Об утверждении Правил временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан
Приказ Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 15 декабря 2021 года № 591. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 декабря 2021 года № 25866.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.11.2023 № 608 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 50 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 "Об утверждении Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.11.2023 № 608 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.11.2023 № 608 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту кадровой политики Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан Ю. Ильин
Утверждены
приказом Министра
по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
от 15 декабря 2021 года № 591
Правила временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан

Төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін не азаматтарды бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2021 жылғы 15 желтоқсандағы № 591 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2021 жылғы 21 желтоқсанда № 25866 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.11.2023 № 608 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 50-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.11.2023 № 608 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін, тиісті құрамның әскери міндеттілерін не азаматтарды бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Кадр саясаты департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
Ю. Ильин
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрі
2021 жылғы 15 желтоқсандағы
№ 591 бұйрығымен
бекітілген
Төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін не азаматтарды бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау қағидалары

Сноска. Правила - в редакции приказа Министра по чрезвычайным ситуациям РК от 13.11.2023 № 608 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 50 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 "Об утверждении Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан" и определяют порядок временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан.
2. Временное назначение на вакантные воинские должности органов гражданской защиты производится приказом:
1) командира воинской части гражданской обороны (далее – воинская часть) – при назначении на вакантные воинские должности рядового и сержантского состава воинской части;
2) вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан – при назначении на вакантные воинские должности офицерского состава органов гражданской защиты.
Глава 2. Порядок временного назначения на вакантные воинские должности военнослужащих нижестоящего состава либо граждан
3. Военнослужащие нижестоящего состава временно назначаются на вакантные воинские должности офицерского состава при наличии не менее трех лет непрерывного стажа воинской службы, высшего образования, при условии, что у них в подчинении не будет офицеров и только на должности младшего офицерского состава.
На вакантные воинские должности офицерского состава назначаются граждане, имеющие высшее образование по специальности, соответствующей военно-учетной специальности, не менее одного года опыта работы, при условии, что у них в подчинении не будет военнослужащих.
На вакантные воинские должности рядового и сержантского составов временно назначаются граждане, имеющие не ниже высшего образования и не менее одного года опыта работы по специальности.
4. Представление (в произвольной форме) о назначении на вакантные воинские должности вносится на рассмотрение лиц, предусмотренных пунктом 2 настоящих Правил:
1) при назначении на вакантные воинские должности, предусмотренные подпунктом 1) пункта 2 настоящих Правил – начальником кадровой службы воинской части;
2) при назначении на вакантные воинские должности, предусмотренные подпунктом 2) пункта 2 настоящих Правил – командиром воинской части, начальником территориального органа областей, городов республиканского значения и столицы, председателем ведомства по гражданской обороне Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан (далее - МЧС), начальником структурного подразделения аппарата МЧС, по согласованию с начальником кадровой службы МЧС.

Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Төтенше жағдайлар министрінің 13.11.2023 № 608 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін не азаматтарды бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерiнде, басқа да әскерлерi мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 50-тармағына сәйкес әзірленді және төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін не азаматтарды бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау тәртібін айқындайды.
2. Азаматтық қорғау органдарының әскери лауазымдарына уақытша тағайындау:
1) азаматтық қорғаныстың әскери бөлімінің (бұдан әрі – әскери бөлім) қатардағы және сержанттар құрамының бос әскери лауазымдарына тағайындау кезінде - әскери бөлім командирінің (бұдан әрі – әскери бөлім);
2) азаматтық қорғау органдары офицерлер құрамының бос әскери лауазымдарына тағайындау кезінде - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министрінің бұйрықтарымен жүзеге асырылады.
2-тарау. Төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерін не азаматтарды бос әскери лауазымдарға уақытша тағайындау тәртібі
3. Төмен тұрған құрамның әскери қызметшілері олардың бағынысында офицерлер болмаған жағдайда, кемінде үш жыл үздіксіз әскери қызмет өтілі, жоғары білімі болған кезде офицерлер құрамының бос әскери лауазымына тек кіші офицерлер құрамының лауазымына уақытша тағайындалады.
Офицерлер құрамының бос әскери лауазымына олардың бағынысында офицерлер болмаған жағдайда әскери-есептік мамандығына сәйкес келетін мамандық бойынша жоғары білімі, кемінде бір жыл жұмыс өтілі бар азаматтар тағайындалады.
Қатардағы және сержанттар құрамының бос әскери лауазымына орта білімнен кем емес және мамандығы бойынша кем дегенде бір жыл жұмыс тәжірибесі бар азаматтар уақытша тағайындалады.
4. Бос әскери лауазымға тағайындау туралы ұсыным хат (еркін нысанда) осы Қағидалардың 2-тармағымен көзделген тұлғалардың қарауына:
1) осы Қағидалардың 2-тармағының 1) тармақшасында көзделген бос әскери лауазымдарға тағайындау кезінде - әскери бөлімнің кадр қызметі бастығымен;
2) осы Қағидалардың 2-тармағының 2) тармақшасында көзделген бос әскери лауазымдарға тағайындау кезінде – Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің (бұдан әрі - ТЖМ) кадр қызметі бастығымен келісу бойынша әскери бөлім командирімен, ТЖМ облыстық, республикалық маңызы бар қалалық және астаналық аумақтық органының бастығымен, ТЖМ азаматтық қорғаныс бойынша ведомство төрағасымен, ТЖМ құрылымдық бөлімше бастығымен енгізіледі.

