Об утверждении Правил выписывания, учета и хранения рецептов
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 2 октября 2020 года № ҚР ДСМ-112/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 октября 2020 года № 21493.
В соответствии с частью третьей пункта 5 статьи 233 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.06.2023 № 102 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила выписывания, учета и хранения рецептов, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра здравоохранения Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету контроля качества и безопасности товаров и услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение 1 к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 2 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-112/2020
Правила выписывания, учета и хранения рецептов
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 11.07.2023 № 129 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила выписывания, учета и хранения рецептов разработаны в соответствии с частью третьей пункта 5 статьи 233 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок выписывания, учета и хранения рецептов.

Рецепттерді жазып беру, есепке алу және сақтау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 2 қазандағы № ҚР ДСМ-112/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 5 қазанда № 21493 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінің 233-бабы 5-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.06.2023 № 102 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Рецепттерді жазып беру, есепке алу және сақтау қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің сапасы мен қауіпсіздігін бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Денсаулық сақтау
министрінің бұйрығымен
Қазақстан Республикасы
2020 жылы 2 қазан
№ ҚР ДСМ-112/2020
1-қосымша
Рецепттерді жазып беру, есепке алу және сақтау қағидалары
Ескерту. Қағида жаңа редакцияда – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 11.07.2023 № 129 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Рецепттерді жазып беру, есепке алу және сақтау қағидалары "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 233-бабы 5-тармағының үшінші бөлігіне сәйкес әзірленді және рецепттерді жазып беру, есепке алу және сақтау тәртібін айқындайды.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) специальный рецептурный бланк – бланк для выписывания рецепта на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка;
2) сигнатура – документ, подтверждающий законность приобретения лекарственных средств, содержащих наркотические средства, психотропные вещества и их прекурсоры.
Глава 2. Порядок выписывания, учета и хранения рецептов
3. Назначение лекарственных средств и изделий медицинского назначения в амбулаторных условиях осуществляется на приеме (консультации) медицинскими работниками организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторную, профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную или паллиативную помощь, в пределах своей компетенции при наличии соответствующих медицинских показаний с учетом стандарта лечения соответствующего профиля и в количествах, отвечающих индивидуальным потребностям пациента.
Пациентам, нуждающимся в постоянном (длительном) бесплатном и (или) льготном обеспечении лекарственными средствами назначение допускается на период до трех месяцев.
Неизлечимо больным, страдающим тяжелыми, прогрессирующими заболеваниями в терминальной (конечной) стадии, количество выписываемого в одном рецепте лекарственного средства, содержащего наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, допускается назначать в количествах, достаточных на 10-15 календарных дней терапии, а для проживающего в отдаленном от районного центра населенном пункте - на 25-30 календарных дней терапии.
4. В сельских населенных пунктах, при отсутствии врачей, назначение лекарственных средств и изделий медицинского назначения осуществляется средними медицинскими работниками, ведущими амбулаторный прием пациентов.
5. Запись о назначении лекарственных средств и изделий медицинского назначения вносится в электронном виде в медицинские информационные системы (далее – МИС).
6. Назначение лекарственных средств и изделий медицинского назначения для бесплатного и (или) льготного обеспечения в амбулаторных условиях отдельных категорий граждан Республики Казахстан осуществляется в соответствии с Перечнем лекарственных средств и медицинских изделий для бесплатного и (или) льготного амбулаторного обеспечения отдельных категорий граждан Республики Казахстан с определенными заболеваниями (состояниями), утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 августа 2021 года № ҚР ДСМ – 75 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23885).

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы рецептілік бланк – Тізімнің ІІ кестесіндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар бар дәрілік заттарға рецепт жазып беруге арналған бланк;
2) сигнатура – құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар мен олардың прекурсорлары бар дәрілік заттарды алудың заңдылығын растайтын құжат.
2-тарау. Рецепттерді жазып беру, есепке алу және сақтау тәртібі
3. Дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды амбулаториялық негізде жазып беруді, егер тиісті орындар болса, олардың құзыреті шегінде амбулаториялық-емханалық, профилактикалық, диагностикалық, емдік, оңалту немесе паллиативтік көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының медицина қызметкерлерінің қабылдауында (кеңес беруінде) жүзеге асырады. емделушінің жеке қажеттіліктерін қанағаттандыратын тиісті профильді және мөлшердегі күтім стандартын ескере отырып, медициналық көрсеткіштер.
Дәрілік заттармен тұрақты (ұзақ мерзімді) тегін және (немесе) жеңілдікпен қамтамасыз етуді қажет ететін науқастарға үш айға дейінгі мерзімге тағайындалуы мүмкін.
құрамында Тізбенің ІІ Кестесіндегі есірткі, психотроптық заттар бар бір рецептте жазылған дәрілік заттың мөлшері 10-15 данаға жеткілікті мөлшерде тағайындалуы мүмкін. терапияның күнтізбелік күндері, ал облыс орталығынан шалғайдағы елді мекеннің тұрғыны үшін 25-30 күнтізбелік күн терапиясы.
4. Ауылдық елді мекендерде дәрігерлер болмаған жағдайда дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды тағайындауды науқастарды амбулаториялық қабылдауды жүргізетін орта медицина қызметкерлері жүзеге асырады.
5. Дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды рецепт бойынша жазу туралы жазба медициналық ақпараттық жүйелерге (бұдан әрі – МАЖ) электронды түрде енгізіледі.
6. Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарын амбулаториялық жағдайларда тегін және (немесе) жеңілдікпен қамтамасыз ету үшін дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды тағайындау Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің бұйрығымен бекітілген белгілі бір аурулары (жай-күйі) бар Қазақстан Республикасы азаматтарының жекелеген санаттарын тегін және (немесе) жеңілдікпен амбулаториялық қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың тізбесіне сәйкес жүзеге асырылады 2021 жылғы 5 тамыздағы № ҚР ДСМ – 75 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 23885 болып тіркелген).

