О внесении изменений и дополнения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 309 "Об утверждении Правил субсидирования энергопроизводящих организаций на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 206. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2020 года № 20706.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 сентября 2017 года № 309 "Об утверждении Правил субсидирования энергопроизводящих организаций на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15903, опубликован 24 октября 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения и дополнение:
в Правилах субсидирования энергопроизводящих организаций на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Энергопроизводящие организации осуществляют закупки топлива в порядке, установленном Законами Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года "О естественных монополиях" и от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".";
в пункте 6:
подпункт 3) исключить;
дополнить подпунктом 10-1) следующего содержания:
"10-1) бухгалтерский баланс со сведениями о дебиторской задолженности за предыдущий календарный год;";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. По итогам рассмотрения заявок местный исполнительный орган формирует перечень энергопроизводящих организаций на получение субсидии на приобретение топлива (далее – Перечень) и размещает его на своем интернет-ресурсе с указанием объема топлива и выделенной суммы субсидии, и направляет его в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа, осуществляющего руководство в соответствующих сферах естественных монополий.
Объемы топлива определяются в соответствии с Правилами определения норм эксплуатационного запаса топлива в осенне-зимний период для энергопроизводящих организаций, утвержденными приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 22 января 2015 года № 34 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10583).
10. Субсидии рассчитываются исходя из заявленных энергопроизводящими организациями данных по виду и объему топлива, по следующей формуле:
где:
C – сумма выделяемой субсидии, тенге;
Vнс – необходимый объем субсидий, тенге;
N – коэффициент эффективности сбора дебиторской задолженности за предыдущий календарный год, %.
Необходимый объем субсидии (Vнс) рассчитывается по следующей формуле:
где:
Vт – объем топлива, тонн;
Ст – стоимость топлива на расчетный год, тенге.
Коэффициент эффективности сбора дебиторской задолженности за предыдущий календарный год (N) рассчитывается по следующей формуле:
СДЗх100%
N=      --------
ДЗ
СДЗ – сумма собранной дебиторской задолженности за предыдущий календарный год, тенге;
ДЗ – общий объем дебиторской задолженности за предыдущий календарный год, тенге.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:

"Жылыту маусымын іркіліссіз өткізу үшін энергия өндіруші ұйымдарға отын сатып алуға субсидия беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 309 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 206 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 25 мамырда № 20706 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жылыту маусымын іркіліссіз өткізу үшін энергия өндіруші ұйымдарға отын сатып алуға субсидия беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 13 қыркүйектегі № 309 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15903 болып тіркелген, 2017 жылғы 24 қазанда Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылыту маусымын іркіліссіз өткізу үшін энергия өндіруші ұйымдарға отын сатып алуға субсидия беру қағидаларында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Энергия өндіруші ұйымдар отын сатып алуды "Табиғи монополиялар туралы" 2018 жылғы 27 желтоқсандағы және "Мемлекеттік сатып алу туралы" 2015 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңдарында белгіленген тәртіпте жүзеге асырады.";
6-тармақта:
3) тармақша алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 10-1) тармақшамен толықтырылсын:
"10-1) өткен күнтізбелік жыл үшін дебиторлық берешек туралы мәліметтері бар бухгалтерлік баланс;";
9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. Жергілікті атқарушы орган өтінімдерді қарау қорытындылары бойынша отын сатып алуға субсидия берілетін энергия өндіруші ұйымдардың тізбесін (бұдан әрі - Тізбе) қалыптастырады және отын көлемі мен бөлінген субсидия сомасын көрсете отырып, оны өзінің интернет-ресурсында орналастырады және табиғи монополиялардың тиісті салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне жібереді.
Отын көлемдері Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 22 қаңтардағы № 34 бұйрығымен бекітілген Энергия өндіруші ұйымдар үшін күзгі-қысқы кезеңде пайдаланылатын отын қорының нормаларын айқындау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10583 болып тіркелген) сәйкес анықталады.
10. Субсидиялар энергия өндіруші ұйымдар өтінім берген отын түрі мен көлемі бойынша деректерді негізге ала отырып, мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
C - бөлінетін субсидияның сомасы, теңге;
Vқс - қажетті субсидия көлемі, теңге;
N - өткен күнтізбелік жыл үшін дебиторлық берешекті жинау тиімділігінің коэффициенті, %.
Қажетті субсидия көлемі (Vқс) мынадай формула бойынша есептеледі:
мұндағы:
Vо - отын көлемі, тонна;
Со - есептік жылға отын құны, теңге.
Өткен күнтізбелік жыл үшін дебиторлық берешекті жинау тиімділігінің коэффициенті (N) мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖДБ - өткен күнтізбелік жыл үшін жиналған дебиторлық берешек сомасы, теңге;
ДБ - өткен күнтізбелік жылдағы дебиторлық берешектің жалпы көлемі, теңге.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"13. Энергопроизводящие организации в период проведения отопительного сезона ежемесячно в срок до 5 числа месяца, следующего за отчетным периодом, предоставляют в местный исполнительный орган отчет о целевом использовании субсидий на приобретение топлива для бесперебойного проведения отопительного сезона по форме, согласно приложению к настоящим Правилам (далее - отчет).
Местный исполнительный орган не позднее 15 календарных дней после окончания отопительного сезона размещает на своем интернет-ресурсе информацию по итогам представленных отчетов энергопроизводящих организаций, а также направляет ее в территориальное подразделение ведомства уполномоченного органа, осуществляющего руководство в соответствующих сферах естественных монополий.".
2. Департаменту развития электроэнергетики Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан

"13. Энергия өндіруші ұйымдар жылыту маусымын өткізу кезеңінде ай сайын, есепті кезеңнен кейінгі айдың 5-күніне дейінгі мерзімде осы Қағидаларға қосымшада берілген нысанға сәйкес жылыту маусымын іркіліссіз өткізу үшін отын сатып алуға арналған субсидиялардың мақсатты қолданылуы туралы есепті (бұдан әрі - есеп) жергілікті атқарушы органға ұсынады.
Жергілікті атқарушы орган жылыту маусымы аяқталғаннан кейін күнтізбелік 15 күннен кешіктірмей өз интернет-ресурсында энергия өндіруші ұйымдар ұсынған есептердің қорытындылары бойынша ақпаратты орналастырады, сондай-ақ оны табиғи монополиялардың тиісті салаларында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган ведомствосының аумақтық бөлімшесіне жібереді.".
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасын дамыту департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Энергетика министрі Н. Ногаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі