Об утверждении Стандарта организации оказания хирургической (абдоминальной, торакальной, колопроктологической) помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 февраля 2020 года № ҚР ДСМ-11/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2020 года № 20069. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 20 марта 2023 года № 41.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 20.03.2023 № 41 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стандарт организации оказания хирургической (абдоминальной, торакальной, колопроктологической) помощи в Республике Казахстан.
2. Департаменту лекарственного обеспечения и стандартизации Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Утвержден приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 20 февраля 2020 года
№ ҚР ДСМ-11/2020
Стандарт организации оказания хирургической помощи (абдоминальной, торакальной, колопроктологической) в Республике Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Стандарт организации оказания хирургической помощи (абдоминальной, торакальной, колопроктологической) в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс).

Қазақстан Республикасында хирургиялық (абдоминалды, торакалды, колопроктологиялық) көмек көрсетуді ұйымдастыру cтандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 20 ақпандағы № ҚР ДСМ-11/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 27 ақпанда № 20069 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2023 жылғы 20 наурыздағы № 41 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 20.03.2023 № 41 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында хирургиялық (абдоминалды, торакалды, колопроктологиялық) көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету және стандарттау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
Е. Биртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2020 жылғы 20 ақпандағы
№ ҚР ДСМ-11/2020
бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында хирургиялық (абдоминалды, торакалды, колопроктологиялық) көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында хирургиялық (абдоминалды, торакалды, колопроктологиялық) көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі - Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес әзірленді.

2. Настоящий Стандарт устанавливает правила, общие принципы и характеристики к организации оказания медицинской помощи в Республике Казахстан при хирургических заболеваниях на амбулаторно-поликлиническом, стационарном и стационарозамещающем уровнях вне зависимости от формы собственности и ведомственной принадлежности.
3. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) динамическое наблюдение – систематическое наблюдение за состоянием здоровья населения, а также оказание необходимой медицинской помощи по результатам данного наблюдения;
2) профильный специалист (врач хирург) – медицинский работник с высшим медицинским образованием, имеющий сертификат по специальности "Общая хирургия (торакальная хирургия, абдоминальная хирургия, трансплантология, колопроктология, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)";
3) консилиум – исследование лица в целях установления диагноза, определения тактики лечения и прогноза заболевания с участием не менее трех врачей;
4) клинический протокол – документ, устанавливающий общие требования к оказанию медицинской помощи пациенту при определенном заболевании или клинической ситуации;
5) гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее – ГОБМП) – объем медицинской помощи, предоставляемой за счет бюджетных средств по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан, гражданам Республики Казахстан, оралманам, а также иностранцам и лицам без гражданства, постоянно проживающим на территории Республики Казахстан;
6) обязательное социальное медицинское страхование (далее – ОСМС) комплекс правовых, экономических и организационных мер по оказанию медицинской помощи потребителям медицинских услуг за счет активов Фонда социального медицинского страхования;
7) регионализация – распределение стационарных медицинских организаций по возможности оказания ими специализированной медицинской хирургической (абдоминальной, торакальной, колопроктологической) помощи по трем уровням в соответствии со степенью риска хирургического вмешательства с учетом распределения кадровых и материально-технических ресурсов, а также объемов потребления медицинской помощи.
Глава 2. Правила, общие принципы и характеристики деятельности организаций здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь при хирургических (абдоминальных, торакальных, колопроктологических) заболевании
4. Оказание хирургической помощи пациентам осуществляется:
на бесплатной основе в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;

2. Осы Стандарт хирургиялық аурулар кезінде меншік нысаны мен ведомстволық тиістілігіне қарамастан амбулаториялық-емханалық, стационарлық және стационарды алмастыратын деңгейлерде Қазақстан Республикасында медициналық көмек көрсетуді ұйымдастыру қағидаларын, жалпы қағидаттары мен сипаттамаларын белгілейді.
3. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер және анықтамалар:
1) динамикалық байқау - халық денсаулығының жай-күйін жүйелі түрде байқау, сондай-ақ осы байқаудың нәтижелері бойынша қажетті медициналық көмек көрсету;
2) бейінді маман- жоғары медициналық білімді, белгілі бір мамандық бойынша сертификаты бар медицина қызметкері;
3) консилиум – кемінде үш дәрігердің қатысуымен диагноз қою, емдеу тактикасын айқындау және ауруды болжау мақсатында адамды зерттеу;
4) клиникалық хаттама – белгілі бір ауру немесе клиникалық жағдай кезінде пациентке медициналық көмек көрсетуге қойылатын жалпы талаптарды белгілейтін құжат;
5) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі – ТМККК) – Қазақстан Республикасының азаматтарына, оралмандарға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұратын шетелдіктерге және азаматтығы жоқ адамдарға Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын тізбе бойынша бюджет қаражаты есебінен берілетін медициналық көмектің көлемі;
6) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру (бұдан әрі – МӘМС) – әлеуметтік медициналық сақтандыру қорының активтері есебінен медициналық қызметтерді тұтынушыларға медициналық көмек көрсету жөніндегі құқықтық, экономикалық және ұйымдастыру шаралар кешені;
7) өңірлендіру – стационарлық медициналық ұйымдарды олардың мамандандырылған медициналық хирургиялық (абдоминалды, торакалды, колопроктологиялық) көмек көрсету мүмкіндігі бойынша кадрлық және материалдық-техникалық ресурстарды бөлуді, сондай-ақ медициналық көмекті тұтыну көлемін ескере отырып, хирургиялық араласу қаупінің дәрежесіне сәйкес үш деңгей бойынша бөлу.
2-тарау. Хирургиялық (абдоминалды, торакалды, колопроктологиялық) аурулар кезінде медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары қызметінің қағидалары, жалпы қағидаттары мен сипаттамалары
4. Пациенттерге хирургиялық көмек көрсету:
ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде тегін негізде;

на платной основе в соответствии с Правилами и условиями оказания платных услуг в организациях здравоохранения, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 304 "Об утверждении Правил и условий оказания платных услуг в организациях здравоохранения и Типовой формы договора на оказание платных услуг в организациях здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11341).
5. Медицинские организации здравоохранения, а также структурные подразделения в составе медицинских организаций, оказывающие хирургическую (абдоминальную, торакальную, колопроктологическую) помощь осуществляют:
1) организацию и проведение мероприятий, направленных на раннее выявление и оказание квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг пациентам с хирургическими заболеваниями;
2) работу по снижению осложнений, смертности и инвалидизации населения от хирургических заболеваний за счет повышения доступности, преемственности и качества медицинской помощи;
3) создание эффективной системы, обеспечивающей доступность медицинской помощи и качество медицинских услуг по всем направлениям хирургии;
4) внедрение, применение современных методов диагностики, лечения и профилактики, соответствующих мировым достижениям современной медицины;
5) обеспечение преемственности и взаимодействия внутри медицинской организации, а также между медицинскими организациями с учетом регионализации.
6. Квалифицированная медицинская помощь пациентам с хирургическими заболеваниями оказывается профильными специалистами, а также специалистами с высшим медицинским образованием (врачами по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)", "Скорая и неотложная медицинская помощь", "Педиатрия (неонатология)", "Общая врачебная практика (семейная медицина)") при заболеваниях и в случаях, не требующих специализированных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины.
7. Специализированная медицинская помощь пациентам с хирургическими заболеваниями оказывается профильными специалистами и включает в себя медицинскую помощь при заболеваниях, требующих специальных методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации, в том числе с использованием средств телемедицины.
8. Высокотехнологические медицинские услуги пациентам с хирургическими заболеваниями оказываются профильными специалистами в соответствии с Правилами предоставления высокотехнологичных медицинских услуг, утвержденный приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 февраля 2017 года № 12 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14868).

"Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсету қағидалары мен шарттарын және Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтер көрсетуге арналған шарттың үлгілік нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 304 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11341 болып тіркелген) сәйкес ақылы негізде жүзеге асырылады.
5. Хирургиялық (абдоминалды, торакалды, колопроктологиялық) көмек көрсететін медициналық денсаулық сақтау ұйымдары, сондай-ақ медициналық ұйымдардың құрамындағы құрылымдық бөлімшелер:
1) ерте анықтауға бағытталған іс-шараларды ұйымдастыруды, өткізуді және хирургиялық аурулары бар пациенттерге жоғары технологиялы медициналық қызметтерді және білікті, мамандандырылған медициналық көмек көрсетуді;
2) медициналық көмектің қолжетімділігін, үйлесімділігі мен сапасын арттыру есебінен хирургиялық аурулардан болатын асқынуларды, халықтың өлімі мен мүгедектігін төмендету бойынша жұмыстарды;
3) хирургияның барлық бағыттары бойынша медициналық көмектің қолжетімділігін және медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын қамтамасыз ететін тиімді жүйе құруды;
4) қазіргі заманғы медицинаның әлемдік жетістіктеріне сәйкес келетін диагностика, емдеу және профилактиканың заманауи әдістерін енгізуді қолдануды;
5) өңірлендіруді ескере отырып, медициналық ұйымның ішілік, сондай-ақ медициналық ұйымдар арасындағы сабақтастық пен өзара іс-қимылды қамтамасыз етуді жүзеге асырады.
6. Хирургиялық аурулары бар пациенттерге білікті медициналық көмекті бейінді мамандар, сондай-ақ "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)", "Жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек" "Педиатрия (неонатология)", "Жалпы дәрігерлік практика (отбасылық медицина)" мамандықтары бойынша дәрігерлер) жоғары медициналық білімі бар мамандар диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың, соның ішінде телемедицина құралдарын пайдалана отырып, мамандандырылған әдістерді талап етпейтін аурулар мен жағдайлар кезінде көрсетеді.
7. Хирургиялық аурулары бар пациенттерге мамандандырылған медициналық көмекті бейінді мамандар көрсетеді және диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың, соның ішінде телемедицина құралдарын пайдалану арқылы жүргізілетін арнайы әдістерді талап ететін аурулар кезіндегі медициналық көмекті қамтиды.
8. Хирургиялық аурулары бар пациенттерге жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді бейінді мамандар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 7 ақпандағы № 12 бұйрығымен бекітілген Жоғары технологиялы медициналық көрсетілетін қызметтерді ұсыну қағидаларына сәйкес көрсетеді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14868 болып тіркелген);

9. Медицинская помощь пациентам с хирургическими заболеваниями предоставляется в следующих формах:
1) амбулаторно-поликлинической помощи, в том числе первичной медико-санитарной помощи (далее - ПМСП) и консультативно-диагностической помощи (далее - КДП);
2) стационарной помощи;
3) стационарозамещающей помощи;
4) скорой медицинской помощи;
5) санитарной авиации.
10. В структуре медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь больным на амбулаторно-поликлиническом уровне в зависимости от возложенных на них функций, организовываются:
кабинет консультативного приема хирурга поликлиники (номерной районной, районной, городской) из расчета не менее 1 должности на 10 тысяч населения, консультативно-диагностического отделения многопрофильных стационаров, консультативно-диагностического центра городов республиканского значения (далее - консультативно-диагностического отделения/центра), республиканских организаций здравоохранения;
дневной хирургический стационар/центр амбулаторной хирургии (далее - ДХС/ЦАХ) с койками хирургического профиля в составе поликлиник (районной, городской), консультативно-диагностического отделения многопрофильных стационаров, консультативно-диагностического центра городов республиканского значения, республиканских организаций здравоохранения).
11. В структуре медицинских организаций, оказывающих медицинскую помощь больным на стационарном уровне в зависимости от возложенных на них функций организовываются:
ДХС/ЦАХ с койками хирургического профиля в составе многопрофильных стационаров (многопрофильной межрайонной, городской, областной больницы, республиканских организаций здравоохранения);
хирургические койки в составе многопрофильных стационаров (районной, многопрофильной межрайонной, городской больницы) и (или) специализированное хирургическое отделение (объединенное с другим соматическим отделением) многопрофильных стационаров (районной, многопрофильной межрайонной, городской, областной больницы, республиканских организаций здравоохранения);
специализированное хирургическое отделение многопрофильных стационаров (районной, городской, областной больницы);
специализированные хирургические отделения республиканских организаций здравоохранения.
12. Диагностические и лечебные мероприятия пациентам с хирургическими заболеваниями по уровням оказания хирургической помощи осуществляется согласно приложению 1 к настоящему Стандарту.
13. Хирургическое вмешательство в амбулаторных, стационарозамещающих и стационарных условиях предоставляется пациенту после получения письменного добровольного согласия пациента при инвазивных вмешательствах по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 20 мая 2015 года № 364 "Об утверждении формы письменного добровольного согласия пациента при инвазивных вмешательствах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11386) (далее - Приказ № 364).

9. Хирургиялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек мынадай нысандарда ұсынылады:
1) амбулаториялық-емханалық көмек, соның ішінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) және консультациялық- диагностикалық көмек (бұдан әрі - КДК);
2) стационарлық көмек;
3) стационарды алмастыратын көмек;
4) жедел медициналық көмек;
5) санитариялық авиация.
10. Медициналық ұйымдардың құрылымында науқастарға амбулаториялық-емханалық деңгейде көрсетілетін медициналық көмек оларға жүктелген функцияларына қарай ұйымдастырылады:
10 мың халыққа шаққанда кемінде 1 лауазымнан есептегенде емхана (нөмірлік аудандық, аудандық, қалалық) хирургының консультативтік қабылдау бөлмесі, көпбейінді стационарлардың консультациялық-диагностикалық бөлімшелері, республикалық маңызы бар қалалардың консультациялық-диагностикалық орталықтары (бұдан әрі – консультациялық-диагностикалық бөлімше/орталық);
емханалардың (аудандық, қалалық) құрамындағы хирургиялық бейінді төсегі бар күндізгі хирургиялық стационар/амбулаториялық хирургия орталығы (бұдан әрі КХС/АХО), көпбейінді стационарлардың консультациялық-диагностикалық бөлімшелері, республикалық маңызы бар қалалардың республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының консультациялық -диагностикалық орталықтары.
11. Науқастарға стационарлық деңгейде медициналық көмек көрсететін медициналық ұйымдардың құрылымында, оларға жүктелген функцияларға қарай ұйымдастырылады:
көпбейінді стационарлардың құрамындағы хирургиялық бейінді төсегі бар КХС/АХО; (көпбейінді ауданаралық, қалалық, облыстық ауруханалары, республикалық денсаулық сақтау ұйымдары);
көпбейінді стационарлардың құрамындағы (аудандық, көпбейінді ауданаралық, қалалық ауруханалардың) және (немесе) мамандандырылған хирургиялық бөлімшелердің (басқа соматикалық бөлімшелермен біріккен) көпбейінді стационарлардағы (аудандық, көпбейінді ауданаралық, қалалық, облыстық ауруханалардың, республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының) хирургиялық төсектері;
көпбейінді стационарлардың (аудандық, қалалық, облыстық аурухананың) мамандандырылған хирургиялық бөлімшесі;
республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының мамандандырылған хирургиялық бөлімшелері.
12. Хирургиялық аурулары бар пациенттерге хирургиялық көмек көрсету деңгейлері бойынша диагностикалық және емдеу іс-шараларының тізбесі осы Стандартқа 1 - қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
13. "Инвазиялық араласу кезінде пациенттің ерікті түрдегі жазбаша келісімінің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 20 мамырдағы № 364 бұйрығымен бекітілген нысан бойынша (бұдан әрі - № 364 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11386 болып тіркелген) амбулаториялық, стационарды алмастыратын және стационарлық жағдайларда хирургиялық араласу пациенттің ерікті түрдегі жазбаша келісімін алғаннан кейін ұсынылады.

14. Пациентам, страдающим психическими расстройствами (заболеваниями), признанным решением суда недееспособными, и несовершеннолетним хирургические вмешательства проводятся с письменного согласия их законных представителей.
15. В случаях, когда промедление выполнения хирургического вмешательства угрожает жизни пациента, а получить его согласие или его законных представителей не представляется возможным, решение принимает врач или консилиум с последующим информированием пациента или его законных представителей о принятых мерах, объемах и методах хирургического вмешательства.
16. Отказ от медицинской помощи с указанием возможных последствий в соответствии с пунктом 3 статьи 93 Кодекса оформляется записью в медицинских документах и подписывается пациентом либо его законным представителем, а также профильным медицинским специалистом организации.
Параграф 1. Оказание хирургической (абдоминальной, торакальной, колопроктологической) помощи пациентам на амбулаторно-поликлиническом уровне
17. Амбулаторно-поликлиническая помощь пациентам с хирургическими заболеваниями включает ПМСП и КДП.
18. При обращении пациента с жалобами и симптомами хирургического характера в организацию здравоохранения, оказывающую ПМСП, врач по специальности "Терапия (терапия подростковая, диетология)", "Скорая и неотложная медицинская помощь", "Общая врачебная практика (семейная медицина)" обеспечивает консультацию пациента профильным специалистом.
19. При направлении пациента с хирургическим заболеванием на оказание КДП врач ПМСП или другой профильный специалист оформляет выписку из медицинской карты амбулаторного больного по форме № 027/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697) (далее – Приказ № 907).
20. Лечение пациентов с хирургическими заболеваниями осуществляет профильный специалист поликлиники (номерной районной, районной, городской), консультативно-диагностического отделения/центра или ДХС/ЦАХ двумя способами:
1) оперативным (хирургическим);
2) не оперативным (консервативным).
21. Оснащение кабинета врача хирурга при отсутствии или наличии отдельной процедурной, перевязочной на амбулаторно-поликлиническом уровне осуществляется согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.
22. Оснащение процедурного, перевязочного кабинетов на амбулаторно-поликлиническом уровне осуществляется согласно приложению 3 к настоящему Стандарту.

14. Психикалық бұзылыстарға (ауруларға) шалдыққан, сот шешімімен әрекет етуге қабілетсіз деп танылған пациенттерге және кәмелетке толмағандарға хирургиялық араласу олардың заңды өкілдерінің жазбаша келісімінің негізінде жасалады.
15. Егер хирургиялық араласуды кешіктіріліп орындалған жағдайда пациенттің өміріне қауіп төндіретін, ал пациенттің немесе оның заңды өкілдерінің келісімін алу мүмкін болмаған жағдайларда, дәрігер немесе консилиум шешім қабылдап, кейіннен қабылданған шаралар, хирургиялық араласудың көлемі мен әдістері туралы науқасты не оның өкілдерін хабардар етеді.
16. Болуы мүмкін салдарлар көрсетілген медициналық көмектен бас тарту Кодекстің 93-бабының 3-тармағына сәйкес ресімделеді және пациент немесе оның заңды өкілі, сондай-ақ ұйымның бейінді медицина маманы қол қояды.
1-параграф. Амбулаториялық-емханалық деңгейде пациенттерге хирургиялық (абдоминалды, торакалды, колопроктологиялық) көмек көрсету
17. Хирургиялық аурулары бар пациенттерге амбулаториялық-емханалық көмек көрсету МСАК-ты және КДК-ны қамтиды.
18. Пациент МСАК көрсететін денсаулық сақтау ұйымына хирургиялық сипаттағы шағымдармен және симптомдармен жүгінген кезде "Терапия (жасөспірімдер терапиясы, диетология)", "Жедел және кезек күттірмейтін медициналық көмек", "Жалпы дәрігерлік практика (отбасылық медицина)" мамандығы бойынша дәрігер пациенттің бейінді маманнан консультация алуын қамтамасыз етеді.
19. КДК көрсетуге хирургиялық аурулары бар пациенттерді жіберу кезінде МСАК дәрігері немесе басқа да бейінді маман "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылдың 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (бұдан әрі – № 907 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген № 027/е нысаны бойынша амбулаториялық науқастың медициналық картасынан көшірме үзінді ресімдейді.
20. Хирургиялық аурулары бар пациенттерді емдеуді (нөмірлік аудандық, аудандық, қалалық) емхананың, КХС/АХО-ның немесе консультациялық-диагностикалық орталықтың/бөлімшенің бейінді маманы екі тәсіл арқылы іске асырады:
1) операциялық (хирургиялық);
2) операциялық емес (консервативті).
21. Амбулаториялық-емханалық деңгейде жекелеген емшара, таңу бөлмесі болмаған және (немесе) болған кездегі хирург дәрігердің кабинетін жарақтандыру осы Стандартқа 2-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
22. Амбулаториялық-емханалық деңгейде емшара, таңу бөлмесін ең төменгі жарақтандыру осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.

23. Профильный специалист обеспечивает выполнение диагностических и лечебных мероприятий согласно с клиническими протоколами диагностики и лечения заболеваний (КП). По результатам осмотра пациента, с учетом предъявляемых жалоб и анамнеза заболевания, изучения данных физикальных, лабораторных и инструментальных методов исследования профильный специалист составляет предварительное заключение с обоснованием диагноза, оценивает соответствие степени тяжести заболевания уровню оказания медицинской помощи и возможности лечения пациента на данном уровне.
24. При хирургическом лечении на амбулаторно-поликлиническом уровне (в организациях КДП и стационарозамещающая помощь) проводятся определение показаний к операции, оценка объемов оперативного вмешательства, вида анестезиологического пособия, рисков развития интра и послеоперационных осложнений, получение письменного согласия пациента на проведение операции.
25. Профильный специалист поликлиники в послеоперационном периоде ведет наблюдение за состоянием больных, выписанных из стационара.
26. При длительном лечении больных после хирургического вмешательства профильный специалист организовывает консультации с врачами врачебно-контрольных комиссий и на основании их заключения направляет больных на медико-социальную экспертизу (далее – МСЭ) с целью проведения первичного освидетельствования и (или) повторного освидетельствования (переосвидетельствования) в соответствии с Правилами проведения МСЭ, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589) (далее – Приказ № 44) для определения временной (до 1 года) и стойкой инвалидности.
27. Динамическое (диспансерное) наблюдение за пациентами с хирургическими заболеваниями осуществляется профильными специалистами (врачами хирургами) поликлиник.
28. Консультативно-диагностическая помощь (далее – КДП) пациентам с хирургическими заболеваниями предоставляется в соответствии с Правилами оказания КДП, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 626 "Об утверждении Правил оказания консультативно-диагностической помощи" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11958).
29. Профильный специалист совместно с врачами других специальностей участвует в динамическом (диспансерном) наблюдении за пациентами с различными нозологическими формами заболеваний.

23. Бейінді маман аурулардың диагностикасы және емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес диагностикалық және емдеу іс-шараларының орындалуын қамтамасыз етеді (бұдан әрі - КХ). Бейінді маман пациентті қарап - тексеру нәтижелері бойынша шағымдар мен аурудың анамнезін есепке ала отырып, физикалық, зертханалық және аспаптық зерттеу әдістерінің деректерін зерделеу арқылы диагноз негіздемесімен алдын ала қорытынды жасайды, көрсетілетін медициналық көмектің деңгейі мен аурудың ауырлық дәрежесінің сәйкестігін және осы деңгейдегі науқасты емдеу мүмкіндігін бағалайды.
24. Амбулаториялық-емханалық деңгейде (КДК және стационарды алмастыратын көмек ұйымдарында) хирургиялық емдеу кезінде операцияға көрсетілімдерді анықтау, операциялық араласу көлемін, анестезиялогиялық құрал түрлерін, интра және операциядан кейінгі асқынулардың даму қауіптерін бағалау, операция жасауға науқастың жазбаша келісімін алу жүргізіледі.
25. Емхананың бейінді маманы операциядан кейінгі кезеңде стационардан шығарылған науқастардың жай-күйін бақылауды жүргізеді.
26. Хирургиялық араласудан кейін науқастарды ұзақ мерзімді емдеу кезінде бейінді маман уақытша (1 жылға дейін) және тұрақты мүгедектігін анықтау үшін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 44 бұйрық) МӘС жүргізу қағидаларына сәйкес алғашқы куәландыруды және (немесе) қайталама куәландыруды (қайта куәландыруды) жүргізу мақсатында, дәрігерлік - бақылау комиссияларының дәрігерлерінің консультацияларын ұйымдастырады және олардың қорытындылары бойынша науқастарды медициналық-әлеуметтік сараптамаға (бұдан әрі – МӘС) жібереді.
27. Хирургиялық аурулары бар пациенттерді динамикалық (диспансерлік) байқауды емханалардың бейінді мамандары (хирург дәрігер) жүзеге асырады.
28. Хирургиялық аурулары бар пациенттерге консультациялық-диагностикалық көмек "Консультациялық-диагностикалық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 626 бұйрығымен бекітілген КДК көрсету қағидаларына сәйкес көрсетіледі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11958 болып тіркелген).
29. Бейінді маман басқа да дәрігерлермен бірлесіп аурулардың әртүрлі нозологиялық түрлерімен ауыратын пациенттерді динамикалық (диспансерлік) байқауға қатысады.

30. Продолжительность динамического (диспансерного) наблюдения для больного, входящего в группу риска, определяется индивидуально и может составлять от 1 месяца до 10 лет. Срок наблюдения за пациентами, перенесшими полостные оперативные вмешательства (грудной и брюшной полостей) составляет не менее 6 месяцев.
31. При проведении эндоскопического исследования взрослого населения, профильный специалист поликлиники или консультативно-диагностического отделения/центра осуществляет:
при выявлении признаков наследственных заболеваний толстой кишки и аномалий ее развития, хронических воспалительных заболеваний кишки - динамическое наблюдение;
при выявлении полиповидных образований - полипэктомию с последующим гистологическим исследованием и динамическим наблюдением у врача по специальности "онкология (взрослая)" при обнаружении опухолей и контрольным проведением колоноскопии через 4-6 месяцев после полипэктомии.
32. При выявлении онкологических заболеваний хирургического профиля информация о диагнозе пациента (с его добровольного информированного согласия) направляется для уточнения диагноза и определения последующей тактики ведения пациента в первичный онкологический кабинет, осуществляющий свою деятельность в соответствии с стандартом организации оказания онкологической помощи, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 2 августа 2013 года № 452 "Об утверждении стандарта организации оказания онкологической помощи населению Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8687).
33. Профильный специалист поликлиники (номерной районной, районной, городской), клинико-диагностического отделения/центра при подозрении и (или) установлении диагноза острой хирургической патологии обеспечивает вызов и транспортировку пациента бригадой скорой медицинской помощи в стационар с круглосуточным медицинским наблюдением, оказывающий ургентную хирургическую помощь; при нестабильной гемодинамике и угрожающем жизни пациента состоянии - в ближайший стационар.
34. Направление пациентов с хирургическими заболеваниями на получение КДП в республиканских медицинских организациях осуществляется профильными специалистами медицинских организации.
При принятии положительного решения об оказании пациенту, КДП в республиканской медицинской организации, региональная комиссия выдает направление на получение высокотехнологической КДП на республиканском уровне по форме № 021/у, утвержденной Приказом № 907.

30. Қауіп тобына кіретін науқасты динамикалық (диспансерлік) байқаудың ұзақтығы жеке айқындалады және ол 1 айдан 10 жылға дейінгі мерзімді құруы мүмкін. Қуыстық операциялық араласуларды (кеуде және іш қуысы) бастан өткерген пациенттерді байқау мерзімі кемінде 6 айды құрайды.
31. Ересек халыққа эндоскопиялық зерттеу жүргізу кезінде емхананың немесе консультациялық-диагностикалық бөлімшенің/орталықтың бейінді маманы:
тоқ ішектің тұқым қуалайтын ауруларының белгілерін және оның дамуындағы ауытқуларды, ішектің асқынған созылмалы ауруларын анықтаған кезде — динамикалық байқауды;
түймешік (полип) тәрізді өсінділерді анықтаған кезде – одан кейін гистологиялық зерттеумен, ісік анықталған жағдайда "онкология (ересек)" мамандығы бойынша дәрігердің динамикалық байқауын және полипэктомиядан кейінгі 4-6 айдан соң бақылау колоноскопия жүргізумен полипэктомияны жүзеге асырады.
32. Хирургиялық бейіндегі онкологиялық аурулар анықталған кезде, пациенттің диагнозы туралы ақпарат (ерікті хабардар етілген келісім бойынша) "Қазақстан Республикасының халқына онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2013 жылғы 2 тамыздағы № 452 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8687 болып тіркелген) бекітілген Онкологиялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартына сәйкес өз қызметін жүзеге асыратын бастапқы онкологиялық кабинетке диагнозды нақтылау және науқасты одан әрі қадағалап қарау тактикасын айқындау үшін жіберіледі.
33. Емхананың (нөмірлік аудандық, аудандық, қалалық), клиникалық-диагностикалық бөлімшенің\орталықтың бейінді маманы хирургиялық жіті патологиялар анықталған немесе соған күдік болған кезде жедел медициналық көмек бригадасын шақырып, тәулік бойы ургенттік хирургиялық көмек көрсетіп, медициналық бақылауға алатын стационарға; тұрақсыз гемодинамика кезінде және науқастың өміріне қауіп төнген жағдайда жақын орналасқан стационарға науқасты тасымалдауды қамтамасыз етеді.
34. Хирургиялық аурулары бар пациенттерді республикалық денсаулық сақтау ұйымдарынан КДК алуға жіберуді медициналық ұйымдардың бейінді мамандары жүзеге асырады.
Республикалық медициналық ұйымдарда пациентке КДК көрсету туралы оң шешім қабылданған жағдайда, өңірлік комиссия № 907 бұйрықпен бекітілген № 021/е нысаны бойынша республикалық деңгейде жоғары технологиялы КДК алуға жолдама береді.

35. В случае отказа в оказании пациенту в КДП на республиканском уровне, региональная комиссия возвращает документы с приложением письменного мотивированного отказа в направившую медицинскую организацию.
36. КДП пациентам с хирургическими заболеваниями оказывается профильным специалистом:
1) при самостоятельном обращении пациента;
2) при выявлении (подозрении) у пациента хирургического заболевания по направлению участкового и/или других врачей.
37. КДП пациентам с хирургическими заболеваниями включает в себя:
1) осмотр профильным специалистом с целью определения состояния здоровья пациента и установления предварительного диагноза;
2) лабораторное и инструментальное, в том числе эндоскопическое и ультразвуковое обследование пациентов с целью верификации диагноза;
3) подбор, назначение необходимых объемов диагностических и лечебных мероприятий, определение показаний к хирургическому вмешательству в соответствии с выявленной нозологией и клиническими протоколами;
4) проведение, в плановым порядке, хирургического вмешательства в соответствии КП.
5) оценку риска развития хирургических заболеваний и их осложнений;
6) проведение мероприятий по первичной профилактике развития хирургических заболеваний у лиц с высоким риском, по вторичной профилактике осложнений и прогрессирующего течения хирургических заболеваний;
7) динамическое наблюдение за состоянием здоровья пациентов после хирургического лечения в условиях поликлиники или стационара, выполнение лечебных манипуляций в соответствии с клиническими протоколами (обработка, перевязка, снятие швов);
8) отбор и направление на госпитализацию при наличии показаний в организацию здравоохранения для предоставления специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг с учетом права пациента на свободный выбор медицинской организации, оказывающей стационарную помощь в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС через Портал бюро госпитализации;
9) своевременное выявление врожденных и приобретенных хирургических заболеваний с последующей организацией и проведением диагностического обследования и последующего оздоровления пациентов с хирургическими заболеваниями;
10) организацию и оказание стационарозамещающей медицинской помощи пациентам с хирургическими заболеваниями, не нуждающимся в круглосуточном медицинском наблюдении;
11) организацию и проведение диспансерного наблюдения за пациентами с хирургическими заболеваниями;
12) организацию и проведение плановой вакцинации против столбняка при наличии у пациента травмы/ранения с нарушением целостности кожных покровов и слизистых в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2295 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся профилактические прививки, Правил их проведения и групп населения, подлежащих плановым прививкам" (далее – Постановление № 2295);

35. Пациентке республикалық деңгейде КДК көрсетуден бас тартқан жағдайда, өңірлік комиссия жолдама берген медициналық ұйымға жазбаша дәлелді бас тартуды қоса бере отырып құжаттарды кері қайтарады.
36. Хирургиялық аурулары бар пациенттерге КДК-ні бейінді маман:
1) пациент өздігінен жүгінген кезде;
2) пациентте хирургиялық аурудың бар екені анықталған (күдік пайда болған) кезде учаскелік және/немесе басқа дәрігерлердің жолдамалары бойынша көрсетеді.
37. Хирургиялық аурулары бар пациенттерге КДК мыналарды қамтиды:
1) науқастың денсаулығының жай-күйін және алдын ала диагнозын белгілеу мақсатында бейінді маманның қарап-тексеруін;
2) диагнозды верификациялау мақсатында пациенттерді зертханалық және аспаптық, соның ішінде эндоскопиялық және ультрадыбыстық зерттеп-қарау;
3) анықталған нозология мен клиникалық хаттамаларға сәйкес хирургиялық араласуға көрсеткіштерді айқындау, диагностикалық және емдеу іс- шараларының қажетті көлемдерін тағайындау, таңдауды;
4) КХ-ға сәйкес жоспарлы тәртіпте хирургиялық араласуды жүргізуді:
5) хирургиялық аурулардың даму қатеріне және олардың асқынуын бағалау;
6) хирургиялық аурулардың дамуының жоғары қаупі бар адамдарға бастапқы профилактика бойынша, хирургиялық ауру ағымының асқынуы мен күшеюінің қайталама профилактикасы бойынша тиісті іс-шараларды жүргізуді;
7) емхана немесе стационар жағдайындағы хирургиялық емдеуден кейінгі пациенттердің денсаулық жағдайын динамикалық байқау, клиникалық хаттамаларға (өңдеу, таңу, тігістерді алу) сәйкес емдік манипуляцияларды орындауды;
8) Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы ТМККК және (немесе) МӘМС шеңберінде стационарлық көмек көрсететін медициналық ұйымдарды еркін таңдауда пациенттің құқықтары ескеріле отырып, көрсетілімдері болған жағдайда мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсетуді ұсыну үшін денсаулық сақтау ұйымдарына емдеуге жатқызуға іріктеу және жіберуді;
9) туа біткен және жүре пайда болған хирургиялық ауруларды уақтылы анықтау, хирургиялық аурулары бар пациенттерді сауықтыру және диагностикалық зерттеп-қарау жүргізу және одан әрі сауықтыруды ұйымдастыру және жүргізуді;
10) тәулік бойы медициналық бақылауды қажет етпейтін хирургиялық аурулары бар пациенттерге стационарды алмастыратын медициналық көмек көрсету және ұйымдастыруды;
11) хирургиялық аурулары бар пациенттерге диспансерлік байқауды ұйымдастыру және жүргізуді;
12) "Қарсы профилактикалық егу жүргізілетін аурулардың тізбесін, оларды жүргізу ережесін және жоспарлы егілуге жататын халық топтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2295 қаулысына (бұдан әрі – № 2295 қаулы) сәйкес пациенттерде тері жабыны және шырышты қабық тұтастығының бұзылуы бар жарақат/жара болған кезде сіреспе ауруына қарсы жоспарлы вакцинациялауды жүргізуді және ұйымдастыруды;

13) организацию и проведение плановой вакцинации против бешенства пациентов, подвергнувшихся укусу, ослюнению любым животным в соответствии с Постановлением № 2295;
14) информирование пациентов и (или) законных представителей, осуществляющих уход, о течении заболевания, прогнозе и альтернативных методах лечения, реабилитации;
15) проведение экспертизы временной нетрудоспособности в соответствии с Правилами проведения экспертизы, выдачи листа и справки о временной нетрудоспособности, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 183 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10964) (далее - Приказ № 183);
16) предоставление пациенту со стойкими нарушениями функций организма в результате хирургического заболевания консультативного заключения на врачебно-консультативную комиссию для последующего своевременного направления пациента МСЭ с целью проведения первичного освидетельствования и (или) повторного освидетельствования (переосвидетельствования) в соответствии Приказом № 44;
17) организацию совместно со службами здорового образа жизни мероприятий по профилактике хирургических заболеваний, пропаганды здорового образа жизни среди населения Республики Казахстан;
18) восстановительное лечение и медицинская реабилитация пациентам с хирургическими заболеваниями осуществляется в соответствие с клиническими протоколами и стандартам организации медицинской помощи Республики Казахстан по медицинской реабилитации, в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 98 "Об утверждении Правил восстановительного лечения и медицинской реабилитации, в том числе детской медицинской реабилитации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10678).
38. При обращении или доставлении пациентов, нуждающихся в оказании экстренной хирургической помощи, для предотвращения существенного вреда здоровью и (или) устранения угрозы жизни профильный специалист осуществляет:
реанимационные мероприятия (искусственное дыхание, закрытый массаж сердца, интубация трахеи, трахеостомия (при наличии медицинского оборудования);
остановку наружных кровотечений (временную и окончательную);
первичную хирургическую обработку ран (кроме проникающих ран);
пункцию плевральной полости;
дренирование плевральной полости;
вскрытие и дренирование абсцесса мягких тканей (малых размеров) (кроме области шеи);

13) № 2295 қаулыға сәйкес, кез келген жануар тістеп алған, сілекей жұқтырған пациенттерге құтырма дертіне қарсы жоспарлы вакцинациялауды жүргізу және ұйымдастыруды;
14) аурудың ағымы, болжамы және емдеудің, оңалтудың балама әдістері туралы пациенттерді және (немесе) оның күтімімен айналысатын заңды өкілдерін хабардар етуді;
15) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 183 бұйрығымен бекітілген Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру қағидаларына сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізуді (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10964 болып тіркелген) (бұдан әрі - № 183 бұйрық);
16) № 44 бұйрыққа сәйкес хирургиялық аурулардың нәтижесінде ағза қызметінің тұрақты бұзылуы бар пациентке алғашқы куәландыру және (немесе) қайталама куәландыру (қайта куәландыру) мақсатында, одан әрі МӘС-қа уақтылы жіберу үшін дәрігерлік-консультациялық комиссияға дәрігерлік консультациялық қорытынды ұсынуды;
17) саламатты өмір салтын насихаттайтын қызметтермен бірлесіп Қазақстан Республикасы халқының арасында хирургиялық аурулардың профилактикасын, саламатты өмір салтын насихаттау бойынша іс-шараларды ұйымдастыруды;
18) клиникалық хаттамаларға және "Қалпына келтіру емі және медициналық оңалту, оның ішінде балаларды медициналық оңалту Қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму Министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 98 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10678 болып тіркелген) сәйкес Қазақстан Республикасының медициналық оңалту бойынша медициналық көмекті ұйымдастыру стандартына сәйкес жүзеге асырылатын хирургиялық аурулары бар пациенттерді қалпына келтіру емі және медициналық оңалтуды қамтиды.
38. Шұғыл хирургиялық көмек көрсетуді қажет ететін пациенттер жүгінген немесе оларды жеткізген кезде пациенттердің денсаулығына келтірілген елеулі зиянды және (немесе) өміріне төнген қауіпті жою үшін бейінді маман:
реанимациялық іс-шараларды (жасанды тыныс алу, жүрекке жабық массаж, кеңірдектің интубациясы, трахеостомия (медициналық жабдық болған жағдайда);
сыртқы қан кетуді тоқтатуды (уақытша және түпкілікті);
жараларды алғашқы хирургиялық өңдеуді (тесіп өткен жаралардан басқа);
плевра қуысының пункциясын;
плевра қуысына дренаждауды;
жұмсақ тіндер абсцесін ашу және дренаждауды (шағын өлшемді) (мойын аймағынан басқа) жүзеге асырады;