7. Для получения лекарственных средств и изделий медицинского назначения выписываются рецепты в бумажном и (или) электронном виде на бланках по форме № 078/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения, а также инструкций по их заполнению" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579).
8. Рецепты на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка, выписываются на специальном рецептурном бланке розового цвета, изготовленном типографским способом, форматом А6, имеющим код, номер бланка и степень защиты по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам и заверяются подписью, личной печатью (при наличии), штампом и печатью (при наличии) организации здравоохранения.
Код включает условное цифровое обозначение административно-территориальной единицы Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
9. Организации здравоохранения обеспечиваются специальными рецептурными бланками местными органами государственного управления здравоохранения.
Выдача специальных рецептурных бланков осуществляется по доверенности, с указанием в них количества (прописью), кода и номера бланка.
Специальные рецептурные бланки при поступлении в организацию здравоохранения принимаются комиссией, назначенной приказом руководителя, которая проверяет соответствие полученных количеств сопроводительным документам.
В организации здравоохранения, приказом руководителя, назначается ответственное лицо за хранение и выдачу специальных рецептурных бланков.
10. Специальные рецептурные бланки подлежат предметно-количественному учету, выдаются медицинскому работнику ответственным лицом для конкретного пациента.
Специальные рецептурные бланки, а также документы по их приходу и расходу хранятся в сейфах или металлических шкафах. Комната по окончании работы опечатывается и (или) пломбируется. Ключи от комнаты, печать и (или) пломбир хранятся у ответственного лица.
11. Запас специальных рецептурных бланков в организации здравоохранения не превышает годовой потребности. Потребность определяется организацией здравоохранения с учетом прикрепленного населения.
12. Книга учета специальных рецептурных бланков заводится на один календарный год по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Книга учета пронумеровывается, прошнуровывается, скрепляется печатью и подписью руководителя организации здравоохранения.

7. Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарды алу үшін "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын, сондай-ақ олар бойынша нұсқаулықтарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен бекітілген № 078/у нысаны бойынша бланкілерде қағаз және (немесе) электрондық түрдегі рецепттер жазылады (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген).
8. Құрамында Тізбенің ІІ Кестесінің есірткі құралдары, психотроптық заттары бар дәрілік заттарға рецепттер А6 пішімінде басылған, коды, бланкі нөмірі және қорғаныс дәрежесі бар арнайы қызғылт рецепті бланкісінде № 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ресімделеді. осы Қағидалар және денсаулық сақтау ұйымының қолы, жеке мөрі (бар болса), мөрі және мөрі (бар болса) куәландырылған.
Кодекс осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірлігінің шартты сандық белгісін қамтиды.
9. Денсаулық сақтау ұйымдарын денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдары арнайы рецептуралық бланкілермен қамтамасыз етеді.
Арнайы рецептілік бланкілерді беру сенімхат бойынша, онда бланкінің саны (жазбаша), коды және нөмірі көрсетіле отырып жүзеге асырылады.
Денсаулық сақтау ұйымына келіп түскен кезде арнайы рецептілік бланкілерді басшының бұйрығымен тағайындалған комиссия қабылдайды, ол алынған сандардың ілеспе құжаттарға сәйкестігін тексереді.
Денсаулық сақтау ұйымында басшының бұйрығымен арнайы рецептілік бланкілерді сақтауға және беруге жауапты тұлға тағайындалады.
10. Арнайы рецепт бланкілері нысаналы-сандық есепке алынуға жатады, нақты пациент үшін жауапты тұлға медицина қызметкеріне береді.
Арнайы рецепт бланкілері, сондай-ақ олардың келуі мен шығысы бойынша құжаттар сейфтерде немесе металл шкафтарда сақталады. Жұмыс аяқталғаннан кейін бөлме мөрленеді және (немесе) пломбаланады. Бөлме кілттері, мөр және (немесе) пломбир жауапты тұлғада сақталады.
11. Денсаулық сақтау ұйымындағы арнайы рецепт бланкілерінің қоры жылдық қажеттіліктен аспайды. Қажеттілікті денсаулық сақтау ұйымы бекітілген халықты ескере отырып анықтайды.
12. Арнайы рецепт бланкілерін есепке алу кітабы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бір күнтізбелік жылға енгізіледі. Бухгалтерлік есеп кітапшасы нөмірленеді, бауланады, мөрмен және денсаулық сақтау ұйымының басшысы қол қояды.

