О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 419 "Об утверждении форм отчетов по геологическому изучению недр"
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 25 августа 2020 года № 200. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 августа 2020 года № 21128
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 мая 2018 года № 419 "Об утверждении форм отчетов по геологическому изучению недр" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17050, опубликован 26 июня 2018 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 5 статьи 90 Кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 2017 года "О недрах и недропользовании", подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике"";
форму периодического отчета по геологическому изучению недр, утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
форму окончательного отчета по геологическому изучению недр утвержденную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету геологии Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 25 августа 2020 года № 200
Приложение 1 к приказу
исполняющего обязанности
Министра по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от "31" мая 2018 года № 419
Форма, предназначенная для
сбора административных данных
Форма периодического отчета по геологическому изучению недр
Отчетный период: 20__ г.
Индекс:1-ГИН.
Периодичность: годовая.
Круг лиц представляющих: недропользователи.
Куда представляется: в территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган по изучению недр.
Срок представления: ежегодно, до 30 апреля года, следующего за отчетным годом.
1. Отчет состоит из следующих структурных элементов:

"Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі есептердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2018 жылы 31 мамырдағы № 419 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2020 жылғы 25 тамыздағы № 200 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 26 тамызда № 21128 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі есептердің нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 31 мамырдағы № 419 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17050 болып тіркелген, 2018 жылғы 26 маусымда Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" 2017 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 90-бабының 5-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңы 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі мерзімді есеп нысаны осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі түпкілікті есеп нысаны осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Геология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігінің
Статистика комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
2020 жылғы 25 тамызы
№ 200 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының 2018 жылғы
"31" мамырдағы № 419
бұйрығына
1-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі мерзімді есеп нысаны
Есептік кезең: 20__ ж.
Индекс: 1-ЖҚГЗ.
Кезеңділігі: жылдық.
Ұсынатын тұлғалардың аясы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Қайда ұсынылады: жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның
аумақтық бөлімшелеріне, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
Ұсыну мерзімі: жыл сайын, есепті жылдан кейінгі жылдың 30 сәуіріне дейін.
Есеп мынадай құрылымдық элементтерден тұрады:

1) этикетка;
2) содержательная часть;
3) справка о выполненных видах и объемах геологоразведочных работ, и затратах, подлежащих списанию по объекту;
4) формуляр отчета.
Типовая адресная часть
Наименование______________ Адрес___________________________
__________________________ _________________________________
Телефон______________________________________
Адрес электронной почты________________________________________
Исполнитель _______________________________________ _____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Примечание: Пояснение по заполнению Формы периодического отчета по
геологическому изучению недр приведено в приложений 1 к настоящей форме.
Приложение 1
к Форме периодического отчета
по геологическому изучению недр
Пояснение по заполнению Формы периодического отчета по геологическому изучению недр
Отчет* формируется в соответствии с этапами планируемых работ и по факту выполнения включает следующую информацию:
1. Этикетка имеет форму прямоугольника размером 140-150 х 100-110 миллиметра, размещается в центре обложки каждой книги, тетради, папки отчета и оформляется по форме согласно приложению 1 к Пояснению по заполнению Формы периодического отчета по геологическому изучению недр.
2. Содержательная часть включает сведения о выполненных работах в соответствии с планом геологического изучения или проектом поисково-оценочных работ на подземные воды за отчетный период.
3. В справке о выполненных видах и объемах геологоразведочных работ и затратах, подлежащих списанию по объекту указываются запланированные (по проекту) и фактически выполненные виды и объемы работ в физическом выражении, сметная стоимость работ и фактические затраты с разделением по стадиям и видам исследований в соответствии со сводным расчетом сметной стоимости геологоразведочных работ, для геологосъемочных работ, также сметная и фактическая стоимость одного квадратного километра геологической съемки. Справка подписывается руководителем финансово-экономической службы (главным бухгалтером) и первым руководителем организации, обеспечивавшей финансирование работ. Справка для отчета, состоящего из двух и более книг, помещается в первой из них.
Справка о выполненных видах и объемах геологоразведочных работ, и затратах, подлежащих списанию по объекту, заполняется согласно Приложению 2 к Пояснению по заполнению Формы периодического отчета по геологическому изучению недр.

1) заттаңба;
2) мазмұн бөлігі;
3) орындалған геологиялық барлау жұмыстарының түрлері мен көлемі және объекті бойынша есептен шығаруға жататын шығындар туралы анықтама;
4) есептік формуляр.
Типтік мекенжай бөлігі
Атауы_________________             Мекенжайы___________________________
_____________________             ____________________________
Телефоны_______________________________________
Электрондық почта мекенжайы________________________________________
Орындаушы______________________________________ ____________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Ескертпе: Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі мерзімді есеп нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме осы нысанға 1-қосымшада берілген.
Жер қойнауын геологиялық
зерттеу жөніндегі мерзімдік есеп
нысанына
1-қосымша
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі мерзімді есеп нысанын толтыру жөніндегі түсіндірме
Есеп* жоспарланған жұмыстардың кезеңдеріне сәйкес және нақты орындалуына қарай қалыптастырылады және мынадай ақпаратты қамтиды:
1. Заттаңба өлшемі 140-150 х 100-110 миллиметр тіктөртбұрыш пішінінде болады, есептің әрбір кітабы, дәптері, папкасы мұқабасының ортасында орналасады және жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі мерзімді есеп нысанын толтыру бойынша түсіндірмеге 1-қосымшаға сәйкес тиісті нысанда әзірленеді.
2. Мазмұн бөлігі есепті кезендегі геологиялық барлау жоспары немесе жерасты суларына іздеу-бағалау жұмыстарын жүргізу жоспарына сәйкес орындалған жұмыстар туралы мәліметтерді қамтиды.
3. Орындалған геологиялық барлау жұмыстарының түрлері мен көлемі және объект бойынша есептен шығаруға жататын шығындар туралы анықтамада жоспарланған (жоба бойынша) және нақты орындалған жұмыстардың түрлері мен көлемдері физикалық өлшемде, геологиялық барлау жұмыстарының сметалық құнының жиынтық есебіне сәйкес зерттеулердің сатылар мен түрлеріне бөлінген жұмыстардың сметалық құны мен нақты шығындары, ал геологиялық түсірілім жұмыстары үшін геологиялық түсірілімнің бір шаршы километрінің сметалық және нақты құны көрсетіледі. Анықтамаға қаржылық-экономикалық қызметтің басшысы (бас бухгалтер) және жұмысты қаржыландыруды қамтамасыз ететін ұйымның бірінші басшысы қол қояды. Екі немесе одан да көп кітаптардан тұратын есепке арналған анықтама бірінші кітапта орналастырылады.
Орындалған геологиялық барлау жұмыстарының түрлері мен көлемі және объекті бойынша есептен шығаруға жататын шығындар туралы анықтама Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі мерзімді есеп нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмеге 2-қосымшаға сәйкес толтырылады.

4. Формуляр отчета оформляется по форме согласно приложению 3 к Пояснению по заполнению Формы периодического отчета по геологическому изучению недр.
Примечание:
* Каждая книга оформляется в мягком переплете (мягкую картонную обложку). Отчет составляется в бумажном и в электронном виде. Экземпляр геологического отчета на бумажном носителе предоставляется на хранение в территориальные фонды Межрегиональных департаментов, а в Республиканские геологические фонды сдаются только электронные варианты (аналогично бумажным вариантам отчетов, со всеми подписями) на флэш-накопителях, либо на компакт дисках.
При отсутствии замечаний, отчет прошивается нитками.
Приложение 1 к Пояснению по
заполнению Формы
периодического отчета по
геологическому изучению недр
Форма
Этикетка
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Комитет геологии
_______________________________________
наименование недропользователя
_________________________________________________
наименование организации – исполнителя работ
Гриф ограничения доступа __________
Экземпляр _____________
Ответственный исполнитель__________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Отчет ____________________________________________________________________
полное наименование отчета
наименование и номер программы/подпрограммы, темы, серия и номер
лицензии/контракта___________________________________________________
общее количество
книг________________________________________________________________
порядковый номер книги и ее
название____________________________________________________
Место выпуска отчета, год
Приложение 2 к Пояснению по
заполнению Формы
периодического отчета по
геологическому изучению недр
Справка
о выполненных видах и объемах геологоразведочных работ и затратах,
подлежащих списанию по объекту:
_______________________________________________________
наименование объекта, программы/подпрограммы, серия и номер
лицензии/контракта, сроки выполнения работ
№ п/п
Наименование работ
Единица измерения
Утверждено по проекту
Выполнено
Профинансировано в тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А
Геолого-разведочные работы (выполненные работы)
Б
Сопутствующие работы
Сумма (прописью)____________________________
От заказчика:
должность, наименование организации-заказчика
_________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
От исполнителя:
должность, наименование организации-исполнителя
___________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель финансово - экономической службы организации заказчика
_____________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель финансово - экономической службы организации-исполнителя
______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 3 к Пояснению по
заполнению Формы
периодического отчета по
геологическому изучению недр
Форма
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Комитет геологии
_________________________________________________________________
наименование территориального органа Комитета геологии
Формуляр отчета
по________________________________________________________________________
название работы, по которой составлен отчет
Автор отчета_____________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
№ п/п
Дата записи
Содержание записи
Подпись лица сделавшего запись с указанием занимаемой должности
1.
2.
3.
4.
Отчет принят на хранение в республиканский геологический фонд
Отчет рассмотрен и принят межрегиональным департаментом геологии
Отчет рассмотрен и принят недропользователем
Отчет рассмотрен и принят предприятием-подрядчиком (исполнитель) недропользователя
Директор Департамента________________________
Руководитель геологических фондов ____________________
Руководитель_____________________
Руководитель_____________________
Формуляр прилагается к каждому экземпляру отчета и является неотъемлемой его частью.
Приложение 2 к приказу
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра по
инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от "31" мая 2018 года № 419
Форма, предназначенная для сбора
административных данных
Форма окончательного отчета по геологическому изучению недр
Индекс: 2-ГИН.
Периодичность: разовая.
Круг лиц представляющих: недропользователи.
Куда представляется: в территориальные подразделения уполномоченного органа по изучению недр, уполномоченный орган по изучению недр.
Срок представления: не позднее трех месяцев со дня прекращения действия лицензии.

4. Есептің формуляры Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі мерзімді есеп нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмеге 3-қосымшаға сәйкес тиісті нысанда әзірленеді.
Ескертпе:
* Есептердің әрбір кітабы жұмсақ түптемеде (жұмсақ картон мұқабада) ресімделеді. Есеп қағаз және электрондық түрде жасалады. Қағаз тасымалдағыштағы геологиялық есептің данасы Өңіраралық департаменттердің аумақтық қорларына сақтауға тапсырылады, ал Республикалық геологиялық қорға тек электрондық нұсқасы (түгел қолдарымен және мөрлерімен бірге, есептің қағаздағы нұсқасына ұқсас) флэш жинағыштарда немесе компак-дискіде тапсырылады.
Ескертулер болмаған жағдайда, есеп жіппен тігіледі.
Жер қойнауын геологиялық
зерттеу жөніндегі мерзімді есеп
нысанын толтыру жөніндегі
түсіндірмеге
1-қосымша
Нысан
Заттаңба Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитеті ________________________________ жер қойнауын пайдаланушының атауы ______________________________ жұмыстарды орындаушы ұйымның атауы
Рұқсатты шектеу белгісі _____
______ дана
Жауапты орындаушы________
тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
Есеп ______________________________________________________ есептің толық атауы бағдарламаның/кіші бағдарламаның, тақырыптың атауы және нөмірі, лицензияның/келісімшарттың сериясы және нөмірі ___________________________ кітаптардың жалпы саны __________________________________________________ кітаптың реттік нөмірі және атауы ________________________________________ Есептің шығарылған орны, жылы
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі мерзімді есеп нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмеге
2-қосымша
Орындалған геологиялық барлау жұмыстарының түрлері мен көлемі және объект бойынша есептен шығаруға жататын шығындар туралы Анықтама _____________________________________________________________________________ объектінің, бағдарламаның/кіші бағдарламаның атауы, лицензияның/келісімшарттың сериясы және нөмірі, жұмыстарды орындау мерзімі
№ р/с Жұмыстардың атауы Өлшем бірлігі Жоба бойынша бекітілді Орындалды Қаржыландырылды, теңге
1 2 3 4 5 6 7 8 9
А
Геологиялық барлау жұмыстары (орындалған жұмыстар)
Б
Ілеспе жұмыстар
Сомасы (жазбаша жазу)__________________
Тапсырыс берушіден:
лауазымы, тапсырыс беруші
ұйымның атауы _______________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
М.О.
Орындаушыдан:
лауазымы, орындаушы
ұйымның атауы
___________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
М.О.
Тапсырыс беруші ұйымның қаржылық-экономикалық қызметінің басшысы
_____________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Орындаушы ұйымның қаржылық-экономикалық қызметінің басшысы
______________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі мерзімді есеп нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмеге
3-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитеті ________________________________________________ Геология комитетінің аумақтық органының атауы ____________________________________ жөніндегі есеп жасалған жұмыстың атауы есептің Формуляры
Есептің авторы _____________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
р/с
Жазу күні Жазудың мазмұны Жазған тұлғаның атқаратын лауазымы және қойылған қолы
1.
Есеп республикалық геологиялық қорға сақтауға қабылданды
Департамент директоры ________________
2.
Есепті өңіраралық геология департаменті қарады және қабылдады:
Геологиялық қорлардың басшысы ________________
3.
Есепті жер қойнауын пайдаланушы қарады және қабылдады
Басшы ____________________
4.
Есепті жер қойнауын пайдаланушының мердігер кәсіпорны (орындаушы) қарады және қабылдады
Басшы ____________________
Формуляр есептің әрбір данасына қоса беріледі және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
Бұйрыққа
2 – қосымша
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің міндетін
атқарушының 2018 жылғы
"31" мамырдағы № 419
бұйрығына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға
арналған нысан
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі түпкілікті есеп нысаны
Индекс: 2-ЖҚГЗ.
Кезеңділігі: бір жолғы.
Ұсынатын тұлғалардың аясы: жер қойнауын пайдаланушылар.
Қайда ұсынылады: жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органның
аумақтық бөлімшелеріне, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.
Ұсыну мерзімі: лицензияның қолданылуы тоқтатылған күннен бастап үш айдан кешіктірмей.

