Об утверждении Правил разработки программы производственного экологического контроля объектов I и II категорий, ведения внутреннего учета, формирования и предоставления периодических отчетов по результатам производственного экологического контроля
Приказ Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 14 июля 2021 года № 250. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 июля 2021 года № 23553.
В соответствии с пунктом 3 статьи 185 Экологического кодекса Республики Казахстан, подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила разработки программы производственного экологического контроля объектов I и II категорий, ведения внутреннего учета, формирования и предоставления периодических отчетов по результатам производственного экологического контроля согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет – ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
М. Мирзагалиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министра экологии, геологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан

I және II санаттағы объектілерді өндірістік экологиялық бақылау, ішкі есепке алуды жүргізу, өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша мерзімдік есептерді қалыптастыру және ұсыну бағдарламасын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің 2021 жылғы 14 шiлдедегі № 250 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 15 шiлдеде № 23553 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 185-бабының 3-тармағына, "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес I және II санаттағы объектілерді өндірістік экологиялық бақылау, ішкі есепке алуды жүргізу, өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша мерзімдік есептерді қалыптастыру және ұсыну бағдарламасын әзірлеу қағидалары бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрі
М. Мирзагалиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттiгi Ұлттық
статистика бюросы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің

от 14 июля 2021 года № 250
Правила разработки программы производственного экологического контроля объектов I и II категорий, ведения внутреннего учета, формирования и представления периодических отчетов по результатам производственного экологического контроля
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки программы производственного экологического контроля объектов I и II категорий, ведения внутреннего учета, формирования и представления периодических отчетов по результатам производственного экологического контроля (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 185 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее - Кодекс) и в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и определяет порядок разработки программы производственного экологического контроля I и II категорий, ведения учета, формирования и представления периодических отчетов по результатам производственного экологического контроля.
2. Основные понятия и определения, используемые в Правилах:
1) оператор объекта - физическое или юридическое лицо, в собственности или ином законном пользовании которого находится объект, оказывающий негативное воздействие на окружающую среду;
2) программа производственного экологического контроля – руководящий документ для проведения производственного экологического контроля и производственного мониторинга окружающей среды, который представляет собой комплекс организационно-технических мероприятий по определению фактического состояния окружающей среды в результате деятельности предприятия.
Иные понятия и определения, используемые в настоящих Правилах, применяются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Операторы объектов I и II категорий осуществляют производственный экологический контроль в соответствии со статьей 182 Кодекса.
4. Производственный экологический контроль осуществляется согласно требованиям настоящих правил и программы производственного экологического контроля, разработанный операторами объектов I и II категорий.
5. Программа производственного экологического контроля утверждается руководителем предприятия.
6. Программа производственного экологического контроля содержит следующую информацию:
1) обязательный перечень количественных и качественных показателей эмиссий загрязняющих веществ и иных параметров (отходы производства и потребления), отслеживаемых в процессе производственного мониторинга;
2) периодичность и продолжительность производственного мониторинга, частоту осуществления измерений;

2021 жылғы 14 шілдедегі № 250
Бұйрыққа 2-қосымша
I және II санаттағы объектілерді өндірістік экологиялық бақылау, ішкі есепке алуды жүргізу, өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша мерзімдік есептерді қалыптастыру және ұсыну бағдарламасын әзірлеу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы I және II санаттағы объектілерді өндірістік экологиялық бақылау, ішкі есепке алуды жүргізу, өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша мерзімдік есептерді қалыптастыру және ұсыну бағдарламасын әзірлеу қағидалары (бұдан әрі –Қағидалар) Қазақстан Республикасының Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 185-бабының 3-тармағына және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16 бабы 3 тармағының 2) тармақшасына сәйкес сәйкес әзірленді және I және II санаттағы объектілерді өндірістік экологиялық бақылау, есепке алуды жүргізуге, өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша мерзімді есептерді қалыптастыруға және ұсыну бағдарламасын әзірлеу тәртібін анықтайды.
2. Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен анықтамалар:
1) объект операторы – меншігінде немесе өзге де заңды пайдалануында қоршаған ортаға теріс әсер ететін объект бар жеке немесе заңды тұлға;
2) өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасы – өндірістік экологиялық бақылауды және қоршаған ортаның өндірістік мониторингін жүргізуге арналған басшылық құжат, ол кәсіпорын қызметінің нәтижесінде қоршаған ортаның нақты жай-күйін айқындау жөніндегі ұйымдастырушылық-техникалық іс-шаралар кешенін білдіреді.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар мен анықтамалар Қазақстан Республикасының қоршаған ортаны қорғау саласындағы заңнамасына сәйкес қолданылады.
3. Кодекстің 182-бабының талабына сәйкес I және II санаттағы объектілердің операторлары өндірістік экологиялық бақылауды жүзеге асырады.
4. Өндірістік экологиялық бақылау осы Қағидалардың талаптарына және осы Қағидаларға сәйкес I және II санаттағы объектілердің операторларымен әзірленген өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.
5. Өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын кәсіпорын басшысы бекітеді.
6. Өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасы мынадай ақпаратты қамтиды:
1) ластағыш заттар эмиссияларының сандық және сапалық көрсеткіштерінің және өндірістік мониторинг процесінде қадағаланатын өзге де параметрлердің (тұрмыстық және өндірістік қалдықтыр) міндетті тізбесі;
2) өндірістік мониторингтің кезеңділігі мен ұзақтығы, өлшеуді жүзеге асырудың жиілігі;

3) сведения об используемых инструментальных и расчетных методах проведения производственного мониторинга;
4) необходимое количество точек отбора проб для параметров, отслеживаемых в процессе производственного мониторинга (по компонентам мониторинга окружающей среды) и места проведения измерений;
5) методы и частоту ведения учета, анализа и сообщения данных;
6) план-график внутренних проверок и процедуру устранения нарушений экологического законодательства Республики Казахстан, включая внутренние инструменты реагирования на их несоблюдение;
7) механизмы обеспечения качества инструментальных измерений;
8) протокол действий в нештатных ситуациях;
9) организационную и функциональную структуру внутренней ответственности работников за проведение производственного экологического контроля;
10) иные сведения, отражающие вопросы организации и проведения производственного экологического контроля (информация о планах природоохранных мероприятий и/или программе повышения экологической эффективности).
7. Производственный мониторинг является элементом производственного экологического контроля, а также программы повышения экологической эффективности. В рамках осуществления производственного мониторинга выполняются операционный мониторинг, мониторинг эмиссий в окружающую среду и мониторинг воздействия.
Глава 2. Порядок разработки программы производственного экологического контроля объектов I и II категорий
Параграф 1. Содержание программы производственного экологического контроля объектов I и II категорий
8. Программа содержит обязательные структурные элементы в соответствии с осуществляемой производственной деятельностью в следующем порядке:
1) титульный лист, который содержит информацию о наименовании объекта, кем и когда утверждена программа;
2) общие сведения о предприятии представляется по форме согласно приложению 1 настоящих Правил;
3) информация по отходам производства и потребления представляется по форме согласно приложению 1 настоящих Правил;
4) общие сведения об источниках выбросов представляется по форме согласно приложению 1 настоящих Правил;
5) сведения об источниках выбросов загрязняющих веществ, на которых мониторинг осуществляется инструментальными измерениями, представляется по форме согласно приложению 1 настоящих Правил;
6) сведения об источниках выбросов загрязняющих веществ, на которых мониторинг осуществляется расчетным методом, представляется по форме согласно приложению 1 настоящих Правил;
7) при наличии на предприятии в собственности полигона твердых бытовых отходов проводится газовый мониторинг для каждой секции полигона с целью получения объективных данных с установленной периодичностью за количеством и качеством газовых эмиссий и их изменением на полигоне твердых бытовых отходов. Сведения о газовом мониторинге представляется по форме согласно приложению 1 настоящих Правил;

3) өндірістік мониторинг жүргізудің пайдаланылатын аспаптық және есептік әдістері туралы мәліметтер;
4) өндірістік мониторинг процесінде қадағаланатын параметрлер үшін сынамаларды іріктеу нүктелерінің қажетті саны (қоршаған орта құрамдастарының мониторингі) және өлшеу жүргізу орындары;
5) деректерді есепке алуды, талдау мен хабарлауды жүргізу әдістері мен жиілігі;
6) ішкі тексерулердің жоспар-кестесі және Қазақстан Республикасының экология заңнамасын бұзушылықтарды жою рәсімі, оған қоса олардың сақталмауына ден қоюдың ішкі құралдары;
7) аспаптық өлшеу сапасын қамтамасыз ету тетіктері;
8) штаттан тыс жағдайлардағы іс-қимылдардың хаттамасы;
9) өндірістік экологиялық бақылауды жүргізу үшін жұмыскерлердің ішкі жауапкершілігінің ұйымдық және функционалдық құрылымы;
10) өндірістік экологиялық бақылауды ұйымдастыру мен жүргізу мәселелерін көрсететін өзге де мәліметтер (табиғатты қорғау іс-шараларының жоспарлары және/немесе экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасы туралы ақпарат).
7. Өндірістік мониторинг өндірістік экологиялық бақылаудың, сондай-ақ экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасының элементі болып табылады. Өндірістік мониторингті жүзеге асыру шеңберінде операциялық мониторинг, қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингі және әсер ету мониторингі орындалады.
2 - тарау. I және II санаттағы объектілердің өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын әзірлеу тәртібі
1-параграф. I және II санаттағы объектілерді өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының мазмұны
8. Бағдарлама мынадай тәртіппен жүзеге асырылатын өндірістік қызметке сәйкес міндетті құрылымдық элементтерден тұрады:
1) объектінің атауы, бағдарламаны кіммен және қашан бекітілгені туралы ақпаратты қамтитын титул парағы;
2) кәсіпорын туралы жалпы мәліметтер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады;
3) өндіріс және тұтыну қалдықтары бойынша ақпарат осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады;
4) шығарындылардың көздері туралы ақпарат осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады;
5) шығу көздеріндегі ластаушы заттардың шығарындыларына аспаптық әдіспен жүргізілетін мониторингі туралы ақпарат осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады;
6) есептеу әдісімен атмосфералық ауаға шығарындылардың мониторингі туралы ақпарат ұйымдастырылмаған көздерде жүргізіледі және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынады;
7) кәсіпорында полигонның меншігінде қатты тұрмыстық қалдықтар болған кезде қатты тұрмыстық қалдықтар полигонында газ эмиссияларының саны мен сапасына және олардың өзгеруіне белгіленген кезеңділікпен объективті деректер алу мақсатында полигонның әрбір секциясы үшін газ мониторингі жүргізіледі. Газ мониторингі туралы мәліметтер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады;

8) сведения по сбросу сточных вод представляется по форме согласно приложению 1 настоящих Правил;
9) мониторинг воздействия осуществляется для определения состояния окружающей среды в зонах воздействия. План-график наблюдений за состоянием атмосферного воздуха представляется по форме согласно приложению 1 настоящих Правил;
10) график мониторинга воздействия на водные объекты представляется по форме согласно приложению 1 настоящих Правил. Для мониторинга подземных вод указывается источник воздействия, количество наблюдательных скважин, расположение, перечень контролируемых веществ, периодичность и методы анализа, наличие контрольных скважин.
Мониторинг воздействия после аварийных эмиссий в окружающую среду продолжается до получения показателя предельно-допустимых концентрации на границе зоны воздействия. В случае наличия сброса сточных вод в водный объект, программа ведения регулярных наблюдений за водными объектами и их водоохранных зон, предусматривает осуществление наблюдений за качеством поверхностных вод в фоновом и контрольном створах относительно сброса (выпусков) сточных вод в водный объект в основные гидрологические фазы (для водотоков) и основные гидрологические ситуации (для водоемов). Периодичность отбора и анализа проб поверхностных вод в фоновом и контрольном створах водного объекта совмещается со сроками наблюдений за сточными водами для объектов;
11) мониторинг уровня загрязнения почв осуществляется в зоне воздействия производства и представляется по форме согласно приложению 1 настоящих Правил;
Мониторинг биоразнообразия проводится по всей контрактной территории с целью предотвращения риска их уничтожения и невозможности воспроизводства. Информация о состоянии природных ареалов и идентификации биологического разнообразия (животный и растительный мир), проведҰнных в рамках оценки воздействия на окружающую среду объектов I и II категории;
12) план-график внутренних проверок и процедуру устранения нарушений экологического законодательства, составленный по форме согласно приложению 1 настоящих Правил.
9. Оператор объекта принимает меры по регулярной внутренней проверке соблюдения требований экологического законодательства Республики Казахстан и сопоставлению результатов производственного экологического контроля с условиями экологического и иных разрешений.
Внутренние проверки проводятся специалистами, в функции которого входят вопросы охраны окружающей среды и осуществление производственного экологического контроля, а также службами охраны окружающей среды, на которых возложена ответственность за организацию и проведение производственного экологического контроля. Контроль осуществляется в соответствии с планом-графиком внутренних проверок и процедур устранения нарушений экологического законодательства Республики Казахстан.