13. На первое число каждого месяца ответственное лицо сверяет фактическое наличие специальных рецептурных бланков с книжным остатком, о чем составляется акт сверки специальных рецептурных бланков по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
При выявлении расхождений по результатам сверки руководитель организации здравоохранения в течение суток с момента обнаружения извещает об этом территориальное подразделение государственного органа в сфере обращения лекарственных средств, медицинских изделий.
14. Книга учета специальных рецептурных бланков со всеми приходными расходными документами к ней хранится в сейфах или металлических шкафах в течение пяти лет, не считая текущего.
Все документы по приходу и расходу специальных рецептурных бланков (счета-фактуры, накладные, требования, доверенности) хранятся в условиях, гарантирующих их сохранность. Документы подшиваются по месяцам и годам.
15. Рецепты на получение лекарственных средств и медицинских изделий в электронном виде выписываются и учитываются в информационной системе и подписываются посредством электронно-цифровой подписи медицинского работника.
При отсутствии возможности выписывания рецепта в электронном формате выписывание рецептов осуществляется в бумажном виде за подписью медицинского работника, назначившего лекарственное средство или изделие медицинского назначения.
В случае некорректного введения данных в информационной системе лекарственного обеспечения при выписывании рецепта на лекарственное средства или изделие медицинского назначения, корректировка данных осуществляется в срок не более 5 рабочих дней со дня выписывания.
16. При выписывании лекарственного средства, содержащего наркотические средства, психотропные вещества на амбулаторном уровне в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, помимо специального рецептурного бланка дополнительно выписывается рецепт на бесплатный отпуск.
Корешки специальных рецептурных бланков заполняются идентично рецепту и хранятся в организации здравоохранения у лица, ответственного за их сохранность.
Содержание рецепта, серия и номер специального рецептурного бланка заносятся в медицинскую документацию пациента.
17. Рецепты на лекарственные средства, не зарегистрированные и не разрешенные к применению в Республике Казахстан, не выписываются.
Допускается выписывание рецептов на незарегистрированные лекарственные средства в случаях, указанных в части второй пункта 5 статьи 196 Кодекса.
18. Название лекарственного средства в рецепте указывается на казахском или русском или латинском языках под международным непатентованным наименованием, в случае назначения комбинированного лекарственного препарата указывается его состав.
При индивидуальной непереносимости пациента допускается выписывание лекарственного средства под торговым наименованием.
Название лекарственного средства, содержащего наркотические средства, психотропные вещества, входящего в состав многокомпонентной лекарственной формы, пишется в рецепте первым, затем указываются все остальные ингредиенты.

13. Әр айдың бірінші күніне жауапты тұлға кітап қалдығымен арнайы рецептілік бланкілердің нақты болуын салыстырып тексереді, ол туралы осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы рецептілік бланкілерді салыстыру актісі жасалады.
Салыстыру нәтижелері бойынша сәйкессіздіктер анықталған кезде денсаулық сақтау ұйымының басшысы табылған сәттен бастап бір тәулік ішінде бұл туралы дәрілік заттардың, медициналық бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне хабарлайды.
14. Арнайы рецепт бланкілерін есепке алу кітабы оған барлық кіріс және шығыс құжаттарымен бірге сейфтерде немесе металл шкафтарда ағымдағыны есептемегенде бес жыл сақталады.
Арнайы рецептілік бланкілерді алу және тұтыну жөніндегі барлық құжаттар (шот-фактуралар, жүкқұжаттар, талаптар, сенімхаттар) олардың сақталуына кепілдік беретін жағдайларда сақталады. Құжаттар айлар мен жылдар бойынша беріледі.
15. Дәрілік заттарды және медициналық мақсаттағы бұйымдарды электронды түрде алуға рецепттер ақпараттық жүйеде ресімделеді және тіркеледі және медицина қызметкерінің электрондық цифрлық қолтаңбасы арқылы қол қойылады.
Электрондық форматта рецепт жазу мүмкіндігі болмаған кезде рецептілерді жазу дәрілік затты немесе медициналық мақсаттағы бұйымды тағайындаған медицина қызметкерінің қолы қойылған қағаз түрінде жүзеге асырылады.
Дәрілік затқа немесе медициналық мақсаттағы бұйымға рецепт жазу кезінде дәрілік қамтамасыз етудің ақпараттық жүйесінде деректер дұрыс енгізілмеген жағдайда, деректерді түзету жазылған күннен бастап 5 жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүзеге асырылады.
16. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде амбулаториялық деңгейде құрамында есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік затты жазып беру кезінде арнайы рецептуралық бланкіден басқа тегін демалысқа арналған рецепт қосымша жазылады.
Арнайы рецептілік бланкілердің тамыры рецептпен бірдей толтырылады және олардың сақталуына жауапты адамның денсаулық сақтау ұйымында сақталады.
Рецепт мазмұны, арнайы рецепт бланкісінің сериясы мен нөмірі пациенттің медициналық құжаттамасына енгізіледі.
17. Қазақстан Республикасында тіркелмеген және қолдануға рұқсат етілмеген дәрілік заттарға арналған рецепттер жазылмайды.
Кодекстің 196-бабы 5-тармағының екінші бөлігінде көрсетілген жағдайларда тіркелмеген дәрілік заттарға рецепт жазуға жол беріледі.
18. Дәрілік заттың атауы рецептте халықаралық патенттелмеген атаумен қазақ немесе орыс немесе латын тілдерінде көрсетіледі, аралас дәрілік препарат тағайындалған жағдайда оның құрамы көрсетіледі.
Пациенттің жеке төзімсіздігі кезінде дәрілік затты сауда атауымен жазуға жол беріледі.
Құрамында көп компонентті дәрілік форманың құрамына кіретін есірткі, психотроптық заттар бар дәрілік заттың атауы рецептте бірінші болып жазылады, содан кейін барлық басқа ингредиенттер көрсетіледі.