1. Отчет состоит из текстовой и графической части (при наличии графических приложений) и космических снимков. Отчет содержит следующие структурные элементы:
1) этикетка (на обложке);
2) титульный лист;
3) список исполнителей;
4) реферат;
5) геологическое задание (техническое задание);
6) оглавление;
7) список иллюстраций, таблиц (при наличии);
8) список текстовых приложений (при наличии);
9) список графических приложений (при наличии);
10) содержательная часть;
11) список использованных источников (литература);
12) текстовые приложения (при наличии);
13) таблицы, иллюстрации (при наличии);
14) графические приложения (при наличии);
15) заключение метрологической экспертизы;
16) заключение о патентных исследованиях (при наличии);
17) формуляр;
18) рецензия (рецензии);
19) протокол (протоколы) рассмотрения отчетов;
20) акт сдачи первичных геологических материалов;
21) справка о выполненных объемах работ и списании затрат;
22) Перечень организаций, которым рассылаются на хранение отчеты.
2. Отчет составляется в трех экземплярах на бумажном и электронном виде (на флэш-накопителях, либо на компакт дисках). Один экземпляр геологического отчета направляется на хранение в Республиканские геологические фонды, второй - в территориальные фонды соответствующего Межрегионального департамента, третий – хранится у недропользователя.
3. Текст отчетов набирается на компьютере в формате А4 (297 х 210 миллиметра). Формат А3 используется для таблиц. При компьютерном наборе используется текстовый редактор Word шрифтом Times Kaz - размером № 14, Times New Roman - размером № 14, для таблиц либо размер № 12, межстрочный интервал – одинарный.
4. Отчеты оформляются с учетом следующих параметров:
1) поля слева - 3,0 сантиметра;
2) поля справа - 1,5 сантиметра;
3) колонтитулы - 2,0 сантиметра.
5. Нумерация страниц отчетов - сквозная и самостоятельная в пределах каждой книги. Титульный лист не нумеруется.
6. При объеме свыше 300 страниц отчеты делятся на части и комплектуются в виде отдельных книг объемом не более 300 страниц, на этикетке и титульном листе каждой книги печатается прописными буквами и проставляется номер книги.
7. Сшивка блока книги при переплете выполняется только нитками.
8. Каждая книга отчетов оформляется в жестком переплете (обложку).
9. При наличии каталогов месторождений и рудопроявлений, или паспортов месторождений полезных ископаемых, они прилагаются к отчетам в виде отдельных книг.
10. Этикетка имеет форму прямоугольника размером 140-150 х 100-110 миллиметра, размещается в центре обложки каждой книги, тетради, папки отчета и оформляется по форме согласно приложению 1 к настоящей форме.

1. Есептер мәтіндік және графикалық (графикалық қосымшалары болғанда) және ғарыштық суреттерден тұрады. Есептер мынадай құрылымдық элементтерден тұрады:
1) заттаңба (есеп мәтінінің мұқабасында);
2) атау парағы;
3) орындаушылардың тізімі;
4) реферат;
5) геологиялық тапсырма (техникалық тапсырма);
6) мазмұны;
7) иллюстрациялардың, кестелердің тізімі (болған кезде);
8) мәтіндік қосымшалардың тізімі (болған кезде);
9) графикалық қосымшалардың тізімі (болған кезде);
10) мазмұнды бөлігі;
11) пайдаланылған ақпарат көздерінің тізімі (әдебиет);
12) мәтіндік қосымшалар (болған кезде);
13) кестелер, иллюстрациялар (болған кезде);
14) графикалық қосымшалар (болған кезде);
15) метрологиялық сараптаманың қорытындысы;
16) патенттік зерттеулер туралы қорытынды (болған кезде);
17) формуляр;
18) рецензия (рецензиялар);
19) есептерді қарау хаттамасы (хаттамалары);
20) бастапқы геологиялық материалдарды тапсыру актісі;
21) орындалған жұмыстардың көлемі және есептен шығаруға жататын шығындар туралы анықтама;
22) есептер сақтауға жіберілетін ұйымдардың тізбесі.
2. Есеп қағаз және электронды (флэш-сақтауыштарда, не компакт дискіде) түрде үш данада дайындалады. Геологиялық есептің бір данасы Республикалық геологиялық қорға, екіншісі – тиісті Өңіраралық департаменттердің аумақтық қорларына сақтауға жолданады, үшіншісі – жер қойнауын пайдаланушыда сақталады.
3. Геологиялық есептің мәтіні компьютерде А4 (297 х 210 миллиметр) пішімінде теріледі. А3 пішімі кестелер үшін пайдаланылады. Компьютерлік теру кезінде Word мәтіндік редакторы, № 14 көлемдегі Times Kaz қаріпі, № 14 көлемдегі Times Nеw Roman қаріпі, № 12 көлем кестелерге, бірдей жол аралық қашықтық пайдаланылады.
4. Есептер мынадай параметрлерді есепке алумен ресімделеді:
1) сол жақтан – 3,0 сантиметр;
2) оң жақтан – 1,5 сантиметр;
3) колонтитулдар – 2,0 сантиметр.
5. Есептердің беттерін нөмірлеу – өтпелі және әр кітаптың шегінде өздік. Атау парағы нөмірленбейді.
6. Есептің көлемі 300 беттен артық болғанда, бөлімдерге бөлінеді және 300 беттен аспайтын көлемде жеке кітап түрінде жинақталады, заттаңбада және атау парағында кітаптың нөмірі қойылады және үлкен әріптермен жазылады.
7. Түптеу кезінде есеп кітабы тек қана жіппен тігіледі.
8. Есептердің әр кітабы қатты түптемеде (мұқабасы) әзірленеді.
9. Пайдалы қазбалар кен орындарының паспорты немесе кен орындары мен көрініс-белгілерінің каталогы бар болса, олар жеке кітап түрінде есептерге қоса беріледі.
10. Заттаңба мөлшері 140-150х100-110 миллиметр тікбұрыш пішімінде болады, есептің әр кітабы, дәптері, папкасы мұқабасының ортасында орналасады және осы Нысанға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.

11. Титульный лист является первым листом отчета и оформляется по одному из нижеследующих вариантов:
для отчета по работам, выполненным по государственному геологическому изучению недр оформляется по форме согласно приложению 2 к настоящей форме;
для отчета по работам, выполненным по государственному геологическому изучению недр в Межрегиональных департаментах оформляется по форме согласно приложению 3 к настоящей форме;
для отчета, по геологическому изучению недр, выполненным за счет средств недропользователя оформляется по форме согласно приложению 4 к настоящей форме;
для отчета, состоящего из двух или более книг (титульный лист второй и последующих книг отчета) оформляется по форме согласно приложению 5 к настоящей форме.
12. Список исполнителей содержит фамилии всех исполнителей отчетов.
Список исполнителей для отчетов, состоящих из двух и более книг, помещается в первой книге.
13. Реферат печатается на одном листе бумаги и включает в себя:
1) фамилии и инициалы ответственного исполнителя (прописными буквами), далее указываются фамилии остальных исполнителей;
2) наименование отчета, общее количество страниц текста, иллюстраций, таблиц в тексте, количество текстовых и графических приложений, (количество листов графики в каждой папке), протокол рассмотрения отчета на научно-технической коллегии или государственной комиссии по запасам, количество электронных дисков, название организации, в которой составлен отчет и ее полный адрес, месяц и год завершения отчета, перечень организаций (в скобках), в которые разослан отчет, административная область и номенклатура листов в соответствии с международной разграфкой масштаба 1:1000000, в пределах которых располагается территория проведенных работ (если отчет состоит из нескольких книг, то объем каждой книги указывается отдельно), сведения о предмете, цели, методы и результаты выполненных работ, краткие выводы, сведения об эффективности работ, возможностях и областях применения основных результатов, изложенных в отчете, ключевые слова;
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии), подпись составителя.
14. Геологическое (техническое) задание содержит точные сведения об утвержденных сроках работы, ее целях, задачах и этапах. При проведении работ на контрактной территории за счет средств недропользователя вместо геологического задания в отчеты включается минимальная рабочая программа к контракту или выписка из нее.
15. Предоставляется оригинал геологического (технического) задания распечатанный на одной стороне листа.

11. Атау парағы есептің бірінші парағы болып табылады және төменде берілген нұсқалардың бірі бойынша ресімделеді:
- жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу бойынша орындалған жұмыстар жөніндегі есеп осы Нысанға 2-қосымшаға сәйкес ресімделеді;
- Өңіраралық департаменттерде жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу бойынша орындалған жұмыстар жөніндегі есеп осы Нысанға 3-қосымшаға сәйкес ресімделеді;
- жер қойнауын пайдаланушылардың қаражаты есебінен орындалған жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі есеп осы Нысанға 4-қосымшаға сәйкес әзірленеді;
- екі немесе одан да көп кітаптардан тұратын есеп үшін (есептің екінші және одан кейінгі кітаптарының атау парағы) осы Нысанға 5-қосымшаға сәйкес ресімделеді.
12. Орындаушылардың тізімінде барлық орындаушылардың тегі мен олардың қойылған қолдары болады. Екі немесе одан да көп кітаптардан тұратын есептердің орындаушылар тізімі бірінші кітапта беріледі.
13. Реферат қағаздың бір парағында басылады және мыналарды қамтиды:
1) жауапты орындаушының тегі мен аты-жөні (бас әріптермен жазылады), одан әрі басқа орындаушылардың тегі көрсетіледі;
2) есептің атауы, мәтін беттерінің жалпы саны, мәтіндегі иллюстрациялардың, кестелердің жалпы саны, мәтіндік және графикалық қосымшалар саны, (әрбір папкада графикалық қосымшалардың парақтарының саны), ғылыми-техникалық алқада немесе қорлар жөніндегі мемлекеттік комиссияда есепті қарау хаттамасы, электрондық дискілердің саны, есепті жасаған ұйымның атауы және оның толық мекен-жайы, есепті аяқтаудың айы мен жылы, оларға есеп жіберілген ұйымдар тізімі (жақша ішінде), әкімшілік облыс және шегінде жүргізілген жұмыстардың аумағы орналасатын 1:1000000 масштабтағы халықаралық жолақтауға сәйкес парақтардың номенклатурасы (егер есеп бірнеше кітаптан тұратын болса, онда әр кітаптың көлемі жеке көрсетіледі), орындалған жұмыстардың мәні, мақсаты, әдістері мен нәтижелері туралы мәліметтер, қысқаша қорытындылар, есепте баяндалған жұмыстардың тиімділігі, негізгі нәтижелерді қолдану салалары мен мүмкіндіктері туралы мәліметтер;
3) есепті дайындаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда).
14. Геологиялық (техникалық) тапсырмада жұмыстардың бекітілген мерзімі, оның мақсаттары, міндеттері мен кезеңдері туралы нақты мәліметтерді қамтуы тиіс. Келісімшарттық аумақтарда жер қойнауын пайдаланушының қаражаты есебінен жұмыстар жүргізілген кезде геологиялық есепке геологиялық тапсырманың орнына келісімшартқа ең аз жұмыс бағдарламасы немесе одан үзінді енгізіледі.
15. Парақтың бір жақ бетінде басылған Геологиялық (техникалық) тапсырманың түпнұсқасы ұсынылады.

16. Оглавление включает последовательное перечисление всех заголовков, разделов, подразделов, пунктов отчета и приложении с указанием расположении на странице.
17. В первой книге отчетов, состоящей из двух и более книг, помещается оглавление всего отчета по каждой из книг отдельно, а в последующих – оглавление только данной книги.
18. Список иллюстраций, таблиц включают номера и заголовки всех иллюстраций с указанием страниц, на которых они размещены в тексте отчета. В первой книге отчета, состоящей из двух и более книг, помещаются списки всех иллюстраций, таблиц и текстовых приложений с указанием номеров книг, а в последующих – списки иллюстраций, таблиц и текстовых приложений только данной книги. В списке текстовых приложений указывается порядковый номер приложения, его заголовок (точно соответствующий заголовку приложения в тексте) и номер страницы, на которой он размещен. Список графических приложений помещается в первом томе отчета и в папке с графическими приложениями и оформляется по форме согласно приложению 6 к настоящей форме. Порядковый номер списка соответствует номеру листа графического приложения, который указывается красным цветом в правом верхнем углу.
В каждой папке порядковый номер списка начинается с единицы, а номер приложения сквозной. Внизу списка указывается: "всего в отчете – (указывается количество) чертежей на – (указывается количество) листах, в том числе – (указывается количество) графических приложений на – (указывается количество) листах – с грифом "секретно" или "для служебного пользования".
19. Содержательная часть состоит из введения, основной части и заключения.
20. Список использованных источников (литература) составляется в алфавитном порядке и включает все рукописные (фондовые) и опубликованные материалы, помещаются в первой книге. При наличии нескольких работ одного автора они указываются по годам издания, а при совпадении годов – в алфавитном порядке их названий. Затем указываются работы, написанные в соавторстве, в алфавитном порядке фамилий соавторов, а при полном совпадении авторских коллективов – в хронологическом порядке изданий. Библиографическое описание отчета (источника) содержит: фамилию и инициалы автора (авторов), заглавие отчета. После заглавия приводится слово "отчет", наименование организации, выпустившей отчет, город и год выпуска.
21. В текстовые приложения включаются вспомогательные материалы, оформленные в произвольной форме (в формате А4 или А3 в сложенном виде) или в виде таблиц, необходимых для полноты отчета и пояснения выводов или послужившие для них первичным материалом (описания разрезов и скважин), таблицы подсчета запасов, результаты лабораторных определений и их математической обработки.

