Об утверждении правил проведения санитарно-эпидемиологического аудита
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-234/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 декабря 2020 года № 21736.
В соответствии с пунктом 4 статьи 50 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые правила проведения санитарно-эпидемиологического аудита.
2. Признать утратившим силу приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 марта 2015 года № 216 "Об утверждении Правил проведения санитарно-эпидемиологического аудита" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10846, опубликован 1 июня 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету санитарно-эпидемиологического контроля Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Утвержден приказом
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 4 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-234/2020
Правила проведения санитарно-эпидемиологического аудита
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила проведения санитарно-эпидемиологического аудита (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 50 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок проведения санитарно-эпидемиологического аудита физическими и юридическими лицами.
2. Санитарно-эпидемиологический аудит проводится на объектах, подлежащих государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.

Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 4 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-234/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 8 желтоқсанда № 21736 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 5 т. қараңыз
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 50-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. "Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 17 наурыздағы № 216 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10846 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 1 маусымда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Санитариялық-эпидемиологиялық бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 4 желтоқсаны
№ ҚР ДСМ-234/2020
бұйрығымен бекітілген
Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 50-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленген және жеке және заңды тұлғалардың санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу тәртібін айқындайды.
2. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік бақылау мен қадағалауға жататын объектілерде жүргізіледі.

3. В настоящих Правилах используются следующие термины и понятия:
1) аудиторский договор – договор на проведение санитарно-эпидемиологического аудита между заявителем и аудитором заключаемый в соответствии с Гражданским кодексом Республики Казахстан;
2) аудиторский заключение – письменный официальный документ, являющийся результатом проведенного санитарно-эпидемиологического аудита;
3) объекты государственного санитарно-эпидемиологического контроля и надзора – эпидемически значимые объекты, перечень которых определяется согласно пункту 3 статьи 36 Кодекса;
4) санитарно-эпидемиологический аудит – альтернативная форма контроля эпидемически значимых объектов, подлежащих государственному контролю и надзору в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, на предмет выявления и оценки санитарно-эпидемиологических рисков и разработки рекомендаций по приведению указанных объектов в соответствие с требованиями нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
5) аудитор в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – аудитор) – физическое лицо, осуществляющее деятельность по проведению санитарно-эпидемиологического аудита;
6) аудиторская организация в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – аудиторская организация) – юридическое лицо (коммерческая организация), созданная для осуществления деятельности по проведению санитарно-эпидемиологического аудита;
7) аудируемый субъект в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения (далее – аудируемый субъект) – юридическое лицо, филиалы и (или) представительства юридического лица, выступающие от его имени, индивидуальный предприниматель, в отношении которого проводится санитарно-эпидемиологический аудит.
Глава 2. Санитарно-эпидемиологический аудит
4. Санитарно-эпидемиологический аудит проводится аудитором (аудиторской организацией) в соответствии с положениями статей 48, 49 и 50 Кодекса и настоящих Правил, по обращению аудируемого субъекта с учетом конкретных задач, сроков и объемов санитарно-эпидемиологического аудита, предусмотренными аудиторским договором.
5. Отношения между аудитором (аудиторской организаций) и аудируемым субъектом возникают на основе договора на проведение санитарно-эпидемиологического аудита в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
6. Для проведения санитарно-эпидемиологического аудита, аудиторы и аудиторские организации соответствуют квалификационным требованиям, указанным в положениях статьи 49 Кодекса.

