О внесении изменений в решение маслихата города Шымкент от 29 марта 2019 года № 47/369-6с "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан"
Решение маслихата города Шымкент от 11 марта 2020 года № 62/534-6с. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Шымкент 20 марта 2020 года № 91. Утратило силу решением маслихата города Шымкент от 19 марта 2024 года № 14/123-VIII
Сноска. Утратило силу решением маслихата города Шымкент от 19.03.2024 № 14/123-VIII (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", маслихат города Шымкент РЕШИЛ:
1. Внести в решение маслихата города Шымкент от 29 марта 2019 года № 47/369-6с "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 26) следующие изменения:
приложение указанного решения изложить в редакции согласно приложению к данному решению.
2. Признать утратившим силу решение Шымкентского городского маслихата от 21 сентября 2016 года № 7/68-6с "Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3865, опубликовано 28 октября 2016 года в газете "Панорама Шымкента" № 86).
3. Государственному учреждению "Аппарат маслихата города Шымкент" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего решения в Департаменте юстиции города Шымкент;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего решения направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемые на территории города Шымкент;
3) размещение настоящего решения на интернет-ресурсе маслихата города Шымкент после его официального опубликования.
4. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата города Шымкент Н. Жанабаев
Секретарь маслихата
города Шымкент Г. Ташкараев
Утвержден решением маслихата
города Шымкент от 11 марта
2020 года № 62/534-6с
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Шымкент

"Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасы туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2019 жылғы 29 наурыздағы № 47/369-6с шешiмiне өзгеріс енгізу туралы
Шымкент қаласы мәслихатының 2020 жылғы 11 наурыздағы № 62/534-6с шешiмi. Шымкент қаласының Әділет департаментінде 2020 жылғы 20 наурызда № 91 болып тіркелді. Күшi жойылды - Шымкент қаласы мәслихатының 2024 жылғы 19 наурыздағы № 14/123-VIII шешiмiмен
Ескерту. Күшi жойылды - Шымкент қаласы мәслихатының 19.03.2024 № 14/123-VIII шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
"Қазақстан Республикасындағы жергiлiктi мемлекеттiк басқару және өзiн-өзi басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабының 2-3-тармағына сәйкес, Шымкент қаласының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасы туралы" Шымкент қаласы мәслихатының 2019 жылғы 29 наурыздағы № 47/369-6с (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 26 болып тіркелген) шешiмiне мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген шешімнің қосымшасы осы шешімнің қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда бекітілсін.
2. "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидасын бекіту туралы" Шымкент қаласы маслихатының 2016 жылғы 21 қыркүйектегі № 7/68-6с (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3865 болып тіркелген, 2016 жылғы 28 қазанда "Шымкент келбеті" газетінде № 86 болып жарияланды) шешімінің күші жойылды деп танылсын.
3. "Шымкент қаласы мәслихаты аппараты" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіпте:
1) осы шешімді Шымкент қаласының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы шешім мемлекеттік тіркелген күннен бастап оның көшірмесін Шымкент қаласы аумағында таратылған мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жолданылуын;
3) ресми жарияланған кейін осы шешімді Шымкент қаласы мәслихатының интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
4. Осы шешім оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Шымкент қаласы
мәслихаты сессиясының төрағасы Н. Жанабаев
Шымкент қаласы
мәслихатының хатшысы Г. Ташкараев
Шымкент қаласы мәслихатының
2020 жылғы 11 наурыздағы
№ 62/534-6с шешімімен бекітілген
Шымкент қаласының мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау, әлеуметтік көмек көрсету және оның мөлшерін белгілеу қағидасы

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан города Шымкент (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", в соответствии с Законом Республики Казахстан от 13 апреля 2005 года "О социальной защите инвалидов в Республике Казахстан", в соответствии с Законом Республики Казахстан от 4 июля 2003 года "Об автомобильном транспорте", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила), утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра транспорта коммуникаций Республики Казахстан от 1 ноября 2013 года № 859 "Об утверждении Правил оказания услуг по перевозке инвалидов автомобильным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8950), утвержденный приказом исполняющего обязанности Министра по инвестицию и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 349 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров и багажа автомобильным транспортом" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11550).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима города республиканского значения, столицы, района (города областного значения), по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
2) памятные даты – события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
3) социальное такси – легковой автомобиль, предназначенный для автомобильной перевозки пассажиров и багажа, оборудованный в соответствии с Правилами перевозок.
4) прожиточный минимум – необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики в областях, городе республиканского значения, столице;
5) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
6) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шымкент қаласының әлеуметтiк көмек көрсету, оның мөлшерлерiн белгiлеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тiзбесiн айқындау қағидасы (бұдан әрi – Қағида) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-бабы 2–3-тармағына, "Қазақстан Республикасында мүгедектерді әлеуметтік қорғау туралы" Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 13 сәуірдегі Заңына, "Автомобиль көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 4 шілдедегі Заңына, "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 қаулысына, "Автомобиль көлігімен мүгедектерді тасымалдау жөнінде қызметтер көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрі міндетін атқарушысының 2013 жылғы 1 қарашадағы № 859 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8950 болып тіркелген), "Автомобиль көлігімен жолаушылар мен багажды тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрі міндетін атқарушысының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 349 бұйрығына сәйкес әзiрлендi (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11550 болып тіркелген).
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар қолданылады:
1) арнайы комиссия – өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша республикалық маңызы бар қала, астана, аудан (облыстық маңызы бар қала) әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
2) атаулы күндер – жалпы халықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
3) әлеуметтік такси – тасымалдау ережелеріне сәйкес, жолаушылар мен багажды автомобильмен тасымалдауға арналған жеңіл автомобиль;
4) ең төмен күнкөріс деңгейі – облыстардағы, республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы статистикалық органдар есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
5) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
6) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбір мүшесіне келетін үлесі;

7) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
8) перевозчик такси – индивидуальный предприниматель или юридическое лицо, оказывающие услуги по перевозке пассажиров и багажа такси;
9) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно – территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
10) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи;
11) "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – "Правительство для граждан") – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан, для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме.
3. Социальная помощь предоставляется в пределах средств, предусмотренных в бюджете города Шымкент, администратором которой является государственное учреждение "Управление занятости и социальной защиты города Шымкент" (далее – Администратор).
4. Социальная помощь в натуральной форме предоставляется путем оказания услуг, поставщики которых определяются Администратором в соответствии с законодательством Республики Казахстан о государственных закупках (далее – поставщики).
Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
5. Перечень категорий получателей, предельные размеры социальной помощи, сроки обращения за социальной помощью при наступлении трудной жизненной ситуации вследствие стихийного бедствия или пожара, установленной в соответствии с пунктом 9 Типовых правил.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:
1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара либо наличие социально значимого заболевания;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, в кратном отношении к прожиточному минимуму, установленного в соответствии с пунктом 9 Типовых правил.
Специальные комиссии при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуются перечнем основании.

7) өмірлік қиын жағдай – азаматтың тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол оны өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
8) таксимен тасымалдаушы – жолаушылар мен багажды таксимен тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін жеке кәсіпкер немесе заңды тұлға;
9) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия;
10) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері;
11) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" (бұдан әрі – "Азаматтарға арналған үкімет") – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға.
3. Әлеуметтiк көмек Шымкент қаласының бюджетiнде осы мақсаттарға көзделген қаражат шегiнде Әкімші – "Шымкент қаласының жұмыспен қамту және әлеуметтік қорғау басқармасы" мемлекеттiк мекемесiмен (бұдан әрі – Әкімші) ұсынылады.
4. Заттай нысандағы әлеуметтік көмек Қазақстан Республикасының мемлекеттік сатып алу туралы заңнамасына сәйкес жеткізушілерді (бұдан әрі – жеткізушілер) Әкімші анықтайтын қызмет көрсету арқылы ұсынылады.
2-тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
5. Алушылар санатының тізбесі, әлеуметтік көмектің шекті мөлшерлері, табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмекке өтініш білдіру мерзімдері Үлгілік қағиданың 9-тармағына сәйкес бекітілген.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздемелер;
2) табиғи зіл заланың немесе өрттің салдарынан азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру не әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) Үлгілік қағиданың 9-тармағына сәйкес бекітілген ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы негіздеме болып табылады.
Арнайы комиссиялар әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығару үшін негіздемелер тізбесін басшылыққа алады.

