Об утверждении Правил разработки плана мероприятий по охране окружающей среды
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 21 июля 2021 года № 264. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 июля 2021 года № 23674.
Введение в действие настоящего приказа см п. 4.
В соответствии с пунктом 5 статьи 29 Экологического кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разработки плана мероприятий по охране окружающей среды.
2. Департаменту экологической политики и устойчивого развития Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 июля 2021 года.
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов Республики Казахстан
С. Брекешев
"СОГЛАСОВАН"
-Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Приложение к приказу
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 21 июля 2021 года № 264
Правила разработки плана мероприятий по охране окружающей среды
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разработки плана мероприятий по охране окружающей среды (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 29 Экологического кодекса Республики Казахстан и определяют порядок разработки плана мероприятий местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы по охране окружающей среды, финансируемых за счет бюджетных средств.
Глава 2. Порядок разработки плана мероприятий по охране окружающей среды

Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 21 шiлдедегі № 264 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 23 шiлдеде № 23674 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы қаулы 01.07.2021 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 29-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық саясат және тұрақты даму департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықтың ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және 2021 жылғы 1 шілдеден бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи ресурстар
министрінің м.а.
С. Брекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
2021 жылғы 21 шілдедегі
№ 264 бұйрығына қосымша
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 29-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылатын облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарларын әзірлеу тәртібін айқындайды.
2-тарау. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу тәртібі

2. Мероприятия по охране окружающей среды организуются:
1) на местном уровне – местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы;
2) на республиканском уровне – уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
3. Планы мероприятий по охране окружающей среды разрабатываются местными исполнительными органами области, города республиканского значения, столицы на трехлетний период по форме согласно Приложению к настоящим Правилам.
4. Местные исполнительные органы области, города республиканского значения, столицы направляют запросы местным представительным органам, заинтересованным территориальным подразделениям центральных государственных органов, заинтересованной общественности о мероприятиях по устранению проблемных вопросов, согласно перечню мероприятий по охране окружающей среды, предусмотренных Приложением 4 к Экологическому кодексу Республики Казахстан.
5. При рассмотрении проекта Плана мероприятий по охране окружающей среды учитываются следующие параметры для отбора мероприятий по охране окружающей среды:
1) текущее состояние окружающей среды региона (в том числе данные экологического мониторинга за состоянием окружающей среды региона, лабораторных исследований, результатов общественного мониторинга заинтересованной экологической общественностью);
2) исторические проблемные вопросы в области экологии, охраны окружающей среды, а также риски экологического ущерба (прогнозируемые масштабы) в случае неисполнения мероприятий по их решению;
3) существующие способы, методы устранения экологических проблем, в том числе способы и методы, альтернативные предлагаемым мероприятиям по охране окружающей среды;
4) предполагаемый экологический эффект повышения качества окружающей среды, в том числе для здоровья населения;
5) прогнозные результаты достижения целевых показателей качества окружающей среды соответствующей области, города республиканского значения, столицы;
6) расчеты стоимости реализации конкретного мероприятия;
7) информация по суммам платы за негативное воздействие на окружающую среду, поступившей в местный бюджет в течение трех лет, предшествовавших году разработки и утверждения Плана мероприятий по охране окружающей среды;
8) иные вопросы реализации мероприятий по охране окружающей среды (создание рабочих мест, привлечение местных поставщиков товаров, работ и услуг, импортозамещение, иное).
6. В Планы мероприятий по охране окружающей среды включаются мероприятия по охране окружающей среды, направленные на достижение экологических нормативов качества, целевых показателей качества окружающей среды, программ развития территорий и генеральных планов населенных пунктов соответствующей области, города республиканского значения, столицы.

2. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларын:
1) жергілікті деңгейде – облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары;
2) республикалық деңгейде – қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган ұйымдастырады.
3. Осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарларын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары үш жылдық кезеңге әзірлейді.
4. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органдары жергілікті өкілді органдарға, орталық мемлекеттік органдардың мүдделі аумақтық бөлімшелеріне, мүдделі жұртшылыққа Қазақстан Республикасының Экология кодексіне 4-қосымшада көзделген қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар тізбесіне сәйкес проблемалық мәселелерді жою бойынша іс-шаралар туралы сұратулар жібереді.
5. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралард жоспарының жобасын қарау кезінде қоршаған ортаны қорғау бойынша іс-шараларды іріктеу үшін мынадай параметрлер ескеріледі:
1) аймақтың қоршаған ортасының ағымдағы жай-күйі (оның ішінде аймақтың қоршаған ортасының жай-күйіне экологиялық мониторингтің, зертханалық зерттеулердің, мүдделі экологиялық жұртшылықтың қоғамдық мониторинг нәтижелерінің деректері);
2) экология, қоршаған ортаны қорғау саласындағы тарихи проблемалық мәселелер, сондай-ақ оларды шешу жөніндегі іс-шаралар орындалмаған жағдайда экологиялық залал тәуекелі (болжамды ауқымы);
3) экологиялық проблемаларды жоюдың қолданыстағы тәсілдері, әдістері, оның ішінде қоршаған ортаны қорғау жөнінде ұсынылатын іс-шараларға балама тәсілдер мен әдістер;
4) қоршаған ортаның сапасын арттырудың болжанатын экологиялық әсері, оның ішінде халықтың денсаулығы үшін;
5) тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштеріне қол жеткізудің болжамды нәтижелері;
6) нақты іс-шараны іске асыру құнын есептеу;
7) Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын әзірлеу және бекіту жылының алдындағы үш жыл ішінде жергілікті бюджетке түскен қоршаған ортаға теріс әсер еткені үшін төлемақы сомалары жөніндегі ақпарат;
8) қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды іске асырудың өзге де мәселелері (жұмыс орындарын құру, тауарлардың, жұмыстар мен қызметтердің жергілікті жеткізушілерін тарту, импортты алмастыру, өзгелер).
6. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарларына сапаның экологиялық нормативтеріне, қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштеріне, аумақтарды дамыту бағдарламаларына және тиісті облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың елді мекендерінің бас жоспарларына қол жеткізуге бағытталған қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар енгізіледі.

7. Проект Плана мероприятий по охране окружающей среды направляется на общественные слушания.
8. Местный исполнительный орган области, города республиканского значения, столицы направляет проект Плана мероприятий по охране окружающей среды на согласование в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды с приложением протокола общественных слушаний.
9. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды отказывает в согласовании Плана мероприятий по охране окружающей среды в случае его несоответствия требованиям статьи 29 Экологического кодекса Республики Казахстан и положениям настоящих Правил.
10. План мероприятий по охране окружающей среды, согласованный уполномоченным органом в области окружающей среды, утверждается местным представительным органом области, города республиканского значения, столицы и публикуется на официальном интернет-ресурсе местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы и уполномоченного органа в области окружающей среды.
11. План мероприятий по охране окружающей среды корректируется один раз в год в первом полугодии по решению местного представительного органа области, города республиканского значения, столицы и по согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
Приложение к Правилам
разработки плана мероприятий
по охране окружающей среды
План мероприятий по охране окружающей среды
№ п/п
Наименование мероприятия
Форма завершения
Ответственные за исполнение
Срок исполнения
Предполагаемые расходы (тыс.тенге)/дополнительные источники (тыс.тенге)
Источники финансирования
Ожидаемый экологический эффект от мероприятия*
Примечание (причины неисполнения)
20__ год
20__ год
20_ год

7. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасы қоғамдық тыңдауларға жіберіледі.
8. Облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы қоғамдық тыңдаулар хаттамасымен қоса Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарының жобасын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға келісуге жібереді.
9. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган Қазақстан Республикасы Экология кодексінің 29-бабының талаптарына және осы Қағидалардың ережелеріне сәйкес келмеген жағдайда Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын келісуден бас тартады.
10. Қоршаған орта саласындағы уәкілетті органмен келісілген Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспарын облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді органы бекітеді және облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының және қоршаған орта саласындағы уәкілетті органның ресми интернет-ресурсында жарияланады.
11. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті өкілді органының шешімі бойынша және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісу бойынша бірінші жартыжылдықта жылына бір рет түзетіледі.
Қоршаған ортаны қорғау
жөніндегі іс-шаралар жоспарын
әзірлеу қағидаларына қосымша
Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар жоспары
№ р/с
Іс-шараның атауы
Аяқталу нысаны
Орындауға жауапты
Орындау мерзімі
Болжамды шығындар (мың теңге)/қосымша көздер (мың теңге)
Қаржы ландыру көздері
Іс-шарадан күтілетін экологиялық әсер*
Ескерту (орын далмау себеп тері)
20__ жыл
20__ жыл
20_ жыл