О внесении изменений и дополнений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 719 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 843 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов по проверкам за системой образования"
Совместный приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 марта 2020 года № 121 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 апреля 2020 года № 20. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 апреля 2020 года № 20286
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 719 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 843 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов по проверкам за системой образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12777, опубликован 3 февраля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Критериях оценки степени риска за системой образования, утвержденных указанным приказом:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Для оценки степени риска используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля, в том числе посредством автоматизированных информационных систем;
2) результаты предыдущего профилактического контроля с посещением;
3) наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений;
4) результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями.";
в приложении:
в Разделе 1. "Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения":
заголовок Подраздела 1. "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД), а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями" изложить в следующей редакции:
"Подраздел 1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД), наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений, а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями";
в Подразделе 1. "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД), а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями":

"Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 719 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 843 бірлескен бұйрығына өзгерістер және толықтырулар енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2020 жылғы 31 наурыздағы № 121 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 1 сәуірдегі № 20 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 2 сәуірде № 20286 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Білім беру жүйесіне тексеру жүргізу бойынша тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары мен тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 719 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 843 бірлескен бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12777 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 3 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер және толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Білім беру жүйесіне тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тәуекел дәрежесін анықтау үшін үшін келесі ақпарат көздері қолданылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын, оның ішінде автоматтандырылған ақпараттық жүйелер арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
2) бұрынғы тексерулер мен бару арқылы профилактикалық бақылау және қадағалау нәтижелері;
3) расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны;
4) уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері пайдаланылады.";
қосымшада:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін" деген 1-бөлімде:
"Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері" деген 1-кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-кіші бөлім. Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері";
"Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері" деген 1-кіші бөлімде:

строки, порядковые номера 10, 11, изложить в следующей редакции:
"
10
Несоблюдение педагогами прохождения повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет
незначительное
11
Несоответствие педагогов организаций дошкольного воспитания и обучения типовым штатам работников организаций дошкольного воспитания и обучения и перечню должностей педагогов.
незначительное
";
в Подразделе 2. "Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля":
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1
Выполнение педагогом должностных обязанностей и норм педагогической этики:
В своей деятельности:
1) способствовать воспитанию обучающихся и воспитанников в духе высокой нравственности, уважения к родителям, этнокультурным ценностям, бережного отношения к окружающему миру;
2) не допускать совершения действий, способных дискредитировать высокое звание педагога Республики Казахстан;
3) добросовестно и качественно исполнять свои служебные обязанности;
4) непрерывно совершенствовать свое профессиональное мастерство, активно заниматься самообразованием и самосовершенствованием;
5) неукоснительно соблюдать трудовую дисциплину;
6) бережно относиться к имуществу организации образования и не использовать его в личных целях;
7) принимать меры по предупреждению коррупции, своим личным поведением подавать пример честности, беспристрастности и справедливости;
8) не допускать использования служебной информации в корыстных и иных личных целях;
9) личным примером способствовать созданию устойчивой и позитивной морально-психологической обстановки в коллективе;
10) придерживаться делового стиля в одежде в период исполнения своих служебных обязанностей.
В отношениях с участниками образовательного процесса:
1) уважать права, честь и достоинство человека независимо от возраста, пола, национальности, вероисповедания, гражданства, происхождения, социального, должностного и имущественного положения или любых иных обстоятельств;
2) не допускать фактов финансовых и иных вымогательств по отношению к участникам образовательного процесса, прилагать усилия по пресечению таких действий со стороны своих коллег;
3) своими действиями не давать повода для обоснованной критики со стороны общества, терпимо относиться к ней, использовать конструктивную критику для устранения недостатков и улучшения своей профессиональной деятельности;
4) оказывать профессиональную поддержку участникам образовательного процесса.
В отношениях с коллегами:
1) соблюдать общепринятые морально-этические нормы, быть вежливыми и корректными;

