О внесении изменений в приказ и. о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 727 "Об утверждении правил выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан, удостоверяющим центром государственных органов и национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 26 мая 2020 года № 214/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2020 года № 20779.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ и. о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 июня 2015 года № 727 "Об утверждении Правил выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан, удостоверяющим центром государственных органов и национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12181, опубликован 29 октября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
преамбулу указанного приказа изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – Закон) и подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" ПРИКАЗЫВАЮ:";
Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи удостоверяющим центром государственных органов Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему приказу.

"Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының, мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының және Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м. а. 2015 жылғы 26 маусымдағы № 727 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2020 жылғы 26 мамырдағы № 214/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 29 мамырда № 20779 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының, мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының және Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м. а. 2015 жылғы 26 маусымдағы № 727 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12181 болып тіркелген, 2015 жылғы 29 қазанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың кіріспе сөзбасы мынадай редакцияда жазылсын:
"Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына және "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Комитету государственных услуг Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
А. Жумагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
Приложение 1
к приказу Министра
цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 26 мая 2020 года № 214/НҚ
Утверждены
приказом и. о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 727
Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – Закон), и определяют порядок выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи корневым удостоверяющим центром Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) средство криптографической защиты информации (далее – СКЗИ) – программное обеспечение или аппаратно-программный комплекс, реализующее алгоритмы криптографических преобразований, генерацию, формирование, распределение или управление ключами шифрования;

2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрі
А. Жумагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2020 жылғы 26 мамырдағы
№ 214/НҚ бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің м. а.
2015 жылғы 26 маусымдағы
№ 727 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпаратты криптографиялық қорғау құралы (бұдан әрі - АКҚҚ) - криптографиялық түрлендіру алгоритмдерін, шифрлау кілттерін құруды, қалыптастыруды, бөлуді немесе басқаруды іске асыратын бағдарламалық қамтылым немесе бағдарламалық-аппараттық кешен;

2) список отозванных регистрационных свидетельств (далее – СОРС) – часть регистра регистрационных свидетельств, содержащая сведения о регистрационных свидетельствах, действие которых прекращено, их серийные номера, дату и причину отзыва;
3) удостоверяющий центр – юридическое лицо, удостоверяющее соответствие открытого ключа электронной цифровой подписи закрытому ключу электронной цифровой подписи, а также подтверждающее достоверность регистрационного свидетельства;
4) корневой удостоверяющий центр Республики Казахстан (далее – КУЦ РК) – удостоверяющий центр, осуществляющий подтверждение принадлежности и действительности открытых ключей электронной цифровой подписи удостоверяющих центров;
5) заявитель – удостоверяющий центр, за исключением КУЦ РК;
6) пользователь - владелец регистрационного свидетельства удостоверяющего центра за исключением КУЦ РК;
7) регистрационное свидетельство – документ на бумажном носителе или электронный документ, выдаваемый удостоверяющим центром для подтверждения соответствия электронной цифровой подписи требованиям, установленным Законом;
8) отзыв регистрационного свидетельства – процедура признания регистрационного свидетельства недействительным в КУЦ РК;
9) владелец регистрационного свидетельства – физическое или юридическое лицо, на имя которого выдано регистрационное свидетельство, правомерно владеющее закрытым ключом, соответствующим открытому ключу, указанному в регистрационном свидетельстве;
10) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
Глава 2. Порядок выдачи регистрационного свидетельства удостоверяющему центру
3. Для выдачи удостоверяющему центру регистрационного свидетельства, заявитель представляет в КУЦ РК посредством почтовой или специальной почтовой связью, либо нарочно следующие документы:
1) заявление на выдачу регистрационного свидетельства удостоверяющему центру по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) копию свидетельства об аккредитации удостоверяющего центра;
3) регистрационное свидетельство удостоверяющего центра в форме электронного документа.
4. Выдача удостоверяющему центру регистрационного свидетельства осуществляется посредством почтовой или специальной почтовой связью, либо нарочно в течение пятнадцати рабочих дней, после подачи документов указанных в пункте 3 настоящих Правил.
5. КУЦ РК и заявитель при необходимости для случаев ускоренного выпуска или отзыва регистрационного свидетельства могут заключить между собой соглашение о выдаче и отзыве регистрационного свидетельства.

2) кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі (бұдан әрі - ҚТКТ) - қолданысы тоқтатылған тіркеу куәліктері, олардың сериялық нөмірлері, қайтарылған күні мен себебі туралы мәліметтерді қамтитын тіркеу куәліктері тіркелімінің бөлігі;
3) куәландырушы орталық - электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілтіне сәйкестігін куәландыратын, сондай-ақ тіркеу куәлігінің жарамдылығын растайтын заңды тұлға;
4) Қазақстан Республикасының негізгі куәландырушы орталығы (бұдан әрі - ҚР НКО) - куәландырушы орталықтардың электрондық цифрлық қолтаңбасының ашық кілттерінің тиесілілігі мен жарамдылығын растауды жүзеге асыратын куәландырушы орталық;
5) өтініш беруші - ҚР НКО-ны қоспағанда, куәландырушы орталық;
6) пайдаланушы - ҚР НКО қоспағанда, куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігінің иесі;
7) тіркеу куәлігі - электрондық цифрлық қолтаңбаның Заңда белгіленген талаптарға сәйкестігін растау үшін куәландырушы орталық беретін электрондық құжат;
8) тіркеу куәлігін кері қайтарып алу - ҚР НКО тіркеу куәлігін жарамсыз деп тану рәсімі;
9) тіркеу куәлігінің иесі - оның атына тіркеу куәлігі берілген, тіркеу куәлігінде көрсетілген ашық кілтке сәйкес келетін жабық кілтті заңды түрде иеленетін жеке немесе заңды тұлға;
10) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терілімі.
2-тарау. Куәландырушы орталығына тіркеу куәлігін беру тәртібі
3. Куәландырушы орталыққа тіркеу куәлігін беру үшін өтініш беруші ҚР НКО-на пошта немесе арнайы пошта байланысы арқылы, сондай-ақ қолма-қол мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша куәландырушы орталыққа тіркеу куәлігін беруге өтініш;
2) куәландырушы орталықты аккредиттеу туралы куәліктің көшірмесі;
3) электрондық құжат нысанындағы куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігі.
4. Куәландырушы орталыққа тіркеу куәлігін беру пошта немесе арнайы пошта байланысы арқылы, сондай-ақ осы Қағидалардың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды тапсырғаннан кейін он бес жұмыс күні ішінде қолма-қол жүзеге асырылады.
5. ҚР НКО және өтініш беруші қажет болған жағдайда тіркеу куәлігін жедел шығару немесе кері қайтарып алу жағдайлары үшін өзара тіркеу куәлігін беру және кері қайтарып алу туралы келісім жасай алады.

6. После рассмотрения документов КУЦ РК производит выдачу удостоверяющему центру регистрационного свидетельства в форме электронного документа, а также его копии на бумажном носителе по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам и регистрирует его в регистре регистрационных свидетельств.
7. Выдача регистрационного свидетельства удостоверяющему центру регистрируется в специальном журнале учета выдачи регистрационных свидетельств по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
8. КУЦ РК отказывает удостоверяющему центру в выдаче регистрационного свидетельства в следующих случаях:
1) неполноты представленных документов;
2) представления недостоверных сведений;
3) в соответствии со вступившим в законную силу решением суда;
4) недостижения лицом шестнадцатилетнего возраста.
Письменный мотивированный ответ об отказе в выдаче регистрационного свидетельства удостоверяющему центру выдается заявителю посредством почтовой или специальной почтовой связью, либо нарочно в течение пятнадцати рабочих дней со дня обращения заявителя в КУЦ РК.
9. Срок действия регистрационного свидетельства удостоверяющего центра составляет пять лет с момента его выдачи.
Глава 3. Порядок хранения регистрационных свидетельств, выданных КУЦ РК
10. Срок хранения документов о создании и отзыве ЭЦП составляет пятнадцать лет согласно Перечню типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием срока хранения, утвержденному приказом и. о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 263 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15997).
11. По истечении срока, указанного в пункте 10 настоящих Правил, отозванные регистрационные свидетельства поступают на архивное хранение в соответствии с Правилами приема, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2018 года № 575.
Глава 4. Порядок отзыва регистрационного свидетельства удостоверяющего центра
12. Отзыв регистрационного свидетельства удостоверяющего центра, осуществляется в следующих случаях:
1) по требованию владельца регистрационного свидетельства, либо его представителя на основании заявления на отзыв регистрационного свидетельства по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам;
2) установления факта предоставления недостоверных сведений при получении регистрационного свидетельства;

6. Құжаттарды қарағаннан кейін ҚР НКО куәландырушы орталыққа электрондық құжат нысанында тіркеу куәлігін, сондай-ақ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша оның қағаз жеткізгіштегі көшірмесін береді және оны тіркеу куәліктерінің тіркеліміне тіркейді.
7. Куәландырушы орталыққа тіркеу куәлігін беру осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу куәліктерін беруді есепке алудың арнайы журналында тіркеледі.
8. ҚР НКО мынадай:
1) ұсынылған құжаттардың толық болмаған;
2) анық емес мәліметтер ұсынылған;
3) заңды күшіне енген сот шешіміне сәйкес;
4) адам он алты жасқа толмаған жағдайларда куәландырушы орталыққа тіркеу куәлігін беруден бас тартады.
Куәландырушы орталыққа тіркеу куәлігін беруден бас тарту туралы дәлелді жазбаша жауап өтініш берушіге пошта немесе арнайы пошта байланысы арқылы, сондай-ақ қолма-қол өтініш беруші ҚР НКО-ға жүгінген күнінен бастап он бес жұмыс күні ішінде беріледі.
9. Куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі ол берілген сәттен бастап бес жылды құрайды.
3-тарау. ҚР НКО берілген тіркеу куәліктерін сақтау тәртібі
10. ЭЦҚ құру және кері қайтарып алу туралы құжаттарды сақтау мерзімі Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м. а. 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 263 бұйрығымен бекітілген сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесіне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15997 болып тіркелген) сәйкес он бес жылды құрайды.
11. Осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін кері қайтарып алынған тіркеу куәліктері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 19 қыркүйектегі № 575 қаулысымен бекітілген Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архивтік құжаттарды ведомстволық және жеке архивтердің қабылдау, сақтау, есепке алу мен пайдалану қағидаларына сәйкес архивтік сақтауға түседі.
4-тарау. Куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін кері қайтарып алу тәртібі
12. Куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігін кері қайтарып алу мынадай жағдайларда:
1) осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тіркеу куәлігін кері қайтаруға өтініштің негізінде тіркеу куәлігі иесінің немесе оның өкiлiнiң талабы бойынша;
2) дұрыс емес мәліметтерді беру фактісі не тіркеу куәлігін алған кезде құжаттардың толық емес пакеті анықталған кезде;

3) смерти владельца регистрационного свидетельства;
4) изменения фамилии, имени или отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) владельца регистрационного свидетельства;
5) смены наименования, реорганизации, ликвидации юридического лица-владельца регистрационного свидетельства;
6) предусмотренных соглашением между удостоверяющим центром и владельцем регистрационного свидетельства;
7) по вступившему в законную силу решению суда.
13. Для отзыва регистрационного свидетельства удостоверяющего центра, заявитель представляет в КУЦ РК посредством почтовой или специальной почтовой связью, либо нарочно официальное письмо с подтверждающим документом наступления одного из случаев, предусмотренных пунктом 12 настоящих Правил.
14. Отзыв регистрационного свидетельства удостоверяющего центра осуществляется в течение двух рабочих дней со дня получения официального письма на отзыв регистрационного свидетельства.
15. После рассмотрения документов КУЦ РК вносит записи в регистр регистрационных свидетельств о прекращении действия регистрационного свидетельства с указанием даты, причины и времени отзыва регистрационного свидетельства удостоверяющего центра в срок не менее одного рабочего дня со дня получения соответствующей информации.
16. КУЦ РК в день отзыва регистрационного свидетельства направляет заявителю посредством почтовой или специальной почтовой связью, либо нарочно письменное уведомление об отзыве регистрационного свидетельства и опубликовывает данный факт в СОРС КУЦ РК на интернет-ресурсе по адресу www.root.gov.kz.
Обновление СОРС производится с периодичностью не менее одного раза в месяц.
Глава 5. Порядок подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи
17. Пользователь удостоверяющего центра при получении электронного документа, содержащего регистрационное свидетельство, осуществляет его проверку на подтверждение принадлежности и действительности открытого ключа ЭЦП с использованием СКЗИ удостоверяющего центра, путем выполнения следующих проверок:
1) переподчиненности регистрационного свидетельства удостоверяющего центра ЭЦП КУЦ РК;
2) срока действия регистрационного свидетельства удостоверяющего центра;
3) отозванности регистрационного свидетельства удостоверяющего центра.
Приложение 1
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и
действительности открытого
ключа электронной цифровой
подписи корневым
удостоверяющим центром
Республики Казахстан
Форма
Заявление на выдачу регистрационного свидетельства удостоверяющему центру
Настоящим я, ___________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя, дата рождения)
ИИН представителя: _____________________________
БИН:________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица, адрес, телефон) прошу обработать запрос
(PKCS#10) или регистрационное свидетельство удостоверяющего центра (P7B) в
формате Base64:
____________________________________________________________________
(тело запроса или регистрационного свидетельства) и изготовить регистрационное
свидетельство подчиненного удостоверяющего центра в соответствии с указанными в
заявлении сведениями.
Идентификационные данные: наименование страны:
наименование ________________________________________________
наименование области: _______________, город__________________________
организации: ___________________________________________
наименование удостоверяющего центра: ________________________________
адрес электронной почты: _____________________________________________
Область использования регистрационных свидетельств:
1.___________________________________________________________________
Срок действия регистрационного свидетельства: __________________________
Дата "____" _________20___г.
Руководитель __________             _____________________
(подпись)             (фамилия, инициалы)
Место для печати (при наличии) "___"____________20___г.
Приложение 2
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и
действительности открытого
ключа электронной цифровой
подписи корневым
удостоверяющим центром
Республики Казахстан
Форма
Регистрационное Свидетельство № _______
Версия:_____________________________________________________________
Серийный номер регистрационного свидетельства:
____________________________________________________________________
Идентификатор алгоритма ЭЦП: ________________________________________
Имя издателя регистрационного свидетельства:_________________________
Алгоритм криптографического преобразования издателя регистрационного
свидетельства: _______________________________________________________
Срок действия регистрационного свидетельства:
Действителен с _____________ по ______________
Имя владельца регистрационного свидетельства: __________________________
ИИН представителя: ___________________________________________________
БИН: ________________________________________________________________
Закрытый ключ владельца регистрационного свидетельства:
длина ключа:       ___________ бит
Открытый ключ владельца регистрационного свидетельства:
длина ключа: ___________ бит
значение:____________________________________________________________
Назначение ключа:____________________________________________________
Область применения ключа:
Флаг
Применение ключа
Средство ЭЦП: Регистрационное свидетельство в формате __________________:
ЭЦП издателя под настоящим регистрационным свидетельством:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Приложение к регистрационному свидетельству № _______
Регистрационное свидетельство в формате
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Место для печати (при наличии) "___"____________20___г.
Приложение 3
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и
действительности открытого
ключа электронной цифровой
подписи корневым
удостоверяющим центром
Республики Казахстан
Форма
Журнал учета выдачи регистрационных свидетельств
Наименование организации
Номер и дата письма
Наименование удостоверяющего центра
Дата выпуска регистрационного свидетельства
Серийный номер носителя
Фамилия, имя отчество (при его наличии) получателя
Подпись
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 4
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и
действительности открытого
ключа электронной цифровой
подписи корневым
удостоверяющим центром
Республики Казахстан
Форма
Заявление на отзыв регистрационного свидетельства
Настоящим я, ________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя, дата рождения)
ИИН представителя: ___________________________________________________
БИН: ________________________________________________________________
____________________________________________________________________
(наименование юридического лица, адрес, телефон)
прошу отозвать ранее выданное регистрационное свидетельство удостоверяющего
центра в связи с: ______________________________________________________
серийный номер регистрационного свидетельства: ________________________
____________________________________________________________________
наименование страны: ________________________________________________
наименование области: _______________, город __________________________
наименование организации: ___________________________________________
Наименование удостоверяющего центра: ________________________________
адрес электронной почты: _____________________________________________
Срок действия регистрационного свидетельства: __________________________
Руководитель ____________ ____________________________
(подпись)             (фамилия, инициалы)
Место для печати (при наличии) "___"____________20___г.
Приложение 2
к приказу Министра
цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 26 мая 2020 года № 214/НҚ
Утверждены
приказом и. о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 727
Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи удостоверяющим центром государственных органов Республики Казахстан

3) тіркеу куәлігінің иесі қайтыс болғанда;
4) тіркеу куәлігін иеленушінің тегі, аты немесе әкесінің аты (егер ол жеке басты куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгергенде;
5) тіркеу куәлігінің иесі-заңды тұлғаның атауы ауысқан, қайта ұйымдастырылған, таратылған, заңды тұлғаның бірінші басшысы ауысқан;
6) тіркеу куәлігі иесінің азаматтығынан шығу;
7) куәландырушы орталық пен тіркеу куәлігінің иесі арасындағы келісімде көзделген жағдайларда;
8) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша жүзеге асырылады.
13. Куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін кері қайтарып алу үшін өтініш беруші ҚР НКО-ға осы Қағидалардың 12-тармағында көзделген жағдайлардың бірі орын алғанын растау құжатын қоса бере отырып, пошта немесе арнайы пошта байланысы арқылы, сондай-ақ қолма-қол ресми хатты ұсынады.
14. Куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігін кері қайтарып алу тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға ресми хатты алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
15. Құжаттарды қарағаннан кейін ҚР НКО тиісті ақпаратты алған күннен бастап бір жұмыс күннен кешіктірмейтін мерзімде куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігін кері қайтарып алу күнін, себебі мен уақытын көрсете отырып, тіркеу куәлігінің қолданылуын тоқтату туралы жазбаны тіркеу куәліктерінің тіркеліміне енгізеді.
16. Тіркеу куәлігін кері қайтарып алу күні ҚР НКО өтініш берушіге пошта немесе арнайы пошта байланысы арқылы, сондай-ақ қолма-қол тіркеу куәлігін кері қайтарып алу туралы жазбаша хабарламаны жібереді және осы фактіні www.root.gov.kz мекенжайы бойынша ҚР НКО-ның интернет-ресурсындағы ҚТКТ жариялайды.
ҚТКТ жаңарту кемінде бір айда бір рет кезеңділігімен жүргізіледі.
5-тарау. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау тәртібі
17. Куәландырушы орталықтың пайдаланушысы тіркеу куәлігі бар электрондық құжатты алған кезде куәландырушы орталықтың АКҚҚ пайдалана отырып, ЭЦҚ ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау үшін мынадай тексерулерді:
1) куәландырушы орталығының тіркеу куәлігі ҚР НКО ЭЦҚ қайта бағыныстылығын;
2) куәландырушы орталық тіркеу куәлігінің жарамдылық мерзімін;
3) куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігінің кері қайтарылып алынуын орындау жолымен оны тексеруді жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының
негізгі куәландырушы
орталығының тіркеу куәліктерін
беру, сақтау, кері қайтарып алу
және электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Куәландырушы орталығына тіркеу куәлігін беруге өтініш
Осы арқылы мен, _________________________________________________________________
(Өкілдің тегі, аты, әкесінің аты ( ол болған жағдайда), туған күні)
Өкілдің ЖСН: ___________________________________________________________________
БСН: ___________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, мекенжайы, телефоны) сұрау салуды (PKCS#10) немесе Base64
форматында куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігі (P7B) өңдеуді сұраймын:
________________________________________________________________________________
(сұрау салудың немесе тіркеу куәлігінің сұлбасы) және өтініште көрсетілген мәліметтерге
сәйкес бағынышты куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігін шығаруды сұраймын.
Сәйкестендіру деректері:
елдің атауы: _____________________________________________________________________
облыстың атауы: ________________________, қала ____________________________________
ұйымның атауы: _________________________________________________________________
куәландырушы орталықтың атауы: __________________________________________________
электрондық пошта мекенжайы: ____________________________________________________
Тіркеу куәліктерін пайдалану саласы:
1.______________________________________________________________________________
Тіркеу куәлігінің жарамдылық мерзімі: ______________________________________________
Басшы ______________ ____________________
(қолы)                  (аты, тегі)
Мөрге арналған орын (бар болса) 20___ жылғы "___"____________.
Қазақстан Республикасының
негізгі куәландырушы
орталығының тіркеу куәліктерін
беру, сақтау, кері қайтарып алу
және электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
№ _______тіркеу куәлігі
Нұсқасы: _______________________________________________________________________
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі: __________________________________________________
ЭЦҚ алгоритмінің сәйкестендірушісі: _______________________________________________
Тіркеу куәлігін шығарушының аты: _________________________________________________
Тіркеу куәлігін шығарушының криптографиялық түрлендіру алгоритмі: __________________
________________________________________________________________________________
Тіркеу куәлігінің жарамдылық мерзімі:
_____________ бастап ______________ дейін жарамды
Тіркеу куәлігі иесінің аты: _________________________________________________________
Өкілдің ЖСН: ___________________________________________________________________
БСН: ___________________________________________________________________________
Тіркеу куәлігі иесінің жабық кілті:
Кілттің ұзындығы: ________ бит
Тіркеу куәлігі иесінің ашық кілті:
Кілттің ұзындығы:
___________ бит мәні:
________________________________________________________________________________
Кілттің мақсаты: _________________________________________________________________
Кілтті қолдану аймағы:
Туы
Кілттің қолданылуы
ЭЦҚ құралы: форматындағы тіркеу куәлігі ___________________________________________:
Шығарушының осы тіркеу куәлігіндегі ЭЦҚ:
________________________________________________________________________________
20___жылғы "____" _________:
№ тіркеу куәлігіне қосымша _______ форматындағы тіркеу куәлігі
________________________________________________________________________________
Мөрге арналған орын (бар болса) 20___ жылғы "___"____________.
Қазақстан Республикасының
негізгі куәландырушы
орталығының тіркеу куәліктерін
беру, сақтау, кері қайтарып алу
және электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Куәландырушы орталығына тіркеу куәліктерін беруді есепке алу журналы
Ұйымның атауы
Хаттың нөмірі және күні
Куәландырушы орталықтың атауы
Тіркеу куәлігін шығару күні
Тасығыштың сериялық нөмірі
Алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қолы
Күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Қазақстан Республикасының
негізгі куәландырушы
орталығының тіркеу куәліктерін
беру, сақтау, кері қайтарып алу
және электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға өтініш
Осы арқылы мен, _________________________________________________________________
(Өкілдің тегі, аты, әкесінің аты ( ол болған жағдайда), туған күні)
Өкілдің ЖСН: ___________________________________________________________________
БСН: ___________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы, мекенжайы, телефоны): _______________________________________
байланысты бұрын берілген КО тіркеу куәлігін кері қайтарып алуды сұраймын.
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі: __________________________________________________
________________________________________________________________________________
елдің атауы: _____________________________________________________________________
облыстың атауы: _______________________, қала_____________________________________
ұйымның атауы: _________________________________________________________________
Куәландырушы орталықтың атауы: _________________________________________________
электрондық пошта мекенжайы: ____________________________________________________
Тіркеу куәлігінің жарамдылық мерзімі: ______________________________________________
Күні: 20__ жылғы "__"______
Басшы ______________ __________________________
(қолы)                  (тегі, аты-жөні)
Мөрге арналған орын (бар болса) 20___ жылғы "___"____________.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2020 жылғы 26 мамырдағы
№ 214/НҚ бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің м. а.
2015 жылғы 26 маусымдағы
№ 727 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік органдары куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи удостоверяющим центром государственных органов Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – Закон) и определяют порядок выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи удостоверяющим центром государственных органов Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) средство криптографической защиты информации (далее – СКЗИ) – программное обеспечение или аппаратно-программный комплекс, реализующее алгоритмы криптографических преобразований, генерацию, формирование, распределение или управление ключами шифрования;
2) интегрированная информационная система управления персоналом "Е-қызмет" (далее – система "Е-қызмет") – интегрированная информационная система управления персоналом и кадровым потенциалом государственной службы Республики Казахстан, предназначенная для решения первостепенных задач Агентства Республики Казахстан по делам государственной службы и службы управления персоналом государственных органов, а также развития и усовершенствования процессов управления персоналом;
3) рабочая станция – стационарный компьютер в составе локальной сети, предназначенный для решения прикладных задач;
4) отозванное регистрационное свидетельство – регистрационное свидетельство, выданное удостоверяющим центром государственных органов, действие которого прекращено в порядке, установленном настоящими Правилами;
5) список отозванных регистрационных свидетельств (далее – СОРС) – часть регистра регистрационных свидетельств, содержащая сведения о регистрационных свидетельствах, действие которых прекращено, их серийные номера, дату и причину отзыва;
6) носитель ключевой информации – специализированный носитель, в котором для защиты хранящихся закрытых ключей электронной цифровой подписи используется СКЗИ, имеющее сертификат соответствия требованиям национального Стандарта Республики Казахстан 1073-2007 "Средства криптографической защиты информации. Общие технические требования" (3 уровень);
7) удостоверяющий центр государственных органов Республики Казахстан (далее – УЦ ГО) – удостоверяющий центр, обслуживающий государственные органы, должностных лиц государственных органов в информационных системах и иных государственных информационных ресурсах государственных органов Республики Казахстан;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңба ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ақпаратты криптографиялық қорғау құралы (бұдан әрі - АКҚҚ) - криптографиялық түрлендіру алгоритмдерін, шифрлау кілттерін құруды, қалыптастыруды, бөлуді немесе басқаруды іске асыратын бағдарламалық қамтылым немесе бағдарламалық- аппараттық кешен;
2) "Е-қызмет" персоналды басқарудың интеграцияланған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - "Е-қызмет" жүйесі) - Қазақстан Республикасы Мемлекеттік қызмет істері агенттігі мен мемлекеттік органдардың персоналды басқару қызметінің бірінші кезектегі міндеттерін шешуге, сондай-ақ персоналды басқару процестерін дамыту мен жетілдіруге арналған Қазақстан Республикасы мемлекеттік қызметінің персоналды басқарудың интеграцияланған ақпараттық жүйесі;
3) жұмыс станциясы - қолданбалы міндеттерді шешуге арналған жергілікті желі құрамындағы стационарлық компьютер;
4) кері қайтарып алынған тіркеу куәлігі - қолданысы осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте тоқтатылған Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығы берген тіркеу куәлігі;
5) кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі (бұдан әрі - ҚТКТ) - әрекеті тоқтатылған тіркеу куәліктері, олардың сериялық нөмірлері, қайтарылған күні және себебі туралы мәліметтерді қамтитын тіркеу куәліктері тіркелімінің бөлігі;
6) кілтті ақпаратты жеткізгіш - онда сақталатын электрондық цифрлық қолтаңба жабық кілттерін қорғау үшін ҚР СТ 1073-2007 (3-деңгей) "Ақпаратты криптографикалық қорғау құралы. Жалпы техникалық талаптар" стандарты талаптарына сәйкестік сертификаты бар, АКҚҚ пайдаланылатын, арнайы тасығыш;
7) Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының куәландырушы орталығы (бұдан әрі - МО КО) - Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының ақпараттық жүйелерінде және өзге де мемлекеттік ақпараттық ресурстарында мемлекеттік органдарға, мемлекеттік органдардың лауазымды адамдарына қызмет көрсететін куәландырушы орталық;

8) единая транспортная среда государственных органов (далее – ЕТС ГО) – сеть телекоммуникаций, входящая в информационно-коммуникационную инфраструктуру "электронного правительства" и предназначенная для обеспечения взаимодействия локальных (за исключением локальных сетей, имеющих доступ к Интернету), ведомственных и корпоративных сетей телекоммуникаций государственных органов, их подведомственных организаций и органов местного самоуправления, а также иных субъектов информатизации, определенных уполномоченным органом, с соблюдением требуемого уровня информационной безопасности;
9) сервис подачи заявки онлайн УЦ ГО – сервис, предназначенный для формирования в режиме онлайн заявок на выпуск и отзыв регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО в сети ЕТС ГО;
10) заявитель – государственные органы Республики Казахстан и их территориальные подразделения;
11) регистрационное свидетельство – документ на бумажном носителе или электронный документ, выдаваемый удостоверяющим центром для подтверждения соответствия электронной цифровой подписи требованиям, установленным Законом;
12) владелец регистрационного свидетельства (далее – пользователь) – физическое или юридическое лицо, на имя которого выдано регистрационное свидетельство, правомерно владеющее закрытым ключом, соответствующим открытому ключу, указанному в регистрационном свидетельстве;
13) электронный документооборот – обмен электронными документами между государственными органами, физическими и юридическими лицами;
14) система электронного документооборота (далее – СЭД) – система обмена электронными документами, отношения между участниками которой регулируются Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
15) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
16) открытый ключ электронной цифровой подписи – последовательность электронных цифровых символов, доступная любому лицу и предназначенная для подтверждения подлинности электронной цифровой подписи в электронном документе;
17) закрытый ключ электронной цифровой подписи – последовательность электронных цифровых символов, предназначенная для создания электронной цифровой подписи с использованием средств электронной цифровой подписи.
Глава 2. Порядок выдачи регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО
3. Выдача регистрационных свидетельств УЦ ГО заявителю осуществляется одним из следующих способов:

8) мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасы (бұдан әрі - МО БКО) - "Электрондық үкiметтiң" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымына кіретін және ақпараттық қауіпсіздіктің талап етілетін деңгейін сақтай отырып, мемлекеттік органдардың, олардың ведомстволық бағынысты ұйымдары мен жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, сондай-ақ уәкілетті орган айқындаған өзге де ақпараттандыру субъектілерінің жергілікті (Интернетке қолжетімділігі бар жергілікті желілерді қоспағанда), ведомстволық және корпоративтік телекоммуникациялар желілерінің өзара іс-қимыл жасауын қамтамасыз етуге арналған телекоммуникациялар желісі;
9) МО КО онлайн өтінім беру сервисі - МО КО желісінде МО БКО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін шығаруға және кері қайтарып алуға онлайн режимінде өтінімдерді қалыптастыруға арналған сервис.
10) өтініш беруші - Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары мен олардың аумақтық бөлімшелері;
11) тіркеу куәлігі - куәландырушы орталық электрондық цифрлық қолтаңбаның Заңда белгіленген талаптарға сәйкестігін растау үшін беретін электрондық құжат;
12) тіркеу куәлігінің иесі (бұдан әрі - пайдаланушы) - атына тіркеу куәлігі берілген, тіркеу куәлігінде көрсетілген ашық кілтке сәйкес жабық кілтті заңды түрде иеленуші электрондық құжат айналымы жүйесінің қатысушысы;
13) электрондық құжат айналымы - мемлекеттік органдар, жеке және заңды тұлғалар арасында электрондық құжаттар алмасу;
14) электрондық құжат айналымы жүйесі (бұдан әрі - ЭҚЖ) - қатысушылары арасындағы қатынастар осы Заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттелетін электрондық құжаттар алмасу жүйесі;
15) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
16) электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілті - кез келген тұлғаның қолы жететін және электрондық құжаттағы электрондық цифрлық қолтаңбаның түпнұсқалығын растауға арналған электрондық цифрлық нышандар дәйектілігі;
17) электрондық цифрлық қолтаңбаның жабық кілті - тіркеу куәлігінің иесіне белгілі және электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын пайдалана отырып, электрондық цифрлық қолтаңбаны жасауға арналған электрондық цифрлық нышандар дәйектілігі.
2-тарау. МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін беру тәртібі
3. МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін беру мынадай тәсілдердің бірімен:

1) в режиме офлайн (при подаче заявления работником УЦ ГО);
2) в режиме онлайн (при подаче заявления заявителем);
3) посредством системы "Е-қызмет".
4. Выдача регистрационных свидетельств УЦ ГО заявителю, в режиме офлайн, осуществляется в следующих случаях:
1) при первичной выдаче регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО;
2) при выходе из строя или утере носителя ключевой информации пользователя УЦ ГО.
УЦ ГО выдает регистрационное свидетельство заявителю на основании заявления для получения регистрационных свидетельств в режиме офлайн направленного посредством СЭД, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
Сотрудник УЦ ГО производит генерацию закрытого ключа ЭЦП и выпуск регистрационного свидетельства УЦ ГО заявителю на носитель ключевой информации.
Носитель ключевой информации передается заявителю почтовой или специальной почтовой связью, либо нарочно через уполномоченного сотрудника заявителя, в случае указания его фамилии, имени отчества (при его наличии) в письме в качестве исполнителя, при предъявлении служебного удостоверения или доверенности на разовое получение или отзыв регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО от заявителя по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
При получении нарочно носителя ключевой информации, содержащего регистрационное свидетельство пользователя УЦ ГО, уполномоченный сотрудник заявителя расписывается в журнале учета выдачи регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
5. Выдача регистрационного свидетельства УЦ ГО заявителю, в режиме онлайн, осуществляется в случае наличия носителя ключевой информации у пользователя:
1) заявитель подключает к рабочей станции носитель ключевой информации;
2) заявитель генерирует закрытый ключ, путем подачи заявки в сервисе подачи заявки онлайн УЦ ГО посредством ЕТС ГО;
3) заявитель посредством СЭД направляет в УЦ ГО письмо с заявлением на получение регистрационного свидетельства посредством сервиса подачи заявки онлайн по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
Сотрудник УЦ ГО, после получения заявления на получение регистрационного свидетельства посредством сервиса подачи заявки онлайн от заявителя, осуществляет проверку предоставленных данных на полноту и подтверждает заявку на выдачу регистрационных свидетельств.
Заявитель после подтверждения заявки сотрудником УЦ ГО, устанавливает регистрационное свидетельство на носитель ключевой информации заявителя и передает его владельцу регистрационного свидетельства.

1) офлайн режимінде (МОО қызметкері өтініш берген кезде);
2) онлайн режимінде (өтініш беруші өтініш берген кезде);
3) "Е-қызмет" жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
4. Офлайн режимінде МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін беру мынадай жағдайларда:
1) МО КО пайдаланушының тіркеу куәлігін алғашқы беру кезінде;
2) МО КО пайдаланушысының негізгі ақпаратты жеткізгіш істен шыққан немесе жоғалған кезде жүзеге асырылады.
МО КО өтініш берушіге осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭҚЖ арқылы жіберілген офлайн режимінде тіркеу куәліктерін алу үшін өтініш негізінде тіркеу куәлігін береді.
МО КО қызметкері ЭЦҚ-ның жабық кілтін генерациялауды және кілтті ақпаратты жеткізгішке МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін шығаруды жүргізеді;
Кілтті ақпаратты тасығыш өтініш берушіге пошта немесе арнайы пошта байланысы арқылы немесе осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш берушіден МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін бір жолғы алуға немесе кері қайтарып алуға қызметтік куәлігін немесе сенімхатты көрсеткен жағдайда, оның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) орындаушы ретінде хатта көрсетілген жағдайда өтініш берушінің уәкілетті қызметкері арқылы қолма-қол беріледі.
МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігі бар кілтті ақпаратты жеткізгішті қолма-қол алған кезде өтініш берушінің уәкілетті қызметкері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін беруді есепке алу журналына қол қояды.
5. МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін онлайн режимінде беру пайдаланушыда негізгі ақпаратты тасығыш болған жағдайда жүзеге асырылады:
1) өтініш беруші жұмыс станциясына негізгі ақпарат тасығышты қосады;
2) өтініш беруші МО КО онлайн өтінім беру сервисінде өтінім беру арқылы жабық кілтті генерациялайды;
3) өтініш беруші ЭҚЖ арқылы МО КО-ға осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді онлайн беру сервисі арқылы тіркеу куәлігін алуға өтінішпен бірге хат жібереді.
МО КО қызметкері өтініш берушіден өтінім берудің онлайн сервисі арқылы тіркеу куәлігін алуға өтінішті алғаннан кейін ұсынылған деректердің толықтығын тексеруді жүзеге асырады және тіркеу куәліктерін беруге өтінімді растайды.
Өтінім беруші өтінімді МО КО қызметкері растағаннан кейін өтінім берушінің негізгі ақпарат тасығышына тіркеу куәлігін белгілейді және оны тіркеу куәлігінің иесіне береді.

6. Выдача регистрационного свидетельства УЦ ГО заявителю, посредством системы "Е-қызмет", в случае наличия носителя ключевой информации у пользователя:
1) Сотрудник заявителя подключает к рабочей станции носитель ключевой информации;
2) Сотрудник заявителя подает заявку посредством системы "Е-қызмет";
3) Заявка подписывается ключами ЭЦП заявителя и посредством ЕТС ГО направляется владельцу системы "Е-қызмет";
4) Владелец системы "Е-қызмет" подписывает ключами ЭЦП заявку, которая направляется в УЦ ГО;
5) УЦ ГО, после получения заявки от системы "Е-қызмет", выпускает регистрационное свидетельство пользователя УЦ ГО.
Сотрудник заявителя, после подтверждения заявки сотрудником УЦ ГО, устанавливает регистрационное свидетельство на носитель ключевой информации.
7. Выдача регистрационного свидетельства пользователей УЦ ГО осуществляется в следующие сроки:
1) для административных государственных служащих – в течение пяти рабочих дней с момента получения заявки;
2) для политических государственных служащих – в течении одного рабочего дня с момента получения заявки.
8. Регистрационное свидетельство выдается в форме электронного документа, со структурой регистрационного свидетельства для пользователей УЦ ГО по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
9. Местные исполнительные органы Республики Казахстан подают заявку согласно пункту 5 настоящих Правил.
10. Ответом на заявку по выпуску регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО заявителя является:
1) для режима офлайн – передача заявителю носителя ключевой информации нарочно, почтовой или специальной почтовой связью;
2) для режима онлайн и системы "Е-қызмет" – выпуск регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО.
11. УЦ ГО отказывает в выдаче регистрационного свидетельства в следующих случаях:
1) неполноты представленных документов;
2) представления недостоверных сведений;
3) в соответствии со вступившим в законную силу решением суда;
4) недостижения лицом шестнадцатилетнего возраста;
5) наличия действующего регистрационного свидетельства у пользователя УЦ ГО, за исключением:
одновременной работы пользователя в двух государственных органах (при наличии подтверждающих документов);
владельца регистрационного свидетельства с правом подписи запросов на выпуск регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО в ИС "Е-Қызмет".
12. Ответ об отказе в выдаче регистрационного свидетельства УЦ ГО заявителю:
1) для режима офлайн – письменный мотивированный ответ предоставляется заявителю посредством СЭД, в течение пяти рабочих дней со дня обращения заявителя в УЦ ГО;

6. Пайдаланушыда негізгі ақпаратты тасығыш болған жағдайда "Е-қызмет" жүйесі арқылы МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін беру:
1) өтініш берушінің қызметкері жұмыс станциясына негізгі ақпарат тасығышты қосады;
2) өтініш берушінің қызметкері өтінімді "Е-қызмет" жүйесі арқылы береді;
3) өтінімге өтініш берушінің ЭЦҚ кілттерімен қол қойылады және МО БКО арқылы "Е-қызмет" жүйесінің иесіне жіберіледі";
4) "Е-қызмет" жүйесінің иесі МО КО жіберілетін өтінімге ЭЦҚ кілттерімен қол қояды;
5) МО КО, "Е-қызмет" жүйесінен өтінім алғаннан кейін МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін шығарады.
Өтінім берушінің қызметкері өтінімді МО КО қызметкері растағаннан кейін негізгі ақпаратты жеткізште тіркеу куәлігін белгілейді.
7. МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәлігін беру мынадай мерзімдерде:
1) мемлекеттік әкімшілік қызметшілер үшін - өтінім алған сәттен бастап бес жұмыс күні ішінде;
2) мемлекеттік саяси қызметшілер үшін - өтінім алған сәттен бастап бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
8. Тіркеу куәлігі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МО КО пайдаланушылары үшін тіркеу куәлігінің құрылымы бар электрондық құжат нысанында беріледі.
9. Қазақстан Республикасының жергілікті атқарушы органдары осы Қағиданың 5-тармағына сәйкес өтінім береді.
10. Өтініш берушінің МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін шығару жөніндегі өтінімге жауап болып табылады:
1) офлайн режимі үшін - негізгі ақпаратты жеткізгішті өтініш берушіге қолма-қол, пошта немесе арнайы пошта байланысымен беру;
2) онлайн режимі және "Е-қызмет" жүйесі үшін - МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін шығару.
11. МО КО мынадай:
1) ұсынылған құжаттар толық болмаған;
2) анық емес мәліметтер ұсынылған;
3) соттың заңды күшіне енген шешіміне сәйкес;
4) адам он алты жасқа жетпеген жағдайларда тіркеу куәлігін беруден бас тартады;
5) МО КО пайдаланушысында қолданыстағы тіркеу куәлігінің бар болуы:
пайдаланушының екі мемлекеттік органдарда бір мезгілде жұмыс істеуі (растайтын құжаттар болған жағдайда);
"Е-Қызмет" АЖ-да МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін шығаруға сұрау салуларға қол қою құқығымен тіркеу куәлігі иесіне береді.
12. МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін беруден бас тарту туралы жауап:
1) офлайн режимі үшін - жазбаша дәлелді жауап өтініш берушіге ЭҚЖ арқылы, өтініш беруші МО КО өтініш берген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде;

2) для режима онлайн – путем отклонения заявки в сервисе подачи заявки онлайн с предоставлением причины отказа;
3) для системы "Е-қызмет" – путем отклонения заявки в сервисе подачи заявки онлайн с предоставлением причины отказа.
13. В случае не предоставления заявителем письма, направленного согласно подпункту 3) пункта 5 настоящих Правил, заявка поданная заявителем на получение регистрационного свидетельства в режиме онлайн в форме электронного документа, аннулируется по истечении четырнадцати рабочих дней с момента подачи заявки.
14. Срок действия регистрационного свидетельства составляет три года с момента его выпуска.
Глава 3. Порядок хранения регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО
15. Срок хранения документов о создании и отзыве ЭЦП составляет пятнадцать лет согласно Перечню типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием срока хранения, утвержденному приказом и. о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 263 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15997)
16. По истечении срока, указанного в пункте 15 настоящих Правил, отозванные регистрационные свидетельства поступают на архивное хранение в соответствии с Правилами приема, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2018 года № 575.
Глава 4. Порядок отзыва регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО
17. УЦ ГО отзывает регистрационное свидетельство пользователя УЦ ГО в следующих случаях:
1) по требованию пользователя регистрационного свидетельства, либо его представителя на основании заявления на отзыв регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО по форме согласно приложению 6 настоящих Правил (далее – заявление на отзыв);
2) установления факта предоставления недостоверных сведений при получении регистрационного свидетельства;
3) смерти владельца регистрационного свидетельства;
4) изменения фамилии, имени или отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) владельца регистрационного свидетельства;
5) смены наименования, реорганизации, ликвидации юридического лица-владельца регистрационного свидетельства;
6) предусмотренных соглашением между удостоверяющим центром и владельцем регистрационного свидетельства;
7) по вступившему в законную силу решению суда.
18. Отзыв регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО осуществляется одним из следующих способов:

2) онлайн режим үшін - бас тарту себебін ұсына отырып, онлайн өтінім беру сервисінде өтінімді қабылдамау жолымен;
3) "Е-қызмет" жүйесі үшін - бас тарту себебін ұсына отырып, онлайн өтінім беру сервисінде өтінімді қабылдамау жолымен ұсынылады.
13. Өтініш беруші осы Қағидалардың 5-тармағының 3) тармақшасына сәйкес жіберілген хатты ұсынбаған жағдайда, өтініш беруші электрондық құжат нысанында онлайн режимінде тіркеу куәлігін алуға берген өтінімнің күші өтінім берілген сәттен бастап он төрт жұмыс күні өткеннен кейін жойылады.
14. Тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі оны шығарған сәттен бастап үш жылды құрайды.
3-тарау. МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін сақтау тәртібі
15. ЭЦҚ құру және қайтарып алу туралы құжаттарды сақтау мерзімі Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м. а. 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 263 бұйрығымен бекітілген мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың қызметінде жасалатын үлгілік құжаттардың тізбесіне сәйкес он бес жылды құрайды (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15997 болып тіркелген).
16. Осы Қағидалардың 15-тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін кері қайтарып алынған тіркеу куәліктері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 19 қыркүйектегі № 575 қаулысымен бекітілген Ұлттық мұрағат қорының құжаттарын және басқа да мұрағат құжаттарын ведомстволық және жеке мұрағаттардың қабылдау, сақтау, есепке алу және пайдалану қағидаларына сәйкес мұрағаттық сақтауға түседі.
4-тарау. МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін кері қайтарып алу тәртібі
17. МО КО мынадай жағдайларда МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін кері қайтарып алады:
1) тіркеу куәлігі иесінің не оның өкілінің талабы бойынша осы Қағидалардың 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығын пайдаланушының тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға арналған өтініш (бұдан әрі - кері қайтарып алуға өтініш) негізінде;
2) дұрыс емес мәліметтерді беру фактісі не тіркеу куәлігін алған кезде құжаттардың толық емес пакеті анықталған кезде;
3) тіркеу куәлігі иесінің қайтыс болуы;
4) тіркеу куәлігі иесінің тегі, аты немесе әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгерген;
5) тіркеу куәлігінің иесі-заңды тұлғаның атауы ауысқан, қайта ұйымдастырылған, таратылған, заңды тұлғаның бірінші басшысы ауысқан;
6) куәландырушы орталық пен тіркеу куәлігінің иесі арасындағы келісімде көзделген;
7) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша тоқтатылады.
18. МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін кері қайтарып алу мынадай тәсілдердің бірімен:

1) в режиме офлайн (при подаче заявления сотрудником УЦ ГО);
2) в режиме онлайн (при подаче заявления заявителем);
3) посредством системы "Е-қызмет".
19. Отзыв регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО в режиме офлайн осуществляется сотрудником УЦ ГО на основании заявления на отзыв, направленного посредством СЭД, почтовой или специальной почтовой связью.
20. Отзыв регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО в режиме онлайн:
1) заявитель подключает к рабочей станции носитель ключевой информации;
2) заявитель отправляет запрос на отзыв регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО, путем подачи заявки в системе подачи заявки онлайн посредством сети ЕТС ГО;
3) заявитель посредством СЭД направляет в УЦ ГО заявку на отзыв;
4) сотрудник УЦ ГО, после получения письма заявителя, осуществляет проверку предоставленных данных на полноту и подтверждает запрос на отзыв регистрационного свидетельства.
21. Отзыв регистрационных свидетельств пользователей УЦ ГО посредством системы "Е-қызмет":
1) заявитель подключает к рабочей станции носитель ключевой информации;
2) заявитель подает заявку посредством системы "Е-қызмет";
3) заявка подписывается ключами ЭЦП заявителя и посредством ЕТС ГО направляется владельцу системы "Е-қызмет";
4) УЦ ГО, после получения заявки от системы "Е-қызмет", отзывает регистрационное свидетельство пользователя УЦ ГО.
22. Отзыв регистрационного свидетельства осуществляется не позднее двух рабочих дней, с момента регистрации письма на отзыв регистрационного свидетельства.
23. Носитель ключевой информации, выданный УЦ ГО государственным органам Республики Казахстан, подлежит возврату в следующих случаях:
1) увольнение сотрудника из государственного органа Республики Казахстан;
2) выхода из строя носителя ключевой информации;
3) при отзыве регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО за ненадобностью.
24. Государственные органы Республики Казахстан осуществляют возврат носителя ключевой информации, выданного УЦ ГО, в течении пяти рабочих дней со дня регистрации письма об отзыве регистрационного свидетельства пользователя УЦ ГО нарочно, посредством специальной или почтовой связи.
25. УЦ ГО опубликовывает сведения об отозванных регистрационных свидетельствах, их серийные номера и причину отзыва в СОРС на интернет-ресурсе по адресу www.ucgo.gov.kz и в сети ЕТС ГО.
Глава 5. Порядок подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи
26. Подтверждение принадлежности и действительности открытого ключа ЭЦП осуществляется СЭД, с выполнением требований Правил документирования, управления документацией и использования систем электронного документооборота в государственных и негосударственных организациях, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2018 года № 703.

1) офлайн режимінде (МОО қызметкері өтініш берген кезде);
2) онлайн режимінде (өтініш беруші өтініш берген кезде);
3) "Е-қызмет" жүйесі арқылы жүзеге асырылады.
19. МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін офлайн режимінде кері қайтарып алуды МО КО қызметкері ЭҚЖ, пошта немесе арнайы пошта байланысы арқылы жіберілген кері қайтарып алуға өтініш негізінде жүзеге асырады.
20. МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін онлайн режимде кері қайтару:
1) өтініш беруші жұмыс станциясына негізгі ақпарат жеткізгішті қосады;
2) өтініш беруші МО КО пайдаланушысының тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға сұрау салуды МО БКО желісі арқылы онлайн өтінім беру жүйесінде өтінім беру жолымен жібереді;
3) өтініш беруші ЭҚЖ арқылы МО КО-ға қайтарып алуға өтінімді жолдайды;
4) МО КО қызметкері өтініш берушінің хатын алғаннан кейін ұсынылған деректердің толықтығын тексеруді жүзеге асырады және тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға сұрау салуды растайды.
21. "Е-қызмет" жүйесі арқылы МО КО пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін кері қайтарып алу":
1) өтініш беруші жұмыс станциясына негізгі ақпарат жеткізгішті қосады;
2) өтініш беруші "Е-қызмет" жүйесі арқылы өтінім береді";
3) өтінімге өтініш берушінің ЭЦҚ кілттерімен қол қойылады және МО БКО арқылы "Е-қызмет" жүйесінің иесіне жіберілед";
4) МО КО "Е-қызмет" жүйесінен өтінімді алғаннан кейін МО КО пайдаланушының тіркеу куәлігін қайтарып алады.
22. Тіркеу куәлігін кері қайтарып алу тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға арналған хат тіркелген сәттен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады;
23. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына МО КО берген негізгі ақпаратты жеткізгіш мынадай жағдайларда:
1) қызметкерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік органынан шығуы;
2) негізгі ақпаратты жеткізгіштің істен шығуы;
3) қажетсіз МО КО пайдаланушының тіркеу куәлігін қайтарып алған кезде қайтаруға жатады.
24. Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары МО КО берген кілтті ақпарат жеткізгішін қайтаруды МО КО пайдаланушының тіркеу куәлігін кері қайтарып алу туралы хатты тіркеген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қолма-қол, арнайы немесе пошта байланысы арқылы жүзеге асырады.
25. МО КО кері қайтарылған тіркеу куәліктері туралы мәліметтерді, олардың сериялық нөмірлерін және кері қайтарып алу себебін интернет-ресурста www.ucgo.gov.kz мекенжайы бойынша және МО БКО желісінде жариялайды.
5-тарау. Электрондық цифрлық қолтаңба ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау тәртібі
26. ЭЦҚ ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растауды Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 31 қазандағы № 703 қаулысымен бекітілген мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдарда құжаттау, құжаттаманы басқару және электрондық құжат айналымы жүйелерін пайдалану қағидаларының талаптарын орындай отырып, ЭҚЖ жүзеге асырылады.

27. СЭД, при получении электронного документа, содержащего регистрационное свидетельство подписывающей стороны, осуществляет проверку регистрационного свидетельства на принадлежность закрытого ключа ЭЦП открытому ключу ЭЦП.
28. Проверка регистрационного свидетельства подписывающей стороны осуществляется путем выполнения следующих проверок с использованием СКЗИ УЦ ГО:
проверка построения корректной цепочки от проверяемого регистрационного свидетельства до доверенного корневого регистрационного свидетельства удостоверяющего центра, с учетом промежуточных регистрационных свидетельств удостоверяющих центров;
проверка срока действия регистрационного свидетельства. Проверка сроков действия от проверяемого регистрационного свидетельства до доверенного корневого регистрационного свидетельства удостоверяющего центра, с учетом промежуточных регистрационных свидетельств удостоверяющих центров;
проверка регистрационного свидетельства на отозванность. Проверка регистрационного свидетельства на отозванность подписывающей стороны осуществляется одним из методов:
на основе СОРС УЦ ГО. Данный метод проверки подтверждает, отозвано ли проверяемое регистрационное свидетельство на момент начала срока действия СОРС УЦ ГО;
онлайн проверка регистрационного свидетельства на отозванность, основанная на протоколе OCSP (On-line Certificate Status Protocol). Данный метод проверки подтверждает, отозвано ли проверяемое регистрационное свидетельство на момент отправки запроса (текущее время);
на основе дополнительного СОРС. Данный сервис необходимо использовать совместно с сервисом СОРС, что позволяет получить более актуальную информацию, чем в сервисе СОРС. Данный метод проверки подтверждает, отозвано ли проверяемое регистрационное свидетельство на момент начала срока действия дополнительного СОРС УЦ ГО;
проверка области использования ключа. Проверка заключается в проверке значения поля регистрационного свидетельства "использование ключа" (KeyUsage). Если поле "использование ключа" содержит значения "Цифровая подпись" и "Неотрекаемость", то это регистрационное свидетельство используется для ЭЦП. А если поле "использование ключа" содержит значения "Цифровая подпись" и "Шифрование ключей", то это регистрационное свидетельство используется для аутентификации;
проверка метки времени. Доказательством подписания документа в указанный момент времени является квитанция метки времени, полученная в НУЦ РК и содержащая время подписания документа. Данная проверка производится для электронных документов долговременного хранения и формируется в момент подписания документа.

27. ЭҚЖ қол қоятын тараптың тіркеу куәлігін қамтитын, электрондық құжатты алған кезде ЭЦҚ-ның жабық кілтінің ЭЦҚ-ның ашық кілтіне тиістілігіне тіркеу куәлігін тексеруді жүзеге асырады.
28. Қол қоятын тараптың тіркеу куәлігін тексеру МО КО АКҚҚ пайдалана отырып, мынадай тексерулерді орындау:
куәландырушы орталықтардың аралық тіркеу куәліктерін ескере отырып, тексерілетін тіркеу куәлігінен куәландырушы орталықтың сенім білдірілген негізгі тіркеу куәлігіне дейін дұрыс тізбегінің құрылуын тексеру;
тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімін тексеру. Куәландырушы орталықтардың аралық тіркеу куәліктерін ескере отырып, тексерілетін тіркеу куәлігінен куәландырушы орталықтың сенім білдірілген негізгі тіркеу куәлігіне дейін жарамдылық мерзімдерін тексеру;
тіркеу куәлігінің кері қайтарылғандығын тексеру жолымен жүзеге асырылады. Қол қоюшы тараптың тіркеу куәлігін кері қайтаруға қатысты тексеру мына әдістердің бірін қолдану арқылы жүзеге асырылады:
МО КО ҚТКТ негізінде. Тексерудің осы әдісі МО КО ҚТКТ қолдану мерзімі басталған сәтте тексерілетін тіркеу куәлігінің кері қайтарылғандығын растайды;
OCSP (On-line Certificate Status Protocol) протоколына негізделген тіркеу куәлігінің кері қайтарылғандығын онлайн тексеру. Бұл тексеріс тәсілі тексеріліп отырған тіркеу куәлігі сұрау салынған сәтте (ағымдағы уақыт) кері қайтарылғандығын растайды;
қосымша ҚТКТ негізінде. Бұл сервисті ҚТКТ сервисімен бірігіп пайдалану қажет, бұл ҚТКТ сервисіне қарағанда барынша өзектендірілген ақпаратты алуға мүмкіндік береді. Бұл тексеру әдісі тексеріліп отырған тіркеу куәлігі қосымша МО КО ҚТКТ қолдану мерзімі басталған сәтте кері қайтарылғандығын растайды;
кілтті пайдалану саласын тексеру. Тексеру "кілтті пайдалану" (KeyUsage) тiркеу куәлiгі алаңының мәнiн тексеруді қамтиды. Егер "кілтті пайдалану" алаңы "Цифрлық қолтаңба" мен "Бастартпаушылық" мәндерін қамтитын болса, онда осы тіркеу куәлігі ЭЦҚ үшін пайдаланылады. Ал, егер "кілтті пайдалану" алаңы "Цифрлық қолтаңба" мен "Кілттерді шифрлау" мәндерін қамтитын болса, онда осы тіркеу куәлігі аутентификациялау үшін пайдаланылады;
уақыт белгісін тексеру. Уақыттың көрсетілген кезеңінде құжатқа қол қоюдың дәлелі ҚР ҰКО алынған және құжатқа қол қою уақытын қамтитын уақыт белгісінің түбіртегі болып табылады. Осы тексеру ұзақ мерзімді сақталудағы электрондық құжаттар үшiн жүргізіледі және құжатқа қол қою кезеңінде қалыптасады.

Проверка ЭЦП в электронном документе производится с использованием СКЗИ, путем использования открытого ключа ЭЦП, который содержится в регистрационном свидетельстве подписывающей стороны. Техническая реализация проверки ЭЦП возлагается на владельца СЭД с выполнением требований, установленных Правилами проверки подлинности электронной цифровой подписи, утвержденными приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 1187 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12864).
Приложение 1
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и
действительности открытого
ключа электронной цифровой
подписи удостоверяющим
центром государственных
органов Республики Казахстан
Форма
Заявление для получения регистрационных свидетельств в режиме офлайн
Настоящим просим выдать регистрационные свидетельства в Удостоверяющем центре государственных органов Республики Казахстан следующих сотрудников:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии).
ИИН
БИН
Организация
Область, город, район
Адрес электронной почты (для оповещения об истечении срока действий)
1
2
3
4
5
6
7
сообщаем о принятии вышеуказанными сотрудниками условий пользовательского соглашения информационной системы Удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан размещенным на интернет-ресурсе по адресу www.ucgo.gov.kz
Руководитель _____________________ _______________________
(подпись)             (имя, фамилия)
Место для печати
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и телефон с кодом
Приложение 2
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и
действительности открытого
ключа электронной цифровой
подписи удостоверяющим
центром государственных
органов Республики Казахстан
Форма
Доверенность на разовое получение или отзыв регистрационных свидетельств пользователей Удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан
_________________________________________,            "__"_________20 ___ год
(наименование населенного пункта)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________,
(наименование государственного органа)
БИН _________________________,
Юридический адрес: __________________________________________________,
в лице ______________________________________________________________,
действующего на основании Устава (Положения), настоящей доверенностью
уполномочивает гражданина:___________________________________________
____________________________________________________________________,
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), год и место рождения, местожительство)
ИИН _________________________,
представить документы на _____________________________________________
(выдачу или отзыв)
регистрационных свидетельств пользователей в Удостоверяющий центр
государственных органов Республики Казахстан для сотрудников государственного
органа:

Электрондық құжаттағы ЭЦҚ-ны тексеру АКҚҚ-ны пайдалана отырып, қол қоюшы тараптың тіркеу куәлігінде қамтылған ЭЦҚ ашық кілтін пайдалану арқылы жүргізіледі. ЭЦҚ тексеруді техникалық іске асыру Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 1187 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12864 болып тіркелген) Электрондық цифрлық қолтаңбаның төлнұсқалығын тексеру қағидаларымен белгіленген талаптарды орындай отырып, ЭҚЖ иесіне жүктеледі.
Мемлекеттік органдары
куәландырушы орталығының
тіркеу куәліктерін беру, сақтау,
кері қайтарып алу және
электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Офлайн режимінде тіркеу куәліктерін алу үшін өтініш
Осы Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығында тіркеу куәліктерін мына қызметкерлерге беруді сұраймыз:
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда).
ЖСН
БСН
Ұйым
Облыс, қала, аудан
Электрондық пошта мекенжайы (қолдану мерзімінің өтуі туралы хабарландыру үшін)
1
2
3
4
5
6
7
www.ucgo.gov.kz мекенжайы бойынша интернет-ресурсында орналасқан Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарын куәландырушы орталығының ақпараттық жүйесінің пайдаланушылық келісімінің шарттарын жоғарыда аталған қызметкерлермен қабылдағаны туралы хабарлаймыз.
Басшы ______________ __________________________
(қолы)                  (аты, тегі)
Мөрге арналған орын
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және коды көрсетілген телефон нөмірі
Мемлекеттік органдары
куәландырушы орталығының
тіркеу куәліктерін беру, сақтау,
кері қайтарып алу және
электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары куәландырушы орталығы пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін бір рет алуға немесе кері қайтарып алуға сенімхат
________________________________________ ,
20___ жылғы "___"____________
(елдімекеннің атауы)
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________,
(мемлекеттік органның атауы)
БСН _________________________,
заңды мекенжайы: _______________________________________________________________,
_________________________________________________________________________ атынан,
Жарғының (Қағиданың) негізінде әрекет ететін азаматтарға осы сенімхатпен уәкілеттік береді:
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________,
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), туған жылы мен орны, мекенжайы)
ЖСН____________________,
ұсынуға арналған құжаттар ________________________________________________________
(беру немесе кері қайтарып алу)
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органның қызметкерлері үшін мемлекеттік
органдарының куәландырушы орталығына пайдаланушылардың тіркеу куәліктерін беру:

1. _________________________________, _____________, ___________________
(фамилия, имя, отчество при его наличии) (должность) (подпись сотрудника)
ИИН _______________________________
2. _________________________________, _____________, ___________________
(фамилия, имя, отчество при его наличии) (должность) (подпись сотрудника)
ИИН ___________________________________________
Руководитель ____________ _______________________
(подпись)             (имя, фамилия)
Место для печати
Приложение 3
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и
действительности открытого
ключа электронной цифровой
подписи удостоверяющим
центром государственных
органов Республики Казахстан
Форма
Журнал учета выдачи регистрационных свидетельств пользователей Удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан
Наименование государственного органа
Номер и дата письма
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) пользователя, на которого выпущено регистрационное свидетельство
Дата выпуска регистрационного свидетельства
Серийный номер носителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя
Подпись
Дата
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Приложение 4
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и
действительности открытого
ключа электронной цифровой
подписи удостоверяющим
центром государственных
органов Республики Казахстан
Форма
Заявление на получение регистрационных свидетельств посредством сервиса подачи заявки онлайн
Настоящим просим выдать регистрационные свидетельства в Удостоверяющем центре государственных органов Республики Казахстан следующих сотрудников:
№№
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ИИН
БИН
Организация
Область, город, район
Номер заявки (заполняется при подаче онлайн)
Адрес электронной почты (для оповещения об истечении срока действий)
1
2
3
4
5
6
7
8
Сообщаем о принятии вышеуказанными сотрудниками условий пользовательского соглашения информационной системы Удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан размещенным на интернет-ресурсе по адресу www.ucgo.gov.kz.
Руководитель _____________________ _______________________
(подпись)             (имя, фамилия)
Место для печати
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) исполнителя и телефон с кодом
Приложение 5
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и
действительности открытого
ключа электронной цифровой
подписи удостоверяющим
центром государственных
органов Республики Казахстан
Форма
Структура регистрационного свидетельства для пользователей Удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан (для подписи)
Тип
Описание
Значение
Обязательность/Критичность
Version
Версия
V3
Да/Не критично
Serial Number
Серийный номер
Значение целого числа в шестнадцатеричном представлении
Да/Не критично
Signature Algorithm
Алгоритм подписи

1. ____________________________________, ___________, __________________
(Тегі, аты, әкесінің аты бар болған жағдайда) (лауазымы) (қызметкердің қолы)
ЖСН _______________________________
2. ____________________________________, ___________, __________________
(Тегі, аты, әкесінің аты бар болған жағдайда) (лауазымы) (қызметкердің қолы)
ЖСН _______________________________
Басшы ____________ __________________________
(қолы)                  (аты, тегі)
Мөрге арналған орын
Мемлекеттік органдары
куәландырушы орталығының
тіркеу куәліктерін беру, сақтау,
кері қайтарып алу және
электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары куәландырушы орталығы пайдаланушыларының тіркеу куәліктерін беруді есепке алу журналы
Мемлекеттік органның атауы
Хаттың нөмірі және күні
Тіркеу куәлігі шығарылған пайдаланушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Тіркеу куәлігінің шығарылған күні
Жеткізгіштің сериялық нөмірі
Алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Қолы
Күні
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Мемлекеттік органдары
куәландырушы орталығының
тіркеу куәліктерін беру, сақтау,
кері қайтарып алу және
электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Өтінім беру онлайн сервисі арқылы тіркеу куәліктерін алу үшін өтініш
Осы Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының куәландырушы
орталығында мына қызметкерлерге тіркеу куәліктерін беруді сұраймыз:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
ЖСН
БСН
Ұйым
Облыс, қала, аудан
Өтінім нөмірі (онлайн берілген кезде толтырылады)
Электрондық поштаның мекенжайы (қолдану мерзімінің өтуі туралы хабарлау үшін)
1
2
3
4
5
6
7
8
www.ucgo.gov.kz мекенжайы бойынша интернет-ресурста орналасқан Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарын куәландырушы орталығының ақпараттық жүйесінің пайдаланушылық келісімшарттарын жоғарыда аталған қызметкерлермен қабылдағаны туралы хабарлаймыз.
Басшы _____________________ _________________________
(қолы)                        (аты, тегі)
Мөрге арналған орын
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және коды көрсетілген телефон нөмірі
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік органдары
куәландырушы орталығының
тіркеу куәліктерін беру, сақтау,
кері қайтарып алу және
электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының пайдаланушылары үшін тіркеу куәлігінің құрылымы (қол қою үшін)
Түрі
Сипаттамасы
Мәні
Міндеттілігі/Маңыздылығы
Version
Нұсқасы
V3
Иә / маңызды емес
Serial Number
Сериялық нөмірі
Бүтін санның он алты санмен белгіленген мәні
Иә / маңызды емес
Signature Algorithm
Қолтаңбаның алгоритмі

ГОСТ 34.310-2004
Да/Не критично
Issuer
Издатель (Уникальное имя)
CN = МЕМЛЕКЕТТІК ОРГАНДАРДЫҢ КУӘЛАНДЫРУ ОРТАЛЫҒЫ
O = "ҰЛТТЫҚ АҚПАРАТТЫҚ ТЕХНОЛОГИЯЛАР" АҚ
С = KZ
Да/Не критично
Valid From
Действителен с
День/месяц/год часы/минуты/секунды
Да/Не критично
Valid To
Действителен до
День/месяц/год часы/минуты/секунды
Да/Не критично
Subject
Субъект (Уникальное имя)
E = ЭЛЕКТРОНДЫҚ ПОШТА
G = ӘКЕСІНІҢ АТЫ
SERIALNUMBER= IINXXXXXXXXXXXX
CN = ТЕГІ АТЫ
OU = BINXXXXXXXXXXXX
O = МЕКЕМЕ АТАУЫ
S = ОБЛЫС
C = KZ
Да/Не критично
Public Key
Открытый ключ
1. 2. 398. 3.10. 1. 1. 1.1
с параметрами
1. 2. 398. 3.10. 1. 1. 1.1.1
1. 2. 398. 3.10. 1. 3. 1.1.0
Да/Не критично
Key Usage
Использование ключей
Цифровая подпись, Неотрекаемость
Да/Не критично
CRL Distribution Point
Точка распространения списков отзыва
[1] Точка распределения списка отзыва (CRL)
Имя точки распространения:
Полное имя:
URL=http:// crl. ucgo. gov. kz/ ucgo. crl
URL=http:// crl1. ucgo. gov. kz/ ucgo. crl
Да/Не критично
Authority Information Access
Доступ к сведениям центра сертификации
[1] Доступ к сведениям центра сертификации
Метод доступа = Поставщик центра сертификации (1. 3. 6. 1.5. 5. 7. 48.2)
Дополнительное имя: URL=http:// ucgo. gov. kz/ cert/ ucgo. cer
[2] Доступ к сведениям центра сертификации
Метод доступа = Протокол определения состояния сертификата через сеть (1. 3. 6. 1.5. 5. 7. 48.1)
Дополнительное имя:
URL= http:// ocsp. ucgo. gov. kz
Да/Не критично
Certificate Policy
Политики регистрационного свидетельства
[1] Политика сертификата:
Идентификатор политики=1. 2. 398. 3.2.2.1
[1,1] Сведения квалификатора политики:
Идентификатор квалификатора политики=CPS
Квалификатор:
http:// ucgo. gov. kz/ cps
Да/Не критично
Subject Key Identifier
Идентификатор ключа субъекта
Серийный номер регистрационного свидетельства
Да/Не критично
Certificate Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификаций
Идентификатор ключа = серийный номер
Поставщик сертификата:
Адрес каталога:
CN = МЕМЛЕКЕТТІК ОРГАНДАРДЫҢ КУӘЛАНДЫРУ ОРТАЛЫҒЫ
O = "ҰЛТТЫҚ АҚПАРАТТЫҚ ТЕХНОЛОГИЯЛАР" АҚ
С = KZ
Серийный номер сертификата = серийный номер
Да/Не критично
Структура регистрационного свидетельства для пользователей Удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан (для аутентификации)
Тип
Описание
Значение
Обязательность/Критичность
Version
Версия
V3
Да/Не критично
Serial Number
Серийный номер
Значение целого числа в шестнадцатеричном представлении
Да/Не критично
Signature Algorithm
Алгоритм подписи
ГОСТ 34.310-2004
Да/Не критично
Issuer
Издатель (Уникальное имя)
CN = МЕМЛЕКЕТТІК ОРГАНДАРДЫҢ КУӘЛАНДЫРУ ОРТАЛЫҒЫ
O = "ҰЛТТЫҚ АҚПАРАТТЫҚ ТЕХНОЛОГИЯЛАР" АҚ
С = KZ
Да/Не критично
Valid From
Действителен с
День/месяц/год часы/минуты/секунды
Да/Не критично
Valid To
Действителен до
День/месяц/год часы/минуты/секунды
Да/Не критично
Subject
Субъект (Уникальное имя)
E = ЭЛЕКТРОНДЫҚ ПОШТА
G = ӘКЕСІНІҢ АТЫ
SERIALNUMBER= IINXXXXXXXXXXXX
CN = ТЕГІ АТЫ
OU = BINXXXXXXXXXXXX
O = МЕКЕМЕ АТАУЫ
S = ОБЛЫС
C = KZ
Да/Не критично
Public Key
Открытый ключ
1. 2. 398. 3.10. 1. 1. 1.1
с параметрами
1. 2. 398. 3.10. 1. 1. 1.1.1
1. 2. 398. 3.10. 1. 3. 1.1.0
Да/Не критично
Key Usage
Использование ключей
Цифровая подпись, Шифрование ключей
Да/Не критично
Extended Key Usage
Расширенное использование ключа
2. 5. 29. 37
Проверка подлинности клиента
1. 3. 6. 1.5. 5. 7. 3.2
CRL Distribution Point
Точка распространения списков отзыва
[1] Точка распределения списка отзыва (CRL)
Имя точки распространения:
Полное имя:
URL=http:// crl. ucgo. gov. kz/ ucgo. crl
URL=http:// crl1. ucgo. gov. kz/ ucgo. crl
Да/Не критично
Authority Information Access
Доступ к сведениям центра сертификации
[1]Доступ к сведениям центра сертификации

ГОСТ 34.310-2004
Иә / маңызды емес
Issuer
баспагер (бірегей аты)
CN = МЕМЛЕКЕТТІК ОРГАНДАРДЫҢ КУӘЛАНДЫРУ ОРТАЛЫҒЫ
O = "ҰЛТТЫҚ АҚПАРАТТЫҚ ТЕХНОЛОГИЯЛАР" АҚ
С = KZ
Иә / маңызды емес
Valid From
" " бастап жарамды
күні/айы/жыл сағаты/минуты/секунды
Иә / маңызды емес
Valid To
" " дейін жарамды
күні/айы/жыл сағаты/минуты/секунды
Иә / маңызды емес
Subject
Субъект (бірегей атауы)
E = ЭЛЕКТРОНДЫҚ ПОШТА
G = ӘКЕСІНІҢ АТЫ
SERIALNUMBER= IINXXXXXXXXXXXX
CN = ТЕГІ АТЫ
OU = BINXXXXXXXXXXXX
O = МЕКЕМЕ АТАУЫ
S = ОБЛЫС
C = KZ
Иә / маңызды емес
Public Key
Ашық кілт
1.​2.​398.​3.10.​1.​1.​1.1
келесі параметрлермен
1.​2.​398.​3.10.​1.​1.​1.1.1
1.​2.​398.​3.10.​1.​3.​1.1.0
Иә / маңызды емес
Key Usage
Кілттерді пайдалану
Цифрлық қолтаңба, Бас тартпаушылық
Иә / маңызды емес
CRL Distribution Point
Кері қайтару тізімін тарату нүктесі
[1] кері қайтару тізімін бөлу нүктесі (CRL)
Тарату нүктесінің атауы:
Толық аты:
URL=http://​crl.​ucgo.​gov.​kz / ucgo.crl
URL=http://​crl1.​ucgo.​gov.​kz / ucgo.crl
Иә / маңызды емес
Authority Information Access
Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қол жеткізу
1]Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қол жеткізу
Қол жеткізу әдісі = Сертификаттау орталығының өнім берушісі (1.​3.​6.​1.5.​5.​7.​48.2)
Қосымша аты: URL=http: / / ucgo.gov.​kz/​cert / ucgo.cer
[2]Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қол жеткізу
Қол жеткізу әдісі = желі арқылы сертификат жай-күйін анықтау хаттамасы (1.​3.​6.​1.5.​5.​7.​48.1)
Қосымша аты:
URL= http://​ocsp.​ucgo.​gov.​kz
Иә / маңызды емес
Certificate Policy
Тіркеу куәлігінің саясаты
[1] Тіркеу куәлігінің саясаты:
Саясатты сәйкестендірушісі=1.​2.​398.​3.2.2.1
[1,1] саясатты мамандандырушының мәліметтері:
саясатты мамандандырушының сәйкестендірушісі = CPS
Мамандандырушы:
http://​ucgo.​gov.​kz/​cps
Иә / маңызды емес
Subject Key Identifier
Субъект кілтінің идентификаторы
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі
Иә / маңызды емес
Certificate Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығы кілтінің идентификаторы
Кілт сәйкестендірушісі =
сериялық нөмірі
Сертификаттың өнім берушісі:
Каталогтың мекенжайы:
CN = МЕМЛЕКЕТТІК ОРГАНДАРДЫҢ КҮӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҒЫ
O = "ҰЛТТЫҚ АҚПАРАТТЫҚ ТЕХНОЛОГИЯЛАР" АҚ
С = KZ
Сертификаттың сериялық нөмірі = Сериялық нөмір
Иә / маңызды емес
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдардың куәландырушы орталығының пайдаланушылары үшін тіркеу куәлігінің құрылымы (аутентификация үшін)
Түрі
Сипаттамасы
Мәні
Міндеттілігі/Маңыздылығы
Version
Нұсқасы
V3
Иә / маңызды емес
Serial Number
Сериялық нөмірі
Бүтін санның он алты санмен белгіленген мәні
Иә / маңызды емес
Signature Algorithm
Қолтаңбаның алгоритмі
ГОСТ 34.310-2004
Иә / маңызды емес
Issuer
баспагер (бірегей аты)
CN = МЕМЛЕКЕТТІК ОРГАНДАРДЫҢ КУӘЛАНДЫРУ ОРТАЛЫҒЫ
O = "ҰЛТТЫҚ АҚПАРАТТЫҚ ТЕХНОЛОГИЯЛАР" АҚ
С = KZ
Иә / маңызды емес
Valid From
" " бастап жарамды
күні/айы/жыл сағаты/минуты/секунды
Иә / маңызды емес
Valid To
" " дейін жарамды
күні/айы/жыл сағаты/минуты/секунды
Иә / маңызды емес
Subject
Субъект (бірегей атауы)
E = ЭЛЕКТРОНДЫҚ ПОШТА
G = ӘКЕСІНІҢ АТЫ
SERIALNUMBER= IINXXXXXXXXXXXX
CN = ТЕГІ АТЫ
OU = BINXXXXXXXXXXXX
O = МЕКЕМЕ АТАУЫ
S = ОБЛЫС
C = KZ
Иә / маңызды емес
Public Key
Ашық кілт
1.​2.​398.​3.10.​1.​1.​1.1
келесі параметрлермен
1.​2.​398.​3.10.​1.​1.​1.1.1
1.​2.​398.​3.10.​1.​3.​1.1.0
Иә / маңызды емес
Key Usage
Кілттерді пайдалану
Цифрлық қолтаңба, Кілттерді шифрлау
Иә / маңызды емес
Extended Key Usage
Кілтті кеңейтілген пайдалану
2.​5.​29.​37
Клиенттің түпнұсқалығын тексеру
1.​3.​6.​1.5.​5.​7.​3.2
CRL Distribution Point
Кері қайтару тізімін тарату нүктесі
[1] кері қайтару тізімін бөлу нүктесі (CRL)
Тарату нүктесінің атауы:
Толық аты:
URL=http://​crl.​ucgo.​gov.​kz / ucgo.crl
URL=http://​crl1.​ucgo.​gov.​kz / ucgo.crl
Иә / маңызды емес
Authority Information Access
Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қол жеткізу
1]Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қол жеткізу

Метод доступа = Поставщик центра сертификации (1. 3. 6. 1.5. 5. 7. 48.2)
Дополнительное имя: URL=http:// ucgo. gov. kz/ cert/ ucgo. cer
[2]Доступ к сведениям центра сертификации
Метод доступа = Протокол определения состояния сертификата через сеть (1. 3. 6. 1.5. 5. 7. 48.1)
Дополнительное имя:
URL= http:// ocsp. ucgo. gov. kz
Да/Не критично
Certificate Policy
Политики регистрационного свидетельства
[1]Политика сертификата:
Идентификатор политики=1. 2. 398. 3.2.2.2
[1,1]Сведения квалификатора политики:
Идентификатор квалификатора политики=CPS
Квалификатор:
http:// ucgo. gov. kz/ cps
Да/Не критично
Subject Key Identifier
Идентификатор ключа субъекта
Серийный номер регистрационного свидетельства
Да/Не критично
Certificate Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификаций
Идентификатор ключа = серийный номер
Поставщик сертификата:
Адрес каталога:
CN = МЕМЛЕКЕТТІК ОРГАНДАРДЫҢ КУӘЛАНДЫРУ ОРТАЛЫҒЫ
O = "ҰЛТТЫҚ АҚПАРАТТЫҚ ТЕХНОЛОГИЯЛАР" АҚ
С = KZ
Серийный номер сертификата = серийный номер
Да/Не критично
Приложение 6
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и
действительности открытого
ключа электронной цифровой
подписи удостоверяющим
центром государственных
органов Республики Казахстан
Форма
Заявление на отзыв регистрационного свидетельства пользователя Удостоверяющего центра государственных органов Республики Казахстан
Настоящим просим отозвать регистрационные свидетельства в Удостоверяющем центре государственных органов Республики Казахстан следующих сотрудников:
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
ИИН
БИН (организации)
Организация
1
2
3
4
5
Приложение: Носители ключевой информации ___ штук.
Руководитель ______________ ____________________________
(подпись)             (имя, фамилия)
Место для печати
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) исполнителя и телефон с кодом
Приложение 3
к приказу Министра
цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 26 мая 2020 года № 214/НҚ
Утверждены
приказом и. о. Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 26 июня 2015 года № 727
Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) пункта 1 статьи 5 Закона Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013 года "О государственных услугах" и определяют порядок выдачи, хранения, отзыва регистрационных свидетельств и подтверждение принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи национальным удостоверяющим центром Республики Казахстан, а также порядок оказания государственной услуги "Выдача и отзыв регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан".

