Об утверждении правил осуществления деятельности банка тканей
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-251/2020. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 декабря 2020 года № 21770.
В соответствии с пунктом 4 статьи 211 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.12.2022 № ҚР ДСМ-160 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить правила осуществления деятельности банка тканей, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице - министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
Приложение к приказу
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 11 декабря 2020 года
№ ҚР ДСМ-251/2020
Правила осуществления деятельности банка тканей
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила осуществления деятельности банка тканей (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 211 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и определяют порядок осуществления деятельности банка тканей.
Сноска. Пункт 1 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.12.2022 № ҚР ДСМ-160 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) хранение органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) - совокупность мероприятий, направленных на максимальное сохранение жизнеспособности клеток органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) до момента трансплантации;

Тіндер банкінің қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-251/2020 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2020 жылғы 14 желтоқсанда № 21770 болып тіркелді.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 211-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.12.2022 № ҚР ДСМ-160 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы бұйрыққа қосымша сәйкес Тіндер банкінің қызметін жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс - шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице - министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Цой
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2020 жылғы 11 желтоқсандағы
№ ҚР ДСМ-251/2020 бұйрыққа
қосымша
Тіндер банкінің қызметін жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы тіндер банкінің қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі - Кодекс) 211-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және тіндер банкінің қызметін жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.12.2022 № ҚР ДСМ-160 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) сақтау – трансплантаттау сәтіне дейін ағзалардың (ағзаның бөлігінің) және (немесе) тіндердің (тіннің бөлігінің) жасушаларының тіршілікке қабілеттілігін максималды сақтауға бағытталған іс - шаралардың жиынтығы;

2) донор – человек, труп человека, животное, от которых производятся забор донорской крови, ее компонентов, иного донорского материала (в том числе сперма, яйцеклетки, ткани репродуктивных органов, половых клеток, эмбрионов), а также изъятие органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) для трансплантации к реципиенту;
3) ткань – совокупность клеток и межклеточного вещества, имеющих одинаковые строение, функции и происхождение;
4) банк тканей – государственная медицинская организация, медицинская организация, сто процентов голосующих акций (долей участия в уставном капитале) которых принадлежат государству, а также медицинские организации "Назарбаев университет", осуществляющая изъятие, заготовку, консервацию, транспортировку, хранение, тканей (части ткани) для последующей трансплантации при наличии лицензии на осуществление медицинской деятельности по оказанию услуг трансплантации органов (части органа) и (или) тканей (части ткани) согласно профилю медицинской деятельности.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным приказом и.о. Министра здравоохранения РК от 30.07.2021 № ҚР ДСМ-71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Деятельность банков тканей направлена на образование запасов биологических материалов и обеспечение ими организаций здравоохранения, осуществляющих трансплантацию.
4. Электроснабжение банка тканей предусматривает наличие резервного источника электроснабжения.
5. Банк тканей осуществляет заготовку и хранение следующих тканей (части ткани):
1) кожа;
2) кости;
3) хрящи;
4) сухожилия;
5) твердая мозговая оболочка;
6) сосуды;
7) клапаны сердца;
8) амниотическая оболочка;
9) ткани животных (кожа, кости, брюшина, перикард, кости);
10) роговиц.
Сноска. Пункт 5 – в редакции приказа Министра здравоохранения РК от 28.12.2022 № ҚР ДСМ-160 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок осуществления деятельности банка тканей
6. Действия банка тканей направлены на сохранение идентичности и качественных характеристик тканей (части ткани) и соблюдение условий их хранения.
7. В банках тканей предусматриваются специальные помещения (зоны) для обработки и хранения тканей (части ткани), спроектированные и эксплуатируемые для предотвращения загрязнения, перекрестного заражения, неправильной маркировки и порчи тканей (части ткани).
8. Контейнеры для каждой категории тканей (части ткани) обозначаются этикеткой с указанием характера содержащейся ткани (части ткани) и штрих - кодом ткани (части ткани) или этикеткой с идентификатором донора, если это необходимо.

