О внесении изменений в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 ноября 2013 года № 504 "Об утверждении типовых схем организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в пунктах пропуска"
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № 100 қе. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 января 2021 года № 22018. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 23 февраля 2024 года № 42/қе.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 23.02.2024 № 42/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 42) статьи 56 Закона Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 30 ноября 2013 года № 504 "Об утверждении типовых схем организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в пунктах пропуска" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9070, опубликован в газете "Казахстанская правда" от 8 марта 2014 года № 47 (27668) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении типовых схем организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в пунктах пропуска, а также иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) Типовую схему организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в авиационных (воздушных) пунктах пропуска;
2) Типовую схему организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в автомобильных пунктах пропуска, а также в иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу Республики Казахстан;
3) Типовую схему организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в железнодорожных пунктах пропуска, а также в иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу Республики Казахстан;

"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктерді және тауарларды өткізу пункттерінде өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2013 жылғы 30 қарашадағы № 504 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № 100 қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 5 қаңтарда № 22018 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2024 жылғы 23 ақпандағы № 42/қе бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 23.02.2024 № 42/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 56-бабының 42) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды өткізу пункттерінде өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2013 жылғы 30 қарашадағы № 504 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9070 болып тіркелген, 2014 жылғы 8 наурыздағы № 47 (27668) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктерді және тауарларды өткізу пункттерінде өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктерді және тауарларды әуе (авиациялық) өткізу пункттерінде өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемасы;
2) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктерді және тауарларды автомобиль өткізу пункттерінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемасы;
3) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктерді және тауарларды теміржол өткізу пункттерінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемасы;

4) Типовую схему организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в морских (речных) пунктах пропуска, а также в иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу Республики Казахстан.";
в Типовой схеме организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в воздушных (авиационных) пунктах пропуска, утверждҰнной указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Действия контролирующих органов и авиационных служб при прибытии лиц, грузов и товаров на воздушном судне в Республику Казахстан";
абзац первый пункта 11 изложить в следующей редакции:
"11. В случае отказа пассажиру во въезде в Республику Казахстан, на основаниях предусмотренных пунктом 10 статьи 19 Закона Республики Казахстан от 16 января 2013 года "О Государственной границе Республики Казахстан", статьи 48 Закона Республики Казахстан от 22 июля 2011 года "О миграции населения" старший пограничного наряда передает информацию агенту службы организации пассажирских перевозок (далее – СОПП) аэропорта или представителю авиакомпании.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Члены экипажей воздушных судов пропускаются через Государственную границу по документам на право въезда в Республику Казахстан, а также согласно полҰтного задания (генеральной декларации), которая заблаговременно предоставляется представителем авиакомпании (агентом СОПП) старшему пограничного наряда";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Подразделением пограничного контроля досмотр грузов и товаров проводится в целях обнаружения и задержания нарушителей Государственной границы. Досмотр грузов и товаров осуществляется совместно с подразделением таможенного контроля на стоянке воздушного судна в период их выгрузки или в местах, установленных таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан.
В пунктах пропуска, в которых отсутствуют органы государственных доходов (при оформлении воздушных судов, в отношении которых законодательством не предусмотрено проведение таможенного контроля), радиационный контроль проводится подразделением пограничного контроля с использованием стационарных технических средств радиационного контроля подразделений таможенного контроля.";
подпункт 6) пункта 16 изложить в следующей редакции:
6) регистрация пассажиров заграничного следования начинается заблаговременно до вылета воздушного судна в соответствии с установленным регламентом оформления воздушных судов заграничного следования. С началом регистрации пассажиров начинается работа стоек таможенного контроля и кабин паспортного контроля. Количество одновременно работающих стоек таможенного контроля и кабин паспортного контроля должно соответствовать интенсивности пассажиропотока и не создавать очередей.

4) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктерді және тауарларды теңіз (өзен) өткізу пункттерінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемасы бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктерді және тауарларды әуе (авиациялық) өткізу пункттерінде өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемасында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Адамдар, жүктер мен тауарлар Қазақстан Республикасына әуе кемесімен келген кездегі бақылаушы органдар мен авиация қызметтерінің іс-қимылдары";
11-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Жолаушыға Қазақстан Республикасына рұқсат берілмеген жағдайда "Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы туралы" 2013 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 19-бабының 10-тармағында және "Халықтың көші-қоны туралы" 2011 жылғы 22 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 48-бабында көзделген негіздерде шекаралық наряд жетекшісі әуежайдың жолаушылар тасымалын ұйымдастыру қызметінің (бұдан әрі - ЖТҰҚ) агентіне немесе авиакомпанияның өкіліне ақпарат береді.
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Әуе кемелері экипаждарының мүшелері Қазақстан Республикасына кіру құқығына арналған құжаттар бойынша, сондай-ақ авиакомпанияның өкілі (ЖТҰҚ агенті) шекаралық наряд жетекшісі алдын ала ұсынатын ұшу тапсырмасына (бас декларацияға) сәйкес мемлекеттік шекара арқылы өткізіледі.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Шекаралық бақылау бөлімшелері жүктер мен тауарлардың тексеріп қарауды Мемлекеттік шекараны бұзушыларды анықтау және ұстау мақсатында өткізеді. Жүктер мен тауарларды тексеріп қарау оларды түсіру кезінде әуе кемесінің тұрағында немесе Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының кедендік заңнамасында белгіленген орындарда кедендік бақылау бөлімшелерімен бірлесе отырып, жүзеге асырылады.
"Мемлекеттік кіріс органдары жоқ өткізу пункттерінде (кедендік бақылау заңнамада көзделмеген әуе кемелерін ресімдеу кезінде), сонымен қатар радиациялық бақылау шекаралық бақылау бөлімшесі кедендік бақылау бөлімшелерінің радиациялық бақылаудың стационарлық техникалық құралдарын пайдалануымен өткізіледі.";
16-тармақтың 6) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
6) шетелге бара жатқан жолаушыларды тіркеу шетелге бара жатқан әуе кемелерін ресімдеудің белгіленген регламентіне сәйкес әуе кемесі ұшып шыққанға дейін алдын ала басталады. Жолаушыларды тіркеудің басталуымен кедендік бақылау тіректері мен паспорттық бақылау кабиналарының жұмысы басталады. Бір мезгілде жұмыс істейтін кедендік бақылау тіректері мен паспорттық бақылау кабиналарының саны жолаушылар ағынының қарқындылығына сәйкес келуі және кезектер жасамауы тиіс.

Виды государственного контроля установленные Правилами открытия (закрытия), функционирования (эксплуатации), категорирования, классификации, обустройства, а также требований по техническому оснащению и организации работы пунктов пропуска через Государственную границу Республики Казахстан, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 сентября 2013 года № 977 (далее - виды государственного контроля) в отношении лиц, опоздавших ко времени окончания регистрации не производятся.".
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Действия контролирующих органов и авиационных служб при убытии лиц, грузов и товаров на воздушном судне из Республики Казахстан.".
Типовую схему организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в автомобильных пунктах пропуска, утверждҰнную указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в Типовой схеме организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в железнодорожных пунктах пропуска, утверждҰнной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовая схема организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в железнодорожных пунктах пропуска, а также иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу Республики Казахстан";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Типовая схема организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в железнодорожных пунктах пропуска, а также иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу Республики Казахстан (далее – Типовая схема), определяет схему организации пропуска при осуществлении подразделениями контролирующих органов пограничного, таможенного, санитарно-карантинного, карантинного фитосанитарного, государственного ветеринарно-санитарного контроля и (или) надзора (далее – контролирующие органы), а также действия администраций железнодорожных станций в отношении лиц, железнодорожных транспортных средств, грузов и товаров, пересекающих Государственную границу Республики Казахстан (далее – Государственная граница) в железнодорожных пунктах пропуска, а также иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу (далее – пункты пропуска).";
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"Өткізу пункттерін ашу (жабу), олардың жұмыс істеуі (пайдаланылуы), оларды санаттарға бөлу, жіктеу, жайластыру қағидаларын, сондай-ақ техникалық жарақтандыру, жаңғырту және олардың жұмысын ұйымдастыру, сервистік инфрақұрылым жөніндегі талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 қыркүйектегі № 977 қаулысының Қағидаларымен белгіленген мемлекеттік бақылаудың түрлері (бұдан әрі - мемлекеттік бақылаудың түрлері) тіркеудің аяқталу уақытына кешіккен адамдарға қатысты мемлекеттік бақылаудың түрлері жүргізілмейді.".
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қазақстан Республикасынан әуе кемесінде адамдар, жүктер мен тауарлар кеткен кездегі бақылаушы органдар мен авиация қызметтерінің іс-қимылдары.".
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктерді және тауарларды автомобиль өткізу пункттерінде өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемасы осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктерді және мен тауарларды теміржол өткізу пункттерінде өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемасында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктерді және тауарларды теміржол өткізу пункттерінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемасы";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды теміржол өткізу пункттерінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемасы (бұдан әрі – Үлгілік схема) бақылаушы органдардың бөлімшелері шекаралық, кедендік, санитариялық-карантиндік, карантиндік фитосанитариялық, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және (немесе) қадағалауды (бұдан әрі – бақылаушы органдар) жүзеге асырған кезде өткізуді ұйымдастыру схемасын, сондай-ақ теміржол өткізу пункттерінде, сондай-ақ Мемлекеттік шекара арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда (бұдан әрі – өткізу пункттерін) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын (бұдан әрі – Мемлекеттік шекара) кесіп өтетін адамдарға, теміржол көлік құралдарына, жүктерге және тауарларға қатысты теміржол теміржол станциялары әкімшілерінің іс-қимылдарын анықтайды";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Работники поездной бригады пассажирских поездов до прибытия поезда в пункт пропуска обеспечивают нахождение пассажиров на своих местах с подготовленными для контроля документами, ручной кладью и заполненными таможенными декларациями в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан в сфере таможенной деятельности.".
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. При пересечении грузовыми и пассажирскими поездами Государственной границы радиационный контроль с использованием технических средств радиационного контроля в автоматическом либо ручном режиме проводится подразделением таможенного контроля.