Қол жеткізу әдісі = Сертификаттау орталығының өнім берушісі (1.​3.​6.​1.5.​5.​7.​48.2)
Қосымша аты: URL=http: / / ucgo.gov.​kz/​cert / ucgo.cer
[2]Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қол жеткізу
Қол жеткізу әдісі = желі арқылы сертификат жай-күйін анықтау хаттамасы (1.​3.​6.​1.5.​5.​7.​48.1)
Қосымша аты:
URL= http://​ocsp.​ucgo.​gov.​kz
Иә / маңызды емес
Certificate Policy
Тіркеу куәлігінің саясаты
[1] Тіркеу куәлігінің саясаты:
Саясатты сәйкестендірушісі=1.​2.​398.​3.2.2.2
[1,1] саясатты мамандандырушының мәліметтері:
саясатты мамандандырушының сәйкестендірушісі = CPS
Мамандандырушы:
http://​ucgo.​gov.​kz/​cps
Иә / маңызды емес
Subject Key Identifier
Субъект кілтінің идентификаторы
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі
Иә / маңызды емес
Certificate Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығы кілтінің идентификаторы
Кілт сәйкестендірушісі =
сериялық нөмірі
Сертификаттың өнім берушісі:
Каталогтың мекенжайы:
CN = МЕМЛЕКЕТТІК ОРГАНДАРДЫҢ КҮӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҒЫ
O = "ҰЛТТЫҚ АҚПАРАТТЫҚ ТЕХНОЛОГИЯЛАР" АҚ
С = KZ
Сертификаттың сериялық нөмірі = Сериялық нөмір
Иә / маңызды емес
Мемлекеттік органдары
куәландырушы орталығының
тіркеу куәліктерін беру, сақтау,
кері қайтарып алу және
электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдары куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуға өтініш
Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарын куәландырушы орталығында мына қызметкерлердің тiркеу куәлiктерін кері қайтарып алуды сұраймыз:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
ЖСН
БСН (ұйым)
Ұйым
1
2
3
4
5
Қосымша: негізгі ақпаратты тасығыш ___ дана.
Басшы _______________ ___________________________
(қолы)                        (аты, тегі)
Мөрге арналған орын
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) және коды көрсетілген телефон нөмірі
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш
өнеркәсібі министрінің
2020 жылғы 26 мамырдағы
№ 214/НҚ бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және
даму министрінің м. а.
2015 жылғы 26 маусымдағы
№ 727 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабы 1-тармағының 12) тармақшасына (бұдан әрі - Заң), "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңы 5-бабының 1) тармақшасына сәйкес сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беру, сақтау, кері қайтарып алу және электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау, сонымен қатар "Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландыру орталығының тіркеу куәлігін беру және қайтарып алу" мемлекеттік қызметін көрсету тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
2) средство криптографической защиты информации (далее – СКЗИ) – программное обеспечение или аппаратно-программный комплекс, реализующее алгоритмы криптографических преобразований, генерацию, формирование, распределение или управление ключами шифрования;
3) средства вычислительной техники – совокупность программных и технических элементов систем обработки данных, способных функционировать самостоятельно или в составе других систем;
4) интернет-ресурс pki.gov.kz (далее – портал) – интернет-ресурс национального удостоверяющего центра Республики Казахстан, посредством которого акционерным обществом "Национальные информационные технологии" осуществляется прием заявлений и выдача результатов на выпуск регистрационных свидетельств;
5) отозванное регистрационное свидетельство – регистрационное свидетельство, выданное национальным удостоверяющим центром, действие которого прекращено в порядке, установленном настоящими Правилами;
6) список отозванных регистрационных свидетельств (далее – СОРС) – часть регистра регистрационных свидетельств, содержащая сведения о регистрационных свидетельствах, действие которых прекращено, их серийные номера, дату и причину отзыва;
7) национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан (далее – НУЦ РК) – удостоверяющий центр, предоставляющий средства электронной цифровой подписи и регистрационные свидетельства физическим или юридическим лицам для формирования электронных документов в государственных и негосударственных информационных системах;
8) стандарт государственной услуги – перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги;

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, орналасқан жері бойынша жылжымайтын мүлікке құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
2) ақпаратты криптографиялық қорғау құралы (бұдан әрі - АКҚҚ) - криптографиялық түрлендіру алгоритмдерін, шифрлау кілттерін құруды, қалыптастыруды, бөлуді немесе басқаруды іске асыратын бағдарламалық қамтылым немесе бағдарламалық-аппараттық кешен;
3) есептеу техникасы құралдары - дербес немесе басқа жүйелер құрамында жұмыс істеуге қабілетті деректерді өңдеу жүйелерінің бағдарламалық және техникалық элементтерінің жиынтығы;
4) интернет-ресурс pki.gov.kz (бұдан әрі - портал) - "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы тіркеу куәліктерін шығаруға өтініштерді қабылдауды және нәтижелерді беруді жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы куәландырушы орталығының интернет-ресурсы;
5) кері қайтарып алынған тіркеу куәлігі - қолданылуы осы Қағидаларда белгіленген тәртіппен тоқтатылған Ұлттық куәландырушы орталық берген тіркеу куәлігі;
6) кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі (бұдан әрі - АЖҚС) - күші тоқтатылған тіркеу куәліктері туралы мәліметтерді, олардың сериялық нөмірлерін, кері қайтарып алу күні мен себебін қамтитын тіркеу куәліктері тіркелімінің бір бөлігі;
7) Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы орталығы (бұдан әрі - ҚР ҰКО) - мемлекеттік және мемлекеттік емес ақпараттық жүйелерде электрондық құжаттарды қалыптастыру үшін жеке немесе заңды тұлғаларға электрондық цифрлық қолтаңба құралдарын және тіркеу куәліктерін беретін куәландырушы орталық;
8) мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты - Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі;

9) объектный идентификатор (далее – OID) – уникальный набор цифр, который связан с объектом информационной системы и однозначно идентифицирует его в мировом адресном пространстве объектов;
10) носитель ключевой информации – специализированный носитель, в котором для защиты хранящихся закрытых ключей электронной цифровой подписи используется СКЗИ, имеющее сертификат соответствия требованиям национального Стандарта Республики Казахстан 1073-2007 "Средства криптографической защиты информации. Общие технические требования" (2 уровень);
11) регистрационное свидетельство – документ на бумажном носителе или электронный документ, выдаваемый удостоверяющим центром для подтверждения соответствия электронной цифровой подписи требованиям, установленным Законом;
12) шаблон регистрационного свидетельства (далее – шаблон) – структура регистрационного свидетельства с присвоенным объектным идентификатором;
13) центр регистрации (далее – ЦР) – организация, осуществляющая прием заявления и выдачу результата оказания государственной услуги "Выдача и отзыв регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан" (за исключением ПЭП);
14) владелец регистрационного свидетельства – физическое или юридическое лицо, на имя которого выдано регистрационное свидетельство, правомерно владеющее закрытым ключом, соответствующим открытому ключу, указанному в регистрационном свидетельстве;
15) система электронного документооборота (далее – СЭД) – система обмена электронными документами, отношения между участниками которой регулируются Законом и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
16) участник системы электронного документооборота – физическое или юридическое лицо, государственный орган или должностное лицо, участвующие в процессах сбора, обработки, хранения, передачи, поиска и распространения электронных документов;
17) электронный носитель – материальный носитель, предназначенный для хранения информации в электронной форме, а также записи или ее воспроизведения с помощью технических средств;
18) веб-портал "электронного правительства" (далее – ПЭП) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
19) мобильное приложение "электронного правительства" (далее – мобильное приложение) – программный продукт, установленный и запущенный на абонентском устройстве сотовой связи и предоставляющий доступ к государственным услугам и иным услугам, оказываемым в электронной форме, посредством сотовой связи и Интернет;

9) Объектілік сәйкестендіргіш (бұдан әрі - OID) - ақпараттық жүйе объектісімен байланысты және оны объектілердің әлемдік мекенжай кеңістігінде бір мәнді сәйкестендіретін цифрлардың бірегей жиынтығы;
10) түйінді ақпаратты тасымалдаушы - электрондық цифрлық қолтаңбаның сақталатын жабық кілттерін қорғау үшін 1073-2007 "ақпаратты криптографиялық қорғау құралдары. Жалпы техникалық талаптар" (2-деңгей);
11) тіркеу куәлігі - электрондық цифрлық қолтаңбаның Заңда белгіленген талаптарға сәйкестігін растау үшін куәландырушы орталық беретін қағаз жеткізгіштегі құжат немесе электрондық құжат;
12) тіркеу куәлігінің үлгісі (бұдан әрі - үлгі) - Объектілік сәйкестендіргішпен берілген тіркеу куәлігінің құрылымы;
13) тіркеу орталығы (бұдан әрі - ТО) - өтінішті қабылдауды және "Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін беру және кері қайтарып алу" Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін беруді жүзеге асыратын ұйым (ЭҮП қоспағанда););
14) тіркеу куәлігінің иесі - атына тіркеу куәлігі берілген, тіркеу куәлігінде көрсетілген ашық кілтке сәйкес келетін жабық кілтті заңды түрде иеленетін жеке немесе заңды тұлға;
15) электрондық құжат айналымы жүйесі (бұдан әрі - ЭҚЖ) - қатысушылар арасындағы қатынастар заңмен және Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерімен реттелетін электрондық құжаттармен алмасу жүйесі.;
16) электрондық құжат айналымы жүйесіне қатысушы - электрондық құжаттарды жинау, өңдеу, сақтау, беру, іздеу және тарату процестеріне қатысатын жеке немесе заңды тұлға, мемлекеттік орган немесе лауазымды тұлға;
17) Электрондық тасығыш - ақпаратты электрондық нысанда сақтауға, сондай-ақ техникалық құралдардың көмегімен жазуға немесе оны жаңғыртуға арналған материалдық тасығыш;
18) "Электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі - ЭҮП) - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің электрондық нысанда көрсетілетін қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болып табылатын ақпараттық жүйе;;
19) "Электрондық үкіметтің" мобильдік қосымшасы (бұдан әрі - мобильді қосымша) - ұялы байланыстың абоненттік құрылғысында орнатылған және іске қосылған және ұялы байланыс және Интернет арқылы электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер мен өзге де қызметтерге қол жеткізуді ұсынатын бағдарламалық өнім.;

20) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
21) средства ЭЦП – совокупность программных и технических средств, используемых для создания и проверки подлинности ЭЦП;
22) Secure Sockets Layer (далее – SSL) – уровень защищенных сокетов, представляющий собой криптографический протокол, который обеспечивает защищенную передачу информации в Интернете;
23) WHOIS – сервис получения регистрационных данных о владельцах доменных имен.
Глава 2. Порядок выдачи регистрационных свидетельств
3. Регистрационные свидетельства выдаются по следующим шаблонам:
1) Для физических лиц:
физическое лицо;
SSL;
информационная система.
2) Для юридических лиц, либо индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства:
первый руководитель или индивидуальный предприниматель осуществляющий деятельность в виде совместного предпринимательства;
сотрудник с правом подписи;
сотрудник отдела кадров;
сотрудник с правом подписи финансовых документов;
сотрудник организации;
участник информационной системы "Казначейство – Клиент";
SSL;
информационная система.
Государственная услуга "Выдача и отзыв регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан" (далее – государственная услуга) оказывается физическим и юридическим лицам (далее - услугополучатели) Акционерным обществом "Национальные информационные технологии" (далее – услугодатель).
Для получения регистрационных свидетельств услугополучатель заполняет на портале или ПЭП форму заявки для получения государственной услуги.
При обращении услугополучателя в Государственную корпорацию по принципу "одного окна" для получения регистрационных свидетельств физического лица, заявление на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК подает работник Государственной корпорации.
В случае обращения услугополучателя в Государственную корпорацию или к услугодателю, регистрационные свидетельства записываются на удостоверение личности содержащее микросхему (физическим лицам), электронный носитель (физическим лицам), мобильное приложение "электронного правительства" или носитель ключевой информации услугополучателя.
Запись регистрационных свидетельств на sim-карту, содержащую средства криптографической защиты информации (далее – sim-карта) осуществляется при обращении услугополучателя в Государственную корпорацию.
При обращении услугополучателя через портал, регистрационные свидетельства записываются на удостоверение личности содержащее микросхему (физическим лицам), средства вычислительной техники или носитель ключевой информации услугополучателя.
При обращении услугополучателя через портал, регистрационные свидетельства записываются на удостоверение личности содержащее микросхему (физическим лицам), средства вычислительной техники или носитель ключевой информации услугополучателя.
При обращении услугополучателя через ПЭП, регистрационные свидетельства записываются на средства вычислительной техники или мобильное приложение "электронного правительства" услугополучателя, при этом пакет необходимых документов указанных в Стандарте государственной услуги согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Стандарт), предоставляется в Государственную корпорацию.

20) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының тұрақтылығын растайтын электрондық цифрлық таңбалардың жиынтығы;
21) ЭЦҚ құралдары - ЭЦҚ-ның түпнұсқалығын жасау және тексеру үшін пайдаланылатын бағдарламалық және техникалық құралдардың жиынтығы;
22) Secure Sockets Layer (бұдан әрі - SSL) - интернетте ақпараттың қорғалған берілуін қамтамасыз ететін криптографиялық хаттама болып табылатын қорғалған сокеттердің деңгейі;
23) WHOIS - домендік атаулардың иелері туралы тіркеу деректерін алу сервисі.
2-тарау. ҚР ҰКО пайдаланушысына тіркеу куәліктерін беру тәртібі
3. Тіркеу куәліктері келесі үлгілер бойынша беріледі:
1) жеке тұлғалар үшін:
жеке тұлға;
SSL;
ақпараттық жүйе.
2) заңды тұлғалар не қызметін бірлескен кәсіпкерлік түрінде жүзеге асыратын дара кәсіпкер үшін:
бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын бірінші басшы немесе дара кәсіпкер;
қол қою құқығы бар қызметкер;
кадр бөлімінің қызметкері;
қаржылық құжаттарға қол қою құқығы бар қызметкер;
ұйым қызметкері;
"Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесінің қатысушысы";
SSL;
ақпараттық жүйе.
"Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталықтың тіркеу куәлігін беру және кері қайтарып алу" мемлекеттік көрсетілетін қызметті (бұдан әрі - мемлекеттік көрсетілетін қызмет) жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушылар) "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті беруші) көрсетеді.
Тіркеу куәліктерін алу үшін көрсетілетін қызметті алушы порталда немесе ЭҮП мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін өтінім нысанын толтырады.
Көрсетілетін қызметті алушы жеке тұлғаның тіркеу куәліктерін алу үшін "жалғыз терезе" қағидаты бойынша Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтінішті Мемлекеттік корпорацияның қызметкері береді.
Көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға немесе көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген жағдайда, тіркеу куәліктері микросхемасы (жеке тұлғаларға), электрондық тасығышы (жеке тұлғаларға), "электрондық үкіметтің" мобильдік қосымшасы немесе көрсетілетін қызметті алушының түйінді ақпаратын тасығышы бар жеке куәлікке жазылады.
Ақпаратты криптографиялық қорғау құралдары (бұдан әрі - sim-карта) бар sim-картаға тіркеу куәліктерін жазу көрсетілетін қызметті алушы Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде жүзеге асырылады.
Көрсетілетін қызметті алушы портал арқылы жүгінген кезде тіркеу куәліктері микросхемасы бар жеке куәлікке (жеке тұлғаларға), есептеу техникасы құралдарына немесе көрсетілетін қызметті алушының негізгі ақпарат жеткізгішіне жазылады.
Көрсетілетін қызметті алушы ЭҮП арқылы жүгінген кезде тіркеу куәліктері есептеу техникасы құралдарына немесе көрсетілетін қызметті алушының "электрондық үкіметтің" мобильдік қосымшасына жазылады, бұл ретте Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көрсетілген қажетті құжаттар пакеті осы Қағидалардың 1-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында (бұдан әрі - Стандарт) сәйкес Мемлекеттік корпорацияға ұсынылады.

4. Условия выдачи регистрационных свидетельств НУЦ РК:
1) для получения регистрационных свидетельств физическое лицо предоставляет в ЦР документы указанные в Стандарте;
2) для получения регистрационных свидетельств индивидуальные предприниматели, крестьянские хозяйства и фермерские хозяйства, осуществляющие деятельность на основе совместного предпринимательства, предоставляют в ЦР документы, указанные в Стандарте.
Для получения регистрационного свидетельства на имя сотрудника индивидуального предпринимателя, крестьянского или фермерского хозяйства, осуществляющие деятельность в виде совместного предпринимательства, до обращения в ЦР индивидуальный предприниматель, глава крестьянского или фермерского хозяйства, осуществляющие деятельность в виде совместного предпринимательства, подтверждает заявку сотрудника на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК путем удостоверения ее своей ЭЦП посредством "личного кабинета" портала или ПЭП.
Индивидуальный предприниматель, глава крестьянского или фермерского хозяйства, осуществляющие деятельность в виде совместного предпринимательства, посредством "личного кабинета" портала имеет возможность наделить сотрудника правом подтверждения заявок на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК. При этом уполномоченному сотруднику необходимо получить регистрационное свидетельство по шаблону "сотрудник с правом подписи" или "сотрудник отдела кадров";
3) для получения регистрационных свидетельств, по шаблонам "первый руководитель или индивидуальный предприниматель осуществляющий деятельность в виде совместного предпринимательства", "сотрудник с правом подписи", "сотрудник отдела кадров" "сотрудник с правом подписи финансовых документов" и "сотрудник организации, юридическое лицо (филиал, представительство) предоставляет в ЦР документы, указанные в Стандарте.
Для получения регистрационного свидетельства на имя сотрудника юридического лица (филиала, представительства), до обращения в ЦР первый руководитель юридического лица (филиала, представительства) подтверждает заявку на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК для сотрудников юридического лица (филиала, представительства) путем удостоверения ее своей ЭЦП посредством "личного кабинета" портала или ПЭП.
Первый руководитель посредством "личного кабинета" портала имеет возможность наделить сотрудника юридического лица (филиала, представительства) правом подтверждения заявок на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК. При этом уполномоченному сотруднику необходимо получить регистрационное свидетельство по шаблону "сотрудник с правом подписи" или "сотрудник отдела кадров";

4. ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беру шарттары:
1) тіркеу куәліктерін алу үшін жеке тұлға ТО-ға Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсынады.
2) тіркеу куәліктерін алу үшін қызметін бірлескен кәсіпкерлік негізінде жүзеге асыратын дара кәсіпкерлер, шаруа қожалықтары және фермер қожалықтары ТО-ға Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе шаруа немесе фермер қожалығы қызметкерінің атына тіркеу куәлігін алу үшін, ТО-ға өтініш бергенге дейін бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе шаруа немесе фермер қожалығының басшысы қызметкердің ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтінімін порталдың немесе ЭҮП-ның жеке кабинеті арқылы өзінің ЭЦҚ-мен куәландыру жолымен растайды.
Бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкер немесе шаруа немесе фермер қожалығының басшысы порталдың жеке кабинеті арқылы қызметкерге ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтінімдерді растау құқығымен беруге мүмкіндігі бар. Бұл ретте уәкілетті қызметкер "қол қою құқығы бар қызметкер" немесе "кадр бөлімінің қызметкері"үлгісі бойынша тіркеу куәлігін алуы қажет.
3) тіркеу куәліктерін алу үшін "бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын бірінші басшы немесе дара кәсіпкер", "қол қою құқығы бар қызметкер", "кадр бөлімінің қызметкері" "қаржылық құжаттарға қол қою құқығы бар қызметкер "және" ұйым қызметкері, заңды тұлға (филиал, өкілдік) ТО-ға Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Заңды тұлға (филиал, өкілдік) қызметкерінің атына тіркеу куәлігін алу үшін ЦР-ға жүгінгенге дейін заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің) бірінші басшысы заңды тұлға (филиал, өкілдік) қызметкерлері үшін порталдың немесе ЭҮП жеке кабинеті арқылы өзінің ЭЦҚ-мен куәландыру жолымен ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтінімді растайды.
Бірінші басшы порталдың жеке кабинеті арқылы заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің) қызметкеріне ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтінімдерді растау құқығымен беруге мүмкіндігі бар. Бұл ретте уәкілетті қызметкер "қол қою құқығы бар қызметкер" немесе "кадр бөлімінің қызметкері" үлгісі бойынша тіркеу куәлігін алуы қажет.

4) для получения регистрационных свидетельств владелец доменного имени интернет-ресурса (физическое лицо) предоставляет в ЦР документы, указанные в Стандарте.
После принятия документов и подтверждения заявки на оказание государственной услуги в ЦР, услугодатель проверяет принадлежность доменного имени услугополучателю. В случае подтверждения принадлежности доменного имени услугополучателю, услугодатель подтверждает заявку на оказание государственной услуги. В случае не подтверждения принадлежности доменного имени услугополучателю, услугодатель отказывает услугополучателю в оказании государственной услуги;
5) для получения регистрационных свидетельств владелец доменного имени интернет-ресурса (юридическое лицо) предоставляет в ЦР документы, указанные в Стандарте.
До обращения в ЦР первый руководитель юридического лица (филиала, представительства) подтверждает заявку на выдачу SSL регистрационных свидетельств НУЦ РК юридического лица путем удостоверения ее своей ЭЦП посредством "личного кабинета" портала или ПЭП.
Первый руководитель посредством "личного кабинета" портала имеет возможность наделить сотрудника юридического лица (филиала, представительства) правом подтверждения заявок на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК. При этом уполномоченному сотруднику необходимо получить регистрационное свидетельство по шаблону "сотрудник с правом подписи" или "сотрудник отдела кадров".
После принятия документов и подтверждения заявки на оказание государственной услуги в ЦР, услугодатель проверяет заявку на соответствие требованиям настоящих Правил. В случае соответствия заявки требованиям настоящих Правил, услугодатель подтверждает заявку на оказание государственной услуги. В случае выявления несоответствия заявки настоящим Правилам, услугодатель отказывает услугополучателю в оказании государственной услуги;
6) для получения регистрационных свидетельств участник информационной системы "Казначейство – клиент" предоставляет в ЦР документы, указанные в Стандарте;
7) для получения регистрационных свидетельств физическое лицо – нерезидент предоставляет в ЦР документы, указанные в Стандарте;
8) для получения регистрационных свидетельств, по шаблонам "первый руководитель или индивидуальный предприниматель осуществляющий деятельность в виде совместного предпринимательства", "сотрудник с правом подписи", "сотрудник отдела кадров" "сотрудник с правом подписи финансовых документов" и "сотрудник организации, юридическое лицо – нерезидент предоставляет в ЦР документы, указанные в Стандарте.
Для получения регистрационного свидетельства на имя сотрудника юридического лица-нерезидента (филиала, представительства), до обращения в ЦР первый руководитель юридического лица-нерезидента (филиала, представительства) подтверждает заявку на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК для сотрудников юридического лица-нерезидента (филиала, представительства) путем удостоверения ее своей ЭЦП посредством "личного кабинета" портала или ПЭП.
Первый руководитель юридического лица – нерезидента посредством "личного кабинета" портала имеет возможность наделить сотрудника юридического лица (филиала, представительства) правом подтверждения заявок на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК. При этом уполномоченному сотруднику необходимо получить регистрационное свидетельство по шаблону "сотрудник с правом подписи" или "сотрудник отдела кадров";

4) тіркеу куәліктерін алу үшін жеке тұлға, интернет-ресурстың домендік атауының иесі ТО-ға Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Құжаттарды қабылдағаннан және мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінім расталғаннан кейін көрсетілетін қызметті беруші домендік атаудың көрсетілетін қызметті алушыға тиесілігін тексереді. Домендік атаудың көрсетілетін қызметті алушыға тиесілілігі расталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінімді растайды. Домендік атаудың көрсетілетін қызметті алушыға тиесілігі расталмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартады.
5) тіркеу куәліктерін алу үшін заңды тұлға, интернет-ресурстың домендік атауының иесі ТО-ға Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсынады.
ЦР-ға өтініш бергенге дейін заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің) бірінші басшысы портал немесе ЭҮП жеке кабинеті арқылы өзінің ЭЦҚ-сымен куәландыру жолымен ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін SSL беруге өтінімді растайды.
Бірінші басшы порталдың жеке кабинеті арқылы заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің) қызметкеріне ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтінімдерді растау құқығымен беруге мүмкіндігі бар. Бұл ретте уәкілетті қызметкер "қол қою құқығы бар қызметкер" немесе "кадр бөлімінің қызметкері"үлгісі бойынша тіркеу куәлігін алуы қажет.
Құжаттарды қабылдағаннан және мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған өтінімді растағаннан кейін көрсетілетін қызметті беруші өтінімді осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігін тексереді. Өтінім осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келген жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші мемлекеттік қызметті көрсетуге арналған өтінімді растайды. Өтінімнің осы Қағидаларға сәйкессіздігі анықталған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тартады.
6) тіркеу куәліктерін алу үшін "Қазынашылық - клиент" ақпараттық жүйесінің қатысушысы ТО-ға Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсынады.
7) тіркеу куәліктерін алу үшін резидент емес жеке тұлға ТО-ға Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсынады.
8) тіркеу куәліктерін алу үшін "бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын бірінші басшы немесе дара кәсіпкер", "қол қою құқығы бар қызметкер", "кадр бөлімінің қызметкері" "қаржылық құжаттарға қол қою құқығы бар қызметкер" және "ұйымның қызметкері, мемлекеттің резиденті емес заңды тұлға ТО-ға Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Резидент емес заңды тұлға (филиал, өкілдік) қызметкерінің атына тіркеу куәлігін алу үшін резидент емес заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің) бірінші басшысы резидент емес заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің) қызметкерлері үшін порталдың немесе ЭҮП жеке кабинеті арқылы өзінің ЭЦҚ-сымен куәландыру жолымен ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтінімді растайды.
Бірінші басшы порталдың жеке кабинеті арқылы заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің) қызметкеріне ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтінімдерді растау құқығымен беруге мүмкіндігі бар. Бұл ретте уәкілетті қызметкер "қол қою құқығы бар қызметкер" немесе "кадр бөлімінің қызметкері" үлгісі бойынша тіркеу куәлігін алуы қажет.

