Об установлении водоохранных зон, полос и режима их хозяйственного использования на территории города Алматы
Постановление акимата города Алматы от 15 декабря 2020 года № 4/580. Зарегистрировано Департаментом юстиции города Алматы 23 декабря 2020 года № 1672.
В соответствии со статьей 116 "Водного Кодекса" Республики Казахстан от 9 июля 2003 года и законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить водоохранные зоны и полосы водных объектов на территории города Алматы, на основании утвержденной проектной документаций, согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Установить режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос водных объектов на территории города Алматы, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Управлению городского планирования и урбанистики города Алматы в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции, с последующим официальным опубликованием в периодических печатных изданиях и размещение на интернет-ресурсе.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Алматы Азирбаева М.Б.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования.
Аким города Алматы Б. Сагинтаев
Приложение
к постановлению
акимата города Алматы
от 15 декабря 2020 года
№ 4/580
Водоохранные зоны и полосы водных объектов
на территории города Алматы
1. Водоохранные зоны водных объектов на территории города Алматы:
1) река Аксай: водоохранная зона составляет – 120 метров (в обе стороны от уреза воды);
2) левый рукав реки Аксай: водоохранная зона в границах города составляет – 120 метров (в обе стороны от уреза воды);
3) правый рукав реки Аксай: водоохранная зона до реки Тастыбулак составляет – 120 метров (в обе стороны от уреза воды);
4) река Тастыбулак: водоохранная зона составляет – 120 метров (в обе стороны от уреза воды, на участке реки от Государственного казенного предприятия на праве хозяйственного ведения "Городская клиническая больница № 1" до проспекта Райымбека и до реки Карагайлы в обе стороны от верхней кромки канала);
5) сухое русло Безымянное (Ойжайлау): водоохранная зона составляет – 120 метров (в обе стороны от кромки оврага);
6) река Ойжайлау: водоохранная зона в границах города составляет – 120 метров (в обе стороны от уреза воды);

Алматы қаласының аумағында су қорғау аймақтарын, белдеулерін және оларды шаруашылықта пайдалану режимін белгілеу туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № 4/580 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2020 жылғы 23 желтоқсанда № 1672 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 9 шiлдедегi "Су Кодексінің" 116 бабына және Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" заңына сәйкес, Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы қаулының 1 қосымшасына сәйкес, бекітілген жобалау құжаттамасы негізінде Алматы қаласының аумағында су қорғау аймақтары мен су объектілерінің белдеулері белгіленсін.
2. Осы қаулының 2 қосымшасына сәйкес, Алматы қаласының аумағында су қорғау аймақтары мен су объектілерінің белдеулерін шаруашылықта пайдалану режимі белгіленсін.
3. Алматы қаласы Қалалық жоспарлау және урбанистика басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте осы қаулыны әділет органдарында мемлекеттік тіркеуді, кейіннен мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауды және интернет-ресурста орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің орынбасары М.Б. Әзірбаевқа жүктелсін.
5. Осы қаулы алғаш ресми жарияланған күннен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі Б. Сагинтаев
Алматы қаласы
әкімдігінің 2020 жылғы
15 желтоқсандағы № 4/580
қаулысына
1-қосымша
Алматы қаласының аумағындағы су қорғау аймақтары
мен су объектілерінің белдеулері
1. Алматы қаласының аумағындағы су объектілерінің су қорғау аймақтары:
1) Ақсай өзені: су қорғау аймағы – 120 метрді құрайды (су кемерінен екі жағына қарай);
2) Ақсай өзенінің сол жақ тармағы: қала шекарасында су қорғау аймағы – 120 метрді құрайды (су кемерінен екі жағына қарай);
3) Ақсай өзенінің оң жақ тармағы: Тастыбұлақ өзеніне дейінгі су қорғау аймағы – 120 метрді құрайды (су кемерінен екі жағына қарай);
4) Тастыбұлақ өзені: су қорғау аймағы – 120 метрді құрайды (су кемерінен екі жағына қарай, шаруашылық жүргізу құқығындағы "№1 қалалық клиникалық аурухана" мемлекеттік қазыналық кәсіпорнынан Райымбек даңғылына дейін және каналдың жоғарғы кемерінің екі жағындағы Қарағайлы өзеніне дейінгі учаскеде);
5) Атауы жоқ (Ойжайлау) құрғақ өзен аңғары: су қорғау аймағы – 120 метрді құрайды (жыраның кемерінен екі жағына қарай);
6) Ойжайлау өзені: қала шекарасындағы су қорғау аймағы – 120 метрді құрайды (су кемерінен екі жағына қарай);