В пунктах пропуска, в которых отсутствуют органы государственных доходов (подразделения таможенного контроля) радиационный контроль, в том числе посредством стационарных и носимых технических средств радиационного контроля проводится подразделением пограничного контроля.
В случае срабатывания технических средств радиационного контроля на наличие радиоактивных материалов, при прохождении грузовых и пассажирских поездов на въезд и/или выезд из Республики Казахстан, должностное лицо подразделения таможенного (пограничного) контроля информирует руководство своего подразделения и железнодорожной службы для остановки подвижных составов, проведения повторной проверки, а в случае подтверждения – локализации и идентификации источников ионизирующего излучения с использованием переносных (носимых) средств радиационного контроля".
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Досмотр железнодорожного транспорта в пунктах пропуска с использованием инспекционно-досмотровых комплексов (далее - ИДК) проводится подразделением таможенного контроля по согласованию с подразделением пограничного контроля в соответствии с предоставляемой информацией железнодорожными службами Республики Казахстан о железнодорожных составах, количестве физических лиц, в том числе сопровождающих грузы.
Подразделения пограничного контроля признают результаты досмотра подразделений таможенного контроля с использованием инспекционно-досмотровых комплексов и обеспечивают взаимный обмен информацией по вопросам, относящимся к их компетенции.".
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. В каждом железнодорожном пункте пропуска в зависимости от его особенностей (категорирование, классификация, развитие инфраструктуры и технической оснащенности, удаленности от линии Государственной границы, времени года) на основе Типовой схемы разрабатываются и утверждаются совместным решением руководителей контролирующих органов и железнодорожных организаций схемы организации пропуска через Государственную границу лиц, транспортных средств, грузов и товаров (далее – схемы организации пропуска).
В железнодорожных пунктах пропуска при отсутствии таможенных и иных контролирующих органов, схемы организации пропуска утверждаются начальником территориального подразделения Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и руководителем железнодорожной организации.
В схемах организации пропуска устанавливается продолжительность осуществления контрольных операций в соответствии с расписанием движения и стоянок пассажирских поездов.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Действия контролирующих органов при прибытии поездов международного сообщения на территорию пунктов пропуска Республики Казахстан";
пункт 35 изложить в следующей редакции:

"5. Жолаушылар поездарының поездық бригадасының қызметкерлері поезд өткізу пунктіне келгенге дейін бақылау үшін дайындалған құжаттармен, қол жүгімен және кедендік саласы қолданыстағы заңнамаға сәйкес толтырылған кедендік декларациялармен жолаушылардың өз орындарында болуын қамтамасыз етеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Жүк және жолаушылар поездарының Мемлекеттік шекара арқылы өтулері кезінде кедендік бақылау бөлімшесі автоматтық немесе қол режимінде радиациялық бақылаудың техникалық құралдарын пайдалана отырып, радиациялық бақылауды жүргізеді.
Мемлекеттік кірістер органдары (кедендік бақылау бөлімшелері) жоқ өткізу пункттерінде радиациялық бақылауды, оның ішінде радиациялық бақылаудың стационарлық және алып жүретін техникалық құралдары арқылы шекаралық бақылау бөлімшесі жүргізеді.
Қазақстан Республикасынан шығуға және/немесе Қазақстан Республикасына кіруге қатысты жүк және жолаушылар поездарының өтулері кезінде радиоактивтік материалдардың болуына қатысты радиациялық бақылаудың автоматтандырылған жүйелері іске қосылған жағдайда кедендік бақылау бөлімшесінің лауазымды тұлғасы жылжымалы құрамды тоқтату, қайта тексеру жүргізу, ал расталған жағдайда – радиотехникалық бақылаудың тасымалданатын (алып жүретін) жүйелерін пайдалана отырып, иондаушы сәулелену көздерін оқшауландыру және сәйкестендіру үшін кедендік (шекаралық) бақылау бөлімшесі мен теміржол қызметінің басшылығына хабарлайды.".
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Инспекциялық тексеріп қарау кешендерін (бұдан әрі - ИТҚК) пайдаланумен өткізу пункттерінде теміржол көлігін тексеріп қарау Қазақстан Республикасының теміржол қызметтері ұсынатын теміржол құрамдары, жеке тұлғалардың саны, оның ішінде жүктерді алып жүретін адамдардың саны туралы ақпаратқа сәйкес шекаралық бақылау бөлімшесімен келісе отырып, кедендік бақылау бөлімшесі жүргізеді.
Шекаралық бақылау бөлімшесі инспекциялық тексеріп қарау кешендерін пайдалана отырып, жүргізген кедендік бақылау бөлімшелерінің тексеріп қарау нәтижелерін мойындайды және олардың құзыретіне жататын мәселелер бойынша өзара ақпарат алмасуды қамтамасыз етеді.".
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Әрбір теміржол өткізу пунктінде оның ерекшеліктеріне (санаттау, сыныптау, инфрақұрылымды және техникалық жарақтандыруды дамыту, мемлекеттік шекара сызығынан алшақтығы, жыл уақыты) қарай Үлгілік схема негізінде адамдарды, көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды мемлекеттік шекара арқылы өткізуді ұйымдастыру схемалары (бұдан әрі – өткізуді ұйымдастыру схемалары) әзірленеді және бақылаушы органдар мен теміржол ұйымдары басшыларының бірлескен шешімімен бекітіледі.
Теміржол өткізу пункттерінде кеден және өзге де бақылаушы органдар болмаған кезде өткізуді ұйымдастыру схемаларын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметі аумақтық бөлімшесінің бастығы және теміржол ұйымының басшысы бекітеді.
Өткізуді ұйымдастыру схемаларында жолаушылар поездарының қозғалысы мен тұрақтарының кестесіне сәйкес бақылау операцияларын жүзеге асыру ұзақтығы белгіленеді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Халықаралық қатынастағы поездар Қазақстан Республикасының өткізу пункттерінің аумағына келген кездегі бақылаушы органдардың іс-қимылы";
35-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"35. Пограничный контроль грузовых поездов начинается с проверки документов у членов локомотивной бригады и лиц, сопровождающих грузы, одновременным осуществлением досмотра состава. Досмотр подразделением таможенного контроля осуществляется совместно с подразделением пограничного контроля.";
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. В железнодорожных пунктах пропуска на участках государственной границы с государствами-членами Евразийского экономического союза осуществляется только пограничный контроль.
В Типовой схеме организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в морских (речных) пунктах пропуска, утверждҰнной указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Типовая схема организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в морских (речных) пунктах пропуска, а также иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу Республики Казахстан";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Типовая схема организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в морских (речных) пунктах пропуска, а также иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу Республики Казахстан (далее – Типовая схема), определяет последовательность осуществления подразделениями контролирующих органов пограничного, таможенного, транспортного, санитарно-карантинного, карантинного фитосанитарного, государственного ветеринарно-санитарного контроля и (или) надзора (далее – контролирующие органы), а также действия администраций морских (речных) портов (далее – администрация порта) в отношении лиц, морских (речных) судов, грузов и товаров, пересекающих Государственную границу Республики Казахстан (далее – Государственная граница) в морских (речных) пунктах пропуска, а также иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу (далее – пункты пропуска).
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Действия контролирующих органов при прибытии лиц, транспортных средств, грузов и товаров на территорию Республики Казахстан";
подпункт 3) пункта 24 изложить в следующей редакции:
"3) таможенный контроль в отношении судна, а также товаров, перемещаемых на судне и используемых в качестве судовых припасов, и личных вещей членов экипажа судна:
проверка достоверности заявленных подразделению таможенного контроля сведений, содержащихся в документах, и осуществление таможенного контроля в отношении судна и товаров в соответствии с таможенным законодательством Евразийского экономического союза и Республики Казахстан;"
проверка средств таможенной идентификации (пломб и печатей), наложенных при прибытии судна;

"35. Жүк поездарын шекаралық бақылау локомотив бригадасы мүшелерінің және жүктерді алып жүретін адамдардың құжаттарын тексеруден, бір мезгілде құрамды қарап тексеруден басталады. Кедендік бақылау бөлімшесі тексеруді шекаралық бақылау бөлімшесімен бірлесіп жүзеге асырады.";
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен мемлекеттік шекара учаскелеріндегі теміржол өткізу пункттерінде тек шекаралық бақылау жүзеге асырылады.
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген теңіз (өзен) өткізу пункттерінде адамдарды, көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемасында:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктерді және тауарларды теңіз (өзен) өткізу пункттерінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемасы";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктерді және тауарларды теңіз (өзен) өткізу пункттерінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемасы (бұдан әрі - Үлгілік схема) шекаралық, кедендік, көліктік, санитариялық-карантиндік, карантиндік фитосанитариялық, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды және (немесе) қадағалауды бақылаушы органдар (бұдан әрі – бақылаушы органдар) бөлімшелерінің жүзеге асыру дәйектілігін, сондай-ақ теңіз (өзен) порттары әкімшіліктерінің (бұдан әрі – порт әкімшілігі) теңіз (өзен) өткізу пункттерінде, сондай-ақ Мемлекеттік шекара арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда (бұдан әрі - өткізу пункттері) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өтетін адамдарға, теңіз (өзен) кемелеріне, жүктер мен тауарларға қатысты іс-қимылын анықтайды.
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Адамдар, көлік құралдары, жүктер мен тауарлар Қазақстан Республикасының аумағына келген кездегі бақылаушы органдардың іс-қимылы";
24-тармақтың 3-тармақшасы келесі редакцияда жазылсын:
"3) кемеге, сондай-ақ кемемен тасымалданатын және кеме азық-түлігі ретінде пайдаланылатын тауарларға және экипаж мүшелерінің жеке заттарына қатысты кедендік бақылау:
кедендік бақылау бөлімшесіне мәлімделген құжаттардағы мәліметтердің нақтылығын тексеру және Еуразиялық экономикалық одақтың және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес кемеге, тауарларға қатысты кедендік бақылауды жүзеге асыру;
кеме келген кезде қойылған кедендік сәйкестендіру құралдарын (пломбалар және мөрлер) тексеру;

проверка наличия на судне судового снаряжения, судовых припасов и судовых запасных частей, заявленных при прибытии судна и использованных во время стоянки судна в порту, и их соответствия записям в декларации о судовых припасах, журналах материального учета и других судовых документах, установленных статьей 23 Закона Республики Казахстан от 6 июля 2004 года "О внутреннем водном транспорте" (далее-судовые документы);
проверка соответствия фактического количества погруженных судовых запасных частей, судовых припасов и судового снаряжения, заявленного в декларации о судовых припасах, журналах материального учета и судовых документах;
радиационный контроль.
