Об утверждении Перечня и сроков оснащения производственных объектов, подлежащих оснащению приборами учета сырой нефти, газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа)
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 4 ноября 2019 года № 357. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 ноября 2019 года № 19559.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.12.2022 № 405 (вводится в действие с 01.01.2024).
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2020.
В соответствии с пунктом 5 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.12.2022 № 405 (вводится в действие с 01.01.2024).
1. Утвердить прилагаемый Перечень и сроки оснащения производственных объектов, подлежащих оснащению приборами учета сырой нефти, газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.12.2022 № 405 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Департаменту развития нефтяной промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 4 ноября 2019 года № 357
Перечень и сроки оснащения производственных объектов, подлежащих оснащению приборами учета сырой нефти, газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа)
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра энергетики РК от 06.12.2022 № 405 (вводится в действие с 01.01.2024).
Сноска. Перечень в редакции приказа Министра энергетики РК от 08.04.2021 № 127 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра энергетики РК от 06.12.2022 № 405 (вводится в действие с 01.01.2024).
Перечень производственных объектов
Сроки оснащения

Шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) есепке алу аспаптарымен жарақтандыруға жататын өндірістік объектілердің тізбесін және оларды жарақтандыру мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2019 жылғы 4 қарашадағы № 357 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2019 жылғы 6 қарашада № 19559 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 06.12.2022 № 405 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 144-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 06.12.2022 № 405 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) есепке алу аспаптарымен жарақтандыруға жататын өндірістік объектілердің тізбесі және оларды жарақтандыру мерзімдері бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда көзделген - ҚР Энергетика министрінің 06.12.2022 № 405 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Мұнай өнеркәсібін дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Министр К. Бозумбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2019 жылғы 4 қарашадағы
№ 357 бұйрығымен бекітілген
Шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) есепке алу аспаптарымен жарақтандыруға жататын өндірістік объектілердің тізбесі және оларды жарақтандыру мерзімдері
Ескерту. Тізбесі жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 08.04.2021 № 278 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Энергетика министрінің 06.12.2022 № 405 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
Өндірістік объектілердің тізбесі
Жарақтандыру мерзімдері

Глава 1. Добыча сырой нефти, газового конденсата, сырого газа, а также подготовка сырой нефти, газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа)
1.
Цех подготовки и перекачки сырой нефти
до 1 сентября 2022 года
2.
Установка подготовки и перекачки газового конденсата
до 1 сентября 2022 года
2-1.
Установка комплексной подготовки сырого газа
до 1 января 2025 года
2-2.
Факельная установка, предназначенная для технологического неизбежного сжигания сырого газа
до 1 января 2025 года
2-3.
Установки, предназначенные для использования сырого газа на собственные технологические нужды
до 1 января 2025 года
2-4.
Установки обратной закачки сырого газа
до 1 января 2025 года
3.
Резервуарные парки, предназначенные для хранения сырой нефти и газового конденсата
до 1 сентября 2022 года
3-1.
Подземные хранилища газа, предназначенные для хранения товарного газа
до 1 января 2025 года
4.
Наливные-сливные автомобильные, железнодорожные эстакады и трубопровод (пункты налива-слива)
до 1 июля 2021 года
5.
Пункты приема-сдачи сырой нефти и газового конденсата (сдача по нефтепроводу)
до 1 июля 2021 года
5-1.
Пункты приема-сдачи (передачи) товарного газа
до 1 января 2025 года
Глава 2. Транспортировка сырой нефти, газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа)
6.
Пункты приема-сдачи сырой нефти и газового конденсата по нефтепроводу
до 1 июля 2021 года
6-1.
Пункты приема-сдачи (передачи) сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа) по газопроводу
до 1 января 2025 года
7.
Резервуарные парки, предназначенные для хранения сырой нефти и газового конденсата
до 1 сентября 2022года
8.
Наливные-сливные автомобильные, железнодорожные эстакады и трубопроводы (пункты налива-слива)
до 1 июля 2021 года
Глава 3. Нефтяные терминалы
9.
Наливные-сливные автомобильные, железнодорожные эстакады и трубопроводы (пункты налива – слива)
до 1 июля 2021 года
10.
Приемо-сдаточные пункты (прием, хранение, сдача нефти и газового конденсата)
до 1 июля 2021 года
11.
Резервуарные парки, предназначенные для хранения сырой нефти и газового конденсата