19. Рецепты выписываются разборчиво с обязательным заполнением всех предусмотренных в бланке граф, способ применения обозначается на государственном или русском языке и прописывается в соответствующей графе с указанием лекарственной формы, дозировки, режима дозирования и продолжительности лечения. Не допускается ограничиваться общими указаниями ("Известно", "Внутреннее", "Наружное"). Исправления в рецепте не допускаются.
20. Твердые сыпучие вещества выписываются в граммах, миллиграммах или микрограммах, жидкие – в миллилитрах, граммах и каплях. Биологические препараты – в единицах действия.
На одном рецептурном бланке выписывается одно наименование лекарственного средства, содержащее наркотические средства, психотропные и сильнодействующие вещества в количествах, не превышающих предельно допустимые нормы согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
21. При отсутствии одного из препаратов, указанных в рецепте, при отпуске неполной упаковки или неполного количества препарата, фармацевт на обратной стороне рецепта указывает количество отпущенного препарата. Рецепт (за исключением рецептов на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные и сильнодействующие вещества) возвращается пациенту, копия рецепта оставляется в аптеке.
22. Рецепт на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные и сильнодействующие вещества остается в аптеке.
На обороте рецепта указывается название, количество отпущенного лекарственного средства, дата и подпись отпустившего.
Пациенту взамен рецепта выдается сигнатура с желтой полосой по диагонали (слева направо) по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам с данными, полностью соответствующими рецепту и заводской маркировке (завод-производитель, страна, номер серии (партии)). Сигнатура заверяется подписью фармацевтического работника, отпустившего лекарство, а также скрепляется печатью аптечной организации.
23. При выписывании лекарственного средства в дозе, превышающей высшую разовую, врач в рецепте обозначает дозу лекарственного средства прописью и восклицательным знаком. При несоблюдении врачом данного требования фармацевтический работник отпускает прописанное лекарственное средство в половине, установленной высшей разовой дозы.
Рецепты на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества для пациентов с хроническими заболеваниями выписываются на курс лечения сроком до одного месяца. В этих случаях на рецептурном бланке указывается "По специальному назначению". Указание "По специальному назначению" врач прописывает собственноручно, заверяет подписью и личной печатью.
24. Не допускается выписывать рецепты и отпускать пациентам:

19. Рецепттер бланкіде көзделген барлық бағандарды міндетті түрде толтыра отырып, анық жазылады, қолдану тәсілі мемлекеттік немесе орыс тілінде белгіленеді және дәрілік нысаны, дозасы, дозалау режимі және емдеу ұзақтығы көрсетіле отырып, тиісті бағанда жазылады. Жалпы нұсқаулармен шектелуге жол берілмейді ("белгілі", "ішкі", "сыртқы"). Рецепт бойынша түзетулерге жол берілмейді.
20. Қатты сусымалы заттар граммен, миллиграмммен немесе микрограмммен, сұйық заттар миллилитрмен, граммен және тамшылармен жазылады. Биологиялық препараттар-әсер ету бірліктерінде.
Бір рецептуралық бланкіде осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес рұқсат етілген шекті нормалардан аспайтын мөлшерде құрамында есірткі, психотроптық және күшті әсер ететін заттар бар дәрілік заттың бір атауы жазылады.
21. Рецептте көрсетілген препараттардың біреуі болмаған кезде, толық емес қаптаманы немесе препараттың толық емес мөлшерін босатқан кезде, рецептінің артқы жағындағы фармацевт босатылған препараттың мөлшерін көрсетеді. Рецепт (құрамында есірткі, психотроптық және күшті заттар бар дәрілік заттарға арналған рецепттерді қоспағанда) пациентке қайтарылады, рецепттің көшірмесі дәріханада қалдырылады
22. Құрамында есірткі, психотроптық және күшті заттар бар дәрілік заттарға арналған Рецепт дәріханада қалады.
Рецепттің артқы жағында босатылған дәрілік заттың атауы, саны, босатылған адамның күні мен қолы көрсетіледі.
Пациентке рецептінің орнына осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша диагональ бойынша (солдан оңға қарай) сары жолағы бар, рецептке және зауыттық таңбалауға толық сәйкес келетін деректермен (өндіруші зауыт, ел, серия (партия) нөмірі) қолтаңба беріледі. Қолтаңба дәрі-дәрмекті жіберген фармацевтикалық қызметкердің қолымен расталады, сондай-ақ дәріхана ұйымының мөрімен бекітіледі.
23. Дәрілік затты бір реттік дозадан асатын дозада тағайындаған кезде дәрігер рецептте дәрілік заттың дозасын жазумен және леп белгісімен белгілейді. Дәрігер бұл талапты сақтамаған жағдайда фармацевтикалық қызметкер тағайындалған дәрілік затты белгіленген жоғары бір реттік дозаның жартысында босатады.
Құрамында есірткі заттары, созылмалы аурулары бар пациенттерге арналған психотроптық заттар бар дәрілік заттарға арналған рецепттер емдеу курсына бір айға дейінгі мерзімге жазылады. Мұндай жағдайларда рецептуралық бланкіде "арнайы мақсат бойынша" көрсетіледі. Дәрігер "арнайы тағайындау бойынша" нұсқауды өз қолымен тағайындайды, қолымен және жеке мөрімен куәландырады.
24 . Рецепттерді жазуға және пациенттерге беруге рұқсат етілмейді:

1) лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные вещества Таблицы II Списка пациентам с психическими и поведенческими расстройствами (заболеваниями), связанными с употреблением наркотических средств, за исключением лекарственных средств поддерживающей терапии агонистами опиоидов (далее – ПТАО) для пациентов ПТАО;
2) этиловый эфир, а также инъекционные растворы фентанила;
3) наркотические средства, психотропные вещества вне состава изготовленной в аптеке лекарственной формы.
25. Рецепты на лекарственные средства и изделия медицинского назначения действительны на территории всей республики, за исключением рецептов на бесплатный и льготный отпуск, которые действительны в пределах административно-территориальной единицы республики.
Рецепты на получение лекарственных средств, в том числе отпускаемых бесплатно и на льготных условиях, действительны в течение 1 месяца.
Рецепты на лекарственные средства, содержащие наркотические средства, психотропные и сильнодействующие вещества, действительны в течение 15 календарных дней с момента выдачи рецепта.
26. Срок хранения рецепта в бумажном виде на лекарственное средство составляет не менее тридцати календарных дней, за исключением рецепта на лекарственное средство, содержащее наркотические средства, психотропные и сильнодействующие вещества, который хранится один год, на лекарственное средство, отпускаемое в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) обязательного социального медицинского страхования, срок хранения которого составляет два года.
27. По истечении срока хранения рецепты подлежат уничтожению.
28. Для уничтожения рецептов создается комиссия в составе руководителя и материально-ответственных лиц аптеки, аптечного пункта.
Комиссия составляет акт об уничтожении, в котором прописью указываются период и количество уничтоженных рецептов.
29. Рецепт, не отвечающий вышеперечисленным требованиям, является недействительным и погашается штампом "Рецепт недействителен", регистрируется в журнале учета неправильно выписанных рецептов по форме, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 сентября 2020 года № ҚР ДСМ-104/2020 "Об утверждении Правил оптовой и розничной реализации лекарственных средств и медицинских изделий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21229), пронумерованном, прошнурованном и скрепленном подписью руководителя и печатью (при наличии) аптеки, аптечного пункта.
Информация о неправильно выписанных рецептах передается в соответствующие территориальные подразделения государственного органа в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий и для сведения руководителю соответствующей медицинской организации.

