О порядке снятия юридическими лицами наличных денег с банковских счетов, снятия наличных денег сверх установленных предельных размеров и предоставления в Министерство финансов Республики Казахстан информации о снятии юридическими лицами наличных денег сверх установленных предельных размеров
Совместные постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 51, Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 29 апреля 2020 года № 54 и приказ Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 29 апреля 2020 года № 435. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 апреля 2020 года № 20544. Срок действия совместного постановления - по 31 декабря 2020 года
Примечание ИЗПИ!
Срок действия приказа - по 31.12.2020 (п.5 приказа).
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие настоящего постановления см. п. 5
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и Указом Президента Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 308 "О некоторых мерах по стабилизации экономики" Правления Национального Банка Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЮТ и Министр финансов Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЕТ:
1. Определить следующий порядок снятия юридическими лицами наличных денег с банковских счетов, снятия наличных денег сверх установленных в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 21 апреля 2020 года № 50 "О предельных размерах сумм снятия юридическими лицами наличных денег с банковских счетов в течение календарного месяца и категориях юридических лиц, на которые не распространяется требование по снятию наличных денег с банковских счетов", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20494 (далее – постановление № 50), предельных размеров и предоставления в Министерство финансов Республики Казахстан информации о снятии юридическими лицами наличных денег сверх установленных предельных размеров:
1) заявки на снятие наличных денег с банковских счетов от одного клиента финансовой организации, осуществляющей открытие и ведение банковских счетов юридических лиц, в течение текущего календарного месяца исполняются на сумму, не превышающую размеров, установленных в соответствии с постановлением № 50, в том числе с учетом суммы заявки (заявок) на снятие наличных денег с банковских счетов, принятой (принятых) ранее к исполнению в текущем календарном месяце;

Заңды тұлғалардың банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу, белгіленген шекті мөлшерден артық қолма-қол ақшаны алу және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне заңды тұлғалардың белгіленген шекті мөлшерден артық қолма-қол ақшаны алуы туралы ақпаратты ұсыну тәртібі туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 51, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 54 және Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2020 жылғы 29 сәуірдегі № 435 бірлескен қаулысы мен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 30 сәуірде № 20544 болып тіркелді. Бірлескен қаулысы мен бұйрығы 2020 жылғы 31 желтоқсанға дейін қолданыста болды.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қаулының қолданыста болу мерзімі - 31.12.2020 аралығында қолданылады (осы бұйрықтың 5-т. қараңыз).
"Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына және "Экономиканы тұрақтандырудың кейбір шаралары туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 308 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармалары ҚАУЛЫ ЕТЕДІ және Қазақстан Республикасының Қаржы министрі БҰЙЫРАДЫ:
1. Заңды тұлғалардың банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуының, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20494 болып тіркелген "Заңды тұлғалардың банктік шоттардан күнтізбелік ай ішінде қолма-қол ақшаны алу сомасының шекті мөлшері және банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу жөніндегі талап қолданылмайтын заңды тұлғалардың санаттары туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2020 жылғы 21 сәуірдегі № 50 қаулысына (бұдан әрі - № 50 қаулы) сәйкес белгіленген шекті мөлшерден артық қолма-қол ақшаны алуының және Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігіне заңды тұлғалардың белгіленген шекті мөлшерден артық қолма-қол ақшаны алуы туралы ақпаратты ұсынудың мынадай тәртібі айқындалсын:
1) заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымының бір клиентінің банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуға арналған өтінімдері ағымдағы күнтізбелік ай ішінде № 50 қаулыға сәйкес белгіленген мөлшерден аспайтын сомаға, оның ішінде ағымдағы күнтізбелік айда бұрын орындауға қабылданған банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуға арналған өтінімнің (өтінімдердің) сомасын ескере отырып орындалады;