6. Перечень категорий получателей устанавливаются в соответствии со статьей 68 Закона Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях".
7. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается единовременно в виде денежных выплат в размере 5 месячных расчетных показателей (далее – МРП) следующим категориям граждан:
1) 8 марта – "Международный женский день" - многодетные матери, награжденные подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" или получившие ранее звание "Мать-героиня", а также награжденные орденами "Материнская слава" І и ІІ степени;
2) 22 марта (Наурыз мейрамы) – семьи погибших военнослужащих, а именно:
семьи военнослужащих, погибших (пропавших без вести) или умерших вследствие ранения, контузии, увечья, заболевания, полученных в период боевых действий в Афганистане или в других государствах, в которых велись боевые действия;
семьи военнослужащих погибших (умерших) при прохождении воинской службы в мирное время;
3) 31 мая (День памяти жертв политических репрессий) – жертвам политических репрессий, лицам, пострадавшим от политических репрессий, имеющим инвалидность или являющимся пенсионерами;
4) 1 июня (День защиты детей) - детям-инвалидам до восемнадцати лет.
8. Социальная помощь оказывается единовременно в виде денежных выплат в размере 20 МРП следующим категориям граждан:
1) 22 марта (Наурыз мейрамы) – детям-сиротам, детям, оставшимся без попечения родителей;
2) 7 мая (День защитника Отечества) - военнообязанным, призвавшиеся на учебные сборы и направлявшиеся в Афганистан в период ведения боевых действий; лица, принимавшие участие в ликвидации последствий катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции в 1986-1987 годах; лицам, ставшим инвалидами вследствие катастрофы на Чернобыльской атомной электростанции и других радиационных катастроф и аварий на объектах гражданского или военного назначения, испытания ядерного оружия.
9. Социальная помощь оказывается единовременно в виде денежных выплат в размере 60 МРП на 16 декабря – День Независимости Республики Казахстан – жертвам политических репрессий из числа участников событий 17-18 декабря 1986 года в Казахстане.
10. Ежегодная единовременная социальная помощь за внесенный вклад в Победу в Великой Отечественной войне (далее – ВОВ) осуществляется в виде денежных выплат в следующих размерах:
1) военнослужащим, проходившим службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии и флота в период ВОВ партизанам и подпольщикам гражданской и Великой Отечественной войны – 114 МРП;

6. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесі Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 68 бабына сәйкес айқындалады.
7. Мерекелiк және айтулы күндерге әлеуметтік көмек 5 айлық есептік көрсеткіш (бұдан әрі – АЕК) көлеміндегі ақшалай төлемдер түрінде азаматтардың мына санаттарына берiледi:
1) 8 наурызда (Халықаралық әйелдер күнi) – "Алтын алқамен", "Күміс алқамен" марапатталған немесе бұрын "Батыр ана" атағын алған, сондай-ақ І және ІІ дәрежелі "Ана даңқы" ордендерімен марапатталған көп балалы аналарға;
2) 22 Наурызда (Наурыз мейрамы) – қаза тапқан әскери қызметшiлердiң отбасылары, атап айтқанда:
Ауғанстандағы немесе ұрыс қимылдары жүргiзiлген басқа мемлекеттердегi ұрыс қимылдары кезеңiнде жараланудың, контузия алудың, зақымданудың немесе ауруға шалдығудың салдарынан қаза тапқан (хабар-ошарсыз кеткен) немесе қайтыс болған әскери қызметшiлердiң отбасыларына;
бейбiт уақытта әскери қызметiн өткеру кезiнде қаза тапқан (қайтыс болған) әскери қызметшiлердiң отбасыларына;
3) 31 мамырда (Саяси қуғын-сүргiн құрбандарын еске алу күнi) –мүгедектігі бар немесе зейнеткерлер болып табылатын саяси қуғын-сүргiн құрбандарына, саяси қуғын-сүргiннен зардап шеккен адамдарға;
4) 1 маусымда (Балаларды қорғау күні) – он сегiз жасқа дейiнгi мүгедек балаларға.
8. 20 АЕК көлеміндегі бір реттік ақшалай төлемдер түріндегі әлеуметтік көмек азаматтардың мына санаттарына берiледi:
1) 22 наурызда (Наурыз мейрамы) – жетім балалар, ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларға;
2) 7 мамыр (Отан қорғаушы күніне) – жаттығу жиындарына шақырылып, ұрыс қимылдары жүрiп жатқан кезде Ауғанстанға жiберiлген әскери мiндеттiлерге, 1986-1987 жылдары Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың зардаптарын жоюға қатысқан адамдарға, Чернобыль атом электр станциясындағы апаттың, азаматтық немесе әскери мақсаттағы объектiлердегi басқа да радиациялық апаттар мен авариялардың, ядролық қаруды сынаудың салдарынан мүгедек болған адамдарға.
9. 60 АЕК көлеміндегі бір реттік ақшалай төлемдер түріндегі әлеуметтік көмек 16 желтоқсанда (Қазақстан Республикасының Тәуелсiздiк күнi) – мүгедектігі бар немесе зейнеткерлер болып табылатын Қазақстандағы 1986 жылғы 17-18 желтоқсан оқиғаларына қатысушылар қатарындағы саяси қуғын-сүргін құрбандарына беріледі.
10. Ұлы Отан соғысындағы (әрі қарай - ҰОС) Жеңіске қосқан үлесі үшін жыл сайынғы бір реттік ақшалай төлемдер түріндегі әлеуметтік көмекті:
1) ҰОС партизандары мен астыртын күрес жүргізгендерге – 114 АЕК;

2) военнослужащим действующей армии и флота, партизанам и подпольщикам ВОВ, а также рабочим и служащим соответствующих категорий, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период ВОВ на фронте, в районе военных действий, на прифронтовых участках железных дорог, на сооружении оборонительных рубежей, военно-морских баз и аэродромов, и приравненным по пенсионному обеспечению к военнослужащим – 114 МРП;
3) военнослужащим, а также лицам начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее - СССР), проходившим в период ВОВ службу в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии – 38 МРП;
4) лицам вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза Социалистических Республик (далее - ССР), занимавшим штатные должности в воинских частях, штабах, учреждениях, входивших в состав действующей армии в период ВОВ, либо находившимся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии – 38 МРП;
5) лицам, которые в период ВОВ находились в составе частей, штабов и учреждений, входивших в состав действующей армии и флота, в качестве сыновей (воспитанников) полков и юнг – 38 МРП;
6) лицам, принимавшим участие в боевых действиях против фашистской Германии и ее союзников в годы второй мировой войны на территории зарубежных стран в составе партизанских отрядов, подпольных групп и других антифашистских формирований – 38 МРП;
7) работникам спецформирований Народного комиссариата путей сообщения, Народного комиссариата связи, плавающего состава промысловых и транспортных судов и летно-подъемного состава авиации, Народного комиссариата рыбной промышленности бывшего СССР, морского и речного флота, летно-подъемного состава Главсевморпути, переведенным в период ВОВ на положение военнослужащих и выполнявшим задачи в интересах действующей армии и флота в пределах тыловых границ действующих фронтов, оперативных зон флотов, а также членам экипажей судов транспортного флота, интернированных в начале ВОВ в портах других государств – 38 МРП;