39. При обращении или доставке пациентов, нуждающихся в оказании неотложной хирургической медицинской помощи, профильный специалист осуществляет:
первичную хирургическую обработку ран (кроме проникающих ран);
вскрытие и дренирование абсцесса мягких тканей (малых размеров);
удаление лимфатических узлов;
операции при гнойном процессе кожи и подкожно-жировой клетчатки (только в случаях отсутствия у пациента признаков тяжелой общей гнойной интоксикации и сахарного диабета).
40. Профильный специалист направляет пациента с хирургическим заболеванием на стационарное лечение в медицинские организации, оказывающие специализированную хирургическую помощь в соответствии с Правилами оказания стационарной помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12204):
при наличии медицинских показаний для круглосуточного медицинского наблюдения;
при невозможности уточнения и (или) установления диагноза и обеспечения надлежащего лечения в медицинских организациях, оказывающих АПП;
при наличии медицинских показаний к оперативному вмешательству;
при острых хирургических заболеваниях и травмах органов грудной клетки и брюшной полости;
при состояниях после проведения реанимационных мероприятий;
при острых окклюзионных поражениях магистральных сосудов.
41. На амбулаторно-поликлиническом уровне проводятся операции согласно приложению 4 к настоящему Стандарту.
Параграф 2. Оказание хирургической (абдоминальной, торакальной, колопроктологической) помощи пациентам на стационарном уровне
42. Хирургическая помощь на стационарном уровне включает в себя:
1) осмотр профильным специалистом с целью определения состояния пациента и установления предварительного и заключительного клинического диагноза;
2) проведение лабораторного и инструментального обследования в соответствии с клиническими протоколами;
3) оценку данных клинических, инструментальных и лабораторных исследований, риска развития хирургических осложнений;
4) определение показаний для проведения хирургического вмешательства и анестезиологического пособия с учетом риска развития хирургических осложнений в послеоперационном периоде в соответствии с клиническими протоколами;
5) выполнение назначенного лечения, в том числе хирургического вмешательства;
6) ежедневный осмотр профильным специалистом (если не предусмотрена другая периодичность), коррекция лечения при изменении степени тяжести заболевания;

39. Кезек күттірмейтін хирургиялық медициналық көмек көрсетуді қажет ететін пациенттер жүгінген немесе оларды жеткізген кезде бейінді маман:
жараларды алғашқы хирургиялық өңдеуді (тесіп өткен жаралардан басқа);
жұмсақ тіндердің абсцесін ашуды және дренаждауды (шағын мөлшерін);
лимфа түйіндерін алып тастауды;
терінің және теріасты-майлы шелінің іріңдеген процесі кезіндегі операцияларды (тек қана пациентте ауыр жалпы іріңнің жойылуы және қант диабеті белгілерінің болмаған жағдайларда) жүзеге асырады.
40. Бейінді маман хирургиялық аурулары бар пациентті стационарлық ем алуға Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму Министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) Стационарлық көмек көрсету қағидаларына сәйкес мамандандырылған хирургиялық көмек көрсететін медициналық ұйымдарға:
тәулік бойы медициналық бақылау үшін медициналық көрсетілімдер болған жағдайда;
АЕК көрсететін медициналық ұйымдарда тиісті емдеуді қамтамасыз ету және диагнозды нақтылау және (немесе) қою мүмкін болмаған жағдайда;
операциялық араласуға медициналық көрсетілімдер болған жағдайда;
кеуде және іш қуыстары ағзаларының жіті хирургиялық аурулары және жарақаттары кезінде;
реанимациялық іс-шараларды жүргізгеннен кейінгі жағдайлар кезінде;
ірі тамырлардың жіті окклюзиялық зақымдану жағдайларында жібереді.
41. Амбулаториялық-емханалық деңгейде осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес операциялар жүргізіледі.
2-параграф. Стационарлық деңгейде пациенттерге хирургиялық (абдоминалды, торакалды, колопроктологиялық) көмек көрсету
42. Стационарлық деңгейдегі хирургиялық көмек өзіне мыналарды қамтиды:
1) пациенттің жағдайын анықтау, алдын ала және қорытынды клиникалық диагнозды белгілеу мақсатында бейінді маманның қарап-тексеруі;
2) клиникалық хаттамаларға сәйкес зертханалық және аспаптық қарап-тексеру жүргізу;
3) хирургиялық асқынулардың даму қаупіне клиникалық, аспаптық және зертханалық зерттеу деректерін бағалау;
4) клиникалық хаттамаларға сәйкес операциядан кейінгі кезеңде хирургиялық асқынулардың даму қаупін ескере отырып, хирургиялық және анестезиологиялық араласулар жүргізу үшін көрсетілімдерді айқындау;
5) тағайындалған емді, соның ішінде хирургиялық араласуды жүргізу;
6) бейінді маманның күн сайынғы қарап-тексеруі (егер басқа мерзімі көзделмесе), аурудың ауырлық дәрежесі өзгерген жағдайды емге түзетулер енгізуі;

7) организацию и проведение консультаций пациентов врачами других специальностей при наличии медицинских показаний;
8) направление пациента с хирургическим заболеванием на амбулаторное лечение при улучшении состояния и необходимости продолжения лечения;
9) выписку пациента с оформлением документации и выдачей на руки больному выписки из медицинской карты стационарного больного по форме № 027/у, утвержденной Приказом № 907, и документа, удостоверяющего временную нетрудоспособность;
10) информирование пациентов и (или) законных представителей, осуществляющих уход, о течении заболевания, прогнозе и альтернативных методах лечения, реабилитации;
11) проведение экспертизы временной нетрудоспособности в соответствии с Приказом № 183.
43. Оснащение общего хирургического отделения многопрофильных стационаров и оснащение хирургического торакального отделения осуществляется в соответствии с приложениями 5 и 6 к настоящему Стандарту.
44. Госпитализация пациента в стационарное отделение медицинских организаций здравоохранения, а также структурные подразделения в составе медицинских организаций, оказывающих хирургическую (абдоминальную, торакальную, колопроктологическую) помощь, осуществляется:
1) в плановом порядке по направлению специалистов ПМСП или МО в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС через Портал бюро госпитализации с учетом свободного выбора пациентом медицинской организации в соответствии с Приказом № 761;
2) по экстренным показаниям вне зависимости от наличия направления и места жительства.
45. Оказание медицинской помощи пациентам с хирургическими заболеваниями проводится в соответствии с уровнями регионализации стационарной хирургической помощи в зависимости от степени тяжести заболевания и уровня оказания медицинской помощи, а также наличия возможности лечения пациента на данном уровне.
46. Местные органы государственного управления здравоохранения областей, городов республиканского значения и столицы для организации регионализации медицинской хирургической помощи разрабатывают и приказом руководителя утверждают свою схему регионализации с учетом географической доступности, кадровых и материально-технических ресурсов медицинских организаций.
47. К медицинским организациям первого уровня регионализации стационарной хирургической помощи относятся медицинские организации, оказывающие специализированную медицинскую помощь, обеспеченные квалифицированным медицинским персоналом, владеющим методами диагностики и лечения хирургических заболеваний, оснащенные лечебно-диагностическим оборудованием и лекарственными препаратами, имеющие круглосуточный хирургический пост, клиническую, биохимическую, бактериологическую лабораторию, отделение реанимации и интенсивной терапии или реанимационные койки для хирургических больных.

7) медициналық көрсетілімдер болған жағдайда басқа мамандық дәрігерлерінің пациенттерге консультация беруін ұйымдастыруды және өткізуі;
8) хирургиялық ауруы бар пациенттердің жай-күйі жақсарғанда және емдеуді жалғастыру қажеттілігі жағдайында амбулаториялық толық емдеуге жіберуі;
9) № 907 бұйрықпен бекітілген № 027/е нысаны бойынша стационарлық науқастың құжаттарын ресімдеп, медициналық картасының үзінді көшірмесін және еңбекке уақытша жарамсыздығын растайтын құжатты науқастың қолына беріп, ауруханадан шығаруды;
10) пациенттерді және (немесе) олардың күтімін жүзеге асыратын заңды өкілдерін ауру ағымы, болжамы және емдеудің, оңалтудың балама әдістері туралы хабардар ету;
11) № 183 бұйрыққа сәйкес еңбекке уақытша жарамсыздық сараптамасын жүргізу.
43. Көп бейінді стационарлардың жалпы хирургиялық бөлімшелерін және торакалды хирургиялық бөлімшелерін жарақтандыру осы Стандартқа 5 және 6 - қосымшаларға сәйкес жүзеге асырылады.
44. Пациентті медициналық денсаулық сақтау ұйымының стационарлық бөлімшесіне, сондай-ақ хирургиялық (абдоминалды, торакалды, колопроктологиялық) көмек көрсететін медициналық ұйымдар құрамындағы құрылымдық бөлімшелерге емдеуге жатқызу мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
1) № 761 Бұйрыққа сәйкес пациенттің медициналық ұйымды еркін таңдауға құқығы ескеріле отырып, Емдеуге жатқызу бюросы порталы арқылы ТКМКК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде МСАК немесе МҰ мамандарының жолдамасы бойынша жоспарлы тәртіппен;
2) жолдаманың бар-жоғына және тұрғылықты мекенжайына қарамастан, шұғыл көрсетілімдер бойынша.
45. Хирургиялық аурулары бар пациенттерге медициналық көмек көрсету аурудың ауырлық дәрежесіне және медициналық көмек көрсету деңгейіне, сондай-ақ науқасты осы деңгейде емдеу мүмкіндігінің болуына байланысты стационарлық хирургиялық көмекті өңірлендіру деңгейіне сәйкес жүргізіледі.
46. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары медициналық хирургиялық көмекті өңірлендіруді ұйымдастыру үшін медициналық ұйымдардың географиялық жағынан қолжетімділігін, кадрлық және материалдық-техникалық ресурстарын есепке ала отырып, өңірлендірудің схемасын әзірлейді және басшының бұйрығымен бекітеді.
47. Стационарлық хирургиялық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейіндегі медициналық ұйымдарға мамандандырылған медициналық көмек көрсететін, білікті медицина қызметкерлерімен қамтамасыз етілген, хирургиялық ауруларды диагностикалау және емдеудің заманауи әдістерін меңгерген, емдеу-диагностикалық жабдықтармен және дәрілік препараттармен жабдықталған, тәулік бойы бақылайтын хирургиялық посты, клиникалық, биохимиялық, бактериологиялық зертханасы, хирургиялық науқастарға арналған реанимациялық төсек-орындары немесе қарқынды (интенсивті) терапия және реанимация бөлімшесі бар медициналық ұйымдар жатады.

48. К первому уровню регионализации стационарной хирургической помощи относятся:
хирургические койки и (или) отделения стационаров номерной районной, районной, многопрофильной межрайонной больницы;
койки специализированного хирургического отделения (объединенного с другим соматическим отделением) стационаров многопрофильной межрайонной и городской больницы;
хирургические койки и (или) отделения многопрофильных городских стационаров в городах, расположенных в отдаленной местности (моногородах).
49. На первом уровне регионализации стационарной хирургической помощи профильными специалистами в экстренном и плановом порядке выполняются малые операции, а также хирургическое лечение и сестринский уход в соответствии с перечнем наименований операций.
50. В условиях стационара первого уровня регионализации (хирургические отделения и (или) хирургические койки районной, номерной районной и межрайонных больниц) проводятся операции согласно приложению 7 к настоящему Стандарту (при наличии соответствующих квалифицированных кадров и необходимого оборудования).
51. При поступлении в медицинскую организацию первого уровня регионализации стационарной хирургической помощи пациента с хирургическим заболеванием, не соответствующим по степени тяжести и уровню оказания медицинской помощи, а также отсутствии возможности лечения пациента на данном уровне, проводятся оценка риска развития хирургических осложнений, оценка степени риска транспортировки, осуществляются обеспечение неотложных мер по стабилизации состояния пациента и подготовка его к переводу в медицинскую организацию вышестоящего уровня согласно регионализации с вызовом мобильной бригады скорой медицинской помощи, транспорта санитарной авиации.
52. В организациях первого уровня регионализации стационарной хирургической помощи, находящихся в сельской или отдаленной местности, в случаях не транспортабельности больных и отсутствия профильных специалистов, а также отсутствия возможности их своевременного прибытия транспортом санитарной авиации, пациентам с травмами, урологическими и акушерско-гинекологическими заболеваниями в критическом состоянии и в ситуациях, требующих безотлагательного медицинского вмешательства для предотвращения и устранения угрозы для жизни, допускается оказание экстренной медицинской помощи врачами хирургами, прошедшими обучение и владеющими практическими навыками по оказанию экстренной медицинской помощи пациентам, доставленным по первой категории срочности вызовов, в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 3 июля 2017 года № 450 "Об утверждении Правил оказания скорой медицинской помощи в Республике Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15473) (далее – приказ № 450).

48. Стационарлық хирургиялық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейі мыналарды қамтиды:
нөмірлік аудандық, аудандық, көпбейінді ауданаралық ауруханалардағы стационарлық бөлімшелер және (немесе) хирургиялық төсек-орындар;
көп бейінді ауданаралық және қалалық аурухана стационарларының мамандандырылған хирургиялық бөлімшелерінің (басқа соматикалық бөлімшемен біріккен) төсек-орындары;
қашықта орналасқан қалалардағы (моноқалалар) көп бейінді қалалық стационарлардың хирургиялық төсек-орындары және (немесе) бөлімшелері.
49. Стационарлық хирургиялық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейінде бейінді мамандар шұғыл және жоспарлы тәртіппен шағын операцияларды, сондай-ақ операция атауларының тізбесіне сәйкес хирургиялық емдеуді және мейіргер күтімін іске асырады.
50. Хирургиялық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейінде (аудандық, нөмірлік аудандық және ауданаралық ауруханалардың хирургиялық бөлімшелері және (немесе) хирургиялық төсектер) стационар жағдайында жүргізілетін операциялар осы Стандартқа 7 - қосымшаға сәйкес жүргізіледі (тиісті білікті кадрлармен және қажетті жабдықтар болған жағдайда).
51. Ауырлық дәрежесі және медициналық көмек көрсету деңгейі бойынша сәйкес келмейтін хирургиялық ауруы бар пациент стационарлық хирургиялық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейіндегі медициналық ұйымға түскен кезде, сондай-ақ пациентті осы деңгейде емдеу мүмкіндігі болмаған кезде хирургиялық асқынулардың даму қаупін бағалау, тасымалдау қаупінің дәрежесін бағалау жүргізіледі, пациенттің жай-күйін тұрақтандыру үшін шұғыл шараларды қамтамасыз ету және жедел медициналық жәрдемнің мобилді бригадасын, санитариялық авиация көлігін шақыртып, өңірлендіруге сәйкес жоғары деңгейдегі медициналық ұйымға көшіруге дайындау жүзеге асырылады.
52. Ауылдық немесе қашықта орналасқан стационарлық хирургиялық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейіндегі ұйымдарда науқастарды тасымалдау мүмкін болмағанда және бейінді мамандар болмаған жағдайда, сондай-ақ олардың жарақаттары бар, қиын жағдайдағы урологиялық және акушерлік-гинекологиялық аурулары бар пациенттерге санитарлық авиация көлігінің дер кезінде келуге мүмкіндігі болмаған жағдайларда және өмірге төнген қауіпті жою және алдын алу үшін кезек күттірмейтін медициналық араласуды жүргізуді талап ететін жағдайларда, шақыру жеделдігінің бірінші санаты бойынша жеткізілген пациенттерге "Қазақстан Республикасында жедел медициналық көмек көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 3 шілдедегі № 450 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15473 болып тіркелген) сәйкес пациенттерге шұғыл медициналық көмек көрсету бойынша оқып-үйренуден өткен және практикалық дағдыларды меңгерген хирург дәрігерлер шұғыл медициналық көмек көрсетуге жіберіледі.

53. К медицинским организациям второго уровня регионализации стационарной хирургической помощи относятся медицинские организации, оказывающие специализированную медицинскую помощь и отдельные высокотехнологичные медицинские услуги, обеспеченные высококвалифицированным медицинским персоналом, владеющим современными методами лечения хирургических больных, оснащенные современным лечебно-диагностическим оборудованием и лекарственными препаратами, имеющие круглосуточный хирургический пост, клиническую, биохимическую, бактериологическую лабораторию, отделение реанимации и интенсивной терапии.
54. К организациям второго уровня регионализации стационарной хирургической помощи относятся хирургические отделения и центры многопрофильных стационаров (городских, областных), больниц скорой медицинской помощи.
55. На втором уровне регионализации стационарной хирургической помощи проводятся все виды экстренных и плановых оперативных вмешательств, выполняемые медицинскими организациями на первом уровне регионализации, а также специализированная хирургическая помощь и отдельные высокотехнологичные медицинские услуги.
56. В условиях стационара второго уровня регионализации (хирургические отделения межрайонных, городских и областных многопрофильных стационаров) проводятся операции согласно приложению 8 к настоящему Стандарту (при наличии квалифицированных кадров и необходимого оборудования).
57. На втором уровне регионализации по категории сложности выполняемых оперативных вмешательств стационарная хирургическая помощь предусматривает выполнение следующих объемов операций:
операции при пороках развития трахеи, бронхов и легких;
операции при доброкачественных и злокачественных новообразованиях трахеи, легких и средостения;
операции при кистозных (паразитарных и непаразитарных) образованиях легких, плевры, средостения, диафрагмы;
одномоментные и этапные реконструктивно-пластические операции, а также эндоскопические операции при рубцовых стенозах и новообразованиях трахеи, трахео-гортанного сочленения и бронхов;
операции при всех видах грыж передней брюшной стенки, в том числе с применением аллотрансплантанта и малоинвазивных технологий;
операции при диафрагмальных грыжах и релаксации диафрагмы;
операции на пищеводе с выполнением различного вида реконструкций и пластики;
операции при язвенной болезни желудка и двенадцатиперстной кишки с выполнением резекций желудка в различных модификациях, гастрэктомии;
операции при неосложненной и осложненной желчнокаменной болезни, и патологии желчевыводящих путей, в том числе с применением малоинвазивных технологий;
операции при объемных и кистозных (паразитарных и непаразитарных) образованиях печени с выполнением резекций различных объемов;
операции при хроническом панкреатите;
операции при хирургических заболеваниях эндокринных органов;
операции при хирургических заболеваниях магистральных и периферических сосудов;
операции при хирургических заболеваниях тонкой и толстой кишки с выполнением резекций в различных объемах, в том числе с применением малоинвазивных технологий;
операции при хирургических заболеваниях прямой кишки с выполнением брюшно-промежностной экстирпации прямой кишки;
операции при гнойно-воспалительных заболеваниях прямой кишки (парапроктит, трещина, эпителиально-копчиковый ход);
операции при геморрое, в том числе с применением малоинвазивных технологий.