1-тарау. Шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды өндіру, сондай-ақ шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газ) дайындау
1.
Шикі мұнайды дайындау және айдау цехы
2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін
2.
Газ конденсатын дайындау және айдау қондырғысы
2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін
2-1.
Шикі газды кешенді дайындау қондырғысы
2025 жылғы 1 қаңтарға дейін
2-2.
Шикі газды технологиялық еріксіз жағуға арналған алау қондырғысы
2025 жылғы 1 қаңтарға дейін
2-3.
Шикі газды өзінің технологиялық қажеттіліктеріне пайдалануға арналған қондырғылар
2025 жылғы 1 қаңтарға дейін
2-4.
Шикі газды кері айдау қондырғылары
2025 жылғы 1 қаңтарға дейін
3.
Шикі мұнай мен газ конденсатын сақтауға арналған резервуарлық парктер
2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін
3-1.
Тауарлық газды сақтауға арналған жерасты газ қоймалары
2025 жылғы 1 қаңтарға дейін
4.
Құю-төгуге арналған автомобиль, теміржол эстакадалары және құбыр (құю-төгу пункттері)
2021 жылғы 1 шілдеге дейін
5.
Шикі мұнайды және газ конденсатын қабылдау-тапсыру пункттері (мұнай құбыры арқылы тапсыру)
2021 жылғы 1 шілдеге дейін
5-1.
Тауарлық газды қабылдау-тапсыру (беру) пункттері
2025 жылғы 1 қаңтарға дейін
2-тарау. Шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) тасымалдау
6.
Мұнай құбыры арқылы шикі мұнайды және газ конденсатын қабылдау-тапсыру пункттері
2021 жылғы
1 шілдеге дейін
6-1.
Газ құбыры бойынша шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) қабылдау-тапсыру (беру) пункттері
2025 жылғы 1 қаңтарға дейін
7.
Шикі мұнай мен газ конденсатын сақтауға арналған резервуарлық парктер
2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін
8.
Құю-төгуге арналған автомобиль, теміржол эстакадалары және құбырлар (құю-төгу пункттері)
2021 жылғы 1 шілдеге дейін
3-тарау. Мұнай терминалдары
9.
Құю-төгуге арналған автомобиль, теміржол эстакадалары және құбырлар (құю-төгу пункттері)
2021 жылғы 1 шілдеге дейін
10.
Қабылдау-тапсыру пункттері (мұнай мен газ конденсатын қабылдау, сақтау, тапсыру)
2021 жылғы 1 шілдеге дейін
11.
Шикі мұнай мен газ конденсатын сақтауға арналған резервуарлық парктер

до 1 сентября 2022 года
Глава 4. Нефтеперерабатывающие и газоперерабатывающие заводы
12.
Приемо-сдаточные пункты (прием сырой нефти и газового конденсата из нефтепровода)
до 1 июля 2021 года
12-1.
Приемо-сдаточные пункты сырого и товарного газа
до 1 января 2025 года
13.
Сливные автомобильные, железнодорожные эстакады и трубопровод
до 1 июля 2021 года
14.
Резервуарные парки, предназначенные для хранения сырой нефти и газового конденсата

2022 жылғы 1 қыркүйекке дейін
4-тарау. Мұнай өңдеу және газ өңдеу зауыттары
12.
Қабылдау-тапсыру пункттері (мұнай құбырынан шикі мұнай мен газ конденсатын қабылдау)
2021 жылғы 1 шілдеге дейін
12-1.
Шикі тауарлық газды қабылдау-тапсыру пункттері
2025 жылғы 1 қаңтарға дейін
13.
Төгуге арналған автомобиль, теміржол эстакадалары және құбыр
2021 жылғы 1 шілдеге дейін
14.
Шикі мұнай мен газ конденсатын сақтауға арналған резервуарлық парктер