Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки в иностранные государства сотрудников, военнослужащих, спасателей и иных работников органов гражданской защиты Республики Казахстан
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 19 октября 2021 года № 520. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 октября 2021 года № 24889.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.09.2023 № 484 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-1 Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила возмещения расходов на служебные командировки в иностранные государства сотрудников, военнослужащих, спасателей и иных работников органов гражданской защиты Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.09.2023 № 484 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту ликвидации чрезвычайных ситуаций Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведения об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан Ю. Ильин
"Согласовано"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 19 октября 2021 года № 520
Правила возмещения расходов на служебные командировки в иностранные государства сотрудников, военнослужащих, спасателей и иных работников органов гражданской защиты Республики Казахстан

Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің, әскери қызметшілерінің, құтқарушыларының және өзге де жұмыскерлерінің шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарын өтеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 19 қазандағы № 520 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 26 қазанда № 24889 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 13.09.2023 № 484 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысымен бекітілген Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларының 2-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің, әскери қызметшілерінің, құтқарушыларының және өзге де жұмыскерлерінің шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарын өтеу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 13.09.2023 № 484 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Төтенше жағдайларды жою департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейiн күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
"Келісілді"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 19 қазандағы
№ 520 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің, әскери қызметшілерінің, құтқарушыларының және өзге де жұмыскерлерінің шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарын өтеу қағидалары

Сноска. Заголовок - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.09.2023 № 484 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила возмещения расходов на служебные командировки в иностранные государства сотрудников, военнослужащих, спасателей и иных работников органов гражданской защиты Республики Казахстан (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-1 Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2018 года № 256 "Об утверждении Правил возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства" (далее – Правила возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства), с учетом специфики, которая определяет порядок возмещения расходов сотрудникам, военнослужащим, спасателям и иным работникам органов гражданской защиты Республики Казахстан (далее - работники) на служебные командировки за счет бюджетных средств в иностранные государства.
Под иными работниками органов гражданской защиты Республики Казахстан в настоящих Правилах подразумеваются административные государственные служащие и гражданские служащие органов гражданской защиты Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.09.2023 № 484 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Возмещение командировочных расходов при направлении в служебные командировки в иностранные государства
2. При служебных командировках в иностранные государства возмещаются следующие расходы:
1) суточные за каждый день нахождения в командировке;
2) расходы по найму жилого помещения;
3) расходы по проезду к месту назначения и обратно (услуги такси не оплачиваются).
Если командировочные расходы оплачиваются принимающей стороной, средства на оплату соответствующих командировочных расходов не выделяются.
3. Командированному работнику перед отъездом в командировку выдаҰтся денежный аванс в пределах сумм, причитающихся на оплату проезда, расходов по найму жилого помещения и суточные при условии отсутствии задолженности по ранее выделенным средствам на командировочные расходы.
Расходы по найму жилого помещения возмещаются работникам, находящимся в командировках за границей по стоимости одноместного гостиничного номера по классификации "Стандарт".
При выезде за границу по служебным делам командированному работнику транспортные расходы в иностранной валюте возмещаются в размере стоимости авиабилета по классу "Экономический".

Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 13.09.2023 № 484 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің, әскери қызметшілерінің, құтқарушыларының және өзге де жұмыскерлерінің шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарын өтеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 11 мамырдағы № 256 қаулысымен бекітілген Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларының (бұдан әрі - Бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидалары) 2-1-тармағына сәйкес, Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдары қызметкерлерінің, әскери қызметшілерінің, құтқарушыларының және өзге де жұмыскерлерінің (бұдан әрі – қызметкерлер) шет мемлекеттерге бюджет қаражаты есебінен қызметтік іссапарларға арналған шығыстарын өтеу тәртібін айқындайтын ерекшелігін ескере отырып әзірленді.
Осы Қағидалардағы Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының өзге де жұмыскерлері деп Қазақстан Республикасы азаматтық қорғау органдарының әкімшілік мемлекеттік қызметшілері және азаматтық қызметшілері танылады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 13.09.2023 № 484 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға жіберілген кезде іссапар шығыстарын өтеу
2. Шет мемлекеттерге қызметтік іссапарлар кезінде мынадай шығыстар өтеледі:
1) іссапарда болған кездегі әр күн үшін тәуліктік шығыстар;
2) тұрғын үй-жайды жалдау бойынша шығыстар;
3) белгіленген орынға және кері қарай жол жүру бойынша шығыстар (такси қызметтері төленбейді).
Егер іссапар шығыстарын қабылдаушы тарап төлесе, тиісті іссапар шығыстарын төлеуге қаражат бөлінбейді.
3. Іссапарға жіберілген қызметкерге іссапарға барар алдында жол жүру ақысына, тұрғын үй-жайды жалдау жөніндегі шығыстарға тиесілі сома шегінде ақшалай аванс және іссапар шығыстарына бұрын бөлінген қаражат бойынша берешек болмаған жағдайда тәуліктік аванс беріледі.
Тұрғын үй-жайды жалдау жөніндегі шығыстар "Стандарт" сыныптамасы бойынша бір орынды қонақ үй нөмірінің құны бойынша шетелде іссапардағы қызметкерлерге өтеледі.
Қызметтік істер бойынша шетелге шыққан кезде іссапарға жіберілген қызметкерге шетел валютасындағы көлік шығыстары "Экономикалық" сыныбы бойынша авиабилет құны мөлшерінде өтеледі.

4. Командированные работники в течение пяти рабочих дней после завершения командировки представляют в финансовую службу государственного учреждения, авансовый отчет об использовании средств, выделенных на оплату командировочных расходов, включающий следующие документы:
1) копия паспорта (копия страницы 2 и страниц(ы) с отметками о пересечении границ);
2) проездные документы (билет, посадочные талоны, квитанции об оплате):
по проезду к месту командирования и обратно к месту постоянной работы проездной билет (электронный билет) и посадочный талон;
документы по проезду к конечному пункту назначения транспортом общего пользования от вокзала, аэропорта, пристани и обратно;
3) командировочное удостоверение с отметками о пребывании и выбытии с пунктов назначения;
4) квитанция (счет-фактура) об оплате расходов по найму жилого помещения.
5. При следовании командированного лица за границу дата пересечения Государственной границы Республики Казахстан и при возвращении в Республику Казахстан дата пересечения Государственной границы иностранного государства, предшествующая въезду в Республику Казахстан, включаются в срок командировки.
Дата пересечения Государственной границы Республики Казахстан не включается в срок командировки в случае, если вылет (выезд) из Республики Казахстан в соответствии с проездным документом осуществляется позже 21:00 часов текущих суток.
Дата пересечения Государственной границы иностранного государства, предшествующая въезду в Республику Казахстан, не включается в срок командировки в случае, если вылет (выезд) из иностранного государства, предшествующего въезду в Республику Казахстан, в соответствии с проездным документом осуществляется от 00:00 до 03:00 часов текущих суток.
6. Транспортные расходы, расходы по найму жилого помещения и суточные расходы работникам возмещаются в соответствии с Правилами возмещения расходов на служебные командировки за счет бюджетных средств, в том числе в иностранные государства.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.09.2023 № 484 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

4. Іссапарға жіберілген қызметкерлер іссапар аяқталғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде мемлекеттік мекеменің қаржы қызметіне мына құжаттарды қамтитын іссапар шығыстарын төлеуге бөлінген қаражаттың пайдаланылуы туралы аванстық есепті ұсынады:
1) төлқұжаттың көшірмесі (2-парақтың және шекаралардан өткені туралы белгілері бар парақтың (парақтардың) көшірмесі);
2) жол жүру құжаттары (билет, отырғызу талондары, төлем туралы түбіртектер):
іссапар орнына бару және тұрақты жұмыс орнына кері қайту бойынша жол жүру билеті (электрондық билет) және отырғызу талоны;
вокзалдан, әуежайдан, кемежайдан және кері қарай жалпы пайдаланудағы көлікпен соңғы межелі пунктіне жол жүру жөніндегі құжаттар;
3) бару пунктінде болғаны және кеткені туралы белгілері бар іссапар куәлігі;
4) тұрғын үй-жайды жалдау жөніндегі шығыстарды төлеу туралы түбіртек (шот-фактура) қоса беріледі.
5. Іссапарға жіберілген адам шетелге баратын кезде Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен күн және Қазақстан Республикасына қайтқан кезде Қазақстан Республикасына келердің алдындағы шет мемлекеттің Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен күн іссапар мерзіміне қосылады.
Егер жол жүру құжатына сәйкес Қазақстан Республикасынан ұшып шығу (кету) ағымдағы тәуліктің 21:00 сағатынан кеш жүзеге асырылған жағдайда, Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасын кесіп өткен күн іссапар мерзіміне қосылмайды.
Егер жол жүру құжаттарына сәйкес шет мемлекеттен ұшып шығу (кету) ағымдағы тәуліктің 00:00-ден - 03:00-ге дейінгі сағаттары аралығында жүзеге асырылса, Қазақстан Республикасына келердің алдындағы шет мемлекеттің Мемлекеттік шекарасын кесіп өту күні іссапар мерзіміне қосылмайды.
6. Қызметкерлерге көлік шығыстары, тұрғын үй-жайды жалдау жөніндегі шығыстар және тәуліктік шығыстар Бюджет қаражаты есебінен, оның ішінде шет мемлекеттерге қызметтік іссапарларға арналған шығыстарды өтеу қағидаларына сәйкес төленеді.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 13.09.2023 № 484 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.