О внесении изменений в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 172 "Об утверждении Правил участия органов государственной статистики в разработке и формировании статистической методологии"
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 12 февраля 2020 года № 22. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 февраля 2020 года № 20032
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Агентства Республики Казахстан по статистике от 9 июля 2010 года № 172 "Об утверждении Правил участия органов государственной статистики в разработке и формировании статистической методологии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6458, опубликован 23 октября 2010 года в газете "Казахстанская правда" № 281-282 (26342-26343) следующие изменения:
в заголовок указанного приказа вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", а также с подпунктом 266-54) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:";
в пункт 1 указанного приказа вносится изменение на государственном языке, текст на русском языке не изменяется;
Правила участия органов государственной статистики в разработке и формировании статистической методологии, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Управлению планирования статистической деятельности совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению планирования статистической деятельности Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений и территориальных органов Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства в работе.

"Мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 172 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2020 жылғы 12 ақпандағы № 22 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 13 ақпанда № 20032 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі төрағасының 2010 жылғы 9 шілдедегі № 172 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6458 болып тіркелген, 2010 жылғы 9 қарашадағы № 461-468 (26311) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу қағидаларын бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықтың кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 13-бабы 2) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 266-54) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу ережесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелері мен аумақтық органдарына жұмыс бабында басшылыққа алу үшін жеткізсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Н. Айдапкелов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского
хозяйства Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры
и спорта Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Национальный Банк
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Председателя
от 12 февраля 2020 года № 22
Утверждены приказом
Председателя Агентства
Республики Казахстан
по статистике
от 9 июля 2010 года № 172
Правила участия органов государственной статистики в разработке и формировании статистической методологии
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила участия органов государственной статистики в разработке и формировании статистической методологии (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" (далее – Закон) и определяют порядок участия органов государственной статистики в разработке и формировании статистической методологии.
2. В Правилах используются понятия в значениях, определенных в Законе, а также следующее определение:
ведомство уполномоченного органа в области государственной статистики (далее – ведомство) – государственный орган, осуществляющий возложенные на него функции и реализующий государственную политику в области государственной статистики.
Глава 2. Порядок разработки и формирования статистической методологии
3. Статистическая методология разрабатывается в целях проведения статистического наблюдения и формирования официальной статистической информации.
4. Основаниями для разработки (пересмотра) и формирования статистической методологии являются:
1) соответствующие документы Системы государственного планирования, поручения Правительства Республики Казахстан;
2) соответствие статистической методологии международным статистическим стандартам;
3) изменения законодательства Республики Казахстан, являющегося основанием для разработки (пересмотра) статистической методологии.
5. Сроки разработки или пересмотра статистической методологии определяются в соответствии с документами, являющимися основанием для их разработки или пересмотра, предусмотренных пунктом 4 настоящих Правил.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Төраға Н. Айдапкелов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Ауыл
шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Еңбек
және халықты әлеуметтік
қорғау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Индустрия
және инфрақұрылымдық даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Мәдениет
және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы Экология,
геология және табиғи ресурстар министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
Төрағасының
2020 жылғы 12 ақпандағы № 22
бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Статистика агенттігі
төрағасының
2010 жылғы 9 шілдедегі №172
бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының (бұдан әрі – Заң) 13-бабы 2) тармақшасына сәйкес әзірленді және мемлекеттік статистика органдарының статистикалық әдіснаманы әзірлеуге және қалыптастыруға қатысу тәртібін айқындайды.
2. Қағидаларда Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар, сондай-ақ мынадай анықтама пайдаланылады:
мемлекеттік статистика саласындағы уәкілетті органның ведомствосы (бұдан әрі – ведомство) – мемлекеттік статистика саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыратын және оған жүктелген функцияларды жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
2-тарау. Статистикалық әдіснаманы әзірлеу және қалыптастыру тәртібі
3. Статистикалық әдіснама статистикалық байқауды жүргізу және ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру мақсатында әзірленеді.
4. Статистикалық әдіснаманы әзірлеуге (қайта қарауға) және қалыптастыруға негіздер:
1) Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің тиісті құжаттары, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тапсырмалары;
2) статистикалық әдіснаманың халықаралық статистикалық стандарттарға сәйкестігі;
3) статистикалық әдіснаманы әзірлеуге (қайта қарауға) негіз болып табылатын Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгерістері болып табылады.
5. Статистикалық әдіснаманы әзірлеу немесе қайта қарау мерзімдері осы Қағидалардың 4-тармағында көзделген оларды әзірлеу немесе қайта қарауға негіз болып табылатын құжаттарға сәйкес айқындалады.