В пунктах пропуска, в которых отсутствуют органы государственных доходов (при оформлении морских судов, в отношении которых законодательством не предусмотрено проведение таможенного контроля), радиационный контроль проводится подразделением пограничного контроля с использованием стационарных технических средств радиационного контроля подразделений таможенного контроля.".
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. В случае несоблюдения капитаном судна (судовладельцем или уполномоченным им лицом) требований законодательства Евразийского экономического союза и Республики Казахстан, регулирующих вопросы осуществления всех видов государственного контроля в пунктах пропуска, действия указанных в Главе 3 настоящей Типовой схемы (далее -действия) должностных лиц контролирующих органов прекращаются, о чем информируется администрация порта (капитан порта).
После устранения причин, препятствующих действиям должностных лиц контролирующих органов на судне, капитан судна (судовладелец или уполномоченное им лицо) повторно подаҰт в администрацию порта заявку на убытие судна.
Допускается не более одного переноса действий должностных лиц контролирующих органов на одном судне за одни сутки.";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Действия контролирующих органов при убытии лиц, транспортных средств, грузов и товаров с территории Республики Казахстан".
2. Пограничной службе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (Дильманов Д.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Комитета национальной безопасности Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Комитета национальной безопасности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.

кеменің келген кезінде жарияланған және кеменің портта тұрағы кезінде қолданылған кеме керек-жарақтарының, кеме азық-түліктері және кеме қосалқы бөлшектерінің болуын және олардың декларациядағы кеме азық-түліктері, материалдық есепке алу журналдарындағы және "Ішкі су көлігі туралы" 2004 жылғы 6 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңының 23-бабында белгіленген кеме құжаттарындағы (бұдан әрі- кеме құжаттары) жазбаларға сәйкестігін тексеру;
материалдық есепке алу журналдарында басқа да кеме құжаттарында жарияланған тиелген кеме керек-жарақтарының, кеме азық-түліктері және кеме қосалқы бөлшектерінің нақты санының сәйкестігін тексеру;
радиациялық бақылау.
Мемлекеттік кіріс органдары жоқ өткізу пункттерінде (кедендік бақылау заңнамамен көзделмеген теңіз кемелерін ресімдеу кезінде), радиациялық бақылауды шекаралық бақылау бөлімшесі кедендік бақылау бөлімшесінің стационарлық радиациялық бақылау техникалық құралдарын пайдалану арқылы өткізеді.".
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Кеме капитаны (кеме иесі немесе ол уәкілеттік берген адам) Еуразиялық экономикалық одақ және Қазақстан Республикасы заңнамасының өткізу пункттерінде бақылаудың барлық түрлерін жүзеге асыру мәселелерін реттейтін талаптарын сақтамаған жағдайда бақылаушы органдардың лауазымды адамдарының осы Үлгілік схеманың 3-тарауда көрсетілген іс-әрекеттері (бұдан әрі-іс-әрекеттері) тоқтатылады, бұл туралы порт әкімшілігіне (порт капитаны) хабарланады.
Кемедегі бақылаушы органдардың лауазымды адамдарының іс-әрекеттеріне кедергі келтіретін себептерді жойғаннан кейін кеме капитаны (кеме иесі немесе ол уәкілеттік берген адам) порт әкімшілігіне кеменің кетуіне арналған өтінімді қайта береді.
Бір тәулікте бір кемеде бақылаушы органдардың лауазымды адамдарының іс-әрекетін бір ауысудан асырмай ауыстыруға жол беріледі.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Адамдардың, көлік құралдарының, жүктер мен тауарлардың Қазақстан Республикасының аумағынан кетуі кезіндегі бақылаушы органдардың іс-қимылдары".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Шекара қызметі (Д.А. Ділманов) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.

3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
К. Масимов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 30 декабря 2020 года
№ 100 қе
Утверждена приказом
Председателя Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
от 30 ноября 2013 года № 504
Типовая схема организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в автомобильных пунктах пропуска, а также иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Типовая схема организации пропуска через Государственную границу Республики Казахстан лиц, транспортных средств, грузов и товаров в автомобильных пунктах пропуска, а также иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу Республики Казахстан (далее – Типовая схема) определяет схему организации пропуска при осуществлении подразделениями контролирующих органов пограничного, таможенного, санитарно-карантинного, карантинного фитосанитарного, государственного ветеринарно-санитарного контроля и (или) надзора (далее – контролирующие органы) в отношении лиц, транспортных средств, грузов и товаров, пересекающих Государственную границу Республики Казахстан (далее – Государственная граница) в автомобильных пунктах пропуска, а также иных местах, где осуществляется пропуск через Государственную границу (далее – пункты пропуска).
2. Пограничный, таможенный, экспортный, санитарно-карантинный, карантинный фитосанитарный, государственный ветеринарно-санитарный контроль и (или) надзор в пунктах пропуска осуществляются во взаимодействии между контролирующими органами.
