О внесении изменений в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 10 апреля 2020 года № 139 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Лицензия на проектирование (технологическое) и (или) эксплуатацию горных производств (углеводороды), нефтехимических производств, эксплуатацию магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов в сфере углеводородов"
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 13 января 2021 года № 9. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 января 2021 года № 22091
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 10 апреля 2020 года № 139 "Об утверждении Правил оказания государственной услуги "Лицензия на проектирование (технологическое) и (или) эксплуатацию горных производств (углеводороды), нефтехимических производств, эксплуатацию магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов в сфере углеводородов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 20383, опубликован 16 апреля 2020 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
в Правилах оказания государственной услуги "Лицензия на проектирование (технологическое) и (или) эксплуатацию горных производств (углеводороды), нефтехимических производств, эксплуатацию магистральных газопроводов, нефтепроводов, нефтепродуктопроводов в сфере углеводородов", утвержденных указанным приказом:
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Жалоба на решение, действия (бездействия) работников структурных подразделений услугодателя может быть подана на имя руководителя услугодателя и (или) в уполномоченный орган по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.";
в Форме сведений к квалификационным требованиям и перечню документов, подтверждающих соответствие им, для осуществления деятельности в сфере углеводородов:
подпункт 1) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"1) производственной базы (производственного помещения/склада/цеха) – для подвидов деятельности:
добыча нефти, газа, нефтегазоконденсата;
ведение технологических работ (промысловые исследования; сейсморазведочные работы; геофизические работы) на месторождениях углеводородов;
прострелочно-взрывные работы в нефтяных; газовых; газоконденсатных; нагнетательных скважинах;
бурение скважин на месторождениях углеводородов на суше; на море; на внутренних водоемах;
подземный ремонт (текущий; капитальный) скважин на месторождениях;
цементация; испытания; освоение, опробование скважин на месторождениях углеводородов;
консервация; ликвидация скважин на месторождениях углеводородов;
повышение нефтеотдачи нефтяных пластов и увеличение производительности скважин;
работы по предотвращению и ликвидации разливов на месторождениях углеводородов на суше; на море;
эксплуатация нефтехимических производств
_______________________________________________________________________________;
(инвентарный номер технического паспорта (идентификационные характеристики объекта
недвижимости) производственной базы; номер и дата договора – в случае
аренды/доверительного управления с указанием сроков аренды/доверительного управления)";
в пункте 3:
подпункты 1) и 2) изложить в следующей редакции:
"1) для добычи нефти, газа, нефтегазоконденсата
_______________________________________________________________________________;
(наименование основных инженерных сооружений и установок** (резервуары и сепараторы);
место размещения***)
** наличие не менее двух сооружений и установок
*** место размещения сооружений и установок указывается для проведения профилактического контроля;

"Көмірсутектер саласындағы тау-кен өндірістерін (көмірсутектер), мұнай-химия өндірістерін жобалауға (технологиялық) және (немесе) пайдалануға, магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнімдері құбырларын пайдалануға арналған лицензия" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 10 сәуірдегі № 139 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2021 жылғы 13 қаңтардағы № 9 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 20 қаңтарда № 22091 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. Қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Көмірсутектер саласындағы тау-кен өндірістерін (көмірсутектер), мұнай-химия өндірістерін жобалауға (технологиялық) және (немесе) пайдалануға, магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнімдері құбырларын пайдалануға арналған лицензия" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2020 жылғы 10 сәуірдегі № 139 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20383 болып тіркелген, 2020 жылғы 16 сәуірде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Көмірсутектер саласындағы тау-кен өндірістерін (көмірсутектер), мұнай-химия өндірістерін жобалауға (технологиялық) және (немесе) пайдалануға, магистральдық газ құбырларын, мұнай құбырларын, мұнай өнімдері құбырларын пайдалануға арналған лицензия" мемлекеттік қызмет көрсету қағидаларында:
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Көрсетілетін қызметті берушінің құрылымдық бөлімшелері қызметкерлерінің шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздіктеріне) шағым көрсетілетін қызметті беруші басшысының атына және (немесе) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға берілуі мүмкін.
Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы Заңның 25-бабы 2-тармағына сәйкес тіркелген күнінен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен өтініш берушінің шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.";
Көмірсутектер саласындағы қызметті жүзеге асыру үшін қойылатынбіліктілік талаптары мен оларға сәйкестікті растайтын құжаттар тізбесіне мәліметтер нысанында:
2-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
1) кіші қызмет түрлері үшін – өндірістік базаның (өндірістік үй-жайдың/қойманың/цехтың) болуы:
мұнайды, газды, мұнай-газ конденсатын өндіру;
көмірсутектер кен орындарында технологиялық жұмыстарды жүргізу (кәсіпшілік зерттеулер; сейсмикалық барлау жұмыстары; геофизикалық жұмыстар);
мұнай; газ; газ конденсаты; қысыммен айдау ұңғымаларындағы атқылау-жару жұмыстары;
құрлықтағы; теңіздегі; ішкі су айдындарындағы көмірсутектер кен орындарында ұңғымаларды бұрғылау;
кен орындарында ұңғымаларды жерасты жөндеу (ағымдағы; күрделі);
көмірсутектер кен орындарында ұңғымаларды цементтеу; сынау; игеру; сынамалау;
көмірсутектер кен орындарында ұңғымаларды консервациялау; жою;
мұнай қабаттарының мұнай беруін арттыру және ұңғымалардың өнімділігін ұлғайту;
құрлықтағы; теңіздегі көмірсутектер кен орындарында төгілуді болғызбау және жою жөніндегі жұмыстар;
мұнай-химия өндірістерін пайдалануға
_________________________________________________________________________;
(өндірістік базаның техникалық паспортының (жылжымайтын мүлік объектісінің сәйкестендіру сипаттамалары) түгендеу нөмірі; жалдау/сенімгерлік басқару жағдайында – жалдау/сенімгерлік басқару мерзімдерін көрсете отырып, шарттың нөмірі мен күні)";
3-тармақта:
1) және 2) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"1) мұнайды, газды, мұнай-газ конденсатын өндіру үшін:
_________________________________________________________________________;
(негізгі инженерлік құрылыстар мен қондырғылардың атауы (резервуарлар және сепараторлар)**; орналасқан жері***)
** кемінде екі инженерлік құрылыс пен қондырғының болуы
*** инженерлік құрылыстар мен қондырғылардың орналасқан жері профилактикалық бақылау жүргізу үшін көрсетіледі;

2) для ведения технологических работ (промысловые исследования; сейсморазведочные работы; геофизические работы) на месторождениях углеводородов:
для промысловых исследований
_______________________________________________________________________________;
(наименование, марка, год выпуска, серийный номер завода-изготовителя* скважинных
приборов (отбор глубинных проб, замер пластового давления и температуры) и установки
(лебедки) для спускоподъемных операций в скважине; место размещения***)
для геофизических работ
_______________________________________________________________________________;
(наименование, марка, год выпуска, серийный номер завода-изготовителя* скважинных
приборов (отбор глубинных проб, замер пластового давления и температуры, приборы
акустического, электрического и радиоактивного каротажа) и установки (лебедки) для
спускоподъемных операций в скважине; место размещения***)
для сейсморазведочных работ
_______________________________________________________________________________;
(наименование, марка, год выпуска, серийный номер завода-изготовителя* сейсмостанции и
сейсморазведочного оборудования; место размещения***)
* в случае отсутствия серийного завода-изготовителя указывается номер вин-кода или иной идентификационный номер
*** место размещения скважинных приборов указывается для проведения профилактического контроля";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) для цементации; испытания; освоения, опробования скважин на месторождениях углеводородов:
для цементации скважин на месторождениях углеводородов:
о наличии специализированных цементировочных агрегатов
_______________________________________________________________________________;
(наименование, марка, год выпуска, серийный номер завода-изготовителя* цементировочных агрегатов**;
место размещения***)
о наличии узла подготовки, циркуляции и очистки рабочей жидкости
_______________________________________________________________________________;
(информация о наличии узла подготовки, циркуляции и очистки рабочей жидкости; место размещения***)
