О внесении изменений и дополнения в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 583 "Об утверждении формы и Правил оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца)"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 3 августа 2021 года № 451. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 августа 2021 года № 23938
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 31 мая 2016 года № 583 "Об утверждении формы и Правил оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца)", (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13911) следующие изменения и дополнение:
в Правилах оформления, заполнения, учета, хранения, передачи, расходования, уничтожения формуляра для изготовления документов, удостоверяющих личность (кроме удостоверения беженца), утвержденных указанным приказом:
в пункте 4:
абзац первый изложить в следующей редакции:
"4. Формуляр на получение паспорта гражданина Республики Казахстан, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан заполняется уполномоченным сотрудником по месту постоянной регистрации документируемого лица, а также фактического пребывания в случае замены паспорта и (или) удостоверения личности в связи с утратой, истечением срока действия, переменой фамилии по заключению, расторжению брака, непригодностью к дальнейшему использованию, видоизменением документов, получением паспорта гражданина Республики Казахстан впервые на основании удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, получения паспорта и (или) удостоверения личности гражданина Республики Казахстан впервые несовершеннолетними детьми на основании свидетельства о рождении.";
абзац седьмой изложить в следующей редакции:
"3) гражданам Республики Казахстан, лицам без гражданства, принадлежность которых к гражданству Республики Казахстан, либо к гражданству какого-либо государства не установлена органами внутренних дел, обратившимся в связи с обменом паспортов бывшего СССР образца 1974 года и их утратой, а также обратившимся несвоевременно за получением впервые документов, удостоверяющих личность, на основании свидетельств о рождении;";
абзац шестой пункта 8 изложить в следующей редакции:
"В указанных случаях графа для подписи остается свободной, принимается копия подтверждающего документа (документ по инвалидности, протокол правоохранительного органа, документ органа здравоохранения), выданного в соответствии с формами учетной документации в области здравоохранения, утвержденным уполномоченным органом в области здравоохранения в соответствии с подпунктом 31) статьи 7 Кодекса "О здоровье народа и системе здравоохранения". На свободном месте оборотной стороны формуляра указывается причина отсутствия подписи, заверяемая подписью уполномоченного сотрудника и гербовой печатью. В электронном формуляре причина отсутствия подписи указывается в поле "дополнительная информация.";

"Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярдың нысанын және оны ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 583 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2021 жылғы 3 тамыздағы № 451 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 10 тамызда № 23938 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярдың нысанын және оны ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 31 мамырдағы № 583 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13911 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеке басты куәландыратын құжаттарды (босқын куәлігінен басқа) дайындау үшін формулярды ресімдеу, толтыру, есепке алу, сақтау, тапсыру, жұмсау, жою қағидаларында:
4-тармақта:
бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Қазақстан Республикасы азаматының паспортын, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін алуға формулярды жоғалтуына, жарамдық мерзімінің аяқталуына, некеге тұру, бұзу бойынша тегін ауыстыруына, одан әрі пайдалануға жарамсыз болып қалуына, құжаттарының түрлерінің өзгеруіне, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігі негізінде алғаш рет Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуына байланысты паспортын және (немесе) жеке куәлігін ауыстырған, туу туралы куәліктің негізінде кәмелетке толмаған балалар бірінші рет Қазақстан Республикасы азаматының паспортын және (немесе) жеке куәлігін алған жағдайда құжатталушы адамның тұрақты тіркелу орны, сондай-ақ оның нақты болған орны бойынша уәкілетті қызметкер толтырады.";
жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) 1974 жылғы үлгідегі бұрынғы КСРО паспортын ауыстыруына және оларды жоғалтуы бойынша өтініш білдірген азаматтарға, сондай-ақ туу туралы куәліктің негізінде жеке басын куәландыратын құжаттарды алғаш рет алуға уақтылы өтініш білдірмеген Қазақстан Республикасының азаматтарына, Қазақстан Республикасының азаматтығына не қандай да бір мемлекеттің азаматтығына тиесілігін ішкі істер органдары анықтамаған адамдарға;";