реттік нөмірлері 10, 11-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
10
Педагогтердің біліктілік санаты деңгейін бес жылда бір реттен сиретпей арттырудан (растаудан) өтулерін сақтамаулары.
болмашы
11
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында педагогтердің мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарына және педагогтер лауазымдарының тізбесіне сәйкес келмеуі.
болмашы
";
"Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы бұрынғы профилактикалық бақылаудың нәтижелері" деген 2-кіші бөлімде:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Педагогтің педагогтік әдеп нормалары мен лауазымдық міндеттерін орындауы:
Педагог өз қызметінде:
1) білім алушылар мен тәрбиеленушілерді ата-аналарына, этномәдени құндылықтарға құрмет көрсетуге, қоршаған әлемге ұқыпты қарауға, жоғары адамгершілік тұрғыда тәрбиелеуге мүмкіндік жасайды;
2) Қазақстан Республикасы педагогтерінің жоғары атағының беделін түсіруге мүмкіндік туғызатын іс-әрекеттерді жасауға жол бермейді;
3) өзінің қызметтік міндетін адал және сапалы орындайды;
4) өзінің кәсіби шеберлігін үздіксіз жетілдіреді, өз бетінше білім алу және өзін-өзі жетілдірумен белсенді түрде айналысады;
5) еңбек тәртібін бұлжытпай сақтайды;
6) білім беру ұйымының мүлкіне ұқыпты қарайды және оны жеке мақсатта пайдаланбайды;
7) сыбайлас жемқорлықтың алдын алу бойынша шаралар қабылдайды, өзінің шыншыл, адал және әділ мінез-құлқымен үлгі болады;
8) қызметтік ақпараттарды пайдакүнемдік және өзге де жеке мақсаттарда пайдалануға жол бермейді;
9) өзі үлгі бола отырып, ұжымда тұрақты және жағымды моральдық-психологиялық жағдай қалыптастыруға мүмкіндік жасайды;
10) өзінің қызметтік міндеттерін орындау кезеңінде іскерлік киім үлгісінде болады.
Білім беру процесіне қатысушылармен қарым-қатынас жасауда педагог:
1) жасына, жынысына, ұлтына, діни сеніміне, азаматтығына, шығу тегіне, әлеуметтік, лауазымдық және мүліктік жағдайларына немесе кез келген өзге де мән-жайларға қарамастан адамның құқығын, абыройы мен қадір-қасиетін құрметтейді;
2) білім беру процесіне қатысушыларға қатысты қаржылық және өзге де бопсалау фактілеріне жол бермейді, өз әріптестері тарапынан осындай іс-әрекеттерді болдырмау үшін күш салады;
3) өз іс-әрекетімен қоғам тарапынан дәлелді сындарға жол бермейді, оған сабырлылықпен қарайды, өзінің кәсіби қызметіндегі кемшіліктерді жою және оны жақсарту үшін сындарлы сынды пайдаланады;
4) білім беру процесінің қатысушыларына кәсіби қолдау көрсетеді.
Әріптестермен қарым-қатынас жасауда педагог:
1) жалпы қабылданған адамгершілік-әдептілік нормаларын, сыпайылық пен биязылықты сақтайды;

2) не ставить публично под сомнение профессиональную квалификацию другого педагога (проверяется при наличии обращений).
грубое
";
строки, порядковые номера 3, 4, изложить в следующей редакции:
"
3
Наличие сертификатов, подтверждающих повышение квалификации педагогов дошкольных организаций не реже одного раза в пять лет.
незначительное
4
Наличие удостоверений, приказов, журналов регистрации и выдачи удостоверений о присвоении/подтверждении прохождения педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет.
значительное
";
строки, порядковые номера 17, 18, изложить в следующей редакции:
"
17
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогов, подтверждающих обеспеченность педагогами, имеющими педагогическое образование по соответствующему профилю.
грубое
18
Недопущение к профессиональной деятельности педагога в организации образования лиц:
1) лишенных прав осуществлять профессиональную деятельность педагога в соответствии со вступившим в законную силу приговором суда;
2) признанных недееспособными или ограниченно дееспособными, в результате чего работник не имеет возможности продолжения трудовых отношений;
3) имеющих медицинские противопоказания, состоящие на психиатрическом и (или) наркологическом учете;
4) не имеющих документов о техническом и профессиональном, послесреднем, высшем или послевузовском образовании;
5) имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми.
грубое
";
строку, порядковый номер 21, изложить в следующей редакции:
"
21
Соответствие педагогов организаций дошкольного воспитания и обучения типовым штатам работников организаций дошкольного воспитания и обучения и перечню должностей педагогов.
значительное
";
дополнить строками, порядковые номера 27, 28, 29, следующего содержания:
"
27
Недопущение привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями (проверяется при наличии обращений).
грубое
28
Недопущение истребования у педагога отчетности либо информации, не связанных с должностными обязанностями педагога (проверяется при наличии обращений).
грубое
29
Недопущение возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг (проверяется при наличии обращений).
грубое
";
в Разделе 2. "Для деятельности организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования":
заголовок Подраздела 1. "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД), а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями" изложить в следующей редакции:
"Подраздел 1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД), наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений, а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями";
в Подразделе 1. "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД), а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями":

2) басқа педагогтің кәсіби біліктілігіне көпшілік алдында күмән келтірмейді. (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
";
реттік нөмірлері 3, 4-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
3
Мектепке дейінгі ұйымдар педагогтерінің бес жылда бір реттен сиретпей біліктілігін арттыруын растайтын сертификаттарының болуы.
болмашы
4
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін бес жылда бір реттен сиретпей арттырудан (растаудан) өтуін растайтын біліктілік санатын беру/растау туралы куәліктердің, бұйрықтардың, куәліктерді беру және тіркеу журналдарының болуы.
елеулі
";
реттік нөмірі 17-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
17
Тиісті бейіні бойынша педагогикалық білімі бар педагогтермен қамтамасыз етілуін растайтын білім беру ұйымымен бекітілген педагогтердің тарифтеу тізімдерінің және диплом мен қосымша көшірмелерінің болуы.
өрескел
";
реттік нөмірі 18-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
18
Білім беру ұйымдарында педагогтің кәсіби қызметіне:
1) соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес педагогтің кәсіби қызметін жүзеге асыру құқығынан айырылған;
2) іс-әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған, соның нәтижесінде қызметкердің еңбек қатынастарын жалғастыру мүмкіндігі жоқ;
3) психиатриялық және (немесе) наркологиялық жазбалардан тұратын медициналық қарсы көрсетілімдері бар;
4) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттары жоқ;
5) адам өлтіргені, денсаулыққа қасақана зиян келтіргені, адамдардың денсаулығына және имандылыққа, жыныстық қолсұғылмаушылыққа қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, экстремистік немесе террористік қылмыстар, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауда жүрген немесе қудалауда болған адамдарды жұмысқа орналастыруға жол берілмейді.
өрескел
";
реттік нөмірі 21-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
21
Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарында педагогтердің мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарына және педагогтер лауазымдарының тізбесіне сәйкес келуі.
елеулі
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 27, 28, 29-жолдармен толықтырылсын:
"
27
Педагогті кәсіби міндеттеріне байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
28
Педагогтің есеп беруін не одан педагогтік лауазымдық міндеттеріне байланысты емес ақпаратты талап етуге жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
29
Педагогке тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу міндеттемесін жүктеуге жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
";
"Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім берудің жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім бері ұйымдары үшін" деген 2-бөлімде:
"Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері" деген 1-кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-кіші бөлім. Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері";
"Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері" деген 1-кіші бөлімде:

1) соблюдать общепринятые морально-этические нормы, быть вежливыми и корректными;
2) не ставить публично под сомнение профессиональную квалификацию другого педагога (проверяется при наличии обращений).
грубое
4
Наличие сертификатов, подтверждающих повышение квалификации руководящих кадров, педагогов и научных работников организаций образования не реже одного раза в пять лет.
незначительное
";
строки, порядковые номера 27, 28, 29, 30, изложить в следующей редакции:
"
27
Наличие удостоверений, приказов, журналов регистрации и выдачи удостоверений о присвоении/подтверждении прохождения педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет.
значительное
28
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, методического советов и совета по педагогической этике), подтверждающих их деятельность.
значительное
29
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогов, подтверждающих обеспеченность педагогами, имеющими высшее, техническое и профессиональное, послесреднее педагогическое образование, соответствующее профилю преподаваемого предмета, дисциплины, а также должности педагогов.
грубое
30
Недопущение к профессиональной деятельности педагога в организации образования лиц:
1) лишенных прав осуществлять профессиональную деятельность педагога в соответствии со вступившим в законную силу приговором суда;
2) признанных недееспособными или ограниченно дееспособными, в результате чего работник не имеет возможности продолжения трудовых отношений;
3) имеющих медицинские противопоказания, состоящие на психиатрическом и (или) наркологическом учете;
4) не имеющих документов о техническом и профессиональном, послесреднем, высшем или послевузовском образовании;
5) имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми.
грубое
";
дополнить строками, порядковые номера 48, 49, 50, 51, следующего содержания:
"
48
Недопущение привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями (проверяется при наличии обращений).
грубое
49
Недопущение истребования у педагога отчетности либо информации, не связанных с должностными обязанностями педагога (проверяется при наличии обращений).
грубое
50
Недопущение возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг (проверяется при наличии обращений).
грубое
51
Недопущение привлечения педагогов государственных организаций среднего образования при осуществлении ими профессиональной деятельности к проведению мероприятий негосударственных организаций (проверяется при наличии обращений).
грубое
";
в Разделе 3. "Для деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования":
заголовок Подраздела 1. "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД), а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями" изложить в следующей редакции:
"Подраздел 1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД), наличие и количество подтвержденных жалоб и обращений, а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями";
в Подразделе 1. "Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом (объектом) контроля, в том числе посредством Национальной образовательной базы данных (НОБД), а также результаты анализа сведений, представляемых уполномоченными органами и организациями":

1) жалпы қабылданған адамгершілік-әдептілік нормаларын, сыпайылық пен биязылықты сақтайды;
2) басқа педагогтің кәсіби біліктілігіне көпшілік алдында күмән келтірмейді. (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
4
Білім беру ұйымдарының басшы кадрларының, педагогтерінің және ғылыми қызметкерлерінің бес жылда бір реттен сиретпей біліктілігін арттырғандығын растайтын сертификаттарының болуы.
болмашы
";
реттік нөмірлері 27, 28, 29, 30-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
27
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін бес жылда бір реттен сиретпей арттырудан (растаудан) өтуін беру (растау) туралы куәліктердің, бұйрықтардың, куәліктерді тіркеу және беру журналдарының болуы.
елеулі
28
Білім беру ұйымымен бекітілген алқалық органдардың (педагогикалық, әдістемелік кеңестердің және педагогикалық әдеп бойынша кеңестің) қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстары хаттамаларының болуы.
елеулі
29
Қосымшалары бар дипломдар көшірмелерінің және білім беру ұйымдарымен бекітілген атқарылатын лауазымының сабақ беретін пәнінің бейініне сәйкес келетін жоғары, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі педагогикалық білімі бар педагогтермен, сондай-ақ, педагогтер лауазымдарымен қамтамасыз етілгендігін растайтын педагогтердің тарифтеу тізімдерінің болуы.
өрескел
30
Білім беру ұйымдарында педагогтің кәсіби қызметіне:
1) соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес педагогтің кәсіби қызметін жүзеге асыру құқығынан айырылған;
2) іс-әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған, соның нәтижесінде қызметкердің еңбек қатынастарын жалғастыру мүмкіндігі жоқ;
3) психиатриялық және (немесе) наркологиялық жазбалардан тұратын медициналық қарсы көрсетілімдері бар;
4) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттары жоқ;
5) адам өлтіргені, денсаулыққа қасақана зиян келтіргені, адамдардың денсаулығына және имандылыққа, жыныстық қолсұғылмаушылыққа қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, экстремистік немесе террористік қылмыстар, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауда жүрген немесе қудалауда болған адамдарды жұмысқа орналастыруға жол берілмейді.
өрескел
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 48, 49, 50, 51-жолдармен толықтырылсын:
"
48
Педагогті кәсіби міндеттеріне байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
49
Педагогтің есеп беруін немесе одан педагогтік лауазымдық міндеттеріне байланысты емес ақпаратты талап етуге жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
50
Педагогке тауарлар мен қызметтерді сатып алу міндеттемесін жүктеуге жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
51
Мемлекеттік орта білім беру ұйымдарының педагогтерін өздерінің кәсіби қызметін мемлекеттік емес ұйымдардың қызметіне тартуға жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
";
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары үшін" деген 3-бөлімде:
"Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері" деген 1-кіші бөлімнің тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-кіші бөлім. Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, расталған шағымдар мен өтініштердің болуы және саны, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері";
"Бақылау субъектісі (объектісі), оның ішінде Ұлттық білім беру деректер қоры (ҰБДҚ) арқылы ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері, сондай-ақ, уәкілетті органдар мен ұйымдар ұсынатын мәліметтерді талдау нәтижелері"деген 1-кіші бөлімде:

1) соблюдать общепринятые морально-этические нормы, быть вежливыми и корректными;
2) не ставить публично под сомнение профессиональную квалификацию другого педагога (проверяется при наличии обращений).
грубое
3
Наличие удостоверений, приказов, журналов регистрации и выдачи удостоверений о присвоении/ подтверждении квалификационной категории, подтверждающих прохождение педагогами повышения (подтверждения) уровня квалификационной категории не реже одного раза в пять лет.
незначительное
4
Наличие сертификатов, подтверждающих повышение квалификации педагогов организаций образования не реже одного раза в пять лет.
незначительное
";
строку, порядковый номер 8, изложить в следующей редакции:
"
8
Недопущение к профессиональной деятельности педагога в организации образования лиц:
1) лишенных прав осуществлять профессиональную деятельность педагога в соответствии со вступившим в законную силу приговором суда;
2) признанных недееспособными или ограниченно дееспособными, в результате чего работник не имеет возможности продолжения трудовых отношений;
3) имеющих медицинские противопоказания, состоящие на психиатрическом и (или) наркологическом учете;
4) не имеющих документов о техническом и профессиональном, послесреднем, высшем или послевузовском образовании;
5) имеющих или имевших судимость, подвергающихся или подвергавшихся уголовному преследованию за уголовные правонарушения: убийство, умышленное причинение вреда здоровью, против здоровья населения и нравственности, половой неприкосновенности, за экстремистские или террористические преступления, торговлю людьми.
грубое
";
строку, порядковый номер 19, изложить в следующей редакции:
"
19
Наличие копий дипломов с приложениями и утвержденных организацией образования тарификационных списков педагогов, подтверждающих обеспеченность инженерами-педагогами, имеющими базовое высшее, техническое и профессиональное образование, соответствующее профилю преподаваемой дисциплины, а также в случае необходимости квалифицированными специалистами с производства, имеющими базовое высшее или техническое и профессиональное образование, соответствующее профилю преподаваемой дисциплины.
грубое
";
строки, порядковые номера 29, 30, изложить в следующей редакции:
"
29
Наличие утвержденных организацией образования планов работ и протоколов заседаний коллегиальных органов (педагогического, методического советов и совета по педагогической этике), подтверждающих их деятельность.
незначительное
30
Соответствие педагогов организаций технического и профессионального, послесреднего образования типовым штатам работников организаций технического и профессионального, послесреднего образования и перечню должностей педагогов.
незначительное
";

1) жалпы қабылданған адамгершілік-әдептілік нормаларын, сыпайылық пен биязылықты сақтайды;
2) басқа педагогтің кәсіби біліктілігіне көпшілік алдында күмән келтірмейді. (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
3
Педагогтердің біліктілік санатының деңгейін бес жылда бір реттен сиретпей арттырудан (растаудан) өтуін растайтын біліктілік санатын беру/растау туралы куәліктердің, бұйрықтардың, куәліктерді беру және тіркеу журналдарының болуы.
болмашы
4
Білім беру ұйымдары педагогтерінің бес жылда бір реттен сиретпей біліктілігін арттырғандығын растайтын сертификаттардың болуы.
болмашы
";
реттік нөмірі 8-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
8
Білім беру ұйымдарында педагогтің кәсіби қызметіне:
1) соттың заңды күшіне енген үкіміне сәйкес педагогтің кәсіби қызметін жүзеге асыру құқығынан айырылған;
2) іс-әрекетке қабілетсіз немесе әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған, соның нәтижесінде қызметкердің еңбек қатынастарын жалғастыру мүмкіндігі жоқ;
3) психиатриялық және (немесе) наркологиялық жазбалардан тұратын медициналық қарсы көрсетілімдері бар;
4) техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары немесе жоғары оқу орнынан кейінгі білім туралы құжаттары жоқ;
5) адам өлтіргені, денсаулыққа қасақана зиян келтіргені, адамдардың денсаулығына және имандылыққа, жыныстық қолсұғылмаушылыққа қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар үшін, экстремистік немесе террористік қылмыстар, адам саудасы үшін сотталғандығы бар немесе болған, қылмыстық қудалауда жүрген немесе қудалауда болған адамдарды жұмысқа орналастыруға жол берілмейді.
өрескел
";
реттік нөмірі 19-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
19
Сабақ беретін пәніне тиісті бейіні сәйкес келетін базалық жоғары, техникалық және кәсіптік білімі бар инженер-педагогтермен, сондай-ақ, қажеттілік болған жағдайда сабақ беретін пәніне тиісті бейіні сәйкес келетін базалық жоғары немесе техникалық және кәсіптік білімі бар өндірістің білікті мамандарымен қамтамасыз етілгендігін растайтын диплом мен қосымша көшірмелері және педагогтердің білім беру ұйымдары бекіткен тарифтік тізімдерінің болуы.
өрескел
";
реттік нөмірлері 29, 30-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
29
Білім беру ұйымымен бекітілген алқалық органдардың (педагогикалық, әдістемелік кеңестердің және педагогикалық әдеп жөніндегі кеңестің) қызметін растайтын жұмыс жоспарлары мен отырыстары хаттамаларының болуы.
болмашы
30
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары педагогтерінің техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарына және педагогтер лауазымдарының тізбесіне сәйкес келуі.
болмашы
";

