О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра внутренних дел Республики Казахстан
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 января 2020 года № 44. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 января 2020 года № 19935.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения.
2. Департаменту кадровой политики Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представить в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных пунктом 1) и 2) настоящего приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
Утвержден приказом
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 22 января 2020 года № 44
Перечень некоторых приказов Министра внутренних дел Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения
1. В приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 9 июня 2014 года № 332 "Об утверждении Правил распределения выпускников организаций образования органов внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9573, опубликован 30 июля 2014 года в "Юридической газете" № 111 (2679)) внести следующие изменения:
в Правилах распределения выпускников организаций образования органов внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Основные положения";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Организацию работы по распределению выпускников факультетов очного обучения, магистратуры и докторантуры PhD организаций образования (далее – выпускники) осуществляет кадровое подразделение МВД";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Распределение выпускников";
пункт 4 изложить в следующей редакции:

Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2020 жылғы 22 қаңтардағы № 44 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 28 қаңтарда № 19935 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының қоса беріліп отырған тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне осы бұйрықтың 1) және 2) тармақтарында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2020 жылғы 22 қаңтардағы
№ 44 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары білім беру ұйымдарының түлектерін бөлу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 9 маусымдағы № 332 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9573 болып тіркелген, "Заң газетінде" 2014 жылғы 30 шілдедегі № 111 (2679) санында жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдары білім беру ұйымдарының түлектерін бөлу қағидасында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Негізгі ережелер";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Білім беру ұйымдарының күндізгі оқыту факультеттерінің, магистратура мен PhD докторантураларының түлектерін (бұдан әрі – түлектер) бөлу жөніндегі жұмысты ұйымдастыруды ІІМ кадр бөлімшесі жүзеге асырады.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Түлектерді бөлу";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"4. Состав комиссии по распределению выпускников ежегодно утверждается приказом начальника организации образования МВД.
В состав комиссии по распределению выпускников входят начальник организации образования МВД, который является заместителем председателя, начальники факультетов, выпускающих кафедр, отдела кадров организации образования МВД, представители МВД, Департаментов полиции (на транспорте) (далее – ДП(Т)), Департаментов уголовно-исполнительной системы (далее – ДУИС), а также представители Совета Ветеранов органов внутренних дел.
Председатель комиссии по распределению выпускников определяется приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан.
При отсутствии председателя комиссии по распределению выпускников его полномочия осуществляет лицо, его замещающее.";
подпункт 6) пункта 7 изложить в следующей редакции:
"6) в течение десяти рабочих дней по окончании распределения представляет в кадровое подразделение МВД на утверждение в двух экземплярах протокол распределения выпускников и отчет о его результатах. Протокол распределения и отчет составляются в произвольной форме.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Выпускникам, получившим дипломы с отличием первоочередно предоставляется выбор места службы в ДП(Т), ДУИС.";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Супругам, завершившим обучение в организациях образования МВД одновременно, работа предоставляется в подразделениях ДП(Т), ДУИС, расположенных в одном населенном пункте.
Если один из супругов оканчивает организацию образования ранее, то его распределение осуществляется на общих основаниях. Супруг (супруга), завершивший обучение позже, первоочередно распределяется по месту работы супруга (супруги).
11. При вступлении выпускников в брак (супружество) по окончании работы комиссии по персональному распределению место работы супругов определяется в соответствии с пунктом 10 настоящих Правил по согласованию между ДП(Т), ДУИС с уведомлением кадрового подразделения МВД.";
пункты 13 и 14 изложить в следующей редакции:
"13. Начальники организаций образования МВД:
1) проводят разъяснительную работу по распределению;
2) направляют запрос (в произвольной форме) в ДП(Т), ДУИС и организации образования МВД ежегодно до 10 декабря о предоставлении сведений по предлагаемым должностям для назначения выпускников;
3) обобщает информацию ДП(Т), ДУИС о вакантных должностях для назначения выпускников, готовит анкетные данные на выпускников для заседаний комиссий по распределению выпускников;
4) обеспечивают направление в ДП(Т), ДУИС копии протоколов заседаний комиссий по распределению, заверенные кадровыми подразделениями организаций образования МВД, а также личных дел с приложением справки (в произвольной форме) о бюджетных средствах, затраченных за их обучение;