8-тармақтың алтыншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Көрсетілген жағдайларда қол қоюға арналған баған бос қалдырылады, "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-бабының 31) тармақшасына сәйкес денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен денсаулық сақтау саласындағы есепке алу құжаттамасының нысандарына сәйкес берілген растайтын құжаттың көшірмесі (мүгедектігі бойынша зейнеткерлік куәлігі, құқық қорғау органының хаттамасы, денсаулық сақтау органының анықтамасы) алынады. Формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында қолтаңбаның жоқтығының себебі көрсетіледі, ол уәкілетті қызметкердің қолтаңбасымен және елтаңбалық мөрмен расталады.";

в подпункте 1) пункта 12:
абзац пятый изложить в следующей редакции:
"Для генерации ИИН детям, одним из родителей (законным представителем) предъявляется свидетельство о рождении ребенка, документ, удостоверяющий личность одного из родителей (законного представителя). Для подтверждения гражданства ребенка, уполномоченный сотрудник осуществляет проверку по документам, удостоверяющим личность обоих родителей (законных представителей) в базе данных документированного населения, а также по сведениям о рождении ребенка в РП ДРН посредством интеграционного взаимодействия с информационной системой "Регистрационный пункт ЗАГС" (далее - ИС ЗАГС) для подтверждения факта его рождения на территории Республики Казахстан. В случае отсутствия сведений о рождении в РП ДРН проверка осуществляется по предъявленному оригиналу свидетельства о рождении, при этом в течении двух рабочих дней в регистрирующий орган, осуществляющий государственную регистрацию актов гражданского состояния (далее – орган РАГС), направляется запрос для получения копии актовой записи о рождении.";
абзац одиннадцатый изложить в следующей редакции:
"Номер сгенерированного ИИН указывается во вкладыше к свидетельству о рождении с присвоенным ИИН по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам, подписывается уполномоченным сотрудником и заверяется гербовой печатью. Корректировки в ИИН в связи с переменой установочных данных детей, в случае отсутствия документов, удостоверяющих личность, производятся РГП "ИПЦ" при поступлении сведений об изменении установочных данных из ИС ЗАГС;";
абзац пятнадцатый изложить в следующей редакции:
"для подтверждения гражданства ребенка, уполномоченный сотрудник осуществляет проверку по документам, удостоверяющим личность обоих родителей (законных представителей) в базе данных документированного населения, а также по сведениям о рождении ребенка в РП ДРН посредством интеграционного взаимодействия с ИС ЗАГС для подтверждения факта его рождения на территории Республики Казахстан. В случае отсутствия сведений о рождении в РП ДРН проверка осуществляется по предъявленному оригиналу свидетельства о рождении, при этом в течении двух рабочих дней в орган РАГС направляется запрос для получения копии актовой записи о рождении. Номер, дата и орган выдачи удостоверения личности одного из родителей (требуется личное присутствие законного представителя) указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра;";
абзац двадцать первый изложить в следующей редакции:
"Сведения об изменении установочных данных, места рождения уполномоченный сотрудник получает посредством интеграционного взаимодействия из ИС ЗАГС. В случае их отсутствия в РП ДРН, заполнение формуляра на выдачу паспорта, удостоверения личности гражданина Республики Казахстан по изменению установочных данных, места рождения производится на основании свидетельства о рождении после вынесения заключения о перемене установочных данных по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам (далее - заключение о перемене установочных данных), за исключением случаев перемены фамилии по заключению (расторжению) брака (супружества), фамилий и отчеств лицам казахской национальности согласно национальным традициям.";
абзац сорок пятый изложить в следующей редакции:
"Одновременно при оформлении формуляра по коду "08" уполномоченным сотрудником гражданину выдается справка об изменении записи о национальности, которая предъявляется в орган РАГС по месту постоянного жительства для внесения изменений в сведения о национальности в соответствующих записях актов гражданского состояния.";
абзац восемьдесят восьмой изложить в следующей редакции:
"В случае отсутствия сведений о рождении в РП ДРН в подтверждение предъявленному свидетельству о рождении, в течении двух рабочих дней в орган РАГС направляется запрос для получения копии актовой записи о рождении.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"При обращении по вопросам документирования, когда подлинность представленных документов, тождественность фотоизображений или принадлежность к гражданству Республики Казахстан вызывают сомнения, а также при выявлении необоснованного заполнения формуляра, уполномоченным сотрудником в срок до трех рабочих дней проводится дополнительная проверка личности документируемого.