1) опиоидты агонистермен қолдаушы терапиясы (бұдан әрі – ОАҚТ) пациенттері үшін ОАҚТ дәрілік заттарын қоспағанда, есірткі құралдарын, психотроптық заттарды қолданумен байланысты психикалық және мінез-құлық бұзылыстары (аурулары) бар пациенттерге Тізімнің II Кестесіндегі құрамында есірткі құралдары, психотроптық заттар бар дәрілік заттар;
2) этил эфирі, сондай-ақ фентанилдің инъекциялық ерітінділері;
3) дәріханада дайындалған дәрілік нысанның құрамынан тыс есірткі құралдары, психотроптық заттар.
25. Дәрілік заттар мен медициналық мақсаттағы бұйымдарға арналған рецепттер республиканың әкімшілік-аумақтық бірлігі шегінде жарамды тегін және жеңілдікті демалысқа арналған рецепттерді қоспағанда, бүкіл республика аумағында жарамды.
Дәрілік заттарды, оның ішінде тегін және жеңілдікті шарттармен берілетін дәрілерді алуға арналған рецепттер 1 ай бойы жарамды.
Құрамында есірткі, психотроптық және күшті әсер ететін заттар бар дәрілік заттарға арналған рецепттер рецепт берілген сәттен бастап күнтізбелік 15 күн ішінде жарамды.
26. Тегін медициналық көмектің және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандырудың кепілдік берілген көлемі шеңберінде босатылатын дәрілік затқа бір жыл сақталатын құрамында есірткі, психотроптық мен күшті әсер ететін заттар бар дәрілік затқа арналған рецептті қоспағанда, дәрілік затқа арналған рецептті қағаз түрінде сақтау мерзімі кемінде күнтізбелік отыз күнді құрайды бұл екі жыл.
27. Сақтау мерзімі өткеннен кейін рецепттер жойылуға жатады.
28 . Рецепттерді жою үшін дәріхананың, дәріхана пунктінің басшысы мен материалдық жауапты адамдарынан комиссия құрылады.
Комиссия жою актісін жасайды, онда жойылған рецептілердің мерзімі мен саны сөзбен көрсетіледі.
29. Жоғарыда аталған талаптарға жауап бермейтін рецепт жарамсыз болып табылады және "Рецепт жарамсыз" мөртабанымен өтеледі "Дәрілік заттар мен медициналық бұйымдарды көтерме және бөлшек саудада өткізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2020 жылғы 17 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-104/2020 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21229 болып тіркелген), нөмірленген, тігілген және басшының қолымен және дәріхананың, дәріхана пунктінің мөрімен (бар болса) бекітілген нысан бойынша қате жазылған рецепттерді есепке алу журналында тіркеледі.
Қате жазылған рецепттер туралы ақпарат дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың айналысы саласындағы мемлекеттік органның тиісті аумақтық бөлімшелеріне және ақпарат үшін тиісті медициналық ұйымның басшысына беріледі.

30. В рецепте применяются основные рецептурные сокращения согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к правилам выписывания,
учета и хранения рецептов
Форма
Формат А6
Форма специального рецептурного бланка
РЕЦЕПТ № _____
РЕЦЕПТ № _____
Код ___________
Код ___________
Штамп организации здравоохранения (с указанием наименования организации здравоохранения)
Штамп организации здравоохранения
(с указанием наименования организации здравоохранения)
Дата выписки рецепта
"__" _________ 20___ г.
Ф.И.О. (при его наличии) пациента
_________________________________,
ИИН ____________________________
возраст _______
Адрес ___________________________
№ участка _______________________,
№ медицинской документации пациента
________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
врача ___________________________
Rp:
Дата выписки рецепта
"__" _________ 20___ г.
Ф.И.О. (при его наличии) пациента
__________________________________,
ИИН _____________________________
возраст _______
Адрес ____________________________
№ участка ________________________,
№ медицинской документации пациента
__________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) врача
__________________________________
Rp:
Подпись и личная печать врача
________________________________
МП
Подпись и личная печать врача
__________________________________
МП
Исправления не допускаются.
Корешок остается в организации здравоохранения
Номер бланка
Исправления не допускаются
Номер бланка
Приложение 2 к правилам
выписывания, учета
и хранения рецептов
Условное цифровое обозначение административно-территориальных единиц Республики Казахстан
№ п/п
Административно-территориальная единица
Условное цифровое обозначение
1
город Астана

30. Рецептіде осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес негізгі рецептуралық қысқартулар қолданылады.
Рецепттерді жазып беру, есепке
алу және сақтау қағидаларына
1-қосымша
Пішін
A6 пішімі
Пішін арнайы рецепт бланкі
№ _____ РЕЦЕПТ
№ _____ РЕЦЕПТ
Код ___________
Код ___________
Денсаулық сақтау ұйымының мөртабаны (денсаулық сақтау ұйымның атауы көрсетілген)
Денсаулық сақтау ұйымының мөртабаны (денсаулық сақтау ұйымның атауы көрсетілген)
Рецепті жазып берілген күн
20 __ ж. "____" _______________________
Науқастың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) _____________________________________
ТБН _________________________________
Жасы ________________________________
Мекенжайы ___________________________
Учаскенің № __________________________
Науқастың медициналық құжаттамасының №
___________________________________
Дәрігердің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) _____________________________________
Rp:
Рецепті жазып берілген күн
20 __ ж. "____" ________________________
Науқастың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда)
______________________________________
ТБН __________________________
Жасы _________________________________
Мекенжайы ___________________________
Учаскенің № __________________________
Науқастың медициналық құжаттамасының
№ ___________________________________
Дәрігердің Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) _____________________________________
Rp:
Дәрігердің қолы және жеке мөрі (бар болған жағдайда) ______________________
МО
Дәрігердің қолы және жеке мөрі (бар болған жағдайда)_____________________________
Түзетулерге жол берілмейді
Түбіртек денсаулық сақтау ұйымында қалады Бланк нөмірі
Түзетулерге жол берілмейді
Бланк нөмірі
Рецепттерді жазып беру, есепке
алу және сақтау қағидаларына
2-қосымша
Кәдімгі цифрлық белгілеу Қазақстан Республикасының әкімшілік-аумақтық бірліктері
№ p/с
Әкімшілік-аумақтық бірлік
Кәдімгі цифрлық белгілеу
1
Астана қаласы

