Об утверждении Правил обращения с серой технической газовой
Приказ и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 22 июля 2021 года № 266. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2021 года № 23720.
В соответствии с пунктом 2 статьи 400 Экологического кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обращения с серой технической газовой.
2. Комитету экологического регулирования и контроля Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
С. Брекешев
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство индустрии и инфраструктурного
развития Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
И.о. министра экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
от 22 июля 2021 года № 266
Правила обращения с серой технической газовой
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обращения с серой технической газовой разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 400 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок обращения с серой технической газовой при обеспечении соблюдения экологических требований (далее – Правила).
2. Основные понятия и определения, используемые в Правилах:

Техникалық газды күкіртпен жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 22 шiлдедегі № 266 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 27 шiлдеде № 23720 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының Экология кодексінің 400-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Техникалық газды күкіртпен жұмыс істеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Экологиялық реттеу және бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология, геология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің м.а.
С. Брекешев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Экология, геология және
табиғи ресурстар министрінің
м.а.
2021 жылғы 22 шілдедегі
№ 266 бұйрыққа
қосымша
Техникалық газды күкіртпен жұмыс істеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Техникалық газды күкіртпен жұмыс істеу қағидалары Қазақстан Республикасының Экология кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 400-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және экологиялық талаптардың сақталуын қамтамасыз ету кезінде техникалық күкіртпен жұмыс істеу тәртібін (бұдан әрі – Қағидалар) айқындайды.
2. Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар мен анықтамалар:

1) специальная открытая площадка хранения и отгрузки – производственные площадки хранения и отгрузки серной продукции, соответствующие техническим условиям и требованиям по безопасному хранению и отгрузке серы;
2) серный блок – твердая сера техническая газовая (далее - Сера), получаемая послойным наливом жидкой серы на серные карты;
3) серная карта – специально оборудованные открытые площадки, предназначенные для длительного хранения серы технической газовой. Серными картами не являются открытые места складирования серы технической газовой (сооружения), рассматриваемые как часть технологического процесса получения, отгрузки конечной товарной продукции, предназначенной для отгрузки потребителям, включая открытые транзитные пункты накопления серы технической газовой, открытые склады хранения и производственные площадки;
4) грануляция серы – процесс получения серы в виде твердых гранул сферической формы из жидкой серы;
5) размещение серы технической газовой в открытом виде – размещение серы технической газовой в открытом виде на серных картах;
6) сера техническая газовая – сера, полученная при очистке природных и коксовых газов, а также отходящих газов нефте- и сланце переработки. Сера техническая газовая изготавливается в соответствии с ГОСТ 127.1-93 "Сера техническая. Технические условия";
7) обвалование – сооружение по периметру серной карты, предназначенное для сбора стоков (дождевой, талой воды и воды, использованной для пылеподавления или тушения пожара), в целях защиты от загрязнений территории, прилегающей к серным картам.
Глава 2. Порядок обращения с Серой при обеспечении соблюдения экологических требований
3. При обращении Серы используются безопасные для окружающей среды способы, методы и оборудование, включая применение наилучших доступных техник с соблюдением требований статьи 113 Кодекса.
4. Основными требованиями при обращении с Серой, обеспечивающими сохранение окружающей среды, являются максимальная герметизация технологического оборудования, фланцевых соединений аппаратов и трубопроводов, а также строгое соблюдение технологического режима. На фланцевых соединениях трубопроводов с жидкой серой, устанавливают защитные кожухи.
5. Операторы объекта І категории при обращении с Серой обязаны осуществлять производственный экологический контроль в соответствии со статьей 182 Кодекса. Производственный экологический контроль проводится на основе программы производственного экологического контроля. В процессе эксплуатации серных карт проводится контроль за уровнем содержания загрязняющих веществ в почве территории, прилегающей к серным картам, в атмосферном воздухе в пределах области воздействия.

1) арнайы ашық сақтау және тиеп-жөнелту алаңы – жобалау құжаттарына сәйкес қауіпсіз сақтау және тиеп-жөнелту жөніндегі техникалық шарттар мен талаптарға сәйкес келетін күкірт өнімін, сақтау мен тиеп-жөнелтудің өндірістік алаңдары;
2) күкірт блогы – сұйық күкіртті күкірт карталарына қабаттап құю арқылы алынатын техникалық газды қатты күкірт (бұдан әрі – Күкірт);
3) күкірт картасы – техникалық газды күкіртті ұзақ уақыт сақтауға арналған арнайы жабдықталған ашық алаңы. Техникалық газды күкірт жинақтаудың ашық транзиттік пункттерін, ашық сақтау қоймалары мен өндірістік алаңдарды қоса алғанда, тұтынушыларға тиеп-жөнелтуге арналған түпкілікті тауар өнімін алудың, тиеп-жөнелтудің технологиялық процесінің бөлігі ретінде қаралатын техникалық газды күкіртті (құрылысын) қоймалаудың ашық орындары күкірт карталары болып табылмайды;
4) күкіртті түйіршіктеу – сұйық күкірттен сфералық пішінді қатты түйіршіктер түрінде күкірт алу процесі;
5) техникалық газды күкіртті ашық түрде орналастыру – техникалық газды күкіртті күкірт карталарында ашық түрде орналастыру;
6) техникалық газды күкірт – табиғи және кокс газдарын, сондай-ақ мұнай және тақтатас өңдеуден шығатын газдарды тазарту кезінде алынатын күкірт. Техникалық газды күкірт 127.1-93 "Техникалық күкірт. Техникалық шарттар" МЕМСТ-қа сәйкес жасалады;
7) топырақ үйіп бекітілетін жер – күкірт картасына іргелес аумақты ластанудан қорғау мақсатында ағынды суларды (жаңбырлы, еріген су және шаңды басу немесе өртті сөндіру үшін пайдаланылған су) жинауға арналған күкірт картасының периметрі бойынша құрылысжай.
2-тарау. Экологиялық талаптарды сақтауды қамтамасыз ету кезінде күкіртпен жұмыс істеу тәртібі
3. Күкіртпен жұмыс істеу кезінде Кодекстің 113-бабының талаптарын сақтай отырып, ең озық қолжетімді техникаларды қолдануды қоса алғанда, қоршаған орта үшін қауіпсіз тәсілдер, әдістер мен жабдықтар пайдаланылады.
4. Күкіртпен жұмыс істеу кезінде қоршаған ортаны сақтауды қамтамасыз ететін негізгі талаптар технологиялық жабдықты, аппараттар мен құбырлардың фланцты қосылыстарын барынша герметизациялау, сондай-ақ технологиялық режимді қатаң сақтау болып табылады. Сұйық күкірті бар құбырлардың фланцты қосылыстарында қорғау қаптамалары орнатылады.
5. І-санатты объектінің операторлары күкіртпен жұмыс істеген кезде Кодекстің 182-бабы бойынша өндірістік экологиялық бақылауды жүзеге асыруға міндетті. Өндірістік экологиялық бақылау өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасының негізінде жүргізіледі. Күкірт карталарын пайдалану процесінде әсер ету саласы шегінде атмосфералық ауадағы күкірт карталарына іргелес аумақтың топырағында ластаушы заттардың болу деңгейіне бақылау жүргізіледі.

Глава 3. Экологические требования при складировании, транспортировке и перегрузки Серы
6. Складирование различных видов Серы осуществляется раздельно.
7. Операции выгрузки и загрузки Серы полностью механизируются.
8. Жидкую серу хранят в обогреваемых паром или наружными электрическими устройствами теплоизолированных емкостях, продуваемых инертным газом. Продувочные трубопроводы от емкостей с жидкой серой выполняют обогреваемыми и выводящими в атмосферу по кратчайшему пути, во избежание зарастания серой. Емкости для хранения жидкой серы устанавливают в поддоне. Вместимость поддона рассчитывают на прием не менее одной трети хранимой серы, но не менее вместимости одного наибольшего резервуара.
9. Все емкости, трубопроводы жидкой серы надежно заземляются. Отогревают застывшие трубопроводы с серой только паром, открытый огонь для этой цели не применяется.
10. Слив жидкой серы в емкость осуществляют через трубу, опущенную до дна емкости, в целях снижения электростатических зарядов и предупреждения интенсивного газовыделения в период слива. Заливают серу под уровень имеющейся в емкости серы. Для этой цели устанавливают обязательный нижний уровень серы с подачей звукового или светового сигнала при его достижении. Не допускается залив серы свободно падающей струей.
11. Серу в твердой форме хранят на открытой площадке насыпью или в полиэтиленовых мешках.
12. Открытую площадку для складирования Серы в твердом виде покрывают твердым и непроницаемым материалом, обваловывают, с устройством слива и наклоном в сторону ливнеотвода.
13. При хранении Серы на территории объекта оператора 1 категории соблюдаются следующие требования:
1) поверхность напольного покрытия - водонепроницаемая и устойчивая к химическим воздействиям и имеет уклон для сбора проливов в приемнике;
2) территория изолирована, огорожена;
3) исключен приказом и.о Министра экологии и природных ресурсов РК от 31.03.2023 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) помещения оборудуется средствами пожаротушения, системами автоматической пожарной сигнализации, молниезащитой;
5) вблизи не допускается хранение или складирование пожароопасных материалов (древесина, топливо), а также продовольствия.
Сноска. Пункт 13 с изменениями, внесенными приказом и.о Министра экологии и природных ресурсов РК от 31.03.2023 № 109 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Күкіртті қоймалау, тасымалдау және қайта тиеу кезіндегі қойылатын экологиялық талаптар
6. Күкірттің әртүрлі түрлерін қоймалау бөлек жүргізіледі.
7. Күкіртті түсіру және тиеу операциялары толық механикаландырылады.
8. Сұйық күкіртті инертті газбен үрленетін, бумен немесе сыртқы электр құрылғыларымен жылытылатын, жылу оқшауланған сыйымдылықтарда сақтайды. Сұйық күкірті бар сыйымдылықтардан үрлеу құбырлары олардың күкіртпен толып кетуін болдырмау үшін қысқа жолмен қыздырылатын және атмосфераға шығарылатын етіп орындалады. Сұйық күкіртті сақтауға арналған сыйымдылықтар табандыққа орнатылады. Табандықтың сыйымдылығын сақталатын күкірттің кемінде үштен бірін қабылдайтындай, бірақ бір ең үлкен резервуардың сыйымдылығынан кем емес етіп есептейді.
9. Балқытылған күкірті бар сыйымдылықтар арасындағы қашықтық технологиялық регламенттің талаптарына сәйкес таңдалады. Сұйық күкірттің барлық сыйымдылықтары, құбырлары сенімді түрде жерге тұйықталады. Күкірті бар қатып қалған құбырларды тек бумен жылытады, бұл мақсатта ашық от қолданылмайды.
10. Сұйық күкіртті сыйымдылыққа құю электростатистикалық зарядтарды төмендету және құю кезеңінде газдың қарқынды бөлінуін болдырмау мақсатында сыйымдылықтың түбіне дейін түсірілген құбыр арқылы жүзеге асырылады. Күкірт сыйымдылықтағы күкірт деңгейіне құйылады. Ол үшін дыбыстық немесе жарық сигналын бере отырып, оған жеткен кезде күкірттің міндетті төменгі деңгейі орнатылады. Күкіртті еркін құламалы ағыспен құюға жол берілмейді.
11. Қатты күйдегі күкірт ашық алаңда үйіліп немесе полиэтилен қаптарда сақталады.
12. Күкіртті қатты күйінде қоймалауға арналған ашық алаң қатты және өткізбейтін материалмен жабылады, төгу құрылғысымен және нөсер су бұрғыш жағына қарай еңіспен үйіп бекітіледі.
13. Күкіртті 1-санатты оператордың аумағында сақтау кезінде мынадай талаптар сақталады:
1) еден жабынының беті-су өткізбейтін және химиялық әсерлерге төзімді және қабылдағышта төгінділерді жинауға арналған еңісі бар;
2) аумақ оқшауланған, қоршалған;
3) алып тасталды – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 31.03.2023 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен;
4) орынжайлар өрт сөндіру құралдарымен, автоматты өрт дабылы жүйелерімен, найзағайдан қорғаумен жабдықталады;
5) жақын жерде өрт қаупі бар материалдарды (сүрек, отын), сондай-ақ азық-түліктерді сақтауға немесе қоймалауға жол берілмейді.
Ескерту. 13-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 31.03.2023 № 109 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

14. Транспортировка Серы железнодорожным транспортом осуществляют в тоннах и вагонах в соответствии с Правилами перевозок грузов железнодорожным транспортом, утвержденных приказом Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 2 августа 2019 года №612 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 19188).
15. Порядок транспортировки Серы автомобильным транспортом регламентирован Правилами перевозки опасных грузов автомобильным транспортом, утвержденной приказом и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 17 апреля 2015 года № 460 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11779).
16. Транспортировка Серы водным транспортом производится с соблюдением всех условий, установленных для опасных грузов, в соответствии с Правилами перевозок опасных грузов, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 548 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11857).
17. Сера упаковывается и транспортируется в упаковочных комплектах воздушными судами в соответствии с требованиями Правил перевозки опасных грузов по воздуху на гражданских воздушных судах, утвержденных приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 21 июня 2017 года №371 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15370).
18. Не допускается погрузка Серы любой формы в загрязненные транспортные средства. При очистке поверхностей от серной пыли применение сжатого воздуха не разрешается. При транспортировке твердой Серы транспортное средство обеспечивается защитной пленкой или укрывным материалом.
19. Емкости для хранения жидкой серы, вагоны-цистерны для ее перевозки периодически очищают от скопившихся в них отложений и загрязнений.
20. Освобождают серу из мешков в предназначенной для этого машине или на установке для ручного растаривания, оборудованной местным отсосом.
21. В случае проливов жидкой серы и просыпи твердой серы принимаются незамедлительные меры по ликвидации последствий.
Глава 4. Экологические требования при размещении Серы
22. Размещение в открытом виде Серы, образующейся при проведении операций по разведке и (или) добыче углеводородов, допускается на специальных площадках в соответствии с приказом Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 декабря 2014 года № 357 "Об утверждении Правил обеспечения промышленной безопасности для опасных производственных объектов по подготовке и переработке газов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10238).

14. Күкіртті темір жол көлігімен тасымалдау тонналарда және вагондарда жоспарланса Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2019 жылғы 2 тамыздағы № 612 бұйрығымен бекітілген Теміржол көлігімен жүктерді тасымалдау қағидаларын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9188 тіркелген) басшылыққа алады.
15. Күкіртті автомобиль көлігімен тасымалдау Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 17 сәуірдегі № 460 бұйрығымен бекітілген Автомобиль көлігімен қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11779 тіркелген) тәртібінде регламенттелген.
16. Күкіртті су көлігімен тасымалдау қауіпті жүктер үшін белгіленген барлық шарттарды сақтай отырып жүргізіледі және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 548 бұйрығымен бекітілген Қауіпті жүктерді тасымалдау қағидаларын (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11857 тіркелген) басшылыққа алады.
17. Күкірт Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 21 маусымдағы № 371 бұйрығымен бекітілген Азаматтық әуе кемелерінде қауіпті жүктерді әуеде тасымалдау қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15370 тіркелген) сәйкес буып-түйілетін жинақтарда буылып-түйіледі және әуе кемелерімен тасымалданады.
18. Кез келген нысандағы техникалық газды күкіртті ластанған көлік құралдарына тиеуге жол берілмейді. Күкірт тозаңынан тазарту үшін сығымдалған ауаны қолдануға жол берілмейді. Қатты күкіртті тасымалдау кезінде көлік құралы қорғаныш пленкамен немесе жабын материалмен қамтамасыз етіледі.
19. Сұйық күкіртті сақтауға арналған сыйымдылықтар, оны тасымалдауға арналған вагон-цистерналар жиналып қалған шөгінділер мен ластағыштардан мерзімді түрде тазартылады.
20. Күкіртті осы үшін арналған машинада немесе жергілікті сорғымен жабдықталған қол таралау қондырғысындағы қаптардан босатады.
21. Сұйық күкірт және қатты күкірт төгілген жағдайда оның салдарын жою бойынша шұғыл шаралар қабылданады.
4-тарау. Күкіртті орналастыру кезіндегі қойылатын экологиялық талаптар
22. Көмірсутектерді барлау және (немесе) өндіру жөніндегі операцияларды жүргізу кезінде түзілетін күкіртті ашық түрде орналастыруға Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің "Газдарды дайындау және қайта өңдеу бойынша қауіпті өндірістік объектілер үшін өнеркәсіптік қауіпсіздікті қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" 2014 жылғы 30 желтоқсандағы № 357 бұйрыққа (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 10238 тіркелген) сәйкес арнайы алаңдарда жол беріледі.