После завершения проверки вышеуказанной категории лиц, уполномоченным сотрудником, в течение двух рабочих дней выносится заключение по установлению их личности и выдаче документов, удостоверяющих личность, которое утверждается начальником Управления (отдела) полиции либо его заместителем, после чего регистрируется в журнале регистрации заключений. При заполнении формуляра на выдачу документов, удостоверяющих личность, номер и дата заключения, протокола опознания, составленного в порядке, предусмотренном для заполнения кода "06" настоящих Правил указываются на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяются гербовой печатью.";
абзац тринадцатый пункта 17 изложить в следующей редакции:

12-тармақтың 1) тармақшасында:
бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Балаларға ЖСН генерациялау үшін ата-аналарының (заңды өкілдерінің) біреуі баланың туу туралы куәлігін, ата-анасының (заңды өкілдерінің) біреуінің жеке куәлігін ұсынады. Баланың азаматтығын растау үшін уәкілетті қызметкер ата-анасының (заңды өкілдерінің) екеуінің де жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша құжатталған халықтың деректер базасында, сондай-ақ оның Қазақстан Республикасы аумағында туу фактісін растау үшін баланың туу туралы мәліметі бойынша "АХАЖ тіркеу пункті" ақпараттық жүйесімен (бұдан әрі - АХАЖ АЖ) өзара ақпараттық іс-қимыл арқылы тексеруді жүзеге асырады. ХҚТ ТП-да туу туралы мәліметтер болмаған жағдайда тексеру туу туралы куәліктің ұсынылған түпнұсқасы бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте азаматтық хал актілерін мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын тіркеуші органға (бұдан әрі - АХАТ органы) екі жұмыс күні ішінде туу туралы акт жазбасының көшірмесін алу үшін сұрау салу жіберіледі.";
он бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Генерацияланған ЖСН нөмірі туу туралы куәлікке қосымша парақта осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша берілген ЖСН-мен бірге көрсетіледі, уәкілетті қызметкер қол қояды және елтаңбалы мөрмен расталады. Жеке басты куәландыратын құжаттар болмаған жағдайда балалардың айқындау деректерінің өзгеруіне байланысты ЖСН-ге түзетулер, АХАЖ АЖ-дан айқындау деректерінің өзгергені туралы мәліметтер келіп түскен кезде "АӨО" РМК жүргізеді.";
он бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Баланың азаматтығын растау үшін уәкілетті қызметкер құжатталған халықтың деректер базасында ата-анасының (заңды өкілдерінің) екеуінің де жеке басын куәландыратын құжаттар бойынша, сондай-ақ оның Қазақстан Республикасы аумағында туу фактісін АХАЖ АЖ-да баланың туу туралы мәліметтері бойынша тексеруді жүзеге асырады. АХАЖ АЖ-да туу туралы мәліметтер болмаған жағдайда тексеру туу туралы куәліктің ұсынылған түпнұсқасы бойынша жүзеге асырылады, бұл ретте АХАТ органынан екі жұмыс күні ішінде туу туралы акт жазбасының көшірмесін алу үшін сұрау салу жіберіледі. Ата-анасының біреуінің жеке куәлігінің нөмірі, күні және берген органы (заңды өкілдерінің жеке қатысуы талап етіледі) формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында көрсетіледі;";
жиырма бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Айқындау деректерінің, туған жерінің өзгеруі туралы мәліметтерді уәкілетті қызметкер өзара іс-қимыл біріктіру арқылы АХАЖ АЖ-дан алады. Олар АХАЖ АЖ-да болмаған жағдайда, ұлттық дәстүрлерге сәйкес ұлты қазақ адамдарға неке (ерлі-зайыптылық) қию (бұзу) бойынша тегін және әкесінің атын өзгерту жағдайларын қоспағанда, Қазақстан Республикасы азаматының айқындау деректерін, туған жерін өзгерту бойынша паспортты, Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін беруге формулярды толтыру осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша айқындау деректерін ауыстыру туралы қорытынды (бұдан әрі - анықтамалық деректерді ауыстыру туралы қорытынды) шығарылғаннан кейін туу туралы куәліктің негізінде жүргізіледі.";