6. Статистическая методология по проведению общегосударственных статистических наблюдений и формированию официальной статистической информации разрабатывается и утверждается в соответствии с подпунктом 262) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011 (далее – Положение).
7. Статистическая методология по ведомственным статистическим наблюдениям и формированию официальной статистической информации (далее – ведомственная методология) разрабатывается государственными органами и Национальным Банком Республики Казахстан, относящимися к органам государственной статистики.
Орган государственной статистики-разработчик (далее – разработчик) направляет проект ведомственной методологии в ведомство для рассмотрения.
Ведомство в течение тридцати календарных дней со дня получения проекта ведомственной методологии представляет ответ о согласовании проекта ведомственной методологии без замечаний или направляет замечания и предложения с их обоснованиями.
Разработчик в течение десяти рабочих дней со дня получения замечаний и предложений направляет в ведомство доработанный проект ведомственной методологии для повторного согласования.
При несогласии с полученными замечаниями и предложениями к проекту ведомственной методологии, разработчик направляет письменное обоснование о непринятии замечаний и предложений.
Ведомство со дня получения представленного обоснования в течение пяти рабочих дней организовывает рабочее заседание, в том числе посредством видеоконференцсвязи, для обсуждения и принятия окончательной редакции проекта ведомственной методологии.
Ведомственная методология государственных органов, согласованная в соответствии с настоящим пунктом Правил, утверждается в соответствии с подпунктом 266-55) пункта 17 Положения.
Ведомственная методология Национального Банка Республики Казахстан, согласованная в соответствии с настоящим пунктом Правил, утверждается в соответствии с пунктом 3 статьи 22 Закона.
8. Разработчик размещает утвержденную ведомственную методологию на своем интернет-ресурсе.

6. Жалпымемлекеттік статистикалық байқауды жүргізу және ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру бойынша статистикалық әдіснама Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің (бұдан әрі – Ереже) 17-тармағының 262-тармақшасына сәйкес әзірленеді және бекітіледі.
7. Ведомстволық статистикалық байқауларды жүргізу және ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыру бойынша статистикалық әдіснаманы (бұдан әрі – ведомстволық әдіснама) мемлекеттік статистика органдарына жататын мемлекеттік органдар және Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі әзірлейді.
Мемлекеттік статистика органы-әзірлеуші (бұдан әрі – әзірлеуші) ведомстволық әдіснама жобасын ведомствоға қарау үшін жолдайды.
Ведомство ведомстволық әдіснама жобасын алған күнінен бастап, күнтізбелік отыз күн ішінде ведомстволық әдіснама жобасын ескертулерсіз келісетіндігі туралы жауап береді немесе негіздемелері бар ескертулер мен ұсыныстарды жолдайды.
Әзірлеуші ескертулер мен ұсыныстарды алған күнінен бастап пысықталған ведомстволық әдіснама жобасын он жұмыс күні ішінде қайта келісу үшін ведомствоға жолдайды.
Ведомстволық әдіснама жобасына алынған ескертулермен және ұсыныстармен келіспеген жағдайда, әзірлеуші ескертулер мен ұсыныстардың қабылданбауы туралы жазбаша негіздеме жолдайды.
Ведомство ұсынылған негіздемені алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде талқылау және ведомстволық әдіснама жобасының түпкілікті редакциясын қабылдау үшін жұмыс кездесуін, соның ішінде бейнеконференцбайланыс өткізу арқылы ұйымдастырады.
Қағидалардың осы тармағына сәйкес келісілген мемлекеттік органдардың ведомстволық әдіснамасы Ереженің 17-тармағының 266-55) тармақшасына сәйкес бекітіледі.
Қағидалардың осы тармағына сәйкес келісілген Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ведомстволық әдіснамасы Заңның 22-бабының 3-тармағына сәйкес бекітіледі.
8. Әзірлеуші бекітілген ведомстволық әдіснаманы өзінің интернет-ресурсына орналастырады.