16. Мазмұн орналасқан беттердің нөмірлерін көрсете отырып, есептің барлық тақырыптары, бөлімдері, кіші бөлімдері, тармақтары мен қосымшалардың тізбектелген тізімін қамтиды.
17. Егер геологиялық есеп екі және одан да көп кітаптардан тұрса, онда бірінші кітапта – әрбір кітап бойынша жеке-жеке барлық геологиялық есептің мазмұны, ал кейінгілерінде тек қана осы кітаптың мазмұны көрсетіледі.
18. Иллюстрациялардың, кестелердің тізімінде барлық иллюстрациялар мен кестелердің нөмірлері мен тақырыптары және олар орналасқан есеп мәтініндегі беттер көрсетіледі. Екі және одан да көп кітаптардан тұратын есептің бірінші кітабында кітаптардың нөмірлері көрсетіліп, барлық иллюстрациялардың, кестелердің және мәтіндік қосымшалардың тізімі беріледі, ал кейінгілерінде - тек қана сол кітаптың иллюстрацияларының, кестелерінің және мәтіндік қосымшаларының тізімі беріледі. Мәтіндік қосымшалардың тізімінде қосымшаның реттік нөмірі, оның тақырыбы (мәтіндегі қосымшаның тақырыбына тура сәйкес келетін) және ол орналасқан беттің нөмірі көрсетіледі. Графикалық қосымшалардың тізімі есептің бірінші томында және графикалық қосымшалары бар папкаға салынады және осы нысанға 6-қосымшаға сәйкес ресімделеді. Тізімдегі реттік нөмірі графикалық қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышында қызыл түспен көрсетілетін парақ нөміріне сәйкес келеді. Әрбір папкадағы тізімнің реттік нөмірі бірден басталады, ал қосымшаның нөмірі өтпелі болуы мүмкін. Тізімнің төменгі жағында мыналар көрсетіледі: "есепте барлығы – (саны көрсетіледі) сызба – (саны көрсетіледі) парақта, оның ішінде – (саны көрсетіледі) графикалық қосымша – (саны көрсетіледі) парақта – "құпия" немесе "қызмет бабында пайдалану үшін" белгісі бар".
19. Мазмұн бөлімі кіріспе, негізгі бөлім мен қорытындыдан тұрады.
20. Пайдаланылған дереккөздер (әдебиет) тізімі әліпби тәртібімен түзіледі және оған барлық қолжазба (қордағы) және жарияланған материалдар қамтылады, бірінші кітапқа салынады. Бір автордың бірнеше жұмысы болған кезде, олар басылып шыққан жылдар бойынша, ал жылдары бірдей болған жағдайда – олардың атаулары әліпби тәртібімен көрсетіледі. Одан кейін бірлесіп жазылған жұмыстар, әліпби тәртібімен бірлескен авторлардың тектері, ал авторлық ұжымдар бірдей болған жағдайда – басылымдардың хронологиялық тәртібімен беріледі. Есептің (дереккөздің) библиографиялық сипаттамасында: автордың (авторлардың) тегі мен аты-жөні, есептің тақырыбы болады. Тақырыптан кейін "есеп" деген сөз, есепті басып шығарған ұйымның атауы, шығарылған қала мен жылы жазылады.
21. Мәтіндік қосымшаларға еркін нысанда (А4 пішімінде немесе А3 бүктелген түрде) немесе есептің толықтығы мен қорытындыларды түсіндіру үшін қажетті кестелер түрінде ресімделген немесе олар үшін бастапқы материал болған (ұңғыма мен қиманың сипаттамасы) қосалқы материалдар, қорларды есептеу кестесі, зертханалық анықтамалардың нәтижелері және олардың математикалық өңдеуі қамтылады.

22. Заголовок каждого текстового приложения печатается с новой страницы.
23. В правом верхнем углу листа текстового приложения печатается прописными буквами слово "приложение". Если текстовых приложений два и больше, их нумеруют арабскими цифрами без знака "№".
Таблицы, содержащие цифровой, текстовый или смешанный материал размещаются в отчетах как на страницах среди текста, так и на отдельных листах.
24. Заголовок каждой таблицы отражает ее содержание, печатается строчными буквами (кроме первой прописной), без точки в конце и размещается над таблицей по центру.
25. Таблицы нумеруются отдельно по каждому разделу отчета. Номер таблицы состоит из номера раздела и порядкового номера таблицы, разделенной точкой. Если в отчете имеется только одна таблица, она не нумеруется и слово "таблица" не пишется. Номер таблицы располагается справа на два интервала выше заголовка, либо располагается в одной строке с названием через дефис (начало строки).
26. Таблицу размещают после первого упоминания о ней в тексте.
27. Таблицу с большим количеством строк переносят на другую страницу, при этом графы таблицы нумеруют и повторяют их нумерацию на последующих частях таблицы. Заголовок и порядковый номер указывается только над первой частью таблицы, над последующими частями – пишут слово "Продолжение". Таблицу с большим количеством граф или строк делят на части и помещают одну часть под другую на нескольких страницах. В таком случае в каждой части таблицы повторяется ее боковик или шапка, соответственно.
28. В примечаниях к тексту и таблицам указываются только справочные и поясняющие данные. Если имеется только одно примечание, то его не нумеруют, а после слова "Примечание" ставят двоеточие. Если примечаний несколько, то после слова "Примечания" ставится двоеточие и содержание примечаний нумеруются арабскими цифрами.
29. Иллюстрации оформляются таким образом, чтобы их детали и надписи (масштаб и четкость) обеспечивали возможность качественного репродуцирования, микрофильмирования, сканирования: минимальная толщина линии на всех иллюстрациях составляет 0,2 миллиметра, расстояние между линиями – не менее 0,8 миллиметра, минимальный размер шрифта в надписях – 2,5 миллиметра, минимальные размеры сторон (диаметр) геометрических фигур, используемых в качестве условных обозначений – 2,5 миллиметра. Ограничения, изложенные в настоящем пункте, распространяются также и на графические приложения к отчету.
30. Все иллюстрации (рисунки, схемы, чертежи) именуются рисунками, обозначаются словом "Рис." и нумеруются последовательно арабскими цифрами в пределах раздела. Номер иллюстрации состоит из номера раздела и ее порядкового номера, разделенных точкой.

22. Әр мәтіндік қосымшаның тақырыбы жаңа парақтан басталады.
23. Мәтіндік қосымшасы бар парақтың оң жақ жоғарғы бұрышына бас әріптермен "қосымша" деген сөз басылады. Егер мәтіндік қосымшалар екеу және одан да көп болса, оларды араб цифрларымен "№" деген белгісіз нөмірлейді.
Цифрлық, мәтіндік немесе аралас материалдарды қамтитын кестелер, есептерде мәтіннің ішіндегі беттерде де, жеке беттерде де орналастырылады.
24. Әр кесте тақырыбы оның мазмұнын көрсетеді. Тақырып жолдық әріптермен (алғашқы бас әріптен басқасы) соңында нүктесіз және кесте үстінің ортасында орналастырылады.
25. Кестелер есептің әрбір бөлімі бойынша жеке нөмірленеді. Кестенің нөмірі бөлім нөмірі мен кестенің нүкте арқылы бөлінген, реттік нөмірінен тұрады. Егер есепте тек қана бір кесте болса, ол нөмірленбейді және "кесте" сөзі жазылмайды. Кесте нөмірі оң жағынан тақырыптан жоғары екі интервалда немесе дефис (жолдау басынан) арқылы атауы мен бір жолда орналастырылады.
26. Кесте ол туралы алғашқы рет аталып өтілгеннен кейін орналастырылады.
27. Көп жолдары бар кесте басқа бетке тасымалданады, бірақ кестенің жолдары нөмірленеді және олардың нөмірленуі кестенің келесі бөліктерінде де қайталанады. Тақырып пен реттік нөмір тек қана кестенің бірінші бөлігінің үстінде көрсетіледі, ал келесі бөлшектердің үстіне- "Жалғасы" деген сөз жазылады. Көп бағаны мен жолдары бар кестені бөлікке бөлуге және бір бөлігін бір бөліктің астына бірнеше беттерде орналастыруға жол беріледі. Осындай жағдайда кестенің әрбір бөлігінде оның бүйірі немесе атауы тиісінше қайталанады.
28. Мәтін мен кестелердің ескертулерінде анықтамалық және түсіндірме деректер ғана көрсетіледі. Егер бір ғана ескерту болса, онда оны нөмірлемейді, "Ескертпе" деген сөзден кейін қос нүкте қойылады. Егер бірнеше ескертулер болса, онда "Ескертпе" деген сөзден кейін қос нүкте қойылып, ескертулердің мазмұны араб цифрларымен нөмірленеді.
29. Иллюстрациялар, олардың бөлшектері мен жазулары (масштабы мен анықтылығы), сапалы қайта өндіру, микрофильмдер жасау, сканерлеу мүмкіндігін қамтамасыз ететіндей ресімделеді: барлық иллюстрациялардағы сызықшалардың ең төменгі жуандығы 0,2 миллиметр, сызықтардың арасындағы қашықтық 0,8 миллиметрден кем емес, жазудағы қаріптердің ең төменгі мөлшері - 2,5 миллиметр, шартты таңбалар ретінде пайдаланылатын геометриялық мүсіндер қабырғаларының (диаметрнің) ең төменгі мөлшері - 2,5 миллиметр. Осы тармақта жазылған шектеулер есепке графикалық қосымшаларға да қолданылады.
30. Барлық иллюстрациялар (фотосуреттер, суреттер, схемалар, сызбалар және т.б.) сурет деп аталады да, "Сур. " деген сөзбен белгіленіп, тараудың шегінде ретімен араб цифрларымен нөмірленеді. Иллюстрацияның нөмірі тараудың нөмірі мен оның нүкте арқылы бөлінген реттік нөмірден тұрады.

31. Если в отчете всего одна иллюстрация, она не нумеруется и слово "Рис." не пишется.
32. Иллюстрации имеют наименование и поясняющие данные. Наименование помещается над иллюстрацией, поясняющие данные – под ней и печатаются прописными буквами, подрисуночный текст – строчными (кроме первой прописной). Номер иллюстрации помещается ниже поясняющих данных, а если их нет – непосредственно под иллюстрацией, либо располагать номер иллюстрации в одной строке с названием через дефис.
33. Иллюстрации бывают штриховые, выполненные с использованием компьютерных технологий или тушью, или размноженные ксерокопированием и полиграфическими способами.
34. Переплетаемые с текстом таблицы и иллюстрации, располагаются на отдельных страницах и включаются в общую нумерацию. Таблицы и иллюстрации, выполненные на листах, превышающих формат отчета (но не более формата А3), складываются и нумеруются как одна страница.
35. На каждом графическом приложении к отчету, в том числе и на каждом листе многолистного приложения, в правом нижнем углу листа проставляется угловой штамп оформляется по форме согласно приложению 7 к настоящей форме, выполняемый черной тушью или полиграфическим способом.
36. Гриф ограничения доступа к документу (если он имеется) проставляется в правом верхнем углу каждого листа графического приложения.
37. Графические приложения, представляющие собой карты, имеют в угловом штампе, кроме масштаба, указание на картографическую основу, использованную при составлении данного приложения. В электронной версии отчета графические приложения представляются в оригинальном формате программы-построителя с добавлением копии в формате компьютерных программ, используемых в геологических фондах в формате Portable Document Format (формат PDF).
38. Графические приложения помещаются в папки форматом 210 х 300 миллиметра, толщиной не более 70-80 миллиметра. Графические приложения по площадным геологосъемочным работам представляются на стандартных листах международной разграфки в папках размером до 700 х 700 миллиметра.
39. Все листы графических приложений складываются по формату папки таким образом, чтобы угловой штамп находился на лицевой стороне сложенного листа.
40. Графические приложения, находящиеся в папке, не переплетаются, отдельные листы приложений, выполненных на нескольких листах, не склеиваются.
41. На папку с графическими приложениями наклеивается этикетка по форме, согласно приложению 1 к настоящей форме, где делается подзаголовок "Графические приложения", при этом номер книги не указывается. Если папок с графическими приложениями больше одной, они нумеруются с указанием на этикетке.

31. Егер есепте бір ғана иллюстрация болса, ол нөмірленбейді және "Сур." деген сөз жазылмайды.
32. Иллюстрациялардың атаулары мен түсініктеме деректері бар. Атау иллюстрацияның үстіңгі жағына, түсініктеме деректер – астыңғы жағына орналастырылады және бас әріппен, сурет астындағы мәтін - кіші әріппен (алғашқы кіші әріптен басқа) басылады. Иллюстрацияның нөмірін, түсініктеме деректерден төмен, ал егер олар жоқ болса – тура иллюстрацияның астына орналастырады. Иллюстрацианың нөмірін, дефис арқылы, атауымен бір жолда орналастыруға жол беріледі.
33. Иллюстрациялар компьютерлік технология мен қара сияны пайдалана отырып, сызықталған не болмаса ксерокопиялық және полиграфиялық әдістермен көбейтілген болады.
34. Тігілетін кесте мәтіні мен иллюстрациялар жеке беттерде орналастырылады және ортақ нөмірленуге қосылады. Парақта жасалған, есептің форматынан үлкен (бірақ A3 форматынан асырмайтын) үлкен кестелер мен иллюстрациялар бүктеліп бір парақ түрінде нөмірленеді.
35. Есептің әрбір графикалық қосымшасына, оның ішінде көппарақты қосымшаның әрбір парағына осы нысанға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша парақтың астыңғы оң жақтағы бұрышына полиграфиялық әдіспен немесе қара сиямен орындалған бұрыштама мөртабан қойылады.
36. Құжатқа рұқсатты шектеу белгісі (егер болған жағдайда) графикалық қосымшаның әрбір парағының оң жақ жоғарғы бөлігіне қойылады.
37. Карталарды білдіретін графикалық қосымшалардың бұрыштама мөртабанында масштабтан басқа, осы қосымшаны құрастырғанда пайдаланылған картографиялық негіз көрсетіледі. Есептің электрондық нұсқасында графикалық қосымшалар геологиялық қорларда пайдаланылатын компьютерлік бағдарламалар форматы Portable Document Format (PDF форматы) көшірмесін қоса бере отырып, бағдарлама-құрастырушының түпнұсқалық форматында ұсынылады.
38. Графикалық қосымшалар 210x300 миллиметр, қалыңдығы 70-80 миллиметрден аспайтын пішімдегі папкаларға салынады. Аландық геологиялық түсіру жұмыстары бойынша графикалық қосымшалар халықаралық стандартты бөліп сызу парақтарында, 700x700 миллиметрлік мөлшеріндегі папкаларға салынып, ұсынылады.
39. Графикалық қосымшалардың барлық парақтары бұрыштама мөртабан парақтың беткі жағында тұратындай етіп, папка пішімі бойынша салынады.
40. Папкада орналасқан графикалық қосымшалар тігілмейді, бірнеше бетте жасалған қосымшаның жеке парақтары жабыстырылмайды.
41. Графикалық қосымшалар бар папкаға, осы нысанға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша заттаңба жабыстырылады. Заттаңбада "Графикалық қосымшалар" деген тақырыпша беріледі, бұл ретте кітап нөмірі көрсетілмейді. Егер графикалық қосымшалары бар папка біреуден көп болса, олар нөмірленеді және нөмір заттаңбада көрсетіледі.