"4. Түлектерді бөлу жөніндегі комиссиялардың құрамы жыл сайын ІІМ білім беру ұйымы бастығының бұйрығымен бекітіледі.
Түлектерді бөлу жөніндегі комиссиялардың құрамына ІІМ білім беру ұйымының бастығы, ол төрағаның орынбасары болып табылады, ІІМ білім беру ұйымының факультеттерінің, бітіруші кафедралардың, кадрлар бөлімінің бастықтары, ІІМ полиция департаменттерінің (Көліктегі) (бұдан әрі – ПД (Көліктегі ПД)), қылмыстық-атқару жүйесі департаменттерінің (бұдан әрі – ҚАЖД) өкілдері, сондай-ақ Ішкі істер органдарының Ардагерлер кеңесінің өкілдері кіреді.
Түлектерді бөлу жөніндегі комиссия төрағасы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығымен айқындалады.
Бітірушілерді бөлу жөніндегі комиссияның төрағасы болмаған жағдайда оның өкілеттіктерін оны алмастыратын адам жүзеге асырады.";
7-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"6) бөлу аяқталғаннан кейін он жұмыс күні ішінде ІІМ кадр бөлімшесіне түлектерді бөлу хаттамасын екі данада бекітуге және оның нәтижелері туралы есеп ұсынады. Бөлу хаттамасы және есеп еркін нысанда құрастырылады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Үздік диплом алған түлектерге бірінші кезекте ПД (Көліктегі ПД), ҚАЖД қызмет орнын таңдау беріледі.";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. ІІМ білім беру ұйымын біруақытта бітірген ерлі-зайыптыларға жұмыс бір елді мекенде орналасқан ПД (Көліктегі ПД), ҚАЖД бөліністерінде ұсынылады.
Егер ерлі-зайыптылардың біреуі білім беру ұйымын бұрын бітірсе, онда оны бөлу жалпы негіздерде жүзеге асырылады. Оқуды кейін аяқтаған жұбайы (зайыбы) зайыбының (жұбайының) жұмыс орны бойынша бірінші кезекте бөлінеді.
11. Дербес бөлу жөніндегі комиссия жұмысының аяқталуына қарай түлектер некеге тұрған кезде жұбайлардың жұмыс орны осы Қағидалардың 10-тармағына сәйкес ПД (Көліктегі ПД), ҚАЖД арасындағы келісімі бойынша ІІМ кадр бөлінісін хабарлаумен анықталады.
13 және 14-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"13. ІІМ білім беру ұйымдарының бастықтары:
1) бөлу тәртібін түсіндіру жұмыстарын жүргізеді;
2) ПД (Көліктегі ПД), ҚАЖД-ға және ІІМ білім беру ұйымдарына оларды тағайындау үшін ұсынылған лауазымдар бойынша мәліметтер ұсыну туралы жыл сайын 10 желтоқсанға дейін сұрау салу (еркін нысанда) жолдайды;
3) ПД (Көліктегі ПД), ҚАЖД және ІІМ білім беру ұйымдарының түлектерді тағайындау үшін бос лауазымдар туралы ақпаратын жинақтайды, түлектерді бөлу жөніндегі комиссия отырысына түлектердің сауалнамалық деректерін даярлайды;
4) ІІМ білім беру ұйымдарының кадр бөліністері растаған, түлектерді бөлу жөніндегі комиссия отырыстары хаттамаларының көшірмелерін, сондай-ақ оқуға жұмсалған бюджет қаражаты туралы анықтаманы (еркін нысанда) қоса бере отырып жеке істерді ПД (Көліктегі ПД), ҚАЖД-ға жолдауды қамтамасыз етеді;

5) организуют выдачу выпускникам, одновременно с дипломами, предписания о направлении на работу в органы внутренних дел;
6) совместно с руководством ДП(Т), ДУИС проводят изучение результатов работы выпускников с целью совершенствования подготовки кадров в организациях образования МВД.
14. Начальники ДП(Т), ДУИС:
1) представляют в организации образования МВД сведения о наличии вакантных должностей, о размере окладов денежного содержания, возможности предоставления им жилой площади;
2) осуществляют взаимодействие с организациями образования МВД по распределению выпускников в подразделения органов внутренних дел;
3) направляют представителей кадровых подразделений для участия в работе комиссии по распределению выпускников;
4) обеспечивают трудоустройство выпускников;
5) информируют кадровое подразделение МВД и организацию образования МВД в течении десяти рабочих дней о прибытии выпускников";
6) организуют назначение на должность выпускников.";
приложение к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему Приказу.
2. В приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 20 "Об утверждении Правил проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13148, опубликован 2 марта 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") внести следующие изменения и дополнение:
в Правилах проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Основные положения";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Текущий контроль успеваемости, промежуточная и итоговая аттестация проводятся с целью определения степени освоения обучающимися образовательных программ, Государственным общеобязательным стандартом высшего и послевузовского образования (далее – ГОСО), утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17669).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения текущего контроля успеваемости и промежуточной аттестации обучающихся в организациях образования МВД, реализующих образовательные программы высшего образования";
пункт 20 дополнить частью следующего содержания:

5) түлектерге дипломдарымен біруақытта ішкі істер органдарына жұмысқа жіберу туралы ұйғарым беруді ұйымдастырады;
6) ПД (Көліктегі ПД), ҚАЖД басшылығымен бірлесіп, ІІМ білім беру ұйымдарында кадрлар даярлауды жетілдіру мақсатында түлектердің жұмыс нәтижелеріне зерделеу жүргізеді.
14. ПД (Көліктегі ПД), ҚАЖД бастықтары:
1) ІІМ білім беру ұйымдарына бос лауазымдардың бар-жоғы, ақшалай ұстау жалақысының мөлшері, оларға тұрғын үй алаңын беру мүмкіндігі туралы мәліметтер береді;
2) ІІМ білім беру ұйымдарымен ішкі істер органдарының бөлімшелеріне түлектерді бөлу және жұмысқа орналастыру бойынша өзара іс-қимыл жасасуды жүзеге асырады;
3) түлектерді бөлу жөніндегі комиссиялардың жұмысына қатысу үшін кадр бөліністерінің өкілдерін жібереді;
4) түлектерді жұмысқа орналастыруды қамтамасыз етеді;
5) ІІМ кадр бөлінісін және ІІМ білім беру ұйымын он жұмыс күні ішінде түлектердің келгені туралы ақпараттандырады;
6) түлектерді лауазымға тағайындауды ұйымдастырады.";
Көрсетілген бұйрыққа қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 20 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13148 болып тіркелген, 2016 жылғы 2 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау, оларға аралық және қорытынды аттестаттау жүргізу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Негізгі ережелер";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Оқу үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау "Білім берудің барлық деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" (бұдан әрі – МЖБС) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13202 болып тіркелген) бекітілген Жоғары және ЖОО-дан кейінгі білімнің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартын, білім беру бағдарламаларын алушылардың меңгеру дәрежесін анықтау мақсатында өткізіледі.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Жоғары білім берудің білім беру бағдарламаларын іске асыратын ІІМ-нің білім беру ұйымдарында білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау және аралық аттестаттау өткізу тәртібі";
20-тармақ мынадай мазмұндағы бөліммен толықтырылсын:

"Деятельность ученого совета вуза и порядок его избрания определяется в соответствии с Типовыми правилами деятельности Ученого совета высшего учебного заведения и порядок его избрания, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 22 ноября 2007 года № 574 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5038).";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок проведения итоговой аттестации обучающихся организаций образования МВД, реализующих образовательные программы высшего образования";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок проведения текущего контроля успеваемости и промежуточной аттестации обучающихся в организациях образования МВД, реализующих образовательные программы послевузовского образования";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Порядок проведения итоговой аттестации обучающихся организаций образования МВД, реализующих образовательные программы послевузовского образования".
3. В приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 22 "Об утверждении Правил организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13135, опубликован 2 марта 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") внести следующие изменения:
в Правилах организации работ по подготовке, экспертизе, апробации, изданию и проведению мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Основные положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок подготовки учебных изданий и учебно-методических комплексов";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Подготовка учебных изданий и учебно-методических комплексов осуществляется автором (авторским коллективом или разработчиками) в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом высшего и послевузовского образования (далее – ГОСО), утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17669), типовыми учебными планами и типовыми учебными программами по учебному предмету (дисциплине) в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об образовании" (далее – Типовые учебные планы и программы).";

"Жоғары оқу орнының Ғылыми кеңесінің қызметі және оны сайлау тәртібі Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2007 жылғы 22 қарашадағы №574 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5038 болып тіркелген) бекітілген Жоғары оқу орнының Ғылыми кеңесі қызметінің үлгілік қағидаларына және оны сайлау тәртібіне сәйкес анықталады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Жоғары білім беру бағдарламаларын іске асыратын ІІМ білім беру ұйымдарының білім алушыларын қорытынды аттестаттауды өткізу тәртібі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын ІІМ білім беру ұйымдарында білім алушылардың үлгеріміне ағымдағы бақылау және аралық аттестаттау жүргізу тәртібі";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыратын ІІМ білім беру ұйымдарында білім алушыларды қорытынды аттестаттаудан өткізу тәртібі";
3. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында оқулық басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 22 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13135 болып тіркелген, 2016 жылғы 2 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған") мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында оқулық басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерді дайындау, сараптау, сынақтан өткізу, басып шығару және оларға мониторинг жүргізу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Негізгі ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Оқу басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерді дайындау тәртібі";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Оқулық басылымдары мен оқу-әдiстемелiк кешендерді дайындауды автор (авторлық ұжым немесе әзірлеушілер) "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13202 болып тіркелген) бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына (бұдан әрі – МЖБС), оқу пәні (пәндері) бойынша үлгілік оқу жоспарлары мен үлгілік оқу бағдарламалары "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Үлгілік оқу жоспарлары мен бағдарламалары) сәйкес жүзеге асырады.";

дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Решение заседания о направлении учебного издания на обсуждение на учебно-методическом (ученом) совете учебного заведения принимается членами кафедры (цикла, факультета, института), участвовавших в заседании, на основе открытого голосования большинством голосов. При равенстве голосов, голос начальника кафедры (цикла, факультета, института) является решающим".
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок экспертизы учебных изданий и учебно-методических комплексов";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок апробации и проведения мониторинга учебных изданий и учебно-методических комплексов";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Порядок издания учебных изданий".
4. В приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 23 "Об утверждении Правил деятельности военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13141, опубликован 4 марта 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") внести следующие изменения:
в Правилах деятельности военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок организации управления деятельностью учебных заведений МВД";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Организация образовательной деятельности учебных заведений МВД";
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Продолжительность академического периода вуз устанавливает самостоятельно в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом высшего и послевузовского образования (далее – ГОСО), утвержденным приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17669).";
пункт 74 изложить в следующей редакции:
"74. Типовые учебные планы разрабатываются кадровым подразделением МВД совместно с профильными службами МВД и утверждаются Министром.";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Организация воспитательной работы в учебных заведениях МВД";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Организация научно-исследовательской, редакционно-издательской и международная деятельность учебных заведений МВД (вузов)".

мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Шешімді ашық дауыс беру негізінде отырысқа қатысқан кафедра (цикл, факультет, институт) мүшелері көпшілік дауыспен қабылдайды. Дауыстар тең болған жағдайда кафедра (цикл, факультет, институт) бастығының дауысы шешуші болып табылады.".
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Оқу басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерін сараптау тәртібі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Оқу басылымдары мен оқу-әдістемелік кешендерін сынақтан өткізу және оларға мониторинг жүргізу тәртібі";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Оқу басылымдарын шығару тәртібі".
4. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарының қызмет қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 23 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13141 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарының қызмет қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. ІІМ оқу орындарының қызметін басқаруды ұйымдастыру тәртібі";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. ІІМ оқу орындарының білім беру қызметін ұйымдастыру";
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Академиялық кезеңнің ұзақтығын ЖОО "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына (бұдан әрі – МЖБС) сәйкес дербес белгілейді.";
74-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"74. Үлгілік оқу жоспарларын ІІМ кадр бөлімшесі ІІМ бейінді қызметтерімен бірлесіп әзірлейді және Министр бекітеді.";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. ІІМ-нің оқу орындарында тәрбие жұмысын ұйымдастыру";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. ІІМ оқу орындарының (ЖОО-лардың) ғылыми-зерттеу, редакциялық баспа және халықаралық қызметін ұйымдастыру".

5. В приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 13 января 2016 года № 24 "Об утверждении Правил приема на обучение в специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы послевузовского образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13134, опубликован 2 марта 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") внести следующие изменения:
в Правилах приема на обучение в специальные учебные заведения Министерства внутренних дел Республики Казахстан, реализующие образовательные программы послевузовского образования, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Основные положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок приема документов для поступления в магистратуру и докторантуру PhD";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Кандидаты на учебу в магистратуре или докторантуре PhD, подают рапорта в произвольной форме на имя заместителя министра внутренних дел (далее – заместитель министра), руководителя департамента полиции, департамента полиции на транспорте (далее – ДП(Т)), департамента уголовно-исполнительной системы (далее – ДУИС), департамента по чрезвычайным ситуациям (далее – ДЧС), учебного заведения МВД.
11. Для отбора кандидатов на учебу в магистратуру и докторантуру PhD приказом Министра внутренних дел, руководителя ДП(Т), ДУИС, ДЧС и учебного заведения МВД создаются отборочные комиссии.
Общее количество членов отборочной комиссии состоит из нечетного числа. Комиссию возглавляет председатель. Председателем отборочной комиссии назначается заместитель министра, заместитель начальника ДП(Т), ДУИС, ДЧС, учебного заведения МВД.
Секретарем отборочной комиссии назначается сотрудник кадровой службы.
Отборочная комиссия состоит из начальников служб МВД, ДП(Т), ДУИС, ДЧС и структурных подразделений высшего учебного заведения МВД, осуществляющих учебную и научную деятельность, и штатные сотрудники по решению председателя конкурсной комиссии.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Результаты отборочной комиссии оформляются протоколом заседания отборочной комиссии по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок проведения вступительных экзаменов";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Зачисление в магистратуру и докторантуру PhD высших учебных заведений МВД";
пункт 33 изложить в следующей редакции:

5. "Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 13 қаңтардағы № 24 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13134 болып тіркелген, 2016 жылғы 2 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру бағдарламаларын іске асырып жатқан Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің арнаулы оқу орындарына оқуға қабылдау қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Негізгі ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Магистратураға және PhD докторантураға түсу үшін құжаттарды қабылдау тәртібі";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Магистратураға немесе PhD докторантураға оқуға кандидаттары ішкі істер министрінің орынбасары (бұдан әрі – Министрдің орынбасары), полиция департаменті, көліктегі полиция департаменті (бұдан әрі – ПД (Көліктегі ПД), қылмыстық-атқару жүйесі департаменті (бұдан әрі – ҚАЖД), Төтенше жағдайлар департаменті (бұдан әрі – ТЖД), ІІМ оқу орны басшысының атына еркін нысанда баянат береді.";
11. Магистратураға және PhD докторантураға оқуға кандидаттарды іріктеу үшін Ішкі істер министрінің, ПД (Көліктегі ПД), ҚАЖД, ТЖД басшысының және ІІМ оқу орнының бұйрығымен іріктеу комиссиялары құрылады.
Іріктеу комиссиясы мүшелерінің жалпы саны тақ саннан тұрады. Комиссияны төраға басқарады. Іріктеу комиссиясының төрағасы болып ішкі істер министрінің орынбасары, ПД (Көліктегі ПД), ҚАЖД, ТЖД, ІІМ оқу орны бастығының орынбасары тағайындалады.
Іріктеу комиссиясының хатшысы болып кадр қызметінің қызметкері тағайындалады.
Іріктеу комиссиясы ІІМ, ПД (Көліктегі ПД), ҚАЖД, ТЖД қызметтерінің бастықтары, оқу және ғылыми қызметті жүзеге асыратын ІІМ жоғары оқу орнының құрылымдық бөлімшелерінің бастықтары және конкурстық комиссия төрағасының шешімі бойынша штаттық қызметкерлерден тұрады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Іріктеу комиссиясы жұмысының нәтижелері осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысанда іріктеу комиссиясы отырысының хаттамасымен ресімделеді.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қабылдау емтихандарын өткізу тәртібі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. ІІМ жоғары оқу орындарының магистратурасына және PhD докторантурасына қабылдау";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"33. Высшие учебные заведения МВД представляют в кадровое подразделение МВД в течение десяти календарных дней итоговый отчет по организации и проведению приема, а также копии приказов о зачислении в магистратуру и докторантуру PhD, для представления в Министерство образования и науки Республики Казахстан.";
приложение 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему Приказу.
6. В приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 января 2016 года № 33 "Об утверждении Правил замещения должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц, научных работников военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, за исключением должностей гражданских служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13133, опубликован 2 марта 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") внести следующие изменения:
в Правилах замещения должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц, научных работников военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, за исключением должностей гражданских служащих, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Основные положения";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. В отношении кандидатов, впервые поступающих на службу в органы внутренних дел на должности научно-педагогического состава конкурс проводится в соответствии с Перечнем должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе, Правил проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан, утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 870 "Об утверждении Перечня должностей в органах внутренних дел Республики Казахстан, замещаемых на конкурсной основе, Правил проведения конкурса и стажировки при поступлении на службу в органы внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14305).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения конкурса";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Публикация объявления о проведении конкурса";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Формирование конкурсной комиссии";
заголовок главы 5 изложить в следующей редакции:
"Глава 5. Прием и рассмотрение документов";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Порядок замещения вне конкурса";
заголовок главы 7 изложить в следующей редакции:
"Глава 7. Порядок замещения по конкурсу";
пункт 28 изложить в следующей редакции:

"33. ІІМ жоғары оқу орындары күнтізбелік он күн ішінде ІІМ-нің кадр бөлімшесіне қабылдауды ұйымдастыру және өткізу бойынша қорытынды есепті, сондай-ақ магистратураға және PhD докторантураға қабылдау туралы бұйрықтардың көшірмелерін Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігіне ұсыну үшін ұсынады.";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
6. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында, азаматтық қызметші лауазымдарын қоспағанда, педагог жұмыскерлер мен оларға теңестірілген адамдар, ғылыми қызметкерлер лауазымдарына орналасу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 16 қаңтардағы № 33 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13133 болып тіркелген, 2016 жылғы 2 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында, азаматтық қызметші лауазымдарын қоспағанда, педагог жұмыскерлер мен оларға теңестірілген адамдар, ғылыми қызметкерлер лауазымдарына орналасу қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Негізгі ережелер";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. "Ішкі істер органдарына ғылыми-педагогикалық құрам лауазымдарына қызметке алғаш қабылданатын кандидаттарға қатысты конкурс "Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының конкурстық негізде орналасатын лауазымдар тізбесін, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарына қызметке орналасу кезінде конкурс пен тағылымдама өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 тамыздағы № 870 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14305 болып тіркелген) бекітілген, Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының конкурстық негізде орналасатын лауазымдар тізбесіне сәйкес өткізіледі.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Конкурсты өткізу тәртібі";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Конкурс өткізу туралы хабарландыруды жариялау";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. Конкурстық комиссияны құру";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Құжаттарды қабылдау және қарау";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Конкурстан тыс орналасу тәртібі";
7-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"7-тарау. Конкурс бойынша орналасу тәртібі";
28-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"28. Кандидаты проходят тестирование на знание законодательства Республики Казахстан и основ педагогики и психологии, основ предметных знаний по соответствующему должности профилю.
Число тестовых вопросов составляет сто двадцать, из них на знание законодательства Республики Казахстан – шестьдесят вопросов, основы педагогики и психологии – двадцать вопросов, основы предметных знаний – сорок вопросов.
Тестовые вопросы на знание законодательства Республики Казахстан включают по 10 вопросов на знание Конституции Республики Казахстан, Закона Республики Казахстан от 6 января 2011 года "О правоохранительной службе", Закона Республики Казахстан от 23 апреля 2014 года "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", Закона Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года "О государственной службе Республики Казахстан", Закона Республики Казахстан от 18 ноября 2015 года "О противодействии коррупции", Этического кодекса государственных служащих Республики Казахстан, утвержденный Указом Президента Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 153 "О мерах по дальнейшему совершенствованию этических норм и правил поведения государственных служащих Республики Казахстан.
Общее время тестирования составляет сто двадцать минут.";
заголовок главы 8 изложить в следующей редакции:
"Глава 8. Порядок обжалования".
7. В приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 января 2016 года № 34 "Об утверждении Квалификационных характеристик должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц в военных, специальных учебных заведениях МВД, за исключением должностей гражданских служащих" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13144, опубликован 2 марта 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") внести следующие изменения:
в Квалификационных характеристиках должностей педагогических работников и приравненных к ним лиц в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан, за исключением должностей гражданских служащих, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Квалификационные характеристики должностей научно-педагогических работников высших учебных заведениях МВД.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. Необходимо знать: Конституцию Республики Казахстан, Кодексы Республики Казахстан, законы Республики Казахстан "О государственных секретах", "Об образовании", "О правоохранительной службе", "О гражданской защите", "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", "О Национальной гвардии Республики Казахстан", "О противодействии коррупции" (далее – Законы Республики Казахстан) и другие нормативные правовые акты, регламентирующие образовательную, научную, хозяйственную, финансово-экономическую деятельность высшего учебного заведения, методические материалы в сфере подготовки специалистов высшего и послевузовского образования, научные достижения и передовой опыт зарубежных образовательных учреждений в области высшего и послевузовского образования (дополнительного образования), трудовое законодательство.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Квалификационные характеристики должностей научно-педагогических работников учебных центров МВД.".

