Об утверждении типового положения о региональных комиссиях по вопросам формирования государственной информационной политики
Приказ Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 6 мая 2021 года № 156. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 мая 2021 года № 22746
В соответствии с пунктом 3 статьи 4-6 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемое Типовое положение о региональных комиссиях по вопросам формирования государственной информационной политики.
2. Комитету информации Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства информации и общественного развития Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра информации и общественного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр информации и общественного развития
Республики Казахстан
А. Балаева
Утверждено приказом
Министра информации и
общественного развития
Республики Казахстан
от 6 мая 2021 года № 156
Типовое положение о региональных комиссиях по вопросам государственной информационной политики
Глава 1. Общие положения
1. Настоящее Типовое положение о региональных комиссиях по вопросам государственной информационной политики (далее – Типовое положение) разработано в соответствии с пунктом 3 статьи 4-6 Закона Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О средствах массовой информации" (далее – Закон).
2. Региональная комиссия по вопросам государственной информационной политики (далее – Комиссия) создается при местных исполнительных органах областей, городов республиканского значения, столицы (далее – местный исполнительный орган).
3. Комиссия осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией Республики Казахстан, законами, актами Президента и Правительства Республики Казахстан, правилами размещения государственного заказа по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровнях, утверждаемыми в соответствии с подпунктом 7-1) статьи 4-3 Закона (далее – Правила), иными нормативными правовыми актами и настоящим Типовым положением.

Мемлекеттік ақпараттық саясатты қалыптастыру мәселелері жөніндегі өңірлік комиссиялар туралы үлгі ережені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрінің 2021 жылғы 6 мамырдағы № 156 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 12 мамырда № 22746 болып тіркелді
"Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 4-6-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік ақпараттық саясатты қалыптастыру мәселелері жөніндегі өңірлік комиссиялар туралы үлгі ереже бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Ақпарат комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ақпарат және қоғамдық даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ақпарат және қоғамдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық даму министрі А. Балаева
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және қоғамдық
даму министрі
2021 жылғы 6 мамырдағы
№ 156 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі өңірлік комиссиялар туралы үлгілік ереже
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік ақпараттық саясатты қалыптастыру мәселелері жөніндегі өңірлік комиссиялар туралы үлгілік ереже (бұдан әрі – Үлгілік ереже) "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 4-6-бабы 3-тармағына сәйкес әзірленді.
2. Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі өңірлік комиссия (бұдан әрі – Комиссия) облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдардың (бұдан әрі –жергілікті атқарушы орган) жанынан құрылады.
3. Комиссия өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясына, Қазақстан Республикасының заңдарына, Президенті мен Үкіметінің актілеріне, Заңның 4-3-бабының 7-1) тармақшасына сәйкес бекітілетін республикалық және өңірлік деңгейлерде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты орналастыру қағидаларына (бұдан әрі – Қағидалар), өзге де нормативтік құқықтық актілерге және осы Үлгілік ережеге сәйкес жүзеге асырады.

Глава 2. Функции Комиссии
4. Основными функциями Комиссии являются:
1) рассмотрение заявок претендентов на получение государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне и выработка предложений в соответствии с Правилами;
2) направление заявок претендентов на получение государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне на рассмотрение Республиканской комиссии по вопросам государственной информационной политики и для получения рекомендаций в соответствии с Правилами;
3) направление перечня тематических направлений государственной информационной политики на региональном уровне на согласование в Республиканскую комиссию по вопросам государственной информационной политики в соответствии с Правилами;
4) утверждение перечня тематических направлений государственной информационной политики на региональном уровне, реализуемых в рамках государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне в соответствии с Правилами;
5) принятие решения о допуске или не допуске претендентов к участию на получение государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне;
6) принятие решения об определении победителя государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне;
7) принятие решения о признании государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне несостоявшимся.
Глава 3. Порядок организации деятельности Комиссии
5. Состав Комиссии формируется и утверждается местным исполнительным органом из числа руководителя государственного учреждения, уполномоченного местным исполнительным органом, на осуществление функций по проведению государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне, представителей некоммерческих организаций, средств массовой информации, заинтересованных государственных органов.
6. Комиссия состоит из председателя, членов Комиссии и секретаря.
Председателем Комиссии является должностное лицо не ниже руководителя государственного учреждения, уполномоченного местным исполнительным органом, на осуществление функций по проведению государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне, либо лицо, его замещающее.
Секретарь Комиссии определяется из числа должностных лиц государственного учреждения, уполномоченного местным исполнительным органом, на осуществление функций по проведению государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне.
Секретарь Комиссии не является членом Комиссии, и не участвует в голосовании.