42. Заключение метрологической экспертизы для отчетов, состоящих из двух и более книг, помещается в первой книге.
43. Заключение о патентных исследованиях оформляется по форме согласно приложению 8 к настоящей форме.
44. Заключение о патентных исследованиях для отчета, состоящего из нескольких книг, размещается в первой из них.
45. Формуляр отчета оформляется по форме согласно приложению 9 к настоящей форме.
46. Отчеты с приложениями, заключением метрологической экспертизы, заключением о патентных исследованиях и справкой о выполненных объемах работ и списании затрат передаются на рецензию в соответствии с порядком, установленным в организации – исполнителем работ.
47. В заголовке рецензии содержится полное название отчетов (в соответствии с титульным листом отчета), шифр, фамилия ответственного исполнителя.
48. Первичные геологические материалы сдаются в архив межрегионального департамента по акту сдачи первичных геологических материалов, который прилагается к отчету. Акт сдачи первичных геологических материалов для отчета, состоящего из двух и более книг, помещается в первой книге отчета и оформляется по форме согласно приложению 10 к настоящей форме.
49. В справке о выполненных видах и объемах геологоразведочных работ и затратах, подлежащих списанию по объекту указываются запланированные (по проекту) и фактически выполненные виды и объемы работ в физическом выражении, сметная стоимость работ и фактические затраты с разделением по стадиям и видам исследований в соответствии со сводным расчетом сметной стоимости геологоразведочных работ, для геологосъемочных работ, также сметная и фактическая стоимость одного квадратного километра геологической съемки. Справка подписывается руководителем финансово-экономической службы (главным бухгалтером) и первым руководителем организации, обеспечивавшей финансирование работ. Справка для отчета, состоящего из двух и более книг, помещается в первой из них и оформляется по форме согласно приложению 11 к настоящей форме.
50. Если отчет состоит из нескольких книг, то протокол рассмотрения размещается в первой книге. Протокол подшивается в текст отчета или, в случае большого его объема (более 7 страниц), представляется в виде отдельного приложения к отчету.
51. Перечень организаций, которым рассылаются на хранение отчеты, помещается на последней странице первого тома отчета и оформляется по форме согласно приложению 12 к настоящей форме.
52. Каталоги координат, выполненные в единой государственной системе координат 1942 года (СК-42), исполняются в отдельной тетради, которая является неотъемлемой частью отчета. Каталоги координат, выполненные в несекретной форме, оформляется в первой книге отчета и оформляется по форме согласно приложению 13 к настоящей форме.
Форма отчета с подсчетом эксплуатационных запасов подземных вод по результатам поисково-оценочных работ

42. Екі немесе одан да көп кітаптардан тұратын есептер үшін метрологиялық сараптама қорытындысы бірінші кітапта орналасады.
43. Есептер үшін патенттік зерттеулер туралы қорытындысы осы нысанға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
44. Бірнеше кітаптан тұратын есептер үшін патенттік зерттеулер туралы қорытынды олардың біріншісінде орналастырылады.
45. Есептік формуляр осы нысанға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
46. Қосымшалары бар метрологиялық сараптама қорытындысы, патенттік зерттеулер туралы қорытындысы және орындалған жұмыс көлемдері мен шығындары есептен шығару туралы анықтамасы бар есептер жұмысты орындаушы ұйымға белгілеген тәртіпке сәйкес рецензиялауға беріледі.
47. Рецензияның тақырыбында есептің толық атауы (есептің атауына сәйкес), шифры, жауапты орындаушының тегі қамтылады.
48. Бастапқы геологиялық материалдар есепке қоса берілетін бастапқы геологиялық материалдарды тапсыру актісі бойынша өңіраралық департаменттің архивіне тапсырылады. Екі немесе одан да көп кітаптардан тұратын есепке арналған бастапқы геологиялық материалдарды тапсыру актісі сол есептің бірінші кітабына орналастырылады және осы нысанға 10-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
49. Орындалған геологиялық барлау жұмыстарының түрлері мен көлемдері және объект бойынша есептен шығаруға жататын шығындар туралы анықтамада жоспарланған (жоба бойынша) және нақты орындалған жұмыстардың түрлері мен көлемдері физикалық мөлшермен, геологиялық барлау жұмыстарының сметалық құнының жиынтық есебіне сәйкес сатыларға және түрлерге бөлінген жұмыстардың сметалық құны мен нақты шығындары, ал геологиялық түсірілім жұмыстары үшін геологиялық түсірілімнің бір шаршы километрінің сметалық және нақты құны көрсетіледі. Анықтамаға қаржылық-экономикалық қызметтің басшысы (бас бухгалтер) және жұмысты қаржыландыруды қамтамасыз ететін ұйымның бірінші басшысы қол қояды. Анықтамаға қойылған қолдар мөрмен расталады. Екі немесе одан да көп кітаптардан тұратын есепке арналған анықтама бірінші кітапқа орналастырылады және осы нысанға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
50. Егер есеп бірнеше кітаптан тұрса, қарау хаттамасы бірінші кітапқа салынады.Хаттама есеп мәтінінің ішінде беріледі немесе оның көлемі үлкен (7-беттен көп) болған жағдайда, есепке жеке қосымша түрінде ұсынылады.
51. Есептерді сақтауға жіберілетін ұйымдардың тізбесі есептің бірінші томының соңғы бетінде орналастырылады және осы нысанға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
52. 1942 жылғы бірыңғай мемлекеттік координаттар жүйесінде (СК-42) жасалған координаталар каталогы жеке дәптерде орындалады және ол есептің ажырамас бөлігі болып табылады. Құпия емес нысанда жасалған координаталар каталогы есептің бірінші кітабында ресімделеді және осы нысанға 13-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді.
Іздеу-бағалау жұмыстарының нәтижелері бойынша жерасты суларын пайдалану қорларын есептеудің есеп нысаны

1. Введение:
обоснование потребности в воде, данные о существующем водоснабжении объекта, сопоставление утвержденных запасов и фактического водоотбора с потребностью, источники ее удовлетворения, обоснование необходимости проведения разведочных гидрогеологических работ на месторождении (участке);
целевое назначение подземных вод, требования к их качеству и режиму эксплуатации;
данные по схеме водозабора, возможности использования подземных вод по целевому назначению и условиям водопользования;
возможное влияние водоотбора на окружающую природную среду, для лечебных минеральных, промышленных и теплоэнергетических вод – возможность сброса, утилизации или захоронения использованных вод (промышленных стоков);
намечаемые сроки освоения месторождения (участка);
сведения о ранее утвержденных или апробированных эксплуатационных запасах подземных вод в районе (даты и номера протоколов предыдущих утверждений или апробации запасов Государственной комиссией по запасам полезных ископаемых, Территориальной комиссией по запасам полезных ископаемых или Государственной комиссией по экспертизе недр, запасы по категориям в табличной форме), а также о разведанных, но неутвержденных запасах;
выполнение рекомендаций Государственной комиссией по экспертизе недр (Государственная комиссия по запасам полезных ископаемых, Территориальная комиссия по запасам полезных ископаемых), содержащихся в предыдущих решениях по рассматриваемому и аналогичным месторождениям (участкам) района;
сведения об организации-исполнителе и соисполнителях (по видам работ), сроки проведения полевых и камеральных работ, перечень лиц-исполнителей работ, степень их участия в проведении исследований и составлении отчета.
2. Общие сведения о районе работ и месторождении (участке):
сведения об административном и географическом положении месторождения (участка), его расстояние до объектов водопотребления; ближайшие населенные пункты и расстояния до них; пути сообщения; границы месторождения (участка) и его площадь;
сведения о климате: метеорологическая изученность района (метеорологические станции, их высотное положение и период действия); краткие сведения о температуре воздуха, атмосферных осадках (месячные и годовые суммы за характерные годы, коэффициенты инфильтрации осадков), испарении с зеркала поверхностных и грунтовых вод, снежном покрове (многолетние значения и распределение по месяцам или сезонам); оценку водности периода проведения исследований в многолетнем разрезе;
для месторождений питьевых и технических вод сведения о гидрологических условия: гидрографическая сеть района исследований, морфометрические характеристики водотоков, водоемов и пойменных участков, сеть оросительных каналов, площади, занятые под орошаемое земледелие; гидрологическая изученность – сеть гидрологических станций и водомерных постов, сведения о стационарных и экспедиционных исследованиях (местоположение пунктов наблюдений, площади водосборов, отметки нуля графиков и состав наблюдений), оценка достоверности данных наблюдений и степени гидрологической изученности; общая характеристика гидрологического режима, характеристика питания и ледового режима, сведения о средних месячных, годовых и экстремальных значениях уровней и расходов воды за характерные годы, отметках выхода воды на пойму, частоте, продолжительности и границах затопления поймы, характере деформируемости русла и берегов, перемерзания и пересыхания водотоков (водоемов) и продолжительности периода отсутствия стока, периода дефицита стока, соотношение величины поверхностного стока с масштабами намечаемого отбора подземных вод; сведения о мелиоративных мероприятиях, степень нарушения естественного режима стока под влиянием техногенных факторов.

1. Кіріспе:
суға қажеттілікті негіздеу, объектінің қазіргі сумен жабдықтау туралы деректер, бекітілген қорларды және қажеттілігі бар нақты су іріктеумен салыстыру, оны қанағаттандыру көздері; кен орнындағы (учаскедегі) барлау гидрогеологиялық жұмыстарды жүргізу қажеттілігін негіздеу;
жерасты суларының нысаналы мақсаты, олардың сапасы және пайдаланылу режиміне қойылатын талаптар;
суды жинау схемалары, жерасты суларын нысаналы мақсаты бойынша пайдалану ықтималдігі және суды пайдалану талаптары;
су іріктеудің қоршаған табиғи ортаға ықтимал әсері, емдік минералды, өнеркәсіптік және жылу энергетикасына арналған сулар үшін – пайдаланылған суларды (өнеркәсіптік ағындарды) ағызу, кәдеге жарату немесе көмудің ықтимал әсері жөніндегі деректер;
кен орнын (учаскедегі) игерудің белгіленген мерзімдері;
аудандағы жерасты суларының бұрын бекітілген немесе байқалған пайдалану қорлары Мемлекеттік пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі комиссияның, Аумақтық пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі комиссияның немесе Мемлекеттік жер қойнауын сараптау жөніндегі комиссияның қорларды бұрын бекітуі немесе сынау хаттамаларының күні мен нөмірі, кесте түрінде қорлардың санаттары), сондай-ақ барланған, бірақ бекітілмеген қорлар туралы мәліметтер;
аудандағы қаралатын және ұқсас кен орындары (аумақтары) бойынша бұрыңғы шешімдерде қамтылған Мемлекеттік жер қойнауын сараптау жөніндегі комиссияның (Мемлекеттік пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі комиссияның, Аумақтық пайдалы қазбалар қорлары жөніндегі комиссия) ұсынымдарын орындау;
орындаушы ұйым және бірге орындаушылар (жұмыстар түрлері бойынша), далалық және камералдық жұмыстарды жүргізу мерзімдері туралы мәліметтер, жұмыстарды орындаушы тұлғалардың тізбесі, олардың зерттеулерді жүргізуге және есепті жасауға қатысу деңгейі қамтылады.
2. Жұмыстар ауданы мен кен орны (учаскесі) туралы жалпы мәліметтер:
кен орнының (аумақтың) әкімшілік және географиялық орналасуы, оның суды тұтыну объектілеріне дейінгі қашықтығы; жақын елді мекендер және оларға дейінгі қашықтық; қатынау жолдары; кен орнының (аумақтың) шекаралары және оның ауданы;
климат туралы мәліметтер: ауданның метеорологиялық зерттелуі (метеорологиялық станциялар, олардың биіктік қалыбы және қолданылу кезеңі); ауа температурасы, атмосфералық жауын-шашындар (сипатталатын жылдар үшін айлық және жылдық жиынтықтар, жауын-шашындардың жиналу коэффициенттері), жер бетіндегі қабаттағы және жерасты суларының айнасынан булануы, қар жамылғысы (көп жылдық мәндер және айлар немесе маусымдар бойынша бөлінісі) туралы қысқаша мәліметтер;
ауыз су және техникалық сулардың кен орындары үшін гидрологиялық жағдайлар: зерттелетін ауданның гидрографикалық желісі, ағын сулардың, су айдындарының және жайылма учаскелердің морфометрикалық сипаттамалары, суландыру арналарының желісі, суландырылатын егіншілікке арналған алаңдар; гидрологиялық зерделенуі – гидрологиялық станциялардың және суөлшеуіш бекеттер желісі, стационарлық және экспедициялық зерттеулер туралы мәліметтер (бақылау посттарының орналасқан жері, суды жинау алаңдары, кестелердегі нөлді белгілеу және бақылаулар құрамы), бақылау деректерінің анықтығын және гидрологиялық зерделенуі дәрежесін бағалау; гидрологиялық режимнің жалпы сипаттамасы, қоректеу және мұз режимінің сипаттамасы, сипатталатын жылдар үшін судың деңгейлері мен шығыстарының орташа, айлық, жылдық және экстремалды мәндері, судың жайылымға шығу белгілеулері, жайылымның су басу жиілігі, ұзақтығы және шекаралары, арналар мен жағалардың деформациялану сипаты, ағын сулардың (су айдындарының) қатуы және кебуі және ағынның болмау кезеңінің ұзақтығы, ағын тапшылығы кезеңі, үстіңгі қабаттағы ағын шамасының жерасты суларының белгіленген алыну ауқымдарының қатынасы туралы мәліметтер; мелиорациялық іс-шаралар туралы мәліметтер, техногендік факторлардың әсерінен ағынның табиғи режимінің бұзылу дәрежесі.

3. Геологическое строение и гидрогеологические условия месторождения (участка):
геологическое строение района: краткие сведения о стратиграфии, литологии, тектонике и истории геологического развития района; связь месторождения с определенными комплексами пород и геологическими структурами; при подсчете запасов подземных вод в четвертичных отложениях – краткое геоморфологическое описание района;
гидрогеологические условия района: положение района исследований в общей схеме гидрогеологического районирования Казахстана; краткие сведения о характере водоносности пород стратиграфического разреза на глубину, представляющую интерес для решения поставленных задач; распространение, мощность, строение и выдержанность водоносных горизонтов (комплексов) и разделяющих их водоупорных (слабопроницаемых) пластов; положение уровней подземных вод; характер изменения фильтрационных свойств водовмещающих пород по площади и разрезу; дебиты и удельные дебиты скважин, дебиты родников и групповых водозаборов; условия питания и разгрузки подземных вод, характер взаимосвязи подземных и поверхностных вод, а также водоносных горизонтов многопластовых систем между собой; качество подземных и связанных с ними поверхностных вод;
сопоставительная оценка водоносных горизонтов (комплексов) и отдельных участков, обоснование выбора объектов (водоносных горизонтов или комплексов и в их пределах участков) для постановки выполненных разведочных работ;
оценка степени геологической, гидрогеологической, гидрологической, геофизической изученности района и месторождения (участка), определившей направление, методику и объем выполненных разведочных гидрогеологических работ;
краткие сведения об открытии, разведке и разработке оцениваемого месторождения (участка);
особенности рельефа и геоморфологии площади месторождения (участка), залесенность или заболоченность, наличие водотоков, водоемов, застроек и сельскохозяйственных угодий, инженерно-геологические условия строительства на участке водозабора;
геолого-гидрогеологические условия месторождения (участка): характер залегания и распространения вскрытых водоносных горизонтов, положение уровней подземных вод;
мощность, состав и фациальная изменчивость водовмещающих пород, а для трещиноватых и закарстованных – характеристика трещиноватости и закарстованности по площади и разрезу;
возможные условия взаимосвязи водоносных горизонтов между собой и с поверхностными водами;
характеристика разделяющих водоупорных или слабопроницаемых пластов;
общая характеристика фильтрационных свойств водовмещающих пород, их изменчивость по площади и разрезу; при оценке запасов подземных вод первых от поверхности водоносных горизонтов, а также при обосновании мероприятий по искусственному подпитыванию водозаборов - литологический состав и мощность пород зоны аэрации, их водопроницаемость, гранулометрический и водно-солевой состав; основные источники питания подземных вод, характеристика условий их разгрузки;
выводы о степени сложности гидрогеологических условий месторождения (участка) и об основных факторах, определяющих формирование эксплуатационных запасов.