2) донор - донорлық қанды, оның компоненттерін, өзге де донорлық материалды (оның ішінде шәует, аналық жасушалар, репродуктивтік ағзалардың, жыныс жасушаларының, эмбриондардың тіндері) алу, сондай - ақ реципиентке трансплантаттау үшін ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) алу жүргізілетін адам, адамның мәйіті, жануар;
3) тін - құрылымы, функциялары және шығу тегі бірдей жасушалар мен жасушааралық заттың жиынтығы;
4) тіндер банкі - медициналық қызмет бейініне сәйкес ағзаларды (ағзаның бөлігін) және (немесе) тіндерді (тіннің бөлігін) трансплантаттау қызметтерін көрсету бойынша медициналық қызметті жүзеге асыруға лицензиясы болған кезде кейіннен трансплантаттау мақсатында тіндерді (тіннің бөлігін) алуды, дайындауды, консервациялауды, тасымалдауды, сақтауды жүзеге асыратын мемлекеттік медициналық ұйым, дауыс беретін акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) жүз пайызы мемлекетке тиесілі медициналық ұйымдар, сондай-ақ "Назарбаев Университеті" медициналық ұйымы.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 30.07.2021 № ҚР ДСМ-71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Тіндер банкінің қызметі биологиялық материалдардың қорын құруға және олармен трансплантаттауды жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарын қамтамасыз етуге бағытталады.
4. Тіндер банкін электрмен жабдықтау электрмен жабдықтаудың резервті көзінің болуын көздейді.
5. Тіндер банкі мынадай тіндерді (тіннің бөлігін) дайындауды және сақтауды жүзеге асырады:
1) тері;
2) сүйектер;
3) шеміршек;
4) сіңірлер;
5) қатты ми қабығы;
6) тамыр;
7) жүрек клапандары;
8) амниотикалық қабық;
9) жануарлардың тіндері (тері, сүйек, ішперде, перикард, сүйек);
10) мөлдір қабықтар.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің 28.12.2022 № ҚР ДСМ-160 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Тіндер банкінің қызметін жүзеге асыру тәртібі
6. Тіндер банкінің іс - әрекеті тіндердің (тіннің бөлігі) сәйкестілігін және сапалы сипаттамасын сақтауға және оларды сақтау шарттарын сақтауға бағытталған.
7. Тіндер банкілерінде ластануды, айқасқан жұқтыруды, дұрыс таңбаламауды және тіндердің (тін бөлігінің) зақымдануын болдырмау үшін жобаланған және пайдаланылатын тіндерді (тіннің бөлігін) өңдеуге және сақтауға арналған арнайы үй - жайлар (аймақтар) қарастырылады.
8. Тіндердің (тін бөлігінің) әрбір санатына арналған контейнерлер тіннің (тін бөлігінің) құрамы сипатталған заттаңбамен және тіннің (тін бөлігінің) штрих - кодымен немесе егер ол қажет болса, донордың индентификаторы бар заттаңбасымен белгіленеді.

9. Помещения (зоны), используемые для хранения тканей (части ткани), соответствуют санитарным правилам, гигиеническим нормативам, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 11 августа 2020 года № ҚР ДСМ -96/2020 "Об утверждении Санитарных правил "Санитарно-эпидемиологические требования к объектам здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21080).
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа и.о. Министра здравоохранения РК от 30.07.2021 № ҚР ДСМ-71 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Площадь помещений (зон), используемых для хранения тканей (части ткани), разделяется на зоны, предназначенные для выполнения следующих функций:
1) приемки тканей (части ткани);
2) обработка тканей (части ткани);
3) основного хранения тканей (части ткани);
4) хранения тканей (части ткани), требующих специальных условий;
5) карантинного хранения тканей (части ткани).
11. Банк тканей обеспечивает условия хранения тканей (части ткани), позволяющие сохранять биологические свойства тканей (части ткани) и предотвращать их инфицирование и загрязнение, посредством создания в помещениях (зонах) для хранения:
1) температурно - влажностного режима;
2) санитарно - гигиенического режима;
3) светового режима.
12. Хранилище банка тканей комплектуется холодильным и другим необходимым оборудованием.
13. Размещаемые в банке тканей ткани (части ткани) маркируются идентификационными номерами, которые сохраняются до выдачи образцов из банка тканей.
14. В случае хранения ткани (части ткани) в жидком азоте, помещения (зоны) для хранения оборудуются самостоятельной системой вытяжной вентиляции и аварийной вентиляцией, включающейся автоматически по сигналу газоанализатора.
15. Стеллажи (шкафы), холодильные и морозильные камеры для хранения тканей (части ткани) маркируются для обеспечения идентификации тканей (части ткани) в соответствии с применяемой в банке тканей системой учета.
16. Ткани (части ткани), в отношении которых не принято решение о дальнейшем обращении, обращение которых приостановлено, подлежащие возврату, а также ткани (части ткани), в отношении которых принято решение о приостановлении применения или об изъятии из обращения, изолируются и размещаются в специально выделенном помещении (зоне) с применением системы электронной обработки данных, обеспечивающей их разделение.

9. Тіндерді (тіннің бөлігін) сақтауға пайдаланылатын үй-жайлар (аймақтар) "Денсаулық сақтау объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" санитариялық қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 11 тамыздағы № ҚР ДСМ-96/2020 бұйрығымен (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21080 болып тіркелген) бекітілген санитариялық қағидаларға, гигиеналық нормативтерге сәйкес келеді.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Денсаулық сақтау министрінің м.а. 30.07.2021 № ҚР ДСМ-71 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Тіндерді (тіннің бөлігін) сақтауға пайдаланылатын үй-жайлардың (аймақтар) ауқымы мынадай функцияларды орындауға арналған аймақтарға бөлінеді:
1) тіндерді (тіннің бөлігін) қабылдау;
2) тіндерді (тіннің бөлігін) өңдеу;
3) тіндерді (тіннің бөлігін) негізгі сақтау;
4) арнайы жағдайларды қажет ететін тіндерді (тіннің бөлігін) сақтау;
5) тіндерді (тіннің бөлігін) карантиндік сақтау.
11. Тіндер банкі сақтауға арналған үй - жайларда (аймақтар) құру арқылы тіндердің (тін бөлігінің) биологиялық қасиеттерін сақтауға және олардың жұқтыруы мен ластануын тоқтатуға мүмкіндік беретін тіндерді (тіннің бөлігін) сақтау шарттарымен қамтамасыз етеді:
1) температуралық - ылғалды режим;
2) санитариялық - гигиеналық режим;
3) жарық режимі.
12. Тіндер банкінің қоймасы тоңазытқыш және басқа да қажетті жабдықтармен жарақталады.
13. Тіндер банкіне орналастырылатын тіндер (тіннің бөлігі) тіндер банкінен үлгілерді бергенге дейін сақталатын сәйкестендіру нөмірлерімен таңбаланады.
14. Тіндер (тіннің бөлігі) сұйық азотта сақталатын жағдайда сақтауға арналған үй - жайлар өзбетінше сору желдеткіші жүйесімен және газоанализатор дабылы бойынша автоматты түрде қосылатын апаттық желдеткішпен жабдықталады.
15. Тіндерді (тіннің бөлігін) сақтауға арналған стеллаждар (шкафтар), тоңазыту мен мұздату камералары тіндер банкінде қолданылатын есепке алу жүйесіне сәйкес тіндерді (тіннің бөлігін) сәйкестендіруді қамтамасыз ету үшін таңбаланады.
16. Одан әрі өтініш беру туралы шешімі қабылданбаған, өтініштері тоқтап қалған, қайтарып алуға жататын тіндерге (тіннің бөлігіне) қатысты, сондай - ақ қолдануды тоқтату немесе өтініштен алып тастау туралы шешім қабылданған тіндерге (тіннің бөлігіне) қатысты олардың бөлінуін қамтамасыз ететін деректерді электрондық өңдеу жүйесін қолдана отырып, арнайы бөлінген үй - жайда (аймақтар) оқшауланады және орналастырылады.

17. Оборудование, используемое для хранения тканей (части ткани) в банке тканей, соответствует технической и эксплуатационной документации производителя (изготовителя), с действующими знаком поверки и (или) свидетельством о поверке в случае, если данное оборудование относится к средствам измерений.
18. Оборудование, оказывающее влияние на хранение тканей (части ткани), проектируется, размещается и обслуживается согласно документации по его использованию (эксплуатации).
19. Ремонт, техническое обслуживание, поверка и (или) калибровка оборудования в банке тканей осуществляется в соответствии с утверждаемым планом-графиком таким образом, чтобы качество тканей (части ткани) не подвергалось негативному воздействию.

17. Тіндер банкінде тіндерді (тіннің бөлігін) сақтауға пайдаланылатын жабдықтар өндірушінің (дайындаушының) техникалық және эксплуатациялық құжаттамасына, сондай-ақ егер осы жабдық өлшеу құралдарына жатқан жағдайда қолданыстағы тексеру белгісі мен (немесе) тексеру туралы куәлігіне сәйкес келеді.
18. Тіндерді (тіннің бөлігін) сақтауға әсер ететін жабдықтар оны пайдалану (эксплуатация) жөніндегі құжаттамаға сәйкес жобаланады, орналастырылады және қызмет көрсетіледі.
19. Тіндер банкінде жабдықтарды жөндеу, техникалық қызмет көрсету, тексеру және (немесе) калибрлеу осылайша, тіндердің (тін бөлігінің) сапасына жағымсыз ықпал жасалмай, бекітілген жоспар - кестеге сәйкес жүзеге асырылады.