3. Путем координации деятельности контролирующие органы принимают меры по минимизации времени проведения контроля и недопущению необоснованного затягивания времени, отводимого на проведение контрольных операций.
4. Досмотр транспортных средств проводится на досмотровой площадке пункта пропуска подразделением пограничного контроля Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – подразделение пограничного контроля) в целях обнаружения и задержания нарушителей Государственной границы.
5. В целях повышения эффективности таможенного контроля для выявления фактов правонарушений (преступлений) в сфере таможенного дела, сокращения времени проведения досмотра при осуществлении таможенного контроля товаров и транспортных средств, перемещаемых через таможенную границу Евразийского экономического союза, используются инспекционно-досмотровые комплексы.
В пунктах пропуска, оснащҰнных инспекционно-досмотровыми комплексами, используемыми подразделениями таможенного контроля, подразделения пограничного контроля признают результаты досмотра с их применением.
Подразделения таможенного контроля и подразделения пограничного контроля обеспечивают взаимный допуск к результатам досмотра с использованием инспекционно-досмотровых комплексов в зависимости от их балансовой принадлежности.
Досмотр транспортных средств, грузов и товаров осуществляется совместно подразделениями пограничного и таможенного контроля.

3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Төрағасы
К. Масимов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2020 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 100 қе бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік
комитеті Төрағасының
2013 жылғы 30 қарашадағы
№ 504 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктерді және тауарларды автомобиль өткізу пункттерінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктерді және тауарларды автомобиль өткізу пункттерінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда өткізуді ұйымдастырудың үлгілік схемасы (бұдан әрі – Үлгілік схема) бақылаушы органдар бөлімшелерінің (бұдан әрі – бақылаушы органдар) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын (бұдан әрі – Мемлекеттік шекара) автомобильлдік өткізу пункттерінен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орындарда (бұдан әрі – өткізу пункттері) кесіп өтетін адамдарға, көлік құралдарына, жүктер мен тауарларға қатысты шекаралық, кедендік, санитарлық-карантиндік, карантиндік фитосанитарлық, мемлекеттік ветеринарлық-санитарлық бақылауды және/немесе қадағалауды жүзеге асыруы кезінде өткізуді ұйымдастыру схемасын айқындайды.
2. Өткізу пункттеріндегі шекаралық, кедендік, экспорттық, санитариялық-карантиндік, карантиндік фитосанитариялық, мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау және (немесе) қадағалау бақылаушы органдар арасындағы өзара іс-қимыл жасай отырып жүзеге асырылады.
3. Бақылаушы органдар қызметті үйлестіру жолымен бақылау жүргізу уақытын барынша азайту және бақылау операцияларын жүргізуге бөлінген уақытты негізсіз созуға жол бермеу жөнінде шаралар қабылдайды.
4. Көлік құралдарын тексеріп қарауды өткізу пунктінің тексеріп қарау алаңында шекаралық бақылау бөлімшесі Мемлекеттік шекараны бұзушыларды табу және ұстау мақсатында жүргізеді.
5. Кедендік бақылаудың тиімділігін арттыру мақсатында Кеден ісі саласындағы құқық бұзушылықтар (қылмыстар) фактілерін анықтау, Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасы арқылы өткізілетін тауарлар мен көлік құралдарына кедендік бақылауды жүзеге асыру кезінде тексеріп қарауды жүргізу уақытын қысқарту үшін инспекциялық-тексеріп қарау кешендері пайдаланылады.
Кедендік бақылау бөлімшелері пайдаланатын инспекциялық-тексеріп қарау кешендерімен жарақтандырылған өткізу пункттерінде шекаралық бақылау бөлімшелері тексеріп қарау нәтижелерін оларды қолдана отырып таниды. Кедендік бақылау бөлімшелері мен шекаралық бақылау бөлімшелері олардың баланстық тиесілігіне қарай инспекциялық-тексеріп қарау кешендерін пайдалана отырып, тексеріп қарау нәтижелеріне өзара рұқсат беруді қамтамасыз етеді.
Көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды тексеріп қарауды шекаралық және кедендік бақылау бөлімшелері бірлесіп жүзеге асырады.

6. В каждом пункте пропуска в зависимости от его особенностей (категорирование, классификация, развитие инфраструктуры и технической оснащҰнности, удалҰнность от линии Государственной границы, время года) на основе Типовой схемы разрабатываются и утверждаются совместным решением руководителей контролирующих органов схемы организации пропуска через Государственную границу лиц, транспортных средств, грузов и товаров (далее – схема организации пропуска).
В схемах организации пропуска устанавливается продолжительность осуществления всех видов государственного контроля с учҰтом местных условий в соответствующем пункте пропуска.
В пунктах пропуска, где отсутствуют таможенные и другие контролирующие органы, схемы организации пропуска утверждаются начальником территориального подразделения Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
7. Виды государственного контроля осуществляются в соответствии с режимом работы пунктов пропуска в порядке очереди прибытия лиц, транспортных средств без предварительной записи и ускоренного обслуживания, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, а также функционирования в пунктах пропуска систем электронного бронирования очереди.
