Об утверждении Правил обеспечения бесплатным проездом, а также продуктами питания или деньгами на путь следования лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ареста или лишения свободы, к избранному ими месту жительства или работы
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 марта 2022 года № 118. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2022 года № 27036.
В соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 16 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила обеспечения бесплатным проездом, а также продуктами питания или деньгами на путь следования лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ареста или лишения свободы, к избранному ими месту жительства или работы.
2. Комитету уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
М. Ахметжанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 марта 2022 года № 118
Правила обеспечения бесплатным проездом, а также продуктами питания или деньгами на путь следования лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ареста или лишения свободы, к избранному ими месту жительства или работы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения бесплатным проездом, а также продуктами питания или деньгами на путь следования лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ареста или лишения свободы, к избранному ими месту жительства или работы (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 20) пункта 1 статьи 16, статьей 167 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан (далее – УИК) и регламентируют порядок обеспечения бесплатным проездом, а также продуктами питания или деньгами на путь следования лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ареста или лишения свободы (далее – освобождаемое лицо), к избранному ими месту жительства или работы.

Қамаққа алу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден босатылатын адамдарды өздері таңдаған тұрғылықты жеріне немесе жұмыс орнына бару жолында тегін жол жүрумен, сондай-ақ тамақ өнімдерімен немесе ақшамен қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2022 жылғы 5 наурыздағы № 118 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 5 наурызда № 27036 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабы 1-тармағының 20) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қамаққа алу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден босатылатын адамдарды өздері таңдаған тұрғылықты жеріне немесе жұмыс орнына бару жолында тегін жол жүрумен, сондай-ақ тамақ өнімдерімен немесе ақшамен қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Қылмыстық-атқару жүйесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
М. Ахметжанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
2022 жылғы 5 наурыздағы
№ 118 бұйрығымен
бекітілген
Қамаққа алу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден босатылатын адамдарды өздері таңдаған тұрғылықты жеріне немесе жұмыс орнына бару жолында тегін жол жүрумен, сондай-ақ тамақ өнімдерімен немесе ақшамен қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қамаққа алу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден босатылатын адамдарды өздері таңдаған тұрғылықты жеріне немесе жұмыс орнына бару жолында тегін жол жүрумен, сондай-ақ тамақ өнімдерімен немесе ақшамен қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 16-бабы 1-тармағының 20) тармақшасына, 167-бабына (бұдан әрі – ҚАК) сәйкес әзірленді және қамаққа алу түріндегі немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден босатылатын адамдарды (бұдан әрі – босатылатын адам) өздері таңдаған тұрғылықты жеріне немесе жұмыс орнына бару жолында тегін жол жүрумен, сондай-ақ тамақ өнімдерімен немесе ақшамен қамтамасыз ету тәртібін регламенттейді.

Глава 2. Порядок обеспечения бесплатным проездом, а также продуктами питания или деньгами на путь следования лиц, освобождаемых от отбывания наказания в виде ареста или лишения свободы, к избранному ими месту жительства или работы
2. Администрация учреждения, исполняющего наказание, за десять рабочих дней до освобождения лица от отбывания наказания в виде ареста или лишения свободы:
1) составляет список освобождаемых лиц, с указанием даты освобождения, маршрута и пункта конечного назначения;
2) рассчитывает денежные средства, для приобретения проездного билета до избранного ими месту жительства или работы освобождаемых лиц в пределах территории Республики Казахстан;
3) рассчитывает довольствие освобождаемому лицу в соответствии с натуральными нормами, утверждаемыми на основании подпункта 4) пункта 1 статьи 15 УИК.
В случае отсутствия продуктов питания на путь следования, выдаются деньги в размере пятидесяти процентов от месячного расчетного показателя, за каждые сутки нахождения в пути.
3. Администрация учреждения, исполняющего наказание, приобретает проездной билет освобождаемому лицу до места жительства или работы в пределах территории Республики Казахстан в течение десяти дней до освобождения. Оплата за проездной билет производится наличным или безналичным расчетом в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан.
4. Освобождаемое лицо, под роспись получает от администрации учреждения, исполняющего наказание продукты питания либо деньги на путь следования в пределах территории Республики Казахстан в день освобождения от отбывания наказания.
5. Осужденным иностранцам, убывающим за пределы Республики Казахстан после освобождения от отбывания наказания в виде ареста или лишения свободы, проездные билеты приобретаются до места нахождения дипломатических представительств и консульских учреждений своих государств, аккредитованных в Республике Казахстан.

2-тарау. Қамаққа алу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден босатылатын адамдарды өздері таңдаған тұрғылықты жеріне немесе жұмыс орнына бару жолында тегін жол жүрумен, сондай-ақ тамақ өнімдерімен немесе ақшамен қамтамасыз ету тәртібі
2. Жазаны орындайтын мекеменің әкімшілігі қамаққа алу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден босатқанға дейін он жұмыс күнi бұрын:
1) босатылатын күнiн, бағытын және межелі пунктiн көрсете отырып, босатылатын адамдардың тiзiмiн жасайды;
2) Қазақстан Республикасы аумағының шегінде босатылатын адамның тұрғылықты жеріне немесе жұмыс орнына дейiн жол жүру билетiн сатып алу үшiн қажеттi ақша қаражатын есептейді;
3) ҚАК-тің 15-бабы 1-тармағының 4) тармақшасы негізінде бекітілген заттай нормаларға сәйкес босатылатын адамға үлесін есептейді.
Жүру жолында тамақ өнімдері болмаған жағдайда, жолда болған әрбiр тәулiк үшін айлық есептiк көрсеткiштің елу пайызы мөлшерiнде ақша берiледі.
3. Жазаны орындайтын мекеме әкiмшiлiгi босатылғанға дейін он күн iшiнде босатылатын адамға Қазақстан Республикасы аумағының шегінде тұрғылықты жеріне немесе жұмыс орнына дейін жол жүру билетiн сатып алады. Жол жүру билетi үшiн ақы төлеу Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес қолма-қол немесе қолма-қол ақшасыз есеп айырысу арқылы жүргiзіледi.
4. Босатылатын адам жазаны орындайтын мекеменің әкімшілігінен жазасын өтеуден босатылған күні тамақ өнімдерін  не Қазақстан Республикасының аумағы шегінде жол жүруге ақша алады.
5. Қамаққа алу немесе бас бостандығынан айыру түріндегі жазаны өтеуден босатылғаннан кейін Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерге кететін шетелдік сотталғандарға жол жүру билеттері Қазақстан Республикасында аккредиттелген олардың мемлекеттерінің дипломатиялық өкілдіктері мен консулдық мекемелері орналасқан жерге дейін сатып алынады.