Об утверждении Методики операционной оценки по блоку достижения целей
Совместные нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 26 февраля 2020 года № 1-НҚ и приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 26 февраля 2020 года № 201. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 февраля 2020 года № 20072.
В соответствии с пунктом 27 Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954, Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) ПОСТАНОВЛЯЕТ и Первый заместитель Премьер-Министра Республики Казахстан - Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Методику операционной оценки по блоку достижения целей.
2. Юридическому отделу Счетного комитета в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного нормативного постановления и приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного нормативного постановления и приказа на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного нормативного постановления и приказа возложить на Руководителя аппарата Счетного комитета и курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящее совместное нормативное постановление и приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра финансов
Республики Казахстан       ___ А. Смаилов
Председатель Счетного
комитета по контролю
за исполнением
республиканского
бюджета       _____ Н. Годунова
Утверждена
совместным нормативным
постановлением Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 26 февраля 2020 года № 1-НҚ /
приказом Первого Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан
- Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 февраля 2020 года № 201
Методика операционной оценки по блоку достижения целей
Сноска. Методика - в редакции совместного нормативного постановления Высшей аудиторской палаты РК от 11.04.2023 № 11-НҚ и приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 11.04.2023 № 367 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесін бекіту туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2020 жылғы 26 ақпандағы № 1-НҚ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 26 ақпандағы № 201 бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 27 ақпанда № 20072 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесінің 27-тармағына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасының Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ:
1. Қоса беріліп отырған Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Есеп комитетінің Заң бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен нормативтік қаулының және бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен нормативтік қаулының және бұйрықтың Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен нормативтік қаулының және бұйрықтың орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына және жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен нормативтік қаулы және бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің Төрайымы
Н. Годунова
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары -
Қазақстан Республикасы Қаржы министрі
А. Смаилов
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау
жөніндегі есеп комитетінің
2020 жылғы 26 ақпандағы
№ 1-НҚ нормативтік
қаулысымен /
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
бірінші орынбасары –
Қаржы министрінің
2020 жылғы 26 ақпандағы
№ 201 бұйрығымен
бірлесіп бекітілген
Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесі
Ескерту. Әдістеме жаңа редакцияда – ҚР Жоғары аудиторлық палатасының 11.04.2023 № 11-НҚ және ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 11.04.2023 № 367 бірлескен нормативтік қаулысы мен бұйрығымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика операционной оценки по блоку достижения целей (далее – Методика) разработана в целях реализации Системы ежегодной оценки эффективности деятельности центральных государственных и местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения и столицы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 954 (далее – Система оценки).
2. В настоящей Методике используются следующие определения:
1) эффективность исполнения бюджетной программы – достижение поставленных целей с наименьшими издержками, определяется соизмерением (отношением) результатов с затратами;
2) перевыполнение индикатора – перевыполнение фактического значения индикатора от планового на 25 % и более;
3) корректировка плановых значений индикатора – снижение плановых значений целевых индикаторов плана развития государственного органа;
4) целевые индикаторы, взаимоувязанные с финансовыми расходами – это целевые индикаторы, взаимосвязанные с бюджетными программами местных исполнительных органов и/или зависящие от деятельности местных исполнительных органов;
5) макроиндикаторы – это целевые индикаторы, отражающие комплексную характеристику развития отрасли/сферы в регионе и не требующие взаимоувязки с бюджетными программами/ подпрограммами;
6) динамика фактического исполнения целевого индикатора – отсутствие ухудшения фактического исполнения целевых индикаторов плана развития государственного органа по сравнению с фактом прошлого периода, за исключением случаев невыполнения мероприятий и обязательств, обусловленных независящими от деятельности государственного органа факторами;
7) конечный результат – показатель бюджетной программы, количественно измеряющий достижение цели плана развития государственного органа, плана развития области, города республиканского значения, столицы и (или) бюджетной программы, обусловленный достижением прямых результатов деятельности государственного органа;
8) прямой результат – количественная характеристика объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств, достижение которых полностью зависит от деятельности организации, осуществляющей данные функции, полномочия или оказывающей услуги.
3. Методика предназначена для определения эффективности мер, принимаемых государственными органами по развитию курируемой отрасли/сфер/региона, а также по использованию бюджетных средств.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 954 Жарлығымен бекітілген Орталық мемлекеттік органдар мен облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары қызметінің тиімділігін жыл сайынғы бағалау жүйесін (бұдан әрі – Бағалау жүйесі) іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Осы Әдістемеде мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) бюджеттік бағдарламаның орындалу тиімділігі – қойылған мақсаттарға неғұрлым аз шығынмен қол жеткізу, шығындары бар нәтижелерді салыстыру (арақатынасы) арқылы анықталады;
2) индикатордың артығымен орындалуы – индикатордың іс жүзіндегі мәнінің жоспарлы мәннен 25%-ға және одан астам артық орындалуы;
3) индикатордың жоспарлы мәндерін түзету – мемлекеттік органның даму жоспарының нысаналы индикаторларының жоспарлы мәндерін төмендету;
4) қаржы шығыстарымен өзара байланысты нысаналы индикаторлар – бұл жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысты және/немесе жергілікті атқарушы органдардың қызметіне тәуелді нысаналы индикаторлар;
5) макроиндикаторлар – бұл өңірде саланы/аяны дамытудың кешенді сипаттамасын көрсететін және бюджеттік бағдарламалармен/кіші бағдарламалармен өзара байланысты талап етпейтін нысаналы индикаторлар;
6) нысаналы индикатордың іс жүзіндегі орындалу серпіні – мемлекеттік органның қызметіне байланысты емес факторларға негізделген іс-шаралар мен міндеттемелерді орындамау жағдайларын қоспағанда, өткен кезеңнің фактісімен салыстырғанда мемлекеттік органның даму жоспарының нысаналы индикаторларының іс жүзінде орындалуының нашарламауы;
7) түпкілікті нәтиже – мемлекеттік орган қызметінің тікелей нәтижелерге қол жеткізуіне негізделген мемлекеттік органның даму жоспарының, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының және (немесе) бюджеттік бағдарламаның мақсатына қол жеткізуді санмен өлшейтін бюджеттік бағдарламаның көрсеткіші;
8) тікелей нәтиже – қол жеткізілуі мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыратын немесе мемлекеттік қызметтер көрсететін ұйымдардың қызметіне толық байланысты болатын, көзделген бюджет қаражаты шегінде атқарылатын осы функциялар, өкілеттіктер және көрсетілетін қызметтер көлемінің сандық сипаттамасы.
3. Әдістеме мемлекеттік органдардың жетекшілік ететін саланы/аяны/өңірді дамыту, сондай-ақ бюджет қаражатын пайдалану бойынша қабылдайтын шаралардың тиімділігін айқындауға арналған.

4. Операционная оценка по блоку достижения целей осуществляется согласно Графику проведения операционной оценки эффективности деятельности государственных органов (далее – График оценки), утверждаемому Администрацией Президента Республики Казахстан в соответствии с пунктом 11 Системы оценки.
5. Операционная оценка по блоку достижения целей осуществляется следующими государственными органами (далее – уполномоченные на оценку государственные органы):
Министерством финансов Республики Казахстан (далее – уполномоченный орган по исполнению бюджета) – оценка эффективности исполнения бюджетных программ и их взаимосвязь с целями плана развития государственных органов, эффективности местных исполнительных органов по достижению показателей бюджетных программ, оценка использования новых практик бюджетирования (бюджета народного участия) местных исполнительных органов, а также перепроверка отчетных данных центральных государственных и местных исполнительных органов по реализации бюджетных программ;
Высшей аудиторской палатой Республики Казахстан (далее – Высшая аудиторская палата) – оценка эффективности государственных органов по достижению целей планов развития государственных органов и планов развития областей, городов республиканского значения, столицы.
Для проведения оценки эффективности местных исполнительных органов по достижению показателей бюджетных программ, оценки использования новых практик бюджетирования (бюджета народного участия), перепроверки отчетных данных центральных государственных органов по реализации бюджетных программ в уполномоченном органе по исполнению бюджета создается рабочая группа (далее – Рабочая группа по исполнению бюджета), являющаяся подгруппой Комиссии по ежегодной оценке. Состав Рабочей группы по исполнению бюджета утверждается приказом уполномоченного органа по исполнению бюджета или приказом ведомства уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Глава 2. Источники информации для операционной оценки по блоку достижения целей
6. Оцениваемые государственные органы ежегодно в сроки, установленные Графиком оценки, представляют в уполномоченные на оценку государственные органы отчетную информацию на электронных носителях по итогам отчетного (календарного) года:
1) информацию о взаимосвязи целей, целевых индикаторов с бюджетными программами центрального государственного органа по форме согласно приложению 1 к Методике;

4. Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі Бағалау жүйесінің 11-тармағына сәйкес бекітетін Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігіне операциялық бағалау жүргізу кестесіне (бұдан әрі – Бағалау кестесі) сәйкес жүзеге асырылады.
5. Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалауды мынадай мемлекеттік органдар (бұдан әрі – бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар):
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі (бұдан әрі – бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган) – бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігін және олардың мемлекеттік органдардың даму жоспарының мақсаттарымен өзара байланысын, жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізуі бойынша тиімділігін бағалауды, жергілікті атқарушы органдардың бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалануын бағалауды, сондай-ақ орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша есептік деректерін қайта тексеруді;
Қазақстан Республикасының Жоғары аудиторлық палатасы (бұдан әрі – Жоғары аудиторлық палата) – мемлекеттік органдардың даму жоспарларының және облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізуі бойынша мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалауды жүзеге асырады.
Жергілікті атқарушы органдардың бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізуі бойынша тиімділігіне, бюджеттеудің жаңа практикаларының (халық қатысатын бюджет) пайдаланылуына бағалау жүргізу, орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша есептік деректерін қайта тексеру үшін бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органда Жыл сайынғы бағалау жөніндегі комиссияның кіші тобы болып табылатын жұмыс тобы (бұдан әрі – Бюджетті атқару жөніндегі жұмыс тобы) құрылады. Бюджетті атқару жөніндегі жұмыс тобының құрамы бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бұйрығымен немесе бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган ведомствосының бұйрығымен бекітіледі.
2-тарау. Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалауға арналған ақпарат көздері
6. Бағаланатын мемлекеттік органдар жыл сайын Бағалау кестесінде белгіленген мерзімдерде есепті (күнтізбелік) жылдың қорытындысы бойынша есептік ақпаратты электрондық жеткізгіштерде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға:
1) Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың орталық мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысы туралы ақпаратты;

2) информацию о достижении прямых результатов оцениваемых бюджетных программ развития (местные исполнительные органы) по форме согласно приложению 2 к Методике;
3) пояснительную записку (местные исполнительные органы).
В пояснительной записке о достижении прямых результатов оцениваемых бюджетных программ развития местными исполнительными органами указывается информация в разрезе критериев оценки.
Оцениваемыми государственными органами показатели фактического исполнения целевых индикаторов плана развития государственных органов и плана развития области, города республиканского значения, столицы формируются с учетом математического округления до двух знаков после запятой.
Оцениваемые государственные органы представляют в уполномоченные на оценку государственные органы информацию по реализации рекомендаций, данных по итогам операционной оценки предыдущего года.
7. Органы государственного аудита и финансового контроля представляют в уполномоченный орган по исполнению бюджета информацию о результатах государственного аудита, исполнении предписаний, постановлений органов государственного аудита и финансового контроля, по форме согласно приложению 3 к Методике.
Операционная оценка по блоку достижения целей осуществляется на основании, представленной отчетной информации, а также размещенных согласно Графику оценки на их официальных интернет – ресурсах:
1) планов развития государственных органов;
2) планов развития областей, городов республиканского значения, столицы;
3) отчетов о реализации планов развития государственных органов;
4) отчетов о реализации планов развития областей, городов республиканского значения, столицы;
5) статистического отчета уполномоченного органа по исполнению бюджета об исполнении бюджета оцениваемых центральных государственных и местных исполнительных органов;
6) статистических и ведомственных данных;
7) международных рейтингов;
8) других источников (при наличии).
Глава 3. Перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов
8. Уполномоченные на оценку государственные органы проводят перепроверку данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов на предмет их достоверности.
9. Достоверность данных обеспечивается оцениваемыми государственными органами и подтверждается статистическими и ведомственными данными, международными показателями конкурентоспособности, а также отчетными данными отраслевых центральных государственных органов.
10. В соответствии с пунктом 42 Системы оценки уполномоченными на оценку государственными органами осуществляется перепроверка данных, содержащихся в отчетной информации оцениваемых государственных органов (далее – перепроверка). При этом отчетная информация оцениваемых государственных органов, подлежащих перепроверке, определяется согласно пункту 43 Системы оценки.

2) Әдістемеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағаланатын бюджеттік даму бағдарламаларының (жергілікті атқарушы органдар) тікелей нәтижелеріне қол жеткізу туралы ақпаратты;
3) түсіндірме жазбаны (жергілікті атқарушы органдар) ұсынады.
Жергілікті атқарушы органдардың бағаланатын бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізуі туралы түсіндірме жазбада бағалау өлшемшарттары бөлінісінде ақпарат көрсетіледі.
Мемлекеттік органдар бағалайтын мемлекеттік органдардың даму жоспарының және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының нысаналы индикаторларын нақты орындау көрсеткіштері үтірден кейін екі белгіге дейін математикалық дөңгелектеуді ескере отырып қалыптастырылады.
Бағаланатын мемлекеттік органдар бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға өткен жылғы операциялық бағалау қорытындылары бойынша берілген ұсынымдарды іске асыру жөніндегі ақпаратты ұсынады.
7. Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары Әдістемеге 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік аудит нәтижелері және мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамаларын, қаулыларын орындау туралы ақпаратты бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау ұсынылған есептік ақпарат, сондай-ақ Бағалау кестесіне сәйкес олардың ресми интернет-ресурстарында орналастырылған:
1) мемлекеттік органдардың даму жоспарлары;
2) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарлары;
3) мемлекеттік органдардың даму жоспарларын іске асыру туралы есептер;
4) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын іске асыру туралы есептер;
5) бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органның бағаланатын орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың бюджетті атқаруы туралы статистикалық есебі;
6) статистикалық және ведомстволық деректер;
7) халықаралық рейтингілер;
8) басқа да дереккөздер (болған жағдайда) негізінде жүзеге асырылады.
3-тарау. Бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратында қамтылған деректерді қайта тексеру
8. Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратындағы деректерді олардың анықтығы тұрғысынан қайта тексеру жүргізеді.
9. Деректердің анықтығын бағаланатын мемлекеттік органдар қамтамасыз етеді және статистикалық, ведомстволық деректермен, халықаралық бәсекеге қабілеттілік көрсеткіштерімен, сондай-ақ салалық орталық мемлекеттік органдардың есептік деректерімен расталады.
10. Бағалау жүйесінің 42-тармағына сәйкес бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпаратында қамтылған деректерді қайта тексеруді (бұдан әрі – қайта тексеру) жүзеге асырады. Бұл ретте қайта тексеруге жататын бағаланатын мемлекеттік органдардың есептік ақпараты Бағалау жүйесінің 43-тармағына сәйкес айқындалады.

11. Перепроверка проводится на предмет определения достоверности представленной информации по реализации планов развития государственных органов/планов развития областей, городов республиканского значения, столицы и бюджетных программ.
12. Процедура перепроверки состоит из сбора и анализа подтверждающих документов (ведомственные отчеты, акты выполненных работ и оказанных услуг, протокола, письма), а также с выходом в оцениваемые государственные органы. По итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации, составляется акт сверки по форме согласно приложению 4 к Методике (далее – Акт сверки).
13. В рамках перепроверки уполномоченные на оценку государственные органы получают электронные копии подтверждающих документов, за исключением документов, имеющих гриф секретности, а также пометку "Для служебного пользования".
Если при расчете целевого индикатора применяются накопительные данные за несколько лет, то органы, отчетная информация которых подлежит перепроверке, предоставляют информацию за несколько лет, подтверждающую достоверность накопительных расчетов.
Государственные органы, отчетная информация которых подлежит перепроверке, представляют подтверждающие документы только в период проведения данной процедуры. Также подтверждающие документы (в частности официальные письма, запросы и так далее) для центральных государственных органов предоставляются с датой до 15 февраля, следующего за отчетным годом, для местных исполнительных органов – до 1 марта года, следующего за отчетным годом.
14. Уполномоченный орган по исполнению бюджета ежегодно по результатам перепроверки показателей достижения результатов бюджетных программ центральных государственных органов в срок до 10 апреля предоставляет Акт сверки в Высшую аудиторскую палату.
Глава 4. Процедура определения своевременности, полноты и достоверности отчетной информации
15. Оцениваемый государственный орган обеспечивает своевременное предоставление полной и достоверной отчетной информации в соответствии с Графиком оценки.
16. В случае представления оцениваемым государственным органом в уполномоченные на оценку государственные органы несвоевременной, недостоверной отчетной информации из итоговой оценки оцениваемого государственного органа по данному блоку вычитаются штрафные баллы.
17. Несвоевременной признается отчетная информация, представленная/размещенная после срока, предусмотренного Графиком оценки.
За представление/размещение оцениваемым государственным органом несвоевременной отчетной информации производится вычитание 1,5 штрафных балла.

11. Қайта тексеру мемлекеттік органдардың даму жоспарларын/облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларын және бюджеттік бағдарламаларды іске асыру бойынша ұсынылған ақпараттың дұрыстығын анықтау тұрғысынан жүргізіледі.
12. Қайта тексеру рәсімі растайтын құжаттарды (ведомстволық есептер, орындалған жұмыстар мен көрсетілген қызметтер актілері, хаттамалар, хаттар) жинау және талдаудан, сондай-ақ бағаланатын мемлекеттік органдарға барудан тұрады. Есептік ақпараттағы деректерді қайта тексерудің қорытындысы бойынша Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Салыстырып тексеру актісі (бұдан әрі – Салыстырып тексеру актісі) жасалады.
13. Қайта тексеру шеңберінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар құпиялылық белгісі, сондай-ақ "Қызмет бабында пайдалану үшін" деген белгісі бар құжаттарды қоспағанда, растайтын құжаттардың электрондық көшірмелерін алады.
Егер нысаналы индикаторды есептеу кезінде бірнеше жыл ішіндегі жинақтаушы деректер қолданылса, онда есептік ақпараты қайта тексеруге жататын органдар жинақтаушы есептеулердің анықтығын растайтын бірнеше жыл ішіндегі ақпаратты береді.
Есептік ақпараты қайта тексеруге жататын мемлекеттік органдар растайтын құжаттарды осы рәсімді жүргізу кезеңінде ғана ұсынады. Сондай-ақ орталық мемлекеттік органдар үшін растайтын құжаттар (атап айтқанда ресми хаттар, сұрау салулар және тағы басқа) есепті жылдан кейінгі жылдың 15 ақпанына дейінгі күнмен, жергілікті атқарушы органдар үшін – есепті жылдан кейінгі жылдың 1 наурызына дейінгі күнмен ұсынылады.
14. Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларының нәтижелеріне қол жеткізу көрсеткіштерін қайта тексеру нәтижелері бойынша Салыстырып тексеру актісін Жоғары аудиторлық палатаға жыл сайын 10 сәуірге дейінгі мерзімде ұсынады.
4-тарау. Есептік ақпараттың уақтылылығын, толықтығын және анықтығын анықтау рәсімі
15. Бағаланатын мемлекеттік орган Бағалау кестесіне сәйкес толық және анық есептік ақпаратты уақтылы ұсынуды қамтамасыз етеді.
16. Бағаланатын мемлекеттік орган бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға есептік ақпаратты уақтылы, анық ұсынбаған жағдайда бағаланатын мемлекеттік органның аталған блок бойынша қорытынды бағасынан айыппұл балдары шегеріледі.
17. Бағалау кестесінде көзделген мерзімнен кеш ұсынылған/орналастырылған есептік ақпарат уақтылы ұсынылмаған болып танылады.
Бағаланатын мемлекеттік орган есептік ақпаратты уақтылы ұсынбағаны/орналастырмағаны үшін 1,5 айыппұл балы шегеріледі.

18. За представление/размещение оцениваемым государственным органом неполной отчетной информации производится вычитание 2 штрафных баллов.
Неполной признается отчетная информация, в которой отсутствуют элементы (приложения, разделы, таблицы), предусмотренные установленными требованиями к структуре отчетной информации.
19. Недостоверной признается отчетная информация, в ходе перепроверки которой выявлены несоответствующие действительности факты.
За представление/размещение оцениваемым государственным органом недостоверной отчетной информации производится вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт.
За предоставление недостоверной информации производится вычет не более 2,5 баллов по достижению целей плана развития государственного органа или плана развития области, города республиканского значения, столицы и не более 2,5 баллов по достижению показателей бюджетных программ.
За представление/размещение повторной, с учетом Акта сверки предыдущего отчетного года, недостоверной отчетной информации оцениваемого государственного органа производится вычитание 0,5 штрафных баллов за каждый зафиксированный факт.
Общая сумма вычитаемых штрафных баллов не превышает 6,5 балла.
Факты предоставления недостоверной информации фиксируются в Акте сверки по итогам перепроверки данных.
20. В случае отсутствия методики расчета по целевому индикатору, производится вычитание 0,5 штрафных балла за каждый зафиксированный факт.
21. В случае, если по показателям прямых и конечных результатов бюджетных программ отмечается перевыполнение фактических значений от плановых более, чем на 5%, то производится вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт перевыполнения плановых значений, за исключением бюджетных программ, направленных на формирование или увеличение уставных капиталов юридических лиц и (или) предоставление бюджетных кредитов для реализации финансовыми агентствами бюджетных инвестиционных проектов или государственной инвестиционной политики.
22. Информация о вычетах отражается в Заключении в разделе "Вычет баллов" центрального государственного органа/местного исполнительного органа.
Глава 5. Операционная оценка центральных государственных органов по блоку достижения целей
23. Операционная оценка по блоку достижения целей осуществляется посредством определения уровня достижения целей плана развития государственного органа и эффективности исполнения бюджетных программ.
24. Операционная оценка эффективности деятельности центральных государственных органов осуществляется по следующим критериям:

18. "Бағаланатын мемлекеттік орган толық емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін 2 айыппұл балы шегеріледі.
Есептік ақпараттың құрылымына қойылатын белгіленген талаптарда көзделген элементтері (қосымшалар, бөлімдер, кестелер) жоқ есептік ақпарат толық емес болып танылады.
19. Қайта тексеру барысында шындыққа сәйкес келмейтін фактілер анықталған есептік ақпарат анық емес болып танылады.
Бағаланатын мемлекеттік орган анық емес есептік ақпаратты ұсынғаны/орналастырғаны үшін әрбір тіркелген факт үшін 0,2 айыппұл балы шегеріледі.
Мемлекеттік органның даму жоспарының немесе облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу бойынша анық емес ақпаратты ұсынғаны үшін 2,5-тен аспайтын балл және бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша 2,5-тен аспайтын балл шегеріледі.
Бағаланатын мемлекеттік орган өткен есепті жылдың Салыстырып тексеру актісін ескере отырып, анық емес есептік ақпаратты қайта ұсынғаны/орналастырғаны үшін әрбір тіркелген факт үшін 0,5 айыппұл балы шегеріледі.
Шегерілетін айыппұл балдарының жалпы сомасы 6,5 балдан аспайды.
Анық емес ақпаратты ұсыну фактілері деректерді қайта тексерудің қорытындысы бойынша Салыстырып тексеру актісінде тіркеледі.
20. Нысаналы индикатор бойынша есептеу әдістемесі болмаған жағдайда әрбір тіркелген факт үшін 0,5 айыппұл балы шегеріледі.
21. Егер бюджеттік бағдарламалардың тікелей және түпкілікті нәтижелерінің көрсеткіштері бойынша нақты мәндердің жоспарлы мәндерден 5%-ға артығымен орындалуы белгіленген жағдайда, заңды тұлғалардың жарғылық капиталдарын қалыптастыруға немесе ұлғайтуға және (немесе) қаржы агенттіктерінің бюджеттік инвестициялық жобаларды немесе мемлекеттік инвестициялық саясатты іске асыруы үшін бюджеттік кредиттер беруге бағытталған бюджеттік бағдарламаларды қоспағанда, жоспарлы мәндердің артығымен орындалуының әрбір тіркелген фактісі үшін 0,2 айыппұл балы шегеріледі.
22. Шегерімдер туралы ақпарат Қорытындыда орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның "Балдарын шегеру" деген бөлімде көрсетіледі.
5-тарау. Орталық мемлекеттік органдарды мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау
23. Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу деңгейін және бюджеттік бағдарламаларды орындаудың тиімділігін айқындау арқылы жүзеге асырылады.
24. Орталық мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін операциялық бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:

1) достижение целей плана развития;
2) эффективность исполнения бюджетных программ в достижении цели плана развития;
3) взаимосвязь цели плана развития с бюджетными программами.
25. Заключение о результатах операционной оценки по блоку достижения целей центрального государственного органа формируется по форме согласно приложению 5 к Методике.
Параграф 1. Оценка по критерию "Аi" "Достижение целей плана развития"
26. Оценка по достижению целей планов развития государственных органов осуществляется Высшей аудиторской палатой.
Оценка эффективности осуществляется посредством определения уровня достижения целей плана развития государственного органа.
27. Оценка по критерию "Аi" "Достижение цели плана развития" рассчитывается по следующей формуле:
где:
hj – коэффициент достижения каждого целевого индикатора, предусмотренного в достижении соответствующей цели плана развития государственного органа;
m – количество целевых индикаторов, предусмотренных для достижения соответствующей цели плана развития государственного органа.
Если характер динамики целевого индикатора положительный, коэффициент достижения целевого индикатора равен соотношению фактического исполнения к плановому значению:
hj = факт/план.
Если характер динамики целевого индикатора отрицательный, коэффициент достижения целевого индикатора равен:
hj = 2 – факт/план.
Когда фактическое значение показателя с отрицательным характером динамики превышает плановое значение в 2 раза или больше, то коэффициент достижения данного целевого индикатора приравнивается к 0.
При этом:
если hj ≥ 1, то hj = 1,
если hj < 1, то hj = соотношение факта к плановому значению/соотношения планового значения к фактическому исполнению;
если hj ˂ 0, то hj = 0.
Целевой индикатор, не имеющий планового значения на отчетный период, в расчет коэффициента достижения цели плана развития государственного органа не принимается.
Не допускается снижение плановых значений целевых индикаторов и показателей результатов на соответствующий финансовый год, за исключением случаев невыполнения мероприятий и обязательств, обусловленных независящими от деятельности государственного органа факторами (поручений Правительства, последствий чрезвычайных ситуаций).
Когда единица измерения целевого индикатора является время (час: минута), то при расчете достижения индикатора учитывается единый формат единицы измерения (часы или минуты).
При невозможности представления данных за 12 месяцев, целевой индикатор в расчет коэффициента достижения цели плана развития государственного органа не принимается.
Не принимается к расчету целевой индикатор, плановое и фактическое значения которого равны 0 (при положительной динамике).
При расчете коэффициента достижения целей плана развития государственного органа учитывается наличие фактов перевыполнения индикатора, корректировок плановых значений индикатора в сторону снижения, отсутствие положительной динамики факта по сравнению с фактом прошлого года.

1) даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу;
2) даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуде бюджеттік бағдарламаларды орындаудың тиімділігі;
3) даму жоспары мақсатының бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысы.
25. Орталық мемлекеттік органның мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды осы Әдістемеге 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
1-параграф. "Аі" Даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша бағалау
26. Мемлекеттік органдардың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізуі бойынша бағалауды Жоғары аудиторлық палата жүзеге асырады.
Тиімділікті бағалау мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу деңгейін айқындау арқылы жүзеге асырылады.
27. "Аi" "Даму жоспарының мақсатына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша бағалау мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
hj – мемлекеттік органның даму жоспарының тиісті мақсатына қол жеткізу үшін көзделген әрбір нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті;
m – мемлекеттік органның даму жоспарының тиісті мақсатына қол жеткізу үшін көзделген нысаналы индикаторлардың саны.
Егер нысаналы индикатор серпінінің сипаты оң болса, нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті іс жүзінде орындалғанның жоспарлы мәнге арақатынасына тең болады:
hj = факт/жоспар.
Егер нысаналы индикатор серпінінің сипаты теріс болса, нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті:
hj = 2 – факт/жоспарға тең болады.
Серпіннің теріс сипатындағы көрсеткіштің нақты мәні жоспарлы мәннен 2 есе немесе одан да көп болғанда, онда осы нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті 0-ге теңестіріледі.
Бұл ретте:
егер hj ≥ 1, онда hj = 1,
егер hj < 1, онда hj = фактінің жоспарлы мәнге арақатынасы/жоспарланған мәннің нақты орындалғанға арақатынасы;
егер hj ˂ 0, онда hj = 0.
Есепті кезеңде жоспарлы мәні жоқ нысаналы индикатор мемлекеттік органның даму жоспарының мақсатына қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды.
Мемлекеттік органның қызметіне тәуелді емес факторларға байланысты (Үкіметтің тапсырмалары, төтенше жағдайлардың салдарлары) іс-шаралар мен міндеттемелердің орындалмау жағдайларын қоспағанда, тиісті қаржы жылына арналған нысаналы индикаторлар мен нәтижелер көрсеткіштерінің жоспарлы мәндерін төмендетуге жол берілмейді.
Нысаналы индикатордың өлшем бірлігі уақыт болғанда (сағат: минут), онда индикаторға қол жеткізуді есептеу кезінде өлшем бірлігінің бірыңғай форматы (сағаттар немесе минуттар) есепке алынады.
12 айдың деректерін ұсыну мүмкін болмаған кезде, нысаналы индикатор мемлекеттік органның даму жоспарының мақсатына қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды.
Жоспарлы және нақты мәні 0-ге (оң серпін кезінде) тең нысаналы индикатор есептеуге алынбайды.
Мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу коэффициентін есептеу кезінде индикаторды артығымен орындау фактілерінің, индикатордың жоспарлы мәндерін азаю жағына қарай түзетулердің болуы, өткен жылғы фактісімен салыстырғанда фактінің оң серпінінің болмауы ескеріледі.

