О внесении изменений в решение Сандыктауского районного маслихата от 20 мая 2016 года № 3/4 "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Сандыктаускому району"
Решение Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 30 апреля 2020 года № 42/2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 6 мая 2020 года № 7846. Утратило силу решением Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 22 января 2021 года № 2/2.
Сноска. Утратило силу решением Сандыктауского районного маслихата Акмолинской области от 22.01.2021 № 2/2 (вводится в действие со дня официального опубликования).
В соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", Сандыктауский районный маслихат РЕШИЛ:
1. Внести в решение Сандыктауского районного маслихата "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Сандыктаускому району" от 20 мая 2016 года № 3/4 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5414, опубликовано в газете "Сандыктауские вести" 17 июня 2016 года) следующие изменения:
в Правилах оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан по Сандыктаускому району, утвержденных указанным решением:
пункт 9 изложить в новой редакции:
"9. Социальная помощь оказывается следующим категориям граждан:
участникам боевых действий на территории Демократической Республики Афганистан;
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам приравненным по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
другим категориям, приравненным по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны;
лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденными орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;
пенсионерам с размером пенсии ниже минимального размера;
инвалидам всех категорий;
больным онкологическими заболеваниями;
больным туберкулезом;
гражданам, пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара;
малообеспеченным семьям (гражданам) из числа получателей адресной социальной помощи;
детям от шести до восемнадцати лет из числа получателей адресной социальной помощи;
многодетным семьям;
лицам, воспитывающим ребенка-инвалида до 18 лет;
студентам из малообеспеченных семей, многодетных семей и социально-уязвимых слоев населения;
лицам, освободившимся из мест лишения свободы;
лицам, состоящим на учете службы пробации.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:

Сандықтау аудандық мәслихатының 2016 жылғы 20 мамырдағы № 3/4 "Сандықтау ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" шешіміне өзгерістер енгізу туралы
Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 2020 жылғы 30 сәуірдегі № 42/2 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2020 жылғы 6 мамырда № 7846 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 2021 жылғы 22 қаңтардағы № 2/2 шешімімен.
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Сандықтау аудандық мәслихатының 22.01.2021 № 2/2 (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 6 бабына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес, Сандықтау аудандық мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Сандықтау аудандық мәслихатының "Сандықтау ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы" 2016 жылғы 20 мамырдағы № 3/4 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5414 тіркелген, "Сандыктауские вести" газетінде 2016 жылғы 17 маусымда жарияланған) шешіміне келесі өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешіммен бекітілген Сандықтау ауданы бойынша әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларында:
9 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"9. Әлеуметтік көмек азаматтардың келесі санаттарына беріледі:
Ауғанстан Демократиялық Республикасының аумағындағы соғыс қимылдарынының қатысушыларына;
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген тұлғаларға;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларға жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген басқа санаттарына;
1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрыңғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған тұлғаларға;
ең төмен зейнетақы көрсеткішінен төмен алатын зейнеткерлерге;
барлық санаттағы мүгедектерге;
онкологиялық аурумен ауыратындарға;
туберкулез ауруларына;
табиғи апат немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға;
атаулы әлеуметтік көмек алушылар есебінен аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға);
атаулы әлеуметтік көмек алушылар есебінен алты жастан он сегіз жасқа дейінгі балаларға;
көпбалалы отбасыларға;
18 жасқа дейінгі мүгедек баланы тәрбиелеп отырған тұлғаларға;
аз қамтылған отбасылардан, көп балалы отбасылардан және халықтың әлеуметтік-әлсіз қабатынан шыққан студенттерге;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған тұлғаларға;
пробация қызметінің есебінде тұратын тұлғаларға.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар негіз болады:

1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара, либо наличие социально значимого заболевания;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, установленного местными представительными органами в кратном отношении к прожиточному минимуму.".
подпункт 2) пункта 10 изложить в новой редакции:
"2) ко Дню Победы – 9 мая:
участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
лицам приравненным по льготам и гарантиям к участникам и инвалидам Великой Отечественной войны;
другим, категориям, приравненным по льготам и гарантиям к участникам Великой Отечественной войны;
лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденными орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны;";
подпункт 5) пункта 10 изложить в новой редакции:
"5) детям от шести до восемнадцати лет из числа получателей адресной социальной помощи в рамках гарантированного социального пакета, обучающихся в организациях среднего образования, в период соответствующего учебного года, льготный проезд на маршрутах внутрирайонного пассажирского транспорта (кроме такси) в размере 50 процентов от полной стоимости билета, при предоставлении документов, подтверждающие проезд при перевозке на маршрутах внутрирайонного пассажирского транспорта (ежемесячно);
многодетным семьям, для возмещения оплаты за проезд на маршрутах внутрирайонного пассажирского транспорта, в размере 100 процентов при предоставлении документов, подтверждающие проезд на маршрутах внутрирайонного пассажирского транспорта (независимо от среднедушевого дохода ежемесячно);";
подпункт 6) пункта 10 изложить в новой редакции:
"6) гражданам при наступлении трудной жизненной ситуации независимо от среднедушевого дохода по заявлению:
больным онкологическими заболеваниями, на послеоперационное лечение, на основании выписки из истории болезни, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей (единовременно);
больным онкологическими заболеваниями, проходящим специальное лечение в условиях онкологического стационара, на основании справки диспансера Акмолинской области, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей (единовременно);
гражданам, пострадавшим в результате стихийных бедствий или пожара, на основании документа подтверждающего факт стихийного бедствия или справки о пожаре отдела по чрезвычайным ситуациям Сандыктауского района Департамента по чрезвычайным ситуациям Акмолинской области Министерства внутренних дел Республики Казахстан, в течение года с момента наступления стихийного бедствия или пожара, в размере пятидесяти месячных расчетных показателей, (единовременно);
студентам из малообеспеченных, многодетных семей и социально-уязвимых слоев населения, обучающимся по очной форме обучения в колледжах на платной основе, на оплату за обучение, в размере стоимости годового обучения, на основании копии договора с учебным заведением, заверенной нотариально, справки с места учебы и справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к указанной категории (один раз в год);
студентам из малообеспеченных, многодетных семей и социально-уязвимых слоев населения, обучающимся по очной форме обучения в высших медицинских учебных заведениях Республики Казахстан с учетом отработки в Сандыктауском районе, в размере стоимости годового обучения. Выплата производится на основании справки, подтверждающей принадлежность заявителя (семьи) к указанной категории, справки с места учебы, копии договора с учебным заведением, заверенной нотариально, и копии договора между акиматом района, студентом и работодателем, заверенной нотариально (один раз в год);
лицам, освободившимся из мест лишения свободы, на основании индивидуальной программы оказания социально-правовой помощи, в размере пяти месячных расчетных показателей (единовременно);
лицам, состоящим на учете службы пробации, на основании индивидуальной программы оказания социально-правовой помощи, в размере пяти месячных расчетных показателей (единовременно);";

