О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 19 апреля 2019 года № 236. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2019 года № 18570
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Комитету геологии и недропользования Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр Р. Скляр
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
оборонной и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 19 апреля 2019 года № 236
Перечень некоторых приказов Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 380 "Об утверждении Правил учета, хранения, систематизации, обобщения и предоставления геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17079, опубликован 23 июня 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан):
в Правилах учета, хранения, систематизации, обобщения и предоставления геологической информации, находящейся в собственности, а также владении и пользовании у государства, утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 19 сәуірдегі № 236 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 23 сәуірде № 18570 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Геология және жер қойнауын пайдалану комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр
Р. Скляр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
цифрлық даму, қорғаныс және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2019 жылғы 19 сәуірдегі
№ 236 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Меншіктегі, сондай-ақ, мемлекет иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 380 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 17079 болып тіркелген, 2018 жылғы 23 маусымда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Меншіктегі, сондай-ақ мемлекет иеленуі мен пайдалануындағы геологиялық ақпаратты есепке алу, сақтау, жүйеге келтіру, жинақтап қорыту және беру қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Геологическая информация включает два основных вида: первичную и вторичную.
К первичной геологической информации относятся:
информация на природных носителях (керны буровых скважин, пробы полезных ископаемых, углекислых газов, меркаптанов, воды, образцы пород и минералов, пробы и коллекции каменного материала, шлифы, аншлифы, минеральные растворы и порошки);
информация на искусственных (бумажных и электронных) носителях (журналы полевых наблюдений, опробования, анализов проб, регистрации геофизических наблюдений, бумажные и электронные носители первичных полевых данных и результатов обработки, интерпретации, анализа и обобщения геологической информации).
К вторичной геологической информации относятся геологические отчеты, отчеты о результатах геологоразведочных работ, отчеты об оценке ресурсов и запасов полезных ископаемых, а также информация, полученная в результате обработки, анализа и обобщения первичной информации.";
подпункт 2) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"2) журналы документации горных выработок, скважин, естественных водопроявлений, дела скважин;".
2. В приказе Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 мая 2018 года № 381 "Об утверждении Правил хранения и учета недропользователями геологической информации и ее носителей, полученных в результате проведения операций по недропользованию" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17068 опубликован 22 июня 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан):
в Правилах хранения и учета недропользователями геологической информации и ее носителей, полученных в результате проведения операций по недропользованию, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила хранения и учета недропользователями геологической информации и ее носителей, полученных в результате проведения операции по недропользованию (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью первой пункта 4 статьи 75 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок хранения и учета недропользователями геологической информации и ее носителей, полученных в результате проведения операции по недропользованию.
Геологическая информация включает два основных вида: первичную и вторичную.
К первичной геологической информации относятся:
информация на природных носителях (керны буровых скважин, пробы полезных ископаемых, углекислых газов, меркаптанов, воды, образцы пород и минералов, пробы и коллекции каменного материала, шлифы, аншлифы, минеральные растворы и порошки);
информация на искусственных (бумажных и электронных) носителях (журналы полевых наблюдений, опробования, анализов проб, регистрации геофизических наблюдений, бумажные и электронные носители первичных полевых данных и результатов обработки, интерпретации, анализа и обобщения геологической информации).
К вторичной геологической информации относятся геологические отчеты, отчеты о результатах геологоразведочных работ, отчеты об оценке ресурсов и запасов полезных ископаемых, а также информация, полученная в результате обработки, анализа и обобщения первичной информации.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"5. Геологиялық ақпараттың екі негізгі түрі бар: бастапқы және қайталама.
Бастапқы геологиялық ақпаратқа:
табиғи жеткізгіштердегі ақпарат (бұрғылау ұңғымаларының керндері, пайдалы қазбалардың, көмірқышқылды газдардың, меркаптандардың, судың сынамалары, жыныстар мен минералдардың үлгілері, тас материалдың сынамалары мен коллекциялары, шлифтер, аншлифтер, минералдық ерітінділер мен ұнтақтар);
жасанды (қағаз және электрондық) жеткізгіштердегі ақпарат (далалық бақылаулар, сынамалау, сынамаларды талдау, геофизикалық байқауларды тіркеу журналдары, бастапқы далалық деректердің және геологиялық ақпаратты өңдеу, түсіндіру, талдау және жинақтап қорыту нәтижелерінің қағаз және электрондық жеткізгіштері) жатады.
Қайталама геологиялық ақпаратқа геологиялық есептер, геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы есептер, пайдалы қазбалардың ресурстарын және қорларын бағалау туралы есептер, сондай-ақ бастапқы ақпаратты өңдеу, талдау және жинақтап қорыту нәтижесінде алынған ақпарат жатады.";
11-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) тау-кен қазбаларының, ұңғымалардың, табиғи су көріністерінің құжаттамаларының журналдары, ұнғымалардың іс-құжаттары;".
2. "Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу нәтижесінде алынған геологиялық ақпаратты және оның жеткізгіштерін сақтау және есепке алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 24 мамырдағы № 381 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 17068 болып тіркелген, 2018 жылғы 22 маусымда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу нәтижесінде алынған геологиялық ақпаратты және оның жеткізгіштерін сақтау және есепке алу қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу нәтижесінде алынған геологиялық ақпаратты және оның жеткізгіштерін сақтау және есепке алу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 75-бабы 4-тармағының бірінші бөлігіне сәйкес әзірленді және жер қойнауын пайдаланушылардың жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу нәтижесінде алынған геологиялық ақпаратты және оның жеткізгіштерін сақтау және есепке алу тәртібін айқындайды.
Геологиялық ақпараттың екі негізгі түрі бар: бастапқы және қайталама.
Бастапқы геологиялық ақпаратқа:
табиғи жеткізгіштердегі ақпарат (бұрғылау ұңғымаларының керндері, пайдалы қазбалардың, көмірқышқылды газдардың, меркаптандардың, судың сынамалары, жыныстар мен минералдардың үлгілері, тас материалдың сынамалары мен коллекциялары, шлифтер, аншлифтер, минералдық ерітінділер мен ұнтақтар);
жасанды (қағаз және электрондық) жеткізгіштердегі ақпарат (далалық бақылаулар, сынамалау, сынамаларды талдау, геофизикалық байқауларды тіркеу журналдары, бастапқы далалық деректердің және геологиялық ақпаратты өңдеу, түсіндіру, талдау және жинақтап қорыту нәтижелерінің қағаз және электрондық жеткізгіштері) жатады.
Қайталама геологиялық ақпаратқа геологиялық есептер, геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы есептер, пайдалы қазбалардың ресурстарын және қорларын бағалау туралы есептер, сондай-ақ бастапқы ақпаратты өңдеу, талдау және жинақтап қорыту нәтижесінде алынған ақпарат жатады.":
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"6. Хранение магнитных носителей геологической информации осуществляется при температуре от 8°С до 20°С выше ноля и при относительной влажности от 20% до 65%. Несоблюдение условия хранения приводят к потерям геологической информации.";
3. В приказе исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 25 мая 2018 года № 393 "Об утверждении Правил ведения единого кадастра государственного фонда недр и Правил предоставления информации по государственному учету запасов полезных ископаемых государственным органам" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17053, опубликован 26 июня 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан):
Правила ведения единого кадастра государственного фонда недр, утвержденные указанным приказом:
дополнить пунктом 24 следующего содержания:
"24. Ежегодный государственный учет запасов месторождении в результате их добычи, потерь при добыче, а также при переоценке ресурсов и (или) запасов полезных ископаемых, геолого-экономических данных о прогнозных (перспективных) ресурсах за отчетный год основывается на отчетности по добытым полезным ископаемым, а также представленных данных по формам согласно приложениям 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, к настоящим Правилам в срок не позднее тридцатого апреля каждого года.";
дополнить приложениями 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, к настоящему приказу.
Приложение 1
к перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 17
к Правилам ведения
единого кадастра
государственного фонда недр
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Государственный учет запасов недр по нефти
Отчетный период за _____ год
Индекс: 1-нефть.
Периодичность: ежегодно.
Круг лиц представляющих: недропользователи.
Куда представляется: в территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган по изучению недр.
Срок представления: ежегодно, до тридцатого апреля года, следующего за отчетным годом.
запасы в тысячи тоннах, геологические
извлекаемые
Область, недропользователь, степень освоения, месторождение, государственный №, тип месторождения, участок, продуктивные отложения; залежь, коллектор (К, КТ, ТК), глубина залегания м, код залежи
Параметры пласта:

"6. Геологиялық ақпаратты магниттік жеткізгіштерде сақтау температурасы 8ҮС-дан 20ҮС-ға дейін нөлден жоғары және салыстырмалы ылғалдылығы 20%-дан 65%-ға дейін болған кезде жүзеге асырылады. Сақтау талаптарының орындалмауы геологиялық ақпараттың жоғалуына әкеледі.".
3. "Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидаларын және Пайдалы қазбалар қорларын мемлекеттік есепке алу бойынша ақпаратты мемлекеттік органдарға ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 25 мамырдағы № 393 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тізілімінде № 17053 болып тіркелген, 2018 жылғы 26 маусымда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік жер қойнауы қорының бірыңғай кадастрын жүргізу қағидалары:
мынадай мазмұндағы 24-тармақпен толықтырылсын:
"24. Өндіру нәтижесіндегі кен орындарының қорларын, пайдалы қазбалардың ресурстарын және (немесе) қорларын өндіру, сондай-ақ қайта бағалау кезіндегі шығындарды, есепті жылдағы болжамды (перспективалық) ресурстар туралы геологиялық-экономикалық деректерді жыл сайынғы мемлекеттік есепке алу өндірілген пайдалы қазбалар жөніндегі есептілікке, сондай-ақ әрбір жылдың отызыншы сәуірінен кешіктірілмей, осы Қағидаларға 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ұсынылған деректерге негізделеді.";
осы бұйрыққа 123456789101112-қосымшаларға сәйкес 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 - қосымшалармен толықтырылсын.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
17-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Мұнай бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу _____ жылғы есептік кезең
Индекс: 1-мұнай.
Кезеңділік: жыл сайын.
Ұсынатын тұлғалар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Қайда ұсынылады: жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға.
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есептік жылдан кейінгі жылдың отызыншы сәуіріне дейін.
Қорлар мың тоннамен, геологиялық өндірілетін
Облыс, жер қойнауын пайдаланушы, игерілу деңгейі, кен орны, мемлекеттік нөмірі, кен орнының типі, учаскесі, өнімді шөгінділер; кенжатын, коллектор (К, КТ, ТК), жату тереңдігі м, кенжатын коды
Қабат параметрлері:

С1 - запасы по категории С1;
С2 - запасы по категории С2.
Примечание: Государственный учет запасов недр по нефти заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов недр по нефти"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по нефти"
В графе 1 формы указывается порядковый номер месторождения.
В графе 2 формы указываются область, недропользователь, степень освоения, государственный номер, тип месторождения, участок, продуктивные отложения; залежь, коллектор, глубина залегания и код залежи.
В графе 3 формы указываются параметры пласта: 1) площадь нефтеносности тыс. м2; 2) мощность общая, м; 3) мощность эффективная, м; 4) открытая пористость; 5) нефтенасыщенность; 6) коэффициент извлечения; 7) проницаемость, мкм2; 8) пересчетный коэффициент.
В графе 4 формы указываются качественные характеристики: 1) плотность, г/см3; 2) вязкость, мПа*с; 3) содержание серы %; 4) содержание парафина %; 5) содержание смол и асфальтенов; 6) пластовая температура Со; 7) температура застывания нефти.
В графе 5 формы указываются, 1) год открытия; 2) год разработки; 3) год консервации; 4) добыча с начала разработки; 5) добыча на дату утверждения ГКЗ; 6) степень выработки %; 7) обводненность %; 8) темпы отбора %.
В графе 6 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__год по категории А+В+С1.
В графе 7 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 8 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате 1) добычи, 2) потери по категории А+В+С1.
В графе 9 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате разведки по категории А+В+С1.
В графе 10 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате переоценки или передачи с баланса на баланс по категории А+В+С1.
В графе 11 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате списания запасов по категории А+В+С1.
В графе 12 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А.
В графе 13 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории В.
В графе 14 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В.
В графе 15 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С1.
В графе 16 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 17 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 18 формы указываются забалансовые запасы на 01.01.__ год.
В графе 19 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В.

С1 - С1 санатты қорлар;
С2 - С2 санатты қорлар.
Ескертпе: Мұнай бойынша жер қойнауы қорларын есепке алу қосымшада келтірілген түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Мұнай бойынша жер қойнауы
қорларын мемлекеттік есепке
алу" әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Мұнай бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру жөніндегі түсіндірме
Нысанның 1-бағанында кен орнының реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, жер қойнауын пайдаланушы, кен орнының игерілу дәрежесі, мемлекеттік нөмірі, типі, учаске, өнімді шөгінділер; кенжатын; коллектор, жату тереңдігі мен кенжатынның коды көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында қабаттың параметрлері: 1) мұнайлылық алаңы, мың м2; 2) жалпы қуаттылық, м; 3) тиімді қуаттылық, м; 4) ашық кеуектілік; 5) мұнай қанықтылық; 6) алу коэффициенті; 7) енгіштік, мкм2; 8) қайта есептеу коэффициенті көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында сапалық сипаттар: 1) тығыздылығы, 5/см3; 2) тұтқырлығы мПа*с; 3) күкірт мөлшері, %; 4) парафин мөлшері, %; 5) шайыр мен асфальтен мөлшері; 6) қабат температурасы, Со; 7) мұнайдың қату температурасы көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында 1) ашылу жылы; 2) игерілу жылы; 3) консервацияланған жылы; 4) игерілу басталғаннан бергі өндіру; 5) МҚК бекіткен күнгі өндіру; 6) қазу дәрежесі, %; 7) сулануы, %; 8) іріктеу қарқыны, % көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 7-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 8-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша 1) өндіру 2) шығын нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша барлау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша баланстан балансқа беру немесе қайта бағалау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша қорларды есептен шығару нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы А санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы В санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 14-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы А+В санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы баланстан тыс қорлар көрсетіледі.
Нысанның 19-бағанында А+В санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.

В графе 20 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В+С1.
В графе 21 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории С2.
В графе 22 формы указываются номер и год утверждения протокола ГКЗ РК.
Приложение 2
к перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 18
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Государственный учет запасов недр по горючему газу
Отчетный период за _____ год
Индекс: 2-горючий газ.
Периодичность: ежегодно.
Круг лиц представляющих: недропользователи.
Куда представляется: в территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган по изучению недр.
Срок представления: ежегодно, до тридцатого апреля года, следующего за отчетным годом.
запасы в млн. м3 геологические
извлекаемые
Область, недропользователь, степень освоения, месторождение, государстенный №,
Тип месторождения, участок, продуктивные отложения, залежь, коллектор (К, КТ, ТК),
Глубина
Залегания м,
код залежи
Параметры пласта:
1) площадь газоносности, тыс. м2;
2) мощность общая, м;
3) мощность нефтенасыщенной толщи эффективная, м;
4) коэффициент открытой пористости;
5) газонасыщенность, min-max;
6) коэффициент извлечения;
7) пластовое давление, мкм2;
8) газосодержание, м3/т
Качественные характеристики:
1) плотность в воздухе, г/см3;
2) низшая теплотворная способность, Кдж;
3) содержание тяжелых углеводородов, %;
4) содержание стабильного конденсата, г/м3;
5) содержание сероводорода, %;
6) содержание азота, %;
7) содержание углекислого газа, %;
8) пласт. температура, Со
Годы:
1) открытия;
2) год ввода в разработку;

Нысанның 20-бағанында А+В+С1 санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 21-бағанында С2 санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 22-бағанында ҚР МҚК хаттамасының нөмірі мен бекітілген жылы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
2-қосымша
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
18-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Жанатын газ бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу _____ жылғы есептік кезең
Индекс: 2-жанатын газ.
Кезеңділік: жыл сайын.
Ұсынатын тұлғалар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Қайда ұсынылады: жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға.
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есептік жылдан кейінгі жылдың отызыншы сәуіріне дейін.
қорлар млн. м3-мен, геологиялық
өндірілетін
Облыс, жер қойнауын пайдаланушы, игерілу дәрежесі, кен орны, кен орнының мемлекеттік нөмірі, типі, учаске, өнімді шөгінділер; кенжатын, коллектор (К, КТ, ТК), жату тереңдігі м, кенжатын коды
Қабат параметрлері:
1) газдылық алаңы, мың м2;
2) жалпы қуаттылық, м;
3) тиімді мұнайға қанық қабаттың қуаттылығы, м;
4) ашық кеуектілік коэффициенті;
5) газға қанықтылық, mіn-max;
6) алу коэффициенті;
7) қабаттық қысым, мкм2;
8) газ мөлшері, м3
Сапалық сипаттары:
1) ауадағы тығыздық, 5/см3;
2) төменгі жылу шығару қабілеті, Кдж;
3) ауыр көмірсутектер мөлшері, %;
4) тұрақты конденсат мөлшері, 5/м3;
5) күкірт сутек мөлшері, %;
6) азот мөлшері, %;
7) көмірқышқыл газының мөлшері, %;
8) қабаттық температура, Со
Жылдар:
1) ашылған жылы;
2) игерілуге енгізілген жылы;

3) год консервации;
4) добыча с начала разработки;
5) добыча на дату утверждения ГКЗ
Вид газа
1) растворенный;
2) газовая шапка;
3) свободный
1
2
3
4
5
6
(продолжение таблицы)
Балансовые запасы на 01.01. ______ год
Изменения балансовых запасов за _____ год в результате
A+B+C1
C2
1) добычи
2) потерь
разведки
Переоценки передачи
Списания запасов
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
7
8
9
10
11
12
(продолжение таблицы)
Запасы на 01.01 _______ год
балансовые
забалансовые
А
В
А+В
С1
А+В+С1
С2
13
14
15
16
17
18
19
(продолжение таблицы)
Балансовые запасы, утвержденные ГКЗ
на дату утверждения
Год утверждения, номер протокола
А+В
А+В+С1
С2
20
21
22
23
Руководитель __________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                         (подпись)
(при наличии)
Исполнитель ________________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                         (подпись)
(при наличии)
Телефон исполнителя ___________________________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
тыс. м2 – тысяч квадратных метров;
м – метров;
мкм2 – квадратные микрометры;
г/см3 – граммов на кубический сантиметр;
мПа*с - миллипаскаль-секунды;
Co – градусы Цельсия;
% - проценты;
ГКЗ – государственная комиссия по запасам;
А – запасы по категории А;
B - запасы по категории B;
С1 - запасы по категории С1;
С2 - запасы по категории С2.
Примечание: форма отчетности о состоянии недр по природным горючим газам заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов недр по горючему газу"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по горючему газу"
В графе 1 формы указывается порядковый номер месторождения.
В графе 2 формы указываются область, недропользователь, степень освоения, государственный номер, тип месторождения, участок, продуктивные отложения; залежь, коллектор (К, КТ, ТК), глубина залегания и код залежи.
В графе 3 формы указываются параметры пласта: 1) площадь газоносности, тыс. м2; 2) мощность общая, м; 3) мощность нефтенасыщенной толщи эффективная, м; 4) коэффициент открытой пористости; 5) газонасыщенность min-max; 6) коэффициент извлечения; 7) пластовое давление, мкм2; 8) газосодержание, м3/т.
В графе 4 формы указываются качественные характеристики: 1) плотность в воздухе, г/см3; 2) низшая теплотворная способность, кДж; 3) содержание тяжелых углеводородов, %; 4) содержание стабильного конденсата, г/м3; 5) содержание сероводорода, %; 6) содержание азота, %; 7) содержание углекислого газа, %; 8) пластовая температура, Со.
В графе 5 формы указываются 1) год открытия; 2) год ввода в разработку; 3) год консервации; 4) добыча с начала разработки; 5) добыча на дату утверждения ГКЗ.