2) превышение размеров сумм, в пределах которых в течение календарного месяца допускается снятие наличных денег с банковских счетов юридических лиц, за исключением юридических лиц, на которые не распространяется требование по предельному размеру снятия наличных денег с банковских счетов, категории которых определены постановлением № 50, допускается при соблюдении в совокупности следующих условий:
наличие документов, подтверждающих цель снятия наличных денег с банковского счета;
представление юридическим лицом согласия на передачу данных в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан и (или) его территориальные подразделения (далее – орган государственных доходов);
получение финансовой организацией, осуществляющей открытие и ведение банковских счетов юридических лиц, сведений от органа государственных доходов об отсутствии оснований для отказа в выдаче наличных денег, превышающих установленный предельный размер;
3) финансовая организация, осуществляющая открытие и ведение банковских счетов юридических лиц, в срок не позднее рабочего дня, следующего за днҰм подачи заявки на снятие наличных денег, направляет в орган государственных доходов документы, подтверждающие цель снятия наличных денег с банковского счета юридического лица, и заявку, которая должна содержать индивидуальный идентификационный номер уполномоченного представителя юридического лица, подавшего заявку на снятие наличных денег с банковского счета;
4) органы государственных доходов в течение двух рабочих дней со дня получения сведений и документов, предусмотренных подпунктом 3) настоящего пункта, направляют финансовой организации, осуществляющей открытие и ведение банковских счетов юридических лиц, в письменной и (или) электронной форме сведения о наличии либо отсутствии оснований для отказа в выдаче наличных денег, превышающих установленный предельный размер;
5) орган государственных доходов, с учҰтом применения системы управления рисками, выносит одно из следующих решений:
по низкой степени риска – об отсутствии оснований для отказа в выдаче наличных денег;
по высокой степени риска – о наличии оснований для отказа в выдаче наличных денег.
Наступление срока свыше трех рабочих дней со дня подачи юридическим лицом заявки на снятие наличных денег, превышающих установленный предельный размер, и отсутствие сведений о наличии либо отсутствии оснований для отказа в выдаче наличных денег, превышающих установленный предельный размер, от органа государственных доходов является основанием для выдачи наличных денег, превышающих установленный предельный размер;

2) санаттары № 50 қаулыда айқындалған, банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алудың шекті мөлшері жөніндегі талап қолданылмайтын заңды тұлғаларды қоспағанда, күнтізбелік ай ішінде заңды тұлғалардың банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуға рұқсат етілетін сома мөлшерін арттыруға жиынтығында мына талаптарды сақтаған кезде рұқсат беріледі:
банктік шоттан қолма-қол ақшаны алу мақсатын растайтын құжаттардың болуы;
заңды тұлғаның Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне және (немесе) оның аумақтық бөлімшелеріне (бұдан әрі - мемлекеттік кірістер органы) деректерді беруге келісімді ұсынуы;
заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымының мемлекеттік кірістер органынан белгіленген шекті мөлшерден асатын қолма-қол ақшаны беруден бас тарту үшін негіздердің жоқтығы туралы мәліметтер алуы;
3) заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымы қолма-қол ақшаны алуға өтінім берілген күннен кейінгі жұмыс күнінен кешіктірмеген мерзімде мемлекеттік кірістер органына заңды тұлғаның банктік шоттан қолма-қол ақшаны алу мақсатын растайтын құжаттарды және банктік шоттан қолма-қол ақшаны алуға өтінім берген заңды тұлғаның уәкілетті өкілінің жеке сәйкестендіру нөмірі болуға тиіс өтінімді жібереді;
4) мемлекеттік кірістер органы осы тармақтың 3) тармақшасында көзделген мәліметтер мен құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымына белгіленген шекті мөлшерден асатын қолма-қол ақшаны беруден бас тарту үшін негіздердің болуы не болмауы туралы мәліметтерді жазбаша және (немесе) электрондық нысанда жібереді;
5) мемлекеттік кірістер органы тәуекелдерді басқару жүйесін қолдануды ескере отырып, мынадай:
төмен тәуекел дәрежесі бойынша - қолма-қол ақшаны беруден бас тарту үшін негіздердің болмауы туралы;
жоғары тәуекел дәрежесі бойынша - қолма-қол ақшаны беруден бас тарту үшін негіздердің болуы туралы шешімдердің біреуін шығарады.
