Об утверждении Стандарта организации оказания медицинских услуг по трансплантации тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) в Республике Казахстан и иных видов медицинской помощи донорам и реципиентам и Правил и условий изъятия, заготовки, хранения, консервации, транспортировки тканей (части ткани) и (или) органов (части органов)
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 26 марта 2019 года № ҚР ДСМ-13. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 марта 2019 года № 18415. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 25 ноября 2020 года № ҚР ДСМ-207/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 25.11.2020 № ҚР ДСМ-207/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 39 статьи 1 и подпунктом 6) пункта 1 статьи 7, а также пунктом 7 статьи 170 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Стандарт организации оказания медицинских услуг по трансплантации тканей (части ткани) и (или органов (части органов) в Республике Казахстан, и иных видов медицинской помощи донорам и реципиентам согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила и условия изъятия, заготовки, хранения, консервации, транспортировки тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу некоторые приказы Министерства здравоохранения Республики Казахстан согласно приложению 3 к настоящему приказу.
3. Внести изменение в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 534 "Об утверждении Правил формирования перечня организаций здравоохранения по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке тканей (части ткани), или органов (части органов) и трансплантации тканей (части тканей) или органов (части органов)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11743, опубликован 24 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
Правила формирования перечня организаций здравоохранения по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке тканей (части тканей), или органов (части органов) и трансплантации тканей (части тканей) или органов (части органов)" утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему приказу.

Қазақстан Республикасында тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау бойынша медициналық қызметтерді және донорлар мен реципиенттерге медициналық көмектің басқа түрлерін көрсетуді ұйымдастыру стандартын және Тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау қағидалары мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 26 наурыздағы № ҚР ДСМ-13 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 26 наурызда № 18415 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 25 қарашадағы № ҚР ДСМ-207/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 25.11.2020 № ҚР ДСМ-207/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 1-бабы 39-тармағына және 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына, сондай-ақ, 170-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасында тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау бойынша медициналық қызметтерді және донорлар мен реципиенттерге медициналық көмектің басқа түрлерін көрсетуді ұйымдастыру стандарты;
2) Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау қағидалары мен шарттары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. "Тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 534 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11743 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 24 маусымда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін қалыптастыру қағидалары осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

4. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
5. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л.М.
6. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 марта 2019 года
№ ҚР ДСМ-13
Стандарт организации оказания медицинских услуг по трансплантации тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) в Республике Казахстан и иных видов медицинской помощи донорам и реципиентам
Глава 1. Общие положения
1. Стандарт организации оказания медицинских услуг по трансплантации тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) в Республике Казахстан и иных видов медицинской помощи донорам и реципиентам (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 и главы 2 "Трансплантация тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).
2. Настоящий Стандарт устанавливает требования к организации оказания медицинских услуг по трансплантации ткани (части ткани) и (или) органов (части органов) (далее – услуги по трансплантации).
3. В настоящем Стандарте используются следующие термины и определения:

4. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі оның көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
5. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
6. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің
2019 жылғы 26 наурыздағы
№ ҚР ДСМ-13 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасында тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау бойынша медициналық қызметтерді және донорлар мен реципиенттерге медициналық көмектің басқа түрлерін көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасында тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау бойынша медициналық қызметтердің және донорлар мен реципиенттерге медициналық көмектің басқа түрлерін көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына және "Тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау" деген 2-тарауына сәйкес әзірленді.
2. Осы Стандарт тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау бойынша медициналық қызметтер (бұдан әрі – транспланттау бойынша қызметтер) көрсетуді ұйымдастыруға қойылатын талаптарды белгілейді.
3. Осы Стандартта мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылды:

1) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан, гражданам Республики Казахстан, оралманам, а также иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан;
2) донор – человек, труп человека, животное, от которых производятся забор донорской крови, ее компонентов, иного донорского материала (в том числе сперма, яйцеклетки, ткани репродуктивных органов, половых клеток, эмбрионов), а также изъятие ткани (части ткани) и (или) органов (части органов) и гемопоэтических стволовых клеток для трансплантации к реципиенту;
3) лаборатория иммунологического типирования (HLA-лаборатория) – структурное подразделение при организациях, осуществляющих деятельность в сфере донорства, заготовки крови, ее компонентов и препаратов;
4) реципиент – пациент, которому производится переливание донорской крови или выделенных из нее компонентов и (или) препаратов, введение мужского или женского донорского материала (спермы, яйцеклетки, эмбрионов) либо трансплантация ткани (части ткани) и (или) органа (части органа) от донора;
5) регистр доноров ткани (части ткани) и (или) органов (части органов) – база данных лиц, согласных на безвозмездное донорство ткани (части ткани) и (или) органов (части органов), гемопоэтических стволовых клеток, типированных по системе-HLA;
6) регистр реципиентов ткани (части ткани) и (или) органов (части органов) – база данных лиц, нуждающихся в трансплантации ткани (части ткани) и (или) органов (части органов), типированных по системе-HLA;
7) услуги по трансплантации – медицинские услуги по пересадке, приживлению тканей и (или) органов (части органов) на другое место в организме или в другой организм, виды которых утверждены приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 декабря 2016 года № 1112 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14630);
8) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг.

1) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбе бойынша бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
2) донор – донорлық қан, оның компоненттері, өзге донорлық материал (оның ішінде шәует, аналық жасушалар, ұрпақты болу ағзаларының, жыныс жасушаларының, эмбриондардың тіндері) жинақтау, сондай-ақ реципиентке транспланттау үшін тінді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және гемопоэздік дің жасушаларын алу жүргізілетін адам, адамның мәйіті, жануар;
3) иммунологиялық типтеу зертханасы (HLA-зертхана) – донорлық, қанды, оның компоненттері мен препараттарын дайындау саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың жанындағы құрылымдық бөлімше;
4) реципиент – донорлық қан немесе одан бөлінген компоненттер және (немесе) препараттар құйылатын, еркектің немесе әйелдің донорлық материалы (шәует, аналық жасушалар, эмбриондар) енгізілетін не донордан алынған тінді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаны (ағзаның бөлігін) транспланттау жүргізілетін пациент;
5) тін (тіннің бөлігі) және (немесе) ағзалар (ағзалардың бөлігі) донорларының тіркелімі – HLA жүйесі бойынша типтелген тінді (тіннің бөлігі) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін), гемопоэздік дің жасушаларын өтеусіз донорлыққа келіскен адамдардың дерекқоры;
6) тін (тіннің бөлігі) және (немесе) ағзалар (ағзалардың бөлігі) реципиенттерінің тіркелімі – HLA жүйесі бойынша типтелген тінді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттауға мұқтаж адамдардың дерекқоры;
7) транспланттау бойынша қызметтер – түрлері Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 28 желтоқсандағы № 1112 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14630 болып тіркелген) бекітілген, тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) организмдегі басқа жерге немесе басқа организмге қондыру, сіңістіру бойынша медициналық қызметтер;
8) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) – азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган.

Глава 2. Требования к донорам и реципиентам и условия получения ими медицинской помощи в связи с предстоящим хирургическим вмешательством по изъятию тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) и по трансплантации
4. Лицо, желающее выступить живым донором (далее – потенциальный живой донор), предоставляет в организацию здравоохранения, оказывающей услуги по трансплантации, согласие на изъятие тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) и их (ее) безвозмездную передачу потенциальному реципиенту при условии соблюдения пунктов 4 и 5 статьи 169 Кодекса, освидетельстованное нотариально.
5. В случаях, предусмотренных пунктом 6 статьи 169 Кодекса, письменное нотариально удостоверенное согласие предоставляют законные представители несовершеннолетних или недееспособных лиц.
6. Услуги по трансплантации оказываются иностранцам и лицам без гражданства, законно пребывающим на территории Республики Казахстан в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области миграции населения.
Пребывание указанных лиц на территории Республики Казахстан подтверждается путем предоставления в организацию здравоохранения, оказывающей услуги по трансплантации, нотариально удостоверенных копий документа, удостоверяющего личность, копии визы Республики Казахстан или справки о временной регистрации иммигранта или вкладыша к паспорту о регистрации иммигранта или отметки в миграционной карточке.
7. Услуги по трансплантации тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) от трупа человека (далее - трупный донор) иностранцам, лицам без гражданства не оказываются.
8. Услуги по трансплантации, а также медицинская помощь, включая всестороннее медицинское обследование, оказываются гражданам Республики Казахстан, оралманам, а также иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Казахстана в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (ГОМПБ) в соответствии с пунктом 5 статьи 88, с подпунктом 2) пункта 1 и подпунктом 2) пункта 2 статьи 171 Кодекса, основании клинических протоколов по трансплантации. Услуги по трансплантации, а также медицинская помощь, включая всестороннее медицинское обследование, оказываются иностранцам и лицам без гражданства, временно проживающим на территории Казахстана в соответствии с подпунктом 9) пункта 2 статьи 35 Кодекса, на основании клинических протоколов по трансплантации.
9. Решение об изъятии тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) от потенциального живого донора и оказании услуг по трансплантации принимается на основании:

2-тарау. Донорлар мен реципиенттерге қойылатын талаптар және тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу және транспланттау бойынша алдағы хирургиялық араласуға байланысты олардың медициналық көмек алуының шарттары
4. Тірі донор болуға ниетті адам (бұдан әрі – әлеуетті тірі донор) транспланттау бойынша қызметтер көрсететін денсаулық сақтау ұйымына тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алуға және оларды (оны) Кодекстің 169-бабы 4 және 5-тармақтарының орындалуы шартымен әлеуетті реципиентке өтеусіз беруге нотариаттық куәландырылған келісімін ұсынады.
5. Кодекстің 169-бабының 6-тармағымен көзделген жағдайларда, нотариаттық куәландырылған жазбаша келісімді кәмелетке толмаған немесе әрекетке қабілетсіз адамдарының заңды өкілдері ұсынады.
6. Транспланттау бойынша қызметтер Қазақстан Республикасының аумағында заңды тұратын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға халықтың көші-қон саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес көрсетіледі.
Көрсетілген адамдардың Қазақстан Республикасының аумағына келу заңдылығы транспланттау бойынша қызметтер көрсететін денсаулық сақтау ұйымына жеке басын куәландыратын құжаттың нотариаттық куәландырылған көшірмелерін, Қазақстан Республикасы визасының немесе иммигрантты уақытша тіркеу туралы анықтаманың немесе иммигрантты тіркеу туралы төлқұжатқа қосымша парақтың немесе көші-қон карточкасындағы белгінің көшірмелерін ұсыну арқылы расталады.
7. Тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) адамның мәйітінен (бұдан әрі – мәйіттік донор) транспланттау бойынша қызметтер шетелдіктерге, азаматтығы жоқ адамдарға көрсетілмейді.
8. Транспланттау бойынша қызметтер, сондай-ақ, жан-жақты медициналық зерттеп-қарауды қоса, медициналық көмек Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға, сондай-ақ, Қазақстанның аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Кодекстің 88-бабының 5-тармағына, 171-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына және 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (ТМККК) шеңберінде, транспланттау бойынша клиникалық хаттамалардың негізінде көрсетіледі. Транспланттау бойынша қызметтер, сондай-ақ, жан-жақты медициналық зерттеп-қарауды қоса, медициналық көмек Қазақстанның аумағына уақытша келген шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Кодекстің 35-бабы 2-тармағының 9) тармақшасына сәйкес транспланттау бойынша клиникалық хаттамалардың негізінде көрсетіледі.
9. Тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) әлеуетті тірі донордан алу және транспланттау бойынша қызметтер көрсету туралы шешім:

1) результатов всестороннего медицинского обследования или имеющейся тканевой совместимости (иммунологическое свойство органических тканей, способствующее их приживлению к тканям другого организма) потенциального донора с потенциальным реципиентом;
2) документов, предоставленных согласно пунктам 4 и 5 настоящего Стандарта;
3) положительного заключения консилиума о возможности изъятия тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) с соблюдением требований, предусмотренных статьей 171 Кодекса.
10. Порядок и условия изъятия, заготовки, хранения, консервации, транспортировки тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) осуществляется в соответствии с пунктом 7 статьи 170 Кодекса.
11. К организациям здравоохранения, оказывающим услуги по трансплантации, относятся организации здравоохранения, входящие в перечень, сформированный в соответствии с приказом № 534.
Глава 3. Организация оказания услуг по трансплантации и медицинской помощи живому донору и реципиенту, потенциальному живому донору и потенциальному реципиенту, донорам, потенциальным реципиентам и реципиентам органов (части органов), ткани (части ткани)
12. Для определения иммунологической совместимости ткани (части ткани) и (или) органа (части органа) при трансплантации создаются HLA-лаборатории, функционирующие как структурное подразделение при организациях, осуществляющих деятельность в сфере донорства, заготовки крови, ее компонентов и препаратов.
13. HLA-лаборатории проводят исследования по гистосовместимости органов и тканей для их трансплантации.
14. Решение о прогнозируемой гистосовместимости органов и тканей живого донора и потенциального реципиента принимается профильным специалистом (трансплантологом) путем проведения анализа и сопоставления результатов исследований по гистосовместимости органов и тканей.
15. Гистосовместимость органов (тканей) кадавера и потенциального реципиента определяется медицинской информационной системой "Учет доноров и реципиентов" (далее – МИСУДР) в автоматическом режиме, сопоставлением результатов исследований по гистосовместимости органов и тканей.
16. Основными исследованиями для определения гистосовместимости органов и тканей при оказании трансплантологической помощи являются:
1) постановка пробы на совместимость потенциальных реципиента и донора "кросс-матч";
2) проведение HLA-типирования у потенциальных реципиентов и доноров.
17. Результаты определения гистосовместимости органов и тканей передаются в организацию здравоохранения, направившую материал для исследований. Передача результатов осуществляется только представителю вышеуказанной организации здравоохранения (лечащему врачу или курьеру, имеющему доверенность). При необходимости срочной передачи результатов исследования лечащему врачу используется электронный вариант результатов исследования с соблюдением норм конфиденциальности в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 мая 2013 года "О персональных данных и их защите". Передача результатов донору или потенциальному реципиенту, а также их родственникам не допускается.