3) консервацияланған жылы;
4) игеру басталғаннан бергі өндіру;
5) МҚК бекіткен күнгі өндіру
Газ түрі
1) еріген;
2) бүркенбе газ;
3) еркін
1
2
3
4
5
6
(кестенің жалғасы)
______ жылғы 1 қаңтардағы баланстық қорлар
Нәтижесінде ___ жылғы баланстық қорлардың өзгеруі
A+B+C1
C2
1) өндіру
2) шығын
барлау
беруді қайта бағалау
қорларды есептен шығару
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
7
8
9
10
11
12
(кестенің жалғасы)
______ жылғы 1 қаңтардағы қорлар
баланстық
баланстан тыс
А
В
А+В
С1
А+В+С1
С2
13
14
15
16
17
18
19
(кестенің жалғасы)
МҚК бекіткен баланстық қорлар
бекіткен күнгі
Бекітілген жылы, хаттаманың нөмірі
А+В
А+В+С1
С2
20
21
22
23
Басшы ___________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушы ______________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушының телефоны ___________________________
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
мың м2 - мың шаршы метр;
м - метр;
мкм2 - шаршы микрометр;
г/см3 - текше сантиметрдегі грамм;
мПа*с - миллипаскаль-секунд;
Co - Цельсий градус;
% - пайыз;
ГКЗ - Мемлекеттік қорлар жөніндегі комиссия;
А - А санатты қорлар;
B - B санатты қорлар;
С1 - С1 санатты қорлар;
С2 - С2 санатты қорлар.
Ескертпе: жанатын табиғи газдар бойынша жер қойнауының жай-күйі туралы есептілік нысаны қосымшада келтірілген түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Жанатын газ бойынша жер
қойнауы қорларын мемлекеттік
есепке алу" әкімшілік
деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Жанатын газ бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бағанында кен орнының реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, жер қойнауын пайдаланушы, кен орнының игерілу дәрежесі, мемлекеттік нөмірі, типі, учаске, өнімді шөгінділер; кенжатын; коллектор (К, КТ, ТК), жату тереңдігі мен кенжатын коды көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында қабат параметрлері: 1) газдылық алаңы, мың м2; 2) жалпы қуаты, м; 3) мұнайлы қабатының қалыңдығы, тиімділігі м; 4) ашық кеуектілік коэффициенті; 5) газ қанықтылығы, mіn-max; 6) алу коэффициенті; 7) қабат қысымы, мкм2; 8) газ мөлшері, м3/т көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында сапалық сипаттары: 1) ауадағы тығыздық, 5/см3; 2) төменгі жылу шығару қабілеті, кДж; 3) ауыр көмірсутектер мөлшері, %; 5) тұрақты конденсат мөлшері, г/м3; 6) күкіртті сутек мөлшері, %; 7) азот мөлшері, %; 8) көмірқышқыл газы мөлшері, %; з) қабат температурасы, Со көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында 1) ашылу жылы; 2) игерілу жылы; 3) консервацияланған жылы; 5) жыл басынан бергі өндіру; 6) МҚК бекіткен күнгі өндіру көрсетіледі.

1) год открытия;
2) год ввода в разработку на газ;
3) год ввода в разработку на конденсат;
4) добыча и потери с начала разработки;
5) добыча и потери на дату утверждения
Вид газа-носителя
1) газовая шапка;
2) свободный
Балансовые запасы на 01.01. _____ год (газа-носителя), млн. м3
Качественные характеристики
1) плотность, г/см3;
2) начальное содержание стабильного конденсата, г/см3;
3) текущее содержание стабильного конденсата, г/см3;

1) ашылған жыл;
2) газды игеруге енгізілген жыл;
3) конденсатты игеруге енгізілген жыл;
4) игеру басталғаннан бергі өндіру мен шығындар;
5) бекіткен күнгі өндіру мен шығындар
Газ тасымалдағыш түрі
1) бүркенбе газ;
2) еркін
_____ жылғы 1 қантардағы (газ тасымалдағыштың) баланстық қорлары, млн. м3
Сапалық сипаттары
1) тығыздық, 5/см3;
2) тұрақты конденсаттың бастапқы мөлшері, г/см3;
3) тұрақты конденсаттың ағымдағы мөлшері, г/см3;

С2 - запасы по категории С2.
Примечание: форма отчетности о состоянии недр по конденсату заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов недр по конденсатам"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по конденсатам"
В графе 1 формы указывается порядковый номер месторождения.
В графе 2 формы указываются область, недропользователь, степень освоения, государственный номер, тип месторождения, участок, продуктивные отложения месторождения; залежь, коллектор (К, Т, КТ, ТК), глубина залегания и код залежи.
В графе 3 формы указываются 1) год открытия; 2) год ввода в разработку на газ; 3) год ввода в разработку на конденсат; 4) добыча и потери с начала разработки; 5) добыча и потери на дату утверждения.
В графе 4 формы указывается вид газа-носителя: 1) газовая шапка; 2) свободный.
В графе 5 формы указываются балансовые запасы на 01.01.____ год по категории А+В+С1 (газа-носителя), млн. м3.
В графе 6 Формы указываются балансовые запасы на 01.01.____ год по категории С2. (газа-носителя), млн. м3.
В графе 7 формы указываются качественные характеристики: 1) плотность, г/см3; 2) начальное содержание стабильного конденсата, г/см3; 3) текущее содержание стабильного конденсата, г/см3; 4) содержание серы, %; 5) содержание парафина, %; 6) коэффициент извлечения.
В графе 8 формы указываются балансовые запасы конденсата на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 9 формы указываются балансовые запасы конденсата на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 10 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате 1) добычи, 2) потери по категории А+В+С1.
В графе 11 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате разведки по категории А+В+С1.
В графе 12 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате переоценки или передачи с баланса на баланс по категории А+В+С1.
В графе 13 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате списания запасов по категории А+В+С1.
В графе 14 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В.
В графе 15 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С1.
В графе 16 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 17 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 18 формы указываются забалансовые запасы на 01.01.__ год.
В графе 19 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В.

С2 - С2 санатты қорлар.
Ескертпе: конденсат бойынша жер қойнауының жай-күйі туралы есептілік нысаны қосымшада келтірілген түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Конденсаттар бойынша жер
қойнауы қорларын мемлекеттік
есепке алу" әкімшілік
деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Конденсаттар бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бағанында кен орнының реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, жер қойнауын пайдаланушы, кен орнының игерілу дәрежесі, кен орнының мемлекеттік нөмірі, типі, учаске, кен орнының өнімді шөгінділері; кенжатын; коллектор (К, КТ, ТК), жату тереңдігі мен кенжатынның коды көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында 1) ашылу жылы; 2) газды игеруге енгізген жыл; 3) конденсатты игеруге енгізген жыл; 5) игеру басталғаннан бергі өндіру мен шығындар; 6) бекіткен күнгі өндіру мен шығындар көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында газ тасымалдағыштың түрі көрсетіледі: 1) бүркенбе газ; 2) еркін газ.
Нысанның 5-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша (газ тасымалдағыштың) баланстық қорлары, млн.м3 көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша (газ тасымалдағыштың) баланстық қорлары көрсетіледі, млн.м3.
Нысанның 7-бағанында сапалық сипаттары көрсетіледі: 1) тығыздығы, г/см3; 2) тұрақты конденсаттың бастапқы мөлшері, г/см3; 3) тұрақты конденсаттың ағымдағы мөлшері, г/см3; 5) күкірт мөлшері ,%; 6) парафин мөлшері, %; 7) алыну коэффициенті.
Нысанның 8-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша конденсаттың баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында ____ жылғы 1 қантардағы С2 санат бойынша конденсаттың теңгерімдік қорлары көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша 1) өндіру 2) шығын нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша барлау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша баланстан балансқа беру немесе қайта бағалау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша қорларды есептен шығару нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 14-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы А+В санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында __ жылғы 1 қаңтардағы баланстан тыс қорлар көрсетіледі.
Нысанның 19-бағанында А+В санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.

В графе 20 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В+С1.
В графе 21 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории С2.
В графе 22 формы указывается год утверждения и номер протокола ГКЗ РК.
Приложение 4
к перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 20
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Государственный учет запасов недр по компонентам (этан, пропан,
бутаны в растворенном и свободном газе)
Отчетный период за _____ год
Индекс: 4-компоненты.
Периодичность: ежегодно.
Круг лиц, представляющих: недропользователи.
Куда представляется: в территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган по изучению недр.
Срок представления: ежегодно, до тридцатого апреля года, следующего за отчетным годом.
запасы в тысячи тоннах, геологические
извлекаемые
Область, недропользователь, степень освоения, месторождение, государственный № и тип месторождения, участок, продуктивные отложения месторождения, залежь, коллектор (К, Т, КТ, ТК), глубина залегания, м, код залежи
1) год открытия;
2) год ввода в разработку на газ;
3) год ввода в разработку;
4) добыча и потери с начала разработки;
5) добыча и потери на дату утверждения
Вид газа-носителя
1) растворенный;
2) газовая шапка;
3) свободный
Балансовые запасы на 01.01. _____ год
(газа-носителя) млн. м3
Содержание, %

Нысанның 20-бағанында А+В+С1 санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 21-бағанында С2 санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 22-бағанында ҚР МҚК хаттамасының нөмірі және бекітілген жылы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
4-қосымша
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
20-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Құрауыштар (еріген және еркін газдағы этан, пропан, бутандар) бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу _____ жылғы есептік кезең
Индекс: 4-құрауыштар.
Кезеңділік: жыл сайын.
Ұсынатын тұлғалар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Қайда ұсынылады: жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға.
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есептік жылдан кейінгі жылдың отызыншы сәуіріне дейін.
қорлар мың тоннамен, геологиялық игерілетін
Облыс, жер қойнауын пайдаланушы, кен орнының игерілу дәрежесі, кен орнының мемлекеттік нөмірі және типі, учаске, кен орнының өнімді шөгінділері, кенжатын, коллектор (К, Т, КТ, ТК), жату тереңдігі, м; кенжатын коды
1) ашылған жыл;
2) газды игеруге енгізілген жыл;
3) игеруге енгізілген жыл;
4) игеру басталғаннан бергі өндіру мен шығындар;
5) бекіткен күнгі өндіру және шығындар
Газ тасымалдағыштың түрі
1) еріген;
2) бүркенбе газ;
3) еркін
_____ жылғы 1 қантардағы (газ тасымалдағыштың) баланстық қорлары, млн. м3

С1 - запасы по категории С1;
С2 - запасы по категории С2.
Примечание: форма отчетности о состоянии недр по компонентам (этан, пропан, бутаны в растворенном и свободном газе) заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов недр по компонентам
(этан, пропан, бутаны в
растворенном и свободном газе)"
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по компонентам (этан, пропан, бутаны в растворенном и свободном газе)"
В графе 1 формы указывается порядковый номер месторождения.
В графе 2 формы указываются область, недропользователь, степень освоения, государственный номер, тип месторождения, участок, продуктивные отложения; залежь, коллектор (К, Т, КТ, ТК), глубина залегания и код залежи.
В графе 3 формы указываются 1) год открытия; 2) год ввода в разработку на газ; 3) год ввода в разработку; 4) добыча и потери с начала разработки; 5) добыча и потери на дату утверждения.
В графе 4 формы указывается вид газа-носителя: 1) растворенный; 2) газовая шапка; 3) свободный.
В графе 5 формы указываются балансовые запасы на 01.01.____ год по категории А+В+С1 (газа-носителя), млн. м3.
В графе 6 формы указываются балансовые запасы на 01.01.____ год по категории С2. (газа-носителя), млн. м3.
В графе 7 формы указывается содержание %: 1) этана, пропана, бутанов в указанном виде газа; 2) азота; 4) сероводорода; 3) углекислого газа.
В графе 8 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 9 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 10 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате 1) добычи, 2) потери по категории А+В+С1.
В графе 11 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате разведки по категории А+В+С1.
В графе 12 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате переоценки или передачи с баланса на баланс по категории А+В+С1.
В графе 13 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате списания запасов по категории А+В+С1.
В графе 14 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В.
В графе 15 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С1.
В графе 16 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 17 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 18 формы указываются забалансовые запасы на 01.01.__ год.
В графе 19 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В.

С1 - С1 санатты қорлар;
С2 - С2 санатты қорлар.
Ескертпе: құрауыштар (еріген және еркін газдағы этан, пропан, бутандар) бойынша жер қойнауының жай-күйі туралы есептілік нысаны қосымшада келтірілген түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Құрауыштар (еріген және еркін
газдағы этан, пропан, бутандар)
бойынша жер қойнауы қорларын
мемлекеттік есепке алу"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Құрауыштар (еріген және еркін газдағы этан, пропан, бутандар) бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бағанында кен орнының реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, жер қойнауын пайдаланушы, кен орнының игерілу дәрежесі, кен орнының мемлекеттік нөмірі, типі, учаске, кен орнының өнімді шөгінділері; кенжатын; коллектор (К, КТ, ТК), жату тереңдігі мен кенжатынның коды көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында 1) ашылған жылы; 2) газды игеруге енгізген жыл; 3) игеруге енгізілген жыл; 4) игеру басталғаннан бергі өндіру мен шығындар; 5) бекіткен күнгі өндіру мен шығындар көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында газ тасымалдағыштың түрі көрсетіледі: 1) бүркенбе газ; 2) еркін газ.
Нысанның 5-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша (газ тасымалдағыштың) баланстық қорлары, млн.м3 көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша (газ тасымалдағыштың) баланстық қорлары көрсетіледі, млн.м3.
Нысанның 7-бағанында 1) газдың көрсетілген түріндегі этан, пропан, бутан; 2) азот; 3) күкірт сутегі 4) көмірқышқыл газының мөлшері көрсетіледі.
Нысанның 8-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында____ жылғы 1 қантардағы С2 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша 1) өндіру 2) шығын нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша барлау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша баланстан балансқа беру немесе қайта бағалау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша қорларды есептен шығару нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 14-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы баланстан тыс қорлар көрсетіледі.
Нысанның 19-бағанында А+В санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.

5) свободный;
6) конденсат
Балансовые запасы на 01.01. _____ год (носителя)
Содержание: в нефти, %, в газе, г/м3, в конденсате, %
нефть в тыс.т, газ в млн. м3, конденсат в тыс.т.
А+В+С1
С2
1
2
3
4
5
6
7
(продолжение таблицы)
Балансовые запасы серы на 01.01. ______ год
Изменения балансовых запасов за ___________ год в результате
А+В+С1
С2
1) добычи
2) потери
разведки
переоценки передачи
списания запасов
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
8
9
10
11
12
13
(продолжение таблицы)
Запасы на 01.01. ________ год
Балансовые запасы, утвержденные ГКЗ
балансовые
забалансовые
на дату утверждения носитель сера
год утверждения, номер протокола
А+В
С1
А+В+С1
С2
А+В
А+В+С1
С2
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Руководитель __________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                   (подпись)
(при наличии)
Исполнитель ________________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                   (подпись)
(при наличии)
Телефон исполнителя ___________________________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
К, Т, КТ, ТК – типы коллекторов;
м – метров;
тыс.т – тысяч тон;
млн. м3 – миллион квадратных метров;
г/см3 – граммов на кубический сантиметр;
% - проценты;
А – запасы по категории А;
B - запасы по категории B;

5) еркін
6) конденсат
_____ жылғы 1 қаңтардағы (тасымалдағыштың) баланстық қорлары
Құрамы:
мұнайдағы, % газдағы, г/м3, конденсаттағы, %
мұнай мың т., газ млн. м3 , конденсат мың т.
А+В+С1
С2
1
2
3
4
5
6
7
(кестенің жалғасы)
______ жылғы 1 қаңтардағы күкірттің баланстық қорлары
Нәтижесінде ___ жылғы баланстық қорлардың өзгеруі
A+B+C1
C2
1) өндіру
2) шығын
барлау
беруді қайта бағалау
қорларды есептен шығару
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
А+В+С1
8
9
10
11
12
13
(кестенің жалғасы)
_______ жылғы 1 қаңтардағы қорлар
МҚК бекіткен баланстық қорлар
баланстық
баланстан тыс
бекіткен күнгі күкірт тасымалдағыш
бекітілген жылы, хаттама нөмірі
А+В
С1
А+В+С1
С2
А+В
А+В+С1
С2
14
15
16
17
18
19
20
21
22
Басшы ___________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушы ______________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушының телефоны ___________________________
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
К, Т, КТ, ТК - коллектор типтері
м - метр;
мың т. - мың тонна;
млн.м3 - миллион текше метр;
г/см3 - текше сантиметрдегі грамм;
% - пайыз;
А - А санатты қорлар;
B - B санатты қорлар;

С1 - запасы по категории С1;
С2 - запасы по категории С2.
Примечание: форма отчетности о состоянии недр по сере заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов недр по сере"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по сере"
В графе 1 формы указывается порядковый номер месторождения.
В графе 2 формы указываются область, недропользователь, степень освоения, государственный номер, тип месторождения, участок, продуктивные отложения месторождения, залежь, коллектор (К, Т, КТ, ТК), глубина залегания и код залежи.
В графе 3 формы указываются 1) год открытия; 2) год ввода в разработку на газ; 3) год консервации; 4) добыча и потери с начала разработки; 5) добыча и потери на дату утверждения ГКЗ.
В графе 4 формы указывается вид носителя 1) нефть; 2) газ: 3) растворенный; 4) газовая шапка; 5) свободный; 6) конденсат.
В графе 5 формы указываются балансовые запасы носителя на 01.01.____ год по категории А+В+С1 (нефть в тыс. т, газ в млн. м3, конденсат в тыс. т).
В графе 6 формы указываются балансовые запасы носителя на 01.01.____ год по категории С2 (нефть в тыс. т, газ в млн. м3, конденсат в тыс. т).
В графе 7 формы указывается содержание: в нефти в процентах; в газе в г/м3; в конденсате в процентах.
В графе 8 формы указываются балансовые запасы серы на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 9 формы указываются балансовые запасы серы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 10 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате 1) добычи, 2) потери по категории А+В+С1.
В графе 11 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате разведки по категории А+В+С1.
В графе 12 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате переоценки или передачи с баланса на баланс по категории А+В+С1.
В графе 13 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате списания запасов по категории А+В+С1.
В графе 14 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В.
В графе 15 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С1.
В графе 16 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 17 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 18 формы указываются забалансовые запасы на 01.01.__ год.
В графе 19 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В.

С1 - С1 санатты қорлар;
С2 - С2 санатты қорлар.
Ескертпе: күкірт бойынша жер қойнауының жай-күйі туралы есептілік нысаны қосымшада келтірілген түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Күкірт бойынша жер қойнауы
қорларын мемлекеттік есепке
алу" әкімшілік деректерін
жинауға арналған нысанға
қосымша
Күкірт бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бағанында кен орнының реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, жер қойнауын пайдаланушы, кен орнының игерілу дәрежесі, кен орнының мемлекеттік нөмірі, типі, учаске, кен орнының өнімді шөгінділері; кенжатын; коллектор (К, КТ, ТК), жату тереңдігі мен кенжатынның коды көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында 1) ашылу жылы; 2) газды игеруге енгізген жыл; 3) консервацияланған жылы; 4) игеру басталғаннан бергі өндіру мен шығындар; 5) МҚК бекіткен күнгі өндіру мен шығындар көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында тасымалдағыштың түрі: 1) мұнай; 2) газ; 3) еркін; 4) бүркенбе газ; 5) еркін; 6) конденсат көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша тасымалдағыштың баланстық қорлары көрсетіледі (мұнай мың т.-мен, газ млн.м3-мен, конденсат мың т.-мен).
Нысанның 6-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша тасымалдағыштың баланстық қорлары көрсетіледі (мұнай мың т.-мен, газ ) млн.м3-мен, конденсат мың т.-мен).
Нысанның 7-бағанында: мұнайдағы құрамы пайызбен; газдағы құрамы г/м3-мен; конденсаттағы құрамы пайызбен көрсетіледі.
Нысанның 8-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша күкірттің баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында ____ жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша күкірттің баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша 1) өндіру 2) шығын нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша барлау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша баланстан балансқа беру немесе қайта бағалау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша қорларды есептен шығару нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 14-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы баланстан тыс қорлар көрсетіледі.
Нысанның 19-бағанында А+В санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.