9) для получения регистрационных свидетельств на информационную систему от физического или юридического лица осуществляется посредством "личного кабинета" портала согласно пункту 8 настоящих Правил.
5. Выдача услугополучателю регистрационных свидетельств при обращении в ЦР осуществляется НУЦ РК в течение одного рабочего дня после предоставления документов, указанных в Стандарте.
6. При сдаче всех необходимых документов для получения государственной услуги через Государственную корпорацию, работник Государственной корпорации выдает услугополучателю расписку о приеме соответствующих документов с указанием перечня принятых документов, фамилии, имени и отчества (при наличии) работника, принявшего заявление, даты и времени подачи заявления, а также даты выдачи готовых документов.
7. Выдача регистрационных свидетельств через "личный кабинет" портала или ПЭП осуществляется НУЦ РК в течение одного рабочего дня после поступления запроса в форме электронного документа, содержащего открытый (ые) ключ (и), при наличии у владельца действующих регистрационных свидетельств.
8. Выдача регистрационного свидетельства осуществляется в форме электронного документа по структуре переподчиненного регистрационного свидетельства НУЦ РК (на алгоритме RSA) согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Услугополучатель устанавливает пароль на закрытые ключи ЭЦП согласно следующих требований к паролю:
длина пароля должна быть не менее 8 символов;
в числе символов пароля обязательно должны присутствовать буквенные символы;
цифры и (или) специальные символы (#, $, @ и другие).
10. В случае непредставление услугополучателем документов в ЦР, указанных в Стандарте, заявка, поданная услугополучателем на получение регистрационных свидетельств через портал или ПЭП в форме электронного документа, будет аннулирована по истечении одного месяца с момента подачи заявки.
11. Регистрация регистрационного свидетельства осуществляется путем формирования в регистре регистрационных свидетельств записей (сведений), составляющих содержание регистрационного свидетельства. Для отличительных особенностей НУЦ РК присваивает регистрационному свидетельству OID.
12. При приеме пакета документов работник Государственной корпорации или услугодателя проверяет представленные документы услугополучателя на полноту, сверяет данные из информационной системы государственной базы данных "Физические лица" или "Юридические лица" с оригиналами документов услугополучателя и возвращает оригиналы услугополучателю, за исключением доверенности на представителя услугополучателя на разовое получение или отзыв регистрационных свидетельств НУЦ РК удостоверенной печатью организации согласно Стандарту.
В случае неполноты пакета документов, представляемых услугополучателем согласно перечню, предусмотренному Стандартом, работник Государственной корпорации или услугодатель, отказывает в приеме документов.

9) жеке және (немесе) заңды тұлғадан ақпараттық жүйеге тіркеу куәліктерін алу үшін осы Қағидалардың 8-тармағына сәйкес порталдың "жеке кабинеті" арқылы жүзеге асырылады.
5. ТО-ға жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушыға тіркеу куәліктерін беру Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсынғаннан кейін бір жұмыс күні ішінде ҚР ҰКО жүзеге асырылады.
6. Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызметті алу үшін барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға қабылданған құжаттардың тізбесін, өтінішті қабылдаған қызметкердің тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), өтінішті беру күні мен уақытын, сондай-ақ дайын құжаттарды беру күнін көрсете отырып, тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.
7. Портал немесе ЭҮП "жеке кабинеті" арқылы тіркеу куәліктерін беруді ҚР ҰКО иеленушіде қолданыстағы тіркеу куәліктері болған кезде ашық кілтті (лерді) қамтитын электрондық құжат нысанында сұрау салу келіп түскеннен кейін бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
8. Тіркеу куәлігін беру осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес бағыныстылығы басқаға берілген Қазақстан РеспубликасыҰлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігінің құрылымы(RSA алгоритмінде) тіркеу куәлігінің құрылымы бойынша электрондық құжат нысанында жүзеге асырылады.
9. Көрсетілетін қызметті алушы парольге қойылатын мынадай талаптарға сәйкес ЭЦҚ-ның жабық кілттеріне пароль орнатады:
парольдің ұзындығы болуы тиіс 8 символдан кем емес;
пароль символдарының ішінде міндетті түрде әріптік символдар болуы керек;
сандар және (немесе) арнайы таңбалар ( # ,$, @ және басқалар).
10. Көрсетілетін қызметті алушы Стандартта көрсетілген құжаттарды ТО-ға ұсынбаған жағдайда, портал немесе ЭҮП арқылы электрондық құжат нысанында тіркеу куәліктерін алуға көрсетілетін қызметті алушы берген өтінім өтінім берілген сәттен бастап бір ай өткен соң кері қайтарылып алынатын болады.
11. Тіркеу куәлігін тіркеу тіркеу куәліктерінің тіркелімінде тіркеу куәлігінің мазмұнын құрайтын жазбаларды (мәліметтерді) қалыптастыру жолымен жүзеге асырылады. ҚР ҰКО ерекше ерекшеліктері үшін тіркеу куәлігіне Объектілік идентификатор (OID) береді.
12. Құжаттар топтамасын қабылдау кезінде Мемлекеттік корпорацияның немесе көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері ұйымның мөрімен куәландырылған көрсетілетін қызметті алушының өкіліне Стандартқа сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін бір жолғы алуға немесе кері қайтарып алуға көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхатты қоспағанда, көрсетілетін қызметті алушының ұсынылған құжаттарының толықтығын тексереді, "Жеке тұлғалар" немесе "Заңды тұлғалар" мемлекеттік деректер қоры ақпараттық жүйесінен деректерді көрсетілетін қызметті алушы құжаттарының түпнұсқаларымен салыстырып тексереді және түпнұсқаларын көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Стандартта көзделген тізбеге сәйкес көрсетілетін қызмет алушы ұсынатын құжаттар пакетінің толық болмаған жағдайда, Мемлекеттік корпорацияның немесе көрсетілетін қызметті берушінің қызметкері құжаттарды қабылдаудан бас тартады.

13. Сведения о документах, удостоверяющего личность (для физических лиц), учредительных документов и справка или свидетельство о государственной регистрации (перерегистрация) юридического лица (для юридических лиц), а также информацию о первом руководителе юридического лица услугодатель, работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
14. В документах не допускается наличие подчисток, приписок, зачеркнутых слов и иных неоговоренных исправлений.
15. Услугодатель или работник Государственной корпорации получает письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственной услуги, если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
16. Срок действия регистрационного свидетельства, выпущенного на удостоверение личности содержащее микросхему или носитель ключевой информации, составляет три года с момента его выдачи.
Срок действия регистрационного свидетельства, выпущенного на средства вычислительной техники, электронный носитель или мобильное приложение, составляет один год с момента его выдачи.
Глава 3. Порядок хранения регистрационных свидетельств, выданных НУЦ РК
17. Срок хранения документов о выпуске и отзыве регистрационного свидетельства составляет пятнадцать лет согласно Перечню типовых документов, образующихся в деятельности государственных и негосударственных организаций, с указанием сроков хранения, утвержденному приказом и. о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 263 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15997).
18. По истечении срока, указанного в пункте 18 настоящих Правил, отозванные регистрационные свидетельства поступают на архивное хранение в соответствии с Правилами приема, хранения, учета и использования документов Национального архивного фонда и других архивных документов ведомственными и частными архивами, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 сентября 2018 года № 575.
Глава 4. Порядок отзыва регистрационного свидетельства
19. Действующее регистрационное свидетельство отзывается посредством обращения услугополучателя в ЦР на основании предоставления владельцем регистрационного свидетельства документов, указанных в Стандарте.
20. Действующее регистрационное свидетельство НУЦ РК отзывается посредством "личного кабинета" портала или ПЭП на основании запроса в форме электронного документа, содержащего открытый (ые) ключ (и) и удостоверенного ЭЦП владельца регистрационного свидетельства.
Регистрационное свидетельство НУЦ РК для информационной системы отзывается через портал на основании запроса в форме электронного документа, содержащего открытый (ые) ключ (и) и удостоверенного ЭЦП владельца регистрационного свидетельства.

13. Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы мәліметтерді (жеке тұлғалар үшін), құрылтай құжаттарын және заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтаманы немесе куәлікті (заңды тұлғалар үшін), сондай-ақ заңды тұлғаның бірінші басшысы туралы ақпаратты көрсетілетін қызметті беруші, Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет"шлюзі арқылы алады.
14. Құжаттарда өшірулердің, қосып жазулардың, сызылған сөздердің және өзге де келісілмеген түзетулердің болуына жол берілмейді.
15. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорация қызметкері мемлекеттік жүйелерді көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісім алады.
16. Жеке куәлікке немесе негізгі ақпаратты тасымалдаушыға шығарылған тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі ол берілген сәттен бастап үш жылды құрайды.
Есептеу техникасы құралдарына, электрондық тасымалдағышқа немесе мобильді қосымшаға шығарылған тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі оны берген сәттен бастап бір жылды құрайды.
3-тарау. ҰКО берген тіркеу куәліктерін сақтау тәртібі
17. ЭЦҚ құру және кері қайтарып алу туралы құжаттарды сақтау мерзімі Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м. а. 2017 жылғы 9 қыркүйектегі № 263 бұйрығымен бекітілген сақтау мерзімдерін көрсете отырып, мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдар қызметінде жасалатын үлгілік құжаттар тізбесіне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15997 болып тіркелген) сәйкес он бес жылды құрайды.
18. Осы Қағидалардың 17-тармағында көрсетілген мерзім өткеннен кейін кері қайтарып алынған тіркеу куәліктері Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 19 қыркүйектегі № 575 қаулысымен бекітілген Ұлттық архив қорының құжаттарын және басқа да архив құжаттарын ведомстволық және жеке архивтердің қабылдау, сақтау, есепке алу және пайдалану қағидаларына сәйкес архивке сақтауға түседі.
4-тарау. Тіркеу куәлігін кері қайтарып алу тәртібі
19. Қолданыстағы тіркеу куәлігі көрсетілетін қызмет алушының ТО-ға жүгіну арқылы, тіркеу куәлігінің иесімен Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсыну негізінде кері қайтарылады.
20. ҚР ҰКО қолданыстағы тіркеу куәлігі ашық кілтті қамтитын және тіркеу куәлігі иесінің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу негізінде порталдың немесе ЭҮП-тің "жеке кабинеті" арқылы кері қайтарылады.
Ақпараттық жүйе үшін ҚР ҰКО тіркеу куәлігі ашық кілтті қамтитын және тіркеу куәлігі иесінің ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу негізінде портал арқылы кері қайтарылады.

21. НУЦ РК отзывает регистрационные свидетельства до истечения их срока действия в следующих случаях:
1) по требованию владельца регистрационного свидетельства, либо его представителя;
2) установления факта предоставления недостоверных сведений при получении регистрационного свидетельства;
3) смерти владельца регистрационного свидетельства;
4) изменения фамилии, имени или отчества (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) владельца регистрационного свидетельства;
5) смены наименования, реорганизации, ликвидации юридического лица-владельца регистрационного свидетельства;
6) предусмотренных соглашением между удостоверяющим центром и владельцем регистрационного свидетельства;
7) по вступившему в законную силу решению суда.
В случае технических сбоев в работе портала отзыв регистрационных свидетельств приостанавливается до восстановления работы портала.
Услугодатель производит отзыв регистрационных свидетельств без заявления от услугополучателя при наступлении одного из случаев, указанных в пункте 22, за исключением подпункта 1), настоящих Правил.
22. НУЦ РК вносит записи в регистр регистрационных свидетельств о прекращении действия регистрационного свидетельства с указанием даты, причины и времени отзыва регистрационного свидетельства.
23. Отзыв регистрационных свидетельств, после обращения услугополучателя в ЦР и предоставления соответствующих документов, указанных в Стандарте, осуществляется в течение одного рабочего дня.
24. Отзыв регистрационных свидетельств через "личный кабинет" портала или ПЭП, после поступления запроса в форме электронного документа, содержащего открытый (ые) ключ (и), при наличии у владельца действующих регистрационных свидетельств, осуществляется в течение одного рабочего дня.
25. НУЦ РК опубликовывает на портале сведения об отозванных регистрационных свидетельствах, их серийные номера, дату и причину отзыва в СОРС, а также направляет на адрес электронный почты (при наличии его в регистрационном свидетельстве) услугополучателя уведомление об успешном отзыве регистрационных свидетельств, при этом НУЦ РК не несет ответственность за доставку данного уведомления услугополучателю.
Глава 5. Порядок подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа электронной цифровой подписи
26. Подтверждение принадлежности и действительности открытого ключа ЭЦП осуществляется участником СЭД или информационной системой, в случае ее наличия, при обмене электронными документами между участниками СЭД.

21. ҚР ҰКО мынадай жағдайларда олардың қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін тіркеу куәліктерін кері қайтарып алады:
1) тіркеу куәлігі иесінің немесе оның өкілінің талап етуі бойынша осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға арналған өтініш негізінде;
2) дұрыс емес мәліметтерді беру фактісі не тіркеу куәлігін алған кезде құжаттардың толық емес пакеті анықталған кезде;
3) тіркеу куәлігі иесінің қайтыс болуы;
4) тіркеу куәлігі иесінің тегі, аты немесе әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) өзгерген;
5) тіркеу куәлігінің иесі-заңды тұлғаның атауы ауысқан, қайта ұйымдастырылған, таратылған, заңды тұлғаның бірінші басшысы ауысқан;
6) куәландырушы орталық пен тіркеу куәлігінің иесі арасындағы келісімде көзделген;
7) заңды күшіне енген сот шешімі бойынша тоқтатылады.
Портал жұмысында техникалық іркілістер болған жағдайда тіркеу куәліктерін кері қайтарып алу портал жұмысы қалпына келтірілгенге дейін тоқтатылады.
Көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 21-тармағында 1) тармақшаны қоспағанда, көрсетілген жағдай туындаған кезде көрсетілетін қызметті алушыдан өтінішсіз тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуды жүргізеді.
22. ҚР ҰКО тіркеу куәлігін кері қайтарып алу күнін, себептерін және уақытын көрсете отырып, тіркеу куәлігінің қолданылуын тоқтату туралы тіркеу куәліктерінің тіркеліміне жазба енгізеді.
23. Тіркеу куәліктерін кері қайтарып алу көрсетілетін қызмет алушы ТО-ға жүгінген кезде және Стандартта көрсетілген құжаттарды ұсыну негізінде бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
24. Порталдың "жеке кабинеті" немесе ЭҮП арқылы тіркеу куәліктерін кері қайтарып алу иесінің қолданыстағы тіркеу куәліктері болған жағдайда, ашық кілтті (лерді) қамтитын электрондық құжат нысанында сұрау салу келіп түскеннен кейін бір жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
25. ҚР ҰКО порталда қайтарып алынған тіркеу куәліктері туралы мәліметтерді, олардың сериялық нөмірлерін, СОРС-қа кері қайтарып алу күні мен себебін жариялайды, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушының электрондық поштасына (ол тіркеу куәлігінде болған жағдайда) тіркеу куәліктерін сәтті кері қайтарып алу туралы хабарламаны жібереді (бұл ретте ҚР ҰКО осы хабарламаны көрсетілетін қызметті алушыға жеткізуге жауапты болмайды).
5-тарау. Электрондық цифрлық қолтаңбаның ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау тәртібі
26. ЭЦҚ ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растауды ЭҚЖ қатысушысы немесе бар болған жағдайда, ЭҚЖ қатысушылары арасында электрондық құжаттармен алмасу кезінде ақпараттық жүйемен жүзеге асырылады.

27. Участник СЭД при получении электронного документа, содержащего регистрационное свидетельство подписывающей стороны, осуществляет его проверку на подтверждение принадлежности и действительности открытого ключа ЭЦП путем:
1) проверки регистрационного свидетельства подписывающей стороны;
2) проверки ЭЦП в электронном документе.
28. Проверка регистрационного свидетельства на действительность подписывающей стороны осуществляется путем выполнения следующих проверок с использованием СКЗИ НУЦ РК:
1) проверка построения корректной цепочки от проверяемого регистрационного свидетельства до доверенного корневого регистрационного свидетельства удостоверяющего центра, с учетом промежуточных регистрационных свидетельств удостоверяющих центров;
2) проверка срока действия регистрационного свидетельства. Проверка сроков действия от проверяемого регистрационного свидетельства до доверенного корневого регистрационного свидетельства удостоверяющего центра, с учетом промежуточных регистрационных свидетельств удостоверяющих центров;
3) проверка регистрационного свидетельства на отзыв. Проверка регистрационного свидетельства на отзыв подписывающей стороны осуществляется одним из методов:
на основе СОРС НУЦ РК. Данный метод проверки подтверждает, отозвано ли проверяемое регистрационное свидетельство на момент начала срока действия СОРС НУЦ РК;
онлайн проверка регистрационного свидетельства на отзыв, основанная на протоколе OCSP (On-line Certificate Status Protocol). Данный метод проверки подтверждает, отозвано ли проверяемое регистрационное свидетельство на момент отправки запроса (текущее время);
на основе дополнительного СОРС. Данный сервис необходимо использовать совместно с сервисом СОРС, что позволяет получить более актуальную информацию, чем в сервисе СОРС. Данный метод проверки подтверждает, отозвано ли проверяемое регистрационное свидетельство на момент начала срока действия дополнительного СОРС НУЦ РК;
4) проверка области использования ключа. Проверка заключается в проверке значения поля регистрационного свидетельства "использование ключа" (KeyUsage). Если поле "использование ключа" содержит значения "Цифровая подпись" и "Неотрекаемость", то это регистрационное свидетельство используется для ЭЦП. А если поле "использование ключа" содержит значения "Цифровая подпись" и "Шифрование ключей", то это регистрационное свидетельство используется для аутентификации;
5) проверка номера политики регистрационного свидетельства и разрешенных способах его использования. Если политика проверяемого регистрационного свидетельства предусматривает ограничение его использования (только в одной системе), то данное регистрационное свидетельство и соответствующий закрытый ключ не использоваться в других системах;

27. Қол қоюшы тараптың тіркеу куәлігі бар электрондық құжатты алған кезде ЭҚЖ қатысушысы ЭЦҚ ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растау үшін оны тексеруді:
1) қол қоюшы тараптың тіркеу куәлігін тексеру;
2) электрондық құжатта ЭЦҚ тексеру арқылы жүзеге асырады.
28. Қол қоятын Тараптың жарамдылығына тіркеу куәлігін тексеру ҚР ҰКО АКҚҚ пайдалана отырып, мынадай тексерулерді орындау жолымен жүзеге асырылады:
1) куәландырушы орталықтардың аралық тіркеу куәліктерін есепке ала отырып, тексерілетін тіркеу куәлігінен куәландырушы орталықтың сенімді негізгі тіркеу куәлігіне дейін дұрыс тізбектің құрылуын тексеру;
2) тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімін тексеру. Куәландырушы орталықтардың аралық тіркеу куәліктерін ескере отырып, тексерілетін тіркеу куәлігінен куәландырушы орталықтың сенімді негізгі тіркеу куәлігіне дейінгі қолданылу мерзімдерін тексеру;
3) кері қайтарып алуға тіркеу куәлігін тексеру. Қол қоюшы тараптың кері қайтарып алу үшін тіркеу куәлігін тексеру әдістерінің бірі жүзеге асырады:
ҚР ҰКО СОРС негізінде. Тексерудің осы әдісі тексерілетін тіркеу куәлігінің ҚР ҰКО АЖКЖ әрекет ету мерзімі басталған сәтте кері қайтарылғандығын растайды;
OCSP (On-line Certificate Status Protocol) хаттамасына негізделген кері қайтарып алу үшін тіркеу куәлігін онлайн тексеру. Тексерудің осы әдісі тексерілетін тіркеу куәлігінің сұрау салу жіберілген сәтте кері қайтарылмағанын растайды (ағымдағы уақыт);
қосымша СОРС негізінде. Бұл сервисті СОРС сервисімен бірге пайдалану қажет, бұл СОРС сервисіне қарағанда неғұрлым өзекті ақпарат алуға мүмкіндік береді. Тексерудің осы әдісі ҚР ҰКО қосымша АЖКЖ әрекет ету мерзімі басталған сәтте тексерілетін тіркеу куәлігінің кері қайтарылғандығын растайды.
4) кілтті пайдалану аймағын тексеру. Тексеру "кілтті пайдалану" (KeyUsage) тіркеу куәлігінің алаңының мәнін тексеру болып табылады. Егер "Кілтті пайдалану" алаңында "Цифрлық қолтаңба" және "Кілттерді шифрлау" мәндері болса, онда бұл тіркеу куәлігі ЭЦҚ үшін пайдаланылады. Егер "Кілтті пайдалану" алаңында "Цифрлық қолтаңба" және "Кілттерді шифрлау" мәндері болса, онда бұл тіркеу куәлігі аутентификация үшін қолданылады;
5) тіркеу куәлігі саясатының нөмірін және оны пайдаланудың рұқсат етілген тәсілдерін тексеру. Егер тексерілетін тіркеу куәлігінің саясаты оны пайдалануды шектеуді көздесе (тек бір жүйеде), онда осы тіркеу куәлігі және тиісті жабық кілт басқа жүйелерде пайдаланылмайды;

6) проверка метки времени. Доказательством подписания документа в указанный момент времени является квитанция метки времени, полученная в НУЦ РК и содержащая время подписания документа. Данная проверка производится для электронных документов долговременного хранения и формируется в момент подписания документа. Метка времени является доказательством наличия ЭЦП в указанный в квитанции момент времени;
7) проверка полномочий лица, подписавшего документ. Механизмы проверки полномочий возлагаются на информационную систему. Проверку полномочий также можно проверить, в случае наличии информации об этом в регистрационном свидетельстве.
29. Проверка подтверждения принадлежности и действительности открытого ключа ЭЦП в электронном документе производится с использованием СКЗИ НУЦ РК путем использования открытого ключа, который содержится в регистрационном свидетельстве подписывающей стороны. Техническая реализация проверки ЭЦП возлагается на владельца информационной системы.
30. В случае если ЭЦП или регистрационное свидетельство не соответствует требованиям хотя бы одного из критериев вышеописанных проверок, за исключением проверки метки времени, то ЭЦП или регистрационное свидетельство считается недействительным.
31. Техническая реализация проверки принадлежности и действительности открытого ключа ЭЦП и регистрационного свидетельства возлагается на информационную систему, путем использования высокоуровневых функций разработки с применением СКЗИ НУЦ РК.
Глава 6. Порядок обжалования решений, действий (бездействий) центральных государственных органов, а также услугодателя и (или) его должностных лиц, Государственной корпорации и (или) его работников по вопросам оказания государственных услуг
32. Жалоба на решение, действий (бездействия) услугодателя по вопросам оказания государственных услуг может быть подана на имя руководителя услугодателя или в уполномоченный орган в сфере информатизации, либо в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
При отправке жалобы через ПЭП услугополучателю доступна информация об обращении, которая обновляется в ходе обработки обращения услугодателем (отметки о доставке, регистрации, исполнении, ответ о рассмотрении или отказе в рассмотрении жалобы).
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба на действия (бездействия) работника Государственной корпорации при оказании услуг через Государственную корпорацию подается на имя руководителя Государственной корпорации, либо в уполномоченный орган в сфере информатизации.

6) уақыт белгісін тексеру. ҚР ҰКО-да алынған және құжатқа қол қою уақытын қамтитын уақыт белгісінің түбіртегі құжаттың көрсетілген уақытта қол қойылуының дәлелі болып табылады. Бұл тексеру ұзақ мерзімді сақтаудың электрондық құжаттары үшін жүргізіледі және құжатқа қол қою сәтінде қалыптастырылады. Уақыт белгісі түбіртекте көрсетілген уақыт сәтіндегі ЭЦҚ-ның бар-жоғының дәлелі болып табылады;
7) құжатқа қол қойған тұлғаның өкілеттігін тексеру. Өкілеттіктерді тексеру механизмдері ақпараттық жүйеге жүктеледі. Сондай-ақ, тіркеу куәлігінде бұл туралы ақпарат болған жағдайда, өкілеттіктерді тексеруге болады.
29. Электрондық құжатта ЭЦҚ ашық кілтінің тиесілілігі мен жарамдылығын растауды тексеру қол қоюшы тараптың тіркеу куәлігінде қамтылған ашық кілтті пайдалану жолымен ҚР ҰКО АКҚҚ пайдалана отырып жүргізіледі. ЭЦҚ тексеруді техникалық іске асыру ақпараттық жүйенің иесіне жүктеледі.
30. Егер ЭЦҚ немесе тіркеу куәлігі уақыт белгісін тексеруді қоспағанда, жоғарыда жазылған тексерулер өлшемдерінің ең болмағанда бірінің талаптарына сәйкес келмеген жағдайда, онда ЭЦҚ немесе тіркеу куәлігі жарамсыз деп саналады.
31. ЭЦҚ ашық кілтінің және тіркеу куәлігінің тиесілілігі мен жарамдылығын тексеруді техникалық іске асыру ҚР ҰКО АКҚҚ қолдана отырып әзірлеудің жоғары деңгейлі функцияларын пайдалану жолымен ақпараттық жүйеге жүктеледі.
6-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері бойынша орталық мемлекеттік органдардың, сондай-ақ көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
32. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша көрсетілетін қызметті берушінің шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына немесе ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға не Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
Көрсетілетін қызметті берушінің мекенжайына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Шағымды ЭҮП арқылы жіберген кезде көрсетілетін қызметті алушыға өтініш туралы ақпарат қолжетімді болады, ол көрсетілетін қызметті берушінің өтінішті өңдеуі барысында жаңартылады (жеткізу, тіркеу, орындау туралы белгілер, шағымды қарау немесе қараудан бас тарту туралы жауап).
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік корпорация арқылы қызмет көрсету кезінде Мемлекеттік корпорация қызметкерінің әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым Мемлекеттік корпорация басшысының атына не ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органға беріледі.

