическая система"). Особенности экономического развития стран. Традиционная (аграрная) экономика. Рыночная экономика (либеральная экономика). Плановая (социалистическая) экономика. Смешанный тип экономики. Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств. Хозяйственная специализация государств, обусловленная природно-географическими факторами (страны Персидского залива, Канада, Австралия, Турция, Бразилия и другие). Исторические примеры преодоления влияния ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств (Япония, Израиль, Сингапур, Малайзия). Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории. Дифференциация стран мира по уровню экономического развития. Проблема неравномерности экономического развития стран на современном этапе (экономическое развитие бывших колоний, неоколониализм, сырьевая направленность экономики). Роль международных организаций и государств в преодолении бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира;
2) политико-правовые процессы. Правовое государство и гражданское общество. Понятие, принципы и исторические предпосылки формирования правового государства (принцип разделения властей, верховенство закона, гарантия прав и свобод). Исторический опыт реализации принципов правового государства (Декларация прав человека и гражданина, Декларация независимости США, Акт об отмене рабства в США, Всеобщая декларация прав человека, Конституция Республики Казахстан). Понятие и общая характеристика гражданского общества (неправительственные организации (НПО), лоббизм, общественные организации и движения). Современные тенденции развития политико-правовой системы государств. Неправительственные организации и их роль в становлении и развитии гражданского общества. Современная политическая система мира. Трансформация мировой политической системы. Причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений. Особенности биполярной системы мира. Постбиполярная система мироустройства. Понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир". Современные тенденции развития международных отношений. Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе.Современные вызовы и угрозы международной безопасности (сепаратизм, терроризм, фундаментализм, экстремизм, проблемы беженцев, противостояние ведущих держав). Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности. Международные и региональные организации: Организация объединенных наций (ООН), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Организация Североатлантического договора (НАТО), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ);

21. 11-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениеттер: даму ерекшеліктері. Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық. Экономика және экономикалық жүйелердің типтері ("экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдары). Елдердің экономикалық дамуының ерекшеліктері. Дәстүрлі (аграрлық) экономика. Нарықтық экономика (либералды экономика). Жоспарлы (социалистік) экономика. Аралас экономика. Табиғи және географиялық факторлардың мемлекеттердің экономикалық дамуына тигізетін әсері. Табиғи және географиялық факторларға байланысты елдердің экономикалық мамандандырылуы (Парсы шығанағы елдері, Канада, Австралия, Түркия, Бразилия және тағы басқалар). Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары (Жапония, Израиль, Сингапур, Малайзия және тағы басқалар). Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Қазіргі кезеңдегі мемлекеттердің біркелкі емес экономикалық даму мәселелері (бұрынғы отарлардың экономикалық дамуы, неоколониализм, шикізатқа бағытталған экономикалар). Мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлі;
2) саяси-құқықтық процестер. Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам. Құқықтық мемелекет ұғымы, принциптері мен қалыптасуының тарихи алғышарттары (мемлекеттік билікті бөлу принципі, заңның үстемдігі, құқықтар мен бостандықтардың кепілдігі). Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі (Адам мен азаматтың құқықтары туралы декларациясы, АҚШ-тың тәуелсіздік туралы декларациясы, АҚШ-та құлдықты жою туралы Заң, Жалпыға бірдей адам құқықтарының декларациясы, Қазақстан Республикасының Конституциясы). Азаматтық қоғамның түсінігі мен жалпы сипаттамасы (Үкіметтік емес ұйымдар, лоббизм, қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар). Мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің қазіргі заманғы даму тенденциялары. Үкіметтік емес ұйымдар және олардың азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуындағы рөлі. Әлемнің қазіргі саяси жүйесі. Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі. Халықаралық қатынастардағы Ялта-Потсдам жүйесінің ыдырау себептері. Әлемнің биполярлы жүйесінің ерешеліктері. Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі. "Постбиполярлы жүйе", "көпвекторлы саясат", "бірполярлы әлем" ұғымдары. Халықаралық қатынастардың қазіргі замандағы тенденциялары. Қазіргі кезеңдегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі. Халықаралық қауіпсіздіктің қазіргі кездегі қауіп-қатерлері (сепаратизм, ланкестік, фундаментализм, экстремизм, босқындар мәселесі, ірі мемлекеттердің қарсыласуы). Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтаудағы мемлекеттердің бірлескен әрекеттері. Халықаралық және аймақтық ұйымдары: Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы (ЕҚЫҰ), НАТО, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Азиядағы Өзара Ықпалдастық және Сенім Шаралары жөніндегі Кеңес (АӨСШК), Ұжымдық Қауіпсіздік туралы Шарт Ұйымы (ҰҚШҰ) және тағы басқалар;

3) развитие общественно-политической мысли: Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время. Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время (либерализм, национализм, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке. Борьба за свободу и гражданские права. М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления (сатьяграха, сварадж, свадеши). Великая мечта Мартина Лютера Кинга (расовая дискриминация, сегрегация, борьба за гражданские права). Н. Манделла - борец против апартеида (апартеид, гражданские права). Выдающиеся политики-реформаторы ХХ - начала ХХI века.Роль личности в истории государств. Мустафа Кемаль Ататюрк – основатель Турецкой Республики (светское государство, этатизм). Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс". Особенности внутренней и внешней политики Ф.Рузвельта в мирное и военное время. Шарль де Голль: возрождение величия Франции (голлизм, Пятая республика). Институт сильной президентской власти. Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор ("социализм с китайской спецификой", "одна страна - две системы"). Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира в первый" ("экономическое чудо", "азиатский прорыв", новые индустриальные страны). Н.А. Назарбаев и казахстанская модель модернизации. Стратегии развития "Казахстан - 2030", "Казахстан- 2050". Общенациональная идея "Мәңгілік Ел".Значение реформ в переходные периоды истории государства;
4) развитие образования и науки: Образование как общечеловеческая ценность. Письменность и книгопечатание - величайшие достижения человечества (пиктография, иероглифы, клинопись, руническое письмо, книгопечатание и другие). Школьное образование: от древности до современности (гимнасия, палестра, академия, спартанская школа, схоластика, семь "свободных искусств", мектебы, медресе, воскресные церковные, ремесленные школы). Современные модели школьного образования. Система высшего образования: история и современность (университет, ректор, декан, факультет, студент, кафедра. Кордова, Пражский университет, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна). Роль первых университетов в распространении просвещения и науки. Современные модели высшего образования. Научно-технический прогресс. Исторические этапы научно-технического прогресса. Понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция". Роль научно-технической революции в развитии современной цивилизации. Научно-технический прогресс и глобальные проблемы современности. Современные научные технологии. Современные информационные технологии. Влияние информационных технологий на развитие общества. Перспективные отрасли современной науки (робототехника, космонавтика, нанотехнология, генная инженерия).

3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары (либерализм, ұлтшылдық, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер. Бостандық пен азаматтық құқықтар үшін күрес. М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы (сатьяграха, свараджа, свадеши). Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы (нәсілдік кемсітушілік, сегрегация, азаматтық құқықтар үшін күрес). Н. Манделла – апартеидке қарсы күресуші (апартеид, азаматтық құқықтар). ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар. Мемлекет тархындағы тұлғаның ролі. Мұстафа Кемал Ататүрік – Түрік Республикасының негізін қалаушысы (зайырлы мемлекет, этатизм). Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты". Ф. Рузвельттің бейбіт және соғыс кезіндегі ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктері. Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта өрлеуі (голлизм, Бесінші республика). Дэн Сяопин – көрнекті Қитай реформаторы ("қытайлық ерекшелігі бар социализм", "бір ел – екі жүйе"). Ли Куан Ю, Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге" ("экономикалық ғажайып", "азиялық серпініс", жаңа индустриалды елдер). Н.Ә.Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі. "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" даму стратегиялары, "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы. Мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығы.
4) білім мен ғылымның дамуы. Білім алу жалпы адамзаттық құндылық ретінде. Жазу мен кітап бастыру – адамзаттың ұлы жетістіктері (пиктография, иероглифтер, сына жазу, руникалық жазу, кітап бастыру және тағы басқалары). Мектептегі білім беру: ежелгі кезеңнен бүгінгі күнге дейін (гимнасия, палестра, академия, спарталық мектеп, схоластика, жеті "еркін өнер", мектебтер, медреселер, жексенбілік мектептер, қолөнер мектептері және тағы басқалар). Мектептегі білім берудің заманауи модельдері. Жоғары білім беру жүйесі: тарих пен қазіргі кезең (Кордова, Прага, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна университеттері және тағы басқалары). Ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлі. Жоғарғы білім берудің заманауи модельдері. Ғылыми-техникалық прогресс. Ғылыми-техникалық прогрестің тарихи кезеңдері. "Өнеркәсіп төңкерісі", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдары. Қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау. Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық мәселелері. Қазіргі кездегі ғылыми технологиялар. Қазіргі заманғы ақпараттық технологиялар. Қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсері. Қазіргі ғылымның перспективалық салалары (робототехника, космонавтика, гендік инженерия).

Глава 3. Система целей обучения
22. Система целей обучения содержит кодировку. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2: "10" - класс, "2.1." - раздел и подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
Раздел 1:
10 класс
Цивилизация: особенности развития.
11 класс
Цивилизация: особенности развития.
Обучающиеся должны:
10.1.1.1 использовать термины "цивилизация", "тип цивилизации" для объяснения исторических событий, процессов и явлений
11.1.1.1 использовать понятия "экономика" и "экономическая система" для анализа особенностей экономического развития стран
10.1.1.2 объяснять основные подходы к изучению понятия "цивилизация"
11.1.1.2 классифицировать исторические типы экономических систем, объясняя их признаки
10.1.2.1 объяснять особенности традиционного типа цивилизации
11.1.1.3 определять характерные признаки традиционного (аграрного) типа экономики на примере разных стран
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем
10.1.2.3 объяснять особенности индустриального типа цивилизации
11.1.1.5 определять характерные признаки рыночной экономики на примере разных стран
10.1.2.4 объяснять особенности постиндустриального этапа развития цивилизации
11.1.1.6 определять характерные признаки плановой (социалистической) экономики на примере разных стран
10.1.2.5 определять влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации
11.1.1.7 исследовать причины перехода к смешанному типу экономики, определяя его характерные признаки
10.1.3.1 выявлять особенности древних цивилизаций на основе сравнительного анализа их характерных признаков
11.1.2.1 обосновывать роль природно-географического фактора в формировании хозяйственной специализации стран и регионов
10.1.3.2 определять влияние религиозных верований на развитие древних цивилизаций
11.1.2.2 исследовать различные способы преодоления ограничивающих природно-географических факторов в развитии экономики
10.1.3.3 исследовать философские учения древности о развитии общества и государства
11.1.2.3 обобщать примеры успешного экономического развития стран в условиях ограничивающих природно-географических факторов в новейшей истории
10.1.3.4 выявлять особенности локальных цивилизаций на основе сравнительного анализа их характерных признаков
11.1.3.1 выявлять исторические предпосылки неравномерного экономического развития стран и регионов

3- тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
22. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.2 кодында "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше, "2" – оқу мақсатының реттік саны.
1- бөлім:
10- сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
11- сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
Білім алушылар:
10.1.1.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "өркениет", "өркениет типі" терминдерін қолдану
11.1.1.1 мемлекеттердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдарын қолдану
10.1.1.2 "Өркениет" түсінігін зерттеудің негізгі әдістерін түсіндіру
11.1.1.2 экономикалық жүйелердің тарихи типтерінің белгілерін түсіндіре отырып оларды жіктеу
10.1.2.1 өркениеттің дәстүрлі түрінің ерекшеліктерін түсіндіру
11.1.1.3 мемлекеттердің мысалында экономиканың дәстүрлі (аграрлы) түріне тән белгілерін анықтау
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіру
10.1.2.3 өркениеттің индустриалды түрінің ерекшеліктерін түсіндіру
11.1.1.5 елдердің мысалында нарықтық экономикаға тән белгілерді анықтау
10.1.2.4 өркениеттің постиндустриалды дамуының ерекшеліктерін түсіндіру
11.1.1.6 мемлекеттердің мысалында жоспарлы (социалистік) экономикаға тән белгілерін анықтау
10.1.2.5 ақпараттық технологиялардың қазіргі өркениеттің дамуына әсерін анықтау
11.1.1.7 экономиканың аралас түріне тән белгілерді анықтай отырып, оған көшудің себептерін зерттеу
10.1.3.1 ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін оларға тән белгілерін салыстырмалы талдау негізінде анықтау
11.1.2.1 мемлекеттер мен аймақтардың шаруашылық мамандануының қалыптасуындағы табиғи-географиялық фактордың рөлін негіздеу
10.1.3.2 ежелгі өркениеттердің дамуына діни наным-сенімдердің әсерін анықтау
11.1.2.2 экономиканың дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің амалдарын зерттеу
10.1.3.3 мемлекет пен қоғамның дамуы туралы ежелгі философиялық ілімдерді зерттеу
11.1.2.3 қазіргі заман тарихында шектеуші табиғи-географиялық факторлар жағдайындағы мемлекеттердің сәтті экономикалық дамуының мысалдарын тұжырымдау
10.1.3.4 локальді өркениеттердің ерекшеліктерін оларға тән белгілерін салыстырмалы талдау негізінде анықтау
11.1.3.1 мемлекеттер мен аймақтардың әркелкі экономикалық дамуының тарихи алғышарттарын анықтау

10.1.3.5 определять причины трансформации цивилизационных особенностей регионов
11.1.3.2 классифицировать страны по уровню экономического развития на основе различных критериев
10.1.3.6 характеризовать этапы и особенности развития мировых религий
11.1.3.3 исследовать деятельность государств, направленных на решение проблемы бедности, определяя их эффективность
10.1.3.7 объяснять философские основы мировых религий
11.1.3.4 оценивать роль международных организаций в преодолении бедности и экономической отсталости стран и регионов
10.1.3.8 выявлять общие нравственные ценности в учениях мировых религий
11.1.3.5 прогнозировать возможные пути преодоления социально-экономической отставания развивающихся стран
10.1.3.9 определять тенденции развития мировых религий в условиях современной цивилизации
10.1.3.10 оценивать влияние на общество современных деструктивных религиозных организаций и течений
10.1.4.1 определять роль мировой торговли в развитии цивилизаций, выявляя причинно-следственные связи
10.1.4.2 определять роль международных организаций в развитии мировой экономики
10.1.4.3 оценивать значение дипломатии как фактора сближения цивилизаций
10.1.4.4 определять роль дипломатии в развитии современной цивилизации
10.1.4.5 объяснять причины завоевательных походов в древности и в средние века
10.1.4.6 определять причинно-следственные связи колониальной экспансии и глобальных проблем современного мира
10.1.4.7 выявлять особенности и последствия военных конфликтов в контексте развития современной цивилизации
10.1.4.8 описывать взаимодействие и взаимовлияние культур, исследуя достижения различных цивилизаций
10.1.4.9 оценивать влияние глобализации на духовное развитие общества, определяя его позитивные и негативные стороны
Раздел 2:
10 класс
Этнические и социальные процессы
11 класс
Политико-правовые процессы
Обучающиеся должны:
10.2.1.1 систематизировать и обобщать различные теории антропогенеза
11.2.1.1 использовать понятие "правовое государство" для объяснения современных тенденций развития политико-правовых систем государств
10.2.1.2 использовать понятия "этнос", "этногенез", "нация" для объяснения исторических событий, процессов и явлений
11.2.1.2 исследовать исторические предпосылки формирования правового государства
10.2.1.3 систематизировать и обобщать различные теории этногенеза
11.2.1.3 анализировать пути формирования правового государства на примере разных стран
10.2.1.4 исследовать особенности научных взглядов Л.Н. Гумилева о происхождении и развитии этносов
11.2.1.4 сопоставлять особенности реализации принципов правового государства на примере разных стран

10.1.3.5 аймақтардың өркениеттік ерекшеліктер трансформациясының себептерін анықтау
11.1.3.2 өлшемшарттар негізінде мемлекеттерді экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу
10.1.3.6 әлемдік діндердің даму кезеңдері мен ерекшеліктерін сипаттау
1.1.3.3 мемлекеттердің кедейшілік мәселесін шешуге бағытталған іс-әрекетін зерттеп, оның тиімділігін анықтау
10.1.3.7 әлемдік діндердің философиялық негіздерін түсіндіру
11.1.3.4 мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлін бағалау
10.1.3.8 әлемдік діндер ілімдеріндегі жалпы адамгершілік құндылықтарды анықтау
11.1.3.5 дамушы елдердің әлеуметтік-экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудің ықтимал жолдарын болжау
10.1.3.9 қазіргі кездегі өркениет жағдайында әлемдік діндердің даму тенденцияларын анықтау
10.1.3.10 қазіргі кездегі деструктивті діни ұйымдар мен ағымдардың қоғамға әсерін бағалау
10.1.4.1 себеп-салдарлық байланысты анықтай отырып, әлемдік сауданың өркениет дамуындағы рөлін анықтау
10.1.4.2 әлемдік экономиканың дамуындағы халықаралық ұйымдардың рөлін анықтау
10.1.4.3 өркениеттерді жақындастыру факторы ретінде дипломатияның маңызын анықтау
10.1.4.4 қазіргі өркениеттің дамуындағы дипломатияның рөлін анықтау
10.1.4.5 ежелгі және орта ғасырлардағы жаулап алушылық жорықтардың себептерін түсіндіру
10.1.4.6 отаршыл экспансия мен қазіргі замандағы жаһандық мәселелердің себеп-салдарлық байланысын анықтау
10.1.4.7 қазіргі өркениеттің даму контекстінде әскери қақтығыстардың ерекшеліктері мен салдарларын анықтау
10.1.4.8 өркениеттердің жетістіктерін зерттей отырып, мәдениеттердің өзара әрекеттестігі мен өзара ықпалын сипаттау
10.1.4.9 жаһанданудың жағымды және жағымсыз жақтарын анықтай отырып, оның қоғамның рухани дамуына әсерін бағалау
2- бөлім:
10- cынып
Этникалық және әлеуметтік процестер
11-сынып
Саяси-құқықтық процестер
Білім алушылар:
10.2.1.1 антропогенездің әртүрлі теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
11.2.1.1 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "құқықтық мемелекет" ұғымын қолдану
10.2.1.2 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдарын қолдану
11.2.1.2 құқықтық мемлекеттің қалыптасуының алғышарттарын зерттеу
10.2.1.3 этногенездің әртүрлі теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
11.2.1.3 мемлекеттердің мысалында құқықтық мемлекеттің қалыптасу жолдарын талдау
10.2.1.4 Л.Н. Гумилевтің этностардың пайда болуы мен дамуы туралы ғылыми көзқарастарының ерекшеліктерін зерттеу
11.2.1.4 мемлекеттердің мысалында құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асу ерекшеліктерін салыстыру

10.2.1.5 объяснять этнические процессы в различные исторические периоды, используя карту мира
11.2.1.5 обосновывать значение Всеобщей Декларации прав человека в современном мире
10.2.1.6 определять причины ассимиляции и исчезновения малых этносов на современном этапе
11.2.1.6 использовать понятие "гражданское общество" для объяснения современных тенденций развития политико-правовой системы государств
10.2.1.7 обосновывать важность сохранения этнического и культурного многообразия в условиях глобализации
11.2.1.7 выявлять взаимосвязь становления правового государства и гражданского общества
10.2.2.1 использовать термины "национализм", "шовинизм", "расовая дискриминация", "нацизм" для объяснения исторических событий, процессов и явлений
11.2.1.8 определять роль неправительственных организаций в становлении и развитии гражданского общества
10.2.2.2 определять причинно-следственные связи возникновения межнациональных конфликтов
11.2.1.9 оценивать деятельность неправительственных организаций в разных странах
10.2.2.3 оценивать характер межнациональных отношений на современном этапе на основе анализа исторических событий
11.2.2.1 анализировать причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений
10.2.2.4 анализировать роль международных организаций в регулировании межнациональных отношений
11.2.2.2 характеризовать особенности биполярной системы мира
10.2.2.5 оценивать эффективность интеграционных процессов в современном мире
11.2.2.3 использовать понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир" для характеристики современных международных отношений
10.2.2.6 доказывать возможность мирного взаимодействия этносов на примере казахстанской модели межнационального согласия
11.2.2.4 характеризовать современные тенденции развития международных отношений на основе анализа событий, процессов и явлений
10.2.3.1 использовать понятия "социогенез", "формационный подход", "цивилизационный подход" для объяснения исторических процессов
11.2.3.1 использовать термины "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "беженцы" для объяснения исторических событий и процессов
10.2.3.2 систематизировать и обобщать различные теории социогенеза
11.2.3.2 определять причины и последствия распространения сепаратизма, экстремизма и международного терроризма
10.2.3.3 объяснять исторические формы социальной организации общества, выявляя их характерные признаки
11.2.3.3 прогнозировать возможные варианты развития системы международной безопасности
10.2.3.4 исследовать социальную стратификацию современного общества

10.2.1.5 әлем картасын пайдалана отырып әртүрлі тарихи кезеңдердегі этникалық процестерді түсіндіру
11.2.1.5 қазіргі кездегі адам құқықтарының Жалпы Декларациясының маңызын негіздеу
10.2.1.6 қазіргі кездегі ассимиляция мен саны аз этностардың жойылып кету себептерін анықтау
11.2.1.6 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесі дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "азаматтық қоғам" ұғымын қолдану
10.2.1.7 жаһандану жағдайындағы этникалық және мәдени лікті сақтаудың маңыздылығын негіздеу
11.2.1.7 құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның құрылуының байланысын анықтау
10.2.2.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "ұлтшылдық", "шовинизм", "нәсілдік кемсітушілік" терминдерін қолдану
11.2.1.8 азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуындағы үкіметтік емес ұйымдардың рөлін анықтау
10.2.2.2 ұлтаралық қақтығыстардың пайда болуының себеп-салдарлық байланысын анықтау
11.2.1.9 мемлекеттердегі үкіметтік емес ұйымдардың қызметін бағалау
10.2.2.3 тарихи оқиғаларды талдау негізінде қазіргі кездегі ұлтаралық қатынастардың сипатын бағалау
11.2.2.1 Ялта-Потсдам халықаралық қатынастар жүйесінің ыдырау себептерін талдау
10.2.2.4 ұлтаралық қатынастарды реттеудегі халықаралық ұйымдардың рөлін талдау
11.2.2.2 әлемнің биполярлы жүйесінің ерекшеліктерін сипаттау
10.2.2.5 қазіргі кездегі интеграциялық процестердің тиімділігін бағалау
11.2.2.3 қазіргі кездегі халықаралық қатынастарды сипаттау үшін "постбиполярлық жүйе", "көпвекторлы саясат", "бір полярлы әлем" ұғымдарын қолдану
10.2.2.6 ұлтаралық келісімнің қазақстандық үлгісінің мысалында этностар арасындағы бейбіт әрекеттестіктің мүмкіндігін дәлелдеу
11.2.2.4 тарихи оқиғалар, процестер мен құбылыстарды талдау негізінде қазіргі кездегі халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын сипаттау
10.2.3.1 тарихи процестерді түсіндіру үшін "социогенез", "формациялық әдіс", "өркениеттік әдіс" ұғымдарын қолдану
11.2.3.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "босқындар" терминдерін қолдану
10.2.3.2 социгенездің әртүрлі теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
11.2.3.2 сепаратизм, экстремизм және халықаралық лаңкестіктің таралу себептері мен салдарларын анықтау
10.2.3.3 қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формаларын, оларға тән белгілерін анықтай отырып түсіндіру
11.2.3.3 халықаралық қауіпсіздік жүйесінің дамуының ықтимал нұсқаларын болжау
10.2.3.4 қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясын зерттеу

11.2.3.4 анализировать деятельность международных организаций, направленную на сохранение мира и безопасности
11.2.3.5 прогнозировать возможные пути развития безопасного мира
Раздел 3
10 класс
Из истории государства, войн и революций
11 класс
Развитие общественно-политической мысли
Обучающиеся должны:
10.3.1.1 использовать термины "государство", "власть", "институт управления" для объяснения исторических событий и процессов
11.3.1.1 использовать понятия "либерализм", "национализм", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм" для объяснения развития общественной мысли
10.3.1.2 сравнивать теории происхождения государства для объяснения особенностей государственного устройства
11.3.1.2 оценивать значение идей эпохи Просвещения для развития общественно-политической мысли
10.3.1.3 выявлять и анализировать закономерности изменения форм государственного устройства в контексте истории
11.3.1.3 исследовать особенности развития философской мысли об общественном устройстве в XIX - XX вв.
10.3.1.4 сравнивать исторические формы государств, выявляя их характерные признаки
11.3.2.1 объяснять понятие "гандизм" как идеологию общественно-политического развития Индии
10.3.1.5 сопоставлять типы политических режимов на основе анализа источников, выявляя их сильные и слабые стороны
11.3.2.2 определять значение идей ненасильственного сопротивления в достижении национальной независимости Индии
10.3.1.6 анализировать особенности перехода от тоталитарного к демократическому политическому режиму в новейшей истории
11.3.2.3 делать выводы о роли личности в общественно-политической жизни
10.3.2.1 объяснять, используя источники, процесс возникновения ранних империй на примере греко-персидских войн
11.3.2.4 использовать понятие "расовая дискриминация", "сегрегация" для объяснения исторических событий в США
10.3.2.2 анализировать причины и последствия создания империй в эпоху античности
11.3.2.5 оценивать значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права
10.3.2.3 оценивать роль походов Александра Македонского в распространении эллинизма
11.3.2.6 использовать понятие "апартеид" для объяснения исторических событий в ЮАР
10.3.2.4 определять положительные и отрицательные последствия Великого переселения народов
11.3.3.1 оценивать значение реформ в переходные периоды истории государства
10.3.2.5 обобщать закономерности перехода от античности к средневековью на основе анализа исторических источников
11.3.3.2 использовать понятие "светское государство", "этатизм" для объяснения исторических событий

11.2.3.4 бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауға бағытталған халықаралық ұйымдардың қызметін талдау
11.2.3.5 қауіпсіз әлем дамуының ықтимал жолдарын болжау
3- бөлім:
10- cынып
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан
11-сынып
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Білім алушылар:
10.3.1.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "мемлекет", "билік", "басқару институты" терминдерін қолдану
11.3.1.1 қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал -демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм" түсініктерін қолдану
10.3.1.2 мемлекеттік құрылыстың ерекшеліктерін түсіндіру үшін мемлекеттің пайда болу теорияларын салыстыру
11.3.1.2 қоғамдық-саяси ойдың дамуы үшін Ағартушылық дәуір идеяларының маңыздылығын бағалау
10.3.1.3 тарих контекстінде мемлекеттік құрылыс формасының өзгеруінің заңдылықтарын анықтау және талдау
11.3.1.3 XIX-XX ғасырлардағы қоғамдық құрылыс туралы философиялық ойдың даму ерекшеліктерін зерттеу
10.3.1.4 мемлекеттердің тарихи түрлеріне тән белгілерін анықтай отырып, салыстыру
11.3.2.1 Үндістанның қоғамдық-саяси даму идеологиясы ретінде "гандизм" ұғымын түсіндіру
10.3.1.5 деректерді талдау негізінде саяси режимдер түрлерінің мықты және әлсіз жақтарын анықтай отырып, салыстыру
11.3.2.2 Үндістанның ұлттық тәуелсіздікке жетудегі бейбіт жолмен қарсыласу идеяларының маңыздылығын анықтау
10.3.1.6 тоталитарлық саяси режимнен қазіргі замандағы демократияға ауысудың ерекшеліктерін талдау
11.3.2.3 қоғамдық-саяси өмірдегі тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау
10.3.2.1 деректерді қолдана отырып грек-парсы соғыстарының мысалында ерте империялардың пайда болу процесін түсіндіру
11.3.2.4 АҚШ-тағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "нәсілдік кемсітушілік", "сегрегация" ұғымдарын қолдану
10.3.2.2 антикалық дәуірде империялардың пайда болуының себептері мен салдарларын талдау
11.3.2.5 азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын бағалау
10.3.2.3 эллинизмді таратудағы А.Македонскийдің жорықтарының рөлін бағалау
11.3.2.6Оңтүстік Африка Республикасындағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "апартеид" ұғымын қолдану
10.3.2.4 халықтардың ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз салдарларын анықтау
11.3.3.1 мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау
10.3.2.5 тарихи деректердің негізінде антикалық дәуірден орта ғасырларға өтудің заңдылығын тұжырымдау
11.3.3.2 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "этатизм", "зайырлы мемлекет" ұғымдарын қолдану

10.3.2.6 определять причины арабских завоеваний и крестовых походов, делая аргументированные выводы
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства
10.3.2.7 сравнивать последствия арабских завоеваний и крестовых походов, исследуя изменения в мире
11.3.3.4 определять особенности внутренней и внешней политики Ф. Рузвельта в мирное и военное время
10.3.2.8 анализировать влияние монгольских завоеваний на процесс формирования национальных государств в Евразии
11.3.3.5 использовать понятие "голлизм" для объяснения социально-политических процессов во Франции
10.3.2.9 оценивать последствия монгольских завоеваний, исследуя изменения в мире
11.3.3.6 доказывать важность института сильной президентской власти на примере деятельности Ш. де Голля
10.3.2.10 устанавливать причинно-следственные связи между наполеоновскими войнами и ускорением капиталистического развития в европейских странах
11.3.3.7 использовать понятие "социализм с китайской спецификой" для объяснения социально-экономических процессов
10.3.2.11 оценивать значение Кодекса Наполеона в распространении либеральных общественных идей в Европе
11.3.3.8 анализировать причины перехода от плановой экономики к рыночной на примере КНР
10.3.2.12 объяснять причины и последствия Первой и Второй мировых войн на основе анализа исторических документов
11.3.3.9 обобщать факторы "экономического чуда" в Юго-Восточной Азии на основе анализа исторических событий
10.3.2.13 оценивать эффективность Версальско-Вашингтонской и Ялтинско-Потсдамской систем и их влияние на современный мир
11.3.3.10 сравнивать особенности модернизации государства на примере Сингапура и Малайзии
10.3.2.14 анализировать тенденции развития международных отношений в период мировых войн
11.3.3.11 оценивать роль Первого Президента РК в разработке и реализации казахстанской модели модернизации
10.3.3.1 обобщать закономерности перехода от аграрного общества к индустриальному
11.3.3.12 доказывать эффективность долгосрочного планирования развития страны на примере стратегий "Казахстан - 2030", "Казахстан - 2050"
10.3.3.2 интерпретировать изменения социальной структуры в результате буржуазных революций
11.3.3.13 обосновывать актуальность выдвижения Первым Президентом РК общенациональной идеи "Мәңгілік ел"
10.3.3.3 оценивать положительные и отрицательные последствия революций
10.3.3.4 исследовать этапы развития идеи социального равенства для понимания сущности социалистической революции
10.3.3.5 выявлять социально-экономические и политические предпосылки перехода от капитализма к социализму

10.3.2.6 дәйекті қорытындылар жасау арқылы араб шапқыншылықтары мен крест жорықтарының себептерін анықтау
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі туралы қорытындылар жасау
10.3.2.7 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып араб шапқыншылықтары мен крест жорықтарының салдарларын салыстыру
11.3.3.4 бейбіт және соғыс кезеңіндегі Ф. Рузвельттің ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктерін анықтау
10.3.2.8 моңғол шапқыншылығының Еуразиядағы ұлттық мемлекеттердің қалыптасу процесіне әсерін талдау
11.3.3.5 Франциядағы әлеуметтік-саяси процестерді түсіндіру үшін "голлизм" ұғымын қолдану
10.3.2.9 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалау
11.3.3.6 Ш. Голль қызметінің мысалында мықты президенттік билік институтының маңыздылығын дәлелдеу
10.3.2.10 Наполеон соғыстары мен Еуропа мемлекеттеріндегі капиталистік дамудың ілгерілеуі арасындағы себеп-салдарлық байланысты орнату
11.3.3.7 әлеуметтік-экономикалық процестерді түсіндіру үшін "қытайлық ерекшелігі бар социализм" ұғымын қолдану
10.3.2.11 Наполеон Кодексінің Еуропадағы либералды қоғамдық идеялардың таралуындағы маңыздылығын бағалау
11.3.3.8 Қытай Халық Республикасы мысалында жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға көшудің себептерін талдау
10.3.2.12 тарихи құжаттарды талдау негізінде Бірінші және Екінші дүниежүзілік соғыстардың себептері мен салдарларын түсіндіру
11.3.3.9 тарихи оқиғаларды талдау негізінде Оңтүстік-Шығыс Азиядағы "экономикалық ғажайып" факторларын тұжырымдау
10.3.2.13 Версаль-Вашингтон және Ялта-Потсдам жүйелерінің тиімділігін және олардың қазіргі заманға әсерін бағалау
11.3.3.10 Сингапур және Малайзия мысалында мемлекет модернизациясының ерекшеліктерін салыстыру
10.3.2.14 дүниежүзілік соғыстар кезеңінде халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын талдау
11.3.3.11 қазақстандық модернизация үлгісін құрастыру және жүзеге асырудағы Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің рөлін бағалау
10.3.3.1 аграрлы қоғамнан индустриалды қоғамға өту заңдылықтарын тұжырымдау
11.3.3.12 "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" стратегияларының мысалында мемлекет дамуының ұзақ мерзімді жоспарының тиімділігін дәлелдеу
10.3.3.2 буржуазиялық революциялардың нәтижесіндегі әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді түсіндіру
11.3.3.13 Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясын ұсынудың өзектілігін негіздеу
10.3.3.3 революциялардың жағымды және жағымсыз салдарларын бағалау
10.3.3.4 социалисттік революцияның мәнін түсіну үшін әлеуметтік теңдік идеясының даму кезеңдерін зерттеу
10.3.3.5 капитализмнен социализмге өтудің әлеуметтік-экономикалық және саяси алғышарттарын анықтау

