О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2009 года № 115 "Об утверждении Правил формирования и осуществления деятельности Квалификационных комиссий по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 9 июня 2021 года № 547. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июня 2021 года № 23024
Настоящий приказ вводится в действие с 6 июля 2021 года.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 19 марта 2009 года № 115 "Об утверждении Правил формирования и осуществления деятельности Квалификационных комиссий по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5632) следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан.";
Правила формирования и осуществления деятельности Квалификационных комиссий по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета, аудита и оценки Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 6 июля 2021 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Е. Жамаубаев
Приложение к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 9 июня 2021 года № 547
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 19 марта 2009 года № 115
Правила формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения

"Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссияларын қалыптастыру және олардың қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 19 наурыздағы № 115 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 9 маусымдағы № 547 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 14 маусымда № 23024 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 06.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссияларын қалыптастыру және олардың қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 19 наурыздағы № 115 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5632 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі Біліктілік комиссиясын қалыптастыру және оның қызметін жүзеге асыру қағидаларын бекіту туралы";
1 тармақ келесі редакцияда мазмұндалсын:
"1. Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі Біліктілік комиссиясын қалыптастыру және оның қызметін жүзеге асыру қағидалары бекітілсін.";
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссияларын қалыптастыру және олардың қызметін жүзеге асыру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы Министрлігінің Бухгалтерлік есеп, аудит және бағалау әдіснамасы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 6 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Е. Жамаубаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2021 жылғы 9 маусымдағы
№ 547 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2009 жылғы 19 наурыздағы
№115 бұйрығымен
бекітілген
Қызметті қалыптастыру және жүзеге асыру қағидалары Кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясының Қазақстан Республикасының аудиторларына
1 тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящие Правила формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8) статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об аудиторской деятельности" и определяют порядок формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок формирования и осуществления деятельности Квалификационной комиссии по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан
2. Квалификационная комиссия по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан (далее – Комиссия) является исполнительным органом профессионального совета по аудиторской деятельности (далее – профессиональный совет).
В состав Комиссии входят представитель уполномоченного государственного органа (далее – уполномоченный орган) и равное количество представителей от профессиональных организаций, а также могут входить непрактикующие эксперты.
Комиссия состоит из нечетного числа ее членов, но не более 7 (семи) человек, не менее 3 (трех) из которых имеют квалификационное свидетельство "аудитор" и (или) одну из полных квалификаций Certified Public Accountant (CPA), The Association of Chartered Certified Accountants (ACCA), Chartered Institute of Management Accountants (CIMA), The Institute of Chartered Accountants in England and Wales (ICAEW)".
3. Комиссия создается в целях аттестации кандидатов в аудиторы, желающих заниматься аудиторской деятельностью на территории Республики Казахстан.
4. Профессиональный совет направляет в адрес профессиональных организаций, уполномоченного государственного органа (далее – уполномоченный орган) запрос о представлении кандидатур для их включения в создаваемую Комиссию.
5. Председателем Комиссии избирается аудитор, обладающий опытом работы в области проведения аудита не менее 5 (пяти) лет. Председатель Комиссии избирается простым большинством голосов членов Комиссии сроком на 3 (три) года.
Одно и то же лицо не избирается председателем 2 (два) раза подряд.
6. Председателем Квалификационной комиссии и (или) членом Комиссии не избирается лицо, которое привлекалось к ответственности за совершение коррупционного правонарушения.
7. Членом Комиссии, за исключением непрактикующего эксперта, избирается аудитор, обладающий опытом работы в области проведения аудита не менее 2 (двух) лет.
Непрактикующего эксперта, обладающего опытом работы в области проведения аудита не менее 10 (десяти) лет, в состав Комиссии выдвигает Председатель Комиссии.

1. Осы Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі Біліктілік комиссиясын қалыптастыру және оның қызметін жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – қағидалар) "Аудиторлық қызмет туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 8) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі Біліктілік комиссиясын қалыптастыру және оның қызметін жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2 тарау. Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі Біліктілік комиссиясын қалыптастыру және оның қызметін жүзеге асыру тәртібі
2. Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі біліктілік комиссиясы (бұдан әрі – Комиссия) аудиторлық қызмет жөніндегі кәсіби Кеңестің (бұдан әрі-кәсіби кеңес) атқарушы органы болып табылады.
Комиссияның құрамына уәкілетті органның өкілі және кәсіби ұйымдардың өкілдерінің тең саны кіреді, сондай-ақ практикамен айналыспайтын сарапшылар кіруі мүмкін.