3. Кен орнының (аумақтың) геологиялық құрылысы және гидрогеологиялық жағдайлары:
ауданның геологиялық құрылысы: стратиграфия, литология, тектоника және ауданның геологиялық дамуының тарихы туралы қысқаша мәліметтер; кен орнының жыныстардың белгілі бір кешендерімен және геологиялық құрылымдарымен байланысы; төрттік шөгінділерде жерасты су қорларын есептеу кезінде – ауданның қысқаша геоморфологиялық сипаттамасы;
ауданның гидрогеологиялық жағдайлары: зерттеу ауданының Қазақстанның гидрогеологиялық аудандастыру жалпы схемасындағы орналасуы: қойылған міндеттерді шешу үшін қызығушылық тудыратын тереңдіктегі стратиграфиялық қимадағы жыныстарының сулану туралы қысқаша мәліметтер; сулы жиектердің (кешендердің) және оларды бөлуші суға төзімді (әлсіз өткізетін) қабаттарын бөлетін таралуы, қуаттылығы, құрылымы және беріктігі; жерасты су деңгейлерінің қалыбы; алаңы және қима бойынша сусыйымдылықты жыныстардың сүзгілік қасиеттерінің өзгеру сипаты; ұңғымалардың дебиттері және жеке дебиттері, бұлақтар мен топтық су алулардың дебиттері; жерасты судың қоректенуі және босау жағдайлары, жерасты және үстіңгі қабаттағы сулардың өзара байланысу сипаты, сонымен қатар, көп қабатты жүйелердегі сулы жиектердің өзара байланыс сипаты; жерасты және олармен байланысты үстіңгі қабаттағы сулардың сапасы;
сулы жиектерді (кешендерді) және жеке учаскелерді салыстырмалы бағалау, орындалған барлау жұмыстарын жолға қою үшін объектілерді (сулы жиектерді немесе кешендерді және олардың учаске шеңберлерінде) таңдауды негіздеу;
гидрогеологиялық барлау жұмыстардың бағытын, әдістемесі мен көлемін анықтаған кен орнын (учаске) мен ауданның геологиялық, гидрогеологиялық, гидрологиялық, геофизикалық зерттелуі дәрежесін бағалау;
бағаланатын кен орнын (учаске) ашу, барлау және әзірлеу туралы қысқаша мәліметтер;
кен орны (учаске) алаңының бедері мен геоморфологиясының ерекшеліктері, орман немесе батпақ болуы, ағын сулардың, су айдындарының, құрылыстардың және ауыл шаруашылығы алқаптарының болуы, суды алу аумағындағы құрылыстың инженерлік-геологиялық жағдайлары;
кен орнының (учаскенің) геологиялық-гидрогеологиялық жағдайлары: ашылған сулы жиектердің жайылуының және таралуының сипаты, жерасты су деңгейлерінің жағдайы;
сусыйымдылықты жыныстардың құрамы және фациялық өзгергіштігі, ал сызатты және карстелгендері үшін – аумағы және қимасы жөніндегі сызаттылық және карстелгендік сипаттамасы;
сулы жиектердің өзара және үстіңгі қабаттағы сулармен өзара байланысының ықтимал жағдайлары;
бөлгіш суға төзімді немесе әлсіз өткізетін қабаттардың сипаттамасы;
сусыйымдылықты жыныстардың сүзгілеуіш қасиеттерінің жалпы сипаттамасы, оларды учаскесі және қимасы бойынша өзгергіштігі; сулы деңгей жиектердің беттерінен бірінші жерасты су қорларын бағалау кезінде, сонымен қатар су жинағыштарды жасанды сумен толтыру жөніндегі іс-шараларды негіздеу кезінде – аэрация аймағындағы жыныстың литологиялық құрамы және қуаттылығы, олардың су өткізгіштігі, гранулометрлік және сулы-тұзды құрамы; жерасты сулары қоректенуінің негізгі көздері, оларды босату жағдайларының сипаттамасы;
кен орнының (учаскенің) гидрогеологиялық жағдайларының күрделілік деңгейі туралы және пайдалану қорларын қалыптастыруды анықтайтын негізгі факторлар туралы тұжырымдар.

4. Анализ режима эксплуатации действующих водозаборов:
данные по действующим в районе водозаборам: объекты водоснабжения, размещение водозаборов, их типы, схемы расположения и техническое состояние, конструкция эксплуатационных, наблюдательных скважин, других каптажных сооружений; характер вскрытия продуктивных водоносных горизонтов; способ и степень вскрытия, способ эксплуатации; срок работы водозабора, производительность, динамические уровни воды, их изменения за весь период эксплуатации и по сезонам года; изменения качества воды за время эксплуатации и в годовом разрезе; способы и частота замеров дебитов, уровней и температуры воды, способ контроля качества и оценка достоверности измерений и анализов;
описание и интерпретацию основных закономерностей режима эксплуатации подземных вод, выводы о характере режима эксплуатации (установившийся, неустановившийся) и причинах его обусловливающих; качественная и количественная характеристика основных источников формирования эксплуатационных запасов подземных вод; определение основных расчетных гидрогеологических параметров по данным эксплуатации;
для лечебных минеральных, промышленных, теплоэнергетических вод – изменение суммарной производительности водозабора во времени за весь период эксплуатации, причины этого изменения (ограничение водоотбора, расширение водозабора, перевод скважин на другой способ эксплуатации подземных вод, естественные причины, связанные с природными возможностями месторождения); изменения температуры и качества подземных вод (ионно-солевой состав, минерализация, содержание полезных и вредных компонентов, газовая составляющая, механические примеси); агрессивность подземных вод, процессы выщелачивания солей; способы сброса, утилизации или захоронения использованных вод (промышленных стоков);
оценка влияния отбора подземных вод на окружающую природную среду: обмеление водоемов, сокращение поверхностного стока, изменение характера растительности, активизация карстовых и других геологических процессов, просадки поверхности;
при наличии в районе действующих систем искусственного подпитывания водозаборов хозяйственно-питьевого назначения – приводится краткая характеристика их работы; срок эксплуатации, схема и размеры инфильтрационных сооружений, их производительность; технология, режим и параметры искусственного подпитывания водозаборов - глубина наполнения и скорость инфильтрации для бассейнов, величина напора и расход водопоглощения нагнетательных скважин, продолжительность непрерывной инфильтрации (фильтроцикла) и перерывов на чистку инфильтрационных сооружений; режим подземных вод; качество подаваемой на инфильтрацию воды и данные об изменении качества подземных вод в процессе искусственного подпитывания водозаборов; характеристика процессов кольматации горных пород и данные о формировании илистого осадка на дне бассейнов; сравнение опыта работы инфильтрационных сооружений с результатами прогнозов, полученными при гидрогеологическом обосновании искусственного подпитывания водозаборов.

4. Қолданыстағы су жинағыштарды пайдалану режимін талдау:
ауданда қолданыстағы қолданыстағы су алулар жөніндегі деректер: сумен жабдықтау объектілері, су жинағыштарды орналастыру, олардың типтері, орналасу схемалары және техникалық күйі, пайдалану, бақылау ұңғымаларының, басқа да шегендеу құрылыстарының конструкциясы; өнімді сулы жиекті ашу сипаты; ашу тәсілі және дәрежесі, пайдалану тәсілі; су жинағыштың жұмыс мерзімі, өнімділігі, судың динамикалық деңгейлері, пайдаланудың барлық кезеңі үшін және жыл маусымдары бойынша олардың өзгеруі; пайдалану уақытында және жылдық бөлінісінде су сапасының өзгеруі; су дебиттерін, деңгейлері мен температура өлшемдерінің тәсілдері және жиілігі, сапаны бақылау тәсілі және өлшеулер мен талдауларды бағалау;
жерасты суларын пайдалану режимінің негізгі заңдылықтарын сипаттау және түсіндіру, пайдалану режимінің сипаты (анықталған анықталмаған) және оны туындатқан себептері туралы тұжырымдар; жерасты суының пайдалану қорларын қалыптастырудың негізгі көздерінің сапалы және сандық сипаттамалары; пайдалану деректері бойынша негізгі есептік гидрогеологиялық параметрлерін анықтау;
емдік минералды, өнеркәсіптік, жылу энергетикалық сулар үшін – пайдаланудың бүкіл кезеңі үшін өткен уақыттағы су жинағыштың жиынтық өнімділігінің өзгеруі, осы өзгеріс себептері (суды іріктеуді шектеу, су алуды кеңейту, ұңғымаларды жерасты суларын пайдаланудың басқа тәсіліне көшіру, кен орнының табиғи мүмкіндіктерімен байланысты табиғи себептері және т.б.); жерасты сулары температурасының және сапасының өзгеруі (ионды-тұзды құрамы, минералдануы, пайдалы және зиянды компоненттер құрамы, газ құрамы, механикалық қоспалары); жерасты суларының агрессиялығы, тұздарды сілтіден арттыру процестері; пайдаланылған суларды (өнеркәсіптік ағындарды) ағызк, кәдеге жарату немесе көму тәсілдері;
жерасты суларын алудың қоршаған табиғи ортаға әсерін бағалау: су айдындарының тайыздануы, үстіңгі қабаттағы ағындардың азаюы, өсімдіктер сипатының өзгеруі, карст және басқа геологиялық процестердің жандануы, беткі қабаттың шөгуі;
ауданда шаруашылық-ауыз су мақсатында жұмыс істейтін су жинағыштарды жасанды сумен толтыру жүйелері болса – олардың жұмысының қысқаша сипаттамасы; пайдалану мерзімі, жинау құрылыстарының схемалары мен өлшемдері, олардың өнімділігі; су жинағыштарды сумен жасанды толтыру технологиясы, режимі және параметрлері – толтыру тереңдігі және бассейндер үшін жинау жылдамдығы, ағын шамасы және айдау ұңғымаларының суды сіңіру шығысы, үзіліссіз жинау (сүзгі айналымы) және жинау құрылыстарын тазартуға арналған үзілістердің ұзақтығы; жерасты суларының режимі; жинауға берілетін судың сапасы және су жинағыштарды жасанды сумен толтыру процесінде жерасты сулары сапасының өзгеруі туралы деректер; тау жыныстарының кольматациясы процестерінің сипаттамасы және бассейндердің түбінде лайлы тұнбалардың қалыптасуы туралы деректер; инфильтрациялық құрылымдардың жұмыс тәжірибесін су жинағыштарды сумен жасанды толтыруды гидрогеологиялық негіздеу кезінде алынған болжамдардың нәтижелерімен салыстыру.

5. Методика и основные результаты разведочных гидрогеологических работ:
задачи и методика проведения разведочных работ в зависимости от необходимой степени подготовки месторождения (участка) к дальнейшему изучению или освоению, для месторождений лечебных минеральных, теплоэнергетических, промышленных вод - обоснование выбора площадей для постановки разведочных работ и глубины исследований; сводная таблица видов и объемов выполненных работ составляется в произвольной форме;
систему размещения, количество, целевое назначение, глубины, диаметры и конструкции разведочных скважин (выработок), последовательность, способы и технология бурения скважин или проходки горных выработок (шурфов, канав, котлованов);
для месторождений лечебных минеральных, промышленных, теплоэнергетических вод: способы цементирования затрубного пространства и проверки герметичности колонны обсадных труб; характеристика выполненных работ по тампонированию и ликвидации дефектных скважин; перечень скважин (выработок), не подлежащих учету при подсчете запасов, и причины их исключения; обоснование видов, объемов и методики проведения исследований в скважинах в процессе бурения: геофизических, поинтервального опробования; подготовка скважин к опробованию: способ вскрытия продуктивных горизонтов и характеристика водоприемной части скважины; прокачка скважины; работы по интенсификации притока; оборудование устья скважин для проведения опытных работ; использованное водоподъемное оборудование, его основные технические данные; измерительное оборудование, его технические характеристики; порядок раздельного опробования водоносных горизонтов и зон, способы изоляции их друг от друга и проверки надежности изоляции;
виды и объемы опытно-фильтрационных работ (откачек, выпусков, наливов, нагнетаний), схем опытных кустов;
описание методики и технологии проведения опытно-фильтрационных работ: насосное оборудование, степень и характер возмущения, продолжительность общая и при отдельных ступенях дебита, приуроченность к определенному сезону года, способы и частота замеров уровней и дебитов в скважинах; характеристика других факторов, оказывающих влияние на режим откачки или выпуска (барометрическое давление, изменение уровня и расходов поверхностных, а также подземных вод в естественных и нарушенных условиях); характеристика отвода откачиваемых вод, предупреждающего возможность их обратной инфильтрации в исследуемый водоносный горизонт, а также отрицательное влияние на окружающую природную среду; продолжительность и частота наблюдений за восстановлением уровня; характер, объем и методика исследований, связанных с изучением агрессивности оцениваемых лечебных минеральных, промышленных, теплоэнергетических подземных вод и выпадения из них солей, а также условий сброса (захоронения) использованных вод (промышленных стоков); результаты опытно-фильтрационных работ;
виды, объемы и методика проведения геофизических исследований; полнота использования их результатов при обработке данных о разведке месторождения;
состав и методика наблюдений за режимом подземных вод, гидрологических и воднобалансовых исследований, расположение наблюдательных пунктов, состав, объемы и методика проведенных наблюдений и исследований, основные результаты;
состав, объемы и методика работ, выполненных при обследовании действующих водозаборов и систем искусственного их подпитывания;
состав и объемы работ по изучению качества подземных и поверхностных вод с учетом целевого использования воды и наличия возможных источников ее загрязнения; обоснование периодичности отбора проб и густоты сети опробования по площади и на глубину; количество контрольных анализов;
для промышленных и теплоэнергетических вод с попутными компонентами – методы и места отбора технологических проб, их количество и объем; наименование институтов, лабораторий или предприятий, проводивших исследования, время их проведения;
методика и объемы опробования горных пород, слагающих водоносные горизонты, разделяющие их слабопроницаемые слои и зону аэрации, с обоснованием целевого назначения различных видов определений, густоты сети и интервалов опробования: методы проведения анализов;
задачи и методика проведения специальных исследований (радиоизотопных, индикаторных, гидрогеотермических, наземных геофизических, специализированных съемок), с указанием объемов, густоты сети и периодичности их выполнения, их результаты;
при проведении разведочных работ на участках, где предусматривалось искусственное подпитывание водозаборов – обоснование принятого способа искусственного подпитывания, конструкции, размеров и количества опытных инфильтрационных сооружений, схемы расположения наблюдательных скважин и других пунктов наблюдений, общей продолжительности и режима опытного налива или нагнетания, способа и частоты замеров уровней и расхода воды, подаваемой в бассейн или в нагнетательную скважину, способа и частоты отбора проб поверхностных и подземных вод на различные виды анализов в процессе опытной инфильтрации в бассейнах или при нагнетании (наливе) в скважины: методика изучения процесса кольматации пород зоны аэрации, способ, частота и объемы отбора проб илистого осадка и заиленных грунтов для определения их физико-механических и водно-физических свойств, результаты исследований;
выводы о полноте изученности месторождения (участка) и достаточности полученных результатов для обоснования фильтрационной схемы, схемы водозабора, подсчета эксплуатационных запасов подземных вод, оценки влияния водоотбора на окружающую природную среду.