строки, порядковые номера 20, 21, изложить в следующей редакции:
"
20
Наличие приказа о создании и утверждении в органах управления образования аттестационной комиссии для проведения аттестации педагогов подведомственных организаций образования на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий.
незначительное
21
Наличие протоколов заседаний аттестационной комиссии по аттестации педагогов подведомственных организаций образования на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий.
значительное
";
строку, порядковый номер 24, изложить в следующей редакции:
"
24
Наличие документов (журнал регистрации входящей документации, заявление), подтверждающих объективность коллегиального органа по включению педагогов, занимающих должности в организациях образования, в списочный состав аттестуемых на соответствующий период.
значительное
";
дополнить строками, порядковые номера 41, 42, 43, следующего содержания:
"
41
Недопущение привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями (проверяется при наличии обращений).
грубое
42
Недопущение истребования у педагога отчетности либо информации, не связанных с должностными обязанностями педагога (проверяется при наличии обращений).
грубое
43
Недопущение возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг (проверяется при наличии обращений).
грубое
";
в Проверочном листе в сфере государственного контроля за системой образования в отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, утвержденном указанным совместным приказом:
строку, порядковый номер 1, изложить в следующей редакции:
"
1
Выполнение педагогом должностных обязанностей и норм педагогической этики:
В своей деятельности:
1) способствовать воспитанию обучающихся и воспитанников в духе высокой нравственности, уважения к родителям, этнокультурным ценностям, бережного отношения к окружающему миру;
2) не допускать совершения действий, способных дискредитировать высокое звание педагога Республики Казахстан;
3) добросовестно и качественно исполнять свои служебные обязанности;
4) непрерывно совершенствовать свое профессиональное мастерство, активно заниматься самообразованием и самосовершенствованием;
5) неукоснительно соблюдать трудовую дисциплину;
6) бережно относиться к имуществу организации образования и не использовать его в личных целях;
7) принимать меры по предупреждению коррупции, своим личным поведением подавать пример честности, беспристрастности и справедливости;
8) не допускать использования служебной информации в корыстных и иных личных целях;

реттік нөмірлері 20, 21-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
20
Білім басқармасы органдарында ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының педагогтеріне біліктілік санаттарын беру (растау) үшін аттестаттаудан өткізу жөнінде аттестаттау комиссияларын құру және бекіту туралы бұйрықтың болуы.
болмашы
21
Ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының педагогтеріне біліктілік санаттарын беру (растау) үшін аттестаттаудан өткізу жөнінде аттестаттау комиссиялары отырысы хаттамаларының болуы.
елеулі
";
реттік нөмірі 24-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
24
Білім беру ұйымдарында қызмет атқаратын педагогтердің тиісті кезеңге аттестатталушылардың тізімдік құрамына енгізу бойынша алқалы органның объективтілігін растайтын құжаттардың (кіріс құжаттарды тіркеу журналы, өтініш) болуы.
елеулі
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 41, 42, 43-жолдармен толықтырылсын:
"
41
Педагогті кәсіби міндеттеріне байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
42
Педагогтің есеп беруін немесе одан педагогтық лауазымдық міндеттеріне байланысты емес ақпаратты талап етуге жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
43
Педагогке тауарлар мен қызметтерді сатып алу міндеттемесін жүктеуге жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
өрескел
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың жалпы білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағында:
реттік нөмірі 1-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
1
Педагогтің педагогтік әдеп нормалары мен лауазымдық міндеттерін орындауы:
Педагог өз қызметінде:
1) білім алушылар мен тәрбиеленушілерді ата-аналарына, этномәдени құндылықтарға құрмет көрсетуге, қоршаған әлемге ұқыпты қарауға, жоғары адамгершілік тұрғыда тәрбиелеуге мүмкіндік жасайды;
2) Қазақстан Республикасы педагогінің жоғары атағының беделін түсіруге мүмкіндік туғызатын іс-әрекеттерді жасауға жол бермейді;
3) өзінің қызметтік міндетін адал және сапалы орындайды;
4) өзінің кәсіби шеберлігін үздіксіз жетілдіреді, өз бетінше білім алу және өзін-өзі жетілдірумен белсенді түрде айналысады;
5) еңбек тәртібін бұлжытпай сақтайды;
6) білім беру ұйымының мүлкіне ұқыпты қарайды және оны жеке мақсатта пайдаланбайды;
7) сыбайлас жемқорлықтың алдын алу бойынша шаралар қабылдайды, өзінің шыншыл, адал және әділ мінез-құлқымен үлгі болады;
8) қызметтік ақпараттарды пайдакүнемдік және өзге де жеке мақсаттарда пайдалануға жол бермейді;