При наличии указанных фактов результат достижения целевого индикатора hj умножается на коэффициент 0,9 (за исключением случаев корректировок плановых значений индикатора в сторону снижения и/или их недостижения (невыполнения мероприятий и обязательств), обусловленных независящими от деятельности государственного органа факторами (поручений Правительства, последствий чрезвычайных ситуаций).
Когда факт перевыполнения превышает 100 %, результат достижения целевого индикатора hj умножается на коэффициент 0,8.
При оценке не учитываются цели и целевые индикаторы с грифом "Секретно".
28. Оценка макроиндикаторов "Di" рассчитывается по следующей формуле:
где:
hj – коэффициент достижения каждого макроиндикатора, предусмотренного в достижении соответствующего стратегического направления;
f – количество макроиндикаторов, предусмотренных для достижения соответствующего стратегического направления.
Если характер динамики макроиндикатора положительный, коэффициент достижения макроиндикатора равен соотношению фактического исполнения к плановому значению:
hj = факт/план.
Если характер динамики макроиндикатора отрицательный, коэффициент достижения макроиндикатора равен:
hj = 2 – факт/план.
Когда фактическое значение показателя с отрицательным характером динамики превышает плановое значение в 2 раза или больше, то коэффициент достижения данного макроиндикатора приравнивается к 0.
При этом:
если hj ≥ 1, то hj = 1,
если hj <1, то hj = соотношение факта к плановому значению/соотношения планового значения к фактическому исполнению;
если hj ˂ 0, то hj = 0.
Макроиндикатор, не имеющий планового значения на отчетный период, в расчет коэффициента достижения стратегического направления не принимается.
Не допускается снижение плановых значений макроиндикаторов на соответствующий финансовый год, за исключением случаев невыполнения мероприятий и обязательств, обусловленных независящими от деятельности государственного органа факторами (поручений Правительства, последствий чрезвычайных ситуаций).
Когда единица измерения макроиндикатора является время (час: минута), то при расчете достижения учитывается единый формат единицы измерения (часы или минуты).
При невозможности представления данных за 12 месяцев, макроиндикатор в расчет коэффициента достижения стратегического направления не принимается.
Не принимается к расчету макроиндикатор, плановое и фактическое значения которого равны 0 (при положительной динамике).
При оценке не учитываются макроиндикаторы с грифом "Секретно".
Параграф 2. Оценка по критерию "Bi" "Эффективность исполнения бюджетных программ в достижении цели плана развития"

Аталған фактілер болған жағдайда hj нысаналы индикаторына қол жеткізу нәтижесі 0,9 коэффициентіне көбейтіледі (мемлекеттік органның қызметіне тәуелді емес факторларға байланысты (Үкіметтің тапсырмалары, төтенше жағдайлардың салдарлары) индикатордың жоспарлы мәндерінің азаю және/немесе оларға қолжеткізбеу (іс-шаралар мен міндеттемелердің орындалмау) жағына қарай түзетулер жағдайларын қоспағанда).
Артығымен орындау фактісі 100%-дан асқанда, hj нысаналы индикаторына қол жеткізу нәтижесі 0,8 коэффициентіне көбейтіледі.
Бағалау кезінде "Құпия" деген белгісі бар мақсаттар мен нысаналы индикаторлар ескерілмейді.
28. "Di" макроиндикаторларын бағалау мына формула бойынша есептеледі:
мұнда:
hj – тиісті стратегиялық бағытқа қол жеткізу үшін көзделген әрбір макроиндикаторға қол жеткізу коэффициенті;
f – тиісті стратегиялық бағытқа қол жеткізу үшін көзделген макроиндикаторлар саны.
Егер макроиндикатор серпінінің сипаты оң болса, макроиндикаторға қол жеткізу коэффициенті іс жүзінде орындалғанның жоспарлы мәнге арақатынасына тең болады:
hj = факт/жоспар.
Егер макроиндикатор серпінінің сипаты теріс болса, макроиндикаторға қол жеткізу коэффициенті:
hj = 2 – факт/жоспарға тең болады.
Серпіннің теріс сипатындағы көрсеткіштің нақты мәні жоспарлы мәннен 2 есе немесе одан да көп асса, онда осы макроиндикаторға қол жеткізу коэффициенті 0-ге теңестіріледі.
Бұл ретте:
егер hj ≥ 1, онда hj = 1,
егер hj <1, онда hj = фактінің жоспарлы мәнге арақатынасы/жоспарланған мәннің нақты орындалғанға арақатынасы;
егер hj ˂ 0, онда hj = 0.
Есепті кезеңде жоспарлы мәні жоқ макроиндикатор стратегиялық бағытқа қол жеткізу коэффициенті есептеуге алынбайды.
Мемлекеттік органның қызметіне тәуелді емес факторларға байланысты (Үкіметтің тапсырмалары, төтенше жағдайлардың салдарлары) іс-шаралар мен міндеттемелердің орындалмау жағдайларын қоспағанда, тиісті қаржы жылына арналған макроиндикаторлардың жоспарлы мәндерін төмендетуге жол берілмейді.
Макроиндикатордың өлшем бірлігі уақыт болғанда (сағат: минут), онда қол жеткізуді есептеу кезінде өлшем бірлігінің бірыңғай форматы (сағаттар немесе минуттар) есепке алынады.
12 айдың деректерін ұсыну мүмкін болмаған кезде, макроиндикатор стратегиялық бағытқа қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды.
Жоспарлы және нақты мәні 0-ге тең (оң серпін кезінде) макроиндикатор есептеуге алынбайды.
Бағалау кезінде "Құпия" деген белгісі бар макроиндикаторлар ескерілмейді.
2-параграф. "Bi" "Даму жоспарының мақсатына қол жеткізуде бюджеттік бағдарламаларды орындаудың тиімділігі" өлшемшарты бойынша бағалау

29. Оценка эффективности государственных органов по достижению показателей бюджетных программ осуществляется уполномоченным государственным органом по исполнению бюджета.
По критерию "Bi" оценивается эффективность реализации намеченных результатов бюджетных программ, предусмотренных для достижения стратегической цели.
Для оценки коэффициента эффективности исполнения бюджетных программ в достижении целей до 1 апреля следующего за отчетным годом проводится анализ бюджетных программ оцениваемых центральных госорганов за отчетный период. Производятся рабочие расчеты по определению эффективности исполнения бюджетных программ, предусмотренных для достижения целей (процент достижения средних значений прямых и конечных результатов бюджетной программы делится на процент фактического освоения выделенных средств на соответствующий финансовый год и умножается на 100).
30. Расчет критерия Bi "Эффективность исполнения бюджетных программ в достижении цели плана развития" осуществляется по следующей формуле:
где:
rz – коэффициент эффективности исполнения каждой бюджетной программы в достижении цели;
t – количество бюджетных программ в достижении цели.
Коэффициент эффективности исполнения каждой бюджетной программы в достижении цели (rz) рассчитывается путем деления среднеарифметического значения коэффициентов достижения показателей прямых и конечных результатов на коэффициент освоения бюджетных средств бюджетной программы.
В случае перевыполнения показателей достижения прямых и конечных результатов, учитывается по показателю значение, не превышающее 100 %.
По бюджетным программам, по которым освоение средств составило 90% и меньше, а достижение результатов выше, коэффициент эффективности исполнения будет составлять 0,9.
Например, по программе средства освоены на 84,5 %, а результаты достигнуты на 100%, коэффициент эффективности исполнения бюджетной программы составит 1,2 (100/84,5).
Другой пример: средства освоены на 63%, результаты достигнуты на 75 %, коэффициент эффективности исполнения бюджетной программы составит 1,2 (75/63).
В этих случаях к таким программам применяется коэффициент эффективности исполнения 0,9.
Оценке подлежат все бюджетные программы (за исключением субвенций), участвующие в достижении целей и/или целевых индикаторов плана развития государственного органа.
По трансфертам и распределяемым бюджетным программам у администратора бюджетных программ, направляющего трансферты и распределяющего распределяемые бюджетные программы оцениваются показатели конечных результатов.
У администраторов бюджетных программ, получающих средства за счет распределяемых бюджетных программ оцениваются показатели прямых результатов.

29. Бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалауды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асырады.
"Bi" өлшемшарты бойынша стратегиялық мақсатқа қол жеткізу үшін көзделген бюджеттік бағдарламалардың белгіленген нәтижелерін іске асырудың тиімділігі бағаланады.
Есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейінгі мақсаттарға қол жеткізуде бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігінің коэффициентін бағалау үшін есепті кезеңде бағаланатын орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларына талдау жүргізіледі. Мақсаттарға қол жеткізу үшін көзделген бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігін айқындау бойынша жұмыс есептері жүргізіледі (бюджеттік бағдарламаның тікелей және түпкілікті нәтижелерінің орташа мәндеріне қол жеткізу пайызы тиісті қаржы жылына бөлінген қаражаттың нақты игерілу пайызына бөлінеді және 100-ге көбейтіледі).
30. Bi "Даму жоспарының мақсатына қол жеткізуде бюджеттік бағдарламаларды орындаудың тиімділігі" өлшемшартын есептеу мына формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
rz – мақсатқа қол жеткiзудегі әрбiр бюджеттік бағдарламаның орындалу тиiмдiлiгінің коэффициентi;
t – мақсатқа қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламалардың саны.
Мақсатқа қол жеткiзудегі әрбiр бюджеттiк бағдарламаның орындалу тиімділігінің коэффициентi (rz) бюджеттік бағдарламаның бюджет қаражатын игеру коэффицентіне тiкелей және түпкiлiктi нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткiзу коэффициенттерiнiң орташа арифметикалық мәнiн бөлу жолымен есептеледi.
Тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу көрсеткіштері асыра орындалған жағдайда, 100%-дан аспайтын мән көрсеткіші бойынша есепке алынады.
Қаражаттың игерілуі 90% және одан аз, ал нәтижелерге қол жеткізу жоғары болған бюджеттік бағдарламалар бойынша орындалу тиімділігінің коэффициенті 0,9-ды құрайтын болады.
Мысалы, бағдарлама бойынша қаражат 84,5%-ға игеріліп, ал нәтижелерге 100% қол жеткізілсе, бюджеттік бағдарламаның орындалу тиімділігінің коэффициенті 1,2 (100/84,5) құрайды.
Басқа мысал: қаражат 63%-ға игеріліп, нәтижелерге 75% қол жеткізілсе, бюджеттік бағдарламаның орындалу тиімділігінің коэффициенті 1,2 (75/63) құрайды.
Мұндай жағдайларда осындай бағдарламаларға орындаудың 0,9 тиімділік коэффициенті қолданылады.
Мемлекеттік органның даму жоспарының мақсаттарына және/немесе нысаналы индикаторларына қол жеткізуге қатысатын барлық бюджеттік бағдарламалар (субвенцияларды қоспағанда) бағалануы тиіс.
Трансферттер мен бөлінетін бюджеттік бағдарламалар бойынша трансферттерді жіберетін және бөлінетін бюджеттік бағдарламаларды бөлетін бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің түпкілікті нәтижелер көрсеткіштері бағаланады.
Бөлінетін бюджеттік бағдарламалар есебінен қаражат алатын бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің тікелей нәтижелер көрсеткіштері бағаланады.

Параграф 3. Оценка по критерию "Сi" "Взаимосвязь цели плана развития с бюджетными программами"
31. Оценка взаимосвязи цели плана развития с показателями бюджетных программ осуществляется уполномоченным государственным органом по исполнению бюджета.
По критерию "Сi" оценивается степень взаимосвязи цели плана развития с показателями реализуемых бюджетных программ.
32. Коэффициент взаимосвязи цели плана развития с бюджетными программами определяется экспертным путем, при анализе каждой бюджетной программы на взаимосвязь и соответствие.
Например, если по бюджетной программе 2 из 10 показателей не характеризуют достижение цели и/или целевых индикаторов, то коэффициент взаимосвязи необходимо рассчитать отношением 8/10. В данном случае коэффициент взаимосвязи будет равен 0,8.
Коэффициент взаимосвязи каждой цели рассчитывается среднеарифметическим значением взаимосвязи всех участвующих в ее достижении бюджетных программ.
где:
Сi – коэффициент взаимосвязи цели плана развития с бюджетными программами;
Сr – коэффициент взаимосвязи бюджетной программы в достижении цели;
t – количество бюджетных программ в достижении цели.
Параграф 4. Итоговый расчет достижения цели плана развития и эффективности исполнения бюджетных программ центральных государственных органов
33. Формула расчета достижения цели плана развития и показателей бюджетных программ в достижении цели:
Ri = (Ai + Bi)/2 × Сi ,
где:
Ai – коэффициент достижения цели плана развития;
Bi – коэффициент эффективности исполнения бюджетных программ в достижении целей плана развития;
Сi – коэффициент взаимосвязи цели плана развития с бюджетными программами.
При итоговом расчете достижения цели плана развития и эффективности исполнения бюджетных программ рассчитывается коэффициент по каждому целевому индикатору.
34. Коэффициент оценки эффективности достижения целей и показателей бюджетных программ центральных государственных органов формируется с учетом математического округления до двух знаков после запятой.
Параграф 5. Общая оценка по "Достижению цели" центральных государственных органов
35. Общая оценка эффективности по "Достижению цели" центральных государственных органов определяется по следующей формуле:
где:
RЦГО – итоговая оценка эффективности достижения целей и показателей бюджетных программ центрального государственного органа;
Ri – коэффициент достижения цели плана развития и показателей бюджетных программ в достижении цели;
Di – коэффициент достижения макроиндикаторов плана развития;
n – количество целей плана развития;
n1 – количество стратегических направлений плана развития, в рамках которых предусмотрены макроиндикаторы;
W – штрафные баллы.

3-параграф. "Сi" "Даму жоспары мақсатының бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысы" өлшемшарты бойынша бағалау
31. Даму жоспары мақсатының бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерімен өзара байланысын бағалауды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган жүзеге асырады.
"Сі" өлшемшарты бойынша даму жоспары мақсатының іске асырылатын бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштерімен өзара байланыс дәрежесі бағаланады.
32. Даму жоспары мақсатының бюджеттік бағдарламалармен өзара байланыс коэффициенті әрбір бюджеттік бағдарламаны өзара байланыс пен сәйкестікке талдау кезінде сараптама жолмен анықталады.
Мысалы, егер бюджеттік бағдарлама бойынша 10 көрсеткіштің 2-уі мақсаттарға және/немесе нысаналы индикаторларға қол жеткізуді сипаттамаса, онда өзара байланыс коэффициентін 8/10 қатынасымен есептеу қажет. Бұл жағдайда өзара байланыс коэффициенті 0,8-ге тең болады.
Әр мақсаттың өзара байланыс коэффициенті оған қол жеткізуге қатысатын барлық бюджеттік бағдарламалардың өзара байланысының орташа арифметикалық мәнімен есептеледі.
мұнда:
Сi – даму жоспары мақсатының бюджеттік бағдарламалармен өзара байланыс коэффициенті;
Сr – мақсатқа қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламаның өзара байланыс коэффициенті;
t – мақсатқа қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламалардың саны.
4-параграф. Даму жоспарының мақсатына қол жеткізудің және орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларының орындалу тиімділігінің қорытынды есептемесі
33. Даму жоспарының мақсатына қол жеткізуді және мақсатқа қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерін есептеу формуласы:
Ri = (Ai + Bi)/2 × Сi ,
мұнда:
Ai – даму жоспарының мақсатына қол жеткізу коэффициенті;
Bi – даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігінің коэффициенті;
Сi – даму жоспары мақсатының бюджеттік бағдарламалармен өзара байланыс коэффициенті.
Даму жоспарының мақсатына қол жеткізуді және бюджеттік бағдарламалардың орындалу тиімділігін қорытынды есептеу кезінде әрбір нысаналы индикатор бойынша коэффициент есептеледі.
34. Орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламаларының мақсаттарына және көрсеткіштеріне қол жеткізуінің тиімділігін бағалау коэффициенті үтірден кейінгі екі белгіге дейін математикалық дөңгелектеу ескеріле отырып қалыптастырылады.
5-параграф. Орталық мемлекеттік органдарды "Мақсатқа қол жеткізу" бойынша жалпы бағалау
35. Орталық мемлекеттік органдардың "Мақсатқа қол жеткізу" бойынша тиімділігін жалпы бағалау мына формула бойынша анықталады:
мұнда:
RОМО – орталық мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларының мақсаттары мен көрсеткіштеріне қол жеткізуінің тиімділігін қорытынды бағалау;
Ri – даму жоспарының мақсатына және мақсатқа қол жеткізудегі бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізу коэффициенті;
Di – даму жоспарының макроиндикаторларына қол жеткізу коэффициенті;
n – даму жоспары мақсаттарының саны;
n1 – макроиндикаторлар көзделген даму жоспарының стратегиялық бағыттарының саны;
W – айыппұл балдары.

