О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 июля 2018 года № 507 "Об утверждении Правил аттестации и переаттестации спасателей"
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 21 июня 2021 года № 297. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июля 2021 года № 23232.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 11 июля 2018 года № 507 "Об утверждении Правил аттестации и переаттестации спасателей" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17233) следующие изменения:
в Правилах аттестации и переаттестации спасателей, утвержденных указанным приказом:
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения аттестации";
подпункт 1) пункта 5 изложить в следующей редакции:
"1) медицинского освидетельствования, подтвержденного медицинской справкой формы 075/у, утвержденной приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 октября 2020 года № ҚР ДСМ-175/2020 "Об утверждении форм учетной документации в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21579);";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. По итогам периодических аттестаций проводится присвоение следующей классности:
1) "специалист спасатель 3 класса" присваивается спасателю, имеющему стаж работы спасателем не менее трех лет и выдержавшим пороговые результаты по физической подготовке не ниже оценки "хорошо";
2) "специалист спасатель 2 класса" присваивается спасателю, имеющему стаж работы спасателем 3 класса не менее трех лет и выдержавшим пороговые результаты по физической подготовке не ниже оценки "хорошо";
3) "специалист спасатель 1 класса" присваивается спасателю, имеющему стаж работы спасателем 2 класса не менее трех лет и выдержавшим пороговые результаты по физической подготовке не ниже оценки "хорошо";
4) "спасатель международного класса" присваивается спасателю, имеющему стаж работы спасателем 1 класса не менее трех лет, принимавшему участие в международных спасательных работах или учениях не менее трех раз за пределами Республики Казахстан за весь период службы и выдержавшим пороговые результаты по физической подготовке не ниже оценки "хорошо".
Примечание:
Международные спасательные работы – действия осуществляемые за пределами Республики Казахстан направленные на спасение людей, материальных и культурных ценностей, защиту природной среды в зоне ЧС, локализацию ЧС и подавление или доведение до минимально возможного уровня опасных воздействий, угрожающих жизни и здоровью людей;
Международные спасательные учения – это подготовительные мероприятия, связанные с повышением уровня взаимодействия и готовности спасательных подразделений, а также совершенствование тактических навыков, которые используются в процессе проведения аварийно-спасательных и неотложных работ.";

"Құтқарушыларды аттестаттау және қайта аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 11 шілдедегі № 507 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 21 маусымдағы № 297 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 1 шiлдеде № 23232 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Құтқарушыларды аттестаттау және қайта аттестаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 11 шілдедегі № 507 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17233 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құтқарушыларды аттестаттау және қайта аттестаттау қағидаларында:
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Аттестаттауды өткізу тәртібі";
5-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) "Денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушы 2020 жылғы 30 қазандағы № ҚР ДСМ-175/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21579 болып тіркелген) бекітілген 075/у нысанындағы медициналық анықтамамен расталған медициналық куәландыру;";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Мерзімді аттестаттаудың қорытындысы бойынша мынадай сыныптылық беру жүргізіледі:
1) "3-сыныпты құтқарушы маман" құтқарушы ретінде кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар және дене шынықтыру даярлығы бойынша "жақсы" бағасынан төмен емес шекті нәтижелерге қол жеткізген құтқарушыға беріледі;
2) "2-сыныпты құтқарушы маманы" 3-сыныпты құтқарушы ретінде кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар және дене шынықтыру даярлығы бойынша "жақсы" бағасынан төмен емес шекті нәтижелерге қол жеткізген құтқарушыға беріледі;
3) "1-сыныпты құтқарушы маманы" 2-сыныпты құтқарушы ретінде кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар және дене шынықтыру даярлығы бойынша "жақсы" бағасынан төмен емес шекті нәтижелерге қол жеткізген құтқарушыға беріледі;
4) "халықаралық сыныпты құтқарушы" 1-сыныпты құтқарушы ретінде кемінде үш жыл жұмыс өтілі бар, қызметтің барлық кезеңінде халықаралық құтқару жұмыстарына немесе Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде кемінде үш рет оқу-жаттығуларға қатысқан және дене шынықтыру даярлығы бойынша "жақсы" бағасынан төмен емес шекті нәтижелерге қол жеткізген құтқарушыға беріледі.
Ескертпе:
Халықаралық құтқару жұмыстары – Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде адамдарды, материалдық және мәдени құндылықтарды құтқаруға, ТЖ аймағындағы табиғи ортаны қорғауға, ТЖ-ны оқшаулауға және адамдардың өмірі мен денсаулығына қатер төндіретін қауіпті әсерлерді басуға немесе ықтимал ең төменгі деңгейге дейін жеткізуге бағытталған іс-әрекеттер;
Халықаралық құтқару оқу-жаттығулары – бұл құтқару бөлімшелерінің өзара іс-қимылы мен әзірлігі деңгейін арттыруға байланысты дайындық іс-шаралары, сондай-ақ авариялық-құтқару және кезек күттірмейтін жұмыстарды жүргізу процесінде пайдаланылатын тактикалық дағдыларды жетілдіру.";

