Об утверждении Инструкции по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (полигонного и тренажерного оборудования)
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 1 октября 2021 года № 671. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 октября 2021 года № 24607. Утратил силу приказом Министра обороны Республики Казахстан от 15 ноября 2022 года № 1050.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 15.11.2022 № 1050 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 19-62) пункта 21 Положения о Министерстве обороны Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 16 августа 2001 года № 1074 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Инструкцию по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (полигонного и тренажерного оборудования).
2. Департаменту боевой подготовки Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет - ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны - начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
М. Бектанов
Утверждена приказом
Министра обороны
Республики Казахстан
от 1 октября 2021 года № 671
Инструкция по организации эксплуатации военного имущества
Вооруженных Сил Республики Казахстан (полигонного и тренажерного оборудования)
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Инструкция по организации эксплуатации военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан (полигонного и тренажерного оборудования) (далее - Инструкция) детализирует организацию эксплуатации полигонного и тренажерного оборудования Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ВС РК).
2. Организация эксплуатации полигонного и тренажерного оборудования включает в себя:

Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (полигондық және тренажерлық жабдығын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2021 жылғы 1 қазандағы № 671 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 4 қазанда № 24607 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2022 жылғы 15 қарашадағы № 1050 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 15.11.2022 № 1050 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2001 жылғы 16 тамыздағы № 1074 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі туралы ереже 21-тармағының 19-62) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (полигондық және тренажерлық жабдығын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының Жауынгерлік даярлық департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
М. Бектанов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2021 жылғы 1 қазандағы
№ 671 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (полигондық және тренажерлық жабдығын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін (полигондық және тренажерлық жабдығын) пайдалануды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің (бұдан әрі – ҚР ҚК) полигондық және тренажерлық жабдығын пайдалануды ұйымдастыруды нақтылайды.
2. Полигондық және тренажерлық жабдықты пайдалануды ұйымдастыру:

1) прием и ввод в эксплуатацию;
2) обеспечение эксплуатации;
3) передачу;
4) транспортирование;
5) хранение и учет;
6) техническое обслуживание и ремонт;
7) категорирование.
3. В Инструкции используются следующие понятия:
1) текущий ремонт – ремонт, выполняемый для обеспечения или восстановления работоспособности военного имущества (оборудования) и состоит в замене или восстановлении ограниченного количества отдельных сборочных единиц установленной номенклатуры. При текущем ремонте допускается замена отдельных изношенных или поврежденных составных частей, деталей, узлов, агрегатов, в том числе выполняются крепежные, регулировочные, сварочные и другие ремонтные работы;
2) наработка – продолжительность работы или использования военного имущества, или объем работы военного имущества;
3) категория военного имущества – условная учетная характеристика военного имущества, предназначенная для определения технического и качественного состояния военного имущества, в целях обеспечения правильной эксплуатации военного имущества, а также признания военного имущества требующим ремонта, не годным к использованию по прямому назначению, выслужившим гарантийные сроки хранения в запасах;
4) контрольный осмотр – осмотр, осуществляемый в целях проверки состояния готовности оборудования к использованию, выявления и устранения причин, возникших в ходе использования оборудования неисправностей, подготовки оборудования к дальнейшей эксплуатации;
5) динамическая платформа – платформа, обеспечивающая воспроизведение колебаний техники при движении в соответствии с рельефом местности, при стрельбе из пушки, а также акселерационные эффекты при трогании с места, разгоне, торможении, поворотах техники;
6) довольствующая служба – структурное подразделение или государственное учреждение (далее – учреждение) ВС РК, осуществляющее обеспечение военным имуществом ВС РК в соответствии с возложенными на них функциями;
7) ремонт – комплекс операций по восстановлению исправности или работоспособности изделий и восстановлению ресурсов изделий или их составных частей;
8) капитальный ремонт оборудования – ремонт, выполняемый для восстановления исправности и полного или близкого к полному восстановлению ресурса изделия с заменой или восстановлением любых его частей, включая базовые;
9) гарантийный срок – период эксплуатации, до окончания которого поставщик или исполнитель ремонтных работ гарантирует сохранение значений технико-эксплуатационных характеристик полигонного (тренажерного) оборудования на уровне установленных требований при условии соблюдения настоящей Инструкции;

1) қабылдауды және пайдалануға беруді;
2) пайдаланылуын қамтамасыз етуді;
3) беруді;
4) тасымалдауды;
5) сақтауды және есепке алуды;
6) техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді;
7) санаттауды қамтиды.
3. Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) ағымдағы жөндеу – әскери мүліктің (жабдықтың) жұмыс істеу қабілетін қамтамасыз ету немесе қалпына келтіру үшін орындалатын жөндеу және белгіленген номенклатураның жекелеген құрастыру бірліктерінің шектеулі санын ауыстырудан немесе қалпына келтіруден тұрады. Ағымдағы жөндеу кезінде жекелеген тозған немесе зақымданған құрамдас бөліктер, бөлшектер, тораптар, агрегаттар, оның ішінде кемінде бір негізгі агрегат ауыстырылуы мүмкін, сондай-ақ бекіту, реттеу, дәнекерлеу және басқа да жөндеу жұмыстары орындалады;
2) атқарым – әскери мүлік жұмысының немесе оны пайдалану ұзақтығы немесе әскери мүлік жұмысының ауқымы;
3) әскери мүлік санаты – әскери мүлікті дұрыс пайдалануды қамтамасыз ету, сондай-ақ әскери мүлікті жөндеу талап етілетін, тікелей мақсаты бойынша пайдалануға жарамсыз, қорларда кепілді сақтау мерзімі өткен деп тану мақсатында әскери мүліктің техникалық және сапалық жай-күйін айқындау үшін арналған әскери мүліктің шартты есептік сипаттамасы;
4) бақылап тексеру – жабдықтың пайдалануға дайындығы жай-күйін тексеру, жабдықты пайдалану барысында туындаған ақаулық себептерін анықтау және жою, жабдықты одан әрі пайдалануға дайындау мақсатында жүзеге асырылатын тексеру;
5) динамикалық платформа – жергілікті жер бедеріне сәйкес қозғалыс кезінде, зеңбіректен оқ ату кезінде техниканың тербелісін жаңғыртуды, сондай-ақ техниканы орнынан қозғаған, үдеткен, тежеген, бұрған кездегі акселерациялық тиімділігін қамтамасыз ететін платформа;
6) жабдықталым қызметі – өзіне жүктелген функцияларға сәйкес ҚР ҚК-ның әскери мүлкімен қамтамасыз етуді жүзеге асыратын ҚР ҚК-ның құрылымдық бөлімшесі немесе мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – мекеме);
7) жөндеу – бұйымның ақаусыздығын немесе қолданыс қабілетін қалпына келтіру және бұйым ресурсын немесе олардың құрамдас бөліктерін қалпына келтіру жөніндегі операциялар кешені;
8) жабдықты күрделі жөндеу – бұйым ресурсының базалықты қоса алғанда, оның кез келген бөлшегін ауыстыра немесе қалпына келтіре отырып, ақаусыздығын қалпына келтіру үшін немесе толық не толыққа жақын қалпына келтіру үшін орындалатын жөндеу;
9) кепілді мерзім – осы Нұсқаулық сақталған жағдайда өнім беруші немесе жөндеу жұмыстарын орындаушы полигондық (тренажерлық) жабдық техникалық-пайдалану сипаттамалары мәндерінің белгіленген талаптар деңгейінде сақталуына кепілдік беретін пайдалану кезеңі;

10) комплект запасных инструментов и принадлежностей (далее –комплект ЗИП) – запасные части, инструменты, принадлежности (контрольные приборы, приспособления, чехлы) и материалы, необходимые для технического обслуживания и ремонта изделий и скомплектованные в зависимости от назначения и особенностей использования;
11) срок службы (технический ресурс) – прохождение военным имуществом периодов эксплуатации, а также комплекса операций по восстановлению исправности, работоспособности, предусмотренных настоящей Инструкцией, до наступления состояния военного имущества, при котором его эксплуатация должна быть прекращена из-за неустранимых нарушений требований безопасности или снижения уровня исправности и работоспособности ниже допустимого;
12) сезонное техническое обслуживание – обслуживание, проводимое с целью подготовки оборудования (изделия, узлов, агрегатов) к эксплуатации в зимнем и летнем сезонах эксплуатации;
13) нормативно-техническая документация – технические условия на комплект полигонного и тренажерного оборудования, составных частей, изделий и агрегатов, эксплуатационная и ремонтная документация предприятия-изготовителя, ремонтного предприятия;
14) полигонное оборудование – комплекс технических средств, создающих на участке местности необходимую мишенную обстановку с появляющимися и движущимися мишенями, имитацией световыми и пиротехническими средствами, предназначенных для обучения личного состава при проведении стрельб из всех видов вооружения, а также отдельные установки (приборы, агрегаты, механизмы), линии силовых и контрольных кабелей мишенного поля проложенных от командных пунктов (участковых пунктов управления) до электропотребителей;
15) эксплуатация полигонного и тренажерного оборудования – стадия жизненного цикла изделия с момента принятия его воинской частью и учреждением от завода-изготовителя (базы, склада, ремонтного предприятия) до его списания (утилизации), включающая в себя совокупность этапов приемки изделия, использования по назначению, хранения, учета, транспортировки, технического обслуживания, ремонта и восстановления его качества (работоспособного состояния);
16) ввод в эксплуатацию полигонного и тренажерного оборудования – совокупность подготовительных, пусконаладочных работ, контроля и приемки воинской частью и учреждением изделия, поступившего после изготовления, установки или ремонта, в соответствии с установленными требованиями и закрепление этого изделия за подразделением, должностным лицом или должностными лицами;
17) регламентное техническое обслуживание – техническое обслуживание, предусмотренное в нормативно-технической или эксплуатационной документации и выполняемое с периодичностью и в объеме, установленными в ней, независимо от технического состояния изделия в момент начала технического обслуживания;

10) қосалқы құрал-саймандар мен керек-жарақтар жиынтығы (бұдан әрі – ҚҚК жиынтығы) – бұйымға техникалық қызмет көрсету және жөндеу үшін қажетті және мақсаты мен пайдалану ерекшеліктеріне байланысты жиынтықталған қосалқы бөлшектер, құрал-саймандар, керек-жарақтар (бақылау аспаптары, айла-бұйымдар, тыстар) мен материалдар;
11) қолданылу мерзімі (техникалық ресурс) – олар кезінде әскери мүліктің жай-күйі жойылмайтын қауіпсіздік талаптарын бұзудан немесе ақаусыздығы және қолданыс қабілеті деңгейі жол берілгеннен төмен болуына байланысты оны пайдалану тоқтатылатын әскери мүліктің пайдалану, сондай-ақ осы Нұсқаулықта көзделген ақаусыздықты, қолданыс қабілетін қалпына келтіру жөніндегі операциялар кешені кезеңдерінен өтуі;
12) маусымдық техникалық қызмет көрсету – жабдықты (бұйымды, тораптарды, агрегаттарды) қысқы және жазғы пайдалану маусымында пайдалануға дайындау мақсатында жүргізілетін қызмет көрсету;
13) нормативтік-техникалық құжаттама – полигондық және тренажерлық жабдық, құрамдас бөліктер, бұйымдар мен агрегаттар жиынтығына техникалық шарттар, жасаушы кәсіпорынның, жөндеу кәсіпорнының пайдалану және жөндеу құжаттамасы;
14) полигондық жабдық – жергілікті жер учаскесінде барлық қару-жарақ түрінен оқ атуды жүргізу кезінде жеке құрамды оқытып-үйрету үшін арналған пайда болатын және қозғалатын нысаналармен, жарық және пиротехникалық құралдар имитациясымен қажетті нысаналық жағдай жасайтын техникалық құралдар кешені, сондай-ақ жекелеген қондырғылар (аспаптар, агрегаттар, механизмдер), командалық пункттерден (учаскелік басқару пункттерінен) электр тұтынушыларға дейін тартылған нысаналық даланың қуат беру және бақылау кабельдері желісі;
15) полигондық және тренажерлық жабдықты пайдалану – бұйымды қабылдау, мақсаты бойынша пайдалану, есепке алу, сақтау, жеткізу, техникалық қызмет көрсету, жөндеу және сапасын (қолданыс қабілеті жай-күйін) қалпына келтіру кезеңдері жиынтығын қамтитын бұйымды әскери бөлім және мекеме жасаушы зауыттан (базадан, қоймадан, жөндеу кәсіпорнынан) қабылдаған сәттен бастап есептен шығарғанға (кәдеге жаратқанға) дейінгі қолданылу циклінің сатысы;
16) полигондық және тренажерлық жабдықты пайдалануға беру – белгіленген талаптарға сәйкес жасағаннан, орнатқаннан немесе жөндегеннен кейін келіп түскен бұйымды дайындау, іске қосу-теңшеу жұмыстары, әскери бөлімнің және мекеменің бақылауы мен қабылдауы және осы бұйымды бөлімшеге, лауазымды адамға немесе лауазымды адамдарға бекітіп беру жиынтығы;
17) регламенттік техникалық қызмет көрсету – нормативтік-техникалық немесе пайдалану құжаттамасында көзделген және техникалық қызмет көрсету басталған сәттегі бұйымның техникалық жай-күйіне қарамастан, онда белгіленген кезеңділікпен және ауқымда орындалатын техникалық қызмет көрсету;

18) ротный тактический комплект (далее - РТК) – комплект полигонного оборудования, предназначенный для создания на не оборудованной местности дистанционно управляемой мишенной обстановки и для имитации световыми и пиротехническими средствами огня из стрелкового оружия, а также артиллерийского и минометного огня противника при проведении ротных тактических учений с боевой стрельбой общевойсковых и разведывательных подразделений;
19) тренажерное оборудование – комплекс технических средств, имитирующий реальный объект и работу органов управления с возможным программным обеспечением, моделирующие различные погодные и ландшафтные условия, а также сценарий выполнения упражнений, предназначенных для обучения, тренировок и отработки слаженности личного состава при вооружении и на военной технике;
20) техническое обслуживание – комплекс работ с целью содержания в постоянной работоспособности или исправности оборудования при использовании по назначению, хранению и транспортированию;
21) комплект переносного стрельбищного оборудования (далее - ПСО) – комплект полигонного оборудования, предназначенный для обеспечения мишенным оборудованием одного участка войскового стрельбища по выполнению упражнений учебных или контрольных стрельб без движущихся целей из стрелкового оружия;
22) формуляр – документ, содержащий сведения, удовлетворяющие гарантии изготовителя, значения основных параметров и характеристик (свойств) изделия, сведения, отражающие техническое состояние данного изделия, сведения о сертификации и утилизации изделия, а также сведения, которые вносятся в период его эксплуатации (длительность и условия работы, техническое обслуживание и ремонт).
4. Обеспечение воинских частей и учреждений полигонным и тренажерным оборудованием (далее – оборудование) осуществляется в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 343 дсп "Об утверждении Норм снабжения военным имуществом для обеспечения боевой подготовки Вооруженных Сил Республики Казахстан" (далее - Нормы) (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11826).
Глава 2. Прием и ввод в эксплуатацию оборудования
5. Прием полигонного и тренажерного оборудования и/или отдельных комплектующих (далее - изделий) от поставщика (производителя) производится на основании заключенных договоров, со складов воинских частей и учреждений производится на основании нарядов довольствующего органа ВС РК в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 29 июля 2017 года № 399 "Об утверждении Правил организации финансовой и хозяйственной деятельности в Вооруженных Силах Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15598) (далее - Правила) и завершается вводом в эксплуатацию, фиксирующим их техническую исправность.

18) роталық тактикалық жиынтық (бұдан әрі – РТЖ) – жабдықталмаған жергілікті жерде қашықтықтан басқарылатын нысаналық жағдай жасау және атыс қаруынан оқ атуды жарық және пиротехникалық құралдармен, сондай-ақ жалпы әскери және барлау бөлімшелерінің жауынгерлік оқ атумен роталық тактикалық оқу-жаттығулар өткізу кезінде қарсыластың артиллериялық және минаатқыштан оқ атуын имитациялау үшін арналған полигондық жабдық жиынтығы;
19) тренажерлық жабдық – нақты объектіні және болжамды бағдарламалық қамтамасыз етумен басқару органдарының жұмысын имитациялайтын, әртүрлі ауа райы және ландшафт жағдайларын, сондай-ақ қарулану кезінде және әскери техникада жеке құрамның үйлесімділігіне оқытып-үйрету, жаттықтыру және пысықтау үшін арналған жаттығуларды орындау сценарийін модельдейтін техникалық құралдар кешені;
20) техникалық қызмет көрсету – мақсаты бойынша пайдалану, сақтау және жеткізу кезінде жабдықтың тұрақты қолданыс қабілетінде немесе ақаусыз жай-күйде күтіп ұстау мақсатындағы жұмыстар кешені;
21) тасымалданатын атыс жабдығы жиынтығы (бұдан әрі – ТАЖ) – атыс қаруынан қозғалатын нысаналарсыз оқу-жаттығу немесе бақылау оқ ату жаттығуларын орындау бойынша әскери атыс орнының бір учаскесін нысаналық жабдықпен қамтамасыз ету үшін арналған полигондық жабдық жиынтығы;
22) формуляр – жасаушының кепілдігін, бұйымның негізгі параметрлері мен сипаттамаларының (қасиеттерінің) мәнін қанағаттандыратын мәліметтерден тұратын, осы бұйымның техникалық жай-күйін, бұйымды сертификаттау және кәдеге жарату туралы мәліметтерді, сондай-ақ оны пайдалану кезеңінде енгізілетін мәліметтерді (жұмыс, техникалық қызмет көрсету және жөндеу ұзақтығы мен шарттары) көрсететін құжат.
4. Әскери бөлімдер мен мекемелерді полигондық және тренажерлық жабдықпен (бұдан әрі – жабдық) қамтамасыз ету "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің жауынгерлік даярлығын қамтамасыз ету үшін әскери мүлікпен жабдықтау нормаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 343 қбпү бұйрығына (бұдан әрі – Нормалар) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11826 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
2-тарау. Жабдықты қабылдау және пайдалануға беру
5. Өнім берушіден (өндірушіден) полигондық және тренажерлық жабдықты және/немесе жекелеген жиынтықтауыштарды (бұдан әрі – бұйымдар) қабылдау жасалған шарттар негізінде жүргізіледі, әскери бөлімдер мен мекемелердің қоймаларынан қабылдау "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде қаржылық және шаруашылық қызметті ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 29 шілдедегі № 399 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15598 болып тіркелген) (бұдан әрі – Қағидалар) сәйкес ҚР ҚК жабдықталым органының нарядтары негізінде жүргізіледі және олардың техникалық ақаусыздығын тіркейтін пайдалануға берумен аяқталады.

6. Прием оборудования и изделий производится комиссией, назначаемой командиром воинской части и начальником учреждения которая проверяет количество, комплектность и качественное состояние прибывшего оборудования и изделия. По окончанию приема оборудования и изделий комиссией составляется акт приема, который служит основанием для отражения в реестрах учета.
При несоответствии комплектности и количества имущества комиссия составляет акт по выявленным недостаткам и принимает имущество на ответственное хранение до полного их устранения.
Акт приема оборудования и изделий оформляется по форме № ОС-1 приложения 1, утвержденного приказом Министра финансов Республики Казахстан от 2 августа 2011 года № 390 "Об утверждении Альбома форм бухгалтерской документации для государственных учреждений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7126) (далее – Альбом форм).
7. Комиссия назначается из числа должностных лиц воинской части и учреждения в составе не менее пяти человек, в которую входят специалисты по этому оборудованию и изделию.
Комиссия возглавляется председателем, который назначается из числа заместителей командира воинской части и заместителей начальника учреждения.
8. Оборудование и изделие, прибывшее в воинскую часть и учреждение вводится в эксплуатацию приказом командира воинской части и начальника учреждения в течении трех рабочих дней со дня подписания комиссией акта приема. В приказе указывается вид оборудования и изделия, в какое подразделение зачисляется, занимаемая должность, фамилия имя, отчество (при наличии) лица, за которым закрепляется данное оборудование (изделие). Номер и дата приказа о вводе оборудования и изделия в эксплуатацию фамилия, имя и отчество (при наличии) лица, за которым она закреплена, заносится в формуляр (паспорт) оборудования и изделия.
Не допускается использование оборудования и изделия до ввода в эксплуатацию.
Глава 3. Обеспечение эксплуатации оборудования
9. К эксплуатации оборудования и изделия допускаются лица, изучившие его устройство и сдавшие зачеты по знанию правил технической эксплуатации электроустановок, техники электробезопасности и прошедшие инструктаж по технике безопасности при обслуживании и ремонте оборудования и изделия. Прием зачетов для допуска к эксплуатации оборудования и изделия осуществляется два раза в год перед началом нового периода обучения.
10. Поступившее в воинскую часть и учреждение оборудование и изделие эксплуатируется только по прямому назначению. Разукомплектование или изменение комплектности оборудования и изделия, в том числе эксплуатация оборудования и изделия, находящегося в воинской части и учреждении сверх Норм не допускается. Такое оборудование и изделие приводится в исправное состояние и ставится на хранение.

6. Жабдықты және бұйымды қабылдауды әскери бөлім командирі және мекеме бастығы тағайындайтын комиссия жүргізеді, ол келіп түскен жабдық пен бұйымның санын, жиынтықтығын және сапалық жай-күйін тексереді. Жабдықты және бұйымды қабылдау аяқталғаннан кейін комиссия қабылдау актісін жасайды, ол есепке алу тізілімдерінде көрсету үшін негіз болады.
Мүліктің жиынтықтығы мен саны сәйкес келмеген кезде комиссия анықталған кемшіліктер бойынша акт жасайды және мүлікті олар толық жойылғанға дейін жауапты сақтауға қабылдайды.
Жабдықтар мен бұйымдарды қабылдау актісі "Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7126 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары альбомының № НҚ-1 нысаны бойынша (бұдан әрі – Нысандар альбомы) бойынша ресімделеді.
7. Комиссия құрамы осы жабдық және бұйым жөніндегі мамандар кіретін кемінде бес адамнан тұратын әскери бөлім мен мекеменің лауазымды адамдары қатарынан тағайындалады.
Комиссияны әскери бөлім командирінің орынбасарлары және мекеме бастығының орынбасарлары қатарынан тағайындалатын төраға басқарады.
8. Әскери бөлімге және мекемеге келіп түскен жабдық және бұйым комиссия қабылдау актісіне қол қойған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде әскери бөлім командирінің және мекеме бастығының бұйрығымен пайдалануға беріледі. Бұйрықта жабдық және бұйым түрі, қай бөлімшеде есепке алынатыны, осы жабдық (бұйым) бекітіліп берілген адамның атқаратын лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) көрсетіледі. Жабдықты және бұйымды пайдалануға беру туралы бұйрық нөмірі мен күні, ол бекітіліп берілген адамның тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде) жабдық және бұйым формулярына (паспортына) енгізіледі.
Жабдықты және бұйымды пайдалануға берілгенге дейін пайдалануға жол берілмейді.
3-тарау. Жабдықты пайдалануды қамтамасыз ету
9. Жабдықты және бұйымды пайдалануға оның құрылымын зерделеген және электр қондырғыларын техникалық пайдалану қағидаларын, электр қауіпсіздігі техникасын білуі бойынша сынақтар тапсырған және жабдыққа және бұйымға қызмет көрсету және жөндеу кезінде қауіпсіздік техникасы бойынша нұсқау беруден өткен адамдар жіберіледі. Жабдықты және бұйымды пайдалануға жіберу үшін сынақтар қабылдау жылына екі рет жаңа оқу кезеңі басталар алдында жүзеге асырылады.
10. Әскери бөлімге және мекемеге келіп түскен жабдық және бұйым тек тікелей мақсаты бойынша пайдаланылады. Жабдықты және бұйымды бөлшектеуге немесе жиынтықтығын өзгертуге, оның ішінде әскери бөлімде және мекемеде тұрған жабдықты және бұйымды Нормалардан тыс пайдалануға жол берілмейді. Мұндай жабдық және бұйым ақаусыз жай-күйге келтіріледі және сақтауға қойылады.

Глава 4. Передача оборудования
11. Передача оборудования и изделия внутри воинской части и учреждения производится на основании распоряжения командира воинской части и начальника учреждения, из одной воинской части и учреждения в другую воинскую часть и учреждение по нарядам довольствующего органа ВС РК в соответствии с Правилами.
12. Оборудование и изделие, подлежащее передаче для дальнейшей эксплуатации, приводится сдающей воинской частью и учреждением в исправное состояние и полностью укомплектовывается инструментами, комплектом ЗИП, а также эксплуатационной документацией. Формуляр (паспорт) заполняется до последнего дня работы оборудования и изделия.
13. Передача оборудования и изделия оформляется приемно-сдаточными документами в двух экземплярах по форме № ОС-1 приложение 1 Альбома форм.
Оборудование и изделие, подлежащее хранению, передается начальнику склада (кладовщику) по накладной.
14. Передача неисправного или неукомплектованного оборудования и изделия, а также подмена деталей, узлов, агрегатов и приборов не допускается. Пришедшие в негодность в результате естественного износа принадлежности и инструмент, а также израсходованные материалы и запасные части списываются и заменяются новыми (исправными). При невозможности своевременного укомплектования инструментом, комплектом ЗИП к формуляру (паспорту) прилагается копия акта на их списание.
15. Эксплуатационные документы на оборудование включают: техническое описание и инструкцию по эксплуатации, формуляр (паспорт), ведомость комплекта ЗИП, ведомость эксплуатационных документов.
При утере (порче) формуляра (паспорта) заводится его дубликат, по согласованию с довольствующим органом.
Глава 5. Транспортирование оборудования
16. Оборудование и изделие транспортируется в крытых железнодорожных вагонах, перевозится автомобильным транспортом при наличии защиты от прямых атмосферных осадков, а также в герметизированных отсеках самолетов и кораблей в защитных укупорках (кейсах, ящиках).
17. Не допускается, совместная перевозка в транспортном средстве оборудования и изделия с кислотными, щелочными и химическими активными веществами, пары которых вызывают коррозию деталей, разъемов, агрегатов оборудования и изделия, а также кантования при погрузке и разгрузки оборудования и изделия.
Глава 6. Хранение и учет оборудования
Параграф 1. Хранение оборудования
18. Под условиями хранения полигонного оборудования и изделия понимаются места их размещения и совокупность климатических и биологических факторов, воздействующих на полигонное оборудование и изделие.

4-тарау. Жабдықты беру
11. Әскери бөлім және мекеме ішінде жабдықты және бұйымды беру әскери бөлім командирінің және мекеме бастығының өкімі негізінде, бір әскери бөлімнен және мекемеден басқа әскери бөлімге және мекемеге Қағидаларға сәйкес ҚР ҚК жабдықталым органының нарядтары бойынша жүзеге асырылады.
12. Одан әрі пайдалану үшін берілуге тиіс жабдықты және бұйымды беретін әскери бөлім және мекеме оны ақаусыз жай-күйге келтіреді және құрал-саймандармен, ҚҚК жиынтығымен, сондай-ақ пайдалану құжаттамасымен толық жиынтықталады. Формуляр (паспорт) жабдық және бұйым қолданысының соңғы күніне дейін толтырылады.
13. Жабдықтар мен бұйымдарды беру Нысандар альбомының № НҚ -1 нысаны бойынша екі данада қабылдау-тапсыру құжаттарымен ресімделеді.
14. Жабдықты және бұйымды беру қабылдау-тапсыру құжаттарымен екі данада "Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандарының альбомын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 2 тамыздағы № 390 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7126 болып тіркелген) бекітілген Мемлекеттік мекемелер үшін бухгалтерлік құжаттама нысандары альбомының № НҚ-1 нысаны бойынша негізгі құралдарды, аяқталмаған өндіріс пен инвестициялық жылжымайтын мүлікті қабылдау-тапсыру (өткізу) актісі ресімделеді.
Сақтауға жататын жабдық және бұйым қойма бастығына (қоймашыға) жүкқұжат бойынша беріледі.
15. Жабдыққа пайдалану құжаттары: техникалық сипаттаманы және пайдалану жөніндегі нұсқаулықты, формулярды (паспортты), қосалқы бөлшектер ведомосын, ҚҚК жиынтығы ведомосын, пайдалану құжаттары ведомосын қамтиды.
Формуляр (паспорт) жоғалған (бүлінген) кезде жабдықталым органымен келісу бойынша оның телнұсқасы жазылады.
5-тарау. Жабдықты тасымалдау
16. Жабдық және бұйым жабық теміржол вагондарында тасымалданады, тікелей атмосфералық жауын-шашыннан қорғау болған кезде автомобиль көлігімен, сондай-ақ ұшақтардың және корабльдердің герметикалық бөліктерінде қорғаныс қаптамада (кейстерде, жәшіктерде) жеткізіледі.
17. Көлік құралында жабдықты және бұйымды олардан шыққан бу жабдық және бұйым бөлшектері, ажыратқыштары, агрегаттары коррозиясын тудыратын қышқыл, сілті және басқа да химиялық белсенді заттармен бірге тасымалдауға, сондай-ақ жабдықты және бұйымды тиеу және түсіру кезінде аударуға жол берілмейді.
6-тарау. Жабдықты сақтау және есепке алу
1-параграф. Жабдықты сақтау
18. Полигондық жабдықты және бұйымды орналастыру орындары және полигондық жабдыққа және бұйымға әсер ететін климаттық және биологиялық факторлар жиынтығы оларды сақтау шарттары деп түсініледі.

19. Для хранения полигонного оборудования и изделия на полигоне оборудуются одно или несколько складских помещений, защищенных от атмосферных осадков.
20. Складские помещения, предназначенные для хранения полигонного оборудования и изделия, оснащаются естественной или принудительной вентиляцией. На окнах устанавливаются для защиты решетки или сетки. Помещения оснащаются электрическим освещением, а при отсутствии электросети используется аккумуляторные фонари.
Не допускается в помещениях пользоваться осветительными приборами с открытым пламенем, а также совместное хранение щелочных или других химических активных веществ, которые вызывают коррозию полигонного оборудования и изделия.
21. Внутри складских помещений устанавливаются стеллажи для хранения мишенных установок, аккумуляторных батарей и комплектующего оборудования, а также помещение (место) для проведения работ по текущему ремонту оборудования и изделия и место для зарядки аккумуляторных батарей радиоуправляемого полигонного оборудования.
Количество стеллажей на складах для хранения полигонного оборудования устанавливается из расчета, позволяющего обеспечивать хранение не менее 80% мишенных установок и аккумуляторных батарей.
22. Неисправное оборудование и изделия хранится отдельно и помечается описью, на котором указывается наименование установки и изделия, комплекта, инвентарный номер и характер неисправности.
23. При длительном хранении аккумуляторных батарей на складах, зарядка аккумуляторных блоков производится не реже одного раза в шесть месяцев, о чем делается запись в журнале по форме, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
24. Допускается хранение нескольких комплектов полигонного оборудования и изделий с разных учебных объектов полигона, а также незадействованных мишенных установок в обеспечении занятий в одном помещении (складе).
Хранение на складе не обслуженного полигонного оборудования и изделий не допускается.
25. При наличии на учебных объектах полигона свободных помещений допускается оборудование их в складские помещения для хранения полигонного оборудования и изделия данного объекта.
Параграф 2. Учет оборудования
26. Учет отражает наличие, движение и качественное (техническое) состояние оборудования и изделия в воинских частях, учреждениях и в военных органах управления.
27. Учет ведется в целях:
1) своевременного обеспечения соответствующих должностных лиц и органов военного управления достоверными данными о наличии, движении и качественном (техническом) состоянии оборудования и изделия, необходимым для планирования и организации обеспечения войск;

19. Полигонда полигондық жабдықты және бұйымды сақтау үшін атмосфералық жауын-шашыннан қорғалған бір немесе бірнеше қойма үй-жайлары жабдықталады.
20. Полигондық жабдықты және бұйымды сақтауға арналған қойма үй-жайлары табиғи немесе жасанды желдеткішпен жарақтандырылады. Терезелерге қорғаныс үшін темір торлар немесе шілтер орнатылады. Үй-жайлар электр жарықпен жарақтандырылады, ал электржелісі болмаған кезде аккумуляторлық шамдар пайдаланылады.
Үй-жайларда ашық жалынды жарық беру аспаптарын пайдалануға, сондай-ақ полигондық жабдық және бұйым коррозиясын тудыруы мүмкін сілті немесе басқа да химиялық белсенді заттарды бірге сақтауға жол берілмейді.
21. Қойма үй-жайлары ішінде нысана қондырғыларын, аккумулятор батареяларын және жиынтықтаушы жабдықты сақтау үшін стеллаждар, сондай-ақ жабдыққа және бұйымға ағымдағы жөндеу жұмыстарын жүргізуге арналған үй-жай (орын) және радио-басқарылатын полигондық жабдықтың аккумулятор батареяларын зарядтауға арналған орын орнатылады.
Полигондық жабдықты сақтауға арналған қоймалардағы стеллаждар саны нысаналық қондырғылар мен аккумулятор батареяларының кемінде 80 %-ін сақтауды қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін есеппен белгіленеді.
22. Ақаулы жабдық және бұйым жеке сақталады және тізімдемеде белгіленеді, онда қондырғы және бұйым, жиынтық атауы, мүкәммалдық нөмірі мен ақаулық сипаты көрсетіледі.
23. Аккумулятор батареяларын қоймаларда ұзақ сақтау кезінде аккумулятор блоктарын зарядтау алты айда бір реттен жиі емес жүргізіледі, ол туралы осы Нұсқаулыққа 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша журналға жазба жасалады.
24. Полигонның әртүрлі оқу-жаттығу объектілерінен бірнеше полигондық жабдық пен бұйымдар жиынтығын, сондай-ақ бір үй-жайда (қоймада) сабақтарды қамтамасыз етуге тартылмаған нысаналық қондырғыларды сақтауға жол беріледі.
Қызмет көрсетілмеген полигондық жабдықты және бұйымды қоймада сақтауға жол берілмейді.
25. Полигонның оқу-жаттығу объектілерінде бос үй-жайлар болған кезде оларды осы объектінің полигондық жабдықты және бұйымды сақтауға арналған қойма үй-жайлары етіп жабдықтауға жол беріледі.
2-параграф. Жабдықты есепке алу
26. Есепке алу әскери бөлімдерде, мекемелерде және әскери басқару органдарында жабдықтың және бұйымның болуын, қозғалысын және сапалы (техникалық) жай-күйін көрсетеді.
27. Есепке алу мынадай мақсатта жүргізіледі:
1) тиісті лауазымды адамдар мен әскери басқару органдарын әскерлерді қамтамасыз етуді жоспарлау және ұйымдастыру үшін қажетті жабдықтың және бұйымның болуы, қозғалысы және сапалық (техникалық) жай-күйі туралы анық деректермен уақтылы қамтамасыз ету;

2) контроля за сохранностью, а также законностью, целесообразностью и эффективностью использования оборудования и изделий;
3) подготовки исходных данных для составления отчетных документов, установленных донесений.
28. Учет заключается в правильном оформлении и своевременности произведений записей по всем операциям, связанных с движением и изменением качественного состояния оборудования и изделия в книге учета наличия и движения категорийного военного имущества по форме, согласно приложению 2 к настоящей Инструкции.
29. Учет оборудования и изделия ведется: на полигонах, органах управления воинских частей и учреждениях, а также видов, родов войск ВС РК, региональных командований и довольствующей службе ВС РК.
30. Для проверки учета, фактического наличия, условий хранений и выявления неиспользуемого оборудования и изделий, проводится инвентаризация внутренней проверочной комиссией назначенная приказом командира части и начальника учреждения в полном объеме один раз в год по состоянию на первое января.
31. Порядок организации проведения инвентаризации осуществляется в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 22 августа 2011 года № 423 "Об утверждении Правил проведения инвентаризации в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 7197).
По окончании инвентаризации копия инвентаризационной описи (сличительной ведомости) направляется (высылается) в довольствующую службу ВС РК.
32. Сверка учетных данных оборудования и изделий видов, родов войск ВС РК, региональных командований с довольствующей службой ВС РК производится один раз в год.
Глава 7. Техническое обслуживание оборудования
33. Техническое обслуживание производится в целях содержания оборудования в постоянной исправности и обеспечивает:
1) содержание оборудования в постоянной технической готовности;
2) максимальное увеличение межремонтного периода и общего срока службы оборудования;
3) своевременное выявление и устранение причин износа и неисправностей узлов, деталей и агрегатов;
4) минимальный и целесообразный расход материалов и комплектующих изделий.
34. При проведении всех видов технического обслуживания до окончания гарантийного срока службы не допускается вскрытие (нарушение целостности) пломб.
35. Техническое обслуживание полигонного оборудования проводится на основании ежемесячного плана, разрабатываемого начальником полигона или его заместителем и утверждается к 25 числу каждого месяца командиром воинской части и начальником учреждения. На подготовительные периоды вместо плана обслуживания полигонного оборудования составляется план перевода полигонного оборудования на зимний (летний) режим эксплуатации.
В ежемесячном плане указывается обслуживаемое оборудование, виды работ и сроки их исполнения, количество личного состава, привлекаемого к работе, а также ответственное лицо, за проведение обслуживания и отметка о выполненных работах.

2) жабдықтың және бұйымдардың сақталуын, сондай-ақ оларды пайдалану заңдылығын, мақсатқа сәйкестігін және тиімділігін бақылау;
3) есептік құжаттарды, белгіленген жеткізілімдерді жасау үшін бастапқы деректерді дайындау.
28. Есепке алу осы Нұсқаулыққа 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша санаттық әскери мүліктің қолда барын және қозғалысын есепке алу кітабында жабдықтың және бұйымның қозғалысымен және сапалық жай-күйінің өзгеруімен байланысты барлық операциялар бойынша жазбаларды дұрыс ресімдеуден және уақтылы жазудан тұрады.
29. Жабдықты және бұйымды есепке алу полигондарда, әскери бөлімдер мен мекемелердің, сондай-ақ ҚР ҚК түрлерінің, әскер тектерінің, өңірлік қолбасшылықтардың басқару органдарында және ҚР ҚК жабдықталым қызметінде жүргізіледі.
30. Пайдаланылмайтын жабдықтар мен бұйымдарды есепке алуды, нақты бар-жоғын, сақтау шарттарын тексеру және анықтау үшін бөлім командирінің және мекеме бастығының бұйрығымен тағайындалған ішкі тексеру комиссиясы жылына бір рет бірінші қаңтардағы жағдай бойынша толық көлемде түгендеу жүргізеді.
31. Түгендеу жүргізуді ұйымдастыру тәртібі "Мемлекеттік мекемелерде түгендеу жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2011 жылғы 22 тамыздағы № 423 бұйрығына (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7197 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады. Түгендеу аяқталғаннан кейін түгендеу тізімдемесінің (салыстыру ведомосының) көшірмесі ҚР ҚК жабдықталым қызметіне жіберіледі (жөнелтіледі).
32. ҚР ҚК түрлерінің, әскер тектерінің, өңірлік қолбасшылықтардың жабдығы мен бұйымдарының есепке алу деректерін ҚР ҚК жабдықталым қызметімен салыстырып тексеру жылына бір рет жүргізіледі.
7-тарау. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету
33. Техникалық қызмет көрсету жабдықты тұрақты ақаусыздықта ұстау мақсатында жүргізіледі және:
1) жабдықты тұрақты техникалық әзірлікте ұстауды;
2) жабдықты аралық жөндеу кезеңін және оны жалпы қолдану мерзімін барынша ұлғайтуды;
3) тораптардың, бөлшектер мен агрегаттардың тозуы мен ақаулықтарының себептерін уақтылы анықтауды және жоюды;
4) материалдар мен жиынтықтаушы бұйымдардың ең аз және мақсатқа сәйкес шығысын қамтамасыз етеді.
34. Кепілді қолданыс мерзімі аяқталғанға дейін барлық техникалық қызмет көрсету түрлерін жүргізу кезінде пломбаларды алуға (бүтіндігін бұзуға) жол берілмейді.
35. Полигондық жабдыққа техникалық қызмет көрсету полигон бастығы немесе оның орынбасары әзірлейтін ай сайынғы жоспар негізінде жүргізіледі және оны әрбір айдың 25-і күніне қарай әскери бөлім командирі және мекеме бастығы бекітеді. Дайындық кезеңдерінде полигондық жабдыққа қызмет көрсету жоспарының орнына полигондық жабдықты қысқы (жазғы) пайдалану режиміне ауыстыру жоспары жасалады.
Ай сайынғы жоспарда қызмет көрсетілетін жабдық, жұмыс түрлері және оларды орындау мерзімдері, жұмысқа тартылатын жеке құрам саны, сондай-ақ қызмет көрсетуді жүргізуге жауапты адам және орындалған жұмыстар туралы белгі көрсетіледі.

Параграф 1. Виды технического обслуживания оборудования
36. Для полигонного оборудования установлены следующие виды осмотров и технического обслуживания:
1) контрольный осмотр (далее – КО);
2) ежедневное техническое обслуживание (далее - ЕТО)
3) техническое обслуживание №1 (далее – ТО №1);
4) сезонное обслуживание (далее – СО);
5) техническое обслуживание при длительном хранении (далее – ТО №1-Х).
Периодичность проведения и объем необходимых работ при техническом обслуживании оборудования приведены в приложении 3 к настоящей Инструкции.
Для тренажерного оборудования установлен только КО к дополнительным проводимым работам, предусмотренными технической документацией каждого тренажера.
37. КО и ЕТО проводится электриком оператором (начальником тренажерного комплекса) перед началом, и после окончания каждого занятия, в целях проверки состояния готовности оборудования к использованию, выявления причин и устранения неисправностей, возникших в ходе использования оборудования и подготовки оборудования к дальнейшей эксплуатации.
38. ТО №1 проводится с целью постоянного поддержания полигонного оборудования в исправном (работоспособном) состоянии, обеспечения его надежного использования, предупреждения вероятных отказов в работе и продления сроков его службы. ТО №1 проводится один раз в неделю в специально отведенные дни, продолжительностью 6-7 часов.
39. Комплекты переносного полигонного оборудования РТК, ПСО обслуживаются с привлечением личного состава, принимавшего участие в учениях (стрельбах), в полном объеме ТО по окончании учений и стрельб, после чего сдаются на склад.
40. Подготовка полигонного оборудования к сезонной эксплуатации и ТО №1-Х проводится два раза в год, перед началом зимнего или летнего периодов обучения.
Параграф 2. Виды ремонта оборудования
41. Комплекс мероприятий по восстановлению работоспособности и продлению срока службы оборудования и изделия включает в себя:
1) текущий ремонт;
2) капитальный ремонт.
42. Текущий ремонт проводится в процессе использования оборудования и изделия после истечения гарантийных сроков (наработки).
43. Капитальный ремонт являются плановым, перечень оборудования подлежащего к проведению капитального ремонта и сроки их проведения установлены в приложении 4 к настоящей Инструкции.
44. Основанием для проведения текущего ремонта и капитального ремонта оборудования и изделия служат акты технического состояния, оформленные согласно приложению 1 к Правилам учета и списания военного имущества, утвержденным Постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 июля 2005 года №787 (далее – ПП РК).
На основании заявок с приложением актов технического состояния оборудования довольствующая служба ВС РК осуществляет планирование мероприятий по ремонту оборудования подрядными организациями.

1-параграф. Жабдыққа техникалық қызмет көрсету түрлері
36. Полигондық жабдық үшін мынадай қарап-тексеру және техникалық қызмет көрсету түрлері белгіленген:
1) бақылап-тексеру (бұдан әрі – БТ);
2) күнделікті техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі – КТҚК);
3) № 1 техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі – № 1 ТҚК);
4) маусымдық қызмет көрсету (бұдан әрі – МҚК);
5) ұзақ сақтау кезінде техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі – № 1-С ТҚК).
Жабдыққа техникалық қызмет көрсету кезінде қажетті жұмыстарды жүргізу мерзімділігі мен көлемі осы Нұсқаулыққа 3-қосымшада келтірілген.
Тренажерлық жабдық үшін тек әрбір тренажердың техникалық құжаттамасында көзделген қосымша жүргізілетін жұмыстарға БТ белгіленген.
37. БТ-ны және КТҚК-ны электрик-оператор (тренажерлық кешен бастығы) жабдықтың пайдалануға әзірлігі жай-күйін тексеру, жабдықты пайдалану барысында пайда болған ақаулық себептерін анықтау мен жою және жабдықты одан әрі пайдалануға дайындау мақсатында әрбір сабақ басталар алдында және аяқталғаннан кейін жүргізеді.
38. № 1 ТҚК полигондық жабдықты ақаусыз (жұмысқа қабілетті) жай-күйде тұрақты ұстау, оның сенімді пайдаланылуын қамтамасыз ету, жұмыста болжамды істен шығудың алдын алу және оның қолданылу мерзімін ұзарту мақсатында жүргізіледі. № 1 ТҚК аптасына бір рет, ұзақтығы 6-7 сағаттан арнайы бөлінген күндерде жүргізіледі.
39. РТК, ІҚО тасымалданатын полигондық жабдық жиынтықтарына оқу-жаттығуларға (атыстарға) қатысқан жеке құрамды тартумен оқу-жаттығулар мен атыс аяқталғаннан кейін ТҚК-ның толық ауқымында қызмет көрсетіледі, одан кейін қоймаға тапсырылады.
40. Полигондық жабдықты және № 1-С ТҚК-ны маусымдық пайдалануға дайындау жылына екі рет, қысқы немесе жазғы оқыту кезеңдері басталар алдында жүргізіледі.
2-параграф. Жабдықты жөндеу түрлері
41. Полигондық жабдықтың қолданыс қабілетін қалпына келтіру және қолданыс мерзімін ұзарту жөніндегі іс-шаралар кешені:
1) ағымдағы жөндеуді;
2) күрделі жөндеуді қамтиды.
42. Ағымдағы жөндеу полигондық жабдық пен бұйымды пайдалану процесінде кепілдік мерзімі (атқарым) аяқталғаннан кейін жүргізіледі.
43. Күрделі жөндеу жоспарлы болып табылады, күрделі жөндеу жүргізуге жататын жабдықтың тізбесі және оны жүргізу мерзімдері осы Нұсқаулыққа 4-қосымшада белгіленген.
44. Жабдыққа ағымдағы жөндеу және күрделі жөндеу жүргізу үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 28 шілдедегі № 787 қаулысымен бекітілген Әскери мүлікті есепке алу және есептен шығару қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес ресімделген техникалық жай-күй актілері негіз болып табылады (бұдан әрі – ҚР ҮҚ ережесі).
ҚР ҚК жабдықталым қызметі жабдықтың техникалық жай-күйі актілері қоса берілген өтінімдер негізінде мердігерлік ұйымдардың жабдықты жөндеу жөніндегі іс-шараларын жоспарлауды жүзеге асырады.

Глава 8. Категорирование оборудования
45. Для признания оборудования и изделия не годным к использованию по прямому назначению или выслужившим гарантийные сроки хранения в запасах в ВС РК, оборудование и изделие проходит периоды эксплуатации, а также комплекс операций по восстановлению исправности, работоспособности и технического ресурса.
46. Определение категории оборудования и изделия производится комиссией, назначаемой командиром воинской части и начальником учреждения которая проверяет техническое состояние оборудования и изделия. Результаты проверки оборудования и изделия оформляются актом изменения качественного состояния согласно приложению 2 к ПП РК.
Комиссия назначается из числа должностных лиц воинской части и учреждения в составе не менее трех человек, в которую входят специалисты по этому оборудованию и изделию, а также представителя финансового органа.
Комиссия возглавляется председателем, который назначается из числа заместителей командира воинской части и заместителей начальника учреждения.
47. Комиссия воинской части и учреждения в своей работе подвергает оборудование и изделие всестороннему техническому осмотру, выявляет степень и причину износа, производит замеры и проверки, устанавливает дефекты, являющиеся основанием для изменения его категории и пригодность дальнейшего использования имущества по назначению, подтверждает состояние и комплектность подлежащего категорированию имущества.
Перечень критериев, определяющих категорию оборудования указаны в приложении 5 к настоящей Инструкции.
48. После приемки комиссией воинской части и учреждения оборудования и изделия принятое имущество ставится на учет воинской части и учреждения и вводится в эксплуатацию (к применению) или ставится на хранение приказом командира воинской части и начальника учреждения. До ввода в эксплуатацию (к применению) использование имущества не допускается.
49. В соответствии с документацией завода-изготовителя, до ввода в эксплуатацию осуществляется техническое обслуживание и обкатка оборудования.
50. При соответствии всех установленных технической документацией параметров сопроводительных документов переданного имущества, ему присваивается первая категория.
51. После выработки гарантийной наработки или истечения срока хранения военного имущества, комиссия воинской части и учреждения переводит имущество из первой категории во вторую категорию, о чем делается запись в паспортах (формулярах) оборудования и изделия, при этом акт технического состояния не составляется.
52. После истечения в процессе эксплуатации оборудования межремонтного ресурса имущество подлежит капитальному ремонту. Заключение о необходимости капитального ремонта оформляется комиссией воинской части и учреждения актами технического состояния и изменения качественного состояния, после чего имущество переводится в третью категорию. Утвержденное заключение с заявкой на истребование наряда на проведение капитального ремонта имущества направляется в соответствующую довольствующую службу.
Допускается не проводить капитальный ремонт если оборудование находится в исправном состоянии и/или требует текущий ремонт.

8-тарау. Жабдықты санаттау
45. Жабдықты және бұйымды тікелей арналуы бойынша пайдалануға жарамсыз немесе ҚР ҚК-да қорда кепілді сақтау мерзімдері өткен деп тану үшін жабдық және бұйым пайдалану кезеңдерінен, сондай-ақ ақаусыздығын, қолданыс қабілетін және техникалық ресурсын қалпына келтіру жөніндегі операциялар кешенінен өтеді.
46. Жабдықтың және бұйымның санатын айқындауды әскери бөлім командирі және мекеме бастығы тағайындайтын комиссия жүргізеді, ол жабдықтың және бұйымның техникалық жай-күйін тексереді. Жабдықты және бұйымды тексеру нәтижелері ҚР ҮҚ ережесіне 2-қосымшаға сәйкес сапалық жай-күйін өзгерту актісімен ресімделеді.
Комиссия құрамы кемінде үш адамнан тұратын әскери бөлім мен мекеменің лауазымды адамдары қатарынан тағайындалады, оның құрамына осы жабдық және бұйым жөніндегі мамандар, сондай-ақ қаржы органының өкілдері кіреді.
Комиссияны әскери бөлім командирінің орынбасарлары және мекеме бастығының орынбасарлары қатарынан тағайындалатын төраға басқарады.
47. Әскери бөлім және мекеме комиссиясы өз жұмысында жабдықты және бұйымды жан-жақты техникалық қарап-тексеруден өткізеді, тозу дәрежесі мен себебін анықтайды, өлшеу және тексеру жүргізеді, оның санатын өзгерту үшін негіз болып табылатын ақауларды және мүліктің мақсаты бойынша одан әрі пайдалануға жарамдылығын белгілейді, санатталуға жататын мүліктің жай-күйі мен жиынтықтылығын растайды.
Жабдық санатын айқындайтын өлшемшарттар тізбесі осы Нұсқаулыққа 5-қосымшада көрсетілген.
48. Әскери бөлім және мекеме комиссиясы жабдықты және бұйымды қабылдағаннан кейін қабылданған мүлік әскери бөлім және мекеме есебіне қойылады және пайдалануға (қолдануға) енгізіледі немесе әскери бөлім командирінің және мекеме бастығының бұйрығымен сақтауға қойылады. Пайдалануға (қолдануға) енгізілгенге дейін мүлікті пайдалануға (қолдануға) жол берілмейді.
49. Жасаушы зауыттың құжаттамасына сәйкес пайдалануға енгізгенге дейін жабдыққа техникалық қызмет көрсету және сынап тексеру жүзеге асырылады.
50. Берілген мүліктің ілеспе құжаттарының техникалық құжаттамада белгіленген барлық параметрлері сәйкес келген кезде оған бірінші санат беріледі.
51. Кепілді атқарым аяқталғаннан немесе әскери мүлікті сақтау мерзімі өткеннен кейін әскери бөлім және мекеме комиссиясы мүлікті бірінші санаттан екінші санатқа ауыстырады, ол туралы жабдық және бұйым паспортында (формулярында) жазба жасалады, бұл ретте техникалық жай-күй актісі жасалмайды.
52. Жабдықты пайдалану процесінде жөндеуаралық ресурс аяқталғаннан кейін мүлік күрделі жөндеуге жатады. Күрделі жөндеу қажеттілігі туралы қорытындыны әскери бөлім және мекеме комиссиясы техникалық жай-күй және сапалық жай-күйінің өзгеруі актілерімен ресімдейді, одан кейін мүлік үшінші санатқа ауыстырылады. Мүлікке күрделі жөндеу жүргізуге нарядты талап етуге өтінімі бар бекітілген қорытынды тиісті жабдықталым қызметіне жолданады.
Егер жабдық жарамды жай-күйде немесе ағымдағы жөндеуді қажет ететін жағдайда болса, күрделі жөндеу жүргізбеуге жол беріледі.

53. После проведения капитального ремонта оборудование и изделия принимается комиссией воинской части и учреждения по второй категории, о чем указывается в формуляре (паспорте) оборудования и изделия и подтверждается актом приемки, утверждаемым командиром воинской части и начальником учреждения.
54. Оборудование и изделие, находящееся на длительном хранении 15 и более лет или эксплуатируется с перерывами в течение этого же периода, подлежит к проведению текущего ремонта независимо от его технического состояния.
55. После выработки оборудованием и изделия срока службы (технического ресурса) восстановление которых технически невозможно или экономически нецелесообразно, имущество переводится в третью категорию и признается не годным к использованию по прямому назначению. Перевод оборудования и изделия в третью категорию осуществляется комиссией воинской части и учреждения, о чем указывается в формуляре (паспорте) оборудования и изделия и подтверждается актами технического состояния и изменения качественного состояния, утверждаемыми командиром воинской части и начальником учреждения и представляются в довольствующую службу.
56. При преждевременном наступлении состояния оборудования и изделия, при котором его эксплуатация прекращается из-за неустранимых нарушений требований безопасности или снижения уровня исправности и работоспособности ниже допустимого, оборудование и изделие переводится в третью категорию комиссией воинской части и учреждения с составлением акта технического состояния с ходатайством командира воинской части и начальника учреждения и утверждается должностным лицом в соответствии с должностными полномочиями.
57. Организация списания оборудования и изделий ВС РК на принятие решения о списании военного имущества (утверждение актов) осуществляется в соответствии с приказом Министра обороны Республики Казахстан от 5 августа 2019 года № 600 дсп "Об утверждении Инструкции по организации учета и списания военного имущества Вооруженных Сил Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19238).
58. Оборудование и изделие, признанное не годным к использованию по прямому назначению или выслужившее гарантийные сроки хранения в запасах, подлежит передаче, реализации или утилизации.
Передача, реализация или утилизация списанного оборудования и изделия осуществляется в соответствии с Правилами передачи, реализации и ликвидации посредством уничтожения, утилизации, захоронения неиспользуемого военного имущества, а также предоставления в имущественный наем (аренду) оборонных объектов, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2019 года № 832.

53. Күрделі жөндеу жүргізілгеннен кейін әскери бөлім және мекеме комиссиясы жабдықты және бұйымды екінші санат бойынша қабылдайды, ол туралы жабдық және бұйым формулярында (паспортында) көрсетіледі және ол әскери бөлім командирі және мекеме бастығы бекітетін қабылдау актісімен расталады.
54. 15 және одан да көп жыл ұзақ сақтауда немесе осы кезең ішінде үзілістермен пайдаланылған жабдық және бұйым, оның техникалық жай-күйіне қарамастан, ағымдағы жөндеу жүргізілуге жатады.
55. Жабдық және бұйым қалпына келтіру техникалық жағынан мүмкін емес немесе экономикалық тұрғыдан мақсатқа сәйкес емес қызмет мерзімін (техникалық ресурсты) өткергеннен кейін мүлік үшінші санатқа ауыстырылады және тікелей арналуы бойынша пайдалануға жарамсыз деп танылады. Жабдықты және бұйымды үшінші санатқа ауыстыруды әскери бөлім және мекеме комиссиясы жүзеге асырады, ол туралы жабдықтың және бұйымның формулярында (паспортында) көрсетіледі, ол әскери бөлім командирі және мекеме бастығы бекітетін техникалық жай-күй және сапалық жай-күйінің өзгеруі актілерімен расталады және жабдықталым қызметіне ұсынылады.
56. Жабдықты және бұйымды пайдалану жойылмайтын қауіпсіздік талаптарын бұзудан немесе ақаусыздық және қолданыс қабілеті деңгейі жол берілгеннен төмен болуына байланысты пайдалану тоқтатылатын оның жай-күйі уақытынан бұрын туындаған кезде жабдықты және бұйымды әскери бөлім командирінің және мекеме бастығының қолдаухатымен техникалық жай-күй актісін жасай отырып, әскери бөлім және мекеме комиссиясы бесінші санатқа ауыстырады және оны лауазымдық өкілеттіктеріне сәйкес лауазымды адам бекітеді.
57. Әскери мүлікті есептен шығару (актілерді бекіту) туралы шешім қабылдауда ҚР ҚК жабдықтары пен бұйымдарын есептен шығаруды ұйымдастыру "Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери мүлкін есепке алуды және есептен шығаруды ұйымдастыру жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 5 тамыздағы № 600қбпү бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19238 болып тіркелген) сәйкес жүзеге асырылады.
58. Тікелей арналуы бойынша пайдалануға жарамсыз деп танылған немесе қорда кепілді сақтау мерзімін өткерген жабдық және бұйым берілуге, өткізілуге немесе кәдеге жаратылуға тиіс.
Есептен шығарылған жабдықты және бұйымды беру, өткізу немесе кәдеге жарату Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2019 жылғы 5 қарашадағы № 832 қаулысымен бекітілген Пайдаланылмайтын әскери мүлікті беру, өткізу және құртып жіберу, кәдеге жарату, көму арқылы жою, сондай-ақ қорғаныс объектілерін мүліктік жалдауға (жалға алуға) беру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.

1. Книга предназначена для учета наличия и движения оборудования.
2. Книга ведется на полигонах, органах управления воинских частей и учреждениях, а также видов, родов войск ВС РК, региональных командований и довольствующей службе ВС РК.
3. При оформлении книги в зависимости от количества предполагаемых записей на каждое наименование оборудования отводиться одна или несколько страниц.
Для комплектующих из состава оборудования отводиться свой лицевой счет по три графы (начиная с 16-й), из них графа для "поступило", "расход", "остаток".
4. В случае переноса остатков из предыдущих книг записываться: в графе 2 – "Книга учета", в графе 3 – ее номер, графе 4 – страницы книги, в графе 5 – "Перенос остатка".
5. Отметка о сверке записывается в книге очередной строкой. При этом в графе 1 указывается дата сверки, в графе 2 делается запись "Сверено", а под лицевыми счетами расписываются лица, ответственные за учет.
Приложение 3
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(полигонного и тренажерного
оборудования)
Перечень выполняемых работ при техническом обслуживании оборудования
№ п/п
Вид технического обслуживания
Назначение видов технического обслуживания и ремонта, их продолжительность
Периодичность и объем технического обслуживания
Кто проводит
Материально техническое обеспечение
Нормативно-техническая документация
Примечание
1.
Контрольный осмотр полигонного оборудования
Проверка технического состояния накануне занятия и по его окончании. Обеспечение исправности и готовности к работе оборудования 1 - 2 часа
Перед каждым использованием оборудования проверить:
надежность электрических соединений, отсутствие воды и снега в сооружениях, где установлена электрокоммутационная аппаратура, подключение заземляющих устройств;
отсутствие посторонних предметов на рельсовых путях, под рамами качания, в электроприводах;
состояние тросов и шлейфов на установках движущихся целей;
состояние, размеры и надежность крепления мишеней;
работу программных устройств пультов управления, установок появляющихся и движущихся целей, средств связи и сигнализации;
наличие горючего и смазочных материалов в дизельных электростанциях и мотолебедках.
Устранить выявленные недостатки и неисправности
Операторы учебного объекта
Запасные части, инструменты, комплект ЗИП
Эксплуатационная документация. Нормы расхода запасных частей и материалов на эксплуатацию
2.
Контрольный осмотр тренажерного оборудования
Проверка технического состояния накануне занятия и по его окончании. Обеспечение исправности и готовности к работе оборудования 1-2 часа
Перед каждым использованием оборудования проверить:
состояние кабельных разъемов, надежность крепления кабеля и проводов, исправность заземляющих устройств, предохранителей;
отсутствия на полу помещения и тренажера следов подтеков, смазывающих материалов, воды и других жидкостей, посторонних предметов на электроприводах, опорах динамической платформы и на других подвижных деталях тренажера;
наличие и надежность закрепленности штатных защитных кожухов и ограждений предусмотренного конструкцией тренажера;
проверка работоспособности программного обеспечения тренажера (наличие сбоев, откликов работы интерфейса);
проверка систем голосовой связи оператора с экипажем.
Оператор тренажерного комплекса
Запасные части, инструменты, комплект ЗИП
Эксплуатационная документация. Нормы расхода запасных частей и материалов на эксплуатацию
3.
Ежедневное техническое обслуживание