дополнить строками, порядковые номера 27, 28, 29, следующего содержания:
"
27
Недопущение привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями (проверяется при наличии обращений).
28
Недопущение истребования у педагога отчетности либо информации, не связанных с должностными обязанностями педагога (проверяется при наличии обращений).
29
Недопущение возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг (проверяется при наличии обращений).
";
в Проверочном листе в сфере государственного контроля за системой образования в отношении организаций образования, реализующих общеобразовательные учебные программы начального, основного среднего и общего среднего образования, утвержденном указанным совместным приказом:

реттік нөмірлері 27, 28, 29-жолдармен толықтырылсын:
"
27
Педагогті кәсіби міндеттеріне байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
28
Педагогтің есеп беруін не одан педагогтік лауазымдық міндеттеріне байланысты емес ақпаратты талап етуге жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
29
Педагогке тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді сатып алу міндеттемесін жүктеуге жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Жалпы орта білім берудің бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беретін оқу бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты білім беру жүйесін мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағында:

строки, порядковые номера 20, 21, изложить в следующей редакции:
"
20
Наличие приказа о создании и утверждении в органах управления образования аттестационной комиссии для проведения аттестации педагогов подведомственных организаций образования на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий.
21
Наличие протоколов заседаний аттестационной комиссии по аттестации педагогов подведомственных организаций образования на присвоение (подтверждение) квалификационных категорий.
";
строку, порядковый номер 24, изложить в следующей редакции:
"
24
Наличие документов (журнал регистрации входящей документации, заявление), подтверждающих объективность коллегиального органа по включению педагогов, занимающих должности в организациях образования, в списочный состав аттестуемых на соответствующий период.
";
дополнить строками, порядковые номера 41, 42, 43, следующего содержания:
"
41
Недопущение привлечения педагога к видам работ, не связанным с профессиональными обязанностями (проверяется при наличии обращений).
42
Недопущение истребования у педагога отчетности либо информации, не связанных с должностными обязанностями педагога (проверяется при наличии обращений).
43
Недопущение возложения на педагога обязанности по приобретению товаров и услуг (проверяется при наличии обращений).
";
2. Комитету по обеспечению качества в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Юридический департамент Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
А. Аймагамбетов
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Р. Даленов

реттік нөмірлері 20, 21-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
20
Білім басқармасы органдарында ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының педагогтеріне біліктілік санаттарын беру (растау) үшін аттестаттаудан өткізу жөнінде аттестаттау комиссияларын құру және бекіту туралы бұйрықтың болуы.
21
Ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарының педагогтеріне біліктілік санаттарын беру (растау) үшін аттестаттаудан өткізу жөнінде аттестаттау комиссиялары отырысы хаттамаларының болуы.
";
реттік нөмірі 24-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
24
Білім беру ұйымдарында қызмет атқаратын педагогтердің тиісті кезеңге аттестатталушылардың тізімдік құрамына енгізу бойынша алқалы органның объективтілігін растайтын құжаттардың (кіріс құжаттарды тіркеу журналы, өтініш) болуы.тіркеу журналы, өтініш) болуы.
";
мынадай мазмұндағы реттік нөмірлері 41, 42, 43-жолдармен толықтырылсын:
"
41
Педагогті кәсіби міндеттеріне байланысты емес жұмыс түрлеріне тартуға жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
42
Педагогтің есеп беруін немесе одан педагогтық лауазымдық міндеттеріне байланысты емес ақпаратты талап етуге жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
43
Педагогке тауарлар мен қызметтерді сатып алу міндеттемесін жүктеуге жол бермеу (өтініштер болған жағдайда тексеріледі).
";
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бірлескен бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі
_________А. Аймағамбетов
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
__________ Р. Дәленов