"28. Кандидаттар Қазақстан Республикасының заңнамасын және педагогика және психология негіздерін, бейіннің сәйкес лауазымы бойынша пәннің негіздерін білуге тестілеуден өтеді.
Тест сұрақтарының саны жүз жиырма, оның ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге – алпыс сұрақ, педагогика және психология негіздері – жиырма сұрақ, пәндік білім негіздері – қырық сұрақ.
Қазақстан Республикасының заңнамасын білуге арналған тест сұрақтары Қазақстан Республикасының Конституциясын, "Құқық қорғау қызметі туралы" 2011 жылғы 6 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңын, "Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары туралы" 2014 жылғы 23 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңын, "Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызметі туралы" 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңын, "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" 2015 жылғы 18 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңын, "Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің әдептілік нормаларын және мінез-құлық қағидаларын одан әрі жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 153 Жарлығымен бекітілген, Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметшілерінің Әдеп кодексін білуге 10 сұрақтан тұрады.
Тестілеудің жалпы уақыты жүз жиырма минутты құрайды.";
8-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"8-тарау. Шағымдану тәртібі".
7. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында, азаматтық қызметші лауазымдарын қоспағанда, педагог жұмыскерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының біліктілік сипаттамаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 16 қаңтардағы № 34 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13144 болып тіркелген, 2016 жылғы 2 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында, азаматтық қызметшілердің лауазымдарын қоспағанда, педагог жұмыскерлер мен оларға теңестірілген адамдар лауазымдарының біліктілік сипаттамаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. ІІМ жоғары оқу орындарының ғылыми-педагогикалық қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамалары";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Мыналарды: Қазақстан Республикасының Конституциясын, Қазақстан Республикасының кодекстерін, "Мемлекеттік құпиялар туралы", "Білім туралы", "Құқық қорғау қызметі туралы", "Азаматтық қорғау туралы", "Қазақстан Республикасының Ішкі істер органдары туралы", "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы туралы", "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының заңдарын (бұдан әрі – Қазақстан Республикасының заңдары) және жоғары оқу орнының білім беру, ғылыми, шаруашылық, қаржы-экономикалық қызметін регламенттейтін басқа да нормативтік құқықтық актілерді, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар мамандарды даярлау саласындағы әдістемелік материалдарды, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру (қосымша білім беру) саласындағы шетелдік білім беру мекемелерінің ғылыми жетістіктері мен озық тәжірибелерін, еңбек заңнамасын білуі қажет.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. ІІМ оқу орталықтарының ғылыми-педагогикалық қызметкерлері лауазымдарының біліктілік сипаттамалары".

8. В приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 22 января 2016 года № 52 "Об утверждении Правил организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13201, опубликован 4 марта 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") внести следующие изменения:
в Правилах организации и осуществления учебного процесса, учебно-методической и научно-методической деятельности в военных, специальных учебных заведениях Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Основные положения";
подпункт 17) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"17) типовой учебный план – учебный документ, разрабатываемый на основе Государственного общеобязательного стандарта высшего и послевузовского образования (далее – ГОСО), утвержденного приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17669), регламентирующий структуру и объем образовательной программы по циклам дисциплин, с указанием перечня и минимального объема кредитов дисциплин обязательного компонента и всех видов практик, итоговой аттестации.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок организации учебного процесса";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Специальное учебное заведение МВД разрабатывает и утверждает учебную программу курсов повышения квалификации и переподготовки сотрудников ОВД, которая определяет продолжительность, содержание обучения и согласовывается с заинтересованными службами ОВД и кадровым подразделением МВД.
Комплектование контингента обучающихся курсов повышения квалификации и переподготовки осуществляется в соответствии с Планом-графиком, который формируется на основе заявок служб ОВД и утверждается приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок осуществления учебного процесса в специальных учебных заведениях МВД";
заголовок главы 4 изложить в следующей редакции:
"Глава 4. Порядок организации и осуществления учебно-методической и научно-методической деятельности в специальных учебных заведениях МВД МВД".

8. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 22 қаңтардағы № 52 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13201 болып тіркелген, 2016 жылғы 4 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында оқу процесін, оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметті ұйымдастыру және жүзеге асыру қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Негізгі ережелер";
2-тармақтың 17) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"17) үлгілік оқу жоспары – "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13202 болып тіркелген) бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына (бұдан әрі – МЖБС) негізінде әзірленетін, міндетті компонент пәндерінің тізбесі мен кредиттердің ең аз көлемін және практиканың, қорытынды аттестаттаудың барлық түрлерін көрсете отырып, пәндер циклі бойынша білім беру бағдарламасының құрылымы мен көлемін регламенттейтін оқу құжаты.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Оқу процесін ұйымдастыру тәртібі";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. ІІМ-нің арнайы оқу орны ІІО қызметкерлерінің біліктілігін арттыру және қайта даярлау курстарының оқу бағдарламасын әзірлейді және бекітеді, ол оқудың ұзақтығын, мазмұнын айқындайды және ІІО мүдделі қызметтерімен және ІІМ-нің кадр бөлімшесімен келісіледі.
Біліктілікті арттыру және қайта даярлау курстарында білім алушылардың контингентін жасақтау ІІО қызметтерінің өтінімдері негізінде құрастырылатын Жоспар-кестеге сәйкес жүзеге асырылады және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бұйрығымен бекітіледі.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. ІІМ-нің арнаулы оқу орындарында оқу процесін жүзеге асыру тәртібі";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"4-тарау. ІІМ-нің арнаулы оқу орындарының оқу-әдістемелік және ғылыми-әдістемелік қызметін ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібі";