2-тарау. Комиссияның функциялары
4. Комиссияның негізгі функциялары мыналар болып табылады:
1) өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу бойынша мемлекеттік тапсырысты алуға үміткерлердің өтінімдерін қарау және Қағидаларға сәйкес ұсыныстар әзірлеу;
2) өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты алуға үміткерлердің өтінімдерін Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі Республикалық комиссияның қарауына және Қағидаларға сәйкес ұсынымдар алу үшін жіберу;
3) Қағидаларға сәйкес Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі Республикалық комиссияға өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясаттың тақырыптық бағыттарының тізбесін келісуге жіберу;
4) Қағидаларға сәйкес өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырыс шеңберінде іске асырылатын өңірлік деңгейдегі мемлекеттік ақпараттық саясаттың тақырыптық бағыттарының тізбесін бекіту;
5) өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты алуға қатысу үшін үміткерлерді жіберу немесе жібермеу туралы шешім қабылдау;
6) өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырыстың жеңімпазын айқындау туралы шешім қабылдау;
7) өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты өтпеді деп тану туралы шешім қабылдау.
3-тарау. Комиссия қызметін ұйымдастыру тәртібі
5. Комиссияның құрамын жергілікті атқарушы орган өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу бойынша мемлекеттік тапсырысты жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға жергілікті атқарушы орган уәкілеттік берген мемлекеттік мекеме басшысы, коммерциялық емес ұйымдардың, бұқаралық ақпарат құралдарының, мүдделі мемлекеттік органдар өкілдерінің қатарынан қалыптастырады және бекітеді.
6. Комиссия төрағадан, Комиссия мүшелерінен және хатшыдан тұрады
Өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу бойынша мемлекеттік тапсырысты жүргізу жөніндегі функцияларды жүзеге асыруға жергілікті атқарушы орган уәкілеттік берген мемлекеттік мекеменің басшысынан төмен емес лауазымды адам не оны алмастыратын адам Комиссия төрағасы болып табылады.
Комиссия хатшысы өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты жүргізу бойынша функцияларды жүзеге асыруға жергілікті атқарушы орган уәкілеттік берген мемлекеттік мекеменің лауазымды адамдары арасынан айқындалады.
Комиссия хатшысы Комиссия мүшесі болып табылмайды және дауыс беруге қатыспайды.

7. Комиссия является постоянно действующим органом и состоит из не менее семи членов.
8. Рабочим органом Комиссии является государственное учреждение, уполномоченное местным исполнительным органом, на осуществление функций по проведению государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне.
9. Заседания Комиссии считаются правомочными, если на них присутствуют более половины от общего числа членов Комиссии.
10. Председатель Комиссии осуществляет руководство работой Комиссии, председательствует на заседаниях Комиссии, утверждает повестку дня заседания Комиссии, подписывает протоколы заседаний Комиссии, осуществляет контроль за реализацией решений Комиссии.
11. Члены Комиссии:
1) рассматривают на предмет полноты и надлежащего оформления документы, представленные претендентами для подтверждения соответствия предлагаемых ими услуг;
2) дают заключения на предмет соответствия предлагаемых претендентом на получение государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне заявки с перечнем документов к требованиям, предусмотренными Правилами;
3) проводят балльную оценку государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне в соответствии с Правилами.
12. Секретарь Комиссии:
1) формирует повестку дня для заседания, обеспечивает необходимыми документами и организует проведение заседания Комиссии;
2) направляет заявки претендентов на получение государственного заказа по проведению государственной информационной политики на региональном уровне на рассмотрение Республиканской комиссии по вопросам государственной информационной политики в соответствии с Правилами;
3) обеспечивает сохранность документов, представленных на рассмотрение заседаний Комиссии;
4) информирует членов Комиссии о наличии прямой или косвенной заинтересованности в участии по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровнях у членов Комиссии.
13. Члены Комиссии обладают равными голосами при принятии решения. Решения Комиссии принимаются открытым голосованием и считаются принятыми большинством голосов от общего количества присутствующих членов Комиссии. В случае равенства голосов, принятым считается решение, за которое проголосовал председатель Комиссии.
В случае несогласия с решением Комиссии члены Комиссии излагают свое мнение в письменном виде, которое прилагается к протоколу заседания Комиссии.
14. В случае отсутствия члена Комиссии на заседаниях в протоколе заседания Комиссии указывается причина его отсутствия с приложением документа, подтверждающего данный факт.