53. Стационарлық хирургиялық көмекті өңірлендірудің екінші деңгейіндегі медициналық ұйымдарға мамандандырылған медициналық көмек және жекелеген жоғары технологиялы медициналық қызметтер көрсететін, жоғары білікті медицина қызметкерлерімен қамтамасыз етілген, хирургиялық науқастарды емдеудің заманауи әдістерін меңгерген, заманауи емдеу-диагностикалық жабдықтармен және дәрілік препараттармен жарақтандырылған, тәулік бойы бақылайтын хирургиялық посты, клиникалық, биохимиялық, бактериологиялық зертханасы, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі бар медициналық ұйымдар жатады.
54. Стационарлық хирургиялық көмекті өңірлендірудің екінші деңгейіндегі ұйымдарға көп бейінді стационарлардың (қалалық, облыстық) хирургиялық бөлімшелері мен орталықтары, жедел медициналық көмек ауруханалары жатады.
55. Стационарлық хирургиялық көмекті өңірлендірудің екінші деңгейінде өңірлендірудің бірінші деңгейіндегі медициналық ұйымдар орындайтын шұғыл және жоспарлы операциялық араласулардың барлық түрлері, сондай-ақ мамандандырылған хирургиялық көмек пен жекелеген жоғары технологиялы медициналық қызметтер көрсетіледі.
56. Өңірлендірудің екінші деңгейіндегі стационар жағдайында жүргізілетін операциялар (ауданаралық, қалалық және облыстық көп бейінді стационарлардың хирургиялық бөлімшелері) осы Стандартқа 8-қосымшаға (білікті кадрлар мен қажетті жабдықтар болған кезде) сәйкес жүргізіледі.
57. Орындалатын операциялық араласулардың күрделілік санаты бойынша өңірлендірудің екінші деңгейіндегі стационарлық хирургиялық көмек операцияларының мынадай көлемін орындауды көздейді:
кеңірдектің, бронхтың және өкпенің даму ақаулары кезіндегі операциялар;
кеңірдектің, өкпенің және көкірек ортасының қатерсіз және қатерлі ісіктері кезіндегі операциялар;
өкпенің, өкпеқаптың, көкірек қуысының, диафрагманың кистоздық (паразиттік және паразиттік емес) ісіктері кезіндегі операциялар;
бір уақытта және кезең кезеңмен реконструктивті-пластикалық операциялар, сондай-ақ кеңірдектің тыртықты стенозы, кеңірдек-көмейдің жанасуы және бронх ісіктері кезіндегі эндоскопиялық операциялар;
алдыңғы құрсақ қабырғасының жарығының барлық түрлерінде, соның ішінде аллотрансплантантты және аз инвазиялы технологияларды қолдана отырып жасалатын операциялар;
диафрагмалды жарықтар және диафрагма релаксациясы кезіндегі операциялар;
реконструкциялау және пластиканың әртүрлі орындау арқылы өңешке жасалатын операциялар;
асқазанның және ұлтабардың ойық жара ауруы кезіндегі түрлі модификацияларда, гастрэктомияда асқазан резекциясын орындау арқылы жасалатын операциялар;
асқынбаған және асқынған өт-тас ауруы және өт шығару жолдарының патологиясы кезінде, соның ішінде аз инвазиялы технологияларды қолдану арқылы жасалатын операциялар;
бауырдың көлемді және кистоздық (паразиттік және паразиттік емес) ісіктері кезіндегі түрлі көлемдегі резекцияларды орындау арқылы жасалатын операциялар;
созылмалы панкреатит кезіндегі операциялар;
эндокриндік ағзалардың хирургиялық аурулары кезіндегі операциялар;
магистральды және перифериялық тамырлардың хирургиялық аурулары кезіндегі операциялар;
түрлі көлемде резекцияларды орындау арқылы, соның ішінде аз инвазиялы технологияларды қолдана отырып аш және тоқ ішектің хирургиялық аурулары кезінде жасалатын операциялар;
тік ішектің, іш-бұт арасының экстирпациясын орындау арқылы тік ішектің хирургиялық аурулары кезінде жасалатын операциялар;
тік ішектің іріңді-қабыну аурулары кезіндегі операциялар (парапроктит, жарық, эпителиалды құйымшақ жолы);
геморрой кезіндегі, оның ішінде аз инвазиялы технологияларды қолдана отырып жасалатын операциялар.

58. При поступлении в медицинскую организацию второго уровня регионализации стационарной хирургической помощи пациента с хирургическим заболеванием, не соответствующим по степени тяжести и уровню оказания медицинской помощи, а также отсутствии возможности лечения пациента на данном уровне проводятся оценка риска развития хирургических осложнений, оценка степени риска транспортировки, осуществляются обеспечение неотложных мер по стабилизации состояния пациента и подготовка его к переводу в медицинскую организацию вышестоящего уровня согласно регионализации с вызовом мобильной бригады скорой медицинской помощи, транспорта санитарной авиации.
59. Специалисты медицинских организаций второго уровня регионализации стационарной хирургической помощи оказывают консультативную помощь медицинским организациям первого уровня.
60. К организациям третьего уровня регионализации хирургической помощи относятся медицинские организации, оказывающие специализированную медицинскую помощь и высокотехнологичные медицинские услуги, вплоть до уникальных операций, обеспеченные высококвалифицированным медицинским персоналом, оснащенные современным лечебно-диагностическим оборудованием и лекарственными препаратами, имеющие круглосуточный хирургический пост, клиническую, биохимическую, бактериологическую лабораторию, отделение реанимации и интенсивной терапии.
61. К организациям третьего уровня регионализации стационарной хирургической помощи относятся хирургические отделения многопрофильных стационаров областных центров, городов республиканского значения и столицы, республиканских организаций здравоохранения.
62. На третьем уровне регионализации стационарной хирургической помощи проводится расширенная противошоковая и реанимационная терапия, специализированная хирургическая помощь, высокотехнологичные услуги и уникальные технологии.
63. В условиях стационара третьего уровня регионализации (при наличии квалифицированных кадров и необходимого оборудования) проводятся операции согласно приложению 9 к настоящему Стандарту.
64. На третьем уровне регионализации по категории сложности выполняемых оперативных вмешательств стационарная хирургическая помощь предусматривает выполнение следующих объемов операций:
операции при хирургических заболеваниях и травмах трахеи, бронхов, плевры, легких, средостения и диафрагмы (врожденные пороки развития, доброкачественные и злокачественные новообразования, грыжи, рубцовые сужения, трахеобронхиальные и бронхоплевральные свищи, а также другие заболевания и травмы органов грудной клетки), в том числе с использованием малоинвазивных технологий;
операции при всех видах грыж передней брюшной стенки, в том числе с применением аллотрансплантата и малоинвазивных технологий;
операции при хирургических заболеваниях пищевода (варикозное расширение вен, дивертикулы, рубцовые сужения, а также другие заболевания и травмы пищевода) с выполнением различного вида резекций, реконструкций и пластики, в том числе с использованием малоинвазивных технологий;
операции при хирургических заболеваниях желудка и двенадцатиперстной кишки (язвы, доброкачественные и злокачественные новообразования, наружные свищи, а также другие заболевания и травмы желудка и двенадцатиперстной кишки) с выполнением резекций желудка в различных модификациях, гастрэктомии, с реконструкцией и формированием анастомозов, в том числе с использованием малоинвазивных технологий;
операции при хирургических заболеваниях печени и желчных путей (врожденные пороки развития, диффузные и очаговые поражения печени, осложненная желчнокаменная болезнь, воспалительные и посттравматические стриктуры желчных путей, а также другие заболевания и травмы печени и желчных путей) с выполнением расширенных резекций различных объемов, с реконструкцией сосудов, внутри и внепеченочных желчных протоков, формированием билио-билиарных и билиодигистивных анастомозов, в том числе с применением малоинвазивных технологий;
операции при хирургических заболеваниях поджелудочной железы (доброкачественные и злокачественные новообразования, вирсунголитиаз, кисты, свищи, а также другие заболевания и травмы поджелудочной железы) с выполнением резекций различных объемов, операций внутреннего дренирования кист, операций по формированию панкреато-дигестивных анастомозов, в том числе с применением малоинвазивных технологий;
операции при хирургических заболеваниях эндокринных органов (гормонально активные/неактивные доброкачественные и злокачественные новообразования щитовидной железы и надпочечников) в том числе с применением малоинвазивных технологий;
реконструктивно-восстановительные операции при хирургических заболеваниях и травмах магистральных и периферических сосудов, в том числе с применением аллотрансплантата и малоинвазивных технологий;
реконструктивно-восстановительные операции при хирургических заболеваниях тонкой и толстой кишки (врожденные пороки развития, доброкачественные и злокачественные новообразования, неспецифические язвенные энтероколиты и колиты, дивертикулы, свищи, а также другие заболевания и травмы тонкой и толстой кишки) с выполнением резекций в различных объемах, в том числе с применением малоинвазивных технологий;
операции по родственной и кадаверной трансплантации органов.

58. Ауырлық дәрежесі және медициналық көмек көрсету деңгейі бойынша сәйкес келмейтін хирургиялық ауруы бар пациент стационарлық хирургиялық көмекті өнірлендіру бойынша екінші деңгейдегі медициналық ұйымға түскен кезде, сондай-ақ пациентті осы деңгейде емдеу мүмкіндігі болмаған кезде хирургиялық асқынулардың даму қаупін бағалау, тасымалдау қаупінің дәрежесін бағалау жүргізіледі, пациенттің жай-күйін тұрақтандыру үшін кезек күттірмейтін шараларды қамтамасыз ету және жедел медициналық жәрдемнің мобилді бригадасын, санитариялық авиация көлігін шақыртып, өңірлендіруге сәйкес, оны жоғары деңгейдегі медициналық ұйымға көшіруге дайындау жүзеге асырылады.
59. Стационарлық хирургиялық көмекті өңірлендірудің екінші деңгейдегі медициналық ұйымдардың мамандары бірінші деңгейдегі медициналық ұйымдарға консультациялық көмек көрсетеді.
60. Хирургиялық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі ұйымдарға мамандандырылған медициналық көмек және бірегей операцияларға дейін жоғары технологиялы медициналық қызметтер көрсететін, заманауи емдеу-диагностикалық жабдықтармен және дәрілік препараттармен жарақтандырылған, тәулік бойы бақылайтын хирургиялық пост, клиникалық, биохимиялық, бактериологиялық зертханасы, реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі бар, жоғары білікті медицина қызметкерлерімен қамтамасыз етілген медициналық ұйымдар жатады.
61. Стационарлық хирургиялық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі ұйымдарға облыс орталықтарының, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың, республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының көпбейінді стационарларының хирургиялық бөлімшелері жатады.
62. Стационарлық хирургиялық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейінде кеңейтілген шокқа қарсы және реанимациялық терапия жасалады, мамандандырылған хирургиялық көмек, жоғары технологиялы қызметтер көрсетіледі және бірегей технологиялар қолданылады.
63. Өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі стационар жағдайында жүргізілетін операциялар осы Стандартқа 9-қосымшаға сәйкес жүргізіледі (білікті кадрлар мен қажетті жабдықтар болған жағдайда).
64. Орындалатын операциялық араласулардың күрделілік санаты бойынша өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі стационарлық хирургиялық көмек операциялардың мынадай көлемдерін орындауды көздейді:
кеңірдектің, бронхтардың, өкпеқаптың, өкпенің, көкірек қуысының және диафрагманың хирургиялық аурулары мен жарақаттары кезінде (дамудың туа біткен ақаулары, қатерсіз және қатерлі ісіктер, жарықтар, тыртықтың тарылуы, трахеобронхиалды және бронх плеврасының жыланкөздері, сондай-ақ кеуде қуысы ағзаларының басқа да аурулары мен жарақаттары), соның ішінде аз инвазиялы технологияларды пайдалана отырып жасалатын операциялар;
алдыңғы құрсақ қабырғасының жарығының барлық түрлері, соның ішінде аллотрансплантат пен аз инвазиялы технологияларды қолдану арқылы жасалатын операциялар;
өңештің хирургиялық аурулары кезінде (веналардың варикозды кеңеюі, дивертикулалар, тыртықтың тарылуы, сондай-ақ өңештің басқа да аурулары мен жарақаттары) резекцияны, реконструкцияны және пластиканың әртүрлерін орындау, соның ішінде аз инвазиялы технологияларды пайдалану арқылы жасалатын операциялар;
асқазан мен ұлтабардың хирургиялық аурулары кезінде (ойық жаралар, қатерсіз және қатерлі ісіктер, сыртқы жыланкөздер, сондай-ақ асқазан мен ұлтабардың басқа да аурулары мен жарақаттары) әртүрлі модификацияларда, гастрэктомияда асқазан резекциясын орындау арқылы, анастомоздарды реконструкциялауды және қалпына келтіруді орындау, соның ішінде аз инвазиялы технологияларды пайдалану арқылы жасалатын операциялар;
бауыр мен өт жолдарының хирургиялық аурулары кезінде (туа біткен даму ақаулықтары, бауырдың диффуздық және ошақтық зақымдануы, өт-тас ауруы, өт жолдарының қабынуы және жарақаттан кейінгі стриктуралары, сондай-ақ бауыр мен өт жолдарының басқа да аурулары мен жарақаттары), қан тамырларын, бауырдың ішіндегі және бауырдан тыс өт жолдарын реконструкциялау, түрлі көлемдегі резекцияларды орындау, кистаны ішкі дренаждау операциясы, соның ішінде аз инвазиялы технологияларды пайдалану арқылы жасалатын операциялар;
ұйқы безінің хирургиялық аурулары кезінде (қатерсіз және қатерлі ісіктер, вирсунголитиаз, кисталар, жыланкөздер, сондай-ақ ұйқы безінің басқа да аурулары мен жарақаттары) түрлі көлемдегі резекцияларды орындау арқылы кисталарды ішкі дренаждау, панкреатитті-дигестивті анастомоздарды қалыптастыру бойынша, соның ішінде аз инвазиялы технологияларды қолдану арқылы операциялар жасау;
эндокринді ағзалардың хирургиялық аурулары кезінде (қалқанша безінің және бүйрек үсті безінің гормондық активті/активті емес қатерсіз және қатерлі ісіктері), соның ішінде аз инвазиялы технологияларды қолдану арқылы жасалатын операциялар;
магистралды және перифериялық тамырлардың хирургиялық аурулары мен жарақаттары кезінде, соның ішінде аллотрансплантат пен аз инвазиялы технологияларды қолдану арқылы жасалатын реконструктивті-пластикалық операциялар;
тоқ ішектің және аш ішектің хирургиялық аурулары (дамудың туа біткен ақаулары, қатерсіз және қатерлі ісіктер, спецификалық емес жара энтероколиттері мен колиттері, дивертикулдар, жыланкөздер, сондай-ақ аш және тоқ ішектің басқа да аурулары мен жарақаттары) кезінде түрлі көлемде резекцияларды орындау арқылы, соның ішінде аз инвазиялы технологияларды қолдана отырып, реконструктивті-қалпына келтіру операцияларын жасау;
туыстық және кадаверлік ағзаларды трансплантаттау бойынша жасалатын операциялар.

65. Сотрудники медицинских организаций третьего уровня регионализации стационарной хирургической помощи оказывают консультативную помощь медицинским организациям второго и первого уровня, выполняют функции по координации деятельности хирургической службы по региону, организационно-методическую помощь, а также осуществляют тренинги и мастер-классы с медицинским персоналом медицинских организаций первого и второго уровней регионализации хирургической помощи.
66. Показанием для плановой госпитализации пациента с хирургическим заболеванием является необходимость оказания квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг с круглосуточным медицинским наблюдением.
67. Плановая госпитализация пациентов с хирургическими заболеваниями в стационар осуществляется после предварительного обследования в условиях медицинской организации, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь.
68. При прохождении курса основного лечения при наличии медицинских показаний пациент получает ранний курс медицинской реабилитации с последующим предоставлением в выписном эпикризе рекомендаций по дальнейшему оказанию восстановительного лечения и медицинской реабилитации в условиях медицинских организаций, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь.
69. При поступлении в медицинские организации здравоохранения, а также структурные подразделения в составе медицинских организаций, оказывающие хирургическую (абдоминальную, торакальную, колопроктологическую) помощь для стационарного лечения пациент осматривается в приемном отделении профильным специалистом и при наличии медицинских показаний госпитализируется в хирургическое отделение с заполнением медицинской карты стационарного больного по форме 003/у, утвержденной Приказом № 907, при наличии у пациента медицинских показаний и письменного добровольного согласия пациента при инвазивных вмешательствах по форме, утвержденной Приказом № 364.
При угрозе возникновения или наличии нарушений жизненно важных функций пациент госпитализируется в отделение интенсивной терапии (реанимационное отделение).
70. Прием и регистрация пациентов в приемном отделении стационара на получение плановой стационарной хирургической помощи осуществляется в рабочее время в течение 30 минут с момента обращения, экстренной и неотложной медицинской помощи - круглосуточно.
71. В приемном отделении медицинской организации осмотр пациента профильным специалистом проводится не позже 10 минут с момента его поступления, при угрожающих жизни состояниях - незамедлительно.

65. Стационарлық хирургиялық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейіндегі медициналық ұйымдардың қызметкерлері бірінші және екінші деңгейдегі медициналық ұйымдарға консультациялық көмек көрсетеді, өңір бойынша хирургиялық қызметті үйлестіру, ұйымдастыру-әдістемелік көмек бойынша функцияларды орындайды, сондай-ақ хирургиялық көмекті өңірлендірудің бірінші және екінші деңгейіндегі медициналық ұйымдардың медицина қызметкерлерінің тренингтер мен шеберлік сабақтарына қатысуын жүзеге асырады.
66. Білікті, мамандандырылған медициналық көмек және тәулік бойы медициналық бақылау жасайтын жоғары технологиялы медициналық қызмет көрсету қажеттілігі хирургиялық аурулары бар науқасты жоспарлы емдеуге жатқызу үшін көрсеткіш болып табылады.
67. Хирургиялық аурулары бар пациенттерді жоспарлы емдеу үшін стационарға жатқызу амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйым жағдайында алдын ала зерттеп-қараудан кейін жүзеге асырылады.
68. Негізгі ем алудың курсынан өту кезінде медициналық көрсетілімдер болған жағдайда, пациент медициналық оңалтудың ерте курсынан өтеді, одан кейін ауруханадан шығару эпикризінде амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйым жағдайында одан әрі қалпына келтіру емі және медициналық оңалту бойынша ұсыныстар беріледі.
69. Стационарлық емдеуге арналған денсаулық сақтау ұйымдарына, сондай-ақ медициналық ұйымдардың құрамындағы хирургиялық (абдоминалды, торакалды, колопроктологиялық) көмек көрсететін медициналық құрылымдық бөлімшелерге түскен пациентті қабылдау бөлімшесінің бейінді маманы қарап-тексереді, пациентке медициналық көрсетілімдер болған жағдайда № 907 бұйрықпен бекітілген 003/е нысан бойынша стационарлық науқастың медициналық картасын толтырылып және № 364 бұйрықпен бекітілген нысан бойынша инвазивиялық араласулар кезіндегі жазбаша ерікті келісімі болған жағдайда хирургиялық бөлімшеге емдеуге жатқызылады.
Өмірлік маңызды функциялардың бұзылуының туындауының қаупі немесе болған жағдайда пациент қарқынды терапия бөлімшесіне (реанимация бөлімшесіне) емдеуге жатқызылады.
70. Стационардың қабылдау бөлімшесіне жоспарлы стационарлық хирургиялық көмек алу үшін пациенттерді қабылдау және тіркеу жұмыс уақытында жүгінген сәттен бастап 30 минут ішінде, шұғыл және кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсету тәулік бойы жүзеге асырылады.
71. Медициналық ұйымның қабылдау бөлімшесінде бейінді маман пациентті 10 минуттан кешіктірмей өміріне қауіп төнген жағдайларда дереу қарап-тексерілуі қажет.

72. При обнаружении признаков алкогольного, наркотического или токсического опьянения пациента во время обращения за медицинской помощью в стационар, медицинский работник проводит забор биологических жидкостей и делает отметку в первичной медицинской документации о заборе биологических сред (кровь, моча, промывные воды желудка) на содержание психоактивных веществ.
73. При доставке или самостоятельном обращении пациента с экстренной хирургической патологией или с подозрением на нее, диагностические исследования и экстренная хирургическая помощь проводятся в объеме ГОБМП и (или) в системе ОСМС.
74. После осмотра пациента профильный специалист принимает решение о госпитализации пациента или отказе в госпитализации с лечением в амбулаторных условиях. Решение профильного специалиста об отказе в госпитализации согласовывается с заведующим отделением или ответственным дежурным врачом.
75. Отказ в госпитализации и направление на амбулаторное лечение отражается в журнале учета приема больных и отказов в госпитализации по форме № 001/у, медицинской карте стационарного больного по форме № 003/у, утвержденными Приказом № 907 и подписывается двумя профильными специалистами, заведующим отделением или ответственным дежурным врачом.
76. Профильный специалист оценивает общее состояние пациента, объективный статус, оказывает неотложную медицинскую помощь, определяет необходимость дополнительных лабораторных и инструментальных исследований для уточнения диагноза и при медицинских показаниях в случаях, требующих оказания медицинской помощи в стационаре, направляет пациента в соответствующие отделения для оказания хирургической помощи.
77. Предварительный клинический диагноз хирургического заболевания устанавливается в течение первых суток с момента поступления на основании данных анамнеза, врачебного осмотра и клинического обследования.
Заключительный клинический диагноз устанавливается в течение трех суток с момента поступления пациента на основании клинического обследования, интерпретации результатов инструментальных и лабораторных методов исследования, динамического наблюдения и результатов оперативного вмешательства.
78. При госпитализации пациента врач/медицинская сестра приемного отделения проводят распределение по Триаж системе согласно приказа № 450.
79. После получения информации о транспортировке экстренного пациента с высокой степенью приоритетности (1 поток – красная зона) медицинская сестра приемного отделения:
1) незамедлительно сообщает об этом ответственному (дежурному) врачу приемного отделения, реаниматологу палаты интенсивной терапии;

72. Медициналық көмек алу үшін стационарға жүгіну кезінде пациенттен алкогольдік, есірткілік немесе уыттық масаю белгілері анықталғанда, медицина қызметкері психикаға белсенді әсер ететін заттардың құрамын тексеру үшін биологиялық сұйықтықтарды (қан, зәр, асқазанның шайынды суы) алады және биологиялық сұйықтардың талдауға алынғаны туралы бастапқы медициналық құжаттамаға белгі қояды.
73. Шұғыл хирургиялық патологиясы бар немесе соған күдігі бар пациент өздігінен жүгінген немесе жеткізілген кезде диагностикалық тексеру және шұғыл хирургиялық көмек ТМККК көлемінде және (немесе) МӘМС жүйесінде жүргізіледі.
74. Бейінді маман науқасты қарап-тексергеннен кейін амбулаториялық жағдайда емдеу жатқызу немесе емдеуге жатқызудан бас тарту туралы шешім қабылдайды. Бейінді маманның емдеуге жатқызудан бас тарту туралы шешімі бөлімше меңгерушісінің немесе жауапты кезекші дәрігердің келісімімен жүзеге асырылады.
75. Емдеуге жатқызуға және амбулаториялық емдеуге жолдама беру № 001/е нысаны бойынша науқастарды қабылдауды және ауруханаға жатқызудан бас тартуды есепке алу журналына, № 907 бұйрықпен бекітілген №003/е нысаны бойынша стационарлық науқастың медициналық картасына жазылып, екі бейінді маманның, бөлімше меңгерушісінің және кезекші дәрігердің қолы қойылады.
76. Бейінді маман науқастың жалпы жағдайын, объективті статусын бағалайды, кезек күттірмейтін медициналық көмек көрсетеді, диагнозды нақтылау үшін және стационарда медициналық көмек алуды талап ететін жағдайларда медициналық көрсетілімдер болса қосымша зертханалық және аспаптық зерттеулердің қажеттілігін айқындайды, хирургиялық көмек көрсету үшін пациетті тиісті бөлімшелерге жібереді.
77. Хирургиялық аурудың алдын ала клиникалық диагнозы анамнез деректерінің, дәрігерлік қарап-тексерудің және клиникалық зерттеп-қарау деректерінің негізінде, келіп түскен сәттен бастап алғашқы тәулік ішінде белгіленеді.
Қорытынды клиникалық диагноз пациент келіп түскен сәттен бастап үш тәулік ішінде клиникалық зерттеп-қарау, зерттеудің аспаптық және зертханалық әдістерінің нәтижелерін пайымдау, динамикалық байқау және операциялық араласу нәтижелерінің негізінде белгіленеді.
78. Пациентті емдеуге жатқызу кезінде қабылдау бөлімшесінің дәрігері/мейіргері № 450 бұйрыққа сәйкес Триаж жүйесі бойынша бөлуді жүзеге асырады.
79. Басымдығы жоғары деңгейдегі (1-топ – қызыл аймақ) шұғыл пациентті тасымалдау туралы ақпаратты алғаннан кейін қабылдау бөлімшесінің мейіргері:
1) бұл туралы тез арада қабылдау бөлімшесінің жауапты (кезекші) дәрігеріне, қарқынды терапия палатасының реаниматологына хабарлайды;

2) при указании врачом скорой помощи о явлениях кардиогенного шока, легочно-сердечной недостаточности медицинская сестра приемного отделения сообщает об этом кардиологу (при отсутствии в штате – терапевту), при отсутствии сознания пациента, при изменениях неврологического статуса –неврологу (при отсутствии в штате - терапевту), при наличии признаков алкогольного или наркотического опьянения – токсикологу (при отсутствии в штате - наркологу, психиатру, анестезиологу), при транспортировке пациента с ожогом - комбустиологу (при отсутствии в штате - травматологу, хирургу). Вышеуказанные специалисты, незамедлительно направляются в приемное отделение.
Дежурный врач и/или дежурная медицинская сестра приемного отделения в течение 5 минут после получения информации о предстоящем поступлении экстренного пациента оповещает через единый внутренний телефон лабораторную службу, отделения лучевой диагностики, эндоскопических и функциональных исследований. Специалисты указанных подразделений являются в приемное отделение в течение 5 минут от момента получения звонка.
80. Пациенты, требующие экстренного оперативного вмешательства:
1) в кратчайшие сроки доставляются в операционный блок, минуя процесс регистрации и осмотра в приемном отделении стационара;
2) после проведения оперативного вмешательства пациент переводится в отделение реанимации и(или) интенсивной терапии. При стабильном состоянии пациента после операции, он переводится в соответствующее заболеванию отделение;
3) специалисты, осмотревшие и принявшие пациента, независимо от наличия у пациента патологии по профилю, оформляют запись в медицинской карте стационарного больного с указанием времени поступления пациента и его осмотра.
81. Пациенты первой степени приоритетности (2 поток – желтая зона) при поступлении в приемное отделение стационара:
1) в течение 10-15 минут после поступления осматриваются ответственным (дежурным) врачом приемного отделения и врачами хирургами, а также по показаниям специалистами по специальности "травматология ортопедия", "урология и андрология", акушерство-гинекология", "терапия", "педиатрия", "общая врачебная практика (семейная медицина)"), "кардиология", "неврология", "токсикология", ангиохирургия;
2) после осмотра пациента специалисты составляют перечень и последовательность лечебно-диагностических мероприятий, консультаций профильных специалистов по показаниям;
3) пациент в сопровождении медицинской сестры приемного отделения госпитализируется в диагностическую палату приемного отделения;

2) жедел жәрдем дәрігері кардиогенді шок, өкпе-жүрек функцияларының жеткіліксіздігі құбылыстары туралы ақпарат берген жағдайда, қабылдау бөлімшесінің мейіргері бұл туралы кардиологқа (штатта болмаса – терапевтке), науқас есінен танған, неврологиялық статусы өзгерген жағдайда – неврологқа (штатта болмаса – терапевтке), алкогольдік немесе есірткі заттарын тұтынудан масаю белгілері болған жағдайда – токсикологқа (штатта болмаса – наркологқа, психиатрға, анестезиологқа), күйігі бар пациентті тасымалдауда – комбустиологқа (штатта болмаса – травматологқа, хирургке) хабарлайды. Жоғарыда көрсетілген мамандар тез арада қабылдау бөлімшесіне келеді.
Қабылдау бөлімшесінің кезекші дәрігері және/немесе кезекші мейіргері шұғыл пациенттің келіп түсуі туралы ақпаратты алғаннан кейін 5 минут ішінде бірыңғай ішкі телефон арқылы зертханалық қызметті, сәулелік диагностика, эндоскопиялық және функционалдық зерттеулер бөлімшелерін хабардар етеді. Аталған бөлімшелердің мамандары қоңырау шалған сәттен бастап 5 минут ішінде қабылдау бөлімшесінде келуі керек.
80. Шұғыл операциялық араласуларды талап ететін пациенттер:
1) стационардың қабылдау бөлімшесінде тіркеу және қарап-тексеру процесіне қатыспай, қысқа мерзімде операциялық блокқа жеткізіледі;
2) операциялық араласу жүргізілгеннен кейін науқас реанимация және\немесе қарқынды терапия бөлімшесіне ауыстырылады. Пациенттің операциядан кейінгі жағдайы тұрақты болса, ауруына сәйкес келетін бөлімшеге ауыстырылады;
3) пациентті қарап-тексерген және қабылдаған мамандар, пациентте бейін бойынша патологияның бар-жоғына қарамастан, оның қарап-тексерілген және түскен уақытын көрсетіп, стационарлық науқастың медициналық картасына жазбаны ресімдейді.
81. Басымдығы бірінші деңгейдегі (2-топ – сары аймақ) пациенттер стационардың қабылдау бөлімшесіне түскен кезде:
1) келіп түскеннен кейін 10-15 минут ішінде қабылдау бөлімшесінің жауапты (кезекші) дәрігерінің және хирург дәрігерлердің, сондай-ақ көрсетілімдері бойынша "травматология ортопедия", "урология және андрология", "акушерлік-гинекология", "терапия", "педиатрия", "жалпы практика дәрігері (отбасылық медицина)", "кардиология", "неврология", "токсикология", "ангиохирургия" мамандықтары бойынша мамандардың қарап-тексеруінен өтеді;
2) пациентті қарап-тексергеннен кейін мамандар көрсетілімдер бойынша емдеу-диагностикалық іс-шараларының тізбесі мен бейінді мамандардың консультацияларының реттілігін құрады;
3) қабылдау бөлімшесінің мейіргердің алып жүруімен, пациентті қабылдау бөлімшесінің диагностикалық палатасына емдеуге жатқызылады;

4) в течение 30-60 минут от момента поступления пациента в приемное отделение проводятся лабораторно-инструментальные исследования для решения дальнейшей тактики ведения и лечения в стационаре;
5) в случаях, когда для постановки диагноза требуется динамическое наблюдение, пациент находится в диагностической палате приемного отделения стационара не более суток. За этот период проводится полный объем неотложных лечебно-диагностических мероприятий.
82. Пациенты второй степени приоритетности (3 поток - зеленая зона) при поступлении в приемное отделение:
1) после поступления осматриваются ответственным (дежурным) врачом, при уточнении диагноза медицинская сестра по указанию ответственного (дежурного) врача вызывает необходимых профильных специалистов;
2) специалисты после осмотра пациента составляют перечень и последовательность экстренных лечебно-диагностических мероприятий, необходимых на догоспитальном этапе;
3) пациент в сопровождении медицинской сестры госпитализируется в диагностическую палату.
83. Перед хирургическим вмешательством дежурный врач по специальности "Анестезиология-реаниматология (перфузиология, токсикология) (взрослая, детская)" осматривает пациента с целью оценки тяжести состояния, определения сроков, места, длительности предоперационной подготовки, риска анестезиологического пособия, метода анестезии.
84. Назначение времени начала операции и формирование операционной бригады врачей осуществляет ответственный дежурный профильный специалист.
85. Оперативное вмешательство по экстренным показаниям операционная бригада врачей начинает не позже двух часов с момента обращения пациента в стационар.
86. Весь удаляемый биологический материал оперирующий профильный специалист отправляет на патоморфологическое и гистологическое исследование.
87. В процессе оперативного вмешательства врач хирург производит забор биоматериала у пациента (при его наличии) из брюшной и плевральной полостей, полости абсцесса и направляет для бактериологического исследования биоматериал и определения чувствительности к антибактериальным препаратам, на патоморфологическое и гистологическое исследование.
88. Профильный специалист оформляет оперативное вмешательство в медицинской карте пациента в виде предоперационного эпикриза, протокола операции с указанием времени начала и окончания операции, направления на гистологическое исследование биоматериала с описанием макропрепарата.
89. Удаленный операционный, биопсийный материал пациента из организации здравоохранения доставляется на патологоанатомическую диагностику (патоморфологическое, цитологическое, гистологическое исследование) в организации и структурные подразделения организаций здравоохранения, осуществляющих патологоанатомическую диагностику с соответствующей маркировкой и направлением в соответствии с приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 25 февраля 2015 года № 97 "Об утверждении Положения о деятельности организаций и (или) структурных подразделений организаций здравоохранения, осуществляющих патологоанатомическую диагностику, и Правил проведения патологоанатомического вскрытия" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10577).

4) пациент қабылдау бөлімшесіне келіп түскен сәттен бастап 30-60 минут ішінде қадағалап-қараудың одан арғы тактикасын және стационарда емдеуді шешу үшін зертханалық-аспаптық зерттеулер жүргізіледі;
5) егер диагноз қою үшін динамикалық байқау талап етілетін жағдайлар болса, пациент стационардың қабылдау бөлімшесінің диагностикалық палатасында бір тәуліктен аспайтын мерзімде болады. Осы кезеңде шұғыл емдеу-диагностикалық іс-шараларының толық көлемі жүргізіледі.
82. Басымдығы екінші деңгейдегі (3-топ – жасыл аймақ) пациенттер қабылдау бөлімшесіне түскен кезде:
1) келіп түскеннен кейін жауапты (кезекші) дәрігер тексеріп-қарайды, жауапты (кезекші) дәрігердің нұсқауы бойынша диагнозды нақтылау кезінде мейіргер қажетті бейінді мамандарды шақырады;
2) мамандар пациентті қарап-тексергеннен кейін емдеуге жатқызуға дейінгі кезеңде қажетті шұғыл емдеу-диагностикалық іс-шараларының тізбесі мен реттілігін дайындайды;
3) мейіргер бірге алып жүрумен, пациентті диагностикалық палатаға емдеуге жатқызады.
83. Хирургиялық араласуда бұрын "Анестезиология-реаниматология (перфузиология, токсикология) (ересектер, балалар)" мамандығы бойынша кезекші дәрігер пациенттің жай-күйінің ауырлығын бағалау, мерзімді, орнын, операцияға дейінгі дайындық ұзақтығын, анестезиологиялық құралдың қаупін, анестезия әдісін анықтау мақсатында пациентті қарап-тексереді.
84. Операцияның басталу уақытын белгілеуді және дәрігерлердің операциялық бригадасын құруды жауапты кезекші бейінді маман жүзеге асырады.
85. Шұғыл көрсетілімдер бойынша операциялық араласуды дәрігерлердің операциялық бригадасы пациент стационарға жүгінген сәттен бастап екі сағаттан кешіктірмей бастайды.
86. Барлық алынған биологиялық материалды операция жасайтын бейінді маман патоморфологиялық және гистологиялық зерттеуге жібереді.
87. Операциялық араласу процесінде хирург дәрігер бактериологиялық зерттеу және бактерияға қарсы препараттарға сезімталдықты анықтау үшін іш және өкпеқап қуысынан, абсцесс қуысынан биоматериалды (болған жағдайда) жинауды жүргізеді және патоморфологиялық және гистологиялық зерттеуге жібереді.
88. Бейінді маман операциялық араласуды операция алдындағы эпикриз, операцияның басталу және аяқталу уақыты көрсетілген операция хаттамасын, макропрепараттың сипаттамасымен биоматериалды гистологиялық зерттеуге жолдама түрінде пациенттің медициналық картасында ресімдейді.
89. Денсаулық сақтау ұйымында пациенттен алынған операциялық, биопсиялық материал "Патологиялық-анатомиялық диагностиканы жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарының және (немесе) құрылымдық бөлімшелерінің қызметі туралы ережені және Патологиялық-анатомиялық ашып қарауды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 25 ақпандағы № 97 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10577 болып тіркелген) сәйкес тиісті таңбалау және жолдамамен патологиялық-анатомиялық диагностиканы жүзеге асыратын ұйымдардың және денсаулық сақтау ұйымдарының құрылымдық бөлімшелерінің патологиялық-анатомиялық диагностикасына (патоморфологиялық, цитологиялық, гистологиялық зерттеу) жіберіледі.