С1 - запасы по категории С1;
С2 - запасы по категории С2.
Примечание: форма отчетности о состоянии недр по гелиям заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов недр по гелию"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по гелиям"
В графе 1 формы указывается порядковый номер месторождения.
В графе 2 формы указываются область, недропользователь, степень освоения, государственный номер, тип месторождения, участок, продуктивные отложения, залежь, коллектор (К, Т, КТ, ТК), глубина залегания и код залежи.
В графе 3 формы указываются 1) год открытия; 2) год ввода в разработку на газ; 3) год консервации; 4) добыча и потери с начала разработки; 5) добыча и потери на дату утверждения ГКЗ.
В графе 4 формы указывается вид носителя.
В графе 5 формы указываются балансовые запасы носителя на 01.01.____ год по категории А+В+С1.
В графе 6 формы указываются балансовые запасы носителя на 01.01.____ год по категории С2.
В графе 7 формы указывается содержание в %: 1) гелия; 2) азота; 3) сероводорода; 4) углекислого газа.
В графе 8 формы указываются балансовые запасы гелия на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 9 формы указываются балансовые запасы гелия на 01.01.__г по категории С2.
В графе 10 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате добычи по категории А+В+С1.
В графе 11 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате потери по категории А+В+С1.
В графе 12 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате разведки по категории А+В+С1.
В графе 13 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате переоценки или передачи с баланса на баланс по категории А+В+С1.
В графе 14 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате списания запасов по категории А+В+С1.
В графе 15 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В.
В графе 16 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С1.
В графе 17 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 18 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 19 формы указываются забалансовые запасы на 01.01.__ год.
В графе 20 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В.

С1 - С1 санатты қорлар;
С2 - С2 санатты қорлар.
Ескертпе: гелий бойынша жер қойнауының жай-күйі туралы есептілік нысаны қосымшада келтірілген түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Гелий бойынша жер қойнауы
қорларын мемлекеттік есепке
алу" әкімшілік деректерін
жинауға арналған нысанға
қосымша
Гелий бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бағанында кен орнының реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, жер қойнауын пайдаланушы, кен орнының игерілу дәрежесі, кен орнының мемлекеттік нөмірі, типі, учаске, кен орнының өнімді шөгінділері; кенжатын; коллектор (К, КТ, ТК), жату тереңдігі мен кенжатынның коды көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында 1) ашылған жылы; 2) газды игеруге енгізген жыл; 3) консервацияланған жылы; 4) игеру басталғаннан бергі өндіру мен шығындар; 6) МҚК бекіткен күнгі өндіру мен шығындар көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында тасымалдағыш түрі көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша тасымалдағыштың баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша тасымалдағыштың баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 7-бағанында 1) гелийдің; 2) азоттың 3) күкіртті сутектің; 4) көмірқышқыл газының мөлшері, %-бен көрсетіледі.
Нысанның 8-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша гелийдің баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында ____ жылғы 1 қаңтардағы С2 санат бойынша гелийдің баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша өндіру нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша шығынның нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша барлау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша қорларды қайта бағалау немесе баланстан балансқа беру нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 14-бағанында ____ жылғы А+В+С1 санаты бойынша қорларды есептен шығару нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 19-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы баланстан тыс қорлар көрсетіледі.
Нысанның 20-бағанында А+В санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.

В графе 21 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В+С1.
В графе 22 форм указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории С2.
В графе 23 формы указываются номер и год утверждения протокола ГКЗ РК.
Приложение 7
к перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 23
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Государственный учет запасов недр по метану в угольном пласте
Отчетный период за _____ год
Индекс: 7-метан.
Периодичность: ежегодно.
Круг лиц представляющих: недропользователи.
Куда представляется: в территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган по изучению недр.
Срок представления: ежегодно, до тридцатого апреля года, следующего за отчетным годом.
запасы в млн м3
Область, недропользователь, степень освоения, месторождение, участок, наименование разрабатываемого угольного пласта, способ добычи угольного метана (шахтный, скважинный, смешанный)
№ и дата контракта или лицензии
1) год открытия шахты или участка по добыче метана;
2) год ввода в разработку шахты или участка по добыче метана;
3) год консервации лавы или участка по добыче метана;
4) добыча с начала разработки угольного пласта или метана;
5) добыча на дату утверждения угольного пласта или метана
Параметры пласта:
1) площадь метаноносного пласта;
2) средняя метаноносность, м3/т
3) природная метаноносность угольного пласта;
4) минимальная мощность угольного пласта;
5) газопроницаемость угольного пласта, мД
7) зольность углей, %;
8) петрографический состав углей;

Нысанның 21-бағанында А+В+С1 санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 22-бағанында С2 санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 23-бағанында ҚР МҚК хаттамасының нөмірі және бекітілген жылы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
7-қосымша
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
23-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Көмір қабатындағы метан бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу _____ жылғы есептік кезең
Индекс: 7-метан.
Кезеңділік: жыл сайын.
Ұсынатын тұлғалар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Қайда ұсынылады: жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға.
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есептік жылдан кейінгі жылдың отызыншы сәуіріне дейін.
қорлар млн м3,
Облыс, жер қойнауын пайдаланушы, игерілу дәрежесі, кен орны, учаске, игерілетін көмір қабатының атауы, көмір метанын өндіру тәсілі (шахталық, ұңғымалық, аралас)
Келісімшарт немесе лицензия №-і және күні
1) метан өндіретін шахтаның немесе учаскенің ашылған жылы;
2) метан өндіретін шахтаның немесе учаскенің игерілуге енгізілген жылы;
3) лаваны немесе метанды өндіретін учаскені консервациялаған жыл;
4) көмір қабатын немесе метанды игеру басталғаннан бергі өндіру;
5) көмір қабатын немесе метанды бекіткен күнгі өндіру
Қабат параметрлері:
1) метанды қабат алаңы;
2) орташа метандылық, м3/т;
3) көмір қабатының табиғи метандылығы;
4) көмір қабатының ең аз қалыңдығы;
5) көмір қабатының газ енгіштігі, мД;

С1 - запасы по категории С1;
С2 - запасы по категории С2.
Примечание: форма отчетности о состоянии недр по метану в угольном пласте заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов по метану в угольном пласте"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по метану в угольном пласте"
В графе 1 формы указывается порядковый номер месторождения.
В графе 2 формы указываются область, недропользователь, степень освоения, месторождение, участок, наименование разрабатываемого угольного пласта, способ добычи угольного метана (шахтный, скважинный, смешанный).
В графе 3 формы указываются номер и дата контракта или лицензии.
В графе 4 формы указываются: 1) год открытия шахты или участка по добыче метана; 2) год ввода в разработку шахты или участка по добыче метана; 3) год консервации лавы или участка по добыче метана; 4) добыча с начала разработки угольного пласта или метана; 5) добыча на дату утверждения угольного пласта или метана.
В графе 5 формы указываются параметры пласта: 1) площадь метаноносного пласта; 2) средняя метаноносность, м3/т; 3) природная метаноносность угольного пласта; 4) минимальная мощность угольного пласта; 5) газопроницаемость угольного пласта, мД; 7) зольность углей, %; 8) петрографический состав углей; 6) степень метаморфизма; 7) природная влажность, %.
В графе 6 формы указываются балансовые запасы газа-носителя на 01.01.____ год по категории А+В+С1.
В графе 7 формы указываются балансовые запасы газа-носителя на 01.01.____ год по категории С2.
В графе 8 формы указываются балансовые запасы метана в угольном пласте на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 9 формы указываются балансовые запасы метана в угольном пласте на 01.01.__г по категории С2.
В графе 10 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате добычи и потери по категории А+В+С1.
В графе 11 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате разведки по категории А+В+С1.
В графе 12 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в результате переоценки или передачи по категории А+В+С1.
В графе 13 формы указываются изменения балансовых запасов за __ год в сптсании запасов по категории А+В+С1.
В графе 14 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В.
В графе 15 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С1.
В графе 16 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории А+В+С1.
В графе 17 формы указываются балансовые запасы на 01.01.__ год по категории С2.
В графе 18 формы указываются забалансовые запасы на 01.01.__ год.
В графе 19 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В.

С1 - С1 санатты қорлар;
С2 - С2 санатты қорлар.
Ескертпе: көмір қабатындағы метан бойынша жер қойнауының жай-күйі туралы есептілік нысаны қосымшада келтірілген түсіндірмеге сәйкес толтырылады.
"Көмір қабатындағы метан
бойынша жер қойнауы қорларын
мемлекеттік есепке алу"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Көмір қабатындағы метан бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бағанында кен орнының реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, жер қойнауын пайдаланушы, игерілу дәрежесі, кен орны, учаске, игерілетін көмір қабатының атауы, көмір метанын өндіру тәсілі (шахталық, ұңғымалық, аралас) көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында келісімшарттың немесе лицензияның нөмірі мен күні көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында 1) метанды өндіретін шахтаның немесе учаскенің ашылған жылы; 2) метанды өндіретін шахтаның немесе учаскенің игерілуге енгізілген жылы; 3) лаваны немесе метанды өндіретін аумақты консервациялаған жыл; 4) көмір қабатын немесе метанды игеру басталғаннан бергі өндіру; 5) көмір қабатын немесе метанды бекіткен күнгі өндіру көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында қабат параметрлері көрсетіледі: 1) метанды қабаттың алаңы 2) орташа метандылық, м3/т; 3) көмір қабатының табиғи метандылығы; 4) көмір қабатының ең аз қалыңдығы; 5) көмір қабатының газ енгіштігі, мД; 6) көмірдің күлділігі, %; 7) көмірдің петрографиялық құрамы; 8) метаморфизм деңгейі; 9) табиғи ылғалдылық, %. көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша газ тасымалдағыштың баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 7-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша газ тасымалдағыштың баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 8-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+С1 санаты бойынша көмір қабатындағы метанның баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы С2 санаты бойынша көмір қабатындағы метанның баланстық қорлары көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында __жылғы А+В+С1 санаты бойынша өндіру мен шығындар нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында __жылғы А+В+С1 санаты бойынша барлау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында __жылғы А+В+С1 санаты бойынша қайта бағалау немесе беру нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында __жылғы А+В+С1 санаты бойынша қорларды есептен шығару нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 14-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы C1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы А+В+C1 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы C2 санаты бойынша баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында __жылғы 1 қаңтардағы баланстан тыс қорлар көрсетіледі.
Нысанның 19-бағанында А+В санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.