5. Барлау гидрогеологиялық жұмыстарының әдістемесі және негізгі нәтижелері:
кен орнын (учаске) одан әрі зерттеуге немесе игеруге дайындаудың қажетті деңгейіне қарай барлау жұмыстарын жүргізу міндеттері мен әдістемесі, ал емдік минералды, жылу энергетикалық, өнеркәсіптік сулары үшін – барлау жұмыстарын және зерттеу тереңдігін белгілеу үшін алаңдарды таңдауды негіздеу. Орындалған жұмыстардың түрлері мен көлемдерінің жиынтық кестесі еркін нысанда жасалады;
барлау ұңғымаларын (қазбаларды) орналастыру жүйесі, саны, нысаналы мақсаты, тереңдіктері, диаметрлері және конструкциясы, ұңғымаларды бұрғылау немесе тау қазбаларын (шурфтарды, арықтарды, шұңқырларды) ұңғылау реті, тәсілдері мен технологиясының жүйесі;
емдік минералды, өнеркәсіптік, жылу энергетикалық сулардың кен орындары үшін: құбыр сыртындағы кеңістікті цементтеу және шегендеу құбырлары бағандарында саңылау болмауын тексеру тәсілдері; ақаулы ұңғымаларды тығындау және жою бойынша орындалған жұмыстардың сипаттамасы; қорларды есептеу кезінде есепке алынуға жатпайтын ұңғымалардың (қазбалардың) тізімі және оларды алып тастау себептері; бұрғылау процесінде ұңғымалардағы зерттеулерді жүргізу түрлерін, көлемдерін және әдістемелерін негіздеу: геофизикалық, интервалдық сынамалау; ұңғымаларды сынамалауға дайындау: өнімді жиектерді ашу тәсілдері және ұңғыманың суды қабылдау бөлігінің сипаттамасы; ұңғымадан су тарту; ағынды жиілету жөніндегі жұмыстар; тәжірибелік жұмыстарды жүргізу үшін ұңғыма сағаларын жабдықтау; суды көтеру жабдығын пайдалану, оның негізгі техникалық деректері; өлшегіш жабдық, оның техникалық сипаттамалары; сулы жиектер мен аймақтарды бөліп сынама алу тәртібі, оларды бір-бірінен оқшаулау және оқшаулау сенімділігін тексеру тәсілдері;
тәжірибелік-сүзгілеу жұмыстарының (тартып шығару, шығару, құю, айдау), тәжірибелік бірлестіктер схемаларының түрлері және көлемдері;
тәжірибелік-сүзгілеу жұмыстарын жүргізу әдістемелері мен технологиясының сипаттамасы: сорғы жабдығы, ауытқу дәрежесі және сипаты, жалпы және дебиттің жеке сатыларындағы ұзақтылық, жылдың белгілі бір маусымына ыңғайластырылғандығы, ұңғымалардағы деңгейлер мен дебиттерді өлшеу тәсілдері мен жиілігі; тартып шығару немесе шығару режиміне әсер ететін басқа факторлардың сипаттамасы (барометрлік қысымы, табиғи және өзгерген жағдайлардағы үстіңгі қабаттағы, сонымен қатар жерасты суларының деңгейі мен шығыстарының өзгеруі); тартып шығарылатын судың, оның зерттелетін сулы көкжиегіне қайта жиналуы ықтималдығын, сонымен қатар қоршаған табиғи ортасына кері әсер ету ықтималдығын ескеретін бұрылу сипаттамасы; деңгейдің қалпына келтірілуі бақылау ұзақтығы және жиілігі; бағаланатын емдік минералды, өнеркәсіптік, жылу энергетикалық жерасты суларды агрессиялығын және олардан тұздың бөлінуін, сонымен қатар пайдаланған суды (өнеркәсіп ағындарын) ағзу (көму) жағдайларын зерттеумен байланысты зерттеу сипаты, көлемі және әдістемесі; тәжірибелік-сүзгілеу жұмыстарының нәтижелері;
геофизикалық зерттеулердің түрлері, көлемдері және жүргізу әдістемесі; кен орнын барлау туралы деректерді өңдеу кезінде олардың нәтижелерін пайдалану толықтығы;
жерасты су режимін бақылау, гидрологиялық және судың теңгерімдік зерттеулерінің құрамы және әдістемесі, бақылау пункттерінің орналасуы, жүргізілген бақылаулардағы зерттеулердің құрамы, көлемдері және әдістемесі, негізгі нәтижелері;
қолданыстағы су жинағыштарды және оларды жасанды сумен толтыру жүйелерін тексеру кезінде орындалған жұмыстардың құрамы, көлемдері және әдістемесі;
суды нысаналы пайдалануды және оны ластаудың ықтимал көздерінің болуын ескере отырып, жерасты және жерүсті қабаттағы сулардың сапасын зерттейтін жұмыстардың құрамы және көлемдері; сынаманы алу кезеңділігін және алаңы мен тереңдігі жөніндегі сынама алу желісінің жиілілігін негіздеу; бақылау талдамаларының саны;
ілеспе компоненттермен бірге өнеркәсіптік және жылу энергетикалық сулар үшін – технологиялық сынамаларды алу әдістері және орындары, олардың саны және көлемі; зерттеулерді жүргізетін институттардың, зертханалардың немесе кәсіпорындардың атауы, оларды өткізу уақыты;
анықтаулардың әртүрлі түрлерінің нысаналы мақсатын, желі жиілігі мен сынама алу интервалы: талдауды жүргізу әдістерін негіздей отырып, олардың әлсіз өткізетін қабаттарын және аэрация аймағын бөліп тұратын сулы жиектерді қосатын тау жыныстарынан сынама алу әдістемесі және көлемдері;
арнайы зерттеулерді (радиоизотопты, индикаторлық, гидрогеотермиялық, жердегі геофизикалық, мамандандырылған түсірілімдер және т.б.), олардың көлемдері, желі жиілігін және оларды орындау кезеңділігін, олардың нәтижелері;
су жинағыштарды сумен жасанды толтыру қарастырылған аумақтарда барлау жұмыстарын жүргізу кезінде – сумен жасанды толтырудың қабылданған тәсілін, тәжірибелік жинау ғимараттарының конструкцияларын, өлшемдерін және санын, бақылау ұңғымаларын және басқа да бақылау пункттерін орналастыру схемаларын, тәжірибелік құю немесе айдаудың жалпы ұзақтығы мен режимін, бассейнге немесе айдау ұңғымасына берілетін су деңгейін және шығысын өлшеу тәсілін және жиілігін, бассейндердегі тәжірибелік жинау процесінде немесе ұңғымаларға айдау (құю) кезінде талдаулардың әртүрлі түрлеріне үстіңгі қабаттағы және жерасты судың сынамаларын алу тәсілін және жиілігін негіздеу: аэрация аймағындағы жынысты кольматация үдерісін зерттеу әдістемесі, лайлы тұнбалардың және лайлы топырақтың сынамаларын, олардың физикалық-механикалық және сулы-физикалық қасиеттерін анықтайтын тәсілдер, жиілігі және көлемдері, зерттеу нәтижелері;
кен орнының (учаскенің) толық зерттелуі және сүзгілеу схемаларын, су алу схемаларын, жерасты суын пайдалану қорларын есептеуді негіздеу, қоршаған табиғи ортасына суды іріктеудің әсерін бағалау үшін алынған нәтижелердің жеткіліктігі туралы тұжырымдар.

6. Характеристика качества подземных и поверхностных вод:
общая характеристика гидрохимических условий месторождения (участка); детальная характеристика качества воды оцениваемых водоносных горизонтов: тип воды, пределы колебания и характерные величины общей минерализации и жесткости, содержание основных химических компонентов и органических показателей и их изменения по сезонам года; содержания компонентов и значения показателей, нормируемых в соответствии с целевым использованием воды в сравнении с предельно допустимыми: оценка соответствия качества воды предъявляемым требованиям: при отступлениях от требований – рекомендации по улучшению качества воды (умягчение, обезжелезивание, обеззараживание, фторирование, обесфторирование, деманганация);
факторы, определяющие формирование солевого состава воды; детальную характеристику возможных источников изменения качества оцениваемых подземных вод при эксплуатации – привлекаемых поверхностных вод, подземных вод других водоносных горизонтов, некондиционных вод оцениваемых водоносных горизонтов; прогноз изменения качества воды и ее кондиционности на расчетный срок водопотребления;
санитарная характеристика территории месторождения и участка водозабора; существующие и потенциальные источники загрязнения подземных и связанных с ними поверхностных вод; обоснование зон санитарной охраны водозабора; рекомендуемые мероприятия по охране поверхностных и подземных вод от загрязнения;
при использовании поверхностных вод для искусственного подпитывания водозаборов - характеристику качества этих вод и его изменений по сезонам года и в многолетнем периоде, а также изменений степени загрязнения реки (водоема) и содержание в воде механических примесей; прогноз изменений качества подземных вод при искусственном подпитывании водозаборов с учетом процессов смешения и самоочищения при инфильтрации; при необходимости - рекомендации по периодическому отключению подачи воды или применению методов предварительной водоподготовки.
7. Определение расчетных параметров и обоснование других данных для подсчета запасов:
расчетные гидрогеологические параметры и другие данные, необходимые для подсчета запасов; методы интерпретации результатов выполненных исследований; расчетные формулы и обоснование их применения;
результаты расчетов гидрогеологических параметров: коэффициентов фильтрации, пьезопроводности и уровнепроводности, водоотдачи, коэффициентов фильтрации разделяющих пластов, коэффициентов перетекания, сопротивления русловых отложений, коэффициентов фильтрации пород зоны аэрации и фильтрационных параметров заиленного слоя, мощности и других параметров и данных, использованных при подсчете запасов подземных вод; анализ достоверности частных значений и принципы их отбраковки; методы осреднения параметров, выбор расчетных значений и обоснование возможности использования их при подсчете запасов; при изменчивости параметров – обоснование выявленных закономерностей их изменения по площади и разрезу; блокировка месторождения (участка) по расчетным значениям параметров.

6. Жерасты және жерүсті суларының сапасын сипаттау:
кен орнының (учаскенің) гидрохимиялық жағдайларының жалпы сипаттамасы; бағаланатын сулы жиектердегі су сапасының егжей-тегжейлі сипаттамасы: судың типі, ауытқу шектері және жалпы минералдану және қаттылықтың жалпы шамалары, негізгі химиялық компоненттердің және органикалық көрсеткіштердің құрамы және олардың жыл маусымдары бойынша өзгеруі; шекті ұйғарындылармен салыстырғанда суды нысаналы пайдалануға сәйкес нормаланатын компоненттердің құрамы және көрсеткіштердің мәндері: су сапасының қойылатын талаптарға сәйкестілігін бағалау: осы талаптардан ауытқу орын алған кезде – судың сапасын жақсарту жөніндегі ұсынымдар (жұмсарту, темірден арылту, зарарсыздандыру, фторлау, фторсыздандыру, деманганация);
судың тұзды құрамының қалыптасуын анықтайтын факторлар; пайдалану кезінде бағаланатын жерасты судың – тартылатын үстіңгі қабаттағы сулардың, басқа сулы жиектердің жерасты суларының, бағаланатын сулы жиектердің кондициялық емес су сапасы өзгеруінің ықтимал көздерінің егжей-тегжейлі сипаттамасы; су сапасының өзгеруіне және оның суды тұтынудың есептік мерзімде кондицияға жетуіне болжам;
кен орны учаскесі мен су алу аумағының санитарлық сипаттамасы; жерасты және онымен байланысты үстіңгі қабаттағы сулардың ластанудың қазіргі және ықтимал көздері; су алудың санитарлық күзету аймағын негіздеу; үстіңгі қабаттағы және жерасты суларын ластанудан қорғау жөніндегі ұсынылатын іс-шаралар;
су жинағыштарды жасанды сумен толтыру үшін үстіңгі қабаттағы суларды пайдалану кезінде – осы сулар сапасының сипаттамасы және оның жыл маусымдарындағы және көп жылдық кезеңіндегі өзгеруі, сондай-ақ өзеннің (су қоймасының) ластану дәрежесінің өзгеруі және судағы механикалық қоспалардың құрамы; су жинағыштарды жасанды сумен толтыру кезінде жерасты су сапасының өзгеруін жылжу және жиналуы кезінде өздігінен тазаруын ескерумен болжау; қажет болған кезде – суды беруді кезеңдік ажырату немесе алдын ала суды дайындау әдістерін қолдану жөніндегі ұсынымдар.
7. Есептік параметрлерді анықтау және қорларды есептеу үшін басқа деректерді негіздеу:
есептік гидрогеологиялық параметрлер және қорларды есептеу үшін қажетті басқа да деректер; орындалған зерттеу нәтижелерін түсіндіру әдістері; есептік формулалар және оларды қолдану негіздемелері;
гидрогеологиялық параметрлердің есептеу нәтижелері: сүзгілеу коэффициенттерін, пьезоөткізгіштік және деңгей өткізгіштікті, су қайтарымы, бөлгі қабаттарды сүзгілеу коэффициенттерін, ағып өту коэффициенттерін, арна қатпарлары кедергілерін, аэрация аймақтарындағы жыныстарды сүзгілеу коэффициенттерін және лайлы қабаттың сүзгілеу параметрлерін, қуаттылықты және жерасты су қорларын есептеу кезінде пайдаланылған басқа параметрлерді және деректерді есептеу нәтижелері;
жеке мәндерді талдау және олардың ақауын анықтау қағидалары; параметрлердің орта мөлшері әдістері, есептік мәндерді таңдау және оларды қорларды есептеу кезінде пайдалану ықтималдығын негіздеу; параметрлердің өзгергіштігі кезінде олардың алаңы және қимасы бойынша өзгеруінің анықталған заңдылықтарын негіздеу; кен орнын (учаскені) параметрлердің есептік мәндері бойынша бекіту.