3. Осы қағидаларда мынадай терминдер мен ұғымдар пайдаланылады:
1) аудиторлық шарт – өтініш беруші мен аудитордың арасында Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексіне сәйкес жасалатын санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізуге арналған шарт;
2) аудиторлық қорытынды – жүргізілген санитариялық-эпидемиологиялық аудит нәтижесі болып табылатын жазбаша ресми құжат;
3) мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылау және қадағалау объектілері – тізбесі Кодекстің 36-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалатын эпидемиялық мәні бар объектілер;
4) санитариялық-эпидемиологиялық аудит – халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын эпидемиялық мәні бар объектілерді санитариялық-эпидемиологиялық тәуекелдерді анықтау мен бағалау және көрсетілген объектілерді халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкес келтіру жөнінде ұсынымдар әзірлеу тұрғысынан бақылаудың балама түрі;
5) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы аудитор (бұдан әрі – аудитор) – санитариялық-эпидемиологиялық аудитті жүргізу бойынша қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға;
6) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы аудиторлық ұйым (бұдан әрі – аудиторлық ұйым) – санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу бойынша қызметті жүзеге асыру үшін құрылған заңды тұлға (коммерциялық ұйым);
7) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы аудиттелетін субъект (бұдан әрі – аудиттелетін субъект) – санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізілетін заңды тұлға, заңды тұлғаның атынан әрекет ететін оның филиалдары және (немесе) өкілдіктері, дара кәсіпкер.
2-тарау. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит
4. Санитариялық-эпидемиологиялық аудитті Кодекстің 48, 49 және 50-баптарының ережелеріне және осы Қағидаларға сәйкес аудиторлық шартта көзделген санитариялық-эпидемиологиялық аудиттің нақты міндеттерін, мерзімдерін және көлемдерін ескере отырып, аудиттелетін субъектінің өтініші бойынша аудитор (аудиторлық ұйым) жүргізеді.
5. Аудитор (аудиторлық ұйым) және аудиттелетін субъектінің арасындағы қарым-қатынастар Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізуге арналған шарттың негізінде туындайды.
6. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу үшін аудиторлар мен аудиторлық ұйымдар Кодекстің 49-бабының ережелерінде көрсетілген біліктілік талаптарына сәйкес келеді.

Глава 3. Проведение санитарно-эпидемиологического аудита
7. Санитарно-эпидемиологический аудит проводится в соответствии с планом проведения санитарно-эпидемиологического аудита, который составляется аудитором (аудиторской организаций) с учетом требований статьи 50 Кодекса и согласуется с аудируемым субъектом.
8. Заявление на проведение санитарно-эпидемиологического аудита регистрируется в журнале регистрации заявлений по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
9. Для разработки плана проведения санитарно-эпидемиологического аудита проводится предварительное ознакомление со спецификой аудируемого субъекта.
10. Сроки и объем санитарно-эпидемиологического аудита устанавливаются планом проведения санитарно-эпидемиологического аудита, который составляется аудитором (аудиторской организацией) и согласуется с аудируемым субъектом. План проведения аудита является неотъемлемой частью договора.
11. План проведения санитарно-эпидемиологического аудита составляется в произвольной форме с учетом особенностей конкретного производства и включает:
1) проверку условий производства, транспортировки, хранения, применения и реализации сырья, продукции, подлежащей государственному санитарно-эпидемиологическому надзору, условий и режима труда, проживания, отдыха, питания, водоснабжения, а также выполнения работ и оказания услуг;
2) проверку ведения учета и отчетности, связанной с осуществлением производственного контроля и заключительных актов медицинского осмотра работающих;
3) проверку организации медицинских осмотров, гигиенического обучения работающих и контроля наличия личных медицинских книжек;
4) определение объема и перечня образцов с объектов внешней среды для проведения токсикологических, радиологических, санитарно-гигиенических, бактериологических, вирусологических, физико-химических экспертиз;
5) проведение лабораторно-инструментальных замеров;
6) подготовку рекомендаций по улучшению санитарно-эпидемиологического состояния объекта;
7) выводы о эпидемической значимости объекта, с оценкой санитарно-эпидемиологических рисков и определением степени риска, сведения о выявленных нарушениях, достоверности ведения документации и отчетности.
12. Целью проведения санитарно-эпидемиологического аудита является установление соответствия объекта требованиям санитарных правил, гигиенических нормативов, утверждаемым согласно подпункта 113) пункта 15 Положения о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2017 года № 71, обеспечение контроля безопасности и (или) безвредности производства для человека и среды обитания, выявления возможных нарушений технологических процессов, несоответствия сырья и продукции действующим нормативным документам, превышения предельно допустимых концентраций вредных веществ и предельно-допустимых уровней физических факторов на рабочих местах и разработка необходимых мероприятий по снижению рисков влияния вредных факторов на здоровье работающих и населения.

