Об утверждении Правил организации учебного процесса с применением образовательных технологий в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 9 августа 2021 года № 385. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 августа 2021 года № 23999
В соответствии с подпунктом 18) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации учебного процесса с применением образовательных технологий в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
Ю. Ильин
Утверждены приказом
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 9 августа 2021 года № 385
Правила организации учебного процесса с применением образовательных технологий в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации учебного процесса с применением образовательных технологий в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 18) статьи 5-1 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок организации учебного процесса в специальном учебном заведении Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее – специальное учебное заведение МЧС) с применением образовательных технологий по дистанционному обучению (далее – ДО).

Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында білім беру технологияларын қолдана отырып оқу процесін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 9 тамыздағы № 385 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 16 тамызда № 23999 болып тіркелді
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабы 18) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында білім беру технологияларын қолдана отырып оқу процесін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 9 тамыздағы
№ 385 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында білім беру технологияларын қолдана отырып оқу процесін ұйымдастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында білім беру технологияларын қолдана отырып оқу процесін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-1-бабының 18) тармақшасына сәйкес әзірленген және қашықтан оқыту (бұдан әрі – ҚО) бойынша білім беру технологияларын қолдана отырып, Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің арнаулы оқу орнында (бұдан әрі – ТЖМ-ның арнаулы оқу орны) оқу процесін ұйымдастыру тәртібін айқындайды.

2. ДО в специальном учебном заведении МЧС осуществляется по следующим видам:
1) сетевая технология – технология, включающая обеспечение учебно-методическими материалами, формы интерактивного взаимодействия обучающихся с преподавателем и друг с другом, а также администрирование учебного процесса на основе использования сети Интернет;
2) кейсовая технология – технология, основанная на комплектовании наборов (кейсов) учебно-методических материалов на бумажных, электронных и прочих носителях и рассылке их обучающимся для самостоятельного изучения;
3) телевизионная технология – технологии, базирующиеся на использовании эфирных, кабельных и спутниковых систем телевидения.
Глава 2. Порядок организации учебного процесса с использованием образовательных технологий
3. Для организации учебного процесса с использованием образовательных технологий специальное учебное заведение МЧС применяет:
1) образовательный портал со страницами, содержащими учебно-методическую и организационно-административную информацию для обучающихся;
2) оборудование, имеющее выход в телекоммуникационную сеть (интернет, спутниковое телевидение);
3) мультимедийные классы и электронные читальные залы;
4) учебный контент;
5) тестирующий комплекс;
6) сетевые системы управления обучением (Learning Management System).
4. Для обеспечения обучаемых учебно-методическими материалами специальным учебным заведением МЧС составляются электронные учебно-методические комплексы по всем дисциплинам учебного плана, реализуемого с применением ДО.
Подготовка электронных учебно-методических комплексов осуществляется разработчиком курса по утвержденным учебным программам.
5. Электронный учебно-методический комплекс дисциплины включает обязательный и дополнительный комплекты.
6. Обязательный комплект состоит из:
1) силлабуса, включающего содержание дисциплины, тематический план, список рекомендуемой литературы (основной и дополнительной), модульное разбиение дисциплины;
2) электронного конспекта лекций;
3) материалов практических и семинарских занятий;
4) заданий для самостоятельной работы обучающегося и самостоятельной работы обучающегося под руководством преподавателя;
5) материалов по организации рубежного контроля (контрольных работ, тестовых заданий, индивидуальных заданий);
6) материалов по организации итогового контроля (тестовых экзаменационных заданий, вопросов к экзамену, билетов, экзаменационных контрольных работ);
7) графика проведения дистанционных консультаций.
7. Дополнительный комплект определяется специальным учебным заведением МЧС самостоятельно.

2. ТЖМ-ның арнаулы оқу орнында ҚО мынадай түрлері бойынша жүзеге асырылады:
1) желілік технология – оқу-әдістемелік материалдармен қамтамасыз етуді, білім алушылардың оқытушылармен және бір-бірімен интерактивтік өзара іс-қимыл нысандарын, сондай-ақ Интернет желісін пайдалану негізінде оқу процесіне әкімшілік етуді қамтитын технология;
2) кейстік технология – қағаз, электронды және өзге де тасымалдағыштарда оқу-әдістемелік материалдар жиынтығына (кейстерге) және оларды білім алушыларға өздігінен зерделеу үшін таратуға негізделген технология;
3) телевизиялық технология – телевизияның эфирлік, кабельдік және спутниктік жүйелерін қолдану негізіндегі технология.
2-тарау. Білім беру технологияларын пайдалана отырып оқу процесін ұйымдастыру тәртібі
3. Білім беру технологияларын пайдалана отырып оқу процесін ұйымдастыру үшін ТЖМ-ның арнаулы оқу орны:
1) білім алушылар үшін оқу-әдістемелік және ұйымдастырушылық-әкімшілік ақпараты бар білім беру порталын;
2) телекоммуникация желісіне (интернет, спутниктік телевизия) шығатын жабдықты;
3) мультимедиялық сыныптар және электронды оқу залдарын;
4) оқу контентін;
5) тестілеу кешенін;
6) оқытуды басқарудың желілік жүйелерін (Learning Management System) пайдаланады.
4. Білім алушыларды оқу-әдістемелік материалдармен қамтамасыз ету үшін ТЖМ-ның арнаулы оқу орны ҚО қолдана отырып іске асырылатын оқу жоспарының барлық пәндері бойынша электрондық оқу-әдістемелік кешендер жасайды.
Электрондық оқу-әдістемелік кешендерді дайындауды бекітілген оқу бағдарламалары бойынша курс әзірлеушісі жүзеге асырады.
5. Пәннің электрондық оқу-әдістемелік кешені міндетті және қосымша жинақтардан тұрады.
6. Міндетті жинақ:
1) пәннің мазмұнын, тақырыптық жоспарды, ұсынылатын әдебиеттер (негізгі және қосымша) тізімін, пәндерді модульдерге бөлуді қамтитын силлабустан;
2) дәрістің электрондық конспектісінен;
3) практикалық және семинар сабақтарының материалдарынан;
4) білім алушының өзіндік жұмысының және оқытушының басшылығымен жүргізілетін өзіндік жұмыстарының тапсырмаларынан;
5) аралық бақылауды ұйымдастыру материалдарынан (бақылау жұмыстары, тестілік тапсырмалар, жеке тапсырмалар);
6) қорытынды бақылауды ұйымдастыру материалдарынан (тестілеу емтихандық тапсырмалар, емтихан сұрақтары, билеттер, емтихандық бақылау жұмыстары);
7) қашықтан консультациялар жүргізу кестесінен тұрады.
7. Қосымша жинақты ТЖМ-ның арнаулы оқу орны дербес анықтайды.

8. В специальном учебном заведении МЧС, внедряющем ДО, создается информационная система управления, содержащая базу данных обучающихся (приказы о зачислении, переводах, восстановлении, сведения о текущей успеваемости обучающихся).
9. Организация учебного процесса с применением ДО в специальном учебном заведении МЧС осуществляется структурными подразделениями, реализующими соответствующие образовательные программы.
10. Структурное подразделение, осуществляющее сопровождение ДО планирует и организует учебный процесс с применением ДО, ведет документацию, связанную с ДО.
11. Структурное подразделение, осуществляющее сопровождение ДО, осуществляет консультативную помощь в разработке, приобретении и освоении электронных учебников, мультимедийных курсов, методических пособий, администрирует тестирующие системы и средства контроля знаний, разрабатывает методику использования информационных ресурсов для ДО.
12. Структурное подразделение, осуществляющее сопровождение ДО, принимает активное участие в разработке, освоении и поддержке в эксплуатации программных, информационных и технических средств дистанционного обучения.
13. Специальное учебное заведение МЧС, использующее ДО, обеспечивает методическую помощь обучающимся через взаимодействие участников учебного процесса с использованием всех доступных современных телекоммуникационных средств.
14. Все виды учебной деятельности осуществляются посредством:
1) общения сотрудника структурного подразделения, осуществляющего сопровождение ДО или преподавателя с обучающимся с использованием телекоммуникационных средств или прямого контакта в специальном учебном заведении МЧС (по инициативе обучающегося);
2) самостоятельной работы обучающегося со средствами обучения (учебно-методический комплекс, дополнительная литература).

8. ҚО-ны енгізетін ТЖМ-ның арнаулы оқу орнында білім алушылардың дерекқорын (білім алушыларды қабылдау, ауыстыру, қайта қабылдау туралы бұйрықтар, олардың ағымдағы үлгерімі туралы мәліметтер) қамтитын ақпараттық басқару жүйесі құрылады.
9. ТЖМ-ның арнаулы оқу орнында ҚО-ны қолдана отырып оқу процесін ұйымдастыруды тиісті білім беру бағдарламаларын іске асыратын құрылымдық бөлімшелер жүзеге асырады.
10. ҚО-ны сүйемелдеуді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімше ҚО-ны қолдана отырып оқу процесін жоспарлайды және ұйымдастырады, ҚО-ға байланысты құжаттаманы жүргізеді.
11. ҚО-ны сүйемелдеуді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімше электрондық оқулықтар, мультимедиалық курстар, әдістемелік құралдар әзірлеуді, сатып алуды және игеруді жүзеге асыруға консультативтік көмек көрсетеді, білімді бақылаудың тестілеу жүйесіне және басқа да білімді бақылау құралдарына әкімшілік етеді, ҚО үшін ақпараттық ресурстарды пайдалану әдістемесін әзірлейді.
12. ҚО-ны сүйемелдеуді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімше қашықтан оқытудың бағдарламалық, ақпараттық және техникалық құралдарын әзірлеуге, игеруге және пайдалануды қолдауға белсене қатысады.
13. ҚО-ны қолданатын ТЖМ-ның арнаулы оқу орны оқу процесіне қатысушылардың барлық қолжетімді қазіргі заманғы телекоммуникациялық құралдарды қолдана отырып, өзара іс-қимыл жасасуы арқылы білім алушыларға әдістемелік көмек көрсетуді қамтамасыз етеді.
14. Білім беру қызметінің барлық түрлері:
1) ҚО-ны сүйемелдеуді жүзеге асыратын құрылымдық бөлімше қызметкерінің немесе оқытушының білім алушылармен телекоммуникациялық құралдарды пайдалану немесе ТЖМ-ның арнаулы оқу орнында тікелей байланыс орнату арқылы (білім алушының бастамасы бойынша) қарым-қатынаста болуы;
2) білім алушының оқыту құралдарымен өзіндік жұмысы (оқу-әдістемелік кешен, қосымша әдебиет) арқылы жүзеге асырылады.
________________________