Заңды тұлға белгіленген шекті мөлшерден асатын қолма-қол ақшаны алуға өтінім берген күннен бастап үш жұмыс күнінен астам мерзім болуы және мемлекеттік кірістер органынан белгіленген шекті мөлшерден асатын қолма-қол ақшаны беруден бас тарту үшін негіздердің болуы не болмауы туралы мәліметтердің болмауы белгіленген шекті мөлшерден асатын қолма-қол ақшаны беру үшін негіз болып табылады;

6) в целях реализации подпункта 5) настоящего пункта орган государственных доходов для применения системы управления рисками, предусмотренной пунктом 1 статьи 136 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)", вырабатывает критерии оценки степени риска, которые являются конфиденциальной информацией;
7) за период со дня введения в действие постановления № 50 до окончания календарного месяца, в котором введено в действие постановление № 50, снятие наличных денег с банковских счетов юридических лиц осуществляется в пределах размеров сумм, установленных постановлением № 50;
8) финансовые организации, осуществляющие открытие и ведение банковских счетов юридических лиц, ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем, направляют в Национальный Банк Республики Казахстан сведения о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца юридическими лицами, по форме согласно приложению к настоящему постановлению;
9) Национальный Банк Республики Казахстан осуществляет свод данных, указанных в подпункте 8) настоящего пункта, на основе бизнес-идентификационных номеров в разрезе финансовых организаций, осуществляющих открытие и ведение банковских счетов юридических лиц, и юридических лиц, осуществивших снятие наличных денег с банковских счетов, для определения юридических лиц, превысивших установленные размеры сумм, в пределах которых в течение календарного месяца допускается снятие наличных денег с банковских счетов юридических лиц. Сводные данные направляются в электронной форме в орган государственных доходов для использования в системе управления рисками и Агентство Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка для осуществления контроля за соблюдением финансовыми организациями, осуществляющими открытие и ведение банковских счетов юридических лиц, порядка снятия юридическими лицами наличных денег с банковских счетов, предусмотренного настоящим постановлением.
2. Департаменту наличного денежного обращения в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования;

6) осы тармақтың 5) тармақшасын іске асыру мақсатында мемлекеттік кірістер органы 2017 жылғы 25 желтоқсандағы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексінің) 136-бабының 1-тармағында көзделген тәуекелдерді басқару жүйесін қолдану үшін конфиденциалды ақпарат болып табылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын әзірлейді;
7) № 50 қаулы қолданысқа енгізілген күннен бастап № 50 қаулы қолданысқа енгізілген күнтізбелік ай аяқталғанға дейінгі кезеңде заңды тұлғалардың банктік шоттардан қолма-қол ақша алуы № 50 қаулыда белгіленген сома мөлшерінің шегінде жүзеге асырылады;
8) заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымдары ай сайын, есепті айдан кейінгі айдың он бесінші күнінен кешіктірмей Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне осы қаулыға қосымшаға сәйкес нысан бойынша күнтізбелік ай ішінде заңды тұлғалар банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден астам сомаға қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған соманың мөлшері туралы мәліметтерді жібереді;
9) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі заңды тұлғалардың банктік шоттарынан күнтізбелік ай ішінде қолма-қол ақшаны алуға рұқсат етілген шегінде белгіленген сома мөлшерінен асырған заңды тұлғаларды айқындау үшін заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымдары және банктік шоттардан қолма-қол ақша алуды жүзеге асырған заңды тұлғалар бөлігінде бизнес сәйкестендіру нөмірлері негізінде осы тармақтың 8) тармақшасында көрсетілген деректерді жинақтайды. Жиынтық деректер тәуекелдерді басқару жүйесінде пайдалану үшін мемлекеттік кірістер органына және заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымдары осы қаулыда көзделген заңды тұлғалардың банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу тәртібін сақтауын бақылау үшін Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігіне электрондық нысанда жіберіледі.
2. Қолма-қол ақша айналысы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;

3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктом 2) настоящего пункта и пунктом 3 настоящего постановления.
