О внесении изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 15 октября 2014 года № 346 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка следственных изоляторов органов национальной безопасности Республики Казахстан"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 17 ноября 2020 года № 76/қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 18 ноября 2020 года № 21651
В соответствии с пунктом 2 статьи 50 Закона Республики Казахстан от 6 апреля 2016 года "О правовых актах" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 15 октября 2014 года № 346 "Об утверждении Правил внутреннего распорядка следственных изоляторов органов национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9887, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 12 августа 2015 года) следующие изменения:
в Правилах внутреннего распорядка следственных изоляторов органов национальной безопасности Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
заголовки глав 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
"Глава 2. Прием и размещение подозреваемых и обвиняемых по камерам";
"Глава 3. Проведение личного обыска, дактилоскопирования, фотографирования, досмотра вещей подозреваемых и обвиняемых, а также изъятие предметов, веществ и продуктов питания, запрещенных к хранению и использованию";
"Глава 4. Материально-бытовое обеспечение подозреваемых и обвиняемых";
"Глава 5. Приобретение подозреваемыми и обвиняемыми продуктов питания, а также предметов первой необходимости и других промышленных товаров";
"Глава 6. Прием и передача подозреваемым и обвиняемым посылок, передач";
"Глава 7. Получение и отправление подозреваемыми и обвиняемыми телеграмм, писем, денежных переводов";
"Глава 8. Направление подозреваемыми и обвиняемыми предложений, заявлений и жалоб";
"Глава 9. Отправление подозреваемыми и обвиняемыми религиозных обрядов";
"Глава 10. Привлечение обвиняемых к труду";
"Глава 11. Участие подозреваемых и обвиняемых в брачно-семейных (супружеско-семейных) отношениях и гражданско-правовых сделках";
"Глава 12. Проведение подписки подозреваемых и обвиняемых на газеты и журналы";
"Глава 13. Медико-санитарное обеспечение подозреваемых и обвиняемых";
"Глава 14. Проведение ежедневных прогулок подозреваемых и обвиняемых";

"Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары тергеу изоляторларының ішкі тәртіптеме қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2014 жылғы 15 қазандағы № 346 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 17 қарашадағы № 76/қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 18 қарашада № 21651 болып тіркелді
"Құқықтық актілер туралы" 2016 жылғы 6 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы 50-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары тергеу изоляторларының ішкі тәртіптеме қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2014 жылғы 15 қазандағы № 346 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тізілімінде № 9887 болып тіркелген, 2015 жылғы 12 тамызда "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде ресми жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
аталған бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдары тергеу изоляторларының ішкі тәртіптеме қағидаларында:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 және 15-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
"2-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларды қабылдау және камераларға орналастыру";
"3-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларды жеке тінту, саусақтарының таңбасын алу, суретке түсіру, заттарына тексеру жүргізу, сондай-ақ сақтауға және пайдалануға тыйым салынған құралдарды, заттар мен тамақ өнімдерін алу";
"4-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларды материалдық-тұрмыстық қамтамасыз ету";
"5-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардың тамақ өнімдерін, сондай-ақ бірінші қажеттілік заттарын және басқа да өнеркәсіп тауарларын алуы";
"6-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларға арналған сәлемдемелерді, сәлем-сауқаттарды қабылдау және беру";
"7-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардың жеделхаттарды, хаттарды, ақша аударымдарын алуы және жіберуі";
"8-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардың ұсыныстарын, арыздары мен шағымдарын жолдауы";
"9-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардың діни салттарды жүзеге асыруы";
"10-тарау. Айыпталушыларды еңбекке тарту";
"11-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардың неке-отбасылық (жұбайлық-отбасылық) қатынастарға және азаматтық-құқықтық мәмілелерге қатысуы";
"12-тарау. Күдіктілердің және айыпталушылардың газеттер мен журналдарға жазылуын жүргізу";
"13-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларды медициналық-санитарлық қамтамасыз ету";
"14-тарау. Күдіктілер мен айыпталушылардың күнделікті серуендеуі";

"Глава 15. Проведение свиданий подозреваемых, обвиняемых и подсудимых с защитниками, родственниками и иными лицами";
пункты 124 и 125 изложить в следующей редакции:
"124. Лицом или органом, ведущим уголовный процесс, подозреваемым, обвиняемым и подсудимым предоставляются свидания с супругом (супругой), близкими родственниками и иными лицами на основании разрешения на свидание с супругой (супругом), близкими родственниками и иными лицами по форме согласно приложению 11 к настоящим Правилам. Разрешение действительно только на одно свидание.
В письменном разрешении на свидание указывается, кому и с какими лицами оно разрешается. На свидание с подозреваемым, обвиняемым и подсудимым допускаются одновременно не более двух взрослых человек.