8. Подсчет эксплуатационных запасов подземных вод:
требования к режиму и условиям эксплуатации оцениваемых подземных вод: расчетный срок водопотребления, график потребного водоотбора во внутригодовом разрезе, предельные глубины динамических уровней воды, минимальные дебиты скважин;
обоснование принятых принципов схематизации природных условий, расчетной схемы, метода подсчета запасов и расчетных зависимостей; подсчет эксплуатационных запасов подземных вод с приведением всех исходных данных, входящих в расчетные зависимости (в том числе при нескольких вариантах подсчета по разным схемам с указанием предлагаемого на утверждение);
при подсчете запасов подземных вод методами математического моделирования - обоснование детальности модели в соответствии с характером решаемой задачи и особенностями природных условий; методика построения расчетной схемы, ее описание; характеристика технических средств и обоснованность их использования при решении задачи; обоснование принятых методов и алгоритмов решения; принципы разбивки фильтрационного поля на блоки; методика задания начальных и граничных условий, методика решения обратных, инверсионных и прогнозных задач; описание и анализ полученных данных; результаты расчета баланса расходов по основным конечным вариантам решения обратных и прогнозных задач;
при подсчете запасов с учетом искусственного подпитывания водозаборов – прогноз средней за фильтроцикл среднегодовой скорости инфильтрации объемов восполнения запасов подземных вод, обоснование оптимального удаления инфильтрационных сооружений от водозабора (исходя из необходимой степени очистки поды), продолжительности непрерывной инфильтрации, количества и продолжительности чисток инфильтрационных сооружений; обоснование принятого метода подсчета эксплуатационных запасов и результаты оценки запасов с учетом искусственного подпитывания водозаборов применительно к рекомендуемой схеме инфильтрационных сооружений и к намечаемому режиму их работы;
подсчет эксплуатационных запасов подземных вод при неравномерном водопотреблении в течение года (орошение земель, обводнение пастбищ) проводится для условий непрерывного равномерного водоотбора с учетом заданного неравномерного режима водопотребления в течение последнего года (на утверждение представляются запасы с отнесением к категориям применительно к непрерывному режиму эксплуатации);
источники формирования эксплуатационных запасов подземных вод; расчеты величин естественных запасов и ресурсов, а также привлекаемых запасов подземных вод месторождения (участка); обеспеченность эксплуатационных запасов подземных вод на основе расчета общего водного баланса месторождения и количественной оценки основных источников формирования эксплуатационных запасов подземных вод;
принципы категоризации эксплуатационных запасов подземных вод в соответствии со степенью их изученности; определение балансовой принадлежности запасов, количество подсчитанных запасов - общее и по категориям (дается в табличной форме в целом по месторождению и раздельно по участкам, водоносным горизонтам, показателям качества и целевому использованию воды).

8. Жерасты суларының пайдалану қорларын есептеу:
бағаланатын жерасты суларын пайдалану режиміне қойылатын талаптар: суды тұтынудың есепті мерзімі, жыл бойы бөлінісінде тұтыну суын алу кестесі, судың динамикалық деңгейлерінің шекті тереңдіктері, ұңғымалардың ең аз дебиттері және т.б;
табиғат жағдайларын, есептеу схемаларын, қорларды есептеу және есептік тәуелділік әдісін схемалаудың қабылданған қағидаттарын негіздеу; есептік тәуелділіктерге кіретін барлық бастапқы деректерді келтіруін жерасты суын пайдалану қорларын есептеу (оның ішінде бекітуге ұсынылатынын көрсетіп әртүрлі схемалар бойынша есептеудің бірнеше нұсқасы болған кезде);
жерасты су қорларын математикалық үлгілеу әдістерімен есептеу кезінде – үлгінің егжей-тегжейлілігін негіздеу, орындалатын міндеттің сипатына және табиғи жағдайлардың ерекшеліктеріне сәйкес; есептік схеманы құрастыру әдістемесі, оның сипаттамасы; техникалық құралдардың сипаттамасы және міндеттерді орындау кезінде оларды пайдалануды негіздеу; қабылданған әдістерді және шешім алгоритмдерін негіздеу; сүзгілеу алаңын блоктарға бөлу қағидаттары; бастапқы және шет талаптар мен тапсырма беру әдістемесі, кері, инверсиялық және болжамдық міндеттерді орындау әдістемесі; алынған деректерді сипаттау және талдау; кері және болжамды міндеттерді орындау негізгі соңғы нұсқаларының шығыс теңгерімін есептеу нәтижелері;
су жинағыштарды жасанды сумен толтыруды ескеріп, қорларды есептеу кезінде – жерасты су қорларын толтыру көлемдерін жинаудың сүзгі айналымынан кейінгі орташа орта жылдық жылдамдығын болжау, су алу мен жинау құрылыстарын оңтайлы алыстату негіздемесі (оттықты тазартудың қажетті дәрежесін негізге ала отырып), үздіксіз жинау ұзақтығы, жинау құрылыстарын тазарту көлемі және ұзақтығы; пайдалану қорларын есептеудің қабылданған әдісін және жинау құрылыстарына ұсынылатын схемасына және олардың жұмысының белгіленген режиміне қолданылатын су жинағыштарды жасанды сумен толтыруды ескере отырып, қорларды бағалау нәтижелерін негіздеу;
жыл ішінде суды үздіксіз тұрақсыз тұтыну кезінде жерасты суы пайдалану қорларын есептеу (жерлерді суару, жайылымды суландыру және басқалар) соңғы жыл ішінде суды тұтынудың белгіленген әркелкі режимін ескере отырып, суды үздіксіз бірқалыпты алу талаптарын қолдану үшін жүргізіледі (бекітуге үздіксіз пайдалану режиміне қолданылатын санаттарға жатқызылған қорлар ұсынылады);
жерасты суының пайдалану қорларын қалыптастыру көздері; табиғи қорлардың және ресурстардың, сондай-ақ кен орнының (учакенің) тартылатын жерасты су қорларының мөлшерін есептеу; кен орындарының жалпы су теңгерімін есептеу және жерасты суларының пайдалану қорларын қалыптастырудың негізгі көздерін сандық бағалау негізінде жерасты суы пайдалану қорларының қамтамасыз етілуін айқындау;
жерасты суларының пайдалану қорларын олардың зерттелу дәрежесіне сәйкес санаттандыру қағидалары; қорлардың теңгерімдік тиесілігін, есептелген қорлардың санын – жалпы және санаттар бойынша санын анықтау ( кен орны бойынша жалпы және учаскелер, сулы жиектері, сапа көрсеткіштері және судың нысаналы пайдаланылуы бойынша жеке кесте нысанында беріледі).

9. Оценка влияния отбора подземных вод на окружающую природную среду и мероприятия по ее охране:
оценка влияния работы намечаемого к эксплуатации водозабора за расчетный срок водопотребления на существующие водозаборы (величина дополнительных срезок уровня, возможные изменения эксплуатационных запасов);
прогноз изменения поверхностного стока, величина его возможного сокращения (сопоставление естественной разгрузки подземных вод, изъятие части транзитного стока), прогноз изменения живого сечения, обмеления озер, площади водоема;
прогноз изменения уровня подземных вод и связанный с ним прогноз возможных изменений растительности (при наличии данных о взаимосвязи условий их развития с положением уровня подземных вод);
прогноз возможных оседаний земной поверхности, связанных с процессами вторичной консолидации осушенных пород, интенсификации суффозионно-карстовых процессов;
мероприятия по охране окружающей природной среды.
10. Рекомендации по проектированию и эксплуатации водозаборов:
рекомендации по схеме размещения водозаборных сооружений, их конструкциям, режиму эксплуатации подземных вод, количеству и размещению резервных скважин и точек наблюдательной сети, составу режимных наблюдений за количеством и качеством отбираемых подземных вод и развитием депрессии, по искусственному подпитыванию водозаборов;
рекомендации по рациональному использованию подземных вод; мероприятия по охране подземных вод от истощения и загрязнения;
порядок и источники компенсации ущерба поверхностному стоку (при необходимости).
11. Заключение:
основные выводы о степени изученности геологического строения и гидрогеологических условий месторождения (участка), качестве подземных вод и условиях их эксплуатации;
количество эксплуатационных запасов по категориям, представляемых на утверждение, при необходимости – перспективы прироста запасов подземных вод месторождения (участка);
выводы о влиянии эксплуатации подземных вод разведанного месторождения (участка) на общий водный баланс района и окружающую природную среду;
рекомендации по направлению дальнейших разведочных гидрогеологических работ в районе и на месторождении.
Типовая адресная часть
Наименование________________ Адрес___________________________
_____________________________ ________________________________
Телефон______________________________________________________
Адрес электронной почты________________________________________
Исполнитель_______________________________________ ____________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) подпись, телефон
Приложение 1 к Форме
окончательного отчета по
геологическому изучению недр
Форма
Этикетка
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Комитет геологии
_______________________________________
наименование недропользователя
_________________________________________________
наименование организации – исполнителя работ
Гриф ограничения доступа _________
Экземпляр ____________
Ответственный исполнитель_________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Отчет __________________________________________________________________________
полное наименование отчета
наименование и номер программы/подпрограммы, темы, серия и номер
лицензии/контракта____________________________________________________________
общее количество
книг__________________________________________________________________________
порядковый номер книги и ее
название____________________________________________________
Место выпуска отчета, год
Приложение 2 к Форме
окончательного отчета по
геологическому изучению недр
Форма
Титульный лист для отчета по работам, выполненным по
государственному геологическому изучению недр
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Комитет геологии
______________________________________________________
наименование организации-недропользователя
________________________________________________________________
наименование исполнителя
Универсальная десятичная
классификация __________                               Гриф ограничения доступа
Государственный                                     к документу ____________
регистрационный № _________
Экземпляр __________                               Инвентарный № _____________
"Утверждаю"
Председатель Комитета
геологии
___ ____________________________
подпись Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"_____" ______________ 20___г.
Отчет _______________________________________________________________
полное наименование отчета
_______________________________________________________________
наименование и номер программы/подпрограммы, темы, серия и номер
лицензии/контракта, масштаб работ и номенклатура листов, период выполнения работ
_______________________________________________________________
общее количество книг
_______________________________________________________________
номер книги и ее название
Руководитель организации ________________________ _______________________
подпись и дата Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место выпуска отчета, год
Приложение 3 к Форме
окончательного отчета по
геологическому изучению недр
Форма
Титульный лист отчета по работам, выполненным по государственному
геологическому изучению недр в Межрегиональном департаменте
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан Комитет геологии
Межрегиональный департамент _________________________________
наименование организации-недропользователя __________________________________
наименование исполнителя
Универсальная десятичная_______________ классификация_________ Государственный регистрационный № ___________ Инвентарный №_______________
Гриф ограничения доступа к документу_____________ Экземпляр_______
"Утверждаю"
Руководитель_____________
территориального управления
____________________________
____________________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии) руководителя
"____"___________20___года
___________________________________________________________
(полное наименование отчета)
(период выполнения работ, масштаб, номенклатура листов,
наименование и номер программы / под программы, темы)
______________________________________________________
(общее количество книг)
(номер книги и ее название)
Руководитель организации-исполнителя ___________ _______________________
(должность) (подпись и дата)       (Фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Место выпуска отчета, год
Приложение 4 к Форме
окончательного отчета по
геологическому изучению недр
Форма
Титульный лист отчета по геологическому изучению недр, выполненным за
счет средств недропользователя
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Комитет геологии
Межрегиональный департамент _________________________________
наименование организации-исполнителя
Универсальная десятичная
классификация_______________                               Экземпляр___________
Государственный ____________                               Гриф ограничения
Регистрационный № доступа________
Инвентарный №
"Утверждаю"
(Фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
(недропользователь) _ _ _ _ _ _ _
"___" ____________ 20___ года
Отчет о результатах геологоразведочных работ на контрактной площади
Выполненной_________________________________________________
___________________________________________________________________
Наименование организации
в года по контракту, лицензии
Руководитель организации-исполнителя______________ _____________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место выпуска отчета, год
Приложение 5 к Форме
окончательного отчета по
геологическому изучению недр
Форма
Титульный лист для отчета, состоящего из двух или более книг (титульный лист второй и последующих книг отчета)
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан Комитет геологии
________________________________________________________________________________
наименование организации-исполнителя
Универсальная десятичная
классификация_________
Гриф ограничения доступа
к документу____________
Государственный
Экземпляр__________
регистрационный №_______
Инвентарный №__________
_____________________________________
(полное наименование отчета)
________________________________________________________________
(период выполнения работ, масштаб, номенклатура листов, наименование и номер
программы/подпрограммы, темы, серия и номер лицензии/контракта)
_______________________________________
(номер книги и ее название)
Приложение 6 к Форме
окончательного отчета по
геологическому изучению недр
Форма
Список графических приложений
№ п/п
наименование приложения
номер приложения
номер листа приложения
масштаб приложения
степень секретности приложения
1
2
3
4
5
6
Всего: ____ графических приложений на ___ листах, степень секретности
Приложение 7 к Форме
окончательного отчета по
геологическому изучению недр
Форма
Угловой штамп
Наименование организации, в которой оставлен отчет
Наименование отчета, программы/подпрограммы, темы и так далее.
Ответственный исполнитель подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Год сдачи отчета
Приложение лист
Наименование приложения
Масштаб приложения
Составил:
Проверил:
Должность, подпись Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Должность, подпись Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 8 к Форме
окончательного отчета по
геологическому изучению недр
Заключение о патентных исследованиях
Программа/подпрограмма, тема ________________________________________
название, номер
____________________________________________________________________
Ответственный исполнитель ___________________________________________
____________________________________________________________________
Заключение патентоведа ______________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
дата "___" _____________ 20____ год
патентовед ______________ _______________
Приложение 9 к Форме
окончательного отчета по
геологическому изучению недр
Форма
Министерство экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
Комитет геологии
_________________________________________________________________
наименование территориального органа Комитета геологии
Формуляр отчета
по________________________________________________________________________
название работы, по которой составлен отчет
Автор отчета ______________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
№ п/п
Дата записи
Содержание записи
Подпись лица сделавшего запись с указанием занимаемой должности
1.
Отчет принят на хранение в республиканский геологический фонд
Директор Департамента________________________
2.
Отчет рассмотрен и принят государственной комиссией по запасам (для отчетов с подсчетом запасов).
Руководитель управления экспертизы недр____________________
3.
Отчет рассмотрен и принят межрегиональной комиссией по запасам (для отчетов с подсчетом запасов).
Руководитель межрегиональной комиссии по запасам ____________________
4.
Отчет рассмотрен и принят межрегиональным департаментом геологии
Руководитель геологических фондов ____________________
5.
Отчет рассмотрен и принят недропользователем
Руководитель_____________________
6.
Отчет рассмотрен и принят предприятием-подрядчиком (исполнитель) недропользователя
Руководитель_____________________
Формуляр прилагается к каждому экземпляру отчета и является неотъемлемой его частью.
Приложение 10 к Форме
окончательного отчета по
геологическому изучению недр
Форма
"Утверждаю"
Руководитель территориального
органа геологии
________________________
подпись
________________________
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
"___"___________ 20 ____ год
Акт сдачи первичных геологических материалов
№ п/п
Наименование первичного материала
Вид носителя (бумажный/электронный)
Вид первичного материала (текст/графика)
Количество листов
Примечание
1
2
3
4
5
6
Сдал: ___________________________________________ Недропользователь
(заказчик работ)
Принял: ____________________________________________ Руководитель службы
Подпись, Фамилия, имя, отчество (при его наличии)             территориального
геологического фонда
Приложение 11 к Форме
окончательного отчета по
геологическому изучению недр
Справка
о выполненных видах и объемах геологоразведочных работ
и затратах, подлежащих списанию по объекту:
_______________________________________________________
наименование объекта, программы/подпрограммы, серия и номер
лицензии/контракта, сроки выполнения работ
№ п/п
Наименование работ
Единица измерения
Утверждено по проекту
Выполнено
Профинансировано в тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
9
А
Геолого-разведочные работы (выполненные работы)
Б
Сопутствующие работы
Сумма (прописью)____________________________
От заказчика:
должность, наименование организации-заказчика
___________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
От исполнителя:
должность, наименование организации-исполнителя
____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель финансово - экономической службы организации заказчика
_____________________ _______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель финансово - экономической службы организации-исполнителя
____________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 12 к Форме
окончательного отчета по
геологическому изучению недр
Форма
Рассылка отчета (бумажный и электронный вариант)
___________________________________________
Наименование отчета
№ п/п
Наименование организации
Номер экземпляра (бумажный)
Номер экземпляра (электронный)
Адрес
Приложение 13 к Форме
окончательного отчета по
геологическому изучению недр
Форма
Система координат: ________ Система высот: Балтийская
№ п/п
Номер скважины
Географические координаты
Альтитуда ротора, метр
Северная широта
Восточная долгота
1
2
3
4
5