1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасымен қарастырылған негіздер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан, азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру немесе әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста жергілікті уәкілетті органдарымен белгіленбейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың бар болуы;";
10 тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда баяндалсын:
"2) Жеңіс Күніне - 9 мамыр:
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне;
Ұлы Отан соғысының қатысушылары мен мүгедектеріне жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген тұлғаларға;
Ұлы Отан соғысының қатысушыларға жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша теңестірілген басқа санаттарына;
1941 жылғы 22 маусым – 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемінде алты ай жұмыс істеген (әскери қызмет өткерген) және Ұлы Отан соғысы жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрыңғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған тұлғаларға;";
10 тармақтың 5) тармақшасы жаңа редакцияда баяндалсын:
"5) тиісті оқу жылы кезеңінде орта білім беру ұйымдарында оқитын, кепілдік берілген әлеуметтік топтама шеңберінде атаулы әлеуметтік көмек алушылар есебінен алты жастан он сегіз жасқа дейінгі балаларға аудандық жолаушылар көлігінің (таксиден басқа) ішкі бағыттарында билеттің толық құнының 50 пайызы мөлшерінде жеңілдікпен жол жүру, аудандық жолаушылар көлігінің бағыттарында жол жүргенін растайтын құжаттарды ұсынған кезде (ай сайын);
көпбалалы отбасыларға аудандық жолаушылар көлігі ішіндегі бағыттарында жол жүру ақысын өтеу үшін, аудандық жолаушылар көлігі ішіндегі бағыттарында жол жүргенін растайтын құжаттарды ұсыну кезінде 100 пайыз мөлшерінде (ай сайын жан басына шаққандағы табысына байланыссыз);";
10 тармақтың 6) тармақшасы жаңа редакцияда баяндалсын:
"6) азаматтарға өмірлік қиын жағдайы туындаған кезде, өтініш бойынша жан басына шаққандағы табысына байланыссыз:
ауру тарихының көшірмесі негізінде онкологиялық аурумен ауыратындарға, операциядан кейін емделуіне, он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (бір рет);
онкологиялық стационардың жағдайында арнаулы емдеуден өтетін онкологиялық аурумен ауыратындарға Ақмола облысы диспансерінің анықтамасы негізінде он бес айлық есептік көрсеткіші мөлшерінде (бір рет);
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Ақмола облысы бойынша төтенше жағдайлар жөніндегі департаментінің Сандықтау ауданының төтенше жағдайлар бойынша бөлімінің табиғи зілзаланы растайтын құжат негізінде немесе өрт туралы анықтаманын болған уақыттан бастап жыл ағымында, елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (бір рет);
оқытудың күндізгі оқыту түрі бойынша колледждерде ақы төлеу негізінде оқитын аз қамтылған отбасылардан, көп балалы отбасылардан және халықтың әлеуметтік - әлсіз қабатынан шыққан студенттерге, білім беру мекемесімен жасасқан келісім шарттың нотариалды куәландырылған көшірмесі, оқу орнынан анықтаманың және өтініш берушінің (отбасының) көрсетілген санатын растайтын анықтама негізінде жылдық оқуының құны мөлшерінде оқуына (жылына бір рет);
Қазақстан Республикасының жоғары медициналық оқу орындарының күндізгі оқыту түрі бойынша ақы төлеу негізінде оқитын Сандықтау ауданында жылдық оқу құнының мөлшерінде жұмыс істеу шартымен, аз қамтылған отбасылардан, көп балалы отбасылардан және халықтың әлеуметтік - әлсіз қабатынан шыққан студенттерге. Төлем өтініш берушінің (отбасының) көрсетілген санатын растайтын және оқу орнынан анықтама, оқу орнымен жасасқан нотариалды куәландырылған келісім шарт көшірмесі, аудан әкімі, студент және жұмыс беруші арасындағы нотариалды куәландырылған келісім шарт көшірмесі негізінде жүргізіледі (жылына бір рет);
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған тұлғаларға, әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламасының негізінде бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде, өтініш бойынша (бір рет);
пробация қызметінің есебінде тұратын тұлғаларға әлеуметтік-құқықтық көмек көрсетудің жеке бағдарламасының негізінде бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (бір рет);";

подпункт 7) пункта 10 изложить в новой редакции:
"7) малообеспеченным семьям (гражданам) из числа получателей адресной социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации со среднедушевым доходом, ниже установленного на этот момент прожиточного минимума на каждого члена семьи, по заявлению, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей (один раз в год);";
пункт 13 изложить в новой редакции:
"13. Для получения социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации заявитель от себя или от имени семьи в уполномоченный орган или акиму села, сельского округа представляет заявление с приложением документов в соответствии с Типовыми правилами.".
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии Н.Тамбовцева
Секретарь районного маслихата С.Клюшников
"СОГЛАСОВАНО"
Аким Сандыктауского района А.Уисимбаев

10 тармақтың 7) тармақшасы жаңа редакцияда баяндалсын:
"7) жан басына шаққандағы орташа табысы осы сәтте белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен өмірлік қиын жағдай туындаған кезде атаулы әлеуметтік көмек алушылар есебінен аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) өтініш бойынша он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде (жылына бір рет);";
13 тармақ жаңа редакцияда баяндалсын:
"13. Өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек алу үшін өтініш беруші өзіннің немесе отбасы атынан уәкілетті органға немесе ауыл, ауылдық округтің әкіміне өтінішке қоса Үлгілік қағидаларға сәйкес құжаттарды ұсынады.".
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрайымы Н.Тамбовцева
Аудандық мәслихатының хатшысы С.Клюшников
"КЕЛІСІЛДІ"
Сандықтау ауданының әкімі А.Үйсімбаев