Об утверждении Правил осуществления деятельности субъектами естественных монополий
Приказ и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 29 июля 2019 года № 180/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 июля 2019 года № 19118.
В соответствии с подпунктом 6) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года "О естественных монополиях" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила осуществления деятельности субъектами естественных монополий.
2. Комитету телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Институт законодательства и правовой информации Республики Казахстан" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
М. Нургужин
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены
приказом Министра цифрового
развития, инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
от 29 июля 2019 года № 180/НҚ
Правила
осуществления деятельности субъектами естественных монополий
Глава 1. Общие положения

Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2019 жылғы 29 шілдедегі № 180/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 30 шілдеде № 19118 болып тіркелді.
"Табиғи монополиялар туралы" 2018 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникациялар комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасының Заңнама және құқықтық ақпарат институты" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а.
М. Нұрғожин
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2019 жылғы 29 шілдедегі
№ 180/НҚ бұйрығымен
бекітілген
Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила осуществления деятельности субъектами естественных монополий (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 6) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон) и определяют порядок осуществления деятельности субъектами естественных монополий.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 21.02.2023 № 60/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящие Правила определяют:
1) порядок включения и исключения из Государственного регистра субъектов естественных монополий;
2) порядок проведения публичных слушаний;
3) порядок выдачи согласия на совершение отдельных действий субъектом естественной монополии, а также принятия от субъекта естественной монополии уведомления об осуществлении деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях" (далее – Закон о разрешениях и уведомлениях);
4) порядок проведения закупок субъектами естественных монополий;
5) порядок обеспечения равных условий доступа к регулируемым услугам;
6) порядок проведения отчетов об исполнении утвержденных тарифных смет, об исполнении утвержденных инвестиционных программ, о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий перед потребителями и иными заинтересованными лицами;
7) порядок размещения информации о наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест субъекта естественной монополии, а также схем инженерных коммуникаций коммунальных услуг в сферах естественных монополий, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан;
8) порядок утверждения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий;
9) порядок осуществления государственного контроля в сферах естественных монополий;
10) порядок информирования потребителей и (или) уполномоченного органа о тарифе, его изменении;
11) порядок утверждения показателей качества и надежности регулируемых услуг;
12) порядок проведения общественного мониторинга и (или) технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий;

1. Осы Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді және және табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 21.02.2023 № 60/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидалар:
1) табиғи монополиялар субъектілерін Мемлекеттік тіркелімге енгізу және шығару тәртібін;
2) жария тыңдауларды өткізу тәртібін;
3) "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі - рұқсаттар және хабарламалар туралы Заңы) сәйкес табиғи монополия субъектісінің жекелеген іс-әрекеттер жасауына келісім беру, сондай-ақ табиғи монополия субъектісінен реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметті жүзеге асыру туралы хабарлама қабылдау тәртібін;
4) табиғи монополиялар субъектілерінің сатып алуды жүргізу тәртібін;
5) реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету тәртібін;
6) бекітілген тарифтік сметалардың орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламалардың орындалуы туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептерді жүргізу тәртібін;
7) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің бос және қолжетімді қуаттарының, сыйымдылықтарының, орындарының, сондай-ақ табиғи монополиялар салаларындағы коммуналдық қызметтер инженерлік коммуникацияларының схемаларының болуы туралы ақпаратты орналастыру тәртібі;
8) табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бекіту тәртібін;
9) табиғи монополиялар салаларындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру тәртібін;
10) тұтынушыларды және (немесе) уәкілетті органды тариф, оның өзгеруі туралы хабардар ету тәртібін;
11) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін бекіту тәртібін;
12) бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу тәртібін;

13) формы:
ходатайств о даче согласия на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги, если балансовая стоимость имущества, учтенного в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего календарного года, и реорганизацию или ликвидацию субъекта естественной монополий;
отчетов субъекта естественной монополии перед потребителями и иными заинтересованными лицами:
об исполнении утвержденной тарифной сметы;
об исполнении утвержденной инвестиционной программы;
о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг;
о достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия и термины:
1) потенциальный поставщик – физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность, юридическое лицо, временное объединение юридических лиц (консорциум) претендующее на заключение с субъектом естественной монополии договора о закупках;
2) конкурс (тендер) – способ закупки, предусматривающий конкуренцию между потенциальными поставщиками и направленный на выявление наиболее выгодных условий договора закупки;
3) конкурсная (тендерная) комиссия – коллегиальный орган, создаваемый субъектом естественной монополии для выполнения процедуры проведения закупок способом конкурса (тендера), предусмотренными настоящими Правилами;
4) конкурсная (тендерная) документация – пакет документов, предоставляемый субъектом естественной монополии потенциальному поставщику либо размещаемый им на электронной торговой площадке для подготовки конкурсной (тендерной) заявки, содержащий условия и порядок проведения конкурса;
5) целевое значение показателя – цифровое значение показателя, утверждаемое уполномоченным органом, которое достигается субъектом естественной монополии по завершению периода действия тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования;
6) имущество субъекта естественной монополии, сделки с которым совершаются с предварительного согласования уполномоченного органа – находящееся в собственности субъекта естественной монополии недвижимое и движимое имущество, используемое для предоставления регулируемой услуги, если балансовая стоимость имущества, учтенного в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года;
7) эксперт (экспертная организация) – физическое или юридическое лицо, обладающее специальными знаниями или опытом в деятельности, подвергаемой экспертизе, оказывающее услуги по проведению технической экспертизы;

13) мыналарды:
егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған мүліктің баланстық құны ағымдағы күнтізбелік жылдың басындағы бухгалтерлік балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 пайызынан асса және табиғи монополия субъектісін қайта ұйымдастыруға немесе таратуға реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға келісім беру туралы қолдаухаттарды;
табиғи монополия субъектісінің тұтынушылар және өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы есептерді:
бекітілген тарифтік сметаны орындау туралы;
бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы;
реттелетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау туралы;
табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы нысандарды айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар мен терминдер пайдаланылады:
1) әлеуетті өнім беруші – сатып алу туралы шарт жасасуға үміткер, кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға, заңды тұлға, заңды тұлғалардың уақытша бірлестігі (консорциум);
2) конкурс (тендер) – әлеуетті өнім берушілер арасында бәсекелестікті көздейтін және сатып алу шартының неғұрлым тиімді талаптарын анықтауға бағытталған сатып алу тәсілі;
3) конкурстық комиссия – осы Қағидаларда көзделген конкурс (тендер) тәсілімен сатып алуды өткізу рәсімін орындау үшін табиғи монополия субъектісі құратын алқалы орган;
4) конкурстық (тендерлік) құжаттама – табиғи монополия субъектісі әлеуетті өнім берушіге ұсынатын немесе ол электрондық сауда алаңында конкурстық (тендерлік) өтінімді дайындау үшін орналастыратын, конкурсты өткізу шарттары мен тәртібін қамтитын құжаттар пакеті;
5) көрсеткіштің нысаналы мәні – тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып, тарифтің қолданылу кезеңі аяқталғаннан кейін табиғи монополия субъектісі қол жеткізетін уәкілетті орган бекітетін көрсеткіштің цифрлық мәні;
6) мәмілелері уәкілетті органның келісімін алуды көздейтін табиғи монополия субъектісінің мүлкі – табиғи монополия субъектісінің меншігіндегі, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін пайдаланылатын және ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік теңгерімде ескерілген, құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік теңгерімге сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 пайызынан асатын жылжымайтын және жылжымалы мүлік, ақшаны, оның ішінде шетел валютасын қоспағанда, ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік балансқа сәйкес;
7) сарапшы (сараптама жасау ұйымы) – техникалық сараптама жүргізу жөнінде қызмет көрсететін сараптауға жататын қызметте арнайы білімі немесе тәжірибесі бар жеке немесе заңды тұлға;

8) закупка – приобретение субъектом естественной монополии товаров, работ и услуг;
9) Государственный регистр субъектов естественных монополий (далее – Регистр) – поименный перечень субъектов естественных монополий, состоящий из республиканского и местных разделов, с указанием конкретных видов предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ), в соответствии с Перечнем регулируемых услуг (товаров, работ) субъектов естественных монополий, утвержденным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 26 июля 2019 года № 176-НҚ (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19098) (далее – Перечень регулируемых услуг);
10) субъект естественной монополии - индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, предоставляющее потребителям регулируемые услуги;
11) техническая экспертиза – анализ технического состояния (технических характеристик) задействованных активов, эффективности технологического процесса производства, оценка исполнения инвестиционных программ, уровня задействованности и обоснованности распределения основных средств по видам предоставляемых регулируемых услуг;
12) технический эксперт – физическое или юридическое лицо, оказывающее услуги по проведению технической экспертизы;
13) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий, в области телекоммуникаций;
14) ведомство уполномоченного органа – ведомство государственного органа, осуществляющее регулирование и контроль деятельности субъектов естественных монополий, оказывающих регулируемые услуги в области телекоммуникаций;
15) электронная торговая площадка – интернет-ресурс, обеспечивающий инфраструктуру участникам электронной торговли, в том числе заключение договоров между ними на оказание работ и услуг с использованием информационно-коммуникационных технологий.
Иные определения и термины, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

8) сатып алу – табиғи монополия субъектісінің шығындары реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтер мен тарифтік сметаларды бекіту кезінде ескерілетін тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен сатып алуы;
9) табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімі (бұдан әрі – тіркелім) – Қазақстан Республикасының цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2019 жылғы 26 шілдедегі № 176 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19098 тіркелген), табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің (тауарларының, жұмыстарының) тізбесіне сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) нақты түрлері көрсетілген республикалық және жергілікті бөлімдерден тұратынтабиғи монополия субъектілерінің жеке атаулы тізбесі;
10) табиғи монополия субъектісі – тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға;
11) техникалық сараптама – материалдық, еңбек шығындары нормаларының, өндіріс технологиясының сәйкестігін қоса алғанда, іске қосылған активтердің техникалық жай-күйін (техникалық сипаттамаларын), технологиялық процестің тиімділігін талдау, инвестициялық бағдарламалардың орындалуын бағалау, ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша негізгі құралдарды бөлудің іске қосылу деңгейі мен негізділігін бағалау;
12) техникалық сарапшы – сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық тапсырмасын және (немесе) техникалық ерекшелігін әзірлеуге және (немесе) әлеуетті өнім берушілер ұсыныстарының сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық ерекшелігіне сәйкестігіне қатысты сараптамалық қорытынды дайындауға қатысу үшін табиғи монополия субъектісі не Тапсырыс беруші тартатын, тиісті құжаттармен (дипломдармен, сертификаттармен, куәліктермен және басқа да құжаттармен) расталатын, өткізілетін сатып алу саласында арнайы және (немесе) техникалық білімі, тәжірибесі;
13) уәкілетті орган – табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
14) уәкілетті органның ведомствосы – табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін реттеу мен бақылауды жүзеге асыратын мемлекеттік органның ведомствосы;
15) электрондық сауда алаңы – электрондық саудаға қатысушыларды инфрақұрылуммен, оның ішінде ақпараттық коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, олардың арасында жұмыстар мен қызметтер көрсетуге арналған шарттар жасасуды қамтамасыз ететін интернет-ресурс.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де анықтамалар мен терминдер Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес қолданылады.

Глава 2. Порядок включения и исключения из Государственного регистра субъектов естественных монополий
Параграф 1. Формирование Государственного регистра субъектов естественных монополий
4. Государственный регистр субъектов естественных монополий (далее – Регистр) формируется в электронном виде согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
5. Республиканский раздел Регистра формирует и ведет ведомство уполномоченного органа.
6. Действие настоящих Правил не распространяется на индивидуальных предпринимателей и юридических лиц, осуществляющих деятельность в соответствии с пунктом 4 статьи 3 Закона.
Параграф 2. Включение и исключение из Регистра
7. Индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, предоставляющее регулируемые услуги обращается в уполномоченный орган с заявлением о включении его в Регистр по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в пункте 8 настоящих Правил не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней со дня начала предоставления регулируемой услуги потребителям.
8. Для включения в Регистр, заявитель предоставляет в уполномоченный орган следующие документы:
1) заявление, подписанное первым руководителем юридического лица (индивидуальным предпринимателем) о включении в Регистр;
2) нотариально засвидетельствованную копию лицензии на право занятия предпринимательской деятельностью, подлежащей обязательному лицензированию в соответствии с Законом о разрешениях и уведомлениях и (или) лицензию с веб-портала "Е-лицензирование" www.elicense.kz;
3) перечень, находящихся на балансе заявителя, либо находящихся в аренде или в доверительном управлении инженерных сетей и сооружений, необходимых для предоставления регулируемых услуг потребителям в условиях естественной монополии, а также карты-схемы, (указанные документы подписываются первым руководителем либо лицом его замещающим);
4) расчеты планируемых объемов предоставления потребителям регулируемых услуг в сфере естественных монополий;
5) документы содержащие сведения об осуществлении деятельности, не относящейся к регулируемым услугам и (или) отнесенной к сфере естественной монополии;
6) бухгалтерский баланс предприятия за предыдущий период (год, квартал);
7) отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности с расшифровкой доходов и расходов по основной и неосновной деятельности, подписанные руководителем, главным бухгалтером в случаях предусмотренных законами и скрепленные печатью (за исключением юридических лиц относящихся к субъектам частного предпринимательства) за период оказания регулируемых услуг, за предыдущий период.
Заявление и документы, предусмотренные настоящим пунктом, подаются заявителем в бумажном виде.
Заявление о включении в Регистр рассматривается уполномоченным органом не более 30 (тридцати) календарных дней при условии предоставления документов, указанных в настоящем пункте Правил. Срок рассмотрения заявления исчисляется со дня подачи документов.

2-тарау. Табиғи монополиялар субъектілерін Мемлекеттік тіркелімге енгізу және шығару тәртібі
1-Параграф. Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімін қалыптастыру
4. Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімін (бұдан әрі – Тіркелім) электрондық түрде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
5. Тіркелімнің республикалық бөлімін уәкілетті органның ведомствосы қалыптастырады және жүргізеді.
6. Осы Қағидалардың күші Заңның 3-бабының 4-тармағына сәйкес қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғаларға қолданылмайды.
2-Параграф. Тіркелімге қосу және шығару
7. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсынатын дара кәсіпкер немесе заңды тұлға тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну басталған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оны тіркелімге енгізу туралы өтінішпен уәкілетті органға жүгінеді.
8. Тіркелімге енгізу үшін өтініш беруші уәкілетті органға мынадай құжаттарды ұсынады:
1) Тіркелімге енгізу туралы заңды тұлғаның бірінші басшысы (дара кәсіпкер) қол қойған өтініш;
2) Рұқсаттар және хабарламалар туралы Заңына сәйкес міндетті лицензиялауға жататын кәсіпкерлік қызметпен айналысу құқығына лицензияның және (немесе) "Е-лицензиялау" веб-порталынан лицензияның нотариалды куәландырылған көшірмесі www.elicense.kz;
3) табиғи монополия жағдайында тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну үшін қажетті өтініш берушінің балансындағы не жалға алынған немесе сенімгерлік басқарудағы инженерлік желілер мен құрылыстардың тізбесі, сондай-ақ карта-схемалар (көрсетілген құжаттарға бірінші басшы не оны алмастыратын тұлға қол қояды);
4) табиғи монополиялар салаларына жатқызылған реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушыларға ұсынудың жоспарланған көлемдерін есептеу;
5) реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын және (немесе) табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыру туралы мәліметтерді қамтитын құжаттар;
6) кәсіпорынның өткен кезеңдегі бухгалтерлік балансы (жыл, тоқсан);
7) негізгі және негізгі емес қызмет бойынша кірістер мен шығыстар таратып жазылған, заңдарында көзделген жағдайларда басшы, бас бухгалтер қол қойған және өткен кезең үшін реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсету кезеңінде мөрмен (жеке кәсіпкерлік субъектілеріне жататын заңды тұлғаларды қоспағанда) бекітілген қаржы-шаруашылық қызметінің нәтижелері туралы есеп.
Осы тармақта көзделген өтініш пен құжаттарды өтініш беруші уәкілетті органның ведомствосына қағаз түрінде береді.
Тіркелімге енгізу туралы өтінішті уәкілетті орган Қағидалардың осы тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынған жағдайда 30 (отыз) күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде қарайды. Өтінішті қарау мерзімі құжаттар берілген күннен бастап есептеледі.

9. В случае изменения формы и содержания какого-либо из указанных в подпунктах 3) – 5) пункта 8 настоящих Правил документов, субъект естественной монополии представляет копии этих документов не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней после совершения указанных изменений или дополнений.
10. Субъект естественной монополии в соответствии с пунктом 7 статьи 11 Закона не позднее 15 (пятнадцати) календарных дней со дня прекращения предоставления регулируемой услуги представляет в уполномоченный орган заявление об исключении из Регистра по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам и документы, подтверждающие прекращение предоставления им регулируемой услуги, отнесенной к сфере естественной монополии. При этом, заявление подписывается первым руководителем либо лицом его замещающим.
Заявление об исключении из Регистра рассматривается уполномоченным органом не более 30 (тридцати) календарных дней при условии предоставления подтверждающих документов о прекращении осуществления субъектом естественной монополии деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии. Срок рассмотрения заявления исчисляется со дня поступления заявления и прилагаемых к нему документов.
11. Основаниями для исключения субъекта естественной монополий из Регистра, являются:
реорганизация субъекта естественной монополии, повлекшую за собой прекращение осуществления им деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии;
ликвидация субъекта естественной монополии;
решение суда о банкротстве субъекта естественной монополии;
решение о передаче основных средств, используемых при осуществлении деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии, с баланса субъекта естественной монополии на баланс другого субъекта, в том числе передача таких основных средств в доверительное управление;
решение об изъятии основных средств субъекта естественной монополии в соответствии с решением суда;
решение об отчуждении имущества, находящегося на балансе субъекта естественной монополии, инженерных сетей и сооружений, необходимых для осуществления деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии;
прекращение договора аренды основных средств, используемых при осуществлении деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии;
документы, свидетельствующие о прекращении осуществления им деятельности, отнесенной к сфере естественной монополии.
12. В случае исключения регулируемой услуги из перечня регулируемых услуг, уполномоченный орган самостоятельно исключает его из Регистра.
13. Решение о включении (исключении) субъекта естественной монополии в Регистр (из Регистра) оформляется приказом руководителя ведомства уполномоченного органа либо лица, исполняющего его обязанности.

9. Осы Қағидалардың 8-тармағының 3) – 5) тармақшаларында көрсетілген қандай да бір құжаттардың нысаны мен мазмұны өзгерген жағдайда, табиғи монополия субъектісі осы құжаттардың көшірмелерін көрсетілген өзгерістер немесе толықтырулар жасалғаннан кейін күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей ұсынады.
10. Табиғи монополия субъектісі Заңның 11-бабының 7-тармағына сәйкес реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну тоқтатылған күннен бастап күнтізбелік 15 (он бес) күннен кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша тіркелімнен шығару туралы өтінішті және оларға табиғи монополия саласына жатқызылған реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуды тоқтатуды растайтын құжаттарды ұсынады. Бұл ретте, өтінішке бірінші басшы не оны алмастыратын адам қол қояды.
Тіркелімнен шығару туралы өтінішті уәкілетті орган табиғи монополия субъектісінің табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыруын тоқтату туралы растайтын құжаттарды ұсынған жағдайда күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімде қарайды. Өтінішті қарау мерзімі өтініш пен оған қоса берілетін құжаттар келіп түскен күннен бастап есептеледі.
11. Табиғи монополия субъектісін тіркелімнен шығару үшін негіздер:
табиғи монополия субъектісінің табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыруын тоқтатуға әкеп соққан қайта ұйымдастырылуы;
табиғи монополия субъектісін тарату;
табиғи монополия субъектісінің банкроттығы туралы сот шешімі;
табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын негізгі құралдарды табиғи монополия субъектісінің балансынан басқа субъектінің балансына беру, оның ішінде осындай негізгі құралдарды сенімгерлік басқаруға беру туралы шешім;
сот шешіміне сәйкес табиғи монополия субъектісінің негізгі құралдарын алып қою туралы шешім;
табиғи монополия субъектісінің балансындағы мүлікті, табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыру үшін қажетті инженерлік желілер мен құрылыстарды иеліктен шығару туралы шешім;
табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыру кезінде пайдаланылатын негізгі құралдарды жалдау шартын тоқтату;
табиғи монополия саласына жатқызылған қызметті жүзеге асыруды тоқтату туралы куәландыратын құжаттар.
12. Реттелетін қызмет реттеліп көрсетілетін қызметтер тізбесінен шығарылған жағдайда, уәкілетті орган оны тіркелімнен дербес алып тастайды.
13. Табиғи монополия субъектісін тіркелімге (тіркелімнен) енгізу (шығару) туралы шешім уәкілетті органның ведомствосы басшысының не оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен ресімделеді.

14. Уполномоченный орган, не позднее 5 (пяти) календарных дней после принятия решения о включении (исключении) субъекта естественной монополии в Регистр (из Регистра), уведомляет об этом данного субъекта естественной монополии, но не позднее 30 (тридцати) календарных дней со дня поступления заявления и прилагаемых к нему документов.
15. Основаниями для возврата документов:
о включении субъекта естественной монополии в Регистр являются:
1) установление недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности;
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с осуществлением соответствующей деятельности;
об исключении субъекта естественной монополии из Регистра являются:
1) установление недостоверности представленных документов и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
16. Жалоба на действия (бездействие) уполномоченного органа и (или) их должностных лиц по вопросам включения и (или) исключения из Регистра подается в вышестоящий государственный орган (должностному лицу) или суд.
Глава 3. Порядок проведения публичных слушаний
Параграф 1. Общие положения
17. Целью проведения публичных слушаний является обеспечение гласности, информированности, соблюдения баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий, прозрачности процедуры формирования тарифов (цен, ставок сборов).
18. Уполномоченный орган проводит публичные слушания при утверждении тарифа в случаях и сроки, установленные пунктом 13 статьи 15 Закона.
Отчет субъекта естественной монополии перед потребителями и иными заинтересованными лицами в форме публичного слушания проводится в порядке, определенном настоящими Правилами и в сроки, установленные пунктом 6 статьи 25 Закона.
Параграф 2. Процедура проведения публичных слушаний
19. Уполномоченный орган за 30 (тридцать) календарных дней до дня проведения публичных слушаний по обсуждению проекта тарифа размещает на своем интернет-ресурсе и опубликовывает в периодическом печатном издании объявление о проведении публичных слушаний.
При установлении тарифа методом индексации субъект естественной монополии размещает на своем интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, информацию о дате и месте проведения публичных слушаний за 30 (тридцать) календарных дней до их проведения.
Публичные слушания проводятся в срок, не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до утверждения тарифа.
Публичные слушания проводятся в срок, не позднее чем за 10 (десять) календарных дней до утверждения тарифа:

14. Уәкілетті орган табиғи монополия субъектісін тіркелімге (тіркелімнен) енгізу (алып тастау) туралы шешім қабылдағаннан кейін 5 (бес) күнтізбелік күннен кешіктірмей бұл туралы осы табиғи монополия субъектісін хабардар етеді, бірақ өтініш және оған қоса берілетін құжаттар келіп түскен күннен бастап 30 (отыз) күнтізбелік күннен кешіктірмей.
15. Табиғи монополия субъектісін:
тіркелімге енгізуден бас тарту үшін негіздер:
1) ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) өтініш берушіге қатысты қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған;
4) өтініш берушіге қатысты оның негізінде өтініш беруші тиісті қызметті жүзеге асыруға байланысты арнайы құқықтан айырылған заңды күшіне енген сот шешімі болған;
тіркелімнен шығарудан бас тарту үшін негіздер:
1) ұсынылған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
16. Тіркелімге енгізу және (немесе) шығару мәселелері бойынша уәкілетті органның және (немесе) олардың лауазымды адамдарының әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жоғары тұрған мемлекеттік органға (лауазымды адамға) немесе сотқа беріледі.
3-тарау. Жария тыңдауларды өткізу тәртібі
1-Параграф. Жалпы ережелер
17. Жария тыңдауларды өткізудің мақсаты жариялылықты, ақпараттандыруды, тұтынушылар мен табиғи монополиялар субъектілері мүдделерінің теңгерімін сақтауды, тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) қалыптастыру рәсімдерінің ашықтығын қамтамасыз ету болып табылады.
18. Уәкілетті орган Заңның 15-бабының 13-тармағында белгіленген жағдайларда және мерзімдерде тарифті бекіту кезінде Жария тыңдаулар өткізеді.
Табиғи монополия субъектісінің тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы жария тыңдау нысанындағы есебі Заңның 25-бабының 6-тармағында белгіленген мерзімде және осы Қағидаларымен айқындалған тәртіппен жүргізіледі.
2-Параграф. Жария тыңдауларды өткізу рәсімі
19. Уәкілетті орган тариф жобасын талқылау бойынша Жария тыңдаулар өткізілетін күнге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын өзінің интернет-ресурсында Жария тыңдаулар өткізу туралы хабарландыруды орналастырады және мерзімді баспасөз басылымында жариялайды.
Тарифті индекстеу әдісімен белгілеу кезінде табиғи монополия субъектісі өзінің интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымдарында жария тыңдауларды өткізу күні мен орны туралы ақпаратты олар өткізілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын орналастырады.
Жария тыңдаулар тариф бекітілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей өткізіледі.
Жария тыңдаулар тариф бекітілгенге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей:

1) при утверждении тарифа в упрощенном порядке;
2) в случае изменения утвержденной инвестиционной программы в связи с реализацией государственных программ Республики Казахстан;
3) в случае несоблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг;
4) в случае недостижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
20. Объявление о предстоящем публичном слушании включает следующие сведения:
1) наименование субъекта естественной монополии и регулируемых услуг, по которым подана заявка;
2) дату, место и время проведения слушаний;
3) контактные телефоны уполномоченного органа и субъекта естественной монополии, по которому возможно получение информации.
21. Ведомство уполномоченного органа за 10 календарных дней до проведения публичных слушаний размещает на своем интернет-ресурсе аналитическую справку на предмет соблюдения субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности его деятельности.
22. Участники публичных слушаний высказывают свою точку зрения, мнения по рассматриваемому вопросу, задают вопросы выступающим, используют в своем выступлении вспомогательные материалы (плакаты, графики и другие).
23. Публичные слушания по обсуждению проекта тарифа проводятся с приглашением депутатов Парламента Республики Казахстан, маслихатов, представителей органов местного самоуправления, государственных органов, субъекта естественной монополии, средств массовой информации, общественных объединений, независимых экспертов, потребителей и иных заинтересованных лиц.
24. Субъект естественной монополии после опубликования объявления о дате проведения публичных слушаний представляет по требованию участников публичных слушаний до проведения публичных слушаний:
проекты тарифа и тарифной сметы;
информацию о причинах изменения тарифа на регулируемые услуги с экономически обоснованными расчетами.
25. Слушания проводятся в помещении, определяемом уполномоченным органом, с обеспечением беспрепятственного доступа, либо слушания проводятся в режиме онлайн.
Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 21.02.2023 № 60/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Для проведения публичных слушаний из числа сотрудников уполномоченного органа приказом руководителя назначается председатель публичных слушаний (далее – Председатель) и секретарь публичных слушаний, который ведет протокол.

1) тарифті оңайлатылған тәртіппен бекіту кезінде;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік бағдарламаларын іске асыруға байланысты бекітілген инвестициялық бағдарлама өзгерген жағдайда;
3) реттелетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштері сақталмаған жағдайда;
4) табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізілмеген жағдайда өткізіледі.
20. Алдағы жария тыңдау туралы хабарландыру мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) уәкілетті орган ведомствосының атауы;
2) тыңдауларды өткізу күні, орны және уақыты;
3) ақпарат алуға болатын уәкілетті орган ведомствосының және табиғи монополия субъектісінің байланыс телефондары.
21. Уәкілетті органның ведомствосы жария тыңдаулар өткізілгенге дейін күнтізбелік 10 күн бұрын өзінің интернет-ресурсында табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтауы және оның қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу тұрғысынан талдамалық анықтаманы орналастырады.
22. Тариф жобасын талқылау бойынша Жария тыңдаулар Қазақстан Республикасы Парламентінің, мәслихаттардың депутаттарын, жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, мемлекеттік органдардың, табиғи монополия субъектісінің, бұқаралық ақпарат құралдарының, қоғамдық бірлестіктердің өкілдерін, тәуелсіз сарапшыларды, тұтынушыларды және өзге де мүдделі тұлғаларды шақыра отырып өткізіледі.
23. Табиғи монополия субъектісі жария тыңдауларды өткізу күні туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін жария тыңдауларға қатысушылардың талап етуі бойынша жария тыңдаулар өткізілгенге дейін:
тарифтердің және тарифтік сметалардың жобаларын;
экономикалық негізделген есептері бар реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтің өзгеру себептері туралы ақпарат ұсынады.
24. Тыңдау уәкілетті органның ведомствосы немесе оның аумақтық бөлімшесі айқындайтын үй-жайда кедергісіз кіруді қамтамасыз ете отырып өткізіледі.
25. Тыңдаулар кедергісіз уәкілетті орган айқындайтын үй-жайда, кедергісіз қолжетімділік қамтамасыз етіле отырып өткізіледі не тыңдаулар онлайн режимінде өткізіледі.
Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 21.02.2023 № 60/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Тариф жобасын талқылау бойынша көпшілік тыңдауларды өткізу процесінде хаттама және стенограмма жүргізіледі.

27. В процессе проведения публичных слушаний по обсуждению проекта тарифа ведется протокол и стенограмма обсуждений.
28. Председатель устанавливает регламент на каждые публичные слушания.
29. Председатель в назначенное время открывает слушания, объявляет их цель и повестку дня. Председатель ознакамливает участников с регламентом проведения слушаний.
30. В своем выступлении субъект естественной монополии дает подробное разъяснение и обоснование предлагаемого проекта тарифа с приложением подтверждающих фото, видеоматериалов (при наличии).
31. Председатель задает вопросы выступающим на публичных слушаниях, излагает свою позицию по рассматриваемым вопросам, прерывает выступление участника слушаний, нарушающего регламент слушаний, а также выступления, не имеющие отношение к теме публичных слушаний.
32. Председатель подводит итоги слушаний и закрывает публичные слушания.
33. Уполномоченный орган размещает на своем интернет-ресурсе – результаты проведенных публичных слушаний по обсуждению проекта тарифа, в том числе стенограммы обсуждений, протоколы заседаний с принятыми решениями по рассматриваемым вопросам в течение 10 (десяти) календарных дней после дня их проведения.
Глава 4. Порядок выдачи согласия на совершение отдельных действий субъектом естественной монополии, а также принятия от субъекта естественной монополии уведомления об осуществлении деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях"
34. Уполномоченный орган дает согласие на осуществление следующих действий:
1) совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги, если балансовая стоимость имущества, учтенного в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года;
2) реорганизацию или ликвидацию.
35. Уполномоченный орган размещает на своем интернет-ресурсе реестр выданных согласий на совершение отдельных действий субъектом естественных монополий.
36. Для получения согласия уполномоченного органа на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги, если балансовая стоимость имущества, учтенного в бухгалтерском балансе на начало текущего календарного года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего календарного года, субъект естественной монополии представляет:

27. Төраға әрбір жария тыңдауларға регламент белгілейді.
28. Төраға белгіленген уақытта тыңдауларды ашады, олардың мақсаты мен күн тәртібін жариялайды. Төраға қатысушыларды тыңдауларды өткізу регламентімен таныстырады.
29. Табиғи монополия субъектісі өз сөзінде растайтын фото, бейнематериалдарды (болған жағдайда) қоса бере отырып, ұсынылатын тариф деңгейіне немесе оның шекті деңгейіне егжей-тегжейлі түсінік және негіздеме береді.
30. Төраға жария тыңдауларда сөз сөйлеушілерге сұрақтар қояды, қаралатын мәселелер бойынша өз ұстанымын баяндайды, тыңдаудың регламентін бұзатын тыңдауларға қатысушының сөз сөйлеуін, сондай-ақ жария тыңдаулардың тақырыбына қатысы жоқ сөйлеуді тоқтатады.
31. Көпшілік тыңдауларға қатысушылар өз көзқарасын, қаралатын мәселе бойынша пікірлерін білдіреді, сөз сөйлеушілерге сұрақтар қояды, өз сөзінде көмекші материалдарды (плакаттар, графиктер және басқалар) пайдаланады.
32. Төраға тыңдаулардың қорытындысын шығарады және көпшілік тыңдауларды жабады.
33. Уәкілетті орган өзінің интернет-ресурсында – тариф жобасын талқылау бойынша өткізілген жария тыңдаулардың нәтижелерін, оның ішінде талқылаулардың стенограммаларын, қаралатын мәселелер бойынша қабылданған шешімдері бар отырыстардың хаттамаларын олар өткізілген күннен кейін күнтізбелік 10 (он) күн ішінде орналастырады.
4-тарау. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес табиғи монополия субъектісінің жекелеген іс-әрекеттер жасауына келісім беру, сондай-ақ табиғи монополия субъектісінен реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметті жүзеге асыру туралы хабарлама қабылдау тәртібі
34. Уәкілетті орган мынадай іс-әрекеттерді жүзеге асыруға:
1) егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік теңгерімде ескерілген мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік теңгерімге сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 пайызынан асса, реттелетін қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасау;
2) қайта ұйымдастыру немесе таратуға келісім береді.
35. Уәкілетті орган өзінің интернет-ресурсында табиғи монополиялар субъектісінің жекелеген іс-әрекеттер жасауға берілген келісімдердің тізілімін орналастырады.
36. Егер ағымдағы күнтізбелік жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған мүліктің баланстық құны ағымдағы күнтізбелік жылдың басындағы бухгалтерлік балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 пайызынан асса, табиғи монополия субъектісі реттелетін қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға уәкілетті органның келісімін алу үшін табиғи монополия субъектісі ағымдағы күнтізбелік жылдың басында:

1) ходатайство по форме 1 согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) выписку-подтверждение из бухгалтерского баланса на начало текущего календарного года, подписанную руководителем субъекта естественной монополии, с указанием наименования, типа, вида, инвентарного номера, первоначальной, остаточной стоимости отчуждаемого имущества в разрезе по отчуждаемым объектам.
37. Субъект естественной монополии для получения согласия уполномоченного органа на реорганизацию или ликвидацию представляет:
1) ходатайство по форме 2 согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) копию передаточного акта – при слиянии, присоединении, преобразовании;
3) копию разделительного баланса – при разделении, выделении;
4) копию ликвидационного баланса – при ликвидации.
38. Для совершения отдельных действий, предусмотренных пунктом 36 настоящих Правил, субъект естественной монополии предоставляет в уполномоченный орган ходатайство о даче согласия на осуществление таких действий по формам 1 и 2 согласно приложению 4 к настоящим Правилам, и представить документы в соответствии с пунктами 3 и 4 статьи 13 Закона.
39. Прилагаемые к ходатайству документы представляются субъектом естественной монополии по описи.
40. Представленные финансовые документы подписываются первым руководителем и главным бухгалтером в случаях предусмотренных законами либо лицами, замещающими их, при наличии подтверждающих документов.
41. Получение согласия уполномоченного органа осуществляется до совершения сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги, если балансовая стоимость имущества, учтенного в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года.
42. Субъект естественной монополии при подаче ходатайства может самостоятельно в дополнение к представляемым документам, направлять в уполномоченный органа информацию, которая, по мнению субъекта естественной монополии, является важной для рассмотрения ходатайства.
43. Уполномоченный орган рассматривает ходатайство на совершение сделок с имуществом, используемым для предоставления регулируемой услуги, если балансовая стоимость имущества, учтенного в бухгалтерском балансе на начало текущего года, превышает 0,05 процента от балансовой стоимости его активов в соответствии с бухгалтерским балансом на начало текущего года и сообщает субъекту естественной в письменной форме о принятом решении не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня его получения.
Уполномоченный орган рассматривает ходатайство на реорганизацию или ликвидацию не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня его получения.

1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша қолдаухат;
2) иеліктен шығарылатын объектілер бойынша бөлінісінде иеліктен шығарылатын мүліктің атауын, үлгісін, түрін, түгендеу нөмірін, бастапқы, қалдық құнын көрсете отырып, табиғи монополия субъектісінің басшысы қол қойған ағымдағы күнтізбелік жылдың басындағы бухгалтерлік баланстан үзінді-растау ұсынады.
37. Табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның қайта ұйымдастыруға немесе таратуға келісімін алу үшін:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша қолдаухат;
2) қосылу, қосылу, қайта құру кезінде-тапсыру актісінің көшірмесі;
3) бөлу балансының көшірмесі-бөлу, бөлу кезінде;
4) тарату кезінде-тарату балансының көшірмесін ұсынады.
38. Осы Қағидаларының 36-тармағында көзделген жекелеген іс-әрекеттерді жасау үшін табиғи монополия субъектісі уәкілетті органға осы Қағидаларының 4-қосымшасына сәйкес 1 және 2-нысандар бойынша осындай іс-әрекеттерді жүзеге асыруға келісім беру туралы өтініш береді және Заңның 13-бабының 3 және 4-тармақтарына сәйкес құжаттарды табыс етеді.
39. Өтінішке қоса берілетін құжаттарды табиғи монополия субъектісі тізімдеме бойынша ұсынады.
40. Ұсынылған қаржылық құжаттарға заңдарда көзделген жағдайларда бірінші басшы және бас бухгалтер не растайтын құжаттар болған кезде оларды алмастыратын тұлғалар қол қояды.
41. Уәкілетті органның келісімін алу, егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста ескерілген мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 пайызынан асса, реттелетін қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасалғанға дейін жүзеге асырылады.
42. Табиғи монополия субъектісі өтініш берген кезде ұсынылатын құжаттарға қосымша уәкілетті органға табиғи монополия субъектісінің пікірі бойынша өтінішті қарау үшін маңызды болып табылатын ақпаратты дербес жібере алады.
43. Егер ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік баланста есепке алынған мүліктің баланстық құны ағымдағы жылдың басындағы бухгалтерлік балансқа сәйкес оның активтерінің баланстық құнының 0,05 пайызынан асса, уәкілетті орган реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін пайдаланылатын мүлікпен мәмілелер жасауға арналған өтінішті қарайды және табиғи субъектіге қабылданған шешім туралы оны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей жазбаша нысанда хабарлайды.
Уәкілетті орган қайта ұйымдастыруға немесе таратуға арналған өтінішті оны алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей қарайды.

44. Уполномоченный орган отказывает в удовлетворении ходатайства в случаях если:
1) это приведет к повышению тарифа;
2) это приведет к нарушению договоров с потребителями;
3) это приведет к ущемлению прав и законных интересов потребителей;
4) это приведет к нарушению неразрывно связанной технологической системы предоставления регулируемой услуги или снижению качества регулируемой услуги;
5) предоставленные документы содержат недостоверную информацию (сведения).
45. Отказ в удовлетворении ходатайства может быть обжалован субъектом естественной монополии в вышестоящий орган или суд.
46. Документы составляющие коммерческую тайну, представляются субъектом естественной монополии с обязательной пометкой "коммерческая тайна".
47. Отчуждение имущества, используемого в технологическом цикле при производстве и (или) предоставлении регулируемой услуги осуществляется субъектом естественных монополии на торгах, за исключением случаев передачи имущества в собственность государства после получения соответствующего согласия уполномоченного органа.
48. Субъект естественной монополии в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня осуществления деятельности, не относящейся к регулируемым услугам, уведомляет об этом уполномоченный орган.
Глава 5. Порядок проведения закупок субъектами естественных монополий
Параграф 1. Общие положения
49. Настоящая глава разработана в соответствии с подпунктом 4) пункта 23 статьи 15 Закона и устанавливает порядок проведения закупок субъектами естественных монополий товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифов с применением затратного метода тарифного регулирования.
Под своим интернет-ресурсом в настоящей главе понимается интернет-ресурс, принадлежащий на праве собственности или ином законном основании субъекту естественных монополий или его аффилированному лицу.
50. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 21.02.2023 № 60/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 21.02.2023 № 60/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
52. Закупки проводятся субъектом естественной монополии с соблюдением следующих принципов:
1) открытость и гласность проведения закупок;
2) обеспечение всем потенциальным поставщикам равных возможностей для участия в закупках;

44. Уәкілетті орган өтінішхатты:
1) бұл тарифтің өсуіне әкеледі;
2) бұл тұтынушылармен шарттарды бұзуға әкеледі;
3) бұл тұтынушылардың құқықтары мен заңды мүдделеріне қысым жасауға әкеп соғады;
4) бұл реттелетін қызмет көрсетудің үздіксіз байланысты технологиялық жүйесінің бұзылуына немесе реттелетін қызмет сапасының төмендеуіне әкеледі;
5) ұсынылған құжаттарда дұрыс емес ақпарат (мәліметтер) кезде қанағаттандырудан бас тартады.
45. Табиғи монополия субъектісі өтінішті қанағаттандырудан бас тартуға жоғары тұрған органға немесе сотқа шағымдануы мүмкін.
46. Коммерциялық құпияны құрайтын құжаттарды табиғи монополия субъектісі міндетті түрде "коммерциялық құпия" деген белгімен ұсынады.
47. Реттелетін қызметті өндіру және (немесе) ұсыну кезінде технологиялық циклде пайдаланылатын мүлікті иеліктен шығаруды табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның тиісті келісімін алғаннан кейін мүлікті мемлекет меншігіне беру жағдайларын қоспағанда, сауда-саттықта жүзеге асырады.
48. Табиғи монополия субъектісі реттеліп көрсетілетін қызметтерге жатпайтын қызметті жүзеге асырған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде бұл туралы уәкілетті органды хабардар етеді.
5-тарау. Табиғи монополиялар субъектілерінің сатып алуды жүргізу тәртібі
1-Параграф. Жалпы ережелер
49. Осы тарау Заңның 15-бабы 23-тармағының 4) тармақшасына сәйкес әзірленді және шығындары тарифтік реттеудің шығындық әдісін қолдана отырып, ескерілген жолымен табиғи монополиялар субъектілерінің тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуын өткізу тәртібін белгілейді.
Осы тарауда өзінің интернет-ресурсы деп табиғи монополия субъектісіне немесе оның үлестес тұлғасына меншік құқығында немесе өзге заңды негізде тиесілі интернет-ресурс түсініледі.
50. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 21.02.2023 № 60/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 21.02.2023 № 60/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
52. Табиғи монополия субъектісі сатып алуды мынадай қағидаттарды сақтай отырып өткізеді:
1) сатып алуды өткізудің ашықтығы мен жариялылығы;
2) барлық әлеуетті өнім берушілерді сатып алуға қатысу үшін тең мүмкіндіктермен қамтамасыз ету;

3) добросовестная конкуренция среди потенциальных поставщиков.
53. Для участия в закупках потенциальный поставщик соответствует следующим требованиям:
1) обладает профессиональной квалификацией;
2) имеет финансовые, материальные и трудовые ресурсы для исполнения обязательств по договору о закупках;
3) является платежеспособным, на момент проведения закупа, а также его финансово-хозяйственная деятельность не приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан и не подлежит ликвидации.
54. Процесс закупок включает в себя:
1) формирование перечня закупаемых субъектом естественной монополии товаров, работ и услуг, затраты на которые учитываются при утверждении тарифа с применением затратного метода тарифного регулирования (далее – Перечень) на календарный год;
2) выбор поставщика, заключение с ним договора;
3) исполнение договора.
Допускается проведение процесса закупок до начала календарного года при условии, что договор с поставщиком будет действовать с начала следующего календарного года.
55. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 21.02.2023 № 60/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
57. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 21.02.2023 № 60/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Допускается участие потребителей регулируемых услуг в качестве наблюдателя при проведении субъектом естественной монополии закупок товаров, работ, услуг.
59. Потребитель регулируемых услуг субъекта естественной монополии имеет возможность обращаться в уполномоченный орган с жалобами на неправомерные действия субъекта естественной монополии, конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии (секретариата), экспертов.
60. Допускается проведение закупок субъектом естественной монополии в качестве единого организатора для своих аффилированных лиц.
Параграф 2. Осуществление закупок способом конкурса путем тендера
61. Закупки субъектом естественной монополии товаров, работ и услуг осуществляются способом конкурса путем тендера, за исключением случаев, предусмотренных в настоящих Правилах.
62. Порядок проведения закупа способом конкурса путем тендера, предусмотренный в настоящем параграфе, не распространяется на осуществление закупок через товарные биржи и электронные торговые площадки.
63. До публикации объявления по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, о проведении тендера, субъект естественной монополии утверждает тендерную документацию, а также состав тендерной комиссии, секретаря тендерной комиссии и при необходимости определяет экспертов.
Тендерная комиссия действует с момента утверждения субъектом естественной монополии приказа об утверждении тендерной комиссии и прекращает свою деятельность в день заключения договора.
Число членов тендерной комиссии должно быть нечетным и не менее 3 (трех) человек.
В состав тендерной комиссии входят председатель, заместитель председателя и члены тендерной комиссии. Во время отсутствия председателя его функции выполняет лицо, замещающее его.
В случае отсутствия кого-либо из членов тендерной комиссии на заседании тендерной комиссии по производственной или другой причине в протоколе заседания тендерной комиссии указывается причина его отсутствия и ссылка на документ, подтверждающий данный факт.
Допускается создание субъектом естественной монополии тендерной комиссии с постоянным составом на весь финансовый год.

3) әлеуетті өнім берушілер арасындағы адал бәсекелестік.
53. Сатып алуға қатысу үшін әлеуетті өнім беруші мынадай біліктілік талаптарына сәйкес келеді:
1) кәсіби біліктілікке ие;
2) сатып алу туралы шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін қаржылық, материалдық және еңбек ресурстары бар;
3) сатып алуды жүргізу сәтінде төлемге қабілеті, сондай-ақ оның қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатылмаған және таратылуға жатпауы тиіс.
54. Сатып алу процесі:
1) табиғи монополия субъектісі сатып алатын шығындары тарифтік реттеудің шығын әдісін қолдана отырып, тарифті бекіту кезінде ескерілетін тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің тізбесін (бұдан әрі – Тізбе) күнтізбелік жылға қалыптастыруды;
2) өнім берушіні таңдауды, онымен шарт жасасуды;
3) шартты орындауды қамтиды.
Өнім берушімен шарт келесі күнтізбелік жылдың басынан бастап қолданыста болған жағдайда, сатып алу процесін күнтізбелік жыл басталғанға дейін жүргізуге жол беріледі.
55. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 21.02.2023 № 60/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
57. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 21.02.2023 № 60/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушы табиғи монополия субъектісі тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды өткізу кезінде байқаушы ретінде қатысуға рұқсат етіледі.
59. Табиғи монополия субъектісінің қызметтерін тұтынушы уәкілетті органға табиғи монополия субъектісінің, конкурстық (тендерлік) комиссияның, конкурстық (тендерлік) комиссия хатшысының, сарапшылардың заңсыз әрекеттеріне шағым жасауға мүмкіндігі бар.
60. Табиғи монополия субъектісіне өзінің үлестес тұлғалары үшін бірыңғай ұйымдастырушы ретінде сатып алуды өткізуіне рұқсат етіледі.
2-Параграф. Тендер арқылы конкурс тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру
61. Табиғи монополия субъектісінің тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуы осы Қағидаларда көзделген жағдайларды қоспағанда, тендер жолымен конкурс тәсілімен жүзеге асырылады.
62. Осы параграфта көзделген тендер жолымен конкурс тәсілімен сатып алуды өткізу тәртібі тауар биржалары және электрондық сауда алаңдары арқылы сатып алуды жүзеге асыруға қолданылмайды.
63. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тендер өткізу туралы хабарландыруды жарияланғанға дейін табиғи монополия субъектісі тендерлік құжаттаманы, сондай-ақ тендерлік комиссияның құрамын, тендерлік комиссияның хатшысын бекітеді және қажет болған жағдайда сарапшыларды айқындайды.
Тендерлік комиссия табиғи монополия субъектісі тендерлік комиссияны бекіту туралы бұйрықты бекіткен кезден бастап жұмыс істейді және шарт жасасқан күні өз қызметін тоқтатады.
Тендерлік комиссия мүшелерінің саны тақ болуы және 3 (үш) адамнан кем болмауы тиіс.
Тендерлік комиссияның құрамына тендерлік комиссияның төрағасы, төраға орынбасары және мүшелері кіреді. Төраға болмаған кезде оның функцияларын оны алмастыратын тұлға орындайды.
Тендерлік комиссияның отырысында тендерлік комиссияның қандай да бір мүшесі өндірістік немесе өзге де себептермен болмаған жағдайда, тендерлік комиссия отырысының хаттамасында оның болмау себебі және осы фактіні растайтын құжатқа сілтеме көрсетіледі.
Табиғи монополия субъектісіне барлық қаржы жылына тұрақты құрамы бар тендерлік комиссия құруына рұқсат етіледі.

64. Секретарь тендерной комиссии осуществляет следующие функции:
1) публикует объявление о проведении тендера посредством размещения информации на своем интернет-ресурсе, а в случае отсутствия своего интернет-ресурса, представлением уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе не позднее, чем за 10 (десять) календарных дней до дня окончания приема тендерных заявок;
2) уведомляет участников тендера о каждой стадии процесса тендера, в том числе об итогах тендера посредством размещения информации на своем интернет-ресурсе, а в случае отсутствия своего интернет-ресурса, представляет информацию уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе;
3) ведет журнал регистрации потенциальных поставщиков, получивших тендерную документацию и журнал регистрации тендерных заявок;
4) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящими Правилами.
Требования подпунктов 1) и 2) настоящего пункта не распространяются на случаи проведения закупок товаров, работ, услуг, сведения о которых составляют государственные секреты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах и (или) содержат служебную информацию ограниченного распространения, определенную Правительством Республики Казахстан.
Секретарь тендерной комиссии не является членом тендерной комиссии и не участвует при принятии тендерной комиссией решений.
65. В случае проведения закупок товаров, работ, услуг, сведения о которых составляют государственные секреты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах и (или) содержат служебную информацию ограниченного распространения, определенную Правительством Республики Казахстан субъект естественной монополии не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения тендерной документации, но не менее чем за 10 (десять) календарных дней до окончательной даты представления потенциальными поставщиками заявок на участие в тендере:
1) направляет в адрес потенциальных поставщиков, включенных в список потенциальных поставщиков, извещение об осуществлении закупок, оформленное согласно приложения 6 к настоящим Правилам;
2) в ответ на извещение по запросу потенциального поставщика направляет копию тендерной документации;
3) обеспечивает регистрацию в хронологическом порядке факта представления утвержденной тендерной документации с указанием сведений о месте нахождения, почтовом адресе, а также других сведений о лице, получившем тендерную документацию.
В случае осуществления повторных закупок способом тендера, субъект естественной монополии не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня утверждения тендерной документации, но не менее чем за 5 (пять) календарных дней до окончательной даты представления заявок на участие в тендере выполняет требования, предусмотренные подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
Сведения, содержащиеся в извещении субъекта естественной монополии, должны соответствовать сведениям, указанным в тендерной документации.
Список потенциальных поставщиков, указанный в подпункте 1) настоящего пункта утверждается субъектом естественной монополии.

64. Тендерлік комиссияның хатшысы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) өзінің интернет-ресурсында ақпаратты орналастыру арқылы, ал өзінің интернет-ресурсы болмаған жағдайда, уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін тендерлік өтінімдерді қабылдау аяқталған күнге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей тендерді өткізу туралы хабарламаныжариялайды;
2) тендерге қатысушыларды тендер процесінің әрбір сатысы туралы, оның ішінде тендер қорытындылары туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында орналастыру арқылы, ал өзінің интернет-ресурсы болмаған жағдайда, уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін ақпаратты ұсынады;
3) тендерлік құжаттаманы алған әлеуетті өнім берушілерді тіркеу журналын және тендерлік өтінімдерді тіркеу журналын жүргізеді.
4) осы Қағидаларда көзделген өзге де функциярарды жүзеге асырады.
Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының талаптары Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасына сәйкес олар туралы мәліметтер мемлекеттік құпияларды құрайтын және (немесе) таралуы шектеулі қызметтік ақпаратты қамтитын Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған жағдайларға қолданылмайды.
Тендерлік комиссияның хатшысы тендерлік комиссияның мүшесі болып табылмайды және тендерлік комиссия шешімдер қабылдаған кезде қатыспайды.
65. Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасына сәйкес олар туралы мәліметтер мемлекеттік құпияларды құрайтын және (немесе) Қазақстан Республикасының Үкіметі, айқындаған таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратты қамтитын, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу жүргізілген жағдайда, табиғи монополия субъектісі тендерлік құжаттама бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, бірақ әлеуетті өнім берушілер тендерге қатысуға өтінімдерді берудің соңғы күніне дейін кемінде күнтізбелік 10 (он) күн бұрын:
1) әлеуетті өнім берушілер тізіміне енгізілген әлеуетті өнім берушілердің мекенжайына осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ресімделген сатып алуды жүзеге асыру туралы хабарламаны жібереді;
2) әлеуетті өнім берушінің сұрау салуы бойынша хабарламаға жауап ретінде тендерлік құжаттаманың көшірмесін жібереді;
3) хронологиялық тәртіппен тендерлік құжаттаманы алған тұлғаның орналасқан жері, пошталық мекенжайы туралы мәліметтерді, сондай-ақ басқа да мәліметтерді көрсете отырып, бекітілген тендерлік құжаттаманы ұсыну фактісін тіркеуді қамтамасыз етеді.
Тендер тәсілімен қайта сатып алуды жүзеге асырған жағдайда, табиғи монополия субъектісі тендерлік құжаттама бекітілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей, бірақ конкурсқа қатысуға өтінімдер берудің соңғы күніне дейін кемінде күнтізбелік 5 (бес) күн бұрын осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген талаптарды орындайды.
Табиғи монополия субъектісінің хабарламасында қамтылған мәліметтер тендерлік құжаттамада көрсетілген мәліметтерге сәйкес келуге тиіс.
Осы тармақтың 1) тармақшасында көрсетілген әлеуетті өнім берушілердің тізімін табиғи монополия субъектісі бекітеді.

66. Заседание тендерной комиссии проводится при условии присутствия не менее двух третей от общего числа членов тендерной комиссии.
Решение тендерной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него подано большинство голосов от общего количества членов тендерной комиссии участвующих в заседании. В случае равенства голосов принятым считается решение, за которое проголосовал председатель.
Член тендерной комиссии имеет возможность выразить особое мнение, которое излагается в письменном виде и прилагается к протоколу вскрытия или подведения итогов тендера.
67. В журнале регистрации потенциальных поставщиков, получивших тендерную документацию, отражается наименование и время проведения тендера; фамилия, имя, отчество (при наличии), индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) уполномоченного представителя потенциального поставщика, которому выдана тендерная документация, реквизиты документа, удостоверяющего полномочия представителя потенциального поставщика; наименование, бизнес идентификационный номер (далее – БИН), местонахождение потенциального поставщика; дата выдачи тендерной документации; подпись представителя в получении тендерной документации при ведении журнала на бумажном носителе, в случае направления тендерной документации почтовой связью – дата направления электронной почтой, а при ведении данного журнала в электронном виде – дата выдачи.
В журнале регистрации поступивших тендерных заявок отражается название и срок проведения тендера, фамилия, имя, отчество (при наличии) уполномоченного представителя потенциального поставщика (лица, представившего конверты с тендерной заявкой), реквизиты документа, удостоверяющего полномочия представителя потенциального поставщика, наименование/фамилия, имя, отчество (при наличии), БИН/ИИН потенциального поставщика; дата и время регистрации конверта с тендерной заявкой; информацию о внесенных потенциальным поставщиком изменениях и (или) дополнениях в заявку на участие в тендере.
Журнал регистрации потенциальных поставщиков, получивших тендерную документацию, и журнал регистрации тендерных заявок прошнуровываются, пронумеровываются, последний лист скрепляется подписью первого руководителя субъекта естественной монополии.
Конверт с заявкой на участие в тендере, полученный после истечения установленного срока, а также оформленный с нарушением требований настоящего Порядка, не регистрируется в журнале регистрации заявок на участие в тендере, не вскрывается и возвращается потенциальному поставщику.
В журнале регистрации тендерных заявок субъекта естественной монополии указывает потенциальных поставщиков, которым было отказано в регистрации заявки на участие в тендере, с изложением причин такого отказа.

66. Тендерлік комиссияның отырысы тендерлік комиссияның жалпы санының кем дегенде үштен екісі қатысқан жағдайда өткізіледі.
Тендерлік комиссияның шешімі ашық дауыс берумен қабылданады және егер тендерлік комиссиясының отырысына қатысатын мүшелерінің жалпы санының көпшілігі дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыс тең болған жағдайда, төраға дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Тендерлік комиссия мүшесінің ерекше пікір білдіруге мүмкіндігі бар, ол жазбаша түрде баяндалады және ашу немесе тендер қорытындыларын шығару хаттамасына қоса беріледі.
67. Тендерлік құжаттаманы алған әлеуетті өнім берушілерді тіркеу журналында тендерлік атауы мен өткізілетін уақыты көрсетіледі, тендерлік құжаттама берілген әлеуетті өнім берушінің уәкілетті өкілінің тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – ЖСН), әлеуетті өнім беруші өкілінің өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері, әлеуетті өнім берушінің атауы, бизнес сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН); орналасқан жері, тендерлік құжаттаманың берілген күні, журналды қағаз тасығышта жүргізген кезде тендерлік құжаттаманы алған өкілдің қолы, тендерлік құжаттама пошта байланысы арқылы жіберілген жағдайда – электрондық поштамен жіберілген күн, ал осы журналды электрондық түрде жүргізген кезде – берілген күн.
Келіп түскен тендерлік өтінімдерді тіркеу журналында тендер өткізудің атауы мен мерзімі, әлеуетті өнім берушінің уәкілетті өкілінің (тендерлік өтінімі бар конверттерді ұсынған тұлғаның) тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), әлеуетті өнім беруші өкілінің өкілеттігін куәландыратын құжаттың деректемелері, әлеуетті өнім берушінің атауы/тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), БСН/ЖСН, тендерлік өтінімі бар конвертті тіркеу күні мен уақыты, әлеуетті өнім беруші тендерге қатысуға өтінімге енгізген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат көрсетіледі.
Тендерлік құжаттаманы алған әлеуетті өнім берушілерді тіркеу журналы және тендерлік өтінімдерді тіркеу журналы тігілуге, нөмірленуге, соңғы парағы табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының қолымен бекітіледі.
Белгіленген мерзім өткеннен кейін алынған, сондай-ақ осы тәртіптің талаптарын бұза отырып ресімделген, конкурсқа қатысуға арналған өтінім бар конверт тендерге қатысуға өтінімдерді тіркеу журналында тіркелмейді, ашылмайды және әлеуетті өнім берушіге қайтарылады.
Табиғи монополия субъектісінің тендерге қатысу өтінімдерін тіркеу журналында тендерге қатысуға өтінімдерді тіркеуге қабылданбаған әлеуетті өнім берушілерді осындай қабылдамау себептерін жаза отырып көрсетеді.

68. Эксперты дают заключение по соответствию предлагаемых потенциальными поставщиками товаров (работ, услуг) требованиям тендерной документации. Экспертное заключение оформляется в письменном виде и прилагается к протоколу заседания тендерной комиссии.
69. Субъект естественной монополии представляет всем потенциальным поставщикам тендерную документацию, содержащую следующую информацию:
1) перечень документов, представляемых потенциальным поставщиком в подтверждение его соответствия требованиям, указанным в пункте 53 настоящих Правил;
2) техническую спецификацию с описанием технических, качественных и эксплуатационных характеристик товаров, работ, услуг, сроков и (или) объемов поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, предоставления гарантий качества, к обслуживанию товара, к расходам на эксплуатацию товара, условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг.
При осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметной документации, вместо технической спецификации тендерная документация должна содержать утвержденную в установленном порядке проектно-сметную документацию. При этом сроки выполнения работ по таким закупкам должны соответствовать срокам выполнения работ, указанным в утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документации;
3) количество (объем) закупаемых товаров, работ и услуг;
4) место и условия поставки закупаемых товаров, работ и услуг;
5) требуемые сроки поставки закупаемых товаров, работ и услуг;
6) условия платежа;
7) о требованиях в части обладания профессиональной квалификацией (опыт работы);
8) о финансовых, материальных и трудовых ресурсах необходимых для исполнения обязательств по договору;
9) требованиях в части платежеспособности, на момент проведения закупа, а также требований о том, что его финансово-хозяйственная деятельность не приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан и не подлежит ликвидации;
10) описание метода оценки и сопоставления тендерных заявок;
11) требования к содержанию тендерного ценового предложения, в том числе указания, помимо цены закупаемых товаров, работ, услуг, расходов на их транспортировку и страхование, оплату таможенных пошлин, налогов и сборов, а также иных расходов, предусмотренных условиями поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, за вычетом суммы налога на добавленную стоимость;

68. Сарапшылар әлеуетті өнім берушілер ұсынған тауарлардың, (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) тендерлік құжаттамадағы талаптарға сәйкестігі жөнінде қорытынды береді. Сараптамалық қорытынды жазбаша түрде ресімделеді және тендерлік комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі.
69. Табиғи монополия субъектісі барлық әлеуетті өнім берушілерге мынадай ақпаратты қамтитын тендерлік құжаттаманы береді:
1) әлеуетті өнім беруші өзінің осы Қағидалардың 53-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігін растау үшін ұсынатын құжаттар тізбесін;
2) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын, тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдерін және (немесе) көлемдерін, тауарларға қызмет көрсетуге, тауарды пайдалануға шығыстарға, тауарды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шығыстарға сапа кепілдігін беру сипатталған техникалық ерекшелікті.
Жобалық-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде техникалық ерекшеліктің орнына тендерлік құжаттамада белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттама болуы тиіс. Бұл ретте осындай сатып алу бойынша жұмыстарды орындау мерзімдері белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттамада көрсетілген жұмыстарды орындау мерзіміне сәйкес келуі тиіс;
3) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің саны (көлемі);
4) сатып алынатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізу орны мен шарты;
5) сатып алынатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізудің талап етілетін мерзімі;
6) төлем шарты;
7) кәсіби біліктілікті иелену бөлігіндегі талаптар туралы (жұмыс тәжірибесі);
8) шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін қажетті қаржылық, материалдық және еңбек ресурстары туралы;
9) сатып алуды өткізу кезіндегі төлем қабілеттілігі бөлігіндегі талаптар, сондай-ақ оның қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрмағаны және таратылуға жатпайтыны туралы талаптар;
10) тендерлік өтінімдерді бағалау және салыстыру әдісінің сипаттамасы;
11) тендерлік баға ұсынысының мазмұнына қойылатын талаптар, оның ішінде сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бағасынан басқа, оларды тасымалдау мен сақтандыруға, кедендік баждарды, салықтар мен алымдарды төлеуге арналған шығыстарды, сондай-ақ қосылған құн салығының сомасын шегере отырып, тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шарттарында көзделген өзге де шығыстарды көрсету;

12) требования к языку составления и представления тендерной заявки, договора о закупках в соответствии с законодательством Республики Казахстан о языках;
13) информацию о сроке действия тендерной заявки потенциального поставщика;
14) условия, размер, форму, сроки внесения обеспечения тендерной заявки;
15) указание на право потенциального поставщика изменять или отзывать тендерную заявку и сдать ее повторно до истечения окончательного срока представления тендерной заявки и на право потенциального поставщика на обжалование неправомерных действий субъекта естественной монополии, тендерной комиссии, секретаря тендерной комиссии и экспертов;
16) место и окончательный срок представления тендерных заявок и срок их действия;
17) способы, с помощью которых потенциальные поставщики запрашивают разъяснения по содержанию тендерной документации, а также сообщение о намерении субъекта естественной монополии на данном этапе провести встречу с поставщиками, которая проводится в открытой форме и протоколируется;
18) место, дату и время вскрытия конвертов с тендерными заявками (время вскрытия конвертов с тендерными заявками не превышает 2 (двух) часов с момента истечения окончательного срока представления тендерных заявок);
19) процедуры, используемые для вскрытия конвертов с тендерными заявками и рассмотрения тендерных заявок;
20) сведения о должностных лицах субъекта естественной монополии, уполномоченных его представлять при проведении тендера;
21) проект договора с окончательными условиями, за исключением цены, который будет заключен с поставщиком по результатам тендера. При этом договор может быть изменен в случае если поставщик предлагает более выгодные условия договора, чем будет предусмотрено в проекте.
Сноска. Пункт 69 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 07.12.2023 № 612/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. В технической спецификации даются полное описание и требуемые функциональные, технические, качественные и эксплуатационные характеристики закупаемых товаров (работ, услуг), включая необходимые спецификации, планы, чертежи, эскизы, с указанием национальных или неправительственных стандартов Республики Казахстан, при их наличии.
При этом техническая спецификация не должна противоречить требованиям, установленным законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования. При необходимости в технической спецификации указывается нормативно-техническая документация.
При осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметную документацию, вместо технической спецификации тендерная документация должна содержать утвержденную в установленном порядке проектно-сметную документацию.
При осуществлении закупок работ по разработке технико-экономического обоснования и разработке проектно-сметной (типовой проектно-сметной) документации в техническом задании об их разработке должно быть указано требование о применении при расчетах и проектировании материалов и оборудования, соответствующих действующим национальным и неправительственным стандартам Республики Казахстан (при их наличии).
В технической спецификации на товары, услуги описание функциональных, технических, качественных и эксплуатационных характеристик должно быть распределено на соответствующие разделы, содержащие пределы функциональности, параметры технических характеристик, назначение товара и эксплуатационные условия товара, услуги.
При необходимости, в технической спецификации указываются сопутствующие услуги, необходимые при поставке товаров (монтаж, наладка, обучение, проверки и испытания товаров и так далее) заказчику и где они должны проводиться, год выпуска товара, срок гарантии.

12) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасына сәйкес тендерлік өтінімді, сатып алу туралы шартты жасасу және ұсыну тіліне қойылатын талаптар;
13) әлеуетті өнім берушінің тендерлік өтінімінің қолданыс мерзімін көрсету туралы ақпарат;
14) тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді енгізу шарты, мөлшері, нысаны, мерзімі;
15) әлеуетті өнім берушінің тендерлік өтінімді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін тендерлік өтінімді өзгерту немесе кері қайтарып алу және оны қайта тапсыру құқығын және әлеуетті өнім берушінің табиғи монополия субъектісінің, тендерлік комиссияның, тендерлік комиссия хатшысының және техникалық сарапшылардың заңсыз әрекеттеріне шағым жасау құқығын көрсету;
16) тендерлік өтінімдерді ұсыну орны мен соңғы мерзімі және оларды қолдану мерзімі;
17) әлеуетті өнім берушілер олардың көмегімен тендерлік құжаттаманың мазмұны бойынша түсініктемелер сұрайтын тәсілдер, сондай-ақ табиғи монополия субъектінің осы кезеңде ашық нысанда өткізілетін және хаттамаланатын өнім берушілермен кездесу өткізу ниеті туралы хабарлама;
18) тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу орны, күні және уақыты (тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу уақыты тендерлік өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталған кезден бастап екі сағаттан аспауға тиіс);
19) тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу және тендерлік өтінімдерді қарау үшін пайдаланылатын рәсімдер;
20) тендер өткізу кезінде табиғи монополия субъектісінің мүддесін білдіруге уәкілетті лауазымды тұлғалар туралы мәліметтер;
21) тендер нәтижелері бойынша өнім берушімен жасалатын бағаны қоспағанда, түпкілікті талаптармен жасалған шарттың жобасы. Бұл ретте, егер өнім беруші жобада көзделгеннен гөрі шарттың неғұрлым тиімді талаптарын ұсынған жағдайда, шарт өзгертілуі мүмкін.
Ескерту. 69-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 07.12.2023 № 612/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Техникалық ерекшелікте қажетті ерекшеліктерді, жоспарларды, сызбаларды, эскиздерді қоса алғанда, Қазақстан Республикасының ұлттық немесе үкіметтік емес стандарттарын көрсете отырып, сатып алынатын тауарлардың (жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің) толық сипаттамасы және талап етілетін функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамалары беріледі.
Бұл ретте техникалық ерекшелік Қазақстан Республикасының Техникалық реттеу саласындағы заңнамасында белгіленген талаптарға қайшы келмеуі тиіс. Қажет болған жағдайда техникалық ерекшелікте нормативтік-техникалық құжаттама көрсетіледі.
Жобалық-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде техникалық ерекшеліктің орнына тендерлік құжаттамада белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттама болуы тиіс.
Техникалық-экономикалық негіздемені әзірлеу және жобалау-сметалық (үлгілік жобалық-сметалық) құжаттаманы әзірлеу жөніндегі жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде оларды әзірлеу туралы техникалық тапсырмада есептеу және жобалау кезінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы ұлттық және үкіметтік емес стандарттарына (олар болған кезде) сәйкес келетін материалдар мен жабдықтарды қолдану туралы талап көрсетілуге тиіс.
Тауарларға, көрсетілетін қызметтерге арналған техникалық ерекшелікте функционалдық, техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларының сипаттамасы функционалдық шектері, техникалық сипаттамалардың параметрлері, тауардың мақсаты және тауардың, көрсетілетін қызметтің пайдалану шарттары бар тиісті бөлімдерге бөлінуі тиіс.
Қажет болған жағдайда, техникалық ерекшелікте Тапсырыс берушіге тауарларды жеткізу кезінде қажетті ілеспе қызметтер (монтаждау, жөндеу, оқыту, тауарларды тексеру және сынау және тағы басқалар) және олар қай жерде жүргізілуі тиіс, тауардың шығарылған жылы, кепілдік мерзімі көрсетіледі.

71. При проведении тендера по закупке однородных товаров, работ и услуг, субъект естественной монополии в тендерной документации разделяет товары, работы и услуги на лоты по их однородным видам и месту их поставки (выполнения, оказания), за исключением приобретения работ, услуг, предусматривающих комплекс взаимосвязанных работ, услуг.
В случае наличия не менее 5 (пяти) мест поставок товаров, оказания услуг допускается указание в лоте нескольких мест поставок товаров, оказания услуг.
При этом победитель тендера определяется по каждому лоту товаров, работ и услуг.
72. Потенциальный поставщик имеет возможность запросить у субъекта естественной монополии разъяснения тендерной документации, но не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до истечения окончательного срока представления тендерных заявок. Субъект естественной монополии не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня получения запроса предоставляет ответ на такой запрос и направляет такое разъяснение всем потенциальным поставщикам, которым была предоставлена тендерная документация.
73. Субъект естественной монополии в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней до истечения окончательного срока представления тендерных заявок по собственной инициативе или в ответ на запросы потенциальных поставщиков вносит изменения в тендерную документацию, либо до подведения итогов тендера отменяет тендер в связи с корректировкой тарифной сметы и (или) инвестиционной программы и (или) исключения из Перечня путем принятия решения первого руководителя субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности.
Сведения об изменениях в тендерную документацию или об отмене тендера сообщается всем потенциальным поставщикам, которым представлена тендерная документация. При этом окончательный срок представления тендерных заявок продлевается субъектом естественной монополии на срок не менее чем 5 (пять) календарных дней для учета потенциальными поставщиками этих изменений в тендерных заявках.
Требования настоящего пункта не относятся к изменениям сведений о должностных лицах субъекта естественной монополии, уполномоченных его представлять при проведении тендера, произошедших в результате увольнения или изменения должностей – членов тендерной комиссии.
74. Потенциальному поставщику, изъявившему желание участвовать в тендере, необходимо до истечения окончательного срока представления тендерных заявок представить субъекту естественной монополии в запечатанном конверте тендерную заявку в соответствии с тендерной документацией. Тендерная заявка потенциального поставщика, не зарегистрированного в журнале регистрации лиц, получивших копию тендерной документации по проводимому тендеру не принимается.

71. Біртекті тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі тендерді өткізу кезінде табиғи монополия субъектісі тендерлік құжаттамада өзара байланысты жұмыстар, көрсетілетін қызметтер кешенін көздейтін жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды қоспағанда, тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді олардың біртекті түрлері мен оларды беру (орындау, көрсету) орны бойынша лоттарға бөледі.
Тауарларды жеткізудің, қызметтерді көрсетудің кемінде бес орны болған жағдайда, лотта тауарларды жеткізудің, қызметтерді көрсетудің бірнеше орындарын көрсетуге жол беріледі.
Бұл ретте тендер жеңімпазы әрбір тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер лоты бойынша анықталады.
72. Әлеуетті өнім беруші табиғи монополия субъектіден тендерлік құжаттаманың түсініктемесін тендерлік өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғанға дейін күнтізбелік 5 (бес) күн бұрын сұратуға мүмкіндігі бар. Табиғи монополя субъектісі өтінімді алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей осы сауаға жауап беруге және мұндай түсініктемені тендерлік құжаттама жолдаған барлық әлеуетті өнім берушілерге жібереді.
73. Табиғи монополия субъектісі тендерлік өтінімдерді ұсынудың түпкілік мерзімі өткенге дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өз бастамасы бойынша немесе әлеуетті өнім берушілердің сұрау салуларына жауап ретінде тендерлік құжаттамаға өзгерістер енгізеді не тендердің қорытындылары шығарылғанға дейін тарифтік сметаны және (немесе) инвестициялық бағдарламаны түзетуге және (немесе) табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның шешім қабылдау жолымен Тізбеден алып тастауға байланысты тендердің күшін жояды.
Тендерлік құжаттамаға өзгерістер туралы немесе тендердің күшін жою туралы мәліметтер тендерлік құжаттама ұсынылған барлық әлеуетті өнім берушілерге хабарланады. Бұл ретте табиғи монополия субъектісі тендерлік өтінімдерді берудің соңғы мерзімін әлеуетті өнім берушілердің тендерлік өтінімдерде осы өзгерістерді есепке алуы үшін кемінде күнтізбелік 5 (бес) күн мерзімге ұзартады.
Осы тармақтың талаптары тендер өткізу кезінде табиғи монополия субъектісінің атынан өкілдік етуге уәкілетті оның лауазымды тұлғалары туралы мәліметтер тендерлік комиссия мүшелерін қызметтен шығару немесе олардың лауазымдарын өзгерту нәтижесінде болған мәліметтердің өзгеруіне жатпайды.
74. Тендерге қатысуға ниет білдірген әлеуетті өнім беруші табиғи монополия субъектісіне тендерлік құжаттамаға сәйкес тендерлік өтінімді желімдеген конвертте тендерлік өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғанға дейін қажет. Өткізілетін тендер бойынша тендерлік құжаттаманың көшірмесін алған тұлғаларды тіркеу журналында тіркелмеген әлеуетті өнім берушінің тендерлік өтінімі қабылданбайды.

75. Тендерная заявка остается в силе в течение срока, указанного в ней в соответствии с тендерной документацией.
Срок действия тендерной заявки, представленной потенциальным поставщиком для участия в тендере, составляет не менее 35 (тридцати пяти) календарных дней с даты вскрытия тендерных заявок на участие в тендере.
Тендерная заявка, имеющая более короткий срок действия, чем указанная в тендерной документации, отклоняется.
76. Тендерная заявка потенциального поставщика, являющегося юридическим лицом, изъявившим желание участвовать в тендере, содержит:
1) заявку на участие в тендере по форме 1 согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
2) документы, подтверждающие соответствие требованиям, предъявляемым к потенциальному поставщику:
лицензии, разрешения (уведомления) в бумажном виде или в виде электронного документа, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов. При отсутствии сведений в информационных системах государственных органов потенциальный поставщик представляет нотариально засвидетельствованную копию соответствующего разрешения (уведомления), лицензии;
копии патента, свидетельства, сертификаты, дипломы и (или) документы, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов, подтверждающих право потенциального поставщика на производство, переработку, поставку и реализацию закупаемых товаров, работ и услуг;
копию устава (учредительного договора) юридического лица, заверенную подписью руководителя или лица его замещающего;
бухгалтерский баланс за последний финансовый год с приложениями, подписанного первым руководителем или лицом, его замещающим, а также главным бухгалтером (бухгалтером);
оригинал или нотариально засвидетельствованную копию аудиторского отчета за последний финансовый год юридических лиц, для которых установлено обязательное проведение аудита в соответствии с пунктом 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан от "Об аудиторской деятельности";
копию учредительных договоров либо выписки из реестра держателей акций, выданную не ранее тридцати календарных дней, предшествующих дате вскрытия конвертов;
сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан, выданной не ранее трех месяцев до дня вскрытия конвертов с тендерными заявками;
нотариально засвидетельствованная копия свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость, либо бумажная копия электронного документа, если потенциальный поставщик является плательщиком налога на добавленную стоимость (далее – НДС);

75. Тендерлік өтінім тендерлік құжаттамаға сәйкес онда көрсетілген мерзім ішінде күшінде болады.
Әлеуетті өнім беруші тендерге қатысу үшін ұсынған тендерлік өтінімді қолдану мерзімі тендерлік өтінімдер ашылған күннен бастап кемінде күнтізбелік 35 (отыз бес) күн.
Қолдану мерзімі тендерлік құжаттамада көрсетілгеннен қысқа тендерлік өтінім қабылданбайды.
76. Тендерге қатысуға ниет білдірген заңды тұлға болып табылатын әлеуетті өнім берушінің тендерлік өтінімі:
1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша тендерге қатысуға арналған өтінімді;
2) әлеуетті өнім берушіге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды:
Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған, олар туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын лицензиялар, рұқсаттар (хабарламалар) қағаз түрінде немесе электрондық құжат түрінде. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған кезде әлеуетті өнім беруші тиісті рұқсаттың (хабарламаның), лицензияның нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынады;
Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған, олар туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын, әлеуетті өнім берушінің сатып алынатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндіруге, қайта өңдеуге, жеткізуге және өткізуге құқығын растайтын патенттер, куәліктер, сертификаттар, дипломдар және (немесе) құжаттар көшірмесін;
заңды тұлғаның жарғысының (құрылтай шартының) басшының немесе оны алмастыратын тұлғаның қолымен расталған көшірмесін;
бірінші басшы немесе оның орнын алмастыратын тұлға, сондай-ақ бас бухгалтер (бухгалтер) қол қойған қосымшаларымен соңғы қаржы жылындағы бухгалтерлік теңгерімін;
"Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2-тармағына сәйкес міндетті түрде аудитті өткізу белгіленген заңды тұлғалардың соңғы қаржылық жыл үшін аудиторлық есебінің түпнұсқасын немесе нотариалды куәландырылған көшірмесін;
конверттерді ашу күнінің алдындағы күнтізбелік отыз күн өткеннен кейін берілген құрылтай шарттарының немесе акциялар ұстаушылардың тізілімінен үзінді көшірмесін;
тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашқан күнге дейін үш ай өткеннен кейін берілген салық төлеушіде Қазақстан Республикасы бойынша салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ (бар) екені туралы мәліметтерді;
егер әлеуетті өнім беруші қосылған құн салығын (бұдан әрі – ҚҚС) төлеуші болып табылған жағдайда, қосымша құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі немесе электрондық құжаттың қағаз көшірмесін;

справки банка или филиала банка с подписью и печатью, в котором обслуживается потенциальный поставщик, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам обязательств потенциального поставщика, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком или филиалом банка в соответствии с Типовым планом счетов бухгалтерского учета в банках второго уровня, ипотечных организациях, акционерном обществе "Банк Развития Казахстана" и филиалах банков-нерезидентов Республики Казахстан, утвержденным постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 января 2011 года № 3 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6793) (далее – постановление Правления Национального Банка) (если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а так же иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков). При этом предоставляется справка, выданная не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов с тендерными заявками. Справка подписывается первым руководителем банка либо лицом, его заменяющим, с приложением копии документа о предоставлении права подписи данных справок;
потенциальным поставщиком, не являющимся резидентом Республики Казахстан и не зарегистрированным в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, предоставляется оригинал или нотариально засвидетельствованная копия соответствующего документа органов государственных доходов Республики Казахстан, подтверждающий, что данный потенциальный поставщик не резидент Республики Казахстан и не состоит на налоговом учете;
3) предлагаемую потенциальным поставщиком цену, представленную по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам, которая содержит все фактические затраты потенциального поставщика, составляющие конечную цену поставляемых товаров, работ и услуг, включая стоимость сопутствующих услуг;
4) техническую спецификацию с описанием технических, качественных и эксплуатационных характеристик товаров, работ, услуг, сроков и (или) объемов поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, предоставления гарантий качества, к обслуживанию товара, к расходам на эксплуатацию товара, условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг.
При осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметную документацию, потенциальным поставщиком представляется письмо о согласии с условиями проектно-сметной документации, утвержденной в установленном порядке;
5) документ, подтверждающий внесение обеспечения тендерной заявки;

Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының "Екінші деңгейдегі банктердегі, ипотекалық ұйымдардағы және "Қазақстан Даму Банкі" акционерлік қоғамындағы бухгалтерлік есептің үлгі шот жоспарын бекіту туралы" 2011 жылғы 31 қаңтардағы № 3 қаулысына (бұдан әрі – Ұлттық Банк Басқмарсының қаулысы) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6793 болып тіркелген) (егер әлеуетті өнім беруші екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылса, осы анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады) сәйкес банктің немесе банк филиалының алдындағы міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам созылған мерзімі өткен берешектің жоқтығы туралы әлеуетті өнім берушіге қызмет көрсетілетін банктің немесе банк филиалының қол және мөр қойылған анықтамаларын қамтиды. Бұл ретте тендерлік өтінімдері бар конверттерді ашу күнінің алдындағы бір айдан ерте емес берілген анықтама ұсынылады. Анықтамаға банктің бірінші бсшысы не оны алмастыратын тұлға осы анықтамаларға қол қою құқығын беру туралы құжаттың көшірмесін қоса бере отырып қол қояды.
Қазақстан Республикасының резиденті болып табылмайтын және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының резиденті емес екенін және салық есебінде жоқ екенін растайтын Қазақстан Республикасы мемлекеттік кіріс органдарының тиісті құжатының түпнұсқасын немесе нотариат куәландырған көшірмесін береді;
3) ілеспе көрсетілетін қызметтердің құнын қоса алғанда, жеткізілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің соңғы бағасын құрайтын әлеуетті өнім берушінің барлық нақты шығынын қамтитын осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген әлеуетті өнім беруші ұсынатын бағаны;
4) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын, тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдерін және (немесе) көлемдерін, тауарға қызмет көрсетуге, тауарды пайдалануға шығыстарға, тауарды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шарттарын сипаттай отырып, техникалық ерекшелікті қамтиды.
Жобалық-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде әлеуетті өнім беруші белгіленген тәртіппен бекітілген жобалық-сметалық құжаттаманың шарттарымен келісу туралы хат береді;
5) тендерлік өтінімді қамтамасыз етудің енгізілуін растайтын құжатты;

6) информацию о ранее выполненных договорах по аналогичным закупкам товаров (работ, услуг) за последние три года.
7) информацию о квалификационном соответствии работников потенциального поставщика, если такие требования установлены технической спецификацией;
8) предельные объемы работ и услуг, которые могут быть переданы потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) для выполнения работ либо оказания услуг, являющихся предметом проводимых закупок.
Сноска. Пункт 76 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 23.01.2023 № 22/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Тендерная заявка, представляемая потенциальным поставщиком, являющимся индивидуальным предпринимателем, изъявившим желание участвовать в тендере, содержит:
1) заявку на участие в тендере по форме 2 согласно приложению 7 к настоящим Правилам и выписку из реестра субъектов предпринимательства;
2) документы, подтверждающие соответствие требованиям, предъявляемым к потенциальному поставщику:
нотариально засвидетельствованные копии лицензий и (или) патентов, свидетельств, других документов, подтверждающих право потенциального поставщика на производство, переработку, поставку и реализацию закупаемых товаров, работ и услуг;
нотариально засвидетельствованную копию документа, предоставляющего право на осуществление предпринимательской деятельности без образования юридического лица, выданного соответствующим государственным органом;
справки банка или филиала банка с подписью и печатью, в котором обслуживается потенциальный поставщик, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам обязательств потенциального поставщика, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком или филиалом банка в соответствии с постановлением Правления Национального Банка (если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а так же иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков). При этом предоставляется справка, выданная не ранее одного месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов с тендерными заявками. Справка подписывается первым руководителем банка либо лицом, его заменяющим, с приложением копии документа о предоставлении права подписи данных справок;
сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан, выданной не ранее трех месяцев до дня вскрытия конвертов с тендерными заявками;

6) соңғы үш жылда тауарларды (жұмыстар, көрсетілетін қызметтер) ұқсас сатып алу бойынша бұрын орындалған шарттар туралы ақпаратты;
7) егер мұндай талаптар техникалық ерекшелікте белгіленген болса, әлеуетті өнім беруші жұмыскерлерінің біліктілік сәйкестігі туралы ақпаратты;
8) әлеуетті өнім беруші жүргізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын жұмыстарды орындау не қызметтерді көрсету үшін қосалқы мердігерлерге (бірлескен орындаушыларға) беруі мүмкін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің шекті көлемін қамтиды.
Ескерту. 76-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 23.01.2023 № 22/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Тендерге қатысуға ниет білдірген жеке кәсіпкер болып табылатын әлеуетті өнім беруші беретін ұсынатын тендерлік өтінім:
1) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес 2 нысан бойынша тендерге қатысуға өтінімді және кәсіпкерлік субъектілерінің тізілімінен үзінді көшірмені;
2) әлеуетті өнім берушіге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды:
сатып алынатын тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді өндіруге, өңдеуге, жеткізуге және өткізуге әлеуетті өнім берушінің құқығын растайтын лицензиялардың және (немесе) патенттердің, куәліктердің, басқа құжаттардың нотариалды куәландырылған көшірмелерін;
заңды тұлға құрмай-ақ кәсіпкерлік қызметті жүзеге асыруға құқық беретін, тиісті мемлекеттік орган берген құжаттың нотариалды куәландырылған көшірмесін;
Ұлттық Банк Басқармасының қаулысына сәйкес банкке немесе банк филиалына анықтама беру күнінің алдында үш айдан астамға созылатын әлеуетті өнім беруші міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша мерзімі өткен берешегінің жоқтығы туралы әлеуетті өнім берушіге қызмет көрсететін банктің немесе банк филиалының қол қойылған және мөр басылған анықтамасын (егер әлеуетті өнім беруші екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылса, осындай банктердің әрқайсысынан осындай анықтамаларды) қамтиды. Бұл ретте тендерлік өтінімдері бар конверттерді ашу күнінің алдындағы бір айдан ерте емес берілген анықтама ұсынылады. Анықтамаға банктің бірінші басшысы не оны алмастыратын тұлға осы анықтамаларға қол қою құқығын беру туралы құжаттың көшірмесін қоса бере отырып қол қояды.
тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу күніне дейін үш айдан бұрын берілген Қазақстан Республикасы бойынша салық төлеушінің салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ (бар) екендігі туралы мәліметтерді;

3) предлагаемая потенциальным поставщиком цена, представленная по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, и содержащая все фактические затраты потенциального поставщика, составляющие конечную цену поставляемых товаров, работ и услуг;
4) техническую спецификацию с описанием технических, качественных и эксплуатационных характеристик товаров, работ, услуг, сроков и (или) объемов поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, предоставления гарантий качества, к обслуживанию товара, к расходам на эксплуатацию товара, условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг.
При осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметную документацию, потенциальным поставщиком представляется письмо о согласии с условиями проектно-сметной документации, утвержденной в установленном порядке;
5) документ, подтверждающий внесение обеспечения тендерной заявки;
6) предельные объемы работ и услуг, которые могут быть переданы потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) для выполнения работ либо оказания услуг, являющихся предметом проводимых закупок;
7) информацию о ранее выполненных договорах по аналогичным закупкам товаров, работ и услуг за последние три года.
8) информацию о квалификационном соответствии работников потенциального поставщика, если такие требования установлены технической спецификацией.
Сноска. Пункт 77 - в редакции приказа Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 23.01.2023 № 22/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Не допускается передача потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) на субподряд (соисполнение) в совокупности более двух третей объема работ (услуг).
79. Потенциальному поставщику предоставляется возможность изменить или отозвать свою тендерную заявку до истечения окончательного срока представления тендерной заявки, не теряя при этом права на возврат гарантийного обеспечения своей тендерной заявки.
Уведомление об отзыве или изменений тендерной заявки направляется потенциальным поставщиком в письменной форме, но не позднее окончательного срока представления тендерных заявок.
80. Тендерная заявка представляется потенциальным поставщиком в прошитом виде, с пронумерованными страницами и последняя страница заверяется подписью поставщика. В случае проведения тендера электронным способом тендерная заявка представляется потенциальным поставщиком с учетом требований законодательства к электронным документам.

3) осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылған және жеткізілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің түпкілікті бағасын құрайтын әлеуетті өнім берушінің барлық нақты шығындарын қамтитын әлеуетті өнім беруші ұсынатын бағаны;
4) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын, тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдерін және (немесе) көлемдерін, тауарға қызмет көрсетуге, тауарды пайдалануға шығыстарға, тауарды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзіміне және (немесе) көлемдерін сипаттай отырып, техникалық ерекшелікті қамтиды.
Жобалық-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде әлеуетті өнім беруші белгіленген тәртіппен бекітілген жобалық-сметалық құжаттаманың шарттарымен келісетіні туралы хат ұсынады;
5) тендерлік өтінімді қамтамасыз етудің енгізілуін растайтын құжатты;
6) әлеуетті өнім беруші жүргізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын жұмыстарды орындау не қызметтерді көрсету үшін қосалқы мердігерлерге (бірлескен орындаушыларға) беруі мүмкін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің шекті көлемдерін;
7) соңғы үш жылдағы тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ұқсас сатып алу бойынша бұрын орындалған шарттар туралы ақпаратты;
8) егер мұндай талаптар техникалық ерекшелікте белгіленген болса, әлеуетті өнім беруші жұмыскерлерінің біліктілік сәйкестігі туралы ақпаратты қамтиды.
Ескерту. 77-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 23.01.2023 № 22/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Әлеуетті өнім берушінің қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) қосалқы мердігерлікке (бірлесіп орындауға) жиынтығы жұмыстар (көрсетілетін қызметтер) көлемінің үштен екісінен астамын беруге жол берілмейді.
79. Әлеуетті өнім берушіге өзінің тендерлік өтінімін тендерлік өтінімінді соңғы мерзімі аяқталғанға дейін, сонымен бірге өзінің тендерлік өтінімін кепілді қамтамасыз етілуін қайтарып алу құқығы жоғалтпастан өзгерту немесе қайтару мүмкіндігі беріледі.
Тендерлік өтінімді қайтарып алу немесе өзгерту туралы хабарламаны әлеуетті өнім беруші жазбаша нысанда, бірақ тендерлік өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімінен кешіктірмей жібереді.
80. Әлеуетті өнім беруші тендерлік өтінімді тігілген түрде, нөмірленген беттерімен ұсынады және соңғы беті өнім берушінің қолымен расталады. Тендер электрондық тәсілмен өткізілген жағдайда әлеуетті өнім беруші тендерлік өтінімді электрондық құжаттар заңнамасының талаптарын ескере отырып ұсынады.

81. Потенциальный поставщик представляет необходимое количество копий тендерной заявки, указанное в тендерной документации с указанием "Оригинал" и "Копия". В случае расхождений между ними преимущество имеет оригинал.
В тендерной заявке не допускается никаких вставок между строками, подтирок или приписок, за исключением тех случаев, когда потенциальному поставщику необходимо исправить грамматические или арифметические ошибки, не затрагивая существа представленной заявки.
82. Потенциальный поставщик запечатывает оригинал и каждую копию тендерной заявки в разные конверты, пометив их: "Оригинал" и "Копия". На данных конвертах указываются наименование и адрес потенциального поставщика. После этого конверты запечатываются во внешний конверт.
83. Внутренний и наружный конверты:
1) адресуются субъекту естественной монополии по адресу, указанному в тендерной документации;
2) содержат слова "Тендер по закупке ___________________________"
(название тендера)
"Не вскрывать до ___________________________________________________________________"
(дата и время вскрытия конвертов, указанные в тендерной документации)
Изменение тендерной заявки готовится потенциальным поставщиком, запечатывается и представляется также как и сама тендерная заявка.
84. Потенциальный поставщик при представлении тендерной заявки одновременно вносит гарантийное обеспечение в размере 1 (одного) процента от стоимости закупаемых товаров, работ и услуг, предложенной в его тендерной заявке в форме, способом и на условиях, предусмотренных в тендерной документации.
85. Обеспечение тендерной заявки представляется в одном из следующих видов:
1) залога денег, путем внесения потенциальным поставщиком на банковский счет субъекта естественной монополии, указанный в тендерной документации;
2) банковской гарантии по форме прилагаемой к тендерной документации.
86. Срок действия обеспечения тендерной заявки – не менее срока действи6я самой тендерной заявки.
87. Субъект естественной монополии возвращает обеспечение тендерной заявки в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента наступления следующих случаев:
1) размещения протокола вскрытия в случаях отзыва данным потенциальным поставщиком своей заявки на участие в тендере до истечения окончательного срока представления заявок на участие в тендере;
2) подписания протокола об итогах закупок способом тендера. Указанный случай не распространяется на участника тендера, определенного победителем тендера;
3) подписания потенциальным поставщиком договора о закупках и внесения им обеспечения исполнения договора о закупках, а также суммы аванса (при наличии).

81. Әлеуетті өнім беруші тендерлік құжаттамада көрсетілген тендерлік өтінім көшірмелерінің қажетті санын "Түпнұсқасы" және "Көшірме" деп жазып ұсынады. Олардың арасында айырмашылық болған жағдайда басымдық түпнұсқада болады.
Тендерлік өтінімде әлеуеттік өнім берушіге ұсынылған өтінімнің мәнін өзгертпей грамматикалық немесе арифметикалық қателерді түзету қажет болатын жағдайларды қоспағанда, жолдар арасына ешбір енгізулерге, өшірулерге және немесе қосымша жазуларға жол берілмейді.
82. Әлеуетті өнім беруші тендерлік өтінімнің түпнұсқасы мен әрбір көшірмесін, оларды "Түпнұсқа" және "Көшірме" деп белгілей отырып, әртүрлі конверттерге желімдейді. Осы конверттерде әлеуетті өнім берушінің атауы мен мекенжайы көрсетіледі. Бұдан кейін конверттер сыртқы конвертке салынып желімделеді.
83. Ішкі және сыртқы конверттер:
1) табиғи монополия субъектісінің тендерлік құжаттамада көрсетілген мекенжай бойынша жіберіледі;
2) "сатып алу жөніндегі тендер" "___________________________"
(тендердің атауы)
"Дейін ашпаңыз"
____________________________________________________" деген сөздерді қамтиды.
(тендерлік құжаттамада көрсетілген конверттерді ашу күні және уақыты)
Көзделген тендерлік өтінімді өзгертуді әлеуетті өнім беруші дайындайды, желімделеді және конкурстық өтінім сияқты ұсынылады.
84. Әлеуетті өнім беруші тендерлік өтінімді ұсынған кезде сонымен бір мезгілде оның тендерлік өтінімде ұсынған сатып алынатын тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер құнының 1 (бір) пайыз мөлшерінде кепілді қамтамасыз етуді тендерлік құжаттамада көзделген нысанда, тәсілмен және шарттармен енгізеді.
85. Тендерлік өтінімді қамтамасыз ету мынадай бір түрде ұсынылады:
1) әлеуетті өнім берушінің тендерлік құжаттамада көрсетілген табиғи монополия субъектісінің банкт шотына енгізуі арқылы ақша кепілдігін беру;
2) тендердік құжаттамаға қоса берілетін нысан бойынша банктік кепілдік.
86. Тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді қолдану мерзімі – тендерлік өтінімді қолдану мерзімінен кем болмайды.
87. Табиғи монополия субъектісі тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді мынадай:
1) осы әлеуетті өнім беруші өзінің тендерге қатысуға арналған өтінімін табыс етудің соңғы мерзімі өткенге дейін өзінің тендерге қатысушыға өтінімді кері қайтарып алған жағдайларда ашу хаттамасын орналастыру;
2) тендер тәсілімен сатып алу қорытындылары туралы хаттамаға қол қойю. Аталған жағдай тендер жеңімпазы деп айқындалған тендерге қатысушыға қолданылмайды;
3) әлеуетті өнім берушінің сатып алу туралы шартқа қол қоюы және ол сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, сондай-ақ аванс сомасын (болған жағдайда) енгізу жағдайлары орын алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қайтарады.

88. Обеспечение тендерной заявки не возвращается потенциальному поставщику, представившему тендерную заявку и ее обеспечение при наступлении одного из следующих случаев:
1) потенциальный поставщик, определенный победителем тендера, уклонился от заключения договора о закупках;
2) победитель тендера, заключив договор о закупках, не исполнил либо ненадлежащим образом исполнил, в том числе несвоевременно исполнил, требования, установленные тендерной документацией, о внесении и (или) сроках внесения обеспечения исполнения договора о закупках, а также суммы аванса (при наличии).
89. Конверты с тендерными заявками вскрываются тендерной комиссией в день, во время и в месте, которые указаны в тендерной документации.
Допускается присутствие потенциальных поставщиков либо их представителей при вскрытии тендерных заявок и использование средств видео и аудиотехники.
90. При вскрытии конвертов с тендерными заявками тендерная комиссия объявляет присутствующим лицам наименование и адрес потенциальных поставщиков, участвующих в тендере, предложенные ими цены, информацию о наличии или отсутствии документов, составляющих тендерную заявку и регистрирует данную информацию в протоколе вскрытия конвертов с тендерными заявками.
Копия указанного протокола представляется потенциальным поставщикам или их уполномоченным представителям, присутствовавшим на заседании тендерной комиссии по вскрытию конвертов с заявками на участие в тендере, не позднее двух рабочих дней, следующих за днем проведенного заседания тендерной комиссии, а отсутствующим – по их письменному запросу в срок не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня получения запроса.
Протокол вскрытия конвертов с заявками на участие в тендере подписывается и полистно парафируется всеми присутствующими на заседании членами тендерной комиссии, ее председателем, а также секретарем тендерной комиссии.
Продолжительность времени между окончательным сроком приема тендерных заявок и началом процесса вскрытия конвертов с тендерными заявками – не превышает 2 (двух) часов.
91. При оценке и сопоставлении тендерных заявок тендерной комиссия допускается осуществление в письменной форме запросов:
1) потенциальным поставщикам в связи с разъяснением их тендерных заявок;
2) в целях уточнения сведений, содержащихся в заявках на участие в тендере, необходимую информацию у соответствующих физических или юридических лиц, государственных органов.
Не допускаются запросы, предложения или разрешения с тем, чтобы привести тендерную заявку, не отвечающую требованиям тендерной документации, в соответствие с этими требованиями.

88. Тендерлік өтінімді қамтамасыз ету мынадай жағдайлардың бірі орыналған кезде тендерлік өтінімді және оны қамтамасыз етуді ұсынған әлеуетті өнім берушіге қайтарылмайды:
1) тендер жеңімпазы деп айқындалған әлеуетті өнім беруші сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарса;
2) тендер жеңімпазы сатып алу туралы шартты жасасып, тендерлік құжаттамада белгіленген сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу және (немесе) енгізу мерзімдері туралы талаптарды, сондай-ақ аванс сомасын (болған кезде) орындамаған не тиісті түрде орындамаған, оның ішінде уақтылы орындамаған жағдайларда.
89. Тендерлік өтінімдер салынған конверттерді тендерлік комиссия тендерлік құжаттамада көрсетілген күні, уақытта және орында ашады.
Әлеуетті өнім берушілер немесе олардың өкілдері тендерлік өтінімдерді ашу кезінде қатысуға және бейне және аудио техника құралдарын пайдалануға рұқсат беріледі.
90. Тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу кезінде тендерлік комиссия қатысып отырған тұлғаларға тендерге қатысатын әлеуетті өнім берушілердің атауы мен мекен жайын, олар ұсынған бағаларды, тендерлік өтінімді құрайтын құжаттардың болуы немесе болмауы туралы ақпаратты хабарлайды және осы ақпаратты тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасына тіркейді.
Көрсетілген хаттаманың көшірмесі тендерлік комисияның отырысы өткізілген күннен кейінгі 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей әлеуетті өнім берушілерге немесе тендерлік комисияның тендерге қатысуға өтінімдер салынған конверттерді ашу жөніндегі отырысына қатысқан олардың уәкілетті өкілдеріне, ал болмағандарға – олардың жазбаша сұрау салуы бойынша сұрау салу алынған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде беріледі.
Тендерге қатысуға өтінім салынған конверттерді ашу хаттамасына отырысқа қатысқан барлық тендерлік комиссияның мүшелері, оның төрағасы, сондай-ақ тендерлік комиссияның хатшысы қол қояды және әр параққа қол қояды.
Тендерлік өтінімдерді қабылдаудың соңғы мерзімі мен тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу процесінің басталуы арасындағы уақыт ұзақтығы 2 (екі) сағаттан аспауға тиіс.
91. Тендерлік өтінімдерді бағалау және салыстыру кезінде тендерлік комиссия:
1) әлеуетті өнім берушілерден олардың тендерлік өтінімдеріне байланысты түсіндірулерді;
2) тендерге қатысуға өтінімдерде қамтылған мәліметтерді нақтылау мақсатында тиісті жеке немесе заңды тұлғалардан, мемлекеттік органдардан жазбаша нысанда қажетті ақпаратты сұратуға құқылы.
Тендерлік құжаттаманың талаптарына сай келмейтін тендерлік өтінімді осы талаптарға сәйкес келтіру үшін сұрау салуларға, ұсыныстарға немесе рұқсаттарға жол берілмейді.

92. Тендерная комиссия отклоняет тендерную заявку и не допускает потенциального поставщика к участию в тендере по следующим основаниям:
1) потенциальный поставщик не внес обеспечение тендерной заявки в форме, объеме и на условиях, предусмотренных в тендерной документации;
2) данная тендерная заявка не отвечает требованиям тендерной документации;
3) отсутствие разрешений (уведомлений), полученных (направленных) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов. В случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов потенциальный поставщик представляет нотариально засвидетельствованную копию соответствующего разрешения (уведомления), полученного (направленного) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
4) непредставление копий либо в виде электронного документа патентов, свидетельств, сертификатов, других документов, подтверждающих право потенциального поставщика на производство, переработку, поставку и реализацию закупаемых товаров, выполнение работ, оказание услуг;
5) несоответствие потенциального поставщика требованиям в части обладания опытом работы на рынке закупаемых товаров, работ, услуг, наличие которых установлено в тендерной документации;
6) несоответствие потенциального поставщика требованиям в части обладания материальными и трудовыми ресурсами, достаточными для исполнения обязательств по договору, указанным в тендерной документации;
7) подлежит процедуре банкротства либо ликвидации;
8) передача потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) на субподряд (соисполнение) в совокупности более двух третей объема работ (услуг) в случае представления сведений о субподрядчиках;
9) наличие в соответствующем документе органа государственных доходов Республики Казахстан сведений о налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в размере 1 (одного) тенге и более;
10) наличие в электронной копии справки банка или филиала банка с подписью и печатью просроченной задолженности хотя бы по одному виду обязательств потенциального поставщика, длящейся более 3 (трех) месяцев, предшествующих дате выдачи данной справки;
11) непредставление технической спецификации, за исключением случая, когда тендерная документация вместо технической спецификации содержит проектно-сметную документацию, прошедшую экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан;

92. Тендерлік комиссия тендерлік өтінімді мынадай негіздер бойынша қабылдамайды және әлеуетті өнім берушіні конкурсқа қатысуға жібермейді:
1) әлеуетті өнім беруші тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді тендерлік құжаттамада көзделген нысанда, көлемде және шарттарда енгізбеген болса;
2) осы тендерлік өтінім тендерлік құжаттама талаптарына сәйке келмейтін болса;
3) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған (жіберілген), олар туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын рұқсаттар (хабарламалар) болмаса. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәлімет болмаған жағдайда әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған (жіберілген) тиісті рұқсаттың (хабарламаның) нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынады;
4) әлеуетті өнім берушінің сатып алынатын тауарларды өндіруге, қайта өңдеуге, беруге және өткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтер көрсетуге құқығын растайтын патенттер, куәліктер, сертификаттар, басқа да құжаттардың көшірмелері немесе электрондық құжат түрінде берілмесе;
5) әлеуетті өнім беруші тендерлік құжаттамада болу керек деп белгіленген сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер нарығындағы жұмыс тәжірибесінің болуы тұрғысындағы талаптарға сәйкес келмесе;
6) әлеуетті өнім беруші тендерлік құжаттамада көрсетілген шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін жеткілікті материалдық және еңбек ресурстарына ие болу тұрғысындағы талаптарға сәйкес келмесе;
7) банкроттық немесе тарату рәсімінен өтуге тиіс болса;
8) қосалқы мердігерлер туралы мәлімет ұсынылған жағдайда әлеуетті өнім беруші қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) қосалқы мердігерлікке (бірлесіп орындауға) жұмыстардың (көрсетілетін қызметтер) көлемінің барлығын қосқанда үштен екі бөлігінен астамын берген болса;
9) Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органының тиісті құжатында бір теңге және одан көп мөлшерде салық берешегі және міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі туралы мәліметтер бар болса;
10) банктің немесе банк филиалының қолы және мөрі бар әлеуетті өнім берушінің осы анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам уақытқа созылаған міндеттемелерінің ең болмағанда бір түрі бойынша мерзімі өткен берешегі болса;
11) техникалық ерекшеліктің орнына берілген тендерлік құжаттама Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сараптамадан өткен жобалық-сметалық құжаттаманы қамтитын жағдайды қоспағанда, техникалық ерекшелік ұсынылмаған болса;

12) представление потенциальным поставщиком технической спецификации, не соответствующей требованиям тендерной документации, за исключением случаев, несоответствия технической спецификации, когда потенциальный поставщик предлагает лучшие условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг, а также лучшие характеристики закупаемых товаров, работ, услуг;
13) установлен факт представления недостоверной информации;
14) потенциальный поставщик является аффилированным лицом другого потенциального поставщика, подавшего заявку на участие в данном тендере (лоте) или субъекта естественной монополии;
15) цена тендерного ценового предложения потенциального поставщика превышает сумму, выделенную на закуп товаров, работ и услуг, являющихся предметом тендера (лота);
16) имеется вступившее в законную силу решение суда, подтверждающее факт неисполнения или ненадлежащего исполнения им обязательств перед субъектом естественной монополии, в течение 2 (двух) лет со дня вступления в законную силу решения суда;
17) ценовое предложение потенциального поставщика в соответствии с пунктом 93 настоящих Правил признано демпинговым.
93. Ценовое предложение, признается демпинговым в случае если, оно:
1) по товарам или работам более чем на 30 (тридцати) процентов ниже суммы, предусмотренной для закупки в Перечне без учета НДС;
2) по услугам более чем на 40 (сорока) процентов ниже суммы, предусмотренной для закупки в Перечне без учета НДС.
94. Тендерная заявка, отклоненная тендерной комиссией, не принимается к оценке и сопоставлению тендерных заявок.
95. Тендерная комиссия признает конкурс (лот) несостоявшимся в случае, если:
1) отсутствия представленных заявок на участие в тендере;
2) на участие в тендере представлено менее 2 (двух) заявок;
3) если к участию в тендере не допущен ни один потенциальный поставщик;
4) если к участию в тендере допущен один потенциальный поставщик.
96. Если конкурс признан несостоявшимся, то субъект естественной монополии принимает одно из следующих решений:
1) о повторном проведении тендера;
2) об изменении тендерной документации и повторном проведении тендера;
3) об осуществлении закупки способом из одного источника.
Действия, указанные в настоящем пункте, оформляются приказами первого руководителя субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности.
При необходимости проведения повторного тендера секретарь публикует объявление на своем интернет-ресурсе, а в случае отсутствия своего интернет-ресурса – предоставляет уполномоченному органу объявление для размещения на его интернет-ресурсе не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до дня окончания приема тендерных заявок.
Требования абзаца шесть настоящего пункта не распространяются на случаи проведения закупок товаров, работ, услуг, сведения о которых составляют государственные секреты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах и (или) содержат служебную информацию ограниченного распространения, определенную Правительством Республики Казахстан. В таком случае объявление о проведении закупки оформляется в виде извещения и направляется потенциальным поставщикам, включенных в список не позднее, чем за 5 (пять) календарных дней до дня окончания приема тендерных заявок.
97. По несостоявшимся закупкам способом конкурса субъект естественной монополии осуществляет закупки способом из одного источника в случаях:
1) отсутствия представленных заявок на участие в тендере. При этом потенциальный поставщик, которому направляется приглашение на участие в закупках способом из одного источника, определяется субъектом естественной монополии;
2) представления менее 2 (двух) заявок на участие в тендере. При этом приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется потенциальному поставщику, представившему заявку на участие в тендере на условиях, предусмотренных его заявкой, и цена заключенного договора о закупках не должна превышать его тендерное ценовое предложение;
3) если к участию в тендере не допущен ни один потенциальный поставщик. При этом приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется потенциальному поставщику, представившему заявку на участие в тендере с наименьшей ценой;
4) если к участию в тендере допущен только один потенциальный поставщик. При этом приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется потенциальному поставщику, допущенному на участие в тендере на условиях, предусмотренных его заявкой, и цена заключенного договора о закупках не должна превышать его тендерное ценовое предложение.

12) әлеуетті өнім беруші тауарды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің үздік шарттарын, сондай-ақ сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің үздік сипаттамаларын ұсынатын жағдайларды қоспағанда, әлеуетті өнім беруші тендерлік құжаттама талаптарына сәйкес келмейтін техникалық ерекшелік берген болса;
13) дәйексіз ақпарат беру фактісі анықталса;
14) әлеуетті өнім беруші осы тендерге (лотқа) қатысуға өтінім берген басқа әлеуетті өнім берушінің немесе табиғи монополия субъектісінің аффилиирленген тұлғасы болып табылса;
15) конкурстың әлеуетті өнім берушісінің тендерлік баға ұсынысының бағасы тендердің (лоттың) мәні болып табылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бөлінген сомадан асатын болса;
16) соттың шешімі заңды күшіне енген күннен бастап 2 (екі) жыл ішінде табиғи монополия субъектісі алдындағы міндеттемелерін орындамау немесе тиісінше орындамау фактісін растайтын заңды күшіне енген сот шешімі бар болса;
17) осы Қағидалардың 93-тармағына сәйкес әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы демпингтік деп танылса.
93. Баға ұсынысы демпингтік болып танылады, егер ол:
1) тауарлар немесе жұмыстар бойынша ҚҚС есепке алмай, Тізбеде сатып алу үшін көзделген сомадан 30 (отыз) пайыздан астам болса;
2) көрсетілетін қызметтер бойынша ҚҚС есепке алмағанда, сатып алу үшін көзделген сомадан 40 (қырық) пайыздан астам болса.
95. Тендерлік комиссия бас тартқан тендерлік өтінім тендерлік өтінімдерді бағалау мен салыстыруға қабылданбайды.
96. Тендерлік комиссия конкурс (лот) өтпеді деп таниды, егер ол:
1) тендерге қатысуға ұсынылған өтінімдер болмаса;
2) тендерге қатысуға кемінде 2 (екі) өтінімді ұсынса;
3) тендерге қатысуға кемінде екі өтінімді берсе;
4) егер тендерге қатысуға бір ғана әлеуетті өнім беруші жіберілсе.
97. Егер конкурс өткізілмеген деп танылса, онда табиғи монополия субъектісі мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) тендерлік қайтадан өткізу туралы;
2) тендерлік құжаттаманы өзгерту және тендерлік қайтадан өткізу туралы;
3) бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы.
Осы тармақта көрсетілген іс-қимылдар табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрықтарымен ресімделеді.
Қайта тендер өткізу қажет болған жағдайда хатшы өзінің интернет-ресурсында, ал өзінің интернет-ресурсы болмаған жағдайда – уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін тендерлік өтінімдерді қабылдау аяқталған дейін күнтізбелік 5 (бес) күн мерзімнен кешіктірмей ұсынады.
Осы тармақтың алтыншы азат жолындағы талаптары Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасына сәйкес олар туралы мәліметтер мемлекеттік құпияларды құрайтын және (немесе) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратты қамтитын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүргізу жағдайларына қолданылмайды. Мұндай жағдайда сатып алуды өткізу туралы хабарландыру хабарлама түрінде ресімделеді және тендерлік өтінімдерді қабылдау аяқталған күнге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей тізімге енгізілген әлеуетті өнім берушілерге жіберіледі.
97. Конкурс тәсілімен өткізілмеген сатып алу бойынша табиғи монополия субъектісі мынадай жағдайларда бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асырады:
1) тендерге қатысуға ұсынылған өтінімдер болмаған жағдайда. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру жіберілетін әлеуетті өнім берушіні табиғи монополия субъектісі айқындайды;
2) екі кемінде тендерге қатысуға арналған өтінім ұсынады. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру оның өтінімінде көзделген талаптарда тендерге қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушіге жіберіледі және сатып алу туралы жасалған шарттың бағасы оның тендерлік баға ұсынысынан аспауға тиіс;
3) егер тендерге қатысуға бірде-бір әлеуетті өнім беруші жіберілмесе. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру ең төмен бағамен тендерге қатысуға өтінім берген әлеуетті өнім берушіге жіберіледі;
4) егер тендерге қатысуға бір ғана әлеуетті өнім беруші жіберілсе. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру оның өтінімінде көзделген талаптарда тендерге қатысуға жіберілген әлеуетті өнім берушіге жіберіледі және сатып алу туралы жасалған шарттың бағасы оның тендерлік баға ұсынысынан аспауға тиіс.

98. Тендерная комиссия оценивает и сопоставляет тендерные заявки, не отклоненные тендерной комиссией, и определяет выигравшую тендерную заявку на основе самой низкой цены.
99. Тендерная комиссия подводит итоги тендера в срок не более 20 (двадцати) календарных дней со дня вскрытия конвертов с тендерными заявками.
100. Субъект естественной монополии в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подведения итогов тендера направляет уведомление в письменной форме победителю тендера и извещает всех принявших участие потенциальных поставщиков путем опубликования на своем интернет-ресурсе в котором публиковалось объявление о проведении тендера, результатов тендера с указанием его названия, а в случае, если тендер состоялся – победителя, с указанием наименования и цены единицы товара, работ и услуг, предложенных победителем тендера. В случае отсутствия своего интернет-ресурса у субъекта естественной монополии, результаты опубликовываются на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Требования настоящего пункта не распространяются на случаи проведения закупок товаров, работ, услуг, сведения о которых составляют государственные секреты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах и (или) содержат служебную информацию ограниченного распространения, определенную Правительством Республики Казахстан. В таком случае субъект естественной монополии в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подведения итогов тендера направляет победителю тендера и всем принявшим участие потенциальным поставщикам копию протокола итогов.
101. Тендер с применением двухэтапных процедур применяется в случаях, когда:
1) сложно сформулировать подробные спецификации закупаемых товаров, работ и услуг, а также определить их технические характеристики и качественные показатели;
2) необходимо проведение научных исследований, экспериментов, изысканий или разработок;
3) необходимо ознакомиться с возможными путями удовлетворения потребностей и выбрать наилучший из них;
4) приобретаются инновационные и высокотехнологичные товары, работы, услуги.
102. Процедура закупок способом двухэтапного тендера предусматривает проведение следующих последовательных мероприятий:
1) на первом этапе осуществляются следующие мероприятия:
принятие решения субъектом естественной монополии о проведении закупок товаров, работ, услуг способом двухэтапного тендера, утверждении состава тендерной комиссии, экспертной комиссии (эксперта), назначении секретаря тендерной комиссии, утверждении тендерной документации;
публикация объявления о проведении закупок способом двухэтапного тендера, либо направление приглашений потенциальным поставщикам;
предоставление потенциальным поставщикам тендерной документации;
прием и регистрация секретарем тендерной комиссии заявок потенциальных поставщиков на участие в первом этапе двухэтапного тендера. Заявки на участие в первом этапе двухэтапного тендера представляются без ценовых предложений;
заседание тендерной комиссии по вскрытию конвертов с заявками потенциальных поставщиков на участие в первом этапе двухэтапного тендера, оформление протокола вскрытия конвертов с заявками потенциальных поставщиков;
рассмотрение первоначальных тендерных заявок без указания цен, представленных потенциальными поставщиками в соответствии с тендерной документацией;
рассмотрение квалификационных данных потенциальных поставщиков;
обсуждение с потенциальными поставщиками, соответствующими квалификационным требованиям, вопросов, касающихся технических, качественных или иных характеристик товаров, работ и услуг, договорных условий, их поставки (выполнения, оказания);
рассмотрение тендерной комиссией заявок потенциальных поставщиков на участие в первом этапе двухэтапного тендера, проведение тендерной комиссией отбора потенциальных поставщиков на основе предложенных технических характеристик и спецификаций закупаемых товаров, работ, услуг, путей удовлетворения потребностей субъекта естественной монополии, формирование перечня участников второго этапа тендера, оформление протокола об итогах первого этапа двухэтапного тендера, информирование потенциальных поставщиков, принявших участие в первом этапе, о его результатах;

98. Тендерлік комиссия тендерлік комиссия қабылдамаған тендерлік өтінімдерді бағалайды және салыстырады және ең төмен баға негізінде жеңіп шыққан тендерлік өтінімді айқындайды.
99. Тендерлік комиссия тендерлік қорытындысын тендерлік өтінімдер салынған конверттер ашылған күнінен бастап күнтізбелік 20 (жиырма) күннен аспайтын мерзімде шығарады.
100. Табиғи монополия субъектісі тендердің қорытындылары шығарған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде тендер жеңімпазына жазбаша нысанда хабарлама жібереді және оған қатысқан барлық әлеуетті өнім берушілерді тендер өткізу туралы хабарландыру жарияланған өзінің интернет-ресурсында оның атауын көрсете отырып, тендер нәтижелерін, ал егер тендер өткен жағдайда жеңімпазды, ұсынған тауардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің атауы мен бірлік бағасын көрсете отырып, жариялау арқылы хабардар етеді. Табиғи монополия субъектісі өзінің интернет-ресурсы болмаған жағдайда, уәкілетті органның интернет-ресурсында нәтижелерді жарияланады.
Осы тармақтың талаптары Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасына сәйкес олар туралы мәліметтер мемлекеттік құпияларды құрайтын және (немесе) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратты қамтитын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүргізу жағдайларына қолданылмайды. Мұндай жағдайда табиғи монополия субъектісі тендер қорытындылары шығарылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде тендер жеңімпазына және барлық қатысқан әлеуетті өнім берушілерге қорытындылар хаттамасының көшірмесін жібереді.
101. Екі кезеңді рәсімдер қолданылатын тендер:
1) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің егжей-тегжейлі ерекшеліктерін тұжырымдау, сондай-ақ олардың техникалық сипаттамалары мен сапалық көрсеткіштерін анықтау күрделі болған;
2) ғылыми зерттеулерлер, сынақтар, іздестірулер немесе әзірлемелер жүргізу қажет;
3) қажеттіліктерді қанағаттандырудың ықтимал жолдарымен танысу және олардың ең жақсысын таңдау қажет болған жағдайларда қолданылады;
4) инновациялық және жоғары технологиялық тауарлар, жұмыстар, қызметтер сатып алынады.
102. Екі кезеңдік рәсімдерді пайдалана отырып тендер тәсілімен сатып алу мынадай дәйекті іс-шараларды өткізуді көздейді:
1) бірінші кезеңде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
табиғи монополия субъектісі екі кезеңді тендер тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүргізу, тендерлік комиссияның, сараптау комиссиясының (сарапшының) құрамын бекіту, тендерлік комиссияның хатшысын тағайындау, тендерлік құжаттаманы бекіту туралы шешім қабылдау;
екі кезеңді тендер тәсілімен сатып алуды өткізу туралы хабарландыруды жариялау немесе әлеуетті өнім берушілерге шақыруларды жіберу;
әлеуетті өнім берушілерге тендерлік құжаттама беру;
тендерлік комиссия хатшысының екі кезеңді тендердің бірінші кезеңіне қатысуға әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін қабылдауы және тіркеуі. Екі кезеңді тендердің бірінші кезеңіне қатысуға өтінімдер баға ұсыныстарынсыз ұсынылады;
екі кезеңді тендердің бірінші кезеңіне қатысуға әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері бар конверттерді ашу жөніндегі тендерлік комиссияның отырысы, әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері бар конверттерді ашу хаттамасын ресімдеу;
тендерлік құжаттамаға сәйкес әлеуетті өнім берушілер ұсынған бағаларды көрсетпей бастапқы тендерлік өтінімдерді қарау;
әлеуетті өнім берушілердің біліктілік деректерін қарау;
біліктілік талаптарына сәйкес келетін әлеуетті өнім берушілермен тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің техникалық, сапалық немесе өзге де сипаттамаларына, шарт талаптарына, оларды жеткізуге (орындауға, көрсетуге) қатысты мәселелерді талқылау;
тендерлік комиссияның екі кезеңді тендердің бірінші кезеңіне қатысуға әлеуетті өнім берушілердің өтінімдерін қарауы, тендерлік комиссияның сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің ұсынылған техникалық сипаттамалары мен ерекшеліктері, табиғи монополия субъектінің қажеттіліктерін қанағаттандыру жолдары негізінде әлеуетті өнім берушілерді іріктеуді жүргізуі, тендердің екінші кезеңіне қатысушылардың тізбесін қалыптастыру, екі кезеңді тендердің бірінші кезеңінің қорытындылары туралы хаттаманы ресімдеу, бірінші кезеңге қатысқан әлеуетті өнім берушілерді оның нәтижелері туралы хабардар ету.

2) на втором этапе осуществляются следующие мероприятия:
при необходимости, внесение изменений в тендерную документацию, включая уточнение технической спецификации (технического задания);
направление участникам второго этапа тендера уточненной тендерной документации и (или) технической спецификации (технического задания) и приглашения подать ценовые предложения и в случае необходимости, уточненные технические спецификации;
оценка и сопоставление с учетом ценовых предложений и критериев оценки;
подведение итогов тендера. Тендерная комиссия подводит итоги тендера с использованием двухэтапных процедур в срок не более 10 (десяти) календарных дней со дня вскрытия конвертов с окончательными тендерными заявками;
информирование участников второго этапа тендера о его итогах, публикация протокола об итогах открытого двухэтапного тендера;
заключение с победителем тендера договора о закупках.
103. При осуществлении закупок посредством тендера, в том числе тендера с применением двухэтапных процедур тендерная комиссия оформляет протокол об итогах тендера, в котором содержится следующая информация:
1) наименования и краткие описания закупаемых товаров, работ и услуг;
2) наименования и места нахождения потенциальных поставщиков, представивших тендерные заявки;
3) квалификационные данные потенциальных поставщиков, представивших тендерные заявки;
4) цена и другие основные условия каждой тендерной заявки;
5) изложение оценки и сопоставления тендерных заявок;
6) в случае отклонения тендерных заявок – основания для их отклонения;
7) наименование и местонахождение победителя тендера по каждому лоту и условия, по которым определен победитель;
8) о потенциальном поставщике, занявшем второе место;
9) если в результате тендера не определен победитель – основания для принятия такого решения тендерной комиссией;
10) обобщенное изложение запросов о разъяснении тендерной документации, ответов на них, а также обобщенное изложение изменений и дополнений к тендерной документации;
11) срок, в течение которого подписывается договор закупки (но не более 10 (десяти) рабочих дней с момента получения уведомления победителем тендера);
12) информация о привлечении экспертов;
13) в случае если тендер состоялся, то сумма, выделенная субъектом естественной монополии для закупки данных товаров, работ, услуг, предусмотренная Перечнем.
104. По требованию участника тендера ему представляется копия протокола итогов тендера.
105. Потенциальному поставщику предоставляется возможность обжаловать в уполномоченный орган неправомерные действия субъекта естественной монополии тендерной комиссии, секретаря тендерной комиссии и экспертов.

2) екінші кезеңде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылады:
қажет болған жағдайда, техникалық ерекшелікті (техникалық тапсырманы) нақтылауды қоса алғанда, тендерлік құжаттамаға өзгерістер енгізу;
тендердің екінші кезеңіне қатысушыларға нақтыланған тендерлік құжаттаманы және (немесе) техникалық ерекшелікті (техникалық тапсырманы) жіберу және қажет болған жағдайда, нақтыланған техникалық ерекшеліктерді беруге шақыру;
баға ұсыныстары мен бағалау өлшемдерін ескере отырып, оларды бағалау және салыстыру;
тендер қорытындысын шығару. Тендерлік комиссия соңғы тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашқан күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен аспайтын мерзімде екі кезеңді рәсімдерді пайдалана отырып, тендердің қорытындыларын шығарады;
тендердің екінші кезеңіне қатысушыларды оның қорытындылары туралы хабардар ету, ашық екі кезеңді тендердің қорытындылары туралы хаттаманы жариялау;
тендер жеңімпазымен сатып алу туралы шарт жасасу.
103. Тендер, оның ішінде екі кезеңді рәсімдерді қолдана отырып тендер арқылы сатып алуды жүзеге асырған кезде тендерлік комиссия тендерлдің қорытындылары туралы хаттаманы ресімдейді, онда мынадай ақпарат қамтылады:
1) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің атауы мен қысқаша сипаттамасы;
2) тендерлік өтінімдерді ұсынған әлеуетті өнім берушілердің атаулары мен мекенжайлары;
3) тендерлік өтінімдерді ұсынған әлеуетті өнім берушілердің біліктілік деректері;
4) әр тендерлік өтінімнің бағасы мен басқа да негізгі шарттары;
5) тендерлік өтінімдердің салыстыруын және бағасын жазу;
6) тендерлік өтінімді қабылдамаған жағдайда – оларды қабылдамау негіздері;
7) әр лот бойынша тендер жеңімпазының атауын мен мекенжайы және жеңімпаз анықталған шарттар;
8) екінші орын алған әлеуетті өнім беруші туралы;
9) егер тендер нәтижесінде жеңімпаз анықталмаса – тендерлік комиссияның осындай шешім қабылдауға негіздері;
10) тендерлік құжаттаманы түсіндіру туралы сұрауларды, оларға жауаптарды қорытын жазу, сондай-ақ тендерлік құжаттамаға өзгерістер мен толықтыруларды қорытып жазу;
11) сатып алу туралы шартқа қол қойылатын (бірақ тендер жеңімпазы хабардалған кезден бастап 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын) мерзім;
12) сарапшыларды тарту туралы ақпарат;
13) егер тендер өткен жағдайда, онда Тізбеде көзделген осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін табиғи монополия субъекті бөлген сома.
104. Тендерге қатысушының талап етуі бойынша оған тендер қорытындылары хаттамасының көшірмесі ұсынылады.
105. Әлеуетті өнім берушіге уәкілетті органға табиғи монополия субъектісінің, тендерлік комиссияның, тендерлік комиссия хатшысының (хатшылықтың) және сарапшылардың заңсыз әрекеттеріне шағымдану мүмкінлігі беріледі.

106. В случае обнаружения нарушений, влияющих на итоги тендера в проводимом/проведенном тендере, субъект естественной монополии до момента заключения договора:
1) до подведения итогов отменяет закупки (лот);
2) после подведения итогов отменяет или пересматривает их.
Субъект естественной монополии в течение 2 (двух) рабочих дней со дня утверждения решения об отмене закупок (лота) или их итогов извещает об этом лиц, участвовавших в проводимых закупках и опубликовать на своем интернет-ресурсе или интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Параграф 3. Осуществление закупок способом через электронные торговые площадки
107. Закупки cубъектом естественной монополии товаров, работ и услуг способом через электронные торговые площадки осуществляются в электронной форме путем проведения открытого конкурса (далее – конкурс) или запроса ценовых предложений.
108. Закуп способом через электронные торговые площадки путем проведения конкурса проводится в восемь этапов:
1) формирование конкурсной комиссии;
2) формирование и утверждение конкурсной документации;
3) размещение объявления о проведении конкурса и конкурсной документации на электронной торговой площадке;
4) сбор конкурсных заявок;
5) обеспечение конкурсной заявки;
6) вскрытие конкурсных заявок, рассмотрение конкурсной комиссией конкурсных заявок на соответствие условиям конкурса и составление протокола рассмотрения конкурсных заявок;
7) определение победителя конкурса с составлением протокола итогов;
8) заключение договора (-ов) о закупе товаров, работ и услуг с победителем конкурса.
109. Субъект естественной монополии размещает на своем интернет ресурсе, а в случае отсутствия своего интернет-ресурса – предоставляет уполномоченному органу для размещения на его интернет ресурсе информацию об электронных торговых площадках, на которых планируется осуществление закупа способом через электронные торговые площадки, с указанием ее адреса в интернет-ресурсе.
110. Субъект естественной монополии утверждает состав конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии и при необходимости определяет экспертов, для определения соответствия товаров, работ и услуг необходимым в соответствии с конкурсной документацией техническим и качественным характеристикам, включая спецификации, планы, чертежи, эскизы.
Все решения, указанные в настоящем пункте, принимаются приказом первого руководителя субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности.
Конкурсная комиссия действует с момента утверждения субъектом естественной монополии приказа о создании конкурсной комиссии и прекращает свою деятельность в день заключения договора.
Число членов конкурсной комиссии должно быть нечетным и не менее 3 (трех) человек.
В состав конкурсной комиссии входят председатель, заместитель председателя и члены конкурсной комиссии. Во время отсутствия председателя его функции выполняет лицо, замещающее его.
В случае отсутствия кого-либо из членов конкурсной комиссии на заседании конкурсной комиссии по производственной или другой причине в протоколе заседания конкурсной комиссии указывается причина его отсутствия и ссылка на документ, подтверждающий данный факт.
Допускается создание субъектом естественной монополии конкурсной комиссии с постоянным составом на весь финансовый год.

106. Өткізілетін/өткізілген тендерде тендердің қорытындыларына әсер ететін бұзушылықтар анықталған жағдайда, табиғи монополия субъектісі шарт жасалған сәтке дейін:
1) қорытынды шыққанға дейін сатып алуды (лотты) жояды;
2) қорытынды шыққаннан кейін оларды жояды немесе қайта қарайды.
Табиғи монополия субъектісі сатып алудың (лоттың) күшін жою туралы шешім немесе олардың қорытындылары бекітілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күн ішінде өткізілетін сатып алуға қатысқан тұлғаларды бұл туралы хабардар етеді және өзінің интернет-ресурсында немесе уәкілетті органның интернет-ресурсында жариялайды.
3-Параграф. Электрондық сауда алаңдары арқылы сатып алуды жүзеге асыру
107. Табиғи монополия субъектінің тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді электрондық сауда алаңдары арқылы сатып алуы ашық конкурс (бұдан әрі – конкурс) өткізу немесе баға ұсыныстарын сұрату жолымен электрондық нысанда жүзеге асырылады.
108. Конкурс өткізу арқылы Электрондық сауда алаңдары тәсілімен сатып алу сегіз кезеңде өткізіледі:
1) конкурстық комиссияны қалыптастыру;
2) конкурстық құжаттаманы қалыптастыру және бекіту;
3) электрондық сауда алаңында конкурсты өткізу туралы хабарландыруды және конкурстық құжаттаманы орналастыру;
4) конкурстық өтінімдерді жинау;
5) конкурстық өтінімді қамтамасыз ету;
6) конкурстық өтінімдерді ашу, конкурстық комиссияның конкурстық өтінімдерді конкурс шарттарына сәйкестігін қарауы және конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасын жасау;
7) қорытынды хаттамасын жасай отырып, конкурс жеңімпазын айқындау;
8) конкурс жеңімпазымен тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу туралы шарт (шарттар) жасасу.
109. Табиғи монополия субъектісі өзінің интернет-ресурсында орналастырады, ал өзінің интернет-ресурсы болмаған жағдайда – уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін электрондық сауда алаңдары арқылы сатып алуды жүзеге асыру жоспарланып отырған электрондық сауда алаңдары туралы ақпаратты интернет-ресурста оның мекенжайын көрсете отырып ұсынады.
110. Табиғи монополия субъектісі конкурстық комиссияның құрамын, конкурстық комиссияның хатшысын бекітеді және қажет болған жағдайда тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің ерекшеліктері, жоспарларды, сызбаларды, эскиздерді қоса алғанда, конкурстық құжаттамаға сәйкес қажетті техникалық және сапалық сипаттамаларға сәйкестігін айқындау үшін сарапшыларды айқындайды.
Осы тармақта көрсетілген барлық шешімдер табиғи монополия субъектісінің бірінші басшысының немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бұйрығымен қабылданады.
Конкурстық комиссия табиғи монополия субъектісі конкурстық комиссия құру туралы бұйрықты бекіткен сәттен бастап жұмыс істейді және шарт жасасқан күні өз қызметін тоқтатады.
Конкурстық комиссия мүшелерінің саны тақ және 3 (үш) адамнан кем болмауы тиіс.
Конкурстық комиссияның құрамына конкурстық комиссияның төрағасы, төраға орынбасары мен мүшелері кіреді. Төраға болмаған кезде оның функцияларын оны алмастыратын тұлға орындайды.
Конкурстық комиссия мүшелерінің біреуі конкурстық комиссияның отырысында өндірістік немесе басқа себептер бойынша болмаған жағдайда, конкурстық комиссия отырысының хаттамасында оның болмау себебі және осы фактіні растайтын құжатқа сілтеме көрсетіледі.
Табиғи монополия субъектісі бүкіл қаржы жылына тұрақты құрамнан тұратын конкурстық комиссия құра алады.

111. Секретарь конкурсной комиссии осуществляет следующие функции:
1) публикует объявление о проведении конкурса посредством размещения информации на своем интернет-ресурсе, а в случае отсутствия своего интернет-ресурса, представлением уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе не позднее, чем за 10 (десять) календарных дней до дня окончания приема конкурсных заявок;
2) уведомляет участников конкурса о каждой стадии процесса конкурса, в том числе об итогах конкурса посредством размещения информации на своем интернет-ресурсе, а в случае отсутствия своего интернет-ресурса, представляет информацию уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе;
3) ведет журнал регистрации потенциальных поставщиков, получивших конкурсную документацию и журнал регистрации конкурсных заявок;
4) осуществляет иные функции, предусмотренные настоящими Правилами.
Требования подпунктов 1) и 2) настоящего пункта не распространяются на случаи проведения закупок товаров, работ, услуг, сведения о которых составляют государственные секреты в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных секретах и (или) содержат служебную информацию ограниченного распространения, определенную Правительством Республики Казахстан.
Секретарь конкурсной комиссии не является членом конкурсной комиссии и не участвует при принятии конкурсной комиссией решений.
112. Субъект естественной монополии представляет всем потенциальным поставщикам конкурсную документацию, содержащую следующую информацию:
1) перечень документов, представляемых потенциальным поставщиком в подтверждение его соответствия требованиям, указанным в пункте 53 настоящих Правил;
2) техническую спецификацию с описанием технических, качественных и эксплуатационных характеристик товаров, работ, услуг, сроков и (или) объемов поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, предоставления гарантий качества, к обслуживанию товара, к расходам на эксплуатацию товара, условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг;
3) при осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметной документации, вместо технической спецификации конкурсная документация должна содержать утвержденную в установленном порядке проектно-сметную документацию. При этом сроки выполнения работ по таким закупкам должны соответствовать срокам выполнения работ, указанным в утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документации;
4) количество (объем) закупаемых товаров, работ и услуг;

111. Конкурстық комиссияның хатшысы мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) өзінің интернет-ресурсында ақпарат орналастыру арқылы конкурсты өткізу туралы хабарландыруды жариялайды, ал өзінің интернет-ресурсы болмаған жағдайда, уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін конкурстық өтінімдерді қабылдау аяқталған күнге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей ұсынады;
2) өзінің интернет-ресурсында ақпарат орналастыру арқылы конкурсқа қатысушыларды конкурс процесінің әрбір сатысы туралы, оның ішінде конкурстың қорытындылары туралы хабардар етеді, ал өзінің интернет-ресурсы болмаған жағдайда уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін ақпарат ұсынады;
3) конкурстық құжаттаманы алған әлеуетті өнім берушілерді тіркеу журналын және конкурстық өтінімдерді тіркеу журналын жүргізеді;
4) Осы Қағидаларда көзделген өзге де функцияларды жүзеге асырады.
Осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының талаптары Қазақстан Республикасының Мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасына сәйкес олар туралы мәліметтер мемлекеттік құпияларды құрайтын және (немесе) Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындаған таратылуы шектеулі қызметтік ақпаратты қамтитын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуды жүргізу жағдайларына қолданылмайды.
Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссияның мүшесі болып табылмайды және конкурстық комиссия шешім қабылдаған кезде қатыспайды.
112. Конкурстық құжаттаманы табиғи монополия субъектісі мынадай шарттарды көрсете отырып әзірлейді және бекітеді:
1) әлеуетті өнім беруші өзінің осы Қағидалардың 53-тармағында көрсетілген талаптарға сәйкестігін растау үшін ұсынатын құжаттар тізбесін;
2) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын, тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдерін және (немесе) көлемдерін, тауарларға қызмет көрсетуге, тауарды пайдалануға шығыстарға, тауарды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шығыстарға сапа кепілдігін беру сипатталған техникалық ерекшелікті;
3) жобалық-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде техникалық ерекшеліктің орнына тендерлік құжаттамада белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттама болуы тиіс. Бұл ретте осындай сатып алу бойынша жұмыстарды орындау мерзімдері белгіленген тәртіппен бекітілген жобалау-сметалық құжаттамада көрсетілген жұмыстарды орындау мерзіміне сәйкес келуі тиіс;
4) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің саны (көлемі);

5) место и условия поставки закупаемых товаров, работ и услуг;
6) требуемые сроки поставки закупаемых товаров, работ и услуг;
7) условия платежа;
8) о требованиях в части обладания профессиональной квалификацией;
9) о финансовых, материальных и трудовых ресурсах необходимых для исполнения обязательств по договору;
10) о требованиях в части платежеспособности, на момент проведения закупа, а также требований о том, что его финансово-хозяйственная деятельность не приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан и не подлежит ликвидации;
11) описание метода оценки и сопоставления конкурсных заявок;
12) требования к содержанию конкурсного ценового предложения, в том числе указания, помимо цены закупаемых товаров, работ, услуг, расходов на их транспортировку и страхование, оплату таможенных пошлин, налогов и сборов, а также иных расходов, предусмотренных условиями поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, за вычетом суммы НДС;
13) требования к языку составления и представления конкурсной заявки, договора о закупках в соответствии с законодательством Республики Казахстан о языках;
14) информацию о сроке действия конкурсной заявки потенциального поставщика;
15) условия, размер, форму, сроки внесения обеспечения конкурсной заявки;
16) указание на право потенциального поставщика изменять или отзывать конкурсную заявку и сдать ее повторно до истечения окончательного срока представления конкурсной заявки и на право потенциального поставщика на обжалование неправомерных действий субъекта естественной монополии, конкурсной комиссии, секретаря конкурсной комиссии и технических экспертов;
17) место и окончательный срок представления конкурсных заявок и срок их действия;
18) способы, с помощью которых потенциальные поставщики запрашивают разъяснения по содержанию конкурсной документации, а также сообщение о намерении субъекта естественной монополии на данном этапе провести встречу с поставщиками, которая проводится в открытой форме и протоколируется;
19) место, дату и время вскрытия конвертов с конкурсными заявками (время вскрытия конвертов с конкурсными заявками не превышает 2 (двух) часов с момента истечения окончательного срока представления конкурсных заявок);
20) процедуры, используемые для вскрытия конвертов с конкурсными заявками и рассмотрения конкурсных заявок;
21) сведения о должностных лицах субъекта естественной монополии, уполномоченных его представлять при проведении конкурса;

5) сатып алынатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізу орны мен шарты;
6) сатып алынатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді жеткізудің талап етілетін мерзімі;
7) төлем шарты;
8) кәсіби біліктілікті иелену бөлігіндегі талаптар туралы (жұмыс тәжірибесі);
9) шарт бойынша міндеттемелерді орындау үшін қажетті қаржылық, материалдық және еңбек ресурстары туралы;
10) сатып алуды өткізу кезіндегі төлем қабілеттілігі бөлігіндегі талаптар, сондай-ақ оның қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрмағаны және таратылуға жатпайтыны туралы талаптар;
11) конкурстық өтінімдерді бағалау және салыстыру әдісінің сипаттамасы;
12) конкурстық баға ұсынысының мазмұнына қойылатын талаптар, оның ішінде сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бағасынан басқа, оларды тасымалдау мен сақтандыруға, кедендік баждарды, салықтар мен алымдарды төлеуге арналған шығыстарды, сондай-ақ қосылған құн салығының сомасын шегере отырып, тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шарттарында көзделген өзге де шығыстарды көрсету;
13) Қазақстан Республикасының тіл туралы заңнамасына сәйкес конкурстық өтінімді, сатып алу туралы шартты жасасу және ұсыну тіліне қойылатын талаптар;
14) әлеуетті өнім берушінің конкурстық өтінімінің қолданыс мерзімін көрсету туралы ақпарат;
15) конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді енгізу шарты, мөлшері, нысаны, мерзімі;
16) әлеуетті өнім берушінің конкурстық өтінімді ұсынудың соңғы мерзімі өткенге дейін конкурстық өтінімді өзгерту немесе кері қайтарып алу және оны қайта тапсыру құқығын және әлеуетті өнім берушінің табиғи монополия субъектісінің, конкурстық комиссияның, конкурстық комиссия хатшысының және техникалық сарапшылардың заңсыз әрекеттеріне шағым жасау құқығын көрсету;
17) конкурстық өтінімдерді ұсыну орны мен соңғы мерзімі және оларды қолдану мерзімі;
18) әлеуетті өнім берушілер олардың көмегімен конкурстық құжаттаманың мазмұны бойынша түсініктемелер сұрайтын тәсілдер, сондай-ақ табиғи монополия субъектінің осы кезеңде ашық нысанда өткізілетін және хаттамаланатын өнім берушілермен кездесу өткізу ниеті туралы хабарлама;
19) конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу орны, күні және уақыты (тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу уақыты конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталған кезден бастап екі сағаттан аспауға тиіс);
20) конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу және конкурстық өтінімдерді қарау үшін пайдаланылатын рәсімдер;
21) конкурс өткізу кезінде табиғи монополия субъектісінің мүддесін білдіруге уәкілетті лауазымды тұлғалар туралы мәліметтер;

22) проект договора с окончательными условиями, за исключением цены, который будет заключен с поставщиком по результатам конкурса. При этом договор может быть изменен в случае если поставщик предлагает более выгодные условия договора, чем будет предусмотрено в проекте.
Сноска. Пункт 112 с изменением, внесенным приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 07.12.2023 № 612/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
113. Объявление о проведении конкурса размещается не менее чем за 10 (десять) календарных дней до истечения окончательного срока представления конкурсных заявок.
114. В объявлении о проведении конкурса, размещаемом в открытой части электронной торговой площадки, указываются следующие сведения:
1) предмет конкурса (наименования и номера лотов в случае, если в предмет конкурса входит несколько лотов);
2) наименование и местонахождение субъекта естественной монополии;
3) описание, единица измерения, количество закупаемых товаров, объем выполняемых работ и оказываемых услуг по каждому лоту, а также электронная копия технической спецификации по каждому лоту;
4) сроки поставки товаров, выполнения работ или оказания услуг по каждому лоту место поставки товаров, оказания услуг, выполнения работ по каждому лоту;
5) электронная копия конкурсной документации;
6) время начала и окончания представления конкурсных заявок на электронной торговой площадке, а также дата и время вскрытия конкурсных заявок;
7) сумма, выделенная на закуп товаров, работ и услуг по каждому лоту, без учета НДС;
8) требуемый срок заключения договора о закупе товаров, работ и услуг по каждому лоту с даты подведения итогов конкурса;
9) требование о необходимости включения потенциальным поставщиком в конкурсное ценовое предложение помимо цены закупаемых товаров, работ и услуг иных расходов, предусмотренных конкурсной документацией, без учета НДС;
10) срок действия конкурсной заявки.
115. Конкурсная заявка является выражением согласия потенциального поставщика, претендующего на участие в конкурсе, осуществить поставку товара, или выполнить работу, или оказать услугу в соответствии с условиями конкурсной документации.
116. Конкурсная заявка потенциального поставщика размещается в электронной торговой площадке и подписывается электронной цифровой подписью.
117. Документ, содержащий информацию, которая не идентифицируется с буквенными, цифровыми и иными символами, считается не представленным потенциальным поставщиком и подлежит отклонению как не соответствующей требованиям конкурсной документации.

22) конкурс нәтижелері бойынша өнім берушімен жасалатын бағаны қоспағанда, түпкілікті талаптармен жасалған шарттың жобасы. Бұл ретте, егер өнім беруші жобада көзделгеннен гөрі шарттың неғұрлым тиімді талаптарын ұсынған жағдайда, шарт өзгертілуі мүмкін.
Ескерту. 112-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 07.12.2023 № 612/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
113. Конкурс өткізу туралы хабарландыру конкурстық өтінімдерді берудің соңғы мерзімі өткенге дейін кемінде күнтізбелік 10 (он) күн бұрын орналастырылады.
114. Электрондық сауда алаңының ашық бөлігінде орналастырылатын конкурсты өткізу туралы хабарландыруда мынадай мәліметтер көрсетіледі:
1) конкурстың нысанасы (егер конкурстың мәніне бірнеше лот кірген жағдайда, лоттардың атаулары мен нөмірлері);
2) табиғи монополия субъектінің атауы және орналасқан жері;
3) әрбір лот бойынша сатып алынатын тауарлардың сипаттамасы, өлшем бірлігі, орындалатын жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер көлемі, сондай-ақ әрбір лот бойынша техникалық ерекшеліктің электрондық көшірмесі;
4) әрбір лот бойынша тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету мерзімдері, әрбір лот бойынша тауарларды жеткізудің, қызметтерді көрсетудің, жұмыстарды орындаудың орны;
5) конкурстық құжаттаманың электрондық көшірмесі;
6) электрондық сауда алаңында конкурстық өтінімдерді ұсынудың басталу және аяқталу уақыты, сондай-ақ конкурстық өтінімдерді ашу күні мен уақыты;
7) ҚҚС-ны есепке алмағанда, әрбір лот бойынша тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алуға бөлінген сома;
8) конкурстың қорытындылары шығарылған күннен бастап әрбір лот бойынша тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарт жасасудың талап етілетін мерзімі;
9) әлеуетті өнім берушінің конкурстық баға ұсынысына сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің бағасынан басқа, ҚҚС-ны есепке алмағанда, конкурстық құжаттамада көзделген өзге де шығыстарды енгізу қажеттігі туралы талап;
10) конкурстық өтінімнің қолданылу мерзімі.
115. Конкурстық өтінім конкурсқа қатысуға үміткер әлеуетті өнім берушінің конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес тауарды жеткізуді жүзеге асыруға немесе жұмысты орындауға немесе қызмет көрсетуге келісім білдіру болып табылады.
116. Әлеуетті өнім берушінің конкурстық өтінімі электрондық сауда алаңында орналастырылады және электрондық цифрлық қолтаңбамен қол қойылады.
117. Әріптік, цифрлық және өзге де символдармен сәйкестендірілмеген ақпаратты қамтитын құжат әлеуетті өнім беруші ұсынбаған болып есептеледі және конкурстық құжаттаманың талаптарына сәйкес келмейтін ретінде қабылданбауға жатады.

118. Электронные копии документов представляются при условии наличия у потенциального поставщика оригиналов или нотариально засвидетельствованных копий таких документов на бумажных носителях.
119. В электронной торговой площадке не размещаются конкурсные заявки потенциальных поставщиков конкурса, представляемые после истечения срока окончания представления конкурсных заявок, указанного в объявлении конкурса.
120. Конкурсная заявка потенциального поставщика, изъявившим желание участвовать в конкурсе, содержит:
1) заявку на участие в конкурсе по форме 1 согласно приложению 6 к настоящим Правилам;
2) электронные копий документов либо их в виде электронного документа, подтверждающие соответствие требованиям, предъявляемым к потенциальному поставщику:
лицензии, разрешения (уведомления) в виде электронного документа, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов. В случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов потенциальный поставщик представляет нотариально засвидетельствованную копию соответствующего разрешения (уведомления), лицензии;
копии патента, свидетельства, сертификаты, дипломы и (или) документы, полученные в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов, подтверждающих право потенциального поставщика на производство, переработку, поставку и реализацию закупаемых товаров, работ и услуг;
электронную копию либо в виде электронного документа устава (учредительного договора) юридического лица;
электронную копию либо в виде электронного документа бухгалтерский баланс за последний финансовый год с приложениями, подписанного первым руководителем или лицом, его замещающим, а также главным бухгалтером (бухгалтером);
электронную копию либо в виде электронного документа аудиторского отчета за последний финансовый год юридических лиц, для которых установлено обязательное проведение аудита в соответствии с пунктом 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 20 ноября 1998 года "Об аудиторской деятельности";
электронную копию либо в виде электронного документа справку о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица;
электронную копию либо в виде электронного документа учредительных договоров либо выписки из реестра держателей акций, выданную не ранее 30 (тридцати) календарных дней, предшествующих дате вскрытия конвертов;
копию электронного документа или копию сведения об отсутствии (наличии) налоговой задолженности налогоплательщика, задолженности по обязательным пенсионным взносам, обязательным профессиональным пенсионным взносам и социальным отчислениям по Республике Казахстан, выданной не ранее 3 (трех) месяцев до дня вскрытия конвертов с конкурсными заявками;
в случае, если потенциальный поставщик является плательщиком НДС, электронную копию либо в виде электронного документа свидетельства о постановке на учет по налогу на добавленную стоимость, либо бумажную копию электронного документа;

118. Құжаттардың электрондық көшірмелері әлеуетті өнім берушіде осындай құжаттардың түпнұсқалары немесе осындай құжаттардың нотариус куәландырылған көшірмелерінің қағаз тасығыштарда бар болуы шартымен ұсынылады.
119. Электрондық сауда алаңында конкурстың хабарландыруында көрсетілген конкурстық өтінімдерді табыс етудің аяқталу мерзімі өткеннен кейін ұсынудың конкурстың әлеуетті өнім берушілерінің конкурстық өтінімдері орналастырылмайды.
120. Тендерге қатысуға ниет білдірген заңды тұлға болып табылатын әлеуетті өнім берушінің конкурстық өтінімі:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тендерге қатысуға арналған өтінімді;
2) әлеуетті өнім берушіге қойылатын біліктілік талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері немесе электрондық құжат түрінде:
Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған, олар туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын лицензиялар, рұқсаттар (хабарламалар) немесе электрондық құжат түрінде. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған жағдайда әлеуетті өнім беруші тиісті рұқсаттың (хабарламаның), лицензияның нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынады;
Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған, олар туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталатын, әлеуетті өнім берушінің сатып алынатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді өндіруге, қайта өңдеуге, жеткізуге және өткізуге құқығын растайтын патенттер, куәліктер, сертификаттар, дипломдар, және (немесе) құжаттар көшірмесін;
заңды тұлғаның жарғысының (құрылтай шартының) электрондық көшірмесі немесе электрондық құжат түріндегі жарғыны;
бірінші басшы немесе оның орнын алмастыратын тұлға, сондай-ақ бас бухгалтер (бухгалтер) қол қойған қосымшаларымен соңғы қаржы жылындағы бухгалтерлік баланстың электрондық көшірмесі немесе электрондық құжат түріндегі бухгалтерлік балансты;
"Аудиторлық қызмет туралы" 1998 жылғы 20 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 2-тармағына сәйкес міндетті түрде аудитті өткізу белгіленген заңды тұлғалардың соңғы қаржылық жыл үшін аудиторлық есебінің электрондық көшірмесі немесе электрондық құжат түріндегі нұсқасы;
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманың электрондық көшірмесі немесе электрондық құжат түріндегі нұсқасын;
конверттерді ашу күнінің алдындағы күнтізбелік 30 (отыз) күн өткеннен кейін берілген құрылтай шарттарының электрондық көшірмесі немесе электрондық құжат түріндегі нұсқасы немесе акциялар ұстаушылардың тізілімінен үзінді көшірмесін;
тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашқан күнге дейін үш ай өткеннен кейін берілген салық төлеушіде Қазақстан Республикасы бойынша салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегінің жоқ (бар) екені туралы мәліметтердің электрондық құжаттың көшірмесі немесе көшірмесін;
егер әлеуетті өнім беруші ҚҚС төлеуші болып табылған жағдайда, қосымша құн салығы бойынша есепке қою туралы куәліктің электрондық көшірмесі немесе электрондық құжат түріндегі нұсқасы;

электронную копию либо в виде электронного документа справки банка или филиала банка с подписью и печатью, в котором обслуживается потенциальный поставщик, об отсутствии просроченной задолженности по всем видам обязательств потенциального поставщика, длящейся более 3 (трех) месяцев, предшествующих дате выдачи справки, перед банком или филиалом банка в соответствии с постановлением Правления Национального Банка (в случае, если потенциальный поставщик является клиентом нескольких банков второго уровня или филиалов, а так же иностранного банка, данная справка представляется от каждого из таких банков). Необходимо, чтоб справка была выдана не ранее 1 (одного) месяца, предшествующего дате вскрытия конвертов с конкурсными заявками. Если справка подписана не первым руководителем банка, то справка представляется вместе с копией документа, прямо предусматривающего, что данному лицу предоставлено право подписи данных справок;
в случае, если потенциальный поставщик не является резидентом Республики Казахстан и не зарегистрирован в качестве налогоплательщика Республики Казахстан, то представляется электронная копия либо в виде электронного документа соответствующего документа органа государственных доходов Республики Казахстан о том, что данный потенциальный поставщик нерезидент Республики Казахстан и не состоит на налоговом учете;
3) предлагаемую потенциальным поставщиком цену, представленную по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам, которая содержит все фактические затраты потенциального поставщика, составляющие конечную цену поставляемых товаров, работ и услуг, включая стоимость сопутствующих услуг;
4) техническую спецификацию с описанием технических, качественных и эксплуатационных характеристик товаров, работ, услуг, сроков и (или) объемов поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, предоставления гарантий качества, к обслуживанию товара, к расходам на эксплуатацию товара, условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг.
При осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметную документацию, потенциальным поставщиком представляется письмо о согласии с условиями проектно-сметной документации, утвержденной в установленном порядке;
5) документ, подтверждающий внесение обеспечения конкурсной заявки;
6) информацию о ранее выполненных договорах по аналогичным закупкам товаров, работ и услуг за последние 3 (три) года;
7) информацию о квалификационном соответствии работников потенциального поставщика, если такие требования установлены технической спецификацией;

Ұлттық Банк Басқармасының қаулысына сәйкес (егер әлеуетті өнім беруші екінші деңгейдегі бірнеше банктің немесе филиалдардың, сондай-ақ шетелдік банктің клиенті болып табылса, осы анықтама осындай банктердің әрқайсысынан ұсынылады) банктің немесе банк филиалының алдындағы міндеттемелерінің барлық түрлері бойынша анықтама берілген күннің алдындағы 3 (үш) айдан астамға созылған мерзімі өткен берешегінің жоқтығы туралы әлеуетті өнім берушіге қызмет көрсетілетін банктің немесе банк филиалының қолы және мөрі бар анықтамасының электрондық көшірмесі немесе электронды құжат түріндегі нұсқасы. Анықтама конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу күнінің алдындағы 1 (бір) айдан ерте берілмеуі қажет. Егер анықтамаға банктің бірінші басшысы қол қоймаған болса, онда анықтама осы тұлғаға осы анықтамаларға қол қою құқығы берілгенін тікелей көздейтін құжаттың көшірмесімен бірге ұсынылады;
егер әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының резиденті болмаған және Қазақстан Республикасының салық төлеушісі ретінде тіркелмеген жағдайда, онда осы әлеуетті өнім берушінің Қазақстан Республикасының резиденті емес екендігі және салықтық есепте тұрмайтындығы туралы Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органының тиісті құжатының электрондық көшірмесі немесе электронды құжат түріндегі нұсқасы ұсынылады;
3) ілеспе көрсетілетін қызметтердің құнын қоса алғанда, жеткізілетін тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің соңғы бағасын құрайтын әлеуетті өнім берушінің барлық нақты шығынын қамтитын осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген әлеуетті өнім беруші ұсынатын бағаны;
4) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын, тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдерін және (немесе) көлемдерін, тауарға қызмет көрсетуге, тауарды пайдалануға шығыстарға, тауарды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шарттарын сипаттай отырып, техникалық ерекшелік.
Жобалық-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде әлеуетті өнім беруші белгіленген тәртіппен бекітілген жобалық-сметалық құжаттаманың шарттарымен келісу туралы хат береді;
5) конкурстық өтінімді қамтамасыз етудің енгізілуін растайтын құжаттың түпнұсқасын;
6) соңғы 3 (үш) жылда тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді ұқсас сатып алу бойынша бұрын орындалған шарттар туралы ақпаратт;
7) егер мұндай талаптар техникалық ерекшелікте белгіленген болса, әлеуетті өнім беруші жұмыскерлерінің біліктілік сәйкестігі туралы ақпаратты;

8) предельные объемы работ и услуг, которые могут быть переданы потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) для выполнения работ либо оказания услуг, являющихся предметом проводимых закупок.
121. Потенциальный поставщик при представлении конкурсной заявки одновременно вносит гарантийное обеспечение в размере 1 (одного) процента от стоимости закупаемых товаров, работ и услуг, приложенной в его конкурсной заявке в форме, способом и на условиях, предусмотренных в конкурсной документации.
122. Обеспечение конкурсной заявки представляется в одном из следующих видов:
1) залога денег, путем внесения потенциальным поставщиком на банковский счет субъекта естественной монополии, указанной в конкурсной документации;
2) банковской гарантии по форме прилагаемой к конкурсной документации.
123. Срок действия обеспечения конкурсной заявки – не менее срока действия самой конкурсной заявки.
124. Субъект естественной монополии возвращает обеспечение конкурсной заявки в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента наступления следующих случаев:
1) размещения протокола вскрытия в случаях отзыва данным потенциальным поставщиком своей заявки на участие в конкурсе до истечения окончательного срока представления заявок на участие в конкурсе;
2) подписания протокола об итогах закупок способом конкурса. Указанный случай не распространяется на участника конкурса, определенного победителем конкурса;
3) подписания потенциальным поставщиком договора о закупках и внесения им обеспечения исполнения договора о закупках, а также суммы аванса (при наличии).
125. Обеспечение конкурсной заявки не возвращается потенциальному поставщику, представившему конкурсную заявку и ее обеспечение при наступлении одного из следующих случаев:
1) потенциальный поставщик, определенный победителем конкурса, уклонился от заключения договора о закупках;
2) победитель конкурса, заключив договор о закупках, не исполнил либо ненадлежащим образом исполнил, в том числе несвоевременно исполнил, требования, установленные конкурсной документацией, о внесении и (или) сроках внесения обеспечения исполнения договора о закупках, а также суммы аванса (при наличии).
126. Представленные конкурсные ценовые предложения отклоняются, если цена конкурсного ценового предложения потенциального поставщика конкурса превышает сумму, выделенную на закуп товаров, работ и услуг, являющихся предметом конкурса (лота).
127. Вскрытие конкурсных заявок потенциальных поставщиков, осуществляется на электронной торговой площадке в установленный конкурсной документацией срок.

8) әлеуетті өнім беруші жүргізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын жұмыстарды орындау не қызметтерді көрсету үшін қосалқы мердігерлерге (бірлескен орындаушыларға) беруі мүмкін жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің шекті көлемін қамтиды.
121. Әлеуетті өнім беруші конкурстық өтінімді ұсынған кезде бір мезгілде конкурстық құжаттамада көзделген нысанда, тәсілмен және шарттарда оның конкурстық өтінімінде ұсынылған сатып алынатын тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер құнының 1 (бір) пайызы мөлшерінде кепілдік қамтамасыз етуді енгізеді.
122. Конкурстық өтінімді қамтамасыз ету мынадай түрлердің бірінде ұсынылады:
1) әлеуетті өнім берушінің конкурстық құжаттамада көрсетілген табиғи монополия субъектісінің банктік шотына енгізу жолымен ақша кепілдігі;
2) конкурстық құжаттамаға қоса берілетін нысан бойынша банк кепілдігі.
123. Тендерлік өтінімді қамтамасыз етудің қолданылу мерзімі-конкурстық өтінімнің қолданылу мерзімінен кем емес.
124. Табиғи монополия субъектісі конкурстық өтінімді қамтамасыз етуді мынадай жағдайлар орын алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қайтарады:
1) осы әлеуетті өнім беруші конкурсқа қатысуға өтінімдерді табыс етудің соңғы мерзімі өткенге дейін өзінің конкурсқа қатысуға өтінімін кері қайтарып алған жағдайларда ашу хаттамасын орналастырған болса;
2) конкурс тәсілімен сатып алу қорытындылары туралы хаттамаға қол қойылған болса. Аталған жағдай конкурс жеңімпазы деп айқындалған конкурсқа қатысушыға қолданылмайды;
3) әлеуетті өнім беруші сатып алу туралы шартқа қол қойған және ол сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, сондай-ақ аванс сомасын (болған жағдайда) енгізген болса.
125. Конкурстық өтінімді қамтамасыз ету мынадай жағдайлардың бірі туындаған кезде конкурстық өтінімді және оны қамтамасыз етуді ұсынған әлеуетті өнім берушіге қайтарылмайды:
1) конкурс жеңімпазы деп айқындалған әлеуетті өнім беруші сатып алу туралы шарт жасасудан жалтарса;
2) конкурс жеңімпазы сатып алу туралы шарт жасасып, конкурстық құжаттамада белгіленген сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, сондай-ақ аванс сомасын (болған кезде) енгізу және (немесе) енгізу мерзімдері туралы талаптарды орындамаған немесе тиісті түрде орындамаған, оның ішінде уақтылы орындамаған жағдайларда.
126. Егер әлеуетті өнім берушінің конкурстық баға ұсынысының бағасы конкурстың (лоттың) нысанасы болып табылатын тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бөлінген сомадан асып кетсе, ұсынылған конкурстық баға ұсыныстары қабылданбайды.
127. Әлеуетті өнім берушілердің конкурстық өтінімдерін ашу конкурстық құжаттамада белгіленген мерзімде электрондық сауда алаңында жүзеге асырылады.

128. Конкурсная комиссия рассматривает конкурсные заявки и принимает решение о допуске к участию в конкурсе потенциальных поставщиков отдельно по каждому лоту не позднее 10 (десяти) календарных дней со дня окончания представления конкурсных заявок, установленного в объявлении о проведении конкурса.
129. Конкурсная комиссия отклоняет конкурсную заявку и не допускает потенциального поставщика к участию в конкурсе по следующим основаниям:
1) потенциальный поставщик не внес обеспечение конкурсной заявки в форме, объеме и на условиях, предусмотренных в конкурсной документации;
2) конкурсная заявка содержит информацию, представленную с ошибкой открытия файла;
3) конкурсная заявка, содержит документы, представленные или оформленные с нарушением норм пунктов 117, 118 настоящих Правил;
4) данная конкурсная заявка не отвечает требованиям конкурсной документации;
5) отсутствие разрешений (уведомлений), полученных (направленных) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях, сведения о которых подтверждаются в информационных системах государственных органов. В случае отсутствия сведений в информационных системах государственных органов потенциальный поставщик представляет нотариально засвидетельствованную копию соответствующего разрешения (уведомления), полученного (направленного) в соответствии с законодательством Республики Казахстан о разрешениях и уведомлениях;
6) непредставление электронных копий либо в виде электронного документа патентов, свидетельств, сертификатов, других документов, подтверждающих право потенциального поставщика на производство, переработку, поставку и реализацию закупаемых товаров, выполнение работ, оказание услуг;
7) несоответствие потенциального поставщика требованиям в части обладания опытом работы на рынке закупаемых товаров, работ, услуг, наличие которых установлено в конкурсной документации;
8) несоответствие потенциального поставщика требованиям в части обладания опытом работы на рынке закупаемых товаров, работ, услуг, наличие которых установлено в конкурсной документации;
9) подлежит процедуре банкротства либо ликвидации;
10) передача потенциальным поставщиком субподрядчикам (соисполнителям) на субподряд (соисполнение) в совокупности более двух третей объема работ (услуг) в случае представления сведений о субподрядчиках;
11) наличие в соответствующем документе органа государственных доходов Республики Казахстан сведений о налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям в размере одного тенге и более;

128. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдерді қарайды және конкурсты өткізу туралы хабарландыруда белгіленген конкурстық өтінімдерді ұсыну аяқталған күннен бастап күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей әрбір лот бойынша жеке әлеуетті өнім берушілерге конкурсқа қатысуға рұқсат беру туралы шешімді қабылдайды.
129. Конкурстық комиссия мынадай негіздер бойынша конкурстық өтінімді қабылдамайды және әлеуетті өнім беруші конкурсқа қатысуға жібермейді:
1) әлеуетті өнім беруші тендерлік құжаттамада көзделген нысанда, көлемде және шарттарда тендерлік өтінімді қамтамасыз етуді енгізбеген болса;
2) конкурстық өтінім файлды ашу қатесімен ұсынылған ақпаратты қамтитын болса;
3) конкурстық өтінім осы Қағидалардың 117, 118-тармақтарының нормаларын бұза отырып ұсынылған немесе ресімделген құжаттарды қамтитын болса;
4) осы конкурстық өтінім конкурстық құжаттаманың талаптарына сай келмесе;
5) Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған (жіберілген) рұқсаттардың (хабарламалардың) болмауы, олар туралы мәліметтер мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде расталады. Мемлекеттік органдардың ақпараттық жүйелерінде мәліметтер болмаған жағдайда әлеуетті өнім беруші Қазақстан Республикасының рұқсаттар және хабарламалар туралы заңнамасына сәйкес алынған (жіберілген) тиісті рұқсаттың (хабарламаның) нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсынады;
6) әлеуетті өнім берушінің сатып алынатын тауарларды өндіруге, қайта өңдеуге, беруге және өткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге құқығын растайтын патенттердің, куәліктердің, сертификаттардың, басқа да құжаттардың электрондық көшірмелерін не электрондық құжат түрінде ұсынбаған болса;
7) әлеуетті өнім берушінің конкурстық құжаттамада болуы белгіленген сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер нарығында жұмыс тәжірибесінің болуы бөлігінде талаптарға сәйкес келмесе;
8) әлеуетті өнім берушінің конкурстық құжаттамада болуы белгіленген сатып алынатын тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер нарығында жұмыс тәжірибесінің болуы бөлігінде талаптарға сәйкес келмесе;
9) банкроттық немесе тарату рәсіміндерінен өтуге тиіс;
10) қосалқы мердігерлер туралы мәлімет ұсынылған жағдайда әлеуетті өнім беруші қосалқы мердігерлерге (бірлесіп орындаушыларға) қосалқы мердігерлікке (бірлесіп орындауға) жұмыстардың (көрсетілетін қызметтер) көлемінің барлығын қосқанда үштен екі бөлігінен астамын берген болса;
11) Қазақстан Республикасы мемлекеттік кірістер органының тиісті құжатында бір теңге және одан көп мөлшерде салық берешегі және міндетті зейнетақы жарналары мен әлеуметтік аударымдар бойынша берешегі туралы мәліметтер бар болса;

12) наличие в электронной копии справки банка или филиала банка с подписью и печатью просроченной задолженности хотя бы по одному виду обязательств потенциального поставщика, длящейся более трех месяцев, предшествующих дате выдачи данной справки;
13) непредставление технической спецификации, за исключением случая, когда конкурсная документация вместо технической спецификации содержит проектно-сметную документацию, прошедшую экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
14) представление потенциальным поставщиком технической спецификации, не соответствующей требованиям конкурсной документации, за исключением случаев, несоответствия технической спецификации, когда потенциальный поставщик предлагает лучшие условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг, а также лучшие характеристики закупаемых товаров, работ, услуг;
15) установлен факт представления недостоверной информации;
16) потенциальный поставщик является аффилированным лицом другого потенциального поставщика, подавшего заявку на участие в данном конкурсе (лоте) или субъекта естественной монополии;
17) цена конкурсного ценового предложения потенциального поставщика конкурса превышает сумму, выделенную на закуп товаров, работ и услуг, являющихся предметом конкурса (лота);
18) имеется вступившее в законную силу решение суда, подтверждающее факт неисполнения или ненадлежащего исполнения им обязательств перед субъектом естественной монополии, в течение 2 (двух) лет со дня вступления в законную силу решения суда;
19) ценовое предложение потенциального поставщика в соответствии с пунктом 90 настоящих Правил признано демпинговым.
130. Протокол рассмотрения конкурсных заявок формируется в электронной торговой площадке, подписывается электронной цифровой подписью субъекта естественной монополии и размещается в открытой части электронной торговой площадки лицом субъекта естественной монополии, уполномоченным на формирование и размещение информации.
131. После подписания и размещения в электронной торговой площадке протокола рассмотрения конкурсных заявок, в электронной торговой площадке в автоматическом режиме осуществляется вскрытие конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков конкурса, конкурсные заявки которых были допущены к участию в конкурсе, а также оценка и сопоставление конкурсных ценовых предложений.
132. В электронной торговой площадке оцениваются и сопоставляются конкурсные ценовые предложения, которые не были отклонены, и определяется победитель конкурса (по лотам) на основе самой низкой цены конкурсного ценового предложения.

12) банктің немесе банк филиалының қолы және мөрі бар әлеуетті өнім берушінің осы анықтама берілген күннің алдындағы үш айдан астам уақытқа созылаған міндеттемелерінің ең болмағанда бір түрі бойынша мерзімі өткен берешегінің болуы туралы анықтаманың электрондық көшірмесі болса;
13) техникалық ерекшеліктің орнына берілген тендерлік құжаттама Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сараптамадан өткен жобалық-сметалық құжаттаманы қамтитын жағдайды қоспағанда, техникалық ерекшелік ұсынылмаған болса;
14) әлеуетті өнім беруші тауарды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің үздік шарттарын, сондай-ақ сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің үздік сипаттамаларын ұсынатын жағдайларды қоспағанда, әлеуетті өнім беруші тендерлік құжаттама талаптарына сәйкес келмейтін техникалық ерекшелік берген болса;
15) дәйексіз ақпарат беру фактісі анықталса;
16) әлеуетті өнім беруші осы тендерге (лотқа) қатысуға өтінім берген басқа әлеуетті өнім берушінің немесе табиғи монополия субъектісінің аффилиирленген тұлғасы болып табылса;
17) конкурстың әлеуетті өнім берушісінің тендерлік баға ұсынысының бағасы тендердің (лоттың) мәні болып табылатын тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бөлінген сомадан асатын болса;
18) соттың шешімі заңды күшіне енген күннен бастап 2 (екі) жыл ішінде табиғи монополия субъектісі алдындағы міндеттемелерін орындамау немесе тиісінше орындамау фактісін растайтын заңды күшіне енген сот шешімі бар болса;
19) осы Қағидалардың 90-тармағына сәйкес әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы демпингтік деп танылса.
130. Конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасы электрондық сауда алаңында қалыптастырылады, табиғи монополия субъектінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылады және ақпаратты қалыптастыруға және орналастыруға уәкілетті табиғи монополия субъектісі тұлғасымен электрондық сауда алаңының ашық бөлігінде орналастырылады.
131. Электрондық сауда алаңында конкурстық өтінімдерді қарау хаттамасына қол қойылғаннан және орналастырғаннан кейін электрондық сауда алаңында автоматты режимде конкурстық өтінімдері конкурсқа қатысуға жіберілген конкурстың әлеуетті өнім берушілерінің конкурстық баға ұсыныстарын ашу, сондай-ақ конкурстық баға ұсыныстарын бағалау және салыстыру жүзеге асырылады.
132. Электрондық сауда алаңында қабылданбаған конкурстық баға ұсыныстары бағаланады және салыстырылады және конкурстық баға ұсынысының ең төмен бағасы негізінде конкурс жеңімпазы (лоттар бойынша) анықталады.

133. При определении победителя конкурса, в случае равенства цен конкурсных ценовых предложений потенциальных поставщиков конкурса, предпочтение отдается потенциальному поставщику который представил конкурсную документацию ранее других потенциальных поставщиков.
134. Конкурсная комиссия признает конкурс (лот) несостоявшимся в случае, если:
1) отсутствия представленных заявок на участие в конкурсе;
2) на участие в конкурсе представлено менее 2 (двух) заявок;
3) если к участию в конкурсе не допущен ни один потенциальный поставщик;
4) если к участию в конкурсе допущен один потенциальный поставщик.
135. Если конкурс признан несостоявшимся, субъект естественной монополии принимает одно из следующих решений:
1) о повторном проведении конкурса;
2) об изменении конкурсной документации и повторном проведении конкурса.
136. Решение по итогам оценки и сопоставления конкурсных ценовых предложений не позднее дня вскрытия конкурсных ценовых предложений формируется и публикуется в электронной торговой площадке и на своем интернет-ресурсе или интернет-ресурсе уполномоченного органа в виде протокола подведения итогов конкурса по закупу товаров, работ и услуг, подписанного электронной цифровой подписью субъекта естественной монополии.
137. При осуществлении закупок посредством конкурса, в том числе конкурса с применением двухэтапных процедур конкурсная комиссия оформляет протокол об итогах конкурса, в котором содержится следующая информация:
1) наименования и краткие описания закупаемых товаров, работ и услуг;
2) наименования и места нахождения потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки;
3) квалификационные данные потенциальных поставщиков, представивших конкурсные заявки;
4) цена и другие основные условия каждой конкурсной заявки;
5) изложение оценки и сопоставления конкурсных заявок;
6) в случае отклонения конкурсных заявок – основания для их отклонения;
7) наименование и местонахождение победителя конкурса по каждому лоту и условия, по которым определен победитель;
8) о потенциальном поставщике, занявшем второе место;
9) если в результате конкурса не определен победитель – основания для принятия такого решения конкурсной комиссией;
10) обобщенное изложение запросов о разъяснении конкурсной документации, ответов на них, а также обобщенное изложение изменений и дополнений к конкурсной документации;
11) срок, в течение которого подписывается договор закупки (но не более 10 (десяти) рабочих дней с момента получения уведомления победителем конкурса);

133. Конкурстың жеңімпазын айқындау кезінде, конкурстың әлеуетті өнім берушілерінің конкурстық баға ұсыныстарының бағалары тең болған жағдайда, конкурстық құжаттаманы басқа әлеуетті өнім берушілерден бұрын ұсынған әлеуетті өнім берушіге артықшылық беріледі.
134. Конкурстық комиссия:
1) конкурсқа қатысуға ұсынылған өтінімдер болмаса;
2) конкурсқа қатысуға кемінде 2 (екі) конкурсқа қатысу туралы өтінім берілген болса;
3) егер конкурсқа қатысуға бірде-бір әлеуетті өнім беруші жіберілмесе;
4) егер конкурсқа қатысуға бір әлеуетті өнім беруші жіберілсе, конкурсты (лот) өтпеді деп таниды.
135. Егер конкурс өтпеді деп танылса, табиғи монополия субъектісі мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) конкурсты қайта өткізу туралы;
2) конкурстық құжаттаманы өзгерту және конкурсты қайта өткізу туралы.
136. Конкурстық баға ұсыныстарын бағалау және салыстыру қорытындылары бойынша шешім конкурстық баға ұсыныстары ашылған күннен кешіктірмей табиғи монополия субъектісінің электрондық цифрлық қолтаңбасы қойылған тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурстың қорытындыларын шығару хаттамасы түрінде электрондық сауда алаңында және өзінің интернет-ресурсында немесе уәкілетті органның интернет-ресурсында қалыптастырылады және жарияланады.
137. Конкурс, оның ішінде екі кезеңді рәсімдерді қолдана отырып, конкурс арқылы сатып алуды жүзеге асыру кезінде конкурстық комиссия конкурс қорытындылары туралы хаттаманы ресімдейді, онда мынадай ақпарат болады:
1) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің атаулары мен қысқаша сипаттамасы;
2) конкурстық өтінімдер берген әлеуетті өнім берушілердің атауы және орналасқан жері;
3) конкурстық өтінімдерді ұсынған әлеуетті өнім берушілердің біліктілік деректері;
4) әрбір конкурстық өтінімнің бағасы және басқа да негізгі шарттары;
5) конкурстық өтінімдерді бағалау мен салыстыруды баяндау;
6) конкурстық өтінімдер қабылданбаған жағдайда, оларды кері қайтару үшін негіздер;
7) әрбір лот бойынша конкурс жеңімпазының атауы мен орналасқан жері және жеңімпаз анықталған шарттар;
8) екінші орын алған әлеуетті өнім беруші туралы;
9) егер конкурс нәтижесінде жеңімпаз анықталмаса, конкурстық комиссияның осындай шешім қабылдауы үшін негіздер;
10) конкурстық құжаттаманы түсіндіру туралы сұрау салулардың, оларға жауаптардың жинақталған мазмұны, сондай-ақ конкурстық құжаттамаға өзгерістер мен толықтырулардың жинақталған мазмұны;
11) сатып алу шартына қол қойылатын мерзім (бірақ конкурс жеңімпазы хабарламаны алған сәттен бастап он жұмыс күнінен аспайды);

12) информация о привлечении экспертов;
13) в случае если конкурс состоялся, то сумма, выделенная субъектом естественной монополии для закупки данных товаров, работ, услуг, предусмотренная Перечнем.
138. Субъект естественной монополии в течение 3 (трех) рабочих дней со дня подведения итогов конкурса направляет в электронной торговой площадке уведомление победителю конкурса.
139. Закуп способом через электронные торговые площадки путем запроса ценовых предложений проводится на имеющиеся в наличии у потенциальных поставщиков товары, работы и услуги, подробная спецификация которых не имеет для заказчика существенного значения, при этом решающим условием является цена.
140. Субъект естественной монополии не менее чем за 5 (пять) рабочих дней до окончания срока представления ценовых предложений размещает на электронной торговой площадке и на своем интернет-ресурсе, а в случае отсутствия своего интернет-ресурса – на интернет-ресурсе уполномоченного органа, объявление о закупке способом запроса ценовых предложений с содержанием следующей информации:
1) о планируемом проведении закупок способом запроса ценовых предложений – наименование, краткая характеристика, а также требуемые объем, условия оплаты, сроки, место и условия поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг (при необходимости с приложением технической спецификации), срок заключения договора о закупках с потенциальным поставщиком, признанным победителем;
2) о сроке начала и окончания представления потенциальными поставщиками ценовых предложений;
3) проект договора о закупках;
4) сведения о суммах, выделенных по каждому лоту для приобретения товаров, работ, услуг, без учета НДС, являющихся предметом проводимых закупок способом запроса ценовых предложений.
141. Ценовое предложение представляется посредством электронной торговой площадки до окончания срока приема ценовых предложений, указанного в объявлении о закупках способом ценовых предложений. Каждый потенциальный поставщик подает только одно ценовое предложение, скрепленное подписью руководителя потенциального поставщика или подписанное электронно-цифровой подписью потенциального поставщика, которое должно содержать следующие сведения и документы:
1) наименование (фамилия, имя, отчество (при наличии), юридический адрес потенциального поставщика;
2) наименование, характеристики и количество поставляемых товаров, наименование и объем выполняемых работ, оказываемых услуг;
3) место и сроки поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг;

12) сарапшыларды тарту туралы ақпарат;
13) егер конкурс өткізілген жағдайда, онда тізбеде көзделген осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін табиғи монополия субъектісі бөлген сома.
138. Табиғи монополия субъектісі конкурс қорытындылары шығарылған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде электрондық сауда алаңында конкурс жеңімпазына хабарлама жібереді.
139. Баға ұсыныстарын сұрату жолымен электрондық сауда алаңдары арқылы сатып алу әлеуетті өнім берушілердегі қолда бар, олардың егжей-тегжейлі ерекшелігінің тапсырыс беруші үшін айтарлықтай маңызы жоқ тауарлар, жұмыстар және қызметтерге жүргізіледі, бұл ретте бағасы шешуші шарт болып табылады.
140. Табиғи монополия субъектісі баға ұсыныстарын табыс ету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 5 (бес) жұмыс күні бұрын электрондық сауда алаңында және өзінің интернет-ресурсында, ал өзінің интернет-ресурсы болмаған жағдайда – уәкілетті органның интернет-ресурсында мынадай мазмұндағы ақпараты бар баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруды орналастырады:
1) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды жоспарлы өткізу туралы – атауы, қысқаша сипаттамасы, сондай-ақ талап етілетін көлемі, төлеу шарттары, тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдері, орны мен шарттары (қажет болған жағдайда техникалық ерекшелікті қоса бере отырып), жеңімпаз деп танылған әлеуетті өнім берушімен сатып алу туралы шарт жасасу мерзімі;
2) әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарын табыс етуді бастау және аяқтау мерзімі туралы;
3) сатып алу туралы шарттың жобасы;
4) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілетін сатып алудың мәні болып табылатын қосылған құн салығын есепке алмай, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу үшін әрбір лот бойынша бөлінген сомалар туралы мәлімет.
141. Баға ұсынысы баға ұсыныстары тәсілімен сатып алу туралы хабарландыруда көрсетілген баға ұсыныстарын қабылдау мерзімі аяқталғанға дейін электрондық сауда алаңы арқылы беріледі. Әрбір әлеуетті өнім беруші әлеуетті өнім берушінің басшысының қолымен бекітілген немесе әлеуетті өнім берушінің электрондық-цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған бір ғана баға ұсынысын береді, онда келесі мәліметтер мен құжаттар болуға тиіс:
1) әлеуетті өнім берушінің атауы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), заңды мекенжайы;
2) жеткізілетін тауарлардың атауы, сипаттамасы мен саны, орындалатын жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы мен көлемі;
3) тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету орны мен мерзімдері;

4) цену за единицу и общую цену товаров, работ, услуг, без учета НДС, с включенными в нее расходами, связанными с поставкой товара, выполнения работ, оказания услуг;
5) электронную копию лицензии (в случае, если условиями закупок предполагается деятельность, которая подлежит обязательному лицензированию);
6) электронную копию технической спецификации, подписанную руководителем потенциального поставщика (в случае, если в объявлении о проведении закупок способом запроса ценовых предложений содержалась техническая спецификация и требование о предоставлении потенциальным поставщиком технической спецификации).
142. На электронной торговой площадке сопоставляет ценовые предложения и определяется потенциальный поставщик, предложивший наименьшее ценовое предложение.
В случае если наименьшее ценовое предложение представлено несколькими потенциальными поставщиками, победителем признается потенциальный поставщик, ценовое предложение которого поступило ранее ценовых предложений других потенциальных поставщиков.
143. Ценовое предложение потенциального поставщика подлежит отклонению, если:
1) превышает сумму, выделенную для закупки;
2) потенциальный поставщик предоставил более одного ценового предложения, при этом не отозвал ранее направленное (ые) ценовые предложения до истечения сроков предоставления ценовых предложений.
144. Закупки способом запроса ценовых предложений признаются несостоявшимися в случае:
1) представления менее 2 (двух) ценовых предложений;
2) в случае если после отклонения ценовых предложений за превышение суммы, выделенной для закупки и за предоставление более 1 (одного) ценовых предложений потенциальным поставщиком, осталось менее 2 (двух) ценовых предложений.
145. Если закупки способом запроса ценовых предложений признаны несостоявшимися, субъект естественной монополии принимает одно из следующих решений:
1) повторно провести закупки способом запроса ценовых предложений;
2) изменить условия закупок и повторно провести закупки способом запроса ценовых предложений.
Решение, предусмотренное настоящим пунктом Правил, принимается субъектом естественной монополии в течение 10 (десяти) рабочих дней, со дня, следующего за днем утверждения итогов закупок.
Закупки, предусмотренные настоящим пунктом Правил, объявляются субъектом естественной монополии в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней, со дня, следующего за днем принятия решения.
146. Итоги закупок способом запроса ценовых предложений оформляются в виде протокола, который формируется на электронной торговой площадке. Итоги закупок должны быть подведены не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня окончания срока представления потенциальными поставщиками ценовых предложений. В протокол итогов закупок способом запроса ценовых предложений включают следующие сведения:

4) қосылған құн салығын есепке алмағанда, тауарларды жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге байланысты шығыстар енгізілген тауарлардың, жұмыстардың, қызметтердің бір бірлігі үшін бағасы және жалпы бағасы;
5) лицензияның электрондық көшірмесі (егер сатып алу шарттарында міндетті лицензиялауға жататын қызмет болжанған болса);
6) әлеуетті өнім берушінің басшысы қол қойған техникалық ерекшеліктің электрондық көшірмесі (егер баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды өткізу туралы хабарландыруда техникалық ерекшелік және әлеуетті өнім берушінің техникалық ерекшелікті ұсынуы туралы талап болған жағдайда).
142. Электрондық сауда алаңында баға ұсыныстарын салыстырады және ең төмен баға ұсынысын ұсынған әлеуетті өнім беруші анықталады.
Егер ең төмен баға ұсынысын бірнеше әлеуетті өнім беруші ұсынған жағдайда, баға ұсынысы басқа әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарынан бұрын келіп түскен әлеуетті өнім беруші жеңімпаз деп танылады.
143. Әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы қайтарылуға тиіс, егер:
1) сатып алу үшін бөлінген сомадан асатын болса;
2) әлеуетті өнім беруші біреуден артық баға ұсынысын берген, бұл ретте баға ұсыныстарын беру мерзімі өткенге дейін бұрын жіберілген баға ұсыныстарын кері қайтарып алмаған болса.
144. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды мынадай жағдайларда өткізілмеді деп таниды:
1) егер 2 (екі) баға ұсынысынан кем ұсынылса;
2) сатып алу үшін бөлінген сомадан асып түскені үшін және әлеуетті өнім берушінің 1 (біреуден) артық баға ұсыныстарын бергені үшін баға ұсыныстары қабылданбағаннан кейін 2 (екеуден) кем баға ұсынысы қалған жағдайда, онда мұндай әлеуетті өнім беруші осындай баға ұсынысын қабылдамайды.
145. Егер баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өтпеді деп танылса, табиғи монополия субъектісі мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды қайта өткізу туралы;
2) сатып алу шарттарын өзгерту және баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды қайта өткізу туралы;
Қағидалардың осы тармақта көзделген шешімді табиғи монополия субъектісі сатып алу қорытындылары бекітілген күннен кейінгі күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Қағиданың осы тармағында көзделген сатып алуды табиғи монополия субъектісі шешім қабылданған күннен кейінгі күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жариялайды.
146. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындылары хаттама түрінде ресімделеді, ол электрондық сауда алаңында қалыптастырылады. Сатып алудың қорытындылары әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарын табыс ету мерзімі аяқталған күннен бастап бір жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізілуге тиіс. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындыларының хаттамасына келесі мәліметтер енгізілуге тиіс:

1) полное наименование субъекта естественной монополии;
2) название проведенных закупок товаров, работ, услуг способом запроса ценовых предложений;
3) полное наименование потенциальных поставщиков, представивших ценовые предложения до истечения окончательного срока представления ценовых предложений, заявленные ими цены на товары, работы, услуги;
4) об отклоненных ценовых предложениях с обоснованием причин отклонения;
5) о победителе закупок способом запроса ценовых предложений;
6) о потенциальном поставщике, занявшем второе место;
7) о сумме и сроках заключения договора о закупках в случае, если закупки способом запроса ценовых предложений состоялись.
147. Субъект естественной монополии в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подведения итогов закупки способом запроса ценовых предложений направляет в электронной торговой площадке уведомление победителю закупки.
Параграф 4. Осуществление закупок способом запроса ценовых предложений
148. Закупки способом запроса ценовых предложений проводятся в соответствии с пунктом 4 статьи 23 Закона на однородные товары, работы, услуги, если годовые объемы таких однородных товаров, работ, услуг в стоимостном выражении не превышают четырехтысячекратного размера месячного расчетного показателя, установленного на соответствующий финансовый год законом о республиканском бюджете. При этом решающим условием является цена.
149. В целях применения способа выбора поставщика с использованием запроса ценовых предложений не допускается дробление годового объема закупок однородных видов товаров в течение финансового года на части.
150. Субъект естественной монополии запрашивает письменные ценовые предложения на закупаемые товары (работы, услуги) не менее чем у 2 (двух) неаффилированных с субъектом естественной монополии и (или) между собой потенциальных поставщиков, с приложением технической спецификации с описанием технических, качественных и эксплуатационных характеристик товаров, работ, услуг, сроков и (или) объемов поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, предоставления гарантий качества, к обслуживанию товара, к расходам на эксплуатацию товара, условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг и рассматривает все поступившие в установленный срок ценовые предложения.
151. Представление потенциальным поставщиком ценового предложения является формой выражения его согласия осуществить поставку товара, выполнение работ, оказание услуг с соблюдением условий, предусмотренных в запросе субъекта естественной монополии.