2) ҰОС майдандағы армия мен флоттың әскери қызметшілеріне, партизандары мен астыртын күрес жүргізгендерге, сондай-ақ ҰОС кезеңінде майданда, ұрыс қимылдары жүргізілген аудандарда, майдан маңындағы темір жол учаскелерінде, қорғаныс шептерінің, әскери-теңіз базалары мен аэродромдардың құрылыстарында жаралануы, контузия алуы, жарақат алуы немесе ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болып қалған әрі зейнетақымен қамсыздандыру бойынша әскери қызметшілерге теңестірілген тиісті санаттағы жұмысшылар мен қызметшілерге – 114 АЕК;
3) әскери қызметшілерге, бұрынғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы (әрі қарай – КСРО) ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының майдандағы армия бөлімдерінің әскери қызметшілері үшін белгіленген жеңілдік шарттарымен зейнетақы тағайындау үшін 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін еңбек сіңірген жылдарына есептелетін қалалардың қорғанысына қатысып, ҰОС кезеңінде қызмет өткерген адамдарына – 38 АЕК;
4) ҰОС кезеңінде майдандағы армия құрамына кірген әскери бөлімдерде, штабтар мен мекемелерде штаттық қызмет атқарған Кеңес Армиясының, Әскери-Теңіз Флотының, бұрынғы КСРО ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік әскерлері мен органдарының ерікті жалдамалы құрамының адамдарына не тиісті кезеңдерде майдандағы армия бөлімдерінің әскери қызметшілері үшін белгіленген жеңілдік шарттарымен зейнетақы тағайындау үшін 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін еңбек сіңірген жылдарына есептелетін қалалардың қорғанысына қатысқан адамдарға – 38 АЕК;
5) ҰОС кезеңінде майдандағы армия мен флоттың құрамына кірген әскери бөлімдердің, штабтар мен мекемелердің құрамында полк баласы (тәрбиеленушісі) және юнга ретінде болған адамдарға – 38 АЕК;
6) екінші дүниежүзілік соғыс жылдарында шет елдердің аумағында партизан отрядтары, астыртын топтар мен басқа да антифашистік құрылымдар құрамында фашистік Германия мен оның одақтастарына қарсы ұрыс қимылдарына қатысқан адамдарға – 38 АЕК;
7) бұрынғы КСРО Қатынас жолдары халық комиссариаты, Байланыс халық комиссариаты арнайы құрылымдарының, кәсіпшілік және көлік кемелерінің жүзу құрамы мен авиацияның ұшу-көтеру құрамының, Балық өнеркәсібі халық комиссариатының, теңіз және өзен флотының, Солтүстік теңіз жолдары бас басқармасының ұшу-көтеру құрамының ҰОС кезеңінде әскери қызметшілер жағдайына ауыстырылған және ұрыс майдандарының тылдағы шептері, флоттардың оперативтік аймақтары шегінде майдандағы армия мен флот мүдделеріне орай міндеттер атқарған қызметкерлеріне, сондай-ақ ҰОС бас кезінде басқа мемлекеттердің порттарында еркінен айрылған көлік флоты кемелері экипаждарының мүшелеріне – 38 АЕК;

8) военнослужащим, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего СССР, или заболевания, связанного с пребыванием на фронте – 38 МРП;
9) лицам начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего СССР, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей либо заболевания, связанного с пребыванием на фронте, – 38 МРП;
10) гражданам, работавшим в период блокады в городе Ленинграде на предприятиях, в учреждениях и организациях города и награжденным медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Жителю блокадного Ленинграда" – 23 МРП;
11) бывшим несовершеннолетним узникам концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны – 23 МРП;
12) лицам из числа бойцов и командного состава истребительных батальонов, взводов и отрядов защиты народа, действовавших в период
с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года на территории Украинской ССР, Белорусской ССР, Литовской ССР, Латвийской ССР, Эстонской ССР, ставшим инвалидами вследствие ранения, контузии или увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей в этих батальонах, взводах, отрядах – 23 МРП;
13) родителям и не вступившим в повторный брак супругам военнослужащих, партизан, подпольщиков, погибших (пропавших без вести) во время ВОВ – 23 МРП;
14) женам (мужьям) умерших инвалидов ВОВ, которые не вступили в другой брак – 12 МРП;
15) женам (мужьям) умерших участников ВОВ, партизан, подпольщиков, граждан, награжденных медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Жителю блокадного Ленинграда", признававшихся инвалидами в результате общего заболевания, трудового увечья и других причин (за исключением противоправных), которые не вступали в другой брак –12 МРП;
16) женам (мужьям) военнослужащих, ставших инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего СССР, или заболевания, связанного с пребыванием на фронте, которые не вступили в другой брак – 12 МРП;
17) женам (мужьям) лиц начальствующего и рядового состава органов государственной безопасности и внутренних дел бывшего СССР, ставших инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей, либо заболевания, связанного с пребыванием на фронте, которые не вступили в другой брак – 12 МРП;

8) бұрынғы КСРО қорғау кезінде жаралануына, контузия алуына, жарақат алуы немесе майданда болуына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болып қалған әскери қызметшілерге – 38 АЕК;
9) қызметтік міндеттерін атқару кезінде жаралануы, контузия алуы, жарақат алуы салдарынан не майданда болуына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болып қалған бұрынғы КСРО ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдарына – 38 АЕК;
10) Ленинград қаласын қоршау кезеңінде қаланың кәсіпорындарында, мекемелері мен ұйымдарында жұмыс істеген және "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен, "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен марапатталған азаматтарға – 23 АЕК;
11) екінші дүниежүзілік соғыс кезеңінде фашистер мен олардың одақтастары құрған концлагерьлердің, гетто және басқа да еріксіз ұстау орындарының жасы кәмелетке толмаған бұрынғы тұтқындарына – 23 АЕК;
12) 1944 жылғы 1 қаңтар – 1951 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде Украин КСР, Беларусь КСР, Литва КСР, Латвия КСР, Эстон КСР аумақтарында әрекет еткен халықты қорғаушы, жауды жоюшы батальондардың, взводтар мен жасақтардың жауынгерлері мен командалық құрамы қатарында болған, осы батальондарда, взводтар мен жасақтарда қызметтік міндеттерін атқару кезінде жаралануы, контузия алуы немесе жарақат алуы салдарынан мүгедек болып қалған адамдарға – 23 АЕК;
13) ҰОС жылдарында қайтыс болған (хабар-ошарсыз кеткен) әскери қызметшілердің, партизандардың, астыртын күрес жүргізгендердің ата-аналарына, қайтадан некеге тұрмаған әйелдеріне (күйеулеріне) – 23 АЕК;
14) қайтыс болған ҰОС мүгедектерінің басқа некеге тұрмаған әйелдеріне (күйеулеріне) – 12 АЕК;
15) қайтыс болған ҰОС қатысушылардың, партизандардың, астыртын күрес жүргізгендердің, "Ленинградты қорғағаны үшін" медалімен және "Қоршаудағы Ленинград тұрғыны" белгісімен марапатталған, жалпы аурудың, еңбек жарақатының және басқа себептердің (құқыққа қарсы әрекеттерді қоспағанда) нәтижесінде мүгедек деп танылған азаматтардың басқа некеге тұрмаған әйелдеріне (күйеулеріне) – 12 АЕК;
16) бұрынғы КСРО қорғау кезінде жаралануы, контузия алуы, жарақат алуы салдарынан немесе майданда болуына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болып қалған әскери қызметшілердің басқа некеге тұрмаған әйелдеріне (күйеулеріне) –12 АЕК;
17) қызметтік міндеттерін атқару кезінде жаралануы, контузия алуы, жарақат алуы салдарынан не майданда болуына байланысты ауруға шалдығуы салдарынан мүгедек болып қалған бұрынғы КСРО мемлекеттік қауіпсіздік және ішкі істер органдарының басшы және қатардағы құрамы адамдарының басқа некеге тұрмаған әйелдеріне (күйеулеріне) – 12 АЕК;

18) женам (мужьям) лиц из числа бойцов и командного состава истребительных батальонов, взводов и отрядов защиты народа, действовавших на территории Украинской ССР, Белорусской ССР, Литовской ССР, Латвийской ССР, Эстонской ССР, ставших инвалидами вследствие ранения, контузии или увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей в этих батальонах, взводах и отрядах, которые не вступили в другой брак – 12 МРП;
19) лицам, награжденным орденами и медалями бывшего СССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ, а также проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденным орденами и медалями бывшего СССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ – 12 МРП.
11. Социальная помощь гражданам, пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара, предоставляется в виде денежных выплат в следующих размерах:
1) 400 МРП на семью – при утрате, порче, нанесении значительного ущерба жилью;
2) 100 МРП на погибшего – в случае летальных исходов членов семьи.
12. Социальная помощь в виде денежных выплат в размере 5 МРП выплачивается ежемесячно по социально значимому заболеванию туберкулез. Основанием для оказания социальной помощи являются утвержденные списки граждан, ежемесячно предоставляемые поликлиниками города Шымкент.
13. Социальная помощь в виде денежных выплат в размере 24 МРП предоставляется ежемесячно лицам, страдающим синдромом приобретенного иммунодефицита и вируса иммунодефицита человека (ВИЧ) – инфицированным по вине медицинских работников и работников в сфере социально бытовых услуг, а также семьям, имеющим детей, инфицированных Вирусом иммунодефицита человека в качестве компенсации причиненного вреда их здоровью.
14. Социальная единовременная помощь в виде бесплатных услуг и денежных выплат предоставляется без учета дохода в размере 100 МРП участникам и инвалидам ВОВ на улучшение качества жизни.
15. Социальная помощь в виде денежных выплат в размере 40 МРП предоставляется в виде санаторно-курортного лечения (путевка):
1) участникам ВОВ и лицам, приравненным к ним по льготам и гарантиям, многодетным матерям, награжденным подвесками "Алтын алқа", "Күміс алқа" из числа пенсионеров бесплатно;
2) гражданам пенсионного возраста с 50 процентной оплатой стоимости путевки санаторно-курортного лечения.

18) Украин КСР, Беларусь КСР, Литва КСР, Латвия КСР, Эстон КСР аумақтарында әрекет еткен халықты қорғаушы, жауды жоюшы батальондардың, взводтар мен жасақтардың жауынгерлері мен командалық құрамы қатарында болған, осы батальондарда, взводтар мен жасақтарда қызметтік міндеттерін атқару кезінде жаралануы, контузия алуы немесе жарақат алуы салдарынан мүгедек болып қалған адамдардың басқа некеге тұрмаған әйелдеріне (күйеулеріне) – 12 АЕК;
19) ҰОС жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз қызметі үшін бұрынғы КСРО ордендерімен және медальдарымен марапатталған адамдарға, сондай-ақ ҰОС жылдарында тылда 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамырға дейін кемінде алты ай еңбек еткен (қызмет өткерген) және ҰОС жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз қызметі үшін бұрынғы КСРО ордендерімен және медальдарымен марапатталмаған адамдарға – 12 АЕК көлемінде беріледі.
11. Табиғи зілзала немесе өрт салдарынан зардап шеккен азаматтарға әлеуметтік көмек ақшалай төлем түрінде мына мөлшерде:
1) тұрғын үйге елеулі зиян келтірілген, бүлінген, жойылған жағдайда отбасына 400 АЕК;
2) отбасы мүшелері қайтыс болғанда – қаза болған адам үшін 100 АЕК мөлшерінде ұсынылады.
12. Әлеуметтік маңызы бар ауру – туберкулездiң жұқпалы түрiмен ауыратын адамдарға ақшалай төлем түріндегі әлеуметтік көмек ай сайын 5 АЕК мөлшерінде төленеді. Шымкент қаласы емханаларының ай сайын ұсынатын бекітілген тізімі әлеуметтiк көмек көрсету үшiн негіздеме болып табылады.
13. 24 АЕК мөлшеріндегі ай сайынғы ақшалай төлем түріндегі әлеуметтік көмек медицина қызметкерлерінің және тұрмыстық қызмет көрсету саласы қызметкерлерінің кінәсінен жұқтырылған иммун тапшылығының синдромымен ауыратын және адамдағы иммундық жетіспеушілік вирусын (АИВ) жұқтырған, сонымен қатар иммун тапшылығы вирусын жұқтырған балалары бар отбасыларына олардың денсаулығына келтірілген зиянның өтемақысы ретінде беріледі.
14. Бір реттік әлеуметтік көмек тегін қызметтер және ақшалай төлемдер түрінде табысын есепке алусыз ҰОС қатысушылары мен мүгедектерiне өмір сапасын жақсарту мақсатында 100 АЕК мөлшерінде ұсынылады.
15. 40 АЕК мөлшерінде ақшалай төлем түріндегі әлеуметтік көмек шипажайлық-курорттық емделумен қамтамасыз етуге (жолдама):
1) Ұлы Отан соғысының қатысушыларына және жеңілдіктер мен кепілдіктер бойынша оларға теңестірілген адамдарға, зейнет жасындағы "Алтын алқа", "Күміс алқа" иелеріне шипажайлық-курорттық емделу тегін;
2) зейнет жасындағы азаматтарға шипажайлық-курорттық емделуге жолдама құнының 50 пайызын төлеумен беріледі, бөлінген бюджеттік қаражаты шегінде жүргізіледі.

16. Социальная помощь предоставляется в виде денежных выплат в размере 1,5 МРП для подписки на официальные периодические печатные издания на полугодие:
1) участникам и инвалидам ВОВ;
2) лицам, проработавшим (прослужившим) не менее шести месяцев в период с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего СССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы ВОВ.
17. Социальная помощь предоставляется в виде денежных выплат в размере 2 МРП ежемесячно одиноким пожилым лицам старше 80 лет.
18. Услуги социального такси для передвижения предоставляются участникам ВОВ, инвалидам первой и второй группы, а также детям-инвалидам до 16 лет с нарушениями опорно-двигательного аппарата и выплачиваются ежемесячно в виде денежных выплат в размере 60 МРП Поставщику, в соответствии с требованиями Закона Республики Казахстан от 4 декабря 2015 года "О государственных закупках".
19. Размер оказываемой социальной помощи в каждом отдельном случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи
20. Администратор без истребования заявлений от получателей социальной помощи формирует списки лиц, относящихся к категориям, указанным в пунктах 7, 8, 10 и 12 настоящих Правил, на основании сведений Государственной корпорации "Правительства для граждан" о получении гражданами специального государственного пособия по соответствующим основаниям, сведений Государственного учреждения "Управление по делам семьи, детей и молодежи города Шымкент" о детях, оставшихся без попечения родителей, а также собственных сведений о назначении социальных выплат малообеспеченным гражданам.
21. Для получения социальной помощи указанным в пункте 11 настоящих Правил заявитель от себя или от имени своей семьи подает заявление Администратору с приложением следующих документов:
1) документ, удостоверяющий личность;
2) сведения о составе лица (семьи) заявителя согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) сведения о доходах лица (членов семьи);
4) акт и/или документ, подтверждающий наступление трудной жизненной ситуации.
22. Документы представляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
23. При поступлении заявления на оказание социальной помощи при наступлении трудной жизненной ситуации Администратор в течение одного рабочего дня направляет документы заявителя в участковую комиссию для проведения обследования материального положения лица (семьи).

16. 1,5 АЕК мөлшерінде ай сайынғы ақшалай төлем түріндегі әлеуметтік көмек баспасөз басылымдарына жазылуға жартыжылдықта бір рет:
1) ҰОС қатысушылары мен мүгедектеріне;
2) 1941 жылғы 22 маусым 1945 жылғы 9 мамыр аралығында кемiнде алты ай жұмыс iстеген (әскери қызмет өткерген) және ҰОС жылдарында тылдағы жанқиярлық еңбегi мен мiнсiз әскери қызметi үшiн бұрынғы КСРО ордендерiмен және медальдарымен марапатталмаған адамдарға беріледі.
17. Ай сайын 2 АЕК мөлшерінде ай сайынғы ақшалай төлем 80 жастан асқан жалғызілікті қарттарға беріледі.
18. Ұлы Отан соғысының ардагерлерін, бірінші және екінші топтағы мүгедектердіжәне тірек-қимыл аппараттары бұзылған 16 жасқа дейінгі мүмкіндігі шектеулі балаларды тасымалдау үшiн әлеуметтiк такси қызметi ұсынылады, ай сайын 60 АЕК мөлшеріндегі ақшалай төлем "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 4 желтоқсандағыЗаңының талаптарына сай Қызмет жеткізушіге беріледі.
19. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
3-тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
20. Әкімші әлеуметтік көмек алушыдан өтініш талап етпей, осы Қағиданың 7, 8, 10 және 12-тармақтарында көрсетілген санаттарға жататын азаматтардың тізбесін арнаулы мемлекеттік жәрдемақыны алуы туралы "Азаматтарға арналған үкімет" Мемлекеттік корпорациясының мәліметтері негізінде, "Шымкент қаласының отбасы, балалар және жастар істері жөніндегі басқармасы" мемлекеттік мекемесінің ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар туралы мәліметтері, сондай-ақ табысы аз азаматтарға әлеуметтік төлемдерді тағайындау туралы өздерінің мәліметтері негізінде қалыптастырады.
21. Осы Қағиданың 11-тармағында көрсетілген әлеуметтік көмекті алу үшін өтініш беруші өзінің немесе отбасының атынан Әкімшіге өтінішке қоса мынадай құжаттарды ұсынуы қажет:
1) жеке басын куәландыратын құжат;
2) осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес адамның (отбасының) құрамы туралы мәліметтерді;
3) адамның (отбасы мүшелерінің) табысы туралы мәліметтер;
4) өмірлік қиын жағдайдың туындағанын растайтын акті және/немесе құжат.
22. Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
23. Өмірлік қиын жағдай туындаған соң әлеуметтік көмек көрсетуге өтініш келіп түскен кезде Әкімші бір жұмыс күні ішінде өтініш берушінің құжаттарын адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізу үшін учаскелік комиссияға жібереді.