90. Патологоанатомическая диагностика проводится с целью установления диагноза путем анализа совокупности изменений в органах (фрагментах органов) и тканях больных, изъятых путем хирургической операции и (или) биопсии, и основывается на результатах непосредственного осмотра (макроскопических исследований), исследований с использованием увеличительных приборов (микроскопических исследований), иных технологий.
91. При затруднении в идентификации диагноза, неэффективности проводимого лечения по заявке заведующего отделения заместитель руководителя организации здравоохранения по медицинской части или лицо его заменяющее организует консилиум с проведением при необходимости дополнительного обследования пациента, уточнения, определения тактики лечения и прогноза заболевания с привлечением (не менее трех) профильных специалистов или другого профиля, включая консультанта из организации здравоохранения республиканского уровня.
92. При выписке пациента из стационара профильный специалист в медицинской карте заполняет выписной эпикриз, где указывает полный клинический диагноз, проведенный объем диагностического исследования, лечебных мероприятий и рекомендации по дальнейшему наблюдению и лечению.
93. Пациенту или его законному представителю на руки под расписку выдается лист временной нетрудоспособности и выписка из медицинской карты амбулаторного, стационарного больного по форме № 027/у, утвержденной Приказом № 907, с указанием заключительного клинического диагноза, проведенного объема диагностического исследования, лечебных мероприятий и рекомендаций по дальнейшему наблюдению и лечению.
94. При наличии у пациента, выписанного из стационара, показаний к активному динамическому наблюдению, согласно выписке из медицинской карты стационарного больного, постовая медицинская сестра передает сведения о пациенте в медицинскую организацию, оказывающую ПМСП по месту прикрепления пациента.
95. Обсуждение случаев расхождения клинического и патологоанатомического диагнозов, ятрогенной патологии, неясных и трудных для диагностики заболеваний, смерти больных во время или после диагностических, хирургических вмешательств, запоздалой диагностики, производится на клинико-патологоанатомической конференции, подготовку и проведение которой осуществляет заместитель руководителя организации здравоохранения по медицинской части или лицо его заменяющее.
Параграф 3. Оказание хирургической (абдоминальной, торакальной, колопроктологической) помощи пациентам на стационарозамещающем уровне

90. Патологиялық-анатомиялық диагностика хирургиялық операция және (немесе) биопсия жолымен алынған науқастың ағзаларындағы (ағза фрагменттеріндегі) және тіндеріндегі өзгерістер жиынтығын талдау арқылы диагноз қою мақсатында жүзеге асырылады және тікелей қарап-тексерудің (макроскопиялық зерттеулер), ұлғайту құралдарын пайдалану арқылы жүргізілетін зерттеулердің (микроскопиялық зерттеулер), өзге технологияларының нәтижелеріне негізделеді.
91. Диагнозды сәйкестендіруде қиындық туындаған, жүргізілген емі тиімсіз болған жағдайда бөлімше меңгерушісінің өтінімі бойынша денсаулық сақтау ұйымы басшысының медициналық бөлім жөніндегі орынбасары немесе оның міндетін атқарушы, республикалық деңгейдегі денсаулық сақтау ұйымының консультантын қоса алғанда бейінді мамандарды (кемінде үшеу) немесе басқа да бейінді маманды тарта отырып қажет болған жағдайда пациентті қосымша зерттеп-қарау, емдеу тактикасын нақтылау, айқындау және аурудың болжамын жасауды жүргізумен консилиум ұйымдастырады.
92. Пациентті стационардан шығару кезінде бейінді маман медициналық картаға шығару эпикризін толтырады, онда толық клиникалық диагноз, одан арғы бақылау емдеу және бойынша ұсыныстар және жүргізілген емдеу іс-шаралары, диагностикалық зерттеулердің көлемі көрсетіледі.
93. Пациенттің немесе оның заңды өкілінің қолына қолхатпен еңбекке уақытша жарамсыздық парағы және № 907 бұйрықпен бекітілген № 027/е нысаны бойынша амбулаториялық, стационарлық науқастың медициналық картасының қорытынды клиникалық диагнозы, одан әрі емдеу іс-шаралары, жүргізілген диагностикалық зерттеулердің көлемі, бақылау және емдеу бойынша ұсыныстар көрсетілген үзінді көшірмесі беріледі.
94. Стационардан шыққан пациентке белсенді динамикалық байқауға көрсетілімдер болған жағдайда, стационарлық науқастың медициналық картасының көшірмесіне сәйкес, пост мейіргері науқастың бекітілген жері бойынша МСАК көрсететін медициналық ұйымға науқас туралы мәліметтерді жібереді.
95. Клиникалық және патологиялық-анатомиялық диагноздардың айырмашылығы, ятрогенді патологиялар, ауруларды диагностикалау үшін түсініксіз және қиын болған жағдайларда, диагностикалық, хирургиялық араласу кезінде немесе одан кейін науқастардың қайтыс болу, кешіктірілген диагностикалау жағдайларын талқылау клиникалық патологиялық-анатомиялық конференцияда жүргізіледі, оны дайындауды және өткізуді денсаулық сақтау ұйымының басшысының медициналық жұмыс жөніндегі орынбасары немесе оны алмастыратын адам жүзеге асырады.
3-параграф. Стационарды алмастыратын деңгейде пациенттерге хирургиялық (абдоминалды, торакалды, колопроктологиялық) көмек көрсету

96. Стационарозамещающая помощь пациентам с хирургическими заболеваниями осуществляется в соответствии с Правилами оказания стационарозамещающей помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12106) и включает в себя:
1) осмотр профильным специалистом с целью определения состояния пациента и установления предварительного клинического диагноза;
2) проведение лабораторного и инструментального обследования в соответствии с клиническими протоколами;
3) проведение оценки данных клинических, инструментальных и лабораторных исследований, риска развития хирургических осложнений;
4) определение показаний для проведения хирургического вмешательства с учетом риска развития хирургических осложнений в послеоперационном периоде в соответствии с клиническими протоколами лечащим врачом совместно с заведующим отделением;
5) выполнение назначенного лечения;
6) ежедневный осмотр профильным специалистом (если не предусмотрена другая периодичность);
7) коррекция проводимого лечения при изменении степени тяжести заболевания;
8) организация госпитализации пациента с хирургическим заболеванием в стационар при ухудшении состояния и возникновнии показаний для круглосуточного медицинского наблюдения;
9) направление пациента с хирургическим заболеванием на амбулаторное долечивание при улучшении состояния и необходимости продолжения лечения;
97. ДХС/ЦАХ организованы при заболеваниях и состояниях, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения:
поликлинике (в составе районной и городской поликлиники);
стационаре с круглосуточным наблюдением и отделением реанимации и интенсивной терапии (в составе консультативно-диагностического отделения/центра, многопрофильных стационаров (районной, городской, областной больницы), республиканских организаций здравоохранения).
98. В случаях необходимости оказания пациентам с хирургическим заболеванием медицинской помощи с круглосуточным наблюдением в первые сутки после оперативного вмешательства, в условиях ДХС/ЦАХ (при стационаре) организуется круглосуточный пост с врачом и медицинской сестрой и обеспечивается круглосуточное функционирование экспресс лаборатории.
99. Основными принципами ДХС/ЦАХ являются:
оказание специализированной медицинской помощи больным с хирургическими заболеваниями в случаях, не требующих круглосуточного медицинского наблюдения, в соответствии с клиническими протоколами;
наблюдение больных в раннем послеоперационном периоде (первые сутки после операции), которым была оказана хирургическая помощь в стационарных условиях;
внедрение в практику современных методов диагностики, лечения и реабилитации больных с хирургическими заболеваниями;
осуществление экспертизы временной нетрудоспособности.

96. Хирургиялық аурулары бар пациенттерге стационарды алмастыратын көмек Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген) бекітілген стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады және ол мыналарды қамтиды:
1) алдын ала клиникалық диагнозды қою және пациенттің жағдайын анықтау мақсатында бейінді маманның қарап-тексеруі;
2) клиникалық хаттамаларға сәйкес зертханалық және аспаптық зерттеп-қарау өткізу;
3) хирургиялық асқынулардың даму қаупін, клиникалық, аспаптық және зертханалық зерттеулердің деректерін бағалауды жүргізу;
4) бөлім меңгерушісімен бірлесіп емдеуші дәрігердің клиникалық хаттамасына сәйкес, операциядан кейінгі кезеңде хирургиялық асқынулардың даму қаупін ескере отырып, хирургиялық араласу жүргізу үшін көрсетілімдерді айқындау;
5) тағайындалған емдеуді орындау;
6) бейінді маманның күн сайынғы қарап-тексеруі (егер басқа мерзім көзделмесе);
7) аурудың ауырлық дәрежесі өзгерген кезде жүргізіліп жатқан емге түзетулер енгізу;
8) жай-күйі нашарлағанда және тәулік бойы медициналық бақылауға көрсетілімдер туындағанда хирургиялық ауруы бар науқасты стационарға емдеуге жатқызуды ұйымдастыру;
9) хирургиялық ауруы бар пациентті жай-күйі жақсарған кезде және ем алуды жалғастыру қажеттілігі болған жағдайда, науқасты амбулаториялық емдеуді аяқтауға жіберу.
97. КХС/АХО тәулік бойы медициналық бақылауды талап етпейтін аурулар мен жағдайларда ұйымдастырылады:
емханада (аудандық және қалалық емхананың құрамында);
тәулік бойы бақылаумен және реанимация мен қарқынды терапия бөлімшесімен (консультациялық-диагностикалық бөлімшелердің/орталықтардың, көпбейінді стационарда (аудандық, қалалық, облыстық аурухананың), республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының құрамында).
98. Хирургиялық аурулары бар пациенттерге операциялық араласудан кейінгі алғашқы тәулікте оларды тәулік бойы бақылау, медициналық көмек көрсету қажет болған жағдайда, КХС/АХО жағдайында (стационар жағдайында) дәрігер және мейіргер тәулік бойғы бақылау постын ұйымдастырады және жедел зертхананың тәулік бойы жұмыс істеуін қамтамасыз етеді.
99. КХС/АХО-ның негізгі қағидаттары:
клиникалық хаттамаларға сәйкес, тәулік бойы медициналық бақылауды талап етпейтін жағдайларда хирургиялық аурулары бар науқастарға мамандандырылған медициналық көмек көрсету;
стационарлық жағдайда хирургиялық көмек көрсетілген науқастарды операциядан кейінгі ерте кезеңде (операциядан кейінгі алғашқы тәулікте) бақылау;
хирургиялық аурулары бар науқастарды диагностикалаудың, емдеудің және оңалтудың заманауи әдістерін практикаға енгізу;
уақытша еңбекке жарамсыздық сараптамасын жүргізу.

100. Медицинские работники ДХС/ЦАХ:
1) проводят комплекс диагностических исследований, амбулаторных хирургических манипуляций и оперативных вмешательств пациентам с риском развития хирургических осложнений;
2) осуществляют подбор адекватной хирургической помощи больным с впервые установленным диагнозом заболевания или хроническим больным при изменении степени тяжести заболевания;
3) проводят комплексное лечение с применением современных медицинских технологий пациентам с хирургическими заболеваниями, не требующим круглосуточного медицинского наблюдения;
4) обеспечивают амбулаторное лечение пациентов с хирургическими заболеваниями в раннем послеоперационном периоде без показаний для круглосуточного медицинского наблюдения;
5) обеспечивают медицинское наблюдение за состоянием пациентов в первые сутки после диагностического и лечебного вмешательства с целью профилактики ранних послеоперационных осложнений;
6) организуют и проводят консультативную и лечебную, в том числе паллиативную помощь;
7) проводят экспертизу временной нетрудоспособности в соответствии с Приказом № 183;
8) предоставляют пациенту со стойкими нарушениями функций организма в результате хирургического заболевания консультативное заключение на врачебно-консультативную комиссию для последующего своевременного направления пациента на МСЭ в соответствии с Приказом № 44;
9) информируют пациентов и (или) законных представителей, осуществляющих уход, о течении заболевания, прогнозе и альтернативных методах лечения и медицинской реабилитации;
10) при наличии показаний (отсутствие эффекта от лечения в дневном стационаре, ухудшение состояния) направляют на лечение в круглосуточный стационар.
101. Оснащение ДХС/ЦАХ на амбулаторно-поликлиническом и стационарном уровнях осуществляется согласно приложению 10 к настоящему Стандарту.
102. ДХС/ЦАХ предоставляет специализированную хирургическую помощь в экстренном и плановом порядке.
103. В условиях дневного стационара (дневной стационар/центр амбулаторной хирургии в составе районной и городской поликлиники) проводятся операции согласно приложению 11 к настоящему Стандарту.
104. В условиях дневного стационара при стационаре (с круглосуточным наблюдением и отделением реанимации и интенсивной терапии) (дневной стационар/центр амбулаторной хирургии в составе консультативно-диагностического отделения/центра, многопрофильных стационаров (районной, городской, областной больницы), республиканских организаций здравоохранения проводятся операции согласно приложению 12 к настоящему Стандарту.

100. КХС/АХО медицина қызметкерлері:
1) хирургиялық асқынулардың даму қаупі бар пациенттерге диагностикалық зерттеулер, амбулаториялық хирургиялық манипуляциялар және жедел араласудың кешенді шараларын жүргізеді;
2) ауру деңгейінің ауырлығы өзгерген кезде, ауруы алғаш рет анықталған пациенттерге немесе созылмалы ауруы бар пациенттерге дұрыс хирургиялық көмек көрсетуді таңдау жүзеге асырады;
3) тәулік бойы медициналық бақылауды талап етпейтін хирургиялық аурулары бар пациенттерге заманауи медициналық технологияларды қолдану арқылы кешенді ем жүргізеді;
4) тәулік бойы медициналық бақылауға көрсетілімдер болмаған жағдайда, операциядан кейінгі ерте кезенде хирургиялық аурулары бар пациенттерді амбулаториялық еммен қамтамасыз етеді;
5) ерте операциядан кейінгі асқынудың профилактикасы мақсатында диагностикалық және емдік араласудан кейінгі алғашқы тәулікте пациенттердің жай-күйінің медициналық бақылауға алынуын қамтамасыз етеді;
6) консультациялық және емдік, соның ішінде паллиативтік көмек көрсетуді ұйымдастырады және жүргізеді;
7) № 183 Бұйрыққа сәйкес уақытша еңбекке жарамсыздыққа сараптама өткізеді;
8) хирургиялық аурудың нәтижесінде организм функцияларының тұрақты бұзылыстары бар пациентке № 44 бұйрыққа сәйкес пациентті одан әрі МӘС-қа уақтылы жіберу үшін дәрігерлік-консультативтік комиссияға консультативтік қорытындыны ұсынады;
9) ауру ағымы, емдеудің болжамы және балама әдістері, медициналық оңалту туралы пациентті және (немесе) оның заңды өкілдерін хабардар етеді;
10) көрсетілімдер болған жағдайда (күндізгі стационарда емделудің оң әсері болмаған жағдайда, жай-күйі нашарлағанда) тәулік бойы қызмет көрсететін стационарға жібереді.
101. Амбулаториялық-емханалық және стационарлық деңгейде КХС/АХО-ның жарақтандыру осы Стандартқа 10-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.
102. КХС/АХО шұғыл және жоспарлы түрде мамандандырылған хирургиялық көмек көрсетеді.
103. Күндізгі стационар жағдайында жүргізілетін операциялар (аудандық және қалалық емханалардың құрамындағы күндізгі стационар/ амбулаториялық хирургия орталығы) осы Стандартқа 11-қосымшаға сәйкес жүргізіледі.
104. Тәуліктік стационардың жанындағы күндізгі стационарда жүргізілетін операциялар (тәулік бойы бақылау және реанимация және қарқынды терапия бөлімшесі бар) республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының, көпбейінді стационарлардың (аудандық, қалалық, облыстық аурухананың), консультациялық-диагностикалық бөлімшенің/орталықтың құрамындағы күндізгі стационар/амбулаториялық хирургия орталығы) осы Стандартқа 12-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады.

105. Госпитализация в ДХС/ЦАХ в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС осуществляется по направлению специалиста ПМСП или медицинской организации с результатами лабораторных, инструментальных исследований.
106. Экстренная хирургическая помощь в ДХС/ЦАХ оказывается вне зависимости от наличия направления и адреса места жительства.
107. Показаниями для госпитализации в ДХС/ЦАХ являются: проведение комплексной диагностики хирургических заболеваний, предоперационной подготовки и послеоперационного наблюдения после хирургических вмешательств при минимальных рисках развития послеоперационных осложнений.
108. В ДХС/ЦАХ не проводятся оперативные вмешательства, требующие продленной вентиляции легких, условий реанимационного отделения и длительного послеоперационного наблюдения (более 12 часов) и длительности обезболивания на весь период хирургического вмешательства более 2 часов.
109. Противопоказаниями для госпитализации в ДХС/ЦАХ для проведения хирургического вмешательства являются:
1) наличие в анамнезе аллергических реакций;
2) наличие сопутствующих заболеваний в стадии декомпенсации;
3) наличие в анамнезе психических нарушений;
4) наличие специфических инфекций, дерматитов и экзем в состоянии обострения;
5) наличие в анамнезе алкоголизма;
6) наличие у пациента хронических инфекций дыхательных путей, мочеполовой системы, заболеваний сердечно-сосудистой системы с нарушением гемодинамики, ВИЧ-инфекции, инфекций, передающихся половым путем;
7) неудовлетворительные жилищно-бытовые условия пребывания в послеоперационном периоде и отсутствие условий для ухода за оперированным пациентом и регулярного контакта с врачом (только стационарное лечение).
110. При наличии медицинских показаний для оказания медицинской помощи, требующей круглосуточного медицинского наблюдения, а также при отсутствии возможности проведения дополнительных обследований в условиях ДХС/ЦАХ пациент направляется на стационарное лечение.
111. Скорая медицинская помощь и медицинская помощь в форме санитарной авиации пациентам с хирургическими (абдоминальными, торакальными, колопроктологическими) заболеваниями осуществляется в соответствии с Правилами оказания скорой медицинской помощи, согласно приказом № 450 и Правилами предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2017 года № 933 "Об утверждении Правил предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 16245).
Приложение 1 к Стандарту
организации оказания
хирургической (абдоминальной,
торакальной, колопроктологической) помощи
в Республике Казахстан
Диагностические и лечебные мероприятия пациентам с хирургическими заболеваниями по уровням оказания хирургической помощи
Уровни оказания хирургической помощи
Перечень диагностических мероприятий
Перечень лечебных Мероприятий
Организации здравоохранения, оказывающие первичную медико-санитарную помощь
Медицинский пункт, фельдшерско-акушерский пункт, врачебная амбулатория, центр ПМСП, районная поликлиника, городская поликлиника

105. ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде КХС/АХО-ға емдеуге жатқызуға жолдама беруді зертханалық, аспаптық зерттеулердің нәтижелерімен МСАК немесе медициналық ұйымдардың мамандары жүзеге асырады.
106. КХС/АХО-дағы шұғыл хирургиялық көмек жолдаманың бар-жоғына және тұрғылықты мекенжайына қарамастан көрсетіледі.
107. КХС/АХО-ға емдеуге жатқызу үшін көрсетілімдер мыналар болып табылады: хирургиялық ауруларға кешенді диагностика жүргізу, операциядан кейінгі асқынулардың ең төмен қаупі кезінде операция алды дайындық және хирургиялық араласулардан кейінгі операция алды бақылау.
108. КХС/АХО-да өкпені ұзақ желдетуді, реанимациялық бөлімше жағдайларын және операциядан кейінгі ұзақ мерзімді бақылауды (12 сағаттан астам) және хирургиялық араласудың барлық кезеңінде 2 сағаттан астам ауырсынуды басу ұзақтығын талап ететін операциялық араласулар жүргізілмейді.
109. Хирургиялық араласуды жүргізу үшін КХС/АХО-ға емдеуге жатқызу үшін қарсы көрсетілімдер мыналар болып табылады:
1) анамнезде аллергиялық реакциялардың бар-жоғы;
2) декомпенсация кезеңіндегі қосалқы аурулардың бар-жоғы;
3) анамнезде психикалық бұзылыстардың болуы;
4) асқыну жағдайына тән емес инфекциялардың, дерматиттердің және экземалардың бар-жоғы;
5) анамнезде алкоголизмнің бар-жоғы;
6) пациентте cозылмалы тыныс алу жолдары инфекцияларының, зәр шығару жүйесі, гемодинамиканың бұзылуы бар жүрек-тамыр жүйелері ауруларының, АИТВ-инфекцияларының, жыныстық жолмен берілетін инфекциялардың бар-жоғы;
7) операциядан кейінгі кезеңде қанағаттандырылмайтын тұрғын үй-тұрмыстық жағдайлары және операция жасалған науқастың күтімі үшін дәрігермен тұрақты байланыстың болмауы (тек қана стационарлық емдеу).
110. Тәулік бойы медициналық бақылауды талап ететін медициналық жағдайдың және көмек көрсетуге медициналық көрсетілімдер болған жағдайда, сондай-ақ КХС/АХО жағдайында қосымша зерттеп-қарау жүргізу мүмкіндігі болмаған кезде пациент стационарлық емдеуге жіберіледі.
111. Хирургиялық (абдоминалды, торакалды, колопроктологиялық) аурулары бар пациенттерге жедел медициналық көмек және санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмек № 450 бұйрығына сәйкес Жедел медициналық көмек көрсету қағидаларына және "Санитариялық авиация нысанындағы медициналық көмекті ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 11 желтоқсандағы № 933 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16245 болып тіркелген) Санитариялық авиация нысанында медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасында
хирургиялық (абдоминалды,
торакалды,
колопроктологиялық)
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
1-қосымша
Хирургиялық аурулары бар пациенттерге хирургиялық көмек көрсетудің деңгейлері бойынша диагностикалық және емдеу іс-шараларының тізбесі
Хирургиялық көмек көрсетудің деңгейлері
Диагностикалық іс-шаралардың тізбесі
Емдеу іс-шараларының тізбесі
Медициналық-санитарлық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары
Медициналық пункт, фельдшерлік-акушерлік пункт, дәрігерлік амбулатория, МСАК орталығы, аудандық емхана, қалалық емхана