3. Департаменту информации и коммуникаций – пресс-службе Национального Банка обеспечить в течение двух рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан, курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка и вице-министра финансов Республики Казахстан.
5. Настоящее постановление вводится в действие с 1 июня 2020 года и действует по 31 декабря 2020 года.
Председатель Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и развитию
финансового рынка
__________
Первый Заместитель
Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министр финансов
__________
Председатель
Национального Банка
Республики Казахстан
__________
М. АбылкасымоваА. СмаиловЕ. Досаев
СОГЛАСОВАНО
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
"____" ____________ 2020 года
Приложение к постановлениям
Правления Национального
Банка
Республики Казахстан
от 21 апреля 2020 года № 51
и Агентства
Республики Казахстан по
регулированию и развитию
финансового рынка
от 29 апреля 2020 года № 54
и приказа Министра финансов
Республики Казахстан
от 29 апреля 2020 года № 435
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Представляется: в Национальный Банк Республики Казахстан
Форма административных данных размещена на официальном интернет-ресурсе: www.nationalbank.kz
Сведения о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца юридическими лицами
Индекс формы административных данных: СНД_ЮР
Периодичность: ежемесячная
Отчетный период: по состоянию на "___"________20__года
Круг лиц, представляющих сведения: финансовые организации, осуществляющие открытие и ведение банковских счетов юридических лиц
Срок представления: ежемесячно, не позднее пятнадцатого числа месяца, следующего за отчетным месяцем
Форма
БИН финансовой организации, осуществляющей открытие и ведение банковских счетов юридических лиц: _________________________
тысяч тенге
№№
Информация о клиенте финансовой организации, осуществляющей открытие и ведение банковских счетов юридических лиц
БИН
Наименование
Код типа субъекта
Код ОКЭД
Предусмотренный законодательством месячный лимит снятия наличных денег
Установленный финансовой организации, осуществляющей открытие и ведение банковских счетов юридических лиц, месячный лимит снятия наличных денег
1
2
3
4
5
6
7
Продолжение таблицы
Сумма снятия за отчетный месяц
Итого снятия
В том числе наличная иностранная валюта
В том числе по регионам
г. Нур-Султан
г. Алматы
г. Шымкент
Акмолинская область
Актюбинская область
Алматинская область
Атырауская область
Восточно-Казахстанская область
Жамбылская область
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Продолжение таблицы
Сумма снятия за отчетный месяц
В том числе по регионам
Западно-Казахстанская область
Карагандинская область
Костанайская область
Кызылординская область
Мангистауская область
Павлодарская область
Северо-Казахстанская область
Туркестанская область
19
20
21
22
23
24
25
26
Наименование________________ Адрес_______________________
Телефон ______________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель_______________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) телефон
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание формы
__________________________________________ ______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Первый руководитель или лицо, уполномоченное им на подписание формы
____________________________________________ _______________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Дата "____" ______________ 20__ года
Приложение к форме
Сведений о размерах сумм
снятия наличных денег с
банковских счетов на сумму
более 10 000 000 (десяти
миллионов) тенге
в совокупности,
осуществленных в течение
календарного месяца
юридическими лицами
Пояснение по заполнению формы административных данных
Сведения о размерах сумм снятия наличных денег с банковских счетов на сумму более 10 000 000 (десяти миллионов) тенге в совокупности, осуществленных в течение календарного месяца юридическими лицами
(индекс – СНД_ЮР, периодичность – ежемесячная)

3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы қаулының осы тармағының 2) тармақшасында және 3-тармағында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Ақпарат және коммуникациялар департаменті - Ұлттық Банктің баспасөз қызметі осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін екі жұмыс күні ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына, Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
5. Осы қаулы 2020 жылғы 1 маусымнан бастап қолданысқа енгізіледі және 2020 жылғы 31 желтоқсан аралығында қолданылады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Төрағасы
__________М. Абылкасымова
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің Бірінші
Орынбасары- Қаржы министрі
__________А. Смаилов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкінің Төрағасы
__________Е. Досаев
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
2020 жылғы "____" ____________
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2020 жылғы 21 сәуірдегі № 51
және Қазақстан
Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту агенттігі
Басқармасының
2020 жылғы 29 сәуірдегі
№ 54 қаулыларына
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2020 жылғы 29 сәуірдегі
№ 435 бұйрығына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне
Әкімшілік деректер нысаны www.nationalbank.kz ресми интернет ресурсында орналастырылған
Күнтізбелік ай ішінде заңды тұлғалар банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден астам сомаға қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған соманың мөлшері туралы мәліметтер
Әкімшілік деректер нысанының индексі: СНД ЮР
Кезеңділігі: ай сайын
Есепті кезең: 20____ жылғы "_____"____________ жағдай бойынша
Мәліметтерді ұсынатын тұлғалар тобы: заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымдары.