125. На основании письменного разрешения лица или органа, ведущего уголовный процесс, а также документов, удостоверяющих личность, начальник следственного изолятора или его заместитель дают письменное указание о разрешении свидания и определяют его продолжительность с учетом общей очереди, но не более трех часов, после чего отдают распоряжение дежурному о его проведении.";
пункты 127, 128 и 129 изложить в следующей редакции:
"127. Свидания подозреваемых, обвиняемых и подсудимых с супругой (супругом), близкими родственниками и иными лицами проводятся под контролем сотрудников администрации следственного изолятора в специально оборудованных для этих целей помещениях через разделительную перегородку, исключающую передачу каких-либо предметов, но не препятствующую переговорам и визуальному общению.
Переговоры подозреваемых, обвиняемых и подсудимых с лицами, прибывшими на свидание, осуществляются непосредственно или через переговорное устройство с возможностью прослушивания сотрудниками следственного изолятора.
128. Свидания подозреваемого, обвиняемого и подсудимого с защитником осуществляются в рабочее время, наедине, без разделительной перегородки и ограничения их количества и продолжительности.
129. Свидания с подозреваемым, обвиняемым или подсудимым предоставляются защитнику при наличии у него документа, удостоверяющего его личность, документа, подтверждающего принадлежность к адвокатуре, а также подтверждения на участие в уголовном деле, выданного лицом или органом, ведущим уголовный процесс, и второго экземпляра ордера.";
подпункт 2) пункта 130 изложить в следующей редакции:
"2) несанкционированная попытка передачи подозреваемому, обвиняемому или подсудимому либо получения oт него денег, ценных вещей, каких-либо предметов, веществ, продуктов питания.";
пункт 132 изложить в следующей редакции:

"15-тарау. Күдіктілердін, айыпталушылар мен сотталушылардың қорғаушыларымен, туыстарымен және басқа да адамдармен кездесулерін өткізу";
124 және 125-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"124. Күдіктіге, айыпталушыға және сотталушыға жұбайымен (күйеуімен), жақын туыстарымен және басқа да адамдармен кездесу қылмыстық процесті жүргізуші адам немесе орган осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысандағы жұбайымен (күйеуімен), жақын туыстарымен және басқа адамдармен кездесуге рұқсат негізінде береді. Рұқсат бір ғана кездесуге жарамды.
Кездесуге берілген жазбаша рұқсатта оның кімге және қандай адамдармен кездесуге рұқсат етілетіні көрсетіледі. Күдіктімен, айыпталушымен және сотталушымен кездесуге бір уақытта екіден артық емес ересек адамдар жіберіледі.
125. Қылмыстық процесті жүргізуші адамның немесе органның жазбаша рұқсаты, сондай-ақ жеке тұлғасын куәландыратын құжаттары негізінде тергеу изоляторының бастығы немесе оның орынбасары кездесуге рұқсат беру туралы жазбаша нұқсау беріп, жалпы кезектілікті ескерумен оның ұзақтығын, алайда ол үш сағаттан аспайтын уақытты белгілейді, содан кейін кезекші оны өткізуге нұсқау береді.";
127, 128 және 129 -тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"127. Күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың жұбайымен (күйеуімен), жақын туыстарымен және басқа да адамдармен кездесуі тергеу изоляторы әкімшілігі қызметкерінің бақылауымен сол мақсатқа арнайы жабдықталған орын-жайларда белгілі бір заттарды беруге жол бермейтін, алайда сөйлесуге және көзбе көз қарым-қатынас жасауға кедергі келтірмейтін ажырату қалқалары арқылы жүргізіледі.
Күдіктілердің, айыпталушылар мен сотталушылардың кездесуге келген адамдармен сөйлесулері тікелей немесе сөйлесу құрылғылары арқылы тергеу изоляторы әкімшілігі қызметкерлерінің тыңдауы мүмкіндігімен жүзеге асырылады.
128. Күдіктінің, айыпталушының және сотталушының қорғаушымен кездесуі жұмыс уақытында, бөлек, бөлу қалқаларынсыз және олардың саны мен ұзақтығына шектеусіз жүргізіледі.