8. Контроль за перемещением товаров двойного и военного назначения, а также за соблюдением запретов и ограничений в отношении отдельных видов товаров, перемещаемых через государственную границу с государствами-членами Евразийского экономического союза, осуществляют органы государственных доходов Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – органы государственных доходов) путем выставления в пунктах пропуска постов экспортного контроля.
9. В целях недопущения скопления автотранспортных средств в пунктах пропуска, режим работы которых в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан, некруглосуточный, допускается по согласованию с подразделением пограничного контроля проведение таможенных операций в отношении автотранспортных средств, находящихся на территории пунктов пропуска, после прекращения пропуска через Государственную границу.
Глава 2. Действия контролирующих органов при прибытии лиц, транспортных средств, грузов и товаров на территорию пункта пропуска
10. При прибытии в пункт пропуска автотранспортных средств, въезжающих на территорию Республики Казахстан, контролирующими органами осуществляются следующие основные контрольные операции:
1) подразделением пограничного контроля:
регистрация автотранспортных средств при въезде в пункт пропуска;
проверка документов на право въезда в Республику Казахстан у лиц, следующих на автотранспортных средствах и занесение результатов пограничного контроля в информационную систему;
досмотр автотранспортных средств совместно с должностными лицами подразделения таможенного контроля;
принятие решения о предоставлении лицам и транспортному средству права дальнейшего следования;
осуществление радиационного контроля посредством автоматизированной системы радиационного контроля и/или переносными техническими средствами радиационного контроля в пунктах пропуска, в которых отсутствуют органы государственных доходов (подразделения таможенного контроля).

6. Әрбір өткізу пунктінде оның ерекшеліктеріне қарай (санаттарға бөлу, сыныптау, инфрақұрылымды және техникалық жарақтандыруды дамыту, мемлекеттік шекара сызығынан қашықтығы, жыл уақыты) үлгілік схема негізінде адамдарды, көлік құралдарын, жүктер мен тауарларды мемлекеттік шекара арқылы өткізуді ұйымдастыру схемалары (бұдан әрі – өткізуді ұйымдастыру схемасы) әзірленеді және бақылаушы органдар басшыларының бірлескен шешімімен бекітіледі.
Өткізуді ұйымдастыру схемаларында тиісті өткізу пунктіндегі жергілікті жағдайларды ескере отырып, мемлекеттік бақылаудың барлық түрлерін жүзеге асыру ұзақтығы белгіленеді.
Кеден және басқа да бақылаушы органдары жоқ өткізу пункттерінде өткізуді ұйымдастыру схемаларын Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің аумақтық бөлімшесінің бастығы бекітеді.
7. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды, сондай-ақ өткізу пункттерінде кезекті электрондық броньдау жүйелерінің жұмыс істеуін қоспағанда, мемлекеттік бақылау түрлері алдын ала жазылусыз және жеделдетілген қызмет көрсетусіз адамдардың, көлік құралдарының келу кезегі тәртібімен өткізу пункттерінің жұмыс режиміне сәйкес жүзеге асырылады.
8. Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттермен мемлекеттік шекара арқылы өткізілетін тауарлардың жекелеген түрлеріне қатысты қосарланған және әскери мақсаттағы тауарлардың өткізілуін, сондай-ақ тыйым салулар мен шектеулердің сақталуын бақылауды өткізу пункттерінде экспорттық бақылау бекеттерін қою арқылы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің Мемлекеттік кірістер органдары (бұдан әрі – Мемлекеттік кірістер органдары) жүзеге асырады.
9. Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға сәйкес жұмыс режимі тәулік бойы болмайтын өткізу пункттерінде автокөлік құралдарының жиналуын болдырмау мақсатында шекаралық бақылау бөлімшесінің келісімі бойынша өткізу пункттерінің аумағында орналасқан автокөлік құралдарына қатысты кедендік операцияларды жүргізуге мемлекеттік шекара арқылы өткізу тоқтатылғаннан кейін жол беріледі.
2-тарау. Адамдар, көлік құралдары, жүктер мен тауарлар өткізу пунктінің аумағына келген кездегі бақылаушы органдардың іс-қимылы.