для испытания; освоения, опробования скважин на месторождениях углеводородов:
о наличии подъемной установки по испытанию, освоению, опробованию скважин, противовыбросового оборудования, насосного агрегата
_______________________________________________________________________________;
(наименование, марка, год выпуска, серийный номер завода-изготовителя* подъемной
установки по испытанию, освоению, опробованию скважин, противовыбросового
оборудования, насосного агрегата**; место размещения***)
о наличии емкости
_______________________________________________________________________________;
(информация о наличии емкости; место размещения***)
* в случае отсутствия серийного завода-изготовителя указывается номер вин-кода или иной идентификационный номер
** наличие не менее двух цементировочных агрегатов
*** место размещения специализированных цементировочных агрегатов, подъемной установки по испытанию, освоению, опробованию скважин, противовыбросового оборудования, насосного агрегата указывается для проведения профилактического контроля";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) для повышения нефтеотдачи нефтяных пластов и увеличения производительности скважин:
о наличии насосных агрегатов
_______________________________________________________________________________;
(наименование, марка, год выпуска, серийный номер завода-изготовителя* насосных агрегатов**; место размещения***)
* в случае отсутствия серийного завода-изготовителя указывается номер вин-кода или) иной идентификационный номер
** наличие не менее двух насосных агрегатов
*** место размещения насосных агрегатов указывается для проведения профилактического контроля";
подпункт 11) изложить в следующей редакции:
"11) для составления проектных документов; технологических регламентов; технико-экономического обоснования проектов для месторождений углеводородов
наличие лицензионных программных обеспечений
_______________________________________________________________________________;
(наименования лицензионных программных обеспечений; номера и даты документов,
подтверждающих законное право использования лицензионных программных обеспечений)
наличие компьютеров, принтеров, плоттеров, скважинных приборов для промысловых исследований (отбор глубинных проб, замер пластового давления и температуры) и установки (лебедки) спускоподъемных операций в скважине
_______________________________________________________________________________.
(наименования, марка и количество используемых компьютеров, принтеров, плоттеров и
скважинных приборов для промысловых исследований (отбор глубинных проб, замер
пластового давления и температуры)
и установки (лебедки) спускоподъемных операций в скважине); место размещения***)
*** место размещения техники и приборов указывается для проведения профилактического контроля".

2) көмірсутектер кен орындарында технологиялық жұмыстарды жүргізу (кәсіпшілік зерттеулер; сейсмикалық барлау жұмыстары; геофизикалық жұмыстар) үшін:
кәсіпшілік зерттеулер үшін:
_________________________________________________________________________;
(ұңғымалық аспаптарды дайындаушы зауыттың атауын, маркасын, шығарылған жылын, сериялық нөмірін* (тереңдік сынамаларды іріктеу, қабаттық қысым мен температураны өлшеу) және ұңғымадағы түсіру-көтеру операцияларына арналған қондырғыны (шығырлар); орналасқан жері***)
геофизикалық жұмыстар үшін:
_________________________________________________________________________;
(ұңғымалық аспаптарды дайындаушы зауыттың атауын, маркасын, шығарылған жылы, сериялық нөмірі* (тереңдік сынамаларды іріктеу, қабаттық қысым мен температураны өлшеу, акустикалық, электрлік және радиоактивті каротаж аспаптары) және ұңғымадағы түсіру-көтеру операцияларына арналған қондырғыны (шығырлар); орналасқан жері***)
сейсмикалық барлау жұмыстары үшін:
_________________________________________________________________________;
(сейсмикалық станция мен сейсмикалық барлау жабдығының атауын, маркасын, шығарылған жылын, дайындаушы зауыттың сериялық нөмірін*; орналасқан жері***)
* егер сериялық дайындаушы зауыт болмаған жағдайда вин-кодтың нөмірі немесе өзге де сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі
*** ұңғыма аспаптардың орналасқан жері профилактикалық бақылау жүргізу үшін көрсетіледі";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) көмірсутектер кен орындарында ұңғымаларды цементтеу; сынау; игеру, сынамалаудан өткізу үшін:
көмірсутек кен орындарындағы ұңғымаларды цементтеу үшін:
мамандандырылған цементтеу агрегаттарының болуы туралы
_________________________________________________________________________;
(цементтеу агрегаттарының атауы**, маркасы, шығарылған жылы, дайындаушы зауыттың сериялық нөмірі*; орналасқан жері***)
_________________________________________________________________________;
(жұмыс сұйықтығын дайындау, циркуляциялау және тазалау торабының болуы туралы ақпарат; орналасқан жері***)
көмірсутегі кен орындарында ұңғымаларды сынау; игеру, сынамалау үшін:
сынау бойынша көтергіш қондырғысының; бұрғыларды игеру, сынамалау, шығарындыға қарсы жабдықтың, сорғы агрегатының болуы туралы
_________________________________________________________________________;
(ұңғымаларды сынау; игеру, сынамалау бойынша көтергіш қондырғының, шығарындыға қарсы жабдықтың, сорғы агрегатының атауы, маркасы, шығарылған жылы, өндіруші зауыттың сериялық нөмірі*; орналасқан жері***)
сыйымдылықтың болуы туралы
_________________________________________________________________________;
(сыйымдылықтың болуы туралы ақпарат; орналасқан жері***)
* сериялық дайындаушы зауыт болмаған жағдайда вин-кодтың нөмірі немесе өзге де сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі
** кемінде екі цементтеу агрегатының болуы
*** мамандандырылған цементтеу агрегаттарыныің, ұңғымаларды сынау, игеру, сынамалау бойынша көтергіш қондырғының, шығарындыға қарсы жабдықтың, сорғы агрегатының орналасқан жері профилактикалық бақылау жүргізу үшін көрсетіледі";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"8) мұнай қабаттарының мұнай беруін арттыру және ұңғымалардың өнімділігін ұлғайту үшін:
сорғы агрегаттарының болуы туралы
_________________________________________________________________________;
(сорғы агрегаттарының** атауы, маркасы, шығарылған жылы, дайындаушы зауыттың сериялық нөмірі*; орналасқан жері***)
* егер сериялық дайындаушы зауыт болмаған жағдайда вин-кодтың нөмірі немесе өзге де сәйкестендіру нөмірі көрсетіледі
** кемінде екі сорғы агрегаттың болуы
*** сорғы агрегаттарының орналасқан жері профилактикалық бақылау жүргізу үшін көрсетіледі";
11) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"11) көмірсутектер кен орындарына арналған жобалау құжаттарын; технологиялық регламенттерді; жобалардың техникалық-экономикалық негіздемесін жасау үшін:
лицензиялық бағдарламалардың қамтамасыз етудің болуы
_________________________________________________________________________.
(лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етудің атауы; лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді пайдаланудың заңды құқығын растайтын құжаттардың нөмірі мен күні)
кәсіпшілік зерттеулерге арналған компьютерлердің, принтерлердің, плоттерлердің, ұңғыма аспаптарының (тереңдік сынамаларды іріктеу, қабаттық қысым мен температураны өлшеу) және ұңғымада түсіру-көтеру операцияларын (шығыр) орнатудың болуы
_________________________________________________________________________.
(кәсіпшілік зерттеулерге арналған қолданылатын компьютерлердің, принтерлердің, плоттерлердің, ұңғымалық аспаптардың атаулары, маркалары мен саны (тереңдік сынамаларды алу, қабаттық қысым мен температураны өлшеу) және ұңғымада түсіру-көтеру операцияларын орнату (шығырлар); орналасқан жері***)
*** техниканың және аспаптардың орналасқан жері профилактикалық бақылау жүргізу үшін көрсетіледі".

2. Департаменту государственного контроля в сферах углеводородов и недропользования Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
Н. Ногаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство
национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан

2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Көмірсутектер және жер қойнауын пайдалану салаларындағы мемлекеттік бақылау департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Н. Ногаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі