Об утверждении формы полугодовых графиков проведения проверок и порядка внесения изменений в полугодовые графики проведения проверок
Приказ Генерального Прокурора Республики Казахстан от 31 мая 2021 года № 75. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 июня 2021 года № 22911. Утратил силу приказом Генерального Прокурора Республики Казахстан от 1 июня 2022 года № 118.
Сноска. Утратил силу приказом Генерального Прокурора РК от 01.06.2022 № 118 (вводится в действие с 01.01.2023).
Настоящий приказ вводится в действие с 1 июля 2021 года.
В соответствии с частями пятнадцатой и шестнадцатой пункта 2 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму полугодовых графиков проведения проверок согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила внесения изменений в полугодовые графики проведения проверок согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее – Комитет) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) направление копии настоящего приказа для сведения заинтересованным государственным органам, руководителям структурных подразделений Генеральной прокуратуры Республики Казахстан, прокурорам областей, городов республиканского значения, столицы и приравненным к ним, а также территориальным органам Комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Председателя Комитета.
4. Настоящий приказ подлежит официальному опубликованию и вводится в действие с 1 июля 2021 года.
Генеральный Прокурор
Республики Казахстан
Г. Нурдаулетов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 31 мая 2021 года № 75
форма
Утверждается актом первого
руководителя государственного
органа или местного
исполнительного органа
Полугодовой график проведения проверок на ____ полугодие 20__года
_______________________________________________________________________________
(наименование государственного органа и сферы деятельности,
в которой осуществляется государственный контроль и надзор)
№ п/п
Наименование проверяемого субъекта
Индивидуальный идентификационный номер/бизнес-идентификационный номер
Наименование проверяемого объекта
Местонахождение проверяемого объекта
Группа риска
Категория предпринимательства проверяемого субъекта
Дата государственной регистрации проверяемого субъекта в органах юстиции
1
2
3
4
5
6
7
8
Примечание: в формате таблицы Excel
Приложение 2 к приказу
Генерального Прокурора
Республики Казахстан
от 31 мая 2021 года № 75
Правила внесения изменений в полугодовые графики проведения проверок
Глава 1. Общие положения

Тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелерінің нысанын және тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелеріне өзгерістер енгізу тәртібін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2021 жылғы 31 мамырдағы № 75 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 2 маусымда № 22911 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Бас Прокурорының 2022 жылғы 1 маусымдағы № 118 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Бас Прокурорының 01.06.2022 № 118 (01.01.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 29 қазандағы Кәсіпкерлік кодексінің 141-бабы 2-тармағының он бесінші және он алтыншы бөліктеріне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелерінің нысаны осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес;
2) Тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелеріне өзгерістер енгізу қағидалары осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті (бұдан әрі – Комитет):
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықтың көшірмесін мүдделі мемлекеттік органдарға, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының құрылымдық бөлімшелерінің басшыларына, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың прокурорларына және оларға теңестірілген прокурорларға, сондай-ақ Комитеттің аумақтық органдарына мәлімет үшін жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Комитет төрағасына жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жариялануға жатады және 2021 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Казақстан Республикасының
Бас Прокуроры
Г. Нурдаулетов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2021 жылғы 31 мамырдағы
№ 75 Бұйрықтың
1-қосымшасы
нысан
Мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның бірінші басшысының актісімен бекітіледі
20___ жылдың жартыжылдығына тексерулер жүргізудің _____жартыжылдық кестесі
________________________________________________________________________
(мемлекеттік бақылау және қадағалау жүзеге асырылатын мемлекеттік
органның және қызмет саласының атауы)
№ р/с
Тексерілетін субъектінің атауы
Жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі
Тексерілетін объектінің атауы
Тексерілетін объектінің орналасқан жері
Тәуекел тобы
Тексерілетін субъекті кәсіпкерлігінің санаты
Тексерілетін субъектінің әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күні
1
2
3
4
5
6
7
8
Ескерту: Excel кестесі форматында
Қазақстан Республикасы
Бас Прокурорының
2021 жылғы 31 мамырдағы
№ 75 Бұйрықтың
2-қосымшасы
Тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелеріне өзгерістер енгізу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Правила внесения изменений в полугодовые графики проведения проверок (далее – Правила) разработаны в соответствии с частью шестнадцатой пункта 2 статьи 141 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (далее – Кодекс) и устанавливают порядок внесения изменений в полугодовые графики проведения проверок (далее – полугодовой график).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) особый порядок проведения проверок на основе оценки степени риска – это вид проверки, проводимый органами контроля и надзора на основе оценки степени риска;
2) уполномоченный орган – Комитет по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан;
3) проверяемые субъекты – физические лица, юридические лица, в том числе государственные органы, филиалы и представительства юридических лиц, за деятельностью которых осуществляются контроль и надзор;
4) проверяемые объекты – имущество, находящееся на праве собственности или ином законном основании у проверяемого субъекта, подлежащее контролю и надзору;
5) субъектом регистрации и учета – государственные органы, уполномоченные законами Республики Казахстан на проведение проверок деятельности физических лиц, юридических лиц, в том числе государственных органов, филиалов и представительств юридических лиц, за деятельностью которых осуществляются контроль и надзор.
3. Порядок формирования полугодовых графиков особого порядка, размещение на интернет-ресурсе Генеральной прокуратуры Республики Казахстан (далее интернет-ресурс) и их возврат, регламентирован пунктом 2 статьи 141 Кодекса.
4. В случае предоставления субъектом регистрации и учета не утвержденных форм полугодовых графиков уполномоченный орган в течение трех рабочих дней со дня их получения возвращает для устранения нарушений.
Субъект регистрации и учета устраняет нарушения и не позднее пяти рабочих дней с момента их возврата, утверждает полугодовые графики, и направляет в уполномоченный орган.
При этом, полугодовые графики в уполномоченный орган предоставляются в сроки, предусмотренные пунктом 2 статьи 141 Кодекса.
Глава 2. Порядок внесения изменений в полугодовые графики
5. Изменения в полугодовые графики проверок, размещенные на интернет-ресурсе, вносятся в следующих случаях:
1) перерегистрации либо изменении формы собственности юридического лица, в том числе их филиалов и представительств, а также реорганизации, не повлекшие изменения бизнес-идентификационного номера;
2) изменения регистрационных данных индивидуального предпринимателя, физического лица, не связанные со сменой вида дятельности либо функциональным назначением объекта;

1. Тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелеріне өзгерістер енгізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабы 2-тармағының он алтыншы бөлігіне сәйкес әзірленді және тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелеріне (бұдан әрі – жартыжылдық кесте) өзгерістер енгізу тәртібін белгілейді.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) тәуекел дәрежесін бағалау негізінде тексерулер жүргізудің ерекше тәртібі – бұл тәуекел дәрежесін бағалау негізінде бақылау және қадағалау органдары жүргізетін тексеру түрі;
2) уәкілетті орган – Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу жөніндегі комитеті;
3) тексерілетін субъектілер – қызметіне бақылау мен қадағалау жүзеге асырылатын жеке тұлғалар, заңды тұлғалар, оның ішінде мемлекеттік органдар, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері;
4) тексерілетін объектілер – тексерілетін субъектінің меншік құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі бақылауға және қадағалауға жататын мүлік;
5) тіркеу және есепке алу субъектісі – қызметіне бақылау мен қадағалау жүзеге асырылатын жеке тұлғалардың, заңды тұлғалардың, оның ішінде мемлекеттік органдардың, заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерінің қызметіне тексеру жүргізуге Қазақстан Республикасының заңдарымен уәкілеттік берілген мемлекеттік органдар.
3. Ерекше тәртіптің жартыжылдық кестелерін қалыптастыру, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының интернет-ресурсында (бұдан әрі – интернет-ресурсы) орналастыру және оларды қайтару Кодекстің 141-бабының 2-тармағында регламенттелген.
4. Тіркеу және есепке алу субъектісі жартыжылдық кестелердің бекітілмеген нысандарын ұсынған жағдайда, уәкілетті орган оларды алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде бұзушылықтарды жою үшін қайтарады.
Тіркеу және есепке алу субъектісі бұзушылықтарды жояды және оларды қайтарған кезден бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей жартыжылдық кестелерді бекітеді және уәкілетті органға жібереді.
Бұл ретте, жартыжылдық кестелер уәкілетті органға Кодекстің 141-бабының 2-тармағында көзделген мерзімдерде ұсынылады.
2-тарау. Жартыжылдық кестелерге өзгерістер енгізу тәртібі
5. Интернет-ресурсында орналастырылған жартыжылдық кестелерге мынадай жағдайларда өзгерістер енгізіледі:
1) заңды тұлғаның, оның ішінде олардың филиалдары мен өкілдіктерінің меншік нысанының қайта тіркелуі немесе өзгертілуі, сондай-ақ бизнес-сәйкестендiру нөмiрiнің өзгерісіне әкелмеген қайта ұйымдастырылуы;
2) қызметінің немесе объектінің функционалдық мәнінің өзгеруіне байланысты емес жеке кәсіпкердің, жеке тұлғаның тіркелу деректерінің өзгеруі;

3) установления фактов нарушений законности при формировании полугодовых графиков проверок, применении системы оценки рисков либо определении степени риска в отношении субъекта (объекта) контроля и надзора по актам прокурорского надзора и реагирования;
4) установления субъектом регистрации и учета обстоятельств, освобождающих субъект (объект) контроля и надзора от проверок по полугодовым графикам (наличие аудиторского заключения, мораторий либо иное временное приостановление проверок или деятельности проверяемого субъекта, банкротство либо иное прекращение деятельности субъекта, а также по основаниям, предусмотренным пунктом 8 статьи 141 Кодекса);
5) предоставления объекта, ранее включенного в полугодовые графики проверок, субъектом контроля и надзора в аренду либо другое временное пользование.
6. Изменение полугодовых графиков допускается в период их действия, но не чаще чем один раз в полугодие, с обязательным размещением их на интернет-ресурсе.
7. Основанием для внесения изменений в полугодовые графики является ходатайство первого руководителя регулирующего государственного органа или местного исполнительного органа, направленное в уполномоченный орган с приложением подтверждающих документов и обновленный, утвержденный полугодовой график.
8. Срок рассмотрения ходатайства пять рабочих дней с даты его поступления.
9. В ходе рассмотрения ходатайства уполномоченный орган изучает обоснованность изменений в полугодовые графики проверок и принимает одно из следующих решений:
1) об удовлетворении ходатайства и размещении измененных полугодовых графиков проверок на интернет-ресурсе;
2) об отказе в удовлетворении ходатайства с приведением обоснований, в случае отсутствия оснований для внесения изменений в полугодовые графики проверок, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил.
Повторное направление ходатайства возможно в порядке, установленном настоящей главой.
10. В случае удовлетворения ходатайства Генеральная прокуратура в течение пяти рабочих дней размещает измененные графики на интернет-ресурсе.
11. Ответственными должностными лицами по обеспечению достоверности, целостности, объективности и своевременности внесенных изменений в полугодовые графики проверок определяются первые руководители регулирующего государственного органа или местного исполнительного органа.

3) тексерулердің жартыжылдық кестелерін қалыптастыру, бақылау және қадағалау субъектісіне (объектісіне) қатысты тәуекелдерді бағалау жүйесін қолдану немесе тәуекел дәрежесін анықтау барысында прокурорлық қадағалау және ден қою актілері бойынша заң бұзушылық фактілерінің анықталуы;
4) тіркеу және есепке алу субъектісінің бақылау және қадағалау субъектісін (объектісін) жартыжылдық кестелер бойынша тексерулерден босататын мән-жайларды анықтауы (аудиторлық қорытындының болуы, мораторий не тексерулердің немесе тексерілетін субъектінің қызметін өзге де уақытша тоқтата тұру, субъектінің банкроттығы не қызметінің өзге де тоқтатылуы, сондай-ақ Кодекстің 141-бабының 8-тармағында көзделген негіздер бойынша);
5) бақылау және қадағалау субъектісінің оған дейін тексерулер жүргізудің жартыжылдық кестелеріне енгізілген объектіні жалдауға немесе басқа уақытша пайдалануға беруі.
6. Жартыжылдық кестелерді, олардың қолданыста болған уақытында, бірақ жартыжылдықта бір реттен артық емес, міндетті түрде интернет-ресурсқа орналастыра отырып, өзгертуге жол беріледі.
7. Растайтын құжаттар мен жаңартылған, бекітілген жартыжылдық кестені қоса бере отырып, уәкілетті органға жіберілген реттеуші мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның бірінші басшысының өтінішхаты жартыжылдық кестелерге өзгерістер енгізу үшін негіз болып табылады.
8. Өтінішхатты қарау мерзімі оны алған сәттен бастап бес жұмыс күні болып табылады.
9. Өтінішхатты қарау барысында уәкілетті орган жартыжылдық кестелердің өзгеру негізін зерттейді және мынадай:
1) өтінішхатты қанағаттандыру және өзгертілген кестелерді интернет-ресурсқа орналастыру;
2) Қағидалардың 5-тармағында көзделген жартыжылдық кестелерге өзгерістер енгізу үшін негіз болмаған жағдайда, негізді көрсете отырып, өтінішхатты қанағаттандырудан бас тарту туралы шешімдердің бірін қабылдайды.
Өтінішхатты қайта жолдау осы тарауда белгіленген тәртіпте жол беріледі.
10. Өтінішхат қанағаттандырылған жағдайда, Бас прокуратура бекітілген жартыжылдық кестені бес жұмыс күні ішінде интернет-ресурсқа орналастырады.
11. Жартыжылдық кестеге енгізілген өзгерістердің анықтығын, тұтастығын, объективтілігін және уақтылығын қамтамасыз ету бойынша жауапты лауазымды адамдар болып реттеуші мемлекеттік органның немесе жергілікті атқарушы органның бірінші басшылары айқындалады.