Об утверждении Порядка использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат государственных органов, финансируемых из местных бюджетов
Постановление акимата Павлодарской области от 24 июня 2019 года № 192/2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Павлодарской области 26 июня 2019 года № 6452
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 863 "Об утверждении Типовых правил использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат" акимат Павлодарской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
порядок использования средств, предусмотренных на представительские затраты согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
нормы представительских затрат согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
2. Руководителям органов, финансируемых из областного бюджета осуществлять расходование средств на представительские затраты в строгом соответствии с утвержденным Порядком.
3. Государственному учреждению "Управление экономики и бюджетного планирования Павлодарской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
государственную регистрацию настоящего постановления в территориальном органе юстиции;
в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Павлодарской области.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима области Арынову А. А.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Б. Бакауов
Приложение 1
к постановлению акимата
Павлодарской области
от "24" июня 2019 года № 192/2
Порядок использования средств, предусмотренных на
представительские затраты, и норм представительских затрат
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Порядок использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат (далее – Порядок) определяет порядок использования средств на представительские затраты и норм представительских затрат за счет средств местного бюджета.

Жергілікті бюджеттерден қаржыландырылатын мемлекеттік органдардың өкілдік шығындарына көзделген қаражатты пайдалану тәртібін және өкілдік шығындардың нормаларын бекіту туралы
Павлодар облыстық әкімдігінің 2019 жылғы 24 маусымдағы № 192/2 қаулысы. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2019 жылғы 26 маусымда № 6452 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына, Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі "Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдаланудың үлгілік қағидаларын және өкілдік шығындардың нормаларын бекіту туралы" № 863 бұйрығына сәйкес Павлодар облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдалану тәртібі осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес;
өкілдік шығындардың нормалары осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Облыстық бюджеттен қаржыландырылатын органдардың басшылары өкілдік шығындарға қаражатты жұмсауды бекітілген Тәртіпке қатаң сәйкестікте жүзеге асырсын.
3. "Павлодар облысының экономика және бюджеттік жоспарлау басқармасы" мемлекеттік мекемесі заңнамамен белгіленген тәртіпте:
осы қаулының аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелуін;
осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберуді;
осы қаулыны Павлодар облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің орынбасары Ә. А. Арыноваға жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Облыс әкімі Б. Бақауов
Павлодар облысы әкімдігінің
2019 жылғы "24" маусымдағы
№ 192/2 қаулысына
1-қосымша
Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдалану
тәртібі және өкілдік шығындардың нормасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдалану тәртібі (бұдан әрі - Тәртіп) және өкілдік шығындардың нормалары өкілдік шығындарға арналған қаражатты пайдалану тәртібі мен жергілікті бюджет қаражаты есебінен өкілдік шығындардың нормаларын айқындайды.

2. Представительские затраты - средства, предусмотренные в местном бюджете на соответствующий финансовый год и используемые для приема иностранных делегаций, проведение заседаний, конференций, совещаний, семинаров, торжественных и официальных мероприятий.
К представительским затратам относятся:
1) аренда помещения для проведения мероприятия;
2) автотранспортное обслуживание;
3) услуги пееводчиков;
4) официальные завтраки, обеды, ужины, фуршеты, кофе-брейки;
5) приобретение сувениров, памятных подарков;
6) иные затраты, разрешенные акимом области.
Глава 2. Порядок использования средств на представительские затраты
3. Выделение средств из областного бюджета на представительские затраты осуществляется на основании Плана мероприятий (далее - План), утвержденного акимом области, с учетом норм представительских затрат согласно приложению 2 к настоящему Порядку.
4. Аппарат акима области на основании предложений администраторов местных бюджетных программ составляет годовой План, который требует представительских затрат.
5. В течение года на основании предложений администраторов местных бюджетных программ, План корректируется аппаратом акима области с учетом политической значимости проведения непредвиденного мероприятия и объема выделенных средств.
6. Потребность в представительских затратах определяется местными исполнительными органами с учетом выполнения возложенных функций и полномочий на основе результатов анализа необходимости, обоснованности и целесообразности осуществления данных затрат.
7. Основанием для выделения администраторам местных бюджетных программ средств на представительские затраты является наличие следующих документов:
1) обоснование необходимости проведения мероприятия;
2) программ пребывания официальной делегации;
3) план подготовки мероприятия;
4) данные о количестве участников;
5) смета расходов с расчетами по каждой статье затрат в соответствии с нормами представительских затрат и документы, подтверждающие объем затрат (калькуляция затрат с указанием стоимости товаров, работ, услуг, а также реквизиты организаций, которые предлагают товары, работы, услуги, прайс-листы и иные документы);
6) заключение местного исполнительного органа по исполнению бюджета по смете расходов.
8. Администратор местных бюджетных программ в течение 10 календарных дней после проведения мероприятия представляет соответствующему местному исполнительному органу области по исполнению бюджета отчет об использовании средств, выделенных на представительские затраты, за подписью первого руководителя (лица, его заменяющего) с приложением:

2. Өкілдік шығындар - бұл тиісті қаржы жылына жергілікті бюджетте көзделген және шетелдік делегацияларды қабылдауға, отырыстар, конференциялар, кеңестер, семинарлар, салтанатты және ресми іс-шаралар өткізуге пайдаланылатын қаражат.
Өкiлдік шығындарға:
1) іс-шараларды өткiзу үшiн үй-жай жалдауға;
2) автокөлiктік қызмет көрсетуге;
3) аудармашылардың қызметiн төлеуге;
4) ресми таңғы астарға, түскi астарға, кешкi астарға, фуршеттерге, кофе-брейктерге;
5) кәдесыйлар, естелiк сыйлықтар сатып алуға;
6) облыс әкiмі рұқсат еткен өзге шығыстарға арналған шығындар жатады.
2-тарау. Өкілдік шығындарға арналған қаражатты пайдалану тәртібі
3. Облыстық бюджеттен өкілдік шығындарға қаражат бөлу облыс әкімі бекіткен Іс-шаралар жоспары (бұдан әрі – Жоспар) негізінде осы Тәртіптің 2-қосымшасына сәйкес өкілдік шығындардың нормасын ескере отырып, жүзеге асырылады.
4. Облыс әкімінің аппараты жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстары негізінде өкілдік шығындарды талап ететін жылдық Жоспарды құрады.
5. Жыл ішінде жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің ұсыныстары негізінде облыс әкімінің аппараты күтпеген іс-шараны өткізудің саяси маңыздылығын және бөлінген қаражат көлемін ескере отырып, Жоспарды түзетеді.
6. Жергілікті атқарушы органдар өкілдік шығындардың қажеттілігін осы шығындардың жүзеге асырылу қажеттілігін, негізділігін және орындылығын талдау нәтижелері негізінде жүктелген функциялар мен өкілеттіктердің орындалуын ескере отырып, айқындайды.
7. Келесі құжаттардың болуы жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне өкілдік шығындарға қаражат бөлу үшін негіз болып табылады:
1) іс-шараларды өткізу қажеттігінің негіздемесі;
2) ресми делегацияның келу бағдарламасы;
3) іс-шараларды дайындау жоспары;
4) қатысушылар саны туралы деректер;
5) өкілдік шығындардың нормаларына сәйкес әрбір шығын бабы бойынша есептері бар шығыстар сметасы және шығындар көлемін растайтын құжаттар (тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер құны, сондай-ақ тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді ұсынатын ұйымдардың деректемелері көрсетілген шығындар калькуляциясы, прайс-парақтар және өзге де құжаттар);
6) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті атқарушы органның шығыстар сметасы бойынша қорытындысы.
8. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі іс-шаралар өткізілгеннен кейін күнтізбелік 10 күн ішінде облыстың бюджетті атқару жөніндегі тиісті жергілікті атқарушы органына өкілдік шығындарға бөлінген қаражатты пайдалану туралы есепті бірінші басшының (оны ауыстыратын тұлғаның) қолын қойдырып, келесі құжаттарды қоса беріп тапсырады:

1) основания для проведения мероприятия, сметы расходов и документов, предусмотренных подпунктами 2) и 4) пункта 7 настоящего Порядка;
2) документа, подтверждающего фактическое количество участников;
3) копий документов, подтверждающих фактические затраты по смете расходов (квитанции, счета-фактуры, накладные, акты выполненных работ (оказанных услуг) с указанием стоимости и объема приобретенных товаров, работ и услуг, договора).
Приложение 2
к постановлению акимата
Павлодарской области
от "24" июня 2019 года № 192/2
Нормы представительских затрат, финансируемых
за счет средств областного бюджета
№ п/п
Наименование представительских затрат
Стоимость, в тенге
1
2
3
1
Затраты на проведение приемов (завтраки, обеды, ужины) производятся для делегаций из расчета на одного человека в день
до 6 500
2
Затраты на проведение приемов ( завтраки, обеды, ужины), предусмотренных в Государственном Протоколе Республики Казахстан, с участием Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, председателей палат Парламента Республики Казахстан, Государственного секретаря Республики Казахстан, Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан из расчета на одного человека в день
до 30 000
3
Буфетное обслуживание во время переговоров, мероприятий культурной программы на одного человека в день, включая переводчика и сопровождающих лиц
до 1 040
4
Оплата труда переводчика (кроме синхронного перевода), встречающего делегацию, не состоящего в штате государственного органа, из расчета почасовой оплаты
до 500
5
Оплата транспортных затрат на обслуживание делегаций автомобильным транспортом предусматривается из расчета почасовой оплаты
до 700
Примечание:
1) Во время официальных приемов количество участников со стороны Республики Казахстан не должно превышать количество участников со стороны иностранных делегаций.
2) При составе делегаций свыше пяти человек количество сопровождающих лиц и переводчиков, обслуживающих делегацию (кроме синхронного перевода), определяется из расчета один переводчик или сопровождающий не менее чем на пять членов делегации.

1) іс-шараны жүргізу үшін негіздеме, шығыстар сметасын және осы Тәртіптің 7-тармағының 2) және 4) тармақшаларында көзделген құжаттар;
2) қатысушылардың нақты санын растайтын құжат;
3) шығыстар сметасы бойынша іс жүзіндегі шығындарды растайтын құжаттардың көшірмелері (сатып алынған тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің құны мен көлемі көрсетілген түбіртектер, шот-фактуралар, жүкқұжаттар, орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актілері, шарттар).
Павлодар облысы әкімдігінің
2019 жылғы "24" маусымдағы
№ 192/2 қаулысына
2-қосымша
Облыстық бюджет қаражаты есебінен
қаржыландырылатын өкілдік шығындардың нормалары
Р/с №
Өкілдік шығындардың атауы
Құны, теңгемен
1
2
3
1
Делегациялар үшін қабылдаулар өткізу (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас) шығындары күніне бір адамға арналған есеп бойынша жүргізіледі
6 500 дейін
2
Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Парламенті палаталары төрағаларының, Қазақстан Республикасы Мемлекеттік хатшысының, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрі орынбасарының қатысуымен өтетін Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Протоколында көзделген қабылдаулар өткізу (таңғы ас, түскі ас, кешкі ас) шығындары күніне бір адамға арналған есеп бойынша жүргізіледі
30 000 дейін
3
Келіссөздер, мәдени бағдарлама іс-шаралары кезінде бір күнде бір адамға буфеттік қызмет көрсету, аудармашы мен бірге жүретін адамдарды қоса алғанда
1 040 дейін
4
Делегацияны қабылдайтын, мемлекеттік органның штатында тұрмайтын аудармашының еңбекақысы (ілеспе аудармадан басқа) сағаттық төлем есебінен
500 дейін
5
Делегацияларға автомобиль көлігімен қызмет көрсетуге арналған көлік шығындарын төлеу сағаттық төлем есебінен көзделеді
700 дейін
Ескертпе:
1. Ресми қабылдаулар жүргізу кезінде Қазақстан Республикасы тарапынан қатысушылардың саны шетелдік делегациялар тарапынан қатысушылардың санынан аспауы тиіс.
2. Делегация құрамы бес адамнан асқан кезде, бірге жүретін тұлға және делегацияға қызмет көрсететін аудармашы (ілеспе аудармадан басқа) саны делегацияның кемінде бес мүшесіне шаққанда бір аудармашы немесе бірге жүретін адам есебінен айқындалады.