5. При представлении граждан к временному назначению на вакантные воинские должности, соответствующими должностными лицами, перечисленными в пункте 4 настоящих Правил направляется рапорт (в произвольной форме) с приложением перечня документов, представляемых при временном назначении на вакантные должности (далее – Перечень документов), согласно приложению к настоящим Правилам.
6. Приказ о временном назначении на вакантную воинскую должность (далее - приказ) издается в течении трех рабочих дней со дня внесения представления и Перечня документов.
7. С гражданами, временно назначенными на воинские должности, в течение трех рабочих дней с момента издания приказа заключается трудовой договор.
8. Должностной оклад военнослужащим нижестоящего состава и лицам гражданского персонала устанавливается согласно занимаемой воинской должности.
9. Лица гражданского персонала (работники), временно назначенные на воинские должности, при назначении на эти воинские должности военнослужащих назначаются на другие должности, а в случае невозможности назначения на другие должности – увольняются в порядке, установленном Трудовым кодексом Республики Казахстан.
Приложение
к Правилам временного
назначения на вакантные
воинские должности
военнослужащих нижестоящего
состава либо граждан
Перечень документов, представляемых при временном назначении на вакантные должности
1. Копия документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан либо его электронной формы, содержащего индивидуальный идентификационный номер.
2. Копии документов об образовании, а также документы, подтверждающие прохождение процедуры признания документов об образовании в соответствии с приказом Министра просвещения Республики Казахстан от 28 июля 2023 года № 230 "Об утверждении Правил признания документов о среднем, техническом и профессиональном, послесреднем образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 33219) или приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 12 июня 2023 года № 268 "Об утверждении Правил признания документов об образовании" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 32800) (заверенная нотариально).
3. Копии документов, подтверждающих трудовую деятельность кандидата в соответствии со статьей 35 Трудового кодекса Республики Казахстан.
4. Копия водительского удостоверения, подтверждающего право управления транспортным средством соответствующей категории либо его электронной формы, если кандидат претендует на должности водителей.

5. Азаматтар бос әскери лауазымына уақытша тағайындауға ұсынылған кезде, осы Қағидалардың 4-тармағында санамаланған лауазымды тұлғалар осы Қағидаларға қосымшаға сәйкес бос лауазымға уақытша тағайындау кезінде ұсынылатын құжаттар тізбесін (бұдан әрі – Құжаттар тізбесі) қоса бере отырып, баянат жолдайды.
6. Бос әскери лауазымға уақытша тағайындау туралы бұйрық (бұдан әрі - бұйрық) ұсыным хат және Құжаттар тізбесі енгізілген күннен бастап үш жұмыс күні ішінде шығарылады.
Бұйрықтың үзіндісі бұйрық шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде тіркеу үшін ТЖМ кадр қызметіне жолданады.
7. Әскери лауазымдарға уақытша тағайындалған азаматтармен бұйрық шығарылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде еңбек шарты жасалады.
8. Төмен тұрған құрамның әскери қызметшілерінің және азаматтық персонал адамдарының лауазымдық айлықақысы атқаратын әскери лауазымына сәйкес белгіленеді.
9. Әскери лауазымдарға уақытша тағайындалған азаматтық персонал адамдары осы лауазымдарға әскери қызметшілер тағайындалған кезде басқа әскери лауазымға тағайындалады, ал басқа әскери лауазымға тағайындау мүмкін болмаған жағдайда Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінде белгіленген тәртіппен шығарылады.
Төмен тұрған құрамның әскери
қызметшілерін не азаматтарды
бос әскери лауазымдарға
уақытша тағайындау
қағидаларына
қосымша
Бос лауазымға уақытша тағайындаған кезде ұсынылатын құжаттар тізбесі
1. Жеке сәйкестендіру нөмірі бар Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың немесе оның электрондық нысанының көшірмесі.
2. Білім туралы құжаттардың көшірмелері, сондай-ақ "Орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2023 жылғы 28 шiлдедегi № 230 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33219 болып тіркелген) немесе "Білім туралы құжаттарды тану қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2023 жылғы 12 маусымдағы № 268 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 32800 болып тіркелген) сәйкес білім туралы құжаттарды тану рәсімдерінен өткенін растайтын құжаттар (наториалды куәландырылған).
3. Қазақстан Республикасы Еңбек кодексінің 35-бабына сәйкес кандидаттың еңбек қызметін растайтын құжаттар.
4. Тиісті санаттағы көлік құралын басқару құқығын растайтын жүргізуші куәлігінің немесе оның электрондық нысанының көшірмесі.

5. Документы, подтверждающие представление кандидатом и его супругой (супругом) в органы государственных доходов по месту жительства декларации о доходах и имуществе в соответствии с Законом Республики Казахстан "О противодействии коррупции".
6. Справка о наличии либо отсутствии судимости.
7. Документ о прохождении предварительного медицинского освидетельствования.
8. Резюме.

5. Кандидат пен оның жұбайының (зайыбының) "Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес кірістері мен мүлкі туралы декларацияны тұрғылықты жері бойынша мемлекеттік кіріс органдарына ұсынғанын растайтын құжаттар.
6. Соттылықтың болуы не болмауы туралы анықтама.
7. Алдын ала медициналық куәландырудан өтуі туралы құжат.
8. Резюме.