7. Комиссия тұрақты жұмыс істейтін орган болып табылады және кемінде жеті мүшеден тұрады.
8. Өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты жүргізу бойынша функцияларды жүзеге асыруға жергілікті атқарушы орган уәкілеттік берген мемлекеттік мекеме Комиссияның жұмыс органы болып табылады.
9. Комиссия отырыстары, егер оған Комиссия мүшелерінің жалпы санының жартысынан астамы қатысса, заңды деп есептеледі.
10. Комиссия төрағасы Комиссияның жұмысына басшылықты жүзеге асырады, Комиссия отырыстарында төрағалық етеді, Комиссия отырысының күн тәртібін бекітеді, Комиссия отырыстарының хаттамаларына қол қояды, Комиссия шешімдерінің іске асырылуына бақылауды жүзеге асырады.
11. Комиссия мүшелері:
1) үміткерлер ұсынған қызметтердің сәйкестігін растау үшін ұсынылған құжаттардың толықтығын және тиісінше ресімделуі тұрғысынан қарайды;
2) Қағидаларда көзделген талаптарға құжаттар тізбесімен өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу бойынша мемлекеттік тапсырысты алуға үміткер ұсынған өтінімдердің сәйкестігі тұрғысынан қорытындылар береді;
3) Қағидаларға сәйкес өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу бойынша мемлекеттік тапсырысқа балдық бағалау жүргізеді.
12. Комиссия хатшысы:
1) отырыс үшін күн тәртібін қалыптастырады, қажетті құжаттармен қамтамасыз етеді және Комиссия отырысын өткізуді ұйымдастырады;
2) үміткерлердің өңірлік деңгейде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу жөніндегі мемлекеттік тапсырысты алуға арналған өтінімдерін Қағидаларға сәйкес Мемлекеттік ақпараттық саясат мәселелері жөніндегі Республикалық комиссияның қарауына жібереді;
3) Комиссия отырыстарының қарауына ұсынылған құжаттардың сақталуын қамтамасыз етеді;
4) Комиссия мүшелеріне республикалық және өңірлік деңгейлерде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу бойынша қатысуға тікелей немесе жанама мүдделіліктің болуы туралы Комиссия мүшелерін хабардар етеді.
13. Комиссия мүшелері шешім қабылдау кезінде тең дауысқа ие болады. Комиссияның шешімдері ашық дауыс беру арқылы қабылданады және қатысып отырған Комиссия мүшелерінің жалпы санының көпшілік даусымен қабылданған болып есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда, Комиссия төрағасы дауыс берген шешім қабылданды деп есептеледі.
Комиссия шешімімен келіспеген жағдайда Комиссия мүшелері өз пікірін жазбаша түрде баяндайды, ол Комиссия отырысының хаттамасына қоса беріледі.
14. Комиссия мүшесі отырыстарда болмаған жағдайда, Комиссия отырысының хаттамасында осы фактіні растайтын құжатты қоса бере отырып, оның болмау себебі көрсетіледі.

15. Член Комиссии не участвует в рассмотрении заявок претендентов, если у члена Комиссии имеется прямая или косвенная заинтересованность в участии по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровнях.
В случае если у члена Комиссии имеется прямая или косвенная заинтересованность в участии по проведению государственной информационной политики на республиканском и региональном уровнях, он информирует об этом председателя, членов и секретаря Комиссии.

15. Егер Комиссия мүшесінің республикалық және өңірлік деңгейлерде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізуге қатысуға тікелей немесе жанама мүдделілігі болса, Комиссия мүшесі үміткерлердің өтінімдерін қарауға қатыспайды.
Егер Комиссия мүшесінің республикалық және өңірлік деңгейлерде мемлекеттік ақпараттық саясатты жүргізу бойынша қатысуға тікелей немесе жанама мүдделілігі болған жағдайда, ол бұл туралы Комиссия төрағасын, мүшелерін және хатшысын хабардар етеді.