1) табиғи монополия субъектісінің толық атауы;
2) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алудың атауы;
3) баға ұсыныстарын табыс етудің соңғы мерзімі өткенге дейін баға ұсыныстарын ұсынған әлеуетті өнім берушілердің толық атауы, олар тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге мәлімдеген бағалар;
4) бас тарту себептерін негіздей отырып, бас тартылған баға ұсыныстары туралы;
5) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алудың жеңімпазы туралы;
6) екінші орын алған әлеуетті өнім беруші туралы;
7) егер баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өткізілген жағдайда, сатып алу туралы шартты жасасудың сомасы мен мерзімдері туралы.
147. Табиғи монополия субъектісі баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алудың қорытындылары шығарылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде электрондық сауда алаңында сатып алудың жеңімпазына хабарлама жібереді.
4-Параграф. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру
148. Заңның 23-бабының 4-тармағына сәйкес егер біртекті тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құндық мәндегі жылдық көлемі тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген айлық есептік көрсеткіштің төрт мың еселенген мөлшерінен аспаса, біртекті тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу жүргізіледі. Бұл ретте баға шешуші шарт болып табылады.
149. Баға ұсыныстарын сұратуды пайдалана отырып, өнім берушіні таңдау тәсілін қолдану мақсатында қаржы жылы ішінде тауарлардың біртекті түрлерін сатып алудың жылдық көлемін бөліктерге бөлшектеуге жол берілмейді.
150. Табиғи монополия субъектісі табиғи монополия субъектісімен және (немесе) өзара үлестес кемінде екі әлеуетті өнім берушіден сатып алынатын тауарларға (жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге) жазбаша баға ұсыныстарын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын, тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдерін және (немесе) көлемдерін, тауарға қызмет көрсетуге, тауарды пайдалануға шығыстарға сапа кепілдігін беру сипаттамасын, тауарды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шарттары бар техникалық ерекшелікті қоса бере отырып, сұратады және белгіленген мерзімде келіп түскен барлық баға ұсыныстарын қарайды.
151. Әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысын беруі оның табиғи монополия субъектісінің сауалында көзделген шарттарды сақтай отырып, тауарды беруді, жұмыстарды орындауды, қызметтер көрсетуді жүзеге асыруға келісім білдіру нысаны болып табылады.

152. Каждый потенциальный поставщик представляет только одно ценовое предложение, которое оформляется в письменном виде.
153. Закупки способом запроса ценовых предложений признаются несостоявшимися в случае:
1) представления менее 2 (двух) ценовых предложений;
2) в случае если после отклонения ценовых предложений за превышение суммы, выделенной для закупки и за предоставление более одного ценовых предложений потенциальным поставщиком, осталось менее 2 (двух) ценовых предложений.
154. Субъект естественной монополии ведет журнал регистрации запросов ценовых предложений потенциальных поставщиков и журнал регистрации поступивших ценовых предложений потенциальных поставщиков, в последнем указываются способ закупок, наименование (фамилия, имя, отчество (при наличии) и почтовый адрес потенциального поставщика, его ИИН, БИН, дата и время регистрации ценового предложения.
Указанные журналы прошнуровываются, пронумеровываются, последний лист скрепляется подписью первого руководителя, либо лица его замещающего, при наличии у субъектов естественной монополии систем электронного документооборота допускается ведение указанных в настоящем пункте журналов в электронном виде. Исправления в электронном документе не допускаются.
155. Сведения о потенциальном поставщике подлежат внесению в соответствующий журнал регистрации поступивших ценовых предложений. Указанные сведения вносятся в журнал в хронологическом порядке по мере предоставления потенциальными поставщиками с ценовыми предложениями.
156. Итоги закупок товаров, работ, услуг способом запроса ценовых предложений утверждаются в течение 2 (двух) рабочих дней со дня окончания представления ценовых предложений.
157. Уполномоченные представители потенциальных поставщиков и представители уполномоченного органа имеют право присутствовать при вскрытии конвертов. Разрешается аудио и видеозапись вскрытия конвертов.
Уполномоченные представители потенциальных поставщиков и представители уполномоченного органа имеют право ознакомиться с ценовыми предложениями других потенциальных поставщиков под роспись.
Субъект естественной монополии обеспечивает всем заинтересованным лицам и представителям уполномоченного органа беспрепятственный доступ к процедуре по вскрытию конвертов.
158. Субъект естественной монополии сопоставляет ценовые предложения и определяет потенциального поставщика, предложившего наименьшее ценовое предложение.
В случае если наименьшее ценовое предложение представлено несколькими потенциальными поставщиками, победителем признается потенциальный поставщик, ценовое предложение которого поступило ранее ценовых предложений других потенциальных поставщиков.

152. Әрбір әлеуетті өнім беруші жазбаша түрде ресімделген бір ғана баға ұсынысын ұсынады.
153. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу мына жағдайларда өткізілмеген болып танылады:
1) 2 (екіден) кем баға ұсынысы берілген болса;
2) егер сатып алу үшін бөлінген сомадан асып түскені үшін және әлеуетті өнім берушінің біреуден артық баға ұсыныстарын бергені үшін баға ұсыныстары қабылданбағаннан кейін екеуден кем баға ұсынысы қалған болса.
154. Табиғи монополия субъектісі әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарын сұрау салуларын тіркеу журналын және әлеуетті өнім берушілердің келіп түскен баға ұсыныстарын тіркеу журналын жүргізеді, соңғысында сатып алу тәсілі, әлеуетті өнім берушінің атауы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) мен пошталық мекенжайы, оның ЖСН, БСН, баға ұсынысын тіркеу күні мен уақыты көрсетіледі.
Көрсетілген журналдар тігіледі, нөмірленеді, соңғы парақ бірінші басшының не оны алмастыратын тұлғаның қолымен бекітіледі, табиғи монополия субъектілерінде электрондық құжат айналымы жүйесі болған кезде осы тармақта көрсетілген журналдарды электрондық түрде жүргізуге жол беріледі. Электрондық құжатта түзетуге жол берілмейді.
155. Әлеуетті өнім беруші туралы мәліметтер келіп түскен баға ұсыныстарын тіркеу журналына енгізілуге тиіс. Көрсетілген мәліметтер журналға баға ұсыныстары бар әлеуетті өнім берушілердің ұсынылуына қарай хронологиялық тәртіппен енгізіледі.
156. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алудың қорытындылары баға ұсыныстарын табыс ету аяқталған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде бекітіледі.
157. Әлеуетті өнім берушілердің уәкілетті өкілдері мен уәкілетті орган өкілдерінің конверттерді ашу кезінде қатысуға құқығы бар. Конверттерді ашудың аудио – және бейнежазбасына рұқсат етіледі.
Әлеуетті өнім берушілердің уәкілетті өкілдері мен уәкілетті орган өкілдерінің басқа әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарымен қол қойғызып танысуға құқығы бар.
Табиғи монополия субъектісі барлық мүдделі адамдар мен уәкілетті органның өкілдеріне конверттерді ашу рәсіміне кедергісіз қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
158. Табиғи монополия субъектісі баға ұсыныстарын салыстырады және ең төмен баға ұсынысын ұсынған әлеуетті өнім берушіні айқындайды.
Егер ең төмен баға ұсынысын бірнеше әлеуетті өнім беруші ұсынған жағдайда, баға ұсынысы басқа әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарынан бұрын түскен әлеуетті өнім беруші жеңімпаз деп танылады.

159. Договор закупки заключается субъектом естественной монополии с потенциальным поставщиком, представившим самое низкое и не отклоненное ценовое предложение.
160. Ценовое предложение потенциального поставщика подлежит отклонению, если:
1) оно превышает сумму, выделенную для закупки;
2) потенциальный поставщик предоставил более одного ценового предложения, при этом не отозвал ранее направленное (ые) ценовые предложения до истечения сроков предоставления ценовых предложений.
161. Если закупки способом запроса ценовых предложений признаны несостоявшимися, субъект естественной монополии принимает одно из следующих решений:
1) повторно провести закупки способом запроса ценовых предложений;
2) изменить условия закупок и повторно провести закупки способом запроса ценовых предложений;
3) об осуществлении закупки способом из одного источника.
Решение, предусмотренное настоящим пунктом Правил, принимается субъектом естественной монополии в течение 10 (десяти) рабочих дней, со дня, следующего за днем утверждения итогов закупок.
Закупки, предусмотренные настоящим пунктом Правил, объявляются субъектом естественной монополии в срок не позднее 5 (пяти) рабочих дней, со дня, следующего за днем принятия решения.
162. По несостоявшимся закупкам способом запроса ценовых предложений субъект естественной монополии осуществляет закупки способом из одного источника в случаях:
1) отсутствия представленных ценовых предложений. При этом потенциальный поставщик, которому направляется приглашение на участие в закупках способом из одного источника, определяется субъектом естественной монополии;
2) представления менее 2 (двух) ценовых предложений. При этом приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется потенциальному поставщику, представившему ценовое предложение на условиях, предусмотренных его заявкой, и цена заключенного договора о закупках не должна превышать его ценовое предложение;
3) если к участию в закупке способом запроса ценовых предложений не допущен ни один потенциальный поставщик. При этом приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется потенциальному поставщику, представившему ценовое предложение с наименьшей ценой, и цена заключенного договора о закупках не должна превышать его ценовое предложение;
4) если к участию в закупке способом запроса ценовых предложений допущен только один потенциальный поставщик. При этом приглашение на участие в закупках способом из одного источника направляется потенциальному поставщику, допущенному на участие в закупке способом запроса ценовых предложений на условиях, предусмотренных его ценовым предложением, и цена заключенного договора о закупках не должна превышать его ценовое предложение.

159. Сатып алу шартын табиғи монополия субъектісі ең төмен және бас тартылмаған баға ұсынысын берген әлеуетті өнім берушімен жасасады.
160. Әлеуетті өнім берушінің баға ұсынысы, егер:
1) ол сатып алу үшін бөлінген сомадан асып кетсе;
2) әлеуетті өнім беруші біреуден артық баға ұсынысын берген, бұл ретте баға ұсыныстарын беру мерзімі өткенге дейін бұрын жіберілген баға ұсыныстарын кері шақыртып алмаған болса, қайтарылуға жатады.
161. Егер баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өтпеді деп танылса, табиғи монополия субъектісі мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды қайта өткізу туралы;
2) сатып алу шарттарын өзгерту және баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды қайта өткізу туралы;
3) бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру туралы.
Осы тармақта көзделген шешімді табиғи монополия субъектісі сатып алу қорытындылары бекітілген күннен кейінгі күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Қағиданың осы тармағында көзделген сатып алуды табиғи монополия субъектісі шешім қабылданған күннен кейінгі күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жариялайды.
162. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілмеген сатып алу бойынша бір көзден алу тәсілімен сатып алуды табиғи монополия субъектісі мына жағдайларда жүзеге асырады:
1) ұсынылған баға ұсыныстарының болмауы. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру жіберілетін әлеуетті өнім берушіні табиғи монополия субъектісі айқындайды;
2) 2 (екеуден) кем баға ұсынысы берілген жағдайларда жүргізіледі. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру оның өтінімінде көзделген талаптарда баға ұсынысын берген әлеуетті өнім берушіге жіберіледі және сатып алу туралы жасалған шарттың бағасы оның баға ұсынысынан аспауға тиіс;
3) егер баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуға қатысуға бірде-бір әлеуетті өнім беруші жіберілмесе. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру баға ұсыысын берген әлеуетті өнім берушіге ең төмен бағамен жіберіледі;
4) егер баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуға қатысуға бір ғана әлеуетті өнім беруші жіберілсе. Бұл ретте бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысуға шақыру оның баға ұсынысында көзделген талаптарда баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуға қатысуға жіберілген әлеуетті өнім берушіге жіберіледі және сатып алу туралы жасалған шарттың бағасы оның баға ұсынысынан аспауға тиіс.

163. Итоги закупок способом запроса ценовых предложений оформляются в виде протокола, который утверждается первым руководителем субъекта естественной монополии или лица, исполняющего его обязанности. Итоги закупок должны быть подведены не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня окончания срока представления потенциальными поставщиками ценовых предложений. В протокол итогов закупок способом запроса ценовых предложений включаются следующие сведения:
1) полное наименование субъекта естественной монополии и почтовый адрес;
2) название проведенных закупок товаров, работ, услуг способом запроса ценовых предложений;
3) полное наименование (фамилия, имя, отчество (при наличии) потенциальных поставщиков, представивших ценовые предложения до истечения окончательного срока представления ценовых предложений, заявленные ими цены на товары, работы, услуги;
4) об отклоненных ценовых предложениях с обоснованием причин отклонения;
5) о победителе закупок способом запроса ценовых предложений;
6) о потенциальном поставщике, занявшем второе место;
7) о сумме и сроках заключения договора о закупках в случае, если закупки способом запроса ценовых предложений состоялись.
164. Субъект естественной монополии не позднее 1 (одного) рабочего дня со дня утверждения итогов закупок способом запроса ценовых предложений размещает информацию об итогах на своем интернет-ресурсе или интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Параграф 5. Осуществление закупок из одного источника
165. Закупки из одного источника проводятся в соответствии с пунктом 5 статьи 23 Закона.
166. При осуществлении закупок способом из одного источника в случаях, предусмотренных подпунктом 1) пункта 5 статьи 23 Закона, субъект естественной монополии направляет потенциальному поставщику приглашение принять участие в закупках, которое должно содержать следующие сведения:
1) наименование и место нахождения субъекта естественной монополии;
2) техническую спецификацию с описанием технических, качественных и эксплуатационных характеристик товаров, работ, услуг, сроков и (или) объемов поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, предоставления гарантий качества, к обслуживанию товара, к расходам на эксплуатацию товара, условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг.
При осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметной документации, вместо технической спецификации конкурсная документация должна содержать утвержденную в установленном порядке проектно-сметную документацию. При этом сроки выполнения работ по таким закупкам должны соответствовать срокам выполнения работ, указанным в утвержденной в установленном порядке проектно-сметной документации;

163. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алудың қорытындылары хаттама түрінде ресімделеді, оны табиғи монополия субъектінің немесе оның міндетін атқарушы тұлғаның бірінші басшысы бекітеді. Сатып алудың қорытындылары әлеуетті өнім берушілердің баға ұсыныстарын табыс ету мерзімі аяқталған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізілуге тиіс. Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындыларының хаттамасын мына мәліметтер енгізіледі:
1) табиғи монополия субъектінің толық атауы және пошталық мекенжайы;
2) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілген тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алудың атауы;
3) баға ұсыныстарын табыс етудің соңғы мерзімі өткенге дейін баға ұсыныстарын ұсынған әлеуетті өнім берушілердің толық атауы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), олар мәлімдеген Тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге бағалар;
4) бас тарту себептерін негіздей отырып, бас тартылған баға ұсыныстары туралы;
5) баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алудың жеңімпазы туралы;
6) екінші орын алған әлеуетті өнім беруші туралы;
7) егер баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу өткізілген жағдайда, сатып алу туралы шартты жасасудың сомасы мен мерзімдері туралы.
164. Табиғи монополия субъектісі баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алу қорытындылары бекітілген күннен бастап 1 (бір) жұмыс күнінен кешіктірмей қорытындылар туралы ақпаратты өзінің интернет-ресурсында немесе уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырады.
5-Параграф. Бір көзден сатып алуды жүзеге асыру
165. Бір көзден сатып алу Заңның 23-бабының 5-тармағына сәйкес тек қана конкурс болған жағдайда ғана жүргізіледі.
166. Заңның 23-бабы 5-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайларда бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде табиғи монополия субъектісі әлеуетті өнім берушіге сатып алуға қатысуға шақыру жібереді, онда мынадай мәліметтер болуға тиіс:
1) табиғи монополия субъектісінің атауы және орналасқан жері;
2) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын, тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдерін және (немесе) көлемдерін, тауарларға қызмет көрсетуге, тауарды пайдалануға шығыстарға, тауарды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шығыстарға сапа кепілдігін беру сипатталған техникалық ерекшелікті.
Жобалық-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде техникалық ерекшеліктің орнына конкурстық құжаттамада белгіленген тәртіппен бекітілген жобалық-сметалық құжаттама болуға тиіс. Бұл ретте осындай сатып алу бойынша жұмыстарды орындау мерзімдері белгіленген тәртіппен бекітілген жобалық-сметалық құжаттамада көрсетілген жұмыстарды орындау мерзіміне сәйкес келуге тиіс;

3) количество товара, объемы выполняемых работ, оказываемых услуг, являющихся предметом проводимых закупок;
4) место поставки товара, выполнения работ, оказания услуг;
5) требуемые сроки поставки товара, выполнения работ, оказания услуг, предоставление гарантии на качество предлагаемых товаров, работ, услуг;
6) условия платежа и проект договора о закупках;
7) условия, форма, объем и способ внесения обеспечения исполнения договора о закупках в случаях, предусмотренных настоящими Правилами;
8) сведения о суммах, выделенных для приобретения товаров, работ, услуг, являющихся предметом проводимых закупок способом из одного источника;
9) перечень документов, которые потенциальный поставщик представляет в подтверждение его соответствия предъявляемым требованиям, за исключением, когда закупки способом из одного источника осуществляются в результате признания закупок способом запроса ценовых предложений несостоявшимися;
10) место и срок предоставления потенциальным поставщиком документов, подтверждающих его соответствие предъявляемым квалификационным требованиям, за исключением, когда закупки способом из одного источника осуществляются в результате признания закупок способом запроса ценовых предложений несостоявшимися, а также информации, предусмотренной пунктом 167 настоящих Правил.
При этом направляемое приглашение соответствуют условиям проведенных закупок (конкурс, запрос ценовых предложений), признанных несостоявшимися.
167. Потенциальный поставщик, изъявивший желание осуществить поставку товара, выполнение работ, оказание услуг, являющихся предметом проводимых закупок способом из одного источника предоставляет в установленный срок субъекту естественной монополии следующую информацию:
1) техническую спецификацию с описанием технических, качественных и эксплуатационных характеристик товаров, работ, услуг, сроков и (или) объемов поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг, предоставления гарантий качества, к обслуживанию товара, к расходам на эксплуатацию товара, условия поставки товара, выполнения работ, оказания услуг, с указанием лиц, которых потенциальный поставщик предусматривает привлечь в качестве субподрядчиков (соисполнителей) работ либо услуг;
При осуществлении закупок работ, требующих проектно-сметную документацию, потенциальным поставщиком представляется письмо о согласии с условиями проектно-сметной документации, утвержденной в установленном порядке;
2) документы, подтверждающие соответствие потенциального поставщика и лиц, которых он предусматривает привлечь в качестве субподрядчиков (соисполнителей) работ либо услуг требованиям, указанным в приглашении субъекта естественной монополии, за исключением, когда закупки способом из одного источника осуществляются в результате признания закупок способом запроса ценовых предложений несостоявшимися;

3) өткізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын тауардың саны, орындалатын жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлемі;
4) тауарды жеткізу, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету орны;
5) тауарды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің талап етілетін мерзімдері, ұсынылатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің сапасына кепілдік беру;
6) төлем талаптары және сатып алу туралы шарттың жобасы;
7) осы Қағидаларда көзделген жағдайларда сатып алу туралы шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізу талаптары, нысаны, көлемі және тәсілі;
8) бір көзден алу тәсілімен өткізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алуға бөлінген сомалар туралы мәлімет;
9) бір көзден алу тәсілімен сатып алу баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды өтпеді деп тану нәтижесінде жүзеге асырылатын жағдайды қоспағанда, әлеуетті өнім беруші оның қойылатын талаптарға сәйкестігін растау үшін ұсынатын құжаттардың тізбесі;
10) бір көзден алу тәсілімен сатып алу баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды өтпеді деп тану нәтижесінде жүзеге асырылатын жағдайды, сондай-ақ осы Қағиданың 167-тармағында көзделген ақпаратты қоспағанда, әлеуетті өнім берушінің қойылған біліктілік талаптарына оның сәйкестігін растайтын құжаттарды беру орны мен мерзімі.
Бұл ретте жіберілетін шақыру өтпеді деп танылған өткізілген сатып алу (конкурс, баға ұсыныстарын сұрату) шарттарына сәйкес келеді.
167. Бір көзден алу тәсілімен өткізілетін сатып алудың нысанасы болып табылатын тауарды беруді, жұмыстарды орындауды, қызметтерді көрсетуді жүзеге асыруға ниет білдірген әлеуетті өнім беруші табиғи монополия субъектісіне белгіленген мерзімде мынадай ақпаратты ұсынады:
1) әлеуетті өнім беруші жұмыстардың не көрсетілетін қызметтердің қосалқы мердігері (бірлескен орындаушысы) ретінде тартуды көздейтін тұлғаларды көрсете отырып, тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің техникалық, сапалық және пайдалану сипаттамаларын, тауарларды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету мерзімдерін және (немесе) көлемдерін, тауарға қызмет көрсетуге, тауарды пайдалануға шығыстарға сапа кепілдігін беруді, тауарды беру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету шарттарын сипаттай отырып, техникалық ерекшелікті;
Жобалық-сметалық құжаттаманы талап ететін жұмыстарды сатып алуды жүзеге асыру кезінде әлеуетті өнім беруші белгіленген тәртіппен бекітілген жобалық-сметалық құжаттаманың шарттарымен келісу туралы хат жібереді;
2) бір көзден алу тәсілімен сатып алу баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды өтпеді деп тану нәтижесінде жүзеге асырылатын жағдайды қоспағанда, әлеуетті өнім берушінің және ол жұмыстардың немесе көрсетілетін қызметтердің қосалқы мердігері (бірлескен орындаушысы) ретінде тартуды көздейтін тұлғалардың табиғи монополия субъектісінің шақыруында көрсетілген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттар;

3) обоснование цены на предлагаемые товары, работы, услуги.
168. При осуществлении закупок способом из одного источника в случае признания закупок способом конкурса несостоявшимися, участнику конкурса, признанного несостоявшимся, приглашенный субъектом естественной монополии для участия в закупках способом из одного источника, не обязательно представлять повторно тому же субъекту естественной монополии документы, подтверждающие соответствие данного участника конкурса требованиям конкурсной документации.
169. Субъект естественной монополии рассматривает представленные потенциальным поставщиком документы на предмет их соответствия требованиям указанных в приглашении, за исключением, когда закупки способом из одного источника осуществляются в результате признания закупок способом запроса ценовых предложений несостоявшимися.
170. При осуществлении закупок из одного источника субъект естественной монополии запрашивает у потенциального поставщика все необходимые обоснования предлагаемой этим потенциальным поставщиком цены на товары, работы и услуги.
171. При осуществлении закупок из одного источника субъект естественной монополии составляет протокол, в котором содержатся:
1) обоснование применения способа закупок из одного источника;
2) краткое описание закупаемых товаров, работ и услуг;
3) наименование и место нахождения потенциального поставщика, с которым будет заключен договор закупки и цена такого договора.
172. Закупки способом из одного источника признаются не состоявшимися в случаях:
1) если потенциальный поставщик не соответствует требованиям указанных в приглашении субъекта естественной монополии, за исключением, когда закупки способом из одного источника осуществляются по итогам несостоявшихся закупок способом запроса ценовых предложений;
2) если потенциальный поставщик отказался от участия в закупках способом из одного источника.
В случае, если закупки способом из одного источника признаны не состоявшимися на основании настоящего пункта Правил, закупки осуществляются способами, предусмотренными Законом.
Параграф 6. Договор закупки
173. Субъект естественной монополии направляет победителю проект договора в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня подведения итогов закупки на бумажном носителе или в электронной форме, в случае закупок через товарные биржи или электронные торговые площадки, на соответствующих ресурсах.
Договор закупки вступает в силу с момента подписания его уполномоченными представителями сторон.
174. Если потенциальный поставщик, определенный победителем, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня получения не подписал и не представил проект договора субъекту естественной монополии, то субъект естественной монополии в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня истечения срока подписания и представления проекта договора, направляет потенциальному поставщику, занявшему второе место, проект договора.

3) ұсынылатын Тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге баға негіздемесі.
168. Бір көзден алу тәсілімен сатып алуды жүзеге асыру кезінде конкурс тәсілімен сатып алу өтпеді деп танылған жағдайда, табиғи монополия субъектісі бір көзден алу тәсілімен сатып алуға қатысу үшін шақырған, өтпеді деп танылған конкурсқа қатысушыға осы конкурсқа қатысушының конкурстық құжаттама талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды сол табиғи монополия субъектісіне қайта ұсынуға міндетті емес.
169. Табиғи монополия субъектісі бір көзден алу тәсілімен сатып алу Баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен сатып алуды өтпеді деп тану нәтижесінде жүзеге асырылатын жағдайды қоспағанда, әлеуетті өнім беруші ұсынған құжаттарды олардың шақыруда көрсетілген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан қарайды.
170. Бір көзден сатып алуды жүзеге асыру кезінде табиғи монополия субъектісі әлеуетті өнім берушіден осы әлеуетті өнім беруші ұсынатын тауарлар, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтер бағасының барлық қажетті негіздемесін сұратады.
171. Табиғи монополия субъектісі бір көзден сатып алуды жүзеге асырған кезде хаттама жасайды, онда мынадай ақпарат қамтылады:
1) бір көзден сатып алу тәсілін қолдану негіздемесі;
2) сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтердің қысқаша сипаты;
3) сатып алу шарты жасалатын әлеуетті өнім берушінің атауы мен мекенжайы және осындай шарттың бағасы.
172. Бір негізден алу тәсілімен сатып алу өтпеді деп мынадай жағдайларда танылады:
1) әлеуетті өнім беруші бір көзден алу тәсілімен сатып алу баға ұсыныстарын сұрату тәсілімен өткізілмеген сатып алу қорытындылары бойынша жүзеге асырылатын жағдайды қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің шақыруында көрсетілген талаптарға сәйкес келмесе;
2) егер әлеуетті өнім беруші бір көзден сатып алу тәсілімен сатып алуға қатысудан бас тартса.
Егер бір көзден алу тәсілімен сатып алу Қағидалардың осы тармағының негізінде өтпеді деп танылса, сатып алу заңда көзделген тәсілдермен жүзеге асырылады.
6-Параграф. Сатып алу шарты
173. Табиғи монополия субъектісі жеңімпазға шарт жобасын тиісті ресурстарда тауар биржалары немесе электрондық сауда алаңдары арқылы сатып алған жағдайда, сатып алу қорытындылары шығарылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қағаз тасығышта немесе электрондық нысанда жібереді.
Сатып алу шарты оған тараптардың уәкілетті өкілдері қол қойған сәттен бастап күшіне енеді.
174. Егер жеңімпаз деп айқындалған әлеуетті өнім беруші алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде шарт жобасына қол қоймаса және табиғи монополия субъектісіне ұсынбаса, онда табиғи монополия субъектісі шарт жобасына қол қою және ұсыну мерзімі өткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде екінші орын алған әлеуетті өнім берушіге шарт жобасын жібереді.

175. Потенциальный поставщик, занявший второе место, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления ему проекта договора, подписывает и представляет его субъекту естественной монополии.
176. Если потенциальный поставщик, занявший второе место в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления ему проекта договора, не подписал и не представил его субъекту естественной монополии, закупки признаются не состоявшимися.
177. Если поставщик, не внес обеспечение исполнения договора в порядке, установленном договором, субъект естественной монополии в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня истечения срока внесения обеспечения договора направляет потенциальному поставщику, занявшему второе место, проект договора.
178. Потенциальный поставщик, занявший второе место, в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления ему проекта договора, подписывает и представляет его субъекту естественной монополии.
179. Если потенциальный поставщик, занявший второе место в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня представления ему проекта договора, не подписал и не представил его субъекту естественной монополии и (или) не внес обеспечение исполнения договора, в порядке, установленном договором, закупки признаются не состоявшимися.
180. Договор закупки подписывается субъектом естественной монополии и полистно парафируются уполномоченным представителем субъекта естественной монополии по данной закупке.
181. Поставщик в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня заключения договора вносит обеспечение исполнения договора, а также сумму обеспечения на сумму полученного аванса.
182. Обеспечение исполнения договора устанавливается в размере 3 % от суммы договора и представляется в одном из следующих видов:
1) залога денег, путем внесения поставщиком на банковский счет субъекта естественной монополии, указанный в договоре;
2) банковской гарантии по форме прилагаемой к конкурсной (тендерной) документации.
183. В случае, если договором предусмотрена выплата аванса, поставщик дополнительно к обеспечению исполнения договора вносит обеспечение аванса в размере, равном авансу в одном из следующих видов:
1) залога денег, путем внесения поставщиком на банковский счет субъекта естественной монополии, указанный в договоре;
2) банковской гарантии по форме прилагаемой к конкурсной (тендерной) документации.
184. Поставщику предоставляется возможность отказаться от полной суммы аванса либо от части аванса. В случае частичного отказа от аванса, поставщик вносит обеспечение аванса в размере, равном части получаемого аванса.

175. Екінші орын алған әлеуетті өнім беруші оған шарт жобасы ұсынылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қол қояды және оны табиғи монополия субъектісіне ұсынады.
176. Егер екінші орын алған әлеуетті өнім беруші шарт жобасы өзіне ұсынылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оған қол қоймаса және оны табиғи монополия субъектісіне ұсынбаса, сатып алу өтпеді деп танылады.
177. Егер өнім беруші шартта белгіленген тәртіппен шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізбесе, табиғи монополия субъект шартты қамтамасыз етуді енгізу мерзімі өткен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде екінші орын алған әлеуетті өнім берушіге шарттың жобасын жібереді.
178. Екінші орын алған әлеуетті өнім беруші оған шарт жобасы ұсынылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қол қояды және оны табиғи монополия субъектісіне ұсынады.
179. Егер өзіне шарт жобасы ұсынылған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде екінші орын алған әлеуетті өнім беруші оған қол қоймаса және оны табиғи монополия субъектісіне ұсынбаса және (немесе) шартта белгіленген тәртіппен шарттың орындалуын қамтамасыз етуді енгізбесе, сатып алу өтпеді деп танылады.
180. Сатып алу шартына табиғи монополия субъектісі қол қояды және табиғи монополия субъектінің осы сатып алу жөніндегі уәкілетті өкілі әр парағына қол қояды.
181. Өнім беруші шарт жасалған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, сондай-ақ алынған аванстың сомасына қамтамасыз ету сомасын енгізеді.
182. Шарттың орындалуын қамтамасыз ету шарт сомасының 3 % мөлшерінде белгіленеді және келесі түрлердің бірінде ұсынылады:
1) өнім берушінің табиғи монополия субъектінің шартта көрсетілген банктік шотына енгізуі арқылы ақшаны кепілге қою;
2) конкурстық (тендерлік) құжаттамаға қоса берілетін нысан бойынша банк кепілдігі.
183. Егер шартта аванс төлеу көзделген болса, өнім беруші шарттың орындалуын қамтамасыз етуге төмендегі түрлердің бірінде авансқа тең мөлшерде қосымша аванспен қамтамасыз етуді енгізеді:
1) өнім берушінің табиғи монополия субъектінің шартта көрсетілген банктік шотына енгізуі арқылы ақшаны кепілге қою;
2) конкурстық (тендерлік) құжаттамаға қоса берілетін нысан бойынша банк кепілдігі.
184. Өнім берушіге аванстың толық сомасынан немесе аванс бөлігінен бас тарту мүмкіндігі беріледі. Аванстан ішінара бас тартқан жағдайда, өнім беруші аванспен қамтамасыз етуді алынатын аванстың бір бөлігіне тең мөлшерде енгізеді.

185. По мере исполнения обязательств по договору субъект естественной монополии, по письменному уведомлению поставщика уменьшает размер обеспечения исполнения аванса пропорционально выполненным обязательствам, предусмотренным договором о закупках.
186. Не допускается совершение поставщиком действий, приводящих к возникновению у третьих лиц права требования в целом либо в части на внесенный гарантийный денежный взнос до полного исполнения обязательств по договору.
187. Субъект естественной монополии возвращает внесенное обеспечение исполнения договора, а также сумму обеспечения аванса (при наличии) поставщику в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня полного и надлежащего исполнения поставщиком своих обязательств по договору.
188. В случае ненадлежащего исполнения поставщиком принятых обязательств по договору, субъект естественной монополии возвращает внесенное обеспечение исполнения договора, а также сумму обеспечения аванса (при наличии) в течение (10) десяти рабочих дней со дня установления факта оплаты неустойки в доход субъекта естественной монополии.
Уплата неустойки (штрафа, пени) не освобождает стороны от выполнения обязательств, предусмотренных настоящим Договором.
189. Обеспечение исполнения договора, а также сумма обеспечения аванса (при наличии), не возвращается субъектом естественной монополии в случае расторжения договора в связи с неисполнением либо ненадлежащим исполнением поставщиком договорных обязательств. Обеспечение исполнения договора, а также сумма обеспечения аванса (при наличии), зачисляется в доход субъекта естественной монополии.
190. Договор, предусматривает неустойку (штраф, пеню) за неисполнение либо ненадлежащее исполнение обязательств по договору.
191. Договор, содержит условие о его расторжении на любом этапе без ущерба каким-либо другим санкциям за нарушение условий Договора закупок в случае выявления одного из следующих фактов:
1) оказания субъектом естественной монополии содействия поставщику, не предусмотренного настоящими Правилами;
2) не внесения обеспечения исполнения договора и (или) суммы обеспечения аванса (при наличии);
3) субъект естественной монополии может расторгнуть Договор закупок, направив поставщику письменное уведомление о невыполнении обязательств если поставщик не может оказать услуги в сроки, предусмотренные Договором закупок и (или) если поставщик не может выполнить свои обязательства по Договору.
Если поставщик не внес обеспечение исполнения договора и (или) сумму обеспечения аванса (при наличии) в порядке, установленном договором, субъект естественной монополии в течение 3 (трех) рабочих дней направляет уведомление о расторжении договора.

185. Шарт бойынша міндеттемелердің орындалуына қарай табиғи монополия субъектісі өнім берушінің жазбаша хабарламасы бойынша сатып алу туралы шартта көзделген орындалған міндеттемелерге барабар аванстың орындалуын қамтамасыз ету мөлшерін азайтады.
186. Өнім берушінің шарт бойынша міндеттемелер толық орындалғанға дейін үшінші тұлғаларда енгізілген кепілдік ақшалай жарнаға тұтастай немесе бір бөлігінде талап ету құқығының туындауына әкеп соғатын іс-әрекеттер жасауына жол берілмейді.
187. Табиғи монополия субъектісі енгізілген шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, сондай-ақ өнім беруші шарт бойынша өз міндеттемелерін толық және тиісінше орындаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өнім берушіге авансты қамтамасыз ету сомасын (болған жағдайда) қайтарады.
188. Өнім беруші шарт бойынша қабылданған міндеттемелерді тиісінше орындамаған жағдайда, табиғи монополия субъектісі енгізілген шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, сондай-ақ авансты қамтамасыз ету сомасын (бар болса) табиғи монополия субъектісінің кірісіне тұрақсыздық айыбын төлеу фактісі анықталған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қайтарады.
Тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) төлеу тараптарды осы шартта көзделген міндеттемелерді орындаудан босатпайды.
189. Шарттың орындалуын қамтамасыз етуді, сондай-ақ авансты қамтамасыз ету сомасын (бар болса) табиғи монополия субъектісі өнім берушінің шарттық міндеттемелерді орындамауына не тиісінше орындамауына байланысты шарт бұзылған жағдайда қайтармайды. Шарттың орындалуын қамтамасыз ету, сондай-ақ авансты қамтамасыз ету сомасы (болған жағдайда) табиғи монополия субъектісінің кірісіне есептеледі.
190. Шарт бойынша міндеттемелерді орындамағаны немесе тиісінше орындамағаны үшін тұрақсыздық айыбын (айыппұл, өсімпұл) көздейді.
191. Шарт мынадай фактілердің бірі анықталған жағдайда сатып алу шартының талаптарын бұзғаны үшін қандай да бір басқа санкцияларға нұқсан келтірмей, оны кез келген кезеңде бұзу туралы талапты қамтиды:
1) табиғи монополия субъектісі осы Қағидада көзделмеген өнім берушіге жәрдем көрсеткен болса;
2) шарттың орындалуын қамтамасыз етуді және (немесе) авансты қамтамасыз ету сомасын енгізбегенде (бар болса);
3) егер өнім беруші сатып алу шартында көзделген мерзімде қызметтер көрсете алмаса және (немесе) егер өнім беруші шарт бойынша өз міндеттемелерін орындай алмаса, табиғи монополия субъектісі өнім берушіге міндеттемелердің орындалмағаны туралы жазбаша хабарлама жібере отырып, сатып алу шартын бұза алады.
Егер өнім беруші шарттың орындалуын қамтамасыз етуді және (немесе) авансты қамтамасыз ету сомасын (бар болса) шартта белгіленген тәртіппен енгізбесе, табиғи монополия субъектісі 3 (үш) жұмыс күні ішінде шартты бұзу туралы хабарлама жібереді.

192. Договор, содержит условия уплаты НДС в соответствии с требованиями налогового законодательства Республики Казахстан, таможенного законодательства Евразийского экономического Союза и (или) таможенного законодательства Республики Казахстан.
193. Минимальный срок поставки товаров, выполнения работ, оказания услуг по договору, составляет не менее срока, затрачиваемого на поставку товара, в том числе его изготовление (производство), доставку, выполнение работы, оказание услуги, но не менее 15 (пятнадцати) календарных дней.
194. Договор считается исполненным при условии полного выполнения субъектом естественной монополии и поставщиком принятых обязательств по указанному договору.
195. В случае неисполнения либо ненадлежащего исполнения принятых поставщиком обязательств по договору, субъект естественной монополии обеспечивает взыскание неустойки (штрафа, пени).
196. Внесение изменения в заключенный договор о закупках при условии неизменности качества и других условий, явившихся основой для выбора поставщика, допускается:
1) по взаимному согласию сторон в части уменьшения цены на товары, работы, услуги и соответственно суммы договора о закупках;
2) в части увеличения суммы договора о закупках, если в проектно-сметную документацию, прошедшую экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан, внесены изменения и принято решение о дополнительном выделении денег на сумму такого изменения в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан;
3) в части уменьшения либо увеличения суммы договора о закупках, связанной с уменьшением либо увеличением потребности в объеме приобретаемых товаров, работ, за исключением работ, указанных в подпункте 2) настоящего пункта, услуг, при условии неизменности цены за единицу товара, работы, услуги, указанных в заключенном договоре закупках данных товаров, работ, услуг. Такое изменение заключенного договора о закупках товаров, работ, услуг допускается в пределах сложившейся экономии по данной закупке;
4) в случае, если поставщик в процессе исполнения заключенного с ним договора о закупках товара, работы, услуги предложил при условии неизменности цены за единицу товара, работы, услуги более лучшие качественные и (или) технические характеристики либо сроки и (или) условия поставки товара, выполнения работы, оказания услуги, являющихся предметом заключенного с ним договора о закупках;

192. Шарт Қазақстан Республикасының салық заңнамасының, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасының және (немесе) Қазақстан Республикасының кеден заңнамасының талаптарына сәйкес қосылған құн салығын және акциздерді төлеу талаптарын қамтиды.
193. Шарт бойынша тауарларды жеткізудің, жұмыстарды орындаудың, қызметтерді көрсетудің ең аз мерзімі тауарды жеткізуге, оның ішінде оны дайындауға (өндіруге), жеткізуге, жұмыстарды орындауға, қызметтерді көрсетуге жұмсалатын мерзімнен кем емес, бірақ күнтізбелік 15 (он бес) күннен аз емес мерзімді құрайды.
194. Табиғи монополия субъектісі және өнім беруші көрсетілген шарт бойынша қабылданған міндеттемелерді толық орындаған жағдайда шарт орындалған болып есептеледі.
195. Өнім беруші шарт бойынша қабылдаған міндеттемелерін орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда табиғи монополия субъектісі тұрақсыздық айыбын (айыппұлды, өсімпұлды) өндіріп алуды қамтамасыз етеді.
196. Өнім берушіні таңдауға негіз болған сапаның және басқа да шарттардың өзгермейтін талабы жағдайында сатып алу туралы жасалған шартқа өзгерістер енгізуге мынадай жағдайларда жол беріледі:
1) тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бағасын және тиісінше сатып алу туралы шарттың сомасын азайту бөлігінде тараптардың өзара келісімі бойынша;
2) егер Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттамаға өзгерістер енгізілсе және Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен осындай өзгерістің сомасына қосымша ақша бөлу туралы шешім қабылданса, сатып алу туралы шарттың сомасын ұлғайту бөлігінде;
3) осы тармақтың 2) тармақшасында көрсетілген жұмыстарды қоспағанда, сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлеміндегі қажеттіліктің азаюына не ұлғаюына байланысты сатып алу туралы шарттың сомасын азайту не ұлғайту бөлігінде, осы тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жасалған сатып алу шартында көрсетілген тауар, жұмыс, көрсетілетін қызметтер бірлігі үшін бағаның өзгермейтін талабы жағдайында сатып алынатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің көлеміндегі қажеттіліктің азаюына не ұлғаюына байланысты тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы жасалған шартты осындай өзгертуге осы сатып алу бойынша қалыптасқан үнемдеу шегінде жол беріледі;
4) егер өнім беруші онымен жасалған тауарды, жұмысты, көрсетілетін қызметті сатып алу туралы шартты орындау процесінде онымен жасалған сатып алу туралы шарттың нысанасы болып табылатын тауарды берудің, жұмысты орындаудың, көрсетілетін қызметті көрсетудің неғұрлым жақсы сапалық және (немесе) техникалық сипаттамаларын не мерзімдерін және (немесе) талаптарын ұсынған жағдайда, өнім беруші онымен жасалған сатып алу туралы шарттың нысанасы болып табылатын тауарды берудің, жұмысты орындаудың, көрсетілетін қызметті көрсетудің;

5) в части уменьшения или увеличения суммы договора о закупках на выполнение работ со сроком завершения в следующем (последующих) финансовом году (годах), вызванных изменением налогового, таможенного и иного законодательства Республики Казахстан;
6) в части изменения сроков исполнения договора о закупках работ или закупках услуг в случае уменьшения сметной стоимости выполнения работ или оказания услуг и внесения соответствующих изменений в проектно-сметную документацию, в последующем прошедшую экспертизу в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
7) в части изменения срока исполнения договора о закупках по работам в случае возбуждения уголовного дела, связанного с исполнением договора о закупках, в отношении должностного лица субъекта естественной монополии и (или) поставщика;
8) в части изменения срока исполнения договора о закупках товаров, работ и услуг в случае признания в судебном порядке факта наступления обстоятельств не преодолимой силы;
9) в части изменения срока исполнения договора о закупках товаров, работ и услуг в случае невозможности субъекта естественной монополии принять товар, работу или услугу и подтвержденной готовности поставщиком предоставить товар, работу или услугу.
197. Не допускается внесение в проект договора о закупках либо заключенный договор о закупках изменений, которые могут изменить содержание условий, проводимых (проведенных) закупок, и (или) предложения, явившегося основой для выбора поставщика.
Параграф 7. Исполнение договора закупок
198. При исполнении договора наименование, количество, качество, техническая спецификация, стоимость, место и сроки поставки товаров (выполнения работ, оказания услуг) должны соответствовать содержанию договора.
199. Исполнение договора о закупках при поставке товаров осуществляется в следующей последовательности:
1) доставка товара в пункт назначения товара с предоставлением оригинала накладной, оформленной согласно приказа Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 (Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 января 2013 года № 8265) (далее – накладная);
2) оформление поставщиком акта приема-передачи товара с прикреплением копии накладной, подтверждающий факт доставки товара;
3) приемка товара субъектом естественной монополии;
4) оформление электронной счет-фактуры, выписанной посредством информационной системы электронных счетов-фактур, в соответствии с пунктом 2 статьи 412 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);

5) Қазақстан Республикасының салық, кеден және өзге де заңнамасының өзгеруінен туындаған аяқталу мерзімі келесі (кейінгі) қаржы жылында (жылдарында) жұмыстарды орындауға арналған сатып алу туралы шарттың сомасын азайту немесе ұлғайту бөлігінде;
6) жұмыстарды орындаудың немесе қызметтерді көрсетудің сметалық құны азайған және кейіннен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттамаға тиісті өзгерістер енгізілген жағдайда, жұмыстарды сатып алу немесе қызметтерді сатып алу туралы шарттың орындалу мерзімдерін өзгерту бөлігінде;
7) табиғи монополия субъектісінің және (немесе) өнім берушінің лауазымды адамына қатысты сатып алу туралы шартты орындауға байланысты қылмыстық іс қозғалған жағдайда, жұмыстар бойынша сатып алу туралы шарттың орындалу мерзімін өзгерту бөлігінде;
8) сот тәртібімен мән-жайлардың туындау фактісі еңсерілмейтін күш деп танылған жағдайда тауарларды, жұмыстарды және көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттың орындалу мерзімін өзгерту бөлігінде;
9) табиғи монополия субъектісі тауарды, жұмысты немесе көрсетілетін қызметті қабылдауға мүмкіндігі болмаған және өнім берушінің тауарды, жұмысты немесе көрсетілетін қызметті ұсынуға дайын екендігі расталған жағдайда тауарларды, жұмыстар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу туралы шарттың орындалу мерзімін өзгерту бөлігінде.
197. Сатып алу туралы шарттың жобасына не жасалған сатып алу туралы шартқа өткізілетін (өткізілген) сатып алу шарттарының мазмұнын өзгертуі мүмкін өзгерістерді және (немесе) өнім берушіні таңдауға негіз болған ұсынысты енгізуге жол берілмейді.
7-Параграф. Сатып алу шартын орындау
198. Шартты орындау кезінде тауарлардың атауы, саны, сапасы, техникалық ерекшелігі, құны, орны мен тауарларды жеткізу мерзімі (жұмыстарды орындау, көрсетілетін қызметтер көрсету) шарттың мазмұнына сәйкес келуге тиіс.
199. Тауарларды жеткізу кезінде сатып алу туралы шартты орындау мынадай ретпен жүзеге асырылады:
1) Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына (Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2013 жылғы 14 қаңтарда № 8265 болып тіркелген) ресімделген жүкқұжаттың (бұдан әрі – жүкқұжат) түпнұсқасын ұсына отырып, тауарды межелі пунктке жеткізу;
2) өнім берушінің тауарды жеткізу фактісін растайтын жүкқұжаттың көшірмесін қоса бере отырып, Тауарды қабылдау-тапсыру актісін ресімдеуі;
3) табиғи монополия субъектінің тауарды қабылдауы;
4) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 412-бабының 2-тармағына сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі арқылы жазып берілген электрондық шот-фактураларды ресімдеу);

5) оплата субъектом естественной монополии за поставленный товар.
200. Исполнение договора о закупках при выполнении работ (оказании услуг) осуществляется в следующей последовательности:
1) оформление акта выполненных работ (оказания услуг);
2) сдача и приемка выполненных работ (оказанных услуг);
3) оформление электронной счета-фактуры, выписанной посредством информационной системы электронных счетов-фактур, в соответствии с пунктом 2 статьи 412 Налогового кодекса;
4) оплата субъектом естественной монополии за выполненные работы (оказанные услуги).
201. Поставщик направляет субъекту естественной монополии утвержденный акт приема-передачи товаров по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам (далее – акт приема-передачи товаров), акт выполненных работ по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам (далее – акт выполненных работ), акт оказанных услуг по форме согласно приложению 10 к настоящим Правилам с заполнением сведений о товарах, работах, услугах (далее – акт оказанных услуг).
202. Субъект естественной монополии не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня получения поставщиком проекта акта приема-передачи товара, выполнения работ, оказания услуг, заполняет в акте информацию по договору и подписывает его либо отказывает в принятии товаров, работ, услуг с указанием аргументированных обоснований.
Параграф 8. Ограничения, связанные с процессом закупок
203. Договоры закупок, конкурсная (тендерная) документация, протоколы закупок, заявки потенциальных поставщиков и иные материалы по проведенным закупкам хранятся у субъекта естественной монополии не менее 5 (пяти) лет.
При осуществлении закупок субъектами естественной монополии через товарную биржу или электронные торговые площадки помимо хранения данных на товарных биржах и электронных торговых площадках (согласно законодательства Республики Казахстан), хранение данных о процедуре и результатах проведенных закупок субъектами естественной монополии осуществляется дополнительно самостоятельно не менее 5 (пяти) лет.
204. Работнику субъекта естественной монополии запрещается выполнять обязанности, связанные с процедурами закупок, если он является близким родственником (родителями (родителем), детьми, усыновителями (удочерителями), усыновленными (удочеренными), полнородными и неполнородными братьями и сестрами, дедушками, бабушками, внуками) или супругом (супругой) должностного или доверенного лица потенциального поставщика либо иным образом лично заинтересован в результатах конкурса.

5) жеткізілген тауар үшін табиғи монополия субъектінің төлеуі.
200. Жұмыстарды орындау (қызметтерді көрсету) кезінде сатып алу туралы шартты орындау мынадай ретпен жүзеге асырылады:
1) орындалған жұмыстар актісін ресімдеу (қызмет көрсету);
2) орындалған жұмыстарды (көрсетілген қызметтерді) тапсыру және қабылдау.
3) Салық кодексінің 412-бабының 2-тармағына сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі арқылы жазып берілген электрондық шот-фактураларды ресімдеу;
4) орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) үшін табиғи монополия субъектінің төлеуі.
201. Өнім беруші табиғи монополия субъектісі осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекітілген тауарларды қабылдау-өткізу актісін (бұдан әрі – тауарларды қабылдау- өткізу актісі), осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орындалған жұмыстар актісін (бұдан әрі – орындалған жұмыстар актісі), тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер туралы мәліметтерді толтыра отырып, осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілген қызметтер актісін (бұдан әрі – көрсетілген қызметтер актісі) жібереді.
202. Табиғи монополия субъектісі тауарды қабылдау-тапсыру, жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету актісінің жобасын өнім беруші алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірмей актіде шарт бойынша ақпаратты толтырады және оған қол қояды не дәлелді негіздемелерді көрсете отырып, тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді қабылдаудан бас тартады.
8-Параграф. Сатып алу процесіне байланысты шектеулер
203. Сатып алу шарттары, конкурстық (тендерлік) құжаттама, сатып алу хаттамалары, әлеуетті өнім берушілердің өтінімдері және өткізілген сатып алу бойынша өзге де материалдар табиғи монополия субъектісінде кемінде 5 (бес) жыл сақталады.
Табиғи монополиялар субъектілері тауар биржасы немесе электрондық сауда алаңдары арқылы сатып алуды тауар биржалары мен электрондық сауда алаңдарында (Қазақстан Республикасы заңнамасына сәйкес) деректерді сақтаудан басқа жүзеге асырған кезде табиғи монополиялар субъектілері жүргізген сатып алу рәсімі мен нәтижелері туралы деректерді сақтау кемінде 5 (бес) жыл қосымша дербес жүзеге асырылады.
204. Табиғи монополия субъектісінің қызметкеріне, егер ол әлеуетті өнім берушінің лауазымды немесе сенімді адамының жақын туысы (ата-анасы), балалары, бала асырап алушылары, асырап алынған балалары, ата-анасы бір және ата-анасы бөлек аға-інілері мен апа-сіңлілері, аталары, әжелері, немерелері) немесе жұбайы (зайыбы) болып табылса не конкурс нәтижелеріне өзгеше түрде өзі мүдделі болса, сатып алу рәсімдеріне байланысты міндеттерді орындауға тыйым салынады.

Глава 6. Порядок обеспечения равных условий доступа к регулируемым услугам
Параграф 1. Общие положения обеспечения равных условий доступа к регулируемым услугам
205. Обеспечение равных условий доступа к регулируемым услугам субъекта естественной монополии осуществляется исходя из следующих условий:
1) равнодоступность регулируемых услуг для всех потребителей при соблюдении требований, определенных настоящими Правилами;
2) проведение единой тарифной политики в отношении всех потребителей регулируемых услуг;
3) информационная открытость перечня регулируемых услуг, тарифов на регулируемые услуги.
206. Доступ потребителей к регулируемой услуге обеспечивается:
1) размещением информации, предусмотренной статьей 25 Закона, на интернет-ресурсе субъекта естественной монополии, в случае его отсутствия, представлением ведомству уполномоченного органа для размещения на его интернет-ресурсе;
2) выдачей технических условий на подключение к сетям кабельной канализации в соответствии с планом развития инженерных коммуникаций согласно утвержденному проекту детальной планировки (схемы застройки) или на увеличение объема регулируемой услуги;
3) выполнением потребителем технических условий на подключение к регулируемой услуге;
4) подключением к регулируемой услуге или увеличением объема регулируемой услуги;
5) заключением договоров на оказание регулируемой услуги.
207. На интернет-ресурсе субъекта естественной монополии либо в случае его отсутствия интернет-ресурсе уполномоченного органа ежеквартально размещаются:
1) информация о резерве, наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, пропускных способностей сетей субъекта естественной монополии;
2) схемы размещения сетей или иного имущества, используемого при предоставлении регулируемых услуг, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан.
Данное требование не распространяется на субъектов естественных монополий малой мощности и вновь созданных субъектов естественных монополий.
208. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 21.02.2023 № 60/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
209. Соблюдение потребителем условий, определенных настоящими Правилами, является основанием для заключения между субъектом естественной монополии и потребителем индивидуального договора на каждый вид предоставляемых регулируемых услуг в соответствии с типовыми договорами, утвержденными согласно подпункту 7) статьи 8 Закона.

6-тарау. Реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету тәртібі
1-Параграф. Реттелетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз етудің жалпы ережелері
205. Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету мынадай шарттарды негізге ала отырып жүзеге асырылады:
1) осы Қағидаларда айқындалған талаптар сақталған кезде барлық тұтынушылар үшін реттеліп көрсетілетін қызметтердің тең қол жеткізуі;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтердің барлық тұтынушыларына қатысты бірыңғай тарифтік саясат жүргізу;
3) реттеліп көрсетілетін қызметтер тізбесінің, реттеліп көрсетілетін қызметтер тарифтерінің ақпараттық ашықтығы.
206. Тұтынушылардың реттелетін қызметке қол жеткізуі қамтамасыз етіледі:
1) Заңның 25-бабында көзделген ақпаратты табиғи монополия субъектісінің интернет-ресурсында орналастырумен, ол болмаған жағдайда, уәкілетті органның ведомствосына оның интернет-ресурсында орналастыру үшін ұсынумен;
2) бекітілген егжей-тегжейлі жоспарлау жобасына (құрылыс салу схемасына) сәйкес инженерлік коммуникацияларды дамыту жоспарына сәйкес кәбілдік кәріз желілеріне қосуға немесе реттелетін қызмет көлемін ұлғайтуға техникалық шарттар беру;
3) тұтынушының реттеліп көрсетілетін қызметке қосылуға арналған техникалық шарттарды орындауы;
4) реттелетін қызметке қосылу немесе реттелетін қызмет көлемінің артуы;
5) реттелетін қызметті көрсетуге шарттар жасасу.
207. Табиғи монополия субъектісінің интернет-ресурсында не ол болмаған жағдайда уәкілетті органның интернет-ресурсында:
1) резерв, бос және қолжетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, табиғи монополия субъектісі желілерінің өткізу қабілетінің болуы туралы ақпарат;
2) Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну кезінде пайдаланылатын желілерді немесе өзге де мүлікті орналастыру схемалары тоқсан сайын орналастырылады.
Бұл талап қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілеріне және жаңадан құрылған табиғи монополиялар субъектілеріне қолданылмайды.
208. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 21.02.2023 № 60/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
209. Тұтынушының осы Қағидаларда айқындалған талаптарды сақтауы табиғи монополия субъектісі мен тұтынушының арасында Заңның 8-бабының 7) тармақшасына сәйкес бекітілген үлгі шарттарға сәйкес ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке шарт жасасу үшін негіз болып табылады.

210. Субъект естественной монополии, оказывающий регулируемые услуги, при обращении потребителя представляет информацию о порядке доступа к регулируемой услуге.
211. Регулируемые услуги предоставляются всем потребителям, заключившим договор с субъектом естественной монополии.
Параграф 2. Обеспечение равного доступа к сетям кабельной канализации
212. Технические условия на подключение потребителей к сетям кабельной канализации выдаются в случаях:
1) присоединения к сетям кабельной канализации вновь вводимых объектов;
2) присоединения к сетям кабельной канализации ранее не присоединенного объекта.
К заявлению о выдаче технических условий на подключение к сетям кабельной канализации по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам, прилагаются:
1) копия документа, удостоверяющего личность владельца объекта – для физических лиц, копия свидетельства индивидуального предпринимателя или копия уведомления о начале деятельности в качестве индивидуального предпринимателя, копия свидетельства или справка о государственной регистрации (перерегистрации) юридических лиц;
2) при подаче заявления представителем – документы, подтверждающие полномочия представителя.
Субъектами естественных монополий выдача технических условий по заявке органов архитектуры и градостроительства осуществляется:
1) для технически несложных объектов – в течение двух рабочих дней;
2) для технически сложных объектов – в течение пяти рабочих дней.
Технические условия выдаются на нормативный период проектирования и строительства.
Соблюдение потребителем условий, определенных настоящими Правилами, является основанием для заключения между субъектом естественных монополий (в случае подключения к электрическим и тепловым сетям – с энергоснабжающей организацией) и потребителем индивидуального договора на каждый вид предоставляемых регулируемых услуг в соответствии с типовыми договорами, утвержденными уполномоченным органом.
Субъект естественной монополии, оказывающий регулируемые услуги, при обращении потребителя представляет информацию о порядке доступа к регулируемой услуге.
212-1. Для обеспечения доступа к регулируемой услуге субъект естественных монополий, являющийся одновременно потребителем данных услуг, использует не более 75% от всего объема кабельной канализации в течение двенадцати месяцев с момента фактического начала эксплуатации.

210. Реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектісі тұтынушы жүгінген кезде реттеліп көрсетілетін қызметке қол жеткізу тәртібі туралы ақпаратты ұсынады.
211. Реттеліп көрсетілетін қызметтер табиғи монополия субъектісімен шарт жасасқан барлық тұтынушыларға ұсынылады.
2-Параграф. Кәбілдік кәріз желілеріне тең қол жеткізуді қамтамасыз ету
212. Тұтынушылар кәбілдік кәріз желілеріне қосуға арналған техникалық шарттар:
1) жаңадан іске қосылатын объектілерді кәбілдік кәріз желілеріне қосу;
2) бұрын қосылмаған объектіні кәбілдік кәріз желілеріне қосу.
Осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кәбілдік кәріз желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру туралы өтінішке:
1) жеке тұлғалар үшін – объект иесінің жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі, жеке кәсіпкер куәлігінің көшірмесі немесе дара кәсіпкер ретінде қызметтің басталғаны туралы хабарламаның көшірмесі, заңды тұлғалардың мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі немесе анықтама;
2) өкіл өтініш берген кезде – өкілдің өкілеттігін растайтын құжаттар қоса беріледі.
Табиғи монополиялар субъектілері сәулет және қала құрылысы органдарының өтінімі бойынша техникалық шарттар беруді жүзеге асырады:
1) техникалық күрделі емес объектілер үшін – екі жұмыс күні ішінде;
2) техникалық күрделі объектілер үшін – бес жұмыс күні ішінде.
Техникалық шарттар жобалау мен құрылыстың нормативтік кезеңіне беріледі.
Тұтынушының осы Қағидаларда айқындалған талаптарды сақтауы табиғи монополиялар субъектісі (электр және жылу желілеріне қосылған жағдайда – энергиямен жабдықтаушы ұйыммен) мен тұтынушы арасында уәкілетті орган бекіткен үлгі шарттарға сәйкес ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің әрбір түріне жеке шарт жасасу үшін негіз болып табылады.
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектісі тұтынушы жүгінген кезде реттеліп көрсетілетін қызметке қол жеткізу тәртібі туралы ақпаратты ұсынады.
Осы Қағидаларда қамтылмаған табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну тәртібі Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қарашадағы № 750 бұйрығымен бекітілген құрылыс салуды ұйымдастыру және құрылыс саласында рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12684 болып тіркелген) сәйкес реттеледі.
212-1. Реттеліп көрсетілетін қызметке тең қолжетімділікті қамтамасыз ету үшін бір мезгілде осы қызметтерді тұтынушы болып табылатын табиғи монополиялар субъектісі нақты пайдалану басталған сәттен бастап он екі ай ішінде кәбілдік кәріздің барлық көлемінің 75%-ынан аспайтынын пайдаланады.

Сноска. Правила дополнены пунктом 212-1 в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 23.01.2023 № 22/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
212-2. Субъект естественной монополии обеспечивает эффективное использование незадействованных активов свыше трех месяцев, путем своевременного изъятия из кабельной канализации не эксплуатируемых кабелей, за исключением обстоятельств непреодолимой силы.
Сноска. Правила дополнены пунктом 212-2 в соответствии с приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 23.01.2023 № 22/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Рассмотрение обращений по обеспечению равных условий доступа к регулируемым услугам и принятия по ним решений
213. В случае возникновения разногласий по предоставлению потребителю равных условий доступа к регулируемым услугам потребитель направляет обращение в уполномоченный орган.
В обращении должны содержаться сведения о заявителе и о субъекте естественной монополии, в отношении которого подано обращение, описание нарушения требований настоящих Правил, а также требования, с которыми заявитель обращается.
Порядок и срок рассмотрения обращений устанавливается в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
214. Субъекту естественной монополии либо потребители услуг предоставляется возможность обжаловать решение уполномоченного органа полностью или частично в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
Параграф 4. Предоставление информации об оказываемых регулируемых услугах
215. Информация об оказываемых услугах по предоставлению в имущественный наем (аренду) или пользование кабельной канализации, технических и технологических возможностях оказания регулируемых услуг размещается по месту приема обращений в виде текстов, таблиц и графиков.
Информация об оказываемых услугах об их стоимости, о порядке доступа предоставляется субъектом естественной монополии по запросу (в письменной форме) потребителя услуг.
Навязывание условий доступа к регулируемым услугам или совершение иных действий, ведущих к дискриминации потребителей данных услуг, не допускается.
216. Уполномоченный орган при использовании предоставленной субъектом естественной монополии информации обеспечивает соблюдение государственной, служебной, коммерческой тайны, других законных интересов субъекта естественной монополии и потребителей услуг.

Ескерту. Қағида 212-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 23.01.2023 № 22/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
212-2. Табиғи монополиялар субъектісі еңсерілмейтін күш мән-жайларын қоспағанда, пайдаланылмайтын кәбілдерді кәбілдік кәрізден уақтылы алып тастау арқылы үш айдан астам іске қосылмаған активтерді тиімді пайдалануды қамтамасыз етеді.
Ескерту. Қағида 212-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 23.01.2023 № 22/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-Параграф. Реттелетін қызметтерге қол жеткізудің тең жағдайларын қамтамасыз ету және олар бойынша шешімдер қабылдау жөніндегі өтініштерді қарау
213. Тұтынушыға реттеліп көрсетілетін қызметтерге қол жеткізуге тең жағдайлар беру бойынша келіспеушіліктер туындаған жағдайда тұтынушы уәкілетті органға өтініш жібереді.
Өтініште өтініш беруші туралы және өзіне қатысты өтініш берілген табиғи монополия субъектісі туралы мәліметтер, осы Қағидалардың талаптарын бұзудың сипаттамасы, сондай-ақ өтініш беруші өтініш жасаған талаптар қамтылуға тиіс.
Өтініштерді қарау тәртібі мен мерзімі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленеді.
214. Табиғи монополия субъектісіне не қызметтерді тұтынушылар Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен уәкілетті органның шешіміне толық немесе ішінара шағымдануға мүмкіндік береді.
4-Параграф. Реттеліп көрсетілетін қызметтер туралы ақпарат беру
215. Кәбілдік кәрізді мүліктік жалдауға (жалға алуға) немесе пайдалануға беру бойынша көрсетілетін қызметтер, реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсетудің техникалық және технологиялық мүмкіндіктері туралы ақпарат мәтіндер, кестелер және кестелер түрінде өтініштерді қабылдау орны бойынша орналастырылады.
Көрсетілетін қызметтер туралы олардың құны туралы, қол жеткізу тәртібі туралы ақпаратты табиғи монополия субъектісі қызметтерді тұтынушының сұрау салуы бойынша (жазбаша нысанда) ұсынады.
Реттелетін қызметтерге қол жеткізу шарттарын таңуға немесе осы қызметтерді тұтынушыларды кемсітуге әкелетін өзге де іс-әрекеттерді жасауға жол берілмейді.
216. Уәкілетті орган табиғи монополия субъектісі ұсынған ақпаратты пайдаланған кезде мемлекеттік, қызметтік, коммерциялық құпияның, табиғи монополия субъектісінің және қызметтерді тұтынушылардың басқа да заңды мүдделерінің сақталуын қамтамасыз етеді.

217. Субъект естественной монополии по требованию уполномоченного органа предоставляет ему сведения о заявленных и фактических объемах оказанных услуг, в порядке, установленном действующим законодательством.
Глава 7. Порядок проведения отчетов об исполнении утвержденных тарифных смет, об исполнении утвержденных инвестиционных программ, о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий перед потребителями и иными заинтересованными лицами
218. Субъект естественной монополии не позднее 1 августа текущего календарного года и 1 мая следующего календарного года проводит отчеты по итогам полугодия и года об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы, о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий перед потребителями и иными заинтересованными лицами.
219. Отчет перед потребителями и иными заинтересованными лицами содержит показатели согласно приложению 12 к настоящим Правилам и проводится в форме публичного слушания.
220. Субъект естественной монополии в сроки, указанные в пункте 218 Правил, размещает в средствах массовой информации, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, отчеты перед потребителями и иными заинтересованными лицами об исполнении утвержденной тарифной сметы, об исполнении утвержденной инвестиционной программы, о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий с обоснованиями, в том числе финансовую отчетность.
221. Объявление о предстоящем проведении отчета публикуется субъектом естественной монополии, включенным в республиканский и местный разделы Регистра, – в периодическом печатном издании, выпускаемом не реже одного раза в неделю и распространяемом на всей территории Республики Казахстан, не позднее чем за 15 (пятнадцать) рабочих дней до его проведения и включает в себя следующие сведения:
1) наименование и место нахождения субъекта естественной монополии;
2) дату и место проведения отчета;
3) вид предоставляемых регулируемых услуг.
222. За месяц до проведения отчета субъект естественной монополии информирует уполномоченный орган.
223. После публикации объявления о предстоящем проведении отчета субъект естественной монополии за 5 (пять) рабочих дней до проведения отчета размещает на своем интернет-ресурсе, а в случае его отсутствия предоставляет уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе информацию, предусмотренную пунктом 229 настоящих Правил.

217. Табиғи монополия субъектісі уәкілетті органның талап етуі бойынша оған қолданыстағы заңнамада белгіленген тәртіппен көрсетілген қызметтердің мәлімделген және нақты көлемі туралы мәліметтер береді.
7-тарау. Бекітілген тарифтік сметалардың орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламалардың орындалуы туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы және табиғи монополиялар субъектілерінің тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдында қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қолжеткізу туралы есептерді жүргізу тәртібі
218. Табиғи монополия субъектісі ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 тамызынан және келесі күнтізбелік жылдың 1 мамырынан кешіктірмей жарты жылдықтың және жылдың қорытындылары бойынша бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы және табиғи монополиялар субъектілерінің тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдында қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есептер жүргізеді.
219. Тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы есеп осы Қағидалардың 12-қосымшаға сәйкес көрсеткіштерді қамтиды және жария тыңдау нысанында өткізіледі.
220. Табиғи монополия субъектісі Қағидалардың 218-тармағында көрсетілген мерзімде тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдындағы бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы негіздемелері бар есептерді, оның ішінде қаржылық есептілікті орналастырады.
221. Алдағы есепті өткізу туралы хабарландыруды тіркелімнің республикалық және жергілікті бөлімдеріне енгізілген табиғи монополия субъектісі аптасына кемінде бір рет шығарылатын және Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымында оны өткізгенге дейін 15 (он бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жариялайды және келесі мәліметтерді қамтиды:
1) табиғи монополия субъектісінің атауы және орналасқан жері;
2) есепті өткізу күні мен орны;
3) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрі.
222. Есепті өткізгенге дейін бір ай бұрын табиғи монополия субъектісі уәкілетті органды хабардар етеді.
223. Алдағы есепті өткізу туралы хабарландыру жарияланғаннан кейін табиғи монополия субъектісі есепті өткізгенге дейін 5 (бес) жұмыс күні бұрын өзінің интернет-ресурсында орналастырады, ал ол болмаған жағдайда уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін осы Қағидаларының 229-тармағында көзделген ақпаратты ұсынады.

224. Помещение для проведения отчета определяется субъектом естественной монополии.
225. Субъект естественной монополии обеспечивает доступ всех желающих к месту проведения отчета. В случае проведения отчета в зданиях, имеющих пропускной и иной специализированный режим, субъект естественной монополии указывает в объявлении о предварительном формировании списка слушателей, срок которого истекает за 24 часа до проведения отчета. Если отчет проводится на следующий рабочий день после выходного дня, то отчет проводится во второй половине дня, формирование списка слушателей завершается в первой половине рабочего дня до 12.00-часов дня проведения отчета.
226. Требования, предусмотренные настоящей главой, не распространяются на субъектов естественных монополий малой мощности и вновь созданных субъектов естественных монополий.
227. Для проведения отчета из числа руководителей субъекта естественной монополии назначаются председатель публичного слушания отчета (далее – Председатель), и секретарь публичного слушания , который ведет протокол публичного слушания отчета.
228. Председатель в назначенное время открывает слушание, объявляет их цель и повестку дня.
Публичное слушание включает в себя выступление субъекта естественной монополии в соответствии со структурой.
229. Структура выступления субъекта естественной монополии содержит следующую информацию:
1) об исполнении утвержденной инвестиционной программы по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам;
2) о постатейном исполнении утвержденной тарифной сметы по форме согласно приложению 14 к настоящим Правилам;
3) о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг по форме согласно приложению 15 к настоящим Правилам;
4) о достижении показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам для субъектов, тарифы которым утверждаются с применением стимулирующего метода тарифного регулирования;
5) об основных финансово-экономических показателях деятельности субъекта естественной монополии;
6) об объемах предоставленных регулируемых услуг;
7) о проводимой работе с потребителями регулируемых услуг;
8) о перспективах деятельности (планы развития), в том числе возможных изменениях тарифов на регулируемые услуги.
В своем выступлении субъект естественной монополии дает подробное разъяснение о качестве предоставления регулируемых услуг потребителям. От имени субъекта естественной монополии, отчитывающегося перед потребителями и иными заинтересованными лицами, выступает первый руководитель, либо лицо, на которое возложено исполнение обязанностей первого руководителя.

224. Есепті өткізуге арналған үй-жайды табиғи монополия субъектісі айқындайды.
225. Табиғи монополия субъектісі есепті өткізу орнына барлық тілек білдірушілердің қол жеткізуін қамтамасыз етеді. Өткізу және өзге де мамандандырылған режимі бар ғимараттарда есеп жүргізілген жағдайда табиғи монополия субъектісі хабарландыруда тыңдаушылардың тізімін алдын ала қалыптастыру туралы көрсетеді, оның мерзімі есепті өткізуге дейін 24 сағат бұрын аяқталады. Егер есеп демалыс күнінен кейінгі келесі жұмыс күні өткізілсе, онда есеп күннің екінші жартысында өткізіледі, тыңдаушылардың тізімін қалыптастыру жұмыс күнінің бірінші жартысында есеп өткізілген күннің сағат 12.00-ге дейін аяқталады.
226. Осы тарауда көзделген талаптар қуаттылығы аз табиғи монополиялар субъектілеріне және жаңадан құрылған табиғи монополиялар субъектілеріне қолданылмайды.
227. Есепті өткізу үшін табиғи монополия субъектісі басшыларының арасынан есепті жария тыңдаудың төрағасы (бұдан әрі – төраға) және есепті жария тыңдаудың хаттамасын жүргізетін жария тыңдаудың хатшысы тағайындалады.
228. Төраға белгіленген уақытта тыңдауды ашады, олардың мақсаты мен күн тәртібін жариялайды.
Жария тыңдау құрылымына сәйкес табиғи монополия субъектісінің сөз сөйлеуін қамтиды.
229. Табиғи монополия субъектісінің сөз сөйлеу құрылымы келесі ақпаратты:
1) осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы;
2) осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекітілген тарифтік сметаның;
3) осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау туралы;
4) осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тарифтер тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып бекітілетін субъектілер үшін табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы;
5) табиғи монополия субъектісі қызметінің негізгі қаржы-экономикалық көрсеткіштері туралы;
6) ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің көлемі туралы;
7) реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушылармен жүргізілетін жұмыс туралы;
8) қызмет перспективалары (даму жоспарлары), оның ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің ықтимал өзгерістері туралы қамтиды.
Өз сөзінде табиғи монополия субъектісі тұтынушыларға реттеліп көрсетілетін қызметтерді ұсыну сапасы туралы егжей-тегжейлі түсінік береді.
Тұтынушылар мен өзге де мүдделі тұлғалар алдында есеп беретін табиғи монополия субъектісінің атынан бірінші басшы не бірінші басшының міндеттерін атқару жүктелген тұлға шығады.

230. Участники публичного слушания отчета могут выразить устно или письменно свое мнение по рассматриваемому вопросу, задавать вопросы выступающим, использовать в своем выступлении вспомогательные материалы (плакаты, графики и другие).
231. Мнение, выраженное участником публичного слушания отчета в письменном виде, приравнивается к обращению физического или юридического лица к официальному лицу и подлежит обязательному внесению в протокол публичного слушания отчета, а также дальнейшему рассмотрению субъектом естественной монополии и принятию соответствующих мер.
232. Председатель делает предупреждение лицу, нарушающему порядок во время проведения публичного слушания.
233. Председатель подводит итоги и закрывает публичное слушание.
234. В процессе проведения публичного слушания отчета ведется протокол. Протокол содержит информацию, указанную в пунктом 229 настоящих Правил, а также сведения о времени начала и окончания слушания, фамилии и инициалы выступавших и краткое изложение сути выступлений. Протокол нумеруется и подшивается в отдельную папку.
235. Копия протокола публичного слушания в течение 5 (пяти) рабочих дней после его проведения представляется в уполномоченный орган.
236. Протокол и материалы публичного формируются в дела и хранятся в соответствии с Правилами документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 703.
237. Субъект естественной монополии, не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня проведения отчета перед потребителями и иными заинтересованными лицами размещает его в средствах массовой информации и на своем интернет-ресурсе либо направляет в уполномоченный орган для размещения на его интернет-ресурсе.
Уполномоченный орган размещает отчет на своем интернет-ресурсе в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня его поступления.
Глава 8. Порядок размещения информации о наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест субъекта естественной монополии, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне, в соответствии с законами Республики Казахстан
238. Субъект естественной монополии размещает на своем интернет-ресурсе, либо в случае отсутствия своего интернет-ресурса, предоставляет уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе ежеквартально обновляемую информацию о наличии свободных и доступных мощностей, емкости, мест, за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой тайне, в соответствии с законами Республики Казахстан.

230. Есепті жария тыңдауға қатысушылар қаралатын мәселе бойынша ауызша немесе жазбаша өз пікірін білдіре алады, сөз сөйлеушілерге сұрақтар қоя алады, өз сөзінде көмекші материалдарды (плакаттар, графиктер және басқалар) пайдалана алады.
231. Есепті жария тыңдауға қатысушының жазбаша түрдегі пікірі жеке немесе заңды тұлғаның ресми тұлғаға өтінішіне теңестіріледі және есепті жария тыңдау хаттамасына міндетті түрде енгізілуге, сондай-ақ табиғи монополия субъектісінің одан әрі қарауына және тиісті шаралар қабылдауға жатады.
232. Төраға жария тыңдауды өткізу кезінде тәртіпті бұзған адамға ескерту жасайды.
233. Төраға қорытынды шығарады және көпшілік тыңдауды жабады.
234. Есепті жария тыңдауды өткізу барысында хаттама жүргізіледі. Хаттамада осы Қағидалардың 229-тармағында көрсетілген ақпарат, сондай-ақ тыңдаудың басталу және аяқталу уақыты, сөз сөйлегендердің тегі мен аты-жөні және сөз сөйлеудің қысқаша мазмұны қамтылады. Хаттама нөмірленеді және жеке папкаға тігіледі.
235. Жария тыңдау хаттамасының көшірмесі оны өткізгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға ұсынылады.
236. Хаттама мен материалдар жария істерге қалыптастырылады және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 703 қаулысымен бекітілген мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларына сәйкес сақталады.
237. Табиғи монополия субъектісі тұтынушылар және өзге де мүдделі тұлғалар алдында есеп өткізілген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей оны бұқаралық ақпарат құралдарында және өзінің интернет-ресурсында орналастырады не уәкілетті органға оның интернет-ресурсында орналастыру үшін жібереді.
Уәкілетті орган есепті келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
8-тарау. Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, табиғи монополия субъектісінің бос және қол жетімді қуаттарының, сыйымдылықтарының, орындарының болуы туралы ақпаратты орналастыру тәртібі
238. Табиғи монополия субъектісі өзінің интернет-ресурсында орналастырады не өзінің интернет-ресурсы болмаған жағдайда уәкілетті органға өзінің интернет-ресурсында орналастыру үшін Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және өзге де қорғалатын құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, бос және қол жетімді қуаттардың, сыйымдылықтың, орындардың болуы туралы жаңартылатын ақпаратты тоқсан сайын ұсынады.

239. Субъект естественной монополии ежеквартально размещает на своем интернет-ресурсе либо в случае его отсутствия представляет уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе:
информация о резерве, наличии свободных и доступных мощностей, емкостей, мест, субъекта естественной монополии;
информацию о ходе исполнения утвержденной инвестиционной программы (места расположения объектов, стадии исполнения с приложением фото, видеосъемки, сроки исполнения и стоимость мероприятий инвестиционных программ), за исключением сведений, относящихся к государственным секретам и иной охраняемой законом тайне в соответствии с законами Республики Казахстан.
Глава 9. Порядок утверждения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий
Параграф 1. Общие положения
240. Настоящая глава разработана в соответствии с подпунктом 9) пункта 23 статьи 15 Закона и устанавливает порядок утверждения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий, которые учитываются при утверждении тарифов с применением стимулирующего метода тарифного регулирования.
241. Основными принципами формирования показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий являются:
1) достижение баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий;
2) обеспечение объективного подхода при формировании показателей эффективности деятельности субъектов естественной монополии и обеспечения прозрачности доступа к результатам формирования показателей эффективности деятельности субъектов естественной монополии.
Параграф 2. Формирование показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий
242. Формирование показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии состоит из следующих этапов:
1) формирование перечня показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии;
2) разработка показателей для субъекта естественной монополии, оказывающего регулируемые услуги;
3) утверждение показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии.
243. При формировании показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии используются данные субъекта естественной монополии, оказывающего регулируемые услуги.
244. При утверждении тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования субъект естественной монополии разрабатывает и предоставляет проект перечня показателей эффективности деятельности. Одновременно с проектом перечня показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии предоставляются данные по фактическим значениям предлагаемых показателей за предыдущие годы, а также плановые значения предлагаемых показателей показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии.
Показатели эффективности деятельности субъектов естественных монополий рассматриваются уполномоченным органом в течение 90 (девяноста) рабочих дней со дня ее представления.
Проект показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии формируется по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам.

239. Табиғи монополия субъектісі тоқсан сайын өзінің интернет-ресурсында орналастырады не ол болмаған жағдайда уәкілетті органға оның интернет-ресурсында:
резерв, бос және қолжетімді қуаттардың, сыйымдылықтардың, орындардың, табиғи монополия субъектісінің болуы туралы ақпарат;
Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес мемлекеттік құпияларға және заңмен қорғалатын өзге де құпияға жататын мәліметтерді қоспағанда, бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалу барысы туралы ақпаратты (объектілердің орналасқан жері, фото, бейнетүсірілім, инвестициялық бағдарламалар іс-шараларының орындалу мерзімдері мен құны қоса беріле отырып, орындалу сатысы) орналастыру үшін ұсынады.
9-тарау. Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бекіту тәртібі
1-Параграф. Жалпы ережелер
240. Осы тарау Заңның 15-бабы 23-тармағының 9) тармақшасына сәйкес әзірленді және тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып, тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бекіту тәртібін белгілейді.
241. Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін қалыптастырудың негізгі қағидаттары:
1) тұтынушылар мен табиғи монополиялар субъектілері мүдделерінің теңгеріміне қол жеткізу;
2) табиғи монополия субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін қалыптастыру және табиғи монополия субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін қалыптастыру нәтижелеріне қол жеткізудің ашықтығын қамтамасыз ету кезінде объективті тәсілді қамтамасыз ету болып табылады.
2-Параграф. Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін қалыптастыру
242. Табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін қалыптастыру мынадай кезеңдерден тұрады:
1) табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділігі көрсеткіштерінің тізбесін қалыптастыру;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектісі үшін көрсеткіштерді әзірлеу;
3) табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бекіту.
243. Табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін қалыптастыру кезінде реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектісінің деректері пайдаланылады.
244. Тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып тарифті бекіту кезінде табиғи монополия субъектісі қызмет тиімділігі көрсеткіштері тізбесінің жобасын әзірлейді және ұсынады. Табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштері тізбесінің жобасымен бір мезгілде өткен жылдардағы ұсынылатын көрсеткіштердің нақты мәндері бойынша деректер, сондай-ақ табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерінің ұсынылатын көрсеткіштерінің жоспарлы мәндері ұсынылады.
Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін уәкілетті орган оны ұсынған күннен бастап 90 (тоқсан) жұмыс күні ішінде қарайды.
Табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділігі көрсеткіштерінің жобасы осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.

245. Утверждение показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии осуществляется уполномоченным органом отдельно для каждой регулируемой услуги.
246. Приказом руководителя уполномоченного органа создается рабочая группа по определению и утверждению показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии (далее – Рабочая группа) в составе не менее 5 (пяти) человек.
В Рабочую группу входят: представители уполномоченного органа и иных государственных органов, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, общественных объединений, объединений субъектов частного предпринимательства, субъекта естественной монополии, потребителя, эксперты и иные заинтересованные лица.
Параграф 3. Формирование перечня показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий
247. Перечень показателей формируются субъектом естественной монополии исходя из важности для эффективного функционирования деятельности субъекта естественной монополии, оказывающих регулируемые услуги.
248. Целевые показатели устанавливаются на срок действия тарифа и предоставляются в разрезе по годам.
Субъект естественной монополии направляет в уполномоченный орган информацию, которая по мнению субъекта естественной монополии, является важной для определения среднегодовых плановых и фактических значений предлагаемых показателей.
249. Полученные от субъекта естественной монополии проект перечня показателей эффективности деятельности субъекта естественных монополий выносится уполномоченным органом на обсуждение Рабочей группы.
Рабочая группа в ходе обсуждения проекта перечня показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии имеет возможность вносить изменения, дополнения, а также исключать целевые показатели.
250. Рабочей группой формируется уточненный проект перечня показателей эффективности деятельности, и предоставляется руководству уполномоченного органа.
При этом, количество включаемых в проект перечня показателей не может превышать 5 (пяти).
Параграф 4. Разработка показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий
251. Уполномоченный орган, после определения окончательного перечня показателей рассчитывает целевые значения показателей.
252. Для целевого значения показателей по каждому субъекту естественной монополии уполномоченным органом рассчитывается среднеарифметическое среднегодовых фактических и плановых значений показателей.
Целевые значения показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии разрабатываются с учетом отраслевых особенностей.

245. Табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бекітуді уәкілетті орган әрбір реттелетін қызмет үшін жеке жүзеге асырады.
246. Уәкілетті орган басшысының бұйрығымен құрамында кемінде 5 (бес) адам бар табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін айқындау және бекіту жөніндегі жұмыс тобы (бұдан әрі – жұмыс тобы) құрылады.
Жұмыс тобына: уәкілетті органның және өзге де мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының, қоғамдық бірлестіктердің, жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің, табиғи монополия субъектісінің, тұтынушының өкілдері, сарапшылар және өзге де мүдделі тұлғалар кіреді.
3-Параграф. Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерінің тізбесін қалыптастыру
247. Көрсеткіштердің тізбесін табиғи монополия субъектісі реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімді жұмыс істеуі үшін маңыздылығына сүйене отырып қалыптастырады.
248. Нысаналы көрсеткіштер тарифтің қолданылу мерзіміне белгіленеді және жылдар бойынша бөліністе ұсынылады.
Табиғи монополия субъектісі уәкілетті органға табиғи монополия субъектісінің пікірі бойынша ұсынылатын көрсеткіштердің орташа жылдық жоспарлы және нақты мәндерін айқындау үшін маңызды болып табылатын ақпаратты жібереді.
249. Табиғи монополия субъектісінен алынған табиғи монополиялар субъектісі қызметінің тиімділігі көрсеткіштер тізбесінің жобасын уәкілетті орган жұмыс тобының талқылауына шығарады.
Жұмыс тобы табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділігі көрсеткіштер тізбесінің жобасын талқылау барысында өзгерістер, толықтырулар енгізуге, сондай-ақ нысаналы көрсеткіштерді алып тастауға мүмкіндігі бар.
250. Жұмыс тобы қызметтің тиімділігі көрсеткіштерінің нақтыланған жобасын қалыптастырады және уәкілетті органның басшылығына ұсынады.
Бұл ретте, жобаға енгізілетін көрсеткіштер тізбесінің саны 5 (бес) аспауы тиіс.
4-Параграф. Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін әзірлеу
251. Уәкілетті орган көрсеткіштердің түпкілікті тізбесін анықтағаннан кейін көрсеткіштердің нысаналы мәнін есептейді.
252. Табиғи монополияның әрбір субъектісі бойынша көрсеткіштердің нысаналы мәні үшін уәкілетті орган көрсеткіштердің орташа жылдық нақты және жоспарлы мәндерінің орташа арифметикалық мәнін есептейді.
Табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәндері салалық ерекшеліктер ескеріле отырып әзірленеді.

253. В случае, если снижение или повышение значений показателей характеризует улучшение качества услуги, уполномоченный орган рассчитывает целевые значения для показателей исходя из значений показателей, представленных субъектом естественной монополии и предлагаемых потребителями регулируемых услуг целевых значений показателей, полученных в результате опроса потребителей услуги, оказываемой субъектом естественной монополии.
254. В случае, если субъектом естественной монополии не представлены фактическое и/или плановые значения показателей, уполномоченный орган принимает их равными среднеарифметическим, соответственно, фактических и плановых значений этих показателей.
В случае, если субъект естественной монополии не заявил улучшение плановых значений, то уполномоченный орган самостоятельно устанавливает целевые значения показателей эффективности.
255. Разработка показателей осуществляется уполномоченным органом отдельно для каждого субъекта естественной монополии, оказывающих регулируемые услуги.
Параграф 5. Утверждение показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий
256. После вынесения окончательного проекта перечня показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии уполномоченный орган выносит проект показателей эффективности деятельности субъекта естественных монополий на рассмотрение Рабочей группы. По итогам рассмотрения Рабочая группа представляет замечания и рекомендации, направляемые руководству уполномоченного органа.
257. Руководителем уполномоченного органа с учетом замечаний и рекомендаций Рабочей группы утверждаются показатели эффективности деятельности субъекта естественных монополий.
Параграф 6. Формирование оценки показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий
258. Оценка показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии осуществляется уполномоченным органом путем рассмотрения отчета о достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
259. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 21.02.2023 № 60/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
260. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 21.02.2023 № 60/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
261. Достижение показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии определяется в процентном выражении соотношения целевых и достигнутых показателей эффективности деятельности субъекта естественной монополии.

253. Егер көрсеткіштер мәндерінің төмендеуі немесе артуы қызмет сапасының жақсаруын сипаттаған жағдайда, уәкілетті орган табиғи монополия субъектісі ұсынған көрсеткіштердің мәндерін және реттеліп көрсетілетін қызметтерді тұтынушылар ұсынатын, табиғи монополия субъектісі көрсететін қызметті тұтынушыларға сауалнама жүргізу нәтижесінде алынған көрсеткіштердің нысаналы мәндерін негізге ала отырып, көрсеткіштер үшін нысаналы мәндерді есептейді.
254. Егер табиғи монополия субъектісі көрсеткіштердің нақты және/немесе жоспарлы мәнін ұсынбаса, уәкілетті орган оларды тиісінше орташа арифметикалық тең, осы көрсеткіштердің нақты және жоспарлы мәндерін қабылдайды.
Егер табиғи монополия субъектісі жоспарлы мәндерді жақсартуды мәлімдемесе, онда уәкілетті орган тиімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәнін дербес белгілейді.
255. Көрсеткіштерді әзірлеуді уәкілетті орган реттеліп көрсетілетін қызметтер көрсететін әрбір табиғи монополия субъектісі үшін жеке жүзеге асырады.
5-Параграф. Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бекіту
256. Табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділігі көрсеткіштері тізбесінің түпкілікті жобасы шығарылғаннан кейін уәкілетті орган Табиғи монополиялар субъектісі қызметінің тиімділігі көрсеткіштерінің жобасын жұмыс тобының қарауына шығарады. Қарау қорытындылары бойынша жұмыс тобы Уәкілетті органның басшылығына жіберілетін ескертулер мен ұсынымдарды ұсынады.
257. Уәкілетті органның басшысы жұмыс тобының ескертулері мен ұсынымдарын ескере отырып, табиғи монополиялар субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бекітеді.
6-Параграф. Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бағалауды қалыптастыру
258. Табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін бағалауды уәкілетті орган Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы есепті қарау жолымен жүзеге асырады.
259. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 21.02.2023 № 60/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
260. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 21.02.2023 № 60/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
261. Табиғи монополия субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу табиғи монополия субъектісі қызметі тиімділігінің нысаналы және қол жеткізілген көрсеткіштерінің пайыздық арақатынасы айқындалады.