В графе 20 формы указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории А+В+С1.
В графе 21 форм указываются балансовые запасы, на дату утверждения ГКЗ РК по категории С2.
В графе 22 формы указываются номер и год утверждения протокола ГКЗ РК.
Приложение 8
к перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 24
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Государственный учет запасов недр по углю
Отчетный период за 20___ год
Индекс: 8-уголь.
Периодичность: ежегодно.
Круг лиц представляющих: недропользователи.
Куда представляется: в территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган по изучению недр.
Срок предоставления: ежегодно до тридцатого апреля года, следующего за отчетным годом.
Государственный учет запасов недр по углю
за __________ год
единица измерения запасов в тысячи тоннах
Область, предприятие, месторождение, бассейн, участок, поле, шахта, разрез, горизонт, пласт, № лицензии (контракта) и дата выдачи
1) Степень освоения, год;
2) годовая проектная и производственная мощность предприятия, шахты, разреза;
3) глубина подсчета запасов;
4) максимальная глубина разработки (фактическая), м;
5) глубина залегания горизонта, пласта, м;
6) мощность полезной толщи, м;
7) коэффициент вскрыши, м3/т или м3/м3;
8) мощность и объем торфов, м
1) Тип полезного ископаемого, сорт, марка, технологическая группа;
2) среднее содержание полезных компонентов и вредных примесей (выход полезного ископаемого);

Нысанның 20-бағанында А+В+С1 санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 21-бағанында C2 санаты бойынша ҚР МҚК бекіткен күнгі баланстық қорлар көрсетіледі.
Нысанның 22-бағанында ҚР МҚК хаттамасының нөмірі және бекітілген жылы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
8-қосымша
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
24-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Көмір бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу _____ жылғы есептік кезең
Индекс: 8-көмір.
Кезеңділік: жыл сайын.
Ұсынатын тұлғалар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Қайда ұсынылады: жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға.
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есептік жылдан кейінгі жылдың отызыншы сәуіріне дейін.
________жылғы
көмір бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу қорлардың өлшем бірлігі мың тоннамен
Облыс, кәсіпорын, кен орны, бассейн, учаске, алаң, шахта, қима, деңгейжиек, қабат, лицензияның (келісімшарттың) №-і және берілген күні
1) игерілу дәрежесі, жылы;
2) кәсіпорынның, шахтаның, қиманың жылдық жобалау және өндірістік қуаты;
3) қорларды есептеу тереңдігі;
4) игерудің ең көп (нақты) тереңдігі, м;
5) деңгейжиектің жату тереңдігі, м;
6) пайдалы қабаттың қалыңдығы, м;
7) аршу коэффициенті, м3/т немесе м33;
8) шымтезек қалыңдығы мен көлемі, м
1) пайдалы қазбаның типі, сұрпы, таңбасы, технологиялық тобы;
2) пайдалы құрауыштар мен зиянды қоспалардың орташа мөлшері (пайдалы қазбаның шығуы);

1) проектные потери при добычи, %;
2) разубоживание, %;
3) промышленные запасы угля и горючих сланцев, А+В+С1:
1) всей шахты (разрез1);
2) действующих горизонтов
Обеспеченность предприятия в годах балансовыми запасами категории А+В+С1:
1) всеми запасами;
2) в проектных контурах отработки по углю и горючим сланцам промышленными запасами А+В+С1
3) всей шахты, разреза;
4) действующих горизонтов
Балансовые
Забалансовые
1) всего;
2) дата утверждения и № протокола;
3) группа сложности
14
15
16
17
18
Руководитель __________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                   (подпись)
(при наличии)
Исполнитель ________________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                   (подпись)
(при наличии)
Телефон исполнителя ___________________________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
м – метров;
м3/т – кубических метров на тонну;
м3/м3 – кубических метров на кубический метр;
% - проценты;
МДж/кг – мегаджоулей на килограмм;
А – запасы по категории А;
B - запасы по категории B;
С1 - запасы по категории С1;
С2 - запасы по категории С2.
Примечание: форма отчетности о состоянии недр по углю заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов запасов недр по углю"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по углю"
В графе 1 формы указывается порядковый номер проекта.
В графе 2 формы указываются область, предприятие, месторождение, бассейн, участок, поле, шахта, разрез, горизонт, пласт, № лицензии (контракт1) и дата выдачи.
В графе 3 формы указываются: 1) степень освоения, год; 2) годовая проектная и производственная мощность предприятия, шахты, разреза; 3) глубина подсчета запасов; 4) максимальная глубина разработки (фактическая) м; 5) глубина залегания горизонта, пласта м; 6) мощность полезной толщи; 7) коэффициент вскрыши, м3/т или м3/ м3; 8) мощность и объем торфов, м.
В графе 4 формы указываются: 1) тип полезного ископаемого, сорт, марка, технологическая группа; 2) среднее содержание полезных компонентов и вредных примесей (выход полезного ископаемого); 3) влажность, %; 4) удельная теплота сгорания, МДж/кг; 5) выход смолы.
В графе 5 формы указываются категории запасов по действующей классификации А, В, А+В, А+В+С1, С2 и забалансовые запасы.
В графе 6 формы приводятся данные об общем количестве балансовых запасов на 1 января отчетного года.
В графе 7 формы приводятся данные об общем количестве забалансовых запасов на 1 января отчетного года.

1) өндіру кезіндегі жобалық шығындар, %;
2) құнарсыздану, %;
3) көмірдің және жанатын тақтатастардың өнеркәсіптік қорлары, А+В+С1:
1) барлық шахтаның (1-қима);
2) қолданыстағы деңгей жиектердің
Кәсіпорынның А+В+С1 санатының баланстық қорларымен жылдарға:
1) барлық қорлармен;
2) көмір мен жанатын тақтатастар бойынша игерудің жобалық контурларында А+В+С1 өнеркәсіптік қорларымен;
3) барлық шахтаның, қиманың;
4) қолданыстағы деңгейжиектердің қамтамасыз етілуі
Баланстық
Баланстан тыс
1) барлығы;
2) хаттаманың №-і және бекітілген күні;
3) күрделілік тобы
14
15
16
17
18
Басшы ___________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушы ______________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушының телефоны ___________________________
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
м - метр;
м3/т - бір тоннадағы текше метр;
м3/ м3 - текше метрдегі текше метр;
% - пайыз;
МДж/кг - бір килограммдағы мегаджоуль;
А - А санатты қорлар;
B - B санатты қорлар;
С1 - С1 санатты қорлар;
С2 - С2 санатты қорлар.
Ескертпе: көмір бойынша жер қойнауының жай-күйі туралы есептілік нысаны қосымшада келтірілген түсіндірме бойынша толтырылады.
"Көмір бойынша жер қойнауы
қорларын мемлекеттік есепке
алу" әкімшілік деректерін
жинауға арналған нысанға
қосымша
"Көмір бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бағанында жобаның реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, кәсіпорын, кен орны, бассейн, аумақ, алаң, шахта, қима, деңгейжиек, қабат, лицензияның (келісімшарттың) нөмірі және берілген күні көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында 1) игерілу дәрежесі, жылы; 2) кәсіпорынның, шахтаның, қиманың жылдық жобалау және өндірістік қуаты; 3) қорларды есептеу тереңдігі; 4) игерудің ең көп (нақты) тереңдігі, м; 5) деңгейжиектің жату тереңдігі, м; 6) пайдалы қабаттың қалыңдығы, м; 7) аршу коэффициенті, м3/т немесе м33; 8) шымтезек қалыңдығы мен көлемі, м-мен көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында 1) пайдалы қазбаның типі, сұрпы, таңбасы, технологиялық тобы; 2) пайдалы құрауыштар мен зиянды қоспалардың орташа мөлшері (пайдалы қазбаның шығуы); 3) ылғалдылығы, %, 4) жанудың меншікті жылуы, МДж/кг; 6) шайырдың шығуы көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында А, В, А+В, А+В+С1, С2 қолданыстағы жіктеу бойынша қорлардың санаты және баланстан тыс қорлар көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында есептік жылдың 1 қаңтарындағы баланстық қорлардың жалпы саны туралы деректер келтіріледі.
Нысанның 7-бағанында есептік жылдың 1 қаңтарындағы баланстан тыс қорлардың жалпы саны туралы деректер келтіріледі.