1. Сбор жалоб, анамнеза.
2. Физикальный осмотр:
подсчет пульса, частоты дыхательных движений, измерение артериального давления, пальпация, перкуссия, аускультация, вагинальный осмотр, ректальный осмотр.
3. Лабораторные исследования по показаниям: общий анализ крови, общий анализ мочи, глюкоза крови, коагулограмма (протромбиновый индекс, время свертываемости, длительность кровотечения) при наличии лаборатории.
1. Обезболивание анальгетиками общего действия.
2. Наложение асептической повязки.
3. Остановка кровотечения.
4. Венепункция.
5. Направление и/или транспортировка в номерную районную, районную, многопрофильную межрайонную, городскую больницы.
6. Амбулаторное лечение больных (осмотр, наблюдение, перевязка, снятие швов) после малых и больших операций.
Организации здравоохранения, оказывающие консультативно-диагностическую помощь
- районная поликлиника;
- городская поликлиника;
- консультативно-диагностическое отделение областной многопрофильной больницы;
- консультативно-диагностический центр городов республиканского значения и столицы.
1. Сбор жалоб, анамнеза.
2. Физикальный осмотр:
подсчет пульса, частоты дыхательных движений, измерение артериального давления, пальпация, перкуссия, аускультация, вагинальный осмотр, ректальный осмотр.
3. Лабораторные исследования (по показаниям): общий анализ крови, общий анализ мочи, биохимический анализ крови (общий белок, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбиновый индекс, время свертываемости, длительность кровотечения), электролиты.
4. Инструментальные исследования (по показаниям): (ультразвуковое исследование, ультразвуковая доплерография, обзорная рентгенография грудной клетки, обзорная рентгенография брюшной полости, бронхоскопия, эзофагогастродуоденоскопия, колоноскопия).
1. Обезболивание анальгетиками общего действия.
2. Наложение асептической повязки.
3. Остановка кровотечения.
4. Венепункция.
5. Направление и/или транспортировка в номерную районную, районную, многопрофильную межрайонную, городскую, областную больницы.
6. Амбулаторное лечение больных (осмотр, наблюдение, перевязка, снятие швов) после малых и больших операций.
7. Малые операции:
- вскрытие фурункула;
- вскрытие карбункула;
- вскрытие флегмоны;
- вскрытие панариция;
- пункция, вскрытие абсцесса;
- вскрытие гематомы;
- вскрытие нагноившейся гематомы;
- вскрытие гидраденита;
- удаление липомы;
- удаление атеромы;
- удаление гигромы;
- первичная хирургическая обработка раны (при не проникающих ранах);
- снятие швов;
- эвакуация гноя;
- санация;
- дренирование нагноившейся раны после операции;
- лапароцентез (при асците).
Организации здравоохранения, оказывающие стационарозамещающую помощь
Дневной стационар/центр амбулаторной хирургии в составе, поликлиники (районной, городской), консультативно-диагностического отделения/центра, многопрофильных стационаров (районной, городской, областной больницы), республиканских организаций здравоохранения.

1. Шағымды, анамнезді жинау.
2. Физикалық қарап-тексеру: пульсті есептеу, тыныс алу жылдамдығының жиілігі, қан қысымын өлшеу, пальпация, перкуссия, аускультация, қынапты тексеру, ректалды тексеру.
3. Көрсетілімдер бойынша зертханалық зерттеулер: жалпы қан талдауы, жалпы зәр талдауы, қан глюкозасы, коагулограмма (протромбиннің индексі, ұю уақыты, қан кету ұзақтығы) зертхана болған жағдайда.
1. Жалпы әсер ету анальгетиктерімен жансыздандыру
2.Таңу.
3. Қан кетуді тоқтату.
4. Веналық пункция.
5. Нөмірлік аудандық, аудандық, көп бейінді ауданаралық, қалалық ауруханаға бағыттау және / немесе тасымалдау.
6. шағын және ірі операциядан кейін науқастарды амбулаториялық емдеу (қарап-тексеру, байқау, таңу, тігісті алу).
Консультациялық-диагностикалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары
- аудандық емхана;
- қалалық емхана;
- облыстық жалпы аурухананың консультациялық-диагностикалық бөлімі;
- республикалық маңызы бар қалалардың консультациялық-диагностикалық орталығы
1. Шағымдарды жинау, анамнез.
2. Физикалық қарап-тексеру: пульсті есептеу, тыныс алу жылдамдығының жиілігі, қан қысымын өлшеу, пальпация, перкуссия, аускультация, қынапты тексеру, ректалды тексеру.
3. Зертханалық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша): жалпы қан талдауы, жалпы зәр талдауы, биохимиялық қан талдауы (жалпы протеин, несепнәр, креатин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбиннің индексі, қанның ұю уақыты, қан кету ұзақтығы), электролиттер.
4. Аспаптық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша): (ультрадыбыстық, ультрадыбыстық допплераграфия, кеуде қуысының жалпы рентгенография, абдоминалды кеуде рентгені, бронхоскопия, эзофагагредодуэноскопия, колоноскопия).
1. Жалпы әсер ететін анальгетиктермен жансыздандыру.
2. Таңғыш салу.
3. Қан кетуді тоқтату.
4. Венепункция.
5. Көпбейінді ауданаралық, қалалық, облыстық ауруханаларға тасымалдау.
6. Шағын және ірі операциялардан кейін науқастарды амбулаториялық емдеу (қарап-тексеру, Бақылау, таңу, тігістерді алу).
7. Шағын операциялар:
- фурункулдың ашылуы;
- карбункулдың ашылуы;
- флегмонаның ашылуы;
-күбірткенің ашылуы;
- пункция, абсцесті ашу;
- гематоманың ашылуы;
- ірінді гематоманы ашу;
гидрадениттердің ашылуы;
- липоманы жою;
- атероманы жою;
- гигроманы жою;
- жараларды алғашқы хирургиялық өңдеу (енбейтін жаралар);
- тігісті алу;
- іріңді эвакуациялау;
- санация;
- операциядан кейінгі ірінді жараларды дренаждау;
-лапароцентез (асцит кезінде).
Стационарды алмастыратын көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары
Күндізгі стационар/ емхана құрамындағы амбулаториялық хирургия орталығы (аудан, қала), консультациялық-диагностикалық бөлім/көп бейінді ауруханалардың орталықтары (аудандық, қалалық, облыстық ауруханалар), республикалық денсаулық сақтау ұйымдары.

1. Сбор жалоб, анамнеза.
2. Физикальный осмотр: подсчет пульса, частоты дыхательных движений, измерение артериального давления, пальпация, перкуссия, аускультация, вагинальный осмотр, ректальный осмотр.
3. Лабораторные исследования (по показаниям):
общий анализ крови, общий анализ мочи, время свертывания, биохимический анализ крови (общий белок, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбиновый индекс, время свертываемости, длительность кровотечения).
4. Инструментальные исследования (по показаниям): (ультразвуковое исследование, ультразвуковая доплерография, обзорная рентгенография грудной клетки, обзорная рентгенография брюшной полости, бронхоскопия, эзофагогастродуоденоскопия, колоноскопия).
1. Обезболивание анальгетиками общего действия.
2. Наложение асептической повязки.
3. Остановка кровотечения.
4. Венепункция.
5. Направление и/или транспортировка в номерную районную, районную, многопрофильную межрайонную, городскую, областную больницы.
6. Амбулаторное лечение больных (осмотр, наблюдение, перевязка, снятие швов) после малых и больших операций.
7. Малые операции:
- вскрытие фурункула;
- вскрытие карбункула;
- вскрытие флегмоны;
- вскрытие панариция;
- пункция, вскрытие абсцесса;
- вскрытие гематомы;
- вскрытие нагноившейся гематомы;
- вскрытие гидраденита;
- удаление липомы;
- удаление атеромы;
- удаление гигромы;
- первичная хирургическая обработка раны (при не проникающих ранах);
- снятие швов;
- эвакуация гноя;
- санация;
- дренирование нагноившейся раны после операции;
- лапароцентез (при асците).
8. Большие операции (ДХС-ЦАХ):
- грыжесечение (паховая, бедреная, пупочная грыжа, грыжа белой линии живота;
- лапароскопическая холецистэктомия и грыжепластика (при наличии в ДХС-ЦАХ, соответствующего оснащения, кадровых ресурсов с опытом работы в стационаре);
- удаление липомы больших размеров;
- удаление атеромы больших размеров;
- вскрытие обширной флегмоны;
- вскрытие пандактилита.
Организации, оказывающие стационарную помощь
Хирургическое отделение и (или) хирургические койки районной и номерной районной больницы
1. Сбор жалоб, анамнеза.
2. Физикальный осмотр: подсчет пульса, частоты дыхательных движений, измерение артериального давления, пальпация, перкуссия, аускультация, вагинальный осмотр, ректальный осмотр.
3. Лабораторные исследования (по показаниям): при наличии соответствующего оборудования: общий анализ крови, общий анализ мочи, биохимический анализ крови (общий белок, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), протромбиновый индекс, время свертываемости, электролиты.

1. Шағымдарды, анамнезді жинау.
2. Физикалық қарап-тексеру: пульсті есептеу, тыныс алу жылдамдығының жиілігі, қан қысымын өлшеу, пальпация, перкуссия, аускультация, қынапты тексеру, ректалды тексеру.
3. Зертханалық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша): жалпы қан талдауы, жалпы зәр талдауы, биохимиялық қан талдауы (жалпы протеин, несепнәр, креатин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбиннің индексі, қанның ұю уақыты, қан кету ұзақтығы), электролиттер.
4. Аспаптық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша): (ультрадыбыстық, ультрадыбыстық допплераграфия, кеуде қуысының жалпы рентгенография, абдоминалды кеуде рентгені, бронхоскопия, эзофагагредодуэноскопия, колоноскопия).
1. Жалпы әсер ететін анальгетиктермен жансыздандыру.
2. Таңғыш салу.
3. Қан кетуді тоқтату.
4. Венепункция.
5. Көп бейінді ауданаралық, қалалық, облыстық ауруханаларға тасымалдау.
6. Шағын және ірі операциялардан кейін науқастарды амбулаториялық емдеу (қарап-тексеру, Бақылау, таңу, тігістерді алу).
7. Шағын операциялар:
- фурункулдың ашылуы;
- карбункулдың ашылуы;
- флегмонның ашылуы;
- күбірткені ашу ашу;
- пункция, абсцесс ашу;
- гематоманың ашылуы;
- іріңді гематоманың ашылуы;
гидрадениттердің ашылуы;
- липоманы жою;
- атероманы жою;
- гигроманы жою;
- жараларды алғашқы хирургиялық емдеу (енбейтін жаралармен);
- тігісті алу;
- іріңді эвакуациялау;
- санация;
- хирургиялық операциядан кейінгі жарақаттардың дренаждау;
- лапароцентез (асцит үшін).
8. Ауқымды операциялар (КХС-АХО):
- жарықтарды алу (шап, сан, кіндік жарығы,
- жарық пластикасы (КХС-АХО болған жағдайда тиісті жарақтандыру, стационарда жұмыс тәжірибесі бар кадр ресурстары болуы тиісті);
- үлкен мөлшерде липоманы жою;
- үлкен көлемдегі атероманы жою;
- кең флегмонды ашу;
- пандактилитті ашу.
Стационарлық көмек көрсететін ұйымдар
Хирургиялық бөлімше және (немесе) хирургиялық төсек орындар және нөмірлік аудандық аурухана
1. Шағымдарды, анамнезді жинау.
2. Физикалық қарап-тексеру: пульсті есептеу, тыныс алу жылдамдығының жиілігі, қан қысымын өлшеу, пальпация, перкуссия, аускультация, қынапты тексеру, ректалды тексеру.
3. Зертханалық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша): жалпы қан талдауы, жалпы зәр талдауы, биохимиялық қан талдауы (жалпы протеин, несепнәр, креатин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбиннің индексі, қанның ұю уақыты, қан кету ұзақтығы), электролиттер.

4. Инструментальные исследования (по показаниям):
(ультразвуковое исследование, обзорная рентгенография грудной клетки, обзорная рентгенография брюшной полости, эзофагогастродуоденоскопия).
1. Обезболивание анальгетиками общего действия.
2. Наложение повязок.
3. Остановка кровотечения.
4. Венепункция.
5. Транспортировка в многопрофильную межрайонную, городскую, областную больницы.
6. Амбулаторное лечение больных (осмотр, наблюдение, перевязка, снятие швов) после малых и больших операций.
7. Малые операции (при наличии в сельской больнице соответствующего материально-технического оснащения, кадровых ресурсов с опытом работы).
8. Экстренная хирургическая помощь при всех видах экстренных хирургических заболеваний органов грудной клетки и брюшной полости (при наличии в соответствующего материально-технического оснащения, кадровых ресурсов с опытом работы):
- первичная хирургическая обработка ран;
- хирургическое лечение при всех видах травматических повреждений органов грудной клетки и брюшной полости;
- повреждений магистральных и периферических сосудов;
- базовый комплекс противошоковой и реанимационной терапии.
9. Плановая хирургическая помощь (при наличии соответствующих квалифицированных кадров и необходимого оборудования):
- операции при не осложненной желчно-каменной болезни;
- операции при грыжах передней брюшной стенки;
- операции при гнойно-воспалительных заболеваниях кожи и подкожной клетчатки;
- операции при доброкачественных образованиях покровных тканей;
- операции при воспалительных и доброкачественных заболеваниях дистального отдела прямой кишки.
Хирургическое отделение и (или) хирургические койки многопрофильного стационара (городские больницы, межрайонные больницы)
1. Сбор анамнеза.
2. Осмотр, пальпация.
3. Лабораторные исследования (по показаниям): общий анализ крови, общий анализ мочи, исследование кала на яйца глистов, микрореакция, определение группы крови и резус-фактора, биохимический анализ крови (общий белок, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбиновый индекс, время свертываемости, длительность кровотечения), электролиты.
4. Рентгенологические методы исследование.
5. Электрокардиография по показаниям при оперативном лечении.
6. Ультразвуковые методы исследования .
7. Эндоскопические методы исследования.
8. Консультация специалистов по показаниям.
1. Обезболивание анальгетиками общего действия.
2. Применение всех видов анестезии.
3. Проведение первичной хирургической обработки раны.
4. Обработка раны растворами антисептиков.

4. Аспаптық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша): (ультрадыбыстық зерттеу, кеуде қуысының жалпы рентгенография, абдоминальді кеуде рентгені, эзофагагредодуэноскопия).
1. Жалпы әсер ететін анальгетиктермен жансыздандыру.
2. Таңғыш салу.
3. Қан кетуді тоқтату.
4. Венепункция.
5. Көп бейінді ауданаралық, қалалық, облыстық ауруханаларға тасымалдау.
6. Шағын және ірі операциялардан кейін науқастарды амбулаториялық емдеу (тексеру, Бақылау, таңу, тігістерді алу).
7. Шағын операциялар (ауылдық ауруханада тиісті материалдық-техникалық жарақтандыру, Жұмыс тәжірибесі бар кадр ресурстары болған жағдайда).
8. Кеуде қуысы және құрсақ қуысы ағзаларының шұғыл хирургиялық ауруларының барлық түрлері кезінде шұғыл хирургиялық көмек (тиісті материалдық-техникалық жарақтандырылуы, жұмыс тәжірибесі бар кадр ресурстары болған жағдайда)):
- жараларды бастапқы хирургиялық өңдеу;
- кеуде қуысы мен құрсақ қуысы ағзаларының жарақат зақымдалуының барлық түрлерінде хирургиялық емдеу;
- ірі тамыр және перифериялық тамырлардың зақымдануы;
- шокқа қарсы және реанимациялық терапияның базалық кешені.
9. Жоспарлы хирургиялық көмек (тиісті білікті кадрлар мен қажетті жабдықтар болған жағдайда)):
- асқынбаған өт-тас ауруы кезіндегі операциялар;
- алдыңғы құрсақ қабырғасының жарықтары кезіндегі операциялар;
- тері және тері асты талшықтың іріңді-қабыну аурулары кезіндегі операциялар;
- жабынды тіндердің қатерсіз түзілімдеріндегі операциялар;
- тік ішектің дистальды бөлімінің қабыну және қатерсіз аурулары кезіндегі операциялар.
Хирургиялық бөлімше және (немесе) көп бейінді стационарда хирургиялық төсек орындар (қалалық ауруханалар, ауданаралық ауруханалар)
1. Анамнез жинау.
2. Қарап-тексеру, пальпация.
3. Зертханалық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша): қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, нәжісті құрт жұмыртқасына зерттеу, микрореакция, қан тобын және резус-факторды анықтау, қанның биохимиялық талдауы (жалпы ақуыз, несепнәр, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбин индексі, ұю уақыты, қан кетудің ұзақтығы), электролиттер.
4. Рентгенологиялық зерттеу әдістері.
5. Операциялық емдеу кезінде (көрсетілімдер бойынша):
Электрокардиография.
6. Ультрадыбыстық зерттеу әдістері.
7. Эндоскопиялық зерттеу әдістері.
8. Көрсетілімдер бойынша мамандардың консультациясы.
1. Жалпы әсер ететін анальгетиктермен жансыздандыру.
2. Анестезияның барлық түрлерін қолдану.
3. Жараға алғашқы хирургиялық өңдеу жүргізу.
4. Жараны антисептиктер ерітіндісімен өңдеу.

5. Наложение повязок.
6. Остановка кровотечения.
7. Венепункция.
8. Плевральная пункция, торакоцентез, лапароцентез.
8. Экстренная хирургическая помощь при всех видах экстренных хирургических заболеваний органов грудной клетки и брюшной полости (при наличии в соответствующего материально-технического оснащения, кадровых ресурсов с опытом работы):
- первичная хирургическая обработка ран;
- хирургическое лечение при всех видах травматических повреждений органов грудной клетки и брюшной полости;
- повреждений магистральных и периферических сосудов;
- базовый комплекс противошоковой и реанимационной терапии.
9. Плановая хирургическая помощь (при наличии соответствующих квалифицированных кадров и необходимого оборудования):
- операции при не осложненной желчно-каменной болезни;
- операции при грыжах передней брюшной стенки;
- операции при гнойно-воспалительных заболеваниях кожи и подкожной клетчатки;
- операции при доброкачественных образованиях покровных тканей;
- операции при воспалительных и доброкачественных заболеваниях дистального отдела прямой кишки.
10. Проведение ранних реабилитационных мероприятий.
11. Перевод пациента при необходимости на более высокий уровень оказания медицинской помощи.
Хирургическое отделение многопрофильного стационара (городская, областная больница)
1. Сбор анамнеза.
2. Осмотр, пальпация.
3. Лабораторные исследования (по показаниям): общий анализ крови, общий анализ мочи, исследование кала на яйца глист, микрореакция, определение группы крови и резус-фактора, биохимический анализ крови (общий белок, мочевина, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбиновый индекс, время свертываемости, длительность кровотечения), электролиты.
4. Посевы крови с определением чувствительности к антибиотикам (по показаниям);
5. Определение уровня прокальцитонина (по показаниям);
6. Д-димеры (по показаниям);
7. Определение уровня лактата в сыворотке крови (по показаниям).
8. Рентгенологические методы исследование (по показаниям).
9. Электрокардиография (по показаниям).
10. Ультразвуковые методы исследования (по показаниям).
11. Эндоскопические методы исследования (по показаниям).
12. Компьютерная томография (по показаниям).
13. Магнитно-резонансная томография (по показаниям).
14. Ангиография (по показаниям):
15. Консультация специалистов по показаниям.
1. Обезболивание анальгетиками общего действия.
2. Применение всех видов анестезии.
3. Наложение повязок.
4. Обработка раны растворами антисептиков.
5. Остановка кровотечения.