7) сухое русло реки Карагайлы: водоохранная зона составляет – 120 метров (в обе стороны от кромки оврага);
8) река Карагайлы (Каргалинка): водоохранная зона от границы города до кладбища составляет – 500 метров (в обе стороны от уреза воды), от кладбища до улицы Жандосова – 200 метров (в обе стороны от уреза воды), от улицы Жандосова до северной границы Наурызбайского района – 120 метров (в обе стороны от верхней кромки габиона);
9) сухое русло Жындыбулак: водоохранная зона составляет – 120 метров (в обе стороны от кромки оврага);
10) Большое Алматинское озеро (Жусалы): водоохранная зона составляет – 500 метров (от верха во все стороны от берега);
11) река Большая Алматинка: водоохранная зона от Большого Алматинского озера до границы микрорайона Кокшы (до плотины) составляет – 500 метров (в обе стороны от уреза воды), ниже плотины до проспекта Абая – 120 метров (в обе стороны от уреза воды);
12) река Мраморная (левый приток реки Большая Алматинка): водоохранная зона составляет – 500 метров (в обе стороны от уреза воды);
13) река Аксай (левый приток реки Большая Алматинка): водоохранная зона составляет – 500 метров (в обе стороны от уреза воды);
14) река Проходная (левый приток реки Большая Алматинка): водоохранная зона составляет – 500 метров (в обе стороны от уреза воды);
15) река Казачка (правый приток реки Большая Алматинка): водоохранная зона составляет – 500 метров (в обе стороны от уреза воды);
16) безымянный левый приток реки Большая Алматинка № 1 (выше плотины): водоохранная зона составляет – 500 метров (в обе стороны от уреза воды);
17) безымянный левый приток реки Большая Алматинка № 2 (ниже плотины): водоохранная зона составляет – 120 метров (в обе стороны от уреза воды);
18) безымянный правый приток реки Большая Алматинка (свиноферма): водоохранная зона составляет – 120 метров (в обе стороны от уреза воды);
19) канал Есентай: водоохранная зона составляет – 120 метров (от верхней кромки лотка в обе стороны);
20) сухое русло в микрорайоне Нурлытау (в районе улицы Парасат): водоохранная зона составляет – 120 метров (в обе стороны от уреза воды);
21) безымянный ручей № 1 в садоводческом товариществе "Машиностроитель-1", улица Центральная: водоохранная зона составляет – 120 метров (в обе стороны от уреза воды);
22) безымянный ручей № 2 в садоводческом товариществе "Машиностроитель-1", улица Центральная: водоохранная зона составляет – 120 метров (в обе стороны от уреза воды);
23) река Керенкулак: водоохранная зона составляет – 120 метров (в обе стороны от уреза воды);

7) Қарағайлы өзенінің құрғақ аңғары: су қорғау аймағы – 120 метрді құрайды (жыраның кемерінен екі жағына қарай);
8) Қарағайлы (Каргалинка) өзені: қала шекарасынан бастап зиратқа дейінгі су қорғау аймағы – 500 метрді (су кемерінен екі жағына қарай), зираттан Жандосов көшесіне дейін – 200 метрді (су кемерінен екі жағына қарай), Жандосов көшесінен Наурызбай ауданының солтүстік шекарасына дейін – 120 метрді (габионның жоғары жиегінен екі жағына қарай) құрайды;
9) Жындыбұлақ өзенінің құрғақ аңғары: су қорғау аймағы – 120 метрді құрайды (жыраның кемерінен екі жағына қарай);
10) Үлкен Алматы көлі (Жосалы): су қорғау аймағы – 500 метрді құрайды (жағалаудың жоғары жағынан барлық тарапқа қарай);
11) Үлкен Алматы өзені: Үлкен Алматы көлінен Көкшоқы шағын ауданының шекарасына (тоғанға) дейін су қорғау аймағы – 500 метр (су кемерінен екі жағына қарай), тоғаннан төмен Абай даңғылына дейін – 120 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
12) Мраморная өзені (Үлкен Алматы өзенінің сол жақ саласы): су қорғау аймағы – 500 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
13) Ақсай өзені (Үлкен Алматы өзенінің сол жақ саласы): су қорғау аймағы – 500 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
14) Проходная өзені (Үлкен Алматы өзенінің сол жақ саласы): су қорғау аймағы – 500 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
15) Казачка өзені (Үлкен Алматы өзенінің оң жақ саласы): су қорғау аймағы – 500 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
16) № 1 Үлкен Алматы өзенінің атауы жоқ сол жақ саласы (тоғаннан жоғары): су қорғау аймағы – 500 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
17) № 2 Үлкен Алматы өзенінің атауы жоқ сол жақ саласы (тоғаннан төмен): су қорғау аймағы – 120 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
18) Үлкен Алматы өзенінің атауы жоқ оң жақ саласы (шошқа фермасы): су қорғау аймағы – 120 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
19) Есентай каналы: су қорғау аймағы – 120 метрді (науаның жоғары жиегінен екі жағына қарай) құрайды;
20) Нұрлытау шағын ауданындағы құрғақ аңғар (Парасат көшесі ауданында): су қорғау аймағы – 120 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
21) "Машиностроитель-1" бау-бақша серіктестігіндегі № 1 атауы жоқ бұлақ, Центральная көшесі: су қорғау аймағы – 120 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
22) "Машиностроитель-1" бау-бақша серіктестігіндегі № 2 атауы жоқ бұлақ, Центральная көшесі: су қорғау аймағы – 120 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
23) Кереңқұлақ өзені: су қорғау аймағы – 120 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;

24) левый приток реки Керенкулак: водоохранная зона составляет – 120 метров (в обе стороны от уреза воды);
25) правый приток реки Керенкулак: водоохранная зона составляет – 120 метров (в обе стороны от уреза воды);
26) река Ерменсай (Ремизовка): водоохранная зона составляет – 120 метров (в обе стороны от уреза воды);
27) река Есентай (Весновка): водоохранная зона составляет – 120 метров (в обе стороны от уреза воды);
28) канал М-1: водоохранная зона составляет – 120 метров (в обе стороны от уреза воды и верхней кромки лотка на территории Президентского парка).
2. Водоохранные полосы водных объектов на территории города Алматы:
1) река Аксай: водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
2) левый рукав реки Аксай: водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
3) правый рукав реки Аксай: водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
4) река Тастыбулак: водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды, на участке реки от Государственного казенного предприятия на праве хозяйственного ведения "Городская клиническая больница № 1" до проспекта Райымбека и до реки Карагайлы в обе стороны от верхней кромки канала);
5) сухое русло Безымянное (Ойжайлау): водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от кромки оврага);
6) река Ойжайлау: водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
7) сухое русло реки Карагайлы: водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от кромки оврага);
8) река Карагайлы (Каргалинка): водоохранная полоса от границы города до улицы Жандосова – 35 метров (в обе стороны от уреза воды), от улицы Жандосова до северной границы Наурызбайского района – 35 метров (в обе стороны от верхней кромки габиона);
9) сухое русло Жындыбулак: водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от кромки оврага);
10) Большое Алматинское озеро (Жусалы): водоохранная полоса составляет – 35 метров (от верха во все стороны от берега);
11) река Большая Алматинка: водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
12) река Мраморная (левый приток реки Большая Алматинка): водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
13) река Аксай (левый приток реки Большая Алматинка): водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
14) река Проходная (левый приток реки Большая Алматинка): водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);