36. Итоговый балл операционной оценки по блоку достижения целей центральных государственных органов формируется с учетом математического округления до двух знаков после запятой.
37. В соответствии с полученным результатом оценки определяется степень эффективности деятельности государственного органа по достижению целей.
Высокая степень эффективности государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 балла, низкая степень – от 50 до 69,99 балла. Неэффективной признается деятельность государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 50 баллов.
Глава 6. Операционная оценка достижения целей стратегического плана Национального Банка Республики Казахстан, планов развития Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан, Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка
38. Операционная оценка эффективности деятельности Национального Банка Республики Казахстан (далее – НБРК) осуществляется по критерию достижение целей стратегического плана, Агентства по защите и развитию конкуренции Республики Казахстан (далее – АЗРК) и Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка (далее – АРРФР) по критерию достижение целей плана развития.
39. Оценка достижения целей стратегического плана НБРК рассчитывается по следующей формуле:
RНБРК = (Ai * 100) - W,
где:
Ai – коэффициент достижения цели стратегического плана;
W – штрафные баллы.
40. Оценка достижения целей плана развития АЗРК и АРРФР рассчитывается по следующей формуле:
RАЗРК, АРРФР = (Ai * 100) - W,
где:
Ai – коэффициент достижения цели плана развития;
W – штрафные баллы.
Глава 7. Операционная оценка эффективности деятельности местных исполнительных органов по блоку достижения целей
41. Операционная оценка осуществляется посредством определения уровня достижения целей плана развития области, города республиканского значения, столицы и эффективности по достижению показателей бюджетных программ.
42. Операционная оценка эффективности деятельности местных исполнительных органов осуществляется по следующим критериям:
1) достижение целей планов развития областей, городов республиканского значения, столицы;
2) отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период;

36. Орталық мемлекеттік органдарды мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалаудың қорытынды балы үтірден кейінгі екі белгіге дейін математикалық дөңгелектеу ескеріле отырып қалыптастырылады.
37. Алынған бағалау нәтижесіне сәйкес мемлекеттік органның мақсаттарға қол жеткізу бойынша қызметінің тиімділік дәрежесі анықталады.
Мемлекеттік орган тиімділігінің жоғары дәрежесі 90-нан 100 балға дейінгі бағалау көрсеткішіне, орташа дәреже – 70-тен 89,99 балға дейінгі көрсеткішке, төмен дәреже – 50-ден 69,99 балға дейінгі көрсеткішке сәйкес келеді. Бағалау нәтижелері бойынша 50 балдан аз алған мемлекеттік органның қызметі тиімсіз болып танылады.
6-тарау. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің стратегиялық жоспарының, Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің, Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізуін операциялық бағалау
38. Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі (бұдан әрі – ҚРҰБ) қызметінің тиімділігін операциялық бағалау стратегиялық жоспардың мақсаттарына қол жеткізу өлшемшарты бойынша, Қазақстан Республикасы Бәсекелестікті қорғау және дамыту агенттігінің (бұдан әрі – ҚРБҚДА) және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің (бұдан әрі – ҚРҚНРДА) даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу өлшемшарты бойынша жүзеге асырылады.
39. ҚРҰБ стратегиялық жоспарының мақсаттарына қол жеткізуді бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
RҚРҰБ = ( Ai * 100 ) - W,
мұнда:
Ai – стратегиялық жоспардың мақсатына қол жеткізу коэффициенті;
W – айыппұл балдары.
40. ҚРБҚДА және ҚРҚНРДА даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуді бағалау мынадай формула бойынша есептеледі:
RҚРБҚДА, ҚРҚНРДА = (Ai * 100) - W,
мұнда:
Ai – даму жоспарының мақсатына қол жеткізу коэффициенті;
W – айыппұл балдары.
7-тарау. Мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін операциялық бағалау
41. Операциялық бағалау облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу деңгейін және бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштеріне қол жеткізу бойынша тиімділікті анықтау арқылы жүзеге асырылады.
42. Жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін операциялық бағалау мынадай өлшемшарттар бойынша жүзеге асырылады:
1) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізу;
2) бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы;

3) достижение прямых результатов бюджетных программ развития;
4) эффективность исполнения бюджетной программы развития;
5) использование новых практик бюджетирования (бюджет народного участия).
Оценка эффективности деятельности местных исполнительных органов по критерию "Достижение целей плана развития области, города республиканского значения, столицы" осуществляется Высшей аудиторской палатой.
Оценка эффективности по критериям "Отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период", "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития", "Использование новых практик бюджетирования" (бюджет народного участия) и "Эффективность исполнения бюджетной программы развития" осуществляется уполномоченным органом по исполнению бюджета.
Уполномоченный орган по исполнению бюджета формирует заключения по критериям "Отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период", "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития", "Эффективность исполнения бюджетной программы развития", и "Использование новых практик бюджетирования" (бюджет народного участия) и направляет в установленные Графиком оценки сроки в Высшую аудиторскую палату.
43. Заключения о результатах операционной оценки по блоку достижения целей местных исполнительных органов формируются по форме согласно приложению 6 к Методике.
44. В соответствии с полученным результатом оценки определяется степень эффективности деятельности оцениваемого государственного органа.
Высокая степень эффективности деятельности оцениваемого государственного органа соответствует показателю оценки от 90 до 100 баллов, средняя степень – от 70 до 89,99 баллов, низкая степень – от 50 до 69,99 баллов. Неэффективной признается деятельность оцениваемого государственного органа, набравшего по результатам оценки менее 50 баллов.
Параграф 1. Оценка по критерию "D" "Достижение целей плана развития области, города республиканского значения, столицы"
45. Расчет критерия "Достижение целей плана развития области, города республиканского значения, столицы" осуществляется на основании макроиндикаторов и целевых индикаторов, взаимоувязанных с финансовыми расходами по следующей формуле:
где:
D – коэффициент достижения целей плана развития области, города республиканского значения, столицы;
hj – коэффициент достижения каждого целевого индикатора, предусмотренного в достижение соответствующей цели;
m – общее количество целевых индикаторов.
При этом:

3) бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу;
4) бюджеттік даму бағдарламасын орындаудың тиімділігі;
5) бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалану.
"Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша жергілікті атқарушы органдар қызметінің тиімділігін бағалауды Жоғары аудиторлық палата жүзеге асырады.
"Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы", "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу", "Бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалану" және "Бюджеттік даму бағдарламасын орындаудың тиімділігі" өлшемшарттары бойынша тиімділікті бағалауды бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
Бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган "Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы", "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу", "Бюджеттік даму бағдарламасын орындаудың тиімділігі" және "Бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалану" өлшемшарттары бойынша қорытындыны қалыптастырады және Бағалау кестесінде белгіленген мерзімде Жоғары аудиторлық палатаға жібереді.
43. Жергілікті атқарушы органдардың мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытындылар Әдістемеге 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.
44. Алынған бағалау нәтижесіне сәйкес бағаланатын мемлекеттік орган қызметінің тиімділік дәрежесі анықталады.
Бағаланатын мемлекеттік орган қызметі тиімділігінің жоғары дәрежесі 90-нан 100 балға дейінгі бағалау көрсеткішіне, орташа дәреже – 70-тен 89,99 балға дейінгі көрсеткішке, төмен дәреже – 50-ден 69,99 балға дейінгі көрсеткішке сәйкес келеді. Бағалау нәтижелері бойынша 50-ден аз балл алған бағаланатын мемлекеттік органның қызметі тиімсіз болып танылады.
1-параграф. "D" "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша бағалау
45. "Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшартын есептеу макроиндикаторлар және қаржылық шығыстармен өзара байланысты нысаналы индикаторлар негізінде мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
мұнда:
D – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу коэффициенті;
hj – тиісті мақсатқа қол жеткізу үшін көзделген әрбір нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті;
m – нысаналы индикаторлардың жалпы саны.
Бұл ретте:

если hj ≥ 1, то hj = 1,
если hj < 1, то hj = соотношение факта к плановому значению;
если hj ˂ 0, то hj = 0.
Оценка по критерию "Достижение целей плана развития области, города республиканского значения, столицы" осуществляется на основании макроиндикаторов и целевых индикаторов, взаимоувязанных с финансовыми расходами, указанных в приложении 9 к Методике.
Если характер динамики целевого индикатора положительный, коэффициент достижения целевого индикатора равен соотношению фактического исполнения к плановому значению:
hj = факт/план.
Если характер динамики целевого индикатора отрицательный, коэффициент достижения целевого индикатора равен:
hj = 2 – факт/план;
Когда фактическое значение показателя с отрицательным характером динамики превышает плановое значение в 2 раза или больше, то коэффициент достижения данного целевого индикатора приравнивается к 0.
При расчете коэффициента достижения целей плана развития области, города республиканского значения, столицы учитывается наличие фактов перевыполнения индикатора.
При наличии указанного факта результат достижения целевого индикатора hj умножается на коэффициент 0,9. Когда факт перевыполнения превышает 100%, результат достижения целевого индикатора hj умножается на коэффициент 0,8.
Перевыполнение показателей учитывается только по целевым индикаторам, взаимосвязанным с финансовыми расходами.
46. При расчете коэффициента достижения целей плана развития области, города республиканского значения, столицы:
целевой индикатор, не имеющий планового значения на отчетный период, в расчет коэффициента достижения цели не принимается;
при невозможности представления данных за 12 (двенадцать) месяцев, целевой индикатор в расчет коэффициента достижения цели плана развития области, города республиканского значения, столицы не принимается;
не принимаются к расчету целевой индикатор, плановое и фактическое значения которого равны 0 (при положительной динамике).
Параграф 2. Оценка по критерию "L" "Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок программ развития органов государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период"
47. При проведении оценки по критерию "Отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период" указываются:
орган государственного аудита и финансового контроля, которым проведены проверки;
количество проверок, охвативших отчетный период;
общий объем бюджетных средств государственного органа и его подведомственных учреждений, охваченных аудитом;
выявленные нарушения в рамках действующего законодательства за отчетный период, в том числе:
финансовые нарушения;
нарушение законодательства бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
нарушения законодательства о государственных закупках, за исключением нарушений, выявленных камеральным контролем, и сумм нарушений, которые организаторами конкурсов обжалованы в судебном порядке.
Указывается информация о наличии анализа достижения целей планов развития областей, городов республиканского значения, столицы во взаимосвязи с бюджетными расходами, проведенного службой внутреннего аудита.

егер hj ≥ 1, онда hj = 1,
егер hj < 1, онда hj = фактінің жоспарлы мәнге арақатынасы;
егер hj ˂ 0, онда hj = 0.
"Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу" өлшемшарты бойынша бағалау Әдістемеге 9-қосымшада көрсетілген макроиндикаторлар және қаржылық шығыстармен өзара байланысты нысаналы индикаторлар негізінде жүзеге асырылады.
Егер нысаналы индикатор серпінінің сипаты оң болса, нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті іс жүзінде орындалғанның жоспарлы мәнге арақатынасына тең болады:
hj = факт/жоспар.
Егер нысаналы индикатор серпінінің сипаты теріс болса, нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті:
hj = 2 – факт/жоспарға тең болады;
Серпіннің теріс сипатындағы көрсеткіштің нақты мәні жоспарлы мәннен 2 есе немесе одан да көп болғанда, онда осы нысаналы индикаторға қол жеткізу коэффициенті 0-ге теңестіріледі.
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу коэффициентін есептеу кезінде индикаторды артығымен орындау фактілерінің болуы ескеріледі.
Көрсетілген факт болған кезде hj нысаналы индикаторына қол жеткізу нәтижесі 0,9 коэффициентіне көбейтіледі. Артығымен орындау фактісі 100%-дан асқанда, hj нысаналы индикаторына қол жеткізу нәтижесі 0,8 коэффициентіне көбейтіледі.
Көрсеткіштердің артығымен орындалуы қаржылық шығыстармен өзара байланысты нысаналы индикаторлар бойынша ғана ескеріледі.
46. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу коэффициентін есептеу кезінде:
есепті кезеңде жоспарлы мәні жоқ нысаналы индикатор мақсатқа қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды;
12 (он екі) айдың деректерін ұсыну мүмкін болмаған жағдайда, нысаналы индикатор облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсатына қол жеткізу коэффициентін есептеуге алынбайды;
жоспарлы және нақты мәні 0-ге (оң серпін кезінде) тең нысаналы индикатор есептеуге алынбайды.
2-параграф. "L" "Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша бюджет және өзге заңнама бұзушылықтарының болмауы" өлшемшарты бойынша бағалау
47. "Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы" өлшемшарты бойынша бағалау жүргізу кезінде мыналар:
тексеріс жүргізілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органы;
есепті кезеңді қамтыған тексерулер саны;
аудитпен қамтылған мемлекеттік органның және оның ведомстволық бағынысты мекемелерінің бюджет қаражатының жалпы көлемі;
есепті кезеңде қолданыстағы заңнама шеңберінде анықталған бұзушылықтар, соның ішінде:
қаржылық бұзушылықтар;
бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік заңнамасын бұзушылық;
камералдық бақылаумен анықталған бұзушылықтарды және конкурстарды ұйымдастырушылар сот тәртібінде шағымданған бұзушылықтар сомаларын қоспағанда, мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың бұзушылықтары көрсетіледі.
Ішкі аудит қызметі жүргізген бюджеттік шығыстармен өзара байланыста облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарларының мақсаттарына қол жеткізуді талдаудың болуы туралы ақпарат көрсетіледі.

48. Балл по данному критерию выставляется согласно приложению 7 к Методике и определяется в виде среднего балла в разрезе администраторов бюджетных программ развития.
Параграф 3. Оценка по критерию "Z" "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития"
49. Балл по критерию "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития" определяется по двум показателям: "Достижение прямых результатов бюджетной программы развития" и "Качество планирования показателей результативности бюджетных программ".
Показателями прямого результата являются показатели, отражающие количественную характеристику объема выполняемых государственных функций, полномочий и оказываемых государственных услуг в пределах предусмотренных бюджетных средств по данной бюджетной программе.
В показателях прямого результата по бюджетным программам развития указывается поименный перечень бюджетных инвестиций. При этом, при реализации объектов продолжительного характера указывается объем выполняемых работ и услуг на текущий финансовый год, а в случае их завершения указываются наименования инвестиционных проектов, завершенных в текущем финансовом году. Объем выполняемых работ и услуг определяется в натуральном выражении.
Если по программам развития предусмотрены текущие расходы (погашение кредиторской задолженности, расходы на проведение конкурсов, приобретение активов, ТМЦ, получение правоустанавливающих и подтверждающих документов, оплата аванса), то вышеперечисленные текущие мероприятия не учитываются в оценке и производится вычитание 0,2 штрафных балла за каждый зафиксированный факт.
Когда акты выполненных объемов работ подписаны в январе следующего финансового года, необходимо учитывать прямой результат как достигнутый.
Балл достижения прямого результата по одной бюджетной программе определяется по следующей формуле:
Z = F/Q * 18
где:
Z – балл достижения прямого результата по одной бюджетный программе;
F – количество фактически достигнутых показателей каждого мероприятия;
Q – общее количество показателей бюджетных программ;
18 – максимальный балл достижения прямых результатов бюджетной программы развития.
Максимальный балл по критерию достижения прямого результата – 20, в том числе достижение прямых результатов бюджетных программ развития – 18 баллов; обеспечение качества планирования показателей бюджетных программ – 2 балла.
При этом фактически достигнутыми считаются показатели с результатом 80% и более.
По администратору бюджетной программы определяется средний балл достижения прямых результатов по всем бюджетным программам путем суммирования баллов по каждой бюджетной программе и деления полученной суммы на общее количество бюджетных программ.
По местному исполнительному органу определяется средняя оценка по критерию достижения прямых результатов бюджетных программ развития по всем администраторам местных бюджетных программ.
При перевыполнении показателей данного критерия, по показателю учитывается значение 100 %.
По бюджетным программам, предусматривающим увеличение уставного капитала, оценка достижения результатов осуществляется по указанным в финансово-экономическом обосновании мероприятиям, реализация которых предусмотрена в оцениваемом финансовом году. При продолжающихся проектах (согласно указанным в финансово-экономическом обосновании мероприятиям по годам) учитывать фактически выполненные работы по итогам года.
Когда показатели прямых результатов по бюджетным программам предусматривают вместо количественных характеристик мероприятия, не позволяющие оценить достижение прямого результата, то данная бюджетная программа оценивается как результат некачественного планирования.
В рамках реализации бюджетных программ развития для аналитической информации представляются данные о сдаче (вводе) запланированных объектов в установленные сроки (план и факт) и перечень не введенных в эксплуатацию объектов в отчетный период с указанием причин задержки ввода.
Оценка по показателю "Качество планирования показателей результативности бюджетных программ" осуществляется путем анализа показателей результативности бюджетных программ, утвержденных администраторами бюджетных программ.
При наличии во всех бюджетных программах государственного органа показателей результативности, являющихся количественно измеримыми и подлежащими к оценке, а также соответствующих целям и задачам администратора бюджетных программ и документам системы государственного планирования, то присваивается максимальный балл.
При отсутствии в бюджетной программе прямого и (или) конечного результатов, наличия мероприятий вместо количественных характеристик, не позволяющих оценить достижение прямого результата, дублирование прямых результатов с конечными результатами, дублирование показателей бюджетной программы с показателями другой бюджетной программы, неизмеримых значений, занижение плановых значений, несоответствие показателей прямых результатов целям и задачам администратора бюджетных программ и документам системы государственного планирования, а также завышение нормативных сроков строительства (реконструкции) объектов, то присваивается 0 баллов.
Далее определяется средний балл по всем бюджетным программам, оцениваемым по данному показателю, по которым присваивается соответствующий балл.
Источниками информации являются утвержденные бюджетные программы и отчеты по их реализации, а также документы, подтверждающие фактическое значение достижения прямых показателей за отчетный период, в том числе акты выполненных работ, акты о приемки объектов, накладные, акты приема передачи, заключения государственных экспертиз при разработке проектно-сметной документации.

48. Осы өлшемшарт бойынша балл Әдістемеге 7-қосымшаға сәйкес қойылады және бюджеттік даму бағдарламалары әкімшілерінің бөлінісінде орташа балл түрінде анықталады.
3-параграф. "Z" "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" өлшемшарты бойынша бағалау
49. "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" өлшемшарты бойынша балл "Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу" және "Бюджеттік бағдарламалар нәтижелілігі көрсеткіштерін жоспарлау сапасы" деген екі көрсеткіш бойынша айқындалады.
Тікелей нәтиже көрсеткіштері орындалатын мемлекеттік функциялар, өкілеттіктер мен көрсетілетін мемлекеттік қызметтердің аталған бюджеттік бағдарлама бойынша көзделген бюджет қаражаты шегіндегі көлемінің сандық сипаттамасын көрсететін көрсеткіштер болып табылады.
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша тікелей нәтиже көрсеткіштерінде бюджеттік инвестициялардың атаулары бойынша тізбесі көрсетіледі. Бұл ретте, ұзақ жалғасатын сипаттағы объектілер іске асырылған кезде ағымдағы қаржы жылында орындалатын жұмыстар мен қызметтердің көлемі көрсетіледі, ал олар аяқталған жағдайда, ағымдағы қаржылық жылы аяқталған инвестициялық жобалардың атаулары көрсетіледі. Орындалатын жұмыстардың және қызметтердің көлемі нақты мәнінде көрсетіледі.
Егер даму бағдарламалары бойынша ағымдағы шығыстар (кредиторлық берешекті өтеу, конкурстар өткізуге, активтерді, тауар-материалдық құндылықтарды сатып алуға, құқық белгілейтін және растайтын құжаттарды алуға арналған шығыстар, авансты төлеу) көзделсе, онда жоғарыда аталған ағымдағы іс-шаралар бағалау кезінде ескерілмейді және әрбір тіркелген факт үшін 0,2 айыппұл балын шегеру жүргізіледі.
Орындалған жұмыс көлемдерінің актілеріне келесі қаржы жылының қаңтарында қол қойылғанда, тікелей нәтижені қол жеткізілген ретінде ескеру қажет.
Бір бюджеттік бағдарлама бойынша тікелей нәтижеге қол жеткізу балы мынадай формула бойынша айқындалады:
Z = F/Q * 18
мұнда:
Z – бір бюджеттік бағдарлама бойынша тікелей нәтижеге қол жеткізу балы;
F – әрбір іс-шараның нақты қол жеткізілген көрсеткіштерінің саны;
Q – бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштерінің жалпы саны;
18 – бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізудің ең жоғары балы.
Тікелей нәтижеге қол жеткізу өлшемшарты бойынша ең жоғары балл – 20, соның ішінде бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу – 18 балл; бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштерін жоспарлау сапасын қамтамасыз ету – 2 балл.
Бұл ретте 80% және одан астам нәтижесі бар көрсеткіштерге нақты қол жеткізілді деп есептеледі.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бойынша әрбір бюджеттік бағдарлама бойынша балдарды қосу және алынған соманы бюджеттік бағдарламалардың жалпы санына бөлу жолымен барлық бюджеттік бағдарламалар бойынша тікелей нәтижелерге қол жеткізудің орташа балы айқындалады.
Жергілікті атқарушы орган бойынша жергілікті бюджеттік бағдарламалардың барлық әкімшісі бойынша бюджеттік даму бағдарламаларының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу өлшемшарттары бойынша орташа бағалау айқындалады.
Осы өлшемшарттың көрсеткіштерін артығымен орындаған кезде көрсеткіш бойынша 100% мәні ескеріледі.
Жарғылық капиталдың ұлғаюын көздейтін бюджеттік бағдарламалар бойынша нәтижелерге қол жеткізуді бағалау іске асырылуы бағаланатын қаржы жылына көзделген қаржылық-экономикалық негіздемеде көрсетілген іс-шаралар бойынша жүзеге асырылады. Жалғасып жатқан жобалар кезінде (жылдар бойынша қаржы-экономикалық негіздемеде көрсетілген іс-шараларға сәйкес) жылдың қорытындысы бойынша нақты орындалған жұмыстарды ескеру қажет.
Бюджеттік бағдарламалар бойынша тікелей нәтижелер көрсеткіштері сандық сипаттамалардың орнына тікелей нәтижеге қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік бермейтін іс-шараларды көздесе, онда осы бюджеттік бағдарлама сапасыз жоспарлаудың нәтижесі ретінде бағаланады.
Бюджеттік даму бағдарламаларын іске асыру шеңберінде талдамалық ақпарат үшін жоспарланған объектілерді белгіленген мерзімде (жоспар және факт) тапсыру (енгізу) туралы деректер және есепті кезеңде пайдалануға берілмеген объектілер тізбесі пайдалануға берудің кешіктірілу себептері көрсетіле отырып ұсынылады.
"Бюджеттік бағдарламалар нәтижелілігінің көрсеткіштерін жоспарлау сапасы" көрсеткіші бойынша бағалау бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бекіткен бюджеттік бағдарламалар нәтижелілігінің көрсеткіштерін талдау арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органның барлық бюджеттік бағдарламаларында санмен өлшенетін және бағалауға жататын, сондай-ақ бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің мақсаттары мен міндеттеріне және мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келетін нәтижелілік көрсеткіштері болған кезде, оларға ең жоғары балл беріледі.
Бюджеттік бағдарламада тікелей және (немесе) түпкілікті нәтиже болмаған кезде, тікелей нәтижеге қол жеткізуді бағалауға мүмкіндік бермейтін сандық сипаттамалардың орнына іс-шаралар болған, тікелей нәтижелердің түпкілікті нәтижелермен қайталануы, бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің басқа бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерімен қайталануы, өлшенбейтін мәндер, жоспарлы мәндерді төмендеткен, сондай-ақ тікелей нәтижелер көрсеткіштерінің бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің мақсаттары мен міндеттеріне және мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкес келмеуі, сондай-ақ объектілерді салудың (реконструкциялау) нормативтік мерзімдері асып кеткен жағдайда оған 0 балл беріледі.
Одан әрі тиісті балл берілетін аталған көрсеткіш бойынша бағаланатын барлық бюджеттік бағдарламалар бойынша орташа балл айқындалады.
Бекітілген бюджеттік бағдарламалар және оларды іске асыру бойынша есептер, сондай-ақ есепті кезеңде тікелей көрсеткіштерге қол жеткізудің нақты мәнін растайтын құжаттар, соның ішінде орындалған жұмыстар актілері, объектілерді қабылдау актілері, жүкқұжаттар, қабылдау-тапсыру актілері, жобалау-сметалық құжаттамаларды әзірлеу кезіндегі мемлекеттік сараптама қорытындылары ақпарат көздері болып табылады.

Параграф 4. Оценка по критерию "G" "Эффективность исполнения бюджетной программы развития"
50. Оценка по критерию "Эффективность исполнения бюджетной программы развития" осуществляется путем деления процента достижения прямого результата бюджетной программы на процент фактического освоения выделенных средств на соответствующий финансовый год.
51. Эффективность исполнения бюджетной программы определяется следующим образом:
Эф б/п = % ПР/% ОС * 20,
где:
Эф б/п – эффективность исполнения бюджетной программы;
% ПР – процент достижения прямого результата;
% ОС – процент освоения бюджетных средств;
20 – максимальный балл.
При достижении результатов менее 80%, эффективность исполнения бюджетной программы считать 0 баллов.
По администратору бюджетной программы определяется средний балл эффективности по всем бюджетным программам путем суммирования баллов по каждой бюджетной программе и деления полученной суммы на общее количество бюджетных программ.
Далее по местному исполнительному органу оценка определяется в виде среднего балла критерия эффективности исполнения бюджетной программы развития по всем администраторам местных бюджетных программ.
Параграф 5. Оценка по критерию "N" "Использование новых практик бюджетирования (бюджет народного участия)"
52. По данному критерию оценивается планирование и исполнение определенной доли бюджета региона с участием граждан, общественности (бюджет народного участия), как новый инструмент бюджетных отношений. Критерий направлен на участие населения в управлении общественными финансами, причастности его к реальному процессу принятия государственных решений и возможности повлиять на эти решения (путем формирования проектов местного значения, реализации и контроля за целевым и эффективным исполнением бюджетных средств, предусмотренных на эти цели).
Когда распределяется от 5% от годового объема расходов бюджета, планируемых по функциональной группе 07 "Жилищно-коммунальное хозяйство", в городах областного значения, в районах городов республиканского и областного значения, столицы с участием и по предложениям граждан, то применяется бонусный корректирующий коэффициент 1,2, от 3% – 1,1.
Параграф 6. Итоговый балл операционной оценки местных исполнительных органов по блоку достижения целей
53. Итоговый балл операционной оценки местных исполнительных органов рассчитывается по следующей формуле:
RМИО = ((0,3*D+0,7*T)*0,5) + ((L + Z + (G * N)) – W,
где:
RМИО – итоговый балл операционной оценки местного исполнительного органа по блоку достижения целей;
D – достижение макроиндикаторов;
T – достижение целевых индикаторов, взаимосвязанных с финансовыми расходами;
L – отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период;
Z – достижение прямых результатов бюджетной программы развития;
G – эффективность исполнения бюджетной программы развития;
N – использование новых практик бюджетирования (бюджет народного участия);
W – штрафные баллы.

4-параграф. "G" "Бюджеттік даму бағдарламасын орындаудың тиімділігі" өлшемшарты бойынша бағалау
50. "Бюджеттік даму бағдарламасын орындаудың тиімділігі" өлшемшарты бойынша бағалау бюджеттік бағдарламаның тікелей нәтижесіне қол жеткізу пайызын тиісті қаржы жылына бөлінген қаражаттың нақты игерілу пайызына бөлу арқылы жүзеге асырылады.
51. Бюджеттік бағдарламаны орындаудың тиімділігі мынадай жолмен анықталады:
Б/б тиімд. = % ТН/% ҚИ * 20,
мұнда:
Б/б тиімд. – бюджеттік бағдарламаны орындау тиімділігі;
% ТН – тікелей нәтижеге қол жеткізу пайызы;
% ҚИ – бюджет қаражатын игеру пайызы;
20 – ең жоғары балл.
80%-дан кем нәтижелерге қол жеткізілген жағдайда, бюджеттік бағдарламаны орындаудың тиімділігі 0 балл деп есептеледі.
Бюджеттік бағдарлама әкімшісі бойынша әрбір бюджеттік бағдарлама бойынша балдарды қосу және алынған соманы бюджеттік бағдарламалардың жалпы санына бөлу арқылы барлық бюджеттік бағдарламалар бойынша орташа тиімділік балы айқындалады.
Одан әрі жергілікті атқарушы орган бойынша бағалау барлық жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша бюджеттік даму бағдарламасының орындалу тиімділігі өлшемшартының орташа балы түрінде айқындалады.
5-параграф. "N" "Бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалану" өлшемшарты бойынша бағалау
52. Осы өлшемшарт бойынша бюджеттік қатынастардың жаңа құралы ретінде азаматтардың, жұртшылықтың қатысуымен (халық қатысатын бюджет) өңір бюджетінің белгілі бір үлесінің жоспарлануы мен атқарылуы бағаланады. Өлшемшарт халықтың қоғамдық қаржыны басқаруға қатысуына, оның мемлекеттік шешімдерді қабылдаудың нақты процесіне қатысты болуына және осы шешімдерге ықпал ету мүмкіндігіне бағытталған (жергілікті маңызы бар жобаларды қалыптастыру, осы мақсаттарға көзделген бюджет қаражатының нысаналы және тиімді атқарылуын іске асыру және бақылау жолымен).
Азаматтардың қатысуымен және олардың ұсыныстары бойынша республикалық және облыстық маңызы бар қалалардың және астананың аудандарында 07 "Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық" функционалдық тобы бойынша жоспарланатын бюджет шығыстарының жылдық көлемінің 5%-ынан бөлінгенде 1,2, 3%-дан – 1,1 бонустық түзету коэффициенті қолданылады.
6-параграф. Жергілікті атқарушы органдарды мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалаудың қорытынды балы
53. Жергілікті атқарушы органдарды операциялық бағалаудың қорытынды балы мынадай формула бойынша есептеледі:
RЖАО = ((0,3*D+0,7*T)*0,5) + ((L + Z + (G * N)) – W,
мұнда:
RЖАО – жергілікті атқарушы органдарды мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалаудың қорытынды балы;
D – макроиндикаторларға қол жеткізу;
T – қаржы шығыстармен өзара байланысты нысаналы индикаторларға қол жеткізу;
L – бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы;
Z – бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу;
G – бюджеттік даму бағдарламасын орындаудың тиімділігі;
N – бюджеттеудің жаңа практикаларын пайдалану (халық қатысатын бюджет);
W – айппұл балдары.

Глава 8. Процедура обжалования результатов оценки
54. Со дня получения заключения оцениваемый государственный орган в случае несогласия с результатами оценки в течение 5 рабочих дней направляет в уполномоченные на оценку государственные органы свои возражения. По истечении установленного срока возражения оцениваемых государственных органов не принимаются.
55. Обжалование результатов оценки аргументируются и обосновываются с представлением подтверждающих документов. Не рассматриваются возражения без подтверждающих документов и обоснований, а также противоречащие положениям нормативных правовых актов в сфере государственного планирования и приказа Министра национальной экономики Республики Казахстан от 25 октября 2021 года № 93 "Об утверждении Методики разработки, мониторинга, реализации, оценки и контроля Национального плана развития Республики Казахстан, Плана территориального развития страны, концепций, планов развития государственных органов, планов развития области, города республиканского значения, столицы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 24908).
56. В случае если оцениваемый государственный орган не представил возражений к результатам оценки в течение 5 рабочих дней, заключение считается по умолчанию "согласованным".
57. Согласно пункту 59 Системы оценки для проведения процедуры обжалования в уполномоченных на оценку государственных органах формируется специальная комиссия, в состав которой не входят сотрудники, участвовавшие в оценке эффективности государственных органов, представивших возражения.
Количество и состав специальной комиссии определяются уполномоченными на оценку государственными органами самостоятельно, но не менее 5 человек.
58. В течение пяти рабочих дней со дня получения возражений от оцениваемых государственных органов с подтверждающими документами, уполномоченными на оценку государственными органами формируются и вносятся на рассмотрение специальной комиссии Таблицы разногласий по результатам операционной оценки эффективности деятельности государственных органов по форме согласно приложению 8 к Методике (далее – Таблица разногласий).
59. Специальная комиссия проводит заседания по рассмотрению возражений и определению объективности результатов оценки, на которые приглашаются представители оцениваемых государственных органов, направивших возражения, представители заинтересованных отраслевых центральных государственных органов, а также сотрудники, участвовавшие в оценке государственных органов.

8-тарау. Бағалау нәтижелеріне шағымдану рәсімі
54. Қорытындыны алған күннен бастап бағаланатын мемлекеттік орган бағалау нәтижелерімен келіспеген жағдайда, 5 жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарға өзінің қарсылықтарын жібереді. Белгіленген мерзім аяқталғаннан кейін бағаланатын мемлекеттік органдардың қарсылықтары қабылданбайды.
55. Бағалау нәтижелеріне шағымдану растайтын құжаттарды ұсынумен дәлелденеді және негізделеді. Растайтын құжаттары мен негіздемелері жоқ, сондай-ақ мемлекеттік жоспарлау саласындағы нормативтік құқықтық актілердің және "Қазақстан Республикасының Ұлттық даму жоспарын, Елдің аумақтық даму жоспарын, тұжырымдамаларды, мемлекеттік органдардың даму жоспарларын, облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарларын әзірлеу, мониторингтеу, іске асыру, бағалау және бақылау әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2021 жылғы 25 қазандағы № 93 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 24908 болып тіркелген) ережелеріне қайшы келетін қарсылықтар қаралмайды.
56. Егер бағаланатын мемлекеттік орган 5 жұмыс күні ішінде бағалау нәтижелеріне қарсылық білдірмеген жағдайда, қорытынды әдепкі қалпы бойынша "келісілген" болып есептеледі.
57. Бағалау жүйесінің 59-тармағына сәйкес шағымдану рәсімін жүргізу үшін бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдарда арнайы комиссия құрылады, оның құрамына қарсылықтарын білдірген мемлекеттік органдардың тиімділігін бағалауға қатысқан қызметкерлер енгізілмейді.
Арнайы комиссияның саны мен құрамын бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар өз бетінше айқындайды, бірақ кемінде 5 адам болуы тиіс.
58. Бағаланатын мемлекеттік органдардан растайтын құжаттарымен бірге қарсылықтарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бағалауға уәкілетті мемлекеттік органдар Әдістемеге 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін операциялық бағалау нәтижелері бойынша келіспеушіліктер кестесін (бұдан әрі – Келіспеушіліктер кестесі) қалыптастырады және арнайы комиссияның қарауына енгізеді.
59. Арнайы комиссия қарсылықтарды қарау және бағалау нәтижелерінің объективтілігін анықтау бойынша отырыстар өткізеді, оларға қарсылықтарын жіберген бағаланатын мемлекеттік органдардың өкілдері, мүдделі салалық орталық мемлекеттік органдардың өкілдері, сондай-ақ мемлекеттік органдарды бағалауға қатысқан қызметкерлер шақырылады.

60. По результатам заседаний специальной комиссии Таблицы разногласий дорабатываются, подписываются председателем специальной комиссии и доводятся до сведения оцениваемого государственного органа.
В случае принятия возражений уполномоченный орган по исполнению бюджета направляет скорректированные заключения о результатах оценки эффективности достижения показателей бюджетных программ в местные исполнительные органы и Высшую аудиторскую палату.
61. В случае несогласия оцениваемые государственные органы обжалуют итоги оценки в Администрации Президента Республики Казахстан в течение пяти рабочих дней после процедуры обжалования согласно пункту 62 Системы оценки.
Глава 9. Порядок проведения оценки реорганизованных и упраздненных государственных органов

60. Арнайы комиссия отырыстарының нәтижелері бойынша Келіспеушіліктер кестелері пысықталады, оларға арнайы комиссия төрағасы қол қояды және бағаланатын мемлекеттік органның назарына жеткізіледі.
Қарсылықтар қабылданған жағдайда бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар көрсеткіштеріне қол жеткізу тиімділігін бағалау нәтижелері туралы түзетілген қорытындыны жергілікті атқарушы органдарға және Жоғары аудиторлық палатаға жолдайды.
61. Бағаланатын мемлекеттік органдар келіспеген жағдайда Бағалау жүйесінің 62-тармағына сәйкес шағымдану рәсімінен кейін бес жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне шағымданады.
9-тарау. Қайта ұйымдастырылған және таратылған мемлекеттік органдарға бағалау жүргізу тәртібі

62. В случае реорганизации или упразднения государственного органа в первом полугодии оцениваемого года оценка данного государственного органа осуществляется в рамках оценки государственного органа-правопреемника в соответствии с настоящей Методикой.
63. В случае реорганизации или упразднения государственного органа во втором полугодии оцениваемого года оценка его деятельности не осуществляется, а результаты анализа деятельности данного государственного органа учитываются при разработке рекомендаций и предложений, данных по итогам оценки государственному органу-правопреемнику.
Приложение 1
к Методике операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Информация о взаимосвязи целей, целевых индикаторов с бюджетными программами центрального государственного органа

62. Мемлекеттік орган бағаланатын жылдың бірінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда, аталған мемлекеттік органды бағалау осы Әдістемеге сәйкес құқықтық мирасқор-мемлекеттік органды бағалау шеңберінде жүзеге асырылады.
63. Мемлекеттік орган бағаланатын жылдың екінші жартыжылдығында қайта ұйымдастырылған немесе таратылған жағдайда, оның қызметін бағалау жүзеге асырылмайды, ал аталған мемлекеттік органның қызметін талдау нәтижелері құқықтық мирасқор-мемлекеттік органға бағалаудың қорытындысы бойынша берілген ұсынымдар мен ұсыныстарды әзірлеу кезінде ескеріледі.
Мақсаттарға қол жеткізу блогы
бойынша операциялық бағалау
әдістемесіне
1-қосымша
Нысан
Мақсаттардың, нысаналы индикаторлардың орталық мемлекеттік органның бюджеттік бағдарламаларымен өзара байланысы туралы ақпарат

Цель 1.1.*
Тысяч тенге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Целевой индикатор**
%
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Бюджетная программа
Тысяч тенге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Показатель конечного результата
%
х
х
подпрограмма 100
Тысяч тенге
х
х
х
х
х
х
х
х
Показатель прямого результата
Единица
х
х
х
Целевой индикатор
%
х
х
х
х
х
х
х
х
подпрограмма 102
Тысяч тенге
х
х
х
х
х
х
х
х
Показатель прямого результата
Единица
х
х
х
Показатель прямого результата
Единица
х
х
х
Стратегическое направление n
Цель n
Примечание:
* По данной строке заполняются плановые и фактические значения по цели
** По данной строке заполняются плановые и фактические значения по целевому индикатору
"Х" - обозначает графы, необходимые для заполнения
Приложение 2
к Методике операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Информация о достижении прямых результатов оцениваемых бюджетных программ
_____________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
______________________________________________________________
(отчетный период)
Код и наименование администратора
бюджетных программ: ___________________________________
Бюджетная программа: ___________________________________
Описание: ______________________________________________
Наименование
Единицы измерения
Показатели бюджетной программы, запланированные за отчетный финансовый год
Фактическое выполнение показателей
Отклонение
% выполнения показателей (графу 4/ графу 3*100 %)
Сроки реализации проекта
Причины недостижения результатов и неисполнения средств бюджетной программы/подтверждение достижения результата (номер и дата, наименование документа)
1
2
3
4
5
6
7
8
Показатель прямого результата, в том числе в разрезе:
бюджетных инвестиционных проектов
мероприятий
Аким области, города республиканского значения, столицы
___________________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 3
к Методике операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Информация о результатах государственного аудита и исполнении предписаний
и постановлений органов государственного аудита и финансового контроля за _____ год
Номер по порядку
Наименование администратора бюджетных программ
Наименование бюджетной программы
Период проверки
Объем охваченных государственным аудитом средств
в том числе за оцениваемый период
объем выявленных нарушений за оцениваемый период
возмещено в сумме
восстановлено в сумме
всего
в том числе:
Финансовые нарушения
Нарушения законодательства о бухгалтерском учете и финансовой отчетности
Нарушения Законодательства о государственных закупках
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Руководитель органа государственного аудита и финансового контроля
______________________________________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 4
к Методике операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Акт сверки по итогам перепроверки данных, содержащихся в отчетной информации
_____________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа/
местного исполнительного органа)
______________________________________________________________
(отчетный период)
Наименование
Вычитаемые баллы
1
Представление/размещение неполной информации
2
Представление/размещение недостоверной информации
3
Несвоевременность отчетной информации
4
Отсутствие отчетной информации
5
Отсутствие методик расчета целевых индикаторов (для центральных государственных органов)
Всего:

1.1-мақсат*
Мың теңге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Нысаналы индикатор**
%
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Бюджеттік бағдарлама
Мың теңге
х
х
х
х
х
х
х
х
х
х
Түпкілікті нәтиже көрсеткіші
%
х
х
х
100 кіші бағдарламасы
Мың теңге
х
х
х
х
х
х
Тікелей нәтиже көрсеткіші
Бірлік
х
х
х
Нысаналы индикатор
%
х
х
х
х
х
х
102 кіші бағдарламасы
Мың теңге
х
х
х
х
х
х
Тікелей нәтиже көрсеткіші
Бірлік
х
х
х
Тікелей нәтиже көрсеткіші
Бірлік
х
х
х
n-стратегиялық бағыт
n-мақсат
Ескертпе:
* бұл жолда мақсат бойынша жоспарлы және іс жүзіндегі мәндер толтырылады
** бұл жолда нысаналы индикатор бойынша жоспарлы және іс жүзіндегі мәндер толтырылады
"Х" - толтыру қажет бағандарды білдіреді.
Мақсаттарға қол жеткізу блогы
бойынша операциялық бағалау
әдістемесіне
2-қосымша
Нысан
Бағаланатын бюджеттік бағдарламалардың тікелей нәтижелеріне қол жеткізу туралы ақпарат ______________________________________________________________ (жергілікті атқарушы органның атауы) _____________________________________________________________ (есепті кезең)
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің коды мен атауы: ________________
Бюджеттік бағдарлама _________________________________________
Сипаты: _____________________________________________________
Атауы
Өлшем бірліктері
Бюджеттік бағдарламаның есепті қаржы жылында жоспарланған көрсеткіштері
Көрсеткіштердің іс жүзінде орындалуы
Ауытқу
Көрсеткіштердің орындалу % (4-баған/3-баған *100%)
Жобаның іске асырылу мерзімі
Бюджеттік бағдарлама нәтижелеріне қол жеткізбеу жән қаражатының орындалмау себептері/нәтижеге қол жеткізуді растау (құжаттың нөмірі және күні, атауы)
1
2
3
4
5
6
7
8
Тікелей нәтиже көрсеткіші, соның ішінде:
бюджеттік инвестициялық жобалар
іс-шаралар бөлінісінде
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкімі _______ ___________
(қолы) (толық жазылуы)
Мақсаттарға қол жеткізу блогы
бойынша операциялық бағалау
әдістемесіне
3-қосымша
Нысан
______жылғы мемлекеттік аудиттің және мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының нұсқамалары мен қаулыларының орындалу нәтижелері туралы ақпарат
Реттік нөмірі
Бюджеттік бағдарламалар әкімшісінің атауы
Бюджеттік бағдарламаның атауы
Тексеру кезеңі
Мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі
соның ішінде бағаланатын кезеңде
бағаланатын кезеңде анықталған бұзушылықтар көлемі
өтелген сомасы
қалпына келтірілген сомасы
барлығы
соның ішінде:
Қаржылық бұзушылықтар
Бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік туралы заңнаманың бұзушылықтары
Мемлекеттік сатып алу туралы заңнаманың бұзушылықтары
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау
органының басшысы _____________ __________________
(қолы)       (толық жазылуы)
Мақсаттарға қол жеткізу блогы
бойынша операциялық бағалау
әдістемесіне
4-қосымша
Нысан
Есептік ақпараттағы деректерді қайта тексерудің қорытындысы бойынша салыстырып тексеру актісі _______________________________________________________________________________ (орталық мемлекеттік органның/жергілікті атқарушы органның атауы) _________________________________________________________________ (есепті кезең)
Атауы
Шегерілетін балдар
1
Толық емес ақпаратты ұсыну/орналастыру
2
Анық емес ақпаратты ұсыну/орналастыру
3
Есептік ақпараттың уақтылы ұсынылмауы
4
Есептік ақпараттың болмауы
5
Нысаналы индикаторларды есептеу әдістемелерінің болмауы (орталық мемлекеттік органдар үшін)
Барлығы:

1. Согласно Графику оценки срок представления/
размещения оцениваемым государственным органом отчетной информации:
"___" _________ 20___ года.
1) Фактическая дата представления/размещения отчетной информации:
"___" _________ 20___ года.
2) Отсутствует отчетная информация оцениваемого государственного органа.
Вычет составляет: ______балла.
2. Представлена/размещена неполная информация, в которой отсутствуют элементы
(приложения, разделы, таблицы, значения показателей), предусмотренные
установленными требованиями к структуре отчетной информации:
1)______________________
2)______________________
Вычет составляет: _____балла.
3. Представлена/размещена недостоверная информация. В ходе перепроверки
выявлены следующие несоответствия действительности фактов:
Наименование целевого индикатора
План отчетного периода
Факт отчетного периода
Факт отчетного периода по итогам перепроверки
Вычет баллов
Примечание
1
Вычет составляет: ______ балла.
Итоговый вычет: ______ балла.
Представитель уполномоченного на оценку государственного органа, должность
___________ _________ ______________________
(дата) (подпись) (расшифровка подписи)
Представитель оцениваемого государственного органа, должность
__________ _________ ______________________
(дата) (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 5
к Методике операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Заключение о результатах операционной оценки по блоку достижения целей центральных государственных органов
__________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа)
__________________________________________________________
(отчетный период)
Критерии оценки
Коэффициент
Баллы
1
Достижение целей плана развития
2
Эффективность исполнения бюджетных программ в достижении цели плана развития
3
Взаимосвязь цели плана развития с бюджетными программами
4
Вычет баллов
Общая оценка
Анализ эффективности достижения целей:
_______________________________
Вычет баллов
_______________________________
Выводы и рекомендации по улучшению деятельности центрального государственного органа:
_______________________________
Руководитель государственного органа/
структурного подразделения Администрации Президента/
Аппарата Правительства Республики Казахстан
___________ ______________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного подразделения
уполномоченного на оценку государственного органа
____________ _____________________________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________20___года
Приложение 6
к Методике операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Заключение о результатах операционной оценки по блоку
достижения целей местных исполнительных органов
___________________________________________________________
(наименование местного исполнительного органа)
___________________________________________________________
(отчетный период)
Критерии оценки
Коэффициент/ фактическое исполнение
Баллы
1
Достижение целей плана развития области, города республиканского значения, столицы
2
Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период
3
Достижение прямых результатов бюджетной программы программ развития
4
Эффективность исполнения бюджетной программы развития
5
Использование новых практик бюджетирования (бюджет народного участия)
6
Вычет баллов
Общая оценка
Анализ эффективности достижения целей плана развития области, города
республиканского значения, столицы:
_________________________________________________________________
Отсутствие нарушений бюджетного и иного законодательства по итогам проверок
программ развития органами государственного аудита и финансового контроля
за оцениваемый период:
_________________________________________________________________
Достижение прямых результатов бюджетной программы развития:
_________________________________________________________________
Эффективность исполнения бюджетной программы развития:
_________________________________________________________________
Использование новых практик бюджетирования (бюджет народного участия):
_________________________________________________________________
Выводы и рекомендации по улучшению деятельности местного исполнительного органа:
_________________________________________________________________
Руководитель государственного органа
_______________ ______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
Руководитель соответствующего структурного
подразделения уполномоченного на оценку
государственного органа
______________ _______________________
(подпись) (расшифровка подписи)
"____" ______________20___года
Приложение 7
к Методике операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Баллы критериев и показателей
Наименование критерия/ показателя
Балл/ коэффициент
1
Отсутствие нарушений в рамках действующего законодательства Республики Казахстан, по итогам проверок программ развития органами государственного аудита и финансового контроля за оцениваемый период
10
2
Отсутствие нарушений
8
3
Наличие анализа достижения целей плана развития областей, городов республиканского значения, столицы во взаимосвязи с бюджетными расходами, проведенного службой внутреннего аудита
2
4
Отсутствие анализа достижения целей плана развития областей, городов республиканского значения, столицы во взаимосвязи с бюджетными расходами, проведенного службой внутреннего аудита
0
5
Непроведение органами государственного аудита и финансового контроля проверок за отчетный период
5
6
Наличие нарушений от общего объема бюджетных средств, охваченных аудитом (за исключением не эффективных расходов) в соответствии с Классификатором нарушений, выявляемых на объектах государственного аудита и финансового контроля
до 5%
6