қырық бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Біруақытта "08" коды бойынша формуляр ресімдеу кезінде уәкілетті қызметкер азаматқа ұлты туралы жазбаның өзгертілгені туралы анықтама береді, ол азаматтық хал актілеріндегі тиісті жазбаларда ұлты туралы мәліметтерге өзгерістер енгізу үшін тұрғылықты жері бойынша АХАТ органына ұсынылады.";
сексен сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"ХҚТ ТП-да туу туралы мәліметтер болмаған жағдайда ұсынылған туу туралы куәлікті растау үшін АХАТ органына туу туралы акті жазбасының көшірмесі алу үшін екі жұмыс күні ішінде сұрау салу жіберіледі.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Құжаттандыру мәселелері бойынша азаматтар ұсынған құжаттардың түпнұсқалығы, фотосуреттерінің ұқсастығы немесе Қазақстан Республикасының азаматтығына тиесілігі күмән тудырса, сондай-ақ формулярды негізсіз ресімдегені анықталған кезде, уәкілетті қызметкер мерзімі үш жұмыс күніне дейін құжаттандырылатын адамның жеке басына қосымша тексеру жүргізеді.
Жоғарыда көрсетілген санаттағы адамдарды тексеру аяқтағаннан кейін уәкілетті қызметкер екі жұмыс күні ішінде олардың жеке басын анықтау және жеке басын куәландыратын құжаттарды беру бойынша қорытынды шығарады, оны Полиция басқармасының (бөлімінің) бастығы немесе оның орынбасары бекітеді, содан кейін қорытындыларды тіркеу журналына тіркейді. Жеке басты куәландыратын құжаттарды беруге формулярды толтыру кезінде осы Қағидалардың "06" кодын толтыру үшін көзделген тәртіппен жасалған қорытындының, азаматтың жеке басын тану хаттамасының нөмірі мен жасалған күні формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында көрсетіледі және елтаңбалы мөрмен куәландырылады.";
17-тармақтың он үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:

"Поля 13, 14 формуляра заполняются с указанием в соответствующих строках адреса регистрации настоящего и прежнего места жительства документируемого лица. При этом, в поле 13 в обязательном порядке заполняется дата прибытия. При отсутствии в базе данных указанного реквизита, уполномоченным сотрудником производится адресная корректировка для восстановления первоначальной даты регистрации физического лица по сведениям адресно-справочного архива, архивным картотекам формуляров, по представленным гражданами книгам регистрации граждан. При оформлении формуляра на получение паспортов граждан Республики Казахстан, временно пребывающих за границей, в поле 13 – "место жительства" указывается актуальный адрес их регистрации по месту жительства в Республике Казахстан, который передается в Государственную базу данных "Физические лица". На свободном месте оборотной стороны формуляра указывается адрес временного пребывания за границей.";
пункт 31 изложить в следующей редакции:
"31. Заполнение электронного формуляра в РП ДРН, РП ДРИ производится по следующим кодам:
"00" выдача документов, удостоверяющих личность, детям до 16 лет (при оформлении граждан Республики Казахстан);
"01" достижение 16-летнего возраста (при оформлении граждан Республики Казахстан);
"03" перемена постоянно проживающим в Республике Казахстан иностранцем, страны гражданства;
"04" перемена фамилии, имени, отчества (при его наличии);
"05" перемена даты рождения;
"06" неточность записи;
"07" непригодность документа для дальнейшего использования;
"08" изменение гражданином Республики Казахстан своей национальности;
"09" утрата документов, удостоверяющих личность (кроме паспорта гражданина Республики Казахстан);
"10" смена адреса регистрации;
"11" при первичном документировании иностранцев либо лиц без гражданства;
"12" принятие гражданства Республики Казахстан;
"13" утрата паспорта гражданином Республики Казахстан;
