Об утверждении Правил оказания государственных услуг в сфере геологии и пользования водными ресурсами
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 117. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2020 года № 20723.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 18.04.2024 № 142 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) Правила оказания государственной услуги "Согласование водоохранных мероприятий, направленных на предотвращение водных объектов от истощения", согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила оказания государственной услуги "Выдача заключения на строительство, реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатацию, консервацию, ликвидацию (постутилизацию) объектов, влияющих на состояние водных объектов", согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на экспорт информации о недрах по районам и месторождениям топливно-энергетического и минерального сырья" согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на использование пространства недр" согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на геологическое изучение недр" согласно приложению 6 к настоящему приказу;
6) Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на временный вывоз геологических проб в рамках таможенного союза" согласно приложению 7 к настоящему приказу
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 18.04.2024 № 142 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты по перечню, согласно приложению 5 к настоящему приказу.
3. Комитету геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

Геология және су ресурстарын пайдалану саласындағы мемлекеттiк көрсетілетін қызметтерді көрсету қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2020 жылғы 22 мамырдағы № 117 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 25 мамырда № 20723 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 18.04.2024 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес "Су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған су қорғау іс-шараларын келісу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес "Су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін объектілерді салу, реконструкциялау (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, қайта бейіндеу), пайдалану, консервациялау, жою (кейіннен кәдеге жарату) қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес "Отын-энергетикалық және минералды шикізат аудандары мен кен орындары бойынша жер қойнауы туралы ақпараттың экспортына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес "Жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензияны беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары;
5) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес "Жер қойнауын геологиялық зерттеуге лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары;
6) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес "Кедендік одақ шеңберінде геологиялық сынамаларды уақытша әкетуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары бекітілсін
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 18.04.2024 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес тізім бойынша кейбір нормативтік құқықтық актілердің күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күнінің ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
А. Примкулов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 22 мая 2020 года № 117
Правила оказания государственной услуги "Согласование водоохранных мероприятий, направленных на предотвращение водных объектов от истощения"
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 18.04.2024 № 142 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Согласование водоохранных мероприятий, направленных на предотвращение водных объектов от истощения" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Согласование водоохранных мероприятий, направленных на предотвращение водных объектов от истощения" (далее – государственная услуга).
2. Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3. Услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Для получения государственной услуги услугополучатели направляют услугодателю заявление о согласовании водоохранных мероприятий, направленных на предотвращение водных объектов от истощения (далее – заявление) посредством объекта информатизации информационная система единой платформы недропользования (далее – ЕПН) в электронном виде по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий форму и результат оказания государственной услуги, изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень требований) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При подаче заявления услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов посредством объекта информатизации информационная система ЕПН - в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус с указанием уникального учетного номера, даты и времени регистрации заявления и указанием даты получения результата государственной услуги.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
міндетін атқарушы
А. Примкулов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 22 мамырдағы
№ 117 бұйрығына
1-қосымша
"Су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған су қорғау іс-шараларын келісу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 18.04.2024 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған су қорғау іс-шараларын келісу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және "Су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған су қорғау іс-шараларын келісу" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетiнiң өңiраралық департаменттерi (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. Қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетіледі.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын пайдаланушылардың бірыңғай платформасының (бұдан әрі – ЖҚПБП) ақпараттық жүйесінің автоматтандыру объектілері арқылы электрондық түрде су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған су қорғау іс-шараларын келісу туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысанын және нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Талаптардың тізбесі) жазылған.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген кезде, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушы ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің автоматтандыру объектілері арқылы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде - көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" өтінішті тіркеудің бірыңғай есептік нөмірін, күнін және уақытын көрсете отырып және мемлекеттік көрсетілетін қызметтіалу күнін көрсете отырып, мәртебе көрсетіледі.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Работник ответственного подразделения в течение 7 (семи) рабочих дней с момента поступления заявления рассматривает представленные документы на предмет соответствия требованиям настоящих Правил и формирует заключение по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
В ЕПН результат оказания государственной услуги направляется и хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК), услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении, об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия административного акта.
Заслушивание проводится не позднее 2 (два) рабочих дней со дня уведомления.
7. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
8. Данные о стадии оказания государственной услуги автоматически передаются из ЕПН в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон).
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Жауапты бөлімшенің қызметкері өтініш келіп түскен күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттарды осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігі тұрғысынан қарайды, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытындыны немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тартуды қалыптастырады.
ЖҚПБП-да мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" жіберіледі және сақталады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама әкімшілік акт қабылданғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жіберіледі.
Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
7. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
8. Мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректер "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңының (бұдан әрі – Заң) 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес ЖҚПБП-дан мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты түрде беріледі.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
10. Жалоба на решение, действий (бездействий) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, уполномоченного органа по изучению недр (далее – уполномоченный орган), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, органом, рассматривающим жалобу.
Жалобы подаются услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
11. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование водоохранных
мероприятий, направленных
на предотвращение водных
объектов от истощения"
Территориальное подразделение
Комитета геологии
Министерства промышленности
и строительства
Республики Казахстан
по ________________________
(область/город)
Заявление
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу согласовать водоохранные мероприятия, направленные на предотвращение истощения подземных водных объектов.
Месторасположение объекта в географических координатах:
№ угловых точек
Координаты угловых точек
Северная широта
Восточная долгота
градусы
минуты
секунды
градусы
минуты
секунды
1
2
..
Представляю(-ем) сведения о себе:
для юридического лица:
наименование ___________________________________________
бизнес-идентификационный номер _________________________
номер телефона (факса): __________________________________
номер мобильного телефона: ______________________________
e-mail: _________________________________________________
банковские реквизиты: ___________________________________
индивидуальный идентификационный код __________________
банковский идентификационный код _______________________
наименование банка _____________________________________
код бенефициара ________________________________________
К заявлению прилагаются:

3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
10. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) атына мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, шағымды қарайтын орган жүргізеді.
Шағымдар көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағымданады, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органның атына келіп түскен шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымды қарайтын органның атына келіп түскен шағымы ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
11. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
"Су объектілерінің
сарқылуына жол бермеуге
бағытталған су қорғау
іс-шараларын келісу"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрлігі
Геология комитетінің
____________________________
(облыс/қала) бойынша аумақтық
бөлімшесі
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жерасты су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған қорғау іс-шараларын келісуіңізді сұраймын.
Объектінің географиялық координаттарда орналасуы:
Бұрыштық нүктелердің
Бұрыштық нүктелердің координаттары
Солтүстік ендік
Шығыс бойлық
градус
минут
секунд
градус
минут
секунд
1
2
...
Өзім (-із) туралы мәліметтерді ұсынамын:
заңды тұлғалар үшін:
атауы ________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі __________________
телефон нөмірі (факс): ________________________________
ұялы телефон нөмірі: _________________________________
e-mail: ___________________________________________________
банктік деректемелері: ________________________________
жеке сәйкестендіру коды _____________________
банктік сәйкестендіру коды __________________________
банктің атауы ________________________________
бенефициар коды _____________________________________
Өтінішке қоса беріледі:

1) _____________________________________________________
2) _____________________________________________________;
для физического лица:
фамилия, имя и отчество (при его наличии)________ __________
индивидуальный идентификационный номер ________________
паспортные данные ______________________________________
гражданство ____________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________
номер мобильного телефона: ______________________________
e-mail: _________________________________________________
банковские реквизиты:
индивидуальный идентификационный код __________________
банковский идентификационный код _______________________
наименование банка _____________________________________
код бенефициара ________________________________________
К заявлению прилагаются:
1) _____________________________________________________
2) _____________________________________________________
Согласен на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование данных,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах.
Данные из ЭЦП заявителя;
дата и время подписания с ЭЦП заявителем.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование водоохранных
мероприятий, направленных
на предотвращение водных
объектов от истощения"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Согласование водоохранных мероприятий, направленных на предотвращение водных объектов от истощения"

1) __________________________________
2) __________________________________
жеке тұлғалар үшін:
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) ________ ____________
жеке сәйкестендіру нөмірі __________________
төлқұжат деректері ____________________________
азаматтығы __________________________________
телефон нөмірі (факс): ________________________________
ұялы телефон нөмірі: _________________________________
e-mail: ___________________________________________________
банктік деректемелері: ________________________________
жеке сәйкестендіру коды _____________________
банктік сәйкестендіру коды __________________________
банктің атауы ________________________________
бенефициар коды _____________________________________
Өтінішке қоса беріледі:
1) __________________________________
2) __________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісемін.
Өтініш берушінің ЭЦҚ деректері;
өтініш берушінің ЭЦҚ-мен қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
"Су объектілерінің
сарқылуына жол бермеуге
бағытталған су қорғау
іс-шараларын келісу"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған су қорғау іс-шараларын келісу" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов.
2) ЕПН – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и статьей 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
88.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление в форме электронного документа, удостоверенная электронной цифровой подписью (далее – ЭЦП) услугополучателя по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам к услугодателю;
2) электронная копия программы водоохранных мероприятий, направленная на предотвращение водных объектов от истощения.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих информационных систем через шлюз "электронного правительства".
99.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям согласно статьям 112 и 115 Водного кодекса Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги.
110.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме посредством объекта информатизации информационная система ЕПН при условии наличия ЭЦП.

1) көрсетілетін қызметті берушілер – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) ЖҚПБП – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен (бұдан әрі – ЭЦҚ) куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
2) су объектілерінің сарқылуын болғызбауға бағытталған су қорғау іс-шаралары бағдарламасының электрондық көшірмесі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеудің (қайта тіркеудің) жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Мемлекеттік қызмет
көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасы Су кодексінің 112 және 115-баптарына сәйкес талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған жағдайда.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы электрондық нысанда алады.

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Согласование водоохранных
мероприятий, направленных
на предотвращение водных
объектов от истощения"
Форма
Уведомление о согласовании водоохранных мероприятий, направленных на предотвращение водных объектов от истощения
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Заявителю ___________________________________________________________
(полное наименование заявителя)
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.)
На рассмотрение Межрегионального департамента представлены:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам оказания государственной
услуги "Согласование водоохранных мероприятий, направленных на предотвращение
водных объектов от истощения";
2) программа водоохранных мероприятий, направленная на предотвращение водных
объектов от истощения (далее - Программа) - 1 экземпляр.
Программа разработана и представлена на рассмотрение и согласование _______.
Программа составлена в соответствии с ___________________________________.
Программа разработана для _____________________________________________.
Программой предусмотрено: ____________________________________________.
Вывод: Программа согласована/Департамент отказывает в согласовании
по следующим основаниям (указать причину)
_____________________________________________________________________
В соответствии с главой 3 к Правилам оказания государственной услуги
"Согласование водоохранных мероприятий, направленных на предотвращение
водных объектов от истощения" в случае несогласия Вы вправе обжаловать решения,
действие (бездействие) услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам
оказания государственной услуги в вышестоящие органы либо суд.
Руководитель Департамента
Исполнитель (Ф.И.О., телефон)
Данные из ЭЦП услугодателя;
дата и время подписания с ЭЦП.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 2 к приказу
исполняющего обязанности
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 22 мая 2020 года № 117
Правила оказания государственной услуги "Выдача заключения на строительство, реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатацию, консервацию, ликвидацию (постутилизацию) объектов, влияющих на состояние водных объектов"

Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығы "1414", 8-800-080-7777 арқылы алу мүмкіндігі бар.
"Су объектілерінің сарқылуына
жол бермеуге бағытталған су
қорғау іс-шараларын келісу"
мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған су қорғау іс-шараларын келісу хабарлама
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өтініш берушіге ________________________________________________
(өтініш берушінің толық атауы)
___________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
Өңіраралық департаменттің қарауына ұсынылды:
1) "Су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған су қорғау іс-шараларын келісу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) Су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған су қорғау іс-шараларының бағдарламасы (бұдан әрі – Бағдарлама) - 1 дана.
Бағдарлама әзірленіп, қарастыруға және _________________ келісуге ұсынылды.
Бағдарлама ___________________сәйкес құрастырылған.
Бағдарлама _______________________үшін әзірленген.
Бағдарламада көзделген: __________________
Қорытынды: Бағдарлама келісілді/
Департамент мынадай негіздер бойынша келісуден бас тартады (себебін көрсету)_________________________________________
Келіспеген жағдайда "Су объектілерінің сарқылуына жол бермеуге бағытталған су қорғау іс-шараларын келісу" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларының 3-тарауына сәйкес Сіз мемлекеттік қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) жоғары тұрған органға немесе сотқа шағымдануға құқылысыз.
Департамент басшысы
Орындаушы (Т.А.Ә., телефоны)
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ-мен қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 22 мамырдағы
№ 117 бұйрығына
2-қосымша
"Су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін объектілерді салуға, реконструкциялауға (кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға, қайта бейіндеуге), пайдалануға, консервациялауға, жоюға (кейіннен кәдеге жаратуға) қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 18.04.2024 № 142 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача заключения на строительство, реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатацию, консервацию, ликвидацию (постутилизацию) объектов, влияющих на состояние водных объектов" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача заключения на строительство, реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатацию, консервацию, ликвидацию (постутилизацию) объектов, влияющих на состояние водных объектов" (далее – государственная услуга).
2. Государственная услуга оказывается территориальными подразделениями Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3. Услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Для получения государственной услуги услугополучатели направляют услугодателю заявление о выдаче заключения на строительство, реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатацию, консервацию, ликвидацию (постутилизацию) объектов, влияющих на состояние водных объектов (далее – заявление) посредством объекта информатизации информационная система ЕПН в электронном виде по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий форму и результат оказания государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень требований) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При подаче заявления услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов посредством объекта информатизации информационная система ЕПН – производится автоматическая регистрация и в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус с указанием уникального учетного номера, даты и времени регистрации заявления и указанием даты получения результата государственной услуги.

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 18.04.2024 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін объектілерді салуға, реконструкциялауға (кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға, қайта бейіндеуге), пайдалануға, консервациялауға, жоюға (кейіннен кәдеге жаратуға) қорытынды беру" қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және "Су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін объектілерді салуға, реконструкциялауға (кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға, қайта бейіндеуге), пайдалануға, консервациялауға, жоюға (кейіннен кәдеге жаратуға) қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетiнiң өңiраралық департаменттерi (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. Қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетіледі.
2-тарау. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің автоматтандыру объектілері арқылы электрондық түрде су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін объектілерді салуға, реконструкциялауға (кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға, қайта бейіндеуге), пайдалануға, консервациялауға, жоюға (кейіннен кәдеге жаратуға) қорытынды беру туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысанын және нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Талаптардың тізбесі) жазылған.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген кезде, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушы ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің автоматтандыру объектілері арқылы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде – автоматты тіркеу жүргізіледі және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" өтінішті тіркеудің бірыңғай есептік нөмірін, күнін және уақытын көрсете отырып және мемлекеттік көрсетілетін қызметтіалу күнін көрсете отырып, мәртебе көрсетіледі.

1) ________________________________________________________
2) ________________________________________________________;
для физического лица:
фамилия, имя и отчество (при его наличии)________ ____________
индивидуальный идентификационный номер __________________
паспортные данные ________________________________________
гражданство ______________________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________
номер мобильного телефона: ________________________________
e-mail: ___________________________________________________
банковские реквизиты:
индивидуальный идентификационный код ____________________
банковский идентификационный код _________________________
наименование банка _______________________________________
код бенефициара __________________________________________
К заявке прилагаются:
1) _______________________________________________________
2) _______________________________________________________
Согласен на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование данных,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах.
Данные из ЭЦП услугополучателя;
дата и время подписания с ЭЦП.
"__"_____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача заключения
на строительство,
реконструкцию (расширение,
модернизацию, техническое
перевооружение, перепрофилирование),
эксплуатацию, консервацию,
ликвидацию (постутилизацию)
объектов, влияющих
на состояние водных объектов"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача заключения на строительство, реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатацию, консервацию, ликвидацию (постутилизацию) объектов, влияющих на состояние водных объектом"

1) __________________________________
2) __________________________________
жеке тұлғалар үшін:
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) ________ ____________
жеке сәйкестендіру нөмірі __________________
төлқұжат деректері ____________________________
азаматтығы __________________________________
телефон нөмірі (факс): ________________________________
ұялы телефон нөмірі: _________________________________
e-mail: ___________________________________________________
банктік деректемелері: ________________________________
жеке сәйкестендіру коды _____________________
банктік сәйкестендіру коды __________________________
банктің атауы ________________________________
бенефициар коды _____________________________________
Өтінішке қоса беріледі:
1) __________________________________
2) __________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісемін.
Өтініш берушінің ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ-мен қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
"Су объектілерінің жай-күйіне
әсер ететін объектілерді салуға,
реконструкциялауға (кеңейтуге,
жаңғыртуға, техникалық қайта
жарақтандыруға, қайта
бейіндеуге), пайдалануға,
консервациялауға, жоюға
(кейіннен кәдеге жаратуға)
қорытынды беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін объектілерді салуға, реконструкциялауға (кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға, қайта бейіндеуге), пайдалануға, консервациялауға, жоюға (кейіннен кәдеге жаратуға) қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1.
Наименование услугодателя
Территориальные подразделения Комитета геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются посредством объекта информатизации информационная система "Единая платформа недропользования" (далее – ЕПН)
3.
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания – 7 рабочих дней.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Заключение на строительство, реконструкцию (расширение, модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатацию, консервацию, ликвидацию (постутилизацию) объектов, влияющих на состояние водных объектов либо мотивированный отказ.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на бесплатной основе физическим и юридическим лицам
7.
График работы услугодателя и объектов информатизации

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетiнiң аумақтық бөлімшелері (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру "Жер қойнауын пайдалану бірыңғай платформасы" (бұдан әрі – ЖҚПБП) ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Қызмет көрсету мерзімі – 7 жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін объектілерді салуға, реконструкциялауға (кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға, қайта бейіндеуге), пайдалануға, консервациялауға, жоюға (кейіннен кәдеге жаратуға) қорытынды немесе дәлелді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға тегін негізде көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпараттандыру объектілерінің жұмыс кестесі

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача заключения
на строительство,
Реконструкцию (расширение,
модернизацию, техническое
перевооружение, перепрофилирование),
эксплуатацию, консервацию,
ликвидацию (постутилизацию)
объектов, влияющих
на состояние водных объектов"
Форма
____________________________
(полное наименование
услугополучателя)
Заключение
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
На рассмотрение Межрегионального департамента представлены:
1) заявление по форме согласно приложению 1 к Правилам оказания государственной
услуги "Выдача заключения на строительство, реконструкцию (расширение,
модернизацию, техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатацию,
консервацию, ликвидацию (постутилизацию) объектов, влияющих на состояние
водных объектов";
2) проектная документация - 1 экземпляр.
Проект разработан и представлен на рассмотрение и согласование
_______________________________________________________________________;
Проект составлен в соответствии с _________________________________________;
Проект разработан для ___________________________________________________;
Проектом предусмотрено: ________________________________________________;
Вывод: Проект согласован/Департамент отказывает в согласовании по следующим
основаниям (указать причину) ____________________________________________.
В соответствии с главой 3 Правил оказания государственной услуги "Выдача
заключения на строительство, реконструкцию (расширение, модернизацию,
техническое перевооружение, перепрофилирование), эксплуатацию, консервацию,
ликвидацию (постутилизацию) объектов, влияющих на состояние водных объектов
"в случае несогласия Вы вправе обжаловать решения, действия (бездействия)
услугодателя и (или) его должностных лиц по вопросам оказания государственной
услуги в вышестоящие органы либо суд.
Данные из ЭЦП услугополучателя;
дата и время подписания с ЭЦП.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 3 к приказу
исполняющего обязанности
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 22 мая 2020 года № 117
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на экспорт информации о недрах по районам и месторождениям топливно-энергетического и минерального сырья"

Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығы "1414", 8-800-080-7777 арқылы алу мүмкіндігі бар.
"Су объектілерінің жай-күйіне
әсер ететін объектілерді салуға,
реконструкциялауға (кеңейтуге,
жаңғыртуға, техникалық қайта
жарақтандыруға, қайта
бейіндеуге), пайдалануға,
консервациялауға, жоюға
(кейіннен кәдеге жаратуға)
қорытынды беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
3-қосымша
Нысан
____________________________
(көрсетілетін қызметті
алушының толық атауы)
Қорытынды
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Өңіраралық департаменттің қарауына ұсынылды:
1) "Су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін объектілерді салуға, реконструкциялауға (кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға, қайта бейіндеуге), пайдалануға, консервациялауға, жоюға (кейіннен кәдеге жаратуға) қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) Жобалық құжаттама – 1 дана.
Жоба әзірленіп, қарастыруға және _________________ келісуге ұсынылды.
Жоба ___________________сәйкес құрастырылған.
Жоба_______________________үшін әзірленген.
Жобада көзделген: __________________
Қорытынды:Жоба келісілді/Департамент келесі негіздер бойынша келісуден бас тартады (себебін көрсету)_________________________________________
"Су объектілерінің жай-күйіне әсер ететін объектілерді салуға, реконструкциялауға (кеңейтуге, жаңғыртуға, техникалық қайта жарақтандыруға, қайта бейіндеуге), пайдалануға, консервациялауға, жоюға (кейіннен кәдеге жаратуға) қорытынды беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларының 3-тарауына сәйкес келіспеген жағдайда, Сіз мемлекеттік қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамының мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) жоғары тұрған органға немесе сотқа шағымдануға құқылысыз.
Көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ-мен қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 22 мамырдағы
№ 117 бұйрығына
3-қосымша
"Отын-энергетикалық және минералды шикізат аудандары мен кен орындары бойынша жер қойнауы туралы ақпараттың экспортына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары

Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 18.04.2024 № 142 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на экспорт информации о недрах по районам и месторождениям топливно-энергетического и минерального сырья" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача лицензии на экспорт информации о недрах по районам и месторождениям топливно-энергетического и минерального сырья" (далее – государственная услуга).
2. Государственная услуга оказывается Комитетом геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3. Услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Для получения государственной услуги услугополучатели подают услугодателю заявление на выдачу лицензии на экспорт информации о недрах по районам и месторождениям топливно-энергетического и минерального сырья (далее – заявление) посредством объекта информатизации информационная система ЕПН в электронном виде по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При подаче заявления услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Сведения о документах, удостоверяющих личность физических лиц, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о документе, подтверждающего оплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем всех необходимых документов посредством объекта информатизации информационная система ЕПН – производится автоматическая регистрация заявления и в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус с указанием уникального учетного номера, даты и времени регистрации заявления и указанием даты получения результата государственной услуги.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий форму и результат оказания государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.

Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 18.04.2024 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Отын-энергетикалық және минералды шикізат аудандары мен кен орындары бойынша жер қойнауы туралы ақпараттың экспортына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және "Отын-энергетикалық және минералды шикізат аудандары мен кен орындары бойынша жер қойнауы туралы ақпараттың экспортына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетi (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. Қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетіледі.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің автоматтандыру объектілері арқылы электрондық түрде отын-энергетикалық және минералды шикізат аудандары мен кен орындары бойынша жер қойнауы туралы ақпараттың экспортына лицензия беру туралы өтініш (бұдан әрі – өтініш) береді.
Көрсетілетін қызметті алушы өтініш берген кезде, егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Жеке тұлғаның жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке қызмет түрімен айналасу құқығы үшін лицензиялық алымды бюджетке төлеуді растайтын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті ақпараттық жүйелерден алады.
Көрсетілетін қызметті алушы ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің автоматтандыру объектілері арқылы барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде – өтінішті автоматты тіркеу жүргізіледі және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіне" өтінішті тіркеудің бірыңғай есептік нөмірін, күнін және уақытын көрсете отырып және мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу күнін көрсете отырып, мәртебе көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысанын және нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Талаптардың тізбесі) жазылған.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Выданные лицензии не подлежат переоформлению на других участников внешнеторговой деятельности.
Внесение изменений в выданные лицензии не допускается.
Услугодателем выдается разовая лицензия.
6. Регистрационный номер присваивается автоматически в ЕПН после заполнения всех полей, загрузки документов и отправления заявки услугополучателем в день отправления заявки.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, регистрационный номер документов присваивается следующим рабочим днем.
Ответственный исполнитель в течение 8 (восьми) рабочих дней с момента регистрации заявления и получения документов от услугополучателя, услугодатель проверяет их на соответствие требованиям настоящих правил.
В случае установления неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, работник услугодателя подготавливает мотивированный ответ об отказе в дальнейшем рассмотрении заявления.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанный электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) руководителя услугодателя, направляется заявителю в форме электронного документа.
В случае отсутствия согласия услуг получателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов и (или) сведений работник услугодателя проверяет их на соответствие требованиям настоящих Правил, и выдает лицензию на экспорт информации о недрах по районам и месторождениям топливно-энергетического и минерального сырья и (или) приложение к ней, либо мотивированный ответ в течении 3 дней об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Берілген лицензиялар сыртқы сауда қызметінің басқа қатысушыларына қайта ресімдеуге жатпайды.
Берілген лицензияларға өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
Көрсетілетін қызметті беруші бір жолғы лицензия береді.
6. Тіркеу нөмірі барлық жолдар толтырылып, құжаттарды жүктегеннен және өтінім жіберілген күні көрсетілетін қызметті алушы өтінімді жібергеннен кейін ЖҚПБП-да автоматты түрде беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда құжаттардың тіркеу нөмірі келесі жұмыс күні беріледі.
Жауапты орындаушы көрсетілетін қызметті алушыдан өтінішті тіркеген және құжаттарды алған сәттен бастап 8 (сегіз) жұмыс күні ішінде құжаттардың осы Қағидаларға қойылатын талаптарға сәйкестігіне тексереді.
Ұсынылған құжаттардың толық еместігі және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттар бары анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері өтінішті одан әрі қарастырудан бас тарту туралы дәлелді жауап дайындайды.
Көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі – ЭЦҚ) қойылған өтінішті одан әрі қарастырудан дәлелді бас тарту өтініш берушіге электрондық құжат нысанында жіберіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізу келісімі болмаған жағдайда бас тарту туралы дәлелді жауап беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың және (немесе) мәліметтердің толық топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері оларды осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді және отын-энергетикалық және минералды шикізат аудандары мен кен орындары бойынша жер қойнауы туралы ақпараттың экспортына лицензия не Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша 3 күн ішінде мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап береді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында "жеке кабинетке" жіберіледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
12. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии на экспорт
информации о недрах
по районам и месторождениям
топливно-энергетического
и минерального сырья"
форма
Заявление на выдачу лицензии на экспорт информации о недрах по районам и месторождениям топливно-энергетического и минерального сырья
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
_________________________________________________________________
(Наименование госоргана)
Прошу выдать лицензию на экспорт информации о недрах по районам
и месторождениям топливно-энергетического и минерального сырья
1. Период действия лицензии: с _______________ по ______________.
2. Тип лицензии: _____________________________________________.
3. Контракт: от ______________________________, № _____________.
4. Покупатель: _______________________________________________.
5. Страна покупателя: _________________________________________.
6. Валюта контракта: __________________________________________.
7. Стоимость: ________________________________________________.
8. Статистическая стоимость: ___________________________________.
9. Страна происхождения: ______________________________________.
10. Количество: _______________________________________________.
11. Единица измерения: ________________________________________.
12. Код товара по Единой товарной номенклатурой внешнеэкономической
деятельности и его описание: ___________________________________.
13. Основание для выдачи лицензии: _____________________________.
Представляю(-ем) сведения о себе:
для юридического лица:
наименование ________________________________________________
бизнес-идентификационный номер ______________________________
номер телефона (факса): _______________________________________
номер мобильного телефона: ___________________________________
e-mail: ______________________________________________________
банковские реквизиты: ________________________________________
индивидуальный идентификационный код _______________________
банковский идентификационный код ____________________________
наименование банка __________________________________________
код бенефициара _____________________________________________
индивидуальный идентификационный номер/
бизнес-идентификационный номер
для физического лица:
фамилия, имя и отчество (при его наличии)________ ______________
индивидуальный идентификационный номер ____________________
паспортные данные __________________________________________
гражданство ________________________________________________
номер телефона (факса): ______________________________________
номер мобильного телефона: __________________________________
e-mail: _____________________________________________________
банковские реквизиты:
индивидуальный идентификационный код ______________________
банковский идентификационный код ___________________________
наименование банка _________________________________________
код бенефициара ____________________________________________
Согласен на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование данных,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся
в информационных системах.
Данные из ЭЦП заявителя;
дата и время подписания с ЭЦП заявителем.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение
к заявлению на выдачу лицензии
Приложение к заявлению от _____________ № _________
№ п/п
Описание товара
количество
единица измерения
стоимость
№ п/п
Описание товара
количество
единица измерения
стоимость
Всего листов: ___ № ___.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на экспорт информации о недрах
по районам и месторождениям
топливно-энергетического
и минерального сырья"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача лицензии на экспорт информации о недрах по районам
и месторождениям топливно-энергетического и минерального сырья"

Көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органның атына келіп түскен шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымды қарайтын органның атына келіп түскен шағымы ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
12. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
"Отын-энергетикалық және
минералды шикізат аудандары
мен кен орындары бойынша
жер қойнауы туралы ақпараттың
экспортына лицензия беру"
мемлекеттiк қызмет
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Отын-энергетикалық және минералды шикізат аудандары мен кен орындары бойынша жер қойнауы туралы ақпараттың экспортына лицензия беруге арналған өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________
(Мемлекеттік органның атауы)
Отын-энергетика және минералдық шикізат аудандары мен кен орындары бойынша жер қойнауы туралы ақпаратты экспорттауға лицензия беруді сұраймын.
1. Қолданылу кезеңі___бастап ___дейін
2. Лицензияның типі: _____.
3. Келісімшарт ____ жылғы № ___
4. Сатып алушы: _____.
5. Сатып алушының елі: ________.
6. Келісімшарт валютасы: _______.
7. Құны: _______.
8. Статистикалық құны: _______.
9. Шығарылған елі:_______.
10. Саны: _______.
11. Өлшем бірлігі: _______.
12. Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауар номенклатурасына бойынша тауардың коды және оның сипаттамасы: __________.
13. Лицензия беру үшін негіздеме: __________.
Өзім (-із) туралы мәліметтерді ұсынамын (-ыз):
заңды тұлғалар үшін:
атауы: ________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі __________________
телефон нөмірі (факс): ________________________________
ұялы телефон нөмірі: _________________________________
e-mail: ___________________________________________________
банктік деректемелері: ________________________________
жеке сәйкестендіру коды _____________________
банктік сәйкестендіру коды __________________________
банктің атауы ________________________________
бенефициар коды _____________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес-сәйкестендіру нөмірі
жеке тұлғалар үшін:
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) ________ ____________
жеке сәйкестендіру нөмірі __________________
төлқұжат деректері ____________________________
азаматтығы __________________________________
телефон нөмірі (факс): ________________________________
ұялы телефон нөмірі: _________________________________
e-mail: ___________________________________________________
банктік деректемелері: ________________________________
жеке сәйкестендіру коды _____________________
банктік сәйкестендіру коды __________________________
банктің атауы ________________________________
бенефициар коды _____________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісемін.
Өтініш берушінің ЭЦҚ деректері;
өтініш берушінің ЭЦҚ-мен қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
Лицензияны беруге арналған өтінішке қосымша
"___" _____________ № _______________ өтінішке қосымша
Р/с №
Тауардың сипаттамасы
саны
өлшем бірлігі
құны
Р/с №
Тауардың сипаттамасы
саны
өлшем бірлігі
құны
Барлығы парақ.__ __
"Отын-энергетикалық және
минералды шикізат аудандары
мен кен орындары бойынша жер
қойнауы туралы ақпараттың
экспортына лицензия беру"
мемлекеттiк қызмет
көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Отын-энергетикалық және минералды шикізат аудандары мен кен орындары бойынша жер қойнауы туралы ақпараттың экспортына лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11.
Наименование услугодателя
Комитет геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
22.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются посредством объекта информатизации информационная система "Единая платформа недропользования" (далее – ЕПН)
33.
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания – 8 (восемь) рабочих дней.
44.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
55.
Результат оказания государственной услуги
Лицензия на экспорт информации о недрах по районам и месторождениям топливно-энергетического и минерального сырья и (или) приложение к ней, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
66.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе физическим и юридическим лицам. При оказании государственной услуги в бюджет по месту нахождения услугополучателя уплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности:

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру "Жер қойнауын пайдалану бірыңғай платформасы" (бұдан әрі – ЖҚПБП) ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мерзімі
Көрсету мерзімі – 8 (сегіз) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижесi
Отын-энергетикалық және минералды шикізат аудандары мен кен орындары бойынша жер қойнауы туралы ақпараттың экспортына лицензия беру және (немесе) оған қосымша, не осы Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттiк қызмет көрсету заңды және жеке тұлғаларға (бұдан әрi – көрсетілетін қызметті алушы) ақылы түрде көрсетiледi. Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушының орналасқан жері бойынша бюджетке қызметтің жекелеген түрлерімен айналысу құқығы үшін лицензиялық алым төленеді:

1) лицензионный сбор при выдаче лицензии составляет 10 (десять) месячных расчетных показателей;
2) лицензионный сбор за выдачу дубликата лицензии составляет 1 (один) месячный расчетный показатель, установленный на день уплаты.
Лицензионный сбор оплачивается услугополучателем посредством лицевого счета услугополучателя в ЕПН (электронный кошелек), который используется для отражения денег, внесенных им на расчетный счет единого оператора реестра государственного имущества в банке второго уровня.
77.
График работы услугодателя и объектов информатизации
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс) с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) ЕПН – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
88.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) заявление на выдачу лицензии на экспорт информации о недрах по районам и месторождениям топливно-энергетического и минерального сырья по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему (для разовой лицензии), а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) – копия иного документа, подтверждающего намерения сторон;
3) электронные копии документов о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по лицензированию экспорта и импорта товаров и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 67 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по лицензированию экспорта и импорта товаров, перечня документов, подтверждающих соответствие им, форм заявлений для получения лицензии и (или) приложения к лицензии, форм лицензий и (или) приложения к лицензии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11074).
Сведения о документах, удостоверяющих личность физических лиц, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
99.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан

1)лицензия беру кезінде лицензиялық алым 10 (он) айлық есептік көрсеткішті құрайды.
2)Лицензияның телнұсқасын беру үшін лицензиялық алым төлеу күніне белгіленген 1 (бір) айлық есептік көрсеткішті құрайды.
Лицензиялық алымды көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік мүлік тізілімінің бірыңғай операторының бкінші деңгейдегі банктегі есеп айырысу шотына енгізген ақшасын көрсету үшін пайдаланылатын көрсетілетін қызметті алушының ЖҚПБП-да (электрондық әмиян) дербес шоты арқылы төлейді.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпараттандыру объектілерінің жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) ЖҚПБП – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша отын-энергетикалық және минералды шикізат аудандары мен кен орындары бойынша жер қойнауы туралы ақпараттың экспортына лицензия беруге өтініш;
2) сыртқы сауда шартының (келісімшартының), оған қосымша және (немесе) толықтырудың (бір жолғы лицензия үшін) электрондық көшірмесі, ал сыртқы сауда шарты (келісімшарты) болмаған жағдайда – тараптардың ниетін растайтын басқа құжаттың көшірмесі;
3) "Тауарлар экспорты мен импортын лицензиялау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға арналған өтініштердің нысандарын, лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаның нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 67 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11074 болып тіркелген) тауарлар экспорты мен импортын лицензиялау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы құжаттардың электрондық көшірмесі.
Мемлекеттік ақпараттық жүйелерде қамтылған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеудің (қайта тіркеудің) жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздер

1) наличие неполных или недостоверных сведений в документах, представленных услугополучателем для получения лицензии;
2) несоблюдение требований, предусмотренных подпунктом 3) пункта 8 настоящего перечня основных требований к оказанию государственной услуги;
3) прекращение или приостановление действия одного или нескольких документов, служащих основанием для выдачи лицензии;
4) нарушение международных обязательств государств-членов, которое может наступить вследствие исполнения договора (контракта), для реализации которого запрашивается лицензия;
5) исчерпание квоты, а также тарифной квоты, либо их отсутствие (в случае оформления лицензии на квотируемые товары).
110.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме посредством объекта информатизации информационная система ЕПН при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 4 к приказу
исполняющего обязанности
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 22 мая 2020 года № 117
Правила оказания государственной услуги
"Выдача лицензии на использование пространства недр"
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 18.04.2024 № 142 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на использование пространства недр" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача лицензии на использование пространства недр" (далее – государственная услуга).
2. Государственная услуга оказывается Комитетом геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3. Услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Для получения государственной услуги услугополучатели подают услугодателю заявление о выдаче лицензии на использование пространства недр (далее – заявление) посредством объекта информатизации информационная система ЕПН в электронном виде по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

1) көрсетілетін қызметті алушы лицензия алу үшін ұсынған құжаттарында толық емес және дұрыс емес мәліметтердің болуы;
2) осы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағы 3) тармақшасының көзделген талаптардың сақталмауы;
3) лицензияны беруге негіз болатын бір немесе бірнеше құжаттардың қолданысын тоқтату немесе тоқтата тұру;
4) іске асыру үшін лицензиясы сұратылатын шартты (келісімшартты) орындау салдары болуы мүмкін мүше мемлекеттердің халықаралық міндеттемелерінің бұзылуы;
5) квотаның, сондай-ақ тарифтік квотаның таусылуы не олардың болмауы (квоталық тауарларға лицензия ресімдеген жағдайда);
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы электрондық нысанда алады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығы "1414", 8-800-080-7777 арқылы алу мүмкіндігі бар.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 22 мамырдағы
№ 117 бұйрығына
4-қосымша
"Жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензияны беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 18.04.2024 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабы 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. Қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетіледі.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің автоматтандыру объектілері арқылы электрондық түрде жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензияны беру туралы өтініш береді.

В соответствии с пунктом 5 статьи 251 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) заявление и прилагаемые к нему документы должны быть составлены на казахском и русском языках.
Основные требования к оказанию государственной услуги, включающий форму и результат оказания государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги (далее – Перечень требований) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При подаче заявления в ЕПН в автоматическом порядке осуществляется проверка на возможность предоставления запрашиваемой территории участка(ов) на использование пространства недр. В случае, если результаты проверки отрицательные, услугополучатель не может подать заявление.
Услугополучатель при подаче заявления дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При подаче услугополучателем всех необходимых документов посредством объекта информатизации информационная система ЕПН - в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус с указанием уникального учетного номера, даты и времени регистрации заявления и указанием даты получения результата государственной услуги.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. После предоставления услугополучателем пакета документов и (или) сведений ответственный исполнитель в течение 5 (пяти) рабочих дней подготавливает, подписывает руководителем услугодателя и направляет посредством объекта информатизации информационная система ЕПН результат оказания государственной услуги в виде лицензии на использование пространства недр по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Результат оказания государственной услуги хранится в "личном кабинете" услугополучателя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.

"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 251-бабының 5-тармағына сәйкес өтініш және оған қоса берілетін құжаттар қазақ және орыс тілдерінде жасалуы тиіс.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысанын және нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар осы Қағидаларға 2-қосымшға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Талаптардың тізбесі) жазылған.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. ЖҚПБП-ға өтініш берген кезде автоматты түрде жер қойнауының кеңістігін пайдалануға сұрау салынатын учаске(лер) аумақтарын беру мүмкіндігіне бостығына тексеріс жүзеге асырылады. Егер тексеру нәтижелері теріс болса, көрсетілетін қызметті алушы өтініш бере алмайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы ұсынған кезде -көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" бірегей есептік нөмірі, өтінішті тіркеу күні мен уақыты және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні көрсетілген мәртебе көрсетіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың және (немесе) мәліметтердің толық топтамасын ұсынғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде жауапты орындаушы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауы кеңістігін пайдалануға лицензия түрінде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін дайындайды, көрсетілетін қызметті берушінің басшысымен қол қояды және ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектісі арқылы жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында "жеке кабинетке" сақталады.

Данные о стадии оказания государственной услуги автоматически передаются из ЕПН в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг, согласно подпункту 11) пункта 2 статьи 5 Закона.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Лицензия подлежит переоформлению в случаях:
изменения сведений о недропользователе:
для физических лиц – изменения фамилии, имени, отчества (при его наличии) и (или) гражданства;
для юридических лиц – изменения наименования или места нахождения;
перехода права недропользования и (или) доли в праве недропользования;
продления срока лицензии;
изменения границ территории участка недр.
Переоформление лицензии производится по заявлению на переоформление лицензии на использование пространства недр, удостоверенному ЭЦП услугополучателя подаваемому услугополучателем по установленной форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК), услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении, об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия административного акта.
Заслушивание проводится не позднее 2 (два) рабочих дней со дня уведомления.
9. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 перечня основных требований.
10. Услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях в Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректер ЖҚПБП-дан Заңның 5-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне автоматты түрде беріледі.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Лицензия мынадай жағдайларда қайта ресімделуге жатады:
жер қойнауын пайдаланушы туралы мәліметтерді өзгерту:
жеке тұлғалар үшін – тегін, атын, әкесінің атын (бар болса) және (немесе) азаматтығын өзгерту;
заңды тұлғалар үшін – атауын немесе орналасқан жерін өзгерту;
жер қойнауын пайдалану құқығының және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестің ауысуы;
лицензия мерзімін ұзарту;
жер қойнауы учаскесі аумағының шекарасын өзгерту.
Лицензияны қайта ресімдеу осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушы беретін көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензияны қайта ресімдеуге арналған өтініш бойынша жүргізіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама әкімшілік акт қабылданғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жіберіледі.
Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
9. Көрсетілетін қызметті беруші негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
10. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
11. Жалоба на решение, действий (бездействий) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, уполномоченного органа по изучению недр (далее – уполномоченный орган), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, органом, рассматривающим жалобу.
Жалобы подаются услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
12. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на использование
пространства недр"
__________________________
__________________________
(наименование
государственного органа)
Заявление о выдаче лицензии на использование пространства недр
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать лицензию на использование пространства недр.
Площадь территории, определяющую соответствующий участок недр,
который заявитель просит предоставить в пользование:_____________.
Срок пользования запрашиваемым участком недр: _________________.
Цель использования пространства недр: __________________________.
Месторасположение территории в географических координатах:
№ угловых точек
Координаты угловых точек
Северная широта
Восточная долгота
градусы
минуты
секунды
градусы
минуты
секунды
1
2
...
Представляю(-ем) сведения о себе:
для юридического лица:
наименование __________________________________________________
бизнес-идентификационный номер ________________________________
номер телефона (факса): _________________________________________
номер мобильного телефона: _____________________________________
e-mail: ________________________________________________________
банковские реквизиты: __________________________________________
индивидуальный идентификационный код _________________________
банковский идентификационный код ______________________________
наименование банка ____________________________________________
код бенефициара _______________________________________________
К заявке прилагаются:

3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
11. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) атына мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, шағымды қарайтын орган жүргізеді.
Шағымдар көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағымданады, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органның атына келіп түскен шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымды қарайтын органның атына келіп түскен шағымы ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
12. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
"Жер қойнауы кеңістігін
пайдалануға арналған
лицензияны беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
1-қосымша
__________________________
__________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Жер қойнауы кеңістігін пайдалануға лицензия беру туралы өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жер қойнауы кеңістігін пайдалануға лицензия беруді сұраймын.
Өтініш беруші пайдалануға беруді сұрайтын жер қойнауының тиісті учаскесін айқындайтын аумақтың ауданы:_________.
Сұратылған жер қойнауы учаскесін пайдалану мерзімі: _________.
Жер қойнауы кеңістігін пайдалану мақсаты: _______________.
Объектінің географиялық координаттарда орналасуы:
Бұрыштық нүктелердің
Бұрыштық нүктелердің координаттары
Солтүстік ендік
Шығыс бойлық
градус
минут
секунд
градус
минут
секунд
1
2
...
Өзім (-із) туралы мәліметтерді ұсынамын (-ыз):
заңды тұлғалар үшін:
атауы: ________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі __________________
телефон нөмірі (факс): ________________________________
ұялы телефон нөмірі: _________________________________
e-mail: ___________________________________________________
банк деректемелері: _________________________________
жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі ____________________________________
жеке сәйкестендіру коды _________________________________
банктік сәйкестендіру коды _________________________________
банктің атауы _________________________________
Өтінішке қоса беріледі:

1) _____________________________________________________________
2) _____________________________________________________________;
для физического лица:
фамилия, имя и отчество (при его наличии) _____________ ____________
индивидуальный идентификационный номер ________________________
паспортные данные ______________________________________________
гражданство ____________________________________________________
номер телефона (факса): __________________________________________
номер мобильного телефона: ______________________________________
e-mail: _________________________________________________________
банковские реквизиты:
индивидуальный идентификационный код __________________________
банковский идентификационный код _______________________________
наименование банка _____________________________________________
код бенефициара ________________________________________________
К заявке прилагаются:
1) _____________________________________________________________
2) _____________________________________________________________
Согласен на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование данных,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах.
Данные из ЭЦП заявителя;
дата и время подписания с ЭЦП заявителем.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на использование
пространства недр"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача лицензии на использование пространства недр"
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Комитет геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются посредством объекта информатизации информационная система "Единая платформа недропользования" (далее – ЕПН)
3
Срок оказания государственной услуги
1) при выдаче лицензии – 5 (пять) рабочих дней;
2) при переоформлении – 7 (семь) рабочих дней
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная)
5
Результат оказания государственной услуги
Лицензия на использование пространства недр или мотивированный отказ.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан

1) __________________________________
2) __________________________________
жеке тұлғалар үшін:
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) ________ ____________
жеке сәйкестендіру нөмірі __________________
төлқұжат деректері ____________________________
азаматтығы __________________________________
телефон нөмірі (факс): ________________________________
ұялы телефон нөмірі: _________________________________
e-mail: ___________________________________________________
банк деректемелері: _________________________________
жеке сәйкестендіру коды _________________________________
банктік сәйкестендіру коды _________________________________
банктің атауы _________________________________
бенефициар коды _________________________________
Өтінішке қоса беріледі:
1) __________________________________
2) __________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісемін.
Өтініш берушінің ЭЦҚ деректері;
өтініш берушінің ЭЦҚ-мен қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
"Жер қойнауы кеңістігін
пайдалануға арналған
лицензияны беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
2-қосымша
"Жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензияны беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру "Жер қойнауын пайдалану бірыңғай платформасы" (бұдан әрі – ЖҚПБП) ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) лицензия беру кезінде – 5 (бес) жұмыс күні;
2) қайта ресімдеу кезінде –7 (жеті) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензияны беру немесе дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері

Услугополучатель уплачивает подписной бонус – 400 (четыреста) месячных расчетных показателей, в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 726 Кодекс Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Подписной бонус оплачивается услугополучателем посредством лицевого счета услугополучателя в ЕПН (электронный кошелек), который используется для отражения денег, внесенных им на расчетный счет единого оператора реестра государственного имущества в банке второго уровня.
7
График работы услугодателя и объектов информатизации
С понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов по времени города Астана, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов по времени города Астана.
ЕПН – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан и статьей 5 Закона Республики Казахстан "О праздниках в Республике Казахстан", прием заявки и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
заявление в форме электронного документа, удостоверенной ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
электронные копии документов, подтверждающих сведения, указанные в пунктах 1 и 2 заявления о выдаче лицензии на использование пространства недр согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
электронная копия геологического отчета по форме, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 418 "Об утверждении формы геологического отчета" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17069), содержащий характеристику объекта подземного сооружения, характеристику его изоляции, тип горных пород, глубину залегания и эффективную мощность пласта коллектора, его площадь, коэффициент пористости, характеристику подстилающего и перекрывающего водоупора, скорость естественного потока подземных вод, качественные и количественные показатели, горнотехнические, специальные инженерно-геологические, гидрогеологические и экологические условия захоронения, складирования и сброса, получивший положительное заключение государственной экспертизы в соответствии с частью 3 пункта 1 статьи 252 Кодекса;

Көрсетілетін қызметті алушы "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 726-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес - 400 (төрт жүз) айлық есептік көрсеткіш қол қойылатын бонус төлейді.
Қол қою бонусын көрсетілетін қызметті алушы екінші деңгейдегі банктегі мемлекеттік мүлік тізілімінің бірыңғай операторының есеп айырысу шотына енгізген ақшасын көрсету үшін пайдаланылатын көрсетілетін қызметті алушының ЖҚПБП-дағы жеке шоты (электрондық әмиян) арқылы төлейді.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпараттандыру объектілерінің жұмыс кестесі
көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбі-жұма аралығында Астана уақыты бойынша сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен Астана уақыты бойынша сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
ЖҚПБП-ның жұмыс кестесі – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабына сәйкес өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш;
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жер қойнауы кеңістігін пайдалануға лицензия беру туралы өтініштің 1 және 2-тармақтарында көрсетілген мәліметтерді растайтын құжаттардың электрондық көшірмелері;
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 252-бабы 1-тармағының 3-бөлігіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес мемлекеттік сараптаманың оң қорытындысын алған, жерасты құрылысжай объектісінің сипаттамасын, оны оқшаулау сипаттамасын, тау-кен жыныстарының типін, коллектор қаттарының жерасты тереңдігін және тиімді қуатын, оның алаңын, кеуектілік коэффициентін, төселетін және жабылатын су тірегінің сипаттамасын, жерасты суларының табиғи ағысының жылдамдығын, көмудің, қоймаға жинап қою мен ағызудың сапалық және сандық көрсеткіштерін, тау-кен техникалық, арнаулы инженерлік-геологиялық, гидрогеологиялық және экологиялық шарттарын қамтитын, "Геологиялық есептің нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 мамырдағы № 418 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17069 болып тіркелген) нысан бойынша геологиялық есептің электрондық көшірмесі;
өнімнің атауы, техникалық өндіріс немесе ол түзілетін процесс, оның физикалық сипаттамасы, толық химиялық құрамы, уытты компоненттердің құрамы, өрт қаупі, жарылыс қаупі, ерігіштігі, сақтау кезінде басқа заттармен үйлесімділігі, негізгі ластаушы радионуклидтер, олардың белсенділігі көрсетілген зиянды, улы заттардың, қатты және сұйық қалдықтардың, сарқынды және өнеркәсіптік сулардың сипаттамасының, сондай-ақ тасымалдау жүйесінің сипаттамасының электрондық көшірмесі;

электронная копия характеристики вредных, ядовитых веществ, твердых и жидких отходов, сточных и промышленных вод с указанием наименования продукта, технического производства или процесса, в котором он образуется, его физической характеристики, полного химического состава, содержания токсичных компонентов, пожароопасности, взрывоопасности, растворимости, совместимости с другими веществами при хранении, основных загрязняющих радионуклидов, их активности, а также характеристики системы транспортировки; электронная копия проекта эксплуатации пространства недр и план ликвидации, с приложением к ним экспертиз и согласования, предусмотренных пунктом 2 статьи 257 и пунктом 4 статьи 260 Кодекса.
2) переоформление лицензии производится по заявлению на переоформление лицензии на использование пространства недр (удостоверенному ЭЦП услугополучателя при обращении ЕПН), подаваемому услугополучателем по установленной форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам государственной услуги. Заявление и прилагаемые к нему документы должны быть составлены на казахском и русском языках.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица услугодатель получает из соответствующих информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
При отказе в оказании государственной услуги услугодатель направляет услугополучателю ответ с указанием причин отказа.
Услугодатель отказывает в выдаче лицензии на использование пространства недр при наличии одного из следующих оснований:
1) заявление или прилагаемые к нему документы не соответствуют требованиям и условиям, предусмотренными статьей 251 и пунктом 1 статьи 252 Кодекса;
2) к заявлению не приложены документы, требуемые статьей 251 и пунктом 1 статьи 252 Кодекса;
3) запрашиваемый участок недр не соответствует требованиям пункта 3 статьи 19 и пункта 1 статьи 250 Кодекса;
4) выдача лицензии повлечет угрозу национальной безопасности;
5) в соответствии с заключением экспертизы геологического отчета, прилагаемого к заявлению, установлено, что по своим геологическим и (или) геотехническим характеристикам запрашиваемый участок недр не пригоден для проведения операций по использованию пространства недр в целях, указанных в заявлении;
6) при несоблюдении заявителем срока представления уполномоченному органу по изучению недр требуемых положительных заключений экспертиз и согласования проекта эксплуатации пространства недр и плана ликвидации.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме посредством объекта информатизации информационная система ЕПН при условии наличия ЭЦП.

Кодекстің 257-бабының 2-тармағында және 260-бабының 4-тармағында көзделген сараптамалар мен келісулерді қоса бере отырып, жер қойнауы кеңістігін пайдалану жобасының және жою жоспарының электрондық көшірмесі.
2) лицензияны қайта ресімдеу осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет қағидаларына 4-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша көрсетілетін қызметті алушы беретін жер қойнауы кеңістігін пайдалануға лицензияны қайта ресімдеуге өтініш (портал арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған) бойынша жүргізіледі.
Өтініш және оған қоса берілетін құжаттар қазақ және орыс тілдерінде жасалуы тиіс.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту кезінде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға бас тарту себептерін көрсете отырып жауап жолдайды.
Көрсетілетін қызметті беруші мынадай негіздердің бірі болған кезде жер қойнауы кеңістігін пайдалануға лицензия беруден бас тартады:
1) өтініш немесе оған қоса берілетін құжаттар Кодекстің 251-бабында және 252-бабының 1-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмесе;
2) өтінішке Кодекстің 251-бабында және 252-бабының 1-тармағында талап етілетін құжаттар қоса берілмесе;
3) сұратылған жер қойнауы учаскесі Кодекстің 19-бабы 3-тармағының және 250-бабы 1-тармағының талаптарына сәйкес келмесе;
4) лицензия беру ұлттық қауіпсіздікке қатер төндірсе;
5) өтінішке қоса берілетін геологиялық есеп сараптамасының қорытындысына сәйкес өзінің геологиялық және (немесе) геотехникалық сипаттамалары бойынша сұратылған жер қойнауы учаскесі өтініште көрсетілген мақсаттарда жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін жарамсыз екендігі анықталса;
6) өтініш беруші жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға жер қойнауы кеңістігін пайдалану жобасын және тарату жоспарын сараптаудың және келісудің талап етілетін оң қорытындыларын табыс ету мерзімін сақтамаған кезде.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қойылатын өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы электрондық нысанда алады.

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра: 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на использование
пространства недр"
форма
Лицензия на использование пространства недр
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Выдана ________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и гражданство физического лица/наименование, место нахождения юридического
лица) (в случае общего владения правом недропользования перечисляются
все владельцы с полным указанием сведении)
(далее – Недропользователь) и предоставляет право на пользование участком недр
в целях проведения операций по использованию пространства недр в соответствии
с Кодексом Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс).
Размер доли в праве недропользования по каждому владельцу:
наименование владельца права недропользования: ______________________________
ИИН/БИН владельца права недропользования: _________________________________
доля права, % _________________
2. Условия лицензии:
1) срок лицензии (при продлении срока лицензии на использование пространства недр
срок указывается с учетом срока продления): __________________ со дня ее выдачи;
2) границы территории участка недр площадью ___________ квадратных километров,
со следующими географическими координатами:
№ угловых точек
Координаты угловых точек
Северная широта
Восточная долгота
градусы
минуты
секунды
градусы
минуты
секунды
1
2
...
3) иные условия недропользования:
Схематическое расположение территории участка недр прилагается к настоящей лицензии.
3. Обязательства Недропользователя:
1) уплата подписного бонуса в размере ________ тенге до "___" _______ 20__ года;
2) уплата в течение срока лицензии платежей за пользование земельными участками
(арендных платежей) в размере и порядке, установленным налоговым
законодательством Республики Казахстан.
4. Целевое назначение использования пространства недр
_______________________________________________________________________
(один из подвидов операций в соответствии со статьей 249 Кодекса)
5. Основания отзыва лицензии:

Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығы "1414", 8-800-080-7777 арқылы алу мүмкіндігі бар.
"Жер қойнауы кеңістігін
пайдалануға арналған
лицензияны беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
3-қосымша
нысан
Жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензия
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. ______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және жеке тұлғаның азаматтығы/заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері) (жер қойнауын пайдалану құқығын жалпы иеленген жағдайда мәліметтерді толық көрсете отырып, барлық иелері көрсетіледі) (бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы) берілген және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес жер қойнауы кеңістігін пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу мақсатында жер қойнауы учаскесін пайдалану құқығын береді.
Жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлес мөлшері:
жер қойнауын пайдалану құқығы иесінің атауы: _____________
Жер қойнауын пайдалану құқығы иесінің ЖСН/БСН: ____________
құқық үлесі, % _________________
2. Лицензия шарттары:
1) лицензияның мерзімі (жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензияның мерзімін ұзарту кезінде мерзім ұзарту мерзімін ескере отырып көрсетіледі): ____________ оны берген күннен бастап;
2) жер қойнауы учаскесі аумағының шекарасы ауданы __________ шаршы шақырым, келесі географиялық координаттармен:
Бұрыштық нүктелердің
Бұрыштық нүктелердің координаттары
Солтүстік ендік
Шығыс бойлық
градус
минут
секунд
градус
минут
секунд
1
2
...
3) жер қойнауын пайдаланудың өзге де шарттары:
Жер қойнауы учаскесі аумағының схемалық орналасуы осы лицензияға қоса беріледі.
3. Жер қойнауын пайдаланушының міндеттемелері:
1) 20__ жылғы "___" _________ дейін ___________ көлемінде қол қойылатын бонусты төлеу;
2) лицензия мерзімі ішінде Қазақстан Республикасының салық заңнамасында белгіленген мөлшерде және тәртіппен жер учаскелерін пайдаланғаны үшін төлемдерді (жалдау төлемдерін) төлеу.
4. Жер қойнауы кеңістігін пайдаланудың нысаналы мақсаты:
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
(Кодекстің 249-бабына сәйкес операциялардың кіші түрлерінің бірі)
5. Лицензияны қайтарып алу негіздері:

1) нарушение условий лицензий, предусмотренных пунктами 3 и 4 настоящей лицензии;
2) в случае запрета деятельности, предусмотренного экологическим законодательством
Республики Казахстан.
6. Государственный орган, выдавший лицензию
_______________________________________________________________________
_______________________________________________________________________
(наименование государственного органа, выдавшего лицензию).
Данные из ЭЦП услугодателя;
дата и время подписания ЭЦП услугодателем.
"__"_____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на использование
пространства недр"
форма
__________________________
__________________________
(наименование
государственного органа)
Заявление на переоформление лицензии на использование пространства недр
Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу произвести переоформление лицензии на использование пространства недр
в части: (изменения сведений о недропользователе, перехода права недропользования
и (или) доли в праве недропользования, продления срока лицензии, изменения границ
территории участка недр):
(выбрать необходимое)
1. Сведения из действующей лицензии:
Номер лицензии: __________________________________________________
Дата выдачи лицензии: _____________________________________________
Кем была выдана лицензия: _________________________________________
Срок лицензии: ____________________________________________________
Полное наименование вида деятельности: _____________________________
2. Причина или основание переоформления лицензии: __________________
3. Сведения по предлагаемым изменениям:____________________________
(сведения из действующей лицензии / новые предлагаемые изменения)
(заполняются в зависимости от типа изменений)
4. Представляю(-ем) сведения о себе:
для юридического лица:
наименование _____________________________________________________
бизнес-идентификационный номер ___________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________
номер мобильного телефона: ________________________________________
e-mail: ___________________________________________________________
банковские реквизиты: _____________________________________________
индивидуальный идентификационный код ____________________________
банковский идентификационный код _________________________________
наименование банка _______________________________________________
код бенефициара __________________________________________________
К заявке прилагаются:

1) осы лицензияның 3 және 4-тармақтарында көзделген лицензиялардың шарттарын бұзу;
2) Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында көзделген қызметке тыйым салынған жағдайда.
6. Лицензияны берген мемлекеттік орган
_______________________________________________________________
_______________________________________________________
(лицензияны берген мемлекеттік органның атауы)
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ деректері;
көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ-ға қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
"Жер қойнауы кеңістігін
пайдалануға арналған
лицензияны беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
4-қосымша
нысан
__________________________
__________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензияны қайта ресімдеуге өтініш
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жер қойнауы кеңістігін пайдалануға арналған лицензияны: (жер қойнауын пайдаланушы туралы мәліметтерді өзгерту, жер қойнауын пайдалану құқығының және (немесе) жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлестің ауысуы, лицензия мерзімін ұзарту, жер қойнауы учаскесі аумағының шекараларын өзгерту) бөлігінде қайта ресімдеуді сұраймын:
(қажеттіні таңдау)
1. Қолданыстағы лицензия туралы қажетті мәліметтер:
Лицензия нөмірі:_________
Лицензияның берілген күні: _________
Лицензия кіммен берілді: _______________
Лицензия мерзімі: _________________
Қызмет түрінің толық атауы: ______________________
2. Лицензияны қайта ресімдеу негіздемесі немесе себептері: _____________
3. Ұсынылған өзгерістер бойынша мәліметтер: ______________________
(қолданыстағы лицензиядан алынған мәліметтер / жаңа ұсынылған өзгерістер)
(өзгерістер түріне байланысты толтырылады)
4. Өзім (-із) туралы мәліметтерді ұсынамын (-мыз):
заңды тұлғалар үшін:
атауы: ________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі __________________
телефон нөмірі (факс): ________________________________
ұялы телефон нөмірі: _________________________________
e-mail: ___________________________________________________
банктік деректемелері: ________________________________
жеке сәйкестендіру коды _____________________
банктік сәйкестендіру коды __________________________
банктің атауы ________________________________
бенефициар коды _____________________________________
Өтінішке қоса беріледі:

1) _______________________________________________________________
2) _______________________________________________________________;
для физического лица:
фамилия, имя и отчество (при его наличии) ____________ _______________
индивидуальный идентификационный номер __________________________
паспортные данные ________________________________________________
гражданство ______________________________________________________
номер телефона (факса): ____________________________________________
номер мобильного телефона: ________________________________________
e-mail: ___________________________________________________________
банковские реквизиты:
индивидуальный идентификационный код ____________________________
банковский идентификационный код _________________________________
наименование банка _______________________________________________
код бенефициара __________________________________________________
К заявке прилагаются:
1) _______________________________________________________________
2) _______________________________________________________________
Согласен на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование данных,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах.
Данные из ЭЦП заявителя;
дата и время подписания с ЭЦП заявителем.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 5
к приказу
Перечень некоторых нормативных правовых актов, подлежащих признанию утратившими силу
1. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 501 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере геологии и пользования водными ресурсами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11452, опубликован 10 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 мая 2015 года № 657 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере геологии и пользования водными ресурсами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11582, опубликован 22 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 мая 2016 года № 442 "О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 501 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере геологии и пользования водными ресурсами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13926, опубликован 25 июля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").

1) __________________________________
2) __________________________________
жеке тұлғалар үшін:
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) ________ ____________
жеке сәйкестендіру нөмірі __________________
төлқұжат деректері ____________________________
азаматтығы __________________________________
телефон нөмірі (факс): ________________________________
ұялы телефон нөмірі: _________________________________
e-mail: ___________________________________________________
банктік деректемелері: ________________________________
жеке сәйкестендіру коды _____________________
банктік сәйкестендіру коды __________________________
банктің атауы ________________________________
бенефициар коды _____________________________________
Өтінішке қоса беріледі:
1) __________________________________
2) __________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісемін.
Өтініш берушінің ЭЦҚ деректері;
өтініш берушінің ЭЦҚ-мен қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
2020 жылғы 22 мамырдағы
№ 117 бұйрығына
5-қосымша
Күші жойылды деп тануға жататын кейбір нормативтік құқықтық актілердің тізбесі
1. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 501 "Геология және су ресурстарын пайдалану саласындағы мемлекеттiк көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекiту туралы" бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді Мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 11452, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылдың 10 шілдесінде жарияланған);
2. "Геология және су ресурстарын пайдалану саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы"Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 мамырдағы № 657 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді Мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 11582, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылдың 22 шілдесінде жарияланған);
3. "Геология және су ресурстарын пайдалану саласындағы мемлекеттiк көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 501 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2016 жылғы 26 мамырдағы № 442 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді Мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 13926, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылдың 25 шілдесінде жарияланған);

4. Приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 22 августа 2016 года № 625 "О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 мая 2015 года № 657 "Об утверждении регламентов государственных услуг в сфере геологии и пользования водными ресурсами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14282, опубликован 17 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
5. Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 4 мая 2019 года № 274 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 501 "Об утверждении стандартов государственных услуг в сфере геологии и пользования водными ресурсами" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18656, опубликован 16 мая 2019 года Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).
Приложение 6 к приказу
исполняющего обязанности
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 22 мая 2020 года № 117
Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на геологическое изучение недр"
Сноска. Приказ дополнен приложением 6 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 18.04.2024 № 142 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача лицензии на геологическое изучение недр" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача лицензии на геологическое изучение недр" (далее – государственная услуга).
2. Государственная услуга оказывается Комитетом геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3. Услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Для получения государственной услуги услугополучатели подают услугодателю заявление о выдаче лицензии на геологическое изучение недр (далее – заявление) посредством объекта информатизации информационная система ЕПН по форме согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
Заявление и прилагаемые к нему документы подаются на казахском и русском языках.
При подаче заявления в ЕПН в автоматическом порядке осуществляется проверка на возможность предоставления запрашиваемой территории участка(ов) на лицензию на геологическое изучение недр. В случае, если результаты проверки отрицательные, услугополучатель не может подать заявление.
При подаче заявления услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги посредством объекта информатизации информационная система ЕПН, включающий форму и результат оказания государственной услуги, изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги далее – Перечень требований согласно приложению 14 к настоящим Правилам.

4. "Геология және су ресурстарын пайдалану саласындағы мемлекеттік көрсетілетін қызметтер регламенттерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 мамырдағы № 657 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушының 2016 жылғы 22 тамыздағы № 625 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді Мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 14282, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылдың 17 қарашада жарияланған);
5. "Геология және су ресурстарын пайдалану саласындағы мемлекеттiк көрсетілетін қызметтер стандарттарын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 501 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 4 мамырдағы № 274 бұйрығы (нормативтік құқықтық актілерді Мемлекеттік тіркеу тізілімінде тіркелген № 18656, Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілер Эталондық бақылау банкінде 2016 жылдың 16 маусымда жарияланған).
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 22 мамырдағы
№ 117 бұйрығына
6-қосымша
"Жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензияны беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары
Ескерту. Бұйрық 6-қосымшамен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 18.04.2024 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензияны беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және "Жер қойнауын геологиялық зерттеуге лицензия беру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитетi (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. Қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетіледі.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің автоматтандыру объектілері арқылы электрондық түрде жер қойнауын геологиялық зерттеуге лицензия беру туралы өтініш береді.
Өтініш және оған қоса берілетін құжаттар қазақ және орыс тілдерінде беріледі.
ЖҚПБП-ға өтініш берген кезде жер қойнауын геологиялық зерделеуге арналған лицензияға сұрау салынатын учаске(лер) аумақтарын беру мүмкіндігіне тексеру жүзеге асырылады. Егер тексеру нәтижелері теріс болса, көрсетілетін қызметті алушы өтініш бере алмайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Мемлекеттік қызмет көрсетудің нысаны мен нәтижесін ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінде (бұдан әрі – Талаптардың тізбесі) баяндалған.

Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. При подаче услугополучателем всех необходимых документов посредством объекта информатизации информационная система ЕПН – производится автоматическая регистрация заявления и в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус с указанием уникального учетного номера, даты и времени регистрации заявления и указанием даты получения результата государственной услуги.
При обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Ответственный исполнитель услугодателя проверяет полноту представленных документов в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. В случае представления услугополучателем неполного пакета документов, ответственный исполнитель услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления, направляет посредством объекта информатизации информационная система ЕПН мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления/ в оказании государственной услуги по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов и (или) сведений, ответственный исполнитель услугодателя в течение 2 (двух) рабочих дней с момента регистрации заявления направляет в Акционерное Общество "Национальная геологическая служба" (далее – Общество) запрос о проверке на свободность запрашиваемой территории.
Сноска. Пункт 8 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы ұсынған кезде - автоматты тіркеу жүреді және көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" бірегей есептік нөмірі, өтінішті тіркеу күні мен уақыты және мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін алу күні көрсетілген мәртебе көрсетіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы өтініші тіркелген сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде олардың заңнамалық нормаларға сәйкестігін тексереді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы өтініш тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды жолдайды.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың толық топтамасын ұсынған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы өтініш тіркелген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде "Ұлттық геологиялық қызет" акционерлік қоғамына (бұдан әрі-Қоғам) сұрау салынған аумақты бос болуына тексеру туралы сұра салу жолдайды.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9. Общество проверяет на свободность территории в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения запроса.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. В случае выявления оснований для отказа в оказании государственной услуги, указанных в пункте 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги настоящих Правил, ответственный исполнитель услугодателя в течение срока оказания государственной услуги, направляет посредством объекта информатизации информационная система ЕПН мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления/ в оказании государственной услуги по форме, согласно приложению 15 к настоящим Правилам.
В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов и (или) сведений, и отсутствия оснований для отказа согласно пункта 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги настоящих Правил ответственный исполнитель в течение 3 (трех) рабочих дней подготавливает, подписывает руководителем услугодателя и направляет посредством объекта информатизации информационная система ЕПН результат оказания государственной услуги в виде лицензии на геологическое изучение недр по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам с приложением сопроводительного письма.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК), услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении, об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия административного акта.
Заслушивание проводится не позднее 2 (два) рабочих дней со дня уведомления.
12. При выявлении нарушений, указанных в Кодексе Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) услугодатель посредством объекта информатизации информационная система ЕПН уведомляет об этом услугополучателя по форме, согласно приложению 17 к настоящим Правилам.

9. Қоғам сұрау салу алынған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде аумақты бос болуына тексереді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Осы Қағидалардың Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көрсетілген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздемелер анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті берушінің жауапты орындаушысы мемлекеттік қызметті көрсету мерзімі ішінде осы Қағидаларға 15-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекетітк қызметті көрсетуге өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тартуды ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы жолдайды.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың және (немесе) мәліметтердің толық топтамасын ұсынған және осы Қағидалардың Мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағына сәйкеч бас тарту үшін негіздер болмаған жағдайда, жауапты орындаушы 3 (үш) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын геологиялық зерделеуге лицензия түрінде мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ілеспе хатты қоса бере отырып дайындайды, көрсетілетін қызметті берушінің басшысымен қол қояды және ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектісі арқылы жібереді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама әкімшілік акт қабылданғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жіберіледі.
Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
12. Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (бұдан әрі – Кодекс) көрсетілген бұзушылықтар анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші бұл туралы көрсетілетін қызметті алушыны осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы хабардар етеді.

Услугополучатель уведомляет услугодателя посредством объекта информатизации информационная система ЕПН по форме, согласно приложению 18 к настоящим Правилам об устранении нарушения с приложением документов, подтверждающих такое устранение в срок предусмотренный статье 92 Кодексом.
В случае неустранения нарушения в срок указанного в Кодексе, услугодатель отзывает лицензию.
Отзыв лицензии производится услугодателем путем направления услугополучателю посредством объекта информатизации информационная система ЕПН уведомления об отзыве лицензии на геологическое изучение недр по форме, согласно приложению 19 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Результаты исследования и анализа по лицензии на геологическое изучение недр подлежат включению в геологические отчеты, предоставляемые в уполномоченный орган по изучению недр в соответствии с Кодексом.
14. Услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет в Единый контакт-центр.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
15. Жалоба на решение, действий (бездействий) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, уполномоченного органа по изучению недр (далее – уполномоченный орган), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, органом, рассматривающим жалобу.
Жалобы подаются услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.

Көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіні Кодекстің 92-бабында көзделген мерзімде осындай жоюды растайтын құжаттарды қоса бере отырып, бұзушылықты жою туралы осы Қағидаларға 18-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы хабардар етеді.
Кодексте көрсетілген мерзімде бұзушылық жойылмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші лицензияны қайтарып алады.
Лицензияны қайтарып алуды көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға осы Қағидаларға 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жер қойнауын геологиялық зерделеуге арналған лицензияны кері қайтарып алу туралы хабарламаны ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы жіберу жолымен жүргізеді.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Жер қойнауын геологиялық зерделеуге арналған лицензия бойынша зерттеу және талдау нәтижелері Кодекске сәйкес жер қойнауын зерделеу жөніндегі уәкілетті органға ұсынылатын геологиялық есептерге енгізілуге жатады.
14. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде Бірыңғай байланыс орталығына жібереді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
15. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) атына мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, шағымды қарайтын орган жүргізеді.
Шағымдар көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағымданады, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.

Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
16. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на геологическое изучение недр"
Форма
___________________________
___________________________
(наименование
государственного органа)
Заявка о выдаче лицензии на геологическое изучение недр
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу выдать лицензию на геологическое изучение недр.
Блок (блоки), составляющий (составляющие) территорию геологического изучения:
________________________________________________________________
Представляю(-ем) сведения о себе:
для юридического лица:
наименование ____________________________________________________
бизнес-идентификационный номер __________________________________
номер телефона (факса): ___________________________________________
номер мобильного телефона: _______________________________________
e-mail: __________________________________________________________
банковские реквизиты: ____________________________________________
индивидуальный идентификационный код ___________________________
банковский идентификационный код ________________________________
наименование банка ______________________________________________
код бенефициара _________________________________________________
сведения о размере долей лиц, являющихся общими владельцами права
недропользования ________________________________________________
учредители организации ___________________________________________
границы участка (область, район) ___________________________________
координаты участка _______________________________________________
блоки, составляющие участок ______________________________________
площадь участка _________________________________________________
сумма инвестиций ________________________________________________
К заявке прилагаются:
1) ______________________________________________________________
2) ______________________________________________________________;
для физического лица:
фамилия, имя и отчество (при его наличии) ______________ ____________
индивидуальный идентификационный номер _________________________
паспортные данные _______________________________________________
гражданство _____________________________________________________
номер телефона (факса): ___________________________________________
номер мобильного телефона: _______________________________________
e-mail: __________________________________________________________
банковские реквизиты:
индивидуальный идентификационный код ___________________________
банковский идентификационный код ________________________________
наименование банка ______________________________________________
код бенефициара _________________________________________________
границы участка (область, район) ___________________________________
координаты участка ______________________________________________
блоки, составляющие участок ______________________________________
площадь участка _________________________________________________
сумма инвестиций ________________________________________________
К заявке прилагаются:

Көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органның атына келіп түскен шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымды қарайтын органның атына келіп түскен шағымы ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
16. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
"Жер қойнауын геологиялық
зерттеуге арналған лицензияны
беру" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
___________________________
___________________________
(мемлекеттік органның атауы)
Жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензияны беру туралы өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензияны беруіңізді сұраймын.
Геологиялық зерттеу аумағын құрайтын (құрайтын) блок (блоктар):
_______________________________
Өзім (-із) туралы мәліметтерді ұсынамын (-ыз):
заңды тұлғалар үшін:
атауы ________________________________________
бизнес-сәйкестендіру нөмірі __________________
телефон нөмірі (факс): ________________________________
ұялы телефон нөмірі: _________________________________
e-mail: ___________________________________________________
банктік деректемелері: ________________________________
жеке сәйкестендіру коды _____________________
банктік сәйкестендіру коды __________________________
банктің атауы ________________________________
бенефициар коды _____________________________________
жер қойнауын пайдалану құқығының ортақ иелері болып табылатын тұлғалар үлесінің мөлшері туралы мәліметтер _________________________________
ұйымның құрылтайшылары__________________________
учаскенің шекарасы (облыс, аудан)____________________
учаскенің координаттары________________
учаскелерді құрайтын блоктар___________________
учаскенің ауданы________________
инвестиция сомасы____________________
Өтінішке қоса беріледі:
1) ______________________________________________
2) ______________________________________________;
жеке тұлғалар үшін:
тегі, аты және әкесінің аты (бар болса) ________ ____________
жеке сәйкестендіру нөмірі __________________
төлқұжат деректері ____________________________
азаматтығы __________________________________
телефон нөмірі (факс): ________________________________
ұялы телефон нөмірі:_________________________________
e-mail: ___________________________________________________
банктік деректемелері ________________________________
жеке сәйкестендіру коды _____________________
банктік сәйкестендіру коды __________________________
банктің атауы ________________________________
бенефициар коды_____________________________________
учаскенің шекарасы (облыс, аудан)____________________
учаскенің координаттары________________
учаскелерді құрайтын блоктар___________________
учаскенің ауданы________________
инвестиция сомасы____________________
Өтінішке қоса беріледі:

1) ______________________________________________________________
2) ______________________________________________________________
Согласен на сбор, обработку, хранение, выгрузку и использование данных,
составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных
системах.
Данные из ЭЦП заявителя;
дата и время подписания с ЭЦП заявителем.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на геологическое изучение недр"
Форма
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача лицензии на геологическое изучение недр"
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1
Наименование услугодателя
Комитет геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются посредством объекта информатизации информационная система "Единая платформа недропользования" (далее – ЕПН)
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания – 10 (десять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
электронном (частично автоматизировано)
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача лицензии на геологическое изучение недр, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
По лицензии на геологическое изучение уплачивается подписной бонус в размере 50 месячных расчетных показателей.
В соответствии с пунктом 2 статьи 729 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" подписной бонус по лицензии на геологическое изучение уплачивается в бюджет по месту нахождения налогоплательщика в срок не позднее 10 (десяти) рабочих дней со дня выдачи такой лицензии.
Подписной бонус оплачивается услугополучателем посредством лицевого счета услугополучателя в ЕПН (электронный кошелек), который используется для отражения денег, внесенных им на расчетный счет единого оператора реестра государственного имущества в банке второго уровня.
7
График работы услугодателя и объектов информатизации

1) __________________________________
2) __________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын деректерді жинауға, өңдеуге, сақтауға, жүктеуге және пайдалануға келісемін.
Өтініш берушінің ЭЦҚ деректері;
өтініш берушінің ЭЦҚ-мен қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
"Жер қойнауын геологиялық
зерттеуге арналған лицензияны
беру" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
2-қосымша
Нысан
"Жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензияны беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік көрсетілетін қызметті ұсыну тәсілдері (кіру арналары)
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру "Жер қойнауын пайдалану бірыңғай платформасы" (бұдан әрі – ЖҚПБП) ақпараттық жүйесі арқылы ақпараттандыру объектісімен жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Көрсету мерзімі – 10 (он) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған)
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензияны беру немесе осы Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап беру.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Геологиялық зерделеуге арналған лицензия бойынша 50 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде қол қою бонусы төленеді.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" ҚР Кодексінің 729-бабының 2-тармағына сәйкес, геологиялық зерделеуге арналған лицензия бойынша қол қою бонусы салық төлеушінің орналасқан жері бойынша бюджетке осындай лицензия берілген күннен бастап 10 (он) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде төленеді.
Көрсетілетін қызметті алушы қол қойылған бонус сомасының төленгенін растайтын құжатты ұсынады.
Қол қою бонусын көрсетілетін қызметті алушы Екінші деңгейдегі банктегі Мемлекеттік мүлік тізілімінің бірыңғай операторының есеп айырысу шотына енгізген ақшасын көрсету үшін пайдаланылатын көрсетілетін қызметті алушының ЖҚПБП-дағы жеке шоты (электрондық әмиян) арқылы төлейді.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпараттандыру объектілерінің жұмыс кестесі

1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года (далее – Трудовой кодекс) с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) ЕПН – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1) Заявление
2) электронная копия плана геологического изучения недр и (или) проект поисково-оценочных работ на подземные воды, разработанные и утвержденные заявителем в соответствии с Инструкцией по составлению проектных документов по геологическому изучению недр, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 мая 2018 года № 396 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17076).
Заявление и прилагаемые к заявлению документы подаются на казахском и русском языках.
Сведения о документах, удостоверяющих личность физических лиц, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) заявление на выдачу лицензии или прилагаемые к нему документы не соответствуют требованиям, предусмотренным статьей 86 Кодекса;
2) план на геологическое изучение недр или проект поисково-оценочных работ на подземные воды не соответствует Инструкции по составлению проектных документов по геологическому изучению недр, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 28 мая 2018 года № 396 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17076);
3) в плане на геологическое изучение недр указаны работы, запрещенные к проведению согласно статьи 89 Кодекса;
4) запрашиваемый участок располагается на территориях, ограниченных для проведения операций по недропользованию согласно статьи 25 Кодекса;
5) запрашиваемый участок располагается на территориях, ограниченных для проведения операций по геологическому изучению недр согласно статье 26 Кодекса и Закона Республики Казахстан "Об особо охраняемых природных территориях"
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме посредством объекта информатизации информационная система ЕПН при условии наличия электронной цифровой подписи.

1) көрсетілетін қызметті берушіде – 2015 жылғы 23 қарашадағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұмаға дейін белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін;
2) ЖҚПБП-да – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) Өтініш
2) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 28 мамырдағы № 396 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17076 болып тіркелген) Жер қойнауын геологиялық зерделеу жөніндегі жобалау құжаттарын жасау жөніндегі нұсқаулыққа сәйкес өтініш беруші әзірлеген және бекіткен жер қойнауын геологиялық зерделеу жоспарының және (немесе) жерасты суларына іздестіру-бағалау жұмыстарының жобасының электрондық көшірмесі.
Өтініш және өтінішке қоса берілетін құжаттар қазақ және орыс тілдерінде беріледі.
Жеке тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) лицензия беруге арналған өтініш немесе оған қоса берілетін құжаттар Кодекстің 86-бабында көзделген талаптарға сәйкес келмесе;
2) Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 28 мамырдағы № 396 бұйрығымен бекітілген Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі жобалау құжаттарын жасау жөніндегі нұсқаулыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17076 болып тіркелген) сәйкес келмесе;
3) жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған жоспарда Кодекстің 89-бабына сәйкес жүргізуге тыйым салынған жұмыстар көрсетілсе;
4) сұрау салынатын учаске Кодекстің 25-бабына сәйкес жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізу үшін шектелген аумақтарда орналасса;
5) сұрау салынатын учаске Кодекстің 26-бабына сәйкес және "Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі операцияларды жүргізу үшін шектелген аумақтарда орналасса.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктеріне сәйкес өзге де талаптар

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством Единого контакт-центра 1414, 8-800-080-7777.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на геологическое изучение недр"
Форма
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование
уполномоченного органа
на государственном языке]
Наименование
уполномоченного органа
на русском языке]
Реквизиты
уполномоченного органа
на государственном языке
Реквизиты
уполномоченного органа
на русском языке
Лицензия на геологическое изучение недр
№______ – ГИН
"___"__________20___года
1. Выдана: ______________________________________________________________
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
и гражданство физического лица/наименование, место нахождения юридического
лица) (при общем владении правом недропользования перечисляются все владельцы
с полным указанием сведений) (далее – Недропользователь) и предоставляет право
на пользование участком недр в целях проведения операций по геологическому
изучению недр в соответствии с Кодексом Республики Казахстан
"О недрах и недропользовании"
Размер доли в праве недропользования:
________________________________________________________________________
(размер в процентном выражении по каждому владельцу)
2. Условия лицензии:
1) срок лицензии: три года со дня ее выдачи
2) границы территории участка недр
Блоки
Указание на блок (блоки), составляющий (составляющие) территорию геологического изучения:
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
(указать количество и код блока (блоков), составляющий (составляющие)
территорию геологического изучения)
3. Общая площадь предоставляемого участка составляет: _____ км2
4. Государственный орган, выдавший лицензию
_______________________________________________________________
(наименование государственного органа выдавшего лицензию)
Место выдачи: город Астана, Республика Казахстан
[Должность подписывающего]
[Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) подписывающего]
Данные из ЭЦП услугодателя;
дата и время подписания с ЭЦП.
"_" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на геологическое изучение недр"
Форма

Көрсетілетін қызметті алушы ЭЦҚ болған жағдайда, мемлекеттік көрсетілетін қызметті ЖҚПБП ақпараттық жүйесінің ақпараттандыру объектілері арқылы электрондық нысанда алады. Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығы "1414", 8-800-080-7777 арқылы алу мүмкіндігі бар.
"Жер қойнауын геологиялық
зерттеуге арналған лицензияны
беру" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Уәкілетті органның мемлекеттік
тілдегі атауы]
Уәкілетті органның орыс
тілдегі атауы]
уәкілетті органның
мемлекеттік тілдегі деректемелері
уәкілетті органның
орыс тілдегі деректемелері
Жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензия
№_________- ЖҚГЗ 20___жылғы "___"__________
1.________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және азаматтығы/заңды тұлғаның атауы, орналасқан жері) (жер қойнауын пайдалану құқығымен жалпы иелену кезінде барлық иелер толық мәліметтерді көрсетумен аталынады) (бұдан әрі – Жер қойнауын пайдаланушы) берілді және "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі операцияларды жүргізу мақсатында жер қойнауы учаскесін пайдалану құқығын береді
Жер қойнауын пайдалану құқығындағы үлес мөлшері:
____________________________________________________________________
(әрбір иесі бойынша пайыздық мәнде көрсету)
2. Лицензия шарты:
1) лицензия мерзімі: берілген күннен бастап үш жыл
2) жер қойнауы учаскесінің аумағы
Блоктар
Геологиялық іздестіру аумағын құрайтын блокқа (блоктарға) нұсқау:
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(геологиялық зерттеу аумақтарын құрайтын блок (блоктар) кодтарын және сандарын көрсету)
3. Ұсынылатын учаскенің жалпы ауданы: _____ км2 құрайды
4. Лицензия берген мемлекеттік орган
_________________________________________________________________
(лицензия берген мемлекеттік органның атауы)
Берілген жері: Қазақстан Республикасы, Астана қаласы
[Қол қоюшының лауазымы]
[Қол қоюшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда]
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ-ға қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
"Жер қойнауын геологиялық
зерттеуге арналған лицензияны
беру" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
4-қосымша

Сноска. Приложение 4 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
[Наименование
уполномоченного органа
на государственном языке]
[Наименование
уполномоченного органа
на русском языке]
Реквизиты
уполномоченного органа
на государственном языке
Реквизиты
уполномоченного органа
на русском языке
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления/ в оказании государственной услуги
Номер: [Номер]
Дата выдачи: [Дата выдачи]
[Наименование заявителя]
[Наименование уполномоченного органа], рассмотрев Ваше заявление от [Дата заявки] года
№ [Номер заявки], сообщает _________________________________________.
[Причина отказа].
[Должность подписывающего]
[Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) подписывающего]
Данные из ЭЦП услугодателя;
дата и время подписания с ЭЦП.
"_" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на геологическое изучение недр"
Форма
Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Наименование
уполномоченного органа
на государственном языке
[Наименование
уполномоченного органа
на русском языке]
Реквизиты
уполномоченного органа
на государственном языке
Реквизиты
уполномоченного органа
на русском языке
[Наименование держателя лицензии]
[Юридический адрес____ ]
[Тел.:_____ ]
[E-mail:_____ ]
Касательно лицензии
Номер: [Номер]
Дата выдачи: ["__"_______ 20__ г.]
Уведомление о выявленных нарушениях
В соответствии с пунктом 2 статьи 729 Кодекса Республики Казахстан "О налогах
и других обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)" подписной бонус
по лицензии на геологическое изучение уплачивается в бюджет по месту нахождения
налогоплательщика в срок не позднее десяти рабочих дней со дня выдачи такой лицензии.
[Наименование уполномоченного органа], руководствуясь пунктом 2 статьи 92
Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс),
уведомляет Вас о неуплате подписного бонуса за выдачу лицензии на геологическое
изучение недр в сроки, установленные налоговым законодательством Республики Казахстан.
Согласно пункта 3 статьи 92 Кодекса Недропользователь обязан устранить
выявленное нарушение в течение двадцати рабочих дней со дня получения
настоящего уведомления.
Недропользователь обязан в предусмотренный настоящим пунктом (пункта 3
статьи 92 Кодекса) срок письменно уведомить [Наименование уполномоченного
органа] об устранении нарушения с приложением документов, подтверждающих
такое устранение.
В случае не устранения нарушения в установленный срок
[Наименование уполномоченного органа] отзывает лицензию в соответствии

Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
[Уәкілетті органның
мемлекеттік тілдегі атауы]
[Уәкілетті органның орыс
тілдегі атауы]
уәкілетті органның
мемлекеттік тілдегі деректемелері
уәкілетті органның
орыс тілдегі деректемелері
Өтінішті одан әрі қараудан/мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту
Нөмірі: [Нөмірі]
Берілген күні: [берілген күні]
[Өтініш берушінің атауы]
[Уәкілетті органның атауы], Сіздің өтінішіңізді [өтінім күні] жылғы № [Өтінім нөмірі] қарағаннан кейін, келесіні хабарлайды ______________________________________. [Бас тарту себебі].
[Қол қоюшы лауазымы]
[Қол қоюшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда]
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ-ға қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
"Жер қойнауын геологиялық
зерттеуге арналған лицензияны
беру" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
5-қосымша
Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Уәкілетті органның
мемлекеттік тілдегі атауы
Уәкілетті органның орыс
тілдегі атауы
уәкілетті органның
мемлекеттік тілдегі деректемелері
уәкілетті органның
орыс тілдегі деректемелері
[Лицензия ұстаушының атауы]
[Заңды тұлға____ ]
[Тел.:_____ ]
[E-mail:_____ ]
лицензияға қатысты
Нөмірі: [Нөмір]
берілген күні: [20__ ж. "__"_______]
Анықталған бұзушылықтар туралы хабарлама
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы (Салық кодексі)" Қазақстан Республикасы Кодексінің 729-бабының 2-тармағына сәйкес геологиялық зерделеуге арналған лицензия бойынша қол қою бонусы салық төлеушінің орналасқан жері бойынша бюджетке осындай лицензия берілген күннен бастап он жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде төленеді.
[Уәкілетті органның атауы] "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 92-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, Қазақстан Республикасы салық заңнамасында белгіленген мерзімде жер қойнауын геологиялық зерттеуге лицензия бергені үшін қол қойылған бонустың төленбегені туралы хабарлайды.
Кодекстің 92-бабының 3-тармағына сәйкес Жер қойнауын пайдаланушы анықталған бұзушылықты осы хабарламаны алған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде жоюға міндетті.
Жер қойнауын пайдаланушы осы тармақта (Кодекстің 92-бабы 3-тармағы) көзделген мерзімде осындай жоюды растайтын құжаттарды қоса бере отырып, бұзушылықты жою туралы [Уәкілетті органның атауы] жазбаша хабардар етуге міндетті.

с пункта 4 статьи 92 Кодекса.
*указать другие причины [нарушения положений пункта 4 статьи 89 Кодекса]
[Должность подписывающего]
[Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) подписывающего]
Данные из ЭЦП услугодателя;
дата и время подписания с ЭЦП.
"_" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 6
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на геологическое изучение недр"
Форма
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
[Должность руководителя] [Наименование уполномоченного органа]
[Ф.И.О. руководителя уполномоченного органа]
Касательно лицензии
Номер: [Номер]
Дата выдачи: ["__"_______ 20__ г.]
Уведомление об уплате подписного бонуса
Наименование держателя лицензии] во исполнение пункта 2 статьи 279 Налогового кодекса Республики Казахстан направляет Вам копию платежного поручения, как подтверждение об уплате суммы подписного бонуса в размере 50 месячных расчетных показателей (сумма месячных расчетных показателей на текущий год).
Приложение:
- Платежное поручение на __ листе.
Должность подписывающего
Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) подписывающего]
Данные из ЭЦП заявителя;
дата и время подписания с ЭЦП заявителем.
"__" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 7
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача лицензии
на геологическое изучение недр"
Форма
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра промышленности и строительства РК от 14.02.2025 № 51 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
[Наименование
уполномоченного органа
на государственном языке]
[Наименование
уполномоченного органа
на русском языке]
реквизиты
уполномоченного органа
на государственном языке
реквизиты
уполномоченного органа
на русском языке
Уведомление об отзыве лицензии на геологическое изучение недр
[Наименование держателя лицензии]
[Юридический адрес____ ]
[Тел.:_____ ]
[E-mail:_____ ]
Копия: [наименование
Межрегионального департамента]
Касательно лицензии
Номер: [Номер]
Дата выдачи: ["__"_______ 20__ г.]
[Наименование уполномоченного органа] уведомляет [Наименование держателя лицензии] о том, что на основании подпункта 1 пункта 1 статьи 92 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" принял решение об отзыве лицензии на геологическое изучение недр № _____ от __.___.20__ года.
[Должность подписывающего]
[Фамилия, Имя, Отчество (при наличии) подписывающего]
Данные из ЭЦП услугодателя;
дата и время подписания с ЭЦП.
"_" _____ 20 _ года _____ часов ____ минут.
Приложение 7 к приказу
исполняющего обязанности
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 22 мая 2020 года № 117
Правила оказания государственной услуги
"Выдача разрешения на временный вывоз геологических проб в рамках таможенного союза"

Бұзушылық белгіленген мерзімде жойылмаған жағдайда [Уәкілетті органның атауы] Кодекстің 92-бабының 4-тармағына сәйкес лицензияны қайтарып алады.
* басқа себептерді көрсету [Кодекстің 89-бабы 4-тармағының ережелерін бұзу
[Қол қоюшы лауазымы]
[Қол қоюшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда]
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ-ға қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
"Жер қойнауын геологиялық
зерттеуге арналған
лицензияны беру" мемлекеттік
қызмет көрсету қағидаларына
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
[Басшының лауазымы] [Уәкілетті органның атауы]
[Уәкілетті органның басшысының Т. А. Ә.]
Лицензияға қатысты
Нөмірі: [Нөмірі]
Берілген күні: [20__ ж. _______ "___"]
Қол қою бонусын төлегені туралы хабарлама
Лицензия иесінің атауы] Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 279-бабы 2-тармағын орындау үшін сізге 50 айлық есептік көрсеткіш (ағымдағы жылға арналған айлық есептік көрсеткіш сомасы) мөлшерінде қол қойылған бонус сомасын төлегені туралы растау ретінде төлем тапсырмасының көшірмесін жолдайды.
Қосымша:
- Төлем тапсырмасы__парақта.
[Қол қоюшы лауазымы]
[Қол қоюшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)]
Өтініш берушінің ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ-мен қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ ____ сағат ____ минут.
"Жер қойнауын геологиялық
зерттеуге арналған лицензияны
беру" мемлекеттік қызмет
көрсету қағидаларына
7-қосымша
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 14.02.2025 № 51 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
[Уәкілетті органның мемлекеттік
тілдегі атауы]
[Уәкілетті органның орыс
тілдегі атауы]
уәкілетті органның
мемлекеттік тілдегі деректемелері
уәкілетті органның
орыс тілдегі деректемелері
Жер қойнауын геологиялық зерттеуге арналған лицензияны қайтарып алу туралы хабарлама
[Лицензия иесінің атауы]
[Лицензия иесінің атауы ____ ]
[Тел.:_____ ]
[E-mail:_____ ]
Көшірмесі: [Өңіраралық
департаменттің атауы]
Лицензияға қатысты
Нөмірі: [Нөмірі]
Берілген күні: [20__ ж. _______ "___"]
[Уәкілетті органның атауы] "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 92-бабы 1-тармағының 1-тармақшасының негізінде 20__жылғы___________ №___ жер қойнауын геологиялық зерделеуге арналған лицензияны қайтарып алу туралы шешім қабылдағаны туралы [лицензия ұстаушының атауы] хабарлайды
[Қол қоюшы лауазымы]
[Қол қоюшының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда]
Көрсетілетін қызметті берушінің ЭЦҚ деректері;
ЭЦҚ-ға қол қою күні мен уақыты.
20 _ жылғы "__" _____ _____ сағат ____ минут.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
міндетін атқарушының
2020 жылғы 22 мамырдағы
№ 117 бұйрығына
7-қосымша
"Кедендік одақ шеңберінде геологиялы сынамаларды уақытша әкетуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары

Сноска. Приказ дополнен приложением 7 в соответствии с приказом Министра промышленности и строительства РК от 18.04.2024 № 142 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Выдача разрешения на временный вывоз геологических проб в рамках таможенного союза" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" (далее – Закон) и определяют порядок оказания государственной услуги "Выдача разрешения на временный вывоз геологических проб в рамках таможенного союза" (далее – государственная услуга).
2. Государственная услуга оказывается Комитетом геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
3. Услуга оказывается физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель).
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Для получения государственной услуги услугополучатели подают услугодателю заявление на выдачу разрешения на временный вывоз геологических проб в рамках таможенного союза через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) и/или посредством объекта информатизации через единую платформу недропользователей "мinerals.gov.kz" (далее – платформа) в электронном (частично автоматизировано)/бумажном виде по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При обращении через портал и/или через платформу к заявлению, удостоверенному электронной цифровой подписью услугополучателя, прилагаются следующие документы:
1) электронная копия внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему (для разового разрешения), а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) – копия иного документа, подтверждающего намерения сторон;
2) электронных копий документов о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по лицензированию экспорта и импорта товаров и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 67 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по лицензированию экспорта и импорта товаров, перечня документов, подтверждающих соответствие им, форм заявлений для получения лицензии и (или) приложения к лицензии, форм лицензий и (или) приложения к лицензии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11074);

Ескерту. Бұйрық 7-қосымшамен толықтырылды - ҚР Өнеркәсіп және құрылыс министрінің 18.04.2024 № 142 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "Кедендік одақ шеңберінде геологиялық сынамаларды уақытша әкетуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және "Кедендік одақ шеңберінде геологиялық сынамаларды уақытша әкетуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсету (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік қызметті Қазақстан Өнеркәсіп және құрылыс министрлігі Геология комитетi (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
3. Қызмет жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) көрсетіледі.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушылар көрсетілетін қызметті берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз түрінде www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) және/немесе "мinerals.gov.kz" жерқойнауын пайдаланушылардың бірыңғай платформасы арқылы (бұдан әрі – платформа) арқылы кедендік одақ шеңберінде геологиялық сынамаларды уақытша әкетуге рұқсат беруге арналған өтініш береді.
Портал және/немесе платформа арқылы жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) сыртқы сауда шартының (келісімшартының), оған қосымша және (немесе) толықтырудың (бір жолғы рұқсат үшін) электрондық көшірмесі, ал сыртқы сауда шарты (келісімшарты) болмаған жағдайда – тараптардың ниетін растайтын басқа құжаттың көшірмесі;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 67 "Тауарлар экспорты мен импортын лицензиялау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға арналған өтініштердің нысандарын, лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаның нысандарын бекіту туралы" бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11074 болып тіркелген) тауарлар экспорты мен импортын лицензиялау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы құжаттардың электрондық көшірмесі.

3) заявление, которое должно содержать сведения об объеме вывозимой пробы и характере ее исследований, предполагаемом сроке проведения исследования, сроке подготовки отчета о результатах исследования и об организации, проводящей исследование;
4) письмо Республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения "Национальный центр аккредитации" об отсутствии или наличии в Республике Казахстан аккредитованных лабораторий по исследованиям.
При подаче заявления услугополучатель дает согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных услуг, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
Сведения о документах, удостоверяющих личность физических лиц, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о документе, подтверждающего оплату в бюджет лицензионного сбора за право занятия отдельными видами деятельности, услугодатель получает из соответствующих государственных информационных систем через веб-портал "электронного правительства" и/или через платформу "мinerals.gov.kz".
При подаче услугополучателем всех необходимых документов через портал и/или через платформу – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата государственной услуги.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий форму и результат оказания государственной услуги изложены в перечне основных требований к оказанию государственной услуги "Выдача разрешения на временный вывоз геологических проб в рамках таможенного союза" (далее – Перечень основных требований к оказанию государственной услуги) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
5. Выданные разрешения не подлежат переоформлению на других участников внешнеторговой деятельности.
Внесение изменений в выданные разрешения не допускается.
Услугодателем выдается разовое разрешение.
6. Услугодатель в день поступления документов осуществляет их прием и регистрацию.
День приема документов не входит в срок оказания государственной услуги.
Ответственный исполнитель в течение 7 (семи) рабочих дней с момента получения документов услугополучателя проверяет на предмет полноты и соответствия предъявляемым требованиям.
В случае установления неполноты представленных документов и (или) документов с истекшим сроком действия, также при выявлении проведения предполагаемых исследований в Республике Казахстан, работник услугодателя подготавливает мотивированный ответ об отказе в дальнейшем рассмотрении заявления.
Мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления, подписанный электронной цифровой подписью (далее - ЭЦП) руководителя услугодателя, направляется услугополучателю в форме электронного документа.

3) өтініште шығарылатын сынаманың көлемі мен оны зерттеулердің сипаты, зерттеу жүргізудің болжалды мерзімі, зерттеу нәтижелері туралы есепті дайындау мерзімі және зерттеу жүргізетін ұйым туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
4) "Ұлттық аккредиттеу орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнының Қазақстан Республикасында жүргізілетін зерттеулер бойынша аккредиттелген зертханалардың жоқ немесе бар екендігі туралы хаты.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметтер көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісім береді.
Жеке тұлғалардың жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жекелеген қызмет түрлерімен айналысуға құқығы үшін бюджетке рұқсат ету алымның төленгенін растайтын құжат туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті беруші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы және/немесе "minerals.gov.kz" платформасы арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы барлық қажетті құжаттарды портал арқылы және/немесе платформа арқылы берген кезде – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін алу күнін көрсете отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің нысанын және нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес "Кедендік одақ шеңберінде геологиялық сынамаларды уақытша әкетуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет тізбесінде (бұдан әрі – Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі) көрсетілген.
5. Берілген рұқсат сыртқы сауда қызметінің басқа қатысушыларына қайта ресімдеуге жатпайды.
Берілген рұқсаттарға өзгерістер енгізуге жол берілмейді.
Көрсетілетін қызметті беруші бір жолғы рұқсат береді.
6. Көрсетілетін қызметті беруші құжаттар түскен күні оларды қабылдауды және тіркеуді жүзеге асырады.
Құжаттарды қабылдау күні мемлекеттік қызмет көрсету мерзіміне кірмейді.
Көрсетілетін қызметті берушінің жауапты қызметкері көрсетілетін қызметті алушының құжаттарын алған сәттен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді.
Ұсынылған құжаттардың және (немесе) қолданылу мерзімі өткен құжаттардың толық еместігі анықталған жағдайда, сондай-ақ Қазақстан Республикасында болжамды зерттеулер жүргізу анықталған кезде көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері өтінішті одан әрі қараудан бас тарту туралы дәлелді жауап дайындайды.
Көрсетілетін қызметті беруші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасы (бұдан әрі - ЭЦҚ) қойылған өтінішті одан әрі қараудан дәлелді бас тарту өтініш берушіге электрондық құжат нысанында жіберіледі.