10.3.3.6 объяснять изменения социальной структуры общества в результате социалистических революций
10.3.3.7 анализировать содержание и итоги "бархатных" революций в Восточной Европе
10.3.3.8 определять внешние и внутренние факторы "цветных революций" и "арабской весны"
10.3.3.9 делать выводы о последствиях революционного способа решения проблем общества
Раздел 4:
10 класс
Развитие культуры
11 класс
Развитие образования и науки
Обучающиеся должны:
10.4.1.1 объяснять пути сохранения историко-культурного наследия на примере деятельности ЮНЕСКО
11.4.1.1 классифицировать виды письменности в контексте исторического развития народов мира
10.4.1.2 выявлять значимость историко-культурного наследия на примере памятников списка Всемирного наследия ЮНЕСКО
11.4.1.2 определять значение письменности и книгопечатания в развитии человеческой цивилизации
10.4.1.3 исследовать историю крупнейших музеев мира, выявляя их особенности
11.4.1.3 описывать изменения и преемственность в развитии школьного образования в контексте истории человечества
10.4.1.4 объяснять роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира
11.4.1.4 анализировать роль образования в социально-экономическом развитии стран
10.4.2.1 использовать термины "абстракционизм", "модернизм", "постмодернизм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреализм", "хайтек" для понимания изменений в обществе
11.4.1.5 сравнивать современные модели школьного образования, выявляя их особенности и преимущества
10.4.2.2 определять влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства
11.4.1.6 исследовать историю возникновения высших учебных заведений, выявляя общие тенденции их развития
10.4.2.3 анализировать произведения известных представителей мировой культуры, выявляя особенности их творчества
11.4.1.7 анализировать роль первых университетов в распространении просвещения и науки
10.4.2.4 определять тенденции развития современного искусства, выявляя изменения и преемственность
10.4.2.5 объяснять особенности массовой культуры, анализируя ее влияние на современное общество
11.4.1.8 определять изменения и преемственность в развитии системы высшего образования в контексте исторического развития
10.4.3.1 выявлять истоки формирования духовно-нравственных ценностей человечества на основе анализа источников
11.4.1.9 сравнивать современные модели высшего образования, выявляя их особенности и преимущества
10.4.3.2 исследовать примеры трансформации духовно-нравственных ценностей в контексте исторического развития общества, делая аргументированные выводы

10.3.3.6 социалистік революциялардың нәтижесінде қоғамның әлеуметтік құрылымындағы өзгерістерін түсіндіру
10.3.3.7 Шығыс Еуропадағы "барқыт" революцияларының мазмұны мен нәтижелерін талдау
10.3.3.8 "араб көктемі" және "түрлі-түсті революциялардың" ішкі және сыртқы факторларын анықтау
10.3.3.9 қоғамдық мәселелерді шешудің революциялық тәсілінің салдары жайлы қорытынды жасау
4-бөлім:
10- cынып
Мәдениеттің дамуы
11-сынып
Білім мен ғылымның дамуы
Білім алушылар:
10.4.1.1 ЮНЕСКО қызметін мысалға ала отырып тарихи-мәдени мұраны сақтап қалу жолдарын түсіндіру
11.4.1.1 тарихи даму контекстіндегі әлем халықтарының жазу түрлерін жіктеу
10.4.1.2 ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұра нысандар тізімі ескерткіштерінің мысалында тарихи-мәдени мұраның маңыздылығын анықтау
11.4.1.2 адамзат өркениетінің дамуындағы жазу мен кітап бастыру ісінің маңыздылығын анықтау
10.4.1.3 әлемнің ең ірі мұражайларын зерттеп, ерекшеліктерін анықтау
11.4.1.3 адамзат тарихы контекстінде мектептегі білім берудің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды сипаттау
10.4.1.4 әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтап қалудағы мұражайлардың рөлін түсіндіру
11.4.1.4 мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білім берудің рөлін талдау
10.4.2.1 қоғамдағы өзгерістерді түсіну үшін "абстракционизм", "модернизм", "постмодер- низм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреа- лизм", "хайтек" терминдерін қолдану
11.4.1.5 мектептегі білім берудің заманауи үлгілерін, оның ерекшеліктері мен артықшылықтарын анықтай отырып салыстыру
10.4.2.2 өнердің стильдері мен бағыттарының дамуына қоғамдық процестердің әсерін анықтау
11.4.1.6 жоғары оқу орындарының пайда болу тарихын, олардың ортақ даму тенденцияларын анықтай отырып зерттеу
10.4.2.3 әлем мәдениетінің көрнекті өкілдерінің шығармашылық туындыларын талдап, олардың ерекшеліктерін анықтау
11.4.1.7 ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлін талдау
10.4.2.4 өзгерістер пен сабақтастықтарды анықтай отырып, қазіргі кездегі өнердің даму тенденцияларын анықтау
10.4.2.5 бұқаралық мәдениеттің ерекшеліктерін түсіндіріп, оның қазіргі қоғамға әсерін талдау
11.4.1.8 тарихи даму контекстінде жоғары білім беру жүйесінің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды анықтау
10.4.3.1 деректерді талдау негізінде адамзаттың рухани-адагершілік құндылықтардың қалыптасу қайнар көздерін анықтау
11.4.1.9 заманауи жоғарғы білім беру үлгілерін салыстырып, артықшылықтары мен ерекшеліктерін анықтау
10.4.3.2 дәйекті қорытындылар жасай отырып, қоғамның тарихи даму контекстіндегі рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мысалдарын зерттеу

11.4.2.1 использовать понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция" для анализа социально-экономического развития
10.4.3.3 определять особенности исторических событий ХХ века, повлиявших на переоценку нравственных ценностей общества
11.4.2.2 выявлять особенности промышленной революции в разных странах, определяя сходства и различия
10.4.3.4 объяснять значение общечеловеческих нравственных ценностей в современном мире для устойчивого развития общества
11.4.2.3 оценивать значение научно-технической революции в развитии современной цивилизации
10.4.3.5 анализировать влияние глобализации на национально-культурное развитие
11.4.2.4 использовать понятие "научно-технический прогресс" для объяснения особенностей социальных и экономических процессов
10.4.3.6 прогнозировать возможные пути духовно-нравственного развития человечества, определяя нравственный облик человека будущего
11.4.2.5 исследовать влияние научно-технического прогресса на возникновение глобальных проблем современности
11.4.2.6 прогнозировать возможные варианты развития научно-технического прогресса в решении глобальных проблем современности
11.4.3.1 исследовать влияние информационных технологий на развитие общества
11.4.3.2 прогнозировать возможные последствия достижений в области информационных технологий для развития человеческой цивилизации
11.4.3.3 исследовать влияние развития робототехники и космонавтики на степень конкурентоспособности государств
11.4.3.4 использовать понятия "генная инженерия", "нано-технологии", "альтернативные источники энергии" для объяснения современных тенденций развития науки
11.4.3.5 анализировать влияние достижений новых научных направлений на социально-экономическое развитие
11.4.3.6 объяснять значение развития современных видов науки и техники для решения глобальных проблем современности
23. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящему приказу.
24. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету Всемирная
история"для 10-11 классов
естественно-математического
направления уровня общего
среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию

11.4.2.1 мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуын талдау үшін "өнеркәсіп революциясы", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдарын қолдану
10.4.3.3 қоғамның моральдық құндылықтарын қайта бағалауға септігін тигізген XX ғасырдың тарихи оқиғаларының ерекшеліктерін анықтау
11.4.2.2 әртүрлі мемлекеттердегі өнеркәсіп революциясының ерекшеліктерінің анықтап, олардың ұқсастықтары мен айырмашылық- тарын анықтау
10.4.3.4 қоғамның тұрақты дамуы үшін қазіргі әлемнің жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтарының маңызын түсіндіру
11.4.2.3 қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау
10.4.3.5 жаһанданудың ұлттық-мәдени дамуға әсерін талдау
11.4.2.4 әлеуметтік-экономикалық процестердің ерекшеліктерін түсіндіру үшін "ғылыми-техникалық прогресс" ұғымын қолдану
10.4.3.6 болашақтағы адамның моральдық бейнесін анықтай отырып, адамзаттың рухани-адамгершілік дамуының ықтимал жолдарын болжау
11.4.2.5 қазіргі заманның жаһандық мәселелерінің туындауына ғылыми-техникалық прогресстің әсерін зерттеу
11.4.2.6 қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешудегі ғылыми-техникалық прогрестің дамуының ықтимал жолдарын болжау
11.4.3.1 қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсерін зерттеу
11.4.3.2 адамзат өркениетінің дамуы үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктердің ықтимал салдарын болжау
11.4.3.3 робототехника және космонавтиканың мемлекеттердің бәсекеге қабілетті дәрежесіне әсерін зерттеу
11.4.3.4 ғылымның заманауи тенденцияларының дамуын түсіндіру үшін "гендік инженерия", "нанотехнология", "энергияның балама көздері" ұғымдарын қолдану
11.4.3.5 жаңа ғылыми бағытттар жетістіктерінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін талдау
11.4.3.6 қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешу үшін ғылым мен техниканың заманауи түрлерінің дамуынның маңызын түсіндіру
23. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
24. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің жаратылыстану-
математикалық бағыттағы
10-11-сыныптарына арналған
"Дүниежүзі тарихы"
оқу пәнінен жаңартылған
мазмұндағы үлгілік оқу
бағдарламасына қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математикалық бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

1) 10 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивилизация: особенности развития
Цивилизация: теории и подходы к изучению
Понятие "цивилизация"
10.1.1.1 использовать термины "цивилизация", "тип цивилизации" для объяснения исторических событий, процессов и явлений;
10.1.1.2 объяснять основные подходы к изучению понятия "цивилизация"
Классификация цивилизаций
Традиционный (аграрный) тип цивилизации: оседло-земледельческая, кочевая
10.1.2.1 объяснять особенности традиционного типа цивилизации;
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития
Индустриальный этап развития цивилизации
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития;
10.1.2.3 объяснять особенности индустриального типа цивилизации
Постиндустриальный этап развития цивилизации
10.1.2.4 объяснять особенности постиндустриального этапа развития цивилизации;
10.1.2.5 определять влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации
История мировых цивилизаций
Цивилизации Древнего мира
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития;
10.1.3.1 выявлять особенности древних цивилизаций на основе сравнительного анализа их характерных признаков;
10.1.3.2 определять влияние религиозных верований на развитие древних цивилизаций;
10.1.3.3 исследовать философские учения древности о развитии общества и государства
Традиционные цивилизации Африки, Америки, Австралии и Океании
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития;
10.1.3.4 выявлять особенности локальных цивилизаций на основе сравнительного анализа их характерных признаков;
10.1.3.2 определять влияние религиозных верований наразвитиедревних цивилизаций;
10.1.3.5 определять причины трансформации цивилизационных особенностей регионов
Мировые религии и развитие цивилизаций
10.1.3.6 характеризовать этапы и особенности развития мировых религий;
10.1.3.7 объяснять философские основы мировых религий;
10.1.3.8 выявлять общие нравственные ценности в учениях мировых религий;
10.1.3.9 определять тенденции развития мировых религий в условиях современной цивилизации;
10.1.3.10 оценивать влияние на общество современных деструктивных религиозных организаций и течений
Взаимодействие цивилизаций
Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций
10.1.4.1 определять роль мировой торговли в развитии цивилизаций, выявляя причинно-следственные связи;
10.1.4.2 определять роль международных организаций в развитии мировой экономики
Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций

1) 10-сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырып
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшеліктері
Өркениет: зерттеудің теориялары мен әдістері
"Өркениет" түсінігі
10.1.1.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "өркениет", "өркениет типі" терминдерін қолдану;
10.1.1.2 "Өркениет" түсінігін зерттеудің негізгі әдістерін түсіндіру
Өркениеттердің жіктелуі
Өркениеттің дәстүрлі (аграрлық)түрі: көшпелі және отырықшы-егіншілік
10.1.2.1 өркениеттің дәстүрлі түрінің ерекшеліктерін түсіндіру;
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау
Өркениеттің индустриалдық даму кезеңі
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау;
10.1.2.3 өркениеттің индустриалды түрінің ерекшеліктерін түсіндіру
Өркениеттің постиндустриалды даму кезеңі
10.1.2.4 өркениеттің постиндустриалды дамуының ерекшеліктерін түсіндіру;
10.1.2.5 ақпараттық технологиялар дың қазіргі өркениеттің дамуына әсерін анықтау
Әлем өркениеттерінің тарихы
Ежелгі әлем өркениеті
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау;
10.1.3.1 ежелгі өркениеттердің ерекшеліктерін оларға тән белгілерін салыстырмалы талдау негізінде анықтау;
10.1.3.2 ежелгі өркениеттердің дамуына діни сенімдердің әсерін анықтау;
10.1.3.3 мемлекет пен қоғамның дамуы туралы ежелгі философиялық ілімдерді зерттеу
Африка, Америка, Австралия және Океанияның дәстүрлі өркениеттері
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау;
10.1.3.2 ежелгі өркениеттердің дамуына діни наным-сенімдердің әсерін анықтау;
10.1.3.4 локальді өркениеттердің ерекшеліктерін, оларға тән белгілерін салыстырмалы талдау негізінде анықтау;
10.1.3.5 аймақтардың өркениеттік ерекшеліктер трансформациясының себептерін анықтау
Әлемдік діндер және өркениеттердің дамуы
10.1.3.6 әлемдік діндердің даму кезеңдері мен ерекшеліктерін сипаттау;
10.1.3.7 әлемдік діндердің философиялық негіздерін түсіндіру;
10.1.3.8 әлемдік діндер ілімдеріндегі жалпы адамгершілік құндылықтарды анықтау;
10.1.3.9 қазіргі кездегі өркениет жағдайында әлемдік діндердің даму тенденцияларын анықтау;
10.1.3.10 қазіргі кездегі деструктивті діни ұйымдар мен ағымдардың қоғамға әсерін бағалау
Өркениеттердің өзара әрекеттесуі
Өркениеттер әрекеттестігінің сауда- экономикалық аясы
10.1.4.1 себеп-салдарлық байланыс ты анықтай отырып, әлемдік сауданың өркениет дамуындағы рөлін анықтау;
10.1.4.2 әлемдік экономиканың дамуындағы халықаралық ұйымдар дың рөлін анықтау
Өркениеттер әрекеттестігінің дипломатиялық аясы

10.1.4.3 оценивать значение дипломатии как фактора сближения цивилизаций;
10.1.4.4 определять роль дипломатии в развитии современной цивилизации
Военно-политический аспект взаимодействия цивилизаций
10.1.4.5 объяснятьпричины завоевательных походов в древности и в средние века;
10.1.4.6 определять причинно-следственные связи колониальной экспансии и глобальных проблем современного мира;
10.1.4.7 выявлять особенности и последствия военных конфликтов в контексте развития современной цивилизации
Диалог культур
10.1.4.8 описывать взаимодействие и взаимовлияние культур, исследуя достижения различных цивилизаций;
10.1.4.9 оценивать влияние глобализации на духовное развитие общества, определяя его позитивные и негативные стороны
2 четверть
Этнические и социальные процессы
Антропогенез и этногенез
Теории происхождения человека
10.2.1.1 систематизировать и обобщать различные теории антропогенеза
Теории происхождения этносов
10.2.1.2 использовать понятия "этнос", "этногенез", "нация" для объяснения исторических событий, процессов и явлений;
10.2.1.3 систематизировать и обобщать различные теории этногенеза;
10.2.1.4 исследовать особенности научных взглядов Л.Н. Гумилева о происхождении и развитии этносов
Этническая карта мира: история и современность
10.2.1.5 объяснять этнические процессы в различные исторические периоды, используя карту мира;
10.2.1.6 определять причины ассимиляции и исчезновения малых этносов на современном этапе;
10.2.1.7 обосновывать важность сохранения этнического и культурного многообразия в условиях глобализации
Межэтнические отношения в мировой истории
Межнациональные отношения: проблемы и противоречия
10.2.2.1 использовать термины "национализм", "шовинизм", "расовая дискриминация", "нацизм" для объяснения исторических событий, процессов и явлений;
10.2.2.2 определять причинно-следственные связи возникновения межнациональных конфликтов;
10.2.2.3 оценивать характер межнациональных отношений на современном этапе на основе анализа исторических событий
Межнациональные отношения: способы мирного взаимодействия
10.2.2.4 анализировать роль международных организаций в регулировании межнациональных отношений;
10.2.2.5 оценивать эффективность интеграционных процессов в современном мире;
10.2.2.6 доказывать возможность мирного взаимодействия этносов на примере казахстанской модели межнационального согласия
Исторические формы социальной организации общества
Разнообразие теорий о социогенезе
10.2.3.1 использовать понятия "социогенез", "формационный подход", "цивилизационный подход" для объяснения исторических процессов;

10.1.4.3 өркениеттерді жақындас тыру факторы ретінде дипломатия ның маңызын анықтау;
10.1.4.4 қазіргі өркениеттің дамуындағы дипломатияның рөлін анықтау
Өркениеттер әрекеттестігінің әскери-саяси аясы
10.1.4.5 ежелгі және орта ғасырлардағы жаулап алушылық жорықтардың себептерін түсіндіру;
10.1.4.6 отаршыл экспансия мен қазіргі замандағы жаһандық мәселе лердің себеп-салдарлық байланысын анықтау;
10.1.4.7 қазіргі өркениеттің даму контекстінде әскери қақтығыстардың ерекшеліктері мен салдарларын анықтау
Мәдениеттер диалогі
10.1.4.8 өркениеттердің жетістіктерін зерттей отырып, мәдениеттердің өзара әрекеттестігі мен өзара ықпалын сипаттау;
10.1.4.9 жаһанданудың жағымды және жағымсыз жақтарын анықтай отырып, оның қоғамның рухани дамуына әсерін бағалау
2-тоқсан
Этникалық және әлеуметтік процестер
Антропогенез және этногенез
Адамның шығу тегі теориялары
10.2.1.1 антропогенездің теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
Этностардың пайда болуытуралы теориялар
10.2.1.2 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдарын қолдану;
10.2.1.3 этногенездің теорияларын жүйелеу және тұжырымдау;
10.2.1.4 Л.Н. Гумилевтің этностардың пайда болуы мен дамуы туралы ғылыми көзқарастарының ерекшеліктерін зерттеу
Әлемнің этникалық картасы: өткен заманда және қазіргі уақытта
10.2.1.5 әлем картасын пайдалана отырып тарихи кезеңдердегі этникалық процестерді түсіндіру;
10.2.1.6 қазіргі кездегі ассимиляция мен саны аз этностардың жойылып кету себептерін анықтау;
10.2.1.7 жаһандану жағдайындағы этникалық және мәдени лікті сақтаудың маңыздылығын негіздеу
Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар
Этносаралық қатынастар: проблемалары және қарама-қайшылықтары
10.2.2.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "ұлтшылдық", "шовинизм", "нәсілдік кемсітушілік"терминдерін қолдану;
10.2.2.2 ұлтаралық қақтығыстар дың пайда болуының себеп-салдарлық байланысын анықтау;
10.2.2.3 тарихи оқиғаларды талдау негізінде қазіргі кездегі ұлтаралық қатынастардың сипатын бағалау
Этносаралық қатынастар: бейбіт өзара әрекеттестік тәсілдері
10.2.2.4 ұлтаралық қатынастарды реттеудегі халықаралық ұйымдар- дың рөлін талдау;
10.2.2.5 қазіргі кездегі интеграциялық процестердің тиімділігін бағалау;
10.2.2.6 ұлтаралық келісімнің қазақстандық үлгісінің мысалында этностар арасындағы бейбіт әрекеттестіктің мүмкіндігін дәлелдеу
Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары
Социогенез туралы теориялардың алуан түрлілігі
10.2.3.1 тарихи процестерді түсіндіру үшін "социогенез", "формациялық әдіс", "өркениеттік әдіс" ұғымдарын қолдану;

10.2.3.2 систематизировать и обобщать различные теории социогенеза
Исторические формы социальной организации общества
10.2.3.3 объяснять исторические формы социальной организации общества, выявляя их характерные признаки;
10.2.3.4 исследовать социальную стратификацию современного общества
3 четверть
Из истории государства, войн и революций
Исторические типы и формы государства и политические режимы
Понятие государства. Теории происхождения государства
10.3.1.1 использовать термины "государство", "власть", "институт управления" для объяснения исторических событий и процессов;
10.3.1.2 сравнивать теории происхождения государства для объяснения особенностей государственного устройства;
Эволюция форм государства: от древности до современности
10.3.1.3 выявлять и анализировать закономерности изменения форм государственного устройства в контексте истории;
10.3.1.4 сравнивать исторические формы государств, выявляя их характерные признаки
Типы политических режимов
10.3.1.5 сопоставлять типы политических режимов на основе анализа источников, выявляя их сильные и слабые стороны;
10.3.1.6 анализировать особенности перехода от тоталитарного к демократическому политическому режиму в новейшей истории
Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории
Образование мировых империй в эпоху античности
10.3.2.1 объяснять, используя источники, процесс возникновения ранних империй на примере греко-персидских войн;
10.3.2.2 анализировать причины и последствия создания империй в эпоху античности;
10.3.2.3 оценивать роль походов Александра Македонского в распространении эллинизма
Завоевательные походы гуннов как один из факторов перехода от античности к средневековью
10.3.2.4 определять положительные и отрицательные последствия Великого переселения народов;
10.3.2.5 обобщать закономерности перехода от античности к средневековью на основе анализа исторических источников
Арабские завоевания и Крестовые походы
10.3.2.6 определять причины арабских завоеваний и крестовых походов, делая аргументированные выводы;
10.3.2.7 сравнивать последствия арабских завоеваний и Крестовых походов, исследуя изменения в мире
Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии
10.3.2.8 анализировать влияние монгольских завоеваний на процесс формирования национальных государств в Евразии;
10.3.2.9 оценивать последствия монгольских завоеваний, исследуя изменения в мире
Влияние походов Наполеона на изменение Европы
10.3.2.10 устанавливать причинно-следственные связи между наполеоновскими войнами и ускорением капиталистического развития в европейских странах;

10.2.3.2 социгенез теорияларын жүйелеу және тұжырымдау
Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары
10.2.3.3 қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формаларын, оларға тән белгілерін анықтай отырып түсіндіру;
10.2.3.4 қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясын зерттеу
3 - тоқсан
Мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан
Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер
Мемлекет түсінігі. Мемлекеттің пайда болу теориялары
10.3.1.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "мемлекет", "билік", "басқару институты" терминдерін қолдану;
10.3.1.2 мемлекеттік құрылыстың ерекшеліктерін түсіндіру үшін мемлекеттің пайда болу теорияларын салыстыру
Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі кезеңнен бүгінгі күнге дейін
10.3.1.3 тарих контекстінде мемлекеттік құрылыс формасының өзгеруінің заңдылықтарын анықтау және талдау;
10.3.1.4 мемлекеттердің тарихи формаларына тән белгілерін анықтай отырып, салыстыру
Саяси режимдердің типтері
10.3.1.5 деректерді талдау негізінде саяси режимдер түрлерінің мықты және әлсіз жақтарын анықтай отырып, салыстыру;
10.3.1.6 тоталитарлық саяси режимнен қазіргі замандағы демократияға ауысудың ерекшеліктерін талдау
Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери -саяси оқиғалар
Антикалық кезеңдегі әлемдік империялардың қалыптасуы
10.3.2.1 деректерді қолдана отырып грек -парсы соғыстарының мысалында ерте империялардың пайда болу процесін түсіндіру;
10.3.2.2 антика дәуірінде империялардың пайда болуының себептері мен салдарларын талдау;
10.3.2.3 эллинизмді таратуда А.Македонскийдің жорықтарының рөлін бағалау
Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары ежелгі заманнан ортағасырларға өтудің бір факторы ретінде
10.3.2.4 халықтардың ұлы қоныс аударуының жағымды және жағымсыз салдарларын анықтау;
10.3.2.5 тарихи деректердің негізінде антикалық дәуірден орта ғасырларға өту заңдылығын тұжырымдау
Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары
10.3.2.6 дәйекті қорытындылар жасай отырып, араб шапқыншылықтары мен мен крест жорықтарының себептерін анықтау;
10.3.2.7 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып араб шапқыншылықтары мен крест жорықтарының салдарларын салыстыру
Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының ықпалы
10.3.2.8 моңғол шапқыншылығы ның Еуразиядағы ұлттық мемлекеттердің қалыптасу процесіне әсерін талдау;
10.3.2.9 әлемдегі өзгерістерді зерттей отырып моңғол шапқыншылығының салдарларын бағалау
Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері
10.3.2.10 наполеон соғыстары мен Еуропа мемлекеттеріндегі капиталистік дамудың ілгерілеуі арасындағы себеп-салдарлық байланысты орнату;

10.3.2.11 оценивать значение Кодекса Наполеона в распространении либеральных общественных идей в Европе
Влияние мировых войн ХХ века на систему международных отношений
10.3.2.12 объяснять причины и последствия Первой и Второй мировых войн на основе анализа исторических документов;
10.3.2.13 оценивать эффективность Версальско-Вашингтонской и Ялтинско-Потсдамской систем и их влияние на современный мир;
10.3.2.14 анализировать тенденции развития международных отношений в период мировых войн
Революция как один из факторов трансформации общества
Буржуазные революции - катализатор формирования индустриального общества
10.3.3.1 обобщать закономерности перехода от аграрного общества к индустриальному;
10.3.3.2 интерпретировать изменения социальной структуры в результате буржуазных революций;
10.3.3.3 оценивать положительные и отрицательные последствия революций
Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства
10.3.3.3 оценивать положительные и отрицательные последствия революций;
10.3.3.4 исследовать этапы развития идеи социального равенства для понимания сущности социалистической революции;
10.3.3.5 выявлять социально-экономические и политические предпосылки перехода от капитализма к социализму;
10.3.3.6 объяснять изменения социальной структуры общества в результате социалистических революций
Революции новейшего времени: причины и последствия
10.3.3.7 анализировать содержание и итоги "бархатных" революций в Восточной Европе;
10.3.3.8 определять внешние и внутренние факторы "цветных революций" и "арабской весны";
10.3.3.9 делать выводыо последствиях революционного способа решения проблем общества
4 четверть
Развитие культуры
Сохранение культурного наследия человечества
Деятельность ЮНЕСКО по сохранению историко-культурного наследия человечества
10.4.1.1 объяснять пути сохранения историко-культурного наследия на примере деятельности ЮНЕСКО;
10.4.1.2 выявлять значимость историко-культурного наследия на примере памятников списка Всемирного наследия ЮНЕСКО
Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества
10.4.1.3 исследовать историю крупнейших музеев мира, выявляя их особенности;
10.4.1.4 объяснять роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира
Искусство - отражение развития общества
Направления и стили искусства в контексте исторических процессов
10.4.2.1 использовать термины "абстракционизм", "модернизм", "постмодернизм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреализм","хайтек" для понимания изменений в обществе;

10.3.2.11 Наполеон Кодексінің Еуропадағы либералды қоғамдық идеялардың таралуындағы маңыздылығын бағалау
ХХ ғасырдағы дүниежүзілік соғыстардың халықаралық қатынастар жүйесіне әсері
10.3.2.12 тарихи құжаттарды талдау негізінде Бірінші және Екінші дүниежүзілік соғыстардың себептері мен салдарларын түсіндіру;
10.3.2.13 Версаль-Вашингтон және Ялта-Потсдам жүйелерінің тиімділігін және олардың қазіргі заманға әсерін бағалау;
10.3.2.14 дүниежүзілік соғыстар кезеңінде халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын талдау
Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде
Буржуазиялық революциялар – индустриалды қоғамның құрылуының катализаторы
10.3.3.1 аграрлы қоғамнан индустриалды қоғамға өту заңдылықтарын тұжырымдау;
10.3.3.2 буржуазиялық революция лардың нәтижесіндегі әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді түсіндіру;
10.3.3.3 революциялардың жағымды және жағымсыз салдарларын бағалау
Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды әдісі ретінде
10.3.3.3 революциялардың жағымды және жағымсыз салдарларын бағалау;
10.3.3.4 социалисттік революцияның мәнін түсіну үшін әлеуметтік теңдік идеясының даму кезеңдерін зерттеу;
10.3.3.5 капитализмнен социализмге өтудің әлеуметтік-экономикалық және саяси алғышарттарын анықтау;
10.3.3.6 социалисттік революциялардың нәтижесінде қоғамның әлеуметтік құрылымдағы өзгерістерді түсіндіру
Қазіргі кездегі революциялар: себептері мен салдары
10.3.3.7 Шығыс Еуропадағы "барқыт" революцияларының мазмұны мен нәтижелерін талдау;
10.3.3.8 "араб көктемі" және "түрлі-түсті революциялардың" ішкі және сыртқы факторларын анықтау;
10.3.3.9 қоғамдық мәселелерді шешудің революциялық тәсілінің салдары жайлы қорытынды жасау
4 - тоқсан
Мәдениеттің дамуы
Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары
Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалудағы ЮНЕСКО-ның қызметі
10.4.1.1 ЮНЕСКО қызметін мысалға ала отырып тарихи-мәдени мұраны сақтау жолдарын түсіндіру;
10.4.1.2 ЮНЕСКО-ның Әлемдік мұра нысандар тізімі ескерткіштерінің мысалында тарихи-мәдени мұраның маңыздылығын анықтау
Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы
10.4.1.3 әлемнің ең ірі мұражайларын зерттеп, ерекшелік- терін анықтау;
10.4.1.4 әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтап қалудағы мұражайлардың рөлін түсіндіру;
Өнер – қоғам дамуының бейнесі
Тарихи процестер контекстіндегі өнердің бағыттары мен стильдері
10.4.2.1 қоғамдағы өзгерістерді түсіну үшін "абстракцианизм", "модернизм", "постмодернизм", "авангардизм", "футуризм", "кубизм", "сюрреализм", "экспрессионизм", "гиперреализм", "хайтек" терминдерін қолдану;

10.4.2.2 определять влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства;
10.4.2.3 анализировать произведения известных представителей мировой культуры, выявляя особенности их творчества
Тенденции развития современного искусства
10.4.2.4 определять тенденции развития современного искусства, выявляя изменения и преемственность;
10.4.2.5 объяснять особенности массовой культуры, анализируя ее влияние на современное общество
Духовно-нравственные ценности современного общества
Формирование общечеловеческих нравственных ценностей
10.4.3.1 выявлять истоки формирования духовно-нравственных ценностей человечества на основе анализа источников
Трансформация ценностей в контексте исторических событий
10.4.3.2 исследовать примеры трансформации духовно-нравственных ценностей в контексте исторического развития общества, делая аргументированные выводы;
10.4.3.3 определять особенности исторических событий ХХ века, повлиявших на переоценку нравственных ценностей общества
Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации
10.4.3.4 объяснять значение общечеловеческих нравственных ценностей в современном мире для устойчивого развития общества;
10.4.3.5 анализировать влияние глобализации на национально-культурное развитие;
10.4.3.6 прогнозировать возможные пути духовно-нравственного развития человечества, определяя нравственный облик человека будущего
2) 11 класс:
Раздел
Подраздел
Темы
Цели обучения
1 четверть
Цивили-зации: особенности развития
Исторические типы экономических систем: изменения и преемствен-ность
Экономика и типы экономических систем
11.1.1.1 использовать понятия "экономика" и "экономическая система" для анализа особенностей экономического развития стран;
11.1.1.2 классифицировать исторические типы экономических систем, объясняя их признаки
Традиционная (аграрная) экономика
11.1.1.3 определять характерные признаки традиционного (аграрного) типа экономики на примере разных стран;
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем
Рыночная экономика
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем;
11.1.1.5 определять характерные признаки рыночной экономики на примере разных стран
Плановая (социалистическая) экономики
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем;
11.1.1.6 определять характерные признаки плановой (социалистической) экономики на примере разных стран
Смешанный тип экономики

10.4.2.2 өнердің стильдері мен бағыттарының дамуына қоғамдық процестердің әсерін анықтау;
10.4.2.3 әлем мәдениетінің көрнекті өкілдерінің шығармашылық туындыларын талдап, олардың ерекшеліктерін анықтау
Зманауи өнердің даму тенденциялары
10.4.2.4 өзгерістер пен сабақтастықтарды анықтай отырып, қазіргі кездегі өнердің даму тенденцияларын анықтау;
10.4.2.5 бұқаралық мәдениеттің ерекшеліктерін түсіндіріп, оның қазіргі қоғамға әсерін талдау
Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары
Жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтардың қалыптасуы
10.4.3.1 деректерді талдау негізінде адамзаттың рухани-моральдық құндылықтарының қалыптасу қайнар көздерін анықтау
Тарихи оқиғалар контекстіндегі құндылықтардың өзгеруі
10.4.3.2 дәйекті қорытындыларды жасай отырып, қоғамның тарихи даму контекстіндегі рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеруінің мысалдарын зерттеу;
10.4.3.3 қоғамның моральдық құндылықтарын қайта бағалауға септігін тигізген XX ғасырдың тарихи оқиғаларының ерекшеліктерін анықтау
Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі
10.4.3.4 қоғамның тұрақты дамуы үшін қазіргі әлемнің жалпыадамзаттық адамгершілік құндылықтардың маңызын түсіндіру;
10.4.3.5 жаһанданудың ұлттық-мәдени дамуға әсерін талдау;
10.4.3.6 болашақтағы адамның моральдық бейнесін анықтай отырып, адамзаттың рухани-адамгершілік дамуының ықтимал жолдарын болжау
2) 11-сынып:
Бөлім
Бөлімше
Тақырып
Оқу мақсаттары.
Білім алушылар тиісті:
1-тоқсан
Өркениет: даму ерекшеліктері
Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық
Экономика және экономикалық жүйелердің типтері
11.1.1.1 мемлекеттердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдарын қолдану;
11.1.1.2 экономикалық жүйелердің тарихи типтерінің белгілерін түсіндіре отырып оларды жіктеу
Дәстүрлі (аграрлық) экономика
11.1.1.3 мемлекеттердің мысалында экономиканың дәстүрлі (аграрлы) түріне тән белгілерін анықтау;
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіру
Нарықтық экономика
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшелітерін түсіндіру;
11.1.1.5 елдердің мысалында нарықтық экономикаға тән белгілерді анықтау
Жоспарлы (социалистік) экономика
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіру;
11.1.1.6 мемлекеттердің мысалында жоспарлы (социалистік) экономикаға тән белгілерін анықтау
Экономиканың аралас түрі