"14" переименование местностей в связи с действующим административно-территориальным делением;
"15" получение удостоверения личности гражданина Республики Казахстан, в связи с возвращением на постоянное местожительство в Республику Казахстан;
"16" по желанию владельца, в связи с видоизменением документов;
"17" получение документов, удостоверяющих личность впервые, на основании имеющегося удостоверения личности или паспорта гражданина Республики Казахстан;
"18" истечение срока действия документов, удостоверяющих личность.";
в пункте 33:
абзац десятый изложить в следующей редакции:
"При выявлении несоответствия фотографии документируемого, в информационной базе данных с фотоизображением в документе, удостоверяющим личность, уполномоченным сотрудником производится проверка личности документируемого и причин несоответствия в документах, протокол опознания составляется в порядке, предусмотренном для заполнения кода "06" настоящих Правил.";
абзац одиннадцатый исключить;
абзац двенадцатый исключить;
абзац восемнадцатый изложить в следующей редакции:
"11" - указывается при первичном документировании иностранцев, либо лиц без гражданства;";
дополнить абзацем двадцать первым следующего содержания:
"При этом, заполнение электронных формуляров осуществляется в соответствии с порядком, определенным пунктом 12 настоящих Правил, согласно кодам заполнения электронного формуляра.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:

"Формулярдың 13, 14-жолдары тиісті жолдарда құжаттандырылатын адамның қазіргі және бұрынғы тіркелген тұрғылықты жерінің мекенжайы көрсетіле отырып, толтырылады. Бұл ретте, 13-жолда міндетті түрде келген күні толтырылады. Деректер базасында көрсетілген деректеме болмаған жағдайда, уәкілетті қызметкер деректер базасында көрсетілген мекенжай бойынша жеке тұлғаның бастапқы тіркелген күнін қалпына келтіру үшін мекенжай-анықтамалық архивтің мәліметтері, формулярлардың мұрағаттық картотекалары, азаматтар ұсынған азаматтарды тіркеу кітаптары бойынша мекенжайлық түзету жүргізеді. Шетелде уақытша болатын Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттарын алуға формулярды ресімдеу кезінде "тұрғылықты жері" деген 13-жолда олардың Қазақстан Республикасындағы тұрғылықты жері бойынша тіркелуінің өзекті мекенжайы көрсетіледі, ол "Жеке тұлғалар" мемлекеттік деректер базасына жіберіледі. Формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында шетелде уақытша болу мекенжайы көрсетіледі.";
31-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"31. ХҚТ ТП және ШҚТ ТП-да электрондық формулярларды толтыру мынадай кодтар бойынша жүргізіледі:
"00" 16 жасқа толмаған балаларға жеке басын куәландыратын құжаттарды (Қазақстан Республикасы азаматтығын растайтын кезде) беру;
"01" 16 жасқа толу (Қазақстан Республикасы азаматтарын ресімдеу кезінде);
"03" шетелдіктермен Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын шетелдіктермен, азаматтық елін ауыстыру;
"04" тегін, атын, әкесінің атын (ол бар болған кезде) өзгерту;
"05" туған күнін өзгерту;
"06" жазбаның дұрыс еместігі;
"07" құжаттың одан әрі қолдануға жарамсыздығы;
"08" Қазақстан Республикасы азаматының өзінің ұлтын өзгертуі;
"09" жеке басын куәландыратын құжаттарды жоғалуы (Қазақстан Республикасы азаматының паспортынан басқа);
"10" заңды мекенжайын ауыстыру;
"11" шетелдіктерді, немесе азаматтығы жоқ адамдарды алғаш рет құжаттандыру кезінде;
"12" Қазақстан Республикасының азаматтығын қабылдау;
"13" Қазақстан Республикасы азаматының паспортты жоғалтуы;
"14" қолданыстағы әкімшілік-аумақтық бөлініске байланысты елді мекендер атауының өзгеруі;
"15" Қазақстан Республикасына тұрақты тұру үшін қайта оралуына байланысты Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігін алуы;
"16" иесінің қалауы бойынша құжат түрлерінің өзгеруіне байланысты;