Ұсыну мерзімі: ай сайын, есептік айдан кейінгі айдың он бесінен кешіктірмей.
Нысан
Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымының БСН
_________________
мың теңге
Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымының клиенті туралы ақпарат
БСН
Атауы
Субъект түрінің коды
ЭҚЖЖ коды
Заңнамада көзделген қолма-қол ақшаны алудың айлық лимиті
Заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымы белгілеген қолма-қол ақшаны алудың бір айлық лимиті
1
2
3
4
5
6
7
Кестенің жалғасы
Есепті айда алынған сома
Алынған жиынтығы
Оның ішінде қолма-қол шетел валютасы
Оның ішінде өңірлер бойынша
Нұр-Сұлтан қ.
Алматы қ.
Шымкент қ.
Ақмола облысы
Ақтөбе облысы
Алматы облысы
Атырау облысы
8
9
10
11
12
13
14
15
16
Кестенің жалғасы
Есепті айда алынған сома
Оның ішінде өңірлер бойынша
Шығыс Қазақстан облысы
Жамбыл облысы
Батыс Қазақстан облысы
Қарағанды облысы
Қостанай облысы
Қызылорда облысы
Маңғыстау облысы
Павлодар облысы
Солтүстік Қазақстан облысы
Түркістан облысы
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Атауы________________ Мекенжайы____________________________________
Телефоны ___________________________________________________________
Электрондық поштасының мекенжайы __________________________________
Орындаушы_______________________________________      ______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)            телефоны
Бас бухгалтер немесе нысанға қол қоюға уәкілетті адам
__________________________________________            _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                  қолы, телефоны
Бірінші басшы немесе ол нысанға қол қоюға уәкілеттік берген адам
___________________________________________            _______________
тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)                  қолы, телефоны
Күні 20__ жылғы "____" ______________
Күнтізбелік ай ішінде заңды
тұлғалар банктік шоттардан
жиынтығында 10 000 000
(он миллион) теңгеден астам
сомаға қолма-қол ақшаны алуды
жүзеге асырған соманың
мөлшері туралы мәліметтер
нысанына қосымша
Әкімшілік деректер нысанын толтыру бойынша түсіндірме
Күнтізбелік ай ішінде заңды тұлғалар банктік шоттардан жиынтығында 10 000 000 (он миллион) теңгеден астам сомаға қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған соманың мөлшері туралы мәліметтер (индексі - СНД ЮР, кезеңділігі - ай сайын)

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение (далее – Пояснение) определяет единые требования по заполнению формы административных данных "Сведения по снятию наличных денег с банковских счетов юридических лиц" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 69) части второй статьи 15 Закона Республики Казахстан от 30 марта 1995 года "О Национальном Банке Республики Казахстан".
3. Форма составляется ежемесячно финансовыми организациями, осуществляющими открытие и ведение банковских счетов юридических лиц по состоянию на первое число каждого месяца. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге.
4. Форму подписывают первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание Формы.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. Форма заполняется на казахском или русском языках.
6. Форма содержит информацию о снятии наличных денег с банковских счетов юридических лиц, в том числе в разрезе регионов.