0,0110-0,0168
5
5
Оксикодон
таблетка с пролонгированным высвобождением, покрытые пленочной оболочкой
5 мг/2,5 мг
0,005
160
В сумме не должно превышать 0,8 грамма
таблетка с пролонгированным высвобождением, покрытые пленочной оболочкой
10 мг/5 мг
0,01
80
таблетка с пролонгированным высвобождением, покрытые пленочной оболочкой
20 мг/10 мг
0,02
40
таблетка с пролонгированным высвобождением, покрытые пленочной оболочкой
40 мг/20 мг
0,04
20
6
Лекарственные средства, содержащие психотропные вещества, за исключением производных барбитуровой кислоты
таблетка
50
раствор для инъекций в ампуле
20
7
Лекарственные средства, содержащие производные барбитуровой кислоты
таблетка
10
Приложение 6
к правилам выписывания,
учета и хранения рецептов
СИГНАТУРА
Название аптечной организации __________________________
КОД _________________________ № рецепта _______________,
Дата выписывания ____________________
Ф.И.О (при его наличии), возраст пациента ________________________________
Rp:___________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Способ применения ____________________________________________________
Ф.И.О (при его наличии) врача ___________________________________________
Завод–производитель, страна, № серии (партии)
______________________________________________________________________
Приготовил ___________________________________________________________
Проверил _____________________________________________________________
Отпустил _____________________________________________________________
Дата _________________________________________________________________
Приложение 7
к правилам выписывания,
учета и хранения рецептов
Основные рецептурные сокращения
Сокращение
Полное написание
Перевод
aa
ana
по, поровну
ac. acid.
acidum
кислота
amp.
ampulla
Ампула
aq.
аqua
Вода
aq. purif.
aqua purificata
вода очищенная
but.
вutyrum
масло (твердое)
comp., cps.
сompositus (a, um)
Сложный
D.
Da, Detur, Dentur
Выдай. Пусть будет выдано. Пусть будут выданы
D.S.
Da, Signa; Detur, Signetur
Выдай, oбозначь. Пусть будет выдано, обозначено. Выдать, обозначить
D.t.d.
Da (Dentur) tales doses
Выдай (Пусть будут выданы) такие дозы
Dec.
Decoctum
Отвар
dil.
dilutus
Разведенный
div. in p.​aeq
divide in partes aequales
раздели на равные части
emuls
emulsum
Эмульсия
extr.
extractum
экстракт, вытяжка
f.
fiat (fiant)
пусть образуется (образуются)
gtt.
gutta, guttae
капля, капли
inf.
infusum
Настой
in amp.
in ampullis
в ампулах
in caps.gel.
in capsulis gelatinosis
в капсулах желатиновых
in tabl.
in tab(u)lettis
в таблетках
lin.
linimentum
жидкая мазь
liq.
liquor
Жидкость
M. pil.
massa pilularum
пилюльная масса
M.
Misce; Misceatur
Смешай. Пусть будет смешано. Смешать
N.
numero
Числом
ol.
oleum
масло (жидкое)
pil.
pilula
Пилюля
p.​aeq.
partes aequales
равные части
pulv.
pulvis
Порошок
q.s.
quantum satis
сколько потребуется, сколько надо
r., rad.
radix
Корень
Rp.
Recipe
Возьми
Rep.
Repete. Repetatur
Повтори. Пусть будет повторено
rhiz.
rhizoma
Корневище
S.
Signa. Signetur
Обозначь. Пусть будет обозначено
sem.
semen
Семя
simpl.
simplex
Простой
sir.
sirupus
Сироп
sol.
solutio
Раствор
supp.
suppositorium
Свеча
tabl.
tab(u)letta
Таблетка
t-ra, tinct., tct.
tinctura
Настойка
ung.
unguentum
Мазь
vitr.
vitrum
Склянка
ppt., praec.
praecipitatus
Осажденный
past.
pasta
Паста
Приложение 2 к приказу
Министр здравоохранения
Республики Казахстан