8) сарқынды суларды ағызу жөніндегі мәліметтер осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады;
9) әсер ету мониторингі әсер ету аймақтарындағы қоршаған ортаның жай-күйін айқындау үшін жүзеге асырылады. Атмосфералық ауаның жай-күйін бақылаудың жоспар-кестесі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады;
10) су объектісіне әсер ету мониторингі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады. Жерасты суларын бақылау үшін әсер ету көзі, бақылау ұңғымаларының саны, орналасқан жері, бақыланатын заттардың тізбесі, талдау жиілігі мен әдістері, бақылау ұңғымаларының болуы көрсетіледі.
Қоршаған ортаға авариялық эмиссиялардан кейін әсер ету мониторингі әсер ету аймағының шекарасында шекті жол берілетін шоғырлану көрсеткіші алынғанға дейін жалғасады. Су объектісіне сарқынды суларды ағызу болған жағдайда, су объектілеріне және олардың су қорғау аймақтарына тұрақты байқаулар жүргізу бағдарламасы негізгі гидрологиялық фазаларға (су ағындары үшін) және негізгі гидрологиялық жағдайларға (су қоймалары үшін) сарқынды суларды су объектісіне ағызуға (шығаруға) қатысты фондық және бақылау тұстамаларындағы жерүсті суларының сапасына байқауларды жүзеге асыруды көздейді. Су объектісінің фондық және бақылау тұстамаларындағы жер үсті суларының сынамаларын алу және талдау кезеңділігі объектілер үшін сарқынды суларды бақылау мерзімдерімен ұштастырылады.
11) топырақтың ластану деңгейінің мониторингі өндірістің әсер ету аймағында жүзеге асырылады және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсынылады;
Биоәртүрліліктің мониторингі оларды жою қаупін және өсімін молайту мүмкін еместігін болдырмау мақсатында бүкіл келісімшарттық аумақ бойынша жүргізіледі. I және II санаттағы объектілердің қоршаған ортаға әсерін бағалау шеңберінде жүргізілген табиғи ареалдардың жай-күйі және биологиялық әртүрлілікті (жануарлар мен өсімдіктер әлемі) сәйкестендіру туралы ақпарат.
12) ішкі тексерулердің жоспар-кестесін және экологиялық заңнаманың бұзылуын жою рәсімдерін осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша;
Ішкі тексерулерді еңбек міндеттеріне қоршаған ортаны қорғау мәселелері және өндірістік экологиялық бақылауды жүзеге асыру жөніндегі функциялар кіретін мамандар, сондай-ақ қоршаған ортаны қорғау қызметтері жүргізеді. Бақылау ішкі тексерулердің жоспар-кестесіне және Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын бұзушылықтарды жою рәсімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.
9. Объект операторы Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасы талаптарының сақталуын тұрақты ішкі тексеру және өндірістік экологиялық бақылау нәтижелерін экологиялық және өзге де рұқсаттардың талаптарымен салыстыру бойынша шаралар қабылдайды.
Ішкі тексерулерді функцияларына қоршаған ортаны қорғау мәселелері және өндірістік экологиялық бақылауды жүзеге асыру кіретін мамандар, сондай-ақ өндірістік экологиялық бақылауды ұйымдастыру және жүргізу үшін жауапкершілік жүктелген қоршаған ортаны қорғау қызметтері жүргізеді. Бақылау ішкі тексерулердің жоспар-кестесіне және Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасын бұзушылықтарды жою рәсімдеріне сәйкес жүзеге асырылады.

Параграф 2. Порядок проведения производственного экологического контроля объектов, проводящих операции по недропользованию в казахстанской части Каспийского моря
10. Операторы объекта, проводящий операции по недропользованию в казахстанской части Каспийского моря, проводят ежегодный производственный мониторинг окружающей среды (по климатическим сезонам) по всей контрактной территории, за исключением мониторинга в зимний период на акватории моря, покрытой льдами, с целью предотвращения негативного воздействия на морскую среду.
11. Проведение производственного экологического мониторинга воздействия (далее - ПЭМ) осуществляется оператором с начала производственной деятельности по выполнению производственных операций (строительство, эксплуатация береговых объектов, трубопроводов, судоходных каналов), а при освоении нефтегазовых месторождений по всей контрактной территории, начиная со стадии планирования, осуществления производственной деятельности и ликвидации объектов.
12. Производственный экологический мониторинг в казахстанском секторе Каспийского моря осуществляется на станциях, которые создаются с учетом проводимых и планируемых видов работ (нефтяных операций).
13. Схемы расположения станций ПЭМ: круговая, крестообразная, ромбовидная. Схемы и количество станций зависят от воздействия и определяются при разработке проекта оценки воздействия на окружающую среду. Предусматривается обязательное размещение станций ПЭМ на расстоянии пятьсот метров от точки сброса сточных вод, определяющих контрольный створ.
Для площадного объекта – схема и количество станций зависит от воздействия и определяется при разработке проекта оценки воздействия на окружающую среду или в Программе производственного экологического мониторинга.
При ведении ПЭМ на станциях в качестве контрольных точек выбираются не менее трех станций, расположенных на достаточном удалении вне зоны воздействия.
14. На линейных объектах (трубопроводы) станции ПЭМ размещают на перпендикулярных профилях через десять километров по трем станциям ПЭМ, расположенных в центре и в пятьсот метров вправо и влево от трассы. При строительстве линейных объектов расположение станций определяется при разработке проекта оценки воздействия на окружающую среду.
15. При возникновении аварийного загрязнения окружающей среды оператор не позднее двух календарных дней со дня возникновения аварийного загрязнения начинает осуществлять ПЭМ его последствий, результаты ПЭМ передает в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды.
ПЭМ последствий аварийного загрязнения окружающей среды включает оперативные наблюдения за всеми параметрами окружающей среды, которые подверглись воздействию в результате аварии. Размещение точек отбора проб определяется непосредственно после установления характера и масштабов аварии на основе результатов обследования территории и источников аварийных выбросов/сбросов и указывается в утвержденной Программе.
ПЭМ последствий аварийного загрязнения проводится оператором до достижения стандартных показателей по всем параметрам окружающей среды.

2-параграф. Каспий теңізінің қазақстандық бөлігінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізетін объектілерге өндірістік экологиялық бақылау жүргізу тәртібі
10. Каспий теңізінің қазақстандық бөлігінде жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізетін объектінің операторлары теңіз ортасына теріс әсерді болдырмау мақсатында мұз басқан теңіз акваториясындағы қысқы кезеңдегі мониторингті қоспағанда, барлық келісімшарттық аумақ бойынша қоршаған ортаға (климаттық маусымдар бойынша) жыл сайынғы өндірістік мониторинг жүргізеді.
11. Өндірістік экологиялық әсер ету мониторингін (бұдан әрі – ӨЭМ) жүргізуді оператор өндірістік операцияларды (жағалау объектілерін, құбырларды, кеме қатынасы арналарын салу, пайдалану) орындау жөніндегі өндірістік қызмет басталғаннан бастап, ал мұнай-газ кен орындарын барлық келісімшарттық аумақ бойынша игеру кезінде өндірістік қызметті жоспарлау, жүзеге асыру және объектілерді жою сатысынан бастап жүзеге асырады.
12. Каспий теңізінің қазақстандық секторындағы өндірістік экологиялық мониторинг жүргізілетін және жоспарланатын жұмыс түрлерін (мұнай операцияларын) ескере отырып құрылатын станцияларда жүзеге асырылады.
13. ӨЭМ станцияларының орналасу сызбасы: дөңгелек, айқастырма тәрізді, ромб тәрізді. Станциялардың схемалары мен саны әсерге байланысты және қоршаған ортаға әсерді бағалау жобасын жасау кезінде анықталады. ӨЭМ станцияларын бақылау жармасын айқындайтын сарқынды суларды ағызу нүктесінен бес жүз метр қашықтықта міндетті орналастыру көзделеді.
Алаңдық объект үшін – станциялардың схемасы мен саны әсерге байланысты болады және қоршаған ортаға әсерді бағалау жобасын әзірлеу кезінде немесе өндірістік экологиялық мониторинг бағдарламасында айқындалады.
Станцияларда ӨЭМ жүргізілген кезде бақылау нүктелері ретінде әсер ету аймағынан тыс жеткілікті қашықта орналасқан кемінде үш станция таңдап алынады.
14. Желілік объектілерде (құбыржолдар) ӨЭМ станциялары ортада және трассадан оңға және солға бес жүз метрде орналасқан үш ӨЭМ станциялары бойынша он километрден кейін перпендикуляр профильдерде орналастырылады. Желілік объектілерді салған кезде станциялардың орналасуы қоршаған ортаға әсер етуді бағалау жобасын әзірлеген кезде айқындалады.
15. Қоршаған ортаның авариялық ластануы туындаған кезде жер қойнауын пайдаланушы авариялық ластану туындаған күннен бастап күнтізбелік екі күннен кешіктірмей оның салдарларына ӨЭМ жүзеге асыра бастайды, ӨЭМ нәтижелерін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға береді.
Қоршаған ортаның апаттық ластану салдарының ӨЭМ апат нәтижесі әсеріне ұшыраған, қоршаған ортаның барлық параметрлеріне жедел бақылауды қамтиды.Сынамаларды алу нүктелерінің орналасуы тікелей апатты шығарындылар/төгінділер көздері мен аумақтарын зерттеу нәтижелерінің негізінде сипаты мен апат ауқымын дәлелдегеннен кейін анықталады және бекітілген бағдарламада көрсетіледі.
Авариялық ластану салдарларының ӨЭМ оператор қоршаған ортаның барлық параметрлері бойынша стандартты көрсеткіштерге қол жеткізгенге дейін жүргізеді.

16. Проведение ПЭМ ликвидированной скважины и скважины в консервации (точечный объект) осуществляется оператором по отдельной Программе, в которой устанавливаются: периодичность, объемы, параметры, методы, частота и точки наблюдений.
ПЭМ ликвидированной скважины и скважины в консервации проводиться: ежегодно, путем проведения отбора проб воды и донных отложений (включая участок вблизи устья скважин). Ведется подводная видеосъемка и картирование состояния участка в районе скважины.
Глава 3. Требования к отчетности по результатам производственного экологического контроля
17. Оператор объекта ведет внутренний учет, формирует и представляет периодические отчеты по результатам производственного экологического контроля в электронной форме в информационную систему уполномоченного органа в области охраны окружающей среды с подписанием электронной цифровой подписью первого руководителя оператора объекта.
18. Прием и анализ представленных отчетов по результатам производственного экологического контроля осуществляется территориальными подразделениями уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
19. Структура отчета о выполнении программы производственного экологического контроля состоит из пояснительной записки и формы, предназначенной для сбора административных данных согласно приложению 2 настоящих Правил.
В случае отсутствия требуемой информации при заполнении формы отчетной информации указывается "- " (прочерк) в соответствующей ячейке и/или таблице.
20. Виды деятельности, по которым требуется информация для расчетного метода производственного контроля выбросов в атмосферный воздух, представляются согласно приложению 3 настоящих Правил.
21. Сведения по выбросам загрязняющих веществ в атмосферный воздух, по которым представляется информация к Регистру выбросов и переносов загрязнителей осуществляется по веществам согласно приложению 4 настоящих Правил.
22. Сведения по сбросам загрязняющих веществ со сточными водами, по которым представляется информация к Регистру выбросов и переносов загрязнителей осуществляется по веществам согласно приложению 5 настоящих Правил.
23. Отчет о выполнении программы производственного экологического контроля предоставляются ежеквартально до первого числа второго месяца за отчҰтным кварталом в информационную систему уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
Отчеты по результатам ПЭМ проводимого в казахстанской части Каспийского моря представляются ежегодно до первого числа третьего месяца следующего за отчҰтным периодом в информационную систему уполномоченного органа.

16. Жойылған ұңғыманың және консервациялаудағы(нүктелік нысан) ұңғыманың ӨЭМ жүргізуді оператормен жеке бағдарлама бойынша жүзеге асырады, онда: кезеңділік, көлем, параметрлер, әдістер, бақылау жиілігі мен нүктелері белгіленеді.
Жойылған ұңғыманың және консервациялаудағы ұңғыманың ӨЭМ: жыл сайын су сынамалары мен түптік шөгінділерді (ұңғымалар сағасына жақын учаскені қоса алғанда) іріктеу жолымен жүргізіледі. Су астындағы бейнетүсірілім және ұңғыма ауданындағы учаскенің жай-күйін картаға түсіру жүргізіледі.
3-тарау. Өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша есептілікке қойылатын талаптар
17. Объект операторы ішкі есепке алуды жүргізеді, объект операторының бірінші басшысының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қоя отырып, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне электрондық нысанда өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша кезеңдік есептерді қалыптастырады және ұсынады.
18. Өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша ұсынылған есептерді қабылдау және талдау қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен жүзеге асырылады.
19. Өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын орындау туралы есептің құрылымы түсіндірме жазбадан және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес есептік ақпаратты толтыруға арналған нысаннан тұрады.
Есепті ақпарат нысанын толтыру кезінде қажетті ақпарат болмаған жағдайда тиісті торкөзде және/немесе кестеде "- " (сызықша) көрсетіледі.
20. Атмосфералық ауаға шығарындыларды өндірістік бақылау есептері негізінде ақпарат талап етілетін қызмет түрлері осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ұсынылады.
21. Ластауыштардың шығарындылары мен тасымалдарының тіркеліміне ақпарат ұсынылатын атмосфералық ауаға ластауыш заттар шығарындыларының мониторингі осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес заттар бойынша жүзеге асырылады.
22. Ластауыштардың шығарындылары мен тасымалдарының тіркеліміне ақпарат ұсынылатын сарқынды сулармен ластаушы заттардың төгінділерінің мониторингі осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес заттар бойынша жүзеге асырылады.
23. Өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының орындалуы туралы есеп тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың бірінші күніне дейін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне ұсынылады.
ӨЭМ нәтижелері бойынша жылдық есептер есепті кезең аяқталғаннан кейін үш ай ішінде уәкілетті органның ақпараттық жүйесіне ұсынылады.

24. К периодическим отчетам производственного экологического контроля прилагаются акты или протокола отбора проб, протокола результатов испытаний производственного экологического мониторинга.
Приложение 1
к Правилам разработки
программы производственного
экологического контроля
объектов I и II категорий,
ведения внутреннего учета,
формирования и представления
периодических отчетов
по результатам производственного
экологического контроля
Форма
Программа производственного экологического контроля объектов I и II категории

24. Өндірістік экологиялық бақылаудың мерзімді есептеріне актілер немесе сынамалар алу хаттамалары, өндірістік экологиялық мониторингті сынау нәтижелерінің хаттамалары қоса беріледі.
I және II санаттағы объектілерді
өндірістік экологиялық бақылау,
ішкі есепке алуды жүргізу,
өндірістік экологиялық бақылау
нәтижелері бойынша мерзімдік
есептерді қалыптастыру және
ұсыну бағдарламасын әзірлеу
қағидаларына 1-қосымша
Нысан
I және II санаттағы объектілерді өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасы

1)
Количество источников с автоматизированной системой мониторинга (при наличии)
2)
Количество источников, на которых мониторинг осуществляется инструментальными замерами
3)
Количество источников, на которых мониторинг осуществляется расчетным методом
Организованных, не оборудованных очистными сооружениями, из них:
4)
Количество источников с автоматизированной системой мониторинга (при наличии)
5)
Количество источников, на которых мониторинг осуществляется инструментальными замерами

1)
Мониторингтің автоматтандырылған жүйесі бар көздер саны (бар болған жағдайда)
2)
Мониторинг аспаптық өлшеу арқылы жүзеге асырылатын көздер саны
3)
Мониторинг есептік әдіспен жүзеге асырылатын көздер саны
Тазарту құрылыстарымен жабдықталмағанұйымдастырылған, оның ішінде:
4)
Мониторингтің автоматтандырылған жүйесі бар көздер саны (бар болған жағдайда)
5)
Мониторинг аспаптық өлшеу арқылы жүзеге асырылатын көздер саны

Сноска. Приложение 2 – в редакции приказа и.о. Министра экологии и природных ресурсов РК от 24.05.2023 № 164 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Представляется: в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды
Форма административных данных размещена на интернет - ресурсе:
https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo
Наименование формы: Отчет по результатам производственного экологического контроля
Индекс формы: ПЭК

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 24.05.2023 № 164 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ұсынылады: қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға
Әкімшілік деректердің нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.gov.kz/memleket/entities/ecogeo
Нысанның атауы: өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша есеп
Нысан индексі: ӨЭК

Периодичность: ежеквартально, по таблицам 7 и 12 ежегодно.
Отчетный период: _____ квартал, ______ год.
Круг лиц, представляющих информацию: операторы объектов I и II категорий.
Срок представления формы административных данных: ежеквартально до первого
числа второго месяца за отчҰтным кварталом, ежегодно до первого числа третьего
месяца, следующего за отчҰтным периодом по производственному мониторингу на море.

Кезеңділігі: тоқсан сайын, 7 және 12-кесте бойынша жыл сайын.
Есепті кезең: ________ тоқсан, _______ жыл.
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: I және II санаттағы объектілердің операторлары.
Әкімшілік деректер нысанын ұсыну мерзімі: тоқсан сайын есепті тоқсаннан кейінгі екінші айдың бірінші күніне дейін, жыл сайын теңіздегі өндірістік мониторинг бойынша есепті кезеңнен кейінгі үшінші айдың бірінші күніне дейін.

2. Производственный мониторинг
Сведения об аккредитованной испытательной лаборатории
Таблица 1
Наименование аккредитованной испытательной лаборатории
Номер и срок действия аттестата аккредитации испытательной лаборатории
Область аккредитации испытательной лаборатории
1
2
3
4
Атмосферный воздух Сведения об источниках загрязнения атмосферы
(автоматическое заполнение)
Таблица 2
Количество стационарных источников выбросов ЗВ, всего единиц
Из них:
организованные
неорганизованные
оборудованные очистными сооружениями
без очистки
1
2
3
4
5
6
Всего:
осуществлявшие выбросы в отчетном периоде:
Фактические выбросы загрязняющих веществ (сводная таблица) по мониторингу эмиссии атмосферного воздуха
Таблица 3
Площадка
Инвентаризационный номер источников выбросов
Наименование источников выбросов
Наименование загрязняющих веществ
Установленный норматив
Фактический объем выбросов загрязняющих веществ (далее - ЗВ)
наименование
Местоположение, координаты (долгота и широта)
г/с
тонн/год
г/с
тонн/год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
ВСЕГО
Продолжение таблицы 3
Объем выбросов в атмосферный воздух без очистки
Объем уловленных и обезвреженных ЗВ
Сверхнормативные выбросы
Увеличение или снижение выбросов ЗВ в сравнении с разрешенным, %
(тонна в год)
Причины увеличения
всего
Из них утилизировано
тонна в год
тонна в год
тонна в год
грамм в секунду
тонна в год
10
11
12
13
14
15
16
Результаты на основе автоматизированной системы мониторинга выбросов загрязняющих веществ.
Отчетная информация по источникам, где установлена автоматизированная система мониторинга, представляется по формам, предусмотренных Правилами ведения автоматизированной системы мониторинга эмиссий в окружающую среду при проведении производственного экологического контроля.
Результаты на основе измерений выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
Таблица 4
Площадка
Источник выброса
Наименование загрязняющих веществ
наименование
Местоположение, координаты (долгота и широта)
наименование
номер
1
2
3
4
5
ВСЕГО
Продолжение таблицы 4
Установленный норматив по ПДВ, ОВОС
Фактический результат
Превышение нормативов предельно допустимых выбросов (ПДВ)
Мероприятия по устранению нарушения (с указанием сроков)
грамм в секунду
тонна в год
грамм в секунду
тонна в год
6
7
8
9
10
11
Результаты на основе расчетов выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
Таблица 5
Площадка
Источник выброса
Наименование загрязняющих веществ
Установленный норматив по ПДВ, ОВОС
наименование
Местоположение, координаты (долгота и широта)
наименование
номер
грамм в секунду
тонна в год
1
2
3
4
5
6
7
ВСЕГО
Продолжение таблицы 5
Фактический результат
Методика расчета
Вид потребляемого сырья/
материала (название)
Расход сырья/ материала, тонн
Время работы оборудования, часов
Превышение нормативов ПДВ
грамм в секунду
тонна в год
8
9
10
11
12
13
14
Сведения по мониторингу воздействия на атмосферный воздух
Отчетность по мониторингу воздействия представляется периодический, один раз в квартал согласно таблице 6.
Мониторинг воздействия после аварийных эмиссий проводится согласно утвержденного протокола действий во внештатных ситуациях и представляется в рамках отчета производственного экологического контроля.
Таблица 6
Точки отбора проб, координаты
(долгота и широта)
Наименование загрязняющих веществ
Предельно допустимая концентрация (максимально разовая, мг/м3)
Фактическая концентрация, мг/м3
Наличие превышения предельно допустимых концентраций, кратность
Мероприятия по устранению нарушений и улучшению экологической обстановки
(с указанием сроков)
1
2
3
4
5
6
Поверхностные и подземные воды
Информация по использованию воды
Таблица 7
Забрано, получено за отчетный период, кубический метр (м3)
Фактический объем сбросов за отчетный период (м3)
Производственные
Хозяйственно-бытовые
Производственные
хозяйственно-бытовые
От природных источников
От других организации
От природных источников
От других организации
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы 7
Объем переданных стоков сторонним организациям (м3)
Оборотное использование (м3)
Повторное использование (м3)
Объем закачки воды в пласт (м3)
7
8
9
10
Результаты лабораторного анализа сточных вод
Таблица 8
Наименование объекта воздействия, координаты (долгота и широта)
Координаты места сброса сточных вод
Наименование загрязняющих веществ
Установленный норматив
Фактический результат мониторинга
Соблюдение либо превышение нормативов предельно допустимых сбросов
Мероприятия по устранению нарушений
мг/дм3
тонна в год
ммг/дм3
тонна в год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Сведения по мониторингу воздействия на водные ресурсы
Отчетность по мониторингу воздействия водные ресурсы представляется периодический, один раз в квартал согласно таблице 9.
После аварийных эмиссий в водный объект, мониторинг воздействия проводится согласно утвержденного протокола действий во внештатных ситуациях и представляется в рамках отчета производственного экологического контроля.
Таблица 9
Точки отбора проб, координаты
(долгота и широта)
Наименование загрязняющих веществ
Предельно допустимых концентрации, мг/дм3
Фактическая концентрация
мг/дм3
Наличие превышения предельно допустимых концентраций, кратность
Мероприятия по устранению нарушений и улучшению экологической обстановки
(с указанием сроков)
1
2
3
4
5
6
Сведения по мониторингу воздействия на почвенный покров
Таблица 10
Точки отбора проб, координаты
(долгота и широта)
Наименование загрязняющих веществ
Предельно допустимых концентраций (мг/кг)
Фактическая концентрация (мг/кг)
Наличие превышения предельно допустимых концентраций, кратность
Мероприятия по устранению нарушений и улучшению экологической обстановки
(с указанием сроков)
1
2
3
4
5
6
Сведения по радиационному мониторингу
Все виды работ, связанные с радиационным мониторингом, выполняются в соответствии с действующими нормативными правовыми актами Республики Казахстан. При осуществлении радиационного мониторинга сторонними организациями, необходимо наличие у сторонней организации соответствующей лицензии в области использования атомной энергии.
Таблица 11
Наименование источников воздействия
Установленный норматив микрозиверт в час (мкЗв/час)
Фактический результат мониторинга (мкЗв/час)
Превышение нормативов "Санитарно-эпидемиологические требования к обеспечению радиационной безопасности", кратность
Мероприятия по устранению нарушения
(с указанием сроков)
1
2
3
4
5
Сведения по производственному мониторингу на море (гидрометеорологические параметры, атмосферный воздух, физические факторы, морская вода, донные отложения, гидробионты, растительный и животный мир)
Таблица 12
Определяемые компоненты
Наименование станции
Координаты
Сезон года
Повторность отбора данных
Результат анализа
Метод проведения анализа
1
2
3
4
5
6
7
Гидрометеорологические параметры
Направление и скорость ветра, метры в секунду (м /с)
Температура воздуха, в градусах Цельсий (0С)
Состояние погоды (атмосферное давление в килопаскаль (кПа)/ миллиметр ртутного столба (мм.рт.ст.), облачность в %, атмосферные осадки)
Состояние водной поверхности (высота волн в метрах, направление и скорость течения метр в секунду, наличие нефтяной пленки, пены)
Атмосферный воздух
Диоксид серы, мг/м3
Диоксид азота мг/м3
монооксид углерода мг/м3
Углеводороды (при бурении и добыче углеводородного сырья) мг/м3
Сероводород мг/м3
Шум (где применимо) в децибелах (дБ)
Морские воды
Температура воды, 0С
Соленость, в промилле (%)
Прозрачность, в метрах
Мутность, по формазину на литр
Взвешенные вещества, мг/дм3
Растворенный кислород, мг/дм3
Водородный показатель -рН
электропроводность (микросименс - мкС)
Биогенные элементы (азот аммонийный, азот общий, азот нитратный, азот нитритный)
Фосфор общий, мг/дм3
Органический
углерод, мг/дм3
Суммарные углеводороды (нефтепродукты) , мг/дм3
Полиароматические углеводороды, мг/дм3
СПАВ ( анионные поверхностно-активные вещества) , мг/дм3
Фенолы, мг/дм3
Тяжелые металлы (Al, As, Ba, Cd, Cr, Сu, Fe, Hg, Ni, Pb, V, Zn) , мг/дм3
Биологическая потребность кислорода ( БПК5), мг/дм3
Химическая потребность кислорода ( ХПК), мг/дм3
Другие компоненты
Донные отложения
гранулометрический состав, %
окислительно-восстановительный потенциал
Температура на глубине 1 и 4 см, в градусах Цельсий (0С)
Водородный показатель, рН на глубине 1 и 4 см
Содержание органического углерода,%
Тяжелые металлы (Al, As, Ba, Cd, Cr, Сu, Fe, Hg, Ni, Pb, V, Zn), мг/кг
Фенолы
Содержание углеводорода (нефтепродукты), %
ПАУ (поли ароматические углеводороды), мг/кг
Микробиологические. Определение общего количества микроорганизмов, общего числа сапрофитов, актиномицетов и грибов, биомассы микроорганизмов, нефтеокисляющих микроорганизмов
Бентос
Видовой состав (число и список видов)
Количество основных групп и видов
Общая численность организмов
Общая биомасса
Доминирующие по численности и биомассе виды (состав количественно преобладающих видов зообентоса)
Фитопланктон
Видовой состав (число и список видов
Общая численность клеток
Общая биомасса
Уровень сапробности
Зоопланктон
Видовой состав (число и список видов)
Общая численность клеток
Общая биомасса
Уровень сапробности
Водная растительность
Флористический состав сообществ
Процент распространения видов в сообществах
Проективное покрытие донной поверхности растительностью в процентах
Структура растительности (вертикальная, горизонтальная)
Степень трансформации растительности
Ихтиофауна
Гидроакустические исследования (общая численность, видовой состав %)
Видовой состав рыб в уловах бимтралом и жаберными сетями
Ихтиопланктон (видовой состав, численность, вес), периоды исследований - весна, лето
Улов на одно траление/сеть по видам рыб и орудиям лова, размерная структура.
Особо ценные, редкие и краснокнижные виды рыб - видовой состав, морфометрические параметры, состояние половых продуктов, пол и стадия зрелости (неинвазийными, прижизненными методами - ультразвуковые и морфометрические исследования).
Для промысловых видов рыб (многочисленные, постоянные представители местного ихтиологического сообщества): индивидуальные биологические характеристики рыб (Q-общая масса, q-масса тела без внутренностей, L-общая длина рыбы, l - длина рыбы без хвостового плавника, пол, стадия зрелости, возраст, абсолютная индивидуальная плодовитость, темпы линейного роста, наличие отклонений (уродств) от типичного морфологического облика вида)
Наличие внешних паразитов, их локализация и количество (следует учитывать только паразитов видных невооруженным глазом, количество и видовая принадлежность
Наличие полостных паразитов, их количество и вес, видовая принадлежность.
Орнитофауна
видовой состав (число и список видов, сезонная и многолетняя динамика),
Численность (сезонная и многолетняя динамика)
Характер пребывания и особенности размещения на исследуемой территории,
Тюлени
Численность тюленей (сезонная и многолетняя динамика)
Характер пребывания и особенности размещения на контролируемой территории
Наименование
______________________
Адрес___________________________
Телефоны _____________________________________________________
Адрес электронной почты _______________________________________
Исполнитель __________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Руководитель или лицо, исполняющее его обязанности
______________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии)
Пояснения по заполнению формы отчета по результатам производственного экологического контроля, (ПЭК, ежеквартально, (ежегодно))

2. Өндірістік мониторинг Аккредиттелген сынақ зертханасы туралы мәліметтер
1-кесте
Аккредиттелген сынақ зертханасының атауы
Сынақ зертханасының аккредиттеу аттестатының нөмірі мен қолданылу мерзімі
Сынақ зертханасының аккредиттеу саласы
1
2
3
4
Атмосфералық ауа Атмосфераның ластану көздері туралы мәліметтер (автоматты түрде толтыру)
2-кесте
ЛЗ шығарынды ларының стационар лық көздерінің саны, бірліктің барлығы
Оның ішінде:
Ұйымдастырылған
Ұйымдастырылмаған
Тазарту құрылысжай ларымен жабдықталған
тазартусыз
1
2
3
4
5
Барлығы
есепті кезеңде шығарынды ларды жүзеге асырғандар
Атмосфералық ауа эмиссиясының мониторингі бойынша ластағыш заттардың нақты шығарындылары (жиынтық кесте)
3-кесте
Алаң
Шығарындылар көздерінің түгендеу нөмірі
Шыға рынды лар көздері нің атауы
Ластағыш заттардың атауы
Белгіленген норматив
Ластағыш заттар (бұдан әрі –ЛЗ) шығарынды ларының нақты көлемі
атауы
Орналасқан жері, координат тары (бойлық пен ендік)
г/с
жылына/ тонна
г/с
жылына/ тонна
1
2
3
4
5
6
7
8
9
БАРЛЫҒЫ
3-кестенің жалғасы
Тазартусыз атмосфералық ауаға шығарылған шығарындылардың көлемі
ауланғанжәне залалсыздандырылған ЛЗ көлемі
Нормативтен тыс шығарындылар
Рұқсат етілгендермен салыстырғанда ЛЗ шығарынды ларының ұлғаюы немесе төмендеуі, % (жылына/ тонна)
Ұлғаю себеп тері
барлығы
олардың ішінде кәдеге жаратылғаны
жылына/тонна
жылына/тонна
жылына/ тонна
г/с
жылына/ тонна
10
11
12
13
14
15
16
0
Ластағыш заттар шығарындылары мониторингінің автоматтандырылған жүйесі негізіндегі нәтижелер
Мониторингтің автоматтандырылған жүйесі орнатылған көздер жөніндегі есептік ақпарат Өндірістік экологиялық бақылау жүргізу кезінде қоршаған ортаға эмиссиялар мониторингінің автоматтандырылған жүйесін жүргізу қағидаларында көзделген нысандар бойынша ұсынылады.
Атмосфералық ауаға ластағыш заттардың шығарындыларын өлшеу негізіндегі нәтижелер
4-кесте
Алаң
Шығарынды көзі
Ластағыш заттардың атауы
атауы
Орналасқан жері, координаттары (бойлық пен ендік)
атауы
нөмірі
1
2
3
4
5
БАРЛЫҒЫ
4-кестенің жалғасы
ШЖБШ, ҚОӘБ бойынша белгіленген норматив
Нақты нәтиже
Шекті жол берілетін шығарындылардың (ШЖБШ) нормативтерін арттыру
Бұзушылықты жою жөніндегі іс-шаралар (мерзімдерін көрсете отырып)
г/с
жылына/ тонна
г/с
жылына/ тонна
6
7
8
9
10
11
Атмосфералық ауаға ластағыш заттардың шығарындыларын есептеу негізіндегі нәтижелер
5-кесте
Алаң
Шығарынды көзі
Ластағыш заттардың атауы
ШЖБШ, ҚОӘБ бойынша белгіленген норматив
атауы
Орналасқан жері, координаттары (бойлық пен ендік)
атауы
нөмірі
г/с
жылына/ тонна
1
2
3
4
5
6
7
БАРЛЫҒЫ
5-кестенің жалғасы
Нақты нәтиже
Есептеу әдістемесі
Тұтынылатын шикізат/
материал түрі (атауы)
Шикізат/ материал шығысы, тонна
Жабдықтың жұмыс істеу уақыты, сағат
Шекті жол берілетін шығарынды лар (ШЖБШ) нормативтерін арттыру
г/с
жылына/ тонна
8
9
10
11
12
13
14
Атмосфералық ауаға әсер етудің мониторингі бойынша мәліметтер
Әсер етудің мониторингі бойынша есептілік 6-кестеге сәйкес тоқсанына бір рет мерзімді түрде ұсынылады.
Қоршаған ортаға авариялық эмиссиялардан кейін әсер етудің мониторингі бойынша есептілік әсер ету аймағының шекарасында шекті жол берілетін концентрацияның көрсеткішін алғанға дейін әрбір аспаптық өлшеудің нәтижелері бойынша тәулік сайын ұсынылады.
6-кесте
Сынамаларды іріктеу нүктелері, координаттар
(бойлық және ендік)
Ластағыш заттардың атауы
Шекті жол берілетін концентрация (ең жоғары бір реттік, мг/м3)
Іс жүзіндегі концентрация, мг/м3
Шекті жол берілетін концентрациялардан асып кетуінің болуы, еселігі
Бұзушылықтарды жою және экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып)
1
2
3
4
5
6
Жер үсті және жер асты сулары
Суды пайдалану бойынша ақпарат
7-кесте
Есепті кезең ішінде алынған, берілген (м3)
Есепті кезең ішіндегі ағызудың нақты көлемі (м3)
Өндірістік
Шаруашылық-тұрмыстық
Өндірістік
Шаруашылық-тұрмыстық
Табиғи көздерден
Басқа ұйымдардан
Табиғи көздерден
Басқа ұйымдардан
1
2
3
4
5
6
7-кестенің жалғасы
Бөгде ұйымдарға берілген ағындардың көлемі
3)
Айналымдық пайдалану (м3)
Қайталап пайдалану
3)
* Суды жер қыртысына айдау көлемі
3)
7
8
9
10
Сарқынды сулардың зертханалық талдау нәтижелері
8-кесте
Әсер ету объектісінің атауы, координаттары (бойлық және ендік)
Сарқынды суларды ағызу орнының координаттары
Ластағыш заттардың атауы
Белгіленген норматив
Мониторингтің іс жүзіндегі нәтижесі
Шекті жол берілетін ағызу нормативтерін сақтау не асып кету
Бұзушылықты жою жөніндегі іс-шаралар
мг/дм3
тонна/жыл
мг/дм3
тонна/жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Су ресурстарына әсер етудің мониторингі бойынша мәліметтер
Су ресурстарына әсер етудің мониторингі бойынша есептілік 9-кестеге сәйкес тоқсанына бір рет мерзімді түрде ұсынылады.
Су объектісіне авариялық эмиссиялардан кейін әсер етудің мониторингі бойынша есептілік әсер ету аймағының шекарасында шекті жол берілетін концентрацияның көрсеткішін алғанға дейін әрбір аспаптық өлшеудің нәтижелері бойынша тәулік сайын ұсынылады.
9-кесте
Сынамаларды іріктеу нүктелері, координаттар
(бойлық және ендік)
Ластағыш заттардың атауы
Шекті жол берілетін концентрация, мг/дм3
Іс жүзіндегі концентрация
Шекті жол берілетін концентрациялардан асып кетуінің болуы, еселігі
Бұзушылықтарды жою және экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып)
1
2
3
4
5
6
Топырақ жамылғысына әсер етудің мониторингі бойынша мәліметтер
10-кесте
Сынамаларды іріктеу нүктелері, координаттар
(бойлық және ендік)
Ластағыш заттардың атауы
Шекті жол берілетін концентрация (мг/кг)
Іс жүзіндегі концентрация (мг/кг)
Шекті жол берілетін концентрациялардан асып кетуінің болуы, еселігі
Бұзушылықтарды жою және экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып)
1
2
3
4
5
6
Радиациялық мониторинг бойынша мәліметтер
Радиациялық мониторингке байланысты жұмыстардың барлық түрлері Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын нормативтік-құқықтық құжаттарға сәйкес орындалуы және оларды Қазақстан Республикасының аумағында радиоэкологиялық зерттеулер жүргізу құқығына лицензиясы бар ұйымдар орындауы тиіс.
11-кесте
Әсер ету көздерінің атауы
Белгіленген норматив (мкЗв/сағ)
Мониторингтің іс жүзіндегі нәтижесі (мкЗв/сағ)
"Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" нормативтерінен асып кету
Бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып)
1
2
3
4
5
Теңіздегі өндірістік мониторинг жөніндегі мәлімет (гидрометеорологиялық параметрлер, атмосфералық ауа, физикалық факторлар, теңіз суы, су түбі шөгінділері, гидробионттар, өсімдіктер мен жануарлар дүниесі)
12-кесте
Анықталатын компоненттер
Станциялар атауы
Координаттары
Жыл маусымы
Мәліметтерді алудың қайталануы
Талдау нәтижелері
Талдауды жүргізу әдістемесі
1
2
3
4
5
6
7
Гидрометеорологиялық параметрлері
Желдің бағыты мен жылдамдығы
Ауаның температурасы
Ауа райы ахуалы (атмосфералық қысым, бұлттылығы, атмосфералық жауын-шашын ),
Судың беткі қабатының ахуалы (толқынның биіктігі,ағыстың бағыты мен жылдамдығы, мұнай үлдірлері мен көбіктердің болуы)
Атмосфералық ауа
Күкірт диоксиді
Азот диоксиді
Көміртегі диоксиді
Көмірсутектер (көмірсутегі шикізатын бұрғылау және өндіру кезінде)
Күкіртсутегі
Шу (қолданылатын жерде)
Теңіз суы
Су температурасы
Тұздылығы
Мөлдірлігі
Лайлылығы
Жүзгінді заттектер
Ерітілген оттегі
рН
Eh
Биогенді элементтер(аммоний азоты, жалпы азот, нитрат азоты, нитрит азоты)
Жалпы фосфор
Органикалық көміртек
Суммарлы көмірсутектері (мұнай өнімдері )
Полиароматты көмірсутегі
АББЗ ( анионды беттік-белсенді зат)
Фенолдар
Ауыр металдар (Al, As, Ba, Cd, Cr, Сu, Fe, Hg, Ni, Pb, V, Zn)
ОБТ5 (оттегіні биологиялық тұтыну)
ОХТ (оттегіні химиялық тұтыну)
Өзге де компоненттер
Түптік шөгінділер
Гранулометрлік құрамы
тотықтырғыш - қалпына келтіргіш әлеует
1 және 4 см тереңдіктегі температура
1 және 4 см тереңдіктегі рН
Органикалық көміртегінің мөлшері
Ауыр металдар (Al, As, Ba, Cd, Cr, Сu, Fe, Hg, Ni, Pb, V, Zn)
Фенолдар
Көміртегі мөлшері(мұнай өнімдері)
ПАК (полиароматты көміртегі)
Микробиологиялық. микроорганизмдердің жалпы санын анықтау, сапрофиттер, актиномицеттер және саңырауқұлақтардың жалпы санын анықтау, микроорганизмдердің биомассасын анықтау, микроорганизмдерді анықтау, мұнайтотықтыратын микроорганизмдерді анықтау
Бентос
Түр құрамы (түрлердің саны және тізімі)
негізгі түрлері мен топтарының саны
Организмдердің жалпы саны
Жалпы биомассасы
Түрлердің биомассасы және саны бойынша үстем болатын негізгі топтар және түрлердің саны, (зообентос түрлерінің сан жағынан басым құрамы).
Фитопланктон
Түр құрамы (түрлердің саны және тізімі)
Жасушалардың жалпы саны
Жалпы биомассасы
Сапробтылық деңгейі
Зоопланктон
Түр құрамы (түрлердің саны және тізімі)
Жасушалардың жалпы саны
Жалпы биомассасы
Сапробтылық деңгейі
Су өсімдігі
Қауымдастықтың флористикалық құрамы
Қауымдастықтардағы түрлердiң таралу пайызы
Түптік беткі қабаттағы өсiмдiктермен проективті пайыздық жамылғысы
өсiмдiктердiң құрылымы (тiгінен, көлденеңінен
өсімдіктердің өзгеру дәрежесі
Ихтиофауна
Гидроакустикалық зерттеулер (жалпы саны, түрлік құрамы %)
Бимтралмен және желбезекті аулар түсімідеріндегі балықтардың түрлік құрамы
Ихтиопланктон (түрлік құрамы, зерттеу кезеңдері-көктем, жаз),
балық түрлері мен аулау құралдары бойынша тралмен бір рет аулау
Сирек кездесетін және құрып кету қаупі бар балықтардың жыныстық өнімділіктері мен жынысы және жетілу кезеңінің ахуалына зерттеулер тек тіршілік кезіндегі (ультрадыбысты және морфометриялық зерттеулер),
Балықтардың кәсіпшілік түрлері үшін (жергілікті ихтиологиялық қоғамдастықтардың көптеген, тұрақты өкілдері) балықтардың жеке биологиялық сипаттамасы (Q - жалпы массасы, q - ішек-қарынсыз дене массасы, L - балықтың жалпы ұзындығы, l- құйрық жүзу қанатынсыз балықтың ұзындығы, жынысы, жас шамасы, жетілу сатысы) жетілудің IV сатысында аналығын ұстау кезінде абсолютті жеке өсімталдығымен анықталады, сызықты өсу қарқыны, түрдің типтік морфологиялық әлпетінен ауытқуларының (кемтарлықтар) болуы,
Сыртқы паразиттердің болуы, оларды оқшаулау және саны (тек қана жай көзбен көрінетін паразиттер екенін есепке алу керек),.
Қуыс паразиттерінің болуы, олардың саны мен салмағы түрлік белгісі
Орнитофауна
түрлік құрамы (түрлерінің саны мен тізбесі және көпжылдық динамикасы ),
Саны (маусымдық және көпжылдық динамикасы)
Тұратын орнының сипаттамасы мен зерттелетін аумақта орналастыру ерекшелігі
Итбалықтар
Итбалықтар саны (маусымдық және көпжылдық динамикасы)
Тұратын орнының сипаттамасы мен бақыланатын аумақта орналастыру ерекшелігі
Атауы ______________________
Мекен-жайы___________________________
Телефондары ____________________ Электрондық пошта мекен-жайы _______________________________________ Орындаушы ___________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайды) Басшысы немесе оның міндетін атқарушы тұлға_________________________________________ тегі, аты және әкесінің аты (болған жағдайды)
Өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша есеп нысанын толтыру жөніндегі түсіндірмелер, (ӨЭБ, тоқсан сайын, (жыл сайын)).

1. Таблица 1. Общие сведения по оператору объекта
в графе 1 заполняется номер по порядку;
в графе 2 указывается полное наименование производственного объекта;
в графе 3 указывается месторасположение площадки по коду Классификатора административно-территориальных объектов (КАТО);
в графе 4 указывается месторасположение (координаты) промышленной площадки;
в графе 5 указывается Бизнес Идентификационный номер оператора объекта (БИН);
в графе 6 указывается вид деятельности предприятия по Общему классификатору видов экономической деятельности (ОКЭД);
в графе 7 указывается краткая характеристика производственного процесса;
в графе 8 указывается реквизиты оператора объекта;
в графе 9 указывается категория объекта;
в графе 10 указывается проектная мощность предприятия (по предприятию);
в графе 11указывается фактическая мощность предприятия за отчетный период;
в графе 12 указывается год утверждения и номер (при наличии) программы производственного мониторинга.
Таблица 2. Информация по накоплению отходов производства и потребления предоставляется операторами объектов ежеквартально по результатам производственного экологического контроля за управлением отходами производства и потребления. Отчетные данные представляются при наличии накопления отходов производства и потребления на объектах оператора.
в графе 1 указывается вид отхода, по которому представляется отчетная информация;
в графе 2 указывается код отхода в соответствии с классификатором отходов;
в графе 3 указывается лимит отходов;
в графе 4 указывается установленный срок накопления;
в графе 5 указывается географические координаты места накопления;
в графе 6 указывается остаток отхода на начало отчҰтного периода,
в графе 7 указывается образованный за отчетный период объем данного вида отхода;
в графе 8 указывается фактический объем накопления отходов за отчетный период;
в графе 9 указывается объем переданных отходов сторонним организациям без проведения операции на объекте образователя отхода;
в графе 10 указывается БИН организации, которому передан отход без проведения операции с ними;
в графе 11 при наличии указывается объем отхода, с которыми проведены операции на объекте образователя отхода (самостоятельное проведение операции собственником отхода);
в графе 12 указывается остаток отходов в накопителе на конец отчетного периода.
Таблица 3. Заполняется в случае проведения оператором объекта операции с отходами самостоятельно, без передачи сторонним организациям.
графа 1 заполняется автоматический, из графы 1 таблицы 2;
в графе 2 указывается вид проводимой операции с отходами
в графе 3указывается объем отхода, направленный к определенному виду операции;
в графе 4 указывается объем отходов, в случае их передачи сторонним организациям после проведения операции с ними;
в графе 5 указывается БИН организации, которому передан отход либо сырье после проведения операции с ними;
в графе 6 указывается объем оставшегося отхода после проведения операции с изначальным видом отходов;
в графе 7 указывается вид операции с оставшимся отходом после проведения операции изначального вида отхода.
Таблица 4. Информация по захоронению отходов производства и потребления. Отчетная информация представляется при захоронении собственных отходов производства и потребления, а также при захоронении на собственном полигоне отходов, оставшегося после проведения операции с изначальным видом отходов.
в графе 1 указывается вид отхода, который направляется на захоронение в собственном полигоне;
в графе 2 указывается код отхода, согласно классификатору отходов;
в графе 3 указывается объем образованного отхода в отчетном периоде;
в графе 4 указывается место захоронения и его координаты;
в графе 5 указывается накопленный объем захороненных отходов с начало эксплуатации места захоронения;
в графе 6 указывается лимит захоронения отходов;
в графе 7 указывается фактический объем захоронения данного вида отхода за отчетный период.
Таблица 5. Информация по операциям с отходами производства и потребления при получении их от сторонней организации. Отчетная информация представляется при осуществлении операции с отходами, полученных от сторонней организации.
в графе 1 указывается код отхода, согласно акту приема передачи.
в графе 2 указывается БИН организации, от которого получен данный вид отхода;
в графе 3 указывается объем полученного вида отхода;
в графе 4 указывается объем отхода, направленный на проведение операции с ними в отчетном периоде;
в графе 5 указывается вид проведенной операции с отходами;
в графе 6 указывается переданный сторонним организациям объем отхода или сырья после проведения операции с изначальным видом отхода;
в графе 7 указывается БИН организации, которому передан отход или сырье после проведения операции с изначальным видом отхода;
в графе 8 указывается вид отхода, который образуется после проведения операции с изначальным видом отхода;
в графе 9 указывается код образованного отхода, после проведения операции с операции с изначальным видом отхода;
в графе 10 указывается объем оставшегося (образовавшегося) отхода после проведения операции с изначальным видом отхода;

1. 1-кесте. Объект операторы бойынша жалпы мәліметтер
1-бағанда нөмір рет саны бойынша толтырылады;
2-бағанда өндірістік объектінің толық атауы көрсетіледі;
3-бағанда әкімшілік-аумақтық объектілер сыныптаушының (ӘАОС) коды бойынша алаңның орналасқан жері көрсетіледі;
4-бағанда өндірістік алаңның орналасқан жері (коодинаттары) көрсетіледі;
5-бағанда объект операторының Бизнес Сәйкестендіру Нөмірі (БСН) көрсетіледі;
6-бағандаЭкологиялық қызмет түрлерінің жалпы сыныптауышы (ЭҚЖС) бойынша кәсіпорын қызметінің түрі көрсетіледі;
7-бағанда өндірістік процестің қысқаша сипаттамасы көрсетіледі;
8-бағанда объект операторының деректемелері көрсетіледі;
9-бағанда объект санаты көрсетіледі;
10-бағанда кәсіпорынның (кәсіпорын бойынша) жобалық қуаты көрсетіледі; 11-бағанда кәсіпорынның есепті кезеңдегі нақты қуаты көрсетіледі;
12-бағанда өндірістік мониторинг бағдарламасының бекітілген жылы және нөмірі (болған кезде) көрсетіледі.
2-кесте. Өндіріс және тұтыну қалдықтарыжөнінде ақпараттыобъектоператорлары өндірістік экологиялық бақылау бойынша есептіліктегі өндіріс және тұтыну қалдықтарын басқару нәтижелерінтоқсан сайын ұсынады. Есептік деректер оператордың объектілерінде өндіріс және тұтыну қалдықтарының жинақталуы болған кезде ұсынылады.
1-бағанда есептік ақпарат ұсынылатын қалдықтың түрі көрсетіледі;
2-бағанда қалдықтар сыныптауышына сәйкес қалдық коды көрсетіледі;
3-бағанда қалдықтардың лимиті көрсетіледі;
4-бағанда жинақтаудың белгіленген мерзімі көрсетіледі;
5-бағанда жинақтау орнының географиялық координаттары көрсетіледі;
6-бағанда қалдықтың есепті кезеңнің басындағы қалдық;
7-бағанда қалдықтың есепті кезеңде түзілген осы түрінің көлемі көрсетіледі;
8-бағанда есепті кезеңдегі қалдықтардың нақты жинақталу көлемі көрсетіледі;
9-бағанда қалдық түзуші объектіде операция жүргізілмей, бөгде ұйымдарға берілген қалдықтардың көлемі көрсетіледі;
10-бағанда қалдықтармен операция жүргізілмей, қалдық берілген ұйымның БСН көрсетіледі;
11-бағанда қалдық түзуші объектіде операциялар жүргізілген қалдық көлемі болған кезде көрсетіледі (қалдықтың меншік иесінің операцияны дербес жүргізуі);
12-бағанда есепті кезеңнің соңында жинақтағышта қалған қалдықтар көрсетіледі.
3-кесте. Объектінің операторы қалдықтармен операцияларды бөгде ұйымдарға бермей, дербес жүргізген жағдайда толтырылады.
1-баған 3-кестенің 1-бағанынан автоматты түрде толтырылады;
2-бағанда қалдықтармен жүргізілетін операцияның түрі көрсетіледі;
3-бағанда операцияның белгілі бір түріне жіберілген қалдық көлемі көрсетіледі;
4-бағанда қалдықтармен операция жүргізгеннен кейін бөгде ұйымдарға берілген жағдайда олардың көлемі көрсетіледі;
5-бағанда қалдық не шикізатпен операция жүргізгеннен кейін олар берілген ұйымның БСН көрсетіледі;
6-бағанда қалдықтардың бастапқы түрімен операция жүргізілгеннен кейін қалған қалдықтың көлемі көрсетіледі;
7-бағанда қалдықтың бастапқы түріне операция жүргізілгеннен кейін қалған қалдықпен жүргізілетін операция түрі көрсетіледі.
4-кесте. Өндіріс және тұтыну қалдықтарын көму бойынша ақпарат. Есептік ақпарат өндіріс пен тұтынудың меншікті қалдықтарын көму кезінде, сондай-ақ қалдықтардың бастапқы түрімен операция жүргізгеннен кейін қалған қалдықтарды меншікті полигонда көму кезінде ұсынылады.
1-бағанда меншікті полигонда көмуге жіберілетін қалдық түрі көрсетіледі;
2-бағанда қалдықтар сыныптауышына сәйкес қалдық коды көрсетіледі;
3-бағанда есепті кезеңде түзілген қалдық көлемі көрсетіледі;
4-бағанда көму орны және оның координаттары көрсетіледі;
5-бағанда көму орнын пайдаланудың басталуынан бастап көмілген қалдықтардың жинақталған көлемі көрсетіледі;
6-бағанда қалдықтарды көму лимиті көрсетіледі;
7-бағанда есепті кезеңдегі қалдықтың осы түрін көмудің нақты көлемі көрсетіледі.
5-кесте. Өндіріс және тұтыну қалдықтарымен операциялар бойынша оларды бөгде ұйымнан алған кездегі ақпарат. Есептік ақпарат бөгде ұйымнан алынған қалдықтармен операцияларды жүзеге асыру кезінде ұсынылады.
1-бағанда қабылдау-беру актісіне сәйкес қалдық коды көрсетіледі;
2-бағанда қалдықтың осы түрі алынған ұйымның БСН көрсетіледі;
3-бағанда алынған қалдық түрінің көлемі көрсетіледі;
4-бағанда есепті кезеңде қалдықтармен операция жүргізуге бағытталған қалдық көлемі көрсетіледі;
5-бағанда қалдықтармен жүргізілген операцияның түрі көрсетіледі;
6-бағанда қалдықтың бастапқы түрімен операция жүргізгеннен кейін бөгде ұйымдарға берілген қалдықтың немесе шикізаттың көлемі көрсетіледі;
7-бағанда қалдықтың бастапқы түрімен операция жүргізгеннен кейін қалдық немесе шикізат берілген ұйымның БСН көрсетіледі;
8-бағанда қалдықтың бастапқы түрімен операция жүргізілгеннен кейін түзілген қалдықтың түрі көрсетіледі;
9-бағанда қалдықтың бастапқы түрімен операция жүргізілгеннен кейін түзілген қалдықтың коды көрсетіледі;
10-бағанда қалдықтың бастапқы түрімен операция жүргізілгеннен кейін қалған (түзілген) қалдықтың көлемі көрсетіледі;

в графе 11указывается вид операции с отходом из графы 8;
в графе 12 указывается объем направленного на проведения операции с отходом из графы 8.
в графе 13 указывается БИН организации, которому передан оставшихся отходов, в случае их передачи.
Таблицы 6. Газовый мониторинг полигонов ТБО.
в графе 1 указывается наименование объекта;
в графе 2 указывается точка отбора;
в графе 3 указывается наблюдаемые компоненты;
в графе 4 указывается методика проведения мониторинга;
в графе 5 указывается результаты мониторинга;
в графе 6 указывается наличие превышений и причина.
Отчетная информация представляется владельцами полигонов ТБО.
Таблица 7. Отчетность о выполнении плана мероприятий по охране окружающей среды
Представляется информация по проведенным мероприятиям, связанные с соблюдением нормативов допустимых выбросов и сбросов загрязняющих веществ.
Таблица 8. Отчетность по программе повышения экологической эффективности.
Представляется согласно условиям к разрешению. Информация представляется по проведенным мероприятиям в отчетном периоде.
2. Производственный мониторинг
Таблица 1. Сведения об аккредитованной испытательной лаборатории.
в графе 1 заполняется номер по порядку;
в графе 2 указываются сведения о собственной и (или) привлекаемой испытательной лаборатории, адрес и наименование аккредитованной испытательной лаборатории;
в графе 3 указываются номер и срок действия аттестата аккредитации испытательной лаборатории;
в графе 4 указываются область аккредитации испытательной лаборатории.
Таблица 2. Сведения об источниках загрязнения атмосферы (автоматическое заполнение).
в графе 1 указываются количество стационарных источников всего и работавших за отчетный период с осуществлением выбросов в атмосферный воздух;
в графе 2 указываются количество организованных источников всего и работавших за отчетный период с осуществлением выбросов в атмосферный воздух;
в графе 3 указываются количество неорганизованных источников всего и работавших за отчетный период с осуществлением выбросов в атмосферный воздух;
в графе 4 отчета указываются количество источников, оборудованных очистными сооружениями всего и работавших за отчетный период с осуществлением выбросов в атмосферный воздух;
в графе 5 отчета указываются количество неорганизованных источников без очистки всего и работавших за отчетный период с осуществлением выбросов в атмосферный воздух.
Таблица 3. Фактические выбросы загрязняющих веществ (сводная таблица) по мониторингу эмиссии атмосферного воздуха
в графе 1 и 2 указывается структурное подразделение (площадка, цех с указанием наименования и местоположения (координаты (долгота и широта));
в графе 3 указывается инвентаризационный номер источников выбросов (ПДВ);
в графе 4 указывается наименование источников выбросов (*не обязательное заполнение);
в графе 5 выбирается из справочника (при отсутствии в справочнике заполняется) наименование загрязняющих веществ;

11-бағанда 8-бағаннан қалдықпен жасалған операция түрі көрсетіледі;
12-бағанда 8-бағаннан қалдықпен операция жүргізуге жіберілген көлем көрсетіледі.
13-бағанда берілген жағдайда қалдықтардың қалған көлемі берілген ұйымның БСН көрсетіледі.
6-кесте. ТҚҚ полигонының газ мониторингі
1-бағанда объект атауы көрсетіледі;
2-бағанда сынама алу нүктесі көрсетіледі;
3-бағанда бақыланатын көрсеткіштер көрсетіледі;
4-бағанда мониторинг жүргізу әдістемесі көрсетіледі;
5-бағанда мониторинг нәтижесі көрсетіледі;
6-бағанда асу дерегінің орын алуы және себебі көрсетіледі.
Есептік ақпарат ТҚҚ полигоны иелерімен ұсынылады.
7-кесте. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарларының орындалуы туралы есеп.
Ластаушы заттардың жол берілетін шығарындылары мен төгінділерінің нормативтерін сақтауға байланысты іс-шаралар бойынша ұсынылады.
8-кесте. Экологиялық тиімділікті арттыру бағдарламасының орындалуы туралы есептік ақпарат
Рұқсатқа қойылатын шарттарға сәйкес ұсынылады. Ақпарат есепті кезеңде жүргізілген іс-шаралар бойынша ұсынылады.
2. Өндірістік мониторинг
1-кесте. Аккредиттелген сынақ зертханасы туралы мәліметтер.
1-бағанда нөмір реттік сан бойынша толтырылады;
2-бағанда жеке және (немесе) тартылатын сынақ зертханасы туралы мәліметтер, аккредиттелген сынақ зертханасының мекенжайы мен атауы көрсетіледі;
3-бағанда сынақ зертханасының аккредиттеу аттестатының нөмірі мен қолданылу мерзімі көрсетіледі;
4-бағанда сынақ зертханасының аккредиттеу саласы көрсетіледі.
2-кесте. Атмосфераның ластану көздері туралы мәліметтер (автоматты түрде толтыру)
1-бағанда барлық және атмосфералық ауаға шығарындыларды жүзеге асыра отырып, есепті кезеңде жұмыс істеген старционарлық көздердің саны көрсетіледі;
2-бағанда барлық және атмосфералық ауаға шығарындыларды жүзеге асыра отырып, есепті кезеңде жұмыс істеген ұйымдастырылған көздердің саны көрсетіледі;
3-бағанда барлық және атмосфералық ауаға шығарындыларды жүзеге асыра отырып, есепті кезеңде жұмыс істеген ұйымдастырылмаған көздердің саны көрсетіледі;
4-бағанда барлық және атмосфералық ауаға шығарындыларды жүзеге асыра отырып, есепті кезеңде жұмыс істеген тазарту құрылысжайларымен жабдықталған көздердің саны көрсетіледі;
5-бағанда барлық және атмосфералық ауаға шығарындыларды жүзеге асыра отырып, есепті кезеңде жұмыс істеген тазартусыз, ұйымдастырылмаған көздердің саны көрсетіледі.
3-кесте. Атмосфералық ауа эмиссиясының мониторингі бойынша ластаушы заттардың нақты шығарындылары бойынша (жиынтық кесте)
1 және 2-бағанда құрылымдық бөлімше (атауы мен орналасқан жері (координаттары (бойлығы мен ендігі) көрсетілген алаң, цех) көрсетіледі;
3-бағанда шығарындылар көздерінің (ШЖБШ) түгендеу нөмірі көрсетіледі;
4-бағанда шығарындылар көздерінің атауы көрсетіледі (*толтыру міндетті емес);
5-бағанда анықтамалықтан (анықтамалықта болмаған кезде толтырылады) ластағыш заттардың атауы таңдалады;

в графах 6 и 7 указываются установленный норматив по ПДВ, ОВОС (г/с и тонн/год);
в графе 8-9 указывается фактический объем выбросов ЗВ за отчетный период (г/с и тонн/год);
в графе 10 заполняется по итогам года и указывается объем выбросов ЗВ в атмосферный воздух без очистки (тонн/год);
в графе 11-12 заполняется по итогам года и указывается общий объем уловленных и обезвреженных ЗВ (г/с, тонн/год);
в графе 13-14 автоматический определяется объем сверхнормативных выбросов (г/с и тонн/год);
в графе 15 автоматический определяется увеличение или снижение выбросов ЗВ в сравнении разрешенными, % (тонн/год);
в графе 16 указывается причины увеличения выбросов ЗВ;
Таблица 4. Результаты на основе измерений выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух
в графе 1 и 2 указывается структурное подразделение (площадка, цех с указанием наименования и местоположения (координаты (долгота и широта));
в графе 3 и 4 указывается номер и наименование источника выброса (согласно проекту предельно-допустимых выбросов);
в графе 5выбирается из справочника (в случае отсутствия в справочнике заполняется) наименование загрязняющих веществ;
в графе 6 и 7 указывается установленный норматив по ПДВ ОВОС (г/си тонн/год);
в графе 8 и 9 указывается фактический результат мониторинга за отчетный период (г/с и тонн/год);
в графе 10 указывается общее количество случаев превышение предельно допустимого выброса;
в графе 11 отчета указывается мероприятия по устранению нарушений (с указанием сроков).
Таблица 5. Результаты на основе расчетов выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух:
в графе 1 и 2 указывается структурное подразделение (площадка, цех с указанием наименования и местоположения (координаты (широта и долгота));
в графе 3 и 4 указывается номер и наименование источника выброса (согласно проекту предельно-допустимых выбросов);
в графе 5 выбирается из справочника (при отсутствии в справочнике заполняется) наименование загрязняющих веществ;
в графе 6 и 7 указывается установленный норматив по ПДВ, ОВОС (г/с и тонн/год);
в графе 8 и 9 отчета указывается фактический результат мониторинга за отчетный период (г/с и тонн/год);
в графе 10 выбирается из справочника (при отсутствии в справочнике заполняется методика расчета выбросов);
в графе 11 указывается вид потребляемого сырья и материала (название), представляется по видам деятельности, предусмотренных приложением 3 к настоящим Правилам;
в графе 12 указывается расход сырья и материала (тонна), представляется по видам деятельности, предусмотренных приложением 3 к настоящим Правилам;
в графе 13 указывается время работы оборудования (часов), представляется по видам деятельности, предусмотренных приложением 3 к настоящим Правилам;
в графе 14 отчета указывается общее количество случаев превышения предельно допустимого выброса.
Таблица 6. Сведения по мониторингу воздействия в атмосферный воздух
в графе 1 указываются точки отбора проб, координаты (долгота и широта);
в графе 2 указывается наименование загрязняющих веществ;

6 және 7-бағандарда ШЖБЖ, ҚОӘБ бойынша белгіленген норматив көрсетіледі (г/с және жылына/тонна);
8-9-бағанда ЛЗ шығарындыларының есептік кезеңдегі нақты көлемі көрсетіледі (г/с және жылына/тонна);
10-баған жыл қорытындысы бойынша толтырылады және тазартусыз атмосфералық ауаға ЛЗ шығарындыларының көлемі көрсетіледі (жылына/ тонна);
11-12-баған жыл қорытындысы бойынша толтырылады және ауланған және залалсыздандырылған ЛЗ жалпы көлемі көрсетіледі (г/с, жылына/тонна);
13-14-бағанда нормативтен тыс шығарындылардың көлемі автоматты түрде айқындалады (г/с және жылына/тонна);
15-бағанда рұқсат етілгендермен салыстырғанда ЛЗ шығарындыларының ұлғаюы немесе төмендеуі автоматты түрде айқындалады, % (жылына/ тонна);
16-бағанда ЛЗ шығарындыларының ұлғаю себептері көрсетіледі.
4-кесте. Атмосфералық ауаға ластаушы заттардың шығарындыларын өлшеу негізіндегі нәтижелер
1 және 2-бағандарда құрылымдық бөлімше (атауы мен орналасқан жері (координаттары (бойлығы мен ендігі) көрсетілген алаң, цех) көрсетіледі);
3 және 4-бағандарда шығарындылар көзінің нөмірі мен атауы (шекті жол берілетін шығарындылар жобасына сәйкес) көрсетіледі;
5-бағанда анықтамалықтан (анықтамалықта болмаған жағдайда толтырылады) ластағыш заттардың атауы таңдалады;
6 және 7-бағанда ШЖБЖ, ҚОӘБ бойынша белгіленген норматив көрсетіледі (г/с және жылына/ тонна);
8 және 9-бағанда мониторингтің есептік кезеңдегі нақты нәтижесі көрсетіледі (г/с және жылына/тонна);
10-бағанда шекті жол берілетін шығарындыдан асып кету жағдайларының жалпы саны көрсетіледі;
есептің 11-бағанында бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып) көрсетіледі.
5-кесте. Атмосфералық ауаға ластағыш заттардың шығарындыларын есептеу негізіндегі нәтижелер:
1 және 2-бағанда құрылымдық бөлімше (атауы және орналасқан жері (координаттары (ендігі және бойлығы) көрсетілген алаң, цех) көрсетіледі);
3 және 4-бағанда шығарындылар көзінің нөмірі мен атауы (шекті жол берілетін шығарындылар жобасына сәйкес) көрсетіледі;
5-бағанда анықтамалықтан (анықтамалықта болмаған кезде толтырылады) ластағыш заттардың атауы таңдалады;
6 және 7-бағандарда ШЖБЖ, ҚОӘБ бойынша белгіленген норматив көрсетіледі (г/с және жылына/тонна);
есептің 8 және 9-бағанында мониторингтің есептік кезеңдегі нақты нәтижесі көрсетіледі (г/с және жылына/тонна);
10-бағанда анықтамалықтан таңдалады (анықтамалықта болмаған кезде шығарындыларды есептеу әдістемесі толтырылады);
11-бағанда тұтынылатын шикізат пен материалдың түрі (атауы) көрсетіледі, осы Қағидаларға 2-қосымшада көзделген қызмет түрлері бойынша ұсынылады;
12-бағанда шикізат пен материалдың шығысы (тонна) көрсетіледі, осы Қағидаларға 2-қосымшада көзделген қызмет түрлері бойынша ұсынылады;
13-бағанда жабдықтың жұмыс уақыты (сағат) көрсетіледі, осы Қағидаларға 2-қосымшада көзделген қызмет түрлері бойынша ұсынылады;
есептің 14-бағанында шекті жол берілетін шығарындыдан асып кету жағдайларының жалпы саны көрсетіледі.
6-кесте. Атмосфералық ауаға әсер етудің мониторингі бойынша мәліметтер
1-бағанда сынамаларды іріктеу нүктелері, координаттар (бойлық және ендік) көрсетіледі;
2-бағанда ластағыш заттардың атауы көрсетіледі;

в графе 3 указывается предельно допустимая концентрация (максимально разовая, мг/дм3);
в графе 4 указывается фактическая концентрация по данным мониторинга;
в графе 5 отчета указывается наличие превышения предельно допустимые концентрации, кратность;
в графе 6 отчета указывается мероприятия по устранению нарушений и улучшению экологической обстановки (с указанием сроков).
Таблица 7. Информация по использованию воды
в графе 1 и 2 указывается, сколько за отчетный период было забрано воды для производственных целей от природных источников и от других организации, заполняется один раз в год по итогам календарного года;
в графе 3 и 4 указывается, сколько за отчетный период было забрано воды для хозяйственно-бытовых целей от природных источников и от других организации, заполняется один раз в год по итогам календарного года;
графе 5 и 6 указывается фактический объем сброса сточных вод за отчетный период по производственным и хозяйственным - бытовым водам;
в графе 7 указывается объем переданных стоков сторонним организациям;
в графе 8 указывается объем воды, которые направлены на оборотное использование в системе замкнутого круга, заполняется один раз в год по итогам календарного года;
в графе 9 указывается объем воды, которые направлены на повторное использование, заполняется один раз в год по итогам календарного года;
в графе 10 указывается объем закачки очищенных сточных вод в изолированные необводненные подземные горизонты и подземные водоносные горизонты.
Таблица 8. Результаты лабораторного анализа сточных вод
в графе 1 указывается наименование источника воздействия, координаты (долгота и широта);
в графе 2 отчета указываются координаты места сброса сточных вод;
в графе 3 отчета выбирается из справочника (при отсутствии в справочнике заполняется самостоятельно) наименование загрязняющих веществ;
в графе 4 и 5 отчета указывается установленный норматив (мг/дм3, тонн/год);
в графе 6 и 7 отчета указывается фактический результат мониторинга за отчетный период за отчетный период (мг/дм3, тонн/год);
в графе 8 автоматический заполняется соблюдение либо превышение сбросов загрязняющих веществ в сравнении с разрешенными сбросами;
в графе 9 указываются мероприятия по устранению нарушений, в случае выявления превышения.
Таблица 9. Сведения по мониторингу воздействия на водные ресурсы.
в графе 1 указываются точки отбора проб, координаты (долгота и широта);
в графе 2 выбирается из справочника (при отсутствии в справочнике заполняется) наименование загрязняющих веществ;

3-бағанда шекті жол берілетін концентрация (ең жоғары бір реттік, мг/дм3) көрсетіледі;
4-бағанда мониторинг деректері бойынша іс жүзіндегі концентрация көрсетіледі;
есептің 5-бағанында шекті жол берілетін концентрациядан асуының бар болуы, еселігі көрсетіледі;
есептің 6-бағанында бұзушылықтарды жою және экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып) көрсетіледі.
7-кесте. Суды пайдалану бойынша ақпарат
1 және 2-бағандарда есепті кезең ішінде табиғи көздерден және басқа ұйымдардан өндірістік мақсаттар үшін қанша су алынғаны көрсетіледі, күнтізбелік жылдың қорытындылары бойынша жылына бір рет толтырылады;
3 және 4-бағандарда есепті кезең ішінде табиғи көздерден және басқа ұйымдардан шаруашылық-тұрмыстық мақсаттар үшін қанша су алынғаны көрсетіледі, күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет толтырылады;
5 және 6-бағандарда есепті кезең ішінде өндірістік және шаруашылық-тұрмыстық сулар бойынша сарқынды суларды ағызудың іс жүзіндегі көлемі көрсетіледі;
7-бағанда бөгде ұйымдарға берілген ағындардың көлемі көрсетіледі;
8-бағанда тұйық шеңбер жүйесінде айналымдық пайдалануға бағытталған су көлемі көрсетіледі, күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет толтырылады;
9-бағанда қайтадан пайдалануға бағытталған судың көлемі көрсетіледі, күнтізбелік жылдың қорытындысы бойынша жылына бір рет толтырылады;
10-бағанда тазартылған сарқынды суларды оқшауланған суландырылмаған жерасты жиектерге және жерасты су тұтқыш жиектерге айдау көлемі көрсетіледі.
8-кесте. Сарқынды суларды зертханалық талдау нәтижелері
1-бағанда әсер ету көзінің атауы, координаттары (бойлық және ендік) көрсетіледі;
есептің 2-бағанында сарқынды суларды ағызу орнының координаттары көрсетіледі;
есептің 3-бағанында анықтамалықтан (анықтамалықта болмаған жағдайда дербес толтырылады) ластағыш заттардың атауы таңдалады;
есептің 4 және 5-бағандарында белгіленген норматив (мг/дм3, тонна/жыл) көрсетіледі;
есептің 6 және 7-бағандарында мониторингтің есептік кезеңдегі іс жүзіндегі нәтижесі (мг/дм3, тонна/жыл) көрсетіледі;
8-бағанда рұқсат етілген шығарындылармен салыстырғанда ластағыш заттар шығарындыларының сақталуы не асып кетуі автоматты түрде толтырылады;
9-бағанда асып кету анықталған жағдайда, бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар көрсетіледі.
9-кесте. Су ресурстарына әсер етудің мониторингі бойынша мәліметтер
1-бағанда сынамаларды іріктеу нүктелері, координаттар (бойлық және ендік) көрсетіледі;
2-бағанда анықтамалықтан (анықтамалықта болмаған жағдайда дербес толтырылады) ластағыш заттардың атауы таңдалады;

в графе 3 указывается предельно допустимая концентрация (мг/дм3);
в графе 4 указывается фактическая концентрация по данным мониторинга;
в графе 5 указывается наличие превышения предельно допустимых концентраций, кратность;
в графе 6 отчета указываются мероприятия по устранению нарушений и улучшению экологической обстановки (с указанием сроков).
Таблица 10. Сведения по мониторингу воздействия на почвенный покров:
в графе 1 указываются точки отбора проб, координаты (долгота и широта);
в графе 2 выбираются из справочника (при отсутствии в справочнике заполняется) наименование загрязняющих веществ;
в графе 3 отчета указывается предельно допустимая концентрация (мг/кг);
в графе 4 отчета указывается фактическая концентрация по данным мониторинга (мг/кг);
в графе 5 отчета указывается наличие превышения предельно допустимых концентраций, кратность;
в графе 6 отчета указываются мероприятия по устранению нарушений и улучшению экологической обстановки (с указанием сроков).
Таблица 11. Сведения по радиационному мониторингу
в графе 1 указывается наименование источников воздействия;
в графе 2 указывается установленный норматив (мкЗв/час);
в графе 3 указывается фактический результат мониторинга(мкЗв/час);
в графе 4 указывается превышение нормативов "Санитарно-эпидемиологических требований к обеспечению радиационной безопасности";
в графе 5 указываются мероприятия по устранению нарушения (с указанием сроков).
Таблица 12. Сведения по производственному мониторингу на море (гидрометеорологические параметры, атмосферный воздух, физические факторы, морская вода, донные отложения, гидробионты, растительный и животный мир)
в графе 1 указывается наименование определяемого компонента природной среды;
в графе 2 указывается название станции отбора проб (точки производственного мониторинга);
в графе 3 указывается координаты станции отбора проб (точки производственного мониторинга);
в графе 4 указывается сезонность исследования;
в графе 5 указывается повторность отбора проб, для повышения достоверности полученных данных;
в графе 6 указывается результаты исследований на отобранные показатели природной среды (компоненты воздуха, морской воды и донных отложений, растительный и животный мир);
в графе 7 указывается метод проведения анализа (госты, стандарты, руководства, методики).
Приложение 3
к Правилам разработки
программы производственного
экологического контроля
объектов I и II категорий,
ведения внутреннего учета,
формирования и представления
периодических отчетов
по результатам производственного
экологического контроля
Виды деятельности, по которым требуется информация для расчетного метода производственного контроля выбросов в атмосферный воздух
Вид деятельности
Пороговое значение мощности (колонка 1)
1
Энергетика

3-бағанда шекті жол берілетін концентрация (мг/дм3) көрсетіледі;
4-бағанда мониторинг деректері бойынша іс жүзіндегі концентрация көрсетіледі;
5-бағанда шекті жол берілетін концентрациядан асуының бар болуы, еселігі көрсетіледі;
6-бағанда бұзушылықтарды жою және экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып) көрсетіледі.
10-кесте. Топырақ жамылғысына әсер етудің мониторингі бойынша мәліметтер:
1-бағанда сынамаларды іріктеу нүктелері, координаттар (бойлық және ендік) көрсетіледі;
2-бағанда анықтамалықтан (анықтамалықта болмаған жағдайда дербес толтырылады) ластағыш заттардың атауы таңдалады;
есептің 3-бағанында шекті жол берілетін концентрация (мг/кг) көрсетіледі;
есептің 4-бағанында мониторинг деректері бойынша іс жүзіндегі концентрация көрсетіледі (мг/кг);
есептің 5-бағанында шекті жол берілетін концентрациядан асуының бар болуы, еселігі көрсетіледі;
есептің 6-бағанында бұзушылықтарды жою және экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып) көрсетіледі.
11-кесте. Радиациялық мониторинг бойынша мәліметтер
1-бағанда әсер ету көздерінің атауы көрсетіледі;
2-бағанда белгіленген норматив көрсетіледі (мкЗв/сағ);
3-бағанда мониторингтің іс жүзіндегі нәтижесі көрсетіледі (мкЗв/сағ);
4-бағанда "Радиациялық қауіпсіздікті қамтамасыз етуге қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптар" нормативтерінен асып кету көрсетіледі;
5-бағанда бұзушылықтарды жою жөніндегі іс-шаралар (мерзімдері көрсетіле отырып) көрсетіледі.
12-кесте. Теңіздегі өндірістік мониторинг жөніндегі мәлімет (гидрометеорологиялық параметрлер, атмосфералық ауа, физикалық факторлар, теңіз суы, су түбі шөгінділері, гидробионттар, өсімдіктер мен жануарлар дүниесі)
1- бағанда табиғи ортаның анықталатын компонентінің атауы көрсетіледі;
2- бағанда сынама алынатын станциялардың атауы көрсетіледі (өндірістік мониторинг нүктелері);
3- бағанда сынама алынатын станциялардың координаттары көрсетіледі (өндірістік мониторинг нүктелері);
4-бағанда зерттеу маусымы көрсетіледі;
5-бағанда алынған мәліметтердің шынайылығын арттыру үшін сынама алудың қайталамасы көрсетіледі;
6-бағанда табиғи ортаның алынған көрсеткіштерінің зерттеу нәтижелері көрсетіледі (ауаның, теңіз суының және түптік шөгінділер компоненттері, өсімдіктер мен жануарлар дүниесі);
7-бағанда талдауларды жүргізу әдістемелері көрсетіледі (МЕМСТ, стандарттар, басшылық және әдістемелік құжаттар).
I және II санаттағы объектілерді
өндірістік экологиялық бақылау,
ішкі есепке алуды жүргізу,
өндірістік экологиялық бақылау
нәтижелері бойынша мерзімдік
есептерді қалыптастыру және
ұсыну бағдарламасын әзірлеу
қағидаларына
3-қосымша
Атмосфералық ауаға шығарындыларды өндірістік бақылаудың есептік әдісі үшін ақпарат талап етілетін қызмет түрлері
Қызмет түрі
Қуаттылықтың шекті мәні (1-бағана)
1
Энергетика

1)
Нефтеперерабатывающие и газоперерабатывающие заводы
*
2)
Установки для газификации и сжижения
*
3)
Тепловые электростанции и другие установки для сжигания
с подводимой тепловой мощностью 50 мегаватт (МВт)
4)
Коксовые печи
*
5)
Углеразмольные мельницы
с мощностью 1 т в час
6)
Установки для производства углехимических продуктов и твердого бездымного топлива
*
2
Производство и обработка металлов
1)
Установки для обжига или агломерации металлических руд (включая сульфидную руду)
*
2)
Установки для производства передельного чугуна или стали(первичная или вторичная плавка), включая непрерывную разливку
с производительностью 2,5 т в час
3)
Установки для обработки черных металлов:
станы горячей прокатки
с мощностью 20 т сырой стали в час
кузнечные молоты
энергия, которых составляет 50 килоджоулей на молот, а потребляемая тепловая мощность превышает 20МВт
нанесение защитных распыленных металлических покрытий
с подачей сырой стали 2 т в час
4)
Заводы для литья черных металлов
с производственной мощностью 20 т в день
5)
Установки для:
производства черновых цветных металлов из руды, концентратов или вторичных сырьевых материалов посредством металлургических, химических или электролитических процессов
*
выплавки, включая легирование, цветных металлов, в том числе рекуперированных продуктов (рафинирование, литейное производство и т.д.)
с плавильной мощностью 4 т в день для свинца и кадмия или 20 т в день для всех других металлов
6)
Установки для поверхностной
в которых емкость обработки металлов и пластических материалов с использованием электролитических или химических процессов используемых для обработки чанов составляет 30 м3
3
Промышленность по переработке минерального сырья
1)
Подземные горные работы и связанные с ними операции
*
2)
Открытая добыча полезных ископаемых
с площадью поверхности разрабатываемого участка 25 гектаров
3)
Установки для производства:
цементного клинкера во вращающихся обжиговых печах
с производственной мощностью 500 т в день
извести во вращающихся обжиговых печах
с производственной мощностью, превышающей 50 т в день
цементного клинкера или извести в других печах
с производственной мощностью 50 т в день
4)
Установки для производства асбеста и изготовления асбестосодержащих продуктов
*
5)
Установки для производства стекла, включая стекловолокно
с плавильной мощностью 20 т в день
6)
Установки для плавления минеральных веществ, включая производство минеральных волокон
с плавильной мощностью 20 т в день
7)
Установки для производства керамических продуктов путем обжига, в частности кровельной черепицы, кирпича, огнеупорного кирпича, керамической плитки, каменной керамики или фарфоровых изделий

1)
Мұнай өңдеу және газ өңдеу зауыттары
*
2)
Газдандыруға және сұйылтуға арналған қондырғылар
*
3)
Жылу электр станциялары және жағуға арналған басқа да қондырғылар
жүргізілетін жылу қуаттылығы 50 мегаватт (МВт)
4)
Коксты пештер
*
5)
Көмір үгіткіш диірмендер
қуаттылығы сағатына 1 т
6)
Көмір химиялық өнімдер мен қатты түтінсіз отын өндіруге арналған қондырғылар
*
2
Металдарды өндіру және өңдеу
1)
Металл кендерін (сульфид кенін қоса алғанда) күйдіруге немесе агломерациялауға арналған қондырғылар
*
2)
Үздіксіз құюды қоса алғанда, өңделген шойынды немесе болатты өндіруге (бірінші немесе екінші балқыту) арналған қондырғылар
өнімділігі сағатына 2,5 т
3)
Қара металдарды өңдеуге арналған қондырғылар:
ыстық жұқарту орнағы
қуаттылығы сағатына 20 т шикі болат
ұста балғалары
энергиясы балғаға шаққанда 50 килоджоуль құрайды, ал тұтынылатын жылу қуаттылығы 20 МВт асады
қорғаныш шашыратқы металл жамылғыларын жағу
сағатына 2 т шикі болатты бере отырып
4)
Қара металдарды құюға арналған зауыттар
өндірістік қуаттылығы күніне 20 т
5)
Мыналарға арналған қондырғылар:
металлургиялық, химиялық немесе электролиттік процестер арқылы кеннен, концентраттардан немесе қайталама шикізат материалдарынан алғашқы түсті металдарды өндіру
*
легирлеуді қоса алғанда, түсті металдарды, оның ішінде рекуперирленген өнімдердің (рафинирлеу, құю өндірісі және т.б.) қорытпалары
балқыту қуаттылығы қорғасын мен кадмий үшін күніне 4 т немесе барлық басқа металдар үшін күніне 20 т
6)
Электролиттік немесе химиялық процестерді пайдалана отырып, металдарды және пластикалық материалдарды беттік өңдеуге арналған қондырғылар
өздерінде чандарды өңдеу үшін пайдаланылатын сыйымдылықтың көлемі 30 м3құрайды
3
Минералдық шикізатты қайта өңдеу жөніндегі өнеркәсіп
1)
Жерасты тау жұмыстары және оларға байланысты операциялар
*
2)
Пайдалы қазбаларды ашық өндіру
өңделетін учаскенің беткі ауданы 25 гектар
3)
Мыналарды:
айналмалы күйдіру пештеріндегі цементті клинкерді
өндірістік қуаттылығы күніне 500 т
айналмалы күйдіру пештеріндегі әкті
өндірістік қуаттылығы күніне 50 т астам
басқа пештердегі цементті клинкерді немесе әкті өндіруге арналған қондырғылар
өндірістік қуаттылығы күніне 50т
4)
Асбест өндіруге және құрамында асбест бар өнімдерді дайындауға арналған қондырғылар
*
5)
Шыны талшығын қоса алғанда, шыны өндіруге арналған қондырғылар
балқыту қуаттылығы күніне 20 т
6)
Минералдық талшықтар өндірісін қоса алғанда, минералдық заттарды балқытуға арналған қондырғылар
балқыту қуаттылығы күніне 20 т
7)
Күйдіру арқылы қыш өнімдерді, атап айтқанда шатыр жабынқыштарын, кірпіш, отқа төзімді кірпіш, қыш тақталар, тас қыш немесе фарфор бұйымдар өндіруге арналған қондырғылар

с производственной мощностью 75 т в день, или с объемом обжиговых печей 4 м3 и плотностью садки на обжиговую печь 300 кг/м3
4
Химическая промышленность
1)
Химические установки для производства в промышленном масштабе основных органических химических веществ, таких, как:
*
простые углеводороды (линейные или циклические, насыщенные или ненасыщенные, алифатические или ароматические);
кислородсодержащие углеводороды, такие, как спирты, альдегиды, кетоны, карбоновые кислоты, сложные эфиры, ацетаты, простые эфиры, перекиси, эпоксидные смолы;
сернистые углеводороды;
азотные углеводороды, такие, как амины, амиды, соединения азота, нитросоединения или нитратные соединения, нитрилы, цианаты, изоцианаты;
фосфорсодержащие углеводороды;
галогенизированные углеводороды;
*
органометаллические соединения;
основные пластические материалы (полимеры, синтетические волокна и волокна на базе целлюлозы);
синтетический каучук;
краски и пигменты;
поверхностно-активные вещества;
2)
Химические установки для производства в промышленном масштабе основных неорганических химических веществ, таких, как:
*
газы, такие, как аммиак, хлор или хлористый водород, фтор или фтористый водород, оксиды углерода, соединения серы, оксиды азота, водород, диоксид серы, хлорокись углерода;
кислоты, такие, как хромовая кислота, фтористоводородная кислота, фосфорная кислота, азотная кислота, хлористоводородная кислота, серная кислота, олеум, сернистая кислота;
щелочи, такие, как гидроокись аммония, гидроокись калия, гидроокись натрия;
соли, такие, как хлористый аммоний, хлорноватокислый калий, углекислый калий, углекислый натрий, перборат, азотнокислое серебро;
неметаллы, оксиды металлов или другие неорганические соединения, такие, как карбид кальция, кремний, карбид кремния;
3)
Химические установки для производства в промышленном масштабе фосфорных, азотных или калийных минеральных удобрений (простых или сложных удобрений);
*
4)
Химические установки для производства в промышленном масштабе основных продуктов для растениеводства и биоцидов;
5)
Установки, на которых используются химические или биологические процессы для производства в промышленном масштабе основных фармацевтических продуктов;
6)
Установки для производства в промышленном масштабе взрывчатых веществ и пиротехнических продуктов.
5
Управление отходами и сточными водами
1)
Установки для сжигания, пиролиза, рекуперации, химической обработки или захоронения опасных отходов
на которые поступает 10 т в день
2)
Установки для сжигания коммунально-бытовых отходов
с производительностью 3 т в час

өндірістік қуаттылығы күніне 75 т немесе күйдіргіш пештердің көлемі 4 м3 және күйдіру пештеріндегі салындының тығыздығы 300 кг/м3
4
Химия өнеркәсібі
1)
Мынадай негізгі органикалық химиялық заттарды өнеркәсіптік ауқымда өндіруге арналған химиялық қондырғылар:
*
қарапайым көмірсутектер (сызықтық немесе циклдік, қаныққан немесе қанықпаған, алифаттық немесе хош иісті;
спирттер, альдегидтер, кетондар, карбон қышқылдары, күрделі эфирлер, ацетаттар, қарапайым эфирлер, тотықтар, эпоксид шайырлары сияқты құрамында оттегі бар көмірсутектер;
күкіртті көмірсутектер;
аминдер, амидтер, азоттың қосылысы, нитро қосылыстар немесе нитратты қосылыстар, нитрилдер, цианаттар, изоцианаттар сияқты азотты көмірсутектер;
құрамында фосфор бар көмірсутектер;
галогенденген көмірсутектер;
*
органометалдық қосылыстар;
негізгі пластикалық материалдар (полимерлер, синтетикалық талшықтар мен целлюлоза базасындағы талшықтар);
синтетикалық каучук;
бояулар мен пигменттер;
беткі-белсенді заттар;
2)
Мынадай негізгі бейорганикалық химиялық заттарды өнеркәсіптік ауқымда өндіруге арналған химиялық қондырғылар:
*
аммиак, хлор немесе хлорлы сутек, фтор немесе фторлы сутек, көміртек оксидтері, күкірт қосылыстары, азот оксидтері, сутек, күкірт диоксиді, көміртек хлор тотығы сияқты газдар;
хром қышқылы, фторлы сутек қышқылы, фосфор қышқылы, азот қышқылы, хлорлы сутек қышқылы, күкірт қышқылы, олеум, күкіртті қышқыл сияқты қышқылдар;
аммоний гидро тотығы, калий гидро тотығы, натрий гидро тотығы сияқты сілтілер;
хлорлы аммоний, хлорлы қышқыл калий, көмірқышқыл калий, көмірқышқыл натрий, перборат, азотқышқыл күміс сияқты тұздар;
металл еместер, металл оксидтері немесе кальций карбиді, кремний, кремний карбиді сияқты басқа да бейорганикалық қосылыстар;
3)
Фосфор, азот немесе калий минералдық тыңайтқыштарын (қарапайым немесе күрделі тыңайтқыштарды) өнеркәсіптік ауқымда өндіруге арналған химиялық қондырғылар;
*
4)
Өсімдік шаруашылығы және биоцидтер үшін негізгі өнімдерді өнеркәсіптік ауқымда өндіруге арналған химиялық қондырғылар;
5)
Негізгі фармацевтикалық өнімдерді өнеркәсіптік ауқымда өндіруге арналған химиялық немесе биологиялық процестер қолданылатын қондырғылар;
6)
Жарылғыш заттарды және пиротехникалық өнімдерді өнеркәсіптік ауқымда өндіруге арналған қондырғылар.
5
Қалдықтар және ағынды суларды басқару
1)
Қауіпті қалдықтарды жағуға, пиролиздеуге, рекуперациялауға немесе химиялық өңдеуге немесе көмуге арналған қондырғылар
күніне 10 т түсетін
2)
Коммуналдық-тұрмыстық қалдықтарды жағуға арналған қондырғылар
өнімділігі сағатына 3 т

3)
Установки для удаления неопасных отходов
с производительностью 50 т в день
4)
Свалки (исключая свалки инертных отходов)
на которые поступает 10 т в день, или с общей емкостью 25 000 т
5)
Установки для удаления или рециркуляции туш домашних животных и отходов животноводства
с перерабатывающей мощностью 10 т в день
6)
Городские установки для очистки сточных вод
с производительностью, эквивалентной численности населения 100 000 человек
7)
Независимо эксплуатируемые промышленные установки для очистки сточных вод, обслуживающие один или более из перечисленных в данном приложении видов деятельности
с производительностью 10000 м3 в день
6
Производство и обработка бумаги и древесины
1)
Промышленные установки для производства целлюлозы из древесины или аналогичных волокнистых материалов;
2)
Промышленные установки для производства бумаги и картона и других первичных продуктов из древесины (таких, как картон, древесноволокнистые плиты и фанера)
с производственной мощностью 20 т в день
3)
Промышленные установки для обработки химикатами древесины и изделий из древесины
с производственной мощностью 50 м3 в день
7
Интенсивное животноводство и аквакультура
1)
Установки для интенсивного выращивания птицы или свиней
40 000 мест для птицы; 2 000 мест для откормочных свиней (весом свыше 30 кг); 750 мест для свиноматок;
2)
Интенсивная аквакультура
1 000 т рыбы и моллюсков в год
8
Продукты животноводства и растениеводства из сектора производства пищевых продуктов и напитков
1)
Бойни
с мощностью по переработке 50 т туш в день
2)
Обработка и переработка с целью производства пищевых продуктов и напитков из:
животного сырья (помимо молока)
с мощностью по производству готовой продукции 75 т в день
растительного сырья
с мощностью по производству 300 т готовой продукции в день (средний показатель на квартальной основе)
с)
Обработка и переработка молока
при которых количество поступающего молока составляет 200 т в день (средний показатель на ежегодной основе)
9
Прочие виды деятельности
1)
Установки для предварительной обработки (такие операции, как промывка, отбеливание, мерсеризация) или окрашивания волокна или текстиля
на которых объем обрабатываемыхматериалов составляет 10 т в день
2)
Установки для дубления кож и шкур
на которых объем переработки составляет 12 т обработанных продуктов в день
3)
Установки для поверхностной обработки веществ, предметов или продуктов с использованием органических растворителей, в частности для отделки, печати, покрытия, обезжиривания, гидроизолирования, калибровки, окраски, очистки или пропитки
с производственной мощностью 150 кг в час или 200 т в год

3)
Қауіпті емес қалдықтарды жоюға арналған қондырғылар
өнімділігі күніне 50 т
4)
Үйінділер (инертті қалдықтар үйінділерін қоспағанда)
күніне 10 т түсетін немесе жалпы сыйымдылығы 25 000 т
5)
Үй жануарларының тұтас етін және мал шаруашылығы қалдықтарын бөлуге немесе рециркуляциялауға арналған қондырғылар
қайта өндіру қуаттылығы күніне 10 т
6)
Ағынды суларды тазартуға арналған қалалық қондырғылар
Тұрғындардың балама саны 100 000 адам болатын өнімділігі бар
7)
Осы қосымшада аталған бір немесе одан да көп қызмет түріне көрсететін ағынды суларды тазартуға арналған тәуелсіз пайдаланылатын өнеркәсіптік қондырғылар
өнімділігі күніне 10000 м3
6
Қағаз және ағаш өндіру мен өңдеу
1)
Ағаш немесе ұқсас талшықты материалдардан целлюлоза өндіруге арналған өнеркәсіптік қондырғылар;
2)
Қағаз бен картон және ағаштың басқа да алғашқы өнімдерін (картон, ағаш талшықты тақтайшалар және фанер сияқты) өндіруге арналған өнеркәсіптік қондырғылар
өнімділік қуаттылығы күніне 20 т
3)
Ағаш және ағаштан жасалған бұйымдарды химикаттармен өңдеуге арналған өнеркәсіптік қондырғылар
өнімділік қуаттылығы күніне 50 м3
7
Қарқынды мал шаруашылығы және акваөсіру
1)
Құстарды немесе шошқаларды қарқынды өсіруге арналған қондырғылар
құстарға арналған 40 000 орын; бордақыланған шошқаларға арналған 2 000 орын (салмағы 30 кг. астам; аналық шошқалар үшін 750 орын;
2)
Қарқынды акваөсіру
жылына 1 000 т балық және моллюскалар
8
Тамақ өнімдерін және сусындарды өндіру секторынан алынатын мал шаруашылығы және өсімдік шаруашылығы өнімдері
1)
Қасапханалар
қайта өндіру қуаттылығы күніне 50 т. тұтас ет
2)
Тамақ өнімдерін және сусындарды өндіру мақсатында өңдеу және қайта өңдеу:
мал шикізаты (сүттен басқа)
дайын өнімді өндіру қуаттылығы күніне 75 т
өсімдік шикізаты
дайын өнімді өндіру қуаттылығы күніне 300 т (тоқсандық негізде орташа көрсеткіш)
3)
Сүтті өңдеу және қайта өңдеу
күніне келіп түсетін сүттің көлемі 200 т құраған жағдайда (жыл сайынғы негізде орташа көрсеткіш)
9
Қызметтің өзге де түрлері
1)
Талшықты немесе тоқыманы алдын ала өңдеуге (жуу, ағарту, мерсеризация секілді операциялар) немесе бояуға арналған қондырғылар
күніне өңделетін материалдардың көлемі 10 т құрайды
2)
Былғарыларды және терілерді илеуге арналған қондырғылар
қайта өңдеу көлемі күніне 12 т өңделген өнімдерді құрайды
3)
Органикалық еріткіштерді пайдалана отырып заттарды, бұйымдарды немесе өнімдерді беткі өңдеуге арналған, атап айтқанда әрлеуге, басуға, жабуға, майсыздандыруға, гидрооқшаулауға, калибрлеуге, бояуға, тазалауға немесе дымқылдауға арналған қондырғылар
өндірістік қуаттылығы сағатына 150 кг немесе жылына 200 т

4)
Установки для производства углерода (естественного кокса) или электрографита путем сжигания или графитизации
*
5)
Установки для строительства и окраски или удаления краски с судов
с производственными возможностями для судов длиной 100 м
Приложение 4
к Правилам разработки
программы производственного
экологического контроля
объектов I и II категорий,
ведения внутреннего учета,
формирования и представления
периодических отчетов
по результатам производственного
экологического контроля
Сведения по выбросам загрязняющих веществ в атмосферный воздух к Регистру выбросов и переноса загрязнителей
Мониторинг выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух, по которым представляется информация к Регистру выбросов и переносов загрязнителей осуществляется по веществам согласно нижеследующего перечня выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух, по которым представляется информация к Регистру выбросов и переносов загрязнителей.
Перечень выбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух, по которым представляется информация к Регистру выбросов и переносов загрязнителей
Номер КАС**
Наименование загрязняющего вещества
1

4)
Жағу немесе графиттендіру арқылы көміртек (табиғи кокс) немесе электрографит өндіруге арналған қондырғылар
*
5)
Құрылысқа және бояуға немесе кемелердегі бояуларды кетіруге арналған қондырғылар
өндірістік мүмкіндіктері ұзындығы 100 м кемелерге арналған
I және II санаттағы объектілерді
өндірістік экологиялық бақылау,
ішкі есепке алуды жүргізу,
өндірістік экологиялық бақылау нәтижелері бойынша мерзімдік
есептерді қалыптастыру және
ұсыну бағдарламасын әзірлеу
қағидаларына
4-қосымша
Ластауыштардың шығарындылары мен тасымалдарының тіркеліміне атмосфералық ауаға ластауыш заттардың шығарындылары бойынша мәліметтер
Ластауыштардың шығарындылары мен тасымалдарының тіркеліміне ақпарат ұсынылатын атмосфералық ауаға ластауыш заттар шығарындыларының мониторингі, олар бойынша ластауыштардың шығарындылары мен тасымалдарының тіркеліміне ақпарат ұсынылатын, атмосфералық ауаға ластауыш заттар шығарындыларының төменде көрсетілген тізбесіне сәйкес заттар бойынша жүзеге асырылады.
Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркеліміне ақпарат ұсынылатын атмосфералық ауаға ластағыш заттар шығарындыларының тізбесі
КАС нөмірі**
Ластағыш заттың атауы
1

1332-21-4
Асбест
57
Фтор и неорганические соединения (в виде HF)
58
74-90-8
Цианистый водород (HCN)
59
Твердые частицы ТЧ10
60
Иные*
* Иные загрязняющие вещества, не включенные в список, заполняются оператором объекта самостоятельно.
Приложение 5
к Правилам разработки
программы производственного
экологического контроля
объектов I и II категорий,
ведения внутреннего учета,
формирования и представления
периодических отчетов
по результатам производственного
экологического контроля
Сведения по сбросам загрязняющих веществ со сточными водами к Регистру выбросов и переноса загрязнителей.
Мониторинг сбросов загрязняющих веществ в атмосферный воздух, по которым представляется информация к Регистру выбросов и переносов загрязнителей осуществляется по веществам согласно нижеследующего перечня загрязняющих веществ со сточными водами, по которым представляется информация к Регистру выбросов и переносов загрязнителей.
Перечень загрязняющих веществ со сточными водами, по которым представляется информация к Регистру выбросов и переносов загрязнителей
Номер КАС**
Наименование загрязняющих веществ
1
Общее количество азота
2
Общее количество фосфора
3

1332-21-4
Асбест
57
Фтор және бейорганикалық қосылыстар (HF түрінде)
58
74-90-8
Цианды сутек (HCN)
59
Қатты бөлшектер ҚБ10
60
Өзгелер
* Тізімге енгізілмеген өзге де ластағыш заттарды табиғат пайдаланушы дербес толтырады.
I және II санаттағы объектілерді
өндірістік экологиялық бақылау,
ішкі есепке алуды жүргізу,
өндірістік экологиялық бақылау
нәтижелері бойынша мерзімдік
есептерді қалыптастыру және
ұсыну бағдарламасын әзірлеу
қағидаларына
5-қосымша
Ластауыштардың шығарындылары мен тасымалдарының тіркеліміне сарқынды сулармен ластаушы заттардың төгінділері жөніндегі мәліметтер.
Ластауыштардың шығарындылары мен тасымалдарының тіркеліміне ақпарат ұсынылатын атмосфералық ауаға ластауыш заттар төгінділерінің мониторингі олар бойынша ластауыштардың шығарындылары мен тасымалдарының тіркеліміне ақпарат ұсынылатын сарқынды сулармен ластауыш заттардың төмендегі тізбесіне сәйкес заттар бойынша жүзеге асырылады.
Ластағыштардың шығарылуы мен көшірілуінің тіркеліміне ақпарат ұсынылатын сарқынды сулармен ластағыш заттар шығарындыларыныңтізбесі
КАС** нөмірі Ластағыш заттардың атауы
1
Азоттың жалпы саны
2
Фосфордың жалпы саны
3

1. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 ноября 2014 года № 131 "Об утверждении Правил организации и проведения фоновых экологических исследований при проведении нефтяных операций в казахстанском секторе Каспийского моря" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10025).
2. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 ноября 2014 года № 132 "Об утверждении Правил организации и проведения производственного экологического мониторинга при проведении нефтяных операций в казахстанском секторе Каспийского моря" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10024).
3. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 7 сентября 2015 года № 558 "О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 ноября 2014 года № 132 "Об утверждении Правил организации и проведения производственного экологического мониторинга при проведении нефтяных операций в казахстанском секторе Каспийского моря" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12166).
4. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 7 ноября 2015 года № 559 "О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 ноября 2014 года № 131 "Об утверждении Правил организации и проведения фоновых экологических исследований при проведении нефтяных операций в казахстанском секторе Каспийского моря" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12164).
5. Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 26 сентября 2016 года № 429 "О внесении изменения в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 20 ноября 2014 года № 132 "Об утверждении Правил организации и проведения производственного экологического мониторинга при проведении нефтяных операций в казахстанском секторе Каспийского моря" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 14403).

1. "Каспий теңізінің қазақстандық секторында мұнай операцияларын жүргізу кезінде фондық экологиялық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 20 қарашадағы № 131 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10025 тіркелген).
2. "Каспий теңізінің қазақстандық секторында мұнай операцияларын жүргізу кезінде өндірістік экологиялық мониторингті ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 20 қарашадағы № 132 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10024 тіркелген).
3. "Каспий теңізінің қазақстандық секторында мұнай операцияларын жүргізу кезінде өндірістік экологиялық мониторингті ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика Министрінің 2014 жылғы 20 қарашадағы № 132 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылы 7 қыркүйектегі № 558 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12166 тіркелген).
4. "Каспий теңізінің қазақстандық секторында мұнай операцияларын жүргізу кезінде фондық экологиялық зерттеулерді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика Министрінің 2014 жылғы 20 қарашадағы № 131 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 7 қыркүйектегі № 559 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12164 тіркелген).
5. "Каспий теңізінің қазақстандық секторында мұнай операцияларын жүргізу кезінде өндірістік экологиялық мониторингті ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2014 жылғы 20 қарашадағы № 132 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 26 қыркүйектегі № 429 бұйрығының (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14403 тіркелген).