3-тарау. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу
7. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит Кодекстің 50-бабының талаптары ескеріле отырып, аудитор (аудиторлық ұйым) жасайтын санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу жоспарына сәйкес жүргізіледі және аудиттелетін субъектімен келісіледі.
8. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізуге өтініш осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініштерді тіркеу журналында тіркеледі.
9. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу жоспарын әзірлеу үшін аудиттелетін субъектінің ерекшелігімен алдын ала танысу жүргізіледі.
10. Санитариялық-эпидемиологиялық аудиттің мерзімдері мен көлемі аудитор (аудиторлық ұйым) жасайтын және аудиттелетін субъектімен келісілетін санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу жоспарында белгіленеді. Аудит жүргізу жоспары шарттың ажырамас бөлігі болып табылады.
11. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу жоспары нақты өндіріс ерекшеліктері ескеріле отырып, еркін нысанда жасалады және мыналарды:
1) мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауға жататын шикізатты, өнімді өндіру, тасымалдау, сақтау, қолдану және өткізу, еңбек ету, тұру, демалу, тамақтану, сумен жабдықтау, сондай-ақ жұмыстардың орындалуы мен қызметтер көрсету жағдайлары мен режимін тексеруді;
2) өндірістік бақылауды жүзеге асырумен байланысты есептің және есептіліктің жүргізілуін және жұмыс істейтін адамдарды медициналық қарап тексерудің қорытынды актілерін тексеруді;
3) жұмыс істейтін адамдарды медициналық қарап тексеруді, гигиеналық оқытуды ұйымдастыруды және жеке медициналық кітапшасының болуын бақылауды;
4) токсикологиялық, радиологиялық, санитариялық-гигиеналық, бактериологиялық, вирусологиялық, физикалық-химиялық сараптамалар жүргізу үшін сыртқы орта объектілері үлгілерінің көлемі мен тізбесін айқындауды;
5) зертханалық-құрал-саймандық өлшеулер жүргізуді;
6) обьектінің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайын жақсарту бойынша ұсынымдар дайындауды;
7) санитариялық-эпидемиологиялық тәуекелдерді бағалай және тәуекел дәрежесін айқындай отырып, объектінің эпидемиялық маңыздылығы туралы қорытындылар, анықталған бұзушылықтар, құжаттама мен есептілік жүргізудің дәйектілігі туралы мәліметтерді қамтиды.
12. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізудің мақсаты объектінің Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 17 ақпандағы № 71 қаулысымен бекітілетін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 113) тармақшасына сәйкес бекітілетін санитариялық қағидалардың, гигиеналық нормативтердің талаптарына сәйкестігін анықтау, өндірістің адам және тіршілік ету ортасы үшін қауіпсіздігін және (немесе) зиянсыздығын бақылауды қамтамасыз ету, технологиялық процестердің мүмкін болатын бұзушылықтарын, шикізат пен өнімнің қолданыстағы нормативтік құжаттарға сәйкес келмеуін, зиянды заттардың рұқсат етілген шекті шоғырланудан және жұмыс орындарында физикалық факторлардың рұқсат етілген шекті деңгейлерден арутын анықтау және зиянды факторлардың халықтың және жұмыс істейтін адамдардың денсаулығына әсер ету тәуекелдерін төмендету жөнінде қажетті іс-шараларды әзірлеу болып табылады.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Номенклатура, объемы и периодичность лабораторных исследований и испытаний определяются с учетом санитарно-эпидемиологической характеристики производства, наличия вредных производственных факторов, риска их влияния на здоровье человека и среду его обитания.
14. Лабораторные исследования и замеры проводятся на базе производственных лабораторий, испытательных лабораторий (центров) с соответствующей областью аккредитации, аккредитованных в соответствии с законодательством в области технического регулирования и метрологии.
15. Отбор и доставка образцов для проведения лабораторных исследований и замеров осуществляется в соответствии с нормативными документами по стандартизации на каждый вид отбираемой пробы.
16. Количество образцов, порядок их отбора, правила идентификации и хранения, оформления акта отбора проб продукции, соответствуют требованиям нормативных документов по стандартизации для заявленной продукции.
17. Сбор и систематизация необходимой информации проводятся на аудируемом субъекте и в иных организациях. В состав информации входят:
1) требования нормативных правовых актов по вопросам санитарно-эпидемиологического благополучия населения, касающиеся деятельности аудируемого субъекта;
2) отчетность по проведению производственного контроля, акты и протокола по аттестации рабочих мест;
3) копии протоколов лабораторно-инструментальных исследований за последние три года (при наличии);
4) сведения об обращениях граждан и общественных объединений по поводу деятельности аудируемого субъекта.
Для более эффективной и полной оценки объекта аудируемым субъектом представляются документы, указанные в подпунктах 2), 3) и 4) пункта 2 статьи 50 Кодекса.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 05.04.2023 № 60 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. Осмотр аудируемого субъекта и проведение опроса сотрудников проводится в целях оценки соответствия документации действительному состоянию аудируемого субъекта, определения квалификации специалистов аудируемого субъекта, разработки предложений для улучшения эффективности деятельности аудируемого субъекта.
19. По результатам осмотра объекта на предмет его соответствия требованиям законодательства в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, проведенного сравнительного анализа и оценки степени санитарно-эпидемиологической опасности планируемой либо осуществляемой деятельности, достаточности и достоверности производственного контроля, аудитор (аудиторская организация) вносит рекомендации (предложения) по стабилизации ситуации (состояния) объекта.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Зертханалық зерттеулердің және сынақтардың номенклатурасы, көлемдері мен мерзімділігі өндірістің санитариялық-эпидемиологиялық сипаттамасы, зиянды өндірістік факторлардың болуы, олардың адам денсаулығына және оның тіршілік ету ортасына әсер ету тәуекелі ескеріле отырып айқындалады.
14. Зертханалық зерттеулер және өлшеулер техникалық реттеу және метрология саласындағы заңнамаға сәйкес аккредиттелген аккридиттеудің тиісті саласымен өндірістік зертханалар, сынақ зертханалары (орталықтары) базасында жүргізіледі.
15. Зертханалық зерттеулер және өлшеулер жүргізу үшін үлгілерді іріктеу және жеткізу іріктелетін сынаманың әрбір түріне стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттарға сәйкес жүзеге асырылады.
16. Үлгілер саны, оларды іріктеу тәртібі, сәйкестендіру және сақтау қағидалары, өнім сынамаларын іріктеу актісін ресімдеу мәлімделген өнімге арналған стандарттау жөніндегі нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес келеді.
17. Қажетті ақпаратты жинау және жүйелеу аудиттелетін субъектіге және өзге де ұйымдарда жүргізіледі. Ақпараттың құрамына:
1) аудиттелетін субъектінің қызметіне қатысты халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы мәселелері бойынша нормативтік құқықтық актілердің талаптары;
2) өндірістік бақылау жүргізу бойынша есептілік, жұмыс орындарын аттестаттау жөніндегі актілер мен хаттамалар;
3) соңғы үш жылдағы зертханалық-құрал-саймандық зерттеулер хаттамаларының көшірмелері (бар болса);
4) аудиттелетін субъектінің қызметіне байланысты азаматтардың және қоғамдық бірлестіктердің өтініштері туралы мәліметтер кіреді.
Объектіні неғұрлым тиімді және толық бағалау үшін аудиттелетін субъект Кодекстің 50-бабы 2-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды ұсынады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 05.04.2023 № 60 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Аудиттелетін субъектіні қарап тексеру және қызметкерлерге сауалнама жүргізу аудиттелетін субъектінің іс жүзіндегі жағдайына құжаттаманың сәйкестігін бағалау, аудиттелетін субъект мамандарының біліктілігін айқындау, аудиттелетін субъект қызметінің тиімділігін жақсарту үшін ұсыныстар әзірлеу мақсатында жүргізіледі.
19. Объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы заңнама талаптарына сәйкестігі тұрғысында оны қарап тексеру, жүргізілген салыстырмалы талдау және жоспарланып отырған не жүзеге асырылып жатқан қызметтің санитариялық-эпидемиологиялық қауіптілік дәрежесін, өндірістік бақылаудың жеткіліктілігі мен дәйектілігін бағалау нәтижелері бойынша аудитор (аудиторлық ұйым) объектінің ахуалын (жағдайын) тұрақтандыру бойынша ұсынымдар (ұсыныстар) енгізеді.

20. Основания для признания результатов санитарно-эпидемиологического аудита недействительными предусмотрены в пункте 5 статьи 50 Кодекса.
21. Споры, возникающие в результате проведения санитарно-эпидемиологического аудита, разрешаются в судебном порядке.
Глава 4. Аудиторское заключение и порядок его выдачи
22. По результатам проведенного санитарно-эпидемиологического аудита составляется аудиторское заключение, содержащее выводы о соответствии объекта нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
23. Аудиторское заключение с выводами о соответствии объекта требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения представляется аудитором (аудиторской организаций) в территориальное подразделение государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения не позднее пяти рабочих дней с момента завершения аудита.
24. Аудиторы (аудиторские организации) ежегодно к десятому января после отчетного года предоставляют в ведомство государственного органа в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения информацию о проведенном аудите по форме, утвержденной государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения в соответствии с пунктом 3 статьи 48 Кодекса.
Приложение 1 к правилам
проведения санитарно-
эпидемиологического аудита
Форма
Журнал регистрации заявлений
Дата, месяц, год регистрации заявления
Ф.И.О. (при наличии) заявителя
Наименование объекта
Сфера деятельности объекта
Период проведения аудита, Ф.И.О. (при наличии) аудитора
Выводы аудиторского отчета, № отчета, дата выдачи
Подпись получателя
Приложение 2 к правилам
проведения санитарно-
эпидемиологического аудита
форма
Руководителю
____________________________
____________________________
____________________________
(Ф.И.О. (при наличии) или полное
наименование аудируемого объекта
(физическое или юридическое лицо),
(ИИН, БИН)
Адрес
__________________________
Аудиторское заключение
от "____" ______________ 20 ___ года № _________
В соответствии со статьей 50 Кодекса Республики Казахстан от 7 июля 2020 года
"О здоровье народа и системе здравоохранения", мною
_____________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии)
аудитора и (или) полное наименование аудиторской организации, учетный номер Реестра
разрешений и уведомлений) проведен санитарно-эпидемиологический аудит
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
(полное наименование аудируемого субъекта)
расположенного по адресу: ______________________________________________
(местонахождение аудируемого субъекта)
____________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Основания для проведения санитарно-эпидемиологического аудита:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(дата и № заявления, копия плана проведения санитарно-
эпидемиологического аудита, согласованного с заявителем)
_________________________________________________________________
Рассмотрев представленные материалы: ______________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
установил следующее: _____________________________________________
(описание результатов осмотра объекта, проверки условий)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
На основании результатов лабораторных исследований и (или) замеров):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(№ и дата протокола, кем выдан, сведения об аккредитации
лаборатории (центра), копии протоколов прилагаются)
Характер и оценка возможных рисков, связанных с хозяйственной и иной
деятельностью аудируемого субъекта: ________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Выводы: объект ___________________________________________________
(полное наименование аудируемого субъекта)
Соответствует требованиям нормативных правовых актов в сфере санитарно-
эпидемиологического благополучия населения ________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
(полное наименование и дата принятия НПА на соответствие которому
проводился аудит)
Рекомендации ____________________________________________________
_________________________________________________________________
Руководитель аудиторской организации (аудитор) ______________________
(Ф.И.О. (при наличии), должность)
Печать (при наличии)
Дата
Отметка о получении аудиторского заключения ________________________ (
Ф.И.О. (при наличии) и подпись получателя, дата)

20. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит нәтижелерін жарамсыз деп тану негіздері Кодекстің 50-бабының 5-тармағында көзделген.
21. Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу нәтижесінде туындайтын даулар сот тәртібімен шешіледі.
4-тарау. Аудиторлық қорытынды және оны беру тәртібі
22. Жүргізілген санитариялық-эпидемиологиялық аудит нәтижелері бойынша объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативткі құқықтық актілерге сәйкестігі туралы аудиторлық қорытынды осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
23. Объектінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкестігі туралы тұжырымдары бар аудиторлық қорытындыны аудитор (аудиторлық ұйым) аудит аяқталған кезден бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органның аумақтық бөлімшесіне ұсынады.
24. Аудиторлар (аудиторлық ұйымдар) жыл сайын есепті жылдан кейінгі оныншы қаңтарға қарай халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органы ведомоствосына Кодекстің 48-бабының 3-тармағына сәйкес халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган бекіткен нысан бойынша жүргізілген аудит туралы ақпарат береді.
Санитариялық-
эпидемиологиялық аудит
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
нысан
Өтініштерді тіркеу журналы
Өтінішті тіркеу күні, айы, жылы
Өтініш берушінің Т.А.Ә. (бар болса)
Объектінің атауы
Объектінің қызмет саласы
Аудит жүргізу кезеңі, аудитордың Т.А.Ә. (бар болса)
Аудиторлық есептің қорытындылары, есептің №, берілген күні
Алушының қолы
Санитариялық-
эпидемиологиялық аудит
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
____________________________
____________________________
_________________ басшысына
(аудиттелетін объектінің
(жеке немесе заңды тұлғаның)
Т.А.Ә. (бар болса)
немесе толық атауы, СТН
(ЖСН, БСН)
Мекенжайы
_______________________
Аудиторлық қорытынды
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан
Республикасының 2020 жылғы 7 шілдедегі Кодексінің 50-бабына сәйкес
мен _____________________________________________________________
_________________________________________________________________
(аудитордың тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) және (немесе) аудиторлық
ұйымның толық атауы, Рұқсаттар мен хабарламалар тізілімінің есепке алу нөмірі)
_________________________________________________________________
(аудиттелетін субъектінің орналасқан жері)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
мекенжайы бойынша орналасқан
_________________________________________________________________
(аудиттелетін субъектінің толық атауы)
____________________________________________________ санитариялық-
эпидемиологиялық аудит жүргіздім.
Санитариялық-эпидемиологиялық аудит жүргізу үшін негіз: ______________
_________________________________________________________________
(өтініштің күні мен №, өтініш берушімен келісілген санитариялық-
эпидемиологиялық аудит жүргізу жоспарының көшірмесі)
_________________________________________________________________
Ұсынылған: _______________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
___________________________________________________ материалдарды
қарап, мынаны: ___________________________________________________
(объектіні қарап тексеру, жағдайларын тексеру нәтижелерін сипаттау)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
______________________________________________________ анықтадым.
Зертханалық зерттеулер және (немесе) өлшеулер нәтижелері негізінде:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
(хаттаманың № мен күні, кім берді, зертхананы (орталықты) аккредиттеу
туралы мәліметтер, хаттамалардың көшірмелері қоса беріледі)
Аудиттелетін субъектінің шаруашылық және өзге де қызметімен байланысты мүмкін
болатын тәуекелдердің сипаты және бағалау:
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Қорытынды: объект ______________________________________________
(аудиттелетін объектінің толық атауы)
халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы нормативтік
құқықтық актілердің ___________________________________
________________________________________________________________
________________________________________ талаптарына сәйкес келеді.
(сәйкестігіне аудит жүргізілген НҚА-ның толық атауы және қабылданған күні)
Ұсынымдар ______________________________________________________
________________________________________________________________
Аудиторлық ұйымның басшысы (аудитор) ____________________________
Т.А.Ә. (бар болса), лауазымы)
Мөрі (бар болса) Күні
Аудиторлық қорытынды алғаны туралы белгі _________________________
алған адамның Т.А.Ә. (бар болса) және қолы, күні