24. Участковая комиссия в течение двух рабочих дней со дня получения документов проводит обследование заявителя, по результатам которого составляет акт о материальном положении лица (семьи). Далее готовится заключение о нуждаемости лица (семьи) в социальной помощи согласно приложения 2 Акт обследования для определения нуждаемости лица (семьи) в связи с наступлением трудной жизненной ситуации и приложения 3 Заключение участковой комиссии к настоящим Правилам и направляется Администратору.
25. В случае недостаточности документов для оказания социальной помощи, Администратор запрашивает в соответствующих органах сведения, необходимые для рассмотрения представленных для оказания социальной помощи документов.
26. В случае невозможности представления заявителем необходимых документов в связи с их порчей, утерей, Администратор принимает решение об оказании социальной помощи на основании данных иных уполномоченных органов и организаций, имеющих соответствующие сведения.
27. Администратор в течение одного рабочего дня со дня поступления документов от участковой комиссии производит расчет среднедушевого дохода лица (семьи) в соответствии с законодательством Республики Казахстан и представляет полный пакет документов на рассмотрение специальной комиссии.
28. Специальная комиссия в течение двух рабочих дней со дня поступления документов выносит заключение о необходимости оказания социальной помощи, при положительном заключении указывает размер социальной помощи.
29. Администратор в течение восьми рабочих дней со дня регистрации документов заявителя на оказание социальной помощи принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи на основании принятых документов и заключения специальной комиссии о необходимости оказания социальной помощи.
В случаях, указанных в пунктах 25 и 26 настоящих Правил, Администратор принимает решение об оказании либо отказе в оказании социальной помощи в течение двадцати рабочих дней со дня принятия документов от заявителя.
30. Администратор письменно уведомляет заявителя о принятом решении (в случае отказа – с указанием основания) в течение трех рабочих дней со дня принятия решения.
31. Для получения социальной помощи услугополучатель, указанный в пункте 9 настоящих Правил – жертвы политических репрессий, от себя или от имени своей семьи подаҰт Администратору следующие документы:
1) заявление в произвольной форме;
2) документ, удостоверяющий личность;
3) счет банков второго уровня;
4) справка с органов прокуратуры или решение суда.
Для получения социальной помощи услугополучатель, указанный в пункте 13 настоящих Правил –от себя или от имени своей семьи подаҰт Администратору следующие документы:

24. Учаскелік комиссия құжаттарды алған күннен бастап екі жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тексеру жүргізеді. Тексеру нәтижелері бойынша осы Қағиданың 2 қосымшасында көрсетілген Өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты адамның (отбасының) мұқтаждығын айқындауға арналған тексеру актісі және 3-қосымшасында көрсетілген Учаскелік комиссияның қорытындысына сәйкес адамның (отбасының) материалдық жағдайы туралы акті жасайды, адамның (отбасының) әлеуметтік көмекке мұқтаждығы туралы қорытынды дайындайды және оларды Әкімшіге жібереді.
25. Әлеуметтік көмек көрсету үшін құжаттар жетіспеген жағдайда Әкімші әлеуметтік көмек көрсетуге ұсынылған құжаттарды қарау үшін қажетті мәліметтерді тиісті органдардан сұратады.
26. Өтініш берушінің қажетті құжаттарды олардың бүлінуіне, жоғалуына байланысты ұсынуға мүмкіндігі болмаған жағдайда Әкімші тиісті мәліметтерді қамтитын өзге уәкілетті органдар мен ұйымдардың деректері негізінде әлеуметтік көмек тағайындау туралы шешім қабылдайды.
27. Әкімші учаскелік комиссиядан құжаттар келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысын есептеуді жүргізеді және құжаттардың толық пакетін арнайы комиссияның қарауына ұсынады.
28. Арнайы комиссия құжаттар келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарады, оң қорытынды болған кезде әлеуметтік көмектің мөлшерін көрсетеді.
29. Әкімші өтініш берушінің әлеуметтік көмек алуға қажетті құжаттарын тіркеген күннен бастап сегіз жұмыс күні ішінде қабылданған құжаттар мен арнайы комиссияның әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындысының негізінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
Осы Қағиданың 25 және 26-тармақтарында көрсетілген жағдайларда Әкімші өтініш берушіден құжаттарды қабылдаған күннен бастап жиырма жұмыс күні ішінде әлеуметтік көмек көрсету не көрсетуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
30. Әкімші шешім қабылдаған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде қабылданған шешім туралы (бас тартқан жағдайда – негіздемесін көрсете отырып) өтініш берушіні жазбаша хабардар етеді.
31. Көрсетілген әлеуметтік көмекті алу үшін осы Қағиданың 9-тармағында көрсетілген қызмет алушы – саяси қуғын-сүргін құрбандары өзінің немесе отбасының атынан Әкімшіге келесі құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысандағы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат;
3) екінші деңгейлі банктегі есеп шоты;
4) прокуратура органдарының анықтамасы немесе сот шешімі.
Көрсетілген әлеуметтік көмекті алу үшін осы Қағиданың 13-тармағында көрсетілген қызмет алушы өзінің немесе отбасының атынан Әкімшіге келесі құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысандағы өтініш;

2) заявление в произвольной форме;
3) документ, удостоверяющий личность;
3) справка из Государственного казенного коммунального предприятия "Центр по профилактике и борьбе со СПИД";
4) счет банков второго уровня.
Для получения социальной помощи услугополучатель, указанный в пункте 17 настоящих Правил – одинокие пожилые лица старше 80 лет, от себя или от имени доверенного лица подаҰт Администратору следующие документы:
1) заявление в произвольной форме;
2) документ, удостоверяющий личность;
3) счет банков второго уровня;
4) акт с указанием двух свидетелей (соседей) в произвольной форме.
32. Для получения социальной помощи, указанной в пункте 15 услугополучатель подает Администратору следующие документы:
1) заявление в произвольной форме;
2) копия документа, удостоверяющего личность;
3) копия санаторно – курортной карты, выданная организацией здравоохранения.
Документы предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются заявителю.
33. Санаторно – курортное лечение составляет двенадцать календарных дней, осуществляется в оздоровительных учреждениях, расположенных на территории Республики Казахстан и предоставляется не более одного раза в календарный год.
34. Оплата стоимости проезда до места прохождения санаторно – курортного лечения и обратно производится за счет собственных средств получателя санаторно-курортного лечения.
35. Администратор согласно поступившим заявлениям в соответствии с графиком заезда, представленным поставщиком, формирует списки граждан на получение социальной помощи в порядке очередности поступления заявлений.
36. В случае отказа заявителя от прохождения санаторно – курортного лечения по собственному желанию направление-путевка подлежит возврату Администратору и выдаче другому заявителю согласно очередности.
37. При неиспользовании направления – путевки по уважительным причинам санаторно – курортное лечение по возможности предоставляется в другой период согласно графику заезда, но не позднее трех календарных дней до начала заезда, указанного в направлении – путевке, подлежащей обмену.
38. Социальная помощь по данному заявлению не предоставляется в случае отсутствия обращения по дважды направленным заявителю по почте письменным уведомлениям Администратора о необходимости явки за получением направления – путевки в течение месяца.
39. Отказ в оказании социальной помощи осуществляется в случаях:
1) выявления недостоверных сведений, представленных заявителями;
2) отказа, уклонения заявителя от проведения обследования материального положения лица (семьи);