1) жан-жақты медициналық зерттеп-қарау нәтижелері немесе әлеуетті донордың әлеуетті реципиентпен тіндік үйлесімділігі (органикалық тiндердiң өздерiнiң басқа организмнiң тiндерiне сiңiстiрiлуiне әсер ететiн иммунологиялық қасиеті);
2) осы Стандарттың 4 және 5-тармақтарына сәйкес ұсынылған құжаттар;
3) Кодекстің 171-бабымен көзделген талаптарды сақтаумен, тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу мүмкіндігі туралы консилиумның оң қорытындысы негізінде қабылданады.
10. Тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау тәртібі мен шарттары Кодекстің 170-бабының 7-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Транспланттау бойынша қызметтер көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына № 534 бұйрыққа сәйкес қалыптастырылған тізбеге кіретін денсаулық сақтау ұйымдары жатады.
3-тарау. Ағзалардың (ағзалардың бөлігінің), тіндердің (тіннің бөлігінің) тірі донорына және реципиентіне, әлеуетті тірі донорына және әлеуетті реципиентіне, донорларына, әлеуетті реципиенттеріне және реципиенттеріне транспланттау бойынша қызметтер және медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру
12. Транспланттау кезіндегі тіннің (тіннің бөлігінің) және (немесе) ағзаның (ағзаның бөлігінің) иммунологиялық үйлесімділігін анықтау үшін донорлық, қанды, оның компоненттері мен препараттарын дайындау саласындағы қызметті жүзеге асыратын ұйымдардың жанындағы құрылымдық бөлімше ретінде қызмет ететін HLA-зертханалар құрылады.
13. HLA-зертханалар транспланттау үшін ағзалар мен тіндердің гистоүйлесімділігі бойынша зерттеулер жүргізеді.
14. Тірі донор мен әлеуетті реципиенттің ағзалары мен тіндерінің болжамды гистоүйлесімділігі туралы шешімді бейінді маман (трансплантолог) талдау жүргізу және ағзалар мен тіндердің гистоүйлесімділігі бойынша зерттеу нәтижелерін салыстыру арқылы қабылдайды.
15. Кадавер мен әлеуетті реципиент ағзаларының (тіндерінің) гистоүйлесімділігі "Донорлар мен реципиенттерді есепке алу" медициналық ақпараттық жүйесімен (бұдан әрі – ДРЕМАЖ) автоматты режимде, ағзалар мен тіндердің гистоүйлесімділігі бойынша зерттеу нәтижелерін салыстыру арқылы анықталады.
16. Трансплантологиялық көмекті көрсету кезінде ағзалар мен тіндердің гистоүйлесімділігін анықтау үшін негізгі зерттеулер:
1) әлеуетті реципиент пен донордың үйлесімділігіне "кросс-матч" сынама қою;
2) әлеуетті реципиенттер мен донорларда HLA-типтеу жүргізу болып табылады.
17. Ағзалар мен тіндердің гистоүйлесімділігін анықтау нәтижелері зерттеу материалын жіберген денсаулық сақтау ұйымына тапсырылады. Нәтижелерді тапсыру тек жоғарыда аталған денсаулық сақтау ұйымының өкіліне (емдеуші дәрігерге немесе сенімхаты бар курьерге) жүзеге асырылады. Зерттеу нәтижелерін емдеуші дәрігерге шұғыл тапсыру қажет болған жағдайда "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" 2013 жылғы 21 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес құпиялылық нормаларын сақтаумен, зерттеу нәтижелерінің электрондық нұсқасы пайдаланылады. Нәтижелерді донорға немесе әлеуетті реципиентке, сондай-ақ, олардың туыстарына тапсыруға жол берілмейді.

18. Трансплантационную координацию на территории Республики Казахстан осуществляет координационный центр.
19. Целью трансплантационной координации является создание национальной системы органного донорства в Республике Казахстан.
20. Основными направлениями организации трансплантационной координации являются:
1) формирование и ведение единого листа ожидания "реципиентов и доноров", ее систематическая актуализация, предоставление доступа профильным специалистам;
2) распределение трупных донорских органов и тканей в центры трансплантации;
3) взаимодействие с организациями здравоохранения, которые осуществляют деятельность в области трансплантации органов и тканей;
4) взаимодействие со средствами массовой информации, неправительственными, отечественными и зарубежными медицинскими организациями по вопросам пропаганды органного донорства;
5) участие в разработке и внесение предложений по совершенствованию нормативных правовых актов в области трансплантологии;
6) организация выездов и приездов трансплантационных бригад, транспортировки биоматериалов, трупных донорских органов и тканей;
7) участие в разработке и реализации международных, национальных и региональных программ в области трансплантологии;
8) проведение посттрансплантационного мониторинга состояния здоровья реципиентов;
9) проведение анализа деятельности центров трансплантации на соответствие индикаторам оценки работы.
21. Распределение трупных донорских органов и тканей в центры трансплантации проводится на основании подбора реципиента к трупному донорскому органу, с учетом критериев, определенных в МИСУДР:
1) статус неотложный;
2) полное совпадение по HLA- локусам (совпадение по всем локусам, т.е. HLA донора = HLA реципиента);
3) возрастная категория (приоритет для детей);
4) долгоожидающий (> 3 лет);
5) шкала MELD (модель для оценки терминальной стадии заболеваний печени, предназначенная для оценки относительной тяжести заболевания и прогноза жизни у пациентов с терминальной стадией печеночной недостаточности);
6) группа антител;
7) совместимость групп крови;
8) индекс совместимости (HLA);
9) число совпадений в сплите (HLA);
10) совпадение групп крови;
11) проценты антител.
22. Трансплантационная координация осуществляется во взаимодействии трансплантационных координаторов на следующих уровнях:
1) республиканский трансплантационный координатор (обеспечивает координацию работы региональных трансплантационных координаторов);
2) региональный трансплантационный координатор (обеспечивает межведомственное взаимодействие медицинских организаций в области донации трупных тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) по курируемой административно – территориальной единице и подчиняется по трансплантационной координации республиканскому трансплантационному координатору).

18. Қазақстан Республикасының аумағында транспланттауды үйлестіруді үйлестіру орталығы жүзеге асырады.
19. Транспланттауды үйлестірудің мақсаты Қазақстан Республикасында ағзалық донорлықтың ұлттық жүйесін құру болып табылады.
20. Транспланттауды үйлестіруді ұйымдастырудың негізгі бағыттары:
1) "реципиенттер мен донорлардың" бірыңғай күту парағын қалыптастыру және жүргізу, оны жүйелі түрде өзектендіру, бейінді мамандарға қолжетімділік ұсыну;
2) мәйіттік донорлық ағзалар мен тіндерді транспланттау орталықтарына бөліп тарату;
3) ағзалар мен тіндерді транспланттау саласындағы қызметті жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарымен өзара іс-қимыл;
4) ағзалық донорлықты насихаттау мәселелері бойынша бұқаралық ақпарат құралдарымен, үкіметтік емес, отандық және шетелдік медициналық ұйымдармен өзара іс-қимыл;
5) трансплантология саласындағы нормативтік құқықтық актілерді әзірлеуге қатысу және жетілдіру бойынша ұсыныстар енгізу;
6) трансплантациялық бригадаларының шығуы мен келуін, биоматериалдарды, мәйіттік донорлық ағзалар мен тіндерді тасымалдауды ұйымдастыру;
7) трансплантология саласындағы халықаралық, ұлттық және өңірлік бағдарламаларды әзірлеуге және жүзеге асыруға қатысу;
8) реципиенттердің денсаулығын транспланттаудан кейінгі мониторингтеуді жүргізу;
9) транспланттау орталықтарының қызметіне жұмыс бағалау индикаторларына сәйкестігіне талдау жүргізу болып табылады.
21. Мәйіттік донорлық ағзалар мен тіндерді транспланттау орталықтарына бөліп тарату ДРЕМАЖ белгіленген өлшемшарттарды:
1) шұғыл мәртебесін;
2) HLA-локустар бойынша толық үйлесімділікті (барлық локустар бойынша сәйкестігі, яғни донордың HLA = реципиенттің HLA);
3) жас санаттарын (балалар үшін басымдылық);
4) ұзақ күтуді (> 3 жыл);
5) MELD шкаласын (аурудың салыстырмалы ауырлығын бағалау және бүйрек функциясы жеткіліксіздігінің соңғы кезеңіндегі пациенттердің өмірін болжауға арналған, бүйрек ауруларының соңғы кезеңін бағалауға арналған үлгі);
6) антиденелер тобын;
7) қан топтарының үйлесімділігін;
8) үйлесімділік индексін (HLA);
9) сплиттегі сәйкестіктердің санын (HLA);
10) қан топтарының сәйкестігін;
11) антиденелер пайыздарын есепке ала отырып, реципиентті мәйіттік донорлық ағзасына іріктеу негізінде жүзеге асырылады.
22. Трансплантациялық үйлестіру транспланттаушы үйлестірушілердің өзара іс-қимылымен мынадай деңгейлерде жүзеге асырылады:
1) республикалық транспланттаушы үйлестіруші (өңірлік трансплантаушы үйлестірушілердің жұмысын үйлестіруді қамтамасыз етеді);
2) өңірлік трансплантаушы үйлестіруші (жетекшілік ететін әкімшілік-аумақтық бірліктегі мәйіттік тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) донациялау саласындағы медициналық ұйымдардың ведомствоаралық өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді және транспланттауды үйлестіру бойынша республикалық транспланттаушы үйлестірушіге бағынады).

3) стационарный трансплантационный координатор (обеспечивает выявление потенциального трупного донора в донорских стационарах и подчиняется по трансплантационной координации региональному трансплантационному координатору).
23. Для обеспечения трансплантационной координации в центрах трансплантации назначается координатор трансплантационного центра (врач(и), являющийся(еся) штатным(и) сотрудником(ми) организации) или создается структурное подразделение.
24. Централизованный учет доноров и реципиентов, формирование листа ожидания и статистических данных осуществляется при помощи МИСУДР в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 мая 2015 года № 422 "Об утверждении Правил формирования и ведения регистров реципиентов ткани (части ткани) и (или) органов (части органов), а также доноров ткани (части ткани) и (или) органов (части органов)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11477). Госпитализация живого донора и потенциального реципиента проводится в плановом либо экстренном порядке (по медицинским показаниям у потенциального реципиента) в центр трансплантации по заключению консилиума.
25. Госпитализация живого донора, потенциального реципиента или реципиента в экстренном случае осуществляется в рамках ГОБМП по медицинским показаниям по направлению специалистов ПМСП или медицинских организаций, скорой медицинской помощи, самообращению, независимо от места жительства и места прикрепления, в ближайшую медицинскую организацию, оказывающую стационарное лечение.
26. Живому донору и реципиенту, потенциальному живому донору и потенциальному реципиенту услуги по трансплантации и медицинская помощь оказываются профильными специалистами, квалификация которых соответствуют минимальным квалификационным критериям, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 июня 2015 года № 534 "Об утверждении Правил формирования перечня организаций здравоохранения по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке тканей (части ткани), или органов (части органов) и трансплантации тканей (части тканей) или органов (части органов) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11743) (далее – приказ № 534).
27. Перечень банков ткани и клеток формируется в соответствии с Приказом № 534.
28. В случае выявления потенциального донора проверяются данные о наличии прижизненного отказа от добровольного пожертвования органов и тканей после смерти в целях трансплантации.

3) стационарлық транспланттаушы үйлестіруші (донорлық стационарлардағы әлеуетті мәйіттік донордың анықталуын қамтамасыз етеді және транспланттауды үйлестіру бойынша өңірлік транспланттаушы үйлестірушіге бағынады).
23. Трансплантациялық үйлестіруді қамтамасыз ету үшін транспланттау орталықтарында транспланттау орталығының үйлестірушісі тағайындалады (ұйымның штаттық қызметкері (лері) болып табылатын дәрігер (лер)) немесе құрылымдық бөлімше құрылады.
24. Донорлар мен реципиенттерді орталықтандырылған есепке алу, күту парағын және статистикалық мәліметтерді қалыптастыру ДРЕМАЖ көмегімен "Тіннің (тіннің бөлігінің) және (немесе) ағзалардың (ағзалардың бөлігінің) реципиенттерінің, сондай-ақ тіннің (тіннің бөлігінің) және (немесе) ағзалардың (ағзалардың бөлігінің) донорларының тіркелімдерін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 мамырдағы № 422 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11477 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады. Тірі донорды және әлеуетті реципиентті емдеуге жатқызу консилиумның қорытындысы бойынша транспланттау орталығына жоспарлы немесе шұғыл тәртіпте (әлеуетті реципиенттің медициналық көрсетілімдері бойынша) жүзеге асырылады.
25. Тірі донорды, әлеуетті реципиентті немесе реципиентті стационарлық емдеу жүргізетін жақын орналасқан медициналық ұйымға шұғыл жағдайда жатқызу ТМККК шеңберінде медициналық көрсетілімдер бойынша МСАК немесе медициналық ұйымдар, жедел медициналық жәрдем мамандарының жіберуімен, өздерінің жүгінуімен және тұратын жері мен тіркелу орнына қарамастан жүзеге асырылады.
26. Тірі донорға және реципиентке, әлеуетті тірі донорға және әлеуетті реципиентке транспланттау бойынша қызметтерді және медициналық көмекті біліктілігі "Тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 маусымдағы № 534 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11743 болып тіркелген) (бұдан әрі - №534 бұйрық) бекітілген ең төмен біліктілік талаптарына сәйкес келетін бейінді мамандар көрсетеді.
27. Тіндер мен жасушалар банктерінің тізбесі № 534 бұйрыққа сәйкес қалыптастырылады.
28. Әлеуетті донор анықталған жағдайда қайтыс болғаннан кейін ағзаларды және тіндерді транспланттау мақсатында тірі кезінде ерікті түрде беруден бас тартудың болуы туралы деректер тексеріледі.

29. Доставка бригады специалистов в донорский стационар для изъятия, заготовки, хранения, консервации и транспортировки органов и тканей от трупного донора осуществляется после констатации смерти мозга или кардиальной смерти и принятии решения об изъятии донорских органов и тканей.
30. В случаях задержки вылета транспорта санитарной авиации, стационарный и региональный трансплантационные координаторы организовывают доставку образцов крови потенциального донора в лабораторию иммунологического типирования тканей.
31. Специалисты лабораторий иммунологического типирования тканей проводят исследование на тканевую совместимость образца крови трупного донора с образцами крови потенциальных реципиентов.
32. Окончательное решение об изъятии органа или ткани принимается консилиумом специалистов центра трансплантации.
33. Бригада специалистов производит изъятие, заготовку, хранение, консервацию органов и тканей от трупного донора после проведения интраоперационной оценки функциональной пригодности трупных донорских органов и тканей с выполнением, при необходимости, экспресс-биопсии из органов и тканей трупного донора и патоморфологического исследования. Проведение патоморфологического исследования и экспресс-биопсии органов и тканей трупного донора обеспечивается донорским стационаром.
34. Транспортировка донорских органов и тканей, а также перевозка специалистов для забора донорских органов на территории Республики Казахстан осуществляется в форме санитарной авиации и наземного транспорта в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2017 года № 450 "Об утверждении Правил оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15473).
35. Центры трансплантации, в которые распределены трупные донорские органы, вызывают определенных МИСУДР потенциальных реципиентов из листа ожидания, проводят консультации, осмотр, определяют противопоказания для проведения трансплантации и принимают решение о госпитализации в стационар.
36. Госпитализация потенциального реципиента в стационар для трансплантации органов и тканей от трупного донора проводится в экстренном порядке по заключению консилиума центра трансплантации.
37. Трансплантация органа (части органа) от трупного донора (кадавера) потенциальному реципиенту проводится в соответствии с очередностью на листе ожидания при наличии тканевой совместимости.
38. Специалист центра трансплантации предоставляет полную информацию пациенту о возможных осложнениях для его здоровья в связи с предстоящим хирургическим вмешательством по изъятию или трансплантации органа (части органа).

29. Мамандар бригадасын мәйіттік донордың ағзалары мен тіндерін алу, дайындау, сақтау, консервациялау және тасымалдау үшін донорлық стационарға жеткізу мидың өлімін немесе түбегейлі өлімді растаудан және донорлық ағзалар мен тіндерді алу туралы шешім қабылдаудан кейін жүзеге асырылады.
30. Санитариялық авиация көлігінің ұшуы кідірген жағдайда, стационарлық және өңірлік транспланттаушы үйлестірушілер әлеуетті донордың қан үлгілерін тіндерді иммунологиялық типтеу зертханасына жеткізуді ұйымдастырады.
31. Тіндерді иммунологиялық типтеу зертханаларының мамандары мәйіттік донордың қан үлгісінің әлеуетті реципиенттердің қан үлгісімен тіндік үйлесімділігіне зерттеу жүргізеді.
32. Ағзаны немесе тінді алу туралы түпкілікті шешімді транспланттау орталығының мамандар консилиумы қабылдайды.
33. Мамандар бригадасы мәйіттік донордың ағзалары мен тіндерін алуды, дайындауды, сақтауды, консервациялауды, қажет жағдайда, мәйіттік донордың ағзалары мен тіндерінен жедел биопсиялар және патоморфологиялық зерттеуді орындаумен, мәйіттік донорлық ағзалар мен тіндердің функционалдық жарамдылығын интраоперациялық бағалаудан кейін жүргізеді. Мәйіттік донордың ағзалары мен тіндерінің жедел биопсияларына патоморфологиялық зерттеу жүргізуді донорлық стационар қамтамасыз етеді.
34. Донорлық ағзалар мен тіндерді тасымалдау, сондай-ақ, донорлық ағзаларды алу үшін мамандарды Қазақстан Республикасының аумағында тасымалдау "Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 3 шілдедегі № 450 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15473 болып тіркелген) сәйкес санитариялық авиация және жерүсті көлік түрінде жүзеге асырылады.
35. Мәйіттік донорлық ағзалар бөлінген транспланттау орталықтары күту парағынан ДРЕМАЖ анықталған әлеуетті реципиенттерді шақырады, консультациялар өткізеді, қарап-тексеру жүргізеді, транспланттау жүргізуге қарсы көрсетілімдерді анықтайды және емдеуге жатқызу туралы шешім қабылдайды.
36. Мәйіттік донордан ағзалар мен тіндерді транспланттау үшін әлеуетті реципиентті емдеуге жатқызу транспланттау орталығының консилиумының қорытындысы бойынша шұғыл тәртіпте жүргізіледі.
37. Ағзаны (ағзаның бөлігін) мәйіттік донордан (кадаверден) әлеуетті реципиентке транспланттау тіндік үйлесімділік болған жағдайда күту парағындағы кезектілікке сәйкес жүргізіледі.
38. Транспланттау орталығының маманы пациентке ағзаны (ағзаның бөлігін) алу немесе транспланттау бойынша хирургиялық араласуға байланысты оның денсаулығына келуі мүмкін асқынулар туралы толық ақпаратты ұсынады.

39. Потенциальному реципиенту, страдающему психическим расстройством (заболеванием), признанным решением суда недееспособным или являющемуся несовершеннолетним, трансплантологическая помощь оказывается с письменного согласия их законных представителей.
40. Согласие потенциального реципиента и донора может быть отозвано за исключением тех случаев, когда медицинские работники по жизненным показаниям уже приступили к хирургическому вмешательству и его прекращение невозможно в связи с угрозой для жизни и здоровья пациента.
41. Отказ от трансплантологической помощи с указанием возможных последствий оформляется в медицинских документах и подписывается пациентом, в случае его недееспособности законным представителем, а также медицинским работником, в соответствии с пунктом 3 статьи 93 Кодекса.
42. При выписке реципиента после пересадки донорского органа (части органа) в управление здравоохранения (общественного здравоохранения), где проживает реципиент, направляется извещение о реципиенте органа (части органа) в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6697) (далее – приказ № 907)). Извещение составляется лечащим врачом – трансплантологом и заверяется печатью центра трансплантации.
43. При выписке реципиента после трансплантации ткани (частей ткани) даются рекомендации, определяющие условия повторной госпитализации для оценки результатов проведенной терапии.
Глава 4. Отдельные условия организации оказания медицинской помощи донорам и реципиентам
44. К организациям здравоохранения, оказывающим донорам и реципиентам медицинскую помощь, относятся:
1) организация, находящаяся в ведении уполномоченного органа и осуществляющая координацию трансплантации (далее – координационный центр);
2) центр крови (лаборатории иммунологического типирования (HLA-лаборатории));
3) центр санитарной авиации;
4) организации здравоохранения, входящие в перечень организаций по трансплантации ткани (части тканей) или органов (части органов), формируемые в порядке, определяемым уполномоченным органом в соответствии с пунктом 5 статьи 170 Кодекса;
45. Медицинская помощь живому донору, реципиенту и потенциальному реципиенту, в том числе в связи предстоящим хирургическим вмешательством по оказанию услуги по трансплантации (далее – потенциальный живой донор) оказывается организацией здравоохранения в следующих формах:

39. Психикалық бұзылулары (аурулары) бар, сот шешімімен іс-әрекетке қабілетсіз деп танылған және кәмелетке толмаған реципиенттерге трансплантологиялық көмек олардың заңды өкілдерінің жазбаша келісімімен көрсетіледі.
40. Медицина қызметкерлері өмірлік көрсеткіштерге байланысты хирургиялық араласуға кірісіп кеткен және оны тоқтату пациенттің өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайларды қоспағанда, әлеуетті реципиенттің және донордың келісімі қайтарылып алынуы мүмкін.
41. Кодекстің 93-бабының 3-тармағына сәйкес трансплантологиялық көмектен бас тарту, оның ықтимал салдарлары көрсетіле отырып, медициналық құжаттарға жазбамен ресімделеді және оған пациент немесе ол әрекетке қабілетсіз болған жағдайда заңды өкілі, сондай-ақ медицина қызметкері қол қояды.
42. Донорлық ағзаны (ағзаның бөлігін) ауыстырылып қондырылғаннан кейін реципиентті ауруханадан шығарған кезде реципиент тұратын жердің денсаулық сақтау (қоғамдық денсаулық сақтау) басқармасына "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 907 бұйрық)) сәйкес ағзаның (ағзаның бөлігінің) реципиенті туралы хабарлама жіберіледі. Хабарламаны емдеуші трансплантолог дәрігер жасайды және транспланттау орталығының мөрімен куәландырылады.
43. Реципиентті тіндерді (тіннің бөлігін) транспланттаудан кейін ауруханадан шығару кезінде жүргізілген терапия нәтижелерін бағалау үшін ауруханаға қайта жатқызу шарттарын айқындайтын ұсынымдар беріледі.
4-тарау. Донорлар мен реципиенттерге медициналық көмек көрсетуді ұйымдастырудың жеке шарттары
44. Донорлар мен реципиенттерге медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарына:
1) уәкілетті органның қарауындағы және транспланттауды үйлестіруді жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі – үйлестіру орталығы);
2) қан орталығы (иммунологиялық типтеу зертханалары (HLA-зертханалар));
3) санитариялық авиация орталығы;
4) Кодекстің 170-бабының 5-тармағына сәйкес уәкілетті орган анықтайтын тәртіпте қалыптастырылатын, тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау бойынша денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесіне кіретін денсаулық сақтау ұйымдары жатады;
45. Тірі донорға, реципиентке және әлеуетті реципиентке, оның ішінде, транспланттау бойынша қызмет көрсету бойынша алдағы хирургиялық араласуға байланысты (бұдан әрі – әлеуетті тірі донор) медициналық көмек денсаулық сақтау ұйымы мынадай нысандарда көрсетеді:

1) амбулаторно-поликлинической помощи в виде первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП) и консультативно-диагностической помощи (далее - КДП);
2) стационарзамещающей помощи;
3) стационарной помощи;
4) скорой медицинской помощи (не обязательное прикрепление);
5) санитарной авиации (не обязательное прикрепление).
46. ПМСП живому донору и реципиенту, потенциальному живому донору и потенциальному реципиенту включает:
1) осмотр врачом и проведение клинико-диагностических исследований в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения (далее - КП);
2) направление пациента на оказание КДП с оформлением выписки из медицинской карты амбулаторного больного по форме № 027/у в соответствии с приказом № 907;
3) направление на плановую госпитализацию для предоставления специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг в центры трансплантации через Портал бюро госпитализации в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 "Об утверждении Правил оказания стационарной помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12204) (далее – приказ № 761);
4) обеспечение лекарственными препаратами, в том числе по бесплатному лекарственному обеспечению в соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 88 Кодекса;
5) проведение экспертизы временной нетрудоспособности в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 183 "Об утверждении Правил проведения экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10964);
6) направление на проведение медико-социальной экспертизы для определения и установления инвалидности в соответствии с Приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589);
7) осуществление регистрации согласия или отзыва согласия на прижизненное добровольное пожертвование органов и тканей после смерти в целях трансплантации в информационной системе "Регистр прикрепленного населения" при наличии прикрепления к данной организации ПМСП в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 360 "Об утверждении Правил прижизненного, добровольного пожертвования тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) после смерти в целях трансплантации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11381);

1) медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі - МСАК) және консультациялық-диагностикалық көмек (бұдан әрі – КДК) түрінде амбулаториялық-емханалық көмек;
2) стационарды алмастыратын көмек;
3) стационарлық көмек;
4) жедел медициналық көмек (тіркелу міндетті емес);
5) санитариялық авиация (тіркелу міндетті емес).
46. Тірі донорға және реципиентке, әлеуетті тірі донорға және әлеуетті реципиентке МСАК:
1) дәрігердің қарап-тексеруін және диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларына (бұдан әрі - КХ) сәйкес клиникалық-диагностикалық зерттеулер жүргізуді;
2) № 907 бұйрыққа сәйкес № 027/е нысаны бойынша амбулаториялық науқастың медициналық картасынан үзінді көшірмені рәсімдеумен, пациентті КДК жіберуді;
3) "Стационарлық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 761 бұйрық) сәйкес Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы транспланттау орталықтарына мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызметтер ұсыну үшін жоспарлы емдеуге жатқызуға жіберуді;
4) Кодекстің 88-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес дәрілік препараттармен қамтамасыз етуді, оның ішінде, тегін дәрі-дәрмектермен қамтамасыз етуді;
5) "Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 183 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10964 болып тіркелген) сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізуді;
6) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) сәйкес мүгедектікті айқындау және белгілеу үшін медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберуді;
7) "Қайтыс болғаннан кейін тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау мақсатында оларды тірі кезінде ерікті түрде беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 360 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11381 болып тіркелген) сәйкес нақты МСАК осы ұйымына бекітілудің болуы шартымен, қайтыс болғаннан кейін ағзаларды және тіндерді транспланттау мақсатында тірі кезінде ерікті түрде беруге келісімді немесе келісімді қайтарып алуды "Бекітілген халық тіркелімінде" тіркеуді жүзеге асыруды;

8) динамическое (диспансерное) наблюдение в послеоперационном (посттрансплантационном) периоде.
47. КДП живому донору и реципиенту, потенциальному живому донору и потенциальному реципиенту оказывается в соответствии с приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 626 "Об утверждении Правил оказания консультативно-диагностической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11958) и включает выполнения необходимых на амбулаторно-поликлиническом уровне объемов диагностических и лечебных мероприятий.
48. По результатам осмотра с учетом предъявляемых жалоб и анамнеза заболевания, изучения данных физикальных, лабораторных и инструментальных методов исследования профильный специалист составляет предварительное заключение с обоснованием диагноза, оценивает степень тяжести заболевания и при наличии у пациента медицинских показаний к трансплантации, направляет на консультацию в ближайший центр трансплантации.
49. Живому донору и реципиенту, потенциальному живому донору и потенциальному реципиенту амбулаторно–поликлиническая помощь оказывается в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республик Казахстан от 27 апреля 2015 года № 272 "Об утверждении стандартов государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11304).
50. Живому донору и реципиенту, потенциальному живому донору и потенциальному реципиенту стационарозамещающая помощь оказывается в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 "Об утверждении Правил оказания стационарозамещающей помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12106).
51. Живому донору и реципиенту, потенциальному живому донору и потенциальному реципиенту стационарная помощь, а также услуги по трансплантации оказываются центрами трансплантации в соответствии с Приказом № 761 в виде специализированной и (или) высокотехнологичной медицинской помощи в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 февраля 2017 года № 12 "Об утверждении Правил предоставления высокотехнологичных медицинских услуг (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14868).
Приложение 2 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 26 марта 2019 года
№ ҚР ДСМ-13
Правила и условия изъятия, заготовки, хранения, консервации, транспортировки тканей (части ткани) и (или) органов (части органов)

8) операциядан кейінгі (транспланттаудан кейінгі) кезеңде динамикалық (диспансерлік) бақылауды қамтиды.
47. Тірі донорға және реципиентке, әлеуетті тірі донорға және әлеуетті реципиентке КДК "Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 626 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11958 болып тіркелген) сәйкес ұсынылады және амбулаториялық-емханалық деңгейде қажетті диагностикалық және емдеу шараларының көлемін орындауды қамтиды.
48. Пациентті қарап-тексеру нәтижелері бойынша, оның шағымдары мен ауру анамнезін, зерттеудің физикалдық, зертханалық және аспаптық әдістерінің деректерін зерделеуді есепке ала отырып, бейінді маман диагнозды негіздеумен алдын ала қорытынды жасайды, аурудың ауырлық дәрежесін бағалайды және пациентте транспланттауға медициналық көрсетілімдер болған жағдайда жақын орналасқан транспланттау орталығына консультация алуға жібереді.
49. Тірі донорға және реципиентке, әлеуетті тірі донорға және әлеуетті реципиентке амбулаториялық-емханалық көмек "Денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 сәуірдегі № 272 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11304 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
50. Тірі донорға және реципиентке, әлеуетті тірі донорға және әлеуетті реципиентке стационарды алмастыратын көмек "Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген) сәйкес көрсетіледі.
51. Тірі донорға және реципиентке, әлеуетті тірі донорға және әлеуетті реципиентке стационарлық көмек, сондай-ақ, транспланттау бойынша қызметтер транспланттау орталықтарымен № 761 бұйрыққа сәйкес "Жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 7 ақпандағы № 12 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14868 болып тіркелген) сәйкес мамандандырылған және (немесе) жоғары технологиялы медициналық көмек түрінде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау
министрінің 2019 жылғы
26 наурыздағы
№ ҚР ДСМ-13 бұйрығына
2-қосымша
Тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау қағидалары және шарттары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия изъятия, заготовки, хранения, консервации, транспортировки тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 7 статьи 170 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок и условия изъятия, заготовки, хранения, консервации, транспортировки тканей (части ткани) и (или) органов (части органов).
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) орган – часть организма, выполняющая определенную функцию;
2) актуальный донор – человек с констатированной биологической смертью и (или) необратимой гибелью головного мозга, при продолжающихся искусственных мерах по поддержанию жизненно важных функций органов, наличием согласия и отсутствием медицинских противопоказаний к изъятию тканей (части ткани), органов (части органов) для трансплантации;
3) донор потенциальный – человек с констатированной биологической смертью или необратимой гибелью головного мозга (смерти мозга);
4) потенциальный реципиент – пациент, которому требуется трансплантация тканей (части ткани) и (или) органов (части органов), зарегистрированный в регистре доноров, реципиентов и лиц, ожидающий трансплантацию тканей (части ткани) и (или) органов (части органов);
5) гемопоэтические стволовые клетки – часть ткани внутренней среды организма, клетки костного мозга человека, обладающие полипотентностью, в процессе жизни находящиеся в костном мозге, периферической крови (после стимуляции) и пуповинной крови;
6) гемакон – емкость однократного применения, используемая для сбора крови и ее компонентов в процессе донации и последующего хранения;
7) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг;
8) донорский стационар – организация здравоохранения, осуществляющая комплекс мероприятий по кондиционированию и подготовке трупного донора к изъятию ткани (части ткани) и (или) органов (части органов);
9) банк ткани и клеток – организация здравоохранения независимо от формы собственности, занимающаяся криогенным хранением ткани и клеток на территории Республики Казахстан;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алудың, дайындаудың, сақтаудың, консервациялаудың, тасымалдаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексі 170-бабының 7-тармағына сәйкес әзірленген және тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алудың, дайындаудың, сақтаудың, консервациялаудың, тасымалдаудың тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылды:
1) ағза – белгілі бір функцияны орындайтын организмнің бөлігі;
2) актуалдық донор – транспланттау үшін тіндерді (тіннің бөлігін), ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алуға келісімі бар және медициналық қарсы көрсетілімі жоқ ағзалардың өмірлік маңызды функцияларын қолдау жөніндегі жалғасқан жасанды шаралар кезіндегі биологиялық өлімі және (немесе) бас миының біржола семуі расталған адам;
3) әлеуетті донор – биологиялық өлімі немесе бас миының біржола семуі (мидың өлімі) расталған адам;
4) әлеуетті реципиент –донорлардың, реципиенттердің және тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттауды күтетін адамдардың тіркеліміне тіркелген, тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттауға мұқтаж пациент;
5) гемопоэздік дің жасушалары – организмнің ішкі ортасының тінінің бір бөлігі, адамның өмір сүру процесінде сүйек кемігінде, перифериялық қанда (стимуляциядан кейін) және кіндік қанында болатын полипотенттілігі бар сүйек кемігінің жасушалары;
6) гемакон – донациялау және кейінгі сақтау үдерісінде қанды және оның компоненттерін жинау үшін пайдаланылатын бір рет қолданылатын ыдыс;
7) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
8) донорлық стационар – тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алуға мәйіттік донорды кондициялау және дайындау бойынша кешендік іс-шараларды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымы;
9) тіндер мен жасушалар банкі – Қазақстан Республикасының аумағында тіндер мен жасушаларды криогенді сақтаумен айналысатын меншік нысанына қарамастан денсаулық сақтау ұйымы;

10) трупный донор – кадавер, у которого изъяты ткани (части ткани) и (или) органы (части органов) для последующей трансплантации;
11) необратимая гибель головного мозга – полная утрата интегральной функции клеток головного мозга, сопровождающаяся гибелью всего вещества головного мозга;
12) HLA-типирование – система проведения иммунологического типирования (далее - система-HLA), антигенов, расположенных на лейкоцитах человека и определяющих тканевую совместимость донора и реципиента при трансплантации тканей (части ткани) и (или) органов (части органов);
13) региональный трансплантационный координатор – врач, обеспечивающий межведомственное взаимодействие медицинских организаций в области трансплантации тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) в областных центрах и городах республиканского значения, являющийся штатным сотрудником учреждения "Республиканский координационный центр по трансплантации" (далее - РКЦТ);
14) региональный центр трансплантации – организация здравоохранения подведомственная управлению здравоохранения областей и городов республиканского значения Республики Казахстан, которая оказывает услуги по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) и трансплантации тканей (части ткани) и (или) органов (части органов);
15) республиканский трансплантационный координатор – врач, обеспечивающий координацию работы региональных трансплантационных координаторов, являющийся штатным сотрудником РКЦТ;
16) реципиент – пациент, которому производится переливание донорской крови или выделенных из нее компонентов и (или) препаратов, введение мужского или женского донорского материала (спермы, яйцеклетки, эмбрионов) либо трансплантация ткани (части ткани) и (или) органа (части органа) от донора;
17) республиканский центр трансплантации – организация здравоохранения, подведомственная уполномоченному органу, которая оказывает услуги по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) и трансплантации тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) на базе научно–исследовательских институтов и научных центров, в городах республиканского значения;
18) стационарный трансплантационный координатор – врач, являющийся штатным сотрудником донорского стационара и находящийся в подчинении регионального трансплантационного координатора по вопросам координации службы трансплантации в регионе;

10) мәйіттік донор –тіндері (тіннің бөлігі) және (немесе) ағзалары (ағзалардың бөлігі) кейіннен транспланттау үшін алынған кадавер;
11) бас миының біржола семуі (мидың өлімі) – бас миының бүкіл заттарының семуімен қатар жүретін, бас миы жасушаларының интегралдық функцияларының толықтай жоғалуы;
12) HLA – типтеу – иммунологиялық типтеуді жүргізу жүйесі (бұдан әрі - HLA-жүйесі), адам лейкоциттерінде орналасқан және тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау кезінде донор мен реципиенттің тіндік үйлесімділігін айқындайтын антигендер жүйесі;
13) өңірлік транспланттаушы үйлестіруші – "Транспланттау бойынша республикалық үйлестіру орталығы" мекемесінің (бұдан әрі - ТРҮО) штаттағы қызметкері болып табылатын, облыстық орталықтарда және республикалық маңызы бар қалаларда тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау саласындағы медициналық ұйымдардың ведомствоаралық өзара іс-қимылын қамтамасыз ететін дәрігер;
14) өңірлік транспланттау орталығы – тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау бойынша қызметтер көрсететін Қазақстан Республикасының облыстарының және республикалық маңызы бар қалаларының денсаулық сақтау басқармаларына ведомстволық бағыныстағы денсаулық сақтау ұйымы;
15) республикалық транспланттаушы үйлестіруші – өңірлік транспланттаушы үйлестірушілердің қызметін үйлестіруді қамтамасыз ететін, ТРҮО штаттағы қызметкері болып табылатын дәрігер;
16) реципиент – донорлық қан немесе одан бөлінген компоненттер және (немесе) препараттар құйылатын, еркектің немесе әйелдің донорлық материалы (шәует немесе аналық жасуша) енгізілетін не донордан алынған тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау жүргізілетін пациент;
17) республикалық транспланттау орталығы – ғылыми-зерттеу институттарының және ғылыми орталықтардың базасында, республикалық маңызы бар қалаларда тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау бойынша қызметтер көрсететін уәкілетті органға ведомстволық бағыныстағы денсаулық сақтау ұйымы;
18) стационарлық транспланттаушы үйлестіруші – өңірде транспланттау қызметін үйлестіру мәселелері бойынша донорлық стационардың штаттағы қызметкері болып табылатын және өңірлік трансплантаушы үйлестірушінің қарамағындағы дәрігер;

19) регистр доноров ткани (части ткани) и (или) органов (части органов) – база данных лиц, согласных на безвозмездное донорство ткани (части ткани) и (или) органов (части органов), гемопоэтических стволовых клеток, типированных по системе-HLA;
20) регистр реципиентов ткани (части ткани) и (или) органов (части органов) – база данных лиц, нуждающихся в трансплантации ткани (части ткани) и (или) органов (части органов), типированных по системе-HLA;
21) изъятие тканей (части ткани), органов (части органов) – извлечение тканей (части ткани), одного или более органов (части органов) у донора с целью трансплантации реципиенту;
22) заготовка тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) – операционное мероприятие по мобилизации тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) с целью последующей консервации;
23) кондиционирование тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) – комплекс мероприятий по поддержанию показателей гемодинамики трупного донора с целью защиты органов от ишемии;
24) консервация тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) – совокупность мер, обеспечивающих защиту клеток тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) от внутреннего и внешнего воздействия, с целью сохранения жизнедеятельности тканей (части ткани) и (или) органов (части органов);
25) хранение тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) – совокупность мероприятий, направленных на максимальное сохранение жизнеспособности клеток тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) до момента трансплантации;
26) транспортировка тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) – комплекс мероприятий по доставке ткани (части ткани) и (или) органов (части органов) для хранения и трансплантации;
27) ткань – совокупность клеток и межклеточного вещества, имеющих одинаковое строение, функции и происхождение;
28) живой донор – лицо, находящееся с реципиентом в генетической связи или имеющее с ним тканевую совместимость (иммунологическое свойство органических тканей, способствующее их приживлению к тканям другого организма);
29) трансплантационная бригада – группа врачей, имеющих сертификат по специальности "общая хирургия" и прошедших переподготовку по специальности "трансплантология", подготовку и (или) переподготовку по заготовке, изъятию, консервации, транспортировке и хранению тканей (части ткани) и (или) органов (части органов), а также другие специалисты, помощь которых необходима для полноценного проведения вышеперечисленных мероприятий;

19) тіндердің (тіннің бөлігінің) және (немесе) ағзалардың (ағзалар бөлігінің) донорларының тіркелімі – HLA жүйесі бойынша типтелген, тіндердің (тін бөлігінің) және (немесе) ағзалардың (ағзалар бөлігінің), гемопоэздік дің жасушаларының өтеусіз донорлығына келісім берген адамдардың дерекқоры;
20) тіндердің (тіннің бөлігінің) және (немесе) ағзалардың (ағзалардың бөлігінің) реципиенттерінің тіркелімі – HLA жүйесі бойынша типтелген, тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалар бөлігін) транспланттауға мұқтаж адамдардың дерекқоры;
21) тіндерді (тіннің бөлігін), ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу – реципиентке транспланттау мақсатында донордан тіндерді (тіннің бөлігін), бір және (немесе) одан да көп ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу;
22) тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) дайындау – кейіннен консервациялау мақсатында тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) жұмылдыру бойынша операциялық іс-шаралар;
23) тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) кондициялау – ағзаларды ишемиядан қорғау мақсатында мәйіттік донордың гемодинамика көрсеткішін ұстау жөніндегі іс-шаралар кешені;
24) тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) консервациялау – тіндердің (тіннің бөлігінің) және (немесе) ағзалардың (ағзалардың бөлігінің) тіршілік әрекетін сақтау мақсатында ішкі және сыртқы әсерлерден тіндердің (тіннің бөлігінің) және (немесе) ағзалардың (ағзалардың бөлігінің) жасушаларын қорғауды қамтамасыз ететін шаралардың жиынтығы;
25) тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) сақтау – транспланттау сәтіне дейінгі тіндер (тіннің бөлігі) және (немесе) ағзалар (ағзалардың бөлігі) жасушаларының тіршілікке қабілеттілігін сақтауға бағытталған іс-шаралардың жиынтығы;
26) тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) тасымалдау – сақтау және транспланттау үшін тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) жеткізу бойынша іс-шаралар кешені;
27) тін – бірдей құрылымы, функциялары және шығу тегі бар жасушалар мен жасушааралық заттың жиынтығы;
28) тірі донор – реципиентпен генетикалық байланыстағы немесе онымен тіндік үйлесімдігі бар (басқа организмнің тіндеріне сіңісуіне ықпал ететін органикалық тіндердің иммунологиялық қасиеті) адам;
29) транспланттау бригадасы – "жалпы хирургия" мамандығы бойынша сертификаты бар және "трансплантология" мамандығы бойынша қайта даярлаудан өткен, тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) дайындау, алу, консервациялау, тасымалдау және сақтау бойынша даярлықтан және (немесе) қайта даярлықтан өткен дәрігерлердің тобы, сондай-ақ жоғарыда аталған іс-шараларды толыққанды өткізу үшін көмегі қажет басқа мамандар;

30) государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр по координации трансплантации и высокотехнологичных медицинских услуг" (РКЦТ) – медицинская организация, которая обеспечивает координацию службы трансплантации в республике;
31) центр трансплантации – республиканский или региональный центр трансплантации;
32) трансплантация – пересадка, приживление тканей и (или) органов (части органов) на другое место в организме или в другой организм;
33) фетальные клетки – клетки с высокой способностью деления, получаемые из абортивного материала на сроках гестации 18-22 недели.
3. Изъятие и заготовка тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) у инфицированных доноров не производится.
Глава 2. Порядок изъятия, заготовки, хранения, консервации, транспортировки тканей (части ткани) и (или) органов (части органов)
4. Изъятие, заготовка, хранение, консервация и транспортировка тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) с целью трансплантации осуществляется врачами трансплантационной бригады в соответствии с клиническими протоколами, Санитарными правилами "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения", утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 31 мая 2017 года № 357 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15760) (далее - Санитарные правила).
5. Региональный координатор организует доставку проб крови потенциального донора в лабораторию для проведения исследования типированных по системе - HLA и установления тканевой совместимости с потенциальным реципиентом.
6. HLA - типирование на тканевую совместимость осуществляется организациями здравоохранения, подведомственными уполномоченному органу.
7. До изъятия тканей (частей ткани) и органов (части органов) для трансплантации специалистами донорского стационара в соответствии с клиническими протоколами проводится кондиционирование тканей (частей ткани) и органов (части органов).
8. Подготовка живого донора к изъятию, заготовке и консервации тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) осуществляется профильными специалистами Центров трансплантации.
9. РКЦТ при взаимодействии с республиканским государственным предприятием на праве хозяйственного ведения "Национальный координационный центр экстренной медицины" организует приезд трансплантационной бригады в донорский стационар для изъятия, заготовки, хранения, консервации и транспортировки тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) не позднее 24 часов с момента получения согласия на изъятие тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) у актуального донора.

30) "Транспланттауды және жоғары технологиялық медициналық қызметті үйлестіру жөніндегі республикалық орталық" шаруашылық жүргізу құқығындағы мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – ТРҮО) – республикадағы транспланттау қызметін үйлестіруді қамтамасыз ететін медициналық ұйым;
31) транспланттау орталығы – республикалық немесе өңірлік транспланттау орталығы;
32) транспланттау – тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) организмдегі басқа жерге немесе басқа организмге қондыру, сіңістіру;
33) феталдық жасушалар – гестацияның 18-22-аптасындағы мерзімде абортталған материалдан алынатын, жоғары бөлу қабілеттілігі бар жасушалар.
3. Инфекция жұқтырған донорлардан тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу және дайындау жүргізілмейді.
2-тарау. Тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алудың, дайындаудың, сақтаудың, консервациялаудың, тасымалдаудың тәртібі
4. Транспланттау мақсатында тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алуды, дайындауды, сақтауды, консервациялауды және тасымалдауды транспланттау бригадасының дәрігерлері клиникалық хаттамаларға, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 31 мамырдағы № 357 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15760 болып тіркелген) бекітілген "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиялық талаптар" санитариялық қағидаларына (бұдан әрі – Санитариялық қағидалар) сәйкес жүзеге асырады.
5. Өңірлік үйлестіруші әлеуетті донордың қан сынамаларын HLA – жүйесі бойынша типтелген зерттеу жүргізу үшін және әлеуетті реципиентпен тіндік сәйкестілігін белгілеу үшін зертханаға жеткізуді ұйымдастырады.
6. Тіндік сәйкестікке HLA-типтеуді уәкілетті органға ведомстволық бағыныстағы денсаулық сақтау ұйымдары жүзеге асырады.
7. Донорлық стационардың мамандары клиникалық хаттамаларға сәйкес тіндерді (тіннің бөлігін) және ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алғанға дейін тіндерді (тіннің бөлігін) және ағзаларды (ағзалардың бөлігін) кондициялауды жүргізеді.
8. Тірі донорды тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алуға, дайындауға және консервациялауға дайындауды Транспланттау орталықтарының бейінді мамандары жүзеге асырады.
9. ТРҮО-ның "Ұлттық шұғыл медицина үйлестіру орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнымен өзара іс-қимылы кезінде тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау және тасымалдау үшін трансплантаттау бригадасының донорлық стационарға актуалдық донордан тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін) алуға келісімін алған сәттен кейін 24 сағаттан кешіктірмей донорлық стационарға келуін ұйымдастырады.

10. Перед изъятием тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) для трансплантации трансплантационная бригада проводят предварительную и интраоперационную оценку функциональной пригодности.
11. Изъятие тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) для трансплантации осуществляется с соблюдением уважительного и достойного отношения к телу умершего человека.
12. Изъятые ткани (части ткани) и (или) органы (части органов) помещаются в стерильные, биоинертные, исправные и герметично закрывающиеся контейнеры с соответствующей маркировкой и температурным режимом (0-4оС) в течение 6-12 часов с момента изъятия, или в специальные аппараты для хранения и транспортировки тканей (части ткани) и (или) органов (части органов).
13. Контейнеры, предназначенные для хранения и транспортировки тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) в иных целях не используются.
14. Растворы для консервации тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) подлежат периодическому микробиологическому исследованию, не реже одного раза в месяц.
15. После завершения заготовки, изъятия и консервации тканей (части ткани) и (или) органов (части органов), врачи трансплантационной бригады заполняют Акт об изъятии органов и тканей у донора-трупа для трансплантации по форме № 018/у (далее – Акт об изъятии), утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697) (далее – приказ № 907).
16. Один экземпляр Акта об изъятии вклеивается в оформленную на донора медицинскую карту стационарного больного по форме № 003/у, утвержденной приказом 907 (далее медицинская карта), и по одному экземпляру прилагается к каждой единице изъятой ткани (части ткани) и (или) органов (части органов).
17. При изъятии и заготовке тканей (части ткани) и (или) органов (части органов) для трансплантации у живого донора также производится соответствующая запись в оформленной на него медицинской карте.
18. Ткани (части ткани) и (или) органов (части органов), после заготовки, изъятия, консервации, хранения и транспортировки, признанных непригодными для трансплантации, утилизируются соответствии с Санитарными правилами после патологоанатомических исследований.

10. Транспланттау бригадасы транспланттау үшін тіндердің (тіннің бөлігінің) және (немесе) ағзалардың (ағзалардың бөлігінің) алар алдында жұмыс істеу жарамдылығына алдын ала және интраоперациялық бағалау жүргізеді.
11. Транспланттау үшін тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу қайтыс болған адамның денесіне құрмет пен лайықты қатынас сақтала отырып, жүзеге асырылады.
12. Алынған тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алған сәттен бастап 6-12 сағаттың ішінде тиісті таңбаланған және температуралық режімде (0-4оС) зарарсыздандырылған, биоинерттік, бүтін және саңылаусыз жабылатын контейнерлерге немесе тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) сақтау және тасымалдау үшін арнайы аппаратқа орналастырады.
13. Тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) сақтауға және тасымалдауға арналған контейнерлер басқа мақсаттар үшін пайдаланылмайды.
14. Тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) консервациялау үшін ерітінділер айына бір реттен сирек емес кезеңдік микробиологиялық зерттеуге жатады.
15. Тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) дайындау, алу және консервациялау аяқталғаннан кейін транспланттау бригадасының дәрігерлері "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген, нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 907 бұйрық) бекітілген № 018/е нысаны бойынша Транспланттау үшін мәйіттік донордан ағзаларды және тіндерді алу туралы актіні (бұдан әрі – Алу туралы акті) толтырады.
16. Алу туралы актінің бір данасы № 907 бұйрықпен бекітілген № 003/е нысаны бойынша донорға ресімделген стационарлық науқастың медициналық картасына (бұдан әрі – медициналық карта) жапсырылады және алынған тіндердің (тін бөлігінің) және (немесе) ағзалардың (ағзалар бөліктерінің) әрбір бірлігіне бір-бір данадан қоса ұсынылады.
17. Транспланттау үшін тірі донордан тіндерді (тіннің бөлігін) және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу және дайындау барысында оған ресімделген медициналық картасына тиісті жазба енгізіледі.
18. Дайындаудан, алудан, консервациялаудан, сақтаудан және тасымалдаудан кейін патологоанатомиялық зерттеулерден соң транспланттау үшін жарамсыз деп танылған тіндер (тіннің бөлігі) және (немесе) ағзалар (ағзалардың бөліктері) Санитариялық қағидаларға сәйкес жойылады.

19. Перед забором пуповинной крови родовспомогательными организациями в первый период родов производится забор периферической крови женщины-донора для тестирования на трансфузионные инфекции, определение групповой и резус-принадлежности.
20. При положительных результатах на наличие трансфузионных инфекций соответствующие образцы изымаются и подвергаются утилизации.
21. Забор пуповинной крови проводят после рождения ребенка и его отделения от плаценты, путем пункции вены плацентарного отрезка пупочного канатика, до момента рождения плаценты, с соблюдением условий асептики и антисептики, самотеком, в гемакон при постоянном помешивании поступающей крови с консервирующим раствором.
22. На этикетке гемакона указывают следующие данные:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) женщины-донора;
дата и время сбора пуповинной крови.
23. После забора пуповинной крови в гемакон дополнительно набирается пуповинная кровь в вакутейнер с антикоагулянтом для иммуногематологического исследования (возможен сбор из уже рожденной плаценты) с указанием на этикетке:
1) "пуповинная кровь";
2) фамилия, имя, отчество (при его наличии) женщины-донора; даты родов.
24. Хранение и транспортировка заготовленной пуповинной крови в банк стволовых клеток осуществляется в термоизолирующих контейнерах при температуре от +15оС до+24оС в течение не более 48 часов с момента сбора.
25. При поступлении в банк ткани и клеток гемакона с пуповинной кровью осуществляется:
1) визуальная оценка герметичности гемакона с пуповинной кровью на предмет отсутствия в нем гемолиза, тромбов, оценка маркировки каждого гемакона, контроль наличия и правильности оформления сопроводительной документации, температурного режима при хранении и транспортировке пуповинной крови;
2) взвешивание гемакона с пуповинной кровью, определение веса образца пуповинной крови;
3) определение количества ядросодержащих клеток в пуповинной крови с учетом степени разведения образца с антикоагулянтом;
4) определение стерильности образца пуповинной крови.
26. При выявленных несоответствиях образец пуповинной крови признается абсолютным браком, списывается и утилизируется.
27. Получение гемопоэтических стволовых клеток пуповинной крови (далее - ГСК) осуществляется методом фракционирования ручным или автоматическим способами в закрытых системах. После окончания процесса фракционирования в криопробирки для архивирования набираются пробы остаточной плазмы и ГСК, которые хранятся в течение всего периода хранения соответствующего образца стволовых клеток из пуповинной крови в банке ткани и клеток при температуре -80оС в электрических рефрижераторах.

19. Босанудың бірінші кезеңінде босандыру ұйымдары кіндік қанын алар алдында трансфузиялық инфекцияларға тестілеу, топтық және резус – тиістілігін анықтау үшін донор-әйелдерден перифериялық қан алады.
20. Трансфузиялық инфекциялардың болуына оң нәтижелер болған жағдайда тиісті үлгілер алынып жойылады.
21. Кіндік қанын алу бала туғаннан және плацентадан бөлінгеннен кейін, плацента шыққанға дейін, кіндік бауының плаценталық кесіндісінің көк тамырын пункциялау арқылы, асептика және антисептика шарттарын сақтай отырып, өз бетімен ағып гемаконға түсетін қан консервациялау ерітіндісімен тұрақты араластырыла отырып жиналады.
22. Гемаконның заттаңбасында мынадай деректер көрсетіледі:
әйел-донордың тегі, аты, әкесінің аты (болса);
кіндік қанының алынған күні мен уақыты.
23. Гемаконға кіндік қаны жиналғаннан кейін иммуногематологиялық зерттеу үшін заттаңбада көрсетіле отырып, антикоагулянты бар вакутейнерге қосымша кіндік қаны жиналады (шыққан плацентадан алынуы мүмкін):
1) "кіндік қаны";
2) әйел-донордың тегі, аты, әкесінің аты (болса); босану күні.
24. Дайындалған кіндік қанын дің жасушаларының банкінде сақтау мен тасымалдау термооқшаулығыш контейнерлерде +15оС-дан +24оС-ға дейінгі температурада жинаған сәттен бастап 48 сағаттан аспайтын уақыт ішінде жүзеге асырылады.
25. Тіндер мен жасушалар банкіне кіндік қанымен гемакон келіп түскен кезде:
1) онда гемолиздің, тромбылардың жоқтығына кіндік қаны бар гемаконның саңылаусыздығын көзбен бағалау, әрбір гемаконның таңбалануын бағалау, ілеспе құжаттарының бар болуын және дұрыс ресімделуін, кіндік қанын сақтау және тасымалдау кезінде температуралық режимді бақылау;
2) кіндік қанымен гемаконды өлшеу, кіндік қаны үлгісінің салмағын анықтау;
3) үлгінің антикоагулянтпен араласу дәрежесін есепке ала отырып, кіндік қанындағы ядросы бар жасушалардың санын анықтау;
4) кіндік қаны үлгісінің зарарсыздығын анықтау жүзеге асырылады.
26. Анықталған сәйкессіздік кезінде кіндік қанының үлгісі мүлдем жарамсыз деп танылады, есептен шығарылады және жойылады.
27. Кіндік қанының гемопоэздік дің жасушаларын (бұдан әрі – ГДЖ) алу, қолмен немесе автоматты тәсілдермен жабық жүйелердегі фракционерлеу әдісі арқылы жүзеге асырылады. Фракционерлеу процесі аяқталған соң криотүтікшелерге мұрағаттау үшін -80оС температурада электрлік рефрижераторларда тіндер және жасушалар банкінде кіндік қанымен дің жасушаларының тиісті үлгісін сақтаудың бүкіл кезеңі бойы сақталатын қалдық плазманың сынамаларымен ГДЖ жиналады.

28. Образец ГСК оценивается по количеству CD34+ ядросодержащих клеток.
29. Перед криоконсервацией ГСК смешивают с веществом (криопротектором), защищающим клеточные элементы от повреждающего действия сверхнизких температур при их замораживании.
30. ГСК хранятся в полимерных криомешках, которые маркируются с указанием концентрации и состава криопротектора, даты замораживания, названия банка ткани и клеток.
31. Для дополнительной защиты криомешок с ГСК герметично запечатывается в оберточный криопротективный мешок.
32. Контейнер с образцом ГСК хранится в сосудах Дьюар при температуре, не превышающей -150оС, в жидком азоте или его парах не более 20 лет.
33. Заготовка, переработка и хранение ГСК в банке ткани и клеток осуществляется на основании договора хранения ГСК, заключаемого в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
34. Изъятие фетальных клеток производится в родовспомогательных организациях из абортивного материала, полученного путем прерывания беременности на поздних сроках (18-22 недели внутриутробного развития) по социальным показаниям в соответствии с Правилами проведения операции искусственного прерывания беременности, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2009 года № 626 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5864).
35. При изъятии абортивного материала производится соответствующая запись в медицинской карте.
36. Заготовка, хранение, консервация и транспортировка абортивного материала осуществляется биотехнологами, врачами трансплантационной бригады с соблюдением Санитарных правил.
37. По завершению выделения клеток проводится цитологическое исследование полученного материала для подсчета количества жизнеспособных клеток и концентрации заготовленного материала.
38. Клеточный материал размещается в пробирки с добавлением криопротектора с дальнейшим программным замораживанием фетальных клеток и с карантинизацией на период обследования.
39. Карантинизация фетальных клеток и порядок определения их непригодности (выбраковка) осуществляется согласно Санитарным правилам.
40. Родовспомогательными организациями ежеквартально осуществляется контроль фетальных клеток на стерильность и жизнеспособность путем проведения цитологических и бактериологических исследований.
41. После получения результатов исследования фетальных клеток на стерильность клеточный материал переносится для хранения в стерильный холодильный танкер с глубокой заморозкой для дальнейшей трансплантации. Примечание: не стерильный клеточный материал утилизируется.