Комиссия оның мүшелерінің тақ санынан тұрады, бірақ 7 (жеті) адамнан артық емес, олардың кемінде 3 (үш) "аудитор" біліктілік куәлігі және (немесе) сертификатталған қоғамдық бухгалтердің (СРА), дипломды сертификатталған бухгалтерлер қауымдастығының (ACCA), басқарушылық есеп жөніндегі дипломды бухгалтерлер институтының (cima дипломы) және Англия мен Уэльстің алқаби бухгалтерлері институтының (ICAEW) толық біліктіліктерінің бірі бар".
3. Комиссия Қазақстан Республикасының аумағында аудиторлық қызметпен айналысқысы келетін аудиторларға кандидаттарды аттестаттау мақсатында құрылады.
4. Кәсіби кеңес кәсіби ұйымдардың, уәкілетті мемлекеттік органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) атына құрылатын комиссияға енгізу үшін кандидатураларды ұсыну туралы сұрау салу жібереді.
5. Комиссия төрағасы болып кемінде 5 (бес) жыл аудит жүргізу саласында жұмыс тәжірибесі бар аудитор сайланады. Комиссия төрағасы Комиссия мүшелерінің қарапайым көпшілік дауысымен 3 (үш) жыл мерзімге сайланады.
Бір адам қатарынан 2 (екі) рет төраға болып сайланбайды.
6. Біліктілік комиссиясының төрағасы және (немесе) Комиссия мүшесі болып сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін жауаптылыққа тартылған адам сайланбайды.
7. Комиссия мүшесі болып, практикамен айналыспайтын сарапшыны қоспағанда кемінде 2 (екі) жыл аудит жүргізу саласында жұмыс тәжірибесі бар аудитор сайланады.
Аудит жүргізу саласында кемінде 10 (он) жыл жұмыс тәжірибесі бар практикамен айналыспайтын сарапшыны Комиссия құрамына Комиссия төрағасы ұсынады.

8. Заседание Комиссии проводится в соответствии с планом работы, утверждаемым ежегодно до 10 декабря года, предшествующего планируемому.
Заседание Комиссии считается правомочным при наличии не менее 2/3 процента от общего числа членов Комиссии. Решения Комиссии принимаются простым большинством голосов присутствующих членов Комиссии. В случае равенства голосов решающим является голос Председателя Комиссии.
9. Внеочередное заседание Комиссии проводится по требованию Председателя Комиссии или не менее 3 (трех) членов Комиссии. Комиссия в течение 3 (трех) рабочих дней со дня принятия решения о проведении внеочередного заседания Комиссии уведомляет о месте и времени его проведения и предлагаемых к рассмотрению вопросах.
Ведение делопроизводства, подготовка протоколов обеспечивается секретарем Комиссии. Секретарь не является членом Комиссии и избирается большинством голосов членов Комиссии.
10. В случае неучастия члена Комиссии в очередных заседаниях (более 3 (трех) раз подряд), за исключением трудового отпуска, отпуска без сохранения заработной платы, периода временной нетрудоспособности, командировки, Председатель Комиссии вносит предложение в профессиональный совет и (или) уполномоченный орган об исключении представителя из состава Комиссии и его замене.
11. При выбытии представителя профессиональной организации из состава Комиссии или увольнении представителя уполномоченного органа, профессиональный совет вносит соответствующие изменения в состав Комиссии в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня выбытия члена из состава Комиссии.
12. Уполномоченный орган письменно уведомляет Комиссию о представителе уполномоченного органа, который будет входить в состав Комиссии.
13. Представитель уполномоченного органа на заседание Комиссии присваивает номера квалификационных свидетельств "аудитор" лицам, прошедшим аттестацию кандидатов в аудиторы на основании информации из реестра аудиторов.
Представитель уполномоченного органа принимает участие в экзаменационном процессе на безвозмездной основе.
14. В случае выявления нарушений порядка проведения аттестации кандидатов в аудиторы представитель уполномоченного органа в письменном виде вносит Председателю Комиссии замечания.
В случае избрания Председателем Комиссии представителя уполномоченного органа, его замечания рассматриваются Комиссией.
Комиссия незамедлительно рассматривает эти замечания и при необходимости принимает меры по их устранению.
Представленные замечания и решения, принятые по ним, включаются в протокол заседания Комиссии.
В случае не устранения нарушений Комиссией и (или) необоснованного отклонения замечаний представителя уполномоченного органа по нарушениям порядка проведения аттестации кандидатов в аудиторы, уполномоченный орган обжалует решение Комиссии в апелляционной комиссии профессионального совета или в суде.

