Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров социальных выплат, назначения, перерасчета, приостановления, возобновления, прекращения и осуществления социальных выплат из Государственного фонда социального страхования
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 июня 2020 года № 217. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 июня 2020 года № 20838. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 22 июня 2023 года № 237.
Об утверждении Правил исчисления (определения) размеров социальных выплат, назначения, перерасчета, приостановления, возобновления, прекращения и осуществления социальных выплат из Государственного фонда социального страхования
Сноска. Утратил силу приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра труда и социальной защиты населения РК от 22.06.2023 № 237 (вводится в действие с 01.07.2023).
Примечание ИЗПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года.
В соответствии с подпунктом 12) статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.09.2022 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также их осуществления согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу некоторые приказы Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан по перечню согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Департаменту политики социального страхования, базового социального и пенсионного обеспечения в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официальной публикации;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

Әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта есептеу, тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату және жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 8 маусымдағы № 217 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 8 маусымда № 20838 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 22 маусымдағы № 237 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 22.06.2023 № 237 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабы 12) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.09.2022 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта есептеу, тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату және жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес тізім бойынша Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Әлеуметтік сақтандыру, базалық әлеуметтік және зейнетақымен қамсыздандыру саясаты департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.

4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан Сарбасова А.А.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит опубликованию.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
СОГЛАСОВАН
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство финансов
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
СОГЛАСОВАН
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 8 июня 2020 года № 217
Правила исчисления (определения), размеров социальных выплат, назначения, перерасчета, приостановления, возобновления, прекращения и осуществления социальных выплат из Государственного фонда социального страхования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила исчисления (определения), размеров социальных выплат, назначения, перерасчета, приостановления, возобновления, прекращения и осуществления социальных выплат из Государственного фонда социального страхования (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 12) статьи 10 Закона Республики Казахстан "Об обязательном социальном страховании" (далее – Закон), подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок исчисления (определения), размеров социальных выплат, назначения, перерасчета, приостановления, возобновления, прекращения и осуществления социальных выплат из Государственного фонда социального страхования.
При внесении изменений и (или) дополнений в настоящие Правила в части оказания государственной услуги центральный исполнительный орган в течение трех рабочих дней после государственной регистрации приказа, который предусматривает внесение изменений и (или) дополнений информирует Государственную корпорацию "Правительство для граждан", оператора информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", Единый контакт-центр и уполномоченный орган по контролю в сфере обязательного социального страхования о внесенных изменениях и (или) дополнениях.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министрі А.Ә. Сарбасовқа жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
Б. Нурымбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, қорғаныс және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 8 маусымдағы
№ 217 бұйрығына
1-қосымша
Әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта есептеу, тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату және жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта есептеу, тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату және жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-бабының 12) тармақшасына, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта есептеу, тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Осы Қағидаларға мемлекеттік қызмет көрсету бөлігінде өзгерістер және (немесе) толықтырулар енгізілген кезде орталық атқарушы орган өзгерістер және немесе толықтырулар енгізуді көздейтін бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күн ішінде "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясын, "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторын, Бірыңғай байланыс орталығын, міндетті әлеумметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөніндегі уәкілетті органды енгізілген өзгерістер мен (немесе) толықтырулар туралы хабардар етеді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі - Мемлекеттік корпорация) - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және олардың нәтижелерін көрсетілетін қызметті алушыға беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жылжымайтын мүліктің тұрған жері бойынша оған құқықтарды мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;

2) кормилец – лицо, содержащее нетрудоспособных членов семьи, состоящих на его иждивении, за счет своего дохода;
3) плательщик социальных отчислений (далее – плательщик) – работодатель, индивидуальный предприниматель, в том числе крестьянское или фермерское хозяйство, лицо, занимающееся частной практикой, осуществляющие исчисление и уплату социальных отчислений в Государственный фонд социального страхования в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
3-1) плательщик единого платежа – налоговый агент, определенный статьей 776-1 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)";
4) социальные выплаты – выплаты, осуществляемые Государственным фондом социального страхования в пользу получателя социальной выплаты;
5) уполномоченная организация по выдаче социальных выплат – банки второго уровня, организации, имеющие лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций, территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта";
6) получатель социальной выплаты (далее – получатель) – физическое лицо, за которого производились социальные отчисления в Государственный фонд социального страхования до наступления случая социального риска и в отношении которого Государственным фондом социального страхования вынесено решение о назначении социальных выплат, а в случае смерти лица, являющегося участником системы обязательного социального страхования - члены семьи умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, состоявшие на его иждивении;
6-1) административный орган – государственный орган, орган местного самоуправления, государственное юридическое лицо, а также иная организация, которые в соответствии с законами Республики Казахстан наделены полномочиями по принятию административного акта, совершению административного действия (бездействия);
7) принцип "одного заявления" – форма оказания государственной услуги, предусматривающая совокупность нескольких государственных услуг, оказываемых на основании одного заявления;
8) АИС "Е-макет" - автоматизированная информационная система "Электронное назначение пенсионных выплат и пособий" центрального исполнительного органа (далее – АИС "Е-макет");
9) лицо, занимающееся частной практикой - частный нотариус, частный судебный исполнитель, адвокат, профессиональный медиатор;
10) филиалы фонда – областные, городов республиканского значения и столицы филиалы Государственного фонда социального страхования;

2) асыраушы - өзінің асырауындағы отбасының еңбек етуге қабілетсіз мүшелерін өз кірісі есебінен асырайтын адам;
3) әлеуметтік аударымдарды төлеуші (бұдан әрі - төлеуші) - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен әлеуметтiк аударымдарды есептеудi және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорына төлеудi жүзеге асыратын жұмыс берушi, дара кәсіпкер, оның ішінде шаруа немесе фермер қожалығы, жеке практикамен айналысатын адам;
3-1) бірыңғай төлем төлеуші – "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 776-1-бабында айқындалған салық агенті;
4) әлеуметтік төлемдер - әлеуметтік төлемді алушының пайдасына Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры жүзеге асыратын төлемдер;
5) әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйым - екінші деңгейдегі банктер, банк операцияларының тиісті түрлерін реттеу және қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын қадағалау жөніндегі уәкілетті органның лицензиясы бар ұйымдар, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелері;
6) әлеуметтік төлемді алушы (бұдан әрі - алушы) - әлеуметтік тәуекел жағдайы басталғанға дейін өзі үшін Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қорына әлеуметтiк аударымдар жүргiзiлген және Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры өзіне қатысты әлеуметтiк төлемдерді тағайындау туралы шешiм шығарған жеке тұлға, ал міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы болып табылатын адам қайтыс болған жағдайда - қайтыс болған (coт хабарсыз кеттi деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшелерi;
6-1) әкімшілік орган – Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес әкімшілік актіні қабылдау, әкімшілік әрекет жасау (әрекетсіздік) жөнінде өкілеттіктер берілген мемлекеттік орган, жергілікті өзін-өзі басқару органы, мемлекеттік заңды тұлға, сондай-ақ өзге ұйым;
7) "бір өтініш" қағидаты - бір өтініш негізінде көрсетілетін бірнеше мемлекеттік қызметтер жиынтығын көздейтін мемлекеттік қызметті көрсету нысаны;
8) "Е-макет" ААЖ – орталық атқарушы органның "Зейнетақы төлемдерін және жәрдемақыларды электрондық тағайындау" автоматтандырылған ақпараттық жүйесi (бұдан әрі – "Е-макет" ААЖ);
9) жеке практикамен айналысатын адам - жекеше нотариус, жеке сот орындаушысы, адвокат, кәсіпқой медиатор;
10) қордың филиалдары - Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының облыстық, республикалық мәні бар қалалардағы және астанадағы филиалдары;

11) подразделение медико-социальной экспертизы (далее – подразделение МСЭ) – структурное подразделение уполномоченного органа по контролю в сфере обязательного социального страхования, проводящее медико-социальную экспертизу;
12) Государственный фонд социального страхования (далее - фонд) – юридическое лицо, производящее аккумулирование социальных отчислений, назначение и осуществление социальных выплат участникам системы обязательного социального страхования и в отношении которых наступил случай социального риска, включая членов семьи - иждивенцев в случае потери кормильца;
13) отделения Государственной корпорации – городские, районные отделения Государственной корпорации;
14) филиалы Государственной корпорации – областные, городов республиканского значения и столицы филиалы Государственной корпорации;
15) общий стаж участия в системе обязательного социального страхования – общее количество месяцев, за которые поступили социальные отчисления;
16) участник системы обязательного социального страхования – физическое лицо, за которое уплачиваются социальные отчисления и которое имеет право на получение социальных выплат при наступлении случаев социального риска, предусмотренных Законом;
17) уполномоченный орган по контролю в сфере обязательного социального страхования – территориальное подразделение государственного органа, осуществляющего реализацию государственной политики в сфере социальной защиты населения;
18) проактивная услуга – государственная услуга, оказываемая в электронной форме, предоставляемая по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи;
19) центральный исполнительный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере социальной защиты населения, регулирование, контрольные функции за деятельностью фонда;
20) центр занятости населения (далее – центр занятости) - юридическое лицо, создаваемое местным исполнительным органом района, городов областного и республиканского значения, столицы в целях реализации активных мер содействия занятости, организации социальной защиты от безработицы и иных мер содействия занятости в соответствии с Законом Республики Казахстан "О занятости населения";
20-1) Сервис цифровых документов – это объект информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", закрепленный за оператором и предназначенный для создания, хранения и использования электронных документов в целях реализации государственных функций и вытекающих из них государственных услуг, а также при взаимодействии с физическими и юридическими лицами, получении и оказании услуг в электронной форме.

11) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі - МӘС бөлімшесі) - міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөніндегі уәкілетті органның медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізетін құрылымдық бөлімшесі;
12) Мемлекеттiк әлеуметтiк сақтандыру қоры (бұдан әрi - қор) - әлеуметтік аударымдарды жинақтауды, асыраушысынан айырылу жағдайына, отбасы мүшелерін - асырауындағыларды қоса алғанда, өздеріне қатысты әлеуметтік тәуекел жағдайы басталған міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыларға әлеуметтік төлемдерді тағайындауды және жүзеге асыруды жүргізетін заңды тұлға;
13) Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері - Мемлекеттік корпорацияның қалалық, аудандық бөлімшелері;
14) Мемлекеттік корпорацияның филиалдары - Мемлекеттік корпорацияның облыстық, республикалық мәні бар қалалардағы және астанадағы филиалдары;
15) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі -әлеуметтік аударымдар түскен айлардың жалпы саны;
16) міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы - өзі үшін әлеуметтік аударымдар төленетін және Заңда көзделген әлеуметтік тәуекел жағдайлары басталған кезде әлеуметтік төлемдер алуға құқығы бар жеке тұлға;
17) міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөніндегі уәкілетті орган - мемлекеттік органның халықты әлеуметтік қорғау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асыратын аумақтық бөлімшесі;
18) проактивті көрсетілетін қызмет - қызмет көрсету субъектісінің бастамасы бойынша берілетін, қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы берілген келісімі міндетті түрде қажет болатын, электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызмет;
19) орталық атқарушы орган – халықты әлеуметтік қорғау саласында басшылықты, қордың қызметiн реттеуді, бақылау функцияларын жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
20) халықты жұмыспен қамту орталығы (бұдан әрі - жұмыспен қамту орталығы) - жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шараларын іске асыру, жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғауды және "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің өзге де шараларын ұйымдастыру мақсатында аудандардың, облыстық және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органы құратын заңды тұлға;
20-1) Цифрлық құжаттардың сервисі – бұл операторға бектітілген және мемлекеттік функциялар мен олардан туындайтын мемлекеттік қызметтерді жүзеге асыру мақсатында, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалармен өзара іс-қимыл жасау, қызметтерді электрондық нысанда алу және көрсету кезінде электрондық құжаттарды құруға, сақтауға және пайдалануға арналған "электрондық үкімет" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымының объектісі.

21) электронный макет дела (далее – ЭМД) – электронный макет дела получателя социальной выплаты, формируемый Государственной корпорацией в автоматизированной информационной системе "Е-макет";
21-1) государственный информационный портал "Электронная биржа труда" – информационная система, содержащая единую информационную базу рынка труда;
22) веб-портал "электронного правительства" (www.egov.kz) (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;
23) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
24) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
25) электронная заявка – сведения, необходимые для назначения социальных выплат в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью Государственной корпорации, подразделения МСЭ, центра занятости;
26) электронное заявление – заявление, в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью.
Сноска. Пункт 2 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 2. Порядок обращения за назначением социальных выплат
3. Лица, имеющие право на получение социальных выплат (далее - услугополучатель), обращаются с документом, удостоверяющим личность, и заявлением по формам, согласно приложениям 1, 2, 4 и 5 к настоящим Правилам в фонд:
1) за назначением социальной выплаты на случай утраты трудоспособности:
через подразделение медико-социальной экспертизы – при первичном установлении степени утраты общей трудоспособности;
через Государственную корпорацию при установлении степени утраты общей трудоспособности на момент обращения.
При этом, услугополучатель подает заявление по принципу "одного заявления" согласно приложению 3 Правил предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11110).
При этом прием заявления осуществляется:
по месту расположения подразделения медико-социальной экспертизы соответствующего региона;
на выездных заседаниях:
на базе лечебно-профилактических учреждений по месту постоянного жительства (регистрации) услугополучателя;
по месту нахождения на лечении в специализированных учреждениях;
в исправительных учреждениях и следственных изоляторах, по месту пребывания услугополучателя;
на дому, в стационаре – если лицо по состоянию здоровья в соответствии с заключением врачебно-консультативной комиссии не может явиться на медико-социальную экспертизу;
заочно – когда освидетельствуемое лицо нетранспортабельно и/или находится на стационарном лечении за пределами обслуживаемого региона, на основании представленных документов, определенных перечнем основных требований к оказанию государственных услуг (далее – Перечень требований) "Назначение социальной выплаты на случай утраты трудоспособности", с согласия освидетельствуемого лица или законного представителя;

21) істің электрондық макеті (бұдан әрі - ІЭМ) - "Е-макет" автоматтандырылған ақпараттар жүйесiнде Мемлекеттік корпорация қалыптастыратын әлеуметтік төлем алушы ісінің электрондық макеті;
21-1) "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік ақпараттық порталы (бұдан әрі – "Электрондық еңбек биржасы" порталы) – еңбек нарығының бірыңғай ақпараттық базасын қамтитын ақпараттық жүйе;
22) "электрондық үкіметтің" веб-порталы (www.egov.kz) (бұдан әрі - портал) - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;
23) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
24) электрондық құжат - өзіндегі ақпарат электрондық цифрлық нысанда ұсынылған және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
25) электрондық өтінім - әлеуметтік төлемдерді тағайындауға қажетті, Мемлекеттік корпорацияның, МӘС бөлімшесінің, жұмыспен қамту орталығының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы мәліметтер;
26) электрондық өтініш - электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы өтініш.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
2-тарау. Әлеуметтік төлемдерді тағайындауға жүгіну тәртібі
3. Әлеуметтік төлемдерді алуға құқығы бар адамдар (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) қорға жеке басты куәландыратын құжатпен және осы Қағидаларға 1, 2, 4 және 5-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша өтінішпен жүгінеді:
1) еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлем тағайындауға:
жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі алғаш рет белгіленген кезде медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі арқылы;
жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі белгіленген кезде Мемлекеттік корпорация арқылы.
Бұл ретте, көрсетілетін қызметті алушы "бір өтініш" қағидаты бойынша Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11110 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін бюджет қаражаты есебінен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айырылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларына 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Бұл ретте өтінішті қабылдау:
тиісті өңірдің медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімдерінің орналасқан жері бойынша;
көшпелі отырыстарда:
көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты (тіркелген) жері бойынша емдеу-профилактикалық мекемелердің базасында;
мамандандырылған ұйымдарда емдеуде болған жері бойынша;
көрсетілетін қызметті алушының болатын жері бойынша түзеу мекемелерінде және тергеу изоляторларында;
үйде, стационарда – егер адам дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысына сәйкес денсаулық жағдайына байланысты медициналық-әлеуметтік сараптамаға келе алмаса;
сырттай – куәландырылатын адамның немесе заңды өкілінің келісімімен, "Асыраушысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – Талаптар тізбесі) айқындалған, ұсынылған құжаттар негізінде куәландырылатын адам тасымалдануға келмейтін болған және/немесе қызмет көрсетілетін өңірден тыс жерде стационарлық емдеуде болған кезде жүзеге асырылады;

2) за назначением социальной выплаты на случай потери кормильца через Государственную корпорацию.
При этом лицо, имеющее право на долю социальной выплаты на случай потери кормильца, обращается в отделение Государственной корпорации;
3) за назначением социальной выплаты на случай потери работы через:
государственную корпорацию (при наличии сведений о регистрации в качестве безработного);
центр занятости – при регистрации лица, в качестве безработного и обращением по принципу "одного заявления" за назначением социальной выплаты на случай потери работы;
портал – при наличии сведений о регистрации в качестве безработного;
портал "Электронная биржа труда" при регистрации в качестве безработного на указанном портале;
4) за назначением социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) через Государственную корпорацию;
5) за назначением социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет через:
государственную корпорацию;
портал;
абонентское устройство сотовой связи.
При этом обращение за назначением социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет может осуществляться по принципу "одного заявления" при получении государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния". Рассмотрение заявления на назначение социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет осуществляется после регистрации рождения ребенка.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.09.2022 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
4. Подача заявления и необходимых документов для назначения социальных выплат третьими лицами осуществляется по нотариально удостоверенной доверенности лица, имеющего право на получение социальных выплат в порядке, установленном Законом о нотариате.
5. Для назначения социальных выплат лицам, решением суда признанным недееспособными, ограниченно дееспособными или нуждающимися в опеке или попечительстве, заявление и необходимые документы подаются их опекунами.
Лицу, имеющему право на получение социальной выплаты, находящемуся в исправительном учреждении, социальная выплата назначается на основании заявления и документов, представляемых администрацией исправительного учреждения в отделение Государственной корпорации по месту его нахождения.

2) асыраушысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындауға Мемлекеттік корпорация арқылы.
Бұл ретте асыраушысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлемнің үлесіне құқығы бар адам Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жүгінеді;
3) жұмысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді тағайындауға:
Мемлекеттік корпорация арқылы (жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы мәліметтер болған кезде);
жұмыспен қамту орталығы арқылы – адамды жұмыссыз ретінде тіркеген және "бір өтініш" қағидаты бойынша жұмысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді тағайындауға жүгінген кезде;
портал арқылы – жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы мәліметтер болған кезде;
"Электрондық еңбек биржасы" порталы арқылы – көрсетілген порталда жұмыссыз ретінде тіркелген кезде;
4) Мемлекеттік корпорация арқылы жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді тағайындауға;
5) бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындауға:
Мемлекеттік корпорация арқылы;
портал арқылы;
ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы.
Бұл ретте бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш беру "Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік көрсетілетін қызметін алу кезінде "бір өтініш" қағидаты бойынша жүзеге асырылуы мүмкін. Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлемді тағайындауға өтінішті қарау бала тууды тіркегеннен кейін жүзеге асырылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.09.2022 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
4. Әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды үшінші тұлғалардың беруі Нотариат туралы заңда белгіленген тәртіппен әлеуметтік төлемдер алуға құқығы бар адамның нотариат куәландырған сенімхаты бойынша жүзеге асырылады.
5. Сот шешімімен әрекетке қабілетсіз, әрекетке қабілеті шектеулі немесе қамқорлыққа немесе қорғаншылыққа мұқтаж деп танылған адамдарға әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін өтінішті және қажетті құжаттарды олардың қамқоршылары береді.
Түзеу мекемесiндегі әлеуметтік төлем алуға құқығы бар адамға әлеуметтік төлем өтiнiштің және түзеу мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлiмшесiне оның әкiмшiлiгi ұсынатын құжаттардың негiзiнде тағайындалады.

6. Представление заявления о назначении социальных выплат не требуется при их назначении через проактивную услугу. Порядок оказания проактивных услуг по назначению социальных выплат предусмотрен главой 5 настоящих Правил.
7. При наступлении социальных рисков назначение социальной выплаты осуществляется на основании заявления (в том числе электронного) и документа, удостоверяющего личность, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) (в случае обращения за назначением социальных выплат лиц, имеющих статус кандаса, предоставляется удостоверение кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации), а также:
1) на случай потери кормильца:
свидетельства о смерти кормильца (либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти, или уведомление о смерти, полученное посредством веб-портала "электронного правительства") либо или решения суда о признании лица безвестно отсутствующим или об объявлении умершим;
документов, подтверждающих родственные отношения с умершим (признанным судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим), свидетельства о рождении ребенка (детей) умершего кормильца и о заключении (расторжении) брака (супружества), об усыновлении (удочерении), об установлении отцовства (материнства) либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации):
справки из организации среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования о том, что члены семьи в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет являются обучающимися или обучавшимися по очной форме обучения, по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам (обновляется ежегодно);
документ об установлении опеки или попечительства либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей):
листа (листов) временной нетрудоспособности, выданных в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
3) на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет:
свидетельства (свидетельств) о рождении ребенка (детей,) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (для идентификации), (либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о рождении);
в зависимости от их наличия:
выписки из решения суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), выданной органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству (в случаях усыновления (удочерения) ребенка (детей) в возрасте до полутора лет);
свидетельства (свидетельств) о смерти ребенка (детей), (либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти, или уведомление о смерти, полученное посредством веб-портала "электронного правительства").

6. Әлеуметтік төлемдер проактивті қызметтер арқылы тағайындалған кезде, оларды тағайындау туралы өтінішті ұсыну талап етілмейді. Әлеуметтік төлемдерді тағайындау бойынша проактивті қызметтер көрсету тәртібі осы Қағидалардың 5-тарауында көзделген.
7. Әлеуметтік тәуекелдер туындаған кезде әлеуметтік төлемді тағайындау өтініш (оның ішінде электрондық) және жеке басын куәландыратын құжат негізінде немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат негізінде жүзеге асырылады (сәйкестендіру үшін) (әлеуметтік төлемдер тағайындауға қандас мәртебесі бар адамдар жүгінген жағдайда қандас куәлігі ұсынылады) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат негізінде жүзеге асырылады (сәйкестендіру үшін), сондай-ақ:
1) асыраушысынан айырылу жағдайына:
асыраушысының қайтыс болуы туралы куәлік (не қайтыс болу туралы азаматтық хал актілерінің жазбаларынан мәліметтер бар анықтама немесе "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған қайтыс болу туралы хабарлама) не адамды хабар-ошарсыз кетті деп тану немесе қайтыс болды деп жариялау туралы сот шешімі;
қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) адаммен туыстық қатынастарды растайтын құжаттар, қайтыс болған асыраушы баласының (балаларының) туу туралы және неке (ерлі-зайыптылықты) қию (бұзу) туралы, бала асырап алу туралы, әке (ана) болуды белгілеу туралы куәліктер немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін):
осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша он сегіз жастан жиырма үш жасқа дейінгі отбасы мүшелерінің күндізгі оқу нысаны бойынша білім алушы болып табылатыны немесе білім алушы болып табылғаны туралы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан алынған анықтамалар (жыл сайын жаңартылады);
қамқорлықты немесе қорғаншылықты белгілеу туралы құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін):
2) жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайларына:
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (парақтары);
3) бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына:
баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) (не туу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама);
олардың бар-жоғына байланысты:
қамқоршылық немесе қорғаншылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган берген баланы (балаларды) асырап алу туралы соттың шешімінен үзінді көшірме (бір жарым жасқа дейінгі баланы (балаларды) асырап алған жағдайларда);
баланың (балалардың) қайтыс болу туралы куәлігі (куәліктері) (не азаматтық хал актілерінің жазбаларынан қайтыс болу туралы мәліметтерді қамтитын анықтама немесе "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған қайтыс болу туралы хабарлама).

Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
8. Помимо документов, перечисленных в пункте 7 настоящих Правил, к заявлению прилагаются сведения, запрашиваемые из информационных систем (далее - ИС) в соответствии с пунктом 14 настоящих Правил.
9. Перечень основных требований к оказанию государственных услуг, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственных услуг приведен в Перечнях требований согласно приложениям 6, 7, 8, 9 и 10 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.09.2022 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. При приеме документов представляются их подлинники и копии для сверки, копии документов сверяются специалистом, принимающим документы, после сличения с представленными подлинниками, кроме случаев, когда копии документов засвидетельствованы в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "О нотариате". Документы, представленные в подлинниках сканируются и возвращаются заявителю, за исключением листа (листов) временной нетрудоспособности, выданных в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) и справки из организации среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования.
При представлении документов, составленных на иностранном языке, нотариус свидетельствует верность перевода документа на казахский или русский язык в соответствии с подпунктом 9) пункта 1 статьи 34, статьей 80 Закона Республики Казахстан "О нотариате".
Сноска. Пункт 10 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.09.2022 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При обращении заявителя за назначением социальной выплаты осуществляется проверка на наличие у заявителя факта назначения или подачи заявления на назначение соответствующей социальной выплаты, в том числе на ребенка (детей).
При получении сведений из ИС центрального исполнительного органа, подтверждающих факт назначения соответствующей социальной выплаты или подачи заявления на назначение соответствующей социальной выплаты (кроме случаев прекращения социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет), заявителю безотлагательно вручается расписка об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
8. Осы Қағидалардың 7-тармағында тізбеленген құжаттардан басқа өтінішке осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес ақпараттық жүйелерден (бұдан әрі - АЖ) алынатын мәліметтер қоса беріледі.
9. Процесс сипаттамасын, нысанын, мазмұнын және көрсету нәтижесін қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі, сондай-ақ мемлекеттік қызметті беру ерекшеліктерін ескере отырып, басқа да мәліметтер талаптар тізбесі нысанында осы Қағидаларға 6, 7, 8, 9 және 10-қосымшаларға сәйкес регламенттелген.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.09.2022 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Құжаттарды қабылдаған кезде олардың түпнұсқалары және салыстырып тексеру үшін көшірмелері ұсынылады, құжаттардың көшірмелерін "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңында (бұдан әрі – Нотариат туралы заң) белгіленген тәртіппен куәландырған жағдайларды қоспағанда, құжаттардың көшірмелерін ұсынылған түпнұсқалармен салыстырғаннан кейін құжаттарды қабылдайтын маман салыстырып тексереді. Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген еңбекке уақытша жарамсыздық парағын (парақтарын), орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан алынған анықтамаларды қоспағанда, түпнұсқаларда ұсынылған құжаттар сканерленеді және өтініш берушіге қайтарылады.
Шет тілінде жасалған құжаттарды ұсынған кезде нотариус "Нотариат туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағы 9) тармақшасына, 80-бабына сәйкес құжаттың қазақ немесе орыс тіліне дұрыс аударылғанын куәландырады.
Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.09.2022 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Өтініш беруші әлеуметтік төлемдерді тағайындауға жүгінген кезде өтініш берушіде тиісті әлеуметтік төлемді, оның ішінде балаға (балаларға) тағайындау немесе тағайындауға өтініш беру фактісінің болуына тексеру жүргізіледі.
Орталық атқарушы органның АЖ-ынан тиісті әлеуметтік төлем тағайындау немесе тиісті әлеуметтік төлем тағайындауға (бала бір жарым жасқа толғанға дейінгі оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына тағайындалған әлеуметтік төлемді тоқтату жағдайларынан басқа) өтініш беру фактісін растайтын мәліметтер алынған кезде өтініш берушіге осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат дереу беріледі.

Сноска. Пункт 11 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
12. Специалист, принимающий заявление, проверяет полноту пакета документов, принимаемых у заявителя для назначения соответствующей социальной выплаты, а также сведений, полученных из ИС государственных органов и (или) организаций, обеспечивает качество сканирования и соответствие электронных копий документов оригиналам, представленных заявителем в соответствии с приложениями 6, 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил.
13. В случае представления заявителем неполного пакета документов и (или) документов с истекшим сроком действия и (или) несоответствия сведений по документу, удостоверяющему личность (кроме их смены согласно законодательству Республики Казахстан подтверждающихся сведениями из государственных информационных систем) с документами необходимыми для назначения, либо отсутствия права на назначение социальной выплаты заявителю безотлагательно выдается расписка об отказе в приеме документов по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам.
14. Специалист, принимающий заявление и документы формирует запросы в соответствующие ИС через шлюз "электронного правительства":
в ИС Государственная база данных "Физические лица" по документам, удостоверяющим личность заявителя;
в ИС банков второго уровня по сведениям о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, либо контрольного счета наличности исправительного учреждения;
при обращении за назначением социальной выплаты:
на случай утраты трудоспособности – в ИС "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" по справкам об установлении степени утраты общей трудоспособности, о проведении освидетельствования и установлении группы инвалидности;
на случай потери кормильца:
в ИС "РАГС" по свидетельству о рождении ребенка (детей) либо справке, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о рождении, об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), о заключении брака либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о браке, о смерти кормильца (признанным судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим) о смерти ребенка (детей) либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти;
в ИС "НОБД" по сведениям об обучении иждивенцев по очной форме в организациях общего среднего образования, технического, профессионального, послесреднего, высшего, послевузовского образования;
в ИС "Централизованный банк данных лиц, имеющих инвалидность" о проведении освидетельствования и установлении группы инвалидности (когда дети, в том числе усыновленные (удочеренные) братья, сестры и внуки, не достигшие восемнадцати лет и старше этого возраста, признаны лицами с инвалидностью с детства первой или второй группы);
в ИС "е–Попечительство" по справке об установлении опеки об установлении опеки (попечительства) над ребенком
на случай потери работы – в ИС "Рынок труда" по справке уполномоченного органа по вопросам занятости о регистрации заявителя в качестве безработного;
на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей):
в ИС "РБиЖФ" по листу временной нетрудоспособности, выданного в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);

Ескерту. 11-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
12. Өтінішті қабылдайтын маман өтініш берушіден тиісті әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қабылданатын құжаттар топтамасының, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дарынан алынған мәліметтердің толықтығын тексереді, сканерлеу сапасын және құжаттардың электрондық көшірмелерінің өтініш беруші осы Қағидалардың 6, 7, 8, 9 және 10-тармақтарына сәйкес ұсынған тұпнұсқаларына сәйкестігін қамтамасыз етеді.
13. Өтініш беруші құжаттардың топтамасын толық ұсынбаған және (немесе) қолданылу мерзімі өтіп кеткен құжаттарды ұсынған және (немесе) жеке басты куәландыратын құжат бойынша мәліметтер (мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтермен расталатын Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес оларды ауыстырғаннан басқа) сәйкес келмеген не әлеуметтік төлемді тағайындауға құқығы болмаған жағдайда өтініш берушіге дереу осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат беріледі.
14. Өтінішті және құжаттарды қабылдайтын маман "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті АЖ-ға:
өтінім берушінің жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша "Жеке тұлға" мемлекеттік дерекқоры АЖ-ға;
банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының не түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотының нөмірі туралы мәліметтер бойынша екінші деңгейдегі банктердің АЖ-дарына;
әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінгенде:
еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайына – жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу туралы, куәландыру және мүгедектік тобын белгілеуді жүргізу туралы анықтама бойынша "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған банкі" АЖ-ға;
асыраушысынан айырылу жағдайына:
баланың (балалардың) туу туралы куәлігі, не туу туралы, баланы (балаларды) асырап алу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын, некеге тұру туралы анықтама не неке туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын, асыраушының қайтыс болуы (сот хабар ошарсыз кетті деп немесе қайтыс болды деп жариялаған) туралы, не қайтыс болу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама бойынша "АХАТ" АЖ-ға;
асырауындағыларды жалпы орта білім беру, техникалық, кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарында күндізгі оқу нысаны бойынша оқуы туралы мәліметтер бойынша "ҰБДҚ" АЖ-ға;
куәландыруды және мүгедектік тобын белгілеуді жүргізу туралы (он сегіз жасқа толмаған және осы жастан үлкен балалар, оның ішінде асырап алынған аға, іні, сіңлі, қарындастары бала кезінен бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адам деп танылған жағдайда) "Мүгедектігі бар адамдардың орталықтандырылған банкі" АЖ-ға;
балаға қамқоршы (қорғаншы) белгілеу туралы анықтама бойынша "е-Қамқорлық" АЖ-ға;
жұмысынан айырылу жағдайына – өтініш берушінің жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы жұмыспен қамту мәселелері бойынша уәкілетті органның анықтамасы бойынша "Еңбек нарығы" АЖ-ға;
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайына:
жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты берілген уақытша еңбекке жарамсыздық парағы бойынша "ЖжФЖӘТ" АЖ-ға;

в ИС "Интегрированная налоговая информационная система" по сведениям о государственной регистрации заявителя в качестве индивидуального предпринимателя, лиц, занимающихся частной практикой, а также глав крестьянских или фермерских хозяйств и в ИС "Централизованные унифицированные лицевые счета" по выписке из лицевого счета налогоплательщика о состоянии расчетов с бюджетом, а также по социальным платежам, выданной органами государственных доходов, по форме согласно приложению 19 к Правилам ведения лицевых счетов, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2018 года № 306 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16601) (при обращении за назначением социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) индивидуальным предпринимателем, лицом, занимающимся частной практикой, а также главой крестьянского или фермерского хозяйства) за последние двенадцать календарных месяцев, предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату;
на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутра лет – в ИС "РАГС" по свидетельству о рождении ребенка (детей) либо справке, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о рождении, об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), о заключении брака либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о браке (в случаях смены фамилии родителя содержащейся в полученных сведениях), о смерти ребенка (детей) либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти.
При несоответствии (отсутствии) сведений в ИС к заявлению прилагаются соответствующие документы, за исключением сведений о номере банковского счета.
Сноска. Пункт 14 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.09.2022 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
15. Заявителю, обратившемуся в Государственную корпорацию, вручается расписка о приеме соответствующих документов.
Заявителю, обратившемуся в центр занятости либо в подразделение МСЭ, вручается отрывной талон заявления с отметкой о принятии документов.