1. Бағалау кестесіне сәйкес бағаланатын мемлекеттік органның есептік ақпаратты ұсыну/орналастыру мерзімі:
20___ жылғы "___"___________.
1) Есептік ақпаратты ұсынудың/орналастырудың нақты күні:
20___ жылғы "___" ___________.
2) Бағаланатын мемлекеттік органның есептік ақпараты жоқ.
Шегеру: __балды құрайды.
2. Есептік ақпараттың құрылымына қойылатын белгіленген талаптарда көзделген элементтері жоқ (қосымшалар, бөлімдер, кестелер, көрсеткіштер мәндері) толық емес ақпарат ұсынылған/орналастырылған:
1)______________
2)
Шегеру: __ балды құрайды.
3. Анық емес ақпарат ұсынылған/орналастырылған. Қайта тексеру барысында мынадай шындыққа сәйкес келмеу фактілері анықталған:
Нысаналы индикатордың атауы
Есепті кезең жоспары
Есепті кезеңнің іс жүзіндегісі
Қайта тексерудің қорытындысы бойынша есепті кезеңнің іс жүзіндегісі
Балдарды шегеру
Ескертпе
1
Шегеру: _______ балды құрайды.
Қорытынды шегеру: ______ балл.
Бағалауға уәкілетті мемлекеттік
органның өкілі, лауазымы _________ _________ ____________________
(күні) (қолы) (қолының толық жазылуы)
Бағаланатын мемлекеттік
органның өкілі, лауазымы ________ __________ ______________________
(күні) (қолы) (қолының толық жазылуы)
Мақсаттарға қол жеткізу блогы
бойынша операциялық бағалау
әдістемесіне
5-қосымша
Нысан
Орталық мемлекеттік органдарды мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды _____________________________________________________________________ (орталық мемлекеттік органның атауы) _________________________________________________________________ (есепті кезең)
Бағалау өлшемшарттары
Коэффициент
Балдар
1
Даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу
2
Даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуде бюджеттік бағдарламаларды орындаудың тиімділігі
3
Даму жоспары мақсаттарының бюджеттік бағдарламалармен өзара байланысы
4
Балдарды шегеру
Жалпы бағалау
Мақсаттарға қол жеткізу тиімділігін талдау:
_________________________________________________________________
Балдарды шегеру _________________________________________________
Орталық мемлекеттік органның қызметін жақсарту бойынша тұжырымдар мен ұсынымдар:
_________________________________________________________________
Мемлекеттік органның/Қазақстан Республикасының Президенті Әкімшілігінің құрылымдық бөлімшесінің/ Қазақстан Республикасының Үкіметі Аппаратының басшысы
_______ (қолы)
_______________
(қолының толық жазылуы)
Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органның тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_______ (қолы)
_______________
(қолының толық жазылуы)
20___ж "____"___________
Мақсаттарға қол жеткізу блогы
бойынша операциялық бағалау
әдістемесіне
6-қосымша
Нысан
Жергілікті атқарушы органдарды мақсаттарға қол жеткізу блогы бойынша операциялық бағалау нәтижелері туралы қорытынды ________________________________________________________________ (жергілікті атқарушы органның атауы) ________________ (есепті кезең)
Бағалау өлшемшарттары
Коэффициент/ іс жүзінде орындалуы
Балдар
1
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізу
2
Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша бюджет және өзге де заңнаманы бұзушылықтардың болмауы
3
Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу
4
Бюджеттік даму бағдарламасын орындаудың тиімділігі
5
Бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалану
6
Балдарды шегеру
Жалпы бағалау
Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының
мақсаттарына қол жеткізудің тиімділігін талдау:
_________________________________________________________________
Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының даму
бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша бюджет және өзге де заңнаманы
бұзушылықтардың болмауы:
_________________________________________________________________
Бюджеттік даму бағдарламасының тікелей нәтижелеріне қол жеткізу:
_________________________________________________________________
Бюджеттік даму бағдарламасын орындаудың тиімділігі:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Бюджеттеудің жаңа практикаларын (халық қатысатын бюджет) пайдалану:
_________________________________________________________________
Жергілікті атқарушы органның қызметін жақсарту бойынша тұжырымдар
мен ұсынымдар:
_________________________________________________________________
Мемлекеттік органның басшысы
_______
(қолы)
_______________
(қолының толық жазылуы)
Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органның тиісті құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_______
(қолы)
_______________
(қолының толық жазылуы)
20___ж "____"___________
Мақсаттарға қол жеткізу блогы
бойынша операциялық бағалау
әдістемесіне
7-қосымша
Нысан
Өлшемшарттар мен көрсеткіштер балдары
Өлшемшарттың/көрсеткіштің атауы
Балл/коэффиц.
1
Бағаланатын кезеңде мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының даму бағдарламаларын тексерудің қорытындысы бойынша Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасы шеңберінде бұзушылықтардың болмауы
10
2
Бұзушылықтардың болмауы
8
3
Бюджеттік шығыстармен өзара байланыста облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуге ішкі аудит қызметі жүргізген талдаудың болуы
2
4
Бюджеттік шығыстармен өзара байланыста облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың даму жоспарының мақсаттарына қол жеткізуге ішкі аудит қызметі жүргізген талдаудың болмауы
0
5
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарының есепті кезеңде тексерулерді жүргізбеуі
5
6
Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінде анықталатын бұзушылықтар сыныптамасына сәйкес аудитпен қамтылған бюджет қаражатының жалпы көлеміне шаққанда (тиімсіз шығыстарды қоспағанда) бұзушылықтардың болуы
5%-ға дейін
6

5,1 – 9,9%
3
10,0 – 14,9%
1
более 15%
0
Приложение 8
к Методике операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Таблица разногласий по результатам операционной оценки эффективности деятельности государственных органов
____________________________________________________________
(наименование центрального государственного органа/
местного исполнительного органа) по блоку "Достижение целей"
Заключение уполномоченного на оценку государственного органа
Возражение оцениваемого государственного органа
Решение по итогам обжалования (принято/отклонено)
Примечание (обоснование принятия/отклонения возражения)
1
2
3
4
5
1
2
Выводы:
по критерию 1: ________________________________________________;
по критерию 2: ________________________________________________;
Общий балл с учетом итогов обжалования составил ________________.
Председатель комиссии, должность
____________ ____________ _____________________
(дата) (подпись) (расшифровка подписи)
С итогами обжалования ознакомлен: представитель оцениваемого
государственного органа, должность
____________ _____________ _____________________
(дата) (подпись) (расшифровка подписи)
Приложение 9
к Методике операционной оценки
по блоку достижения целей
Форма
Перечень показателей для оценки местных исполнительных органов по критерию
"Достижение целей и показателей плана развития области, города республиканского значения, столицы"
Наименование направления/показателя
Источник информации
1.

5,1 – 9,9%
3
10,0 – 14,9%
1
15%-дан артық
0
Мақсаттарға қол жеткізу блогы
бойынша операциялық бағалау
әдістемесіне
8-қосымша
Нысан
Мемлекеттік органдар қызметінің тиімділігін операциялық бағалау нәтижелері бойынша келіспеушіліктер кестесі _______________________________________________________ (орталық мемлекеттік органның/ жергілікті атқарушы органның атауы) "Мақсаттарға қол жеткізу" блогы бойынша
Бағалауға уәкілетті мемлекеттік органның қорытындысы
Бағаланатын мемлекеттік органның қарсылығы
Шағымдану қорытындысы бойынша шешім (қабылданды/бас тартылды)
Ескертпе (қарсылықты қабылдаудың/бас тартудың негіздемесі)
1
2
3
4
5
1
2
Тұжырымдар:
1-өлшемшарт бойынша: _______________________________________;
2-өлшемшарт бойынша: _______________________________________;
…
Шағымдану қорытындысын қоса алғанда, жалпы балл _______ құрады.
Комиссия төрағасы, лауазымы
_________
(күні)
__________
(қолы)
______________
(қолының толық жазылуы)
Шағымдану қорытындысымен таныстым:
Бағаланатын мемлекеттік органның өкілі, лауазымы
_________
(күні)
__________
(қолы)
______________
(қолының толық жазылуы)
Мақсаттарға қол жеткізу блогы
бойынша операциялық бағалау
әдістемесіне
9-қосымша
Нысан
"Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың даму жоспарының мақсаттары мен көрсеткіштеріне қол жеткізу" өлшемшарты бойынша жергілікті атқарушы органдарды бағалауға арналған көрсеткіштер тізбесі
Бағыттың/көрсеткіштің атауы
Ақпарат көзі
1.

Рост реальных денежных доходов населения, % прироста от уровня 2019 г. в ценах 2019 г.
БНС АСПиР РК
2.
Доля доходов наименее обеспеченных 40% населения, % в общих доходах населения
БНС АСПиР РК
3.
Уровень безработицы
БНС АСПиР РК
4.
Доступность жилья, отношение среднедушевых доходов населения на среднюю стоимость 1 кв. м. (продажа нового жилья (квартиры в многоквартирных домах))
БНС АСПиР РК
5.
Расходы домашних хозяйств на продовольственные товары, % от общих расходов
БНС АСПиР РК
6.
Количество соотечественников (қандас), переехавших в Республику Казахстан
Ведомственные данные
7.
Общая площадь введенных в эксплуатацию жилых зданий
БНС АСПиР РК
8.
Увеличение доли лиц, открывших собственное дело после обучения в рамках проекта "Бастау Бизнес"
Ведомственные данные
9.
Увеличение доли лиц, трудоустроенных на постоянные рабочие места после организации субсидируемых рабочих мест
Ведомственные данные
10.
Увеличение доли частного сектора в составе предприятий, участвующих в организации субсидируемых рабочих мест
Ведомственные данные
11.
Повышение уровня трудоустройства после краткосрочного профессионального обучения
Ведомственные данные
12.
Создание новых субъектов предпринимательства на селе
Ведомственные данные
13.
Доля зарегистрированных в электронной форме трудовых договоров
Ведомственные данные
14.
Ожидаемая продолжительность жизни при рождении
БНС АСПиР РК
15.
Младенческая смертность, количество случаев на 1000 родившихся живыми
БНС АСПиР РК
16.
Материнская смертность, количество случаев на 100 тыс. родившихся живыми
Ведомственные данные
17.
Уровень удовлетворенности населения качеством и доступностью медицинских услуг, предоставляемых медицинскими учреждениями
Ведомственные данные
18.
Охват сельских населенных пунктов первичной медико-санитарной и консультативно-диагностической помощью
Ведомственные данные
Охват сельских населенных пунктов первичной медико-санитарной и консультативно-диагностической помощью, в т.ч. открытие фельдшерско-акушерских, медицинских пунктов и врачебных амбулаторий в сельских населенных пунктах, в том числе в опорных и спутниковых селах (количество)
19.
Численность населения, охваченного услугами передвижных медицинских комплексов
Ведомственные данные
20.
Ежегодное количество новых и модернизированных объектов здравоохранения, соответствующих мировым стандартам оказания медицинской помощи
Ведомственные данные
21.
Расширение объема медицинской помощи на амбулаторном уровне в общем объеме медицинской помощи в рамках ГОБМП и системе ОСМС
Ведомственные данные
22.
Увеличение охвата беременных женщин индивидуальным и междисциплинарным дородовым наблюдением
Ведомственные данные
23.
Увеличение охвата детей до 1 года проактивным наблюдением и скринингами
Ведомственные данные
24.
Увеличение охвата медицинской реабилитацией детей с ограниченными возможностями
Ведомственные данные
25.
Увеличение количества образовательных грантов резидентуры по остродефицитным специальностям
Ведомственные данные
26.
Увеличение доли граждан Казахстана, ведущих здоровый образ жизни
Ведомственные данные
27.

Халықтың нақты ақшалай табысының өсуі, 2019 жылғы деңгейден 2019 жылғы бағадағы өсу %-ы
ҚР СЖРА ҰСБ
2.
Халықтың жалпы кірістеріндегі халықтың ең аз қамтамасыз етілген 40%-ның кірістерінің үлесі, %-бен
ҚР СЖРА ҰСБ
3.
Жұмыссыздық деңгейі
ҚР СЖРА ҰСБ
4.
Тұрғын үйдің қолжетімділігі, халықтың жан басына шаққандағы орташа табысының 1 ш. м. орташа құнына қатынасы (жаңа тұрғын үйді сату (көппәтерлі үйлердегі пәтер))
ҚР СЖРА ҰСБ
5.
Жалпы шығыстарға шаққанда үй шаруашылықтарының азық-түлік тауарларына жұмсалатын шығындары, %-бен
ҚР СЖРА ҰСБ
6.
Қазақстан Республикасына көшіп келген отандастардың (қандас) саны
Ведомстволық деректер
7.
Пайдалануға берілген тұрғын ғимараттардың жалпы ауданы
ҚР СЖРА ҰСБ
8.
"Бастау Бизнес" жобасы шеңберінде оқудан кейін жеке ісін ашқан адамдардың үлесін ұлғайту
Ведомстволық деректер
9.
Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастырғаннан кейін тұрақты жұмыс орындарына жұмысқа орналастырылған адамдардың үлесін ұлғайту
Ведомстволық деректер
10.
Субсидияланатын жұмыс орындарын ұйымдастыруға қатысатын кәсіпорындар құрамындағы жеке сектордың үлесін ұлғайту
Ведомстволық деректер
11.
Қысқа мерзімді кәсіптік оқудан кейін жұмысқа орналасу деңгейін арттыру
Ведомстволық деректер
12.
Ауылда жаңа кәсіпкерлік субъектілерін құру
Ведомстволық деректер
13.
Электрондық нысанда тіркелген еңбек шарттарының үлесі
Ведомстволық деректер
14.
Туған кездегі өмір сүрудің күтілетін ұзақтығы
ҚР СЖРА ҰСБ
15.
Нәресте өлімі, 1000 тірі туылғанға шаққандағы жағдайлар саны
ҚР СЖРА ҰСБ
16.
Ана өлімі, 100 мың тірі туылғанға шаққандағы жағдайлар саны
Ведомстволық деректер
17.
Халықтың медициналық мекемелер ұсынатын медициналық қызметтердің сапасы мен қолжетімділігіне қанағаттану деңгейі
Ведомстволық деректер
18.
Ауылдық елді мекендерді медициналық-санитариялық және консультациялық-диагностикалық көмекпен қамту
Ведомстволық деректер
Ауылдық елді мекендерді алғашқы медициналық-санитариялық және консультациялық-диагностикалық көмекпен қамту, соның ішінде ауылдық елді мекендерде, соның ішінде тірек және спутниктік ауылдарда фельдшерлік-акушерлік, медициналық пункттер мен дәрігерлік амбулаториялар ашу (саны)
19.
Жылжымалы медициналық кешендердің қызметтерімен қамтылған халықтың саны
Ведомстволық деректер
20.
Медициналық көмек көрсетудің әлемдік стандарттарына сәйкес келетін жаңа және жаңғыртылған денсаулық сақтау объектілерінің жыл сайынғы саны
Ведомстволық деректер
21.
ТМККК шеңберінде және МӘМС жүйесінде медициналық көмектің жалпы көлемінде амбулаториялық деңгейде медициналық көмек көлемін кеңейту
Ведомстволық деректер
22.
Жүкті әйелдерді босануға дейінгі жеке және салааралық бақылаумен қамтуды ұлғайту
Ведомстволық деректер
23.
1 жасқа дейінгі балаларды проактивті бақылаумен және скринингтермен қамтуды ұлғайту
Ведомстволық деректер
24.
Мүмкіндігі шектеулі балаларды медициналық оңалтумен қамтуды ұлғайту
Ведомстволық деректер
25.
Өте тапшы мамандықтар бойынша резидентураның білім беру гранттарының санын ұлғайту
Ведомстволық деректер
26.
Саламатты өмір салтын ұстанатын Қазақстан азаматтарының үлесі
Ведомстволық деректер
27.

Снижение заболеваемости ожирением среди детей (0-14 лет), на 100 тыс. населения
Ведомственные данные
28.
Доля медицинских организаций, обеспечивающих обмен данными с ядром Ehealth
Ведомственные данные
29.
Доля дистанционных медицинских услуг, оказанных населению
Ведомственные данные
30.
Доведение численности граждан, занимающихся физической культурой и спортом до 50% от общего населения
Ведомственные данные
31.
Обеспеченность населения спортивной инфраструктурой на 1000 человек
Ведомственные данные
32.
Доля населения с особыми потребностями, систематически занимающихся физической культурой и спортом
Ведомственные данные
33.
Оценка качества школьного образования по результатам теста PISA (отчет ОЭСР): по математике
Отчет ОЭСР
Оценка качества школьного образования по результатам теста PISA (отчет ОЭСР): по чтению
Оценка качества школьного образования по результатам теста PISA (отчет ОЭСР): по естествознанию
34.
Уровень удовлетворенности населения качеством дошкольного /среднего образования
Ведомственные данные
35.
Охват детей качественным дошкольным воспитанием и обучением: от 3 до 6 лет
Ведомственные данные

100 мың тұрғынға шаққандағы балалардың арасындағы (0-14 жас) семіздікпен сырқаттанушылықты төмендету
Ведомстволық деректер
28.
Ehealth ядросымен деректер алмасуды қамтамасыз ететін медициналық ұйымдардың үлесі
Ведомстволық деректер
29.
Халыққа қашықтықтан көрсетілген медициналық қызметтердің үлесі
Ведомстволық деректер
30.
Дене шынықтырумен және спортпен айналысатын азаматтардың санын халықтың жалпы санының 50%-на дейін жеткізу
Ведомстволық деректер
31.
Халықтың 1 000 адамға арналған спорттық инфрақұрылыммен қамтамасыз етілуі
Ведомстволық деректер
32.
Дене шынықтырумен және спортпен жүйелі түрде айналысатын ерекше қажеттіліктері бар халықтың үлесі
Ведомстволық деректер
33.
PISA тестінің нәтижесі бойынша мектепте білім беру сапасын бағалау (ЭЫДҰ есебі): математика бойынша,
ЭЫДҰ есебі
PISA тестінің нәтижесі бойынша мектепте білім беру сапасын бағалау (ЭЫДҰ есебі): оқу бойынша,
PISA тестінің нәтижесі бойынша мектепте білім беру сапасын бағалау (ЭЫДҰ есебі): жаратылыстану бойынша)
34.
Халықтың мектепке дейінгі/орта білім беру сапасына қанағаттану деңгейі
Ведомстволық деректер
35.
3 -6 жас аралығындағы балаларды сапалы мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту
Ведомстволық деректер

Охват детей качественным дошкольным воспитанием и обучением: от 2 до 6 лет
36.
Охват детей дополнительным образованием
Ведомственные данные
37.
Доля основных и средних школ, обеспеченных предметными кабинетами физики, химии, биологии, STEM
Ведомственные данные
38.
Количество модернизированных школ в малых городах, районных центрах и селах
Ведомственные данные
39.
Доля дневных государственных общеобразовательных организаций среднего образования, подведомственных МИО, обеспеченных видеонаблюдением: наружное
Ведомственные данные
40.
Доля дневных государственных общеобразовательных организаций среднего образования, подведомственных МИО, обеспеченных видеонаблюдением: внутреннее
Ведомственные данные
41.
Охват детей с ограниченными возможностями развития специальной психолого-педагогической поддержкой и ранней коррекцией
Ведомственные данные
42.
Охват молодежи бесплатным обучением в колледжах по востребованным специальностям (выпускники 9 классов)
Ведомственные данные
43.
Доля организаций среднего образования, обеспеченных интернетом: не ниже 100 Мб/с для внутреннего контента (внутри Казахстана) и 8 Мб/с для внешнего контента;
Ведомственные данные
Доля организаций среднего образования, обеспеченных интернетом: не ниже 100 Мб/с для внутреннего контента (внутри Казахстана) и 20 Мб/с для внешнего контента;
Ведомственные данные
44.
Доля учебников, переведенных в цифровой формат
Ведомственные данные
45.
Количество квалифицированных кадров в сфере ИКТ: ТИПО
Ведомственные данные/БНС АСПиР РК
46.
Охват населения, проектами программы "Рухани жаңғыру"
Ведомственные данные
47.
Охват детей школьного возраста культурным воспитанием
Ведомственные данные
48.
Повышение читательской активности населения в рамках проекта "Читающая нация"
Ведомственные данные
49.
Количество объектов, построенных и отремонтированных меценатами
Ведомственные данные
50.
Доля участников письменной коммуникации, использующих латинографический алфавит
Ведомственные данные
51.
Рост обеспеченности объектами и услугами культуры: строительство объектов культуры
Ведомственные данные
52.
Рост обеспеченности объектами и услугами культуры: ремонт объектов культуры
Ведомственные данные
53.
Количество поддержанных творческих проектов
Ведомственные данные
54.
Охват молодежными социальными услугами
Ведомственные данные
55.
Обеспечение и популяризация инфонавигатора Eljastary среди молодежи
Ведомственные данные
56.
Доля учащейся молодежи, вовлеченной в волонтерскую деятельность
Ведомственные данные
57.
Охват молодежи экологическими проектами
Ведомственные данные
58.

2-6 жас аралығындағы балаларды сапалы мектепке дейінгі тәрбиемен және оқытумен қамту
36.
Балаларды қосымша біліммен қамту
Ведомстволық деректер
37.
Физика, химия, биология пәндері кабинеттерімен, STEM кабинеттерімен қамтамасыз етілген негізгі және орта мектептердің үлесі
Ведомстволық деректер
38.
Шағын қалаларда, аудан орталықтарында және ауылдарда жаңғыртылған мектептер саны
Ведомстволық деректер
39.
Сыртқы бейнебақылаумен қамтамасыз етілген, ЖАО-ға ведомстволық бағынысты күндізгі мемлекеттік жалпы білім беретін орта білім беру ұйымдарының үлесі
Ведомстволық деректер
40.
Ішкі бейнебақылаумен қамтамасыз етілген, ЖАО-ға ведомстволық бағынысты күндізгі мемлекеттік жалпы білім беретін орта білім беру ұйымдарының үлесі
Ведомстволық деректер
41.
Даму мүмкіндіктері шектеулі балаларды арнайы психологиялық-педагогикалық қолдаумен және ерте түзетумен қамту
Ведомстволық деректер
42.
Жастарды талап етілетін мамандықтар бойынша колледждерде тегін оқытумен қамту (9-сынып түлектері)
Ведомстволық деректер
43.
Ішкі контент үшін (Қазақстан ішінде) 100 мб/с төмен емес және сыртқы контент үшін 8 мб/с төмен емес интернетпен қамтамасыз етілген орта білім беру ұйымдарының үлесі
Ведомстволық деректер
Ішкі контент үшін (Қазақстан ішінде) 100 мб/с төмен емес және сыртқы контент үшін 20 мб/с төмен емес интернетпен қамтамасыз етілген орта білім беру ұйымдарының үлесі
Ведомстволық деректер
44.
Цифрлық форматқа көшірілген оқулықтардың үлесі
Ведомстволық деректер
45.
АКТ саласындағы білікті кадрлар саны: ТжКБ
Ведомстволық деректер/ҚР СЖРА ҰСБ
46.
Халықты "Рухани жаңғыру" бағдарламасының жобаларымен қамту
Ведомстволық деректер
47.
Мектеп жасындағы балаларды мәдени тәрбиемен қамту
Ведомстволық деректер
48.
"Оқитын ұлт" жобасы шеңберінде халықтың кітап оқу белсенділігін арттыру
Ведомстволық деректер
49.
Меценаттар салған және жөндеген объектілер саны
Ведомстволық деректер
50.
Латын графикалы әліпбиді пайдаланатын жазбаша коммуникацияға қатысушылардың үлесі
Ведомстволық деректер
51.
Мәдениет объектілерімен және мәдениет саласында көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз етілудің өсуі: мәдениет объектілерін салу
Ведомстволық деректер
52.
Мәдениет объектілерімен және мәдениет саласында көрсетілетін қызметтермен қамтамасыз етілудің өсуі: мәдениет объектілерін жөндеу
Ведомстволық деректер
53.
Қолдау көрсетілген шығармашылық жобалар саны
Ведомстволық деректер
54.
Жастарды әлеуметтік көрсетілетін қызметтермен қамту
Ведомстволық деректер
55.
Жастар арасында Eljastary ақпарат навигаторын қамтамасыз ету және танымал ету
Ведомстволық деректер
56.
Волонтерлік қызметке тартылған оқушы жастардың үлесі
Ведомстволық деректер
57.
Жастарды экологиялық жобалармен қамту
Ведомстволық деректер
58.

100.
Снижение износа инженерной и транспортной инфраструктуры в моно- и малых городах, входящих в состав фур, приграничных малых городах, а также моногородах с численностью населения более 50 тысячи человек
Ведомственные данные
101.
Количество модернизированных опорных и спутниковых СНП в соответствии с Системой региональных стандартов
Ведомственные данные
102.
Количество специалистов в области здравоохранения, образования, социального обеспечения, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, государственных служащих аппаратов акимов сел, поселков, сельских округов, получивших бюджетные кредиты на приобретение или строительства жилья, прибывших для работы и проживания в сельские населенные пункты
Ведомственные данные
103.
Уровень очистки сточных вод в городах
Ведомственные данные
104.
Уровень обеспеченности общедомовыми приборами учета тепла и воды
Ведомственные данные
105.
Доля автодорог местного значения в нормативном состоянии
Ведомственные данные
106.
Снижение уровня нормативно-технических потерь электроэнергии в национальных и региональных электрических сетях
Ведомственные данные

100.
Фура құрамына кіретін моно- және шағын қалаларда, шекара маңындағы шағын қалаларда, сондай-ақ халқының саны 50 мың адамнан асатын моноқалаларда инженерлік және көлік инфрақұрылымының тозуын азайту
Ведомстволық деректер
101.
Өңірлік стандарттар жүйесіне сәйкес жаңғыртылған тірек және спутниктік АЕМ саны
Ведомстволық деректер
102.
Ауылдық елді мекендерге жұмыс істеу және тұру үшін келген, тұрғын үй сатып алуға немесе салуға бюджеттік кредиттер алған денсаулық сақтау, білім беру, әлеуметтік қамсыздандыру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласындағы мамандардың, ауылдар, кенттер, ауылдық округтер әкімдері аппараттарының мемлекеттік қызметшілерінің саны
Ведомстволық деректер
103.
Қалалардағы сарқынды суларды тазарту деңгейі
Ведомстволық деректер
104.
Жылу мен суды есепке алудың үйге ортақ аспаптарымен қамтамасыз ету деңгейі
Ведомстволық деректер
105.
Нормативтік жағдайдағы жергілікті маңызы бар автожолдардың үлесі
Ведомстволық деректер
106.
Ұлттық және өңірлік электр желілерінде электр энергиясының нормативтік-техникалық ысыраптарының деңгейін төмендету
Ведомстволық деректер

107.
Доля инвентаризованных подземных и надземных коммуникаций на застроенных территориях для создания цифровой плановой основы градостроительного кадастра
Ведомственные данные
Доля инвентаризованных подземных и надземных коммуникаций на застроенных территориях для создания цифровой плановой основы градостроительного кадастра (%; с учетом средств РБ)
Доля инвентаризованных подземных и надземных коммуникаций на застроенных территориях для создания цифровой плановой основы градостроительного кадастра (%; с учетом средств МБ)
108.
Доля акиматов, соответствующих цифровому стандарту (типовая архитектура, эталонный стандарт)
Ведомственные данные
109.
Уровень удовлетворенности населения экологическим качеством жизни
Ведомственные данные
110.
Доля переработки и утилизации:
Ведомственные данные
- ТБО (от объема образования)
- отходов агропромышленного комплекса
- опасных медицинских отходов (от собранного объема)

107.
Қала құрылысы кадастрының цифрлық жоспарлы негізін құру үшін салынған аумақтардағы түгенделген жерасты және жер үсті коммуникацияларының үлесі
Ведомстволық деректер
Қала құрылысы кадастрының цифрлық жоспарлы негізін құру үшін салынған аумақтардағы түгенделген жерасты және жер үсті коммуникацияларының үлесі (%; РБ қаражатын ескере отырып)
Қала құрылысы кадастрының цифрлық жоспарлы негізін құру үшін салынған аумақтардағы түгенделген жерасты және жер үсті коммуникацияларының үлесі (%; ЖБ қаражатын ескере отырып)
108.
Цифрлық стандартқа сәйкес келетін әкімдіктердің үлесі (үлгілік сәулет, эталондық стандарт)
Ведомстволық деректер
109.
Халықтың экологиялық өмір сапасына қанағаттану деңгейі
Ведомстволық деректер
110.
Қайта өңдеу және кәдеге жарату үлесі:
Ведомстволық деректер
- ҚТҚ (түзілу көлемінен)
- агроөнеркәсіптік кешен қалдықтары
- қауіпті медициналық қалдықтар (жиналған көлемнен)

111.
Снижение объема забора свежей воды в промышленности
Ведомственные данные
112.
Снижение энергопотребления в бюджетном секторе и ЖКХ
Ведомственные данные
113.
Увеличение естественной популяции рыбных ресурсов
Ведомственные данные
114.
Увеличение/расширение площади, покрытой лесом, в том числе, за счет посадки деревьев с обеспечением нормативной приживаемости в разрезе пород и регионов посадки
Ведомственные данные

111.
Өнеркәсіпте таза су алу көлемін азайту
Ведомстволық деректер
112.
Бюджеттік секторда және ТКШ-да энергия тұтынуды азайту
Ведомстволық деректер
113.
Балық ресурстарының табиғи популяциясын ұлғайту
Ведомстволық деректер
114.
Орманмен қоршалған аумақты ұлғайту/кеңейту, соның ішінде түрлері мен отырғызу аймақтары бөлінісінде нормативтік жерсінуін қамтамасыз ете отырып, ағаш отырғызу есебінен
Ведомстволық деректер