10. Қазақстан Республикасының аумағына кіретін автокөлік құралдарының өткізу пунктіне, сондай-ақ Мемлекеттік шекара арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орынға келуі кезінде бақылаушы органдар мынадай негізгі бақылау операцияларын жүзеге асырады:
1) шекаралық бақылау бөлімшесі:
өткізу пунктіне, кіру кезінде автокөлік құралдарын тіркеу;
автокөлік құралдарымен баратын адамдардың Қазақстан Республикасына кіруіне құқық беретін құжаттарын тексереді және шекаралық бақылау нәтижелерін ақпараттық жүйеге енгізу;
автокөлік құралдарын кедендік бақылау бөлімшесінің лауазымды тұлғаларымен бірлесіп тексеріп қарау;
адамдарға және көлік құралдарына одан әрі жүру құқығын беру туралы шешім қабылдау;
мемлекеттік кіріс органдары (кедендік бақылау бөлімшелері) жоқ өткізу пункттерінде радиациялық бақылаудың автоматтандырылған жүйесі және/немесе тасымалды радиациялық бақылаудың техникалық құралдары арқылы радиациялық бақылауды жүзеге асыру

2) подразделением таможенного контроля:
регистрация въезда автотранспортных средств с применением автоматизированной системы учета автотранспортных средств;
осуществление радиационного контроля посредством автоматизированной системы радиационного контроля и/или переносными техническими средствами радиационного контроля;
осуществление таможенного контроля и таможенного декларирования товаров и транспортных средств;
досмотр автотранспортных средств совместно с должностными лицами подразделения пограничного контроля;
осуществление транспортного контроля путҰм проверки наличия и применения разрешительных документов, определения посредством имеющихся систем контроля весовых и габаритных параметров автомобильных транспортных средств в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан и законодательством Республики Казахстан;
осуществление карантинного фитосанитарного контроля и государственного ветеринарно-санитарного контроля и/или надзора, за исключением лабораторного контроля и лабораторной экспертизы в соответствии с международными договорами, ратифицированными Республикой Казахстан и законодательством Республики Казахстан;
осуществление экспортного контроля в пунктах пропуска через государственную границу с государствами-членами Евразийского экономического союза, который включает: проверку и сканирование товаросопроводительных документов; внесение товаросопроводительных документов в электронную систему органа государственных доходов; принятие решения о дальнейшем следовании товаров через Государственную границу.
После проведения всех установленных видов контроля пограничный наряд осуществляет выпуск транспортных средств с территории пункта пропуска.".
11. Последовательность действий контролирующих органов при выезде лиц и транспортных средств, вывозе грузов и товаров из Республики Казахстан устанавливается в обратной последовательности.
12. Последовательность действий контролирующих органов по осуществлению контроля в отношении лиц, следующих в пешем порядке, автобусов и грузовых транспортных средств через Государственную границу, определяется конкретно для каждого пункта пропуска в зависимости от его специфики.
13. Виды государственного контроля в пунктах пропуска в отношении перевозимых тяжелобольных, автобусов, совершающих регулярные перевозки пассажиров, а также при перевозках животных, скоропортящихся и опасных грузов осуществляются в приоритетном порядке на основании межправительственных соглашений, ратифицированных Республикой Казахстан и Закона Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте".

2) кедендік бақылау бөлімшесі:
автокөлік құралдарын есепке алудың автоматтандырылған жүйесін қолдана отырып, автокөлік құралдарының кіруін тіркеу;
радиациялық бақылаудың автоматтандырылған жүйесін және/немесе радиациялық бақылаудың ауыспалы техникалық құралдарын қолдана отырып, радиациялық бақылауды жүзеге асыру;
көлік құралдары мен тауарларды кедендік бақылауды және кедендік декларациялауды жүзеге асыру;
автокөлік құралдарын шекарлық бақылау бөлімшесінің лауазымды тұлғаларымен бірлесіп тексеріп қарау;
көліктік бақылауды Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес рұқсат беру құжаттарының бар болуы мен қолданылуын тексеру, автомобильдік көлік құралдарының салмақтық және көлемдік параметрлерін қолда бар бақылау жүйесімен анықтау арқылы жүзеге асыру;
мемлекеттік карантиндік фитосанитарлық бақылау мен мемлекеттік ветеринарлық-санитарлық бақылауды зертханалық бақылау мен зертханалық сараптаманы қоспағанда, Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шарттарға және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асыру.
Еуразиялық экономикалық одақтың кедендік шекарасымен сәйкес келмейтін Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде экспорттық бақылауды жүзеге асыру: тауарларға ілеспе құжаттарды тексеру және сканерлеу; мемлекеттік кірістер органынның электрондық жүйесіне тауарларға ілеспе құжаттарды енгізу; тауардың Мемлекеттік шекара арқылы одан әрі тасымалдануы туралы шешім қабылдау.
Барлық белгіленген бақылау түрлерін жүргізгеннен кейін шекаралық наряд өткізу пунктінің, сондай-ақ Мемлекеттік шекара арқылы өткізу жүзеге асырылатын өзге де орынның аумағынан көлік құралдарын шығаруды жүзеге асырады.
11. Адамдар мен көлік құралдарының шығуы, жүктер мен тауарларды Қазақстан Республикасынан әкету кезіндегі бақылаушы органдардың іс-қимылдарының дәйектілігі кері реттілікпен белгіленеді.
12. Мемлекеттік шекара арқылы жаяу жүретін адамдарға, автобустар мен жүк көлік құралдарына қатысты бақылауды жүзеге асыру бойынша бақылаушы органдардың іс-қимылдарының дәйектілігі оның ерекшелігіне байланысты әрбір өткізу пункті үшін нақты айқындалады.
13. Бақылаудың мемлекеттік түрлері өткізу пункттерінде ауыр науқасты тасымалдауға, жолаушыларды тұрақты тасымалдауды орындайтын автобустарға, сондай-ақ жануарларды, жылдам бұзылатын және қауіпті жүктерді тасымалдау кезінде өткізу пункттерінде бақылаудың белгіленген түрлері Қазақстан Республикасымен ратификацияланған үкіметаралық келісімдердің және 2003 жылғы 4 шілдесіндегі Қазақстан Республикасының "Автомобильдік көлік туралы" Заңының негізінде басымдылық тәртіпте жүзеге асырылады.