129. Күдіктімен, айыпталушымен және сотталушымен қорғаушының кездесуіне жеке тұлғасын куәландыратын құжаты, адвокатураға қатыстылығын растайтын құжаты, оның сол іске қатысатынын растайтын, қылмыстық процесті жүргізуші адам немесе орган берген құжаты және ордерінің екінші данасы болған жағдайда рұқсат беріледі.";
130-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) ақшаны, бағалы заттарды, белгілі бір құралдарды, заттарды, тамақ өнімдерін күдіктіге, айыпталушыға немесе сотталушыға рұқсатсыз беру не болмаса одан алу әрекеттері.";
132-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"132. В случае кратковременного прекращения свиданий с подозреваемыми, обвиняемыми и подсудимыми (в связи с карантином, введением режима особых условий и по другим причинам), начальник следственного изолятора извещает об этом прокурора, осуществляющего надзор за соблюдением законности в местах содержания под стражей, судебные и следственные органы, в приемной для посетителей вывешивается объявление.";
заголовки глав 16, 17, 18, 19, 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"Глава 16. Обеспечение участия подозреваемых и обвиняемых в следственных действиях и судебных заседаниях";
"Глава 17. Применение мер поощрения и взыскания к подозреваемым и обвиняемым";
"Глава 18. Личный прием подозреваемых и обвиняемых начальником следственного изолятора и уполномоченными им лицами";
"Глава 19. Выдача тел подозреваемых и обвиняемых, умерших в следственных изоляторах";
"Глава 20. Освобождение подозреваемых и обвиняемых из-под стражи";
"Глава 21. Поведение подозреваемых и обвиняемых в следственных изоляторах";
приложение 11 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Следственному изолятору Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан генерал-лейтенанта национальной безопасности Абиша С.С.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
К. Масимов
Приложение к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 17 ноября 2020 года № 76/қе
Приложение 11
к Правилам внутреннего
распорядка
следственных изоляторов
органов
национальной безопасности
Республики Казахстан
форма
Начальнику следственного
изолятора
__________________________________________
__________________________________________
звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
РАЗРЕШЕНИЕ
на свидание с супругой (супругом), близкими родственниками и иными лицами
Сообщаем, что гражданину (ке) __________________________________
__________________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
разрешено свидание с ______________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, содержащегося под стражей
"___"________ _____ года рождения, привлекаемому (-ой) за совершение
уголовного правонарушения, предусмотренного статьей ______ Уголовного кодекса
Республики Казахстан, числящемуся (-ейся) за ___________________
__________________________________________________________________________
наименование органа, ведущего уголовный процесс
__________________________________________________________________________
должность, звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии) лица, ведущего
уголовный процесс
Подпись _____________________________
"__" ________________________________
СОГЛАСОВАНО
________________________________________
должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
лица, ведущего уголовный процесс
Подпись ____________________________
"__" _______________________________

"132. Күдіктілермен, айыпталушылармен және сотталушылармен қысқа мерзімге кездесулерді тоқтатқан жағдайда (карантинге, ерекше жағдайлар режимін енгізуге байланысты және басқа да себептермен) тергеу изоляторының бастығы бұл жөнінде күзетте ұстау орындарында заңдылықтың сақталуын қадағалауды жүзеге асыратын прокурорға, сот және тергеу органдарына хабарлайды, қабылдау бөлімінде келушілер үшін хабарландыру іледі.";
16, 17, 18, 19, 20 және 21-тараулардың тақырыптары мынадай редакцияда жазылсын:
"16-тарау. Күдіктілердің және айыпталушылардың тергеу іс-қимылдары мен сот отырыстарына қатысуын қамтамасыз ету";
"17-тарау. Күдіктілер мен айыпталушыларға көтермелеу және жазалау шараларын қолдану";
"18-тарау. Тергеу изоляторы бастығының және уәкілетті адамдардың күдіктілер мен айыпталушыларды жеке қабылдауы";
"19-тарау. Тергеу изоляторларында қайтыс болған күдіктілер мен айыпталушылардың мәйіттерін беру";
"20-тарау. Күдіктілерді және айыпталушыларды күзеттен босату";
"21-тарау. Тергеу изоляторларында күдіктілер мен айыпталушылардың жүріп-тұруы";
11-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Тергеу изоляторы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының бірінші орынбасары ұлттық қауіпсіздік генерал-лейтенанты С. С. Әбішке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
К. Масимов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2020 жылғы 17 қарашасы
№ 76/қе бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
ұлттық қауіпсіздік
органдарының тергеу
изоляторларындағы адамдарды
күзету мен қадағалауды жүзеге
асыру қағидаларына
11-қосымша
нысан
Тергеу изоляторының бастығы
____________________________
____________________________
атағы, тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Жұбайымен (күйеуімен), жақын туыстарымен және басқа адамдармен кездесуге РҰҚСАТ
Азамат(ша) ____________________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
_______________________________________________________________________
(қылмыстық процесті жүргізуші органның атауы)
өндірісіндегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің______________
бабында көзделген қылмыстық құқық бұзушылықты жасағаны үшін
тартылған_______________________________________________________________,
күзетте ұсталушы адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
"___" ______ ____ жылы туылған, кездесуге рұқсат берілгенін хабарлаймыз.
________________________________________________________________________
қылмыстық процесті жүргізуші адамның лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты
(ол болған жағдайда)
Қолы _________________
"__" _________________
"КЕЛІСЕМІН" _______________________________
қылмыстық процесті жүргізуші адамның
лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Қолы _________________
"__" _________________