0,0110-0,0168
5
5
оксикодон
Ұзақ шығарылатын таблетка , үлбірлі қабықпен қапталған
5 мг/2,5 мг
0,005
160
Барлығы 0,8 граммнан аспауы керек
босап шығуы ұзартылған, үлбірлі қабықпен қапталған таблетка
10 мг/5 мг
0,01
80
босап шығуы ұзартылған, үлбірлі қабықпен қапталған таблетка
20 мг/10 мг
0,02
40
босап шығуы ұзартылған, үлбірлі қабықпен қапталған таблетка
40 мг/20 мг
0,04
20
6
Барбитур қышқылының туындыларын қоспағанда, құрамында психотроптық заттар бар дәрілік заттар
таблетка
50
ампулада инъекцияға арналған ерітінді
20
7
Құрамында барбитур қышқылының туындылары бар дәрілер
таблетка
10
Рецепттерді жазып беру, есепке
алу және сақтау қағидаларына
6- қосымша
СИГНАТУРА
Дәріхана ұйымының атауы _____________________________________
КОД _______________________ Рецепт № _______________,
Берілген кезі ____________________
Науқастың аты-жөні (бар болса), жасы ________________________________
Rp :
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
_________________________
Қолдану тәртібі ______________________________________
Дәрігердің аты-жөні (бар болса)
______________________________________________________
Өндіріс орны, елі, сериясының (партиясының) нөмірі
_________________________________________________________________
Орындалған ____________________________________________
Тексерілді ________________________________________________
Шығарған ________________________________________________
Күні ________________________________________________
Рецепттерді жазып беру, есепке
алу және сақтау қағидаларына
7-қосымша
Негізгі рецетуралық қысқартулар
Қысқартулар
Толық жазылуы
Аудармасы
aa
ana
бойынша, тең бөлінген
ac. acid.
acidum
қышқыл
amp.
ampulla
Ампула
aq.
аqua
Су
aq. purif.
aqua purificata
тазартылған су
but.
вutyrum
май (қатты)
comp., cps.
сompositus (a, um)
күрделі
D.
Da, Detur, Dentur
Бер. Берілетін болсын. Осылар берілетін болсын
D.S.
Da, Signa; Detur, Signetur
Бер, белгіле. Берілетін, белгіленетін болсын. Берілсін, белгіленсін
D.t.d.
Da (Dentur) tales doses
Осындай дозаларды бер (берілетін болсын)
Dec.
Decoctum
Қайнатпа
dil.
dilutus
Ерітілген
div. in p.​aeq
divide in partes aequales
тең бөліктерге бөл
emuls
emulsum
Эмульсия
extr.
extractum
сығынды, сорып алынған
f.
fiat (fiant)
түзілетін болсын (түзілсін)
gtt.
gutta, guttae
тамшыдәрі, тамшыдәрілер
inf.
infusum
тұнба
in amp.
in ampullis
ампулаларда
in caps.gel.
in capsulis gelatinosis
желатинді капсулаларда
in tabl.
in tab(u)lettis
Таблеткаларда
lin.
linimentum
сұйық жақпа май
liq.
liquor
Сұйықтық
M. pil.
massa pilularum
пилюля массасы
M.
Misce; Misceatur
Араластыр. Араластырылатын болсын. Араластырылсын
N.
numero
Санмен
ol.
oleum
май (сұйық)
pil.
pilula
Пилюля
p.​aeq.
partes aequales
тең бөліктер
pulv.
pulvis
Ұнтақ
q.s.
quantum satis
қанша қажет етілсе, қанша керек
r., rad.
radix
Тамыр
Rp.
Recipe
Ал
Rep.
Repete. Repetatur
Қайтала. Қайталанатын болсын
rhiz.
rhizoma
сала тамыр
S.
Signa. Signetur
Белгіле. Белгіленетін болсын
sem.
semen
Ұрық
simpl.
simplex
Қарапайым
sir.
sirupus
Шырын
sol.
solutio
Ерітінді
supp.
suppositorium
Балауыз
tabl.
tab(u)letta
Таблетка
t-ra, tinct., tct.
tinctura
Тұнба
ung.
unguentum
жақпа май
vitr.
vitrum
шыны ыдыс
ppt., praec.
praecipitatus
Тұнған
past.
pasta
Паста
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі

от 2 октября 2020 года
№ ҚР ДСМ-112/2020
Перечень утративших силу приказов Министра здравоохранения Республики Казахстан и Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан
1. Приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 373 "Об утверждении Правил выписывания, учета и хранения рецептов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11465, опубликован 9 июля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
2. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 апреля 2019 года № ҚР ДСМ-36 "О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 373 "Об утверждении Правил выписывания, учета и хранения рецептов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18528, опубликован 23 апреля 2019 года в эталонном контрольном банке НПА).
3. Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 сентября 2019 года № ҚР ДСМ-131 "О внесении изменений и дополнений в приказ Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 22 мая 2015 года № 373 "Об утверждении Правил выписывания, учета и хранения рецептов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19425, опубликован 2 октября 2019 года в эталонном контрольном банке НПА).

2020 жылғы 2 қазаны
№ ҚР ДСМ-112/2020
бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің күші жойылған бұйрықтарының тізбесі
1. "Рецептілерді жазу, есепке алу және сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 мамырдағы № 373 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11465 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық - құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 9 шілдеде жарияланған);
2. "Рецептілерді жазу, есепке алу және сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 мамырдағы № 373 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 15 сәуірдегі № ҚР ДСМ-36 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18528 болып тіркелген, ҚР НҚА эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 23 сәуірде жарияланды);
3. "Рецептілерді жазу, есепке алу және сақтау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 22 мамырдағы № 373 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2019 жылғы 30 қыркүйектегі № ҚР ДСМ-131 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19425 болып тіркелген, ҚР НҚА эталондық бақылау банкінде 2019 жылғы 2 қазанда жарияланды).