28. ГДЖ үлгісі саны бойынша СD34+ ядросы бар жасушалар болып бағаланады.
29. Криоконсервациялау алдында ГДЖ жасуша элементтерін мұздату кезінде өте төмен температураның зақымдаушы әсерінен оларды қорғайтын затпен (криопротектормен) араластырылады.
30. Полимерлік криоқалталарда криопротектордың құрамы мен концентрациясы, мұздату күні, тіндер мен жасушалар банкінің атауы көрсетіле отырып, таңбаланатын ГДЖ сақталады.
31. Қосымша қорғау үшін ГДЖ бар криоқалталар оралатын криопротективті қапқа тығыз ауасыз жабылады.
32. ГДЖ үлгісі бар контейнер Дьюар ыдыстарында температурасы -150оС аспайтын, сұйық азотта немесе оның буында 20 жылдан артық емес сақталады.
33. ГДЖ-ны дайындау, өңдеу және тіндер мен жасушалар банкінде сақтау Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамағасәйкес жасалған ГДЖ-ны сақтау шартының негізінде жүзеге асырылады.
34. Босандыру ұйымдарында Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 30 қазандағы № 626 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5864 болып тіркелген) бекітілген Жүктілікті жасанды түрде үзу ережесіне сәйкес әлеуметтік көрсетілімдер бойынша кеш мерзімдерде жатырішілік дамудың 18-22- аптасында) жүктілікті үзу арқылы алынған аборттық материалдан феталдық жасушаларды алу жүргізіледі.
35. Аборттық материалды алу кезінде медициналық картаға тиісті жазба енгізіледі.
36. Аборттық материалды дайындауды, консервациялауды, сақтауды және тасымалдауды Санитариялық қағидаларды сақтай отырып, биотехнологтар, транспланттау бригадасының дәрігерлері жүзеге асырады.
37. Жасушаларды бөлу аяқталғаннан кейін дайындалған материалдың тіршілікке қабілетті жасушаларының санын және концентрациясын есептеу үшін алынған материалдың цитологиялық зерттеуі жүргізіледі.
38. Жасушалық материал криопротектор қосылған түтікшеге, одан әрі феталдық жасушаларды бағдарламалық тоңазыта және зерттеп-қарау кезеңінде карантиндей отырып, орналастырылады.
39. Феталдық жасушаларды карантиндеу және олардың жарамдылығын анықтау (жарамсыздығын анықтау) тәртібі санитариялық қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
40. Босандыру ұйымдары тоқсан сайын феталдық жасушалардың зарарсыздығына және тіршілікке қабілеттілігіне цитологиялық және бактериологиялық зерттеулер жүргізу арқылы бақылауды жүзеге асырады.
41. Феталдық жасушаларды зарарсыздыққа зерттеудің нәтижелерін алғаннан кейін жасушалық материал одан әрі транспланттау үшін қатты тоңазытыла отырып, зарарсыздандырылған тоңазытқыш танкерге сақталу үшін ауыстырылады. Ескертпе: зарарсыздандырылған жасушалық материал жойылады.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования перечня организаций здравоохранения по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке тканей (части ткани) или органов (части органов) и трансплантации тканей (части ткани) или органов (части органов) (далее - Правила), определяют порядок формирования перечня организаций здравоохранения, оказывающих услуги по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке тканей (части ткани) или органов (части органов) и трансплантации тканей (части тканей) или органов (части органов) (далее – Перечень).
2. В настоящих Правилах использованы следующие термины и определения:
1) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, контроля за качеством медицинских услуг;
2) донорский стационар – организация здравоохранения, которая оказывает услуги по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов и/или тканей с целью трансплантации;
3) центр трансплантации – организация здравоохранения, которая оказывает услуги по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации тканей (части ткани) и органов (части органов);
4) трансплантационная бригада – группа медицинского персонала, состоящая из оперирующего хирурга, имеющего сертификат по специальности "Общая хирургия" (трансплантология) или "Кардиохирургия" и ассистирующих хирургов, анестезиолога, операционной медицинской сестры, а также других специалистов;
5) банк ткани и клеток – медицинская организация, структурное подразделение медицинской организации, осуществляющее заготовку и хранение тканей (части ткани) для последующей трансплантации.
6) республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр по координации трансплантации и высокотехнологичных медицинских услуг" Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее – РЦКТВМУ) – организация здравоохранения, которая обеспечивает создание эффективной национальной системы органного донорства;
7) выживаемость реципиента – биостатистический показатель, отражающий продолжительность жизни в группе больных, после трансплантации органа (части органа).

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау жөніндегі қызмет көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылды:
1) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
2) донорлық стационар – ағзаларды және/немесе тіндерді транспланттау мақсатында ағзаларды мультиағзалық алуға кадаврды дайындау бойынша қызметтер көрсететін денсаулық сақтау ұйымы;
3) транспланттау орталығы – тіндерді (тіннің бөлігін) және ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және транспланттау бойынша қызметтер көрсететін денсаулық сақтау ұйымы;
4) транспланттау бригадасы – "Жалпы хирургия" (трансплантология) немесе "Кардиохирургия" мамандығы бойынша сертификаты бар операция жасаушы хирургтан және көмекші хирургтардан, анестезиологтан, операциялық медбикеден, сондай-ақ, басқа мамандардан тұратын медицина персоналы тобы;
5) тіндер мен жасушалар банкі – кейіннен транспланттау үшін тіндерді (тіннің бөлігін) даярлауды және сақтауды жүзеге асыратын медициналық ұйым, медициналық ұйымның құрылымдық бөлімшесі;
6) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің "Транспланттауды және жоғары технологиялық медициналық қызметті үйлестіру жөніндегі республикалық орталық" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорны (бұдан әрі – ТЖТМҚҮРО) – тиімді ұлттық ағзалық донорлық жүйесін құруды қамтамасыз ететін денсаулық сақтау ұйымы;
7) реципиенттің өміршеңдігі – ағзаны (ағзаның бөлігін) транспланттаудан кейінгі науқастар тобындағы өмір сүру ұзақтығын көрсететін биостатистикалық көрсеткіш;

8) трансплантация – пересадка, приживление тканей и (или) органов (части органов) на другое место в организме или в другой организм;
9) фонд социального медицинского страхования (далее – Фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
10) высокотехнологичные медицинские услуги (далее – ВТМУ) – услуги, оказываемые профильными специалистами при заболеваниях, требующих использования инновационных, ресурсоемких и (или) уникальных методов диагностики и лечения.
Глава 2. Порядок формирования перечня организаций здравоохранения по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации органов (части органов)
3. Для приема и рассмотрения документов организации здравоохранения, претендующей на оказание медицинских услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации органов (части органов) и дачи рекомендаций Фондом создается экспертный совет.
4. Организация здравоохранения, претендующая на оказание медицинских услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации органов (части органов) (далее – центр трансплантации), соответствует нижеперечисленному:
1) располагается на базе многопрофильной медицинской организации, имеющей профильные отделения (кардиологическое, пульмонологическое, нефрологическое, гепатологическое и другие), в соответствии с профилем трансплантологии, а также структурные подразделения согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) имеет не менее 10 коек для лечения пациентов с органной недостаточностью;
3) оснащена дополнительным специализированным медицинским оборудованием, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) имеет в штате не менее двух операционных бригад для проведения трансплантаций (2 врача – трансплантолога, 4 врача – хирурга, 2 врача ангиохирурга, 2 операционные сестры);
5) специалисты центра трансплантации и специалисты многопрофильной медицинской организации соответствуют минимальным квалификационным характеристикам, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
6) имеют приложение к медицинской лицензии по специальности "трансплантология".
5. Организация здравоохранения, претендующая на оказание услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации органов (части органов), направляет на рассмотрение в экспертный совет фонда заявку с приложением следующего перечня документов:

8) транспланттау – тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) организмдегі басқа жерге немесе басқа организмге қондыру, сіңістіру;
9) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі - Қор) – аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарымен айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
10) жоғары технологиялық медициналық қызметтер (бұдан әрі – ЖТМҚ) – диагностика мен емдеудің инновациялық, ресурс қажет ететін және (немесе) бірегей әдістерін пайдалануды талап ететін аурулар кезінде бейінді мамандар көрсететін қызметтер.
2-тарау. Ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және транспланттау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін қалыптастыру тәртібі
3. Ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және трапспланттау жөніндегі медициналық қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымының құжаттарын қабылдау мен қарастыру және ұсыныстар беру үшін Қор сараптамалық кеңес құрады.
4. Ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және трапспланттау жөніндегі медициналық қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымы (бұдан әрі – транспланттау орталығы) төмендегілерге сәйкес келеді:
1) трансплантология бейініне сәйкес бейінді бөлімшелері, сондай-ақ осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес құрылымдылық бөлімшелері бар (кардиологиялық, пульмонологиялық, нефрологиялық, гепатологиялық және басқа) көп бейінді медициналық ұйымның базасында орналасқан;
2) ағзалық функциялардың жеткіліксіздігі бар пациенттерді емдеу үшін кемінде 10 төсегі бар;
3) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес қосымша мамандандырылған медициналық жабдықтармен жарақтандырылған;
4) штатында транспланттау жүргізу үшін кем дегенде екі операциялық бригадасы бар (2 трансплантолог дәрігер, 4 хирург дәрігер, 2 ангиохирург дәрігер, 2 операциялық мейіргер);
5) транспланттау орталығының мамандары мен көп бейінді медициналық ұйымдардың мамандары осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ең төменгі біліктілік сипаттамаларына сәйкес келеді;
6) медициналық лицензияға "трансплантология" мамандығы бойынша қосымшасы бар.
5. Ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және транспланттау жөніндегі медициналық қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымы қордың сараптамалық кеңесіне қарауға мынадай құжаттардың тізбесі қоса тіркелген өтінімді жібереді:

1) положительное заключение территориального департамента Комитета охраны общественного здоровья Министерства здравоохранения Республики Казахстан по оценке соответствия кадров и оснащения организации здравоохранения, претендующей на предоставление ВТМУ сведениям, указанным в описании организации здравоохранения на основании представленной документации;
2) справку (копию свидетельства) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
3) перечень специализированного оборудования согласно приложению 4 к настоящим правилам;
4) копии документов о наличии помещения;
5) сведения о медицинском персонале (копии индивидуальных трудовых договоров, копии трудовых книжек, копии приказов о принятии на работу, копии сертификатов специалистов, копии документов об образовании, в том числе о прохождении повышения квалификации);
6) сведения о наличии специализированного санитарного автотранспорта для перевозки трансплантационных бригад и транспортировки ткани (части ткани) и органов (части органов).
6. Заявка подается в канцелярию Фонда с отметкой "Для экспертного совета фонда" в прошитом и пронумерованном виде без исправлений и помарок, при этом последняя страница заверяется подписью руководителя или его доверенного лица и скрепляется печатью организации здравоохранения (при наличии).
7. Заявка отклоняется:
1) в случае сдачи неполного пакета документов в соответствии с пунктом 5 настоящих Правил;
2) в случае неправильного оформления пакета документов в соответствии с пунктом 6 настоящих Правил.
8. Экспертный совет фонда рассматривает пакет документов в течение десяти рабочих дней с момента поступления.
9. Экспертный совет выносит отрицательное заключение в следующих случаях:
1) при установлении недостоверности представленных документов;
2) несоответствия организации здравоохранения пункту 4 настоящих Правил.
10. В случае отрицательного заключения экспертный совет фонда в течение 3 рабочих дней направляет письменный отказ организации здравоохранения, претендующей на оказание медицинских услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации органов (части органов).
11. При принятии положительной рекомендации экспертный совет фонда направляет в уполномоченный орган протокол решения с рекомендацией о включении в Перечень.
12. Структурное подразделение уполномоченного органа вносит документы с рекомендациями экспертного совета фонда на рассмотрение Медико-экономического совета уполномоченного органа (далее – МЭС).
13. В случае согласования МЭС организация здравоохранения приказом уполномоченного органа вносится в перечень центров трансплантации.

1) ЖТМҚ көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымының кадрлары мен жабдықталуының ұсынылған құжат негізіндегі денсаулық сақтау ұйымының сипаттамасында көрсетілген мәліметтерге сәйкестігін бағалау жөніндегі Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қоғамдық денсаулық сақтау комитеті аумақтық департаментінің оң қорытындысы;
2) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (куәліктің көшірмесі);
3) қосымша мамандандырылған жабдықтың тізбесі;
4) үй-жайдың болуы туралы құжаттардың көшірмелері;
5) медицина персоналы туралы мәліметтер (жеке еңбек шарттарының көшірмесі, еңбек кітапшасының көшірмесі, жұмысқа қабылдау туралы бұйрықтардың көшірмелері, мамандардың сертификаттарының көшірмелері, білімдері туралы, оның ішінде біліктілікті арттырудан өткені туралы құжаттардың көшірмелері);
6) транспланттау бригадаларын тасу және тіндерді (тіннің бөлігін) және ағзаларды (ағзалардың бөлігін) тасымалдау үшін мамандандырылған санитариялық автокөліктің болуы туралы мәлімет.
6. Өтінім Қор кеңсесіне "Қордың сараптамалық кеңесіне арналған" белгісімен, тігілген және нөмірленген түрде, түзетулерсіз және бүлінулерсіз ұсынылады, бұл ретте соңғы беті жетекшінің немесе оның сенімді тұлғасының қолымен куәландырылады және денсаулық сақтау ұйымының мөрімен (болған жағдайда) бекітіледі.
7. Өтінім:
1) осы Қағидалардың 5-тармағына сәйкес толық емес құжаттар пакетін ұсынған жағдайда;
2) осы Қағидалардың 6-тармағына сәйкес құжаттар пакеті дұрыс ресімделмеген жағдайда қабылданбайды.
8. Қордың сараптамалық кеңесі құжаттар пакетін келіп түскен кезден бастап он жұмыс күнінің ішінде қарастырады.
9. Сараптамалық кеңес:
1) ұсынылған құжаттардың дәйексіздігі анықталған;
2) денсаулық сақтау ұйымы осы Қағидалардың 4-тармағына сәйкес келмеген жағдайда теріс қорытынды шығарады.
10. Теріс қорытынды шығарылған жағдайда қордың сараптамалық кеңесі 3 жұмыс күнінің ішінде ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және транспланттау жөніндегі медициналық қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымына жазбаша бас тартуды жібереді.
11. Оң шешім қабылдаған жағдайда қордың сараптамалық кеңесі уәкілетті органға Тізбеге енгізу туралы ұсыныспен шешім хаттамасын жібереді.
12. Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі қордың сараптамалық кеңесінің ұсыныстары бар құжаттарды уәкілетті органның Медициналық-экономикалық кеңесінің (бұдан әрі – МЭК) қарауына енгізеді.
13. МЭК келіскен жағдайда денсаулық сақтау ұйымы уәкілетті органның бұйрығымен транспланттау орталықтарының тізбесіне енгізіледі.

14. Перечень центров трансплантации, утвержденный уполномоченным органом, размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
15. В случае отрицательного заключения уполномоченный орган в течение 5 рабочих дней направляет письменный отказ медицинской организации, претендующей на оказание услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации органов (части органов).
Глава 3. Порядок формирования перечня организаций здравоохранения по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов (части органов) и (или) ткани (части тканей) с целью трансплантации
16. Для формирования перечня организаций здравоохранения по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов (части органов) и (или) ткани (части тканей) с целью трансплантации создается экспертный совет фонда.
17. Экспертный совет фонда осуществляет прием и рассмотрение документов организации здравоохранения, впервые претендующей на оказание медицинских услуг по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов (части органов) и (или) ткани (части тканей) с целью трансплантации.
18. Организация здравоохранения, претендующая на оказание медицинской услуги по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов (части органов) и (или) ткани (части тканей) с целью трансплантации (далее – донорский стационар), соответствует нижеперечисленному:
1) является многопрофильной медицинской организацией, имеющей профильные отделения (реанимационное, интенсивной терапии, инсультный центр, политравмы);
2) профильные специалисты прошли обучение и имеют практические навыки по констатации смерти головного мозга.
19. Организация здравоохранения, впервые претендующая на оказание медицинской услуги по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов (части органов) и (или) ткани (части тканей) с целью трансплантации, направляет на рассмотрение в экспертный совет фонда заявку с приложением следующего перечня документов:
1) справку (копию свидетельства) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
2) копию лицензии на занятие медицинской деятельностью;
3) организационную структуру, утвержденную первым руководителем и заверенную печатью организации.
20. Заявка подается в канцелярию Фонда с отметкой "Для экспертного совета фонда" в прошитом и пронумерованном виде без исправлений и помарок, при этом последняя страница заверяется подписью руководителя или его доверенного лица и скрепляется печатью организации здравоохранения (при наличии).