8. Комиссия отырысы жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 10 желтоқсанына дейін жыл сайын бекітілетін жұмыс жоспарына сәйкес өткізіледі.
Комиссия отырысы Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде 2/3 пайызы болған кезде заңды деп есептеледі. Комиссия шешімдері қатысып отырған Комиссия мүшелерінің қарапайым көпшілік дауысымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
9. Комиссияның кезектен тыс отырысы Комиссия төрағасының немесе комиссияның кемінде 3 (үш) мүшесінің талап етуі бойынша өткізіледі. Комиссия комиссияның кезектен тыс отырысын өткізу туралы шешім қабылданған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде оның өткізілетін орны мен уақыты және қарауға ұсынылатын мәселелер туралы хабардар етеді.
Іс қағаздарын жүргізуді, хаттамаларды дайындауды Комиссия хатшысы қамтамасыз етеді. Хатшы Комиссия мүшесі болып табылмайды және Комиссия мүшелерінің көпшілік дауысымен сайланады.
10. Еңбек демалысы, жалақы сақталмайтын демалыс, еңбекке уақытша жарамсыздық кезеңі, іссапар жағдайларын қоспағанда, Комиссия мүшесі кезекті отырыстарға (қатарынан 3 (үш) реттен артық) қатыспаған жағдайда, Комиссия Төрағасы кәсіби кеңеске және (немесе) уәкілетті органға өкілін Комиссия құрамынан шығару және оны ауыстыру туралы ұсыныс енгізеді.
11. Кәсіби ұйымның өкілі Комиссия құрамынан шыққан немесе уәкілетті органның өкілі жұмыстан босатылған кезде кәсіби кеңес комиссия құрамынан шыққан күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде Комиссия құрамына тиісті өзгерістер енгізеді.
12. Уәкілетті орган Комиссияның құрамына кіретін уәкілетті органның өкілі туралы Комиссияға жазбаша хабарлайды.
13. Уәкілетті органның өкілі комиссия отырысына аудиторлар тізіліміндегі ақпарат негізінде аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттаудан өткен адамдарға "аудитор" біліктілік куәліктерінің нөмірлерін береді.
Уәкілетті органның өкілі емтихан процесіне өтеусіз негізде қатысады.
14. Аудиторларға кандидаттарды аттестаттаудан өткізу тәртібін бұзушылықтар анықталған жағдайда уәкілетті органның өкілі Комиссия төрағасына жазбаша түрде ескертулер енгізеді.
Комиссия Төрағасы уәкілетті органның өкілін сайлаған жағдайда оның ескертулерін Комиссия қарайды.
Комиссия бұл ескертулерді дереу қарайды және қажет болған жағдайда оларды жою жөнінде шаралар қабылдайды.
Ұсынылған ескертулер мен олар бойынша қабылданған шешімдер комиссия отырысының хаттамасына енгізіледі.
Комиссия бұзушылықтарды жоймаған және (немесе) аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттауды жүргізу тәртібін бұзушылықтар бойынша уәкілетті орган өкілінің ескертулерін негізсіз қабылдамаған жағдайда, уәкілетті орган комиссияның шешіміне кәсіби кеңестің апелляциялық комиссиясына немесе сотқа шағым жасайды.

15. Принятое решение оформляется протоколом, который подписывается Председателем Комиссии и членами Комиссии, присутствующими на заседании, в течение 30 (тридцати) календарных дней после проведения квалификационного экзамена.
16. Комиссия:
организовывает процесс проведения квалификационного экзамена;
своевременно извещает кандидатов в аудиторы о месте и времени проведения аттестации кандидатов в аудиторы;
обеспечивает надлежащие условия для проведения квалификационного экзамена;
не позднее 5 (пяти) рабочих дней до даты проведения заседания извещает представителя уполномоченного органа, входящего в состав Комиссии, о месте и времени проведения заседания Комиссии;
принимает решение по замечаниям и предложениям представителя уполномоченного органа;
разрабатывает, утверждает и согласовывает с правлением профессионального совета программу аттестации кандидатов в аудиторы, которая соответствует международным стандартам финансовой отчетности, утвержденным Фондом международных стандартов финансовой отчетности, стандартам аудита и законодательству Республики Казахстан;
утверждает состав обзорной, организационной и оценочной групп;
утверждает дату проведения квалификационного экзамена;
принимает документы на аттестацию кандидатов в аудиторы;
проводит аттестацию кандидатов в аудиторы, посредством рассмотрения результатов квалификационного экзамена;
в целях улучшения качества аттестации кандидатов в аудиторы привлекают на договорной основе практикующих аудиторов и бухгалтеров, преподавателей специальных дисциплин, ученых;
в течение месяца с даты принятия решения о выдаче квалификационного свидетельства "аудитор" публикует решение Комиссии о присвоении квалификации "аудитор" на казахском и русском языках в средствах массовой информации;
по результатам проведенной аттестации кандидатов в аудиторы выдает квалификационное свидетельство "аудитор" по форме согласно приложению к настоящему приказу и личную печать аудитора с указанием номера квалификационного свидетельства "аудитор", фамилии, собственного имени, отчества (при наличии);
представляет в уполномоченный орган в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня принятия решения протокол заседания Комиссии с указанием номера квалификационного свидетельства и нотариально удостоверенные копии документов, представленных в Комиссию лицами, которым была присвоена квалификация "аудитор".