262. По результатам проведения мониторинга выполнения субъектом естественной монополии показателей эффективности деятельности субъекта естественных монополий уполномоченный орган составляет проект аналитического отчета по следующей структуре:
1) введение – указываются наименования субъекта естественной монополии и показателей эффективности деятельности субъекта естественных монополий, отчетный период и перечень использованной информации и документов;
2) расчет коэффициента соответствия для каждого показателя – определяются фактические показатели, достигнутые субъектом естественной монополии за отчетный период, значения которых соответствует либо не соответствует на отчетный период значению данных показателей;
3) корректировка коэффициентов соответствия показателей (при наличии) – определяются показатели, для которых уполномоченный орган осуществило корректировку коэффициента соответствия с приложением обоснований и представленных субъектом естественной монополии причин несоответствия;
4) расчет коэффициента соблюдения субъектом показателей эффективности деятельности субъекта естественных монополий – определяется значение коэффициента соблюдения субъектом показателей эффективности деятельности субъекта естественных монополий;
5) выводы по оценке эффективности услуги, оказываемой субъектом естественной монополии.
263. Уполномоченный орган направляет на рассмотрение Рабочей группы проект аналитического отчета с приложением документов, использованных в процессе мониторинга выполнения субъектом показателей эффективности деятельности субъекта естественных монополий. В случае приостановления срока проведения мониторинга соблюдения субъектом показателей эффективности деятельности, уполномоченный орган направляет проект аналитического отчета на рассмотрение Рабочей группы с приложением всех документов.
По итогам рассмотрения проекта аналитического отчета Рабочая группа представляет предложения и/или рекомендации (при наличии), которые направляются руководству уполномоченного органа.
264. Приказом руководителя уполномоченного органа утверждается аналитический отчет о выполнении субъектом естественной монополии показателей эффективности деятельности субъекта естественных монополий.
265. Уполномоченный орган в течение 10 (десяти) календарных дней с момента утверждения аналитического отчета о соблюдении субъектом естественной монополии показателей эффективности деятельности субъекта естественных монополий размещает его на своем интернет-ресурсе.
Глава 10. Порядок осуществления государственного контроля в сферах естественных монополий

262. Табиғи монополия субъектісінің табиғи монополиялар субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін орындауына мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша уәкілетті орган мынадай құрылым бойынша талдамалық есептің жобасын жасайды:
1) кіріспе – табиғи монополия субъектісінің атауы және табиғи монополиялар субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштері, есепті кезең және пайдаланылған ақпарат пен құжаттар тізбесі көрсетіледі;
2) әрбір көрсеткіш үшін сәйкестік коэффициентінің есебі – мәні осы көрсеткіштердің мәніне есепті кезеңде сәйкес келетін не сәйкес келмейтін табиғи монополия субъектісі есепті кезеңде қол жеткізген нақты көрсеткіштер айқындалады;
3) көрсеткіштердің сәйкестік коэффициенттерін түзету (болған жағдайда) – негіздемелерді және табиғи монополия субъектісі ұсынған сәйкессіздік себептерін қоса бере отырып, уәкілетті орган сәйкестік коэффициентін түзетуді жүзеге асырған көрсеткіштер айқындалады;
4) табиғи монополиялар субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін субъектінің сақтау коэффициентін есептеу-табиғи монополиялар субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін субъектінің сақтау коэффициентінің мәні айқындалады;
5) табиғи монополия субъектісі көрсететін қызметтің тиімділігін бағалау бойынша қорытындылар.
263. Уәкілетті орган субъектінің табиғи монополиялар субъектісі қызметінің тиімділігі көрсеткіштерін орындау мониторингі процесінде пайдаланылған құжаттарды қоса бере отырып, талдамалық есептің жобасын жұмыс тобының қарауына жібереді. Субъектінің қызмет тиімділігі көрсеткіштерін сақтауына мониторинг жүргізу мерзімі тоқтатыла тұрған жағдайда, уәкілетті орган талдамалық есептің жобасын барлық құжаттарды қоса бере отырып, жұмыс тобының қарауына жібереді.
Талдамалық есептің жобасын қарау қорытындылары бойынша жұмыс тобы ұсыныстарды және/немесе ұсынымдарды (бар болса) ұсынады, олар уәкілетті органның басшылығына жіберіледі.
264. Уәкілетті орган басшысының бұйрығымен табиғи монополия субъектісінің табиғи монополиялар субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін сақтауы туралы талдамалық есеп бекітіледі.
265. Уәкілетті орган табиғи монополия субъектісінің табиғи монополиялар субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткіштерін орындау туралы талдамалық есепті бекіткен сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
10-тарау. Табиғи монополиялар салаларындағы мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру тәртібі

266. Государственный контроль осуществляется в порядке установленном Предпринимательским кодексом Республики Казахстан от 29 октября 2015 года.
Глава 11. Порядок информирования потребителей и (или) уполномоченного органа о тарифе, его изменении
267. Субъект естественной монополии информирует потребителей и (или) уполномоченный орган о тарифе, его изменении тарифа посредством размещения соответствующей информации в средствах массовой информации, распространяемых на территории административно-территориальной единицы, на которой субъект естественной монополии осуществляет свою деятельность, на своем интернет-ресурсе, либо интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Параграф 1. Сроки информирования потребителей и (или) уполномоченного органа о тарифе, его изменении
268. Субъекты естественных монополий, указанные в пункте 1 статьи 20 Закона, информируют потребителей не позднее чем за 5 (пять) календарных дней до введения в действие тарифа:
1) о тарифе, утвержденном в упрощенном порядке;
2) о тарифе, утвержденном по истечении его срока действия тарифа, утвержденного в упрощенном порядке, с предоставлением информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы.
269. Субъект естественной монополии в случаях, предусмотренных пунктом 1 статьи 22 Закона, не позднее чем за 5 (пять) календарных дней до введения в действие тарифа информирует потребителей об изменении утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия с предоставлением информации, указывающей на причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы.
270. Субъект естественной монополии доводит до сведения потребителя информацию об утверждении тарифа не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до введения его в действие.
Глава 12. Порядок утверждения показателей качества и надежности регулируемых услуг
Параграф 1. Общие положения
271. Настоящая глава разработана в соответствии с подпунктом 13) пункта 23 статьи 15 Закона и устанавливает порядок утверждения показателей качества и надежности регулируемой услуги, которые учитываются при утверждении тарифов с применением стимулирующего метода тарифного регулирования.
272. Основными принципами формирования показателей качества и надежности регулируемых услуг являются:
1) достижение баланса интересов потребителей и субъектов естественных монополий;
2) обеспечение объективного подхода при формировании показателей качества и надежности регулируемых услуг субъектов естественной монополии и обеспечения прозрачности доступа к результатам формирования показателей качества и надежности регулируемых услуг.

266. Мемлекеттік бақылау Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінде белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
11-тарау. Тұтынушыларды және (немесе) уәкілетті органды тариф, оның өзгеруі туралы хабардар ету тәртібі
267. Табиғи монополия субъектісі тұтынушыларды және (немесе) уәкілетті органды тариф, оның өзгеруі туралы тиісті ақпаратты табиғи монополия субъектісі өз қызметін жүзеге асыратын әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында таратылатын бұқаралық ақпарат құралдарында өзінің интернет-ресурсында не уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру арқылы хабардар етеді.
1-Параграф. Тұтынушыларды және (немесе) уәкілетті органды тариф, оның өзгеруі туралы хабардар ету мерзімдері
268. Заңның 20-бабының 1-тармағында көрсетілген табиғи монополиялар субъектілері тұтынушыларды тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей:
1) оңайлатылған тәртіппен бекітілген тариф туралы;
2) тарифтің, бекітілген тарифтік сметаның өзгеру себептері бар ақпаратты ұсына отырып, оңайлатылған тәртіппен бекітілген тарифтің қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін бекітілген тариф туралы хабардар етеді
269. Табиғи монополия субъектісі Заңның 22-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей уәкілетті орган бекіткен тарифтің өзгергені туралы тұтынушыларды тарифтің, бекітілген тарифтік сметаның өзгеру себептерін көрсететін ақпаратты ұсына отырып, оның қолданылу мерзімі өткенге дейін хабардар етеді.
270. Табиғи монополия субъектісі тұтынушының назарына тарифті бекіту туралы ақпаратты ол қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей жеткізеді.
12-тарау. Реттелетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін бекіту тәртібі 1-Параграф. Жалпы ережелер
271. Осы тарау Заңның 15-бабы 23-тармағының 13) тармақшасына сәйкес әзірленді және тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып, тарифтерді бекіту кезінде ескерілетін реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа және сенімділік көрсеткіштерін бекіту тәртібін белгілейді.
272. Реттелетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін қалыптастырудың негізгі қағидаттары:
1) тұтынушылар мен табиғи монополиялар субъектілері мүдделерінің теңгеріміне қол жеткізу;
2) табиғи монополия субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің сапа және сенімділік көрсеткіштерін қалыптастыру және реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін қалыптастыру нәтижелеріне қол жеткізудің ашықтығын қамтамасыз ету кезінде объективті тәсілді қамтамасыз ету болып табылады.

Параграф 2. Формирование показателей качества и надежности регулируемых услуг
273. Формирование показателей качества и надежности регулируемых услуг состоит из следующих этапов:
1) формирование проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг;
2) разработка целевых значений показателей для субъекта естественной монополии, оказывающего регулируемые услуги.
274. При утверждении тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования субъект естественной монополии разрабатывает и предоставляет проект показателей качества и надежности регулируемых услуг. Одновременно с проектом показателей качества и надежности регулируемых услуг предоставляются фактические данные за предыдущие годы, а также планируемые целевые значения показателей качества и надежности регулируемых услуг.
Показатели качества и надежности регулируемых услуг рассматриваются уполномоченным органом в течение 90 (девяноста) рабочих дней со дня ее представления.
Проект показателей качества и надежности регулируемых услуг формируется по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам.
275. Утверждение показателей качества и надежности регулируемых услуг осуществляется уполномоченным органом отдельно для каждой регулируемой услуги.
276. При формировании показателей качества и надежности регулируемых услуг используются следующие источники информации:
1) данные субъекта естественной монополии;
2) результаты опросов потребителей;
3) данные мониторинга о соблюдении субъектами естественных монополий показателей качества и надежности регулируемых услуг;
4) данные собственных исследований;
5) сведения, полученные от компетентных органов;
6) сведения, полученные от государственного органа, осуществляющего руководство в сфере государственной статистической деятельности.
277. Приказом руководителя уполномоченного органа создается рабочая группа по определению и утверждению показателей качества и надежности регулируемых услуг (далее – Рабочая группа) в составе не менее 5 (пяти) человек.
В Рабочую группу входят: представители уполномоченного органа и иных государственных органов, Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан, общественных объединений, объединений субъектов частного предпринимательства, субъекта естественной монополии, потребителя, эксперты и иные заинтересованные лица.
Параграф 3. Формирование перечня показателей качества и надежности регулируемых услуг
278. Показатели формируются субъектом естественной монополии исходя из важности для потребителей услуги, измерения удовлетворенности потребителей качеством и надежности регулируемых услуг и доступности услуг потребителям.

2-Параграф. Реттелетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін қалыптастыру
273. Реттелетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін қалыптастыру келесі кезеңдерден тұрады:
1) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жобасын қалыптастыру;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін табиғи монополия субъектісі үшін көрсеткіштердің нысаналы мәндерін әзірлеу.
274. Тарифтік реттеудің ынталандырушы әдісін қолдана отырып тарифті бекіту кезінде табиғи монополия субъектісі реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жобасын әзірлейді және ұсынады. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің жобасымен бір мезгілде өткен жылдардағы нақты деректер, сондай-ақ реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің жоспарланған нысаналы мәндері ұсынылады.
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін уәкілетті орган оны ұсынған күннен бастап 90 (тоқсан) жұмыс күні ішінде қарайды.
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің жобасы осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
275. Реттелетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін бекітуді уәкілетті орган әрбір реттелетін қызмет үшін жеке жүзеге асырады.
276. Реттелетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін қалыптастыру кезінде келесі ақпарат көздері пайдаланылады:
1) табиғи монополия субъектісінің деректері;
2) тұтынушылардан сұрау нәтижелері;
3) Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтауы туралы мониторинг деректері;
4) меншікті зерттеулер деректері;
5) құзыретті органдардан алынған мәліметтер;
6) мемлекеттік статистикалық қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органнан алынған мәліметтер.
277. Уәкілетті орган басшысының бұйрығымен құрамында кемінде 5 (бес) адам болатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін айқындау және бекіту жөніндегі жұмыс тобы (бұдан әрі – жұмыс тобы) құрылады.
Жұмыс тобына: уәкілетті органның және өзге де мемлекеттік органдардың, Қазақстан Республикасының Ұлттық Кәсіпкерлер палатасының, қоғамдық бірлестіктердің, жеке кәсіпкерлік субъектілері бірлестіктерінің, табиғи монополия субъектісінің, тұтынушының өкілдері, сарапшылар және өзге де мүдделі тұлғалар кіреді.
3-Параграф. Реттелетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің тізбесін қалыптастыру
278. Көрсеткіштерді табиғи монополия субъектісі қызметтерді тұтынушылар үшін маңыздылығына, тұтынушылардың реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігіне қанағаттануын өлшеуге және тұтынушыларға қызметтердің қол жетімділігіне қарай қалыптастырады.

279. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 21.02.2023 № 60/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
280. Полученные от субъекта естественной монополии проект показателей качества и надежности регулируемых услуг выносится уполномоченным органом на обсуждение Рабочей группы.
Рабочая группа в ходе обсуждения проекта показателей качества и надежности регулируемых услуг имеет возможность вносить изменения, дополнения, а также исключать целевые показатели.
281. Рабочей группой формируется уточненный проект показателей качества и надежности регулируемых услуг, и предоставляется руководству уполномоченного органа.
При этом, количество включаемых в проект перечня показателей не может превышать 5 (пяти).
282. По проекту перечня уполномоченный орган организует опрос потребителей услуги в разрезе субъектов естественных монополий (далее – опрос потребителей).
283. Опрос потребителей проводится посредством анкетирования, или размещения анкеты на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
Форма анкеты для проведения опроса приведена в приложении 19 к настоящим Правилам. Участие потребителей в опросе является добровольным. В случае, если в опросе ни один потребитель не принял участие, уполномоченный орган инициирует проведение повторного опроса путем адресного направления анкет потребителям услуг.
Уполномоченный орган привлекает субъектов и общественные объединения к проведению опросов потребителей.
284. Опрос потребителей проводится с целью оценки:
степени важности каждого показателя для потребителя услуги, оказываемой соответствующим субъектом естественной монополии;
степени удовлетворенности потребителя услуги субъекта естественной монополии среднегодовым фактическим значением каждого показателя за год, предшествующий году разработки показателя качества и надежности регулируемых услуг.
В случае неудовлетворенности потребителя услуги среднегодовым фактическим значением показателя за год предшествующему году разработки показателя качества и надежности регулируемых услуг, потребитель услуг, оказываемой соответствующим субъектом естественной монополии, указывает в анкете предлагаемое им целевое значение этого показателя.
285. Уполномоченный орган по результатам опроса потребителей в течение 20 (двадцати) календарных дней с момента окончания опроса потребителе формирует окончательный проект показателей качества и надежности регулируемых услуг, в который включаются наиболее важные для потребителей услуги показатели качества и надежности регулируемых услуг, а также показатели, которыми потребители услуги наименее удовлетворены.

279. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 21.02.2023 № 60/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
280. Табиғи монополия субъектісінен алынған реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жобасын уәкілетті орган жұмыс тобының талқылауына шығарады.
Жұмыс тобы реттелетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жобасын талқылау барысында өзгерістер, толықтырулар енгізуге, сондай-ақ нысаналы көрсеткіштерді алып тастауға мүмкіндігі бар.
281. Жұмыс тобы реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің нақтыланған жобасын қалыптастырады және уәкілетті органның басшылығына ұсынылады.
Бұл ретте, жобаға енгізілетін көрсеткіштер тізбесінің саны 5 (бес) аспауы тиіс.
282. Тізбенің жобасы бойынша уәкілетті орган Табиғи монополиялар субъектілері бөлінісінде қызметті тұтынушылардан сұрау салуды (бұдан әрі – тұтынушылардан сұрау салу) ұйымдастырады.
283. Тұтынушыларға сауалнама жүргізу немесе сауалнаманы уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастыру арқылы жүргізіледі.
Сауалнама жүргізу үшін сауалнама нысаны осы Қағидаларға 19-қосымшада келтірілген. Тұтынушылардың сауалнамаға қатысуы ерікті болып табылады. Егер сауалнамаға бірде-бір тұтынушы қатыспаған жағдайда, уәкілетті орган қызметті тұтынушыларға сауалнаманы адрестік жіберу арқылы қайтадан сауалнама жүргізуге бастамашылық жасайды.
Уәкілетті орган субъектілерді және қоғамдық бірлестіктерді тұтынушыларға сауалнама жүргізуге тартады.
284. Тұтынушылардың сауалдары:
тиісті табиғи монополия субъектісі көрсететін қызметті тұтынушы үшін әрбір көрсеткіштің маңызды дәрежесі;
реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткішін әзірлеу жылының алдындағы жыл үшін әрбір көрсеткіштің орташа жылдық іс жүзіндегі мәнімен қанағаттану дәрежесін бағалау мақсатында жүргізіледі
Қызметті тұтынушы реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткішін әзірлеудің алдындағы жылғы көрсеткіштің орташа жылдық нақты мәнімен қанағаттанбаған жағдайда, тиісті табиғи монополия субъектісі көрсететін қызметтерді тұтынушы сауалнамада осы көрсеткіштің өзі ұсынатын нысаналы мәнін көрсетеді.
285. Уәкілетті орган тұтынушылардан сұрау салу нәтижелері бойынша тұтынушыдан сұрау салу аяқталған сәттен бастап 20 (жиырма) күнтізбелік күн ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің түпкілікті жобасын қалыптастырады, оған реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі, сондай-ақ қызметті тұтынушылар неғұрлым аз қанағаттанған көрсеткіштер енгізіледі.

286. Уполномоченный орган в случае отсутствия потребителей, принявших участие в опросе, оставляет представленный проект без изменений. Общее количество отобранных в проекте показателей качества и надежности регулируемых услуг составляет от 3 (трех) до 10 (десяти) показателей.
287. Окончательный проект показателей выносится уполномоченным органом на рассмотрение Рабочей группы с приложением результатов опроса потребителей. По итогам рассмотрения, Рабочая группа в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента внесения проекта перечня показателей вырабатывает, при наличии, предложения и/или рекомендации, которые направляются руководству уполномоченного органа.
Параграф 4. Разработка целевых значений показателей в разрезе субъектов
288. Уполномоченный орган, после вынесения окончательного проекта перечня показателей рассчитывает целевые значения.
289. В целях расчета целевого значения показателей уполномоченным органом рассчитывается среднеарифметическое среднегодовых фактических и плановых значений показателей.
Целевые значения показателей качества и надежности регулируемых услуг разрабатываются с учетом отраслевых особенностей.
290. В случае, если снижение или повышение значения показателей характеризует улучшение качества услуги, уполномоченный орган рассчитывает расчетное целевое значение для показателей исходя из представленного значения показателей, представленного субъектом естественной монополии и предлагаемых потребителями субъекта естественной монополии целевых значений показателей окончательного перечня, полученных в результате опроса потребителей услуги, оказываемой субъектом естественной монополии.
291. В случае, если субъектом естественной монополии не представлены фактическое и/или плановые значения показателей, уполномоченный орган принимает их равными среднеарифметическим, соответственно, фактических и плановых значений этих показателей.
В случае, если субъект естественной монополии не заявил улучшение плановых значений, то уполномоченный орган самостоятельно устанавливает целевые значения качества услуги.
292. Разработка целевых значений осуществляется уполномоченным органом отдельно для каждого субъекта естественной монополии, оказывающих регулируемые услуги.
Параграф 5. Утверждение показателя качества и надежности регулируемых услуг
293. После вынесения окончательного проекта перечня показателей и расчета целевых значения показателей уполномоченный орган выносит проект показателей качества и надежности регулируемых услуг на рассмотрение Рабочей группы. По итогам рассмотрения Рабочая группа выносит свои замечания и рекомендации, направляемые руководству уполномоченного органа.

286. Уәкілетті орган сұрау салуға қатысқан тұтынушылар болмаған жағдайда ұсынылған жобаны өзгеріссіз қалдырады. Жобада іріктелген реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің жалпы саны 3 (үш) - тен 10 (он) көрсеткішке дейін құрайды.
287. Көрсеткіштердің соңғы жобасын уәкілетті орган тұтынушылар сауалының нәтижелерін қоса бере отырып, Жұмыс тобының қарауына шығарады. Қарастыру нәтижелері бойынша Жұмыс тобы көрсеткіштер тізбесі жобасы енгізілгеннен сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде ұсыныстар және/немесе ұстанымдар бар болған кезде уәкілетті органның басшылығына жолданады.
4-Параграф. Субъектілердің бөлінісінде көрсеткіштердің нысаналы мәндерін әзірлеу
288. Уәкілетті орган көрсеткіштер тізбесінің түпкілікті жобасы шығарылғаннан кейін нысаналы мәндерді есептейді.
289. Көрсеткіштердің нысаналы мәнін есептеу мақсатында уәкілетті орган көрсеткіштердің орташа арифметикалық орташа жылдық нақты және жоспарлы мәндерін есептейді.
Реттелетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің нысаналы мәндері салалық ерекшеліктер ескеріле отырып әзірленеді.
290. Егер көрсеткіштер мәнінің төмендеуі немесе артуы қызмет сапасының жақсаруын сипаттаған жағдайда, уәкілетті орган табиғи монополия субъектісі ұсынған көрсеткіштердің ұсынылған мәнін және табиғи монополия субъектісінің тұтынушылары ұсынатын, табиғи монополия субъектісі көрсететін қызмет тұтынушыларына сауалнама жүргізу нәтижесінде алынған түпкілікті тізбе көрсеткіштерінің нысаналы мәндерін негізге ала отырып, көрсеткіштер үшін есептік нысаналы мәнді есептейді.
291. Егер табиғи монополия субъектісі көрсеткіштердің нақты және/немесе жоспарлы мәнін ұсынбаса, уәкілетті орган оларды тиісінше орташа арифметикалық тең, осы көрсеткіштердің нақты және жоспарлы мәндерін қабылдайды.
Егер табиғи монополия субъектісі жоспарлы мәндерді жақсартуды мәлімдемесе, онда уәкілетті орган қызмет сапасының нысаналы мәнін дербес белгілейді.
292. Нысаналы мәндерді әзірлеуді уәкілетті орган реттеліп көрсетілетін қызметтерді көрсететін әрбір табиғи монополия субъектісі үшін жеке жүзеге асырады.
5-Параграф. Реттелетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткішін бекіту
293. Көрсеткіштер тізбесінің және көрсеткіштердің нысаналы мәнінің есебінің түпкілікті жобасы шығарылғаннан кейін уәкілетті орган реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің жобасын жұмыс тобының қарауына шығарады. Қарау қорытындылары бойынша жұмыс тобы Уәкілетті органның басшылығына жіберілетін өз ескертулері мен ұсынымдарын шығарады.

294. Руководителем уполномоченного органа с учетом замечаний и рекомендаций Рабочей группы утверждаются показатели качества и надежности регулируемых услуг.
Параграф 6. Формирование оценки качества и надежности регулируемой услуг
295. Оценка качества услуг предоставляемых субъектом естественной монополии осуществляется уполномоченным органом путем рассмотрения отчета о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг.
296. Субъект естественной монополии ежегодно не позднее 1 мая года, следующего за отчетным годом, представляет в уполномоченный орган отчет о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг субъекта естественной монополии по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам. К отчету о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг субъект естественной монополии прилагает пояснительную записку с подробной информацией о достижении или не достижении показателей с приложением подтверждающих документов.
297. Исключен приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности РК от 21.02.2023 № 60/НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
298. В целях проверки достоверности информации, представленной в отчете субъекта естественной монополии о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг, уполномоченный орган:
1) проводит опрос потребителей услуги субъекта естественной монополии, в том числе с привлечением независимых организаций;
2) запрашивает необходимую информацию от:
компетентных органов;
местных исполнительных органов;
государственного органа, осуществляющего руководство в сфере государственной статистической деятельности;
3) субъектов естественных монополий и аккредитованных объединений субъектов частного предпринимательства.
299. При оценке качества услуги, оказанной субъектом естественной монополии, уполномоченный орган в течение 30 (тридцати) календарных дней с момента получения отчета субъекта естественной монополии осуществляет:
1) расчет коэффициента соответствия фактического значения каждого показателя, достигнутого субъектом естественной монополии за отчетный период, целевому значению этого показателя;
2) расчет коэффициента соблюдения субъектом естественной монополии показателя качества и надежности регулируемых услуги;
3) оценку качества и надежности регулируемых услуг, оказываемой субъектом естественной монополии.
300. В случае проведения уполномоченным органом проверки достоверности информации, представленной в отчете субъекта естественной монополии о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуги, согласно пункту 315 настоящих Правил, срок проведения мониторинга соблюдения субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемых услуг приостанавливается до момента получения информации.

294. Уәкілетті органның басшысы жұмыс тобының ескертулері мен ұсынымдарын ескере отырып, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін бекітеді.
6-Параграф. Реттелетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін бағалауды қалыптастыру
295. Табиғи монополия субъектісі ұсынатын қызметтердің сапасын бағалауды реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы туралы есепті қарау жолымен уәкілетті орган жүзеге асырады.
296. Табиғи монополия субъектісі жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 1 мамырынан кешіктірмей уәкілетті органға осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы туралы есепті ұсынады. Реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы туралы есепке табиғи монополия субъектісі растаушы құжаттарды қоса бере отырып, көрсеткіштерге қол жеткізу немесе қол жеткізбеу туралы егжей-тегжейлі ақпараты бар түсіндірме жазбаны қоса береді.
297. Алып тасталды - ҚР Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 21.02.2023 № 60/НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
298. Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау туралы есебінде ұсынылған ақпараттың дұрыстығын тексеру мақсатында уәкілетті орган:
1) табиғи монополия субъектісінің қызметтерін тұтынушыларға, оның ішінде тәуелсіз ұйымдарды тарта отырып сауалнама жүргізеді;
2) құзыретті органдар;
жергілікті атқарушы органдар;
мемлекеттік статистикалық қызмет саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органның;
3) табиғи монополиялар субъектілері мен жеке кәсіпкерлік субъектілерінің аккредиттелген бірлестіктерен қажетті ақпаратты сұратады.
299. Табиғи монополия субъектілеріне көрсетілген қызметтің сапасын бағалау кезінде уәкілетті орган табиғи монополия субъектісінің есебін алған сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде уәкілетті органға:
1) табиғи монополия субъектісі есепті кезеңде қол жеткізген әрбір көрсеткіштің нақты мәнінің осы көрсеткіштің нысаналы мәніне сәйкестігі коэффициентінің есебі;
2) табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтің сапа және сенімділік көрсеткішін сақтау коэффициентін есептеу;
3) табиғи монополия субъектісі көрсететін реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігін бағалауды қамтиды.
300. Уәкілетті орган табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау туралы есебінде ұсынылған ақпараттың дұрыстығын тексеруді осы Қағидалардың 315-тармағына сәйкес жүргізген жағдайда, табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтауына мониторинг жүргізу мерзімі ақпаратты алған сәтке дейін тоқтатыла тұрады.

301. Для каждого показателя, фактическое значение, достигнутое субъектом естественной монополии за отчетный период, уполномоченный орган осуществляет изменения корректировку коэффициента соответствия Кi с учетом причин, представленных в пояснительной записке субъекта естественной монополии (при наличии). Корректировка коэффициента Кi осуществляется уполномоченным органом в соответствии со следующими критериями:
1) уполномоченный орган принимает коэффициент соответствия Кi = 1 в случае, если для данного показателя в качестве причин несоответствия субъектом естественной монополии приведены факторы, не зависящие от субъекта естественной монополии;
2) во всех остальных случаях коэффициент Кi не корректируется.
302. Факторами, независящими от субъекта естественной монополии, являются:
1) действия/бездействия потребителей, третьих лиц, подтвержденные средствами аудио-, видеофиксации, актами приема-передачи выполненных работ;
2) чрезвычайные ситуации, подтвержденные в соответствии со статьей 48 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите".
303. Достижение показателей качества и надежности регулируемых услуг субъекта естественной монополии определяется как в процентном выражении соотношения между определенных и достигнутых показателей качества и надежности регулируемых услуг.
304. По результатам проведения мониторинга соблюдения субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемых услуг уполномоченный орган составляет проект аналитического отчета по следующей структуре:
1) введение – указываются наименования субъекта естественной монополии и показателя качества и надежности регулируемых услуг, отчетный период и перечень использованной информации и документов;
2) расчет коэффициента соответствия для каждого показателя – определяются фактические показатели, достигнутые субъектом естественной монополии за отчетный период, значения которых соответствует либо не соответствует на отчетный период значению данных показателей;
3) корректировка коэффициентов соответствия показателей (при наличии) – определяются показатели, для которых уполномоченный орган осуществило корректировку коэффициента соответствия с приложением обоснований и представленных субъектом естественной монополии причин несоответствия;
4) расчет коэффициента соблюдения субъектом естественной монополии показателя качества и надежности регулируемых услуг – определяется значение коэффициента соблюдения субъектом естественной монополии показателя качества и надежности регулируемых услуг;
5) выводы по оценке качества услуги, оказываемой субъектом естественной монополии.

301. Әрбір көрсеткіш үшін табиғи монополия субъектісінің есепті кезеңде қол жеткізген нақты мәні уәкілетті орган табиғи монополия субъектісінің түсіндірме жазбасында (болған жағдайда) ұсынылған себептерді ескере отырып, Кі сәйкестік коэффициентін түзетуді жүзеге асырады. Кі коэффициентін түзетуді уәкілетті орган мынадай өлшемдерге сәйкес жүзеге асырады:
1) егер осы көрсеткіш үшін табиғи монополия субъектісінің сәйкес келмеу себептері ретінде табиғи монополия субъектісіне байланысты емес факторлар келтірілген жағдайда, уәкілетті орган Кс = 1 сәйкестік коэффициентін қабылдайды;
2) қалған барлық жағдайларда Кі коэффициенті түзетілмейді.
302. Табиғи монополия субъектісінен тәуелсіз факторлар:
1) аудио -, бейнетіркеу құралдарымен, орындалған жұмыстарды қабылдау-тапсыру актілерімен расталған тұтынушылардың, үшінші тұлғалардың әрекеттері/әрекетсіздігі;
2) "азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабына сәйкес расталған төтенше жағдайлар.
303. Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштеріне қол жеткізу реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігінің белгілі бір және қол жеткізілген көрсеткіштері арасындағы арақатынастың пайыздық мәні ретінде айқындалады.
304. Табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтауына мониторинг жүргізу нәтижелері бойынша уәкілетті орган мынадай құрылым бойынша талдамалық есептің жобасын жасайды:
1) кіріспе – табиғи монополия субъектісінің атауы және реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіші, есепті кезең және пайдаланылған ақпарат пен құжаттар тізбесі көрсетіледі;
2) әрбір көрсеткіш үшін сәйкестік коэффициентінің есебі – мәні осы көрсеткіштердің мәніне есепті кезеңде сәйкес келетін не сәйкес келмейтін табиғи монополия субъектісі есепті кезеңде қол жеткізген нақты көрсеткіштер айқындалады;
3) көрсеткіштердің сәйкестік коэффициенттерін түзету (болған жағдайда) – негіздемелерді және табиғи монополия субъектісі ұсынған сәйкессіздік себептерін қоса бере отырып, уәкілетті орган сәйкестік коэффициентін түзетуді жүзеге асырған көрсеткіштер айқындалады;
4) табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткішін сақтау коэффициентінің есебі-табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткішін сақтау коэффициентінің мәні айқындалады;
5) табиғи монополия субъектісі көрсететін қызметтердің сапасын бағалау жөніндегі қорытындылар.

305. Уполномоченный орган направляет на рассмотрение Рабочей группы проект аналитического отчета с приложением документов, использованных в процессе мониторинга соблюдения субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемых услуг.
По итогам рассмотрения проекта аналитического отчета Рабочая группа вырабатывает, при наличии, предложения и/или рекомендации, которые направляются руководству уполномоченного органа.
306. Приказом руководителя уполномоченного органа утверждается аналитический отчет о соблюдении субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемых услуг.
307. Уполномоченный орган в течение 10 (десяти) календарных дней с момента утверждения аналитического отчета о соблюдении субъектом естественной монополии показателей качества и надежности регулируемых услуг размещает его на своем интернет-ресурсе.
Глава 13. Порядок проведения общественного мониторинга и (или) технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий
Параграф 1. Общие положения
308. Настоящая глава определяет порядок проведения уполномоченными лицами общественного мониторинга и (или) технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективностей деятельности субъектов естественных монополий:
общественного мониторинга исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий (далее – общественный мониторинг);
технической экспертизы исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий (далее – техническая экспертиза).
309. Основными принципами проведения уполномоченными лицами общественного мониторинга и (или) технической экспертизы являются:
1) независимость уполномоченных лиц;
2) полнота, всесторонность, объективность исследований, обоснованность результатов;
3) компетентность и профессионализм.
Параграф 2. Порядок проведения общественного мониторинга
310. Для организации и проведения общественного мониторинга уполномоченным органом формируется рабочая группа, в состав которой входят представители общественных организаций и иных заинтересованных лиц.

305. Уәкілетті орган табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау мониторингі процесінде пайдаланылған құжаттарды қоса бере отырып, талдамалық есептің жобасын жұмыс тобының қарауына жібереді.
Талдамалық есептің жобасын қарау қорытындылары бойынша жұмыс тобы бар болған жағдайда ұсыныстарды және/немесе ұсынымдарды әзірлейді, олар уәкілетті органның басшылығына жіберіледі.
306. Уәкілетті орган басшысының бұйрығымен табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтауы туралы талдамалық есеп бекітіледі.
307. Уәкілетті орган табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтауы туралы талдамалық есепті бекіткен сәттен бастап күнтізбелік 10 (он) күн ішінде оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады.
13-тарау. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қолжеткізу тәртібі
1-Параграф. Жалпы ережелер
308. Осы тарау уәкілетті тұлғалардың бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу тәртібін айқындайды:
бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына қоғамдық мониторинг жүргізу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталуы және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу (бұдан әрі-қоғамдық мониторинг);
реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі техникалық сараптама (бұдан әрі-техникалық сараптама) жүргізу тәртібін айқындайды.
309. Уәкілетті адамдардың қоғамдық мониторинг және (немесе) техникалық сараптама жүргізудің негізгі қағидаттары:
1) уәкілетті адамдардың тәуелсіздігі;
2) зерттеулердің толықтығы, жан-жақтылығы, объективтілігі, нәтижелердің негізділігі;
3) құзыреттілік және кәсіпқойлық.
2-Параграф. Қоғамдық мониторинг жүргізу тәртібі
310. Қоғамдық мониторингті ұйымдастыру және жүргізу үшін уәкілетті орган құрамына қоғамдық ұйымдардың және өзге де мүдделі тұлғалардың өкілдері кіретін жұмыс тобын қалыптастырады.

311. Рабочая группа составляет годовой график проведения общественного мониторинга, в котором определяются время и место его проведения, а также список субъектов естественных монополий, подлежащих общественному мониторингу.
312. График проведения общественного мониторинга размещается уполномоченным органом на интернет-ресурсе и направляется субъектам естественных монополий согласно списка.
313. За 10 (десять) рабочих дней до проведения общественного мониторинга рабочая группа формирует список уполномоченных лиц из числа представителей маслихатов и других органов местного самоуправления, общественных объединений, неправительственных организаций, средств массовой информации, потребителей (не пяти человек) и направляет его субъекту естественной монополии с приложением графика проведения общественного мониторинга.
314. Представители уполномоченного органа сопровождают уполномоченных лиц и обеспечивают оформление акта общественного мониторинга согласно пункту 318 настоящих Правил.
315. Для проведения общественного мониторинга субъект естественной монополии обеспечивает доступ к объектам утвержденной инвестиционной программы с соблюдением требований пропускного режима и представляет информацию об исполнении утвержденной инвестиционной программы.
316. Уполномоченные лица осуществляют наблюдение за ходом исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдением показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижением показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
317. Уполномоченные лица проводят:
1) визуальный осмотр объектов утвержденной инвестиционной программы и анализ информации об исполнении утвержденной инвестиционной программы;
2) анализ информации о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижении показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий, в том числе подтверждающих документов.
318. Содержание акта по общественному мониторингу:
1) вводная часть (перечень мероприятий, показателей качества и надежности регулируемых услуг, эффективности деятельности субъектов естественных монополий, информация о выделенных бюджетных и иных финансовых средствах);
2) сравнительный анализ предоставленной информации, с учетом внесенных изменений в утвержденную инвестиционную программу и фактически установленных результатов общественного мониторинга;
3) синтезирующая часть (установление факторов, повлиявших на ход реализации инвестиционной программы, не освоение бюджетных и иных финансовых средств, несоблюдение показателей качества и надежности регулируемых услуг, не достижение показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий);

311. Жұмыс тобы қоғамдық мониторинг жүргізудің жылдық кестесін жасайды,онда оны өткізу уақыты мен орны, сондай-ақ қоғамдық мониторингке жататын табиғи монополиялар субъектілерінің тізімі айқындалады.
312. Қоғамдық мониторинг жүргізу кестесін уәкілетті орган интернет-ресурста орналастырады және тізімге сәйкес табиғи монополиялар субъектілеріне жібереді.
313. Қоғамдық мониторинг жүргізгенге дейін 10 (он) жұмыс күні бұрын жұмыс тобы мәслихаттардың және басқа да жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, қоғамдық бірлестіктердің, үкіметтік емес ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері, тұтынушылар (бес адам емес) қатарынан уәкілетті адамдардың тізімін қалыптастырады және оны қоғамдық мониторинг жүргізу кестесін қоса бере отырып, табиғи монополия субъектісіне жібереді.
314. Уәкілетті органның өкілдері уәкілетті адамдарды алып жүреді және осы Қағидалардың 318-тармағына сәйкес қоғамдық мониторинг актісін ресімдеуді қамтамасыз етеді.
315. Қоғамдық мониторинг жүргізу үшін табиғи монополия субъектісі өткізу режимінің талаптарын сақтай отырып, бекітілген инвестициялық бағдарлама объектілеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді және бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы ақпарат береді.
316. Уәкілетті тұлғалар бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалу барысын, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуын және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштерінің қол жеткізілуін бақылауды жүзеге асырады.
317. Уәкілетті тұлғалар:
1) бекітілген инвестициялық бағдарлама объектілерін көзбен шолып қарау және бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы ақпаратты талдау;
2) реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткіштерінің сақталуы және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізу туралы ақпаратты, оның ішінде растайтын құжаттарды талдау.
318. Қоғамдық мониторинг бойынша актінің мазмұны:
1) кіріспе бөлім (іс-шаралар тізбесі, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі, табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі, бөлінген бюджеттік және өзге де қаржы қаражаты туралы ақпарат);
2) бекітілген инвестициялық бағдарламаға енгізілген өзгерістерді және қоғамдық мониторингтің нақты белгіленген нәтижелерін ескере отырып, ұсынылған ақпаратты салыстырмалы талдау;
3) синтездеуші бөлік (инвестициялық бағдарламаны іске асыру барысына әсер еткен факторларды белгілеу, бюджеттік және өзге де қаржы қаражатын игермеу, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтамау, табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізбеу);

4) резолютивная часть (фактическое состояние и рекомендации).
319. Акт общественного мониторинга направляется в уполномоченный орган не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня его завершения обязательным ознакомлением субъекта естественной монополии.
320. Уполномоченный орган не позднее 3 (трех) рабочих дней размещает на своем интернет-ресурсе пресс-релиз с фото- и видеоматериалами (при наличии) о результатах проведенного общественного мониторинга.
Параграф 3. Порядок проведения технической экспертизы
321. Техническая экспертиза исполнения утвержденной инвестиционной программы, соблюдения показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижения показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий осуществляется уполномоченным лицом (экспертом, экспертными организациями) на основании договора с субъектом естественной монополии.
322. Список уполномоченных лиц (экспертов, экспертных организаций) формируется уполномоченным органом.
323. Для проведения технической экспертизы субъект естественной монополии обеспечивает доступ к объектам утвержденной инвестиционной программы с соблюдением требований пропускного режима и предоставляет информацию об исполнении утвержденной инвестиционного программы.
324. В ходе проведения технической экспертизы уполномоченные лица (эксперты, экспертные организации) устанавливают фактическое исполнение мероприятий утвержденной инвестиционной программы, соблюдение показателей качества и надежности регулируемых услуг и достижение показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий.
325. Уполномоченным лицам (эксперты, экспертные организации):
не допускается представление необоснованного экспертного заключения;
не допускается участие в проведении технической экспертизы в случае возникновения конфликта интересов и иных обстоятельств, препятствующих проведению объективной технической экспертизы.
326. Уполномоченные лица (эксперты, экспертные организации):
обеспечивают сохранность представленных документов и конфиденциальность полученной информации;
осуществляют непосредственное обследование объектов инвестиционной программы, а также изучают документацию по нему без передоверия своего права.
327. Не допускается проводить техническую экспертизу уполномоченным лицам (эксперты, экспертные организации), если:
1) в отношении объекта инвестиционной программы имеют либо приобретают вещные или обязательственные права;
2) имеют имущественный интерес к объекту инвестиционной программы;
3) являются аффилированным лицом субъекта естественной монополии;

4) қарар бөлігі (нақты жай-күйі мен ұсынымдары).
319. Қоғамдық мониторинг актісі табиғи монополия субъектісі міндетті түрде танысумен ол аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей уәкілетті органға жіберіледі.
320. Уәкілетті орган 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей өзінің интернет-ресурсында жүргізілген қоғамдық мониторинг нәтижелері туралы фото-және бейнематериалдармен (болған жағдайда) баспасөз релизін орналастырады.
3-Параграф. Техникалық сараптама жүргізу тәртібі
321. Бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуына, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталуына және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізуге техникалық сараптаманы табиғи монополия субъектісімен шарт негізінде уәкілетті тұлға (сарапшы, сараптама ұйымдары) жүзеге асырады.
322. Уәкілетті тұлғалардың (сарапшылардың, сараптамалық ұйымдардың) тізімін уәкілетті орган қалыптастырады.
323. Техникалық сараптама жүргізу үшін табиғи монополия субъектісі өткізу режимінің талаптарын сақтай отырып, бекітілген инвестициялық бағдарлама объектілеріне қол жеткізуді қамтамасыз етеді және бекітілген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы ақпарат береді.
324. Техникалық сараптама жүргізу барысында уәкілетті тұлғалар (сарапшылар, сараптама ұйымдары) бекітілген инвестициялық бағдарлама іс-шараларының нақты орындалуын, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапа және сенімділік көрсеткіштерінің сақталуын және табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізуді белгілейді.
325. Уәкілетті тұлғаларға (сарапшылар, сараптама ұйымдары):
негізсіз сараптамалық қорытынды беруге жол берілмейді;
объективті техникалық сараптама жүргізуге кедергі келтіретін мүдделер қақтығысы және өзге де жағдайлар туындаған жағдайда техникалық сараптама жүргізуге қатысуға жол берілмейді.
326. Уәкілетті тұлғалар (сарапшылар, сараптама ұйымдары):
ұсынылған құжаттардың сақталуын және алынған ақпараттың құпиялылығын қамтамасыз етеді;
инвестициялық бағдарлама объектілерін тікелей тексеруді жүзеге асырады, сондай-ақ өз құқығын қайта сенім білдірмей, ол бойынша құжаттаманы зерделейді.
327. Уәкілетті тұлғаларға (сарапшылар, сараптама ұйымдары) техникалық сараптама жүргізуге жол берілмейді:
1) инвестициялық бағдарлама объектісіне қатысты заттық немесе міндеттемелік құқықтарды иеленеді не иемденеді;
2) инвестициялық бағдарлама объектісіне мүліктік мүддесі бар;
3) табиғи монополия субъектісінің аффилиирленген тұлғасы болып табылады;

4) являются акционером, учредителем, работником, собственником, участником, кредитором, дебитором, близким родственником или свойственником субъекта естественной монополии;
5) это влечет возникновение конфликта интересов или создает угрозу возникновения такого конфликта, за исключением обязательств, возникающих из заключенных публичных договоров.
328. Техническая экспертиза включает анализ технического состояния и оценку технических характеристик основных средств, в том числе степени изношенности оборудования на дату проведения экспертизы, сроков его эксплуатации по классификационным группам, принятым в соответствии с законодательством Республики Казахстан в данной отрасли, проектной и технологической мощности оборудования.
В ходе технической экспертизы:
1) оценивается уровень задействованности основных средств, а также оценивается уровень соответствующих показателей (суммарная установленная мощность оборудования, коэффициент мощности, коэффициент физического износа, коэффициент заполнения графика нагрузки и (или) других показателей с учетом специфики отрасли), обоснованность принятых в расчете ставки прибыли коэффициентов задействованности активов субъекта естественной монополии;
2) проводится анализ соблюдения нормативных требований по безопасности и охране труда на соответствие требованиям безопасности труда в условиях, установленных нормативно-технической документацией уполномоченного государственного органа по труду;
3) дается оценка соответствия распределения задействованных активов по видам регулируемых услуг;
4) дается оценка качественных и количественных показателей, характеризующих условия производства, производственный и трудовой процесс с точки зрения обеспечения организационных, технических, санитарно-гигиенических, биологических и иных норм, правил, процедур и критериев, направленных на сохранение жизни и здоровья работников в процессе их трудовой деятельности.
329. Содержание заключения технической экспертизы:
1) вводная часть (перечень мероприятий, показателей качества и надежности регулируемых услуг, эффективности деятельности субъектов естественных монополий, информация о выделенных бюджетных и иных финансовых средствах, наличие перспективных и годовых (месячных) графиков на все виды ремонта основного и вспомогательного оборудования, зданий и сооружений субъекта естественной монополии);
2) сравнительный анализ предоставленной информации, с учетом внесенных изменений в утвержденную инвестиционную программу и фактически установленных результатов технической экспертизы;

4) табиғи монополия субъектісінің акционері, құрылтайшысы, қызметкері, меншік иесі, қатысушысы, кредиторы, дебиторы, жақын туысы немесе жекжаты болып табылса;
5) бұл жасалған жария шарттардан туындайтын міндеттемелерді қоспағанда, мүдделер қақтығысының туындауына әкеп соғады немесе мұндай қақтығыстың туындау қаупін туғызады.
328. Техникалық сараптама негізгі құралдардың техникалық жай-күйін талдауды және техникалық сипаттамаларын, оның ішінде сараптама жүргізу күніне жабдықтың тозу дәрежесін, осы саладағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қабылданған сыныптамалық топтар бойынша оны пайдалану мерзімдерін, жабдықтың жобалық және технологиялық қуатын бағалауды қамтиды.
Техникалық сараптама барысында:
1) негізгі құралдардың іске қосылу деңгейі бағаланады, сондай-ақ тиісті көрсеткіштердің деңгейі (жабдықтың белгіленген жиынтық қуаты, қуат коэффициенті, табиғи тозу коэффициенті, жүктеме кестесін толтыру коэффициенті және (немесе) саланың ерекшелігін ескере отырып, басқа да көрсеткіштер), пайда ставкасын есепте қабылданған табиғи монополия субъектісі активтерінің іске қосылу коэффициенттерінің негізділігі бағаланады;
2) еңбек жөніндегі уәкілетті мемлекеттік органның нормативтік-техникалық құжаттамасында белгіленген жағдайларда еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік талаптардың еңбек қауіпсіздігі талаптарына сәйкестігіне талдау жүргізіледі;
3) қолданысқа енгізілген активтерді реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша бөлудің сәйкестігіне баға беріледі;
4) еңбек қызметі процесінде қызметкерлердің өмірі мен денсаулығын сақтауға бағытталған ұйымдастырушылық, техникалық, санитарлық-гигиеналық, биологиялық және өзге де нормаларды, ережелерді, рәсімдер мен критерийлерді қамтамасыз ету тұрғысынан өндіріс жағдайларын, өндірістік және еңбек процесін сипаттайтын сапалық және сандық көрсеткіштерге баға беріледі.
329. Техникалық сараптама қорытындысының мазмұны:
1) кіріспе бөлім (іс-шаралар тізбесі, реттеліп көрсетілетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі, табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділігі, бөлінген бюджеттік және өзге де қаржы қаражаты туралы ақпарат, табиғи монополия субъектісінің негізгі және қосалқы жабдықтарын, ғимараттары мен құрылыстарын жөндеудің барлық түрлеріне арналған перспективалық және жылдық (айлық) кестелердің болуы);
2) бекітілген инвестициялық бағдарламаға енгізілген өзгерістерді және техникалық сараптаманың нақты белгіленген нәтижелерін ескере отырып, ұсынылған ақпаратты салыстырмалы талдау;