9. В приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 января 2016 года № 80 "Об утверждении Правил организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13202, опубликован 11 марта 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") внести следующие изменения:
в Правилах организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Основные положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяют порядок организации и прохождения профессиональной практики и стажировки обучающимися военных, специальных учебных заведений Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – военные, специальные учебные заведения МВД).";
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Виды, сроки и содержание профессиональной практики и стажировки определяются согласно академическому календарю в соответствии с требованиями Государственного общеобязательного стандарта высшего и послевузовского образования (далее – ГОСО), утвержденного Приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 604 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования всех уровней образования (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17669)".";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Организация и прохождение профессиональной практики и стажировки в военных учебных заведениях";
стажировки от военного, специального учебного заведения, удельный вес которой составляет 40% от итоговой оценки.

9. "Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың кәсіптік практикасын және тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 26 қаңтардағы № 80 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13202 болып тіркелген, 2016 жылғы 11 наурызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың кәсіптік практикасын және тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Негізгі ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында білім алушылардың кәсіптік практикасын және тағылымдамасын ұйымдастыру және одан өту қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 11) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің әскери, арнаулы оқу орындарында (бұдан әрі – ІІМ-нің әскери, арнаулы оқу орындары) білім алушылардың кәсіптік практикасын және тағылымдамасын ұйымдастыру және өткізу тәртібін айқындайды.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Кәсіптік практика және тағылымдаманың түрлері, мерзімдері және мазмұны "Білім берудің барлық деңгейінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 604 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17669 болып тіркелген) бекітілген Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының (бұдан әрі – МЖМС) талаптарына сай академиялық күнтізбеге сәйкес анықталады.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Әскери оқу орындарында кәсіптік практикадан және тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру және өткізу";
4-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Арнайы оқу орындарында кәсіптік практикадан және тағылымдамадан өтуді ұйымдастыру және өткізу";
5-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"5-тарау. Кәсіптік практика мен тағылымдаманың қорытындысын шығару";
30-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"30. Кәсіптік практика және тағылымдама бойынша қорытынды баға үлес салмағы қорытынды бағаның 60 % құрайтын ішкі істер органдарынан тағайындалған практика және тағылымдама жетекшісінің бағасын және үлес салмағы қорытынды бағаның 40% құрайтын әскери, арнаулы оқу орнынан
тағайындалған практика және тағылымдама жетекшісі ұсынған есепті қорғау бойынша бағасын ескере отырып, қойылады.

Результаты защиты отчета оцениваются по установленной балльно-рейтинговой буквенной системе оценок в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании".
Итоги защиты отчета по профессиональной практике и стажировке заносятся в ведомость итогового контроля.
Итоги профессиональной практики и стажировки обсуждаются на соответствующих факультетах, кафедрах военного, специального учебного заведения. Общие итоги практики и стажировки подводятся на учебно-методическом совете военного, специального учебного заведения МВД.";
приложение 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему Приказу.
Приложение 1
к Приказу "О внесении
изменений и дополнений в
некоторые приказы Министра
внутренних дел Республики Казахстан"
Приложение
к Правилам распределения
выпускников организаций
образования органов внутренних
дел Республики Казахстан
Форма
Предписание о направлении на работу в органы внутренних дел
Выпускник (ца) _______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
___________________________________________________________________________
(наименование организации образования)
по специальности ___________________________________________________________
на основании решения Комиссии по распределению
от _________________ № _____________, направляется на работу
в качестве __________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
(наименование ДП(Т), ДУИС, организации образования)
Расположенную в ____________________________________________________________
(адрес)
Начальник организации образования МВД                         Подпись
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
(линия отрыва)
Я, _________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отечество (при его наличии))
являющийся выпускником ___________________________________________________
(наименование организации образования)
подтверждаю получение мною направления на работу в __________________________,
(наименование ДП(Т), ДУИС)
расположенную в____________________________________________________________
(адрес)
на должность __________.
"___" _________ 20__ года                               подпись выпускника
Приложение 2
к Приказу "О внесении
изменений и дополнений в
некоторые приказы
Министра внутренних дел
Республики Казахстан"
Приложение 1 к Правилам
приема на обучение в
специальные учебные заведения
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан,
реализующие образовательные
программы послевузовского образования
Форма
Протокол заседания отборочной комиссии
Место                         №_____                   Дата ______________
Присутствовали: председатель, члены отборочной комиссии
_________________________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии))
__________________________________________________________________________
наименование ДП(Т), ДУИС, ДЧС, занимаемая должность)
Члены комиссии:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Повестка дня: Рассмотрение документов кандидатов, поступающих в
магистратуру, докторантуру PhD высших учебных заведений МВД