Приложение к Правилам
формирования и осуществления
деятельности Квалификационной комиссии
по аттестации кандидатов
в аудиторы Республики Казахстан
форма
Республика Казахстан
КВАЛИФИКАЦИОННОЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО "АУДИТОР"
Решением_________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(наименование Квалификационной комиссии по аттестации кандидатов в аудиторы Республики Казахстан)
от "_____" ___________________ года №__
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
присвоена квалификация "аудитор".
Свидетельство № __________________________________________________________
Председатель______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
_________________ _______________
(подпись) (место печати (при наличии))

15. Қабылданған шешім біліктілік емтиханын өткізгеннен кейін күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде комиссия төрағасы мен отырысқа қатысқан Комиссия мүшелері қол қоятын хаттамамен ресімделеді.
16. Комиссия:
біліктілік емтиханын өткізу процесін ұйымдастырады;
аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттауды өткізу орны мен уақыты туралы аудиторлыққа кандидаттарды уақтылы хабардар етеді;
біліктілік емтиханын өткізу үшін тиісті жағдайларды қамтамасыз етеді;
отырыс өткізілетін күнге дейін 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей Комиссия құрамына кіретін уәкілетті органның өкіліне комиссия отырысының өткізілетін орны мен уақыты туралы хабарлайды;
уәкілетті орган өкілінің ескертулері мен ұсыныстары бойынша шешім қабылдайды;
халықаралық қаржылық есептілік стандарттары қоры бекіткен халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына, аудит стандарттарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес келетін аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттау бағдарламасын әзірлейді, бекітеді және кәсіби кеңес басқармасымен келіседі;
шолу, ұйымдастыру және бағалау топтарының құрамын бекітеді;
біліктілік емтиханын өткізу күнін бекітеді;
аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттауға құжаттар қабылдайды;
біліктілік емтиханының нәтижелерін қарау арқылы аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттауды жүргізеді;
аудиторлыққа кандидаттарды аттестаттау сапасын жақсарту мақсатында шарттық негізде іс жүзіндегі аудиторлар мен бухгалтерлерді, арнайы пән оқытушыларын, ғалымдарды тартады;
аудитор біліктілік куәлігін беру туралы шешім қабылданған күннен бастап бір ай ішінде бұқаралық ақпарат құралдарында "аудитор" біліктілігін беру туралы комиссияның шешімін қазақ және орыс тілдерінде жариялайды;
аудиторлыққа кандидаттарды жүргізілген аттестаттау нәтижелері бойынша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес нысан бойынша "аудитор" біліктілік куәлігін және "аудитор" біліктілік куәлігінің нөмірін, тегін, өз атын, әкесінің атын (бар болса) көрсете отырып, аудитордың жеке мөрін береді);
шешім қабылданған күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде уәкілетті органға біліктілік куәлігінің нөмірін көрсете отырып, комиссия отырысының хаттамасын және "аудитор" біліктілігі берілген адамдар комиссияға ұсынған құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін ұсынады.
Қалыптастыру қағидаларына
және қызметін жүзеге
асыру Біліктілік
комиссиясы кандидаттарды
аттестаттау бойынша
Қазақстан Республикасының
аудиторларына
қосымша
Нысан
Қазақстан Республикасы
БІЛІКТІЛІК КУӘЛІГІ "АУДИТОР"
Шешімімен ______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(Қазақстан Республикасының аудиторлығына кандидаттарды аттестаттау жөніндегі
Біліктілік комиссиясының атауы)
"_____" ___________________ жылғы №__
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
"аудитор" біліктілігі берілді.
Куәлік № _________________________________________________________________
Төрағасы ________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
_________             _______________
(қолы)       (мөр орны (бар болған жағдайда))