Өтініш берушілерді дара кәсіпкер, жеке практикамен айналысатын адамдар, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтарының басшылары ретінде мемлекеттік тіркеу туралы және әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі ай ішінде (дара кәсіпкерлер, жеке практикамен айналысатын адамдар, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтарының басшылары жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты табысынан айырылу жағдайларына әлеуметтік төлемдерді тағайындауға өтініш берген кезде) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 27 ақпандағы № 306 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16601 болып тіркелген) бекітілген Жеке шоттарын жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – Жеке шоттарын жүргізу қағидалары) 19-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Орталықтандырылған біріздендірілген дербес шот" АЖ-да мемлекеттік кірістер органдары берген бюджетпен есеп айырысулардың жай-күйі, сондай-ақ әлеуметтік аударымдар туралы жеке шоттан үзінді көшірме бойынша "Біріктірілген салық ақпараттық жүйесі" АЖ-ға;
бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына – баланың (балалардың) туу туралы куәлігі немесе азаматтық хал актілерінің жазбаларынан туу туралы, баланы (балаларды) асырап алу туралы, неке қию туралы мәліметтерді қамтыған анықтама немесе азаматтық хал актілерінің жазбаларынан неке туралы (алынған мәліметтерде ата-аналардың тегі ауысқан кезде) баланың (балалардың) қайтыс болғаны туралы мәліметтерді қамтитын анықтама не азаматтық хал актілерінің жазбаларынан қайтыс болу туралы мәліметтерді қамтитын анықтама бойынша "АХАТ" АЖ-ға сұрау салулар қалыптастырады;
Банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді қоспағанда, ақпараттық жүйелердегі мәліметтер сәйкес келмеген (болмаған) жағдайда өтінішке тиісті құжаттар қоса беріледі.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.09.2022 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
15. Мемлекеттік корпорацияға жүгінген өтініш берушіге тиісті құжаттарды қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Жұмыспен қамту орталығына не МӘС-қа жүгінген өтініш берушіге құжаттардың қабылданғаны туралы белгімен үзбелі талон беріледі.

Глава 3. Порядок назначения социальных выплат
16. Центр занятости, подразделение МСЭ в течение одного рабочего дня со дня принятия заявления на назначение социальной выплаты направляет электронную заявку, состоящую из заявления и электронных копий документов, представленных заявителем в оригинале, а также сведений, полученных из ИС государственных органов и (или) организаций, в отделение Государственной корпорации.
Электронные копии документов удостоверяются ЭЦП специалиста, принявшего заявление.
17. Заявления о назначении социальных выплат и электронные заявки регистрируются в электронных журналах регистрации заявлений граждан о назначении социальных выплат в отделении Государственной корпорации по формам согласно приложениям 12 и 13 к настоящим Правилам.
18. Отделение Государственной корпорации в течение двух рабочих дней, за исключением документов, необходимых для назначения социальной выплаты на случай потери работы, срок проверки которых составляет один рабочий день, проверяет полноту поступившего пакета документов, формирует ЭМД, справку о стаже участия в системе обязательного социального страхования и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования по формам согласно приложениям 14 или 15 к настоящим Правилам, проект решения о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты по формам, согласно приложениям 16, 17, 18, 19 и 20 к настоящим Правилам, проект справки (проекты справок) о размере социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) и (или) о сумме назначенной социальной выплаты на случай утраты трудоспособности либо об отказе в ее назначении по формам согласно приложениям 21 и (или) 22 к настоящим Правилам. Сформированный ЭМД направляется отделением в филиал Государственной корпорации и распечатывается для формирования бумажного варианта дела получателя социальной выплаты на случаи потери кормильца, потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам.
Филиал Государственной корпорации в течение двух рабочих дней, за исключением документов, необходимых для назначения социальной выплаты на случай потери работы, срок рассмотрения которых составляет один рабочий день, рассматривает поступившие документы, проверяет правильность оформления ЭМД и расчета размера социальной выплаты, и направляет его в филиал фонда.

3-тарау. Әлеуметтік төлемдерді тағайындау тәртібі
16. Жұмыспен қамту орталығы, МӘС бөлімшесі әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш қабылданған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде өтініштен және өтініш беруші түпнұсқада ұсынған құжаттардың электрондық көшірмелерінен, сондай-ақ мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың ақпараттық жүйелерінен алынған мәліметтерден тұратын электрондық өтінімді Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жібереді.
Құжаттардың электрондық көшірмелері өтінішті қабылдаған маманның ЭЦҚ-сымен куәландырылады.
17. Әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өтініштер мен электрондық өтінімдер осы Қағидаларға 12 және 13-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіндегі азаматтардың әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өтініштерін тіркеу электрондық журналдарында тіркеледі.
18. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі екі жұмыс күні ішінде, тексеру мерзімі бір жұмыс күнін құрайтын жұмысынан айырылған жағдайда әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті құжаттарды қоспағанда, келіп түскен құжаттар топтамасының толықтығын тексереді, осы Қағидаларға 14 немесе 15-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша ІЭМ-ді, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы туралы анықтаманы, осы Қағидаларға 16, 17, 18, 19, 20-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешімнің жобасын, осы Қағидаларға 21 және (немесе) 22-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшері туралы және (немесе) еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайына тағайындалған әлеуметтік төлем сомасы туралы не оны тағайындаудан бас тарту туралы анықтаманың жобасын (анықтамалардың жобаларын) қалыптастырады. Қалыптастырылған ІЭМ-ді бөлімше Мемлекеттік корпорацияның филиалына жібереді және асыраушысынан айырылу, жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлем алушы ісінің осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз нұсқасын қалыптастыру үшін басып шығарылады.
Мемлекеттік корпорацияның филиалы екі жұмыс күні ішінде, тексеру мерзімі бір жұмыс күнін құрайтын жұмысынан айырылған жағдайда әлеуметтік төлемді тағайындау үшін қажетті құжаттарды қоспағанда, келіп түскен құжаттарды, ІЭМ-ді ресімдеудің және әлеуметтік төлемді есептеудің дұрыстығын тексереді және оны қордың филиалына жібереді.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.03.2021 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Филиал фонда в течение четырех рабочих дней рассматривает ЭМД с проектом решения и принимает решение о назначении (перерасчете) или об отказе в назначении социальных выплат (далее – решение).
При выявлении оснований для отказа в назначении социальных выплат филиал фонда направляет услугополучателю уведомление о предварительном решении, а в случае отсутствия номера абонентского устройства сотовой связи в ЭМД, через отделение Государственной корпорации, в соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК).
Возражения услугополучателя по предварительному решению принимаются филиалом фонда в течение 2 (двух) рабочих дней со дня его получения.
При этом, если в установленный срок услугополучатель не предоставляет и не высказывает устного возражения, это равнозначно отсутствию возражения к предварительному решению.
В случае предоставления или выражения устного возражения услугополучателя по предварительному решению филиал фонда направляет заявителю уведомление о времени и месте проведения заслушивания.
Возражение услугополучателя, поданное в устной форме, заносится в протокол заслушивания.
По результатам заслушивания филиал фонда принимает решение о назначении или об отказе в назначении социальных выплат.
При этом в случае обращения услугополучателя через Государственную корпорацию филиал фонда направляет результат государственной услуги в Государственную корпорацию через шлюз "электронного правительства".
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
20. Основаниями для проверки филиалами фонда достоверности документов (сведений), необходимых для назначения социальных выплат, являются:
несвоевременное и (или) неполное поступление социальных отчислений;
несоответствие уплаченных сумм социальных отчислений к доходу работника и (или) доходу индивидуальных предпринимателей и лиц, занимающихся частной практикой, а также глав крестьянских или фермерских хозяйств согласно перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов;
несоответствие документов и сведений в ИС государственных органов.
В этих целях филиал фонда в течение четырех рабочих дней направляет запросы, в том числе посредством ИС, в государственные органы и соответствующие организации, плательщику, плательщику единого платежа.
Филиал фонда проверяет факт получения дохода, с которого поступили социальные отчисления от индивидуальных предпринимателей, крестьянских или фермерских хозяйств, товариществ с ограниченной ответственностью, лиц, занимающихся частной практикой при назначении социальных выплат путем запроса подтверждающего документа (документов) у заявителя.
При этом к подтверждающим документам относятся:
выписка по карт-счету с оборотами по движению денежных средств по зарплатному проекту физического лица, соответствующая требованиям Постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219;
– выписка по банковскому счету с оборотами движения денежных средств индивидуального предпринимателя, соответствующая требованиям Постановления Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 августа 2016 года № 219;

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.03.2021 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Қордың филиалы төрт жұмыс күні ішінде шешім жобасымен ЭІМ-ді қарайды және әлеуметтік төлемдерді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім (бұдан әрі – шешім) қабылдайды.
Әлеуметтік төлемдерді тағайындаудан бас тарту үшін негіздер анықталған кезде қор филиалы көрсетілетін қызметті алушыға алдын ала шешім туралы хабарлама жібереді, ал ұялы байланыстың абоненттік құрылғысының нөмірі болмаған жағдайда ҚР ӘРПК 73-бабына сәйкес Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі арқылы ЭІМ-ға жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушының қарсылығын алдын ала шешім бойынша қор филиалы оны алған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде қабылдайды.
Бұл ретте, егер белгіленген мерзімде көрсетілетін қызметті алушы қарсылық бермесе және ауызша білдірмесе, бұл алдын ала шешімге қарсылықтың болмауына тең.
Көрсетілетін қызметті алушы алдын ала шешім бойынша қарсылық берген немесе ауызша білдірген жағдайда қор филиалы өтініш берушіге тыңдауды өткізу уақыты мен орны туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушының ауызша нысанда берілген қарсылығы тыңдау хаттамасына енгізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Бұл ретте, өтініш беруші Мемлекеттік корпорация арқылы жүгінген жағдайда әкімшілік орган мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесін Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі өткенге дейін бір тәуліктен кешіктірмей "электрондық үкімет" шлюзі арқылы Мемлекеттік корпорацияға жібереді.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
20. Қор филиалдарының әлеуметтік төлемдерді тағайындау үшін қажетті құжаттардың (мәліметтердің) дұрыстығын тексеруі үшін негіздер болып табылады:
әлеуметтік аударымдардың уақтылы және (немесе) толық түспеуі;
қызметкердің табысына және (немесе) дара кәсіпкерлер мен жеке практикамен айналысатын адамдардың, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтары басшыларының табысына төленген әлеуметтік аударымдар сомаларының міндетті зейнетақы жарналарының аударылған сомаларына сәйкес келмеуі;
мемлекеттік органдардың АЖ-дағы құжаттар мен мәліметтердің сәйкес келмеуі.
Осы мақсатта Қор филиалы төрт жұмыс күні ішінде сұрау салуларды, оның ішінде АЖ арқылы мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға әлеуметтік аударымдарды төлеушіге, бірыңғай төлем төлеушіге жібереді.
Қор филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындау кезінде өтініш берушіден растайтын құжатты (құжаттарды) сұрату арқылы дара кәсіпкерлерден, шаруа немесе фермер қожалықтарынан, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерден, жеке практикамен айналысатын адамдардан әлеуметтік аударымдар түскен табысты алу фактісін тексереді.
Бұл ретте растайтын құжаттарға:
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысының талаптарына сәйкес келетін жеке тұлғаның жалақы жобасы бойынша ақша қаражатының қозғалысы бойынша айналымдары бар карт-шот бойынша үзінді көшірме;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 31 тамыздағы № 219 қаулысының талаптарына сәйкес келетін дара кәсіпкердің ақша қаражатының айналымы бар банк шоты бойынша үзінді көшірме;

- расходный кассовый ордер и (или) копия платежной ведомости начисления заработной платы работника, предусмотренные по формам согласно приложениям 2 и 9 к приказу Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562.
При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении социальных выплат и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц, с даты направления ЭМД на проверку заявитель извещается в письменной форме отделением Государственной корпорации.
Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала фонда ставит в известность заявителя:
при личном обращении заявителя путем вручения уведомления о проверке документов согласно приложению 24 к настоящим Правилам;
при наличии в ИС номера мобильного телефона посредством передачи Short Message Service (Шорт мэсседж сервис) сообщений (далее – sms-оповещения) на мобильный телефон заявителя;
Sms-оповещения о проверке документов регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
21. При наличии оснований филиал фонда при рассмотрении ЭМД запрашивает из отделения Государственной корпорации макет дела получателя социальной выплаты на случаи потери кормильца, потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) на бумажном носителе для сверки с ЭМД.
22. Если для принятия решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты выявляется необходимость приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений), филиал фонда возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации с уведомлением о необходимости дооформления документов на назначение, социальной выплаты по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам. Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня поступления электронного уведомления от филиала фонда ставит в известность заявителя о необходимости представления дополнительных документов в отделение Государственной корпорации в течение двадцати пяти рабочих дней:
при личном обращении заявителя путем вручения уведомления о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты согласно приложению 26 к настоящим Правилам;
при наличии в ИС номера мобильного телефона посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о дооформлении документов регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.

Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығына 2 және 9-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша көзделген шығыс кассалық ордер және (немесе) қызметкердің жалақысын есептеудің жалақы ведомосінің көшірмесі жатады
Бұл ретте өтініш берушіні әлеуметтік төлемдер тағайындау туралы шешім қабылдауда орын алған кешіктіру және шешім қабылдаудың ұзартылу мерзімдері туралы, ЭІМ тексеруге жіберілген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімде жазбаша нысанда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі хабардар етеді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі қордың филиалынан электрондық хабарлама түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіні:
өтініш беруші өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 24-қосымшаға сәйкес құжаттарды тексеру туралы хабарлама беру арқылы;
өтініш берушінің мобильді телефонына Short Message Service (Шорт мэсседж сервис) хабарларын (бұдан әрі – sms-хабар) жіберу арқылы АЖ-да мобильді телефонның нөмірі болған кезде хабардар етеді;
құжаттардың тексерілуі туралы sms-хабарлар осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
21. ІЭМ-ді қараған кезде негіздер болған жағдайда қордың филиалы ІЭМ-мен салыстырып тексеру үшін Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінен қағаз жеткізгіштегі асыраушысынан айырылу жағдайына, жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлем алушы ісінің макетін сұратады.
22. Егер әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қосымша құжаттарды (мәліметтерді) ІЭМ-ге қоса тіркеу қажеттілігі анықталса, қордың филиалы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне ІЭМ-ді осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарламамен қайтарады. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі қор филиалынан электрондық хабарлама түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде қосымша құжаттарды жиырма бес жұмыс күні ішінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы өтініш берушіні:
өтініш беруші өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тағайындауға құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарламаны беру арқылы;
АЖ-да мобильді телефонның нөмірі болған кезде өтініш берушінің мобильді телефонына sms-хабар жіберу арқылы хабардар етеді.
Құжаттардың жете ресімделуі туралы sms-хабар осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.

23. Срок дооформления не должен превышать тридцати рабочих дней с даты направления филиалом фонда ЭМД на дооформление.
24. Если в течение тридцати рабочих дней требуемые документы не представлены, филиал фонда выносит решение об отказе в назначении социальной выплаты.
25. Отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом филиалом фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты:
при личном обращении заявителя путем вручения уведомления о назначении (отказе в назначении) по форме согласно приложению 27 к настоящим Правилам;
при наличии в ИС номера мобильного телефона посредством sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты регистрируется в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 25 настоящим Правилам.
26. В случае принятия решения об отказе в назначении социальных выплат, филиал фонда указывает в решении причину отказа.
27. При принятии филиалом фонда решения, отделением Государственной корпорации в АИС "Е-макет" в форме электронного документа формируется справка (справки) о сумме назначенной социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) либо об отказе в ее назначении по форме согласно приложению 21 к настоящим Правилам, справка (справки) о сумме назначенной социальной выплаты на случай утраты трудоспособности либо об отказе в ее назначении по форме согласно приложению 22 к настоящим Правилам выдается получателю при личном обращении либо обращении третьего лица по нотариально удостоверенной доверенности от получателя в отделение Государственной корпорации.
28. При смене опекуна (попечителя), получающего выплаты за опекаемого (подопечного), признанного решением суда недееспособным или ограниченно дееспособным, увеличении числа иждивенцев, в том числе выделении доли социальной выплаты на случай потери кормильца отделение Государственной корпорации готовит ЭМД, дополненный вновь представленными сведениями и документами, формирует проект решения и направляет в филиал фонда для утверждения.
Перерасчет размера социальной выплаты при изменении степени утраты общей трудоспособности, срока установления степени утраты общей трудоспособности или уменьшении числа иждивенцев производится филиалами фонда на основании сведений, полученных из ИС центрального исполнительного органа.
При изменении в ИС фамилии, имени, отчества (при его наличии), даты рождения получателя социальной выплаты в автоматическом режиме производятся изменения в ЭМД.
При наступлении смерти (признании судом безвестно отсутствующим или объявлении умершим), лишении или ограничении родительских прав, отбытии наказания в местах лишения свободы получателя социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет, назначенный размер социальной выплаты производится лицу, осуществляющему уход за ребенком по достижении им возраста полутора лет по решению филиала фонда, за исключением случаев определения ребенка на полное государственное обеспечение, на основании следующих документов:

23. Жете ресімдеу мерзімі қордың филиалы ІЭМ-ді жете ресімдеуге жіберген күннен бастап отыз жұмыс күнінен аспауға тиіс.
24. Егер 30 жұмыс күні ішінде талап етілген құжаттар ұсынылмаса, қордың филиалы әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
25. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіні әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы қордың филиалы қабылдаған шешім туралы:
өтініш беруші өзі жүгінген кезде осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарламаны табыстау арқылы;
АЖ-да мобильді телефонның нөмірі болса өтініш берушінің мобильді телефонына sms-хабарлама жіберу арқылы хабардар етеді.
Әлеуметтік төлем тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы sms-хабарлама осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлама журналында тіркеледі.
26. Әлеуметтік төлемдерді тағайындаудан бас тарту туралы шешім қабылданған жағдайда, қордың филиалы шешімде бас тарту себебін көрсетеді.
27. Қор филиалы шешім қабылдаған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі "Е-макет" ААЖ-да электрондық құжат нысанында жүктiлiкке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайына тағайындалған әлеуметтік төлемнің сомасы туралы не оны тағайындаудан бас тарту туралы осы Қағидаларға 21-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама (анықтамалар), еңбекке қабiлеттіліктен айырылу жағдайына тағайындалған әлеуметтік төлемнің сомасы туралы не оны тағайындаудан бас тарту туралы осы Қағидаларға 22-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама (анықтамалар) қалыптастырады және алушының өзі жүгінген не алушыдан нотариат куәландырған сенімхат бойынша үшiншi адам жүгінген кезде беріледі.
28. Сот шешімімен іс-әрекетке қабілетсіз немесе іс-әрекетке қабілеті шектеулі деп танылған қамқоршылықтағы (қорғаншылықтағы) адам үшін төлемдер алатын қамқоршы (қорғаншы) ауысқан, асырауындағы адамдардың саны артқан, оның ішінде асыраушысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлемнің үлесін бөлген кезде, Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жаңадан ұсынылған мәліметтермен және құжаттармен толықтырылған ІЭМ-ді дайындайды, шешімнің жобасын қалыптастырады және оны бекіту үшін қордың филиалына жібереді.
Жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі, жалпы еңбек қабілетінен айырылу дәрежесін белгілеу мерзімі немесе асырауындағы адамдардың саны өзгерген кезде қордың филиалдары орталық атқарушы органның АЖ алынған мәліметтер негізінде әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеуді жүргізеді.
АЖ-да әлеуметтік төлем алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні өзгерген кезде ІЭМ-де өзгерістер автоматты режимде жүргізіледі.
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді алушы қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған), ата-ана құқықтарынан айырылған немесе олардан шектелген, бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеп жүрген кезде, тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшері балаға мемлекеттің толық қамсыздандыруы белгіленген жағдайларды қоспағанда, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтімін жүзеге асыратын адамға әлеуметтік төлем қор филиалының шешімі бойынша мынадай құжаттар негізінде жүргізіледі:

1) документа, удостоверяющего личность, либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации);
2) свидетельства о смерти (либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти, или уведомления о смерти полученное посредством веб-портала "электронного правительства"), решения суда о признании безвестно отсутствующим или об объявлении умершим, лишении или ограничении родительских прав, приговора суда об отбытии наказания в местах лишения свободы получателя социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет;
3) приказ об установлении опеки (попечительства) либо электронного документа из сервиса цифровых документов (для идентификации) или договор о передаче на патронатное воспитание или договор о передаче в приемную семью или договор о передаче в детский дом семейного типа.
Предоставление документов не требуется при возможности получения их из государственных ИС.
При обращении за назначением социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет после смерти ребенка, не достигшего возраста полутора лет, социальная выплата назначается по месяц смерти включительно.
При назначении социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет в составе семьи учитываются рожденные, усыновленные (удочеренные), сводные дети, если они не учтены в семье другого родителя, а также взятые под опеку (попечительство) дети, за исключением детей, в отношении которых родители лишены родительских прав или ограничены в родительских правах, мертворожденные.
Сноска. Пункт 28 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.09.2022 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 4. Порядок назначения социальных выплат через портал, портал "Электронная биржа труда
Сноска. Заголовок главы 4 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
29. При обращении заявителя за назначением социальной выплаты посредством портала, портала "Электронная биржа труда" необходимые сведения, предусмотренные в форме заявления согласно приложению 5 к настоящим Правилам получаются из соответсвующих ИС государственных органов и (или) организаций самим заявителем через шлюз "электронного правительства".

1) жеке басын куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін);
2) бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлем алушының қайтыс болуы туралы куәліктің (не "электрондық үкімет" веб-порталы арқылы алынған қайтыс болу туралы азаматтық хал актілерінің жазбаларынан мәліметтерді немесе қайтыс болу туралы хабарламаны қамтитын анықтама), соттың хабар-ошарсыз кетті деп тану туралы немесе қайтыс болды деп жариялауы туралы, ата-ана құқықтарынан айыру немесе оларды шектеу туралы шешімінің, соттың бас бостандығынан айыру орындарында жазасын өтеуі туралы үкімінің көшірмелері;
3) қамқоршылық (қорғаншылық) белгілеу туралы бұйрық немесе цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (сәйкестендіру үшін) немесе патронаттық тәрбиеге беру туралы шарт немесе асырап алушы отбасына немесе отбасы үлгісіндегі балалар үйіне тәрбиелеуге беру туралы шарт.
Құжаттарды мемлекеттік АЖ-дан алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді.
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау үшін бір жарым жасқа толмаған бала қайтыс болғаннан кейін жүгінген кезде әлеуметтік төлем қайтыс болған айды қоса алғанда тағайындалады.
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындаған кезде өздеріне қатысты ата-анасы ата-ана құқығынан айырылу немесе ата-ана құқығы шектелген, өлі туған балаларды қоспағанда, егер олар басқа ата-ананың отбасында есепке алынбаса, туған, асырап алынған өгей балалар қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынған балалар отбасы құрамында ескеріледі.
Ескерту. 28-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.09.2022 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
4-тарау. Әлеуметтік төлемдерді портал, "Электрондық еңбек биржасы" порталы арқылы тағайындау тәртібі
Ескерту. 4-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
29. Өтініш беруші портал, "Электрондық еңбек биржасы" порталы арқылы әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген кезде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысанда көзделген қажетті мәліметтерді өтініш беруші мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың тиісті АЖ-дарынан "электрондық үкімет" шлюзі арқылы өзі алады.

Сноска. Пункт 29 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
30. Заявитель, обратившийся посредством портала, портала "Электронная биржа труда" удостоверяет электронное заявление и сведения, поступившие из ИС государственных органов и (или) организаций, своим ЭЦП и направляет его в АИС "Е-макет".
Сноска. Пункт 30 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. Поступившее посредством портала, портала "Электронная биржа труда" электронное заявление с приложенными сведениями, представленными для назначения социальной выплаты, проходят проверку по следующим параметрам:
1) полнота представленных сведений;
2) отсутствие фактов назначения, выплаты, а также подачи заявления на назначение социальной выплаты;
3) не достижение заявителем возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан".
В случае положительного результата проверки по указанным параметрам происходит помещение заявления в журнал входящих сообщений, предназначенных для обработки в АИС "Е-макет".
При приеме отделением Государственной корпорации электронного заявления, направленного посредством портала, портала "Электронная биржа труда" заявителю направляется уведомление о принятии электронного заявления, удостоверенное ЭЦП специалиста отделения Государственной корпорации.
При не прохождении проверки по указанным параметрам по средством информационных систем портал, портал "Электронная биржа труда" представляет уведомление.
Сноска. Пункт 31 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
32. При наличии оснований филиал фонда проверяет достоверность документов (сведений), необходимых для назначения социальных выплат при:
несвоевременном и (или) неполном поступлении социальных отчислений;
несоответствии уплаченных сумм социальных отчислений к доходу работника и (или) доходу индивидуальных предпринимателей и лиц, занимающихся частной практикой, а также глав крестьянских или фермерских согласно перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов;
несоответствии документов и сведений в ИС государственных органов.
В этих целях филиал фонда направляет запросы в государственные органы и соответствующие организации, плательщику, плательщику единого платежа. При этом о произошедшей задержке в принятии решения о назначении социальных выплат и сроках продления принятия решения, но не более чем на один месяц, с даты направления ЭМД на проверку заявитель извещается путем уведомления через портал, портал "Электронная биржа труда".
Если для принятия решения о назначении (отказе в назначении) социальной выплаты выявляется необходимость приобщения к ЭМД дополнительных документов (сведений) по электронным заявкам, поступившим через портал, портал "Электронная биржа труда" филиал фонда посредством АИС "Е-макет" возвращает ЭМД в отделение Государственной корпорации. Уведомление о необходимости дооформления документов на назначение социальной выплаты направляется услугополучателю через портал, портал "Электронная биржа труда" по форме согласно приложению 26 к настоящим Правилам в автоматизированном режиме.
Срок дооформления не превышает тридцать рабочих дней с даты направления филиалом фонда ЭМД на дооформление. Если в течение двадцати пяти рабочих дней требуемые документы не представлены заявителем, филиал фонда выносит решение об отказе в назначении социальной выплаты.

Ескерту. 29-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
30. Сұрау салуды портал, "Электрондық еңбек биржасы" порталы арқылы жүзеге асырған өтініш беруші электрондық өтінішті және мемлекеттік органдардың және (немесе) ұйымдардың АЖ-дарынан келіп түскен мәліметтерді өзінің ЭЦҚ-сымен кәуландырады және оны "Е-макет" АЖЖ-ға жібереді.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Әлеуметтік төлем тағайындау үшін ұсынылған мәліметтермен қоса портал, "Электрондық еңбек биржасы" порталы арқылы келіп түскен электрондық өтініш мынадай параметрлер бойынша тексеруден өтеді:
1) ұсынылған мәліметтердің толықтығы;
2) төлемді тағайындау, төлеу, сондай-ақ әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш беру фактілерінің болмауы;
3) өтініш берушінің "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабының 1-тармағында көзделген жасқа жетпеуі.
Көрсетілген параметрлер бойынша тексеру нәтижесі оң болған жағдайда, өтініш "Е-макет" АЖЖ-да өңдеуге арналған кіріс хабарламалар журналына орналастырылады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі портал, "Электрондық еңбек биржасы" порталы арқылы жіберілген электрондық өтінішті қабылдаған кезде, өтініш берушіге электрондық өтініштің қабылданғаны туралы Мемлекеттік корпорация бөлімшесі маманының ЭЦҚ-сымен куәландырылған хабарлама жіберіледі.
Ақпараттық жүйелер арқылы көрсетілген параметрлер бойынша тексеруден өтпеген кезде портал, "Электрондық еңбек биржасы" порталы хабарлама ұсынады.
Ескерту. 31-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
32. Қордың филиалы:
әлеуметтік аударымдар уақтылы және (немесе) толық түспеген;
төленген әлеуметтік аударымдардың сомасы жұмыскердің табысына және (немесе) дара кәсіпкердің, жеке практикамен айналысатын адамның табысына, сондай-ақ шаруа немесе фермер қожалықтары басшыларының табысына аударылған міндетті зейнетақы жарналары сомасы бойынша сәйкес келмеген;
мемлекеттік органдардың АЖ-дарында құжаттар мен мәліметтер сәйкес келмеген жағдайда әлеуметтік төлемдер тағайындау үшін құжаттардың (мәліметтердің) дәйектілігін тексереді.
Осы мақсаттарда қордың филиалы мемлекеттік органдарға және тиісті ұйымдарға, төлеушіге, бірыңғай төлем төлеушіге сұрау салулар жібереді. Бұл ретте өтініш беруші әлеуметтік төлемдер тағайындау туралы шешім қабылдауда орын алған кешіктіру және шешім қабылдаудың ұзартылу мерзімдері туралы ІЭМ жіберілген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімде жазбаша нысанда портал, "Электрондық еңбек биржасы" порталы арқылы хабардар етіледі.
Егер әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін портал, "Электрондық еңбек биржасы" порталы арқылы келіп түскен электрондық өтінімдер бойынша ұсынылған құжаттардың дұрыстығын тексеру мақсатында қосымша құжаттарды ІЭМ-ге қоса тіркеу қажеттілігі анықталса, қордың филиалы ІЭМ-ді "Е-макет" АЖЖ арқылы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қайтарады. Осы Қағидаларға 26-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем тағайындауға құжаттарды жете ресімдеу қажеттігі туралы хабарлама көрсетілетін қызметті алушыға портал, "Электрондық еңбек биржасы" порталы арқылы автоматты режимде жіберіледі.
Жете ресімдеу мерзімі қордың филиалы ІЭМ-ді жете ресімдеуге жіберген күннен бастап отыз жұмыс күнінен аспайды. Егер талап етілген құжаттарды өтініш беруші жиырма бес жұмыс күні ішінде ұсынбаса, қордың филиалы әлеуметтік төлемді тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.

Сноска. Пункт 32 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
33. По итогам принятия филиалом фонда решения в АИС "Е-макет" в форме электронного документа формируется электронное уведомление о назначении (отказе в назначении с указанием причины) социальной выплаты согласно приложению 27 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала фонда, и направляется в "личный кабинет" услугополучателя на портал, портал "Электронная биржа труда".
Сноска. Пункт 33 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 5. Порядок оказания проактивных услуг по назначению социальных выплат
34. При возникновении права на назначение социальных выплат по основаниям, предусмотренным Законом, при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на портале, посредством АИС "Е-макет" в автоматизированном режиме инициируется сообщение о возможности получения социальной выплаты и выборе языка.
Сноска. Пункт 34 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
35. Днем обращения за назначением социальных выплат из фонда через проактивную услугу считается день получения согласия на назначение социальных выплат.
При отсутствии согласия услугополучателя в течение трех календарных дней, проактивная услуга не оказывается.
36. После получение согласия услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также иных необходимых сведений от услугополучателя, в том числе ограниченного доступа, посредством абонентского устройства сотовой связи услугополучателя направляется уведомление о подтверждении или предоставлении номера банковского счета.
37. При назначении социальных выплат через проактивную услугу запрос в ИС государственных органов и (или) организаций для получения необходимых сведений, предусмотренных пунктом 14 настоящих Правил, осуществляется АИС "Е-макет.
38. В случае подтверждения номера банковского счета с банка второго уровня (далее - БВУ) и поступления сведений с ИС ГО, специалист отделения Государственной корпорации формирует электронное заявление, ЭМД, производит расчет размера социальной выплаты, формирует проект решения и удостоверяет его ЭЦП.
Действия работников филиала Государственной корпорации и филиала фонда предусмотрены Главой 3 настоящих Правил.
В случае отсутствия или некорректности сведений в ЭМД необходимых для принятия решения о назначении (отказе в назначении), филиал фонда выносит решение об отказе в назначении социальной выплаты.