3) синтезирующая часть (обоснованность объемов технического обслуживания и ремонта основных средств по видам регулируемых услуг с учетом их фактического состояния и требований инструкций и нормативно-технических документов, утвержденных компетентным органом, соответствие установленной субъектом естественной монополии периодичности всех видов ремонта требованиям инструкции, правил и нормативно-технической документации, оценка трудозатрат и численности персонала, определения соблюдения нормативных требований по безопасности и охране труда);
4) резолютивная часть (выводы и рекомендации о необходимости проведения текущих, средних и капитальных ремонтов (увеличивающих и не увеличивающих стоимость основных средств), замены, реконструкции и модернизации основных средств по видам регулируемых услуг, по оптимизации использования основных средств, эксплуатационных и других затрат, связанных с использованием основных средств, расхода сырья и материалов).
330. Заключение технической экспертизы представляется субъекту естественной монополии не позднее 5 (пяти) рабочих дней со дня его завершения.
331. Субъект естественной монополии прилагает заключение технической экспертизы к отчетам, представляемым в соответствии с подпунктом 17) пункта 2 статьи 26 Закона в уполномоченный орган.
Приложение 1
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Государственный регистр субъектов естественных монополий
_____________________________________________________________
(Наименование раздела Государственного регистра субъектов естественных монополий, наименование региона)
№№п/п
Наименование субъекта естественной монополии
Сфера естественной монополии
Вид регулируемых услуг
Место регистрации субъекта естественной монополии (юридический адрес)
Место оказания услуги субъекта естественной монополии
Дата и номер приказа о включении в Государственный регистр субъектов естественных монополий
Дата и номер приказа об исключении из Государственного регистра субъектов естественных монополий
1
2
3
4
5
6
7
8
Приложение 2
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма
_________________________________
(наименование
уполномоченного органа)
от________________________________
(полностью фамилия, имя, отчество
(при наличии) индивидуального
предпринимателя или наименование
юридического лица)
__________________________________
(юридический адрес,
контактные телефоны)
ЗАЯВЛЕНИЕ
о включении в Государственный регистр субъектов естественных монополий
Прошу включить в
________________________________________________________________________________
(наименование Государственного регистра субъектов естественных монополий регистра)
________________________________________________________________________________
(наименование юридического лица или фамилия, имя, отчество
(при наличии) индивидуального предпринимателя) ________________________________________________________________________________
(вид регулируемых услуг в сфере естественных монополий)
________________________________________________________________________________
(юридический адрес)
________________________________________________________________________________
(территория оказания услуг в сфере естественных монополий)
________________________________________________________________________________
(активы задействованные в производстве регулируемых услуг
(имеется на балансе или в аренде или доверии тельном управлении)
_____________ "____" ___________ 20 ___ год
(подпись)                   (дата подписания)
Приложение 3
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма
______________________________
(наименование
уполномоченного органа)
от____________________________
(полностью фамилия, имя,
отчество (при наличии)
индивидуального предпринимателя
или наименование
юридического лица)
______________________________
(юридический адрес,
контактные телефоны)
ЗАЯВЛЕНИЕ
об исключении из Государственного регистра субъектов естественных монополий
Прошу исключить из______________________________________________________
(наименование Республиканского раздела Государственного регистра)
Государственного регистра субъектов естественных монополий
________________________________________________________________________________
(наименование (фамилия, имя, отчество (при наличии) субъекта естественной монополии)
________________________________________________________________________________
(вид регулируемых услуг в сфере естественных монополий)
________________________________________________________________________________
(юридический адрес)
________________________________________________________________________________
(территория оказания услуг (товаров, работ) в сфере естественных монополий) _____________             "____" ___________ 20 ___ год
(подпись)                         (дата подписания)
Приложение 4
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма 1
В_________________________________
(полное наименование государственного органа)
от_________________________________
(полностью фамилия, имя,
отчество (при наличии)
индивидуального предпринимателя или
наименование юридического лица)
__________________________________
адрес, район, область, улица,
№ дома, телефон)
Реквизиты заявителя
___________________________________
(индекс, город)
___________________________________
(Бизнес идентификационный номер,
Индивидуальный идентификационный номер)
Ходатайство о получении согласия уполномоченного органа на
___________________________________________________________________
(предмет сделки)

3) синтездеуші бөлік (реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрлері бойынша негізгі құралдарға олардың нақты жай-күйі мен құзыретті орган бекіткен нұсқаулықтар мен нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарын ескере отырып техникалық қызмет көрсету және жөндеу көлемінің негізділігі, табиғи монополия субъектісі белгілеген жөндеудің барлық түрлерінің кезеңділігінің Нұсқаулықтың, қағидалар мен нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарына сәйкестігі, еңбек шығыны мен персоналдың санын бағалау, еңбек қауіпсіздігі және еңбекті қорғау жөніндегі нормативтік талаптардың сақталуын);
4) қарар бөлігі (ағымдағы, орташа және күрделі жөндеулер жүргізу қажеттілігі туралы (негізгі құралдардың құнын ұлғайтатын және ұлғайтпайтын), реттелетін қызметтердің түрлері бойынша негізгі құралдарды ауыстыру, қайта жаңарту және жаңғырту, негізгі құралдарды пайдалануды, негізгі құралдарды пайдалануға байланысты пайдалану және басқа да шығындарды, шикізат пен материалдар шығынын оңтайландыру жөніндегі қорытындылар мен ұсынымдар).
330. Техникалық сараптаманың қорытындысы табиғи монополия субъектісіне ол аяқталған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірілмей ұсынылады.
331. Табиғи монополия субъектісі техникалық сараптаманың қорытындысын Заңның 26-бабы 2-тармағының 17) тармақшасына сәйкес уәкілетті органға ұсынылатын есептерге қоса береді.
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімі
_____________________________________________________________
(Субъектілердің мемлекеттік тіркелімі бөлімінің атауы)
Табиғи монополияларды реттеу, өңірдің атауы*)
р/с№
Табиғи монополия субъектісінің атауы
Табиғи монополия саласы
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) түрі)
Табиғи монополия субъектісінің тіркелген орны (заңды мекен-жайы))
Табиғи монополия субъектісінің қызмет көрсету орны
Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркеліміне енгізілген нөмірі мен күні
Табиғи монополиялар субъектілерін мемлекеттік тіркелімнен шығару нөмірі және күні
1
2
3
4
5
6
7
8
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
2-қосымша
Нысан
____________________________
(уәкілетті органның атауы)
____________________________
(толық тегі, аты, әкесінің аты
(болған жағдайда), жеке
кәсіпкердің немесе заңды
тұлғаның атауы)
____________________________
(заңды мекенжайы,
байланыс телефондары)
Өтініш
Табиғи монополиялар субъектілерін Мемлекеттік тіркелімге енгізу туралы
Оған қосуыңызды сұраймын
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік тіркелімнің республикалық немесе жергілікті бөлімінің атауы)
__________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы немесе дара кәсіпкердің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
__________________________________________________________________________
(табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердің түрі)
__________________________________________________________________________
(дара кәсіпкердің немесе заңды тұлғаның атауы)
________________________________________________________________________
(заңды мекенжайы)
________________________________________________________________________
(табиғи монополиялар саласында қызмет көрсету аумағы)
_________________________________________________________________________
реттеліп көрсетілетін қызметтерді өндіруге іске қосылған активтер (теңгерімде немесе
жалға алуда немесе сенімгерлік басқаруда бар)
_________________"____" ___________ 20 ___ жыл
(қолы)             (күні)
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Өтініш
табиғи монополиялар субъектілерін мемлекеттік тіркелімнен шығару туралы
Менің алып тастау
__________________________________________________________________________
(мемлекеттік тіркелімнің республикалық немесе жергілікті бөлімінің атауы)
Табиғи монополиялар субъектілерінің мемлекеттік тіркелімінің
__________________________________________________________________________
(табиғи монополия субъектісінің атауы)
__________________________________________________________________________
(табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтердің
(тауарлардың, жұмыстардың) түрі)
__________________________________________________________________________
(заңды мекенжайы)
__________________________________________________________________________
(табиғи монополиялар саласында қызметтер (тауарлар, жұмыстар) көрсету аумағы)
Заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
_____________________"____" _________ 20 ___ жыл
(қолы)                   (күні)
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
4-қосымша
1- нысан
____________________________
(мемлекеттік органның
толық атауы)
____________________________
(жеке кәсіпкердің тегі,
аты, әкесінің аты
(бар болса) немесе заңды
тұлғаның атауы)
____________________________
мекен-жайы, аудан, облыс,
көше, үйдің №, телефон)
Өтініш берушінің деректемелері
____________________________
(Бизнес сәйкестендіру нөмірі,
Жеке сәйкестендіру нөмірі)
Уәкілетті органның келісімін алу туралы қолдаухат ____________________________________________________________________________ (мәміле мәні)

1. Обоснование:
Причины
Цели
Задачи
Расчет экономической целесообразности
(причины, цели и задачи совершения сделки, с указанием расчета экономической целесообразности)
2. Информация об имуществе, являющемся предметом сделки
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
3. Сведения, подтверждающие, что совершение сделки не приведет к повышению тарифа на регулируемые услуги субъекта естественной монополии и не приведет к ухудшению его финансово-хозяйственной деятельности
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Наименование показателей тарифной сметы
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Проект тарифной сметы с учетом сделки
Отклонение
тысяч тенге
%
4. Сведения об оценке имущества
Наименование оценочной организации проводившей оценку имущества
Сведения о государственной лицензии на оценку имущества (номер и дата выдачи)
Дата и номер составления отчета об оценке имущества услугополучателя
Наименование имущества (объекта) услугополучателя
Остаточная стоимость имущества (объекта) услугополучателя
Рыночная стоимость имущества (объекта) услугополучателя
Заключение оценочной организации проводившей оценку имущества
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах ______________
"__" ___________ 20___г.                   (подпись).
Форма 2
В________________________________
(полное наименование
государственного органа)
от_______________________________
(полностью фамилия, имя,
отчество (при наличии)
индивидуального предпринимателя
или наименование юридического лица)
адрес_______________________________
(индекс, город, район, область,
улица, № дома, телефон)
Реквизиты заявителя
______________________________
(Бизнес идентификационный
номер, Индивидуальный
идентификационный номер)
Ходатайство о получении согласия уполномоченного органа на
__________________________________________________________________________
(название услуги)
Обоснование необходимости реорганизации (ликвидацию) заявителя
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Сведения о месте нахождения каждого из вновь возникающих юридических лиц (в случае реорганизации)
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Сведения об участии заявителя в других юридических лицах
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах ________________________
"__" ___________ 20___г.                         (подпись).
Приложение 5
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма
Объявление о предстоящем тендере
_____________________________________________________________________
полное наименование заказчика)
объявляет о проведении (повторного) тендера по закупкам следующих товаров, работ и услуг: (краткое описание товаров, работ и услуг и их количество (объем) без указания стоимости); (при закупке в одном тендере пяти и более наименований товаров, работ и услуг, объявление о проведении тендера содержит ссылку, что полный перечень закупаемых товаров, работ и услуг указан в тендерной документации заказчика. При наличии у заказчика интернет-ресурса, последний указывает полный перечень закупаемых товаров, работ и услуг на интернет-ресурсе).
Товары, работы, услуги доставляются (выполняются/оказываются):
______________________________________________________________________________
(указать место поставки товаров, выполнения работ или оказания услуг).
Требуемый срок поставки (выполнения, оказания) _____________________________
К участию в тендере допускаются все потенциальные поставщики, отвечающие требованиям, указанным в Правилах осуществления деятельности субъектами естественных монополий, утвержденных приказом Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от ___ ____________ № _____.
Пакет тендерной документации получают в срок до _____ часов ____ минут "__" _______ ___ года (указать время и дату за 24 часа до вскрытия конвертов с тендерными заявками) включительно по адресу _____________, кабинет № ___ с ___ до ___ часов.
Стоимость пакета тендерной документации составляет __________ тенге и вносится на счет (указать соответствующий счет заказчика) либо в бухгалтерию Заказчика. Субъектам малого предпринимательства и организациям, производящим товары, работы и услуги, создаваемыми общественными объединениями инвалидов Республики Казахстан, тендерная документация предоставляется бесплатно (в случае, если взимание платы за предоставление тендерной документации не предусмотрено, в объявлении следует указать, что тендерная документация предоставляется бесплатно).
Тендерные заявки на участие в тендере, запечатанные в конверты, представляются потенциальными поставщиками в _________________________________________________
______________________________________________________________________________
(наименование заказчика)
по адресу: ________________ кабинет № ____.
Окончательный срок представления тендерных заявок до ____ часов ____ минут "___" ____________ года.
Конверты с тендерными заявками будут вскрываться тендерной комиссией в _____
часов _____ минут "___" _______ ____ года по следующему адресу: ___________________
кабинет № ____
Потенциальные поставщики и их представители (с предоставлением доверенности, заверенной подписью первого руководителя и печатью) присутствуют при вскрытии конвертов с тендерными заявками.
Допускается участие потребителей услуг субъекта естественной монополии в качестве наблюдателей в проводимом _______________________________________________
(наименование заказчика)
тендере по закупке товаров (работ, услуг).
Дополнительную информацию и справки получают по телефону: _________________
(указать код города и номер телефона).
Приложение 6
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма 1
(Кому) _________________________________
_________________________________
(наименование субъекта)
(От кого)_________________________________
_________________________________
(наименование (фамилия, имя,
отчество (при наличии)
потенциального поставщика)
Заявка на участие в тендере (для юридических лиц)
Рассмотрев тендерную документацию по проведению тендера
_____________________________________, получение которой настоящим удостоверяется,
(название тендера) ________________________________________________________________________________
(наименование (фамилия, имя, отчество (при наличии) потенциального поставщика) предлагает осуществить поставку товаров (выполнение работ, оказание услуг) по следующим лотам: ________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(подробное описание товаров, работ и услуг по лотам)
в соответствии с тендерной документацией на общую сумму
________________________________________________________________________________
(цифрами и прописью)
Настоящая конкурсная заявка состоит из:

1. Негіздеме:
Себептері
Мақсаттар
Міндеттер
Экономикалық орындылықты есептеу
(экономикалық орындылығын есептеуді көрсете отырып, мәмілені жасаудың себептері,
мақсаттары мен міндеттері)
2. Мәміленің мәні болып табылатын мүлік туралы ақпарат
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Мәміле жасау табиғи монополия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметтеріне тарифтің артуына алып келмейтінін және оның Қаржы-шаруашылық қызметінің нашарлауына алып келмейтінін растайтын мәліметтер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделген
Мәмілені ескере отырып тарифтік сметаның жобасы
Ауытқу
Мың теңге
%
4. Мүлікті бағалау туралы мәліметтер
Мүлікті бағалауды жүргізген бағалау ұйымының атауы
Мүлікті бағалауға мемлекеттік лицензия туралы мәліметтер (нөмірі және берілген күні)
көрсетілетін қызметті алушының мүлкін бағалау туралы есептің жасалған күні мен нөмірі
Көрсетілетін қызметті алушы мүлкінің (объектісінің) атауы
Көрсетілетін қызметті алушы мүлкінің (объектісінің) қалдық құны
Көрсетілетін қызметті алушы мүлкінің (объектісінің) нарықтық құны
Мүлікті бағалауды жүргізген бағалау ұйымының қорытындысы
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін ______________
"_____"_______________20___ж. (қолы)
2-нысан
____________________________
(мемлекеттік органның
толық атауы)
____________________________
(жеке кәсіпкердің тегі, аты,
әкесінің аты (бар болса) немесе
заңды тұлғаның атауы)
____________________________
мекен-жайы, аудан, облыс,
көше, үйдің№, телефон)
Өтініш берушінің деректемелері
(Бизнес сәйкестендіру нөмірі,
жеке сәйкестендіру нөмірі)
Уәкілетті органның келісімін алу туралы қолдаухат
__________________________________________________________________________
(мәміле мәні)
Өтініш берушіні қайта ұйымдастыру (тарату) қажеттілігінің негіздемесі
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Жаңадан пайда болатын әрбір заңды тұлғаның орналасқан жері туралы мәліметтер
(қайта ұйымдастырылған жағдайда)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Өтініш берушінің басқа заңды тұлғаларға қатысуы туралы мәліметтер
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді
пайдалануға келісемін _______________________
"_____"_______________20___ж. (қолы)
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Алдағы тендер туралы хабарландыру
__________________________________________________________________________
(тапсырыс берушінің толық атауы)
келесі тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу бойынша (қайта) тендер өткізу туралы хабарлайды: (тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің қысқаша сипаттамасы және құны көрсетілмей олардың саны (көлемі)); (бір тендерде тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің бес және одан да көп атауын сатып алу кезінде тендер өткізу туралы хабарландыру сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің толық тізбесі Тапсырыс берушінің тендерлік құжаттамасында көрсетілген сілтемені қамтиды. Тапсырыс берушіде интернет-ресурс болған жағдайда, соңғысы интернет-ресурста сатып алынатын тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің толық тізбесін көрсетеді).
Тауарлар, жұмыстар, қызметтер (орындалады/көрсетіледі):
_________________________________________________________________________
(тауарларды жеткізу, жұмыстарды орындау немесе қызметтерді көрсету орнын
көрсету).
Талап етілетін жеткізу мерзімі (орындау, көрсету) _______________________________
Тендерге қатысуға Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 20____ жылғы "_____"_____________ № ________ бұйрығымен бекітілген Табиғи монополиялар субъектілерінің қызметін жүзеге асыру қағидаларында көрсетілген талаптарға жауап беретін барлық әлеуетті өнім берушілер жіберіледі.
Тендерлік құжаттама пакетін ______ сағат ________ минутқа "__" _______ ___ (тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашуға 24 сағат қалғанда уақыты мен күнін көрсету), № ______кабинет ______ сағат дейінгі мерзімде алады.
Тендерлік құжаттама пакетінің құны__________ (тапсырыс берушінің тиісті шотын көрсету) немесе Тапсырыс берушінің бухгалтериясына енгізіледі. Шағын кәсіпкерлік субъектілеріне және Қазақстан Республикасы мүгедектерінің қоғамдық бірлестіктері құрған тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді өндіретін ұйымдарға тендерлік құжаттама тегін ұсынылады (егер тендерлік құжаттаманы бергені үшін ақы алу көзделмеген жағдайда, хабарландыруда тендерлік құжаттама тегін берілетінін көрсету керек).
Тендерлік өтінімдер тендерге қатысу үшін конвертке салынған әлеуетті қызметтер
берушілер _________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(тапсырыс берушінің атауы)
мекен-жайы бойынша: _______________________________ № _______ кабинет.
Тендерлік өтінімдерді ұсынудың соңғы жауап мерзімі: "___" ____________ __________
сағат _________ минутқа дейін.
Тендерлік өтінімдер салынған конверттерді тендерлік комиссия _______ _____
сағат _____ минутта. ____ келесі мекенжай бойынша:
_______________ №____ кабинет ашады.
Әлеуетті өнім берушілер мен олардың өкілдері (бірінші басшының қолымен және мөрімен куәландырылған сенімхатты ұсына отырып) тендерлік өтінімдер салынған конверттерді ашу кезінде қатысады.
Өткізетін._________________________________________ тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) сатып алу бойынша тендерде табиғи монополия субъектісінің қызметтерін тұтынушылардың бақылаушылар ретінде қатысуына жол беріледі.
Қосымша ақпарат пен анықтаманы ________________ телефон арқылы (қала коды мен телефон нөмірін көрсету) алуға болады:
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
6-қосымша
1-нысан
(Кімге)
____________________________
____________________________
(субъектінің атауы)
(Кімнен)____________________
____________________________
(әлеуетті өнім берушінің атауы)
Конкурсқа қатысуға өтінім (заңды тұлғалар үшін)
Тендер өткізу бойынша конкурстық құжаттаманы қарап
_____________________________________, алу осымен куәландырылады,
(тендер атауы)
__________________________________________________________________________
(әлеуетті өнім берушінің атауы)
мынадай лоттар бойынша тауарларды жеткізуді (жұмыстарды орындауды, Қызметтерді
көрсетуді) жүзеге асыруды ұсынады:
__________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
(лоттар бойынша тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің толық сипаттамасы)
конкурстық құжаттамаға сәйкес жалпы сомаға
__________________________________________________________________________
(санмен және жазумен)
Осы конкурстық өтінім:

1. ______________________________________________________________________
2. ______________________________________________________________________
3. ______________________________________________________________________
4. ______________________________________________________________________
5. ______________________________________________________________________
6. ______________________________________________________________________
7. ______________________________________________________________________
8. ______________________________________________________________________
9. ______________________________________________________________________
10. ______________________________________________________________________
Мы обязуемся, в случае признания нашей тендерной заявки выигравшей, начать поставку материальных, финансовых ресурсов (выполнения работ, оказания услуг) в течение __________________ дней (прописью) и завершить поставку всех материальных, финансовых ресурсов (выполнить работу, оказать услугу), указанных в настоящей тендерной заявке, в течение __________ дней с момента (прописью) получения от Вас уведомления о признании нашей тендерной заявки выигравшей.
Мы согласны с Вашими условиями платежа, оговоренными в тендерной документации. Предлагаем следующие альтернативные условия платежа
__________________________________________________________________________
(перечисляются альтернативные условия платежа, если таковые имеются)
или другие условия (перечислить: __________________________________________________)
при этом предоставляем ценовую скидку в размере
________________________________________________________________________________
(указать в денежном выражении, прописью).
Настоящая тендерная заявка действует в течение __________ дней (прописью) со дня вскрытия конвертов с тендерными заявками.
До момента заключения договора о закупках настоящая тендерная заявка вместе с Вашим уведомлением о признании ее выигравшей будет выполнять роль обязательного договора между нами.
________________________________________________________________________________
(подпись, дата) (должность, фамилия, имя, отчество (при наличии)
М.П. (при наличии)
Имеющий все полномочия подписать тендерную заявку от имени и по поручению
________________________________________________________________________________
(наименование (фамилия, имя, отчество (при наличии) потенциального поставщика)
Форма 2
(Кому) __________________________________
___________________________________
(наименование субъекта)
(От кого) ________________________________
___________________________________
(фамилия, имя, отчество (при
наличии) потенциального
поставщика)
Заявка на участие в тендере
(для индивидуальных предпринимателей)
Рассмотрев тендерную документацию по проведению тендера ___________________, получение которой настоящим удостоверяется, (название тендера) предлагаю осуществить поставку материальных, финансовых ресурсов (выполнение работ, оказание услуг) по следующим лотам:
________________________________________________________в соответствии с тендерной
(подробное описание товаров, работ и услуг по лотам)
документацией на общую сумму
________________________________________________________________________________
(цифрами и прописью).
Настоящая тендерная заявка состоит из:

1. ________________________________________________________________________
2. ________________________________________________________________________
3. ________________________________________________________________________
4. ________________________________________________________________________
5. ________________________________________________________________________
6. ________________________________________________________________________
7. ________________________________________________________________________
8. ________________________________________________________________________
9. ________________________________________________________________________
10. ________________________________________________________________________
Біз, біздің конкурстық өтініміміз жеңіске жетті деп танылған жағдайда, материалдық, қаржылық ресурстарды (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) жеткізуді бастауға міндеттенеміз.__________________ және осы конкурстық өтінімде көрсетілген барлық материалдық, қаржы ресурстарын жеткізуді (жұмысты орындау, Қызмет көрсету) аяқтау __________ сізден біздің конкурстық өтінімімізді жеңді деп тану туралы хабарлама алған сәттен бастап (жазбаша) күн ішінде.
Біз сіздің конкурстық құжаттамада айтылған төлем шарттарыңызбен келісеміз.
Мынадай баламалы төлем шарттарын ұсынамыз _________________________________
(егер бар болса, төлемнің балама шарттары аударылады)
немесе басқа да шарттар (санамалау: ____________________) бұл ретте баға жеңілдігін
__________________________________________________________________________
(ақшалай түрде, жазбаша көрсету)
Осы конкурстық өтінім __________ күні (жазумен).
Сатып алу туралы шартты жасасу сәтіне дейін осы конкурстық өтінім Сіздің оны жеңді
деп тану туралы хабарламаңызбен бірге біздің арамыздағы міндетті шарт рөлін
орындайтын болады.
__________________________________________________________________________
(қолы, күні) (лауазымы, Т.А.Ә.)
М.О.
Атынан және тапсырмасы бойынша конкурстық өтінімге қол қоюға барлық өкілеттігі
бар _______________________________________________________________________
(әлеуетті өнім берушінің атауы)
2-нысан
(Кімге)
____________________________
____________________________
(субъектінің атауы)
(Кімнен)
____________________________
____________________________
(Әлеуетті өнім берушінің
тегі, аты, әкесінің аты)
Конкурсқа қатысуға өтінім
(жеке кәсіпкерлер мен жеке тұлғалар үшін)
Тендер өткізу бойынша конкурстық құжаттаманы қарап ___________________, алу осымен куәландырылады (тендердің атауы) мынадай лоттар бойынша материалдық, қаржылық ресурстарды жеткізуді (жұмыстарды орындауды, көрсетілетін қызметтерді көрсетуді) жүзеге асыруды ұсынамын:
_________________________________________________________________________
(лоттар бойынша тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің толық сипаттамасы)
конкурстық құжаттамаға сәйкес жалпы сомаға ____________________ (және жазумен).
Осы конкурстық өтінім:

1. ______________________________________________________________________
2. ______________________________________________________________________
3. ______________________________________________________________________
4. ______________________________________________________________________
5. ______________________________________________________________________
6. ______________________________________________________________________
7. ______________________________________________________________________
8. ______________________________________________________________________
9. ______________________________________________________________________
10. ______________________________________________________________________
11.
Я обязуюсь, в случае признания моей тендерной заявки выигравшей, начать поставку материальных, финансовых ресурсов (выполнения работ, оказания услуг) в течение __________________ дней (прописью) завершить поставку всех материальных, финансовых ресурсов (выполнить работу, оказать услугу), указанных в настоящей тендерной заявке, в течение __________ дней с момента получения от Вас (прописью) уведомления о признании моей тендерной заявки выигравшей.
Я согласен (-на) с Вашими условиями платежа, оговоренными в тендерной документации. Предлагаю следующие альтернативные условия платежа
________________________________________________________________________________
(перечисляются альтернативные условия платежа, если таковые имеются)
или другие условия (перечислить: _____________________________) и при этом предоставляю
ценовую скидку в размере __________________ (указать в денежном выражении, прописью).
Настоящая тендерная заявка действует в течение _________ дней (прописью) со дня вскрытия конвертов с конкурсными заявками.
До момента заключения договора о закупках настоящая тендерная заявка вместе с Вашим уведомлением о признании ее выигравшей будет выполнять роль обязательного договора между нами.
________________________________________________________________________________
(подпись, дата) фамилия, имя, отчество (при наличии)
Приложение 7
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма
Таблица цен тендерной заявки потенциального поставщика
________________________________________________________________________________
(наименование (фамилия, имя, отчество (при наличии) потенциального поставщика)
(заполняется отдельно на каждый лот) ________________________________________
Наименование товаров, работ и услуг _________________________________________

1. ______________________________________________________________________
2. ______________________________________________________________________
3. ______________________________________________________________________
4. ______________________________________________________________________
5. ______________________________________________________________________
6. ______________________________________________________________________
7. ______________________________________________________________________
8. ______________________________________________________________________
9. ______________________________________________________________________
10. _____________________________________________________________________
Мен, менің конкурстық өтінімім ұтып шықты деп танылған жағдайда, материалдық, қаржылық ресурстарды (жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету) жеткізуді бастауға міндеттенемін.__________________ (жазумен) осы конкурстық өтінімде көрсетілген барлық материалдық, қаржы ресурстарын жеткізуді (жұмысты орындау, Қызмет көрсету) аяқтау __________ сізден (жазбаша) менің конкурстық өтінімімді ұтып шықты деп тану туралы хабарлама алған сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде.
Мен сіздің конкурстық құжаттамада айтылған төлем шарттарыңызбен келісемін.
Келесі баламалы төлем шарттарын ұсынамын ___________________________________
(егер бар болса, төлемнің балама шарттары аударылады)
немесе басқа да шарттар (санамалау: ____________________) бұл ретте баға жеңілдігін
__________________ (ақшалай түрде, жазумен көрсету).
Осы конкурстық өтінім _________ күні (жазумен).
Сатып алу туралы шартты жасасу сәтіне дейін осы конкурстық өтінім Сіздің оны жеңді деп тану туралы хабарламаңызбен бірге біздің арамыздағы міндетті шарт рөлін орындайтын болады.
_________________________________________________________________________
(қолы, күні) (аты-жөні, тегі)
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Әлеуетті өнім берушінің конкурстық өтінімінің бағалар кестесі (әлеуетті өнім берушінің атауы)
(әрбір лотқа жеке толтырылады)---------------------------
Тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің атауы _______________________________

1) общая информация о субъекте естественных монополий.
2) исполнение инвестиционных программ и (или) инвестиционных проектов, в том числе утвержденных уполномоченным органом.
3) основные финансово-экономические показатели деятельности субъекта естественной монополии за отчетный период.
4) объемы предоставленных регулируемых услуг (товаров, работ) за отчетный период.
5) информация о проводимой работе с потребителями регулируемых услуг (товаров, работ).
6) информация о постатейном исполнении утвержденным уполномоченным органом тарифной сметы за отчетный период.
7) перспективы деятельности (планы развития), в том числе о возможных изменениях тарифов на регулируемые услуги.
В Отчет субъекта естественной монополии включается обоснованная информации, предусмотренной подпунктами 2) - 6).
Приложение 13
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма
Информация
об исполнении утвержденной инвестиционной программы
на _______ год
по итогам 20___ года (полугодия 20___ года)
____________________________________________________________________________
наименование субъекта, вид деятельности
№п/п
Информация о плановых и фактических объемах предоставления регулируемых услуг (товаров, работ)
Отчет о прибылях и убытках*
Сумма инвестиционной программы (проекта)
Наименование регулируемых услуг (товаров, работ) и обслуживаемая территория
Наименование мероприятий
Единица измерения
Количество в натуральных показателях
Период предоставления услуги в рамках инвестиционной программы (проекта)
План
Факт
отклонение
причины отклонения
план
факт
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
отчет о прибылях и убытках представляется согласно приложению 3 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15384);
информация заполняется, в том числе, по иным показателям с учетом специфики отрасли (если предусмотрено в утвержденной инвестиционной программе (проекте));
данная информация представляется с приложением подтверждающих документов по реализации инвестиционной программы (копии соответствующих договоров, контрактов, акты о приемке выполненных работ, справка о стоимости выполненных работ и затрат, счет-фактуры, акты-приемки в эксплуатацию государственных приемочных комиссий, внутренние накладные, внутренние приказы субъектов регулируемого рынка о вводе в эксплуатацию и принятии на баланс).
продолжение таблицы
Информация о фактических условиях и размерах финансирования инвестиционной программы (проекта), тыс. тенге
Информация о сопоставлении фактических показателей исполнения инвестиционной программы (проекта) с показателями, утвержденными в инвестиционной программе (проекте)**
собственные средства
Заемные средства
Бюджетные средства
Улучшение производственных показателей, %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы (проекта)
Снижение износа (физического) основных фондов (активов), %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы (проекта)
Снижение потерь, %, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы (проекта)
Снижение аварийности, по годам реализации в зависимости от утвержденной инвестиционной программы (проекта)
Амортизация
Прибыль
факт прошлого года
факт текущего года
факт прошлого года
факт текущего года
план
факт
факт прошлого года
факт текущего года
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
отчет о прибылях и убытках представляется согласно приложению 3 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15384);
информация заполняется, в том числе, по иным показателям с учетом специфики отрасли (если предусмотрено в утвержденной инвестиционной программе (проекте));
данная информация представляется с приложением подтверждающих документов по реализации инвестиционной программы (копии соответствующих договоров, контрактов, акты о приемке выполненных работ, справка о стоимости выполненных работ и затрат, счет-фактуры, акты-приемки в эксплуатацию государственных приемочных комиссий, внутренние накладные, внутренние приказы субъектов регулируемого рынка о вводе в эксплуатацию и принятии на баланс).
Разъяснение причин отклонения достигнутых фактических показателей от показателей в утвержденной инвестиционной программе (проекте)
Оценка повышения качества и надежности предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ)
25
26
отчет о прибылях и убытках представляется согласно приложению 3 приказа Министра финансов Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 404 "Об утверждении перечня и форм годовой финансовой отчетности для публикации организациями публичного интереса (кроме финансовых организаций)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15384);
информация заполняется, в том числе, по иным показателям с учетом специфики отрасли (если предусмотрено в утвержденной инвестиционной программе (проекте));
данная информация представляется с приложением подтверждающих документов по реализации инвестиционной программы (копии соответствующих договоров, контрактов, акты о приемке выполненных работ, справка о стоимости выполненных работ и затрат, счет-фактуры, акты-приемки в эксплуатацию государственных приемочных комиссий, внутренние накладные, внутренние приказы субъектов регулируемого рынка о вводе в эксплуатацию и принятии на баланс).
Приложение 14
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма
Информация об исполнении утвержденной тарифной сметы
___________________________________на________год
по итогам 20___ года (полугодия 20___ года)
№ п/п
Наименование показателей тарифной сметы
Единица измерения
Предусмотрено в утвержденной тарифной смете
Фактически сложившиеся показатели тарифной сметы
Отклонение, в %
Причины отклонения
1
2
3
4
5
6
7
Приложение 15
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма
Информация о соблюдении показателей качества и надежности регулируемых услуг субъектами естественных монополий по итогам 20___ года (полугодия 20___ года)
__________________________________________________________________________ наименование субъекта, вид деятельности __________________________________________________________________________ регулируемая услуга
№ п/п
Показатель качества и надежности
Факт года (полугодия), предшествующего отчетному периоду
План (на __ год)
Факт текущего года (полугодия)
Оценка соблюдения показателей надежности и качества
Причины (обоснование) несоблюдения показателей надежности и качества
1
2
3
4
5
6
7
1
2
Приложение 16
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма
Информация о достижении показателей эффективности деятельности
субъектов естественных монополий
по итогам 20___ года (полугодия 20___ года)
__________________________________________________________________
наименование субъекта, вид деятельности __________________________________________________________________
регулируемая услуга
№п/п
Показатель эффективности
Факт года (полугодия), предшествующего отчетному периоду
План (на __ год)
Факт текущего года (полугодия)
Оценка достижения показателей эффективности
Причины (обоснование) недостижения показателей эффективности
1
2
3
4
5
6
7
1
2
Приложение 17
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма
Показатели эффективности деятельности субъектов естественных монополий
__________________________________________________________________________
наименование субъекта естественной монополий, вид деятельности ________________________________________________________________________________
(наименование регулируемой услуги)
П№ п/п
Наименование показателя
Единица измерения
Комментарии
1
2
3
4
5
6
1
2
Приложение 18
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Форма
Показатели качества и надежности регулируемой услуги
_______________________________________________________________
(наименование услуги)
период действия показателя качества и надежности регулируемых услуг 20 ___ - 20____гг.
№№ п/п
Наименование показателя качества и надежности регулируемых услуг
Единица измерения
Фактические данные
Целевые значения показателя, в разрезе по годам
1
2
3
4
5
1
2
Приложение 19
к Правилам осуществления
деятельности субъектами
естественных монополий
Анкета
Уважаемый потребитель!
Комитетом телекоммуникаций Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан осуществляется разработка проекта показателя качества услуги и надежности регулируемых услуг _______________________________________________________________________________.
(наименование услуги в рамках которой проводится опрос потребителей субъектов)
Цель опроса – оценка предпочтений потребителей по показателям качества услуги и надежности регулируемых услуг
________________________________________________________________________________
(наименование услуги)
Ответьте, пожалуйста, на нижеследующие вопросы, из Вашего опыта потребления. услуги.
Укажите административно-территориальную единицу, в которой Вы потребляете услугу
_________________________________________________________________________.
(наименование услуги)
Наименование субъекта, услугой которого Вы пользуетесь__________________________________________________________, телефон, по которому мы можем связаться с Вами________________________, электронный адрес ______________.
№ пп
Наименование показателя
Единица измерения
Значение показателя
Укажите, пожалуйста, степень важности показателя для Вас
Средне-годовое фактическое
Среднегодовое плановое значение *
Крайне важный
Очень важный
Относительно важный
Не очень важный
Неважный
11
22
33
44
55
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Укажите, пожалуйста, степень Вашей удовлетворенности среднегодовым фактическим значением показателя
Если не удовлетворен или абсолютно не удовлетворен, то укажите предлагаемое Вами целевое значение показателя
Удовлетворен полностью
Удовлетворен частично
Относительно удовлетворен
Не удовлетворен
Абсолютно не удовлетворен
7
8

1) табиғи монополиялар субъектісі туралы жалпы ақпарат.
2) инвестициялық бағдарламаларды және (немесе) инвестициялық жобаларды, оның ішінде уәкілетті орган бекіткен жобаларды орындау.
3) есепті кезеңдегі табиғи монополия субъектісі қызметінің негізгі қаржы-экономикалық көрсеткіштері.
4) есепті кезеңде ұсынылған реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемі.
5) реттелетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) тұтынушылармен жүргізілетін жұмыс туралы ақпарат.
6) уәкілетті орган бекіткен тарифтік сметаның есепті кезеңдегі орындалуы туралы ақпарат.
7) қызмет перспективалары (даму жоспарлары), оның ішінде реттеліп көрсетілетін қызметтерге тарифтердің ықтимал өзгерістері туралы.
Табиғи монополия субъектісінің есебіне 2) – 6) тармақшаларында көзделген негізделген ақпарат енгізіледі.
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
13-қосымша
Ақпарат бекітілген инвестициялық бағдарламаны орындау туралы_______ жыл 20 __ жылғы (20__ жылғы жарты жылдық) қорытынды бойынша) ____________________________________________________________ субъектінің атауы, қызмет түрі
№ п/п
Реттеліп көрсетілетін қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсынудың жоспарлы және нақты көлемдері туралы ақпарат)
Пайда мен шығындар туралы есеп *
Инвестициялық бағдарламаның (жобаның) сомасы)
Реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) атауы және қызмет көрсетілетін аумақ
Іс-шаралар атауы
Өлшем бірлігі
Заттай көрсеткіштердегі саны
Инвестициялық бағдарлама (жоба) шеңберінде қызмет ұсыну кезеңі)
Жоспары
Фактісі
Ауытқу
ауытқу себептері
жоспар
фактісі
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
*пайда мен зиян туралы есеп "жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығының 3-қосымшасына сәйкес ұсынылады.);
**ақпарат, оның ішінде саланың ерекшелігін ескере отырып, өзге де көрсеткіштер бойынша толтырылады (егер бекітілген инвестициялық бағдарламада (жобада көзделген болса));
**осы ақпарат инвестициялық бағдарламаны іске асыру жөніндегі растайтын құжаттарды (тиісті шарттардың, келісімшарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстарды қабылдау туралы актілер, орындалған жұмыстар мен шығындар құны туралы анықтама, шот-фактуралар, мемлекеттік қабылдау комиссияларының пайдалануға қабылдау-актілері, ішкі жүкқұжаттар, реттелетін нарық субъектілерінің пайдалануға беру және балансқа қабылдау туралы ішкі бұйрықтары) қоса бере отырып ұсынылады.
кестенің жалғысы
Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) қаржыландырудың нақты шарттары мен мөлшері туралы ақпарат, мың теңге
Инвестициялық бағдарламаны (жобаны) орындаудың нақты көрсеткіштерін инвестициялық бағдарламада (жобада) бекітілген көрсеткіштермен салыстыру туралы ақпарат)**
Өз қаражаты
Қарыз қаражаты
Бюджеттік қаражат
Өндірістік көрсеткіштерді жақсарту, %, бекітілген инвестициялық бағдарламаға (жобаға) байланысты іске асыру жылдары бойынша)
Негізгі қорлардың (активтердің) тозуының (физикалық) төмендеуі, %, бекітілген инвестициялық бағдарламаға (жобаға) байланысты іске асыру жылдары бойынша)
Ысыраптарды төмендету,%, бекітілген инвестициялық бағдарламаға (жобаға) байланысты іске асыру жылдары бойынша)
Бекітілген инвестициялық бағдарламаға (жобаға) байланысты іске асыру жылдары бойынша апаттылықты төмендету)
Амортизация
пайда
өткен жылдың фактісі
ағымдағы жылдың фактісі
өткен жылдың фактісі
ағымдағы жылдың фактісі
жоспар
факт
өткен жылдың фактісі
ағымдағы жылдың фактісі
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
*пайда мен зиян туралы есеп "жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығының 3-қосымшасына сәйкес ұсынылады.);
**ақпарат, оның ішінде саланың ерекшелігін ескере отырып, өзге де көрсеткіштер бойынша толтырылады (егер бекітілген инвестициялық бағдарламада (жобада көзделген болса));
**осы ақпарат инвестициялық бағдарламаны іске асыру жөніндегі растайтын құжаттарды (тиісті шарттардың, келісімшарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстарды қабылдау туралы актілер, орындалған жұмыстар мен шығындар құны туралы анықтама, шот-фактуралар, мемлекеттік қабылдау комиссияларының пайдалануға қабылдау-актілері, ішкі жүкқұжаттар, реттелетін нарық субъектілерінің пайдалануға беру және балансқа қабылдау туралы ішкі бұйрықтары) қоса бере отырып ұсынылады.
кестенің жалғысы
Қол жеткізілген нақты көрсеткіштердің бекітілген инвестициялық бағдарламада (жобада) көрсеткіштерден ауытқу себептерін түсіндіру)
Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) сапасы мен сенімділігін арттыруды бағалау)
25
26
*пайда мен зиян туралы есеп "жария мүдделі ұйымдардың (қаржы ұйымдарынан басқа) жариялауы үшін жылдық қаржылық есептіліктің тізбесі мен нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 404 бұйрығының 3-қосымшасына сәйкес ұсынылады.);
**ақпарат, оның ішінде саланың ерекшелігін ескере отырып, өзге де көрсеткіштер бойынша толтырылады (егер бекітілген инвестициялық бағдарламада (жобада көзделген болса));
**осы ақпарат инвестициялық бағдарламаны іске асыру жөніндегі растайтын құжаттарды (тиісті шарттардың, келісімшарттардың көшірмелері, орындалған жұмыстарды қабылдау туралы актілер, орындалған жұмыстар мен шығындар құны туралы анықтама, шот-фактуралар, мемлекеттік қабылдау комиссияларының пайдалануға қабылдау-актілері, ішкі жүкқұжаттар, реттелетін нарық субъектілерінің пайдалануға беру және балансқа қабылдау туралы ішкі бұйрықтары) қоса бере отырып ұсынылады.
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Бекітілген тарифтік сметаның орындалуы туралы ақпарат ___________________________________________жылға 20 __ жылғы (20__ жылғы жарты жылдық) қорытынды бойынша)
п/п
Тарифтік смета көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Бекітілген тарифтік сметада көзделген
Тарифтік сметаның нақты қалыптасқан көрсеткіштері
Ауытқу, %
Ауытқу себептері
1
2
3
4
5
6
7
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларында
15-қосымша
Нысан
Табиғи монополиялар субъектілерінің реттеліп көрсетілетін қызметтерінің сапа және сенімділік көрсеткіштерін сақтау 20 ___ жылғы (20__ жылғы жарты жылдық) қорытынды бойынша туралы ақпарат
__________________________________________________________________________
субъектінің атауы, қызмет түрі
__________________________________________________________________________
реттелетін қызмет
№ р/с
Сапа және сенімділік көрсеткіші
Есепті кезеңнің алдындағы жылдың (жарты жылдың) фактісі
Жоспар (___жылға арналған)
Ағымдағы жылдың фактісі (жартыжылдық)
Сенімділік және сапа көрсеткіштерінің сақталуын бағалау
Сенімділік пен сапа көрсеткіштерін сақтамау себептері (негіздемесі)
1
2
3
4
5
6
7
1
2
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларында
16-қосымша
Нысан
Табиғи монополиялар субъектілерінің қызмет тиімділігінің көрсеткіштеріне қол жеткізу 20 __ жылғы (20__ жылғы жарты жылдық) қорытынды бойынша) туралы ақпарат
__________________________________________________________________________
субъектінің атауы, қызмет түрі
__________________________________________________________________________
реттелетін қызмет
№ р/с
Тиімділік көрсеткіші
Есепті кезеңнің алдындағы жылдың (жарты жылдың) фактісі
Жоспар (___жылға арналған)
Ағымдағы жылдың фактісі (жартыжылдық)
Тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізуді бағалау
Тиімділік көрсеткіштеріне қол жеткізбеудің себептері (негіздемесі)
1
2
3
4
5
6
7
1
2
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларында
17-қосымша
Нысан
Табиғи монополиялар субъектілері қызметінің тиімділік көрсеткіштері
__________________________________________________________________________
субъектінің атауы, қызмет түрі
__________________________________________________________________________
реттелетін қызмет
№ р/с
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Түсініктеме
1
2
3
4
5
6
1
2
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Реттелетін қызметтің сапа және сенімділік көрсеткіштері
__________________________________________________
(қызмет атауы)
реттелетін қызметтердің сапасы
мен сенімділігі көрсеткішінің
қолданылу кезеңі 20 ___ -
20____жж.
№ р/с
Реттелетін қызметтердің сапасы мен сенімділігі көрсеткішінің атауы
Өлшем бірлігі
Нақты деректер
Көрсеткіштің жылдар бойынша бөлінісінде нысаналы мәні
1
2
3
4
5
1
2
Табиғи монополиялар
субъектілерінің қызметін
жүзеге асыру қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Сауалнама Құрметті тұтынушы!
Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Телекоммуникация комитеті қызметтер сапасы мен реттелетін қызметтердің
__________________________________________________________________________
(субъектілердің тұтынушыларына сұрау салу шеңберінде жүргізілетін
қызметтің атауы)
сенімділігі көрсеткішінің жобасын әзірлеуді жүзеге асырады.
Сауалнаманың мақсаты – қызмет сапасының көрсеткіштері және реттелетін
қызметтердің сенімділігі бойынша тұтынушылардың қалауын бағалау
__________________________________________________________________________
(қызметтің атауы)
Сіздің тәжірибесін тұтыну қызметтерге төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз.
Қызметті пайдаланатын әкімшілік-аумақтық бірлікті көрсетіңіз
_________________________________________________________________________
(қызметтің атауы)
Сіз пайдаланатын субъектінің атауы
___________________________________________________________,
Сізбен хабарласа алатын телефон ______________________________________,
______________________________________ электрондық мекенжай.
№ рс
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Көрсеткіштің мәні
Сіз үшін көрсеткіштің маңызды дәрежесін көрсетіңіз
Орташа жылдық нақты
Орташа жылдық жоспарлы мән *
Аса маңызды
Өте маңызды
Салыстырмалы маңызды
Өте маңызды емес
Маңызды емес
1
2
3
4
5
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғысы
Көрсеткіштің орташа жылдық нақты мәнімен қанағаттанушылық дәрежесін көрсетіңіз
Егер қанағаттанбаса немесе мүлдем қанағаттанбаса, онда сіз ұсынып отырған көрсеткіштің мақсатты мәнін көрсетіңіз
Толық қанағаттандырылды
Ішінара қанағаттандырылды
Салыстырмалы қанағаттанамын
Қанағаттанбаған
Мүлдем қанағаттанбаған
7
8