О внесении изменений в решение Егиндыкольского районного маслихата от 16 сентября 2016 года № 6С 7-3 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Егиндыкольском районе"
Решение Егиндыкольского районного маслихата Акмолинской области от 30 октября 2020 года № 6С52-4. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 3 ноября 2020 года № 8134. Утратило силу решением Егиндыкольского районного маслихата Акмолинской области от 31 января 2024 года № 8С16-2
Сноска. Утратило силу решением Егиндыкольского районного маслихата Акмолинской области от 31.01.2024 № 8С16-2 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Егиндыкольский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Егиндыкольского районного маслихата от 16 сентября 2016 года № 6С 7-3 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Егиндыкольском районе" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5553, опубликовано в районной газете "Алтын астық" 3 октября 2016 года) следующие изменения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в Егиндыкольском районе, утвержденных указанным решением:
подпункт 1) пункта 2 изложить в новой редакции:
"1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – уполномоченная организация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения.";
пункт 5 изложить в новой редакции:

"Егіндікөл ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" Егіндікөл аудандық мәслихатының 2016 жылғы 16 қыркүйектегі № 6С 7-3 шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы Егіндікөл аудандық мәслихатының 2020 жылғы 30 қазандағы № 6С52-4 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 3 қарашада № 8134 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Егіндікөл аудандық мәслихатының 2024 жылғы 31 қаңтардағы № 8С16-2 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Егіндікөл аудандық мәслихатының 31.01.2024 № 8С16-2 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 2-3 тармағына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына сәйкес, Егіндікөл аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Егіндікөл аудандық мәслихатының "Егіндікөл ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 16 қыркүйектегі № 6С7-3 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5553 тіркелген, 2016 жылғы 03 қазанда "Алтын астық" аудандық газетінде жарияланған) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген, Егіндікөл ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
2-тармақтың 1) тармақшасы жаңа редакцияда баяндалсын:
"1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квази мемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жылжымайтын мүлікке құқықтарды оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға.";
5-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:

"5. Лицам, указанным в статье 16 Закона Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан" и в подпункте 2) статьи 10, в подпункте 2) статьи 11, в подпункте 2) статьи 12, в подпункте 2) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 6 мая 2020 года "О ветеранах", социальная помощь оказывается в порядке, предусмотренном настоящими Правилами.";
подпункт 1) пункта 7 исключить;
подпункт 2) пункта 7 исключить;
подпункт 4) пункта 7 исключить;
пункт 8 изложить в новой редакции:
"8. Социальная помощь оказывается следующим категориям получателей:
ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам боевых действий на территории других государств;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам труда;
пенсионерам с минимальным и ниже минимального размера пенсии;
инвалидам 1, 2, 3 групп;
детям инвалидам;
лицам, воспитывающим ребенка-инвалида;
гражданам, имеющим злокачественные новообразования;
гражданам, имеющим болезнь вызванной вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ);
больным туберкулезом;
лицам, освободившимся из мест лишения свободы;
лицам, состоящим на учете службы пробации;
многодетным семьям;
малообеспеченным семьям;
матерям родившим третьего и более ребенка;
студентам из числа малообеспеченных семей, социально уязвимых слоев населения, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе;
студентам из числа малообеспеченных семей, социально уязвимых слоев населения обучающимся в высших медицинских учебных заведениях;
жертвам политических репрессий, пострадавшим от политических репрессий;
гражданам (семьям), пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара;
социально уязвимым слоям населения.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные действующим законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара, либо наличие социально значимого заболевания;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, в однократном отношении к прожиточному минимуму.";
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Социальная помощь предоставляется:
1) ко Дню Победы:
ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам боевых действий на территории других государств;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам труда;

"5. "Қазақстан Республикасында мүгедектердi әлеуметтiк қорғау туралы" 2005 жылғы 13 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында және "Ардагерлер туралы" 2020 жылғы 6 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 2) тармақшасында, 11-бабының 2) тармақшасында, 12-бабының 2) тармақшасында және 13-бабының 2) тармақшасында көрсетілген адамдарға әлеуметтік көмек осы Қағидаларда көзделген тәртіппен көрсетіледі.";
7-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
7-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
7-тармақтың 4) тармақшасы алып тасталсын;
8-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"8. Әлеуметтік көмек алушылардың келесі санаттарына көрсетіледі:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
еңбек ардагерлеріне;
ең төмен және төмен зейнетақы мөлшерінен төмен алатын зейнеткерлерге;
1, 2, 3 топтағы мүгедектерге;
мүгедек балаларға;
мүгедек баланы тәрбиелейтін тұлғаларға;
қатерлі ісіктер бар азаматтарға;
адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудыратын ауруы бар азаматтарға;
туберкулезбен ауыратындарға;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға;
пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға;
көп балалы отбасыларға;
аз қамтылған отбасыларға;
үшінші және одан кейінгі бала туған аналарға;
аз қамтылған отбасылардан, халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарынан шыққан, колледждерде ақылы негізде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттерге;
аз қамтылған отбасылардан, халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарынан шыққан, жоғары медициналық оқу орындарында оқитын студенттерге;
саяси қуғын-сүргіндер құрбандарына, саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккендерге;
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларға);
халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде, мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар негіздеме болып табылады:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан, азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру не әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста бір шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың бар болуы.";
9-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"9. Әлеуметтік көмек ұсынылады:
1) Жеңіс Күніне орай:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген тұлғаларға;
еңбек ардагерлеріне;

2) ко Дню пожилых людей:
пенсионерам с минимальным и ниже минимального размера пенсии;
3) ко Дню инвалидов:
детям-инвалидам;
инвалидам 1, 2, 3 групп;
4) социальная помощь оказывается без учета доходов следующим гражданам (семьям):
жертвам политических репрессий, пострадавшим от политических репрессий, в размере двух месячных расчетных показателей единовременно;
гражданам (семьям), пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара, не позднее трех месяцев после наступления трудной жизненной ситуации в размере пятидесяти месячных расчетных показателей единовременно;
гражданам, имеющим болезнь вызванной вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ) на основании заключения врачебно-консультационной комиссии, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей единовременно;
больным туберкулезом, на основании списка уполномоченной организации и справки, подтверждающей заболевание, в размере пяти месячных расчетных показателей ежемесячно;
гражданам, имеющим злокачественные новообразования на основании выписки из истории болезни, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей единовременно;
лицам, освободившимся из мест лишения свободы, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей единовременно;
лицам, состоящим на учете службы пробации, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей единовременно;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, многодетным семьям и малообеспеченным семьям, для обеспечения телевизионными абонентскими приставками, в размере стоимости оборудования единовременно;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, инвалидам 1, 2, 3 групп, лицам, воспитывающим ребенка - инвалида после стационарного лечения в условиях областных, городских медицинских учреждений на основании подтверждения медицинского учреждения в размере двадцати семи месячных расчетных показателей единовременно;
матерям родившим третьего и более ребенка, на основании свидетельства о рождении ребенка, в размере пяти месячных расчетных показателей единовременно;
студентам из числа малообеспеченных семей, социально уязвимых слоев населения, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе сто процентов возмещения затрат за обучение на основании копии договора с учебным заведением, справки с места учебы, ходатайства акима села, сельского округа, квитанций об оплате за учебу;
студентам из числа малообеспеченных семей, социально уязвимых слоев населения обучающимся в высших медицинских учебных заведениях сто процентов возмещения затрат за обучение с учетом отработки в Егиндыкольском районе, выплаты производить на основании копии договора с учебным заведением, трехстороннего договора между акимом района, главным врачом Егиндыкольской районной центральной больницы и студентом, справки с места учебы, ходатайства акима села, сельского округа;
ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам боевых действий на территории других государств, ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны, ветеранам труда для оздоровления путевки, приобретаемые путем проведения государственных закупок, в порядке очередности согласно даты подачи заявлений один раз год;
социальная помощь оказывается ветеранам Великой Отечественной войны на расходы на оплату коммунальных услуг, ежемесячно:
на возмещение расходов по оплате коммунальных услуг в размере стоимости коммунальных услуг;
твердого топлива на отопительный сезон в размере пятидесяти месячных расчетных показателей;
услуг связи, кроме мобильной, в размере стоимости абонентской платы за телефон;
газоснабжение, по средним статистическим ценам, сложившимся в районе на дату возмещения в размере стоимости одного баллона в месяц;