2) жеке басын куәландыратын құжат;
3) Шымкент қаласының "ЖИТС-тің алдыналу және оған қарсы күрес жөніндегі орталығы" Мемлекеттік қазыналық коммуналдық кәсіпорынының анықтамасы;
4) екінші деңгейлі банктегі есеп шоты.
Көрсетілген әлеуметтік көмекті алу үшін осы Қағиданың 17-тармағында көрсетілген қызмет алушы – 80 жастан асқан жалғызілікті қарттар өзінің немесе сенім білдірген тұлғаның атынан Әкімшіге келесі құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысандағы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат;
3) екінші деңгейлі банктегі есеп шоты;
4) еркін нысандағы екі куәгер (көршілері) көрсетілген акт.
32. Осы Қағиданың 15-тармағында көрсетілген әлеуметтік көмекті алу үшін қызмет алушы өзінің немесе отбасының атынан Әкімшіге келесі құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысандағы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжат;
3) денсаулық сақтау ұйымы берген шипажайлық-курорттық картаның көшірмесі.
Құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқаларда және көшірмелерде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқалары өтініш берушіге қайтарылады.
33. Шипажайлық-курорттық емделу мерзімі он екікүнтізбелік күнді құрайды, Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан сауықтыру мекемелерінде жүзеге асырылады және емделу құқығы күнтiзбелiк жыл ішінде бір реттен артық ұсынылмайды.
34. Шипажайлық-курорттық емделу орнына дейiнгi және керi қайту жолақысының құны шипажайлық-курорттық емделушінің жеке қаражаты есебiнен төленеді.
35. Әкiмшi келiп түскен өтiнiштер бойынша жеткiзушi ұсынған келу кестесiне сәйкес, өтініштердің келіп түсуі кезегі тәртiбiмен әлеуметтік көмекті алушы азаматтардың тiзiмiн жасайды.
36. Шипажайлық-курорттық емделуден өтiнiш берушi өз талабы бойынша бас тартқан жағдайда, жолдама Әкiмшiге қайтарылуы және кезекке сәйкес басқа өтiнiш берушiге берiлуi тиiс.
37. Жолдама дәлелдi себептер бойынша пайдаланылмаған жағдайда, шипажайлық-курорттық емделуге құқығы мүмкіндігінше келу кестесіне сәйкес басқа кезеңнің жолдамасына, бірақ ауыстырылуға тиіс жолдамада көрсетілген келу күнінен кейінгі үш күнтізбелік күннен кешіктірілмей ұсынылуы мүмкін.
38. Жолдаманы алуға келу қажеттiлiгi жөнiнде өтiнiш берушiге әкiмшiнiң екi рет поштамен жолданған жазбаша хабарламалары бойынша бір ай көлемінде хабарласпаған жағдайда, берiлген өтiнiш бойынша шипажайлық-курорттық емделу ұсынылмайды.
39. Әлеуметтік көмек көрсетуден мына жағдайларда бас тартылады:
1) өтініш беруші ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған;
2) өтініш беруші адамның (отбасының) материалдық жағдайына тексеру жүргізуден бас тартқан, жалтарған;

3) превышения размера среднедушевого дохода лица (семьи) установленного в соответствии с пунктом 9 Типовых правил для оказания социальной помощи.
40. Услуги социального такси в первоочередном порядке предоставляются работающими обучающимся инвалидам, согласно графику работы или учҰбы. Другим инвалидам и участникам ВОВ услуги социального такси предоставляются в порядке их обращения.
41. Заявка на получение услуги социального такси для поездки в объект подается по телефону или через электронную почту (при наличии), в организацию оказывающую услугу за один день до даты запланированной поездки.
Услуги социального такси предоставляются лицам указанным в пункте 40 настоящих Правил для поездки в один объект в течение одного дня.
42. Оказание услуг социального такси включает принятие заказа, встречу услугополучателя, содействие в посадке/высадке (при необходимости), поездку услугополучателя и сопровождающего лица (при наличии) до пункта назначения, указанного в заявке.
43. Услугополучатель при заказе называет следующие данные: фамилию, имя, отчество (при его наличии), дату и время поездки, точный адрес пункта назначения, телефон для контакта с заказчиком, и дополнительную информацию (количество пассажиров, объем и состояние багажа, время прибытия/убытия поезда, автобуса, самолета).
44. Диспетчер при составлении маршрута социального такси корректирует время заявки и согласовывает его с услугополучателем.
45. При оказании услуг допускается одновременное выполнение заявки нескольких услугополучателей, по маршруту следования социального такси.
46. При снятии заявки услугополучатель уведомляет об этом диспетчерскую службу не позднее, чем за час до назначенного времени заказа.
47. Социальное такси после прибытия на место заказа ожидает услугополучателя не более двадцати минут. В случае отсутствия услугополучателя заказ снимается, социальное такси уезжает на следующий заказ, заявка считается выполненной.
48. При необходимости изменения маршрута поездки, услугополучатель заранее, за два часа до поездки сообщает об этом диспетчеру по телефону. В случае если изменение адреса поездки несовместимо с маршрутом социального такси, диспетчер отказывает услугополучателю в изменении адреса заказа.
49. При необходимости изменения времени поездки, услугополучатель заранее, за два часа до поездки сообщает об этом диспетчеру по телефону. Диспетчер переносит время заказа или снимает заказ в случае, если опоздание услугополучателя приводит к срыву графика оказания услуг социального такси.

3) адамның (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысы Үлгілік қағиданың 9-тармағына сәйкес белгіленген әлеуметтік көмек көрсету үшін.
40. Әлеуметтік такси қызметтері бірінші кезекте жұмыс істейтін және оқитын мүгедектерге жұмыс немесе оқу кестесіне сәйкес көрсетіледі. Басқа мүгедектерге және ҰОС ардагерлеріне әлеуметтік такси қызметтері олардың өтініш білдіру тәртібімен көрсетіледі.
41. Әлеуметтік такси қызметтерін алу үшін өтінім жоспарланған сапар күніне дейін бір күн бұрын, объектіге бару үшін әлеуметтік такси қызметін көрсететін ұйымға телефон немесе электронды пошта арқылы беріледі.
Осы Қағиданың 40-тармағында көрсетілген азаматтарға әлеуметтік такси қызметі күніне тек бір объектіге барып келуге ғана беріледі.
42. Әлеуметтік такси қызметтерін көрсетуге тапсырыс қабылдау, қызмет алушыны қарсы алу, тұратын жерден әлеуметтік таксиге дейін қызмет алушыны тасымалдауға жәрдемдесу (еріп жүретін адам болмаған жағдайда), сондай-ақ отырғызуға/түсіруге (қажет болған жағдайда), қызмет алушыны және еріп жүретін адамды (болған жағдайда) өтінімде көрсетілген межелі орынға дейін жеткізу кіреді.
43. Тапсырыс беру кезінде қызмет алушы мынадай деректерді: тегін, атын, әкесінің атын (ол болған жағдайда), сапар күнін және уақытын, белгіленген пункттің нақты мекенжайын, тапсырыс берушімен байланысу үшін телефонын, қосымша ақпаратты (жолаушылардың санын, жүк көлемін және жай-күйін, поездың, автобустың, ұшақтың келу/кету уақытын) атайды.
44. Диспетчер әлеуметтік такси маршрутын жасау кезінде өтінім уақытын түзетеді және оны қызмет алушымен келіседі.
45. Қызметтерді көрсету кезінде әлеуметтік таксидің жүру бағыты бойынша бір мезгілде бірнеше қызмет алушының өтінімін орындауға жол беріледі.
46. Өтінімді алып тастаған жағдайда қызмет алушы бұл туралы тапсырыстың белгіленген уақытына дейін бір сағаттан кешіктірмей диспетчерлік қызметке хабарлайды.
47. Әлеуметтік такси тапсырыс орнына келгеннен кейін қызмет алушыны жиырма минут күтеді. Қызмет алушы келмеген жағдайда тапсырыс алып тасталады, әлеуметтік такси келесі тапсырысқа кетеді, өтінім орындалды деп есептеледі.
48. Маршрут бағытын өзгерту қажет болған жағдайда қызмет алушы бұл туралы диспетчерге алдын ала, сапардан екі сағат бұрын телефон арқылы хабарлайды. Егер сапар мекенжайының өзгеруі әлеуметтік такси маршрутымен сәйкес келмесе, диспетчер тапсырыс беру мекенжайын өзгертуден бас тартады.
49. Сапар уақытын өзгерту қажет болған жағдайда қызмет алушы бұл туралы диспетчерге алдын ала, сапардан екі сағат бұрын телефон арқылы хабарлайды. Диспетчер тапсырыс уақытын ауыстырады немесе қызмет алушының кешігуі әлеуметтік такси қызметтерін көрсету кестесіне кедергі келтірсе, тапсырысты алып тастайды.