"17" қолда бар Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің немесе паспортының негізінде алғаш рет жеке басын куәландыратын құжаттар алу;
"18" жеке басын куәландыратын құжаттардың жарамдылық мерзімінің аяқталуы.";
33-тармақта:
оныншы абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Деректердің ақпараттық базасындағы құжатталушы адамның фотосуретінің жеке басын куәландыратын құжаттағы фотобейнесімен сәйкес келмейтіні анықталған кезде уәкілетті қызметкер құжатталушы адамның жеке басын және құжаттардағы сәйкес келмеушіліктің себептерін тексеруді жүргізеді, жеке басын тану хаттамасы осы Қағидалардың "06" кодын толтыру үшін тәртіп бойынша толтырылады.";
он бірінші абзацы алып тасталсын;
он екінші абзацы алып тасталсын;
он сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"11" - шетелдіктерді не азаматтығы жоқ адамдарды бастапқы құжаттандыру кезінде көрсетіледі;"
мынадай мазмұндағы жиырма бірінші абзацпен толықтырылсын:
"Бұл ретте, электрондық формулярларды толтыру электрондық формулярдың толтырылған кодтарына сәйкес осы Қағидалардың 12-тармағында айқындалған тәртіпке сәйкес жүзеге асырылады.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"40. При выявлении несоответствия фотоизображения, а также сведений, содержащихся в электронном формуляре, имеющимся в базе данных, несоответствия кодов оформления, некачественной графической информации (фото, подпись), электронные формуляры возвращаются из РГП "ИПЦ" через КМС МВД в РП ДРН, РП ДРИ без изготовления документов с указанием причины возврата.";
абзац восьмой пункта 43 изложить в следующей редакции:
"При этом в поле 13 – "место жительства" указывается актуальный адрес регистрации по месту жительства осужденного, который передается в Государственную базу данных "Физические лица". Место нахождения учреждения уголовно-исполнительной системы, где осужденный отбывает наказание (область, город, район, населенный пункт, наименование учреждения уголовно-исполнительной системы) указывается на свободном месте оборотной стороны формуляра и заверяется гербовой печатью.";
абзац второй пункта 56 изложить в следующей редакции:
"Для получения изготовленных документов, удостоверяющих личность необходимо предъявление квитанции на получение документа либо талона регистрации заявки и документов, подлежащих изъятию. При условном исключении ИИН, документы, удостоверяющие личность, на прежние установочные данные подлежат сдаче при оформлении на получение новых.";
пункт 57 изложить в следующей редакции:
"57. Для регистрации факта выдачи документов, удостоверяющих личность, в информационных системах РП ДРН, РП ДРИ используется электронное устройство для считывания машиносчитываемой зоны.
Уполномоченным сотрудником в систему РП ДРН, РП ДРИ вводится номер талона регистрации заявки для получения информации о лице и наличии готовых документов. При утрате талона регистрации заявки ее номер считывается с информационного листа.
Одновременно с фиксацией даты выдачи готовых документов, предыдущие документы автоматически переводятся в разряд недействительных в связи с выпуском новых документов, а также при условном исключении ИИН. При снятии с регистрации по месту жительства в связи с выездом на ПМЖ за пределы республики, удостоверения личности граждан Республики Казахстан и виды на жительство иностранцев в Республике Казахстан автоматически переводятся в разряд недействительных с указанием причины "выезд на ПМЖ за пределы Республики Казахстан".
На принтере распечатывается электронный формуляр, в котором проставляется роспись гражданина и сотрудника, выдавшего документы, после чего информационный лист уничтожается без составления акта.";
в приложении 2:
справочник кодов районов, областей Республики Казахстан изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.