7. В случае предоставления услугополучателем полного пакета документов и (или) сведений работник услугодателя проверяет их на соответствие требованиям Правил, и выдает разрешение на временный вывоз геологических проб в рамках таможенного союза и (или) приложение к ней, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица услугодателя.
8. При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК), услугодатель уведомляет услугополучателя о предварительном решении, об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить услугополучателю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не позднее чем за 3 (три) рабочих дня до принятия административного акта.
Заслушивание проводится не позднее 2 (два) рабочих дней со дня уведомления.
9. Услугодатель отказывает в оказании государственной услуги по основаниям, предусмотренным пунктом 9 Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
10. Услугодатель обеспечивает внесение данных в информационную систему мониторинга оказания Государственных услуг о стадии оказания государственной услуги в порядке, установленном Приказом исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 14 июня 2013 года № 452 "Об утверждении Правил внесения данных в информационную систему мониторинга оказания государственных услуг о стадии оказания государственной услуги" (Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 июля 2013 года № 8555).
11. Услугодатель в течение трех рабочих дней с даты утверждения или изменения настоящих Правил направляет информацию о внесенных изменениях и (или) дополнениях оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", а также в Единый контакт-центр.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг
12. Жалоба на решение, действий (бездействий) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг подается на имя руководителя услугодателя, уполномоченного органа по изучению недр (далее – уполномоченный орган), в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, органом, рассматривающим жалобу.
Жалобы подаются услугодателю и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляет жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет решение либо административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес органа, рассматривающего жалобу, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

7. Көрсетілетін қызметті алушы құжаттардың және (немесе) мәліметтердің толық топтамасын ұсынған жағдайда көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері оларды Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді және кедендік одақ шеңберінде геологиялық сынамаларды уақытша әкетуге рұқсат береді не Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап береді.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында "жеке кабинетіне" жіберіледі.
8. Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған кезде көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім, сондай-ақ алдын ала шешім бойынша көрсетілетін қызметті алушыға позициясын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама әкімшілік акт қабылданғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей жіберіледі.
Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
9. Көрсетілетін қызметті беруші Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінің 9-тармағында көзделген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
10. Көрсетілетін қызметті беруші "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді көрсету мониторингінің ақпараттық жүйесіне мемлекеттік көрсетілетін қызметті көрсету сатысы туралы деректер енгізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2013 жылғы 14 маусымдағы № 452 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2013 жылы 03 шілдеде № 8555 тіркелді) белгілеген тәртіппен мемлекеттік қызмет көрсету сатысы туралы деректерді енгізуді қамтамасыз етеді.
11. Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалар бекітілген немесе өзгертілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпаратты Бірыңғай байланыс орталығына және "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының операторына жібереді.
3-тарау. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
12. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) атына мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, шағымды қарайтын орган жүргізеді.
Шағымдар көрсетілетін қызметті берушіге және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адамға беріледі.
Көрсетілетін қызметті беруші шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағымданады, егер ол 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не әкімшілік іс-әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
Көрсетілетін қызметті алушының уәкілетті органның атына келіп түскен шағымы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап
5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
Көрсетілетін қызметті алушының шағымды қарайтын органның атына келіп түскен шағымы ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.

13. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения
на временный вывоз
геологических проб
в рамках таможенного союза"
Форма
Заявление на выдачу разрешения на временный вывоз геологических проб в рамках таможенного союза
1. Заявление
2. Период действия
с по
3. Тип разрешения
| ЭКСПОРТ
4. Контракт
№ от
5. Заявитель |
6. Покупатель
7. Страна назначения |
8. Страна покупателя |
9. Валюта контракта |
10. Стоимость
11. Статистическая стоимость
12. Страна происхождения |
13. Количество
14. Единица измерения
15. Код товара по Единой товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности и его описание
16. Дополнительная информация согласно приложения к заявлению
17. Основание для выдачи разрешения
18. Уполномоченное лицо заявителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
Телефон
Подпись и печать за исключением лиц, являющихся
субъектами частного предпринимательства (при его наличии)
Дата
Приложение
к заявлению на выдачу
разрешения экспорт или импорт
отдельных видов товаров
Приложение к заявлению № ___от______________
№ п/п
Описание товара
количество
единица измерения
стоимость
№ п/п
Описание товара
количество
единица измерения
стоимость
№ п/п
Описание товара
количество
единица измерения
стоимость
№ п/п
Описание товара
количество
единица измерения
стоимость
№ п/п
Описание товара
количество
единица измерения
стоимость
№ п/п
Описание товара
количество
единица измерения
стоимость
№ п/п
Описание товара
количество
единица измерения
стоимость
Всего листов __Лист №___
18. Уполномоченное лицо заявителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность
Телефон
Подп
ись и печать за исключением лиц, являющихся
субъектами частного предпринимательства
(при его наличии)
Дата
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Выдача разрешения
на временный вывоз
геологических проб в рамках
таможенного союза"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги
"Выдача разрешения на временный вывоз геологических проб в рамках таможенного союза"
1
Наименование услугодателя
Комитет геологии Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан (далее – услугодатель).
2
Способы предоставления государственной услуги
(каналы доступа)
1) посредством объекта информатизации через единую платформу недропользователей minerals.gov.kz (далее – платформа);
2) канцелярия услугодателя.
3
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания – 15 (пятнадцать) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
электронном (частично автоматизировано) / бумажном
5
Результат оказания
государственной услуги
Разрешения на временный вывоз геологических проб в рамках таможенного союза и (или) приложение к ней, либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным пунктом 9 настоящего Перечня основных требований к оказанию государственной услуги.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается на платной основе физическим и юридическим лицам. При оказании государственной услуги в бюджет по месту нахождения услугополучателя уплачивается лицензионный сбор за право занятия отдельными видами деятельности:

13. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге Қазақстан Республикасы ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағымданғаннан кейін жол беріледі.
"Кедендік одақ шеңберінде
геологиялық сынамаларды
уақытша әкетуге рұқсат беру"
мемлекеттiк қызмет
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кедендік одақ шеңберінде геологиялық сынамаларды уақытша әкетуге рұқсат беруге арналған өтініш
1. Өтініш №
2. Қолданылу кезеңі
___бастап ___дейін
3. Рұқсаттың типі |ЭКСПОРТ
4. Келісімшарт
____ жылғы № ___
5. Көрсетілетін қызметті алушы|
6. Сатып алушы
7. Тағайындалған елі|
8. Сатып алушының елі|
9. Келісімшарт валютасы|
10. Құны
11. Статистикалық құны
12. Шығарылған елі|
13. Саны
14. Өлшем бірлігі
15. Сыртқы экономикалық қызметтің бірыңғай тауар номенклатурасына бойынша тауардың коды және оның сипаттамасы
16. Өтінішке қосымшаға сәйкес қосымша ақпарат
17. Рұқсат беру үшін негіздеме
18. Көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті тұлғасы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) Лауазымы
Телефоны
Қолы және мөрі дара кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын адамдарды қоспағанда (бар болған жағдайда)
Күні
Тауарлардың жекелеген
түрлерінің экспортына
және (немесе) импортына
лицензия алуға
арналған өтінішке
қосымша
жылғы _________ №___ өтінішке қосымша
Р/с №
Тауардың сипаттамасы
саны
өлшем бірлігі
құны
Р/с №
Тауардың сипаттамасы
саны
өлшем бірлігі
құны
Р/с №
Тауардың сипаттамасы
саны
өлшем бірлігі
құны
Р/с №
Тауардың сипаттамасы
саны
өлшем бірлігі
құны
Р/с №
Тауардың сипаттамасы
саны
өлшем бірлігі
құны
Р/с №
Тауардың сипаттамасы
саны
өлшем бірлігі
құны
Р/с №
Тауардың сипаттамасы
саны
өлшем бірлігі
құны
Барлық парақ__ Парақ №__
18. Уәкілетті тұлға
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) Лауазымы
Телефоны
Қолы және мөрі дара кәсіпкерлік субъектісі болып табылатын адамдарды қоспағанда (бар болған жағдайда)
Күні
"Кедендік одақ шеңберінде
геологиялық сынамаларды
уақытша әкетуге рұқсат беру"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
2- қосымша
"Кедендік одақ шеңберінде геологиялық сынамаларды уақытша әкетуге рұқсат беру" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті
берушінің атауы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Геология комитеті (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Өтініштерді қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру www. egov. kz "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі-Портал) және/немесе "мinerals.gov.kz" жерқойнауын пайдаланушылардың бірыңғай платформасы арқылы (бұдан әрі – платформа) арқылы жүзеге асырылады.
3
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет мерзімі
Көрсету мерзімі – 15 (он бес) жұмыс күні
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған)/қағаз
5
Мемлекеттiк қызмет көрсету нәтижесi
Кедендік одақ шеңберінде геологиялық сынамаларды уақытша әкетуге рұқсат беру және (немесе) оған қосымша, не осы Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 9-тармағында көзделген жағдайларда және негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттiк қызмет көрсету заңды және жеке тұлғаларға (бұдан әрi – көрсетілетін қызметті алушы) ақылы түрде көрсетiледi. Мемлекеттiк қызмет көрсету кезiнде көрсетiлетiн қызметтi алушының орналасқан жері бойынша бюджетке жекелеген қызмет түрлерiмен айналысу құқығына лицензиялық алым төленедi:

1) лицензионный сбор при выдаче разрешения составляет 10 (десять) месячных расчетных показателей;
2) лицензионный сбор за выдачу дубликата разрешения составляет 1 (один) месячный расчетный показатель, установленный на день уплаты.
Оплата лицензионного сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций. Оплата может осуществляться через платежный шлюз "электронного правительства" или через банки второго уровня.
7
График работы
1) услугодателя – с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы с 9.00 до 18.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан (далее – Трудовой кодекс) с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов;
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу, прием заявлений и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на портале и/или на платформе.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
1) заявление на выдачу разрешения на временный вывоз геологических проб в рамках таможенного союза по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя;
2) электронная копия внешнеторгового договора (контракта), приложения и (или) дополнения к нему (для разового разрешения), а в случае отсутствия внешнеторгового договора (контракта) – копия иного документа, подтверждающего намерения сторон;
3) электронные копии документов о соответствии квалификационным требованиям, предъявляемым к деятельности по лицензированию экспорта и импорта товаров и перечень документов, подтверждающих соответствие им, утвержденным приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 67 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к деятельности по лицензированию экспорта и импорта товаров, перечня документов, подтверждающих соответствие им, форм заявлений для получения лицензии и (или) приложения к лицензии, форм лицензий и (или) приложения к лицензии" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11074);

1) лицензияны беру кезінде төленетін лицензиялық алым 10 (он) айлық есептік көрсеткішті құрайды;
2) лицензияны дубликатын беру кезінде лицензиялық алым – төлеу күніне белгіленген 1 (бір) айлық есептік көрсеткішті;
Лицензиялық алымды төлеу қолма-қол және қолма-қол емес нысанда екінші деңгейда банктер және банктік операциялардың жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы жүзеге асырылады. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы алуға электрондық сұрау салу берілген жағдайда төлем "электрондық үкіметке" төлем шлюзі немесе екінші деңгейдегі банктер арқылы жүзеге асырылады.
7
Жұмыс кестесі
1) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (бұдан әрі – Еңбек кодексі) сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс кестесіне сәйкес дүйсенбі-жұма аралығында сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары порталда және/немесе платформада орналасқан.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
1) көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы осы мемлекеттік көрсетілетін қызмет осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) сыртқы сауда шартының (келісімшартының), оған қосымша және (немесе) толықтырудың (бір жолғы лицензия үшін) электрондық көшірмесі, ал сыртқы сауда шарты (келісімшарты) болмаған жағдайда – тараптардың ниетін растайтын басқа құжаттың көшірмесі;
3) "Тауарлар экспорты мен импортын лицензиялау жөніндегі қызметке қойылатын біліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесін, лицензияны және (немесе) лицензияға қосымшаны алуға арналған өтініштердің нысандарын, лицензия және (немесе) лицензияға қосымшаның нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 67 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11074 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген тауарлар экспорты мен импортын лицензиялау жөніндегі қызметкеқойылатын біліктілік талаптары мен оларға сәйкестіктірастайтын құжаттар тізбесіне сәйкес біліктілік талаптарына сәйкестігі туралы құжаттардың электрондық көшірмесі;

4) для получения разрешения услугополучатель обращается услугодателю с заявлением, которое должно содержать сведения об объеме вывозимой пробы и характере ее исследований, предполагаемом сроке проведения исследования, сроке подготовки отчета о результатах исследования и об организации, проводящей исследование. согласно третьей части пункта 4 статьи 75 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

4) "Жер қойнауы және жер қойнауын падалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 75-бабы 4-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес көрсетілетін қызметті алушы рұқсат алу үшін көрсетілетін қызметті берушіге өтінішпен жүгінеді, онда шығарылатын сынаманың көлемі мен оны зерттеулердің сипаты, зерттеу жүргізудің болжалды мерзімі, зерттеу нәтижелері туралы есепті дайындау мерзімі және зерттеу жүргізетін ұйым туралы мәліметтер қамтылуға тиіс.
9
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздер

1) наличие неполных или недостоверных сведений в документах, представленных услугополучателем для получения разрешения;
2) несоблюдение требований, предусмотренных подпунктом 3) пункта 8 настоящего Перечня основных требований к оказанию государственной услуги;
3) прекращение или приостановление действия одного или нескольких документов, служащих основанием для выдачи разрешения;
4) нарушение международных обязательств государств-членов, которое может наступить вследствие исполнения договора (контракта), для реализации которого запрашивается разрешение;
5) исчерпание квоты, а также тарифной квоты, либо их отсутствие (в случае оформления разрешения на квотируемые товары);
6) на основании подпунктов 1), 2), 3), 4) пункта 4 статьи 75 Кодекса.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги
Услугополучатель получает государственную услугу в электронной форме через портал и/или платформу при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала и/или платформы, а также Единого контакт-центра 1414, 8-800-080-7777.

1) көрсетілетін қызметті алушы рұқсат алу үшін ұсынған құжаттарында толық емес және дұрыс емес мәліметтердің болуы;
2) осы Мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесінің 8-тармағы 3) тармақшасының көзделген талаптардың сақталмауы;
3) лицензияны беруге негіз болатын бір немесе бірнеше құжаттардың қолданысын тоқтату немесе тоқтата тұру;
4) іске асыру үшін рұқса сұратылатын шартты (келісімшартты) орындау салдары болуы мүмкін мүше мемлекеттердің халықаралық міндеттемелерінің бұзылуы;
5) квотаның, сондай-ақ тарифтік квотаның таусылуы не олардың болмауы (квоталық тауарларға лицензия ресімдеген жағдайда);
6) Кодекстің 75-бабы 4-тармағы 1), 2), 3), 4) тармақшаларының негізінде.
10
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескерілген өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушы электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда Мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алады.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпаратты қашықтықтан қол жеткізу режимінде порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.