23. Серу размещают на серных картах в виде серных блоков, получаемых при послойном наливе жидкой серы на серные карты.
24. Основу дна серных карт размещают не менее 2 метров от наивысшего основного стояния уровня подземных вод. Дно и стенки карт предусматривают с гидроизоляцией и устройством отвода вод.
25. Не допускается размещать серные карты на резервных территориях расширения производственных объектов, рекреационных зон, особоохраняемых территориях, водоохранных зонах, в долинах рек, балках, на участках с проседаниями почвы, в местах развития карстовых процессов, на территории залегания полезных ископаемых, в зоне питания подземных источников питьевой воды.
При хранении и размещении Серы предусматриваются меры, исключающие попадание серы в системы бытовой и ливневой канализации, а также в открытые водоемы и почву. Вокруг серных карт предусматривается обвалование.
26. В целях определения застывания серы перед началом разработки площадки хранения серы производят контрольное забуривание.
27. Заезд техники на площадки хранения серы осуществляется по насыпи, выполненной из комовой серы под углом не более 35 градусов к основанию площадки.
28. Не допускается разработка серных карт и погрузка Серы:
1) при скорости ветра более 15 метров в секунду;
2) в период грозы;
3) в период ограниченной видимости (менее 50 метров).
29. Безопасной для окружающей среды формой для хранения серы является гранулированная форма, полученная в процессе грануляции серы. Гранулированная сера не слеживается, сохраняет сыпучесть и не образует пыли при хранении и перевозках, легко транспортируется и дозируется.
30. Рекультивация после ликвидации серных карт проводится по проектным решениям, обеспечивающих защиту окружающей среды и населения.

23. Күкіртті күкірт карталарына сұйық күкіртті қабаттап құю арқылы алынатын күкірт блоктары түрінде орналастырады.
24. Күкірт карталары түбінің негізін жер асты сулары деңгейінің ең жоғары негізгі орнынан кемінде 2 м орналастырады. Карталардың түбі мен қабырғалары гидроизоляциямен жабдықталған. Карталардың түбі мен қабырғалары суды шығару құралдары бар және гидрооқшаулағышпен жабдықталады.
25. Күкірт карталарын өндірістік объектілерді кеңейтудің резервтік аумақтарында, рекреациялық аймақтарда, ерекше қорғалатын табиғи аумақтарда, су қорғау аймақтарында, өзен алқаптарында, арқалықтарда, топырақ шөгетін учаскелерде, карст процестері дамитын жерлерде, пайдалы қазбалар жатқан аумақта, жер асты ауыз су көздерінің қоректену аймағында орналастыруға жол берілмейді.
Күкіртті сақтау және орналастыру кезінде күкірттің тұрмыстық және нөсерлік кәріз жүйесіне, сондай-ақ ашық су айдындары мен топыраққа түсуін болдырмайтын шаралар көзделеді. Күкірт карталарының айналасында топырақ үйіп бекітіледі.
26. Күкірттің қатаюын анықтау мақсатында күкіртті сақтау алаңын әзірлеуді бастамас бұрын бақылау бұрғылауын жүргізеді.
27. Күкіртті сақтау алаңына техниканың кіруі кесек күкірттен жасалған үйінді бойынша алаңның негізіне 35 градустан аспайтын бұрышпен жүзеге асырылады.
28. Күкірт карталарын әзірлеуге және күкіртті тиеуге жол берілмейді:
1) желдің жылдамдығы секундына 15 метрден артық болған кезде;
2) найзағай кезеңінде;
3) шектеулі көріну кезеңінде (50 метрден кем).
29. Күкіртті сақтаудың қоршаған ортаға қауіпсіз нысаны - күкіртті түйіршіктеу процесінде алынған түйіршікті нысан болып табылады. Түйіршіктелген күкірт сығылмайды, сақтау және тасымалдау кезінде шаң түзбейді, оңай тасымалданады және мөлшерленеді.
30. Күкірт карталарын жойғаннан кейін рекультивациялау қоршаған ортаны және халықты қорғауды қамтамасыз ететін жобалық шешімдер бойынша жүргізіледі.