О внесении дополнений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 февраля 2018 года № 234 "Об утверждении Особенностей применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перевозимых по территории Республики Казахстан"
Приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2020 года № 295. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2020 года № 20263
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 234 "Об утверждении Особенностей применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перемещаемых по территории Республики Казахстан" (зарегистрирован в Государственном реестре нормативных правовых актов под № 16519, опубликован 14 марта 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие дополнения:
Особенности применения таможенной процедуры таможенного транзита в отношении товаров, перевозимых по территории Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом:
дополнить пунктами 5 и 6 следующего содержания:
"5. При декларировании в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита товаров, перевозимых воздушным транспортом от места прибытия на территорию Республики Казахстан в место убытия, расположенное на территории Республики Казахстан, графы 33 "Код товара" и 42 "Валюта и стоимость" транзитной декларации заполняются по выбору декларанта.
Указанный порядок заполнения транзитной декларации допускается при соблюдении следующих условий в отношении товаров, декларируемых в соответствии с таможенной процедурой таможенного транзита:
1) перевозчиком либо иным заинтересованным лицом предоставлена предварительная информация;
2) перевозимые товары:
не входят в перечень товаров, в отношении которых установлен запрет ввоза на таможенную территорию Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) и (или) вывоза с таможенной территории ЕАЭС, утвержденный Решением Коллегии Евразийской экономической комиссии от 21 апреля 2015 года № 30 "О мерах нетарифного регулирования" (далее – Решение Коллегии ЕЭК № 30);
не относятся к товарам из перечня товаров, в отношении которых установлен разрешительный порядок ввоза на таможенную территорию ЕАЭС и (или) вывоза с таможенной территории ЕАЭС, утвержденного Решением Коллегии ЕЭК № 30, и указанным в следующих его разделах:
2.3 (Опасные отходы);
2.9 (Драгоценные камни);
2.12 (Наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры);

"Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 234 бұйрығына толықтыруларды енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 19 наурыздағы № 295 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 1 сәуірде № 20263 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 234 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16519 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде 2018 жылғы 14 наурызда жарияланған) мынадай толықтырулар енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықта бекітілген, Қазақстан Республикасының аумағы арқылы тасымалданатын тауарларға қатысты кедендік транзит кедендік рәсімін қолданудың ерекшеліктері:
мынадай мазмұндағы 5 және 6-тармақтарымен толықтырылсын:
"5. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан кету орнына Қазақстан Республикасы аумағындаға келу орнына әуе көлігімен тасымалданатын тауарларды кедендік транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес декларациялау кезінде транзиттік декларацияның "Тауар коды" 33 және "Валюта және құны" 42 бағандар декларанттын қаламы бойынша толтырылады.
Транзиттік декларацияны толтыру көрсетілген тәртібі кедендік транзитінің кедендік рәсіміне сәйкес декларацияланатын тауарларға қатысты мынадай жағдайларды сақтау кезінде:
1) тасымалдаушымен немесе өзге мүдделі тұлғамен алдын ала ақпарат ұсынылғанда;
2) тасымалданатын тауарлар:
"Тарифтік емес реттеу шаралар туралы" 2015 жылғы 21 сәуірдегі Еуразиялық экономикалық комиссиясының коллегия шешімінде (бұдан әрі – ЕЭК Коллегиясының № 30 шешімі) бекітілген Еуразиялық экономикалық одағының (бұдан әрі –ЕАЭО) кеден аумағынан әкетуіне (немесе) және ЕАЭО-ның кеден аумағына әкелуіне тиым салу бекітілгеніне қатысты тауарлардың тізіміне енгізілмегенде;
ЕЭК Коллегиясының № 30 шешімімен бекітілген ЕАЭОның кеден аумағынан әкетуіне (немесе) және ЕАЭО-ның кеден аумағына әкелу рұқсат тәртібі бекітілгеніне қатысты тауарлардың тізімінен тауарларға жатпайтын болса және оның мынадай бөліктерінде көрсетілген жағдайда:
2.3 (Қауіпті қалдықтар);
2.9 (Бағалы тастар);
2.12 (Есіркі құралдары, психотроптық заттар және олардың прекурсорлар);

2.13 (Ядовитые вещества, не являющиеся прекурсорами наркотических средств и психотропных веществ);
2.22 (Служебное и гражданское оружие, его основные (составные) части и патроны к нему);
3) декларантом таможенной процедуры таможенного транзита выступает перевозчик;
4) убывающих с территории ЕАЭС.
6. При перемещении воздушным транспортом в рамках международной перевозки иностранных товаров, подлежащих доставке в несколько пунктов назначения (два и более), расположенных на территории Республики Казахстан, перемещение таких товаров с места прибытия до пункта назначения, независимо от осуществления разгрузки (выгрузки) товаров, осуществляется без помещения их под таможенную процедуру таможенного транзита. Под товарами, подлежащими разгрузке (выгрузке) в месте прибытия в соответствии с частью первой настоящего пункта, следует понимать иностранные товары, для которых место прибытия согласно сведениям, указанным в товаросопроводительных документах, является конечным пунктом назначения. При этом иные иностранные товары, перемещаемые на воздушном судне и подлежащие доставке в пункт назначения, не совпадающий с местом прибытия, не подлежат выгрузке в месте прибытия, если иное не предусмотрено системой управления рисками.".
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Султангазиев М.Е.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Первый Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министр финансов
А. Смаилов

2.13 (Есірткі құралдардың және психотроптық заттардың прекурсорлары болып табылмайтын үлы заттар);
2.22 (Қызметтік және азаматтық қарулар, оның негізгі (құрамдық) бөлшектері және олардың оқтары);
3) кедендік транзитінің кедендік рәсімінің декларанты болып тасымалдаушы болса;
4) ЕАЭО-ның аумағынан кеткен болса жол беріледі.
6. Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан бір қатар (екі және одан көп) межелі пункттарға жеткізуге жататын шет тауарларды халықаралық тасымалдау шеңберінде әуе көлігімен тасымалдау кезінде, осындай тауарларды келу орнынан межелі пунктіге дейін, тауарларды түсіруін (жүктеуін) жүзеге асыруына қарамастан тасымалдауы кедендік транзитінің кедендік рәсіміне орналастырусыз жүзеге асырылады. Осы пункттің бірінші бөлігіне сәйкес келу орнында түсіруіне (жүктеуін) жататын тауарлар деп, тауарға ілеспе құжаттарында көрсетілген мәліметтерге сәйкес келу орны межелі пункті соңғы болып табылатын шетелдік тауарларды түсіну қажет. Бұл ретте әуе көлігінде тасымалданатын және келу орнымен сәйкес келмейтін межелі пункттіге жеткізуге жататын өзге шетелдік тауарлар, егер ол тәукелдерді басқару жүйесінде көзделмеген болса келу орнында түсіруге жатпайды.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (М.Е. Сұлтанғазиев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бірлескен бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) және тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің
Бірінші Орынбасары- Қаржы министрі
А. Смаилов