Ескерту. 32-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
33. Қордың филиалы қабылдаған шешімнің қорытындысы бойынша "Е-макет" АЖЖ-да қор филиалы басшысының ЭЦҚ-сы арқылы куәландырылған осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес әлеуметтік төлем тағайындау (себебін көрсете отырып тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық құжат нысанындағы электрондық хабарлама қалыптастырылып көрсетілетін қызметті алушының порталдағы, "Электрондық еңбек биржасы" порталындағы жеке кабинетіне жіберіледі.
Ескерту. 33-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5-тарау. Проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлемдер тағайындау тәртібі
34. Заңда көзделген негіздер бойынша әлеуметтік төлемдер тағайындауға құқық туындаған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеу кезінде "Е-макет" АЖЖ арқылы автоматты режимде әлеуметтік төлем алу және тілді таңдау мүмкіндігі туралы хабарламаға бастама жасалады.
Ескерту. 34-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
35. Әлеуметтік төлемдер тағайындауға келісім алу проактивті қызмет арқылы қордан әлеуметтік төлемдер тағайындауға жүгіну күні болып саналады.
Күнтізбелік үш күн ішінде қызметті алушының келісімі болмаған кезде проактивті қызмет көрсетілмейді.
36. Көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімін, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыдан өзге де, оның ішінде қолжемтімділігі шектелген мәліметтерді алғаннан кейін көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы банк шотының нөмірін растау немесе ұсыну туралы хабарлама жіберіледі.
37. Проактивті қызмет арқылы әлеуметтік төлем тағайындаған кезде осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген қажетті мәліметтерді алу үшін мемлекеттік органдар және (немесе) ұйымдардың АЖ-дарына сұрау салу "Е-макет" АЖЖ арқылы жүзеге асырылады.
38. Екінші деңгейдегі банктен (бұдан әрі - ЕДБ) банк шотының нөмірі расталған және МО АЖ-дан мәліметтер түскен жағдайда Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы электрондық өтінішті, ІЭМ-ді қалыптастырады, әлеуметтік төлем мөлшерін есептеуді жүргізеді, шешім жобасын қалыптастырады және оны ЭЦҚ-мен куәландырады.
Мемлекеттік корпорация мен қор филиалы қызметкерлерінің әрекеттер осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген.
ІЭМ-де тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешім қабылдау үшін қажетті мәліметтер болмаған не дұрыс болмаған жағдайда қордың филиалы әлеуметтік төлемдерді тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.

39. Отделение Государственной корпорации информирует заявителя о принятом филиалом фонда решении о назначении или отказе в назначении социальной выплаты посредством sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
Sms-оповещения о назначении или отказе в назначении социальной выплаты регистрируется в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 25 настоящим Правилам.
Глава 6. Порядок исчисления (определения) размеров социальных выплат
40. Исчисление размера социальной выплаты производится исходя из среднемесячного размера дохода участника системы обязательного социального страхования, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за исключением дохода физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Кодекса, до даты возникновения права на социальную выплату и соответствующих коэффициентов.
При исчислении и изменении размеров социальных выплат суммы, исчисленные в тиынах, округляются до одного тенге.
41. В случае поступления социальных отчислений за один и тот же период от работодателя и физического лица, являющегося плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, при исчислении социальных выплат доход физического лица, являющегося плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, принимается на уровне дохода, с которого производились социальные отчисления в фонд.
42. При исчислении размеров социальных выплат на случаи утраты трудоспособности, потери кормильца, потери работы и потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет среднемесячный размер дохода, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двадцать четыре календарных месяца (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двадцать четыре по следующей формуле:
СМД = (ЕД 1 + ЕД 2 + ЕД 3.......+ ЕД 24) / 24, где:
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений.
ЕД для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса определяется согласно пунктам 41, 45 и 55 настоящих Правил.
ЕД для лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа определяется согласно пункту 45-1.

39. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтініш берушіні көрсетілетін қызметті алушының мобилді телефонына қор филиалы қабылдаған әлеуметтік төлемді тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы sms-хабарлама арқылы шешімді хабарлайды.
Әлеуметтік төлем тағайындау немесе тағайындаудан бас тарту туралы sms-хабарлама осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлама журналында тіркеледі.
6-тарау. Әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу (айқындау) тәртібі
40. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін есептеу Кодекстің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғалардың кірістерін қоспағанда, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының әлеуметтік төлемге құқығы туындаған күнге дейінгі әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кірісі және тиісті коэффициенттер негізге алына отырып жүргізіледі.
Әлеуметтік төлемдер мөлшерін есептеген және өзгерткен кезде тиындармен есептелген сомалар бір теңгеге дейін дөңгелектенеді.
41. Жұмыс берушіден және Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғалардан бірдей кезеңге әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда, әлеуметтік төлемдерді есептеген, Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғаның кірісі қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріс деңгейінде қабылданады.
42. Еңбек ету қабілетінен айырылу, асыраушысынан айырылу, жұмысынан айырылу және бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайларына төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу кезінде әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген орташа айлық кіріс мөлшері әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік жиырма төрт ай ішінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) кіріс сомасын жиырма төртке бөлу арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ОАК = (АК1 + АК2 + АК3...... + АК24) / 24, мұндағы:
ОАК - міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
АК - әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы табыс.
Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғалар үшін АК осы Қағидалардың 41, 45 және 55 тармақтарына сәйкес айқындалады.
Бірыңғай төлем төлеушінің қызметкерлері болып табылатын тұлғалар үшін АК 45-1-тармаққа сәйкес айқындалады.

При этом в соответствии с частью второй пункта 1 статьи 22 Закона, при исчислении размера социальной выплаты на случай потери работы доход физического лица, являющегося плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, не учитывается.
Сноска. Пункт 42 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
43. При исчислении размера социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) среднемесячный размер дохода, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений определяется путем деления суммы доходов, с которых производились социальные отчисления за последние двенадцать календарных месяцев (независимо от того, были ли в этот период перерывы в социальных отчислениях), предшествующих месяцу, в котором наступило право на социальную выплату, на двенадцать по следующей формуле:
СМДсвбр = (ЕД 1 + ЕД 2 + ЕД 3.......+ ЕД 12) / 12, где:
СМДсвбр – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования;
ЕД – ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений.
ЕД для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса. определяется согласно пунктам 41, 45 и 55 настоящих Правил.
ЕД для лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, определяется согласно пункту 45-1.
Сноска. Пункт 43 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
43-1. При определении среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений в порядке, предусмотренном пунктами 42 и 43 настоящих Правил учитываются доходы, предусмотренные частью третьей пункта 4 статьи 20 Закона на основании справки о доходах, выдаваемой плательщиком по форме согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам.
При этом периоды получения социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, подтвержденные сведениями централизованной базы данных, исключаются из расчета среднемесячного размера дохода и заменяются другими месяцами, непосредственно предшествовавшими началу периода определения среднемесячного размера дохода.
Если месяцы (месяц), предшествовавшие началу периода определения среднемесячного размера дохода приходились на период получения заявителем социальной выплаты на случай потери дохода в связи с ограничениями деятельности на период действия чрезвычайного положения, ограничительных мероприятий, то эти месяцы (месяц) заменяются месяцами, предшествующими началу периода получения таких выплат.
Сноска. Глава 6 дополнена пунктом 43-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.09.2022 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

Бұл ретте Заңның 22-бабының 1-тармағының екінші бөлігіне сәйкес жұмысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлем мөлшерін есептеу кезінде Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғалардың табыстары есепке алынбайды.
Ескерту. 42-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
43. Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуына байланысты кірісінен айырылу жағдайларына төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін есептеу кезінде орташа айлық кіріс мөлшері әлеуметтік төлемге құқық басталған айдың алдындағы соңғы күнтізбелік он екі ай ішінде әлеуметтік аударымдар жүргізілген (осы кезеңде әлеуметтік аударымдарда үзілістердің болу-болмауына қарамастан) кіріс сомасын он екіге бөлу арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ОАКәтжб = (АК1 + АК2 +АК3...... + АК24) / 12, мұндағы:
ОАКәтжб -міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
АК - әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы кіріс.
АК - Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғалар үшін осы Қағидалардың 37, 41 және 51-тармақтарына сәйкес айқындалады.
Бірыңғай төлем төлеушінің қызметкерлері болып табылатын тұлғалар үшін АК 45-1-тармаққа сәйкес айқындалады.
Ескерту. 43-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
43-1. Осы Қағидалардың 42 және 43-тармақтарында көзделген тәртіппен әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген кірістің орташа айлық мөлшерін айқындау кезінде Заңның 20-бабының 4-тармағының үшінші бөлігінде көзделген кірістер осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес төлеуші беретін кірістер туралы анықтама негізінде кірістің орташа айлық мөлшерін айқындау кезінде ескеріледі.
Бұл ретте төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары қолданылатын кезеңдегі қызметтің шектеулеріне байланысты кірістен айырылу жағдайына, орталықтандырылған дерекқордың мәліметтерімен расталған әлеуметтік төлем алу кезеңдері кірістің орташа айлық мөлшерінің есебінен алып тасталады және кірістің орташа айлық мөлшерін айқындау кезеңі басталар алдындағы басқа айлармен ауыстырылады.
Кірістің орташа айлық мөлшерін айқындау кезеңі басталар алдындағы айлар (ай) өтініш берушінің төтенше жағдай, шектеу іс-шаралары қолданылатын кезеңдегі қызметінің шектеулеріне байланысты кірісінен айырылған жағдайда төленетін әлеуметтік төлемді алу кезеңіне келсе, онда бұл айлар (ай) осындай төлемдерді алу кезеңі басталар алдындағы айлармен ауыстырылады.
Ескерту. Қағида 43-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.09.2022 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

44. Ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, кроме дохода физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, доходов лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, рассчитывается путем деления суммы поступивших социальных отчислений от плательщика за указанный месяц на ставку социальных отчислений, предусмотренную пунктом 1 статьи 14 Закона и умножения полученного результата на сто по следующей формуле:
ЕД = СО м / S co х 100, где:
СО м – социальные отчисления за месяц;
S co – ставка социальных отчислений.
Сноска. Пункт 44 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
45. Для физических лиц, являющихся плательщиками единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового кодекса, ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, принимается на уровне одного минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год:
ЕД = 1 МЗП
МЗП – минимальная заработная плата, установленная законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, в котором осуществлялась уплата единого совокупного платежа.
45-1. Ежемесячный доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений, для лиц, являющихся работниками плательщика единого платежа, рассчитывается путем деления суммы поступивших социальных отчислений, включҰнных в единый платеж, за указанный месяц, на долю социальных отчислений в ставке единого платежа, установленную на соответствующий год в соответствии с пунктом 3 статьи 14 Закона и деления полученного результата на ставку единого платежа, применяемую к объекту обложения, установленную на соответствующий год в соответствии с пунктом 1 статьи 776-3 Налогового кодекса по следующей формуле:
ЕД = СО м / Доля СО к ставке ЕП / Ставка ЕП, где:
СО м – сумма социальных отчислений за месяц, включҰнных в единый платеж;
Доля СО к ставке ЕП – доля социальных отчислений в ставке единого платежа, в %;
Ставка ЕП – ставка единого платежа, применяемая к объекту обложения, в %.
Сноска. Правила дополнены пунктом 45-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
46. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай утраты трудоспособности определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за минусом пятидесяти пяти процентов от минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату, на соответствующие коэффициенты по следующей формуле:
СВут = (СМД-50 % от МЗП) х КЗД х КСУ х КУТ, где:
СВут – социальная выплата на случай утраты трудоспособности;

44. Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеушілер болып табылатын жеке тұлғалардың табысынан, бірыңғай төлемді төлеушінің қызметкерлері болып табылатын адамдардың табыстарынан басқа, әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде есепке алынған ай сайынғы табыс көрсетілген ай үшін төлеушіден түскен әлеуметтік аударымдар сомасын Заңның 14-бабының 1-тармағында көзделген әлеуметтік аударымдар ставкасына бөлу жолымен есептеледі және алынған нәтижені келесі формула бойынша жүзге көбейту: АК = ӘА а / S әа х 100, мұндағы:
ӘА а – бір айдағы әлеуметтік аударымдар;
S әа – әлеуметтік аударымдар мөлшерлемесі.
Ескерту. 44-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
45. Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғалар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы табыс тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген бір ең төменгі жалақы деңгейінде қабылданады:
АК = 1 ЕТЖ
ЕТЖ - бірыңғай жиынтық төлемді төлеу жүргізілген тиісті қаржы жылына республикалық бюджет туралы заңда белгіленген жалақының ең төменгі мөлшері.
45-1. Бірыңғай төлемді төлеушінің қызметкерлері болып табылатын адамдар үшін әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген ай сайынғы табыс көрсетілген ай үшін бірыңғай төлемге енгізілген, келіп түскен әлеуметтік аударымдардың сомасын Заңның 14-бабының 3-тармағына сәйкес тиісті жылға белгіленген бірыңғай төлем мөлшерлемесіндегі әлеуметтік аударымдардың үлесіне бөлу және алынған нәтижені Салық кодексінің 776-3-бабының 1-тармағына сәйкес тиісті жылға белгіленген салық салу объектісіне қолданылатын бірыңғай төлем мөлшерлемесіне бөлу жолымен есептеледі, мынадай формула бойынша:
АК = ӘА а / БТ мөлшерлемесіне ӘА үлесі / БТ мөлшерлемесі, мұндағы:
ӘА а – бірыңғай төлемге енгізілген бір айдағы әлеуметтік аударымдар сомасы;
БТ мөлшерлемесіне ӘА үлесі – бірыңғай төлем мөлшерлемесіндегі әлеуметтік аударымдардың үлесі, %;
БТ мөлшерлемесі – салық салу объектісіне қолданылатын бірыңғай төлем ставкасы, %.
Ескерту. 6-тарау 45-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
46. Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайына арналған ай сайынғы әлеуметтiк төлемнің мөлшерi әлеуметтік төлемге құқық туындаған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төмен жалақы мөлшерінің елу бес пайызы шегерілген, әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектісі ретiнде ескерілген кірістің орташа айлық мөлшерiн тиiстi коэффициенттерге көбейту арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТеа = (ОАТ – 55% ЕТЖ) х ТАК х ҚӨК х ЕАК, мұндағы:
ӘТеа – еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлем;

СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, определяемый в соответствии с пунктами 42, 43-1 настоящих Правил;
МЗП – размер минимальной заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату;
КЗД – коэффициент замещения дохода;
КСУ – коэффициент стажа участия;
КУТ – коэффициент утраты трудоспособности.
Коэффициент замещения дохода составляет 0,6.
КУТ соответствует установленной степени утраты общей трудоспособности от 30% до 100%.
При этом КСУ по социальным выплатам на случаи утраты трудоспособности, потери кормильца, потери работы составляет:
менее шести месяцев - 0,1;
от шести до двенадцати месяцев - 0,7;
от двенадцати до двадцати четырех месяцев - 0,75;
от двадцати четырех до тридцати шести месяцев - 0,85;
от тридцати шести до сорока восьми месяцев - 0,9;
от сорока восьми до шестидесяти месяцев - 0,95;
от шестидесяти до семидесяти двух месяцев - 1,0;
от шестидесяти и более месяцев - к 1,0 прибавляется 2 процента за каждые двенадцать месяцев стажа участия в системе обязательного социального страхования.
Если стаж участия составляет 72 и более месяцев, КСУ определяется по следующей формуле:
КСУ = 1,0 + ((Мсо – 60 мес.) /12) учитывается количество полных лет *Uсо), где
1,0 - КСУ при стаже участия от шестидесяти до семидесяти двух месяцев;
Мсо – общее количество календарных месяцев, за которые поступили социальные отчисления.
Uсо - ставка увеличения КСУ (2% или 0,02).
При определении коэффициента стажа участия засчитываются периоды, определенные частью десятой пункта 4 статьи 20 Закона.
Сноска. Пункт 46 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.09.2022 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
47. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай потери кормильца определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, за минусом пятидесяти пяти процентов от минимального размера заработной платы, установленного законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату на соответствующие коэффициенты по следующей формуле:
СВпк = (СМД – 50 % от МЗП) х КЗД х КСУ х ККИ, где:
СВпк – социальная выплата на случай потери кормильца;

ОАК – осы Қағидалардың 42, 43-1-тармақтарына сәйкес айқындалатын, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының табысының орташа айлық мөлшері;
ЕТЖ – әлеуметтік төлем алуға құқық басталған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленетін ең төменгі жалақы;
ТАК – табысты алмастыру коэффициенті;
ҚӨК – қатысу өтілінің коэффициенті;
ЕҚАК – еңбекке қабілеттілігінен айырылу коэффициенті.
Кірісті алмастыру коэффициентi 0,6-ны құрайды.
ЕҚАК 30%-дан 100%-ға дейін белгіленген жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесіне сәйкес келеді.
Бұл ретте, еңбекке қабілеттіліктен айырылу, асыраушысынан айырылу, жұмыстан айырылу, асыраушысынан айырылуы жағдайына әлеуметтік төлемдер бойынша ҚӨК:
алты айдан кем болғанда – 0,1-ді;
алты айдан он екі айға дейін – 0,7-ні;
он екi айдан жиырма төрт айға дейін – 0,75-ті;
жиырма төрт айдан отыз алты айға дейін – 0,85-ті;
отыз алты айдан қырық сегіз айға дейін – 0,9-ды;
қырық сегiз айдан алпыс айға дейін – 0,95-ті;
алпыс айдан жетпіс екі айға дейін – 1,0-ді құрайды;
алпыс және одан да көп айға – міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілінің әрбір он екі айы үшін 1,0-ге 2 пайыз қосылып отырады.
Егер қатысу өтілі 72 және одан да көп айды құраса, ҚӨК мынадай формула бойынша айқындалады:
ҚӨК = 1,0+((Аәа - 60 ай)/12) толық жылдардың саны ескеріледі*Uәа, мұндағы
1,0 – алпыстан жетпіс екі айға дейін қатысу өтілі болғанда;
Аәа – әлеуметтік аударымдар түскен күнтізбелік айлардың жалпы саны.
Uәа – ҚӨС арттыру мөлшерлемесі (2% немесе 0,02).
Қатысу өтілінің коэффициентін айқындау кезінде Заңның 20-бабы 4-тармағының оныншы бөлігімен айқындалған кезеңдер есептеледі.
Ескерту. 46-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгерістер енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.09.2022 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
47. Асыраушысынан айырылу жағдайына арналған ай сайынғы әлеуметтiк төлемнің мөлшерi әлеуметтік төлемге құқық туындаған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгiленген ең төмен жалақы мөлшерінің елу бес пайызы шегерілген, әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектісі ретiнде ескерілген кірістің орташа айлық мөлшерiн тиiстi коэффициенттерге көбейту жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТаа = (ОАК – 50 % ЕТЖ) х КАК х ҚӨК х АСК, мұндағы:
ӘТаа – асыраушысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлем;

СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, определяемый в соответствии с пунктами 42, 43-1 настоящих Правил;
МЗП – размер минимальной заработной платы, установленный законом о республиканском бюджете на дату возникновения права на социальную выплату;
КЗД – коэффициент замещения дохода;
КСУ – коэффициент стажа участия;
ККИ – коэффициент количества иждивенцев.
ККИ при одном иждивенце - 0,5, двух иждивенцах - 0,65, при трех иждивенцах – 0,8, при четырех и более иждивенцах – 1,0.
При этом КЗД и КСУ определяются в соответствии с пунктом 46 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 47 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
48. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай потери работы определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на соответствующие коэффициенты замещения дохода и стажа участия по следующей формуле:
СВпр = СМД х КЗД х КСУ, где:
СВпр – социальная выплата на случай потери работы;
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, определяемый в соответствии с пунктами 42, 43-1 настоящих Правил;
КЗД – коэффициент замещения дохода;
КСУ – коэффициент стажа участия.
Коэффициент замещения дохода составляет 0,45.
При этом КСУ определяется в соответствии с пунктом 46 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 48 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
49. Размер социальной выплаты на случаи потери дохода в связи в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей) определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на соответствующий коэффициент количества дней нетрудоспособности по следующей формуле:
СВбр = СМДсвбр х ККД, где:
СВбр – социальная выплата на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей);
СМДсвбр – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, определяемый в соответствии с пунктами 43, 43-1 настоящих Правил;
ККД – коэффициент количества дней нетрудоспособности.
Коэффициент количества дней нетрудоспособности определяется путем деления количества дней, на которые выдан лист (листы) о временной нетрудоспособности по беременности и родам, усыновлению (удочерению) новорожденного ребенка (детей) на тридцать календарных дней.

ОАК – осы Қағидалардың 42, 43-1-тармақтарына сәйкес айқындалатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
ЕТЖ – әлеуметтік төлемге құқық басталған күнге республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақының мөлшері;
КАК – кірісті алмастыру коэффициенті;
ҚӨК – қатысу өтілінің коэффициенті;
АСК – асырауындағылар санының коэффициенті.
АСК асырауында бiр адам болса – 0,5; асырауында екi адам болса – 0,65; асырауында үш адам болса – 0,8; асырауында төрт және одан көп адам болса – 1,0 болады.
Бұл ретте, КАК мен ҚӨК осы Қағидалардың 42-тармағына сәйкес айқындалады.
Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен; өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
48. Жұмысынан айырылу жағдайына арналған әлеуметтiк төлемнің мөлшерi әлеуметтiк аударымдарды есептеу объектісі ретiнде ескерілген кірістің орташа айлық мөлшерiн кірісті алмастырудың және қатысу өтілінің тиiсті коэффициенттерiне көбейту жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТ жа = ОАК х КАК х ҚӨК, мұндағы:
ӘТ жа – жұмысынан айырылуы жағдайына төленетін әлеуметтік төлем;
ОАК – осы Қағидалардың 42, 43-1-тармақтарына сәйкес айқындалатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық табысы;
ТАК – табысты алмастыру коэффициенті;
ҚӨК – қатысу өтілінің коэффициенті.
Кірісті алмастыру коэффициенті 0,45-ті құрайды.
Бұл ретте ҚӨК осы Қағидаларға 42-тармаққа сәйкес айқындалады.
Ескерту. 48-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
49. Жүктiлiкке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайларына арналған әлеуметтiк төлемнің мөлшерi әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген кірістің орташа айлық мөлшерін еңбекке қабілетсіздік күндері санының тиісті коэффициентіне көбейту жолымен мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТ жб = ОАК әтжб х ЕСК, мұндағы:
ӘТ жб – жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылу жағдайларына төленетін әлеуметтік төлем;
ОАК әтжб – осы Қағидалардың 42, 43-1-тармақтарына сәйкес айқындалатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
ЕСК – еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті.
Еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті жүктілікке және босану, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты еңбекке уақытша жарамсыздық парағы берілген күндер санын күнтізбелік отыз күнге бөлу арқылы айқындалады.

При этом значение коэффициента количества дней нетрудоспособности округляется до одного знака после запятой путем применения арифметического метода округления (если второй знак после запятой до 5 округляется до 0, если от 5 и выше – до 1).
Сноска. Пункт 49 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Для жителей города Байконыр-участников системы обязательного социального страхования коэффициент количества дней нетрудоспособности определяется исходя из количества дней отпуска по беременности и родам, усыновления (удочерения) новорожденного ребенка (детей) в соответствии с Трудовым кодексом Республики Казахстан.
51. В случае осложненных родов, рождения двух и более детей, коэффициент количества дней нетрудоспособности пересчитывается на основании листа (листов) временной нетрудоспособности по беременности и родам, продленного дополнительно в связи с осложненными родами или рождением двух и более детей. При этом перерасчет социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами осуществляется в соответствии с пунктом 63 настоящих Правил.
52. Размер ежемесячной социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет определяется путем умножения среднемесячного размера дохода, учтенного в качестве объекта исчисления социальных отчислений, на коэффициент замещения дохода по следующей формуле:
СВур = СМД х КЗД, где:
СВур – социальная выплата на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет;
СМД – среднемесячный размер дохода участника системы обязательного социального страхования, определяемый в соответствии с пунктами 42, 43-1 настоящих Правил;
КЗД – коэффициент замещения дохода.
КЗД составляет 0,4.
Сноска. Пункт 52 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
53. Если исчисленный размер социальной выплаты на случаи утраты трудоспособности и потери кормильца составляет отрицательное значение, то филиалом фонда выносится решение об отказе в назначении социальной выплаты.
При отсутствии поступлений социальных отчислений за последние 24 месяца предшествующих месяцу возникновения социального риска на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет за участника системы обязательного социального страхования, ему назначается ежемесячное государственное пособие по уходу за ребенком по достижении им возраста полутора лет в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей" (далее - Законом "О государственных пособиях семьям, имеющим детей").

Бұл ретте, еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициентінің мәні дөңгелектеудің арифметикалық әдісін қолдану жолымен үтірден кейін бір белгіге дейін дөңгелектенеді (үтірден кейінгі 5-ке дейінгі екінші белгі 0-ге дейін, 5-тен және одан жоғары болса 1-ге дейін дөңгелектенеді).
Ескерту. 49-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы - Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты демалыс күндерінің санына байланысты айқындалады.
51. Ауыр босанған немесе екі және одан көп бала туған жағдайда еңбекке жарамсыздық күндері санының коэффициенті ауыр босануына немесе екі және одан көп бала тууына байланысты қосымша ұзартылған жүктілік және босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағы (парақтары) негізінде қайта есептеледі. Бұл ретте жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді қайта есептеу осы Қағидалардың 60-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
52. Бала бiр жарым жасқа толғанға дейiн оның күтiмiне байланысты кірісінен айырылу жағдайына арналған ай сайынғы әлеуметтiк төлемдер әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген кірістің орташа айлық мөлшерiн кірісті алмастыру коэффициентiне көбейту арқылы мынадай формула бойынша айқындалады:
ӘТбк = ОАК х КАК, мұндағы:
ӘТбк – бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлем;
ОАК – осы Қағидалар 42, 43-1-тармақтарына сәйкес айқындалатын міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының орташа айлық кірісі;
КАК – кірісті алмастыру коэффициенті.
КАК 0,4-ті құрайды.
Ескерту. 52-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
53. Егер еңбекке қабілеттілігінен айырылу және асыраушысынан айырылу жағдайларына әлеуметтік төлемнің есептелген мөлшері теріс мәнді құрайтын болса, қордың филиалы әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тарту туралы шешім шығарады.
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушы үшін бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайына әлеуметтік қатер туындаған күнге дейінгі соңғы 24 айдың алдындағы айда әлеуметтік аударымдар түсімдері болмаған кезде, оған "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Заң) сәйкес бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақы тағайындалады.

Сноска. Пункт 53 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.09.2022 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
54. В случае неоднократного поступления социальных отчислений в пользу участника системы обязательного социального страхования за один и тот же месяц от одного и того же плательщика и (или) плательщика единого платежа, суммарный доход, принимаемый для исчисления социальной выплаты за данный месяц, не должен превышать семикратного минимального размера заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год.
Сноска. Пункт 54 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
55. В случае поступления социальных отчислений в пользу участника системы обязательного социального страхования за один и тот же месяц от двух и более плательщиков и (или) плательщиков единого платежа ежемесячный доход от каждого плательщика по поступившим социальным отчислениям принимается в размере, не превышающем семикратного минимального размера заработной платы, установленной законом о республиканском бюджете на соответствующий финансовый год, которые впоследствии суммируются.
При этом в случае поступления социальных отчислений за один и тот же период от работодателя и физического лица, являющегося плательщиком единого совокупного платежа в соответствии со статьей 774 Налогового Кодекса, доход при исчислении социальной выплаты, принимается на уровне дохода, с которого производились социальные отчисления в фонд.
Сноска. Пункт 55 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Глава 7. Порядок приостановления, возобновления, прекращения и перерасчета размеров социальных выплат
56. Филиал фонда ежедневно в случае получения сведений из ИС государственных органов и организаций, принимает решение о приостановлении социальных выплат по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений:
1) о выезде получателя на постоянное место жительства за пределы Республики Казахстан;
2) об отбывании получателем уголовного наказания, назначенного судом в виде лишения свободы;
3) об истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, удостоверения кандаса;

Ескерту. 53-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.09.2022 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.
54. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының пайдасына бір айдың ішінде бір төлеушіден немесе бірыңғай төлем төлеушіден бірнеше рет әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда, аталған айға әлеуметтік төлемді есептеу үшін қолданылатын жиынтық табыс тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақының жеті еселенген мөлшерінен аспауға тиіс.
Ескерту. 54-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
55. Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының пайдасына бір айдың ішінде екі және одан да көп төлеушіден және (немесе) бірыңғай төлем төлеушілерден әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда, әрбір төлеушіден келіп түскен әлеуметтік аударымдар бойынша ай сайынғы кіріс тиісті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңда белгіленген ең төменгі жалақының жеті еселенген мөлшерінен аспайтын мөлшерде есептеледі, кейін олар жинақталады.
Бұл ретте, жұмыс берушіден және Салық кодексінің 774-бабына сәйкес бірыңғай жиынтық төлемді төлеуші болып табылатын жеке тұлғалардан бірдей кезеңге әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда, әлеуметтік төлемді есептеген кезде кіріс қорға әлеуметтік аударымдар жүргізілген кіріс деңгейінде қабылданады.
Ескерту. 55-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
7-тарау. Әлеуметтік төлемдерді тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату және олардың мөлшерін қайта есептеу тәртібі
56. Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың АЖ-дарынан мәліметтер алған жағдайда қордың филиалы:
1) алушының Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге тұрақты тұрғылықты жерге кеткені туралы;
2) алушының бас бостандығынан айыру түрінде сот тағайындаған қылмыстық жазаны өтеп жатқаны туралы;
3) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың, қандас куәлігінің қолданылу мерзімінің өткені туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден алынған;

4) о выявлении факта без вести пропавших лиц, находящихся в розыске;
5) о выявлении фактов прекращения гражданства Республики Казахстан до получения разрешения на постоянное проживание на территории Республики Казахстан;
При отсутствии сведений в ИС государственных органов и организаций отделение Государственной корпорации осуществляет прием документов, необходимых для приостановления социальных выплат, формирует проект решения на приостановление и направляет в филиал фонда по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений:
1) об истечении срока действия документа, удостоверяющего личность иностранца или лица без гражданства, удостоверения кандаса;
2) о выявлении факта признания без вести пропавших лиц, находящихся в розыске;
3) о выявлении фактов лишения родительских прав родителя (-ей) и прав опекуна (попечителей, патронатных воспитателей, приемных родителей) об освобожденных и отстраненных опекунах (попечителях, патронатных воспитателей, приемных родителей);
4) о снятии с регистрации по постоянному месту жительства получателя социальных выплат в связи с выездом на постоянное место жительство за пределы Республики Казахстан;
5) о выявлении факта перечисления обязательных пенсионных взносов (обязательных профессиональных пенсионных взносов) на индивидуальные пенсионные счета лиц, признанных безвестно отсутствующими или объявленных умершими, или поступления информации, подтверждающей факт нахождения гражданина в живых;
6) об отчислении получателя и (или) иждивенца социальной выплаты на случай потери кормильца старше восемнадцати лет из организации образования или о переводе его на заочную форму обучения;
7) об умерших или объявленных умершими;
8) о выявления факта прекращения гражданства Республики Казахстан до получения вида на жительство иностранца;
9) от уполномоченных органов и организаций, а также от плательщика, плательщика единого платежа о предоставлении заявителем недостоверных сведений, повлекших за собой необоснованное определение размера социальных выплат.
Отделение Государственной корпорации:
ежеквартально производит сверку с уполномоченной организацией по выдаче социальных выплат на факт отсутствия расходных операций три и более месяца по банковскому счету получателя;
по итогам сверки проводит работу с получателем социальной выплаты для уточнения причин отсутствия расходных операций;
в случае установления обстоятельств, являющихся основанием для приостановления социальных выплат, формирует проект решения по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам с первого числа месяца, следующего за месяцем поступления сведений и направляет в филиал фонда для принятия решения о приостановлении;
на основании решения филиала фонда - приостанавливает осуществление социальных выплат.
Сноска. Пункт 56 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).

4) іздестірудегі адамдарды хабар-ошарсыз кеткен деп тану фактісінің анықталуы туралы, оның ішінде ақпараттық жүйелерден алынған;
5) Қазақстан Республикасының аумағында тұрақты тұруға рұқсат алғанға дейін азаматтығын тоқтату фактісінің анықталуы туралы мәліметтер түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемдерді тоқтата тұру туралы күнделікті шешім қабылдайды.
Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың АЖ-дарында мәліметтер болмаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемдерді тоқтата тұруға қажетті құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады, шешім жобасын қалыптастырады және осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мынадай:
1) шетелдіктің немесе азаматтығы жоқ адамның жеке басын куәландыратын құжаттың, қандас куәлігінің, қолданылу мерзімінің өткені туралы;
2) іздеуде жүрген адамдардың хабар-ошарсыз кетті деп тану фактісі анықталғаны туралы;
3) ата-ана құқығынан және қамқоршыны (қорғаншыны, патронаттық тәрбиелеушілерді, асырап алған ата-аналарды) құқығынан айыру фактілерінің анықталғаны туралы (босатылған және шеттетілген қамқоршылар (қорғаншылар) туралы);
4) әлеуметтік төлемдерді алушының Қазақстан Республикасынан шегінен тыс жерлерге тұрақты тұруға кетуіне байланысты тұрғылықты жері бойынша тіркеуден шыққаны туралы;
5) хабар-ошарсыз кетті деп танылған немесе қайтыс болды деп жарияланған адамдардың жеке зейнетақы шоттарына міндетті зейнетақы жарналарын (міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын) аудару немесе азаматтың тірі екенін растайтын ақпараттың келіп түсу фактісінің анықталғаны туралы;
6) жасы он сегізден асқан асыраушысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді алушының және (немесе) асырауындағы адамның оқу орнынан шығарылғаны туралы немесе оны сырттай оқу нысанына ауыстырғаны туралы;
7) қайтыс болғандар немесе қайтыс болды деп жарияланғандар туралы;
8) шетелдіктің тұруға ықтиярхатын алғанға дейін Қазақстан Республикасының азаматтығын тоқтату фактісі анықталғаны туралы;
9) уәкілетті органдар мен ұйымдардан, сондай-ақ төлеушіден, бірыңғай төлем төлеушіден өтініш берушінің әлеуметтік төлемдер мөлшерін негізсіз айқындауға әкелетін дәйексіз мәліметтерді ұсынуы туралы мәліметтер түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап қордың филиалына жібереді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі:
әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйым мен алушының банк шоты бойынша үш және одан көп ай бойы шығыс операцияларының болмауы туралы тоқсан сайын салыстырып тексеру жүргізеді;
салыстырып тексеру қорытындысы бойынша әлеуметтік төлемді алушымен шығыс операцияларының болмау себептерін нақтылау үшін жұмыс жүргізеді;
әлеуметтік төлемдерді тоқтата тұруға негіз болып табылатын мән-жайлар белгіленген жағдайда, осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мәліметтер түскен айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап шешім жобасын қалыптастырады және тоқтата тұру туралы шешім қабылдау үшін қордың филиалына жолдайды;
қор филиалының шешімі негізінде әлеуметтік төлемдерді төлеуді тоқтата тұрады.
Ескерту. 56-тармаққа өзгерістер енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 16.03.2021 № 78 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.

57. В случае наступления обстоятельств, являющихся основанием для возобновления социальной выплаты, филиал фонда в случае получения сведений из ИС государственных органов и организаций принимает решение о возобновлении социальных выплат по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам со дня приостановления либо с момента наступления права на возобновление.
При отсутствии сведений в ИС государственных органов и организаций отделение Государственной корпорации осуществляет прием документов, необходимых для возобновления социальных выплат, дополняет ЭМД получателя вновь представленными документами, формирует проект решения по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам, и направляет его на утверждение в филиал фонда в порядке, предусмотренном главой 3 настоящих Правил.
58. Перерасчет размера социальной выплаты в случае изменения степени утраты общей трудоспособности или срока установления степени утраты общей трудоспособности производится филиалами фонда в случае получения сведений из ИС государственных органов и организаций по форме согласно приложению 30 к настоящим Правилам.
В случае очередного переосвидетельствования МСЭ и установления степени утраты общей трудоспособности, социальная выплата возобновляется в размере, установленном на момент приостановления на основании решения филиала фонда.
При отсутствии сведений из ИС государственных органов и организаций, в случае изменения степени утраты общей трудоспособности или срока установления степени утраты общей трудоспособности отделение Государственной корпорации формирует проект решения на перерасчет размера социальной выплаты со дня установления степени утраты общей трудоспособности и направляет в Филиал фонда по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам.
При этом если от даты окончания предыдущего срока установления степени утраты общей трудоспособности прошло шесть и более месяцев, прием заявления на перерасчет социальной выплаты по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам осуществляется отделением Государственной корпорации.
Новый размер социальной выплаты рассчитывается путем деления текущего размера социальной выплаты на случай утраты трудоспособности на текущий коэффициент утраты общей трудоспособности и умножения результата на вновь установленный коэффициент утраты общей трудоспособности.
59. В случае установления степени утраты общей трудоспособности после признания получателя трудоспособным, на основании решения подразделения МСЭ, определение размера социальной выплаты на случай утраты трудоспособности производится с даты вновь установленной степени утраты общей трудоспособности согласно пункту 46 настоящих Правил.

57. Әлеуметтік төлемді қайта бастауға негіз болып табылатын мән-жайлар туындаған жағдайда қордың филиалы ақпараттық жүйелерден алынған мәліметтер негізінде қайта бастауға құқық туындаған сәттен бастап не тоқтатыла тұрған күннен бастап осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемдерді қайта бастау туралы шешім қабылдайды.
Мемлекеттік органдар мен ұйымдардың АЖ-дарында мәліметтер болмаған жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемдерді қайта бастауға қажетті құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады, жаңадан ұсынылған құжаттармен алушының ІЭМ-ін толықтырады, осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша шешім жобасын қалыптастырады және оны осы Қағидалардың 3-тарауында көзделген тәртіппен қордың филиалына бекітуге жібереді.
58. Жалпы еңбекке қабiлеттiлігінен айырылу дәрежесi немесе еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу мерзімі өзгерген жағдайда әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеуді осы Қағидаларға 30-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қор филиалы жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі туралы мемлекеттік органдар мен ұйымдардың АЖ-дарынан мәліметтер алған жағдайда жүргізеді.
МӘС кезекті қайта куәландырған және жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеген жағдайда, әлеуметтік төлем қор филиалының шешімі негізінде тоқтата тұру уақытында белгіленген мөлшерде қайта басталады.
Жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесі немесе жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеу мерзімі өзгерген жағдайда мемлекеттік органдар мен ұйымдардың АЖ-дарынан мәліметтер болмаған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін белгілеген күннен бастап әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеуге арналған шешім жобасын қалыптастырады және осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қор филиалына жібереді.
Әлеуметтік төлемнің жаңа мөлшері еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемнің ағымдағы мөлшерін жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылудың ағымдағы коэффициентіне бөлу және нәтижесін жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылудың жаңадан белгіленген коэффициентіне көбейту жолымен есептеледі.
59. МЭС құрылымдық бөлімшесінің шешімі негізінде алушыны еңбекке қабілетті деп танығаннан кейін жалпы еңбекк қабілеттілігінен айырылу дәрежесін белгілеген жағдайда еңбекке қабілетілігінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау осы Қағидаларға 42-тармаққа сәйкес жалпы еңбекке қабілеттіліктен айырылу дәрежесін қайта белгілеген күннен бастап жүргізіледі.

60. При переосвидетельствования лицам, признанным лицами с инвалидностью с детства первой или второй группы, состоявшим на иждивении умершего (признанного судом, безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, социальная выплата на случай потери кормильца возобновляется со дня переосвидетельствования на основании решения филиала фонда.
При представлении справки из организации среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования о том, что члены семьи являются учащимися или студентами по очной форме обучения, по форме согласно приложению 31 к настоящим Правилам социальная выплата на случай потери кормильца, возобновляется на основании письменного заявления с момента приостановления, но не ранее даты начала периода обучения, указанной в Справке из организации среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования.
При увеличении количества иждивенцев перерасчет размера социальной выплаты на случай потери кормильца производится на основании письменного заявления получателя социальной выплаты, члена семьи, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца:
с даты начала периода обучения, при предоставлении справки из организации среднего, технического и профессионального, послесреднего высшего образования и (или) послевузовского;
со дня смерти кормильца (но не ранее даты рождения ребенка, при его рождении после смерти кормильца), при включении в состав иждивенцев получателя социальной выплаты члена семьи, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, по основанию, предусмотренному подпунктом 2) пункта 1 статьи 21 Закона.
Лицам, имеющие право на выделение доли социальной выплаты на случай потери кормильца перерасчет размера социальной выплаты производится со дня подачи письменного заявления.
Перерасчет размера социальной выплаты при уменьшении числа иждивенцев производится филиалами фонда при получении сведений из ИС государственных органов и организаций по форме согласно приложению 32 к настоящим Правилам.
При отсутствии сведений из ИС государственных органов и организаций, при уменьшении количества иждивенцев отделение Государственной корпорации формирует проект решения на перерасчет размера социальной выплаты со дня прекращения социальной выплаты на случай потери кормильца одному из иждивенцев умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца и направляет в Филиал фонда по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.
Новый размер социальной выплаты рассчитывается путем деления текущего размера социальной выплаты на случай потери кормильца на текущий коэффициент количества иждивенцев и умножения результата на вновь установленный коэффициент количества иждивенцев.
На основании заявления получателя социальной выплаты на случай потери кормильца о перерасчете размера социальной выплаты отделением Государственной корпорации формируется проект решения для утверждения филиалом фонда по форме согласно приложению 17 к настоящим Правилам.

60. Қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған, бала кезден бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі бар адамдар деп танылған адамдарға қайта куәландыру кезінде, асыраушысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлем қор филиалының шешімі негізінде қайта куәландыру күнінен қайта басталады.
Осы Қағидаларға 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша орта, техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан отбасы мүшелері білім алушылар немесе күндізгі оқу нысаны бойынша студент болып табылатыны туралы анықтаманы ұсынған кезде асыраушысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлем тоқтатыла тұрған сәттен бастап, бірақ орта, техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан берілген анықтамада көрсетілген оқу кезеңінің басталу күнінен кешіктірмей жазбаша өтініштің негізінде қайта басталады.
Асырауындағы адамдар саны ұлғаю кезінде асыраушысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу әлеуметтік төлемді алушының, қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасы мүшелерінің жазбаша өтініші негізінде:
орта, техникалық және кәсіптік, ортадан кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан анықтама ұсынған кезде оқу кезеңінің басталу күнінен;
Заңның 21-бабы 1-тармағының 2) тармақшасында көзделген негіз бойынша қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған отбасының мүшесін әлеуметтік төлем алушының асырауындағылардың құрамына қосқан кезде асыраушы қайтыс болған күннен бастап (асыраушы қайтыс болғаннан кейін туған кезде, баланың туған күнінен ерте емес) жүргізіледі.
Асыраушысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемнің үлесін бөлуге құқығы бар адамдарға әлеуметтік төлем мөлшерін қайта есептеу жазбаша өтініш берген күннен бастап жүргізіледі.
Асырауындағы адамдар саны азайған кезде әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеуді осы Қағидаларға 32-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік органдар мен ұйымдардың АЖ-дарында мәліметтер алынған кезде қордың филиалы жүргізеді.
Асырауындағы адамдар саны азайған кезде мемлекеттік органдар мен ұйымдардың АЖ-дарында мәліметтер болмаған кезде асыраушысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін Мемлекеттік корпорация қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауындағы адамдардың біреуіне асыраушысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлем тоқтатылған күннен бастап қайта есептеуге шешім жобасын қалыптастырады және осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қордың филиалына жіберіледі.
Әлеуметтік төлемнің жаңа мөлшері асыраушысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемнің ағымдағы мөлшерін асырауындағы адамдар санының ағымдағы коэффициентіне бөлу және нәтижесін асырауындағы адамдар санының жаңадан белгіленген коэффициентіне көбейту жолымен есептеледі.
Асыраушысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді алушының әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу туралы өтінішінің негізінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі бекіту үшін осы Қағидаларға 17-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қор филиалының шешім жобасын қалыптастырады.

Сноска. Пункт 60 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.09.2022 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60-1. Перерасчет размеров социальных выплат производится при исчислении среднемесячного дохода, в котором не были учтены доходы, предусмотренные частью третьей пункта 4 статьи 20 Закона на основании заявления получателя на перерасчет социальной выплаты по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, при предоставлении справки о доходах, выдаваемой плательщиком по форме согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам.
На основании заявления получателя социальной выплаты о перерасчете размера социальной выплаты отделением Государственной корпорации формируется проект решения для утверждения филиалом фонда по форме согласно приложениям 16, 17, 18, 19 и 20 к настоящим Правилам.
Сноска. Правила дополнены пунктом 60-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.09.2022 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
61. Филиал фонда ежедневно принимает решение о прекращении социальных выплат по форме согласно приложению 28 к настоящим Правилам с первого числа месяца, следующего за месяцем, в котором наступило обстоятельство, являющееся основанием для такого прекращения, в случае получения сведений из ИС государственных органов и организаций (в том числе из ИС центрального исполнительного органа):
1) о смерти получателя (признанием судом безвестно отсутствующим или объявлением умершим);
2) о предоставлении получателем недостоверных документов (сведений), послуживших основанием для принятия решения о назначении социальной выплаты;
3) в связи с подачей заявления получателя на прекращение социальной выплаты по форме согласно приложению 33 настоящих Правил.
Социальная выплата на случай утраты трудоспособности прекращается по основаниям, указанным в части первой настоящего пункта, а также:
1) со дня достижения получателем возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
2) со дня вынесения решения подразделением МСЭ о признании получателя трудоспособным.
Социальная выплата на случай потери кормильца прекращается по основаниям, указанным в части первой настоящего пункта, а также:
1) в связи со смертью лица, состоявшего на иждивении умершего (признанного судом безвестно отсутствующим или объявленного умершим) кормильца, и осуществляется по месяц смерти включительно;

Ескерту. 60-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.09.2022 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60-1. Әлеуметтік төлемдердің мөлшерін қайта есептеу алушының осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді қайта есептеуге арналған өтініші негізінде, осы Қағидаларға 5-1 қосымшаға сәйкес нысан бойынша төлеуші беретін кірістер туралы анықтаманы ұсынған кезде Заңның 20-бабы 4-тармағының үшінші бөлігінде көзделген кірістер ескерілмеген орташа айлық кірісті есептеу кезінде жүргізіледі.
Әлеуметтік төлемді алушының әлеуметтік төлем мөлшерін қайта есептеу туралы өтінішінің негізінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 17, 18, 19, 20-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша қор филиалының бекітуі үшін шешім жобасын қалыптастырады.
Ескерту. Қағида 60-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.09.2022 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
61. Қордың филиалы күн сайын мемлекеттік органдар мен ұйымдардың АЖ-дарынан (оның ішінде орталық атқарушы органның АЖ-ынан):
1) алушының қайтыс болғаны (сот хабар ошарсыз кетті деп немесе қайтыс болды деп жариялаған) туралы;
2) алушының әлеуметтік төлемдерді негізсіз тағайындауға әкелген дәйексіз құжаттар (мәліметтер) бергені туралы;
3) алушының осы Қағидаларға 33-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемді тоқтатуға өтініш беруіне байланысты мәліметтер алған жағдайда тоқтатуға негіз болып табылатын мән-жай туындаған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап осы Қағидаларға 28-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлемдерді тоқтату туралы шешім қабылдайды.
Еңбекке қабілетсіздік жағдайына әлеуметтік төлемдер осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген негіздер бойынша, сондай-ақ:
1) алушы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 1-тармағында көзделген жасқа жеткен күннен бастап;
2) МӘС құрылымдық бөлімшесі алушыны еңбекке қабілетті деп тану туралы шешім шығарған күннен бастап тоқтатылады.
Асыраушысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген негіздер бойынша, сондай-ақ:
1) қайтыс болған (сот хабарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) асыраушының асырауында болған адамның қайтыс болуына байланысты тоқтатылады және қайтыс болған айды қоса алғанда жүзеге асырылады;

2) в связи с отчислением получателя (иждивенца) старше восемнадцати лет из организации образования или переводом его на заочную форму обучения и прекращается с первого числа месяца, следующего за месяцем получения сведения об отчислении получателя (иждивенца) или перевода на заочную форму обучения, в том числе из ИС;
Социальная выплата на случай потери работы прекращается по основаниям, указанным в части первой настоящего пункта, а также:
1) со дня достижения получателем возраста, предусмотренного пунктом 1 статьи 11 Закона Республики Казахстан "О пенсионном обеспечении в Республике Казахстан";
2) с первого числа месяца, следующего за месяцем снятия получателя с учета в качестве безработного в центре занятости населения.
Социальная выплата на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет прекращается по основаниям, указанным в части первой настоящего пункта, а также:
1) по истечении месяца, в котором наступила смерть ребенка (детей);
2) по истечении месяца, в котором ребенок (дети) определен (определены) на полное государственное обеспечение;
3) по истечении месяца, в котором родители были лишены или ограничены в родительских правах, решения об усыновлении (удочерении) признаны недействительными или отменены, опекуны освобождены или отстранены от исполнения своих обязанностей, в случаях, установленных брачно-семейным законодательством Республики Казахстан.
Отделение Государственной корпорации на основании решения филиала фонда прекращает осуществление социальных выплат.
При этом отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня поступления решения филиала фонда о прекращении социальной выплаты на случай потери работы уведомляет об этом получателя с указанием причин по форме согласно приложению 34 к настоящим Правилам:
при личном обращении заявителя путем вручения уведомления;
либо посредством передачи sms-оповещения на мобильный телефон заявителя.
Sms-оповещения об уведомлении получателя регистрируются в журнале sms-оповещений по форме согласно приложению 25 к настоящим Правилам.
В случаях направления безработного центром занятости в рамках активных мер содействия занятости на социальные рабочие места, общественные работы и профессиональное обучение социальная выплата на случай потери работы не прекращаются.
Сноска. Пункт 61 с изменениями, внесенными приказами Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).

2) он сегіз жастан асқан алушының (асырауындағының) білім беру ұйымынан шығарылуына немесе оның сырттай оқу нысанына ауысуына байланысты тоқтатылады және алушының (асырауындағының) оқудан шығарылғаны немесе сырттай оқу нысанына ауықаны туралы мәліметтер алынған, оның ішінде АЖ-дардан алынған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.
Жұмысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем осы тармақта көрсетілген негіздер бойынша, сондай-ақ:
1) алушы "Қазақстан Республикасында зейнетақымен қамсыздандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы 1-тармағында көзделген жасқа жеткен күннен бастап;
2) алушы халықты жұмыспен қамту орталығынан жұмыссыз ретінде есептен шығарылған айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап тоқтатылады.
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген негіздер бойынша, сондай-ақ:
1) бала (балалар) қайтыс болған ай аяқталған;
2) балаға (балаларға) толықтай мемлекеттік қамсыздандыру белгіленген ай аяқталғанда;
3) ата-ана ата-ана құқығынан айырылу немесе шеттетілген, Қазақстан Республикасының неке-отбасы заңнамасында белгіленген жағдайларда асырап алу туралы шешім күші жойылды деп танылған немесе күші жойылған қамқоршылар өз міндеттерін орындаудан босатылған немесе шеттетілген кезде тоқтатылады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі қор филиалының шешімі негізінде әлеуметтік төлемдерді жүргізуді тоқтатады.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жұмысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлемді тоқтату туралы қор филиалының шешімі түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 34-қосымшаға сәйкес нысан бойынша алушыға себептерін көрсете отырып бұл туралы:
өтініш беруші өзі жүгінген кезде хабарлама табыстау жолымен;
не өтініш берушінің мобилді телефонына sms-хабарлар жіберу арқылы хабарлайды.
Алушының хабарланғаны туралы sms-хабарлар осы Қағидаларға 25-қосымшаға сәйкес нысан бойынша sms-хабарлар журналында тіркеледі.
Жұмыссыз адамды халықты жұмыспен қамту орталығы жұмыспен қамтуға жәрдемдесудің белсенді шаралары шеңберінде әлеуметтік жұмыс орындарына, қоғамдық жұмыстарға және кәсіптік оқытуға жіберген жағдайларда, жұмысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемдер тоқтатылмайды.
Ескерту. 61-тармаққа өзгерістер енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрықтарымен.

62. Отделение Государственной корпорации при отсутствии сведений в ИС государственных органов и организаций центрального исполнительного органа осуществляет прием документов, необходимых для прекращения социальных выплат по основаниям, предусмотренным пунктом 61 настоящих Правил формирует проект решения на прекращение и направляет в Филиал фонда по форме согласно приложению 29 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 62 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Перерасчет социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами в случае осложненных родов, рождения двух и более детей осуществляется путем вычета назначенной суммы социальной выплаты из вновь рассчитанной суммы социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами с учетом общего количества дней нетрудоспособности согласно листа (листов) о временной нетрудоспособности по беременности и родам.
На основании заявления получателя социальной выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами о перерасчете размера социальной выплаты отделением Государственной корпорации формируется проект решения для утверждения филиалом фонда.
64. При пересмотре размеров ежемесячного государственного пособия по уходу за ребенком по достижении им возраста полутора лет, предусмотренного Законом Республики Казахстан "О государственных пособиях семьям, имеющим детей", минимальный размер социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет пересчитывается до уровня государственного пособия по уходу за ребенком по достижении им возраста полутора лет с дополнительным исчислением обязательных пенсионных взносов, удержанных в единый накопительный пенсионный фонд.
При этом отделение Государственной корпорации формирует проект решения о перерасчете размера социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет по форме согласно приложению 35 к настоящим Правилам, для утверждения филиалом фонда.
Сноска. Пункт 64 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
65. В случае предоставления получателем социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет в отделение Государственной корпорации дополнительно свидетельства (свидетельств) о рождении ребенка (детей) либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о рождении производится перерасчет размера социальной выплаты со дня возникновения права на социальную выплату с учетом очередности новорожденного ребенка (детей).

62. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі мемлекеттік органдар мен орталық атқарушы ұйымдардың АЖ-дарында мәліметтер болмаған жағдайда осы Қағидалардың 61-тармағында көзделген негіздер бойынша әлеуметтік төлемдерді тоқтату үшін қажетті құжаттарды қабылдауды жүзеге асырады, тоқтатуға шешім жобасын қалыптастырады және осы Қағидаларға 29-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қордың филиалына жібереді.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Ауыр босанған, екі және одан да көп бала туған жағдайда, жүктілікке және босануға байланысты кірісінен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді қайта есептеу жүктілігі және босануы бойынша уақытша еңбекке жарамсыздық парағына (парақтарына) сәйкес еңбекке жарамсыздық күндерінің жалпы саны ескеріле отырып, әлеуметтік төлемнің тағайындалған сомасын жүктілікке және босануға байланысты кірісінен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемнің қайта есептелген сомасынан алып тастау арқылы жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі жүктілікке және босануға байланысты кірісінен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді алушының әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу туралы өтінішінің негізінде қор филиалы бекіту үшін шешімнің жобасын қалыптастырады.
64. "Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша берілетін мемлекеттік жәрдемақының ай сайынғы мөлшері қайта қаралған кезде бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемнің ең төменгі мөлшері бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына ұсталған міндетті зейнетақы жарналары қоса есептеле отырып, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша төленетін мемлекеттік жәрдемақының деңгейіне дейін қайта есептеледі.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі қор филиалы бекіту үшін осы Қағидаларға 35-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу туралы шешімнің жобасын қалыптастырады.
Ескерту. 64-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
65. Бала бір жарым жасқа толғанға дейінгі оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем алушы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қосымша баланың (балалардың) туу туралы куәлігін (куәліктерін) не азаматтық хал актілерінің жазбасынан мәліметтері бар анықтаманы ұсынған жағдайда әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу жаңа туған баланың (балалардың) кезектілігі ескеріліп әлеуметтік төлемге құқық туындаған күннен бастап жүргізіледі.

На основании заявления получателя социальной выплаты по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам о перерасчете размера социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет отделением Государственной корпорации формируется проект решения по форме согласно приложению 20 к настоящим Правилам для утверждения филиалом фонда.
При этом срок обращения за перерасчетом социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет не превышает 18 месяцев с даты возникновения права на социальную выплату на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет.
Сноска. Пункт 65 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
66. В случае поступления социальных отчислений за период, который был принят для исчисления социальной выплаты, после даты обращения за назначением социальной выплаты перерасчет размера назначенной социальной выплаты получателю не производится.
67. Социальные отчисления, признанные незаконными на основании судебных актов, уплаченные за период, учтенный при определении размера социальной выплаты, не учитываются при последующих обращениях участника системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления за назначением социальной выплаты.
При этом информация по социальным отчислениям, признанным незаконными на основании судебных актов, передаются в Государственную корпорацию через ИС центрального исполнительного органа.
Сноска. Пункт 67 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 8. Порядок осуществления социальной выплаты при перемене местожительства
68. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан либо получатели, прибывшие из других регионов Республики Казахстан, представляют заявление на запрос дела получателя социальной выплаты на случай утраты трудоспособности или потери кормильца по форме согласно приложению 36 к настоящим Правилам, если иное не предусмотрено законами и международными договорами.
Отделением Государственной корпорации осуществляется запрос дела получателя по прежнему местожительству заявителя.
69. Лица, прибывшие на постоянное местожительство в Республику Казахстан из других стран, представляют заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и документы, предусмотренные соответствующими Перечнями требований.

Осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік төлем алушының бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу туралы өтініші негізінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі осы Қағидаларға 20-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қор филиалының бекітуі үшін шешім жобасын қалыптастырады.
Бұл ретте, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем мөлшерін қайта есептеуге жүгіну мерзімі бала бір жарым жасқа толғанға дейінгі оның күтіміне байланысты кірістен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемге құқық туындаған күннен бастап 12 айдан аспайды.
Ескерту. 65-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
66. Әлеуметтік төлем тағайындауға жүгінген күннен кейін әлеуметтік төлемді есептеу үшін қабылданған кезеңде әлеуметтік аударымдар түскен жағдайда алушыға тағайындалған әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу жүргізілмейді.
67. Әлеуметтік төлемнің мөлшерін айқындау кезінде ескерілген кезең үшін төленген, сот актілері негізінде заңсыз деп танылған әлеуметтік аударымдар өзі үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушылар әлеуметтік төлем тағайындау үшін кейіннен жүгінген кезде ескерілмейді.
Бұл ретте, сот актілері негізінде заңсыз деп танылған әлеуметтік аударымдар бойынша ақпарат орталық атқарушы органның АЖ арқылы Мемлекеттік корпорацияға беріледі.
Ескерту. 67-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8-тарау. Тұрғылықты жерi өзгерген кезде әлеуметтік төлемді жүзеге асыру тәртібі
68. Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адамдар не Қазақстан Республикасының басқа өңірлерінен келген алушылар еңбекке қабілеттіліктен немесе асыраушысынан айырылу жағдайларына әлеуметтік төлемді алушының ісіне сұрау салуға, егер заңдарда және халықаралық шарттарда өзгеше көзделмесе, осы Қағидаларға 36-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының ісіне сұрау салуды өтініш берушінің бұрынғы тұрған жері бойынша жүзеге асырады.
69. Басқа елдерден Қазақстан Республикасына тұрақты тұруға келген адамдар осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және тиісті Талаптар тізбесінде көзделген құжаттарды ұсынады.

Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.09.2022 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Лицам, выехавшим на постоянное местожительство за пределы Республики Казахстан, являвшимися получателями социальной выплаты на случай утраты трудоспособности и потери кормильца и вернувшимся обратно, при неполучении выплат в стране выезда, возобновляется со дня прекращения выплаты, но не более чем за три года перед обращением за их получением на основании документов, предусмотренных соответствующими Перечнями требований.
При этом социальные выплаты возобновляются в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан. Если в период выезда было произведено повышение социальных выплат, их размер устанавливается с учетом этих повышений.
При получении выплат в стране выезда социальные выплаты возобновляются с даты обращения, при условии регистрации по постоянному месту жительства в Республике Казахстан в размере, установленном на момент выезда за пределы Республики Казахстан на основании документов, предусмотренных соответствующими Перечнями требований.
Утверждение решения о возобновлении производятся филиалом фонда в соответствии с главой 3 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 70 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.09.2022 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
71. Дело получателя социальной выплаты на случай утраты трудоспособности или потери кормильца, выехавшего в другие регионы Республики Казахстан, высылается по электронному запросу других отделений Государственной корпорации.
Отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня подачи заявления направляет электронный запрос в отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя.
Отделение Государственной корпорации по прежнему месту жительства получателя в течение двух рабочих дней со дня поступления запроса формирует электронную справку-аттестат, удостоверенную ЭЦП отделения Государственной корпорации по форме согласно приложению 37 к настоящим Правилам, и направляет в отделение Государственной корпорации по новому месту жительства получателя.
72. В случае выезда получателя за пределы Республики Казахстан отделением Государственной корпорации на основании заявления получателя по форме согласно приложению 38 к настоящим Правилам, дело получателя выдается на руки получателю или высылается по запросу уполномоченных органов других стран.
При отсутствии дела получателя на бумажном носителе, отделением Государственной корпорации на основе ЭМД формируется бумажный вариант дела по форме согласно приложению 23 к настоящим Правилам и выдается на руки получателю или высылается по запросу уполномоченных органов других стран.

Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.09.2022 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Қазақстан Республикасынан тыс жерге тұрақты тұруға кеткен және қайтып келген, еңбекке қабілеттіліктен немесе асыраушысынан айырылу жағдайларына әлеуметтік төлемді алушылар болып табылатын адамдар кеткен елінде әлеуметтік төлемді алмаған кезде, әлеуметтік төлемді тоқтатқан күннен бастап, бірақ тиісті Талаптар тізбесінде көзделген құжаттар негізінде оларды алу үшін жүгінер алдындағы үш жылдан асырылмай қалпына келтіріледі.
Бұл ретте әлеуметтік төлемдер Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету сәтінде белгіленген мөлшерде қалпына келтіріледі. Егер кету кезеңінде әлеуметтік төлемдерге арттыру жүргізілген болса, олардың мөлшері осы арттырулар ескеріле отырып белгіленеді.
Кеткен елінде төлемді алған кезде, әлеуметтік төлемдер Қазақстан Республикасында тұрғылықты жері бойынша тіркелген жағдайда, Қазақстан Республикасынан тыс тұрған уақытта белгіленген мөлшерде тиісті Талаптар тізбесінде көзделген құжаттар негізінде қайта жүргізіледі.
Қайта бастау туралы шешімді бекітуді осы Қағидалардың 3-тарауына сәйкес қордың филиалы жүргізеді.
Ескерту. 70-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.09.2022 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
71. Қазақстан Республикасының басқа өңірлеріне кеткен еңбек ету қабілетінен немесе асыраушысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем алушының ісі Мемлекеттік корпорацияның басқа бөлімшелерінің электрондық сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі өтінішті берген күннен бастап екі жұмыс күн ішінде алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне электрондық сұрау салу жібереді.
Алушының бұрынғы тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі сұрау салу келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күн ішінде осы Қағидаларға 37-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің ЭЦҚ-сымен куәландырылған электрондық анықтама-аттестатты қалыптастырады және алушының жаңа тұрғылықты жері бойынша Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне жолдайды.
72. Алушы Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кеткен жағдайда Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі алушының осы Қағидаларға 38-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініші негізінде зейнетақы ісін/жәрдемақы алушының ісін алушының қолына береді немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жіберіледі.
Алушының қағаз жеткізгіштегі ісі болмаған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі ІЭМ негізінде осы Қағидаларға 23-қосымшаға сәйкес нысан бойынша істің қағаз нұсқасын қалыптастырады және алушының қолына береді немесе басқа елдердің уәкілетті органдарының сұрау салуы бойынша жіберіледі.

Глава 9. Порядок повышения размеров социальных выплат
73. Повышение размеров социальных выплат из фонда на случаи утраты трудоспособности и потери кормильца производится на основании решения Правительства Республики Казахстан лицам, которым назначены соответствующие социальные выплаты на дату повышения, согласно подпункту 3) статьи 8 Закона.
Повышение производится путем умножения назначенного размера социальной выплаты лицам, которым назначены указанные социальные выплаты на дату повышения, на соответствующий процент повышения.
74. Отделение Государственной корпорации формирует проекты решений о повышении размеров социальных выплат на случаи утраты трудоспособности и потери кормильца по каждому лицу, которому назначена соответствующая социальная выплата, по формам согласно приложениям 39 и 40 к настоящим Правилам для утверждения филиалом фонда.
Глава 10. Порядок осуществления социальных выплат
75. На основании утвержденных филиалом фонда решений о назначении (перерасчете, возобновлении) социальных выплат, Государственная корпорация в течение пяти рабочих дней обеспечивает включение сумм назначенных (пересчитанных, возобновленных) социальных выплат в потребность в средствах на социальные выплаты, за исключением социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей), которая представляется в фонд ежемесячно к 25 числу месяца, предшествующему месяцу выплаты.
76. Потребность в средствах на социальные выплаты на случай потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением, удочерением новорожденного ребенка (детей) формируется Государственной корпорацией ежедневно.
77. Фонд формирует прогнозные данные по исчислению потребности средств на социальные выплаты на ежедневной основе.
78. Фонд производит ежедневное финансирование Государственной корпорации для осуществления социальных выплат по графику.
Государственная корпорация, получив средства, в течение трех рабочих дней осуществляет социальные выплаты получателям.
Государственная корпорация:
ежемесячно не позднее 20 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, подписывает акт сверки с Фондом по перечисленным средствам для осуществления социальных выплат;
предоставляет сведения не позднее 3 (трех) рабочих дней месяца следующего за отчетным месяцем в Фонд по перечисленным суммам социальных выплат, по остаткам средств, а также по возвратам излишне зачисленных (выплаченных) социальных выплат и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них согласно приложению 41 к настоящим Правилам.

9-тарау. Әлеуметтік төлемдердің мөлшерін арттыру тәртібі
73. Еңбекке қабілеттіліктен айырылу және асыраушысынан айырылу жағдайларына қордан төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін арттыру Заңның 8-бабының 3) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі негізінде арттыру күніне тиісті әлеуметтік төлемдер тағайындалған адамдарға жүргізіледі.
Арттыру күніне аталған әлеуметтік төлемдер тағайындалған адамдарға әлеуметтік төлемнің тағайындалған мөлшерін тиісті арттыру пайызына көбейту жолымен арттыру жүргізіледі.
74. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі қор филиалының бекітуі үшін осы Қағидаларға 39 және 40-қосымшаларға сәйкес нысандар бойынша тиісті әлеуметтік төлем тағайындалған әрбір адам бойынша еңбекке қабілеттіліктен айырылу және асыраушысынан айырылу жағдайларына төленетін әлеуметтік төлемдердің мөлшерін арттыру туралы шешімдердің жобаларын қалыптастырады.
10-тарау. Әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру тәртібі
75. Әлеуметтік төлемдерді тағайындау (қайта есептеу, қайта бастау) туралы қор филиалы бекіткен шешімдердің негізінде Мемлекеттік корпорация бес жұмыс күні ішінде тағайындалған (қайта есептелген, жалғастырылған) әлеуметтік төлемдердің сомаларын қорға ай сайын төлем айының алдындағы айдың 25-күнiне ұсынылатын жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылу жағдайларына төленетін әлеуметтік төлемдерді қоспағанда, әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігіне қосуды қамтамасыз етеді.
76. Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайларына төленетін әлеуметтік төлемдерге қаражат қажеттілігін Мемлекеттік корпорация күн сайын қалыптастырады.
77. Қор күн сайынғы негізде әлеуметтік төлемдерге қаражаттың қажеттілігін есептеу бойынша болжамдық деректерді қалыптастырады.
78. Қор кесте бойынша әлеуметтік төлемдерді ұйымдастыру үшін Мемлекеттік корпорацияға күн сайын қаржыландыруды жүргізеді.
Мемлекеттік корпорация қаражатты алып, үш жұмыс күні ішінде алушыларға әлеуметтік төлемдерді жүзеге асырады.
Мемлекеттік корпорация:
ай сайын есепті айдан кейінгі айдың 20-күнінен кешіктірмей әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру үшін аударылған қаражат бойынша қормен салыстырып тексеру актісіне қол қояды;
есепті айдан кейінгі айдың 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей қорға аударылған әлеуметтік төлемдер сомалары бойынша, қалған қаражат бойынша, сондай-ақ қайтаруға жататын артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналары бойынша мәліметтерді ұсынады.