11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем;
11.1.1.7 исследовать причины перехода к смешанному типу экономики, определяя его характерные признаки
Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств
Хозяйственная специализация государств, обусловленная природно-географическими факторами
11.1.2.1 обосновывать роль природно-географического фактора в формировании хозяйственной специализации стран и регионов
Исторические примеры преодоления ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств
11.1.2.2 исследовать различные способы преодоления ограничивающих природно-географических факторов в развитии экономики;
11.1.2.3 обобщать примеры успешного экономического развития стран в условиях ограничивающих природно-географических факторов в новейшей истории
Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории
Дифференциация стран мира по уровню экономического развития
11.1.3.1 выявлять исторические предпосылки неравномерного экономического развития стран и регионов;
11.1.3.2 классифицировать страны по уровню экономического развития на основе различных критериев
Пути преодоления бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира
11.1.3.3 исследовать деятельность государств, направленных на решение проблемы бедности, определяя их эффективность;
11.1.3.4 оценивать роль международных организаций в преодолении бедности и экономической отсталости стран и регионов;
11.1.3.5 прогнозировать возможные пути преодоления социально-экономическогоотставания развивающихся стран
2 четверть
Политико-правовые процессы
Правовое государство и гражданское общество
Понятие правового государства
11.2.1.1 использовать понятие "правовое государство" для объяснения современных тенденций развития политико-правовых систем государств;
11.2.1.2 исследовать исторические предпосылки формирования правового государства
Исторический опыт реализации принципов правового государства
11.2.1.3 анализировать пути формирования правового государства на примере разных стран;
11.2.1.4 сопоставлять особенности реализации принципов правового государства на примере разных стран;
11.2.1.5 обосновывать значение Всеобщей Декларации прав человека в современном мире
Понятие и общая характеристика гражданского общества
11.2.1.6 использовать понятие "гражданское общество" для объяснения современных тенденций развития политико-правовой системы государств;
11.2.1.7 выявлять взаимосвязь становления правового государства и гражданского общества
Неправительственныеорганизации в гражданском обществе

11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіру;
11.1.1.7 экономиканың аралас түріне тән белгілерді анықтай отырып, оған көшудің себептерін зерттеу
Мемлекеттің экономикалық дамуына табиғи-географиялық фактордың әсері
Табиғи-географиялық факторларға қарай мемлекеттердің шаруашылық мамандандырылуы
11.1.2.1 мемлекеттер мен аймақтардың шаруашылық мамандануының қалыптасуындағы табиғи-географиялық фактордың рөлін негіздеу
Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары
11.1.2.2 экономиканың дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің амалдарын зерттеу;
11.1.2.3 қазіргі заман тарихында шектеуші табиғи-географиялық факторлар жағдайындағы мемлекет тердің сәтті экономикалық дамуының мысалдарын тұжырымдау
Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі
Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі
11.1.3.1 мемлекеттер мен аймақтардың әркелкі экономикалық дамуының тарихи алғышарттарын анықтау;
11.1.3.2 алғышарттардың негізінде мемлекеттерді экономикалық даму деңгейі бойынша жіктеу
Жекелеген мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілікке және экономикалық артта қалушылыққа төтеп беру жолдары
1.1.3.3 мемлекеттердің кедейшілік мәселесін шешуге бағытталған іс-әрекетін зерттеп, оның тиімділігін анықтау;
11.1.3.4 мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлін бағалау;
11.1.3.5 дамушы елдердің әлеуметтік-экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудің ықтимал жолдарын болжау
2-тоқсан
Саяси-құқықтық процестер
Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам
Құқықтық мемлекет түсінігі
11.2.1.1 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "құқықтық мемлекет" ұғымын қолдану;
11.2.1.2 құқықтық мемлекеттің қалыптасуының алғышарттарын зерттеу
Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі
11.2.1.3 мемлекеттердің мысалында құқықтық мемлекеттің қалыптасу жолдарын талдау;
11.2.1.4 мемлекеттердің мысалында құқықтық мемлекет принципте рініңжүзеге асу ерекшеліктерін салыстыру;
11.2.1.5 қазіргі кездегі адам құқықтарының Жалпы Декларациясының маңызын негіздеу
Азаматтық қоғам түсінігі және жалпы сипаттамасы
11.2.1.6 мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің дамуының қазіргі тенденцияларын түсіндіру үшін "азаматтық қоғам" ұғымын қолдану;
11.2.1.7 құқықтық мемлекет пен азаматтық қоғамның құрылуының тарихи байланысын анықтау
Азаматтық қоғамдағы үкіметтік емес ұйымдар

11.2.1.8 определять роль неправительственных организаций в становлении и развитии гражданского общества;
11.2.1.9 оценивать деятельность неправительственных организаций в разных странах
Современная политическая система мира
Трансформация мировой политической системы
11.2.2.1 анализировать причины распадаЯлтинско-Потсдамской системымеждународных отношений;
11.2.2.2 характеризовать особенности биполярной системы мира
Постбиполярнаясистема мироустройства
11.2.2.3 использовать понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир"для характеристики современных международных отношений;
11.2.2.4 характеризовать современные тенденции развития международных отношений на основе анализа событий, процессов и явлений
Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе
Современные вызовы и угрозы международной безопасности
11.2.3.1 использовать термины "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "беженцы" для объяснения исторических событий и процессов;
11.2.3.2 определять причины и последствия распространения сепаратизма, экстремизма и международного терроризма;
11.2.3.3 прогнозировать возможные варианты развития системы международной безопасности
Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности
11.2.2.4 характеризовать современные тенденцииразвития международных отношений на основе анализа событий, процессов и явлений;
11.2.3.4 анализировать деятельность международных организаций, направленную на сохранение мира и безопасности;
11.2.3.5 прогнозировать возможные пути развития безопасного мира
3 четверть
Развитие общественно-политической мысли
Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время
Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время
11.3.1.1 использовать понятия "либерализм", "национализм", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", "прагматизм", "позитивизм" для объяснения развития общественной мысли;
11.3.1.2 оценивать значение идей эпохи Просвещения для развития общественно-политической мысли;
11.3.1.3 исследовать особенности развития философской мысли об общественном устройстве в XIX - XX веках
Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке
М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления
11.3.2.1 объяснять понятие "гандизм" как идеологию общественно-политического развития Индии;
11.3.2.2 определять значение идей ненасильственного сопротивления в достижении национальной независимости Индии;
11.3.2.3 делать выводы о роли личности в общественно-политической жизни
Великая мечта Мартина Лютера Кинга
11.3.2.3 делать выводы о роли личности в общественно-политической жизни;

11.2.1.8 азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуында үкіметтік емес ұйымдардың рөлін анықтау;
11.2.1.9 мемлекеттердегі үкіметтік емес ұйымдардың қызметін бағалау
Әлемнің қазіргі саяси жүйесі
Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі
11.2.2.1 Ялта-Потсдам халықаралық қатынастар жүйесінің ыдырау себептерін талдау;
11.2.2.2 әлемнің биполярлы жүйесінің ерекшеліктерін сипаттау
Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі
11.2.2.3 қазіргі кездегі халықаралық қатынастарды сипаттау үшін "постбиполярлық жүйе", "көпвекторлы саясат", "бір полярлы әлем" ұғымдарын қолдану;
11.2.2.4 тарихи оқиғалар, процестер мен құбылыстарды талдау негізінде қазіргі кездегі халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын сипаттау
Қазіргі кездегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі
Халықаралық қауіпсіздікке төнген қазіргі кездегі қауіп-қатерлер
11.2.3.1 тарихи оқиғалар мен процестерді түсіндіру үшін "сепаратизм", "терроризм", "фундаментализм", "экстремизм", "миграция", "босқын" терминдерін қолдану;
11.2.3.2 сепаратизм, экстремизм және халықаралық терроризмнің таралу себептері мен салдарларын анықтау;
11.2.3.3 халықаралық қауіпсіздік жүйесінің дамуының ықтимал нұсқаларын болжау
Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауда мемлекеттердің бірлескен әрекеттері
11.2.2.4 тарихи оқиғалар, процестер мен құбылыстарды талдау негізінде қазіргі кездегі халықаралық қатынастардың даму тенденцияларын сипаттау;
11.2.3.4 бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтауға бағытталған халықаралық ұйымдардың қызметін талдау;
11.2.3.5 қауіпсіз әлем дамуының ықтимал жолдарын болжау
3 - тоқсан
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы
Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы
Жаңа заман және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары
11.3.1.1 қоғамдық ойдың дамуын түсіндіру үшін "либерализм", "ұлтшылдық", "социал-демократия", "марксизм", "экзистенциализм", прагматизм", "позитивизм" түсініктерін қолдану;
11.3.1.2 қоғамдық-саяси ойдың дамуы үшін Ағартушылық дәуір идеяларының маңыздылығын бағалау;
11.3.1.3 XIX-XX ғасырлардағы қоғамдық құрылыс туралы философиялық ойдың даму ерекшеліктерін зерттеу
ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер
М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы
11.3.2.1 Үндістанның қоғамдық-саяси даму идеологиясы ретінде "гандизм" ұғымын түсіндіру;
11.3.2.2 Үндістанның ұлттық тәуелсіздікке жетудегі бейбіт жолмен қарсыласу идеяларының маңыздылығын анықтау;
11.3.2.3 қоғамдық-саяси өмірдегі тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау
Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы
11.3.2.3 қоғамдық-саяси өмірдегі тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау;

11.3.2.4 использовать понятие "расовая дискриминация", "сегрегация" для объяснения исторических событий в США;
11.3.2.5 оценивать значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права
Н. Мандела - борец против апартеида
11.3.2.3 делать выводы о роли личности в общественно-политической жизни;
11.3.2.5 оценивать значение активной гражданской позиции личности в борьбе за гражданские права;
11.3.2.6 использовать понятие "апартеид" для объяснения исторических событий в ЮАР
Выдающиеся политики- реформаторы ХХ - начала ХХIвека
Мустафа Кемаль Ататюрк - основатель Турецкой Республики
11.3.3.1 оценивать значение реформ в переходные периоды истории государства;
11.3.3.2 использовать понятие "светское государство", "этатизм" для объяснения исторических событий;
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства
Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс"
11.3.3.4 определять особенности внутренней и внешней политики Ф. Рузвельта в мирное и военное время;
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства
Шарль де Голль: возрождение величия Франции
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства;
11.3.3.5 использовать понятие "голлизм" для объяснения социально-политических процессов во Франции;
11.3.3.6 доказывать важность института сильной президентской власти на примере деятельности Шарля де Голля
Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор
11.3.3.1 оценивать значение реформ в переходные периоды истории государства;
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства;
11.3.3.7 использовать понятие "социализм с китайской спецификой" для объяснения социально-экономических процессов;
11.3.3.8 анализировать причины перехода от плановой экономики к рыночной на примере Китайской народной республики
Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира в первый"
11.3.3.1 оценивать значение реформ в переходные периоды истории государства;
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства;
11.3.3.9 обобщать факторы "экономического чуда" в Юго-Восточной Азии на основе анализа исторических событий;
11.3.3.10 сравнивать особенности модернизации государства на примере Сингапура и Малайзии
Н. Назарбаев и казахстанская модель модернизации
11.3.3.3 делать выводы о роли личности в истории государства;
11.3.3.11 оценивать роль Первого Президента Республики Казахстан в разработке и реализации казахстанской модели модернизации;

11.3.2.4 АҚШ-тағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "нәсілдік кемсітушілік", "сегрегация" ұғымдарын қолдану;
11.3.2.5 - азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азаматтық позициясының маңыздылығын бағалау
Н. Манделла –апартеидке қарсы күресуші
11.3.2.3 қоғамдық-саяси өмірдегі тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау;
11.3.2.5 азаматтық құқықтар үшін күресте тұлғаның белсенді азамат- тық позициясының маңыздылығын бағалау;
11.3.2.6 Оңтүстік Африка Республикасындағы тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "апартеид" ұғымын қолдану
ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың. басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар
Мұстафа Кемал Ататүрік –Түрік Республикасының негізін қалаушы
11.3.3.1 мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау;
11.3.3.2 тарихи оқиғаларды түсіндіру үшін "этатизм", "зайырлы мемлекет" ұғымдарын қолдану;
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытын- дылар жасау
Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты"
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау;
11.3.3.4 бейбіт және соғыс кезеңіндегі Ф. Рузвельттің ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктерін анықтау
Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта жаңғыруы
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау;
11.3.3.5 Франциядағы әлеуметтік-саяси процестерді түсіндіру үшін "голлизм" ұғымын қолдану;
11.3.3.6 Ш. Голль қызметінің мысалында мықты президенттік билік институтының маңыздылығын дәлелдеу
Дэн Сяопин – көрнекті қытай реформаторы
11.3.3.1 мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау;
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау;
11.3.3.7 әлеуметтік-экономикалық процестерді түсіндіру үшін "қытайлық ерекшелігі бар социализм" ұғымын қолдану;
11.3.3.8 ҚХР мысалында жоспарлы экономикадан нарықтық экономикаға көшу себептерін талдау
Ли Куан Ю и Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге"
11.3.3.1 мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығын бағалау;
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау
11.3.3.9 тарихи оқиғаларды талдау негізінде Оңтүстік-Шығыс Азиядағы "экономикалық ғажайып" факторларын тұжырымдау;
11.3.3.10 Сингапур және Малайзия мысалында мемлекет модернизациясының ерекшеліктерін салыстыру
Н. Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі
11.3.3.3 мемлекет тарихындағы тұлғаның рөлі жайлы қорытындылар жасау;
11.3.3.11 қазақстандық модернизация үлгісін құрастыру және жүзеге асырудағы Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президентінің рөлін бағалау;

11.3.3.12 доказывать эффективность долгосрочного планирования развития страны на примере стратегий "Казахстан - 2030", "Казахстан - 2050";
11.3.3.13 обосновывать актуальность выдвижения Первым Президентом Республики Казахстан общенациональной идеи "Мәңгілік Ел"
4 четверть
Развитие образования и науки
Образование как общечеловеческая ценность
Письменность и книгопечатание - величайшие достижения человечества
11.4.1.1 классифицировать виды письменности в контексте исторического развития народов мира;
11.4.1.2 определять значение письменности и книгопечатания в развитии человеческой цивилизации
Школьное образование: от древности до современности
11.4.1.3 описывать изменения и преемственность в развитии школьного образования в контексте истории человечества
11.4.1.4 анализировать роль образования в социально-экономическом развитии стран;
11.4.1.5 сравнивать современные модели школьного образования, выявляя их особенности и преимущества
Система высшего образования: история и современность
11.4.1.6 исследовать историю возникновения высших учебных заведений, выявляя общие тенденции их развития;
11.4.1.7 анализировать роль первых университетов в распространении просвещения и науки;
11.4.1.8 определять изменения и преемственность в развитии системы высшего образования в контексте исторического развития;
11.4.1.9 сравнивать современные модели высшего образования, выявляя их особенности и преимущества
Научно-технический прогресс
Исторические этапы научно-технического прогресса
11.4.2.1 использовать понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция" для анализа социально-экономического развития;
11.4.2.2 выявлять особенности промышленной революции в разных странах, определяя сходства и различия;
11.4.2.3 оценивать значение научно-технической революции в развитии современной цивилизации
Научно-технический прогресс и глобальные проблемы современности
11.4.2.4 использовать понятие "научно-технический прогресс" для объяснения особенностей социальных и экономических процессов;
11.4.2.5 исследовать влияние научно-технического прогресса на возникновение глобальных проблем современности;
11.4.2.6 прогнозировать возможные варианты развития научно-технического прогресса в решении глобальных проблем современности
Современные научные технологии
Современные информационные технологии
11.4.3.1 исследовать влияние информационных технологий на развитие общества;
11.4.3.2 прогнозировать возможные последствия достижений в области информационных технологий для развития человеческой цивилизации
Перспективные отрасли современной науки

11.3.3.12 "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" стратегияларының мысалында мемлекет дамуын ұзақ мерзімді жоспарлау қажеттілігін дәлелдеу;
11.3.3.13 Қазақстан Республикасы ның Тұңғыш Президентінің "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясын ұсыну өзектілігін негіздеу
4 тоқсан
Білім мен ғылымның дамуы
Білім алу бүкіл адамзаттық құндылық ретінде
Жазу мен кітап бастыру – адамзаттың ұлы жетістіктері
11.4.1.1 тарихи даму контекстіндегі әлем халықтарының жазу түрлерін жіктеу;
11.4.1.2 адамзат өркениетінің дамуындағы жазу мен кітап бастыру ісінің маңыздылығын анықтау
Мектептегі білім беру: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін
11.4.1.3 адамзат тарихы контекстінде мектептегі білім берудің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды сипаттау;
11.4.1.4 мемлекеттердің әлеуметтік-экономикалық дамуындағы білім берудің рөлін талдау;
11.4.1.5 мектептегі білім берудің заманауи үлгілерін, оның ерекшеліктері мен артықшылықтарын анықтай отырып салыстыру
Жоғары білім беру жүйесі: өткені мен бүгіні
11.4.1.6 жоғары оқу орындарының пайда болу тарихын, олардың ортақ даму тенденцияларын анықтай отырып зерттеу;
11.4.1.7 ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлін талдау;
11.4.1.8 тарихи даму контекстінде жоғары білім беру жүйесінің дамуындағы өзгерістер мен сабақтастықтарды анықтау;
11.4.1.9 заманауи жоғары білім беру үлгілерін салыстырып, артықшылықтары мен ерекшеліктерін анықтау
Ғылыми-техникалық прогресс
Ғылыми-техникалық прогресстің тарихи кезеңдері
11.4.2.1 мемлекетердің әлеуметтік-экономикалық дамуын талдау үшін "өнеркәсіп революциясы", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдарын қолдану;
11.4.2.2 мемлекеттердегі өнеркәсіп революциясының ерекшеліктерін анықтап, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
11.4.2.3 қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау;
Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық проблемалары
11.4.2.4 әлеуметтік-экономикалық процестердің ерекшеліктерін түсіндіру үшін "ғылыми-техникалық прогресс" ұғымын қолдану;
11.4.2.5 қазіргі заманның жаһандық мәселелерінің туындауына ғылыми-техникалық прогресстің әсерін зерттеу;
11.4.2.6 қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешудегі ғылыми-техникалық прогрестің дамуының ықтимал жолдарын болжау
Қазіргі заманғы ғылыми технологиялар
Қазіргі кездегі ақпараттық технологиялар
11.4.3.1 қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсерін зерттеу;
11.4.3.2 адамзат өркениетінің дамуы үшін ақпараттық технологиялар саласындағы жетістіктер дің ықтимал салдарын болжау
Қазіргі ғылымның перспективті салалары

11.4.3.3 исследовать влияние развития робототехники и космонавтики на степень конкурентоспособности государств;
11.4.3.4 использовать понятия "генная инженерия", "нанотехнологии", "альтернативные источники энергии" для объяснения современных тенденций развития науки;
11.4.3.5 анализировать влияние достижений новых научных направлений на социально-экономическое развитие;
11.4.3.6 объяснять значение развития современных видов науки и техники для решения глобальных проблем современности.
Приложение 20
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 7 марта 2019 года № 105
Приложение 203
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 421
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по учебному предмету "Всемирная история" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).
2. Изучение всемирной истории призвано формировать историческое сознание личности через осмысление исторического прошлого и определение своего положения в современном мире, гражданской позиции и своего отношения к событиям и явлениям, понимая их сущность и направленность. Изучение истории способствует воспитанию патриотизма и формированию гражданско-правового сознания учащихся, общекультурному развитию и социализации посредством приобщения к национальным и общемировым ценностям.
3. Углубленное изучение всемирной истории предполагает осмысление учащимися основных вопросов этнического, политического, социально-экономическогои культурного развития истории мира в различные исторические периоды.
4. Цель учебного предмета: на основе обеспечения углубленного и всестороннего изучения ключевых событий и процессов всемирной истории способствовать формированию личности учащегося, обладающего историческим сознанием, гражданственностью и патриотизмом, уважающего национальные и общечеловеческие ценности, активно и творчески применяющего исторические знания и навыки в учебной и социальной деятельности.

11.4.3.3 робототехника және космонавтиканың мемлекеттердің бәсекеге қабілетті дәрежесіне әсерін зерттеу;
11.4.3.4 ғылымның заманауи тенденция ларының дамуын түсіндіру үшін "гендік инженерия", "нанотехнология", "энергияның балама көздері" ұғымдарын қолдану;
11.4.3.5 жаңа ғылыми бағыттар жетістіктерінің әлеуметтік-экономикалық дамуға әсерін талдау;
11.4.3.6 қазіргі заманның жаһандық мәселелерін шешу үшін ғылым мен техниканың заманауи түрлері дамуының маңызын түсіндіру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 7 наурыздағы
№ 105 бұйрығына 19-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 203-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 421-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптарға арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).
2. "Дүниежүзі тарихы" пәнін оқыту өткен тарихты ұғыну және қазіргі әлемде өз орнын, азаматтық ұстанымын және оқиғалар мен құбылыстарға деген қарым-қатынасын анықтап, олардың мәні мен бағытын түсіну арқылы тұлғаның тарихи санасын қалыптастыруға бағытталған. Тарихты зерделеу патриотизмге тәрбиелеу, білімалушылардың бойында азаматтық-құқықтық сананың қалыптасуына, жалпы мәдениеттік даму, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар арқылы әлеуметтенуге септігін тигізеді.
3. Дүниежүзі тарихы пәнін тереңдетіп оқу оқушылардың әлем тарихының этникалық, саяси, әлеуметтік-экономикалық және мәдени дамуының әртүрлі тарихи кезеңдегі негізгі сұрақтары бойынша түсінік қалыптастыруды көздейді.
4. Оқу пәнінің мақсаты - дүниежүзі тарихының негізгі оқиғалары мен процестерін тереңдете және жан-жақты оқытуын қамтамасыз ету негізінде тарихи санасы қалыптасқан, азаматтық-патриоттық қасиеттерге ие, ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтарды құрметтейтін, тарихи білім мен дағдыларын оқу процесінде және әлеуметтік жағдайда белсенді әрі шығармашылықпен қолдана алатын тұлға қалыптастыру.

2) изменение и преемственность: обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать исторические примеры непрерывности и изменения во времени и пространстве, объединять примеры непрерывности и изменения в течение продолжительного времени до масштабных исторических процессов или тем, объяснять основания (критерии) систематизации и организации исторических событий и процессов внутри определенного временного блока;
3) причина и следствие: обучающиеся должны уметь: анализировать и оценивать взаимодействие нескольких причин и /или влияний; понимать историческую обусловленность, выделяя совпадения, причинно-следственную связь и взаимосвязи, объяснять и оценивать способы, в которых явление, событие или процесс связывается с другими аналогичными историческими явлениями во времени и в пространстве;
4) сходство и различия: обучающиеся должны уметь сравнивать связанные исторические события и процессы на местах, в течение определенного отрезка времени и/или в различных обществах, или внутри одного общества;
5) значимость: обучающиеся должны уметь определять значимость исторического события, явления, процесса для развития общества;
6) интерпретация: обучающиеся должны уметь объяснять и оценивать различные точки зрения на определенное историческое событие, явление, процесс.
20. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 10 класса:
1) цивилизация: особенности развития. Цивилизация: теории и подходы к изучению. Понятие "цивилизация". Основные подходы к изучению понятия "цивилизация". Классификация цивилизаций. Традиционный (аграрный) тип цивилизации: оседло-земледельческая, кочевая. Индустриальный и постиндустриальный этапы развития цивилизации. Влияние информационных технологий на развитие современной цивилизации. История мировых цивилизаций.Цивилизации Древнего мира (Древний Египет, Древнее Двуречье, Древний Китай, Древняя Индия, Древняя Греция, Древний Рим). Древние религиозные верования (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейство, даосизм).Древние философские учения (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Традиционные цивилизации Африки (бушмены, нубии, Гана, Мали, Сунгай), Америки (майя, инки, ацтеки), Австралии и Океании (полинезийцы, таитяне, гавайцы). Мировые религии и развитие цивилизаций (буддизм, христианство, ислам). Тенденции развития мировых религий в современном мире. Современные деструктивные религиозные организации и течения. Взаимодействие цивилизаций. Торгово-экономическая сфера взаимодействия цивилизаций (Великий шелковый путь, международные организации: Всемирная торговая организация (ВТО), Международный валютный фонд (МВФ), Организация стран - экспортеров нефти (ОПЕК), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Евразийский экономический союз (ЕАЭС)). Дипломатическая сфера взаимодействия цивилизаций. Дипломатия как фактор сближения цивилизаций. Военно-политический аспект взаимодействия цивилизаций (завоевательные походы, колониальная экспансия, военно-политические союзы, мировые войны, холодная война, локальные конфликты, межэтнические столкновения). Диалог культур (взаимодействие и взаимовлияние культур, глобализация). Исследовательская работа: Способы взаимодействия и взаимовлияния цивилизаций в контексте мировой истории;

2) "Өзгеріс пен сабақтастық" бойынша білім алушылар: сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды уақыт пен кеңістікте талдайды және бағалайды; сабақтастық пен өзгеріске қатысты тарихи мысалдарды ұзақ уақыт бойы ауқымды тарихи процестер мен тақырыптарға дейін біріктіреді, тарихи оқиғалар мен процестердің белгілі бір уақыт межесінде жүйеленуі мен ұйымдасуының негізін (критерийлер) түсіндіреді;
3) "Себеп және салдар" бойынша білім алушылар: бір немесе бірнеше себептердің және/немесе ықпалдардың өзара әрекеттесуін талдайды және бағалайды; ұқсастықтарды, себеп-салдарды, өзара байланысты көрсете отырып тарихи себептілікті түсінеді, тарихи құбылыс, оқиға немесе процесті басқа ұқсас тарихи құбылыстармен уақыт пен кеңістікте байланыстырудың әдістерін түсіндіреді және бағалайды;
4) "Ұқсастық пен айырмашылық" бойынша білім алушылар: белгілі бір жерде, белгіленген бір уақыт кезеңінде және/немесе әртүрлі қоғамдарда, немесе бір қоғамның ішіндегі өзара байланысқан тарихи оқиғаларды салыстырады;
5) "Маңыздылық" бойынша білім алушылар: қоғамның дамуы үшін тарихи оқиғаның, құбылыстың, процестің маңыздылығын анықтайды;
6) "Интерпретация" бойынша білім алушылар: белгілі бір тарихи оқиғаға, құбылысқа, процеске қатысты әртүрлі көзқарастарды түсіндіреді және бағалайды.
20. 10- сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері:
Өркениет: зерттеудің теориялары мен тәсілдері. "Өркениет" түсінігі. "Өркениет" түсінігін зерттеудегі негізгі тәсілдер. Өркениеттердің жіктелуі. Өркениеттің дәстүрлі (аграрлы) түрі: отырықшы-егіншілік, көшпелі. Өркениет дамуының индустриалдық және постиндустриалдық кезеңдері. Қазіргі заманғы өркениеттің дамуына ақпараттық технологиялардың ықпалы. Әлем өркениеттерінің тарихы. Ежелгі әлем өркениеттері (Ежелгі Египет, Ежелгі Месопотамия, Ежелгі Қытай, Ежелгі Үндістан, Ежелгі Греция, Ежелгі Рим). Ежелгі діни наным-сенімдер (синтоизм, индуизм, иудаизм, зороастризм, манихейлік, даосизм). Ежелгі философиялық ілімдер (Платон, Сократ, Аристотель, Конфуций, Лао Цзы). Африка (бушмендер, нубийлер, Гана, Мали, Сунгай), Америка (майя, инктер, ацтектер) және Австралия мен Океанияның (полинезиялық, Таити аралының тайпалары, гавайлықтар) дәстүрлі өркениеттері. Әлемдік діндер және өркениеттің дамуы (буддизм, христиандық, ислам). Қазіргі заманғы әлемдік діндердің даму тенденциялары. Қазіргі заманғы деструктивті діни ұйымдар мен ағымдар. Өркениеттердің өзара әрекеттесуі. Өркениеттердің сауда-экономика саласындағы өзара әрекеттесулері (Ұлы жібек жолы, халықаралық ұйымдар: Дүниежүзілік сауда ұйымы (ДСҰ), Халықаралық валюта қоры (ХВҚ), Мұнай экспорттаушы елдер ұйымы (МЭЕҰ), Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО)және тағы басқалар). Өркениеттердің дипломатиялық саладағы өзара әрекеттесулері. Дипломатия өркениеттердің өзара жақындасу факторы ретінде. Өркениеттердің өзара әрекеттесуінің әскери-саяси аспектісі (жаулаушылық соғыстар, отарлық экспансия, әскери-саяси одақтар, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыс, жергілікті қақтығыстар, этносаралық қақтығыстар). Мәдениеттер диалогі (мәдениеттердің өзара әрекеттесуі мен өзара ықпалдары). Зерттеу жұмысы: Әлемдік тарих контекстіндегі өркениеттердің өзара әрекеттесу және өзара ықпалдасу тәсілдері.

2) этнические и социальные процессы. Антропогенез и этногенез. Теории происхождения человека (религиозная, космическая, эволюционная). Понятия "этнос", "этногенез", "нация". Теории происхождения этносов. Этническая карта мира: история и современность (образование и распад национальных государств, понятие "национальная идентичность", ассимиляция этносов, проблема малых этносов). Межэтнические отношения в мировой истории. Межнациональные отношения: проблемы и противоречия. Причины и последствия межнациональных конфликтов (национализм, шовинизм, расовая дискриминация, нацизм). Способы мирного взаимодействия этносов (международная интеграция, Организация объединенных наций (ООН), Европейский союз (ЕС), Международная организация тюркской культуры (ТюрКСОЙ), Евразийский экономический союз (ЕАЭС), Организация исламского сотрудничества (ОИС), Ассамблея народа Казахстана). Исторические формы социальной организации общества. Разнообразие теорий о социогенезе (формационный подход, цивилизационный подход). Исторические формы социальной организации общества (кровно-родственный, соседско-территориальный, макроэтнический принципы организации общества). Социальная стратификация современного общества. Исследовательская работа: Этнические и социальные процессы в мировой истории;
3) из истории государства, войн и революций: Исторические типы и формы государства и политические режимы. Понятия "государство", "власть", "институт управления". Теории происхождения государства (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф.Аквинский, Н.Макиавелли, Дж. Локк, Т.Гоббс, Т.Джефферсон, Ф.Энгельс). Эволюция форм государства: от древности до современности (монархия, республика, теократические государства). Типы политических режимов (тоталитарные, авторитарные, демократические). Военно-политические события, повлиявшие на ход мировой истории. Образование мировых империй в эпоху античности (Персидская империя, империя Александра Македонского, Римская империя). Завоевательные походы гуннов как один из факторов падения Западной Римской империи и перехода от античности к средневековью. Арабские завоевания и Крестовые походы (создание и распад Арабского халифата и государств крестоносцев). Влияние походов Чингисхана на изменение карты Евразии (Монгольская империя, Золотая Орда, империя эмира Тимура, Московское государство, государство Хубилая, Ильханат). Влияние походов Наполеона на изменение Европы (ускорение капиталистического развития, распространение либеральных общественных идей в Европе). Мировые войны и система международных отношений: Версальско-Вашингтонская, Ялтинско-Потсдамская системы. Революция как один из факторов трансформации общества. Буржуазные революции как катализатор формирования индустриального общества (Английская буржуазная революция XVII века, Французская буржуазная революция XVIII века, Война за независимость США, "весна народов" 1848 года в Европе). Социалистическая революция как радикальный способ реализации идеи социального равенства (Октябрьская социалистическая революция 1917 года, гражданская война 1946-1949 годов в Китае, Кубинская революция 1959 года). Изменение социальной структуры общества в результате социалистических революций. Революции новейшего времени: причины и последствия ("бархатные революции" 1989-1990 годов в Восточной Европе, "Арабская весна" 2010-2011 годов на Ближнем Востоке, "цветные революции" на постсоветском пространстве). Последствия революционного способа решения проблем общества. Исследовательская работа: Способы решения социально-экономических и политических проблем;

2) этникалық және әлеуметтік процестер: Антропогенез және этногенез. Адамның пайда болуы туралы теориялар (діни, ғарыштық, эволюциялық). "Этнос", "этногенез", "ұлт" ұғымдары. Этностардың пайда болуына байланысты теориялар. Әлемнің этникалық картасы: өткен заман және қазіргі уақытта (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы мен ыдырауы, "ұлттық сана", этностардың ассимиляциясы, шағын этностардың проблемалары). Әлем тарихындағы этносаралық қатынастар. Ұлтаралық қатынастар: мәселелер және қарама-қайшылықтар. Ұлтаралық қақтығыстардың себептері мен салдарлары (ұлтшылдық, шовинизм, нәсілдік кемсітушілік, нацизм). Этностардың бейбіт өзара әрекеттесуінің тәсілдері (халықаралық интеграция, Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропа Одағы (ЕО), Түркі мәдениетін және өнерін дамыту халықаралық ұйымы(ТҮРКСОЙ), Еуразиялық Экономикалық Одақ (ЕАЭО), Ислам Ынтымақтастық Ұйымы (ИЫҰ), Қазақстан халқы Ассамблеясы және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары. Социогез туралы теориялардың әртүрлілігі (формациялық тәсіл, өркениеттік тәсіл және тағы басқалар). Қоғамның әлеуметтік ұйымдасуының тарихи формалары (қоғам ұйымдасуының қандық-туыстық, көршілік-аумақтық, макроэтникалық қағидалары). Қазіргі қоғамның әлеуметтік стратификациясы. Зерттеу жұмысы: Әлем тарихындағы этникалық және әлеуметтік процестер;
3) мемлекет, соғыс және революциялар тарихынан: Мемлекеттің тарихи типтері, формалары және саяси режимдер. "Мемлекет", "билік", "басқару институты" ұғымдары. Мемлекеттің пайда болу теориялары (Аристотель, Платон, Конфуций, Ф. Аквинский, Н. Макиавелли, Дж. Локк, Т. Гоббс, Т. Джефферсон, Ф. Энгельс және тағы басқалар). Мемлекет формаларының эволюциясы: ежелгі заманнан бүгінгі күнге дейін (монархия, республика, теократиялық мемлекеттер). Саяси режимдердің типтері (тоталитарлық, авторитарлық, демократиялық). Әлем тарихының барысына әсер еткен әскери - саяси оқиғалар. Антикалық дәуірдегі әлемдік империяларының қалыптасуы (Парсы империясы, Александр Македонский империясы, Рим империясы). Ғұндардың жаулап алушылық жорықтары Батыс Рим империясының ыдырауы мен антикалық кезеңінен орта ғасырларға көшу процесінің бір факторы ретінде. Араб шапқыншылықтары мен Крест жорықтары (Араб халифаты мен кресшілер мемлекеттерінің құрылуы мен ыдырауы). Еуразия картасының өзгеруіне Шыңғысхан жорықтарының әсері (Моңғол империясы, Алтын Орда, Әмір Темір империясы, Мәскеу мемлекеті, Құбылай мемлекеті, Ильханат). Еуропаның өзгеруіне Наполеон жорықтарының әсері (капиталистік дамудың жеделдетілуі, Еуропада либералдық әлеуметтік идеялардың таратылуы). Дүниежүзілік соғыстар және халықаралық қатынастар жүйесі: Версаль - Вашингтон, Ялта - Потсдам жүйелері. Революциялар қоғам өзгеруінің бір факторы ретінде. Буржуазиялық революциялар индустриалды қоғам қалыптасуының катализаторы ретінде (XVII ғасырдағы Ағылшын буржуазиялық революциясы, XVIII ғасырдағы Француз буржуазиялық революцияы, АҚШ-ғы тәуелсіздік үшін соғыс, Еуропадағы 1848 жылғы "ұлттар көктемі"). Социалистік революция әлеуметтік теңдік идеяларын жүзеге асырудың радикалды тәсілі ретінде (1917 жылғы Қазан Социалистік революциясы, Қытайдағы 1946-1949 жылдардағы Азаматтық соғыс, 1959 жылғы Куба революциясы). Социалистік революциялар нәтижесіндегі қоғамдық құрылымының өзгеруі. Қазіргі заманның революциялары: себептері мен салдарлары (Шығыс Еуропадағы 1989-1990 жылдардағы "барқыт революциясы", Таяу Шығыстағы 2010-2011 жылдардағы "Араб көктемі", бұрынғы Кеңес Одағы елдеріндегі "түрлі-түсті революциялар"). Қоғам проблемаларын революциялық жолмен шешудің салдарлары. Зерттеу жұмысы: Әлеуметтік-экономикалық және саяси мәселелерді шешу жолдары;

4) развитие культуры: Сохранение культурного наследия человечества. Деятельность специализированного учреждения Организации Объединенных Наций по вопросам образования, науки и культуры (ЮНЕСКО) по сохранению историко-культурного наследия человечества. Список объектов Всемирного наследия ЮНЕСКО. Крупнейшие музеи мира: сокровищница исторической памяти человечества (Эрмитаж, Лувр, Британский музей, Метрополитен, Национальный музей Японии, Египетский музей, Галерея Уффицы, Национальный музей Республики Казахстан). Роль музеев в исследовании и сохранении историко-культурного наследия народов мира. Искусство - отражение развития общества. Направления и стили искусства в контексте исторических процессов (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек и др.). Влияние общественных процессов на развитие направлений и стилей искусства. Тенденции развития современного искусства. Массовая культура и ее влияние на современное общество (кино, радио, телевидение, интернет, спорт, музыка, современная литература, современное изобразительное искусство). Духовно-нравственные ценности современного общества. Формирование общечеловеческих нравственных ценностей (религиозные и философские идеи, национальные обычаи и традиции, фольклор, традиционная музыка и литература, семейные ценности). Трансформация ценностей в контексте исторических событий (формирование национальных государств, мировые войны, окончание холодной войны). Исторические события ХХ века, оказавшие влияние на переоценку нравственных ценностей общества. Проблема трансформации духовно-нравственных ценностей в условиях глобализации (прагматизм, рационализм, крайний индивидуализм, нигилизм, конформизм, социальная апатия, потребительская психология, религиозный фанатизм, неофашизм, неформальные молодежные организации). Исследовательская работа: Культура как отражение духовно-нравственных ценностей человечества;
21. Базовое содержание учебного предмета "Всемирная история" для 11 класса:
1) цивилизации: особенности развития. Исторические типы экономических систем: изменения и преемственность. Экономика и типы экономических систем (понятия "экономика" и "экономическая система"). Особенности экономического развития стран. Традиционная (аграрная) экономика. Рыночная экономика (либеральная экономика). Плановая (социалистическая) экономика. Смешанный тип экономики. Влияние природно-географического фактора на экономическое развитие государств. Хозяйственная специализация государств, обусловленная природно-географическими факторами (страны Персидского залива, Канада, Австралия, Турция, Бразилия и другие). Исторические примеры преодоления влияния ограничивающих природно-географических факторов в экономическом развитии государств (Япония, Израиль, Сингапур, Малайзия). Социально-экономическое развитие стран в период новейшей истории. Дифференциация стран мира по уровню экономического развития. Проблема неравномерности экономического развития стран на современном этапе (экономическое развитие бывших колоний, неоколониализм, сырьевая направленность экономики). Роль международных организаций и государств в преодолении бедности и экономической отсталости отдельных стран и регионов мира. Исследовательская работа: Перспективы преодоления ограничивающих природно-географических факторов Казахстана на основе анализа мирового опыта;

4) мәдениеттің дамуы. Адамзаттың мәдени мұрасын сақтап қалу жолдары. Адамзаттың тарихи-мәдени мұрасын сақтап қалуға бағытталған ЮНЕСКО-ның қызметі. ЮНЕСКО-ның Дүниежүзілік мұрасының тізімі. Әлемнің ең ірі мұражайлары: адамзаттың тарихи зердесінің қазынасы (Эрмитаж, Лувр, Британ мұражайы, Метрополитен, Жапония Ұлттық мұражайы, Египет мұражайы, Уффици галереясы, Қазақстан Республикасының Ұлттық мұражайы және тағы басқалар). Әлем халықтарының тарихи-мәдени мұрасын зерттеу және сақтау барысындағы мұражайлардың рөлі. Өнер – қоғам дамуының көрінісі. Тарихи процестер аясындағы өнердің бағыттары мен стильдері (абстракционизм, модернизм, постмодернизм, авангардизм, футуризм, кубизм, сюрреализм, экспрессионизм, гиперреализм, хайтек стилі және тағы басқалар). Өнердің бағыттары мен стильдерінің дамуына қоғамдық процестердің тигізетін әсері. Қазіргі кездегі өнердің даму тенденциялары. Бұқаралық мәдениет және оның қазіргі қоғамға тигізетін әсері (кино, радио, теледидар, интернет, спорт, музыка, қазіргі заманғы әдебиет, қазіргі заманғы бейнелеу өнері). Қазіргі қоғамның рухани-адамгершілік құндылықтары. Жалпыадамзаттық моральдық құндылықтардың қалыптасуы (діни және философиялық идеялар, ұлттық әдет-ғұрыптар мен салт-дәстүрлер, фольклор, дәстүрлі музыка мен әдебиет, отбасылық құндылықтар). Тарихи оқиғалар аясындағы құндылықтардың өзгеруі (ұлттық мемлекеттердің қалыптасуы, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыстың аяқталуы). Қоғамның адамгершілік құндылықтарды қайта бағалауына ықпал еткен ХХ ғасырдың тарихи оқиғалары. Жаһандану жағдайындағы рухани-адамгершілік құндылықтардың өзгеру мәселесі (прагматизм, рационализм, шектен тыс дарашылдық, нигилизм, конформизм, әлеуметтік апатия, тұтынушылық психология, діни фанатизм, неофашизм, бейресми жастар ұйымдары). Зерттеу жұмысы: Мәдениет – адамзаттың рухани-адамгершілік құндылықтарының көрінісі ретінде;
21. 11-сыныпқа арналған "Дүниежүзі тарихы" пәнінің базалық білім мазмұны келесі тараулардан тұрады:
1) өркениет: даму ерекшеліктері:
Экономикалық жүйелердің тарихи типтері: өзгеріс пен сабақтастық. Экономика және экономикалық жүйелердің типтері ("экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдары). Елдердің экономикалық дамуының ерекшеліктері. Дәстүрлі (аграрлық) экономика. Нарықтық экономика (либералды экономика). Жоспарлы (социалистік) экономика. Аралас экономика. Табиғи және географиялық факторлардың мемлекеттердің экономикалық дамуына тигізетін әсері. Табиғи және географиялық факторларға байланысты елдердің экономикалық мамандандырылуы (Парсы шығанағы елдері, Канада, Австралия, Түркия, Бразилия және тағы басқалар). Мемлекеттердің экономикалық дамуындағы табиғи-географиялық шектеуші факторларға төтеп берудің тарихи мысалдары (Жапония, Израиль, Сингапур, Малайзия және тағы басқалар). Қазіргі кезеңде әлем елдерінің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Мемлекеттердің экономикалық даму деңгейі бойынша жіктелуі. Қазіргі кезеңдегі мемлекеттердің біркелкі емес экономикалық даму мәселелері (бұрынғы отарлардың экономикалық дамуы, неоколониализм, шикізатқа бағытталған экономикалар). Мемлекеттер мен аймақтардың кедейшілік пен экономикалық артта қалушылыққа төтеп берудегі халықаралық ұйымдардың рөлі. Зерттеу жұмысы: Әлемдік тәжірибені талдау негізінде Қазақстанның шектеуші табиғи-географиялық факторларға төтеп беру перспективалары;

2) политико-правовые процессы. Правовое государство и гражданское общество. Понятие, принципы и исторические предпосылки формирования правового государства (принцип разделения властей, верховенство закона, гарантия прав и свобод). Исторический опыт реализации принципов правового государства (Декларация прав человека и гражданина, Декларация независимости США, Акт об отмене рабства в США, Всеобщая декларация прав человека, Конституция Республики Казахстан). Понятие и общая характеристика гражданского общества (неправительственные организации (НПО), лоббизм, общественные организации и движения). Современные тенденции развития политико-правовой системы государств. Неправительственные организации и их роль в становлении и развитии гражданского общества. Современная политическая система мира. Трансформация мировой политической системы. Причины распада Ялтинско-Потсдамской системы международных отношений. Особенности биполярной системы мира. Постбиполярная система мироустройства. Понятия "постбиполярная система", "многовекторная политика", "однополярный мир". Современные тенденции развития международных отношений. Проблема сохранения мира и безопасности на современном этапе. Современные вызовы и угрозы международной безопасности (сепаратизм, терроризм, фундаментализм, экстремизм, проблемы беженцев, противостояние ведущих держав). Совместные усилия государств по сохранению мира и безопасности. Международные и региональные организации: Организация объединенных наций (ООН), Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Организация Североатлантического договора (НАТО), Шанхайская организация сотрудничества (ШОС), Совещание по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА), Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) и другие. Исследовательская работа: Мир в XXI веке: пути и способы обеспечения международной безопасности;
3) развитие общественно-политической мысли: Эволюция общественной мысли в новое и новейшее время. Основные направления развития общественной мысли в новое и новейшее время (либерализм, национализм, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). Борцы за свободу и справедливость в ХХ веке. Борьба за свободу и гражданские права. М. Ганди и его идея ненасильственного сопротивления (сатьяграха, сварадж, свадеши). Великая мечта Мартина Лютера Кинга (расовая дискриминация, сегрегация, борьба за гражданские права). Н. Манделла - борец против апартеида (апартеид, гражданские права). Выдающиеся политики-реформаторы ХХ - начала ХХI века. Роль личности в истории государств. Мустафа Кемаль Ататюрк - основатель Турецкой Республики (светское государство, этатизм). Франклин Делано Рузвельт и его "новый курс". Особенности внутренней и внешней политики Ф.Рузвельта в мирное и военное время. Шарль де Голль: возрождение величия Франции (голлизм, Пятая республика). Институт сильной президентской власти. Дэн Сяопин - выдающийся китайский реформатор ("социализм с китайской спецификой", "одна страна - две системы"). Ли Куан Ю и Махатхир Мухаммад: "из третьего мира в первый" ("экономическое чудо", "азиатский прорыв", новые индустриальные страны). Н.А. Назарбаев и казахстанская модель модернизации. Стратегии развития "Казахстан - 2030", "Казахстан- 2050". Общенациональная идея "Мәңгілік Ел".Значение реформ в переходные периоды истории государства. Исследовательская работа: Роль личности в истории;

2) саяси-құқықтық процестер: Құқықтық мемлекет және азаматтық қоғам. Құқықтық мемелекет ұғымы, принциптері мен қалыптасуының тарихи алғышарттары (мемлекеттік билікті бөлу принципі, заңның үстемдігі, құқықтар мен бостандықтардың кепілдігі). Құқықтық мемлекет принциптерінің жүзеге асырылуының тарихи тәжірибесі (Адам мен азаматтың құқықтары туралы декларациясы, АҚШ-тың тәуелсіздік туралы декларациясы, АҚШ-та құлдықты жою туралы Заң, Жалпыға бірдей адам құқықтарының декларациясы, Қазақстан Республикасының Конституциясы). Азаматтық қоғамның түсінігі мен жалпы сипаттамасы (Үкіметтік емес ұйымдар, лоббизм, қоғамдық ұйымдар мен қозғалыстар). Мемлекеттердің саяси-құқықтық жүйесінің қазіргі заманғы даму тенденциялары. Үкіметтік емес ұйымдар және олардың азаматтық қоғамның қалыптасуы мен дамуындағы рөлі. Әлемнің қазіргі саяси жүйесі. Әлемнің саяси жүйесінің өзгеруі. Халықаралық қатынастардағы Ялта-Потсдам жүйесінің ыдырау себептері. Әлемнің биполярлы жүйесінің ерешеліктері. Әлем құрылысының постбиполярлық жүйесі. "Постбиполярлы жүйе", "көпвекторлы саясат", "бірполярлы әлем" ұғымдары. Халықаралық қатынастардың қазіргі замандағы тенденциялары. Қазіргі кезеңдегі бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтау мәселесі. Халықаралық қауіпсіздіктің қазіргі кездегі қауіп-қатерлері (сепаратизм, ланкестік, фундаментализм, экстремизм, босқындар мәселесі, ірі мемлекеттердің қарсыласуы). Бейбітшілік пен қауіпсіздікті сақтаудағы мемлекеттердің бірлескен әрекеттері. Халықаралық және аймақтық ұйымдары: Біріккен Ұлттар Ұйымы (БҰҰ), Еуропадағы Қауіпсіздік және Ынтымақтастық Ұйымы (ЕҚЫҰ), НАТО, Шанхай Ынтымақтастық Ұйымы (ШЫҰ), Азиядағы Өзара Ықпалдастық және Сенім Шаралары жөніндегі Кеңес (АӨСШК), Ұжымдық Қауіпсіздік туралы Шарт Ұйымы (ҰҚШҰ) және тағы басқалар. Зерттеу жұмысы. XXI ғасырдағы әлем: халықаралық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің жолдары мен тәсілдері;
3) қоғамдық-саяси ойдың дамуы: Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың эволюциясы. Жаңа замандағы және қазіргі кездегі қоғамдық ойдың дамуының негізгі бағыттары (либерализм, ұлтшылдық, социал-демократия, марксизм, экзистенциализм, прагматизм, позитивизм). ХХ ғасырдағы бостандық пен әділеттілік үшін күресушілер. Бостандық пен азаматтық құқықтар үшін күрес. М. Ганди және оның бейбіт жолмен қарсыласу идеясы (сатьяграха, свараджа, свадеши). Мартин Лютер Кингтің ұлы арманы (нәсілдік кемсітушілік, сегрегация, азаматтық құқықтар үшін күрес). Н. Манделла – апартеидке қарсы күресуші (апартеид, азаматтық құқықтар). ХХ ғасырдағы – ХХI ғасырдың басындағы көрнекті саясаткер-реформаторлар. Мемлекет тархындағы тұлғаның ролі. Мұстафа Кемал Ататүрік – Түрік Республикасының негізін қалаушысы (зайырлы мемлекет, этатизм). Франклин Делано Рузвельт және оның "жаңа бағыты". Ф. Рузвельттің бейбіт және соғыс кезіндегі ішкі және сыртқы саясатының ерекшеліктері. Шарль де Голль: Франция ұлылығының қайта өрлеуі (голлизм, Бесінші республика). Дэн Сяопин - көрнекті Қитай реформаторы ("қытайлық ерекшелігі бар социализм", "бір ел – екі жүйе"). Ли Куан Ю, Махатхир Мохаммад: "үшінші әлемнен бірінші әлемге" ("экономикалық ғажайып", "азиялық серпініс", жаңа индустриалды елдер). Н. Ә. Назарбаев және модернизацияның қазақстандық моделі. "Қазақстан - 2030", "Қазақстан - 2050" даму стратегиялары, "Мәңгілік Ел" жалпыұлттық идеясы. Мемлекет тарихының өтпелі кезеңдеріндегі реформалардың маңыздылығы. Зерттеу жұмысы: Тарихтағы тұлғаның рөлі;

4) развитие образования и науки: Образование как общечеловеческая ценность. Письменность и книгопечатание - величайшие достижения человечества (пиктография, иероглифы, клинопись, руническое письмо, книгопечатание). Школьное образование: от древности до современности (гимнасия, палестра, академия, спартанская школа, схоластика, семь "свободных искусств", мектебы, медресе, воскресные церковные, ремесленные школы). Современные модели школьного образования. Система высшего образования: история и современность (университет, ректор, декан, факультет, студент, кафедра. Кордова, Пражский университет, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна). Роль первых университетов в распространении просвещения и науки. Современные модели высшего образования. Научно-технический прогресс. Исторические этапы научно-технического прогресса. Понятия "промышленная революция", "научно-техническая революция". Роль научно-технической революции в развитии современной цивилизации. Научно-технический прогресс и глобальные проблемы современности. Современные научные технологии. Современные информационные технологии. Влияние информационных технологий на развитие общества. Перспективные отрасли современной науки (робототехника, космонавтика, нано-технология, генная инженерия).Исследовательская работа: Перспективные отрасли науки и техники в условиях глобализации.
Глава 3. Система целей обучения
22. Система целей обучения содержит кодировку. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа - раздел и подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в коде 10.2.1.2: "10" - класс, "2.1." - раздел и подраздел, "2" - нумерация учебной цели.
Раздел 1:
10 класс
Цивилизация: особенности развития.
11 класс
Цивилизация: особенности развития.
Обучающиеся должны:
10.1.1.1 использовать термины "цивилизация", "тип цивилизации" для объяснения исторических событий, процессов и явлений
11.1.1.1 использовать понятия "экономика" и "экономическая система" для анализа особенностей экономического развития стран
10.1.1.2 объяснять основные подходы к изучению понятия "цивилизация"
11.1.1.2 классифицировать исторические типы экономических систем, объясняя их признаки
10.1.2.1 объяснять особенности традиционного типа цивилизации
11.1.1.3 определять характерные признаки традиционного (аграрного) типа экономики на примере разных стран
10.1.2.2 анализировать взаимосвязь хозяйственной деятельности и цивилизационного развития
11.1.1.4 объяснять особенности экономического развития, используя знания о типах экономических систем

4) білім мен ғылымның дамуы: Білім алу жалпы адамзаттық құндылық ретінде. Жазу мен кітап бастыру – адамзаттың ұлы жетістіктері (пиктография, иероглифтер, сына жазу, руникалық жазу, кітап бастыру және тағы басқалары). Мектептегі білім беру: ежелгі кезеңнен бүгінгі күнге дейін (гимнасия, палестра, академия, спарталық мектеп, схоластика, жеті "еркін өнер", мектебтер, медреселер, жексенбілік мектептер, қолөнер мектептері және тағы басқалар). Мектептегі білім берудің заманауи модельдері. Жоғары білім беру жүйесі: тарих пен қазіргі кезең (Кордова, Прага, Оксфорд, Кембридж, Сорбонна университеттері және тағы басқалары). Ағартушылық пен ғылымды өрістетудегі алғашқы университеттердің рөлі. Жоғарғы білім берудің заманауи модельдері. Ғылыми-техникалық прогресс. Ғылыми-техникалық прогрестің тарихи кезеңдері. "Өнеркәсіп төңкерісі", "ғылыми-техникалық революция" ұғымдары. Қазіргі кездегі өркениеттің дамуындағы ғылыми-техникалық революцияның маңыздылығын бағалау. Ғылыми-техникалық прогресс және қазіргі заманның жаһандық мәселелері. Қазіргі кездегі ғылыми технологиялар. Қазіргі заманғы ақпараттық технологиялар. Қоғамның дамуына ақпараттық технологиялардың әсері. Қазіргі ғылымның перспективалық салалары (робототехника, космонавтика, гендік инженерия және тағы басқалар). Зерттеу жұмысы: Жаһандану жағдайындағы ғылым мен техниканың перспективті салалары.
3- тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
22. Бағдарламада оқыту мақсаттары кодтық белгімен берілген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімше ретін, төртінші сан оқыту мақсатының реттік санын көрсетеді. Мысалы, 10. 2. 1. 2 кодында "10" – сынып, "2. 1. " – бөлім мен бөлімше, "2" – оқу мақсатының реттік саны.
1-бөлім:
10- сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
11- сынып
Өркениет: даму ерекшеліктері
Білім алушылар:
10.1.1.1 тарихи оқиғаларды, процестер мен құбылыстарды түсіндіру үшін "өркениет", "өркениет типі" терминдерін қолдану
11.1.1.1 мемлекеттердің экономикалық даму ерекшеліктерін талдау үшін "экономика" және "экономикалық жүйе" ұғымдарын қолдану
10.1.1.2 "Өркениет" түсінігін зерттеудің негізгі әдістерін түсіндіру
11.1.1.2 экономикалық жүйелердің тарихи типтерінің белгілерін түсіндіре отырып оларды жіктеу
10.1.2.1 өркениеттің дәстүрлі түрінің ерекшеліктерін түсіндіру
11.1.1.3 әртүрлі мемлекеттердің мысалында экономиканың дәстүрлі (аграрлы) түріне тән белгілерін анықтау
10.1.2.2 шаруашылық қызмет пен өркениеттік даму арасындағы байланысты талдау
11.1.1.4 экономикалық жүйелердің түрлері туралы білімдерін пайдалана отырып, экономикалық дамудың ерекшеліктерін түсіндіру

2. Прогнозирование событий
10.1.2 прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
11.1.2 прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
3. Участие в диалоге
10.1.3 участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
11.1.3 - участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
4. Построение монологического высказывания
10.1.4 строить развернутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической и учебно-научной сфер
11.1.4 строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-экономической и учебно-научной сфер
5. Оценивание прослушанного материала
10.1. 5 оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
11.1.5 оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
2) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Класс 10
Класс 11
1. Выявление структурных частей текста и определение основной мысли
10.2.1 выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста
11.2.1 выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста
2. Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте
10.2. 2 понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте
11.2.2 понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте
3. Определение типов и стилей текстов
10.2.3 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аналитическая статья, критическая статья, эссе, пресс-релиз)
11.2.3 определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление)
4. Формулирование вопросов
10.2.4 формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
11.2.4 формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
5. Виды чтения
10.2.5 использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения
11.2.5 использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
6. Извлечение информации из различных источников
10.2.6 извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения
11.2.6 извлекать, информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы
7. Сравнительный анализ текстов
10.2.7 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
11.2.7 сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
8. Интерпретация текста
10.2.8 интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
11.2.8 интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
3) письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
10.3.1 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов
11.3.1 излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов

2. Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау
3. Негізгі ойды анықтау
10.1.3.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық –саяси) талдай отырып, негізі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру
11.1.3.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық –саяси, ғылыми) талдай отырып, негізі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен салыстыру
4. Тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау
10.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым - қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
11.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым - қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау
5. Сөйлеу мәдениетін дамыту
10.1.5.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу.
11.1.5.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу.
2) оқылым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Ақпаратты түсіну
10.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
2. Мәтіннің стильдік ерекшелігін тану
10.2.2.1 ғылыми - көпшілік стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері)
11.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы)
3. Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату
10.2.3.1 көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау.
11.2.3.1 таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, мақала, баяндама, тезис, аннотация, рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау.
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс - қағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс - қағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5. Мәліметтерді өңдей білу
10.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру
6. Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу
10.2.6.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми - көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу
11.2.6.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми - көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу, дәйексөз келтіру
3) жазылым:
Білім алушылар...
10 - сынып
11 - сынып
1. Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
10.3.1.1 ғылыми - көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, нұсқаулық жазу.
11.3.1.1 таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, тезис, аннотация, рецензия жазу.

2. Определение основной мысли
10.1.2 – определять основную мысль на основе выделения смысловых частей прослушанного текста и определения их микротем
11.1.2 – определять основную мысль, опираясь на цель и позицию автора текста
3. Прогнозирование событий
10.1 3– прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
11.1.3- прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
4. Участие в диалоге
10.1.4 –участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
11.1.4 –участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
5. Построение монологического высказывания
10.1. 5 – строить развернутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической, социально-культурной и учебно-научной сфер
11.1.5 –строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-культурной, социально-экономической и учебно-научной сфер
6. Оценивание прослушанного материала
10.1.6 - оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
11.1.6 - оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
2) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понимание информации
10.1.1 - понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, соотнося заключенную информацию в тексте с информацией из других источников/личным опытом
11.1. 1 - понимать главную, детальную, скрытую информацию сплошных и несплошных текстов, критически оценивая авторскую позицию
2. Выявление структурных частей текста и определение основной мысли
10.2.1 –выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста
11.2.1 –выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста
3. Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте
10.2.2–понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте
11.2.2 - понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте
4. Определение типов и стилей текстов
10.2.3 –определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров научно-популярного подстиля(статья, эссе, очерк, конспект), публицистического стиля (заметка, пресс-релиз, путевой очерк)
11.2.3 – определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление) и их подстилей
5. Формулирование вопросов
10.2.4 –формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
11.2.4 –формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
6. Виды чтения
10.2.5 – использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения
11.2.5 – использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
7. Извлечение информации из различных источников
10.2.6 –извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения
11.2.6– извлекать, информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы
7. Сравнительный анализ текстов
10.2.7 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
11.2.7– сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
8. Сравнительный анализ текстов
10.2.8 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
11.2.8 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
9. Интерпретация текста
10.2.8– интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
11.2.8 – интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
3) письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Составление плана
10.1.1 - составлять разные виды плана, в том числе назывной и вопросный
11.1.1 - составлять разные виды плана, в том числе план - опорная схема

2. Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді талдау
10.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды талдау
11.1.2.1 мамандандырылған тар аядағы арнайы мәтіндердегі (дәріс, интервью, пікірталас, мақала, бейнебаян) мақсатты аудиторияға арналған терминдер мен ұғымдарды, тілдік оралымдарды, мәтін үзінділерін талдау
3. Мәтіннен ақпаратты анықтау
10.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық мәселелермен байланыстыра білу, астарлы ойды анықтау
11.1.3.3 тыңдалған мәтіндегі ақпаратты ғаламдық (отандық) мәселелермен байланыстыра білу, салыстыру, факті мен көзқарасты ажырата білу
4. Негізгі ойды анықтау
10.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені (қоғамдық-саяси) талдай отырып, негізгі ойды анықтау және ғаламдық мәселелермен байланыстыру
11.1.4.1 мәтінде көтерілген мәселені, автор позициясын (қоғамдық-саяси, ғылыми) талдай отырып, негізгі ойды анықтау
5. Тыңдалым материалы бойынша сұрақтар құрастыру және бағалау
10.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, сұрақтар құрастыру және бағалау
11.1.5.1 мәтінде көтерілген мәселеге автор мен оқырманның қарым-қатынасын ескере отырып, талқылау сұрақтарын құрастыру және сыни тұрғыда бағалау
6. Сөйлеу мәдениетін дамыту
10.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында тиісті сөйлеу әдебін сақтай отырып, дұрыс сөйлеу
11.1.6.1 коммуникативтік жағдаятқа сай көпшілік алдында дұрыс сөйлеу, тыңдаушыларға ықпал ете білу, шешен сөйлеу
2) оқылым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Ақпаратты түсіну
10. 2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді талдау, негізгі үрдістерді анықтау
11.2.1.1 әртүрлі графиктік мәтіндердегі (кесте, диаграмма, сызба, шартты белгі) мәліметтерді салыстырып талдау, негізгі үрдістерді анықтау
2. Мәтіннің стильдік ерекшелігін тану
10.2.2.1 ғылыми-көпшілік және публицистикалық стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері)
11.2.2.1 таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы)
3. Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату
10.2.3.1 – көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
11.2.3.1 – таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, мақала, баяндама, тезис, аннотация, рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
11.2.4.1 әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс-қағаздар, публицистикалық, ауызекі сөйлеу, көркем әдебиет стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5. Мәліметтерді өңдей білу
10.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу
11.2.5.1 мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру
6. Оқылым стратегияларын қолдану
10.2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу
11. 2.6.1 белгілі бір мақсат үшін оқылым стратегияларын жүйелі қолдана білу
7. Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу
10. 2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу
11.2.7.1 БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми-көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау, дәйексөз келтіру жолдарын білу
3) жазылым:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Жоспар құру
10.3.1.1жоспар түрлерін құру (қарапайым, күрделі, тезистік)
11.3.1.1 жоспар түрлерін құру (күрделі, тезистік, тірек-схема түріндегі жоспар)

2. Прогнозирование событий
10.1. 2 – прогнозировать содержание по проблеме, поднимаемой в тексте
11.1. 2 – прогнозировать содержание текста по таблицам и схемам
3. Участие в диалоге
10.1 3 – участвовать в дебатах, аргументируя собственную позицию и предлагая разные пути решения проблемы
11.1.3 - участвовать в деловой беседе, решая проблему и достигая договоренности
4. Построение монологического высказывания
10.1.4 – строить развернутый монолог (рассуждение на заданную тему, убеждение), включающий не менее 3-х микротем в пределах общественно-политической и учебно-научной сфер
11.1.4 – строить развернутый монолог для публичного выступления в рамках общественно-политической, социально-экономической и учебно-научной сфер
5. Оценивание прослушанного материала
10.1. 5 – оценивать прослушанный материал с точки зрения достоверности, актуальности информации, выражая собственное мнение
11.1.5 – оценивать прослушанный материал с точки зрения убедительности, критически оценивая его
2) чтение:
Обучающиеся должны:
Подраздел
Класс 10
Класс 11
1. Выявление структурных частей текста и определение основной мысли
10.2.1 – выявлять роль примечаний, иллюстраций, подзаголовков в передаче основной мысли текста
11.2.1 – выявлять роль цвета, шрифтового многообразия, звука и графических изображений, гиперссылок в передаче основной мысли текста
2. Понимание применения лексических и синтаксических единиц в прочитанном тексте
10.2. 2 – понимать применение специальной лексики, аббревиации, перифразы, аллюзии, эвфемизмов и других средств выразительности в тексте
11.2.2 - понимать применение изобразительно-выразительных средств, стилистических фигур и других приемов в тексте
3. Определение типов и стилей текстов
10.2. 3 – определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аналитическая статья, критическая статья, эссе, пресс-релиз)
11.2.3 – определять типы, признаки и языковые особенности текстов разных жанров, стилей и подстилей (аннотация, научная статья, репортаж, публичное выступление)
4. Формулирование вопросов
10.2.4 – формулировать вопросы и идеи для исследования по прочитанному тексту
11.2.4 – формулировать вопросы для исследования и гипотезы по прочитанному тексту
5. Виды чтения
10.2.5 – использовать приемы просмотрового чтения, сканирования и детального чтения
11.2.5 – использовать разные виды чтения в зависимости от коммуникативных задач, которые ставит перед собой читающий
6. Извлечение информации из различных источников
10.2.6 – извлекать и синтезировать информацию из различных источников, сопоставлять разные точки зрения
11.2.6 – извлекать, информацию из различных источников, устанавливая взаимосвязи и делая обоснованные выводы
7. Сравнительный анализ текстов
10.2.7 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые) учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора
11.2.7 - сравнивать стилистические особенности текстов (композиционные, языковые и жанровые), учитывая тему, основную мысль, проблему, цель, целевую аудиторию, позицию автора и воздействие, произведенное на читателя
8. Интерпретация текста
10.2.8 – интерпретировать содержание предложения, абзаца, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
11.2.8 – интерпретировать содержание фрагмента текста, соотнося его с темой, основной идеей, авторской позицией
3) письмо:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Изложение содержания прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала
10.3.1- излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов
11.3.1 - излагать содержание прослушанного, прочитанного и аудиовизуального материала в виде развернутых и сжатых планов, полного или сжатого пересказа, тезисов, резюме, конспектов, аннотаций, сообщений, докладов

2. Мәтіннің стильдік ерекшелігін тану
10.2.2.1 - ғылыми - көпшілік стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, тілдік оралымдар, өзге стиль элементтері)
11.2.2.1 - таза ғылыми стильді тілдік құралдар арқылы тану (терминдер, ұғымдар, шартты белгілер, синтаксистік құрылымы)
3. Мәтіннің жанрлық ерекшелігін ажырату
10.2.3.1 - көпшілікке арналған дәріс, интервью, мақала, очерктің құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау.
11.2.3.1 - таза ғылыми стильдегі дәріс, интервью, мақала, баяндама, тезис, аннотация, рецензияның құрылымы мен рәсімделуін білу, жанрлық ерекшеліктерін талдау.
4. Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
10.2.4.1 - әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс - қағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
11.2.4.1 - әртүрлі стильдегі (ғылыми, ресми іс - қағаздар, публицистикалық, көркем әдебиет, ауызекі сөйлеу стилі) мәтіндердің тақырыбын, автор көзқарасын, мақсатты аудиторияға сәйкес қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау
5. Мәліметтерді өңдей білу
10.2.5.1 - мәтіндегі негізгі ойды анықтау, көтерілген мәселеге баға беріп, мәліметтер мен пікірлерді өңдей білу
11.2.5.1 - мәтіндегі негізгі ойды анықтау, берілген мәліметтер мен пікірлерді өңдеу және толықтыру
6. Әртүрлі ресурс көздерінен қажетті ақпарат алу
10.2.6.1 - БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми - көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу
11.2.6.1 - БАҚ, энциклопедиялық, ғылыми - көпшілік, ғылыми еңбектерден деректерді ала білу, сілтеме жасау жолдарын білу, дәйексөз келтіру
3) жазылым:
Білім алушылар...
10 - сынып
11 - сынып
1. Әртүрлі жанрда мәтіндер құрастыру
10.3.1.1 - ғылыми - көпшілік стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, нұсқаулық жазу.
11.3.1.1 - таза ғылыми стильдің жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып, мақала, интервью, тезис, аннотация, рецензия жазу.
2. Жазба жұмыстарын әртүрлі формада ұсыну
10.3.2.1 - мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу
11.3.2.1 - мәтін құрылымын сақтай отырып, әртүрлі графиктік мәтіндегі деректерді салыстырып, маңызды тұстары мен үрдістерді талдап жазу, өзіндік тұжырым жасау
3. Эссе жазу
10.3.3.1 - қажетті клишелер мен лексикалық құрылымдарды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
11.3.3.1 - қажетті ақпараттарды орынды қолданып, көтерілген мәселе бойынша өз ойын дәлелдеп эссе жазу ("келісу, келіспеу" эссесі, дискуссивті эссе, аргументативті эссе)
4. Оқылым және тыңдалым материалдары негізінде жинақы мәтін жазу
10.3.4.1 - оқылым және тыңдалым материалдары бойынша негізгі ақпаратты іріктей отырып, түртіп жазу (конспектілеу)
11.3.4.1 - оқылым және тыңдалым материалдары бойынша түртіп жазудың (конспектілеудің) әртүрлі жолдарын меңгеру арқылы негізгі ақпаратты іріктеу
5. Шығармашылық жұмыс
10.3.5.1 - әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, хат, әңгіме, шығарма) ұсына білу
11.3.5.1 - әртүрлі тақырып бойынша көркемдегіш құралдарды ұтымды қолданып, шығармашылық жұмыстар (өлең, әңгіме, естелік, шығарма) ұсына білу
6. Мәтіндерді түзету және редакциялау
10.3.6.1 - жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау
11.3.6.1 - жазба жұмысын абзац пен бөліктерге бөлу, ойын (ақпарат, идея) дұрыс жүйелеп, логикалық және стильдік түзетулер енгізу, редакциялау)
4) әдеби тіл нормасы:
Білім алушылар...
10 - сынып
11 - сынып
1. Орфографиялық норма
10. 4.1.1 - мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу
11.4.1.1 - мәнмәтін бойынша тілдік бірліктерді орфографиялық нормаға сай жазу

2. Ойбек. "Қуеш қораймас" роман
3. Абдулла Қа??ор. Поэма
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие; 11.1. 4 - составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы
Анализ и интерпретация
11.2. 1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века, военной поэзии, бардовской песни и др.;
11.2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.4 - определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11. 2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2. 7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2. 9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи)логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, тематики, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия
Четверть 3
Война в судьбах людей
1. ?амид Олимжон. Лирикаси. "Муқанна" драмма.
2. Одил Еқубов. "КӘ?на дуне" роман
3. Пиримқул Қодиров. "Юлдузли тунлар" роман
4. Эркин Во?идов. "Ру?лар исени" Эпос
5. Абдулла Орипов. "Жаннатга йӘл" Драмма
Понимание и ответы на вопросы
11.1. 2 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм;
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1. 6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о теме, проблеме, системе образов
Анализ и интерпретация
11.2. 2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста;
11.2. 5. - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2. 6 - анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
11. 2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2. 8 - анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 - давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, авторских приемов, объясняя собственное отношение к проблематике текста в форме устных и письменных высказываний;
11.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки, позицию авторов
Четверть 4
Тема нравственного выбора
1. Ба?одир Собит. “Битмас жаро?ат”

2. Ойбек. "ҚуҰш қораймас" романы
3. Абдулла Қаххор. Қиссалары
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну;
11.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 - әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
11.2.2.1 - автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау;
11.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау;
11.2.4.1 - көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 - шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
11.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу
3 - тоқсан
Ғасырлық туынды
1. Хамид Олимжон. Лирикасы. "Муқанна" драмасы
2. Одил Ңқубов. "Кухна дунҰ" романы
3. Пиримқул Қодиров. "Юлдузли тунлар" романы
4. Эркин Вохидов. "Рухлар исҰни" дастаны
5. Абдулла Орипов. "Жаннатга йул" драмасы
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну;
11.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану;
11.1.5.1 - шығармадағы ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 - әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
11.2.2.1 - автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау;
11.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау;
11.2.4.1 - көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе,әңгіме,өлең) жазу;
11.2.5.1 - өзбек әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 - шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
11.3.2.1 - көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру;
11.3.3.1 - шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
11.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу
4- тоқсан
Әдебиеттегі сан сарын
1. Баходир Собит. “Битмас жарохат”

2. Мухтор Авезов. "Абай йӘли" эпопея
3. Ч. Айтматов "Қиемат" роман
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм;
11.1.4 - составлять план эссе, критической статьи, сочинения на литературные и свободные темы;
11.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, сохраняя авторское своеобразие
Анализ и интерпретация
11.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста;
11. 2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11. 2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического содержания произведения;
11.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя произведения в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, критические статьи)логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.3. 4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
Приложение 28
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 7 марта 2019 года № 105
Приложение 215
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 433
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Узбекская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию (с узбекским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).

2. Мухтор Авезов. "Абай йули" эпопеясы
3. Ч. Айтматов "ҚиҰмат" романы
Түсіну және жауап беру
11.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 - әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
11.2.2.1 - автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау;
11.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдай отырып, автор стилін анықтау;
11.2.4.1 - көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
11.2.5.1 - өзбек әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау
Бағалау және салыстыру
11.3.2.1 - көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру;
11.3.3.1 - шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
11.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 7 наурыздағы
№ 105 бұйрығына 27-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 215-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 433-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Өзбек әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).

2. Цель обучения учебному предмету "Узбекская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека, готового к саморазвитию и самосовершенствованию, воспитывая компетентного, критически мыслящего читателя, способного анализировать идейно-художественное содержание, учитывая социально-исторический и духовно-эстетический аспекты произведения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Узбекская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе узбекской литературы, рассматривая ее взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию на основе общенациональной идеи "Мәңгілік Ел" средствами художественной литературы;
3) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
4) совершенствовать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;
6) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
7) совершенствовать навыки оценивания содержания произведения, литературно-критических статей в устной или письменной форме, проявляя компетентность в области исследовательской культуры;
8) совершенствовать способности контекстного рассмотрения литературных явлений, умения сопоставлять литературные факты, проводить аналогии, выстраивать литературные параллели.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Узбекская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Узбекская литература" составляет:
1) в 10 классе-2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе-2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
5. Содержание программы по учебному предмету "Узбекская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".
8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
9. раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
10. раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понимание терминов
10.1.1 - понимать термины: золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм

2. Өзбек әдебиеті бағдарламасының мақсаты – білім алушыларды креативті ойлауға бағыттау. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру. Білім алушылар әдеби жанрларға эксперимент жасау арқылы драмалық шығарманы проза тілімен, прозаны поэзия тілімен жазу тәсілдерін меңгере алады.
3. "Өзбек әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) "Өзбек әдебиеті" бағдарламасы білім алушылардың сауаттылығын, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттері мен танымдық және коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру бағытында құрастырылған;
2) өзбек әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
3) өзбек әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, өзбек халқының қалыптасқан тарихын, алға қойған міндеттерін, мәселелерін, қарама-қайшылық пен қиындықтарын анықтайды және түсінеді;
4) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
5) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын дамытады.
2-тарау. "Өзбек әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Өзбек әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. "Өзбек әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген: түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
6. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс;
5) өзбек әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу.
7. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс;
5) өзбек және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
8. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
9. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың әртүрлі композициялық ерекшеліктерін талдау; автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісі; шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін ашу;көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс жазу; өзбек әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап,бағалау; көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру; шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, әдеби сын жазу.
10. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Юсуф Хос Хожиб. "Қутадғу билиг" еңбегі
2) Ахмад Югнакий. "Хибат ул-хақойиқ" еңбегі
3) Ахмад Яссавий. "Девони хикмат" еңбегі
4) Саккокий. Ғазаллари
5) Лутфий. Ғазаллари
6) Алишер Навоий. Ғазаллари. "Хамса" еңбегі
7) Хожа хаҰти ва ижоди. Хикоятлари
8) Бобур. Лирикасы
9) Машраб. Лирикасы
10) Мунис. Лирикасы
11) Увайсий. Лирикасы
12) Огахий. Лирикасы
13) Абай. Жырлары
14) Фузулий. "Лайли ва Мажнун" дастаны
15) Шекспир. "Хамлет" трагедиясы
11. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну; әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер мен дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау;шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы; шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын ашу; әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс жазу; әлем және өзбек әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау; шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.
12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Муқимий. Ғазаллари
2) Фурқат. Лирикаси
3) Абдулхамид Лузумий. Лирикасы
4) Фитрат. Шеърияти. Драмалық еңбегі
5) Абдулла Қодирий. "Утган кунлар" романы
6) Абдулхамид Чулпон. Шеърияти. "Кеча ва кундуз" романы
7) Ғафур Ғулом. "Ңдгор" қиссасы
8) Миртемир достончилиги
9) Абдулла Қаххор. Қиссалары.
10) Мақсуд Шайхзода. "Жалолиддин Мангуберди" драмасы
11) Пиримқул Қодиров. "Юлдузли тунлар" романы
12) Саида Зунуннова. Лирикасы
13) Эркин Вохидов "Инсон қасидаси"
14) Абдулла Орипов. "Жаннатга йул" драмасы
15) Мухтор Авезов. "Абай йули" эпопеясы
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
14. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну
11.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну

2. А?мад Югнакий. "?ибат ул-?ақойиқ" асари
3. А?мад Яссавий. "Девони ?икмат" асари
4. Саккокий. Ғазаллари
5. Атоий. Ғазаллари
Понимание и ответы на вопросы
10. 1.1 - понимать термины: золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула;
10.1.2 - понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1 6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме и образах
Анализ и интерпретация
10.2.1 - определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман и др.), особенности философской лирики;
10.2 2 - определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять их воздействие на читателя
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных
2 четверть
Герои нашего времени
1. Лутфий. Ғазаллари
2. Алишер Навоий. Ғазаллари. "Хамса" асари
3. Хожа ?аети ва ижоди. ?икоятлари
Понимание и ответы на вопросы
10.1.2 - понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1.4 - составлять план сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства
Анализ и интерпретация
10.2. 3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев;
10. 2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации (символы, формулы, законы, буктрейлеры);
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста;
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, оценивая степень
3 четверть
Человек и право
1. Бобур. Лирика

2. Ахмад Югнакий. "Хибат ул-хақойиқ" еңбегі
3. Ахмад Яссавий. "Девони хикмат" еңбегі
4. Саккокий. Ғазаллари
5. Атоий. Ғазаллари
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; 10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
10.1.5.1 - ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау;
10.2.2.1 - автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау ; 10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау;
10.2.4.1 - көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
10.2.5.1 – өзбек әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 - шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау;
10.3.2.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру;
10.3.3.1 – шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
10.3.4.1 - ғылыми еңбектерге сүйене отырып әдеби сын жазу
2-тоқсан
Әлемге танымалы бейнелер
1. Лутфий. Ғазаллари
2. Алишер Навоий. Ғазаллари. "Хамса" еңбегі
3. Хожа хаҰти ва ижоди. Хикоятлари
Түсіну және жауап беру
10.1.2.1.- әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; 10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
10.1.5.1-ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау;
10.2.2.1 - автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;
10.2.4.1 - көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме) жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 - шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау;
10.3.2.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру;
10.3.4.1- ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу
3-тоқсан
Парасат пайымы
1. Бобур. Лирикаси

2. Машраб. Лирика
3. Мунис. Лирика
4. Увайсий. Лирика
5. Ога?ий. Лирика
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме и образах
Анализ и интерпретация
10.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2. 5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2. 6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею или взаимоотношения героев в различных формах представления информации (символы, формулы, законы, буктрейлеры);
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) узбекской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
4 четверть
Семейные ценности
1.Абай. Поэзия
2. Фузулий. "Лайли ва Мажнун" . Эпос
3. Шекспир. "?амлет" .Трагедия
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула;
10.1.4 - составлять план сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание и используя образные средства
Анализ и интерпретация
10.2.1 - определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман), особенности философской лирики;
10.2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно- тематического замысла;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять их воздействие на читателя;
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников и другие) с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя
2) 11 класс
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
1 четверть
Человек в эпоху перемен
1. Муқимий. Ғазаллари
2. Фурқат. Лирика
3. Абдул?амид Лузумий. Лирика
4. Фитрат. Шеърияти. Драматик асарлари
Понимание и ответы на вопросы
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм;
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение
Анализ и интерпретация
11.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения;
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор
Оценка и сравнительный анализ
11.3.1 - давать критическую оценку произведению с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя собственное отношение к проблематике в форме
2 четверть
Человек в эпоху тоталитарного режима
1. Абдулла Қодирий. "Ўтган кунлар" роман

2. Машраб. Лирикасы
3. Мунис. Лирикаси
4. Увайсий. Лирикасы3
5. Огахий. Лирикасы
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану;
10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
10.1.5.1-ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау;
10.2.2.1 - автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;
10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін талдау;
10.2.4.1 - көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
10.2.5.1 – өзбек әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 - шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау;
10.3.2.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру; 10.3.3.1 - шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
10.3.4.1- ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу
4-тоқсан
Тарих тағылымы
1. Абай. Шеърлари
2. Фузулий. "Лайли ва Мажнун" дастаны
3. Шекспир. "Хамлет" трагедиясы
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну;
10.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану;
10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициялық ерекшеліктерін талдау;
10.2.2.1 - автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісін анықтау;
10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдардың орыны мен қызметін талдау;
10.2.4.1 - көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (өлең, әңгіме ) жазу;
10.2.5.1 –өзбек әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 - шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау;
10.3.3.1 - шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
10.3.4.1- ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, шығармаға әдеби сын жазу
11 - сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Кеңістік пен уақыт
1. Муқимий. Ғазаллари
2. Фурқат. Лирикаси
3. Абдулхамид Лузумий. Лирикаси
4. Фитрат. Шеърияти. Драммалық еңбектері
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну;
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау;
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.5.1- ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 - әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау; 11.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау;
11.2.3.1 - шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау;
11.2.4.1 - әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең ) жазу;
11.2.5.1 - әлем және өзбек әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 - шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
11.3.2.1 - көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;
11.3.3.1 - шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
11.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
2-тоқсан
Зобалаң заман шындығы
1. Абдулла Қодирий. "Утган кунлар" романы

2. Абдул?амид ЧӘлпон. Шеърияти. "Кеча ва кундуз" роман
3. Ғафур Ғулом. "Едгор" поэма
Понимание и ответы на вопросы
11.1. 1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм;
11.1.4 - составлять план сочинения на литературные и свободные темы, рецензии
Анализ и интерпретация
11.2.1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века;
11.2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.4 - определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения;
11.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления (символы, формулы, законы, буктрейлеры);
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением;
11.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ
11.3. 2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, проблематики, оценивая
3 четверть
Война в судьбах людей
1. Миртемир достончилиги
2. Абдулла Қа??ор. Қиссалари.
3. Мақсуд Шайхзода. "Жалолиддин Мангуберди" драмаси
4. Пиримқул Қодиров. "Юлдузли тунлар" романи
5. Саида Зунуннова. Лирикаси
Понимание и ответы на вопросы
11.1.2 - понимать содержание художественного произведения и его роль в литературном процессе, критически осмысливая, выражать свое отношение;
11.1.5 - пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста;
11.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на литературный материал, выражая собственное мнение о проблеме и системе образов
Анализ и интерпретация
11.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, опираясь на художественные особенности текста, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
11.2.4 - определять роль эпизода, его взаимосвязь с тематикой и проблематикой произведения на основе анализа художественных средств и приемов;
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения;
11.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя проблематику в различных формах представления (символы, формулы, законы, буктрейлеры);
11.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, сопоставляя позицию автора с собственным мнением
Оценка и сравнительный анализ
11.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия, влияющие на целостное восприятие образов, проблематики, оценивая степень эмоционального воздействия;
11.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки
4 четверть
Тема нравственного выбора
1. Эркин Во?идов "Инсон қасидаси"

2. Абдулхамид Чулпон. Шеърияти. "Кеча ва кундуз" романы
3. Ғафур Ғулом. "Ңдгор" қиссасы
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну;
11.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау;
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.5.1- ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 - әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау; 11.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы анықтау;
11.2.3.1 - шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау;
11.2.4.1 - әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
11.2.5.1-әлем және өзбек әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 - шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
11.3.2.1 - көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;
11.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
3 - тоқсан
Ғасырлық туынды
1. Миртемир достончилиги
2. Абдулла Қаххор. Қиссалары.
3. Мақсуд Шайхзода. "Жалолиддин Мангуберди" драммасы
4. Пиримқул Қодиров. "Юлдузли тунлар" романы
5. Саида Зунуннова. Лирикасы
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну;
11.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау;
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; 11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану;
11.1.5.1- ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 - әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау ;
11.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын анықтау;
11.2.3.1- шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау;
11.2.4.1 - әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
11.2.5.1 - әлем және өзбек әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдау
Бағалау және салыстыру
11.3.1.1 - шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
11.3.2.1 - көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;
11.3.3.1 - шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
11.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
4-тоқсан
Табиғат және адам
1. Эркин Вохидов "Инсон қасидаси"

2. Абдулла Орипов. "Жаннатга йӘл" драмаси
3. Мухтор Авезов. "Абай йӘли" эпопеяси
Понимание и ответы на вопросы
11.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с проблематикой и выражением авторской позиции;
11.1.4 - составлять план сочинения на литературные и свободные темы, рецензии;
11.1.5 - пересказывать содержание произведения, творчески переосмысливая, сохраняя авторское своеобразие текста
Анализ и интерпретация
11.2.1 - определять жанр и его признаки (синкретический жанр), особенности лирики серебряного века;
11.2.3 - определять роль композиции в раскрытии авторского замысла (тематики, проблематики, образов героев);
11.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль в раскрытии идейно-тематического замысла произведения;
11.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, художественного пространства и времени, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
11.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, рецензии и др.) логично и последовательно, опираясь на литературный материал и свой жизненный опыт, используя точный и образный язык, выражая свое мнение об актуальности произведения
Оценка и сравнительный анализ
11.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) русской, казахской и мировой литературы с точки зрения нравственной и эстетической ценности, объясняя общие и отличительные признаки;
11.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и средств привлечения внимания слушателя или читателя
Приложение 29
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 7 марта 2019 года № 105
Приложение 216
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 27 июля 2017 года № 352
Приложение 434
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Таджикская литература" для 10-11 классов естественно-математического направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом общего среднего образования, утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 17669).

2. Абдулла Орипов. "Жаннатга йул" драммасы
3. Мухтор Авезов. "Абай йули" эпопеясы
Түсіну және жауап беру
11.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну;
11.1.2.1 - әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау;
11.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету;
11.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер, дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану
Анализ және интерпретация
11.2.1.1 - әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау;
11.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы анықтау;
11.2.3.1 - шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын талдау;
11.2.4.1- әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
11. 2.5.1- әлем және өзбек әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау
Бағалау және салыстыру
11.3.2.1 - көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау;
11.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2019 жылғы 7 наурыздағы
№ 105 бұйрығына 28-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2017 жылғы 27 шілдедегі
№ 352 бұйрығына 216-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына 434-қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің жаратылыстану-математика бағыттағы 10-11-сыныптарына арналған "Тәжік әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасы 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген).

2. Цель обучения учебному предмету "Таджикская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека, готового к саморазвитию и самосовершенствованию, воспитывая компетентного, критически мыслящего читателя, способного анализировать идейно-художественное содержание, учитывая социально-исторический и духовно-эстетический аспекты произведения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Таджикская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе таджикской литературы, рассматривая ее взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию на основе общенациональной идеи "Мәңгілік Ел" средствами художественной литературы;
3) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
4) совершенствовать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;
6) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
7) совершенствовать навыки оценивания содержания произведения, литературно-критических статей в устной или письменной форме, проявляя компетентность в области исследовательской культуры;
8) совершенствовать способности контекстного рассмотрения литературных явлений, умения сопоставлять литературные факты, проводить аналогии, выстраивать литературные параллели.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Таджикская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Таджикская литература" составляет:
1) в 10 классе-2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе-2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
5. Содержание программы по учебному предмету "Таджикская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".
8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
9. раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
10. раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понимание терминов
10.1.1 - понимать термины: золотой век, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм

2. Тәжік әдебиеті бағдарламасының мақсаты – білім алушыларды креативті ойлауға бағыттау. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру. Білім алушылар әдеби жанрларға эксперимент жасау арқылы драмалық шығарманы проза тілімен, прозаны поэзия тілімен жазу тәсілдерін меңгере алады.
3. "Тәжік әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) "Тәжік әдебиеті" бағдарламасы білім алушылардың сауаттылығын, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттері мен танымдық және коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру бағытында құрастырылған;
2) тәжік әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
3) тәжік әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, тәжік халқының қалыптасқан тарихын, алға қойған міндеттерін, мәселелерін, қарама-қайшылық пен қиындықтарын анықтайды және түсінеді;
4) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
5) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын дамытады.
2-тарау. "Тәжік әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Тәжік әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. "Тәжік әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген: түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
6. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс;
5) тәжік әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу.
7. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс;
5) тәжік және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
8. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
9. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың әртүрлі композиция-лық ерекшеліктерін талдау; автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісі; шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін ашу;көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс жазу; тәжік әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап,бағалау; көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру; шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, әдеби сын жазу.
10. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну; әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер мен дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау;шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы; шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын ашу; әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс жазу; әлем және тәжік әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау; шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну
11.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну

2. Цель обучения учебному предмету "Таджикская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека, готового к саморазвитию и самосовершенствованию, воспитывая компетентного, критически мыслящего читателя, способного анализировать идейно-художественное содержание, учитывая социально-исторический и духовно-эстетический аспекты произведения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Таджикская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе таджикской литературы, рассматривая ее взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию на основе общенациональной идеи "Мәңгілік Ел" средствами художественной литературы;
3) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
4) совершенствовать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;
6) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
7) совершенствовать навыки оценивания содержания произведения, литературно-критических статей в устной или письменной форме, проявляя компетентность в области исследовательской культуры;
8) совершенствовать способности контекстного рассмотрения литературных явлений, умения сопоставлять литературные факты, проводить аналогии, выстраивать литературные параллели.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Таджикская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Таджикская литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часа в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
5. Содержание программы по учебному предмету "Таджикская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".
8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
9. раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
10. раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1: "10" – класс, "2" – подраздел, "1" – нумерация учебной цели.
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11 класс
1. Понимание терминов
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, золотой век, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, акмеизм, футуризм.

2. Тәжік әдебиеті бағдарламасының мақсаты – білім алушыларды креативті ойлауға бағыттау. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру. Білім алушылар әдеби жанрларға эксперимент жасау арқылы драмалық шығарманы проза тілімен, прозаны поэзия тілімен жазу тәсілдерін меңгере алады.
3. "Тәжік әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) "Тәжік әдебиеті" бағдарламасы білім алушылардың сауаттылығын, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттері мен танымдық және коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру бағытында құрастырылған;
2) тәжік әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
3) тәжік әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, тәжік халқының қалыптасқан тарихын, алға қойған міндеттерін, мәселелерін, қарама-қайшылық пен қиындықтарын анықтайды және түсінеді;
4) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
5) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын дамытады.
2-тарау. "Тәжік әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Тәжік әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. "Тәжік әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген: түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
6. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс;
5) тәжік әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу.
7. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс;
5) тәжік және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
8. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
9. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы мәселелермен байланыстыру; шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы; шығармадағы автор стилі мен көркемдегіш құралдардың қызметін ашу;көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс жазу; әлем және тәжік әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту;
3) бағалау және салыстыру: шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру;шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.
10. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру:әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну; әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді қазіргі өмірмен байланыстырып, ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы мәселелермен байланыстырып, шығармашылық жұмыстарда қолдану; шығармадағы ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың композициясын жанрлық ерекшеліктерін айқындап, уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау; автор бейнесінің шығарманың негізгі идеясымен байланысын айқындау; шығармадағы көркемдегіш құралдардың образ жасаудағы орны; көркем шығармадағы ғаламдық тақырыптарға креативті ой қосып, шығармашылық жұмыс жазу; тәжік әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ бағыт, әдеби ағым, жалпыадамзаттық құндылықтарды анықтау, талдау жасау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманы ғаламдық тақырыптармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау; көркем шығарманың жаңашылдығын ғаламдық тақырыптармен байланыстыра отырып, сыни тұрғыдан баға беру; шығарманың идеясын көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, әдеби сын жазу.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны
12. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген.
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
10.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну
11.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы көтерілген ғаламдық мәселелерді терең түсіну

13. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Таджикская
литература" для 10-11 классов
общественно-гуманитарного
направления уровня общего
среднего образования
по обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Таджикская литература" для 10-11 классов общественно-гуманитарного направления уровня общего среднего образования по обновленному содержанию
1) 10 класс
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
Четверть 1
Лишние люди
1. А. Мушфиқ?. Маснавии “Гулзори Ирам”;
2. Ш.Бухоро?. Та?лили шеър?о;
3. Сайидои Насаф?. Манзумаи “Ба?ориет”;
4. Со?иби Табрез?. Ғазалиет;
5. М.А. Бедил. “Комде ва Мадан”.
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, золотой век, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.2 - понимать содержание художественного произведения, его проблематику, критически осмысливая, выражать свое отношение к услышанному или прочитанному;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции;
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства;
10.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
Анализ и интерпретация
10.2.1 - определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман и др.), особенности философской лирики;
10.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя свою позицию;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3.1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний
Четверть 2
Герой нашего времени
1. М.Мунш?. Маснавии “Да?маи шо?он”
2. ?. ?озиқ. Достони “Юсуф ва Зулайхо”, “Девони Ғазалиет"
Понимание и ответы на вопросы
10.1.2 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.1.4 - составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.6 - давать развернутый аргументированный ответ на проблемный вопрос, ссылаясь на текст произведения, выражая собственное мнение о теме, сюжете и образах
Анализ и интерпретация
10.2.2 - определять тематику и проблематику произведения, выражая мнение об их актуальности и аргументируя;
10.2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение;
10.2.4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции произведения, объяснять значение эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.7 - определять способы выражения авторского отношения к героям, проблемам, поясняя позицию автора примерами из текста
Оценка и сравнительный анализ
10.3 1 - давать оценку произведению с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя собственное отношение к идее, героям в форме устных и письменных высказываний;
10.3.3 - сопоставлять произведения (или фрагменты) таджикской, казахской и мировой литературы с точки зрения эстетического воздействия на читателя, объясняя общие и отличительные признаки
Четверть 3
Человек и право
1. Гулхан?. Манзумаи “Зарбулмасал”

13. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа сәйкес қосымшада берілген жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағытындағы 10-11-сыныптарға арналған "Тәжік әдебиеті" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
14. Тоқсандағы бөлімдер және бөлімдер ішіндегі тақырыптар бойынша сағат сандарын бөлу мұғалімнің еркіне қалдырылады.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің қоғамдық-
гуманитарлық бағыттағы
10-11-сыныптарына арналған
"Тәжік әдебиеті" оқу пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің қоғамдық-гуманитарлық бағыттағы 10-11-сыныптаға арналған "Тәжік әдебиеті" пәнінен жаңартылған мазмұндағы үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 10-сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Өлең - сөздің патшасы
1. А. Мушфиrқ. Маснавии “Гулзори Ирам”
2. Ш.Бухорой. Тахлили шеърхо.
3. Сайидои Насаф. Манзумаи “БахориҰт”
4. Сохиби Табрез. ҒазалиҰт.
5. М.А. Бедил “Комде ва Мадан”
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру;
10.1.5.1 - шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
10.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы айқындау;
10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау;
10.2.4.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу ;
10.2.5.1 - әлем және тәжік әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 - шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
10.3.2.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру;
10.3.3.1 - шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
10.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
2-тоқсан
Прозадағы көркем ой
1. М.Муншй. Маснавии “Дахмаи шохон”
2. Ч. Хозиқ. Достони “Юсуф ва Зулайхо” , “Девони ҒазалиҰт
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну;
10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру;
10.1.5.1 - шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
10.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау;
10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау;
10.2.4.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу ;
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 - шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
10.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
3 -тоқсан
Аңызбен өрілген көркем сөз
1. М.Хайрат. Ашъори лирикй.

2. Қоон?. Қасида?ои шоир
3. М. Мақатаев. Ашъори адиб
4. А. Дониш. “Наводирулвақоеъ”
5. Савдо. Асари “Мус?акат”
6. Ш. Шо?ин. Манзумаи “Т??фаи д?стон”, Достони “Лайл? ва Ма?нун”, “Бадоеъуссаноеъ”
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, золотой век, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.4 - составлять план эссе, сочинения на литературные и свободные темы;
10.1.5 - пересказывать текст произведения или эпизод, творчески переосмысливая содержание, используя образные средства
Анализ и интерпретация
10.2.3 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов;
10.2.4 - определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов;
10.2.5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2.6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
10.2.9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия
Четверть 4
Семейные ценности
1. М.?айрат. Ашъори лирик?.
2. Қ. Р. Возе?. Асари “Савоне?-ул-малоик”
3. Рабғуз?. “Му?аббатнома”
4. А. Қунанбаев. “Панднома”, қироати шеър?о
Понимание и ответы на вопросы
10.1.1 - понимать термины: синкретический жанр, золотой век, строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, полифония, литературный двойник, фабула;
10.1.3 - самостоятельно находить в тексте и выразительно читать наизусть цитаты, фрагменты, связанные с выражением авторской позиции
Анализ и интерпретация
10.2.1 - определять жанр и его признаки (роман-эпопея, роман в стихах, психологический роман), особенности философской лирики;
10.2 4 - анализировать эпизоды, определяя их роль и место в композиции определять роль композиции в раскрытии идеи произведения, образов героев, объяснять значение внесюжетных элементов эпизода для раскрытия идейно-тематического замысла;
10.2. 5 - характеризовать героев произведения, определяя их роль и значение в системе персонажей;
10.2. 6 - анализировать художественный мир произведения, представляя идею в различных формах (инсценировка, буктрейлер);
10.2.8 - анализировать средства и приемы создания образов, изобразительные средства и фигуры поэтического синтаксиса, объяснять, с какой целью их использует автор;
10.2. 9 - писать творческие работы (эссе, сочинения на литературные и свободные темы, аннотации) логично и последовательно, опираясь на литературный материал, литературоведческие термины, используя точный и образный язык
Оценка и сравнительный анализ
10.3.2 - сравнивать художественное произведение с произведениями других видов искусства, характеризуя сходства и различия в способах и приемах, создающих целостное восприятие образов, оценивая степень эмоционального воздействия;
10.3.4 - оценивать устные и письменные высказывания (свои, одноклассников) на литературную тему с точки зрения полноты и глубины раскрытия темы, композиционного и стилевого единства, фактологической точности и эмоционального воздействия на слушателя или читателя
2) 11 класс
Темы
Изучаемые произведения
Навыки
Цели обучения
Четверть 1
Человек в эпоху перемен
1. Нақибхони Туғрал. Мундари?аи ашъори лирик?.

2. Қ. Р. Возех. Асари “Савонех-ул-малоик”
3. Рабғузидің “Мухаббатнома” дастаны
4. А. Қунанбаев. “Панднома”, қироати шеърхо
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру;
10.1.5.1 - шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
10.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы айқындау;
10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау;
10.2.4.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу;
10.2.5.1 - әлем және тәжік әдебиетіндегі құндылықтардың үндесуін талдап, өзіндік ой қорыту
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 - шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
10.3.2.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына сыни тұрғыдан баға беру;
10.3.3.1 - шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу
10.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
4- тоқсан
Заман, дәуір тұлғасы
1. Гулханй. Манзумаи “Зарбулмасал”
2. Қоонй. Қасидахои шоир
3. М. Мақатаев. Ашъори адиб
4. А. Дониш. “Наводирулвақоеъ”
5. Савдо. Асари “Мусхакат”
6. Ш. Шохин. Манзумаи “Тухфаи дастан”, “Лайла мен Мажнун” дастаны, “Бадоеъуссаноеъ”
Түсіну және жауап беру
10.1.1.1 - әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну;
10.1.2.1 - әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;
10.1.3.1 - көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау;
10.1.4.1 - көркем шығармалардан алған үзінділерді ғаламдық тақырыптағы өзекті мәселелермен байланыстыру;
10.1.5.1 - шығармадағы ұлттық құндылықтардың әлемдік тақырыптармен үндестігін ашу
Анализ және интерпретация
10.2.1.1 - әдеби шығарманың композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау;
10.2.2.1 - шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысын айқындау;
10.2.3.1 - шығармадағы көркемдегіш құралдар мен айшықтау амалдарының қызметін талдау;
10.2.4.1 - көркем шығармадағы көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы өзіндік пікірін қосып, шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу
Бағалау және салыстыру
10.3.1.1 - шығарманы мазмұндас туындылардың үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;
10.3.3.1 - шығарманың идеясын жалпыадамзаттық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
10.3.4.1 - шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу
11 - сынып:
Бөлім
Оқытылатын шығармалар
Дағдылар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
Тарихтың шертіп пернесін
1. Нақибхони Туғрал. Мундаричаи ашъори лирикй.

2. Цель обучения учебному предмету "Уйгурская литература" – способствовать формированию духовных ценностей человека, готового к саморазвитию и самосовершенствованию, воспитывая компетентного, критически мыслящего читателя, способного анализировать идейно-художественное содержание, учитывая социально-исторический и духовно-эстетический аспекты произведения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Уйгурская литература":
1) формировать знания, умения и навыки, способствующие успешной социальной адаптации, на основе уйгурской литературы, рассматривая ее взаимосвязи с казахской и мировой литературой и культурой;
2) воспитывать патриотизм, гражданственность, активную жизненную позицию на основе общенациональной идеи "Мәңгілік Ел" средствами художественной литературы;
3) формировать понимание ценности литературы как духовного наследия в условиях глобализации современного мира;
4) совершенствовать навыки критического анализа, сравнения, обобщения, умения устанавливать аналогии и причинно-следственные связи, классифицировать явления, строить логические и критические рассуждения, умозаключения и выводы на основе анализа произведений;
5) формировать духовную и интеллектуальную потребность читать, совершенствовать навыки критического чтения и интерпретации текста, развивая творческие способности каждого обучающегося;
6) развивать коммуникативные навыки на основе глубокого понимания, анализа идейно-художественного, социально-исторического и духовно-эстетического аспектов произведений различных жанров;
7) совершенствовать навыки оценивания содержания произведения, литературно-критических статей в устной или письменной форме, проявляя компетентность в области исследовательской культуры;
8) совершенствовать способности контекстного рассмотрения литературных явлений, умения сопоставлять литературные факты, проводить аналогии, выстраивать литературные параллели.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Уйгурская литература"
4. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Уйгурская литература" составляет:
1) в 10 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).
5. Содержание программы по учебному предмету "Уйгурская литература" организовано по разделам обучения. Разделы состоят из подразделов, которые содержат в себе цели обучения по классам в виде ожидаемых результатов: навыка или умения, знания или понимания.
6. Цели обучения, организованные последовательно внутри каждого подраздела, позволяют учителям планировать свою работу и оценивать достижения обучающихся, а также информировать их о следующих этапах обучения.
7. Содержание учебного предмета составляют 3 раздела: "Понимание и ответы по тексту", "Анализ и интерпретация текста", "Оценка и сравнительный анализ".
8. Раздел "Понимание и ответы по тексту" включает следующие подразделы:
1) понимание терминов;
2) понимание художественного произведения;
3) чтение наизусть и цитирование;
4) составление плана;
5) пересказ;
6) ответы на вопросы.
9. Раздел "Анализ и интерпретация текста" включает следующие подразделы:
1) жанр;
2) тема и идея;
3) композиция;
4) анализ эпизодов;
5) характеристика героев;
6) художественный мир произведения в разных формах представления;
7) отношение автора;
8) художественно-изобразительные средства;
9) творческое письмо.
10. Раздел "Оценка и сравнительный анализ" состоит из следующих разделов:
1) оценивание художественного произведения;
2) сравнение художественного произведения с произведениями других видов искусства;
3) сопоставление произведений литературы;
4) оценивание высказываний.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – подраздел программы, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. Например, в кодировке 10.2.1.4: "10" – класс, "2" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
1) понимание и ответы по тексту:
Обучающиеся должны:
Подраздел
10 класс
11класс
1. Понимание терминов
10.1.1 - понимать термины: золотой век, онегинская строфа, мотив, роман-эпопея, роман в стихах, психологизм, фабула
11.1.1 - понимать термины: ретроспекция, серебряный век, имажинизм, символизм, футуризм, акмеизм

2. Ұйғыр әдебиеті бағдарламасының мақсаты – білім алушыларды креативті ойлауға бағыттау. Олардың ойларын ауызша еркін жеткізуіне және жаза білуіне қолдау көрсету, дәлелдер келтіру, салыстыру және анализ жасау, бағалау дағдыларын қалыптастыру. Білім алушылар әдеби жанрларға эксперимент жасау арқылы драмалық шығарманы проза тілімен, прозаны поэзия тілімен жазу тәсілдерін меңгере алады.
3. "Ұйғыр әдебиеті" оқу пәнін оқытудың негізгі міндеттері:
1) "Ұйғыр әдебиеті" бағдарламасы білім алушылардың сауаттылығын, олардың әдеби және эстетикалық талғамдары мен сезімдерін дамыту, ойлау қабілеттері мен танымдық және коммуникативтік дағдыларын қалыптастыру бағытында құрастырылған;
2) ұйғыр әдебиетінің құндылық ретіндегі болмысын, ұлттық мәдениеттегі маңызды орнын құрметтейді және бағалайды;
3) ұйғыр әдебиетінің мәдениетаралық қарым-қатынастағы рөлін, ұйғыр халқының қалыптасқан тарихын, алға қойған міндеттерін, мәселелерін, қарама-қайшылық пен қиындықтарын анықтайды және түсінеді;
4) түрлі жағдайларға бейімделе білу және өздігінен шешім қабылдау дағдыларын қалыптастырады;
5) заманауи, ғылыми және қоғамдық дамуға сәйкес дүниетанымын дамытады.
2-тарау. "Ұйғыр әдебиеті" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
4. "Ұйғыр әдебиеті" пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сынып – аптасына 2 сағат, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі "Қазақстан Республикасындағы бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің үлгілік оқу жоспарларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2012 жылғы 8 қарашадағы № 500 бұйрығымен бекітілген үлгілік оқу жоспарына тәуелді (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8170 тіркелген).
5. "Ұйғыр әдебиеті" пәндік білімнің мазмұны бөлімдерге бөлінген: түсіну және жауап беру, анализ және интерпретация, бағалау және салыстырмалы анализ, сонымен қатар, дағдыларды қалыптастыратын бөлімшелерден тұрады. Бағдарламаның бұл бөлімі пән бойынша оқу мақсаттарынан тұрады.
6. "Түсіну және жауап беру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) көркем шығарма мазмұны мен пішіні;
2) әдеби шығарманың тұжырымдамасы;
3) көркем шығармадағы образ;
4) шығарма үзінділерімен жұмыс;
5) ұйғыр әдебиетіндегі ұлттық құндылықтардың әлемдегі орнын білу.
7. "Анализ және интерпретация" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) әдеби шығарманың композициясы;
2) автор бейнесі;
3) көркем шығарманың тілі;
4) шығармашылық жұмыс;
5) ұйғыр және әлем әдебиетіндегі құндылықтар.
8. "Бағалау және салыстыру" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) тарихи және көркемдік құндылығы;
2) заманауилығы мен жаңашылдығы;
3) әдеби эссе;
4) әдеби сын.
9. Оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; әдеби шығарманың жанрлық табиғатын тану; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау; көркем шығармалардан алған үзінділерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; ұлттық құндылықтардың маңыздылығын контекстермен үндестіру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың әртүрлі композициялық ерекшеліктерін талдау; автор бейнесінің шығармадағы белгілі бір оқиғадағы көрінісі; шығармадағы көркемдегіш құралдардың орны мен қызметін ашу;көркем шығармада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс жазу; ұйғыр әдебиеті мен әлем әдебиетіндегі ортақ құндылықтарды анықтау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап,бағалау; көркем шығармадағы көтерілген мәселелердің жаңашылдығына баға беру; шығарманың идеясын адамгершілік құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; ғылыми еңбектерді негізге ала отырып, әдеби сын жазу.
10. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Т. Тохтәмовтің "Назугум" романы;
2) Д. Ясиннің "Гүлмәт бовай монологи" балладасы;
3) Һ. Абдуллиннің "Жутдашлар" романы;
4) С. Мәмәтқуловтің "Яғач нан", "Мәрәмханович" өлеңдері;
5) Һ. Абдуллин. "Улуқ язғучи билән учришиш";
6) М. Обулқасимовтің (Алмасбәк) "Қазағим-қандаш елим, қериндишим!" шеири;
7) Ж. Розахуновтің "Достлуқ риштилири", "Чайқалмисун чаңириғи өйүңниң" өлеңдері;
8) М.Зулпиқаровниң "Янартағ" романы.
11. Оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) түсіну және жауап беру: әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну; әдеби шығарманың жанрлық ерекшелігін өзге жанрлармен салыстыра отырып талдау; көркем шығармадағы кейіпкерлер жүйесін жинақтау мен даралау арқылы өмір шындығын көрсету; көркем шығармалардан алған үзінділерді, қанатты сөздер мен дәйексөздерді шығармашылық жұмыстарда қолдану; ұлттық құндылықтардың маңыздылығын ғаламдық тақырыптағы контекстермен байланыстыру;
2) анализ және интерпретация: әдеби шығарманың жанрына қарай композициялық ерекшеліктерін айқындау;шығармадағы авторлық идеяның өмір шындығымен байланысы; шығарма идеясы мен көркемдегіш құралдардың байланысын ашу; әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс жазу; әлем және ұйғыр әдебиетіндегі ортақ құндылықтардың үндестігін талдау;
3) бағалау және салыстыру: шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын бағалау;көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау; шығарманы көркемдік-эстетикалық құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу; шығарманы идеялық жағынан мазмұндас туындылармен салыстыра отырып, әдеби сын жазу.
12. Оқытылатын көркем шығармалар тізімі:
1) Һ. Абдуллиннің "Турпан тәвәсидә" және "Тәғдир" романдары;
2) А. Дөләтовтің "Хошлишиш алдидики ой" өлеңдері;
3) Й. Илиястың "Еғир тиниқлар" романы;
4) М. Обулқасимовтің (Алмасбәк) "Сән кимниң әвлади, ойлан бурадәр!";
5) З. Сәмәдийдің "Жиллар сири" романы;
6) Ә. Һашировтің "Нур ана" повесті;
7) Р. Розиевтің "Сениңдин алдим" өлеңі;
8) И. Жәлиловтің "Ғулжа ямғури", "Тәбиәт жиғиси" өлеңдері.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада "оқу мақсаттары" төрт саннан тұратын кодтық белгімен белгіленді. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сандар бөлім және бөлімше ретін, төртінші сан бөлімшедегі оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. Мысалы, 10.2.1.4. кодында "10" - сынып, "2.1" - екінші бөлімнің бірінші бөлімшесі, "4" - оқу мақсатының реттік саны.
14. Оқу мақсаттарының жүйесі бөлім бойынша әр сыныпқа берілген:
1) түсіну және жауап беру:
Білім алушылар...
10-сынып
11-сынып
1. Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні
10.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну
11.1.1.1 - әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы жанрлық ерекшелігін түсіну

2. Настоящая программа разработана для школ Республики Казахстан в соответствии с посланием Президента Республики Казахстан в контексте модернизации Казахстана и одним из объявленных приоритетов – кардинальное улучшение и расширение бизнес-среды посредством реализации Программы продуктивной занятости и развития массового предпринимательства.
3. Целью изучения предмета является получение обучающимися базовых знаний основ предпринимательства, экономики, менеджмента и маркетинга; привитие ответственности за свой выбор и формирование мышления предпринимательского склада, активной жизненной позиции; создание практической базы навыков для будущей самостоятельной деятельности в современных рыночных условиях.
4. Задачи обучения:
1) формирование у обучающихся теоретических основ предпринимательства;
2) формирование у обучающихся практических навыков личной финансовой грамотности;
3) воспитание ответственности за свои достижения и свою жизненную позицию;
4) формирование у обучающихся предпринимательского мышления и умения видеть возможности для реализации своего потенциала;
5) приобретение навыка генерирования бизнес-идей и их развития до уровня предпринимательской деятельности;
6) развитие навыка бизнес-моделирования и адаптации в изменяющихся условиях конкуренции в целях повышения выживаемости бизнеса;
7) формирование навыков исследования, использования современных информационных технологий.
5. К особенностям учебного предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" относятся:
1) построение предмета на основе практики и специфики предпринимательства Казахстана, истории развития и формирования предпринимательства;
2) построение учебного процесса на применении интерактивных и групповых игровых методик и технологий обучения, активной вовлеченности обучающихся в учебный процесс;
3) формирование навыков XXI века, востребованных в свете кадровых тенденций казахстанских и мировых рыночных условий; тенденций развития массового предпринимательства (предпринимательство как стиль жизни);
4) использование коучинговых подходов в целях формирования осознанной жизненной позиции и принятия ответственности за собственный выбор деятельности;
5) использование тренингового формата, ориентированного на формирование практических навыков и умений, формирование первичного опыта посредством геймификации процесса;
6) создание школьного интернет-сообщества на выделенном ресурсе для информационного обмена, взаимодействия в рамках освоения курса на межрегиональном уровне с целью получения синергетического эффекта. Организация посредством данного on-line-портала электронной библиотечной базы и базы рабочих материалов, вебинарной и гостевой площадки, площадки мероприятий: олимпиад, конкурсов, формирование площадок коммуникаций между учениками, потенциальными стартапами, действующим бизнесом и инвесторами;
7) создание инфраструктуры, способствующей максимально эффективному практическому и методологическому наполнению и сопровождению учебного предмета от следующих контрагентов:
- предпринимательские вузы Казахстана, являющиеся членами Ассоциации предпринимательского образования РК;
- Национальная палата предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен";
- общественный фонд "Джуниор Эчивмент Казахстан";
8) поддержка образовательного процесса специализированными онлайн- и офлайн-играми, развивающими навыки ведения предпринимательской деятельности путем автоматизированной симуляции процесса.
9) использование принципов дизайн-мышления для развития клиенто-ориентированности.
Глава 2. Организация содержания предмета "Основы предпринимательства и бизнеса"
6. Максимальный объем учебной нагрузки учебного предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" составляет:
1) в 10-классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
2) в 11-классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
Объем учебной нагрузки по учебному предмету зависит от типового учебного плана, утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 8 ноября 2012 года № 500 "Об утверждении типовых учебных планов начального, основного среднего, общего среднего образования Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 8170).

2. Ұсынылып отырған пән Қазақстан Республикасының Президенті жолдауындағы Қазақстанның модернизациясы аясында және алға тартылған басымдықтардың бірі - нәтижелі жұмыспен қамтуды және жаппай кәсіпкерлікті дамыту бағдарламасын жүзеге асыру арқылы бизнес ортаны түбегейлі жақсарту мен кеңейтуге сәйкес Қазақстан Республикасының мектептеріне арналып әзірленді.
3. Пәнді оқытудың мақсаты кәсіпкерлік, экономика, менеджмент және маркетинг негіздері бойынша оқушыларға базалық білімдер беру; өз таңдауы үшін жауапкершілікке үйрету, кәсіпкерлік ойлау жүйесі мен белсенді өмірлік ұстанымдарын қалыптасыру; қазіргі заманғы нарықтық жағдайда болашақтағы дербес әрекетіне қажетті дағдылардың практикалық базасын қалыптастыру болып табылады.
4. Оқыту міндеттері:
1) оқушылардың кәсіпкерлік пен бизнестің теориялық негіздерін қалыптастыру;
2) оқушылардың жеке қаржылық сауаттылықтың тәжірибелік дағдыларын меңгеруі;
3) оқушыларда өз жетістіктері мен өмірлік ұстанымдарына қатысты жауапкершілік сезімін қалыптастыру;
4) оқушыларда кәсіпкерлік ойлауды және өз әлеуетін жүзеге асыру мүмкіндіктерін көре білу біліктілігін қалыптастыру;
5) бизнес-идеяларды ойлап табу дағдыларын қалыптастыру және оларды кәсіпкерлік әрекет деңгейіне дейін дамыту;
6) бизнес-модельдеу дағдыларын дамыту және бизнестің өміршеңдігін арттыру мақсатында бәсекелестіктің құбылмалы жағдайларына бейімделе білу;
7) зерттеу дағдыларын қалыптастыру және заманауи ақпараттық технологияларды қолдану.
5. "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәнінің ерекшеліктері:
1) пәнді Қазақстанның кәсіпкерлігі практикасы мен ерекшеліктерінің, даму тарихы мен қалыптасуының негіздеріне сүйене отырып, оқу пәнін құру;
2) оқытудың интерактивті және топтық ойын әдістемесі мен технологиясына, оқу үдерісіне оқушыларды белсенді араластыру жолдарына сүйене отырып оқу процесін құру;
3) Қазақстандық және әлемдік нарық жағдайларындағы кадрлық үрдістер мен жаппай кәсіпкерліктің (өмір сүру стилі ретіндегі кәсіпкерлік) даму үрдістері тұрғысынан талап етілетін ХХІ ғасыр дағдыларын қалыптастыру;
4) оқушының өмірлік саналы ұстанымдарын және өз әрекеті бойынша жасаған таңдауына жауапкершілікпен қарау қасиетін қалыптастыру үшін коучингтік тәсілдемелерді қолдану;
5) практикалық дағдылар мен біліктіліктерді қалыптастыруға бағытталған тренингтік форматты қолдану, сонымен бірге үдерісті ойындар (ағылш. gamification) пайдалану арқылы алғашқы тәжірибені қалыптастыру.
6) синергетикалық әсер алу мақсатымен пәнді өңіраралық деңгейде меңгертудегі өзара әрекеттестік аясында ақпарат алмасу үшін "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" курсы бойынша мектеп оқушыларының арнайы ресурсында ғаламтор-қауымдастық құру. Осы on-line порталы арқылы электрондық кітапхана базасы мен жұмыс материалдарының базасын, вебинар және қонақ алаңдарын, олимпиада, байқау және т.б. іс-шаралар алаңдарын құру, стартаптар мен инвесторлар арасындағы қарым-қатынас алаңдарын қалыптастыру;
7) пәнді практикалық және әдіснамалық тұрғыдан барынша тиімді толықтыру мен қамтамасыз етуге септігін тигізетін инфрақұрылым жасау:
- Қазақстан Республикасының кәсіпкерлік білім беру ассоциациясына мүше Қазақстанның кәсіпкерлік ЖОО-ы;
- "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасы;
- "Джуниор Эчивмент Қазақстан" қоғамдық қоры;
8) білім беру процесін кәсіпкерлік қызметті жүзеге асырушы дағдыларды дамытуға бағытталған үдерісті автоматты симуляциялайтын арнайы онлайн және офлайн ойындар арқылы қолдау.
9) клиентке бағытталуды дамыту үшін ойлау-дизайны қағидаларын қолдану.
2-тарау. "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәні бойынша оқу жүктемесінің жоғары шекті көлемі:
1) 10-сыныпта - аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты;
2) 11-сыныпта - аптасына 2 сағатты, оқу жылында 68 сағатты құрайды.
Оқу бағдарламасы "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен бекітілген Жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 тіркелген).

7. Содержание учебного предмета в 10-классе составляют 4 раздела:
1) "Предпринимательство как экономическое явление";
2) "Предпринимательство в современных условиях";
3) "Маркетинг в действии";
4) "Дизайн мышление".
8. Раздел 1. "Предпринимательство как экономическое явление" включает следующие подразделы:
1) "Введение в предпринимательство";
2) "Исторический экскурс в экономику Казахстана";
3) "Предпринимательский подход: инициативность и непрерывное стремление к развитию и новаторству";
4) "Ресурсы вовлеченные в процесс производства";
5) "Механизм функционирования рынка";
6) "Рыночное равновесие".
9. Раздел 2. "Предпринимательство в современных условиях" включает следующие подразделы:
1) "С чего начинается бизнес?";
2) "Виды предпринимательской деятельности, организационно-правовые формы предпринимательства";
3) "Стартап-культура";
4) "Инновации и тренды в предпринимательстве (мировые, региональные и молодежные)";
5) "Развитие конкуренции в современных условиях";
6) "Ценообразование – сущность и функции цены как экономической категории"
10. Раздел 3. "Маркетинг в действии" включает следующие подразделы:
1) "Введение в маркетинг";
2) "Маркетинг-микс";
3) "Кабинетные и полевые исследования";
4) "SWOT- анализ";
5) "Целевая аудитория, сегментирование";
6) "Бренд";
7) "Маркетинговые коммуникации";
8) "Онлайн маркетинговые коммуникации".
11. Раздел 4. "Дизайн-мышление":
1) "Введение в дизайн-мышление";
2) "Эмпатия";
3) "Анализ и синтез";
4) "Генерация идей";
5) "Прототипирование";
6) "Тестирование";
7) "Сторителлинг".
12. Содержание учебного предмета в 11-классе составляют 4 раздела:
1) "Стартап акселератор (1)";
2) "Стартап акселератор (2)";
3) "Самопродвижение предпринимателя";
4) "Стратегия развития".
13. Раздел 1. "Стартап акселератор (1)" включает следующие подразделы:
1) "Питчинг";
2) "Командообразование и роль команд в предпринимательской деятельности";
3) "Канва бизнес-модели, определение ключевой ценности. Структура бизнес-плана";
4) "Маркетинг в стартап-проектах";
5) "Каналы коммуникаций в стартап-проектах";
6) "Потребительская и покупательская лояльность";
7) "Каналы прибыли в стартапах".
14. Раздел 2. "Стартап акселератор (2)" включает следующие подразделы:
1) "Бизнес-ресурсы и управление ресурсами";
2) "Партнерство в предпринимательской деятельности";
3) "Ключевая деятельность в бизнесе";
4) "Налоги в предпринимательской деятельности";
5) "Структура расходов";
6) "Завершение проекта и анализ его результатов – питчинг бизнес-проектов".
15. Раздел 3. "Самопродвижение предпринимателя" включает следующие подразделы:

7. Оқу пәнінің мазмұны 10-сыныпта 4 бөлімнен тұрады:
1) "Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік";
2) "Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік";
3) "Әрекеттегі маркетинг";
4) "Ойлау дизайны".
8. "Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Кәсіпкерлікке кіріспе";
2) "Қазақстан экономикасына тарихи экскурс";
3) "Кәсіпкерлік тәсілдеме: бастамашылдық және даму мен жаңашылдыққа үздіксіз ұмтылу";
4) "Өндіріс үрдісіне қатысатын ресурстар";
5) "Нарықтың қызмет ету механизмі";
6) "Нарықтық тепе-теңдік".
9. "Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Бизнес неден басталады?";
2) "Кәсіпкерлік қызмет түрлері, кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формалары";
3) "Стартап мәдениет";
4) "Кәсіпкерліктегі инновациялар мен трендтер (әлемдік, аймақтық және жастардың)";
5) "Қазіргі жағдайдағы бәсекенің дамуы";
6) "Баға белгілеу - экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні";
10. "Әрекеттегі маркетинг" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Маркетингіге кіріспе";
2) "Маркетинг-микс";
3) "Кабинеттік және далалық зерттеулер";
4) "SWOT талдау";
5) "Мақсатты аудитория, сегменттеу";
6) "Бренд"
7) "Маркетингілік коммуникациялар";
8) "Онлайн маркетингілік коммуникациялар".
11. "Ойлау дизайны" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Ойлау дизайнына кіріспе";
2) "Эмпатия";
3) "Талдау және синтез";
4) "Идея ойлап табу";
5) "Прототип жасау";
6) "Тестілеу";
7) "Сторителлинг".
12. Оқу пәнінің мазмұны 11-сыныпта 4 бөлімнен тұрады:
1) "Стартап акселератор (1)";
2) "Стартап акселератор (2)";
3) "Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжытуы";
4) "Даму стратегиясы".
13. "Стартап акселератор (1)" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Питчинг";
2) "Команда құру және кәсіпкерлік қызметтегі командалар рөлі";
3) "Канва бизнес-моделі, маңызды құндылықтарды анықтау. Бизнес-жоспар құрылымы";
4) "Стартап-жобалардағы маркетинг";
5) "Стартап-жобалардағы коммуникация арналары;
6) "Тұтынушылық және сатыпалушылық бейілділік";
7) "Стартаптардағы пайда арналары".
14. "Стартап акселератор (2)" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Бизнес ресурстар және ресурстарды басқару";
2) "Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік";
3) "Бизнестегі маңызды қызмет";
4) "Кәсіпкерлік қызметтегі салықтар";
5) "Шығындар құрылымы";
6) "Жобаның аяқталуы және оның нәтижелерін талдау – бизнес-жобалардың питчингі".
15. "Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжытуы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:

1) "Личные активы и пассивы";
2) "Сбережения, кредиты и депозиты";
3) "Мировые денежные единицы, электронные деньги";
4) "Фондовые рынки";
5) "Управление личным бюджетом";
6) "Самопродвижение";
7) "Резюме и практика составления резюме";
8) "Нетворкинг (профессиональные сети )";
9) "Деловое общение предпринимателя – переговоры и практика переговоров";
10) "Эмоциональный интеллект";
11) "Тайм-менеджмент".
16. Раздел 4. "Стратегия развития" включает следующие подразделы:
1) "Масштабирование бизнеса – прогноз развития рынка";
2) "Способы и виды развития бизнеса";
3) "Управление качеством";
4) "Международный бизнес";
5) "Защита прав потребителя";
6) "Защита прав предпринимателя, институты поддержки бизнеса";
7) "Ответственность предпринимателя (экономическая, юридическая, социальная, экологическая, этическая)";
8) "Целеполагание";
9) "Личная стратегия жизни".
17. Базовое содержание учебного предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" 10-класса:
1) "Введение в предпринимательство". Представление о предпринимательстве как об особом способе мышления, являющемся необходимым навыком XXI века. Способы развития предпринимательского мышления. Значение предпринимателей в экономике и развитии современного мира. Сопоставление собственных видений и целей учащихся через призму предпринимательства. Понимание разницы между предпринимателем и бизнесменом. Осознание роли молодых предпринимателей и их положительного имиджа в обществе. Примеры и истории реальных предпринимателей. Исторический экскурс в экономику Казахстана. Понимать, что изучает экономика, разницу между микроэкономикой и макроэкономикой. Знакомство с экономическими понятиями, ресурсами и факторами производства, механизмом функционирования рынка, законами спроса и предложения, рыночного равновесия и терминологией. Истоки предпринимательских идей (нужды рынка, хобби и т. д.).
Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. офлайн-игра для закрепления теоретических знаний, дебрифинг игры; 3. работа с бизнес-кейсами – демонстрация удач, неудач, сложностей и решений реальных предпринимателей Казахстана и мира на основе пройденного материала.
2) "Предпринимательство в современных условиях". Знать экономические основы предпринимательства и виды предпринимательской деятельности. Понимание стартапа, инновации и географическо-региональной особенности развития предпринимательства в Казахстане. Понятия ценовой и неценовой, совершенной и несовершенной конкуренции. Развитие конкуренции в современных условиях. Ценообразование – сущность и функции цены как экономической категории. Знакомство со стратегиями "голубого" и "красного океана". Примеры бизнес-кейсов действующих казахстанских и мировых компаний. Формирование духа соревновательности среди учащихся и осознание принципов конкуренции.
Применение на практике, в рамках групповой работы-игры, полученных знаний для создания виртуального предприятия.

1) "Жеке адамның активтері мен пассивтері";
2) "Жинақтаулар, кредиттер және депозиттер";
3) "Дүниежүзілік ақша бірліктері, электронды ақшалар";
4) "Қор нарығы";
5) "Жеке бюджетті басқару";
6) "Өзін-өзі алға жылжыту";
7) "Түйіндеме және түйіндеме құру тәжірибесі";
8) "Нетворкинг (кәсіби жүйелер)";
9) "Кәсіпкердің іскерлік қарым-қатынасы - келіссөздер мен келіссөздер жүргізу тәжірибелері";
10) "Эмоционалдық интеллект";
11) "Тайм-менеджмент".
16. "Даму стратегиясы" бөлімі келесі бөлімшелерден тұрады:
1) "Бизнес ауқымын кеңейту – нарық дамуын болжау";
2) "Бизнес дамуының тәсілдері мен түрлері";
3) "Сапаны басқару";
4) "Халықаралық бизнес";
5) "Тұтынушының құқығын қорғау";
6) "Кәсіпкердің құқығын қорғау, бизнесті қолдау институттары";
7) "Кәсіпкерлердің жауапкершілігі (экономикалық, әлеуметтік, заңды, экологиялық, этикалық)";
8) "Мақсаттарды қоя білу";
9) "Өзіндік өмір стратегиясы".
17. "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәнінің 10-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) "Кәсіпкерлікке кіріспе". XXI ғасырдың қажетті дағдысы болып табылатын, ерекше ой тәсілі ретінде кәсіпкерлік туралы түсінік. Кәсіпкерлік ой дамуының тәсілдері. Экономикадағы және заманауи әлем дамуындағы кәсіпкерлер маңызы. Кәсіпкерлік призмасы арқылы оқушылардың өз көзқарасы мен мақсаттарын салыстыру. Кәсіпкер мен бизнесмен арасындағы айырмашылықты түсіну. Жас кәсіпкерлердің рөлін түсіну мен олардың қоғамдағы оң имиджін қалыптастыру. Нақты кәсіпкерлердің мысалдары мен тарихы. Қазақстан экономикасына тарихи экскурс. Экономика не зерттейтінін түсіну, микроэкономика мен макроэкономика арасындағы айырмашылық. Экономикалық түсініктермен, өндіріс үрдісінің ресурстары мен факторлары, нарықтың қызмет ету механизмі, сұраныс пен ұсыныс заңымен, нарықтық тепе-теңдікпен және терминологиялармен танысу. Кәсіпкерлік идеялар көздері (нарық мұқтаждықтары, хобби және т.с.с.). Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Теориялық білімді бекіту үшін офлайн-ойын, ойын дебрифингі; 3. Бизнес-кейстермен жұмыс жасау – өткен материалдар бойынша Қазақстан мен әлемнің нақты кәсіпкерлерінің сәттіліктері, сәтсіздіктері, қиындықтары мен шешімдерін көрсету.
2) "Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік". Кәсіпкерліктің экономикалық негіздері мен кәсіпкерлік қызмет түрлері. Қазақстанда кәсіпкерліктің дамуындағы географиялық-аймақтық ерекшеліктерін, стартап және инновацияларды түсінеді. Баға бойынша және бағалық емес, жетілген және жетілмеген бәсекелестік түсінігі. Баға белгілеу - экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні. "Көк мұхит" және "қызыл мұхит" стратегияларымен танысу. Әрекеттегі қазақстандық және әлемдік компаниялардың бизнес-кейстерінің мысалдары. Оқушылар арасында бақталастық сезімін құру мен бәсекелестік қағидаларын ұғыну.

Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. практическая работа в группах в игровой форме.
3) "Маркетинг в действии". Изучение маркетинга через призму формирования программ продвижения реальных продуктов отечественных производителей на рынке. Разделение на группы, выбор реальной компании Казахстана, работающей на FMCG рынке. Задача каждой команды – разработать маркетинговую стратегию продвижения конкретного продукта, представленного на рынке области (определить целевую аудиторию, слоган, нейминг, офлайн- и онлайн-каналы коммуникации, сформировать внешний вид рекламной продукции и позиционирование в социальных сетях.
Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. практическая работа в группах по применению полученных знаний в разработке маркетинговой стратегии продвижения продукта.
4) "Дизайн мышления". Создание клиенториентированных решений через практические задания с использованием этапов методологии дизайн мышления. На этапе "Эмпатия" школьники погружаются в проблемную область. Центральным объектом исследования является человек (пользователь), его физические и эмоциональные потребности, поведение, мысли. В рамках групповых работ они опрашивают, слушают и наблюдают. На следующем этапе - "Анализ и синтез" - школьники анализируют, систематизируют и интерпретируют собранную информацию – все услышанное и увиденное преобразуют в конкретную, значимую задачу. На этом этапе школьники знакомятся с навыками аналитического мышления, учатся выделять главное, переформулировать находки и идеи в конкретные задачи. На этапе "Генерации идей" учащиеся знакомятся с принципами мозгового штурма осваивая способы позитивного взаимодействия, для генерирования и развития своих идей на идеях других участников команды. Этапы "Прототипирование" и "Тестирование" служат для получения обратной связи по выбранным идеям для реализации.
Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. практическая работа в группах по применению полученных знаний в проектировании инновационных решений, ориентированных на человека.
18. Базовое содержание учебного предмета "Основы предпринимательства и бизнеса" 11-класса:
1) "Стартап акселератор (1)". Работа над собственной бизнес-идеей на основе навыков и знаний, полученных в 10 классе. Формирование представления о построении собственной бизнес-модели, навыки управления изменениями. Формирование практических навыков основания и ведения собственного бизнеса через призму построения системы бизнес-модели. Презентация собственных бизнес-идей учащихся (домашнее задание на лето), взаимная оценка идей и формирование команд из 2-5 человек (возможна также постановка задач от заинтересованных сторон (школы, региональных вузов, местных компаний) в формате хакатона). Знакомство с основным инструментом – канвой бизнес-модели (Canvas) по аналогии с современными стартап-акселераторами. Понимание структуры бизнес-плана. Определение ценностного предложения своего продукта/услуги, сегментов пользователей, каналов коммуникаций, отношений с пользователями и каналов доходов.
Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. практическая работа в группах по применению полученных знаний в разработке собственного проекта.

Виртуалды кәсіпорынды құру үшін алынған білімдерді, топтық жұмыс-ойындар аясында, тәжірибеде қолдану. Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Ойын түрінде топтарда тәжірибелік жұмыс жасау.
3) "Әрекеттегі маркетинг". Нарықта отандық өндірушілердің нақты өнімдерін жылжыту бағдарламаларын құру призмалары тұрғысынан маркетингті оқыту. Топтарға бөлу, FMCG нарығында жұмыс жасайтын Қазақстанның нақты компаниясын таңдау. Әр команданың міндеті – облыс нарығында ұсынылған нақты өнімді жылжытудың маркетингілік стратегиясын жасау (мақсатты аудиторияны, ұранын, неймингін, коммуникацияның офлайн- және онлайн-каналдарын анықтау, жарнамалық өнімнің сыртқы түрін жасау мен әлеуметтік желілерде позициялау).
Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Өнімді жылжытудың маркетингілік стратегиясын жасауда алынған білімді қолдану бойынша топтарда тәжірибелік жұмыс.
4) "Ойлау дизайны". Ойлау дизайны әдістемесінің кезеңдерін қолдана отырып практикалық тапсырмалар арқылы клиенттерге бағытталған шешімдерді құру. "Эмпатия" кезеңінің аясында оқушылар мәселелік жайттарға тереңірек енеді. Адам (пайдаланушы), оның физикалық және эмоционалдық қажеттіліктері, жүріс-тұрысы, ойлары зерттеудің маңызды обьектісі болып табылады. Топтық жұмыс аясында олар сұрақтар қояды, тыңдайды және бақылайды. Келесі "Талдау және синтез" кезеңінде оқушылар жиналған ақпаратты талдайды, жүйелейді және түсіндіреді – барлық тыңдалынған және көрген ақпаратты нақты, маңызды мәселеге айналдырады. Осы кезеңде оқушылар аналитикалық ойлау дағдыларымен танысады, маңыздысын ажыратуға, ойлап табылған нәрселерді құрастыру және нақты міндеттерге айналдыруға үйренеді. "Идеяларды ойлап табу" кезеңінде оқушылар команданың басқа қатысушыларының идеяларымен өзінің идеяларын ойлап табу мен дамыту үшін оң әсер ету тәсілдерін меңгере отырып ми шабуылының қағидаларымен танысады. "Прототип жасау" және "Тестілеу" кезеңдерінде таңдалынған идеяларды болашақта іске асыруда кері байланысты алу үшін қолданылады.
Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Адамға бағытталған инновациялық шешімдерді жобалауда алынған білімдерді қолдану бойынша топтарда тәжірибелік жұмыс.
18. "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" оқу пәнінің 11-сыныптағы базалық білім мазмұны:
1) " Стартап акселератор (1)". 10 сыныпта алынған білім мен дағдылар негізінде жеке өзіндік бизнес-идеямен жұмыс жасау. Жеке бизнес-модельді құру туралы түінікті қалыптастыру, өзгерістерді басқару дағдылары. Бизнес-модель жүйесін құру призмасы тұрғысынан жеке бизнесті құру мен жүргізудің тәжірибелік дағдыларын қалыптастыру. Оқушылардың жеке бизнес-идеяларын қорғауы (жаздық демалысқа үй тапсырмасы), идеялардың келісілген бағалауы мен 2-5 адамнан тұратын командалар құру (хакатон форматында қызығушылық танытқан тараптар (мектептер, аймақтық жоғары оқу орындары, жергілікті компаниялар) тарапынан мәселелерді құруға да мүмкін болады). Заманауи стартап-акселераторлар мысалымен негізгі құрал – канва бизнес-моделімен (Canvas) танысу. Бизнес-жоспар құрылымын түсіну. Өз өнімнің/қызмет көрсетудің құндылық ұсынысын, қолданушылар сегментін, коммуникациялар арналарын, пайдаланушылармен қатынас пен табыстар түсімдерін анықтау. Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Өзінің жеке жобасын жасауда алынған білімдерді қолдану бойынша топтарда тәжірибелік жұмыс жасау;

2) "Стартап акселератор (2)". Финальная стадия разработки собственных проектов учащихся. Знакомство с ресурсами, необходимыми для создания ключевой ценности (материальными, физическими, человеческими, интеллектуальными). Разбор каждого ресурса: выбор ресурсов, необходимых для собственных проектов учащихся, определение стоимости ресурсов, определение их местонахождения. Управление ресурсами для создания ключевой ценности. Формирование бизнес-концепта (бизнес-модели, проблем рынка, описание команды, цели).
Структура учебного процесса четверти: 1. теоретический урок; 2. практическая работа в группах по применению полученных знаний в разработке собственного проекта.
3) "Самопродвижение предпринимателя". Знакомство с личной финансовой грамотностью, умение управлять собственными финансовыми ресурсами и выстраивать программу самопродвижения. Практические знания по самопрезентации, самопродажам, составлению резюме и налаживанию профессиональных связей.
4) "Стратегия развития". Развитие стратегического мышления предпринимателя. Демонстрация модели развития бизнеса как на внутренних, так и на международных рынках, через бизнес-кейсы и теорию. Выделение роли институтов поддержки бизнеса. Разработка индивидуальной личной стратегии жизни и карьеры (1-20 лет) через инструменты целеполагания.
Глава 3. Система целей обучения
19. Для удобства использования программы введено кодирование. В коде первая цифра обозначает класс обучения, вторая и третья цифры – номера раздела и подраздела, четвертая цифра – порядковый номер цели обучения. Например, в коде 10.2.1.2 "10" – класс, "2.1" – номера раздела и подраздела, "2" – порядковый номер цели.
1) 10-класс:
Обучающийся должен:
Раздел
Подраздел
Образовательный результат обучающегося 10 класса
Предпринимательство как экономическое явление
1.1 Введение в предпринимательство
10.1.1.1 понимать понятия "индивидуальный предприниматель", "бизнесмен", "потребность", "благо";
10.1.1.2 знать предмет, цели и задачи предпринимательства
1.2 Исторический экскурс в экономику Казахстана
10.1.2.1 анализировать историю предпринимательства в Республике Казахстан;
10.1.2.2 понимать значение предпринимательства в экономике;
10.1.2.3 знать разницу между микроэкономикой и макроэкономикой
1.3 Предпринимательский подход: инициативность и непрерывное стремление к развитию и новаторству
10.1.3.1 рассматривать предпринимательство как форму самореализации и личной мотивации;
10.1.3.2 оценивать значимость формирования идеи как компетенции предпринимателя;
10.1.3.3 применять инструмент для формирования бизнес идей

2) "Стартап акселератор (2)". Оқушылардың өзіндік жеке жобаларын жасаудың қорытынды кезеңі. Маңызды құндылықтарды құруға қажетті ресурстармен (материалды, физикалық, адами, зияткерлік) танысу. Әр ресурстарды талдау: оқушылардың жеке жобаларына қажетті ресурстарды таңдау, ресурстар құнын анықтау, олардың орналасуын анықтау. Маңызды құндылықтарды құру үшін ресурстарды басқару. Бизнес-концептіні құру (бизнес-модельдер, нарық мәселелері, команданың сипаты, мақсаттар). Тоқсандықтың оқу үдерісінің құрылымы: 1. Теориялық оқыту сабағы; 2. Өзінің жеке жобасын жасауда алынған білімдерді қолдану бойынша топтарда тәжірибелік жұмыс жасау;
3) "Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжытуы". Жеке қаржылық сауаттылықпен танысу, жеке қаржы ресурстарын басқара білу мен өзін-өзі алға жылжыту бағдарламасын жасақтау. Өзіндік презентация, өз-өзін сату, түйіндеме құру мен кәсіби байланыстар орнату бойынша тәжірибелік білім;
4) "Даму стратегиясы". Кәсіпкердің стратегиялық ойлау қабілетін дамыту. Бизнес-кейстер мен теориялар арқылы ішкі нарықта және халықаралық нарықтарда да бизнестің дамуының моделін таныстыру. Бизнесті қолдау институттарының рөлін бөліп қарастыру. Мақсат қою құралдары арқылы жеке дербес өмірлік стратегия мен мансапты (1-20 жыл) құру.
3-тарау. Оқыту мақсаттарының жүйесі
19. Бағдарламаны оқуға ыңғайлы болу үшін кодтар енгізілді. Кодтың бірінші саны оқу сыныбын білдіреді, екінші және үшінші сандары – бөлім мен бөлімше нөмерін береді, төртінші сан – оқыту мақсатының реттік саны. Мысалы, кодта 10.2.1.2: "10" – сынып, "2.1." – бөлім мен бөлімше саны, "2" – мақсаттың реттік саны.
1) 10-сынып:
Білім алушылар:
Бөлім
Бөлімше
10-сынып білім алушыларының білім нәтижесі
Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік
1.1 Кәсіпкерлікке кіріспе
10.1.1.1 "жеке кәсіпкер", "бизнесмен", "қажеттілік", "игілік" түсініктерін түсінеді;
10.1.1.2 кәсіпкерліктің пәнін, мақсаттары мен міндеттерін түсінеді
1.2 Қазақстан экономикасына тарихи экскурс
10.1.2.1 Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерліктің тарихын талдай біледі;
10.1.2.2 экономикадағы кәсіпкерліктің мағынасын түсінеді;
10.1.2.3 микроэкономика мен макроэкономика арасындағы айырмашылықты түсінеді
1.3 Кәсіпкерлік тәсілдеме: бастамашылдық және даму мен жаңашылдыққа үздіксіз ұмтылу
10.1.3.1 кәсіпкерлікті жеке мотивация мен өзін-өзі іске асыру формасы ретінде қарастырады;
10.1.3.2 кәсіпкер біліктілігі ретінде идеяның қалыптасу маңызын бағалайды;
10.1.3.3 бизнес-идеяны қалыптастыру құралын қолданады

1.4 Ресурсы вовлеченные в процесс производства
10.1.4.1 знать ресурсы и факторы необходимые для производства товаров и услуг;
10.1.4.2 понимать разницу между ресурсами и факторами необходимые для производства товаров и услуг
1.5 Механизм функционирования рынка
10.1.5.1 понимать законы спроса и предложения;
10.1.5.2 знать факторы, влияющие на спрос и предложения
1.6 Рыночное равновесие
10.1 6.1 знать законы формирования рыночного равновесия, дефицита и избытка;
10.1.6.2 понимать эластичность спроса и предложения как процесс адаптации рынка к изменению основных факторов
Предпринимательство в современных условиях
2.1 С чего начинается бизнес?
10.2.1.1 анализировать предпринимательство как экономическое явление;
10.2.1.2 знать факторы развития предпринимательства в современных условиях
2.2 Виды предпринимательской деятельности, организационно-правовые формы предпринимательства
10.2.2.1 различать виды предпринимательской деятельности;
10.2.2.2 понимать роль МСБ в экономике государства, в том числе Казахстана;
10.2.2.3 различать организационно-правовые формы предпринимательства
2.3 Стартап-культура
10.2.3.1 описывать понятие стартапа;
10.2.3.2 различать стартап и действующий бизнес
2.4 Инновации и тренды в предпринимательстве (мировые, региональные, молодежные)
10.2.4.1 понимать географическо-региональную особенность развития предпринимательства в Казахстане;
10.2.4.2 распознавать современные тенденции предпринимательства, в том числе в Казахстане;
10.2.4.3 анализировать прогнозы трендов предпринимательства на будущие периоды времени
2.5 Развитие конкуренции в современных условиях
10.2.5.1 описывать примеры ценовой и неценовой, совершенной и несовершенной конкуренции;
10.2.5.2 описывать виды конкурентных стратегий и конкурентов;
10.2.5.3 приводить доводы о целесообразности применения ценовой и неценовой конкуренции
2.6 Ценообразование – сущность и функции цены как экономической категории
10.2.6.1 понимать сущность и функции цены как экономической категории;
10.2.6.2 описывать структуру ценообразования;
10.2.6.3 понимать сущность ценовой политики;
10.2.6.4 различать ценовые стратегии
Маркетинг в действии
3.1 Введение в маркетинг
10.3.1.1 объяснять понятие и функции маркетинга;
10.3.1.2 различать маркетинговую стратегию продукта и предприятия
3.2 Маркетинг-микс
10.3.2.1 понимать состав маркетинг-микса 4P, 4C;
10.3.2.2 различать формат применения 4P, 4C
3.3 Кабинетные и полевые исследования
10.3.3.1 описывать различия между полевыми и кабинетными исследованиями;

1.4 Өндіріс үрдісіне қатысатын ресурстар
10.1.4.1 тауар мен қызмет көрсетулер өндірісіне қажетті ресурстар мен факторларды біледі;
10.1.4.2 тауар мен қызмет көрсетулер өндірісіне қажетті ресурстар мен факторлар арасындағы айырмашылықты түсінеді
1.5 Нарықтың қызмет ету механизмі
10.1.5.1 сұраныс пен ұсыныс заңдарын түсінеді;
10.1.5.2 сұраныс пен ұсынысқа әсер ететін факторларды біледі
1.6 Нарықтық тепе-теңдік
10.1.6.1 нарықта тепе-теңдіктің қалыптасуы, артықшылық пен тапшылықты біледі;
10.1.6.2 негізгі факторлардың өзгерісіне нарықтың бейімделу үрдісі ретінде сұраныс пен ұсыныс икемділігін түсінеді
Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік
2.1 Бизнес неден басталады?
10.2.1.1 экономикалық құбылыс ретінде кәсіпкерлікті талдайды;
10.2.1.2 заманауи жағдайларда кәсіпкерліктің даму факторларын біледі
2.2 Кәсіпкерлік қызмет түрлері, кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формалары
10.2.2.1 кәсіпкерлік қызмет түрлерін ажырата біледі;
10.2.2.2 мемлекет экономикасындағы, соның ішінде Қазақстандағы шағын және орта бизнестің рөлін түсінеді;
10.2.2.3 кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын ажырата біледі
2.3 Стартап мәдениет
10.2.3.1 стартап түсінігін суреттейді;
10.2.3.2 стартап пен жұмыс істеп тұрған бизнестің айырмашылығын біледі.
2.4 Кәсіпкерліктегі инновациялар мен трендтер (әлемдік, аймақтық және жастардың)
10.2.4.1 Қазақстанда кәсіпкерліктің дамуындағы географиялық-аймақтық ерекшеліктерін түсінеді;
10.2.4.2 Қазақстандағы кәсіпкерліктің заманауи тенденцияларын танып біледі;
10.2.4.3 кәсіпкерліктің трендтерінің болашақ кезеңдеріндегі болжамын талдайды
2.5 Қазіргі жағдайдағы бәсекенің дамуы
10.2.5.1 баға бойынша және бағалық емес, жетілген және жетілмеген бәсекелестік мысалдарын сипаттайды;
10.2.5.2 бәсекелестік стратегиясы мен бәсекелестер түрлерін сипаттайды;
10.2.5.3 баға бойынша және бағалық емес бәсекені қолданудың тиімділігін бағалауды жасайды
2.6 Баға белгілеу - экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні
10.2.6.1 экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәнін түсінеді;
10.2.6.2 бағаны қалыптастырудың құрылымын сипаттайды;
10.2.6.3 баға саясатының мәнін түсінеді;
10.2.6.4 баға стратегияларын ажыратады
Әрекеттегі маркетинг
3.1 Маркетингіге кіріспе
10.3.1.1 маркетинг және оның қызметін түсіндіреді;
10.3.1.2 өнім мен кәсіпорынның маркетингілік стратегиясын ажыратады.
3.2 Маркетинг-микс
10.3.2.1 4P, 4C, маркетинг-микс құрамын түсінеді;
10.3.2.2 4P, 4C, қолдану форматын ажыратады.
3.3 Кабинеттік және далалық зерттеулер
10.3.3.1 кабинеттік және далалық зерттеулердің айырмашылығын біледі;

10.3.3.2 применять методологию полевых и кабинетных исследований
3.4 SWOT-анализ
10.3.4.1 понимать назначение SWOT-анализа;
10.3.4.2 применять на практике SWOT-анализ при оценке сильных и слабых сторон изучаемого продукта
3.5 Целевая аудитория, сегментирование
10.3.5.1 понимать сущность и принципы сегментации потребителя;
10.3.5.2 определять потребности определенной целевой аудитории
3.6 Бренд
10.3.6.1 знает основные составляющие бренда;
10.3.6.2 различает описательную и творческую плоскость бренда;
10.3.6.3 применяет навыки для описания платформы бренда
3.7 Маркетинговые коммуникации
10.3.7.1 различать комплекс маркетинговых коммуникаций ATL, BTL;
10.3.7.2 составлять план доведения ценности изучаемого продукта/услуги до конечного потребителя посредством ATL, BTL
3.8 Онлайн маркетинговые коммуникации
10.3.8.1 понимать сущность цифрового маркетинга;
10.3.8.2 составлять план доведения ценности изучаемого продукта/услуги до конечного потребителя посредством цифрового маркетинга
Дизайн мышления
4.1 Введение в дизайн-мышление
10.4.1.1 понимать сущность дизайн-мышления;
10.4.1.2 понимать, где он может применить навыки дизайн-мышления;
10.4.1.3 сравнивать преимущества подходов дизайн-мышления по сравнению с традиционными способами поиска бизнес-идей и организации бизнес-процессов
4.2 Эмпатия
10.4.2.1 уметь определять группы пользователей, которых затронет проект, прямо или косвенно;
10.4.2.2 понимать принципы эмпатии и умеет применять их на практике;
10.4.2.3 уметь составлять интервью и правильно организовывать последовательность вопросов
4.3 Анализ и синтез
10.4.3.1 уметь обозначать и описывать проблему;
10.4.3.2 определять наиболее значимые выводы, полученные из интервью;
10.4.3.3 выделять важные фрагменты информации и эффективно оформлять их для дальнейшего использования;
10.4.3.4 группировать полученную во время интервью информацию
4.4 Генерация идей
10.4.4.1 понимать принципы и необходимость брейнсторминга;
10.4.4.2 знать правила проведения брейнсторминга и умеет соблюдать их;
10.4.4.3 знать и следовать этапам брейнсторминга систематизировать высказанные идеи и выбирать наиболее перспективные
4.5 Прототипирование
10.4.5.1 понимать и объяснять принципы прототипирования;
10.4.5.2 применить основные методы прототипирования
4.6 Тестирование
10.4.6.1 понимать значимость тестирования для дизайна, ориентированного на человека;
10.4.6.2 осознавать значимость обратной связи о решении и возможность еще глубже развить эмпатию;

10.3.3.2 кабинеттік және далалық зерттеу әдістемесін қолданады.
3.4 SWOT- талдау
10.3.4.1 SWOT талдаудың тағайындалуын түсіну;
10.3.4.2 зерттелетін өнімнің күшті және әлсіз жақтарын бағалау кезінде SWOT-талдауды тәжірибеде қолданады.
3.5 Мақсатты аудитория, сегменттеу
10.3.5.1 тұтынушыны сегменттеудің мәні мен қағидаларын түсінеді;
10.3.5.2 белгілі бір мақсатты аудиториялардың қажеттіліктерін анықтайды.
3.6 Бренд
10.3.6.1 брендтің негізгі құраушыларын біледі;
10.3.6.2 брендінің сипаттамалық және шығармашылық жағын ажыратады;
10.3.6.3 брендінің платформасын сипаттау үшін дағдыларды қолданады
3.7 Маркетингілік коммуникациялар
10.3.7.1 ATL, BTL маркетингілік коммуникациялар кешенін ажыратады;
10.3.7.2 ATL, BTL арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады.
3.8 Онлайн маркетингілік коммуникациялар
10.3.8.1 сандық маркетингтің мәнін түсінеді;
10.3.8.2 сандық маркетинг арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады
Ойлау дизайны
4.1 Ойлау дизайнына кіріспе
10.4.1.1 ойлау дизайнының мәнін түсінеді;
10.4.1.2 ойлау-дизайны қай жерде қолдануға болатынын түсінеді;
10.4.1.3 ойлау-дизайны тәсілдерін бизнес-идеяларды іздестіру мен бизнес-үрдістерді ұйымдастырудың дәстүрлі тәсілдерімен салыстырғандағы артықшылықтарын салыстыру.
4.2 Эмпатия
10.4.2.1 жобаға тікелей немесе жанама әсер ететін тұтынушылар тобын анықтай біледі;
10.4.2.2 эмпатия қағидаларын түсінеді және тәжірибеде қолдана біледі;
10.4.2.3 сұхбат жасай білу және ондағы сұрақтар кезектілігін дұрыс ұйымдастыра алады.
4.3 Талдау және синтез
10.4.3.1 мәселені дұрыс айқындап және сипаттай біледі;
10.4.3.2 сұхбаттан алынған ең маңызды тұжырымдарды анықтайды;
10.4.3.3 ақпараттың маңызды сәттерін бөледі және оларды ары қарай қолдану үшін тиімді рәсімдей алады;
10.4.3.4 сұхбат кезінде алынған ақпаратты топтайды.
4.4 Идея ойлап табу
10.4.4.1 брейнсторминг қағидалары мен қажеттілігін түсінеді;
10.4.4.2 брейнстормингті жүргізу ережелері мен оларды сақтап, орындай алуды біледі;
10.4.4.3 брейнсторминг кезеңдерін білу және кезеңдерін сақтап, айтылған идеяларды жүйелеу және солардың ішінен ең жақсысын таңдайды
4.5 Прототип жасау
10.4.5.1 прототип жасауды түсінеді және қағидаларын түсіндіреді;
10.4.5.2 прототип жасаудың негізгі әдістерін біледі және қолдана алуды үйренеді
4.6 Тестілеу
10.4.6.1 адамға бағытталған дизайн үшін тестілеудің маңызын түсінеді;
10.4.6.2 шешім қабылдау кезінде кері байланыстың маңызын және эмпатияны тереңірек дамыту мүмкіндігін түсінеді;

10.4.6.3 оценивать возможности применения полученных идей на практике
4.7 Сторителлинг
10.4.7.1 понимать принципы сторителлинга для описания процесса проделанной работы
10.4.7.2 анализировать все знания, полученные во время работы с дизайн-мышлением, сделать выводы и аргументировать, будет ли он применять данные принципы в дальнейшем
2) 11 класс:
Раздел
Подраздел
Образовательный результат обучающегося 11 класса
Стартап акселератор (1)
1.1 Питчинг
11.1.1.1 понимать сущность и значение питчинга для предпринимателя (стартапера);
11.1.1.2 применять навыки питчинга для транслирования собственных идей в учебно-игровых ситуациях
1.2 Командообразование и роль команд в предпринимательской деятельности
11.1.2.1 распределять роли между членами команды;
11.1.2.2 применять навыки ораторского мастерства для привлечения необходимых людей в команду в учебно-игровых ситуациях
1.3 Канва бизнес-модели, определение ключевой ценности. Структура бизнес-плана
11.1.3.1 описывать понятие бизнес-модели;
11.1.3.2 понимать структуру канвы бизнес-модели и бизнес-плана;
11.1.3.3 применять навыки формирования ключевой ценности для собственной идеи стартапа в учебно-игровых ситуациях
1.4 Маркетинг в стартап-проектах
11.1.4.1 понимать значение маркетинга для стартап-проекта;
11.1.4.2 анализировать емкость рынка, сегменты потребителей и их потребности;
11.1.4.3 понимать принцип минимально жизнеспособного продукта MVP;
11.1.4.4 принимать решения о реализации минимального продукта в собственном стартапе
1.5 Каналы коммуникаций в стартап-проектах
11.1.5.1 отвечать на вопрос "Каким образом" (посредством каких каналов) будет донесена ценность до потребителя?";
11.1.5.2 объяснять выбор в пользу тех или иных каналов коммуникаций
1.6 Потребительская и покупательская лояльность
11.1.6.1 различать понятия "потребительская и покупательская лояльность";
11.1.6.2 формировать стратегию взаимоотношений с потребителями через каналы коммуникации
1.7 Каналы прибыли в стартапах
11.1.7.1 понимать сущность каналов прибыли, AB-теста;
11.1.7.2 анализировать структуру доходов;
11.1.7.3 применять AB-тест в целях анализа в учебно-игровых ситуациях
Стартап акселератор (2)
2.1 Бизнес-ресурсы и управление ресурсами
11.2.1.1 понимать сущность и значимость ресурсов в стартапах;
11.2.1.2 различать бизнес-ресурсы, интеллектуальные, материальные, финансовые и человеческие ресурсы
2.2 Партнерство в предпринимательской деятельности
11.2.2.1 понимать сущность, значение партнерства и аутсорса для стартапов;
11.2.2.2 описывать принципы партнерства;
11.2.2.3 применять навыки для формирования списков партнеров для своего проекта

10.4.6.3 тәжірибеде алынған идеяларды қолдану мүмкіндігін бағалайды
4.7 Сторителлинг
10.4.7.1 жасалынған жұмыс үрдісін сипаттау үшін сторителлинг қағидаларын түсінеді;
10.4.7.2 ойлау-дизайнымен жұмыс жасау кезінде алынған барлық білімдерді талдау, тұжырымдар жасау және болашақта берілген қағидаларды қолдана алатындығын дәлелдеу
11-сынып
Бөлім
Бөлімше
11-сынып білім алушыларының білім нәтижесі
Стартап акселератор (1)
1.1 Питчинг
11.1.1.1 кәсіпкер (стартапер) үшін питчингтің мәні мен мағынасын түсінеді;
11.1.1.2 оқу-ойын жағдайында өз идеяларын іске асыру үшін питчинг дағдыларын қолданады
1.2 Команда құру және кәсіпкерлік қызметтегі командалар рөлі
11.1.2.1 команда мүшелері арасындағы рөлдерді анықтайды;
11.1.2.2 оқу-ойын жағдайында командаға қажетті адамдарды тарту үшін шешендік өнер дағдыларын қолданады
1.3 Канва бизнес-моделі, маңызды құндылықтарды анықтау. Бизнес-жоспар құрылымы
11.1.3.1 бизнес модель түсінігін суреттейді;
11.1.3.2 Канва бизнес моделінің және бизнес-жоспардың құрылымын түсінеді;
11.1.3.3 оқу-ойын жағдайында өз стартап идеялары үшін маңызды құндылықтарды қалыптастыру дағдыларын қолданады
1.4 Стартап-жобалардағы маркетинг
11.1.4.1 стартап жоба үшін маркетингтің мәнін түсінеді;
11.1.4.2 тұтынушылар сегменттерін мен олардың қажеттіліктерін, нарық сыйымдылығын талдайды;
11.1.4.3 өміршеңдігі ең төмен өнімнің (MVP) қағидаларын түсінеді;
11.1.4.4 өз стартапында ең аз мөлшерде өнімді сату туралы шешім қабылдайды
1.5 Стартап-жобалардағы коммуникация арналары
11.1.5.1 тұтынушыға құндылық "Қалай" (қандай арналар нәтижесінде) жеткізіледі? - деген сұраққа жауап береді;
11.1.5.2 қандай да бір коммуникация арналарын таңдау қандай пайда әкелетінін түсіндіреді
1.6 Тұтынушылық және сатып алушылық бейілділік
11.1.6.1 "тұтынушылық және сатып алушылық бейілділік" түсінігін ажыратады;
11.1.6.2 коммуникация каналдары арқылы тұтынушылармен өзара қатынас стратегиясын құрады
1.7 Стартаптардағы пайда арналары
11.1.7.1 AB-тест, пайда түсімі арналарының мәнін түсінеді;
11.1.7.2 кіріс құрылымын талдайды;
11.1.7.3 оқу-ойын жағдайында AB-тестіні талдау мақсатында қолданады
Стартап акселератор (2)
2.1 Бизнес ресурстар және ресурстарды басқару
11.2.1.1 стартаптарда ресурстардың мәні мен маңызын түсінеді;
11.2.1.2 адами, қаржылық, материалдық, интеллектуалды, бизнес ресурстарды ажыратады
2.2 Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік
11.2.2.1 стартап үшін аутсорс пен серіктестіктің мәні мен мағынасын түсінеді;
11.2.2.2 серіктестіктің қағидаларын сипаттайды;
11.2.2.3 өз жобасы үшін серіктестер тізімін құру үшін дағдыларын қолданады

2.3 Ключевая деятельность в бизнесе
11.2.3.1 понимать сущность операционной деятельности;
11.2.3.2 применять навык определения операционной деятельности для своего стартапа
2.4 Налоги в предпринимательской деятельности
11.2.4.1 описывать понятие налогов и их значение для государства;
11.2.4.2 различать особенности налоговых режимов
2.5 Структура расходов
11.2.5.1 понимать структуру расходов;
11.2.5.2 анализировать структуру расходов и доходов стартап-проекта
2.6 Завершение проекта и анализ его результатов – питчинг бизнес-проектов
11.2.6.1 понимать инвестиционную привлекательность стартап-проекта;
11.2.6.2 применять навыки ораторского мастерства (питчинга) для привлечения внимания предполагаемых инвесторов
Самопродвижение предпринимателя
3.1 Личные активы и пассивы
11.3.1.1 понимать сущность бюджета, активов и пассивов;
11.3.1.2 различать доходы и расходы
3.2 Сбережения, кредиты и депозиты
11.3.2.1. различать двухуровневую банковскую систему РК;
11.3.2.2. понимать сущность депозитов и кредитования;
11.3.2.3 понимать инфляцию как фактор влияния на кредитную и депозитную ставку;
11.3.2.4 применять навыки расчета депозитной и кредитной ставки
3.3 Мировые денежные единицы, электронные деньги
11.3.3.1 описывать систему мировых денежных единиц;
11.3.3.2 различать наличный и безналичный расчет
3.4 Фондовые рынки
11.3.4.1 знать механизм работы фондового рынка;
11.3.4.2 знать влияние экономических циклов на фондовый рынок;
11.3.4.3 определять разницу между видами ценных бумаг
3.5 Управление личным бюджетом
11.3.5.1 понимать основы управления личным бюджетом;
11.3.5.2 применять инструменты управления личного бюджета
3.6 Самопродвижение
11.3.6.1 понимать сущность и состав понятия самопродвижения и личного брендинга;
11.3.6.2 определять разницу между компетентностью и квалификацией
3.7 Резюме и практика составления резюме
11.3.7.1 применять навыки составления собственного резюме;
11.3.7.2 применять навыки самопродвижения при устройстве на работу в учебно-игровых ситуациях
3.8 Нетворкинг (профессиональные сети)
11.3.8.1 понимать значимость доверительных и долгосрочных отношений с людьми и взаимопомощи;
11.3.8.2 описывать собственное видение возможности использования потенциала профессионального взаимодействия для решения собственных задач
3.9 Деловое общение предпринимателя – переговоры и практика переговоров
11.3.9.1 понимать значение переговоров для предпринимателя;
11.3.9.2 применять навыки переговоров при взаимодействии с другими учащимися в рамках учебно-игровых ситуаций
3.10 Эмоциональный интеллект
11.3.10.1 понимать сущность и назначение эмоционального интеллекта;

