Об утверждении Правил возмещения платежей населения по оплате коммунальных услуг в режиме чрезвычайного положения в Республике Казахстан
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 18 апреля 2020 года № 212. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 апреля 2020 года № 20427. Срок действия приказа - до 25 июня 2020 года
Примечание ИЗПИ.
Срок действия приказа - до 25.06.2020 (п. 4 приказа).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.05.2020 № 277 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 4) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан 16 марта 2020 года № 286 "О мерах по обеспечению социально-экономической стабильности" и поручением Президента Республики Казахстан, данного на заседании Государственной комиссии по обеспечению режима чрезвычайного положения при Президенте Республики Казахстан от 23 марта 2020 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения платежей населения по оплате коммунальных услуг в режиме чрезвычайного положения в Республике Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.05.2020 № 277 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
2. Комитету по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяются на правоотношения, возникшие с момента введения чрезвычайного положения и действуют до 25 июня 2020 года.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.05.2020 № 277 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Министр индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
Б. Атамкулов
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 18 апреля 2020 года № 212
Правила возмещения платежей населения по оплате коммунальных услуг в режиме чрезвычайного положения в Республике Казахстан
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра индустрии и инфраструктурного развития РК от 09.05.2020 № 277 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).

Қазақстан Республикасындағы төтенше жағдай режимінде коммуналдық қызметтердің төлемі бойынша халықтың төлемақысын өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2020 жылғы 18 сәуірдегі № 212 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 18 сәуірде № 20427 болып тіркелді. Бұйрық 2020 жылғы 25 маусымға дейін қолданыста болды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрық - 25.06.2020 дейін қолданыста болды (4 т. қараңыз).
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 09.05.2020 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 25.06.2020 дейін әрекет етеді) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
"Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 286 Жарлығының 1-тармағының 4) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің жанындағы Төтенше жағдай режимін қамтамасыз ету жөніндегі мемлекеттік комиссия отырысының 2020 жылғы 23 тапсырмасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасындағы төтенше жағдай режимінде коммуналдық қызметтерді төлеу бойынша халықтың төлемақысын өтеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 09.05.2020 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 25.06.2020 дейін әрекет етеді) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында ресми жарияланғаннан кейін орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және төтенше жағдай енгізілген сәттен бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады және ол 2020 жылғы 25 маусымға дейін әрекет етеді.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 09.05.2020 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 25.06.2020 дейін әрекет етеді) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрі
Б. Атамкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Индустрия және
инфрақұрылымдық
даму министрінің
2020 жылғы 18 сәуірдегі
№ 212 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасындағы төтенше жағдай режимінде коммуналдық қызметтерді төлеу бойынша халықтың төлемақысын өтеу қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 09.05.2020 № 277 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 25.06.2020 дейін әрекет етеді) бұйрығымен.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения платежей населения по оплате коммунальных услуг в режиме чрезвычайного положения в Республике Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 Указа Президента Республики Казахстан 16 марта 2020 года № 286 "О мерах по обеспечению социально-экономической стабильности" и подпунктом 43) пункта 12 Указа Президента Республики Казахстан от 8 апреля 2020 года № 299 "Об уточненном республиканском бюджете на 2020 год" и определяют порядок оказания государственной поддержки гражданам по оплате коммунальных услуг в условиях чрезвычайного положения.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) потребитель – физическое лицо, потребляющее на основе договора коммунальные услуги;
2) поставщик – субъект предпринимательской деятельности, оказывающий коммунальные услуги;
3) администратор бюджетной программы вышестоящего бюджета – государственный орган, ответственный за планирование, обоснование, реализацию и достижение результатов бюджетной программы;
4) местный исполнительный орган (акимат) – коллегиальный исполнительный орган, возглавляемый акимом области, города республиканского значения и столицы, района (города областного значения), осуществляющий в пределах своей компетенции местное государственное управление и самоуправление на соответствующей территории;
5) населенный пункт – это часть компактно заселенной территории республики, с численностью не менее 50 человек, учтенная и зарегистрированная в установленном законом порядке и управляемая местными представительными и исполнительными органами.
3. Возмещение платежей населения по оплате коммунальных услуг на период чрезвычайного положения осуществляется из республиканского бюджета, при дополнительной потребности допускается возмещение из местного бюджета.
4. Возмещение платежей населения по оплате коммунальных услуг (далее – возмещение) осуществляется в населҰнных пунктах, на территории которых введҰн карантин, на основании обращения лиц, указанных в пункте 6 настоящих Правил, или членов их семей, совместно проживающих с ними.
5. В случае возмещения за счет местного бюджета, категории получателей, условия и порядок определяются местными исполнительными органами самостоятельно.
6. Категории лиц, имеющих право на возмещение по коммунальным услугам при наличии собственных лицевых счетов или лицевых счетов членов семьи, совместно проживающих с ними, у поставщиков коммунальных услуг:
1) инвалиды 1, 2, 3 групп;
2) инвалиды и участники Великой Отечественной войны, лица, приравненные к инвалидам и участникам Великой Отечественной войны;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасындағы төтенше жағдай режимінде коммуналдық қызметтерді бойынша халықтың төлемақысын өтеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Әлеуметтік-экономикалық тұрақтылықты қамтамасыз ету жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 16 наурыздағы № 286 Жарлығының 1-тармағының 4) тармақшасына және "2020 жылға арналған нақтыланған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 8 сәуірдегі № 299 Жарлығының 12-тармағының 43) тармақшасына сәйкес әзірленді және төтенше жағдай кезінде азаматтарға коммуналдық қызметтерді төлеу бойынша мемлекеттік қолдау көрсету тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тұтынушы - шарт негізінде коммуналдық қызметтерді тұтынатын жеке тұлға;
2) жеткізуші - коммуналдық қызметтер көрсететін кәсіпкерлік қызмет субъектісі;
3) жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшісі - бюджеттік бағдарламаларды жоспарлауға, негіздеуге, іске асыруға және нәтижелерге қол жеткізуге жауапты мемлекеттік орган;
4) жергілікті атқарушы орган (әкімдік) - облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың, ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) әкімі басқаратын, өз құзыреті шегінде тиісті аумақта жергілікті мемлекеттік басқаруды және өзін-өзі басқаруды жүзеге асыратын алқалы атқарушы орган;
5) елді мекен - бұл саны 50 адамнан кем емес, белгіленген заң тәртібімен есепке алынған және тіркелген, өкілді және жергілікті атқарушы органдар басқаратын республиканың жинақы қоныстанған аумағының бір бөлігі.
3. Төтенше жағдай кезеңінде коммуналдық қызметтер төлеу бойынша халықтың төлемақысын шығындарын өтеу республикалы бюджеттен жүзеге асырылады, қосымша қажеттілік болған кезде жергілікті бюджеттен өтеуге жол беріледі.
4. Коммуналдық қызметтерді төлеу бойынша халықтың төлемақысын өтеу (бұдан әрі - өтеу) осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген адамдардың немесе онымен бірге тұратын оның отбасы мүшелерінің өтініші негізінде карантин енгізілген аумақтағы елді мекендерде жүзеге асырады.
5. Жергілікті бюджет есебінен өтелген жағдайда алушылар санатын, шарттары мен тәртібін жергілікті атқарушы органдар дербес айқындайды.
6. Коммуналдық қызметті жеткізушілерде есепшот болған кезде коммуналдық қызметтер бойынша өтеуге құқығы бар адамдардың онымен бірге тұратын отбасы мүшелерінің санаты:
1) 1, 2 және 3 топтағы мүгедектер;
2) Ұлы Отан соғысының мүгедектері мен қатысушылары және Ұлы Отан соғысының мүгедектері мен қатысушыларына теңестірілген адамдар;

3) семьи, воспитывающие детей-инвалидов;
4) многодетные семьи;
5) пенсионеры с минимальной пенсией и менее, одинокие пенсионеры;
6) семьи лиц, погибших (умерших) при исполнении государственных или общественных обязанностей, воинской службы, при подготовке или осуществлении полета в космическое пространство, при спасании человеческой жизни, при охране правопорядка;
7) граждане, получающие адресную социальную помощь.
Глава 2. Порядок возмещения
7. Местный исполнительный орган доводит до сведения граждан населенного пункта информацию о возмещении в соответствии с настоящими Правилами.
8. Возмещение производится на основании обращения категории лиц из расчета пятнадцать тысяч тенге на одного потребителя ежемесячно в населенных пунктах, где введен карантин. При этом расчет производится не нарушая целостности периода оплаты, то есть с первого по последнее число соответствующего месяца.
9. Для возмещения потребителями (или их законными представителями) подаҰтся заявка через информационные системы или call-центр в соответствующий местный исполнительный орган с предоставлением индивидуального идентификационного номера, социального статуса и данными лицевого счҰта, указанного в пункте 6 настоящих Правил.
Местный исполнительный орган обеспечивает организацию работы по принятию и обработке полученного обращения.
10. Местный исполнительный орган направляет Поставщикам перечень потребителей для подтверждения наличия лицевого счета и суммы оплаты.
Информация Поставщика подается в произвольной форме и содержит сведения о лицевых счетах потребителей, объеме фактически оказанных коммунальных услуг и их стоимости в соответствии с установленными тарифами.
11. Перечисление бюджетных средств на возмещение производится Администратором бюджетной программы вышестоящего бюджета в виде целевых текущих трансфертов в доходы нижестоящих бюджетов административно-территориальных единиц, на территории которых введен карантин. Перечисление осуществляется на основании утвержденного в установленном порядке индивидуального плана финансирования соответствующей бюджетной программы (подпрограммы) по платежам.
12. Местный исполнительный орган обеспечивает перечисление средств на лицевые счета потребителей. Основанием для перечисления средств являются заявка потребителя и информация Поставщиков, указанная в пункте 10 настоящих Правил.
13. Перечисление средств осуществляется местным исполнительным органом пропорционально количеству подлежащих возмещению коммунальных услуг.
14. В случае оплаты потребителем коммунальных услуг, а также если квитанция об оплате коммунальных услуг содержит сумму менее пятнадцати тысяч тенге, Поставщик производит перерасчет оплаты путем зачета платежа на следующий отчетный период и извещает потребителя о зачете платежа.