14. Уәкілетті орган бекіткен транспланттау орталықтарының тізбесі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
15. Теріс қорытынды шығарылған жағдайда уәкілетті орган 5 жұмыс күнінің ішінде ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және транспланттау жөніндегі қызметтер көрсетуге үміткер медициналық ұйымға жазбаша бас тарту жібереді.
3-тарау. Транспланттау мақсатында ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) мультиағзалық алуға кадаврды дайындау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін қалыптастыру тәртібі
16. Транспланттау мақсатында ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) мультиағзалық алуға кадаврды дайындау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін қалыптастыру үшін қордың сараптамалық кеңесі құрылады.
17. Қордың сараптамалық кеңесі транспланттау мақсатында ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) мультиағзалық алуға кадаврды дайындау жөніндегі медициналық қызметтерді көрсетуге алғаш рет үміткер денсаулық сақтау ұйымының құжаттарын қабылдау және қарастыруды жүзеге асырады.
18. Транспланттау мақсатында ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) мультиағзалық алуға кадаверды дайындау жөніндегі медициналық қызмет көрсетуге алғаш рет үміткер денсаулық сақтау ұйымы (бұдан әрі – донорлық стационар) төмендегілерге сәйкес келеді:
1) құрамында бейінді бөлімшелері (реанимация, қарқынды терапия, инсульт орталықтары, полижарақаттар) бар көп бейінді медициналық ұйым болып табылады;
2) бейінді мамандары оқытудан өткен және бас миының өлімін растау бойынша тәжірибелік дағдылары бар.
19. Транспланттау мақсатында ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) мультиағзалық алуға кадаверды дайындау жөніндегі медициналық қызмет көрсетуге алғаш рет үміткер денсаулық сақтау ұйымы сараптамалық кеңестің қарауына мынадай құжаттардың тізбесі қоса тіркелген өтінімді жібереді:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (куәліктің көшірмесі);
2) медициналық қызметпен айналысуға лицензияның көшірмесі;
3) бірінші жетекші бекіткен және ұйым мөрімен куәландырылған ұйымдастырушылық құрылым.
20. Өтінім Қор кеңсесіне "Қордың сараптамалық кеңесіне арналған" белгісімен, тігілген және нөмірленген түрде, түзетулерсіз және бүлінулерсіз ұсынылады, бұл ретте соңғы беті жетекшінің немесе оның сенімді тұлғасының қолымен куәландырылады және денсаулық сақтау ұйымының мөрімен (болған жағдайда) бекітіледі.

21. Заявка отклоняется:
1) в случае сдачи неполного пакета документов в соответствии с пунктом 19 настоящих Правил;
2) в случае неправильного оформления пакета документов в соответствии с пунктом 20 настоящих Правил.
22. Экспертный совет фонда рассматривает пакет документов в течение десяти рабочих дней с момента поступления.
23. Экспертный совет выносит отрицательное заключение в следующих случаях:
1) при установлении недостоверности представленных документов;
2) несоответствия организации здравоохранения пункту 18 настоящих Правил.
24. В случае вынесения отрицательного заключения экспертный совет фонда в течение 3 рабочих дней направляет письменный отказ организации здравоохранения, претендующей на оказание медицинской услуги по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов (части органов) и (или) ткани (части тканей) с целью трансплантации.
25. При принятии положительного заключения экспертный совет фонда направляет в уполномоченный орган протокол решения с рекомендацией о включении в Перечень.
26. Структурное подразделение уполномоченного органа вносит документы с рекомендациями экспертного совета фонда на рассмотрение МЭС.
27. В случае согласования МЭС организация здравоохранения приказом уполномоченного органа вносится в перечень центров донорских стационаров.
28. Перечень донорских стационаров, утвержденный уполномоченным органом, размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
29. В случае отрицательного заключения уполномоченный орган в течение 5 рабочих дней направляет письменный отказ медицинской организации, претендующей на оказание медицинской услуги по подготовке кадавра к мультиорганному забору органов (части органов) и (или) ткани (части тканей) с целью трансплантации.
Глава 4. Порядок формирования перечня организаций здравоохранения по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации ткани (части тканей)
30. Для приема, рассмотрения документов организации здравоохранения, претендующей на оказание медицинских услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации ткани (части тканей) создается экспертный совет фонда.
31. Организация здравоохранения, претендующая на оказание медицинских услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации ткани (части тканей) (далее – банк ткани и клеток), соответствует нижеперечисленному:
1) в случае хранения ткани (части тканей) в жидком азоте, помещения для хранения оборудуются самостоятельной системой вытяжной вентиляции и аварийной вентиляцией, включающейся автоматически по сигналу газоанализатора;

21. Өтінім:
1) осы Қағидалардың 19-тармағына сәйкес толық емес құжаттар пакетін ұсынған жағдайда;
2) осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес құжаттар пакеті дұрыс ресімделмеген жағдайда қабылданбайды.
22. Қордың сараптамалық кеңесі құжаттар пакетін келіп түскен кезден бастап он жұмыс күнінің ішінде қарастырады.
23. Сараптамалық кеңес:
1) ұсынылған құжаттардың дәйексіздігі анықталған;
2) денсаулық сақтау ұйымы осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес келмеген жағдайда теріс қорытынды шығарады.
24. Теріс қорытынды шығарылған жағдайда қордың сараптамалық кеңесі 3 жұмыс күнінің ішінде транспланттау мақсатында ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) мультиағзалық алуға кадаврды дайындау жөніндегі медициналық қызмет көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымына жазбаша бас тартуды жібереді.
25. Оң қорытынды қабылдаған жағдайда қордың сараптамалық кеңесі уәкілетті органға Тізбеге енгізу туралы ұсыныспен шешім хаттамасын жібереді.
26. Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі қордың сараптамалық кеңесінің ұсыныстары бар құжаттарды уәкілетті органның МЭК қарауына енгізеді.
27. МЭК келіскен жағдайда денсаулық сақтау ұйымы уәкілетті органның бұйрығымен донорлық стационарлар тізбесіне енгізіледі.
28. Уәкілетті орган бекіткен донорлық стационарлардың тізбесі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
29. Теріс қорытынды шығарылған жағдайда уәкілетті орган 5 жұмыс күнінің ішінде транспланттау мақсатында ағзаларды (ағзалардың бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) мультиағзалық алуға кадаверды дайындау жөніндегі медициналық қызмет көрсетуге үміткер медициналық ұйымға жазбаша бас тартуды жібереді.
4-тарау. Тіндерді (тіннің бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және транспланттау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесін қалыптастыру тәртібі
30. Тіндерді (тіннің бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервацилау, тасымалдау және транспланттау жөніндегі медициналық қызметтерді көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымының құжаттарын қабылдау, қарастыру үшін қордың сараптамалық кеңесі құрылады.
31. Тіндерді (тіннің бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және трапспланттау жөніндегі медициналық қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымы (бұдан әрі – тіндер мен жасушалар банкі) төмендегілерге сәйкес келеді:
1) тіндерді (тіннің бөлігін) сұйық азотта сақтаған жағдайда сақтауға арналған үй-жайлар газ анализаторының дабылы бойынша автоматты түрде қосылатын сору желдеткіші мен апатты желдеткіштің дербес жүйесімен жабдықталады;

2) электроснабжение банка ткани и клеток предусматривает наличие резервного источника электроснабжения.
32. Организация здравоохранения, претендующая на оказание услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации ткани (части тканей) направляет на рассмотрение в экспертный совет фонда заявку с приложением следующего перечня документов:
1) справку (копию свидетельства) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
2) копию приложение к медицинской лицензии по специальности "трансплантология";
3) перечень специализированного оборудования Банка ткани и клеток согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
4) копию документов о наличии помещения;
33. Заявка подается в канцелярию Фонда с отметкой "Для экспертного совета фонда" в прошитом и пронумерованном виде без исправлений и помарок, при этом последняя страница заверяется подписью руководителя или его доверенного лица и скрепляется печатью организации здравоохранения (при наличии).
34. Заявка отклоняется:
1) в случае сдачи неполного пакета документов в соответствии с пунктом 32 настоящих Правил;
2) в случае неправильного оформления пакета документов в соответствии с п.33 настоящих Правил.
35. Экспертный совет фонда рассматривает пакет документов в течение десяти рабочих дней с момента поступления.
36. Экспертный совет выносит отрицательное заключение в следующих случаях:
1) при установлении недостоверности представленных документов;
2) несоответствия организации здравоохранения пункту 31 настоящих Правил.
37. В случае отрицательного заключения экспертный совет фонда в течение 3 рабочих дней направляет письменный отказ организации здравоохранения, претендующей на оказание услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации ткани (части тканей).
38. При принятии положительного заключения экспертный совет фонда направляет в уполномоченный орган протокол решения с рекомендацией о включении в Перечень.
39. Структурное подразделение уполномоченного органа вносит документы с рекомендациями экспертного совета фонда на рассмотрение МЭС.
40. В случае согласования МЭС организация здравоохранения приказом уполномоченного органа вносится в перечень банков ткани и клеток.
41. Перечень банков ткани и клеток, утвержденный уполномоченным органом, размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
42. В случае отрицательного заключения уполномоченный орган в течение 5 рабочих дней направляет письменный отказ медицинской организации, претендующей на оказание услуг по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации тканей (части ткани).

2) тіндер мен жасушалар банкінің электр жабдығы электр жабдығының резервтік көзінің болуын көздейді.
32. Тіндерді (тіннің бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және транспланттау жөніндегі медициналық қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымы қордың сараптамалық кеңесіне қарауға мынадай құжаттардың тізбесі қоса тіркелген өтінімді жібереді:
1) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама (куәліктің көшірмесі);
2) медициналық лицензияға "трансплантология" мамандығы бойынша қосымшаның көшірмесі;
3) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес Тіндер мен жасушалар банкінің мамандандырылған жабдығының тізбесі;
4) үй-жайдың болуы туралы құжаттардың көшірмесі.
33. Өтінім Қор кеңсесіне "Қордың сараптамалық кеңесіне арналған" белгісімен, тігілген және нөмірленген түрде, түзетулерсіз және бүлінулерсіз ұсынылады, бұл ретте соңғы беті жетекшінің немесе оның сенімді тұлғасының қолымен куәландырылады және денсаулық сақтау ұйымының мөрімен (болған жағдайда) бекітіледі.
34. Өтінім:
1) осы Қағидалардың 32-тармағына сәйкес толық емес құжаттар пакетін ұсынған жағдайда;
2) осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес құжаттар пакеті дұрыс ресімделмеген жағдайда қабылданбайды.
35. Қордың сараптамалық кеңесі құжаттар пакетін келіп түскен кезден бастап он жұмыс күнінің ішінде қарастырады.
36. Сараптамалық кеңес:
3) ұсынылған құжаттардың дәйексіздігі анықталған;
4) денсаулық сақтау ұйымы осы Қағидалардың 31-тармағына сәйкес келмеуген жағдайда теріс қорытынды шығарады.
37. Теріс қорытынды шығарылған жағдайда қордың сараптамалық кеңесі 3 жұмыс күнінің ішінде тіндерді (тіннің бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және трапспланттау жөніндегі медициналық қызметтер көрсетуге үміткер денсаулық сақтау ұйымына жазбаша бас тартуды жібереді.
38. Оң қорытынды қабылдаған жағдайда қордың сараптамалық кеңесі уәкілетті органға Тізбеге енгізу туралы ұсыныспен шешім хаттамасын жібереді.
39. Уәкілетті органның құрылымдық бөлімшесі қордың сараптамалық кеңесінің ұсыныстары бар құжаттарды МЭК қарауына енгізеді.
40. МЭК келіскен жағдайда денсаулық сақтау ұйымы уәкілетті органның бұйрығымен тіндер мен жасушалар банктерінің тізбесіне енгізіледі.
41. Уәкілетті орган бекіткен тіндер мен жасушалар банктерінің тізбесі уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
42. Теріс қорытынды шығарылған жағдайда уәкілетті орган 5 жұмыс күнінің ішінде тіндерді (тіннің бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және трапспланттау жөніндегі қызметтер көрсетуге үміткер медициналық ұйымға жазбаша бас тартуды жібереді.

1) сертификат специалиста по специальности "Общая хирургия" (колопроктология), повышение квалификации по вопросам трансплантологии, забору органов от кадавра и транспортировке донорских органов, в том числе с использованием специализированного оборудования по транспортировке органов человека, по трансплантации печени;
2) сертификат специалиста по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)";
3) сертификат специалиста по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)", "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)";
4) сертификат специалиста по специальности: "Терапия (терапия подростковая, диетология)", "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология, интервенционная аритмология) (взрослая)", "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология, интервенционная аритмология) (детская)", в том числе интервенционная", "Клиническая лабораторная диагностика", "Лучевая диагностика", "Функциональная диагностика", "Патологическая анатомия (взрослая, детская)".
5) сертификат специалиста со средним уровнем квалификации по специальностям "Сестринское дело" или "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)".
2
Трансплантация почки
1) сертификат специалиста по специальности "Общая хирургия" (трансплантология), повышение квалификации по вопросам трансплантологии, забору органов от кадавра и транспортировке донорских органов, в том числе с использованием специализированного оборудования по транспортировке органов человека, по трансплантации почки;
2) сертификат специалиста по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)";
3) сертификат специалиста по специальности "Эндокринология (взрослая)", "Эндокринология (детская)"; "Терапия (терапия подростковая, диетология)", "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология, интервенционная аритмология) (взрослая)", "Кардиология (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология, интервенционная аритмология) (детская)", в том числе интервенционная", "Клиническая лабораторная диагностика", "Лучевая диагностика", "Функциональная диагностика", "Патологическая анатомия (взрослая, детская)", стаж работы по специальности не менее 3 лет;
4) сертификат специалиста со средним уровнем квалификации по специальностям "Сестринское дело" или "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)".
3
Трансплантация сердца

1) "Жалпы хирургия" (колопроктология) мамандығы бойынша маман сертификаты, трансплантология мәселелері, кадаврадан ағзаларды алу және донорлық ағзаларды тасымалдау, оның ішінде адам ағзаларын тасымалдау бойынша, бауырды транспланттау бойынша мамандандырылған жабдықтарды пайдалана отырып біліктілікті арттыру;
2) "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
3) "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)", "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
4) "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)", "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық кардиология, интервенциялық аритмология) (ересектер)", "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық кардиология, интервенциялық аритмология) (балалар)", оның ішінде интервенциялық", "Клиникалық зертханалық диагностика", "Сәулелік диагностика", "Функционалдық диагностика", "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты.
5) "Мейіргер ісі" немесе "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандықтары бойынша орта біліктілік деңгейі бар маман сертификаты.
2
Бүйректі транспланттау
1) "Жалпы хирургия" (трансплантология) мамандығы бойынша маман сертификаты, трансплантология мәселелері, кадаврадан ағзаларды алу және донорлық ағзаларды тасымалдау, оның ішінде адам ағзаларын тасымалдау бойынша, бүйректі транспланттау бойынша мамандандырылған жабдықтарды пайдалана отырып біліктілікті арттыру;
2) "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
3) "Эндокринология (ересектер)", "Эндокринология (балалар)"; "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)", "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық кардиология, интервенциялық аритмология) (ересектер)", "Кардиология (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық кардиология, интервенциялық аритмология) (балалар)", оның ішінде интервенциялық", "Клиникалық зертханалық диагностика", "Сәулелік диагностика", "Функционалдық диагностика", "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты, мамандығы бойынша жұмыс өтілі 3 жылдан кем емес;
4) "Мейіргер ісі" немесе "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандықтары бойынша орта біліктілік деңгейі бар маман сертификаты.
3
Жүректі транспланттау

1) сертификат специалиста по специальности "Кардиохирургия", "Общая хирургия" (торакальная хирургия, трансплантология), повышение квалификации по вопросам трансплантологии, забору органов от кадавра и транспортировке донорских органов, в том числе с использованием специализированного оборудования по транспортировке органов человека (сердца или легкого, или комплекса "сердце-легкое);
2) сертификат специалиста по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская);
3) сертификат специалиста по специальности "Эндокринология (взрослая)", "Эндокринология (детская)", "Терапия (терапия подростковая, диетология)", "Клиническая лабораторная диагностика", "Лучевая диагностика", "Функциональная диагностика", "Патологическая анатомия (взрослая, детская)";
4) сертификат специалиста со средним уровнем квалификации по специальностям "Сестринское дело" или "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)".
4
Трансплантация комплекса "сердце-легкое"
1) сертификат специалиста по специальности "Кардиохирургия", "Общая хирургия" (торакальная хирургия, трансплантология), повышение квалификации по вопросам трансплантологии, забору органов от кадавра и транспортировке донорских органов, в том числе с использованием специализированного оборудования по транспортировке органов человека (сердца или легкого, или комплекса "сердце-легкое);
2) сертификат специалиста по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)";
3) сертификат специалиста по специальности "Кардиология" (ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, функциональная диагностика по профилю основной специальности, интервенционная кардиология, интервенционная аритмология) (взрослая и (или) детская), "Терапия (терапия подростковая, диетология)", "Клиническая лабораторная диагностика", "Лучевая диагностика" "Функциональная диагностика", "Патологическая анатомия (взрослая, детская)";
4) сертификат специалиста со средним уровнем квалификации по специальностям "Сестринское дело" или "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)".
5
Трансплантация поджелудочной железы

1) "Кардиохирургия", "Жалпы хирургия" (торакалдық хирургия, трансплантология) мамандығы бойынша маман сертификаты, кадаврадан ағзаларды алу және донорлық ағзаларды тасымалдау, оның ішінде адам ағзаларын (жүректі немесе өкпені, "жүрек-өкпе" кешенін) тасымалдау бойынша, жүректі транспланттау бойынша мамандандырылған жабдықтарды пайдалана отырып біліктілікті арттыру;
2) "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар) мамандығы бойынша маман сертификаты;
3) "Эндокринология (ересектер)", "Эндокринология (балалар)", "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)", "Клиникалық зертханалық диагностика", "Сәулелік диагностика", "Функционалдық диагностика", "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
4) "Мейіргер ісі" немесе "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандықтары бойынша орта біліктілік деңгейі бар маман сертификаты.
4
"Жүрек-өкпе" кешенін транспланттау
1) "Кардиохирургия", "Жалпы хирургия" (торакалдық хирургия, трансплантология) мамандығы бойынша маман сертификаты, трансплантология мәселелері, кадаврадан ағзаларды алу және донорлық ағзаларды тасымалдау, оның ішінде адам ағзаларын (жүректі немесе өкпені, немесе "жүрек-өкпе" кешенін) тасымалдау бойынша мамандандырылған жабдықтарды пайдалана отырып біліктілікті арттыру;
2) "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
3) "Кардиология" (негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша функционалдық диагностика, интервенциялық кардиология, интервенциялық аритмология) (ересектер және (или) балалар), "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)", "Клиникалық зертханалық диагностика", "Сәулелік диагностика" "Функционалдық диагностика", "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
4) "Мейіргер ісі" немесе "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандықтары бойынша орта біліктілік деңгейі бар маман сертификаты.
5
Ұйқы безін транспланттау

1) сертификат специалиста по специальности "Общая хирургия" (трансплантология), повышение квалификации по вопросам трансплантологии, забору органов от кадавра и транспортировке донорских органов, в том числе с использованием специализированного оборудования по транспортировке органов человека, в частности по трансплантации поджелудочной железы;
2) сертификат специалиста по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)";
3) сертификат специалиста по специальности: "Эндокринология (взрослая)", "Эндокринология (детская)", "Терапия (терапия подростковая, диетология)", "Клиническая лабораторная диагностика", "Лучевая диагностика" "Функциональная диагностика", "Патологическая анатомия (взрослая, детская)"; 4) сертификат специалиста со средним уровнем квалификации по специальностям "Сестринское дело" или "Сестринское дело (медицинская (ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)".
6
Трансплантация роговицы
1) сертификат специалиста по специальности "Офтальмология (взрослая, детская)", повышение квалификации по транспортировке донорских органов (тканей), в том числе с использованием специализированного оборудования по транспортировке органов (тканей) человека, прошедшим обучение по пересадке роговицы, в частности по трансплантации роговицы;
2) сертификат специалиста по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)";
3) сертификат специалиста со средним уровнем квалификации по специальностям "Сестринское дело" или "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат".
7
Трансплантация ткани
1) сертификат специалиста по специальности "Общая хирургия" (трансплантология, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности), повышение квалификации по вопросам трансплантологии, забору ткани от кадавра и транспортировке донорских тканей, в том числе с использованием специализированного оборудования по транспортировке тканей человека, по трансплантации ткани;

1) "Жалпы хирургия" (трансплантология) мамандығы бойынша маман сертификаты, трансплантология мәселелері, кадаврадан ағзаларды алу және донорлық ағзаларды тасымалдау, оның ішінде адам ағзаларын тасымалдау бойынша, ұйқы безін транспланттау бойынша мамандандырылған жабдықтарды пайдалана отырып біліктілікті арттыру;
2) "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
3) "Эндокринология (ересектер)", "Эндокринология (балалар)", "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)", "Клиникалық зертханалық диагностика", "Сәулелік диагностика" "Функционалдық диагностика", "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
4) "Мейіргер ісі" немесе "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер)" мамандықтары бойынша орта біліктілік деңгейі бар маман сертификаты.
6
Мөлдірқабықты транспланттау
1) "Офтальмология (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты, трансплантология мәселелері, донорлық ағзаларды (тіндерді) тасымалдау, оның ішінде адам ағзаларын (тіндерін) тасымалдау бойынша мамандандырылған жабдықтарды пайдалана отырып біліктілікті арттыру, мөлдірқабықты қондыру, оның ішінде, мөлдірқабықты транспланттау бойынша оқыту;
2) "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
3) "Мейіргер ісі" немесе "Мейіргер ісі (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер" мамандықтары бойынша орта біліктілік деңгейі бар маман сертификаты.
7
Тінді транспланттау
1) "Жалпы хирургия" (трансплантология, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) мамандығы бойынша маман сертификаты, трансплантология мәселелері, кадаврадан ағзаларды алу және донорлық ағзаларды тасымалдау, оның ішінде адам тіндерін тасымалдау бойынша, тінді транспланттау бойынша мамандандырылған жабдықтарды пайдалана отырып біліктілікті арттыру;

2) сертификат специалиста по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая)", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)";
3) сертификат специалиста по специальности "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (взрослая)", "Гастроэнтерология (эндоскопия по профилю основной специальности, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности) (детская)";
4) сертификат специалиста по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)", "Кардиология (взрослая)", "Кардиология (взрослая)", в том числе интервенционная", "Травматология-ортопедия (камбустиология) (взрослая, детская)", "Клиническая лабораторная диагностика", "Гематология (взрослая)", "Лучевая диагностика", "Функциональная диагностика", "Патологическая анатомия (взрослая, детская)";

2) "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер)", "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонаталдық реанимация) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
3) "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (ересектер)", "Гастроэнтерология (негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика) (балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;
4) "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)", "Кардиология (ересектер)", "Кардиология (ересектер)", оның ішінде интервенциялық", "Травматология-ортопедия (камбустиология) (ересектер, балалар)", "Клиникалық зертханалық диагностика", "Гематология (ересектер)", "Сәулелік диагностика", "Функционалдық диагностика", "Патологиялық анатомия (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша маман сертификаты;

5) сертификат специалиста со средним уровнем квалификации по специальностям "Сестринское дело" или "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)".
Приложение 4
к Правилам формирования
перечня организаций
здравоохранения по заготовке,
изъятию, консервации,
хранению, транспортировке и
трансплантации тканей
(части ткани) (или) органов
(части органов)
Перечень специализированного медицинского оборудования для Банка ткани и клеток
N п/п
Наименование
Требуемое количество (шт.)
1.
Дьюар криохранилище
1
2.
Аппарат для программируемого криозамораживания
1
3.
Рефрижераторные центрифуги
1
4.
Низкотемпературные рефрижераторы
1
5.
Холодильные установки с автоматическим мониторингом температурного режима
1
6.
Шкаф ламинарный с приточно-вытяжной вентиляцией
1
Приложение 5
к Правилам формирования
перечня организаций
здравоохранения по заготовке,
изъятию, консервации,
хранению, транспортировке и
трансплантации тканей
(части ткани) (или) органов
(части органов)
Перечень организаций здравоохранения по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке тканей (части ткани), или органов (части органов) и трансплантации тканей (части тканей) или органов (части органов)
1. Организации здравоохранения, допущенные к изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке органов (части органов) и трансплантации органов (части органов) (центры трансплантаций)
№ п.п.
Наименование медицинской организации
Трансплантация*
почки
печени
сердца
легкого
сердца-легкого
поджелудочной железы
взрослому населению
детскому населению
взрослому населению
детскому населению
от живого донора
от трупного донора
от живого донора
от трупного донора
от живого донора
от трупного донора
от живого донора
от трупного донора
1
2
3*
4*
5*
6*
7*
8*
9*
10*
11*
12*
13*
14*

5) "Мейіргер ісі" немесе "Мейіргер ісі (мейірбике/мейіргер, жалпы практика мейірбикесі/мейіргері, мамандандырылған мейірбике/мейіргер)" мамандықтары бойынша орта біліктілік деңгейі бар маман сертификаты.
Тіндерді (тіннің бөлігін)
(немесе) ағзаларды (ағзалардың
бөлігін) дайындау, алу,
консервациялау, сақтау,
тасымалдау және транспланттау
жөніндегі денсаулық сақтау
ұйымдарының тізбесін
қалыптастыру қағидаларына
4-қосымша
Тіндер мен жасушалар банкіне арналған мамандандырылған медициналық жабдық тізбесі
Р/с N
Атауы
Талап етілетін саны (дн.)
1.
Дьюар криоқоймасы
1
2.
Бағдарламаланатын криомұздатуға арналған аппарат
1
3.
Рефрижераторлық центрифугалар
1
4.
Төмен температуралы рефрижераторлар
1
5.
Температура режимін автоматты мониторингтеумен тоңазытқыш қондырғылары
1
6.
Ағынды-сорғылы желдетуі бар ламинарлық шкаф
1
Тіндерді (тіннің бөлігін)
(немесе) ағзаларды (ағзалардың
бөлігін) дайындау, алу,
консервациялау, сақтау,
тасымалдау және транспланттау
жөніндегі денсаулық сақтау
ұйымдарының тізбесін
қалыптастыру қағидаларына
5-қосымша
Тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және тіндерді (тіннің бөлігін) немесе ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау жөніндегі денсаулық сақтау ұйымдарының тізбесі
1. Ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу, дайындау, сақтау, консервациялау, тасымалдау және ағзаларды (ағзалардың бөлігін) транспланттау рұқсат етілген денсаулық сақтау ұйымдары
Р.с. №
Медициналық ұйымның атауы
Транспланттау *
бүйрек
бауыр
жүрек
өкпе
жүрек-өкпе
ұйқы безі
ересектерге
балаларға
ересектерге
балаларға
тірі донордан
мәйіттік донордан
тірі донордан
мәйіттік донордан
тірі донордан
мәйіттік донордан
тірі донордан
мәйіттік донордан
1
2
3*
4*
5*
6*
7*
8*
9*
10*
11*
12*
13*
14*

2. Организации здравоохранения, на базе которых проводятся изъятие и консервация тканей и (или) органов (части органов) от трупов с целью трансплантации (донорские стационары)
№ п.п.
Наименование медицинской организации
Справка о регистрации (перерегистрации) юридических лиц, свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, (№ регистрации и дата выдачи)
Адрес, телефоны
1
2
3
4
5
2. Организации здравоохранения, оказывающие услуги по изъятию, заготовке, хранению, консервации, транспортировке и трансплантации тканей (части ткани) (банки ткани и клеток)
№ п.п.
Наименование медицинской организации
Справка о регистрации (перерегистрации) юридических лиц, свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя, (№ регистрации и дата выдачи)
Адрес, телефоны
Наименование ткани (части ткани), клеток
1
2
3
4
5

2. Базасында мәйіттерден транспланттау мақсатында тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөлігін) алу және консервациялау жүргізілетін денсаулық сақтау ұйымдары (донорлық стационарлар)
Р.с. №
Медициналық ұйымның атауы
Заңды тұлғаларды тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (тіркеу № және беру күні)
Мекенжайы, телефондары
1
2
3
4
5
2. Тіндерді (тіннің бөлігін) алу, дайындау, сақтау, тасымалдау және транспланттау жөніндегі қызметтерді көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары (тіндер мен жасушалар банктері)
Р.с. №
Медициналық ұйымның атауы
Заңды тұлғаларды тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама, жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (тіркеу № және беру күні)
Мекенжайы, телефоны
Тіннің (тіннің бөлігінің), жасушалардың атауы
1
2
3
4
5