2.3 Бизнестегі маңызды қызмет
11.2.3.1 операциялық қызметтің мәнін түсінеді;
11.2.3.2 өз стартапында операциялық қызметті анықтау үшін дағдыны қолданады
2.4 Кәсіпкерлік қызметтегі салықтар
11.2.4.1 салық және оның мемлекет үшін маңызын сипаттайды;
11.2.4.2 салық режимдерінің ерекшеліктерін ажырата біледі
2.5 Шығындар құрылымы
11.2.5.1 шығын құрылымын түсінеді;
11.2.5.2 Стартап жобасында шығыс пен кіріс құрылымын талдайды
2.6 Жобаның аяқталуы және оның нәтижелерін талдау – бизнес-жобалардың питчингі
11.2.6.1 стартап жобаның инвестициялық тартымдылығын түсінеді;
11.2.6.2 инвесторлардың назарын аудару үшін шешендік өнер (питчинг) дағдыларын қолданады
Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжытуы
3.1 Жеке адамның активтері мен пассивтері
11.3.1.1 актив және пассив, бюджеттің мәнін түсінеді;
11.3.1.2 кірістер мен шығындарды ажырата біледі
3.2 Жинақтаулар, кредиттер және депозиттер
11.3.2.1 ҚР екі деңгейлі банктік жүйені ажыратады;
11.3.2.2 депозиттер мен кредиттің мәнін түсінеді;
11.3.2.3 кредиттік және депозиттік мөлшерлемеге әсер етуші факторы ретіндегі инфляция түсінігін түсінеді;
11.3.2.4 депозиттік және кредиттік пайызды есептеуде дағдыларды қолданады
3.3 Дүниежүзілік ақша бірліктері, электронды ақшалар
11.3.3.1 әлемдік ақша бірліктерінің жүйесін сипаттайды;
11.3.3.2 қолма қол және қолма-қол ақшасыз есеп айырысуды ажыратады
3.4 Қор нарығы
11.3.4.1 қор нарығының жұмыс механизмін біледі;
11.3.4.2 қор нарығына экономикалық циклдардың әсерін біледі;
11.3.4.3 құнды қағаз түрлерінің айырмашылығын анықтайды
3.5 Жеке бюджетті басқару
11.3.5.1 жеке бюджетті басқарудың негізін түсінеді;
11.3.5.2 жеке бюджетті басқару құралдарын қолданады
3.6 Өзін-өзі алға жылжыту
11.3.6.1 өзін-өзі алға жылжыту мәні мен оның құрамын және жеке брендингті түсінеді;
11.3.6.2 құзыреттілік пен біліктіліктің айырмашылығын анықтайды
3.7 Түйіндеме және түйіндеме құру тәжірибесі
11.3.7.1 өз түйіндемесін құру дағдыларын қолданады;
11.3.7.2 оқу-ойын жағдайында жұмысқа орналасуда өзін өзі дамыту дағдыларын қолданады
3.8 Нетворкинг (кәсіби жүйелер)
11.3.8.1 адамдармен сенімді және ұзақ мерзімді қатынастың маңызы және өзара көмектесу қажеттігін түсінеді;
11.3.8.2 өз мәселесін шешу үшін екі жақты іс-әрекеттің кәсіби потенциалын пайдалану мүмкіндігін өз көзқарасымен суреттейді
3.9 Кәсіпкердің іскерлік қарым-қатынасы – келіссөздер мен келіссөздер жүргізу тәжірибелері
11.3.9.1 кәсіпкер үшін келіссөздердің маңызын түсінеді;
11.3.9.2 оқу-ойын жағдайы шеңберінде оқушылардың өзара қатынасындағы келіссөз дағдыларын қолданады
3.10 Эмоционалдық интеллект
11.3.10.1 эмоционалды интеллект мәні мен мағынасын түсінеді;

11.3.10.2 анализировать возможности достижения собственных целей посредством управления эмоциональным интеллектом
3.11 Тайм- менеджмент
11.3.11.1 понимать сущность и назначение тайм-менеджмента;
11.3.11.2 применять навыки управления временем в целях повышения личной эффективности.
Стратегия развития
4.1 Масштабирование бизнеса – прогноз развития рынка
11.4.1.1 понимать сущность масштабирования бизнеса;
11.4.1.2 анализировать прогнозы развития рынка
4.2 Способы и виды развития бизнеса
11.4.2.1 понимать сущность базовых стратегий развития;
11.4.2.2 понимать сущность экономического роста, ВВП, ВНП;
11.4.2.3 различать интенсивный и экстенсивный способы развития бизнеса
4.3 Управление качеством
11.4.3.1 понимать сущность и состав управления качеством;
11.4.3.2 описывать принцип Кайдзен
4.4 Международный бизнес
11.4.4.1 понимать сущность и значимость международного бизнеса;
11.4.4.2 синтезировать факторы из сферы международного бизнеса для формирования собственного видения стратегии выхода продукции Казахстана на международные рынки
4.5 Защита прав потребителя
11.4.5.1 знать комплекс мер, реализуемых государством и общественными движениями, направленных на защиту прав потребителей;
11.4.5.2 различать организации защиты прав потребителей;
11.4.5.3 применять навыки защиты прав потребителей через учебно-игровые ситуации
4.6 Защита прав предпринимателя, институты поддержки бизнеса
11.4.6.1 знать комплекс мер, реализуемых государством и общественными движениями, направленных на защиту прав предпринимателей;
11.4.6.2 различать организации защиты прав предпринимателей;
11.4.6.3 описывать институты поддержки бизнеса и предпринимательства;
11.4.6.4 понимать виды государственной поддержки МСБ;
11.4.6.5 применять навыки защиты прав предпринимательской деятельности через учебно-игровые ситуации
4.7 Ответственность предпринимателя (экономическая, юридическая, социальная, экологическая, этическая)
11.4.7.1 различать экономические, юридические, социальные, экологические, этические виды ответственности предпринимателя
4.8 Целеполагание
11.4.8.1 понимать сущность целеполагания;
11.4.8.2 применять инструменты целеполагания для эффективной постановки целей
4.9 Личная стратегия жизни
11.4.9.1 формировать личную стратегию карьеры через постановку правильных целей;
11.4.9.2 применять презентации личной стратегии жизни через навыки ораторского мастерства
20. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с Долгосрочным планом к Типовой учебной программе по учебному предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" для 10-11 классов уровня общего среднего образования по обновленному содержанию согласно приложению к настоящему приказу.

11.3.10.2 эмоционалды интеллектіні басқарудың көмегімен өз мақсаттарына жету мүмкіндіктерін зерттейді
3.11 Тайм-менеджмент
11.3.11.1 тайм-менеджментінің мәні мен мағынасын түсінеді;
11.3.11.2 өз тиімділігін арттыру мақсатында уақытты басқару дағдыларын қолданады
Даму стратегиясы
4.1 Бизнес ауқымын кеңейту – нарық дамуын болжау
11.4.1.1 бизнестің ауқымын кеңейту және оның мәнін түсінеді;
11.4.1.2 нарық дамуының болжамын талдайды
4.2 Бизнес дамуының тәсілдері мен түрлері
11.4.2.1 дамудың базалық стратегияларының мәнін түсінеді;
11.4.2.2 экономикалық өсу, ЖҰӨ, ЖІӨ мәнін түсінеді;
11.4.2.3 бизнес дамуының қарқынды және экстенсивті тәсілдерін танып біледі
4.3 Сапаны басқару
11.4.3.1 сапаны басқару құрамын және оның мәнін түсінеді;
11.4.3.2 Кайдзен қағидасын суреттейді.
4.4 Халықаралық бизнес
11.4.4.1 халықаралық бизнестің мәні мен мағынасын түсінеді;
11.4.4.2 ойындық түрде халықаралық нарыққа Қазақстан өнімдерін шығарудың стратегиясын құруда өзіндік көзқарасты қалыптастыру үшін халықаралық бизнестің аясынан факторларды синтездейді.
4.5 Тұтынушының құқығын қорғау
11.4.5.1 тұтынушылардың құқығын қорғауға бағытталған, мемлекет пен қоғамдық қозғалыс іске асырып отырған шаралар жиынтығымен танысады;
11.4.5.2 тұтынушылардың құқығын қорғау ұйымдарын ажырата біледі;
11.4.5.3 оқу-ойын жағдайында тұтынушылардың құқығын қорғау дадыларын қолданады
4.6 Кәсіпкердің құқығын қорғау, бизнес қолдау институттары
11.4.6.1 кәсіпкерлердің құқығын қорғауға бағытталған, мемлекет пен қоғамдық қозғалыс іске асырып отырған шаралар кешенімен танысады;
11.4.6.2 кәсіпкерлердің құқығын қорғау ұйымдарын ажырата біледі;
11.4.6.3 кәсіпкерлік пен бизнес қолдау институттарын сипаттайды;
11.4.6.4 ШОБ-ты мемлекеттік қолдау түрлерін түсінеді;
11.4.6.5 оқу-ойын жағдайында кәсіпкерлердің құқығын қорғау дадыларын қолданады
4.7 Кәсіпкерлердің жауапкершілігі (экономикалық, әлеуметтік, заңды, экологиялық, этикалық)
11.4.7.1 кәсіпкерлердің экономикалық, әлеуметтік, заңды, экологиялық, этикалық жауапкершілік түрлерін танып біледі
4.8 Мақсаттарды қоя білу
11.4.8.1 мақсатты қоя білудің мәнін түсінеді;
11.4.8.2 мақсатты тиімді қою үшін мақсатты болжау құралын қолданады
4.9 Өзіндік өмір стратегиясы
11.4.9.1 дұрыс мақсат қою арқылы жеке мансап стратегиясын құрады;
11.4.9.2 жеке өмір стратегиясын қорғау кезінде шешендік өнер дағдыларын қолданады
20. Осы оқу бағдарламасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарға арналған "Кәсіпкерлік пен бизнес негіздері" оқу пәнінен жаңартылған мазмұндағы Үлгілік оқу бағдарламасының Ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.

21. Распределение часов в четверти по разделам и внутри разделов варьируется по усмотрению учителя.
Приложение
к Типовой учебной программе
по учебному предмету "Основы
предпринимательства и бизнеса"
для 10-11 классов уровня общего
среднего образования по
обновленному содержанию
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по учебному предмету "Основы предпринимательства и бизнеса" для 10-11 классов уровня общего среднего образования по обновленному содержанию (общественно-гуманитарное направление, естественно-математическое направление)
1) 10 класс:
Разделы
Темы, содержание
Цели обучения
1-я четверть. Предпринимательство как экономическое явление
1.1. Введение в предпринимательство
Концепция "Предпринимательство, бизнес и я"
10.1.1.1 понимать понятия "индивидуальный предприниматель", "бизнесмен", "потребность", "благо";
10.1.1.2 знать предмет, цели и задачи предпринимательства
1.2 Исторический экскурс в экономику Казахстана
Предпринимательство в экономике Казахстана.
10.1.2.1 анализировать историю предпринимательства в Республике Казахстан;
10.1.2.2 понимать значение предпринимательства в экономике;
10.1.2.3 знать разницу между микроэкономикой и макроэкономикой
1.3 Предпринимательский подход: инициативность и непрерывное стремление к развитию и новаторству
Идея как основа предпринимательской деятельности. Инструменты по формированию идей, внешняя оценка идей
10.1.3.1 рассматривать предпринимательство как форму самореализации и личной мотивации;
10.1.3.2 оценивать значимость формирования идеи как компетенции предпринимателя;
10.1.3.3 применять инструмент для формирования бизнес идей
1.4 Ресурсы вовлеченные в процесс производства
Ресурсы и факторы производства
10.1.4.1 знать ресурсы и факторы необходимые для производства товаров и услуг;
10.1.4.2 понимать разницу между ресурсами и факторами необходимые для производства товаров и услуг
1.5 Механизм функционирования рынка
Законы спроса и предложения. Факторы влияющие на спрос и предложение
10.1.5.1 понимать законы спроса и предложения;
10.1.5.2 знать факторы влияющие на спрос и предложени
1.6 Рыночное равновесие
Формирование рыночного равовесия. Эластичность спроса и предложения
10.1 6.1 знать законы формирования рыночного равновесия, дефицита и избытка;
10.1.6.2 понимать эластичность спроса и предложения как процесс адаптации рынка к изменению основных факторов
2-я четверть. Предпринимательство в современных условиях
2.1 С чего начинается бизнес?
Анализ развития предпринимательства в современных условиях.
10.2.1.1. Анализировать предпринимательство как экономическое явление
10.2.1.2. Знать факторы развития предпринимательства в современных условиях

21. Бөлімдер және бөлімшелер бойынша тоқсандықта бөлінген сағаттар саны мұғалімнің қарауы бойынша жіктеледі.
Жалпы орта білім беру
деңгейінің 10-11-сыныптарға
арналған "Кәсіпкерлік пен
бизнес негіздері"
пәнінен жаңартылған
мазмұндағы
Үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Жалпы орта білім беру деңгейінің 10-11-сыныптарға арналған "Кәсіпкерлік және бизнес негіздері" пәнінен жаңартылған мазмұндағы Үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша Ұзақ мерзімді жоспар (қоғамдық гуманитарлық бағыт, жаратылыстану-математикалық бағыт)
1) 10-сынып:
Бөлімдер
Тақырыптар, мазмұны
Оқыту мақсаттары
1-тоқсан. Экономикалық құбылыс ретіндегі кәсіпкерлік
1.1 Кәсіпкерлікке кіріспе
Тұжырымдама "Кәсіпкерлік, бизнес және мен"
10.1.1.1 "жеке кәсіпкер", "бизнесмен", "қажеттілік", "игілік" түсініктерін түсінеді;
10.1.1.2 кәсіпкерліктің пәнін, мақсаттары мен міндеттерін, түсінеді
1.2 Қазақстан экономикасына тарихи экскурс
Қазақстан экономикасындағы кәсіпкерлік
10.1.2.1 Қазақстан Республикасындағы кәсіпкерліктің тарихын талдай біледі;
10.1.2.2 экономикадағы кәсіпкерліктің мағынасын түсінеді;
10.1.2.3 микроэкономика мен макроэкономика арасындағы айырмашылықты түсінеді
1.3 Кәсіпкерлік тәсілдеме: бастамашылдық және даму мен жаңашылдыққа үздіксіз ұмтылу;
Идея кәсіпкерлік қызметтің негізі ретінде. Идеяны қалыптастырудың құралдары, идеяның сыртқы бағалануы
10.1.3.1 кәсіпкерлікті жеке мотивация мен өзін-өзі іске асыру формасы ретінде қарастырады;
10.1.3.2 кәсіпкер біліктілігі ретінде идеяның қалыптасу маңызын бағалайды;
10.1.3.3 бизнес-идеяны қалыптастыру құралын қолданады
1.4 Өндіріс үрдісіне қатысатын ресурстар
Өндіріс ресурстары мен факторлары
10.1.4.1 тауар мен қызмет көрсетулер өндірісіне қажетті ресурстар мен факторларды біледі;
10.1.4.2 тауар мен қызмет көрсетулер өндірісіне қажетті ресурстар мен факторлар арасындағы айырмашылықты түсінеді
1.5 Нарықтың қызмет ету механизмі
Сұраныс пен ұсыныс заңдары. Сұраныс пен ұсынысқа әсер етуші факторлар
10.1.5.1 сұраныс пен ұсыныс заңдарын түсінеді;
10.1.5.2 сұраныс пен ұсынысқа әсер ететін факторларды біледі
1.6 Нарықтық тепе-теңдік
Нарықтық тепе-теңдіктің қалыптасуы. Сұраныс пен ұсныстың икемділігі
10.1.6.1 нарықта тепе-теңдіктің қалыптасуы, артықшылық пен тапшылықты біледі;
10.1.6.2 негізгі факторлардың өзгерісіне нарықтың бейімделу үрдісі ретінде сұраныс пен ұсыныс икемділігін түсінеді
2-тоқсан. Заманауи жағдайлардағы кәсіпкерлік
2.1 Бизнес неден басталады?
Заманауи жағдайларда кәсіпкерліктің дамуын талдау
10.2.1.1 экономикалық құбылыс ретінде кәсіпкерлікті талдайды;
10.2.1.2 заманауи жағдайларда кәсіпкерліктің даму факторларын біледі

2.2 Виды предпринимательской деятельности, организационно-правовые формы предпринимательства
Виды предпринмательской деятельности и организационно-правовые формы предпринимательства
10.2.2.1 различать виды предпринмательской деятельности;
10.2.2.2 понимать роль МСБ в экономике государства, в том числе Казахстана;
10.2.2.3 различать организационно-правовые формы предпринимательства
2.3 Стартап-культура
Стартап-культура. Разница между стартапом и действующим бизнесом
10.2.3.1 описывать понятие стартапа;
10.2.3.2 различать стартап и действующий бизнес
2.4 Инновации и тренды в предпринимательстве (мировые, региональные, молодежные) компании
Особенность развития предпринимательства в Казахстане. Тренды в предпринимательстве. Инновации в предпринимательской деятельности
10.2.4.1 понимать географическо-региональную особенность развития предпринимательства в Казахстане;
10.2.4.2 распознавать современные тенденции предпринимательства, в том числе в Казахстане;
10.2.4.3 анализировать прогнозы трендов предпринимательства на будущие периоды времени
2.5 Развитие конкуренции в современных условиях
Конкуренция как основополагающий принцип рыночной экономики. Ценовая и неценовая, совершенная и несовершенная конкуренция
10.2.5.1 описывать примеры ценовой и неценовой, совершенной и несовершенной конкуренции;
10.2.5.2 описывать виды конкурентных стратегий и конкурентов;
10.2.5.3 приводить доводы о целесообразности применения ценовой и неценовой конкуренции
2.6 Ценообразование – сущность и функции цены как экономической категории
Цена как экономическая категория
10.2.6.1 понимать сущность и функции цены как экономической категории;
10.2.6.2 описывать структуру ценообразования;
10.2.6.3 понимать сущность ценовой политики;
10.2.6.4 различать ценовые стратегии
3-я четверть. Маркетинг в действии
3.1 Введение в маркетинг
История маркетинга.
Современный маркетинг
10.3.1.1 объяснять понятие и функции маркетинга;
10.3.1.2 различать маркетинговую стратегию продукта и предприятия
3.2 Маркетинг-микс
Маркетинг-микс
10.3.2.1 понимать состав маркетинг-микса 4P, 4C;
10.3.2.2 различать формат применения 4P, 4C
3.3 Кабинетные и полевые исследования
Кабинетные и полевые исследования
10.3.3.1 описывать различия между полевыми и кабинетными исследованиями;
10.3.3.2 применять методологию полевых и кабинетных исследований
3.4 SWOT-анализ
Комплекс внутренних и внешних факторов, влияющих на развитие компании
10.3.4.1 понимать назначение SWOT-анализа;
10.3.4.2 применять на практике SWOT-анализ при оценке сильных и слабых сторон изучаемого продукта

2.2 Кәсіпкерлік қызмет түрлері, кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формалары
Кәсіпкерлік қызмет түрлері мен кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық -құқықтық формалары
10.2.2.1 кәсіпкерлік қызмет түрлерін ажырата біледі;
10.2.2.2 мемлекет экономикасындағы, соның ішінде Қазақстандағы шағын және орта бизнестің рөлін түсінеді;
10.2.2.3 кәсіпкерліктің ұйымдастырушылық-құқықтық формаларын ажырата біледі
2.3 Стартап мәдениет
Стартап- мәдениет. Стартап пен жұмыс істеп тұрған бизнестің арасындағы айырмашылық
10.2.3.1 стартап түсінігін суреттейді;
10.2.3.2 стартап пен жұмыс істеп тұрған бизнестің айырмашылығын біледі
2.4 Кәсіпкерліктегі инновациялар мен трендтер (әлемдік, аймақтық және жастардың)
Қазақстанда кәсіпкерліктің даму ерекшеліктері.
Кәсіпкерліктегі тренділер. Кәсіпкерлік қызметтегі инновациялар
10.2.4.1 Қазақстанда кәсіпкерліктің дамуындағы географиялық-аймақтық ерекшеліктерін түсінеді;
10.2.4.2 Қазақстандағы кәсіпкерліктің заманауи тенденцияларын танып біледі;
10.2.4.3 кәсіпкерліктің трендтерінің болашақ кезеңдеріндегі болжамын талдайды
2.5 Қазіргі жағдайдағы бәсекенің дамуы
Нарықтық экономиканың негізін қалаушы принципі ретінде бәсеке лестіктің мәні. Баға бойынша және бағалық емес, жетілген және жетілмеген бәсекелестік
10.2.5.1 баға бойынша және бағалық емес, жетілген және жетілмеген бәсекелестік мысалдарын сипаттайды;
10.2.5.2 бәсекелестік стратегиясы мен бәсекелестер түрлерін сипаттайды;
10.2.5.3 баға бойынша және бағалық емес бәсекені қолданудың тиімділігін бағалауды жасайды
2.6 Баға белгілеу - экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәні
Баға экономикалық категория ретінде
10.2.6.1 экономикалық категория ретінде баға қызметі мен мәнін түсінеді;
10.2.6.2 бағаны қалыптастырудың құрылымын сипаттайды;
10.2.6.3 баға саясатының мәнін түсінеді;
10.2.6.4 баға стратегияларын ажыратады
3-тоқсан. Әрекеттегі маркетинг
3.1 Маркетингіге кіріспе
Маркетинг тарихы. Заманауи маркетинг
10.3.1.1 маркетинг және оның қызметін түсіндіреді;
10.3.1.2 өнім мен кәсіпорынның маркетингілік стратегиясын ажыратады
3.2 Маркетинг-микс
Маркетинг-микс
10.3.2.1 4P, 4C, маркетинг-микс құрамын түсінеді;
10.3.2.2 4P, 4C қолдану форматын ажыратады.
3.3 Кабинеттік және далалық зерттеулер
Кабинеттік және далалық зерттеулер
10.3.3.1 кабинеттік және далалық зерттеулердің айырмашылығын біледі;
10.3.3.2 кабинеттік және далалық зерттеу әдістемесін қолданады
3.4 SWOT- талдау
Компанияның дамуына әсер ететін ішкі және сыртқы факторлар кешені
10.3.4.1 SWOT талдаудың тағайындалуын түсіну;
10.3.4.2 зерттелетін өнімнің күшті және әлсіз жақтарын бағалау кезінде SWOT-талдауды тәжірибеде қолданады

3.5 Целевая аудитория, сегментирование
Сегментирование пользователей. Целевая аудитория. Построение портрета клиента
10.3.5.1 понимать сущность и принципы сегментации потребителя;
10.3.5.2 определять потребности определенной целевой аудитории
3.6 Бренд
Бренд и его составляющие
10.3.6.1 знает основные составляющие бренда
10.3.6.2. различает описательную и творческую плоскость бренда
10.3.6.3 применяет навыки для описания платформы бренда
3.7 Маркетинговые коммуникации
Реклама, PR. Традиционные (классические) виды рекламы
Прямое воздействие на целевую аудиторию
10.3.7.1 различать комплекс маркетинговых коммуникаций ATL, BTL;
10.3.7.2 составлять план доведения ценности изучаемого продукта/услуги до конечного потребителя посредством ATL, BTL
3.8 Онлайн маркетинговые коммуникации
Современные инструменты цифрового маркетинга.
Сайт как инструмент цифрового маркетинга
Продвижение в социальных медиа
10.3.8.1 понимать сущность цифрового маркетинга;
10.3.8.2 составлять план доведения ценности изучаемого продукта/услуги до конечного потребителя посредством цифрового маркетинга
4-я четверть. Дизайн мышления
4.1 Введение в дизайн-мышление
Метод создания продуктов, ориентированных на человека
10.4.1.1 понимать сущность дизайн-мышления;
10.4.1.2 понимать, где он может применить навыки дизайн-мышления;
10.4.1.3 сравнивать преимущества подходов дизайн-мышления по сравнению с традиционными способами поиска бизнес-идей и организации бизнес-процессов
4.2 Эмпатия
Глубокое погружение в проблемную область и опыт пользователей
10.4.2.1 уметь определять группы пользователей, которых затронет проект, прямо или косвенно;
10.4.2.2 понимать принципы эмпатии и умеет применять их на практике;
10.4.2.3 уметь составлять интервью и правильно организовывать последовательность вопросов
4.3 Анализ и синтез
Формулировка конкретной, значимой и реализуемой задачи
10.4.3.1 уметь обозначать и описывать проблему;
10.4.3.2 определять наиболее значимые выводы, полученные из интервью;
10.4.3.3 выделять важные фрагменты информации и эффективно оформлять их для дальнейшего использования;
10.4.3.4 группировать полученную во время интервью информацию
4.4 Генерация идей
Генерация идеи и выбор решения
10.4.4.1 понимать принципы и необходимость брейнсторминга;
10.4.4.2 знать правила проведения брейнсторминга и умеет соблюдать их;
10.4.4.3 знать и следовать этапам брейнсторминга систематизировать высказанные идеи и выбирать наиболее перспективные
4.5 Прототипирование
Создание модели для тестирования найденных решений
10.4.5.1 понимать и объяснять принципы прототипирования;

3.5 Мақсатты аудитория, сегменттеу
Тұтынушыларды сегменттеу. Мақсатты аудитория. Клиенттің бейнесін қалыптастыру
10.3.5.1 тұтынушыны сегменттеудің мәні мен қағидаларын түсінеді;
10.3.5.2 белгілі бір мақсатты аудиториялардың қажеттіліктерін анықтайды
3.6 Бренд
Бренд және оны құраушылар
10.3.6.1 брендтің негізгі құраушыларын біледі;
10.3.6.2 брендтің сипаттамалық және шығармашылық жағын ажыратады;
10.3.6.3 брендтің платформасын сипаттау үшін дағдыларды қолданады
3.7 Маркетингілік коммуникациялар
Жарнама, PR. Дәстүрлі (классикалық) жарнама түрлері және мақсатты аудиторияға тікелей әсер ету
10.3.7.1 ATL, BTL маркетингілік коммуникациялар кешенін ажыратады;
10.3.7.2 ATL, BTL арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады
3.8 Онлайн маркетингілік коммуникациялар
Сандық маркетингтің заманауи құралдары.
10.3.8.1 сандық маркетингтің мәнін түсінеді;
10.3.8.2 сандық маркетинг арқылы соңғы тұтынушыға дейін зерттелетін өнімнің/қызмет көрсетудің құндылықтарын жеткізу жоспарын ұсынады
4-тоқсан. Ойлау дизайны
4.1 Ойлау дизайнына кіріспе
Адамға бағытталған өнімдерді құру әдісі
10.4.1.1 ойлау дизайнының мәнін түсінеді;
10.4.1.2 ойлау-дизайны қай жерде қолдануға болатынын түсінеді;
10.4.1.3 ойлау-дизайны тәсілдерін бизнес-идеяларды іздестіру мен бизнес-үрдістерді ұйымдастырудың дәстүрлі тәсілдерімен салыстырғандағы артықшылықтарын салыстыру
4.2 Эмпатия
Мәселелік жайттарға тереңірек ену және пайдаланушылар тәжірибесі
10.4.2.1 жобаға тікелей немесе жанама әсер ететін тұтынушылар тобын анықтай біледі;
10.4.2.2 эмпатия қағидаларын түсінеді және тәжірибеде қолдана біледі;
10.4.2.3 сұхбат жасай білу және ондағы сұрақтар кезектілігін дұрыс ұйымдастыра алады
4.3 Талдау және синтез
Нақты, маңызды және іске асырылатын міндеттерді құрастыру
10.4.3.1 мәселені дұрыс айқындап және сипаттай біледі;
10.4.3.2 сұхбаттан алынған ең маңызды тұжырымдарды анықтайды;
10.4.3.3 ақпараттың маңызды сәттерін бөледі және оларды ары қарай қолдану үшін тиімді рәсімдей алады;
10.4.3.4 сұхбат кезінде алынған ақпаратты топтайды
4.4 Идея ойлап табу
Идеяны ойлап табу және шешім қабылдау
10.4.4.1 брейнсторминг қағидалары мен қажеттілігін түсінеді;
10.4.4.2 брейнстормингті жүргізу ережелері мен оларды сақтап, орындай алуды біледі;
10.4.4.3 брейнсторминг кезеңдерін білу және кезеңдерін сақтап, айтылған идеяларды жүйелеу және солардың ішінен ең жақсысын таңдайды
4.5 Прототип жасау
Табылған шешімдерді тестілеу үшін модель құру
10.4.5.1 прототип жасауды түсінеді және қағидаларын түсіндіреді;

11.1.6.2 формировать стратегию взаимоотношений с потребителями через каналы коммуникации.
1.7 Каналы прибыли в стартапах
Поиск каналов прибыли, выбор основных каналов прибыли
11.1.7.1 понимать сущность каналов прибыли, AB-теста;
11.1.7.2 анализировать структуру доходов;
11.1.7.3 применять AB-тест в целях анализа в учебно-игровых ситуациях
2-я четверть. Стартап акселератор (2)
2.1 Бизнес-ресурсы и управление ресурсами
Значимость и ограниченность ресурсов.
Интеллектуальные ресурсы
Материальные ресурсы. Финансовые ресурсы
Человеческие ресурсы
11.2.1.1 понимать сущность и значимость ресурсов в стартапах;
11.2.1.2 различать бизнес-ресурсы, интеллектуальные, материальные, финансовые и человеческие ресурсы
2.2 Партнерство в предпринимательской деятельности
Аутсорсинг. Выстраивание отношений и риски, связанные с формированием партнерских отношений
11.2.2.1 понимать сущность, значение партнерства и аутсорса для стартапов;
11.2.2.2 описывать принципы партнерства;
11.2.2.3 применять навыки для формирования списков партнеров для своего проекта
2.3 Ключевая деятельность в бизнесе
Ключевая деятельность. Матрица Эйзенхауэра
11.2.3.1 понимать сущность операционной деятельности;
11.2.3.2 применять навык определения операционной деятельности для своего стартапа
2.4 Налоги в предпринимательской деятельности
Роль налогов в экономической системе Республики Казахстан. Налоги в предпринимательской деятельности и их виды
11.2.4.1 описывать понятие налогов и их значение для государства;
11.2.4.2 различать особенности налоговых режимов
2.5 Структура расходов
Операционные, финансовые и инвестиционные расходы
11.2.5.1 понимать структуру расходов;
11.2.5.2 анализировать структуру расходов и доходов стартап-проекта
2.6 Завершение проекта и анализ его результатов – питчинг бизнес-проектов
Инвестиционная привлекательность проекта
11.2.6.1 понимать инвестиционную привлекательность стартап-проекта;
11.2.6.2 применять навыки ораторского мастерства (питчинга) для привлечения внимания предполагаемых инвесторов
3-я четверть. Самопродвижение предпринимателя
3.1 Личные активы и пассивы
Доходы и расходы учащегося.
Эффективный бюджет
11.3.1.1 понимать сущность бюджета, активов и пассивов;
11.3.1.2 различать доходы и расходы
3.2 Сбережения, кредиты и депозиты
Двухуровневая банковская система. Депозиты. Кредиты. Кредитная ставка.
11.3.2.1 различать двухуровневую банковскую систему РК;
11.3.2.2 понимать сущность депозитов и кредитования;
11.3.2.3 понимать инфляцию как фактор влияния на кредитную и депозитную ставку;
11.3.2.4 применять навыки расчета депозитной и кредитной ставки

11.1.6.2 коммуникация каналдары арқылы тұтынушылармен өзара қатынас стратегиясын құрады
1.7 Стартаптардағы пайда арналары
Пайданың түсу каналдарын іздестіру, пайда түсетін негізгі каналдарды таңдау
11.1.7.1 AB - тест, пайда түсімі арналарының мәнін түсінеді;
11.1.7.2 кіріс құрылымын талдайды;
11.1.7.3 оқу-ойын жағдайында AB-тестіні талдау мақсатында қолданады
2-тоқсан. Стартап акселератор (2)
2.1 Бизнес ресурстар және ресурстарды басқару
Ресурстардың шектеулілігі және маңызы. Зияткерлік ресурстар. Материалдық ресурстар. Қаржылық ресурстар. Адами ресурстар
11.2.1.1 Стартаптарда ресурстардың мәні мен маңызын түсінеді;
11.2.1.2 адами, қаржылық, материалдық, интеллектуалды, бизнес ресурстарды ажыратады
2.2 Кәсіпкерлік қызметтегі серіктестік
Аутсорсинг. Серіктестік қатынас құрумен байланысты тәуекел мен қатынас жасау
11.2.2.1 стартап үшін аутсорс пен серіктестіктің мәні мен мағынасын түсінеді;
11.2.2.2 серіктестіктің қағидаларын сипаттайды;
11.2.2.3 Өз жобасы үшін серіктестер тізімін құру үшін дағдыларын қолданады
2.3 Бизнестегі маңызды қызмет
Негізгі қызмет. Эйзенхауэр матрицасы
11.2.3.1 операциялық қызметтің мәнін түсінеді;
11.2.3.2 өз стартапында операциялық қызметті анықтау үшін дағдыны қолданады.
2.4 Кәсіпкерлік қызметтегі салықтар
Қазақстан Республикасының экономикалық жүйесіндегі салықтардың рөлі. Кәсіпкерлік қызметіндегі салықтар және олардың түрлері
11.2.4.1 салық және оның мемлекет үшін маңызын сипаттайды;
11.2.4.2 салық режимдерінің ерекшеліктерін ажырата біледі
2.5 Шығындар құрылымы
Операциялық, қаржылық және инвестициялық шығындар
11.2.5.1 шығын құрылымын түсінеді;
11.2.5.2 стартап жобасында шығыс пен кіріс құрылымын талдайды
2.6 Жобаның аяқталуы және оның нәтижелерін талдау – бизнес-жобалардың питчингі
Жобаның инвестициялық тартымдылығы
11.2.6.1 стартап жобаның инвестициялық тартымдылығын түсінеді;
11.2.6.2 инвесторлардың назарын аудару үшін шешендік өнер (питчинг) дағдыларын қолданады
3-тоқсан. Кәсіпкердің өзін-өзі алға жылжытуы
3.1 Жеке адамның активтері мен пассивтері
Оқушының кірістері мен шығындары. Тиімді бюджет.
11.3.1.1 актив және пассив, бюджеттің мәнін түсінеді;
11.3.1.2 кірістер мен шығындарды ажырата біледі
3.2 Жинақтаулар, кредиттер және депозиттер
Екі деңгейлі банктік жүйе. Депозиттер. Кредиттер. Кредиттік мөлшерлеме
11.3.2.1 ҚР екі деңгейлі банктік жүйені ажыратады;
11.3.2.2 депозиттер мен кредиттің мәнін түсінеді;
11.3.2.3 кредиттік және депозиттік мөлшерлемеге әсер етуші факторы ретіндегі инфляция түсінігі;
11.3.2.4 депозиттік және кредиттік пайызды есептеуде дағдыларды қолданады