3) мүгедек балаларды тәрбиелеушi отбасылар;
4) көпбалалы отбасылар;
5) ең төмен және аз зейнетақы алатын, жалғызбасты зейнеткерлер;
6) мемлекеттiк немесе қоғамдық мiндеттерiн, әскери қызметiн орындау кезiнде, ғарыш кеңістігіне ұшуды дайындау немесе жүзеге асыру кезінде, адам өмiрiн құтқару кезiнде, құқық тәртiбiн қорғау кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) адамдардың отбасылары;
7) атаулы әлеуметтік көмек алатын азаматтар.
2-тарау. Өтеу тәртібі
7. Жергілікті атқарушы орган бұқаралық ақпарат құралдары арқылы елді мекеннің азаматтарына осы Қағидаларға сәйкес өтеу туралы ақпаратты жеткізеді.
8. Өтеу карантин енгізілген елді мекендерде ай сайын бір тұтынушыға шаққанда он бес мың теңге деген есеппен жүргізіледі. Бұл ретте, есеп айырысу төлем кезеңінің тұтастығын бұзбай, яғни тиісті айдың бірінші күнінен соңғы күніне дейін жүргізіледі.
9. Өтеу үшін тұтынушылар (немесе олардың заңды өкілдері) осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген адамдардың жеке сәйкестендіру нөмірін, әлеуметтік мәртебесін және есепшотының деректерін көрсете отырып, тиісті жергілікті атқарушы органдағы ақпараттық жүйе немесе call-орталық арқылы өтінім береді.
Жергілікті атқарушы орган өтінішті қабылдау және өңдеу бойынша жұмысты ұйымдастыруды қамтамасыз етеді.
10. Жергілікті атқарушы орган есепшоттың және төлем сомасының болуын растау үшін Жеткізушілерге тұтынушылардың тізбесін жібереді.
Жеткізушінің ақпараты еркін нысанда беріледі және тұтынушылардың есепшоты, көрсетілген коммуналдық қызметтердің нақты көлемі және белгіленген тарифтерге сәйкес олардың құны туралы деректерді қамтиды.
11. Коммуналдық қызметтер бойынша өтеуге арналған бюджеттік қаражатты аударуды жоғары тұрған бюджеттік бағдарламаларының әкімшісі аумағында карантин енгізілген әкімшілік-аумақтың бірліктің төмен тұрған бюджеттерінің кірісіне нысаналы ағымдағы трансферттер түрінде жүргізеді. Аудару белгіленген тәртіппен бекітілген төлемдер бойынша тиісті бюджеттік бағдарламаның (кіші бағдарламаның) жеке қаржыландыру жоспарының негізінде жүзеге асырылады.
12. Жергілікті атқарушы орган тұтынушының есепшотына қаражат аударуды қамтамасыз етеді. Тұтынушының өтінімі және осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген Жеткізушілердің ақпараты қаражатты аударуға негіз болып табылады.
13. Қаражатты аударуды жергілікті атқарушы орган өтелуге жататын коммуналдық қызметтердің санына тепе-тең жүзеге асырады.
14. Тұтынушы коммуналдық қызметтерге төлем жүргізген жағдайда, коммуналдық қызметтер төлемі туралы түбіртекте он бес мың теңгеден кем сома болса, Жеткізуші төлемді келесі есептік кезеңге есептей отырып, төлемге қайта есептеу жүргізеді және тұтынушыға төлемді есепке алғаны туралы тиісті хабарлама жібереді.

15. Поставщик при выставлении платежа потребителям, в квитанции об оплате отражает сумму возмещения государством части коммунальных услуг.
16. Поставщик в срок не позднее 25 числа после каждой ежемесячной оплаты предоставляет местному исполнительному органу отчет о целевом использовании бюджетных средств.
17. Местный исполнительный орган области, городов республиканского значения и столицы в срок не позднее первого числа после каждой ежемесячной оплаты возмещения представляет Администратору бюджетной программы вышестоящего бюджета отчет о целевом использовании бюджетных средств.
18. В случаях неиспользования или частичного использования средств, полученных для возмещения, суммы целевых текущих трансфертов подлежат возврату.

15. Жеткізуші тұтынушыға төлем есептеген кезде төлем туралы түбіртекте мемлекеттің коммуналдық көрсетілетін қызметтердің бір бөлігін өтеген сомасын көрсетеді.
16. Жеткізуші әрбір ай сайынғы төлемнен кейін 25-күннен кешіктірмей жергілікті атқарушы органға бюджеттік қаражатты мақсатты пайдалану туралы есеп ұсынады.
17. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы өтеудің әрбір ай сайынғы төлемінен кейінгі бірінші күннен кешіктірмей жоғары тұрған бюджеттің бюджеттік бағдарламаларының әкімшісіне бюджеттік қаражатты мақсатты пайдалану туралы есеп ұсынады.
18. Өтеу үшін алынған қаражат пайдаланылмаған немесе ішінара пайдаланылған жағдайда, нысаналы ағымдағы трансферттердің сомасы қайтарылуға жатады.