Об утверждении Правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в районе Биржан сал
Решение маслихата района Биржан сал Акмолинской области от 2 февраля 2021 года № С-2/2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Акмолинской области 9 февраля 2021 года № 8352. Утратило силу решением маслихата района Биржан сал Акмолинской области от 26 декабря 2023 года № С-8/5
Сноска. Утратило силу решением маслихата района Биржан сал Акмолинской области от 26.12.2023 № С-8/5 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан", маслихат района Биржан сал РЕШИЛ:
1. Утвердить Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в районе Биржан сал.
2. Настоящее решение вступает в силу со дня государственной регистрации в Департаменте юстиции Акмолинской области и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель сессии
маслихата района
Биржан сал
М.Даулетханов
Секретарь маслихата
района Биржан сал
С.Шауенов
"СОГЛАСОВАНО"
Аким района Биржан сал
Утверждены
решением маслихата
района Биржан сал
от 2 февраля 2021 года
№ С-2/2
Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в районе Биржан сал
Сноска. Правила с изменениями, внесенными решением маслихата района Биржан сал Акмолинской области от 30.11.2022 № С-23/17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Настоящие Правила оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в районе Биржан сал (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2-3 статьи 6 Закона Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и на основании постановления Правительства Республики Казахстан от 21 мая 2013 года № 504 "Об утверждении Типовых правил оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан" (далее – Типовые правила) и определяют порядок оказания социальной помощи, установления размеров и определения перечня отдельных категорий нуждающихся граждан в районе Биржан сал.

Біржан сал ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидаларын бекіту туралы
Ақмола облысы Біржан сал ауданы мәслихатының 2021 жылғы 2 ақпандағы № С-2/2 шешімі. Ақмола облысының Әділет департаментінде 2021 жылғы 9 ақпанда № 8352 болып тіркелді. Күші жойылды - Ақмола облысы Біржан сал ауданы мәслихатының 2023 жылғы 26 желтоқсандағы № С-8/5 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Ақмола облысы Біржан сал ауданы мәслихатының 26.12.2023 № С-8/5 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
"Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" қаулысына сәйкес, Біржан сал ауданының мәслихаты ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. Біржан сал ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары бекітілсін.
2. Осы шешім Ақмола облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күшіне енеді және ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Біржан сал ауданы
мәслихатының сессия
төрағасы
М.Даулетханов
Біржан сал ауданы
мәслихатының хатшысы
С.Шауенов
"КЕЛІСІЛДІ"
Біржан сал ауданының әкімі
Біржан сал ауданы мәслихатының
2021 жылғы 2 ақпандағы
№ С-2/2 шешімімен
бекітілген
Біржан сал ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары
Ескерту. Қағидаларға өзгерістер енгізілді - Ақмола облысы Біржан сал ауданы мәслихатының 30.11.2022 № С-23/17 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
1. Осы Біржан сал ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы Заңының 6-бабының 2-3-тармағына, Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 21 мамырдағы № 504 "Әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың үлгілік қағидаларын бекіту туралы" (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) қаулысына сәйкес әзірленді және Біржан сал ауданында әлеуметтік көмек көрсетудің, оның мөлшерлерін белгілеудің және мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарының тізбесін айқындаудың тәртібін айқындайды.

Глава 1. Общие положения
2. Основные термины и понятия, которые используются в настоящих Правилах:
1) памятные даты – события, имеющие общенародное историческое, духовное, культурное значение и оказавшие влияние на ход истории Республики Казахстан;
2) специальная комиссия – комиссия, создаваемая решением акима района Биржан сал, по рассмотрению заявления лица (семьи), претендующего на оказание социальной помощи в связи с наступлением трудной жизненной ситуации;
3) прожиточный минимум - необходимый минимальный денежный доход на одного человека, равный по величине стоимости минимальной потребительской корзины, рассчитываемой органами статистики Акмолинской области;
4) праздничные дни – дни национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
5) среднедушевой доход семьи (гражданина) – доля совокупного дохода семьи, приходящаяся на каждого члена семьи в месяц;
6) трудная жизненная ситуация – ситуация, объективно нарушающая жизнедеятельность гражданина, которую он не может преодолеть самостоятельно;
7) уполномоченный орган – государственное учреждение "Отдел занятости и социальных программ" района Биржан сал;
8) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – уполномоченная организация) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услуг субъектов квазигосударственного сектора в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг, услуг по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий, услуг субъектов квазигосударственного сектора и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме, осуществляющее государственную регистрацию прав на недвижимое имущество по месту его нахождения;
9) участковая комиссия – комиссия, создаваемая решением акимов соответствующих административно – территориальных единиц для проведения обследования материального положения лиц (семей), обратившихся за социальной помощью, и подготовки заключений;
10) предельный размер – утвержденный максимальный размер социальной помощи.
3. Настоящие Правила распространяются на лиц, постоянно проживающих на территории района Биржан сал.
4. Для целей настоящих Правил под социальной помощью понимается помощь, предоставляемая местным исполнительным органом в денежной или натуральной форме отдельным категориям нуждающихся граждан (далее – получатели) в случае наступления трудной жизненной ситуации, а также к памятным датам и праздничным дням.

1-тарау. Жалпы ережелер
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен ұғымдар:
1) атаулы күндер – жалпыхалықтық тарихи, рухани, мәдени маңызы бар және Қазақстан Республикасы тарихының барысына ықпал еткен оқиғалар;
2) арнайы комиссия – өмірде қиын жағдайдың туындауына байланысты әлеуметтік көмек көрсетуге үміткер адамның (отбасының) өтінішін қарау бойынша Біржан сал ауданы әкімінің шешімімен құрылатын комиссия;
3) ең төмен күнкөріс деңгейі – Ақмола облысының статистикалық органдары есептейтін мөлшері бойынша ең төмен тұтыну себетінің құнына тең, бір адамға қажетті ең төмен ақшалай кіріс;
4) мереке күндері – Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мереке күндері;
5) отбасының (азаматтың) жан басына шаққандағы орташа табысы – отбасының жиынтық табысының айына отбасының әрбiр мүшесiне келетін үлесi;
6) өмірдегі қиын жағдай – азаматтың тыныс – тіршілігін объективті түрде бұзатын, ол өз бетінше еңсере алмайтын ахуал;
7) уәкілетті орган – Біржан сал ауданының "Жұмыспен қамту және әлеуметтік бағдарламалар бөлімі" мемлекеттік мекемесі;
8) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – уәкілетті ұйым) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсету, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтерді, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға арналған техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерді, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтерін көрсетуге өтініштер қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттік қызметтер көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, жылжымайтын мүлікке құқықтарды оның орналасқан жері бойынша мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыратын заңды тұлға;
9) учаскелік комиссия – әлеуметтік көмек алуға өтініш білдірген адамдардың (отбасылардың) материалдық жағдайына тексеру жүргізу және қорытындылар дайындау үшін тиісті әкімшілік - аумақтық бірлік әкімдерінің шешімімен құрылатын комиссия;
10) шекті шама – әлеуметтік көмектің бекітілген ең жоғары мөлшері.
3. Осы Қағидалар Біржан сал ауданының аумағында тұрақты тұратын тұлғаларға таралады.
4. Осы Қағидалардың мақсаттары үшiн әлеуметтiк көмек ретiнде жергілікті атқарушы органмен мұқтаж азаматтардың жекелеген санаттарына (бұдан әрi – алушылар) өмiрлiк қиын жағдай туындаған жағдайда, сондай-ақ атаулы күндер мен мереке күндерiне ақшалай немесе заттай нысанда көрсететiн көмек түсiнiледi.

5. Меры социальной поддержки, предусмотренные статьей 16 Закона Республики Казахстан "О социальной защите лиц с инвалидностью в Республике Казахстан", подпунктом 2) статьи 10, подпунктом 2) статьи 11, подпунктом 2) статьи 12, подпунктом 2) статьи 13, статьей 17 Закона Республики Казахстан "О ветеранах", оказываются в порядке, определенном настоящими Правилами.
Сноска. Пункт 5 - в редакции решения маслихата района Биржан сал Акмолинской области от 30.11.2022 № С-23/17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Выплата социальной помощи гражданам (семьям) осуществляется через банки второго уровня, имеющие лицензии на соответствующие виды банковских операций путем перечисления на счета получателя.
7. Социальная помощь предоставляется единовременно и (или) периодически (ежемесячно, ежеквартально, 1 раз в полугодие).
8. Перечень памятных дат и праздничных дней для оказания социальной помощи:
1) 15 февраля – День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан;
2) 9 мая – День Победы;
3) 31 мая – День памяти жертв политических репрессий и голода;
4) 29 августа - День закрытия Семипалатинского испытательного ядерного полигона;
5) 30 августа - День Конституции Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 8 - в редакции решения маслихата района Биржан сал Акмолинской области от 30.11.2022 № С-23/17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок определения перечня категорий получателей социальной помощи и установления размеров социальной помощи
9. Социальная помощь оказывается следующим категориям получателей:
ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
другим лицам, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
ветеранам труда;
ветеранам боевых действий на территории других государств;
жертвам политических репрессий и пострадавшим от политических репрессий;
гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне;
пенсионерам, получающим минимальный размер пенсии и ниже минимального размера пенсии;
лицам с инвалидностью всех групп;
лицам, воспитывающим ребенка с инвалидностью;
малообеспеченным гражданам (семьям) с доходом ниже прожиточного минимума;
лицам, больным социально значимыми заболеваниями (туберкулез, злокачественные новообразования, болезнь, вызванная вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ);
гражданам (семьям), имеющим детей, с болезнью, вызванной вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ);
студентам из числа социально уязвимых слоев населения, малообеспеченных и многодетных семей, обучающимся по очной форме обучения в медицинских колледжах на платной основе;
студентам из числа социально уязвимых слоев населения, малообеспеченных и многодетных семей, обучающимся в высших медицинских учебных заведениях;
гражданам (семьям), пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара;
лицам, освободившимся из мест лишения свободы и состоящим на учете службы пробации.
При этом основаниями для отнесения граждан к категории нуждающихся при наступлении трудной жизненной ситуации являются:

5. "Қазақстан Республикасында мүгедектiгі бар адамдарды әлеуметтiк қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабында және "Ардагерлер туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 10-бабының 2) тармақшасында, 11-бабының 2) тармақшасында, 12-бабының 2) тармақшасында, 13-бабының 2) тармақшасында, 17-бабында көзделген әлеуметтік қолдау шаралары осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте көрсетіледі.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Біржан сал ауданы мәслихатының 30.11.2022 № С-23/17 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
6. Азаматтарға (отбасыларға) әлеуметтік көмекті төлеу банктік операциялардың тиісті түрлеріне лицензиясы бар екінші деңгейдегі банктер арқылы алушының шотына аудару жолымен жүзеге асырылады.
7. Әлеуметтiк көмек бiр рет және (немесе) мерзiмдi (ай сайын, тоқсан сайын, жартыжылдықта 1 рет) көрсетiледi.
8. Әлеуметтік көмек көрсету үшін атаулы күндердің және мерекелік күндердің тізбесі:
1) 15 ақпан - Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні;
2) 9 мамыр - Жеңіс күні;
3) 31 мамыр – Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күні;
4) 29 тамыз - Семей ядролық сынақ полигонының жабылған күні;
5) 30 тамыз – Қазақстан Республикасының Конституция күні.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Біржан сал ауданы мәслихатының 30.11.2022 № С-23/17 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
2-тарау. Әлеуметтік көмек алушылар санаттарының тізбесін айқындау және әлеуметтік көмектің мөлшерлерін белгілеу тәртібі
9. Әлеуметтік көмек алушылардың келесі санаттарына көрсетіледі:
Ұлы Отан соғысынының ардагерлеріне;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының күші қолданылатын басқа да адамдарға;
еңбек ардагерлеріне;
басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;
саяси қуғын-сүргiннiң құрбаны немесе саяси қуғын-сүргiннен зардап шеккендерге;
Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақтардан зардап шеккен азаматтарға;
зейнетақының төменгі мөлшерін және төмен зейнетақы мөлшерінен төмен алатын зейнеткерлерге;
барлық топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
мүгедектігі бар баланы тәрбиелейтін адамдарға;
табысы ең төмен күнкөріс деңгейінен төмен аз қамтылған азаматтарға (отбасыларға);
әлеуметтік мәні бар аурулары (туберкулез, қатерлі ісіктер, адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудыратын ауру) бар адамдарға;
адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудыратын ауруы бар балалары бар азаматтарға (отбасыларға);
халықтың әлеуметтік осал топтарынан, аз қамтылған және көп балалы отбасылар қатарындағы медициналық колледждерде күндізгі оқу нысаны бойынша ақылы негізде оқитын студенттерге;
халықтың әлеуметтік осал топтарынан, аз қамтылған және көп балалы отбасылар қатарындағы жоғары медициналық оқу орындарында оқитын студенттерге;
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларға);
бас бостандығынан айыру орындарынан шыққандарға және пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға.
Бұл ретте азаматтарды өмірлік қиын жағдай туындаған кезде мұқтаждар санатына жатқызу үшін мыналар жатады:

1) основания, предусмотренные законодательством Республики Казахстан;
2) причинение ущерба гражданину (семье) либо его имуществу вследствие стихийного бедствия или пожара, либо наличие социально значимого заболевания;
3) наличие среднедушевого дохода, не превышающего порога, в кратном отношении к прожиточному минимуму.
Специальные комиссии при вынесении заключения о необходимости оказания социальной помощи руководствуются утвержденным местным представительным органом перечнем оснований для отнесения граждан к категории нуждающихся.
Сноска. Пункт 9 - в редакции решения маслихата района Биржан сал Акмолинской области от 30.11.2022 № С-23/17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Социальная помощь предоставляется единовременно:
1) 9 мая – День Победы:
ветеранам Великой Отечественной войны;
ветеранам, приравненным по льготам к ветеранам Великой Отечественной войны;
другим лицам, на которых распространяется действие Закона Республики Казахстан "О ветеранах";
ветеранам труда;
2) 31 мая – День памяти жертв политических репрессий и голода:
жертвам политических репрессий и пострадавшим от политических репрессий;
3) 15 февраля – День вывода ограниченного контингента советских войск из Демократической Республики Афганистан:
ветеранам боевых действий на территории других государств;
4) 29 августа - День закрытия Семипалатинского испытательного ядерного полигона:
гражданам, пострадавшим вследствие ядерных испытаний на Семипалатинском испытательном ядерном полигоне;
5) 30 августа – День Конституции Республики Казахстан:
лицам с инвалидностью всех групп;
лицам, воспитывающим ребенка с инвалидностью;
пенсионерам, получающим минимальный размер пенсии и ниже минимального размера пенсии.
К памятным датам и праздничным дням размер социальной помощи для отдельно взятой категории получателей устанавливается в едином размере по согласованию с местным исполнительным органом области.
6) малообеспеченным гражданам (семьям) с доходом ниже прожиточного минимума, при наступлении трудной жизненной ситуации, предельный размер социальной помощи пятнадцать месячных расчетных показателей, единовременно по заявлению;
7) при наступлении трудной жизненной ситуации социальная помощь оказывается единовременно по заявлению следующим категориям граждан, без учета среднедушевого дохода гражданина (семьи):
лицам, имеющим социально значимые заболевания (злокачественные новообразования), проходящим специальное лечение в условиях онкологического стационара, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;
лицам, имеющим болезнь, вызванную вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), состоящим на учете в организациях здравоохранения, в размере пятнадцати месячного расчетного показателя;
детям, имеющим болезнь, вызванной вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), в том числе носителям вируса иммунодефицита человека, состоящим на учете в организациях здравоохранения, в размере пятнадцати месячного расчетного показателя;
гражданам (семьям), пострадавшим вследствие стихийного бедствия или пожара не позднее трех месяцев с момента наступления трудной жизненной ситуации, в размере пятидесяти месячных расчетных показателей;
лицам, освободившимся из мест лишения свободы и прибывшим на постоянное место жительство в район Биржан сал, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей на основании подтверждающего документа о нахождении в местах лишения свободы в срок не позднее шести месяцев после освобождения;
лицам, состоящим на учете службы пробации, в размере пятнадцати месячных расчетных показателей;

1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген негіздемелер;
2) табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан, азаматқа (отбасына) не оның мүлкіне зиян келтіру не әлеуметтік мәні бар аурулардың болуы;
3) ең төмен күнкөріс деңгейіне еселік қатынаста белгілейтін шектен аспайтын жан басына шаққандағы орташа табыстың болуы негіздеме болып табылады.
Арнайы комиссиялар әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытынды шығарған кезде жергілікті өкілді орган бекіткен азаматтарды мұқтаждар санатына жатқызу үшін негіздемелер тізбесін басшылыққа алады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Біржан сал ауданы мәслихатының 30.11.2022 № С-23/17 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
10. Әлеуметтік көмек бір рет көрсетіледі:
1) 9 мамыр - Жеңіс күні:
Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне;
жеңілдіктер бойынша Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне теңестірілген ардагерлерге;
Қазақстан Республикасының "Ардагерлер туралы" Заңының күші қолданылатын басқа да адамдарға;
еңбек ардагерлеріне;
2) 31 мамыр - Саяси қуғын-сүргін және ашаршылық құрбандарын еске алу күні:
саяси қуғын-сүргiннiң құрбаны немесе саяси қуғын-сүргiннен зардап шеккендерге;
3) 15 ақпан - Ауғанстан Демократиялық Республикасынан Кеңес әскерлерінің шектеулі контингентінің шығарылған күні:
басқа мемлекеттердің аумағындағы ұрыс қимылдарының ардагерлеріне;
4) 29 тамыз - Семей ядролық сынақ полигонының жабылған күні:
Семей ядролық сынақ полигонындағы ядролық сынақтардың салдарынан зардап шеккен азаматтарға;
5) 30 тамыз - Қазақстан Республикасының Конституция күні:
барлық топтағы мүгедектігі бар адамдарға;
мүгедектігі бар баланы тәрбиелейтін адамдарға;
зейнетақының төменгі мөлшерін және төмен зейнетақы мөлшерінен төмен алатын зейнеткерлерге.
Алушылардың жекелеген санаттары үшін атаулы күндер мен мереке күндеріне әлеуметтік көмектің мөлшері облыстың жергілікті атқарушы органының келісімі бойынша бірыңғай мөлшерде белгіленеді.
6) табысы ең төмен күнкөріс деңгейінен төмен аз қамтылған азаматтарға (отбасыларға), өмірлік қиын жағдай туындаған кезде, он бес айлық есептік көрсеткіш әлеуметтік көмектің шекті шамасында, өтініш бойынша бір рет беріледі;
7) өмірлік қиын жағдай туындаған кезде әлеуметтік көмек азаматтың (отбасының) жан басына шаққандағы орташа табысына қарамастан, азаматтардың келесі санаттарының өтініші бойынша бір рет көрсетіледі:
әлеуметтік мәні бар аурулары бар (қатерлі ісіктер), онкологиялық стационар жағдайында арнайы емдеуден өтіп жатқан адамдарға он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудыратын ауруы бар, денсаулық сақтау ұйымдарында есепте тұрған адамдарға он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
адамның иммунитет тапшылығы вирусы (АИВ) тудыратын ауруы бар, денсаулық сақтау ұйымдарында есепте тұрған балалары бар азаматтарға (отбасыларға) оның ішінде адамның иммунитет тапшылығы вирусын тасымалдаушыларға, он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
табиғи зілзаланың немесе өрттің салдарынан зардап шеккен азаматтарға (отбасыларға) өмірлік қиын жағдай туындаған сәттен бастап үш айдан кешіктірмей елу айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған және Біржан сал ауданына тұрақты тұруға келген адамдарға, босатылғаннан кейін алты айдан кешіктірілмейтін мерзімде бас бостандығынан айыру орындарында болғаны туралы растайтын құжат негізінде он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;
пробация қызметінің есебінде тұрған адамдарға он бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде;

8) лицам, имеющим социально значимое заболевание (туберкулез), на период амбулаторного лечения в размере пяти месячных расчетных показателей ежемесячно;
9) социальная помощь ветеранам Великой Отечественной войны на расходы по оплате коммунальных услуг, на твердое топливо на отопительный сезон, услуг связи в размере 100 процентов, согласно реестрам, предоставленным поставщиками услуг, путем перечисления на лицевые счета получателей.
Расходы на твердое топливо в период отопительного сезона возмещаются согласно занимаемой площади по месту фактического проживания ветеранов Великой Отечественной войны, путем перечисления на лицевые счета получателей, согласно предоставленных квитанций на приобретение твердого топлива. Социальная помощь оказывается и на совместно проживающих и прописанных с ними членов семьи, на которых льготы распространяются до тех пор, пока ими пользуется ветеран Великой Отечественной войны;
10) студентам из малообеспеченных семей, многодетных семей, социально уязвимых слоев населения (семей), обучающимся по очной форме на платной основе в колледжах и в высших медицинских учебных заведениях – в размере стоимости обучения на основании копии договора с учебным заведением, договора заключенного между акимом района, студентом обучающегося в высших медицинских учебных заведениях и работодателем, справки с места учебы, справки, подтверждающей статус многодетной семьи, либо принадлежность заявителя (семьи) к получателям адресной социальной помощи, либо к социально уязвимым слоям населения.
Сноска. Пункт 10 - в редакции решения маслихата района Биржан сал Акмолинской области от 30.11.2022 № С-23/17 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Размер оказываемой социальной помощи в каждом случае определяет специальная комиссия и указывает его в заключении о необходимости оказания социальной помощи.
Глава 3. Порядок оказания социальной помощи
12. Социальная помощь к памятным датам и праздничным дням оказывается по списку, утверждаемому местным исполнительным органом по представлению уполномоченной организации либо иных организаций без истребования заявлений от получателей.
13. Порядок оказания социальной помощи определяется согласно Типовым правилам.
14. Финансирование расходов на предоставление социальной помощи осуществляется в пределах средств, предусмотренных бюджетом района Биржан сал на текущий финансовый год.
Глава 4. Основания для прекращения и возврата предоставляемой социальной помощи
15. Социальная помощь прекращается в случаях:

8) әлеуметтік мәні бар (туберкулез) ауруы бар адамдарға, амбулаторлық емделу кезеңіне бес айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде ай сайын;
9) Ұлы Отан соғысының ардагерлеріне коммуналдық қызметтерді, жылу беру маусымына қатты отынға, байланыс қызметтерін төлеу бойынша шығыстарға қызмет көрсетушілер ұсынған тізілімдерге сәйкес, алушылардың жеке шоттарына аудару жолымен 100 пайыз мөлшерінде.
Жылу беру маусымы кезеңінде қатты отынға жұмсалған шығыстар Ұлы Отан соғысы ардагерлерінің нақты тұратын жері бойынша алып жатқан алаңына сәйкес қатты отын сатып алуға ұсынылған түбіртектерге сәйкес алушылардың жеке шоттарына аудару жолымен өтеледі. Әлеуметтік көмек Ұлы Отан соғысының ардагері пайдаланған уақытқа дейін жеңілдіктер қолданылатын онымен бірге тұратын және тіркелген отбасы мүшелеріне де көрсетіледі;
10) колледждер мен жоғары медициналық оқу орындарында ақылы негізде күндізгі оқу нысаны бойынша оқитын аз қамтылған отбасылардан, көп балалы отбасылардан, халықтың әлеуметтік осал топтарынан (отбасыларынан) шыққан студенттерге - оқу орнымен жасалған шарттың, жоғары медициналық оқу орындарында оқу кезінде аудан әкімі, студент және жұмыс беруші арасында шарттың, оқу орнынан анықтаманың, көп балалы отбасы мәртебесін, не өтініш берушінің (отбасының) атаулы әлеуметтік көмек алушыларға, не халықтың әлеуметтік – осал топтарына тиесілігін растайтын анықтаманың көшірмесі негізінде оқу құны мөлшерінде біржолғы жәрдемақы төленеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - Ақмола облысы Біржан сал ауданы мәслихатының 30.11.2022 № С-23/17 (оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) шешімімен.
11. Әрбір жекелеген жағдайда көрсетілетін әлеуметтік көмек мөлшерін арнайы комиссия айқындайды және оны әлеуметтік көмек көрсету қажеттілігі туралы қорытындыда көрсетеді.
3-тарау. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі
12. Атаулы күндер мен мереке күндерiне әлеуметтiк көмек алушылардан өтiнiштер талап етiлмей уәкiлеттi ұйымның не өзге де ұйымдардың ұсынымы бойынша жергілікті атқарушы орган бекiтетiн тiзiм бойынша көрсетiледi.
13. Әлеуметтік көмек көрсету тәртібі Үлгілік қағидаларға сәйкес айқындалады.
14. Әлеуметтік көмек ұсынуға шығыстарды қаржыландыру Біржан сал ауданының бюджетінде көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
4-тарау. Көрсетілетін әлеуметтік көмекті тоқтату және қайтару үшін негіздер
15. Әлеуметтік көмек:

1) смерти получателя;
2) выезда получателя на постоянное проживание за пределы района Биржан сал;
3) направления получателя на проживание в государственные медико-социальные учреждения;
4) выявления недостоверных сведений, представленных заявителем.
Выплата социальной помощи прекращается с месяца наступления указанных обстоятельств.
16. Излишне выплаченные суммы подлежат возврату в добровольном или ином установленном законодательством Республики Казахстан порядке.
Глава 5. Заключительное положение
17. Мониторинг и учет предоставления социальной помощи проводит уполномоченный орган с использованием базы данных автоматизированной информационной системы "Е-Собес".

1) алушы қайтыс болған;
2) алушы Біржан сал ауданының шегінен тыс тұрақты тұруға кеткен;
3) алушыны мемлекеттік медициналық - әлеуметтік мекемелерге тұруға жіберген;
4) алушы ұсынған мәліметтердің дәйексіздігі анықталған жағдайларда тоқтатылады.
Әлеуметтік көмекті төлеу көрсетілген жағдаяттар туындаған айдан бастап тоқтатылады.
16. Артық төленген сомалар ерікті немесе Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өзгеше тәртіппен қайтаруға жатады.
5-тарау. Қорытынды ереже
17. Әлеуметтік көмек көрсету мониторингі мен есепке алуды уәкілетті орган "Е-Собес" автоматтандырылған ақпараттық жүйесінің дерекқорын пайдалана отырып жүргізеді.