1. Кітап жабдықтың бар болуы мен қозғалысын есепке алуға арналған.
2. Кітап полигондарда, әскери бөлімдер мен мекемелердің, сондай-ақ ҚР ҚК түрлерінің, әскер тектерінің, өңірлік қолбасшылықтар мен ҚР ҚК жабдықталым қызметінің басқару органдарында жүргізіледі.
3. Кітапты ресімдеу кезінде болжамды жазбалардың санына байланысты жабдықтың әрбір атауына бір немесе бірнеше беттер беріледі.
Жиынтықтауыштар үш жабдықтың құрамынан үш бағаннан (15-ші бағаннан бастап) өз жеке шоты, олардың ішінде "келіп түскені", "шығысы", "қалдығы" үшін баған бөлінеді.
4. Алдыңғы кітаптардан қалдықтарды көшірген жағдайда: 2-бағанда – "Есепке алу кітабы", 3-бағанда – оның нөмірі, 4-бағанда – кітаптың беттері, 5-бағанда – "Қалдықты ауыстыру" деп жазылады.
5. Салыстыру туралы белгі кітапқа кезекті жолмен жазылады. Бұл ретте 1-бағанда салыстырылған күні көрсетіледі, 2-бағанда "Салыстырылды" деген жазба жасалады, ал жеке шоттардың астына есепке алуға жауапты адамдар қол қояды.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (полигондық және
тренажерлық жабдығын)
пайдалануды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
3-қосымша
Жабдыққа техникалық қызмет көрсету кезінде орындалатын жұмыстардың тізбесі
Р/с № Техникалық қызмет көрсету түрі Техникалық қызмет көрсету және жөндеу түрлерінің мақсаты, олардың ұзақтығы Техникалық қызмет көрсету кезеңділігі мен көлемі Кім жүргізеді Материалдық-техникалық қамтамасыз ету Нормативтік-техникалық құжаттама Ескертпе
1.
Полигондық жабдықты бақылап- тексеру
Сабақ алдында және ол аяқталғаннан кейін техникалық жай-күйді тексеру. Жабдықтың ақаусыздығы мен әзірлігін қамтамасыз ету 1 – 2 сағат
Жабдықты әрбір пайдалану алдында:
электрлік қосылыстардың сенімділігін, электр-коммутациялық аппаратура орнатылған құрылыстарда су мен қардың болмауын, жерге түйістіру құрылғыларын іске қосылуын;
рельс жолдарында, тербеліс рамалары астында, электр жетектерінде бөгде заттардың болмауын;
жылжымалы нысаналар қондырғыларындағы тростар мен шлейфтердің жай-күйін;
нысаналардың жай-күйін, өлшемдері және берік бекітілуін;
басқару пульттері бағдарламалық құрылғыларының, пайда болатын және қозғалатын нысаналар қондырғыларының, байланыс және дабылдама құралдарының жұмысын;
дизель электр станциялары мен мотошығырларда жанар және жағармай материалдарының болуын тексеру қажет.
Анықталған кемшіліктер мен ақауларды жою.
Оқу-жаттығу объектісінің операторлары
Қосалқы бөліктер, құрал-саймандар, ҚҚК жиынтығы
Пайдалану құжаттамасы. Пайдалануға арналған қосалқы бөліктер мен материалдар шығысы нормалары
2.
Тренажерлық жабдықты бақылап-тексеру
Сабақ алдында және ол аяқталғаннан кейін техникалық жай-күйді тексеру. Жабдықтың ақаусыздығы мен әзірлігін қамтамасыз ету 1 – 2 сағат
Жабдықты әрбір қолдану алдында:
кабель ажыратқышының жай-күйін, кабельдер мен сымдардың берік бекітілуін, жерге түйістіру құрылғыларының, сақтандырғыштардың ақаусыздығын;
үй-жай мен тренажер еденінде ағудың, жақпамай материалдарының, су және басқа да сұйықтықтар іздерінің, электр жетектерінде, динамикалық платформа тіректерінде және тренажердің басқа да жылжымалы бөлшектерінде бөгде заттардың болмауын;
тренажер конструкциясында көзделген штаттық қорғаныс қаптамалары мен қоршауларының болуын және сенімді бекітілуін;
тренажердің бағдарламалық қамтамасыз етілуінің жұмыс қабілетін (кідірістерді, интерфейстің жауап беруін) тексеру;
оператордың экипажбен дауыстық байланыс жүйелерін тексеру қажет.
Тренажер кешенінің операторы
Қосалқы бөлшектер, құрал-саймандар, ҚҚК жиынтығы
Пайдалану құжаттамасы. Пайдалануға арналған қосалқы бөлшектер мен материалдар шығысы нормалары
3.
Күнделікті техникалық қызмет көрсету

В течение недели в целях систематического ухода за оборудованием, ежедневно - 2-3 часа или не реже одного раза в неделю - 6-7 часов
Ежедневно.
Дополнительно к объему контрольного осмотра проверить надежность крепления узлов и механизмов полигонного оборудования, состояние брустверов и укрытий.
Произвести внешний осмотр, чистку, регулировку электрооборудования, устройств и механизмов.
Устранить выявленные недостатки и неисправности
Операторы учебного объекта
Запасные части, инструменты, комплект ЗИП
Эксплуатационная документация.
Нормы расхода запасных частей и материалов на эксплуатацию.
Контрольно-проверочная аппаратура, измерительные приборы
4.
Техническое обслуживание №1
Поддержание оборудования в работоспособном (исправном) состоянии до очередного обслуживания, 6-7 часов в день, отведенный для ПХД
Еженедельно. Дополнительно к объему ежедневного технического обслуживания проверить:
соответствие номиналов предохранителей, величину сопротивления защитного заземления и изоляции кабелей;
состояние кабельных траншей, наличие кабельных пикетов, маркировки и нумерации кабелей и оборудования;
ширину колеи рельсовых путей, состояние шпал и надежность крепления к ним рельс, наличие предусмотренных зазоров на стыках;
укомплектованность электроустановок предупредительными плакатами, средствами защиты и их состояние, при необходимости подвергнуть испытаниям в лабораторных условиях;
основные параметры электросхем оборудования.
Произвести: чистку, промывку узлов механизмов, заправку эксплуатационными материалами; регулировку и настройку оборудования; покраску и нанесение маркировки, нумерации и предупредительных символов.
Устранить выявленные недостатки и неисправности
Операторы учебного объекта с привлечением при необходимости специалистов ремонтных подразделений или окружной мастерской
Запасные части, инструменты, комплект ЗИП
Эксплуатационная документация. Нормы расхода запасных частей и материалов на эксплуатацию. Контрольно-проверочная аппаратура, измерительные приборы
5.
Сезонное обслуживание
Подготовка оборудования к осенне-зимнему или весенне-летнему периоду эксплуатации
Два раза в год при переходах с осенне-зимнего на весенне-летний и с весенне-летнего на осенне-зимний периоды эксплуатации.
Дополнительно к объемам ТО произвести смазку согласно карте смазки, замену масел и жидкостей
Операторы учебных объектов
Запасные части, инструменты, комплект ЗИП
Эксплуатационная документация.
Нормы расхода запасных частей и материалов на эксплуатацию
6.
Техническое обслуживание при хранении
Поддержание оборудования в исправном (работоспособном) состоянии до подготовки к использованию или до очередного технического обслуживания
Техническое обслуживание при длительном хранении проводиться два раза в год при переходах с осенне-зимнего на весенне-летний и с весенне-летнего на осенне-зимний периоды эксплуатации.
Произвести:
наружный осмотр, расконсервацию, замену смазок, жидкостей и материалов с истекшими сроками хранения;
восстановление лакокрасочных покрытий; консервацию.
Проверить:
оборудование на функционирование; состояние кабельных сетей и электрокоммутационной аппаратуры, величину сопротивления защитного заземления и изоляцию кабелей;
состояние сооружений учебных объектов (командных и участковых пунктов управления, блиндажей, распределительных колодцев, укрытий, рельсовых путей и брустверов);
наличие предупредительных плакатов и состояние постов оцепления.
Устранить выявленные недостатки и неисправности
Операторы учебного объекта с привлечением при необходимости специалистов ремонтных подразделений
Запасные части, инструменты, комплект ЗИП
Эксплуатационная документация. Руководство (инструкция) по хранению. Нормы расхода материалов и запасных частей на хранение
Для оборудования учебных объектов полигонов, а также для комплектов (РТК, ПСО, ПМЛ), предназначенных для обеспечения боевого слаживания подразделений
Приложение 4
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(полигонного и тренажерного
оборудования)
Перечень оборудования подлежащего к проведению капитального ремонта
№ п/п
Наименование оборудования
Срок службы (годы) до капитального ремонта
Полигонное оборудование
1.
Комплект стрельбищного оборудования
7
2.
Ротный тактический комплект
7
3.
Переносное стрельбищное оборудование
7
4.
Комплект оборудования электрифицированной танковой директрисы
7
5.
Комплект оборудования электрифицированной директрисы боевой машины пехоты
7
6.
Комплект оборудования электрифицированной директрисы бронетранспортера
7
7.
Подвижная мотолебедка
7
8.
Лазерный имитатор стрельбы и поражения
7
9.
Универсальный мишенно-тренировочный комплекс (имитатор воздушных целей)
7
Тренажерное оборудование
10.
Тренажер механика-водителя танка, БМП и гусеничной машины
6
11.
Тренажер экипажа танка, БМП
6
12.
Тренажер водителя БТР
6
13.
Тренажер экипажа БТР
6
14.
Тренажер водителя автомобильной техники
6
15.
Тренажер наземной установки ПТУР
6
16.
Тренажер стрелка ПЗРК
6
17.
Тренажер стрелка гранатометчика
6
18.
Стрелковый тренажер
6
19.
Тренажер самолета
6
20.
Тренажер вертолета
6
21.
Тренажерный комплекс группы руководства полетами
6
22.
Тренажер механика-водителя
6
23.
Тренажер механика-водителя многоосной автомобильной техники
6
24.
Артиллерийский тренажер
6
25.
Стенд автомата заряжания танка
6
26.
Тренажер огневой подготовки танкистов
3
27.
Тренажер огневой подготовки экипажа БМП
3
28.
Тренировочное устройства наводчика-оператора
3
Примечание: капитальный ремонт для изделий от комплектов полигонного оборудования, состоящих на бухгалтерском учете в воинских частях и учреждениях, проводится в сроки, примененные к соответствующему комплекту.
Приложение 5
к Инструкции по организации
эксплуатации военного
имущества Вооруженных Сил
Республики Казахстан
(полигонного и тренажерного
оборудования)
Перечень критериев, определяющих категорию оборудования
Наименование техники
Категории
1-я
2-я
3-я
Полигонное и тренажерное оборудование
Новые, полученное от завода - изготовителя и не выработавшие гарантийные наработки или находящиеся на хранении до 5 лет, технически исправные
Исправное после завершения гарантийной наработки или новые со сроком хранения свыше 10 лет, а также прошедшие капитальный ремонт, технически исправные
Негодные, восстановление которых невозможно или нецелесообразно, подлежат списанию, со сроком хранения свыше 15 лет
Оборудование для технического обслуживания и ремонта полигонного оборудования
Новые, не бывшие в эксплуатации, исправные, со сроком хранения до 5 лет
Снятые с хранения в порядке освежения после 5 лет со времени изготовления. Бывшие в эксплуатации, прошедшие ремонт или узлы изделия, исправные
Восстановление не возможно или нецелесообразно
Аккумуляторные батареи
Новые, не приведенные в рабочее состояние, со сроком хранения до 1 (одного) года.

Жабдықты жүйелі күтіп-ұстау мақсатында апта ішінде күн сайын – 2-3 сағат немесе аптасына сирек емес кемінде бір рет – 6-7 сағат
Күн сайын.
Бақылап-тексеру ауқымына қосымша полигондық жабдықтың тораптары мен тетіктерінің сенімді бекітілуін, брустверлер мен тасалардың жай-күйін тексеру.
Электр жабдықтарын, құрылғылар мен тетіктерді сырттан қарап-тексеруді, тазалауды, реттеуді жүргізу қажет.
Анықталған кемшіліктер мен ақаулықтарды жою қажет.
Оқу-жаттығу объектісінің операторлары
Қосалқы бөлшектер, құрал-саймандар, ҚҚК жиынтығы
Пайдалану құжаттамасы.
Пайдалануға арналған қосалқы бөлшектер мен материалдар шығысы нормалары.
Бақылап-тексеру аппаратурасы, өлшеу аспаптары
4.
№ 1 техникалық қызмет көрсету
Жабдықты кезекті қызмет көрсетуге дейін жұмысқа қабілетті (ақаусыз) жай-күйде күтіп-ұстау, ПШК үшін бөлінген күні 6-7 сағат
Апта сайын. Күнделікті техникалық қызмет көрсету көлеміне қосымша:
сақтандырғыш номиналдарының сәйкестігін, қорғаныс жерге түйістіру және кабельдерді оқшаулау қарсылығы мөлшерін;
кабельдік траншеялардың жай-күйін, кабельдік пикеттердің, кабельдер мен жабдықтың таңбалануы мен нөмірленуін;
рельс жолдарының енін, шпалдардың жай-күйін және оларға рельстердің сенімді бекітілуін, түйіспелерде көзделген саңылаулардың болуын;
электр қондырғыларының ескерту плакаттарымен, қорғаныс құралдарымен жинақталуын және олардың жай-күйін, қажет кезде зертханалық жағдайларда сынақтан өткізілуін;
жабдық электр схемаларының негізгі өлшемдерін тексеру қажет.
Механизм тораптарының тазаланылуын, жууды, пайдалану материалдарымен толтырылуын; жабдықты реттеу мен теңшеуді; таңбалау, нөмірлеу және ескерту белгісін бояу және түсіру қажет.
Анықталған кемшіліктер мен ақауларды жою.
Қажет болған жағдайда жөндеу жұмыстарын жүргізетін немесе округтік шеберхана мамандарын тарта отырып, оқу-жаттығу бөлімшесінің операторлары
Қосалқы бөлшектер, құрал-саймандар, ҚҚК жиынтығы
Пайдалану құжаттамасы. Пайдалануға арналған қосалқы бөлшектер мен материалдардың шығыс нормалары. Бақылап-тексеру аппаратурасы, өлшеу аспаптары
5.
Маусымдық қызмет көрсету
Жабдықты күзгі-қысқы немесе көктемгі-жазғы пайдалану кезеңіне дайындау
Жылына екі рет күзгі-қысқыдан көктемгі-жазғы және көктемгі-жазғыдан күзгі-қысқы пайдалану кезеңіне ауысу кезінде.
ТҚ көлеміне қосымша майлауды майлау, майды мен сұйықтықты ауыстыру картасына сәйкес жүргізу
Оқу-жаттығу объектілерінің операторлары
Қосалқы бөлшектер, құрал-саймандар, ҚҚК жиынтығы
Пайдалану құжаттамасы.
Пайдалануға арналған қосалқы бөлшектер мен материалдар шығысы нормасы
6.
Сақтау кезінде техникалық қызмет көрсету
Жабдықты пайдалануға дайындағанға дейін немесе кезекті техникалық қызмет көрсетуге дейін ақаусыз (жұмысқа жарамды күйде) жай-күйде ұстау
Ұзақ сақтау кезінде техникалық қызмет көрсету жылына екі рет күзгі-қысқыдан күзгі-жазғы және күзгі-жазғыдан күзгі-қысқы кезеңге ауысу кезінде жүргізіледі.
Мыналарды:
сақтау мерзімі өткен жақпамайларды, сұйықтықтар мен материалдарды сыртқы қарап-тексеруді, сақтаудан алу және ауыстыруды;
лак-бояу жабынын қалпына келтіруді; консервациялауды жүргізу қажет.
Мыналарды:
жабдықтың жұмыс істеуін;
кабельдік желілер мен электр-коммутациялық аппаратураның жай-күйін, қорғаныс жерге түйістіру кедергісінің шамасын және кабельдерді оқшаулауды;
оқу-жаттығу объектілері құрылыстарының (командалық және учаскелік басқару пункттерінің, блиндаждардың, тарату құдықтарының, тасалардың, рельс жолдары мен брустверлердің) жай-күйін;
ескерту плакаттарының болуын және қоршау бекеттерінің жай-күйін тексеру қажет.
Анықталған кемшіліктер мен ақауларды жою қажет
Қажет болған кезде жөндеу бөлімшелерінің немесе округтік шеберхананың мамандарын тарта отырып, оқу-жаттығу объектісінің операторлары
Қосалқы бөлшектер, құрал-саймандар, ҚҚК жиынтығы
Пайдалану құжаттамасы. Сақтау жөніндегі басшылық (нұсқаулық). Сақтауға арналған материалдар мен қосалқы бөлшектердің шығыс нормалары
Полигондардың оқу-жаттығу объектілерін, сондай-ақ бөлімшелерді жауынгерлік шоғырландыруды қамтамасыз етуге арналған жиынтықтар (РТЖ, ТАЖЖ, ЖМЖ) үшін
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (полигондық және
тренажерлық жабдығын)
пайдалануды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
4-қосымша
Күрделі жөндеу жүргізуге жататын жабдықтың тізбесі
Р/с № Жабдықтың атауы Қолданылу мерзімі (жыл)
күрделі жөндеуге дейін
Полигондық жабдық
1.
Атыс жабдығы жиынтығы
7
2.
Роталық тактикалық жиынтық
7
3.
Тасымалданатын атыс жабдығы
7
4.
Электрлендірілген танк директрисасы жабдығы жиынтығы
7
5.
Жаяу әскер жауынгерлік машинасы электрлендірілген директрисасы жабдығы жиынтығы
7
6.
Броньды транспортердың электрлендірілген директрисасы жабдығы жиынтығы
7
7.
Жылжымалы мотошығыр
7
8.
Лазерлік оқ ату және зақымдау имитаторы
7
9.
Әмбебап нысана-жаттықтыру кешені (әуе нысаналары имитаторы)
7
Тренажерлық жабдық
10.
Танк, ЖЖМ және шынжыр табанды машина механик-жүргізушісінің тренажеры
6
11.
Танк, ЖЖМ экипажының тренажеры
6
12.
БТР жүргізушісінің тренажеры
6
13.
БТР экипажының тренажеры
6
14.
Автомобиль техникасы жүргізушісінің тренажеры
6
15.
ТҚБЗ жерүсті қондырғысының тренажеры
6
16.
ЗҚРК атқышының тренажеры
6
17.
Гранатаатқыш атқышының тренажеры
6
18.
Оқ ату тренажеры
6
19.
Ұшақ тренажеры
6
20.
Тікұшақ тренажеры
6
21.
Ұшуды басқару тобының тренажерлық кешені
6
22.
Механик-жүргізушінің тренажеры
6
23.
Көп осьті автомобиль техникасы механик-жүргізушісінің тренажеры
6
24.
Артиллериялық тренажер
6
25.
Танкті оқтау автоматының стенді
6
26.
Танкистердің оқ ату даярлығы тренажеры
3
27.
ЖЖМ экипажы оқ ату даярлығы тренажеры
3
28.
Көздеуіш-оператордың жаттықтыру құрылғысы
3
Ескертпе: әскери бөлімдер мен мекемелерде бухгалтерлік есепке тұрған полигондық жабдық жиынтығының бұйымдарын күрделі жөндеу тиісті жиынтыққа қолданылған мерзімдерде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қарулы Күштерінің әскери
мүлкін (полигондық және
тренажерлық жабдығын)
пайдалануды ұйымдастыру
жөніндегі нұсқаулыққа
5-қосымша
Жабдықтың санатын айқындайтын өлшемшарттар тізбесі
Техниканың атауы Санаттар
1-ші 2-ші 3-ші
Полигондық және тренажерлық жабдық
Жаңа, жасаушы зауыттан алынған және кепілді жұмыс істеу мерзімі өтпеген немесе 5 жылға дейін сақтауда тұрған, техникалық ақаусыз
Кепілді жұмыс істеу аяқталғаннан кейін ақаусыз немесе сақтау мерзімі 10 жылдан астам жаңалар, сондай-ақ күрделі жөндеуден өткендер, техникалық ақаусыз
Қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес жарамсыздар, есептен шығаруға жатады, сақтау мерзімі 15 жылдан астам
Полигондық жабдыққа техникалық қызмет көрсетуге және жөндеуге арналған жабдық
Жаңа, пайдаланылмаған, ақаусыз, сақтау мерзімі 5 жылға дейін
Әзірленген уақыттан бастап 5 жылдан кейін жаңарту тәртібінде сақтаудан алынғандар. Бұрын пайдаланылған, жөндеуден өткендер немесе бұйым тораптары, ақаусыз
Қалпына келтіру мүмкін емес немесе мақсатқа сәйкес емес
Аккумулятор батареялары
Жаңа, пайдалануда болмаған, ақаусыз, сақтау мерзімі 1 (бір) жылға дейін

Приведенные в рабочее состояние имеющие не менее 70% номинальной емкости, исправные и имеющие сроки хранения, свыше норм установленных для 1-й категории.
Имеющие менее 50% номинальной емкости, восстановление, которых нецелесообразно или имеющие сроки хранения свыше 2 лет.

Кемінде 70% номиналды сыйымдылығы бар, жұмыс күйге келтірілгендер, ақаусыз және сақтау мерзімдері бар, 1-ші санат үшін белгіленген нормалардан артық
Номиналды сыйымдылығы 50 %-тен аз, оларды қалпына келтіру мақсатқа сәйкес емес немесе 2 жылдан астам сақтау мерзімі бар