2) Қарттар күніне орай:
ең төмен және төмен зейнетақы мөлшерінен төмен алатын зейнеткерлерге;
3) Мүгедектер күніне орай:
мүгедек балаларға;
1, 2, 3 топтағы мүгедектерге;
4) әлеуметтік көмек табыстарын есепке алмай келесі азаматтарға (отбасыларға) көрсетіледі:
саяси қуғын-сүргіндер құрбандарына, саяси қуғын-сүргіндерден зардап шеккендерге екі айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір рет;
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларға) өмірлік қиын жағдай туындағаннан кейін үш айдан кешіктірмей елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір рет;
адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудыратын ауруы бар азаматтарға дәрігерлік консультациялық комиссия қорытындысы негізінде он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір рет;
туберкулезбен ауыратындарға, уәкілетті ұйымның тізімі және ауруын растайтын анықтама негізінде бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде ай сайын;
қатерлі ісіктер бар азаматтарға, ауру тарихы үзіндісі негізінде он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір рет;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдарға он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір рет;
пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір рет;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, көп балалы отбасыларға және аз қамтылған отбасыларға телевизиялық абоненттік жалғамалармен қамтамасыз ету үшін жабдықтың тұратын құны мөлшерінде бір рет;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, 1, 2, 3 топтағы мүгедектерге, мүгедек баланы тәрбиелеп отырған тұлғаларға облыстық, қалалық медицина мекемелерінде стационарлық емделуден кейін медициналық мекеме куәландыруының негізінде жиырма жеті айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір рет;
үшінші және одан кейінгі бала туған аналарға баланың туу туралы куәлігінің негізінде бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде бір рет;
аз қамтылған отбасылардан, халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарынан шыққан, колледждерде ақылы негізде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын студенттерге білім беру мекемесімен жасалған келісім шарттың көшірмесі, оқу орнынан берілген анықтама, ауыл, ауылдық округ әкімінің қолдаухаты, оқуды төлеу бойынша түбіртектері негізінде оқу шығындарын жүз пайыз өтеу;
аз қамтылған отбасылардан, халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарынан шыққан, жоғары медициналық оқу орындарында оқитын студенттерге оқуды аяқтағаннан кейін Егіндікөл ауданында жұмысты өтеуді ескере отырып, оқу шығындарын жүз пайыз өтеу, төлем білім беру мекемесімен жасалған келісім шарттың көшірмесі, аудан әкімі, Егіндікөл аудандық орталық аурухананың бас дәрігері және студент арасында жасалған үш жақты келісім шарты, оқу орнынан берілген анықтама, ауыл, ауылдық округ әкімінің қолдаухаты негізінде көрсетіледі;
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне, басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне, жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге, еңбек ардагерлеріне өтініштің берілген күніне сәйкес кезек тәртібімен мемлекеттік сатып алу өткізу арқылы сатып алынатын сауықтыру үшін жолдама жылына бір рет;
әлеуметтік көмек Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне коммуналдық қызмет ақысы шығындарына, ай сайын:
коммуналдық қызмет төлемі бойынша шығындарды өтеу үшін коммуналдық қызмет шығындары мөлшерінде;
жылу беру маусымына қатты отынға елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
ұялы байланыстан басқа, байланыс қызметтеріне телефон үшін абоненттік төлем құны мөлшерінде;
газбен жабдықтау, ай сайын өтеу күні ауданда қалыптасқан орташа статистикалық бағалар бойынша айына бір баллонның құны мөлшерінде;

5) социальная помощь оказывается социально уязвимым слоям населения с учетом доходов один раз в год размере пятнадцати месячных расчетных показателей.
Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с местным исполнительным органом области.";
пункт 11 изложить в новой редакции:
"11. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа представляет заявление с приложением документов в соответствии с Типовыми правилами.";
пункт 14 изложить в новой редакции:
"14. Документы представляются в подлинниках для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.".
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действия со дня официального опубликования.
Председатель сессии
Егиндыкольского районного
маслихата
М.Бектуров
Секретарь Егиндыкольского
районного маслихата
Б.Абилов
"СОГЛАСОВАНО"
Акимат Егиндыкольского района

5) әлеуметтік көмек халықтың әлеуметтік жағынан әлсіз топтарына табыстарын ескере отырып жылына бір рет он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде көрсетіледі.
Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері облыстың жергілікті атқарушы органының келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.";
11-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"11. Өмірде қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округтің әкіміне өтінішке қоса Үлгілік қағидаларға сәйкес құжаттарды ұсынады.";
14-тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"14. Салыстырып тексеру үшін құжаттардың төлнұсқалары ұсынылады, содан кейін құжаттардың төлнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.".
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Егіндікөл аудандық
мәслихат сессиясының
төрағасы
М.Бектуров
Егіндікөл аудандық
мәслихатының хатшысы
Б.Абилов
"КЕЛІСІЛДІ"
Егіндікөл ауданының әкімдігі