9. Жерасты суын іріктеудің қоршаған табиғи ортаға әсерін бағалау және оны қорғау жөніндегі іс-шаралар:
пайдалануға белгіленген су жинағыштың қолданыстағы су жинағыштың суды тұтынуының есептік мерзіміне әсерін бағалау (деңгейдің қосымша өлшемдерінің шамалары, пайдалану қорларының ықтимал өзгерістері);
үстіңгі қабаттағы ағынның өзгерісін болжау, оның ықтимал азаюы шамасы (жерасты суларының табиғи босатылуын салыстыру, транзиттік ағынның бөлігін алу), табиғи қиықтың, көлдердің, су айдындары алаңының тайыздануын өзгерісін болжау;
жерасты сулары деңгейінің өзгеруін болжау және оған байланысты өсімдіктердің ықтимал өзгеруін болжау (олардың даму жағдайларының жерасты су деңгейінің орналасқан жерімен өзара байланысы туралы деректер болса);
құрғатылған жыныстарды қайтадан шоғырландыру процестерімен байланысты жер бетіндегі ықтимал тұнуды, суффозия-карст процестерінің қарқынды артуын болжау;
қоршаған табиғи ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар.
10. Су жинағыштарды жобалау және пайдалану жөніндегі ұсынымдар:
суды алу құрылыстарын орналастыру, олардың конструкциялары, жерасты суларын пайдалану режимі, резервтік ұңғымалар мен бақылау желісі нүктелерінің саны және оларды орналастыру, іріктеліп алынатын жерасты суларының саны мен сапасы және нашарлауының өрістеуін режимдік бақылау құрамы, су жинағыштарды жасанды сумен толтыру жөніндегі ұсынымдар;
жерасты суларын ұтымды пайдалану жөніндегі ұсынымдар; жерасты суларын сарқылуы және ластануынан қорғау жөніндегі іс-шаралар;
үстіңгі қабаттағы ағынға келтірілген зиянды өтеу тәртібі және көздері (қажеті болса).
11. Қорытынды:
кен орнының (аумақтың) геологиялық құрылысы және гидрогеологиялық жағдайларының зерттелу дәрежесі, жерасты суларының сапасы және оларды пайдалану талаптары туралы негізгі тұжырымдар;
бекітуге ұсынылатын санаттар бойынша пайдалану қорларының саны; қажет болған кезде – кен орнының (учаскенің) жерасты су қорларының өсу перспективалары;
барланған кен орнының (учаскенің) жерасты суларын пайдаланудың ауданның жалпы су теңгеріміне және қоршаған табиғи ортасына әсері;
аудандағы және кен орнында одан әрі жүргізілетін гидрогеологиялық барлау жұмыстарының бағыты жөніндегі ұсынымдар.
Типтік мекенжай бөлігі
Атауы_____________                              Мекенжайы___________________
_________________                                     ________________________
Телефоны_______________________________________
Электрондық почта мекенжайы_______________________________________
Орындаушы_______________________________ ______________
тегі, аты және әкесінің аты (бар болған жағдайда) қолы, телефон
Жер қойнауын геологиялық
зерттеу жөніндегі түпкілікті есеп
нысанына
1-қосымша
Нысан
Заттаңба Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитеті _________________________________ жер қойнауын пайдаланушының атауы _____________________________________ жұмыстарды орындаушы ұйымның атауы
Рұқсатты шектеу белгісі _____
______ дана
Жауапты орындаушы______________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_________________________________________________________________________
есептің толық атауы Есеп бағдарламаның/кіші бағдарламаның,
тақырыптың атауы және нөмірі,
лицензияның/келісімшарттың
сериясы және нөмірі _______________________________________________ кітаптардың жалпы саны _____________________________________________________________ кітаптың реттік нөмірі және атауы _______________________________________ Есептің шығарылған орны, жылы
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі түпкілікті есеп нысанына
2-қосымша
Нысан
Жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу бойынша орындалған жұмыстар жөніндегі есептің атау парағы Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитеті _____________________________ жер қойнауын пайдаланушы ұйымның атауы ___________________________________ орындаушының атауы
Әмбебап ондық
сыныптамасы __________ Құжатқа рұқсатты
Мемлекеттік шектеу белгісі ___________
тіркеу № _________ __________ дана
Түгендеу № _____________
"Бекітемін"
Геология комитетінің төрағасы
____________________________
қолы тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
20___жылғы "_____"___________
__________________________________________________________________________ есептің толық атауы Есеп _________________________________________________________ бағдарламаның/кіші бағдарламаның, тақырыптың атауы мен нөмірі, лицензияның/шарттың сериясы мен нөмірі, жұмыстардың ауқымы мен парақтардың номенклатурасы, жұмыстардың орындалу кезеңі _____________________________________________________ кітаптардың жалпы саны _______________________________________________ кітаптың нөмірі және атауы
Ұйымның
басшысы _______________________ _________________
қолы мен күні, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Есептің шығарылған орны, жылы
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі түпкілікті есеп нысанына
3-қосымша
Нысан
Өңіраралық департаменттерде жер қойнауын мемлекеттік геологиялық зерттеу бойынша орындалған жұмыстар жөніндегі есептің атау парағы Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитеті Өңіраралық департамент ____________________________ жер қойнауын пайдаланушы ұйымның атауы _____________________ орындаушының атауы
Әмбебап ондық сыныптамасы ________
Мемлекеттік
тіркеу № ________________
Түгендеу № _______________
Құжатқа рұқсатты шектеу
белгісі _____________
_______ дана
"Бекітемін"
Аумақтық басқарманың
басшысы_____________
басшының тегі, аты, әкесінің аты
(бар болған жағдайда)
20___жылғы "____"___________
__________________________________________________ (есептің толық атауы) ________________________________________________ (жұмыстың орындалу кезеңі, масштабы, парақтардың номенклатурасы, бағдарламаның/кіші бағдарламаның, тақырыптың атауы мен нөмірі) _________________________________ (кітаптардың жалпы саны) _________________________________ (кітаптың нөмірі және атауы)
Орындаушы ұйымның
басшысы ___________             ________________
(лауазымы)                         (қолы мен күні)
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Есептің шығарылған орны, жылы
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі түпкілікті есеп нысанына
4-қосымша
Нысан
Жер қойнауын пайдаланушылардың қаражаты есебінен орындалған жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі есептің атау парағы Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитеті Өңіраралық департамент ________________ орындаушы ұйымның атауы
Әмбебап ондық
сыныптамасы № _____________ дана №
Мемлекеттік тіркеу №_____ шектеу белгісі
Түгендеу № ______
"Бекітемін"
___________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
(жер қойнауын
пайдаланушы)________
______________________
20___жылғы "__" _______
Келісімшарттық алаңдағы геологиялық барлау жұмыстарының нәтижелері туралы есеп
Келісімшарт, лицензия бойынша _______________жылдары
________________________________________________________
Орындаған ұйымның атауы Орындаушы ұйымның басшысы _________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) Жер қойнауын пайдаланушы (Т.А.Ә.)
__________________________
Есептің шығарылған орны, жылы
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі түпкілікті есеп нысанына
5-қосымша
Нысан
Екі немесе одан да көп кітаптардан тұратын есеп үшін (есептің екінші және одан кейінгі кітаптарының атау парағы) Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитеті __________________________________________________ орындаушы ұйымның атауы
Әмбебап ондық сыныптамасы __________ Құжатқа рұқсатты шектеу Мемлекеттік белгісі_________ тіркеу № _________ __________ дана Түгендеу № _____________
________________________ (есептің толық атауы) ________________________________________________________________ (жұмыстардың орындалу кезеңі, масштабы, парақтардың номенклатурасы, бағдарламаның/кіші бағдарламаның, тақырыптың атауы мен нөмірі, лицензияның/келісімшарттың сериясы мен нөмірі) _________________________ (кітаптың нөмірі және атауы)
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі түпкілікті есеп нысанына
6-қосымша
Нысан
Графикалық қосымшалардың тізімі
р/с
қосымшаның атауы қосымшаның нөмірі қосымшадағы парақ нөмірі Қосымшаның масштабы Қосымшаның құпиялылық дәрежесі
1
2
3
4
5
6
Барлығы: ____ графикалық қосымшалар ___ парақта, құпиялылық дәрежесі
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі түпкілікті есеп нысанына
7-қосымша
Нысан
Бұрыштама мөртабан
Есепті жасаған ұйымның атауы
Есептің, бағдарламаның/кіші бағдарламаның, тақырыптың атауы және тағы басқалар
Жауапты орындаушы, қолы, тегі, аты,әкесінің аты(бар болған жағдайда)
Есепті тапсырған жыл
Қосымша парақ
Қосымшаның атауы
Қосымшаның ауқымы
Құрастырған:
Тексерген:
Лауазымы, қолы Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Лауазымы, қолы Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі түпкілікті есеп нысанына
8-қосымша
Нысан
Патенттік зерттеулер туралы қорытынды
Бағдарлама/кіші бағдарлама, тақырып_________________________
атауы,нөмірі _________________________________________________________
Жауапты орындаушы__________________________________________________
___________________________________________________________________
Патенттанушының қорытындысы_______________________________________
__________________________________________________________________
___________________________________________________________________
күні 20 __ жылғы "____"__________________
патенттанушы __________________ _________
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі түпкілікті есеп нысанына
9-қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігі Геология комитеті _________________________________________________________ Геология комитетінің аумақтық органының атауы ____________________________________ жөніндегі есеп жасалған жұмыстың атауы есептің Формуляры Есептің авторы _______________________________________________ тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
р/с № Жазба күні Жасалған жазбаның мазмұны Жазба жасаған тұлғаның атқаратын лауазымы және қолы
1.
Есеп республикалық геологиялық қорға сақтауға қабылданды
Департамент директоры ________________
2.
Есепті қорлар жөніндегі мемлекеттік комиссия қарады және қабылдады (қорлар есептелетін есептер үшін)
Жер қойнауын сараптама жасау басқармасының басшысы __________________
3.
Есепті қорлар жөніндегі аумақтық комиссия қарады және қабылдады (қорлар есептелетін есептер үшін)
Қорлар жөніндегі өңіраралық комиссияның басшысы
____________________
4.
Есепті геология өңіраралық департаменті қарады және қабылдады:
Геологиялық қорлардың басшысы _______________
5.
Есепті жер қойнауын пайдаланушы қарады және қабылдады
Басшы ____________________
6.
Есепті жер қойнауын пайдаланушының мердігер кәсіпорны (орындаушы) қарады және қабылдады
Басшы ____________________
Формуляр есептің әрбір данасына қоса беріледі және оның ажырамас бөлігі болып табылады.
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі түпкілікті есеп нысанына
10-қосымша
Нысан
"Бекітемін"
Геология аумақтық органының басшысы
__________
қолы
______________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
"___"_____ 20____ жылы
Бастапқы геологиялық материалдарды тапсыру актісі
№ р/с Бастапқы материалдың атауы Тасымалдағыштың түрі (қағаз/электрондық) Бастапқы материалдың түрі (мәтін/графика) Парақтар саны Ескертпелер
1 2 3 4 5 6
Тапсырды: __________________________ Жер қойнауын пайдаланушы (жұмыстарға тапсырыс беруші) Қабылдады: ________________________________ Аумақтық геологиялық қор қызметінің Қолы, Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) басшысы
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі түпкілікті есеп нысанына
11-қосымша
Орындалған геологиялық барлау жұмыстарының түрлері мен көлемі және объект бойынша есептен шығаруға жататын шығындар туралы анықтама _____________________________________________ объектінің, бағдарламаның/кіші бағдарламаның атауы, лицензияның/келісімшарттың сериясы және нөмірі, жұмыстарды орындау мерзімі
№ р/с Жұмыстардың атауы Өлшем бірлігі Жоба бойынша бекітілді Орындалды Қаржыландырылды, теңге
1 2 3 4 5 6 7 8 9
А
Геологиялық барлау жұмыстары (орындалған жұмыстар)
Б
Ілеспе жұмыстар
Сомасы (жазбаша жазу)____________________________
Тапсырыс берушіден:
лауазымы, тапсырыс беруші
ұйымның атауы ________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
М.О.
Орындаушыдан:
лауазымы, орындаушы
ұйымның атауы ________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
М.О.
Тапсырыс беруші ұйымның қаржылық-экономикалық қызметінің басшысы
_____________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Орындаушы ұйымның қаржылық-экономикалық қызметінің басшысы
______________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі түпкілікті есеп нысанына
12-қосымша
Нысан
Есепті тарату (қағаз және электрондық нұсқасы) __________________________________________ есептің атауы
№ р/с Ұйымның атауы Дана нөмірі (қағаз) Дана нөмірі (электрондық) Мекен жайы
Жер қойнауын геологиялық зерттеу жөніндегі түпкілікті есеп нысанына
13-қосымша
Нысан
Координаталар жүйесі: ______ Биіктіктер жүйесі: Балтық
р/с
Ұңғыманың нөмірі Географиялық координаталар Ротордың альтитудасы, метр
Солтүстік ендік
Шығыс бойлық
1
2
3
4
5