О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в сфере поддержания летной годности
Приказ Министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан от 1 апреля 2022 года № 175. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 апреля 2022 года № 27391
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в сфере поддержания летной годности, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету гражданской авиации Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра индустрии и инфраструктурного развития Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр индустрии
и инфраструктурного развития
Республики Казахстан
К. Ускенбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министра индустрии и
инфраструктурного развития
Республики Казахстан
от 1 апреля 2022 года № 175
Перечень некоторых приказов Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в сфере поддержания летной годности, в которые вносятся изменения и дополнения
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 197 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11722) следующие изменения:
в Правилах сертификации и выдачи сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации, утвержденных указанным приказом:
пункт 17-1 изложить в следующей редакции:
"17-1. На основании акта сертификационного обследования и в случаях, отсутствия необходимости проведение дополнительного изучения или проверки, уполномоченная организация оформляет и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя сертификат организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 Стандарта в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.

Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына ұшу жарамдылығын сақтау саласында өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрінің 2022 жылғы 1 сәуірдегі № 175 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2022 жылғы 4 сәуірде № 27391 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің ұшу жарамдылығын сақтау саласында өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің Азаматтық авиация комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Индустрия және инфрақұрылымдық даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Индустрия және инфрақұрылымдық даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Индустрия және инфрақұрылымдық
даму министрі
К. Ускенбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Индустрия және
инфрақұрылымдық даму
министрінің
2022 жылғы 1 сәуірдегі
№ 175 Бұйрыққа қосымша
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің ұшу жарамдылығын сақтау саласында өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 197 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11722 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымды сертификаттау және оған сертификат беру қағидаларында:
17-1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17-1. Сертификаттық зерттеп-қарау актісі негізінде және қосымша зерделеуді немесе тексеруді жүргізу қажет болмаған жағдайларда уәкілетті ұйым авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын не Стандарттың 9-тармағымен көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы жауапты рәсімдейді және уәкілетті ұйымның уәкілетті адамының ЭЦҚ қол қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК). Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.";
пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) сотрудников уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
уполномоченной организацией – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если в течение 3 (трех) рабочих дней принято решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
20. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;

Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.";
19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Уәкілетті ұйымның әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.
Өтініш берушінің шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
уәкілетті ұйымның – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауына жатады.
Шағым Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлғаға, сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органға беріледі.
Уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылданса, уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
20. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес шағымды қарау мерзімі:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;

2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменном виде (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном форме) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК РК";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. При расширении области действия сертификата заявитель направляет в уполномоченную организацию документы согласно перечню, предусмотренному пунктом 8 Стандарта, как для получения сертификата организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники гражданской авиации.".
2. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 198 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12073) следующие изменения:
в Правилах сертификации и выдачи сертификата летной годности гражданского воздушного судна Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункты 9-1 и 9-2 изложить в следующей редакции:
"9-1. В срок не менее чем за 2 (два) рабочих дня до начала проведения сертификационного обследования, через портал в "личный кабинет" заявителя направляется уведомление подписанный ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации в произвольной форме, содержащее информацию о дате начала, возможных изменениях и дополнениях к процедуре сертификации.
9-2. По результатам проведенных работ по проверке эксплуатационной документации и осмотра воздушного судна с использованием инструктивного материала (в соответствии с программой сертификационного обследования), уполномоченная организация в течение 2 (двух) рабочих дней составляет акт оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна (далее – акт оценки) согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам, являющийся неотъемлемой частью программы сертификационного обследования.
На основании положительного акта оценки, уполномоченной организацией оформляется Сертификат летной годности согласно приложению 3 к настоящим Правилам либо на основании отрицательного акта оценки оформляется мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 Стандарта по выдаче сертификата летной годности.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.

2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда он жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша түрде (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық нысанда берілген кезде) хабарлайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Сертификаттың қолданылу саласын кеңейту кезінде өтініш беруші уәкілетті ұйымға азаматтық авиацияның авиациялық техникасына техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу жөніндегі ұйымның сертификатын алу үшін осы Стандарттың 8-тармағында көзделген тізбеге сәйкес құжаттарды жібереді.";
2. "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 24 ақпандағы № 198 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12073 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемесін сертификаттау және ұшуға жарамдылық сертификатын беру қағидаларында:
9-1 және 9-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9-1. Сертификаттық зерттеп-қарау жүргізу басталғанға дейін кемінде 2 (екі) жұмыс күні бұрын портал арқылы өтініш берушінің "жеке кабинетіне" уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қол қойылған, сертификаттау рәсіміне басталу күні, ықтимал өзгерістер мен толықтырулар қамтитын еркін нысандағы хабарлама жіберіледі.
9-2. Нұсқаулық материалды пайдалана отырып (сертификаттық зерттеп-қарау бағдарламасына сәйкес) пайдалану құжаттамасын тексеру және әуе кемесін тексеру бойынша жүргізілген жұмыстардың нәтижелері бойынша уәкілетті ұйым 2 (екі) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес сертификаттық зерттеп-қарау бағдарламасының ажырамас бөлігі болып табылатын азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісін (бұдан әрі – бағалау актісі) жасайды.
Оң бағалау актісінің негізінде уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес ұшу жарамдылығы сертификатын не Ұшу жарамдылығы сертификатын беру стандартының 9-тармағында көрсетілген негіз бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК). Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат государственной услуги направляется в "личный кабинет" заявителя на портале в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.";
пункты 21-5 и 21-6 изложить в следующей редакции:
"21-5. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
21-6. По результатам рассмотрения заявки на соответствие норм летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона и авиационным стандартам ИКАО уполномоченная организация оформляет сертификат воздушного судна по шуму согласно приложению 4 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 Стандарта по выдаче сертификата по шуму и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 АППК РК. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Для получения Решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством, заявитель направляет в уполномоченную организацию через портал заявку для признания сертификата летной годности гражданского воздушного судна, выданного иностранным государством согласно приложению 5 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 Стандарта государственной услуги "Выдача решения о признании сертификата летной годности гражданских воздушных судов, выданных иностранным государством" (далее – Стандарт по выдаче решения о признании сертификата летной годности) по форме, согласно приложению 5-1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Стандарте по выдаче решения о признании сертификата летной годности.";

Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында порталдағы өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.";
21-5 және 21-6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21-5. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
21-6. Өтінімді қарау нәтижелерінің Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына, Заңның және ИКАО авиациялық стандарттарына сәйкестігін уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес әуе кемесінің шуыл бойынша сертификатын не Шуыл бойынша сертификат беру стандартының 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты рәсімдейді және уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" порталға жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама ҚР ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24.Азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы өтінім және осы Қағидаларға 5-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Азаматтық әуе кемелерінің шет мемлекет берген ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында (бұдан әрі – Ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру стандарты) көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жолдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру стандартында жазылған.";

пункты 26-1 и 26-2 изложить в следующей редакции:
"26-1. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
26-2. По результатам рассмотрения заявки на соответствие норм летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона и авиационным стандартам ИКАО уполномоченная организация оформляет решение о признании действительным сертификата летной годности согласно приложению 6 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 Стандарта по выдаче решения о признании сертификата летной годности и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 АППК РК. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. По результатам рассмотрения заявки на соответствие норм летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона и авиационным стандартам ИКАО уполномоченная организация оформляет специальный сертификат летной годности без права выполнения коммерческих перевозок согласно приложению 8 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 Стандарта по выдаче разрешения на выполнение специального полета и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.

26-1 және 26-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"26-1. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді, пайдаланушы сертификатын, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлікті, ұшуды орындау құқығына куәлікті көрсетілетін уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкімет" шлюзі арқылы алады.
26-2. Өтінімді қарау нәтижелерінің Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына, Заңның және ИКАО авиациялық стандарттарына сәйкестігін уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес ұшу жарамдылығы сертификатын тану туралы шешімді не Ұшуға жарамдылығы сертификатын тану туралы шешім беру стандартының 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты рәсімдейді және уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" порталға жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама ҚР ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Өтінімді қарау нәтижелерінің Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына, Заңның және ИКАО авиациялық стандарттарына сәйкестігін уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес коммерциялық тасымалдарды орындау құқығынсыз арнайы ұшу жарамдылығы сертификатын не Арнайы ұшуды орындауға рұқсат беру стандартының 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты рәсімдейді және уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" порталға жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.

Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 АППК РК. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.";
пункты 31-5 и 31-6 изложить в следующей редакции:
"31-5. Уполномоченная организация осуществляет регистрацию документов, в день их поступления.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
31-6. По результатам рассмотрения заявки на соответствие норм летной годности гражданских воздушных судов Республики Казахстан, Закона и авиационным стандартам ИКАО уполномоченная организация оформляет разрешения на использование радиопередающей аппаратуры согласно приложению 10 к настоящим Правилам либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 Стандарта по выдаче разрешения на использование радиопередающей аппаратуры и направляет на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 АППК РК. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.";
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Для получения экспортного сертификата летной годности заявитель направляет в уполномоченную организацию через портал заявку по форме, согласно приложению 11 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 стандарта государственной услуги "Выдача экспортного сертификата летной годности" (далее – Стандарт по выдаче экспортного сертификата летной годности) по форме, согласно приложению 11-1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Стандарте по выдаче экспортного сертификата летной годности.";

Тыңдау туралы хабарлама ҚР ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.";
31-5 және 31-6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31-5. Уәкілетті ұйым құжаттарды келіп түскен күні тіркеуді жүзеге асырады.
Жеке басын куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтерді уәкілетті ұйым тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы алады.
31-6. Өтінімді қарау нәтижелерінің Қазақстан Республикасы азаматтық әуе кемелерінің ұшу жарамдылығы нормаларына, Заңның және ИКАО авиациялық стандарттарына сәйкестігін уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 10-қосымшаға сәйкес радиоберуші аппаратураны пайдалануға рұқсатты не Радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру стандартының 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді және уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жібереді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама ҚР ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.";
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Осы Қағидаларға 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы өтінімді және осы Қағидаларға 11-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында (бұдан әрі – Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру стандарты) көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жолдайды.
Мемлекеттік қызмет көрсету процесінің сипаттамасын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Ұшу жарамдылығының экспорттық сертификатын беру стандартында жазылған.";

38. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменном виде (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронной форме) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК РК.".
3. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 16 октября 2015 года № 994 "Об утверждении Правил сертификации и выдачи сертификата типа" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 12812) следующие изменения:
в Правилах сертификации и выдачи сертификата типа, утвержденных указанным приказом:
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Сертификационные работы и выдача сертификата типа проводятся в соответствии с требованиями документа ИКАО "Руководство по летной годности" (Doc. 9760).
Для получения сертификата типа гражданского ВС разработчик направляет в уполномоченную организацию в сфере гражданской авиации (далее – уполномоченная организация) через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал) заявление согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 стандарта государственной услуги "Выдача сертификата типа гражданского воздушного судна" (далее – Стандарт) согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, форму, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги приведен в Стандарте.
При обращении через портал, разработчику в "личный кабинет" направляется статус о принятии запроса для оказания государственной услуги с указанием даты получения результата оказания государственной услуги.
В случае обращения разработчика после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, регистрация заявления по оказанию государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем.
Сведения о документах, удостоверяющих личность, о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, о государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя, о государственной регистрации гражданского воздушного судна, сертификата эксплуатанта, свидетельства на право выполнения авиационных работ, свидетельства на право выполнения полетов, подтверждения оплаты в бюджет сбора за сертификацию типа гражданского ВС уполномоченная организация получает из соответствующих государственных информационных систем через шлюз "электронного правительства".
Истребование от разработчика документов, получаемых из информационных систем, не допускается.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

38. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес шағымды қарау мерзімі:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он жұмыс) күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша түрде (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық нысанда берілген кезде) хабарлайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.".
3. "Сертификаттау және үлгі сертификатын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 16 қазандағы № 994 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12812 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сертификаттау және үлгі сертификатын беру қағидаларын бекіту қағидаларында:
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Сертификаттау жұмыстары және үлгі сертификатын беру (Doc. 9760) "Ұшу жарамдылығы бойынша нұсқау" ИКАО құжатының талаптарына сәйкес жүргізіледі.
Азаматтық әуе кемесінің үлгі сертификатын алу үшін әзірлеуші уәкілетті ұйымға уәкілетті ұйымның кеңсесі немесе "электрондық үкіметтің" www.egov.kz, www.elicense.kz веб-порталы арқылы (бұдан әрі – портал) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес өтінімді және осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес "Азаматтық әуе кемесінің үлгі сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында (бұдан әрі – Стандарт) көзделген құжаттарды жолдайды.
Мемлекеттік қызметті көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Стандартта келтірілген.
Портал арқылы жүгінген кезде, әзірлеушінің "жеке кабинетіне" мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін алу күні көрсетіле отырып, мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұрау салудың қабылданғаны туралы мәртебе жіберіледі.
Әзірлеуші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген жағдайда, мемлекеттік қызметті көрсету жөніндегі өтінімді тіркеу келесі жұмыс күні жүзеге асырылады.
Жеке басты куәландыратын құжаттар туралы, заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы, дара кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер пайдаланушы сертификаты, авиациялық жұмыстарды орындау құқығына куәлікті, ұшуларды орындау құқығына куәлікті, азаматтық ӘК үлгісін сертификаттау үшін бюджетке алымның төленгенің растауды уәкілетті ұйым "электрондық үкіметтің" шлюзі арқылы әзірлеуші тиісті мемлекеттік ақпараттық жүйелерден алады.
Ақпараттық жүйелерден алынатын құжаттарды әзірлеушіден талап етуге жол берілмейді.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"24. По результатам сертификационного обследования подписывается акт о соответствии (несоответствии) образца воздушного судна нормам летной годности (далее – акт) по форме, согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам в двух экземплярах с указанием фактического состояния образца воздушного судна, выводов, рекомендаций и заключения о возможности (невозможности) выдачи сертификата типа, один экземпляр акта направляется разработчику через канцелярию уполномоченной организации или портал в "личный кабинет" разработчика.
Уполномоченная организация на основании положительных результатов заводских, государственных и эксплуатационных испытаний, устанавливающих соответствие типовой конструкции образца воздушного судна нормам летной годности и заключения о возможности выдачи сертификата типа, оформляет сертификат типа согласно приложению 2 к настоящим Правилам с приложением карты данных по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам либо на основании заключения о невозможности выдачи сертификата типа оформляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 Стандарта.
Сертификат типа выдается на неограниченный срок.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК). Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат государственной услуги направляется через канцелярию уполномоченной организации либо на портал в "личный кабинет" разработчика в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.";
пункты 31-1 и 31-2 изложить в следующей редакции:
"31-1. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) сотрудников уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.

"24. Сертификаттық зерттеп-қарау нәтижелері бойынша осы Қағидаларға 1-4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесі үлгісінің ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі (сәйкес еместігі) туралы актіге (бұдан әрі – акт) әуе кемесі үлгісінің нақты жай-күйін, тұжырымдарды, ұсынымдарды және үлгі сертификатын беру мүмкіндігі (мүмкін еместігі) туралы қорытындыны көрсете отырып, екі данада қол қойылады, актінің бір данасы әзірлеушіге уәкілетті ұйымның кеңсесі немесе әзірлеушінің порталдағы "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Уәкілетті ұйым әуе кемесі үлгісінің үлгі конструкциясының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін белгілейтін зауыттық, мемлекеттік және пайдалану сынақтарының оң нәтижелері және үлгі сертификатын беру мүмкіндігі туралы қорытынды негізінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша деректер картасын қоса бере отырып, осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес үлгі сертификатын ресімдейді немесе үлгі сертификатын беру мүмкін еместігі туралы қорытынды негізінде Стандарттың 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді.
Үлгі сертификаты шектеусіз мерзімге беріледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі уәкілетті ұйымның кеңсесі арқылы не әзірлеушінің порталдағы "жеке кабинетіне" уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында жіберіледі.";
31-1 және 31-2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"31-1. Уәкілетті ұйымның әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.

Жалоба разработчика в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
уполномоченной организацией – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если в течение 3 (трех) рабочих дней принято решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
31-2. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменном виде (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронном форме) разработчику, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК РК.";
пункт 32 исключить.
4. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 409 "Об утверждении Правил государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15553), следующие изменения и дополнения:
в Правилах государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан и прав на них, утвержденных указанным приказом:
пункт 8 изложить в следующей редакции:

Әзірлеушінің шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
уәкілетті ұйымның – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауына жатады.
Шағым уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлғаға беріледі.
Уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылданса, уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
31-2. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген әзірлеушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша түрде (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық нысанда берілген кезде) хабарлайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.";
32-тармақ алып тасталсын.
4. "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды, мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 30 маусымдағы № 409 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15553 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін және оларға құқықтарды, мемлекеттік тіркеу қағидаларын бекіту қағидаларында:
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"8. Для получения свидетельств о государственной регистрации гражданского воздушного судна заявитель представляет в уполномоченную организацию через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicensе.kz (далее – портал) заявку на государственную регистрацию воздушного судна по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 стандарта государственной услуги "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан" (далее – Стандарт) согласно приложению 2-1 к настоящим Правилам.
Aкт проверки технического состояния воздушного судна представляемый с пакетом документов составляется по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги, включающий характеристики процесса, формы, содержание и результат оказания, а также иные сведения с учетом особенностей предоставления государственной услуги изложены в Стандарте.";
пункт 10-4 изложить в следующей редакции:
"10-4. По результатам осмотра воздушного судна в течение 1 (одного) рабочего дня составляется акт оценки о годности к эксплуатации гражданского воздушного судна (далее – акт оценки) по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При положительном результате акта оценки, сведения о гражданском воздушном судне включаются в Государственный реестр в соответствии с пунктом 11 настоящих Правил и выдается Свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна сроком на 5 (пять) лет или на срок действия договора аренды по форме, согласно приложению 4 к настоящим Правилам или вносятся изменения в свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна либо при отрицательном результате акта оценки оформляется мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 Стандарта, который направляется на портал в "личный кабинет" заявителя подписанный ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК). Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:

"8. Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді алу үшін өтініш беруші уәкілетті ұйымға www.egov.kz, www.elіcensе.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесін мемлекеттік тіркеуге өтінімді және осы Қағидаларға 2-1-қосымшаға сәйкес "Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында (бұдан әрі – Стандарт) көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын ұсынады.
Құжаттар топтамасымен ұсынылатын әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісі осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жасалады.
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып, қызмет көрсету процесінің сипаттамаларын, нысанын, мазмұны мен нәтижесін, сондай-ақ өзге де мәліметтерді қамтитын мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі Стандартта жазылған.";
10-4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10-4. Әуе кемесін қарап-тексеру нәтижелері бойынша 1 (бір) жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемесінің пайдалануға жарамдылығы туралы бағалау актісі (бұдан әрі – бағалау актісі) жасалады.
Бағалау актісі оң нәтижелі болған жағдайда, азаматтық әуе кемесі туралы мәліметтер осы Қағидалардың 11-тармағына сәйкес Мемлекеттік тізілімге енгізіледі және 5 (бес) жыл мерзімге немесе осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жалдау шартының қолданылу мерзіміне азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беріледі, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізіледі немесе бағалау актісінің нәтижесі теріс болған кезде Стандарттың 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап ресімделеді, ол уәкілетті ұйымның уәкілетті адамның ЭЦҚ қол қойылған порталдағы өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"23. Внесение изменений в Государственный реестр и в Свидетельство о государственной регистрации осуществляется уполномоченной организацией через портал в случаях изменения:
1) собственника (владельца) гражданского воздушного судна и (или) его наименования и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии);
2) эксплуатанта гражданского воздушного судна и (или) его наименования;
3) назначения гражданского воздушного судна, в связи с его переоборудованием;
4) срока действия Свидетельства о государственной регистрации при обращении заявителя до истечения срока его действия.";
пункты 27-2 и 27-3 изложить в следующей редакции:
"27-2. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) сотрудников уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.
Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
уполномоченной организацией – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если в течение 3 (трех) рабочих дней принято решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
27-3. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:

"23. Мемлекеттік тізілімге және мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізуді уәкілетті ұйым өзгерістер болған жағдайда портал арқылы жүзеге асырады:
1) азаматтық әуе кемесінің меншік иесі (иеленушісі) және (немесе) оның атауы және (немесе) оның тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда);
2) азаматтық әуе кемесін пайдаланушының және (немесе) оның атауының;
3) азаматтық әуе кемесін қайта жабдықтауға байланысты оның мақсаты болып табылады;
4) өтініш беруші өтініш жасаған кезде мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін оның қолданылу мерзімін қамтиды.";
27-2 және 27-3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"27-2. Уәкілетті ұйымның әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жүргізеді.
Өтініш берушінің шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
уәкілетті ұйымның – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауына жатады.
Шағым уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлғаға беріледі.
Уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылданса, уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
27-3. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның шағымды қарау мерзімі Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңының 25-бабының 4-тармағына сәйкес:

1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменном виде (при подаче жалобы на бумажном носителе) или электронной форме (при подаче жалобы в электронной форме) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК РК.";
пункт 29 изложить следующей редакции:
"29. При исключении гражданского воздушного судна из Государственного реестра (кроме случаев дерегистрации воздушного судна) заявитель представляет в уполномоченную организацию через портал следующие документы:
1) электронная копия заявки по форме согласно приложению 6, либо электронная копия заявки на замену свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна с национального опознавательного знака "UN" на государственный и регистрационный опознавательные знаки "UP" с последующим его исключением по форме согласно приложению 6-1 к настоящим Правилам и оригинала Свидетельства о государственной регистрации" с национальным опознавательным знаком "UN";
2) электронные копии документов, подтверждающих переход права собственности воздушного судна к иностранному государству (физическому, юридическому лицу) или другой документ, предусмотренный случаями, при которых воздушное судно может быть исключено из Государственного реестра или их копии;
3) в случае, когда собственник является нерезидентом Республики Казахстан: электронную копию документов удостоверяющих личность физического лица или Справку (свидетельство) о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица-заявителя;
4) электронная копия письменного согласия залогодержателя на исключение воздушного судна, если оно находится в залоге;
5) электронная копия акта на списание (в случае списания гражданского воздушного судна) по форме согласно приложению 1 к Правилам списания воздушных судов, утвержденных приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 9 марта 2011 года № 123 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6868);
6) электронная копия документов об утилизации воздушного судна или их копии (в случае списания воздушного судна);

1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімінің ұзартылғаны туралы жазбаша нысанда (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық түрде берілген кезде) хабарлайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Азаматтық әуе кемелерін Мемлекеттік тізілімнен шығарған кезде (әуе кемесін тіркеуден шығару жағдайларын қоспағанда) өтініш беруші уәкілетті ұйымға портал арқылы мынадай құжаттарды ұсынады:
1) осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімнің электрондық көшірмесі немесе осы Қағидаларға  6-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кейіннен алып тастай отырып, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті "UN" ұлттық тану белгісінен "UP" мемлекеттік және тіркеу тану белгісіне ауыстыруға өтінімнің және "UN" ұлттық тану белгісімен мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің түпнұсқасының электрондық көшірмесі;
2) әуе кемесінің меншік құқығының шет мемлекетке (жеке, заңды тұлғаға) өткендігін растайтын құжат немесе әуе кемесін Мемлекеттік тізілімнен шығаруға мүмкін жағдайлар қарастырған өзге де құжат немесе олардың электрондық көшірмелері;
3) меншік иесі Қазақстан Республикасының бейрезиденті болған жағдайда жеке тұлғаның тұлғаны куәландыратын құжаттарының немесе өтініш иесі – Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамасының (куәлік) электрондық көшірмесі;
4) әуе кемесі кепілде тұрған жағдайда кепіл ұстаушының оның тізілімнен шығарылуына жазбаша келісімінің электрондық көшірмесі;
5) Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 9 наурыздағы № 123 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6868 болып тіркелген) Әуе кемелерін есептен шығару қағидаларына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есептен шығарып тастау актісінің электрондық көшірмесі (әуе кемесі есептен шығарылған кезде);
6) әуе кемесін кәдеге жарату туралы құжаттардың электрондық көшірмесі немесе олардың көшірмелері (әуе кемесі есептен шығарылған кезде);

7) электронная копия акта о снятии опознавательных знаков с воздушного судна и подтверждающие фотоснимки (за исключением случаев списания воздушного судна).";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Уполномоченная организация осуществляет государственную регистрацию Безотзывных полномочий. Для регистрации Безотзывного полномочия эксплуатант или уполномоченная сторона воздушного судна представляет помимо обращения следующие документы:
1) копию документа, подтверждающего уплату сбора за регистрацию Безотзывного полномочия;
2) оригинал Безотзывного полномочия;
3) копию учредительного документа (для иностранных юридических лиц) или документ удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц).";
пункты 51 и 52 изложить в следующей редакции:
"51. Гражданскому воздушному судну, оснащенному оборудованием, работающим в режиме "S" вторичной обзорной радиолокации и имеющим устройство опознавания, при государственной регистрации присваивается 24 битовый адрес воздушного судна. Диапазоном адреса воздушного судна является 011010000011000000000001 - 011010000011001111111111 битов.
Уполномоченная организация осуществляет ведение журнала присвоения 24 битового адреса воздушного судна по форме согласно приложению 16 к настоящим Правилам в бумажном виде.
52. Aдреса присваиваются воздушным судам в соответствии со следующими принципами:
1) один и тот же 24 битовый код не присваивается более чем одному воздушному судну;
2) воздушному судну присваивается только один 24 битовый код, независимо от комплектации оборудования на борту;
3) 24 битовый код меняется только при изменении государства регистрации воздушного судна и никогда не изменяется во время полета;
4) при изменении государства регистрации воздушного судна, первоначальный присвоенный адрес аннулируется и уполномоченной организацией присваивается новый адрес;
5) 24 битовый код присваивается в целях опознавания воздушного судна и он не используется для передачи какой-либо конкретной информации;
6) воздушным судам не присваиваются адреса, состоящие из 24 нулей или 24 единиц;
7) адрес воздушного судна присваивается с учетом конкретного номера, присваиваемого уполномоченной организацией. Присваиваемый номер, записанный в десятичной системе, переводится в двоичное исчисление и вносится в выделенные ИКAО свободные 10 разрядов.";
дополнить пунктами 60-1 и 60-2 следующего содержания:
"60-1. Внесение изменений в Свидетельство о постановке на учет беспилотного летательного аппарата и в Реестр учета беспилотного летательного аппарата осуществляется уполномоченной организацией в случаях:

7) әуе кемесінен айырым белгілерді алып тастау туралы актісінің электрондық көшірмесі және оны растайтын фотосуреттер (әуе кемесін есептен шығару жағдайларын қоспаған кезде).";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Уәкілетті ұйым Қайтарып алынбайтын өкілеттіктерді мемлекеттік тіркеуді жүзеге асырады. Қайтарып алынбайтын өкілеттікті тіркеу үшін пайдаланушы немесе уәкілетті тарап өтініштен басқа мынадай құжаттарды тапсырады:
1) қайтарып алынбайтын өкілеттікті тіркеуге алым төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
2) қайтарып алынбайтын өкілеттіктің түпнұсқасы;
3) құрылтайшылық құжаттың (шетелдік заңды тұлғалар үшін) көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжат (шетелдік жеке тұлғалар үшін).";
51 және 52-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Екінші шолу радиолокаторының "S" режимімен жұмыс істейтін жабдықпен жарақталған және тану құрылғысы бар азаматтық әуе кемесіне мемлекеттік тіркеу кезінде әуе кемесінің 24-биттік адресі беріледі. Әуе кемесінің мекенжайының диапазоны 011010000011000000000001-011010000011001111111111 бит болып табылады.
Уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 16-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз түрінде әуе кемесінің 24-биттік адресін беру туралы журналын жүргізуді жүзеге асырады.
52. Әуе кемелеріне мекенжайлар мынадай қағидаттарға сәйкес тағайындалады:
1) бір және сол 24-биттік код бірден артық әуе кемесіне тағайындалмайды;
2) әуе кемесіне борттағы жабдықтарының жиынтық байланыссыз тек қана бір 24 биттік код тағайындалады;
3) 24-биттік код тек қана әуе кемесінің тіркеу мемлекеті өзгерген жағдайда ғана ауысады және ұшу уақытында ешқашан өзгермейді;
4) әуе кемесінің тіркеу мемлекеті өзгерген жағдайда тағайындалған алғашқы мекенжайы жойылады және уәкілетті ұйымымен жаңа мекенжай беріледі;
5) 24-биттік код әуе кемесін анықтау мақсатында тағайындалады және ол қандай да бір нақты ақпаратты жіберу үшін пайдаланылмайды;
6) әуе кемелеріне тек қана 24 нөлден немесе 24 бірліктен тұратын мекенжай тағайындалмайды;
7) уәкілетті ұйымының беретін нақты нөмірін есепке ала отырып, әуе кемесіне мекенжай тағайындалады. Ондық жүйеде жазылып тағайындалған нөмір екілік есептеуге аударылады және ИКАО бөлген 10 разрядтағы бос орынға енгізіледі.";
мынадай мазмұндағы 60-1 және 60-2-тармақтармен толықтырылсын:
"60-1. Пилотсыз ұшу аппаратын есепке қою туралы куәлікке және пилотсыз ұшу аппаратын есепке алу тізіліміне өзгерістер енгізуді уәкілетті ұйымымен мынадай жағдайларда:

1) изменения собственника (владельца) беспилотного летательного аппарата и (или) его наименования и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии);
2) изменения эксплуатанта беспилотного летательного аппарата и (или) его наименования;
3) истечения срока действия Свидетельства о постановке на учет беспилотного летательного аппарата.
60-2. При внесении изменений в Свидетельство о постановке на учет беспилотного летательного аппарата и в Реестр учета беспилотного летательного аппарата заявители представляют в канцелярию или электронную почту уполномоченной организации заявку на внесение изменений в Свидетельство о постановке на учет беспилотного летательного аппарата и в Реестр учета беспилотного летательного аппарата по форме согласно приложению 13-1 к настоящим Правилам с приложением следующих документов;
1) оригинала свидетельства о постановке на учет беспилотного летательного аппарата;
2) документы, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3) и 7) пункта 60 настоящих Правил.";
пункты 63 и 64 изложить в следующей редакции:
"63. Основаниями для отказа в постановке на учет или внесение изменений в Свидетельство о постановке на учет беспилотного летательного аппарата и в Реестр учета беспилотного летательного аппарата являются:
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, необходимых для выдачи свидетельства о постановке на учет, условиям, устанавливаемых пунктом 64 настоящих Правил соответственно;
3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении авиационной деятельности или его отдельных видов;
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением свидетельства о постановке на учет.
Отказ в выдаче свидетельства о постановке на учет осуществляется в письменном виде в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня поступления заявки.
64. При устранении выявленных недостатков заявитель повторно обращается в уполномоченную организацию для постановки на учет или внесение изменений в Свидетельство о постановке на учет беспилотного летательного аппарата и в Реестр учета беспилотного летательного аппарата.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему перечню;
приложение 2-1 изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему перечню;
приложение 6-1 изложить в редакции согласно приложению 3 к настоящему перечню;

1) пилотсыз ұшу аппаратының меншік иесі (иеленушісі) және (немесе) оның атауы және (немесе) оның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) өзгергенде;
2) пилотсыз ұшу аппаратын пайдаланушының және (немесе) оның атауының өзгеруі;
3) пилотсыз ұшу аппаратын есепке қою туралы куәліктің қолданылу мерзімі өткен кезде жүзеге асырылады.
60-2. Пилотсыз ұшу аппаратын есепке қою туралы куәлікке және пилотсыз ұшу аппаратын есепке алу тізіліміне өзгерістер енгізу кезінде өтініш берушілер уәкілетті ұйымның кеңсесіне немесе электрондық поштасына осы Қағидаларға 13-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жағдайда ұшу аппаратын есепке қою туралы куәлікке өзгерістер енгізуге өтінімді және пилотсыз ұшу аппаратын есепке алу тізілімін мынадай құжаттарды қоса бере отырып ұсынады;
1) пилотсыз ұшу аппаратын есепке қою туралы куәліктің түпнұсқасы;
2) Осы Қағидалардың 60-тармағының 1), 2), 3) және 7) тармақшаларында көзделген құжаттар.";
63 және 64-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"63. Пилотсыз ұшу аппаратын есепке алу немесе есепке алудан бас тарту туралы куәлікке және пилотсыз ұшу аппаратын есепке алу тізіліміне өзгерістер енгізу үшін негіздер болып табылады:
1) көрсетілетін өтініш берушінің ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) көрсетілетін өтініш берушінің және (немесе) пилотсыз ұшу аппаратын есепке алу куәлігін алуға қажетті ұсынылған материалдардың осы Қағидалардың 64-тармағында белгіленген жағдайға сәйкес келмеуі;
3) көрсетілетін өтініш берушіге қатысты оның авиациялық қызметіне немесе оның жекелеген қызмет түріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімінің (үкімінің) болуы;
4) көрсетілетін өтініш берушіге қатысты соттың заңды күшіне енген үкімінің болуы, оның негізінде көрсетілетін өтініш берушінің есепке алу куәлігін алумен байланысты арнаулы құқығынан айырылуы.
Есепке алу куәлігін беруден бас тарту жазбаша түрде өтініш келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.
64. Анықталған кемшіліктер түзетілгеннен кейін өтініш беруші уәкілетті ұйымға пилотсыз ұшу аппаратын есепке алу немесе пилотсыз ұшу аппаратын есепке алу туралы куәлікке және пилотсыз ұшу аппаратын есепке алу тізіліміне өзгерістер енгізу үшін уәкілетті ұйымға қайта жүгінеді.";
1-қосымша осы тізбеге 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
2-1-қосымша осы тізбеге 2-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
6-1-қосымша осы тізбеге 3-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;

приложение 13-1 изложить в редакции согласно приложению 4 к настоящему перечню;
приложение 16 изложить в редакции согласно приложению 5 к настоящему перечню.
5. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 19 июля 2017 года № 483 "Об утверждении Правил сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15633) следующие изменения:
в Правилах сертификации в сфере легкой и сверхлегкой авиации, утвержденных указанным приказом:
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Для получения сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации заявитель (эксплуатант) направляет в уполномоченную организацию через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz, www.elicense.kz (далее – портал) заявку по форме, согласно приложению 7 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 стандарта государственной услуги "Выдача сертификата летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации" (далее – Стандарт по выдаче сертификата летной годности ВС сверхлегкой авиации) согласно приложению 7-1 к настоящим Правилам.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. На основании положительного Акта оценки, выданный технической комиссией, уполномоченная организация оформляет сертификат летной годности воздушного судна сверхлегкой авиации по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам либо в случае отрицательного Акта оценки оформляется мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 Стандарта по выдаче сертификата летной годности ВС сверхлегкой авиации.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК). Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат государственной услуги направляется на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.";
пункт 29 изложить в следующей редакции:

13-1-қосымша осы тізбеге 4-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;
16-қосымша осы тізбеге 5-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
5. "Жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2017 жылғы 19 шілдедегі № 483 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15633 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жеңіл және аса жеңіл авиация саласындағы сертификаттау қағидаларында:
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын алу үшін өтініш беруші (пайдаланушы) уәкілетті ұйымға www.egov.kz, www.elicense.kz "электрондық үкіметтің" веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінімді және осы Қағидаларға 7-1-қосымшаға сәйкес "Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында (бұдан әрі – Аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын беру жөніндегі стандарт) көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жолдайды.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Уәкілетті ұйым техникалық комиссия берген оң Бағалау актісінің негізінде осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аса жеңіл авиация әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы сертификатын, не теріс Бағалау актісі болған жағдайда, Аса жеңіл авиация ӘК ұшуға жарамдылығы сертификатын беру жөніндегі стандарттың 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР ӘРПК) 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің порталдағы "жеке кабинетіне" жіберіледі.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"29. Для получения удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности заявитель (эксплуатант) направляет в уполномоченную организацию через портал заявку на сертификацию экземпляра гражданского воздушного судна по форме, согласно приложению 9 к настоящим Правилам и пакет документов по перечню, предусмотренному пунктом 8 стандарта государственной услуги "Выдача удостоверения соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности" (далее – Стандарт по выдаче удостоверения соответствия) согласно приложению 9-1 к настоящим Правилам.
Общие технические требования применяются к удостоверению легкой и сверхлегкой авиации (самолеты, вертолеты, планеры с мотором, автожиры, аэростатические воздушные суда) с максимальной взлетной массой не более 2250 кг.";
пункт 33 изложить в следующей редакции:
"33. На основании положительного акта оценки технического состояния и определения годности к полетам экземпляра гражданского воздушного судна, уполномоченная организация оформляет удостоверение соответствия экземпляра гражданского воздушного судна нормам летной годности по форме, согласно приложению 12 к настоящим Правилам либо в случае отрицательного акта оценки технического состояния и определения годности к полетам экземпляра гражданского воздушного судна оформляет мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги по основаниям указанным в пункте 9 Стандарта по выдаче удостоверения соответствия.
При выявлении оснований для отказа в оказании государственной услуги уполномоченная организация уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени, дате и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется не менее чем за 3 (три) рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги согласно статьи 73 АППК РК. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
По итогам заслушивания формируется результат оказания государственной услуги, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат государственной услуги направляется на портал в "личный кабинет" заявителя в форме электронного документа, подписанного ЭЦП уполномоченного лица уполномоченной организации.";
пункты 40 и 41 изложить в следующей редакции:
"40. Рассмотрение жалобы на административное действие (бездействие) сотрудников уполномоченной организации, связанное с принятием административного акта в административном (досудебном) порядке производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг.

"29. Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігіне арналған куәлікті алу үшін өтініш беруші (пайдаланушы) уәкілетті ұйымға портал арқылы осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемесінің данасын сертификаттауға өтінімді және осы Қағидаларға 9-1-қосымшаға сәйкес "Азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестік куәлігін беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандартының 8-тармағында (бұдан әрі – Сәйкестік куәлігін беру жөніндегі стандарт) көзделген тізбе бойынша құжаттар топтамасын жолдайды.
Жалпы техникалық талаптар жеңіл және аса жеңіл авиацияның ең ауыр ұшып көтерілу салмағы 2250 кг аспайтын куәліктеріне (ұшақтар мен тікұшақтар, моторлы планерлер, автожирлер, аэростаттық әуе кемелері) қолданылады.";
33-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"33. Азаматтық әуе кемесі данасының техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға жарамдылығын айқындау актісінің оң қорытындысы негізінде уәкілетті ұйым осы Қағидаларға 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша азаматтық әуе кемесі данасының ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігі куәлігін ресімдейді немесе азаматтық әуе кемесі данасының техникалық жай-күйін бағалау және ұшуға жарамдылығын айқындау актісі теріс болған жағдайда Сәйкестік куәлігін беру жөніндегі стандарттың 9-тармағында көрсетілген негіздер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауапты ресімдейді.
Мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту үшін негіздер анықталған жағдайда, уәкілетті ұйым өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізу уақыты, күні және орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама ҚР ӘРПК-нің 73-бабына сәйкес мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін кемінде 3 (үш) жұмыс күні бұрын жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау қорытындылары бойынша мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі немесе мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту қалыптастырылады.
Мемлекеттік көрсетілетін қызмет нәтижесі уәкілетті ұйымның уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ қойылған электрондық құжат нысанында өтініш берушінің "жеке кабинетіне" жіберіледі.";
40 және 41-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"40. Уәкілетті ұйымның әкімшілік актіні әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен қабылдауға байланысты әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган жүргізеді.

Жалоба заявителя в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению:
уполномоченной организацией – в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации;
уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг – в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
Жалоба подается в уполномоченную организацию и (или) уполномоченный орган в сфере гражданской авиации и (или) должностному лицу, чье решение, действие (бездействие) обжалуются.
Уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом уполномоченная организация, уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не направляют жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если в течение 3 (трех) рабочих дней принято решение либо иное административное действие, полностью удовлетворяющие требованиям, указанным в жалобе.
41. Срок рассмотрения жалобы уполномоченной организацией, уполномоченным органом в сфере гражданской авиации, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг в соответствии с пунктом 4 статьи 25 Закона о государственных услугах продлевается не более чем на 10 (десять) рабочих дней в случаях необходимости:
1) проведения дополнительного изучения или проверки по жалобе либо проверки с выездом на место;
2) получения дополнительной информации.
В случае продления срока рассмотрения жалобы должностное лицо, наделенное полномочиями по рассмотрению жалоб, в течение 3 (трех) рабочих дней с момента продления срока рассмотрения жалобы сообщает в письменном виде (при подаче жалобы на бумажном носителе) или в электронной форме (при подаче жалобы в электронной форме) заявителю, подавшему жалобу, о продлении срока рассмотрения жалобы с указанием причин продления.
Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке согласно пункту 5 статьи 91 АППК РК.".
Приложение 1 к перечню
Приложение 1
к Правилам государственной
регистрации гражданских
воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
___________________________________________________
наименование уполномоченной организации
от _________________________________________________
Фамилия Имя Отчество (при его наличии) заявителя
____________________ № удостоверения личности (паспорта)
___________________________________________________
наименование организации юридического лица
____________________________
адрес, контактный телефон
____________________________ (ИИН/БИН)
___________________________________
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Заявка на государственную регистрацию воздушного судна
1
Прошу произвести государственную регистрацию воздушного судна (тип ВС) ________________:
Выдать
Внести изменения в Свидетельство о государственной регистрации в связи с изменением:
собственника (владельца) гражданского воздушного судна и (или) его наименования и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии);
эксплуатанта гражданского воздушного судна и (или) его наименования;
назначения гражданского воздушного судна, в связи с его переоборудованием;
срока действия Свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна;
2.
Данные о воздушном судне:
2.1
Государство прежней регистрации гражданского воздушного судна:
(наименование и опознавательный знак государства прежней регистрации)
2.2
Опознавательный знак:
2.3
Серийный (заводской) номер
2.4
Дата выпуска завода: (день, месяц, год)
2.5
Изготовитель (завод, государство):
2.6
Назначение гражданского воздушного судна
2.7
Класс гражданского воздушного судна
2.8
Мощность двигателя
2.9
Максимальная взлетная масса
3.0
Дата и место проведения последнего ремонта
3.1
Кем и когда произведен технический осмотр или летное испытание
3.2
Остаток ресурса воздушного судна до ремонта (в часах, посадках, годах)
3.3
Место постоянного базирования воздушного судна:
3.4
Вид права на воздушное судно (нужное подчеркнуть):

Өтініш берушінің шағымы Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес:
уәкілетті ұйымның – оны тіркеген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде;
азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның оны тіркеген күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қарауына жатады.
Шағым уәкілетті ұйымға және (немесе) азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға және (немесе) шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды тұлғаға беріледі.
Уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалып отырған лауазымды адам шағым келіп түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын шешім не өзге де әкімшілік әрекет қабылданса, уәкілетті ұйым, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган, лауазымды адам, шешімге, әрекетке (әрекетсіздікке) шағым жасайды, шағымды қарайтын органға шағым жібермейді.
41. Уәкілетті ұйымның, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы заңның 25-бабының 4-тармағына сәйкес шағымды қарау мерзімі:
1) шағым бойынша қосымша зерделеу немесе тексеру не жергілікті жерге барып тексеру жүргізу;
2) қосымша ақпарат алу қажет болған жағдайларда 10 (он) жұмыс күнінен аспайтын мерзімге ұзартылады.
Шағымды қарау мерзімі ұзартылған жағдайда шағымдарды қарау жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды адам шағымды қарау мерзімі ұзартылған кезден бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағым берген өтініш берушіге ұзарту себептерін көрсете отырып, шағымды қарау мерзімін ұзарту туралы жазбаша түрде (шағым қағаз жеткізгіште берілген кезде) немесе электрондық нысанда (шағым электрондық нысанда берілген кезде) хабарлайды.
Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, сотқа жүгінуге ҚР ӘРПК-нің 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін жол беріледі.".
Тізбеге 1-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
__________________________
уәкілетті ұйымның атауы
_________________________
өтініш берушінің тегі, аты-жөні (болған жағдайда)
____________________________
жеке куәліктің (паспорт) №
____________________________
заңды тұлға ұйымының атауы
____________________________
мекенжайы, байланыс телефоны
____________________________
(ЖСН / БСН)
____________________________
Тегі Аты Әкесінің Аты (болған жағдайда)
Әуе кемесін мемлекеттік тіркеуге арналған өтінім
1
Әуе кемесін (ӘК үлгісі) мемлекеттік тіркеуді жүргізуді сұраймын ________________:
Берілсін: мынадай өзгерістерге байланысты азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу:
азаматтық әуе кемесінің меншік иесі (иесі) және (немесе) оның атауы және (немесе) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
азаматтық әуе кемесін пайдаланушы және (немесе) оның атауы (бар болса);
азаматтық әуе кемесін қайта жабдықтауға байланысты оның мақсаты;
азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің қолданылу мерзімі;
2.
Әуе кемесі туралы деректер:
2.1
Азаматтық әуе кемесін бұрынғы тіркеген мемлекет:
(бұрынғы тіркелген мемлекеттің атауы және айырым белгісі)
2.2
Тану белгісі:
2.3
Сериялық (зауыттық) нөмірі
2.4
Зауыттан шығарылған күні: (күні, айы, жылы)
2.5
Дайындаушы (зауыт, мемлекет):
2.6
Азаматтық әуе кемесінің мақсаты
2.7
Азаматтық әуе кемесінің сыныбы
2.8
Қозғалтқыш қуаты
2.9
Ең жоғары ұшу салмағы
3.0
Соңғы жөндеу жүргізілген күні мен орны
3.1
Техникалық байқауды немесе ұшу сынағын кім және қашан жүргізді
3.2
Жөндеуге дейінгі әуе кемесі ресурсының қалдығы (сағатпен, қонумен, жылдармен)
3.3
Әуе кемесінің тұрақты орналасу орны:
3.4
Әуе кемесіне құқық түрі (қажеттісінің астын сызу):

1) право собственности;
2) право эксплуатации;
3) право оперативного управления;
4) право хозяйственного управления.
4.
Номер договора и дата приобретения:
Собственником
№_____ "__" ________20__ года
Эксплуатантом
№_____ "__" ________20__ года
Категория собственника (подчеркнуть):
1) физическое лицо;
2) юридическое лицо.
5.
Категория документа собственника (для юридического лица):
наименование юридического лица:
БИН юридического лица
юридический адрес собственника (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
номер телефона, факса и
e-mail адрес собственника
6.
Категория документа собственника (для физического лица)
серия и дата выдачи документа
№ ___ "__" ______ 20__ года
Фамилия Имя Отчество (при его наличии), дата рождения
________ "__" ____20__ года
ИИН
адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
номер телефона, факса и
e-mail адрес
7.
Категория документа эксплуатанта (для юридического лица):
наименование юридического лица
БИН юридического лица
юридический адрес эксплуатанта (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
номер телефона, факса и
e-mail адрес эксплуатанта
8.
Категория документа эксплуатанта (для физического лица)
Серия и дата выдачи документа
№ ___ "__" _____ 20__ года
Фамилия Имя Отчество (при его наличии), дата рождения
_____ "__" ______20__ года
ИИН
адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
номер телефона, факса и e-mail адрес
9.
Номер, дата и сумма сбора:
№____ "__" _____20___года _________ тенге.
10.
Контактное лицо (Фамилия Имя Отчество (при его наличии), должность, номер телефона, факса и e-mail адрес)
11.
В случае получения под услуг (как Сертификата по шуму, радиопередающую аппаратуру) Заполните данные по ниже указанным таблицам
1.
Номер, дата и сумма сбора: № ____ "__" __________ 20___ года _________ тенге.
Для получения Сертификата по шуму
+/-
Опишите
Самолет
Вертолет
другие
Данные воздушного винта (при его наличии)
Максимальная взлетная масса воздушного судна
Максимальная посадочная масса воздушного судна
Стандарт сертификации по шуму
Дополнительная модификация, введенные с целью приведения в соответствие с применяемыми Стандартами сертификации по шуму
Уровень шума сбоку от взлетно-посадочной полосы/на режиме полной мощности
Уровень шума при заходе на посадке
Уровень шума при пролете
Уровень шума при перелете
Уровень шума при взлете
для получения Разрешения на использование радиопередающей аппаратуры, установленной на гражданских воздушных судах
Самолет
Вертолет
другие
Перечень радиопередающих устройств, работающих в авиационном радиочастотном диапазоне:
Сведения о подтверждении:
отсутствия обременения на регистрируемое гражданское воздушное судно;
наличия оборудования, обеспечивающее передачу данных о состоянии и местоположении борта, предназначенного для перевозки грузов посредством наземных и спутниковых каналов за исключением случаев внесения изменений в Государственный реестр и в Свидетельство о государственной регистрации;
оплаты сбора за государственную регистрацию или перерегистрацию гражданских воздушных судов ________________________________________________________
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащихся в информационных системах (Собственник/ Эксплуатант)
Собственник гражданского воздушного судна (для юридического лица)
Эксплуатант гражданского воздушного судна (для юридического лица)
Место печати (при его наличии) "__" ___________ 20__года (для физического лица): _____________________________________ подпись, Фамилия Имя Отчество (при его наличии) "__" ___________ 20__года
Приложение 2 к перечню

1) меншік құқығы;
2) пайдалану құқығы;
3) жедел басқару құқығы;
4) шаруашылық басқару құқығы.
4.
Шарттың нөмірі және сатып алу күні:
Меншік иесі
№_____ "__" ________20__ жыл
Пайдаланушы
№_____ "__" ________20__ жыл
Меншік иесінің санаты (астын сызу):
1) жеке тұлға;
2) заңды тұлға.
5.
Меншік иесі құжатының санаты (заңды тұлға үшін):
заңды тұлғаның атауы:
заңды тұлғаның БСН
меншік иесінің заңды мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үйдің нөмірі, пәтер)
меншік иесінің телефон, факс нөмірі және e-mail мекенжайы
6.
Меншік иесі құжатының санаты (жеке тұлға үшін):
Құжаттың сериясы және берілген күні:
№ ___ "__" ______ 20__ жыл
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), туған күні
________ "__" ____20__ жыл
ЖСН
мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үй нөмірі, пәтер)
телефон, факс нөмірі және
e-mail мекенжайы
7.
Пайдаланушы құжатының санаты (заңды тұлға үшін):
заңды тұлғаның атауы
заңды тұлғаның БСН
пайдаланушының заңды мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үйдің нөмірі, пәтер)
пайдаланушының телефон, факс нөмірі және e-mail мекенжайы
8.
Пайдаланушы құжатының санаты (жеке тұлға үшін):
Құжаттың сериясы және берілген күні
№ ___ "__" _____ 20__ жыл
Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), туған күні
_____ "__" ______20__ жыл
ЖСН
мекенжайы (облыс, аудан, елді мекен, көше, үй нөмірі, пәтер)
телефон, факс нөмірі және e-mail мекенжайы
9.
Алым нөмірі, күні және сомасы:
№____ "__" _____20___жылғы______ теңге.
10.
Байланысушы тұлға (Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), лауазымы, телефон, факс нөмірі және e-mail мекенжайы)
11.
Қызметтерді алған жағдайда (Шуыл бойынша сертификат, радиотаратқыш аппаратура ретінде) төменде көрсетілген кестелер бойынша деректерді толтырыңыз
12.
Алым нөмірі, күні және сомасы: № ____ "__" __________ 20___ жылғы ______ теңге.
Шуыл бойынша сертификат алу үшін
+/-
сипаттаңыз
Ұшақ
Тікұшақ
басқа
Әуе винтінің деректері (бар болса)
Әуе кемесінің ең жоғары ұшу массасы
Әуе кемесінің ең жоғары қону массасы
Шуылды сертификаттау стандарты
Қолданылатын шуыл бойынша сертификаттау стандарттарына сәйкес келтіру мақсатында енгізілген қосымша модификация
Ұшу-қону жолағының бүйіріндегі шу деңгейі / толық қуат режимінде
Қону кезінде шу деңгейі
Ұшу кезіндегі шу деңгейі
Ұшып келу кезіндегі шу деңгейі
Ұшып кету кезіндегі шу деңгейі
азаматтық әуе кемелерінде орнатылған радиотаратушы аппаратураны пайдалануға рұқсат алу үшін
Ұшақ
Тікұшақ
басқа
Авиациялық радиожиілік диапазонында жұмыс істейтін радиотаратушы құрылғылардың тізбесі:
Мыналардың:
тіркелетін азаматтық әуе кемесіне ауыртпалықтың болмауын;
Мемлекеттік тізілімге және Мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу жағдайларын қоспағанда, жерүсті және спутниктік арналар арқылы жүктерді тасымалдауға арналған борттың жай-күйі мен орналасқан жері туралы деректерді беруді қамтамасыз ететін жабдықтың болуын;
азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркегені немесе қайта тіркегені үшін алым төлеуін растау туралы мәліметтер. _______________________________________☐_________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін (Меншік иесі/ Пайдаланушы)
Азаматтық әуе кемесінің меншік иесі (заңды тұлға үшін)
Азаматтық әуе кемесін пайдаланушы (заңды тұлға үшін)
Мөр орны (бар болса)
"__" ___________ 20__жыл (жеке тұлға үшін): _____________________________________
қолы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
"__" ___________ 20__жыл
Тізбеге 2-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына

Приложение 2-1
к Правилам государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Стандарт государственной услуги "Выдача свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан"
Наименование услугодателя
Aкционерное общество "Aвиационная администрация Казахстана"
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
портал
3
Срок оказания государственной услуги
20 (двадцати) рабочих дней.
При оказании услуги по принципу "одного заявления" – 25 рабочих дней, из них:
при выдаче свидетельств о государственной регистрации гражданских воздушных судов Республики Казахстан – 20 (двадцать) рабочих дней;
при выдаче сертификата воздушного судна по шуму и (или) выдаче разрешения на использование радиопередающей аппаратуры – 5 (пять) рабочих дней.
4
Форма оказания государственной услуги
Электронная (полностью автоматизированная) / оказываемая по принципу "одного заявления".
5
Результат оказания государственной услуги
Выдача свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна, внесение изменений в свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна либо мотивированный ответ об отказе в оказании государственной услуги.
Форма предоставления результата оказания государственной услуги: Электронная (полностью автоматизированная) / оказываемая по принципу "одного заявления".
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
За сертификацию взимается сбор в порядке и размерах, определяемых Кодексом Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс).
Ставки сбора за регистрацию гражданского воздушного судна составляют:
1) за государственную регистрацию гражданских воздушных судов – 7 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора;
2) за перерегистрацию гражданских воздушных судов – 7 месячных расчетных показателя, действующих на дату оплаты сбора.
Оплата сбора осуществляется в наличной и безналичной форме через банки второго уровня и организации, осуществляющие отдельные виды банковских операций, а также в безналичной форме через платежный шлюз "электронного правительства".
7
График работы
1) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов, в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно трудовому законодательству Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем);

2-1-қосымша
"Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктер беру" мемлекеттік көрсетілетін қызмет стандарты
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Қазақстанның авиациялық әкімшілігі" акционерлік қоғамы
2
Мемлекеттік қызметті ұсыну тәсілдері (қол жеткізу арналары)
портал
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
20 (жиырма) жұмыс күні.
"Бір өтініш" қағидаты бойынша қызметті көрсету мерзімі – 25 жұмыс күнін құрайды, оның ішінде:
Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерді беру мерзімі – 20 (жиырма) жұмыс күнін құрайды;
шуыл бойынша әуе кемесінің сертификатын беру және (немесе) радиомен хабарлау аппаратурасын пайдалануға рұқсат беру мерзімі – 5 (бес) жұмыс күнін құрайды.
4
Мемлекеттік қызметті көрсету нысаны
Электрондық (толық автоматтандырылған) /
"Бір өтініш" қағидаты бойынша қызмет көрсетілуі.
5
Мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі
Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беру, азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу не мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тарту туралы дәлелді жауап.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесін ұсыну нысаны:
электрондық (толық автоматтандырылған) /"бір өтініш" қағидаты бойынша көрсетілетін.
6
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде өтініш берушіден алынатын төлем мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері
Сертификаттау үшін "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексінде (Салық кодексі) айқындалатын тәртіппен және мөлшерде алым алынады.
Азаматтық әуе кемесін тіркеу үшін алым мөршерлемелері:
1) Азаматтық әуе кемелерін мемлекеттік тіркегені үшін – алым төленген күні қолданыстағы 7 айлық есептік көрсеткіш;
2) азаматтық әуе кемелерін қайта тіркегені үшін – алым төленген күні қолданыстағы 7 айлық есептік көрсеткіш.
Алымды төлеу екінші деңгейдегі банктер және банк операцияларының жекелеген түрлерін жүзеге асыратын ұйымдар арқылы қолма-қол және қолма-қол емес нысанда, сондай-ақ "электрондық үкімет" төлем шлюзі арқылы қолма-қол емес нысанда жүзеге асырылады.
7
Жұмыс кестесі
1) портал – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады);

2) услугодатель – с понедельника по пятницу включительно, с 9.00 до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов, кроме выходных и праздничных дней согласно трудовому законодательству Республики Казахстан.
8
Перечень документов необходимых для оказания государственной услуги
для получения свидетельства о государственной регистрации гражданского воздушного судна
1) заявка на государственную регистрацию воздушного судна согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
3) электронная копия договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
4) электронная копия документа подтверждающего, письменное согласие участников долевой собственности при продаже доли в праве общей собственности на воздушное судно лицу, не являющийся участником собственности на воздушное судно (при долевой собственности);
5) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
6) электронная копия акта приема-передачи гражданского воздушного судна;
7) электронная копия акта проверки технического состояния воздушного судна;
8) электронная копия сертификата типа или эквивалентного ему документа, удостоверяющего его соответствие нормам летной годности, выданной государством разработчика гражданского воздушного судна.
При наличии предоставляются следующие документы:
1) электронная копия документа, подтверждающего исключение гражданского воздушного судна из реестра государственной авиации или из реестра гражданских воздушных судов иностранного государства;
2) электронная копия экспортного сертификата летной годности;
3) электронная копия документов о переоборудовании воздушного судна;
4) электронная копия временного удостоверения о годности воздушного судна к полетам, выданное заводом-изготовителем;
для внесения изменений в свидетельство о государственной регистрации гражданского воздушного судна:
при изменении собственника (владельца) гражданского воздушного судна и (или) его наименования и (или) его фамилии, имени, отчества (при его наличии);
эксплуатанта гражданского воздушного судна и (или) его наименования либо срока действия Свидетельства о государственной регистрации:

2) көрсетілетін қызметті беруші – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерінен басқа, дүйсенбіден бастап жұманы қоса алғанда, сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін.
8
Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу үшін мемлекеттік қызмет көрсету үшін қажетті құжаттар тізбесі
Азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікті алу үшін
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес әуе кемесін мемлекеттік тіркеуге арналған өтінім;
2) құрылтай құжатының (заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
3) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған сатып алу-сату шартының немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);
4) әуе кемесіне ортақ меншік құқығындағы үлесті әуе кемесіне меншікке қатысушы болып табылмайтын тұлғаға сату кезінде (үлестік меншік кезінде) үлестік меншікке қатысушылардың жазбаша келісімін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың ресми аудармасы бар электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);
6) азаматтық әуе кемесін қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі;
7) әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
8) азаматтық әуе кемесін әзірлеуші мемлекет берген үлгі сертификатының немесе оның ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкестігін куәландыратын оған балама құжаттың электрондық көшірмесі.
Болған жағдайда мынадай құжаттар ұсынылады:
1) Азаматтық әуе кемесінің мемлекеттік авиация тізілімінен немесе шет мемлекеттің азаматтық әуе кемелері тізілімінен шығарылғанын растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
2) ұшуға жарамдылығының экспорттық сертификатының электрондық көшірмесі;
3) әуе кемесін қайта жабдықтау туралы құжаттардың электрондық көшірмесі;
4) әуе кемесінің ұшуға жарамдылығы туралы дайындаушы зауыт берген уақытша куәліктің электрондық көшірмесі;
азаматтық әуе кемесін мемлекеттік тіркеу туралы куәлікке өзгерістер енгізу үшін:
азаматтық әуе кемесінің меншік иесі және (немесе) оның атауы және (немесе) тегі, аты, әкесінің аты (бар болса);
азаматтық әуе кемесінің пайдаланушысы және (немесе) оның атауы өзгерген кезде:

1) заявка на государственную регистрацию воздушного судна согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц);
3) электронная копия договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора купли-продажи или иного документа, подтверждающего право собственности на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
4) электронная копия документа подтверждающего, письменное согласие участников долевой собственности при продаже доли в праве общей собственности на воздушное судно лицу, не являющийся участником собственности на воздушное судно (при долевой собственности);
5) электронная копия договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на государственном и (или) русском языках или электронная копия нотариально заверенного договора аренды, лизинга, имущественного найма, иного документа, подтверждающего право пользования воздушным судном на английском языке с официальным переводом (для иностранных физических и юридических лиц);
6) электронная копия акта приема-передачи гражданского воздушного судна;
при изменении назначения воздушного судна, после его переоборудования:
1) заявка на государственную регистрацию воздушного судна согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) электронная копия документов на право переоборудования гражданского воздушного судна;
3) электронная копия акта проведенных работ по переоборудованию гражданского воздушного судна;
4) электронная копия акта проверки технического состояния воздушного судна по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
5) электронная копия учредительного документа (для юридических лиц) или электронные копии документа, удостоверяющих личность (для иностранных физических лиц) либо нотариально заверенных учредительных документов (для иностранных юридических лиц).
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных заявителем и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие заявителя и (или) представленных материалов, данных и сведений, требованиям настоящих Правил, нормам летной годности, Закона;

1) әуе кемесін мемлекеттік тіркеуге өтінім;
2) құрылтай құжатының (заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариалды куәландырылған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері;
3) мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде меншік құқығын растайтын сатып алу-сату шартының немесе өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған сатып алу-сату шартының немесе ресми аудармасы бар ағылшын тілінде меншік құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);
4) әуе кемесіне ортақ меншік құқығындағы үлесті әуе кемесіне меншікке қатысушы болып табылмайтын тұлғаға сату кезінде (үлестік меншік кезінде) үлестік меншікке қатысушылардың жазбаша келісімін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі;
5) жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін мемлекеттік және (немесе) орыс тілдерінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың электрондық көшірмесі немесе нотариалды куәландырылған жалдау, лизинг, мүліктік жалдау шартының, әуе кемесін ағылшын тілінде пайдалану құқығын растайтын өзге де құжаттың ресми аудармасы бар электрондық көшірмесі (шетелдік жеке және заңды тұлғалар үшін);
6) азаматтық әуе кемесін қабылдау-тапсыру актісінің электрондық көшірмесі; әуе кемесінің мақсаты өзгерген кезде, оны қайта жабдықтағаннан кейін:
1) әуе кемесін мемлекеттік тіркеуге өтінім;
2) азаматтық әуе кемесін қайта жабдықтау құқығына арналған құжаттардың электрондық көшірмесі;
3) азаматтық әуе кемесін қайта жабдықтау бойынша жүргізілген жұмыстар актісінің электрондық көшірмесі;
4) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша әуе кемесінің техникалық жай-күйін тексеру актісінің электрондық көшірмесі;
5) құрылтай құжатының (заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмесі немесе жеке басты куәландыратын құжаттың (шетелдік жеке тұлғалар үшін) не нотариат куәландырған құрылтай құжаттарының (шетелдік заңды тұлғалар үшін) электрондық көшірмелері қоса беріледі.
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) өтініш беруші ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) анық еместігін анықтау;
2) өтініш берушінің және (немесе) ұсынылған материалдардың, деректер мен мәліметтердің осы Қағидалардың талаптарына, ұшуға жарамдылығы нормаларына, Заңға сәйкес келмеуі;

3) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения услуги;
4) в отношении заявителя имеется вступившее в законную силу решение суда, на основании которого заявитель лишен специального права, связанного с получением услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Aдреса мест оказания государственной услуги размещены на интернет-ресурсах:
Министерства – www.miid.gov.kz, раздел "Государственные услуги", раздел "Комитет гражданской авиации";
Услугополучатель имеет возможность получения:
государственной услуги в электронной форме через портал при условии наличия ЭЦП;
информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" портала, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг.
Телефон Единого контакт центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.
Приложение 3 к перечню
Приложение 6-1
к Правилам государственной регистрации
гражданских воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
_______________________________________________
наименование уполномоченной организации
от _____________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) заявителя _________________________________
№ удостоверения личности (паспорта) ________________________________
наименование организации юридического лица ________________________
адрес, контактный телефон __________________________________________
(ИИН/БИН) _________________________________
Ф.И.О. (при его наличии)
Заявка
Прошу произвести замену Свидетельства о государственной регистрации
гражданского воздушного судна с национального опознавательного знака "UN"
на государственный и регистрационный опозновательные знаки "UP" и исключить
воздушное судно_________________________________, (тип воздушного судна)
принадлежащее:
собственнику _____________________________________________________
эксплуатанту _____________________________________________________
из Государственного реестра гражданских воздушных судов Республики Казахстан
и выдать на него Свидетельство об исключении.
Причина, по которой воздушное судно исключается __________________
Данные о воздушном судне:
1. Тип гражданского воздушного судна: _____________________________
2. Опознавательный знак: _________________________________________

3) өтініш берушіге қатысты қызметті немесе көрсетілетін қызметті алуды талап ететін жекелеген қызмет түрлеріне тыйым салу туралы заңды күшіне енген сот шешімінің (үкімінің) болуы;
4) өтініш берушіге қатысты заңды күшіне енген сот шешімінің болуы, оның негізінде өтініш беруші көрсетілетін қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылуы.
10
Мемлекеттік қызметті, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсету ерекшеліктері ескеріле отырып қойылатын өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет көрсету орындарының мекенжайлары мынадай интернет-ресурстарда орналастырылған:
Министрліктің – www.​miid.​gov.​kz, "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер" бөлімі, "Азаматтық авиация комитеті" бөлімі;
Көрсетілетін қызметті алушы мыналарды алуға мүмкіндігі бар:
ЭЦҚ болған жағдайда портал арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызмет көрсету;
порталдағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат.
Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығының телефоны: 1414, 8 800 080 7777.
Тізбеге 3-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
6-1-қосымша
Нысан
____________________________
уәкілетті ұйымның атауы
_______________________ - дан
өтініш берушінің Тегі Аты
Әкесінің аты (болған жағдайда)
____________________________
Жеке куәлігінің (паспортының)
____________________________
Заңды тұлға ұйымның атауы
____________________________
мекенжайы, байланыс телефоны
____________________________
(ЖСН/БСН)
____________________________
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Өтінім
Азаматтық әуе кемесін мемлекетік тіркеу туралы куәлікті "UN" ұлттық тану белгісінен
"UP" мемлекетік және тіркеу тану белгілеріне ауыстыруды жүргізуді және әуе кемесін
алып тастауды сұраймын _____________________, (әуе кемесінің үлгісі)
Меншік иесі _____________________________________________________
Пайдаланушы _____________________________________________________
тиесілі __________________________________________________________ әуе
(әуе кемесінің үлгісі) кемесін Қазақстан Республикасының азаматтық әуе кемелерінің
Мемлекеттік тізілімінен
шығаруыңызды және шығуы туралы куәлігін беруіңізді өтінемін.
Әуе кемесін шығарылу себебі ______________________________________
Әуе кемесі туралы деректер:
1. Азаматтық әуе кемесінің үлгісі ________________________________
2. Айырым белгісі ________________________________________________

3. Серийный (заводской) номер: ___________________________________
4. Дата выпуска с завода: (день, месяц, год) __________________________
5. Изготовитель (завод, государство): _______________________________
6. Назначение гражданского воздушного судна: ______________________
7. Мощность двигателя (кВт): _____________________________________
8. Максимальная взлетная масса ___________________________________
9. Остаток ресурса воздушного судно до ремонта:
(в часах, посадках, годах) _________________________________________
10. Кем и когда произведен технический осмотр или летное испытание: _
11. Дата снятия опознавательных знаков с воздушного судна:___________
12. Дата аннулирования 24 битового кода: ___________________________
13. Дата исключения ВС из приложения к Сертификату эксплуатанта
(Свидетельства на выполнения авиационных работ) ____________________
14. Дата согласия залогодержателя ВС _______________________________
15. Дата списания ВС ______________________________________________
16. Место базирования: ____________________________________________
17. Государство, в которое экспортируется воздушное судно: ____________
18. Категория документа собственника (для юридического лица):
1) наименование юридического лица:_________________________________
2) БИН юридического лица: _________________________________________
3) юридический адрес собственника (область, район, населенный пункт, улица,
номер дома, квартира)
__________________________________________________________________
4) номер телефона, факса и e-mail адрес собственника: ___________________
Категория документа собственника (для физического лица):
1) серия и дата выдачи документа: № ___ "__" _____ 20__ года.
2) Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения: ____ "__" ________20__ года,
ИИН _______________________
3) адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
__________________________________________________________________
4) номер телефона, факса и e-mail адрес: _______________________________
19. Категория документа эксплуатанта (для юридического лица):
1) наименование юридического лица: __________________________________
2) БИН юридического лица: __________________________________________
3) юридический адрес эксплуатанта (область, район, населенный пункт, улица,
номер дома, квартира)
___________________________________________________________________
4) номер телефона, факса и e-mail адрес эксплуатанта: ____________________
Категория документа эксплуатанта (для физического лица):

3. Сериялық (зауыттық) нөмірі _____________________________________
4. Зауыттан шығарылған күні (күні, айы, жылы) _______________________
5. Шығарушы (зауыт, мемлекет) ___________________________________
6. Азаматтық әуе кемесінің тағайындалуы ____________________________
7. Қозғалтқыш қуаты (кВт) _______________________________________
8. Барынша ұшу массасы ___________________________________________
9. Әуе кемесінің жөндеуге дейінгі қалдық ресурсы
(сағат, қону, жыл) ___________________________________________
10. Кім және қашан техникалық қарап-тексеруді немесе ұшу сынағын жүргізді
_________________________________________________________________
11. Әуе кемесінен айырым белгілерін алып тастау күні: _______________
12. 24-биттік кодтың жойылу күні: ________________________________
13. ӘК Пайдаланушы сертификатының
(Авиациялық жұмыстарды орындау куәлігінің)
қосымшасынан шығару күні ____________
14. ӘК кепілұстаушының келісімінің күні ___________________________
15. ӘК есептен шығарылу күні ______________________________________
16. Әуе кемесінің орналасу орны ____________________________________
17. Әуе кемесі экспортталған мемлекет _______________________________
18. Меншік иесі құжатының санаты (заңды тұлға үшін):
1) заңды тұлғаның атауы: __________________________________________
2) заңды тұлғаның БСН-і: ___________________________________________
3) меншік иесінің заңды мекенжайы (облысы, ауданы, елді мекені, көшесі,
үйдің нөмірі, пәтері) _________________________________________
4) меншік иесінің телефон нөмірі, факсы және e-maіl мекенжайы:
_________________________________________________________________
Меншік иесінің құжатының санаты (жеке тұлға үшін):
1) құжаттың сериясы және берілген күні № ___ 20 ___ жылғы "__" ___
2) Т.А.Ә. (болған жағдайда), туған күні: __________ 20 ___ жылғы "__" ______ ,
ЖСН ____________________________________.
3) мекенжайы (облысы, ауданы, елді мекені, көшесі, үйдің нөмірі, пәтері)
_________________________________________________________________
4) телефон нөмірі, факсы және e-maіl мекенжайы:
_________________________________________________________________
19. Пайдаланушы құжатының санаты (заңды тұлға үшін):
1) заңды тұлғаның атауы: ____________________________________
2) заңды тұлғаның БСН-і: ____________________________________
3) пайдаланушының заңды мекенжайы (облысы, ауданы, елді мекені, көшесі,
үйдің нөмірі, пәтері) _________________________________________
4) пайдаланушының телефон нөмірі, факсы және e-maіl мекенжайы:
_________________________________________________________________
Пайдаланушы құжатының санаты (жеке тұлға үшін):

1) серия и дата выдачи документа: № ___ "__" _____ 20__ года.
2) Ф.И.О. (при его наличии), дата рождения: _____ "__" _________20__ года,
ИИН _______________
3) адрес (область, район, населенный пункт, улица, номер дома, квартира)
________________________________________________________________
4) номер телефона, факса и e-mail адрес:_____________________________
20. Контактное лицо (Ф.И.О. (при его наличии), должность, номер телефона,
факса и e-mail адрес):
_____________________________________________________________________
Согласен на использования сведений, составляющих охраняемую законом тайну,
содержащихся в информационных системах Собственник гражданского
воздушного судна (для юридического лица):
_____________________________________________________________________
подпись руководителя, Ф.И.О. (при его наличии)
Место печати (при его наличии) "___" ___________ 20__года (для физического лица):
____________________________________________________________
подпись, Ф.И.О. (при его наличии) "___" ___________ 20__года
Эксплуатант гражданского воздушного судна (для юридического лица):
___________________________________________________________________
подпись руководителя, Ф.И.О. (при его наличии)
Место печати (при его наличии) "___" ___________ 20__года (для физического лица):
_________________________________________________________________
подпись, Ф.И.О. (при его наличии) "___" ___________ 20__года
Примечание: расшифровка аббревиатур:
Ф.И.О. – Фамилия имя отчество;
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер.
Приложение 4 к перечню

1) құжаттың сериясы және берілген күні № ___ 20 ___ жылғы "__" ___
2) Т.А.Ә. (болған жағдайда), туған күні: ______ 20 ___ жылғы "__"______ ,
ЖСН ____________________________________.
3) мекенжайы (облысы, ауданы, елді мекені, көшесі, үйдің нөмірі, пәтері)
_________________________________________________________________
4) телефон нөмірі, факсы және e-maіl мекенжайы:
_________________________________________________________________
20. Байланыс тұлғасы (Т.А.Ә. (болған жағдайда), лауазымы, телефон нөмірі,
факсі және e-maіl мекенжайы):___________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылатын заңмен қорғалатын құпияны құрайтын
мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Азаматтық әуе кемесінің меншік иесі (заңды тұлға үшін):
___________________________________
басшының қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда) 20__ жылғы "___" _________
(жеке тұлға үшін):
_____________________________
Қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" _________
Азаматтық әуе кемесін пайдаланушы (заңды тұлға үшін):
___________________________________
басшының қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Мөр орны (болған жағдайда) 20__ жылғы "___" _________
(жеке тұлға үшін):
_____________________________
Қолы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
20__ жылғы "___" _________
Ескерту: аббреватуралардың толық жазылуы:
Т.А.Ә. – Тегі Аты Әкесінің аты;
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі.
Тізбеге 4-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына

1) изменения собственника (владельца) беспилотного летательного аппарата;
2) изменения эксплуатанта беспилотного летательного аппарата;
3) изменения наименования собственника (владельца) и (или) наименование эксплуатанта беспилотного летательного аппарата;
4) истечения срока действия Свидетельства о постановке на учет беспилотного летательного аппарата.
2.3
Производитель беспилотного летательного аппарата
2.4
Модель беспилотного летательного аппарата
2.5
Дата выпуска беспилотного летательного аппарата
2.6
Серийный номер беспилотного летательного аппарата
2.7
Номер двигателя беспилотного летательного аппарата
2.8
Максимальная взлетная масса беспилотного летательного аппарата
2.9
Тип беспилотного летательного аппарата, тип двигателя, назначение
Тип беспилотного летательного аппарата
˅
Тип двигателя
˅
Назначение
˅
Самолет
Поршневой 1,2,3,4
Коммерческий
Вертолет
Турбовинтовой 1,2,3,4….
Некоммерческий
Мульти роторный
Турбореактивный 1,2,3,4….
….
….
Электрический 1,2,3,4….
….
…..
Другое (тип и номер)
….
…..
….
….
2.10
Место базирования беспилотного летательного аппарата
2.11
Владелец беспилотного летательного аппарата
2.12
Эксплуатант беспилотного летательного аппарата
2.13
Документ подтверждающий право собственности
2.14
Цель применения
Должность (подпись) Место печати (при его наличии)
Фамилия Имя Отчество (при его наличии)
Приложение 5 к перечню
Приложение 16
к Правилам государственной
регистрации гражданских
воздушных судов
Республики Казахстан
и прав на них
Форма
п/п
Номер свидетельства регистрации
Дата присвоения
24 битовый адрес воздушного судна
Тип воздушного судна
Эксплуатант
Серийный (заводской) номер
Бортовой номер
Исполнитель

1) Пилотсыз ұшу аппаратының меншік иесі (иесі) өзгерген жағдайларда
2) Пилотсыз ұшу аппаратын пайдаланушысы өзгерген жағдайларда
3) Пилотсыз ұшу аппараты меншік иесінің (иеленушісінің) атауы және (немесе) пайдаланушының атауы өзгерген жағдайларда жүзеге асырылады;
4) Пилотсыз ұшу аппаратын есепке қою туралы куәліктің қолданылу мерзімі өткен жағдайларда жүргізіледі.
2.3
ППилотсыз ұшу аппаратының өндірушісі
2.4
Пилотсыз ұшу аппаратының үлгісі
2.5
Пилотсыз ұшу аппаратының өндіру күні
2.6
Пилотсыз ұшу аппаратының сериалық нөмірі
2.7
Пилотсыз ұшу аппаратының қозғалтқыш нөмірі
2.8
Пилотсыз ұшу аппаратының ең жоғарғы ұшу массасы
2.9
Пилотсыз ұшу аппаратының үлгісі, қозғалтқыш үлгісі, тағайындалуы:
Пилотсыз ұшу аппаратының үлгісі
˅
Қозғалтқыш үлгісі
˅
Тағайындалуы
˅
Ұшақ
Поршеньді 1,2,3,4
Коммерциялық
Тікұшақ
Турбиналы винтті 1,2,3,4….
Коммерциялық емес
Роторлы мульти
Турбореактивті 1,2,3,4….
….
….
Электрлік 1,2,3,4….
….
…..
Басқа (үлгісі және нөмірі)
….
…..
….
….
2.10
Пилотсыз ұшу аппаратының орналасу орны
2.11
Пилотсыз ұшу аппаратының иеленушісі
2.12
Пилотсыз ұшу аппаратының пайдаланушысы
2.13
Меншік құқығын дәлелдейтін құжат
2.14
Қолданылу мақсаты
Лауазымы (қолы) Мөр орны (болған жағдайда)
Тегі Аты Әкесінің аты (болған жағдайда)
Тізбеге 5-қосымша
Қазақстан Республикасының
азаматтық әуе кемелерін және
оларға құқықтарды мемлекеттік
тіркеу қағидаларына
16-қосымша
Нысан
р/с
Тіркеу куәлігінің нөмірі
Берілген күні
Әуе кемесінің 24 биттік мекенжайы
Әуе кемесінің түрі
Пайдаланушысы
Сериялық (зауыттық) нөмірі
Борттық нөмірі
Орындаушы