79. Социальные выплаты производятся Государственной корпорацией путем:
зачисления средств на банковские счета или электронных денег на электронные кошельки электронных денег получателей;
перечисления средств на контрольный счет наличности исправительного учреждения получателям, находящимся в исправительном учреждении;
доставки на дом получателям через отделения акционерного общества "Казпочта".
Доставка социальных выплат на дом получателям производится следующим категориям:
лицам с инвалидностью первой группы;
лицам, имеющим медицинское заключение о том, что нуждаются в постороннем уходе и не могут посещать по состоянию здоровья организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций;
лицам, проживающим в сельской местности, при отсутствии отделений (пунктов) почтовой связи.
Сноска. Пункт 79 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.09.2022 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. В случае изменения номера банковского счета получателя, способа выплаты, местожительства получателя (опекуна, попечителя, патронатного воспитателя, приемного родителя), в отделение Государственной корпорации получателями (опекунами, попечителями, патронатным воспитателем, приемными родителями) подается заявление об этих изменениях с документами, подтверждающими соответствующие изменения.
81. В случае если лицо на момент помещения в исправительное учреждение является получателем социальной выплаты, отделение Государственной корпорации по месту нахождения исправительного учреждения на основании заявления указанного лица, представленного администрацией исправительного учреждения, осуществляет социальную выплату.
82. В случае неполучения социальных выплат получателем за время нахождения в исправительных учреждениях, выплата возобновляется в соответствии с настоящими Правилами.
Глава 11. Порядок и сроки выплаты сумм социальных выплат, не полученных своевременно либо не полностью по вине филиала фонда и (или) Государственной корпорации
83. Выплата сумм социальных выплат, не полученных своевременно либо не полностью производится Государственной корпорацией в следующих случаях:
1) обращения получателя социальной выплаты с заявлением в отделение Государственной корпорации при самостоятельном выявлении несвоевременной либо неполной выплаты социальных выплат;

79. Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерді:
қаражатты алушылардың банк шоттарына немесе электрондық ақшаны электрондық ақшаның электрондық әмияндарына аудару;
қаражатты алушылардың банк шоттарына немесе электрондық ақшаның электрондық әмияндарына электрондық ақша аудару;
қаражатты түзеу мекемесіндегі алушыларға түзеу мекемесінің қолма-қол ақшаны бақылау шотына аудару;
"Қазпошта" акционерлік қоғамының бөлімшелері арқылы алушыларға үйлеріне жеткізіп беру жолымен жүргiзедi.
Әлеуметтік төлемдерді алушыларға үйге жеткізіп беру мынадай санаттағы адамдарға:
бірінші топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
бөгде адамның күтіміне мұқтаж және денсаулық жағдайы бойынша банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарға бара алмайтыны туралы медициналық қорытындысы бар адамдарға;
почта байланысының бөлімшелері (пункттері) болмаған жағдайда, ауылдық жерде тұратын адамдарға жүргізіледі.
Ескерту. 79-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.09.2022 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
80. Алушының банк шотының нөмірі, төлеу тәсілі, алушының (қамқоршының, қорғаншының, патронаттық тәрбиелеушінің, асырап алған ата-ананың) тұрғылықты жері өзгерген жағдайда алушылар (қамқоршылар, қорғаншылар, патронаттық тәрбиелеушілер, асырап алған ата-аналар) осы өзгерістер туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне тиісті өзгерістерді растайтын құжаттармен өтініш береді.
81. Егер адам түзеу мекемесіне орналастырылған сәтте әлеуметтік төлем алушы болып табылса, түзеу мекемесі орналасқан жердегі Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі түзеу мекемесінің әкімшілігі ұсынған, көрсетілген адамның өтініші негізінде әлеуметтік төлемді жүзеге асырады.
82. Алушы түзеу мекемелерінде болған уақытында әлеуметтік төлемдерді алмаған жағдайда, төлем осы Қағидаларға сәйкес қалпына келтіріледі.
11-тарау. Қор филиалының және (немесе) Мемлекеттік корпорацияның кінәсінен уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеу тәртібі мен мерзімдері
83. Мемлекеттік корпорация уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеуді мынадай жағдайларда:
1) әлеуметтік төлем алушы әлеуметтік төлемдердің уақтылы не толық төлемегенін өздігінен анықтаған кезде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне өтінішпен жүгінгенде;

2) поступления решения суда о выплате (назначении) получателю сумм социальных выплат;
3) выявления несвоевременной либо неполной выплаты социальных выплат уполномоченным органом по контролю в сфере обязательного социального страхования, Государственной корпорацией или фондом.
При выявлении факта несвоевременной либо неполной выплаты сумм социальных выплат Государственная корпорация в первоочередном порядке устанавливает причину несвоевременной либо неполной выплаты по получателям, в отношении которых устранены причины несвоевременной либо неполной выплаты, составляет расчет суммы дополнительной потребности средств, необходимых для выплаты сумм социальных выплат, не полученных своевременно либо не полностью формирует проект решения согласно приложению 42 и направляет в филиал фонда для утверждения.
Суммы социальных выплат, не полученные своевременно либо полученные не полностью по вине Государственной корпорации и (или) фонда, выплачиваются за прошлое время со дня возникновения права на социальные выплаты без ограничения сроков.
Сноска. Пункт 83 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.09.2022 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 12. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) центральных и местных исполнительных органов, а также филиалов фонда и (или) его должностных лиц, Государственной корпорации и (или) ее работников, в том числе по вопросам оказания государственных услуг
84. При обжаловании решений, действий (бездействий) фонда и (или) его должностных лиц, Государственной корпорации, подразделения МСЭ, центра занятости и (или) ее работников по вопросам оказания государственных услуг жалоба подается на имя руководителя фонда, Государственной корпорации или на имя руководителя Министерства, на имя руководителя местного исполнительного органа либо акимов городов Астана, Алматы и Шымкент, районов и городов областного значения (далее – аким) по адресам, указанным в приложениях 6, 7, 8, 9 и 10 настоящих Правил.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес фонда, подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя или Государственной корпорации, не позднее трех рабочих дней со дня поступления и административное дело направляется в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, Государственная корпорация вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение трех рабочих дней примет решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.

2) алушыға әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеу (тағайындау) туралы соттың шешімі келіп түскенде;
3) әлеуметтік төлемдердің уақтылы не толық төленбегенін міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөнiндегi уәкілетті орган, Мемлекеттік корпорация немесе қор анықтағанда жүргізеді.
Әлеуметтік төлемдер сомаларын уақтылы не толық төлемеу фактісі анықталған кезде Мемлекеттік корпорация бірінші кезекте оларға қатысты уақтылы не толық төлемеу себептері жойылған алушылар бойынша уақтылы не толық төленбеу себептерін анықтайды, төлемдердің кешіктірілген уақыты үшін индекстеу сомаларын ескере отырып, уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлемдер сомаларын төлеу үшін қажетті қосымша қаражат қажеттілігі сомаларының есебін жасайды және қордың филиалы шешім шығару үшін шешім жобасын 42-қосымшаға сәйкес қалыптастырады және бекіту үшін қордың филиалына жібереді.
Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) қордың кінәсінен уақтылы не толық алынбаған әлеуметтік төлемдер сомалары өткен кезең үшін әлеуметтік төлемдерге құқық туындаған күннен бастап шектеусіз мерзіммен төленеді.
Ескерту. 83-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.09.2022 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-тарау. Орталық және жергілікті атқарушы органдардың, сонымен қатар қор филиалдарының және (немесе) оның лауазымдық тұлғаларының, Мемлекеттік копорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне), оның ішінде мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымдану тәртібі
84. Қордың және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның, МӘС құрылымдық бөлімшелерінің, жұмыспен қамту орталығының және (немесе) оның қызметкерлерінің мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағымдану кезінде осы Қағидаларға 6, 7, 8, 9 және 10-қосымшаларда көрсетілген мекенжай бойынша қор, Мемлекеттік корпорация басшысының атына, Министрлік басшысының атына, жергілікті атқарушы орган басшысының, не Астана, Алматы және Шымкент қалалары, облыстық маңызы бар аудандар мен қалалар әкімдерінің (бұдан әрі – әкім) атына беріледі.
Қордың атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қарауға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті берушінің немесе Мемлекеттік корпорацияның мекенжайына түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы түскен күнінен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмей және әкімшілік іс шағымды қарайтын органға жіберіледі.
Бұл ретте көрсетілетін қызметті беруші, Мемлекеттік корпорация, егер ол үш жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге әкімшілік әрекет қабылдаса, шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен қызмет алушының шағымы ол тіркелген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.

Сноска. Пункт 84 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
85. В случаях несогласия с результатами оказанной государственной услуги услугополучатель обращается в суд в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
85-1. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование в суде допускается после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК РК.
Сноска. Глава 12 дополнена пунктом 85-1 в соответствии с приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 13. Заключительные положения
86. Отделение Государственной корпорации в течение пяти рабочих дней со дня выявления излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат уведомляет об этом получателя с указанием причин по форме согласно приложению 43 к настоящим Правилам.
87. Возврат обязательных пенсионных взносов, удержанных от излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат осуществляется Государственной корпорацией в соответствии с пенсионным законодательством Республики Казахстан.
88. Возврат излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат осуществляется на счет Государственной корпорации для перечисления в фонд:
по заявлению получателя;
на основании письма отделения Государственной корпорации.
При этом отделение Государственной корпорации представляет в уполномоченную организацию по выдаче социальных выплат письмо с приложением необходимого документа (сведений о смерти либо выезда получателя за пределы Республики Казахстан, полученных из ИС) подтверждающего обоснованность возврата выплат в Государственную корпорацию для перечисления в фонд;
по решению суда.
Государственная корпорация не позднее 3 (трех) рабочих дней месяца, следующего за отчетным месяцем перечисляет на счет Фонда возвраты излишне зачисленных (выплаченных) сумм социальных выплат и обязательных пенсионных взносов, удержанных из них в разрезе видов социальных рисков.
89. В случаях ошибочного перечисления сумм социальных выплат Государственная корпорация направляет в уполномоченную организацию по выдаче социальных выплат информацию об отзыве платежного поручения или приостановлении исполнения указания, по форме и способом, установленным договором между Государственной корпорацией и уполномоченной организацией по выдаче социальных выплат.
На основании информации об ошибочном перечислении либо отзыве или приостановлении исполнения указания уполномоченная организация по выдаче социальных выплат осуществляет возврат денег в Государственную корпорацию либо приостанавливает исполнение указания.

Ескерту. 84-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
85. Қызмет алушы көрсетілген мемлекеттік қызметтер нәтижесімен келіспеген жағдайда Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіппен сотқа жүгінеді.
85-1. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа шағымдануға ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағымданғаннан кейін сотқа шағымдануға жол беріледі.
Ескерту. Қағида 85-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12-тарау. Қорытынды ережелер
86. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемдер сомасының артық есептелгенін (төленгенін) анықтаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ол туралы осы Қағидаларға 43-қосымшадағы нысанға сәйкес себебін көрсете отырып, алушыны хабардар етеді.
87. Әлеуметтік төлемдердің артық есептелген (төленген) сомасынан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруды Мемлекеттік копорация Қазақстан Республикасының зейнетақы заңнамасына сәйкес жүзеге асырады.
88. Әлеуметтік төлемдердің артық есептелген (төленген) сомаларын қайтару, Қорға аудару үшiн Мемлекеттік корпорацияның шотына:
алушының өтініші бойынша;
Мемлекеттік корпорация бөлімшесі хатының негізінде жүзеге асырылады.
Бұл ретте Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйымға Қорға аудару үшін төлемдерді Мемлекеттік корпорацияға қайтарудың негізділігін растайтын қажетті құжатты (ақпараттық жүйелерден алынған алушының қайтыс болғаны не Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кетуі туралы мәліметтерді) қоса бере отырып, хат ұсынады;
соттың шешімі бойынша жүзеге асырылады.
Мемлекеттік корпорация есепті айдан кейінгі айдың 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей әлеуметтік тәуекел түрлері бөлігінде әлеуметтік төлемдердің және олардан ұсталған міндетті зейнетақы жарналарының қайтаруға жататын артық есептелген (төленген) сомаларын қордың шотына аударады.
89. Әлеуметтік төлемдердің сомалары қате аударылған жағдайларда Мемлекеттік корпорация әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйымға Мемлекеттік корпорация мен әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйым арасындағы шартта белгіленген нысан бойынша және тәсілмен төлем тапсырмасын кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпарат жолдайды.
Әлеуметтік төлемдерді беру жөніндегі уәкілетті ұйым қате аударым не кері қайтару немесе нұсқауды орындауды тоқтата тұру туралы ақпараттың негізінде ақшаны Мемлекеттік корпорацияға қайтаруды жүзеге асырады не нұсқауды орындауды тоқтата тұрады.

90. Для списания сумм социальных выплат, излишне зачисленных (выплаченных) получателям по причинам, не зависящим от них, специалист отделения Государственной корпорации, на основании выданной доверенности на представление интересов фонда, обращается с заявлением в судебные органы в порядке, установленном действующим гражданско – процессуальным законодательством Республики Казахстан, для вынесения судебного решения о невозможности возврата сумм в связи с неизвестностью местонахождения должника, невозможностью установления личности должника (ответчика) или отсутствием наследников.
Списание излишне перечисленных (выплаченных) сумм отделениями Государственной корпорации производится по акту списания на основании судебных актов.
Акты списания отделением Государственной корпорации хранятся три года.
91. Дела получателей социальных выплат, по которым осуществляется выплата (действующие дела), хранятся в архиве действующих дел Государственной корпорации.
ЭМД хранятся постоянно в ИС центрального исполнительного органа.
Сноска. Пункт 91 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
92. Дела получателей социальных выплат, по которым приостановлены выплаты, хранятся отдельно от действующих дел с отметкой "на контроле" до обращения самого получателя или членов семьи.
По истечении шести месяцев дело снимается с учета с указанием даты и суммы последней выплаты и сдается в архив Государственной корпорации. По приостановленным на срок более шести месяцев делам получателей социальных выплат Государственной корпорацией социальные выплаты возобновляются по решению филиала фонда.
93. Восстановление дубликата дела получателя социальных выплат производится на основании решения филиала фонда.
В правом верхнем углу на обложке восстановленного дубликата дела получателя социальной выплаты проставляется отметка "Дубликат".
94. ИС центрального исполнительного органа обеспечивает комплекс мероприятий, направленных на обеспечение бесперебойного функционирования и актуализации ИС в соответствии с их назначением. ИС центрального исполнительного органа обеспечивает полноту, достоверность, актуальность и своевременность передаваемых данных.
Информационное взаимодействие осуществляется через Единую транспортную среду государственных органов Республики Казахстан с применением электронной цифровой подписи. Защита информации при информационном обмене должна обеспечиваться как за счет использования единой защищенной транспортной среды государственных органов, так и за счет мероприятий технического и организационного характера.

90. Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне қатыссыз себептер бойынша алушыларға артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдер сомаларын есептен шығару үшін борышкердің қайда екендігі белгісіз болуына, борышкердің (жауапкердің) кім екенін белгілеуге мүмкіндік болмауына байланысты немесе мұрагерлерінің болмауына байланысты соманы қайтару мүмкін еместігі туралы сот шешімін шығару үшін Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы қордың мүддесін қорғау бойынша ұсынылған сенімхат негізінде қолданыстағы Қазақстан Республикасының Азаматтық-процессуалдық кодексінде белгіленген тәртіппен сот органдарына өтінішпен жүгінеді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшелері артық аударылған (төленген) сомаларды есептен шығаруды сот актілерінің негізінде есептен шығару актісі бойынша жүргізеді.
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесі есептен шығару актілерін үш жыл сақтайды.
91. Әлеуметтік төлем алушылардың төлем жүргізілетін істері (қолданыстағы істері) Мемлекеттік корпорацияның қолданыстағы істер архивінде сақталады.
ІЭМ орталық атқарушы органның ақпараттық жүйесінде тұрақты сақталады.
Ескерту. 91-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
92. Әлеуметтік төлем алушылардың төлем тоқтатыла тұратын істері алушының өзі немесе отбасы мүшесі жүгінгенге дейін "Бақылауда" белгісімен қолданыстағы істе жеке сақталады.
Іс алты ай өткен соң күні мен соңғы төлем сомасын көрсете отырып Мемлекеттік корпорацияның архивіне тапсырылады. Мемлекеттік корпорация алты айдан астам мерзімге тоқтатыла тұрған әлеуметтік төлем алушылардың істері бойынша әлеуметтік төлемдерді қор филиалының шешімі бойынша жаңартады.
93. Әлеуметтік төлем алушы ісінің телнұсқасын қалпына келтіру қор филиалының шешімі негізінде жүргізіледі.
Әлеуметтік төлем алушының қалпына келтірілген ісінің телнұсқасы мұқабасының оң жақ үстіңгі бұрышында "Телнұсқа" деген белгі қойылады.
94. Орталық атқарушы органның АЖ ақпараттық жүйелердің олардың мақсатына сәйкес үздіксіз қызмет етуін және өзектендірілуін қамтамасыз етуге бағытталған шаралар кешенін қамтамасыз етеді. Орталық атқарушы органның АЖ берілетін деректердің толықтығын, дәйектілігін, өзектілігін және уақтылылығын қамтамасыз етеді.
Өзара ақпараттық әрекеттер Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарының Бірыңғай тасымалдау ортасы Қазақстан Республикасының Ұлттық куәландыру орталығы беретін электронды цифрлық қолтаңбаны қолдана отырып арқылы жүзеге асырылады. Ақпараттық алмасу кезіндегі ақпаратты қорғау мемлекеттік органдардың бірыңғай қорғалған тасымалдау ортасымен қатар, техникалық және ұйымдастыру сипатындағы шаралар есебінен де қамтамасыз етілуі тиіс.

Сноска. Пункт 94 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
95. Филиалы фонда обеспечивают внесение данных в автоматизированном режиме о стадии оказания государственной услуги в ИС мониторинга оказания государственных услуг.
Приложение 1
к Правилам исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления, возобновления,
прекращения и осуществления
социальных выплат
из Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Код района ___________________
Филиал Акционерного общества
"Государственный фонд
социального страхования"
по _________ области (городу)
Заявление
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
От гражданина (ки) __________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "___" _____________ г.
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):
Банковские реквизиты:
Наименование банка ______________________________
Банковский счет № _______________________________
Электронный кошелек электронных денег
________________________________________________
Прошу назначить (выделить долю, возобновить, пересчитать) мне
_________________________________________________________________________
(социальную выплату на случай утраты трудоспособности (с указанием степени
утраты общей трудоспособности); на случай потери кормильца (с указанием
количества иждивенцев); на случай потери работы, на случай потери дохода в связи
с беременностью и родами; на случай потери дохода в связи с усыновлением
(удочерением) новорожденного ребенка (детей); на случай потери дохода в связи
с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет – нужное прописать).
Сведения о составе семьи (заполняется на случаи потери кормильца и потери дохода
в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет):
1) _________________________________________
2) _________________________________________
3) _________________________________________
4) _________________________________________
5) _________________________________________
6) _________________________________________
7) _________________________________________
В составе семьи учитываются рожденные, усыновленные (удочеренные), сводные
дети, если они не учтены в семье другого родителя, а также взятые под опеку
(попечительство) дети, за исключением детей, в отношении которых родители
лишены родительских прав или ограничены в родительских правах, мертворожденные.
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих изменение
(приостановление, прекращение) размера социальной выплаты
_________________________________________________________________________,
а также об изменении места жительства (в том числе выезд за пределы Республики
Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной
корпорации в течение десяти календарных дней со дня возникновения таких изменений.
Уведомлен(а) о необходимости ежегодного предоставления (в начале учебного года)
справки из организации общего среднего, технического и профессионального,
послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования о том, что члены семьи
являются учащимися или студентами, обучающимися по очной форме обучения.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
За подлинность предоставленных документов несу ответственность в соответствии
с законодательством Республики Казахстан.
Даю согласие на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной
выплаты (заполняется лицом, которому установлена инвалидность первой или второй
группы бессрочно): да/нет
Уведомлен о субсидировании обязательных пенсионных взносов по социальной
выплате на случай потери дохода в связи уходом за ребенком по достижении им
возраста полутора лет и о приостановлении и возможном прекращении
при перечислении агентом обязательных пенсионных взносов.
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных,
необходимых для назначения, возобновления, перерасчета выплаты, а также для
выполнения Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами,
ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные
данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета
и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на получение сведений с налоговых органов, являющихся налоговой
тайной, необходимых для назначения социальной выплаты в соответствии
с пунктом 2 статьи 30 Кодекса Республики Казахстан "О налогах и других
обязательных платежах в бюджет (Налоговый кодекс)".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (об отказе)
социальной выплаты путем sms-оповещения, посредством телефонной связи.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета или
электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или)
социальных выплат, выплачиваемых из бюджета и (или) Государственного фонда
социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете,
в том числе на электронные деньги на электронных кошельках электронных денег
не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, местонахождение организации-плательщика
_________________________________________________________________
Контактные данные заявителя:
_________________________________________________________________
Телефон _______________________ мобильный _______________________
дата подачи заявления:
"__" ________20__г.
Подпись заявителя _________________________
Дата принятия документов
_______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), и подпись лица,
принявшего документы
_______________________________________________________________________
(линия отреза)
Заявление от _______ _______________________ с прилагаемыми документами
принято, дата регистрации заявления: "__" __________20____г.
В случаях выявления отсутствия документа (документов), необходимого
для назначения социальной выплаты _______________________________________,
срок оказания государственной услуги продлевается в соответствии
с действующим законодательством
_______________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), и подпись лица, принявшего документы
Приложение 2 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма

Ескерту. 94-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
95. Қордың филиалдары мемлекеттік қызметті көрсету сатысы туралы деректерді мемлекеттік қызметту көрсету мониторингі АЖ-ға автоматты режимде енгізуді қамтамасыз етеді.
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Ауданның коды ____________________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының _______________________________ облысы (қаласы) бойынша филиалы
Өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Азамат___________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні ____ жылғы "__" _____________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): _______________
Банк деректемелері: ______________________________
Банктің атауы ___________________________________
Банк шотының № ________________________________
электрондық ақшаның электрондық әмияны__________________________
Маған__________________________________ (еңбекке қабілеттілігінен айырылу жағдайына (жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін көрсете отырып), асыраушысынан айырылу жағдайына (асырауындағы адамдардың санын көрсете отырып), жұмысынан айырылу жағдайына, жүктілікке және босануға байланысты кірісінен айырылу жағдайына, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты кірісінен айырылу жағдайына, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді – қажеттісі жазылсын) тағайындауды (үлес бөлуді, қайта бастауды, қайта есептеуді) сұраймын.
Отбасының құрамы туралы мәліметтер (асыраушысынан айырылу және бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайына толтырылады):
1) ____________________________________________________
2) ____________________________________________________
3) ____________________________________________________
4) ____________________________________________________
5) ____________________________________________________
6) ____________________________________________________
7) ____________________________________________________
Өздеріне қатысты ата-аналары ата-ана құқықтарынан айырылған немесе ата-ана құқықтары шектелген балаларды қоспағанда, Егер басқа ата-ананың отбасында ескерілмесе, отбасы құрамында туған, асырап алынған, сондай-ақ қамқорлыққа (қорғаншылыққа) алынған, өлі туған балалар да ескеріледі.
____________________________________________ әлеуметтік төлем мөлшерінің өзгеруіне әкелетін барлық өзгерістер (тоқтата тұру, тоқтату), сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгеруі туралы Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне осындай өзгерістер туралы күнтізбелік он күн ішінде хабарлау қажеттілігі туралы хабардармын.
Отбасының мүшелері күндізгі оқу нысаны бойынша білім алатын оқушылар немесе студенттер болып табылатыны туралы жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан анықтаманы жыл сайын (оқу жылының басында) ұсыну қажеттілігі туралы хабардармын.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
3
жарналарын ұстауға келісім беремін (бірінші немесе екінші топтағы мүгедектігі мерзімсіз болып белгіленген адам толтырады): иә/жоқ
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлем бойынша міндетті зейнетақы жарналары субсидияланатыны туралы және агент міндетті зейнетақы жарналарын аударған жағдайда тоқтатыла тұратыны және тоқтатылуы мүмкін екендігі туралы хабардармын
Дербес деректерімді беру, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілген кез келген тәсілмен әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта бастау, қайта есептеу үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорацияның өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығын мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының № 120-VI Кодексінің (Салық кодексі) 30-бабының 2-тармағына сәйкес әлеуметтік төлем тағайындау үшін қажетті салық құпиясы болып табылатын салық органдарынан мәліметтер алуға келісім беремін.
Әлеуметтік төлемді тағайындау (бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы sms-хабар жіберу жолымен, телефон байланысы арқылы хабарлауға келісім беремін.
Бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмианын ашу мүмкіндігі, сондай-ақ осы шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның әлеуметтік әмианындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейтіндігі туралы хабардар етілді.
Төлеуші-ұйымның байланыс телефоны, орналасқан жері _________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Телефоны ____________
ұялы телефоны __________
Өтініш берген күні: 20 ____ жылғы "___" _________
Өтініш берушінің қолы ___________________
Құжаттар қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
_______________________________ (қию сызығы)
___________________________________________өтініші қоса берілген құжаттармен қабылданды, өтініш тіркелген күн: 20 ___ жылғы "___" ___________________________________________________________________
әлеуметтік төлемді тағайындауға қажетті құжаттың (құжаттардың) жоқ екені анықталған жағдайларда, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі қолданыстағы заңнамаға сәйкес ұзартылады.
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы.
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Ауданның коды ____________________
Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының ___________________________________________ облысы (қаласы) бойынша филиалы
Өтініш

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Код района _______________________________________
Филиал Акционерного общества "Государственный фонд
социального страхования"
по ______________________________области (городу)
Заявление
от _____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "___"__________19__ г., проживающего (-ей)
по адресу:________________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН): __________________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка______________________________
Банковский счет № ______________________________
Электронный кошелек электронных денег ___________________________
Прошу произвести перерасчет социальной выплаты на случай потери дохода в связи
с беременностью и родами в связи
с _______________________________________________________________________
(осложненными родами или рождением двух и более детей – нужное прописать).
Прилагаю: лист временной нетрудоспособности по беременности и родам,
подтверждающий осложненные роды или рождение двух и более детей.
За подлинность предоставленных документов несу ответственность в соответствии
с законодательством Республики Казахстан.
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных,
необходимых для назначения, возобновления, перерасчета выплаты, а также для
выполнения Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами,
ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные
данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и
номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Дата подачи ____________________________
Подпись заявителя ______________________
Заявление гр. __________________________________________________________
(дата принятия заявления с документами)
Принято "____" _________________ 20____ г. № ___________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность и подпись лица,
принявшего документы:
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
_____________________________________________________________________
(линия отреза)
Дата принятия документов______________________________________________
Дата принятия решения ________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии), и подпись лица, принявшего
документы:___________________________________________________________
Приложение 3 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
_____________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Туған күні ______ жылғы "___" _______________
Тұрғылықты мекенжайы: _____________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН):_____________________________
Банк деректемелері: ______________________________
Банктің атауы ___________________________________
Банк шотының № ________________________________
электрондық ақшаның электрондық әмияны __________
Маған ______________________________________________________
(ауыр босануыма немесе екі және одан көп бала тууыма байланысты - қажеттісі жазылсын) жүктілікке және босануға байланысты табысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемге қайта есептеу жүргізуді сұраймын.
Ауыр босанғанымды немесе екі және одан көп бала туғанымды растайтын жүктілік және босану бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағын қоса беріп отырмын.
Дербес деректерімді беру, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілген кез келген тәсілмен әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта бастау, қайта есептеу үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорацияның өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Берілген күні ______________________________
Өтініш берушінің қолы _____________________
Азамат ________________________________өтініші
(құжаттармен қоса өтініш қабылданған күн)
20___ жылғы "__" ____________ № ____________ қабылданды.
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы:__________________________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1.
2.
3.
_________________________________________________
(қию сызығы)
Құжаттар қабылданған күн ___________________________
Шешім қабылданған күн _____________________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы:___________________________________________________
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Өтініш

Сноска. Приложение 3 исключено приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 30.03.2021 № 94 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 4 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Сноска. Приложение 4 – в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Код района ____________________________
Филиал Акционерного общества "Государственный фонд
социального страхования"
по ______________________________ области (городу)
Заявление для назначения социальной выплаты на случай потери работы
От гражданина (ки) ___________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "___"_____________ г.
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка______________________________
Банковский счет № ______________________________
Электронный кошелек электронных денег ___________________________
Электронный кошелек электронных денег __________________________
Прошу назначить мне социальную выплату на случай потери работы.
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих изменения
(приостановление, прекращение) размера социальной выплаты
________________________________________________________________________,
а также об изменении места жительства (в том числе выезд за пределы Республики
Казахстан), анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной
корпорации в течение десяти календарных дней со дня возникновения таких изменений.
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
3
За подлинность предоставленных документов несу ответственность в соответствии
с законодательством Республики Казахстан.
Даю согласие на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной
выплаты (заполняется лицом, которому установлена инвалидность первой или второй
группы бессрочно): да/нет
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных,
необходимых для назначения, возобновления, перерасчета выплаты, а также для
выполнения Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами,
ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные
данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета и
номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (об отказе)
социальной выплаты путем sms-оповещения, посредством электронной или
телефонной связи да/нет.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета или
электронного кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или)
социальных выплат, выплачиваемых из государственного бюджета и (или)
Государственного фонда социального страхования, а также о том, что на деньги,
находящиеся на таком счете, в том числе на электронные деньги на социальных
кошельках электронных денег не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, местонахождение организации-плательщика
__________________________________________________________
Контактные данные заявителя
Телефон ______________________мобильный ___________________
дата подачи заявления:
"___"________20___г.
Подпись заявителя _____________
Дата принятия документов _____________________________________________
_____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись лица, принявшего документы.
_____________________________________________________________________
(линия отреза)
Заявление от ________________________ с прилагаемыми документами принято,
дата регистрации заявления: "___"__________20___г.
В случаях выявления отсутствия документа (документов), необходимого
для назначения социальной выплаты _____________________________________,
срок оказания государственной услуги продлевается в соответствии
с действующим законодательством_______________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии), и подпись лица, принявшего документы
Приложение 5
к Правилам исчисления
(определения), размеров
социальных выплат, назначения,
перерасчета, приостановления,
возобновления, прекращения
и осуществления социальных
выплат из Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления

Ескерту. 3-қосымша алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 30.03.2021 № 94 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
4-қосымша
Нысан
Ауданның коды ____________________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамының _______________________________________ облысы (қаласы) бойынша филиалы
Жұмысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау үшін өтініш
Ескерту. 4-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Азамат (ша) ___________________________________ (өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)) Туған күні ____ жылғы "__" _____________________ Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): _______________
Банк деректемелері: ______________________________
Банктің атауы ___________________________________
Банк шотының № ________________________________
электрондық ақшаның электрондық әмияны
__________
Маған жұмысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлемін тағайындауды (қайта тағайындауды, қайта есептеуді) сұраймын.
Әлеуметтік төлем мөлшерінің өзгеруіне (тоқтата тұру, тоқтату) әкеп соғатын барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін осындай өзгерістер туындаған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлау қажет екені туралы хабардармын.
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1.
2.
3.
Әлеуметтік төлемнің сомасынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстауға келісім беремін (бірінші немесе екінші топ мүгедектігі мерзімсіз белгіленген адам толтырады): иә/жоқ
Дербес деректерімді беру, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілген кез келген тәсілмен әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта бастау, қайта есептеу үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорацияның өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Әлеуметтік төлемді тағайындау (бас тарту) туралы шешім қабылдау туралы sms-хабар жіберу жолымен, электрондық немесе телефон байланысы арқылы хабарлауға келісім беремін: иә/жоқ.
Мемлекеттік бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның әмианын ашу мүмкіндігі, сондай-ақ осы шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмианындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейтіндігі туралы хабардар етілді.
Төлеуші ұйымның байланыс телефоны, орналасқан жері ___________________________________________________________________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
телефоны ____________ ұялы телефоны ___________
Өтініш берген күні: 20 ____ жылғы "____"_________
Өтініш берушінің қолы _________________________
Құжаттар қабылданған күн ______________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы_______________________________________________
(қию сызығы)
_________________________________ өтініші қоса берілген құжаттармен
№ ____ болып тіркелді, өтініш тіркелген күн: 20___ жылғы "___" ________ (өтінішті Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде тіркеген күннен бастап қызметті алу күні): 20__ жылғы "___" ____________.
________________________________________ әлеуметтік төлемді тағайындауға қажетті құжаттың (құжаттардың) жоқ екені анықталған жағдайларда, мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі қолданыстағы заңнамаға сәйкес ұзартылады.
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы _____________________________________________________
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Ауданның коды ____________________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамның_________________ облысы (қаласы) бойынша филиалы
Әлеуметтік төлемдерді ЭҮП, "Электрондық еңбек биржасы" порталы арқылы тағайындау үшін өтініш