24) Кереңқұлақ өзенінің сол жақ саласы: су қорғау аймағы – 120 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
25) Кереңқұлақ өзенінің оң жақ саласы: су қорғау аймағы – 120 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
26) Ерменсай (Ремизовка) өзені: су қорғау аймағы – 120 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
27) Есентай (Весновка) өзені: су қорғау аймағы – 120 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
28) М-1 каналы: су қорғау аймағы – 120 метрді (Президент саябағының аумағында су кемерінен және науаның жоғары жиегінен екі жағына қарай) құрайды.
2. Алматы қаласының әкімшілік шекараларындағы су объектілерінің су қорғау белдеулері:
1) Ақсай өзені: су қорғау белдеуі – 35 метрді құрайды (су кемерінен екі жағына қарай);
2) Ақсай өзенінің сол жақ тармағы: су қорғау белдеуі – 35 метрді құрайды (су кемерінен екі жағына қарай);
3) Ақсай өзенінің оң жақ тармағы: су қорғау белдеуі – 35 метрді құрайды (су кемерінен екі жағына қарай);
4) Тастыбұлақ өзені: су қорғау белдеуі – 35 метрді құрайды (су кемерінен екі жағына қарай, шаруашылық жүргізу құқығындағы "№1 қалалық клиникалық аурухана" мемлекеттік қазыналық кәсіпорнынан Райымбек даңғылына дейін және каналдың жоғарғы кемерінің екі жағындағы Қарағайлы өзеніне дейінгі учаскеде);
5) Атауы жоқ (Ойжайлау) құрғақ аңғары: су қорғау белдеуі – 35 метрді құрайды (жыраның кемерінен екі жағына қарай);
6) Ойжайлау өзені: су қорғау белдеуі – 35 метрді құрайды (су кемерінен екі жағына қарай);
7) Қарағайлы өзенінің құрғақ аңғары: су қорғау белдеуі – 35 метрді құрайды (жыраның кемерінен екі жағына қарай);
8) Қарағайлы (Каргалинка) өзені: қала шекарасынан Жандосов көшесіне дейін су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай), Жандосов көшесінен Наурызбай ауданының солтүстік шекарасына дейін – 35 метрді (габионның жоғары жиегінен екі жағына қарай) құрайды;
9) Жындыбұлақ өзенінің құрғақ аңғары: су қорғау белдеуі – 35 метрді құрайды (жыраның кемерінен екі жағына қарай);
10) Үлкен Алматы көлі (Жосалы): су қорғау белдеуі – 35 метрді құрайды (жағалаудың жоғары жағынан барлық тарапқа қарай);
11) Үлкен Алматы өзені: су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
12) Мраморная өзені (Үлкен Алматы өзенінің сол жақ саласы): су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
13) Ақсай өзені (Үлкен Алматы өзенінің сол жақ саласы): су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
14) Проходная өзені (Үлкен Алматы өзенінің сол жақ саласы): су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;

15) река Казачка (правый приток реки Большая Алматинка): водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
16) безымянный левый приток реки Большая Алматинка № 1 (выше плотины): водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
17) безымянный левый приток реки Большая Алматинка № 2 (ниже плотины): водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
18) безымянный правый приток реки Большая Алматинка (свиноферма): водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
19) канал Есентай: водоохранная полоса составляет – 35 метров (от верхней кромки лотка в обе стороны);
20) сухое русло в микрорайоне Нурлытау (в районе улицы Парасат): водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
21) безымянный ручей № 1 в садоводческом товариществе "Машиностроитель-1", улица Центральная: водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
22) безымянный ручей № 2 в садоводческом товариществе "Машиностроитель-1", улица Центральная: водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
23) река Керенкулак: водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
24) левый приток реки Керенкулак: водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
25) правый приток реки Керенкулак: водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
26) река Ерменсай (Ремизовка): водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
27) река Есентай (Весновка): водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды);
28) канал М-1: водоохранная полоса составляет – 35 метров (в обе стороны от уреза воды и верхней кромки лотка на территории Президентского парка).
Приложение 2
к постановлению
акимата города Алматы
от 15 декабря 2020 года№ 4/580
Режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос водных
объектов на территории города Алматы
Сноска. Приложение 2 в редакции постановления акимата города Алматы от 24.08.2022 № 3/411 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня первого официального опубликования).
1. Режим ограниченной хозяйственной деятельности водоохранных полос водных объектов на территории города Алматы.
В пределах водоохранных полос запрещаются:
1) хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;
2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, объектов по использованию возобновляемых источников энергии (гидродинамической энергии воды), а также рекреационных зон на водном объекте, без строительства зданий и сооружений досугового и (или) оздоровительного назначения, с предъявлением общих требовании по охране водных объектов;