33. В случаях несогласия с результатами оказания государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Приложение 1
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и
действительности открытого
ключа электронной цифровой
подписи национальным
удостоверяющим центром
Республики Казахстан
Стандарт государственной услуги "Выдача и отзыв регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан"
1.
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Национальные информационные технологии"
2.
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:
1) акционерное общество "Национальные информационные технологии" посредством портала;
2) некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан";
3) веб-портал "электронного правительства".
3.
Срок оказания государственной услуги
Срок оказания услуги – 1 (один) рабочий день;
Максимально допустимое время ожидания в очереди в Государственной корпорации для сдачи пакета документов – 20 (двадцать) минут;
Максимально допустимое время обслуживания в Государственной корпорации – не более 20 (двадцати) минут.
4.
Форма оказания государственной услуги
Форма оказания государственной услуги – электронная и (или) бумажная.
5.
Результат оказания государственной услуги
1) выдача регистрационного свидетельства в форме электронного документа;
2) отзыв регистрационных свидетельств с размещением серийного номера в списке отозванных регистрационных свидетельств;
3) мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги в случаях и по основаниям, предусмотренным настоящим Стандартом государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: электронная.
6.
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим и юридическим лицам.
7.
График работы
1. услугодателя – с понедельника по пятницу включительно в соответствии с графиком работы с 09.00 до 18.30 часов, с обеденным перерывом с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
2. Государственной корпорации – с понедельника по субботу включительно, в соответствии графиком работы с 09.00 до 20.00 часов, без перерыва на обед, кроме выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
Прием заявления и выдача результата осуществляются в порядке "электронной" очереди, без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством ПЭП;

33. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерімен келіспеген жағдайда көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәліктерін
беру, сақтау, кері қайтарып алу
және электрондық цифрлық
қолтаңбаның ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
1-қосымша
"Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігін беру және кері қайтарып алу" Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамы"
2.
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:
1) "Ұлттық ақпараттық технологиялар" акционерлік қоғамының порталы арқылы;
2) "Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы;
3) "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
Қызмет көрсету мерзімі - 1 (бір) жұмыс күні;
Құжаттар топтамасын тапсыру үшін кезек күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 (жиырма) минут;
Мемлекеттік корпорацияда қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты - 20 (жиырма) минуттан аспайды.
4.
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны-электрондық және (немесе) қағаз түрінде.
5.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
1) электрондық құжат нысанында тіркеу куәлігін беру;
2) қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімінде сериялық нөмірін орналастыра отырып, тіркеу куәліктерін кері қайтарып алу;
3) осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының көрсетілген жағдайларда және негіздер бойынша Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін ұсыну нысаны: электрондық.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Мемлекеттік қызмет жеке және заңды тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7.
Жұмыс кестесі
1. көрсетілетін қызметті берушінің - Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
2. Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап сенбіні қоса алғанда, жұмыс кестесіне сәйкес түскі үзіліссіз сағат 09.00-ден 20.00-ге дейін.
Өтінішті қабылдау және нәтижені беру жеделдетіп қызмет көрсетусіз "электрондық" кезек тәртібімен жүзеге асырылады, ЭҮП арқылы электрондық кезекті брондауға болады;

3. портала и ПЭП – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением профилактических работ.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на:
1) интернет-ресурсе услугодателя nitec.kz;
2) интернет-ресурсе Государственной корпорации: www.gov4c.kz.
8.
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги по выдаче и отзыву регистрационного свидетельства
1. При обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) в Государственную корпорацию или к услугодателю, для выдачи регистрационных свидетельств НУЦ РК:
1) физическое лицо:
заявление на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК по форме согласно приложению 1 к настоящему Стандарту государственной услуги, полученное с портала, ПЭП или посредством интегрированной информационной системы (далее – ИИС) Государственной корпорации и содержащее уникальный номер (далее – заявление на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК для физического лица);
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, либо его представителя (для идентификации личности);
нотариально заверенная доверенность на представителя услугополучателя, с указанием полномочий представлять документы на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью – при представлении интересов услугополучателя.
2) индивидуальный предприниматель, крестьянское хозяйство или фермерское хозяйство, осуществляющие деятельность в виде совместного предпринимательства:
заявление на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК по форме согласно приложению 2 к настоящему Стандарту государственной услуги, полученное с портала, ПЭП или посредством ИИС Государственной корпорации, содержащее уникальный номер (далее – заявление на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК для юридического лица или индивидуального предпринимателя, крестьянского хозяйства или фермерского хозяйства, осуществляющие деятельность в виде совместного предпринимательства Республики Казахстан);
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, либо его представителя (для идентификации личности);
нотариально заверенная доверенность на представителя услугополучателя, с указанием полномочий представлять документы на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью – при представлении интересов услугополучателя.
3) юридическое лицо, его филиалы и представительства:
заявление на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК для юридического лица или индивидуального предпринимателя, крестьянского хозяйства или фермерского хозяйства, осуществляющие деятельность в виде совместного предпринимательства Республики Казахстан;
документ, удостоверяющий личность представителя услугополучателя (для идентификации личности);
доверенность на представителя услугополучателя на разовое получение или отзыв регистрационных свидетельств НУЦ РК по форме согласно приложению 3 к настоящему Стандарту государственной услуги – при представлении интересов лица, указанного в заявлении на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК (далее – доверенность на представителя услугополучателя). В случае отсутствия печати организации, доверенность на представителя услугополучателя заверяется нотариально, с указанием полномочий представлять документы на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью.
Для получения регистрационных свидетельств на первого руководителя филиала или представительства юридического лица предоставляется доверенность от уполномоченного органа юридического лица, с указанием полномочий представлять документы на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения.

3. портал және ЭҮП-профилактикалық жұмыстарды жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары:
1) көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында; nitec.kz;
2) мемлекеттік корпорацияның интернет-ресурсында: www.gov4c.kz ескерту.
8.
Тіркеу куәлігін беру және кері қайтарып алу бойынша Мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттардың тізбесі
1. ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беру үшін көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға немесе көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде):
1) жеке тұлға:
порталдан, ЭҮП немесе Мемлекеттік корпорацияның интеграцияланған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - ИАЖ) арқылы алынған және бірегей нөмірі бар осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтініш (бұдан әрі - жеке тұлға үшін ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтініш);
көрсетілетін қызметті алушының не оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының мүдделерін білдірген кезде - ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге құжаттарды ұсыну және сенімхатпен анықталған тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат.
2) бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкер, шаруа қожалығы немесе фермер қожалығы:
порталдан, ЭҮП немесе бірегей нөмірі бар мемлекеттік корпорация ИАЖ арқылы алынған осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтініш (бұдан әрі - заңды тұлғалар үшін және Қазақстан Республикасының бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкер, шаруа қожалығы немесе фермер қожалығы үшін ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтініш);
көрсетілетін қызметті алушының не оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының мүдделерін білдірген кезде - ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге құжаттарды ұсыну және сенімхатпен анықталған тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат.
3) заңды тұлға, оның филиалдары мен өкілдіктері:
заңды тұлғалар үшін және Қазақстан Республикасының бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкер, шаруа қожалығы немесе фермер қожалығы үшін ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтініш);;
көрсетілетін қызметті алушы өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін бір жолғы алуға немесе кері қайтарып алуға көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат - ҚР ҰКО (бұдан әрі - көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат) тіркеу куәліктерін беруге өтініште көрсетілген тұлғаның мүдделерін білдірген кезде. Ұйымның мөрі болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге құжаттарды ұсыну және сенімхатпен белгіленген тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігін көрсете отырып, нотариалды куәландырылады.
Заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бірінші басшысына тіркеу куәліктерін алу үшін ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге құжаттарды ұсыну және тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігін көрсете отырып, заңды тұлғаның уәкілетті органынан сенімхат ұсынылады.

4) физические лицо – владелец доменного имени интернет-ресурса:
заявление на выдачу SSL регистрационного свидетельства НУЦ РК по форме согласно приложению 4 к настоящему Стандарту государственной услуги, полученное с портала, ПЭП или посредством ИИС Государственной корпорации и содержащее уникальный номер;
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, либо его представителя (для идентификации личности);
нотариально заверенная доверенность на представителя услугополучателя, с указанием полномочия представлять документы на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью – при представлении интересов услугополучателя;
один из подтверждающих документов на право владения доменным именем интернет-ресурса на бумажном носителе:
сертификат о владении доменным именем, выданным Казахстанским центром сетевой информации;
выписку из сервиса получения регистрационных данных о владельцах доменных имен.
5) юридическое лицо – владелец доменного имени интернет-ресурса:
заявление на выдачу SSL регистрационного свидетельства НУЦ РК по форме согласно приложению 5 к настоящему Стандарт государственной услуги у, полученное с портала, ПЭП или посредством ИИС Государственной корпорации и содержащее уникальный номер;
документ, удостоверяющий личность представителя услугополучателя (для идентификации личности);
доверенность на представителя услугополучателя. В случае отсутствия печати организации, доверенность на представителя услугополучателя заверяется нотариально, с указанием полномочий представлять документы на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью;
один из подтверждающих документов на право владения доменным именем интернет-ресурса на бумажном носителе:
сертификат о владении доменным именем, выданным Казахстанским центром сетевой информации;
выписку из сервиса получения регистрационных данных о владельцах доменных имен.
6) участник информационной системы "Казначейство-клиент":
заявление на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК по форме согласно приложению 6 к настоящему Стандарту государственной услуги, полученное с портала, ПЭП или посредством ИИС Государственной корпорации и содержащее уникальный номер;
документ, удостоверяющий личность представителя услугополучателя (для идентификации личности);
соглашение, либо дополнительное соглашение об использовании ЭЦП между Комитетом Казначейства Министерства финансов Республики Казахстан и клиентом на бумажном носителе (если дата подписания соглашения и дата предоставления соглашения, либо дополнительного соглашения в НУЦ РК превышает 3 рабочих дня, исключая день подписания соглашения (дополнительного соглашения), то данное соглашения отклоняется);
доверенность на представителя услугополучателя.

4) жеке тұлға - интернет-ресурстың домендік атауының иесі:
порталдан, ЭҮП немесе Мемлекеттік корпорация ИАЖ арқылы алынған және бірегей нөмірі бар осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚР ҰКО тіркеу куәлігінің SSL беруге өтініш;
көрсетілетін қызметті алушының не оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының мүдделерін білдірген кезде - ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге құжаттарды ұсыну және сенімхатпен белгіленген тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат;
қағаз тасығыштағы интернет-ресурстың домендік атауын иелену құқығын растайтын құжаттардың бірі:
Қазақстан желілік ақпарат орталығы берген домендік атауды иелену туралы сертификат;
домендік атаулардың иелері туралы тіркеу деректерін алу сервисінен үзінді.
5) заңды тұлға-интернет-ресурстың домендік атауының иесі:
порталдан, ЭҮП немесе Мемлекеттік корпорацияның ИАЖ арқылы алынған және бірегей нөмірі бар осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚР ҰКО SSL тіркеу куәлігін беруге өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат - ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтініште көрсетілген тұлғаның мүдделерін білдірген кезде. Ұйымның мөрі болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге құжаттарды ұсыну және сенімхатпен белгіленген тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігін көрсете отырып, нотариалды куәландырылады;
қағаз тасығыштағы интернет-ресурстың домендік атауын иелену құқығын растайтын құжаттардың бірі:
Қазақстан желілік ақпарат орталығы берген домендік атауды иелену туралы сертификат;
домендік атаулардың иелері туралы тіркеу деректерін алу сервисінен үзінді.
6) "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінің қатысушысы":
порталдан, ЭҮП немесе Мемлекеттік корпорацияның ИАЖ арқылы алынған және бірегей нөмірі бар осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Қазынашылық комитеті мен клиент арасындағы қағаз тасығыштағы ЭЦҚ пайдалану туралы келісім не қосымша келісім (егер келісімге қол қойылған күн мен келісімнің не ҚР ҰКО-ға қосымша келісімнің берілген күні келісімге (қосымша келісімге) қол қойылған күнді қоспағанда, 3 жұмыс күнінен асса, онда осы Келісім кері қайтарылады);
көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат.

7) физическое лицо-нерезидент:
заявление на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК для физического лица;
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, либо его представителя (для идентификации личности);
один из документов содержащий индивидуальный идентификационный номер и подтверждающий, что данный нерезидент зарегистрирован на территории Республики Казахстан в соответствии с пунктом 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров";
нотариально заверенная доверенность на представителя услугополучателя, с указанием полномочия представлять документы на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью – при представлении интересов услугополучателя.
Иностранец, лицо без гражданства, постоянно проживающие на территории другого государства, с предъявлением документов также представляют нотариально засвидетельствованный перевод их текста на казахском или русском языках (за исключением случаев предоставления документов на русском языке). Верность перевода текста документов иностранца, лица без гражданства, может быть засвидетельствована в дипломатическом представительстве или консульском учреждении, либо во внешнеполитическом ведомстве государства, гражданином которого является иностранец, или государства постоянного проживания лица без гражданства.
8) юридическое лицо-нерезидент:
заявление на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК для юридического лица или индивидуального предпринимателя, крестьянского хозяйства или фермерского хозяйства, осуществляющие деятельность в виде совместного предпринимательства Республики Казахстан);
документ, удостоверяющий личность представителя услугополучателя (для идентификации личности);
один из документов содержащий индивидуальный идентификационный номер в соответствии с пунктом 3 статьи 9 Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года "О национальных реестрах идентификационных номеров" – при представлении документов нерезидентом;
доверенность на представителя услугополучателя. В случае отсутствия печати организации, доверенность на представителя услугополучателя заверяется нотариально, с указанием полномочия представлять документы на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью.
Для получения регистрационных свидетельств на первого руководителя филиала или представительства юридического лица-нерезидента предоставляется доверенность от уполномоченного органа юридического лица с указанием полномочий представлять интересы филиала или представительства юридического лица-нерезидента.
Иностранец, лицо без гражданства, постоянно проживающие на территории другого государства, с предъявлением документов также представляют нотариально засвидетельствованный перевод их текста на казахском или русском языках (за исключением случаев предоставления документов на русском языке). Верность перевода текста документов иностранца, лица без гражданства, может быть засвидетельствована в дипломатическом представительстве или консульском учреждении, либо во внешнеполитическом ведомстве государства, гражданином которого является иностранец, или государства постоянного проживания лица без гражданства.
2. При обращении услугополучателя (либо его представителя по доверенности) в Государственную корпорацию или к услугодателю, для отзыва регистрационных свидетельств НУЦ РК:

7) резидент емес жеке тұлға:
жеке тұлға үшін ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтініш;
көрсетілетін қызметті алушының не оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 3-тармағына сәйкес осы резидент еместің Қазақстан Республикасының аумағында тіркелгенін растайтын және жеке сәйкестендіру нөмірін қамтитын құжаттардың бірі";
көрсетілетін қызметті алушының мүдделерін білдірген кезде - ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге құжаттарды ұсыну өкілеттігін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат.
Басқа мемлекеттің аумағында тұрақты тұратын шетелдік, азаматтығы жоқ адам құжаттарды ұсынумен қатар олардың мәтінінің қазақ немесе орыс тіліндегі (құжаттарды орыс тілінде ұсыну жағдайларын қоспағанда) нотариат куәландырған аудармасын ұсынуға тиіс. Шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның құжаттары мәтінінің аудармасының дұрыстығы шетел азаматы болып табылатын Мемлекеттің немесе азаматтығы жоқ адамның тұрақты тұратын мемлекетінің дипломатиялық өкілдігінде немесе консулдық мекемесінде не сыртқы саяси ведомствосында куәландырылуы мүмкін.
8) резидент емес заңды тұлға:
заңды тұлғалар үшін және Қазақстан Республикасының бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкер, шаруа қожалығы немесе фермер қожалығы үшін ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтініш);;
көрсетілетін қызметті алушы өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
"Сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімдері туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының 3-тармағына сәйкес жеке сәйкестендіру нөмірін қамтитын құжаттардың бірі-резидент емес құжаттарды табыс еткен кезде;
көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат - ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтініште көрсетілген тұлғаның мүдделерін білдірген кезде. Ұйымның мөрі болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге құжаттарды ұсыну және сенімхатпен белгіленген тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігін көрсете отырып, нотариалды куәландырылады.
Резидент емес заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің бірінші басшысына тіркеу куәліктерін алу үшін резидент емес заңды тұлға филиалының немесе өкілдігінің мүдделерін білдіру өкілеттігін көрсете отырып, заңды тұлғаның уәкілетті органынан сенімхат беріледі.
2. Көрсетілетін қызметті алушы (не сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға немесе көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген кезде ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін кері қайтарып алу үшін:

1) физическое лицо, физическое лицо - владелец доменного имени интернет-ресурса, физическое лицо – нерезидент:
заявление на отзыв регистрационных свидетельств НУЦ РК по форме согласно приложению 7 к настоящему Стандарту государственной услуги, полученное с портала, ПЭП или посредством ИИС Государственной корпорации;
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, либо его представителя (для идентификации личности);
нотариально заверенная доверенность на представителя услугополучателя, с указанием полномочия представлять документы на отзыв регистрационных свидетельств НУЦ РК и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью.
2) индивидуальный предприниматель, крестьянское хозяйство или фермерское хозяйство, осуществляющие деятельность в виде совместного предпринимательства Республики Казахстан:
заявление на отзыв регистрационных свидетельств НУЦ РК по форме согласно приложению 8 к настоящему Стандарту государственной услуги, полученное с портала, ПЭП или посредством ИИС Государственной корпорации (далее – заявление на отзыв регистрационных свидетельств НУЦ РК для юридического лица или индивидуального предпринимателя, крестьянского хозяйства или фермерского хозяйства, осуществляющие деятельность в виде совместного предпринимательства Республики Казахстан);
документ, удостоверяющий личность услугополучателя, либо его представителя (для идентификации личности);
нотариально заверенная доверенность на представителя услугополучателя, с указанием полномочия представлять документы на отзыв регистрационных свидетельств НУЦ РК и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью.
В случае отсутствия доверенности, отзыв регистрационных свидетельств НУЦ РК осуществляется услугополучателем посредством "личного кабинета" портала.
3) юридическое лицо, его филиалы и представительства, юридическое лицо – нерезидент, юридическое лицо - владелец доменного имени интернет-ресурса, участник информационной системы "Казначейство-клиент":
заявление на отзыв регистрационных свидетельств НУЦ РК для юридического лица или индивидуального предпринимателя, крестьянского хозяйства или фермерского хозяйства, осуществляющие деятельность в виде совместного предпринимательства Республики Казахстан;
документ, удостоверяющий личность представителя услугополучателя (для идентификации личности);
доверенность на представителя услугополучателя. При этом подпись, лица указанного в заявлении на отзыв регистрационных свидетельств НУЦ РК, в доверенности не требуется.
В случае отсутствия печати организации, доверенность на представителя услугополучателя заверяется нотариально, с указанием полномочия представлять документы на отзыв регистрационных свидетельств НУЦ РК и расписываться в соответствующих документах для исполнения поручения, определенного доверенностью.
Иностранец, лицо без гражданства, постоянно проживающие на территории другого государства, с предъявлением документов также представляют нотариально засвидетельствованный перевод их текста на казахском или русском языках (за исключением случаев предоставления документов на русском языке). Верность перевода текста документов иностранца, лица без гражданства, может быть засвидетельствована в дипломатическом представительстве или консульском учреждении, либо во внешнеполитическом ведомстве государства, гражданином которого является иностранец, или государства постоянного проживания лица без гражданства.
Сведения о документе, удостоверяющем личность (для физических лиц), сведения о первом руководителе, учредительных документах, сведения о государственной регистрации (перерегистрация) юридического лица (для юридических лиц) услугодатель или работник Государственной корпорации получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства". В случае представления интересов представителем услугополучателя по нотариально заверенной доверенности, работник Государственной корпорации проверяет доверенность, снимает копию доверенности и прикладывает к основному пакету документов, после чего возвращает оригинал услугополучателю.
Услугодатель или работник Государственной корпорации получает письменное согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах, при оказании государственных систем если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан.
При сдаче всех необходимых документов для получения государственной услуги через Государственную корпорацию, работник Государственной корпорации выдает услугополучателю расписку о приеме соответствующих документов с указанием перечня принятых документов, фамилии, имени и отчества (при наличии) работника, принявшего заявление, даты и времени подачи заявления, а также даты выдачи готовых документов.

1) жеке тұлға, жеке тұлға - интернет-ресурстың домендік атауының иесі, резидент емес жеке тұлға:
порталдан, ЭҮП немесе Мемлекеттік корпорация ИАЖ арқылы алынған осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуға өтініш;
көрсетілетін қызметті алушының не оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуға құжаттарды ұсыну және сенімхатпен белгіленген тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат.
2) Қазақстан Республикасының бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкер, шаруа қожалығы немесе фермер қожалығы:
порталдан, ЭҮП немесе Мемлекеттік корпорация ИАЖ арқылы алынған осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуға өтініш (бұдан әрі - заңды тұлғалар үшін және Қазақстан Республикасының бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкер, шаруа қожалығы немесе фермер қожалығы үшін ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуға өтініш);
көрсетілетін қызметті алушының не оның өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуға құжаттарды ұсыну және сенімхатпен белгіленген тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігін көрсете отырып, көрсетілетін қызметті алушының өкіліне нотариалды куәландырылған сенімхат. Сенімхат болмаған жағдайда, ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін кері қайтарып алу осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттың 9-тармағының 2) тармақшасына сәйкес порталдың жеке кабинеті арқылы жүзеге асырылады.
3) заңды тұлға, оның филиалдары мен өкілдіктері, резидент емес заңды тұлға, заңды тұлға - интернет-ресурстың домендік атауының иесі, "Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесіне қатысушы":
заңды тұлғалар үшін және Қазақстан Республикасының бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын дара кәсіпкер, шаруа қожалығы немесе фермер қожалығы үшін ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуға өтініш;
көрсетілетін қызметті алушы өкілінің жеке басын куәландыратын құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін);
көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат. Бұл ретте ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуға өтініште көрсетілген тұлғаның қолы сенімхатта талап етілмейді.
Ұйымның мөрі болмаған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуға құжаттарды ұсыну және сенімхатпен белгіленген тапсырманы орындау үшін тиісті құжаттарға қол қою өкілеттігін көрсете отырып, нотариалды куәландырылады.
Жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтерді (жеке тұлғалар үшін), бірінші басшы, құрылтай құжаттары туралы мәліметтерді, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы мәліметтерді (заңды тұлғалар үшін) көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорация қызметкері тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады. Көрсетілетін қызметті алушының өкілі нотариалды куәландырылған сенімхат бойынша мүдделерін білдірген жағдайда, Мемлекеттік корпорация қызметкері сенімхатты тексереді, сенімхаттың көшірмесін алады және негізгі құжаттар пакетіне қоса береді, содан кейін түпнұсқаны көрсетілетін қызметті алушыға қайтарады.
Басқа мемлекеттің аумағында тұрақты тұратын шетелдік, азаматтығы жоқ адам құжаттарды ұсынумен қатар олардың мәтінінің қазақ немесе орыс тіліндегі (құжаттарды орыс тілінде ұсыну жағдайларын қоспағанда) нотариат куәландырған аудармасын ұсынуға тиіс. Шетелдіктің, азаматтығы жоқ адамның құжаттары мәтінінің аудармасының дұрыстығы шетел азаматы болып табылатын Мемлекеттің немесе азаматтығы жоқ адамның тұрақты тұратын мемлекетінің дипломатиялық өкілдігінде немесе консулдық мекемесінде не сыртқы саяси ведомствосында куәландырылуы мүмкін.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорация қызметкері мемлекеттік жүйелерді көрсету кезінде ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға жазбаша келісім алады.
Мемлекеттік корпорация арқылы мемлекеттік қызметті алу үшін барлық қажетті құжаттарды тапсырған кезде Мемлекеттік корпорация қызметкері көрсетілетін қызметті алушыға қабылданған құжаттардың тізбесін, өтінішті қабылдаған қызметкердің тегін, атын, әкесінің атын (бар болса), өтінішті беру күні мен уақытын, сондай-ақ дайын құжаттарды беру күнін көрсете отырып, тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат береді.

3. При обращении на портал или ПЭП для выдачи регистрационных свидетельств посредством "личного кабинета" услугополучатель (за исключением участников информационной системы "Казначейство-клиент" и владельцев регистрационного свидетельства SSL) направляет запрос в форме электронного документа, содержащего открытый (ые) ключ (и) и удостоверенный действующей электронной цифровой подписью услугополучателя.
Для получения регистрационного свидетельства на информационную систему, услугополучатель – владелец информационной системы (физическое или юридическое лицо), посредством портала направляет запрос в форме электронного документа содержащего открытый (ые) ключ (и) и удостоверенный действующей электронной цифровой подписью услугополучателя посредством портала. Для подачи заявки, необходимо указать зарегистрированный объектный идентификатор на информационную систему.
В случае если запрос направляется сотрудником юридического лица, то первый руководитель юридического лица (филиала, представительства), или лицо, наделенное правом подтверждения заявок на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ РК, подтверждает заявку на выдачу регистрационного свидетельства НУЦ РК путем удостоверения ее своей электронной цифровой подписью.
4. На портале или ПЭП услугополучатель имеет возможность отозвать регистрационное свидетельство, направив запрос на отзыв регистрационного свидетельства в форме электронного документа удостоверенный действующей электронной цифровой подписью услугополучателя.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
Основаниями для отказа услугополучателю в оказании государственной услуги являются:
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным нормативными правовыми актами Республики Казахстан;
3) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
4) в отношении услугополучателя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
5) недостижение лицом шестнадцатилетнего возраста.
В случае предоставления услугополучателем неполного пакета документов, согласно настоящему Стандарту государственной услуги, или документов с истекшим сроком действия, услугодатель или работник Государственной корпорации отказывает в приеме заявления и выдает расписку об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 9 к настоящему Стандарту государственной услуги.
В случае устранения услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги услугополучатель может обратиться повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию

3. "Жеке кабинет" арқылы тіркеу куәліктерін беру үшін порталға немесе ЭҮП жүгінген кезде көрсетілетін қызметті алушы ("Қазынашылық-клиент" ақпараттық жүйесінің қатысушыларын және SSL тіркеу куәлігінің иелерін қоспағанда) ашық кілтті (лерді) қамтитын және көрсетілетін қызметті алушының қолданыстағы электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуды жібереді.
Ақпараттық жүйеге тіркеу куәлігін алу үшін көрсетілетін қызметті алушы - ақпараттық жүйенің иесі (жеке немесе заңды тұлға) портал арқылы ашық кілтті қамтитын және портал арқылы көрсетілетін қызметті алушының қолданыстағы электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салуды жібереді. Өтінім беру үшін ақпараттық жүйеге тіркелген Объектілік идентификаторды көрсету қажет.
Егер сұрау салуды заңды тұлғаның қызметкері жіберген жағдайда, онда заңды тұлғаның (филиалдың, өкілдіктің) бірінші басшысы немесе ҚР ҰКО тіркеу куәлігін беруге өтінімдерді растау құқығы берілген тұлға өзінің электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландыру жолымен ҚР ҰКО тіркеу куәлігін беруге өтінімді растайды.
4. Порталда немесе ЭҮП-те көрсетілетін қызметті алушының қолданыстағы электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында тіркеу куәлігін кері қайтарып алуға сұрау жібере отырып, тіркеу куәлігін кері қайтарып алу мүмкіндігі бар.
9.
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
Көрсетілетін қызметті алушыға мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіз болып табылады:
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігі анықталған;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінде белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімі (үкімі) болған жағдайда;
4) көрсетілетін қызметті алушыға қатысты заңды күшіне енген сот шешімі бар, соның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқықтан айырылған;
5) адамның он алты жасқа жетпеуі.
Көрсетілетін қызметті алушы осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарттың 9-тармағына сәйкес құжаттар топтамасын немесе қолданылу мерзімі өткен құжаттарды толық ұсынбаған жағдайда, көрсетілетін қызметті беруші немесе Мемлекеттік корпорация қызметкері өтінішті қабылдаудан бас тартады және осы Мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат береді.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған жағдайда, көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайтадан жүгіне алады.
10.
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар

1. В случае обращения услугополучателя в Государственную корпорацию для получения государственной услуги для выдачи удостоверения личности, может быть подано заявление на выдачу регистрационных свидетельств НУЦ РК для физического лица без уникального номера.
2. Услугополучателям имеющим установленным законодательством порядке полную или частичную утрату способности или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться прием документов, для оказания государственной услуги, производиться работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства услугополучателя посредством обращения через Единый контакт-центр 1414.
3. Информацию о порядке оказания государственной услуги можно получить по телефону Единого контакт-центра 1414, по телефонам услугодателя, указанным на портале, либо по телефону Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан 8 (7172) 74-10-34.
Приложение 1
к Стандарту государственной
услуги "Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан"
Форма
Заявление на выдачу регистрационных свидетельств Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (для физического лица)
Уникальный номер
Идентификационные данные физического лица, на имя которого выдаются
регистрационные свидетельства:
ИИН: _______________________________________________________________
Фамилия:____________________________________________________________
Имя: ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии):_____________________________________________
Адрес электронной почты:_____________________________________________
Телефон:____________________________________________________________
Срок действия регистрационных свидетельств: ___________________________.
С правилами применения регистрационных свидетельств Национального
удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Practice Statement) и
политикой применения регистрационных свидетельств Национального
удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Policy) ознакомлен,
возражений не имею. С пользовательским соглашением Национального
удостоверяющего центра Республики Казахстан ознакомлен и подтверждаю свое
согласие на обработку моих персональных данных в целях получения
государственной услуги и получения уведомлений на электронную почту.
Данные о средствах ЭЦП, используемых для создания соответствующего закрытого
ключа ЭЦП, обозначение Стандарта алгоритма ЭЦП и длины открытого ключа: СКЗИ

1. Көрсетілетін қызметті алушы жеке куәлікті беру үшін мемлекеттік қызметті алу үшін Мемлекеттік корпорацияға жүгінген бірегей нөмірсіз жеке тұлға үшін ҚР ҰКО тіркеу куәліктерін беруге өтініш берілуі мүмкін.
2. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін заңнамада белгіленген тәртіппен өзіне-өзі қызмет көрсету қабілетін немесе мүмкіндігін толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушыларға мемлекеттік корпорация қызметкері бірыңғай байланыс орталығы 1414 арқылы өтініш жасау арқылы көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
3. Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпаратты бірыңғай байланыс орталығының 1414 телефоны бойынша порталда көрсетілген көрсетілетін қызметті берушінің телефондары бойынша не Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің 8 (7172) 74-10-34 телефоны бойынша алуға болады.
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік көрсетілетін
қызмет стандартына
1-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беруге өтініш (жеке тұлға үшін)
Бірегей нөмірі
Оның атына тіркеу куәліктері берілетін жеке тұлғаның сәйкестендіру деректері:
ЖСН: __________________________________________________________________________
Тегі: ___________________________________________________________________________
Аты: ___________________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған кезде): ________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы: ____________________________________________________
Телефон: ________________________________________________________________________
Тіркеу куәлігінің жарамдылық мерзімі: ______________________________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін қолдану
қағидаларымен (Certificate Practice Statement) және Қазақстан Республикасы Ұлттық
куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін қолдану саясатымен (Certificate Policy)
таныстым, қарсылығым жоқ.
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының пайдаланушылық келісімімен
таныстым және мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу және электрондық поштаға хабарлама
алу мақсатында менің дербес деректерімді өңдеуге келісімімді растаймын.
ЭЦҚ тиісті жабық кілтін құру үшін пайдаланылатын ЭЦҚ құралдары туралы деректер,
ЭЦҚ алгоритмі стандартының және ашық кілт ұзындығының белгіленуі:

НУЦ РК (ЭЦП - RSA 2048 Бит, аутентификация - RSA 2048 Бит, ЭЦП для sim-карты –
ГОСТ 34.310-2004 512 Бит)
Открытый ключ подписи:______________________________________________
Открытый ключ аутентификации: _______________________________________
Место для дополнительной информации: ________________________________
Дата обращения в некоммерческое акционерное общество "Государственная
корпорация "Правительства для граждан" или к услугодателю
"___" ______________ 20 __г.
Подпись физического лица (представителя физического лица) ___________
Приложение 2
к Стандарту государственной
услуги "Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан"
Форма
Заявление на выдачу регистрационных свидетельств Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (для юридического лица или индивидуального предпринимателя, крестьянского хозяйства или фермерского хозяйства, осуществляющие деятельность в виде совместного предпринимательства Республики Казахстан)
Уникальный номер
Шаблон
Идентификационные данные:
БИН:_________________________________________________________________
Наименование организации или индивидуального предпринимателя, крестьянского
хозяйства или фермерского хозяйства, осуществляющие деятельность в виде
совместного предпринимательства Республики Казахстан:
_____________________________________________________________________
Идентификационные данные сотрудника, на имя которого выдаются
регистрационные свидетельства:
ИИН: ________________________________________________________________
Фамилия: ____________________________________________________________
Имя: ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии): ____________________________________________
Адрес электронной почты: _____________________________________________
Телефон: ____________________________________________________________
Срок действия регистрационных свидетельств: ___________________________.
С правилами применения регистрационных свидетельств Национального
удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Practice Statement) и
политикой применения регистрационных свидетельств Национального
удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Policy) ознакомлен,
возражений не имею. С пользовательским соглашением Национального
удостоверяющего центра Республики Казахстан ознакомлен и подтверждаю свое
согласие на обработку моих персональных данных в целях получения
государственной услуги и получения уведомлений на электронную почту.
Данные о средствах ЭЦП, используемых для создания соответствующего закрытого
ключа ЭЦП, обозначение Стандарта алгоритма ЭЦП и длины открытого ключа:

ҚР ҰКО АКҚҚ (ЭЦҚ - RSA 2048 Бит, аутентификация RSA 2048 Бит, sim-карта үшін
ЭЦҚ - МЕМСТ 34.310-2004 512 Бит)
Қолтаңбаның ашық кілті: __________________________________________________________
Аутентификацияның ашық кілті: ___________________________________________________
Қосымша ақпаратқа арналған орын: _________________________________________________
Жеке тұлғаның (жеке тұлға өкілінің) қолы ____________________________________________
"Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік
қоғамына немесе көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген күні
20 __ жылғы "___" ______________
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
2-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беруге өтініш (Қазақстан Республикасының бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға немесе дара кәсіпкер, шаруа қожалығы немесе фермер қожалығы үшін)
Бірегей нөмірі
Үлгі
Сәйкестендіру деректері:
БСН: ___________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын
ұйымның немесе дара кәсіпкердің, шаруа қожалығының немесе фермер қожалығының атауы:
________________________________________________________________________________
Тіркеу куәліктері берілетін қызметкердің сәйкестендіру деректері:
ЖСН: __________________________________________________________________________
Тегі: ___________________________________________________________________________
Аты: ___________________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған кезде): ________________________________________________________
Электрондық почта мекенжайы: ____________________________________________________
Телефон: ________________________________________________________________________
Тіркеу куәлігінің жарамдылық мерзімі: ______________________________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін қолдану
қағидаларымен (Certificate Practice Statement) және Қазақстан Республикасы Ұлттық
куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін қолдану саясатымен (Certificate Policy)
таныстым, қарсылығым жоқ.
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының пайдаланушылық келісімімен
таныстым және мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу және электрондық поштаға хабарлама
алу мақсатында менің дербес деректерімді өңдеуге келісімімді растаймын.
ЭЦҚ тиісті жабық кілтін құру үшін пайдаланылатын ЭЦҚ құралдары туралы деректер, ЭЦҚ
алгоритмі стандартының және ашық кілт ұзындығының белгіленуі:

СКЗИ НУЦ (ЭЦП - ГОСТ 34.310-2004 512 Бит, Аутентификация - RSA 2048 Бит)
Открытый ключ подписи:_______________________________________________
Открытый ключ аутентификации:________________________________________
Место для дополнительной информации:_________________________________
Дата обращения в некоммерческое акционерное общество "Государственная
корпорация "Правительства для граждан" или к услугодателю
"___" ______________ 20 __г.
Подпись представителя юридического лица или индивидуального предпринимателя,
крестьянского хозяйства или фермерского хозяйства, осуществляющие деятельность в
виде совместного предпринимательства Республики Казахстан __________________
Приложение 3
к Стандарту государственной
услуги "Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан"
Форма
Доверенность на представителя услугополучателя на разовое получение или отзыв регистрационных свидетельств Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан
________________________________,             "__" _______________20___ г.
(наименование населенного пункта)
____________________________________________________________________,
(наименование юридического лица)
БИН ___________________________________,
юридический адрес: __________________________________________________,
в лице ______________________________________________________________,
действующего на основании Устава (Положения), настоящей доверенностью
уполномочивает гражданина ___________________________________________,
(ФИО лица представляющего документы)
ИИН ____________________________________
(лица представляющего документы)
представить документы на ________________ регистрационных свидетельств в
(выдачу или отзыв)
Национальный удостоверяющий центр Республики Казахстан для сотрудников
юридического лица:
1. ____________________________________________, _____________________,
(ФИО лица указанного в заявлении)             (подпись сотрудника)
ИИН ___________________________
2. ____________________________________________, _____________________,
(ФИО лица указанного в заявлении)             (подпись сотрудника)
ИИН ___________________________
3. ____________________________________________, _____________________,
(ФИО лица указанного в заявлении)             (подпись сотрудника)
ИИН ____________________________
Представитель наделяется правом расписываться в соответствующих документах
Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан для исполнения
поручений, определенных настоящей доверенностью.
Руководитель _____________ ________________________
(подпись)             (имя, фамилия)
Место для печати (при наличии)
Приложение 4
к Стандарту государственной
услуги "Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан"
Форма
Заявление на выдачу SSL регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (для физического лица)
Уникальный номер
Идентификационные данные физического лица, на имя которого выдается
регистрационное свидетельство:
ИИН: ________________________________________________________________
Фамилия: ____________________________________________________________
Имя: ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии): ____________________________________________
Доменное имя: _______________________________________________________
Альтернативные доменные имена: ______________________________________
Адрес электронной почты: _____________________________________________
Телефон: ____________________________________________________________
Срок действия регистрационных свидетельств: ___________________________.
С правилами применения регистрационных свидетельств Национального
удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Practice Statement) и
политикой применения регистрационных свидетельств Национального
удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Policy) ознакомлен,
возражений не имею. С пользовательским соглашением Национального
удостоверяющего центра Республики Казахстан ознакомлен и подтверждаю свое
согласие на обработку моих персональных данных в целях получения
государственной услуги и получения уведомлений на электронную почту.
Данные о средствах электронной цифровой подписи, используемых для создания
соответствующего закрытого ключа электронной цифровой подписи, обозначение
Стандарта алгоритма электронной цифровой подписи и длины открытого ключа:
СКЗИ НУЦ (RSA 2,048 бит) Открытый ключ (ssl сертификат для юридических лиц)
Место для дополнительной информации:_________________________________
Дата обращения в некоммерческое акционерное общество "Государственная
корпорация "Правительства для граждан" или к услугодателю
"___" ______________ 20 __г.
Подпись физического лица (представителя физического лица) ___________
Приложение 5
к Стандарту государственной
услуги "Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан"
Форма
Заявление на выдачу SSL регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (для юридического лица)
Уникальный номер
Идентификационные данные юридического лица:
БИН: ________________________________________________________________
Наименование организации: ___________________________________________
Идентификационные данные сотрудника юридического лица, на имя которого
выдается регистрационное свидетельство:
ИИН: ________________________________________________________________
Фамилия: ____________________________________________________________
Имя: ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии): ____________________________________________
Доменное имя: _______________________________________________________
Альтернативные доменные имена: ______________________________________
Наименование области (адрес юридического лица): _______________________
Город (адрес юридического лица): ______________________________________
Адрес электронной почты: _____________________________________________
Телефон: ____________________________________________________________
Срок действия регистрационных свидетельств: ___________________________.
С правилами применения регистрационных свидетельств Национального
удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Practice Statement) и
политикой применения регистрационных свидетельств Национального
удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Policy) ознакомлен,
возражений не имею. С пользовательским соглашением Национального
удостоверяющего центра Республики Казахстан ознакомлен и подтверждаю свое
согласие на обработку моих персональных данных в целях получения
государственной услуги и получения уведомлений на электронную почту.
Данные о средствах электронной цифровой подписи, используемых для создания
соответствующего закрытого ключа электронной цифровой подписи, обозначение
Стандарта алгоритма электронной цифровой подписи и длины открытого ключа:
СКЗИ НУЦ (RSA 2,048 бит) Открытый ключ (ssl сертификат для юридических лиц)
Дата обращения в некоммерческое акционерное общество "Государственная
корпорация "Правительства для граждан" или к услугодателю
"___" ______________ 20 __г.
Подпись представителя юридического лица _____________________________
Приложение 6
к Стандарту государственной
услуги "Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан"
Форма
Заявление на выдачу регистрационных свидетельств Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (для пользователей информационной системы "Казначейство-Клиент")
Уникальный номер
Идентификационные данные юридического лица:
БИН: ________________________________________________________________
Наименование организации: ___________________________________________
Идентификационные данные сотрудника юридического лица, на имя которого
выдаются регистрационные свидетельства:
ИИН: ________________________________________________________________
Фамилия: ____________________________________________________________
Имя: ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии): ____________________________________________
Код клиента: _________________________________________________________
Роль: _______________________________________________________________
Адрес электронной почты: _____________________________________________
Телефон: ____________________________________________________________
Срок действия регистрационных свидетельств: ___________________________.
С правилами применения регистрационных свидетельств Национального
удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Practice Statement) и
политикой применения регистрационных свидетельств Национального
удостоверяющего центра Республики Казахстан (Certificate Policy) ознакомлен,
возражений не имею. С пользовательским соглашением Национального
удостоверяющего центра Республики Казахстан ознакомлен и подтверждаю свое
согласие на обработку моих персональных данных в целях получения
государственной услуги и получения уведомлений на электронную почту.
Данные о средствах ЭЦП, используемых для создания соответствующего закрытого
ключа ЭЦП, обозначение Стандарта алгоритма ЭЦП и длины открытого ключа:

ҰКО АКҚҚ (ЭЦҚ - МЕМСТ 34.310-2004 512 Бит, аутентификация RSA 2048 Бит)
Қолтаңбаның ашық кілті:__________________________________________________________
Аутентификацияның ашық кілті:____________________________________________________
Қосымша ақпарат үшін орын:_______________________________________________________
"Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік
қоғамына немесе көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген күні
20 __ жылғы "___" ______________
Қазақстан Республикасының бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын заңды
тұлға немесе дара кәсіпкер, шаруа қожалығы немесе фермер қожалығы өкілінің қолы
________________________________________________________________________________
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін бір жолғы алуға немесе кері қайтарып алуға көрсетілетін қызметті алушының өкіліне сенімхат
_______________________________,
20__ жылғы "__" ___________
(елдімекеннің атауы)
(заңды тұлғаның атауы)
БСН ___________________________________, заңды мекен-жайы:
_______________________________________________________________________________,
атынан _________________________________________________________________________,
Жарғының (Ереженің) негізінде әрекет ететін осы сенімхатпен азаматты
уәкілеттендіреді _________________________________________________________________,
(Құжаттарды ұсынған тұлғаның ТАӘ)
ЖСН ___________________________________________________________________________
(құжаттарды ұсынған тұлғаның)
құжаттарды ұсыну ________________________________________________ тіркеу куәліктерін
(беру немесе кері қайтарып алу)
Заңды тұлға қызметкерлеріне арналған Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландырушы
орталығы:
1. ____________________________________________, _____________________,
(Өтініште көрсетілген тұлғаның ТАӘ) (қызметкердің қолы)
ЖСН ___________________________
2. ____________________________________________, _____________________,
(Өтініште көрсетілген тұлғаның ТАӘ) (қызметкердің қолы)
ЖСН ___________________________
3. ____________________________________________, _____________________,
(Өтініште көрсетілген тұлғаның ТАӘ) (қызметкердің қолы)
ЖСН ____________________________
Өкілге осы сенімхатта айқындалған тапсырмаларды орындау үшін Қазақстан Республикасы
Ұлттық куәландырушы орталығының тиісті құжаттарына қол қою құқығы беріледі.
Басшы ________________ _________________________________
(қолы)                        (аты, тегі)
Мөрдің орны (бар болса)
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
4-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының SSL тіркеу куәлігін беруге өтініш (жеке тұлға үшін)
Бірегей нөмір
Атына тіркеу куәлігі берілетін жеке тұлғаның сәйкестендіру деректері:
ЖСН: __________________________________________________________________________
Тегі: ___________________________________________________________________________
Аты: ___________________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған кезде): ________________________________________________________
Домен аты: ______________________________________________________________________
Балама домендік атаулар: __________________________________________________________
Электрондық пошта адресі: ________________________________________________________
Телефон: ________________________________________________________________________
Тіркеу куәліктерінің қолданылу мерзімі: _____________________________________________.
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін қолдану
қағидаларымен (Certificate Practice Statement) және Қазақстан Республикасы Ұлттық
куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін қолдану саясатымен (Certificate Policy)
таныстым, қарсылығым жоқ. Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының
пайдаланушылық келісімімен таныстым және мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу және
электрондық поштаға хабарлама алу мақсатында менің дербес деректерімді өңдеуге
келісімімді растаймын.
ЭЦҚ тиісті жабық кілтін құру үшін пайдаланылатын ЭЦҚ құралдары туралы деректер, ЭЦҚ
алгоритмі стандартының және ашық кілт ұзындығының белгіленуі:
АКҚҚ-ны ҰКО (RSA 2,048 бит) Ашық кілт (заңды тұлғалар үшін ssl сертификат)
Қосымша ақпарат үшін орын:_______________________________________________________
"Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік
қоғамына немесе көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген күні
20 __ жылғы "___" ______________
Жеке тұлғаның (жеке тұлға өкілінің) қолы) ___________
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
5-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының SSL тіркеу куәлігін беруге өтініш (заңды тұлға үшін)
Бірегей нөмірі
Заңды тұлғаның сәйкестендіру деректері:
БСН: ___________________________________________________________________________
Ұйымның атауы: _________________________________________________________________
Оның атына тіркеу куәлігі берілетін заңды тұлға қызметкерінің сәйкестендіру деректері:
ЖСН: __________________________________________________________________________
Тегі: ___________________________________________________________________________
Аты: ___________________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған кезде): ________________________________________________________
Домендік атау: ___________________________________________________________________
Балама домендік атаулар: __________________________________________________________
Облыстың атауы (заңды тұлғаның мекенжайы): _______________________________________
Қала (заңды тұлғаның мекенжайы): _________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы: ____________________________________________________
Телефон: ________________________________________________________________________
Тіркеу куәлігінің жарамдылық мерзімі: ______________________________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін қолдану
қағидаларымен (Certificate Practice Statement) және Қазақстан Республикасы Ұлттық
куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін қолдану саясатымен (Certificate Policy)
таныстым, қарсылығым жоқ.
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының пайдаланушылық келісімімен
таныстым және мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу және электрондық поштаға хабарлама
алу мақсатында менің дербес деректерімді өңдеуге келісімімді растаймын.
ЭЦҚ тиісті жабық кілтін құру үшін пайдаланылатын ЭЦҚ құралдары туралы деректер, ЭЦҚ
алгоритмі стандартының және ашық кілт ұзындығының белгіленуі:
ҰКО АКҚҚ ( RSA 2,048 бит ) Ашық кілт (заңды тұлғалар үшін ssl сертификат) "Азаматтарға
арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамына
немесе көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген күні
20 __ жылғы "___" ______________
Заңды тұлға өкілінің қолы _____________________________
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
6-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін беруге өтініш ("Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесін пайдаланушылар үшін)
Бірегей нөмірі
Заңды тұлғаның сәйкестендіру деректері:
БСН: ___________________________________________________________________________
Ұйымның атауы: _________________________________________________________________
Оның атына тіркеу куәлігі берілетін заңды тұлға қызметкерінің сәйкестендіру деректері:
ЖСН: __________________________________________________________________________
Тегі: ___________________________________________________________________________
Аты: ___________________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған кезде): ________________________________________________________
Клиенттің коды: _________________________________________________________________
Рөлі: ________ ___________________________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы: ____________________________________________________
Телефон: ________________________________________________________________________
Тіркеу куәлігінің жарамдылық мерзімі: ______________________________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін қолдану
қағидаларымен (Certificate Practice Statement) және Қазақстан Республикасы Ұлттық
куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін қолдану саясатымен (Certificate Policy)
таныстым, қарсылығым жоқ.
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының пайдаланушылық келісімімен
таныстым және мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу және электрондық поштаға хабарлама
алу мақсатында менің дербес деректерімді өңдеуге келісімімді растаймын.
ЭЦҚ тиісті жабық кілтін құру үшін пайдаланылатын ЭЦҚ құралдары туралы деректер, ЭЦҚ
алгоритмі стандартының және ашық кілт ұзындығының белгіленуі: ҚР ҰКО АКҚҚ (ЭЦҚ -

СКЗИ НУЦ РК (ЭЦП - ГОСТ 34.310-2004 512 Бит, Аутентификация - RSA 2048 Бит)
Открытый ключ подписи: ______________________________________________
Открытый ключ аутентификации: ________________________________________
Дата обращения в некоммерческое акционерное общество "Государственная
корпорация "Правительства для граждан" или к услугодателю
"___" ______________ 20 __г.
Подпись представителя юридического лица _____________________________
Приложение 7
к Стандарту государственной
услуги "Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан
Форма
Заявление на отзыв регистрационных свидетельств Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (для физического лица)
Идентификационные данные физического лица:
ИИН: ________________________________________________________________
Фамилия: ____________________________________________________________
Имя: ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии): ____________________________________________
Адрес электронной почты: _____________________________________________
Телефон: ____________________________________________________________
Идентификационные данные регистрационных свидетельств:
Серийные номера: ____________________________________________________
____________________________________________________________________
Дата выдачи: ________________________
С пользовательским соглашением Национального удостоверяющего центра
Республики Казахстан ознакомлен и подтверждаю свое согласие на обработку моих
персональных данных в целях получения государственной услуги и получения
уведомлений на электронную почту. Дата обращения в некоммерческое акционерное
общество "Государственная корпорация "Правительства для граждан" или к
услугодателю "___" ______________ 20 __г.
Подпись физического лица (представителя физического лица) ___________
Приложение 8
к Стандарту государственной
услуги "Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан"
Форма
Заявление на отзыв регистрационных свидетельств Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (для юридического лица или индивидуального предпринимателя, крестьянского хозяйства или фермерского хозяйства, осуществляющие деятельность в виде совместного предпринимательства Республики Казахстан)
Идентификационные данные:
БИН: ________________________________________________________________
Наименование организации или индивидуального предпринимателя, крестьянского
хозяйства или фермерского хозяйства, осуществляющие деятельность в виде
совместного предпринимательства Республики Казахстан:
_____________________________________________________________________
ИИН: ________________________________________________________________
Фамилия: ____________________________________________________________
Имя: ________________________________________________________________
Отчество (при его наличии): ____________________________________________
Код клиента (для пользователей информационной системы "Казначейство- Клиент"):
____________________________________________________________
Роль (для пользователей информационной системы "Казначейство-Клиент"):
_____________________________________________________________________
Телефон: _____________________________________________________________
Идентификационные данные регистрационных свидетельств:
Серийные номера: ____________________________________________________
Дата выдачи: ________________________
С пользовательским соглашением Национального удостоверяющего центра
Республики Казахстан ознакомлен и подтверждаю свое согласие на обработку моих
персональных данных в целях получения государственной услуги и получения
уведомлений на электронную почту. Дата обращения в некоммерческое акционерное
общество "Государственная корпорация "Правительства для граждан" или к
услугодателю. "___" ______________ 20 __г.
Подпись представителя юридического лица или индивидуального предпринимателя,
крестьянского хозяйства или фермерского хозяйства, осуществляющие деятельность в
виде совместного предпринимательства Республики Казахстан __________________
Приложение 9
к Стандарту государственной
услуги "Выдача и отзыв
регистрационного свидетельства
Национального
удостоверяющего центра
Республики Казахстан"
Форма
________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при наличии), либо наименование организации услугополучателя)
________________________________________________________________
(адрес услугополучателя)
Расписка об отказе в приеме документов

МЕМСТ 34.310-2004 512 Бит, аутентификация RSA 2048 Бит)
Аутентификацияның ашық кілті: ___________________________________________________
Заңды тұлға қызметкерінің (заңды тұлға өкілінің) қолы _________________________________
"Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік
қоғамына немесе көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген күні
20 __ жылғы "___" ______________
Заңды тұлға өкілінің қолы _____________________________
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
7-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуға өтініш (жеке тұлға үшін)
Жеке тұлғаның сәйкестендіру деректері:
ЖСН: __________________________________________________________________________
Тегі: ___________________________________________________________________________
Аты: ___________________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған кезде): ________________________________________________________
Электрондық пошта адресі: ________________________________________________________
Телефон: ________________________________________________________________________
Тіркеу куәліктерінің сәйкестендіру деректері:
Сериялық нөмірлер: ______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Берілген күні: ________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының пайдаланушылық келісімімен
таныстым және мемлекеттік қызметті алу және электрондық поштаға хабарлама алу
мақсатында менің дербес деректерімді өңдеуге келісімімді растаймын.
"Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік
қоғамына немесе көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген күні
20 __ жылғы "___" ______________
Жеке тұлғаның (жеке тұлға өкілінің) қолы) ___________
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
8-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәліктерін кері қайтарып алуға өтініш (Қазақстан Республикасының бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға немесе дара кәсіпкер, шаруа қожалығы немесе фермер қожалығы үшін)
Сәйкестендіру деректері:
БСН:___________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасының бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын
ұйымның немесе дара кәсіпкердің, шаруа қожалығының немесе фермер қожалығының атауы:
________________________________________________________________________________
ЖСН: __________________________________________________________________________
Тегі: ___________________________________________________________________________
Аты: ___________________________________________________________________________
Әкесінің аты (болған кезде): ________________________________________________________
Клиенттің коды ("Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесін пайдаланушылар үшін)"):
______________________________________________________________
Роль ("Қазынашылық-Клиент" ақпараттық жүйесін пайдаланушылар үшін)"):
_____________________________________________________________________
Телефон: _____________________________________________________________
Тіркеу куәліктерінің сәйкестендіру деректері:
Сериялық нөмірлер: ___________________________________________________
Берілген күні: ________________________
Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының пайдаланушылық келісімімен
таныстым және мемлекеттік қызметті алу және электрондық поштаға хабарлама алу
мақсатында менің дербес деректерімді өңдеуге келісімімді растаймын.
"Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік
қоғамына немесе көрсетілетін қызметті берушіге жүгінген күн
20 __ жылғы "___" ______________
Қазақстан Республикасының бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын заңды
тұлға немесе дара кәсіпкер, шаруа қожалығы немесе фермер қожалығы өкілінің қолы ________
"Қазақстан Республикасы
Ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәлігін
беру және кері қайтарып алу"
мемлекеттік көрсетілетін қызмет
стандартына
9-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________ (Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) немесе көрсетілетін қызметті алушы ұйымының атауы) ______________________________________________________________ (көрсетілетін қызметті алушының мекенжайы) Қолхат құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы

Руководствуясь пунктом 2 статьи 20 Закона Республики Казахстан от 15 апреля 2013
года "О государственных услугах", отдел №___ филиала некоммерческого акционерного
общества "Государственная корпорация "Правительства для граждан" или к услугодателю
(указать адрес) отказывает в приеме документов на оказание государственной услуги указать
наименование государственной услуги в соответствии со стандартом государственной
услуги) ввиду представления Вами неполного пакета документов согласно перечню,
предусмотренному стандартом государственной услуги, а именно:
Наименование отсутствующих документов:
1) ______________________________________________________________;
2) ______________________________________________________________;
3) ….
Настоящая расписка составлена в 2 экземплярах, по одному для каждой стороны.
________________________________________________________________
Ф.И.О. (при наличии) (работника некоммерческого акционерного общества
"Государственная корпорация "Правительства для граждан")
_____________________
(подпись)
Исп.: Ф.И.О. (при наличии) _________________________________________
Тел. _____________________________________________________________
Получил: _______________________________________________________
Ф.И.О. (при наличии) / подпись услугополучателя
"___" _________ 20__ год
Приложение 2
к Правилам выдачи, хранения,
отзыва регистрационных
свидетельств и подтверждения
принадлежности и
действительности открытого
ключа электронной цифровой
подписи национальным
удостоверяющим центром
Республики Казахстан
1. Структура переподчиненного регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (на алгоритме RSA)
Поле
Описание
OID, критичность
Содержание
Базовые поля регистрационного свидетельства в формате Х.509 v3
Version
Версия Стандарта Х.509
V3
SerialNumber
Серийный номер регистрационного свидетельства
Положительное, целое число
(не более 20 байт)
Signature Algorithm
Алгоритм подписи
1. 2. 840. 113549. 1. 1. 11
sha256WithRSAEncryption
Issuer
Данные Издателя регистрационного свидетельства
CN=2. 5. 4. 3
O=2. 5. 4. 10
C=2. 5. 4. 6
CN = НЕГІЗГІ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA)
O = РМК "МЕМЛЕКЕТТІК ТЕХНИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ"
С = KZ
Validity from
Время начала срока действия
UTC TIME
Действителен с:
YYMMDDHHMMSSZ UTC
Validity to
Время окончания срока действия
UTC TIME
Действителен по: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Subject
Данные Владельца регистрационного
свидетельства
C=2. 5. 4. 6
CN =2. 5. 4. 3
C = KZ (обязательное поле)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA) (обязательное поле)
PublicKey
Значение открытого ключа (4096 бит)
1. 2. 840. 113549. 1. 1. 1
Значение

"Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" 2013 жылғы 15 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 20-бабының 2-тармағын басшылыққа ала отырып, "Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы филиалының №___ бөлімі немесе көрсетілетін қызметті берушіге (мекенжайын көрсету) Сіздің мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартында көзделген тізбеге сәйкес құжаттардың толық топтамасын ұсынбауыңызға байланысты, атап айтқанда:
Жоқ құжаттардың атауы:
1) ______________________________________________________________;
2) ______________________________________________________________;
3) ....
Осы қолхат әр тарапқа бір-бірден 2 данада жасалды.
__________________________________________________________________________
Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) (Азаматтарға арналған үкімет "мемлекеттік
корпорациясы "коммерциялық емес акционерлік қоғамының қызметкері")
___________________
(қолы)
Орындаушы: Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)______________________________________
Тел. ______________________________________________________________________
Алды: ____________________________________________________________________
Көрсетілетін қызметті алушының Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) / қолы
20 __ жылғы "___" ______________
Қазақстан Республикасының
Ұлттық куәландырушы
орталығының тіркеу куәліктерін
беру, сақтау, кері қайтарып алу
және электрондық цифрлық
қолтаңба ашық кілтінің
тиесілілігі мен жарамдылығын
растау қағидаларына
2-қосымша
1. Бағыныстылығы басқаға берілген Қазақстан РеспубликасыҰлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігінің құрылымы(RSA алгоритмінде)
Алаң
Сипаттамасы
OID, маңыздылығы
Мазмұны
Тіркеу куәлігінің Х.509 v3 форматындағы негізгі алаңдары
Version
Х.509 стандартының нұсқасы
-
V3
SerialNumber
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі
-
Оң, бүтін сан (20 байттан аса емес)
Signature Algorithm
Қолтаңба алгоритмі
1.​2.​840.​113549.​1.​1.​11
sha256WithRSAEncryption
Issuer
Тіркеу куәлігін шығарушының деректері
CN=2.​5.​4.​3
O=2.​5.​4.​10
C=2.​5.​4.​6
CN = НЕГІЗГІ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA)
O = РМК "МЕМЛЕКЕТТІК ТЕХНИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ"
С = KZ
Validity from
Қолданылу мерзімінің басталу уақыты
UTC TIME
YYMMDDHHMMSSZ UTC бастап жарамды
Validity to
Қолданылу мерзімінің аяқталу уақыты
UTC TIME
YYMMDDHHMMSSZ UTC дейін жарамды
Subject
Тіркеу куәлігі иесінің деректері
C=2.​5.​4.​6
CN =2.​5.​4.​3
C = KZ (міндетті алаң)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA) (міндетті алаң)
PublicKey
Ашық кілттің мәні (4096 бит)
1.​2.​840.​113549.​1.​1.​1
Мәні

Дополнительные поля регистрационного свидетельства в формате Х.509 v3
Subject Key Identifier
Идентификатор ключа субъекта
2. 5. 29. 14
Значение идентификатор ключа субъекта в шестнадцатеричном формате
Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификации
2. 5. 29. 35
Значение идентификатора ключа центра сертификации в шестнадцатеричном формате
Basic Constraints
Основные ограничения
2. 5. 29. 19, critical
Тип субъекта = Центр сертификации
Ограничение на длину пути = Отсутствует
Key Usage
Использование ключа
2. 5. 29. 15, critical
Подписание регистрационного свидетельства, Автономное подписание списка отзыва (CRL), Подписание списка отзыва (CRL) (06)
Certificate Policy
Политика регистрационного свидетельства
2. 5. 29. 32
[1]Политика регистрационного свидетельства:
Идентификатор политики= 1. 2. 398. 3.3.1.1
[1,1]Сведения квалификатора политики:
Идентификатор квалификатора политики = CPS
Квалификатор:
http:// pki. gov. kz/ cps
Certificate Authority Information Access
Доступ к информации о центрах сертификации
1. 3. 6. 1.5. 5. 7. 1.1
[1]Доступ к сведениям центра сертификации
Метод доступа = Поставщик центра сертификации (1. 3. 6. 1.5. 5. 7. 48.2)
Дополнительное имя:
URL=http:// root. gov. kz/ cert/ root_ rsa. cer
Crl Distribution Points
Точки распространения списков отзыва
2. 5. 29. 31
[1]Точка распределения списка отзыва (CRL)
Имя точки распространения:
Полное имя:
URL=http:// crl. root. gov. kz/ rsa. crl
URL=http:// crl1. root. gov. kz/ rsa. crl
Digital Signature
Цифровая подпись центра сертификации (4096 бит)
1. 2. 840. 113549. 1. 1. 11
Значение
2. Структура переподчиненного регистрационного свидетельства Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (на алгоритме ГОСТ).
Поле
Описание
OID, критичность
Содержание
Базовые поля регистрационного свидетельства в формате Х.509 v3
Version
Версия Стандарта X.509
V3
Serial Number
Серийный номер регистрационного свидетельства
Положительное, целое число
(не более 20 байт)
Signature Algorithm
Алгоритм подписи
1. 2. 398. 3.10. 1. 1. 1.2
ГОСТ 34.310-2004
Issuer
Данные Издателя регистрационного свидетельства
CN=2. 5. 4. 3
O=2. 5. 4. 10
C=2. 5. 4. 6
CN = НЕГІЗГІ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA)
O = РМК "МЕМЛЕКЕТТІК ТЕХНИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ"
С = KZ
Validity from
Время начала срока действия
UTC TIME
Действителен с: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Validity to
Время окончания срока действия
UTC TIME
Действителен по: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Subject
Данные владельца регистрационного
свидетельства
C=2. 5. 4. 6
CN =2. 5. 4. 3
C = KZ (обязательное поле)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (GOST) (обязательное поле)
Public Key
Значение открытого ключа (512 бит)
1. 2. 398. 3.10. 1. 1. 1.1
с параметрами
1. 2. 398. 3.10. 1. 1. 1.1.1
1. 2. 398. 3.10. 1. 3. 1.1.0
Значение

Тіркеу куәлігінің Х.509 v3 форматындағы қосымша алаңдары
Subject Key Identifier
Субъектінің кілтін сәйкестендіруші
2.​5.​29.​14
Субъекті кілтін сәйкестендірушінің он алты санмен белгіленген форматтағы мәні
Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығының кілтін сәйкестендіруші
2.​5.​29.​35
Сертификаттау орталығы кілтін сәйкестендірушінің он алты санмен белгіленген форматтағы мәні
Basic Constraints
Негізгі шектеулер
2.​5.​29.​19, critical
Субъект түрі = Сертификаттау орталығы
Жол ұзындығына шектеу = Жоқ
Key Usage
Кілтті пайдалану
2.​5.​29.​15, critical
Тіркеу куәлігіне қол қою, Кері қайтарып алу тізіміне автономды қол қою (CRL), Кері қайтарып алу тізіміне қол қою (CRL) (06)
Certificate Policy
Тіркеу куәлігінің саясаты
2.​5.​29.​32
[1]Тіркеу куәлігінің саясаты:
Саясаттың сәйкестендірушісі = 1.​2.​398.​3.3.1.1
[1,1]Саясатты мамандандырушының мәліметтері :
Саясатты мамандандырушының сәйкестендіргіші = CPS
Мамандандырушы:
http://​pki.​gov.​kz/​cps
Certificate Authority Information Access
Сертификаттау орталықтары туралы ақпаратқа қолжетімділік
1.​3.​6.​1.5.​5.​7.​1.1
[1]Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қолжетімділік
Қол жеткізу әдісі = Сертификаттау орталығының жеткізгіші (1.​3.​6.​1.5.​5.​7.​48.2)
Қосымша атауы: URL=http://​root.​gov.​kz/​cert/​root_​rsa.​cer
Crl Distribution Points
Кері қайтарып алу тізімін тарату нүктесі
2.​5.​29.​31
[1] Кері қайтарып алу тізімін бөлу нүктесі (CRL)
Тарату нүктесінің атауы:
Толық атауы:
URL=http://​crl.​root.​gov.​kz/​rsa.​crl
URL=http://​crl1.​root.​gov.​kz/​rsa.​crl
Digital Signature
Сертификаттау орталығының цифрлық қолтаңбасы (4096 бит)
1.​2.​840.​113549.​1.​1.​11
Мәні
2. Бағыныстылығы басқаға берілген Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының тіркеу куәлігінің құрылымы (МЕМСТ алгоритмінде)
Алаң
Сипаттамасы
OID, маңыздылығы
Мазмұны
Тіркеу куәлігінің Х.509 v3 форматындағы негізгі алаңдары
Version
Х.509 стандартының нұсқасы
-
V3
Serial Number
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі
-
Оң, бүтін сан (20 байттан аса емес)
Signature Algorithm
Қолтаңба алгоритмі
1.​2.​398.​3.10.​1.​1.​1.2
МЕМСТ 34.310-2004
Issuer
Тіркеу куәлігін шығарушының деректері
CN=2.​5.​4.​3
O=2.​5.​4.​10
C=2.​5.​4.​6
CN = НЕГІЗГІ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA)
O = РМК "МЕМЛЕКЕТТІК ТЕХНИКАЛЫҚ ҚЫЗМЕТ"
С = KZ
Validity from
Қолданылу мерзімінің басталу уақыты
UTC TIME
YYMMDDHHMMSSZ UTC бастап жарамды
Validity to
Қолданылу мерзімінің аяқталу уақыты
UTC TIME
YYMMDDHHMMSSZ UTC дейін жарамды
Subject
Тіркеу куәлігі иесінің деректері
C=2.​5.​4.​6
CN =2.​5.​4.​3
C = KZ (міндетті алаң)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (GOST) (міндетті алаң)
Public Key
Ашық кілттің мәні (512 бит)
1.​2.​398.​3.10.​1.​1.​1.1
параметрлер
1.​2.​398.​3.10.​1.​1.​1.1.1
1.​2.​398.​3.10.​1.​3.​1.1.0
Мәні

Защищенная электронная почта -1. 3. 6. 1.5. 5. 7. 3.4
Юридическое лицо/индивидуальный предприниматель осуществляющий деятельность в виде совместного предпринимательства - 1. 2. 398. 3.3. 4. 1. 2
Доступные идентификаторы:
1. 2. 398. 3.3. 4. 1. 2.1 – Первый руководитель юридического лица/ индивидуальный предприниматель осуществляющий деятельность в виде совместного предпринимательства
1. 2. 398. 3.3. 4. 1. 2.2 – Лицо, наделенное правом подписи
1. 2. 398. 3.3. 4. 1. 2.3 - Лицо, наделенное правом подписи финансовых документов
1. 2. 398. 3.3. 4. 1. 2.4 – Сотрудник отдела кадров
1. 2. 398. 3.3. 4. 1. 2.5 – Сотрудник организации
Certificate Policy
Политика регистрационного свидетельства
2. 5. 29. 32
[1]Политика регистрационного свидетельства:
Идентификатор политики=1. 2. 398. 3.3.2.1
[1,1]Сведения квалификатора политики:
Идентификатор квалификатора политики=CPS
Квалификатор:
http:// pki. gov. kz/ cps
[1,2]Сведения квалификатора политики:
Идентификатор квалификатора политики=Текст уведомления
Квалификатор:
http:// pki. gov. kz/ cps
Certificate Authority Information Access
Доступ к информации о центрах сертификации
1. 3. 6. 1.5. 5. 7. 1.1
[1]Доступ к сведениям центра сертификации
Метод доступа=Поставщик центра сертификации (1. 3. 6. 1.5. 5. 7. 48.2)
Дополнительное имя: URL=http:// pki. gov. kz/ cert/ nca_ gost. cer
[2]Доступ к сведениям центра сертификации
Метод доступа=Протокол определения состояния регистрационного свидетельства через сеть (1. 3. 6. 1.5. 5. 7. 48.1)
Дополнительное имя: URL= URL=http:// ocsp. pki. gov. kz
Crl Distribution Points
Точки распространения списков отзыва
2. 5. 29. 31
[1]Точка распределения списка отзыва (CRL)
Имя точки распространения:
Полное имя:
URL= http:// crl. pki. gov. kz/ nca_ gost. crl
URL=http:// crl1. pki. gov. kz/ nca_ gost. crl
Freshest Crl Distribution Points
Новейший CRL
2. 5. 29. 46
[1]Новейший CRL
Имя точки распространения:
Полное имя:
URL=http:// crl. pki. gov. kz/ nca_ d_ gost. crl
URL=http:// crl1. pki. gov. kz/ nca_ d_ gost. crl
Digital Signature
Цифровая подпись Центра сертификации (512 бит)
1. 2. 398. 3.10. 1. 1. 1.2
Значение
7. Структура регистрационного свидетельства пользователя (юридическое лицо) Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан (для аутентификации)
Поле
Описание
OID, критичность
Содержание
Базовые поля регистрационного свидетельства в формате Х.509
Version
Версия Стандарта X.509
V3
Serial Number
Серийный номер регистрационного свидетельства
Положительное, целое число
(не более 20 байт)
Signature Algorithm
Алгоритм подписи
1. 2. 840. 113549. 1. 1. 11
sha256WithRSAEncryption
Issuer
Данные издателя регистрационного свидетельства

Қорғалған Электрондық пошта -1.​3.​6.​1.5.​5.​7.​3.4
Бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын заңды тұлға/жеке кәсіпкер-1.2.​398.​3.​3.4.1.2
Қол жетімді идентификаторлар:
1.​2.​398.​3.3.​4.​1.​2.1-бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметін жүзеге асыратын заңды тұлғаның бірінші басшысы/ жеке кәсіпкер
1.​2.​398.​3.3.​4.​1.​2.2-қол қою құқығы берілген тұлға
1.​2.​398.​3.3.​4.​1.​2.3-қаржылық құжаттарға қол қою құқығы берілген тұлға
1.​2.​398.​3.3.​4.​1.​2.4-кадр бөлімінің қызметкері
1.​2.​398.​3.3.​4.​1.​2.5-ұйымның қызметкері
Certificate Policy
Тіркеу куәлігінің саясаты
2.​5.​29.​32
[1]Тіркеу куәлігінің саясаты:
Саясаттың сәйкестендірушісі =1.​2.​398.​3.3.2.1
[1,1]Саясатты мамандандырушының мәліметтері :
Саясатты мамандандырушының сәйкестендіргіші = CPS
Мамандандырушы:
http://​pki.​gov.​kz/​cps
[1,2] Саясатты мамандандырушының мәліметтері і:
Саясатты мамандандырушының сәйкестендіргіші = Хабарлама мәтіні
Мамандандырушы:
http://​pki.​gov.​kz/​cps
Certificate Authority Information Access
Сертификаттау орталықтары туралы ақпаратқа қолжетімділік
1.​3.​6.​1.5.​5.​7.​1.1
[1]Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қолжетімділік
Қол жеткізу әдісі = Сертификаттау орталығының жеткізгіші (1.​3.​6.​1.5.​5.​7.​48.2)
Қосымша атауы: URL=http://​pki.​gov.​kz/​cert/​nca_​gost.​cer
[2]Сертификаттау орталығының мәліметтеріне қолжетімділік
Қол жеткізу әдісі = Тіркеу куәлігінің жай-күйін желі арқылы анықтау хаттамасы (1.​3.​6.​1.5.​5.​7.​48.1)
Қосымша атауы: URL=http://​ocsp.​pki.​gov.​kz
Crl Distribution Points
Кері қайтарып алу тізімін тарату нүктесі
2.​5.​29.​31
[1]Кері қайтарып алу тізімін бөлу нүктесі (CRL)
Тарату нүктесінің атауы:
Толық атауы:
URL= http://​crl.​pki.​gov.​kz/​nca_​gost.​crl
URL=http://​crl1.​pki.​gov.​kz/​nca_​gost.​crl
Freshest Crl Distribution Points
Ең жаңа CRL
2.​5.​29.​46
[1] Ең жаңа CRL
Тарату нүктесінің атауы:
Толық атауы:
URL=http://​crl.​pki.​gov.​kz/​nca_​d_​gost.​crl
URL=http://​crl1.​pki.​gov.​kz/​nca_​d_​gost.​crl
Digital Signature
Сертификаттау орталығының цифрлық қолтаңбасы (512 бит)
1.​2.​398.​3.10.​1.​1.​1.2
Мәні
7. Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығы пайдаланушысының (заңды тұлғаның) тіркеу куәлігінің құрылымы (сәйкестендіру үшін)
Алаң
Сипаттамасы
OID, маңыздылығы
Мазмұны
Тіркеу куәлігінің Х.509 форматындағы негізгі алаңдары
Version
Х.509 стандартының нұсқасы
-
V3
Serial Number
Тіркеу куәлігінің сериялық нөмірі
-
Оң, бүтін сан (20 байттан аса емес)
Signature Algorithm
Қолтаңба алгоритмі
1.​2.​840.​113549.​1.​1.​11
sha256WithRSAEncryption
Issuer
Тіркеу куәлігін шығарушының деректері

14. Информация о списке отозванных регистрационных свидетельств RSA Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан
Поле
Описание
OID, критичность
Содержание
Базовые поля СОРС в формате Х.509
Version
Версия Стандарта X.509
V2
Issuer
Данные издателя СОРС
C=2. 5. 4. 6
CN =2. 5. 4. 3
C = KZ (обязательное поле)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA) (обязательное поле)
This Update
Время издания СОРС
UTC TIME
Действителен с: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Next Update
Следующее обновление СОРС
UTC TIME
Действителен по: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Signature Algorithm
Алгоритм подписи
1. 2. 840. 113549. 1. 1. 11
sha256WithRSAEncryption
Дополнительные поля СОРС в формате Х.509
Number CRL
Порядковый номер СОРС
2. 5. 29. 20
Последовательно увеличивающийся номер
Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификации
2. 5. 29. 35
Значение идентификатора ключа центра сертификации в шестнадцатеричном формате
Digital Signature
Цифровая подпись ЦС (4096 бит)
1. 2. 840. 113549. 1. 1. 11
Значение
15. Информация о списке отозванных регистрационных свидетельств GOST Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан
Поле
Описание
OID, критичность
Содержание
Базовые поля СОРС в формате Х.509
Version
Версия Стандарта X.509
V2
Issuer
Данные Издателя СОРС
C=2. 5. 4. 6
CN =2. 5. 4. 3
C = KZ (обязательное поле)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (GOST) (обязательное поле)
This Update
Время издания СОРС
UTC TIME
Действителен с: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Next Update
Следующее обновление СОРС
UTC TIME
Действителен по: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Signature Algorithm
Алгоритм подписи
1. 2. 398. 3.10. 1. 1. 1.2
ГОСТ 34.310-2004
Дополнительные поля СОРС в формате Х.509
Number CRL
Порядковый номер СОРС
2. 5. 29. 20
Последовательно увеличивающийся номер
Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификации
2. 5. 29. 35
Значение идентификатора ключа центра сертификации в шестнадцатеричном формате
Digital Signature
Цифровая подпись Центра сертификации (512 бит)
1. 2. 398. 3.10. 1. 1. 1.2
Значение
16. Информация о списке отозванных регистрационных свидетельств RSA (Delta CRL) Национального удостоверяющего центра Республики Казахстан
Поле
Описание
OID, критичность
Содержание
Базовые поля СОРС в формате Х.509
Version
Версия Стандарта X.509
V2
Issuer
Данные Издателя СОРС
C=2. 5. 4. 6
CN =2. 5. 4. 3
C = KZ (обязательное поле)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA) (обязательное поле)
This Update
Время издания СОРС
UTC TIME
Действителен с: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Next Update
Следующее обновление СОРС
UTC TIME
Действителен по: YYMMDDHHMMSSZ UTC
Signature Algorithm
Алгоритм подписи
1. 2. 840. 113549. 1. 1. 11
sha256WithRSAEncryption
Дополнительные поля СОРС в формате Х.509
Number CRL
Порядковый номер СОРС
2. 5. 29. 20
Последовательно увеличивающийся номер
Authority Key Identifier
Идентификатор ключа центра сертификации
2. 5. 29. 35
Значение идентификатора ключа центра сертификации в шестнадцатеричном формате
Freshest CRL
Идентификатор разностного СОРС
2. 5. 29. 46, critical
Digital Signature
Цифровая подпись ЦС (4096 бит)
1. 2. 840. 113549. 1. 1. 11
Значение

14. Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының RSA кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі туралы ақпарат
Алаң
Сипаттамасы
OID, маңыздылығы
Мазмұны
ҚТКТ Х.509 форматындағы негізгі алаңдары
Version
Х.509 стандартының нұсқасы
-
V2
Issuer
ҚТКТ шығарушының деректері
C=2.​5.​4.​6
CN =2.​5.​4.​3
C = KZ (міндетті алаң)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA) (міндетті алаң)
This Update
ҚТКТ шығару уақыты
UTC TIME
YYMMDDHHMMSSZ UTC бастап жарамды
Next Update
ҚТКТ келесі жаңаруы
UTC TIME
YYMMDDHHMMSSZ UTC дейін жарамды
Signature Algorithm
Қолтаңба алгоритмі
1.​2.​840.​113549.​1.​1.​11
sha256WithRSAEncryption
ҚТКТ Х.509 форматындағы қосымша алаңдары
Number CRL
ҚТКТ рет саны
2.​5.​29.​20
Дәйекті түрде өсетін нөмір
Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығының кілтін сәйкестендіруші
2.​5.​29.​35
Сертификаттау орталығы кілтін сәйкестендірушінің он алты санмен белгіленген форматтағы мәні
Digital Signature
Сертификаттау орталығының цифрлық қолтаңбасы (4096 бит)
1.​2.​840.​113549.​1.​1.​11
Мәні
15. Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының GOST кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі туралы ақпарат
Алаң
Сипаттамасы
OID, маңыздылығы
Мазмұны
ҚТКТ Х.509 форматындағы негізгі алаңдары
Version
Х.509 стандартының нұсқасы
-
V2
Issuer
ҚТКТ шығарушының деректері
C=2.​5.​4.​6
CN =2.​5.​4.​3
C = KZ (міндетті алаң)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (GOST) (міндетті алаң)
This Update
ҚТКТ шығару уақыты
UTC TIME
YYMMDDHHMMSSZ UTC бастап жарамды
Next Update
ҚТКТ келесі жаңаруы
UTC TIME
YYMMDDHHMMSSZ UTC дейін жарамды
Signature Algorithm
Қолтаңба алгоритмі
1.​2.​398.​3.10.​1.​1.​1.2
МЕМСТ 34.310-2004
ҚТКТ Х.509 форматындағы қосымша алаңдары
Number CRL
ҚТКТ рет саны
2.​5.​29.​20
Дәйекті түрде өсетін нөмір
Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығының кілтін сәйкестендіруші
2.​5.​29.​35
Сертификаттау орталығы кілтін сәйкестендірушінің он алты санмен белгіленген форматтағы мәні
Digital Signature
Сертификаттау орталығының цифрлық қолтаңбасы (512 бит)
1.​2.​398.​3.10.​1.​1.​1.2
Мәні
16. Қазақстан Республикасы Ұлттық куәландырушы орталығының RSA (Delta CRL) кері қайтарып алынған тіркеу куәліктерінің тізімі туралы ақпарат
Алаң
Сипаттамасы
OID, маңыздылығы
Мазмұны
ҚТКТ Х.509 форматындағы негізгі алаңдары
Version
Х.509 стандартының нұсқасы
-
V2
Issuer
ҚТКТ шығарушының деректері
C=2.​5.​4.​6
CN =2.​5.​4.​3
C = KZ (міндетті алаң)
CN = ҰЛТТЫҚ КУӘЛАНДЫРУШЫ ОРТАЛЫҚ (RSA) (міндетті алаң)
This Update
ҚТКТ шығару уақыты
UTC TIME
YYMMDDHHMMSSZ UTC бастап жарамды
Next Update
ҚТКТ келесі жаңаруы
UTC TIME
YYMMDDHHMMSSZ UTC дейін жарамды
Signature Algorithm
Қолтаңба алгоритмі
1.​2.​840.​113549.​1.​1.​11
sha256WithRSAEncryption
ҚТКТ Х.509 форматындағы қосымша алаңдары
Number CRL
ҚТКТ рет саны
2.​5.​29.​20
Дәйекті түрде өсетін нөмір
Authority Key Identifier
Сертификаттау орталығының кілтін сәйкестендіруші
2.​5.​29.​35
Сертификаттау орталығы кілтін сәйкестендірушінің он алты санмен белгіленген форматтағы мәні
Freshest CRL
Таратылатын ҚТКТ сәйкестендіргіші
2.​5.​29.​46, critical
-
Digital Signature
Сертификаттау орталығының цифрлық қолтаңбасы (4096 бит)
1.​2.​840.​113549.​1.​1.​11
Мәні