В графе 8 формы указывается изменение балансовых запасов за 20___ год в результате: добычи.
В графе 9 формы указывается изменение балансовых запасов за 20___ год в результате: потерь при добыче.
В графе 10 формы указывается изменение балансовых запасов за 20___ год в результате: разведки.
В графе 11 формы указывается изменение балансовых запасов за 20___ год в результате: переоценки.
В графе 12 формы указывается изменение балансовых запасов за 20___ год в результате: списания запасов.
В графе 13 формы указывается изменение балансовых запасов за 20___ год в результате: изменения технических границ и другие причины.
В графе 14 формы указывается состояние балансовых запасов на 01.01.__ год.
В графе 15 формы указывается состояние забалансовых запасов на 01.01.__ год.
В графе 16 формы указывается балансовые запасы, утвержденные ГКЗ или ТКЗ 1) всего; 2) дата утверждения и № протокола; 3) группа сложности.
В графе 17 формы указываются: 1) проектные потери при добычи, %; 2) разубоживание, %; 3) промышленные запасы угля и горючих сланцев, А+В+С1: 1) всей шахты (разрез1); 2) действующих горизонтов;
В графе 18 формы указывается обеспеченность предприятия в годах балансовыми запасами категории А+В+С1: 1) всеми запасами; 2) в проектных контурах отработки по углю и горючим сланцам промышленными запасами А+В+С1; 3) всей шахты, разреза; 4) действующих горизонтов.
Приложение 9
к перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 25
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Государственный учет запасов недр по углю по Кодексу KAZRC
Отчетный период за 20___ год
Индекс: 8.1-уголь.
Периодичность: ежегодно.
Круг лиц представляющих: недропользователи.
Куда представляется: в территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган по изучению недр.
Срок предоставления: ежегодно до тридцатого апреля года, следующего за отчетным годом.
единица измерения ресурсов, запасов тыс.т
Область, предприятие, месторождение, бассейн, участок, поле, шахта, разрез горизонт, пласт, № лицензии (контракта) и дата выдачи
1) Степень освоения, год;
2) годовая проектная и производственная мощность предприятия, шахты, разреза;
3) глубина оценки ресурсов по категориям: измеренные+выявленные; предполагаемые;

Нысанның 8-бағанында 20__жылғы өндіру нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында 20__жылғы өндіру кезіңдегі шығын нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында 20__жылғы барлау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында 20__жылғы қайта бағалау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында 20__жылғы қорларды есептен шығару нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында 20__жылғы техникалық шекаралардың өзгеру және басқа себептер нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 14-бағанында ___жылғы 1 қаңтардағы баланстық қорлардың жай-күйі көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында ___жылғы 1 қаңтардағы баланстан тыс қорлардың жай-күйі көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында МҚК немесе АҚК бекіткен баланстық қорлар: 1) барлығы; 2) бекітілген күні және хаттама нөмірі; 3) күрделілік тобы көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында 1) өндіру кезіндегі жобалық шығын, %; 2) құнарсыздану, %; 3) көмір мен жанатын тақтатастардың өнеркәсіптік қорлары, А+В+С1: 1) барлық шахтаның (қиманың); 2) қолданыстағы деңгейжиектердің қорлары көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында кәсіпорынның А+В+С1 санатының баланстық қорларымен жылдарға: 1) барлық қорлармен; 2) көмір мен жанатын тақтатастар бойынша игерудің жобалық контурларында А+В+С1 өнеркәсіптік қорларымен; 3) барлық шахтаның, қиманың; 4) қолданыстағы деңгейжиектердің қамтамасыз етілуі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
9-қосымша
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
25-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
КAZRC кодексі бойынша көмір бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу 20_____ жылғы есептік кезең
Индекс: 8.1-көмір.
Кезеңділік: жыл сайын.
Ұсынатын тұлғалар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Қайда ұсынылады: жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға.
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есептік жылдан кейінгі жылдың отызыншы сәуіріне дейін.
Ресурстарды, қорларды өлшеу бірлігі, мың т.
Облыс, кәсіпорын, кен орны, бассейн, учаске, алаң, шахта, қима, деңгейжиек, қабат, лицензия (келісімшарт) №-і және берілген күні
1) Игерілу дәрежесі, жылы;
2) кәсіпорынның, шахтаның, қиманың жылдық жобалау және өндірістік қуаттылығы;
3) санаттар бойынша қорларды бағалау тереңдігі:
өлшенгендер+
анықталғандар; болжамды

4) глубина подсчета запасов
5) максимальная глубина разработки (фактическая) м;
6) глубина залегания горизонта, пласта, м;
7) мощность полезной толщи, м;
8) коэффициент вскрыши, м3/т или м3/ м3;
и) мощность и объем торфов м.
1) Тип полезного ископаемого, сорт, марка, технологическая группа;
2) среднее содержание полезных компонентов и вредных примесей (выход полезного ископаемого);
3) влажность, %;
4) удельная теплота сгорания, МДж/кг;
5) выход смолы
Ресурсы (тонн)
Запасы (тонн)
Измеренные Выявленные
Предполагаемые
Доказанные Вероятные
1
2
3
4
5
6
7
(продолжение таблицы)
Изменения запасов за __________год в результате
Добычи
Потерь
Разведки
Переоценки (+ или -)
Списания запасов
Изменения технических границ и др. причины
8
9
10
11
12
13
(продолжение таблицы)
Состояние запасов на 01.01.____ год
Запасы, зарегистрированные ГКЗ или ТКЗ
1)запасы угля категорий доказанные и вероятные
1) всей шахты (разреза);
2) действующих горизонтов в том числе
2) проектные потери при добычи, %;
3) разубоживание
Обеспеченность предприятия в годах запасами кат. вероятные и доказанные
1) всеми запасами;
2) в проектных контурах отработки по углю и горючим сланцам промышленными запасами категорий доказанные и вероятные
3) всей шахты, разреза;
4) действующих горизонтов
Балансовые
Забалансовые
1) всего;
2) дата регистрации;
3) группа сложности
14
15
16
17
18
Руководитель __________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                   (подпись)
(при наличии)
Компетентное лицо ___________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                   (подпись)
(при наличии)
Телефон компетеного лица ___________________________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
м – метров;
м3/т – кубических метров на тонну;
м3/м3 – кубических метров на кубический метр;
% - проценты;
МДж/кг – мегаджоулей на килограмм.
Примечание: форма отчетности о состоянии недр по углю заполняется согласно пояснению, приведенному в приложении.
Приложение
к форме, предназначенной для
сбора административных
данных "Государственный учет
запасов недр по углю по
Кодексу KAZRC"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Государственный учет запасов недр по углю по Кодексу KAZRC"
В графе 1 формы указывается порядковый номер проекта.
В графе 2 формы указываются область, предприятие, месторождение, бассейн, участок, поле, шахта, разрез, горизонт, пласт, № лицензии (контракт1) и дата выдачи.
В графе 3 формы указываются: 1) степень освоения, год; 2) годовая проектная и производственная мощность предприятия, шахты, разреза; 3) глубина оценки ресурсов по категориям: измеренные + выявленные: предполагаемые; 4) максимальная глубина разработки (фактическая) м; 5) глубина залегания горизонта, пласта м; 6) мощность полезной толщи; 7) коэффициент вскрыши, м3/т или м3/ м3; 8) мощность и объем торфов, м.
В графе 4 формы указываются: 1) тип полезного ископаемого, сорт, марка, технологическая группа; 2) среднее содержание полезных компонентов и вредных примесей (выход полезного ископаемого); 3) влажность, %; 4) удельная теплота сгорания, МДж/кг; 5) выход смолы.
В графе 5 формы указываются измеренные и выявленные ресурсы в тоннах.
В графе 6 формы указываются предполагаемые ресурсы в тоннах.
В графе 7 формы указываются доказанные и вероятные запасы в тоннах.

4) игерудің ең көп (нақты) тереңдігі, м;
5) деңгейжиектіктің, қабаттың жату тереңдігі, м;
6) пайдалы қалыңдық қуаттылығы, м;
7) аршу коэффициенті, м3/т немесе м33;
8) шымтезек қуаттылығы мен көлемі, м
1) Пайдалы қазбаның типі, сұрпы, таңбасы, технологиялық тобы;
2) пайдалы құрауыштар мен зиянды қоспалардың орташа мөлшері (пайдалы қазбаның шығуы);
3) ылғалдылық, %;
4) жанудың меншікті жылуы, МДж/кг;
5) шайырдың шығуы
Ресурстар (тонна)
Қорлар (тонна)
Өлшенгендер
Анықталғандар
Болжамды
Дәлелденгендер
Ықтимал
1
2
3
4
5
6
7
(кестенің жалғасы)
Нәтижесінде ____жылғы баланстық қорлардың өзгеруі
Өндіру
Шығын
Барлау
Қайта бағалау (+ немесе -)
Қорларды есептен шығару
Техникалық шекаралардың өзгеруі және басқа себептер
8
9
10
11
12
13
(кестенің жалғасы)
____ жылғы 1 қантардағы қорлардың жай-күйі
МҚК немесе АҚК тіркеген қорлар
1) дәлелденген және ықтимал санатты көмір қорлары
2) барлық шахтаның (қиманың);
3) қолданыстағы деңгейжиектердің, оның ішінде
4) өндіру кезіндегі жобалық шығындар,%
5) құнарсыздану
Кәсіпорынның ықтимал және дәлелденген санатты қорлармен
1) барлық қорлармен;
2) игерудің жобалық сұлбаларында дәлелденген және ықтимал санатты көмір және жанатын тақтатастың өнеркәсіптік қорларымен
3) барлық шахтаның, қиманың;
4) қолданыстағы деңгейжиектердің қамтамасыз етілуі
Теңгерімдік
Теңгерімнен тыс
1) барлығы;
2) тіркеу күні
3) күрделілік тобы
14
15
16
17
18
Басшы ___________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушы ______________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушының телефоны ___________________________
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
м - метр;
м3/т - бір тоннадағы текше метр;
м3/ м3 - текше метрдегі текше метр;
% - пайыз;
МДж/кг - килограммдағы мегаджоуль;
Ескертпе: көмір бойынша жер қойнауының жай-күйі туралы есептілік нысаны қосымшада келтірілген түсіндірме бойынша толтырылады.
"КAZRC кодексі бойынша көмір
бойынша жер қойнауы қорларын
мемлекеттік есепке алу"
әкімшілік деректерін жинауға
арналған нысанға
қосымша
"КAZRC кодексі бойынша көмір бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу" әкімшілік деректерін жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме
Нысанның 1-бағанында жобаның реттік нөмірі көрсетіледі.
Нысанның 2-бағанында облыс, кәсіпорын, кен орны, бассейн, аумақ, алаң, шахта, қима, көкжиек, қабат, лицензияның (келісімшарттың) нөмірі және берілген күні көрсетіледі.
Нысанның 3-бағанында 1) игерілу дәрежесі, жылы; 2) кәсіпорынның, шахтаның, қиманың жылдық жобалау және өндірістік қуаты; 3) қорлардың өлшенген+анықталған: болжамды санаттары бойынша ресурстарды терең бағалау; 4) игерудің ең көп (нақты) тереңдігі, м; 5) деңгейжиектің жату тереңдігі, м; 6) пайдалы қабат қуаттылығы; 7) аршу коэффициенті, м3/т немесе м33; 8) шымтезектің қуаттылығы мен көлемі, м көрсетіледі.
Нысанның 4-бағанында 1) пайдалы қазбаның типі, сұрпы, таңбасы, технологиялық тобы; 2) пайдалы құрауыштар мен зиянды қоспалардың орташа құрамы (пайдалы қазбаның шығуы); 3) ылғалдылығы, %, 4) жанудың меншікті жылуы, МДж/кг; 6) шайырдың шығуы көрсетіледі.
Нысанның 5-бағанында өлшенген және анықталған ресурстар тоннамен көрсетіледі.
Нысанның 6-бағанында болжамды ресурстар тоннамен көрсетіледі.
Нысанның 7-бағанында дәлелденген және ықтимал қорлар тоннамен көрсетіледі.