Сноска. Приложение 5 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Форма
Код района _________________________________
Филиал Акционерного общества
"Государственный фонд социального страхования"
по _______________________________ области (городу)
Заявление для назначения социальных выплат через ПЭП,
портал "Электронная биржа труда"
Cведения о заявителе:
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН):
_________________________________________________
От гражданина (ки) ________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения:
"_____" ____________ ______ года
Прошу назначить мне ______________________________
социальную выплату на случай потери работы, на случай потери дохода в связи
с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет)
Подтверждение государственных органов:
Данные заявителя:
Вид документа, удостоверяющего личность: _________________________
Банковские реквизиты:
Наименование банка__________________________________________
Банковский счет № ___________________________________________
Тип счета: текущий ___________________________________________
Тип счета:
текущий____________________________________________________
Реквизиты банка второго уровня (БВУ):
Банковский идентификационный код: __________________________
Индивидуальный идентификационный код: _____________________
Бизнес идентификационный номер:____________________________
Электронный кошелек электронных денег ________________________
Сведения о ребенке, на которого назначается социальная выплата на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора:
Фамилия, имя, отчество (при наличии) и дата рождения: _______________________
ИИН: ___________________ очередность рождения ребенка: ___________________
Сведения о составе семьи заявителя
№ п/п
ИИН
Фамилия, имя, отчество (при наличии) членов семьи
Родственное отношение к заявителю Примечание
Дата и год рождения
1
2
Сведения об опекунстве/попечительстве над заявителем/иждивенцем
№ п/п
Номер и дата решения об опекунстве/попечительстве
Орган выдавший решение об опекунстве/попечительстве
Фамилия, имя отчество (при наличии), дата рождения опекуна
Фамилия, имя отчество (при наличии) опекаемого/иждивенца
Дата рождения опекаемого/иждивенца
1
2
Сведения об усыновлении (удочерении) из информационной системы РАГС
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
Дата рождения заявителя
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) усыновленного/удочеренного ребенка
Дата рождения усыновленного/удочеренного
Наименование органа выдавшего документ
№ решения
Дата решения
Дата вступления решения в законную силу
1
2
За подлинность предоставленных документов несу ответственность в соответствии
с законодательством Республики Казахстан.
Даю согласие на удержание обязательных пенсионных взносов из суммы социальной
выплаты (заполняется лицом, которому установлена инвалидность первой или второй
группы бессрочно): да/нет
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым
законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных,
необходимых для назначения, возобновления, перерасчета выплаты, а также для
выполнения Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии
с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами,
ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные
данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии
с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Даю согласие на получение сведений о себе как о владельце банковского счета
и номерах банковских счетов в банках второго уровня, организациях, имеющих
лицензии уполномоченного органа по регулированию и надзору финансового рынка
и финансовых организаций на соответствующие виды банковских операций,
территориальные подразделения акционерного общества "Казпочта".
Даю согласие на уведомление о принятии решения о назначении (об отказе)
социальной выплаты путем sms-оповещения, посредством электронной или
телефонной связи да/нет.
Уведомлен(а) о возможности открытия отдельного банковского счета или
социального кошелька электронных денег для зачисления пособий и (или)
социальных выплат, выплачиваемых из бюджета и (или) Государственного фонда
социального страхования, а также о том, что на деньги, находящиеся на таком счете,
в том числе на электронные деньги на социальных кошельках электронных денег
не допускается обращение взыскания третьими лицами.
Контактный телефон, местонахождение организации-плательщика
__________________________________________________________________
Контактные данные заявителя:
Телефон домашний _________________________________________________
мобильный ________________________________________________________
Сведения о заявителе подтверждаются Министерством юстиции
Республики Казахстан (МЮ РК)
__________________________________________________________________
(электронная цифровая подпись (ЭЦП) МЮ РК)
Банковские реквизиты заявителя подтверждаются БВУ ___________________
(ЭЦП БВУ)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя
___________________________________________________________________
"Подтверждаю достоверность предоставленных данных" ЭЦП
___________________________________________________________________
Уведомлен(а) о необходимости сообщения обо всех изменениях, влекущих изменение
(приостановление, прекращение) размера выплачиваемой выплаты, а также
об изменении местожительства (в том числе. выезд за пределы Республики Казахстан),
анкетных данных, банковских реквизитов в отделение Государственной корпорации
в течение десяти календарных дней со дня возникновения таких изменений.
ЭЦП ______________________________________
Дата и время подписания заявления:
_____._______._____ года _____часов ______ минут ______ секунд

Ескерту. 5-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Өтініш беруші туралы мәліметтер:
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН): _____________
Азамат ________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні: ____ жылғы "__" ______________
Маған_____________________________________
(жұмысынан айырылу жағдайына, бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне
байланысты табысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем) тағайындауды сұраймын.
Мемлекеттік органдардың растауы:
Өтініш берушінің деректері:
Жеке басты куәландыратын құжаттың түрі:
Банк деректемелері:
Банктің атауы_________________
Банк шотының № __________________
Шот түрі: ағымдағы__________________
Екінші деңгейдегі банк (ЕДБ) деректемелері:
Банктік сәйкестендіру коды: ______________________________
Жеке сәйкестендіру коды: ________________________________
Бизнес сәйкестендіру нөмірі: _____________________________
Электрондық ақшаның электрондық әмияны
______________________________
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемдер тағайындалатын бала туралы мәліметтер:
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және туған
күні:___________________________________________
ЖСН: __________________________________________
баланың туу кезектілігі:___________________________
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер:
Р/с №
ЖСН
Отбасы мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Туған күні және жылы
1
2
Өтініш берушіге/асырауындағы адамға қамқоршылық/қорғаншылық белгілеу туралы мәліметтер:
Р/с №
Қамқоршылық/ қорғаншылық туралы шешімнің нөмірі және күні
Қамқоршылық/ қорғаншылық туралы шешімді берген орган
Қамқоршының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні
Қамқорлығындағы/ асырауындағы адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қамқорлығындағы/ асырауындағы адамның туған күні
1
2
Асырап алу туралы АХАТ ақпараттық жүйесінен мәліметтер:
Р/с №
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Өтініш берушінің туған күні
Асырап алынған баланың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Асырап алған баланың туған күні
Құжатты берген органның атауы
Шешімнің №
Шешімнің күні
Шешімнің заңды күшіне енген күні
1
2
Ұсынылған құжаттардың түпнұсқалығы үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапкершілікте боламын.
Әлеуметтік төлемнің сомасынан міндетті зейнетақы жарналарын ұстауға келісім беремін (бірінші немесе екінші топ мүгедектігі мерзімсіз белгіленген адам толтырады): иә/жоқ.
Дербес деректерімді беру, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілген кез келген тәсілмен әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта бастау, қайта есептеу үшін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорацияның өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Банк шотының иесі ретінде өзім туралы, екінші деңгейдегі банктердегі, қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау жөніндегі уәкілетті органның банк операцияларының тиісті түрлеріне лицензиясы бар ұйымдардағы, "Қазпошта" акционерлік қоғамының аумақтық бөлімшелеріндегі банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді алуға келісім беремін.
Әлеуметтік төлем тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы қабылданған шешім туралы ұялы телефонға sms-хабар жіберу, электрондық және телефон байланысы арқылы хабарлауға келісім беремін: иә/жоқ.
Бюджеттен және (немесе) Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін жәрдемақыларды және (немесе) әлеуметтік төлемдерді есептеу үшін жеке банк шотын немесе электрондық ақшаның электрондық әмианын ашу мүмкіндігі, сондай-ақ осы шоттағы ақшаны, оның ішінде электрондық ақшаның электрондық әмианындағы электрондық ақшаны үшінші тұлғалардың өндіріп алуына жол берілмейтіндігі туралы хабардар етілді.
Төлеуші ұйымның байланыс телефоны, орналасқан жері __________ _______________
Өтініш берушінің байланыс деректері:
Үй телефоны ____________
ұялы телефоны _______________________
Өтініш беруші туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі (ҚР Әділетмині) растайды __________________
(ҚР Әділетминінің электрондық цифрлік қолтаңбасы (ЭЦҚ)
Өтініш берушінің банк деректемелерін екінші деңгейдегі банк (ЕДБ) растайды _________ (ЕДБ ЭЦҚ-сы)
Өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) ______________________________
"Ұсынылған деректердің дұрыстығын растаймын" ЭЦҚ
_________________________________
Төленетін әлеуметтік төлем мөлшерінің өзгеруіне (тоқтата тұру, тоқтату) әкеп соғатын барлық өзгерістерді, сондай-ақ тұрғылықты жерімнің (оның ішінде Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерге кету), анкета деректерінің, банк деректемелерінің өзгергенін осындай өзгерістер туындаған күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесіне хабарлау қажет екені туралы хабардармын.
ЭЦҚ_____________________________________
Өтінішке қол қойылған күн және уақыт: ________ жылғы ____.____________ сағат _____ минут _____ секунд
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына

Приложение 5-1
к Правилам исчисления
(определения), размеров
социальных выплат, назначения,
перерасчета, приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального
страхования и их осуществления
Сноска. Правила дополнены приложением 5-1 в соответствии с Министра труда и социальной защиты населения РК от 31.01.2022 № 36 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Исх штамп
Наименование плательщика
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
БИН/ИИН плательщика
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Справка о ежемесячном доходе участника системы обязательного социального
страхования в период применения к деятельности субъекта поправочного
коэффициента 0 к ставкам социальных платежей
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
________________________________________________
________________________________________________
Фамилия ________________________________________
Имя ____________________________________________
Отчество (при наличии) ___________________________
Период (месяц, год)
Сумма заработной платы (тенге)
Доход, учтенный для исчисления социальных отчислений (тенге)
Исчисленная сумма социальных отчислений (тенге)
Исчисленная сумма обязательных пенсионных взносов
1
2
3
4
5
6
Итого
Всего количество календарных месяцев
________________________________________________ (прописью)
Сумма заработной платы
___________________________________________ тенге (прописью)
Директор __________________________________
Главный Бухгалтер
Печать
Ответственный исполнитель: __________
Дата и время выписки: __________
Приложение 6
к Правилам исчисления
(определения), размеров
социальных выплат, назначения,
перерасчета, приостановления,
возобновления, прекращения
и осуществления социальных
выплат из Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Сноска. Приложение 6 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты на случай утраты трудоспособности"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" и его филиалы (далее – фонд)
2
Способы предоставления государственной услуги

5-1-қосымша
Шығыс мөртабан
Төлеушінің атауы___________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Төлеушінің БСН/ЖСН
Субъектінің қызметіне әлеуметтік төлемдер мөлшерлемелеріне "0" түзету коэффициентін қолдану кезеңіндегі міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының ай сайынғы кірісі туралы анықтама
Ескерту. Қағида 5-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 31.01.2022 № 36 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _________________________________
Тегі______________________________________
Аты______________________________________
Әкесінің аты (бар болса)____________________
Кезеңі (айы, жылы)
Жалақы сомасы (теңге)
Әлеуметтік аударымдарды есептеу үшін есепке алынған табыс (теңге)
Әлеуметтік аударымдардың есептелген сомасы (теңге)
Міндетті зейнетақы жарналарының есептелген сомасы
1
2
3
4
5
6
Жалпы
Күнтізбелік айлардың барлық саны _______________________(жазбаша)
Жалақы сомасы ___________________________________теңге (жазбаша)
Директор_________________________________
Бас Бухгалтер_____________________________
Мөр
Жауапты орындаушы: _____________________
Үзінді көшірменің күні мен уақыты: _________
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
6-қосымша
Ескерту. 6-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы және оның филиалдары (бұдан әрі – қор)
2
Мемлекеттік қызметтер көрсету тәсілдері

1) Государственная корпорация "Правительство для граждан";
2) подразделение медико-социальной экспертизы (далее - подразделение МСЭ);
3) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
8 (восемь) рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов – в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" – 15 минут,
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации "Правительство для граждан" – 20 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная/проактивная/оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении (отказе в назначении) социальных выплат на случаи социальных рисков по форме, согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
При оказании через проактивную услугу: Sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Государственной корпорации - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудового кодекса Республики Казахстан.
2) фонда - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
3) подразделение МСЭ – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.30 часов, с перерывом на обед с 13.00 до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
График приема заявления оказания государственной услуги: с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги

1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы;
2) медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесі (бұдан әрі – МӘС бөлімшесі);
3) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
8 (сегіз) жұмыс күні.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 20 минут.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Қағаз түрінде/проактивті/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік тәуекелдер жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Проактивті қызмет көрсету кезінде:
көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарламалар.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызметтер жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Мемлекеттік корпорацияда – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, Мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
2) қорда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
3) МӘС бөлімшесінде – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдау кестесі: сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет алдын ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз кезек тәртібінде көрсетіледі.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі

Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, при обращении в подразделение МСЭ предоставляет заявление по форме согласно приложению 3 Правил предоставления государственной базовой пенсионной выплаты за счет бюджетных средств, а также назначения и осуществления пенсионных выплат по возрасту, государственных социальных пособий по инвалидности, по случаю потери кормильца, государственных специальных пособий, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 14 апреля 2015 года № 223 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11110) и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронный документ из сервиса цифровых документов, или удостоверение кандаса для лиц, имеющих статус кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
2) для жителей города Байконур – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконур.
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
При подаче услугополучателем документов в Государственную корпорацию, указанных в настоящем пункте услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов.
При подаче услугополучателем документов, в подразделение МСЭ указанных в настоящем пункте услугополучателю выдается вручается отрывной талон заявления с отметкой о принятии документов.
через проактивную услугу: для назначения социальной выплаты – согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также подтверждение или предоставление номера банковского счета, которые направляются услугополучателем посредством абонентского устройства сотовой связи.
При этом, представление номера банковского счета не требуется при возможности получения их из банка второго уровня.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат растаған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті, медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесіне жүгінген кезде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 14 сәуірдегі № 223 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11110 болып тіркелген) Мемлекеттік базалық зейнетақы төлемін бюджет қаражаты есебінен беру, сондай-ақ жасына байланысты зейнетақы төлемдерін, мүгедектігі бойынша, асыраушысынан айрылу жағдайы бойынша берілетін мемлекеттік әлеуметтік жәрдемақыларды, мемлекеттік арнайы жәрдемақыларды тағайындау және жүзеге асыру қағидаларының 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 1-тармағына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат немесе қандас мәртебесі бар адамдар үшін қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
2) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы.
Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта көрсетілген құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға берген кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта көрсетілген құжаттарды медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесіне берген кезде көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар өтініштің үзбелі талоны беріледі.
проактивті қызмет арқылы:
әлеуметтік төлемді тағайындау үшін – көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы жіберетін банктік шоттың нөмірін растау немесе ұсыну.
Бұл ретте, банк шотының нөмірін екінші деңгейдегі банктен алу мүмкін болса, оларды ұсыну талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттардың сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде бір реттік құпиясөзді жіберу жолымен немесе қысқа мәтінді хабар жіберу жолымен "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі жағдайында іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов (сведений), представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными настоящими Правилами.
При устранении услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим Перечнем требований.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Назначение социальной выплаты на случай утраты трудоспособности через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи (при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на портале, при первичном установлении степени утраты общей трудоспособности, наличие социальных отчислений у услугополучателя, наличие необходимого стажа участия в системе обязательного социального страхования, наличие номера банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций).
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Государственная услуга в подразделении МСЭ оказывается:
1) по месту расположения подразделения МСЭ (отделов МСЭ и (или) отделов методологии и контроля МСЭ) соответствующего региона;
2) на выездных заседаниях:
на базе лечебно-профилактических учреждений по месту постоянного жительства (регистрации) услугополучателя;
по месту нахождения на лечении в специализированных учреждениях;
в исправительных учреждениях и следственных изоляторах, по месту пребывания услугополучателя;
на дому, в стационаре – если лицо по состоянию здоровья в соответствии с заключением врачебно-консультативной комиссии не может явиться на медико-социальную экспертизу;
3) заочно – когда освидетельствуемое лицо нетранспортабельно и/или находится на стационарном лечении за пределами обслуживаемого региона, на основании представленных документов, определенных настоящим Перечнем требований, с согласия о свидетельствуемого лица или законного представителя.

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған кезде, көрсетілетін қызметті алушы осы Талаптар тізбесінде белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгінеді.
10
Мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де талаптар, оның ішінде электрондық түрде және Мемлекеттік корпорация арқылы
Проактивті қызмет арқылы еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау қызметтерді көрсету субъектісінің бастамасымен ұсынылады, оны көрсету үшін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы берген міндетті келісімі қажет (көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірі порталда тіркелген, жалпы еңбекке қабілеттілігінен айырылу дәрежесін алғаш рет белгілеу кезінде, қызмет алушының әлеуметтік аударымдарының болуы, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың қажетті өтілінің болуы, банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шоты нөмірінің болуы).
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушылар "1414", 8 800 080 77 77 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгінгенде, мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет МӘС бөлімшесінде:
1) тиісті өңірдің МӘС бөлімшелерінің (МӘС бөлімдерінің және (немесе) МӘС әдіснама және бақылау бөлімдерінің) орналасқан жері бойынша;
2) көшпелі отырыстарда:
көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты (тіркелген) жеріндегі емдеу-профилактикалық мекемелер базасында;
мамандандырылған мекемелерде емделіп жатқан орны бойынша;
көрсетілетін қызметті алушының барған жері бойынша түзеу мекемелері мен тергеу изоляторларында;
үйде, стационарда – егер адам дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысына сәйкес денсаулық жағдайы бойынша медициналық-әлеуметтік сараптамаға келе алмайтын болса;
3) сырттай – куәландырылатын адам тасымалдауға келмейтін және/немесе қызмет көрсетілетін өңірден тыс жерде стационарлық емделуде жүрген болса, куәландырылатын адамның немесе заңды өкілінің келісімімен осы Талаптар тізбесінде айқындалған құжаттарды ұсыну негізінде көрсетеді.

Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации – www.gov4c.kz. Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля.
Приложение 7
к Правилам исчисления
(определения), размеров
социальных выплат, назначения,
перерасчета, приостановления,
возобновления, прекращения
и осуществления социальных
выплат из Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Сноска. Приложение 7 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты на случай потери кормильца"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" и его филиалы (далее - фонд)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан";
2) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
8 (восемь) рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" – 15 минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации "Правительство для граждан" – 20 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Бумажная/проактивная
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении (отказе в назначении) социальных выплат на случаи социальных рисков по форме, согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
При оказании через проактивную услугу:
Sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации
1) Государственной корпорации - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.

Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен статусы туралы ақпаратты "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтер көрсетілетін жерлердің мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің – www. enbek. gov. kz, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) мемлекеттік корпорацияның – www. gov4c. kz.
Цифрлық құжаттардың сервисі электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдалана отырып, "Egov mobile" мобильді қосымшада тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді болады.
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
7-қосымша
Ескерту. 7-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Асыраушысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы және оның филиалдары (бұдан әрі – қор)
2
Мемлекеттік қызметтер көрсету тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы
2) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
8 (сегіз)жұмыс күні
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің уақыты – 20 минут.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Қағаз түрінде/проактивті
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік тәуекелдер жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Проактивті қызмет көрсету кезінде:
көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарламалар.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызметтер жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі
1) Мемлекеттік корпорацияда – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.

2) фонда - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронный документ из сервиса цифровых документов, или удостоверение кандаса для лиц, имеющих статус кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
2) для жителей города Байконур – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконур;
3) свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей), либо электронный документ из сервиса цифровых документов (либо справка, содержащая сведения из записей актов гражданского состояния о рождении) для идентификации;
4) документы или сведения, подтверждающие родственные отношения с умершим (признанным судом безвестно отсутствующим или объявленным умершим), свидетельства о рождении ребенка (детей), регистрации рождения ребенка вне пределов Республики Казахстан, выданного компетентными органами иностранных государств при наличии консульской легализации либо специального штампа (апостиля) умершего кормильца и о заключении (расторжении) брака (супружества), об усыновлении (удочерении), об установлении отцовства (материнства);
5) справки из организации среднего, технического и профессионального, послесреднего, высшего и (или) послевузовского образования о том, что члены семьи в возрасте от восемнадцати до двадцати трех лет являются обучающимися или обучавшимися по очной форме обучения, по форме согласно приложению 31 к Правилам исчисления (определения), размеров социальных выплат, назначения, перерасчета, приостановления, возобновления, прекращения и осуществления социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, утвержденными приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 8 июня 2020 года № 217 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20838) (далее – Правила) (обновляется ежегодно).

2) қорда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 1-тармағына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат немесе қандас мәртебесі бар адамдар үшін қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
2) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы);
3) сәйкестендіру үшін баланың (балалардың) туу туралы куәлігі (куәліктері) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (не туу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама);
4) қайтыс болған (сот хабар-ошарсыз кетті деп таныған немесе қайтыс болды деп жариялаған) адаммен туыстық қатынастарды растайтын құжаттар немесе мәліметтер, баланың (балалардың) туу туралы мәліметтері, қайтыс болған асыраушының консулдық легализациясы не арнайы штампы (апостилы) болған кезде шет мемлекеттердің құзырлы органдары берген баланың Қазақстан Республикасынан тыс жерде тууын тіркеу туралы және неке (ерлі-зайыптылық) және некені бұзу туралы, асырап алу туралы, әке (ана) болуды белгілеу туралы куәліктер;
5) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2020 жылғы 8 маусымдағы № 217 бұйрығымен бекітілген Әлеуметтік төлемдердің мөлшерлерін есептеу (айқындау), Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, қайта есептеу, тоқтата тұру, қайта бастау, тоқтату және жүзеге асыру қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20838 болып тіркелген) 31-қосымшаға сәйкес нысан бойынша он сегіз жастан жиырма үш жасқа дейінгі отбасы мүшелерінің білім алатыны немесе күндізгі оқу нысанында білім алатыны туралы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарынан алынған анықтамалар (жыл сайын жаңартылады).

6) При установлении опеки (попечительства), представляется документ, подтверждающий установление опеки (попечительства).
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
При подаче услугополучателем документов в Государственную корпорацию, указанных в настоящем пункте услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов.
Через проактивную услугу: для назначения социальной выплаты - согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также подтверждение или предоставление номера банковского счета, которые направляются услугополучателем посредством абонентского устройства сотовой связи.
При этом, представление номера банковского счета не требуется при возможности получения их из банка второго уровня.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов (сведений), представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными настоящими Правилами.
При устранении услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим Перечнем требований.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Государственная услуга оказывается в бумажной форме, а также через проактивную услугу (при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на портале, получения уполномоченным органом по контролю в сфере обязательного социального страхования уведомления о регистрации смерти физического лица, имевшего нетрудоспособных иждевенцев в информационной системе "Регистрационный пункт "ЗАГС", наличие факта участия кормильца в системе обязательного социального страхования).
Назначение социальной выплаты на случай потери кормильца через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации "Правительство для граждан" с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

6) қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленген кезде, қорғаншылық (қамқоршылық) белгіленгенін растайтын құжат ұсынылады.
Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, соның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта көрсетілген құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға берген кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Проактивті қызмет арқылы:
әлеуметтік төлем тағайындау үшін – көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы жіберетін банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну".
Бұл ретте,оларды екінші деңгейдегі банктен алу мүмкін болған кезде банк шотының нөмірін ұсыну талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттардың сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде бір реттік құпиясөзді жіберу жолымен немесе қысқа мәтінді хабар жіберу жолымен "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі жағдайында іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған кезде, көрсетілетін қызметті алушы осы Талаптар тізбесінде белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгінеді.
10
Мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, басқа да талаптар, оның ішінде электрондық түрде және Мемлекеттік корпорация арқылы
Мемлекеттік қызмет қағаз нысанында, сондай-ақ проактивті қызмет арқылы (көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеген, міндетті әлеуметтік сақтандыру саласындағы бақылау жөніндегі уәкілетті орган "АХАЖ "Тіркеу пункті" ақпараттық жүйесінде еңбекке жарамсыз асырауындағы адамдар болған жеке тұлғаның қайтыс болуын тіркеу туралы хабарламаны алған кезде, асыраушысының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу фактісінің болуы) көрсетіледі.
Проактивті қызмет арқылы асыраушысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау қызметтерді көрсету субъектісінің бастамасымен ұсынылады, оны көрсету үшін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы жіберілген міндетті келісімі қажет.
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушылар "1414", 8 800 080 77 77 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгінгенде, мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен статусы туралы ақпаратты "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтер көрсетілетін мекен-жайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:

1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации "Правительство для граждан" – www.​gov4c.kz.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля.
Приложение 8
к Правилам исчисления
(определения), размеров
социальных выплат, назначения,
перерасчета, приостановления,
возобновления, прекращения
и осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Сноска. Приложение 8 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты на случай потери работы"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" и его филиалы (далее - фонд)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан";
2) Центр занятости населения;
3) веб-портал "электронного правительства" (www.egov.kz) (далее - портал);
4) государственный портал "Электронная биржа труда";
5) абонентское устройство сотовой связи.
3
Срок оказания государственной услуги
6 (шесть) рабочих дней.
Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" – 15 минут, центр занятости населения – время на ожидание - 30 минут.
Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя – в Государственной корпорации "Правительство для граждан" – 20 минут, центр занятости населения – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная) /бумажная/проактивная/ оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении (отказе в назначении) социальных выплат на случаи социальных рисков по форме, согласно приложению 27 к настоящим Правилам.
На портале, портале "Электронная биржа труда":
Электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальных выплат на случаи социальных рисков по форме, согласно приложению 27 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала фонда, направленное в "личный кабинет" услугополучателя на портал, портал "Электронная биржа труда".
При оказании через проактивную услугу:
Sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі – www. enbek. gov. kz, "Мемлекеттік қызметтер" бөлімі;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – www. gov4c. kz.
Цифрлық құжаттардың сервисі электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдалана отырып, "Egov mobile" мобильді қосымшада тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді болады.
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
8-қосымша
Ескерту. 8-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Жұмысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы және оның филиалдары (бұдан әрі – қор)
2
Мемлекеттік қызметтер көрсету тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы
2) Халықты жұмыспен қамту орталығы;
3) "электрондық үкімет" веб-порталы (www. egov. kz) (бұдан әрі – портал);
4) "Электрондық еңбек биржасы" мемлекеттік порталы;
5) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
6 (алты) жұмыс күні.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут, халықты жұмыспен қамту орталығында – 30 минут.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің уақыты – 20 минут, халықты жұмыспен қамту орталығында – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Қағаз түрінде/проактивті/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетіледі
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік тәуекелдер жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Проактивті қызмет көрсету кезінде:
көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарламалар.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызметтер жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кесте

1) Государственной корпорации - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) центр занятости населения – прием заявления на оказание государственной услуги с 9.00 часов до 17.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов.
Государственная услуга оказывается в порядке очереди, без предварительной записи и ускоренного обслуживания.
3) Портал, портал "Электронная биржа труда" – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя на портал за назначением социальной выплаты на случай потери работы после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
4) фонда - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1. Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, при обращении в Центр занятости населения предоставляет заявление по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронный документ из сервиса цифровых документов, или удостоверение кандаса для лиц, имеющих статус кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
2) для жителей города Байконур – справка отдела по учету и регистрации граждан жилищного хозяйства города Байконур.
Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
При подаче услугополучателем документов в Государственную корпорацию, указанных в настоящем пункте услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов. При подаче услугополучателем документов, в Центр занятости населения, указанных в настоящем пункте услугополучателю выдается отрывной талон заявления с отметкой о принятии документов.

1) Мемлекеттік корпорацияда – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
2) халыққа қызмет көрсету орталығында – мемлекеттік қызметті көрсетуге өтінішті қабылдау сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 17.30-ға дейін.
Мемлекеттік қызмет кезек тәртібінде, алдын-ала жазылусыз және жеделдетіп қызмет көрсетусіз көрсетіледі.
3) порталда, "Электрондық еңбек биржасы" порталында – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жұмысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау үшін жүгінген кезде мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштер мен мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
4) қорда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1. Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат растаған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті, Халықты жұмыспен қамту орталығына жүгінген кезде осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 1-тармағына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат немесе қандас мәртебесі бар адамдар үшін қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
2) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы.
Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, оның ішінде цифрлық құжаттар сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта көрсетілген құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға берген кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта көрсетілген құжаттарды медициналық-әлеуметтік сараптама бөлімшесіне берген кезде көрсетілетін қызметті алушыға құжаттардың қабылданғаны туралы белгісі бар өтініштің үзбелі талоны беріледі.

3. На портал, портал "Электронная биржа труда":
Для назначения социальной выплаты на случай потери работы – заявление на назначения социальной выплаты на случай потери работы через портал, портал "Электронная биржа труда" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью услугополучателя согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Сведения о документах, удостоверяющем личность услугополучателя, о регистрации в качестве безработного центром занятости населения, о номере банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций, указанных в электронном заявлении услугополучатель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Для получения информации о назначении социальной выплаты – запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
При подаче услугополучателем документов, услугополучателю через портал – в "личном кабинет" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
4. Через проактивную услугу:
для назначения социальной выплаты - согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также подтверждение или предоставление номера банковского счета, которые направляются услугополучателем посредством абонентского устройства сотовой связи.
При этом, представление номера банковского счета не требуется при возможности получения их из банка второго уровня.
Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов (сведений), представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными настоящими Правилами.
При устранении услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим Перечнем требований.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Государственная услуга оказывается в бумажной форме, в том числе по принципу "одного заявления" (по выбору услугополучателя при регистрации лица, ищущего работу в качестве безработного по принципу "одного заявления" направляется заявление на назначение социальной выплаты на случай потери работы), электронной форме, а также через проактивную услугу (при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на портале, регистрации в качестве в качестве безработного в центре занятости населения, наличие социальных отчислений у услугополучателя, наличие необходимого стажа участия в системе обязательного социального страхования, наличие номера банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций).
Назначение социальной выплаты на случай потери работы через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи.
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации "Правительство для граждан" с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр "1414", 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

3. Портал, "Электрондық еңбек биржасы" порталында:
жұмысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау үшін – осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолымен куәландырылған электрондық құжат нысанында портал, "Электрондық еңбек биржасы" порталы арқылы жұмысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш.
Көрсетілетін қызметті алушының жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, халықты жұмыспен қамту орталығының жұмыссыз ретінде тіркелгені туралы, электрондық өтініште көрсетілген банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді көрсетілетін қызметті алушы "электрондық үкімет" шлюзі арқылы тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Әлеуметтік төлем тағайындау туралы ақпарат алу үшін – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу.
4. Проактивті қызмет арқылы:
әлеуметтік төлемді тағайындау үшін – көрсетілетін қызметті алушының проактивті қызмет көрсетуге келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушы ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы арқылы жіберетін банктік шоттың нөмірін растау немесе ұсыну.
Бұл ретте, банк шотының нөмірін екінші деңгейдегі банктен алу мүмкін болған кезде оны ұсыну талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттардың сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде бір реттік құпиясөзді жіберу жолымен немесе қысқа мәтінді хабар жіберу жолымен "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі жағдайында іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған кезде, көрсетілетін қызметті алушы осы Талаптар тізбесінде белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгінеді.
10
Мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, басқа да талаптар, оның ішінде электрондық түрде және Мемлекеттік корпорация арқылы
Мемлекеттік қызмет қағаз түрінде, соның ішінде "бір өтініш" қағидаты (көрсетілетін қызметті алушының таңдауы бойынша жұмыс іздеп жүрген адамды жұмыссыз ретінде тіркеу кезінде "бір өтініш" қағидаты бойынша жұмысынан айырылған жағдайда әлеуметтік төлем тағайындауға өтініш жіберіледі), бойынша электрондық түрде, сондай-ақ проактивті қызмет арқылы (көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеген кезде, халықты жұмыспен қамту орталығында жұмыссыз ретінде тіркеген кезде, көрсетілетін қызметті алушыда әлеуметтік аударымдардың болуы, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың қажетті өтілінің болуы, банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банктік шот нөмірінің болуы) көрсетіледі.
Проактивті қызмет арқылы жұмысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау қызметтерді көрсету субъектісінің бастамасымен ұсынылады, оны көрсету үшін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы жіберілген міндетті келісімі қажет.
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушылар "1414", 8 800 080 77 77 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгінгенде, мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан жағдайда, электронды цифрлық қолтаңба немесе бір реттік пароль болған жағдайда көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен статусы туралы ақпаратты "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтер көрсетілетін жерлердің мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:

2) Государственной корпорации "Правительство для граждан" – www.gov4c.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля.
Приложение 10
к Правилам исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления, возобновления,
прекращения и осуществления
социальных выплат
из Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Сноска. Приложение 10 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Назначение социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет"
1
Наименование услугодателя
Акционерное общество "Государственный фонд социального страхования" и его филиалы (далее - фонд)
2
Способы предоставления государственной услуги
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан"; 2) веб-портал "электронного правительства" (www.egov.kz) (далее - портал);
3) абонентское устройство сотовой связи
3
Срок оказания государственной услуги
8 (восемь) рабочих дней. Максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов в Государственную корпорацию "Правительство для граждан" – 15 минут. Максимально допустимое время обслуживания услугополучателя в Государственной корпорации – 20 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная)/бумажная/проактивная/оказываемая по принципу "одного заявления"
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о назначении (отказе в назначении) социальных выплат на случаи социальных рисков по форме, согласноприложению 27 к настоящим Правилам.
На портале: Электронное уведомление о назначении (отказе в назначении) социальных выплат на случаи социальных рисков по форме, согласно приложению 27 к настоящим Правилам, удостоверенное ЭЦП руководителя филиала фонда, направленное в "личный кабинет" услугополучателя на портал. При оказании через проактивную услугу: Sms-оповещения на мобильный телефон услугополучателя.
6
Размер оплаты, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Государственная услуга оказывается бесплатно физическим лицам.
7
График работы услугодателя, Государственной корпорации и объектов информации

2) мемлекеттік корпорацияның – www. gov4c. kz.
Цифрлық құжаттардың сервисі электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдалана отырып, "Egov mobile" мобильді қосымшада тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді болады.
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
10-қосымша
Ескерту. 10-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
"Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесі
1
Көрсетілетін қызмет берушінің атауы
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік қоғамы және оның филиалдары (бұдан әрі – қор)
2
Мемлекеттік қызметтер көрсету тәсілдері
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы; 2) "электрондық үкімет" веб-порталы (www. egov. kz) (бұдан әрі – портал);
3) ұялы байланыстың абоненттік құрылғысы.
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
8 (сегіз) жұмыс күні.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің ең ұзақ рұқсат етілген уақыты – 15 минут.
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясында көрсетілетін қызметті алушыға қызмет көрсетудің уақыты – 20 минут.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету түрі
Электронды (толықтай автоматтандырылған)/қағаз түрінде/проактивті/"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілген
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік тәуекелдер жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы хабарлама.
Порталда:
Қор филиалы басшысының ЭЦҚ-мен куәландырылған, көрсетілетін қызметті алушының порталдағы "жеке кабинетіне" жіберілген осы Қағидаларға 27-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әлеуметтік тәуекелдер жағдайларына әлеуметтік төлемдер тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы электрондық хабарлама.
Проактивті қызмет көрсету кезінде:
көрсетілетін қызметті алушының ұялы телефонына sms-хабарламалар.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын ақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны өндіріп алу тәсілдері
Мемлекеттік қызметтер жеке тұлғаларға тегін көрсетіледі.
7
Көрсетілетін қызметті берушінің, Мемлекеттік корпорацияның және ақпарат объектілерінің жұмыс кестесі

1) Государственной корпорации - прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через Государственную корпорацию с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 18.00 часов без перерыва, дежурные отделы обслуживания населения Государственной корпорации с понедельника по пятницу включительно с 9.00 до 20.00 часов и в субботу с 9.00 до 13.00 часов кроме праздничных и выходных дней согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
2) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ.
При обращении услугополучателя на портал за назначением социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем;
3) фонда - с понедельника по пятницу включительно, в соответствии графиком работы с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме субботы, воскресенья и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан.
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель (или его представитель по нотариально заверенной доверенности) для оказания государственной услуги при обращении в Государственную корпорацию предоставляет заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и следующие документы:
1) документ, удостоверяющий личность в соответствии с пунктом 1 статьи 6 Закона Республики Казахстан "О документах, удостоверяющих личность", либо электронный документ из сервиса цифровых документов, или удостоверение кандаса для лиц, имеющих статус кандаса, либо электронный документ из сервиса цифровых документов (требуется для идентификации личности);
3) свидетельство (свидетельства) о рождении ребенка (детей) либо электронный документ из сервиса цифровых документов (либо справка, содержащая сведения из записей актов гражданского состояния о рождении) для идентификации;
При необходимости (в зависимости от их наличия) представляется:
1) документ, подтверждающий регистрацию рождения ребенка вне пределов Республики Казахстан, выданного компетентными органами иностранных государств при наличии консульской легализации либо специального штампа (апостиля) (при наличии);

1) Мемлекеттік корпорацияда – өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру мемлекеттік корпорация арқылы дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 18.00-ге дейін үзіліссіз жүзеге асырылады, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес мереке және демалыс күндерінен басқа, мемлекеттік корпорацияның халыққа қызмет көрсету бөлімдерінің кезекшілері дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 20.00-ге дейін және сенбі күні сағат 9.00-ден 13.00-ге дейін.
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы.
Көрсетілетін қызметті алушы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері, жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау үшін жүгінген кезде, мемлекеттік қызметті көрсетуге өтініштер мен мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күнінде жүзеге асырылады.
3) қорда – Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес сенбі, жексенбі және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушы (немесе нотариат куәландырған сенімхат бойынша оның өкілі) Мемлекеттік корпорацияға жүгінген кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінішті және мынадай құжаттарды ұсынады:
1) "Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 1-тармағына сәйкес жеке басты куәландыратын құжат не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат немесе қандас мәртебесі бар адамдар үшін қандас куәлігі не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (жеке басын сәйкестендіру үшін талап етіледі);
2) Байқоңыр қаласының тұрғындары үшін – Байқоңыр қаласы тұрғын үй шаруашылығының азаматтарды есепке алу және тіркеу жөніндегі бөлімінің анықтамасы;
3) баланың (балалардың) тууы туралы куәлігі (куәліктері) не цифрлық құжаттар сервисінен электрондық құжат (не туу туралы азаматтық хал актілерінің жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтама) – салыстырып сәйкестендіру үшін;
Қажет болған жағдайда (олардың болуына қарай):
1) консулдық легализациясы не арнайы штампы (апостилы) (бар болса) болған кезде шет мемлекеттердің құзырлы органдары берген баланың Қазақстан Республикасынан тыс жерде тууын тіркеуді растайтын құжат;

2) свидетельство (свидетельств) о смерти ребенка (детей) выданных документов вне пределов Республики Казахстан (либо справки, содержащей сведения из записей актов гражданского состояния о смерти) для идентификации;
3) при усыновлении (удочерении) ребенка (детей) в возрасте до полутора лет – выписка из решения суда об усыновлении (удочерении) ребенка (детей), выданная органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству;
4) при установлении опеки (попечительства), представляется документ, подтверждающий установление опеки (попечительства) над ребенком. Представление документов не требуется при возможности получения их из государственных информационных систем, в том числе из сервиса цифровых документов.
При подаче услугополучателем документов в Государственную корпорацию, указанных в настоящем пункте услугополучателю выдается расписка о приеме соответствующих документов.
На портал: Для назначения социальной выплаты – заявление на назначение через портал в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя, по форме согласно приложению 5 к Правилам;
для получения информации о назначении социальной выплаты – запрос в форме электронного документа, удостоверенного ЭЦП услугополучателя.
Сведения документа, удостоверяющего личность заявителя, документа, подтверждающего регистрацию по постоянному месту жительства услугополучателя, сведения о номере банковского счета, свидетельства о рождении ребенка (детей) или выписки из актовой записи о рождении, документа об установлении опеки (попечительства) указанные в электронном заявлении заявитель получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
При подаче услугополучателем документов, услугополучателю через портал – в "личном кабинете" услугополучателя отображается статус о принятии запроса для оказания государственной услуги.
Через проактивную услугу: для назначения социальной выплаты - согласие услугополучателя на оказание проактивной услуги, а также подтверждение или предоставление номера банковского счета, которые направляются услугополучателем посредством абонентского устройства сотовой связи.
При этом, представление номера банковского счета не требуется при возможности получения их из банка второго уровня. Услугодатели получают цифровые документы из сервиса цифровых документов через реализованную интеграцию при условии согласия владельца документа, предоставленного посредством зарегистрированного на веб-портале "электронного правительства" абонентского номера сотовой связи пользователя путем передачи одноразового пароля или путем отправления короткого текстового сообщения в качестве ответа на уведомление веб-портала "электронного правительства".
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законодательством Республики Казахстан

2) сәйкестендіру үшін Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде берілген баланың (балалардың) қайтыс болуы туралы куәлік (куәліктер) (не қайтыс болу туралы азаматтық хал актілері жазбаларынан мәліметтерді қамтитын анықтамалар);
3) бір жарым жасқа дейінгі баланы (балаларды) асырап алған кезде – қамқоршылық және қорғаншылық бойынша қызметті жүзеге асыратын орган берген баланы (балаларды) асырап алу туралы сот шешімінен үзінді көшірме;
4) қамқоршылық (қорғаншылық) белгіленген кезде балаға қамқорлық (қорғаншылық) белгіленгенін растайтын құжат;
Құжаттарды мемлекеттік ақпараттық жүйелерден, соның ішінде цифрлық құжаттардың сервисінен алу мүмкіндігі болған кезде оларды ұсыну талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті алушы осы тармақта көрсетілген құжаттарды Мемлекеттік корпорацияға берген кезде көрсетілетін қызметті алушыға тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат беріледі.
Бұл ретте, банк шотының нөмірін екінші деңгейдегі банктен алу мүмкін болған кезде оны ұсыну талап етілмейді.
Порталға:
Әлеуметтік төлем тағайындау үшін – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған, Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық құжат нысанындағы портал арқылы тағайындауға өтініш;
әлеуметтік төлем тағайындау туралы ақпарат алу үшін – көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу.
Өтініш берушінің жеке басын куәландыратын құжаттың, көрсетілетін қызметті алушының тұрғылықты тұратын жері бойынша тіркелгенін растайтын құжаттың мәліметтерін, банк шотының нөмірі туралы мәліметтерді, баланың (балалардың) туу туралы куәлігін немесе туу туралы актілік жазбадан үзіндіні, қорғаншылықты (қамқоршылықты) белгілеу туралы құжатты өтініш беруші электрондық өтініште көрсетілген тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "Электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
Көрсетілетін қызметті алушы құжаттарды портал арқылы тапсырған кезде – көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетінде" мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе көрсетіледі.
Проактивті қызмет арқылы:
әлеуметтік төлем тағайындау үшін – проактивті қызмет көрсетуге көрсетілетін қызметті алушының келісімі, сондай-ақ көрсетілетін қызметті алушыдан өзге де қажетті, оның ішінде қолжетімділігі шектеулі мәліметтер көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысы арқылы банктік шот нөмірін растау немесе ұсыну туралы хабарлама жіберіледі.
Бұл ретте, банк шотының нөмірін екінші деңгейдегі банктен алу мүмкін болған кезде оны ұсыну талап етілмейді.
Көрсетілетін қызметті берушілер цифрлық құжаттардың сервисінен цифрлық құжаттарды "электрондық үкімет" веб-порталының хабарламасына жауап ретінде бір реттік құпиясөзді жіберу жолымен немесе қысқа мәтінді хабар жіберу жолымен "электрондық үкімет" веб-порталында тіркелген пайдаланушының ұялы байланысының абоненттік нөмірі арқылы ұсынылған құжат иесінің келісімі жағдайында іске асырылған интеграция арқылы алады.
9
Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер

1) установление недостоверности документов (сведений), представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленными Правилами.
При устранении услугополучателем причин отказа в оказании государственной услуги, услугополучатель обращается повторно для получения государственной услуги в порядке, установленном настоящим Перечнем требований.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
По выбору услугополучателя государственная услуга, оказывается, по принципу "одного заявления" при получении государственной услуги "Регистрация рождения ребенка, в том числе внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния".
Назначение социальной выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет через проактивную услугу предоставляется по инициативе субъекта оказания услуг, для оказания которой необходимо обязательное согласие субъекта получения услуги, предоставленное посредством абонентского устройства сотовой связи (при регистрации телефонного номера абонентского устройства сотовой связи услугополучателя на портале, регистрации актовой записи о рождении ребенка, наличие социальных отчислений у услугополучателя, наличие необходимого стажа участия в системе обязательного социального страхования, наличие номера банковского счета, открытого в банках и (или) организациях, осуществляющих отдельные виды банковских операций).
Услугополучателям, имеющим в установленном законодательством порядке полную или частичную утрату способности, или возможности осуществлять самообслуживание, самостоятельно передвигаться, ориентироваться, прием документов для оказания государственной услуги производится работником Государственной корпорации "Правительство для граждан" с выездом по месту жительства посредством обращения через Единый контакт-центр 1414, 8 800 080 7777.
Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия электронной цифровой подписи или одноразовым паролем, при регистрации и подключения абонентского номера услугополучателя, предоставленного оператором сотовой связи, к учетной записи портала.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги посредством Единого контакт-центра "1414", 8-800-080-7777.
Адреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:

1) көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттардың (мәліметтердің) және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін белгілеу;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, деректердің және мәліметтердің осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі.
Көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту себептерін жойған кезде, көрсетілетін қызметті алушы осы Талаптар тізбесінде белгіленген тәртіппен мемлекеттік қызметті алу үшін қайта жүгінеді.
10
Мемлекеттік қызметтер көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, басқа да талаптар, оның ішінде электрондық түрде және Мемлекеттік корпорация арқылы
"Бала тууды тіркеу, оның ішінде азаматтық хал актілерінің жазбаларына өзгерістер, толықтырулар мен түзетулер енгізу" мемлекеттік қызметін алу кезінде мемлекеттік қызмет "бір өтініш" қағидаты бойынша қызметті алушының таңдауы бойынша көрсетіледі.
Проактивті қызмет арқылы бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлемді тағайындау қызметтерді көрсету субъектісінің бастамасы бойынша ұсынылады, оны көрсету үшін қызметті алу субъектісінің ұялы байланыс абоненттік құрылғысы арқылы (көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланысының абоненттік құрылғысының телефон нөмірін порталда тіркеген, баланың тууы туралы акт жазбасын тіркеген кезде, көрсетілетін қызметті алушыда әлеуметтік аударымдардың болуы, міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың қажетті өтілінің болуы, банктерде және (немесе) банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдарда ашылған банк шотының нөмірінің болуы) жіберілген міндетті келісімі қажет.
Өзіне-өзі қызмет көрсетуді, өз бетінше жүріп-тұруды, бағдарлауды жүзеге асыру қабілетін немесе мүмкіндігін заңнамада белгіленген тәртіппен толық немесе ішінара жоғалтқан көрсетілетін қызметті алушылар "1414", 8 800 080 77 77 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы жүгінгенде, мемлекеттік қызмет көрсету үшін құжаттарды қабылдауды Мемлекеттік корпорацияның қызметкері тұрғылықты жеріне барып жүргізеді.
Көрсетілетін қызметті алушының ұялы байланыс операторы ұсынған көрсетілетін қызметті алушының абоненттік нөмірін тіркеген және порталдың есептік жазбасына қосқан кезде, электронды цифрлық қолтаңба немесе бір реттік пароль болған кезде көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті портал арқылы электрондық нысанда алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен статусы туралы ақпаратты "1414", 8-800-080-7777 Бірыңғай байланыс орталығы арқылы алуға мүмкіндігі бар.
Мемлекеттік қызметтер көрсетілетін жерлердің мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:

1) Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан – www.enbek.gov.kz, раздел "Государственные услуги";
2) Государственной корпорации "Правительство для граждан" – www.gov4c.kz.
Сервис цифровых документов доступен для пользователей, авторизованных в мобильном приложении "eGov mobile", с использованием электронно-цифровой подписи или одноразового пароля.
Приложение 11 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Расписка об отказе в приеме документов
___________________________________________________________________
(указать вид)
от "___" _________ 20 ____ года Гражданин (ка)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения "____" ________________ ____ года
Дата обращения "___" _________________________ 20 ____ года
Отказано в приеме заявление на назначение
__________________________________________________________________________
(указание причины)
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) и должность ответственного лица)
Место печати
Приложение 12 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Электронный журнал регистрации и учета заявлений граждан о назначении
социальных выплат в Государственной корпорации
________________________________________________________________________________
(наименование социальной выплаты)
Код отделения
Дата обращения
Дата регистрации
№ заявления
ФИО (при наличии) заявителя
Дата рождения
ИИН заявителя
Вид выплаты
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
№ дела
Дата решения о назначении (отказе в назначении)
Дата риска
Срок оказания
Размер социальной выплаты
Инспектор
Статус ЭМД
9
10
11
12
13
14
15
Приложение 13 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Электронный Журнал регистрации заявлений граждан на назначение
_______________________________________________________
(вид выплаты)
Дата поступления заявки
Время поступления заявки
Код отделения
Дата регистрации
№ Заявки
Код услуги
ФИО (при наличии) заявителя
Дата рождения
ИИН заявителя
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Вид выплаты
№дела
Дата решения о назначении (отказе в назначении)
Дата риска
Срок оказания
Размер социальной выплаты
Инспектор
Статус ЭМД
10
11
12
13
14
15
16
17
Приложение 14
к Правилам исчисления
(определения), размеров
социальных выплат, назначения,
перерасчета, приостановления,
возобновления, прекращения
и осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Справка о стаже участия в системе обязательного социального страхования
и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования
___________________________________________________________
(наименование отделения Государственной корпорации)

1) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің – www. enbek. gov. kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі;
2) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы – www. gov4c. kz.
Цифрлық құжаттардың сервисі электрондық-цифрлық қолтаңбаны немесе бір реттік құпиясөзді пайдалана отырып, "Egov mobile" мобильді қосымшада тіркелген пайдаланушылар үшін қолжетімді болады.
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
11-қосымша
Нысан
Құжаттарды қабылдаудан бас тарту туралы қолхат
__________________________________________________________________________
(түрі көрсетілсін)
20__ жылғы "__" _______________
Азамат (ша) _______________________________________________________________
(өтініш берушінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _____ жылғы "___" ___________________
Өтініш берген күні 20__ жылғы "__" ____________
__________________________________________________________________________
(себебін көрсету)
тағайындауға өтінішті қабылдаудан бас тартылды.
__________________________________________________________________________
(жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және лауазымы)
Мөрдің орны
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
12-қосымша
Нысан
Азаматтардың әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өтiнiштерiн Мемлекеттік корпорацияда тіркеудің және есепке алудың электрондық журналы ______________________________________ (әлеуметтік төлемнің атауы)
Бөлімше коды
Жүгіну күні
Тіркелу күні
Өтініштің №
Өтініш берушінің Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушінің ЖСН
Төлемнің түрі
Істің №
1
2
3
4
5
6
7
8
9
кестенің жалғасы
Тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімнің күні
Тәуекел күні
Көрсету мерзімі
Әлеуметтік төлемнің мөлшері
Инспектор
ІЭМ статусы
10
11
12
13
14
15
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
13-қосымша
Нысан
______________________________________ (әлеуметтік төлемнің атауы) тағайындауға азаматтардың өтiнiштерiн тіркеудің электрондық журналы
Өтінімнің келіп түскен күні
Өтінімнің келіп түскен уақыты
Бөлімше коды
Тіркеу күні
Өтінімнің №
Қызмет коды
Өтініш берушінің Т.А.Ә. (бар болса)
Туған күні
Өтініш берушінің ЖСН
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Төлем түрі
Істің №
Тағайындау (тағайындаудан бас тарту) туралы шешімнің күні
Тәуекел күні
Көрсету мерзімі
Әлеуметтік төлемнің мөлшері
Инспектор
ІЭМ статусы
10
11
12
13
14
15
16
17
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
14-қосымша
Нысан
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінеқатысу өтілі және орташа айлық табыс туралы анықтама

Сноска. Приложение 14 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Индивидуальный счет № _____________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) _____________________
Фамилия ___________________________________________________________
Имя _______________________________________________________________
Отчество (при наличии) ______________________________________________
Наименование плательщика, плательщика единого платежа
Дата платежа социальных отчислений
БИН или ИИН плательщика, плательщика единого платежа
Социальные отчисления
Сумма обязательных пенсионных взносов
Период (месяц и год)
Сумма социальных отчислений (тенге)
1
2
3
4
5
6
Итого:
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования
_____________________________________________________________
(количество календарных месяцев из графы 4 прописью)
Среднемесячный доход для исчисления, перерасчета размера
социальной выплаты за последние 24 месяца ______________________
Ответственный исполнитель: ___________________________________
Дата и время выписки: _________________________________________
Дата распечатки: ______________________________________________
Приложение 15
к Правилам исчисления
(определения), размеров
социальных выплат, назначения,
перерасчета, приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Справка о стаже участия в системе обязательного социального страхования
и среднемесячном доходе участника системы обязательного социального страхования
на случаи потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением
(удочерением) новорожденного ребенка (детей)
___________________________________________________________
(наименование отделения Государственной корпорации)
Сноска. Приложение 15 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Индивидуальный счет № ______________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ______________________
Фамилия ________________________________________
Имя ________________________________________
Отчество (при его наличии) _______________________________________
Наименование/ФИО (при наличии) плательщика, плательщика единого платежа
БИН/ИИН плательщика, плательщика единого платежа
Дата Платежа Социальных отчислений (месяц, год)
Социальные отчисления
Доход, учтенный в качестве объекта исчисления социальных отчислений (тенге)
Сумма обязательных пенсионных взносов
Период (месяц и год)
Сумма социальных отчислений (тенге)
1
2
3
4
5
6
7
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования
_____________________________________________________________
(количество календарных месяцев из графы 4 прописью)
Среднемесячный доход для исчисления, перерасчета размера
социальной выплаты за последние 12 месяцев
_____________________________________________________________
Ответственный исполнитель: ___________________________________
Дата и время выписки: _________________________________________
Дата распечатки: ______________________________________________
Приложение 16 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Код _______________________
Область (город) _______________
РЕШЕНИЕ № ______________ от "____" __________ 20___ г.
Филиала АО "Государственный фонд социального страхования"
по _________________________
области (городу) о назначении (перерасчете)
или отказе в назначении социальной выплаты на случай утраты трудоспособности

Ескерту. 14-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
_____________________________________ (Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің атауы)
________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
______________________________________________
Тегі____________________________________________
Аты __________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ________________________
Төлеушінің, бірыңғай төлем төлеушінің атауы
Әлеуметтік аударымдар төленген күн
Төлеушінің,
бірыңғай төлем төлеушінің БСН/ ЖСН
Әлеуметтік аударымдар
Міндетті зейнетақы жарналарының сомасы
Кезеңі (айы және жылы
Әлеуметтік аударымдардың сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
Жиыны:
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі
____________________________________________
(4-бағандағы күнтізбелік айлардың саны жазбаша)
Әлеуметтік төлем мөлшерін есептеу, қайта есептеу үшін соңғы 24 айдағы орташа айлық табыс _______
Жауапты орындаушы: ________________________________________
Үзінді көшірменің күні және уақыты:_________________________________
Басып шығарылған күн:___________________
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
15-қосымша
Жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табысынан айырылу жағдайына міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі және орташа айлық табысы туралы анықтама
Ескерту. 15-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
________________________________________________ (Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің атауы)
Жеке шот №_____________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ____________________________________
Тегі ______________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ___________________________________________
Төлеушінің, бірыңғай төлем төлеушінің атауы
Төлеушінің, бірыңғай төлем төлеушінің БИН/ИИН
Әлеуметтік аударымдар төленген күн (айы, жылы))
Әлеуметтік аударымдар
Әлеуметтік аударымдарды есептеу объектісі ретінде ескерілген табыс (теңге)
Міндетті зейнетақы жарналарының сомасы
Кезеңі (айы және жылы
Әлеуметтік аударымдардың сомасы (теңге)
1
2
3
4
5
6
7
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі
_____________________________________
(4-бағандағы күнтізбелік айлардың саны жазбаша)
Әлеуметтік төлем мөлшерін есептеу, қайта есептеу үшін соңғы
12 айдағы орташа айлық табыс
________________________________________
Жауапты орындаушы: ________________________________________
Үзінді көшірменің күні және уақыты: _____________________________
Басып шығарылған күн: ________________________________________
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
Коды ________________
_____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ _____________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының еңбек ету (қайта есептеу) қабілетінен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20____ жылғы "__" _______________ № _______ ШЕШІМІ

1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьей 20 Закона Республики Казахстан
от 26 декабря 2019 "Об обязательном социальном страховании":
№ дела ___________________________________________________________________
Фамилия __________________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________________
Дата рождения __________________
пол _________________________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Дата обращения: ___________________________________________________ 20___ г.
Учтен среднемесячный доход с __ 20___ г. по ___ 20___ г._______ тенге.
Дата возникновения права на социальную выплату "___" ______ 20__ г.
Степень утраты общей трудоспособности ____________________________________%
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования на
"___"_____________ 20___ г. ____ мес.
Размер ежемесячной социальной выплаты с "____" _______ 20___ г.
по "____" __________ 20____ г.
в сумме ___________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
2. Отказать в назначении социальной выплаты_____________________
(указать причину)
Руководитель филиала _____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 17 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Код _______________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № ______________ от "_____" ______________ 20___ г.
Филиала Акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по _________________________ области (городу) о назначении
(перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты на случай потери
кормильца

1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабына сәйкес тағайындалсын:
Істің № _____________________
Тегі __________________________________________________
Аты ____________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________
Туған күні _____________________ жынысы _______________________
(күні, айы, жылы)                        (әйел, ер)
Өтініш берген күні: 20___ жылғы "___" ______________________________
20__ жылғы "___" ________ бастап 20__ жылғы "___" __________ қоса алғанда
_____________________________ теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20__ жылғы "___" ______________
Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі ______ %
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі
20 __ жылғы "___" ___________ (не) _____ ай
Ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "___" ________бастап
20 __ жылғы _______ қоса алғанда ________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)
2. ____________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
_______________ бойынша әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал басшысы ________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы _________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы _____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы ____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы ____________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
17-қосымша
Нысан
Коды ________________
_____________________________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ _______________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының асыраушысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20__ жылғы "___" ____________ № _________ ШЕШІМІ

1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьей 21 Закона Республики Казахстан
от 26 декабря 2019 "Об обязательном социальном страховании":
№ дела ____________________
Фамилия ______________________________________________________
Отчество (при наличии) _______________________________________
Дата рождения ___________ пол ________________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Дата обращения: "____" ___________________ 20___ г.
Дата возникновения права на социальную выплату "___" _______ 20__ г.
Общее количество иждивенцев______________________________
Стаж участия умершего кормильца в системе обязательного социального
страхования на "____" _____________ 20__ г. ____ мес.
Учтен среднемесячный доход с ________ 20__ г. по __________ 20____г.
__________________________________________________________тенге.
Общий размер социальной выплаты в сумме
_______________________________________________________ тенге
(сумма цифрами и прописью) с _______ 20___ г. по __________ 20______ г.
2. Выделить долю социальной выплаты на __________________ человек:
Основному получателю в размере_________ тенге с "___" ____ 20 __ года
по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)_____ ______________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
б) на иждивенца ______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
1) долевому получателю в размере __________ тенге с "___" _____ 20 __ года
по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
2) долевому получателю в размере ____________ тенге с "___" _________20__ года
по "___" ________ 20 __ года
Гражданин(ка)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
Продолжать по числу выделенных долей
3. Отказать в назначении социальной выплаты
________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 18 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Код _______________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № ______________ от "____" _________ 20___ г.
Филиала Акционерного общества "Государственный фонд социального
страхования" по ___________________ области (городу) о назначении
(перерасчете) или отказе в назначении социальной выплаты на случай потери работы

1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 21-бабына сәйкес тағайындалсын (қайта санау):
Істің № ______________________________________
Тегі _______________________________________
Аты _________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _______________________
Туған күні __________________ жынысы ___________
(күні, айы, жылы)            (әйел, ер)
Өтініш берген күні: 20 __ жылғы "___" __________________
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20___ жылғы "____" ___________
Асырауындағы адамдардың жалпы саны __________________________
Қайтыс болған асыраушының міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысу өтілі
20__ жылғы "___" ____________ (не) _______ ай
20__ жылғы "___" _____________ бастап
20__ жылғы "___"________ қоса алғанда ________________________________
теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің жалпы мөлшері 20 __ жылғы "___" _____________
бастап 20 ___ жылғы "____" ___________ қоса алғанда _____________________
(сомасы сандармен және жазбаша) ________________________ сомада.
2. Әлеуметтік төлемнің үлесі _________________адамға бөлінсін:
Негізгі алушыға 20__ жылғы "__" ___________ бастап 20__ жылғы "__"
_____________ дейін _____________________ теңге мөлшерінде
Азамат (ша)________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы адам_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
б) асырауындағы адам_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
1) үлес алушыға 20__ жылғы "__" ___________ бастап 20__ жылғы "__" __________
дейін ______________________ теңге мөлшерінде
Азамат (ша)_______________________________________________________________-
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы адам_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
2) үлес алушыға 20__ жылғы "___" ___________ бастап 20__ жылғы "___"
_____________ дейін ______________ теңге мөлшерінде
Азамат (ша)________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), мекенжайы)
а) асырауындағы адам_______________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
Бөлінген үлес саны байынша жалғастырылсын
3.________________________________________________________________________
әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын (себебі көрсетілсін)
Филиал басшысы ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
18-қосымша
Нысан
Коды ________________
_____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ _________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының жұмысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20__ жылғы "___" ____________ № _________ ШЕШІМІ

1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьей 22 Закона Республики Казахстан от 26 декабря 2019 "Об обязательном социальном страховании":
№ дела ___________________________
Фамилия _____________________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________________
Дата рождения _______________________
пол ________________________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Дата возникновения права на социальную выплату "__" _______ 20___ г.
Дата обращения: _______________ 20 __ г.
Общий стаж участия в системе обязательного социального страхования на
"____" ___________ 20___ г. _______ мес.
Учтен среднемесячный доход с ___________ 20____ г. по ______________ 20__г.
_____________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с "__" _____ 20_ г. по "__" _____ 20__ г.
в сумме ___________________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
Социальная выплата назначена на ____________________________________________
месяцев (количество месяцев)
2. Отказать в назначении социальной выплаты
__________________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 19
к Правилам исчисления
(определения), размеров
социальных выплат, назначения,
перерасчета, приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Код _____________________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № ________ от "__" _________ 20__ г.
Филиала Акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по ________________ области (городу) о назначении (перерасчете) или отказе в
назначении социальной выплаты на случаи потери дохода в связи с беременностью
и родами, усыновлением (удочерением) новорожденного ребенка (детей)

1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан
Республикасы Заңының 22-бабына сәйкес тағайындалсын (қайта есептелсін):
Істің № _____________________
Тегі ______________________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) _____________________________________________________
Туған күні ______________ жынысы _____________
(күні, айы, жылы)            (әйел, ер)
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20__ жылғы "___" _____________
Өтініш берген күн: 20__ жылғы "___" _____________________________
Міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысудың жалпы өтілі
20__ жылғы "___" _____________ (не) ______ ай
20__ жылғы "___" _____________ бастап
20__ жылғы "___" _______ қоса алғанда ________________________________
теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "___" ____________________ бастап
20__ жылғы "____" ______________ қоса алғанда _________________
__________________________________ сомада.
(сомасы сандармен және жазбаша)
Әлеуметтік төлем _________________________________ айға
(айлар саны)
тағайындалды.
2. _________________________________________________________ әлеуметтік төлем
тағайындаудан бас тартылсын. (себебі көрсетілсін)
Филиал басшысы ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
19-қосымша
Нысан
Коды ________________
_____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ _________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының жүктілікке және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты табыстан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20__ жылғы ""__" ____________ № _________ ШЕШІМІ

Сноска. Приложение 19 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 23.09.2022 № 385 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьей 23 Закона Республики Казахстан от 26
декабря 2019 "Об обязательном социальном страховании":
№ дела ___________________________________________________________________
Фамилия__________________________________________________________________
Имя______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _________________________________________________
Дата рождения ____________________________ пол ____________________________
(число, месяц, год)                         (жен, муж)
Дата обращения: ____________ 20__ г.
Дата возникновения права на социальную выплату "__" _____20__г.
Количество дней нетрудоспособности, указанных в листе (листах) о временной
нетрудоспособности по беременности и родам, усыновлению (удочерению) новорожденного
ребенка (детей)____________
Учтен среднемесячный доход с_____ 20__ г. по _______ 20____
__________________________________________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с "__" ______ 20__ г. по "__" _____ 20__ г.
в сумме ___________________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
2. Доплата за осложненные роды или рождение двух и более детей
с "__" __________ 20__ г. по "__" ________ 20__ г.
в сумме ___________________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
3. Отказать в назначении социальной выплаты /
доплаты за осложненные роды или рождение двух и более детей
___________________________________________________________________________
(указать причину)
Руководитель филиала ______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала ________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 20 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления, возобновления,
прекращения и осуществления
социальных выплат
из Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Код ______________________________
Область (город) ___________________
РЕШЕНИЕ № _____________
от "___" ___________________ 20__ г.

Ескерту. 19-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 23.09.2022 № 385 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабына сәйкес тағайындалсын (қайта есептелсін):
Істің № __________________________________________________________
Тегі_____________________________________________________________
Аты_____________________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса)____________________________________________
Туған күні____________________ жынысы _______________________
(күні, айы, жылы)                   (әйел, ер)
Өтініш берген күн: 20__ жылғы "___"___________
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20 ___ жылғы "___" ____________
Жүктілік және босану, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алу бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық парағында (парақтарында) көрсетілген еңбек етуге қабілетсіз күндердің саны ______________
20___жылғы "___" ___________ бастап 20__жылғы "__" ____________ қоса алғанда_________________ теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "___" ____________________ бастап 20__жылғы "__" ________ қоса алғанда
___________________________________________________ сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)
2. Ауыр босанғаны немесе екі және одан көп бала туғаны үшін қосымша ақы
20__ жылғы "___"____________ бастап 20__ жылғы "___"__________ қоса алғанда
__________________________________________________________________ сомада.
(сомасы сандармен және жазбаша)
3. Ауыр босанғаны немесе екі және одан көп бала туғаны үшін
__________________________________________________________________________
(себебі көрсетілсін)
әлеуметтік төлем/қосымша ақы тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал басшысы __________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Филиал маманы ___________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры ______________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы ________________________
____________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы_________________________
________________________________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы ________________________
______________________________________(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
20-қосымша
Нысан
Коды ________________
____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ ____________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табыстан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем тағайындау (қайта есептеу) немесе тағайындаудан бас тарту туралы 20__ жылғы "___" _____________ № __________
ШЕШІМІ

Сноска. Приложение 20 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Филиала Акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по ______________________________________________________________________
области (городу) о назначении (перерасчете) или отказе в назначении социальной
выплаты на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им
возраста полутора лет
1. Назначить (пересчитать) в соответствии со статьей 24 Закона Республики Казахстан
"Об обязательном социальном страховании":
№ дела ______________________
Фамилия _________________________________________________________
Имя _____________________________________________________________
Отчество (при его наличии) _________________________________________
Дата рождения _____________________ пол ___________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Дата обращения: ____________________ 20___ г.
Дата возникновения права на социальную выплату "__" _______ 20___ г.
Фамилия ребенка _____________________________
Имя ребенка _________________________________
Отчество ребенка (при его наличии) __________________________________
Очередность рождения ребенка ______________________________________
Учтен среднемесячный доход с _________ 20___ г. по _________ 20___ г.
____________________________________________________________ тенге.
Размер социальной выплаты с "__" _______ 20__ г. по "__2 ____ 20___г.
в сумме _________________________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
2. Отказать в назначении социальной выплаты
_______________________________________________________ (указать причину)
Руководитель филиала _____________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала _______________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Приложение 21 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления, возобновления,
прекращения и осуществления
социальных выплат
из Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Дата выдачи, исх. №
СПРАВКА

Ескерту. 20-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 24-бабына сәйкес тағайындалсын:
Істің № _____________________
Тегі____________________________________
Аты_____________________________________
Әкесінің аты (бар болса) __________________________
Туған күні _____________ жынысы ___________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Өтініш берген күні: 20__жылғы "___" __________________
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн: 20__жылғы "___" ____________
Баланың тегі ___________________
Баланың аты _________________________________
Баланың әкесінің аты (бар болса) _______________
Баланың туу кезектілігі ___________________
20__жылғы "____" ____________ бастап
20__жылғы "____" ________ қоса алғанда
________________________________________
теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "__" ____________________ бастап
20__жылғы "___" ____________ қоса алғанда
_____________________________________ теңге сомада
(сомасы сандармен және жазбаша)
2.___________________________________________
(себебі көрсетілсін)
әлеуметтік төлем тағайындаудан бас тартылсын.
Филиал маманы _______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_______________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
21-қосымша
Нысан
Берілген күні, шығ. №
АНЫҚТАМА _____________________________ берілді (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))

Сноска. Приложение 21 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Дана ___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) __________________
Удостоверение личности № ________ от "___" _____ 20__ г.
Кем выдан ______________________________________________________
Дата рождения "__" ______ ___ г.,
проживающего по адресу: _________________________________________
о том, что ей (ему) на основании решения филиала АО "Государственный
фонд социального страхования" по _________ области (городу)
за №________ от "__" ________ 20 __ г. назначена социальная выплата на случаи
потери дохода в связи с беременностью и родами, усыновлением(удочерением)
новорожденного ребенка (детей) (нужное подчеркнуть).
Размер социальной выплаты из Государственного фонда социального страхования,
исчисленной на основании социальных отчислений плательщика/ плательщика
единого платежа
_________________________________________________________________________
(наименование плательщика социальных отчислений/ плательщика единого платежа)
составляет: ________________________________________________________ тенге.
(сумма цифрами и прописью)
Справка выдана для предъявления:
_________________________________________________________________________
(наименование плательщика социальных отчислений/ плательщика единого платежа)
Удостоверено ЭЦП ответственного лица.
_________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 22 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Дата выдачи, исх. №
Справка
Дана ____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) __________________
Удостоверение личности № _________ от "___" _____ 20__ г.
Кем выдан ______________________________________________________
Дата рождения "__" ______ ___ г.,
проживающего по адресу: __________________________________________
о том, что ей (ему) на основании решения филиала АО "Государственный фонд
социального страхования" по __________ области (городу)
за №________ от "__" ________ 20 __ г. назначена социальная выплата на случай
утраты трудоспособности.
Степень утраты трудоспособности ____________________________________%.

Ескерту. 21-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _____________________________________
Жеке куәлігі №__________ 20___ жылғы "___"
Кім берген____________________________
Туған күні "__" ______ ___ жылғы
Тұрғылықты мекенжайы
_________________________________________________________________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" акционерлік
қоғамының________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының
20__ жылғы "___" ________ № ________ шешімінің негізінде оған жүктілікке
және босануға, жаңа туған баланы (балаларды) асырап алуға байланысты
табысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлем тағайындалды
(қажеттісінің астысызылсын).
_________________________________________________________________
(әлеуметтік аударымдарды төлеушінің/бірыңғай төлем төлеушінің атауы)
___________________________________________________________ теңгені құрайды.
(сомасы сандармен және жазбаша)
Анықтама ________________________________________
(әлеуметтік аударымдарды төлеушінің/бірыңғай төлем төлеушінің атауы)
_________________________________ ұсыну үшін берілді.
Жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды.
_________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
22-қосымша
Нысан
Берілген күні, шығ. №
АНЫҚТАМА
________________________________________________________ берілді
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) _________________________________
Жеке куәлігі № ___________ 20___ жылғы "___" ______________
Кім берген ________________________________________________
Туған күні _____ жылғы "___" __________
Тұрғылықты мекенжайы _____________________________________
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ __________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының
20__ жылғы "___" ________ № ______ шешімінің негізінде оған еңбек ету қабілетінен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлем тағайындалды.

Руководствуясь подпунктом 3) пункта 2 статьи 12 Закона Республики Казахстан
"Об обязательном социальном страховании" уведомляю об изменении, влияющего
на исполнение обязательств Государственного фонда социального страхования по
социальной выплате
__________________________________________________________________________
(указать вид выплаты и обстоятельство)
Контактные данные:
Телефон _____________ мобильный ____________
Дата подачи заявления: "__"________20__г.
Подпись ________________________
Заявление гражданина(ки) принято ____________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность и подпись лица, принявшего заявление)
Дата принятия заявления "__"________20__г.
__________________________________________________________________________
(линия отреза)
Заявление от __________________ принято "___"__________20___г.
__________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии),
должность и подпись лица, принявшего заявление)
Приложение 34 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Уведомление
о прекращении социальной выплаты на случай потери работы
№ ______ от "__" __________ 20 __ года
Гражданин (ка)
___________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата рождения "___" _________ ____ года
Социальная выплата на случай потери работы прекращается
с "__" __________ 20 _ года
__________________________________________________________________________
основание (указать причины)
Удостоверено электронной цифровой подписью ответственного лица
__________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 35 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления, возобновления,
прекращения и осуществления
социальных выплат
из Государственного фонда
социального страхования
и их осуществления
Форма
Код _________________________________
Область (город)_______________________
РЕШЕНИЕ № _______ от "_____" _______ 20 ____ г.
Сноска. Приложение 35 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Филиала Акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по ________________________ области о перерасчете размера социальной выплаты
на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста
полутора лет
№ дела _____________________
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при наличии) __________________________________________
Дата рождения __________________ пол ________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) __________________
Дата назначения социальной выплаты _____________________________ г.
Произвести перерасчет размера ежемесячной социальной выплаты на случай потери
дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет в связи
с пересмотром размеров ежемесячного государственного пособия по уходу
за ребенком по достижении им возраста полутора лет, предусмотренного Законом
Республики "О государственных пособиях семьям, имеющим детей".
Размер ежемесячной социальной выплаты на первого ребенка
до "___" __________________ 20__ г. __________________ тенге
с "____" 20__ г. ________по "___" ________20__ г. ______ тенге
размер ежемесячной социальной выплаты на второго ребенка
до "____" __________________ 20__ г. _________________ тенге
с "____" 20__ г. ______по "___" ________20__ г. _______ тенге
размер ежемесячной социальной выплаты на третьего ребенка
до "____" ________________ 20__ г. ___________________ тенге
с "____"20__ г. _________по "___" ______ 20__ г. _______ тенге
размер ежемесячной социальной выплаты на четвертого и более ребенка
до "____" _______________ 20__ г. _______________ тенге
с "____"20__ г. ________по "___" ________ 20__ ________ тенге
Руководитель филиала____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала _____________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 36 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Код района _________
Филиал Акционерного общества "Государственный фонд социального страхования"
по _____________________________области (городу)
Заявление
От гражданина (ки) ________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя)
Дата рождения: "____" ____________________________ ________ года
Индивидуальный идентификационный номер _________________________
Прошу запросить дело получателя социальной выплаты на случай утраты
трудоспособности/на случай потери кормильца
(нужное подчеркнуть)
Адрес прежнего местожительства: ___________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний _________
мобильный __________
Е-маil ___________
Дата подачи "______"_________________________________ 20 ___года
Подпись заявителя ______________________________________________
Заявление гражданина ____________________________________________
(дата принятия заявления с документами)
принято "____" __________________ 20 _________ года № ____________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) и подпись принявшего документы:
_________________________________________________________________
Приложение 37 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
СПРАВКА-АТТЕСТАТ
№ ______ от _____ _________ 20 ____ года
Гражданин __________________________________________________________
(указать виды выплат)
получал (а) в ______________ отделении Государственной корпорации
1. Социальная выплата на случай утраты трудоспособности выплачена
по "___" ________ 20____ года в размере _______________________ тенге

"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 2-тармағының 3) тармақшасын басшылыққа ала отырып Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорының әлеуметтік төлем бойынша __________ (төлемнің түрін және мән-жайын көрсету) міндеттемелерін орындауға әсер ететін өзгерістер туралы хабардар етемін.
Байланыс деректері: Телефон ___________ ұялы ___________
Хабарламаны беру күні ___________ жылғы "____" ___________Қолы_____
Азаматтың (шаның) хабарламасы қабылданды
_______________________________________________________________________________
(хабарламаны қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы
Хабарламаны қабылдау күні _______________ жылғы "____"
Хабарлама ______________________________ қабылданды
Хабарламаны қабылдаған күн 20__ жылғы "____" _______________
_______________________________________________________________________________
(хабарламаны қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), лауазымы және қолы)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
34-қосымша
Нысан
Жұмысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемді тоқтату туралы хабарлама
20__ жылғы "___" _______________№___
Азамат (ша)________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күні _____ жылғы "___" ____________
Жұмысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлем
__________________________________________________________________________
негіздеме (себебін көрсету)
20__ жылғы "___" ____________ бастап тоқтатылады.
Жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды
__________________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
35-қосымша
Коды ________________
_______ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ ________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу туралы 20__жылғы "___" ____________ № ___________
ШЕШІМІ
Ескерту. 35-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Істің № _____________________
Тегі____________________________________________
Аты____________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________________________________
Туған күні___________________ жынысы ________________________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)____________________________________
Әлеуметтік төлем тағайындалған күн 20__жылғы "___"
________________________________________________________________
"Балалы отбасыларға берілетін мемлекеттік жәрдемақылар туралы" Қазақстан Республикасының Заңында көзделген бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтімі бойынша берілетін ай сайынғы мемлекеттік жәрдемақының мөлшерінің қайта қаралуына байланысты бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты табысынан айырылу жағдайына төленетін ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшерін қайта есептеу жүргізілсін.
Бірінші балаға ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері
20__жылғы "__" ___________ дейін ___________________________ теңге
20__жылғы "__" ___________ бастап ___________________________ теңге
екінші балаға ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері
20__жылғы "__" ___________ дейін _____________________________ теңге
20__жылғы "__" ___________ бастап ____________________________ теңге
үшінші балаға ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері
20__жылғы "__" ___________ дейін ____________________________ теңге
20__жылғы "__" ___________ бастап ____________________________ теңге
төртінші және одан да көп балаға ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері
20__жылғы "__" ___________ дейін ____________________________ теңге
20__жылғы "__" ___________ бастап ____________________________ теңге
Филиал басшысы _______________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Филиал маманы___________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
36-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ _____________________ облысы (қаласы) бойынша филиалы
Өтiнiш
Азамат (ша) _______________________________________________________________
(алушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "____" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі __________________________________________
Еңбек ету қабілетінен / асыраушысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлемді алушының ісін сұратуды сұраймын
(қажетінің асты сызылсын)
Бұрын тұрған жерінің мекенжайы:
__________________________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ___________ ұялы телефон ___________ Е-mail ________
Берілген күні 20_____ жылғы "____" _________________
Өтініш берушінің қолы _____________________________________
Азамат _________________________________________________өтініші (құжаттармен өтініш қабылданған күн)
20____ жылғы "____" __________ қабылданды, № _________
___________________________________________________________________
Құжаттарды қабылдаған адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және қолы
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
37-қосымша
Нысан
20__ жылғы ____ ____________ № _______ АНЫҚТАМА-АТТЕСТАТ
Азамат____________________________________________________________________
(төлемдердің түрлері көрсетілсін)
Мемлекеттік корпорацияның бөлімшесінде _________________ алып отырды.
1. Еңбек ету қабілетінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем
20__ жылғы _________ _______ қоса алғанда_______________________________ теңге мөлшерінде төленді.
2. Асыраушысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем 20__ жылғы ____
__________ қоса алғанда ____________________________________ теңге мөлшерінде төленді.
Қосымша: ______________
"Е-макет" ААЖ-ға ІЭМ ғана жолданатын барлық төлем түрлері көрсетілсін
1. _________________

2. Социальная выплата на случай потери кормильца выплачена
по "___" ______ 20 ___ года в размере __________________________ тенге
Приложение: ______________
Указать виды выплат, по которым направляются только ЭМД в АИС "Е-макет":
1.________________________________________________________________
2.________________________________________________________________
Все выплаты прекращены и сняты с учета отделения Государственной корпорации
М.П.
Начальник отделения Государственной корпорации
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
специалист отделения Государственной корпорации
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) номер служебного телефона
Приложение 38 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Код района ___________________
Филиал Акционерного общества "Государственный фонд социального страхования" по _____________________________области (городу)
Заявление
от гражданина (ки) ____________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) заявителя)
Дата рождения: "____" _______________ года
Индивидуальный идентификационный номер: _____________________________
Прошу выдать на руки дело получателя социальной выплаты на случай утраты
трудоспособности/на случай потери кормильца в связи с выездом за пределы
Республики Казахстан
(нужное подчеркнуть)
Адрес выбытия: ______________________________________________________
Перечень документов, приложенных к заявлению:
№ п/п
Наименование документа
Количество листов в документе
Примечание
1
2
Контактные данные заявителя:
телефон домашний__________
мобильный __________
Е-маil ___________
Даю согласие на сбор и обработку, хранение и использование, любым допускаемым законодательством Республики Казахстан способом, моих персональных данных, необходимых для оформления и выдачи дела, а также для выполнения Государственной корпорацией своих обязательств в соответствии с законодательством Республики Казахстан и (или) международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, с правом передавать мои персональные данные, в том числе осуществлять трансграничную передачу данных в соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите".
Дата подачи "____"_____ 20 ___года.
Подпись заявителя _______________________________________________
Приложение 39 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда страхования и их
осуществления
Форма
Код __________
Область (город)_________
РЕШЕНИЕ № ____ от "_____" _______ 20 ____ г.
Филиала АО "Государственный фонд социального страхования"
по ________________________ области о повышении размера социальной
выплаты на случай утраты трудоспособности
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан
от "__" ______ 20__ года №__ повысить на __ % с "___" _______ 20___года.
№ дела _________________________________
Фамилия __________________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________________
Отчество (при наличии)______________________________________________________
Дата рождения __________________________
пол _______________________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) ___________________________
Степень утраты общей трудоспособности ____________%.
Дата назначения социальной выплаты "_____" _________ 20___г.
Период назначения социальной выплаты ______________________________________
Размер ежемесячной социальной выплаты до _________ г.
_____________________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Размер ежемесячной социальной выплаты с _______ 20___ г.
_____________________________________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Руководитель филиала ______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала ________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 40 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Код __________________
Область (город) ______________
РЕШЕНИЕ № ___________
от "___" __________ 20__ г.
Филиала АО "Государственный фонд социального страхования"
по ___________________ области (городу) о повышении размера социальной
выплаты на случай потери кормильца
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан
от "__" _______ 20__ года №___ повысить на ___ % с "___" _____ 20___ года.
№ дела ______________
Фамилия _______________________________________________________
Имя ___________________________________________________________
Отчество (при наличии) _________________________________________
Дата рождения ________________ пол ___________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) __________________
Общее количество иждивенцев __________________________________
Дата назначения социальной выплаты _____ 20 _______ г.
Период назначения социальной выплаты___________________________
Общий размер ежемесячной социальной выплаты до ____ г. ______ тенге
Размер ежемесячной социальной выплаты с "__" ________ 20 ____года
по "__" __ 20__ года________________________________________ тенге
(сумма прописью)
Основному получателю в размере ___ тенге с "__" ___ 20__ года
по "__" __ 20__ года
Гражданин(ка)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии), адрес)
а) на иждивенца _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)

2. _________________
Барлық төлемдер тоқтатылды және Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің есебінен алынды
М.O.
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), қызметтік тел. №)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
38-қосымша
Нысан
Ауданның коды _______
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ _____________________ облысы (қаласы) бойынша филиалы
Өтiнiш
Азамат (ша) _______________________________________________________________
(өтініш берішінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Туған күнi: ______ жылғы "____" _____________
Жеке сәйкестендіру нөмірі: ________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжаттың түрі: __________________________________________
Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кетуіне байланысты еңбек ету қабілетінен /
асыраушысынан айырылу (қажеттінің асты сызылсын) жағдайына әлеуметтік төлемді
алушының ісін қолына беруді сұраймын
Шыққан жерінің мекенжайы: _______________________________________________________
Өтінішке қоса берілген құжаттардың тізбесі:
Р/с №
Құжаттың атауы
Құжаттағы парақтардың саны
Ескертпе
1
2
Өтініш берушінің байланыс деректері:
үй телефоны ___________ ұялы телефон ______________ Е-mail ________________________
Дербес деректерімді беру, оның ішінде "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес дербес деректерді трансшекаралық беруді жүзеге асыру құқығымен Қазақстан Республикасының заңнамасында жол берілген кез келген тәсілмен істі ресімдеуге және беруге, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына және (немесе) Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес Мемлекеттік корпорацияның өз міндеттемелерін орындауы үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге, сақтауға және пайдалануға келісім беремін.
Берілген күні 20__ жылғы "____"________
Өтініш берушінің қолы __________________
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
39-қосымша
Нысан
Коды ________________
____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ _____________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының еңбек ету қабілетінен айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін арттыру туралы 20__жылғы "__" ____________ № ___________ ШЕШІМІ
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20__ жылғы "__"________ № _______
қаулысына сәйкес 20__жылғы "___" ___________ бастап _____% арттырылсын.
Істің № ____________________
Тегі __________________________________________________
Аты _____________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) __________________________________
Туған күні ______________________ жынысы ___________________
(күні, айы, жылы)                        (әйел, ер)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ______________________________
Жалпы еңбек ету қабілетінен айырылу дәрежесі __________________%.
Әлеуметтік төлем тағайындалған күн 20__жылғы "___" _____________
Әлеуметтік төлемді тағайындау кезеңі __________________________
Ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__жылғы "___" ___________ дейін__________________________________________________________ теңге (сомасы жазбаша)
Ай сайынғы әлеуметтік төлемнің мөлшері 20__ жылғы "___" _________ бастап _______________________________________________________________________ теңге
(сомасы жазбаша)
Филиал басшысы ________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Филиал маманы _________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры __________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы _____________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы __________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы ___________ (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
40-қосымша
Нысан
Коды ________________
____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ _____________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының асыраушысынан айырылу жағдайына төленетін әлеуметтік төлемнің мөлшерін арттыру туралы 20__жылғы "__" ____________ № ___________ ШЕШІМІ
Қазақстан Республикасы Үкіметінің
20__ жылғы "__"_________ № ________ қаулысына сәйкес
20__жылғы "___" __________ бастап _____%-ға арттырылсын.
Істің № _______________________
Тегі ___________________________________
Аты ___________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ____________________
Туған күні _____________ жынысы ______________
(күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ______________
Асырауындағы адамдардың жалпы саны ______________
Әлеуметтік төлем тағайындалған күн 20__ жылғы "___" ______________
Әлеуметтік төлемді тағайындау кезеңі ________________________
Ай сайынғы әлеуметтік төлемнің жалпы мөлшері
20__ жылғы "__" _____ 20__жылғы "____" _______бастап 20__жылғы "___" _____
қоса алғанда Негізгі алушыға 20__жылғы "____"___________
бастап 20__жылғы "___" __________ теңге мөлшерде
1. Азамат (ша) ____________________________ тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)мекен-жайы)
а) асырауындағы ________________________ тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)туған күні)

1) Долевому получателю в размере ___________________________ тенге
Гражданин(ка)___________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), адрес)
с "____" ______________20___ года по "__" __ 20__ года
а) на иждивенца _________________________________________________
(фамилия, имя, отчество, (при его наличии), дата рождения)
Продолжать по числу выделенных долей
Руководитель филиала
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_____________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист филиала Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Начальник отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Специалист отделения Государственной корпорации
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 41 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления, возобновления, прекращения
и осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Сведения о движении денежных средств АО "Государственный фонд социального страхования" в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" по социальным выплатам получателей системы обязательного социального страхования за _________ месяц 20 ___ года
Сноска. Приложение 41 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 28.12.2022 № 528 (вводится в действие с 01.01.2023).
Наименование социальных выплат
Остаток денежных средств в НАО ГК на начало месяца
Переведено трансфертов в НАО ГК для осуществления социальных выплат
Переведено социальных выплат в банки второго уровня и ОПВ в ЕНПФ
Социальная выплата на случай потери кормильца (КНП 046)
Социальная выплата на случай утраты трудоспособности (КНП 027)
Социальная выплата на случай потери работы (КНП 048)
Социальная выплата на случай потери дохода в связи с беременностью и родами (КНП 096)
Социальная выплата на случай потери дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста полутора лет (КНП 091)
Итого
Продолжение таблицы
Возвращено в банками второго уровня и ЕНПФ в НАО ГК
Перечислено повторно в банки второго уровня и ЕНПФ
Возвращено из НАО ГК в ГФСС
Остаток денежных средств в НАО ГК на конец месяца
социальные выплаты
ОПВ, удержанные из социальных выплат
социальные выплаты
ОПВ, удержанные из социальных выплат
социальные выплаты
ОПВ, удержанные из социальных выплат
Директор центрального филиала
Государственной корпорации
_________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Заместитель директора центрального филиала
Государственной корпорации
_________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Приложение 42 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Код __________________
Область (город) ______________
РЕШЕНИЕ № ___________
от "___" __________ 20__ г.
Филиала АО "Государственный фонд социального страхования"
по ___________________ области (городу)

1) Үлес алушыға _______ теңге
Азамат(ша) (ша) _________________________ тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)мекен-жайы)
20__ "___" бастап 20 _ "___" _____ теңге (жазбаша)
а) асырауындағы адамға__________________ тегі, аты, әкесінің аты
(бар болса)туған күні)
Бөлінген үлес сандары бойынша жалғастырылады
Филиал басшысы ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал маманы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
41-қосымша
20__жылғы _____айдағы жағдай бойынша "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ-ның "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-дағы міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесінің әлеуметтік төлем алушылары бойынша ақшалай қаражатының қозғалысы туралы мәліметтер
Ескерту. 41-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 28.12.2022 № 528 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
Әлеуметтік төлемдердің атауы
Айдың басына МК КЕАҚ-дағы ақшалай қаражаттың қалдығы
Әлеуметтік төлемдерді жүзеге асыру үшін МК КЕАҚ-ға трансферттер аударылды
Екінші деңгейдегі банктерге әлеуметтік төлемдер және БЖЗҚ-ға МЗЖ аударылды
Асыраушысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем (ТБК 046)
Еңбекке қабілеттіліктен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем (ТБК 027)
Жұмысынан айырылу жағдайына әлеуметтік төлем (ТБК 048)
Жүктілікке және босануға байланысты кірісінен айырылу жағдайна әлеуметтік төлем (ТБК 096)
Бала бір жарым жасқа толғанға дейін оның күтіміне байланысты кірісінен айырылу жағдайына әлеуметтік төлем (ТБК 091)
Барлығы
Кестенің жалғасы
Екінші деңгейдегі банктер және БЖЗҚ МК КЕАҚ-ға қайтарылған
Екінші дейдегі банктерге және БЖЗҚ-қа қайта аударылды
МК КЕАҚ-дан МӘСҚ-қа қайтарылды
Айдың соңына МК КЕАҚ-дағы ақшалай қаражаттың қалдығы
әлеуметтік төлемдер
әлеуметтік төлемнен ұсталынған МЗЖ
әлеуметтік төлемдер
әлеуметтік төлемнен ұсталынған МЗЖ
әлеуметтік төлемдер
әлеуметтік төлемнен ұсталынған МЗЖ
Мемлекеттік корпорацияның орталық филиалының директоры
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Мемлекеттік корпорацияның орталық филиалы директорының орынбасары
_________________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) (қолы)
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
42-қосымша
Нысан
Коды ________________
_____________ облысы (қаласы)
"Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қоры" АҚ _________________ облысы (қаласы) бойынша филиалының 20__ жылғы "___" ____________ № _________ ШЕШІМІ

1. Выплатить в соответствии с пунктом 9 статьи 19 Закона Республики Казахстан от
25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании":
№ дела ___________________________________________________________
Фамилия__________________________________________________________
Имя______________________________________________________________
Отчество (при наличии)_____________________________________________
Дата рождения _________________________ пол ____________________
(число, месяц, год) (жен, муж)
Сведения о месте жительства ________________________________________
Удостоверение личности № от "___" ________ 20___ г.
Кем выдан________________________________________________________
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)____________________
Дата обращения: _______________________ 20___ г.
Учтен среднемесячный доход с _______ 20____ г. по ________ 20___ г.
____________________________________________________________ тенге.
Дата возникновения права на социальную выплату "___" ________ 20___ г.
Размер социальной выплаты ________________________________________
(сумма цифрами и прописью)
_________________________________________________________________
(основание пересмотра)
Руководитель филиала
_________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала
_________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Проект решения подготовлен:
Директор филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист филиала Государственной корпорации
_________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Начальник отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Специалист отделения Государственной корпорации
_________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 43 к Правилам
исчисления (определения),
размеров социальных выплат,
назначения, перерасчета,
приостановления,
возобновления, прекращения и
осуществления социальных
выплат из Государственного
фонда социального страхования
и их осуществления
Форма
Уведомление № ______
о необходимости возврата излишне зачисленной (выплаченной)
социальной выплаты
____________________________________________________________________
(вид выплаты)
от "_____" ________20____ года
Доводим до Вашего сведения о необходимости возврата излишне зачисленной
(выплаченной) суммы
социальной выплаты в размере
_______________________________________________________тенге
(прописью)
по получателю
____________________________________________________________________
ФИО (при его наличии), дата рождения
Индивидуальный идентификационный номер (ИИН)
____________________________________
За период с _________20___г._по ____20____г.________
Основание _______________________________________________________________
(указание причины)
Возврат необходимо произвести по следующим реквизитам:
БИК:_____________________________________________________________________
ИИК:_____________________________________________________________________
БИН: _____________________________________________________________________
КНП: _____________________________________________________________________
КБЕ: _____________________________________________________________________
Назначение платежа: возврат излишне зачисленной (выплаченной)
социальной выплаты по
__________________________________________________________________________
ФИО (при его наличии) получателя
Уведомление удостоверено ЭЦП ответственного лица
__________________________________________________________________________
(должность и фамилия, имя, отчество (при его наличии) ответственного лица)
Приложение 2 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 8 июня 2020 года № 217
Перечень утративших силу некоторых приказов Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и Министра труда и социальной защиты Республики Казахстан

1. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2019 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының 19-бабы 9-тармағына сәйкес тағайындалсын (қайта есептелсін):
Істің № _____________________
Тегі ______________________________________________________
Аты ____________________________________________________
Әкесінің аты (бар болса) ______________________________________
Туған күні ______________ жынысы _____________ (күні, айы, жылы) (әйел, ер)
Тұрғылықты жері туралы мәлімет ________________________________
Жеке куәлігі ____________________________20__ жылғы "___" __________
Кім берген ___________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ______________________________
Жүгінген күні 20__жылғы __________________________ ________________________________ теңге орташа айлық табысы ескерілді.
Әлеуметтік төлемге құқық туындаған күн 20__ жылғы "___" ____________________
Әлеуметтік төлемнің мөлшері ________________________________________________
(сомасы санмен және жазбаша)
Филиал маманы ____________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Филиал басшысы ___________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Шешімнің жобасын дайындаған:
Мемлекеттік корпорация филиалының директоры
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация филиалының маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің бастығы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік корпорация бөлімшесінің маманы
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса))
Мемлекеттік әлеуметтік
сақтандыру қорынан төленетін
әлеуметтік төлемдерді
тағайындау, мөлшерін есептеу
(айқындау), қайта есептеу,
тоқтата тұру, қайта бастау,
тоқтату сондай-ақ олардың
жүзеге асырылу қағидаларына
43-қосымша
Нысан
№____ хабарлама (төлемнің түрі)
20____ жылғы "___" ________
Сізге _________________________________
ТАӘ (бар болса) туған күні) алушы бойынша _______ теңге мөлшеріндегі артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдерді қайтару қажеттігі туралы хабарлаймыз.
Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН)
20__ж _____________бастап 20__ __________аралығындағы кезеңге
Негіз _____________________________________________________________________
(себебін көрсету керек)
Қайтаруды мынадай реквизиттер бойынша жүргізу қажет:
БСК:_______________________
ЖСК:______________________
БСН:______________________
ТТК:______________________
КБЕ:______________________
Төлем тағайындау: Алушының __________________________ бойынша
алушының ТАӘ (бар болса)
артық есептелген (төленген) әлеуметтік төлемдерді қайтаруы
Хабарлама жауапты адамның ЭЦҚ-сымен куәландырылды.
__________________________________________________________________________
(жауапты адамның лауазымы және тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2020 жылғы 8 маусымдағы
№ 217 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің күші жойылған кейбір бұйрықтарының тізімі

1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 236 "Об утверждении Правил назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также их осуществления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11224, опубликован 22 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 8 июня 2015 года № 461 "О внесении изменения и дополнения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 236 "Об утверждении Правил назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также их осуществления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11841, опубликован 17 августа 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Пункт 7 Перечня решений Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 12 января 2016 года № 11 "О внесении изменений в некоторые решения Министерства здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13218, опубликован 14 марта 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
4. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 468 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 236 "Об утверждении Правил назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также их осуществления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13886, опубликован 21 июля 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
5. Пункт 3 Перечня некоторых приказов Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденных приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 31 марта 2017 года № 55 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15106, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 29 августа 2017 года № 165 (28544)).

1. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу, сондай-ақ олардың жүзеге асырылу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 236 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11224 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 22 маусымда жарияланған).
2. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу, сондай-ақ олардың жүзеге асырылу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму Министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 236 бұйрығына өзгерістер пен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 8 маусымдағы № 461 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11841 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 17 тамызда жарияланған).
3. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің кейбір шешімдеріне өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 12 қаңтардағы № 11 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрлігінің шешімдері тізілімінің 7-тармағы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13218 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 14 наурызда жарияланған).
4. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу, сондай-ақ олардың жүзеге асырылу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 236 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 468 бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13886 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 21 шілдеде жарияланған).
5. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2017 жылғы 31 наурыздағы Қазақстан республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің № 55 бұйрығымен бекітілген кейбір өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтары тізілімінің 3-тармағы (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15106 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2017 жылғы 29 тамызда № 165 (29146) жарияланған).

6. Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 381 "О внесении изменения в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 236 "Об утверждении Правил назначения, исчисления (определения), перерасчета размеров социальных выплат из Государственного фонда социального страхования, а также их осуществления" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 17477, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 18 октября 2018 года № 199 (28828)).
7. Пункт 2 Перечня некоторых приказов исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан в которые вносятся изменения и дополнения, утвержденного приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 13 марта 2019 года № 122 "О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы исполняющего обязанности Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан и исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18395, опубликован 2 апреля 2019 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан).

6. "Мемлекеттік әлеуметтік сақтандыру қорынан төленетін әлеуметтік төлемдерді тағайындау, мөлшерін есептеу (айқындау), қайта есептеу, сондай-ақ олардың жүзеге асырылу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 236 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" 2018 жылғы 29 тамыздағы № 381 Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің бұйрығы (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17477 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2018 жылғы 12 қазанда № 195 (29426) жарияланған.
7. "Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрі міндетін атқарушының кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2019 жылғы 13 наурыздағы № 122 бұйрығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі міндетін атқарушының, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының кейбір бұйрықтары тізбесінің 2-тармағы (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18395 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 29 наурызда жарияланған).