"40. Фотосуреттің сәйкессіздігі анықталған кезде, сондай-ақ деректер базасындағы электрондық формулярлардағы мәліметтердің сәйкес келмеуі анықталған ресімдеу кодтары сәйкес келмеген, графикалық ақпарат сапасыз жасалған (суреті, қолтаңбасы) кезде электрондық формулярлар "АӨО" РМК-дан қайтару себебін көрсете отырып құжаттарды дайындамай ІІМ КҚҚК арқылы ХҚТ ТП, ШҚТ ТП-ға қайтарылады.";
43-тармақтың сегізінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Бұл ретте 13 – "тұрғылықты жері" жолында сотталған адамның тұрғылықты жері бойынша тіркеудің өзекті мекенжайы көрсетіледі, ол "Жеке тұлғалар" Мемлекеттік деректер базасына беріледі. Сотталған жазасын өтеп жүрген қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің орналасқан жері (облыс, қала, аудан, елді мекен, қылмыстық-атқару жүйесі мекемесінің атауы) формулярдың сыртқы бетіндегі бос орында көрсетіледі және елтаңбалы мөрмен расталады.";
56-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Дайындалған жеке басты куәландыратын құжаттарды алу үшін құжатты алу түбіртегін немесе өтінімді тіркеу талонын және алып қоюға жататын құжаттарды көрсету қажет. ЖСН шартты түрде алып тастағанда, жеке басын куәландыратын құжаттар бұрынғы айқындау деректеріне жаңа ЖСН алуға ресімдеу кезінде тапсыруға жатады.";
57-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"57. Жеке басты куәландыратын құжатты беру фактісін тіркеу үшін ХҚТ ТП, ХҚТ ТП ақпараттық жүйелерде машина оқитын аймақты оқыту үшін электрондық құрылғы қолданылады.
Уәкілетті қызметкер азамат және дайын құжаттардың бар-жоғы туралы ақпаратты алу үшін өтінімді тіркеу талонының нөмірін ХҚТ ТП, ШҚТ ТП жүйелеріне енгізеді. Азамат өтінімді тіркеу талонын жоғалтқан жағдайда оның нөмірі ақпараттық парақтан оқылады.
Біруақытта дайын құжаттарды беру күнін тіркей отырып, бұрынғы құжаттар жаңа құжаттың шығуына байланысты автоматты түрде жарамсыздар қатарына көшіріледі, сондай-ақ ЖСН шартты түрде алып тастағанда автоматты түрде жарамсыздар разрядына ауыстырылады. Республикадан тыс жерлерге шығуға байланысты тұрғылықты жері бойынша тіркеуден шығару кезінде Қазақстан Республикасы азаматтарының жеке куәліктері мен шетелдіктердің Қазақстан Республикасында тұруына ықтиярхаттар "Қазақстан Республикасынан тыс жерлерге кету" себебін көрсете отырып, автоматты түрде жарамсыздар қатарына ауыстырылады.
Принтерде электрондық формуляр басылып шығарылады, оған азаматтың және құжаттарды берген қызметкердің қолтаңбасы қойылады, одан кейін ақпараттық парақ акті жасаусыз жойылады.";
2-қосымшада:
"Қазақстан Республикасының облыстары, аудандары кодтарының анықтамалығы" осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.

2. Комитету миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан и Комитет миграционной службы Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Кабденов М.Т.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
Е. Тургумбаев
Приложение к приказу
Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 3 августа 2021 года № 451
Приложение 2 к Правилам
оформления, заполнения, учета,
хранения, передачи, расходования,
уничтожения формуляра
для изготовления документов,
удостоверяющих личность
(кроме удостоверения беженца)
СПРАВОЧНИК КОДОВ РАЙОНОВ, ОБЛАСТЕЙ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
Область
Код области
Код р-на
Наименование (каз.)
Наименование (рус.)
АҚМОЛА ОБЛЫСЫ
АКМОЛИНСКАЯ ОБЛАСТЬ

2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Көші-қон қызметі комитетіне (М.Т. Қабденов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер Министрі
Е. Тургумбаев
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2021 жылғы 3 тамыздағы
№ 451 бұйрығына
қосымша
Жеке басты куәландыратын
құжаттарды (босқын куәлігінен
басқа) дайындау үшін
формулярдың нысанын
және оны ресімдеу, толтыру,
есепке алу, сақтау, тапсыру,
жұмсау, жою қағидаларына
2-қосымша
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ОБЛЫСТАРЫ, АУДАНДАРЫ КОДТАРЫНЫҢАНЫҚТАМАЛЫҒЫ
Облыс
Облыстың коды
Ауданның коды
Атауы (қазақша)
Атауы (орысша)
АҚМОЛА ОБЛЫСЫ
АКМОЛИНСКАЯ ОБЛАСТЬ