приложение 1 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 6 к указанным Правилам изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту ликвидации чрезвычайных ситуаций Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Приложение 1
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 21 июня 2021 года № 297
Приложение 1
к Правилам аттестации и
переаттестации спасателей
Нормативы по физической подготовке
для мужчин
Наименование упражнения
Оценка
Медико-возрастные группы
I
II
III
IV
V
VI
до 23

осы Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы Қағидаларға 6-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Төтенше жағдайларды жою департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 21 маусымдағы
№ 297 бұйрығына
1-қосымша
Құтқарушыларды аттестаттау
және қайта аттестаттау
қағидаларына
1-қосымша
Дене шынықтыру даярлығы бойынша нормативтер ерлерге арналған
Жаттығудың атауы
Бағалау
Медициналық-жас топтары
I
II
III
IV
V
VI
23 дейін

5,40
5,50
5,10
5,45
6,00
2,30
2,45
3,00
(500 метров)
Примечание:
Комплексное силовое упражнение для мужчин состоит из подъема переворотом, выхода силой на перекладину, пресс (касание носком ноги перекладины).
После выполнения каждого элемента – выход в исходное положение.
Допускается сгибать ноги при касании ими перекладины:
1) исходным положением считается зависание на обеих руках на перекладине;
2) спуск на исходное положение осуществляется со стороны подъема на перекладину;

5,40
5,50
5,10
5,45
6,00
2,30
2,45
3,00
(500 метр)
Ескертпе:
Ерлерге арналған кешенді күштік жаттығулар айналып көтерілуден, белтемірге күшпен шығудан, іш тығыршығынан (белтемірге аяқпен түрту) тұрады.
Әр элементті орындағаннан кейін-бастапқы қалпына келу.
Олар белтемірге тиген кезде аяқты бүгуге рұқсат етіледі:
1) белтемірге екі қолда ілініп тұру бастапқы қалыпқа келу деп саналады;
2) бастапқы қалыпқа түсу белтемірге көтерілу жағынан жүзеге асырылады;

3) в процессе выполнения комплексного силового упражнения участникам разрешается отдых на перекладине (не более 5 секунд).
Приложение 2
к приказу Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 21 июня 2021 года № 297
Приложение 6
к Правилам аттестации и
переаттестации спасателей
Форма
Жетон спасателя
Жетон спасателя выполнен из нержавеющей стали, форму прямоугольной полосы с закругленными боковыми сторонами и размерами: длина по осевой линии – 50 миллиметров, ширина – 25 миллиметров, толщина – 1,5 миллиметров. По осевой линии у боковых сторон имеются два отверстия диаметром 3 миллиметров для ношения жетона на металлической цепочке с карабином на теле, на груди или на руке в виде браслета. Длина цепочки – 700 миллиметров, материал цепочки и карабина – нержавеющая сталь.
На лицевой стороне жетона выгравирована надпись:
1 строка – "Қазақстан";
2 строка – "Құтқарушы";
3 строка фамилия спасателя;
4 строка – имя и отчество (при его наличии) спасателя;
5 строка группа крови спасателя;
6 строка регистрационный номер спасателя;

3) Кешенді күштік жаттығуларды орындау процесінде қатысушыларға белтемірде демалуға рұқсат етіледі (5 секундтан артық емес).
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 21 маусымдағы
№ 297 бұйрығына
2-қосымша
Құтқарушыларды аттестаттау
және қайта аттестаттау
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
Құтқарушы жетоны
Құтқарушының жетоны тот баспайтын құрыштан жасалған, тік бұрышты жолақ, жандары дөңгелектенген және өлшемдері: ось сызығы бойынша ұзындығы - 50 миллиметр, ені - 25 миллиметр, қалыңдығы - 1,5 миллиметр. Карабині бар металл шынжырдағы жетонды денеге, кеудеге немесе қолға білезік ретінде тағу үшін ось сызығы бойынша жанында диаметрі 3 миллиметр екі тесік бар. Шынжыр ұзындығы - 700 миллиметр, баудың және карабиннің материалы-тот баспайтын құрыш.
Жетонның беткі жағында жазу ойылып жасалған:
1-жол – "Қазақстан";
2-жол – "Құтқарушы";
3-жол құтқарушының тегі;
4-жол – құтқарушының аты және әкесінің аты (ол болған кезде);
5-жол – құтқарушының қан тобы;
6-жол – құтқарушының тіркеу нөмірі.