7. Все показатели являются обязательными для заполнения, если иное не оговорено в Пояснении к соответствующему показателю.
8. В графе 1 указывается порядковый числовой номер сообщения по операциям юридических лиц, осуществивших снятие наличных денег на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца, информация о которой представляется в Национальный Банк Республики Казахстан. Порядковый номер операции, формируется в порядке возрастания, начиная с номера "1" в числовом формате, в течение одного календарного месяца представления сообщений.
9. В графе 2 указывается бизнес-идентификационный номер головного подразделения юридического лица, осуществившего снятие наличных денег на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца.
10. В графе 3 указывается наименование головного подразделения юридического лица, осуществившего снятие наличных денег на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца.
11. В графе 4 указывается код типа субъектов предпринимательства, осуществившего снятие наличных денег на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца:
Код – 01 присваивается для субъектов малого предпринимательства, в том числе субъект микропредпринимательства – юридическое лицо;
Код – 04 присваивается для субъектов среднего предпринимательства – юридическое лицо;
Код – 07 присваивается для субъектов крупного предпринимательства – юридическое лицо.
12. В графе 5 указываются коды ОКЭД головного подразделения юридического лица, осуществившего снятие наличных денег на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца.

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме (бұдан әрі - Түсіндірме) "Заңды тұлғалардың банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алу жөніндегі мәліметтер" әкімшілік деректер нысанын (бұдан әрі - Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі туралы" 1995 жылғы 30 наурыздағы Қазақстан Республикасы Заңының 15-бабы екінші бөлігінің 69) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысанды заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымы әр айдың біріндегі жағдай бойынша ай сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе Нысанға қол қоюға уәкілетті адамдар қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысан қазақ және орыс тілдерінде толтырылады.
6. Нысанда заңды тұлғалардың, оның ішінде өңірлер бойынша банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуы туралы ақпарат қамтылады.
7. Егер тиісті көрсеткішке Түсіндірмеде өзгеше келісілмесе, барлық көрсеткіштер толтыру үшін міндетті болып табылады.
8. 1-бағанда күнтізбелік ай ішінде жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден артық қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған заңды тұлғалардың операциялары бойынша хабарламаның реттік сандық нөмірі, Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне ұсынылатын ақпарат көрсетіледі. Операцияның реттік нөмірі хабарламалар ұсынылған күнтізбелік ай ішінде сандық форматтағы "1" санынан бастап, өсу ретімен қалыптасады.
9. 2-бағанда күнтізбелік ай ішінде жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған заңды тұлғаның бас бөлімшесінің бизнес сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі.
10. 3-бағанда күнтізбелік ай ішінде жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған заңды тұлғаның бас бөлімшесінің атауы көрсетіледі.
11. 4-бағанда күнтізбелік ай ішінде жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған кәсіпкерлік субъектілерінің түрінің коды көрсетіледі:
Код - 01 заңды тұлға шағын кәсіпкерлік субъектілері үшін, оның ішінде микро кәсіпкерлік субъектісіне беріледі;
Код - 04 заңды тұлға орта кәсіпкерлік субъектілері үшін беріледі;
Код - 07 заңды тұлға ірі кәсіпкерлік субъектілері үшін беріледі.
12. 5-бағанда күнтізбелік ай ішінде жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден артық қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған заңды тұлғаның бас бөлімшесінің ЭҚЖЖ кодтары көрсетіледі.

13. В графе 6 указывается определенная пунктом 1 настоящего постановления месячная сумма ограничения на снятие наличных денег с банковских счетов юридического лица, осуществившего снятие наличных денег на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца:
20 000 000 (двадцать миллионов) тенге – в случае, если юридическое лицо является субъектом малого предпринимательства;
120 000 000 (сто двадцать миллионов) тенге – в случае, если юридическое лицо является субъектом среднего предпринимательства;
150 000 000 (сто пятьдесят миллионов) тенге – в случае, если юридическое лицо является субъектом крупного предпринимательства.
14. В графе 7 указывается установленная финансовой организации, осуществляющей открытие и ведение банковских счетов юридических лиц, месячная сумма ограничения на снятие наличных денег с банковских счетов юридического лица, осуществившего снятие наличных денег на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца.
15. В графе 8 указывается общая фактическая сумма снятия наличных денег с банковских счетов юридического лица, включая наличную иностранную валюту (эквивалент в тенге по рыночному курсу на день проведения операции), а также с использованием корпоративных банковских карт, осуществившего снятие наличных денег на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца, в том числе с учетом обособленных подразделений юридического лица (филиалов и другие). Сумма данной графы должна равняться сумме граф 10-26.
16. В графе 9 указывается эквивалент в тенге фактической суммы (по рыночному курсу на день проведения операции) снятия наличной иностранной валюты с банковских счетов юридического лица, осуществившего снятие наличных денег на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца в том числе с учетом обособленных подразделений юридического лица (филиалов и другие). Указывается эквивалент в тенге.
17. В графах 10 – 26 указываются общие фактические суммы снятия наличных денег с банковских счетов юридического лица, включая наличную иностранную валюту (эквивалент в тенге по рыночному курсу на день проведения операции), а также с использованием корпоративных банковских карт, осуществившего снятие наличных денег на общую сумму, превысившую 10 000 000 (десять миллионов) тенге в течение календарного месяца в том числе с учетом обособленных подразделений юридического лица (филиалов и другие) в разрезе регионов.

13. 6-бағанда осы қаулының 1-тармағында айқындалған күнтізбелік ай ішінде жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған заңды тұлғаның банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуды шектеудің ай сайынғы сомасы көрсетіледі:
20 000 000 (жиырма миллион) теңге - егер заңды тұлға шағын кәсіпкерлік субъектісі болып табылса;
120 000 000 (бір жүз жиырма миллион) теңге - егер заңды тұлға орта кәсіпкерлік субъектісі болып табылса;
150 000 000 (бір жүз елу миллион) теңге - егер заңды тұлға ірі кәсіпкерлік субъектісі болып табылса.
14. 7-бағанда заңды тұлғалардың банктік шоттарын ашуды және жүргізуді жүзеге асыратын қаржы ұйымы белгілеген күнтізбелік ай ішінде жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған заңды тұлғаның банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алуды шектеудің ай сайынғы сомасы көрсетіледі.
15. 8-бағанда қолма-қол шетел валютасын (операцияны жасаған күнгі нарықтық бағам бойынша теңгедегі баламасы) қоса алғанда, сондай-ақ корпоративтік банктік карталарды қолдана отырып, оның ішінде заңды тұлғаның оқшауландырылған бөлімшелерін (филиалдары мен басқаларды) ескере отырып, күнтізбелік ай ішінде жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған заңды тұлғаның банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алудың жалпы нақты сомасы көрсетіледі. Бұл бағанның сомасы 10-26 бағандарының сомасына тең болуға тиіс.
16. 9-бағанда заңды тұлғаның оқшауландырылған бөлімшелерін (филиалдары мен басқаларды) ескере отырып, күнтізбелік ай ішінде жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған заңды тұлғаның банктік шоттардан қолма-қол шетел валютасын алудың нақты сомасының (операция жасаған күнгі нарықтық бағам бойынша) баламасы теңгемен көрсетіледі. Баламасы теңгемен көрсетіледі.
17. 10 - 26-бағандарда қолма-қол шетел валютасын (операцияны жасаған күнгі нарықтық бағам бойынша теңгедегі баламасы) қоса алғанда, сондай-ақ корпоративтік банктік карталарды қолдана отырып, оның ішінде заңды тұлғаның аймақтар бойынша оқшауландырылған бөлімшелерін (филиалдары мен басқаларды) ескере отырып, күнтізбелік ай ішінде жалпы сомасы 10 000 000 (он миллион) теңгеден асатын қолма-қол ақшаны алуды жүзеге асырған заңды тұлғаның банктік шоттардан қолма-қол ақшаны алудың жалпы нақты сомасы көрсетіледі.