Есепті қорғау нәтижелері бағалаудың белгіленген балдық-рейтингтік әріптік жүйесі бойынша "Білім туралы" 2007 жылғы 27 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бағаланады.
Кәсіптік практика және тағылымдама бойынша есепті қорғау қорытындысы қорытынды бақылау ведомосына енгізіледі.
Кәсіптік практиканың және тағылымдаманың қорытындысы әскери, арнаулы оқу орындарының тиісті факультеттерінде, кафедраларында талқыланады. Практиканы және тағылымдаманы жалпы қорытындылау ІІМ әскери, арнаулы оқу орындарының оқу-әдістемелік кеңесінде жүргізіледі.";
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
"Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің кейбір
бұйрықтарына өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы"
бұйрыққа 1-қосымша
Қазақстан Республикасы
ішкі істер органдары білім беру
ұйымдарының түлектерін бөлу
қағидасына қосымша
Нысан
Ішкі істер органына жұмысқа жіберу туралы ұйғарым
Түлек_______________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
_____________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
___________________________________________________ мамандығы бойынша
Түлектерді бөлу жөніндегі комиссияның _________________ № _____________ шешімінің негізінде жұмысқа
_____________________________________________________________ ретінде
__________________________________________________________ орналасқан
(мекенжайы)
__________________________________________________________ жіберіледі
(ПД (Көліктегі ПД), ҚАЖД, білім беру ұйымының атауы)
ІІМ білім беру ұйымының бастығы                              Қолы
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
(кесу сызығы)
______________________________________________ түлегі болып табылатын
(білім беру ұйымының атауы)
мен, _________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
______________________________________________________________________
орналасқан (мекенжайы) _________________________________________________
жұмысқа жолдаманы (ПД (Көліктегі ПД), ҚАЖД, білім беру ұйымының атауы)
____________________________________________ лауазымға алғанымды растаймын.
20__жылғы "___" ___________                  Түлектің қолы
"Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің кейбір
бұйрықтарына өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы"
бұйрыққа 2-қосымша
Жоғары оқу орнынан кейінгі
білім беру бағдарламаларын іске
асырып жатқан
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
арнаулы оқу орындарына оқуға
қабылдау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Іріктеу комиссиясы отырысының хаттамасы
Жері            №____                  Күні_____
Қатысқандар: төраға, іріктеу комиссиясы мүшелері
____________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
____________________________________________________________________
ПД (Көліктегі ПД), ҚАЖД, ТЖД атауы, атқаратын лауазымы)
Комиссия мүшелері: ___________________________________________________
____________________________________________________________________
Күн тәртібі: ІІМ жоғары оқу орындары магистратурасына, PhD докторантурасына түсетін кандидаттардың құжаттарын қарау

1. Кандидат ________________________________________________________________
(фамилия имя отчество (при его наличии))
2. Вопросы:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
4. По итогам голосования кандидат _______________________________ рекомендуется к
(фамилия имя отчество (при его наличии))
/не рекомендуется к направлению на обучение в магистратуру,
докторантуру PhD высших учебных заведений МВД _______________________
(нужное подчеркнуть)
Председатель ____________________________ (подпись)
Члены комиссии __________________________ (подпись)
_____________________________ (подпись)
Секретарь ________________________________ (подпись)
Приложение 3
к Приказу "О внесении
изменений и дополнений в
некоторые приказы
Министра внутренних дел
Республики Казахстан"
Приложение 1
к Правилам организации
и прохождения профессиональной
практики и стажировки
обучающимися военных,
специальных учебных заведений
Министерства внутренних дел
Республики Казахстан
Форма
ВКЛАДЫШ
к документу, удостоверяющего личность № ______________________________
курсант ___________________________________________________________________
(специальное звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии))
является практикантом (стажером) в должности _________________________________
___________________________________________________________________________
(наименование должности и органа учреждения, подразделения внутренних дел)
Начальник кадрового подразделения ДП(Т), ДУИС, ДЧС
____________________ __________ ____________________________________________
(специальное звание) (подпись)       (Фамилия, имя, отчество, (при его наличии))
"_____" ____________ 20___ года
Действителен по "______" _________________ 20___ года
При предъявлении удостоверения личности ________________
(личная подпись)

1. Кандидат _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
2. Сұрақтар:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
3. Кандидат _________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
дауыс беру нәтижелері бойынша ІМ жоғары оқу орындары магистратурасына, PhD докторантурасына оқуға жіберуге ұсынылады/ұсынылмайды.
Төраға _________________________ (қолы)
Комиссия мүшелері ______________ (қолы)
_____________________ (қолы)
Хатшы __________________________ (қолы)
"Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің кейбір
бұйрықтарына өзгерістер мен
толықтырулар енгізу туралы"
бұйрыққа 3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігінің
әскери, арнаулы оқу
орындарында білім
алушылардың кәсіптік
практикасын және
тағылымдамасын ұйымдастыру
және одан өту қағидаларына
1-қосымша
Нысан
№ __________________________________ жеке басын куәландыратын құжатқа
ЖАПСЫРМА
курсант _____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)), арнаулы атағы)
_________________________________________________________ лауазымдағы
_____________________________________________________________________
(ішкі істер бөліністерінің, мекеменің, органның және лауазымның атауы)
практиканты болып табылады.
ПД (Көліктегі ПД), ҚАЖД, ТЖД Кадр бөлімшесінің бастығы
_____________________________________________________________________
(арнаулы атағы) (қолы) (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда))
20__ жылғы "_____" ____________
Жеке куәлікті көрсеткен кезде _________________________
(жеке қолы)
20___ жылғы "______" _________________ дейін жарамды