В графе 8 формы указывается изменение запасов за 20___ год в результате: добычи.
В графе 9 формы указывается изменение запасов за 20___ год в результате: потерь при добыче.
В графе 10 формы указывается изменение запасов за 20___ год в результате: разведки.
В графе 11 формы указывается изменение запасов за 20___ год в результате: переоценки.
В графе 12 формы указывается изменение запасов за 20___ год в результате: списания запасов.
В графе 13 формы указывается изменение запасов за 20___ год в результате: изменения технических границ и другие причины.
В графе 14 формы указывается состояние балансовых запасов на 01.01.__ год.
В графе 15 формы указывается состояние забалансовых запасов на 01.01.__ год.
В графе 16 формы указывается запасы, зарегистрированные ГКЗ или ТКЗ 1) всего; 2) дата регистрации; 3) группа сложности.
В графе 17 формы указываются: 1) запасы угля категории доказаные и вероятные: 1) всей шахты (разрез1); 2) действующих горизонтов в том числе; 2) проектные потери при добыче %; 3) разубоживание;
В графе 18 формы указывается обеспеченность предприятия в годах запасами категории вероятные и доказанные: 1) всеми запасами; 2) в проектных контурах отработки по углю и горючим сланцам промышленными запасами категории доказанные и вероятные; 3) всей шахты, разреза; 4) действующих горизонтов.
Приложение 10
к перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 26
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Государственный учет запасов недр по подземным водам
Отчетный период за 20___ год
Индекс: 9 – подземные воды.
Периодичность: ежегодно.
Круг лиц представляющих: недропользователи.
Куда представляется: в территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган по изучению недр.
Срок предоставления: ежегодно до тридцатого апреля года, следующего за отчетным годом.
№№п/п мест.
№№ п/п уч.
Экономический район, область, месторождение (разведанный участок, водозабор)
Местоположение месторождения (разведанного участка, водозабора)
Гидрогеологические бассейны
I порядка
II порядка
1
2
2
3
4
5
(продолжение таблицы)
Речной бассейн
№ по кадастру
Степень освоения месторождения
Водоносный горизонт
Назначение вод
Водовмещающие породы
Возраст
Сведения о напоре
Минерализация, г/л
Химический состав
6
7
8
9
10
11
12
13
14
(продолжение таблицы)
Эксплуатационные запасы, утвержденные ГКЗ, ТКЗ тыс. м3/сут
А
В
С1
С2
Всего
Забаланс
15
16
17
18
19
(продолжение таблицы)
№ протокола
Дата утверждения запасов
Расчетный срок, лет
Местоположение месторождения (разведанного участка, водозабора)
Сведения о водозаборе (водоотливе)
Дата начала эксплуатации
Тип водозабора
Изменение динамического уровня, м
20
21
22
2
23
24
25
(продолжение таблицы)
Расстояние от месторождения до водопотребителя, км
Водопользователь
№ Контракта (Лицензии)
Дата выдачи Контракта (Лицензии)
Срок действия Контракта (Лицензии), лет
26
27
28
29
30
(продолжение таблицы)
Величина водоотбора по Контракту (Лицензии), тыс. м3/сут
По целевому назначению:
Хозяйственно-питьевое водоснабжение (ХП3)
Производственно техническое водо-снабжение (ПТ3)
Теплоэнергетические
Орошение земель (ОРЗ)
Промышленные
Дренажные
Комплексные
Потери при транспортировке
Всего
31
32
33
34
35
36
37
38
39
(продолжение таблицы)
Примечание
26
Руководитель __________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                   (подпись)
(при наличии)
Исполнитель ________________________________________________________ ___________
(фамилия, имя, отчество                   (подпись)
(при наличии)
Телефон исполнителя ___________________________
Примечание: расшифровка аббревиатур:
г/л – граммов на литр;
м3/сут – кубических метров в сутки;
тыс. м3/сут – тысяч кубических метров в сутки.
Приложение 11
к перечню некоторых приказов
Министра по инвестициям и
развитию Республики Казахстан,
в которые вносятся
изменения и дополнения
Приложение 27
к Правилам ведения единого
кадастра государственного
фонда недр
Форма,
предназначенная для сбора
административных данных
Государственный учет запасов недр по минеральным водам
Отчетный период за 20___ год

Нысанның 8-бағанында 20__жылғы өндіру нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 9-бағанында 20__жылғы өндіру кезіндегі шығын нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 10-бағанында 20__жылғы барлау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 11-бағанында 20__жылғы қайта бағалау нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 12-бағанында 20__жылғы қорларды есептен шығару нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 13-бағанында 20__жылғы техникалық шекаралардың өзгеруі және басқа себептер нәтижесінде баланстық қорлардың өзгеруі көрсетіледі.
Нысанның 14-бағанында ___жылғы 1 қантардағы қорлардың баланстық жай-күйі көрсетіледі.
Нысанның 15-бағанында ___жылғы 1 қантардағы баланстан тыс қорлардың жай-күйі көрсетіледі.
Нысанның 16-бағанында МҚК немесе АҚК тіркеген баланстық қорлар: 1) барлығы; 2) тіркелген күні; 3) күрделілік тобы көрсетіледі.
Нысанның 17-бағанында 1) дәлелденген және ықтимал санатты көмір қорлары: 1) барлық шахтаның (қиманың); 2) қолданыстағы деңгейжиектердің, оның ішінде; 2) өндіру кезіндегі жобалық шығындар, %; 3) құнарсыздануы көрсетіледі.
Нысанның 18-бағанында кәсіпорынның жылдарда 1) барлық қорлармен 2) игерудің жобалық сұлбаларында дәлелденген және ықтимал санатты көмір және жанатын тақтатастың өнеркәсіптік қорларымен; 3) барлық шахтаның, қиманың; 4) қолданыстағы деңгейжиектердің ықтимал және дәлелденген санатты қорлармен қамтамасыз етілуі көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
10-қосымша
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
26-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Жерасты сулары бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу 20_____ жылғы есептік кезең
Индекс: 9 - жерасты сулары.
Кезеңділік: жыл сайын.
Ұсынатын тұлғалар тобы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Қайда ұсынылады: жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелеріне, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға.
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есептік жылдан кейінгі жылдың отызыншы сәуіріне дейін.
Кен орнының р/с №№
Учаскенің р/с №№
Экономикалық аудан, облыс, кен орны (барланған учаске, тоған)
Кен орнының (барланған учаскенің, тоғанның) орналасқан жері
Гидрогеологиялық бассейндер
І реттік
ІІ реттік
1
2
2
3
4
5
(кестенің жалғасы)
Өзен бассейні
Кадастр бойынша №-і
Кен орнының игерілу деңгейі
Сулы деңгейжиек
Судың маңызы
Сулы жыныстар
Жасы
Ағыны туралы мәліметтер
Минералдану, г/л
Химиялық құрамы
6
7
8
9
10
11
12
13
14
(кестенің жалғасы)
МҚК, АҚК бекіткен пайдалану қорлары, мың м3/тәул
1
В
С1
С2
Барлығы
Баланстан тыс
15
16
17
18
19
(кестенің жалғасы)
Хаттама №-і
Қорларды бекіткен күн
Есептік мерзім, жыл
Кен орнының (барланған учаскенің, тоғанның) орналасқан жері
Тоған (суағар) туралы мәліметтер
Пайдалану басталған күн
Тоған типі
Динамикалық деңгейдің өзгерісі, м
20
21
22
2
23
24
25
(кестенің жалғасы)
Кен орны мен су тұтынушының арақашықтығы, км
Су пайдаланушы
Келісімшарт (Лицензия) №-і
Келісімшарттың (Лицензияның) берілген күні
Келісімшарттың (Лицензияның) қолданылу мерзімі, жыл
26
27
28
29
30
(кестенің жалғасы)
Келісімшарт (Лицензия) бойынша тоған көлемі, мың м3/тәул
Нысаналы мақсаты бойынша:
Шаруашылық-ауыз сумен жабдықтау (ШАС)
Өндірістік-техникалық сумен жабдықтау (ӨТС)
Жылу-энергетикалық
Жерді суландыру (ЖС)
Өнеркәсіптік
Сорғытқыш
Кешендік
Тасымалдау кезіндегі шығындар
Барлығы
31
32
33
34
35
36
37
38
39
(кестенің жалғасы)
Ескертпе
26
Басшы ___________________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушы ______________________ ___________
(тегі, аты, әкесінің аты            (қолы)
(болған кезде)
Орындаушының телефоны ___________________________
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
г/л - литрдегі грамм;
м3/тәул - тәулігіне текше метр;
мың м3/тәул - тәулігіне мың текше метр.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің өзгерістер мен
толықтырулар енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
11-қосымша
Мемлекеттік жер қойнауы
қорының бірыңғай кадастрын
жүргізу қағидаларына
27-қосымша
Әкімшілік деректерді
жинауға арналған нысан
Минералдық сулар бойынша жер қойнауы қорларын мемлекеттік есепке алу 20_____ жылғы есептік кезең