15) Казачка өзені (Үлкен Алматы өзенінің оң жақ саласы): су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
16) Үлкен Алматы өзенінің № 1 атауы жоқ сол жақ саласы (тоғаннан жоғары): су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
17) Үлкен Алматы өзенінің № 2 атауы жоқ сол жақ саласы (тоғаннан төмен): су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
18) Үлкен Алматы өзенінің атауы жоқ оң жақ саласы (шошқа фермасы): су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
19) Есентай каналы: су қорғау белдеуі – 35 метрді (науаның жоғары жиегінен екі жағына қарай) құрайды;
20) Нұрлытау шағын ауданындағы құрғақ аңғар (Парасат көшесі ауданында): су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
21) "Машиностроитель-1" бау-бақша серіктестігіндегі № 1 атауы жоқ бұлақ, Центральная көшесі: су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
22) "Машиностроитель-1" бау-бақша серіктестігіндегі № 2 атауы жоқ бұлақ, Центральная көшесі: су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
23) Кереңқұлақ өзені: су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
24) Кереңқұлақ өзенінің сол жақ саласы: су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
25) Кереңқұлақ өзенінің оң жақ саласы: су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
26) Ерменсай (Ремизовка) өзені: су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
27) Есентай (Весновка) өзені: су қорғау белдеуі – 35 метрді (су кемерінен екі жағына қарай) құрайды;
28) М-1 каналы: су қорғау белдеуі – 35 метрді (Президент саябағының аумағында су кемерінен және науаның жоғары жиегінен екі жағына қарай) құрайды.
Алматы қаласы
әкімдігінің 2020 жылғы
15 желтоқсандағы № 4/580
қаулысына
2-қосымша
Алматы қаласының аумағындағы су қорғау аймақтары мен су
объектілерінің белдеулерін шаруашылық пайдалану режимі
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - Алматы қаласы әкімдігінің 24.08.2022 № 3/411 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Алматы қаласының аумағындағы су объектілерінің су қорғау белдеулерін шаруашылық пайдалану режимі.
Су қорғау белдеулерінің шегінде:
1) су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық қызметіне немесе өзге де қызметке;
2) су шаруашылығы және су жинайтын құрылысжайлар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылысжайларын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көліктік инфрақұрылым, кәсіпшілік балық өсіру, балық шаруашылығы технологиялық су айдындары объектілерін, жаңартылатын энергия көздерін (гидродинамикалық су энергиясын) пайдалану объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, демалыс және (немесе) сауықтыру мақсатындағы ғимараттар мен құрылысжайларды салмай, ғимараттар мен құрылысжайларды салуға және пайдалануға;

3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых);
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;
7) применение всех видов пестицидов и удобрений.
2. Специальный режим хозяйственной деятельности водоохранных зон водных объектов на территории города Алматы.
В пределах установленных водоохранных зон запрещаются:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и другими заинтересованными органами;
3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников (биотермических ям), а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
5) выпас скота, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;

3) бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;
4) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген объектілерді пайдалануға;
5) жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін тұрақты тұрақтарды, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;
7) пестицидтер мен тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға тыйым салынады.
2. Алматы қаласының аумағындағы су объектілерінің су қорғау аймағын шаруашылық пайдаланудың арнайы режимі.
Белгіленген су қорғау аймақтарының шегінде:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және қайта жағыртылған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге қайта жаңғырту жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кәбіл, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, бассейндік инспекциялармен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен және басқа да мүдделі органдармен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;
3) тыңайтқыштар, пестицидтер, мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;
5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су тоғандарының режимін нашарлататын мал тоғыту мен санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;

6) применение способа авиаобработки пестицидами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;
7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических пестицидов.
При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало- и среднетоксичных нестойких пестицидов.

6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін пестицидтермен әуеден өңдеу және әуе арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;
7) концентрациясының жол берілетін шегі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған сарқынды суды және тұрақты хлорорганикалық пестицидтерді тыңайтқыш ретінде пайдалануға тыйым салынады.
Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған жағдайда уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.