5. Таңғыш салу.
6. Қан кетуді тоқтату.
7. Венепункция.
8. Өкпеқап пункциясыА, торакоцентез, лапароцентез.
8. Кеуде қуысы және құрсақ қуысы ағзаларының шұғыл хирургиялық ауруларының барлық түрлері кезінде шұғыл хирургиялық көмек (тиісті материалдық-техникалық жарақтандырылуы, жұмыс тәжірибесі бар кадр ресурстары болған жағдайда):
- жараларды бастапқы хирургиялық өңдеу;
- кеуде қуысы мен құрсақ қуысы ағзаларының жарақат зақымдалуының барлық түрлерінде хирургиялық емдеу;
- ірі тамыр және перифериялық тамырлардың зақымдануы;
- шокқа қарсы және реанимациялық терапияның базалық кешені.
9. Жоспарлы хирургиялық көмек (тиісті білікті кадрлар мен қажетті жабдықтар болған жағдайда)):
- асқынбаған өт-тас ауруы кезіндегі операциялар;
- алдыңғы құрсақ қабырғасының жарықтары кезіндегі операциялар;
-тері және тері асты клетчаткасының іріңді-қабыну аурулары кезіндегі операциялар;
- жабынды тіндердің қатерсіз түзілімдеріндегі операциялар;
- тік ішектің дистальды бөлімінің қабыну және қатерсіз аурулары кезіндегі операциялар.
10. Ерте санация шараларын жүргізу.
11. Қажет болған жағдайда пациентті медициналық көмек көрсетудің жоғары деңгейіне ауыстыру.
Көп бейінді стационарда хирургиялық бөлімдер (қалалық, облыстық аурухана)
1. Анамнез жинау.
2. Қарап-тексеру, пальпация.
3. Зертханалық зерттеулер (көрсетілімдер бойынша); қанның жалпы талдауы, несептің жалпы талдауы, нәжісті құрт жұмыртқасына зерттеу, микрореакция, қан тобын және резус-факторды анықтау, қанның биохимиялық талдауы (жалпы ақуыз, несепнәр, креатинин, билирубин, глюкоза, аланинаминотрансфераза, аспартатаминотрансфераза), коагулограмма (протромбин индексі, ұйығыштық уақыты, қан кетудің ұзақтығы), электролиттер.
4. Антибиотиктерге сезімталдықты анықтайтын қан талдауы (көрсетілімдер бойынша);
5. Прокальцитонин деңгейін анықтау (көрсетілімдер бойынша);
6. Д-димерлер (көрсетілімдер бойынша).
7. Қан сарысуындағы лактат деңгейін анықтау (көрсетілімдер бойынша).
8. Рентгенологиялық зерттеу әдістері (көрсетілімдер бойынша).
9. Электрокардиография (көрсетілімдер бойынша).
10. Ультрадыбыстық зерттеу әдістері (көрсетілімдер бойынша).
11. Эндоскопиялық зерттеу әдістері (көрсетілімдер бойынша).
12. Компьютерлік томография (көрсетілімдер бойынша).
13. Магнитті-резонанстық томография (көрсетілімдер бойынша).
14. Ангиография(көрсетілімдер бойынша) .
15. Көрсетілімдер бойынша мамандардың консультациясы.
1. Жалпы әсер ететін анальгетиктермен жансыздандыру.
2. Анестезияның барлық түрлерін қолдану.
3. Таңғыш салу.
4. Жараны антисептиктер ерітіндісімен өңдеу.
5. Қан кетуді тоқтату.

6. Венепункция.
7. Плевральная пункция, торакоцентез, лапароцентез.
8. Проведение первичной хирургической обработки раны.
9. Все операции, выполняемые хирургическими отделениями районных больниц, многопрофильных стационаров.
10. Оперативное вмешательство: предоставляют специализированную хирургическую помощь и ВТМУ при наличии соответствующих квалифицированных кадров и необходимого оборудования пациентам в следующих объемах: - операции при хирургических заболеваниях трахеи, бронхов и легких и средостения;
- операции при доброкачественных и злокачественных новообразованиях трахеи, легких и средостения;
- операции при кистозных (паразитарных и непаразитарных) образованиях легких, плевры, средостения, диафрагмы;
- одномоментные и этапные реконструктивно-пластические операции, а также эндоскопические операции при рубцовых стенозах и новообразованиях трахеи, трахео-гортанного сочленения и бронхов;
- операции при всех видах грыж передней брюшной стенки, в том числе с применением аллотрансплантанта и малоинвазивных технологий;
- операции при диафрагмальных грыжах и релаксации диафрагмы;
- операции на пищеводе с выполнением различного вида реконструкций и пластики;
- операции при язвенной болезни желудка и двенадцатиперстной кишки с выполнением резекций желудка в различных модификациях, гастрэктомии;
- операции при неосложненной и осложненной желчно-каменной болезни и патологии желчевыводящих путей, в том числе с применением малоинвазивных технологий;
- операции при объемных и кистозных (паразитарных и непаразитарных) образованиях печени с выполнением резекций различных объемов;
- операции при хроническом панкреатите;
- операции при хирургических заболеваниях эндокринных органов;
- операции при хирургических заболеваниях магистральных и периферических сосудов;
- операции при хирургических заболеваниях тонкой и толстой кишки с выполнением резекций в различных объемах, в том числе с применением малоинвазивных технологий;
- операции при хирургических заболеваниях прямой кишки с выполнением брюшно-промежностной экстирпации прямой кишки;
- операции при гнойно-воспалительных заболеваниях прямой кишки (парапроктит, трещина, эпителиально-копчиковый ход);
- операции при геморрое, в том числе с применением малоинвазивных технологий.
11. Проведение ранних реабилитационных мероприятий.
12. По показаниям перевод больных в республиканские организации здравоохранения.
Научные организации в области здравоохранения:
национальный центр, научный центр, национальный научный центр, научно-исследовательский институт, республиканские организации здравоохранения

6. Венепункция.
7. Өкпеқап пункциясы, торакоцентез, лапароцентез.
8. Жараға алғашқы хирургиялық өңдеу жүргізу.
9. Аудандық ауруханалардың, көп бейінді стационарлардың хирургиялық бөлімшелері орындайтын барлық операциялар.
10. Операциялық араласу: мамандандырылған хирургиялық көмек және ЖТМҚ пациенттерге тиісті білікті кадрлар мен қажетті жабдықтар болған жағдайда келесі көлемде ұсынылады: - кеңірдектің, бронхтардың және өкпенің және ортасының хирургиялық аурулары кезіндегі операциялар;
- кеңірдектің, өкпенің және көкірек қуысының қатерсіз және қатерлі ісіктері кезіндегі операциялар;
- өкпенің кистоздық (паразиттік және паразиттік емес) түзілімдер, плевра, көк ет, қуыс кезіндегі операциялар;
-бірмезгілдік және кезеңдік реконструктивті-пластикалық операциялар, сондай-ақ кеңірдектің тыртықты стеноздары мен жаңа түзілімдері, кеңірдек-көмейдің жанасуы кезіндегі және бронхтардағы эндоскопиялық операциялар;
- алдыңғы құрсақ қабырғасының жарығының барлық түрлерінде, оның ішінде аллотрансплантантты және аз инвазивті технологияларды қолдана отырып жасалатын операциялар;
- диафрагмалды жарықтар және диафрагма релаксациясы кезіндегі операциялар;
- әртүрлі реконструктивтік және пластиканы орындау арқылы өңешке жасалатын операциялар;
- асқазанның және ұлтабардың ойық жарасы ауруы кезінде түрлі модификацияларда, гастрэктомияда асқазан резекциясын орындау арқылы жүргізілетін операциялар;
-асқынбаған және асқынған өт-тас ауруы және өт шығару жолдарының патологиясы кезіндегі операциялар, оның ішінде аз инвазивті технологияларды қолдану арқылы;
- бауырдың көлемді және кистоздық (паразиттік және паразиттік емес) түзілімдер кезіндегі түрлі көлемдегі резекцияларды орындау арқылы жүргізілетін операциялар;
- созылмалы панкреатит кезіндегі операциялар;
- эндокриндік мүшелердің хирургиялық аурулары кезіндегі операциялар;
- негізгі және перифериялық тамырлардың хирургиялық аурулары кезіндегі операциялар;
- әртүрлі көлемде резекцияларды орындау арқылы, оның ішінде аз инвазиялы технологияларды қолдана отырып, аш және тоқ ішектің хирургиялық аурулары кезіндегі операциялар;
- тік ішектің іш-аралық экстирпациясын орындаумен тік ішектің хирургиялық аурулары кезінде жүргізілетін операциялар;
- тік ішектің іріңді-қабыну аурулары кезіндегі операциялар (парапроктит, сызат, эпителиальды-құйымшақты жүріс);
- геморрой кезіндегі операциялар, оның ішінде аз инвазиялы технологияларды қолдану.
11. Ерте санация шараларын жүргізу.
12. Көрсетілімдер бойынша науқастарды республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына ауыстыру.
Денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар:
ұлттық орталық, ғылыми орталық, ұлттық ғылыми орталық, ғылыми-зерттеу институты, республикалық денсаулық сақтау ұйымдары

1. Сбор анамнеза.
2. Осмотр, пальпация.
3. Лабораторные исследования по показаниям.
4. Рентгенологических методов исследования по показаниям.
5. Обследование сердечно-сосудистой системы по показаниям (ЭКГ, ЭхоКГ, холтеровское мониторирование, пробы с нагрузкой, коронарография).
6. Все виды ультразвуковых методов исследования (по показаниям).
7. Все виды эндоскопических методов диагностики и лечения, в том числе ЭРХПГ, ЭПСТ, эндоскопического стентирования (по показаниям).
8. Компьютерная томография. (по показаниям).
9. Магнитно-резонансная томография (по показаниям).
10. Ангиография сосудов малого и большого круга кровообращения (по показаниям).
11. Консультация специалистов по показаниям.

1. Анамнез жинау.
2. Қарап-тексеру, пальпация.
3. Зертханалық зерттеулер көрсетілімдер бойынша.
4. Рентгенологиялық зерттеу көрсетілімдер бойынша.
5. Жүрек-тамыр жүйесін тексеру көрсетілімдер бойынша (ЭКГ, ЭхоКГ, холтер бойынша мониторинг, жүктемемен сынамалар коронарография).
6. Ультрадыбыстық зерттеу әдістерінің барлық түрлері (көрсетілімдер бойынша).
7. Диагностика мен емдеудің эндоскопиялық әдістерінің барлық түрлері, оның ішінде ЭРХПГ, ЭПСТ, эндоскопиялық стенттеу (көрсетілімдер бойынша).
8. Компьютерлік томография (көрсетілімдер бойынша).
9. Магнитті-резонанстық томография (көрсетілімдер бойынша).
10. Кіші және үлкен қан айналымы шеңберінің тамырларының ангиографиясы (көрсетілімдер бойынша).
11.Көрсетілімдер бойынша мамандардың консультациясы.

1. Все хирургические вмешательства, выполняемые в хирургических отделениях городских и областных многопрофильных больницах.
2. Оперативное вмешательство: предоставляют специализированную хирургическую помощь и ВТМУ при наличии соответствующих квалифицированных кадров и необходимого оборудования пациентам;
3. Инновационные технологии диагностики и лечения хирургических заболеваний.
4. Операции по родственной и кадаверной трансплантации внутренних органов.

1. Қалалық және облыстық көп бейінді ауруханалардың хирургиялық бөлімшелерінде орындалатын барлық хирургиялық араласулар.
2. Операциялық араласу: тиісті білікті кадрлар мен қажетті жабдықтар болған жағдайда пациенттерге мамандандырылған хирургиялық көмек көрсетіледі.
3. Хирургиялық ауруларды диагностикалау мен емдеудің инновациялық технологиялары.
4. Ішкі органдарды туыстық және кадаверлік трансплантациялау бойынша операциялар.

5. Проведение ранних реабилитационных мероприятий.
*Объем обследования зависит от диагноза, уровня оснащенности и кадровой обеспеченности медицинской организации
Приложение 2 к стандарту
организации оказания
хирургической помощи
(абдоминальной, торакальной,
колопроктологической) в
Республике Казахстан
Оснащение кабинета врача хирурга при отсутствии или наличии отдельной процедурной, перевязочной на амбулаторно-поликлиническом уровне
Наименование оснащения (оборудования)
Требуемое количество, шт.

5. Ерте оңалту шараларын жүргізу.
*Қарап-тексеру көлемі диагнозға, медициналық ұйымның жабдықталу деңгейіне және кадрлық қамтамасыз етілуіне байланысты.
Қазақстан Республикасында
хирургиялық (абдоминалды,
торакалды,
колопроктологиялық)
көмек көрсетуді ұйымдастыру
стандартына
2-қосымша
Амбулаториялық-емханалық деңгейде жекелеген емшара, таңу бөлмесі болмаған және (немесе) болған кезіндегі хирург дәрігердің кабинетін жарақтандыру
Жарақтандырудың (жабдықтаудың) атауы
Талап етілетін саны, дана.

17.32
Лапароскопическая резекция слепой кишки
57.
17.33
Лапароскопическая правая гемиколэктомия
58.
17.34
Лапароскопическая резекция поперечной ободочной кишки
59.
17.35
Лапароскопическая левая гемиколэктомия
60.
17.36
Лапароскопическая сигмоидэктомия
61.
17.39
Другое лапароскопическое иссечение толстой кишки, в т.ч. автоматизированная роботизированная хирургия, усовершенствованная автоматизированная роботизированная хирургия, роботизированные процедуры с компьютерной поддержкой, роботизированная хирургия, контролируемая хирургом
62.
17.4419
Реконструктивно-пластическая коррекция гидронефроза с применением роботизированной эндовидеоскопии
63.
17.55
Транслюминальная коронарная атерэктомия (направленная, эксимерная лазерная, ротационная, лазерная, атерэктомия путем использования чрескожного подхода, путем транслюминальной экстракции)
64.
17.56
Атерэктомия других некоронарных сосудов (чрескожная транслюминальная атерэктомия: сосудов нижних конечностей, брыжечной артерии, почечной артерии, сосудов верхних конечностей, в т.ч. (направленная, эксимерная лазерная, ротационная, лазерная, атерэктомия путем транслюминальной экстракции
65.
17.62
Лазерная интерстициальная термотерапия [LITT] пораженного участка или ткани головы и шеи, выполняемая под контролем, в т.ч. направленная лазерная интерстициальная термотерапия [f-LITT] под МРТ-контролем, МРТ-контролируемоая лазерная интерстициальная термотерапия [LITT] пораженного участка или ткани головы и шеи
66.
17.63
Лазерная интерстициальная термотерапия [LITT] пораженного участка or tissue of liver under guidance, в т.ч. направленная лазерная интерстициальная термотерапия [f-LITT] под МРТ-контролем, МРТ-контролируемая лазерная интерстициальная термотерапия [LITT] пораженного участка или ткани печени
67.
17.69
Лазерная интерстициальная термотерапия (LITT) пораженного участка или ткани другой и неуточненной локализации, выполняемая под контролем, в т.ч. направленная лазерная интерстициальная термотерапия [f-LITT], выполняемая под МРТ-контролем, МРТ-контролируемая лазерная интерстициальная термотерапия [LITT] пораженного участка или ткани груди, МРТ-контролируемая лазерная интерстициальная термотерапия [LITT] пораженного участка или ткани легких, МРТ-контролируемая лазерная интерстициальная термотерапия [LITT] пораженного участка или ткани предстательной железы
68.
24.1011
Удаление повреждений и тканей языка, микрохирургическое, при злокачественных новообразованиях
69.
24.20
Гингивопластика
70.
24.50
Альвеолопластика
71.
25.30
Полная ампутация языка
72.
25.40
Радикальная ампутация языка
73.

17.32
Соқыр ішекті лапароскопиялық кесу
57.
17.33
Лапароскопиялық оң гемиколэктомия
58.
17.34
Көлденең тоқ ішектің лапароскопиялық резекциясы
59.
17.35
Лапароскопиялық сол гемиколэктомия
60.
17.36
Лапароскопиялық сигмоидэктомия
61.
17.39
Тоқ ішекті басқа лапароскопиялық кесу, оның ішінде автоматтандырылған роботтандырылған хирургия, жетілдірілген автоматтандырылған роботтандырылған хирургия, компьютерлік қолдауы бар роботтандырылған процедуралар, хирург бақылайтын роботтандырылған хирургия
62.
17.4419
Роботтандырылған эндовидеоскопияны қолдану арқылы гидронефрозды реконструктивтік-пластикалық түзету
63.
17.55
Транслюминальды коронарлық атерэктомия (транслюминальды экстракция арқылы, тері арқылы тәсілді пайдалану арқылы эксимерлі лазерлік, ротациялық, лазерлік, атерэктомия))
64.
17.56
Басқа да коронарлық емес тамырлардың атерэктомиясы (тері арқылы транслюминальды атерэктомия: аяқ тамырлары, шажырқайлық артериясы, бүйрек артериясы, қол тамырлары, оның ішінде (бағытталған, эксимерлі лазерлік, ротациялық, лазерлік, транслюминальды экстракция жолымен атерэктомия)
65.
17.62
Бақылау арқылы орындалатын бас пен мойын тініне немесе зақымданған аймақтарға лазерлік интерстициальды термотерапия [LITT], оның ішінде МРТ бақылауы арқылы бағытталған лазерлік интерстициальды термотерапия [f-LITT] [LITT] зақымданған аймаққа немесе бас пен мойын тініне [LITT], МРТ бақылауы арқылы лазерлік интерстициальды термотерапия
66.
17.63
Зақымдалған аймақтың лазерлік интерстициальды термотерапиясы [LITT] or tissue of liver under guidance, МРТ бақылауы арқылы, соның ішінде бағытталған лазерлік интерстициальды термотерапия [f-LITT] МРТбақылауы арқылы зақымдалған аймақтың немесе бауыр тінінің лазерлік интерстициальды термотерапиясы [LITT]
67.
17.69
МРТ бақылауы арқылы зақымдалған аймақтың немесе кеуде тінінің лазерлік интерстициальды термотерапиясы [LITT], МРТ бақылауы арқылы зақымдалған аймақтың немесе өкпе тінінің лазерлік интерстициальды термотерапиясы [f-LITT] МРТ бақылауы арқылы зақымдалған аймақтың немесе өкпе тінінің лазерлік интерстициальды термотерапиясы [LITT], МРТ бақылауы арқылы зақымданған аймақтың немесе өкпе тінінің лазерлік интерстициальды термотерапиясы [LITT], МРТ бақылауы арқылы зақымдалған аймақтың немесе қуықасты безі тіндерінің лазерлік интерстициальды термотерапия [LITT]
68.
24.1011
Қатерлі ісіктер кезінде тілдің зақымданған бөліктерін және тіндерін микрохирургиялық жолмен алып тастау
69.
24.20
Гингивопластика
70.
24.50
Альвеолопластика
71.
25.30
Тілдің тұтас ампутациясы
72.
25.40
Тілдің түбегейлі ампутациясы
73.