50. Перечень объектов и пунктов назначения для предоставления услуг социального такси:
1) место работы услугополучателя;
2) учебные заведения услугополучателя;
3) местные представительные и исполнительные органы;
4) суд, прокуратура;
5) объекты социальной сферы;
6) юридические консультации;
7) нотариус;
8) медицинские организации (за исключением случаев оказания срочной (неотложной) медицинской помощи);
9) аэропорты, железнодорожные вокзалы, автовокзалы, морские и речные порты;
10) организации, оказывающие специальные социальные услуги.
51. Для получения услуг указанных в пункте 19 настоящих Правил услугополучатель в организацию оказывающую услугу социального такси предоставляет следующие документы:
1) заявление в произвольной форме;
2) копию документа, удостоверяющего личность;
3) заключение медицинской организации по форме 035-1/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 "Об утверждении форм первичной медицинской документации организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697);
4) копию справки об инвалидности, утвержденный приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 44 "Об утверждении Правил проведения медико-социальной экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10589).
Документы, указанные в подпунктах 2), 4) предоставляются в подлинниках и копиях для сверки, после чего подлинники документов возвращаются услугополучателю.
Глава 4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
52. Социальная помощь прекращается в случаях:
1) в случае смерти получателя;
2) выезда услугополучателя на постоянное проживание за пределы города Шымкент;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
53. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 5. Заключительное положение
54. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит Администратор с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".
Приложение 1
к Правилам оказания
социальной помощи, установления
размеров и определения перечня
отдельных категорий нуждающихся
граждан города Шымкент
Регистрационный номер семьи _____________________
Сведения о составе семьи заявителя
________________________________________ ___________________________ (имя,
отчество (при его наличии), фамилия заявителя) (домашний адрес, телефон.)
п/п
(имя, отчество (при его наличии), фамилия) членов семьи
Родственное отношение к заявителю
Год рождения
Подпись заявителя ____________________ Дата ______________ Имя, отчество
(при его наличии), фамилия должностного лица органа, уполномоченного заверять
сведения о составе семьи _____________________ (подпись)
Приложение 2
к Правилам оказания
социальной помощи, установления
размеров и определения перечня
отдельных категорий нуждающихся
граждан города Шымкент
АКТ
обследования для определения нуждаемости лица (семьи) в связи с наступлением
трудной жизненной ситуации
от "___" ________ 20___г. ______________________
(населенный пункт)

50. Әлеуметтік такси қызметтерін көрсетуге арналған объектілердің және белгіленген пункттердің тізбесі:
1) қызмет алушының жұмыс орны;
2) қызмет алушының оқу орны;
3) жергілікті өкілді және атқарушы органдар;
4) сот, прокуратура;
5) әлеуметтік сала объектілері;
6) құқықтық кеңес алу орындары;
7) нотариус;
8) медициналық ұйымдар (жедел (шұғыл) медициналық көмекті көрсету жағдайларды қоспағанда);
9) әуежайлар, теміржолвокзалдары, автовокзалдар;
10) арнайы әлеуметтік қызметтерді көрсететін ұйымдар.
51. Осы Қағиданың 19-тармағына сәйкес қызметті алушы әлеуметтік такси қызметін көрсететін ұйымға қызметтерді алу үшін мынадай құжаттарды ұсынады:
1) еркін нысандағы өтініш;
2) жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) "Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттама нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрі міндетін атқарушысының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен бекітілген 035-1/у нысан бойынша дәрігерлік-консультациялық комиссияның қорытындысы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген);
4) "Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 15 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітілген 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мүгедектік туралы анықтаманың көшірмесі (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген).
2), 4), тармақшаларында көрсетілген құжаттар салыстырып тексеру үшін түпнұсқада және көшірме түрінде ұсынылады, содан кейін құжаттардың түпнұсқасы қызметті алушыға қайтарылады.
4-тарау. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздемелер
52. Әлеуметтік көмек:
1) алушы қайтыс болған;
2) алушы Шымкент қаласының шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушы мемлекеттік медициналық-әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберілген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
53. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
5-тарау. Қорытынды ереже
54. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды Әкімші "Е-собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.
Шымкент қаласының көмек көрсету,
оның мөлшерлерін белгілеу және
мұқтаж азаматтардың жекелеген
санаттарының тізбесін айқындау
қағидаларына 1-қосымша
Отбасыны тіркеу нөмірі ____________
Өтініш берушінің отбасы құрамы туралы мәліметтер
______________________________________ ________________________
(Өтініш берушінің аты, әкесінің аты (бар болғанда), тегі) (үйінің мекенжайы, телефоны)
Р/с
Отбасымүшелерініңаты, әкесінің аты (бар болғанда), тегі
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Туғанжылы
Өтінішберушінің қолы __________________ Күні ______________
Отбасының құрамы туралы мәліметтерді куәландыруға уәкілетті органның лауазымды
адамының аты, әкесініңаты (барболғанда), тегі
_________________________________________ (қолы)
Шымкент қаласының көмек көрсету,
оның мөлшерлерін белгілеу және
мұқтажа заматтардың жекелеген
санаттарының тізбесін айқындау
қағидаларына 2-қосымша
Өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты адамның (отбасының) мұқтаждығын айқындауға арналған тексеру
АКТІСІ
20__ ж. "___" _______
_____________________
(елді мекен)

1. Имя, отчество (при его наличии), фамилия заявителя
________________________________________________________________________________
2. Адрес места жительства ___________________________________________
________________________________________________________________________________
3. Трудная жизненная ситуация, в связи с наступлением которой заявитель обратился
за социальной помощью _____________________________________________
_______________________________________________________________________________
4. Состав семьи (учитываются фактически проживающие в семье) __ человек, в том числе:
№ п/п
имя, отчество (при его наличии), фамилия
Дата рождения
Родственное отношение к заявителю
Занятость (место работы, учебы)
Причина незанятости
Сведения об участии в общественных работах, профессиональной подготовке (переподготовке, повышении квалификации) или в активных мерах содействия занятости
Трудная жизненная ситуация
Всего трудоспособных _________ человек. Зарегистрированы в качестве безработного
в органах занятости _______ человек. Количество детей: ______ обучающихся в высших и
средних учебных заведениях на платной основе _______ человек, стоимость обучения в год
________ тенге. Наличие в семье Участников Великой Отечественной войны, инвалидов
Великой Отечественной войны, приравненных к участникам Великой Отечественной войны
и инвалидам Великой Отечественной войны, пенсионеров, пожилых лиц, старше 80-ти лет, лиц, имеющих социально значимые заболевания (злокачественные новообразования,
туберкулез, вирус иммунодефицита человека), инвалидов, детей-инвалидов (указать или
добавить иную категорию) ___________________________________________________
______________________________________________________________________________
5. Условия проживания (общежитие, арендное, приватизированное жилье, служебное
жилье, жилой кооператив, индивидуальный жилой дом или иное указать):
_______________________________________________________________________________
Расходы на содержание жилья:
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
Доходы семьи:
№ п/п
имя, отчество (при его наличии), фамилия членов семьи (заявителя), имеющих доход
Вид дохода
Сумма дохода за предыдущий квартал (тенге)
Сведения о личном подсобном хозяйстве (приусадебный участок, скот и птица), дачном и земельном участке (земельной доли)
за квартал
в среднем за месяц
6. Наличие: автотранспорта (марка, год выпуска, правоустанавливающий документ,
заявленные доходы от его эксплуатации)__________________________________________
___________________________________________ иного жилья, кроме занимаемого в
настоящее время, (заявленные доходы от его эксплуатации)___________________________
______________________________________________________________________________

1. Өтініш берушінің аты, әкесінің аты (бар болғанда), тегі
_________________________________________________
2.Тұратын мекенжайы _____________________________________________
_________________________________________________________________
3.Өтініш беруші әлеуметтік көмекке өтініш берген туындаған өмірлік қиын жағдай
_________________________________________________________________
__________________________________________________________________
4.Отбасы құрамы (отбасында нақты тұратындар есептеледі) ______ адам, оның ішінде:
Р/с №
аты, әкесініңаты (бар болғанда), тегі
Туғанкүні
Өтініш берушіге туыстық қатынасы
Жұмыспен қамтылуы (жұмыс, оқуорны)
Жұмыспен қамтылмау себебі
Қоғамдық жұмыстарға қатысуы, кәсіптік даярлығы (қайта даярлау, біліктілігін арттыру) немесе жұмыспен қамтудың белсенді шараларына қатысуы туралы мәліметтер
Өмірлік қиын жағдай
Еңбекке жарамды барлығы _________________________________ адам. Жұмыспен қамту
органдарында жұмыссыз ретінде тіркелгендері____ адам. Балалардың саны:
_____________________________________________ жоғары және орта оқу орындарында
ақылы негізде оқитындар ______адам, оқу құны жылына ______ теңге. Отбасында Ұлы Отан
соғысына қатысушылардың, Ұлы Отан соғысы мүгедектерінің, Ұлы Отан соғысына
қатысушыларына жәнеҰлы Отан соғысы мүгедектеріне теңестірілгендердің,
зейнеткерлердің, 80 жастан асқан қарт адамдардың, әлеуметтік маңызы бар аурулары
(қатерлі ісіктер, туберкулез, адамның иммунитет тапшылығы вирусы) бар адамдардың,
мүгедектердің, мүгедек балалардың болуы (көрсету немесе өзге санаттық осу керек)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
5. Өмір сүру жағдайы (жатақхана, жалға алынған, жекешелендірілген тұрғын үй, қызметтік
тұрғын үй, тұрғын үй кооперативі, жеке тұрғын үй немесе өзгеше – көрсету керек):
__________________________________________________________________
Тұрғын үйді ұстауға арналған шығыстар:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Отбасының табысы:
Р/с №
Табысы бар отбасы мүшелерінің (өтініш берушінің) аты, әкесінің аты (бар болғанда), тегі
Табыс түрі
Өткен тоқсандағы табыс сомасы (теңге)
Жеке қосалқы шаруашылық (ауладағы учаске, малы және құсы), саяжай және жеручаскесі (жерүлесі) туралы мәліметтер
тоқсанға
Орта есеппен айына
6. Мыналардың: автокөлігінің болуы (маркасы, шығарылған жылы, құқық беретін құжат, оны
пайдаланғаннан түскен мәлімделген табыс)
__________________________________________________________________
________________________________________
қазіргі уақытта өздері тұрып жатқаннан бөлек өзге де тұрғын үйдің болуы (оны
пайдаланғаннан түскен мәлімделген табыс)
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________

7. Сведения о ранее полученной помощи (форма, сумма, источник):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
8. Иные доходы семьи (форма, сумма, источник):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Обеспеченность детей школьными принадлежностями, одеждой, обувью:
___________________________________________________________________
10. Санитарно-эпидемиологические условия проживания:
___________________________________________________________________
Председатель комиссии: ____________________________
Члены комиссии: __________________________________
______________________________________________
______________________________________________________________________
(подписи) (имя, отчество (при его наличии), фамилия) С составленным актом ознакомлен (а):
__________________________________ (имя, отчество (при его наличии), фамилия и
подпись заявителя От проведения обследования отказываюсь _______________(имя,
отчество (при его наличии), фамилия и подпись заявителя (или одного из членов семьи),
дата____ ____________________________________________________________________
(заполняется в случае отказа заявителя от проведения обследования)
Приложение 3
к Правилам оказания
социальной помощи, установления
размеров и определения перечня
отдельных категорий нуждающихся
граждан города Шымкент
Заключение участковой комиссии № __
__ _________ 20__ г. Участковая комиссия в соответствии с Правилами оказания
социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий
нуждающихся граждан, рассмотрев заявление и прилагаемые к нему документы лица
(семьи), обратившегося за предоставлением социальной помощи в связи с наступлением
трудной жизненной ситуации __________________________________________(имя, отчество
(при его наличии), фамилия заявителя) на основании представленных документов и
результатов обследования материального положения заявителя (семьи) выносит заключение
о________________________________________________ (необходимости, отсутствии
необходимости) предоставления лицу (семье) социальной помощи с наступлением трудной
жизненной ситуации Председатель комиссии:__________________________________
Члены комиссии:__________________________________________________________
__________________________________________________________ __________________________________________________________ __________________________________________________________
(подписи) (имя, отчество (при его наличии), фамилия) Заключение с прилагаемыми
документами в количестве ____ штук принято "___"____________ 20__ г. ______________
(имя, отчество (при его наличии), фамилия, должность, подпись работника уполномоченного
органа, принявшего документы

7. Бұрын алған көмегі туралы мәліметтер (нысаны, сомасы, көзі):
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
8. Отбасының өзге де табыстары (нысаны, сомасы, көзі):
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
9. Балалардың мектеп керек-жарағымен, киіммен, аяқкиіммен қамтамасыз етілуі
____________________________________________________________________
10.Тұратын жерінің санитариялық-эпидемиологиялық жағдайы
Комиссия төрағасы: ________________________ __________________________
Комиссия мүшелері: ________________________ __________________________
________________________ ________________________ ____________________
________________________ ________________________ ____________________
(қолдары) (аты, әкесінің аты (бар болғанда), тегі) Жасалған актімен таныстым:
____________________________________ Өтініш берушінің (аты, әкесінің аты (бар
болғанда), тегі) және қолы Тексеру жүргізілуден бастартамын
______________________ өтініш берушінің (немесе отбасы мүшелерінің бірінің) (аты,
әкесінің аты (бар болғанда), тегі) және қолы, күні
_________________________________________________________________
(өтініш беруші тексеру жүргізуден бастартқан жағдайда толтырылады)
Шымкент қаласының көмек көрсету,
оның мөлшерлерін белгілеу және
мұқтаж азаматтардың жекелеген
санаттарының тізбесін айқындау
қағидаларына 3-қосымша
Учаскелік комиссияның № ______ қорытындысы
20__ ж. ___ ______ Учаскелік комиссия Әлеуметтік көмек көрсету, оның мөлшерлерін
белгілеу және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындау
қағидаларына сәйкес өмірлік қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек
алуға өтініш берген адамның (отбасының)
_________________________________________________________________
(өтініш берушінің (аты, әкесінің аты (бар болғанда), тегі) өтінішін және оған қоса берілген
құжаттарды қарап, ұсынылған құжаттар және өтініш берушінің (отбасының) материалдық
жағдайын тексеру нәтижелерінің негізінде
_________________________________________________________________
(қажеттілігі, қажеттіліктің жоқтығы) адамға (отбасыға) өмірлік қиын жағдайдың туындауына
байланысты әлеуметтік көмек ұсыну туралы қорытынды шығарады.
Комиссия төрағасы:__________________ _______________________
Комиссия мүшелері: __________________ _______________________ __________________
____________________________________ ______________________________
_________________________________ _________________________________
_________________________________(қолдары) (аты, әкесінің аты (бар болғанда), тегі)
Қорытынды қоса берілген құжаттармен ___ данада 20__ ж. "___" ___________
қабылданды. Құжаттарды қабылдаған уәкілетті орган қызметкерінің аты, әкесінің аты (бар
болғанда), тегі, лауазымы, қолы __________